О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 351 и от 7 апреля 2010 года № 286
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1482. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1236
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2011 № 1236 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 05.04.2011 № 370;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 286 "Об утверждении Правил разработки, утверждения и оценки реализации стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 29, ст. 220):
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственным органам, осуществляющим права владения и пользования государственными пакетами акций национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале, акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" в течение 5 рабочих дней со дня утверждения Плана развития, обеспечить представление планов развития для включения в структуру Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале в порядке, установленном Правилами разработки, утверждения и оценки реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале.";
в Правилах разработки, утверждения и оценки реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале, утвержденных указанным постановлением:
пункт 12 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Стратегия развития Компании должна включать показатели финансовой устойчивости, в том числе характеризующие уровень совокупного долга и валютной позиции Компании.";
в Правилах разработки, утверждения и оценки реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:
после слов "дивиденды" дополнить словами ", показатели финансовой устойчивости";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Полный перечень и целевые значения, используемые в Плане развития Компании показателей финансовой устойчивости, в том числе уровня долга юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, определяются Компанией";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі № 351 және 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 286 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1482 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1236 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.31 № 1236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.05 № 370 Қаулысымен;
2) «Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 286 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 29, 220-құжат):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың мемлекеттік акциялар пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы Даму жоспары бекітілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесінде белгіленген тәртіппен Мемлекеттік кәсіпорындардың және мекемелердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар тізілімінің құрылымына қосу үшін даму жоспарларын ұсынуды қамтамасыз етсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесінде:
12-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Компанияның даму стратегиясы Компанияның қаржылық тұрақтылығының, соның ішінде жиынтық борышының деңгейін және валюта позицияларын сипаттайтын көрсеткіштерін қамтуға тиіс»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесінде:
3-тармақта:
«дивидендтер» деген сөз «дивидендтерді, қаржылық тұрақтылық көрсеткіштері» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Компанияның даму жоспарында қолданылатын қаржылық тұрақтылық көрсеткіштерінің толық тізбесі мен нысаналы мәндерін, соның ішінде акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалар борышының деңгейін Компания айқындайды.»;

пункт 7.2 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) Основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием следующих показателей, характеризующих уровень долга:
коэффициент финансового левереджа;
коэффициент текущей ликвидности;
коэффициент покрытия процентов;
коэффициент долга/EBITDA (для компаний реального сектора экономики);";
в пункте 7.4:
в абзаце третьем после слов "привлечению займов и их обоснование" дополнить словами "с учетом обеспечения устойчивого состояния долга";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1 Представление утвержденных Планов развития Компаний для включения в структуру Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Реестр), осуществляется в следующем порядке:
1) Компания подготавливает Планы развития с использованием программного обеспечения, разработанного держателем Реестра, определенного в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 1998 года № 246 "О мерах по обеспечению информационного обмена и ведения информационной базы данных по государственной собственности" (далее - реестродержатель). В результате работы с программным обеспечением, формируется электронный отчет с Планом развития Компании (далее - электронный отчет), который необходимо подписать электронной цифровой подписью Компании, выданной национальным удостоверяющим центром;
2) Компания в течение 5 рабочих дней со дня утверждения Плана развития направляет электронный отчет реестродержателю, прикрепив к электронному отчету сканированное решение совета директоров об его утверждении;
3) реестродержатель в течение 5 рабочих дней с даты поступления электронного отчета Компании направляет на ее электронный адрес уведомление о включении электронного отчета в Реестр или причинах отказа в его принятии. Основанием для отказа реестродержателем в принятии электронного отчета является несоблюдение Компанией требований, указанных в настоящих Правилах;
4) при заключении соглашения о заимствовании Компании в течение 5 рабочих дней отражают в системе Реестра информацию по показателям, указанным в подпункте 5-1) пункта 7.2 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1 Скорректированный План развития Компанией представляется для включения в структуру Реестра в порядке, установленном пунктом 11-1 настоящим Правил.".

7.2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) борыш деңгейін сипаттайтын мынадай көрсеткіштерді:
қаржылық левередж коэффициентін;
ағымдағы өтімділік коэффициентін;
пайыздардың өтелу коэффициентін;
қарыз/EBITDA коэффициентін (экономиканың нақты секторының компаниялары үшін) міндетті түрде көрсете отырып, Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалардың негізгі қаржылық тұрақтылық көрсеткіштері;»;
7.4-тармақ:
үшінші абзац «қарыздарды тарту және олардың негіздемесі» деген сөздердің алдынан «борыштың орнықты жай-күйінің қамтамасыз етілуін есепке ала отырып,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
«11-1. Компаниялардың бекітілген даму жоспарларын Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар тізілімінің (бұдан әрі - Тізілім) құрылымына косу үшін ұсыну мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Компания «Ақпарат алмасуды қамтамасыз ету және мемлекеттік меншік жөніндегі деректердің ақпараттық базасын жүргізу жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 наурыздағы № 246 қаулысына сәйкес анықталған Тізілімді ұстаушы (бұдан әрі - тізілім ұстаушы) әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, Даму жоспарларын дайындайды. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу нәтижесінде Компанияның даму жоспары бар электронды есеп (бұдан әрі - электронды есеп) қалыптастырылады, оған ұлттық куәландырушы орталық берген Компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылуы кажет;
2) Даму жоспары бекітілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде Компания Директорлар кеңесінің оны бекіту туралы сканерленген шешімін электронды есепке тіркеп, электронды есепті тізілім ұстаушыға жібереді;
3) тізілім ұстаушы Компанияның электронды есебі түскен күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның электронды мекенжайына электронды есептің Тізілімге қосылғаны немесе оны қабылдаудан бас тарту себептері туралы хабарландыру жібереді. Осы Ережеде көрсетілген талаптарды Компанияның орындамауы тізілім ұстаушының электронды есепті қабылдаудан бас тартуына негіз болып табылады;
4) қарыз алу туралы келісім жасасу барысында Компаниялар 5 жұмыс күні ішінде Тізілім жүйесінде осы Ереженің 7.2-тармағының 5-1) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштер бойынша ақпаратты көрсетеді.»;
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
«12-1. Компания түзетілген Даму жоспарын Тізілім құрылымына қосу үшін осы Ереженің 11-1-тармағында белгіленген тәртіппен ұсынады.».
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.05 № 370 Қаулысымен.

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов