Об утверждении Правил участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 594. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 323
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 323 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 94-6 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 мая 2012 года № 594
Правила
участия субъектов администрирования в реализации
проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и
поглощений парниковых газов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов (далее – Правила) определяют порядок участия субъектов администрирования в реализации проектов по сокращению выбросов парниковых газов или увеличению их поглощения.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) субъекты администрирования – юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с выбросами парниковых газов, объем которых не превышает эквивалента двадцати тысяч тонн двуокиси углерода в год, в следующих отраслях экономики: нефтегазовой, энергетической, горно-металлургической, химической, в сельском хозяйстве, транспорте, а также в жилищно-коммунальном хозяйстве;
2) инвестор проекта – участник проекта, направленного на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов, осуществляющий его целевое финансирование на основании договора с оператором проекта;
3) оператор проекта – участник проекта, направленного на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов, осуществляющий управление процессом его реализации.
3. Проектные механизмы в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов определяются в соответствии с Правилами реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов.

Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруға қатысу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 594 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 323 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 94-6-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруға қатысу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 8 мамырдағы
№ 594 қаулысымен
бекітілген
Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді
іске асыруға қатысу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруға қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындыларын азайту немесе олардың сіңірулерін арттыру бойынша жобаларды іске асыруға қатысу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілендіру субъектілері - экономиканың: мұнай-газ, энергетика, тау-кен металлургиясы, химия, ауыл шаруашылығы, көлік, сондай-ақ тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы салаларында көлемі жылына көміртегі қостотығының жиырма мың тоннасына барабар мөлшерден аспайтын парниктік газдар шығарындыларымен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2) жобаның инвесторы – жоба операторымен шарттың негізінде оның мақсатты қаржыландыруын жүзеге асыратын парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаға қатысушы;
3) жобаның операторы - жобаның іске асырылу процесін басқаруды жүзеге асыратын парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған оған қатысушы.
3. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктер Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыру қағидаларына сәйкес айқындалады.

2. Порядок участия субъектов администрирования в реализации
проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и
поглощений парниковых газов
4. Субъекты администрирования участвуют в проектах по механизмам совместного осуществления, чистого развития только после прохождения Республикой Казахстан международных процедур по определению установленного количества в соответствии с международным договором с количественными обязательствами по сокращению выбросов парниковых газов, ратифицированным Республикой Казахстан, и представления соответствующих данных по стране в международный регистрационный журнал операций.
5. Субъекты администрирования участвуют в реализации на территории Республики Казахстан проектов по механизму внутреннего сокращения выбросов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
6. Субъекты администрирования участвуют в качестве операторов либо инвесторов внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
7. В случае принятия участия в проектных механизмах, субъекты администрирования подают ежегодно не позднее 1 марта паспорта установок, являющихся источниками выбросов парниковых газов, подтвержденные независимыми аккредитованными организациями.
8. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды на основе представленного субъектом администрирования паспорта установки (установок) определяет соответствие субъекта администрирования требованиям по квотированию выбросов парниковых газов. В случае, если объем выбросов парниковых газов превышает эквивалент двадцати тысяч тонн двуокиси углерода в год, субъект администрирования подает документы на оформление квоты на выбросы парниковых газов на соответствующую установку (установки) в соответствии с порядком, определяемым Правительством Республики Казахстан, начиная с текущего года.
9. Юридические лица, объемы выбросов парниковых газов которых подпадают под требования по квотированию, теряют право на реализацию проектов внутреннего сокращения выбросов парниковых газов по подлежащей квотированию установке (установкам). Ранее реализованные мероприятия по сокращению выбросов парниковых газов по подлежащей под квотирование установке учитываются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды при определении квоты на выбросы парниковых газов по соответствующей установке.

2. Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске
асыруға қатысу тәртібі
4. Әкімшілендіру субъектілері бірлесіп жүзеге асыру, таза даму тетіктері бойынша жобаларға Қазақстан Республикасы ратификациялаған парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі сандық міндеттемелері бар халықаралық шартқа сәйкес белгіленген мөлшерді анықтау жөніндегі халықаралық рәсімнен Қазақстан Республикасы өтіп, операцияларды халықаралық тіркеу журналына ел бойынша тиісті деректерді ұсынғаннан кейін ғана қатысады.
5. Әкімшілендіру субъектілері Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында шығарындыларды ішкі азайту тетігі бойынша жобаларды іске асыруға қатысады.
6. Әкімшілендіру субъектілері парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобалардың операторлары немесе инвесторлары ретінде қатысады.
7. Әкімшілендіру субъектілері жобалық тетіктерге қатысу қабылданған жағдайда жыл сайын 1 наурыздан кешіктірмей парниктік газдар шығарындыларының шығу көздері болып табылатын, тәуелсіз аккредиттелген ұйымдар растаған қондырғылар паспорттарын береді.
8. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әкімшілендіру субъектісі ұсынған қондырғы (қондырғылар) паспортының негізінде әкімшілендіру субъектісінің парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарға сәйкестігін анықтайды. Егер парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына көміртегі қос тотығының жиырма мың тоннасына барабар мөлшерден асқан жағдайда, әкімшілендіру субъектісі Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіпке сәйкес ағымдағы жылдан бастап тиісті қондырғыға (қондырғыларға) парниктік газдар шығарындыларына квотаны ресімдеуге құжат тапсырады.
9. Парниктік газдар шығарындыларының көлемі квоталау жөніндегі талаптарға жатқызылған заңды тұлғалар квоталауға жататын қондырғы (қондырғылар) бойынша парниктік газдар шығарындыларын ішкі азайту жобаларын іске асыру құқығын жоғалтады. Квоталауға жататын қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі бұдан бұрын іске асырылған іс-шараларды тиісті қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларына квотаны белгілеу кезінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган есепке алады.