Об утверждении Правил разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2012 года № 651. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 772
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.11.2018 № 772.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Правила).
2. Соответствующим государственным органам осуществлять разработку, согласование, принятие, учет, изменения и отмену военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в соответствии с утвержденными Правилами и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2012 года № 651
Правила
разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены
военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги
военного и двойного назначения, используемых для нужд
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и устанавливают порядок разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және күшін жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 651 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 772 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 16.11.2018 № 772 қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және күшін жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Тиісті мемлекеттік органдар бекітілген Қағидаларға сәйкес және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеуді, келісуді, қабылдауды, есепке алуды, өзгертуді және күшін жоюды жүзеге асырсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 мамырдағы
№ 651 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және күшін жою қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және күшін жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2004 жылғы 9 қарашандағы "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және күшін жою тәртібін белгілейді.

2. Настоящие Правила распространяются на государственные органы и юридические лица Республики Казахстан, которые в соответствии с их компетенцией участвуют в разработке, согласовании, принятии, учете, изменении и отмене военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, независимо от форм собственности и источников финансирования.
3. Выбор организации-разработчика на разработку проектов военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения осуществляется государственным заказчиком в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
4. Разработка военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения проводится в соответствии с законодательством о государственных секретах и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими отношения в области защиты государственных секретов.
5. Разработка военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения осуществляется в соответствии с планами и программами военной стандартизации.
6. Разработка военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения основывается на результатах научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектных работ, патентных исследований, положениях международных, межгосударственных и национальных военных стандартов иностранных государств и (или) иных современных достижениях отечественной и зарубежной науки, техники и технологии.
7. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) государственный заказчик – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий закуп работ и (или) услуг по разработке, согласованию, принятию, учету, изменению и отмене военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
2) товары (продукция), работы и услуги военного назначения – вооружение, военная техника и боеприпасы к ним, иные виды военной продукции, работы (в том числе научно-исследовательские и опытно-конструкторские), документация, объекты права интеллектуальной собственности и информация военно-технического назначения (далее – продукция военного назначения);

2. Осы Қағидалар меншік нысанына және қаржыландыру көздеріне қарамастан, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеуге, келісуге, қабылдауға, есепке алуға, өзгертуге және күшін жоюға қатысатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және заңды тұлғаларына олардың өз құзыретіне сәйкес қолданылады.
3. Әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттардың жобаларын әзірлеуге әзірлеуші ұйымды таңдауды "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік тапсырыс беруші жүзеге асырады.
4. Әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу мемлекеттік құпиялар туралы заңнамаға және мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
5. Әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу әскери стандарттау жоспарларына және бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және жобалау жұмыстарының, патенттік зерттеулердің нәтижелеріне, халықаралық, мемлекетаралық және шет мемлекеттердің ұлттық әскери стандарттарының ережелеріне және (немесе) өзге де қазіргі заманғы отандық және шетелдік ғылым, техника және технология жетістіктеріне негізделеді.
7. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік тапсырыс беруші – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және күшін жою бойынша жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
2) әскери мақсаттағы тауарлар (өнім), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер – қару-жарақ, әскери техника мен оларға оқ-дәрілер, әскери өнімнің, жұмыстардың өзге де түрлері (оның ішінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық), құжаттама, зияткерлік меншік құқығының объектілері және әскери-техникалық мақсаттағы ақпарат (бұдан әрі – әскери мақсаттағы өнім);

3) товары (продукция), работы и услуги двойного назначения (применения) – продукция и технологии, которые используются в гражданских целях, но могут быть использованы либо в последующем перепрофилированы и использованы государственным заказчиком государственного оборонного заказа как товары, работы и услуги военного назначения (далее – продукция двойного назначения);
4) военная стандартизация – деятельность, направленная на достижение оптимальной степени упорядочения требований к продукции, услугам и процессам при разработке, производстве, эксплуатации и ремонте, модернизации, утилизации вооружения и военной техники, в соответствии с обязательными требованиями, установленными государственным заказчиком;
5) военный стандарт на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения (далее – военный стандарт) – нормативно-технический документ, который в целях определенного и специального использования устанавливает правила, общие принципы и характеристики к объектам военного назначения, содержащий сведения, составляющие государственные секреты и ограниченного распространения, утвержденный в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан;
6) международный военный стандарт – стандарт, принятый международной организацией по военной стандартизации;
7) межгосударственный военный стандарт – стандарт, принятый уполномоченным межгосударственным органом (межгосударственной организацией) по стандартизации, устанавливающий требования к продукции военного назначения;
8) национальный военный стандарт – стандарт иностранного государства, принятый его уполномоченным органом по стандартизации, устанавливающий требования к продукции военного назначения;
9) организация-заказчик – заинтересованный государственный орган, учреждение, предприятие, а также юридическое лицо, в интересах которых осуществляется закуп работ и (или) услуг по разработке, внесению изменений и дополнений в военные стандарты и их отмене;
10) организация-разработчик – юридическое лицо, выполняющее работы и (или) оказывающее услуги по разработке, внесению изменений и дополнений в военные стандарты и их отмене;
11) объект военного назначения (объект военной стандартизации) – товары (продукция) работы и услуги военного и двойного назначения;
12) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования;
13) подразделение государственного заказчика – организация, уполномоченная государственным заказчиком координировать проведение работ по военной стандартизации.

3) қосарланған мақсаттағы (қолданылатын) тауарлар (өнім), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер – азаматтық мақсатта пайдаланылатын, бірақ мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың мемлекеттік тапсырыс берушісі пайдалануы не кейіннен бейінін өзгертуі және әскери мақсаттағы тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер ретінде пайдалануы мүмкін өнім және технология (бұдан әрі – қосарланған мақсаттағы өнім);
4) әскери стандарттау – мемлекеттік тапсырыс беруші белгілеген міндетті талаптарға сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы әзірлеу, шығару, пайдалану және жөндеу, жаңғырту, кәдеге жарату кезінде өнімге, қызметтер мен үдерістерге қойылатын талаптарды реттеудің оңтайлы дәрежесіне қол жеткізуге бағытталған қызмет;
5) әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған әскери стандарт (бұдан әрі – әскери стандарт) – айқындалған және арнайы пайдалану мақсатында мемлекеттік құпияларды құрайтын және таратылуы шектеулі мәліметтерден тұратын әскери мақсаттағы объектілерге қағидаларды, жалпы қағидаттарды және сипаттамаларды белгілейтін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен бекітілген нормативтік-техникалық құжат;
6) халықаралық әскери стандарт – әскери стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым қабылдаған стандарт;
7) мемлекетаралық әскери стандарт – стандарттау жөніндегі мемлекетаралық уәкілетті орган (мемлекетаралық ұйым) қабылдаған, әскери мақсаттағы өнімге қойылатын талаптарды белгілейтін стандарт;
8) ұлттық әскери стандарт – өзінің стандарттау жөніндегі уәкілетті органы қабылдаған, әскери мақсаттағы өнімге қойылатын талаптарды белгілейтін шет мемлекеттің стандарты;
9) тапсырыс беруші ұйым – мүддесі үшін әскери стандарттарды әзірлеу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу және күшін жою жөніндегі жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу жүзеге асырылатын мүдделі мемлекеттік орган, мекеме, кәсіпорын, сондай-ақ заңды тұлға;
10) әзірлеуші ұйым – әскери стандарттарды әзірлеу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу және күшін жою жөніндегі жұмыстарды орындайтын және (немесе) қызмет көрсететін заңды тұлға;
11) әскери мақсаттағы объект (әскери стандарттау объектісі) – әскери және қосарланған мақсаттағы тауарлар (өнім), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер;
12) уәкілетті орган – техникалық реттеу саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
13) мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі – әскери стандарттау жөніндегі жұмыстарды жүргізуді үйлестіруге мемлекеттік тапсырыс беруші уәкілеттік берген ұйым.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.02.2014 № 51.
