Об утверждении Правил назначения и отзыва полномочий назначенного оператора и о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1386 "О Национальном операторе почты Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 1136. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 729
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2016 № 729 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 июля 2016 года № 45.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 1 и подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О почте» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и отзыва полномочий назначенного оператора.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1386 «О Национальном операторе почты Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 50, ст. 575) следующие изменения:
в Положении о Национальном операторе почты Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящее Положение о Национальном операторе почты Республики Казахстан (далее - Положение) разработано в соответствии с законами Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О почте», от 18 мая 1999 года «О связи» и определяет полномочия, основные задачи и функции Национального оператора почты Республики Казахстан (далее - Национальный оператор почты), связанные с обязательствами по предоставлению универсальных услуг почтовой связи, услуг специальной связи, осуществлению финансовой деятельности и финансовых услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«1) предоставляет в любом населенном пункте любому пользователю универсальные услуги почтовой связи, соответствующие требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа в области почтовой связи;»;
абзац первый пункта 8 изложить в следующей редакции:
«8. В целях выполнения заданных параметров качества универсальных услуг почтовой связи по уровню доступности Национальный оператор почты:».

Операторды тағайындау және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу қағидаларын бекіту туралы және "Қазақстан Республикасының Ұлттық почта операторы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1386 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 1136 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 қарашадағы № 729 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 24.11.2016 № 729 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 шілдедегі № 45 бұйрығы.
"Пошта туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 19) тармақшасына және 8-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Операторды тағайындау және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық почта операторы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1386 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 50, 575-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық почта операторы туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық почта операторы туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының "Почта туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы, "Байланыс туралы" 1999 жылғы 18 мамырдағы заңдарына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының Ұлттық почта операторының (бұдан әрi – Ұлттық почта операторы) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес почта байланысының әмбебап қызметтерiн, арнайы байланыс қызметтерiн ұсыну, қаржылық қызметтi және қаржылық қызметтер көрсетудi жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттемелерiне байланысты өкiлеттiктерiн, негiзгi мiндеттерi мен функцияларын белгiлейдi.";
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кез келген елдi мекенде кез келген пайдаланушыға почта байланысы саласындағы уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң талаптарына сәйкес келетiн почта байланысының әмбебап қызметтерiн ұсынады;";
8-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Почта байланысының әмбебап қызметтерiнiң қолжетiмдiлiк деңгейi жөнiндегi берiлген сапа параметрлерiн орындау мақсатында Ұлттық почта операторы:".

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 1136
Правила назначения и отзыва полномочий назначенного оператора
Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и отзыва полномочий назначенного оператора (далее - Правила) устанавливают порядок назначения и отзыва полномочий назначенного оператора, в целях обеспечения эксплуатации почтовых служб и выполнения относящихся к ним обязательств, вытекающих из актов Всемирного почтового союза, на всей территории Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Всемирный почтовый союз (далее - ВПС) - международная организация, состоящая из стран-членов, территории которых образуют единую почтовую территорию для взаимного обмена международными почтовыми отправлениями, целями которой являются обеспечение организации и совершенствования почтовых связей и создание в этой области благоприятных условий для развития международного сотрудничества;
2) акты Всемирного почтового союза - документы, принимаемые на Конгрессе Всемирного почтового союза в соответствии с Уставом Всемирного почтового союза;
3) уполномоченный орган в области почтовой связи (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области почтовой связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности операторов почты;
4) стационарное отделение почтовой связи - производственный объект оператора почты в виде операционного окна (окон), размещенного в объекте недвижимости, которое оборудовано и предназначено для предоставления услуг почтовой связи всем пользователям;
5) передвижное отделение почтовой связи - производственный объект оператора почты, создаваемый на базе транспортных средств, в том числе по договорам с физическими и юридическими лицами, который оборудован и предназначен для предоставления услуг почтовой связи всем пользователям;
6) оператор почты - физическое или юридическое лицо, имеющее право на предоставление услуг в сфере почтовой деятельности;
7) назначенный оператор - оператор почты, назначаемый уполномоченным органом для обеспечения эксплуатации почтовых служб и выполнения относящихся к ним обязательств, вытекающих из актов Всемирного почтового союза, на всей территории Республики Казахстан;

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 1136 қаулысымен
бекітілген
Операторды тағайындау және тағайындалған оператордың
өкілеттіктерін кері қайтарып алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Операторды тағайындау және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында пошта қызметтерін пайдалануды қамтамасыз ету және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен туындайтын, өздеріне қатысты міндеттемелерді орындау мақсатында тағайындалған операторды тағайындау және оның өкілеттігін кері қайтарып алу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) Дүниежүзілік пошта одағы (бұдан әрі – ДПО) – халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өзара алмасу үшін аумақтары біртұтас пошта аумағын құрайтын мүше мемлекеттерден тұратын, мақсаты пошта байланыстарын ұйымдастыру мен жетілдіруді қамтамасыз ету және осы салада халықаралық ынтымақтастықты дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылатын халықаралық ұйым;
2) Дүниежүзілік пошта одағының актілері – Дүниежүзілік пошта одағының Конгресінде Дүниежүзілік пошта одағының Жарғысына сәйкес қабылданатын құжаттар;
3) пошта байланысы саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – өз құзыретi шегiнде пошта байланысы саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды, пошта операторларының қызметiн мемлекеттiк бақылауды, үйлестiру мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) пошта байланысының стационарлық бөлімшесі – бүкіл пайдаланушыларға пошта байланысы қызметтерін ұсынуға жабдықталған және арналған жылжымайтын мүлік объектісінде орналасқан операциялық терезе (терезелер) түріндегі пошта операторының өндірістік объектісі;
5) пошта байланысының жылжымалы бөлімшесі – бүкіл пайдаланушыларға пошта байланысы қызметтерін ұсынуға жабдықталған және арналған көлік құралдарының базасында, оның ішінде жеке және заңды тұлғалармен жасалған шарттар бойынша құрылатын пошта операторының өндірістік объектісі;
6) пошта операторы – пошта жұмысы саласында көрсетілетін қызметтерді ұсынуға құқығы бар жеке немесе заңды тұлға;
7) тағайындалған оператор – пошталық қызметтерді пайдалануды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен туындайтын, өздеріне қатысты міндеттемелерді орындау үшін уәкілетті орган тағайындайтын пошта операторы;

8) место международного почтового обмена - производственный объект оператора почты, в котором осуществляется обработка входящих и исходящих международных почтовых отправлений, а также производится таможенными органами таможенный контроль указанных отправлений.
2. Назначение назначенного оператора
3. Уполномоченный орган в целях назначения оператора почты назначенным оператором осуществляет прием заявок от операторов почты. Информация о порядке подачи заявки оператором почты размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
4. Прием заявок от оператора почты уполномоченным органом осуществляется в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней. Адрес и контакты уполномоченного органа размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
5. Оператор почты представляет в уполномоченный орган заявку по форме, установленной в приложении к настоящим Правилам.
6. Оператор почты вместе с заявкой предоставляет следующие документы:
1) копию свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию справки индивидуального предпринимателя;
2) копию учредительного документа юридического лица (устав или учредительный договор);
3) документы, подтверждающие:
количество и местонахождение стационарных отделений почтовой связи (в населенных пунктах, имеющих статус районного значения и выше), передвижных отделений почтовой связи и почтальонов (в населенных пунктах, имеющих статус ниже районного значения);
количество и месторасположение почтовых ящиков во всех населенных пунктах Республики Казахстан;
наличие почтовых маршрутов, используемых при предоставлении услуг почтовой связи во всех населенных пунктах на территории Республики Казахстан для всех пользователей;
скорость и регулярность выемки писем из почтовых ящиков, перевозки почты, доставки письменной корреспонденции и посылок (графики выемки писем, перевозки почты, доставки письменной корреспонденции и посылок);
наличие места международного почтового обмена.
7. В случае, если у оператора почты предоставляемые документы являются конфиденциальными, то он направляет их по каналам связи, обеспечивающим их сохранность и безопасность.
8. Уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней после приема заявок от операторов почты рассматривает представленные заявки и приложенные документы.
9. В случае представления оператором почты неполного пакета документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней направляет оператору почты, подавшему заявку, письменный мотивированный отказ в назначении оператора почты назначенным оператором.
Оператор почты повторно представляет в уполномоченный орган заявку после исправления соответствующих замечаний.

8) халықаралық пошта алмасу орны – кіріс және шығыс халықаралық пошта жөнелтілімдерін өңдеу жүзеге асырылатын, сондай-ақ кеден органдары көрсетілген жөнелтілімдерге кедендік бақылау жүргізетін, пошта операторының өндірістік объектісі.
2. Операторды тағайындау
3. Уәкілетті орган тағайындалған оператор пошта операторын тағайындау мақсатында пошта операторларынан өтінімдерін қабылдайды. Пошта операторының өтініш беруінің тәртібі туралы ақпарат уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылады.
4. Уәкілетті орган пошта операторынан өтініштерді демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері қабылдайды. Уәкілетті органның мекенжайы және байланыс мәліметтері уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылады.
5. Пошта операторы уәкілетті органға өтінімді осы Қағидалардың қосымшасында белгіленген нысан бойынша ұсынады.
6. Пошта операторы өтініммен бірге мына құжаттарды ұсынады:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасы немесе жеке кәсіпкер анықтамасының көшірмесі;
2) заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының (жарғы немесе құрылтай шарт) көшірмесі;
3) мыналарды растайтын құжаттар:
пошта байланысының стационарлық (аудандық маңызы бар және одан жоғары мәртебеге ие елді мекендерде), жылжымалы бөлімшелерінің және пошташылардың (аудандық маңызы бар мәртебеден төмен елді мекендерде) саны мен орналасқан жері;
Қазақстан Республикасының барлық елді мекендерінде пошта жәшіктерінің саны мен орналасқан жері;
барлық пайдаланушылар үшін Қазақстан Республикасының аумағында барлық ауылдық елді мекендерде пошта байланысының қызметтерін ұсыну кезінде қолданылатын пошта бағыттары;
пошта жәшіктерінен хаттарды жинап алу, поштаны тасымалдау, жазбаша хат-хабарды және сауқаттарды жеткізу жылдамдығы мен жүйелігі (хаттарды жинап алу, поштаны тасымалдау, жазбаша хат-хабарды және сауқаттарды жеткізу графиктері);
халықаралық пошта алмасу орнының болуы.
7. Пошта операторындағы ұсынылатын құжаттар құпия болған жағдайда, онда ол олардың сақталуын және қауіпсіздігін қамтамасын ететін арналар бойынша оларды жіберуге құқылы.
8. Уәкілетті орган пошта операторларынан өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан соң отыз күнтізбелік күн ішінде ұсынылған өтінімдер мен қоса берілген құжаттарды қарастырады.
9. Пошта операторы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттардың толық тізімін ұсынбаған жағдайда уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде өтінім берген пошта операторына себептерін көрсете отырып, пошта операторын тағайындаудан жазбаша дәлелді бас тартуын жібереді.
Пошта операторы уәкілетті органға тиісті ескертулерді жойып қайта өтініш береді.

10. В случае положительного результата рассмотрения заявки, уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней принимает решение о назначении оператора почты назначенным оператором и направляет оператору почты, подавшему заявку, письменное уведомление о назначении оператора почты назначенным оператором.
11. Уполномоченный орган со дня принятия решения о назначении оператора почты назначенным оператором в течение десяти календарных дней официально уведомляет ВПС о наименовании и адресе оператора почты, официально назначенного для эксплуатации почтовой службы и выполнения обязательств, вытекающих из применения актов ВПС, на всей территории Республики Казахстан.
В случае изменения сведений о назначенном операторе и (или) их количестве, уполномоченный орган в течение десяти календарных дней официально уведомляет об этом ВПС.
3. Отзыв полномочий назначенного оператора
12. При невыполнении назначенным оператором обязательств, вытекающих из актов ВПС и пункта 1 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан «О почте», уполномоченный орган отзывает полномочия назначенного оператора у оператора почты в порядке, определенном настоящими Правилами.
13. В случае, если уполномоченным органом выявляется факт несоблюдения назначенным оператором в процессе своей деятельности норм, установленных законодательством Республики Казахстан в области почтовой связи и актами ВПС, уполномоченный орган в срок не позднее десяти календарных дней направляет назначенному оператору письменное уведомление о выявленном нарушении.
14. В случае, если назначенный оператор в течение двух месяцев не устраняет выявленные нарушения, уполномоченный орган в течение десяти календарных дней принимает решение об отзыве полномочий назначенного оператора у оператора почты и официально уведомляет об этом ВПС и оператора почты.
Оператор почты после устранения нарушений, приведших к отзыву полномочий назначенного оператора может повторно представить в уполномоченный орган заявку.
Приложение
к Правилам назначения и
отзыва полномочий
назначенного оператора
Форма
_______________________ (уполномоченный орган)
Заявка
для назначения оператора почты назначенным оператором
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или физического лица)
БИН/ИИН ______________________________________________________________________
Юридический адрес ______________________________________________________________
Фактический адрес _______________________________________________________________
в лице __________________________________________________________________________
(руководитель юридического лица)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
просит назначить ________________________ (указать наименование оператора почты) назначенным оператором и подтверждает соответствие всем требованиям, установленным для назначенного оператора, действующим на момент подачи заявления согласно
________________________________________________________________________________
(наименование и обозначение нормативного документа)
Прилагаемые документы:
____________________________
_________________/ __________________
М.П.
«____» ______________ 20____г.

10. Өтінімді қараудың нәтижесі оң болған жағдайда, уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде тағайындалған оператор ретінде пошта операторын тағайындау туралы шешім қабылдайды және тағайындалған оператор ретінде өтінім берген пошта операторына тағайындалған оператор ретінде пошта операторына жазбаша хабарлама жібереді.
11. Уәкілетті орган тағайындалған оператор пошта операторын тағайындау туралы бұйрық шығарған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде пошта қызметін пайдалану және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында ДПО актілерін қолданудан туындайтын міндеттемелерді орындау үшін ресми түрде тағайындалған пошта операторының атауы және мекенжайы туралы ДПО ресми хабарлайды.
Тағайындалған оператор туралы және (немесе) олардың саны жөнінде мәліметтер өзгерсе, уәкілетті орган он күнтізбелік күн ішінде ДПО ресми хабарлайды.
3. Тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу
12. Тағайындалған оператор ДПО актілерінен және "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабының 1-тармағынан туындайтын міндеттемелерді орындамаған кезде уәкілетті орган пошта операторынан тағайындалған оператордың өкілеттігін осы Қағидаларда анықталған тәртіппен кері қайтарып алады.
13. Уәкілетті орган тағайындалған оператордың өз қызметі барысында Қазақстан Республикасының заңнамасында және ДПО актілерінде белгіленген нормаларды сақтамау фактісін анықтаған жағдайда, уәкілетті орган жүргізілген тексеру аяқталған күннен бастап он күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде тағайындалған операторға анықталған бұзушылық туралы жазбаша хабарлама жібереді.
14. Тағайындалған оператор екі ай мерзімде анықталған бұзушылықтарды жоймаған жағдайда, уәкілетті орган тағайындалған операторға он күнтізбелік күн ішінде пошта операторынан тағайындалған оператор өкілеттігін кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды және бұл туралы ДПО және почта операторын ресми хабарлайды.
Тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтаруға әкеп соқтырған бұзушылықтар жойылғаннан кейін пошта операторы уәкілетті органға қайтадан өтініш бере алады.
Операторды тағайындау және
тағайындалған оператордың
өкілеттіктерін кері қайтарып
алу қағидаларына қосымша
Нысан
______________________
(уәкілетті орган)
Пошта операторын тағайындалған оператор ретінде тағайындауға
арналған өтінім
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның атауы)
БСН/ЖСН _____________________________________________________________
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
Нақты мекенжайы _____________________________________________________
_____________________________________________________________ атынан
(заңды тұлғаның басшысы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
тағайындалған оператор етіп __________________________________ (пошта
операторының атауын көрсету) тағайындауды сұрайды және
_____________________________________________________________________
(нормативтік құжаттың атауы және белгілеу) сәйкес өтініш беру сәтінде
әрекет ететін тағайындалған оператор үшін белгіленген барлық
талаптарға сәйкестігін растайды.
Қоса берілетін құжаттар:
_____________________________________________________________________
________________________________/____________________________________
М.О.
20___ ж. "____" ______________________