О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2010 года № 60.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О системе государственного планирования в Республике Казахстан" от 18 июня 2009 года № 827 Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2010 года № 60
Стратегический план
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
на 2010 - 2014 годы
Содержание
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
4. Функциональные возможности Министерства транспорта коммуникаций
Республики Казахстан и возможные риски
5. Нормативные правовые акты
6. Бюджетные программы
Миссия и видение
Миссия: Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство) формирует и проводит эффективную государственную политику Республики Казахстан в сфере транспорта и коммуникаций в целях обеспечения опережающего темпа развития транспортно-коммуникационного комплекса и полного удовлетворения потребностей экономики и общества в доступных и качественных транспортных услугах.
Видение: Транспортно-коммуникационный комплекс Республики Казахстан - высокотехнологичный, конкурентоспособный, соответствующий мировым стандартам, безопасный для участников транспортного процесса, органично интегрированный в мировую транспортную систему, транспортно-коммуникационный комплекс, способный гармонично увязать интересы экономики, национальной безопасности, геополитики, бизнеса во благо общества и государства.
Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих
отраслей (сфер) деятельности
Как известно, Главой Государства была поставлена задача по вхождению Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира.
Отмечаем, что объективной внешней оценкой работы государственных органов в данном направлении являются рейтинги конкурентоспособности, проводимые ведущими мировыми финансовыми организациями.
Так, одним из признанных рейтингов мира является Глобальный индекс конкурентоспособности Всемирного экономического форума (далее - ГИК ВЭФ), включающий в себя такие индикаторы, как "Качество инфраструктуры в целом", "Качество дорог", "Качество инфраструктуры железных дорог", "Качество инфраструктуры портов", "Качество инфраструктуры воздушного транспорта" и "Доступность мест на километр", которые рассчитываются на основе результатов опроса общественного мнения.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 ақпандағы N 60 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 2 ақпандағы
№ 60 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Мазмұны
1. Миссиясы мен пайымдауы
2. Ағымдағы жай-күйін талдау
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері
4. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қатерлер
5. Нормативтік құқықтық актілер
6. Бюджеттік бағдарламалар
Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы: Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) көлік-коммуникация кешенін дамытудың озыңқы қарқынын және экономика мен қоғамның қолжетімді және сапалы көлік қызметіне қажеттілігін толық қанағаттандыру мақсатында Қазақстан Республикасының көлік және коммуникация саласындағы тиімді мемлекеттік саясатты қалыптастырады және жүргізеді.
Пайымдауы: Қазақстан Республикасының көлік-коммуникация кешені - жоғары технологиялы, бәсекеге қабілетті, әлемдік стандарттарға сәйкес келетін, көлік процесіне қатысушылар үшін қауіпсіз, әлемдік көлік жүйесіне табиғи біріктірілген, экономиканың, ұлттық қауіпсіздіктің, геосаясаттың, бизнестің мүдделерін қоғам мен мемлекеттің игілігіне үйлесімді байланыстыруға қабілетті көлік-коммуникация кешені.
Ағымдағы жай-күйді талдау және тиісті қызмет салаларының (сфералардың) даму үрдістері
Мемлекет басшысының Қазақстанды әлемнің неғұрлым бәсекеге қабілетті 50 елінің қатарына кіргізу жөнінде міндет қойғаны белгілі.
Бұл бағыттағы мемлекеттік органдардың жұмысын объективті сырттай бағалау жетекші әлемдік қаржы ұйымдары жүргізетін бәсекеге қабілеттілік рейтингі болып табылатындығын атап өтеміз.
Сонымен, Әлемнің танымал рейтингтерінің бірі қоғамдық пікірді сұрау нәтижелері негізінде есептелетін "Инфрақұрылымның жалпы алғандағы сапасы", "Жолдың сапасы", "Темір жол инфрақұрылымының сапасы", "Порттар инфрақұрылымының сапасы", "Әуе көлігі инфрақұрылымының сапасы" және "Километрге шаққандағы орындардың қолжетімділігі" сияқты индикаторларды қамтитын Дүниежүзілік экономикалық форумының Жаһандық бәсекелестік индексі (бұдан әрі - ДЭФ ЖБИ) болып табылады.

Позиции Казахстана по фактору "Качество инфраструктуры" в рейтинге ГИК ВЭФ согласно отчету, опубликованному в сентябре 2009 года улучшились на 2 позиции (с 71 на 69 место), вместе с тем отмечается снижение по фактору "Качество (автомобильных) дорог" на 8 позиций (с 108 на 116 место).
При этом следует отметить, что протяженность автодорог общего пользования РК составляет 93,6 тыс. км, в том числе 23,5 тыс. км дорог республиканского значения и 70,1 тыс. км дорог местного значения. Соответственно в компетенции МТК РК находятся дороги республиканского значения, состояние которых оцениваются как 7,5 тыс. км хороших (32 %), 10,5 тыс. км удовлетворительных (45 %), 5,4 тыс. км неудовлетворительных (23 %) дорог. Состояние местных дорог, которые находятся введение местных исполнительных органов, оцениваются как 5,6 тыс. км хороших (8 %), 33,7 тыс. км удовлетворительных (48 %), 30,8 тыс. км неудовлетворительных (44 %) дорог.
Для улучшения качества автомобильных дорог в 2009 году была проведена реконструкция и ремонт 1 931 км дорог республиканского значения и 4 928 км дорог местной сети, что должно было дать импульс по данному показателю.
В 2010 году будут начаты масштабные работы по реконструкции международного автодорожного коридора "Западная Европа - Западный Китай", реализация концессионных проектов, завершение которых ожидается после 2012 года. Соответственно существенное повышение позиций в индексе можно будет ожидать лишь после завершения данных работ.
По фактору "Качество инфраструктуры железных дорог" в рейтинге ГИК ВЭФ позиций Казахстана улучшились на 2 пункта, переместившись с 34 на 32 место.
По фактору "Качество инфраструктуры портов" отмечается снижение на 9 позиций (с 101 на 110 место).
Казахстан располагает единственным морским торговым портом - порт Актау, который находится в закрытом море и не имеет прямой связи с другими морями и океанами. Несмотря на это, продолжается работа по улучшению данного показателя в рейтинге ГИК ВЭФ. В первом квартале 2010 года планируется завершение строительства судоремонтного завода в сервисном порту Баутино, что позволит проводить ремонт до 60 судов в год. Также прорабатывается вопрос по реализации инвестиционных проектов для развития порта Курык, которые позволят повысить мощность порта, с доведением объемов перевалки грузов до 23 млн. тонн в год. Реализация данного мероприятия запланировано в 2011 - 2013 годах.
По фактору "Качество инфраструктуры воздушного транспорта" в рейтинге ГИК ВЭФ позиции страны улучшились также на 2 позиции, переместившись с 94 на 92 место.

Қазақстан позициясы "Инфрақұрылымның сапасы" факторы бойынша ДЭФ ЖБИ рейтингінде 2009 жылғы қыркүйек айында жарияланған есептерге сәйкес 2 позицияға жақсарды (71-ден 69-орынға), сонымен қатар "Жолдардың (автомобиль) сапасы" факторы бойынша 8 позицияға төмендегені (108-ден 116-орынға) байқалады.
Бұл ретте ҚР-дың жалпы пайдаланымдағы автожолдардың ұзақтығы 93,6 мың км құрайтынын, соның ішінде 23,5 мың км республикалық маңызы бар және 70,1 мың км жергілікті маңызы бар жолдар екендігін атап айтқан жөн. Тиісінше ҚР ККМ-нің құзыретінде жай-күйі жақсы деп бағаланатын 7,5 мың км (32%), қанағаттанарлық - 10,5 мың км (45%) және қанағаттанарлық емес - 5,4 мың км (23%) республикалық маңызы бар жолдар бар. Жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы жергілікті жолдардың жай-күйі: жақсы 5,6 мың км (8%), қанағаттанарлық 33,7 мың км (48%) және қанағаттанарлық емес 30,8 мың км (44%) деп бағаланады.
Автомобиль жолдарының сапасын жақсарту үшін 2009 жылы 1 931 км республикалық маңызы бар, 4 928 км жергілікті желідегі жолдар қайта жаңарту мен жөндеуден өткізілді, бұл осы көрсеткіш бойынша серпін беруі тиіс еді.
2010 жылы аяқталуы 2012 жылдан кейін күтілетін концессиялық жобаларды іске асыру, "Батыс Еуропа-Батыс Қытай" халықаралық автожол дәлізін қайта жаңарту бойынша ауқымды жұмыстар басталады. Тиісінше индекстегі позициялардың айтарлықтай жоғарылауын осы жұмыстар аяқталғаннан кейін күтуге болады.
"Темір жол инфрақұрылымының сапасы" факторы бойынша ДЭФ ЖБИ рейтингінде Қазақстанның позициялары 34-тен 32-орынға ауысып, 2 пунктке жақсарды.
"Порттар иифрақұрылымының сапасы" факторы бойынша 9 позицияға төмендеу (101-ден 110-орынға) байқалады.
Қазақстанда жалғыз теңіз сауда порты - Ақтау порты бар, ол жабық теңізде орналасқан және басқа теңіздермен және мұхиттармен тікелей байланысы жоқ. Осыған қарамастан ДЭФ ЖБИ рейтингінде берілген көрсеткішті жақсарту бойынша жұмыстар жалғасуда. 2010 жылдың бірінші тоқсанында Баутино сервистік портындағы кеме жөндеу зауытының құрылысын аяқтау жоспарлануда, бұл жылына 60 кемеге жөндеу жүргізуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ Құрық портын дамыту үшін инвестициялық жобаларды іске асыру жөніндегі мәселе пысықталуда, бұл жүктерді ауыстырып тиеу көлемін жылына 23 млн. тоннаға дейін жеткізе отырып, порттың қуаттылығын арттыруға мүмкіндік береді. Бұл іс-шараны іске асыру 2011 - 2013 жылдарға жоспарланған.
"Әуе көлігі инфрақұрылымының сапасы" факторы бойынша ДЭФ ЖБИ рейтингінде еліміздің позициясы 94-тен 92-орынға ауысып, тағы да 2 позицияға жақсарған.

По фактору "Доступность мест на километр (пассажировместимость авиакомпаний)" отмечается снижение на 2 позиции (с 62 на 64 место).
Несмотря на принимаемые меры отечественных авиакомпаний по увеличению клиентской сети и расширению членства в рынках ключевых регионов мира, основной проблемой остается пополнение и обновление авиапарка. Основная часть отечественного авиапарка является устаревшей, 47 воздушных судов советского производства подлежат выводу из эксплуатации в марте 2010 года. Для решения проблемы, в 2009 году АО "Евро-Азия Эйр" на осуществление регулярных пассажирских авиаперевозок приобрело воздушное судно типа Челленджер 870, прибытие которого планируется в конце 2009 года. АО "Авиакомпания "Скат" в 2009 году в операционный лизинг приобретены два воздушных судна (Боинг - 737-300 и Боинг - 757-200) и в 2010 году будет приобретено 3 воздушных судна типа Боинг - 737-500.
Также в 2009 году авиакомпанией "Эйр Астана" заключены договора на операционный лизинг двух воздушных судов типа Эмбраер-190, с поставками в 2011 году.
При этом, за счет реализации инвестиционных проектов, которые предусмотрены в проекте Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития на 2010 - 2014 годы, (далее - проект ГП ФИИР) до 2014 года Министерством будет продолжена работа по улучшению позиции ГИК ВЭФ.
В рамках ГП ФИИР, развитие отрасли будет направлено на повышение уровня развития инфраструктуры в транспортных отраслях - автодорожной, железнодорожной, гражданской авиации, на водном транспорте, повышение уровня интеграции транспортно-коммуникационного комплекса Республики Казахстана в международные транспортные сети.
Приоритетными направлениями развития транспортной отрасли является создание современной перспективной национальной транспортной инфраструктуры, повышение конкурентоспособности, формирование единого внешне интегрированного транспортного пространства и развитие транспортной инфраструктуры, достижение наибольшей эффективности транспортных процессов.
В связи с чем, уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики в области развития транспортной отрасли, поставлена задача по обеспечению в полном объеме потребностей экономики и населения в транспортных услугах.
Одним из важнейших факторов экономического роста страны является динамичное развитие и совершенствование транспортной инфраструктуры. Успешно реализуются позитивные тенденции в реформировании транспортного комплекса республики. Была создана конкурентная среда оказания транспортных услуг в целях ускорения интеграционных процессов казахстанского транспортного комплекса в международную транспортную систему и развитие транзитного потенциала страны. В целом транспорт удовлетворял растущий спрос на перевозки пассажиров и грузов. За период с 1995 года по 2009 годы: в 1,9 раза увеличились пассажирские перевозки, в 1,2 раза грузовые перевозки, грузооборот в 1,4 раза, пассажирооборот в 2 раза.
Железнодорожная отрасль.

"Километрге шаққандағы орындардың қолжетімділігі (авиа компаниялардың жолаушы сыйымдылығы)" факторы бойынша 2 позицияға (62-ден 64-орынға) төмендегені байқалады.
Отандық авиакомпаниялардың клиент желісін ұлғайту және әлемнің басты өңірлерінің рыноктарында мүшелікті кеңейту жөнінде қабылдап жатқан шараларына қарамастан, негізгі проблема авиапаркті толықтыру және жаңарту болып қалады. Отандық авиапарктің негізгі бөлігі ескірген болып табылады, кеңестік өндірістің 47 әуе кемесі 2010 жылғы наурызда пайдаланудан шығарылуға жатады. Проблеманы шешу үшін 2009 жылы "Еуро-Азия Эйр" АҚ тұрақты жолаушы әуе тасымалдарын жүзеге асыру үшін келуі 2009 жылдың соңына деп жоспарланған Челленджер 870 үлгісіндегі әуе кемесін сатып алды. 2009 жылы "Скат" авиакомпаниясы АҚ операциялық лизингке екі әуе кемесін (Боинг-737-300 және Боинг-757-200) сатып алды және 2010 жылы Боинг-737-500 үлгісіндегі 3 әуе кемесін сатып алады.
Сондай-ақ, 2009 жылы 2011 жылы жеткізілетін Эмбраер-190 үлгісіндегі екі әуе кемесінің операциялық лизингіне "Эйр Астана" авиакомпаниясымен шарттар жасалды.
Бұл ретте, 2010 - 2014 жылдарға арналған үдемелі индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасының жобасында көзделген (бұдан әрі - ҮИИДМБ) инвестициялық жобаларды іске асыру есебінен Министрлік 2014 жылға дейін ДЭФ ЖБИ позициясын жақсарту бойынша жұмысты жалғастырады.
ҮИИДМБ щеңберінде саланы дамыту көлік салалары - автожол, темір жол, азаматтық авиация, су көлігіндегі инфрақұрылымның даму деңгейін арттыруға Қазақстан Республикасы көлік-коммуникация кешенін халықаралық көлік жүйелеріне біріктіру деңгейін арттыруға бағытталған.
Қазіргі заманғы келешегі бар ұлттық көлік инфрақұрылымын құру, бәсекеге қабілеттілікті күшейту, бірыңғай сырттай біріктірілген көлік кеңістігін қалыптастыру және көлік инфрақұрылымын дамыту, көлік процестерінің ең жоғарғы тиімділігіне қол жеткізу көлік саласын дамытудың басым бағыттары болып табылады.
Осыған байланысты, көлік саласын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын уәкілетті орган экономика мен халықтың көліктік қызметтерге қажеттіліктерін толық көлемде қамтамасыз ету бойынша міндет қойды.
Еліміздің экономикалық өсуінің аса маңызды факторларының бірі көлік инфрақұрылымын серпінді дамыту мен жетілдіру болып табылады. Республиканың көлік кешенін реформалауда оң үрдістер табысты іске асырылуда. Қазақстандық көлік кешенінің халықаралық көлік жүйесіне кірігу процестерін жеделдету және еліміздің транзиттік әлеуетін дамыту мақсатында бәсекелестік орта қалыптастырылды. Тұтастай алғанда, көлік жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға өсіп отырған сұранысты қанағаттандырды. 1995 - 2009 жылдар кезеңінде жолаушы тасымалдары 1,9 есеге, жүк тасымалдары 1,2 есеге, жүк айналымы 1,4 есеге, жолаушылар айналымы 2 есеге артты.
Темір жол саласы.

Протяженность магистральной сети железных дорог - 14 356 километров (далее - км), электрифицированных железных дорог - 4 143,5 км, (28,8 %). Развернутая длина магистральных путей - 19,1 тысячи километров (далее - тыс. км), станционных путей - более 6 тыс. км. Из общей протяженности 10 547 км оборудовано автоблокировкой, 8 816 км - диспетчерской централизацией. Магистральную железнодорожную сеть обслуживают 130 филиалов численностью более 56 тыс. человек. В 2007 году доля железнодорожного транспорта составила 57,4 % всего грузооборота страны.
В период с 2001 по 2006 годы Правительством Республики Казахстан были приняты и реализованы две Программы реструктуризации отрасли.
В рамках программ непрофильные активы выведены из состава АО "НК "Қазақстан темір жолы", предприятия ремонтной и обеспечивающей деятельности выведены в конкурентную сферу, создан рынок операторов грузовых вагонов (37,3 % грузового вагонного парка находится в 186 частных компаниях), а также экспедиторских услуг (70 компаний обеспечивают сопровождение 75 % перевозок грузов). Принят Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и создана нормативно-правовая база для функционирования отрасли в рыночных условиях, с 2005 года начато субсидирование убытков пассажирских перевозчиков из республиканского бюджета.
В то же время сохраняется убыточность тарифов на такие массовые виды грузов, как уголь, железная руда, сельхозпродукция (перевозки этих грузов являются основными и в структуре перевозок занимают около 50 %).
Не в полной мере субсидируются из республиканского бюджета убытки пассажирских перевозчиков, курсирующих на социально-значимых маршрутах (порядка 40 %), не решена проблема с обновлением парка пассажирских вагонов.
В связи с этим, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2008 года № 321 "Об утверждении Плана комплексных мер дальнейшего развития и реформирования железнодорожной отрасли Республики Казахстан на 2008 - 2010 годы" Министерством совместно с заинтересованными государственными органами разработан вышеуказанный План комплексных мер развития железнодорожной отрасли до 2010 года.
Основные задачи Плана комплексных мер: 1) создание благоприятных условий для развития конкуренции, 2) совершенствование тарифной политики и нормативной базы, 3) обеспечение равного доступа к услугам железнодорожного транспорта, 4) привлечение частных инвестиций в развитие инфраструктуры.
Основные производственно-экономические показатели АО "НК "КТЖ"
Показатели
Ед.
изм.
Период
2007 год
2008 год
2009 год
Перевезено
грузов
млн.
тонн