2. Разработка военных стандартов
8. К разработке военных стандартов относятся:
1) организация работ по разработке;
2) отнесение к сведениям, составляющим государственные секреты.
9 Организация-разработчик осуществляет разработку проекта военных стандартов и пояснительной записки к нему.
В пояснительной записке в зависимости от объекта военной стандартизации приводятся:
1) технико-экономическое обоснование и (или) расчет экономической эффективности от разработки и применения военных стандартов;
2) основание для разработки военных стандартов с указанием соответствующего задания;
3) обоснование отнесения военного стандарта к сведениям, составляющим государственные секреты или относимым к охраняемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан информации ограниченного доступа;
4) краткая характеристика объекта военной стандартизации;
5) информация о соответствии проекта военного стандарта законодательству Республики Казахстан, международным, межгосударственным, национальным военным стандартам иностранных государств, современному научно-техническому уровню (отечественному, зарубежному);
6) сведения о взаимосвязи проекта военного стандарта с другими нормативными документами по военной стандартизации и предложения по их пересмотру, изменению или отмене;
7) сведения о рассылке проекта военного стандарта на согласование;
8) сведения о разработчике военного стандарта с указанием его почтового адреса, номера контактного телефона и адреса электронной почты (при его наличии у разработчика) и соисполнителях работы, сроках разработки военного стандарта;
9) сведения о патентной чистоте объекта военной стандартизации (при необходимости) при разработке военного стандарта на новые объекты военной стандартизации.
10. Военные стандарты, разрабатываемые в интересах государственных органов, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 51.
11. Разработку военных стандартов координирует подразделение государственного заказчика.
12. Государственными органами в пределах своей компетенции, а также организациями, занимающимися научной и (или) предпринимательской деятельностью на территории Республики Казахстан, имеющими допуск к проведению секретных работ и (или) лицензию в сфере оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых веществ и изделий с их применением, разрабатываются проекты военных стандартов.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 № 51 қаулысымен.
2. Әскери стандарттарды әзірлеу
8. Әскери стандарттарды әзірлеуге:
1) әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
2) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге жатқызу жатады.
9. Әзірлеуші ұйым әскери стандарттардың жобасын және оған түсіндірме жазбаны әзірлеуді жүзеге асырады.
Түсіндірме жазбада әскери стандарттау объектісіне байланысты мыналар көрсетіледі:
1) техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) әскери стандарттарды әзірлеуден және қолданудан болатын экономикалық тиімділіктің есебі;
2) тиісті тапсырманы көрсете отырып, әскери стандарттарды әзірлеу үшін негіз;
3) әскери стандартты мемлекеттік құпияларды құрайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғалатындарға жатқызылатын мәліметтерге, қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жатқызу негіздемесі;
4) әскери стандарттау объектісінің қысқаша сипаттамасы;
5) әскери стандарт жобасының Қазақстан Республикасының заңнамасына, халықаралық, мемлекетаралық, шет мемлекеттердің ұлттық әскери стандарттарына, қазіргі заманғы ғылыми-техникалық (отандық, шетелдік) деңгейге сәйкес келуі туралы ақпарат;
6) әскери стандарт жобасының әскери стандарттау жөніндегі басқа да нормативтік құжаттармен өзара байланысы туралы мәліметтер және оларды қайта қарау, өзгерту немесе күшін жою жөніндегі ұсыныстар;
7) әскери стандарттың жобасын келісуге тарату туралы мәліметтер;
8) пошталық мекенжайын, байланыс телефонының нөмірлерін және электрондық пошта мекенжайын (әзірлеушіде болған кезде) көрсете отырып, әскери стандартты әзірлеуші және жұмысты бірлесіп орындаушылар, әскери стандартты әзірлеу мерзімдері туралы мәліметтер;
9) жаңа әскері стандарттау объектілеріне әскери стандартты әзірлеу кезінде әскери стандарттау объектісінің патент тазалығы туралы мәліметтер (қажет болған кезде).
10. Мемлекеттік органдардың мүддесіне әзірленетін әскери стандарттар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 № 51 қаулысымен.
11. Әскери стандарттар әзірлеуді мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі үйлестіреді.
12. Әскери стандарттардың жобаларын өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми және (немесе) кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, құпия жұмыстарды жүргізуге рұқсаты және (немесе) қару-жарақ, әскери техника мен қарудың жекелеген түрлері, жарылғыш заттар мен олар қолданылатын бұйымдар айналымы саласында лицензиясы бар ұйымдар әзірлейді.

Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 51.
13. Основанием для засекречивания разрабатываемых военных стандартов является их соответствие действующим в государственных органах и организациях перечням сведений, подлежащих засекречиванию.
3. Согласование военных стандартов
14. Организация-разработчик согласовывает проект военного стандарта в зависимости от объекта военной стандартизации с заинтересованными государственными органами, ведомствами, учреждениями и юридическими лицами в пределах их компетенции.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 51.
15. Срок согласования проектов военных стандартов не должен превышать 60 календарных дней со дня их поступления на рассмотрение.
16. Военные стандарты, содержащие требования к методам контроля (испытаний) и методикам выполнения измерений, не стандартизированным на государственном и межгосударственном уровнях, подлежат согласованию на соответствие законодательству в области обеспечения единства измерений Республики Казахстан.
17. Проекты военных стандартов по терминологии направляются на рассмотрение в Государственную терминологическую комиссию при Правительстве Республики Казахстан.
18. Организация-разработчик осуществляет подготовку сводки отзывов по итогам рассмотрения и согласования проекта военного стандарта.
Принятые и непринятые организацией-разработчиком замечания и предложения включаются в сводку отзывов по проекту военного стандарта. В случае несогласия с замечаниями и предложениями, приводится мотивированное обоснование.
19. Организация-разработчик с учетом полученных замечаний и (или) предложений готовит окончательную редакцию проекта военного стандарта и направляет на экспертизу в подразделение государственного заказчика.
Экспертиза включает:
1) установление соответствия разрабатываемых военных стандартов требованиям законодательства Республики Казахстан и нормативным документам по военной стандартизации;
2) метрологическое обеспечение объектов военной стандартизации;
3) выявление необходимости пересмотра, актуализации и (или) унификации действующих или ранее разработанных нормативных документов по военной стандартизации;
4) исключение дублирования требований действующих военных стандартов;
5) установление наличия функциональных и идентификационных показателей конкурентоспособности;
6) установление соответствия требованиям международных, межгосударственных и национальных военных стандартов иностранных государств (при их наличии).
20. Экспертиза военных стандартов проводится подразделением государственного заказчика с привлечением экспертов уполномоченного органа с соответствующей формой допуска к информации, составляющей государственные секреты, и (или) ограниченного распространения в течение 60 календарных дней со дня их поступления.
По результатам проведения экспертизы составляется экспертное заключение.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 № 51 қаулысымен.
13. Әзірленетін әскери стандарттарды құпияландыру үшін олардың мемлекеттік органдарда және ұйымдарда қолданыстағы құпияландырылуға тиіс мәліметтер тізбелеріне сәйкес келуі негіздеме болып табылады.
3. Әскери стандарттарды келісу
14. Әзірлеуші ұйым әскери стандарттау объектісіне байланысты әскери стандарттың жобасын олардың құзыреті шегінде мүдделі мемлекеттік органдармен, ведомстволармен, мекемелермен және заңды тұлғалармен келіседі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 № 51 қаулысымен.
15. Әскери стандарттардың жобаларын келісу мерзімі олар қарауға келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 60 күннен аспауға тиіс.
16. Бақылау әдістеріне (сынақтарға) және өлшеуді орындау әдістемеріне қойылатын талаптар бар, мемлекеттік және мемлекетаралық деңгейде стандартталмаған әскери стандарттар Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамаға сәйкес келісілуге тиіс.
17. Терминология жөніндегі әскери стандарттардың жобалары Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік терминология комиссиясына қарауға жолданады.
18. Әзірлеуші ұйым әскери стандарттың жобасын қарау және келісу қорытындылары бойынша жинақталған пікірлер дайындауды жүзеге асырады.
Әзірлеуші ұйым қабылдаған және қабылдамаған ескертулер мен ұсыныстар әскери стандарттың жобасы жөніндегі пікірлер жинағына енгізіледі. Ескертулермен және ұсыныстармен келіспеген жағдайда дәлелденген негіздеме келтіріледі.
19. Әзірлеуші ұйым алынған ескертулерді және (немесе) ұсыныстарды ескере отырып, әскери стандарт жобасының соңғы редакциясын дайындайды және оны мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесіне сараптауға жолдайды.
1. Сараптама:
1) әзірленетін әскери стандарттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына және әскери стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес келуін белгілеуді;
2) әскери стандарттау объектілерін метрологиялық қамтамасыз етуді;
3) әскери стандарттау жөніндегі қолданыстағы немесе бұрын әзірленген нормативтік құжаттарды қайта қарау, өзекті ету және (немесе) біріздендіру қажеттілігін анықтауды;
4) қолданыстағы әскери стандарттар талаптарының қайталануын болдырмауды;
5) бәсекеге қабілеттіліктің функционалдық және сәйкестендіру көрсеткіштерінің болуын белгілеуді;
6) халықаралық, мемлекетаралық және шет мемлекеттердің ұлттық әскери стандарттарының талаптарына сәйкес келуін (бар болған кезде) белгілеуді қамтиды.
20. Әскери стандарттарға сараптаманы мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі уәкілетті органның мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) таратылуы шектеулі ақпаратқа тиісті нысындаға рұқсаты бар сарапшыларын тарта отырып, келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 60 күн ішінде жүргізеді.
Сараптама жүргізу нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды жасалады.

21. После доработки (в необходимых случаях) проект военного стандарта протоколом технического совещания подразделения государственного заказчика передается на рассмотрение технической комиссии и утверждение государственному заказчику.
22. Подразделение государственного заказчика возвращает проект военного стандарта на доработку в случаях:
1) несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан и нормативным документам по военной стандартизации;
2) недостижения цели, установленной в задании на разработку военного стандарта;
3) наличия редакционных замечаний.
4. Принятие военных стандартов
23. Государственному заказчику на утверждение направляются согласованные с уполномоченным структурным подразделением по защите государственных секретов государственного заказчика:
1) проект военного стандарта на государственном и русском языках, оформленный под общей папкой в двух экземплярах;
2) фотография изделия (при возможности);
3) техническое задание (при наличии);
4) электронная версия военного стандарта;
5) пояснительная записка;
6) сводка отзывов;
7) подлинники документов, подтверждающие согласование проекта военного стандарта (при согласовании по каналам электронной почты представляется электронный вариант письма на бланке организации с электронной цифровой подписью руководителя организации);
8) протоколы заседаний рабочей группы разработчика по рассмотрению проекта военного стандарта (в случае их проведения);
9) протокол заседания приемочной комиссии и (или) акты испытаний продукции (в случае его проведения);
10) заключение Государственной терминологической комиссии при Правительстве Республики Казахстан (по проектам военных стандартов по терминологии);
11) международные, межгосударственные и национальные военные стандарты иностранных государств, с положениями которых гармонизирован проект военного стандарта.
24. На каждый проект военного стандарта формируется дело.
25. Военный стандарт утверждается в срок, не превышающий 15 рабочих дней с момента его представления, и вводится в действие приказом руководителя государственного заказчика.
5. Учет военных стандартов
26. Военный стандарт подлежит учету и регистрации в Реестре военных стандартов государственного заказчика с указанием следующих сведений:
1) дата и порядковый номер регистрации;
2) обозначение военного стандарта;
3) наименование военного стандарта;
4) номер и дата приказа об утверждении военного стандарта;
5) наименование, юридический адрес организации-разработчика;
6) изменение и отмена военного стандарта;
7) дата введения;

21. Толық пысықталғаннан кейін (қажет болған жағдайларда) әскери стандарттың жобасын мемлекеттік тапсырыс беруші бөлімшесінің техникалық отырыс хаттамасымен техникалық комиссияға қарауға және мемлекеттік тапсырыс берушіге бекітуге жолданады.
22. Мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі әскери стандарттың жобасын:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының және әскери стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келмеген;
2) әскери стандартты әзірлеуге арналған тапсырмада белгіленген мақсаттарға қол жеткізілмеген;
3) редакциялық ескертулер болған жағдайларда пысықтауға қайтарады.
4. Әскери стандарттарды қабылдау
23. Мемлекеттік тапсырыс берушіге бекітуге мемлекеттік тапсырыс берушінің мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі уәкілетті құрылымдық бөлімшесімен келісілген:
1) мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жалпы мұқабада ресімделген әскери стандарттың жобасы;
2) бұйымның суреті (мүмкін болған кезде);
3) техникалық тапсырма (бар болған кезде);
4) әскери стандарттың электрондық нұсқасы;
5) түсіндірме жазба;
6) пікірлер жинағы;
7) әскери стандарт жобасының келісілгенін растайтын құжаттардың түпнұсқалары (электрондық пошта арналары арқылы келісілген кезде ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтанбасы бар ұйым бланкісіндегі хаттың электрондық нұсқасы ұсынылады);
8) әскери стандарттың жобасын қарау жөніндегі әзірлеушінің жұмыс тобы отырыстарының хаттамалары (олар өткізілген жағдайда);
9) қабылдау комиссиясы отырысының хаттамасы және (немесе) өнімді сынау актілері (олар өткізілген жағдайда);
10) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Мемлекеттік терминология комиссиясының қорытындысы (терминология жөніндегі әскери стандарттар жобасы бойынша);
11) әскери стандарттың жобасы ережелеріне үйлестірілген халықаралық, мемлекетаралық және шет мемлекеттердің ұлттық әскери стандарттары жолданады.
24. Әрбір әскери стандарттың жобасына іс жасалады.
25. Әскери стандарт ол ұсынылған сәтінен бастап 15 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бекітіледі және мемлекеттік тапсырыс беруші басшысының бұйрығымен қолданысқа енгізіледі.
5. Әскери стандарттарды есепке алу
26. Әскери стандарт мынадай мәліметтер:
1) тіркеу күні және реттік нөмірі;
2) әскери стандартты белгілеу;
3) әскери стандарттың атауы;
4) әскери стандартты бекіту туралы бұйрықтың нөмірі және күні;
5) әзірлеуші ұйымның атауы, заңды мекенжайы;
6) әскери стандартты өзгерту мен күшін жою;
7) енгізу күні;

8) гармонизация с международными, межгосударственными и национальными военными стандартами иностранных государств (при их наличии).
27. Учет и регистрацию военного стандарта проводит подразделение государственного заказчика.
28. Перечень действующих утвержденных военных стандартов и дополнений к военным стандартам, а также сведений об их изменениях и поправках помещают в специальных информационных указателях, выпускаемых подразделением государственного заказчика. Специальные информационные указатели выпускаются с соответствующим грифом секретности.
29. Военные стандарты и специальные информационные указатели военных стандартов издаются, переиздаются и распространяются подразделением государственного заказчика.
30. Порядок создания и ведения фонда военных стандартов, в том числе представления информации и копий документов, определяется военными стандартами, правилами и рекомендациями по военной стандартизации.
6. Изменения и отмена военных стандартов
31. Изменения в военные стандарты разрабатывают при дополнении или исключении отдельных требований, продлении, ограничении их действия.
32. Внесение изменений в военные стандарты осуществляется на основе проведения проверки или получения предложений от заинтересованных государственных органов и юридических лиц.
33. Проверку военных стандартов проводят для определения соответствия норм действующих стандартов уровню развития науки, техники и технологий, потребностям экономики, потребителей, обороноспособности и военной безопасности Республики Казахстан.
34. Проверку военных стандартов на внесение изменений проводит государственный заказчик при согласии организации-разработчика.
35. Изменения в военные стандарты представляются на утверждение государственному заказчику в соответствии с главами 2-5 настоящих Правил.
36. Изменения утверждаются и вводятся в действие приказом руководителя государственного заказчика.
37. Отмена военных стандартов осуществляется при:
1) прекращении выпуска продукции военного и двойного назначения, производившейся по данному заказу;
2) введении в действие нового военного стандарта.
38. При отмене военных стандартов подразделению государственного заказчика направляют:
1) предложения об отмене;
2) информацию о документе, его заменяющем, или отмене военного стандарта без замены с обоснованием;
3) оригиналы документов, подтверждающих согласие организации-заказчика и организации-разработчика на отмену военного стандарта.

8) халықаралық, мемлекетаралық және шет мемлекеттердің ұлттық әскери стандарттарының ережелерімен үйлестіру (олар болған кезде) көрсетіле отырып, Мемлекеттік тапсырыс берушінің әскери стандарттарының тізілімінде есепке алынуға және тіркелуге тиіс.
27. Әскери стандартты есепке алу мен тіркеуді мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі жүргізеді.
28. Қолданыстағы бекітілген әскери стандарттар мен әскери стандарттарға толықтырулар, сондай-ақ оларды өзгерту мен түзету туралы мәліметтер тізбесі мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі шығаратын арнайы ақпараттық көрсеткіштерге орналастырылады. Арнайы ақпараттық көрсеткіштер тиісті құпиялылық белгісімен шығарылады.
29. Әскери стандарттар және әскери стандарттардың арнайы ақпараттық көрсеткіштерін мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі шығарады, қайта шығарады және таратады.
30. Әскери стандарттар қорын құру және жүргізу, оның ішінде ақпарат пен құжаттардың көшірмелерін ұсыну тәртібі әскери стандарттарда, әскери стандарттау жөніндегі қағидаларда және ұсынымдарда айқындалады.
6. Әскери стандарттарды өзгерту және күшін жою
31. Әскери стандарттарға өзгерістер жекелеген талаптарды толықтыру немесе алып тастау, олардың қолданысын ұзарту, шектеу кезінде әзірленеді.
32. Әскери стандарттарға өзгерістер енгізу тексеру жүргізу немесе мүдделі мемлекеттік органдар мен заңды тұлғалардан ұсыныстар алу негізінде жүзеге асырылады.
33. Әскери стандарттарды тексеру қолданыстағы стандарттар нормаларының ғылымның, техника мен технологиялардың даму деңгейіне, экономиканың, тұтынушылардың, Қазақстан Республикасының қорғаныс қабілеті мен әскери қауіпсіздігінің қажеттілігіне сәйкес келуін айқындау үшін жүргізіледі.
34. Өзгерістерді енгізуге әскери стандарттарды тексеруді әзірлеуші ұйыммен келіскен кезде мемлекеттік тапсырыс беруші жүргізеді.
35. Әскери стандарттарға өзгерістер осы Қағидалардың 25 тарауларына сәйкес мемлекеттік тапсырыс берушіге бекітуге ұсынылады.
36. Өзгерістер мемлекеттік тапсырыс беруші басшысының бұйрығымен бекітіледі және қолданысқа енгізіледі.
37. Әскери стандарттардың күшін жою:
1) осы тапсырыс бойынша жүргізілген әскери және қосарланған мақсаттағы өнімді шығару тоқтатылған;
2) жаңа әскери стандарт қолданысқа енгізілген кезде жүзеге асырылады.
38. Әскери стандарттың күшін жойған кезде мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесіне:
1) жою туралы ұсыныстарды;
2) оны ауыстыратын құжат немесе оны ауыстырмай стандартты жою туралы негіздемесі бар ақпаратты;
3) әскери стандартты жоюға тапсырыс беруші ұйымның және әзірлеуші ұйымның келісімін растайтын құжаттардың түпнұсқаларын жіберді.

39. Отмена военных стандартов осуществляется приказом руководителя государственного заказчика.

39. Әскери стандарттардың күшін жою мемлекеттік тапсырыс беруші басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.