Об утверждении Стратегического плана Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1207.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1207
Стратегический план
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
на 2009-2011 годы
Содержание
1. Миссия и видение Министерства образования и науки
Республики Казахстан
2. Анализ текущего состояния
3. Стратегические направления деятельности, цели развития
и ключевые целевые индикаторы Министерства образования и
науки Республики Казахстан
4. Функциональные возможности Министерства образования
и науки Республики Казахстан
5. Возможные риски
6. Межсекторальное взаимодействие
7. Приложение: перечень программных документов и
нормативных правовых актов Республики Казахстан
8. Бюджетные программы
Миссия и видение Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Миссия: формирование и реализация государственной политики в области образования и науки, обеспечивающей конкурентоспособность и устойчивый социально-экономический рост
Видение: высокообразованная, конкурентоспособная, интеллектуальная нация
1. Анализ текущего состояния
В Казахстане 85 % населения в возрасте от 5 до 24 лет охвачены образовательными программами. Обучаются почти 4,5 млн. человек. Работают в образовании и науке около 500 тыс. педагогов и ученых. Системой образования и науки охвачено почти 30 % населения республики. 99,5 % населения республики - грамотное, Казахстан по этому показателю занимает 14 место среди 177 стран.
За последние 12 лет в результате устойчивого повышения индекса человеческого развития (ИЧР) Казахстан продвинулся на 20 позиций и занимает 73 место, опережая все страны СНГ, кроме Беларусии и России. При этом, снижение ИЧР в начале 90-х годов прошлого века только на 11 % было связано со снижением уровня образования (52 % было обусловлено снижением ожидаемой продолжительности жизни и 37 % - снижением ВВП).
Все уровни образования институционально обеспечены сетью соответствующих организаций. Вместе с тем, на состояние системы образования оказывают серьезное влияние происходящие в Казахстане демографические процессы.
Динамика рождаемости в Республике Казахстан (см. бумажный вариант)

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1207 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1207 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің
2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің миссиясы және пайымдауы
2. Ағымдағы жай-күйді талдау
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, даму мақсаттары және түйінді нысаналы индикаторлары
4. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері
5. Ықтимал қатерлер
6. Сектораралық өзара іс-қимыл
7. Қосымша: Қазақстан Республикасының бағдарламалық құжаттары мен нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
8. Бюджеттік бағдарламалар
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы: бәсекеге қабілеттілікті және тұрақты әлеуметтік-экономикалық өсуді қамтамасыз ететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
Пайымдауы: жоғары білімді, бәсекеге қабілетті, интеллектуалды ұлт
2. Ағымдағы жай-күйді талдау
Қазақстанда 5 жастан 24 жасқа дейінгі халықтың 85% білім беру бағдарламаларымен қамтылған. 4,5 млн. дерлік адам білім алуда. Білім және ғылым саласында 500 мыңға жуық оқытушы мен ғалым жұмыс істейді. Білім және ғылым жүйесімен республика халқының 30%-ға жуығы қамтылған. Республика халқының 99,5%-ы сауатты, осы көрсеткіш бойынша Қазақстан 177 елдің ішінен 14-орынды алады.
Қазақстан соңғы 12 жылда адамның даму индексінің (АДИ) орнықты артуы нәтижесінде 20-тұғырға алға басты және 73-орын алады, сөйтіп Беларусь пен Ресейден басқа, бүкіл ТМД елдерінің алдына шықты. Бұл ретте өткен ғасырдың 90-шы жылдарының басында АДИ төмендеуінің тек 11%-ы ғана білім беру деңгейінің темендеуімен байланысты болды (52%-ы күтілген өмірдің сүру ұзақтығының кемуіне және 37 %-ы ЖІӨ-нің төмендеуіне негізделді).
Барлық білім беру деңгейлері тиісті ұйымдар желісімен институционалды қамтамасыз етілген. Сонымен бірге, білім беру жүйесінің жай-күйіне Қазақстанда жүріп жатқан демографиялық процестер өзінің елеулі әсерін тигізуде.
Қазақстан Республикасындағы туылу үрдісі (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)

Имевшая место тенденция уменьшения количества детских садов переломлена в 2000 году. В настоящее время идет ежегодный рост числа дошкольных организаций образования. За последние годы в республике наблюдается увеличение численности воспитанников дошкольных организаций. На 1 октября 2008 года она составила 324,3 тыс. детей против 133,2 тыс. детей в 2000 году.
Дошкольное воспитание и обучение (см. бумажный вариант)
В 2008-2009 учебному году функционировало 7620 дневных общеобразовательных школ с общей численностью 2515,5 тыс. детей. Из них 4301 школа - малокомплектная (начальная школа с контингентом до 40 учащихся, основная школа с контингентом до 100 учащихся и средняя школа с контингентом до 280 учащихся).
Сеть и контингент общеобразовательных школ
Республики Казахстан (см. бумажный вариант)
Избыточная сеть вузов, дающих некачественное образование, сокращена в 2007 - 2008 годах с 176 до 144.
Для развития образования и науки приняты следующие стратегические документы:
Закон Республики Казахстан "Об образовании";
Государственная программы развития технического и профессионального образования на 2008-2012 годы;
Государственная программа развития науки Республики Казахстан на 2007 - 2012 годы;
Государственная программа развития образования в Республике Казахстан на 2005 - 2010 годы;
Программа "Дети Казахстана" на 2007 - 2011 годы.
Кроме того, постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2008 года № 680 на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан внесен проект Закона Республики Казахстан "О науке".
Структура образования приведена в соответствие с международной стандартной классификацией ЮНЕСКО - 97. Создаются условия для введения 12-летней школы. Реструктурировано техническое и профессиональное образование. Введена трехуровневая подготовка специалистов: бакалавр - магистр - доктор Ph.D.
Создана Национальная система оценки качества образования. Она включает все элементы независимого внешнего оценивания (лицензирование, аттестация, аккредитация, рейтинг, единое национальное тестирование (далее - ЕНТ), промежуточный государственный контроль (далее - ПГК), комплексное тестирование абитуриентов и другие).
В 2008 году впервые проведена международная специализированная аккредитация 2-х образовательных университетских программ, которая сделает их признаваемыми в международном образовательном сообществе.
Развитие науки сконцентрировано на 6 приоритетных направлениях: нанотехнологии и новые материалы; биотехнологии; технологии для углеводородного и горно-металлургического секторов и связанных с ними сервисных отраслей; ядерные технологии и технологии возобновляемой энергетики; информационные и космические технологии; национальная идея как основа устойчивого развития.

Орын алған бала-бақшалар санының төмендеу үрдісіне 2000 жылы түбегейлі өзгеріс жасалды. Қазіргі уақытта мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының саны жыл сайын өсуде. Соңғы жылдары республикамызда мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы тәрбиеленушілер санының өсуі байқалуда. 2008 жылы 1 қазанда ол 2000 жылғы 133,2 мың балаға қарағанда 324,3 мың баланы құрап отыр.
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбие (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
2008 - 2009 оқу жылында жалпы саны 2515,5 мың оқушыны қамтыған 7620 күндізгі жалпы білім беретін мектеп жұмыс істеді. Олардың ішінде 4301 мектеп — шағын кешенді мектептер (40 оқушыға дейінгі контингентті құрайтын бастауыш мектеп, 100 оқушыға дейінгі контингентті құрайтын негізгі мектеп және 280 оқушыға дейінгі контингентті құрайтын орта мектеп).
Қазақстан Республикасындағы жалпы білім беретін мектептер желісі мен контингенті (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Сапасыз білім беретін жоғары оқу орындарының артық желісі 2007-2008 жылдары 176-дан 144-ке дейін қысқарды.
Білім және ғылымды дамыту үшін мынадай стратегиялық құжаттар қабылданды:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
Техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
Қазақстан Республикасында ғылымды дамытудың 2007 — 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
2007-2011 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" бағдарламасы;
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 шілдедегі N 680 қаулысымен "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Мәжілісінің Парламенті қарауына енгізілді.
Білім беру құрылымы ЮНЕСКО-97 халықаралық стандарттық жіктеуішіне сәйкес келтірілді. 12 жылдық мектепті енгізу үшін жағдай жасалынып жатыр. Техникалық және кәсіптік білім беру қайта құрылды. Мамандарды даярлаудың үш деңгейі енгізілді: бакалавр - магистр - РҺ.D докторы.
Білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесі құрылды. Оған тәуелсіз сырттан бағалаудың бүкіл элементтері кіреді (лицензиялау, аттестаттау, аккредиттеу, рейтинг, ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ), мемлекеттік аралық бақылау (бұдан әрі - МАБ), талапкерлерді кешенді тестілеу және басқалары).
2008 жылы алғаш рет 2 университеттік білім беру бағдарламасын халықаралық мамандандырылған аккредиттеу жүргізілді, ол оларды халықаралық білім қоғамдастығында танымал етеді.
Ғылымның дамуы 6 басым бағытқа шоғырланған: нанотехнологиялар мен жаңа материалдар; биотехнологиялар; көмірсутекті және тау-кен-металлургиялық секторларға арналған технологиялар және олармен байланысты сервистік салалар; ядролық технологиялар және жаңарған энергетика технологиялары; ақпараттық және ғарыштық технологиялар; ұлттық идея тұрақты дамудың негізі ретінде.

В ряде крупных региональных научных организациях и вузах страны созданы 5 национальных научных лабораторий коллективного пользования и 15 университетских лабораторий инженерного профиля по критическим технологиям, соответствующим приоритетам развития науки, которые будут обеспечены современным оборудованием.
Казахстан стал одной из 13 стран, имеющих собственную вакцину против гриппа птиц. В 2008 году в республике начато производство 7,5 млн. доз вакцины против птичьего гриппа H5N1 по государственному заказу.
По результатам научных исследований за 2008 год научными организациями Министерства образования и науки Республики Казахстан получено 5 патентов, 17 предпатентов, подана 61 заявка на получение охранного документа, опубликовано 19 монографий, 1766 публикаций, в т.ч. 271 статья в международных изданиях, выпущена 31 книга.
Во всех регионах республики действуют органы по защите прав детей. Созданы условия для сокращения числа детей в детских домах, снижения процента безнадзорных и беспризорных детей, решения жилищных проблем выпускников детских домов путем расширения сети домов юношества.
Активно реализуется молодежная политика. Создана необходимая правовая основа взаимодействия государственных органов, общественных объединений, призванных обеспечивать реализацию интересов и потребностей молодежи. Ежегодно растет число общественных мероприятий и патриотических акций, количество бойцов студенческих строительных отрядов и отрядов "Жасыл Ел", реализованных социально-значимых проектов. Альянс студентов Казахстана объединяет 50 тысяч человек. Количество молодежных организаций составляет более 700, в их деятельности принимают участие более 1,2 млн. молодежи страны.
3 сентября 2007 года впервые проведен интерактивный урок с участием Главы государства. По специальному расписанию интерактивный урок в 1000 школах проводится еженедельно. Завершена компьютеризация школ. Достигнуто соотношение 21 школьник на 1 компьютер, в сельских школах 20 школьников на 1 компьютер. 96 % школ подсоединены к Интернет. 96 % школ телефонизированы, в сельской местности - 97 %. Сдан в опытную эксплуатацию Казахстанский образовательный портал (www.eduportal.kz).
Ежегодно растет число медалей, завоеванных школьниками Казахстана на международных олимпиадах. Только в 2008 году завоевано 72 золотых, 80 серебряных и 100 бронзовых медалей.
Казахстан вместе с 43 странами мира стал участником международного сравнительного исследования TIMSS-2007 (Third International Mathematics and Science Study) по оценке знаний школьников 4 классов по математике и естествознанию. В исследовании приняло участие 3,99 тыс. учеников из 141 школы. Результаты казахстанских школьников выше среднего международного балла.

Елдің ірі өңірлік ғылыми ұйымдары мен жоғары оқу орындары қатарында қазіргі заманғы жабдықтармен қамтамасыз етілетін ғылым дамуының басымдықтарына сәйкес келетін сындық технологиялар бойынша ұжымдық пайдаланымдағы 5 ұлттық ғылыми зертхана мен инженерлік бейінді 15 университеттік зертхана құрылды.
Қазақстан құс тұмауына қарсы меншікті вакцинасы бар 13 елдің бірі болды. 2008 жылы республикада мемлекеттік тапсырыс бойынша құс тұмауына қарсы Н5N1 вакцинасын 7,5 млн. дозада шығару басталды.
Ғылыми зерттеулер нәтижелері бойынша 2008 жылы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ғылыми ұйымдары 5 патент, 17 патенталдылыққа ие болды, қорғаныс құжатын алу үшін 61 өтініш берді, 19 монография, 1766 жарияланым, оның ішінде халықаралық басылымдарда 271 мақала жарияланып, 31 кітап шығарды.
Республикамыздың барлық өңірлерінде балалардың құқықтарын қорғау органдары жұмыс істейді. Балалар үйлеріндегі балалар санын азайту, қадағалаусыз және қорғансыз қалған балалардың пайызын төмендету, жасөспірімдер үйлерінің желісін кеңейту жолымен балалар үйлері түлектерінің тұрғын үй проблемаларын шешу үшін жағдай жасалған.
Жастар саясаты белсенді іске асырылуда. Жастардың мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыруды қамтамасыз етуге танылған мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің өзара іс-қимылының қажетті құқықтық негізі қаланды. Жыл сайын қоғамдық іс-шаралар мен патриоттық акциялардың, студенттік құрылыс жасақтарының және "Жасыл ел" жасақтары сарбаздарының, іске асырылған әлеуметтік маңызды жобалардың саны артуда. Қазақстан студенттерінің альянсы 50 мың адамды біріктіреді. Жастар ұйымдарының саны 700-ден асады, олардың қызметіне елдің 1,2 млн. астам жасы қатысады.
2007 жылдың 3 қыркүйегінде Мемлекет басшысының қатысуымен бірінші рет интерактивтік сабақ өткізілді. Интерактивтік сабақ арнайы кесте бойынша 1000 мектепте апта сайын өткізіледі. Мектептерді компьютерлендіру аяқталды. 1 компьютерге 21 оқушыдан, ауыл мектептерінде 1 компьютерге 20 оқушыдан келетін арақатынасқа қол жеткізілді. Мектептердің 96 %-ы Интернет желісіне қосылды. Мектептердің 96%-ы, ауыл мектептердің - 97%-ы телефон желісіне тартылды. Қазақстандық білім беру порталы (www. eduport. kz) тәжірибелік пайдалануға берілді.
Халықаралық олимпиадаларда Қазақстанның оқушылары жеңіп алған медальдардың саны жыл сайын өсуде. Тек 2008 жылдың өзінде 72 алтын, 80 күміс және 100 қола медаль жеңіп алынды.
Қазақстан әлемнің 43 елімен бірге математика және жаратылыстану бойынша 4-сынып оқушыларының білімін бағалау бойынша ТІМSS-2007 (Third International Mathematics and Science Study) халықаралық салыстырмалы зерттеудің қатысушысы болды. Зерттеуге 141 мектептен 3,99 мың оқушы қатысты. Қазақстандық оқушылардың нәтижелері орташа халықаралық баллдан жоғары.

Растет академическая мобильность студентов. В вузах республики обучается около 7 тысяч иностранных граждан, за рубежом обучаются более 20 тыс. казахстанцев. Около 3000 стипендиатов "Болашак" обучаются в 27 странах мира.
Заключено более 130 международных договоров в области образования и науки. Более 150 организаций образования и науки имеют прямые связи с зарубежными партнерами.
Из 11 составляющих глобального индекса конкурентоспособности (далее - ГИК), характеризующих образование, лишь по одному индикатору "Количество студентов, принятых в высшие учебные заведения" мы вошли в число 50 лучших стран.
Имеется ряд системных проблем, сдерживающих конкурентоспособность образования и науки Казахстана.
1. Не обеспечен равный доступ к дошкольному образованию
Охват детей дошкольными организациями в республике составляет в среднем 35,6 %. Это намного ниже, чем даже у наших ближайших соседей (Россия - 64,5 %).
В то же время государства с эффективной экономикой дают всем детям, как минимум в течение трех лет, бесплатное, финансируемое из государственного бюджета, дошкольное воспитание и обучение. В Нидерландах, Италии, Англии, Франции охвачено около 100 % 4-5-летних детей, в Швеции, Португалии, США, Германии - около 80 % пятилетних детей. Прибыль от вложения 1 доллара в дошкольное образование составляет более 7 долларов. Это в 2 раза выше, чем прибыль от вложений в школьное образование и в 4 раза выше, чем в профессиональное.
Не охвачены организованным дошкольным воспитанием и обучением более 900 тыс. детей в возрасте от 1 до 6 лет.
Низкие показатели охвата детей дошкольным обучением и воспитанием, предшкольной подготовкой сказываются на индикаторе ГИК "Охват начальным обучением" (85 место из 134).
2. Инфраструктура и содержание школьного образования не обеспечивают предоставление государством равных качественных образовательных услуг и переход на 12-летнюю школу
На индикаторах ГИК "Качество начального образования" (68 место из 134), "Качество образовательной системы" (68 место), "Качество математического и научного образования" (80 место) сказывается недостаточная сеть организаций образования, их слабая материальная база, несовершенство содержания образования и прочее.
Материально-техническое состояние базы существующих общеобразовательных школ еще не отвечает современным требованиям: из общей численности 7620 школ, 63,0 % расположены в типовых зданиях, 37,0 % - в приспособленных, 202 школы находятся в аварийном состоянии. Капитального ремонта требует 22,7 % школ. 86,0 % школ построены до 1990 года. 65,1 % школ работают в две смены, а 86 школ - в три. В регионах страны при формировании бюджета образования плохо учитывается фактическая потребность школ на содержание и развитие учебно-материальной базы, в результате чего не уменьшается число аварийных школ. Большинство сельских школ расположены в приспособленных зданиях. Эта доля за 2000-2007 годы в республике существенно не изменилась, и на 2008 год она составляет 37,0 % от общего числа.
Сведения о материально-техническом состоянии
общеобразовательных школ ( см. бумажный вариант )

Студенттердің академиялық ұтқырлығы өсуде. Республиканың жоғары оқу орындарында 7 мыңға жуық шетел азаматтары оқиды, шетелдерде 20 мыңнан астам қазақстандық оқиды. 3000-ға жуық "Болашақ" стипендиясының иегері әлемнің 27 елінде оқиды.
Білім және ғылым саласында 130-дан астам халықаралық шарт жасалды. 150-ден астам білім беру және ғылым ұйымдары шетелдік әріптестерімен тікелей байланыстар орнатуда.
Білімді сипаттайтын жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің (бұдан әрі - ЖБИ) 11 құрамдас бөлігінің тек бір "Жоғары оқу орындарына қабылданған студенттер саны" индикаторы бойынша ғана біз 50 үздік ел қатарына кіріп отырмыз.
Қазақстанның білімінің және ғылымының бәсекеге қабілеттілігін тежейтін бірқатар жүйелік проблемалар бар:
1. Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізу қамтамасыз етілмеген
Республикада балаларды мектепке дейінгі ұйымдардың қамтуы орта есеппен 35,6%-ды құрайды. Бұл бізге жақын көршілерден (Ресей - 64,5%) гөрі едәуір төмен.
Сонымен қатар тиімді экономикасы бар мемлекет барлық балаларға кемінде үш жылдың ішінде тегін, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мектепке дейінгі тәрбие мен білім береді. Нидерландыда, Италияда, Англияда, Францияда 4-5 жастағы балалардың 100 % жуығы, Швецияда, Португалияда, АҚШ-та, Германияда - 80 %-ға жуық бес жастағы балалар қамтылған. Мектепке дейінгі білімге салынған 1 доллар 7 доллардан астам кірісті құрайды. Бұл мектептегі білімге салынған кірістен 2 есе және кәсіби білімнен 4 есе артық.
1-ден 6 жасқа дейінгі 900 мыңнан астам бала ұйымдастырылған мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтылмаған.
Мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеудің, мектепалды даярлықпен қамтудың төменгі көрсеткіштері "Бастауыш оқытумен қамту" ЖБИ-да байқалады (134-тен 85-орын).
2. Мектептегі білімнің инфрақұрылымы мен мазмұны мемлекет ұсынған бірдей сапалы білім беру қызметтерін және 12 жылдық мектепке көшуді қамтамасыз етпейді
"Бастауыш білімнің сапасы" (134-тен 68-орын), "Білім беру жүйесінің сапасы" (68-орын), "Математикалық және ғылыми білімнің сапасы" (80-орын) ЖБИ индикаторында білім беру ұйымдары желісінің жетіспеушілігі, олардың нашар материалдық базасы, жетілмеген білім беру мазмұны және тағы басқалар байқалады.
Қазіргі жалпы білім беретін мектептер базасының материалдық-техникалық жай-күйі қазіргі заманның талаптарға әлі де жауап бере алмай отыр: жалпы саны 7620 мектептің 63,0 %-ы типтік ғимараттарда, 37,0 %-ы бейімделген, 202 мектеп авариялық жағдайда тұр. Мектептің 22,7 %-ы күрделі жөндеуді қажет етеді. Мектепің 86,0%-ы 1990 жылға дейін салынған. Мектептің 65,1 %-ы екі, ал 86-і үш ауысымда жұмыс істейді. Еліміздің өңірлерінде білім берудің бюджетін қалыптастыру кезінде мектептердің оқу-материалдық базасының мазмұны мен дамуына қажеттілігі іс жүзінде дұрыс есепке алынбайды, нәтижесінде авариялық жағдайда тұрған мектептердің саны азаймай отыр. Ауылдық мектептердің көпшілігі бейімделген ғимараттарда орналасқан. Республикамызда 2000 - 2007 жылдары бұл үлес өзгермей отыр және 2008 жылда ол мектептердің жалпы санының 37,0 %-ын құрап отыр.
Жалпы білім беретін мектептердің материалдық-техникалық жағдайы туралы мәліметтер (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)

Дефицит ученических мест в 2008 году составлял 120186 единиц. Строительство 242 школ на сумму 156,1 млрд. тенге (и 8 школ после уточнения бюджета 2008 года) в регионах республики уменьшит дефицит мест, но не решит полностью проблему.
Дефицит ученических мест с учетом ввода новых объектов ( см. бумажный вариант )
Одним из значительных факторов, обеспечивающих качество организации учебно-воспитательного процесса, повышение уровня знаний, умений, навыков учащихся является наличие предметных кабинетов в школах.
Каждая третья школа в республике не обеспечена учебными кабинетами физики, химии, биологии, спортивными залами. Только 28 % школ имеют лингафонные и мультимедийные кабинеты. Школьная мебель приобретена в 1970 - 1990 годах, морально и физически устарела и не соответствует возрастным особенностям детей. Обеспеченность школ в 2008 году соответствующими кабинетами значительно варьируется по областям. Средняя обеспеченность школ учебными кабинетами в 2007 году: физики - 55,1 %, химии - 44 %, биологии - 37 %, ЛМК - 41,3 % от их общего числа.
Обеспеченность школ учебными кабинетами новой модификации ( см. бумажный вариант )
Для шестилетних детей, которые пойдут в школу в рамках 12-летнего образования, необходимо оборудовать в школах Казахстана игровые комнаты и комнаты отдыха, обеспечить горячее питание.
Финансирование образования за 10 лет увеличилось в 7 раз.
За последние годы в Казахстане наблюдается позитивная тенденция - значительный рост финансирования системы образования из государственного бюджета в абсолютном выражении. Если в 2000 году затраты на одного обучающегося в дошкольном воспитании и обучении составили 25,8 тыс. тенге, то в 2007 году - 72,8 тыс. тенге, а затраты на одного обучающегося в среднем образовании составили от 18,8 до 103,1 тыс. тенге.
Затраты на одного обучающегося в дошкольном воспитании и
обучении, в среднем образовании ( см. бумажный вариант )
Но в структуре финансирования 82 % составляет зарплата. На капитальный ремонт и приобретение основных средств тратится всего по 3 % от всех затрат на школу.
Каждая пятая школа не имеет столовой и буфета. В результате более полумиллиона учащихся не имеют возможности получать питание во время учебного процесса. Не развивается система качественного и сбалансированного питания детей в школах. Горячим питанием охвачено лишь 54,3 % учащихся, при этом по сравнению с 2005 годом стоимость горячего школьного питания выросла почти в 2,2 раза. Отсутствует механизм подушевого финансирования с учетом расходов на питание и подвоз учащихся.

2008 жылы оқушы орындарының жетіспеушілігі - 120186 бірлікті құрады. Республика өңірлеріндегі 156,1 млрд. теңге сомаға 242 мектеп салу (және 2008 жылдың бюджетін нақтылағаннан кейін 8 мектеп) орын жетіспеушілігін кемітеді, бірақ проблеманы толығымен шешпейді.
Жаңа объектілер енгізуді ескере отырып, оқушы орнының тапшылығы (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың сапасын, оқушылар білімінің, шеберлігінің, дағдысының деңгейін көтеруді қамтамасыз ететін маңызды факторлардың бірі — мектептерде пәндік кабинеттердің болуы болып табылады.
Республикадағы әрбір үшінші мектеп физика, химия, биология оқу кабинеттерімен, спорт залдарымен қамтамасыз етілмеген. Тек мектептердің 28%-ында ғана лингафондық және мультимедиялық кабинеттері бар. Мектеп жиһаздары 1970 - 1990 жылдары сатып алынған, моральдық және табиғи тұрғыдан ескірген және балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес келмейді. 2008 жылы мектептердің тиісті пәндік кабинеттермен қамтамасыз етілуі облыстарда өзгеруде. 2007 жылы мектептердің оқу кабинеттермен орташа қамтамасыз етілуі олардың жалпы санының: физика - 55,1%-ын, химия - 44%-ын, биология - 37%-ын, ЛМК - 41,3%-ын құрап отыр.
Мектептердің жаңа үлгідегі оқу кабинеттерімен қамтамасыз етілуі (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
12 жылдық білім беру шеңберінде мектепке баратын алты жасар балалар үшін Қазақстан мектептерінде ойын және демалыс бөлмелерін жабдықтау, ыстық тамақпен қамтамасыз ету қажет.
Білім беруді қаржыландыру 10 жыл ішінде 7 есе ұлғайды.
Соңғы жылдары Қазақстанда оң үрдіс байқалуда - мемлекеттік бюджеттен білім беру жүйесін қаржыландырудың абсолюттік мәнде едәуір өсуі. Егер 2000 жылы бір оқушыға мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту шығындары 25,8 мың теңгені құраса, онда 2007 жылы - 72,8 мың теңге, ал орта білім алатын бір оқушыға шығын 18,8-ден 103,1 мың теңгеге дейін құрап отыр.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудағы, орта білім берудегі бір білім алушыға жұмсалатын шығын (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Бірақ қаржыландыру құрылымында жалақы 82 %-ды құрайды. Күрделі жөндеуге және негізгі құралдарды сатып алуға барлығы мектепке жұмсалған қаражаттан 3%-ды құрайды.
Әрбір бесінші мектептің асханасы мен буфеті жоқ. Нәтижесінде жарты миллионнан астам оқушы оқу үрдісі кезінде тамақтану мүмкіндігіне қол жеткізе алмай отыр. Мектептерде балаларды сапалы және теңестірілген тамақтандыру жүйесі дамымай отыр. Ыстық тамақпен оқушылардың 54,3%-ы қамтылған, бұл ретте 2005 жылмен салыстырғанда оқушының ыстық тамағының құны 2,2 есеге дерлік артты. Оқушыларды тамақтандыру мен тасымалдау шығыстарын ескере отырып, жан басына шаққандағы қаржыландыру тетігі жоқ.

В республике не организован подвоз для 21 559 учащихся, в том числе для 14 748 учащихся, проживающих в населенных пунктах, где нет школ. Там, где подвоз организован школьными автобусами, есть проблемы безопасности и комфорта перевозки. Не решаются на системной основе вопросы технического состояния автобусов, обеспечения горюче-смазочными и расходными материалами.
По данным Министерства здравоохранения Республики Казахстан, за последние пять лет заболеваемость среди детей и подростков имеет тенденцию к росту. Так, заболеваемость среди детей в 2007 году составила 99729,3 на 100 тыс. населения (2003 год - 87619,3); среди подростков - 7403,5 на 100 тыс. населения (2003 год - 69588,7). На состояние здоровья школьников оказывают поведенческие факторы. 22 % подростков курят. На диспансерном учете под наблюдением врачей-наркологов состоят более 9 тыс. подростков.
В Казахстане с 1996 года создано 714 собственных учебников и 1717 учебно-методических комплексов (УМК - методические пособия, рабочие тетради, справочники, решебники и т.д). Однако не унифицированы требования к содержанию учебников нового поколения и их экспертизе. В результате, из-за низкого качества изъято 27 учебников. Имеющиеся учебники и УМК базируются на старой "знаниевой" методологии.
3. Техническое и профессиональное образование оторвано от потребностей рынка труда
По показателю ГИК "Охват средним образованием" Казахстан занимает 51 место из 134.
Вместе с тем, потребность рынка труда на три четверти представлена рабочими профессиями. Только каждый четвертый обучается по дефицитным техническим и сельскохозяйственным профессиям. При этом экономика требует дополнительно 100 тыс. работников технического и обслуживающего труда, а ежегодно 12-14 тыс. выпускников школ остаются нетрудоустроенными. На рынке труда нехватка квалифицированных рабочих: в строительстве - 9,9 тыс. человек, в сельском хозяйстве - 9,6 тыс. человек, в технологии машин и оборудования - 7,6 тыс. человек, в сфере обслуживания - 6,8 тыс. человек.
Подготовка кадров осуществляется в отрыве от реальных запросов производства.
Профессиональное обучение недоступно для сельской молодежи. В 27 районах республики отсутствуют профессиональные лицеи. В 113 профессиональных школах нет общежитий. Инженерно-педагогические кадры высокой квалификации из-за низкой платы труда уходят на производство. Образовательные программы не соответствуют международным требованиям. Не развито социальное партнерство.
В условиях перехода на 12-летнюю школу, для обучения на старшей ступени (профиль) до 30 % учеников продолжат обучение и приобретение профессии в учебных заведениях технического и профессионального образования. В связи с этим необходимо строительство дополнительных профессиональных лицеев и общежитий.

Республикада 21 559 оқушы үшін, оның ішінде мектептері жоқ елді мекендерде тұратын 14 748 оқушы үшін жеткізу ұйымдастырылмаған. Тасымалдау ұйымдастырылған жерде тасымалдаудың қауіпсіздігі мен жабдықталуына қатысты проблемалар бар. Автобустардың техникалық жағдайы, жанар-жағар май және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету мәселелері жүйелі түрде шешілмеген.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің деректері бойынша соңғы бес жылда балалар мен жасөспірімдер арасында аурудың өсу үрдісі бар. Балалар арасында ауру 2007 жылы 100 мың халыққа 99729,3 (2003 ж. - 87619,3); жасөспірімдер арасында 100 мың халыққа - 7403,5 (2003 ж. - 69588,7) құрады. Оқушылар денсаулығының жағдайына мінез-қүлық факторлары әсер етеді. Жасөспірімдердің 22 %-ы шылым шегеді. Диспансердің есебінде нарколог-дәрігерлердің бақылауында 9 мыңнан астам жасөспірім тұр.
Қазақстанда 1996 жылы 714 меншікті оқулық пен 1717 оқу-әдістемелік кешен әзірленді (ОӘК - әдістемелік басшылық, жұмыс дәптерлер, сөздіктер, шешулер және тағы басқалар). Алайда, жаңа буын оқулықтарының мазмұны мен оның сараптамасына қойылатын талаптар бір ізге қойылмаған. Нәтижесінде 27 оқулық оқу процесінен алынды. Қолда бар оқулықтар мен ОӘК ескі "білімдік" әдіснамаға негізделген.
3. Техникалық және кәсіптік білім еңбек нарығының қажеттілігінен алшақ
ЖБИ көрсеткіші бойынша "Орта білім берумен қамту" 134 орынның ішінде Қазақстан 51-орын алады.
Сонымен қатар, еңбек нарығы қажеттілігінің төрттен үші жұмысшы кәсіптермен келтірілген. Тек қана әрбір төртінші білім алушы тапшы техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша оқиды. Бұл ретте экономика техникалық және қызмет көрсету еңбегінің 100 мың қызметкерін қосымша талап етеді, ал жыл сайын мектептің 12-14 мың түлегі жұмыспен қамтылмай қалады. Еңбек нарығында білікті мамандардың жетіспеушілігі: құрылыста - 9,9 мың адам, ауыл шаруашылығында - 9,6 мың адам, машина және жабдықтар технологиясында - 7,6 мың адам, қызмет көрсету саласында - 6,8 мың адам.
Кадрларды даярлау нақты өндіріс сұраныстарынан алшақ жүзеге асырылуда.
Ауыл жастары үшін кәсіптік білім алу қол жетерліксіз. Республиканың 27 ауданында кәсіптік лицейлер жоқ. 113 кәсіптік мектепте жатақхана жоқ. Жоғары білікті инженер педагог кадрлар еңбекақы деңгейінің төмендігі салдарынан өндіріске кетіп қалуда. Білім беру бағдарламалары халықаралық талаптарға сай келмейді. Әлеуметтік серіктестік дамымаған.
12-жылдық мектепке көшу жағдайында жоғары деңгейде (бейінде) оқу үшін оқушылардың 30%-ына дейін оқуын жалғастырады және техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында кәсіпке ие болады. Осыған байланысты қосымша кәсіптік лицейлер мен жатақханалар салу қажет.

Не решен вопрос адекватной оплаты труда 5538 мастеров производственного обучения, привлечения зарубежных преподавателей английского языка для профессиональных школ в 2009-2011 годах, стажировки преподавателей за рубежом.
На базе основного среднего образования в учебных заведениях технического и профессионального образования обучается 325997 человек (58 % от общего контингента обучающихся).
Анализ содержания образовательных программ и учебно-методического обеспечения показывает отсутствие требований к оценке базовых и профессиональных компетенций, преобладание теоретической подготовки и устаревших данных, недостаточный уровень гибкости и преемственности, доминирование фактов в ущерб ситуационному анализу.
В соответствии с Классификатором профессий и специальностей начального и среднего профессионального образования количество профессий и специальностей начального и среднего образования составляло 697 (профессий - 331, специальностей - 366), разработанных и утвержденных государственных общеобязательных государственных стандартов начального и среднего специального образования с 2004 по 2007 годы - 325.
Содержание образовательных программ не отвечает ни требованиям работодателей, выражающим изменения на рынке труда, ни требованиям обучающихся, стремящихся получить востребованные навыки, подкрепленные широкой базой знаний и умений. Серьезным препятствием повышению качества учебного процесса в колледжах и профлицеях является уровень учебно-методического обеспечения, дефицит современной учебной литературы, особенно по специальным дисциплинам.
Слабо используются передовые технологии обучения. Материально-техническая база учебно-производственных мастерских профессиональных школ морально и физически устарела. Несмотря на увеличение объемов финансирования с 2005 года, на содержание, текущий ремонт зданий, помещений, приобретение оборудования выделяется всего 3 % от общей суммы.
4. Низкое качество предоставления услуг по подготовке конкурентоспособных кадров с высшим образованием
По показателю ГИК "Охват высшим образованием" Казахстан занимает 36 место из 134. В то же время по "Качеству менеджмента школ" - 98, "Местной доступности исследовательских и тренинговых услуг" - 82. Система управления казахстанскими высшими учебными заведениями не позволяет им реализовать потенциальные возможности в обеспечении опережающего развития экономики страны.
Объем госзаказа только на 50 % обеспечивает потребности отраслей экономики.
Всего 10 % выпускников организаций образования могут претендовать на обучение по госзаказу, что снижает доступность получения бесплатного высшего образования.
Не удовлетворены потребности в расширении подготовки специалистов-международников по различным направлениям: международное право, международная экономика и др. в связи с предстоящим вступлением Казахстана в ВТО и председательством в ОБСЕ.
Невысокое качество предоставляемых образовательных услуг вузами способствует выбору казахстанской молодежью обучения за рубежом. Около 20 тыс. человек в настоящее время обучаются в зарубежных вузах.
Ни один казахстанский вуз не имеет международную институциональную аккредитацию и не участвует в международных академических рейтингах университетов.
Слабо развито социальное партнерство. Слабая связь с наукой и производством. Отсутствуют механизмы трудоустройства выпускников, привлечения работодателей к процессу создания стандартов высшего образования, подготовки и аттестации специалистов.
В результате - низкий уровень трудоустройства выпускников вузов по полученной специальности.

5538 өндірістік-оқу шеберлерінің теңбе-тең еңбекақысы, кәсіптік мектептер үшін 2009 - 2011 жылдары ағылшын тілінің шетел оқытушыларын тарту, оқытушылардың шетелде тағылымдамадан өту мәселесі шешілмеді.
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында негізгі орта білім беру базасында 325997 адам білім алады (білім алушылардың жалпы контингентінің 58 %).
Білім беру бағдарламаларының мазмұны мен оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді талдау базалық және кәсіптік құзыреттерді бағалауға талаптардың жоқтығын, теориялық даярлық пен ескірген деректердің басымдылығын, икемділік пен сабақтастық деңгейінің жеткіліксіздігін, жағдайды талдауға зиян фактілердің үстемдігін көрсетеді.
Бастауыш және орта кәсіптік білім кәсіптері мен мамандықтарының жіктеуішіне сәйкес бастауыш және орта білім кәсіптері мен мамандықтарының саны 697 құрады (кәсіптер - 331, мамандықтар - 366), әзірленген және бекітілген мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш және орта арнайы білім стандарттары 2004 жылдан бастап 2007 жыл аралығында - 325.
Білім беру бағдарламаларының мазмұны еңбек нарығындағы өзгерістерді көрсететін жұмыс берушілердің талаптарына да, кең базалық біліммен және іскерлікпен қамтылған қажетті дағдылар алуға ұмтылатын білім алушылардың талаптарына да жауап бермейді. Колледждер мен кәсіптік лицейлерде оқу-әдістемелік қамтамасыз ету деңгейі, қазіргі заманғы, әсіресе арнайы пәндер бойынша оқу әдебиетіне тапшылық оқу үрдісінің сапасын арттыруға едәуір кедергі болып табылады.
Оқытудың озық технологиялары нашар пайдалануда. Кәсіптік мектептердің оқу-өндірістік шеберханаларының материалдық-техникалық базасы моралдық және табиғи тұрғыдан тозған. 2005 жылдан бастап қаржыландыру көлемінің ұлғаюына қарамастан ұстауға, ғимараттарды, үй-жайларды ағымдағы жөндеуге, құрал жабдықтарды сатып алуға жалпы соманың небары 3 %-ы бөлінді.
4. Жоғары білімі бар бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау бойынша көрсетілетін қызмет сапасының төмендігі
ЖБИ көрсеткіші бойынша Қазақстан "Жоғары біліммен қамту" бойынша 134 орынның ішінде 36-орынға ие. Сонымен қатар "Мектеп менеджментінің сапасы" бойынша - 98; "Зерттеу және тренингтік қызмет көрсетудің жергілікті қол жетімділігі" бойынша — 82-орында.
Қазақстандық жоғары оқу орындарын басқару жүйесі еліміздің экономикасының озық дамуын қамтамасыз етуде оларға әлуетті мүмкіндіктерін жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді.
Мемлекеттік тапсырыс көлемінің 50 % ғана экономика салаларының қажеттілігін қамтамасыз етеді.
Білім беру ұйымдарын бітірушілердің небары 10 % мемлекеттік тапсырыс бойынша оқуға талаптана алады, бұл тегін жоғары білім алуға мүмкіндікті азайтады.
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруіне және ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуіне байланысты халықаралық құқық, халықаралық экономика және басқа түрлі бағыттар бойынша халықаралық саладағы мамандарды даярлауды кеңейтудегі қажеттілік қанағаттандырылмаған.
Жоғары оқу орындарының көрсететін білім беру қызметі сапасының төмендігі қазақстандық жастардың шетелде оқуын таңдауға ықпал етеді. Қазіргі уақытта шетелдік жоғары оқу орындарында 20 мыңдай адам білім алуда.
Бірде-бір қазақстандық жоғары оқу орны халықаралық институционалды аккредитациядан өтпеген және университеттердің халықаралық академиялық рейтингісіне қатыспаған.
Әлеуметтік әріптестік нашар дамыған. Ғылым мен өндіріс арасындағы байланыс әлсіз. Бітірушілерді жұмыспен қамту, жоғары білім беру стандарттарын жасау, мамандарды даярлау және аттестаттау үрдісіне жұмыс берушілерді тарту тетіктері жоқ.
Нәтижесінде жоғары оқу орындарын бітірушілердің алған мамандығы бойынша жұмысқа орналасу деңгейі төмен.

77 % общежитий государственных вузов имеют срок постройки свыше 25 лет. Последний срок проведения текущего ремонта по ним составляет от 1 года до 5 лет.
Ежегодная заявка вузов при разработке республиканского бюджета на капитальный ремонт в сумме более 3 млрд. тенге удовлетворяется на 20 %.
В настоящее время остро стоит проблема с обеспеченностью студентов вузов общежитиями:
- общая численность иногородних студентов по республике составляет 128 950 человек;
- численность студентов, нуждающихся в общежитии 56 694 человек, из них проживает в общежитиях 46 490 человек, таким образом, не обеспечено общежитиями 10 204 человек (32,5 %).
Неразвита система повышения квалификации профессорско-преподавательского состава. Как результат - не достаточно высокий уровень профессионального мастерства преподавателей. Слабая материально-техническая база вузов, отсутствие лабораторий, оснащенных современным оборудованием.
Низкая эффективность и результативность научных исследований и прикладных разработок, выполняемых в рамках диссертационных исследований.
Результаты соцопроса показали, что 64 % респондентов считают наиболее подверженными коррупции государственные вузы, 54 % оценивают уровень коррупции в вузах как высокий, 28 % отмечают факт "покупки" дипломов.
5. Развитие информационно-коммуникационных технологий отстает от мировых стандартов
Необходимо ежегодное обновление компьютерной техники с учетом ее физического и морального износа. На сегодняшний день 29664 (24 %) компьютеров в школах требует замены. Для достижения мировых показателей (5-6 человек на 1 компьютер) обеспеченности компьютерной техникой школ необходимо приобрести дополнительно 396500 компьютеров, т.е. в 3,2 раза больше, чем имеется на данный момент.
Необходима разработка информационно-коммуникационной инфраструктуры Министерства и интегрированного научно-образовательного пространства, создающего условия для дистанционного методического взаимодействия учителей.
Необходимо 100 % подключение организаций образования к широкополосной сети Интернет. Существенной проблемой является стоимость выхода школ в сеть Интернет. Даже при сниженных тарифах Интернет является слишком дорогим.
Необходимо создать более 2380 электронных учебников и обучающих программ для системы высшего образования, более 1500 - для профшкол, около 3000 - для колледжей только по предметам профессионального и специального цикла. Кроме того, необходимо продолжить работу экспертных советов по экспертизе цифровых образовательных ресурсов (электронных учебников, мультимедийных обучающих программ, тест программы и т.д).
Педагогические кадры не готовы к работе со спутниковым каналом дистанционного обучения (далее - СКДО). Необходимо целевое финансирование работ по обеспечению содержания СКДО, требуется дорогостоящее специальное оборудование. Самостоятельной проблемой является обучение учителей технологии использования продукции СКДО с обратной связью. Еще более актуальным является подготовка тьютеров по всем школьным дисциплинам.
Эффективность информатизации образования зависит во многом от подготовки педагогических кадров к системному использованию информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в образовательном процессе.

Мемлекеттік жоғары оқу орындары жатақханаларының 77% салынғанына 25 жылдан астам уақыт өткен. Олар бойынша соңғы ағымдағы жөндеуден өткізілген мерзім 1 жылдан 5 жылға дейін уақытты құрайды.
Республикалық бюджетті әзірлеу кезінде жоғары оку орындарының күрделі жөндеуге 3 млрд. теңге сомасындағы жыл сайынғы өтінімі 20%-ға қанағаттандырылады.
Қазіргі уақытта студенттерді жатақханамен қамтамасыз ету проблемасы маңыздылар қатарында:
- республика бойынша сырттан келетін студенттер саны 128950 адамды құрайды;
- жатақхананы қажет ететін студенттер саны 56 694 адам болса, олардың ішінде жатақханада 46 490 адам орналасқан, осылайша жатақханамен 10 204 адам (32,5 %) қамтамасыз етілмеген.
Профессорлық-оқытушылар құрамының біліктілігін арттыру жүйесі дамымаған. Нәтижесінде - оқытушылардың кәсіби шеберлігі деңгейінің төмендігі. Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының әлсіздігі, қазіргі заманға сай жабдықталған зертханалардың болмауы.
Диссертациялық зерттеулер шеңберінде орындалатын ғылыми зерттеулер мен қолданбалы әзірлемелердің тиімділігінің және нәтижелігінің төмендігі.
Социологиялық сұрау нәтижесінде респонденттердің 64 % мемлекеттік жоғары оқу орындары сыбайлас жемқорлыққа бейім екендігін, 54% жоғары оқу орындарындағы сыбайлас жемқорлық деңгейі жоғары екендігін, ал 28% дипломды "сатып алу" фактісін айқындағаны белгілі болды.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды дамыту әлемдік стандарттардан артта қалуда
Компьютерлік техниканы оның физикалық және моральдық тозуын ескере отырып жыл сайын жаңартып отыру керек. Бүгінгі таңда мектептерде 29664 (24 % ) компьютер ауыстыруды қажет етеді. Әлемдік көрсеткіштерге (1 компьютерге 5-6 оқушыдан) жету үшін мектептер қосымша 396500 компьютер алуы керек, яғни қазіргі кездегі көрсеткіштен 3,2 есе көп.
Мұғалімдердің қашықтықтан әдістемелік өзара қарым-қатынасы үшін жағдай жасайтын Министрліктің және біріктірілген ғылыми-білім беру кеңістігінің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын әзірлеу қажет.
Білім беру ұйымдарын Интернеттің кең жолақты желісіне 100 % қосу қажет. Маңызды мәселе мектептердің Интернет желісіне шығуының құны болып табылады. Төмендетілген тарифтерге қарамастан Интернет өте қымбат болып отыр.
Жоғары білім беру жүйесіне арналған 2380-нен астам, кәсіптік мектептер үшін - 1500-ден астам, колледждер үшін тек қана кәсіптік және арнайы цикл пәндері бойынша 3000-ға жуық электрондық оқулықтар мен оқыту бағдарламаларын жасау қажет. Бұдан басқа, сандық білім беру ресурстарын (электрондық оқулықтар, мультимедиялық оқыту бағдарламалары, бағдарламалар тесті және тағы басқалар) сараптау бойынша сараптама кеңестерінің жұмысын жалғастыру қажет.
Педагог кадрлар қашықтықтан оқытудың спутниктік каналы (бұдан әрі - ҚОСҚ) бойынша жұмысқа дайын емес. ҚОСҚ мазмұнын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды нысаналы қаржыландыру қажет, қымбат бағалы арнайы жабдық керек. Өзіндік проблема мұғалімдерге кері байланысы бар ҚОСҚ өнімдерін пайдалану технологиясын үйрету болып табылады. Одан да өзекті проблема барлық мектептік пәндер бойынша тьютерлер даярлау болып табылады.
Білім беруді ақпараттандырудың тиімділігі көбінесе педагог кадрларды білім беру процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) жүйелі түрде пайдалануға даярлауға байланысты.