Темір жолдардың магистральдық желісінің ұзақтығы - 14 356, километр (бұдан әрі - км), электрлендірілген темір жолдың ұзақтығы - 4 143,5 км (28,8%). Магистральдық жолдардың тігінен алғандағы ұзындығы 19,1 мың километр (бұдан әрі - мың км), станциялық жолдар - 6 мың км-ден астам. Жалпы ұзақтықтың 10 547 км автоблоктаумен, 8 816 км - диспетчерлік орталықтандырумен жабдықталған. Магистральдық темір жол желісіне қызметкерлерінің саны 56 мың адамнан асатын 130 филиал қызмет көрсетеді. 2007 жылы темір жол көлігінің үлесі елдің барлық жүк айналымының 57,4%-ын құрады.
2001 жылдан бастап 2006 жылғы кезеңде Қазақстан Республикасының Үкіметі екі Саланы қайта құрылымдау бағдарламасын қабылдады және іске асырды.
Бағдарламалар шеңберінде бейінді емес активтер "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ құрамынан шығарылды, жөндеу және қамтамасыз ету қызметі кәсіпорындары бәсекелестік ортаға шығарылды, жүк вагондары операторларының (жүк вагондары паркінің 37,3 %-ы 186 жеке меншік компанияның иелігінде), сондай-ақ экспедиторлық қызметтің рыногы құрылды (70 компания жүк тасымалының 75%-ын сүйемелдеуді қамтамасыз етеді), "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңы қабылданды және саланың рынок жағдайында жұмыс істеуі үшін нормативтік-құқықтық база құрылды, 2005 жылдан бастап республикалық бюджеттен жолаушылар тасымалының шығындарын субсидиялау басталды.
Сонымен қатар көмір, темір рудасы, ауыл шаруашылығы өнімдері сияқты жүктердің көлемді түрлеріне тарифтердің залалдығы сақталуда (мұндай жүктерді тасымалдау негізгі болып табылады және тасымалдау жүйесінде шамамен 50% алады).
Әлеуметтік мәні бар бағыттарда (шамамен 40 %) жүретін жолаушылар тасымалының шығындары республикалық бюджеттен толық көлемде субсидияланбауда, жолаушылар вагондарын жаңарту проблемасы шешілмеген.
Осыған байланысты "Қазақстан Республикасының темір жол саласын одан әрі дамытудың және реформалаудың 2008 - 2010 жылдарға арналған кешенді іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 сәуірдегі № 321 қаулысына сәйкес, Министрлік мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, жоғарыда көрсетілген Темір жол саласын 2010 жылға дейін дамытудың кешенді іс-шаралар жоспарын әзірледі.
Кешенді іс-шаралар жоспарының негізгі міндеттері: 1) бәсекелестікті дамыту үшін қолайлы жағдай жасау, 2) тарифтік саясатты және нормативтік базаны жетілдіру, 3) темір жол көлігінің қызметіне тең қол жеткізіуді қамтамасыз ету, 4) инфрақұрылымды дамытуға жеке инвестициялар тарту.
"ҚТЖ" ҰК" АҚ негізгі өндірістік-экономикалық көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Кезең
2007 жыл
2008 жыл
2009 жыл
Тасымалданған жүктер
млн. тонна

260,5 (+5,5 %)
268,9 (+3 %)
92,8 (-18 %)
Перевезено
пассажиров
млн.
пасс.
18 (+3,8 %)
16,6 (-2 %)
7,1 (+13,0 %)
Доходы
млрд.
тенге
375 443
434 921
169 381 (-2,0 %)
Расходы
млрд.
тенге
347 628
397 816
161 727 (+13,0 %)
Финансовый
результат
млрд.
тг.
27,8
37,1
5,4 (-71 %)
Перевезено грузов по сообщениям
Показатели
Ед. изм.
Период
2007 год
2008 год
2009 год
(5 мес.)
внутриреспубли-
канское
млн.
тонн
140,3 (+3,9 %)
140,3 (=)
27,8 (-15 %)
экспорт
84,8 (+1,2 %)
93,3 (+10 %)
30,4 (-19 %)
импорт
22,2 (+25,4 %)
20,1 (-10 %)
6,5 (-24 %)
транзит

260,5 (+ 5,5 %)
268,9 (+3%)
92,8 (-18%)
Тасымалданған жолаушылар
млн. жолаушы
18 (+3,8 %)
16,6 (-2%)
7,1 (+13,0%)
Кірістер
млрд. теңге
375 443
434 921
169 381 (-2,0%)
Шығыстар
млрд. теңге
347 628
397 816
161 727 (+13,0%)
Қаржылық нәтиже
млрд. тг.
27,8
37,1
5,4 (-71%)
Қатынастар бойынша жүктер тасымалданды
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Кезең
2007 жыл
2008 жыл
2009 жыл (5 ай)
республикаішілік
млн. тонн
140,3 (+3,9 %)
140,3 (=)
27,8 (-15%)
экспорт
84,8 (+1,2 %)
93,3 (+10%)
30,4 (-19%)
импорт
22,2 (+25,4 %)
20, 1 (-10%)
6,5 (-24%)
транзит

254.5
Всего
116.7
107.2
146.9
218.3
267.9
887.8
В 2008 году инвестиции в железнодорожную отрасль составили 90 834 млн. тенге, из них:
3 900 млн. тенге собственные средства Концессионера (строительство ж/д линии Шар - Усть-Каменогорск);
97 млн. тг. средства республиканского бюджета (разработка проектно-сметной документации проекта "Строительство новой железнодорожной линии Узень - государственная граница с Туркменистаном");
9 520 млн. тг. средства республиканского бюджета (субсидирование пассажирских перевозок);

254.5
Барлығы
116.7
107.2
146.9
218.3
267.9
887.8
2008 жылы темір жол саласының инвестициясы 90 834 млн. теңгені құрады, соның ішінде:
Концессионердің өз қаражаты 3900 млн. теңге (Шар - Өскемен темір жол желісін салу);
республикалық бюджеттің қаражаты 97 млн. теңге ("Өзен - Түркіменстанмен мемлекеттік шекара жаңа темір жол желісін салу" жобасының жобалық-сметалық құжаттамасын жасау);
республикалық бюджеттің қаражаты 9 520 млн. теңге (жолаушылар тасымалын субсидиялау);

13 200 млн. тг. средства республиканского бюджета (прикладные научные исследования);
64 117 млн. тг. средства республиканского бюджета (разработка и переподготовка технических регламентов и стандартов).
До 2012 года планируется оздоровить 3000 км магистральной сети, приобрести 500 ед. локомотивов и 23 000 грузовых вагонов.
Основные инфраструктурные проекты
Сноска. Таблица в редакции постановления Правительства РК от 03.09.2010 № 883.
п/п
Проекты
Протяженность км
Стоимость
млрд. тг.
Источник
финансирования
Сроки
реализации
Строительство железнодорожных линий
1
Узень - гос.
граница с
Туркменистаном

республикалық бюджеттің қаражаты 13 200 млн. теңге (қолданбалы ғылыми зерттеулер);
республикалық бюджеттің қаражаты 64 117 млн. теңге (техникалық регламенттер мен стандарттарды әзірлеу және қайта дайындау).
2012 жылға дейін магистральдық желінің 3000 км жақсарту, 500 бірлік локомотив және 23 000 жүк вагондарын сатып алу жоспарлануда.
Негізгі инфрақұрылымдық жобалар
Ескерту. Кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.09.03 № 883 Қаулысымен.
Р/с №
Жобалар
Ұзындығы, км
Құны, млрд. теңге
Қаржыландыру көзі
Іске асыру мерзімі
Темір жол желілерін салу
1
Өзен-Түрікменстанмен мемлекеттік шекара

АО "Казтранссервис" (49 %), АО "Транстелеком" (49 %), ППС:
"Акжайык - Батыс", "Ертыс - Сервис", "Казыкурт - Юг"
4
Предприятия, оставляемые в составе АО "НК "КТЖ"
12
АО "ВЖДО", АО "Локомотив", АО "Локомотивный сервисный центр",
АО "Центр транспортного сервиса", АО "Центр информационного
сервиса", АО "Казтемиртранс", АО "Темиржолжылу",
АО "Темиржолсу", ТОО "Лесозащита", АО "Казтранссервис"
(51 %), АО "Транстелеком" (51 %), АО "Казкортранссервис"
(12,69 %)
5
Вокзалы, переданные в коммунальную собственность
94
6
Вокзалы, подлежащие к передаче в коммунальную
собственность
22
По Акмолинской обл. - 6, по Костанайской обл. - 9,
по Актюбинской обл. - 7
Автодорожная отрасль.
Протяженность автомобильных дорог Республики Казахстан составляет 128 тыс. км, из которых более 93,6 тыс. км автодороги общего пользования. Из общей протяженности автодорог общего пользования 23,5 тыс. км республиканского значения 70,1 тыс. км относятся к местной сети.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2005 года № 1227 утверждена Программа развития автодорожной отрасли на 2006 - 2012 годы, согласно которой всеми видами ремонта планируется охватить 42 тыс. км автодорог общего пользования, с объемом финансирования 1,3 трлн. тенге или свыше 10 млрд. долл. США, при этом начиная с 2007 года из Республиканского бюджета выделяются трансферты на местную сеть дорог, всего до 2013 года планируется выделить 141 млрд. тенге.
К концу 2012 года ожидается улучшение состояния 86 % автодорог республиканского значения и порядка 70 % местной сети.
Начиная с 2005 года строительство и реконструкция дорог в республике ведется с расчетной нагрузкой на ось до 13 тонн, все международные коридоры реконструируются по параметрам не ниже II технической категории. Внедрен 5-ти ступенчатый контроль качества.
За последние 9 лет на развитие отрасли, включая местную сеть, выделено 775 млрд. тенге, при этом если в 2001 году профинансировано 27,7 млрд. тенге, то уже в 2009 году 199,5 млрд. тенге. За эти годы из 93 тыс. км дорог общего пользования подвергнуто реконструкции и различным видам ремонта более 33 тыс. км дорог, в том числе на республиканской сети - 21 тыс. км.
В 2009 году на развитие автодорожной отрасли, включая Дорожную карту выделено 199,5 млрд. тенге. Предусмотренные средства направлены на ремонтные работы 6 859 км дорог.
В том числе по республиканской сети дорог выделено 101,1 млрд. тенге на реконструкцию и ремонт 1 931 км дорог и 98,4 млрд. тенге направлены на развитие 4 928 км местной сети дорог (из указанных средств, трансферты составляют 21,7 млрд. тенге и по Дорожной карте направлено 51,8 млрд. тенге).
В рамках выделенных средств выполнены объемы работ по реконструкции участков автомобильных дорог Алматы - Астана - Петропавловск, Самара - Шымкент, Омск - Майкапшагай, Астрахань - Атырау - Актау - Туркменбаши, Астана - Костанай - Челябинск", Ташкент - Шымкент - Алматы - Хоргос, Таскескен - Бахты, а также капитальный, средний ремонт 1 231 км дорог.

"Кедентранссервис" АҚ, "Жолаушылартранс" Компаниясы" ЖШС, "Қазтранссервис" АҚ (49 %), "Транстелеком" АҚ (49 %), ППҚ: "Ақжайық-Батыс", "Ертіс-Сервис", "Қазығұрт-Оңтүстік"
4
"ҚТЖ" ҰК "АҚ құрамында қалдырылатын кәсіпорындар
12
"ВЖДО" АҚ, "Локомотив" АҚ, "Локомотивный сервисный центр" АҚ, "Көліктік сервис орталығы" АҚ, "Ақпараттандырылған сервис орталығы" АҚ, "Казтемиртранс" АҚ, "Теміржолжылу" АҚ, "Теміржолсу" АҚ, "Орман қорғау" АҚ, "Казтранссервис" АҚ (51 %), "Транстелеком" АҚ (51 %), "Казкортранссервис" АҚ (12,69 %)
5
Коммуналдық меншікке берілген вокзалдар
94
6
Коммуналдық меншікке берілуге жататын вокзалдар
22
Ақмола облысы бойынша. - 6, Қостанай облысы бойынша - 9, Ақтөбе облысы бойынша - 7
Автожол саласы.
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарының ұзақтығы 128 мың км құрайды, оның 93,6 мың км астамы жалпы пайдаланымдағы автожолдар.
Жалпы пайдаланымдағы автожолдардың жалпы ұзақтығының 23,5 мың км республикалық маңызы бар жол, 70,1 мың км жергілікті желілерге жатады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N 1227 қаулысымен Автожолдар саласын дамытудың 2006 - 2012 жылдарға арналған бағдарламасы бекітілді, соған сәйкес, жөндеудің барлық түрімен қаржыландыру көлемі 1,3 трлн.теңге немесе 10 млрд. АҚШ доллары болатын жалпы пайдаланымдағы автожолдардың 42 мың км қамту жоспарлануда, бұл ретте 2007 жылдан бастап Республикалық бюджеттен жолдардың жергілікті желілеріне трансферттер бөлінеді, 2013 жылға дейін барлығы 141 млрд.теңге бөлу жоспарлануда.
2012 жылдың соңына қарай республикалық маңызы бар автожолдардың 86 % және жергілікті желілердің шамамен 70 % жай-күйін жақсарту күтілуде.
2005 жылдан бастап республикада жолдарды салу мен қайта жаңарту оське 13 тоннаға дейін есептік жүктемемен жүргізілуде, барлық халықаралық дәліздер II техникалық санаттан төмен емес параметрлер бойынша қайта жаңартылуда. 5 сатылы сапа бақылауы енгізілді.
Соңғы 9 жылда саланы дамытуға жергілікті желіні қоса алғанда, 775 млрд. теңге бөлінді, бұл ретте егер 2001 жылы 27,7 млрд. теңге қаржыландырылған болса, 2009 жылдың өзінде 199,5 млрд. теңге болды. Осы жылдары 93 мың км жалпы пайдаланымдағы жолдардың 33 мың. км астамы қайта жаңартылды және әр түрлі жөндеуден өтті, соның ішінде республикалық желіде - 21 мың км.
2009 жылы автожол саласын дамытуға Жол картасын қоса алғанда, 199,5 млрд. теңге бөлінген. Көзделген қаражат 6 859 км жолды жөндеу жұмыстарына бағытталды.
Соның ішінде жолдардың республикалық желісі бойынша 1 931 км жолды қайта жаңарту мен жөндеуге 101,1 млрд. теңге бөлінді және 98,4 млрд. теңге жолдың жергілікті желісінің 14 928 км дамытуға бағытталған (көрсетілген қаражаттан трансферттер 21,7 млрд. теңге құрайды және Жол картасы бойынша 51,8 млрд. теңге бағытталған).
Бөлінген қаражат шеңберінде Алматы - Астана - Петропавл, Самара - Шымкент, Омбы - Майқапшағай, Астрахань - Атырау - Ақтау - Түрікменбашы, Астана - Қостанай - Челябинск, Ташкент - Шымкент - Алматы - Қорғас, Таскескен - Бақты автомобиль жолдарының учаскелерін қайта жаңарту бойынша жұмыстар көлемі орындалды және 412 км жол пайдалануға берілді, сондай-ақ 1 221 км жол күрделі, орташа жөнделді.

Протяженность коридора "Западная Европа - Западный Китай" составляет 8 445 км, в том числе по территории Республики Казахстан - 2 787 км, подлежит реконструкции 2 452 км.
По Казахстану коридор проходит по территориям 5-ти областей (Актюбинский, Кызылординский, Южно-Казахстанский, Жамбылский и Алматинский). Стоимость Проекта составляет - 825,1 млрд. тенге.
В рамках проекта подписаны соглашения с международными финансовыми институтами о выделении займов на сумму 3,4 млрд. долл. США.
При этом участки "Алматы - Хоргос", "Ташкент - Шымкент - гр. Жамбылской обл." протяженностью 510 км планируется реализовать на концессионной основе.
5 июля 2008 года принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам концессии", которым внесены изменения и дополнения в 3 кодекса и 7 законов, направленные на дальнейшее урегулирование вопросов концессии для повышения ее привлекательности в различных отраслях экономики.
В частности, законом установлены дополнительные виды государственной поддержки деятельности концессионера (софинансирование и компенсация инвестиционных затрат), более детально урегулированы вопросы создания платных автомобильных дорог, усилены квалификационные требования к концессионеру, уточнены компетенции государственных органов и порядок проведения конкурса по выбору концессионера.
В 2009 году начата реализация I этапа концессионных проектов "Астана - Караганда", "Алматы - Капшагай", "Алматы - Хоргос". Строительство Большой Алматинской кольцевой автомобильной дороги ("БАКАД") общей протяженностью 713 км и стоимостью проектов 455,1 млрд. тенге. В настоящее время ведутся конкурсные процедуры по выбору концессионеров.
Состояние сети автодорог республиканского значения по состоянию на 1 января 2010 года: хорошее - 32 %; удовлетворительное - 45 %; неудовлетворительное - 23 %.
Состояние автодорог местного значения по состоянию на 1 января 2010 года: хорошее - 8 %; удовлетворительное - 48 %; неудовлетворительное - 44 %.
Гражданская авиация.
В республике осуществляют деятельность 53 авиакомпании, 23 авиакомпании осуществляют пассажирские и грузовые перевозки, из них 5 задействованы на регулярных перевозках, 30 авиакомпаний выполняют авиационные работы (авиационно-химические, лесопатрулирование, облет нефте- и газопроводов, освоение Каспийского шельфа и другие виды работ).
В настоящее время функционируют 20 аэропортов, из них 15 аэропортов имеют статус международных, в том числе 9 аэропортов имеют категорию ИКАО.

"Батыс Еуропа - Батыс Қытай" дәлізінің ұзақтығы 8 445 км құрайды, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша - 2 787 км, 2 452 км қайта жаңартуға жатады.
Қазақстан бойынша дәліз 5 облыстың (Ақтөбе, Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл және Алматы) аумағы бойынша өтеді. Жобаның құны - 825,1 млрд.теңгені құрайды.
Жоба шеңберінде халықаралық қаржы институттарымен 3,4 млрд. АҚШ доллары сомасында займдар бөлу туралы келісімге қол қойылды.
Бұл ретте ұзақтығы 510 км "Алматы - Қорғас", "Ташкент - Шымкент - Жамбыл облысының шекарасы" учаскелерін концессиялық негізде іске асыру жоспарланып отыр.
2008 жылғы 5 шілдеде "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне концессия мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды, онда экономиканың әр түрлі саласында концессияның тартымдылығын жоғарылату үшін оның мәселелерін одан әрі реттеуге бағытталған 3 кодексе және 7 заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.
Атап айтқанда, концессионер қызметіне мемлекеттік қолдаудың қосымша түрлері заңмен бекітілді (қоса қаржыландыру және инвестициялық шығындарға өтемақы), ақылы автомобиль жолдарын қалыптастыру мәселелері толық реттелді, концессионерлерге қойылатын біліктілік талаптары күшейтілді, мемлекеттік органдардың құзыреті және концессионерді таңдау бойынша байқау өткізу тәртібі нақтыланды.
2009 жылы жалпы ұзақтығы 713 км және құны 455,1 млрд теңге "Астана - Қарағанды", "Алматы - Қапшағай", "Алматы - Қорғас" Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы концессиялық жобаларының I кезеңін іске асыру басталды. Қазіргі кезде концессионерді таңдау бойынша конкурстық рәсімдер жүргізілуде.
2010 жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша республикалық маңызы бар автожолдар желісінің жай-күйі: жақсы - 32 %; қанағаттанарлық - 45 %; қанағаттанғысыз - 23 %.
Жергілікті маңызы бар автожолдардың 2010 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша жағдайы: жақсы - 8 %; қанағаттанарлық - 48 %; қанағаттанғысыз - 44 %.
Азаматтық авиация.
Республикада 53 авиакомпания қызметті жүзеге асырады, 23 авиакомпания жолаушылар және жүк тасымалын жүзеге асырады, оның ішінде 5-уі тұрақты тасымал жасайды. 30 әуе компаниясы авиациялық жұмыстарды жүргізеді (авиациялық-химиялық, орман күзету, мұнай - және газ құбырларын аралап ұшып шығу, Каспий шельфін игеру және басқа да жұмыс түрлері).
Қазіргі уақытта 20 әуежай жұмыс істейді, оның ішінде 15 әуежай халықаралық мәртебеге, 9 әуежай ИКАО санатына ие.

В Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан состоят на учете 620 воздушных судов, в том числе 522 самолетов и 98 вертолетов.
Казахстанские авиаперевозчики (АО "Эйр Астана", АО "Скат") выполняют полеты на территории 17 иностранных государств. В Казахстан регулярные пассажирские полеты осуществляют 25 иностранных авиакомпаний из 19-ти стран мира. В области внутреннего авиасообщения осуществляются регулярные полеты по 40 маршрутам.
За счет средств бюджетной программы "Субсидирование внутренних авиаперевозок" (727,7 млн. тенге в 2009 году) выполняются авиаперевозки по 9 авиамаршрутам, связывающим Астану с городами Жезказган, Петропавловск, Семей, Павлодар, Талдыкорган и четырем межобластным маршрутам Караганда - Усть-Каменогорск, Караганда - Кызылорда, Алматы - Тараз, Алматы - Кокшетау.
За 2008 год казахстанскими авиакомпаниями перевезено 2,85 млн. пассажиров, рост 5 % (в 2007 году - 2,7 млн. пассажиров).
За 2008 год аэропорты республики обслужили 5,7 млн. пассажиров, рост 5 % (в 2007 году - 5,4 млн.).
За январь-октябрь 2009 года авиакомпаниями республики перевезено 2,2 млн. пассажиров (снижение на 6 %) и 16 тыс. тонн грузов (снижение на 19 %).
Аэропортами республики за 10 месяцев текущего года обслужено 4,6 млн. пассажиров (снижение на 6 %), обработано 60,1 тыс. тонн груза (снижение на 18 %).
По прогнозируемым данным ожидается, что за 2009 год будет перевезено 2,6 млн. пассажиров, 19 тыс. тонн грузов, аэропортами будет обслужено 5,2 млн. пассажиров.
Обновляется парк воздушных судов. В 2007 году авиакомпанией "Эйр Астана" приобретены в операционный лизинг 6 воздушных судов (в т.ч. 2 ед. - Boeing 767/300, 2 ед. - Airbus 320, 2 ед. - Airbus 321), общий авиапарк компании достиг 18 ед.
Авиакомпаниями республики приобретены в собственность 8 новых вертолета "Eurocopter" для полетов на морские буровые установки и оказания услуг населению.
В 2008 году "Эйр Астана" приобретены в операционный лизинг 3 воздушных судна (1 ед. - Airbus-319, 2 ед. - Airbus-320), авиакомпанией "SCAT" приобретены в операционный лизинг 2 воздушных судна Боинг-737-500. На конец 2008 года парк современных воздушных судов составил 23 ед.
АО "Эйр Астана" до 2014 года планирует приобрести на основе операционного и финансового лизинга 14 воздушных судов.
Организацией обслуживания воздушного движения занимается республиканское государственное предприятие "Казаэронавигация". Продолжается работа по модернизации аэронавигационной системы Республики Казахстан. Общий объем инвестиций в 2008 году на модернизацию оборудования составил 7 991,3 млн. тенге, на 2009 год запланировано 8 265,3 млн. тенге, за 1 полугодие текущего года освоено 2 406,0 млн. тенге.
В текущем году по обеспечению безопасности полетов Комитетом гражданской авиации было проинспектировано 53 авиакомпании.

Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде 620 әуе кемесі есепте тұр, оның ішінде 522 ұшақ және 98 тікұшақ.
Қазақстандық авиатасымалдаушылар ("Эйр Астана" АҚ, "Скат" АҚ) 17 шетел мемлекетіне ұшуларды орындайды. Қазақстанда тұрақты жолаушы ұшуларын 19 шетел мемлекетінен 25 шетелдік әуе компаниясы жүзеге асырады. Ішкі әуе қатынасы саласында 40 бағыт бойынша тұрақты ұшулар жүзеге асырылады.
"Ішкі әуе тасымалын субсидиялау" бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен (2009 жылы 727,7 млн.теңге) 9 әуе бағыты бойынша Астана, Жезқазған, Петропавл, Семей, Павлодар, Талдықорған қалаларымен және төрт облысаралық Қарағанды - Өскемен және Қарағанды - Қызылорда, Алматы - Тараз, Алматы - Көкшетау бағытымен байланыстыратын әуе тасымалдары орындалады.
2008 жылы қазақстандық авиакомпаниялар 2,85 млн. жолаушыны тасымалдады, өсімі - 5% (2007 жылы - 2,7 млн. жолаушы).
2008 жылы республиканың әуежайлары 5,7 млн. жолаушыға қызмет көрсетті, өсімі - 5 % (2007 жылы - 5,4 млн.).
2009 жылғы қаңтар-қазан айларында республиканың авиакомпаниялары 2,2 млн. жолаушы (6%-ға төмендеу) және 16 мың тонна жүк (19%-ға төмендеу) тасымалдады.
Ағымдағы жылдың 10 айында республиканың әуежайлары 4,6 млн. жолаушыға қызмет көрсетті (6%-ға төмендеу), 60,1 мың тонна жүкті (18%-ға төмендеу) өңдеді.
Болжамдық деректер бойынша 2009 жылы 2,6 млн.жолаушы, 19 мың тонна жүк тасымалданып, әуежайлардың 5,2 млн.жолаушыға қызмет көрсетуі күтілуде.
Әуе кемелерінің паркі жаңартылуда. 2007 жылы "Эйр Астана" әуе компаниясы операциялық лизингке 6 әуе кемесін сатып алды (соның ішінде 2 бірлік - "Вoeing" 767/300, 2 бірлік - Airbus 320, 2 бірлік - Airbus 321), компанияның жалпы авиапаркі 18 бірлікке жетті.
Республиканың авиа компаниялары өз меншіктеріне халыққа қызмет көрсетуге және теңіз бұрғылау қондырғыларына ұшу үшін 8 жаңа "Eurocopter" тікұшағын сатып алды.
2008 жылы "Эйр Астана" операциялық лизингке 3 авиа кемесін сатып алды (1 бірлік - Airbus-319, 2 бірлік - Airbus-320), "SCAT" әуе компаниясы операциялық лизингке 2 Боинг-737-500 әуе кемесін сатып алды.
2008 жылдың соңына қарай әуе кемелерінің қазіргі заманғы паркі 23 бірлікті құрады.
"Эйр Астана" АҚ 2014 жылға дейін операциялық және қаржы лизингі негізінде 14 әуе кемесін сатып алуды жоспарлап отыр.
Әуе қозғалысына қызмет көрсетуді ұйымдастырумен "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорны айналысады. Қазақстан Республикасының аэронавигациялық жүйесін жетілдіру бойынша жұмыс жалғасуда. 2008 жылы жабдықтарды жаңғыртуға арналған жалпы инвестиция көлемі 7 991,3 млн.теңгені құрады, 2009 жылға 8 265,3 млн.теңге жоспарланды, ағымдағы жылғы 1-жарты жылдықта 2 406,0 млн.теңге игерілді.
Ағымдағы жылы ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Азаматтық авиация комитеті 53 авиакомпанияға инспекция жүргізді.

По результатам инспекционных проверок были приостановлены сертификаты летной годности 66 воздушных судов, отозваны сертификаты эксплуатантов 1 авиакомпании, приостановлены сертификаты эксплуатантов 5 авиакомпаний.
А также в целях своевременного и качественного выполнения функции управления в отрасли гражданской авиации штатная численность Комитета гражданской авиации увеличена до 51 сотрудников, количество управлении увеличено до 5.
Водный транспорт.
Казахстан является грузообразующим государством в Каспийском бассейне и основными видами экспортируемых грузов являются нефть, металл, зерно и другие.
Порт Актау - единственный международный морской торговый порт Казахстана. В 2008 году объем перевалки грузов через порт Актау составил 11,0 млн. тонн или на уровне 2007 года, из них нефти порядка - 9 млн. тонн и сухих грузов - 2 млн. тонн.
В связи с достижением проектной мощности ведется работа по расширению порта Актау с целью доведения его пропускной способности до 20 млн. тонн нефти и 3 млн. тонн сухих грузов. В рамках проекта предполагается строительство нефтеналивных и сухогрузных причалов, а также защитных гидротехнических сооружений. Общая стоимость проекта составляет 41,7 млрд. тенге или 347 млн. долларов США.
Порт Баутино используется как база поддержки морских операций и осуществляет перевалку грузов (оборудование, стройматериалы, горюче-смазочные материалы и др.) для нефтедобывающих компаний. В порту Баутино базируются, в основном, суда компаний, занятых разработкой шельфа Каспийского моря.
Интенсивное освоение казахстанского сектора Каспия предполагает дальнейшее развитие операторами морских терминалов производственной инфраструктуры порта Баутино.
В порту Курык в рамках Государственной программы по освоению казахстанского сектора Каспийского моря планируется строительство специализированного нефтеналивного терминала с производственной мощностью до 20 миллионов тонн в год, который будет ориентирован на участие в проекте "Баку - Тбилиси - Джейхан", а также реализация сопутствующих с ним проектов.
В целях обеспечения безопасности мореплавания в акватории порта Курык предполагается создание системы управления движением судов.
Отечественный морской торговый флот представлен судоходной компанией АО "НМСК "Казмортрансфлот". Флот АО "НМСК "Казмортрансфлот" составляет 16 судов, в том числе: 3 нефтеналивных танкера грузоподъемностью 12 тыс. тонн, 8 барж-площадок грузоподъемностью 3 600 тонн, 5 буксиров.
Внутреннее судоходство осуществляется в трех водных бассейнах: Иртышском (1719,5 км), Или-Балхашском (1308 км) и Урало-Каспийском (956 км), на участках водных путей протяженностью 3983,3 км. За 2008 год внутренним водным транспортом перевезено порядка 1,2 млн. тонн различных грузов, что соответствует уровню перевозок 2007 года.
Автомобильный транспорт.

Инспекциялық тексерістер нәтижесі бойынша 66 әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаттары тоқтатылды, 1 авиакомпанияның пайдаланушы сертификаттары кері қайтарылды, 5 авиакомпанияның пайдаланушы сертификаттары тоқтатылды.
Азаматтық авиация саласында басқару функцияларын уақтылы және сапалы орындау мақсатында Азаматтық авиация комитетінің штат саны 51 қызметкерге, басқармалар саны 5-ке дейін ұлғайтылды.
Су көлігі.
Қазақстан Каспий бассейніндегі негізгі жүк құраушы мемлекет болып табылады және тасымалданатын жүктердің негізгі түрлеріне мұнай, металл, астық және тағы басқалары жатады.
Ақтау порты - Қазақстанның жалғыз халықаралық теңіз сауда порты. 2008 жылы Ақтау порты арқылы жүкті ауыстырып тиеу көлемі 11,0 млн.тоннаны құрады немесе 2007 жылдың деңгейінде, оның ішінде мұнай шамамен - 9 млн.тонна және құрғақ жүк - 2,0 млн.тонна.
Жобалық қуаттылыққа қол жеткізуге байланысты, Ақтау портын оның өткізу қабілетін 20 млн. тонна мұнай және 3 млн. тонна құрғақ жүкке дейін жеткізу мақсатында кеңейту бойынша жұмыстар жүргізілуде. Жоба шеңберінде мұнай құю және құрғақ жүк айлақтарын, сондай-ақ гидротехникалық қорғаныс құрылысын салу болжануда. Жобаның жалпы құны 41,7 млрд.теңгені немесе 347 млн. АҚШ долларын құрайды.
Баутино порты мұнай өндіруші компаниялар үшін теңіз операцияларын қолдау базасы ретінде пайдаланылады және жүктерді (жабдықтарды, құрылыс материалдарын, жанар-жағар май материалдарын және тағы басқаларды) ауыстырып тиеуді жүзеге асырады. Баутино портында негізінен Каспий теңізінің шельфін игерумен айналысатын компаниялардың кемелері орналасады.
Каспий теңізінің қазақстандық секторын қарқынды игеру Баутино порты инфрақұрылымының өндірістік теңіз терминалдары операторларының одан әрі дамуын болжамдайды.
Құрық портында Каспий теңізінің қазақстандық секторын игеру бойынша мемлекеттік бағдарламаның шеңберінде өндірістік қуаттылығы жылына 20 млн. тоннаға дейін, "Баку - Тбилиси - Джейхан" жобасына қатысуға, сондай-ақ соған қатысты жобаларды іске асыруға бағытталған мамандандырылған мұнай құю терминалын салу жоспарлануда.
Теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Құрық портының акваториясында кемелер қозғалысын басқару жүйесін құру жоспарлануда.
Отандық теңіз сауда флотын "Қазтеңізтрансфлот" ҰТКК" АҚ білдіреді. "Қазтеңізтрансфлот" ҰТКК" АҚ-тың флотын 16 кеме құрайды, оның ішінде: жүк көтергіштігі 12 мың тонна 3 мұнай құю танкері, жүк көтергіштігі 3600 тонна 8 баржа-алаң, 5 тіркеп сүйрегіш бар.
Ішкі кеме қатынасы үш су бассейнінде: Ертіс (1719,5 км), Іле-Балқаш (1308 км) және Орал-Каспий (956 км), ұзақтығы 3983,3 км су жолы учаскелерінде жүзеге асырылады. 2008 жылы ішкі су көлігімен шамамен 1,2 млн. тонна әр түрлі жүктер тасымалданды, бұл 2007 жылғы тасымалдар деңгейіне сәйкес келеді.
Автомобиль көлігі.

Республиканский парк автотранспортных средств насчитывает около 1 745 тыс. легковых, около 312 тыс. грузовых АТС и 75 тыс. автобусов (данные МВД РК по состоянию на 1 января 2008 года).
В 2008 году объем перевозок пассажиров автомобильным транспортом составил 11,29 млрд. чел., пассажирооборот - 107,2 млрд. пассажиро-км.
По сравнению с аналогичным периодом 2007 года рост объемов перевозок пассажиров составил 1,4 %, а по пассажирообороту 2,9 %. Объем перевозок грузов составил 1,7 млрд. тонн, грузооборот - 63,5 млрд. тонн-км.
По сравнению с аналогичным периодом 2007 года рост объемов перевозок грузов составили 3,2 и по грузообороту 3,3 %.
В перевозках по системе МДП в настоящее время задействовано около 4650 автомобилей. Для перевозки грузов ежегодно проводится обмен бланками разрешений с 39 странами Европы и Азии в количестве порядка 109 тыс. экземпляров.
По регулярному сообщению имеется свыше 110 международных и 115 межобластных регулярных пассажирских маршрутов.
Парк автомобилей характеризуется высоким износом - удельный вес автотранспортных средств, находящихся в эксплуатации свыше 12 лет составляет 63 %, в том числе 57 % автобусов, 59 % легковых и 84 % грузовых автомобилей.
В этой связи, в Республике Казахстан выбросы в атмосферу вредных веществ от стационарных источников составляют около 2,5 млн. тонн/год, а транспортные выбросы превышают на 1 млн. тонн/год.
Поэтапное введение стандартов Евро позволит ограничить ввоз устаревших автомашин, повысить конкурентоспособность казахстанских автосборочных предприятий, а также повысить качество выпускаемого и импортируемого топлива.

Автокөлік құралдарының республикалық паркі шамамен 1 745 мың жеңіл, шамамен 312 мың жүк АКҚ және 75 мың автобустардан құралады (ҚР ІІМ-нің 2008 жылғы 1 қаңтардағы жай-күй бойынша деректері).
2008 жылы автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдау көлемі 11,29 млрд. адамдар, жолаушы айналымы 107,2 млрд. жолаушы-км құрады. 2007 жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда, жолаушылар тасымалдау көлемінің өсімі - 1,4 %, ал жолаушы айналымы бойынша 2,9 % құрады. Жүк тасымалдау көлемі - 1,7 млрд. тоннаны, жүк айналымы 63,5 млрд. т-км құрады.
2007 жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда, жүк тасымалдау көлемінің өсімі - 3,2 % және жүк айналымы бойынша 3,3 % құрады.
ХЖТ жүйесі бойынша тасымалдарға қазіргі кезде шамамен 4 650 автомобиль тартылған. Жүктерді тасымалдау үшін жыл сайын Еуропа мен Азияның 39 елімен шамамен 109 мың дана рұқсаттар бланкісмен алмасу жүргізіледі.
Тұрақты қатынас бойынша 110-нан астам халықаралық және 115 облысаралық тұрақты жолаушы маршруттары бар.
Автомобильдер паркі жоғары тозумен сипатталады - 12 жылдан астам пайдаланудағы автокөлік құралдары 63 % құрайды, соның ішінде автобустар - 57 %, жеңіл автомобильдер - 59 % және жүк автомобильдері - 84 %.
Осыған байланысты, Қазақстан Республикасында тұрақты көздерден атмосфераға шығатын зиянды заттар жылына 2,5 млн.тоннаны құрайды, ал көліктік шығарындылар 1 млн.тоннадан асады.
Еуро стандарттарын кезең-кезеңмен енгізу ескірген автомашиналарды әкелуді шектеуге, қазақстандық автожинақтау кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, сондай-ақ шығарылатын және импортталатын отынның сапасын арттыруға мүмкіндік береді.

Тем самым, к 2015 году планируется снижение количества автотранспортных средств, работающих свыше 12 лет, с 63 % до 35 %.
Виды
АТС
разделение по срокам эксплуатации
итого
До 2 лет
От 2 до
7 лет
От 7 до
12 лет
Свыше
12 лет
Легковые
86 086
(5 %)
207 856
(12 %)
420 589
(24 %)
1 030 542
(59 %)
1 745 073
Грузовые
15 963
(5 %)
18 716
(6 %)
15 429
(5 %)
261 720
(84 %)
311 828
автобусы
6 127
(8 %)
16 733
(22 %)
9 723
(13 %)
42 459
(57 %)
75 042
Итого
108 443
(5 %)
243 093
(11 %)
441 768
(21 %)
1 338 639
(63 %)
2 131
943
Безопасность на транспорте.
Проблема безопасности движения - одна из первоочередных задач, и является одной из составляющих по обеспечению высокого уровня развития отрасли.
Состояние транспортной инфраструктуры подошло к критическому уровню. Значительная часть ее эксплуатируется за пределами нормативного срока, другая приближается к этому сроку. Как следствие, существенно ухудшается ситуация по безопасности работы транспорта.

Сонымен, 2015 жылға қарай 12 жылдан артық жұмыс істейтін автокөлік құралдарының санын 63 %-дан 35 %-ға дейін төмендету жоспарланып отыр.
АКҚ түрлері
Пайдалану мерзімдері бойынша бөлу
Барлығы
2 жылға дейін
2-ден 7 жылға дейін
7-ден 12 жылға дейін
12 жылдан артық
Жеңіл
86 086 (5%)
207 856 (12%)
420 589 (24%)
1 030 542 (59%)
1 745 073
Жүк
15 963 (5%)
18 716 (6%)
15 429 (5%)
261 720 (84%)
311 828
Автобустар
6 127 (8%)
16 733 (22%)
9 723 (13%)
42 459 (57%)
75 042
Барлығы
108 443 (5%)
243 093 (11%)
441 768 (21%)
1 338 639 (63%)
2 131 943
Көліктегі қауіпсіздік.
Қозғалыс қауіпсіздігі проблемасы — бірінші кезектегі міндеттердің бірі және саланы дамытудың жоғары деңгейін қамтамасыз ету бойынша құрамдас бөліктердің бірі болып табылады.
Көлік инфрақұрылымының жай-күйі сыни деңгейге жақындап қалды. Оның айтарлықтай бөлігі нормативтік мерзімнен асып пайдаланылуда, басқа бөлігі осы мерзімге жақындап қалды. Нәтижесінде, көлік жұмысының қауіпсіздігі бойынша жағдай айтарлықтай нашарлап барады.

На сегодняшний день протяженность железнодорожных магистральных путей с перепропущенным тоннажом составляет 2 460 км.
За истекший период 2009 года на сети железных дорог Республики Казахстан допущено 158 (272 в 2008 году) нарушений безопасности движения из них доля в отраслевых хозяйствах железнодорожного транспорта составляет - по вагонному хозяйству - 23 % (35 случаев); локомотивному хозяйству - 51 % (46 случаев); пассажирскому хозяйству - 5 % (10 случаев); дирекция перевозок - 10,5 % (16 случаев) и путевому хозяйству - 23,4 % (37 случаев).
Основной причиной допущенных нарушений безопасности является некачественный ремонт и обслуживание железнодорожного подвижного состава, где составляет 70 % нарушений от общего количества допущенных браков в поездной и маневровой работе.
Износ специализированного подвижного состава обеспечивающего бесперебойную эксплуатацию магистральной железнодорожной сети составляет: дрезинный грузовые - 213 ед. или 59 %; дрезинный пассажирские - 93 ед. или 64 %; снегоуборочная техника - 211 ед. или 74 %; подвижной состав пожарных и восстановительных поездов - 419 ед. или 74 %.
Средний износ грузового вагонного парка составляет 67,8 %, наиболее изношен парк платформ (76,69 %), прочих вагонов (71,25 %) и крытых (68,63 %) преимущественную долю в структуре "прочих" вагонов занимают зерновозы (65 %), цементовозы (14 %) и фитинговые платформы (14 %). Дефицит подвижного состава составляет более 20 тыс. вагонов.
В структуре пассажирского вагонного парка при средне-нормативном сроке службы пассажирских вагонов 28 лет доля вагонов со сроком эксплуатации свыше 28 лет 378 единиц - 20,9 %, от 20 до 27 лет 733 ед. - 40,6 %, от 10 до 19 лет 558 ед. - 30,9 %, до 10 лет 132 ед. - 7,3 %. Количество вагонов, подлежащих списанию по состоянию на 1 июня 2009 года по сроку эксплуатации составляет 125 единиц или около 6 % от общего инвентарного парка. При этом физический износ пассажирских вагонов превышает критический пороговый износ 70 %.
С 1992 года износ основных производственных фондов отрасли возрос с 32 % до 70 %. Согласованные Комитетом по защите конкуренции Министерства индустрии и торговли ставки не в полной мере учитывают капитальные вложения предприятий железнодорожной отрасли.
Ряд аэропортов требует реконструкции взлетно-посадочных полос, строительство и ремонт аэровокзалов, обновления специальной техники и оборудования.
Состояние сети автодорог республиканского значения по состоянию на 1 января 2008 года: хорошее - 21 %; удовлетворительное - 44 %; неудовлетворительное - 35 %. По итогам работы за 2006 - 2007 годы протяженность неудовлетворительных дорог сократилась на 3 тыс. км.

Бүгінгі күні қайта жіберілген тоннажбен темір жол магистральдық жолдарының ұзақтығы 2 460 км құрайды.
2009 жылдың өткен кезеңі үшін Қазақстан Республикасының темір жол желілерінде 158 қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылық (2008 жылы 272) жіберілді, олардың темір жол көлігінің салалық шаруашылықтарындағы үлесі: вагон шаруашылығы бойынша - 23 % (35 жағдай); локомотив шаруашылығы - 51 % (46 жағдай); жолаушылар шаруашылығы - 5 % (10 жағдай); тасымалдар дирекциясы - 10,5% (16 жағдай) және жол шаруашылығы - 23,4% (37 жағдай).
Жіберілген қауіпсіздікті бұзушылықтардың негізгі себебі темір жол жылжымалы құрамын сапасыз жөндеу мен қызмет көрсету болып табылады, онда поездық және маневрлық жұмыстағы жіберілген ақаулықтардың жалпы санынан 70% бұзушылықтарды құрайды.
Магистральдық темір жол желісінің үздіксіз пайдаланылуын қамтамасыз ететін мамандандырылған жылжымалы құрамның тозуы мыналарды құрайды: дрезиналық жүк - 213 бірлік немесе 59 %; дрезиналық жолаушы - 93 бірлік немесе 64 %; қар жинау техникасы - 211 бірлік немесе 74%; өрт сөндіру және қалпына келтіру поездарының жылжымалы құрамы - 419 бірлік немесе 74 %.
Жүк вагон паркінің орташа тозуы 67,8 % құрайды, платформалар (76,69 %), өзге де вагондар (71,25 %) және жабық вагондар (68,63 %) паркі аса тозған. "Өзге де" вагондар құрылымындағы басымды үлесті астық таситын вагондар (65 %), цемент таситын вагондар (14 %) және фитингтік платформалар (14 %) құрайды. Жылжымалы құрам тапшылығы 20 мыңнан астам вагонды құрайды.
Жолаушылар вагоны паркінің құрылымында жолаушы вагондарының орташа-нормативтік қызмет мерзімі 28 жыл болғанда, пайдалану мерзімі 28 жылдан артық вагондардың үлесі 378 бірлік - 20,9 %, 20-дан 27 жылға дейінгісі 733 бірлік - 40,6 %, 10-нан 19 жылға дейінгісі 558 бірлік - 39,9 %, 10-жылға дейінгісі 132 бірлік - 7,3 %. Пайдалану мерзімі бойынша 2009 жылғы 1 маусымдағы жай-күйі бойынша есептен шығаруға жататын вагондардың саны 125 бірлікті немесе жалпы мүкәммал паркінің шамамен 6 % құрайды. Бұл ретте жолаушы вагондарының физикалық тозуы сыни шекті тозу - 70 %-дан асады.
1992 жылдан бастап саланың негізгі өндірістік қорларының тозуы 32%-дан 70 %-ға дейін артты. Индустрия және сауда министрлігінің Бәсекелестікті қорғау комитетімен келісілген ставкалар теміржол саласы кәсіпорындарының капиталдық салымдарын толық көлемде ескермейді.
Бірқатар әуежайлар ұшу-қону жолақтарын қайта жаңартуды, аэровокзалдары салу мен жөндеуді, арнайы техника мен жабдықты жаңартуды қажет етеді.
Республикалық маңызы бар автожолдар желісінің 2008 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша жағдайы мынадай: жақсы - 21 %; қанағаттанарлық - 44 %; қанағаттанғысыз - 35 %. 2006 - 2007 жылдардағы жұмыс қорытындылары бойынша қанағаттанғысыз жолдардың ұзақтығы 3 мың км қысқарды.

Состояние автодорог местного значения по состоянию на 1 января 2008 года: хорошее - 8,5 %; удовлетворительное - 45 %; неудовлетворительное - 46,5 %.
Парк автомобилей характеризуется высокой степенью старения: удельный вес автомобильных транспортных средств (далее - АТС), находящихся в эксплуатации свыше 12 лет по легковым автомобилям составляет 59 %, по грузовым - 84 %, по автобусам - 57 %. Это негативно влияет на качество автотранспортного обслуживания населения и отраслей экономики, безопасность движения и долю транспортных издержек в цене отечественной продукции.
Подвижной состав автомобильного транспорта является одним из объектов повышенной опасности. Так, в 2008 году на автодорогах Республики зарегистрировано 13739 дорожно-транспортных происшествий (далее - ДТП), при этом погибло 3351 человек, 16 400 - получили травмы различной степени тяжести.
Анализ динамики ДТП по итогам 2007 - 2008 годов показывает на ежегодное снижение ДТП на 7-8 %.
С увеличением количества судов (в среднем на 10-15 %) растет и количество аварийных случаев и транспортных происшествий с морскими и маломерными судами.
В целях обеспечения безопасности мореплавания планируется создание систем по управлению движением судов в заливе А. Бековича-Черкасского и в Урало-Каспийском бассейне.
Развитие речного транспорта на Иртыше напрямую связано с техническим состоянием судоходных шлюзов. Усть-Каменогорский и Бухтарминский шлюзы введены в эксплуатацию в конце 50-х годов.
Постоянное нахождение в агрессивной среде и негативное воздействие на сооружения указанных шлюзов привело к их крайней степени изношенности и возможности возникновения гидродинамической аварии. В целях обеспечения безаварийной работы данных шлюзов начаты работы по их реконструкции.
Также необходимо проведение работ по строительству защитного гидротехнического сооружения Шульбинского шлюза.
В настоящее время, общий износ имеющихся судов государственного технического речного флота составляет порядка 70 %.
Интеграция в мировую транспортную систему
Казахстан находится в центре коммуникационного потока между Европой и Азией и обладает огромным транспортным потенциалом, который способен реализовать национальный транзитный ресурс. Необходимо использовать это уникальное геополитическое положение. Фактически, при осуществлении внутриконтинентальных перевозок по большинству маршрутов в направлении Север - Юг и Запад — Восток регион невозможно обогнуть, что тем самым представляет сильную сторону центрально-азиатских транспортных коридоров.
В последние годы в связи с углублением процесса глобализации международных экономических связей на Евразийском континенте и ростом грузопотоков между Восточной Азией и Европой актуальной становится возрождение великого "Шелкового пути" - создание комплексного евразийского трансконтинентального моста.
Активизация торгово-экономических отношений стран Юго-Западной, Южной и Юго-Восточной Азии со странами СНГ и Европы становится важнейшим фактором развития экспортно-импортных и транзитных возможностей Казахстана. Вместе с тем, большие надежды в Центральной Азии возлагаются на создание новых транспортных маршрутов, которые соединят регион с Китаем и дадут возможность переориентировать часть экспортируемых китайских грузов в направлении Ближнего Востока и Европы на центрально-азиатские магистрали.

Жергілікті маңызы бар автожолдардың 2008 жылғы 1 қаңтардағы жай-күні бойынша жағдайы: жақсы - 8,5 %; қанағаттанарлық - 45 %; қанағаттанарлықсыз - 46,5 %.
Автомобильдер паркі тозудың жоғары дәрежесімен сипатталады: 12 жылдан астам пайдалануда болған АКҚ үлес салмағы жеңіл автомобильдер бойынша 59 %, жүк автомобильдері бойынша - 84 %, автобустар бойынша - 57 % құрайды, бұл халыққа автокөлік қызметін көрсету сапасына және экономика салаларына, қозғалыс қауіпсіздігіне және отандық өнімнің бағасындағы көлік шығыны үлесіне теріс әсер етеді.
Автомобиль көлігінің жылжымалы құрамы аса қауіпті объектілердің бірі болып табылады. Осылайша, 2008 жылы Республиканың автожолдарында 13739 жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі - ЖКО) тіркелді, бұл ретте 3351 адам қаза тапты, 16400 - әр түрлі дәрежедегі жарақат алды.
2006 - 2007 жылдардың қорытындылары бойынша ЖКО серпінін талдау ЖКО-ның жыл сайын 7-8%-ға төмендеуін көрсетеді.
Кемелер саны көбейген сайын (орташа 10-15%-ға) теңіз және шағын көлемді кемелермен авариялық жағдайлар мен көлік оқиғаларының саны да өсуде.
Теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында А. Бековича-Черкасск шығанағында және Орал-Каспий бассейнінде кемелердің қозғалысын басқару бойынша жүйе құру жоспарлануда.
Ертістегі өзен көлігін дамыту кеме қатынасы шлюздерінің техникалық жай-күйімен тікелей байланысты. Өскемен және Бұқтырма шлюздері 50-ші жылдардың соңында пайдалануға берілді.
Көрсетілген шлюздер құрылыстарының үнемі агрессиялы ортада болуы және оларға теріс әсерлер, олардың аса жоғары дәрежеде тозуына және гидродинамикалық авария туындау мүмкіндігіне әкеліп соқтырды. Осы шлюздердің авариясыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында оларды қайта жаңарту жұмыстары басталған.
Сондай-ақ, Шульба шлюзының қорғаушы гидротехникалық құрылғысын салу жұмыстарын жүргізу қажет.
Қазіргі уақытта мемлекеттік техникалық өзен флотының қолда бар кемелерінің жалпы тозуы шамамен 70 % құрайды.
Әлемдік көлік жүйесіне кірігу
Қазақстан Еуропа мен Азияның арасындағы коммуникациялық ағынның ортасында орналасқан және ұлттық транзит ресурсын іске асыра алатын орасан зор көлік әлеуетіне ие. Осы бірегей геосаяси жағдайды пайдалану қажет. Іс жүзінде, құрлықішілік тасымалдарды жүзеге асыру кезінде Солтүстік-Оңтүстік және Батыс-Шығыс бағыттары бойынша маршруттардың көбі арқылы өңірді айналып өту мүмкін емес, бұл орталық-азия көлік дәліздерінің күшті жағын көрсетеді.
Соңғы жылдары Еуразиялық континентте халықаралық экономикалық байланыстардың ғаламдану процесінің тереңдетілуіне және Шығыс Азия мен Еуропаның арасындағы жүк ағынының өсуіне байланысты ұлы "Жібек жолын" қайта жандандыру - еуразиялық трансконтинентальдық кешенді көпір құру өзекті бола түсуде.
Оңтүстік - Батыс, Оңтүстік және Оңтүстік - Шығыс Азия елдерінің ТМД мен Еуропа елдерімен сауда-экономикалық қатынасын жандандыру Қазақстанның экспорттық-импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін дамытудың маңызды факторы болуда. Сонымен бірге, Орталық Азияда өңірді Қытаймен жалғастыратын және Таяу Шығыс пен Еуропа бағытында экспортталатын қытайлық жүктердің бөлігін орталық-азия магистралына қайта бағыттау мүмкіндігін беретін жаңа көлік бағыттарын құруға үлкен сенім жүктелуде.

Одним из важнейших факторов является динамично развивающаяся экономика Китая, демонстрирующего чрезвычайно высокие темпы внешнеторгового оборота (около 1,7 трлн. долларов США по итогам 2006 года), главным партнером которого является Европейский Союз. Более того, Китай заинтересован в осуществлении перевозок товаров из Японии, Кореи и стран Юго-Восточной Азии в Европу, где третья часть маршрута приходится на нашу территорию, что позволит нам получать большие доходы от транзита.

Басты серіктесі Еуропа Одағы болып табылатын, ішкі сауда айналымының шектен тыс жоғары қарқынын көрсететін Қытай экономикасының серпінді дамуы (2006 жылдың қорытындылары бойынша шамамен 1,7 трлн. АҚШ доллары) маңызды факторлардың бірі болып табылады. Бұдан басқа, Қытай Жапониядан, Кореядан және Оңтүстік Азия елдерінен Еуропаға тауар тасымалдауды жүзеге асыруға қызығушылық білдіріп отыр, мұнда бағдарғының үштен бір бөлігі біздің елдің аумағына келеді, бұл бізге транзиттен үлкен кіріс алуға мүмкіндік береді.

В настоящее время объем товарооборота между Европой и Азией составляет порядка 700 млрд. долл. США, по некоторым прогнозам к 2015 году данный показатель достигнет 1 трлн. долл. США, доход от транзита Казахстана прогнозируется около 1,1 млрд. долларов США к 2015 году (в 2007 году - 500 млн. долларов США). В целом транзитные потоки и направлениях Юго-Восточная и Восточная Азия - Европа оцениваются примерно в 330 - 400 млрд. долларов США, при этом до 20 % этих потоков могут проходить через территорию Казахстана.
Иран является важным коридором на пути к портам Персидского залива и Индийского океана, а также к рынку Турции и ЕС, и прилагает серьезные усилия для развития новых транспортных коридоров и инфраструктурных объектов, позволяющих иностранным грузоотправителям более широко использовать иранскую территорию в транзитных операциях.

Қазіргі кезде Еуропа мен Азияның арасындағы тауар айналымының көлемі шамамен 700 млрд. АҚШ долларын құрайды, кейбір болжамдар бойынша 2015 жылға қарай бұл көрсеткіш 1 трлн. АҚШ долларына жетеді, Қазақстанның транзиттен түсетін кірісі 2015 жылға қарай 1,1 млрд. АҚШ доллары шамасында болады деп болжануда (2007 жылы 500 млн. АҚШ доллары). Жалпы алғанда Оңтүстік - Шығыс және Шығыс Азия - Еуропа бағыттарындағы транзит ағыны шамамен 330 - 400 млрд. АҚШ долларына бағаланып отыр, бұл ретте осы ағындардың 20 % -ға дейінгісі Қазақстан аумағы арқылы өтуі мүмкін.
Иран Парсы шығанағы мен Үнді мұхитының порттары жолындағы, сондай-ақ Түркия мен ЕО нарығына шығатын маңызды дәліз болып табылады, және шетелдік жүк жөнелтушілердің иран аумағын транзиттік операцияларда одан да кең пайдалануына мүмкіндік беретін жаңа көлік дәліздері мен инфрақұрылымдық нысандардың дамуы үшін елеулі күш салуда.

Наиболее стабильным рынком и ключевым грузополучателем и грузоотправителем в Южной Азии является Индия, что связано с быстрыми темпами промышленного производства и ростом иностранных инвестиций в производственную сферу. Ежегодный рост индийской экономики составляет порядка 9-10 %, экспорт индийских товаров в США сейчас в процентном соотношении растет гораздо быстрее, чем китайский, хотя и в гораздо меньших объемах, а более 2/3 иностранных инвестиций в индийскую экономику были направлены в сферу производства.
В 2006 году Казахстан принял долгосрочную Транспортную стратегию, логически увязанную с территориальным развитием страны и Азиатского континента в целом. Стратегией предполагается создание современных магистралей, позволяющих осуществлять континентальный и трансконтинентальный транзит в направлениях Север - Юг и Запад - Восток.
Все проекты строительства и электрификации в железнодорожной отрасли в первую очередь направлены на создание новых транзитных коридоров, развитие оптимальной сети, сокращение расстояния и времени доставки (расширение станции Достык, строительство новых железнодорожных линий Шар - Усть-Каменогорск, Ералиево - Курык, Мангышлак - Баутино, Коргас - Жетыген, Бейнеу - Жезказган, Узень - госграница с Туркменистаном, электрификация железнодорожных участков Макат - Кандыагаш, Достык - Актогай, Алматы - Актогай, Актогай - Моинты и др.).
Развитие транзитного потенциала Республики Казахстан в области осуществления трансконтинентальных перевозок во многом зависит от развития пролегающих по территории республики транспортных коридоров и их ответвлений:

Өнеркәсіп өндірісінің тез қарқынына және өндірістік саладағы шетелдік инвестициялардың өсуіне байланысты Үндістан Оңтүстік Азиядағы аса тұрақты рынок және негізгі жүк қабылдаушы/жүк жөнелтуші болып табылады. Үнді экономикасының жыл сайынғы өсуі шамамен 9-10 % құрайды, АҚШ-қа үнді тауарларының экспорты бүгінде қытайлықпен салыстырғанда пайыздық қатынаспен алғанда анағұрлым тез өсуде, дегенмен көлемі аз, ал үнді экономикасындағы шетелдік инвестициялардың 2/3 астамы өндіріс саласына бағытталған.
2006 жылы Қазақстан елдің жалпы Азия континентінің аумақтық дамуымен және қисынды байланыстырған ұзақ мерзімді Көлік стратегиясын қабылдады. Стратегия Солтүстік - Оңтүстік және Батыс - Шығыс бағыттарында континентальдық және трансконтинентальдық транзитті жүзеге асыруға мүмкіндігін беретін қазіргі заманғы магистральдар құруды болжайды.
Темір жол саласындағы құрылыс және электрлендірудің барлық жобалары бірінші кезекте жаңа транзиттік дәліздерді құруға, тиімді желілерді дамытуға, жеткізіп берудің уақыты мен арақашықтығын қысқартуға бағытталған (Достық станциясын кеңейту, Шар - Өскемен, Ералы - Құрық, Маңғышлақ - Баутино, Қорғас - Жетіген, Бейнеу - Жезқазған, Өзен - Түркіменстанмен мемшекара жаңа темір жол желілерін салу, Мақат - Қандыағаш, Достық - Ақтоғай, Алматы - Ақтоғай, Ақтоғай - Мойынты темір жол учаскелерін электрлендіру және тағы басқалары).
Трансконтинентальдық тасымалдарды жүзеге асыру саласында Қазақстан Республикасының транзиттік әлеуетін дамыту көбіне республика аумағы арқылы өтетін көлік дәліздерін және олардың тармақтарын дамытумен байланысты:

1. Коридор ТРАСЕКА: Достык - Актау, Актау - Достык (протяженность - 3836 км; срок доставки по Республике Казахстан - 19 суток; за 12 месяцев 2006 года транзитом перевезено 37,5 тыс.тонн, 2007 года - 29,9 тыс. тонн, 2008 года - 36,6 тыс. тонн.
2. Оазис: Аксарайская, Аксарайская - Оазис (протяженность - 832 км; срок доставки по Республике Казахстан - 4 суток; перевезено за 12 месяцев 2007 года 824430 тонн; планируется в 2008 году перевезти 906873 тонны).

1. ТРАСЕКА дәліздері: Достық - Ақтау, Ақтау - Достық (ұзақтығы - 3836 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі - 19 тәулік; 2006 жылғы 12 айда транзитпен 37,5 тонна тасымалданды, 2007 жылы - 29,9 тонна, 2008 жылы - 36,6 тонна).
2. Оазис: Ақсарай, Ақсарай - Оазис (ұзақтығы - 832 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі - 4 тәулік; 2007 жылғы 12 айда 824430 тонна тасымалданды; 2008 жылы 906873 тонна тасымалдау жоспарлануда).

3. Среднеазиатский коридор: Сарыагаш - Озинки, Озинки - Сарыагаш (протяженность - 2147 км; срок доставки по Республике Казахстан - 11 суток; за 12 месяцев 2006 года транзитом перевезено 669,0 тыс. тонн, 2007 года - 1137,1 тыс. тонн, 2008 года - 1452,6 тыс. тонн.
4. Трансазиатский коридор (северное направление): Достык - Петропавловск, Петропавловск - Достык (протяженность - 1910 км; срок доставки по Республике Казахстан - 10 суток; за 12 месяцев 2006 года транзитом перевезено 504,9 тыс. тонн, 2007 года - 678,5 тыс. тонн, 2008 года - 645,5 тыс. тонн.

3. Ортаазиялық дәліз: Сарыағаш - Озинки, Озинки - Сарыағаш (ұзақтығы - 2147 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі - 11 тәулік; 2006 жылғы 12 айда транзитпен 669,0 тонна тасымалданды, 2007 жылы - 1137,1 тонна, 2008 жылы - 1452,6 тонна).
4. Трансазиялық дәліз (солтүстік бағыт): Достық - Петропавл, Петропавл - Достық (ұзақтығы - 1910 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі - 10 тәулік; 2006 жылғы 12 айда транзитпен 504,9 тонна тасымалданды, 2007 жылы - 678,5 тонна, 2008 жылы - 645,5).

5. Трансазиатский коридор (центральное направление): Достык - Сарыагаш, Сарыагаш - Достык (протяженность - 1831 км; срок доставки по Республике Казахстан - 9 суток; за 12 месяцев 2006 года транзитом перевезено 1124,7 тыс.тонн, 2007 года - 1299,8 тыс. тонн, 2008 года - 1833,8 тыс. тонн.
Мировая практика международных перевозок свидетельствует о том, что обеспечение конкурентоспособности транспортных маршрутов не исчерпывается решением только технических проблем. Важнейшее, часто решающее значение имеет устранение нефизических препятствий на пути движения транзитных грузопотоков, таких как отсутствие согласованной со всеми заинтересованными сторонами политики по развитию международных транспортных коридоров, несовершенство технологии пропуска грузов через пограничные переходы, недостаточное информационное обеспечение в правовой сфере и др.

5. Трансазиялық дәліз (орталық бағыт): Достық — Сарыағаш, Сарыағаш - Достық (ұзақтығы - 1831 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі - 9 тәулік; 2006 жылғы 12 айда транзитпен 1124,7 тонна тасымалданды, 2007 жылы - 1299,8 тонна, 2008 жылы - 1833,8).
Халықаралық тасымалдардың әлемдік тәжірибесі көлік бағыттарының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету тек техникалық проблемаларды шешумен ғана шектелмейтінін куәландырады. Транзиттік жүк ағын жолындағы халықаралық көлік дәліздерін дамыту жөнінде барлық мүдделі тараптармен келісілген саясаттың болмауы, шекара өткелдері арқылы жүкті өткізу технологиясының жетілмегендігі, құқықтық салада ақпараттық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі және тағы басқалар сияқты табиғи емес тосқауылдарды жою маңызды, жиі шешуші мәнге ие болады.

в т.ч. по маршрутам: Алматы - Алашанькоу (311 поездов), Ляньюньган - Алматы (337 поезд), Тяньцзинь - Алматы (153 поезда), Находка - Локоть - Алматы (112 поезда), Находка - Локоть - Сарыагаш (37), Ляньюньган - Ассаке (33 поезда). По сравнению с тем же периодом 2006 года количество организованных поездов увеличилось на 45 % (больше на 254 поезда) всего по всем направлениям в составах контейнерных поездов перевезено 42 090 вагонов, 47 138 контейнеров в том числе 8 283 - 20 фут. контейнеров, 38 855 - 40 фут. контейнеров.
Через территорию Казахстана проходят 70 международных воздушных коридоров. Сеть воздушных международных транзитных сообщений за период с 1995 по 2008 годы увеличилась с 5 тыс. км. до 65 тыс. км. В аэропортах Алматы, Астаны, Караганды и Атырау регулярно осуществляют дозаправки грузовые воздушные суда Боинг-747 авиакомпаний "EL AL" (Израиль), "KLM" (Нидерланды), "FedEx" (США), и др.
Дорога Европа — Россия — Казахстан — Китай - это самый короткий путь из Китая в Европу, с минимальным количеством стран-участниц, а значит, и границ. Данные конкурентные преимущества делают проект перспективным, время в пути составляет около 10 дней (автодорожный Транссиб - 14 суток, морской через Суэцкий канал - 45 суток). Проект обеспечит высокий уровень услуг, включающий комбинацию превосходной технической доступности коридора вместе с современной интеллектуальной системой и услугами логистических центров.
Порт Актау является составляющей частью трех международных транспортных коридоров - ТРАСЕКА, Север - Юг, Иногейт.
Общий объем грузов, перевозимый в Каспийском бассейне в водном сообщении, составляет порядка 30 млн. тонн. При этом доля порта Актау составляет около 38 % от суммарного объема.
Интеграция в мировую транспортную систему требует внедрения международных стандартов, развития международных коридоров, создание условий лучших, чем на альтернативных маршрутах других стран, решение других торгово-транспортных проблем и активное развитие своих экспортных, импортных и транзитных возможностей.
Проблемы в транспортной отрасли.
В первые годы независимости Казахстана в силу объективных причин произошло значительное сокращение объемов перевозок, что создало резервы по провозной способности практически в каждом секторе транспортного комплекса, как по транспортной инфраструктуре, так и подвижному составу.
До последнего времени эти резервы позволяли без значительных инвестиций поддержать отрасль на удовлетворительном уровне.
В настоящее время значительный рост экономики Казахстана на фоне высокой степени амортизации основных средств исчерпал ресурсы отрасли, качественные и количественные возможности оказания услуг.
Этим и объясняется критическая оценка конкурентоспособности транспортной инфраструктуры Казахстана.

Соның ішінде мынадай маршруттар бойынша: Алматы - Алашанькоу (311 поезд), Ляньюньган - Алматы (337 поезд), Тяньцзинь - Алматы (153 поезд), Находка - Локоть - Алматы (112 поезд), Находка - Локоть - Сарыағаш (37) Ляньюньган - Ассаке (33 поезд). 2006 жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда ұйымдастырылған поездардың саны 45%-ға артты (254 поезға артық). Контейнерлік поездар құрамында барлық бағыттар бойынша барлығы 42 090 вагон, 47 138 контейнер тасымалданды, соның ішінде 8 283 - 20 футтық контейнер, 38 855 - 40 футтық контейнер.
Қазақстан аумағы арқылы 70 халықаралық әуе дәлізі өтеді. Халықаралық транзиттік әуе қатынасының желісі 1995 жылдан 2008 жыл кезеңінде 5 мың км-ден 65 мың км-ге дейін артты. Алматы, Астана, Қарағанды және Атырау әуежайларында "EL AL" (Израиль), "KLM" (Нидерланды), "FedEx" (АҚШ) және басқаларының Боинг-747 әуе жүк кемелері тұрақты түрде жанармай құюды жүзеге асырады.
Еуропа - Ресей - Қазақстан - Қытай жолы - бұл Қытайдан Еуропаға баратын, қатысушы-елдердің саны, демек шекаралары да аз ең қысқа жол. Осы бәсекелестік басымдықтар жобаны перспективті етеді, жолға кететін уақыт шамамен 10 күнді құрайды (автожолды Түркісіб - 14 тәулік, Суэц каналы арқылы теңіз жолы — 45 тәулік). Жоба дәліздің керемет техникалық қол жеткізімділігімен бірге қазіргі заманғы зияткерлік жүйе мен логистикалық орталықтар қызметін қамтитын қызмет көрсету құрамдастарымының жоғары деңгейін қамтамасыз етеді.
Ақтау порты үш халықаралық көлік дәлізінің құрамдас бөлігі болып табылады - ТРАСЕКА, Солтүстік-Оңтүстік, Иногейт.
Каспий бассейнінде су қатынасымен тасымалданатын жүктердің жалпы көлемі шамамен 30 млн. тоннаны құрайды. Бұл ретте Ақтау портының үлесі шамамен жиынтық көлемнің 38%-ын құрайды.
Әлемдік көлік жүйесіне кірігу халықаралық стандарттарды енгізуді, халықаралық дәліздерді дамытуды, басқа елдердің балама бағыттарындағыдан жақсы жағдай жасауды, өзге де сауда-көліктік проблемаларды шешуді және өзінің экспорттық, импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін белсенді дамытуды талап етеді.
Көлік саласындағы проблемалар
Қазақстан тәуелсіздігінің алғашқы жылдарында объективті себептер бойынша тасымал көлемі айтарлықтай қысқарды, бұл нақты алғанда көлік кешенінің әрбір секторында көлік инфрақұрылымы бойынша да, жылжымалы құрам бойынша да өткізу қабілеттілігі бойынша резервтер құрды.
Соңғы уақытқа дейін бұл резервтер саланы айтарлықтай инвестициясыз қанағаттанарлық деңгейде ұстап тұруға мүмкіндік берді.
Қазіргі кезде негізгі құралдардың жоғары дәрежедегі амортизациясы аясында Қазақстан экономикасының айтарлықтай өсуі саланың ресурстарын, қызмет көрсетудің сапалық және сандық мүмкіндіктерін тауысқан.
Қазақстанның көлік инфрақұрылымының бәсекеге қабілеттілігін сыни бағалау осымен-ақ түсіндіріледі.

Так, например, согласно международному рейтингу конкурентоспособности по качеству дорог Казахстан занимает 109, состоянию железной дороги 39, инфраструктуры портов - 88, аэропортов - 92 место.
В целом транспортная инфраструктура Казахстана согласно Глобальному индексу конкурентоспособности занимает 73 место в мире (показатель ГИК на 2007 - 2008 гг., Всемирный Экономический Форум).
Необходимо отметить, что показатель конкурентоспособности отражает не столько прямое сопоставление стран по абсолютным физическим и экономическим параметрам, но в большей мере дает оценку степени качественных изменений, имеющихся тенденций, характеру развития.
В этой связи первым стратегическим направлением выбрано "Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан".
В настоящее время либерализация экономики и структурные преобразования в транспортном комплексе Казахстана привели к развитию свободного рынка транспортных услуг и интеграции в рыночную экономику, значительно изменилась нормативно-правовая база, а также система управления транспортом. Внутренняя и межотраслевая конкуренция, конкуренция с иностранными перевозчиками за освоение рынков транспортных услуг обеспечивают удовлетворительное состояние рынка транспортных услуг и конкуренции.
Наблюдается устойчивое возрастание роли транспортного комплекса в национальной экономике. Так, в период с 2002 по 2007 год выросли все базовые показатели транспортной отрасли: перевозки грузов всеми видами транспорта возросли в 1,5 раза, грузооборот - более чем в 2 раза, перевозки пассажиров - в 1,2 раза, пассажирооборот - в 1,4 раза. По оценке экспертов на период 2009-2011 гг. тенденция роста базовых показателей будет сохранена.
В то же время одним из необходимых условий прогрессирующего экономического развития страны является развитие транспортного комплекса темпами, опережающими рост экономики, т.к. мировая практика показывает, что прирост промышленного производства на 1 % вызывает прирост объемов перевозок на 1,5 - 1,7 %.
Чтобы обеспечить необходимый темп развития, потребуется провести целый комплекс мер, в первую очередь по инфраструктурному развитию.
Данные обстоятельства легли в основу выбора первой стратегической цели: "Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса".
Достижение данной цели планируется путем решения задач по повышению уровня развития транспортных отраслей, а также по улучшению инвестиционного климата, совершенствованию и более широкому применению механизмов государственно-частного партнерства.
Говоря о развитии транспортной инфраструктуры страны, необходимо отметить, что по многим параметрам ее состояние подходит к критическому уровню. Значительная часть транспортной инфраструктуры эксплуатируется за пределами нормативного срока, другая приближается к этому сроку. Как следствие, существенно ухудшается ситуация по безопасности работы транспорта.

Осылайша мысалы, бәсекеге қабілеттіліктің халықаралық рейтингіне сәйкес Қазақстан жолдардың сапасы бойынша 109, темір жол жай-күйі бойынша 39, порттардың инфрақұрылымы бойынша 88, әуежайлар бойынша 92 - орынды алады.
Жалпы алғанда Қазақстанның көлік инфрақұрылымы Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексіне сәйкес әлемде 73 — орында тұр. (2007 - 2008 жылдарға арналған ЖБИ көрсеткіші, Дүниежүзілік Экономикалық Форум).
Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші елдердің абсолютті физикалық және экономикалық өлшемдері бойынша тікелей салыстыруды көрсетпейтіндігін, көбіне ол сапалық өзгерістердің, қолда бар үрдістердің даму сипатының дәрежесіне баға беретіндігін ескеру қажет.
Осыған байланысты "Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту" бірінші стратегиялық бағыт болып таңдап алынды.
Қазіргі кезде экономиканы ырықтандыру мен Қазақстанның көлік кешеніндегі құрылымдық өзгерістер көліктік қызмет көрсету рыногының еркін дамуына және нарықтық экономикаға кірігуге әкелді, нормативтік-құқықтық база, сондай-ақ көлікті басқару жүйесі айтарлықтай өзгерді. Ішкі және салааралық бәсекелестік, көліктік қызмет көрсету рыногын игерудегі шетелдік тасымалдаушылармен бәсекелестік-көліктік қызмет көрсету нарығы мен бәсекелестіктің қанағаттанарлық жай-күйін қамтамасыз етеді.
Ұлттық экономикадағы көлік кешені рөлінің тұрақты артуы байқалады. Осылайша, мысалы 2002 жылдан 2007 жыл кезеңінде көлік саласының барлық базалық көрсеткіштері өсті: көліктің барлық түрлерімен жүктерді тасымалдау 1,5 есеге, жүк айналымы - 2 еседен астам, жолаушыларды тасымалдау - 1,2 есеге, жолаушы айналымы - 1,4 есеге. Сарапшылардың бағалауы бойынша 2009 - 2011 жылдар кезеңінде базалық көрсеткіштің өсу үрдісі сақталатын болады.
Сол уақытта елдің үдемелі экономикалық дамуының қажетті шарттарының бірі көлік кешені экономиканың өсуін озық қарқынмен дамыту болып табылады, өйткені әлемдік экономика өнеркәсіптік өнімнің 1 %-ға артуы тасымал көлемінің 1,5-1,7 %-ға артуына ықпал ететіндігін көрсетіп отыр.
Дамудың қажетті қарқынын қамтамасыз ету үшін бірінші кезекте инфрақұрылымдық даму бойынша бүтін шаралар кешенін жүргізу талап етіледі.
Осы жағдайлар "Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы даму қарқынына қол жеткізу" деген бірінші стратегиялық мақсатты таңдауға негіз болды.
Осы мақсатқа көлік саласының даму деңгейін арттыру жөніндегі міндеттерді шешу, сондай-ақ инвестициялық жағдайды жақсарту, мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін жетілдіру және кеңінен қолдану арқылы қол жеткізу жоспарлануда.
Елдің көлік инфрақұрылымының дамуы туралы айтқанда, оның жағдайы көптеген параметрлер бойынша сыни деңгейге жетіп қалғанын атап өту қажет. Көлік инфрақұрылымының айтарлықтай бөлігі нормативтік мерзім шегінен артық пайдаланылуда, басқасы осы мерзімге жақындады. Нәтижесінде көлік жұмысының қауіпсіздігі бойынша жағдай айтарлықтай нашарлауда.

Так, с 1992 года износ основных производственных фондов отрасли возрос с 32 % до 70 %. Доля автомобильных дорог в неудовлетворительном состоянии на начало 2008 года составила по дорогам республиканского значения - 35 %, местного значения - 46,5 %. Парк автомобилей характеризуется высокой степенью старения, в частности 59 % легковых и 84 % грузовых автомобилей находятся в эксплуатации более 12 лет.
Понятие безопасность на транспорте охватывает целый спектр процессов и взаимоотношений: определение обязательств и ответственности каждого участника транспортного процесса, качество дорожно-транспортной сети и технические требования к транспортным средствам, подготовку специалистов, оказание медицинской помощи и гражданско-правовую ответственность владельцев транспортных средств.
В этой связи вторым стратегическим направлением выбрано "Обеспечение безопасности транспортных процессов".
По данному направлению деятельность Министерства транспорта и коммуникаций будет способствовать достижению стратегической цели: обеспечение безопасных условий передвижения пассажиров и грузов на всех видах транспорта.
Эта цель будет достигнута путем решения задач по совершенствованию системы государственного контроля за безопасностью на транспорте, а также мерам по повышению безопасности во всех транспортных отраслях.
Помимо решения внутренних задач страны в транспортной отрасли международная составляющая играет важную роль в формировании и направлении движения основных транспортных потоков.
Расположение Казахстана в центре евразийского континента предопределяет его геополитическую роль транзитного моста между Европой и Азией, а также между Россией и Китаем. Казахстан занимает важное место в международной транспортно-коммуникационной системе и представляет собой территорию, через которую проходят три основных транзитных направления:
Европа - Китай (с участием России);
Европа - Китай (через страны ОЭС);
Россия - Центральная Азия.
В связи с этим, активизация торгово-экономических отношений стран Юго-Западной, Южной и Юго-Восточной Азии со странами СНГ и Европы становится важнейшим фактором развития экспортно-импортных и транзитных возможностей Казахстана.
В настоящее время объем товарооборота между Европой и Азией составляет порядка 700 млрд. долларов США, по некоторым прогнозам к 2015 году данный показатель достигнет 1 трлн. долларов США, доход от транзита Казахстана прогнозируется около 1,1 млрд. долларов США к 2015 году (в 2007 году - 500 млн. долларов США). В целом транзитные потоки в направлениях Юго-Восточная и Восточная Азия - Европа оцениваются примерно в 330 - 400 млрд. долларов США, при этом, по мнению экспертов, до 20 % этих потоков могут проходить через территорию Казахстана.
Учитывая значимость и перспективность развития транзита, третьим стратегическим направлением выбрано "Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан".
Стратегической целью третьего стратегического направления является увеличение объемов транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан.
Это потребует формирования необходимой международной нормативной правовой базы, внедрения международных стандартов, развития международных коридоров, создания условий лучших, чем на альтернативных маршрутах других стран, решения других торгово-транспортных проблем и активного развития своих экспортных, импортных и транзитных возможностей по всем транспортным отраслям.
Основной задачей по достижению этой цели является повышение уровня интеграции транспортно-коммуникационного комплекса РК в международные транспортные сети.
В этой связи, Министерством транспорта и коммуникаций ведется активная работа по координации работы с международными и субрегиональными организациями.

Осылайша, 1992 жылдан бері саланың негізгі өндірістік қорлардың тозуы 32 %-дан 70 %-ға дейін өсті. Қанағаттанарлықсыз жағдайдағы автомобиль жолдарының үлесі 2008 жылдың басына республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша 35 %, жергілікті маңызы бар - 46,5 % құрады. Автомобильдер паркі тозудың жоғары дәрежесімен сипатталады, оның ішінде 59 % жеңіл және 84 % жүк автомобильдері 12 жылдан астам пайдалануда.
Көліктегі қауіпсіздік ұғымы процестер мен өзара қарым-қатынастардың мынадай тұтас спектрін қамтиды: көлік процесінің әрбір қатысушысының міндеттері мен жауапкершілігін белгілеу, жол-көлік желісінің сапасы және көлік құралдарына қойылатын техникалық талаптар, мамандар даярлау, медициналық көмек көрсету және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі.
Осыған байланысты "Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету" екінші стратегиялық бағыт болып таңдап алынды.
Осы бағыт бойынша Көлік және коммуникация министрлігінің қызметі көліктің барлық түріндегі жолаушылар мен жүктердің қозғалуының қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету стратегиялық мақсатына қол жеткізуге ықпалын тигізетін болады.
Бұл мақсатқа көліктегі мемлекеттік техникалық бақылау жүйесін жетілдіру жөніндегі, сондай-ақ барлық көлік саласындағы қауіпсіздікті арттыру шаралары жөніндегі міндеттерді шешу арқылы қол жеткізілетін болады.
Елдің көлік саласындағы ішкі міндеттерін шешуден басқа, халықаралық құрамдас бөлік негізгі көлік ағынын қалыптастыруда және қозғалысын бағыттауда маңызды рөл атқарады.
Қазақстанның еуразиялық континенттің ортасында орналасуы оның Еуропа мен Азия арасындағы, сондай-ақ Ресей мен Қытай арасындағы транзиттік көпір ретіндегі геосаяси рөлін алдын-ала белгілейді. Қазақстан халықаралық көлік-коммуникация жүйесінде маңызды орынды иеленеді және үстінен мынадай үш негізгі транзиттік бағыттар ететін аумақ болып табылады:
- Еуропа - Қытай (Ресейдің қатысуымен);
- Еуропа - Қытай (ЭЫҰ елдері арқылы);
- Ресей - Орталық Азия.
Осыған байланысты Оңтүстік - Батыс, Оңтүстік және Оңтүстік - Шығыс Азия елдерінің ТМД және Еуропа елдерімен сауда-экономикалық қарым-қатынасын жандандыру, Қазақстанның экспорттық-импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін дамытудың маңызды факторы болуда.
Қазіргі кезде Еуропа мен Азия арасындағы тауар айналымының көлемі шамамен 700 млрд. АҚШ долларын құрайды, кейбір болжамдарға қарағанда бұл көрсеткіш 2015 жылға қарай 1 трлн. АҚШ долларына, Қазақстанның транзиттен түсетін кірісі 2015 жылға қарай 1,1 млрд. АҚШ долларына жетеді деп болжануда (2007 жылы - 500 млн. АҚШ доллары). Жалпы алғанда Оңтүстік - Шығыс және Шығыс Азия - Еуропа бағытындағы транзит ағыны шамамен 330 - 400 млрд. АҚШ долларына бағалануда, бұл ретте сарапшылардың пікірі бойынша бұл ағындардың 20 %-ға дейінгісі Қазақстан аумағы арқылы өтуі мүмкін.
Транзитті дамытудың болашағы мен маңыздылығын ескере отырып "Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамыту" үшінші стратегиялық бағыт болып таңдалды.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетін транзиттік тасымалдың көлемін арттыру үшінші стратегиялық бағыттың стратегиялық мақсаты болып табылады.
Бұл қажетті халықаралық нормативтік құқықтық базаны қалыптастыруды, халықаралық стандарттарды енгізуді, халықаралық дәліздерді дамытуды, басқа елдердегі осыған ұқсас балама бағыттарға қарағанда жақсы жағдай жасауды, барлық көлік салалары бойынша өзге де сауда-көлік мәселелерін шешуді және өзіміздің экспорттық, импорттық және транзиттік мүмкіндіктерімізді белсенді дамытуды талап етеді.
Осы мақсатқа қол жеткізудің негізгі міндеті ҚР көлік-коммуникация кешенін халықаралық көлік желілеріне кіріктірудің деңгейін арттыру болып табылады.
Осыған байланысты Көлік және коммуникация министрлігі халықаралық және субөңірлік ұйымдармен жұмыстарды үйлестіру бойынша белсенді жұмыс жүргізуде.

59,6
4) Увеличение
количества
автотранспортных
средств,
проследовавших
транзитом по
территории
Казахстана *
ед.
25 877
25 359
25 359
26 120
26 900
27 700
28 500
** ГИК - Глобальный индекс конкурентоспособности
*** ГЧП - государственно-частное партнерство
Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
МТК РК
Стратегические цели
государства, на
реализацию
которых направлена
деятельность МТК РК
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правого акта
Стратегическое направление 1. Развитие транспортной
инфраструктуры Республики Казахстан
Цель 1.1. Достижение
опережающих темпов
развития транспортно-
коммуникационного
комплекса
Опережающее
инфраструктурное
обеспечение основных
секторов экономики.
Послание Президента
страны народу
Казахстана "Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
Стратегическое направление 2. Обеспечение безопасности
транспортных процессов
Цель 2.1. Обеспечение
безопасных условий
передвижения пассажиров
и грузов на всех видах
транспорта
Обеспечение безопас-
ности транспортных
процессов, снижение
количества и тяжести
происшествий на
транспорте
Транспортная стратегия
Республики
Казахстан до 2015
года
Стратегическое направление 3. Развитие транзитно-транспортного
потенциала Республики Казахстан
Цель 3.1. Увеличение
объемов транзитных
перевозок через
территорию Республики
Казахстан
Развитие и
эффективное
использование
транзитного
потенциала
Транспортная
стратегия Республики
Казахстан до 2015
года
4. Развитие функциональных возможностей
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию по вопросам разработки и реализации государственной политики в сфере транспорта и коммуникаций.
В рамках административной реформы Министерством по 8 действующим отраслевым законам транспортно-коммуникационного комплекса ("О транспорте в Республике Казахстан", "Об автомобильном транспорте", "О внутреннем водном транспорте", "О торговом мореплавании", "О государственном регулировании гражданской авиации", "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан", "О железнодорожном транспорте", "Об автомобильных дорогах") проведен функциональный анализ по функциям, закрепленным законодательно.
В результате проведенного анализа 42 функции исключены, по 22 функциям изменена редакция, 3 функции определены как права, 4 функции переданы в другие государственные органы Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (далее - АРЕМ). В результате проведенного анализа за Министерством сохранилось 252 функции, из которых 94 являются стратегическими и регулятивными, закрепленными за Аппаратом Министерства, и 158 функций являются реализационными и контрольными, переданными в ведомства Министерства. Структура Министерства в настоящее время выстроена исходя их вышеуказанного распределения функций.
Также к 2014 году по сравнению с 2010 годом планируется снижение на 30 % бремени государственного регулирования путем сокращения видов разрешительных документов и процедур.
В рамках первоочередных мероприятий по модернизации системы государственного управления, в соответствии с Типовым стандартом оказания государственных услуг, Министерством утверждено 6 стандартов оказания государственных услуг, включенных в Реестр государственных услуг. При этом определен уполномоченный орган Министерства и создано подразделение, контролирующее качество предоставляемых услуг.
Министерством будет продолжена целенаправленная системная работа по совершенствованию внутренней среды и улучшению результатов деятельности, в том числе в рамках мероприятий по модернизации системы государственного управления.
Управление рисками

59,6
4) Қазақстан аумағы арқылы транзитпен өтетін автокөлік құралдарының санын арттыру*
бірлік
25 877
25 359
25 359
26 120
26 900
27 700
28 500
** БҚЖИ - бәсекеге қабілеттіліктің жахандық индексі
*** МЖӘ - мемлекеттік-жекеменшік әріптестігі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
ҚР ККМ Стратегиялық бағыты мен мақсаты
Іске асыруға ҚР ККМ қызметі бағытталған мемлекеттің стратегиялық бағыттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
1.1-мақсат. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Экономиканың негізгі секторларын озыңқы инфрақұрылымдық қамтамасыз ету
Ел Президентінің "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2.1 -мақсат. Көліктің барлық түрінде жолаушылар мен жүк тасымалының қауіпсіздік жағдайын қамтамасыз ету
көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және көлік оқиғаларының саны мен ауыртпалығын азайту
Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі көлік стратегиясы
3-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамыту
3.1-мақсат. Қазақстан Республикасы аумағы арқылы өтетін транзиттік тасымалдардың көлемін арттыру
Транзит әлеуетін дамыту және тиімді пайдалану
Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі көлік стратегиясы
4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі көлік және коммуникация саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеу мен іске асыру мәселелері бойынша салааралық үйлестіруді және басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Әкімшілік реформа щеңберінде Министрлікте көлік-коммуникация кешенінің қолданыстағы 8 салалық заңы бойынша ("Қазақстан Республикасындағы көлік туралы", "Автомобиль көлігі туралы", "Ішкі су көлігі туралы", "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы", "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы", "Қазақстан Республикасының авиация қызметін және әуе кеңістігін пайдалану туралы", "Темір жол көлігі туралы", "Автомобиль жолдары туралы") заңды түрде бекітілген міндеттері бойынша функционалдық талдау жүргізілді.
Жүргізілген талдаудың нәтижесінде 42 міндет алынып тасталды, 22 міндет бойынша редакциясы өзгертілді, 3 міндет құқықтық деп айқындалды, 4 міндет ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі (бұдан әрі - ТМРА) басқа мемлекеттік органға берді. Жүргізілген талдаудың нәтижесінде Министрлікте 252 міндет сақталып қалды, олардың министрліктің Аппаратына берілген 94-і стратегиялық және реттеуші міндеттер болып табылады және Министрліктің ведомстволарына берілген 158 міндет жүзеге асырушылық және бақылаушы міндеттер болып табылады. Министрліктің құрылымы қазіргі уақыттағы оның жоғарыда көрсетілген міндеттерді бөліп беру негізінде құрылған.
Министрлік Мемлекеттік қызмет көрсетудің үлгі стандартына сәйкес, мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі бірінші кезектегі іс-шаралар шеңберінде Мемлекеттік қызмет көрсету тізіліміне енгізілген мемлекеттік қызмет көрсетудің 6 стандартын бекітті. Бұл ретте Министрліктің уәкілетті органы анықталды және көрсетілетін қызметтің сапасын бақылайтын бөлімше құрылды.
Министрлік ішкі ортаны жетілдіру және қызмет нәтижесін жақсарту бойынша мақсатталған жүйелі жұмыстарды, соның ішінде мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шаралар шеңберінде жұмыстарды да жалғастыратын болады.
Тәуекелдерді басқару

Сноска. Подраздел с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.09.2010 № 883.
На достижение показателей стратегического плана могут оказывать влияние следующие риски:
Макроэкономические риски связаны с возможностью ухудшения внутренней и внешней конъюнктуры, снижения темпов роста экономики и уровня инвестиционной активности, кризиса банковской системы, спада в промышленности и т.д. При таком сценарии нереализуемыми окажутся цели развития не только транспортного комплекса, но и большинства других отраслей экономики. В случае реализации макроэкономических рисков возможно снижение спроса на транспортные услуги, что также скажется на целевых показателях.
Для снижения макроэкономических рисков, будут созданы условия для развития рыночных процессов в транспортной отрасли.
Ценовые риски.
Критическим фактором для развития транспортной отрасли остаются мировые цены на энергоносители, которые формируют вместе с продукцией металлургических предприятий основную часть российских грузопотоков. Ухудшение мировой конъюнктуры в этих сегментах может привести не столько к снижению показателей грузооборота, сколько к снижению доходов транспортных предприятий и, как следствие, к снижению возможностей инвестиций в инфраструктурные проекты.
Снижение данного вида рисков напрямую зависит от диверсификации российской экономики, увеличения структурной доли продукции с высокой добавленной стоимостью. От данного вида рисков также зависит развитие различных видов транспортных услуг, зависящих от стоимости и доступности энергоресурсов. Аналогичным образом опережающий по сравнению с инфляцией рост внутренних цен на энергоносители приводит к увеличению издержек государственных и частных транспортных предприятий, расходов на приобретение топлива.
Для снижения ценовых рисков, будут проведены работы по внедрению энергосберегающих технологий и повышению экономичности работы транспорта.
Сокращение бюджетного финансирования (возможно вследствие кризисов). Несмотря на планируемое увеличение объема частных инвестиций в транспортный комплекс часть стратегически и социально важных проектов не может быть реализована без участия бюджета. Возможные риски бюджетного планирования включают: 1) секвестр республиканского бюджета - специальный механизм, предусматривающий сокращение расходов бюджетных средств в определенных пределах, который вводится в случаях, когда при исполнении республиканских и местных бюджетов утвержденные поступления недопоступают в республиканский бюджет, в результате чего становится невозможным финансирование в полном объеме утвержденных бюджетных программ; 2) корректировка целей и задач Стратегического плана при уточнении республиканского бюджета.
Снижение данного вида рисков, зависит от развития механизма государственно-частного партнерства.
Законодательные риски. Эффективное и динамичное развитие транспортной отрасли, конкурентоспособность казахстанских транспортных предприятий во многом будут зависеть от своевременного и оперативного принятия новых, а также внесения необходимых изменений и дополнений в существующие нормативно-правовые акты. Непринятие либо затягивание принятия нормативно-правовых актов станет серьезным препятствием в реализации стратегических целей Министерства.
Открытость нормотворческой деятельности Министерства, взаимодействие с госорганами, общественностью, Парламентом РК даст снижение данного вида риска.
Геополитические риски. Успешная интеграция Казахстана в международные транспортные сети во многом зависит от стабильной политической ситуации в соседних странах. В частности, реализация проекта развития международного транспортного коридора "Север-Юг", проходящего через территорию Ирана, может быть поставлена под угрозу в случае резкого ухудшения отношений и начала военного конфликта между Ираном и США.
На снижение данных рисков повлияет активное взаимодействие с международными и региональными организациями по развитию международных транспортных коридоров Республики Казахстан.
Техногенные и экологические риски. Любая крупная техногенная или экологическая катастрофа, вероятность которой повышается по мере износа транспортной инфраструктуры и подвижного состава, возможные лавинообразные отказы действующего оборудования, потребуют серьезных дополнительных капиталовложений и приведут к отвлечению средств с других объектов транспортной системы.
На реке Иртыш увеличивается риск разрушения судоходных шлюзов вследствие износа сооружений подверженных постоянной волновой гидродинамической нагрузки, при этом оборудование шлюзов за более чем полувековую эксплуатацию не обновлялось. При отсутствии финансирования мероприятий по реабилитации шлюзов ведет к нарушению режима судоходства в прииртышских регионах Казахстана.
В результате технического прогресса возможны также качественные изменения в структуре транспортной системы, которые могут привести к структурным изменениям в самом транспортном комплексе, смещению спроса к определенным видам транспорта.
Для снижения данного риска требуется внедрение передовых технических и экологических регламентов, стандартов, модернизация транспортных активов.
Кадровые риски. Отрасль ощущает дефицит квалифицированных кадров. При этом, у Министерства недостаточно рычагов влияния на вопросы подбора и расстановки кадров как на уровне управления транспортно-коммуникационной системой регионов, так и на уровне управления организациями транспортно-коммуникационного комплекса, которые находятся в коммунальной собственности акиматов.
Снижение престижа и статуса административного и государственного служащих, их недостаточное моральное и материальное стимулирование, нерешенность жилищных и других социальных вопросов приведет к оттоку высококвалифицированных работников в коммерческие и другие структуры, снижению количества профессионалов, менеджеров управления среди претендентов на замещение вакантных должностей административных и государственных служащих.
Взаимодействие с МОН и учебными заведениями по востребованным профессиям, обеспечение благоприятных условий труда являются основными причинами снижения данного вида рисков.
Следует также отметить, что в рамках транспортной отрасли успешно реализуются равные права и равные возможности мужчин и женщин с учетом их специфики и гендерных аспектов: численность женщин в Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан составляет более 40 % от фактической численности работников.
Межведомственное взаимодействие
Успешность достижения целей по трем выбранным стратегическим направлениям Министерства во многом зависит от степени слаженности и взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
В частности, для повышения конкурентоспособности транспортной отрасли необходимо тесное взаимодействие с Парламентом; НДП "Hуp Отан"; министерствами экономики и бюджетного планирования, индустрии и торговли, образования и науки, финансов, юстиции; агентствами по регулированию естественных монополий, защите конкуренции; госхолдингами; социально-предпринимательскими корпорациями; акиматами областей и городов Астана и Алматы; общественностью, и так далее.
Для обеспечения безопасности транспортных процессов необходимо взаимодействие с министерствами внутренних дел, экономики и бюджетного планирования, по чрезвычайным ситуациям, здравоохранения, охраны окружающей ФНБ "Самрук-Казына".
Для реализации транзитно-транспортного потенциала необходимо взаимодействие с министерствами индустрии и торговли, экономики и бюджетного планирования, иностранных дел, внутренних дел, финансов (комитеты налоговый и таможенного контроля), туризма и спорта, здравоохранения (Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора), сельского хозяйства (Комитет государственной инспекции в АПК); пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан; ФНБ "Самрук-Казына", общественными организациями.
Одним из важных аспектов является сотрудничество в рамках международных и региональных организаций, таких как СНГ, ЕврАзЭС, ШОС, ЕС, ЦАРЭС, СПЕКА и так далее.
Стратегическое
направление МТК РК
Мероприятия, требующие межотраслевой
координации

Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.03 № 883 Қаулысымен.
Стратегиялық жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізуге келесі тәуекелдер әсер етуі мүмкін:
Макроэкономикалық тәуекелдер ішкі және сыртқы конъюнктураны нашарлау мүмкіндігіне, экономиканың өсімі қарқынының және инвестициялық белсенділік деңгейінің төмендеуіне, банк жүйесінің дағдарысына, өнеркәсіптегі құлдырауға және т.б. байланысты. Мұндай сценарийі кезінде тек көлік кешенінің ғана емес, бірақ экономиканың көптеген басқа да салаларының даму мақсаттары іске асырылмайтын болады. Макроэкономикалық тәуекелдерді іске асырған жағдайда, көлік қызметтеріне сұраныс төмендеу мүмкін, нысаналы көрсеткіштерге әсер етеді.
Макроэкономикалық тәуекелдерді төмендету үшін, көлік саласындағы нарықтық процестерді дамыту үшін жағдайлар жасалады.
Бағалық тәуекелдер.
Металлургиялық кәсіпорындар өнімдерімен бірге, ресей жүк ағынының негізгі бөлігін құрайтын энергия тасығыштарға әлемдік бағалары көлік саласын дамыту үшін қауіпті фактор болып табылады. Осы сегменттердегі әлемдік конъюнктураның нашарлауы жүк айналымы көрсеткіштерінің төмендеуіне ғана емес көлік кәсіпорындарының табыстарын төмендетеді және соның салдарынан инфрақұрылымдық жобаларға инвестиция мүмкіндіктерін төмендетуге де әкеп соғуы мүмкін.
Тәуекелдердің бұл түрін төмендету ресей экономикасын әртараптандыруға, жоғары қосылған құны бар өнімнің құрылымдық үлесін арттыруға тікелей байланысты. Тәуекелдердің осы түрінен, сондай-ақ энергия ресурстарының құны мен қолжетімділігіне тәуелді әр түрлі көліктік қызмет көрсетудің дамуына байланысты. Ұқсас үлгіде энергия тасығыштарға ішкі бағаның өсімі инфляциямен салыстырғанда басып озуы, мемлекеттік және жеке меншік көлік кәсіпорындары шығындарының отынды сатып алу шығыстарының артуына әкеп соғады.
Бағалық тәуекелдерді төмендету үшін, энергия сақтаушы технологияларды енгізу және көлік жұмысының үнемділігі арттырылады.
Бюджеттік қаржыландырудың қысқаруы (дағдарыс әсерінен болуы мүмкін). Көлік кешеніне құйылатын жеке инвестициялар көлемінің артуы жоспарланып отырғанына қарамастан, стратегиялық және әлеуметтік маңызды жобалардың бөлігі бюджет қатысуынсыз жүзеге асырыла алмайды. Бюджеттік жоспарлаудың мүмкін тәуекелдері 1) республикалық бюджеттің секвестрі - республикалық және жергілікті бюджеттерді орындау барысында бекітілген түсімдер республикалық бюджетке толық түспеген кезде белгілі мөлшерде бюджеттік қаражат шығындарының қысқартуды көздейтін арнайы тетік, осының нәтижесінде бекітілген бюджеттік бағдарламаларды толық көлемде қаржыландыру мүмкіндігі болмай қалады; 2) республикалық бюджет нақтыланған жағдайда Стратегиялық жоспардың мақсаттары мен міндеттерін жөндеу.
Бұл тәуекелдің төмендеуі, мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігінің дамуына тәуелді.
Заңнамалық тәуекелдер. Көлік саласының тиімді және серпінді дамуы, қазақстандық көлік кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігі қабылданған жаңа нормативтік-құқықтық актілерді қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізуге уақтылы және жедел қабылдауға сондай-ақ қолданыстағыларға тәуелді болады. Нормативтік-құқықтық актілердің қабылданбауы немесе оны қабылдаудың ұзаққа созылуы Министрліктің стратегиялық мақсаттарын іске асыруға айтарлықтай кедергі болады.
ККМ нормашығармашылық қызметінің ашықтығы, меморгандармен, қоғаммен, ҚР Парламентімен өзара іс-қимыл жасау, бұл тәуекелдігін төмендетеді.
Геосаяси тәуекелдер. Қазақстанның халықаралық көлік желілеріне сәтті бірігуі, көбінесе көрші елдердегі тұрақты саяси жағдайларға тәуелді. Атап айтқанда, Иран аумағы арқылы өтетін "Солтүстік-Оңтүстік" халықаралық көлік дәлізін дамыту жобасын іске асыру Иран мен АҚШ арасындағы қарым-қатынастың күрт нашарлап кеткен және әскери қақтығыс басталған жағдайда қауіп төндіруі мүмкін.
Қазақстан Республикасының халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді өзара іс-қимыл жасау, тәуекелдің төмендеуіне әсер етеді.
Техногендік және экологиялық тәуекелдер. Көлік инфрақұрылымы мен жылжымалы құрамның тозуы шамасы бойынша болуы мүмкін кез келген ірі техногендік немесе экологиялық апат жабдықтың жаппай істен шығуы, айтарлықтай қосымша капитал салымын қажет етеді және көлік жүйесінің басқа нысандарынан қаражат тартуға әкеп соғады.
Ұдайы толқынды гидродинамикалық жүктемеге ұшырайтын құрылыстардың тозуы салдарынан Ертіс өзеніндегі кеме қатынасы шлюздерінің бұзылу тәуекелі артуда, бұл ретте шлюздер жабдығы пайдаланылып келе жатқан жарты ғасыр уақыттан бері жаңартылмаған. Шлюздерді оңалту жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру болмаған жағдайда, Қазақстанның Ертіс бойы өңірлеріндегі кеме қатынасы режимінің бұзылуына әкеледі.
Техникалық прогресс нәтижесінде көлік жүйесі құрылымында сапалы өзгерістер болуы мүмкін, олар өз ретінде көлік кешенінің өзінде құрылымдық өзгерістерге, көліктің жекелеген түрлеріне деген сұраныстың азаюына алып келуі мүмкін.
Бұл тәуекелді төмендету үшін, алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу, көлік активтерін жаңғырту қажет.
Кадрлық тәуекелдер. Сала білікті кадрлардың тапшылығын сезінуде. Бұл ретте Министрлікте өңірлік көлік-коммуникация жүйесін басқару деңгейінде және әкімдіктердің коммуналдық меншігіндегі көлік-коммуникация кешені ұйымдарын басқару деңгейінде де кадрларды іріктеу мен орналастыру мәселелеріне ықпал ететін тұтқасы жетіспейді.
Әкімшілік және мемлекеттік қызметшілердің беделі мен мәртебесінің түсуі, олардың жеткіліксіз моральдық және материалдық ынталандыруы, тұрғын үй және басқа да әлеуметтік мәселелерінің шешілмеуі жоғары білікті қызметкерлердің коммерциялық және басқа да құрылымдарға кетуіне, әкімшілік және мемлекеттік қызметшілердің бос лауазымдарын ауыстыруға талапкерлер арасындағы кәсібилердің, басқару менеджерлері санының төмендеуіне әкеледі.
БҒМ және оқу орындарымен сұраныс туғызып отырған мамандықтар бойынша өзара іс-қимыл жасау, еңбектің қолайлы жағдайларын қамтамасыз ету, бұл тәуекелдің төмендеуінің негізгі себептері болып табылады.
Сондай-ақ көлік саласы шеңберінде ер адамдар мен әйелдердің ерекшелігін және гендерлік аспектілерін ескере отырып, олардың тең құқықтары мен тең мүмкіндіктері ойдағыдай іске асырылып жатқанын атап өткен жөн: Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіндегі әйелдер саны қызметкерлердің нақты санының 40 %-ын құрайды.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Министрліктің таңдап алынған үш стратегиялық бағыт бойынша мақсаттарға қол жеткізуі көбінесе басқа мүдделі тараптармен және өзара іс-қимыл жасау дәрежесіне байланысты болады.
Атап алғанда, көлік саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін Парламентпен; "Нұр Отан" ХДП; экономика және бюджеттік жоспарлау, индустрия және сауда, білім және ғылым, қаржы, әділет министрліктерімен; табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау агенттіктерімен; мемхолдингтермен; әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялармен; облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкімдіктерімен, қоғаммен және басқаларымен өзара тығыз іс-қимыл жасау қажет.
Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ішкі істер, экономика және бюджеттік жоспарлау, төтенше жағдайлар, денсаулық сақтау, қоршаған ортаны қорғау министрліктерімен "Самұрық-Қазына" ҰАҚ өзара әрекеттесу қажет.
Транзит-көлік әлеуетін іске асыру үшін индустрия және сауда, экономика және бюджеттік жоспарлау, сыртқы істер, ішкі істер, қаржы (салық және кедендік бақылау комитеттері), туризм және спорт, денсаулық сақтау (Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті) ауыл шаруашылығы (АҰК мемлекеттік бақылау комитеті) министрліктерімен; Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің шекара қызметімен; "Самұрық-Қазына" ҰАҚ; қоғамдық ұйымдармен өзара әрекеттесуі қажет.
ТМД, ЕурАЗЭҚ, ШЫҰ, ЕО, ЦАРЭС, СПЕКА сияқты және тағы басқа да халықаралық және өңірлік ұйымдар шеңберіндегі ынтымақтастық маңызды аспектілердің бірі болып табылады.
ҚР ККМ стратегиялық бағыты
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар

1. Развитие транспортной
инфраструктуры
Республики Казахстан
МЭБП - развитие проектов на основе ГЧП
(Центр ГЧП)
МИТ - развитие транспортного
машиностроения
МОН - подготовка кадрового потенциала в
системе транспорта
МФ - гармонизация систем налогообложения
поставщиков транспортных услуг
АРЕМ — повышение эффективности тарифной
политики в отношении субъектов
естественной монополии транспортной
отрасли
АЗК - меры по содействию развитию
конкуренции в транспортной отрасли
АО ФНБ "Самрук-Казына" - выбор
методологии и механизмов внедрения
государственно-частного партнерства при
инвестировании инфраструктурных проектов,
обеспечение развития национальных компаний
транспортной отрасли, совместная
реализация транспортных проектов с СПК
Акиматы областей - обеспечение развития
транспортных систем на местном уровне
Стратегическое
направление МТК РК
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
2. Обеспечение
безопасности транспорт-
ных процессов
МВД - усиление контроля за обеспечением
безопасности дорожного движения
МЧС - взаимодействие при возникновении
чрезвычайных ситуаций и происшествий
МЗ - совершенствование оказания экстренной
медицинской помощи дорожно-транспортных
происшествиях и укрепление
материально-технической базы больниц,
расположенных вдоль магистральных дорог
МООС - взаимодействие по совершенствованию
экологических требований к передвижным
источникам загрязнения окружающей среды,
совершенствование системы мониторинга
АО ФНБ "Самрук-Казына" взаимодействие по
обеспечению безопасности деятельности
национальных компаний
Стратегическое
направление МТК РК
Мероприятия, требующие межотраслевой
координации
3. Развитие транзитно-
транспортного потенциала
Республики Казахстан
МИД — осуществление согласованной
международной транспортной политики
МИТ - формирование системы мультимодальных
транспортно-логистических центров
МТС — развитие международных туристических
транспортных маршрутов
МФ (КТК, НК) - приграничное сотрудничество,
упрощение таможенных и фискальных процедур при пересечении границ
АО ФНБ "Самрук-Казына" - привлечение
мирового опыта и капитала (участники,
партнеры, консультанты, консорциумы) на
реализацию международных транзитных
проектов, формирование новых транзитных
транспортных магистралей
континентального значения, транс и
евроазиатских сухопутных транспортных
коридоров
Нормативные правовые акты
1. Конституция Республики Казахстан от 30 августа 1995 года.
2. Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года.
3. Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года.
4. Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.

1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
ЭБЖМ - жобаларды МЖӘ негізінде дамыту (МЖӘ орталығы)
ИСМ - көліктік машина жасауды дамыту
БҒМ - көлік жүйесіндегі кадр әлеуетін дамыту
ҚМ - көлік қызметін жеткізушілерге салық салу жүйесін үйлестіру
ТМРА - көлік саласының табиғи монополия субъектілеріне қатысты тариф саясатының тиімділігін арттыру
ҚР БҚА - көлік саласындағы бәсекелестікті дамытуды әрекеттестіру бойынша шаралар
"Самұрық-Қазына" ҰАҚ АҚ инфрақұрылымдық жобаларды инвестициялау кезінде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін енгізу және әдістемелерді таңдау, көлік саласының ұлттық компанияларының дамуын қамтамасыз ету, көлік жобаларын ӘКК бірлесіп іске асыру
Облыс әкімдіктері - көлік жүйесін жергілікті деңгейде дамытуды қамтамасыз ету
2. Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ІІМ - жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етілуін бақылауды күшейту
ТЖМ - төтенше жағдайлар мен оқиғалар болған жағдайда өзара әрекеттесу
ДСМ - жол-көлік оқиғаларына жедел медициналық жәрдем көрсетуді жетілдіру және магистральді жолдардың бойында орналасқан емханалардың материалдық-техникалық жағдайын нығайту Қоршағанортамині - қоршаған ортаны ластаушы жылжымалы көздерге қойылатын экологиялық талаптарды жетілдіру бойынша өзара әрекеттестік, мониторинг жүйесін жетілдіру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - ұлттық компаниялар қызметінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша өзара әрекеттестік
3. Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамыту
СІМ - келісілген халықаралық көлік саясаттарын жүзеге асыру
ИСМ - мультимодальді көлік-логистика орталықтарының жүйесін құру
ТСМ - халықаралық туристік көлік маршруттарын дамыту
Қаржымині (КБК, СК) - шекара маңы ынтымақтастығы, шекарадан өту кезінде кедендік және фискальдық рәсімдерді жеңілдету
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - халықаралық транзит жобаларын іске асыруда әлемдік тәжірибе мен капиталды тарту (қатысушылар, серіктестіктер, консультанттар, консорциумдар), құрылықтық маңызы бар жаңа транзиттік көліктік магистральдарды, транс және еуразиялық құрлықтағы көлік дәліздерін құру
Нормативтік құқықтық актілер тізімі
1. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 тамыздағы Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуірдегі Кеден кодексі.
3. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексі.
4. Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі.

5. Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан".
6. Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах".
7. Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
8. Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах".
9. Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте".
10. Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации".
11. Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
12. Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте".
13. Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".
14. Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".
15. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях".
16. Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1995 года № 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации".
6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 в редакции постановления Правительства РК от 03.09.2010 № 883; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1526.
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
001 "Услуги по формированию политики, координации и контроля
области транспорта и коммуникаций"
Описание
Разработка государственных и отраслевых (секторальных) программ
развития транспортно-коммуникационного комплекса; разработка
законодательных актов, предложений по совершенствованию
применения законодательства, а также разработка и принятие
нормативных правовых актов, технических условий и иных
нормативов в области транспортно-коммуникационного комплекса по
вопросам, входящим в компетенцию Министерства; разработка
прогнозов и своевременное качественное обеспечение потребностей
государственных нужд и экономики в перевозках и коммуникациях;
по решениям Правительства осуществление функций, связанных с
владением и пользованием государственными долями и пакетами
акций юридических лиц транспортно-коммуникационного комплекса;
обновление теоретических и практических знаний, умений и
навыков по образовательным программам в сфере профессиональной
деятельности в соответствии с предъявляемыми квалификационными
требованиями для эффективного выполнения своих должностных
обязанностей и совершенствования профессионального мастерства.
Системно-техническое обслуживание и ремонт
системно-вычислительной техники. Администрирование,
сопровождение локально-вычислительной сети, информационных
систем и программных продуктов.
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год

5. "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Заңы.
6. "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңы.
7. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңы.
8. "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңы.
9. "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңы.
10. "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңы.
11. "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңы.
12. "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңы.
13. "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңы.
14. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңы.
15. "Концессия туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңы.
16. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы 1995 ж. 20 желтоқсандағы № 2697 ҚР Заңы.
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.09.03 № 883 Қаулысымен, өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1526 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 "Көлік және коммуникация саласындағы саясатты қалыптастыру, үйлестіру және бақылау жөніндегі қызметтер"
Сипаты
Көлік-коммуникация кешенінің мемлекеттік және салалық (секторалдық) даму бағдарламаларын әзірлеу: заңнаманы қолдануды жетілдіру бойынша заңнамалық актілер, ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, техникалық шарттарды және көлік-коммуникация кешені саласындағы өзге де нормативтерді әзірлеу және қабылдау; мемлекеттік мұқтаждықтар мен экономиканың тасымалдар мен коммуникациялардағы қажеттіліктерінің болжамдарын әзірлеу және уақтылы сапалы қамтамасыз ету; Үкіметтің шешімдері бойынша мемлекеттік үлестер және көлік-коммуникация кешені заңды тұлғаларының акциялар пакеттеріне иелік ету және пайдалануға байланысты функцияларды жүзеге асыру; лауазымдық міндеттерін тиімді орындау және кәсіби шеберлігін жетілдіру үшін ұсынылған біліктілік талаптарына сәйкес кәсіби қызмет шеңберіндегі білім беру бағдарламалары бойынша теориялық және тәжірибелік білімдерін, іскерлігі мен дағдысын жаңарту. Жүйелік-техникалық қызмет көрсету және жүйелік-есептеу техникасын жөндеу. Жергілікті-есептеу желісін, бағдарламалық өнімдердің ақпараттық жүйесін әкімшілендіру, сүйемелдеу.
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл

1. Координация деятельности Министерства транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан и его территориальных органов
Стратегическое
направление
1. Развитие
транспортной
инфраструктуры
Республики
Казахстан
Цель
1.1. Достижение
опережающих
темпов развития
транспортно-
коммуникационного
комплекса
Задачи
1.1.5. Улучшение
инвестиционного
климата и
содействие росту
деловой
активности в
транспортной
отрасли
Показатели
количества
Содержание
центрального аппарата
управления и
территориальных
подразделений
чел.
1360
1360
1349
1349
1349
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Эффективное
выполнение
возложенных
функций и задач
%
100
100
100
100
100
2. Услуги по повышению квалификации государственных служащих
Стратегическое
направление
1. Развитие
транспортной
инфраструктуры
Республики
Казахстан
Цель
1.1. Достижение
опережающих
темпов развития
транспортно-
коммуникационного
комплекса
Задачи
1.1.5. Улучшение
инвестиционного
климата и
содействие росту
деловой
активности в
транспортной
отрасли
Показатели
количества
Количество
государственных
служащих,
прошедших
повышение
квалификации,
обучение
государственному
языку и
иностранным
языкам.
чел.
260
260
260
260
273
Удельный вес
государственных
служащих
прошедших
повышение
квалификации,
обучение
государственному
языку и
иностранным
языкам
%
19
19
19
19
20
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Достижение
максимально
эффективного
выполнения
возложенных
функций и задач
реализации
государственной
политики в сфере
транспорта и
коммуникаций
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
1 884 507
2 175 977
2 506 079
2 761 942
3 184 422
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
002 "Развитие автомобильных дорог на республиканском уровне"
Описание
Восстановление и развитие сети автомобильных дорог республиканского
значения, отвечающей современным требованиям, для безопасного и
бесперебойного проезда транспортных средств.
Стратеги-
ческое
направление
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры автодорожной отрасли
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Проведение
дорожно-
строительных
работ на
автомобильных
дорогах
республикан-
ского значения
км

1. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі мен оның аумақтық органдарының қызметін үйлестіру
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.5. Көлік саласындағы іскерлік белсенділіктің артуына жәрдемдесу және инвестициялық климатты жақсарту
Сандық көрсеткіштер
Орталық басқару аппаратын және аумақтық бөлімшелерді ұстау
адам
1360
1360
1349
1349
1349
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қойылған міндеттер мен тапсырмаларды тиімді орындау
%
100
100
100
100
100
2. Мемлекеттік қызметкерлердің біліктілігін арттыру жөніндегі қызметтер
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.5. Көлік саласындағы іскерлік белсенділіктің артуына жәрдемдесу және инвестициялық климатты жақсарту
Сандық көрсеткіштер
Біліктілігін арттырған, мемлекеттік тілді және шет тілдерін оқыған мемлекеттік қызметшілердің саны.
адам
260
260
260
260
273
Біліктілігін арттырған, мемлекеттік тілді және шет тілдерін оқыған мемлекеттік қызметшілердің үлес салмағы
%
19
19
19
19
20
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Көлік және коммуникация саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру үшін жүктелген міндеттер мен тапсырмаларды барынша тиімді орындауға қол жеткізу
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
1 884 507
2 175 977
2 506 079
2 761 942
3 184 422
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
002 "Республикалық деңгейде автомобиль жолдарын дамыту"
Сипаты
Көлік құралдарының үздіксіз және қауіпсіз өтуі үшін қазіргі заманғы талаптарға жауап беретін республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының желілерін қайта қалпына келтіру және дамыту
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына кол жеткізу
Міндеттер
1.1.1. Автожол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу
км

719
700
550
516
983
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременный
ввод в
эксплуатацию
объектов
автодорог
республикан-
ского и
международного
сообщения
км
579
488
280
945
1 285
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
85 351 846
79 768 823
126 226 685
204 784 942
230 322 746
Форма бюджетной программы
Админис-
тратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
003 "Капитальный, средний и текущий ремонт, содержание, озеленение,
диагностика и инструментальное обследование автодорог республиканского
значения"
Описание
Проведение работ по капитальному, среднему и текущему ремонту,
озеленению, содержанию, управлению эксплуатацией автомобильных дорог и
мостов республиканского значения, проектно-изыскательские работы по
капитальному ремонту дорог и мостов прохождения государственной
экспертизы.
Стратеги-
ческое
направле-
ние
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры автодорожной отрасли
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Проведение
дорожно-ремонтных
работ на
автомобильных
дорогах
республиканского
значения
км

719
700
550
516
983
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық және халықаралық қатынастағы автожолдар объектілерін уақтылы пайдалануға беру
км
579
488
280
945
1 285
Бағдарламаны іске асыру шығыстары
мың теңге
85 351 846
79 768 823
126 226 685
204 784 942
230 322 746
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
003 "Республикалық маңызы бар автожолдарды күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу, ұстау, көгалдандыру, диагностикалау және аспаптық құралдармен тексеру"
Сипаты
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдары мен көпірлерге күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, көгалдандыру, ұстау, пайдалануды басқару, жолдар мен көпірлерді күрделі жөндеу бойынша жобалау-іздестіру жұмыстары мен мемлекеттік сараптамадан өту
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынымен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.1. Автожол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу
км

2. Обеспечение безопасности транспортных процессов
Цель
2.1. Обеспечение безопасности условий передвижения пассажиров и
грузов на всех видах транспорта
Задачи
2.1.4. Повышение безопасности в гражданской авиации
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Сертификационные и
инспекционные
работы, в том
числе:
- в авиакомпаниях
- в аэропортах
- самолетов
ед.
26
20
217
26
20
217
26
20
217
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Сертификационные и
инспекционные
работы
ед.
0
0
178
178
178
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
282 218
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
005 "Обеспечение водных путей в судоходном состоянии содержания шлюзов"
Описание
Обеспечение безопасности судоходства на внутренних водных путях.
Обеспечение гарантированных габаритов судового хода посредством
выставления (снятия) и содержания знаков навигационного оборудования;
выполнения дноуглубительных (землечерпательных), выправительных,
дноочистительных и тральных работ; содержания судоходных
гидротехнических сооружений (шлюзов) в безопасном рабочем состоянии.
Стратегическое
направление
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи

2. Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Мақсат
2.1. Жолаушылар мен жүкті көліктің барлық түрінде тасымалдау жағдайының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Міндеттер
2.1.4. Азаматтық авиацияда қауіпсіздікті арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Сертификациялық және инспекциялық жұмыстар,
соның ішінде:
бірлік
- авиакомпанияларда
26
26
26
- әуежайларда
20
20
20
- ұшақтар
217
217
217
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Сертификациялық және инспекциялық жұмыстар
бірлік
0
0
178
178
178
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
0
0
282 218
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
005 "Су жолдарының кеме жүретін жағдайда болуын қамтамасыз ету және шлюздерді ұстау"
Сипаты
Ішкі су жолдарындағы кеме қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Навигациялық жабдықтар белгілерін кою (алу) және күтіп ұстау арқылы кеме жүруінің кепілдендірілген өлшемдерін қамтамасыз ету: түбін тереңдету (жерді қарпу), түзету, түбін тазарту және трал жұмыстарын орындау; кеме жүретін гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) қауіпсіз жұмыс жағдайында ұстау
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер

1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры автодорожной
отрасли;
1.1.3. Повышение уровня развития инфраструктуры гражданской
авиации;
1.1.5. Улучшение инвестиционного климата и содействие росту
деловой активности в транспортной отрасли.
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012
год
Показатели
количества
Количество тем
исследований в
областях:
- автодорожная
отрасль;
Ед.
7
7
11
10
- автомобильный
транспорт;
4
3
4
5
- транзитный
потенциал;
3
3
2
2
- железнодорожная
отрасль;
2
- гражданская
авиация.
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Отчеты НИР
16
14
17
17
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
115 713
101 002
22 674
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
012 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог
областного, районного значения и улиц городов Астаны и Алматы"
Описание
Проведение работ по капитальному и среднему ремонту автомобильных
дорог областного и районного значения, улиц городов Астаны и Алматы.
Стратегическое
направление
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры автодорожной отрасли
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Проведение
дорожно-ремонтных
работ на автомобильных
дорогах областного и
районного значения

1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.1. Автожол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру;
1.1.3. Азаматтық авиация саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру;
1.1.5. Көлік саласындағы іскерлік белсенділіктің артуына жәрдемдесу және инвестициялық климатты жақсарту
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Салалардағы зерттеулер тақырыптарының саны:
автожол саласы;
бірлік
7
7
11
10
автомобиль көлігі;
4
3
4
5
транзит әлеуеті;
3
3
2
2
темір жол саласы;
2
азаматтық авиация.
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
ҒЗЖ есептері
16
14
17
17
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
115 713
101 002
22 674
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
012 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және Алматы, Астана қалаларының көшелерін күрделі және орташа жөндеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер"
Сипаты
"Облыстық және аудандық маңызы бар, автомобиль жолдарын мен Алматы, Астана қалаларының көшелерін, орташа және ағымдағы жөндеу жүргізу"
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.1. Автожолдар саласының инфрақұрылымын дамыту деңгейін арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Облыстық және аудандық деңгейдегі автомобиль жолдары жол жөндеу жұмыстарын жүргізу

2. Обеспечение безопасности транспортных процессов
Цель
2.1. Обеспечение безопасных условий передвижения пассажиров
и грузов на всех видах транспорта
Задачи
2.1.5. Повышение безопасности на водном транспорте
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Обеспечение
классификации
судов и
проведение
освидетельство-
ваний судов
ед.
400
450
500
550
550
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение
технической
безопасности
судов и других
инженерных
сооружений,
участвующих в
процессе
судоходства
%
по
факту
по
факту
по факту
по факту
по факту
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
92 050
101 952
119 467
149 051
162 989
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
016 "Обеспечение качества выполнения дорожно-строительных и
ремонтных работ"
Описание
Осуществление контроля за качеством выполняемых работ по
строительству, реконструкции, капитальному, среднему, текущему
ремонту автомобильных дорог республиканского значения и
применяемыми дорожно-строительными материалами.
Стратегическое
направление
2. Обеспечение безопасности транспортных процессов
Цель
2.1. Обеспечение безопасных условий передвижения пассажиров и
грузов на всех видах транспорта
Задачи
2.1.2. Повышение безопасности в автодорожной отрасли
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Проведение
контроля качества
дорожно-ремонтных
работ на авто-
мобильных дорогах
республиканского
значения
км
1 826
2 200
2 628
2 852
2 852
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Ориентировочная
протяженность
реконструированных
и отремонтированных
участков авто-
мобильных дорог
республиканского
значения,
прошедших контроль
качества
км
1 826
2 200
2 628
2 852
2 852
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
199 670
216 604
259 431
267 314
305 291
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
019 "Субсидирование регулярных внутренних авиаперевозок"
Описание
Обеспечение доступности услуг авиатранспорта на регулярные
внутренние авиаперевозки для среднестатистического потребителя,
путем осуществления гибкой тарифной политики, направленной на
поэтапное снижение объемов субсидирования и в дальнейшем переход
на полную самоокупаемость
Стратегическое
направление
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель

2. Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Мақсат
2.1. Жолаушылар мен жүктің көліктің барлық түрлерінде жүруінің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету
Міндеттер
2.1.5. Су көлігіндегі қауіпсіздікті арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Кемелердің жіктелуін қамтамасыз ету және кемелерді куәландыруды жүргізу
бірлік
400
450
500
550
550
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Кеме қатынасы процесіне қатысатын кемелердің және өзге де инженерлік құрылыстардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Авариялар саны
факт бойынша
факт бойынша
факт бойынша
факт бойынша
факт бойынша
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
92 050
101 952
119 467
149 051
162 989
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
016 "Жол-құрылыс және жөндеу жұмыстарын орындаудың сапасын қамтамасыз ету"
Сипаты
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, күрделі, орташа, ағымдағы жөндеу бойынша орындалып жатқан жұмыстардың және қолданылып жатқан жол-құрылыс материалдарының сапасына бақылауды жүзеге асыру
Стратегиялық бағыт
2. Көлік ресімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Мақсат
2.1. Жолаушылар мен жүктің көліктің барлық түрлерінде жүруінің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету
Міндеттер
2.1.2. Автожол саласындағы қауіпсіздікті арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарындағы жол-жөндеу жұмыстарының сапасына бақылау жүргізу
км
1 826
2 200
2 628
2 852
2 852
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қайта жаңартылған және жөндеу жүргізілген республикалық маңызы бар автомобиль жолдары учаскелерінің сапасына бақылау жүргізілгендерінің шамамен онан сон ұзақтығы
км
1 826
2 200
2 628
2 852
2 852
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
199 670
216 604
259 431
267 314
305 291
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
019 "Жүйелі ішкі авиатасымалдарды субсидиялау"
Сипаты
Субсидиялау көлемін кезең-кезеңімен төмендетуге және одан әрі өзін-өзі толық ақтауға бағытталған икемді тариф саясатын жүзеге асыру жолымен тұрақты ішкі авиатасымалына орташа статистикалық тұтынушы үшін авиакөлік қызметтеріне қол жетімділігін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат

2. Обеспечение безопасности транспортных процессов
Цель
2.1. Обеспечение безопасных условий передвижения пассажиров и
грузов на всех видах транспорта
Задачи
2.1.5. Повышение безопасности на водном транспорте
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Выполнение работ
по:
созданию систем
управления
движением судов
проект.
0
2
-
-
реконструкция
судоходных шлюзов
проект.
2
2
2
2
созданию
Региональной
системы
управления
спасательными
операциями
проект.
1
-
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Выполнения
реконструкции
инфраструктуры
водного
транспорта
%
0
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
0
163 408
476 904
289 813
488 321
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
021 "Разработка технических регламентов и стандартов в области
транспорта и коммуникации"
Описание
Разработка, переработка и совершенствование национальных
нормативно-технических документов (стандартов), технических
регламентов в автодорожной отрасли в соответствии с международными
требованиями; создание комплекса стандартов и нормативных
документов по стандартизации в области автомобильного и
железнодорожного транспорта.
Стратегическое
направление
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития транспортно-
коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.2. Повышение уровня развития инфраструктуры железнодорожной
отрасли;
1.1.3. Повышение уровня развития инфраструктуры гражданской
авиации;
1.1.4. Повышение уровня развития инфраструктуры водного
транспорта.
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Количество
разрабатываемых
регламентов и
стандартов:
Ед.
- водная отрасль;
- отрасль
гражданской
авиации;
- железнодорожная
отрасль.
100
100
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Государственные
стандарты и
регламенты
Ед.
100
129
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
65 077
60 722
0
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
022 "Материально-техническое оснащение Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан"
Описание
Оснащение территориальных органов транспортного контроля
передвижными постами
Стратегическое
направление
Стратегическое направление 2. Обеспечение безопасности
транспортных процессов
Цель
Недопущение проезда автотранспортных средств с нарушениями
габаритных и весовых параметров, контроль за пассажирскими
перевозками
Задачи

2. Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Мақсат
2.1. Жолаушылар мен жүктің көліктің барлық түрлерінде жүруінің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету
Міндеттер
2.1.5. Су көлігіндегі қауіпсіздікті арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Мынадай жұмыстарды орындау:
кемелер қозғалысын басқару жүйесін құру
жоба
0
2
-
-
кеме қатынасы шлюздерін қайта жаңарту
жоба
2
2
2
2
Құтқару операцияларын басқарудың өңірлік жүйесін құру
жоба
1
-
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Су көлігінің инфрақұрылымын қайта жаңартуды орындау
бірлік
0
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
0
163 408
476 904
289 813
488 321
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
021 "Көлік және коммуникация саласында техникалық регламенттер мен стандарттар әзірлеу"
Сипаты
Автожол саласындағы ұлттық нормативтік-техникалық құжаттарды (стандарттарды), техникалық регламенттерді халықаралық талаптарға сәйкес әзірлеу, пысықтау және жетілдіру; автомобиль және темір жол көлігі саласындағы стандарттау бойынша стандарттар мен нормативтік құжаттар кешенін жасау
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.2. Теміржол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру;
1.1.3. Азаматтық авиация саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру;
1.1.4. Су көлігі саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Әзірленіп жатқан регламенттер мен стандарттардың саны:
бірлік
су саласындағы;
азаматтық авиация саласындағы;
темір жол саласындағы
100
100
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік стандарттар мен регламенттер
бірлік
100
129
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
65 077
60 722
0
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Әкімші
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
022 "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру"
Сипаты
Көліктік бақылаудың аумақтық органдарын жылжымалы бекеттермен жарақтандыру
Стратегиялық бағыт
2. Көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Мақсат
Көлемдік және салмақтық өлшемдерді бұзумен автокөлік құралдарының жүруін болдырмау, жолаушылар тасымалын бақылау
Міндеттер

2.1.1. Повышение уровня государственного технического
контроля на транспорте
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
Стратегическое
направление
Развитие транспортной
инфраструктуры
Республики Казахстан
Показатели
количества
Приобретение передвижных
постов транспортного
контроля
шт.
16
0
0
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Экономия бюджетных
средств с каждого
передвижного поста по
сравнению со
стационарным постом
составит примерно 28-29
млн. тенге
тыс.
тенге

2.1.1. Көліктегі қауіпсіздікті мемлекеттік техникалық бақылау деңгейін арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008
2009
2010
2011
2012
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Сандық көрсеткіштер
Көліктік бақылаудың жылжымалы бекеттерін сатып алу
дана
16
10
6
Тиімділік көрсеткіштері
Жергілікті бекетпен салыстырғанда әрбір жылжымалы бекет арқылы бюджет қаражаты шамамен 28-29 млн. теңгеге үнемделеді
мың теңге

1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.5. Улучшение инвестиционного климата и содействие росту
деловой активности в транспортной отрасли
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Содержание
здания с целью
создания
необходимых
социально-
бытовых условий
государственным
служащим.
кв. м.
32 294
32 294
32 294
32 294
32 294
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Техническое и
хозяйственное
обслуживание
здания
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
332 568
431 350
426 832
278 018
283 190
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
031 "Строительство и реконструкция инфраструктуры железнодорожного
транспорта"
Описание
Строительство железнодорожных линий
Стратегическое
направление
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.2. Повышение уровня развития инфраструктуры железнодорожной
отрасли
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Разработка ПСД по
проекту
строительства
ж.д. линии
Узень-госграница
с Туркменистаном
км
Разработ-
ка ПСД
Разработ-
ка ПСД
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Протяженность
построенных
железных дорог
км
0
0
0
0
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге
97 000
1 100 000
0
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
Бюджетной
программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
032 "Формирование и увеличение уставного капитала
Республиканского государственного предприятия
"Казахавтодор"
Описание
На приобретение дорожно-эксплутационной техники
Стратегическое
направление
1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики
Казахстан
Цель
1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Задачи
1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры
автодорожной отрасли
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Приобретено дорожно-
эксплутационной
техники
79
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Количество
дорожно-
эксплутационной
техники
%
5
Расходы на
реализацию
Программы
тыс.
тенге

1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.5. Көлік саласындағы іскерлік белсенділікті арттыруға қолдау көрсету және инвестициялық климатты жақсарту
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Ғимаратты мемлекеттік қызметшілерге қажетті әлеуметтік-тұрмыстық жағдай жасау мақсатында ұстау
шаршы метр
32 294
32 294
32 294
32 294
32 294
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ғимаратқа техникалық шаруашылық қызмет көрсету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
332 568
431 350
426 832
278 018
283 190
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
031 "Темір жол көлігі инфрақұрылымын салу және реконструкциялау"
Сипаты
Темір жол желілерін салу
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.2. Теміржол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Өзен-Түркіменстанмен мемшекара, темір жол желісін салу жобасы бойынша ЖСҚ әзірлеу
км
ЖСҚ әзірлеу
ЖСҚ әзірлеу
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Салынған темір жолдардың ұзындығы
км
0
0
0
0
Бағдарламаны іске асыруға шығыстар арналған
мың теңге
97 000
1 100 000
0
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
(кіші бағдарлама)
032 "Қазақавтожол" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының жарғылық капиталын қалыптастыру және ұлғайту"
Сипаты
Жол-пайдалану техникасын сатып алуға
Стратегиялық бағыт
1. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Мақсат
1.1. Көлік-коммуникация кешенінің озыңқы қарқынмен дамуына қол жеткізу
Міндеттер
1.1.1. Автожол саласы инфрақұрылымының даму деңгейін көтеру
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлік
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштер
Жол пайдалану техникалары сатып алынды
79
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жол пайдалану техникаларының саны
%
5
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге