Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2011 года № 1263. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 609
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 609 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.04.2015 г. № 281.
В соответствии с пунктом 4 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оказания первичной медико-санитарной помощи;
2) Правила прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2011 года № 1263
Правила
оказания первичной медико-санитарной помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила первичной медико-санитарной помощи разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Настоящие Правила определяют порядок оказания первичной медико-санитарной помощи.
3. Первичная медико-санитарная помощь (далее - ПМСП) - доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества (диагностика и лечение наиболее распространенных заболеваний, а также травм, отравлений и других неотложных состояний; санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в очагах инфекционных заболеваний; гигиеническое обучение населения, охрана семьи, материнства, отцовства и детства; разъяснительная работа по безопасному водоснабжению и рациональному питанию населения).
2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи

Бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларын және Азаматтарды бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 қарашадағы № 1263 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 609 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 609 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізiледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 45-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидалары;
2) Азаматтарды бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 қарашадағы
№ 1263 қаулысымен
бекітілген
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидалары «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 45-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидалар бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
3. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін (неғұрлым кең таралған ауруларды, сондай-ақ жарақаттануларды, улануларды және басқа да кейінге қалдыруға болмайтын жай-күйлерді диагностикалау мен емдеуді; инфекциялық аурулар ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды; халықты гигиеналық оқытуды, отбасын, ананы, әкені және баланы қорғауды; халықты қауіпсіз сумен жабдықтау және оның кенеулі тамақтануы жөніндегі түсіндіру жұмыстарын қамтитын) тәулік бойы медициналық бақылауы болмайтын, дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек.
2. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету тәртібі

4. ПМСП оказывается участковыми терапевтами, педиатрами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерами и медицинскими сестрами (далее - специалисты ПМСП).
5. ПМСП оказывается в соответствии со стандартами (перечни услуг, операций и манипуляций, медикаментов и изделий медицинского назначения), утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган).
6. В рамках ПМСП оказываются следующие виды услуг:
профилактические, диагностические, лечебные, по экспертизе временной нетрудоспособности.
7. Профилактические услуги включают: профилактические осмотры, иммунизацию, формирование и пропаганду здорового образа жизни, рекомендации по рациональному и здоровому питанию, планирование семьи, диспансеризацию и динамическое наблюдение, патронаж беременных, детей, в том числе новорожденных, социально-психологическое консультирование.
8. Диагностические услуги включают: осмотр специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные исследования.
9. Лечебные услуги включают: оказание экстренной и неотложной медицинской помощи, лечебные манипуляции в соответствии со стандартами в области здравоохранения, обеспечение отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными или льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне.
10. При оказании ПМСП проводится экспертиза временной нетрудоспособности в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан. Экспертиза временной нетрудоспособности проводится врачом в целях официального признания нетрудоспособности физического лица и его временного освобождения от выполнения трудовых обязанностей на период заболевания.
11. ПМСП оказывается в рамках перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП), утверждаемого Правительством Республики Казахстан.
12. ПМСП оказывается гражданам:
1) независимо от факта прикрепления в случае оказания экстренной и неотложной медицинской помощи;
2) в плановом порядке - по прикреплению, предварительной записи или обращению.
13. При первичном обращении гражданина в организацию ПМСП, в регистратуре организации ПМСП оформляется медицинская карта амбулаторного больного или история развития ребенка, которые являются первичными учетными медицинскими документами.
Первичная учетная медицинская документация, используемая в организациях ПМСП, заполняется только на соответствующих формах, утвержденных уполномоченным органом, и хранится в регистратуре медицинской организации.
Обеспечение сохранности первичной учетной медицинской документации осуществляется старшим регистратором, а в фельдшерско-акушерских и медицинских пунктах - специалистом ПМСП, в порядке, установленном уполномоченным органом.

4. БМСК-ні учаскелік терапевтер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер мен мейірбикелер (бұдан әрі – БМСК мамандары) көрсетеді.
5. БМСК денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекіткен стандарттарға (қызметтер тізбелері, операциялар мен манипуляциялар, дәрі-дәрмектер және медициналық мақсаттағы бұйымдар) сәйкес көрсетіледі.
6. БМСК шеңберінде мынадай:
профилактикалық, диагностикалық, емдік, уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамаcы бойынша қызметтер түрлері көрсетіледі.
7. Профилактикалық қызметтер: профилактикалық тексерулерді, иммундауды, саламатты өмір салтын қалыптастыру мен насихаттауды, ұтымды және дұрыс тамақтану жөніндегі ұсынымдарды, отбасын жоспарлауды, диспансерлеуді және динамикалық байқауды, жүкті әйелдерді, балаларды, оның ішінде жаңа туған нәрестелерді патронаждауды, әлеуметтік-психологиялық консультация беруді қамтиды.
8. Диагностикалық қызметтер: БМСК маманының тексеруін, зертханалық және аспаптық зерттеулерді қамтиды.
9. Емдік қызметтер: жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетуді, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес емдік манипуляцияларды, белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікті дәрілік заттармен және амбулаториялық деңгейде арнайы емдік өнімдермен қамтамасыз етуді қамтиды.
10. БМСК көрсету кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Жеке тұлғаның еңбекке жарамсыздығын ресми тану және оны ауыру кезеңінде еңбек міндеттерін орындаудан уақытша босату мақсатында уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасын дәрігер жүргізеді.
11. БМСК Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде көрсетіледі.
12. БМСК азаматтарға:
1) бекіту фактісіне қарамастан шұғыл және жедел медициналық көмек көрсеткен жағдайда;
2) жоспарлы түрде – бекітілуі, алдын ала жазылуы немесе жүгінуі бойынша көрсетіледі.
13. Азамат БМСК ұйымына алғаш жүгінген кезде БМСК ұйымының тіркеу орнында бастапқы медициналық есеп құжаттары болып табылатын амбулаториялық науқастың медициналық картасы немесе баланың даму тарихы ресімделеді.
БМСК ұйымдарында пайданылатын бастапқы медициналық есеп құжаттамасы уәкілетті орган бекіткен тиісті нысандарда ғана толтырылады және медициналық ұйымның тіркеу орнында сақталады.
Бастапқы медициналық есеп құжаттамасының сақталуын қамтамасыз етуді аға тіркеуші, ал фельдшерлік-акушериялық және медициналық пункттерде – БМСК маманы уәкілетті орган белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.

13-1. Запись на прием к врачу осуществляется при непосредственном обращении, по телефонной связи физического лица или его представителя в медицинскую организацию, оказывающую ПМСП, или в электронном формате через веб-портал "электронного правительства" без наличия электронной цифровой подписи.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
14. Гражданину, который по состоянию здоровья и характеру заболевания не может прийти на прием в организацию ПМСП, медицинская помощь оказывается на дому специалистами ПМСП, либо профильными специалистами по заявке специалистов ПМСП в день регистрации вызова.
14-1. Вызов врача на дом осуществляется при непосредственном обращении, по телефонной связи физического лица или его представителя в медицинскую организацию, оказывающую ПМСП, либо в электронном формате через веб-портал "электронного правительства" без наличия электронной цифровой подписи.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. При оказании ПМСП лечащим врачом выписываются рецепты на лекарственные средства. Лекарственные средства выписываются только на рецептурных бланках утвержденного образца без указания конкретной аптечной организации, в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
16. Выдача лекарственных средств и биологически активных добавок медицинскими работниками организаций ПМСП не допускается, за исключением аттестованных на данный вид деятельности специалистов с медицинским образованием (врачебных амбулаторий, медицинских и фельдшерско-акушерских пунктов в населенных пунктах, не имеющих аптечных объектов).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2011 года № 1263
Правила
прикрепления граждан к организациям первичной
медико-санитарной помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Настоящие Правила прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи (далее – Правила) определяют порядок прикрепления граждан Республики Казахстан и оралманов к организациям первичной медико-санитарной помощи, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – организации ПМСП).

13-1. Дәрігердің қабылдауына жазылу жеке тұлғаның немесе оның өкілінің БМСК көрсететін медициналық ұйымға тікелей өтініш жасауы, телефон байланысы арқылы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасыз «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық форматта жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Ауруының жағдайы мен сипатына байланысты БМСК ұйымына қабылдауға келе алмайтын азаматқа БМСК мамандары не шақыру тіркелген күні БМСК мамандарының өтінімі бойынша бейінді мамандар медициналық көмекті үйде көрсетеді.
14-1. Дәрігерді үйге шақыру жеке тұлғаның немесе оның өкілінің БМСК көрсететін медициналық ұйымға тікелей өтініш жасауы, телефон байланысы арқылы не электрондық цифрлық қолтаңбасыз «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық форматта жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. БМСК көрсету кезінде емдеуші дәрігер дәрілік заттарға рецепт жазады. Дәрілік заттар Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен нақты дәріхана ұйымы көрсетілмей бекітілген үлгідегі рецепт бланкілеріне ғана жазылып беріледі.
16. Аталған қызмет түріне медициналық білімі бар аттестатталған мамандарды (дәріхана объектілері жоқ елді мекендердегі дәрігерлік амбулаториялар, медициналық және фельдшерлік-акушериялық пункттер) қоспағанда БМСК ұйымдарының медицина қызметкерлерінің дәрілік заттарды және биологиялық активті қоспаларды беруіне жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 қарашадағы
№ 1263 қаулысымен
бекітілген
Азаматтарды бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтарды бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидалары «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 45-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Осы Азаматтарды бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына (бұдан әрі – БМСК) бекіту тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Прикрепление граждан Республики Казахстан и оралманов к организациям ПМСП – регистрация обязательств организаций ПМСП по оказанию ПМСП и реализации прав граждан на ее получение в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП).
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Информация о фактически прикрепленном количестве населения к медицинским организациям, оказывающим ПМСП, о территориальных участках обслуживания, врачах и среднем медицинском персонале участковой службы (службы общей практики) формируется в базе данных регистр прикрепленного населения.
Информация о наличии прикрепленного населения в разрезе организаций ПМСП из регистра прикрепленного населения является основанием для размещения ГОБМП организациям ПМСП, соответствующим требованиям Правил выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат, утверждаемых постановлением Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); пункт в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок прикрепления граждан к организации
первичной медико-санитарной помощи
4. Прикрепление граждан и оралманов к организации ПМСП осуществляется по месту постоянного или временного проживания, работы, учебы, с учетом права свободного выбора врача, медицинской организации в пределах одной административно-территориальной единицы, за исключением граждан и оралманов, проживающих на приграничных территориях, которые по праву свободного выбора медицинской организации прикрепляются в близлежащую организацию ПМСП, расположенную на другой административно-территориальной единице.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Гражданин и оралман прикрепляется только к одной организации ПМСП.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды БМСК ұйымдарына тіркеу – БМСК ұйымдарының БМСК көрсету және азаматтардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде оны алу құқықтарын іске асыру бойынша міндеттемелерін тіркеу.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3-1. БМСК көрсететін медициналық ұйымдарға нақты бекітілген халықтың саны, аумақтық қызмет көрсету учаскелері, учаскелік қызметтің (жалпы практика қызметі) дәрігерлері мен орта медицина персоналы туралы ақпарат бекітілген халық тіркелімінің дерекқорында қалыптастырылады.
Бекітілген халық тізілімінен БМСК ұйымдарының бөлінісінде бекітілген халықтың болуы туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету және шығындарды өтеу жөніндегі қызметтер берушілерді таңдау қағидаларының талаптарына сәйкес келетін БМСК ұйымдары арасында ТМККК орналастыру үшін негіз болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымына азаматтарды бекіту тәртібі
4. БМСК ұйымдарына азаматтар мен оралмандарды бекіту медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша басқа әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жақын жердегі БМСК ұйымына бекітілетін шекаралас аумақтарда тұратын азаматтар мен оралмандарды қоспағанда, тұрақты немесе уақытша тұрғылықты, жұмыс істейтін, оқитын жері бойынша бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде дәрігерді, медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Азамат және оралман БМСК ұйымының біреуіне ғана бекітіледі.

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Документом, свидетельствующим о прикреплении гражданина к организации ПМСП, является справка (талон) прикрепления к медицинской организации (далее - справка (талон) прикрепления), формирующаяся в бумажном виде и электронном формате через веб-портал "электронного правительства". Справка (талон) прикрепления в бумажном формате выдается медицинским регистратором медицинской организации. В электронном формате справка (талон) о прикреплении выдается через веб-портал "электронного правительства" в форме электронного документа, подписанная электронной цифровой подписью медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. Прикрепление к организации ПМСП осуществляется на основе заявления произвольной формы и документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности, паспорт, свидетельство о рождении, иной документ, выданный в установленном законодательством Республики  Казахстан порядке), в любое календарное время в соответствии с графиком работы организации ПМСП. При обращении на веб-портал «электронного правительства» для прикрепления к организации ПМСП необходимо отправить запрос, а также иметь документ, удостоверяющий личность (удостоверение личности, паспорт, свидетельство о рождении, иной документ, выданный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке), и электронную цифровую подпись.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Организации ПМСП осуществляют прикрепление при самостоятельном обращении граждан и оралманов.
Допускается прикрепление членов семьи при наличии их письменного согласия одним из членов семьи на основании заявления произвольной формы при предоставлении документов, удостоверяющих личность каждого члена семьи (удостоверение личности, паспорт, свидетельство о рождении, иной документ, выданный в установленном законодательном Республики Казахстан порядке).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Қағаз түрінде және «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық форматта қалыптастырылатын медициналық ұйымға бекітілу анықтамасы (талоны) (бұдан әрі – бекіту анықтамасы (талоны) азаматтың БМСК ұйымына бекітілгені туралы куәландыратын құжат болып табылады. Қағаз форматтағы бекіту анықтамасын (талонын) медициналық ұйымның медициналық тіркеушісі береді. Электрондық форматтағы бекіту туралы анықтама (талон) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық форматта «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. БМСК ұйымына бекіту еркін нысандағы өтініш пен жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, паспорт, туу туралы куәлік,  Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген өзге де құжат) негізінде БМСК ұйымының жұмыс кестесіне сәйкес кез келген күнтізбелік уақытта жүзеге асырылады. БМСК ұйымына бекіту үшін «электрондық үкімет» веб-порталына жүгінген кезінде сұрау салуды жіберу, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаты (жеке куәлік, паспорт, туу туралы куәлік, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген өзге де құжат) және электрондық цифрлық қолтаңбасы болуы қажет.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 432 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. БМСК ұйымы бекітуді азаматтар мен оралмандар өз еркімен жүгінген кезде жүзеге асырады.
Отбасының әрбір мүшесінің жеке басын куәландыратын құжаттары (жеке куәлігі, паспорт, туу туралы куәлік, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен берілген өзге де құжат) болған кезде отбасы мүшелерінің біреуінің еркін нысандағы өтінішінің және отбасы мүшелерінің бекітуге жазбаша келісімінің негізінде отбасы мүшелерін бекітуге жол беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

9. Прикрепление лиц, не имеющих возможности по состоянию здоровья самостоятельно явиться в организации ПМСП, проводится в организациях ПМСП по их письменному обращению или в электронном формате через веб-портал "электронного правительства" при наличии документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
Прикрепление лиц, не достигших восемнадцати лет, осуществляется на основании заявления произвольной формы его законных представителей при наличии документа, удостоверяющего личность прикрепляемого лица и его законного представителя.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Прикрепление граждан и оралманов к организациям ПМСП осуществляется в соответствии с нормативами численности прикрепленного населения.
Информация о нормативах численности прикрепленного населения доводится до сведения граждан и оралманов местными органами государственного управления здравоохранения через средства массовой информации и размещается в доступных для ознакомления местах в организациях ПМСП.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Изменение прикрепления граждан и оралманов к организациям ПМСП осуществляется:
1) при изменении места постоянного или временного проживания, работы или учебы за пределы одной административно-территориальной единицы;
2) в случаях реорганизации или ликвидации организации ПМСП;
3) не чаще одного раза в год при свободном выборе гражданином и оралманами врача и медицинской организации;
4) в период кампании по прикреплению населения к организации ПМСП.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При прикреплении граждан и оралманов к организации ПМСП при непосредственном их обращении, открепление от ранее прикрепленной организации ПМСП осуществляется автоматически через регистр прикрепленного населения.
При прикреплении к организации ПМСП в электронном формате через веб-портал «электронного правительства» открепление от ранее прикрепленной организации ПМСП осуществляется автоматически.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар болған кезде денсаулық жағдайы бойынша БМСК ұйымына өздігінен келуге мүмкіндігі жоқ адамдарды бекіту БМСК ұйымдарында олардың жазбаша немесе «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық форматта жүгінуі бойынша жүзеге асырылады.
Он сегіз жасқа толмаған адамдарды бекіту, бекітілетін адамның және оның заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжат болған кезде оның заңды өкілдерінің еркін нысандағы өтінішінің негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Азаматтар мен оралмандарды БМСК ұйымдарына бекіту бекітілген халық санының нормативтеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Бекітілген халық санының нормативтері туралы ақпаратты денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары бұқаралық ақпарат құралдары арқылы азаматтарға және оралмандарға жеткізеді және БМСК ұйымдарында таныстыру үшін қолжетімді жерлерге орналастырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. БМСК ұйымдарына азаматтарды және оралмандарды бекітуді өзгерту:
1) тұрақты немесе уақытша тұрғылықты, жұмыс істейтін және оқитын жері әкімшілік-аумақтық бірлік шегінен тыс жерге өзгерген кезде;
2) БМСК ұйымы қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда;
3) азамат және оралман дәрігер мен медициналық ұйымды еркін таңдаған кезде жылына бір реттен жиі емес;
4) халықты БМСК ұйымдарына бекіту науқаны кезінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Азаматтар мен оралмандар тікелей жүгінген кезде оларды БМСК ұйымдарына бекіткен кезде бұдан бұрын бекітілген БМСК ұйымдарынан есептен шығару бекітілген халық тізілімі арқылы автоматты түрде жүзеге асырылады.
БМСК ұйымдарына «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық форматта бекітілген кезде бұдан бұрын бекітілген БМСК ұйымдарынан есептен шығару автоматты түрде жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

13. При выборе гражданином и оралманам свободного прикрепления к организации ПМСП, возможность их обслуживания на дому специалистами данной организации оговаривается заранее и указывается в справке (талоне) прикрепления.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Организация ПМСП представляет один раз в год информацию о прикрепленном населении в местный орган государственного управления здравоохранением.
15. Прикрепление граждан и оралманов к физическим лицам, занимающимся частной медицинской практикой, оказывающим ПМСП в рамках ГОБМП, осуществляется также как и к организациям ПМСП, в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15 в соответствии  с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Азаматтар мен оралмандар БМСК ұйымына бекітуді еркін таңдаған кезде оларға осы ұйым мамандарының үйде қызмет көрсету мүмкіндігі алдын ала келісіледі және бекіту анықтамасында (талонында) көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. БМСК ұйымы жылына бір рет денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органына бекітілген халық туралы ақпарат ұсынады.
15. Азаматтар мен оралмандарды ТМККК шеңберінде БМСК көрсететін жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаларға бекіту осы Қағидаларға сәйкес БМСК ұйымдарына бекіту сияқты жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 15-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1556 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).