По государственному заказу на повышение квалификации педагогических кадров за последние 5 лет по информатизации образования было подготовлено более 11 тысяч учителей информатики и учителей-предметников. В 2006 году обучение прошло 3979 человек, в 2007 году - 4000 учителей, в 2008 - 4200 педагогов.
За последние годы наметилась тенденция параллельной подготовки учителей во время поставки оборудования. Вместе с тем это один из самых слабых показателей информатизации образования.
6. Социальное сиротство, факты детской беспризорности и безнадзорности, недостаточное обеспечение гарантий качества жизни детей
До сих пор сохраняется социальное сиротство как явление. Из более 47 тыс. детей, оставшихся без попечения родителей, свыше 16 тыс. детей воспитываются в государственных и негосударственных учреждениях. Из них 84,2 % - социальные сироты.
Соотношение сирот и социальных сирот в учреждениях для
детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (см. бумажный вариант)
В сравнении с 2001 годом число детских домов, школ-интернатов, приютов возросло на 41 единицу, а число детей в них - почти на 1300 человек.
Растет число внебрачной рождаемости, а также число детей, родители которых находятся в разводе или лишены родительских прав. В республике около 13 тыс. неблагополучных семей. Только в 2008 году 815 родителей лишены родительских прав. Отсутствуют единые критерии выявления семейного и детского неблагополучия.
Вследствие этого ежегодно в республике выявляются около 10 тыс. безнадзорных и беспризорных детей.
Нет механизма трудоустройства выпускников из числа детей-сирот. Не работают механизмы защиты личных и имущественных прав детей, оставшихся без попечения родителей. Лишь 10 % из них имеют закрепленное жилье. Отсутствует механизм материальной поддержки опекунов и попечителей, хотя более 29 тыс. детей живут в семьях опекунов и попечителей.
Не отработан механизм выявления фактов эксплуатации детского труда. На 5 млн. детей всего 180 специалистов по вопросам охраны их прав. Уровень квалификации специалистов недостаточный. Не искоренены насилие по отношению к детям, различные формы эксплуатации детей, детская беспризорность и безнадзорность.
7. Недостаточно развита инновационная система
По индикаторам ГИК, характеризующим инновационное развитие, Казахстан в 2008 году занял 64 место по "Сотрудничеству вузов и промышленности в исследованиях", 83 место - "По доступности ученых и инженеров", 58 место - "По качеству научно-исследовательских институтов".
В научной сфере не проводилось на системной основе научное прогнозирование - форсайт.

Соңғы 5 жылда білім беруді ақпараттандыру бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыруға арналған мемлекеттік тапсырыс бойынша 11 мыңнан астам информатика пәні мұғалімдері және пән мұғалімдері даярланды. 2006 жылы 3979 адам, 2007 жылы - 4000 мұғалім, 2008 жылы - 4200 педагог оқытылды.
Соңғы жылдары жабдықтарды жеткізу кезінде мұғалімдерді қоса даярлау үрдісі байқалды. Сонымен қатар бұл білім беруді ақпараттандырудың ең төмен көрсеткіштерінің бірі.
6. Әлеуметтік жетімдік, балалардың қараусыз және қадағалаусыз қалу фактілері, балалардың өмір сүру сапасы кепілдігінің жеткіліксіз қамтамасыз етілуі
Әлі күнге дейін әлеуметтік жетімдік құбылыс ретінде сақталып отыр. 47 мыңнан астам жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың ішінде, 16 мыңнан астам бала мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелерде тәрбиеленіп отыр. Оның ішінде 84,2 %-ы әлеуметтік жетімдер.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарында жетім және әлеуметтік жетімдердің ара қатынасы (диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
2001 жылмен салыстырғанда балалар үйлерінің, мектеп-интернаттардың, панажайлардың және т.б. саны 41 бірлікке, ал олардағы балалар саны - шамамен 1300 адамға өсті.
Некеден тыс туу саны, сондай-ақ ата-аналары ажырасқан немесе ата-ана құқығынан айырылған балалар саны өсуде. Республикада 13 мыңға жуық жайсыз отбасылар бар. 2008 жылдың өзінде ата-ана құқығынан 815 ата-ана айырылды. Отбасылық және балалар жайсыздығын анықтайтын ортақ талаптар жоқ.
Осының салдарынан жыл сайын республикада 10 мыңға жуық қадағалаусыз және панасыз қалған балалар анықталуда.
Жетім балалар ішіндегі түлектерді жұмыспен қамту тетігі жоқ. Ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың жеке және мүліктік құқықтарын қорғау тетігі жұмыс істемейді. Олардың 10 %-ының ғана тіркелген тұрмыстық үйлері бар. 29 мыңнан астам балалар қамқоршылар мен қорғаншылар отбастарында тұрса да, қамқоршылар мен қорғаншыларға материалдық қолдау көрсету тетігі жоқ.
Бала еңбегінің қаналу фактілерін анықтау тетігі әлі дайындалған жоқ. 5 млн. балаға бала құқықтары мәселелері бойынша небары 180 маман айналысады. Мамандардың біліктілік деңгейі жеткілікті емес. Балаларға қатысты күш көрсету, балаларды пайдаланудың әр түрлі нысандары, балалардың қараусыз және қадағалаусыз қалуы жойылған жоқ.
7. Инновациялық жүйе жеткілікті дамымаған
Инновациялық дамуды сипаттайтын ЖБИ индикаторлары бойынша 2008 жылы Қазақстан "Жоғары оқу орындары ынтымақтастығы және зерттеулер өндірісі" бойынша - 64-орын, "Ғалымдар мен инженерлерге қол жетімділік" бойынша - 83-орын, "Ғылыми-зерттеу институттарының сапасы" бойынша - 58-орын алды.
Ғылыми салада жүйелік негізде ғылыми болжау — форсайт өтілмеген.

Не внедрены международные стандарты GLP (Good Labolatory Practice - надлежащая лабораторная практика), GMP (система норм, правил и указаний в отношении производств продукции), GSP (Good Scientific Practice - стандарты надлежащей научной практики), которые предотвращают фальсификацию результатов научно-исследовательской и опытно-конструкторской работы (далее - НИОКР) и плагиат. Отсутствие этих стандартов в научной практике затрудняет сопоставление результатов научных работ, полученных казахстанскими учеными, с мировыми аналогами. Необходимо их внедрение при формировании и реализации программ фундаментальных исследований на 2009-2011 годы.
Остается невысоким статус ученого, что препятствует вовлечению в науку талантливой молодежи.

Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар (ҒЗТКЖ) нәтижелерін жасандылықтан және плагиаттан қорғайтын GLP (Good Labolatory Practice - тиісті зертханалық практика), GMP (енім ендірісіне қатысты ережелер мен нұсқаулар нормаларының жүйесі), GSP (Good Scientific Practice - тиісті ғылыми практика стандарттары) халықаралық стандарттары енгізілмеген. Ғылыми практикада осы стандарттардың болмауы қазақстандық ғалымдар жасаған ғылыми жұмыстардың нәтижелерін әлемдік аналогтармен салыстыруда қиындық туғызады. Оларды 2009 - 2011 жылдарға арналған іргелі зерттеулер бағдарламаларын қалыптастыру мен іске асыру кезінде енгізу қажет.
Ғалым мәртебесі темен күйінде қалып отыр, бұл талантты жастарды ғылымға тартуға кедергі келтіреді.

Финансирование науки остается невысоким. Даже с учетом частных вложений затраты на науку составляют 0,26 % от ВВП. Это в 5 раз меньше, чем в России и в 15 раз меньше, чем в Швеции. По мнению независимых экспертов, если расходы от ВВП на научные исследования в течение 5-7 лет стабильно не превышают 1 %, может наступить необратимое разрушение научно-технического потенциала страны.
В 2008 году объем финансирования научных исследований за счет бюджетных средств по сравнению с 2003 годом увеличился практически в 3,5 раза, в том числе финансируемых через Министерство образования и науки Республики Казахстан. Однако, в целом расходы на научные исследования от ВВП остаются на уровне 0,13 %.
Одним из важнейших индикаторов результативности научных исследований и разработок является патентная активность. Предложения на патентном рынке остаются не на высоком уровне, прежде всего из-за низкой мотивации научного труда, слабой связи между наукой и производством. Однако, если сравнивать количество выданных патентов в Казахстане и Китае по отношению к числу специалистов-исследователей, занятых в этих странах, то этот показатель превышает в Казахстане.
Данные о патентах
Годы
Количество патентов,
выданных на оте чественные
изобретения
Число
специалистов-
исследователей
Количество патентов,
выданных на 1000
специалистов-исследователей
Казахстан
Китай
Казахстан
Китай
Казахстан
Китай

Ғылымды қаржыландыру төмен деңгейде қалып отыр. Тіпті жеке қаржы жұмсау есебінен алғанның өзінде ғылымға жұмсалатын шығындар ЖІӨ-нің 0,26 %-ын құрайды. Бұл Ресейден 5 есе және Швециядан 15 есе аз. Тәуелсіз сарапшылардың пікірі бойынша, егер 5-7 жыл ішінде ғылыми зерттеулерге жұмсалатын шығыстар ЖІӨ-нің 1%-ынан аспайтын болса, онда елдің ғылыми-техникалық әлеуеті қайтымсыз күйреуі мүмкін.
2008 жылы бюджет қаражаты есебінен, оның ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі арқылы қаржыландырылатын ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көлемі 2003 жылға қарағанда 3,5 есе дерлік өсті. Алайда, тұтастай алғанда ғылыми зерттеулерге жұмсалатын шығыстар ЖІӨ-нің 0,13 % деңгейінде қалуда.
Патенттік белсенділік ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер нәтижелілігінің маңызды индикаторларының бірі болып табылады. Патенттік нарықтағы ұсыныстар, ең алдымен, ғылыми еңбектің дәлелдемесінің төмендігінен, ғылым мен өндіріс арасындағы байланыстың әлсіз болуынан төмен деңгейде болып отыр. Бірақ, егер Қазақстан мен Қытайда берілген патенттер санын елде жұмыс істейтін маман-зерттеушілер санына қатысты салыстыратын болсақ, онда бұл көрсеткіш Қазақстанда жоғары.
Патенттер туралы деректер
Жылдар
Отандық
өнертабыстарға
бөлінген
патенттер саны
Зерттеуші-
мамандар саны
1000 зерттеуші-маманға
берілген
патенттер саны
Қазақстан
Қытай
Қазақстан
Қытай
Қазақстан
Қытай

2006
3628
238
25449
4177
330
55
8. Не обеспечена полнота реализации социальных прав и государственных гарантий молодежи
Молодежь составляет 1/3 часть населения. Молодежная безработица на 2,1 % выше общего уровня безработицы. Уровень преступности, наркомании среди молодежи выше в 3,3 раза, чем в среднем по стране. Уровень дохода 21,5 % занятой молодежи ниже уровня прожиточного минимума. 41,5 % молодежи имеет среднемесячный доход ниже среднего номинального дохода.

2006
3628
238
25449
4177
330
55
8. Жастардың әлеуметтік құқықтары мен мемлекеттік кепілдіктерін толық іске асыру қамтамасыз етілмеген
Жастар халықтың 1/3 бөлігін құрайды. Жастар жұмыссыздығы жұмыссыздықтың жалпы деңгейінен 2,1%-ға жоғары. Жастар арасындағы қылмыс, нашақорлық деңгейі ел бойынша орташа деңгейден 3,3 есеге жоғары. Жұмыспен қамтылған жастардың 21,5%-ның табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен. Жастардың 41,5%-ы орташа номиналды табыстың деңгейінен айлық орташа табысы төмен.

Продолжается увеличение количества молодежных организаций. По сравнению с 2005 годом их количество достигло 727 организаций, с общей численностью молодежи 1 млн. 26 тыс. 100 человек.
Только 210 (29 %) из 727 молодежных организаций от зарегистрированных действуют на постоянной основе. Постоянно заняты в деятельности молодежных организаций 5,4 % участников, 23 % социальных организаторов привлекаются временно и 71 % являются волонтерами молодежных организаций. Участие более миллиона молодых людей в работе неправительственных организаций на волонтерской основе свидетельствует об их большом потенциале.
С 2006 года в рамках социологического исследования производится подсчет уровня патриотизма молодежи. По результатам исследования, уровень патриотизма повысился в 2007 году на 15,8 % и составил 69,2 %.
Соответственно, снижается уровень молодежи, которые не считают себя патриотами Казахстана (30,8 %). Основным фактором, влияющим на данный показатель, является увеличение численности молодежных организаций, занимающихся вопросами патриотического воспитания молодежи.
В сфере реализации государственной молодежной политики нарушена вертикаль управления. На центральном уровне формированием и реализацией молодежной политики занимается Министерство образования и науки Республики Казахстан, на местном уровне - Департаменты внутренней политики областей, городов Астана и Алматы, не являющиеся структурными подразделениями Министерства, что не позволяет эффективно координировать реализацию молодежной политики на региональном уровне. Недостаточно кадровое, научное и информационное обеспечение реализации молодежной политики. Не развиты международные молодежные обмены.
9. Несовершенство управления системой образования и несовершенство финансирования
Отсутствие единого контроля за соблюдением государственных общеобязательных стандартов образования создает предпосылку для значительной дифференциации качества образования по регионам. Это снижает интеллектуальный потенциал государства и представляет угрозу национальной безопасности страны (ст.5 Закона РК "О национальной безопасности").
Разбалансированность управления привела значительной региональной дифференциации по доступности образования. Например, охват дошкольным образованием составляет от 8,7 % в Алматинской области до 84,3 % в Костанайской области. В техническом и профессиональном образовании коэффициент охвата разнится по регионам более, чем в три раза: от 2,9 % в Жамбылской области до 8,7 % в Павлодарской. Расходы на 1 учащегося разнятся почти в 2 раза (в 2007 году от 45,5 тыс. тенге в ЮКО до 88,6 тыс.тенге в СКО). При этом, большие расходы не гарантируют качества образования, о чем свидетельствует сопоставление результатов ЕНТ и затрат на 1 учащегося. Рейтинговые баллы областей по 42 показателям разнятся в 2,5 раза.

Жастар ұйымдары санының өсуі жалғасуда. 2005 жылмен салыстырғанда олардың саны 727 ұйымға жетті, жастардың жалпы саны 1 млн. 26 мың 100 адам.
727 тіркелген жастар ұйымдарының 210-ы (29%) ғана тұрақты негізде қызмет етеді. Жастар ұйымдарының қызметіне 5,4 % қатысушы араласса, 23 % әлеуметтік ұйымдастырушы уақытша тартылады және 71% жастар ұйымдарының еріктілері болып табылады. Үкіметтік емес ұйымдардың жұмысына миллионнан артық жас адамдардың қатысуы олардың үлкен әлеуетін куәландырады.
2006 жылдан бастап социологиялық зерттеу шеңберінде жастардың патриотизмнің деңгейін есептеу жүргізілуде. Зерттеудің нәтижесі бойынша патриотизм деңгейі 2007 жылы 15,8%-ға өсіп, 69,2%-ды құрады.
Тиісінше, өздерін Қазақстанның патриоттары емес деп санайтын жастардың деңгейі төмендеуде (30,8 %). Бұл көрсеткішке әсер ететін негізгі фактор жастарға патриоттық тәрбие беру мәселелерімен айналысатын жастар ұйымдары санының өсуі болып табылады.
Мемлекеттік жастар саясатын іске асыру саласында тігінен басқару бұзылған. Орталық деңгейде жастар саясатының дамуын қалыптастырумен және іске асырумен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, жергілікті деңгейде Министрліктің құрылымдық бөлімдері болып табылмайтын облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Ішкі саясат департаменттері айналысады, бұл өңірлік деңгейде жастар саясатының іске асырылуын тиімді үйлестіруге мүмкіндік бермейді. Жастар саясатын іске асыруды кадрлық, ғылыми және ақпараттық қамтамасыз ету жеткіліксіз. Халықаралық жастар алмасуы дамымаған.
9. Білім беру жүйесін басқарудың жетілмегендігі мен қаржыландырудың жетілмегендігі
Білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының сақталуына бірыңғай бақылаудың болмауы өңірлер бойынша білім сапасын айтарлықтай дифференциациялау алғышарттарын жасайды. Ол мемлекеттің интеллектуалды әлеуетін төмендетеді және елдің ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндіреді ("Ұлттық қауіпсіздік туралы" ҚР Заңының 5-бабы).
Басқарудың тепе-теңсіздігі білім беруге қолжетімділік бойынша айтарлықтай өңірлік саралауға әкеп соқтырады. Мысалы, мектепке дейінгі білім берумен қамту Алматы облысында 8,7 %-дан Қостанай облысында 84,3%-ды құрайды. Техникалық және кәсіптік білім беруде қамту коэффициенті өңірлер бойынша үш еседен артық ерекшеленеді: Жамбыл облысында 2,9%-дан Павлодарда 8,7%-ға дейін. 1 оқушыға жұмсалатын шығыс 2 есеге дерлік ерекшеленеді (2007 жылы ОҚО 45,5 мың теңгеден СҚО 88,6 мың теңгеге дейін). Бұл ретте шығыстардың көптігі білім сапасына кепілдік бермейді, оған ҰБТ нәтижелері мен 1 оқушыға кеткен шығынды салыстыру дәлел. Облыстардың рейтингтік баллы 42 көрсеткіш бойынша 2,5 есеге ерекшеленеді.

С ростом благосостояния общества растут и требования к системе образования. В соответствии с рекомендациями ЮНЕСКО для устойчивого развития расходы на образование должны составлять 6-7 % от ВВП. Расходы же Казахстана не превышают 3,6 % от ВВП.
Расходы на одного учащегося в Казахстане меньше, чем средние расходы стран 3 группы (страны с ВВП менее 10 тыс. долларов США на душу населения) таких как Китай, Турция, Россия.
Более значительная разница в расходах со странами второй группы (страны с ВВП от 10 до 20 тыс. долларов США на душу населения) - Испания, Корея, Чехия, Израиль, и странами первой группы (страны с ВВП свыше 20 тыс. долларов США на душу населения) - США, Япония, Люксембург, Австралия.
Несмотря на увеличение средней зарплаты в системе образования с 25 тыс. тенге в октябре 2006 года до 29 тыс. тенге в январе 2007 года, она составляла на тот момент 64 % от средней по республике. А уже в ноябре 2007 года она опять упала до 60,5 % от средней по республике.
Соотношение зарплаты казахстанского учителя к ВВП на душу населения остается значительно ниже, чем в странах ОЭСР и меньше, чем в России.
На основании проведенного анализа и выявленных проблем Министерством образования и науки определены следующие направления деятельности:
3. Стратегические направления деятельности Министерства
образования и науки Республики Казахстан на 2009-2011 годы:
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.05.2009 № 746; от 08.02.2010 № 79.
1. Обеспечение доступности качественного образования;
2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей экономики и социальной сферы;
3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в социально-экономическое развитие страны;
4. Повышение эффективности управления и финансирования системы образования и науки
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель 1.
Целевой индикатор
Обеспечение равного доступа к
дошкольному образованию
Охват детей дошкольным обучением и воспитанием в
организациях образования в 2008 г. - 35,6 %, 2009 г.
- 39,4 %, 2010 г. - 43,3 %, 2011 г. - 47,6 %.
Охват детей предшкольной подготовкой в организациях
образования в 2008 г.- 79 %, 2009 г. - 86,9 %,
2010 г. - 95,5 %, 2011 г. - 100 %
Задача 1.
Увеличение сети организаций
дошкольного образования
Показатели
Доля введенных в эксплуатацию дошкольных организаций
от их общего числа (2008 г. - 19,1 %, 2009 г. - 10,5
%, 2010 г. - 10,4 %, 2011 г. - 10,4 %)
Достижение целевого индикатора будет способствовать улучшению индикатора ГИК "Охват
начальным образованием" при условии сохранения методики ранжирования стран и
стабильного состава стран-участников ГИК.
Цель 2.
Целевой индикатор
Обеспечение доступности
школьного образования и
повышение его качества
Увеличение среднего балла ЕНТ (2008 г. - 60 % от
общего количества тестовых вопросов, 2009 г. - 61 %,
2010 г. - 62 %, 2011 г. - 63 %)
Увеличение среднего балла ПГК в 4-х классах (2008 г.
- 80,1 % от общего количества тестовых вопросов,
2009 г. - 82 %, 2010 г. - 84 %, 2011 г. - 86 %)
Увеличение среднего балла ПГК в 9-х классах (2008 г.
- 62,6 % от общего количества тестовых вопросов,
2009 г. - 64 %, 2010 г. - 66 %, 2011 г. - 68 %)
Международный рейтинг школ Республики Казахстан по

Қоғамның әл-ауқатының өсуіне байланысты білім беру жүйесіне деген талаптары да өсуде. ЮНЕСКО-ның ұсынымдарына сәйкес орнықты даму үшін білім беруге жұмсалатын шығыстар ЖІӨ-нің 6-7 %-ын құрауы тиіс. Қазақстанның шығыстары ЖІӨ-нің 3,6 %-ынан аспайды.
Қазақстандағы бір оқушыға жұмсалатын шығыстар Қытай, Түркия, Ресей сияқты 3-топтағы елдердің (ЖІӨ жан басына шаққанда 10 мың АҚШ долларынан кем елдер) орташа шығысынан да төмен.
Екінші топтағы елдердегі - Испания, Корея, Чехия, Израиль (ЖІӨ жан басына шаққанда 10-нан 20 мың АҚШ долларына дейін елдер) және бірінші топтағы елдердегі - АҚШ, Жапония, Люксембург, Австралия (ЖІӨ жан басына шаққанда 20 мың АҚШ долларынан артық елдер) шығыстардағы неғұрлым едәуір айырма.
Білім беру жүйесіндегі орташа жалақының 2006 жылғы қазандағы 25 мың теңгеден 2007 жылғы қаңтардағы 29 мың теңгеге дейін ұлғаюына қарамастан, ол сол кезеңде республика бойынша орташа жалақының 64%-ын құраған болатын. Ал 2007 жылғы қарашада ол республика бойынша орташа жалақыдан 60,5%-ға дейін төмендеді.
Қазақстандық мұғалімнің жалақысының жан басына шаққандағы ЖІӨ-ге арақатынасы ЭҚДҰ елдеріндегіден едәуір төмен және Ресеймен салыстырғанда аз қалпында қалуда.
Жүргізілген талдау мен анықталған проблемалардың негізінде Білім және ғылым министрлігі қызметінің мынадай бағыттарын белгіледі:
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі қызметінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық бағыттары:
1. Сапалы білім алуға қол жеткізуді қамтамасыз ету
2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
3. Балалар мен жастардың дамуына жағдай жасау, оларды елді әлеуметтік-экономикалық дамытуға тарту
4. Білім және ғылым жүйесін басқару мен қаржыландырудың тиімділігін арттыру
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.19 N 746, 2010.02.08 № 79 Қаулыларымен.
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
1-мақсат
Нысаналы индикатор
Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету
Білім беру ұйымдарында мектепке дейінгі оқытумен және тәрбиемен балаларды қамту 2008 ж. - 35,6%, 2009 ж. - 39,4%, 2010 ж. - 43,3%, 2011 ж.- 47,6%.
Білім беру ұйымдарында мектеп алды даярлықпен балаларды қамту 2008 ж. - 79%, 2009 ж. - 86,9%, 2010 ж. - 95,5%, 2011 ж. - 100%.
1-міндет
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының желісін арттыру
Көрсеткіштер
Жалпы санының пайдалануға берілген мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі 2008 ж.- 19,1%, 2009 ж. - 10,5%, 2010 ж. - 10,4%, 2011 ж. - 10,4%.
Нысаналы индикаторларға қол жеткізу елдерді ранжирлеу әдістемесін және ЖБИ қатысушы елдердің тұрақты құрамы сақтаған кезде "Бастауыш біліммен қамту" ЖБИ индикаторының жақсаруына алып келеді
2-мақсат
Нысаналы индикатор
Мектептегі білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету
ҰБТ орташа баллын ұлғайту (2008 ж. - тест сұрақтарының жалпы санының 60%, 2009 ж. - 61%, 2010 ж. - 62%, 2011 ж. - 63%)
4-сыныптарда МАБ орташа баллын ұлғайту (2008 ж. - тест сұрақтарының жалпы санының 80,1%, 2009 ж. - 82%, 2010 ж. - 84%, 2011 ж. - 86%)
9-сыныптарда мемлекеттік аралық бақылаудың орташа баллын ұлғайту (2008 ж. - тест сұрақтарының жалпы санының 62,6%, 2009 ж. - 64%, 2010 ж. - 66%, 2011 ж. - 68%)

качеству среднего образования (TIMSS-2007 г., PISA - 2009 г., PIRLS- 2011 г.)
Доля школ, ведущих занятия в три смены, от общего
количества школ (2008 г. - 1,1 %, 2009 г. - 0,7 %,
2010 г. - 0,5 %, 2011 г. - 0 %)
Дефицит ученических мест сократится (2008 г. -
120186, 2009 г. - 78629, 2010 г. - 74324, 2011 г. -
70000)
Доля отремонтированных школ от их общего количества
(2009 г. - 12 %)
Задача 1.
Развитие сети школ
Показатели
Доля аварийных школ от общего количества школ (2008
г. - 2,6 %, 2009 г. - 2,5 %, 2010 г. - 2,4 %, 2011
г. - 2,3 %)
Доля школ без видов благоустройства от общего
количества школ (2008 г. - 51,5 %, 2009 г. - 50 %,
2010 г. - 48 %, 2011 г. - 47,5 %)
Доля школ для одаренных детей от общего количества
школ (2008 г. — 1,5 %, 2009 г. - 1,7 %, 2010 г. -
1,95 %, 2011 г. - 2,2 %)
Задача 2.
Оснащение школ лингафонными,
мультимедийными (ЛМК) и
предметными кабинетами,
Интернетом
Показатели
Доля школ от их общего количества, обеспеченных:
ЛМК, кабинетами физики, химии, биологии (2008 г. -
62 %, 2009 г. - 72 %, 2010 г. - 82 %, 2011 г. -
92 %);
необходимыми сетевыми ресурсами (Интернет,
интерактивное обучение, телевидение и пр.) с
гарантированной скоростью передачи данных (2009 г. -
38 %, 2010 г. - 52 %, 2011 г. - 65 %)
Количество организаций образования, использующих
интерактивное оборудование (2008 г. - 1000, 2009 г.
-1721, 2010 г.- 2721, 2011 г. - 3318)
Создание учебного телевидения с 2009 года.
Задача 3.
Методологическое обеспечение
системы образования с учетом
общемировых тенденций в
образовании с учетом гендерных
аспектов
Показатели
Доля обновленных государственных общеобязательных
стандартов образования (ГОСО), программ, типовых
учебных планов среднего образования (2008 г. - 30 %,
2009 г. - 62 %, 2010 г. - 35 %, 2011 г. - 38 %)
Задача 4.
Повышение квалификации
педагогических работников
Показатели
Доля педагогических кадров, прошедших повышение
квалификации по технологии 12-летнего образования от
общего количества педагогов (2008 г. - 50 %, 2009 г.
- 70 %, 2010 г. - 80 %, 2011 г. - 100 %)
Доля педагогических кадров, прошедших повышение
квалификации по профильному обучению, от общего
количества педагогов (2008 г. - 5 %, 2009 г. - 10 %,
2010 г. - 15 %, 2011 г.- 30 %)
Задача 5.
Содействие здоровому образу
жизни, укреплению здоровья
учащихся, формированию
культуры здоровья
Показатели
Доля школ, имеющих спортивные залы (2008 г. -
71,8 %, 2009 г. - 72,3 %, 2010 г. - 73,3 %, 2011 г.
- 74,3 %)
Охват учащихся деятельностью спортивных секций и
детско-юношеских школ от общего количества учащихся
(2008 г. - 19,6 %, 2009 г. - 20,0 %, 2010 г. -
25,0 %, 2011 г.- 30 %)
Задача 6.
Обеспечение доступности дополнительного образования
Показатели
Доля детей, охваченных дополнительным образованием, от общего количества школьников (2008 г. - 21,9 %, 2009 г. - 22,4 %, 2010 г. - 22,8 %, 2011 г. - 23,2 %)
Задача 7.
Обеспечение доступности
образования детям с
ограниченными возможностями в
развитии
Показатели
Доля детей, охваченных специальными учебными
образовательными программами, в коррекционных
организациях, специальных группах детских садов и
специальных классах общеобразовательных школ от
выявленных (2008 г. - 27 %, 2009 г. - 30 %, 2010 г.
- 35 %, 2011 г. - 40 %)
Доля обеспеченности специальных коррекционных
организаций образования для детей школьного возраста
специальным оборудованием от потребности (2008 г. -
30 %, 2009 г. - 35 %, 2010 г. - 40 %, 2011 г. - 45 %)
Задача 8.
Развитие системы внешней
оценки
Показатели
Доля выпускников школ, участвующих в ЕНТ, от общего
количества (2008 г. - 79,8 %, 2009 г. - 83,5 %, 2010
г. - 84 %, 2011 г. - 84,5 %)
Доля выпускников, окончивших школу с аттестатом об
общем среднем образовании "Алтын Белгі", от общего
количества претендентов (2008 г. - 35,8 %, 2009 г. -
38,0 %, 2010 г. - 38,5 %, 2011 г. - 39,0 %)
Количество участников КАЗТЕСТ (2008 г. - 1000, 2009
г. - 3000, 2010 г. - 5000, 2011 г. -7000)
Доля развивающих тестовых заданий (2009 г. - 20 %,
2010 г. - 25 %, 2011 г. - 25 %)
Ежегодный Национальный доклад о состоянии и развитии
образования
Достижение целевого индикатора будет способствовать улучшению индикаторов ГИК
"Качество начального образования", "Качество образовательной системы", "Качество
математического и научного образования", "Доступ к Интернету в школах" при условии
сохранения методики ранжирования стран и стабильного состава стран-участников ГИК
Цель 3.
Целевой индикатор
Удовлетворение потребностей
отраслей экономики
квалифицированными и
конкурентоспособными
специалистами технического и
обслуживающего труда
Количество обучающихся учебных заведений
технического и профессионального образования
увеличится к 2011 году на 24 % (2008 г. - 6 %, 2009
г. - 6 %, 2010 г. - 6 %, 2011 г. - 6 %)
Доля выпускников учебных заведений технического и
профессионального образования, трудоустроенных в
1-ый год окончания по полученной специальности
(2008 г. - 70 %, 2009 г. - 75 %, 2010 г. - 80 %,
2011 г. - 85 %)
Доля выпускников, обучавшихся в учебных заведениях
технического и профессионального образования по
государственному образовательному заказу, от общего
количества выпускников в колледжах (2008 г. - 15 %,
2009 г. - 20 %, 2010 г. - 25 %, 2011 г. - 30 %),
в профлицеях (2008 г. - 96 %, 2009 г. - 97 %,
2010 г. - 97,5 %, 2011 г. - 98 %)
Задача 1.
Расширение доступности
технического и
профессионального образования
Показатели:
Доля введенных ученических мест в профессиональных
лицеях, колледжах и межрегиональных центрах по
подготовке и переподготовке кадров технического и
обслуживающего труда от их общего количества
(2008 г. - 16 %, 2009 г. - 45,7 %, 2010 г. - 34,3 %,
2011 г. - 66,2 %)
Доля обучающихся, принятых по госзаказу, от общего
количества обучающихся:
в колледжах (2008 г. - 17,5 %, 2009 г. - 28,8 %,
2010 г. — 26,6 %, 2011 г. - 30 %)
в профлицеях (2008 г. - 95,7 %, 2009 г. - 100 %,
2010 г. - 100 %, 2011 г. - 100 %)
Задача 2.
Повышение качества и
эффективности системы
технического и
профессионального образования
Показатели
Доля ГОСО, усовершенствованных с учетом мнения
работодателей, в соответствии с международными
стандартами от общего количества стандартов
(2008 г. - 13,5 %, 2009 г. - 27 %, 2010 г. - 42 %,
2011 г. — 55 %)
Доля типовых учебных программ по специальным
дисциплинам, интегрированных учебных программ от
общего количества типовых учебных программ
(2009 г. - 25 %, 2010 г. - 63 %, 2011 г. - 88 %)
Доля учебных заведений, оснащенных интерактивным
оборудованием, от общего количества заведений
(2008 г. - 13,9 %, 2009 г. - 25,1 %, 2010 г. -
35,7 %, 2011 г. - 43,5 %)
Доля выпускников, участвующих в НОК (Независимая
оценка качества образования) (2008 г. - 3,8 %,
2009 г. - 4,1 %, 2010 г. - 4,2 %, 2011 г. - 4,5 %)
Задача 3.
Обеспечение организаций
технического и
профессионального образования
квалифицированными
инженерно-педагогическими
кадрами
Показатели
Количество привлеченных зарубежных преподавателей
английского языка, зарубежных преподавателей
спецдисциплин (2009 г. - 60 чел., 2010 г. - 60 чел.,
2011 г. - 60 чел.)
Доля инженерно-педагогических кадров организаций
технического и профессионального образования,
прошедших повышение квалификации и переподготовку
(2008 г. - 5,2 %, 2009 г. - 7,8 %, 2010 г. - 10,4 %,
2011 г. - 13 %)
Задача 4.
Развитие системы
государственно-частного
партнерства
Показатели
Количество заключенных меморандумов и соглашений по
сотрудничеству в области подготовки кадров
технического и обслуживающего труда (2008 г. - 20,
2009 г. - 25, 2010 г. - 30, 2011 г. - 35)
Доля обучающихся за счет средств работодателей от
общего количества обучающихся (2008 г. - 0,5 %,
2009 г. - 0,8 %, 2010 г. - 1,0 %, 2011 г. - 1,5 %)
Достижение целевого индикатора будет способствовать улучшению индикаторов ГИК
"Качество образовательной системы", "Охват средним образованием", "Местная
доступность исследовательских и тренинговых услуг", "Тренинг персонала" при условии
сохранения методики ранжирования стран, стабильного состава стран-участников ГИК,
определенной объективности опрашиваемых респондентов.
Цель 4.
Целевой индикатор
Подготовка профессиональных и
научных кадров высшей
квалификации, отвечающих
потребностям внутреннего рынка
труда
Доля студентов, прошедших пороговый уровень ПГК
(2008 г. - 70 %; 2009 г. - 75 %; 2010 г. — 80 %;
2011 г. - 85 %).
Доля выпускников, трудоустроенных по специальности в
первый год по окончании вуза, составит к 2011 году
70 % от общего числа выпускников, окончивших вузы по
госзаказу
Доля выпускников с высшим и послевузовским
образованием от общего количества зарегистрированных
на бирже труда за последние 3 года сократится
Задача 1.
Улучшение учебно-методического
обеспечения предоставляемых
услуг по подготовке и
переподготовке
конкурентоспособных кадров
Показатели
Доля разрабатываемых ГОСО и профессиональных учебных
программ от общего количества ГОСО и программ по
специальностям бакалавриата, магистратуры и
докторантуры, в том числе разработанным с участием
социальных партнеров (2008 г. — 31,9 %, 2009 г. - 29
%, 2010 г.- 34 %, 2011 г. - 42 %)
Задача 2.
Развитие материально-
технической базы вузов
Показатели
Число вузов, имеющих лаборатории инженерного профиля

Орта білімнің сапасы бойынша Қазақстан Республикасындағы мектептердің халықаралық рейтингі (ТІМSS - 2007 ж., РISА - 2009 ж., РІRLS - 2011 ж.)
Мектептің жалпы санының үш ауысымда сабақ жүргізетін мектептердің үлесі
(2008 ж. - 1,1%, 2009 ж. - 0,7%, 2010 ж. - 0,5%, 2011 ж. - 0%)
Оқушы орнының тапшылығы азаяды
(2008 ж. - 120 186, 2009 ж. - 78629, 2010 ж. - 74324, 2011 ж. - 70000)
Мектептердің жалпы санынан жөнделгендерінің үлесі (2009 ж. - 12 %)
1-міндет
Мектеп желілерін дамыту
Көрсеткіштер
Мектептердің жалпы санының авариялық мектептердің үлесі (2008 ж. - 2,6%, 2009 ж. - 2,5%, 2010 ж. - 2,4%, 2011 ж. - 2,3%)
Мектептердің жалпы санының көркейтілмеген мектептердің үлесі (2008 ж. - 51,5%, 2009 ж. - 50%, 2010 ж. - 48%, 2011 ж. - 47,5%)
Мектептердің жалпы санының дарынды балаларға арналған мектептер үлесі (2008 ж. - 1,5%, 2009 ж. - 1,7%, 2010 ж. - 1,95%, 2011 ж. - 2,2%).
2-міндет
Мектептерді лингафондық, мультимедиялық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен және Интернетпен жабдықтау
Көрсеткіштер
Қамтамасыз етілген жалпы мектептер санынан:
ЛМК, физика, химия және биология кабинеттері (2008 ж. - 62%, 2009 ж. - 72%, 2010 ж. - 82%, 2011 ж. - 92%);
деректер берудің кепілдік берілген жылдамдығымен қажетті желілік ресурстар (Интернет, интерактивті оқыту, телевидение және тағы басқа) (2009 ж. - 38%, 2010 ж. - 52 %, 2011 ж. - 65%)
Интерактивті оқытуды пайдаланатын білім беру ұйымдарының саны (2008 ж. - 1000, 2009 ж. - 1721, 2010 ж. - 2721, 2011 ж. - 3318) 2009 жылдан бастап оқу телевидениесін құру.
3-міндет
Тендерлік аспектілерді ескере отырып, білім берудегі жалпы әлемдік үдерістерді ескере отырып, білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының орта білім бағдарламаларының, типтік оқу жоспарларының жаңартылған үлесі (2008 ж.- 30 %, 2009 ж. - 62 %, 2010 ж. - 35 %, 2011 ж. - 38 %)
4-міндет
Педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Көрсеткіштер
Педагогтардың жалпы санының 12 жылдық білім беру технологиясы бойынша біліктілікті арттыру курсынан өткен педагог кадрлардың үлесі (2008 ж. - 50%, 2009 ж. - 70%, 2010 ж - 80%, 2011 ж. - 100%)
Педагогтардың жалпы санының бейіндік оқыту бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагог кадрлардың үлесі (2008 ж. - 5%, 2009 ж. - 10%, 2010 ж. - 15%, 2011 ж. - 30%)
5-міндет
Салауатты өмір салтына, оқушылардың денсаулығын нығайтуға, денсаулық мәдениетін қалыптастыруға ықпал ету
Көрсеткіштер
Спорт залдары бар мектептердің үлесі (2008 ж. - 71,8%, 2009 ж. - 72,3%, 2010 ж. - 73,3%, 2011 ж. - 74,3%)
Жалпы оқушылар санынан спорт секциялары және балалар-жасөспірімдер мектептерімен оқушыларды қамту (2008 ж. - 19,6%, 2009 ж. - 20,0%, 2010 ж. - 25,0%, 2011 ж. - 30,0%)
6-міндет
Қосымша білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Жалпы оқушылар санынан қосымша біліммен қамтылған балалар үлесі (2008 ж. - 21,9%, 2009 ж. - 22,4%, 2010 ж. - 22,8%, 2011 ж. - 23,8%)
7-міндет
Даму мүмкіндіктері шектелген балалардың білім алуға қол жетімдігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Түзету ұйымдарында, арнайы балабақшалар топтарында және жалпы білім беретін мектептердің арнайы сыныптарында қамтылған анықталған балалар үлесі (2008 ж. - 27%, 2009 ж. - 30%, 2010 ж. - 35%, 2011 ж.- 40%)
Мектеп жасындағы балаларға арналған арнайы түзету білім ұйымдарын қажеттілігіне қарай арнайы жабдықтармен қамтамасыз ету үлесі (2008 ж. - 30%, 2009 ж. - 35%, 2010 ж. - 40%, 2011 ж. - 45%)
8-міндет
Сырттай бағалау жүйесін дамыту
Көрсеткіштер
ҰБТ-ға қатысушы мектеп бітірушілердің жалпы саннан үлесі (2008 ж. - 79,8%, 2009 ж. - 83,5%, 2010 ж. - 84%, 2011 ж. - 84,5%)
Мектепті "Алтын белгі" белгісімен аяқтаған бітірген үміткерлердің жалпы санының үлесі (2008 ж. - 35,8 %, 2009 ж. - 38%, 2010 ж.- 38,5 %, 2011 ж. - 39%)
ҚАЗТЕСТ-ке қатысушылардың саны (2008 ж. - 1000, 2009 ж. - 3000, 2010 ж. - 5000, 2011 ж. - 7000)
Дамытатын тест тапсырмаларының үлесі (2009 ж. - 20%, 2010 ж. - 25%, 2011 ж. - 25%)
Білім берудің жағдайы және дамуы туралы жыл сайынғы ұлттық баяндама
Нысаналы индикаторға жету елдерді ранжирлеу әдістемесін және ЖБИ қатысушы елдердің тұрақты құрамын сақтаған кезде ЖБИ "Бастауыш білім беру сапасы", "Оқу жүйесінің сапасы", " Математикалық және ғылыми білімнің сапасы", "Мектептерде Интернетке кол жетімділік" индикаторларының жақсаруына ықпал ететін болады.
3-мақсат
Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Мақсатты индикатор:
Техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарындағы білім алушылардың саны 2011 жылға қарай 24%-ға артады (2008 ж. - 6%, 2009 ж. - 6%, 2010 ж. - 6%, 2011 ж. - 6%)
Техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарын бітірушілердің 1-ші аяқтаған жылы алған мамандығы бойынша жұмысқа орналасқандардың үлесі (2008 ж. - 70%, 2009 ж. - 75%, 2010 ж. - 80%, 2011 ж. - 85%)
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқыған техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарын бітірушілердің колледждерді (2008 ж. - 15%, 2009 ж. - 20%, 2010 ж. - 25%, 2011 ж. - 30%), кәсіптік лицейлерді (2008 ж. - 96%, 2009 ж. - 97%, 2010 ж. - 97,5%, 2011 ж. — 98%) бітірушілер санынан үлесі
1-міндет
Техникалық және кәсіптік білім беруге қолжетімділікті ұлғайту
Көрсеткіштер
Кәсіптік лицейлерде, колледждерде және техникалық және қызмет көрсету еңбегі кадрларын даярлау мен қайта даярлаудың өңіраралық орталықтарында енгізілген оқушы орындарының олардың жалпы санынан үлесі (2008 жылы - 16%, 2009 жылы - 45,7%, 2010 жылы - 34,3%, 2011 жылы - 66,2%)
Мемлекеттік тапсырыс бойынша қабылданған оқушылардың колледждерде (2008 ж. - 17,5%, 2009 ж. - 28,8 %, 2010 ж. - 26,6 %, 2011 ж. - 30%), кәсіптік лицейлерде (2008 ж. - 95,7%, 2009 ж. - 100 %, 2010 ж. - 100%, 2011 ж. - 100%) оқитын барлық білім алушылар санынан үлесі
2-міндет
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасы мен тиімділігін арттыру
Көрсеткіштер
Жұмыс берушілердің пікірлері ескеріліп жетілдірілген МЖБС халықаралық стандарттарға сәйкес стандарттардың жалпы санының үлесі (2008 ж. - 13,5%, 2009 ж. - 27%, 2010 ж. - 42%, 2011 ж. - 55%)
Арнайы пәндер бойынша типтік Оқу бағдарламаларының, кіріктірілген оқу бағдарламаларының типтік оқу бағдарламаларының жалпы санының үлесі (2009 ж. - 50%, 2010 ж. - 63%, 2011 ж. - 88%)
Интерактивті құралдармен жабдықталған оқу орындарының жалпы оқу орындар санынан үлесі (2008 ж. - 13,9%, 2009 ж. - 25,1%, 2010 ж. - 35,7%, 2011 ж. - 43,5%)
СТБ-ға (Білім беру сапасын тәуелсіз бағалау) қатысушы бітірушілердің үлесі (2008 ж. - 3,8%, 2009 ж. - 4,1%, 2010 ж. - 4,2%, 2011 ж. - 4,5%)
3-міндет
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын білікті инженер-педагог кадрлармен қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Шетелден шақыртылған ағылшын тілінің, арнайы пәндер оқытушыларының үлесі (2009 ж. - 60 адам, 2010 ж. - 60 адам, 2011 ж. - 60 адам)
Біліктілікті арттыру мен қайта даярлаудан өткен техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының инженерлік-педагогикалық кадрларының үлесі (2008 ж. - 5,2%, 2009 ж. - 7,8%, 2010 ж. - 10,4%, 2011 ж. - 13%)
4-міндет
Мемлекеттік жеке меншік әріптестік жүйесінің дамуы
Көрсеткіштер
Техникалық және қызмет көрсетудің кадрлар даярлау саласында ынтымақтастық бойынша жасалған меморандумдар мен келісімдер саны (2008 ж. - 20, 2009 ж. - 25, 2010 ж. - 30, 2011 ж. - 35)
Білім алушылардың жалпы санының жұмыс берушілердің қаражаты есебінен білім алатын білім алушылардың үлесі (2008 ж. - 0,5%, 2009 ж. - 0,8%, 2010 ж. - 1,0%, 2011 ж. - 1,5%)
Нысаналы индикаторға жету елдерді ранжирлеу әдістемесін және ЖБИ қатысушы елдердің тұрақты құрамын, сұрау салынатын респонденттердің объективтілігін сақтаған кезде ЖБИ "Білім беру жүйесінің сапасы", "Орта білім беруді қамту", "Зерттеу және тренингтік қызметке жергілікті қол жетімділік", "Персоналдың тренингі" индикаторларының жақсаруына ықпал етеді
4-мақсат
Нысаналы индикаторы
Ішкі еңбек нарығының талаптарына жауап беретін жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандар даярлау
МАБ рұқсат етілген деңгейінен өткен студенттер үлесі (2008 ж. - 70%, 2009 ж. - 75%, 2010 ж. - 80%, 2011 ж. - 85%).
Жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін алғашқы жылы жұмысқа орналасқан бітірушілердің үлесі мемлекеттік тапсырыс бойынша даярланған барлық бітірушілердің жалпы санының 2011 жылы 70% құрайды.
Соңғы 3 жылда еңбек биржасында тіркелгендердің жалпы санының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар бітірушілердің үлесі қысқарады.
1-міндет
Бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау және қайта даярлау бойынша көрсетілетін қызметтердің оқу-әдістемелік жағынан қамтамасыз етілуін жақсарту
Көрсеткіштер
МЖМБС жалпы санына шаққандағы әлеуметтік серіктестердің қатысуымен әзірленетін МЖМБС-тың, кәсіби оқу бағдарламаларының, бакалавриат, магистратура, докторантура мамандықтарының бағдарламаларының үлесі (2008 ж - 31,9%, 2009 ж. - 29%, 2010 ж. - 34%, 2011 ж.- 42%)
2-міндет
Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының дамуы
Көрсеткіштер

(2009 г. - 15, 2010 г. - 5, 2011 г. - 5)
Задача 3.
Усиление кадрового потенциала
вузов путем переподготовки и
повышения квалификации,
стажировок
Показатели
Доля профессорско-педагогического состава (далее -
ППС), прошедших повышение квалификации внутри страны
за счет госбюджета, ежегодно составит 6 % от общего
числа ППС, и 0,5 % - за рубежом
Доля зарубежных преподавателей и консультантов,
ежегодно привлекаемых в каждый национальный вуз,
составит 0,5 %.
Задача 4.
Создание механизмов контроля
качества образовательных услуг
в рамках национальной системы
оценки качества образования
Показатели
Доля аттестованных и прошедших проверку вузов от их
общего числа (2008 г. - 97 %, 2009 г. - 96 %,
2010 г. - 97 %, 2011 г. - 96 %)
Процедура участия в 2009, 2010, 2011 гг. в
международной аккредитации по 10 образовательным
программам в 5 национальных вузах за счет бюджетных
средств
Количество вузов, аккредитованных международными
аккредитационными агентствами за счет внебюджетных
средств самих вузов (2008 г. - 2, 2009 г. - 3,
2010 г. - 5, 2011 г. - 5)
Количество вузов, аккредитованных отечественными
аккредитационными агентствами (2009 г. - 5, 2010 г. - 5, 2011 г. - 5)
Доля соискателей, утвержденных в ученых степенях от
их общего числа (2008 г. - 99 %, 2009 г. - 98 %,
2010 г. - 98 %)
Доля соискателей, утвержденных в ученых званиях от
их общего числа (2008 г. - 98 %, 2009 г. - 97 %,
2010 г. - 97 %)
Задача 5.
Развитие экспорта высшего
образования
Показатели
Доля иностранных студентов от общего числа студентов
(2009 г. - 1,6 %, 2010 г. - 1,7 %, 2011 г. - 2 %)
Задача 6.
Увеличение охвата высшим и
послевузовским образованием
Показатели
Увеличение количества студентов, принятых на
обучение по программам бакалавриата на основе
госзаказа (2008 г. - 26640, 2009 г. - 27090,
2010 г. - 27290, 2011 г. - 27290)
Увеличение приема в докторантуру PhD по госзаказу
(2008 г. - 100, 2009 г. - 200, 2010 г. - 200,
2011 г. - 200)
Ежегодное обучение в рамках международной стипендии
"Болашак" 3000 казахстанцев
Задача 7.
Развитие государственно-
частного партнерства
Показатели
Доля студентов, обучающихся на технических
специальностях за счет средств работодателей,
иностранных инвесторов от общего числа студентов,
обучающихся на договорной основе, увеличится
(2009 г. - на 1 %, в 2010 г. - 3 %, в 2011 г. - 5 %)
Число договоров с работодателями на обеспечение
базами производственной практики увеличится
(2009 г. - на 10 %, 2010 г. — 20 %, 2011 г. - 30 %)
Задача 8.
Осуществление интеграции
образования и науки
Показатели
Доля вузов, в которых будут созданы инновационные
структуры, научные лаборатории, технопарки, центры,
от их общего количества (2008 г. - 12,5 %, 2009 г. -
21,4 %, 2010 г. - 30 %, 2011 г. - 39 %)
Доля ППС, участвующих в выполнении фундаментальных и
прикладных программ, от общего их количества

Инженерлік бейіндегі зертханалары бар жоғары оқу орындарының саны (2009 ж.- 15, 2010 ж. - 5, 2011 ж. - 5)
3-міндет
Жоғары оқу орындарының кадр әлеуетін қайта даярлау және біліктілігін арттыру арқылы күшейту.
Көрсеткіштер
Елімізде мемлекеттік бюджет есебінен біліктілігін арттырған профессорлық оқытушылар құрамының (бұдан әрі - ПОҚ) үлесі жыл сайын ПОҚ-тың жалпы санының 6%-ын құрайды және шетелде 0,5%.
Жыл сайын әрбір ұлттық жоғары оқу орнына шақырылатын шетелдік оқытушылар мен консультанттардың үлесі 0,5% құрайды.
4-міндет
Білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесі шеңберінде білім беру қызметінің сапасын бақылау тетіктерін жасау
Көрсеткіштер
Аттестатталған және тексерістен өткен жоғары оқу орындарының жалпы санының үлесі (2008 ж. - 97%, 2009 ж. - 96%, 2010 ж. - 97%, 2011 ж. - 96%)
2009, 2010, 2011 ж.ж. 5 ұлттық ЖОО-да бюджет қаражаты 10 білім беру бағдарламасы бойынша халықаралық аккредиттеуге қатысу рәсімі
Жоғары оқу орындарының бюджеттен тыс өз қаражаты есебінен халықаралық аккредиттеу агенттіктерінен аккредиттеуден өткен жоғары оқу орындарының саны (2008 ж. - 2, 2009 ж. - 3, 2010 ж. - 5, 2011 ж. - 5)
Отандық аккредиттеу агенттіктерінде аккредиттелген жоғары оқу орындарының саны (2009 ж. - 5, 2010 ж. - 5, 2011 ж. - 5)
Ғылыми дәрежелері бекітілген ізденушілердің олардың жалпы санынан үлесі (2008 ж. - 99%, 2009 ж. - 98%, 2010 ж. - 98%)
Ғылыми атақтары бекітілген ізденушілердің олардың жалпы санынан үлесі (2008 ж. - 98%, 2009 ж. - 97%, 2010 ж. - 97%)
5-міндет
Жоғары білімді экспорттауды дамыту
Көрсеткіштер
Барлық студенттер санына шаққандағы шетелдік студенттер үлесі (2009 ж. - 1,6%, 2010 ж. - 1,7%, 2011 ж. - 2%)
6-міндет
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі біліммен қамтуды ұлғайту
Көрсеткіштер
Мемлекеттік тапсырыс негізінде бакалавриат бағдарламалары бойынша оқуға қабылданған студенттер санының артуы (2008 ж. — 26640, 2009 ж. - 27090, 2010 ж. - 27290, 2011 ж. - 27290)
РhD докторантураға мемлекеттік тапсырыс арқылы қабылдауды артуы (2008 ж. - 100, 2009 ж. - 200, 2010 ж. - 200, 2011 ж. - 200)
3000 қазақстандықтың жыл сайын "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде білім алуы
7-міндет
Мемлекеттік жеке меншік әріптестікті дамыту
Көрсеткіштер
Барлық студенттер санына шаққанда жұмысқа алушылардың, шетелдік инвесторлардың қаражаты есебінен, шартты негізде техникалық мамандықтарда оқитын студенттер санының үлесі (2009 ж. - 1%-ға, 2010 ж. - 3%-ға, 2011 ж. - 5%-ға) ұлғаяды.
Жұмысқа алушылармен өндіріс база практикасымен қамтамасыз етуге жасалған шарттар саны (2009 ж. - 10%-ға, 2010 ж. - 20%-ға, 2011 ж. - 30%-ға) ұлғаяды.
8-міндет
Ғылым мен білімнің интеграциясын жүзеге асыру
Көрсеткіштер
Инновациялық құрылымдар, ғылыми зертханалар, технопарктер, орталықтар құрылатын жоғары оку орындардың жалпы санының үлесі: (2008 ж. - 12,5%, 2009 ж. - 21,4%, 2010 ж. - 30%, 2011 ж. - 39%)

(2009 г. - 10 %, 2010 г. - 15 %, 2011 г. - 20 %)
Достижение целевого индикатора будет способствовать улучшению индикаторов ГИК
"Качество образовательной системы", "Охват высшим образованием", "Качество
математического и научного образования", "Качество менеджмента школ", "Местная
доступность исследовательских и тренинговых услуг", "Научное сотрудничество
университетов промышленностью", "Тренинг персонала" при условии сохранения
методики ранжирования стран и стабильного состава стран-участников ГИК.
Стратегическое направление 2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых
отраслей экономики и социальной сферы
Цель 1.
Целевой индикатор
Достижение
конкурентоспособности и
сбалансированности системы
науки, обеспечивающей
получение, генерирование и
передачу знаний,
востребованных для устойчивого
инновационного развития
страны.
Улучшение позиций Глобального индекса
конкурентоспособности по показателям "Инновационное
развитие" (2009 г. - 62 место, 2010 г. - 61 место,
2011 г. - 60 место)
Задача 1.
Создание современной научной
инфраструктуры
Показатели
Количество лабораторий вузов и НИИ,
сертифицированных с участием международных экспертов
на соблюдение надлежащей научной практики GLP, GSP,
СМА (2009 г.- 3, 2010 г.- 3, 2011 г. - 3)
Количество созданных консорциумов (2009 г. - 1,
2010 г. - 1, 2011 г. - 2)
Задача 2.
Подготовка
высококвалифицированных
научных и инженерных кадров
Показатели
Доля международных публикаций Казахстана в
общемировом потоке (2009 г. - 0,025 %,
2010 г. - 0,027 %, 2011 г. - 0,03 %)
Задача 3.
Проведение совместных научных
исследований с ведущими
научными центрами мира
Показатели
Количество совместных научных исследований с
ведущими научными центрами мира увеличится
(2009 г. - 3 %, 2010 г. - 5 %, 2011 г. - 10 %)
Задача 4.
Привлечение зарубежных ученых
Показатели
Количество привлеченных зарубежных ученых и
экспертов (2009 г. - 20, 2010 г. - 20, 2011 г. - 20)
Задача 5.
Повышение качества научных
исследований
Показатели:
Количество поддерживаемых зарубежных и казахстанских
патентов (предпатентов) на 1000 ученых (2009 г. - 2,
2010 г. - 6, 2011 г. - 8)
Задача 6.
Социальная поддержка
выдающихся, а также молодых
талантливых молодых ученых,
внесших крупный вклад в
развитие отечественной науки и
техники; материальное
стимулирование научно-
технической деятельности
Показатели
Выплата стипендий: академикам (2008 г. - 49,
2009 г. - 45, 2010 г. - 49, 2011 г. - 49)
Количество государственных стипендий выдающимся
ученым (2009 г. - 75, 2010 г. - 75, 2011 г. - 75),
количество государственных стипендий талантливым
молодым ученым (2009 г. - 150, 2010 г. - 150, 2011
г. - 150)
Задача 7.
Обеспечение доступа научной
общественности республики к
научно-технической информации
для удовлетворения
потребностей в информации о
современных достижениях
мировой и отечественной науки,
пропаганда ее достижений
Показатели
Пополнение библиотечного фонда новыми актуальными
изданиями и литературой
Достижение целевого индикатора будет способствовать улучшению индикаторов ГИК
"Утечка мозгов", "Способность инновациям", "Качество научно-исследовательских
институтов", "Научное сотрудничество университетов промышленностью", "Доступность
ученых и инженеров", "Патенты" при условии сохранения методики ранжировании стран и
стабильного состава стран–участников ГИК
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи,
вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
Цель 1.
Обеспечение социальных и
правовых гарантий качества
жизни детей
Целевой индикатор
Сокращение доли социальных сирот к общему количеству
детей в детских домах к 2011 году составит 3 %
(2008 г. - 16008, 2009 г. - 16450, 2010 г. - 15956,
2011 г. - 15477)
Задача 1.
Профилактика и предупреждение
социального сиротства
Показатели
Сокращение количества детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся
в детских домах и интернатных учреждениях, путем
передачи под опеку (попечительство), на усыновление
(удочерение) (2008 г. - 520, 2009 г. - 510,
2010 г. - 490, 2011 г. - 470)
Задача 2.
Совершенствование системы
обеспечения всеобуча и
школьного питания
Показатели
Доля учащихся школ, охваченных качественным и
сбалансированным горячим питанием, от общего
количества учащихся (2008 г. - 54,3 %,
2009 г. - 58 %, 2010 г. - 60 %, 2011 г. - 62 %)
Доля детей из малообеспеченных семей, охваченных
качественным и сбалансированным горячим питанием, от
общего количества учащихся из малообеспеченных семей
(2008 г. - 51 %, 2009 г. - 53 %, 2010 г. - 55 %,
2011 г. - 57 %).
Снижение количества детей, не посещающих школы
(2008 г. - на 10 %, в 2009 г. - на 20 %, в 2010 г. -
на 30 %, в 2011 г. - на 40 %)
Задача 3.
Обеспечение качественного и
комфортного подвоза детей к
школе и из школы домой
Показатели
Доля школьников, охваченных качественным и
комфортным подвозом к школе и из школы домой, от
общего количества детей,
нуждающихся в подвозе (2008 г. - 51,5 %,
2009 г. - 54 %, 2010 г. - 57 %, 2011 г. - 60 %).
Количество новых, приспособленных к региональным
особенностям школьных автобусов, приобретенных
школами (2008 г. - 96 автобусов, в 2009 г. - 126, в
2010 г. - 156, в 2011 г. - 186)
Цель 2.
Целевые индикаторы
Обеспечение реализации
социальных прав и
государственных гарантий
молодежи
Доля молодежи, участвующей в деятельности молодежных
организаций (2008 г. - 0 %, 2009 г. - 20 %,
2010 г. - 32 %, 2011 г. - 35 %)
Доля республиканских молодежных организаций,
участвующих в реализации государственной молодежной
политики (2008 г. - 10 %, 2009 г. - 12 %,
2010 г. - 30 %, 2011 г. - 35 %)
Снижение уровня наркомании среди учащейся молодежи
(2008 г. - 2,3 %, 2009 г. - 2,5 %, 2010 г. - 2,7 %,
2011 г. - 3 %)
Уровень патриотизма молодежи (по данным соцопросов)
(2008 г. - 68,2 %, 2009 г. - 75 %, 2010 г. - 80 %,
2011 г. - 85 %)
Задача 1.
Обеспечение государственной
поддержки молодежи
Показатели
Реализация социально-значимых проектов на конкурсной
основе в рамках государственного социального заказа
(2008 г. - 19, 2009 г. - 19, 2010 г. - 30,
2011 г. - 35)
Сеть ресурсных центров поддержки и развития
молодежных организаций (2008 г. - 12, 2009 г. - 12,
2010 г. - 12, 2011 г. - 12)
Привлечение учащейся молодежи к озеленительным
общественным работам (2008 г. - 12 000, 2009 г. - 12
000, 2010 г. - 12 000 , 2011 г. - 12 000)
Охват молодежи культурно-досуговыми и превентивными
мероприятиями по снижению социальных рисков
(2008 г. - 1200, 2009 г. - 1200, 2010 г. - 1200,
2011 г. - 1 200)
Зарубежный обмен опыта по вопросам молодежной
политики (2008 г. – 75 чел, 2009 г. – 75,
2010 г. – 75, 2011 г. – 75)
Задача 2.
Выявление уровня
удовлетворенности потребностей
молодежи в социально-
экономической сфере
Показатели
Мониторинг эффективности реализации программы
молодежной политики, патриотического воспитания,
качества услуг ресурсных центров (2008 г. - 3,
2009 г. - 1, 2010 г. - 3, 2011 г. - 3)
Мониторинг уровня удовлетворенности потребностей
молодежи по видам социально-экономических сфер

ПОҚ жалпы санының іргелі және қолданбалы бағдарламаларды қатысатын үлесі (2009 ж. - 10%, 2010 ж. - 15%, 2011 ж. - 20%)
Нысаналы индикаторға жету елдерді ранжирлеу әдістемесін және ЖБИ қатысушы елдердің тұрақты құрамын сақтаған кезде ЖБИ "Білім беру жүйесінің сапасы", "Жоғарғы білім беруді қамту", "Математикалық және ғылыми білімнің сапасы", "Мектептер менеджментінің сапасы", "Зерттеу және тренингтік қызметке жергілікті қол жетімділік", "Университеттердің өнеркәсіппен ғылыми ынтымақтастығы", "Персоналдың тренингі" индикаторларының жақсаруына ықпал етеді
2-стратегиялық бағыт. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
1-мақсат
Нысаналы индикатор
Елдің орнықты инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу
"Инновациялық даму" көрсеткіштері бойынша ЖБИ ұстанымын жақсарту (2009 ж. - 62 орын, 2010 ж. - 61 орын, 2011 ж. - 60 орын).
1-міндет
Қазіргі заманғы ғылыми инфрақұрылымды құру
Көрсеткіштер
Тиісті ғылыми GLP, GSР, СМР практикалар стандарттарын сақтау үшін халықаралық сарапшылар қатысатын сертификатталған жоғары оқу орындары мен ҒЗИ зертханаларының саны (2009 ж. - 3, 2010 ж. - 3, 2011 ж. - 2)
Құрылған консорциумдар саны (2009 ж. - 1, 2010 ж. — 1, 2011 ж. - 2)
2-міндет
Жоғары біліктілікті ғылыми және инженер кадрларды даярлау
Көрсеткіштер
Қазақстанның халықаралық басылымдарының жалпы әлемдік ағымдағы үлесі (2009 ж. - 0,025%, 2010 ж. - 0,027%, 2011 ж. - 0,03%)
3-міндет
Әлемнің жетекші ғылыми орталықтарымен бірлесіп ғылыми зерттеулер жүргізу
Көрсеткіштер
Әлемнің жетекші ғылыми орталықтарымен бірлескен ғылыми зерттеулер саны (2009 ж. - 3%, 2010 ж. - 5%, 2011 ж. - 10%)
4-міндет
Шетелдік ғалымдарды тарту
Көрсеткіштер
Тартылған шетелдік ғалымдар мен сарапшылар саны (2009 ж. - 50, 2010 ж. - 55, 2011 ж. - 60).
5-міндет
Ғылыми зерттеулер сапасын арттыру
Көрсеткіштер
1000 ғалымға қолдау тапқан шетелдік және қазақстандық патенттер (патент алды) саны (2009 ж. - 2, 2010 ж. - 6, 2011 ж. - 8)
6-міндет
Көрнекті, сондай-ақ отандық ғылым мен техниканың дамуына зор үлес қосқан талантты жас ғалымдарды әлеуметтік қолдау; ғылыми-техникалық қызметін материалдық ынталандыру
Көрсеткіштер
Стипендиялар төлеу: академиктерге (2008 ж. - 49, 2009 ж. - 45, 2010 ж. - 49, 2011 ж. - 49)
Аса көрнекті ғалымдарға төленетін мемлекеттік стипендиялар саны (2009 ж. - 75, 2010 ж. - 75, 2011 ж. - 75), талантты жас ғалымдарға төленетін мемлекеттік стипендиялар саны (2009 ж. - 150, 2010 ж. - 150, 2011 ж. - 150)
7-міндет
Республика ғылыми жұртшылығының әлемдік және отандық ғылымның қазіргі жетістіктері туралы ақпаратқа деген қажеттілігін қанағаттандыру үшін ғылыми-техникалық ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету, оның жетістіктерін насихаттау
Көрсеткіштер
Кітапханалық қорды жаңа өзекті басылымдармен және әдебиеттермен толықтыру
Нысаналы индикаторға жету елдерді ранжирлеу әдістемесін және ЖБИ қатысушы елдердің тұрақты құрамын сақтаған кезде ЖБИ "Білімдарлардың елден кетуі", "Инновацияларға қабілеттілік", "Ғылыми-зерттеу институттарының сапасы", "Университеттердің өнеркәсіппен ғылыми ынтымақтастығы", "Ғалымдар мен инженерлерге қолжетімділік: "Патенттер" индикаторларының жақсаруына ықпал етеді
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
1-мақсат
Балалардың өмір сүру сапасын әлеуметтік және құқықтық кепілдіктермен қамтамасыз ету
Нысаналы индикатор
Балалар үйлеріндегі жалпы балалар санының ішіндегі әлеуметтік жетімдер үлесін қысқарту 2011 жылға 3%-ды құрайды (2008 ж. - 16008, 2009 ж. - 16450, 2010 ж. - 15956, 2011 ж. - 15477)
1-міндет
Әлеуметтік жетімдіктің алдын алу және болдырмау
Көрсеткіштер
Қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), ұл (қыз) асырап алуға беру арқылы балалар үйлерінде және интернаттық мекемелерде тәрбиеленетін жетім және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың санын қысқарту (2008 ж. - 520, 2009 ж. - 510, 2010 ж. - 490, 2011 ж. - 470)
2-міндет
Жалпыға міндетті білімді және мектепте тамақтануды қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Оқушылардың жалпы санының сапалы және теңгерімді ыстық тамақпен қамтылған мектеп оқушыларының үлесі (2008 ж. - 54,3 %, 2009 ж. - 58%, 2010 ж. - 60%, 2011 ж. - 62%)
Сапалы және теңгерімді ыстық тамақпен қамтамасыз етілген аз қамтылған отбасыларынан шыққан оқушылардың жалпы санының, аз қамтылған отбасы балаларының үлесі (2008 ж. - 51%, 2009 ж. - 53 %, 2010 ж. - 55 %, 2011 ж. - 57 %)
Мектепке келмейтін балалардың санын (2008 ж. - 10%-ға, 2009 ж. - 20%-ға, ал 2010 ж. - 30%-ға, 2011 ж. - 40%-ға) азайту
3-міндет
Оқушыларды үйден мектепке және мектептен үйге жайлы және қауіпсіз тасып жеткізуді қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көлікпен тасып жеткізуге мұқтаж оқушылардың жалпы санының үйден мектепке жайлы және қауіпсіз тасып жеткізумен қамтылған оқушылардың үлесі (2008 ж. - 51,5%, 2009 ж. - 54%, 2010 ж. - 57 %, 2011 ж. - 60%).
Мектептер сатып алған жаңа, өңірлік ерекшеліктерге арналған мектеп автобустарының саны (2008 ж. - 96 автобус, 2009 ж. - 126, 2010 ж. - 156, 2011 ж. - 186)
2-мақсат
Нысаналы индикатор
Жастардың әлеуметтік құқықтарын және мемлекеттік кепілдіктерін іске асыруды қамтамасыз ету
Жастар ұйымдарының қызметіне қатысатын жастар үлесі (2008 ж. - 20 %, 2009 ж. - 20 %, 2010 ж. - 32 %, 2011 ж. - 35%).
Мемлекеттік жастар саясатына жүзеге асыруға қатысатын республикалық жастар ұйымдарының үлесі (2008 ж. - 10 %, 2009 ж. - 12 %, 2010 ж. - 30 %, 2011 ж. - 35%).
Оқитын жастар арасында нашақорлық деңгейінің төмендеуі (2008 ж. - 2,3 %, 2009 ж. - 2,5 %, 2010 ж. - 2,7 %, 2011 ж. - 3 %).
Жастардың патриоттық деңгейі (социологиялық сұрау деректері бойынша) (2008 ж. - 68,2 %, 2009 ж. - 75 %, 2010 ж. - 80 %, 2011 ж. - 85 %)
1-міндет
Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде әлеуметтік маңызды жобаларды конкурстық негізде іске асыру (2008 ж. - 19, 2009 ж. - 19, 2010 ж.- 30, 2011 ж. - 35).
Жастар ұйымдарының дамуы және оған қолдау көрсету ресурстық орталықтар жүйесі (2008 ж. - 12, 2009 ж. - 12, 2010 ж. - 12, 2011 - 12).
Оқитын жастарды көгалдандыру қоғамдық жұмыстарына тарту (2008 ж. - 12000, 2009 ж. - 12000, 2010 ж. - 12000, 2011 ж. - 12000).
Жастарды, әлеуметтік қауіпті төмендету бойынша бос уақытта мәдени және алдын-алу шараларымен қамту (2008 ж. - 1200, 2009 ж. - 1200, 2010 ж. - 1200, 2011 ж. - 1 200).
Жастар саясаты мәселелері бойынша шетелдік тәжірибемен алмасу (2008 ж. - 75, 2009 ж. - 75, 2010 ж. - 75, 2011 ж. - 75)
2-міндет
Әлеуметтік-экономикалық саладағы жастардың қажеттіліктерінің қанағаттандыру деңгейін анықтау
Көрсеткіштер
Жастар саясаты бағдарламасын, патриоттық тәрбиені, ресурстық орталықтардың қызмет көрсету сапасын іске асыру тиімділігінің мониторингі (2008 ж. - 3, 2009 ж - 1, 2010 ж. - 3, 2011 ж. - 3).

(2009 г. - 1, 2010 г. - 4, 2011 г. - 4)
Задача 3.
Патриотическое воспитание
граждан
Показатели
Охват молодежи патриотическими мероприятиями
(2008 г. - 560 чел., 2009 г. - 560 чел.,
2010 г. - 560 чел., 2011 г. - 560 чел.)
Обеспечение воспитательного процесса новыми учебными
материалами (2008 г. - 5, 2009 г. - 5, 2010 г. - 10,
2011 г. - 10)
Стратегическое направление 4: Повышение эффективности управления и финансирования
системы образования науки
Цель 1.
Целевые индикаторы
Совершенствование управления и
финансирования системы
образования и науки
Доля организаций образования, охваченных системой
общественного контроля (попечительские советы и др.)
к 2011 году составит 100 %
Заключенные меморандумы с акимами областей, г.
Алматы, Астаны
Система подушевого финансирования
Стратегические планы организаций образования
Задача 1.
Улучшение качества менеджмента
организаций образования
Показатели
Доля руководителей организаций образования,
прошедших аттестацию (2008 г. - 5,4 %,
2009 г. - 20 %, 2010 г. - 20 %, 2011 г. - 20 %)
Доля педагогических работников организаций
образования, прошедших независимое тестирование и
аттестацию (2008 г. — 5,4 %, 2009 г. - 20 %,
2010 г. - 20 %, 2011 г. - 20 %)
Задача 2.
Обеспечение демократических
принципов деятельности
организаций образования
Показатели
Доля школ, охваченных системой общественного
контроля (2008 г. - 60 %, 2009 г. - 80 %,
2010 г. - 90 %, 2011 г. - 100 %)
Доля организаций технического и профессионального
образования, охваченных системой общественного
контроля от их общего количества (2008 г. - 25 %,
2009 г. - 50 %, 2010 г. - 75 %, 2011 г. - 100 %)
Доля вузов, внедривших принципы корпоративного
управления, от их общего количества
(2010 г. - 12,5 %, 2011 г. - 25 %)
Доля вузов, публикующих итоги аудита по
финансово-хозяйственной деятельности, от их общего
количества (2009 г. - 10 %, 2010 г. - 10 %,
2011 г. - 10 %)
Задача 3.
Совершенствование системы
финансирования образования и
науки
Показатели
Внедрение системы подушевого финансирования к 2010
году в организациях среднего образования
Задача 4.
Усиление административного
ресурса Министерства
Показатели
Количество работников Министерства, прошедших
повышение квалификации (2008 г. - 30 чел., 2009 г.
- 35 чел., 2010 г. - 35 чел., 2011 г. - 35 чел.)
Количество работников Министерства, прошедших курсы
обучения государственному и английскому языкам
(2008 г. - 50/40, 2009 г. - 45/50, 2010 г. - 45/50,
2011 г. - 45/50)
Достижение целевого индикатора будет способствовать улучшению индикаторов ГИК
"Расходы на образование", "Качество управленческих школ"

Әлеуметтік-экономикалық салалардың түрлері бойынша жастардың қажеттіліктерін қанағаттандыру деңгейінің мониторингі (2009 ж - 1, 2010 ж. - 4, 2011 ж. - 4)
3-міндет
Азаматтарды патриоттық тәрбиелеу
Көрсеткіштер
Жастарды патриоттық іс-шаралармен қамту (2008 ж. - 560 адам, 2009 ж. - 560 адам, 2010 ж. - 560 адам, 2011 ж. - 560 адам).
Тәрбиелеу үрдісін жаңа оқу материалдарымен қамтамасыз ету (2008 ж. - 5, 2009 ж. - 5, 2010 ж. - 10, 2011 ж. - 10)
4-стратегиялық бағыт. Білім және ғылым жүйесін тиімді басқарудың және қаржыландырудың тиімділігін арттыру
1-мақсат
Нысаналы индикаторлар
Білім және ғылым жүйесін басқаруды және қаржыландыруды жетілдіру
Қоғамдық бақылау жүйесімен (қамқоршылық кеңестер және басқалары) қамтылған білім беру ұйымдарының үлесі 2011 жылға дейін 100%-ды құрайды
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған меморандумдар
Жан басына шаққандағы қаржыландыру жүйесі
Білім беру ұйымдарының стратегиялық жоспарлары
1-міндет
Білім беру ұйымдары менеджментінің сапасын жақсарту
Көрсеткіштер
Аттестаттаудан өткен білім беру ұйымдары басшыларының үлесі (2008 ж. - 5,4 %, 2009 ж. - 20 %, 2010 ж. - 20 %, 2011 ж. - 20 %)
Тәуелсіз тестілеуден және аттестаттаудан өткен білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінің үлесі 2008 ж. - 5,4 %, 2009 ж. - 20 %, 2010 ж. - 20%, 2011 ж. - 20%)
2-міндет
Білім беру ұйымдары қызметінің демократиялық ұстанымдарын қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Қоғамдық бақылау жүйесімен қамтылған мектептердің үлесі (2008 ж. - 60 %, 2009 ж. - 80 %, 2010 ж. - 90 %, 2011 ж. - 100 %)
Қоғамдық бақылау жүйесімен қамтылған техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы санының үлесі (2008 ж. - 25 %, 2009 ж. - 50 %, 2010 ж. - 75 %, 2011 ж. - 100 %)
Корпоративтік басқару ұстанымдарын енгізген жоғары оқу орындарының жалпы санының үлесі (2010 ж. - 12,5 %, 2011 ж. - 25 %)
Қаржы-шаруашылық қызметі жөніндегі аудит қорытындыларын жариялаушы жоғары оқу орындарының жалпы санының үлесі (2009 ж. - 10 %, 2010 ж. - 10 %, 2011 ж. - 10 %)
3-міндет
Білім мен ғылымды қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
2010 жылға орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыру жүйесін енгізу
4-міндет
Министрліктің әкімшілік ресурсын күшейту
Көрсеткіштер
Министрліктің біліктілігін арттырудан өткен қызметкерлерінің саны (2008 ж. - 30 адам, 2009 ж. - 35 адам, 2010 ж. - 35 адам, 2011 ж. - 35 адам)
Министрліктің қазақ және ағылшын тілдері курстарынан өткен қызметкерлерінің саны (2008 ж. - 50/40, 2009 ж. - 45/50, 2010 ж. - 45/50, 2011 ж. - 45/50)
Нысаналы индикаторға жету ЖБИ "Білім беруге жұмсалатын шығыстар", "Басқару мектептерінің сапасы" индикаторларын жақсартуға ықпал етеді

4. Функциональные возможности Министерства
Функциональными возможностями Министерства образования и науки, способствующими реализации Стратегического плана развития являются:
1. Проводимая административная реформа Министерства, которая позволит распределить между структурными подразделениями стратегические, реализационные, регулятивные и контрольные функции.
2. Наличие достаточного кадрового потенциала.
3. Наличие территориальных органов управления образованием.
4. Наличие определенного потенциала подведомственных организаций Министерства (Национальный центр биотехнологий Республики Казахстан, Центр биологических исследований, научные организации общественно-гуманитарного профиля, Национальная Академия образования им. Ы. Алтынсарина, Центральная научная библиотека, Национальный центр тестирования, Национальный аккредитационный центр, Национальный центр оценки качества образования, Центр международных программ, РНПЦ "Дарын", РНПЦ "Учебник", ННПООЦ "Бобек" и др.).
5. Сотрудничество с международными организациями (Всемирный банк, Британский Совет, АКСЕЛС, АИРЕКС, ЮСАИД, Евросоюз, ООН, ПРООН, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, АБР, ЕБРР, ИБР, МВФ, ТАСИС/ТЕМПУС, ДААДГТЦ, KOICA, JICA, ШОС, KATEV).
5. Возможные риски
В ходе своей деятельности Министерство образования и науки Республики Казахстан может столкнуться с возникновением ряда рисков, которые могут препятствовать достижению целей.
Наименование риска
Возможные последствия в
случае непринятия и (или)
своевременных мер
реагирования
Механизмы и меры управления
1
2
3
Глобальные
Мировой финансовый
кризис
Нехватка бюджетных средств
Сокращение расходов
незначительной важности
Системные риски (институциональные)
Децентрализация системы
управления образованием
Недостижение индикаторов
целей и показателей задач
Стратегического плана
Совершенствование:
управления системой
образования (попечительские
Советы, территориальные
органы управления и др.)
Ухудшение качества
образования
Угроза национальной
безопасности страны
Совершенствование:
управления системой
образования содержания
образования, подготовки
кадров
Незаинтересованность
местных исполнительных
органов в реализации
Стратегического плана
государственного органа
Недостижение индикаторов
целей и показателей задач
Стратегического плана
Рассмотрение возможности
заключения меморандума
между Правительством
Республики Казахстан и
Акимом области, гг. Астана,
Алматы
Неготовность и незаин-
тересованность
министерств - соиспол-
нителей в реализации
Стратегического плана
Министерства образова-
ния и науки Республики
Казахстан
Недостижение индикаторов
целей и показателей задач
Стратегического плана
Усиление межотраслевой и
межведомственной
координации
Вмешательство со
стороны заинтересо-
ванных лиц в процедуры
внешнего оценивания
знаний (ЕНТ, ПГК в
школах и вузах), комп-
лексное тестирование
абитуриентов
Фальсификация результатов
ЕНТ, ПГК, оценки качества
образования в целом
Обеспечение безопасности
процедур тестирования
Отток кадров из системы
образования и науки,
вызванный несоответст-
вием между уровнем
оплаты труда в отрасли
и средним уровнем
заработной платы в
стране
Резкое снижение профессио-
нальных возможностей и угроза
"несостоятельности" образо-
вания и науки
Повышение уровня оплаты
труда
Тенденция передачи в
различные государствен-
ные и частные структуры
научных организаций
Министерства
образования и науки
Негативно сказывается на
фундаментальных исследова-
ниях, которые являются базой
для развития научно-исследо-
вательских и опытно-конструк-
торских работ
Возвратить научные
организации фундаменталь-
ного профиля в ведение
Министерства образования
и науки. Акционированным
организациям вернуть статус
государственных предприя-
тий. Законодательно закрепить норму, запрещаю-
щую акционирование научных
организаций фундаменталь-
ного профиля.

4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері
Стратегиялық даму жоспарын іске асыруға ықпал ететін Білім және ғылым министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері:
1. Құрылымдық бөлімшелер арасында стратегиялық, іске асыру, реттеуші және бақылау функцияларын бөлуге мүмкіндік беретін Министрлік өткізіп отырған әкімшілік реформа.
2. Жеткілікті кадр әлеуетінің болуы.
3. Аумақтық білім беруді басқару органдарының болуы.
4. Министрліктің ведомостволық бағыныстағы ұйымдарының белгілі бір әлеуетінің болуы (Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнологиялар орталығы, Биологиялық зерттеулер орталығы, қоғамдық-гуманитарлық бейіндегі ғылыми ұйымдар, Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, Орталық ғылыми кітапхана, Ұлттық тестілеу орталығы, Ұлттық аккредиттеу орталығы, Ұлттық білім беру сапасын бағалау орталығы, Халықаралық бағдарламалар орталығы, "Дарын" РҒПО, "Оқулық" РҒПО, "Балалық шақ" РҒПО, "Бөбек" ҰҒПСО және басқалары).
5. Халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық (Дүниежүзілік банк, Британ Кеңесі, АКСЕЛС, АЙРЕКС, ЮСАИД, Еуроодақ, БҰҰ, БҰҰДБ, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, АДБ, ЕРДБ, ИБР, МВФ, ТАСИС/ТЕМПУС, ГААҚ, ГТЦ, КОІСА, ЛСА, ШЫҰ, КАТЕV)
5. Ықтимал қатерлер
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі өз қызметінің барысында мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіретін бірқатар қатерлерге тап болуы мүмкін.
Қатердің атауы
Дер кезінде шаралар
қабылдамаған және
(немесе) уақтылы ден
қойған жағдайда
мүмкін болатын салдарлар
Басқару тетіктері мен шаралары
1
2
3
Жаһандық
Әлемдік қаржы дағдарысы
Бюджет қаражатының жетіспеуі
Маңызы азғантай шығыстарды қысқарту
Жүйелі қатерлер (институционалдық)
Білім беруді басқару жүйесін орталықсыздандыру
Стратегиялық жоспардың мақсаттар индикаторлары мен міндеттер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу
Білім беру жүйесін басқаруды (қорғаншылық кеңестер, аумақтық басқару органдары және басқаларын) жетілдіру
Білім сапасының нашарлауы
Елдің ұлттық қауіпсіздігіне қатер төну
Білім беру жүйесін басқаруды, білім мазмұнын, кадрлар даярлауды жетілдіру
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік органның Стратегиялық жоспарын іске асыруға мүдделі болмауы
Стратегиялық жоспардың мақсаттар индикаторлары мен міндеттер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен облыс, Астана, Алматы қаласы әкімдері арасында меморандум жасасу мүмкіндігін қарастыру
Министрліктердің - бірлесіп атқарушылардың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Стратегиялық жоспарын іске асыруға дайын еместігі және мүддесіздігі
Стратегиялық жоспардың мақсаттар индикаторлары мен міндеттер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу
Салааралық және ведомствоаралық үйлестіруді күшейту
Мүдделі тұлғалар тарапынан білімді сырттай бағалау (ҰБТ, МАБ мектептерде және жоғары оқу орындарында), талапкерлерді кешенді тестілеу рәсіміне араласуы
ҰБТ, МАБ нәтижелерін тұтасымен алғанда білім сапасын бағалауды бұрмалау
Тестілеу жүргізу рәсімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Саладағы еңбекақы төлеу деңгейі мен елдегі орташа еңбекақы деңгейі арасындағы сәйкессіздікке байланысты білім және ғылым жүйесінен кадрлардың кетуі
Кәсіби мүмкіндіктердің күрт төмендеуі және білім және ғылымның "қауқарсыздығы"
Еңбекақы деңгейін арттыру
Әртүрлі мемлекеттік және жеке құрылымдарға Білім және ғылым министрлігінің ғылыми ұйымдарын беру үрдісі
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды дамыту базасы болып табылатын іргелі зерттеулерге кері әсерін тигізеді
Іргелі бейіндегі ғылыми ұйымдарды Білім және ғылым министрлігінің қарамағына қайтару.
Акционерленген ұйымдарға мемлекеттік кәсіпорындар мәртебесін қайтару.
Іргелі бейіндегі ғылыми ұйымдардың акционерленуіне тыйым салатын норманы заңнамамен бекіту.

6. Межсекторальное взаимодействие
Наименование задачи
Мероприятия
Государственные
органы-соисполнители
1
2
3
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель: обеспечение доступности школьного образования и повышение его качества
Содействие
здоровому образу
жизни, укреплению
здоровья учащихся,
формированию
культуры здоровья
1. Развитие физкультурно-массовой и
оздоровительной работы
2. Проведение мониторинга здоровья
детей в течение всего учебного года
в целях сохранения и укрепления
здоровья обучающихся, формирования
здорового образа жизни
МТС, МЗ, местные
исполнительные органы
МТС, МЗ, местные
исполнительные органы
Обеспечение
доступности
дополнительного
образования
1. Развитие сети дворовых клубов,
спортивных секций
2. Увеличение сети организаций
дополнительного образования
совместно
МТС, МЗ, местные исполнительные органы
Обеспечение
доступности
образования детям с
ограниченными
возможностями в
развитии
1. Проведение работы по раннему
выявлению, скринингу детей с
нарушениями психофизического
развития в целях профилактики
детской инвалидности
2. Обеспечение детей с
ограниченными возможностями в
развитии индивидуальными
специальными техническими и
компенсаторными средствами обучения
3. Работа по информационно-
пропагандистскому освещению в
рамках государственного
информационного заказа деятельности
государства и общества по
социализации детей с ограниченными
возможностями в развитии
МЗ, МТСЗН, МТС
МЗ, местные
исполнительные органы
МКИ
Развитие системы
внешней оценки
1. Привлечение представителей
других государственных органов в
проведении процедур внешней оценки
с целью обеспечения объективности,
прозрачности и гласности процедур
МВД, МКИ, МТК, КНБ,
местные исполнительные
органы
Цель: удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда
Повышение качества
и эффективности
системы техничес-
кого и профессио-
нального
образования
1. Разработка квалификационных
требований к специальностям и
профессиям отраслей экономики с
целью обеспечения преемственности
МИТ, МЗ, МФ, МТК, МЭМР,
МСХ, МВД, МЮ, МТСЗН
Цель: подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации, отвечающих
потребностям внутреннего рынка труда
Получение данных,
необходимых для
оценки достижения
целевого индикатора
"Подготовка профес-
сиональных и
научных кадров
высшей
квалификации,
отвечающих
потребностям
внутреннего рынка
труда"
1. Введение в статистические
показатели всех организаций и
предприятий сведений о количестве
выпускников, принятых на работу, с
указанием специальности, года
окончания вуза, должности
АС
Стратегическое направление 2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых
отраслей экономики
Цель: достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы науки,
обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний, востребованных для
устойчивого инновационного развития страны.
Создание
современной научной
инфраструктуры

6. Сектораралық өзара іс-қимыл
Міндеттердің
атаулары
Іс-шаралар
Мемлекеттік органдар
- қоса атқарушылар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету
Мақсаты: мектептегі білім берудің қолжетімдігін және оның сапасын арттыруды қамтамасыз ету
Салауатты өмір салтына, оқушылардың денсаулығын нығайтуға, денсаулық мәдениетін қалыптастыруға ықпал ету
1. Дене тәрбиелік-бұқаралық және сауықтыру жұмыстарын дамыту.
2. Білім алушылардың денсаулығын сақтау және нығайту, салауатты өмір салтын қалыптастыру мақсатында бүкіл оку жылы бойы балалардың денсаулығының мониторингін жүргізу
ТСМ, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
ТСМ, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Қосымша білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету
1. Аула клубтары желісін, спорт секцияларын дамыту
2. Бірлесіп қосымша білім беру ұйымдар желісін көбейту
ТСМ, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
ТСМ, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың білімге қол жетімділігін қамтамасыз ету
1. Балалар мүгедектігінің алдын алу мақсатында психофизикалық дамуында кемшіліктері бар балаларды ерте анықтау және скрингі бойынша жұмыстар жүргізу
2. Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды оқытудың жеке арнайы техникалық және компенсаторлық құралдармен қамтамасыз ету
3. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың әлеуметтенуі бойынша мемлекет пен қоғам қызметінің мемлекеттік ақпараттық тапсырысы шеңберінде аясында ақпараттық-бұқаралық хабар тарату жөніндегі жұмыс
ДСМ, Еңбекмині
ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
МАМ
Сыртқы бағалау жүйесін дамыту
1. Басқа мемлекеттік органдардың өкілдерін рәсімдердің әділдігін, ашықтығын және жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында сыртқы рәсімдеу жүргізуге тарту
ІІМ, МАМ, ККМ, ҰҚК, жергілікті атқарушы органдар
Мақсаты: экономика салаларының білікті және бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттіліктерін қанағаттандыру
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде сапа мен тиімділікті арттыру
1. Сабақтастықты қамтамасыз ету мақсатында экономика салаларының мамандықтары мен кәсіптеріне қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу
ИСМ, ДСМ, Қаржымині, ККМ, ЭМРМ, АШМ, ІІМ, Әділетмині, Еңбекмині
Мақсаты: ішкі еңбек нарығының талаптарына жауап беретін жоғары білікті кәсіптік және ғылыми кадрлар даярлау
"Ішкі еңбек нарығының талаптарына жауап беретін жоғары білікті кәсіптік және ғылыми кадрларды даярлау" түйінді индикаторға жетуді бағалау үшін қажетті деректер алу
1. Барлық ұйымдар мен мекемелердің статистикалық көрсеткіштеріне мамандықтарын, жоғары оқу орнын бітірген жылын, лауазымын көрсете отырып, жұмысқа алынған бітірушілер саны туралы мәліметтерді енгізу
СА
2-стратегиялық бағыт. Экономиканың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Мақсаты: елдің инновациялық дамуы үшін талап етілетін білім алуды, жинақтауды және беруді қамтамасыз ететін ғылым жүйесінің бәсекеге қабілеттілігіне және теңгерімділігіне қол жеткізу
Қазіргі заманғы ғылыми инфрақұрылым құру

1. Определение приоритетов научных
исследований на перспективу,
проведение форсайтных исследований
МИТ, МЭМР, МСХ, МЗ
Повышение качества
научных
исследований
1. Реализация программ научных
исследований по приоритетным
направлениям, в т.ч. научное
обеспечение: биологической,
химической безопасности,
водообеспечения, прогнозирования
землетрясений, развития энергетики,
в т.ч. возобновляемой, и передача
результатов потенциальным
потребителям
МЗ, МСХ, МООС, МЧС, МИТ,
МЭМР
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи,
вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
Цель: обеспечение социальных и правовых гарантий качества жизни детей
Профилактика и
предупреждение
социального
сиротства
1. Проведение профилактических
мероприятий, ранее выявление
семейного неблагополучия
МВД, МТСЗН, МЗ, местные
исполнительные органы
Обеспечение
качественного и
комфортного подвоза
детей к школе и из
школы домой
1. Обеспечение школ новыми,
приспособленными к региональным
особенностям школьными автобусами
МИТ, местные
исполнительные органы
Цель: обеспечение реализации социальных прав и государственных гарантий молодежи
Патриотическое
воспитание граждан
1. Проведение патриотических
мероприятий
МКИ, МТС, МО, МВД, МЧС,
местные исполнительные
органы
Стратегическое направление 4. Повышение эффективности управления системой
образования и науки
Цель: совершенствование управления и финансирования системы образования и науки
Повышение
эффективности
управления
реализацией
молодежной политики
1. Предоставление аналитической и
отраслевой статистической
информации
2. Организация повышения
квалификации специалистов по
молодежной политике
Центральные и местные
исполнительные органы
АТС, местные
исполнительные органы
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
МЧС
Министерство чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МИТ
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЭМР
Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
МТК
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
АГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АС
Агентство Республики Казахстан по статистике

1. Болашаққа арнап ғылыми зерттеулер басымдықтарын айқындау, форсайтты зерттеулер жүргізу
ИСМ, ЭМРМ, АШМ, ДСМ
Ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
1. Басым бағыттар бойынша ғылыми зерттеулер бағдарламаларын іске асыру, оның ішінде ғылыми қамтамасыз ету:
биологиялық, химиялық қауіпсіздік, сумен қамтамасыз ету, жер сілкінісін болжау, энергетиканы, оның ішінде жаңарған энергетиканы дамыту және нәтижелерді әлеуетті тұтынушыларға беру
ДСМ, АШМ, Қоршағанортамині, ТЖМ, ИСМ, ЭМРМ
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастарды дамыту үшін жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсаты: балалардың өмір сүру сапасын әлеуметтік және құқықтық кепілдіктермен қамтамасыз ету
Әлеуметтік жетімдіктің алдын алу және ескерту
1. Алдын алу іс-шараларын өткізу, тұрмысы нашар отбасыларын ерте анықтау
ІІМ, Еңбекмині, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Оқушыларды мектепке және мектептен үйге жайлы және қауіпсіз тасып жеткізумен қамтамасыз ету
1. Өңірлік ерекшеліктеріне қарай жаңа бейімделген мектеп автобустарымен қамтамасыз ету
ИСМ, жергілікті атқарушы органдар
Мақсаты: жастардың әлеуметтік құқықтарын және мемлекеттік кепілдіктерін іске асыруды қамтамасыз ету
Азаматтарды патриоттық тәрбиелеу
1. Патриоттық іс-шаралар өткізу
МАМ, ТСМ, Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, жергілікті атқарушы органдар
4-стратегиялық бағыт. Білім және ғылым жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
Мақсаты: білім және ғылым жүйесін басқаруды және қаржыландыруды жетілдіру
Жастар саясатын іске асырудың тиімділігін арттыру
1. Талдамалық және салалық статистикалық және ақпараттар беру
2. Жастар саясаты бойынша мамандардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру
Орталық және жергілікті атқарушы органдар МҚА, жергілікті атқарушы органдар
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БҒМ
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ТСМ
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
Қорғанысмині
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ТЖМ
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
МАМ
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
ИСМ
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ККМ
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ЭМРМ
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
Әділетмині
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
МҚА
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
СА
Статистика агенттігі

7. Перечень программных документов и нормативных правовых
актов, на основе которых разработан Стратегический план
Министерства образования и науки Республики Казахстан на
2009-2011 годы
1. Послание Президента страны народу Казахстана от 11 октября 1997 года "Казахстан - 2030: Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев";
2. Конвенция о правах ребенка от 20 ноября 1989 года (ратифицирована постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 8 июня 1994 года);
3. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
4. Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждений детской безнадзорности и беспризорности";
5. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "О государственной молодежной политике в Республике Казахстан";
6. Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан";
7. Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
8. Закон Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке";
9. Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года "О детских деревнях семейного типа и домах юношества";
10. Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 года "О браке и семье";
11. Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства";
12. Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 348 "О Государственной программе развития науки Республики Казахстан на 2007-2012 годы";
13. Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года № 273 "О мерах по модернизации системы государственного управления Республики Казахстан";
14. Указ Президента Республики Казахстан от 11 октября 2004 года № 1459 "О Государственной программе развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы";
15. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы";

7. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарының әзірленуіне негіз болған бағдарламалық құжаттар мен нормативтік құқықтық актілердің тізімі
1. Қазақстан Президентінің 1997 жылғы 11 қазандағы "Қазақстан - 2030: Барлық қазақстандықтардың гүлденуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатын жақсарту" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
2. 1989 жылғы 20 қарашадағы Бала құқықтары туралы конвенция (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1994 жылғы 8 маусымдағы қаулысымен ратификацияланған).
3. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы.
4. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы.
5. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңы.
7. "Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды әлеуметтік және түзету-педагогикалық қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңы.
8. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі Заңы.
9. "Семьялық типті балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Заңы.
10. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы Заңы.
11. "Ғылым және техника, әдебиет және өнер саласында Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйақылары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы N 381 Жарлығы.
12. "Қазақстан Республикасында 2007 - 2012 жылдарға арналған ғылымды дамыту мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы N 348 Жарлығы.
13. "Мемлекеттік басқару жүйелерін жаңарту шаралары" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қаңтардағы N 273 Жарлығы.
14. "Қазақстан Республикасында 2005 - 2010 жылдарға арналған білімді дамыту мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы N 1459 Жарлығы.
15. "2030 жылға дейін Қазақстанда Стратегия дамуының байлығы іске асыру шамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 Жарлығы.
16. "Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1332 қаулысы.

17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297 "О Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты";
18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1245 "Об утверждении Программы "Дети Казахстана" на 2007-2011 годы";
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2007 года № 958 "Об утверждении Программы "Жасыл ел" на 2008-2010 годы";
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 516 "О Концепции поддержки и развития конкурентоспособности молодежи на 2008-2015 годы";
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2007 года № 415 "О создании Межведомственной комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав при Правительстве Республики Казахстан";
22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2004 года № 306 "Об утверждении правил выплаты денежных средств на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям";
23. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2000 года № 1882 "О трудоустройстве и обеспечении жильем выпускников организаций образования из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
24. Постановление Президента Республики Казахстан от 5 ноября 1993 года № 1394 "Об учреждении международных стипендий Президента Республики Казахстан "Болашак" для подготовки кадров за рубежом"
8. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.05.2009 № 746; от 08.02.2010 № 79.
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Услуги по формированию и реализации государственной политики в
области образования и науки
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства образования и науки и
его территориальных органов; обеспечение соблюдения конституционных
прав и свобод граждан в области образования; реализация единой
государственной политики в области образования; осуществление
управления качеством образования; разработка и реализация целевых и
международных программ в области образования и науки; проведение
контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об
образовании, проведение государственной аттестации в организациях
образования, аккредитации высших учебных заведений и колледжей;
аттестация и аккредитация в научных учреждениях; оплата услуг
аттестационных комиссий для проведения процедуры государственной
аттестации. Приобретение услуг по изготовлению и выдаче документов
государственного образца и медалей. Присуждение государственных
грантов. Проведение мероприятий по охране прав детей.

17. "Нәтижелерге бағытталған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы N 1297 қаулысы.
18. "2007 - 2011 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1245 қаулысы.
19. "2008 - 2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2007 жылғы 16 қазандағы N 958 қаулысы.
20. "Жастардың бәсекеге қабілеттілігін қолдау мен дамытудың 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 маусымдағы N 516 қаулысы.
21. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 24 мамырдағы N 415 қаулысы.
22. "Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап-бағуға арналған ақша қаражатын төлеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 наурыздағы N 306 қаулысы.
23. "Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар мен жетімдер ішінен білім беру ұйымдарының түлектерін жұмыс және баспанамен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2002 жылғы 22 желтоқсандағы N 1882 қаулысы.
24. "Шетелде кадрларды дайындау үшін ҚР Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын құру туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 5 қарашадағы N 1394 Үкіметінің қаулысы.
8. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.19 N 746, 2010.02.08 № 79 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім және ғылым саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі қызметтер
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің орталық аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстау; білім беру саласында азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету; білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру; білім беру сапасын басқаруды жүзеге асыру; білім және ғылым саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру; Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасының сақталуына бақылау жүргізу, білім беру ұйымдарында мемлекеттік аттестаттау жүргізу, жоғары оқу орындарын және колледждерді аккредиттеу; ғылыми мекемелерді аттестаттау және аккредиттеу; мемлекеттік аттестаттау рәсімін өткізу үшін аттестаттау комиссиясының қызметіне ақы төлеу. Мемлекеттік үлгідегі құжаттар мен медальдарды дайындау және беру бойынша қызметтерді сатып алу. Мемлекеттік гранттар тағайындау. Балалардың құқықтарын қорғау шараларын өткізу.

2. Мониторинг, координация, стратегическое, методическое и методологическое
обеспечение в сфере высшего, послевузовского, профессионального технического,
среднего, дошкольного образования и молодежной политики (ДВО, ДСО, ДПТО, ДМП)
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности
качественного образования.
Цель
4. Подготовка профессиональных
и научных кадров высшей
квалификации, отвечающих
потребностям внутреннего рынка
труда.
Задачи
1. Улучшение учебно-
методического обеспечения
предоставляемых услуг по
подготовке и переподготовке
конкурентоспособных кадров
2. Развитие материально-
технической базы вузов
3. Усиление кадрового
потенциала вузов путем
переподготовки и повышения
квалификации, стажировок
6. Увеличение охвата высшим и
послевузовским образованием
7. Развитие государственно-
частного партнерства
Стратегическое
направление
3. Создание условий для
развития детей и молодежи,
вовлечения их в социально-
экономическое развитие страны
Цель
2. Обеспечение реализации
социальных прав и
государственных гарантий
молодежи
Задачи
1. Обеспечение государственной
поддержки молодежи
2. Выявление уровня удовлетво-
ренности потребностей молодежи
в социально-экономической сфере
3. Патриотическое воспитание
граждан
Стратегическое
направление
4. Повышение эффективности
управления системой образования
и науки
Цель
1. Совершенствование управления
и финансирования системы
образования и науки
Задачи

2. Мониторинг, үйлестіру, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, кәсіптік техникалық, орта, мектепке дейінгі білім беру және жастар саясаты салаларындағы стратегиялық, әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету (ДСД, ОБД, ТКБД, ЖСД)
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мақсат
4. Ішкі еңбек нарығының талаптарына сәйкес жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау.
Міндеттер
1. Бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау және қайта даярлау үшін көрсететін қызметтің оқу-әдістемелік жағынан қамтамасыз етуді жақсарту.
2. Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының дамуы.
3. Жоғары оқу орындарының кадр әлеуетін қайта даярлау және біліктілігін арттыру арқылы күшейту.
6. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі біліммен қамтуды ұлғайту.
7. Мемлекеттік-жеке серіктестікті дамыту.
Стратегиялық бағыт
3. Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсат
2. Жастардың әлеуметтік құқықтарын жүзеге асыруды және мемлекеттік кепілді қамтамасыз ету.
Міндеттер
1. Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
2. Жастардың әлеуметтік-экономикалық саладағы қанағаттану деңгейін анықтау.
3. Азаматтардың патриоттық тәрбиесі
Стратегиялық бағыт
4. Білім және ғылым жүйесін тиімді басқаруды және қаржыландыруды арттыру.
Мақсат
1. Білім және ғылым жүйесін басқару мен қаржыландыруды жетілдіру.
Міндеттер

2 048
1 209
728
176
230
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Строительство и реконструкция объектов образования и науки
Описание
Развитие науки и образования Республики Казахстан, повышение
качества подготовки высококвалифицированных и конкурентоспособных
кадров для всех отраслей экономики и удовлетворения потребностей
личности и общества.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества.
Задачи
1. Развитие сети школ.
7. Обеспечение доступности образования детям с ограниченными
возможностями в развитии
Цель
3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными
и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего
труда.
Задачи
1. Расширение доступности технического и профессионального
образования
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда
Задачи
2. Развитие материально-технической базы вузов
Стратегическое
направление
2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей
экономики и социальной сферы
Цель
1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны.
Задачи

2 048
1 209 728
176 230
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім және ғылым объектілерін салу және реконструкциялау
Сипаттама
Қазақстан Республикасында ғылымның дамуы, экономиканың барлық саласына жоғары деңгейлі және бәсекелік мүмкіндігі бар кадрларды дайындау сапасын жоғарлату және жеке тұлғамен қауымның қажеттіліктерін қанағаттандыру
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мақсат
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеті
1. Мектеп желілерін дамыту
Міндеті
7. Даму мүмкіндіктері шектелген балалардың білім алуға қол жетімдігін қамтамасыз ету.
Мақсаты
3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру.
Міндеті
1. Техникалық және кәсіптік білім беруге қолжетімділікті ұлғайту.
Мақсаты
4. Ішкі еңбек нарығының талаптарына сәйкес жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау.
Міндеті
2. Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының дамуы.
Стратегиялық бағыт
2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
Мақсаты
1. Елдің инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу.
Міндеті

91 887
83
266
105
354
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Разработка и апробация учебников и учебно-методических комплексов
для организаций образования, издание и доставка учебной литературы
для республиканских организаций, предоставляющих услуги в области
образования, и казахской диаспоры за рубежом
Описание
Издание, переиздание и транспортировка учебников и учебно-методичес-
ких комплексов для республиканских организаций, предоставляющих
услуги в области образования, и казахской диаспоры за рубежом.
Разработка, перевод перспективных учебников и учебно-методических
комплексов для специальных (коррекционных) организаций образования.
Адаптация (переработка) и издание российских учебников и учебно-ме-
тодических комплексов в соответствии со стандартами Республики
Казахстан. Разработка, издание, апробация и транспортировка
учебников и учебно-методических комплексов для 12-летней школы.
Разработка учебников и учебно-методических комплексов для техничес-
кого и профессионального, послесреднего образования. Экспертиза
учебной литературы. Разработка учебников и учебно-методических
комплексов по предмету "Самопознание". Разработка электронных
учебников.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
3. Методологическое обеспечение системы образования с учетом
общемировых тенденций в образовании с учетом гендерных аспектов
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Планируемое количество
наименований разработанных
учебников и учебно-методических
комплексов для 12-летней школы,
организаций технического и
профессионального, послесреднего
образования, по предмету
"Самопознание", электронных
учебников и учебно-методических
комплексов
ед.

91 887
83 266
105 354
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру ұйымдары үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және байқаудан өткізу, білім беру саласында қызмет көрсететін республикалық ұйымдар және шетелдегі қазақ диаспорасы үшін оқу әдебиетін шығару және жеткізу
Сипаттама
Білім беру саласында қызмет көрсетуші республикалық ұйымдар және шет елдегі қазақ диаспорасы үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді басып шығару, қайта басу және тасымалдау. Арнаулы (түзету) білім беру мекемелері үшін перспективалық оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерін жасау және аудару. Қазақстан Республикалық стандартпен сәйкес ресей оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді адаптация (өңдеу) және шығару. 12-жылдық мектептерге оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу, басып шығару, тәжірибеден өткізу және тасымалдау. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мекемелерге оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін жасау. Оқу әдебиеттеріне сараптама жасау. "Өзін өзі тану" пәні бойынша оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу. Электрондық оқулықтарды әзірлеу.
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мақсат
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеттер
3. Тендерлік аспектілерді ескеріп, білім берудегі жалпы әлемдік үдерістерді есепке ала отырып, білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Санның көрсеткіштері
12-жылдық мектептерге, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мекемелерге, "Өзін өзі тану" пәні бойынша оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеген, электрондық оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерді атаудың жоспарлық саны
бірл.

2 375 258
6 461
827
8 066
676
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Проведение школьных республиканских олимпиад, конкурсов, внешкольных
мероприятий республиканского значения
Описание
Организация проведения внешкольных мероприятий республиканского
значения, осуществление практической работы в области физического
воспитания, совершенствование физической культуры среди детей
школьного возраста, учащейся молодежи; организация республиканских
мероприятий; развитие индивидуальных склонностей, творческих
способностей личности и воспитание гражданственности; выявление
одаренных обучающихся; проведение республиканских конкурсов,
выставок, комплексных спортивных мероприятий; участие в международных
спортивных универсиадах; организация отдыха и культурного досуга
детей
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель

2 375 258
6 461 827
8 066 676
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Республикалық мектеп олимпиадаларын, конкурстарды, республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шараларды өткізу
Сипаттама
Республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шараларды ұйымдастыру, дене тәрбиесі саласында практикалық жұмыстарды жүзеге асыру, мектеп жасындағы балалар, оқушы жастар арасында дене тәрбиесін жетілдіру; республикалық шараларды ұйымдастыру, жеке адамның дербес бейімділігін, шығармашылық қабілетін дамыту және азаматтыққа тәрбиелеу, халықаралық спорттық универсадаларға қатысу, дарынды білім алушыларды тани білу, республикалық конкурстар, көрмелер, спорттық кешендік іс-шаралар өткізу, балалардың мәдени демалысын ұйымдастыру
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мақсат

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1. Обеспечение равного доступа к дошкольному образованию
Задачи
1. Увеличение сети организаций дошкольного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
1. Развитие сети школ
Цель
3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными
и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего
труда
Задачи

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1. Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету
Міндеттері
1. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының желісін көбейту
Мақсаты
2. Мектептегі білімге кол жеткізуді қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
Міндеттері
1. Мектеп желілерін дамыту
Мақсаты
3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарын қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері

60 099 985
70
557
088
44 382
332
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на привлечение зарубежных преподавателей английского
языка для профессиональных лицеев
Описание
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на привлечение зарубежных преподавателей английского
языка для профессиональных лицеев
Стратегическое
направление

60 099 985
70 557 088
44 382 332
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кәсіптік лицейлер үшін шетелдік ағылшын тілі оқытушыларын тартуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттама
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кәсіптік лицейлер үшін шетелдік ағылшын тілі оқытушыларын тартуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Стратегиялық бағыт

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными
и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего
труда
Задачи
1. Расширение доступности технического и профессионального
образования.
2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
3. Обеспечение организаций технического и профессионального
образования квалифицированными инженерно-педагогическими кадрами
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
187
200
187
200
187
200
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Прикладные научные исследования в области образования
Описание
Совершенствование теоретико-методологических основ системы
образования, научно-методических основ коррекционно-педагогической и
социальной поддержки детей с ограниченными возможностями в развитии,
разработка и внедрение инновационных методов и технологий обучения и
воспитания, разработка научно-педагогического обеспечения, научное и
научно-методическое сопровождение процесса реформирования, поддержки
и функционирования развития образования, сохранение и развитие
продуктивного ядра педагогической науки, теоретико-методологические
основы и научно-методическое обеспечение квалификации и
профессиональной переподготовки кадров в условиях модернизации
образования, повышение ее роли в социально-экономическом развитии
республики.
Стратегическое
направление
2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей
экономики и социальной сферы
Цель
1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны.
Задачи
1. Создание современной научной инфраструктуры
3. Проведение совместных научных исследований с ведущими научными
центрами мира
4. Привлечение зарубежных ученых
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Предполагаемое количество
прикладных научных исследований
в области образования по
совершенствованию научно-
методических основ коррекционно-
педагогической и социальной
поддержки детей с ограниченными
возможностями в развитии
ед.
4
4
4
4
4
Предполагаемое количество
направлений проведенных прикладных
научных исследований в области
образования
ед.
3
3
3
3
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Качественное улучшение процесса обучения в условиях 12-летней школы,
в специальных (коррекционных) организациях образования, в высших
учебных заведениях республики, детских дошкольных организациях.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
138
098
148
831
125
054
148
577
161
949
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Материально-техническое оснащение государственных организаций в сфере
обеспечения науки
Описание
Укрепление материально-технической базы организаций науки.
Стратегическое
направление

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мақсат
3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттер
1. Техникалық және кәсіптік білім беруге қолжетімділікті ұлғайту
2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасын және тиімділігін арттыру
3. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын білікті инженерлік-педагогикалық кадрлармен қамтамасыз ету
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Санның көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалалардың әкімдері мен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапасының көрсеткіштері
Тиімділігінің көрсеткіштері
Нәтиженің көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалары бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыру шығындары
мың теңге
0
0
187 200
187 200
187 200
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер
Сипаттама
Білім жүйесін жетілдірудің теориялық-методологиялық негіздерін жетілдіру, даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды оңалту-педагогикалық және әлеуметтік қолдаудың ғылыми-әдістемелік негіздерін, оқыту мен тәрбиенің инновациялық әдістері мен технологияларын дайындау және іске қосуды қамтамасыз ету, реформалау процесін ғылыми және ғылыми-әдістемелік орайластыру, педагогикалық ғылымның жемісті ұйытқысын сақтау, білімді жаңғырту жағдайында біліктілік пен кәсіптік қайта даярлаудың теориялық-әдістемелік негіздері және ғылыми-әдістемесін қамтамасыз ету, әрі дамыту, оның республикалық әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін көтеру
Стратегиялық бағыт
2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
Мақсаты
1. Елдің инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу.
Міндеттері
1. Қазіргі ғылыми инфрақұрылымды құру
3. Әлемнің жетекші ғылыми орталықтарымен бірлесіп ғылыми зерттеулер жүргізу
4. Шетелдік ғалымдарды тарту
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштер
Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды оңалту-педагогикалық және әлеуметтік қолдаудың ғылыми-әдістемелік негіздерін жетілдіру бойынша білім беру саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулердің болжамдық саны
бірл.
4
4
4
4
4
Білім беру саласында жүргізілген қолданбалы ғылыми зерттеулер бағыттарының болжамдық саны
бірл.
3
3
3
3
3
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділігінің көрсеткіштері
Нәтижелер көрсеткіштері
12-жылдық мектепте, арнайы (оңалту) білім беру ұйымдарында, республиканың жоғары оқу орындарында, мектепке дейінгі балалар ұйымдарында оқыту процесін сапалық жақсарту
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
мың теңге
138 098
148 831
125 054
148 577
161 949
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Ғылымды қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік мекемелерді материалдық-техникалық жарақтандыру
Сипаттама
Ғылыми ұйымдардың материалдық-техникалық базасын нығайту
Стратегиялық бағыт

2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей
экономики и социальной сферы.
Цель
1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
1. Создание современной научной инфраструктуры.
5. Повышение качества научных исследований.
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Ориентировочное количество
оснащенных государственных
организаций в сфере обеспечения
науки
ед.
2
5
4
2
Показатели
качества
Соответствует международным стандартам
Показатели
эффективности
Ориентировочная средняя стоимость
1-го оборудования
тыс.
тенге
15
17
21
16
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
52
661,5
80
163
62
462
62 462
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Подготовка кадров в области культуры и искусства
Описание
Содержание трех государственных учреждений, обеспечивающих подготовку
специалистов в области культуры и искусства
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда
Задачи

2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
Мақсаты
1. Елдің инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу.
Міндеттері
1. Қазіргі ғылыми инфрақұрылымды құру
5. Ғылыми зерттеулер сапасын арттыру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштер
Ғылымды қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік ұйымдардың жабдықталу шамалас саны
2
5
4
2
Тиімділігінің көрсеткіштері
Халықаралық стандарттарға сәйкес келеді
Нәтижелер көрсеткіштері
1 жабдықтың шамалас орташа құны
мың теңге
15
17
21
16
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
мың теңге
52 661,5
80 163
62 462
62 462
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Мәдениет пен өнер саласында мамандар даярлау
Сипаттама
Мәдениет пен өнер саласындағы мамандарды даярлауды қамтамасыз ететін үш мемлекеттік мекемені күтіп ұстау
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
4. Ішкі еңбек нарығының талаптарына сәйкес жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау.
Міндеттері

2 194 844
2 552
688
3 205
721
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Обеспечение первоначальной подготовки пилотов
Описание
Осуществление первоначальной подготовки летного состава для
гражданской авиации Казахстана с дальнейшим обучением в академии
гражданской авиации, авиационных учебных заведениях других
государств, и лиц допризывного возраста для военного института сил
воздушной обороны Республики Казахстан
Стратегическое
направление

2 194 844
2 552 688
3 205 721
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Ұшқыштарды бастапқы даярлауды қамтамасыз ету
Сипаттама
Азаматтық академия авиациясында және басқа да мемлекеттердің авиациялық оқу орындарында ары қарай дайындау үшін Қазақстанның азаматтық авиациясындағы ұшқыштар құрамының және Қазақстан Республикасы әуе қорғаныс күштерінің Әскери институтының әскерге дейінгі тұлғалардың бастапқы дайындығының сапасын жоғарылату
Стратегиялық бағыт

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда
Задачи
6. Увеличение охвата высшим и послевузовским образованием
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Планируемая численность работников,
назначенных казахстанской стороной
чел
60
60
60
60
60
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Укрепление международного сотрудничества в сфере высшего образования.
Выполнение обязательств казахстанской стороной по межправительствен-
ному соглашению "О Египетском университете исламской культуры
"Нур-Мубарак".
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
25
607
25
274
33
869
40
819
50
895
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных
организаций образования
Описание
Повышение качества управления региональными системами образования и
учебными заведениями, переподготовка кадров к переходу на 12-летнее
школьное обучение, повышение качества профессиональной и
психолого-педагогической готовности учителей и преподавателей к
работе в организациях образования. Повышение квалификации
руководителей организаций и управлений образования, педагогического
персонала всех уровней образования.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
4. Ішкі еңбек нарығының талаптарына сәйкес жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау.
Міндеттері
6. Жоғары және жоғары оқу орыннан кейінгі біліммен қамтуды ұлғайту
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіші
Қазақстан жағы тағайындайтын қызметкерлердің жоспарлы саны
адам
60
60
60
60
60
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жоғары білім саласындағы халықаралық ынтымақтастықты нығайту. Қазақстан жағының "Нұр-Мүбарак" Египет ислам мәдениеті университеті туралы" үкіметаралық келісім бойынша міндеттемелерін орындауы
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
25 607
25 274
33 869
40 819
50 895
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Мемлекеттік білім беру ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау
Сипаттама
Аймақтық білім беру жүйелері мен оқу орындарын басқарудың сапасын арттыру, мектепті 12 жылдық оқуға көшіру үшін кадрлар даярлау, білім ұйымдарында мұғалімдер мен оқытушылардың жұмысқа кәсіптік және психологиялық дайындық сапасын арттыру. Ұйымдардың, білім басқармаларының басшыларының, білім берудің барлық деңгейдегі педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру.
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсат
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеттер

195 208
214
255
254
267
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Мониторинг сейсмологической информации
Описание
Обеспечение безопасности населения путем своевременного
прогнозирования и информирования о предстоящих движениях земной коры,
организация и проведение комплексных исследований в сейсмоопасных
районах Республики Казахстан в целях разработки научных основ и их
практической апробации, прогноза землетрясений, переоснащение
сейсмических станций для укрепления материально-технической базы и
качественной научной деятельности
Стратегическое
направление
2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей экономики
и социальной сферы
Цель

195 208
214 255
254 267
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Сейсмологиялық ақпарат мониторингі
Сипаттама
Жер қыртысының алдағы қозғалысы туралы уақытылы болжау және ақпараттандыру арқылы халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының сейсмологиялық қауіпті аудандарында жер сілкіністерін болжаудың ғылыми негіздерін әзірлеу және оларды тәжірибелік сынақтан өткізу мақсатында кешенді зерттеулер ұйымдастыру және өткізу, материалдық-техникалық базаны және сапалы ғылыми қызметті нығайту үшін сейсмикалық станцияларды қайта жарақтау
Стратегиялық бағыт
2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
Мақсаты

1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Ежедневное получение данных
шт.
365
365
365
365
365
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное оповещение органов государственного управления РК обо
всех ощутимых и сильных землятрясений по контролируемой территории;
составление оперативных каталогов и бюллетеней землетрясений,
формирование архива сейсмологической, геофизической,
гидрогеохимической, деформографической и другой информации
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
177
161,7
184
781
219
894
260
385
314
048
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Методологическое обеспечение системы образования и анализ качества
образовательных услуг
Описание
Совершенствование методического обеспечения системы образования с
учетом общемировых тенденций в образовании, совершенствование системы
управления образования. Измерение качества и степени усвоения учебного
материала, предоставляемого организациями образования, определение
качества преподавания учебного материала в организациях образования,
совершенствование механизмов формирования контингентов обучающихся.
Проведение аккредитации профессиональных образовательных программ.
Проведение независимой оценки профессиональной подготовленности,
подтверждения и присвоения квалификации рабочих кадров и специалистов
технического и обслуживающего труда. Осуществление мониторинга
состояния системы образования, проведение исследований качества
образования по международной программе TIMSS, PISA, анализ ежегодных
результатов единого национального тестирования, промежуточного
государственного контроля и комплексного тестирования, разработка и
внедрение дистанционной формы образовательного мониторинга, апробация
и внедрение новых показателей и индикаторов состояния образования,
разработка методических рекомендаций по управлению качеством
образования, объединение информационных ресурсов образовательной
статистики учреждений и организаций системы образования в
единую базу данных, ежегодная подготовка Национального доклада о
состоянии и развитии образования в Республике Казахстан. Изучение
деятельности международных аккредитационных агентств с посещением их
стран (Европа, США, Австралия), участие в работе Международной сети
обеспечения качества высшего образования, Евразийской сети обеспечения
качества образования стран содружества независимых государств и
Балтии, конференций OECD Европейской Ассоциации по обеспечению
качества Европейского консорциума. Проведение мероприятий по
методологическому обеспечению в сфере защиты прав детей.
Стратегическое
направление

1. Елдің инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу.
Міндеттері
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіші
Күнделікті деректер алу
дана
365
365
365
365
365
Сапалық көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтижелер көрсеткіштері
Бақылаудағы аймақ бойынша барлық байқалған және күшті жер сілкіністері туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару органдарын мезгілінде хабарландырып отыру, жер сілкіністерінің жедел каталогтары мен бюллетендерін құрастыру, сейсмологиялық, геофизикалық, гидрохимиялық, деформографиялық және басқа ақпараттардың мұрағатын қалыптастыру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
177 161,7
184 781
219 894
260 385
314 048
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру жүйесін әдістемелік қамтамасыз ету және білім беру қызметтерінің сапасын талдау
Сипаттама
Білім берудегі жалпы әлеуметтік үрдістерді ескере отырып, білім беру жүйесін әдістемелік жетілдіруді қамтамасыз ету білім беруді басқару жүйесін жетілдіру. Білім беру ұйымдарының беретін оқу материалдарының сапасы мен қабылдау деңгейін өлшеу, білім беру ұйымдарында оқу материалдарын оқытылу сапасын анықтау, оқушы контингенттерін құру механизмін жетілдіру. Кәсіптік білім бағдарламаларын аккредиттеуді өткізу. Техникалық және қызмет көрсету еңбегінің мамандары мен жұмысшы кадрларының біліктілігін растау және беру, кәсіби даярлық сапасын тәуелсіз бағалау жүйесін жүргізу. Білім жүйесінің жай-күйіне мониторинг жасау, ТІМSS, РІSА халықаралық бағдарламалары бойынша білім сапасына зерттеу жүргізу, жыл сайын ұлттық бірыңғай тестілеу, аралық мемлекеттік бақылау және кешенді тестілеудің нәтижесін талдау; білім мониторингінің дистанциялық үлгісін әзірлеу және енгізу, білім беру жай-күйінің жаңа көрсеткіштер мен индикаторларын байқаудан өткізу және енгізу, білім сапасын басқару бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу, білім жүйесі мекемелері мен ұйымдарының білім статистикасының ақпараттық ресурстарын бірыңғай дерекқорға біріктіру, жыл сайын Қазақстан Республикасындағы білім берудің жай-күйі мен дамыту туралы ұлттық баяндаманы дайындау. Халықаралық аккредиттеу агенттіктерінің қызметтерін, сол елдерге бару арқылы (Еуропа, АҚШ, Австралия) зерттеу, жоғары кәсіптік білімді қамтамасыз етудің халықаралық желісінің жұмысына, тәуелсіз мемлекеттер достастығы мен Балтық елдерінің білім сапасын қамтамасыз етудің Еуразиялық желісіне, Еуропалық консорциумның сапаны қамтамасыз ету жөніндегі Еуропалық қауымдастығының ОЕCD конференциясына қатысу. Балалар құқығын қорғау саласын әдістемелік қамту жөніндегі шараларды өткізу.
Стратегиялық бағыт

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
3. Методологическое обеспечение системы образования с учетом
общемировых тенденций в образовании с учетом гендерных аспектов.
Цель
3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего
труда.
Задачи
2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда.
Задачи
1. Улучшение учебно-методического обеспечения предоставляемых услуг по
подготовке и переподготовке конкурентоспособных кадров.
4. Создание механизмов контроля качества образовательных услуг в
рамках национальной системы оценки качества образования
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Мониторинговые исследования,
публикация ежегодного Национального
доклада о развитии образования
Разработка стандартов, критериев
специализированной аккредитации для
педагогических, технических,
инженерных и естественных
специальностей
Подготовка и проведение независимой
оценки профессиональной
подготовленности, подтверждения и
присвоения квалификации рабочих
кадров и специалистов технического
обслуживающего труда
Предполагаемое количество
разработанных стандартов по
специальностям, интегрированных
образовательных учебных программ,
типовых учебных программ по
специальным дисциплинам технического
и профессионального, послесреднего
образования
ед.
87

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсат
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділік қамтамасыз ету.
Міндеттер
3. Тендерлік аспектілерді ескеріп, білім берудегі жалпы әлемдік үдерістерді есепке ала отырып, білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету
Мақсат
3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарын қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттер
2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасын және тиімділігін арттыру
Мақсат
4. Ішкі еңбек нарығының талаптарына сәйкес жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау.
Міндеттер
1. Бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау және қайта даярлау үшін көрсететін қызметтің оқу-әдістемелік жағынан қамтамасыз етуді жақсарту
4. Білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесі шеңберінде білім беру қызметінің сапасын бақылау тетігін жасау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Санның көрсеткіштері
Мониторингтік зерттеулер жүргізу, жыл сайынғы білімді дамытуға арналған мемлекеттік баяндаманы басып шығару
Педагогикалық, техникалық, инженерлік және жаратылыстану мамандықтарына стандарттар, мамандандырылған аккредитациялық критерийлер жасау;
Техникалық және қызмет көрсету еңбегінің мамандары мен жұмысшы кадрларының біліктілігін растау және беру, кәсіби даярлығын тәуелсіз бағалау жүйесін дайындау және жүргізу.
Техникалық және кәсіптік, орта білім арнайы сабақтарын типтік оқу жоспарлық бағдарлама, интеграцияланған білім оқу жоспарлар, мамандықтарға жасалынып шығарылған стандарттардың жобалық саны
бірл.
87

1. Обеспечение доступности качественного образования.
Цель
1. Обеспечение равного доступа к дошкольному образованию
Задачи
1. Увеличение сети организаций дошкольного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества.
Задачи
1. Развитие сети школ
Цель
3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда
Задачи
1. Расширение доступности технического и профессионального образования
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
5
209
021
1
848
195
5 997 531
17
268
715
23
391
313
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Оказание социальной поддержки обучающимся по программам высшего и
послевузовского образования
Описание
Выплата государственных стипендий и денежных компенсаций на проезд в
период зимних и летних каникул отдельным категориям обучающихся в
высших учебных заведениях по государственному образовательному заказу
по очной форме обучения
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда
Задачи

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсат
1. Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Міндеттер
1. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының желісін арттыру.
Мақсат
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеттер
1. Мектеп желілерін дамыту
Мақсат
3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттер
1. Техникалық және кәсіптік білім беруге қолжетімділікті ұлғайту
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Санның көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалалардың әкімдері мен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапасының көрсеткіштері
Тиімділігінің көрсеткіштері
Нәтиженің көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалары бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шығындар
мың теңге
5 209 021
1 848 195
5 997 531
17 268 715
23 391 313
Әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқып жатқандарға әлеуметтік қолдау көрсету
Сипаттамасы
Жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында мемлекеттік білім тапсырысы бойынша оқып жатқандардың жекелеген санаттарына мемлекеттік стипендиялар мен қысқы және жазғы демалыс кезеңінде жол жүруге ақшалай өтемақы төлеу
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
4. Ішкі еңбек нарығының сұранысына сай келетін жоғары білікті кәсіби және ғылыми мамандар даярлау
Міндеттері

2. Оснащение школ лингафонными, мультимедийными (ЛМК) и предметными
кабинетами, Интернетом
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Разработка технического задания
шт.
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Разработка нормативных документов
для реализации проекта
шт.
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
3 160
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений организаций
образования
Описание
Улучшение технического состояния зданий организаций образования
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества.
Задачи
1. Развитие сети школ.
6. Обеспечение доступности дополнительного образования.
Цель
3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда.
Задачи
2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда.
Задачи

2. Мектептерді лингафондық, мультимедиялық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен және Интернетпен жабдықтау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштер
Техникалық тапсырманы дайындау
дана
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштер
Нәтижелік көрсеткіштер
жобаны іске асыру үшін нормативтік құжаттарды дайындау
дана
1
Бағдарламаны іске асыру шығындары
мың теңге
3 160
Әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру ұйымдарының ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу
Сипаттамасы
Білім беру ұйымдары ғимараттарының техникалық жай-күйін жақсарту
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге кол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
2. Мектептегі білімге кол жеткізуді қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
Міндеттері
1. Мектеп желілерін дамыту
6. Қосымша білім беруге кол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасы мен тиімділігін арттыру
Мақсаты
4. Ішкі еңбек нарығының сұраныстарына сай келетін жоғары білікті кәсіби және ғылыми мамандар даярлау
Міндеттері

613 528
159
018
159
018
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Увеличение уставного капитала АО "Оркен"
Описание
Пополнение уставного капитала на проектирование, перепривязку,
строительство и приобретение учебного оборудования для 20-ти школ
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
1. Развитие сети школ
2. Оснащение школ лингафонными, мультимедийными (ЛМК) и предметными
кабинетами, Интернетом
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное перечисление средств для пополнения уставного капитала
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
7
534
745
1
253
668
252
927
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Проведение мероприятий по молодежной политике и патриотического
воспитания граждан
Описание
Совершенствование нормативной и методологической базы по реализации
молодежной политики, проведение анализа ситуации в молодежной среде,
определение актуальных проблем молодежи и путей их решения;
социологические исследования, мониторинг реализации молодежной
политики; научно-методическое, информационное и консультативное
сопровождение реализации молодежной политики и патриотического
воспитания; проведение комплекса мероприятий, направленных на
вовлечение молодежи в общественно-политическое и социально-
экономическое развитие страны; обеспечение деятельности ресурсных
центров для молодежных организаций на республиканском и областном
уровне, обеспечение проведения конкурса социально-значимых проектов
молодежных организаций, методическое сопровождение реализации
проектов, мониторинг качества реализации проектов, формирование
молодежных трудовых отрядов, расширение международного молодежного
сотрудничества; поддержка талантливой молодежи, патриотическое
воспитание через проведение массовых мероприятий и разработку
методических и публицистических мероприятий
Стратегическое
направление
3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в
социально-экономическое развитие страны
Цель
2. Обеспечение реализации социальных прав и государственных гарантий
молодежи
Задачи
1.Обеспечение государственной поддержки молодежи
2. Выявление уровня удовлетворенности потребностей молодежи в
социально-экономической сфере
3. Патриотическое воспитание граждан
Стратегическое
направление

613 528
159 018
159 018
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
"Өркен" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту
Сипаттама
20 мектепті жобалауға, қайта байланыстыруға, салуға және олар үшін оқу-құрал жабдықтарын алуға жарғылық капиталды толтыру
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеті
1. Мектеп желілерін дамыту
Міндеті
2. Мектептерді лингафондық, мультимедиялық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен және Интернетпен жабдықтау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштер
Сапа көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштер
Нәтиже көрсеткіштері
Жарғылық капиталды толтыру үшін қаражатты уақытылы аудару
Бағдарламаны іске асыру шығындары
мың теңге
7 534 745
1 253 668
252 927
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу жөнінде іс шаралар жүргізу
Сипаттама
Жастар саясатын іске асыру жөніндегі нормативтік және методологиялық базаны жетілдіру, жастар арасындағы жағдайларға талдау жүргізу; жастардың өзекті мәселелерін және оларды шешу жолдарын анықтау, жастар саясатын іске асыру мониторингі, әлеуметтік зерттеулер; жастар саясатын және патриоттық тәрбиелеуді іске асыруды ғылыми-әдістемелік, ақпараттық және консультативтік қолдау; жастарды елдің қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық дамуына тартуға бағытталған іс-шаралар кешенін өткізу; республикалық және облыстық деңгейлерде жастар ұйымдарына арналған ресурстық орталықтардың қызметін қамтамасыз ету; жастар ұйымдарының әлеуметтік маңызды жобалары конкурсын өткізуді қамтамасыз ету, жобаларды іске асыруды әдістемелік қолдау, жобаларды іске асыру сапасының мониторингі, жастардың еңбек отрядтарын құру; халықаралық жастар ынтымақтастығын кеңейту; талантты жастарды қолдау, көпшілік шаралар өткізу және әдістемелік және публицистикалық іс-шаралар әзірлеу арқылы патриоттық тәрбие беру
Стратегиялық бағыт
3. Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсаты
2. Жастардың әлеуметтік құқықтарын жүзеге асыруды және мемлекеттік кепілді қамтамасыз ету
Міндеті
1. Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
Міндеті
2. Жастардың әлеуметтік-экономикалық саладағы қанағаттану деңгейін анықтау
Міндеті
3. Азаматтардың патриоттық тәрбиесі
Стратегиялық бағыт

2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
2. Оснащение школ лингафонными, мультимедийными (ЛМК) и предметными
кабинетами, Интернетом
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый
период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 365
185
2
412
400
2 320 129
2
331
193
3 019
489
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Оплата услуг поверенным агентам по возврату образовательных кредитов
Описание
Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за проводимую работу по
возврату и обслуживанию государственных образовательных и
государственных студенческих кредитов
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда
Задачи
6. Увеличение охвата высшим и послевузовским образованием
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый
период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Планируемое число заемщиков,
погашающих государственные
образовательные и государственные
студенческие кредиты в доход
республиканского бюджета
чело-
век

2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеттер
2. Мектептерді лингафондық, мультимедиялық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен және Интернетпен жабдықтау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Санның көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалалардың әкімдері мен жасалған келісімдермен
белгіленген
Сапасының көрсеткіштері
Тиімділігінің көрсеткіштері
Нәтиженің көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалары бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шығындар
мың теңге
2 365 185
2 412 400
2 320 129
2 331 193
3 019 489
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Сенім білдірілген агенттердің білім беру кредиттерін қайтару жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
Сипаттама
Сенім білдірген агентке мемлекеттік білім беруге және білім алуға студенттік несиелерді қайтару және қызмет көрсету бойынша жасалған жұмыс үшін сыйақы төлеу
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
4. Ішкі еңбек нарығының талаптарына сәйкес жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау
Міндеті
6. Жоғары және жоғары оқу орыннан кейінгі біліммен қамтуды ұлғайту
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштер
республикалық бюджет кірісіне мемлекеттік білім беру және білім беру студенттік несиелердің төлемдері бойынша қарыз алушылардың жоспарлы саны
адам

2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей
экономики и социальной сферы
Цель
1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
1. Создание современной научной инфраструктуры
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Планируемое количество вводимых
новых объектов высшего образования
(новый университет в г. Астане)
ед.
1
Показатели
качества
Планируемое создание нового
престижного университета
международного уровня
мест
4000
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Создание современной модели
интеграции образования, науки и
производства
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
5 000 000
18 000 000
10 000 000
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на внедрение новых технологий обучения в
государственной системе образования
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы на внедрение
системы интерактивного обучения в государственной системе начального,
основного среднего, общего среднего образования.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования.
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества.
Задачи
2. Оснащение школ лингафонными, мультимедийными (ЛМК) и предметными
кабинетами, Интернетом
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 024 543
7 299 278
4 535 360
0
0
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на увеличение размера стипендий обучающимся в
организациях технического и профессионального, послесреднего
образования на основании государственного образовательного заказа
местных исполнительных органов
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы для доведения
размера стипендии, обучающимся в организациях технического и
профессионального, послесреднего образования на основании
государственного заказа местных исполнительных органов до
установленного Правительством Республики Казахстан норматива
Стратегическое
направление

2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
Мақсаты
1. Елдің инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу.
Міндеті
1. Қазіргі ғылыми инфрақұрылымды құру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштер
Қолданысқа енгізуге көзделген жоғары білім беру объектілерінің болжалды саны (Астана қаласындағы жаңа университет)
бірлік
1
Сапалық көрсеткіштер
Халықаралық деңгейдегі беделді жаңа университетті құрудың жоспарлануы
орын
4 000
Тиімділік көрсеткіштер
Нәтижелік көрсеткіштер
Білім беру, ғылым және өндірістің интеграциясының қазіргі заманға сай моделін құру
%
Бағдарламаны іске асыру шығындары
мың теңге
5 000 000
18 000 000
10 000 000
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік білім беру жүйесінде оқытудың жаңа технологияларын енгізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттама
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалық бюджеттеріне бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жүйесіне, интерактивтік оқыту жүйесін енгізуге арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді аудару.
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсат
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеттер
2. Мектептерді лингафондық, мультимедиялық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен және Интернетпен жабдықтау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Санның көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалалардың әкімдері мен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапасының көрсеткіштері
Тиімділігінің көрсеткіштері
Нәтиженің көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалары бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шығындар
мың теңге
1 024 543
7 299 278
4 535 360
0
0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындардың стипендияларының мөлшерін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттама
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалық бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындардың стипендияларының мөлшерін Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген мөлшеріне дейін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер аудару.
Стратегиялық бағыт

1. Создание современной научной инфраструктуры
5. Повышение качества научных исследований
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Количество организаций
Планируемое количество проектов,
финансируемых АО "Фонд науки"
ед.
ед.
1
1
5
1
3
1
5
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Ориентировочное количество новых
технологий, продуктов (услуг)
3
5
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 400
000
1 040
000
1 080
000
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Увеличение уставного капитала АО "Новый университет
Астаны"
Описание
Пополнение уставного капитала АО "Новый университет
Астаны" на организацию научно-образовательной
деятельности мирового стандарта в г. Астана
Стратегическое
направление

1. Қазіргі ғылыми инфрақұрылымды құру
5. Ғылыми зерттеулер сапасын арттыру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштер
Ұйымдар саны:
бірл.
1
1
1
1
"Ғылым қоры" АҚ қаржыландыратын жобалардың жоспарлық саны
бірл.
5
3
5
Сапалық көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтижелер көрсеткіштері
Жаңа технологиялардың, өнімдердің (қызметтердің) шамалас саны
бірл.
3
5
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шығындар
мың теңге
1 400 000
1 040 000
1 080 000
Әкімші
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
"Астананың Жаңа университеті" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту
Сипаттама
Астана қаласында әлемдік стандартта ғылыми-білім беру қызметін ұйымдастыруға арналған "Астананың Жаңа университеті" АҚ жарғылық капиталын толықтыру
Стратегиялық бағыт

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей
квалификации, отвечающих потребностям внутреннего
рынка труда
Задачи
6. Увеличение охвата высшим и послевузовским
образованием
8. Осуществление интеграции образования и науки
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый
период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г.
Показатели
количества
Развитие нового
престижного университета
международного уровня
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное перечисление средств для пополнения
уставного капитала на развитие современной модели
интеграции образования, науки и производства
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
986 752,0
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Борьба с наркоманией и наркобизнесом
Описание
Осуществление комплекса мер, направленных на социальную профилактику
наркомании среди несовершеннолетних и молодежи, пропаганда здорового
образа жизни, проведение мероприятий, направленных на оздоровление и
реабилитацию наркозависимых.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования.
Цель
2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества.
Задачи
5. Содействие здоровому образу жизни, укреплению здоровья учащихся,
формированию культуры здоровья.
Стратегическое
направление
3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в
социально-экономическое развитие страны
Цель

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
4. Ішкі еңбек нарығының қажеттіліктеріне жауап беретін жоғары білікті кәсіби және ғылыми кадрлар даярлау
Міндеттері
6. Жоғары және жоғары оқу орыннан кейінгі біліммен қамтуды ұлғайту
8. Білім мен ғылымның ықпалдасуын жүзеге асыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Халықаралық деңгейдегі жаңа беделді университетті дамыту
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Білімді, ғылымды және өндірісті ықпалдастырудың қазіргі заманғы моделін дамытуға жарғылық капиталды толықтыру үшін қаражатты уақтылы аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
986 752,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес
Сипаттама
кәмелетке толмағандар мен жастар арасындағы әлеуметтік емдеуге бағытталған шаралар кешенін жүзеге асыру; салауатты өмір сүруді насихаттау, есірткіге тәуелді адамдарды сауықтыруға және оңалтуға бағытталған іс-шаралар өткізу
Стратегиялық бағыт
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеті
5. Салауатты өмір салтын, оқушылардың денсаулығын нығайту, денсаулық мәдениетін қалыптастыруға ықпал ету
Стратегиялық бағыт
3. Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсаты

2. Обеспечение реализации социальных прав и государственных гарантий
молодежи
Задачи
1. Обеспечение государственной поддержки молодежи
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
2011
г
Показатели
количества
Планируемое проведение мероприятий по
профилактике наркомании и привитие
навыков здорового образа жизни
меропр.
3
5
5
5
5
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение информированности молодежи о вреде наркомании
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
5
809
7
442
6 334
7
261
7 261
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на подготовку и переподготовку кадров
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского
бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на
подготовку и переподготовку кадров
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда
Задачи
1. Расширение доступности технического и профессионального
образования.
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 г.
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

2. Жастардың әлеуметтік құқықтарын жүзеге асыруды және мемлекеттік кепілді қамтамасыз ету
Міндеті
1. Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есеп мезгілі
Жоспарлы мезгілі
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштері
Нашақорлықтың алдын алу шараларын өткізу және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
шара
3
5
5
5
5
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтижелер көрсеткіштері
Жастардың нашақорлықтың зияны туралы хабардар етілуін арттыру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
5 809
7 442
6 334
7 261
7 261
Әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кадрларды даярлауға және қайта даярлауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кадрлар даярлауға және қайта даярлауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге кол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
3. Экономика салаларының білікті және бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1. Техникалық және кәсіптік білімге қол жетімділікті кеңейту
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдерде айқындалған
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана, Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге