Об утверждении Правил выделения целевых трансфертов на развитие
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2011 года № 40. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2012 года № 1473
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2012 № 1473.
В соответствии с пунктом 8 статьи 46 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выделения целевых трансфертов на развитие.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2011 года № 40
Правила
выделения целевых трансфертов на развитие
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2012 № 595.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выделения целевых трансфертов на развитие (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 46 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок выделения целевых трансфертов на развитие, передаваемых из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты.
2. Целевыми трансфертами на развитие являются трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском или областном бюджете, для реализации местных бюджетных программ развития.
2. Порядок выделения целевых трансфертов на развитие
3. При выделении целевых трансфертов на развитие нижестоящим бюджетам достижение прямых и конечных результатов, определенных в соглашениях о результатах по целевым трансфертам на развитие (далее – Соглашение), учитывается в случае выделения целевых трансфертов на развитие на эти цели в предыдущий финансовый год. При недостижении ожидаемых результатов целевой трансферт на развитие в очередном финансовом году не предоставляется на следующий финансовый год планового периода.
Оценка достижения прямого результата местных бюджетных инвестиций (далее – МБИ), реализуемых в рамках целевых трансфертов на развитие при планировании бюджетных средств на очередной финансовый год, осуществляется путем соотношения фактически достигнутых показателей с плановыми на основании итоговых отчетов о достижении показателей результатов, определенных в Соглашении, и аналитического отчета о реализации целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам за предыдущий финансовый год, предшествующий текущему финансовому году планового периода.
Оценка достижения прямого результата определяется соответствующим центральным государственным органом или исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета в разрезе МБИ при представлении бюджетной заявки соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы или местным исполнительным органом района (города областного значения).
Оценка достижения конечного результата МБИ проводится соответствующим центральным государственным органом или исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета на следующий финансовый год после ввода объекта в эксплуатацию.

Нысаналы даму трансферттерін бөлу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 қаңтардағы № 40 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қарашадағы № 1473 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.21 № 1473 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 46-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Нысаналы даму трансферттерін бөлу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 29 қаңтардағы
№ 40 қаулысымен
бекітілген
Нысаналы даму трансферттерін бөлу қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.08 № 595 Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нысаналы даму трансферттерін бөлу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 46-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін нысаналы даму трансферттерін бөлу тәртібін анықтайды.
2. Нысаналы даму трансферттерi жергiлiктi бюджеттiк даму бағдарламаларын iске асыру үшiн республикалық немесе облыстық бюджетте бекiтiлген сомалар шегiнде жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге беретiн трансферттер болып табылады.
2. Нысаналы даму трансферттерін бөлу тәртібі
3. Төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерін бөлу кезінде нысаналы даму трансферттері бойынша нәтижелер туралы келісімдерде (бұдан әрі – Келісім) анықталған тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу алдыңғы қаржы жылында осы мақсаттарға нысаналы даму трансферттері бөлінген жағдайда ескеріледі. Кезекті қаржы жылында межеленген нәтижелерге қол жеткізілмеген жағдайда жоспарлы кезеңнің келесі қаржы жылына нысаналы даму трансферті берілмейді.
Кезекті қаржы жылына арнап бюджет қаражатын жоспарлау кезінде нысаналы даму трансферттері шеңберінде іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялардың (бұдан әрі – ЖБИ) тікелей нәтижесіне қол жеткізуді бағалау Келісімде айқындалған нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы қорытынды есептер мен жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге жоспарлы кезеңнің ағымдағы қаржы жылының алдындағы қаржы жылында бөлінген нысаналы трансферттердің іске асырылуы туралы талдамалық есептің негізінде іс жүзіндегі қол жеткізілген көрсеткіштердің жоспардағымен ара қатынасын салыстыру жолымен жүзеге асырылады.
Тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауды тиісті орталық мемлекеттік орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органы бюджеттік өтінім ұсынған кезде ЖБИ бөлінісінде облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган айқындайды.
ЖБИ-нің түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуді бағалауды тиісті орталық мемлекеттік орган немесе объектіні пайдалануға енгізгеннен кейінгі келесі қаржы жылына арналған облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган жүргізеді.

4. Администраторы местных бюджетных программ разрабатывают и формируют перечень МБИ в разрезе бюджетных инвестиций (объектов) в порядке, установленном Правилами рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2009 года № 545 (далее – Правила рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов) и Требованиями к содержанию, порядку и срокам разработки финансово-экономического обоснования, а также порядку отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, утвержденному приказом Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 22 июля 2010 года № 126 (далее – Требования), и направляют в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
5. Местный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) рассматривает перечень МБИ администраторов местных бюджетных программ в разрезе бюджетных инвестиций (объектов);
2) готовит экономическое заключение и составляет перечень МБИ в разрезе бюджетных инвестиций (объектов).
При составлении перечня МБИ соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию совместно с администраторами местных бюджетных программ определяет источники финансирования МБИ.
За счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета реализуются МБИ, соответствующие Стратегическому плану развития Республики Казахстан до 2020 года, Прогнозной схеме территориально-пространственного развития страны, стратегическим направлениям и социально-экономическому развитию регионов, стратегическим планам государственных органов, государственным и отраслевым программам, программам развития территорий.
Целевые трансферты на развитие выделяются на реализацию следующих МБИ, направленных на строительство и реконструкцию:
1) объектов образования регионального значения; строительство (за счет целевых трансфертов) приоритетных объектов образования местного значения в соответствии с методикой определения потребности в объектах образования и формирования перечня приоритетных инвестиционных проектов;
2) объектов здравоохранения регионального значения; строительство (за счет целевых трансфертов) приоритетных объектов здравоохранения местного значения в соответствии с методикой определения потребности в объектах здравоохранения и формирования перечня приоритетных инвестиционных проектов;

4. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 сәуірдегі № 545 қаулысымен бекітілген Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесінде (бұдан әрі – Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесі) және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 22 шілдедегі № 126 бұйрығымен бекітілген Қаржы-экономикалық негіздеменің мазмұнына, оны әзірлеу тәртібі мен мерзіміне, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеу тәртібінің талаптары (бұдан әрі - Талаптары) белгіленген тәртіппен бюджеттік инвестициялар (объектілер) бөлінісінде ЖБИ тізбесін әзірлеп қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға жібереді.
5. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган:
1) жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ЖБИ тізбелерін бюджеттік инвестициялар (объектілер) бөлінісінде қарайды;
2) бюджеттік инвестициялар (объектілер) бөлінісінде экономикалық қорытынды дайындайды және ЖБИ тізбесін жасайды.
ЖБИ тізбесін жасау кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен бірлесіп, ЖБИ-ні қаржыландыру көздерін анықтайды.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі стратегиялық жоспарына, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасына, аймақтардың стратегиялық бағыттары мен әлеуметтік-экономикалық дамуына, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, мемлекеттік және салалық бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес келетін ЖБИ іске асырылады.
Нысаналы даму трансферттері мыналарға:
1) өңiрлiк маңызы бар білім беру объектiлерiн салуға және қайта жаңартуға; білім беру объектiлерiне сұранысты айқындау және басым инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастыру әдiстемесiне сәйкес жергiлiктi маңызы бар білім берудің басым объектiлерiн (нысаналы трансферттер есебінен) салуға;
2) өңiрлiк маңызы бар денсаулық сақтау объектiлерiн салуға және қайта жаңартуға; денсаулық сақтау объектiлерiне сұранысты айқындау және басым инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастыру әдiстемесiне сәйкес жергiлiктi маңызы бар денсаулық сақтаудың басым объектiлерiн (нысаналы трансферттер есебінен) салуға;

3) региональных медико-социальных учреждений: психоневрологических медико-социальных учреждений, детских психоневрологических медико-социальных учреждений, реабилитационных центров для инвалидов, центров реабилитации и адаптации детей-инвалидов;
4) газопроводов-отводов высокого давления от магистральных газопроводов и подводящих межпоселковых газопроводов высокого давления со строительством автоматизированных станций распределения газа;
5) проектирование, строительство и (или) приобретение арендного (коммунального) жилья по Государственной (отраслевой) программе, реконструкцию сетей водо-, тепло-, электроснабжения и водоотведения;
6) автомобильных дорог областного и районного значения и улиц городов Астаны и Алматы;
7) групповых водопроводов, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения, внутрипоселковых водопроводных сетей в сельских населенных пунктах, а также на их проектирование;
8) водопроводных систем городов и сельских населенных пунктов;
9) объектов культуры, спорта, благоустройства, охраны окружающей среды, жилищного строительства, инженерно-коммуникационной инфраструктуры областного, республиканского значения и городов Астаны и Алматы.
6. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) для определения сумм целевых трансфертов на развитие не позднее 15 марта текущего финансового года представляет в соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, заявку с указанием перечня МБИ в разрезе бюджетных инвестиций (объектов) и сумму расходов по ним, технико-экономическое обоснование по местным бюджетным инвестиционным проектам, требующим разработки технико-экономического обоснования, инвестиционное предложение по местным бюджетным инвестиционным проектам, не требующим разработки технико-экономического обоснования, приказ государственного органа – администратора программ или уполномоченного государственного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства на технико-экономическое обоснование или проектно-сметную документацию (в случае наличия), финансово-экономическое обоснование бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, экономические заключения по бюджетным инвестиционным проектам и по бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, соответствующего местного уполномоченного органа по государственному планированию и отраслевое заключение соответствующего местного исполнительного органа, финансируемого за счет областного, города республиканского значения, столицы бюджета, или за счет бюджета района (города областного значения).

3) өңірлік медициналық-әлеуметтік мекемелер: психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелер, балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерін, мүгедектерге арналған оңалту орталықтарын, мүгедек-балаларды оңалту және бейімдеу орталықтарын салуға және қайта жаңартуға;
4) газды бөлудің автоматтандырылған станцияларын сала отырып, магистральді газ құбырларынан жоғары қысымды газ өткізу-бұру және кент аралық келтіруші газ құбырларынан жоғары қысымды газ құбырларын салуға және қайта жаңартуға;
5) Мемлекеттік (салалық) бағдарлама бойынша жалға берілетін (коммуналдық) тұрғын үйлерді жобалауға, салуға және сатып алуға, сумен, жылумен, электрмен қамтамасыз етуге және су беру желілерін қайта құруға, күрделі жөндеуге;
6) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және Астана мен Алматы қалаларының көшелерін салуға және қайта жаңартуға;
7) ауыз сумен қамтамасыз етудің баламасыз көзі болып табылатын топты су құбырларын және ауылдардың кентішілік су құбырлары желілерін салуға және қайта жаңартуға, сондай-ақ, оларды жобалауға;
8) қалалар мен ауылдық елді мекендердің су өткізу жүйелерін салуға және қайта жаңартуға;
9) облыстық, республикалық маңызы бар және Астана мен Алматы қалаларының мәдениет, спорт, абаттандыру, қоршаған ортаны қорғау, тұрғын үй құрылысы, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін салуға және қайта жаңартуға бағытталған ЖБИ-ні іске асыруға бөлінеді.
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы нысаналы даму трансферттерінің сомасын анықтау үшін ағымдағы қаржы жылының 15 наурызынан кешіктірмей тиісті орталық мемлекеттік органға бюджеттік инвестициялар (объектілер) бөлінісінде ЖБИ тізбесін және олар бойынша шығыстар сомасын көрсете отырып өтінім, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап ететін жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалары бойынша техникалық-экономикалық негіздемелерді, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалары бойынша инвестициялық ұсыныс, ТЭН-ге немесе ЖСҚ-ға (бар болған жағдайда) мемлекеттік орган – бағдарламалар әкімшісінің немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері бойынша уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығын, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесiн, бюджеттік инвестициялық жобалардың және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялардың қаржылық қорытындысын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органының экономикалық қорытындысын және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті немесе аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қаланың) есебінен қаржыландырылатын уәкілетті органның салалық қорытындысын ұсынады.

7. Соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, включает МБИ в перечень МБИ в разрезе объектов, отвечающих требованиям, установленным Правилами рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов и Требованиями с учетом:
1) приоритетности развития соответствующей отрасли на основании стратегических и программных документов;
2) местонахождения и плотности населения региона;
3) уровня заболеваемости и смертности населения в регионе (для строительства объектов здравоохранения);
4) решения проблемы объектов, находящихся в аварийном состоянии;
5) состояния объектов здравоохранения (отсутствие достаточного набора помещений, несоответствие фактической мощности организации плановой);
6) приведения действующей сети в соответствие с утвержденным нормативом сети организаций здравоохранения и образования (для строительства объектов здравоохранения и образования);
7) планируемых объемов гарантированных государством специальных социальных услуг;
8) численности инвалидов, структуры инвалидности по видам нозологии (заболеваний), степени тяжести инвалидности по регионам;
9) прогнозируемой численности престарелых и инвалидов, в том числе по отдельным заболеваниям;
10) сокращения дефицита мест в объектах социального обслуживания;
11) наличия функционирующих сетей организаций соответствующей отрасли (мощность, фактическая нагрузка и их техническое состояние) независимо от форм собственности;
12) развития (создания) инфраструктуры для внедрения современных форм социального обслуживания;
13) состояния объектов питьевого водоснабжения (для строительства и реконструкции объектов водоснабжения в сельских населенных пунктах) для создания условий по устойчивому водообеспечению и эффективному уровню водопользования;
14) наличия решения соответствующего акимата об отводе земельных участков для реализации МБИ;
15) наличия средств в местных бюджетах на реализацию МБИ;
16) достижения прямых и конечных результатов, определенных в соглашениях о результатах по целевым трансфертам на развитие, выделенным в предыдущий финансовый год;
17) оценки предполагаемого эффекта от реализации МБИ на смежные отрасли (сферы) экономики;
18) протяженности автомобильных дорог областного и районного значения.
В приоритетном порядке отбираются МБИ, начатые (продолжающиеся) и не завершенные в предыдущий финансовый год по объективным причинам.
Объемы финансирования из местного бюджета МБИ, на реализацию которых выделяются средства из республиканского бюджета в виде целевых трансфертов на развитие, на плановый период определяются в размере не менее 10 % по каждому новому местному инвестиционному проекту по всем отраслям, за исключением местного бюджета города Астаны, для которого объемы финансирования МБИ определяются в размере не менее 3 %.

7. Тиісті орталық мемлекеттік орган немесе облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган:
1) стратегиялық және бағдарламалық құжаттар негізінде тиісті саланы дамытудың басымдылығын;
2) өңірдің орналасқан жерін және халқының тығыздығын;
3) өңірдегі халықтың ауруға шалдығу және өлім-жетім деңгейін (денсаулық сақтау объектілерін салу үшін);
4) авариялық жағдайда тұрған объектілердің проблемаларын шешуді;
5) денсаулық сақтау объектілерінің жағдайын (үй-жайлардың жеткілікті жиынтығының болмауы, ұйымның іс-жүзіндегі ауқымының жоспармен сәйкес келмеуі);
6) қолданыстағы желіні денсаулық сақтау және білім беру ұйымдары желісінің бекітілген нормативтеріне сәйкес келтіруді (денсаулық сақтау және білім беру объектілерін салу үшін);
7) мемлекет кепілдік берген арнайы әлеуметтік қызметтердің жоспарланған көлемін;
8) мүгедектердің санын, нозология (ауру) түрлері бойынша мүгедектік құрылымын, өңірлер бойынша мүгедектік ауырлығының деңгейін;
9) қарттар мен мүгедектердің, соның ішінде жекелеген аурулар бойынша болжамды санын;
10) әлеуметтік қызмет көрсету объектілерінде орынның тапшылығын қысқартуды;
11) меншік нысанына қарамастан, тиісті сала ұйымының жұмыс істейтін желілерінің болуын (қуаты, іс жүзіндегі жүктеме және олардың техникалық жағдайы);
12) әлеуметтік қызмет көрсетудің заманауи нысандарын енгізу үшін инфрақұрылымды дамытуды (құруды);
13) тұрақты сумен қамтамасыз ету және сумен қамтамасыз етудің тиімді деңгейін жасау үшін сумен қамтамасыз ету обьектілері ахуалын (ауылдық елді мекендердегі сумен қамтамасыз ету обьектілерін салу мен қайта құруға);
14) ЖБИ-ні іске асыруға жер учаскелерін бөлу туралы тиісті әкімдік шешімінің болуын;
15) ЖБИ-ні іске асыруға жергілікті бюджетте қаражаттың болуын;
16) өткен қаржы жылы бөлінген нысаналы даму трансферттері бойынша нәтижелер туралы келісімдерде анықталған тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуін;
17) экономиканың аралас салаларына (аяларына) ЖБИ-ні іске асырудан болжанатын әсерді бағалауды;
18) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының ұзындығын ескере отырып, Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау қағидаларында және Талаптарда белгіленген талаптарға сай келетін бюджеттік инвестициялар (объектілер) бөлінісінде ЖБИ-ны тізбеге енгізеді.
Басталған (жалғасып отырған) және өткен қаржы жылында объективті себептер бойынша аяқталмаған ЖБИ басым тәртіппен іріктеледі.
Іске асырылуына қаражат республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері түрінде бөлінетін ЖБИ-ні қаржыландыру көлемі 3-%-дан кем емес мөлшерде анықталатын Астана қаласының жергілікті бюджетін қоспағанда, ЖБИ-ні жергілікті бюджеттен қаржыландыру көлемі барлық салалар бойынша әрбір жаңа жергілікті инвестициялық жоба бойынша жоспарлы кезеңге кемінде 10 % мөлшерінде анықталады.

8. Соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, направляет перечень МБИ в разрезе бюджетных инвестиций (объектов), предлагаемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие, в соответствующий центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию при внесении проекта стратегического плана с соответствующими документами согласно Правилам представления администраторами бюджетных программ предложений по новым инициативам, в том числе по бюджетным инвестициям, утверждаемым центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и Правилам разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2009 года № 1251.
9. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение двадцати пяти рабочих дней рассматривает представленные администраторами бюджетных программ перечни МБИ на:
1) соответствие стратегическим и программным документам (Стратегическому плану развития Республики Казахстан до 2020 года; прогнозной схеме территориально-пространственного развития страны; государственным и отраслевым программам; программам развития территорий; стратегическим планам государственных органов);
2) достижение целей и задач проекта стратегического плана;
3) соответствие стратегическим направлениям и социально-экономическому развитию региона;
4) наличие соответствующей документации.
10. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам рассмотрения МБИ готовит заключение в соответствии с Формой заключения уполномоченного органа по государственному планированию по результатам рассмотрения проекта стратегического плана государственного органа или проекта изменений и дополнений в стратегический план, утверждаемый центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и Правилами представления администраторами бюджетных программ предложений по новым инициативам, в том числе по бюджетным инвестициям, утверждаемым центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и направляет соответствующему центральному государственному органу или исполнительному органу, финансируемому из областного бюджета.
11. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень МБИ по целевым трансфертам на развитие и вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии согласно Правилам разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2009 года № 1251.

8. Тиісті орталық мемлекеттік орган немесе облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыруға ұсынылатын бюджеттік инвестициялар (объектілер) бөлінісінде ЖБИ тізбесін стратегиялық жоспардың жобасын енгізу кезінде тиісті құжаттармен бірге мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылғы 27 тамыздағы № 1251 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу ережесіне және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Жаңа бастамалар бойынша, оның ішінде бюджеттік инвестициялар бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің ұсыныстар беру қағидаларына сәйкес жібереді.
9. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жиырма бес жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынған ЖБИ тізбелерінің:
1) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға (Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі стратегиялық жоспарына; елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамдық схемасына; аумақтарды дамыту бағдарламаларына; мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына) сәйкестігін;
2) стратегиялық жоспар жобасының мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізуін;
3) аймақтың стратегиялық бағыттары мен әлеуметтік-экономикалық дамуына сәйкестігін;
4) тиісті құжаттаманың болуын қарайды.
10. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ЖБИ-ні қарау қорытындылары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының жобасын немесе оларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытындысының нысаны және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Жаңа бастамалар бойынша, оның ішінде бюджеттік инвестициялар бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің ұсыныстар беру қағидаларына сәйкес қорытынды дайындайды және тиісті орталық мемлекеттік органға немесе облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға жібереді.
11. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган нысаналы даму трансферттеріне оң экономикалық қорытынды негізінде нысаналы даму трансферттері бойынша ЖБИ тізбесін қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылғы 27 тамыздағы № 1251 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу ережесіне сәйкес тиісті бюджеттік комиссиясының қарауына енгізеді.

12. Соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, в установленном бюджетным законодательством порядке, направляет проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы и бюджетные заявки в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию области.
13. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию рассматривает заявки администраторов бюджетных программ на предоставление целевых трансфертов на развитие нижестоящим бюджетам на предмет их финансовой обеспеченности.
14. По итогам рассмотрения центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит заключение по МБИ на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
15. В случае одобрения перечня МБИ соответствующей бюджетной комиссией, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании представленных перечней МБИ определяет общую сумму целевых трансфертов на развитие по каждой отрасли в разрезе регионов для включения в проект республиканского или областного бюджета на соответствующий плановый период.
16. После утверждения республиканского бюджета или областного бюджета на соответствующий плановый период Парламентом Республики Казахстан или соответствующим маслихатом, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию доводит объемы целевых трансфертов на развитие, предусмотренных в республиканском бюджете или областном бюджете на соответствующий плановый период, в течение пяти рабочих дней до местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) или районов (города областного значения).
17. При разработке проекта постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию на соответствующий предстоящий плановый период предусматривает суммы целевых трансфертов на развитие по каждому администратору бюджетных программ в разрезе регионов.

12. Тиісті орталық мемлекеттік орган немесе облыстық бюджеттен қаржыландырылатын тиісті атқарушы орган бюджеттік заңнамада белгіленген тәртіппен стратегиялық жоспарлар жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жобалары мен бюджеттік өтінімдерді бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
13. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерін беруге арналған өтінімдерін олардың қаржылық қамтамасыз етілуі тұрғысынан қарайды.
14. Қарау қорытындылары бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ЖБИ бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
15. ЖБИ тізбесін тиісті бюджет комиссиясы қолдаған жағдайда, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұсынылған ЖБИ тізбелері негізінде тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық немесе облыстық бюджеттің жобасына енгізу үшін әрбір сала бойынша өңірлер бөлінісінде нысаналы даму трансферттерінің жалпы сомасын анықтайды.
16. Қазақстан Республикасының Парламенті немесе тиісті мәслихат тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті немесе облыстық бюджетті бекіткеннен кейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетте немесе облыстық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттерінің көлемін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органдарына бес жұмыс күні ішінде жеткізеді.
17. Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы орган қаулысының жобасын әзірлеу кезінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әрбір бюджеттік бағдарламаның әрбір әкімшісі бойынша өңірлер бөлінісінде алдағы тиісті жоспарлы кезеңге арналған нысаналы даму трансферттерінің сомаларын көздейді.

18. Расходы по местным бюджетным программам развития определяются в местных бюджетах с учетом объемов передаваемых целевых трансфертов на развитие. Целевые трансферты на развитие выделяются нижестоящим бюджетам одной суммой без пообъектного распределения и между МБИ распределяются местными исполнительными органами с учетом расходов, предусмотренных в местных бюджетах на эти цели.

18. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстар жергілікті бюджеттерде берілетін нысаналы даму трансферттерінің көлемдерін ескере отырып анықталады. Нысаналы даму трансферттерін төмен тұрған бюджеттерге оны объектілер бойынша бөлместен бір сомамен және ЖБИ арасында осы мақсаттарға арнап жергілікті бюджеттерде көзделген шығыстарды ескере отырып жергілікті атқарушы органдар бөледі.