О Стратегическом плане Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 96.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2012 № 413.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2012 № 413.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 2011 года № 96
Стратегический план
Министерства культуры и информации Республики Казахстан
на 2011 – 2015 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2012 № 1681 (вводится в действие с 01.01.2013).
Содержание
1. Миссия и видение Министерства культуры и информации Республики Казахстан
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности
3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
4. Развитие функциональных возможностей
5. Межведомственное взаимодействие
6. Управление рисками
7. Бюджетные программы
1. Миссия и видение
Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Миссия Министерства культуры и информации Республики Казахстан – выработка и эффективная реализация государственной политики, направленной на предоставление качественных и доступных услуг в области культуры и информации, динамичное развитие государственного и других языков, укрепление единства нации, поддержку эффективной системы партнерства государства и гражданского сектора.
Видение – общенациональная культурно-информационная и языковая среда с незыблемыми принципами национального единства, эффективными механизмами реализации гражданских инициатив.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих
отраслей (сфер) деятельности
Сноска. Раздел 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1539.
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры отрасли. В системе государственных учреждений культуры и искусства Казахстана действуют 38 республиканских (10 театров, 7 концертных организаций, 3 библиотеки, 5 музеев, 9 историко-культурных заповедников-музеев, 1 кинокомпания, 3 иных организаций) и около 8 тысяч областных организаций культуры (219 музеев, 4 149 библиотек, 2 960 клубов, 53 театра, 41 концертных организаций, 21 кинотеатров, 152 киноустановок, 6 зоопарков, 5 цирков, 55 парка культуры и отдыха).

Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 96 Қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.31 № 413 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.31 № 413 қаулысымен.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 ақпандағы
№ 96 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - ҚР
Үкіметінің 2012.12.25 № 1681 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң миссиясы мен пайымдауы
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтiң тиiстi салаларындағы (аясындағы) даму үрдiстерiн талдау
3. Cтратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
4. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
5. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
6. Тәуекелдердi басқару
7. Бюджеттiк бағдарламалар
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң миссиясы мен пайымдауы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң миссиясы – мәдениет және ақпарат саласында сапалы және қолжетiмдi қызметтер көрсетуге, мемлекеттiк және басқа тiлдердiң қарқынды дамуына, ел бiрлiгiнiң нығаюына, мемлекет пен азаматтық сектор әрiптестiгiнiң тиiмдi жүйесiн қолдауға бағытталған мемлекеттiк саясатты әзiрлеу және тиiмдi iске асыру.
Пайымдауы – азаматтық бастамаларды iске асырудың тиiмдi тетiктерi, ел бiрлiгiнiң мызғымас қағидаттары бар, жалпыұлттық мәдени, ақпараттық және тiлдiк орта.
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтiң тиiстi салаларындағы
(аясындағы) даму үрдiстерiн талдау
Ескерту. 2-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1539 қаулысымен.
1-стратегиялық бағыт. Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Сала инфрақұрылымының жай-күйі. Қазақстандағы мемлекеттік мәдениет және өнер мекемелерiнiң жүйесінде 38 республикалық (10 театр, 7 концерттік ұйым, 3 кітапхана, 5 мұражай, 9 тарихи-мәдени қорық-мұражай, 1 кинокомпания, 3 өзге ұйым) және 8 мыңнан астам облыстық мәдениет ұйымдары (219 мұражай, 4 149 кітапхана, 2 960 клуб, 53 театр, 41 концерттік ұйым, 21 кинотеатр, 152 киноқондырғы, 6 хайуанаттар бағы, 5 цирк, 55 мәдениет және демалыс саябағы) қызмет етеді.

Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике за последние десять лет на 45 % увеличилось количество музеев и кинотеатров (кинозалов), на 20 % – число театров и библиотек.
О востребованности продукта культуры говорят показатели посещаемости: за десять лет на 35 % повысился показатель посещаемости театров, на 18 % выросло число постоянных читателей библиотек, в 5 раз увеличилось количество зрителей кинотеатров.
В 2012 году поставлено 12 205 спектаклей, организовано 6 800 концертов, в республиканских музеях проведено 113 выставок, 357 лекций и 14 353 экскурсий. В библиотеках организовано и проведено более 500 мероприятий.
В стране открыты уникальные по своей архитектуре Центральный концертный зал "Казахстан", самый масштабный в Центральной Азии театр оперы и балета "Астана-Опера". Ведется строительство Казахского национального музея, призванного стать местом свода знаковых ценностей культурного наследия страны и демонстрации величия тысячелетней национальной истории.
Совершенствование законодательной базы. В 2010 году принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О культуре". Принятые поправки нацелены на урегулирование вопросов в сфере отечественного кинематографа, музейного и библиотечного дела. В частности, введен механизм индексации кинопродукции и выдачи прокатных удостоверений, определены критерии национального кино, уточнены нормы по формированию библиотечного фонда, в компетенцию местных исполнительных органов включена функция по присвоению одной из библиотек области, района или города республиканского значения статуса "Центральная". В 2011 году ратифицированы Конвенции "Об охране нематериального культурного наследия" и "О мерах, направленных на запрещение и предупреждение незаконного ввоза, вывоза и передачи права собственности на культурные ценности".
Успехи и достижения. По инициативе Главы государства с 2004 года реализуется не имеющий аналогов по масштабу и историческому диапазону Национальный стратегический проект "Мәдени мұра".
За годы реализации проекта проведено более 40 археологических и 30 научно-прикладных исследований, обогативших науку тысячами артефактов, дающих представление о национальной истории. Мировую известность получили раскопки курганов Шиликты и Берель в Восточно-Казахстанской области, находки золотых изделий, относящихся к скифо-сибирскому "звериному" стилю или сакскому искусству (V–III вв. до н. э.).
В результате научно-поисковых экспедиций в Китай, Турцию, Монголию, Россию, Японию, Египет, США и страны Западной Европы обнаружено и введено в научный оборот свыше 5 тыс. ценнейших архивных документов по истории, этнографии, искусству казахского народа.
В рамках проекта "Мәдени мұра" полностью отреставрировано 83 памятника истории и культуры, среди них масштабные зарубежные проекты: реставрация мавзолея Султана Аз-Захир Бейбарса в Дамаске (Сирия) и строительные работы на историко-культурном центре и мавзолее Аль-Фараби в Дамаске.
Два казахстанских памятника вошли в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО: мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи и археологический комплекс Тамгалы.

Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша соңғы оң жылда мұражайлар мен кинотеатрлар (кинозалдардың) саны 45 %-ға, ал театрлар мен кітапханалардың саны 20 %-ға ұлғайған.
Мәдениет өнімдеріне деген сұраныс туралы мынадай келушілер санының көрсеткіштері байқатады: он жыл ішінде театрға келушілердің саны 35 %-ға артты, кітапханалардың тұрақты оқырмандарының саны 18 %-ға өсті, ал кинотеатрлар көрермендерiнiң саны 5 есеге артты.
2012 жылы 12 205 спектакль қойылып, 6 800 концерт ұйымдастырылды, республикалық мұражайларда 113 көрме, 357 дәріс және 14 353 экскурсия өткізілді. Кітапханаларда 500-ден астам іс-шара ұйымдастырылып, өткізілді.
Елімізде өзінің сәулеті бойынша бірегей болып табылатын "Қазақстан" орталық концерт залы, Орталық Азиядағы ең ауқымды "Астана-Опера" опера және балет театры ашылды. Еліміздің мәдени мұрасының маңызды құндылықтарын жинақтайтын және мыңжылдық ұлттық тарихымыздың ұлылығын көрсететін орынға айналуға тиісті Қазақ ұлттық мұражайының құрылысы жүріп жатыр.
Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2010 жылы "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Қабылданған түзетулер отандық киноматография, мұражай және кітапхана iсi саласындағы мәселелерді реттеуге бағытталған. Атап айтқанда, киноөнiмдердi индексациялау және прокаттық куәліктер беру тетігі енгiзiлдi, ұлттық киноның критерийлері айқындалды, кітапханалық қорды қалыптастыру нормалары нақтыланды, жергiлiктi атқарушы органдар құзыретіне облыстық, аудандық не республикалық маңызы бар бір кітапханаға "Орталық" мәртебесін беру функциясы қосылды. 2011 жылы "Материалдық емес мәдени мұраны қорғау туралы" және "Мәдени құндылықтарды заңсыз әкелуге, әкетуге және оларға меншік құқығын беруге тыйым салу мен олардың алдын алуға бағытталған шаралар туралы" конвенциялар ратификацияланды.
Табыстар және жетістіктер. Елбасының бастамасы бойынша 2004 жылдан бері ауқымы және тарихи диапазоны жағынан теңдессіз болып табылатын "Мәдени мұра" Ұлттық стратегиялық жобасы іске асырылуда.
Жобаны іске асыру жылдарында ұлттық тарихымызды танытатын, ғылымды мыңдаған жәдігерлермен байытқан 40-тан астам археологиялық және 30-дан астам ғылыми-қолданбалық зерттеулер жүргізілді. Шығыс Қазақстан облысындағы Шілікті және Берел қорғандарындағы қазбалар және скиф-сібірлік "аң" стилі немесе сақ өнеріне (б.з.д V-III ғғ.) қатысты алтын бұйымдарды табу әлемдік танымалдылыққа ие болды.
Қытай, Түркия, Моңғолия, Ресей, Жапония, Мысыр, АҚШ және Батыс Еуропа елдерінде болған ғылыми-іздестіру экспедициялары нәтижесінде қазақ халқының тарихы, этнографиясы, өнері бойынша 5 мыңнан астам аса бағалы мұрағаттық құжаттар табылып, ғылыми айналымға енгізілді.
"Мәдени мұра" жобасының шеңберінде 83 тарих және мәдениет ескерткіші толығымен реставрациядан өтті, олардың ішіндегі шетелдік ауқымды жобалар: Дамасктағы (Сирия) Сұлтан Әз-Захир Бейбарыс кесенесін реставрациялау және Дамаск тарихи-мәдени орталығындағы Әл-Фараби кесенесіндегі құрылыс жұмыстары.
Қазақстанның екі ескерткіші ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мәдени мұрасы тізіміне кірді: Қожа Ахмет Яссауи кесенесі және Тамғалы археологиялық комплексі.

Впервые за годы Независимости проведена масштабная инвентаризация отечественных памятников. Утверждены Государственные списки памятников истории и культуры республиканского (218 памятников) и местного (11 277) значения. В рамках уникальных проектов "Қазақтың дәстүрлі мың күйі", "Қазақтың дәстүрлі мың әні" и "Батырлар жыры" систематизированы лучшие образцы народного творчества.
Все сведения об уникальных памятниках археологии, истории и культуры, археологических раскопках размещены в удобном для поиска формате на информационном портале "Мәдени мұра – Культурное наследие" (www.madenimura.kz).
Активно развивается отечественная киноиндустрия. На киностудии О "Казахфильм" обеспечена полная современная технологическая цепочка производства художественных, документальных и анимационных фильмов. В результате масштабной модернизации компания располагает самым современным и высококлассным оборудованием, позволяющим снимать фильмы разных жанров и форматов. Кроме того, создан весь технологический цикл пост-производства.
Производственная мощность кинобазы – это более 100 фильмов в год и более 20 картин в прокате.
За последние четыре года 99 картин АО "Казахфильм" стали участниками 150 кинофестивалей и международных показов в 48 странах мира. В 2012 году участие в 62 кинофестивалях и кинопоказах международного уровня приняли 32 казахстанских картин, 8 картин завоевали 13 специальных призов и наград.
Заложен прочный фундамент развития театрального и музыкального искусства. На театральных площадках страны ежегодно ставится более 10 тысяч спектаклей, 300 из них – это новые постановки отечественных и зарубежных хореографов, балетмейстеров, режиссеров, произведения творческих конкурсов "Тәуелсіздік толғауы". Свое сценическое мастерство ведущие отечественные солисты оперы и балета оттачивают в лучших залах мира – Академии театра Ла Скала, Венской опере, Мариинском театре, Фонде Перголези Спонтини, школе Итальянской Оперы в Болонье, а также обучаясь по программе "Болашақ".
Высокий уровень конкурентоспособности казахстанских исполнителей на международной арене подтверждается их ежегодным участием в престижных международных конкурсах и фестивалях, завоеванием ими званий лауреатов и дипломантов престижных международных конкурсов. За последние три года стажировку прошли более 170 человек.
В соответствии с поручением Главы государства, данном в статье "Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда", разработан и принят постановлением Правительства Республики Казахстан План модернизации отечественной социально-культурной продукции, формирующей позитивное отношение к труду, честному профессиональному успеху, служению Родине, высоким патриотическим помыслам на 2012 – 2016 годы. В рамках данного документа предусмотрен целый комплекс мероприятий, направленных на снижение дефицита фильмов, книг, театральных постановок, музыкальных произведений, статей, телепрограмм, посвященных человеку труда, профессионалу своего дела.

