Об утверждении Правил и условий передачи в оплату акций национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании государственного имущества, не подлежащего приватизации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2011 года № 1045.
В соответствии с пунктом 4 статьи 114 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 17.10.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия передачи в оплату акций национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании государственного имущества, не подлежащего приватизации.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1454 "Об утверждении Правил передачи национальным компаниям имущества, не подлежащего приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 51, ст. 678).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2011 года № 1045
Правила и условия
передачи в оплату акций национального управляющего холдинга,
национального холдинга, национальной компании государственного
имущества, не подлежащего приватизации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия передачи в оплату акций национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании государственного имущества, не подлежащего приватизации (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 114 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок и условия передачи в оплату акций национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании (далее – получатель) государственного имущества, не подлежащего приватизации (далее – имущество).
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 17.10.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Настоящие Правила не распространяются на передачу морских портов, имеющих статус международного значения, в оплату акций Получателя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.11.2012 № 1431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның акцияларын төлеуге беру қағидасы мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 13 қыркүйектегі № 1045 Қаулысы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын 114-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.10.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның акцияларын төлеуге беру қағидасы мен шарттары бекiтiлсiн.
2. "Жекешелендiруге жатпайтын мүлiктi ұлттық компанияларға беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы № 1454 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 51, 678-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1045 қаулысымен
бекітілген
Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның акцияларын төлеуге беру қағидасы мен шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның акцияларын төлеуге беру қағидасы мен шарттары (бұдан әрі – Қағида) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 114-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті (бұдан әрі – мүлік) ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның (бұдан әрі – алушы) акцияларын төлеуге берудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.10.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-1. Осы Қағида халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын Алушының акцияларын төлеуге беруге қолданылмайды.
Ескерту. Қағида 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.12 № 1431 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

2. Субъектами отношений, регулируемых настоящими Правилами, являются Правительство Республики Казахстан (далее - Правительство), местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (далее - местный исполнительный орган), уполномоченный орган по управлению государственным имуществом (далее - уполномоченный орган), либо его территориальное подразделение, государственные органы, осуществляющие права владения и пользования государственным пакетом акций национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний (далее - уполномоченный орган соответствующей отрасли) и получатели.
2. Порядок и условия передачи государственного имущества,
не подлежащего приватизации, в оплату акций национального
управляющего холдинга, национального холдинга,
национальной компании
3. Государственное имущество, не подлежащее приватизации, передается в оплату акций получателям.
4. В оплату акций получателя передается:
1) имущество;
2) права владения и (или) пользования имуществом.
5. Решение о передаче республиканского имущества, либо прав владения и (или) пользования данным имуществом получателю принимается Правительством.
6. Решение о передаче коммунального имущества, либо прав владения и (или) пользования данным имуществом получателю принимается местным исполнительным органом.
7. Подготовка проекта решения Правительства о передаче имущества осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли по согласованию с уполномоченным органом.
Подготовка проекта решения Правительства о передаче имущества акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" осуществляется уполномоченным органом.
8. Подготовка проекта решения местного исполнительного органа о передаче имущества осуществляется по согласованию с территориальным подразделением уполномоченного органа.
9. После принятия решения о передаче имущества получателю в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил, в срок не более тридцати календарных дней оформляется акт приема-передачи имущества (передаточный акт), подписываемый уполномоченными должностными лицами передающей и принимающей сторон и утверждаемый руководителями органов.
Акт приема-передачи (передаточный акт) составляется на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой из сторон, участвующих в оформлении акта приема-передачи (передаточного акта).
10. При внесении в оплату размещаемых акций получателя права владения и (или) пользования имуществом, оценка такого права производится исходя из размера платы за пользование этим имуществом за весь срок его пользования получателем.

2. Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет), тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органы (бұдан әрі – жергiлiктi атқарушы орган), мемлекеттік мүлiкті басқару жөніндегі уәкілетті opган (бұдан әрі – уәкілетті орган), не оның аумақтық бөлімшесі, ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар (бұдан әрі – тиісті саладағы уәкілетті орган) және алушылар осы Қағидамен реттелетiн қатынастардың субъектілерi болып табылады.
2. Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның акцияларын төлеуге беру тәртібі мен шарттары
3. Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлік алушылардың акцияларын төлеуге беріледі.
4. Мыналар:
1) мүлік;
2) мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқықтары алушының акцияларын төлеуге беріледі.
5. Республикалық мүлiкті, не осы мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқықтарын алушыға беру туралы шешімді Үкімет қабылдайды.
6. Коммуналдық мүлiкті, не осы мүлікпен иелену және (немесе) пайдалану құқықтарын алушыға беру туралы шешімді жергiлiктi атқарушы орган қабылдайды.
7. Үкіметтің мүлікті беру туралы шешімінің жобасын дайындауды уәкілетті органның келісімі бойынша тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
Үкіметтің мүлікті "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына беру туралы шешімінің жобасын дайындауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
8. Жергiлiктi атқарушы органның мүлікті беру туралы шешімінің жобасын дайындау уәкілетті органның аумақтық құрылымының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
9. Осы Қағиданың 5 және 6-тармақтарына сәйкес алушыға мүлікті беру туралы шешiм қабылданғаннан кейiн күнтiзбелiк отыз күннен аспайтын мерзiмде беретін және қабылдайтын тараптардың уәкiлеттi лауазымды адамдары қол қоятын және органдардың басшылары бекiтетiн мүлікті қабылдау-тапсыру актiсi (беру актiсi) ресiмделедi.
Қабылдау-тапсыру актiсi (беру актiсi) мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде, қабылдау-тапсыру актiсiн (беру актiсiн) ресiмдеуге қатысатын тараптардың әрқайсысы үшiн бiр данадан жасалады.
10. Алушының орналастырылатын акцияларын төлеуге мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқығын енгізген кезде, мұндай құқықты бағалау осы мүлікті пайдалануға төленетін ақының мөлшері негізге алына отырып, алушының оны пайдаланған бүкіл мерзіміне жүргізіледі.

11. Имущество передается в собственность получателю в исключительных случаях, при условии, когда передача прав владения и (или) пользования имуществом влечет за собой невозможность дальнейшего функционирования получателя как хозяйствующего субъекта, надлежащего осуществления бухгалтерского учета имущества, осуществления крупных инвестиционных проектов, связанных с необходимостью дальнейшего распоряжения имуществом, а также осуществления иных проектов, имеющих особое социальное, экономическое значение для государства.
12. Имущество передается получателю в оплату уставного капитала получателя с условием последующей передачей акций получателя в собственность Республики Казахстан, на сумму стоимости передаваемого имущества.
13. Передача прав владения и (или) пользования имуществом в оплату акций получателя осуществляется посредством заключения соответствующего договора, составленного на основании типового договора между уполномоченным органом или местным исполнительным органом и получателем, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Договор может быть заключен в двух или более стороннем порядке.
14. Организация работ по оценке передаваемого имущества в оплату акций получателя осуществляется уполномоченным органом в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" и Законом.
Сноска. Пункт 14 – в редакции постановления Правительства РК от 17.10.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам и условиям
передачи в оплату акций
национального управляющего
холдинга, национального
холдинга, национальной
компании государственного
имущества, не подлежащего
приватизации
Типовой договор передачи прав владения и (или) пользования в оплату акций национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании государственного имущества, не подлежащего приватизации
Сноска. Приложение – в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2024 № 927 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(наименование государственного имущества, не подлежащего приватизации)\
г. _______ № _____ "___" _______ 20____ г.
______________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по государственному имуществу или
местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной
единицы), именуемый в дальнейшем "Собственник", в лице первого руководителя
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
действующего на ________________________________________________________
основании Положения о Комитете государственного имущества и приватизации
Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от "____" _______20_____года №_______, или в лице уполномоченного лица местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (далее – местный исполнительный орган
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), действующего на основании
___________________________________________________________________________,
(основание) а также на основании постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа от "__" _______ 20___ года № ___
"___________________________________" (далее – постановление)
с одной стороны и ___________________________________________________________
(наименование национального управляющего холдинга, национального холдинга,
национальной компании),
именуемый в дальнейшем "Получатель", в лице первого руководителя
_________________________________________________ со второй стороны, совместно
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
именуемые как "Стороны",
заключили настоящий типовой Договор (далее – договор) о нижеследующем.

11. Мүлік алушының меншігіне айрықша жағдайларда мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқықтарын беру алушының шаруашылық жүргізуші субъектісі ретінде одан әрі жұмыс істеуінің, Мүліктің бухгалтерлік есебін тиісінше жүзеге асырудың, мүлікке одан әрі иелік ету қажеттілігімен байланысты ірі инвестициялық жобаларды жүзеге асырудың, сондай-ақ мемлекет үшін ерекше әлеуметтік, экономикалық маңызы бар өзге де жобаларды жүзеге асырудың мүмкін болмауына әкеп соқтыратын жағдайларда беріледі.
12. Мүлік, алушының акцияларын кейіннен Қазақстан Республикасының меншігіне берілетін мүлік құнының сомасына беру шартымен алушының жарғылық капиталына төлеуге беріледі.
13. Алушының акцияларын төлеуге мүлiктi иелену және (немесе) пайдалану құқығын беру осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес уәкiлеттi органның немесе жергілікті атқарушы органның және алушының арасында үлгі шарт негізінде жасалған тиісті шарт жасасу арқылы жүзеге асырылады. Шарт екі немесе одан көп тараптық тәртіппен жасалуы мүмкін.
14. Уәкілетті орган алушының акцияларын төлеуге берілетін мүлікті бағалау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.10.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жекешелендіруге жатпайтын
мемлекеттік мүлікті ұлттық
басқарушы холдингтің, ұлттық
холдингтің, ұлттық
компанияның акцияларын
төлеуге беру қағидасы
мен шарттарына қосымша
Жекешелендірілмейтін мемлекеттік мүлікті иелену және (немесе) ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның акцияларын төлеуге пайдалану құқығын берудің үлгі шарты
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.11.2024 № 927 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_____________________________________________________________ (жекешелендірілмейтін мемлекеттік мүліктің атауы)
___________ қаласы №____ 20__ ж. "_"_________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20__жылғы "__" _______ №_____
бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік
мүлік және жекешелендіру комитеті туралы ереженің негізінде әрекет ететін бірінші
басшы______________________________ тұлғасындағы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
немесе _________________________________ негізінде, сондай-ақ
(негіздеме)
"________________________________________________________" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің немесе жергiлiктi атқарушы органның 20__жылғы "_"
______ №___ қаулысының (бұдан әрі – қаулы) негізінде әрекет ететін тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органының (бұдан әрі – жергiлiктi атқарушы орган) уәкілетті тұлғасы ____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
тұлғасындағы бұдан әрі "Меншік иесі" деп
аталатын_____________________________________________________________
(мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе тиiстi
әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органының атауы) бір тараптан және бірінші басшы ____________________________________________ тұлғасындағы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі "Алушы" деп аталатын _______________________________________
(ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның атауы)
екінші тараптан бірге "Тараптар" деп аталып, төмендегі туралы Үлгі шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты.

1. Предмет договора
1. Предметом договора является передача прав владения и (или) пользования государственного имущества, не подлежащего приватизации
___________________________________________________________________________,
(наименование государственного имущества, по которому передается право владения и (или) пользования) в оплату акций получателя, расположенного по адресу:
____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________,
(местонахождение и краткая характеристика имущества), именуемое в дальнейшем "Имущество".
2. Собственник в соответствии с вышеуказанным постановлением передает, а получатель принимает права владения и (или) пользования
Имуществом с "____" ________ 20___года по "____" _______20____ года,
для использования в целях
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(целевое назначение имущества)
3. Передача прав владения и (или) пользования на имущество не влечет передачу права собственности на передаваемое имущество.
2. Общие условия
4. Передача прав имущества во владение и (или) пользование осуществляется по акту приема-передачи (с отражением в акте приема-передачи фактического состояния имущества на момент передачи), который подписывается уполномоченными представителями Сторон, а также утверждается собственником и является неотъемлемой частью настоящего договора.
5. Подписанием настоящего договора удостоверяется, что на момент передачи прав владения и (или) пользования имущество не заложено или каким-либо иным образом не обременено правами третьих лиц, не продано, не находится под арестом и не может быть истребовано в течение действия договора какой-либо из сторон, не имеющей отношения к договору.
6. Контроль за надлежащим исполнением настоящего договора осуществляется собственником.
3. Права и обязанности Сторон
7. Собственник имеет право:
1) по соглашению Сторон продлевать срок настоящего договора, вносить изменения и дополнения в настоящий договор;
2) письменно уведомить получателя о необходимости устранения нарушений условий настоящего договора в установленный срок;
3) требовать расторжения настоящего договора и возмещения убытков, если получатель не выполняет условий настоящего договора;
4) расторгнуть в одностороннем порядке и потребовать возмещение убытков в случае невыполнения получателем условий настоящего договора.
8. Получатель имеет право:
1) вносить предложения собственнику о продлении срока договора, внесении изменений и дополнений или расторжении договора;

1. Шарттың нысанасы
1. Шарттың нысанасы_________________________
__________________________________________ мекенжайында орналасқан,
(мүліктің орналасқан жері және қысқаша сипаттамасы)
бұдан әрі "Мүлік" деп аталатын
____________________________________________________________________
(иелену және (немесе) пайдалану құқығы берілетін мемлекеттік мүліктің атауы)
жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқығын алушының акцияларын төлеуге беру болып табылады.
2. Жоғарыда көрсетілген қаулыға сәйкес Мүлікті
____________________________________________________________________
(мүліктің нысаналы мақсаты)
мақсатында пайдалану үшін оны иелену және (немесе) пайдалану құқығын
20 ___ жылғы "___" _____ – 20____ жылғы "__" ____ аралығына меншік иесі береді, ал алушы алады.
3. Мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқығын беру берілетін мүлікке меншік құқығын беруге әкеп соқпайды.
2. Жалпы шарттар
4. Мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқығын беру қабылдау-беру актісі арқылы жүргізіледі (беру кезіндегі мүліктің нақты жай-күйі қабылдау-беру актісінде көрсетіледі), оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды, сондай-ақ меншік иесі бекітеді және осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
5. Осы шартқа қол қою арқылы иелену және (немесе) пайдалану құқықтарын беру сәтінде мүліктің кепілге қойылмағаны немесе қандай да бір өзгеше жолмен үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынбағаны, сатылмағаны, тыйым салынбағаны және шарттың қолданылуы кезінде оны шартқа қатысы жоқ тараптардың қандай да бірі талап ете алмайтыны куәландырылады.
6. Осы шарттың тиісінше орындалуын бақылауды меншік иесі жүзеге асырады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
7. Меншік иесінің:
1) Тараптардың келісуі бойынша осы шарттың мерзімін ұзартуға, осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуге;
2) белгіленген мерзімде осы шарттың талаптарының бұзылуын жою қажеттігі туралы алушыны жазбаша хабардар етуге;
3) егер алушы осы шарттың талаптарын орындамаса, осы шартты бұзуды және залалдарды өтеуді талап етуге;
4) алушы осы шарттың талаптарын орындамаған жағдайда осы шартты бұзуды және залалдарды өтеуді талап етуге құқығы бар.
8. Алушының:
1) меншік иесіне шарттың мерзімін ұзарту, шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе оны бұзу туралы ұсыныстар енгізуге;

2) требовать у собственника не представленные права владения и (или) пользования имуществом в соответствии с пунктом 1 настоящего договора.
9. Собственник обязан:
1) утвердить акт приема-передачи в срок не более тридцати календарных дней с даты подписания настоящего договора и обеспечить передачу прав владения и (или) пользования имуществом получателю по акту приема-передачи;
2) не препятствовать получателю осуществлять права владения и (или) пользования имуществом в установленном договором порядке;
3) осуществлять проверки целевого использования и сохранности имущества в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Получатель обязан:
1) использовать принятое имущество исключительно в целях, предусмотренных договором;
2) содержать имущество в надлежащем порядке, не совершать действий, способствующих повреждению или уничтожению имущества;
3) поддерживать имущество в исправном состоянии, производить за свой счет текущий, а также капитальный ремонт;
4) в случае выхода из строя имущества, а также отдельных элементов имущества как по вине получателя, так и в силу естественного износа восстановить это имущество за свой счет;
5) беспрепятственно допускать для осмотра имущества и прилегающих к имуществу земельных участков уполномоченных представителей собственника, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации имущества;
6) в установленные сроки устранить нарушения, указанные в письменном уведомлении собственника в соответствии с подпунктом 2) пункта 7 настоящего договора;
7) со дня расторжении или истечении срока договора обеспечить возврат имущества в течение тридцати календарных дней собственнику по акту приема-передачи;
8) возместить собственнику ущерб в порядке, установленном гражданским законодательством, в случае возврата имущества в нерабочем или поврежденном состоянии (с износом, превышающим нормативные показатели).
4. Ответственность Сторон
11. За нарушение обязательств по настоящему договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Получатель несет полную ответственность за обеспечение сохранности имущества, пожарной и электробезопасности, правильную эксплуатацию технических средств и инженерного оборудования, использование имущества по целевому назначению, а также последствия ненадлежащего исполнения настоящего договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Срок действия договора, порядок и условия его изменения и досрочного расторжения

2) меншік иесінен осы шарттың 1-тармағына сәйкес ұсынылмаған мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқықтарын талап етуге құқығы бар.
9. Меншік иесі:
1) осы шартқа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қабылдау-тапсыру актісін бекітуге және қабылдау-тапсыру актісі бойынша алушыға мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқығын беруді қамтамасыз етуге;
2) алушыға шартта белгіленген тәртіппен мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқықтарын жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүліктің нысаналы пайдаланылуын және сақталуын тексеруді жүзеге асыруға міндетті.
10. Алушы:
1) қабылдап алған мүлікті шартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға;
2) мүлікті лайықты күйде ұстауға, оның бүлінуіне немесе жойылуына алып келетін әрекеттер жасамауға;
3) мүлікті жарамды жай-күйде ұстауға, өз есебінен ағымдағы, сондай-ақ күрделі жөндеу жүргізуге;
4) алушының кінәсінен, сол сияқты табиғи тозуына байланысты мүлік, сондай-ақ мүліктің кейбір жекелеген элементтері істен шыққан жағдайда осы мүлікті өз есебінен қалпына келтіруге;
5) меншік иесінің уәкілетті өкілдерін, санитариялық қадағалау қызметтерінің және мүлікті пайдалану мен қолдануға қатысты заңдар мен өзге де нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерін мүлікті және оған іргелес жер учаскелерін тексеріп-қарауға кедергісіз өткізуге;
6) осы шарттың 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес меншік иесінің жазбаша хабарламасында көрсетілген бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоюға;
7) шарт бұзылған немесе мерзімі аяқталған күннен бастап меншік иесіне күнтізбелік отыз күн ішінде қабылдау-тапсыру актісі бойынша мүлікті қайтаруды қамтамасыз етуге;
8) мүлік жұмыс істемейтін немесе ақаулы күйде (нормативтік көрсеткіштерден артық тозумен) қайтарылған кезде меншік иесіне азаматтық заңнамада белгіленген тәртіппен залалды өтеуге міндетті.
4. Тараптардың жауапкершілігі
11. Осы шартта көрсетілген міндеттемелерді бұзғаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
12. Алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүліктің, өрт және электр қауіпсіздігінің сақталуын қамтамасыз ету, техникалық құралдар мен инженерлік жабдықтардың дұрыс пайдаланылуы, мүліктің нысаналы мақсатына сай қолданылуы, сондай-ақ осы шартты тиісінше орындамаудың салдары үшін толық жауаптылықта болады.
5. Шарттың қолданылу мерзімі, оны өзгерту және мерзімінен бұрын тоқтатудың тәртібі мен шарттары

13. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания Сторонами настоящего договора.
14. Настоящий договор по истечении срока, указанного в пункте 2 настоящего договора, прекращает свое действие, за исключением продления срока настоящего договора по соглашению Сторон.
15. Настоящий договор может быть расторгнут собственником в одностороннем порядке, а имущество возвращено собственнику в следующих случаях:
1) если принятое имущество используется не по целевому назначению или ненадлежащим образом;
2) неустранения нарушений, указанных в письменном уведомлении собственника;
3) если получатель умышленно существенно ухудшает имущество;
4) если получатель не производит текущий и капитальный ремонт имущества в разумные сроки, собственник вправе требовать досрочного расторжения настоящего договора только после предоставления получателю возможности исполнения своего обязательства.
16. Досрочное расторжение договора в одностороннем порядке не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим договором.
17. Изменение юридического статуса, организационно-правовой формы Сторон либо реорганизация одной из Сторон не меняют сути настоящего договора, и все права и обязанности по настоящему договору переходят к их правопреемникам, за исключением случаев, когда Стороны изъявят желание расторгнуть договор, изменить его, либо нормы права требуют его переоформления. При этом Стороны информируют друг друга в письменном виде об изменении юридического статуса после факта перерегистрации в течение пятнадцати календарных дней.
6. Особые условия
18. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся путем подписания Сторонами дополнительного соглашения. Изменения и дополнения к договору вступают в силу с момента его подписания.
7. Обстоятельства непреодолимой силы
19. Для целей настоящего договора "форс-мажор" означает событие, надлежащее исполнение которого оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и т.п.), влекущих неисполнение или ненадлежащее образом исполнение условий настоящего договора.
20. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы получатель в течение пяти рабочих дней с даты их наступления в письменном виде уведомляет собственника с указанием даты начала такого события и обязан представить подтверждение обстоятельств непреодолимой силы.
21. Срок исполнения обязательств по заключенному договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы.

13. Осы шарт Тараптар осы шартқа қол қойған кезден бастап күшіне енеді.
14. Тараптардың келісуі бойынша осы шарттың мерзімін ұзартуды қоспағанда, осы шарттың 2-тармағында көрсетілген мерзім өткен соң осы шарт өзінің қолданысын тоқтатады.
15. Мынадай:
1) егер қабылданған мүлік нысаналы мақсатына сай немесе тиісінше пайдаланылмаған;
2) меншік иесінің жазбаша хабарламасында көрсетілген бұзушылықтар жойылмаған;
3) егер алушы мүлікті әдейі айтарлықтай нашарлатып жіберген;
4) егер алушы ақылға қонымды мерзімде мүлікке күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізбеген жағдайларда меншік иесі осы шартты біржақты тәртіппен бұзып, мүлік меншік иесіне қайтарылады, алушыға өз міндеттемесін орындауға мүмкіндік бергеннен кейін ғана меншік иесі осы шартты мерзімінен бұрын бұзуды талап етуге құқылы.
16. Осы шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, шартты мерзімінен бұрын біржақты тәртіппен бұзуға жол берілмейді.
17. Тараптардың заңдық мәртебесінің, ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруі не Тараптардың бірінің қайта ұйымдастырылуы осы шарттың мәнін өзгертпейді және Тараптар шартты бұзуға, оны өзгертуге ниет білдірген не құқық нормалары оларды қайта ресімдеу талап ететін жағдайларды қоспағанда, осы шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттер олардың мирасқорларына өтеді. Бұл ретте Тараптар қайта тіркеу фактісінен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде заңдық мәртебесінің өзгергені туралы бірін-бірі жазбаша хабардар етеді.
6. Ерекше шарттар
18. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың қосымша келісімге қол қоюы арқылы енгізіледі. Шартқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар қол қойылған кезден бастап күшіне енеді.
7. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
19. Осы шарттың мақсаттары үшін "форс-мажор" еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни төтенше және осы жағдайларда тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, ұрыс қимылдары, төтенше жағдай және т.б.) салдарынан осы шарттың талаптары орындалмаған немесе оның тиісінше орындамау мүмкін болмаған оқиғаны білдіреді.
20. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда алушы олар басталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде осындай оқиғаның басталған күнін көрсетіп, меншік иесін хабардар етеді және еңсерілмейтін күштің мән-жайларын растауды ұсынуға міндетті.
21. Жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күштің мән-жайлары әрекет еткен уақытқа мөлшерлес уақытқа шегеріледі.

8. Порядок разрешения споров
22. Споры между Сторонами, которые могут возникнуть при исполнении настоящего договора, разрешаются путем переговоров, а при недостижении согласия – в судебном порядке.
9. Реквизиты и подписи Сторон
СОБСТВЕННИК:                         ПОЛУЧАТЕЛЬ:
Руководитель ___________________      Руководитель __________________________
(фамилия, имя, отчество                         (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность)                   (при его наличии), должность)
________________________________       ______________________________________
(местонахождение, реквизиты)             (местонахождение, реквизиты)
_________________________________       ______________________________________
(подпись) М.П.                         (подпись) М.П.
_________________________

8. Дауларды шешу тәртібі
22. Осы шартты орындау барысында туындауы мүмкін Тараптар арасындағы даулар келіссөздер жолымен, ал келісімге қол жеткізілмеген кезде сот тәртібімен шешіледі.
9. Тараптардың деректемелері мен қолдары
МЕНШІК ИЕСІ: АЛУШЫ:
Басшы _____________________ Басшы_____________________
___________________________ ___________________________
___________________________ __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
лауазымы) лауазымы)
___________________________ ___________________________
___________________________ ___________________________
(мекенжайы, деректемелері) (мекенжайы, деректемелері)
___________________________ ___________________________
(қолы) м.о. (қолы) м.о.