Об утверждении Программы по развитию местного содержания в Республике Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2010 года № 1135.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2014 № 169.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 302 "Об утверждении Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по развитию местного содержания в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2014 № 169.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
29 октября 2010 года № 1135
Программа
по развитию местного содержания
в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы
Сноска. Программа в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2014 № 169.
1. Паспорт Программы
Наименование
Программа по развитию местного содержания в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы (далее – Программа)
Основание для разработки
Пункт 19 Плана мероприятий по реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию на 2010 – 2014 годы
Ответственный исполнитель
Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
Цель
Создание условий для устойчивого развития отечественного производства конкурентоспособных товаров, работ и услуг, а также продвижения их на внутреннем рынке.
Задачи
Систематизация государственной политики развития местного содержания, совершенствование нормативно-правовой базы.
Оказание сервисной поддержки отечественным производителям.
Анализ и прогнозирование путей дальнейшего развития отечественного производства.
Содействие в реализации проектов по освоению производства наиболее востребованных на внутреннем рынке товаров и услуг и модернизации действующих производств.
Этапы реализации
Первый этап – 2010 – 2011 годы;
Второй этап – 2012 год;
Третий этап – 2013 – 2014 годы.
Целевые индикаторы
В 2014 году обеспечить уровень экономически выгодного производства товаров и услуг с целью обеспечения доли местного содержания в общем объеме закупок и занятости местных специалистов:
недропользователи горнорудного комплекса:
по товарам до 12 %;
по работам и услугам до 74 %;
недропользователи нефтегазового комплекса (без учета показателей NCOC, КПО и ТШО):
по товарам до 16 %;

Қазақстан Республикасындағы жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қазандағы N 1135 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2014 № 169 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2014 № 169 қаулысымен.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 29 қазандағы
№ 1135 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі
2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2014 № 169 қаулысымен.
1. Бағдарлама паспорты
Атауы
Қазақстан Республикасында жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама (бұдан әрі – Бағдарлама)
Әзірлеу үшін негіздеме
Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 19-тармағы
Жауапты орындаушы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
Мақсаты
Бәсекеге қабілетті тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірісін орнықты дамыту үшін қосымша жағдайлар жасау, сондай-ақ оларды ішкі нарықта ілгерілету.
Міндеттер
Жергілікті қамтуды дамытудың мемлекеттік саясатын жүйелендіру, нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру. Отандық өндірушілерге сервистік қолдау көрсету.
Отандық өндірісті одан әрі дамыту жолдарын талдау және болжау.
Ішкі нарықта барынша сұранысқа ие тауарлардың және көрсетілетін қызметтердің өндірісін игеру бойынша жобаларды іске асыруға және жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға жәрдемдесу.
Іске асыру кезеңдері
Бірінші кезең – 2010 – 2011 жылдар;
Екінші кезең – 2012 жыл;
Үшінші кезең – 2013 – 2014 жылдар.
Нысаналы индикаторлар
2014 жылы жалпы сатып алу көлемінде жергілікті қамту үлесін және жергілікті мамандарды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатында тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экономикалық тиімді өндірісінің мынадай деңгейін қамтамасыз ету:
тау-кен кешенінің жер қойнауын пайдаланушылар: тауарлар бойынша 12 %-ға дейін;
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 74 %-ға дейін;
мұнай-газ кешенінің жер қойнауын пайдаланушылар (NCOC, ҚПО және ТШО көрсеткіштерін есепке алмағанда):
тауарлар бойынша 16 %-ға дейін;

по работам и услугам до 72,5 %;
процент местного персонала, занятого в проектах недропользователей:
для менеджеров высшего звена, не менее 70 %;
для менеджеров среднего звена, инженерно-технического персонала и рабочих специальностей, не менее 90%;
государственных учреждений и организаций:
по товарам до 43 %;
по работам и услугам до 87 %;
национального управляющего холдинга, национальных холдингов и компаний:
по товарам до 49 %;
по работам и услугам до 78 %;
системообразующих предприятий:
по товарам до 15 %;
по работам и услугам до 68 %.
Источники и объемы финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета в размере 3 706,5 млн. тенге.
2. Введение
Местное содержание – показатель доли, в стоимостном и процентном выражениях, местных товаров, услуг и трудовых ресурсов, используемых при осуществлении деятельности предприятиями на территории Республики Казахстан.
Отечественная обрабатывающая промышленность имеет потенциал для насыщения внутреннего рынка отечественной конкурентоспособной продукцией, однако на сегодняшний день, объем производства и, соответственно, закупа отечественных товаров, работ и услуг незначителен по сравнению с объемом импортируемых товаров, работ и услуг.
Как показывает международный опыт, на этапе становления экономики в рамках переходного периода (США, Бразилия, Норвегия и т.д.), эффективное государственное регулирование хозяйственных отношений может принести положительные экономические результаты, при этом государственная политика не должна быть ограничена исключительно мерами воздействия на потребителей, но и параллельно должна обеспечивать развитие производственного потенциала отечественной промышленности.
Анализ международной практики развития местного содержания показывает, что в основном государственная политика в вопросах развития местного содержания должна быть направлена на:
1) организацию совместной работы Правительства, местных производителей, инвесторов и активное вовлечение компаний покупателей местной продукции и услуг;
2) изучение потребностей рынка на основе анализа потребностей государственных органов и крупных хозяйствующих субъектов;
3) разработку системных мер в целях поддержки отечественного производства, защиты внутреннего рынка, повышения конкурентоспособности товаров и услуг, повышение эффективности системы образования, ориентированной на реальные нужды рынка труда;
4) определение целевых показателей по этапам программы развития местного содержания, и их постоянный контроль.

жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 72,5 %-ға дейін;
жер қойнауын пайдаланушылар жобаларына қамтылған жергілікті персонал пайызы:
жоғары буын менеджерлері үшін кемінде 70 %;
орта буын менеджерлері, инженерлік-техникалық персонал және жұмысшы мамандықтары үшін кемінде 90 %;
мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар:
тауарлар бойынша 43 %-ға дейін;
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 87 %-ға дейін;
ұлттық басқару холдингі, ұлттық холдингтер мен компаниялар:
тауарлар бойынша 49 %-ға дейін;
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 78 %-ға дейін;
жүйе құраушы кәсіпорындар:
тауарлар бойынша 15 %-ға дейін;
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 68 %-ға дейін.
Қаржыландыру көздері мен көлемі
Бағдарламаны қаржыландыру 3 706,5 млн. теңге көлемінде республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
2. Кіріспе
Жергілікті қамту – кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыруы кезінде пайдаланылатын жергілікті тауарлардың, қызметтердің және еңбек ресурстарының құндық және пайыздық мәндегі үлес көрсеткіші.
Отандық өңдеуші өнеркәсіптің ішкі нарықты отандық бәсекеге қабілетті өніммен толықтыру үшін әлеуеті бар, алайда бүгінгі күні өндіріс көлемі және отандық тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тиісінше импортталатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемімен салыстырғанда елеусіз болып отыр.
Халықаралық тәжірибе көрсетіп отырғандай, өтпелі кезең шеңберінде экономиканың қалыптасу кезеңінде (АҚШ, Бразилия, Норвегия және т.б.) шаруашылық қатынастарды тиімді мемлекеттік реттеу оң экономикалық нәтижелер әкелуі мүмкін, бұл ретте мемлекеттік саясат тек тұтынушыларға ықпал ету шараларымен шектеліп қоймай, сонымен қатар отандық өнеркәсіптің өндірістік әлеуетін дамытуды қамтамасыз етуі тиіс.
Жергілікті қамтуды дамытудың халықаралық тәжірибесін талдау жергілікті қамтуды дамыту мәселесіндегі мемлекеттік саясаттың негізінен мыналарға:
1) Үкіметтің, жергілікті өндірушілердің, инвесторлардың бірлескен жұмысын ұйымдастыру және жергілікті өнім мен көрсетілетін қызметтерді сатып алушы компанияларды белсенді тартуға;
2) мемлекеттік органдар мен ірі шаруашылық субъектілерінің қажеттіліктерін талдау негізінде нарық қажеттіліктерін зерделеуге;
3) еңбек нарығының шынайы мұқтаждықтарына бағдарланған білім жүйесінің тиімділігін арттыру, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, ішкі нарықты қорғау, отандық өндірісті қолдау мақсатында жүйелі шараларды әзірлеуге;
4) жергілікті қамтуды дамыту бағдарламасының кезеңдері бойынша нысаналы көрсеткіштерді айқындау және оларды тұрақты бақылауға бағытталуы тиіс екенін көрсетеді.

Указанные выше факторы и направления работы по развитию местного содержания нашли свое отражение в Программе, разработанной в целях реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958. Системные и оперативные меры поддержки, предусмотренные Программой должны содействовать отечественным производителям в устойчивом развитии, подготовке к усилению конкуренции в условиях членства Казахстана в Едином экономическом пространстве и Всемирной торговой организации.
Следует отметить, что меры по развитию местного содержания также предусмотрены отраслевыми программами Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, в частности программами по развитию химической промышленности, развития атомной отрасли, электроэнергетики, информационных и коммуникационных технологий, нефтегазовой отрасли, горно-металлургической отрасли, машиностроительной отрасли, агропромышленного комплекса, туристской индустрии, легкой промышленности, строительной индустрии и производства строительных материалов.
3. Анализ текущей ситуации
1. Оценка текущей ситуации и влияния местного содержания на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны
Общий объем закупа товаров, работ и услуг (далее – ТРУ) согласно данным отчетностей субъектов мониторинга местного содержания (государственные органы, недропользователи, концессионеры, национальные компании и системообразующие предприятия) в 2012 году составил 8 711,6 млрд. тенге, в том числе у отечественных поставщиков – 4 954,3 млрд. тенге. Доля местного содержания в товарах, работах и услугах составила 56,9 %, что на 1,6 % больше, чем в 2011 году и на 8,6 % больше данных 2010 года. При этом:
1) товаров закуплено на общую сумму 3 432,4 млрд. тенге, в том числе местных товаров закуплено на сумму 1 184,0 млрд. тенге, доля местных товаров составила 34,5 %, что на 324,8 млрд. тенге больше, чем в 2011 году и на 334,1 млрд. тенге больше, чем в 2010 году;
2) работ приобретено на общую сумму 2 466,0 млрд. тенге, из них доля местных работ составила 60,9 % – это меньше показателя 2011 года на 4,5 %, но в денежном эквиваленте больше на 401,9 млрд. тенге – 1 501,4 млрд. тенге;
3) услуг оказано на общую сумму 2 813,1 млрд. тенге, из них местными поставщиками оказано услуг на сумму 2 268,8 млрд. тенге, доля местных услуг составила 80,7 %. Для сравнения, в 2011 году местными поставщиками оказано услуг меньше на 238,1 млрд. тенге или на 6,9 %.
Объем закупок ТРУ по итогам 2012 года выглядит следующим образом:
Государственные органы:

Жоғарыда көрсетілген факторлар мен жергілікті қамтуды дамыту бойынша жұмыс бағыттары Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру мақсатында әзірленген осы Бағдарламада көрініс тапты. Бағдарламада көзделген жүйелік және жедел қолдау шаралары отандық өндірушілерге орнықты дамуға, Қазақстанның Бірыңғай экономикалық кеңістігіне және Дүниежүзілік сауда ұйымына мүшелігі шарттарында бәсекелестіктің күшеюіне дайындалуға жәрдемдесуі тиіс.
Жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі шаралар 2010 – 2014 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының мынадай салалық бағдарламаларында да, атап айтқанда химия өнеркәсібін, атом өнеркәсібін, электр энергетикасын, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, мұнай-газ саласын, тау-кен металлургиясы саласын, машина жасауды, агроөнеркәсіптік кешенін, туристік индустрияны, жеңіл өнеркәсіпті, құрылыс индустриясын және құрылыс материалдары өндірісін дамыту жөніндегі бағдарламаларда да көзделген.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
1. Ағымдағы жағдайды және жергілікті қамтудың, елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау
Жергілікті қамту мониторингі субъектілері (мемлекеттік органдар, жер қойнауын пайдаланушылар, концессионерлер, ұлттық компаниялар және жүйе құраушы компаниялар) есептіліктерінің мәліметтеріне сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі – ТЖҚ) сатып алудың жалпы көлемі 2012 жылы 8 711,6 млрд. теңгені құрады, оның ішінде отандық өнім берушілерден – 4 954,3 млрд. теңгеге сатып алынған. Тауарлардағы, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердегі жергілікті қамтудың үлесі 56,9 %-ды құрады, бұл 2011 жылмен салыстырғанда 1,6 %-ға және 2010 жылмен салыстырғанда 8,6 %-ға көп. Бұл ретте:
1) тауарлар 3 432,4 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті тауарлар 1 184,0 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті тауарлардың үлесі 34,5 %-ды құрады, оны 2011 жылмен салыстырғанда 324,8 млрд. теңгеге көп және 2010 жылмен салыстырғанда 334,1 млрд. теңгеге көп сатып алынған;
2) жұмыстар 2 466,0 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті жұмыстар үлесі 60,9 %-ды құрады – бұл 2011 жылдың көрсеткішінен 4,5 %-ға төмен, бірақ ақшалай баламада 401,9 млрд. теңгеге көп – 1 501,4 млрд. теңгені құрады;
3) қызметтер 2 813,1 млрд. теңге жалпы сомасына көрсетілген, оның ішінде жергілікті өнім берушілер 2 268,8 млрд. теңге сомасына қызметтерлер көрсеткен, жергілікті көрсетілетін қызметтердің үлесі 80,7 %-ды құрады. Салыстыру үшін 2011 жылы жергілікті өнім берушілер қызметтерді 238,1 млрд. теңгеге немесе 6,9 %-ға аз көрсетті.
2012 жылдың қорытындылары бойынша ТЖҚ сатып алу көлемі мынадай:
Мемлекеттік органдар:

1) товаров закуплено на общую сумму 312,6 млрд. тенге, в том числе местных товаров закуплено на сумму 125,3 млрд. тенге, доля местных товаров составила 40,1 %. Для сравнения, в 2010 году местных товаров приобретено на сумму 91,7 млрд. тенге, а в 2011 году – 78,2 млрд. тенге;
2) работ приобретено на общую сумму 395,4 млрд. тенге, из них у местных поставщиков закуплено на сумму 326,0 млрд. тенге, доля местных работ – 82,5 %. В 2010 году, по сравнению с 2012 годом, местных работ приобретено меньше на 103,0 млрд. тенге, в 2011 году – меньше на 173 млрд. тенге;
3) услуг приобретено на общую сумму 424,8 млрд. тенге, в том числе у местных поставщиков на сумму 367,4 млрд. тенге, доля местных услуг составила 86,5 %. По сравнению с 2011 годом, в 2012 году местных услуг приобретено больше на 215,3 млрд. тенге, а по сравнению с 2010 годом – больше на 140 млрд. тенге.
Системообразующие предприятия (предприятия согласно перечню организаций, закупки товаров, работ и услуг которых подлежат мониторингу местного содержания, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2009 года № 366):
1) товаров закуплено на общую сумму 731,8 млрд. тенге, что на 537 млн. тенге больше, чем в 2011 году, в том числе местных товаров закуплено на 232,8 млрд. тенге, доля местных товаров составила 31,8 %. Для сравнения, в 2010 году местных товаров закуплено на сумму 112,9 млрд. тенге, а в 2011 году – 103,7 млрд. тенге;
2) работ в 2012 году приобретено на общую сумму 56,1 млрд. тенге, что на 8,8 млрд. тенге меньше, чем в 2011 году и на 10,6 млрд. тенге меньше, чем в 2010 году, из них у местных поставщиков закуплено на сумму 50,8 млрд. тенге, доля местных работ – 90,5 %, это больше показателя 2011 года на 13,8 % и на 13,6 % больше, чем в 2010 году;
3) услуг приобретено на общую сумму 229,0 млрд. тенге, у местных поставщиков на сумму 195,9 млрд. тенге, доля местных услуг составила 56,6 %. По сравнению с 2011 годом, в 2012 году местных услуг приобретено больше на 109,5 млрд. тенге, и на 90,1 млрд. тенге больше, чем в 2010 году.
Недропользователи:
1) товаров закуплено на общую сумму 758,3 млрд. тенге, в том числе местных товаров закуплено на сумму 95,2 млрд. тенге, доля местных товаров составила 12,6 %. В 2011 и 2010 годах доля местных товаров составила 11,4 % и 11,9 %, соответственно;

1) тауарлар 312,6 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті тауарлар 125,3 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті тауарлардың үлесі 40,1 %-ды құрады. Салыстыру үшін 2010 жылы жергілікті тауарлар 91,7 млрд. теңге сомасына сатып алынды, ал 2011 жылы – 78,2 млрд. теңгеге сатып алынды;
2) жұмыстар 395,4 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті өнім берушілерден 326,0 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті жұмыстардың үлесі - 82,5 %. 2010 жылы 2012 жылмен салыстырғанда жергілікті жұмыстар 103,0 млрд. теңгеге кем сатып алынды, 2011 жылы – 173 млрд. теңгеге кем;
3) көрсетілетін қызметтер 424,8 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, жергілікті өнім берушілерден 367,4 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті қызметтер үлесі 86,5 %-ды құрады. 2011 жылмен салыстырғанда 2012 жыл жергілікті өнім берушілерден қызметтер 215,3 млрд. теңгеге көп сатып алынған, ал 2010 жылмен салыстырғанда – 140 млрд. теңгеге көп.
Жүйе құрушы кәсіпорындар (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 20 наурыздағы № 366 қаулысымен бекітілген ТЖҚ сатып алуы қазақстандық қамту мониторингісіне жататын ұйымдардың тізбесіне сәйкес кәсіпорындар):
1) тауарлар 731,8 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оны 2011 жылмен салыстырғанда 537 млн. теңгеге көп сатып алынды, оның ішінде жергілікті тауарлар 232,8 млрд. теңгеге сатып алынған, жергілікті тауарлардың үлесі 31,8 %-ды құрады. Салыстыру үшін 2010 жылы жергілікті тауарлар 112,9 млрд. теңге сомасына сатып алынған, ал 2011 жылы – 103,7 млрд. теңгеге сатып алынған.
2) жұмыстар 2012 жылы 56,1 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оны 2011 жылмен салыстырғанда 8,8 млрд. теңгеге және 2010 жылмен салыстырғанда 10,6 млрд. теңгеге кем сатып алынған, оның ішінде жергілікті өнім берушіден 50,8 млрд. теңге сомасына сатып алынды, жергілікті жұмыстардың үлесі – 90,5 % құрады, бұл 2011 жылдың көрсеткішінен 13,8 %-ға және 2010 жылмен салыстырғанда 13,6 %-ға көп;
3) көрсетілетін қызметтер 229,0 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, жергілікті өнім берушілерден 195,9 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті қызметтер үлесі 56,6 %-ды құрады. 2011 жылмен салыстырғанда 2012 жылы жергілікті көрсетілетін қызметтер 109,5 млрд. теңгеге көп сатып алынды және 2010 жылмен салыстырғанда 90,1 млрд. теңгеге көп.
Жер қойнауын пайдаланушылар:
1) тауарлар 758,3 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті тауарлар 95,2 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті тауарлардың үлесі 12,6 %-ды құрады. 2011 және 2012 жылдардағы жергілікті тауарлар үлесі тиісінше 11,4 % және 11,9 % құрады;

2) работ приобретено на общую сумму 1 100,8 млрд. тенге, из них у местных поставщиков закуплено на сумму 567,6 млрд. тенге, доля местных работ – 51,6 %. Для сравнения, в 2010 году местных работ приобретено на сумму 257,3 млрд. тенге, а в 2011 году – 531,8 млрд. тенге;
3) услуг приобретено на общую сумму 1 128,1 млрд. тенге, в том числе у местных поставщиков приобретено на сумму 833,3 млрд. тенге, доля местных услуг составила 73,9 %. В 2012 году, по сравнению с 2011 годом, приобретено услуг больше на 95 млрд. тенге, а по сравнению с 2010 годом – больше на 226,7 млрд. тенге.
Национальные холдинги и компании:
1) товаров закуплено на общую сумму 1 607,7 млрд. тенге, в том числе местных товаров закуплено на сумму 739,2 млрд. тенге, доля местных товаров составила 46 %. Для сравнения, в 2010 году местных товаров приобретено на сумму 568,9 млрд. тенге, а в 2011 году – 622,1 млрд. тенге;
2) работ приобретено на общую сумму 921,1 млрд. тенге, из них у местных поставщиков закуплено на сумму 569 млрд. тенге, доля местных работ – 61,8 %. По сравнению с предыдущими двумя годами, в 2012 году местных работ приобретено больше, чем в 2010 году, на 239 млрд. тенге, а по сравнению с 2011 годом – больше на 201,5 млрд. тенге;
3) услуг приобретено на общую сумму 1 038,3 млрд. тенге, у местных поставщиков на сумму 909 млрд. тенге, доля местных услуг составила 87,5 %. Для сравнения в 2010 и 2011 годах доля местного содержания составила 75,8 % и 70,1 %, соответственно.
По результатам анализа мониторинга за последние три года выявлено, что положительная динамика развития местного содержания сохраняется в государственных закупках, закупках национальных холдингов и компаний. В закупках недропользователей положительная динамика сохраняется только в товарах и услугах. Уровень местного содержания в закупках системообразующих предприятий характеризуется как нестабильный.
Вместе с тем по ряду показателей наблюдается общее недостижение целевых индикаторов. Основными причинами недостижения целевых индикаторов являются:
1) недостаточность конкретных механизмов и мероприятий по достижению целевых индикаторов. Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан, как уполномоченный орган в области развития местного содержания, вырабатывает политику по оказанию мер государственной поддержки отечественным производителям, однако фактически не имеет прямых рычагов и инструментов способных оказать значительное влияние на процедуры закупа товаров, работ и услуг субъектов мониторинга в пользу производителей отечественной продукции;

2) жұмыстар 1 100,8 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті өнім берушілерден 567,6 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті жұмыстардың үлесі - 51,6 %. Салыстыру үшін 2010 жылы жергілікті жұмыстар 257,3 млрд. теңге сомасына сатып алынған, ал 2011 жылы – 531,8 млрд. теңгеге;
3) көрсетілетін қызметтер 1 128,1 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, жергілікті өнім берушілерден 833,3 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті көрсетілетін қызметтер үлесі 73,9 %-ды құрады. 2012 жылы 2011 жылмен салыстырғанда көрсетілетін қызметтер 95 млрд. теңгеге көп сатып алынған, ал 2010 жылмен салыстырғанда – 226,7 млрд. теңгеге көп.
Ұлттық холдингтер мен компаниялар:
1) тауарлар 1 607,7 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті тауарлар 739,2 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті тауарлардың үлесі 46 %-ды құрады. Салыстыру үшін 2010 жылы жергілікті тауарлар 568,9 млрд. теңге сомасына сатып алынған, ал 2011 жылы – 622,1 млрд. теңгеге;
2) жұмыстар 921,1 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, оның ішінде жергілікті өнім берушілерден жұмыстар 569 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті жұмыстар үлесі – 61,8 %. Алдыңғы екі жылмен салыстырғанда, 2012 жылы жергілікті жұмыстар 2010 жылға қарағанда 239 млрд. теңге көп сатып алынған, ал 2011 жылмен салыстырғанда – 201,5 млрд. теңгеге көп;
3) көрсетілетін қызметтер 1 038,3 млрд. теңге жалпы сомасына сатып алынған, жергілікті өнім берушілерден 909 млрд. теңге сомасына сатып алынған, жергілікті көрсетілетін қызметтер үлесі 87,5 %-ды құрады. Салыстыру үшін 2010 және 2011 жылдары жергілікті қамту үлесі тиісінше 75,8 % және 70,1 % құрады.
Соңғы үш жылдағы мониторингті талдау нәтижелері бойынша жергілікті қамтуды дамытудың оң серпіні мемлекеттік сатып алуда, ұлттық компаниялар мен холдингтердің сатып алуында сақталатыны анықталды. Жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуында тек тауарлар мен көрсетілетін қызметтерде оң серпін сақталуда. Жүйе құраушы кәсіпорындардың сатып алуындағы жергілікті қамту деңгейі тұрақсыз болып сипатталады.
Сонымен бірге, бірқатар көрсеткіштер бойынша нысаналы индикаторларға ортақ қол жеткізбеу байқалады. Нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің алмаудың негізгі себептері мыналар:
1) нысаналы индикаторларға қол жеткізу бойынша нақты тетіктер мен іс-шаралардың жеткіліксіздігі. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, жергілікті қамтуды дамыту саласындағы уәкілетті орган ретінде отандық өндірушілерге мемлекеттік қолдау шараларын көрсету жөніндегі саясатты әзірлейді, алайда, отандық өнім өндірушілерінің пайдасына мониторинг субъектілерінің тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу рәсімдеріне елеулі ықпал ететін нақты тікелей тетіктер мен құралдары жоқ;

2) при расчете утвержденных целевых индикаторов применялась предыдущая версия единой методики расчета казахстанского содержания с использованием принципа "резидент/нерезидент", что в итоге завысило ожидаемые индикаторы. С момента введения в действие Программы, методика расчета местного содержания, на основании которой осуществляется расчет субъектами мониторинга, претерпела ряд изменений, в частности предусмотрен перечень сырьевых товаров, считающихся местными без подтверждения сертификатом "СТ-KZ", разработана формула расчета доли фонда оплаты труда казахстанских кадров и т.д. В результате, данные изменения влияют на показатели местного содержания субъектов местного содержания;
3) проблема с отказом отечественных производителей в оформлении и представлении сертификата формы "CT-KZ" на собственную продукцию, из-за его неэффективности в связи с ограниченным сроком применения данного сертификата.
В этой связи, возникает необходимость пересмотра целевых индикаторов, с учетом всех факторов влияющих на их достижение и мероприятий проводимых государством по индустрилизации страны.
2. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для развития местного содержания
Основные факторы, способствующие и препятствующие увеличению доли местного содержания в ключевых сферах экономики страны, представлены ниже.
Сильные стороны:
1) наличие законодательной базы, предусматривающей комплекс системных и оперативных мер в поддержку развития местного содержания, а также действие преференциального режима для отечественных производителей;
2) наличие специальных организаций/институтов развития по развитию местного содержания и соответствующих структурных подразделений в государственных органах, местных исполнительных органах, национальных компаниях и у других заинтересованных сторон.
Слабые стороны:
1) недостаточно эффективная координация усилий по развитию местного содержания со стороны заинтересованных сторон;
2) наличие ограничений по дальнейшему развитию местного содержания в рамках интеграционных вопросов и необходимость частичной или полной отмены преференциального режима в среднесрочной перспективе;
3) отсутствие реальных рычагов влияния на увеличение местного содержания в закупках крупнейших нефтегазовых операторов работающих в рамках Соглашений о разделе продукции.
Возможности:
1) установление максимально возможного переходного периода для действия преференциального режима в рамках интеграционных процессов;
2) увеличение доли местного содержания в закупках крупных недропользователей в рамках проектов дальнейшего расширения их деятельности;

2) бекітілген нысаналы индикаторларды есептеу кезінде "резидент/резидент емес" қағидатын пайдалана отырып, қазақстандық қамтуды есептеудің бірыңғай әдістемесінің алдыңғы нұсқасы қолданған болатын, бұл қорытындысында күтілетін индикаторларды арттырып жіберді. Бағдарламаны қолданысқа енгізген сәттен бастап, оның негізінде мониторинг субъектілері есептеуді жүзеге асыратын жергілікті қамтуды есептеу әдістемесі бірқатар өзгерістерге ұшырады, атап айтқанда, "СТ-KZ" сертификатымен растаусыз жергілікті болып саналатын шикізат тауарларының тізбесі көзделген, қазақстандық кадрлардың еңбекақы қоры үлесін есептеу формуласы әзірленді және т.б. Нәтижесінде, осы өзгерістер жергілікті қамту субъектілерінің жергілікті қамту көрсеткіштеріне ықпал етеді;
3) "CT-KZ" нысанындағы сертификаттың қолдану мерзімінің шектеулі болуына байланысты оның тиімсіздігіне орай меншікті өнімге осы сертификатты ресімдеуден және ұсынудан отандық өндірушілердің бас тартуы мәселесі болып табылады.
Осыған байланысты, оларға қол жеткізуге ықпал ететін барлық факторларды және елді индустрияландыру бойынша мемлекет өткізетін іс-шараларды есепке ала отырып, нысаналы индикаторларды қайта қарау қажеттілігі туындайды.
2. Жергілікті қамтуды дамыту үшін мықты және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау
Ел экономикасының негізгі салаларында жергілікті қамту үлесін арттыруға ықпал ететін және кедергі келтіретін негізгі факторлар төменде келтірілген.
Мықты жақтары:
1) жергілікті қамтуды дамытуды қолдауға жүйелі және жедел шаралар кешенін көздейтін заңнамалық базаның болуы, сондай-ақ отандық өндірушілерге арналған преференциялық режимнің қолданылуы;
2) мемлекеттік органдарда, жергілікті атқарушы органдарда, ұлттық компанияларда және басқа да мүдделі тараптарда жергілікті қамтуды дамыту бойынша арнайы ұйымдардың/институттардың және тиісті құрылымдық бөлімшелердің болуы.
Әлсіз жақтары:
1) мүдделі тараптар жағынан жергілікті қамтуды дамыту бойынша күш-жігерді тиімді үйлестірудің жеткіліксіздігі;
2) интеграциялық мәселелер шеңберінде жергілікті қамтуды одан әрі дамыту бойынша шектеулердің болуы және орта мерзімді перспективада преференциялық режимді ішінара немесе толықтай алып тастау қажеттілігі;
3) Өнімді бөлу туралы келісім шеңберінде жұмыс істейтін ірі мұнай-газ операторларының сатып алуындағы жергілікті қамтуды арттыруға әсер ететін нақты тетіктердің жоқтығы.
Мүмкіндіктер:
1) интеграциялық процестер шеңберінде преференциялық режимді қолдану үшін барынша мүмкін болатын ауыспалы мерзімді белгілеу;
2) ірі жер қойнауын пайдаланушылардың қызметтерін одан әрі кеңейту жобаларының шеңберінде олардың сатып алуындағы жергілікті қамту үлесін арттыру;

3) применение экономических и идеологических инструментов для стимулирования приобретения отечественной продукции не только субъектами мониторинга, но и населением.
Угрозы:
1) высокая вероятность недостижения договоренностей о необходимом переходном периоде действия преференциального режима для отечественных производителей в рамках экономической интеграции;
2) реализация проектов и программ национальной важности, а также крупных проектов по недропользованию без должного учета возможностей отечественных производителей;
3) значительное усиление конкуренции на внутреннем рынке вследствие ускоренного развития промышленного производства в крупных развивающихся, граничащих с Республикой Казахстан странах, таких как Россия и Китай.
3. Основные проблемы, тенденции и предпосылки развития местного содержания
Активизация интеграционных процессов
Вступление Казахстана во Всемирную Торговую Организацию (ВТО), а также углубление экономической интеграции в рамках Единого экономического пространства (ЕЭП) повлечет за собой значительные изменения в проводимой государственной политике по развитию местного содержания.
Вступление Казахстана во Всемирную Торговую Организацию (ВТО)
В соответствии с нормами ВТО, в частности, Соглашением по связанным с торговлей инвестиционным мерам (ТРИМС) запрещается использование связанных с торговлей инвестиционных мер, которые не совместимы с условиями ст. III и XI ГАТТ 1994 г. (обязательства указанных статей касаются национального режима и общей отмены количественных ограничений). В этой связи, требования по обязательному использованию товаров и услуг, произведенных в Казахстане, предусмотренные Законами Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", "О Фонде национального благосостояния", "О государственных закупках" могут противоречить нормам ВТО.
Вместе с тем, странам, присоединяющимся к ВТО, может быть предоставлен переходной период по отмене требований к иностранным инвесторам по доле местных компонентов. Примером являются такие страны как: Аргентина, Колумбия, Малайзия, Мексика, Пакистан, Румыния, Таиланд и Филиппины.
Экономическая интеграция в рамках Единого экономического пространства (ЕЭП)
ЕЭП является более глубокой формой экономической интеграции и включает в себя в дополнение к действующему Таможенному союзу следующие условия:
1) согласованная экономическая политика;
2) свободное движение капитала;
3) свободное движение услуг;
4) свободное движение рабочей силы;
5) равный доступ к инфраструктуре государств-членов ЕЭП.
Соглашения ЕЭП направлены на создание единой макроэкономической и конкурентной политики. В области естественных монополий будут установлены единые принципы регулирования. В сфере электроэнергетики и железнодорожного транспорта, транспортировки нефти и газа предполагается предоставление равного доступа к инфраструктуре стран-участниц ЕЭП.
Также предполагается выработка единых принципов предоставления промышленных и сельскохозяйственных субсидий, проведения государственных закупок.
Таким образом, вступление в ВТО и интеграция в ЕЭП требует пересмотра действующего законодательства в части предоставления преференций отечественным производителям, а также совершенствования системы мониторинга и прогнозирования развития местного содержания основанной на сертификате "СТ-KZ". Необходима разработка новых инструментов поддержки не противоречащих нормам ВТО и ЕЭП, а также более гибкой и эффективной системы мониторинга.
Представляется особенно важным максимально использовать время, предоставляемое переходным периодом, для развития отечественной промышленности и создания условий его самостоятельного существования после окончания сроков переходного периода.
Вместе с тем сжатость сроков переходного периода в рамках интеграционных процессов вызывает необходимость построения более эффективной системы, при которой отечественное производство могло бы конкурировать внутри страны и за ее пределами. В этой связи, назревает необходимость в пересмотре следующих аспектов в государственной политике по развитию местного содержания:
Социальные аспекты
В целях повышения постоянной занятости населения необходимо стимулировать освоение новых производств, несмотря на возможно невысокий уровень локализации. Также, необходимо усилить проводимые государством меры по увеличению местного содержания в работах и услугах, поскольку последние также прямо связаны с занятостью населения.
Конкурентоспособность
На сегодняшний день, развитие местного содержания нацелено на импортозамещение, в связи с чем государство предоставляет отечественным производителям меры государственной поддержки независимо от их способности конкурировать в условиях членства Казахстана в ЕЭП и ВТО. Так, при усилении конкуренции на внутреннем рынке, возникает угроза прекращения своей деятельности рядом отечественных производителей.
В этой связи, необходимо усиление мер государства направленных на стимулирование повышения отечественными производителями качества выпускаемой продукции и осуществляемых услуг в целях повышения их конкурентоспособности в будущем.
Повышение инвестиционной привлекательности
В условиях активизации интеграционных процессов, государству необходимо усилить проводимую политику повышения инвестиционной привлекательности страны путем продвижения государственно-частного партнерства.
Реализации крупных проектов недропользования без надлежащего учета местного содержания
В связи с условиями соглашений о разделе продукции крупные нефтяные концорциумы (далее – СРП), работающие в Казахстане, пользуются режимом наибольшего благоприятствования, поэтому на протяжении всего периода их работы политика развития местного содержания на данные проекты не распространяется. Вместе с тем, проекты СРП занимают львиную долю всех инвестиций в нефтегазовый сектор. В этой связи, необходимо проведение мероприятий по добровольному приняитию данными предприятиями обязательств по местному содержанию.
Между тем, отдельные крупные недропользователи предпринимают или планируют в среднесрочной перспективе предпринять дополнительные проекты по расширению своей деятельности. В этой связи, государству следует предпринять все необходимые усилия для своевременной подготовки местных компаний-лидеров способных выполнять функции генеральных подрядчиков в рамках подобных проектов по раширению.

3) отандық өнімді тек мониторинг субъектілері ғана емес, халықтың да сатып алуын ынталандыру үшін экономикалық және идеологиялық құралдарды қолдану.
Қауіптер:
1) экономикалық интеграция шеңберінде отандық өндірушілер үшін преференциялық режимді қолданудың қажетті өтпелі мерзімі туралы уағдаластықтарға қол жеткізбеудің жоғары ықтималдылығы;
2) ұлттық маңызы бар жобалар мен бағдарламаларды, сондай-ақ отандық өндірушілердің мүмкіндіктерін тиісінше ескермей жер қойнауын пайдалану жөніндегі ірі жобаларды іске асыру;
3) Ресей мен Қытай сияқты Қазақстан Республикасымен шектесетін ірі дамушы елдерде өнеркәсіптік өндірістің қарқынды дамуы салдарынан ішкі нарықтағы бәсекелестіктің анағұрлым күшеюі.
3. Жергілікті қамтуды дамытудың негізгі проблемалары, үрдістері және алғышарттары
Интеграциялық процестерді жандандыру
Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіруі, сондай-ақ Бірыңғай Экономикалық кеңістік (БЭК) шеңберінде экономикалық интеграцияның тереңдеуі жергілікті қамтуды дамыту бойынша жүргізіліп отырған мемлекеттік саясатқа елеулі өзгерістер алып келеді.
Қазақстанның Дүниежүзілік Сауда Ұйымына (ДСҰ) кіруі ДСҰ нормаларына сәйкес, атап айтқанда сауда-саттықпен байланысты инвестициялық шаралар жөніндегі келісіммен (ТРИМС) 1994 жылғы ГАТТ III және XI баптардың шарттарына сәйкес келмейтін сауда-саттықпен байланысты инвестициялық шараларды қолдануға тыйым салынады (көрсетілген баптардың міндеттемелері ұлттық режим мен сандық шектеулерден жалпы бас тартуға қатысты). Осыған орай, Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы", "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" заңдарында көзделген Қазақстанда өндірілген тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді міндетті пайдалану бойынша талаптар ДСҰ нормаларына қайшы келуі мүмкін.
Сонымен қатар, ДСҰ-ға қосылатын елдерге жергілікті компоненттердің үлесі бойынша шетелдік инвесторларға қойылатын талаптарды жою бойынша өтпелі кезең ұсынылуы мүмкін. Аргентина, Колумбия, Малайзия, Мексика, Пәкістан, Румыния, Таиланд және Филиппин сияқты елдер мысал болып табылады.
Бірыңғай экономикалық кеңістік (БЭК) шеңберіндегі экономикалық интеграция
Бірыңғай экономикалық кеңістік экономикалық интеграцияның неғұрлым терең нысаны болып табылады және өзіне қолданыстағы Кедендік одаққа қосымша мынадай шарттарды қамтиды:
1) келісілген экономикалық саясат;
2) капиталдың еркін қозғалысы;
3) көрсетілетін қызметтердің еркін қозғалысы;
4) жұмыс күшінің еркін қозғалысы;
5) БЭК-ке мүше мемлекеттердің инфрақұрылымына тең қолжетімділік.
БЭК келісімі бірыңғай макроэкономикалық және бәсекелі саясатты құруға бағытталған. Табиғи монополиялар шеңберінде реттеудің бірыңғай қағидалары белгіленетін болады. Электр энергетикасы және теміржол көлігі, мұнай және газды тасымалдау саласында БЭК-ке қатысушы елдердің инфрақұрылымына тең қолжетімділікті ұсыну болжанып отыр.
Сонымен қатар, өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы субсидияларын ұсыну, мемлекеттік сатып алуды өткізудің бірыңғай қағидаттарын әзірлеу болжануда.
Осылайша, ДСҰ-ға кіру және БЭК-ке интеграциялану қолданыстағы заңнаманы отандық өндірушілерге преференцияларды ұсыну, сондай-ақ "СТ-KZ" сертификатына негізделген жергілікті қамтуды дамытуды мониторингілеу және болжау жүйесін жетілдіру бөлігінде қайта қарау талап етеді. ДСҰ және БЭК нормаларына қайшы келмейтін қолдаудың жаңа құралдарын, сондай-ақ мониторингтің неғұрлым икемді және тиімді жүйесін әзірлеу қажет.
Отандық өнеркәсіпті дамыту және өтпелі кезеңнің мерзімдері аяқталғанан кейін дербес өмір сүруге жағдайлар жасау үшін өтпелі мерзім ұсынатын уақытты барынша пайдалану аса маңызды болып табылады.
Сонымен қатар, интеграциялық процестер шеңберіндегі өтпелі кезең мерзімдерінің тығыздығы одан да тиімді жүйе құру қажеттілігін туындатады, бұл ретте отандық өндіріс елдің ішінде де және одан тыс та бәсекелесе алатын еді. Осыған байланысты, жергілікті қамтуды дамыту бойынша мемлекеттік саясатқа мынадай аспектілерді қайта қарау қажеттілігі туындап отыр:
Әлеуметтік аспектілер
Халықтың тұрақты жұмыспен қамтылуын арттыру мақсатында оқшаулау деңгейінің мүмкіндігінше төмендігіне қарамастан жаңа өндірістерді игеруді ынталандыру қажет. Сондай-ақ, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердегі жергілікті қамтуды ұлғайту бойынша мемлекет жүргізіп отырған шараларды күшейту қажет, өйткені соңғылары халықты жұмыспен қамтумен де тікелей байланысты.
Бәсекеге қабілеттілік
Бүгінгі күні жергілікті қамтуды дамыту импортты алмастыруға бағытталған, осыған орай, мемлекет отандық өндірушілерге Қазақстанның БЭК-ке және ДСҰ-ға мүшелігі жағдайында олардың бәсекелесу қабілеттілігіне байланыссыз мемлекеттік қолдау шараларын ұсынады. Осылайша, ішкі нарықта бәсекені күшейткен кезде отандық өндірушілердің бірқатарының өз қызметтерін тоқтату қаупі туындайды.
Осыған байланысты, болашақта олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында отандық өнім берушілерді шығарылатын өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға ынталандыруға бағытталған мемлекеттік шараларды күшейту қажет.
Инвестициялық тартымдылықты арттыру
Интеграциялық процестерді жандандыру жағдайында мемлекетке мемлекеттік-жекешілік әріптестікті ілгерілету жолымен жүргізіліп жатқан елдің инвестициялық тартымдылығын арттыру саясатын күшейту қажет.
Жергілікті қамтуды тиісті есепке алмай жер қойнауын пайдаланудың ірі жобаларын іске асыру
Өнімді бөлу туралы келісім (бұдан әрі – ӨБК) шарттарына байланысты Қазақстанда жұмыс істейтін ірі мұнай корцорциумдары барынша қолайлы режимді пайдаланады, сондықтан да олардың жұмысының барлық кезеңіне жергілікті қамтуды дамыту саясаты аталған жобаларға қолданылмайды. Сонымен қатар, ӨБК жобалары мұнай-газ секторына барлық инвестициялардың орасан зор үлесін қамтиды. Осыған байланысты, осы кәсіпорындардың жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді еркін қабылдауы бойынша іс-шараларды өткізу қажет.
Сонымен қатар, жекелеген ірі жер қойнауын пайдаланушылар өздерінің қызметтерін кеңейту бойынша қосымша жобаларды алдын ала қабылдауда немесе орта мерзімді перспективада алдын ала қабылдауды жоспарлауда. Осыған байланысты, мемлекет кеңейту жөніндегі осындай жобалардың шеңберінде бас мердігерлердің функцияларын орындауға қабілетті жергілікті көшбасшы-компанияларды уақтылы дайындау үшін барлық қажетті шараларды алдын ала қабылдауы тиіс.

4. Анализ действующей политики государственного регулирования развития местного содержания, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития местного содержания
Основные меры, предпринимаемые государством по развитию местного содержания, отражены в законах Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", "О государственных закупках", "О Фонде национального благосостояния", "О концессиях", "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности".
В целях поддержки отечественного производителя в нормативных правовых актах предусмотрено условное уменьшение цены конкурсной заявки местных производителей, которое распространяется на закупки недропользователей, национальных холдингов и компаний, а также государственные закупки и другие меры, которые в совокупности являются основой преференциального режима для отечественных производителей.
Кроме того, законодательством Республики Казахстан предусмотрены нормы по обязательному мониторингу доли местного содержания в закупках недропользователей, государственных органов, национальных холдингов и компаний, системообразующих предприятий и концессионеров.
В рамках работ по развитию местного содержания, внесены дополнения и изменения в нормативные правовые акты, обеспечивающие транспарентность закупочного процесса и достоверный мониторинг местного содержания, созданы информационные системы, обеспечивающие транспарентность закупок: "Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию и их производителей" и Интернет-портал "Казахстанское содержание".
Закреплены требования по предоставлению годовых планов закупок и отчетов о проведенных закупках товаров, работ и услуг не только недропользователями, но и государственными органами, национальными холдингами и компаниями и системообразующими предприятиями. В целях достоверного расчета местного содержания разработана Единая методика расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1353 "Об определении мер государственной поддержки категорий отечественных потенциальных поставщиков", утверждена номенклатура товаров, работ и услуг которые государственные органы при проведении закупок обязаны закупать только у местных производителей.
В 2012 году принят Закон Республики Казахстан "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности" (далее – Закон). Законом определены меры государственной поддержки субъектов индустриально-инновационной деятельности с учетом особенностей, определенных иными законами Республики Казахстан.
К мерам государственной поддержки субъектов индустриально-инновационной деятельности относятся:

4. Қолданыстағы нормативтік-құқықтық базаның сипаттамасын, жергілікті қамтуды дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы практикалары мен нәтижелерін қоса алғанда, жергілікті қамтуды дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау
Жергілікті қамтуды дамыту бойынша мемлекет қабылдайтын негізгі шаралар Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы", "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы", "Концессиялар туралы", "Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" заңдарында көрініс тапқан.
Отандық өндірушіні қолдау мақсатында нормативті-құқықтық актілерде жергілікті өндірушілердің конкурстық өтінімдерінің бағасын шартты азайту көзделген, олар жер қойнауын пайдаланушылардың, ұлттық холдингтер мен компаниялардың сатып алуына, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуға және де жиынтығында отандық өндірушілер үшін преференциялық режимнің негізі болып табылатын басқа да шараларға қолданылады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында жер қойнауын пайдаланушылардың, мемлекеттік органдардың, ұлттық холдингтердің және компаниялардың, жүйе құраушы кәсіпорындар мен концессионерлердің сатып алуында жергілікті қамту үлесін міндетті мониторингілеу бойынша нормалар көзделген.
Жергілікті қамтуды дамыту бойынша жұмыстар шеңберінде сатып алу процесінің ашықтығын және жергілікті қамтудың айқын мониторингін қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық актілерге толықтырулар мен өзгерістер енгізілді, сатып алудың ашықтығын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелер құрылды: "Жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізілімі" және "Жергілікті қамту" Интернет-порталы.
Жер қойнауын пайдаланушылар ғана емес, сонымен қатар мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар және жүйе құрушы кәсіпорындарға да жүргізілген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы есептер мен сатып алудың жылдық жоспарларын ұсыну жөніндегі талаптар бекітілген. Жергілікті қамтуды дұрыс есептеу мақсатында Ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып aлу кезінде жергілікті қамтуды есептеудің бірыңғай әдістемесі әзірленді.
"Отандық әлеуетті өнім берушілердің санаттарын мемлекеттік қолдау шараларын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1353 қаулысымен мемлекеттік органдар сатып алуды жүргізу кезінде жергілікті өндірушілерден ғана сатып алуға міндетті тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің номенклатурасы бекітілді.
2012 жылы "Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) қабылданды. Заңда Қазақстан Республикасының өзге заңдарында айқындалған ерекшеліктерді ескере отырып, индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шаралары айқындалды.
Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларына мыналар жатады:

1) финансирование, включая софинансирование проектов, лизинговое финансирование;
2) предоставление гарантийных обязательств и поручительств по займам;
3) кредитование через финансовые институты;
4) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами и купонного вознаграждения по облигациям;
5) осуществление инвестиций в уставные капиталы;
6) гарантированный заказ;
7) предоставление инновационных грантов;
8) обеспечение квалифицированными кадровыми ресурсами;
9) обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой;
10) предоставление земельных участков и прав недропользования;
11) поддержка на внутреннем рынке;
12) привлечение иностранных инвестиций;
13) развитие и продвижение экспорта отечественных обработанных товаров, услуг.
Кроме того, в реализацию Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы приняты программы "Дорожная карта бизнеса 2020", "Бизнес 2020", "Экспорт 2020", "Производительность 2020", которые предусматривают различные инструменты поддержки отечественных производителей, в том числе и финансовые.
На сегодняшний день Правительством Республики Казахстан разработано порядка 100 инструментов поддержки отечественных производителей, в том числе, более 50 инструментов поддержки отечественных производителей напрямую или косвенно влияют на развитие местного содержания.
Таким образом, в настоящее время, созданы условия для развития отечественного производства, для его расширения и модернизации, увеличения местного содержания на внутреннем рынке. Создана инфраструктура, предусматривающая законодательную базу, проведение анализа и мониторинга рынка, сопровождение информационных систем, обеспечивающих транспарентность процесса закупок субъектов мониторинга, внедрены инструменты поддержки отечественных производителей. Реализованные мероприятия обеспечили системный подход к вопросу развития местного содержания.
Действующая законодательная база в области развития местного содержания и меры государственной поддержки создали возможность для модернизации действующих и развития новых производств, которые ранее не существовали в республике. Созданы предприятия по производству пассажирских и грузовых вагонов, включая вагоны для горнорудного сектора (транспортировка руды), тепловозов и электровозов; сборка легковых автомобилей. Также в сфере машиностроения налажено производство индустриальных (стационарных, тяговых) свинцово-кислотных аккумуляторных батарей; фильтров для автомобильного транспорта; трейлеров; по сборке трактора "Беларус-3022ДЦ.1"; спецтехники на базе автомобилей МАЗ; запасных частей и сборка техники "КазБелАЗ"; специализированных самолетов и вертолетов; планшетных компьютеров, телевизоров, мониторов и т.д.
Результаты проведенной работы можно также оценить посредством показателей по мониторингу развития местного содержания.

1) жобаларды бірлесіп қаржыландыруды, лизингтік қаржыландыру қоса алғанда, қаржыландыру;
2) қарыздар бойынша кепілдік міндеттемелерді және қарыздар бойынша кепілгерліктерді ұсыну;
3) қаржылық институттар арқылы кредиттеу;
4) қаржы институттары беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін және облигациялар бойынша купондық сыйақыларды субсидициялау;
5) жарғылық капиталдарға инвестицияларды жүзеге асыру;
6) кепілдендірілген тапсырыс;
7) инновациялық гранттарды ұсыну;
8) білікті кадрлық ресурстармен қамтамасыз ету;
9) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету;
10) жер учаскелерін және жер қойнауын пайдалану құқықтарын ұсыну;
11) ішкі нарықта қолдау көрсету;
12) шетелдік инвестицияларды тарту;
13) отандық өңделген тауарлардың, қызметтердің экспортын дамыту және ілгерілету.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға отандық өндірушілерді қолдау, оның ішінде қаржылай қолдаудың әр түрлі құралдарын көздейтін "Бизнестің жол картасы 2020", "Бизнес 2020", "Экспорт 2020", "Өнімділік 2020" бағдарламалары қабылданды.
Бүгінгі күні Қазақстан Республикасы Үкіметі отандық өндірушілерді қолдаудың 100 шақты құралын әзірледі. Оның ішінде 50-ден аса отандық өндірушілерді қолдау құралы тікелей немесе жанама түрде жергілікті қамтудың дамуына ықпал етеді.
Осылайша, қазіргі уақытта отандық өндірісті дамыту, оны кеңейту мен жаңғырту, ішкі нарықта жергілікті қамтуды ұлғайту үшін жағдайлар жасалған. Заңнамалық базаны, нарықты талдау мен мониторинг жүргізуді, мониторинг субъектілерінің сатып алу процесінің ашықтығын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді сүйемелдеуді көздейтін инфрақұрылым құрылды, отандық өндірушілерді қолдау құралдары енгізілді. Іске асырылған іс-шаралар жергілікті қамтуды дамыту мәселесіне жүйелі тәсілді қамтамасыз етті.
Жергілікті қамтуды дамыту саласындағы қолданыстағы заңнамалық база және мемлекеттік қолдау шаралары қолданыстағы өндірістерді жаңғыртуға және республикада бұрын болмаған жаңа өндірістерді дамытуға мүмкіндік жасады. Тау-кен секторына арналған вагондарды (кенді тасымалдау), тепловоздар мен электровоздарды, жеңіл автокөліктерді құрастыруды қоса алғанда, жолаушылар және жүк тасымалдайтын вагондарды шығару бойынша кәсіпорындар құрылды. Сондай-ақ, машина жасау саласында индустриялық (стационарлық, күштік) қорғасын-қышқылды аккумулятор батареялары; автомобиль көлігіне арналған сүзгілер; трейлерлер; "Беларус-3022ДЦ.1" тракторын құрастыру; МАЗ автомобильдерінің базасында арнайы техникаларды; "КазБелАЗ" техникасын құрастыру мен қосалқы бөлшектер, мамандандырылған ұшақтар мен тікұшақтар; планшетті компьютерлер, телевизорлар, мониторлар және т.б. өндірісі жолға қойылды.
Жүргізілген жұмыс нәтижелерін жергілікті қамтуды дамыту мониторингі бойынша көрсеткіштер арқылы да бағалауға болады.

5. Обзор позитивного зарубежного опыта по решению имеющихся проблем, который может быть адаптирован к условиям Республики Казахстан, а также результатов проведенных маркетинговых исследований
Малайзия
Важным инструментом экономической политики в Малайзии является индикативное планирование. Индикативные планы составляются на долгосрочную перспективу (на 10 лет), среднесрочную (на 5 лет) и краткосрочную (на 1 год).
Применение механизмов системы налогообложения, способствующие развитию производств высокотехнологичной продукции.
Вновь созданные предприятия полностью или частично освобождаются от корпоративного налога сроком на 5-10 лет (в зависимости от сферы деятельности); полностью освобождаются от него предприятия, производящие высокотехнологичную продукцию; не подлежат налогообложению инвестиции на развитие производства и т.д.
В целом налоговая система Малайзии характеризуется простотой. В ней отсутствуют многие виды налогов, широко применяемые в других странах (налог на добавленную стоимость, налог на имущество и т.д.). А значительные налоговые льготы, предоставляемые производственным предприятиям, с одной стороны, способствуют повышению конкурентоспособности малазийских производителей в условиях ужесточения конкуренции на мировом рынке, с другой, – стимулируют сбережения и инвестиции.
Бразилия
В основе программы, разработанной в Бразилии, лежало создание диалога между правительством, операторами и поставщиками. Для этого была разработана структурированная система связи, которая позволила реализовать планы по развитию местного содержания. Была определена единая структура по поддержке всех программ и создана единая методика оценки местного содержания для процесса мониторинга. Также в программе определены целевые показатели, и создание целей на разные периоды времени и их постоянный контроль.
В связи с этим, на основе предыдущего анализа было определено 18 сегментов для дальнейшего развития. Отобранные 18 секторов были распределены в 3 группы в зависимости от их уровня конкурентоспособности. Все товары ранее не производились в Бразилии.
Основной же целью программы являлось освоение новых технологий и тем самым создание новых рабочих мест.
В поддержку этих мероприятий, положения по развитию местного содержания корректировались не один раз. Более ранние концессионные соглашения предусматривали глобальные требования по развитию местного содержания, включая относительно упрощенную формулу отчетности. Соглашения, заключенные позднее, и дополнительные директивы охватывали уже более ранжированные цели в зависимости от категорий в системе поставок. Настоящие цели нашли отражение в ясной стратегии развития промышленной конкурентоспособности системы поставок и в комплексной формуле предоставления отчетности, определяющей фактические качественные поступления в экономику Бразилии.

5. Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімделуі мүмкін орын алып отырған проблемаларды шешу бойынша шетелдік оң тәжірибені, сондай-ақ жүргізілген маркетингтік зерттеулердің нәтижелерін шолу
Малайзия
Малайзияда экономикалық саясаттың маңызды құралы индикативті жоспарлау болып табылады. Индикативті жоспарлар ұзақ мерзімді (10 жылға), орта мерзімді (5 жылға) және қысқа мерзімді (1 жылға) перспективаға жасалады.
Жоғары технологиялы өнім өндірістерін дамытуға ықпал ететін салық салу жүйесінің тетіктерін қолдану.
Жаңадан құрылған кәсіпорындар толығымен немесе ішінара 5-10 жыл мерзімге корпоративтік салықтан босатылады (қызмет саласына байланысты); одан жоғары технологиялы өнім өндіретін кәсіпорындар толығымен босатылады; өндірісті дамытуға арналған инвестициялар және т.б. салық салуға жатпайды.
Тұтастай алғанда, Малайзияның салық жүйесі қарапайымдылығымен сипатталады. Онда басқа елдерде кеңінен қолданылатын көптеген салық түрлері (қосылған құн салығы, мүлікке салынатын салық және т.б) жоқ. Ал өндірістік кәсіпорындарға берілетін елеулі салық жеңілдіктері бір жағынан әлемдік нарықта бәсекелестікті күшейту жағдайында малайзиялық өндірушілердің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал етеді, екінші жағынан қаржы жинау мен инвестицияларды ынталандырады.
Бразилия
Бразилияда әзірленген бағдарламаның негізінде үкіметтің, операторлар мен жеткізушілердің арасында диалог құру жатыр. Бұл үшін байланыстың құрылымдалған жүйесі әзірленген болатын, ол жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі жоспарларды іске асыруға мүмкіндік берді. Барлық бағдарламаларды қолдау бойынша бірыңғай құрылым айқындалды және мониторинг процесі үшін жергілікті қамтуды бағалаудың бірыңғай әдістемесі жасалды. Сонымен қатар бағдарламада нысаналы көрсеткіштер мен әртүрлі уақыт кезеңіне арналған мақсаттар құру және оларды тұрақты бақылау айқындалды.
Осыған байланысты, алдыңғы талдаулардың негізінде одан әрі дамыту үшін 18 сегмент айқындалды. Іріктеп алынған 18 сектор олардың бәсекеге қабілеттілік деңгейлеріне байланысты 3 топқа бөлінді. Барлық тауарлар бұрын Бразилияда өндірілмеген.
Бағдарламаның негізгі мақсаты жаңа технологияларды игеру және сол арқылы жаңа жұмыс орындарын құру болды.
Осы іс-шараларды қолдауға жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі ережелер бірнеше рет түзетілді. Бұрынғы концессиялық келісімдер есептіліктің оңайлатылған формуласын қоса алғанда, жергілікті қамтуды дамыту бойынша ғаламдық талаптар көздеген болатын. Кейінірек жасалған келісімдер және қосымша директивалар жеткізілім жүйесіндегі санаттарға байланысты барынша сараланған мақсаттарды қамтыды. Бұл мақсаттар жеткізілім жүйесінің өнеркәсіптік бәсекеге қабілеттілігін дамытудың айқын стратегиясында және Бразилияның экономикасына нақты сапалы түсімдерді айқындайтын есептілікті ұсынудың кешенді формуласында көрініс тапты.

В период с 2003 по 2008 годы благодаря предпринятым мерам бразильское содержание выросло с 57% до 75%, в экономику страны было вложено, приблизительно 9,3 млрд. долларов США и создано 430 тыс. рабочих мест.
Норвегия
Местное содержание в Норвегии составляет 60-80 %. Страна намерена к 2020 году стать ведущим международным центром нефтяных и газовых технологий. Для этого планируется привлекать иностранные инвестиции в наукоемкие отрасли и обеспечить экспорт норвежских ноу-хау в области разведки и добычи углеводородов.
Государство имеет 50-процентное участие во всех морских углеводородных проектах и получает доступ к знаниям своих партнеров, не нуждаясь при этом в крупном бюджете на геологоразведку и большом штате сотрудников. В то же время норвежское правительство систематически оценивало и вознаграждало иностранных инвесторов, которые помогали формировать национальный научно-технический комплекс.
При этом вносятся изменения в налоговую и лицензионную политику. Введены налоговые льготы для предприятий, вкладывающих средства в геологоразведку. Это привлекает новые компании, устраняя риск того, что им придется нести большие расходы в случае безуспешного бурения.
Норвегия активно осуществляла гармонизацию внутренних стандартов с международными, стимулировала налоговыми и иными преференциями привлечение крупных международных организаций и компаний по стандартизации и сертификации, в т.ч. в области трудовых отношений (специальности, разряды и т.д.).
Одним из требований в вопросе местного содержания Норвегии является положение об использовании норвежского языка в нефтедобывающей промышленности.
Китай
В соответствии с обязательствами по ВТО, Китай постепенно расширяет доступ иностранных производителей на внутренний автомобильный рынок. Квоты на импортные автомобили и комплектующие увеличивались на 15% вплоть до 2005 года, после чего указанные квоты были отменены. Управление квотами на импорт автомобилей действовало в Китае в течение 20 лет. По мнению западных экспертов, при распределении квот существует негласная система приоритетов в пользу автомобильных компаний, вложивших значительные средства в развитие автомобильной промышленности страны.
Правительство КНР приняло решение, что доля инвестирования в индустрию комплектующих должна составлять не меньше 40% от общего объема инвестирования в автомобильную промышленность. Было выделено 25 основных проектов по развитию производств комплектующих, которым предоставлялся режим льготного кредитования. Власти также сократили или освободили инвесторов от налога на капиталовложения в этой отрасли народного хозяйства.
Организация сборки из готовых импортных машинокомплектов не допускалась. В соответствии с этим требованием автомобильные СП, работающие в КНР более трех лет, производят в стране почти все комплектующие за исключением двигателей и нескольких других ключевых компонентов.
На основе мирового опыта по развитию местных производителей товаров и услуг выявлено, что основой создания и поддержки национальной промышленности стало принятие следующих мер:

2003 – 2008 жылдар аралығындағы кезеңде қабылданған шаралардың нәтижесінде бразилиялық қамту 57 %-дан 75 %-ға дейін өсті, елдің экономикасына шамамен 9,3 млрд. АҚШ доллары салынды және 430 мың жұмыс орны құрылды.
Норвегия
Норвегияда жергілікті қамту 60-80 %-ды құрайды. Ел 2020 жылға қарай мұнай және газ технологияларының жетекші халықаралық орталығы болуға ниетті. Ол үшін ғылымды көп қажет ететін салаларға шетел инвестицияларын тарту және көмірсутекті барлау және өндіру саласында норвегтік ноу-хау экспортын қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Мемлекеттің барлық теңіз көмірсутек жобаларына 50-пайыздық қатысуы бар және бұл ретте геологиялық барлауға және қызметкерлердің үлкен штатына ірі бюджетті қажет етпей-ақ, өзінің әріптестерінің біліміне рұқсат алады. Сонымен қатар норвегиялық үкімет ұлттық ғылыми-техникалық кешенді қалыптастыруға көмектескен шетелдік инвесторларды жүйелі түрде бағалады және марапаттады.
Бұл ретте салықтық және лицензиялық саясатқа өзгерістер енгізілуде. Геологиялық барлауға қаражат салған кәсіпорындар үшін салық жеңілдіктері енгізілді. Бұл сәтсіз бұрғылау жағдайында оларға үлкен шығыс алып келетін қауіп-қатерді жоя отырып, жаңа компанияларды тартады.
Норвегия ішкі стандарттардың халықаралық стандарттармен үйлесімін белсенді түрде жүзеге асырды, стандарттау және сертификаттау бойынша, оның ішінде еңбек қатынастары саласындағы (мамандықтар, разрядтар және т.б.) ірі халықаралық ұйымдар мен компанияларды тартуды салықтық және өзге де преференциялармен ынталандырды.
Норвегияның жергілікті қамту мәселесіндегі талаптарының бірі мұнай өңдеу өнеркәсібінде норвег тілін қолдану туралы ереже болып табылады.
Қытай
ДСҰ бойынша міндеттемелерге сәйкес Қытай ішкі автомобиль нарығына шетелдік өндірушілердің қолжетімділігін біртіндеп кеңейтуде. Шетелдік автомобильдер мен жиынтықтауыштарға квоталар 2005 жылға дейін 15 %-ға ұлғайды, содан кейін көрсетілген квоталар алынып тасталды. Автомобильдердің импортына квоталарды басқару Қытайда 20 жыл бойы қолданылды. Батыс сарапшыларының пікірінше квоталарды бөлу кезінде елдің автомобиль өнеркәсібін дамытуға едәуір қаражат салған автомобиль компанияларының пайдасына басымдықтардың құпия жүйесі бар.
ҚХР Үкіметі жиынтықтау индустриясына инвестициялау үлесі автомобиль өнеркәсібіндегі инвестициялаудың жалпы көлемінен 40 %-дан аз болмау керек деген шешім қабылдады. Жеңілдікті кредит беру режимі берілген жиынтықтаушы өндірісті дамыту бойынша 25 негізгі жоба айқындалды. Билік халық шаруашылығының осы саласында инвесторларды капитал салуға салынатын салықтан да босатты немесе қысқартты.
Дайын импорттық машина жинақтарынан құрастыруды ұйымдастыруға жол берілген жоқ. Осы талаптарға сәйкес ҚХР-да үш жылдан астам жұмыс істейтін автомобиль БК елде қозғалтқыштарды және бірнеше басқа да негізгі құрамдастарды қоспағанда, шамамен барлық жиынтықтаушыларды шығарады.
Тауарлар мен көрсетілген қызметтердің жергілікті өндірушілерін дамыту бойынша әлемдік тәжірибе негізінде ұлттық өнеркәсіпті құру мен қолдаудың негізі мынадай шараларды қабылдау болды деп қорытынды шығаруға болады:

1) индикативное планирование, мониторинг выполнения планов;
2) применение механизмов системы налогообложения, способствующих развитию производств высокотехнологичной продукции, а также упрощение налоговой системы в целом;
3) создание отраслевых лидеров;
4) льготные кредиты в обмен на высокое качество и определенный уровень производительности труда;
5) поддержка иностранных инвесторов, вкладывающих средства в научно-технический комплекс;
6) увеличение государственных инвестиций в НИОКР;

1) индикативті жоспарлау, жоспарлардың орындалу мониторингі;
2) жоғары технологиялық өнім өндіруді дамытуға ықпал ететін салық салу жүйесінің тетіктерін қолдану, сондай-ақ салық жүйесін тұтастай алғанда жеңілдету;
3) салалық көшбасшыларды жасау;
4) жеңілдікті кредиттерді жоғары сапаға және еңбек өнімділігінің белгілі бір деңгейіне айырбастау;
5) ғылыми-техникалық кешенге қаражат салатын шетелдік инвесторларды қолдау;
6) ҒЗТКЖ-да мемлекеттік инвестицияларды ұлғайту;

7) гармонизацию государственных стандартов с международными требованиями;
8) высокий уровень отраслевого сотрудничества и государственно-частного партнерства;
9) таможенно-тарифное регулирование импорта товаров;
10) установление обязательств по местному содержанию в инвестиционных проектах.
Необходимо отметить, что меры поддержки развития местного содержания, выявленные в ходе изучения международной практики, учтены при разработке данной Программы.

7) мемлекеттік стандарттарды халықаралық талаптармен үйлестіру;
8) салалық ынтымақтастықтың және мемлекеттік жекешелік әріптестіктің жоғары деңгейі;
9) тауарлар импортын кедендік-тарифтік реттеу;
10) инвестициялық жобалардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерін белгілеу.
Халықаралық практиканы зерделеу барысында анықталған жергілікті қамтуды дамытуды қолдау шаралары осы Бағдарламаны әзірлеу кезінде ескерілгенін атап өту қажет.

5. Этапы реализации программы
Программа проводится в три этапа, с 2010 по 2014 год.
1. Первый этап – 2010 – 2011 годы:
1) согласование и утверждение Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан модели управления по реализации Программы развития местного содержания, организация состава участников (членов Управляющего и Исполнительного комитета, секторальных комитетов по 10 стратегическим темам, утверждение устава участников Программы, с описанием процесса работы, целевых показателей, Плана работы с указанием целей и задач;
2) анализ спроса и предложения товаров, работ и услуг в проектах недропользования: анализ данных по крупным проектам недропользования, с целью составления графика освоения производства необходимых товаров, работ и услуг, с учетом планируемых сроков, по трем основным направлениям: 1) товары и услуги; 2) кадры; 3) инфраструктура поддержки проектов, в результате определение необходимых товаров и услуг, кадров, и инфраструктуры;
3) изучение перечня отсутствующих на внутреннем рынке товаров и услуг, а также, качеству существующего предложения, по трем вышеуказанным направлениям: товары и услуги, кадры, и инфраструктура;
4) выделение приоритетных категорий товаров и услуг для развития на внутреннем рынке;
5) определение необходимых мероприятий для создания новых, развития имеющихся в производстве товаров и услуг, решения вопросов связанных с улучшением инфраструктуры, ресурсов необходимых для производства товаров и услуг, модернизации существующих предприятий;
6) разработка отраслевых и региональных планов развития местного содержания на краткосрочную (до 1 года) и среднесрочную (до 5 лет) перспективу и согласование их с уполномоченным органом;
7) разработка механизма и модели по созданию и внедрению новых видов продукции и услуг на базе существующих и создаваемых предприятий государственного и квазигосударственного секторов;
8) определение потенциальных компаний из числа существующих для развития местного производства товаров и услуг согласно мониторинга.
2. Второй этап – 2012 год:
1) реализация Планов подготовки производства, услуг и повышения квалификации кадров, необходимых при проведении операций по недропользованию;

5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Жергілікті қамтуды дамыту бағдарламасы үш кезеңде, 2010 жылдан бастап 2014 жыл аралығында жүргізіледі:
1. Бірінші кезең – 2010 – 2011 жылдар:
1) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Жергілікті қамтуды дамыту бағдарламасын іске асыру бойынша басқару моделін келісуі және бекітуі, қатысушылардың құрамын ұйымдастыруы (10 стратегиялық тақырып бойынша Басқарушы және Атқарушы комитеттердің, секторалдық комитеттердің мүшелерін, жұмыс процесін сипаттай отырып, Бағдарламаға қатысушылардың жарғысын, нысаналы көрсеткіштерді, мақсаттар мен міндеттерді көрсете отырып, жұмыс жоспарын бекіту);
2) жер қойнауын пайдалану жобаларындағы тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің сұраныстары мен ұсыныстарын талдау: жер қойнауын пайдаланудың ірі жобалары бойынша деректерді талдау, қажетті тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өндірісін игеру кестесін құру мақсатында жоспарланған мерзімдерді есепке ала отырып, үш негізгі бағыт бойынша: 1) тауарлар мен көрсетілетін қызметтер; 2) кадрлар; 3) жобаларды қолдау инфрақұрылымы, нәтижесінде қажетті тауарлар мен қызметтерді, кадрларды және инфрақұрылымды айқындау;
3) жергілікті нарықта жоқ тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін, сондай-ақ жоғарыда айтылған мынадай үш бағыт: тауарлар мен қызметтер, кадрлар және инфрақұрылым бойынша қолда бар ұсыныстардың сапасын зерделеу;
4) жергілікті нарықта дамыту үшін басым тауарлар мен қызметтердің санаттарын бөлу;
5) тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жаңасын құру, өндірісте барын дамыту, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің өндірісі үшін қажетті ресурстарды, инфрақұрылымды жақсартумен байланысты мәселелерді шешу, қолданыстағы кәсіпорындарды жаңғырту үшін қажетті іс-шараларды айқындау;
6) қысқа мерзімді (1 жылға дейін) және орта мерзімді (5 жылға дейін) перспективаға арналған жергілікті қамтуды дамытудың салалық және өңірлік жоспарларын әзірлеу және оларды уәкілетті органмен келісу;
7) мемлекеттік және квазимемлекеттік секторлардың жұмыс істеп тұрған және құрылатын кәсіпорындары базасында өнімдер мен қызметтердің жаңа түрлерін дайындау және енгізу бойынша тетіктер мен модельдерді әзірлеу;
8) мониторингке сәйкес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жергілікті өндірісін дамыту үшін жұмыс істеп тұрғандары ішінен әлеуетті компанияларды айқындау.
2. Екінші кезең – 2012 жыл:
1) Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қажетті өндірісті, қызметтерді дайындау және кадрлардың біліктілігін арттыру жоспарларын іске асыру;

2) реализация проектов по дальнейшему развитию предприятий малого и среднего бизнеса, включения их в цепочку поставок нефтегазовым и сервисным компаниям.
3. Третий этап – 2013 – 2014 годы:
1) систематизация государственной политики развития местного содержания и совершенствование нормативной правовой базы с учетом активизации интеграционных процессов;
2) усиление мер направленных на повышение качества отечественной продукции, развитие производственного потенциала местных компаний;

2) шағын және орта бизнесті одан әрі дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру, оларды мұнай-газ және сервистік компанияларға жеткізу тізбегіне қосу.
3. Үшінші кезең – 2013 – 2014 жылдар:
1) интеграциялық процестерді белсендендіруді есепке ала отырып, жергілікті қамтуды дамытудың мемлекеттік саясатын жүйелендіру және нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
2) отандық өнімнің сапасын арттыруға бағытталған шараларды күшейту, жергілікті компаниялардың өндірістік әлеуетін дамыту;

3) увеличение местного содержания в закупках государственных органов, национальных компаний и холдингов, системообразующих предприятий, недропользователей, а также в рамках крупных национальных программ и проектов в течение переходного периода;
4) оказание организационной и сервисной поддержки отечественным производителям;
5) содействие в реализации проектов по созданию/развитию производства необходимых товаров, работ и услуг, модернизации действующих производств и обеспечению отечественных производителей долгосрочными заказами.

3) мемлекеттік органдар, ұлттық компаниялар және холдингтер, жүйе құраушы кәспорындар, жер қойнауын пайдаланушылар, сондай-ақ өтпелі кезең ішінде ірі ұлттық бағдарламалар және жобалар шеңберінде сатып алудағы жергілікті қамтуды ұлғайту;
4) отандық өндірушілерге ұйымдастырушылық және сервистік қолдау көрсету;
5) қажетті тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің өндірісін құру/дамыту бойынша жобаларды іске асыруға, қолданыстағы өндірістерді жаңғырту және отандық өндірушілерді ұзақ мерзімді тапсырыстармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу.

по работам и услугам до 72,5 %;
процент местного персонала, занятого в проектах недропользователей:
для менеджеров высшего звена, не менее 70 %;
для менеджеров среднего звена, инженерно–технического персонала и рабочих специальностей, не менее 90 %;
государственных учреждений и организаций:
по товарам до 43 %;
по работам и услугам до 87 %;
национального управляющего холдинга, национальных холдингов и компаний:
по товарам до 49 %;
по работам и услугам до 78 %;
системообразующих предприятий:
по товарам до 15 %;
по работам и услугам до 68 %.
4.
Ключевые мероприятия (по группам задач)
Показатели задач
1.
Систематизация государственной политики развития местного содержания, совершенствование нормативно-правовой базы
Совершенствование законодательства в части местного содержания
2.
Оказание сервисной поддержки отечественным производителям
Количество форумов, совещаний и конференций по вопросам местного содержания.
Количество проектов отечественных производителей, которым оказаны меры государственной поддержки.
3.
Анализ и прогнозирование путей дальнейшего развития отечественного производства
Количество аналитических исследований с целью развития отечественного производства.
Количество аналитических материалов по проведенным закупкам ТРУ субъектами мониторинга по местному содержанию.
4.
Содействие в реализации проектов по освоению производства наиболее востребованных на внутреннем рынке товаров и услуг и модернизации действующих производств
Количество проектов по освоению новых производств, запущенных при государственном содействии
5.
Необходимые ресурсы
Описание ресурсов
Источники
1.
3 706,5 млн. тенге
Республиканский бюджет
6.
Возможные риски
Мероприятия по управлению рисками
Отсутствие переходного периода по преференциальному режиму для отечественных производителей при вступлении в ВТО
Проведение переговоров в рамках вступления в ВТО с целью сохранения переходного периода по преференциальному режиму для отечественных производителей, а также разработка дополнительных инструментов поддержки, не противоречащих условиям интеграционных объединений
Упразднение преференциального режима для отечественных производителей при дальнейшем углублении интеграционных процессов в рамках ЕЭП
Предусмотреть в национальном законодательстве возможность дальнейшей поддержки отечественных производителей, а также разработка дополнительных инструментов поддержки, не противоречащих условиям интеграционных объединений

жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 72,5 %-ға дейін;
жер қойнауын пайдаланушылар жобаларына қамтылған жергілікті персонал пайызы:
жоғары буын менеджерлері үшін кемінде 70 % орта буын менеджерлері, инженерлік-техникалық персонал және жұмысшы мамандықтары үшін кемінде 90 %;
мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар:
тауарлар бойынша 43 %-ға дейін;
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 87 %-ға дейін;
ұлттық басқару холдингі, ұлттық холдингтер мен компаниялар:
тауарлар бойынша 49 %-ға дейін;
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 78 %-ға дейін;
жүйе құраушы кәсіпорындар:
тауарлар бойынша 15 %-ға дейін;
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 68 %-ға дейін.
4.
Негізгі іс-шаралар (міндеттер тобы бойынша)
Міндеттер көрсеткіші
1.
Жергілікті қамтуды дамытудың мемлекеттік саясатын жүйелендіру, нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру
Жергілікті қамту бөлігінде заңнаманы жетілдіру
2.
Отандық өндірушілерге сервистік қолдау көрсету
Жергілікті қамту мәселесі бойынша форумдардың, кеңестердің және конференциялардың саны.
Отандық өндірушілерге мемлекеттік қолдау шаралар көрсетілген жобалар саны
3.
Отандық өндірісті одан әрі дамыту жолдарын талдау және болжау
Отандық өндірісті дамыту мақсатында талдамалық зерттеулер саны.
Жергілікті қамту бойынша мониторинг субъектілері өткізген ТЖҚ сатып алу бойынша талдамалық материалдардың саны.
4.
Ішкі нарықта барынша сұранысқа ие тауарлардың және қызметтердің өндірісін игеру бойынша жобаларды іске асыруға және жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға жәрдемдесу
Мемлекеттің жәрдемдесуі мен іске қосылған жаңа өндірістерді игеру бойынша жобалардың саны
5.
Қажетті ресурстар
Ресурстар сипаттамасы
Қаржыландыру көздері
1.
3 706,5 млн. теңге
Республикалық бюджет
6.
Ықтимал қатерлер
Қатерлерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1.
ДСҰ-ға кіру кезінде отандық өндірушілер үшін преференциялық режим бойынша өтпелі мерзімнің жоқтығы
Отандық өндірушілер үшін преференциялық режим бойынша өтпелі мерзімді сақтау, сондай-ақ интеграциялық бірлестіктердің талаптарына қайшы келмейтін қолдаудың қосымша құралдарын әзірлеу мақсатында ДСҰ-ға кіру шеңберінде келіссөздер жүргізу
2.
БЭК шеңберінде интеграциялық процестерді одан әрі тереңдету кезінде отандық өндірушілер үшін преференциялық режимді тарату
Отандық өндірушілерді одан әрі қолдау мүмкіндігін, сондай-ақ интеграциялық бірлестіктердің талаптарына қайшы келмейтін қолдаудың қосымша құралдарын әзірлеуді ұлттық заңнамада көздеу