Тәуелсіздік жылдары алғаш рет отандық ескерткіштерді ауқымды түгендеу жүргізілді. Республикалық (218 ескерткіш) және жергілікті (11 277 ескерткіш) тарихи және мәдени ескерткіштердің Мемлекеттік тізімдері бекітілді. "Қазақтың дәстүрлі мың күйі", "Қазақтың дәстүрлі мың әні" және "Батырлар жыры" бірегей жобалары шеңберінде халық өнерінің озық үлгілері жүйеленді.
Археологияның, тарих және мәдениеттің, археологиялық қазбалардың бірегей ескерткіштері туралы барлық мәліметтер іздеуге оңай форматта "Мәдени мұра – Культурное наследие" (www.madenimura.kz) ақпараттық порталына орналастырылған.
Отандық киноиндустрия қарқынды түрде дамып жатыр. "Қазақфильм" АҚ киностудиясында көркем, деректі және анимациялық фильмдерді өңдеудің толық, қазіргі заманғы технологиялық тізбегі қамтамасыз етілген. Ауқымды жаңғырту нәтижесінде компания әртүрлі жанрдағы және форматтағы фильмдерді түсіруге мүмкіндік беретін қазіргі заманғы және жоғары дәрежелі құрал-жабдықтарға ие болды. Сонымен қатар, пост-өңдеудің барлық технологиялық циклі жасалған.
Кинобазаның өндірістік қуаты – бұл бір жылда 100-ден аса фильм шығару және 20-дан аса картинаның прокатта болуы.
Соңғы төрт жыл ішінде "Қазақфильм" АҚ-ның 99 картинасы 150 кинофестиваль мен әлемнің 48 еліндегі халықаралық көрсетілімдердің қатысушысы болды. 2012 жылы 62 кинофестиваль мен халықаралық деңгейдегі кинокөрсетілімдерге қазақстандық 32 картина қатысты, 8 картина 13 арнайы сыйлықтар мен жүлделерді жеңіп алды.
Театр және музыка өнері дамуының мықты негізі қаланды. Еліміздің театрлық алаңдарында жыл сайын 10 мыңнан астам спектакль қойылады, олардың ішінде 300-і – отандық және шетелдік хореографтардың, балетмейстерлердің, режиссерлардың жаңа қойылымдары, "Тәуелсіздік толғауы" шығармашылық байқауының шығармалары. Опера және балеттің отандық жетекші солистері әлемнің үздік сахналарында – Ла Скала театрының Академиясында, Вена операсында, Мариин театрында, Перголези Спонтини Қорында, Болоньядағы Итальяндық Опера мектебінде, сондай-ақ "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқып, өзінің сахналық шеберлігін шыңдайды.
Қазақстандық орындаушылардың әлемдік аренадағы бәсекеге қабілеттілігінің жоғары деңгейі олардың беделді халықаралық конкурстар мен фестивальдарға жыл сайынғы қатысуымен, беделді халықаралық конкурстарда лауреат және дипломант атағын жеңіп алуымен дәлелденеді. Соңғы үш жыл ішінде 170-тен аса адам тағылымдамадан өтті.
"Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамына қарай жиырма қадам" атты мақалада берілген Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес Еңбекке, адал кәсіби табысқа, Отанға қызмет етуге, жоғары патриоттық ниеттерге оң көзқарастар қалыптастыратын отандық әлеуметтік мәдени өнімдерді жаңғыртудың 2012 – 2016 жылдарға арналған жоспары әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен қабылданды. Осы құжат шеңберінде еңбек адамына, өз ісінің шеберіне арналған фильмдердің, кітаптардың, театралдық қойылымдардың, музыкалық туындылардың, мақалалардың, телебағдарламалардың тапшылығын азайтуға бағытталған іс-шаралардың біртұтас кешені көзделген.

По поручению Главы государства ведется работа по расширению фонда Казахской национальной электронной библиотеки (далее – КазНЭБ), призванного стать основным интеллектуальным ресурсом нации. Объем ресурса КазНЭБ составляет более 12 000 е-копий книг. Это книги, изданные в рамках национального стратегического проекта "Мәдени мұра", редкие книги, депозитарий Ассамблеи народа Казахстана, а также книги по истории, экономике, культуре, искусству, науки Казахстана, предоставленные авторами либо правообладателями.
Объем электронного каталога составляет 18 000 библиографических записей. Ежегодно по запросам дистанционных пользователей принимается и отрабатывается в среднем 1 500 заказов на изготовление е-копий книг. В 2012 году среднее число посещений КазНЭБ составило более 120 000 посещений, из них порядка 80 000 внешних посещений из 74 стран мира. В том числе количество абсолютно уникальных внешних посетителей КазНЭБ составило 66 073.
Популяризация культуры Казахстана за рубежом. За последние несколько лет мероприятиями в формате Дней культуры охвачены практически все страны СНГ, ведущие государства Европы и Азии, Ближнего Востока. В целом, с 2005 по 2012 годы презентационные мероприятия проведены в 44 странах мира.
Поддержка деятелей культуры. Внедрен механизм стимулирования и поощрения талантливых и перспективных деятелей в области культуры. В 2012 году деятелям культуры и искусства были вручены Государственные премии в области литературы и искусства – 4 ед., Государственные премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации – 1 ед., Государственные стипендии в области культуры – 50 ед.
На постоянной основе ведется работа по организации и проведению стажировок и курсов повышения квалификации. С целью пополнения отечественного репертуара предусмотрено выделение грантов и проведение творческих конкурсов.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Недостаточная конкурентоспособность отечественной продукции в сфере культуры при доминировании на рынке услуг зарубежных производителей.
Второе. Неравный доступ населения республики к услугам организаций культуры, обусловленный диспропорциями в развитии сети культурных учреждений в регионах, и отсутствие минимальных нормативов сети. К примеру, количество библиотек в регионах колеблется от 6,6 (Западно-Казахстанская обл.) до 0,3 (Восточно-Казахстанская обл.) единиц на 10 000 человек населения; учреждений культуры клубного типа от 4,5 (Западно-Казахстанская обл.) до 0,7 (Мангистауская обл.) единицы на 10 000 человек населения. Отдельно стоит проблема обеспечения доступа к объектам культуры жителей сельской местности. Ситуацию усугубляет износ материально-технической базы учреждений культуры. К примеру, на текущий момент 18 % учреждений клубного типа и 21 % музеев требуют капитального ремонта.

Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша ұлттың негізгі зияткерлік ресурсы болуға арналған Қазақ ұлттық электрондық кітапханасының (бұдан әрі – ҚазақҰЭК) қорын кеңейту бойынша жұмыстар жүргізілуде. ҚазақҰЭК-ның ресурс көлемін 12 000-нан астам кітаптардың е-көшірмелері құрайды. Бұл – "Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасы шеңберінде басылып шыққан кітаптар, сирек кітаптар, Қазақстан халқы Ассамблеясы депозитарийінің кітаптары, сондай-ақ авторлар немесе құқықтық иеленушілері ұсынған Қазақстанның тарихы, экономикасы, мәдениеті, өнері, ғылымы бойынша кітаптар.
Электрондық каталогтың көлемі 18 000 библиографиялық жазбаларды құрайды. Қашықтықтан пайдаланушылардың сұраныстары бойынша жыл сайын кітаптардың е-көшірмелерін жасауға орташа есеппен 1 500 тапсырыс қабылданады және жасалады. 2012 жылы ҚазҰЭК-ға келушілердің орташа саны 120 000 құрады, оның ішінде әлемнің 74 елінен 80 000-ға жуық сыртқы келушілер. Соның ішінде ҚазҰЭК-тің бірегей сырттан келген келушілердің саны 66 073 құрады.
Қазақстан мәдениетін шетелдерде танымал ету. Соңғы бірнеше жылда Мәдениет күндері форматындағы іс-шаралар іс жүзінде барлық ТМД елдерін, Еуропаның және Азияның, Таяу Шығыстың жетекші мемлекеттерін қамтыды. Жалпы, 2005 жылдан 2012 жылға дейін әлемнің 44 елінде тұсаукесер іс-шаралары өткiзiлдi.
Мәдениет қайраткерлерін қолдау. Мәдениет саласындағы дарынды және болашағы зор қайраткерлерді ынталандырудың және қолдаудың тетігі енгiзiлдi. 2012 жылы мәдениет және өнер қайраткерлеріне әдебиет және өнер саласындағы Мемлекеттік сыйлық – 4 бірлік, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Ұлт Көшбасшысының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығы – 1 бірлік, мәдениет саласындағы Мемлекеттік шәкіртақылар – 50 бірлік табысталды.
Тағылымдамалар мен бiлiктiлiгiн арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу жұмыстары тұрақты түрде жүргiзiлiп келеді. Отандық репертуарды толықтыру мақсатында гранттар бөлу және шығармашылық байқаулар өткізу қарастырылған.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Мәдениет саласындағы отандық өнiмнiң қызмет көрсету нарығындағы шетелдік өндiрушiлердiң басымдығының негiзiнде бәсекелестiгiнiң жеткiлiксiздiгi.
Екiншi. Өңiрлердегi мәдениет мекемелерi желiсiнiң дамуындағы үйлесiмдiлiктiң болмауына негiзделген республика тұрғындарының мәдениет ұйымдары көрсететiн қызметтерге қолжетiмдiлiгiнiң теңсiздiгi және желінің минималды нормативтерінің жоқтығы. Мысалы, өңірлердегі кітапханалардың саны халықтың 10 000 адамына шаққанда 6,6-дан (Батыс Қазақстан облысы) 0,3 (Шығыс Қазақстан облысы) бірлікке дейін ауытқиды; клубтық сипаттағы мәдениет мекемелері халықтың 10 000 адамына шаққанда 4,5-тен (Батыс Қазақстан облысы) 0,7 бірлікке дейін (Маңғыстау облысы) ауытқиды. Ауыл тұрғындарының мәдениет объектілеріне қол жетімділігін қамтамасыз ету жеке тұрған мәселе. Мәдениет мекемелерінің материалдық-техникалық базасының тозуы жағдайды қиындатып отыр. Мысалы, ағымдағы кезеңде клубтық сипаттағы мекемелердің 18 %-ы және мұражайлардың 21 %-ы күрделі жөндеуді қажет етеді.

Третье. Слабая социальная поддержка работников отрасли. Невысокая заработная плата, неурегулированность выхода на пенсию отдельных работников сферы не способствуют повышению престижа профессии. Средняя номинальная заработная плата работников сферы культуры составляет 61-72 % от аналогичных показателей по всем видам деятельности в республике, что определяет более низкую финансовую мотивированность работников культурной отрасли. В конечном счете подобная ситуация приводит к дефициту квалифицированных кадров отрасли и организаций культуры. Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике, темпы изменения количества населения, занятого в сфере культуры не коррелируют с темпами изменения показателей общей занятости населения.
Четвертое. Недостаточное финансирование в сфере культуры. Результаты анализа международного опыта показали, что в западных странах средний объем годовых бюджетных ассигнований в культуру 0,6 % – 0,8 % ВВП, в Казахстане менее 0,1 %.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Тенденция превалирования иностранной продукции на отечественном культурном рынке вызывает потребность в совершенствовании механизмов производства конкурентоспособного продукта в области культуры путем развития государственного-частного предпринимательства в сфере, стимулирования продюсерской и издательской деятельности, поддержки перспективных деятелей литературы и искусства.
Внедрение новых технологий, позволяющих значительно расширить доступ населения к культурным ценностям в удобном современном формате, требует дальнейшего совершенствования процесса перевода объектов культуры в цифровой формат, обеспечения соответствующих интернет-ресурсов качественным контентом.
Оптимизации архитектуры культурного пространства страны способствует дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы отрасли, в частности, принятие минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и полная паспортизация отрасли.
Стратегическое направление 2. Повышение конкурентоспособности отечественного информационного пространства.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры информационной сферы. В информационном поле действуют 2 783 средств массовой информации (далее – СМИ), из них: государственных – 439 (16 %), негосударственных – 2 344 (84 %). 91 % от общего количества СМИ составляют газеты (1 674) и журналы (858), 8,5 % – электронные СМИ (51 телекомпаний, 48 радиокомпаний, 133 оператора кабельного телевидения и 6 – спутникового вещания) и 0,5 % – информационные агентства (13). На казахском языке издаются (выходят в эфир) – 555 (20 %) СМИ, на русском языке – 938 (34 %), на казахском и русском языках – 941 (34 %), на казахском, русском и других языках – 349 (13 %).
Главной технологической площадкой для вещательных компаний, способной удовлетворить все текущие и перспективные потребности телерадиоканалов в производстве качественного и конкурентоспособного медиаконтента, стал уникальный телерадиокомплекс "Қазмедиа орталығы", открытый в городе Астане.

Үшiншi. Саланың қызметкерлерін әлеуметтік қолдаудың әлсіздігі. Саланың жеке қызметкерлерінің төмен жалақысы, зейнетке шығуының реттелмеуі кәсіптің беделін арттыруға ықпал етпейді. Мәдениет саласы қызметкерлерінің орташа номиналдық жалақысы республикадағы қызметтің барлық түрлерінің барабар көрсеткіштерінен 61-72 % құрайды, бұл мәдениет саласы қызметкерлерінің неғұрлым төмен қаржылық уәжділігін айқындайды. Нәтижесінде мұндай ахуал саланың және мәдениет ұйымдарының білікті кадрларының тапшылығына алып келеді. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес мәдениет саласында қызмет ететін тұрғындар санының өзгеру қарқыны жалпы халықтың жұмысбастылық көрсеткіштерінің өзгеру қарқынымен сәйкеспейді.
Төртінші. Мәдениет саласын жеткіліксіз қаржыландыру. Халықаралық тәжірибені талдау нәтижелері батыс елдерде мәдениетке бөлінетін жылдық бюджеттік қаражаттың орташа көлемі ЖІӨ 0,6 % – 0,8 %, Қазақстанда 0,1 %-дан төмен екенін көрсетті.
3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Отандық мәдени нарықтағы шетелдiк өнiмнiң басым болу үрдісі саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту, продюсерлік және баспа қызметін ынталандыру, болашағы зор әдебиет және өнер қайраткерлерiне қолдау көрсету арқылы мәдениет саласында бәсекеге қабiлеттi өнiм шығарудың тетіктерін жетiлдiру қажеттiлiгiн тудыруда.
Қазiргi заманғы ыңғайлы форматта халықтың мәдени құндылықтарға қолжетiмдiлiгiн кеңейтуге мүмкiндiк беретін жаңа технологияларды енгізу мәдениет нысандарын цифрлық форматқа ауыстыру процестерін бұдан әрі жетiлдiрудi, тиiстi интернет-ресурстарды сапалы мазмұнмен қамтамасыз етуді талап етеді.
Елдің мәдени кеңiстiгiнiң сәулетін оңтайландыруға саланың нормативтік-құқықтық базасын одан әрі жетiлдiру, атап айтқанда мәдениет ұйымдары желiсiнiң ең төменгі мемлекеттiк нормативтерін қабылдау және саланы толық паспорттауды енгізу ықпал етеді.
2-стратегиялық бағыт. Отандық ақпараттық кеңiстiктiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру.
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Ақпараттық сала инфрақұрылымының жай-күйі. Ақпараттық алаңда 2 783 бұқаралық ақпарат құралы (бұдан әрі – БАҚ) қызмет етедi, оның iшiнде: мемлекеттік – 439 (16 %), мемлекеттік емес – 2 344 (84 %). БАҚ-тың жалпы санының 91 %-ын газеттер (1 674) және журналдар (858), 8,5 %-ын – электрондық БАҚ-тар (51 телекомпания, 48 радиокомпания, 133 кәбілдiк телевизия және 6 жерсеріктік хабар тарату операторы) және 0,5 %-ын – ақпараттық агенттiктер (13) құрайды. Қазақ тiлiнде таралатын (эфирге шығатын) БАҚ-тардың үлесi – 555 (20 %), орыс тiлiнде – 938 (34 %), қазақ және орыс тiлдерiнде 941 (34 %), қазақ, орыс және басқа тiлдерде – 349 (13 %).
Астана қаласында ашылған "Қазмедиа орталығы" бiрегей телерадиокешенi хабар тарату компаниялары үшiн сапалы және бәсекеге қабiлеттi медиаконтент өндiрiсiндегi ағымдағы және келешектегi барлық қажеттiлiктердi қанағаттандыруға мүмкiндiгi бар басты технологиялық алаң болды.

Аппаратно-студийный комплекс "Қазмедиа орталығы" включает в себя: 5 студий производства телепрограмм, виртуальную студию, 2 панорамные Sky-студии, 4 студии производства новостей, 2 студии производства сериалов, коммутационный комплекс, аппаратно-студийный комплекс радио, спутниковый телепорт, 4 передающих антенн Fly-away, медийный архив, киноконцертный комплекс, конференц-зал. Установлено самое современное оборудование ведущих фирм мира, таких как Sony, Vizrt, Evertz, Dalet и др.
С января 2013 года налажены партнерские отношения с АО "Агентство "Хабар", АО "РТРК "Казахстан", ТОО "Евразия+ОРТ", МГТРК "МИР". Из здания Комплекса обеспечена трансляция 9 телеканалов и 3 радиоканалов.
Высокие стандарты технического обеспечения отрасли телевещания, заданные введением телерадиокомплекса, требуют соответствия передовым международным нормам. В этой связи "Қазмедиа орталығы" вошел в состав Азиатско-Тихоокеанского вещательного союза (ABU), который провел технический аудит комплекса и подготовил рекомендации по дальнейшему развитию технологической базы.
Успехи и достижения. Одной из приоритетных задач Министерства является повышение конкурентоспособности государственных телеканалов и рост их рейтингов. Это комплексная работа, которая требует постоянного совершенствования и поиска новых форматов.
В 2011 – 2013 годах реализован ряд проектов, включающий в себя создание новых нишевых каналов и расширение программной сетки телеканалов. Эфир государственных телеканалов преимущественно строится на основе собственного казахстанского контента. Их доля в эфире "Хабар" составляет 80 %, на телеканале "Казахстан" – 71 %, "КазахТВ" – 95 %, "Каз.Спорт" – 98 %, "24.КЗ" – 100 %.
Наблюдается рост рейтингов государственных каналов. "Казахстан" в течение 2013 года являлся абсолютным лидером в населенных пунктах менее 100 тысяч человек, на казахском и русском языках. В панели 100 тысяч плюс на казахском языке "Казахстан" занимает третье место.
Налажен процесс производства собственных сериалов. В общей сложности в 2013 году отснят 21 сериал из 345 серий.
На базе медиа-центра "Қазмедиа орталығы" создана Медиа-школа, где с начала 2013 года проведено более 20 семинаров для 300 специалистов СМИ.
В рамках программы "Болашақ" в 2013 году 20 сотрудников "Хабар", "Казахстан", "Қазмедиа орталығы" выедут на стажировку в Россию и Великобританию. Создана возможность для обучения магистров в сфере СМИ.
В сфере архивного дела единую систему архивной отрасли Республики Казахстан создают 220 государственных архивов. В рамках плавной интеграции казахстанских архивов в международное архивное пространство подписаны соглашения о сотрудничестве более чем с 14 странами Ближнего и Дальнего зарубежья.

"Қазмедиа орталығының" аппараттық-студиялық кешені 5 телебағдарламаларды шығару студиясын, виртуалды студияны, 2 панорамалық Sky-студиясын, 4 жаңалықтар шығару студиясын, 2 сериалдарды шығару студиясын, коммутациялық кешенді, радионың аппараттық-студиялық кешенін, жерсеріктік телепортты, 4 Fly-away тарату антеннасын, медиалық мұрағатты, киноконцерттік кешенді, конференц-залды қамтиды. Sony, Vizrt, Evertz, Dalet және басқа да әлемнің жетекші фирмаларының заманауи жабдықтары орнатылған.
2013 жылдың қаңтарынан бастап "Хабар" агенттігі" АҚ, "Қазақстан" РТРК" АҚ, "Евразия+ОРТ" ЖШС, "МИР" МАТРК-мен серіктестік қатынастар орнатылды. Кешеннің ғимаратынан 9 телеарна және 3 радиоарнаны тарату қамтамасыз етілген.
Телерадиокешенді енгізумен қойылған телехабар тарату саласын техникалық қамтамасыз етудің жоғары стандарттары озық халықаралық нормаларға сәйкес келуді талап етеді. Осыған байланысты "Қазмедиа орталығы" кешеннің техникалық аудитін өткізген және технологиялық базаның әрі қарай дамуы жөніндегі ұсынымдарды әзірлеген Азия-Тынық мұхиты хабар тарату одағының (ABU) құрамына кірді.
Табыстар және жетiстiктер. Министрліктің басты міндеттерінің бірі мемлекеттік телеарналардың бәсекеге қабілеттілігін және олардың рейтингтерін арттыру болып табылады. Бұл тұрақты жетілдіруді және жаңа форматтарды іздеуді талап ететін кешенді жұмыс.
2011 – 2013 жылдары жаңа арнайы арналарды құруды және телеарналардың бағдарламалық кестесін кеңейтуді қамтитын бірқатар жобалар іске асырылды. Мемлекеттік телеарналардың эфирі көбінесе өзіндік қазақстандық контент негізінде құрылады. Олардың эфирдегі үлесі бойынша "Хабар" – 80 %, "Қазақстан" телеарнасы – 71 %, "ҚазақТВ" – 95 %, "Қаз.Спорт" – 98 %, "24.КЗ" – 100 % құрайды.
Мемлекеттік арналар рейтингтерінің өсуі байқалады. "Қазақстан" 2013 жыл бойы қазақ және орыс тілдерінде 100 мыңнан кем адам саны бар елді мекендерде абсолюттік көшбасшы болып табылады. Қазақ тілінде 100 мың плюс панелі бойынша "Қазақстан" үшінші орынды иеленеді.
Өзіміздің сериалдарды шығару процесі жолға қойылды. 2013 жылы жалпы алғанда 345 сериядан тұратын 21 сериал түсірілді.
"Қазмедиа орталығы" медиа-орталығының базасында Медиа-мектеп құрылды, мұнда 2013 жылдың басынан бері 300 БАҚ мамандары үшін 20 семинар өткізілді.
"Болашақ" бағдарламасының шеңберінде 2013 жылы "Хабар", "Қазақстан", "Қазмедиа орталығының" 20 қызметкері Ресейге және Ұлыбританияға тағылымдамаға жіберіледі. БАҚ саласындағы магистрлерді оқыту мүмкіндігі жасалынған.
Мұрағат ісі саласында Қазақстан Республикасының мұрағат саласының бірыңғай жүйесін 220 мемлекеттік мұрағат құрайды. Қазақстандық мұрағаттарды халықаралық мұрағаттық кеңiстiкке интеграциялау шеңберінде 14 алыс және жақын шет елдермен ынтымақтастық жөнiндегi келiсiмдерге қол қойылды.

Объем Национального архивного фонда и документов по личному составу за последние 20 лет увеличился с 11,6 млн. до 22 млн. единиц хранения.
Сфера книгоиздательства Казахстана переживает сегодня определенный подъем. В настоящее время в Книжной палате зарегистрировано 364 издательств и издающих организаций. Расширяется ассортимент издаваемой социально-важной литературы, улучшается полиграфическое исполнение и художественное оформление книг. Социально-важная литература – это художественные, научные, публицистические, энциклопедические и другие актуальные произведения, направленные на повышение духовно-образовательного и интеллектуально-культурного потенциала общества, воспитание подрастающего поколения в духе патриотизма и общемировых ценностных идеалов, а также популяризирующие достижения в общественно-политической, социально-экономической, научно-образовательной и культурной жизни страны.
Совершенствование законодательной базы. 18 января 2012 года принят Закон Республики Казахстан "О телерадиовещании" (далее – Закон), где определены правовые условия регулирования отношений всех субъектов телерадиорынка и перехода на цифровой формат вещания. В 2012 году в целях реализации Закона разработаны 15 нормативных правовых актов.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Недостаточная конкурентоспособность отечественного информационного продукта.
Второе. Отсутствие современных информационных технологий и централизованного государственного учета документов Национального архивного фонда в автоматизированном режиме.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Совершенствование нормативно-правовой базы посредством реализации норм Закона Республики Казахстан "О телерадиовещании" от 18 января 2012 года позволит обеспечить 100-процентный охват населения эфирным цифровым телерадиовещанием с гарантированным предоставлением обязательных теле-, радиоканалов, создать благоприятные правовые условия для развития отечественных телевизионных и радиоканалов, оптимизировать и рационально использовать национальный радиочастотный ресурс. Процесс развития информационно-коммуникационных технологий открывает для СМИ новые способы распространения информации путем активного использования возможностей сети Интернет. Создание электронных аналогов газет и журналов, открытие собственных Интернет-ресурсов, online-вещание способствуют расширению источников информации для граждан страны, а также зарубежных пользователей Интернета, интересующихся информацией о Казахстане. Кроме того, присутствие СМИ в Интернете способствует повышению уровня оперативности их работы.
Стратегическое направление 3. Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана.

Соңғы 20 жылда Ұлттық мұрағат қорының көлемі және жеке құрам бойынша құжаттар саны 11,6 миллионнан 22 миллион сақтау бiрлiгiне өсті.
Қазақстанның кітап шығару саласы бүгінгі күні көтерілу үстінде. Қазіргі таңда Кітап палатасында 364 баспа мен кітап шығарушы ұйым тіркелген. Шығарылып жатқан әлеуметтік маңызды әдебиеттің түржиыны кеңейтіліп, кітаптардың полиграфиялық орындалуы мен көркем безендірілуі жақсаруда. Әлеуметтік маңызды әдебиет – бұл қоғамның рухани-танымдық және зияткерлік-мәдени әлеуетін арттыруға, өскелең ұрпақты патриотизм және жалпы әлемдік құндылықтар идеалдары рухында тәрбиелеуге, сондай-ақ, елдің қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-танымдық және мәдени өміріндегі жетістіктерді кеңінен таратуға бағытталған көркем, ғылыми, публицистикалық, энциклопедиялық және басқа да өзекті шығармалар.
Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2012 жылғы 18 қаңтарда "Телерадио хабарларын тарату туралы" Заң (бұдан әрі – Заң) қабылданды, онда телерадионарықтағы барлық субъектiлердiң қатынастарын реттеудің және цифрлық хабар тарату форматына көшудің құқықтық шарттары айқындалған. 2012 жылы Заңды іске асыру барысында 15 нормативтік құқықтық акт әзірленді.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Отандық ақпараттық өнімнің бәсекеге қабiлеттiлiгiнiң жеткіліксіздігі.
Екiншi. Қазiргi заманға сай ақпараттық технологиялардың және Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын автоматтандырылған режимде орталықтандырылған мемлекеттiк есепке алудың болмауы.
3. Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау.
Нормативтік құқықтық базаны жетiлдiру, соның ішінде "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының нормаларын іске асыру арқылы жетiлдiру мiндеттi теле-, радиоарналарды ұсыну кепiлдiгiмен 100 пайызға дейін халықты эфирлiк цифрлық телерадио хабар таратумен қамтамасыз етуге, отандық телевизиялық және радиоарналардың дамуына қолайлы құқықтық жағдай жасауға, ұлттық радиожиiлiк қорды оңтайландыруға және оны ұтымды қолдануға мүмкiндiк береді. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың даму процессі БАҚ үшін Интернет желiсiнiң мүмкiндiктерiн белсенді қолдану жолымен ақпаратты таратудың жаңа мүмкiндiктерiн ашады. Газеттер мен журналдардың электрондық аналогтарын құру, меншiктi интернет-ресурстар ашу, оларды online режимінде тарату Қазақстан туралы ақпарат қызықтыратын ел азаматтарына, сондай-ақ, шетелдік интернет пайдаланушылар үшін ақпарат көздерін кеңейтуге мүмкiндiктер береді. Сонымен қатар, БАҚ-тың Интернетке шығуы олардың жұмыстарын жеделдетудің деңгейін арттыруға ықпалын тигiзедi.
3-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретінде төзiмдi тiлдiк орта құру.

1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры отрасли. Функционирует Республиканский координационно-методический центр развития языков имени Шайсултана Шаяхметова. Сеть региональных центров обучения языкам составляет: в 2005 году – 8, в 2006 году – 12, в 2007 году – 36, в 2008 году – 45, в 2009 году – 93, в 2010 году – 101, в 2011 году – 132, в 2012 году – 130.
Успехи и достижения отрасли. В 2013 году завершен первый этап реализации Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011 – 2020 годы.
В рамках данного этапа обеспечено проведение целого комплекса мер, направленного, прежде всего, на совершенствование нормативно-правовой и методологической базы дальнейшего функционирования и развития языков.
В результате обеспечена доработка стандартов языковой компетенции: сформирован проект типовых программ и учебно-методический комплекс для обучения казахского языка через модель непрерывного образования "Казахский язык как иностранный или как второй". Изданы стандарты владения казахским языком, лексический минимум, грамматический справочник, программы интерактивного пробного тестирования, учебно-методические пособия "Тіл құрал" по 5 уровням (уровни А1 - элементарное использование языка; А2 - базовый уровень, В1- средний уровень, В2 - уровень выше среднего, С1-высший уровень), которые доведены до государственных органов и центров по обучению государственному языку.
Организовано проведение тестирования в он-лайн режиме на страницах действующего официального сайта www.kazakhtest.kz.
В 2013 году по проекту "Методология системы аккредитации языковых центров" разработана методология аккредитации языковых центров, методика проведения внешней экспертизы, стандарты и критерии, руководство по аккредитации.
Продолжается выпуск самой разнообразной литературы на казахском языке. В свет вышли 25 томник "Мировой классики", 15-ти томник детской литературы "Әлем балалар әдебиетінің інжу-маржандары", 60-томное издание сказок для самых маленьких "Ертегілер елінде", 64-томное издание научно-познавательной литературы для детей "Мен оқығанды ұнатамын!", 5-томник "Қазақ балалар әдебиетінің классикалық үлгілері", издан 15 томный словарь литературного казахского языка (толковый словарь) и многое другое. Данная литература распространена по всем регионам республики. Среди выпущенной учебно-методической, научной, справочной, публицистической литературы казахско-русский, русско-казахский 10-томный терминологический словарь, учебно-методический комплекс "Қазақ тілі. "Тілдарын" уровня А-1, учебное пособие "Суретті қазақ тілі", "Қазақ қолөнері аталымдарының түсіндірме сөздігі", "Өсімдік атауларының түсіндірме сөздігі", Арабша-орысша-қазақша, қазақша-орысша-арабша халықаралық қатынастар және саяси лексика сөздігі", "Цитология, эмбриология, гистология, анатомия терминдерінің түсіндірмелі ақпараттық сөздігі", "Химия. Балаларға арналған энциклопедиялық анықтамалық" и ряд других материалов.

1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Сала инфрақұрылымының жай-күйi. Шайсұлтан Шаяхметов атындағы Тiлдердi дамытудың республикалық үйлестiру-әдiстемелiк орталығы жұмыс iстейдi. Тiлдерді үйрету орталықтарының өңiрлiк желiсi: 2005 жылы – 8, 2006 жылы – 12, 2007 жылы – 36, 2008 жылы – 45, 2009 жылы – 93, 2010 жылы – 101, 2011 жылы – 132, 2012 жылы – 130 орталықты құрады.
Саланың табыстары және жетiстiктерi. 2013 жылы Қазақстан Республикасында тiлдердi қолдану мен дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын іске асырудың бірінші кезеңі аяқталды.
Осы кезең шеңберінде тілдерді қолдану мен дамытудың нормативтік-құқықтық және әдістемелік базасын әрі қарай жетілдіруге бағытталған біртұтас шаралар кешенін жүргізу қамтамасыз етілді.
Нәтижесінде тілдік құзыреттілік стандарттарын толық әзірлеу қамтамасыз етілді: "Қазақ тілі шет тілі немесе екінші тіл ретінде" үздіксіз білім беру моделі арқылы қазақ тілін оқытудың үлгі бағдарламаларының жобасы мен оқу-әдістемелік кешені қалыптастырылды. Қазақ тілін игеру стандарттары, лексикалық минимумы, грамматикалық анықтағышы, интерактивті сынақтық тестілеу бағдарламалары, 5 деңгейлік "Тіл құрал" оқу-әдістемелік кешені (А1 – тілді қарапайым пайдалану деңгейі, А2 – базалық деңгей, В1 – орта деңгей, В2 – ортадан жоғары деңгей, С1 – жоғары деңгей) басып шығарылды, олар барлық мемлекеттік органдар мен мемлекеттік тілді оқыту орталықтарына таратылды.
Қолданыстағы www.kazakhtest.kz ресми сайты беттерінде он-лайн режимінде тестілеуден өткізу ұйымдастырылды.
2013 жылы "Тіл орталықтарын аккредиттеу жүйесінің әдіснамасы" жобасы бойынша тіл орталықтарын аккредиттеу әдіснамасы, сыртқы сараптама жүргізу әдістемесі, стандарттар мен критерийлер, аккредиттеуге арналған басшылық әзірленді.
Қазақ тілінде әр түрлі әдебиетті басып шығару жалғастырылуда. 25 томдық "Әлемдiк классика", балаларға арналған 15 томдық "Әлем балалар әдебиетiнiң iнжу-маржандары", 60 томдық кішкентай балаларға арналған "Ертегілер елінде", балаларға арналған ғылыми-танымдық "Мен оқығанды ұнатамын" 64 томдық жинағы, 5 томдық "Қазақ балалар әдебиетінің классикалық үлгілері", 15 томдық әдеби қазақ тілі (түсіндірмелі сөздік) сөздігі және т.б. әдебиеттер шығарылды. Аталған әдебиеттер республиканың барлық өңірлеріне таратылды. Шығарылған оқу-әдістемелік, ғылыми, анықтамалық, публицистикалық әдебиеттер арасында қазақша-орысша, орысша-қазақша 10 томдық терминологиялық сөздік, "Қазақ тілі. "Тілдарын" А-1 деңгейі" ғылыми-әдістемелік кешені, "Суретті қазақ тілі" оқу құралы, "Қазақ қолөнері аталымдарының түсіндірме сөздігі", "Өсімдік атауларының түсіндірме сөздігі", "Арабша-орысша-қазақша, қазақша–орысша-арабша халықаралық қатынастар және саяси лексика сөздігі", "Цитология, эмбриология, гистология, анатомия терминдерінің түсіндірмелі ақпараттық сөздігі", "Химия. Балаларға арналған энциклопедиялық анықтамалық" және бірқатар басқа материалдар бар.

Всего в 2013 году было реализовано 85 издательских проектов, среди которых 36 учебно-методических пособий, 19 наименований книг для детей, 20 отраслевых словарей и 10 производных произведений. Запущен целый ряд телепроектов: реалити-шоу "Біз қазақша сөйлейміз", развлекательная программа с участием представителей неказахской национальности говорящих на казахском языке "Қазақша сөйлейміз", уроки по изучению казахского языка "Қазақша оңай – Казахский легко" и др.
В сфере ономастики 21 января 2013 года принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ономастики". В сфере терминологии налажена работа отраслевых терминологических групп. Наряду с постоянной работой по проведению экспертизы и утверждению новых терминов на заседаниях Республиканской терминологической комиссии, начата работа над 30-томным терминологическим словарем.
В рамках поэтапного перевода делопроизводства на государственный язык обеспечена работа автоматизированной системы мониторинга делопроизводства на государственном языке. Удельный объем делопроизводства на государственном языке в государственных органах в общем объеме документооборота составляет 84 %.
В целях усиления ответственности за нарушение законодательства в сфере языковой политики, при оформлении визуальной продукции в Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ономастики" введена компетенция местных исполнительных органов на проведение соответствующего контроля.
Формирование толерантной языковой среды. По стране действуют 190 воскресных школ при этно-культурных объединениях, где созданы условия для обучения родному языку представителей более 30 этносов, проживающих в Казахстане. Во всех языковых центрах ведется работа по обучению казахскому и английскому языкам для всех категорий граждан, в том числе социально уязвимых. Прорабатывается вопрос по составлению и изданию учебников для воскресных школ на языках их обучения.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Неравномерный уровень владения государственным языком в обществе.
Второе. Снижение языковой культуры казахстанского общества.
Третье. Необходимость сохранения и укрепления лингвистического капитала казахстанцев.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Низкий уровень подготовки преподавателей и специалистов казахского языка, отсутствие системы стимулирования и мониторинга процесса овладения государственным языком являются сдерживающим фактором в деле повышения уровня владения государственным языком в обществе.
Значимым фактором в процессе внедрения государственного языка в социально-коммуникативное пространство страны выступают расширение сфер его активного применения в области международных коммуникаций, досуга и развлечений, его развития в качестве языка закона, науки и новых технологий, повышение престижа употребления и популяризация государственного языка как семейной ценности.
В сфере повышения языковой культуры, укрепления лингвистического капитала казахстанского общества приоритетным являются решение проблем в области терминологии, антропонимики и ономастики, содействие в совершенствовании культуры речи и письменности, а также создание толерантной языковой среды.
Стратегическое направление 4. Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение внутриполитической стабильности.

Барлығы 2013 жылы 85 баспа жобасы іске асырылды, олардың ішінде 36 оқу-әдістемелік құрал, 19 атаулы балаларға арналған кітап, 20 салалық сөздік және 10 туынды шығармалар. Бірқатар тележобалар шығарылды: "Біз қазақша сөйлейміз" реалити-шоу, "Қазақша сөйлейміз" қазақ тілінде сөйлейтін өзге ұлт өкілдерінің қатысуымен ойын-сауық бағдарламасы, "Қазақша оңай – Казахский легко" қазақ тілін оқыту жөніндегі сабақтар және т.б.
Ономастика саласында 2013 жылы 21 қаңтарда "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ономастика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Терминология саласында салалық терминологиялық топтармен жұмыстар жолға қойылды. Жаңа терминдерге сараптама жүргізу және оларды Республикалық терминологиялық комиссия отырыстарында бекітумен қатар 30 томдық терминологиялық сөздік бойынша жұмыстар басталды.
Іс жүргізуді мемлекеттік тілге кезең-кезеңмен ауыстыру шеңберінде мемлекеттік тілде іс жүргізуді мониторингілеудің автоматтандырылған жүйесінің жұмысы қамтамасыз етілді. Мемлекеттік органдардағы мемлекеттік тілдегі іс жүргізудің үлесі құжат айналымының жалпы көлемінде 84 % құрайды.
Визуалды өнімді ресімдеу кезінде тіл саясаты саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілікті күшейту мақсатында "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ономастика мәселелері өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына жергілікті атқарушы органдардың тиісті бақылау жүргізу құзыреті енгізілді.
Төзiмдi тiлдiк ортаны қалыптастыру. Ел бойынша этномәдени бiрлестiктер жанында 190 жексенбiлiк мектеп жұмыс iстейдi, оларда Қазақстанда тұратын 30-ға жуық этностардың өкілдері ана тiліне оқытылады. Барлық тіл орталықтарында азаматтардың барлық санаттары, соның ішінде әлеуметтік осал санаты үшін қазақ және ағылшын тілдерін оқыту жүргізіледі. Жексенбілік мектептер үшін олардың оқыту тілдерінде оқулықтарды құрастыру және басып шығару мәселесі пысықталуда.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Қоғамдағы мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiнiң әркелкі болуы.
Екiншi. Қазақстандық қоғамдағы тiлдiк мәдениеттiң төмендеуi.
Үшiншi. Қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын сақтау және нығайту қажеттiлiгi.
3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Қазақ тiлiн оқытатын оқытушылар мен мамандардың дайындық деңгейiнiң төмендiгi, мемлекеттiк тiлдi меңгеру процесiн ынталандыру және мониторингiлеу жүйесiнiң жоқтығы қоғамда мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiн арттыруда тежегiш фактор болып отыр.
Елiмiздiң әлеуметтiк-коммуникативтiк кеңiстiгiне мемлекеттiк тiлдi енгiзу процесiндегi маңызды фактор ретiнде оның халықаралық қатынас, бос уақыт пен ойын-сауық саласындағы белсендi қолданылуы, оның заң, ғылым және жаңа технологиялар тiлi ретiнде дамуы, мемлекеттiк тiлде сөйлеудiң беделiн арттыру мен оны отбасылық құндылық ретiнде дәрiптелуi болып табылады.
Қазақстандық қоғамның тiлдiк мәдениетiн арттыру, лингвистикалық капиталын нығайту саласында терминология, антропонимика және ономастика саласындағы мәселелердi шешу, сөйлеу мен жазу мәдениетiн жетiлдiруге ықпал ету, сондай-ақ төзімді тiлдiк орта құру басымдыққа ие болып табылады.
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету.

1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры общественно-политической сферы. В республике действуют 9 политических партий, 818 этнокультурных объединений (далее – ЭКО), более 25 000 неправительственных организаций (далее – НПО) и ряд профсоюзных организаций.
Успехи и достижения. С целью системного изучения состояния и тенденций развития общественно-политических процессов, происходящих в стране, межэтнических отношений Министерством налажен механизм системного мониторинга ситуации. Ведется работа по проведению информационно-пропагандистских мероприятий, направленных на разъяснение основных приоритетов развития страны, стратегических программных документов. Согласно социологическим данным, уровень информированности населения о программных документах и основных направлениях развития государственной политики – более 86,1 %.
При координирующей роли Министерства эффективно реализована Концепция развития гражданского общества на 2006 – 2011 годы, ставшая основой социального партнерства власти, бизнеса и НПО. В результате повседневной практикой стало широкое привлечение НПО к разработке законопроектов, реализации программ, проведению общественных слушаний по важнейшим вопросам развития страны. На регулярной основе проводятся гражданские форумы, определяющие приоритеты партнерства государства и НПО. С 2011 года в стратегические планы всех заинтересованных госорганов интегрированы индикаторы эффективности их взаимодействия с гражданским сектором.
Из средств государственного социального заказа финансируются все республиканские творческие союзы, Фонд Ассамблеи народа Казахстана, Всемирная Ассоциация казахов, Ассоциация выпускников президентской программы "Болашақ", Ассоциация деловых женщин, Конгресс молодежи Казахстана и другие женские, молодежные НПО.
В 2013 году Министерством реализовано более 60 проектов, абсолютное большинство из них направлены на широкое разъяснение и мобилизацию всего общества, на реализацию Стратегии развития страны до 2050 года, ежегодных Посланий Главы государства. В соответствии с поручением Главы государства, данных в статье "Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда" Распоряжением Государственного Секретаря Республики Казахстан утверждена Рекомендация по подготовке и проведению национальных, государственных, профессиональных и иных праздников в Республике Казахстан (от 15 января 2013 года № 1).
Совершенствование законодательной базы. С 1 января 2012 года действует Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного социального заказа", в рамках которого Министерство культуры и информации определено уполномоченным органом в области реализации государственного социального заказа. Нормативно закреплена отраслевая регламентация государственного социального заказа и совершенствование процедуры его мониторинга.

1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Қоғамдық-саяси сала инфрақұрылымының жай-күйi. Республикада 9 саяси партия, 818 этномәдени бiрлестiк (бұдан әрi – ЭМБ), 25 000 астам үкiметтiк емес ұйым (бұдан әрi – ҮЕҰ) және бiрқатар кәсiптiк одақтар жұмыс iстейдi.
Табыстар мен жетiстiктер. Елiмiзде болып жатқан қоғамдық-саяси үдерістері, этносаралық қарым-қатынастар дамуының жай-күйі мен беталысын жүйелі зерделеу мақсатында Министрлік жағдайды жүйелі мониторингiлеу тетігін жолға қойды. Ел дамуының негiзгi басымдықтарын, стратегиялық бағдарламалық құжаттарды түсiндiруге бағытталған ақпараттық-насихаттық іс-шаралар өткізуге қатысты тұрақты түрде жұмыс жүргiзiлiп келеді. Әлеуметтанушылық деректерге сәйкес мемлекеттiк саясаттың бағдарламалық құжаттары мен негiзгi даму бағыттары туралы халықтың хабардар болу деңгейі 86,1 %-дан астамды құрады.
Министрлiктiң үйлестiрушiлiк рөлiнiң аясында билiктiң, бизнес пен ҮЕҰ негiзгi әлеуметтiк әрiптестiгiнің негізі болған, 2006 – 2011 жылдарға арналған Азаматтық қоғамды дамытудың тұжырымдамасы тиiмдi іске асырылды. Нәтижесінде, заң жобаларын әзірлеуге, бағдарламаларды іске асыруға, елiмiздiң маңызды даму мәселелері бойынша қоғамдық тыңдаулар өткізуге ҮЕҰ кеңінен тарту күнделiктi тәжірибеге айналды. Мемлекет пен ҮЕҰ-дың әрiптестiгiнiң басымдықтарын айқындайтын азаматтық форумдар тұрақты негізде өткiзiледi. 2011 жылдан бастап барлық мүдделі мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына олардың азаматтық сектормен өзара iс-қимылдарының тиiмдiлiгi индикаторлары енгiзiлдi.
Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс қаражатынан барлық республикалық шығармашылық одақтар, Қазақстан халқы Ассамблеясының қоры, Дүниежүзi қазақтарының қауымдастығы, "Болашақ" президенттiк бағдарламасы түлектерiнiң қауымдастығы, Iскер әйелдер қауымдастығы, Қазақстан жастарының конгресi және көптеген басқа да әйелдер, жастар ҮЕҰ қаржыландырылады.
2013 жылы Министрлік 60-тан аса жобаны іске асырды, оның ішінде абсолюттік көпшілігі Елдің 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, Мемлекет басшысының жыл сайынғы жолдауларын іске асыру үшін бүкіл қоғамға кеңірек түсіндіру және жұмылдыруға бағытталған. Мемлекет басшысының "Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: жалпыға ортақ еңбек қоғамына қарай жиырма қадам" мақаласында берілген тапсырмасына сәйкес Қазақстан Республикасында ұлттық, мемлекеттік, кәсіптік және өзге де мерекелерге дайындық жүргізу мен өткізу жөніндегі ұсынымдар дайындалды және бекітілді (2013 жылғы 15 қаңтардағы № 1).
Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданылады, оның шеңберінде Мәдениет және ақпарат министрлігі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру саласындағы уәкілетті орган болып айқындалған. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың салалық регламенттелуі және оны мониторингілеу рәсімін жетілдіру нормативтік тұрғыдан бекітілген.

2. Анализ основных проблем.
Первое. Существует необходимость совершенствования методологии проведения информационно-пропагандистской работы среди населения, а также создания методологической базы в области обеспечения деятельности "диалоговых площадок".
Второе. Требует совершенствования практика обеспечения неукоснительного соблюдения законодательства в сфере государственных символов.
Третье. В области формирования и размещения государственного социального заказа требуется дальнейшее совершенствование его организационно-методического обеспечения.

2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Халық арасында ақпараттық-насихаттық жұмыс жүргiзу әдiснамасын жетiлдiру, сондай-ақ "диалогтық алаңдар" қызметiн қамтамасыз ету саласында да әдiснамалық база құру қажеттiгi туындап отыр.
Екiншi. Мемлекеттiк рәмiздер саласындағы заңнаманың мүлтiксiз сақталуын қамтамасыз ету тәжiрибесiн жетiлдiру талап етiледi.
Үшiншi. Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты қалыптастыру және орналастыру саласындағы ұйымдастыру-әдiстемелiк қамтамасыз ету одан әрi жетiлдiрудi талап етедi.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Учитывая, что одной из ключевых задач государства является проведение эффективной идеологической работы с широкими слоями населения, требуются дальнейшее совершенствование механизмов и методов организации информационно-пропагандистской деятельности, расширение сотрудничества в этой сфере с институтами гражданского общества, разработка и внедрение методологической и технической базы, отвечающих современным требованиям.

3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Мемлекеттiң басты мiндеттерiнiң бiрi халықтың кең қабатымен тиiмдi идеологиялық жұмыс жүргiзу екендiгiн ескере отырып, ақпараттық-насихаттық қызметтердi ұйымдастырудың тетіктерi мен әдiстерiн әрi қарай жетiлдiру, осы салада азаматтық қоғам институттарымен ынтымақтастықты кеңейту, қазіргі заман талабына сай келетiн әдiснамалық және техникалық базаны әзiрлеу және енгiзу талап етiледi.

3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Подраздел 3.1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2013 № 437; от 29.08.2013 № 905; от 31.12.2013 № 1539.
Наименование
Источник информации
Единица измерения
Отчетный период
Плановый период

3. Cтратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
3.1. Cтратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
Ескерту. 3.1-кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 437; 29.08.2013 N 905; 31.12.2013 № 1539 қаулыларымен.
Атауы
Ақпарат көзi
Өлшем бiрлiгi
Есептi кезең
Жоспарлы кезең

1.1 Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Послание Президента Республики Казахстан от 1 марта 2006 года "Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира"
Доктрина национального единства
Стратегическое направление 2
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного пространства
2.1 Повышение эффективности реализации государственной информационной политики, архивного дела и издательства
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года"
Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы"
Стратегическое направление 3
Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана
3.1 Развитие государственного языка и лингвистического капитала казахстанцев
Послание Президента Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния народа Казахстана – главная цель государственной политики"
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года"
Указ Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 110 "О Государственной программе развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы"
Доктрина национального единства
Стратегическое направление 4
Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение внутриполитической стабильности
1
2
4.1. Обеспечение единства нации и формирование казахстанского патриотизма
Послание Президента Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния народа Казахстана – главная цель государственной политики"
Послание Президента Республики Казахстан от 29 января 2010 года "Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана"
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года"
Доктрина национального единства
4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Цель 1.1 Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Задача 1.1.1 Сохранение и популяризация историко-культурного наследия в рамках реализации Национального стратегического проекта "Мәдени мұра"

1.1 Отандық мәдениеттi елде және шетелдерде танымал ету
"Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясы" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Жолдауы
Ел бiрлiгi доктринасы
2-стратегиялық бағыт. Отандық ақпараттық кеңiстiктiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
2.1 Мемлекеттiк ақпараттық саясатты, баспа және мұрағат iсiн iске асырудың тиiмдiлiгiн арттыру
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
"Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарлама туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
3-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
3.1 Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекет саясатының басты мақсаты" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
"Қазақстан Республикасында Тiлдердi дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2011 жылғы 29 маусымдағы № 922 Жарлығы
Ел бiрлiгi доктринасы
1
2
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету
4.1 Ел бiрлiгiн қамтамасыз ету және қазақстандық патриотизмдi нығайту
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекет саясатының басты мақсаты" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
"Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 29 қаңтардағы Жолдауы
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Ел бiрлiгi доктринасы
4. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары, мақсаттары және мiндеттерi
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары, мақсаттары және мiндеттерiн iске асыру бойынша iс-шаралар
Iске асырылу кезеңi
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
1.1-мақсат. Отандық мәдениеттi елде және шет елдерде танымал ету
1.1.1-мiндет. "Мәдени мұра" Ұлттық стратегиялық жобасын одан әрi жүзеге асыру аясында тарихи-мәдени мұраны сақтау және насихаттау

Задача 1.1.2 Расширение доступа населения к культурным ценностям
Задача 1.1.3 Стимулирование роста востребованности отечественного продукта сферы культуры
1. Модернизация системы менеджмента: внедрение эффективной системы взаимодействия с подведомственными организациями культуры, обеспечивающей качественное исполнение мероприятий Стратегического плана Министерства культуры и информации; перераспределение функций структурных подразделений Министерства культуры и информации для повышения эффективности работы с инфраструктурой; внедрение программно-целевой модели управления (определение степени ответственности руководителей структурных подразделений и подведомственных организаций за достижение/недостижение целевых индикаторов, показателей Стратегического плана Министерства культуры и информации); внедрение системы мониторинга за процессом повышения профессионального уровня сотрудников Министерства культуры и информации и подведомственных организаций; разработка механизма продвижения женщин на уровень принятия решений и достижения 30 %-го их представительства к 2016 году; обеспечение условий для прохождения сотрудниками Министерства культуры и информации семинаров повышения квалификации и курсов переподготовки; разработка и утверждение перечня функций (процессов), подлежащих автоматизации.
2. Выполнение регуляторной функции развития культурного пространства:
совершенствование нормативно-правовой базы в сфере культуры; внедрение системы оценки качества, а в перспективе внедрение стандартов ISO 9000.
3. Сбалансированное развитие рыночных механизмов в отрасли:
стимулирование производства конкурентоспособной продукции в области культуры за счет развития рыночных отношений; внедрение системы государственно-частного партнерства в процесс создания конкурентоспособного культурного продукта
2011–2015 годы
Стратегическое направление 2.
Повышение конкурентоспособности отечественного информационного пространства
Цель 2.1 Повышение эффективности реализации государственной информационной политики, архивного дела и издательства
Задача 2.1.1. Реализация государственной информационной политики через СМИ
Задача 2.1.2 Снижение зависимости от зарубежного информационного продукта
Задача 2.1.3. Повышение правовой культуры средств массовой информации и обеспечение соблюдения законодательства
Задача 2.1.4 Обеспечение сохранности, пополнение состава и содержания Национального архивного фонда и документов по личному составу
Задача 2.1.5 Обеспечение доступа населения к ресурсам Национального архивного фонда

1.1.2-мiндет. Мәдени құндылықтарға тұрғындардың қол жетiмдiлiгiн арттыру
1.1.3-мiндет. Мәдениет саласындағы отандық өнiмдерге сұраныстың артуын ынталандыру
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет және ақпарат министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында бағыныстағы мәдениет мекемелерiмен өзара iс-қимылды дамытудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
Инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет және ақпарат министрлiгi құрылымдық бөлiмдерiнiң қызметтерiн қайта бөлу;
бағдарламалық-мақсатты басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiм басшылары мен бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет және ақпарат министрлiгi Стратегиялық жоспарының мақсатты индикаторлары мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу/қол жеткiзбеуге қатысты жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн анықтау);
Мәдениет және ақпарат министрлiгi мен оған бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне жеткiзу механизмiн әзiрлеу және 2016 жылы олардың сол деңгейдегi көлемiн 30 %-ға жеткiзу; Мәдениет және ақпарат министрлігі қызметкерлерінің біліктілікті арттыру семинарлары мен қайта даярлау курстарынан өтулері үшін жағдайларды қамтамасыз ету; автоматтандыруға жататын функциялар (процестер) тізбесін әзірлеу және бекіту.
2. Мәдени кеңiстiктi дамытудың реттеуiш функциясын орындау:
мәдениет саласындағы нормативтi-құқықтық базаны жетiлдiру;
мемлекеттiк бақылау субъектiлерiн жоспарлы тексеру санын төмендету;
сапаны бағалау жүйесiн енгiзу және болашақта ISO 9000 стандарттарын енгiзу.
3. Саланың нарықтық механизмдерiнiң теңдiк дамуы:
нарықтық қатынастарды дамыту негiзiнде мәдениет саласындағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдi ынталандыру;
бәсекеге қабiлеттi мәдени өнiмдi жасау процесiнде мемлекеттiк-жеке меншiк әрiптестiк жүйесiн енгiзу
2011 – 2015 жылдары
2-стратегиялық бағыт.
Отандық ақпараттық кеңiстiктiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
2.1-мақсат. Мемлекеттiк ақпараттық саясатты, баспа және мұрағат iсiн iске асырудың тиiмдiлiгiн арттыру
2.1.1-мiндет. Мемлекеттiк ақпараттық саясатты БАҚ арқылы iске асыру
2.1.2-мiндет. Шетелдiк ақпараттық өнiмге тәуелдiлiктi төмендету
2.1.3-мiндет. Бұқаралық ақпарат құралдарының құқықтық мәдениетiн көтеру және заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету
2.1.4-мiндет. Ұлттық мұрағат қорының құрамы мен мазмұнын және жеке құрам бойынша құжаттарды толықтыру сақтау
2.1.5-мiндет. Халықтың Ұлттық мұрағат қоры ресурстарына қол жеткiзуiн қамтамасыз ету

Задача 2.1.6 Издание социально-важной литературы
1. Модернизация системы менеджмента: внедрение эффективной системы взаимодействия с подведомственными организациями, обеспечивающей качественное исполнение мероприятий Стратегического плана Министерства культуры и информации; перераспределение функций структурных подразделений Министерства культуры и информации для повышения эффективности работы с инфраструктурой; внедрение программно-целевой модели управления (определение степени ответственности руководителей структурных подразделений и подведомственных организаций за достижение/недостижение целевых индикаторов, показателей Стратегического плана Министерства культуры и информации); внедрение системы мониторинга за процессом повышения профессионального уровня сотрудников Министерства культуры и информации и подведомственных организаций; разработка механизма продвижения женщин на уровень принятия решений и достижения 30 %-го их представительства к 2016 году; обеспечение условий для прохождения сотрудниками Министерства культуры и информации семинаров повышения квалификации и курсов переподготовки; разработка и утверждение перечня функций (процессов), подлежащих автоматизации.
2. Выполнение регуляторной функции: мониторинг электронных, печатных СМИ и негосударственных СМИ по улучшению качества производимой ими продукции в рамках государственной информационной политики; укрепление материально-технической базы подведомственных архивных учреждений путем приобретения нового оборудования, капитального ремонта; внедрение информационных технологий и автоматизация деятельности архивных учреждений
2011–2015 годы
Стратегическое направление 3.
Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана
Цель 3.1 Развитие государственного языка и лингвистического капитала казахстанцев
Задача 3.1.1 Расширение социально-коммуникативных и консолидирующих функций государственного языка
Задача 3.1.2 Сохранение и укрепление лингвистического капитала казахстанцев
1. Модернизация системы менеджмента: внедрение эффективной системы взаимодействия с подведомственными организациями, обеспечивающей качественное исполнение мероприятий Стратегического плана Министерства культуры и информации; перераспределение функций структурных подразделений Министерства культуры и информации для повышения эффективности работы с инфраструктурой; внедрение программно-целевой модели управления (определение степени ответственности руководителей структурных подразделений и подведомственных организаций за достижение/недостижение целевых индикаторов, показателей Стратегического плана Министерства культуры и информации); внедрение системы мониторинга за процессом повышения профессионального уровня сотрудников Министерства культуры и информации и подведомственных организаций; разработка механизма продвижения женщин на уровень принятия решений и достижения 30 %-го их представительства к 2016 году; обеспечение условий для прохождения сотрудниками Министерства культуры и информации семинаров повышения квалификации и курсов переподготовки; разработка и утверждение перечня функций (процессов), подлежащих автоматизации.

2.1.6-мiндет. Әлеуметтiк маңызы бар әдебиеттi шығару
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет және ақпарат министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында бағыныстағы мәдениет мекемелерiмен өзара iс-қимылды дамытудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
Инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет және ақпарат министрлiгi құрылымдық бөлiмдерiнiң қызметтерiн қайта бөлу;
бағдарламалық-мақсатты басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiм басшылары мен бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет және ақпарат министрлiгi Стратегиялық жоспарының мақсатты индикаторлары мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу/қол жеткiзбеуге қатысты жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн анықтау);
Мәдениет және ақпарат министрлiгi мен оған бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне жеткiзу механизмiн әзiрлеу және 2016 жылы олардың сол деңгейдегi көлемiн 30 %-ға жеткiзу; Мәдениет және ақпарат министрлігі қызметкерлерінің біліктілікті арттыру семинарлары мен қайта даярлау курстарынан өтулері үшін жағдайларды қамтамасыз ету; автоматтандыруға жататын функциялар (процестер) тізбесін әзірлеу және бекіту.
2. Реттеуiш функциясын орындау:
Мемлекеттiк ақпараттық саясат шеңберiнде электрондық, баспа БАҚ және мемлекеттiк емес БАҚ-ның шығаратын өнiмдерi сапасын жақсарту бойынша мониторинг жүргiзу;
Жаңа жабдықтар сатып алу, күрделi жөндеу арқылы ведомстволық бағынысты мұрағаттық мекемелердiң материалдық-техникалық базасын нығайту;
Мұрағаттық мекемелердiң қызметiн автоматтандыру және ақпараттық технологияларды енгiзу
2011 – 2015 жылдары
3-стратегиялық бағыт.
Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
3.1-мақсат. Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
3.1.1-мiндет. Мемлекеттiк тiлдiң әлеуметтiк-коммуникативтiк және бiрiктiру функцияларын кеңейту
3.1.2-мiндет. Қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын сақтау
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет және ақпарат министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында бағыныстағы мәдениет мекемелерiмен өзара iс-қимылды дамытудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
Инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет және ақпарат министрлiгi құрылымдық бөлiмдерiнiң қызметтерiн қайта бөлу;
бағдарламалық-мақсатты басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiм басшылары мен бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет және ақпарат министрлiгi Стратегиялық жоспарының мақсатты индикаторлары мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу/қол жеткiзбеуге қатысты жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн анықтау);
Мәдениет және ақпарат министрлiгi мен оған бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне жеткiзу механизмiн әзiрлеу және 2016 жылы олардың сол деңгейдегi көлемiн 30 %-ға жеткiзу; Мәдениет және ақпарат министрлігі қызметкерлерінің біліктілікті арттыру семинарлары мен қайта даярлау курстарынан өтулері үшін жағдайларды қамтамасыз ету; автоматтандыруға жататын функциялар (процестер) тізбесін әзірлеу және бекіту.

2. Выполнение регуляторной функции: реализация Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011–2020 годы; совершенствование нормативно-правовой и методологической базы дальнейшего развития и функционирования языков.
3. Сбалансированное развитие рыночных механизмов в отрасли: стимулирование производства конкурентоспособного продукта в сфере развития и функционирования языков за счет развития рыночных отношений
2011–2015 годы
Стратегическое направление 4.
Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение внутриполитической стабильности
Цель 4.1 Обеспечение единства нации и укрепление казахстанского патриотизма
Задача 4.1.1 Сохранение и укрепление межэтнического согласия, дальнейшее повышение роли Ассамблеи народа Казахстана
Задача 4.1.2 Разъяснение и пропаганда Стратегии и приоритетов развития Казахстана и проводимой государственной политики
Задача 4.1.3 Расширение участия институтов гражданского общества в реализации Стратегии развития страны
1. Модернизация системы менеджмента: совершенствование работы структурных подразделений Министерства культуры и информации, направленной на эффективное взаимодействие с инфраструктурой сферы (институты гражданского общества); внедрение программно-целевой модели управления (определение степени ответственности руководителей структурных подразделений за достижение/недостижение целевых индикаторов, показателей Стратегического плана Министерства культуры и информации); внедрение системы мониторинга за процессом повышения профессионального уровня сотрудников структурных подразделений, ответственных за реализацию целей и задач заданного направления; разработка механизма продвижения женщин на уровень принятия решений и достижения 30 %-го их представительства к 2016 году; обеспечение условий для прохождения сотрудниками Министерства культуры и информации семинаров повышения квалификации и курсов переподготовки; разработка и утверждение перечня функций (процессов), подлежащих автоматизации.
2. Выполнение регуляторных функций: совершенствование работы Экспертного совета при Министерстве культуры и информации Республики Казахстан; составление карты Казахстана по отраслевым целевым группам и разработка программ для работы с каждой из них
2011–2015
годы
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственным органом для установления межведомственных взаимодействий
1
2
3
Стратегическое направление 2. Повышение конкурентоспособности отечественного
информационного пространства

2. Реттеуiш функциясын орындау:
2011 - 2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тiлдi дамыту мен қолданудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру;
тiлдердi ары қарай дамыту мен қолданудың нормативтi-құқықтық және әдiстемелiк базасын жетiлдiру;
мемлекеттiк бақылау субъектiлерiн жоспарлы тексеру санын төмендету.
3. Саланың нарықтық механизмдерiнiң теңдiк дамуы:
нарықтық қатынастарды дамыту негiзiнде тiлдi дамыту мен қолданудың саласындағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдi ынталандыру
2011 – 2015 жылдары
4. Стратегиялық бағыт.
Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету.
4.1-мақсат. Ел бiрлiгiн қамтамасыз ету және қазақстандық патриотизмдi нығайту
4.1.1-мiндет. Этносаралық келiсiмдi сақтау мен нығайту, Қазақстан халқы ассамблеясының рөлiн одан әрi арттыру
4.1.2-мiндет. Стратегия мен Қазақстан дамуының басымдықтарын және жүргiзiлiп жатқан мемлекеттiк саясатты түсiндiру және насихаттау
4.1.3-мiндет. Елдiң даму стратегиясын iске асыруға азаматтық қоғам институттарының қатысуын кеңейту
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет және ақпарат министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында бағыныстағы мәдениет мекемелерiмен өзара iс-қимылды дамытудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
Инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет және ақпарат министрлiгi құрылымдық бөлiмдерiнiң қызметтерiн қайта бөлу;
бағдарламалық-мақсатты басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiм басшылары мен бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет және ақпарат министрлiгi Стратегиялық жоспарының мақсатты индикаторлары мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу/қол жеткiзбеуге қатысты жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн анықтау);
Мәдениет және ақпарат министрлiгi мен оған бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне жеткiзу механизмiн әзiрлеу және 2016 жылы олардың сол деңгейдегi көлемiн 30 %-ға жеткiзу; Мәдениет және ақпарат министрлігі қызметкерлерінің біліктілікті арттыру семинарлары мен қайта даярлау курстарынан өтулері үшін жағдайларды қамтамасыз ету; автоматтандыруға жататын функциялар (процестер) тізбесін әзірлеу және бекіту.
2. Реттеуiш функциясын орындау:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi жанындағы Сараптамалық кеңес жұмысын жетiлдiру;
салалық мақсатты топтарға арналған Қазақстан картасын жасау және олардың әрқайсысымен жұмыс үшiн бағдарлама әзiрлеу.
2011 – 2015 жылдары
5. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
Ведомствоаралық өзара iс-қимылды қажет ететiн мiндеттер көрсеткiшi
Ведомствоаралық өзара iс-қимылды iске асыруға қажеттi мемлекеттiк орган
Ведомствоаралық өзара iс-қимылды орнату үшiн мемлекеттiк орган қолданатын шаралар
1
2
3
2-стратегиялық бағыт. Отандық ақпараттық кеңiстiктiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру

Цель 2.1 Повышение эффективности реализации государственной информационной политики, архивного дела и издательства
Задача 2.1.1 Реализация государственной информационной политики через СМИ
Центральные государственные органы, местные исполнительные органы
Координация деятельности пресс-служб центральных госорганов, работа с местными исполнительными органами по вопросам проведения государственной информационной политики
Стратегическое направление 3. Создание толерантной языковой среды
как фактора единства народа Казахстана
Цель 3.1 Развитие государственного языка и лингвистического капитала казахстанцев
Задача 3.1.1 Расширение социально-коммуникативных и консолидирующих функций государственного языка
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Содействие в подготовке организационно-методических мероприятий за рубежом
6. Управление рисками
Сноска. Раздел 6 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1539.
Наименование
возможного риска
Возможные последствия, в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние
негативное влияние
природно-климатических
условий на объекты
историко-культурного
наследия
недостижение показателей,
направленных на сохранение и
развитие объектов
историко-культурного
наследия
составление перечня
культурно-историчеких объектов,
имеющих статус приоритетных при
распределении финансовых средств,
контроль за поставщиками
Внутренние
неэффективная
работа местных
исполнительных
органов
недостижение показателей,
направленных на развитие
социально-культурной
ситуации в регионах
подписание меморандумов с акимами
областей и городов Астаны и Алматы
разобщенность
технологического
оснащения медийной
сферы
недостижение ряда
показателей в направлении
повышения
конкурентоспособности
отечественного
информационного пространства
введение, регламентация и организация
работы Технического совета при
Министерстве культуры и информации
Республики Казахстан
неэффективная
работа
подведомственных
организаций
недостижение отдельных
показателей развития
социально-культурной сферы
внедрение системы мониторинга и
контроля работы подведомственных
организаций;
создание механизма
карьерного роста и мотивации
сотрудников;
эффективное
межсекторальное взаимодействие с
Министерством образования и науки
Республики Казахстан в рамках
подготовки профессиональных кадров по
программе "Болашақ"
сокращение
профессиональных
кадров
внедрение адекватных
системных методов сбора и
предоставления
статистических данных
7. Бюджетные программы
7.1. Бюджетные программы
Сноска. Подраздел 7.1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.08.2013 № 905; от 31.12.2013 № 1539.
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
001 Формирование государственной политики в области культуры и информации
Описание
Проведение стратегической политики и эффективной межотраслевой координации по формированию и реализации государственной политики в области культуры, информации, внутриполитической стабильности, языковой политики. Создание правовых, экономических и организационных основ в сфере возрождения, сохранения, развития, использования и распространения национальной культуры и культуры других народов, создание условий для расширения применения государственного языка. Обеспечение контроля за реализацией государственной политики в сфере языковой политики. Обеспечение функционирования аппарата Министерства культуры и информации и его подразделений. Выдача лицензий на проведение археологических и реставрационных работ памятников истории и культуры.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Обеспечение функционирования Министерства культуры и информации Республики Казахстан и его подразделений
тыс. тенге

2.1-мақсат. Мемлекеттiк ақпараттық саясатты, баспа және мұрағат iсiн iске асырудың тиiмдiлiгiн арттыру
2.1.1-мiндет. Мемлекеттiк ақпараттық саясатты БАҚ арқылы iске асыру
Орталық мемлекеттiк органдар, жергiлiктi атқарушы органдар
Орталық мемлекеттiк органдардың баспасөз қызметiн үйлестiру, мемлекеттiк ақпараттық саясатты жүргiзу мәселелерi бойынша жергiлiктi атқарушы органдарымен жұмыс iстеу
3-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
3.1-мақсат. Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
3.1.1-мiндет. Мемлекеттiк тiлдiң әлеуметтiк-коммуникативтiк және бiрiктiру функцияларын кеңейту
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi
Шетелде ұйымдастырушылық-әдiстемелiк iс-шаралар дайындауға ықпал ету
6. Тәуекелдердi басқару
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1539 қаулысымен.
Ықтималды тәуекелдердiң атауы
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi шаралар қолданбаған жағдайдағы ықтималды салдарлар
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi iс-шаралар
1
2
3
Сыртқы
тарихи-мәдени мұра объектiлерiне табиғи-климаттық жағдайдың терiс әсер етуi
тарихи-мәдени мұра объектiлерiн сақтау мен дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
қаржы қаражатын бөлу кезiнде басымды мәртебесi бар тарихи-мәдени объектiлердiң тiзбесiн жасау, өнім берушілерді бақылау
Iшкi
жергiлiктi атқарушы органдар жұмысының тиімсіздігі
өңiрлердегi әлеуметтiк-мәдени жағдайды дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерiмен меморандумдарға қол қою
медиалық саланың технологиялық жабдықталуының бытыраңқылығы
отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған бірқатар көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі жанындағы Техникалық кеңестің жұмысын енгізу, регламенттеу және ұйымдастыру
ведомстволық бағыныстағы ұйымдар жұмысының тиімсіздігі
әлеуметтiк-мәдени саланың жекелеген даму көрсеткiштерiне қол жеткiзбеу
ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жұмысын мониторингілеу және бақылау жүйесiн енгiзу;
қызметкерлердiң мансаптық өсуi мен уәждеу тетiгiн құру;
кәсiпқой кадрлар даярлау шеңберiнде, "Болашақ" бағдарламасына қатысуды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен тиiмдi сектораралық өзара
iс-қимыл жасасу
кәсiпқой кадрлардың қысқаруы
статистикалық деректерді жинақтау және ұсынудың барабар жүйелі әдістерін енгізу
7. Бюджеттiк бағдарламалар
7.1. Бюджеттiк бағдарламалар
Ескерту. 7.1-кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.08.2013 N 905; 31.12.2013 № 1539 қаулыларымен.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
001 Мәдениет және ақпарат саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру
Сипаттау
Мәдениет, ақпарат, iшкi саяси тұрақтылық, ұлтаралық келiсiм және тiл саясаты саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және iске асыру жөнiндегi стратегиялық саясатты және тиiмдi салааралық үйлестiрудi жүргiзу. Ұлттық мәдениеттi және басқа халықтардың мәдениетiн қайта жандандыру, сақтау, дамыту, қолдану және тарату саласында құқықтық экономикалық және ұйымдастырушылық негiздерiн жасау, мемлекеттiк тiлдiң қолдану аясын кеңейту үшiн жағдай жасау. Тiл саясаты саласындағы мемлекеттiк саясаттың iске асырылуына бақылауды қамтамасыз ету, мемлекеттiк қызметшiлердiң кәсiби деңгейiн арттыру. Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң аппараты мен оның бөлiмшелерiнiң қызметiн қамтамасыз ету. Тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң археологиялық және реставрациялау жұмыстарын жүргiзуге лицензия беру
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң және оның бөлiмшелерiнiң жұмыс жасауын қамтамасыз ету
мың теңге

4 160
11 655
0
20000
1348
2313
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
003 Стимулирование деятелей в сфере культуры и информации
Описание
Реализация государственной политики в сфере культуры, выявление произведений искусств, имеющих общенациональную значимость. Поддержка талантливых личностей. Обеспечение выплат государственных премий и стипендий деятелям культуры, выплат государственных премий журналистам за лучшие публикации в области средств массовой информации
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Обеспечение выплаты Государственной премии Мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан
тыс. тенге

4 160
11 655
0
20 000
1 348
2 313
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
003 Мәдениет және ақпарат саласындағы қайраткерлердi ынталандыру
Сипаттау
Мәдениет саласында мемлекеттiк саясатты iске асыру, жалпы ұлттық маңызы бар өнер туындысын айқындау. Әдебиет пен өнер саласындағы үздiк жарияланымдар үшiн мәдениет қайраткерлерiне мемлекеттiк сыйақы төлеудi қамтамасыз ету, журналистерге бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы ең үздiк жарияланым үшiн мемлекеттiк сыйақылар төлемiн қамтамасыз ету
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Мемлекеттiк Дүние және Қазақстан Республикасының Бiрiншi Президентiнiң прогрессы сыйлықтарының төленуiн қамтамасыз ету
мың теңге

969 724
1 300 750
1 423 403
1 116 926
1509 728
1081 116
1068 209
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
011 Проведение государственной политики в области внутриполитической стабильности и общественного согласия
Описание
Формирование государственной политики по укреплению внутриполитической стабильности, обеспечение условий, направленных на укрепление в обществе демократических принципов, совершенствование казахстанской модели межэтнического согласия, продвижение политических реформ, развитие гражданского общества.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Выпуск имиджевых материалов по пропаганде межэтнического согласия, государственных символов, по разъяснению и пропаганде ежегодного Послания Президента страны народу Казахстана
тыс. тенге

969 724
1 300 750
1 423 403
1 116 926
1 509 728
1 081 116
1 068 209
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
011 Iшкi саяси тұрақтылық және қоғамдық келiсiм саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзу
Сипаттау
Iшкi саяси тұрақтылықты нығайту жөнiндегi мемлекеттiк саясатты қалыптастыру, қоғамда демократиялық қағидаттарды нығайтуға бағытталған жағдайларды қамтамасыз ету, этносаралық келiсiмнiң қазақстандық моделiн жетiлдiру, саяси реформаларды жылжыту, азаматтық қоғамды дамыту
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011
ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Этносаралық келiсiмді, мемлекеттiк рәмiздердi насихаттау бойынша, Ел Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауын түсіндіру және насихаттау бойынша имидждік материалдар шығару
мың теңге

859 875
86 149
532 294
100734
70 670
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
017 Целевые трансферты на развитие бюджету города Астаны на увеличение уставного капитала ТОО "Театр оперы и балета"
Описание
Строительство объектов культуры местного, городского значения
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Строительство объектов культуры города Астаны
тыс. тенге
37 374 632
15 837 000
828 956
Показатели прямого результата
Количество объектов, подлежащих строительству
ед.
1
1
1
Показатели конечного результата
Увеличение уставного капитала ТОО "Театр оперы и балета" на строительство Классического театра оперы и балета в г. Астана
37 374 632
15 837 000
828 956
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
37 374 632
15 837 000
828 956
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
018 Издание социально-важных видов литературы
Описание
Обеспечение выпуска и доведения потенциальных читателей социально-важной литературы, выпуск развернутых художественных, научных, публицистических и библиографических серий, отражающих перемены в общественно-политической, социально-экономической, научно-образовательной и культурной сферах жизни
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Услуги по изданию социально-важных видов литературы
тыс. тенге

859 875
86 149
532 294
100734
70 670
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
017 Астана қаласының бюджетiне "Опера және балет театры" ЖШС жарғылық капиталын ұлғайтуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi
Сипаттама
Мәдениет объектiлердiң құрылысы
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беруге
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Даму
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Астана қаласындағы мәдениет объектiлердiң құрылысы
мың теңге
37 374 632
15 837 000
828 956
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Салынуы тиiс объектiлердiң саны
Бірлік
1
1
1
Түпкілікті нәтиженiң көрсеткiштерi
"Опера және балет театры" ЖШС жарғылық капиталын ұлғайту
37 374 632
15 837 000
828 956
Сапа көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
37 374 632
15 837 000
828 956
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
018 Әлеуметтiк маңызы бар әдебиет түрлерiн басып шығару
Сипаттау
Әдебиеттiң әлеуметтiк маңызды түрлерiн басып шығаруды қамтамасыз ету және әлеуеттi оқырмандарға жеткiзу; өмiрдiң қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-экономикалық, ғылыми-бiлiм беру және мәдени салаларындағы өзгерiстердi көрсететiн жан-жақты көркем, ғылыми, публицистикалық және библиографиялық серияларын
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011
ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014
ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Әдебиеттiң әлеуметтiк маңызды түрлерiн басып шығару қызметi
мың теңге

10362
10 039
11 864
12 695
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
021 Проведение государственной информационной политики
Описание
Проведение государственной информационной политики, в том числе через газеты и журналы, через телерадиовещание, Интернет-ресурсы, аренда транспондера, методическое обеспечение вопросов проведения государственной информационной политики, проведение мониторинга продукции средств массовой информации на предмет исполнения норм законодательства РК
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Услуги в рамках государственного социального заказа
тыс. тенге

10 362
10 039
11 864
12 695
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
021 Мемлекеттiк ақпараттық саясатты жүргiзу
Сипаттау
Мемлекеттiк ақпараттық саясатты, оның iшiнде газеттер мен журналдар арқылы, телерадио хабарларын тарату, интернет-ресурстар, транспондердi жалға алу, мемлекеттiк ақпаратты жүргiзу мәселелеренiн әдiстемелiк қамтамасыз ету арқылы жүргiзу, ҚР заңнамасының нормаларын орындау мәнiне бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiне мониторингiн жүргiзу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiндегi қызмет
мың теңге

16 238 694
25847 743
34 953 252
35909 730
37536 162
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
022 Увеличение уставных капиталов юридических лиц, осуществляющих деятельность в области информации
Описание
Увеличение уставного капитала АО "Агентство "Хабар" по проекту "Техническое дооснащение АО "Агентство "Хабар" - приобретение телевизионного оборудования для телеканала "Новости-24"
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Пополнение уставного капитала АО "Агентство "Хабар"
тыс. тенге
1 404 648
Показатели прямого результата
Ввод новых отечественных телеканалов
ед.
1
Показатели конечного результата
Обеспечение среднесуточного объема вещания государственного телеканала 24 часа с целью доведения до населения страны государственной информационной политики
%
100
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
1 404 648
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
023 Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие объектов культуры
Описание
Строительство объектов культуры местного, городского значения
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Строительство объектов культуры города Астаны
тыс. тенге

16 238 694
25 847 743
34 953 252
35 909 730
37 536 162
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
022 Ақпарат саласында қызметтерiн жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту
Сипаттау
"Хабар" агенттiгi АҚ-ның "Хабар" агенттiгi" АҚ-ны техникалық жабдықтау"- "Новости 24"телеарнасы үшiн телевизия жабдықтарын сатып алу жобасы бойынша жарғылық капиталдарды ұлғайту
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Даму
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
"Хабар" агенттiгi АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
мың теңге
1 404 648
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Жаңа отандық телеарналарды енгiзу
дана
1
Түпкілікті нәтиженiң көрсеткiштерi
Елдiң тұрғындарына мемлекеттiк ақпараттық саясатты жеткiзу мақсатында мемлекеттiк телеарналардың орта тәуелдiк хабар таратуының көлемiн 24 сағатпен қамтамасыз ету
%
100
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
1 404 648
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
023 Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мәдениет объектiлерiн дамытуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi
Сипаттама
Жергiлiктi, қалалық маңызы бар мәдениет объектiлерiнiң құрылысы
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беруге
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Даму
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Астана қаласындағы мәдениет жобалардың құрылысы
мың теңге

1 994 925
10 397 330
181 570
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
024 Создание информационных систем по развитию государственного языка и других языков народа Казахстана
Описание
Реализация Государственной программы функционирования и развития языков на 2001 – 2010 годы, Государственной программы поддержки соотечественников, проживающих за рубежом
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Показатели прямого результата
Доля взрослого населения неказахской национальности, владеющего государственным языком
%
12
Доля представителей других этносов, охваченных курсами по обучению родному языку при национально-культурных объединениях
%
79
Количество стран проживания казахской диаспоры, охваченных организационно-методическими мероприятиями
12
Показатели конечного результата
Удельный объем делопроизводства на государственном языке в государственных органах в общем объеме документооборота
%
60
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
328 295
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
024 Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на материально-техническое оснащение объектов культуры
Описание
Материально-техническое оснащение объектов культуры местного значения
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Материально-техническое оснащение Дворца Независимости (Конгресс-холл) города Астаны
тыс. тенге
1 285 860
Показатели прямого результата
Ориентировочное количество оборудования и материалов для кинозалов
шт.
90
Выкуп изготовленного макета города Астаны
ед.
1
Показатели конечного результата
Приобретение оборудования и выкуп изготовленного макета Дворца Независимости (Конгресс-холл) города Астаны
ед.
91
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
1 285 860
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
029 Увеличение уставных капиталов юридических лиц, осуществляющих деятельность в области культуры
Описание
Создание эффективной производственно-технической базы и благоприятных условий для инвестирования отрасли
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Увеличение уставного капитала АО "НК "Казахфильм"
тыс. тенге

1 994 925
10 397 330
181 570
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
024 Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерiн дамыту жөнiндегi ақпараттық жүйелердi құру
Сипаттама
Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын, Шетелде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Даму
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Мемлекеттiк тiлдi бiлетiн қазақ ұлтынан емес ересек тұрғындардың үлесi
%
12
Ұлттық-мәдени бiрлестiктер жанындағы мемлекеттiк тiлдi оқу курстарымен қамтылған өзге этнос өкiлдерiнiң үлесi
%
79
Ұйымдастыру-әдiстемелiк iс-шаралармен қамтылған қазақ диаспорасы тұратын мемлекеттер саны
Бірлік
12
Түпкілікті нәтиженiң көрсеткiштерi
Мемлекеттiк органдардағы жалпы құжат айналымындағы мемлекеттiк тiлдегi құжат айналымы
%
60
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
328 295
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
024 Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мәдениет объектiлерiн материалдық-техникалық жабдықтауына берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттерi
Сипаттау
Жергiлiк маңызы бар мәдениет объектiлерiн материалдық-техникалық жабдықтауы
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беруге
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Астана қаласының Тәуелсiздiк Сарайының (Конгресс-холл) материалдық-техникалық жабдықтауы
мың теңге
1 285 860
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
4D залының жабдықтауы мен материалдардың саны
дана
90
Әзiрленген Астана қаласы макетiнiң сатып алуы
дана
1
Түпкілікті нәтиженiң көрсеткiштерi
Астана қаласының Тәуелсiздiк Сарайының (Конгресс-холл) жабдықтауын және Астана қаласы макетiнiң сатып алуы
дана
91
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
1 285 860
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
029 Мәдениет саласында қызметтерiн жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту
Сипаттау
Саланы инвестициялау үшiн тиiмдi өндiрiстiк-техникалық база мен қолайлы жағдайлар жасау
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Даму
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
"Қазақфильм" АҚ-ның жарғылық капиталдарын ұлғайту
мың теңге

1 970 000
1 000 000
Увеличение уставного капитала АО "Национальный информационный холдинг АО "Арна медиа"
тыс. тенге
1 820 000
Увеличение уставного капитала РГП "Казреставрация"
тыс. тенге
Показатели прямого результата
Создание эффективной производственно-технической базы юридическим лицам для инвестирования отрасли
х
х
х
х
х
х
Показатели конечного результата
Повышение эффективности деятельности акционерных обществ с государственным участием
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
3 790 000
1 000 000
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
031 Развитие международного сотрудничества в области культуры и религии, проведение социологических, научно-исследовательских и аналитических услуг по религиозным вопросам
Бюджетная подпрограмма
100 Реализация государственной политики в сфере свободы и вероисповедания
Описание
Проведение информационно-пропагандистских мероприятий по вопросам государственной политики в области обеспечения прав граждан на свободу вероисповедания и межконфессиональных отношений. Проведение исследований по вопросам развития религиозной ситуации, реализации права на свободу вероисповедания, отношений между конфессиями
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Показатели прямого результата
прогнозируемый тираж выпускаемой информационной, периодической, печатной продукции, научных, методических материалов по вопросам религии
шт.

1 970 000
1 000 000
"Арна медиа"АҚ ұлттық мәлiметтiк холдингтiң жарғылық капиталдарын ұлғайту
мың теңге
1 820 000
"Қазқайтажаңарту" РМҚК-ның жарғылық капиталдарын ұлғайту
мың теңге
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Сатып алынатын жабдықтардың шамамен алынған саны
дана
х
х
х
х
х
х
Түпкілікті нәтиженiң көрсеткiштерi
Мемлекет қатысатын акционерлiк қоғамдар қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
3 790 000
1 000 000
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
031 Мәдениет және дiн саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту, дiн мәселелерi бойынша әлеуметтанушылық, ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
100 Дiни сенiм бостандығы саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру
Сипаттау
Азаматтарға дiни сенiм бостандығын қамтамасыз ету және конфессияаралық қарым-қатынастар мәселелерi бойынша ақпараттық-насихат iс-шараларын өткiзу. Дiни ахуалдың дамуы, дiни сенiм бостандығы құқының iске асуы, конфессиялар арасындағы қарым-қатынас мәселелерi бойынша зерттеулер жүргiзу.
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
дiн мәселелерi бойынша шығарылатын ақпараттық, мерзiмдi, баспа өнiмдерiнiң, ғылыми, әдiстемелiк материалдардың болжамды таралымы
дана

4000
прогнозируемое количество международных, республиканских и региональных научно-практических конференций, семинаров-совещаний
ед.
4
прогнозируемое число мероприятий, проведенных агитационно-пропагандистскими группами по вопросам свободы вероисповедания с привлечением ученых-теологов, юристов и иных научных сотрудников
ед.
1
выпуск видеофильмов, видеороликов
ед.
3
прогнозируемое проведение социологических исследований, мониторингов религиозной ситуации, направленных на выработку практических рекомендаций
шт.
7
прогнозируемое количество исследовательских и консультационных записок, аналитических отчетов развития религиозной ситуации
шт.
4
Показатели конечного результата
уровень поддержки в общественном сознании государственной политики в сфере межконфессиональных отношений
%
75
количество населения, охваченного информационно-пропагандистскими мероприятиями по повышению религиоведческой грамотности
чел.

4000
халықаралық, республикалық және өңiрлiк ғылыми-практикалық конференциялардың, семинар-мәжiлiстердiң болжамды саны
дана
4
теолог-ғалымдарды, заңгерлердi және өзге де ғылыми қызметкерлердi тартумен дiни сенiм бостандығы мәселелерi бойынша үгiт-насихат топтары өткiзетiн iс-шаралардың болжамды саны
дана
1
бейнефильмдердi, бейнероликтердi шығару
дана
3
әдiстемелiк ұсынымдар әзiрлеуге бағытталған дiни ахуалға жүргiзiлген әлеуметтiк зерттеулердiң, мониторингтердiң болжамды саны
дана
7
дiни ахуалдарды дамытудың зерттеу мен консультациялық жазбаларының, талдамалық есептерiнiң болжамды саны
дана
4
Түпкілікті нәтиженiң көрсеткiштерi
Конфессияаралық қарым-қатынастар саласында қоғам санасының мемлекеттiк саясатты қолдау деңгейi
%
75
Дiнтану сауаттылығын арттыру бойынша үгiт-насихат iс-шараларының қамтыған халық саны
адам

21087
выработка практических рекомендаций по проведенным социологическим исследованиям и мониторингу религиозной ситуации
шт.
11
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
55 316
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
031 Развитие международного сотрудничества в области культуры и религии, проведение социологических, научно-исследовательских и аналитических услуг по религиозным вопросам
Бюджетная подпрограмма
101 Научно-исследовательские и аналитические услуги по религиозным вопросам
Описание
Проведение исследований по религиозным вопросам и развитию государственно-конфессиональных отношений, разработка учебно-методических материалов по вопросам развития религиозной ситуации, реализации права на свободу вероисповедания и деятельности религиозных объединений
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Показатели прямого результата
Прогнозируемое количество наименований выпускаемых учебно-методических материалов (учебной, монографической литературы, словарей, энциклопедий, информационных бюллетеней, специальных печатных изданий)
шт.
22
Показатели конечного результата
Уровень поддержки в общественном сознании государственной политики в сфере межконфессиональных отношений
%
75
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
53 108
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
031 Развитие международного сотрудничества в области культуры и религии, проведение социологических, научно-исследовательских и аналитических услуг по религиозным вопросам
Бюджетная подпрограмма
102 Содействие развитию международного сотрудничества в области культуры и религии
Описание
Проведение мероприятий по повышению позитивного имиджа Казахстана на международной арене в области культуры и религии, пропаганде казахстанской идеи межэтнического и межконфессионального согласия
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Показатели прямого результата
прогнозируемое количество исследовательских отчетов и консультационных записок, аналитических отчетов развития в сфере культуры и религии
ед.
10
прогнозируемое количество наименований выпускаемых учебно-методических и научно-методических материалов
ед.
20
Показатели конечного результата
Уровень поддержки в общественном сознании государственной политики в сфере межконфессиональных отношений
%
75
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге

21 087
Дiни ахуалға жүргiзiлген әлеуметтiк зерттеулердiң, мониторингтердiң қорытындысы бойынша әдiстемелiк ұсынымдар дайындау
дана
11
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
55 316
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
031 Мәдениет және дiн саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту, дiн мәселелерi бойынша әлеуметтанушылық, ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
101 Дiн мәселелерi бойынша ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
Сипаттау
Дiн мәселелерi және мемлекеттiк-конфессиялық қарым-қатынастардың дамуы бойынша зерттеулер жүргiзу, дiни ахуалдың дамуы, дiни сенiм бостандығы құқының iске асырылуы және дiни бiрлестiктер қызметi бойынша оқу-әдiстемелiк материалдар әзiрлеу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
шығарылатын оқу-әдiстемелiк материалдардың (оқу, монографиялық әдебиет, сөздiктер, энциклопедиялар, ақпараттық бюллетеньдер, арнайы баспа басылымдары) болжамды саны
дана
22
Сапа көрсеткiштерi
75
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
53 108
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
031 Мәдениет және дiн саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту, дiн мәселелерi бойынша әлеуметтанушылық, ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
102 Мәдениет және дiн саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу
Сипаттау
Мәдениет пен дiн саласында Қазақстанның халықаралық деңгейдегi имиджiн арттыруға және этникааралық және конфессияаралық келiсiм бойынша қазақстандық идеяны насихаттау бойынша iс-шаралар өткiзу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
зерттеу есептерiнiң және консультациялық жазбалардың, мәдениет пен дiн саласындағы сараптамалық есептердiң болжамды саны
дана
10
шығарылатын оқу-әдiстемелiк және ғылыми-әдiстемелiк материалдары атауларының болжамды саны
дана
20
Қорытынды нәтиже көрсеткiштерi
Конфессияаралық қарым-қатынастар саласында қоғам санасының мемлекеттiк саясатты қолдау деңгейi
%
75
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге

82 557
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
068 Капитальный, текущий ремонт объектов культуры и информации в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров
Описание
Проведение капитального и текущего ремонта объектов культуры республиканского значения
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление капитальных расходов
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Мероприятия бюджетной программы
Проведение капитального и текущего ремонта республиканских организаций культуры
тыс. тенге
835 673
Показатели прямого результата
Количество объектов, подлежащих капитальному и текущему ремонту
ед.
6
Показатели конечного результата
Завершение капитальных и текущих ремонтных работ на объектах с привлечением наемных работников с органов занятости
6
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
835 673
7.2 Свод бюджетных расходов
Сноска. Подраздел 7.2 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1539.
тыс. тенге
Наименование программы
Отчетный период
Плановый период
2009 год (отчет)
2010 год (отчет)
2011 год (уточ. план)
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
ВСЕГО бюджетных расходов:

82 557
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
068 Өңiрлiк жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын iске асыру шеңберiнде мәдениет объектiлерiн күрделi, ағымды жөндеу
Сипаттама
Республикалық маңызы бар мәдениет объектiлерiн ағымдағы және күрделi жөндеуден өткiзу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
Бюджеттік бағдарламаның іс-шарасы
Объектiлерді ағымдағы және күрделi жөндеуден өткізу
835 673
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Ағымдағы және күрделi жөндеуден өтуге тиiс объектiлердiң саны
мың теңге
6
Түпкілікті нәтиженiң көрсеткiштерi
Жұмыспен қамту органдарынан жалдамалы жұмыскерлердi тартып объектiлерде ағымдағы және күрделi жөндеу жұмыстарын аяқтау
дана
6
Сапа көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
835 673
7.2. Бюджеттiк шығыстардың жиынтығы
Ескерту. 7.2-кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.08.2013 N 905; 31.12.2013 № 1539 қаулыларымен.
мың теңге
Бағдарламаның атауы
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Бюджет шығыстарының барлығы: