О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 (вводится в действие с 1 января 2020 года)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2019 № 1060 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с пунктом 2 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
2) Правила гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
3) Правила предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
4) Правила частичного гарантирования по кредитам банков микрофинансовым организациям в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
5) Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
6) Правила подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020";
7) Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020".
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 522.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Правила субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"

Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1060 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 94-бабының
2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары;
2) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидалары;
3) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидалары;
4) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде банктердің микроқаржы ұйымдарына берген кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру қағидалары;
5) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қағидалары;
6) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым жүргізу қағидалары;
7) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
2. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 522 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс) қаулысымен.
3. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары

Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Настоящие Правила субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Правила субсидирования) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня/договорам финансового лизинга лизинговых компаний субъектам предпринимательства.
Глава 1. Общие положения
1. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется:
по кредитам/договорам финансового лизинга предпринимателей, выданным банками второго уровня/лизинговыми компаниями, в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа);
по кредитам субъектов частного предпринимательства, выданным банками второго уровня, в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
3. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
4. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются по Программе и Механизму за счет средств местного и (или) республиканского бюджетов:
региональным координатором Программы в финансовое агентство на основе договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемого между ними, (типовая форма договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы утверждается уполномоченным органом по предпринимательству);
уполномоченным органом по предпринимательству на специальный счет финансового агентства, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан, на основе договора на перечисление средств для субсидирования (далее – договор на перечисление средств), заключаемого между ними.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 26.08.2019 № 628 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері/лизингтік компаниялардың қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тетігін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау:
кәсіпкерлердің екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар берген кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде;
жеке кәсіпкерлік субъектілерінің екінші деңгейдегі банктер берген кредиттері бойынша "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген басым жобаларға кредит беру тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Субсидиялау кәсіпкерлер кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
3. Қаржы агенттігінің көрсетілетін қызметтерін уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен төлейді.
4. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарлама және Тетік бойынша жергілікті және (немесе) республикалық бюджет қаражаты есебінен:
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Бағдарлама шеңберінде өзара жасалатын субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың негізінде қаржы агенттігіне аударады (Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді);
кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган өзара жасалатын субсидиялау үшін қаражат аудару шарты (бұдан әрі – қаражат аудару шарты) негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған қаржы агенттігінің арнайы шотына аударады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.08.2019 № 628 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Финансирование меры поддержки в форме субсидирования осуществляется:
в рамках Программы за счет средств республиканского и местного бюджетов (субсидирование ставки вознаграждения по кредитам на пополнение оборотных средств действующим предприятиям осуществляется в рамках лимитов, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан);
в рамках Механизма за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Термины и определения
6. В настоящих Правилах субсидирования используются следующие термины и определения:
1) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе;
2) банк развития – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и (или) его аффилиированная лизинговая компания;
3) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании, который должен быть согласован с финансовым агентством и осуществлять функции по ведению специального счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
4) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
5) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным в Законе Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве";
6) ГПИИР – Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874;
7) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, банком/лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
8) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;
9) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю. К договору банковского займа также относится соглашение об открытии кредитной линии;

5. Субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру:
Бағдарлама шеңберінде республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады;
Тетік шеңберінде республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
6. Осы Субсидиялау қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банк – Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
2) даму банкі – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және (немесе) оның үлестес лизингтік компаниясы;
3) банк-төлем агенті – лизингтік компанияның уәкілетті банкі, ол қаржы агенттігімен келісілуге тиіс және лизингтік компанияның жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға тиіс;
4) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану шарттарында банктік қарыз шартының негізінде кәсіпкерге банк беретін ақша сомасы;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
6) ИИДМБ – Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
7) субсидиялау шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, банк/лизингтік компания мен кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі кәсіпкердің банк/лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
8) қаржылық лизинг шарты – лизингтік компания/банк пен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг береді;
9) банктік қарыз шарты – банк пен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Кредиттік желі ашу туралы келісім де банктік қарыз шартына жатады;

10) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
11) лизинговая компания – лизинговая компания, участвующая в Программе;
12) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
13) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
14) ОКЭД (далее – приоритетные сектора экономики в рамках Программы) – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности согласно приложению 2 к Программе;
15) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в рамках Программы, а также субъект частного предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в рамках Механизма;
16) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан. В рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/лизинговых сделок;
17) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
18) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
19) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
20) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
21) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
22) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;

10) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) лизингтік компания – Бағдарламаға қатысатын лизингтік компания;
12) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимыл жиынтығы;
13) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – облыс әкімі айқындайтын, кәсіпкерлерді Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;
14) ЭҚЖЖ (бұдан әрі – Бағдарлама шеңберіндегі экономиканың басым секторлары) – Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономиканың басым секторлары;
15) кәсіпкер – өз қызметін Бағдарлама шеңберінде жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ өз қызметін Тетік шеңберінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі;
16) жоба – бизнестің әртүрлі бағыттарында кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын іс-әрекет пен іс-шаралар жиынтығы. Бір жоба шеңберінде бірнеше банктік кредит/лизингтік мәміле алуға болады;
17) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын, облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
18) субсидиялау – кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстарын болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
19) субсидиялар – қаржы агенттігі субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде өтеусіз және қайтарымсыз негізде банкке/лизингтік компанияға төлейтін мерзімді төлемдер;
20) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
21) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
22) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;

23) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
24) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия;
25) рабочий орган – уполномоченное управление акиматов областей, городов республиканского значения и столицы в рамках Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (далее – приказ № 436) (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17741).
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия предоставления субсидий в рамках первого направления "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов"
7. Участниками первого направления Программы являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
К участию в рамках первого направления Программы также допускаются субъекты малого и среднего предпринимательства, получившие (получающие) кредиты за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств без отраслевых ограничений вне зависимости от места реализации проекта и без учета места регистрации субъекта малого и среднего предпринимательства.
8. Субсидированию не подлежат кредиты/договоры финансового лизинга:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением банка развития, а также кредиты/лизинговые сделки, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок банков/банка развития/лизинговых компаний, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;

23) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған, мемлекеттік қолдау алуға арналған өтінім;
24) электрондық құжат топтамасы – өтініш берушінің немесе аталған құжатты куәландыруға өкілеттіктері бар адамның не мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алушының өзінің жеке қатысуы кезінде берген жазбаша келісімі негізінде халыққа қызмет көрсету орталығының уәкілеттік берілген қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, түпнұсқа құжаттың түрін және ондағы ақпаратты (деректерді) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететiн құжат;
25) жұмыс органы – Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен бекітілген "Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары" шеңберінде облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің уәкілетті басқармасы (бұдан әрі – № 436 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген).
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары
7. Ауылдық елді мекендерде, шағын қалалар мен моноқалаларда өздерінің жобаларын және тиімді жобаларды іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер Бағдарламаның бірінші бағытына салалық шектеусіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алмай қатыса алады.
Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде қатысуға жобаның іске асырылу орнына қарамастан және шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің тіркеу орнын есепке алмай салалық шектеулерсіз айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаты есебінен кредиттер алған (алатын) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері де жіберіледі.
8. Мыналар:
1) даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерді/лизингтік мәмілелерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған кредиттер/лизингтік мәмілелер;

2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу.
9. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства. Под эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты, предусматривающие рост дохода и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Субсидированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, в том числе выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, также осуществляется в рамках лимитов, выделенных из республиканского и местных бюджетов. По кредитам, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, не требуются увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям и рост дохода на 10 % от соответствующих показателей после реализации проекта.
10. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений.
11. К новым кредитам/договорам финансового лизинга также относятся кредиты/договора финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями в течение 12 месяцев до внесения проекта финансовому агентству.
12. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями и рефинансированные кредитными товариществами, финансовыми организациями в течение 4 лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до внесения проекта финансовому агентству и соответствующие критериям Программы.

2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша кредиттер/қаржылық лизинг шарттары субсидиялауға жатпайды.
9. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады. Қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің өсуін және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын көздейтін жобалар тиімді инвестициялық жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп түсініледі.
Шағын және орта кәсіпкерлік субьектілерінің айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаты есебінен банктер берген (беретін) кредиттері де субсидиялауға жатады.
Банктердің кредиттері бойынша, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың айналым қаражатын толықтыруға бағытталған, БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау да республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады. Айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер бойынша жоба іске асырылғаннан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту және кірістердің тиісті көрсеткіштерден 10 %-ға ұлғайту талап етілмейді.
10. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау салалық шектеулерсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберіндегі жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
11. Жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 12 ай ішінде банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары да жаңа кредиттерге/қаржылық лизинг шарттарына жатады.
12. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер де субсидиялауға жатады.

13. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда субсидирование кредитов на пополнение оборотных средств осуществляется за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан для субсидирования процентной ставки по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, а также когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
14. Допускается субсидирование по кредиту на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств должно быть указано в решении финансового агентства.
15. При гарантировании кредитов до 60 млн. тенге, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств, допускаются к субсидированию ставки вознаграждения.
16. Предприниматель по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении финансового агентства.
17. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту/договору финансового лизинга движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
18. При этом по кредитам/договорам финансового лизинга, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
19. Сумма кредита/договора финансового лизинга с учетом всех действующих кредитов, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 750,0 млн. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных Программой.
20. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.

13. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ айналым қаражатын қаржыландыру:
1) негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге арналған, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын кредит;
2) БЖЗҚ қаражаты шеңберінде жүзеге асырылған кезде субсидиялау айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша жүзеге асырылмайды.
14. Қайта бастау негізінде берілген айналым қаражатын толықтыруға берілген кредиттер бойынша субсидиялауға жол беріледі. Айналым қаражатын толықтыруға кредитті қайта бастау мүмкіндігінің шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуі тиіс.
15. 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеге дейінгі кредиттерге кепілдік берген кезде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға рұқсат етіледі.
16. 180 млн. теңгеден астам кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) қатысуын, оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан төмен емес деңгейде қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Кәсіпкердің жобаға өз құралдарымен (ақшалай қаражатпен/жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) қатысу талаптары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі.
17. Кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелердің орындалуына жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, бұл мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
18. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
19. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы, барлық қолданыстағы кредиттер ескеріле отырып, бір кәсіпкер үшін 750,0 млн. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі қарыз ішінара/толығымен мерзімінен бұрын өтелген жағдайда кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға жол беріледі.
20. Кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.

По проектам, одобренным до 27 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации финансовым агентством.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение финансовому агентству за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из бюджета на момент одобрения финансовым агентством.
Решение финансового агентства о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/ предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия финансовым агентством положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.
21. При субсидировании кредита за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, срок субсидирования по кредитам составляет не более 18 (восемнадцати) месяцев без пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
22. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
23. Проекты предпринимателей, получившие одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/лизинговых компаниях/банке развития на ранее одобренных условиях субсидирования.
24. Субсидирование осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50 % от номинальной ставки будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.
Расчет предельной ставки вознаграждения, подлежащей субсидированию по кредитам банков, выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств, осуществляется на условиях, установленных настоящим пунктом.

2018 жылғы 27 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша қаржы агенттігі ұзартуды мақұлдаған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін қаржы агенттігі мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын қаржы агенттігіне қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігінің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.
21. Кредитті Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен субсидиялау кезінде кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі 18 (он сегіз) айдан аспайды, субсидиялау мерзімі ұзартылмайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
22. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор – банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
23. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігі мақұлдаған жобалары басқа банктерде/лизингтік компанияларда/даму банкінде субсидиялаудың бұрын мақұлданған шарттарымен қайта қаржыландырылуы мүмкін.
24. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 50 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған, БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген, банктердің кредиттері бойынша субсидиялауға жататын шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу осы тармақта белгіленген шарттарда жүзеге асырылады.

25. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка вознаграждения, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.
26. В рамках Программы банк/банк развития/лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
27. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга финансовым агентством, банк/банк развития/лизинговая компания возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (трех) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
В случае несвоевременного возмещения банком/банком развития/лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
28. Субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг и чистый лизинг.
Глава 4. Условия предоставления субсидий в рамках второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационного развития, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности"
29. Участниками второго направления Программы могут быть следующие эффективные предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать:
1) проекты, реализуемые в приоритетных секторах экономики в рамках Программы;
2) проекты, реализуемые в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР.

25. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизинтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық сыйақы мөлшерлемесі есепке алынады.
26. Бағдарлама шеңберінде банк/даму банкі/лизингтік компания:
1) кәсіпкер бастамашылық еткен кредит беру/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерін, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеу) комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
27. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге қаржы агенттігінен жасалған шартты алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс.
Банк/даму банкі/лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
28. Лизингтің мынадай нысандары мен түрлері субсидиялауға жатады: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг және таза лизинг.
4-тарау. "Экономиканың басым секторларындағы және өңдеуші өнеркәсіп салаларындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/ индустриялық-инновациялық даму субъектілерін салалық қолдау" екінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары
29. Мынадай:
1) Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобаларды;
2) ИИДМБ-да айқындалған, өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және жекелеген көрсетілетін қызмет түрлерінде іске асырылатын жобаларды іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын тиімді кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар бола алады.

30. Субсидированию не подлежат кредиты/договоры финансового лизинга:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением банка развития, а также кредиты/лизинговые сделки, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок банков/банка развития/лизинговых компаний, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу.
31. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты:
1) субъектов среднего предпринимательства, достигшие роста дохода на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявления предпринимателем финансовому агентству;
2) субъектов малого предпринимательства, предусматривающие рост дохода, увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
Субсидированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств в рамках проектов, реализуемых в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и без отраслевых ограничений.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, в том числе выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, также осуществляется в рамках лимитов, выделенных из бюджета. По кредитам субъектов предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные в части второй настоящего пункта, не распространяются.
32. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве, при условии соответствия таких проектов приоритетным секторам экономики, указанным в приложении 2 к Программе, или приоритетным отраслям обрабатывающей промышленности и отдельным видам услуг, определенным ГПИИР.

30. Мыналар:
1) даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерді/лизингтік мәмілелерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған кредиттер/лизингтік мәмілелер;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша кредиттер/қаржылық лизинг шарттары субсидиялауға жатпайды.
31. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Мыналардың:
1) кәсіпкер қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі алдыңғы 3 (үш) жылда кірістерінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізген орта кәсіпкерлік субъектілерінің;
2) қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің өсуін, жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын көздейтін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары тиімді инвестициялық жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп түсініледі.
Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында, ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің салаларында және жекелеген көрсетілетін қызмет түрлерінде іске асырылатын жобалар шеңберінде БЖЗҚ қаражаты есебінен айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға банктер берген (беретін) шағын және орташа кәсіпкерлік кредиттері де субсидиялауға жатқызылады.
Банктердің кредиттері бойынша, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған, БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау да жергілікті бюджеттерден бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады. Айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген талаптар қолданылмайды.
32. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жобалар Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларына немесе ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларына және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріне сәйкес болған жағдайда мұндай жобаларды мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.

33. К новым кредитам/договорам финансового лизинга также относятся кредиты/договора финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями в течение 12 месяцев до внесения проекта финансовому агентству.
34. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями в течение 4 лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до внесения проекта финансовому агентству и соответствующие критериям Программы.
35. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда субсидирование кредитов на пополнение оборотных средств осуществляется за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан для субсидирования процентной ставки по кредитам, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, а также когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
36. Допускается субсидирование по кредиту на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств должно быть указано в решении финансового агентства.
37. При гарантировании кредитов до 60 млн. тенге, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств, допускаются к субсидированию ставки вознаграждения.
38. Предприниматель по кредитам свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении финансового агентства.
39. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
40. При этом по кредитам, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
41. Сумма кредита/договора финансового лизинга с учетом всех действующих кредитов, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных Программой.

33. Жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 12 ай ішінде банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары да жаңа кредиттерге/қаржылық лизинг шарттарына жатады.
34. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер де субсидиялауға жатады.
35. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат шеңберінде жүзеге асырылатын, сондай-ақ айналым қаражатын қаржыландыру:
1) негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге арналған, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын кредит;
2) БЖЗҚ қаражаты шеңберінде жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, субсидиялау айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша жүзеге асырылмайды.
36. Қайта бастау негізінде берілген айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша субсидиялауға жол беріледі. Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредитті қайта бастау мүмкіндігінің шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуге тиіс.
37. 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеге дейінгі кредиттерге кепілдік берген кезде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға рұқсат етіледі.
38. 180 млн. теңгеден жоғары кредиттер бойынша кәсіпкер жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің өзінің құралдарымен (ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысу шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі.
39. Кредит бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
40. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
41. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы, барлық қолданыстағы кредиттерді ескере отырып бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың /компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара/толығымен өтелген жағдайда, кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға рұқсат етіледі.

При этом по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, с кредитным лимитом до 4,5 млрд. тенге, субсидирование осуществляется на ранее одобренных условиях Программы.
42. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 27 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации финансовым агентством.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение в финансовое агентство за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из бюджета на момент одобрения финансовым агентством.
Решение финансового агентства о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/ предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия финансовым агентством положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.
43. При субсидировании кредита за счет средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, срок субсидирования по кредитам составляет не более 18 (восемнадцать) месяцев без пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
44. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.

Бұл ретте 2018 жылдың 27 қаңтарына дейін мақұлданған 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттік лимиті бар жобалар бойынша субсидиялар Бағдарламаның бұрын бекітілген шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
2018 жылғы 27 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша қаржы агенттігі ұзартуды мақұлдаған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін, қаржы агенттігі мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын қаржы агенттігіне қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігінің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.
43. Кредитті Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражат есебінен субсидиялау кезінде кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі 18 (он сегіз) айдан аспайды, субсидиялау мерзімі ұзартылмайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
44. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор – банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.

45. Проекты предпринимателей, получившие одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/лизинговых компаниях/банке развития на ранее одобренных условиях субсидирования.
46. В приоритетных секторах экономики в рамках Программы, осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40 % от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Расчет предельной ставки вознаграждения, подлежащей субсидированию по кредитам банков, выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств, осуществляется на условиях, установленных настоящим пунктом.
47. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, осуществляется только по кредитам/договорам финансового лизинга с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50 % от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Расчет предельной ставки вознаграждения, подлежащей субсидированию по кредитам банков, выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств, осуществляется на условиях, установленных настоящим пунктом.
48. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка вознаграждения, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.
49. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банка развития может осуществляться по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 13 %, из которых 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
50. В рамках Программы банк/банк развития/лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;

45. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігі мақұлдаған жобалары басқа банктерде/лизингтік компанияларда/даму банкінде субсидиялаудың бұрын мақұлданған шарттарымен қайта қаржыландырылуы мүмкін.
46. Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 40 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Айналымдағы қаражатты толықтыруға бағытталған БЖЗҚ қаражаты есебінен шығарылған банктердің кредиттері бойынша субсидиялауға жататын шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу осы тармақта белгіленген шартта жүзеге асырылады.
47. ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 50 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Айналымдағы қаражатты толықтыруға бағытталған БЖЗҚ қаражаты есебінен шығарылған банктердің кредиттері бойынша субсидиялауға жататын шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу осы тармақта белгіленген шартта жүзеге асырылады.
48. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизингтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық сыйақы мөлшерлемесі есепке алынады.
49. Даму банкінің кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі
13 %-дан аспайтын, оның 5 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
50. Бағдарлама шеңберінде банк/даму банкі/лизингтік компания:
1) кәсіпкер бастамашылық еткен кредит беру/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;

4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
51. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга финансовым агентством, банк/банк развития/лизинговая компания возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (трех) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
В случае несвоевременного возмещения банком/банком развития/лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
52. Допускается субсидирование по проектам строительства торговых объектов современного формата. При этом строительство торговых объектов современного формата должно соответствовать следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 тысяч кв. метров в городах Астане, Алматы и Шымкенте;
2) с торговой площадью не менее 1 тысяч кв. метров в областях.
53. Субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг и чистый лизинг.
Глава 5. Условия предоставления субсидий в рамках третьего направления "Снижение валютных рисков предпринимателей"
54. Субсидированию не подлежат кредиты/договоры финансового лизинга:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением банка развития, а также кредиты/лизинговые сделки, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок банков/банка развития/лизинговых компаний, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу.
55. Субсидирование может осуществляться по кредитам/договорам финансового лизинга, выданным на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства и (или) пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование.

4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерін, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеу) комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
51. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер кәсіпкерге қаржы агенттігінен қол қойылған шартты алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс.
Банк/даму банкі/лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
52. Қазіргі заманғы форматтағы сауда объектілерін салу жобалары бойынша субсидиялауға жол беріледі. Бұл ретте қазіргі заманғы форматтағы сауда объектілерін салу жобалары мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) Астана, Алматы және Шымкент қалаларында сауда алаңы кемінде 3 мың шаршы метр;
2) облыстарда кемінде 1 мың шаршы метр.
53. Лизингтің мынадай нысандары мен түрлері субсидиялауға жатады: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг және таза лизинг.
5-тарау. "Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары
54. Мыналар:
1) даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерді/лизингтік мәмілелерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған кредиттер/лизингтік мәмілелер;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде
кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша кредиттер/қаржылық лизинг шарттары субсидиялауға жатпайды.
55. Субсидиялау негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) өндірісті кеңейтуге және (немесе) айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) қайта қаржыландыруға берілген кредиттер/ қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.

56. Сумма кредита/договора финансового лизинга с учетом всех действующих кредитов, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Суммы по валютным кредитам, по которым осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не могут превышать эквивалентного размера 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитываются без учета задолженности по кредиту/договору финансового лизинга аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных Программой.
При этом по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, с кредитным лимитом до 4,5 млрд. тенге, субсидирование осуществляется на ранее одобренных условиях Программы.
57. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга от 750 млн. до 2,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодежи до 29 лет, зарегистрированных в центрах занятости населения в качестве лиц ищущих работу или безработных.
Предельная дата создания новых постоянных рабочих мест отражается в решении финансового агентства.
58. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 27 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации финансовым агентством.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение финансовому агентству за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из бюджета на момент одобрения финансовым агентством.
Решение финансового агентства о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/ предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия финансовым агентством положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.

56. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы, барлық қолданыстағы кредиттерді ескере отырып бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық кредиттер бойынша сомалар бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеге балама мөлшерден аспауы керек және олармен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/қаржылық лизинг шарты бойынша берешек ескерілмей есепке алынады.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара/толығымен өтелген жағдайда кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға рұқсат етіледі.
Бұл ретте 2018 жылдың 27 қаңтарына дейін мақұлданған, 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттік лимиті бар жобалар үшін субсидиялар Бағдарламаның бұрын бекітілген шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
57. 750 млн. теңгеден бастап 2,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қазіргі жұмыс орындарына қатысты кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында жұмыс іздеп жүрген немесе жұмыссыздар ретінде тіркелген 29 жасқа дейінгі жастар үшін құру ұсынылады.
Жаңа тұрақты жұмыс орындарын құрудың шекті күні қаржы агенттігі шешімінде көрсетіледі.
58. Инвестицияларға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
2018 жылғы 27 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша қаржы агенттігі ұзартуды мақұлдаған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін қаржы агенттігі мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын қаржы агенттігіне қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның қолдаухаты негізінде жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігінің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.

59. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
60. Проекты предпринимателей, получившие одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/лизинговых компаниях (банке развития) на ранее одобренных условиях субсидирования.
61. Субсидирование может осуществляться только по кредитам банка с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 30 % от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
62. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам банка с номинальной ставкой вознаграждения не более 12 %, из которых до 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
При этом банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту.
63. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банка развития может осуществляться по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 13 %, из которых 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
64. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам банка развития, по которым банк развития снижает ставку вознаграждения до 11 %, из которых 4 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
65. Банк развития не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту.
66. В случае возникновения положительной курсовой разницы, ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы – возмещение возлагается на предпринимателя.
67. Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентом в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
68. Субсидирование также может осуществляться по договорам финансового лизинга лизинговых компаний/банка/банка развития с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40 % от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
При этом лизинговая компания/банк не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с заключением договора финансового лизинга, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:

59. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор – банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қаржы агенттігі қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
60. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігінде мақұлданған жобалары басқа банктерде/лизингтік компанияларда (даму банкінде) субсидиялаудың бұрын мақұлданған шарттарымен қайта қаржыландырылуы мүмкін.
61. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 30 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін банк кредиттері бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
62. Номиналды сыйақы мөлшерлемесі 12 %-дан аспайтын, оның 5 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін банктің стандартты валюталық кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте банк:
1) кәсіпкер бастамашылық ететін кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
63. Даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі 13 %-дан аспайтын, оның 5 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
64. Даму банкі сыйақы мөлшерлемесін 11 %-ға дейін төмендететін, оның 4 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін даму банкінің стандартты валюталық кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылуы мүмкін.
65. Даму банкі:
1) кәсіпкер бастамашылық еткен кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуына байланысты алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
66. Бағамдық оң айырма орын алған жағдайда, ол болашақ субсидиялар есебіне жатқызылады, ал бағамдық теріс айырма орын алса – өтеу кәсіпкерге жүктеледі.
67. Субсидиялар сомаларын қаржы агенттігі субсидиялар сомаларын аудару күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен төлейді.
68. Субсидиялау банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 40 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін қаржылық лизингінің шарттары бойынша да жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте лизингтік компания/банк комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды:

1) связанных с изменениями условий договора финансового лизинга, инициируемыми должником;
2) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
3) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.);
4) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по договору финансового лизинга.
69. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка вознаграждения, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, действующая на момент решения банка/лизинговой компании по проекту предпринимателя.
70. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга финансовым агентством, банк/банк развития/лизинговая компания возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (трех) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
71. В случае несвоевременного возмещения банком/банком развития/лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
72. В случае, если банком/банком развития и предпринимателем предполагается конвертация валютного кредита в тенге, то данная конвертация проводится по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения договора субсидирования между банком/банком развития и предпринимателем.
Глава 5-1. Условия субсидирования в рамках Механизма
Сноска. Правила дополнены главой 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-1. Субсидированию подлежат проекты субъектов частного предпринимательства, соответствующие требованиям, установленным Механизмом.
72-2. Субсидированию подлежат новые и действующие кредиты, выданные (выдаваемые) банками на инвестиции и пополнение оборотных средств (в том числе на возобновляемой основе), в рамках перечня товаров (услуг) по проектам:
по переработке в агропромышленном комплексе согласно приложению 8 к настоящим Правилам субсидирования;
по производству в агропромышленном комплексе согласно приложению 9 к настоящим Правилам субсидирования;
по обрабатывающей промышленности и услугам согласно приложению 10 к настоящим Правилам субсидирования.

1) борышкер бастамашылық еткен кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
3) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (бөгде ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеу);
4) кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебі бойынша алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
69. Шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің/лизингтік компанияның кәсіпкер жобасы бойынша шешімі шыққан кезде қолданыста болған базалық сыйақы мөлшерлемесі есепке алынады.
70. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте аталған комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер қаржы агенттігінен жасалған шартты алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге өтелуі тиіс.
71. Егер банк/даму банкі/лизингтік компания бұрын алған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемесе, банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
72. Егер банк/даму банкі мен кәсіпкер валюталық кредитті теңгеге айырбастауды ұйғарса, онда мұндай айырбастау банк/даму банкі мен кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша жүргізіледі.
5-1. Тетік шеңберінде субсидиялау шарттары
Ескерту. Қағида 5-1-тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72-1. Тетікте белгіленген талаптарға сәйкес келетін жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары субсидиялауға жатады.
72-2. Мына:
осы Субсидиялау қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу;
осы Субсидиялау қағидаларына 9-қосымшаға сәйкес агроөнеркәсіптік кешендегі өндіру;
осы Субсидиялау қағидаларына 10-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер жобалары бойынша тауарлар (көрсетілетін қызметтер) тізбесі шеңберінде банктер инвестицияға және айналым қаражатын (оның ішінде жаңартылатын негізде) толықтыруға берген (беретін) жаңа және қолданыстағы кредиттер субсидиялауға жатады.

При этом под действующими кредитами понимаются кредиты, выдаваемые банками после вступления в силу постановления Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования".
При этом допускается субсидирование кредита на пополнение оборотных средств, по которому размер оборотных средств не должен превышать 50 % от суммы кредита в рамках одного проекта заемщика.
Данное ограничение не распространяется на финансирование проектов по производству и переработке в агропромышленном комплексе, которое осуществляется за счет собственных средств банков.
Не допускается рефинансирование с другого банка, а также на покупку долей участия.
Сноска. Пункт 72-2 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
72-3. По кредитованию проектов в обрабатывающей промышленности и услуг, а также производству и переработке в агропромышленном комплексе на сумму свыше 10 (десять) миллиардов тенге необходимо положительное заключение соответствующего отраслевого центрального уполномоченного органа.
Субъектом частного предпринимательства до получения указанного заключения в банк представляются следующие документы:
1) утвержденный заявителем паспорт проекта (включая информацию: полное наименование заявителя; юридический адрес (индекс, область, город/район, населенный пункт, улица, телефон); первый руководитель (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес); номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) заявителя; бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер заявителя; наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода общего классификатора экономической деятельности); номенклатура выпускаемой продукции в натуральном выражении за 3 (три) года; установленная мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении); текущая загруженность мощностей (процент); текущий износ производственного оборудования (процент); текущая производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек);
2) утвержденный заявителем бизнес-план проекта;
3) утвержденный заявителем план-график реализации проекта.
В случае одобрения документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, направляются банком в течение 5 рабочих дней со дня принятия решения кредитной комиссией банка в финансовое агентство. Решение кредитной комиссии банка направляется одновременно с указанными документами.

Бұл ретте "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысы күшіне енгеннен кейін банктер беретін кредиттер қолданыстағы кредиттер деп түсініледі.
Бұл ретте айналым қаражатының мөлшері қарыз алушының бір жобасы шеңберінде кредит сомасының 50 %-ынан аспауға тиіс айналым қаражатын толықтыруға арналған кредитті субсидиялауға рұқсат етіледі.
Бұл шектеу агроөнеркәсіптік кешенде өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жобаларды қаржыландыруға қолданылмайды, ол банктердің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Басқа банктен қайта қаржыландыруға, сондай-ақ қатысу үлестерін сатып алуға жол берілмейді.
Ескерту. 72-2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2019 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 1061 қаулыларымен.
72-3. Өңдеу өнеркәсібіндегі және көрсетілетін қызметтердегі, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі өндіру мен өңдеудегі сомасы 10 (он) миллиард теңгеден асатын жобаларға кредит беру бойынша тиісті салалық орталық уәкілетті органның оң қорытындысы қажет.
Жеке кәсіпкерлік субъектісі көрсетілген қорытындыны алғанға дейін банкке мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш беруші мақұлдаған жобаның паспорты (өтініш берушінің толық атауы: заңды мекенжайы (индекс, облыс, қала/аудан, елді мекен, көше, телефон); бірінші басшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, жұмыс/ұялы телефон нөмірі, электрондық мекенжайы); өтініш берушінің мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күні; өтініш берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі; саланың, кіші саласының атауы; негізгі қызмет түрі (экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішінің кодын көрсете отырып); шығарылатын өнімнің заттай көріністегі 3 (үш) жылдық номенклатурасы; өтініш берушінің белгіленген қуаттылығы (заттай және ақшалай мәнде); қуаттылықтың ағымдағы жүктемесі (пайызы); өндірістік жабдықтың ағымдағы тозуы (пайызы); ағымдағы еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам) туралы ақпаратпен қоса);
2) өтініш беруші бекіткен жобаның бизнес-жоспары;
3) өтініш беруші бекіткен жобаны іске асыру жоспар-кестесі.
Мақұлданған жағдайда банк осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды банктiң кредиттiк комиссиясы шешiм қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде қаржы агенттігіне жiбередi.

Сноска. Пункт 72-3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-4. Финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от банка, на соответствие условиям Механизма. В случае их соответствия условиям Механизма направляется запрос в соответствующий отраслевой центральный уполномоченный орган для получения отраслевого заключения.
Отраслевое заключение представляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления запроса от финансового агентства.
В случае необходимости центральный уполномоченный государственный орган вправе запрашивать у субъекта частного предпринимательства дополнительную информацию/документы.
72-5. Финансовым агентством после рассмотрения проектов по производству в агропромышленном комплексе в течение 5 рабочих дней со дня поступления заявления направляются в рабочий орган письмо-уведомление и документы, указанные в пункте 75 настоящих Правил субсидирования.
72-6. По проектам свыше 10 (десять) миллиардов тенге по производству в агропромышленном комплексе после поступления отраслевого заключения финансовым агентством направляются в рабочий орган письмо-уведомление и документы, указанные в пункте 72-3 настоящих Правил субсидирования, в течение 5 рабочих дней со дня получения отраслевого заключения.
Субсидирование проектов производится в соответствии с приказом № 436.
Сноска. Пункт 72-6 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-7. По проектам по переработке в агропромышленном комплексе и обрабатывающей промышленности и услуг финансовое агентство после рассмотрения проекта в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о субсидировании.
72-8. По проектам свыше 10 (десять) миллиардов тенге в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о субсидировании после поступления отраслевого заключения.
Сноска. Пункт 72-8 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-9. Субсидирование осуществляется по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей 15 % годовых, из которых 6 % оплачиваются субъектом частного предпринимательства, а разница субсидируется государством. Кредит выдается субъекту частного предпринимательства в национальной валюте.

Ескерту. 72-3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72-4 Қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде банктен түскен құжаттарды Тетік шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды. Олар Тетiктiң шарттарына сәйкес келген жағдайда салалық қорытынды алу үшiн тиiстi салалық орталық уәкiлеттi органға сұрау жiберiледi.
Салалық қорытындыны тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар қаржы агенттігінен сұрау түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде береді.
Қажет болған жағдайда орталық уәкілетті мемлекеттік орган жеке кәсіпкерлік субъектісінен қосымша ақпарат/құжаттар сұратуға құқылы.
72-5. Агроөнеркәсіптік кешендегі өндіру жобалары бойынша қаржы агенттігі жобаны қарап болғаннан кейін хабарлама-хат пен осы Субсидиялау қағидаларының 75-тармағында көрсетілген құжаттарды жұмыс органына өтініш келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді.
72-6. Агроөнеркәсіптік кешендегі өндіру бойынша 10 (он) миллиард теңгеден асатын жобалар бойынша салалық қорытынды келіп түскеннен кейін қаржы агенттігі жұмыс органына хабарлама-хат пен осы Субсидиялау қағидаларының 72-3-тармағында көрсетілген құжаттарды салалық қорытындыны алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде жібереді.
Жобаларды субсидиялау № 436 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 72-6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72-7. Агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу және өңдеу өнеркәсібі мен көрсетілетін қызметтер жобалары бойынша қаржы агенттігі жобаны қарағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялау туралы шешім қабылдайды.
72-8. Өңдеу өнеркәсібіндегі және көрсетілетін қызметтердегі, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі өңдеу бойынша 10 (он) миллиард теңгеден асатын жобалар бойынша қаржы агенттігі салалық қорытынды келіп түскеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялау туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 72-8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72-9. Субсидиялау номиналдық сыйақы мөлшерлемесі жылдық 15 %-дан аспайтын кредиттер бойынша жүзеге асырылады, олардың 6 %-ын жеке кәсіпкерлік субъектісі төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды. Кредит жеке кәсіпкерлік субъектісіне ұлттық валютада беріледі.

Действие настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 11 декабря 2018 года.
Сноска. Пункт 72-9 в редакции постановления Правительства РК от 28.06.2019 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-10. Срок субсидирования по кредитам, направленным на инвестиции, составляет не более 10 (десять) лет без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет не более 3 (три) лет без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается со дня подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
Действие настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 11 декабря 2018 года.
Сноска. Пункт 72-10 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
72-11. При этом, субсидированию подлежат проекты, реализуемые субъектами малого и среднего бизнеса в размере не менее 17% от общего объема выданных кредитов на условиях, установленных Механизмом.
72-12. Финансовое агентство обеспечивает распределение сумм субсидий пропорционально средствам, выделенным на проекты по переработке в агропромышленном комплексе, обрабатывающей промышленности и услугам.
При этом финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней со дня распределения сумм субсидий по соответствующим направлениям уведомляет об этом банк.
72-13. Финансовое агентство отказывает в рассмотрении заявления на субсидирование в случае отсутствия распределҰнных средств, выделенных по проектам по переработке в агропромышленном комплексе, обрабатывающей промышленности и услугам.
72-14. Банками не взимаются какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми субъектом частного предпринимательства;
2) взимаемых по причине нарушения субъектом частного предпринимательства обязательств по кредиту;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета залога, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
72-15. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита финансовым агентством, банк возмещает субъекту частного предпринимательства комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством по такому действующему кредиту, в течение 3 (три) месяцев со дня получения от финансового агентства подписанного договора субсидирования.
В случае несвоевременного возмещения, банк уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.

Осы тармақ 2018 жылғы 11 желтоқсаннан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 72-9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 28.06.2019 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72-10. Инвестицияларға бағытталған кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайды.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайды. Бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған күннен бастап белгіленеді.
Осы тармақ 2018 жылғы 11 желтоқсаннан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 72-10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1061 қаулысымен.
72-11. Бұл ретте субсидиялауға шағын және орта бизнес Тетікте белгіленген шарттарда берілген кредиттердің жалпы көлемінің кемінде 17 % мөлшерінде іске асыратын жобалар жатады.
72-12. Қаржы агенттігі субсидиялардың сомасын агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу, өңдеу өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер жобалары бойынша бөлінген қаражатқа пропорционал бөлуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте қаржы агенттігі тиісті салалар бойынша субсидиялар сомалары бөлінген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы банкті хабардар етеді.
72-13. Қаржы агенттігі агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу, өңдеу өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер жобалары бойынша бөлінген қаражат болмаған жағдайда субсидиялау өтінімдерін қараудан бас тартады.
72-14. Банктер:
1) жеке кәсіпкерлік субъектісі бастама жасаған кредиттеу шарттарын өзгертумен байланысты;
2) жеке кәсіпкерлік субъектісінің кредит бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша өндірілетін;
3) кепіл затына тәуелсіз бағалау жүргізумен, кепіл шартын тіркеумен және ауыртпалықты алып тастаумен байланысты;
4) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
72-15. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда банк жеке кәсiпкерлiк субъектісіне ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді мұндай қолданыстағы кредит бойынша ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қаржы агенттігінен субсидиялау туралы қол қойылған шартты алған күннен бастап 3 (үш) ай мерзімде өтейді.
Уақтылы өтелмеген жағдайда банк қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.

72-16. При 100 % финансировании на цели пополнения оборотных средств по проектам переработки в агропромышленном комплексе за счет собственных средств банков и производства в агропромышленном комплексе в рамках механизма устанавливаются следующие критерии отбора:
отсутствие просроченной налоговой задолженности на момент подачи заявки;
не допускается финансирование на цели проведения расчетов по налоговым и иным обязательным платежам, оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов, займов и договоров лизинга.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 72-16 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
Глава 6. Порядок взаимодействия участников Программы/Механизма для предоставления субсидий
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Предприниматель обращается в банк/банк развития/лизинговую компанию:
1) по новому кредиту/договору финансового лизинга с заявлением на предоставление кредита/финансирование по форме, утвержденной внутренними нормативными документами банка/банка развития/лизинговой компании, на условиях, соответствующих Программе/Механизму;
2) по действующему кредиту/договору финансового лизинга с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования.
Сноска. Пункт 73 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Банк/банк развития/лизинговая компания проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении кредита/лизинга или понижении ставки вознаграждения по кредиту/лизингу до размера, установленного Программой/Механизмом, в течение трех рабочих дней направляют письменный ответ предпринимателю с уведомлением финансового агентства.
Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Предприниматель с положительным решением банка/банка развития/лизинговой компании обращается в финансовое агентство с заявлением-анкетой по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования, к которому прилагаются:
1) документ о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная подписью предпринимателя и печатью (при наличии), уведомление о регистрации индивидуального предпринимателя;

72-16. Агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу жобалары бойынша айналым қаражатын толықтыру мақсатында банктердің өз қаражаты және агроөнеркәсіптік кешендегі өндіріс есебінен 100 % қаржыландыру кезінде тетіктің шеңберінде мынадай іріктеу өлшемшарттары белгіленеді:
өтінім беру кезінде мерзімі өткен салық берешегінің болмауы;
салық және өзге де міндетті төлемдер бойынша есеп айырысуларды жүргізу, кредиттерге, қарыздарға және лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу мақсатына қаржыландыруға жол берілмейді.
Ескерту. Қағида 72-16-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1061 қаулысымен.
6-тарау. Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға/Тетікке қатысушылардың өзара іс-қимыл жасасу тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Кәсіпкер банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға:
1) жаңа кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша Бағдарламаға/Тетікке сәйкес келетін шарттарда кредит беруге/қаржыландыруға арналған өтінішпен (банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның ішкі нормативтік құжаттарында бекітілген нысан бойынша);
2) қолданыстағы кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысанда өтінішхатпен жүгінеді;
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
74. Банк/даму банкі/лизингтік компания жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және кредит/лизинг беру немесе кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін Бағдарламада/Тетікте белгіленген мөлшерге дейін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда, қаржы агенттігіне хабарлай отырып, үш жұмыс күні ішінде кәсіпкерге жазбаша жауап жолдайды.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның оң шешімі бар кәсіпкер қаржы агенттігіне Субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнамамен жүгінеді, оған мыналар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжат, (кәсіпкердің қолымен және мөрімен (болған жағдайда) расталған көшірме), жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама;

2) бизнес-план проекта предпринимателя, содержащий:
сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денег, движимого/недвижимого имущества) и/или имущества третьих лиц (по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 (сто восемьдесят) миллионов тенге) в рамках Программы (при этом такое участие имущества должно быть обеспечено на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта);
этапы по достижению роста дохода, увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям и роста объема уплачиваемых налогов на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании (требование настоящего абзаца распространяется на случаи подачи заявления на участие в рамках первого направления Программы/по проектам предпринимателей – субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы);
по механизму:
сохранение/увеличение рабочих мест или рост дохода на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранение/увеличение рабочих мест и/или налоговых выплат и/или объема производства (в денежном выражении), и/или рост дохода на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма;
сохранение/увеличение рабочих мест и/или налоговых выплат, увеличение объема производства (в денежном выражении) и рост дохода на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма;
3) копия финансовых отчетов предпринимателя – субъекта среднего предпринимательства за последние три финансовых года с приложением копии налоговой отчетности, позволяющей сделать анализ о приросте дохода на 20%. В случае осуществления предпринимательской деятельности менее 3 (три) лет, информация представляется за период фактического осуществления предпринимательской деятельности (в случае подачи заявления на участие в рамках второго направления Программы);
4) документ, содержащий сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, выданный не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
5) копии товаросопроводительных документов, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства-члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза (в случае наличия);
6) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за последний отчетный период (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы).
Предприниматель может обратиться к региональному/местному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 1061.
76. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня возвращает банку/банку развития/лизинговой компании/предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. В случае отсутствия недостатков по пакету документов, финансовое агентство выносит проект предпринимателя на заседание уполномоченного органа финансового агентства.
77. Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства определяются внутренними документами финансового агентства.
78. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
79. Проект предпринимателя рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов. При этом, в случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства, в решении указываются: обязательство предпринимателей по достижению роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках первого направления Программы, а также по проектам предпринимателей – субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы); информация о достижении предпринимателями – субъектами среднего предпринимательства роста дохода на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявки финансовому агентству в рамках второго направления Программы.

2) мыналар қамтылған кәсіпкер жобасының бизнес-жоспары: Бағдарлама шеңберінде жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшасының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) және/немесе үшінші тұлғалар мүлкінің (180 (бір жүз сексен) миллион теңгеден жоғары кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша) қатысуын қамтамасыз ету мерзімдері (бұл ретте мүліктің мұндай қатысуы жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде қамтамасыз етілуге тиіс);
қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде 10 %-ға кірістердің өсуіне, жұмыс орындарының орташа жылдық санының ұлғаюына және төленетін салықтар көлемінің өсуіне қол жеткізу кезеңдері (осы абзацтың талабы Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда/Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлер – шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша қолданылады);
тетік бойынша:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын сақтау/ұлғайту немесе кірісті өсіру;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға 50 %-дан аспайтын мөлшерде берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін және/немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) сақтау/ұлғайту және/немесе кірісті өсіру. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді;
жұмыс органы/қаржы агенттігі айналым қаражатын 100 % толықтыру мақсаттарына берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту, өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту және кірісті өсіру. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 1061 қаулыларымен.
76. Толық емес құжаттар топтамасы ұсынылған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайларда қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, пысықтау үшін банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/кәсіпкерге қайтарады. Құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда қаржы агенттігі кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының отырысына шығарады.
77. Отырыстарды өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында айқындалады.
78. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылы субсидиялауға арналған бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
79. Кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органы құжаттар топтамасымен ақпарат келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарайды. Бұл ретте қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде: қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірісті мен жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға арттыруға қол жеткізуі жөніндегі міндеттемесі (Бағдарламаның бірінші бағытының шеңберіндегі кәсіпкер жобалары бойынша, сондай-ақ Бағдарламаның екінші бағыты шеңберіндегі кәсіпкерлердің – шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша); кәсіпкерлердің – орта кәсіпкерлік субъектілерінің Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде қаржы агенттігіне өтінім бергенге дейінгі алдыңғы 3 (үш) жылғы кірісінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізуі туралы ақпарат көрсетіледі.

79-1. В рамках механизма проект рассматривается финансовым агентством в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления документов и необходимой информации.
Решение финансового агентства с заключением соответствующего отраслевого центрального уполномоченного органа представляется в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня поступления пакета документов и необходимой информации от банка в финансовое агентство.
При этом в случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства, в решении указываются обязательства субъекта частного предпринимательства по:
сохранению/увеличению рабочих мест или росту дохода на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению рабочих мест и/или налоговых выплат и/или объема производства (в денежном выражении), и/или росту дохода на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма;
сохранению/увеличению рабочих мест и/или налоговых выплат, увеличению объема производства (в денежном выражении) и росту дохода на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма.
Сноска. Правила дополнены пунктом 79-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
80. Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и направляет в случае положительного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам субсидирования, в случае отрицательного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам субсидирования (далее – соответствующее письмо) банку/банку развития/лизинговой компании и предпринимателю.

79-1. Тетік шеңберінде жобаны қаржы агенттігі құжаттар мен қажетті ақпарат келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Қаржы агенттігінің тиісті салалық орталық уәкілетті органның қорытындысы бар шешімі құжаттар топтамасы мен қажетті ақпарат банктен қаржы агенттігіне келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде беріледі.
Бұл ретте қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешім қабылдаған жағдайда шешімде жеке кәсіпкерлік субъектісінің мынадай міндеттемелері көрсетіледі:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын сақтау/ұлғайту немесе кірісті өсіру;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға 50 %-дан аспайтын мөлшерде берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін және/немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) сақтау/ұлғайту және/немесе кірісті өсіру. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді;
жұмыс органы/қаржы агенттігі айналым қаражатын 100 % толықтыру мақсаттарына берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту, өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту және кірісті өсіру. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қағида 79-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1061 қаулыларымен.
80. Қаржы агенттігі банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға және кәсіпкерге қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оң шешім болған жағдайда хаттама ресімдеп, қол қояды және осы Субсидиялау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді (бұдан әрі – тиісті хат), ал теріс шешім болған жағдайда – осы Субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді жібереді.

81. Срок действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 месяцев с даты принятия уполномоченным органом финансового агентства.
При этом по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, заключение договоров субсидирования осуществляется на ранее одобренных условиях до истечения срока действия протокола регионального координационного совета.
Глава 7. Порядок подачи предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронного правительства"
82. Предприниматель подает электронную заявку по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования через веб-портал "электронного правительства", к которому прилагается следующий электронный пакет документов:
1) бизнес-план реализации проекта предпринимателя либо экспертное заключение по проекту (технико-экономическое заключение/экономическое заключение соответствующего работника банка/лизинговой компании. В случае отсутствия данных документов другие документы, раскрывающие суть проекта);
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства – члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства – члена Евразийского экономического союза (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
3) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за последний отчетный период (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
4) сканированную копию письма банка/банка развития/лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставления кредита/заключения договора финансового лизинга или понижения ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.
83. Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, сведения об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
84. В случае предоставления предпринимателем не полного пакета документов информационная система отказывает в регистрации его заявки.
85. В случае одобрения электронной заявки предпринимателя посредством информационной системы, осуществляются следующие действия:

81. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешімінің қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкілетті органы қабылдаған күннен бастап 6 айды құрайды.
Бұл ретте 2018 жылдың 27 қаңтарына дейін мақұлданған жобалар бойынша субсидиялау шарттарын жасасу бұрын мақұлданған шарттармен өңірлік үйлестіруші кеңесі хаттамасының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жүзеге асырылады.
7-тарау. Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беру тәртібі
82. Кәсіпкер электрондық өтінімді Субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы береді, оған мына электрондық құжаттар топтамасы қоса беріледі:
1) кәсіпкердің жобаны іске асырудың бизнес-жоспары не жоба бойынша сараптамалық қорытындысы (банктің/лизингтік компанияның тиісті жұмыскерінің техникалық-экономикалық қорытындысы/экономикалық қорытындысы. Бұл құжаттар болмаған жағдайда жобаның мәнін ашатын басқа құжаттар);
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттің аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды өткізуді растайтын тауарларға ілеспе құжаттардың көшірмелері (Бағдарламаның үшінші бағыты бойынша қатысуға өтінім берген жағдайда);
3) соңғы есепті кезеңдегі валюталық пайданың тиісті деңгейінің бар-жоғын растайтын құжаттар (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда);
4) банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кәсіпкерге кредит беру/қаржылық лизинг шартын жасасу немесе кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаттың сканерленген көшірмесі.
83. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлігі және жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарламасы, кәсіпкерлік субъектісінің санаты бойынша мәліметтер, бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы туралы мәліметтер автоматты түрде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде айқындалады.
84. Кәсіпкер толық емес құжаттар топтамасы ұсынылған жағдайда ақпараттық жүйе оның өтінімін тіркеуге қабылдамайды.
85. Кәсіпкердің электрондық өтінімі ақпараттық жүйе арқылы мақұлданған жағдайда мынадай әрекеттер:

1) направление зарегистрированной заявки на рассмотрение в финансовое агентство на соответствие условиям Программы;
2) рассмотрение финансовым агентством поступившей заявки предпринимателя.
86. Финансовое агентство в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает материалы с даты регистрации заявки.
87. В случае несоответствия предпринимателя и (или) представленных материалов условиям Программы финансовое агентство направляет мотивированный отказ.
88. В случае соответствия предпринимателя и (или) представленных материалов условиям программы электронная заявка с полным пакетом документов направляется на рассмотрение уполномоченному органу финансового агентства.
89. Порядок рассмотрения заявок предпринимателей уполномоченным органом финансового агентства регламентирован главой 6 настоящих Правил субсидирования.
90. Решение уполномоченного органа финансового агентства оформляется соответствующим протоколом со сроком действия – 6 месяцев с даты решения уполномоченного органа финансового агентства.
91. Финансовое агентство загружает посредством информационной системы выписку из протокола с соответствующим письмом и направляет предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью. Одновременно финансовое агентство направляет выписку из протокола с сопроводительным Письмом банку/банку развития/лизинговой компании.
92. Дальнейшее взаимодействие участников Программы для предоставления субсидий осуществляется в порядке, определенном главой 8 настоящих Правил субсидирования.
Глава 8. Механизм субсидирования
93. После получения банком/банком развития/лизинговой компанией от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, банком/банком развития/лизинговой компанией и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату банку/банку развития/лизинговой компании части ставки вознаграждения, в соответствии с графиком погашения к договору субсидирования.
94. Банк/банк развития/лизинговая компания по действующему кредиту/лизингу в рамках Программы обязаны до момента подписания договора субсидирования списать штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором банковского займа/договором финансового лизинга, а по новым/действующим кредитам/договорам финансового лизинга банк/банк развития/лизинговая компания принимают обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/лизингом, за исключением:

1) тіркелген өтінімнің Бағдарлама шарттарына сәйкестігін қарау үшін қаржы агенттігінің қарауына жіберу;
2) қаржы агенттігінің кәсіпкерден түскен өтінімді қарауы жүзеге асырылады.
86. Қаржы агенттігі материалдарды өтінім тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
87. Кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі дәлелді бас тарту жібереді.
88. Кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар бағдарлама шарттарына сәйкес келген жағдайда электрондық өтінім толық құжаттар топтамасымен қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына жіберіледі.
89. Қаржы агенттігі уәкілетті органының кәсіпкерлердің өтініштерін қарау тәртібі осы Субсидиялау қағидаларының 6-тарауында регламенттелген.
90. Қаржы агенттiгi уәкiлеттi органының шешiмi қаржы агенттігі уәкiлеттi органы шешiм қабылдаған күннен бастап қолданылу мерзімі 6 ай болатын тиiстi хаттамамен ресiмделедi.
91. Қаржы агенттігі ақпараттық жүйе арқылы хаттамадан үзінді көшірмені тиісті хатымен жүктейді және электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат түрінде кәсіпкердің "жеке кабинетіне" жібереді. Осымен бір мезгілде қаржы агенттігі банкке/даму банкіне/лизингік компанияға ілеспе хатпен хаттамадан үзінді көшірме жібереді.
92. Бағдарламаға қатысушылардың субсидия беру үшін одан арғы өзара іс-қимылы осы Субсидиялау қағидаларының 8-тарауында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
8-тарау. Субсидиялау тетігі
93. Банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігінен қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенттігі, банк/даму банкі/лизингтік компания мен кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға субсидиялау шартының өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін төлеуді жүзеге асырады.
94. Банк/даму банкі/лизингтік компания Бағдарлама шеңберінде қолданыстағы кредит/лизинг бойынша субсидиялау шартына қол қойылған сәтке дейін кәсіпкердің банктік қарыз шартында/қаржылық лизинг шартында көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығаруға міндетті, ал жаңа/қолданыстағы кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша банк/даму банкі/лизингтік компания:

1) связанных с изменениями условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/лизингу;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
Сноска. Пункт 94 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94-1. Банки по новым кредитам в рамках Механизма принимают обязательства не взимать и не устанавливать для субъекта частного предпринимательства комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/лизингом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета залога, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 94-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Договор субсидирования заключается:
1) банком/банком развития/лизинговой компанией:
в течение 5 рабочих дней с момента получения протокола/решения от финансового агентства по типовым проектам;
в течение 10 рабочих дней с момента получения протокола от финансового агентства по проектам, имеющим особые условия;
2) финансовым агентством:
в течение 3 рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка/банка развития/лизинговой компании по типовым проектам;
в течение 10 рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка/банка развития/лизинговой компании по проектам, имеющим особые условия.
Договор субсидирования заключается как на бумажном носителе так и в электронной форме, при этом электронная форма Договора субсидирования должна быть подписана электронно – цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
96. В случае, если банк/банк развития/лизинговая компания несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 95 настоящих Правил субсидирования, то банк/банк развития/лизинговая компания уведомляют финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.

1) кәсіпкер бастамашылық еткен кредит беру/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кредит/лизинг бойынша кәсіпкердің міндеттемелерді бұзуының себебінен алынатын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланысты (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеу) комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кәсіпкер үшін кредитке/лизингке байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмауға және белгілемеуге міндеттеме қабылдайды.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
94-1. Банктер Тетік шеңберінде жаңа кредиттер бойынша:
1) кәсіпкер бастамашылық еткен кредит беру шарты талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) кредит бойынша кәсіпкердің міндеттемелерді бұзуының себебінен алынатын;
3) кепіл затына тәуелсіз бағалау жүргізуге, кепіл шартын тіркеу және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектісі үшін кредитке/лизингке байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмауға және белгілемеуге міндеттеме қабылдайды.
Ескерту. Қағида 94-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95. Субсидиялау шарты:
1) банк/даму банкі/лизингтік компаниямен:
қаржы агенттігінен үлгі жобалар бойынша хаттама/шешім алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде;
қаржы агенттігінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша хаттама алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенттігімен:
банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан үлгі жобалар бойынша субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде;
банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан ерекше шарттары бар жобалар бойынша субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жасалады.
Субсидиялау шарты қағаз жеткізгіште де және электрондық нысанда да жасалады, бұл ретте Субсидиялау шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңбамен қол қойылуы тиіс.
96. Егер банк/даму банкі/лизингтік компания осы Субсидиялау қағидаларының 95-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде субсидиялау шартын уақтылы жасамаса, банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігін кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.

97. В случае, если условия договора банковского займа/договора финансового лизинга и/или договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства условиям Программы, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство уведомляет банк/банк развития/лизинговую компанию и предпринимателя.
98. В случае устранения банком/банком развития/лизинговой компанией замечаний, финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
99. В случае несогласия банка/банка развития/лизинговой компании с замечаниями финансового агентства, финансовое агентство выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.
100. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты договора субсидирования, но не ранее даты решения финансового агентства.
101. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту/лизингу начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией.
102. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора Программы.
103. Банк/банк развития открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
104. Лизинговые компании, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежного агента, в котором лизинговая компания откроет текущий счет для перечисления субсидий.
105. Региональный координатор Программы с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агентству средств в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию первого, второго и третьего направлений Программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный финансовым агентством. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками финансового агентства.

97. Егер банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне, Бағдарлама талаптарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі банкті/даму банкін/лизингтік компанияны және кәсіпкерді хабардар етеді.
98. Банк/даму банкі/лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
99. Банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, қаржы агенттігі түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені қаржы агенттігінің уәкілетті органына қарауға шығарады.
100. Субсидиялау шарты оған кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания және қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шарты күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын, бірақ қаржы агенттігі шешім шығарған күннен аспайтын мерзімде субсидиялау шартында белгіленуі мүмкін.
101. Сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания дербес айқындайды. Егер кредит/лизинг бойынша сыйақыны есептеу субсидиялау шартына кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания қол қойған күннен кейінгі күні басталса, субсидиялау шартына кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания қол қойған күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.
102. Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар Бағдарламаның тиісті өңірлік үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.
103. Банк/даму банкі қаржы агенттігіне жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
104. Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар қаржы агенттігімен келісу бойынша банк-төлем агентін айқындайды, онда лизингтік компания субсидияларды аудару үшін ағымдағы шот ашады.
105. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі көрсеткен шотқа тиісті қаржы жылы Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттарын іске асыруға бөлінген соманың 50 %-ы мөлшерінде қаржы агенттігіне қаражат аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.

105-1. Перечисление средств финансовому агентству в рамках Программы/Механизма осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с договором на перечисление средств на специальный счет финансового агентства, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан. При этом первый платеж перечисляется финансовому агентству в размере 50 % от суммы средств, предусмотренных в соответствующем финансовом году. Последующие платежи осуществляются по заявкам финансового агентства по потребности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 105-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 26.08.2019 № 628 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке/банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к договору субсидирования. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет банк/банк развития/лизинговую компанию путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование банка/банка развития/лизинговой компании, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
107. Банк/банк развития/банк-платежный агент на основании уведомления финансового агентства осуществляет списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. банк/банк развития/банк-платежный агент не имеет право списывать с общих текущих остатков средств на счетах.
108. Предприниматель производит выплату вознаграждения банку/банку развития/лизинговой компании в части несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа/договором финансового лизинга.
109. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по кредиту/лизингу (основной долг и несубсидируемой части ставки вознаграждения) банк/банк развития/банк-платежный агент осуществляет списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя.
110. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 календарных дней со дня фактического погашения предпринимателем планового платежа по кредиту/лизингу, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.

105-1. Бағдарлама/Тетік шеңберінде қаржы агенттігіне қаражат аударуды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған қаржы агенттігінің арнайы шотына қаражат аудару шартына сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте бірінші төлем қаржы агенттігіне тиісті қаржы жылында көзделген қаражат сомасының 50 %-ы мөлшерінде аударылады. Кейінгі төлемдер қаржы агенттігінің өтінімдері бойынша қажеттілігіне қарай жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 105-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.08.2019 № 628 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
106. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, аванстық төлемдермен ай сайын банктегі/банк-төлем агентіндегі ағымдағы шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін қаржы агенттігі банкті/даму банкін/лизингтік компанияны электрондық пошта арқылы қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін жіберу арқылы бір мезгілде хабардар етеді. Хабарламада банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
107. Банк/даму банкі/банк-төлем агенті қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Банк/даму банкі/банк-төлем агенті шоттардағы қаражаттан жалпы ағымдағы қалдықтарды есептен шығаруға құқығы жоқ.
108. Кәсіпкер банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына сәйкес өтеу кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігінде сыйақы төлеуді жүргізеді.
109. Кәсіпкердің кредит/лизинг бойынша төлемді (негізгі борыш пен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі) толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша банк/даму банкі/банк-төлем агенті кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
110. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді іс жүзінде өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын есептен шығарған жағдайда банк/даму банкі /лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.

111. Банк/банк развития/банк-платежный агент не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случаях:
1) неисполнения предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/лизинговой компанией;
2) неисполнения предпринимателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком.
112. В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 111 настоящих Правил субсидирования, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
113. Банки, банк развития по кредиту в рамках Программы ежемесячно/лизинговые компании, банки, банк развития по лизинговым сделкам ежеквартально до 10-го числа месяца, следующего за отчетным, направляют в финансовое агентство отчет о субсидировании по формам согласно приложениям 5 и 6 к настоящим Правилам субсидирования.
Сноска. Пункт 113 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Финансовое агентство после получения от банка/банка развития/лизинговой компании отчета о субсидировании осуществляет проверку расчета вознаграждения и оплаченных средств банку/банку развития/лизинговой компании.
115. Финансовое агентство по кредиту в рамках Программы/Механизма ежемесячно/по лизингу ежеквартально до 25-го числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору Программы/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам субсидирования.
Сноска. Пункт 115 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Финансовое агентство ежемесячно направляет региональному координатору Программы отчет по прогнозным сальдо средств, за счет которых возможно субсидирование новых проектов.
117. В соответствии с условиями договора банковского займа предпринимателя, протоколом уполномоченного органа финансового агентства финансовое агентство в рамках Программы вправе осуществлять перечисление субсидий в части субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя, по которому банком/банком развития/лизинговой компанией предоставлен льготный период/отсрочка по выплате несубсидируемой части ставки вознаграждения и/или погашению основного долга.
При этом срок льготного периода/отсрочки должен быть указан в решении финансового агентства в рамках Программы.

111. Берешекті өтегенге дейін банк/даму банкі/банк-төлем агенті сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүргізбейді және:
1) кәсіпкердің банк/даму банкі/лизингтік компания алдында төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
2) кәсіпкердің лизингтік компания/банк алдында лизингтік төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамаған жағдайларда, бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.
112. Хабардар етпеген/осы Субсидиялау қағидаларының 111-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайлар орын алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң хабардар еткен жағдайларда банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
113. Банктер, даму банкі Бағдарлама шеңберінде кредит бойынша ай сайын/лизингтік компаниялар, банктер, даму банкі лизингтік мәмілелер бойынша тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін қаржы агенттігіне осы Субсидиялау қағидаларына 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
114. Қаржы агенттігі банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін сыйақының және банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға төленген қаражаттың есептерін тексеруді жүзеге асырады.
115. Қаржы агенттігі Бағдарлама/Тетік шеңберінде кредит бойынша ай сайын/лизинг бойынша тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға осы Субсидиялау қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
116. Қаржы агенттігі ай сайын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жаңа жобалар субсидияланатын қаражаттың болжамды сальдосы бойынша есеп жібереді.
117. Кәсіпкердің банктік қарыз шартының талаптарына, қаржы агенттігі уәкілетті органының хаттамасына сәйкес қаржы агенттігі Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін төлеу және/немесе негізгі борышты өтеу бойынша банк/даму банкі/лизингтік компания жеңілдік кезеңін берген/мерзімін кейінге шегерген кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінде субсидияларды аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте жеңілдік кезеңі/мерзімін кейінге шегерген Бағдарлама шеңберінде қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуі тиіс.

Сноска. Пункт 117 в редакции постановления Правительства РК от 28.06.2019 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117-1. В соответствии с условиями договора банковского займа предпринимателя, протоколом уполномоченного органа финансового агентства финансовое агентство в рамках Механизма вправе осуществлять перечисление субсидий в части субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя, по которому банком предоставлен льготный период/отсрочка по выплате несубсидируемой части ставки вознаграждения и/или погашению основного долга на срок не более одной трети продолжительности срока кредита.
При этом срок льготного периода/отсрочки должен быть указан в решении финансового агентства в рамках Механизма.
Действие настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 11 декабря 2018 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 117-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.06.2019 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. В случае, если банк/банк развития/лизинговая компания меняет условия (ставка вознаграждения, льготный период/предоставление отсрочки по оплате платежей, дата погашения, изменение наименования предпринимателя/ перевод долга) действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга, банк/банк развития/лизинговая компания направляют соответствующее уведомление по кредитам/договорам финансового лизинга финансовому агентству, который в свою очередь в течение 5 (пять) рабочих дней выносят на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней с даты решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования должны быть четко отражены в протоколе/решении.
119. Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола банку/банку развития/лизинговой компании.
120. Об иных изменениях условий действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга банк/банк развития/лизинговая компания соответствующим письмом уведомляют финансовое агентство, который в свою очередь в течение 7 (семи) рабочих дней принимают решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывают произведенные изменения условий финансирования или отказывают в согласовании.
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.

Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 28.06.2019 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
117-1. Кәсіпкердің банктік қарыз шартының талаптарына, қаржы агенттігі уәкілетті органының хаттамасына сәйкес қаржы агенттігі Тетік шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін төлеу және/немесе негізгі борышты өтеу бойынша банк кредит мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын мерзімге жеңілдік кезеңін берген/мерзімін кейінге шегерген кәсіпкердің кредиті бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бөлігінде субсидияларды аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте жеңілдік кезеңінің/мерзімін кейінге шегерудің Тетік шеңберінде қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуі тиіс.
Осы тармақ 2018 жылғы 11 желтоқсаннан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 8-тарау 117-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 28.06.2019 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
118. Егер банк/даму банкі/лизингтік компания қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының талаптарын (сыйақы мөлшерлемесі, төлемдерді төлеу бойынша жеңілдікті кезең/мерзімін кейінге қалдыру, өтеу мерзімі, кәсіпкердің атауын өзгерту/борышты аудару) өзгертсе, банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша тиісті хабарлама жібереді, олар өз кезегінде 5 (бес) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасын қоса отырып, шарттардың қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгеруі жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетілуге тиіс.
119. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға хаттамадан үзінді көшірме жібереді.
120. Қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының талаптарындағы өзге де өзгерістер туралы банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы шарттарындағы өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және қаржыландыру шарттарына енгізілген өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетілуге тиіс.

121. В случае смерти предпринимателя, банк/банк развития/лизинговая компания после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (двух) рабочих дней направляют соответствующее уведомление в финансовое агентство, который выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником(-ами). В случае вступления в права наследования наследником(-ами), вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.
122. Средства, выделенные на субсидирование в рамках Программы/Механизма и не использованные региональными координаторами Программы/финансовым агентством в текущем финансовом году, могут быть использованы в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
Сноска. Пункт 122 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования
123. Решение о приостановлении, прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства на основании ходатайств (уведомлений) банка/банка развития/лизинговой компании, а также на основании результатов мониторинга.
124. Финансовое агентство приостанавливает субсидирование предпринимателя при установлении следующих фактов на основании уведомления банка/банка развития/лизинговой компании и/или на основании результатов мониторинга:
1) нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению уполномоченного органа;
4) неисполнения предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей к договору банковского займа/договору субсидирования;
5) неисполнения предпринимателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга;
6) ареста денег на счетах предпринимателя и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

121. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компания кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпараттарды) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол мұрагер(-лер)дің мұрагерлік құқығы басталған сәтке дейін субсидиялауды уақытша тоқтату жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагер(-лер)дің мұрагерлік құқығы басталған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылады.
122. Бағдарлама/Тетік шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылы жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларды субсидиялауға пайдаланылуы мүмкін.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-тарау. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау тәртібі
123. Субсидияларды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау туралы шешімді қаржы агенттігінің уәкілетті органы банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның өтінішхаттары (хабардар етуі) негізінде, сондай-ақ мониторингілеу нәтижелерінің негізінде жасайды.
124. Қаржы агенттігі банк/даму банкі/лизингтік компания хабарламалары негізінде және/немесе мониторингілеу нәтижелері негізінде мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
4) кәсіпкердің банктік қарыз шартына/субсидиялау шартының төлемдер графигіне сәйкес банк алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) кәсіпкердің қаржылық лизинг шартының төлемдер өтеу графигіне сәйкес лизингтік компания/банк алдында лизингтік төлемдер жасау бойынша міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан да көп орындамауы;
6) кәсіпкердің шоттарындағы ақшаға тыйым салу және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;

8) неисполнения обязательств предпринимателями по достижении роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках первого направления Программы, а также по проектам предпринимателей – субъектов малого предпринимательства в рамках второго направления Программы), а также в рамках механизма по:
сохранению/увеличению рабочих мест или росту дохода на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению рабочих мест и/или налоговых выплат и/или объема производства (в денежном выражении), и/или росту дохода на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма;
сохранению/увеличению рабочих мест и/или налоговых выплат, увеличению объема производства (в денежном выражении) и росту дохода на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма.
Сноска. Пункт 124 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 1061.
125. Финансовое агентство после установления фактов, указанных в пункте 124 настоящих Правил субсидирования, в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляется с даты приостановления субсидирования финансовым агентством.

8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректердің негізінде кірістің және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюына қол жеткізу жөніндегі (Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберіндегі кәсіпкерлердің жобалары бойынша, сондай-ақ Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлер – шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша), сондай- ақ мыналар:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын сақтау/ұлғайту немесе кірісті өсіру;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға 50 %-дан аспайтын мөлшерде берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау турал шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін және/немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) сақтау/ұлғайту және/немесе кірісті өсіру бойынша тетік шеңберінде міндеттемелерін орындамау фактілері анықталған кезде кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтата тұрады. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді;
жұмыс органы/қаржы агенттігі айналым қаражатын 100 % толықтыру мақсаттарына берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту, өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту және кірісті өсіру бойынша тетік шеңберінде міндеттемелерін орындамау фактілері анықталған кезде кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтата тұрады. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді.
Ескерту. 124-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 1061 қаулыларымен.
125. Осы Субсидиялау қағидаларының 124-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте қаржы ұйымы уәкілетті органының шешімінде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау негіздемесі көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап жүзеге асырылады.

126. Финансовое агентство принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования до рассмотрения уполномоченным органом финансового агентства.
127. Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет решение уполномоченного органа финансового агентства и направляет его соответствующим письмом уведомлением банку/банку развития/лизинговой компании.
128. При принятии решения о возобновлении субсидирования предпринимателя финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 4) или 5) пункта 124 настоящих Правил субсидирования, производит выплату субсидий, подлежащих к оплате с даты выхода предпринимателя на просрочку.
129. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, банку/лизинговой компании, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат кредиты/лизинг, по которым имеется решение финансового агентства о прекращении субсидирования предпринимателей, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 121 настоящих Правил субсидирования.
130. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения кредита предпринимателем по договору банковского займа/договору финансового лизинга перед банком/лизинговой компанией. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита/лизинга банку/лизинговой компании;
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) расторжения договора субсидирования по инициативе предпринимателя.
131. В случае прекращения субсидирования, банк/лизинговая компания вправе по действующему кредиту/лизингу установить предпринимателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия).
132. В случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателем, банк/банк развития/лизинговая компания уведомляет финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу в течение 2 (двух) рабочих дней.
133. В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения предпринимателем основного долга, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.

126. Қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді қаржы агенттігінің уәкілетті органы қарастырғанға дейін жойған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.
127. Қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін ресімдейді және оны тиісті хабарлама хатпен банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға жібереді.
128. Кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылдаған кезде қаржы агенттігі қайта бастау кезеңінде төленбеген субсидияларды төлейді. Осы Субсидиялау қағидаларының 124-тармағының 4) немесе 5) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша субсидиялауды тоқтата тұрған жағдайда кәсіпкердің мерзімін өткізіп алған күнінен бастап төленуі тиіс субсидияларды төлейді.
129. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі тиісті хатпен кәсіпкерге, банкке/лизингтік компанияға субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартының бұзылған күні мен бұзу себебін көрсетеді.
Осы Субсидиялау қағидаларының 121-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы қаржы агенттігінің шешімі бар кредиттер/лизинг қайта бастауға жатпайды.
130. Мынадай жағдайларда субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылған деп танылады:
1) кәсіпкердің банк/лизингтік компания алдындағы банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты бойынша кредитін толық өтеуі. Кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредитті/лизингті толық өтеген күні субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады;
2) субсидиялауды тоқтату туралы шешімнің қабылдануы;
3) кәсіпкер бастамашылық еткен субсидиялау шартының бұзылуы.
131. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк/лизингтік компания қолданыстағы кредит/лизинг бойынша кәсіпкерге бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді және басқа да шарттарды) белгілеуге құқылы.
132. Кәсіпкер кредит/лизинг бойынша негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компания кредит/лизинг бойынша негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
133. Кәсіпкер негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.

134. Одновременно, в случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателя, банк/банк развития/лизинговая компания при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга направляет в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей.
135. В случае прекращения субсидирования ставки вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу предпринимателя, банк/банк развития/лизинговая компания в течение 7 (семи) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
При этом банк/банк развития/лизинговая компания в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
136. По кредиту предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, банк/банк развития представляет в финансовое агентство документы с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования кредита.
Глава 10. Мониторинг Программы/Механизма
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. Мониторинг реализации Программы/Механизма осуществляется финансовым агентством на основе Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утверждаемых уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования нового кредита предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых банком/банком развития;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком/банком развития/лизинговой компанией;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Программы/Механизма и (или) решению финансового агентства.
Сноска. Пункт 137 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

134. Сонымен бір мезгілде кәсіпкер кредит/лизинг бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына қосымша келісім жасаған кезде қаржы агенттігіне банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына қосымша келісімнің көшірмесін жолдайды, оған өзгертілген төлемдерді өтеу кестесі, субсидиялау шартына жасалған тиісті қосымша келісім қоса беріледі.
135. Кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкердің кредит/лизинг бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компания 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысудың салыстыру актісін ұсынады.
Бұл ретте банк/даму банкі/лизингтік компания салыстыру актісінде субсидияларды нақты есептен шығару сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидияларды аудару сомалары мен күндерін көрсетеді.
136. Кәсіпкердің мақсатсыз пайдалануы анықталған кредит бойынша банк/даму банкі қаржы агенттігіне кредитті мақсатсыз пайдалану фактісін растайтын құжаттармен қоса құжаттарды ұсынады.
10-тарау. Бағдарлама/Тетік мониторингі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
137. Бағдарламаның/Тетіктің іске асырылуын мониторингілеуді қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларының негізінде жүзеге асырады.
Қаржы агенттігінің функцияларына:
1) банк/даму банкі ұсынатын деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитті мақсатты пайдалануын мониторингілеу;
2) банк/даму банкі/лизингтік компания ұсынатын деректердің негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеу;
3) жобаның іске асырылуын (қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалану) мониторингілеу;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Бағдарламаның/Тетіктің талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігі тұрғысынан мониторингілеу жатады.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

138. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство вправе запрашивать у предпринимателя и банка/банка развития/лизинговой компании необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую тайну, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
139. Составленный финансовым агентством мониторинговый отчет согласовывается и визируется банком/банком развития/лизинговой компанией, предпринимателем в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с даты получения мониторингового отчета.
140. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности Программы/Механизма не позднее апреля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга первого, второго и третьего направлений Программы/Механизма оператору нефинансовой поддержки и уполномоченному органу по предпринимательству.
Сноска. Пункт 140 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентством.
Сноска. Пункт 141 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Государственной
программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Заявление
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
С целью участия в Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее - Программа)/Механизме кредитования приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм) в рамках:
(необходимое направление отметить галочкой)
Первого направления "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" в рамках Программы
Второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности" Программы
Третьего направления "Снижение валютных рисков предпринимателей" в рамках Программы
Кредитование приоритетных проектов в рамках Механизма
и получения государственной поддержки в форме субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга, выданному на основании договора банковского займа/договора финансового лизинга № _______ от _______________ г., на следующих условиях:
Целевое назначение кредита
Сумма кредита/лизинга
Ставка вознаграждения
Валюта кредита
Срок кредита/лизинга
прошу Вас рассмотреть возможность понижения номинальной ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга до уровня, позволяющего принять участие в Программе/Механизме, в случае одобрения субсидирования.
_____________________________________ _________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, дата) М.П.
(при наличии)
Приложение 2
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Государственной
программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Куда: Финансовое агентство____________________________
От кого ______________________ (далее – предприниматель)
Заявление-анкета № __________

138. Мониторингілеу функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкер мен банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан мониторинг нысанасына қатысты қажетті, оның ішінде салықтық құпияларды қамтитын құжаттар мен ақпаратты сұратуға, жоба іске асырылып жатқан жерге барып іске асырылуына мониторингілеу жүргізуге құқылы.
139. Қаржы агенттігі жасаған мониторингтік есеп оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде банкпен/даму банкімен/лизингтік компаниямен, кәсіпкермен келісіледі және бұрыштама соғылады.
140. Қаржы агенттігі Бағдарлама/Тетік тиімділігінің жалпы кешенді жылдық талдамалы есебін қалыптастыру мақсаты үшін есепті жылдан кейінгі жылдың сәуірінен кешіктірмей, Бағдарламаның/Тетіктің бірінші, екінші және үшінші бағыттарын мониторингілеу нәтижелерін қаржылық емес қолдау операторы мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
141. Мониторингілеу тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ есептілік нысандарын қаржы агенттігі белгілейді.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өтініш
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама)/"Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігіне (бұдан әрі – Тетік):
(қажетті бағытты белгілеу қажет):
Бағдарлама шеңберінде "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты
Бағдарлама шеңберінде "Экономиканың басым салаларында және өндеу өнеркәсібі салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты
Бағдарлама шеңберінде "Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағыты
Тетік шеңберінде басым жобаларды кредиттеу
шеңберінде қатысу және ____________ жылғы № ____ банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты негізінде берілген кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін, мынадай шарттарда:
Кредиттің нысаналы мақсаты
Кредит/лизинг сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Кредит валютасы
Кредит/лизинг мерзімі
субсидиялау нысанында мемлекеттік қолдауды алу мақсатында Сізден субсидиялау мақұлданған жағдайда, кредит/лизинг бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін Бағдарламаға/Тетікке қатысуға мүмкіндік беретін деңгейге дейін төмендету мүмкіндігін қарауды сұраймын.
____________________________________ _____________________ (Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, күні) М.О. (болған жағдайда)
_________________________
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Кімге: ______________________________________қаржы агенттігі
Кімнен ________________________
(бұдан әрі – кәсіпкер)

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее - Программа)/Механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм) прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании части ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга на рассмотрение Уполномоченного органа финансового агентства по _____________________ согласно нижеследующего:
1. Направления Программы/Механизма (отметить галочкой направление)
Первое направление "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" в рамках Программы
Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах в рамках Программы
Третье направление "Снижение валютных рисков предпринимателей" в рамках Программы
Кредитование приоритетных проектов в рамках Механизма
2. Сведения об открытии кредитной линии/предоставлении банковского займа
Наименование Банка
Целевое назначение кредита
Сумма кредита/лизинга
Ставка вознаграждения
Валюта кредита
Срок кредита/лизинга
Собственное участие в рамках Программы*
*Предприниматель по кредитам свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10% от общей стоимости реализации проекта. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
При этом по кредитам, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
3. Прогнозное освоение кредитных средств
Сумма (Договор банковского займа (далее – ДБЗ)/Транш)
Месяц. Год
4. Сведения об участнике
Наименование Предпринимателя
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/перерегистрации, № свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
№ __________өтініш-сауалнама
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде (бұдан әрі – Бағдарлама)/"Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларды кредиттеу тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына сәйкес Сізден төмендегіге сәйкес кредит/қаржы лизингінің шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені__________________________ бойынша қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығаруға бастамашылық етуді сұраймын:
1. Бағдарламаның/Тетіктің бағыттары (бағытты белгілеу қажет)
Бағдарлама шеңберінде "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты
Бағдарлама шеңберінде "Экономиканың басым салаларында және өндеу өнеркәсібі салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты
Бағдарлама шеңберінде "Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағыты
Тетік шеңберінде басым жобаларды кредиттеу
2. Кредиттік желі ашу/банктік қарыз ұсыну туралы мәлімет
Банк атауы
Кредиттің нысаналы мақсаты
Кредит/лизинг сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Кредит валютасы
Кредит/лизинг мерзімі
Бағдарлама шеңберінде өзінің қатысуы*
* 180 млн. теңгеден астам кредиттер бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз ету үшін ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-нан төмен емес деңгейде қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Кредит шарты бойынша міндеттемелердің орындалуын жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, бұл мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша жобаның іске асырылуына өзінің қатысуы талап етілмейді.
3. Кредиттік қаражаттың болжамды игерілуі
Сома (Банктік қарыз шарты (бұдан әрі – БҚШ/Транш)
Айы. Жылы
4. Қатысушы туралы мәліметтер
Кәсіпкердің атауы
Құрылтайшы (-лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәліктің №
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
Жұмыс тәжірибесі

11. Информация об участии в других государственных программах и применяемых в отношении Предпринимателя мерах государственной поддержки
№ п/п
Наименование государственной программы/меры государственной поддержки
Наименование государственного института развития
Дополнительная информация
12. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением, либо по запросу финансового агентства являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить финансового агентства.
2. Что обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за предоставление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция Предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом финансовое агентство вправе не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем, что:
1. Финансовое агентство вправе предоставлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные Предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентством документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Программы.
3. Финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой Предпринимателем о себе информации, а документы, предоставленные Предпринимателем, и оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы Предпринимателем (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и т.п.) не являются обязательством финансового агентства предоставить субсидирование или возместить понесенные Предпринимателем издержки.

11. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы және Кәсіпкерге
қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат
Р/с
Мемлекеттік бағдарламаның атауы/мемлекеттік қолдау шаралары
Мемлекеттік даму институтының атауы
Қосымша ақпарат
12. Кепілдіктер мен келісімдер
Кәсіпкер қаржы агенттігіне мынаны мәлімдеп, кепілдік береді:
1. Қаржы агенттігіне осы өтінішпен бірге не қаржы агенттігінің сұратуы бойынша берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат пен құжаттама анық болып табылады және төменде көрсетілген күнгі шындыққа толығымен сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда қаржы агенттігін дереу хабардар етуге міндеттенемін.
2. Қаржы агенттігінің бірінші талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген, банктік және коммерциялық құпияны құрайтын кез келген ақпарат пен құжаттарды ұсынуға және ашуға міндеттенемін.
3. Қаржы агенттігі көрсетілген мәлімдемелер мен кепілдіктердің шындыққа сай келуін тексеруге міндетті емес.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
5. Кәсіпкер өзінің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда осы өтініш көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкіндігімен келісемін, бұл ретте қаржы агенттігі кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы.
Кәсіпкер қаржы агенттігіне мыналарға келісім береді:
1. Қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпарат пен Кәсіпкер ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатында мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде субсидия алу үшін ғана ұсынылған.
3. Қаржы агенттігі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал Кәсіпкер ұсынған құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау ұсынылмаса да, қаржы агенттігінде сақталатын болады.
4. Қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ Кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидия алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеу және т.б.) қаржы агенттігінің субсидия беру немесе Кәсіпкерге келтірілген шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.

5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не буду.
13. Приложения
(документы, предусмотренные по _________________________________ направлению)
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) предпринимателя
(подпись, дата)
Приложение 3
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Государственной
программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Форма
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__" ____ 20__г. Субъект предпринимательства (далее – СП) "___________"
Копия: Акционерное общество (банк второго уровня)/Товарищество с ограниченной ответственностью (лизинговая компания) (далее – АО (БВУ)/ТОО (ЛК) "___________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" сообщает, что проект СП "_______________" был рассмотрен и одобрен "___" _________ 20___ года на заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках _________ направления Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"/Постановления Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года №820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" по вопросу субсидирования ставки вознаграждения.
Директор регионального филиала (далее – Директор РФ) _____________
Приложение 4
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Государственной
программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__" ____ 20__г. СП "__________"
Копия: АО (БВУ)/ТОО (ЛК) "___________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" рассмотрев проект СП "_______________" по вопросу субсидирования ставки вознаграждения на очередном заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках _________ направления Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"/Постановления Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" принял решение:

5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды растаймын және келісемін, кейіннен қаржы агенттігіне наразылық білдірмеймін.
13. Қосымшалар
(________________________________ бағыт бойынша көзделген құжаттар)
_________________________________________________________________
(Кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, күні)
Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
cубсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"___" ____________ 20___ ж. "________________"
Кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – КС)
Көшірмесі: Акционерлік қоғам АҚ (екінші деңгейдегі банк)/Жауапкершілігі шектеулі серіктестік (лизингтік компания) (бұдан әрі – АҚ (ЕДБ)/ЖШС (ЛК)"___________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ "_________________________"
КС жобасы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының/"Қолжетімді кредиттеу міндеттерін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысының ____________бағыты шеңберінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша қаржы агенттігі уәкілетті органының 20____ жылғы ________ "___" отырысында қарап, мақұлданғанын хабарлайды.
Өңірлік филиалдың директоры (бұдан әрі – ӨФ директоры) ____________
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"___" ____________ 20 ___ ж. "________________" КС
Көшірмесі: АҚ (ЕДБ)/ЖШС (ЖК) "___________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының/ "Қолжетімді кредиттеу міндеттерін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысының ___________бағыты шеңберінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша "____________________" КС жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының кезекті отырысында қарап, мыналар туралы шешім қабылдады:

1. Отказать _____________________ (причина отклонения).
2. Рекомендовать _____________________
Директор РФ ________________________
Приложение 5
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения в
рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса-2020"
форма
Отчет о субсидировании
за период с _____________ по ____________ г.
Наименование банка/банка развития/лизинговой компании
Место обращения Предпринимателя
Наименование Предпринимателя
IBAN код*
БИН
Номер ДБЗ/ ДФЛ (транша)
Дата ДБЗ/ДФЛ (транша)
Сумма кредита/ лизинга (транша)
1
2
3
4
5
6
7
8
Ставка вознаграждения по кредиту/ лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период
Сумма субсидий, списанная за период
9
10
11
12
13
Количество дней просроченных платежей по кредиту/лизингу
Детализация целевого использования кредита (транша)
14
15
Должностное лицо __________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
(подпись, печать)
Ответственный работник ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(подпись)
Примечание:
* - уникальный код идентификации договора субсидирования, генерируемый
банковской системой банка/банка развития
Приложение 6
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения в
рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса-2020"
форма
Отчет о субсидировании за счет средств, выделенных из Национального фонда
Республики Казахстан за период с _____________ по ____________ г.
Наименование банка/банка развития
Место обращения СП
Наименование СП
IBAN код**
БИН
Номер ДБЗ (транша)
Дата ДБЗ (транша)
Сумма кредита (транша), тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Ставка вознаграждения по кредиту (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, списанная за период, тенге
Детализация целевого использования кредита (транша)
Количество дней просроченных платежей по кредиту
9
10
11
12
13
14
15
Должностное лицо __________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
(подпись, печать)
Ответственный работник ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
(подпись)
Примечание:
* по кредитам, выданным за счет средств ЕНПФ, отчет о субсидировании
представляется отдельно по аналогичной форме.
** уникальный код идентификации договора субсидирования, генерируемый
банковской системой банка/банка развития.
Приложение 7
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения в
рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса-2020"
форма
Отчет о субсидировании региональному координатору Программы/в
уполномоченный орган за период с ____________ по _____________
Наименование банка/банка развития/лизинговой компании
Место обращения Предпринимателя
Наименование Предпринимателя
Номер ДБЗ/ ДФЛ (транша)
Дата ДБЗ/ ДФЛ (транша)
Сумма кредита/ лизинга (транша), тенге
1
2
3
4
5
6
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий списанная за период, тенге
7
8
9
10
11
Примечание:
*По проектам субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных
средств, а также кредитам, выданным за счет средств ЕНФП, отчет о субсидировании
региональному координатору Программы/в уполномоченный орган представляется отдельно
по аналогичной форме.
Приложение 8
к Правилам субсидирования
части ставки
вознаграждения в рамках Государственной
программы поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Перечень
товаров для субсидирования по кредитам в рамках проектов по переработке в агропромышленном комплексе

1. _____________________ бас тартылсын (кері қайтарудың себебі).
2. _____________________ ұсынылсын.
ӨФ директоры ____________________.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
нысан
_______жылдан бастап______ жылды қоса алғандағы кезеңдегі субсидиялау туралы есеп
Банктің/даму банкінің/лизинг-тік компанияның атауы
Кәсіп-кер жүгін-ген орын
Кәсіпкер-дің атауы
IBAN коды*
БСН
БҚШ
ҚЛШ (транш нөмірі)
БҚШ/ҚЛШ (транш) күні
Кредит/
лизинг
(транш) сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Кредит/лизинг (транш) бойынша
сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялар сомасы
Кезең ішінде шегерілген субсидиялар сомасы
9
10
11
12
13
Кредит/лизинг бойынша мерзімі өткен төлем күндерінің саны
Кредитті (траншты) нысаналы қолданудың егжей-тегжейлі деректері
14
15
Лауазымды тұлға _______________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), (қолы, мөрі)
Жауапты жұмыскер ______________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), (қолы)
Ескертпе:
* - банктің/даму банкінің банк жүйесі жасайтын субсидиялау шартының бірегей сәйкестендіру коды
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан _______жылдан бастап______ жылды қоса алғандағы кезең ішінде бөлінген қаражат есебінен субсидиялау туралы есеп*
Банктің/даму банкінің атауы
ЖКС өтініш берген жер
ЖКС атауы
IBAN код**
БСН
БҚШ (транш) нөмірі
БҚШ (транш) күні
Кредит (транш) сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Кредит (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Субсидия лау шартының нөмірі
Субсидия лау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезең ішінде есептен шығарылған субсидиялар сомасы, теңге
Кредитті (траншты) мақсатты пайдалануды нақтылау
Кредит бойынша мерзімі өткен күндер саны
9
10
11
12
13
14
15
Лауазымды адам _____________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, мөрі)
Жауапты жұмыскер ___________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе:
* БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша субсидиялау туралы есеп ұқсас нысан бойынша жеке ұсынылады.
**банктің/даму банкінің банктік жүйесінен туындайтын субсидиялау шартын сәйкестендірудің бірегей коды.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
нысан
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға _______жылдан бастап______ жылды қоса алғандағы кезеңдегі субсидиялау туралы есеп
Банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның атауы
Кәсіпкер жүгінген орын
Кәсіпкердің атауы
БҚШ/ҚЛШ (транш) нөмірі
БҚШ/ҚЛШ (транш) күні
Кредит/лизинг
(транш) сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Кредит/лизинг (транш) бойынша
сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезең ішінде шегерілген субсидиялар сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Ескертпе:
*Айналым қаражатын толтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау жобалары бойынша, сондай-ақ БЗЖҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша субсидиялау туралы есеп Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/ уәкілетті органға ұқсас нысан бойынша жеке беріледі.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
8-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешендегі өңдеу жобаларының шеңберіндегі кредиттер бойынша субсидиялауға арналған тауарлар тізбесі

Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 28.06.2019 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование группы товаров
Наименование общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
Перечень продуктов и товаров на выходе
1
2
3
4
5
I. ПРОДОВОЛЬСТВЕННЫЕ ТОВАРЫ
1
Продукты из мяса и мяса птицы
Переработка и консервирование мяса
1011
Производство свежего или замороженного мяса в тушах/тушках, или поделенного на части
Пищевые субпродукты
Переработка и консервирование мяса домашней птицы
1012
Забой домашней птицы на скотобойне, обработка или расфасовка мяса, производство свежего или замороженного мяса, поделенного на части
2
Молочная и сырная продукция
Переработка молока и производство сыра
1051
Производство свежего натурального пастеризованного, стерилизованного, гомогенизированного и/или ультра очищенного молока
Производство напитков на молочной основе
Производство сметаны из свежего цельного, пастеризованного, стерилизованного и гомогенизированного молока
Производство сухого молока или сгущенного молока, молока или сливок в твердой форме
Производство сливочного масла, йогурта, сыра и творога, кефира, сливок, сыворотки, казеина или лактозы
Производство мороженого
1052
Производство мороженого
3
Переработка и консервирование фруктов и овощей
Переработка и консервирование картофеля
1031
Производство обработанного замороженного картофеля, сухого картофельного пюре, закусок из картофеля, картофельных чипсов, картофельной муки и мучки
4
Продукты из рыбы, ракообразных и моллюсков
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков
1020
Подготовка и хранение рыбы, ракообразных и моллюсков: заморозка, глубокая заморозка, сушка, обработка, копчение, засол, консервирование и т.д.
Производство рыбы, ракообразных и моллюсков: филе рыбы, икры, искусственной икры и т.д.
Производство рыбных продуктов для употребления в пищу людьми или для кормления животных, производство муки и растворимых веществ из рыбы и прочих водных видов животных, непригодных для употребления в пищу людьми, деятельность судов, направленную на переработку и хранение рыбы, переработку морских водорослей
5
Сельское хозяйство
Производство солода

Ескерту. Қағида 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 28.06.2019 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Тауарлар тобының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
Шығарылатын өнімдер мен тауарлардың тізбесі
1
2
3
4
5
І. АЗЫҚ-ТҮЛІК ТАУАРЛАРЫ
1
Еттен және құс етінен жасалған өнімдер
Етті өңдеу және консервілеу
1011
Ұша/шағын ұша түрінде немесе мүшеленген жас немесе тоңазытылған ет өндірісі
Тағамдық субөнімдер
Үй құсының етін өңдеу және консервілеу
1012
Қасапханада үй құстарын сою, етті өңдеу немесе өлшеп орау, мүшеленген жас немесе мұздатылған ет өндірісі
2
Сүт және ірімшік өнімдері
Сүтті өңдеу және ірімшік жасау
1051
Жаңа сауылған, пастерленген табиғи, зарарсыздандырылған, гомогенделген және/немесе ультра тазартылған сүт өндірісі
Сүт негізіндегі сусындар өндірісі
Жаңа сауылған қаймағы алынбаған, пастерленген, зарарсыздандырылған және гомогенделген сүттен қаймақ жасау
Құрғақ сүт немесе қоюлатылған сүт, қатты түрдегі сүт немесе кілегей өндірісі
Сары май, йогурт, ірімшік және сүзбе, айран, кілегей, сары су, казеин немесе лактоза өндірісі
Балмұздақ өндірісі
1052
Балмұздақ өндірісі
3
Жемістер мен көкөністерді өңдеу және консервілеу
Картопты өңдеу және консервілеу
1031
Өңделген мұздатылған картоп, құрғақ картоп езбесінің, картоптан жасалған басытқы, картоп қытырлақтары, картоп ұны мен түйіршіктерінің өндірісі
4
Балықтан, шаян тәрізділер мен моллюскілерден жасалған өнім
Балықты, шаян тәрізділер мен моллюскілерді өңдеу және консервілеу
1020
Балық, шаян тәрізділер мен моллюскілерді дайындау және сақтау: мұздату, терең мұздату, кептіру, өңдеу, сақтау, тұздау, консервілеу және т.б.
Балық, шаян тәрізділер мен моллюскілер өндірісі: балық сүбесі, уылдырық, жасанды уылдырық және т.б.
Адамдардың тамаққа пайдалануы үшін немесе жануарларды азықтандыру үшін балық өнімдерінің өндірісі, адамдардың тамаққа пайдалануына жарамсыз балықтан және өзге де су жануарларының түрлерінен ұн және еритін заттар өндірісі, кемелердің балықты қайта өңдеуге және сақтауға, теңіз балдырларын қайта өңдеуге бағытталған қызметі
5
Ауыл шаруашылығы
Уыт өндірісі

1106
Производство солода
6
Масло-жировая продукция
Производство масел и жиров
1041
Производство растительного неочищенного масла: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного
Производство очищенного растительного масла: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного
Переработка растительного масла: перегонку, кипячение, дегидрацию, гидрогенизацию и т.д.
Производство маргарина и аналогичных пищевых жиров
1042
Производство маргарина
Производство смесей и т.п.
Производство комбинированных жиров для приготовления пищи
7
Производство прочих продуктов питания
Производство пряностей и приправ
1084
Производство специй, соусов и приправ: майонеза, горчичной муки и мучки, горчицы и т.д.
Производство уксуса
Переработка соли для засолки продуктов, например йодированная соль
Производство прочих продуктов питания, не включенных в другие категории
1089
Производство яичных продуктов, яичного альбумина, яичного порошка и меланжа
Производство прочих продуктов питания, не включенных в другие категории
10899
Производство искусственного меда и карамели
Производство скоропортящихся готовых продуктов питания, таких как сандвичи, свежая пицца (полуфабрикат)
Производство активных биологических добавок и прочих продуктов питания, не включенных в другие категории
Производство фаршей из мяса, рыбы, ракообразных или моллюсков
Производство не молочных продуктов и сыров
Производство искусственных концентратов
8
Производство напитков
Производство минеральных вод и других безалкогольных напитков

1106
Уыт өндірісі
6
Май–тоңмай өнімі
Май мен тоңмай өндірісі
1041
Тазартылмаған өсімдік майының өндірісі: қытайбұршақ, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр
Тазартылған өсімдік майының өндірісі:қытайбұршақ, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр
Өсімдік майын өңдеу: айдау, қайнату, дегидрация, гидрогенизация және т.б.
Маргарин және ұқсас тағамдық тоңмай өндірісі
1042
Маргарин өндірісі
Қоспалар және т.б. өндірісі
Тамақ дайындауға арналған құрама тоңмай өндірісі
7
Өзге тамақ өнімдерінің өндірісі
Татымдылықтар мен дәмдеуіштер өндірісі
1084
Дәмқосарлар, тұздықтар мен дәмдеуіштер: майонез, қыша ұны мен дән түйіршіктерінің, қыша және т.б. өндірісі
Сірке суы өндірісі
Өнімдерді тұздау үшін тұзды өңдеу, мысалы йодталған тұз
Басқа санаттарға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерінің өндірісі
1089
Жұмыртқа өнімдерінің, жұмыртқа альбуминінің, жұмыртқа ұнтағы мен меланж өндірісі
Басқа санаттарға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерінің өндірісі
10899
Жасанды бал және карамель өндірісі
Сандвич, жаңа пісірілген пицца (жартылай фабрикат) сияқты тез бұзылатын дайын тамақ өнімдерінің өндірісі)
Басқа санаттарға енгізілмеген белсенді биологиялық қоспалар мен өзге де тамақ өнімдерінің өндірісі
Еттен, балықтан, шаян тәрізділерден немесе моллюскілерден жасалған тартылған ет өндірісі
Сүт өнімдері мен ірімшік өндірісі
Жасанды концентраттар өндірісі
8
Сусындар өндірісі
Минералды сулар мен басқа да алкогольсіз сусындар өндірісі

1107
Производство природной минеральной воды и прочих минеральных вод в бутылках
Производство безалкогольных напитков: безалкогольных ароматизированных и/или подслащенных напитков: лимонада, оранжада, колы, фруктовых напитков, тоников и т.д.
Приложение 9
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения в
рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса-2020"
Перечень товаров для субсидирования по кредитам в рамках проектов по производству в агропромышленном комплексе

1107
Шөлмектердегі табиғи минералды су және өзге де минералды сулар өндірісі
Алкогольсіз сусындар өндірісі: алкогольсіз хош иістендірілген және/немесе тәттілендірілген сусындар: лимонад, оранжад, кола, жеміс сусындары, тониктер және т.б.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
9-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешендегі өндіріс жобалары шеңберіндегі кредиттер бойынша субсидиялауға арналған тауарлар тізбесі

0111
Выращивание масличных семян, таких как: соевые бобы, земляной орех, семена хлопка, клещевина обыкновенная, семена льна, семена горчицы, семена масличной нуги, семена рапса, семена сафлора красильного, семена кунжута, семена подсолнуха, прочие масличные семена
Выращивание овощей и бахчевых, корнеплодов и клубнеплодов
0113
Выращивание овощей, в том числе томаты, лук репчатый, лук-шалот, чеснок, лук-порей и прочие луковичные овощи, капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, капуста листовая и аналогичные съедобные овощи, морковь, репа, сельдерей корневой, редис и прочие аналогичные съедобные корнеплоды, перец, огурцы и корнишоны, сахарная и столовая свекла
Выращивание семян овощей, картофеля, сахарной свеклы
Выращивание бахчевых, в том числе арбуза, дыни и тыквы
Выращивание волокнистых прядильных культур
0116
Выращивание хлопка, льна
Выращивание семян хлопка
Выращивание прочих сезонных культур
0119
Выращивание брюквы, кормовой свеклы, кормовой зелени, клевера, люцерны, эспарцета, кормовой кукурузы и прочих трав, кормовой капусты и простых кормовых продуктов
Выращивание гречихи
Выращивание семян свеклы (за исключением семян сахарной свеклы) и семена кормовых растений
Выращивание винограда
0121
Винный виноград и столовые сорты винограда
Выращивание семечковых и косточковых плодов
0124
Выращивание семечковых и косточковых плодов: яблоки, абрикосы, вишня и черешня, персики и гладкие персики, груши и айва, слива и терн
Выращивание прочих видов плодовых деревьев, кустарников и орехов
0125
Выращивание ягод: черники/голубики, смородины, крыжовника, киви, малины, клубники/земляники, прочих видов
Выращивание семян плодов
Выращивание съедобных орехов: миндаля, кешью, каштанов, фундука/лесного ореха, фисташек, грецкого ореха, прочих видов орехов
Выращивание прочих видов плодовых деревьев, кустарников: плодов рожкового дерева
Разведение прочих пород скота и буйволов

0111
Қытайбұршақ, жер жаңғағы, мақта тұқымы, кәдімгі майкене, зығыр тұқымы, қыша тұқымы, майлы нуга тұқымы, рапс тұқымы, бояғыш мақсары тұқымы, күнжіт тұқымы, күнбағыс тұқымы, өзге де майлы тұқымдар сияқты майлы тұқымдарды өсіру
Көкөністер және бақша өнімдерін, тамыржемістілер мен түйнекжемістілерді өсіру
0113
Көкөніс, оның ішінде қызанақ, басты пияз, шалот пиязы, сарымсақ, порей пиязы және басқа да пиязды көкөністер, қауданды қырыққабат, гүлді қырыққабат, кольраби, жапырақты қырыққабат және басқа да осыған ұқсас жеуге жарамды көкөністер, сәбіз, шалқан, тамыр балдыры, шалғам басқа да осыған ұқсас жеуге жарамды тамыржемістілер, бұрыш, қияр мен корнишон, қант қызылшасы және асханалық қызылша, көкөніс, картоп, қант қызылшасының тұқымдарын өсіру
Бақша дақылдарын өсіру, оның ішінде қарбыз, қауын және асқабақ өсіру
Талшықты иіру дақылдарын өсіру
0116
Мақта, зығыр өсіру
Мақта тұқымын өсіру
Басқа да маусымдық дақылдарды өсіру
0119
Тарна, жемдік қызылша, жем-шөп, беден, жоңышқа, эспарцет, жемдік жүгері және басқа шөптерді, жемдік қырыққабат және қарапайым жемдік өнімдерді өсіру
Қарақұмық өсіру
Қант қызылшасы (қант қызылшасы тұқымдарын қоспағанда) және азықтық өсімдіктер тұқымын өсіру
Жүзім өсіру
0121
Шарап жүзімі және жүзімнің асханалық сорттары
Дәнді жемістер және сүйекті жемістер өсіру
0124
Дәнді және сүйекті жемістер: алма, өрік, шие және қызыл шие, шабдалы және тақыр шабдалы, алмұрт және беже, қара өрік және шомыр өсіру
Өзге де жеміс ағаштарын, бұталар мен жаңғақ түрлерін өсіру
0125
Жидек өсіру: қарақат/көкжидек, қарақат, қарлыған, киви, таңқурай, құлпынай/бүлдірген, өзге де жеміс түрлері
Жемістердің тұқымдарын өсіру
Жеуге жарамды жаңғақтарды өсіру: бадам, кешью, талшын, фундук/орман жаңғағы, пісте, грек жаңғағы, басқа да жаңғақ түрлері
Жеміс ағаштарының, бұталардың басқа түрлерін өсіру: айлауық жемістері
Малдың және қодастың басқа да тұқымдарын өсіру

0142
Разведение крупного рогатого скота и буйволов для получения мяса
Разведение молочных пород скота
0141
Выращивание и разведение молочных пород скота
Получение сырого молока
Разведение лошадей
0143
Разведение и выращивание лошадей
Разведение верблюдов и верблюдовых
0144
Разведение и размножение верблюдов и верблюдовых
Разведение овец и коз
0145
Разведение и размножение овец и коз
Производство сырого молока овец и коз
Заготовка шерсти
Заготовка шкурок ягнят
Разведение свиней и поросят
0146
Поросята, свиньи, мясо свинины
Птицеводство
0147
Производство инкубационных яиц
Разведение и размножение домашней птицы: кур, индюков, уток, гусей и т.д.
Производство яиц*
Разведение прочих видов животных
0149
Пчеловодство и производство меда и пчелиного воска
2
Продукты из рыбы, ракообразных и моллюсков
Морская аквакультура
0321
Разведение рыбы в морской воде, включая разведение аквариумных рыб, производство икры моллюсков (устриц, мидий и т.д.), омаров, креветок, мальков рыб и их ручную обработку, выращивание красных водорослей и прочих съедобных водорослей, разведение ракообразных, двустворчатых моллюсков, прочих моллюсков и других водных видов животных в морской воде, аквакультуру в морской воде, аквакультуру в соленой воде в резервуарах
Инкубаторные станции по разведению морских видов рыбы, теплые морские фермы
Пресноводная аквакультура
0322
Разведение рыбы в пресной воде, включая разведение пресноводных аквариумных видов рыб, разведение пресноводных ракообразных, двустворчатых моллюсков, прочих моллюсков и других видов водных животных, работу инкубаторных станций (пресноводных)
Разведение лягушек
Пресноводное рыболовство
0312
Рыбная ловля на коммерческой основе во внутренних водах
Отлов ракообразных и моллюсков в пресных водах
Отлов морских видов животных в пресных водах
Сбор пресноводных материалов
* Только на инвестиционные цели
Приложение 10
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
в рамках Государственной
программы поддержки
и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Перечень товаров для субсидирования по кредитам в рамках проектов по обрабатывающей промышленности и услугам

0142
Ет алу үшін ірі қара мал және қодас өсіру
Малдың сүтті тұқымдарын өсіру
0141
Малдың сүтті тұқымдарын өсіру және өсіру
Шикі сүт алу
Жылқы өсіру
0143
Жылқы өсіру
Түйелер мен түйе тұқымдастарды өсіру
0144
Түйелер мен түйе тұқымдастарды өсіру және молайту
Қой мен ешкі өсіру
0145
Қой мен ешкі өсіру және молайту
Қой мен ешкінің шикі сүтін өндіру
Жүн дайындау
Қозылардың терілерін дайындау
Шошқа және торай өсіру
0146
Торайлар, шошқалар, шошқа еті
Құс шаруашылығы
0147
Инкубациялық жұмыртқа өндірісі
Үй құстарын өсіру және көбейту: тауық, күркетауық, үйрек, қаз және т.б.
Жұмыртқа өндірісі*
Жануарлардың өзге де түрлерін өсіру
0149
Омарта шаруашылығы және бал мен бал балауызы өндірісі
2
Балықтан, шаян тәрізділер мен моллюскілерден жасалған өнімдер
Теңіз акваөсіру
0321
Аквариум балықтарын өсіруді, моллюскілер (устрица, мидия және т.б.) уылдырығының, ірі теңіз шаяндарының, асшаяндардың, балық шабақтарының өндірісін және оларды қолмен өңдеуді қоса алғанда, теңіз суында балық өсіру, қызыл балдырлар мен басқа да жеуге жарамды балдырларды өсіру, шаян тәрізділерді, қос жақтаулы моллюскілерді, теңіз суындағы басқа да моллюскілер мен басқа да су жануарларының түрлерін, теңіз суындағы акваөсіру, резервуарларда тұздалған суда акваөсіру
Теңіз балықтарының түрлерін өсіру жөніндегі инкубаторлық станциялар, жылы теңіз фермалары
Тұщы су акваөсіру
0322
Тұщы су балықтарының аквариумдық түрлерін өсіруді, тұщы суды мекендейтін шаян тәрізділерді, қос жақтаулы моллюскілерді, өзге де моллюскілерді және су жануарларының басқа да түрлерін өсіруді, инкубаторлық станциялардың (тұщы су) жұмысын қоса алғанда, тұщы суда балық өсіру
Бақа өсіру
Тұщы суда балық аулау
0312
Ішкі суларда коммерциялық негізде балық аулау
Тұщы суларда шаян тәрізділер мен моллюскілерді аулау
Тұщы суларда теңіз жануарларының түрлерін аулау
Тұщы су материалдарын жинау
* Тек инвестициялық мақсаттарға
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
10-қосымша
Өңдеу өнеркәсібі және көрсетілетін қызметтер жобаларының шеңберіндегі кредиттер бойынша субсидиялауға арналған тауарлар тізбесі

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 943 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
№п/п
Наименование группы товаров
Наименование общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
Перечень продуктов и товаров на выходе
1
2
3
4
5
I. ПРОДОВОЛЬСТВЕННЫЕ ТОВАРЫ
1
Продукты из мяса и мяса птицы
Производство продуктов из мяса и мяса домашней птицы

Ескерту. Қағида 10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1061 қаулыларымен.
Р/с № Тауарлар тобының атауы Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші Шығарылатын өнімдер мен тауарлардың тізбесі
1 2 3 4 5
I. АЗЫҚ-ТҮЛІК ТАУАРЛАРЫ
1
Еттен және құс етінен жасалған өнімдер
Еттен және үй құсының етінен жасалған өнімдер өндірісі

1013
Производство сушеного, засоленного или копченого мяса, готовые рулеты
Производство мясопродуктов: колбасы, салями, кровяной колбасы, выдержанной сухой колбасы, сервелата, болонской копченой колбасы, головы, рулетов, вареной ветчины
2
Производство прочих продуктов питания
Производство сахара
1081
Производство сахара из сахарной свеклы
Производство какао, шоколада и сахаристых кондитерских изделий
1082
Производство шоколада и шоколадных конфет
Производство сахарных конфет: карамели, какао, нуги, помадки, белого шоколада
Производство жевательной резинки
Производство засахаренных фруктов
Производство орехов в шоколаде, цукатов
Производство конфет, подушечек, пастилок
3
Детское питание
Производство детского питания и диетических пищевых продуктов
1086
Производство продуктов питания, используемых для специальных диет: детского питания; дополнительных молочных и прочих продуктов питания; продуктов питания для детей младшего возраста; низкокалорийных продуктов и продуктов с пониженной калорийностью
4
Производство продуктов мукомольной промышленности, крахмалов и крахмальных продуктов
Производство крахмала и продукции из крахмала
1062
Производство крахмала из риса, картофеля, кукурузы, пшеницы
Измельчение сырой кукурузы
Производство глюкозы и (или) глюкозно-фруктозного сиропа, сахарного сиропа, мальтозы, инулина
Производство клейковины
Производство кукурузного масла
Производство продуктов мукомольно-крупяной промышленности
1061
Производство сухих бобовых зерен, кореньев или стеблей, или съедобных орехов
Производство зерновых продуктов питания, таких как сухие завтраки
Производство мучных смесей и готовых мучных смесей и теста для хлеба, тортов, пирожных, пирогов и бисквитов, печенья или блинов
Производство пшеничных хлопьев, ржаных, овсяных, кукурузных или прочих зерновых хлопьев
5
Производство хлебобулочных и мучных изделий
Производство сухарей и печенья; производство мучных кондитерских изделий, тортов, пирожных, пирогов и бисквитов, предназначенных для длительного хранения
1072
Производство сухарей, печенья и прочих сухих хлебопекарных продуктов
Производство мучных кондитерских изделий и тортов, пирожных, пирогов и бисквитов, предназначенных для длительного хранения
Производство таких изделий как печенье, крекеры, крендели и т.д., соленых и сладких
Производство макаронных изделий
1073
Производство макарон, лапши и (или) лапши и полуфабрикатов из них (быстрого приготовления)
Производство консервированных или замороженных продуктов из теста, в т.ч. макаронных изделий
6
Готовые пищевые продукты (в промышленных масштабах)
Производство приготовленных пищевых продуктов

1013
Кептірілген, тұздалған немесе ысталған ет өндірісі, дайын орамалар
Ет өнімдерін: шұжық, салями, қызыл шұжық, сүрленген құрғақ шұжық, сервелат, ысталған болон шұжығы, бас, орамалар, пісірілген ветчина жасау
2
Өзге де тамақ өнімдерінің өндірісі
Қант өндірісі
1081
Қант қызылшасынан қант жасау
Какао, шоколад және қантты кондитерлік тағамдар өндірісі
1082
Шоколад және шоколад кәмпиттерінің өндірісі
Қантты кәмпиттер: карамель, какао, нуга, помадка, ақ шоколад өндірісі
Сағыз өндірісі
Қантталған жемістер өндірісі
Шоколадты жаңғақ, цукат өндірісі
Кәмпиттер, жастықша кәмпиттер, қақ өндірісі
3
Балалар тағамы
Балалар тағамының және диеталық тамақ өнімдерінің өндірісі
1086
Арнайы диеталар үшін пайдаланылатын тамақ өнімдерін: балалар тағамын; қосымша сүт және басқа да тамақ өнімдерін; сәбилерге арналған тамақ өнімдерін; калориясы аз және калориясы азайтылған өнімдерді жасау
4
Ұн тарту өнеркәсібі өнімдерінің, крахмалдар мен крахмал өнімдерінің өндірісі
Крахмал және крахмалдан жасалған өнімдер өндірісі
1062
Күріштен, картоптан, жүгеріден, бидайдан крахмал жасау
Шикі жүгеріні майдалау
Глюкоза және (немесе) глюкоза-фруктоза шәрбатын, қант шәрбатын, мальтоза, инулин жасау
Дәннің маңызын жасау
Жүгері майын жасау
Ұн-жарма өнеркәсібі өнімдерінің өндірісі
1061
Құрғақ бұршақ дәндерінің, тамырлар немесе сабақтар немесе жеуге жарамды жаңғақтар өндірісі
Құрғақ таңғы ас сияқты дәнді тамақ өнімдерінің өндірісі
Ұн қоспаларының және нанға, тортқа, бәлішке, пирогтар мен бисквиттерге, печеньелерге немесе құймақтарға арналған, дайын ұн қоспалары мен қамырлар өндірісі
Бидай қауыздарының, қара бидай, сұлы, жүгері немесе басқа да дән қауыздарының өндірісі
5
Нан-бөлке және ұннан жасалған өнімдер өндірісі
Кептірілген нан және печенье өндірісі; ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік бұйымдар, торттар, тәтті тоқаштар, бәліштер және бисквиттер өндірісі
1072
Кептірілген нан, печенье және өзге де құрғақ нан пісіру өнімдерінің өндірісі
Ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік бұйымдар мен торттар, тәтті тоқаштар, бәліштер мен бисквиттер өндірісі
Печенье, крекерлер, крендельдер және т.б. сияқты тұздалған және тәтті өнімдер өндірісі
Макарон өнімдерінің өндірісі
1073
Макарондар, кеспелер, кеспе және (немесе) олардан жасалған жартылай фабрикаттар (тез дайындалатын) өндірісі
Қамырдан жасалған консервіленген немесе тоңазытылған өнімдер, оның ішінде макарон өнімдерінің өндірісі
6
Дайын тамақ өнімдері (өндірістік ауқымда)
Дайындалған тамақ өнімдерінің өндірісі

1085
Производство мясных блюд
Производство рыбных блюд, включая рыбный фарш
Производство блюд из овощей
Производство замороженной пиццы или пиццы, подготовленной для хранения иными способами
7
Переработка и консервирование фруктов и овощей
Производство фруктовых и овощных соков
1032
Производство соков из фруктов и (или) овощей
Производство концентратов из свежих фруктов и овощей
Прочие виды переработки и консервирования фруктов и овощей

1085
Ет тағамдарының өндірісі
Тартылған балық етін қоса алғанда, балық тағамдарының өндірісі
Көкөністерден жасалған тағамдар өндірісі
Тоңазытылған пицца немесе өзге тәсілмен сақтау үшін дайындалған пицца өндірісі
7
Жемістер мен көкөністерді өңдеу және консервілеу
Жеміс және көкөніс шырындарының өндірісі
1032
Жемістерден және (немесе) көкөністерден жасалған шырындар өндірісі
Жас жемістерден және көкөністерден жасалған концентраттар қойылтпалар өндірісі
Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеудің және консервілеудің өзге де түрлері

1039
Производство продуктов питания, состоящих в основном из фруктов или овощей, за исключением готовых блюд в замороженном или консервированном виде
Хранение фруктов, орехов или овощей: заморозка, сушка, пропитывание в масле или уксусе, консервирование и т.д.
Производство продуктов питания из фруктов или овощей
Производство джемов, мармеладов и столового желе
Обжаривание орехов
Производство пасты и прочих продуктов питания из орехов
8
Производство кормов для животных
Производство готовых кормов для животных, содержащихся на фермах

1039
Мұздатылған немесе консервіленген түрдегі дайын тағамдарды қоспағанда, негізінен жемістерден немесе көкөністерден тұратын тамақ өнімдерінің өндірісі
Жемістерді, жаңғақтарды немесе көкөністерді сақтау: мұздату, кептіру, май немесе сірке суын сіңіру, консервілеу және т.б.
Жемістерден немесе көкөністерден тамақ өнімдерінің өндірісі
Джемдер, мармеладтар және асханалық желе өндірісі
Жаңғақ қуыру
Жаңғақтардан жасалатын паста және өзге де азық-түлік өнімдерінің өндірісі
8
Мал азығының өндірісі
Фермаларда ұсталатын жануарларға арналған дайын азық өндірісі

1439
Производство вязаных или трикотажных изделий и прочих готовых изделий, таких как: пуловеры, свитера, кардиганы, вязаные кофты, жилеты и подобные изделия
Производство спецодежды
1412
Производство спецодежды
Производство верхней одежды
1413
Производство верхней одежды для мужчин, женщин и детей: пальто, костюмов, жакетов, брюк, юбок, шляп и шапок
Производство прочих видов верхней одежды, изготовленных из тканых, вязаных или трикотажных тканей, не тканых, за исключением верхней одежды из кожи
12
Нижнее белье
Производство нижнего белья

1439
Пуловерлер, свитерлер, кардигандар, тоқылған кофталар, жилеттер және осындай бұйымдар сияқты тоқылған немесе трикотаж бұйымдар және басқа да дайын бұйымдар өндірісі
Арнайы киім өндірісі
1412
Арнайы киім өндірісі
Сырт киім өндірісі
1413
Ерлерге, әйелдерге және балаларға арналған сырт киім: пальто, костюмдер, жакеттер, шалбарлар, белдемшелер, қалпақтар мен баскиімдер өндірісі
Былғарыдан жасалған сырт киімнен басқа, тоқыма, тоқылған немесе тоқыма емес трикотаж маталардан жасалған сырт киімдердің өзге де түрлерінің өндірісі
12
Іш киім
Іш киім өндірісі

1414
Производство нижнего белья и ночного белья из тканых, вязаных или трикотажных тканей, кружев для женщин, мужчин и детей: рубашек, футболок, кальсонов, шорт, пижам, ночных сорочек, платьев, блуз, нижних юбок, комбинаций, бюстгальтеров, корсетов
Производство вязаных и трикотажных чулочных изделий
1431
Производство чулочных изделий, включая носки, трико и колготки
13
Материалы для производства текстильных и кожаных изделий
Производство текстильных изделий
13
Производство хлопчатобумажной ткани, включая смешанную, искусственную или синтетическую пряжу (полипропилен), волокна хлопкового, подвергнутого кардо-, или гребнечесанию
Производство тканых материалов, таких как синель, махровая ткань, марля
Производство шерстяной ткани, включая смешанную, искусственную или синтетическую пряжу (полипропилен)
Производство шелковой ткани, включая смешанную, искусственную или синтетическую пряжу (полипропилен)
Производство тканей из льна
Производство прочих тканей, например, из китайской крапивы, джута, лыка и специальной пряжи
Производство тканей из стекловолокна
Производство карбонидных и арамидных ниток
Производство искусственного меха ткацким способом
Подготовка и прядение текстильных волокон
1310
Производство хлопчатобумажного волокна, хлопковой пряжи
Прядение и производство пряжи из шерсти для ткацкой и швейной промышленности, для продажи и дальнейшей переработки
Производство пряжи льняного типа для ткацкой и швейной промышленности, для продажи и дальнейшей переработки
Прядение прочих текстильных волокон
Производство веревок, канатов, бечевок, шнурков, шнуров и плетение сетей
1394
Производство шпагата, канатов, веревок и тросов из текстильных волокон, лент и аналогичных материалов, с пропиткой и без пропитки, с покрытием, защищенных или не защищенных оболочкой из резины или пластмассы
Производство сетей из шпагата, канатов и веревок
Производство изделий из веревок и сетного полотна: рыболовных сетей, предохранительных сеток на судах, защитных средств, используемых при разгрузочных работах, строп, веревок или тросов с металлическими кольцами и т.п.
Дубление и выделка кожи

1414
Әйелдерге, ерлер мен балаларға арналған тоқыма, тоқылған немесе трикотаж маталардан, шілтерден жасалған іш киімдер және түнгі киімдер: жейделер, футболкалар, кальсондар, келтешалбарлар, пижамалар, түнгі жейделер, көйлектер, блузалар, ішкі белдемшелер, комбинациялар, бюстгальтерлер, корсеттер өндірісі
Тоқылған және трикотаж шұлық бұйымдарының өндірісі
1431
Ұйықтарды, триколарды және колготкаларды қоса алғанда, шұлық бұйымдарының өндірісі
13
Тоқыма және былғары бұйымдарын өндіруге арналған материалдар
Тоқыма бұйымдарының өндірісі
13
Аралас, жасанды немесе синтетикалық иірілген жіпті (полипропилен) қоса алғанда, түтілмеген немесе тарақпен таралмаған мақта талшықтары, мақта-мата, мақта талшығы өндірісі
Шашақ жіп, махер мата, дәке тәрізді тоқылған материалдар өндірісі
Жасанды немесе синтетикалық иірілген жіпті (полипропилен) қоса алғанда, жүн мата өндірісі
Аралас, жасанды немесе синтетикалық иірілген жіпті (полипропилен) қоса алғанда, жібек мата өндірісі
Зығыр мата өндірісі
Басқа да маталар өндірісі, мысалы, қытай қалақайынан, кендірден, жөкеден және арнайы иірілген жіптен
Шыны талшығынан жасалған маталар өндірісі
Карбонидті және арамидті жіптер өндірісі
Тоқу әдісімен жасанды тері өндірісі
Текстиль талшықтарын дайындау және иіру
1310
Мақта талшығының, мақта иірімжібінің өндірісі
Тоқыма және тігін өнеркәсібі үшін сату және одан әрі өңдеу үшін жүннен иірімжіп иіру және жасау
Тоқыма және тігін өнеркәсібі үшін сату
және одан әрі өңдеу үшін зығыр иірімжібін жасау
Өзге де текстиль талшықтарын иіру
Жіптер, арқандар, жіңішке арқандар, жіңішке баулар, баулар өндірісі және тор тоқу
1394
Текстиль талшықтарынан, таспалардан және ұқсас материалдардан жасалған, сіңдірілген және сіңдірілмеген, қапталған, резеңкеден немесе пластмассадан жасалған қабықшамен қорғалған немесе қорғалмаған шпагат, арқан, жіп және трос өндірісі
Шпагаттан, арқандар мен жіптерден тор жасау
Арқандар мен торлы матадан жасалған бұйымдар: балық аулау торлары, кемелердегі сақтандыру торлары, түсіру жұмыстары кезінде пайдаланылатын қорғау құралдары, металл шығыршықтары бар матауыштар, жіптер немесе тростар өндірісі және т.б.
Теріні илеу және өңдеу

15111
Дубление, окрашивание и выделка шкур и кожи
Производство замши, нубука, гладкой или металлизированной кожи
14
Обувь и принадлежности к ней
Производство обуви
1520
Производство обуви из любых материалов любыми способами, включая формовку
Производство кожаных и резиновых частей обуви: наружных и внутренних частей, подошв, каблуков
2. ИЗДЕЛИЯ ДЛЯ ДОМА И ОФИСА
15
Бытовая химия
Производство мыла и моющих, чистящих и полирующих средств

15111
Тері мен былғарыны илеу, бояу және өңдеу
Күдері, қашалған былғары, тегіс немесе металдандырылған тері өндірісі
14
Аяқ киім және оның керек-жарақтары
Аяқ киім өндірісі
1520
Қалыптауды қоса алғанда, аяқ киімді кез келген материалдардан кез келген тәсілмен жасау
Аяқ киімдердің былғары және резеңке бөліктерін: сыртқы және ішкі бөліктерін, ұлтанын, өкшесін жасау
2. ҮЙГЕ ЖӘНЕ КЕҢСЕГЕ АРНАЛҒАН БҰЙЫМДАР
15
Тұрмыстық химия
Сабын мен жуғыш, тазартқыш және жылтыратқыш заттар өндірісі

2041
Производство органических поверхностно-активных препаратов
Производство бумаги, салфеток, покрытых или пропитанных моющими средствами
Производство глицерина
Производство мыла, за исключением косметического мыла
Производство поверхностно-активных препаратов: стиральных порошков в твердой или жидкой форме и прочих моющих средств, препаратов для мытья посуды, ароматизирующих и смягчающих средств для добавления при стирке
Производство очищающих и полирующих средств: освежителей воздуха, искусственного воска, средств по уходу за кожаными изделиями, полиролей для мебели и деревянных поверхностей, полиролей для стеклянной и металлической поверхностей, чистящих паст и порошков, включая салфетки, покрытые или пропитанные подобными средствами
16
Ковры
Производство ковров и ковровых изделий
1393
Производство текстильных покрытий, включающих ковры, паласы и половики, напольные покрытия
Производство войлочных покрытий
17
Текстильные и иные изделия для дома
Производство готовых текстильных изделий, кроме одежды
1392
Производство готовых изделий из любых текстильных материалов, включая вязаные или трикотажные ткани: шерстяных одеял, включая пледы, постельного, столового, туалетного или кухонного белья, стеганых, пуховых одеял, пуфиков, подушек, спальных мешков
Производство готовых предметов меблировки: штор, занавесок, постельных покрывал, кухонных полотенец, тряпок для мытья посуды
Производство трикотажного полотна
1391
Производство и переработка вязаных или трикотажных тканей: ворсистых, сетчатых и тюлевых тканей
18
Бытовые изделия хозяйственной принадлежности
Производство резинотехнических изделий
22191
Производство прочей продукции из природной или синтетической резины, не вулканизированной, вулканизированной резины или резины повышенной прочности: резиновых пластин, листов, полос, валиков, и т.д.; камер для шин, труб и шлангов; резиновых конвейерных или трансмиссионных ремней; одежды из эластика (цельной, без швов); резиновых подметок и прочих резиновых частей для обуви; резиновых ниток и шнуров; резиновой пряжи и тканей; резиновых ободов, гарнитур и печати; резиновых изделий, включающих надувные резиновые матрасы, надувные шары
Производство щеток и кистей из резины
Производство резиновых труб
Производство расчесок и гребней из твердой резины, заколок для волос, бигудей и т.д.
Производство ремонтных материалов из резины
Производство прорезиненных текстильных тканей, где резина служит основным материалом
Производство плавательных матрасов из резины
Производство плавательных шапочек из резины
Производство нырятельных костюмов из резины
Производство пластиковых упаковок для товаров

2041
Органикалық беткі-белсенді препараттар өндірісі
Жуғыш құралдар себілген немесе сіңірілген қағаздар, сулықтар өндірісі
Глицерин өндірісі
Косметикалық сабынды қоспағанда, сабын өндірісі
Беткі-белсенді препараттар: қатты немесе сұйық түрдегі кір жуатын ұнтақтар және басқа да жуғыш құралдар, ыдыс-аяқ жууға арналған препараттар кір жуған кезде қосуға арналған хош иістендіргіш және жұмсартқыш заттар өндірісі
Тазартқыш және жылтыратқыш құралдар: ауа тазартқыштар, жасанды балауыз, былғары бұйымдарды күтуге арналған құралдар, жиһазға және ағаш беттерге арналған полирольдар, шыны және металл беттерге арналған полирольдар, осыларға ұқсас құралдар себілген немесе сіңірілген сулықтарды қоса алғанда, тазартқыш пасталар мен ұнтақтар өндірісі
16
Кілемдер
Кілемдер мен кілем бұйымдарының өндірісі
1393
Кілемдер, паластар және төсеніштер, едендік жабындар қамтылатын тоқыма жабындарының өндірісі
Киіз жабындарының өндірісі
17
Үйге арналған тоқыма және басқа да бұйымдар
Киімнен басқа, дайын тоқыма бұйымдарының өндірісі
1392
Тоқылған немесе трикотаж маталарды қоса алғанда, кез келген тоқыма материалынан дайын бұйымдар: пледті қоса алғанда, жүн көрпе, төсек-орын, асхана, дәретхана немесе ас үй маталары, сырып тігілген көрпе, мамық көрпе, пуфиктер, жастықтар, ұйықтауға арналған қаптар өндірісі
Дайын жиһаздау заттары өндірісі: перделер, шымылдықтар, төсек-орын жапқышы, ас үй сүлгілері, ыдыс жууға арналған шүберектер
Трикотаж жаймаларының өндірісі
1391
Тоқылған немесе трикотаж маталар шығару және өңдеу: түкті маталар, тор көзді және шілтер маталар өндірісі
18
Шаруашылық қажеттілікке арналған тұрмыстық тауарлар
Резеңке-техникалық бұйымдар өндірісі
22191
Табиғи немесе синтетикалық резеңкеден, вулканизацияланбаған, вулканизацияланған резеңкеден немесе беріктігі жоғары резеңкеден жасалған өзге де өнімдерді: резеңке пластиналарды, табақтарды, жолақтарды, білікшелерді және т.б.; шиналарға, құбырлар мен шлангілерге арналған камераларды; резеңке конвейерлік немесе трансмиссиялық белбеулерді; эластиктен жасалған киімдерді (тұтас, тігіссіз); аяқ киімге арналған резеңке ұлтанды және өзге де резеңке бөліктерді; резеңке жіптер мен бауларды; резеңке иірімжіптер мен маталарды; резеңке жиектерді, гарнитур мен баспаларды; резеңке үрлемелі резеңке матрастарды, үрлемелі шарларды қамтитын бұйымдарды өндіру
Резеңкеден жасалған щеткалар мен қылқаламдар өндірісі
Резеңке құбырлар өндірісі
Қатты резеңкеден жасалған тарақтар, шашқа арналған қыстырғыштар, бигудилер және т.б. өндірісі
Резеңкеден жасалған жөндеу материалдары өндірісі
Резеңке негізгі материал ретінде пайдаланылатын резеңкеленген тоқыма маталар өндірісі
Резеңкеден жасалған жүзуге арналған матрас өндірісі
Резеңкеден жасалған жүзу телпегі өндірісі
Резеңкеден жасалған сүңгу костюмдері өндірісі
Тауарларға арналған пластик қаптамалар өндірісі

2222
Производство пластиковых изделий для упаковки товаров: пластиковых пакетов, мешков, емкостей, коробок, ящиков, бутылей, бутылок
Производство прочих пластиковых изделий
2229
Производство мебельной фурнитуры, офисных или школьных принадлежностей, предметов одежды (пуговицы, молнии), кухонных и туалетных принадлежностей, скатертей, пластиковых головных уборов (каски) и прочих изделий из пластика
Производство полых стеклянных изделий

2222
Тауарларды орауға арналған пластик бұйымдар: пластик пакеттер, қаптар, ыдыстар, қораптар, жәшіктер, үлкен бөтелкелер, бөтелкелер өндірісі
Өзге де пластик бұйымдар өндірісі
2229
Жиһаз фурнитурасы, кеңсе немесе мектеп керек-жарақтары, киім заттары (түймелер, сыдырмалар), ас үй және дәретхана керек-жарақтары, дастархан, пластик бас киімдер (каскалар) және пластиктен жасалған өзге де бұйымдар өндірісі
Қуыс шыны бұйымдарының өндірісі

2313
Производство бутылок, емкостей из стекла или хрусталя
Производство стаканов, фужеров, рюмок, бокалов, чашек, бытовых изделий из стекла или хрусталя
19
Мебель
Производство офисной и студийной мебели
3101
Производство стульев, мебели для сидения
Производство стульев и сидений для офисов, студий, гостиниц, ресторанов и общественных мест
Производство стульев и сидений для театров, кинотеатров
Производство лабораторных скамей, табуретов и прочих лабораторных сидений
Производство кухонной мебели
3102
Производство кухонной мебели
Производство прочей мебели
3109
Производство диванов, диванов-кроватей
Производство садовых стульев
Производство мебели для спальни, зала, сада
Производство тумб для швейных машин, телевизоров
20
Материалы для производства мебели
Производство шпона, фанеры, плит и панелей
1621
Производство тонкой однослойной фанеры для использования в производстве клееной фанеры и прочих изделий: полированных, окрашенных, покрытых, пропитанных, улучшенных и укрепленных (при помощи бумаги или ткани)
Производство клееной фанеры, однослойной фанеры и подобных ламинированных деревянных листовых изделий
Производство сборных досок и прочих листовых материалов
Производство волокнистых листовых материалов средней плотности и прочих волокнистых материалов
Производство декоративных материалов
Производство клееных ламинированных деревянных изделий, ламинированной однослойной фанеры
21
Матрасы
Производство матрасов
3103
Производство матрасов: матрасов с пружинами или набитых; матрасов, содержащих материалы, поддерживающие упругость; не обтянутых резиновых или пластиковых матрасов
Производство подставок для матрасов
22
Производство приборов бытовой электроники
Производство приборов для измерения механических величин
2651
Производство приборов контроля температуры для отопительных систем
Производство стеклянных и биметаллических термометров для измерения температуры жидкостей (за исключением медицинских)
Производство бытовых измерителей (например, водомеров, газомеров, счетчиков электроэнергии)
Производство водомеров и счетных устройств
Производство детекторов движения
Производство облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования
2660
Производство оборудования, основанного на альфа-, бета-, гамма-излучении, рентгеновском и прочем радиационном облучении, используемого в промышленных, медицинских, диагностических, исследовательских, научных и подобных целях
Производство томографов
Производство оборудования для получения магниторезонансного изображения
Производство медицинского ультразвукового оборудования
Производство электрокардиографов
Производство электромедицинского эндоскопического оборудования
Производство медицинского лазерного оборудования
Производство кардиостимуляторов
Производство слуховых аппаратов
Производство оборудования для обработки облучением продуктов питания и молочных продуктов
Производство электробытовых приборов

2313
Шыныдан немесе хрустальдан жасалған бөтелкелер, ыдыстар өндірісі
Шыныдан немесе хрустальдан жасалған стақан, фужер, рюмка, бокал, шыныаяқ, тұрмыстық заттар өндірісі
19
Жиһаз
Кеңсе және студия жиһазының өндірісі
3101
Орындықтар, отыруға арналған жиһаз өндірісі
Кеңселерге, студияларға, қонақ үйлерге, мейрамханаларға және қоғамдық орындарға арналған орындықтар мен отырғыштар өндірісі
Театрларға, кинотеатрларға арналған орындықтар мен отырғыштар өндірісі
Зертханалық орындықтар, басқа да зертханалық табуреттер мен өзге де отырғыштар өндірісі
Ас үй жиһазының өндірісі
3102
Ас үй жиһазының өндірісі
Басқа да жиһаз өндірісі
3109
Дивандар, диван-кереуеттер өндірісі
Бақшаға арналған орындықтар өндірісі
Жатын бөлмеге, қонақ бөлмеге, бақшаға арналған жиһаз өндірісі
Тігін машиналарына, теледидарларға арналған тумбалар өндірісі
20
Жиһаз өндірісіне арналған материалдар
Шпон, фанера, жұқа тақтайлар мен панельдер өндірісі
1621
Желімделген фанера және өзге де бұйымдар өндірісі: жылтыратылған, боялған, жабылған, сіңдірілген, жақсартылған және нығайтылған (қағаз немесе мата көмегімен)
Желімделген фанера, бір қабатты фанера және осыған ұқсас ламинатталған ағаш табақ бұйымдарының өндірісі
Құрама тақтайлар мен өзге де табақ материалдарының өндірісі
Тығыздығы орташа талшықты табақ материалдарының және өзге де талшықты материалдар өндірісі
Сәндік материалдар өндірісі
Желімделген ламинатталған ағаш бұйымдарының, ламинатталған бір қабатты фанера өндірісі
21
Матрастар
Матрастар өндірісі
3103
Матрастар: серіппесі бар немесе тығыздалған матрастар; құрамында серпімділікті ұстап тұратын материалдар бар матрастар; қапталмаған резеңке немесе пластик матрастар өндірісі
Матрастарға арналған тұғырлар өндірісі
22
Тұрмыстық электроника аспаптарының өндірісі
Механикалық шамаларды өлшеуге арналған аспаптар өндірісі
2651
Жылыту жүйелеріне арналған температураны бақылау аспаптарының өндірісі
Сұйықтық температурасын өлшеуге арналған шыны және биметалл термометрлер (медициналықты қоспағанда) өндірісі
Тұрмыстық өлшеуіштер өндірісі (мысалы, су өлшегіш, газөлшегіш, электр энергиясын есептегіштер)
Су өлшеуіштер мен есептеу қондырғыларының өндірісі
Қозғалыс детекторларының өндірісі
Сәулелендіру, электромедициналық және электротерапиялық жабдықтар өндірісі
2660
Өнеркәсіптік, медициналық, диагностикалық, зерттеу, ғылыми және осыған ұқсас мақсаттарда пайдаланылатын альфа-, бета-, гаммасәулеленуге, рентгендік және өзге де радиациялық сәулеленуге негізделген жабдықтар өндірісі
Томографтар өндірісі
Магниттік-резонанстық бейнені алуға арналған жабдықтар өндірісі
Медициналық ультрадыбыстық жабдықтар өндірісі
Электрокардиографтар өндірісі
Электромедициналық эндоскопиялық жабдықтар өндірісі
Медициналық лазерлік жабдықтар өндірісі
Кардиостимуляторлар өндірісі
Есту аппараттары өндірісі
Тамақ өнімдері мен сүт өнімдерін сәулелендірумен өңдеуге арналған жабдықтар өндірісі
Электр-тұрмыстық аспаптар өндірісі

2751
Производство прочих бытовых электроприборов: электрических водонагревателей, переносных электрообогревателей, электропечей, электронагревателей
Производство батарей и аккумуляторов
2720
Производство первичных элементов: элементов батареи, содержащих диоксид марганца, ртути, серебра
Производство электроаккумуляторов, включая запасные части к ним, такие как разделители, корпуса, колпаки
Производство свинцово-кислотных батарей
Производство никелекадмиевых батарей
Производство никелеметаллогидридных батарей питания
Производство литиевых батарей
Производство сухих батарей
Производство батарей с жидким электролитом
23
Осветительное оборудование
Производство электроосветительного оборудования
2740
Производство газоразрядных, флуоресцентных, ультрафиолетовых, инфракрасных и т.д. ламп накаливания
Производство электрических ламп для борьбы с насекомыми
Производство потолочных осветительных приборов
Производство люстр, светильников
Производство настольных ламп (в т.ч. осветительных приборов)
Производство электрических гирлянд для новогодних елок
Производство электрокаминов
Производство ручных электрических фонарей
Производство фонарей (например, карбидных, электрических, газовых, газолиновых, керосиновых)
Производство прожекторов
Производство уличных осветительных приборов (кроме светофоров)
Производство осветительного оборудования для транспортных средств (например, для автомобилей, самолетов, судов, лодок)
Производство неэлектрического осветительного оборудования
24
Керамические бытовые и декоративные изделия
Производство хозяйственно-бытовых изделий из фарфора и фаянса
23411
Производство керамической столовой посуды и прочих бытовых или туалетных изделий
Производство статуэток и прочих декоративных керамических изделий
3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ МАТЕРИАЛЫ
25
Строительные материалы
Производство строительных пластиковых изделий
2223
Производство строительных пластиковых изделий: пластиковых дверей, окон, рам, ставней, жалюзи, направляющих планок, емкостей, пластиковых покрытий, облицовок для стен и потолков в виде рулонов, плиток, пластин или прочих форм, напольных покрытий, пластиковых предметов гигиены, таких как ванны, душевые кабины, раковины, унитазы, водосливные бачки
Производство эластичных покрытий, таких как винил, линолеум
Производство пластмасс в первичной форме
2016
Производство полипропилена и полистирола
Производство красок, лаков и аналогичных красящих веществ, типографской краски и мастики
2030
Производство красок, лаков и эмалей
Производство готовых красящих веществ и колеров
Производство эмалей, лаков, покрывающих составов и подобных препаратов
Производство мастики
Производство шпатлевки и подобных препаратов для выравнивания поверхности
Производство готовых красок
Производство типографской краски
Производство органических растворителей, готовых растворителей красок и лаков
Производство клея

2751
Өзге де тұрмыстық электр аспаптарының: электр сужылытқыштар, тасымалданатын электржылытқыштар, электрпештер, электрқыздырғыштар өндірісі
Батареялар мен аккумуляторлар өндірісі
2720
Бастапқы элементтер: құрамында марганец, сынап, күміс диоксиді бар батарея элементтерінің өндірісі
Бөлгіштер, корпустар, қақпақтар сияқты қосалқы бөлшектерді қоса алғанда, электр аккумуляторларының өндірісі
Қорғасын-қышқылды батареялар өндірісі
Никель-кадмий батареяларының өндірісі
Никель-металлогидридті қуат көзі батареяларының өндірісі
Литий батареяларының өндірісі
Құрғақ батареялар өндірісі
Сұйық электролиті бар батареялар өндірісі
23
Жарықтандыру құралдары
Электрмен жарықтандыру жабдықтарының өндірісі
2740
Газразрядты, флуоресцентті, ультракүлгін, инфрақызыл және т.б. қыздыру шамдарының өндірісі
Жәндіктермен күресуге арналған электр шамдарының өндірісі
Төбеге ілінетін жарықтандыру аспаптарының өндірісі
Аспашамдар, шамшырақтар өндірісі
Үстел шамдарының (оның ішінде жарықтандыру құралдарының) өндірісі
Жаңа жылдық шыршаларға арналған электр гирляндаларының өндірісі
Электр каминдер өндірісі
Қол электр шамдарының өндірісі
Шамдар өндірісі (мысалы, карбид, электрлік, газ, газолин, керосин)
Прожекторлар өндірісі
Көшені жарықтандыру аспаптарының (бағдаршамдардан басқа) өндірісі
Көлік құралдарына арналған жарықтандыру жабдықтарының (мысалы, автомобильдерге, ұшақтарға, кемелерге, қайықтарға арналған) өндірісі
Электрлік емес жарықтандыру жабдықтарының өндірісі
24
Керамикалық тұрмыстық және сәндік бұйымдар
Фарфор мен фаянстан жасалған тұрмыстық- шаруашылық бұйымдар өндірісі
23411
Керамикалық асхана ыдыстары мен өзге де тұрмыстық немесе туалет бұйымдарының өндірісі
Мүсіншелер және өзге де сәндік керамикалық бұйымдар өндірісі
3. ҚҰРЫЛЫС МАТЕРИАЛДАРЫ
25
Құрылыс материалдары
Пластикалық құрылыс бұйымдарының өндірісі
2223
Пластикалық құрылыс бұйымдарының: пластик есіктер, терезелер, жақтаулар, терезе қақпақтарының, жалюзилер, бағыттаушы жұқа тақтайшалар, ыдыстар, пластик жабындар, рулондар түріндегі қабырға мен төбеге арналған қаптауыш, тақтайшалар, пластиналар еден жабындарының өзге де түрлерінің, ванна, душ кабиналары, раковиналар, унитаздар, су ағызатын бачоктар сияқты пластик гигиена заттарының өндірісі
Винил, линолеум сияқты майысқақ төсемдер өндірісі
Бастапқы қалыптағы пластмасса өндірісі
2016
Полипропилен мен полистирол өндірісі
Бояулар, лактар және ұқсас бояғыш заттар, типографиялық бояулар мен мастика өндірісі
2030
Бояулар, лактар мен эмальдар өндірісі
Дайын бояйтын заттар мен колерлер өндірісі
Эмальдар, лактар және жағатын құрамдар мен сол сияқты препараттар өндірісі
Мастика өндірісі
Шпатлевка және сол сияқты үстіңгі беттерді тегістеуге арналған препараттар өндірісі
Дайын бояу өндірісі
Типографиялық бояу өндірісі
Органикалық еріткіштер, бояу мен лактарды дайын еріткіштер өндірісі
Желім өндірісі

2052
Производство клеев и готовых клеящих составов, включая резиновый клей и готовые клеящие составы
Формирование и обработка листового стекла
2312
Производство усиленного или многослойного плоского стекла
Производство зеркал
Производство многослойных изолирующих предметов из стекла
Производство огнеупорных изделий
2320
Производство огнеупорного раствора, бетона и т.д.
Производство огнеупорных керамических изделий: теплоизоляционных керамических изделий из кремниевого порошка; огнеупорного кирпича, блоков и напольных покрытий и т.д.; реторт, тигелей, муфелей, форсунок, патрубков, курительных трубок и т.д.
Производство огнеупорных изделий, содержащих магнезит, доломит или хромит
Производство керамических покрытий и плит
2331
Производство не огнеупорных керамических изделий или стеновой плитки, мозаики и т.д.
Производство не огнеупорных керамических тротуарных плит и брусчатки
Производство кирпича, черепицы и прочих строительных изделий из обожженной глины

2052
Резеңке желімі мен дайын желімдеу құрамдарын қоса алғанда, желім мен дайын желімдеу құрамдарының өндірісі
Табақ шыны қалыптау және өңдеу
2312
Күшейтілген немесе көп қатпарлы жалпақ шыны өндірісі
Айна өндірісі
Шыныдан жасалған көп қатпарлы оқшаулағыш заттар өндірісі
Отқа төзімді бұйымдар өндірісі
2320
Отқа төзімді ерітінді, бетон және т.б. өндірісі
Отқа төзімді қыш бұйымдар: кремний ұнтағынан жасалған жылу оқшаулағыш қыш бұйымдар; отқа төзімді кірпіш, блоктар мен еден жабындары және т.б.; реторт, тигель, муфель, форсунка, келтеқұбырлар, мүштіктер мен т.б. өндірісі
Құрамында магнезит, доломит немесе хромит бар отқа төзімді бұйымдар өндірісі
Қыш жабындар мен плиталар өндірісі
2331
Отқа төзімді емес қыш бұйымдар немесе қабырға плиткаларының, мозаика және т.б. өндірісі
Отқа төзімді емес қыш тротуар плиталары мен брусчаткалар өндірісі
Кірпіш, черепица және күйдірілген балшықтан жасалған өзге де құрылыс бұйымдарының өндірісі

2332
Производство строительных не огнеупорных материалов: керамической плитки, черепицы, колпаков над дымовой трубой, труб, изолирующих материалов и т.д.
Производство напольной плитки из терракоты
Производство строительных изделий из бетона
2361
Производство готовых изделий из бетона, цемента или искусственного камня для использования в строительных целях: напольных покрытий, плиток для мощения, кирпича, плит, труб, столбов и т.д.
Производство сборных железобетонных и бетонных конструкций для строительства или гражданского строительства
Производство блоков, панелей из бетона
Производство силикатного кирпича
Производство изделий из асбестоцемента и волокнистого цемента

2332
Отқа төзімді емес құрылыс материалдарының: қыш плиткалар, черепица, мұржаның үстіндегі қалпақтар, құбырлар, оқшаулағыш материалдар және т.б. өндірісі
Терракотадан еден плиткасын жасау
Бетоннан жасалған құрылыс бұйымдарының өндірісі
2361
Құрылыс мақсатында пайдалану үшін бетоннан, цементтен немесе жасанды тастан жасалған дайын бұйымдар өндірісі: еден жабындары, төсеуге арналған плиткалар, кірпіштер, плиталар, құбырлар, бағандар және т.б.
Құрылысқа немесе азаматтық құрылысқа арналған құрама темір-бетон және бетон конструкциялар өндірісі
Бетоннан блоктар, панельдер жасау
Силикат кірпіш өндірісі
Асбестоцементтен және талшықты цементтен жасалған бұйымдар өндірісі

2365
Производство строительных материалов из растительного сырья (древесной шерсти, соломы, тростника, камыша), смешанного с цементом, гипсом или другими минеральными связующими материалами
Производство изделий из асбестоцемента и волокнистого цемента с волокнами целлюлозы или аналогичных материалов: гофрированных листов (шифера), прочих листов, панелей, черепицы, труб, трубок, резервуаров, чанов, моек, раковин, сосудов, мебели, оконных коробок и т.п.
Производство прочих изделий из бетона, строительного гипса и цемента

2365
Цементпен, гипспен немесе басқа да минералды байланыстырушы материалдармен аралас өсімдік шикізатынан (ағаш жүнінен, сабаннан, қамыстан, құрақтан) құрылыс материалдарының өндірісі
Целлюлоза талшықтары бар асбест-цементтен және талшықты цементтен немесе ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар: гофрланған табақтар (шифер), өзге де табақтар, панельдер, черепицалар, құбырлар, түтіктер, резервуарлар, чандар, жуғыштар, раковиналар, ыдыстар, жиһаз, терезе қораптары және т.б. өндірісі
Бетоннан, құрылыс гипсінен және цементтен жасалған өзге де бұйымдар өндірісі

2369
Производство прочих изделий из бетона, строительного гипса, цемента или искусственного камня: скульптур, фурнитуры, барельефов, ваз, цветочных горшков и т.д.
Резка, обработка и отделка камня
2370
Резка, формовка и обработка камня для использования в строительных целях, на кладбищах, автодорогах, для покрытия крыш и т.д.
Производство фурнитуры из камня
Производство прочей неметаллической минеральной продукции, не включенной в другие группировки
2399
Производство изолирующих материалов на минеральной основе: шлаковаты и подобной минеральной ваты; слоистого вермикулита, вспученной глины и подобных изолирующих тепломатериалов или звукоизолирующих материалов
Производство строительных конструкций и изделий из алюминия и алюминиевых сплавов

2369
Бетоннан, құрылыс гипсінен, цементтен немесе жасанды тастан жасалған өзге де бұйымдар өндірісі: мүсіндер, фурнитуралар, барельефтер, вазалар, гүл құмыралары және т.б.
Тасты кесу, өңдеу және әрлеу
2370
Құрылыс мақсатында, зираттарда, автожолдарда, шатырларды жабу үшін және т.б. пайдалану үшін тасты кесу, қалыптау және өңдеу
Тастан фурнитура жасау
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де бейметалл минералдық өнім өндірісі
2399
Минералды негіздегі оқшаулағыш материалдар: қож-мақта және ұқсас минералды мақта; қатпарлы вермикулит, қопсыған балшық және ұқсас оқшаулағыш жылу материалдары немесе дыбыс оқшаулағыш материалдар өндірісі
Алюминийден және алюминий қоспаларынан жасалған құрылыс конструкциялары мен бұйымдарының өндірісі

1920
Производство моторного топлива, газолина, керосина и т.д.
Производство топлива: облегченного, среднего и тяжелого горючего, очищенных газов, таких как этан, пропан, бутан и т.д.
Производство смазочных масел или смазок, включая выпуск продукции из отходов нефти
Производство продуктов для нефтехимической промышленности и для строительства дорог
Производство различных видов продукции: уайт-спирита, вазелина, твердого парафина, петролатума и т.д.
Производство нефтебрикетов
Агломерация торфа и производство торфяных брикетов
Агломерация и производство угольных брикетов
Агломерация и производство брикетов лигнита
Производство прочих основных органических химических веществ
2014
Производство дубильных веществ
Производство биоэтанола
Производство углеводородов ациклических, насыщенных и ненасыщенных
Производство углеводородов циклических, насыщенных и ненасыщенных
Производство бутиловых эфиров
Производство амиловых эфиров
Производство основных органических химических веществ: моно- и поликарбоновых кислот, включая уксусную кислоту; прочих соединений с кислородсодержащими функциональными группами, включая альдегиды, кетоны, хиноны и соединения с двумя и более кислородсодержащими группами; синтетического глицерина, азотно-функциональных органических соединений, включая амины; прочих органических соединений, включая продукты, полученные путем перегонки древесины (например, древесный уголь) и т.д.
Производство синтетических ароматических продуктов
Перегонка каменноугольной смолы
Производство удобрений и азотосодержащих соединений
2015
Производство удобрений: азотных или азотосодержащих, фосфорных или калийных удобрений; мочевины, природных фосфатов и природных калийных солей из сырой нефти
Производство пестицидов и прочей агрохимической продукции
2020
Производство инсектицидов/средств от насекомых, родентицидов, фунгицидов, гербицидов, акарицидов, молюстицидов, биоцидов
Производство продуктов, регулирующих рост растений
Производство дезинфицирующих средств (для сельскохозяйственных целей и прочего использования)
Производство прочих агрохимических продуктов, не включенных в другие категории
Производство прочих основных неорганических химических веществ
2013
Производство химических элементов (за исключением промышленных газов и основных металлов)
Производство неорганических кислот, за исключением азотной кислоты
Производство щелочи, щелока и прочих неорганических веществ, за исключением аммония
Производство прочих неорганических смесей
Обжиг железного колчедана
Производство дистиллированной воды
Сбор неопасных отходов

1920
Мотор отыны, газолин, керосин және т.б. өндірісі
Отын өндірісі: этан, пропан, бутан және т.б. сияқты жеңіл, орташа және ауыр жанғыш, тазартылған газ
Мұнай қалдықтарынан өнім шығаруды қоса алғанда, майлау майлары немесе майлар өндірісі
Мұнай-химия өнеркәсібіне және жол салуға арналған өнімдер өндірісі
Әртүрлі өнім түрлерінің өндірісі: уайт-спирит, вазелин, қатты парафин, петролатум және т.б.
Мұнай брикеттерін өндіру
Шымтезекті агломерациялау және шымтезек кесектерінің өндірісі
Көмір брикеттерін агломерациялау және өндіру
Лигнит брикеттерін агломерациялау және өндіру
Өзге де негізгі органикалық химиялық заттар өндірісі
2014
Илеу заттарының өндірісі
Биоэтанол өндірісі
Ациклдық, қаныққан және қанықпаған көмірсутектер өндірісі
Циклдық, қаныққан және қанықпаған көмірсутектер өндірісі
Бутил эфирі өндірісі
Амил эфирлерін өндіру
Негізгі органикалық химиялық заттар өндірісі: сірке қышқылын қоса алғанда, моно- және поликарбон қышқылдары; альдегидтерді, кетондарды, хинондарды және екі және одан да көп оттегі бар топтармен қосылыстарды қоса алғанда, құрамында оттегі бар функционалдық топтары бар өзге де қосылыстар; аминдерді қоса алғанда, синтетикалық глицерин, азот-функционалдық органикалық қосылыстар; сүректі айдау жолымен алынған өнімдерді қоса алғанда, өзге де органикалық қосылыстар (мысалы, ағаш көмірі)
Синтетикалық хош иісті өнімдер өндірісі
Таскөмір шайырын айдау
Тыңайтқыштар және құрамында азот бар қосылыстар өндірісі
2015
Тыңайтқыштар: азот немесе құрамында азоты бар, фосфор немесе калий тыңайтқыштарын, шикі мұнайдан алынған несепнәр, табиғи фосфаттар және табиғи калий тұздарының өндірісі
Пестицидтер мен басқа да агрохимиялық өнімдер өндірісі
2020
Инсектицидтер/жәндіктерге қарсы заттар, родентицидтер, фунгицидтер, гербицидтер, акарицидтер, молюстицидтер, биоцидтер өндірісі
Өсімдіктердің өсуін реттейтін өнімдер өндірісі
Дезинфекциялау құралдарының өндірісі (ауыл шаруашылығы мақсаттарына және басқа да мақсаттарға пайдалану үшін)
Басқа санаттарға енгізілмеген өзге агрохимиялық өнімдер өндірісі
Өзге де негізгі бейорганикалық химиялық заттар өндірісі
2013
Химиялық элементтер өндірісі (өнеркәсіптік газдар мен негізгі металдарды қоспағанда)
Азот қышқылын қоспағанда, бейорганикалық қышқылдар өндірісі
Аммонийден басқа, сілті, сақар және өзге де бейорганикалық заттар өндірісі
Өзге де бейорганикалық қоспалар өндірісі
Темір колчеданды күйдіру
Тазартылған су өндірісі
Қауіпсіз қалдықтарды жинау

38.11.0
Сбор неопасных твердых бытовых и промышленных отходов (то есть, мусорных отходов) в местах накопления, мусорных контейнерах, передвижных мусорных контейнерах, баках, емкостях и т.д. и смешанных реверсируемых материалов
Сбор реверсируемых материалов
Сбор мусора из мусорных урн в общественных местах
Сбор строительных отходов и отходов разложения
Сбор и вывоз строительного мусора, такого как кисти и прочий строительный мусор
Сбор отходов от выпуска текстильных изделий
Деятельность по вывозу отходов к местам переработки для неопасных отходов
29
Бумага и бумажные изделия
Производство древесной массы и целлюлозы
1711
Производство отбеленной, не полностью отбеленной и неотбеленной целлюлозы, древесной массы механическим, химическим (с растворением или без растворения) или полухимическим способом
Производство хлопковой целлюлозы
Удаление чернил и типографской краски и производство древесной массы и целлюлозы из макулатуры
Производство гофрированного картона, бумажной и картонной тары
1721
Производство гофрированной бумаги и картона
Производство емкостей из гофрированной бумаги или картона
Производство емкостей из гофрированного картона
Производство емкостей из твердого картона
Производство прочих емкостей из бумаги и картона
Производство мешков, сумок и пакетов из бумаги
Производство офисных регистров с файлами и подобных изделий
Производство бумажных изделий хозяйственно- бытового и санитарно- гигиенического назначения
1722
Производство бумажной продукции для использования в целях личной гигиены и набивки из целлюлозной ваты: бумажных салфеток, носовых платков, полотенец, салфеток, туалетной бумаги, гигиенических полотенец и тампонов, детских пеленок и подгузников, бумажных стаканчиков, тарелок и подносов, картонной и бумажной тары
Производство текстильных материалов для набивки и набивных гигиенических полотенец, тампонов
30
Изделия из металла
Производство радиаторов и котлов центрального отопления
25210
Производство радиаторов и котлов центрального отопления
Производство крепежных изделий
2594
Производство заклепок и подобной продукции без резьбы
Производство изделий, изготавливаемых на винторезном станке
Производство болтов, винтов, гаек, муфт и прочей продукции с резьбой
Производство упаковочного материала из легких металлов
2592
Производство консервных банок для пищевых продуктов, туб, коробок, ящиков
Производство металлических крышек и других изделий для укупоривания
Холодная формовка или фальцовка
2433
Производство открытых секций в процессе холодной формовки на вальцах или методом фальцовки на прессе из плоскокатаных изделий из стали
Производство формованных или фальцованных рифленых листов и сэндвич-панелей из стали холодным методом
Производство чугуна, стали и ферросплавов

38.11.0
Жинақтау орындарында, қоқыс контейнерлерінде, жылжымалы қоқыс контейнерлерінде, бактарда және т.б. ыдыстарда қауіпсіз тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды (яғни қоқыс қалдықтарын) және аралас реверстелетін материалдарды жинау
Реверстелетін материалдарды жинау
Қоғамдық орындарда қоқыс жәшіктерінен қоқыс жинау
Құрылыс қалдықтары мен ыдырау қалдықтарын жинау
Қылқалам сияқты және өзге де құрылыс қоқыстарын жинау және шығару
Тоқыма бұйымдарын шығарудан болатын қалдықтарды жинау
Қауіпсіз қалдықтарға арналған қайта өңдеу орындарына қалдықтарды шығару жөніндегі қызмет
29
Қағаз және қағаз бұйымдары
Ағаш массасы мен целлюлоза өндірісі
1711
Ағартылған, толық ағартылмаған және ағартылмаған целлюлоза, ағаш массасын механикалық, химиялық (еритін немесе ерімейтін) немесе жартылай химиялық тәсілмен өндіру
Мақта целлюлоза өндірісі
Сия мен баспаханалық бояуды алып тастау және макулатурадан ағаш массасы мен целлюлоза өндіру
Гофрланған картон, қағаз және картон ыдысының өндірісі
1721
Гофрланған қағаз және картон өндірісі
Гофрланған қағаздан немесе картоннан жасалған сыйымдылықтар өндірісі
Гофрланған картоннан жасалған сыйымдылықтар өндірісі
Қатты картоннан жасалған сыйымдылықтар өндірісі
Қағаз бен картоннан жасалған өзге де сыйымдылықтар өндірісі
Қағаздан жасалған қаптар, сөмкелер және пакеттер өндірісі
Файлдары бар офистік тіркелімдер және сол сияқты бұйымдар өндірісі
Шаруашылық-тұрмыстық және санитариялық-гигиеналық мақсатқа арналған қағаз бұйымдарының өндірісі
1722
Жеке гигиена және тығыздау мақсатында пайдалану үшін целлюлоза мақтасынан қағаз өнімдерінің өндірісі: қағаз сулықтар, қолорамалдар, сүлгілер, сулықтар дәретхана қағазы, гигиеналық сүлгілер мен тампондар, балалар жаялықтары мен жөргектері, қағаз стақандар, тәрелкелер және подностар, картон және қағаз ыдыс өндірісі
Тығыздау үшін және тығыздалатын гигиеналық сүлгілер, тампондар үшін тоқыма материалдар өндірісі
30
Металдан жасалған бұйымдар
Орталық жылыту радиаторлары мен қазандықтарының өндірісі
25210
Орталық жылыту радиаторлары мен қазандықтарының өндірісі
Бекіту бұйымдарының өндірісі
2594
Тойтарма және бұрандасыз ұқсас өнімдер өндірісі
Бұранда кескіш станокта жасалатын бұйымдар өндірісі
Бұрандамалар, бұрамалар, сомындар, муфталар және бұрандасы бар басқа өнімдер өндірісі
Жеңіл металдардан буып-түюге арналған материалдар өндірісі
2592
Тамақ өнімдері үшін консерв қалбырларын, шақшалар, қораптар, жәшіктер өндірісі
Тығыздап жабу үшін металл қақпақтар мен өзге де бұйымдар өндірісі
Суық қалыптау немесе бүктеу
2433
Уатқыштарда суықтай қалыптау процесінде немесе баспақта бүктеу әдісімен болаттан жасалған жалпақ илектелген бұйымдардан ашық секциялар жасау
Суық әдіспен болаттан қалыпталған немесе бүктелген бұдырланған табақтар мен сэндвич-панельдер жасау
Шойын, болат және ферроқорытпалар өндірісі

2410
Производство железных чушек, болванок и чушек зеркального чугуна, блоков или прочих первичных форм
Производство ферросплавов
Производство железосодержащих изделий прямым восстановлением железных и прочих пористых железосодержащих изделий
Производство чистого железа путем электролиза или в результате прочих химических процессов
Производство гранулированного железа и железного порошка
Производство стальных чушек или прочих первичных форм
Производство изделий-полуфабрикатов из стали
Производство горячекатаных и холоднокатаных плоскокатаных изделий из стали
Производство горячекатаных прутьев из стали
Производство горячекатаных полых изделий из стали
Производство стальных пакетированных листов и изделий с открытыми сварными швами
Производство железнодорожных материалов (сборных рельс) из стали
Производство труб, трубопроводов, профилей, фитингов из стали
2420
Производство цельнотянутых труб и труб с поперечным и не поперечным сечением и заготовок с поперечным сечением для дальнейшей обработки способом горячей прокатки, горячим прессованием или прочими способами, включающими горячую обработку для изготовления полуфабрикатов, таких как горячекатаный прут, чушки или непрерывное литье
Производство определенного и не определенного размера цельнотянутых труб из горячекатаных или горячепрессованных заготовок путем дальнейшей обработки холоднокатаным или холоднотянутым способом труб с поперечным сечением и холоднотянутым способом только для труб не с поперечным сечением и полых профилей
Производство сварных труб с наружным диаметром свыше 406,4 мм или менее, произведенных холодным способом из плоских горячекатаных изделий и сваренных в длину или по спирали
Производство сварных труб с наружным диаметром 406,4 мм или менее с поперечным сечением, способом непрерывного литья или горячей формовки или плоских холоднокатаных изделий и сваренных в длину или по спирали и с не поперечным сечением горячей или холодной формовкой из горячекатаных или холоднокатаных полос, сваренных в длину
Производство сварных труб с внешним диаметром 406,4 мм или менее, из катаных, горячей или холодной формовкой полос и сваренных в длину для дальнейшей обработки холоднокатаным способом или способом холодной формовки в виде труб с не поперечным сечением
Производство стального плоского фланца и фланцев с хомутами путем обработки плоских горячекатаных изделий из стали
Производство гарнитуры для стыковой сварки, такой как коленчатый патрубок и путем штамповки горячекатаных бесшовных труб из стали
Трубы с резьбой и прочие трубы или гарнитура из стали
31
Производство электрического оборудования и электропроводки
Производство электромоторов, генераторов и трансформаторов

2410
Темір құймалар, жылтыр шойыннан қалыптар мен құймалар, блоктар немесе өзге де бастапқы нысандарды жасау
Ферроқорытпа өндірісі
Темір және құрамында темір бар өзге де кеуекті бұйымдарды тікелей қалпына келтіріп, құрамында темір бар бұйымдар жасау
Электролиз жолымен немесе өзге де химиялық процестер нәтижесінде таза темір өндіру
Түйіршіктелген темір және темір ұнтағын өндіру
Болат құймаларды немесе өзге де бастапқы нысандарды өндіру
Болаттан жасалған жартылай дайын бұйымдар өндірісі
Болаттан жасалған ыстықтай илектелген және суықтай илектелген жалпақ илектелген бұйымдар өндірісі
Болаттан жасалған ыстықтай илектелген шыбықтар өндірісі
Болаттан жасалған ыстықтай илектелген қуыс бұйымдар өндірісі
Пакеттелген болат табақтар мен дәнекерленген жіктері ашық бұйымдар өндірісі
Болаттан жасалған теміржол материалдарының (құрастырмалы рельс) өндірісі
Болаттан жасалған құбырлар, құбыржолдар, профильдер, фитингтер өндірісі
2420
Ыстықтай илемдеу тәсілімен, ыстықтай сығымдаумен немесе ыстық сығымдау немесе ыстықтай илектелген шыбық, құймалар сияқты жартылай фабрикаттарды ыстықтай өндеуді немесе үздіксіз құюды қамтитын өзге де тәсілдермен одан әрі өңдеу үшін тұтас тартылған құбырлар мен көлденең және көлденең емес қималы құбырлар және көлденең қималы дайындамалар өндірісі
Кейіннен көлденең қималы құбырларды суықтай илектеу немесе суықтай созу тәсілімен және тек көлденең емес қималы құбырларды және қуыс профильдерді суықтай созу тәсілімен өңдеу жолымен ыстықтай илектелген немесе ыстықтай сығымдалған дайындамалардан жасалған мөлшері белгіленген және белгіленбеген тұтас тартылған құбырлар өндірісі
Тегіс ыстықтай илектелген жалпақ бұйымдардан суық тәсілмен өндірілген, ұзына бойы немесе спираль бойымен дәнекерленген сыртқы диаметрі 406,4 мм астам немесе одан кем дәнекерлеу құбырларының өндірісі
Үздіксіз құю немесе ыстықтай қалыптау тәсілімен және ұзына бойы немесе спираль бойымен дәнекерленген және ыстықтай илектелген немесе суықтай илектелген, ұзына бойы дәнекерленген жолақтардан ыстықтай немесе суықтай қалыптаумен жасалған көлденең емес қималы сыртқы диаметрі 406,4 мм немесе одан кем көлденең қималы дәнекерлеу құбырларының немесе суықтай илектелген жалпақ бұйымдар өндірісі
Сыртқы диаметрі 406,4 мм немесе одан кем, илектелген, ыстықтай немесе суықтай қалыптау жолақтарынан жасалған және одан әрі суықтай илектеу тәсілімен немесе суықтай қалыптау тәсілімен көлденең емес қималы құбырлар түрінде өңдеу үшін ұзына бойы дәнекерленген дәнекерлеу құбырларының өндірісі
Болаттан жасалған ыстықтай илектелген жалпақ бұйымдарды өңдеу жолымен жалпақ болат фланецтер мен қамыттары бар фланецтер өндірісі
Жікті дәнекерлеу үшін иінді келтеқұбыр сияқты гарнитура және қалыптау жолымен болаттан жасалған ыстықтай илектелген жіксіз құбырлар өндірісі
Бұрандалы құбырлар және болаттан жасалған өзге де құбырлар немесе гарнитура
31
Электр жабдықтар және электр өткізгіш өндірісі
Электр моторлар, генераторлар және трансформаторлар өндірісі

2711
Производство электромоторов (за исключением двигателей внутреннего сгорания)
Производство распределительных электротрансформаторов
Производство трансформаторов аргонной сварки
Производство флюоресцирующих бареттеров (то есть, трансформаторов)
Производство трансформаторных подстанций для распределения электроэнергии
Производство передающих и распределительных регуляторов электрического напряжения
Производство силовых генераторов (за исключением зарядки аккумуляторной батареи для двигателей внутреннего сгорания)
Производство генераторных агрегатов (за исключением задающего блока генераторной установки)
Наматывающее устройство для якоря на плавучих рыбозаводах
Производство прочих видов электропровода и кабеля
27320
Производство проводов и кабелей с токоведущими жилами из алюминия и меди
Производство электрораспределительной и регулирующей аппаратуры
2712
Производство выключателей электропитания
Производство сетевых фильтров для электросети (для производственно-распределительной цепочки)
Производство контрольных панелей для распределения электрического напряжения
Производство электрических реле
Производство кабеля для электрических распределительных щитов
Производство электродетонаторов
Производство оборудования для переключения мощности
Производство оборудования для переключения в электроэнергетической системе (за исключением пусковых кнопок, выключателей, соленоидов, тумблеров)
Производство первичных источников энергии
32
Производство машин и оборудования, не включенных в другие категории
Производство прочих кранов и вентилей
2814
Производство промышленных кранов и вентилей, включая регулирующие клапаны и водозаборные краны
Производство умывальных кранов и вентилей
Производство кранов и вентилей для горячей воды
Производство гидравлического оборудования
2812
Производство гидравлических и пневматических компонентов (включая гидравлические помпы для гидравлических моторов, гидравлические и пневматические цилиндры, клапаны, шланги и гарнитуру)
Производство пневматического оборудования для очистки сжатого воздуха для использования в пневматических системах
Производство гидравлических систем
Производство гидравлического трансмиссионного оборудования
Производство приборов объемной гидропередачи
Производство сельскохозяйственных машин
28302
Производство косилок, включая газонокосилки
Производство сельскохозяйственных самозарядных или с автоматической выгрузкой трейлеров или полуприцепов
Производство сельскохозяйственной техники для подготовки почвы, посева или внесения удобрений: плугов, распределителей удобрений, посевных агрегатов/сеялок, борон и т.д.
Производство техники для сбора и молотьбы: уборочных машин, молотилок, сортировщиков и т.д.
Производство техники для распрыскивания для использования в сельскохозяйственных целях
Производство машин для очищения, сортировки или обработки яиц, фруктов и т.д.
Производство прочих частей и принадлежностей автомобилей

2711
Электр моторлар өндірісі (іштен жану қозғалтқыштарын қоспағанда)
Таратушы электр трансформаторлар өндірісі
Аргонмен дәнекерлеу трансформаторларының өндірісі
Флюоресцирлеуші бареттерлер (яғни трансформаторлар) өндірісі
Электр энергиясын таратуға арналған трансформаторлық қосалқы станциялар өндірісі
Электр кернеуін беру және тарату реттегіштерінің өндірісі
Күштік генераторлар өндірісі (іштен жану қозғалтқыштарына арналған аккумуляторлық батареяны зарядтауды қоспағанда)
Генераторлық агрегаттар өндірісі (генераторлық қондырғының беретін блогын қоспағанда)
Жүзбелі балық зауыттарындағы зәкірге арналған орау құрылғысы
Электр өткізгіш пен кабельдің басқа түрлерінің өндірісі
27320
Алюминийден және мыстан жасалған тоқ жүретін желілері бар өткізгіштер мен кабельдер өндірісі
Электр таратушы және реттеуші аппаратура өндірісі
2712
Электр қоректендіргішті ажыратқыштар өндірісі
Электр желісіне арналған желілік сүзгілер өндірісі (өндірістік-тарату тізбегі үшін)
Электр кернеуін таратуға арналған бақылау панельдерінің өндірісі
Электр релесі өндірісі
Электрлік тарату қалқандарына арналған кабель өндірісі
Электр детонаторлар өндірісі
Қуатты ауыстырып қосуға арналған жабдықтар өндірісі
Электр энергетикалық жүйеде ауыстырып қосуға арналған жабдықтар өндірісі (іске қосу кнопкаларын, ажыратқыштарды, соленоидтарды, тумблерлерді қоспағанда)
Бастапқы энергия көздерін өндіру
32
Басқа санаттарға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар өндірісі
Өзге де крандар мен вентильдер өндірісі
2814
Реттеуші клапандар мен су жинау крандарын қоса алғанда, өнеркәсіптік крандар мен вентильдер өндірісі
Қолжуғыш крандар мен вентильдер өндірісі
Ыстық суға арналған крандар мен вентильдер өндірісі
Гидравликалық жабдықтар өндірісі
2812
Гидравликалық және пневматикалық компоненттер өндірісі (гидравликалық моторларға арналған гидравликалық помпаларды, гидравликалық және пневматикалық цилиндрлерді, клапандарды, шлангілер мен гарнитураны қоса алғанда)
Пневматикалық жүйелерде пайдалану үшін сығылған ауаны тазалауға арналған пневматикалық жабдықтар өндірісі
Гидравликалық жүйелер өндірісі
Гидравликалық трансмиссиялық жабдықтар өндірісі
Көлемді гидроберіліс аспаптарының өндірісі
Ауыл шаруашылығы машиналарын шығару
28302
Көгал шалғыларын қоса алғанда, шалғыларды шығару
Өздігінен зарядталатын немесе автоматты түрде түсіретін ауыл шаруашылығы трейлерін немесе жартылай тіркемелерін шығару
Топырақты дайындауға, тыңайтқыш себуге немесе енгізуге арналған ауыл шаруашылығы техникасын: соқаларды, тыңайтқыштар бөлгіштерді, себу агрегаттарын/сепкіштерді, тырмаларды және т.б.шығару
Жинауға және жармалауға арналған техника: жинау машиналарын, астық бастырғыштарды, сұрыптағыштарды және т.б. шығару
Ауыл шаруашылығы мақсатында пайдалануға арналған бүрку техникасын шығару
Жұмыртқаларды, жемістерді және т.б. тазалауға, сұрыптауға немесе өңдеуге арналған машиналар шығару
Автомобильдердің өзге де бөліктері мен керек-жарақтарының өндірісі

2932
Производство различных частей и принадлежностей автомобилей: тормозов, коробок передач, мостов, ходовых колес, амортизаторов подвески, радиаторов, глушителей, выхлопных труб, каталитических преобразователей, узлов сцеплений, рулевых колес, рулевых колонок, коробок рулевого механизма
Производство частей и принадлежностей для кузовов автомобилей: ремней и подушек безопасности, дверей, бамперов
Производство сидений для автомобилей
Производство автомобилей и других моторных транспортных средств
2910
Производство прочих автотранспортных средств: пожарных машин, машин скорой помощи, машин для уборки улиц и дорог
Производство двигателей для автотранспортных средств
Производство шасси для автотранспортных средств
33
Производство прочих транспортных средств
Производство железнодорожных локомотивов и подвижного состава
3020
Производство специализированных комплектующих для железнодорожных или трамвайных локомотивов или подвижных составов: валов, осей, шпинделей, колес, тормозов и комплектующих для них; рычагов, муфт и соединяющих устройств, буферов и комплектующих; амортизаторов; оснований фургонов и локомотивов; кузовов и т.д.
Производство рельсовых тележек и локомотивов для горнодобывающей промышленности
Производство механического и электромеханического сигнального оборудования, оборудования для контроля безопасности и управления движением на железнодорожных, трамвайных, внутренних водных путях, автотрассах, парковках, летных полях и т.д.
Производство сидений для железнодорожных вагонов
34
Велосипеды, коляски
Производство велосипедов и инвалидных колясок/кресел
3092
Производство не моторизированных велосипедов и прочих подобных транспортных средств, включая трехколесные велосипеды, тандемы, детские велосипеды и трехколесные велосипеды
Производство комплектующих и аксессуаров для велосипедов
Производство велосипедов со вспомогательным мотором
Производство колесных игрушек, предназначенных для катания на них, включая пластиковые велосипеды и трехколесные велосипеды
Производство инвалидных колясок с мотором или без
Производство комплектующих и аксессуаров для инвалидных колясок
Производство детских колясок
35
Фармацевтика
Производство фармацевтических препаратов
2120
Производство медикаментов: иммунной сыворотки и т.д.; вакцин; различных медикаментов, включая гомеопатические препараты
Производство химической контрацептивной продукции для наружного применения и гормональных контрацептивов
Производство медицинских диагностических препаратов, включая тесты на беременность
Производство диагностических препаратов для выявления радиоактивных веществ
Производство биологических фармацевтических препаратов
Производство медицинских перевязочных материалов, таких как вата, марля, марлевые повязки, бандажи и т.д.
Производство основных фармацевтических продуктов

2932
Автомобильдердің әртүрлі бөліктері мен керек-жарақтарының: тежегіштер, беріліс қораптары, көпірлер, жүріс дөңгелектері, аспалы амортизаторлары, радиаторлар, сөндіргіштер, пайдаланылған газды шығаратын түтіктер, каталитикалық түрлендіргіштер, ілініс тораптары, руль дөңгелектері, руль колонкалары, рульдік механизмнің қораптары өндірісі
Автомобиль шанақтарына арналған бөлшектер мен керек-жарақтар: қауіпсіздік белдіктері мен жастықтар, есіктер, бамперлер өндірісі
Автомобильдерге арналған орындықтар өндірісі
Автомобильдер мен басқа да моторлы көлік құралдарының өндірісі
2910
Өзге де автокөлік құралдары: өрт сөндіру машиналары, жедел жәрдем машиналары, көшелер мен жолдарды жинауға арналған машиналар өндірісі
Автокөлік құралдарына арналған қозғалтқыштар өндірісі
Автокөлік құралдарына арналған шасси өндірісі
33
Өзге де көлік құралдарының өндірісі
Теміржол локомотивтерін және жылжымалы құрам шығару
3020
Теміржол немесе трамвай локомотивтеріне немесе жылжымалы құрамдарға арналған мамандандырылған жиынтықтауыштар: біліктер, осьтер, шпиндельдер, дөңгелектер, тежегіштер және оларға арналған жиынтықтауыштар; иінтіректер, муфталар және жалғастырушы құрылғылар, буферлер мен жиынтықтауыштар; амортизаторлар; фургондар мен локомотивтердің негіздерін; шанақтар және т.б. шығару
Тау-кен өнеркәсібі үшін рельстік арбалар мен локомотивтер шығару
Механикалық және электромеханикалық сигнал беру жабдықтарын, теміржол, трамвай, ішкі су жолдарында, автотрассаларда, тұрақтарда, ұшу алаңдарында және т.б. қауіпсіздікті бақылауға және қозғалысты басқаруға арналған жабдықтарды шығару
Теміржол вагондарына арналған орындықтар шығару
34
Велосипедтер, арбалар
Велосипедтер және мүгедектерге арналған арбалар/креслолар өндірісі
3092
Моторсыз велосипедтерді және үш дөңгелекті велосипедтерді, тандемдерді, балалар велосипедін және үш дөңгелекті велосипедтерді қоса алғанда, өзге де ұқсас көлік құралдарының өндірісі
Велосипедтерге арналған жинақтауыштар және аксессуарлар өндірісі
Қосалқы моторы бар велосипедтер өндірісі
Пластикалық велосипедтерді және үш дөңгелекті велосипедтерді қоса алғанда, жүргізу үшін дөңгелегі бар ойыншықтар өндірісі
Моторлы немесе моторсыз мүгедектер арбасының өндірісі
Мүгедектер арбасына арналған жинақтауыштар және аксессуарлар өндірісі
Балалар арбасының өндірісі
35
Фармацевтика
Фармацевтикалық препараттар өндірісі
2120
Дәрі-дәрмектер: иммундық сарысулар және т.б.; вакциналар; гомеопатиялық препараттарды қоса алғанда, әртүрлі дәрі-дәрмектер өндірісі
Сыртқа қолдануға арналған химиялық контрацептивті өнімдер мен гормоналды контрацептивтер өндірісі
Жүктілік тестілерін қоса алғанда, медициналық диагностикалық препараттар өндірісі
Радиоактивті заттарды анықтауға арналған диагностикалық препараттар өндірісі
Биологиялық фармацевтикалық препараттар өндірісі
Мақта, дәке, дәке таңғыштар, бандаж және т.б. сияқты медициналық таңу материалдары өндірісі
Негізгі фармацевтикалық өнімдер өндірісі

2110
Производство медицинских фармакологических препаратов, используемых для производства медикаментов: антибиотиков, основных витаминов, салициловой и O-ацетилсалициловой кислот и т.д.
Переработка крови
Производство химически чистого сахара
Производство эндокринных препаратов из животного сырья (переработка желез и производство экстрактов из желез и т.д.)
36
Прочие товарные позиции
Производство прочих технических и промышленных текстильных изделий
1396
Производство сжатых тканей, включая ткани с нетканой липкой основой
Производство пропитанных, окрашенных, прорезиненных и покрытых пластиком тканей
Производство металлизированной пряжи, резиновых нитей и текстильных веревок, текстильной пряжи или пропитанных, окрашенных, прорезиненных и покрытых пластиком шнуров
Производство резиновой ткани из высокопрочного материала
Производство плащевой ткани, ткани для пожарных рукавов/шлангов, сетчатой ткани, эластичной одежды
Производство ювелирных изделий
3212
Производство культивированного жемчуга
Производство драгоценных и полудрагоценных камней в стадии обработки, включая промышленную обработку камней и синтетических и обработанных драгоценных и полудрагоценных камней
Обработка бриллиантов
Производство драгоценностей из драгоценных металлов и основных металлов с покрытием из драгоценных металлов или драгоценных и полудрагоценных камней, или комбинаций из драгоценных металлов и драгоценных или полудрагоценных камней или прочих материалов
Производство ювелирных изделий из драгоценных металлов или основных металлов с покрытием из ценных металлов: столовой посуды, мелкой и плоской посуды, глубокой посуды, туалетных принадлежностей, офисных или настольных изделий, изделий для ритуального использования в религиозных службах и т.д.
Производство технических и лабораторных принадлежностей из драгоценных металлов (за исключением инструментов и запасных частей): тиглей, шпателей, анодов с гальванопокрытием и т.д.
Производство драгоценных металлических браслетов для наручных часов, ремешков, браслетов и табакерок
Гравировка драгоценных персональных и не драгоценных изделий из металла
Производство хирургических и ортопедических приспособлений

2110
Дәрі-дәрмектер: антибиотиктер, негізгі витаминдер, салицил және O-ацетилсалицил қышқылдары және т.б. өндіру үшін пайдаланылатын медициналық фармакологиялық препараттар өндірісі
Қанды қайта өңдеу
Химиялық таза қант жасау
Жануарлар шикізатынан эндокринді препараттар жасау (бездерді қайта өңдеу және бездер мен т.б. экстрактілер жасау)
36
Басқа тауар позициялары
Басқа да техникалық және өнеркәсіптік тоқыма бұйымдарының өндірісі
1396
Тоқылғаннан басқа жабысқақ негіздегі матаны қоса алғанда, сығылған маталар өндірісі
Сіңірілген, боялған, резеңкеленген және пластик жағылған маталар өндірісі
Металл қосып иірілген жіп, резеңке жіптерді және тоқыма жіптер, тоқыма иірілген жіп немесе сіңірілген, боялған, резеңкеленген және пластик жағылған баулар өндірісі
Беріктігі жоғары материалдан резеңке маталар жасау
Жадағайлық мата, өрт сөндіруге арналған түтіктерге/шлангілерге арналған, тор көзді мата, икемді киім өндірісі
Зергерлік бұйымдар өндірісі
3212
Қолдан өсірген інжу өндірісі
Тастар мен синтетикалық және өңделген асыл және жартылай бағалы тастарды өнеркәсіптік өңдеуді қоса алғанда, өңдеу сатысында асыл және жартылай бағалы тастар өндірісі
Гауһар өңдеу
Қымбат бағалы металдардан және қымбат бағалы металдармен қапталған негізгі металдардан немесе асыл және жартылай қымбат бағалы тастардан немесе қымбат бағалы металдар мен асыл немесе жартылай қымбат бағалы тастардың немесе өзге де материалдардың комбинациясынан жасалған құнды заттар жасау
Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдармен қапталған негізгі металдардан зергерлік бұйымдар: асхана ыдыстарын, ұсақ және жалпақ ыдыстар, шұңғыл ыдыс, туалет керек-жарақтарын, кеңсе немесе үстел бұйымдарын, діни қызметтерде салт-жоралғы үшін пайдалануға арналған бұйымдар және т.б. жасау
Қымбат бағалы металдардан техникалық және зертханалық керек-жарақтар (құралдар мен қосалқы бөлшектерді қоспағанда): тигель, шпательдер, гальван бүркілген анодтар және т.б. жасау
Қолсағаттарға, бауларға, білезіктерге және табакеркаларға арналған қымбат бағалы металл білезіктер жасау
Металдан жасалған қымбат бағалы дербес және қымбат бағалы емес бұйымдарды нақыштау
Хирургиялық және ортопедиялық керек-жарақтар өндірісі

32503
Производство хирургических салфеток, стерильных простыней и бинтов
Производство пластин и винтов для фиксации костей
Производство зубных протезов, мостов и т.д., изготовленных в зуботехнических лабораториях
Производство ортопедических приспособлений и протезов
Производство глазных протезов
Производство офтальмологических изделий, очков для коррекции зрения, солнцезащитных очков, линз для очков, контактных линз, защитных очков
37
Образование
Услуги в других видах жилья

32503
Хирургиялық салфеткалар, стерильді ақжаймалар мен бинттер өндірісі
Сүйектерді бекітуге арналған пластиналар мен бұрандалар өндірісі
Тіс-техникалық зертханаларда дайындалған тіс протездері, көпірлер және т.б. өндірісі
Ортопедиялық керек-жарақтар мен протездер өндірісі
Көз протездерінің өндірісі
Офтальмологиялық бұйымдар, көзді түзетуге арналған көзілдіріктер, күннен қорғайтын көзілдіріктер, көзілдіріктерге арналған линзалар, жанаспалы линзалар, қорғаныш көзілдіріктер өндірісі
37
Білім беру
Тұрғын үйдің басқа түрлерінде көрсетілетін қызметтер

5590
Строительство и реконструкция студенческих и (или) школьных общежитий
Образование
85
Строительство и (или) реконструкция и (или) оснащение оборудованием учреждений дошкольного, начального, основного и общего среднего образования
38
Туризм *
Предоставление услуг гостиницами
5510
Строительство и (или) реконструкция и (или) оснащение оборудованием мест размещения (гостиницы, санатории, отели класса люкс, мотели)
Предоставление жилья на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания

5590
Студенттік және мектеп жатақханаларын салу және (немесе) реконструкциялау
Білім беру
85
Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру мекемелерін салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жабдықтау
38
Туризм*
Қонақ үйлердің қызметтер ұсынуы
5510
Орналастыру орындарын (қонақ үйлер, санаторийлер, люкс класты қонақ үйлер, мотельдер) салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жабдықтау
Демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдерінде баспана беру

5520
Строительство мест размещения (детские или прочие дома отдыха, квартиры и бунгало для приезжих, коттеджи и домики без предоставления услуг по уборке или приготовлению пищи, молодежные туристские лагеря, горные турбазы и т.п.)
Услуги для проживания в кемпинге, рекреационном автопарке и трейлерном парке
5530
Строительство мест размещения (кемпинги, трейлерные парки, развлекательные городки, охотничьи или рыболовные угодья, помещения и принадлежности для автомобильного отдыха)
Деятельность больничных организаций

5520
Орналастыру орындарын салу (балаларға арналған немесе басқа демалыс үйлері, пәтерлер мен қонақтар үшін бунгалолар, жинау немесе тамақтандыру қызметтерін көрсетпейтін коттедждер мен үйлер, жастар туристік лагерьлері, таудағы турбазалар және т.б.)
Кемпингте, рекреациялық автопаркте және трейлерлік парктерде тұру үшін көрсетілетін қызметтер
5530
Орналастыру орындарын салу (кемпингтер, трейлер парктері, ойын-сауық қалашықтары, аң аулау немесе балық аулау үшін пайдаланылатын жерлер, автомобиль демалысына арналған үй-жайлар мен керек-жарақтар)
Аурухана ұйымдарының қызметі

8610
Строительство и (или) реконструкция и (или) оснащение оборудованием санаторно-курортных учреждений
Прочие виды наземных пассажирских перевозок, не отнесенные к другим категориям
4939
Строительство горнолыжных курортов, управление конвейерами, канатными дорогами, горнолыжными подъемниками и канатными подъемниками, если они не входят в систему городских и междугородних транспортных перевозок
39
Здравоохранение
Деятельность в области здравоохранения
86
Строительство и (или) ремонт медицинских учреждений и (или) оснащение медицинских учреждений необходимым медицинским оборудованием (компьютерный томограф, магнитно-резонансный томограф, УЗИ аппарат, кардиомонитор, аппарат ИВЛ неонатальный, аппарат ИВЛ, аппарат искусственного кровообращения, ангиографическая система и др.)
40
Транспорт и складирование**
Складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность
52
Строительство транспортных транзитных терминалов, сухих портов, складских помещений
* Финансируются проекты в сфере туризма, реализуемые на побережье озера Алаколь (Восточно-Казахстанская область, Алматинская область), побережье озера Балхаш (Карагандинская область), в Баянаульской курортной зоне (Павлодарская область), Щучинско-Боровской курортной зоне (Акмолинская область), в городах Туркестане и Актау, в Имантау-Шалкарской куротной зоне (Северо-Казахстанская область), в Алматинском горном кластере (Талгарский, Енбекшиказахский, Уйгурский, Райымбекский, Карасайский, Нарынкольский районы Алматинской области).
**Приграничные с Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан территории Республики Казахстан.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Правила гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила гарантирования по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее − Правила гарантирования) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств по кредитам предпринимателей.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8610
Санаторийлік-курорттық мекемелер салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру
Басқа санаттарға жатқызылмаған жерүсті жолаушылар тасымалдарының басқа түрлері
4939
Тау шаңғысы курорттарын салу, егер қалалық және қалааралық көлік тасымалдары жүйесіне кірмейтін болса, конвейерлерді, аспалы жолдарды, тау шаңғысы көтергіштерін және аспалы көтергіштерді басқару
39
Денсаулық сақтау
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86
Медициналық мекемелерді салу және (немесе) жөндеу және (немесе) медициналық мекемелерді қажетті медициналық жабдықтармен (компьютерлік томограф, магнитті-резонанстық томограф, УДЗ аппараты, кардиомонитор, неонаталдық ӨЖЖ аппараты, ӨЖЖ аппараты, жасанды қанайналым аппараты, ангиографиялық жүйе және т.б.) жабдықтау
40
Көлік және қоймаға жинау**
Қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі
52
Көліктік транзиттік терминалдарды, құрғақ порттарды, қойма үй-жайларын салу
* Алакөл көлі жағалауында (Шығыс Қазақстан облысы, Алматы облысы), Балқаш көлі жағалауында (Қарағанды облысы), Баянауыл курорттық аймағында (Павлодар облысы), Щучье-Бурабай курорттық аймағында (Ақмола облысы), Түркістан және Ақтау қалаларында, Имантау-Шалқар курорттық аймағында (Солтүстік Қазақстан облысы), Алматының таулы кластерінде (Алматы облысының Талғар, Еңбекшіқазақ, Ұйғыр, Райымбек, Қарасай, Нарынқол аудандары) іске асырылатын туризм саласындағы жобалар қаржыландырылады.
** Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен және Өзбекстан Республикасымен шекаралас аумақтары.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол қартасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі − Кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және кәсіпкерлердің кредиттері бойынша міндеттемелердің орындалуын ішінара қамтамасыз ету ретінде кепілдіктер беру тетігі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Гарантирование осуществляется по кредитам предпринимателей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее - Программа)/Механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее - Механизм).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Гарантирование является инструментом финансовой поддержки предпринимателей и используется для расширения и обеспечения доступа к кредитным ресурсам.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисляются по:
Программе – акимом области (столицы, городов республиканского значения) финансовому агентству на основе договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемого между ними, за счет средств республиканского и (или) местного бюджетов. Типовая форма договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы утверждается уполномоченным органом по предпринимательству.
Средства из республиканского бюджета, выделяемые на основе Договора на перечисление средств для субсидирования ставки вознаграждения по кредитам субъектов частного предпринимательства, осуществляющих деятельность по переработке в агропромышленном комплексе, обрабатывающей промышленности и предоставлению услуг в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов (далее – Договор), могут быть направлены на инструмент гарантирования в рамках Программы. Распределение полученных средств финансовым агентством осуществляется самостоятельно, исходя из потребности регионов. Средства, выделенные по Договору на инструмент гарантирования и не использованные финансовым агентством в текущем финансовом году, возвращаются в уполномоченный орган по предпринимательству.
В рамках Механизма при наступлении гарантийного события (выплата по гарантии) уполномоченный орган по предпринимательству не реже двух раз в год выплачивает финансовому агентству в размере 100 % исполненного финансовым агентством требования по проектам из республиканского бюджета на основании заключенного между финансовым агентством и уполномоченным органом Соглашения на перечисление средств для гарантирования в рамках Механизма.

2. Кепілдік беру кәсіпкерлердің "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі − Бағдарлама)/ "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігі (бұдан әрі − Тетік) шеңберіндегі кредиттері бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Кепілдік беру кәсіпкерлерді қаржылық қолдау құралы болып табылады және кредиттік ресурстарға қол жеткізуді кеңейту мен қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Кепілдік беру үшін көзделген қаражатты:
Бағдарлама бойынша − облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі Бағдарлама шеңберінде өзара жасалатын субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың негізінде республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржы агенттігіне аударады. Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
Агроөнеркәсіптік кешендегі, өңдеу өнеркәсібіндегі өңдеу және Басым жобаларға кредит беру тетігі шеңберінде көрсетілетін қызметтер ұсыну бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін қаражат аударуға арналған шарт (бұдан әрі – Шарт) негізінде бөлінетін республикалық бюджет қаражаты Бағдарлама шеңберінде кепілдік беру құралына бағытталуы мүмкін. Қаржы агенттігі өңірлердің қажеттілігіне қарай алынған қаражатты бөлуді дербес жүзеге асырады. Кепілдік беру құралына арналған Шарт бойынша бөлінген және қаржы агенттігі ағымдағы қаржы жылында пайдаланбаған қаражат кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға қайтарылады.
Тетік шеңберінде кепілдік жағдайы (кепілдік бойынша төлем) туындаған кезде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жылына кемінде екі рет қаржы агенттігі мен уәкілетті орган арасында жасалған Тетік шеңберінде кепілдік беру үшін қаражат аударуға арналған келісімнің негізінде қаржы агенттігіне республикалық бюджеттен жобалар бойынша қаржы агенттігі орындаған талаптың 100 %-ы мөлшерінде төлем жүргізеді.

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 26.08.2019 № 628 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Термины и определения
5. В настоящих Правилах гарантирования используются следующие понятия и определения:
1) банк - банк второго уровня, в том числе банк развития, участвующий в Программе/банк второго уровня, участвующий в Механизме;
2) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования. К банковскому кредиту также относится и кредитная линия.
Для исламского банка кредит понимается как финансирование – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком предпринимателю в соответствии с договором финансирования;
3) гарантирование - форма поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту предпринимателя на условиях, определяемых Программой/Механизмом, настоящими Правилами гарантирования и договором гарантии;
4) гарантия – обязательство финансового агентства перед банком отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по договору банковского займа, вытекающего из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
4-1) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным в Законе Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве;
5) ГПИИР – Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874;
6) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю. К договору банковского займа также относится соглашение об открытии кредитной линии.
Для исламского банка договор банковского займа понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара. К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования). Под коммерческим кредитом понимается финансирование исламскими банками торговой деятельности предпринимателя в качестве торгового посредника путем продажи предпринимателю товара с отсрочкой или рассрочкой платежа по цене продажи товара, складывающейся из цены товара и наценки на товар;

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.08.2019 № 628 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Терминдер мен анықтамалар
5. Осы Кепілдік беру қағидаларында мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банк – екінші деңгейдегі банк, оның ішінде Бағдарламаға қатысатын даму банкі/Тетікке қатысатын екінші деңгейдегі банк;
2) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану шарттарында банктік қарыз шартының негізінде кәсіпкерге банк беретін ақша сомасы. Кредиттік желі де банктік кредитке жатады.
Ислам банкі үшін кредит қаржыландыру – кәсіпкерге ислам банкі қаржыландыру шартына сәйкес ұсынатын тауар үшін төлемді кейінге шегеру немесе бөліп төлеу ретінде түсініледі;
3) кепілдік беру – Бағдарламада/Тетікте, осы Кепілдік беру қағидаларында және кепілдік шартында айқындалған шарттарда кәсіпкердің кредиті бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
4) кепілдік – банктік қарыз шарты бойынша негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша кепілдік шартынан туындайтын кәсіпкер міндеттемелерін орындау үшін кепілдік сомасының шегінде қаржы агенттігінің банк алдында жауап беру міндеттемесі;
4-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
5) ИИДМБ – Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама;
6) банктік қарыз шарты – банк пен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Кредиттік желі ашу туралы келісім де банктік қарыз шартына жатады.
Ислам банкі үшін банктік қарыз шарты қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім ретінде түсініледі, оның шарттары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарларды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит береді. Бас қаржыландыру келісімі де қаржыландыру шартына жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жеке шарттар жасасады. Тауар сатудың тауардың бағасы мен тауардың үстеме бағасынан қалыптасатын бағасы бойынша төлемді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу арқылы кәсіпкерге тауар сату жолымен саудадағы делдал ретінде кәсіпкердің сауда қызметін ислам банктерінің қаржыландыруы коммерциялық кредит деп түсініледі;

7) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком и предпринимателем о предоставлении гарантии по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
8) единый накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам (далее – ЕНПФ);
9) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
10) номинальная ставка вознаграждения – ставка вознаграждения по кредиту, установленная договором банковского займа на момент его заключения, которая может быть изменена банком в одностороннем порядке в случаях, предусмотренных договором банковского займа, либо по соглашению сторон.
Для исламского банка номинальная ставка вознаграждения понимается как наценка на товар – доход исламского банка, связанный с предоставлением коммерческого кредита, который может выражаться в виде процента от цены товара (прибыль) либо в виде фиксированной суммы;
11) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан. В рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов;
12) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
13) исключен постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523;
14) товар – движимое или недвижимое имущество, в отношении которого законодательством Республики Казахстан разрешено заключение сделок купли-продажи исламскими банками, приобретаемое исламским банком у продавца товара по договору купли-продажи в целях дальнейшей передачи его предпринимателю на условиях коммерческого кредита;
15) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
16) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
17) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для банка;
18) предприниматель - субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, а также субъект частного предпринимательства, указанный в Механизме кредитования приоритетных проектов, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования".
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.08.2018 № 523; от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7) кепілдік шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, банк және кәсіпкер арасында жасалған кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
8) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – БЖЗҚ);
9) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын облыс әкімі айқындайтын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;
10) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – кредит бойынша сыйақының банктік қарыз шартын жасасу кезінде сол шартта белгіленген мөлшерлемесі, оны банктік қарыз шартында көзделген жағдайларда банк біржақты тәртіппен не тараптардың келісімі бойынша өзгерте алады.
Ислам банкі үшін тауардың үстеме бағасы – ислам банкінің коммерциялық кредит беруге байланысты тауар бағасынан түсетін пайыз (пайда) түрінде не тіркелген сома түрінде көрсетілуі мүмкін кірісі номиналды сыйақы мөлшерлемесі деп түсініледі;
11) жоба – бизнестің әртүрлі бағыттарында кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын іс-әрекет пен іс-шаралар жиынтығы. Бір жоба шеңберінде бірнеше банктік кредит алуға болады;
12) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын, облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
13) Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
14) тауар – оларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында Ислам банктерінің сатып алу-сату мәмілелерін жасасуына рұқсат берілген, кейіннен коммерциялық кредит шарттарында кәсіпкерге беру мақсатында ислам банкі тауар сатушыдан сатып алу-сату шарты бойынша сатып алатын жылжымалы немесе жылжымайтын мүлік;
15) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
16) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы.
17) портфельдік кепілдік беру – банк үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдіктер берудің нысаны.
18) кәсіпкер – өз қызметін 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігінде көрсетілген жеке кәсіпкерлік субъектісі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.08.2018 № 523; 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

3. Условия предоставления гарантий в рамках первого направления
"Поддержка новых бизнес-инициатив предпринимателей моногородов,
малых городов и сельских населенных пунктов"
6. Участниками гарантирования в рамках первого направления Программы могут быть:
1) предприниматели, начинающие предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах без отраслевых ограничений;
2) молодые начинающие предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты во всех регионах без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
Под эффективными проектами понимаются проекты, предусматривающие рост дохода и увеличение среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
На кредиты, 100% которые направлены на пополнение оборотных средств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
При этом к участию в гарантировании при условии соответствия условиям первого направления Программы допускаются:
1) предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки в рамках стабилизационных или антикризисных программ и программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, ЕНПФ, акимата области, столицы, города республиканского значения и финансового агентства;
2) предприниматели, не имеющие на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита, задолженностей по уплате налогов, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Участниками гарантирования в рамках первого направления Программы не могут быть:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением моторных транспортных средств и производства вина из винограда собственного производства;
2) предприниматели, реализующие проекты в металлургической промышленности и включенные в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 1434;
3) предприниматели, осуществляющие деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением разработки гравийных и песчаных карьеров;

3. "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағытының шеңберінде кепілдік беру шарттары
6. Мыналар:
1) ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда және моноқалаларда салалық шектеулерсіз өздерінің жобаларын және тиімді жобаларды іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер;
2) барлық өңірлерде өздерінің жобаларын және тиімді жобаларды іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлер салалық шектеусіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алмай Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кепілдік беруге қатыса алады.
Қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде кірістердің және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын көздейтін жобалар тиімді жобалар деп түсініледі.
100%-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерге тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
Бұл ретте Бағдарламаның бірінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда:
1) тұрақтандыру немесе дағдарысқа қарсы бағдарламалардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, БЖЗҚ, облыс, астана, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің және қаржы агенттігінің қаражаттары есебінен іске асырылатын бағдарламалардың шеңберінде банктер арқылы мемлекеттік қаржылық қолдау алатын кәсіпкерлердің;
2) кредит алу үшін өтініш берген күннің алдындағы соңғы есепті күнге салық төлеу бойынша берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ кәсіпкерлердің кепілдік алуға қатысуына рұқсат етіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
7. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және өзі өсірген жүзімнен шарап жасауды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1434 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің жобаларын іске асыратын кәсіпкерлер;
3) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге бағытталған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын кәсіпкерлер;

4) предприниматели, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации), а также юридические лица, созданные в форме частного учреждения.
8. В рамках Программы гарантированию не подлежат кредиты:
1) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
2) выданные государственными институтами развития, за исключением банка развития;
3) ставка вознаграждения которых была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
4) исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) в виде овердрафта;
6) направленные на рефинансирование ранее полученных кредитов, за исключением кредитов субъектов малого и среднего предпринимательства, выдаваемых банками за счет средств ЕНПФ на рефинансирование текущих обязательств;
7) сумма которых недостаточна (с учетом собственного участия) для реализации инвестиционного проекта.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В рамках Программы банки не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением связанных:
1) с изменением условий кредитования, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту.
10. Гарантирование предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым банками для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
10-1. Гарантия предоставляется также по новым кредитам, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.

4) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын кәсіпкерлер, сондай-ақ жеке меншік мекеме нысанында құрылған заңды тұлғалар Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кепілдік алуға қатысушы бола алмайды.
8. Бағдарлама шеңберінде мынадай:
1) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
2) Даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары берген;
3) сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған;
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
5) овердрафт түріндегі;
6) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға БЖЗҚ қаражаттарының есебінен банктер беретін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттерін қоспағанда, бұрын алынған кредиттерді қайта қаржыландыруға бағытталған;
7) инвестициялық жобаны іске асыру үшін (өзінің қатысуын ескергенде) сомасы жеткіліксіз кредиттерге Бағдарлама шеңберінде кепілдік берілмейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9. Бағдарлама шеңберінде банктер:
1) кредит беру шарттарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді бұзу себебі бойынша алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
10. Кепілдік беру банктер жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін беретін жаңа кредиттері бойынша ғана ұсынылады.
10-1. Кепілдік жобаларды салалық шектеулерсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер бойынша да беріледі.
Ескерту. 10-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.

11. По решению финансового агентства имущество, предоставляемое в качестве обеспечения по кредиту (-ам), может подлежать страхованию.
12. Финансовое агентство вправе требовать от предпринимателя предоставления гарантий аффилиированных и связанных юридических и физических лиц.
12-1. Финансовое агентство вправе применять метод портфельного гарантирования в соответствии с условиями Программы и установлением максимальной суммы проекта. Выбор банка финансовое агентство осуществляет самостоятельно.
Сноска. Раздел 3 дополнен пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
13. Гарантирование может осуществляться только по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов на дату принятия решения банком по проекту предпринимателя и для банка развития со ставкой вознаграждения не более 13 % годовых.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
14. Частичное гарантирование может осуществляться по кредитам на пополнение оборотных средств в случаях, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита, направленного на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
Для действующих предпринимателей/начинающих предпринимателей/начинающих молодых предпринимателей частичное гарантирование может осуществляться по кредитам банков до 60 млн. тенге включительно, направленным на пополнение оборотных средств.
Гарантированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств.
15. Для начинающего предпринимателя/молодого начинающего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) банка, в том числе выдаваемого (-ых) субъектам малого и среднего предпринимательства на пополнение оборотных средств и рефинансирование текущих обязательств за счет средств ЕНПФ в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 20 млн. тенге. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается для одного начинающего предпринимателя/молодого начинающего предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц;
2) размер гарантии не может быть выше 85 % от суммы кредита, при этом начинающий предприниматель/молодой начинающий предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 15 % от суммы кредита. При расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ;

11. Қаржы агенттігінің шешімі бойынша кредит(тер) бойынша қамтамасыз ету түрінде ұсынылатын мүлік сақтандырылуы мүмкін.
12. Қаржы агенттігі кәсіпкерден үлестес және байланыстырылған заңды және жеке тұлғалардың кепілдігін ұсынуын талап етуі мүмкін.
12-1. Қаржы агенттігі Бағдарламаның шарттарына сәйкес және жобаның ең жоғары сомасын белгілей отырып, портфельдік кепілдік беру әдісін қолдануға құқылы. Банкті таңдауды қаржы агенттігі дербес жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
13. Кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі банк кәсіпкердің жобасы бойынша шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған және даму банкі үшін сыйақы мөлшерлемесі жылдық 13 %-дан аспайтын кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
14. Ішінара кепілдік беру айналым қаражатын толықтыру:
1) негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын өндірістерді кеңейтуге бағытталған кредит шеңберінде;
2) БЖЗҚ қаражатты шеңберінде жүзеге асырылған жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкін.
Жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлер/ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер/ ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлер үшін ішінара кепілдік беру 60 млн. теңгені қоса алғанға дейінгі банктердің айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Сондай-ақ БЖЗҚ қаражаты есебінен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне банктер айналым қаражаттарын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға берген (беретін) кредиттер кепілдік беруге жатады.
15. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер үшін:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын, жоба шеңберіндегі банк кредитінің (-терінің), соның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне айналым қаражатын толықтыруға және БЖЗҚ қаражаты есебінен ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға беретін кредиттердің сомасы 20 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің(-тердің) сомасы ісін жаңа бастаған кәсіпкердің/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің біреуі үшін онымен үлестес тұлғалардың кредиті(-тері) бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі;
2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 85 %-ынан аспайды, бұл ретте ісін жаңа бастаған кәсіпкер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер құны кредит сомасының кемінде 15 %-ы мөлшеріндегі кредит (кепіл) бойынша қамтамасыз етуді ұсынады. Қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептегенде, талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді;

3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) рекомендуется прохождение начинающими предпринимателями/молодыми начинающими предпринимателями обучения в рамках обучающих проектов Программы, предусмотренных Программой "Дорожная карта занятости 2020" или иными программами финансового агентства.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Гарантирование кредитов начинающих предпринимателей в размере более 20 млн. тенге осуществляется на условиях, изложенных в пункте 17 настоящего раздела Правил гарантирования.
17. Для предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) банка, в том числе выдаваемого (-ых) субъектам малого и среднего предпринимательства на пополнение оборотных средств и рефинансирование текущих обязательств за счет средств ЕНПФ в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 180 млн. тенге включительно. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц;
2) размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита, при этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 50 % от суммы кредита. При расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита. Гарантирование может осуществляться по кредитам на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности) в размере до 100 % включительно, если сумма кредита меньше или равна 60 млн. тенге.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Кредит, по которому заключается договор гарантии, должен быть оформлен в виде самостоятельного договора банковского займа.
19. Стоимость гарантии, которую оплачивает акимат области (столицы, городов республиканского значения) финансовому агентству, составляет 20 % от суммы гарантии. При прекращении действия договора гарантии сумма должна быть использована для последующего гарантирования проектов.

3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды;
4) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлердің "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасында немесе қаржы агенттігінің өзге де бағдарламаларында көзделген Бағдарламаның оқыту жобалары шеңберінде оқудан өтуі ұсынылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
16. Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің мөлшері 20 млн. теңгеден асатын кредиттеріне кепілдік беру Кепілдік беру қағидаларының осы бөлімінің 17-тармағында баяндалған шарттарда жүзеге асырылады.
17. Кәсіпкер үшін:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі банк кредитінің (-терінің), соның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне айналым қаражатын толықтыруға және БЖЗҚ қаражаты есебінен ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға берілетін кредиттердің сомасы 180 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің(-тердің) сомасы кәсіпкердің біреуі үшін онымен үлестес тұлғалардың кредиті(-тері) бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі;
2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан аспайды, бұл ретте кәсіпкер құны кредит сомасының кемінде 50 %-ы мөлшеріндегі кредит (кепіл) бойынша қамтамасыз етуді ұсынады. Қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептегенде, талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді;
3) ұсынылатын кепілдік беру мерзімі – кредит мерзімінен аспайды. Егер кредит сомасы 60 млн. теңгеден аз немесе соған тең болса, 100 %-ын қоса алғанға дейінгі мөлшерде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер бойынша (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерге ақы төлеу бойынша есептерді жүргізуді және өтініш берушінің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес өзге де мақсаттарды қоспағанда) кепілдік беру жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
18. Кепілдік шарты жасалатын кредит дербес банктік қарыз шарты түрінде ресімделуі тиіс.
19. Облыс әкімдігі (астана, республикалық маңызы бар қалалар) қаржы агенттігіне төлейтін кепілдік құны кепілдік сомасының 20 %-ын құрайды. Кепіл шартының қолданысы тоқтатылған кезде сома кейінгі жобаларды кепілдендіру үшін пайдаланылуы тиіс.

Объем гарантирования за счет высвободившихся средств равен произведению объема высвободившихся средств, сформированного за счет прекращения действия договоров гарантии на мультипликатор, равный 5 (100 %/20 %).
Финансовое агентство вправе по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
20. При превышении выплаченных финансовым агентством требований банка порога свыше 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию финансового агентства, дальнейшая выдача гарантий по кредитам такого банка приостанавливается.
21. Финансовое агентство вправе проводить рекламную компанию реализуемой Программы и размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации Программы.
22. Финансовое агентство вправе отказать в предоставлении гарантии в случаях:
1) экономической нецелесообразности и неэффективности проекта;
2) несоответствия проекта условиям Программы;
3) наличия отрицательной кредитной истории потенциального участника Программы и аффилиированных с ним юридических и физических лиц.
4. Условия предоставления гарантий в рамках второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности"
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
23. Участниками гарантирования в рамках второго направления Программы гарантирования могут быть эффективные предприниматели, реализующие и/или планирующие реализовать проекты:
1) в приоритетных секторах экономики, указанных в приложении 1 к Программе;
2) в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР.
Под новыми инвестиционными и эффективными проектами, а также проектами, направленными на модернизацию и расширение производства, понимаются проекты:
1) субъектов среднего предпринимательства, достигших роста доходов на 20 % за предыдущие 3 (три) года до подачи заявления в финансовое агентство (в случае осуществления предпринимателем предпринимательской деятельности менее трех лет информация предоставляется за период фактического осуществления предпринимательской деятельности);
2) субъектов малого предпринимательства, предусматривающих рост доходов и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
На кредиты, 100% которые направлены на пополнение оборотных средств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
При этом к участию в гарантировании при условии соответствия условиям второго направления Программы допускаются:

Босатылған қаражат есебінен кепілдік беру көлемі кепілдік беру шартының қолданылуын тоқтату есебінен қалыптастырылған босатылған қаражат көлемінің 5-ке тең (100 %/20 %) мультипликаторға көбейтіндісіне тең.
Қаржы агенттігі алынған қаражатты өзінің қалауы бойынша әртүрлі қаржы құралдарына орналастыруға құқылы.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
20. Қаржы агенттігі төлеген банк талаптарының көлемі қаржы агенттігінің кепілдігі бойынша қалыптастырылған кредиттік портфель көлемінің (берешек қалдығының) 10 %-ынан жоғары шектен асқан кезде мұндай банктің кредиттері бойынша одан әрі кепілдік беру тоқтатыла тұрады.
21. Қаржы агенттігі іске асырылатын Бағдарламаны жарнамалау науқанын өткізуге және өзінің ресми веб-сайтында Бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпарат орналастыруға құқылы.
22. Мынадай:
1) жоба экономикалық тұрғыдан орынсыз және тиімсіз болған;
2) жоба Бағдарлама шарттарына сәйкес келмеген;
3) Бағдарламаға әлеуетті қатысушының және онымен үлестес заңды және жеке тұлғалардың кредиттік тарихы теріс болған жағдайларда, қаржы агенттігі кепілдік беруден бас тартуға құқылы.
4. Экономиканың басым секторларындағы және өңдеуші өнеркәсіп салаларындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағытының шеңберінде кепілдік беру шарттары
Ескерту. 4-бөлім тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
23. Мыналар:
1) Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларында;
2) ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде жобаларды іске асырып жатқан және/немесе іске асыруды жоспарлайтын тиімді кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытының шеңберінде кепілдік алуға қатыса алады.
Жаңа инвестициялық және тиімді жаңа жобалар, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар деп:
1) қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейінгі өткен 3 (үш) жылда кірістерінің 20 %-ға өсуіне қол жеткізген орта кәсіпкерлік субъектілерінің (кәсіпкер кәсіпкерлік қызметті үш жылдан аз жүзеге асырған жағдайда, ақпарат кәсіпкерлік қызметті іс жүзінде жүзеге асырған кезеңге ұсынылады);
2) қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде кірістердің өсуін және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын көздейтін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары түсініледі.
Бұл ретте Бағдарламаның екінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда:

1) предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки в рамках стабилизационных или антикризисных программ и программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, ЕНПФ, акимата области, столицы, города республиканского значения и финансового агентства;
2) предприниматели, не имеющие на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита задолженностей по уплате налогов, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
24. Участниками гарантирования в рамках второго направления Программы не могут быть:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением моторных транспортных средств и производства вина из винограда собственного производства;
2) предприниматели, реализующие проекты в металлургической промышленности и включенные в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 1434;
3) предприниматели, осуществляющие деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением разработки гравийных и песчаных карьеров;
4) предприниматели, учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации), а также юридические лица, созданные в форме частного учреждения.
25. В рамках Программы гарантированию не подлежат кредиты:
1) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
2) выданные государственными институтами развития, за исключением Банка Развития;
3) ставка вознаграждения которых была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
4) исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

1) тұрақтандыру немесе дағдарысқа қарсы бағдарламалардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, БЖЗҚ, облыстар, астана, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің және қаржы агенттігінің қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалардың шеңберінде банктер арқылы мемлекеттік қаржылық қолдау алатын кәсіпкерлердің;
2) кредит алу үшін өтініш берген күннің алдындағы соңғы есепті күнге салық төлеу бойынша берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқ кәсіпкерлердің кепілдік алуға қатысуына рұқсат етіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 23.08.2018 № 523 қаулыларымен.
24. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және өзі өсірген жүзімнен шарап жасауды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1434 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің жобаларын іске асыратын кәсіпкерлер;
3) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге бағытталған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
4) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын кәсіпкерлер, сондай-ақ жеке меншік мекеме санында құрылған заңды тұлғалар Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кепілдік алуға қатысушы бола алмайды.
25. Бағдарлама шеңберінде мынадай:
1) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
2) Даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары берген;
3) сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған;
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
32. Частичное гарантирование может осуществляться по кредитам на пополнение оборотных средств в случаях, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках:
1) кредита, направленного на приобретение и (или) модернизацию основных средств и (или) расширение производства, где размер оборотных средств не превышает 30 % от суммы кредита;
2) средств ЕНПФ.
Для действующих предпринимателей/начинающих предпринимателей/ начинающих молодых предпринимателей частичное гарантирование может осуществляться по кредитам банков до 60 млн. тенге включительно, направленным на пополнение оборотных средств.
Гарантированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств ЕНПФ на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств в рамках проектов, реализуемых в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и без отраслевых ограничений.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
33. Для начинающего предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) банка, в том числе выдаваемого (-ых) субъектам малого и среднего предпринимательства на пополнение оборотных средств и рефинансирование текущих обязательств за счет средств ЕНПФ в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 20 млн. тенге. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается для одного начинающего предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц;
2) размер гарантии не может быть выше 85 % от суммы кредита, при этом начинающий предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 15 % от суммы кредита. При расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Для предпринимателя:
1) сумма кредита (-ов) банка, в том числе выдаваемого (-ых) субъектам малого и среднего предпринимательства на пополнение оборотных средств и рефинансирование текущих обязательств за счет средств ЕНПФ по проектам в приоритетных секторах экономики, по которым осуществляется гарантирование, не может превышать 360 млн. тенге включительно. При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц;

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
32. Ішінара кепілдік беру айналым қаражатын толықтыру:
1) негізгі құралдарды сатып алуға және (немесе) жаңғыртуға және (немесе) айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын өндірістерді кеңейтуге бағытталған кредит шеңберінде;
2) БЖЗҚ қаражатты шеңберінде жүзеге асырылған жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкін.
Жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлер/ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлер үшін ішінара кепілдік беру бағытталған, 60 млн. теңгені қоса алғанға дейінгі банктердің айналым қаражатын толықтыруға кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің айналым қаражатын толықтыру және (немесе) Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында, ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіп салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде және салалық шектеусіз жүзеге асырылатын жобалар бойынша ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыру үшін БЖЗҚ қаражаты есебінен банктер берген (беретін) кредиттерге кепілдік береді.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
33. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын, жоба шеңберіндегі банк кредитінің (-терінің), соның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне айналым қаражатын толықтыруға және БЖЗҚ қаражаты есебінен ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға беретін кредиттердің сомасы 20 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің(-тердің) сомасы ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың кредиті (-тері) бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі;
2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 85 %-ынан аспайды, бұл ретте ісін жаңа бастаған кәсіпкер құны кредит сомасының кемінде 15 %-ы мөлшеріндегі кредит (кепіл) бойынша қамтамасыз етуді ұсынады. Қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептегенде, талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді;
3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды;
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
34. Кәсіпкер үшін:
1) экономиканың басым салаларындағы жобалар бойынша кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттің(-тердің), соның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне БЖЗҚ қаражаты есебінен ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға банктер беретін кредиттер, сомасы 360 млн. теңгені қоса алғандағыдан аспайды. Бұл ретте, кредиттің(-тердің) сомасы бір кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың кредиті(-тері) бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі;

2) размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита, при этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 50 % от суммы кредита.
При расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ;
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Сумма кредита (-ов) банка, в том числе выдаваемого (-ых) субъектам малого и среднего предпринимательства на пополнение оборотных средств и рефинансирование текущих обязательств за счет средств ЕНПФ на проект, реализуемый в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, не может превышать 1850 млн. тенге включительно для одного предпринимателя. При этом сумма кредита(-ов) рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
36. В случае, если размер кредита (-ов) на проект, реализуемый в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, составляет сумму до 360 млн. тенге включительно, размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита, при этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью в размере не менее 50 % от суммы кредита.
При расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
37. Срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В случае, если размер кредита (-ов) на проект, реализуемый в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, составляет сумму свыше 360 млн. тенге, размер гарантии не может быть выше 20 % от суммы кредита. Срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.

2) кепілдік мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан аспайды, бұл ретте кәсіпкер құны кредит сомасының кемінде 50 %-ы мөлшерінде кредит (кепіл) бойынша қамтамасыз етуді ұсынады.
Қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептегенде, талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді;
3) ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды;
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
35. ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде іске асырылатын жобаға банк беретін, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне БЖЗҚ қаражатының есебінен ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға және айналым қаражатын толықтыруға беретін кредит(тер) сомасы бір кәсіпкер үшін 1850 млн. теңгеден аспайды. Бұл ретте, кредиттің (-тердің) сомасы бір кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың кредиті(-тері) бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
36. Егер ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде іске асырылатын жобаға кредит(тер) мөлшері 360 млн. теңгені қоса алғанға дейінгі соманы құраса, кепілдік мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан аспайды, бұл ретте кәсіпкер құны кредит сомасының кемінде 50 %-ы мөлшерінде кредит (кепіл) бойынша қамтамасыз етуді ұсынады.
Қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептегенде, талап ету құқығының кепілі мен шаруашылық серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
37. Ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
38. Егер ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде іске асырылатын жобаға кредит(тер) мөлшері 360 млн. теңгеден артық соманы құраса, кепілдік мөлшері кредит сомасының 20 %-ынан аспайды. Ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.

Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. По кредитам в сумме свыше 180 млн. тенге включительно предприниматель должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (деньгами, движимым/недвижимым имуществом) в размере не менее 10 % от общей стоимости реализации проекта.
40. Кредит, по которому заключается договор гарантии, должен быть оформлен в виде самостоятельного договора банковского займа.
41. Стоимость гарантии, которую оплачивает акимат области (столицы, городов республиканского значения) финансовому агентству, составляет 20 % от суммы гарантии. При прекращении действия договора гарантии сумма должна быть использована для последующего гарантирования проектов.
Объем гарантирования за счет высвободившихся средств равен произведению объема высвободившихся средств, сформированного за счет прекращения действия договоров гарантии на мультипликатор, равный 5 (100 %/20 %).
Финансовое агентство вправе по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
42. При превышении выплаченных финансовым агентством требований банка порога свыше 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию финансового агентства, дальнейшая выдача гарантий по кредитам такого банка приостанавливается.
43. Финансовое агентство вправе проводить рекламную компанию реализуемой Программы и размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации Программы.
44. Финансовое агентство вправе отказать в предоставлении гарантии, в случаях:
1) экономической нецелесообразности и неэффективности проекта;
2) несоответствия проекта условиям Программы;
3) наличия отрицательной кредитной истории потенциального участника Программы и аффилиированных с ним юридических и физических лиц.
4-1. Условия предоставления гарантий в рамках Механизма
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-1. Гарантирование предоставляется по проектам субъектов предпринимательства, соответствующим требованиям, установленным Механизмом.
44-2. Гарантированию подлежат кредиты, выдаваемые банками (за исключением банка развития) на инвестиции и на пополнение оборотных средств (в том числе на возобновляемой основе) в рамках перечня товаров (услуг) по проектам: по переработке в агропромышленном комплексе согласно приложению 8 к настоящим Правилам гарантирования по обрабатывающей промышленности и услугам согласно приложению 9 к настоящим Правилам гарантирования.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
39. Сомасы 180 млн. теңгені қоса алғандағыдан жоғары кредит(тер) бойынша кәсіпкер жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақшасының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) қатысуын қамтамасыз етуге тиіс.
40. Кепілдік шарты жасалатын кредит дербес банктік қарыз шарты түрінде ресімделуі тиіс.
41. Облыс әкімдігі (астана, республикалық маңызы бар қалалар) қаржы агенттігіне төлейтін кепілдік құны кепілдік сомасының 20 %-ын құрайды. Кепіл шартының қолданысы тоқтатылған кезде сома келесі жобаны кепілдендіру үшін пайдаланылуы тиіс.
Босатылған қаражат есебінен кепілдік беру көлемі кепілдік беру шартының қолданылуын тоқтату есебінен қалыптастырылған босатылған қаражат көлемінің 5-ке тең (100 %/20 %) мультипликаторға көбейтіндісіне тең.
Қаржы агенттігі алынған қаражаты өзінің қалауы бойынша әртүрлі қаржы құралдарына орналастыруға құқылы.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
42. Қаржы агенттігі төлеген банк талаптарының көлемі қаржы агенттігінің кепілдігі бойынша қалыптастырылған кредиттік портфель көлемінің (берешек қалдығының) 10 %-ынан жоғары шектен асқан кезде, мұндай банктің кредиттері бойынша одан әрі кепілдік беру тоқтатыла тұрады.
43. Қаржы агенттігі іске асырылатын Бағдарламаны жарнамалау науқанын өткізуге және өзінің ресми веб-сайтында Бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпарат орналастыруға құқылы.
44. Мынадай:
1) жоба экономикалық тұрғыдан орынсыз және тиімсіз болған;
2) жоба Бағдарлама шарттарына сәйкес келмеген;
3) Бағдарламаға әлеуетті қатысушының және онымен үлестес заңды және жеке тұлғалардың кредиттік тарихы теріс болған жағдайларда, қаржы агенттігі кепілдік беруден бас тартуға құқылы.
4-1. Тетік шеңберінде кепілдіктер беру шарттары
Ескерту. Қаулы 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-1. Кепілдік беру кәсіпкерлік субъектілерінің Тетікте белгіленген талаптарға сәйкес келетін жобалары бойынша беріледі.
44-2. Кепілдік беруге: осы Кепілдік беру қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес агроөнеркәсіптік кешендегі өңдеу жөніндегі, осы Кепілдік беру қағидаларына 9-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі мен көрсетілетін қызметтер жөніндегі жобалар бойынша тауарлар (көрсетілетін қызметтер) тізбесі шеңберінде банктер инвестицияларға (даму банкін қоспағанда) және айналым қаражатын толықтыруға (оның ішінде жаңартылатын негізде) беретін кредиттер жатады.

44-3. В рамках обрабатывающей промышленности допускается гарантирование кредита, направленного на пополнение оборотных средств, по которому размер оборотных средств не должен превышать 50 % от суммы проекта. Допускается гарантирование кредита, 100 % которого направлено на пополнение оборотных средств, если размер данного кредита не превышает 50 % от общей кредитуемой суммы проекта.
В рамках финансирования проектов переработки в агропромышленном комплексе, которое осуществляется за счет собственных средств банков, гарантирование может осуществляться по кредиту, направленному на пополнение оборотных средств (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга) в размере до 100 % включительно.
Сноска. Пункт 44-3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
44-4. Гарантированию подлежат кредиты БВУ с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей 15 % годовых. Гарантия предоставляется на срок не более срока кредита.
44-5. Размер гарантии в рамках одного проекта заемщика не может превышать:
50 % от суммы кредита до 3 млрд. тенге включительно;
20 % по кредитам свыше 3 млрд. тенге до 5 млрд. тенге включительно.
При этом разница в обеспечении по кредиту (залоговая стоимость) покрывается предпринимателем.
44-6. В рамках Механизма банки не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета залога, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
5. Порядок взаимодействия участников Программы
для предоставления гарантии
45. Обращение предпринимателя/начинающего предпринимателя/молодого начинающего предпринимателя (далее – предприниматель) в финансовое агентство за гарантией и последующее обращение в банк за кредитом осуществляется в следующем порядке:
1) предприниматель обращается в финансовое агентство с заявлением на получение гарантии;
2) финансовое агентство после получения документов от предпринимателя в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии;
3) в случае принятия решения финансовым агентством о предоставлении гарантии предприниматель получает письмо о возможности гарантирования с указанием условий предоставляемой гарантии, а также условий предоставления банком кредита, в соответствии с которыми возможно предоставление гарантии в рамках Программы;

44-3. Өңдеу өнеркәсібі шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі, ол бойынша айналым қаражатының мөлшері жоба сомасының 50 %-ынан аспауы тиіс. Егер осы кредиттің мөлшері жобаның жалпы кредиттелетін сомасының 50 % аспаса, 100 % айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі.
Банктердің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылатын агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу жобаларын қаржыландыру шеңберінде кепілдік беру 100 %-ға дейінгі мөлшерді қоса алғанда айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредит бойынша (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуларды жүргізуді қоспағанда) жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 44-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1061 қаулысымен.
44-4. ЕДБ-ның жылдық номиналды сыйақы мөлшерлемесі 15 %-дан аспайтын кредиттері кепілдік беруге жатады. Кепілдік кредит мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
44-5. Қарыз алушының бір жобасы шеңберіндегі кепілдік мөлшері:
қоса алғанда 3 млрд. теңгеге дейінгі кредит сомасының 50 %-ы аспайды.
3 млрд. теңгеден астам, қоса алғанда 5 млрд. теңгеге дейінгі кредит сомасының 20 %-ынан аспайды;
Бұл ретте, кредит (кепілдік құны) бойынша қамтамасыз етудегі айырманы кәсіпкер жабады.
44-6. Тетіктің шеңберінде банктер мыналарға:
1) кәсіпкер бастамашылық ететін кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын;
3) кепіл затына тәуелсіз бағалау жүргізуге, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алуға байланысты;
4) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерге байланыстыларды қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге төлемдерді алмайды.
5. Кепілдік беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара
іс-қимыл жасау тәртібі
45. Кәсіпкердің/ісін жаңа бастаған кәсіпкердің/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің (бұдан әрі – кәсіпкер) кепілдік алу үшін қаржы агенттігіне және кейіннен кредит алу үшін банкке жүгінуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кәсіпкер кепілдік алуға өтінішпен қаржы агенттігіне жүгінеді;
2) кәсіпкерден құжаттарды алғаннан кейін қаржы агенттігі алынған құжаттарды 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін жобаны қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады;
3) қаржы агенттігі кепілдік беру туралы шешім қабылдаған жағдайда кәсіпкер берілетін кепілдік шарттары, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде кепілдік беруге мүмкіндік беретін банктің кредит беру шарттары көрсетілген кепілдік беру мүмкіндігі туралы хат алады;

4) предприниматель обращается в банк для получения кредита под гарантию;
5) банк самостоятельно, в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка, рассматривает заявление предпринимателя и принимает решение о возможности предоставления кредита;
6) в случае принятия банком положительного решения по кредиту на условиях, отраженных в письме финансового агентства о возможности гарантирования, банк направляет в финансовое агентство копии необходимых документов, включая подписанный кредитный договор.
Финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку. Банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство;
7) в случае принятия банком иного решения, не соответствующего условиям гарантии и кредита, указанным в письме финансового агентства о возможности гарантирования, процедура рассмотрения гарантирования проводится в соответствии с пунктом 46 настоящих Правил гарантирования.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
45-1. В случае принятия банком положительного решения о предоставлении кредита с гарантией финансового агентства в рамках портфельного гарантирования банк предоставляет финансовому агентству копии договора банковского займа, на основании которого финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку. Банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 45-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
46. Предприниматель обращается в банк с заявлением на получение кредита.
Банк самостоятельно, в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка, рассматривает заявление предпринимателя, проводит комплексную экспертизу проекта, анализирует представленные предпринимателем документы, финансовое состояние предпринимателя, на основе представленного предпринимателем заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и, в случае недостаточности обеспечения, выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику банка, для принятия решения о возможности предоставления кредита под частичную гарантию финансового агентства.
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.

4) кәсіпкер банкке кепілдікті кредит алу үшін жүгінеді;
5) банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес банк кәсіпкердің өтінішін дербес қарайды және кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды;
6) банк кепілдік беру мүмкіндігі туралы қаржы агенттігінің хатында көрсетілген шарттарда кредит бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда банк қол қойылған кредиттік шартты қоса алғанда, қажетті құжаттардың көшірмелерін қаржы агенттігіне жолдайды.
Қаржы агенттігі банкке жіберетін кепілдік беру шартын ресімдейді және қол қояды. Банк кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
7) банк кепілдік беру мүмкіндігі туралы қаржы агенттігінің хатында көрсетілген кепілдік пен кредиттің талаптарына сәйкес келмейтін өзге шешім қабылдаған жағдайда кепілдік беруді қарау рәсімі Қағидалардың 46-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
45-1. Банк портфельдік кепілдік шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, банк қаржы агенттігіне банктік қарыз шартының көшірмелерін ұсынады, оның негізінде қаржы агенттігі банкке жіберілетін кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қояды. Банк кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді.
Ескерту. 5-тарау 45-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
46. Кәсіпкер кредит алу үшін өтінішпен банкке жүгінеді.
Банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес банк кәсіпкердің өтінішін дербес қарайды, жобаға кешенді сараптама жүргізеді, кәсіпкер ұсынған құжаттарды, кәсіпкердің қаржылық жағдайын талдайды, кәсіпкер ұсынған кепіл мүлкін бағалау туралы қорытындының негізінде кәсіпкердің қамтамасыз етуінің кепілдік құнына бағалау жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда, жобаны қаржы агенттігінің ішінара кепілдігі бойынша кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін банктің ішкі кредит саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.

47. В случае принятия положительного решения, банк в течение 2 (два) рабочих дней с даты принятия решения уполномоченным органом, реализующим внутреннюю кредитную политику банка, предоставляет финансовому агентству:
письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии;
необходимые документы согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
Сноска. Пункт 47 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
48. Финансовое агентство после получения документов от банка в течение 5 (пять) рабочих дней по кредитам не более 180 млн. тенге и 10 (десять) рабочих дней по кредитам свыше 180 млн. тенге рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии. В случае, если совокупная задолженность предпринимателя и аффилиированных с ним лиц/компаний по кредитам, полученным под гарантию финансового агентства, составит более 180 млн. тенге, то рассмотрение последующих проектов осуществляется в течение 10 (десять) рабочих дней.
49. В случаях наличия замечаний к представленным документам, выявленные замечания направляются банку финансовым агентством для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для финансового агентства, возобновляется.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. В случае принятия финансовым агентством положительного/отрицательного решения о предоставлении (непредоставлении) гарантии, финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней направляет в банк письмо с решением финансового агентства о возможности (невозможности) гарантирования.
В случае принятия отрицательного решения по проекту предпринимателя, письмо о таком решении должно отражать причину отрицательного решения.
51. После получения письма с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования:
1) банк и предприниматель заключают договор банковского займа, договор(-ы) залога(-ов). Копия договора банковского займа направляется в финансовое агентство.
В письме с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования указываются значения роста дохода, увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
После получения письма с положительным решением финансового агентства на усмотрение банка допускается частичная выдача до 50 % от суммы кредита;

47. Оң шешім қабылданған жағдайда, банктің ішкі кредит саясатын іске асыратын уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде банк қаржы агенттігіне:
кепілдік сомасының есебімен бірге кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешім бар хатты;
кепілдік беру туралы мәселені қарастыру үшін осы Кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес қажетті құжаттар.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
48. Қаржы агенттігі банктен құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша және 10 (он) жұмыс күні ішінде 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша алынған құжаттарды қарайды және жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Қаржы агентінің кепілдігі бойынша алынған кредиттер бойынша кәсіпкердің және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың жиынтық берешегі 180 млн. теңгеден асқан жағдайда, кейінгі жобаларды қарау 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
49. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда қаржы агенттігі анықталған ескертулерді жою және/немесе ақпарат беру үшін 3 (үш) жұмыс күні ішінде банкке жолдайды. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайтадан басталады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
50. Қаржы агенттігі кепілдік беру (бермеу) туралы оң/теріс шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде банкке қаржы агенттігінің кепілдік беру (бермеу) мүмкіндігі туралы шешімі бар хат жібереді.
Кәсіпкердің жобасы бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда, мұндай шешім туралы хатта теріс шешімнің себебі көрсетілуге тиіс.
51. Қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты алғаннан кейін:
1) банк пен кәсіпкер банктік қарыз шартын, кепіл(-дер) шарт(-тар)ын жасасады. Банктік қарыз шартының көшірмесі қаржы агенттігіне жіберіледі.
Қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатында қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректердің негізінде кірістің 10 %-ға өсуінің, жұмыс орындарының орташа жылдық санының ұлғаюының мәндері көрсетіледі.
Қаржы агенттігінің оң шешімі бар хатты алғаннан кейін банктің қалауы бойынша кредит сомасының 50 %-ына дейінгі мөлшерде ішінара беруге жол беріледі;

2) после получения от банка копии договора банковского займа финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет в банк;
3) банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство;
4) банк после получения из финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита предпринимателю.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
52. Исключен постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
53. В целях оплаты за выпущенные гарантии региональный координатор Программы в начале очередного года перечисляет финансовому агентству 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
54. Остальная часть целевых трансфертов перечисляется финансовому агентству после полного освоения первой половины средств, перечисленных финансовому агентству в начале года, по мере заключения договоров гарантии, следующим образом:
1) после заключения договора гарантии финансовое агентство направляет соответствующее уведомление региональному координатору Программы;
2) региональный координатор Программы после получения письма от финансового агентства о заключении договора гарантии осуществляет перечисление средств в размере 20 % от суммы гарантии на текущий счет финансового агентства.
55. В случае образования недостатка бюджетных средств для гарантирования проектов акимат области (столицы, городов республиканского значения) уведомляет об этом финансовое агентство для приостановления гарантирования проектов до получения дополнительных средств. Финансовое агентство вправе возобновить гарантирование проектов при наличии средств, высвободившихся за счет прекращения действия договоров гарантии.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
5-1. Порядок предоставления гарантий в рамках Механизма
Сноска. Правила дополнены главой 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-1. Предприниматель обращается в банк с заявлением на получение кредита в рамках Механизма.
Банк самостоятельно, в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка, рассматривает заявление предпринимателя и, в случае недостаточности обеспечения, выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа банка для принятия решения о возможности предоставления кредита под частичную гарантию финансового агентства.

2) банктен қаржы агенттігі банктік қарыз шартының көшірмесін алғаннан кейін кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қойып, банкке жібереді;
3) банк кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
4) банк қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін кәсіпкерге кредит беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
52. алып тасталды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
53. Шығарылған кепілдіктерге ақы төлеу мақсатында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кезекті жылдың басында қаржы агентіне кредиттерді кепілдендіруге бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50 %-ын аударады.
54. Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі жылдың басында қаржы агенттігіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін кепілдік шарттарының жасалуына қарай қаржы агенттігіне былайша аударылады:
1) Кепілдік шартын жасасқаннан кейін қаржы агенттігі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне тиісті хабарлама жібереді;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі қаржы агенттігінен кепілдік шартын жасасу туралы хатты алғаннан кейін қаржы агенттігінің ағымдағы шотына кепілдік сомасының 20 %-ы мөлшерінде қаражатты аударуды жүзеге асырады.
55. Жобаларға кепілдік беру үшін бюджет қаражатының жетіспеуі орын алған жағдайда облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімдігі қосымша қаражат алғанға дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұру үшін қаржы агенттігін ол туралы хабардар етеді. Қаржы агенттігі кепілдік шарттарының қолданылуын тоқтату есебінен босаған қаражат болған кезде жобаларға кепілдік беруді жаңартуға құқылы.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
5-1. Тетік шеңберінде кепілдіктер беру тәртібі
Ескерту. Қаулы 5-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55-1. Кәсіпкер Тетік шеңберінде кредит алу үшін банкке өтініш береді.
Банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес банк кәсіпкердің өтінішін дербес қарайды және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда, қаржы агенттігінің ішінара кепілдігімен кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін жобаны банктің уәкілетті органының қарауына шығарады.

В течение 2 (два) рабочих дней с даты принятия решения уполномоченным органом банка предоставляет финансовому агентству документы согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
55-2. Финансовое агентство в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от банка, и заявления от предпринимателя, на соответствие условиям Механизма. Проекты в рамках Механизма не могут быть рассмотрены в рамках портфельного гарантирования.
По проектам свыше 10 (десять) миллиардов тенге по переработке в агропромышленном комплексе и/или по проектам в обрабатывающей промышленности и услуг направляется запрос в соответствующий отраслевой центральный уполномоченный орган для получения отраслевого заключения.
Отраслевое заключение представляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления запроса от финансового агентства.
В случае необходимости центральный уполномоченный государственный орган вправе запрашивать у субъекта частного предпринимательства дополнительную информацию/документы.
55-3. По проектам по переработке в агропромышленном комплексе и обрабатывающей промышленности и услуг финансовое агентство после рассмотрения проекта уполномоченными государственными органами (при необходимости) в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней рассматривает и принимает решение о гарантировании.
В случаях наличия замечаний к представленным документам и/или при необходимости предоставления дополнительных документов, финансовое агентство направляет банку выявленные замечания/запрос на дополнительные документы для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для финансового агентства, возобновляется.
55-4. В случае принятия финансовым агентством положительного/отрицательного решения о предоставлении (непредставлении) гарантии, финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней направляет в банк письмо с решением финансового агентства о возможности (невозможности) гарантирования с отражением условий:
сохранения/увеличения рабочих мест или роста дохода на 10 % после 3 (три) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о гарантировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранения/увеличения рабочих мест и/или налоговых выплат и/или объема производства (в денежном выражении), и/или роста дохода на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о гарантировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма;

Банктің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін осы Кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес құжаттарды ұсынады.
55-2. Қаржы агенттігі 10 (он) жұмыс күні ішінде банктен келіп түскен құжаттарды және кәсіпкерден түскен өтінішті Тетік шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды. Тетік шеңберіндегі жобалар портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаралмайды.
Агроөнеркәсіптік кешендегі өңдеу бойынша және/немесе өңдеу өнеркәсібіндегі жобалар мен көрсетілетін қызметтер бойынша 10 (он) миллиард теңгеден асатын жобалар бойынша салалық қорытынды алу үшін тиісті салалық орталық уәкілетті органға сұрау салу жіберіледі.
Салалық қорытындыны тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар қаржы агенттігінен сұрау салу түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Қажет болған жағдайда орталық уәкілетті мемлекеттік орган жеке кәсіпкерлік субъектісінен қосымша ақпаратты/құжаттарды сұратуға құқылы.
55-3. Агроөнеркәсіптік кешендегі өңдеу және өңдеу өнеркәсібі мен көрсетілетін қызметтер жөніндегі жобалар бойынша қаржы агенттігі жобаны уәкілетті мемлекеттік органдар қарағаннан кейін (қажет болған жағдайда) 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды және кепілдік беру туралы шешім қабылдайды.
Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда және/немесе қосымша құжаттарды ұсыну қажет болған кезде қаржы агенттігі 3 (үш) жұмыс күні ішінде жою және (немесе) ақпарат ұсыну үшін банкке анықталған ескертулерді/қосымша құжаттарға сұрау салуды жібереді. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі жаңартылады.
55-4. Қаржы агенттігі кепілдік беру (бермеу) туралы оң/теріс шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде банкке қаржы агенттігінің кепілдік берудің мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешімімен хат жібереді, онда мынадай шарттар көрсетіледі:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын сақтау/ұлғайту немесе кірісті өсіру;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға 50 %-дан аспайтын мөлшерде берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін және/немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) сақтау/ұлғайту және/немесе кірісті өсіру. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді;

сохранения/увеличения рабочих мест и/или налоговых выплат, увеличения объема производства (в денежном выражении) и роста дохода на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о гарантировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма.
Сноска. Пункт 55-4 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
55-5. После получения письма с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования:
1) банк и предприниматель заключают договор банковского займа, договор(-ы) залога(-ов). Копия договора банковского займа направляется в финансовое агентство.
После получения письма с положительным решением финансового агентства на усмотрение банка допускается частичная выдача до 50 % от суммы кредита;
2) после получения от банка копии договора банковского займа финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет в банк;
3) банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание предпринимателем и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство;
4) банк после получения из финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита предпринимателю.
6. Порядок подачи предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронного правительства"
Сноска. Заголовок раздела 6 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
56. Предприниматель при обращении через веб-портал "электронного правительства" представляет финансовому агентству следующие документы в электронной форме:
1) заявление в форме электронного запроса, удостоверенного ЭЦП предпринимателя;
2) согласие на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета;
3) согласие на сбор и обработку его персональных данных;
4) электронную копию (сканированную копию) письма банка с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии.
В случае, если предприниматель является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, решение уполномоченного органа предпринимателя, принявшего решение о привлечении гарантии, подтверждается в формате согласования электронной цифровой подписью юридического лица, выписанном на участника или руководителя.
Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации юридического лица/индивидуального предпринимателя, лицензии на вид деятельности (если вид деятельности лицензируемый) и сведения об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет финансовое агентство получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случаях технической невозможности получения данных из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" или недостоверности данных, финансовое агентство запрашивает документы у предпринимателя.

жұмыс органы/қаржы агенттігі айналым қаражатын 100 % толықтыру мақсаттарына берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту, өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту және кірісті өсіру. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді.
Ескерту. 55-4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1061 қаулысымен.
55-5. Қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты алғаннан кейін:
1) банк пен кәсіпкер банктік қарыз шартын, кепіл(-дер) шарт(-тар)ын жасасады. Банктік қарыз шартының көшірмесі қаржы агенттігіне жіберіледі.
Қаржы агенттігінің оң шешімі бар хатты алғаннан кейін банктің қалауы бойынша кредит сомасының 50 %-ына дейінгі бір бөлігін беруге жол беріледі;
2) банктен банктік қарыз шартының көшірмесін алғаннан кейін қаржы агенттігі кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қойып, банкке жібереді;
3) банк кепілдік шартына қол қояды, оған кәсіпкердің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
4) банк қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін кәсіпкерге кредит беруді жүзеге асырады.
6. Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беру тәртібі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
56. Кәсіпкер "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде қаржы агенттігіне электрондық нысандағы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кәсіпкердің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу нысанындағы өтініш;
2) кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісім;
3) өзінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім;
4) кепілдік сомасының есебімен кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар банк хатының электрондық көшірмесі (сканерленген көшірмесі).
Егер кәсіпкер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болып табылған жағдайда – кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған кәсіпкерге қатысты уәкілетті органның шешімі қатысушыға немесе басшыға жазылған заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен келісу форматында расталады.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны/дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, қызмет түріне арналған лицензия (егер қызмет түрі лицензияланатын болса) туралы мәліметтерді және бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ/бар екені туралы мәліметтерді қаржы агенттігі "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден деректер алу техникалық жағынан мүмкін болмаған немесе деректер дұрыс болмаған жағдайда, қаржы агенттігі құжаттарды кәсіпкерден сұратады.

Сноска. Пункт 56 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. В случае непредоставления банком в финансовое агентство пакета документов, указанных в пункте 47 настоящих Правил гарантирования, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения от предпринимателя электронной заявки через веб-портал "электронного правительства" финансовое агентство отказывает предпринимателю в рассмотрении вопроса о предоставлении гарантии.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
58. Результат оказания государственной услуги направляется предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
59. Взаимодействие участников Программы для предоставления гарантии осуществляется в соответствии с порядком, определенным разделом 5 настоящих Правил.
7. Мониторинг Программы
60. Мониторинг реализации Программы/Механизма осуществляется финансовым агентством на основе Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утверждаемых уполномоченным органом по предпринимательству.
Сноска. Пункт 60 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Исключен постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
62. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
В случае, если предпринимателем:
в рамках Программы не достигнуты показатели роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства договор гарантии не аннулируется;
в рамках механизма не достигнуты условия по:
сохранению/увеличению рабочих мест или росту дохода на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о гарантировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению рабочих мест и/или налоговых выплат и/или объема производства (в денежном выражении), и/или росту дохода на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о гарантировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма;

Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
57. Банк кәсіпкерден электрондық өтінім алынған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Кепілдік беру қағидаларының 47-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы қаржы агенттігіне ұсынбаған жағдайда қаржы агенттігі кәсіпкерге кепілдік беру туралы мәселені қараудан бас тартады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
58. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі кәсіпкердің "жеке кабинетіне" қаржы агенттігінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
59. Кепілдік беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі осы Қағидалардың 5-тарауында айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
7. Бағдарламаның мониторингі
60. Бағдарламаның/Тетіктің іске асырылуын мониторингілеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол қартасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларының негізінде қаржы агенттігі жүзеге асырады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
62. Қаржы агенттігі кредиттің мақсатқа сай пайдаланылмауы фактілері анықталған жағдайда кепілдік сомасын мақсатқа сай пайдаланылмаған кредит сомасына пропорционалды азайту туралы шешім қабылдайды.
Егер кәсіпкер:
Бағдарлама шеңберінде қаржы агенттігінің шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректердің негізінде 10 %-ға кірісті өсіру және жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту көрсеткіштеріне қол жеткізбесе;
тетік шеңберінде:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын сақтау/ұлғайту немесе кірісті өсіру;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға 50 %-дан аспайтын мөлшерде берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін және/немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) сақтау/ұлғайту және/немесе кірісті өсіру бойынша шарттарға қол жеткізбесе, кепілдік беру шарты жойылмайды. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді;

сохранению/увеличению рабочих мест и/или налоговых выплат, увеличению объема производства (в денежном выражении) и росту дохода на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о гарантировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств. Предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям механизма. При недостижении критериев гарантия не аннулируется.
Сноска. Пункт 62 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2019 № 1061.
62-1. В случае полного нецелевого использования кредита финансовое агентство аннулирует гарантию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 62-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
63. Для определения динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя финансовое агентство использует информацию, полученную на основании данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения финансового агентства.
Сноска. Пункт 63 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
64. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан на основе представленных заявлений о согласии субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике направляет в финансовое агентство сведения об объемах уплаченных налогов и платежей в бюджет и численности работников участников Программы/Механизма. Годовые данные за последние 5 (пять) лет о доходах, объемах уплаченных налогов и платежей в бюджет и численности работников участников Программы/Механизма представляются по запросу финансового агентства на основе представленных заявлений о согласии субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике.
Сноска. Пункт 64 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности Программы/Механизма не позднее апреля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга первого и второго направлений Программы оператору нефинансовой поддержки и в уполномоченный орган.

жұмыс органы/қаржы агенттігі айналым қаражатын 100 % толықтыру мақсаттарына берілетін кредит қаражаты бойынша кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша 10 %-ға жұмыс орындарын және/немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту, өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту және кірісті өсіру бойынша шарттарға қол жеткізбесе, кепілдік беру шарты жойылмайды. Салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды тетіктің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді. Өлшемшарттарға қол жеткізілмеген жағдайда кепілдік жойылмайды.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 31.12.2019 № 1061 қаулысымен.
62-1. Кредит толық мақсатқа сай пайдаланылмаған жағдайда қаржы агенттігі кепілдіктің күшін жояды.
Ескерту. 62-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
63. Кірістің, жұмыскерлердің орташа жылдық санының өсуі, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаюы серпінін айқындау үшін қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері негізінде алынған ақпаратты пайдаланады. Кірістің, жұмыскерлердің орташа жылдық санының өсуі, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаюы серпінін есептеу кезіндегі есепті күн қаржы агенттігінің шешімі қабылданған күнге қарамастан, келесі қаржы жылының басы болып табылады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
64. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті кәсіпкерлік субъектілерінің салық төлеуші туралы мәліметтерді беруге келісуі туралы ұсынылған өтініштердің негізінде Бағдарламаға/Тетікке қатысушылар жұмыскерлерінің бюджетке төлеген салықтары мен төлемдерінің көлемі және саны туралы мәліметтерді қаржы агенттігіне жібереді. Бағдарламаға/Тетікке қатысушылар жұмыскерлерінің кірістері, бюджетке төлеген салықтары мен төлемдерінің көлемі және саны туралы соңғы 5 (бес) жылдағы жылдық деректер кәсіпкерлік субъектілерінің салық төлеуші туралы мәліметтер беруге келісуі туралы ұсынылған өтініштердің негізінде қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша ұсынылады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Бағдарламаның/Тетіктің тиімділігінің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін қалыптастыру мақсатында қаржы агенттігі есепті кезеңнен кейінгі жылдың сәуірінен кешіктірмей, Бағдарламаның бірінші және екінші бағыттарын мониторингілеу нәтижелерін қаржылық емес қолдау операторына және уәкілетті органға жібереді.

Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2019 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Исключен постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
67. Банк сообщает в срок не позднее 3 (три) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности банка, а также единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций банка.
Приложение 1
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства в
рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Расчет
необходимой суммы гарантии по проекту (наименование субъекта малого и среднего предпринимательства – далее СМСП)
Сноска. Приложение 1 исключено постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Приложение 2
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства в
рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Приложение 3
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства
в рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"

Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2019 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
67. Банк қызметін жүзеге асыруға салынған шектеулер немесе тыйымдар туралы, сондай-ақ банк акцияларының 10 %-дан астамына қатысты меншік құқығының бір мәрте сатылғаны немесе өзгеше бір мәрте ауысқаны және/немесе иелік ету және пайдалану құқығының ауысқаны туралы банк 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
1-қосымша
Жоба бойынша (шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің атауы - бұдан әрі ШОКС) кепілдіктің қажетті сомасын есептеу
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларына 3-қосымша

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 3 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Перечень документов,
предоставляемых финансовому агентству банком для
проведения экспертизы СМСП
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов
оригинал
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником банка и заверенный печатью/штампом банка
3
Заявка на получение кредита в банке
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Решение уполномоченного органа банка о предоставлении кредита под гарантию финансового агентства, экспертные заключения кредитного, залогового и юридического управления и управления рисков банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
5
Финансовые документы СМСП по состоянию на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ, отчет о доходах и расходах за последние 12 месяцев (для индивидуальных предпринимателей)*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
6
Финансовые документы СМСП по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ) заверенные печатью СМСП (для юридических лиц)*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом Банка
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах - доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период*
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка, или оригинал
8

Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
ШОКС сараптама жүргізу үшін қаржы агенттігіне банк беретін
құжаттар тізбесі 1. Жалпы құжаттар:
Р/с №
Құжаттар атауы
Нысан
1
2
3
2
Құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа
3
Құжаттар топтамасындағы барлық құжаттар тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-беру актісі
банктің уәкілетті жұмыскері қол қойған және банктің мөрімен/мөртаңбасымен расталған түпнұсқа
4
Банктен кредит алуға өтінім
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
5
Банктің уәкілетті органының қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, кредиттік, кепілдік және заң басқармасының және банк тәуекелдері басқармасының сараптамалық қорытындылары
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
6
Соңғы есептік күндегі жағдай бойынша (берешектің туындау күнін, берешекті өтеудің жоспарланатын күнін және нысанын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешектің түсіндірмесі, негізгі құралдардың, ТМҚ түсіндірмесі, соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (жеке кәсіпкерлер үшін) ШОКС қаржылық құжаттары*
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
7
Жылдың басындағы және соңғы есептік күндегі жағдай бойынша ШОКС мөрімен куәландырылған (заңды тұлғалар үшін) ШОКС қаржылық құжаттары (берешектің туындау күнін, берешекті өтеудің жоспарланатын күнін және нысанын көрсете отырып, жылдың басындағы және соңғы есептік күндегі кредиторлық және дебиторлық берешектің түсіндірмесі, негізгі құралдардың, ТМҚ түсіндірмесі) *
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
8
Кірістер мен шығыстар туралы есептердің баптарын түсіндіру – өткізу кірісі, өзіндік құны, кезең шығыстары, басқа да кірістер мен шығыстар, қаралып отырған кезеңде өткізілген өнімнің ақшалай және заттай мәндегі көлемі*
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме немесе түпнұсқа
9

Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2) по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
Оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)
10
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям**
Оригинал (справка с egov.kz)
11
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
Оригинал письма СМСП
12
Лицензии**, патенты, квоты и т.д. (в случае, если вид деятельности заявителя лицензируется или лицензируется реализация отдельных видов товаров и услуг, на которые направляются заемные средства)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
13
Документы по реализации проекта (при наличии):

Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсетуді қоса алғанда, қызмет көрсететін банктің несие берешегінің бар болуы (жоқтығы), соңғы 12 айдағы айналымдары, сонымен қатар құжаттарды қарау сәтіндегі жағдай бойынша мерзімінде төленбеген (№2 картотека) есептік құжаттар туралы анықтамасы
банк нысаны бойынша түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме қабылданады)
10
Несие берешегінің, оның ішінде басқа қаржы ұйымдарындағы мерзімі өткізілген берешектің (банктерден басқа, кредиттер болған кезде) бар болуы туралы анықтамалар
түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірме қабылданады)
11
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екені (бар болуы) туралы анықтама**
түпнұсқа (egov.kz анықтама)
12
Екінші деңгейдегі банктерде қолданыстағы барлық шоттар туралы мәліметтер
ШОКС хатының түпнұсқасы
13
Лицензиялар**, патенттер, квоталар және т.б. (егер өтініш берушінің қызмет түрі лицензияланатын немесе қарыз қаражаты жіберілетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін іске асыру лицензияланатын жағдайда)
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
14
Жобаны іске асыру бойынша құжаттар (бар болса):

1) контракты, договоры купли-продажи, договоры намерения, договоры на проведение работ (с приложением лицензии на осуществление подрядчиком строительно-монтажных работ или иных видов деятельности), оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату и т.д.;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции и т.п.) и т.д.;

1) келісімшарттар, сатып алу-сату шарттары, ниет шарттары, жұмыстар жүргізу, қызметтер көрсету шарттары (мердігердің құрылыс-монтаждау жұмыстарын немесе өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыруына берілген лицензияларды қоса ұсыну), орындалған жұмыстар актісі, төлем шоттары және т.б.;
2) жоспарланатын жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат (кредит құрылыс, реконструкция және т.б. саласында қолдану үшін берілген жағдайда) және т.б.;

3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) любые другие документы, используемые банком в рамках рассмотрения проекта
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
14
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
15
Действующие и отработанные контракты за последний и текущий годы (при наличии)
копии
16
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии
17
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка.
копии, заверенные печатью банка (могут быть представлены банком к моменту заключения договора гарантии)
* по кредитам, превышающим 180 млн. тенге
Примечание: срок давности финансовой отчетности не должен превышать 6-и месяцев на дату предоставления банком пакета документов.

3) жобаға жеке қатысатындығын растайтын құжаттар;
4) банк жобаны қарау шеңберінде қолданатын кез келген басқа да құжаттар
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
15
Бизнес-жоспар
түпнұсқа немесе банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
16
Соңғы және ағымдағы жылы қолданыстағы және пысықталған келісімшарттар (бар болса)
көшірмелер
17
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер бар болса)
көшірмелер
18
Банк атынан банк қарызы, кепілі және кепілдігі шартын жасайтын адамның өкілеттігін растайтын құжаттар.
банк мөрімен расталған көшірмелер (банк кепілдік шартын жасау сәтінде ұсына алады)
* 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша
Ескертпе: қаржылық есептіліктің ескіру мерзімі банк құжаттар топтамасын ұсынған күні 6 айдан аспауға тиіс.

2. Документы, определяющие правовой статус и полномочия СМСП
1. В случае, если СМСП является индивидуальным предпринимателем:
№ п/п
Наименование документа
форма
1
2
3
1
Документ, удостоверяющий личность
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
2
Уведомление о регистрации индивидуального предпринимателя
Талон о регистрации индивидуального предпринимателя (допускается копия талона с egov.kz)
3
Документ с образцами подписи, оттиск печати (при наличии)
Оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Согласие СМСП на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал предоставляется на имя финансового агентства
5
Согласие СМСП на сбор и обработку персональных данных
оригинал предоставляется на имя финансового агентства
2. В случае, если СЧП является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
№п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
нотариально засвидетельствованная копия/копия, сверенная с оригиналом уполномоченного лица Банка
2
Свидетельство/справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица**
Нотариально засвидетельствованная копия (допускается справка с egov.kz)
3
Решение уполномоченного органа СМСП о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени СМСП в банке и финансовом агентстве, а также документы, подтверждающие его полномочия
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
5
Решение уполномоченного органа СМСП, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством
6
Решение уполномоченного органа СМСП, принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной банком
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати СМСП (при наличии)
Нотариально засвидетельствованный оригинал/копия, сверенная с оригиналом уполномоченного органа Банка
8
Согласие СМСП на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства
Примечание:
**В случае отправки через веб-портал "электронного правительства" данные документы не запрашиваются.
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ должен быть прошит и пронумерован либо скреплен подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
Приложение 4
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства
в рамках Государственной
программы поддержки
и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"

2. ШОКС құқықтық мәртебесі мен өкілеттілігін айқындайтын құжаттар
1. Егер ШОКС жеке кәсіпкер болған жағдайда:
Р/с №
Құжаттың атауы
нысан
2
3
1
Жеке басты куәландыратын құжат
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
2
Жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама
Жеке кәсіпкерді тіркеу туралы талон (egov.kz арқылы талонның көшірмесіне рұқсат етіледі)
3
Қолтаңба үлгілері бар құжат, мөр бедері (болған жағдайда)
Түпнұсқа немесе банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырған көшірме
4
ШОКС-тың кредит бюросына ақпарат беруге және кредит есебін алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына беріледі
5
ШОКС-тың жеке деректерді жинауға және өңдеуге келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына беріледі
2. Егер ЖКС Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болған жағдайда.
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
2
Жарғы, оған өзгерістер мен толықтырулар
нотариат куәландырған көшірме/ банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
3
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама**
нотариат куәландырған көшірме (egov.kz анықтамасы қабылданады)
4
ШОКС уәкілетті органының бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі
түпнұсқа не банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
5
Банкте және қаржы агенттігінде ШОКС атынан құжаттарға қол қоюға уәкілетті адамның жеке басын куәландыратын құжат, сонымен қатар оның өкілеттілігін растайтын құжаттар
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
6
Кепілдік тарту туралы шешім қабылдаған ШОКС уәкілетті органының шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
7
Бірінші басшы, бас бухгалтер қолтаңбаларының және ШОКС мөр бедерінің (болған жағдайда) үлгілері бар құжат
Банктің уәкілетті органының түпнұсқасымен расталған нотариалдық куәландырылған түпнұсқа/көшірме
8
Бірінші басшының, бас бухгалтердің қолтаңба үлгісі және ШОКС мөрінің бедері бар құжат
нотариат куәландырған түпнұсқа/ банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
9
ШОКС кредит бюросына ақпарат беруге және кредит есебін алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына беріледі
Ескертпе:
**"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберілген жағдайда бұл құжаттар сұратылмайды.
Бірнеше беттен тұратын құжат ұсынылған жағдайда мұндай құжат тігілуге және нөмірленуге не құжаттың әр парағында уәкілетті тұлғалардың қолымен және мөрмен/ мөртаңбамен куәландырылуға тиіс.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларына 4-қосымша

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 4 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
В акционерное общество "_____________________"
Предварительное гарантийное письмо
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В рамках реализации Соглашения о сотрудничестве по гарантированию кредитов банков второго уровня субъектам малого и среднего предпринимательства в рамках реализации первого/второго направления Программы (далее – Соглашение) сообщаем, что акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) рассмотрело и одобрило заявку ИП/ТОО/АО "___________" о предоставлении гарантии финансового агентства по проекту: __________
"_______________".
Финансовое агентство готово предоставить гарантию за ИП/ТОО/АО
"__________" по проекту: __________ "_________________________" на следующих условиях:
1) сумма гарантии: _____________ (________________) тенге, что составляет _____ % от суммы кредита;
2) срок гарантии: ______________;
3) иные условия предоставления гарантии регулируются договором гарантии, который должен быть заключен в соответствии с условиями Соглашения.
*допускается включение условий в табличной форме
Срок действия настоящего предварительного гарантийного письма составляет по ___.
В случае внесения изменений и/или дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие условия государственной поддержки в виде частичного гарантирования кредитов субъектов малого и среднего предпринимательства, финансовое агентство вправе пересмотреть вышеуказанные условия предоставления гарантии и изменить либо аннулировать их полностью или частично, о чем банк будет уведомлен до подписания договора гарантии.
С уважением,
___________ _____________ _____________________________________
(должность) (подпись) М.П. (ФИО (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам гарантирования
по кредитам субъектов малого и
среднего предпринимательства в
рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Отчет
акционерного общества "_____________" о текущем мониторинге
хода реализации проектов СМСП в рамках первого/второго
направления Программы за период с __________________ по ______________________ г.
Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Приложение 6
к Правилам гарантирования по кредитам
субъектов малого и среднего
предпринимательства в рамках Единой
программы поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Отчет о гарантировании
(представляется финансовым агентством в разрезе направлений
Программы уполномоченному органу)

Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
"_____________________" акционерлік қоғамына
Алдын ала кепілдік хат
Бағдарламаның бірінші/екінші бағытын іске асыру шеңберінде Екінші деңгейдегі банктердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттерін кепілдендіру бойынша серіктестік туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) іске асыру шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қаржы агенттігі) _________ жобасы бойынша ЖК/ЖШС/АҚ қаржы агенттігінің кепілдік беруі туралы "___________"
өтінімін қарап, мақұлдады: __________
"_______________".
Қаржы агенттігі "__________"
ЖК/ЖШС/АҚ үшін __________ "_________________________" жобасы бойынша мынадай талаптармен кепілдік беруге дайын:
1) кепілдік сомасы: _____________ (________________) теңге, бұл кредит сомасының _____ % құрайды;
2) кепілдік мерзімі ______________;
3) кепілдік берудің өзге де талаптары Келісім талаптарына сәйкес жасалуға тиіс кепілдік шартында реттеледі.
*талаптарды кесте нысанында қосуға болады
Осы алдын ала кепілдік хаттың қолданылу мерзімі: ___.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттерін ішінара кепілдендіру түрінде мемлекеттік қолдау шарттарын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда қаржы агенттігі кепілдік берудің жоғарыда көрсетілген талаптарын қайта қарауға және өзгертуге не оларды толығымен немесе ішінара күшін жоюға құқылы, бұл туралы банк кепілдік шартына қол қойылғанға дейін хабарландырылады.
Құрметпен,
___________ _____________ _____________________________________
(лауазым) (қолы) М.О. Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері бойынша кепілдік
беру қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларына 6-қосымша

8610
Строительство и (или) реконструкция и (или) оснащение оборудованием санаторно-курортных учреждений
Прочие виды наземных пассажирских перевозок, не отнесенные к другим категориям
4939
Строительство горнолыжных курортов, управление конвейерами, канатными дорогами, горнолыжными подъемниками и канатными подъемниками, если они не входят в систему городских и междугородних транспортных перевозок
39
Здравоохр
анение
Деятельность в области здравоохранения
86
Строительство и (или) ремонт медицинских учреждений и (или) оснащение медицинских учреждений необходимым медицинским оборудованием (компьютерный томограф, магнитно-резонансный томограф, УЗИ аппарат, кардиомонитор, аппарат ИВЛ неонатальный, аппарат ИВЛ, аппарат искусственного кровообращения, ангиографическая система и др.)
40
Транспорт и складирование**
Складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность
52
Строительство транспортных транзитных терминалов, сухих портов, складских помещений
* Финансируются проекты в сфере туризма, реализуемые на побережье озера Алаколь (Восточно-Казахстанская область, Алматинская область), побережье озера Балхаш (Карагандинская область), в Баянаульской курортной зоне (Павлодарская область), Щучинско-Боровской курортной зоне (Акмолинская область), в городах Туркестане и Актау, в Имантау-Шалкарской куротной зоне (Северо-Казахстанская область), в Алматинском горном кластере (Талгарский, Енбекшиказахский, Уйгурский, Райымбекский, Карасайский, Нарынкольский районы Алматинской области).
**Приграничные с Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан территории Республики Казахстан.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Правила предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Правила предоставления государственных грантов) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.

8610
Санаторийлік-курорттық мекемелер салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жабдықтармен жарақтандыру
Басқа санаттарға жатқызылмаған жерүсті жолаушылар тасымалдарының басқа түрлері
4939
Тау шаңғысы курорттарын салу, егер қалалық және қалааралық көлік тасымалдары жүйесіне кірмейтін болса, конвейерлерді, аспалы жолдарды, тау шаңғысы көтергіштерін және аспалы көтергіштерді басқару
39
Денсаулық сақтау
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86
Медициналық мекемелерді салу және (немесе) жөндеу және (немесе) медициналық мекемелерді қажетті медициналық жабдықтармен (компьютерлік томограф, магнитті-резонанстық томограф, УДЗ аппараты, кардиомонитор, неонаталдық ӨЖЖ аппараты, ӨЖЖ аппараты, жасанды қанайналым аппараты, ангиографиялық жүйе және т.б.) жабдықтау
40
Көлік және қоймаға жинау**
Қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі
52
Көліктік транзиттік терминалдарды, құрғақ порттарды, қойма үй-жайларын салу
* Алакөл көлі жағалауында (Шығыс Қазақстан облысы, Алматы облысы), Балқаш көлі жағалауында (Қарағанды облысы), Баянауыл курорттық аймағында (Павлодар облысы), Щучье-Бурабай курорттық аймағында (Ақмола облысы), Түркістан және Ақтау қалаларында, Имантау-Шалқар курорттық аймағында (Солтүстік Қазақстан облысы), Алматының таулы кластерінде (Алматы облысының Талғар, Еңбекшіқазақ, Ұйғыр, Райымбек, Қарасай, Нарынқол аудандары) іске асырылатын туризм саласындағы жобалар қаржыландырылады.
** Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен және Өзбекстан Республикасымен шекаралас аумақтары.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру шарттары мен тетігін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
2. Предоставление государственных грантов осуществляется в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
3. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей предоставляются субъектам малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, на безвозмездной основе в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 1 к Программе, и отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных Государственной программой индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 6 сентября 2016 года № 315.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Государственные гранты для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования предоставляются субъектам малого предпринимательства – резидентам бизнес-инкубаторов на безвозмездной основе для создания нового или значительно улучшенного продукта (товар, услуга) или бизнес-процесса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственные гранты субъектам малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов предоставляются без отраслевых ограничений.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок субъектов малого предпринимательства на предоставление государственных грантов. При этом обязательным условием для участия в конкурсе на получение государственного гранта являются:
1) для реализации новых бизнес-идей – наличие сертификата обучающих компонентов в рамках Программы;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
2. Мемлекеттік гранттар беру "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
3. Мемлекеттік гранттар шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында және Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 қыркүйектегі № 315 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында айқындалған өңдеуші өнеркәсіп салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін өтеусіз негізде беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
3-1. Мемлекеттік гранттар бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бизнес-инкубаторлардың резиденттеріне өтеусіз негізде жаңа немесе айтарлықтай жақсартылған өнімді (тауар, көрсетілетін қызмет) шығару немесе бизнес-процесті қалыптастыру үшін беріледі.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
4. Моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға мемлекеттік гранттар салалық шектеусіз беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
5. Мемлекеттік гранттарды мемлекет Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы мемлекеттік гранттар алуға шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу бойынша өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша береді. Бұл ретте мыналар мемлекеттік грант алу конкурсына қатысу үшін міндетті шарт болып табылады:
1) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін – Бағдарлама шеңберінде оқыту құрамдауыштары сертификатының болуы;

2) для индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования быть резидентом бизнес-инкубатора, юридическим лицом – субъектом малого предпринимательства, заключившим партнерское соглашение с бизнес-инкубатором, прошедшим конкурсный отбор на участие в реализации Программы.
Срок размещения субъекта малого предпринимательства в бизнес-инкубаторе не должен превышать трех лет с момента определения его резидентом бизнес-инкубатора.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Услуги финансового агентства и национального института оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Средства, предусмотренные для предоставления государственных грантов, перечисляются уполномоченным органом региональному координатору Программы из средств республиканского и местного бюджетов.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Финансирование мер поддержки в форме грантов осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 15.06.2017 № 373.
2. Термины и определения
9. В настоящих Правилах предоставления государственных грантов используются следующие термины и определения:
1) бизнес-инкубатор – юридическое лицо, созданное для поддержки субъектов малого предпринимательства на этапе их становления путем предоставления производственных помещений, оборудования, организационных, правовых, финансовых, консалтинговых и информационных услуг, прошедшее конкурсный отбор для участия в реализации Программы;
2) бизнес-проект – план предпринимателя, раскрывающий возможность создания собственного бизнеса (производство товаров, выполнение работ, оказание услуг), выполненный в форме описания, расчетов, прогнозов, а также содержащий сроки софинансирования собственными средствами (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом) предпринимателя на уровне не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта и создания новых рабочих мест;
3) индустриально-инновационный проект – комплекс мероприятий, направленных на создание новых или усовершенствование действующих производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени (под технологией понимаются процесс и (или) комплекс оборудования, работающего в едином производственном цикле, использование которого обеспечивает получение новых или усовершенствованных товаров, работ и услуг, инновацией является введение в употребление какого-либо нового продукта (товара или услуги) или процесса, нового метода маркетинга или нового организационного метода в деловой практике, организации рабочих мест или внешний связей);

2) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобалар үшін бизнес-инкубатордың резиденті болу, Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен, бизнес-инкубатормен әріптестік келісім жасасқан заңды тұлға – шағын кәсіпкерлік субъектісі.
Шағын кәсіпкерлік субъектісінің бизнес-инкубаторда орналасу мерзімі оны бизнес-инкубатордың резиденті болып айқындаған сәттен бастап үш жылдан аспауы тиіс.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
6. Қаржы агенттігінің және ұлттық институттың көрсетілетін қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражатының есебінен ақы төлейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
7. Мемлекеттік гранттар беру үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне республикалық және жергілікті бюджет қаражатынан аударады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8. Гранттар нысанында қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 373 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Терминдер мен анықтамалар
9. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бизнес-инкубатор – өндірістік үй-жайларды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық, құқықтық, қаржылық, консалтингтік және ақпараттық қызметтерді ұсыну арқылы Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен шағын кәсіпкерлік субъектілерін олардың қалыптасу кезеңінде қолдау үшін құрылған заңды тұлға;
2) бизнес-жоба – кәсіпкердің өз бизнесін құру (тауарлар шығару, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) мүмкіндігін ашатын, сипаттау, есептеу, болжамдар нысанында орындалған, сондай-ақ ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы деңгейінде кәсіпкердің өз қаражатынан (ақшалай қаражатынан, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінен) қоса қаржыландыруының және жаңа жұмыс орындарын құруының мерзімдерін қамтитын жоспары;
3) индустриялық-инновациялық жоба – белгiлi бiр уақыт мерзiмi iшiнде iске асырылатын (оларды пайдалану жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді алуды қамтамасыз ететін бірыңғай өндірістік циклда жұмыс істейтін процесс және (немесе) жабдықтар кешені технология деп түсініледі, қандай да бір жаңа өнімді (тауарды немесе көрсетілетін қызметті) немесе процесті, маркетингтің жаңа тәсілін немесе іскерлік практикада, жұмыс орындарын немесе сыртқы байланысты ұйымдастырудың жаңа ұйымдастырушылық тәсілді тұтынуға енгізу инновация болып табылады) жаңа немесе жұмыс істеп тұрған өндiрiстерді, технологияларды, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жетілдіруге немесе жаңасын құруға бағытталған iс-шаралар кешенi;

4) заявка – заявление с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил предоставления государственных грантов;
5) договор о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей – трехстороннее письменное соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое между региональным координатором Программы, финансовым агентством и субъектом малого предпринимательства, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой грант;
6) инновация – результат деятельности физических и (или) юридических лиц, получивший практическую реализацию в виде новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, организационных решений технического, производственного, административного, коммерческого характера, а также иного общественно полезного результата с учетом обеспечения экологической безопасности в целях повышения экономической эффективности;
7) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган с участием представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации. Председателем конкурсной комиссии не может быть представитель местных исполнительных органов;
8) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к региональному координатору Программы для получения государственного гранта менее трех лет (допускается аффилированность начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);
9) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до 29 лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к региональному координатору Программы для получения государственного гранта менее трех лет (возраст определяется на дату обращения начинающего индивидуального предпринимателя к региональному координатору Программы, допускается аффилированность молодого начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);
10) национальный институт – национальный институт развития в области технологического развития, осуществляющий функции оператора по поддержке деятельности бизнес-инкубаторов и сопровождению процессов предоставления государственных грантов индустриально-инновационным проектам в рамках бизнес-инкубирования;

4) өтінім – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттармен қоса берілетін өтінім;
5) жаңа бизнес идеяларды іске асыруға грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, қаржы агенттігі және шағын кәсіпкерлік субъектісі арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша кәсіпкерге нысаналы грант беріледі;
6) инновация – жеке және (немесе) заңды тұлғалар қызметінің жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер, техникалық, өндірістік, әкімшілік, коммерциялық сипаттағы ұйымдастырушылық шешімдер, сондай-ақ өзге де экономикалық тиімділікті жоғарылату мақсатында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ескере отырып, қоғамдық пайдалы нәтиже түрінде практикалық іске асырылған нәтиже;
7) конкурстық комиссия – жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері өкілдерінің, салалық сарапшылардың, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен құрылатын алқалы-кеңесші орган. Жергілікті атқарушы органдардың өкілдері Конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды;
8) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мемлекеттік грант алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзіміне үш жыл толмаған кәсіпкер (жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен өзгеше жаңа қызмет түрін құру шартымен ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);
9) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мемлекеттік грант алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзіміне үш жыл толмаған, жасы 29-ға (қоса алғанда) дейінгі дара кәсіпкер (ісін жаңа бастаған дара кәсіпкердің жасы оның Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне өтініш жасаған күні айқындалады, жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен өзгеше жаңа қызмет түрін құру шартымен ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан жеке кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);
10) ұлттық институт – бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау және бизнес инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларға мемлекеттік гранттарды ұсыну процестерін сүйемелдеу операторының функцияларын жүзеге асыратын технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты;

11) новая бизнес-идея – предпринимательская инициатива, направленная на реализацию конкретного проекта, предусматривающего выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ с применением материалов, технологий и методов, ранее не применявшихся при реализации таких проектов (к новым бизнес-идеям также относятся проекты, предусматривающие выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, ранее не реализованные в конкретной административно-территориальной единице);
12) предприниматель – субъект малого предпринимательства, в том числе начинающий молодой предприниматель, начинающий предприниматель, женщины, инвалиды и лица старше 50 лет;
13) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
14) рекомендации национального института – заключения технологической, финансово-экономической и правовой экспертиз национального института по индустриально-инновационным проектам в рамках бизнес-инкубирования;
15) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
16) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", привлекаемое для сопровождения мер государственной финансовой поддержки в рамках Программы;
17) договор о предоставлении гранта на реализацию индустриально-инновационного проекта в рамках бизнес-инкубирования – трехстороннее письменное соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое между региональным координатором Программы, национальным институтом и субъектом малого предпринимательства, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой грант;
18) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
19) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
20) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия.

11) жаңа бизнес-идея – мұндай жобаларды іске асыру кезінде бұрын қолданылмаған материалдарды, технологиялар мен әдістерді қолдану арқылы тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін нақты жобаны іске асыруға бағытталған кәсіпкерлік бастама (нақты әкімшілік-аумақтық бірлікте бұрын іске асырылмаған тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін жобалар да жаңа бизнес-идеяларға жатады);
12) кәсіпкер – шағын кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер, ісін жаңа бастаған кәсіпкер, әйелдер, мүгедектер және 50 жастан асқан адамдар;
13) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейінде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
14) ұлттық институттың ұсынымдары – бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобалар бойынша ұлттық институттың технологиялық, қаржы-экономикалық және құқықтық сараптамаларының қорытындылары;
15) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
16) қаржы агенттігі – Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік қаржылық қолдау шараларын сүйемелдеу үшін тартылатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
17) бизнес инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаны іске асыруға грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, ұлттық институт және шағын кәсіпкерлік субъектісі арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша кәсіпкерге нысаналы грант беріледі;
18) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
19) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдау алуға арналған өтініш;
20) электрондық құжаттар топтамасы – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін, өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыру өкілеттіктеріне ие адамның не мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының өзі болған кезде берген жазбаша келісімі негізінде кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құжаттар.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
3. Порядок предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования. Условия предоставления государственных грантов
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Участниками конкурсного отбора на предоставление грантов могут быть предприниматели, осуществляющие свою деятельность в рамках Программы, представившие на конкурсный отбор документы в полном объеме в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил предоставления государственных грантов.
11. Каждый предприниматель может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей по одному бизнес-проекту.
Обязательными условиями бизнес-проекта для реализации новых бизнес-идей являются софинансирование (денежные средства) предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта, в том числе личным движимым или недвижимым имуществом, а также создание новых рабочих мест.
Предприниматели должны использовать средства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей на следующие цели:
1) приобретение основных средств и материалов;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологии;
4) приобретение прав на франшизу;
5) расходы, связанные с исследовательскими работами и/или внедрением новых технологий.
Средства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества, земельного участка и в качестве платы за аренду.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Каждый субъект малого предпринимательства может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования по одному проекту.
Обязательными условиями предоставления государственных грантов для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования являются:

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 25.08.2018 № 523 қаулыларымен.
3. Жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттарды беру тәртібі. Мемлекеттік гранттар беру шарттары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
10. Өз қызметін Бағдарлама шеңберінде жүзеге асыратын, осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 17-тармағына сәйкес конкурстық іріктеуге толық көлемде құжаттарын ұсынған кәсіпкерлер гранттар беруге конкурстық іріктеуге қатысушы бола алады.
11. Бір бизнес-жоба бойынша жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мақсатында әрбір кәсіпкер конкурстық іріктеуге қатысушы бола алады.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде іске асыруға арналған шығыстарды кәсіпкердің қоса қаржыландыруы (ақшалай қаражаты), оның ішінде жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүлікпен, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құру бизнес-жобаның міндетті шарты болып табылады.
Кәсіпкерлер жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалануға тиіс:
1) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технологияларды сатып алу;
4) франшизаға құқықтарды сатып алу;
5) зерттеу жұмыстарына және/немесе жаңа технологияларды енгізуге байланысты шығыстар.
Жаңа бизнес-идеяларды іске үшін мемлекеттік грант қаражатын жылжымайтын мүлікті сатып алуға, жер учаскесін сатып алуға және жалдау ақысы ретінде пайдалануға болмайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
11-1. Бір жоба бойынша бизнес инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мақсатында әрбір шағын кәсіпкерлік субъектісі конкурстық іріктеуге қатысушы бола алады.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мыналар мемлекеттік грант берудің міндетті шарттары болып табылады:

1) софинансирование грантополучателем расходов на реализацию проекта в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта;
2) соглашение о резидентстве с бизнес-инкубатором, прошедшим конкурсный отбор на участие в реализации Программы;
3) наличие образца, первоначальной конструкции (прототипа), подтверждающего работоспособность продукта (товары/услуги) либо бизнес-процесса.
Предприниматель должен использовать средства государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования на следующие цели:
1) приобретение основных средств и материалов;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологии;
4) мероприятия, связанные с продвижением своего проекта среди потенциальных инвесторов с целью привлечения их инвестиций в проект (для финансирования данных мероприятии может использоваться сумма в размере не более 10% от суммы государственного гранта);
5) мероприятия, связанные с привлечением потенциальных клиентов (пользователей) в целях продвижения продукта и/или услуги для финансирования данных мероприятии может использоваться сумма в размере не более 20% от суммы государственного гранта;
6) расходы, связанные с освоением производства новых видов продукции и/или оказываемых услуг, полученных в результате работы над проектом;
7) защита интеллектуальной собственности, созданной в ходе реализации проекта (услуги третьих лиц и оплата государственных пошлин);
8) консультационное и инжиниринговое сопровождение проекта – специализированные услуги технического, технологического характера;
9) получение разрешительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
10) накладные расходы, непосредственно связанные с достижением цели государственного гранта.
Средства государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества и земельного участка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
12. Максимальная сумма государственного гранта для одного субъекта малого предпринимательства:
1) для реализации новых бизнес-идей в приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах не может превышать 3 000 000 (три миллиона) тенге;
2) для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в размере до 80% от обоснованных заявленных затрат, но не более 50 000 000 (пятьдесят миллионов) тенге.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Гранты не могут быть предоставлены предпринимателям:
1) находящимся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также деятельность которых приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) имеющим задолженность по налогам и другим обязательным платежам в государственный бюджет;
3) основным видом деятельности которых является предоставление недвижимости в аренду.
14. Для проведения конкурса региональные координаторы Программы создают конкурсную комиссию по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление грантов, и утверждают ее состав. Основными принципами деятельности конкурсной комиссии являются создание равных условий для предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
15. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов конкурсной комиссии. Состав конкурсной комиссии формируется с обязательным участием представителей органов исполнительной власти, общественных объединений, отраслевых экспертов, научно-образовательных учреждений, региональных средств массовой информации.
Председателем конкурсной комиссии не могут быть представители местных исполнительных органов и финансового агентства.
Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организацию заседания конкурсной комиссии, а именно по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседаний, извещает членов конкурсной комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания.
Секретарь конкурсной комиссии не входит в ее состав и не имеет права голоса при принятии решения.
Заседание конкурсной комиссии считается правомочным, если в нем приняло участие более половины членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов конкурсной комиссии, присутствующих на заседании. При равенстве голосов решающим является голос председателя конкурсной комиссии.

1) грант алушының жобаны іске асыруға арналған шығыстарды ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде бірлесіп қаржыландыруы;
2) Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен бизнес-инкубатормен резиденттік туралы келісім;
3) өнімнің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) не бизнес-процестің жұмысқа қабілеттілігін растайтын үлгінің, бастапқы конструкцияның (прототипінің) болуы.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант қаражатын жылжымайтын мүлік және жер учаскесін сатып алуға пайдалануға болмайды.
Ескерту. Қағида 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – 23.08.2018 № 523 қаулыларымен.
12. Бір шағын кәсіпкерлік субъектісі үшін ең көп мемлекеттік грант сомасы:
1) жаңа бизнес-идеяларды экономиканың басым секторларында, моноқалаларда, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде өңдеуші өнеркәсіп салаларында іске асыру үшін 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аспайды;
2) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін негізделген мәлімделген шығындардың 80 % дейінгі мөлшерде, бірақ 50 000 000 (елу миллион) теңгеден аспайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
13. Мынадай:
1) қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкроттық сатысындағы, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылып қойылған;
2) салықтар мен мемлекеттік бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар;
3) қызметінің негізгі түрі жылжымайтын мүлікті жалға беру болып табылатын кәсіпкерлерге гранттар берілмейді.
14. Конкурс өткізу үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөнінде Конкурстық комиссия құрады және оның құрамын бекітеді. Конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бірыңғайлығы, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің жан-жақтылығы мен толықтығы және қабылданатын шешімдердің объективтілігі болып табылады.
15. Конкурстық комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және Конкурстық комиссия мүшелерінен тұрады. Конкурстық комиссияның құрамы атқарушы билік, қоғамдық бірлестіктер өкілдерінің, салалық сарапшылардың, ғылыми-білім беру мекемелерінің, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының міндетті қатысуы арқылы қалыптастырылады.
Жергілікті атқарушы органдар мен қаржы агенттігінің өкілдері Конкурстық комиссияға төраға бола алмайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы Конкурстық комиссия отырыстарын ұйымдастыруды жүзеге асырады, атап айтқанда: төрағамен келісім бойынша отырыстар өткізілетін жерді, күнін және уақытын айқындайды, Конкурстық комиссия мүшелерін алдағы отырыстар туралы хабардар етеді, отырыс өткізу үшін қажетті материалдарды оның мүшелерінің назарына жеткізеді.
Конкурстық комиссияның хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдаған кезде оның дауыс беру құқығы болмайды.
Конкурстық комиссияның отырысына Конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, ол заңды деп саналады.
Конкурстық комиссияның отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берген шешім қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, Конкурстық комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.

16. Рабочим органом конкурсной комиссии является региональный координатор Программы, который:
1) осуществляет опубликование в областном региональном еженедельном печатном издании объявления о начале конкурсного отбора предпринимателей для предоставления государственных грантов (на создание собственного бизнеса) согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
2) на периодической основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации в течение всего срока реализации Программы хода предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде грантов;
3) консультирует предпринимателей по вопросам участия в конкурсе и вопросам, имеющим отношение к его проведению, об условиях и порядке предоставления грантов;
4) принимает от предпринимателей заявки на участие в конкурсе и прилагаемые к ним в соответствии с настоящими Правилами предоставления государственных грантов документы;
5) организует и проводит конкурс;
6) уведомляет предпринимателей о предоставлении гранта или отказе в его предоставлении.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
17. Для участия в конкурсе предприниматель представляет по указанному в объявлении о проведении конкурса адресу лично, по почте или через своего полномочного представителя конкурсную заявку по утвержденной форме, которая подписывается руководителем либо лицом, его замещающим, и скрепляется печатью предпринимателя (при наличии). При этом для участия в конкурсе предприниматель вправе подать только одну заявку.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
18. Сроки и место приема заявок указываются в объявлении о проведении конкурса.
19. Субъекты малого предпринимательства, претендующие на получение государственных грантов для реализации новых бизнес-идей, обращаются к региональному координатору Программы и представляют следующие документы:
1) заявку на участие в конкурсном отборе по предоставлению государственных грантов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, которая будет размещена на веб-портале регионального координатора Программы;
2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица/уведомление о регистрации индивидуального предпринимателя;
3) справку об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее, чем за 30 календарных дней до даты обращения;
4) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя (при наличии);

16. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылды, ол:
1) өңірлік апталық баспа басылымында мемлекеттік гранттар беру үшін (өз бизнесін құруға) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына
1-қосымшаға сәйкес кәсіпкерлерді конкурстық іріктеудің басталғаны туралы хабарландыру жариялауды қамтамасыз етеді;
2) Бағдарлама іске асырылатын бүкіл мерзімде кәсіпкерлерге грант түрінде мемлекеттік қолдау көрсету барысын өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жария етуді тұрақты негізде қамтамасыз етеді;
3) кәсіпкерлерге конкурсқа қатысу мәселелері және оны өткізуге қатысты бар мәселелер бойынша, гранттар беру шарттары мен тәртібі туралы консультация береді;
4) кәсіпкерлерден конкурсқа қатысуға арналған өтінімдер мен Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес оған қоса берілетін құжаттарды қабылдайды;
5) конкурсты ұйымдастырды және өткізеді;
6) кәсіпкерлерге грант беру немесе оны беруде бас тарту туралы хабарлайды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
17. Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мекенжайға өзі, пошта арқылы немесе өзінің өкілетті өкілі арқылы бекітілген нысан бойынша конкурстық өтінімді береді, оған басшы не оны алмастыратын адам қол қояды және кәсіпкердің мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі. Бұл ретте конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер бір өтінім ғана беруге құқылы.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
18. Өтінімдерді қабылдау мерзімі мен орны конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.
19. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға үміткер шағын кәсіпкерлер субъектілері Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік грант беру бойынша конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінім, ол Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің веб-порталына орналастырылады;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі/ жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама;
3) өтініш берілген күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмей берілген бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы анықтама;
4) өтінім берілген кездегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен (болған кезде) расталған анықтама;

5) бизнес-проект;
6) копию документа, подтверждающего прохождение предпринимателем обучения в рамках Программы и (или) Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" со сроком давности не более 2 (двух) лет;
7) выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества;
8) доверенность на право подачи заявки от имени предпринимателя, копию паспорта поверенного (от имени юридического лица – заверенную юридическим лицом).
Субъект малого предпринимательства может обратиться к региональному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
19-1. Субъект малого предпринимательства, претендующий на получение государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования, обращается к региональному координатору Программы и представляет следующие документы:
1) заявку по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
3) справку об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее, чем за 30 календарных дней до даты обращения;
4) бизнес-план по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
5) доверенность на представителя (при необходимости).
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Прием заявок прекращается в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса. Каждая заявка, поступившая в срок, регистрируется в журнале приема заявок с присвоением номера, указанием даты и времени подачи документов. На каждой заявке делается отметка о принятии с указанием даты и времени.
21. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрение конкурсных заявок

5) бизнес-жоба;
6) Бағдарламаның және (немесе) "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасының шеңберінде кәсіпкердің оқудан өткенін растайтын, ескіру мерзімі 2 (екі) жылдан аспайтын құжаттың көшірмесі;
7) кәсіпкердің ағымдағы шотында ақша қаражатының бар екені туралы банк шотынан үзінді немесе жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар;
8) кәсіпкердің атынан өтінім беру құқығы бар сенімхат, сенім білдірілген адам паспортының көшірмесі (заңды тұлғаның атынан – заңды тұлға куәландырған).
Шағын кәсіпкерлік субъектісі Бағдарламаға қатысу үшін өтінім дайындау және құжаттар жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгіне алады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
19-1. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға үміткер шағын кәсіпкерлік субъектісі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқтығы
туралы жүгінген күнге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей берілген анықтама;
4) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жоба;
5) өкілге берілген сенімхат (қажет болған кезде).
Ескерту. Қағида 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
20. Өтінімдерді қабылдау конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімде аяқталады. Мерзімінде түскен әр өтінім өтінімдерді қабылдау журналына тіркеліп, нөмір беріледі, құжаттардың берілген күні мен уақыты көрсетіледі. Әр өтінімде күні мен уақыты көрсетіліп, қабылданғаны туралы белгі жасалады.
21. алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Конкурстық өтінімдерді қарау

22. Региональный координатор Программы (рабочий орган конкурсной комиссии) после получения документов предпринимателя:
1) проверяет на полноту документов;
2) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания конкурсной комиссии, о чем уведомляет всех членов конкурсной комиссии.
3) с момента получения заявок и необходимой документации на получение государственного гранта для реализации индустриально-инновационного проекта в рамках бизнес-инкубирования в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет материалы субъекта малого предпринимательства для проведения экспертиз национальному институту.
В случае предоставления субъектом малого предпринимательства, претендующим на получение государственного гранта, неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, региональный координатор Программы в течение 2 (два) рабочих дней возвращает предпринимателю предоставленные документы для доработки в течение 5 (пять) рабочих дней с указанием конкретных недостатков.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Проведение экспертиз проектов осуществляется национальным институтом.
В ходе проведения экспертиз национальный институт имеет право запрашивать у субъекта малого предпринимательства необходимую информацию и/или документы по проекту.
В случае необходимости по обоснованию национального института привлекаются отечественные и (или) зарубежные физические и (или) юридические лица для проведения экспертиз.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-2. Национальный институт проводит экспертизу проекта по следующим направлениям:
1) технологическая экспертиза проводится с целью установления преимуществ по сравнению с аналогами, технической реализуемости и технологической целесообразности проекта;
2) финансово-экономическая экспертиза проводится с целью оценки рынка, экономической целесообразности проекта, критериев конкурентоспособности, маркетинговой стратегии, распределения работ заявленным срокам, объему и содержанию работ, и запрашиваемой сумме финансирования;
3) правовая экспертиза проводится с целью всестороннего правового анализа содержания представленных документов на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан.
Порядок проведения экспертиз регламентируется актами национального института.
Национальный институт при необходимости формирует перечень внешних отечественных и зарубежных экспертов и экспертных организаций, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, отраслевых ассоциаций.
При привлечении экспертов для проведения экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг.
Не допускается проведение оценки заявки экспертом, принимавшим непосредственное участие в ее подготовке, а также являющимся аффилиированным с заявителем.
Общий срок проведения экспертиз составляет не более 60 (шестьдесят) рабочих дней.

22. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі (конкурстық комиссияның жұмыс органы) кәсіпкердің құжаттарын алғаннан кейін:
1) құжаттардың толықтығын тексереді;
2) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, конкурстық комиссия отырысы өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы конкурстық комиссияның барлық мүшелерін хабардар етеді;
3) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға қажетті құжаттарды және өтінім алынған уақыттан бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде шағын кәсіпкерлік субъектісінің материалдарын сараптама жүргізу үшін ұлттық институтқа жолдайды.
Мемлекеттік грант алуға үміткер шағын кәсіпкерлік субъектісі құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 2 (екі) жұмыс күні ішінде нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды кәсіпкерге 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайта пысықтау үшін қайтарады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
22-1. Жобаларға сараптама жүргізуді ұлттық институт жүзеге асырады.
Сараптамаларды жүргізу барысында ұлттық институт шағын кәсіпкерлік субъектісінен жоба бойынша қажетті ақпаратты және/немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
Қажет болған жағдайда ұлттық институттың негіздемесі бойынша отандық және (немесе) шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар сараптама жүргізу үшін тартылады.
Ескерту. Қағида 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
22-2. Ұлттық институт жобаға сараптаманы мына бағыттар бойынша жүргізеді:
1) технологиялық сараптама ұқсастармен салыстырғанда жобаның техникалық тұрғыдан іске асырылуы мен технологиялық орындылығының артықшылықтарын белгілеу мақсатында жүргізіледі;
2) қаржылық-экономикалық сараптама нарықты, жобаның экономикалық тұрғыдан орындылығын, бәсекеге қабілеттілік өлшемшарттарын, маркетингтік стратегияны, мәлімделген мерзімдерге жұмысты бөлуді, жұмыс көлемі мен мазмұнын және қаржыландыруға қажетті сомасын бағалау мақсатында жүргізіледі;
3) құқықтық сараптама қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңдарына сəйкестігі тұрғысынан ұсынылған құжаттардың мазмұнына жан-жақты құқықтық талдау жүргізу мақсатында жүргізіледі.
Сараптаманы жүргізу тәртібі ұлттық институттың актілерімен реттеледі.
Ұлттық институт қажет болған жағдайда отандық және шетелдік сыртқы сарапшылардың және сараптамалық ұйымдардың тізбесін, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, салалық қауымдастықтар ұсынымдарының негізінде қалыптастырады.
Өтінімге сараптама жүргізу үшін сарапшыларды тарту кезінде ұлттық институт әр сарапшымен сараптамалық қызметтер көрсетуге шарт жасайды.
Өтінімді дайындауға тікелей қатысқан сарапшының, сондай-ақ өтініш берушімен үлестес болып табылатын тұлғаның өтінімдерді бағалауына жол берілмейді.
Сараптаманы жүргізудің жалпы мерзімі 60 (алпыс) жұмыс күнінен аспайды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 22-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-3. По результатам экспертиз Национальный институт формирует и направляет рекомендации на рассмотрение региональному координатору Программы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Региональный координатор Программы в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения всех документов и информации выносит материалы предпринимателя на рассмотрение конкурсной комиссии.
24. Конкурс проводится не менее 2 (двух) раз в год при наличии бюджетных средств.
25. Предприниматель презентует свой бизнес-проект на заседании конкурсной комиссии.
26. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления государственных грантов при проведении конкурса осуществляет следующие функции:
1) рассматривает бизнес-проекты/индустриально-инновационные проекты участников конкурсного отбора;
2) принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта.
Информация по персональному голосованию членов конкурсной комиссии при отборе предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия при изучении заявок вправе запрашивать через регионального координатора Программы в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта для реализации новых бизнес-идей на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта Предпринимателя:
1) новизна бизнес-идей (для инвалидов не применяется);
2) конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ);
3) готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения проекта, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства).
При этом к критерию новизны бизнес-идеи относятся проекты, предусматривающие:
выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, ранее не реализованных в конкретной административно-территориальной единице;
применение новых или усовершенствованных технологий в конкретной административно-территориальной единице.

Ескерту. Қағида 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
22-3. Сараптамалардың нәтижелері бойынша Ұлттық институт ұсынымдарды қалыптастырады және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қарау үшін жолдайды.
Ескерту. Қағида 22-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
23. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі барлық құжаттар мен ақпаратты алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің материалдарын Конкурстық комиссияның қарауына шығарады.
24. Бюджет қаражаты болған жағдайда конкурс жылына кемінде 2 (екі) рет өткізілді.
25. Кәсіпкер өзінің бизнес-жобасын Конкурстық комиссияның отырысында таныстырады.
26. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес конкурс өткізген кезде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық іріктеуге ұсынылған қатысушылардың бизнес-жобаларын/индустриялық-инновациялық жобаларын қарайды;
2) мемлекеттік гранттар беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
Кәсіпкерлерді іріктеу кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің дербес дауыс беруі жөніндегі ақпарат жария етілмейді.
Конкурстық комиссияның өтінімдерді зерделеу кезінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы тиісті мемлекеттік уәкілетті органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпаратты сұратуға құқығы бар.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
27. Конкурстық өтінімдерді қарау кезінде конкурстық комиссия кәсіпкерлердің бизнес-жобасын бағалаудың мынадай өлшемшарттары негізінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант берудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды:
1) бизнес-идеялардың жаңашылдығы (мүгедектер үшін қолданылмайды);
2) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
3) бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, жобаны орналастыру үшін үй-жайдың, өткізу нарығының болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі).
Бұл ретте, бизнес-идея жаңашылдығының өлшемшартына:
бұрын нақты әкімшілік-аумақтық бірлікте өткізілмеген тауарларды шығару, қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау;
нақты әкімшілік-аумақтық бірлікте жаңа немесе жетілдірілген технологияларды қолдануды көздейтін жобалар жатады.

Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-1. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования на основании следующих критериев оценки:
1) новизны продукта (товара, услуги) либо бизнес-процесса;
2) опыта и компетенции команды заявителя для реализации проекта;
3) наличия и емкости рынка для реализации продукта (товара, услуги).
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Решение о предоставлении/непредоставлении предпринимателю государственного гранта оформляется протоколом конкурсной комиссии с указанием причин возможности предоставления/непредоставления государственного гранта не позднее 3 (три) рабочих дней со дня последнего заседания конкурсной комиссии.
Протокол конкурсной комиссии должен содержать краткое резюме по каждому рассмотренному проекту.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Протокол подписывается членами, секретарем конкурсной комиссии и утверждается председателем конкурсной комиссии.
29-1. Срок действия протокола заседания конкурсной комиссии – 9 месяцев с даты решения конкурсной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
30. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Региональный координатор Программы по результатам проведенного конкурса в течение 1 (один) рабочего дня направляет:
1) уведомление предпринимателю о решении конкурсной комиссии;
2) протокол конкурсной комиссии по одобренным/отклоненным бизнес-проектам финансовому агентству/национальному институту для проведения подготовительных мероприятий для заключения с субъектом малого предпринимательства договора по предоставлению государственного гранта.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен
27-1. Конкурстық өтінімдерді қарау кезінде конкурстық
комиссия бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін бағалаудың мынадай өлшемшарттары негізінде мемлекеттік грант берудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды:
1) өнімнің (тауардың, көрсетілетін қызметтің) не бизнес-процестің жаңашылдығы;
2) жобаны іске асыру үшін өтініш беруші командасының тәжірибесі мен құзыреттері;
3) өнімді (тауарды, көрсетілетін қызметті) өткізу үшін нарықтың болуы және сыйымдылығы.
Ескерту. Қағида 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
28. Кәсіпкерге грант беру/бермеу туралы шешім конкурстық комиссияның соңғы отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік грант беру мүмкіндігінің/мүмкін еместігінің себептері көрсетіле отырып, конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді.
Конкурстық комиссияның хаттамасында әр қаралған жоба бойынша қысқаша түйіндеме қамтылуға тиіс.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
29. Хаттамаға Конкурстық комиссияның мүшелері, хатшы қол қояды және оны Конкурстық комиссияның төрағасы бекітеді.
29-1. Конкурстық комиссияның отырысы хаттамасының қолданылу мерзімі – конкурстық комиссияның шешімі шыққан күннен бастап 9 ай.
Ескерту. Қағида 29-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
30. алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
31. алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
32. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өткізілген конкурс нәтижелері бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) кәсіпкерге конкурстық комиссияның шешімі туралы хабарламаны;
2) мақұлданған/бас тартылған бизнес-жобалар бойынша конкурстық комиссияның хаттамасын шағын кәсіпкерлік субъектісімен мемлекеттік грант беру жөнінде шарт жасасу үшін дайындық іс-шараларын өткізу үшін қаржы агенттігіне/ұлттық институтқа жібереді.

Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Механизм предоставления государственных грантов
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Региональный координатор Программы в течение 10 (десять) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии подписывает с финансовым агентством/национальным институтом и субъектом малого предпринимательства договор о предоставлении государственного гранта.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов.
35. После заключения договора региональный координатор Программы осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его текущий банковский счет.
36. Средства гранта будут перечисляться на текущий счет предпринимателя на траншевой основе.
37. Для получения первого транша предпринимателю необходимо представить информацию о запрашиваемом объеме и планируемом целевом использовании средств гранта.
37-1. Для получения первого транша по государственным грантам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования субъекту малого предпринимательства необходимо подтвердить наличие денежных средств в размере 20% от суммы государственного гранта (выписка из банковского счета о наличии денежных средств).
Срок освоения государственного гранта для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования не должен превышать 36 месяцев.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При соответствии целевого назначения гранта условиям и критериям настоящих Правил предоставления государственных грантов региональный координатор Программы перечисляет запрашиваемую сумму транша на текущий счет предпринимателя.
39. Предприниматель обязан использовать грант по целевому назначению и выполнять условия договора.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Мемлекеттік гранттарды беру тетігі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
33. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігімен/ұлттық институтпен және шағын кәсіпкерлік субъектісімен мемлекеттік грант беру туралы шартқа (бұдан әрі – шарт) қол қояды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
34. Мемлекеттік гранттарды мемлекет Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы мемлекеттік гранттар алуға кәсіпкерлер берген өтінімдерді іріктеу жөнінде өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша береді.
35. Шарт жасасқаннан кейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкердің ағымдағы банктік шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады.
36. Грант қаражаты кәсіпкердің ағымдағы шотына транш негізінде аударылатын болады.
37. Бірінші траншты алу үшін кәсіпкер грант қаражатының сұралатын көлемі мен жоспарланған нысаналы пайдаланылуы туралы ақпарат беруі қажет.
37-1. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грант бойынша бірінші траншты алу үшін шағын кәсіпкерлік субъектісіне мемлекеттік грант сомасының 20 % мөлшеріндегі ақша қаражатының болуын растауы қажет (банктік шотынан ақша қаражатының болуы туралы үзінді).
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік грантты игеру мерзімі 36 айдан аспауға тиіс.
Ескерту. Қағида 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
38. Гранттың нысаналы мақсаты осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының шарттары мен өлшемшарттарына сәйкес келген жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі транштың сұралып отырған сомасын кәсіпкердің ағымдағы шотына аударады.
39. Кәсіпкер грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға және шарт талаптарын орындауға міндетті.

3-1. Порядок подачи предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронного правительства"
Сноска. Правила дополнены разделом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
39-1. Предприниматель при обращении через веб-портал "электронное правительство" для получения государственного гранта для реализации новых бизнес-идей заполняет электронную заявку по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов и прикрепляет электронный пакет документов:
1) копию документа, подтверждающего прохождение предпринимателем обучения в рамках Программы и (или) Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" сроком давности не более 2 (двух) лет;
2) выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта.
39-2. Предприниматель при обращении через веб-портал "электронное правительство" для получения государственного гранта для индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования заполняет электронную заявку по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов и прикрепляет электронный пакет документов:
1) соглашение о резидентстве с бизнес-инкубатором, прошедшим конкурсный отбор на участие в реализации Программы;
2) выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта.
39-3. В случае предоставления предпринимателем неполного пакета документов информационная система отказывает в регистрации заявки предпринимателя.
39-4. Сведения по субъекту малого предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и (или) уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, сведения о видах деятельности юридического лица/индивидуального предпринимателя, сведения о стадиях ликвидации, реорганизации или банкротства, а также о прекращенной деятельности, сведения об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, сведения о наличии движимого и/или недвижимого имущества определяются автоматически из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
39-5. После регистрации электронной заявки предпринимателя посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) проверка полноты документов;

3-1. "Кәсіпкердің электрондық өтінімді "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы беру тәртібі
Ескерту. Қағида 3-1-бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
39-1. Кәсіпкер жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік грант алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық өтінімді толтырады және электрондық құжаттар топтамасын тіркейді:
1) Бағдарламаның және (немесе) "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасының шеңберінде кәсіпкердің оқудан өткенін растайтын, ескіру мерзімі 2 (екі) жылдан аспайтын құжаттың көшірмесі;
2) кәсіпкердің ағымдағы шотында берілетін мемлекеттік грант көлемінің 10 %-ынан кем емес ақша қаражатының болуы туралы банк шотынан үзінді.
39-2. Кәсіпкер бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларға мемлекеттік грант алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық өтінімді толтырады және электрондық құжаттар топтамасын:
1) Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен бизнес-инкубатормен резиденттік туралы келісімді;
2) кәсіпкердің ағымдағы шотында берілетін мемлекеттік грант көлемінің 20 %-ынан кем емес ақша қаражатының болуы туралы банк шотынан үзіндіні тіркейді.
39-3. Кәсіпкер құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, ақпараттық жүйе кәсіпкердің өтінімін тіркеуден бас тартады.
39-4. Шағын кәсіпкерлік субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік және (немесе) жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама бойынша мәліметтер, заңды тұлға/жеке кәсіпкер қызметінің түрлері туралы мәліметтер, тарату, қайта ұйымдастыру немесе банкроттық сатылары туралы, сондай-ақ тоқтатылған қызмет туралы мәліметтер, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің болмауы/ болуы туралы мәліметтер, жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің болуы туралы мәліметтер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы автоматты түрде тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден анықталады.
39-5. Кәсіпкердің электрондық өтінімі ақпараттық жүйе арқылы тіркелгеннен кейін мынадай іс-қимыл:
1) құжаттардың толықтығын тексеру;

2) направление зарегистрированной заявки на рассмотрение региональному координатору Программы на полноту и соответствие условиям Программы;
3) рассмотрение региональным координатором Программы поступившей заявки предпринимателя.
39-6. Региональный координатор Программы в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает проект на достоверность данных и соответствие условиям Программы. В случае несоответствия предпринимателя и/или представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор Программы в течение 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации заявки направляет письменный мотивированный отказ предпринимателю.
39-7. В случае, если заявка предпринимателя одобрена до истечения сроков приема заявок на предоставление государственных грантов, региональный координатор Программы размещает заявку предпринимателя в лист ожидания.
39-8. После завершения рассмотрения региональным координатором Программы поступивших заявок предпринимателей, направленных на реализацию новых бизнес-идей, посредством информационной системы формируется перечень одобренных заявок предпринимателей в порядке регистрации заявки на веб-портале "электронное правительство".
39-9. Региональный координатор программы в течение 3 (трех) рабочих дней после формирования перечня заявок:
1) формирует графики заседаний конкурсной комиссии по одобренным проектам с указанием повестки дня, даты, времени в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
Общий срок проведения заседаний конкурсной комиссии составляет не более 20 (двадцати) рабочих дней.
Количество заявок предпринимателей, выносимых на рассмотрение конкурсной комиссии, не должно превышать 10 заявок в день;
2) обеспечивает авторизацию членов конкурсной комиссии в информационной системе;
3) направляет уведомление секретарю и членам конкурсной комиссии с приложением графиков заседаний по одобренным проектам и полного пакета электронной документации предпринимателя для рассмотрения и принятия решения по одобрению/неодобрению заявленных проектов.
39-10. Посредством информационной системы после завершения приема заявок предпринимателей, направленных на реализацию индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования, региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня направляет одобренные заявки с приложением полного пакета электронной документации в национальный институт для проведения экспертиз.

2) Бағдарламаның өңiрлiк үйлестiрушiсiне тіркелген өтiнiмді толықтығы және Бағдарламаның шарттарына сәйкестiгi тұрғысына қарауға жiберу;
3) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің кәсіпкердің түскен өтінімін қарауы жүзеге асырылады.
39-6. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 2 (екі) жұмыс күні ішінде жобаны деректердің анықтығы мен Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды. Кәсіпкер және/немесе мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінім тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге жазбаша дәлелді бас тарту жібереді.
39-7. Егер кәсіпкердің өтінімі мемлекеттік гранттар беруге өтінімдер қабылдау мерзімі өткенге дейін мақұлданса, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінімді күту парағына орналастырады.
39-8. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға бағытталған кәсіпкерлердің түскен өтінімдерін қарауды аяқтағаннан кейін ақпараттық жүйе арқылы "электрондық үкімет" веб-порталында өтінімді тіркеу тәртібімен кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесін қалыптастырады.
39-9. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінімдер тізбесін қалыптастырғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес күн тәртібін, күнін, уақытын көрсете отырып, мақұлданған жобалар бойынша конкурстық комиссия отырыстарының кестесін қалыптастырады;
Конкурстық комиссияның отырыстарын өткізудің жалпы мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды.
Конкурстық комиссияның қарауына шығаратын кәсіпкерлер өтінімдерінің саны күніне 10 өтінімнен аспауға тиіс;
2) конкурстық комиссия мүшелерін ақпараттық жүйеде авторландыруды қамтамасыз етеді;
3) конкурстық комиссия хатшысы мен мүшелеріне мақұлданған жобалар бойынша отырыстар кестелерін және мәлімделген жобаларды қарау және мақұлдау/мақұлдамау туралы шешім қабылдау үшін кәсіпкердің электрондық құжаттамасының толық топтамасын қоса берумен хабарлама жібереді.
39-10. Кәсіпкерлердің бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға бағытталған өтінімдерін қабылдауды аяқтағаннан кейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 1 (бір) жұмыс күні ішінде электрондық құжаттаманың толық топтамасын қоса берумен мақұлданған өтінімдерді сараптамалар жүргізу үшін ұлттық институтқа жібереді.

39-11. Национальный институт проводит экспертизу проекта по следующим направлениям:
1) технологическая экспертиза проводится с целью установления преимуществ по сравнению с аналогами, технической реализуемости и технологической целесообразности проекта;
2) финансово-экономическая экспертиза проводится с целью оценки рынка, экономической целесообразности проекта, критериев конкурентоспособности, маркетинговой стратегии, распределения работ заявленным срокам, объему и содержанию работ, запрашиваемой сумме финансирования;
3) правовая экспертиза проводится с целью всестороннего правового анализа содержания представленных документов на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан.
Порядок проведения экспертиз национальным институтом регламентируется пунктом 22-2 настоящих Правил предоставления государственных грантов.
39-12. В ходе проведения экспертиз национальный институт имеет право запрашивать у субъекта малого предпринимательства необходимую информацию и/или документы по проекту через веб-портал "электронное правительство".
39-13. Посредством информационной системы национальный институт направляет комплексное заключение по проектам предпринимателей по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов региональному координатору Программы.
39-14. В случае отрицательной рекомендации, хотя бы по одной из экспертиз (технологической, финансово-экономической и правовой) по итогам комплексного заключения национального института, региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления заключения из национального института направляет мотивированный отказ предпринимателю.
39-15. После получения комплексного заключения из национального института по всем проектам предпринимателей, направленным на реализацию индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования, посредством информационной системы формируется перечень одобренных заявок предпринимателей в порядке регистрации заявки на веб-портале "электронное правительство".
39-16. Региональный координатор программы в течение 3 (трех) рабочих дней после формирования перечня предпринимателей, направленных на реализацию индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования:
1) формирует графики заседаний конкурсной комиссии по одобренным проектам с указанием повестки дня, даты, времени.
Общий срок проведения заседаний конкурсной комиссии составляет не более 15 (пятнадцати) рабочих дней.
Количество заявок предпринимателей, выносимых на рассмотрение конкурсной комиссии не должно превышать 3 заявки в день;

39-11. Ұлттық институт жобаға сараптаманы мына бағыттар бойынша жүргізеді:
1) технологиялық сараптама аналогтармен салыстырғанда жобаның техникалық тұрғыдан іске асырылуы мен технологиялық орындылығының артықшылықтарын анықтау мақсатында жүргізіледі;
2) қаржылық-экономикалық сараптама нарықты, жобаның экономикалық тұрғыдан орындылығын, бәсекеге қабілеттілік өлшемшарттарын, маркетингтік стратегияны, жұмысты мәлімделген мерзімдерге, жұмыстар көлемі мен мазмұнына, сұралатын қаржыландыру сомасына бөлуді бағалау мақсатында жүргізіледі;
3) құқықтық сараптама Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сəйкестігі тұрғысынан ұсынылған құжаттардың мазмұнына жан-жақты құқықтық талдау жүргізу мақсатында жүргізіледі.
Ұлттық институттың сараптамалар жүргізу тәртібі осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 22-2-тармағымен регламенттеледі.
39-12. Сараптамаларды жүргізу барысында ұлттық институт шағын кәсіпкерлік субъектісінен жоба бойынша қажетті ақпаратты және/немесе құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы сұратуға құқылы.
39-13. Ақпараттық жүйе арқылы ұлттық институт осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлердің жобалары бойынша кешенді қорытындыны Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді.
39-14. Ұлттық институттың кешенді қорытындысының нәтижесі бойынша сараптамалардың кем дегенде біреуі (технологиялық, қаржылық- экономикалық және заңдық) бойынша теріс ұсыным болған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ұлттық институттан қорытынды келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге дәлелді бас тарту жібереді.
39-15. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға бағытталған кәсіпкерлердің барлық жобалары бойынша ұлттық институттың кешенді қорытындысын алғаннан кейін "электрондық үкімет" веб-порталында өтінімді тіркеу тәртібімен ақпараттық жүйе арқылы кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесі қалыптастырылады.
39-16. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға бағытталған кәсіпкерлер тізбесін қалыптастырғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі:
1) мақұлданған жобалар бойынша күн тәртібін, күнін, уақытын көрсете отырып, конкурстық комиссия отырыстарының кестесін қалыптастырады.
Конкурстық комиссияның отырыстарын өткізудің жалпы мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
Кәсіпкерлердің конкурстық комиссияның қарауына шығарылатын өтінімдерінің саны күніне 3 өтінімнен аспауы тиіс;

2) обеспечивает авторизацию членов конкурсной комиссии в информационной системе;
3) направляет уведомление секретарю и членам конкурсной комиссии с приложением графиков заседаний по одобренным проектам и полного пакета электронной документации предпринимателя для рассмотрения и принятия решения по одобрению/неодобрению заявленных проектов.
39-17. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления государственных грантов посредством информационной системы осуществляет следующее:
1) рассмотрение заявленного проекта на достоверность представленных документов согласно графику проведения заседаний конкурсной комиссии;
2) голосование методом простановки баллов по каждому вопросу, указанному в приложении 9 к настоящим Правилам предоставления государственного гранта.
По итогам голосования осуществляется автоматический расчет количества баллов и указание итогового решения по заявленному проекту;
3) подписание посредством электронной цифровой подписи сформированного протокола заседания согласно приложению 10 к настоящим Правилам предоставления государственного гранта, где указаны результаты голосования каждого члена конкурсной комиссии и ее итоговое решение.
В случае, если за проект предпринимателя проголосовало менее половины членов конкурсной комиссии, зарегистрированных в информационной системе, информационная система отказывает в формировании протокола и направляет уведомление региональному координатору Программы о несостоявшемся конкурсе.
39-18. Региональный координатор Программы в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления о несостоявшемся конкурсе формирует дополнительный график заседаний конкурсной комиссии, о чем уведомляет секретаря и членов конкурсной комиссии.
39-19. Присвоение баллов по проекту осуществляется по пятибалльной шкале (от 1 до 5 баллов) по каждому вопросу в отдельности. Градация баллов и перечень вопросов, исходя из которых оценивается проект, указаны в приложении 9 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
39-20. Максимальный балл, присваиваемый членом конкурсной комиссии составляет:
1) по проектам для реализации новых бизнес-идей – 50 баллов;
2) по проектам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования – 25 баллов.
39-21. По итогам голосования количество баллов, выставленных членами конкурсной комиссии, суммируется и определяется итоговое решение конкурсной комиссии.
39-22. В случае, если проект набирает более 70 % от максимально- возможной суммы баллов проголосовавших членов конкурсной комиссии, проект считается одобренным конкурсной комиссией.

2) ақпараттық жүйеде конкурстық комиссия мүшелерін авторландыруды қамтамасыз етеді;
3) мәлімделген жобаларды қарау және мақұлдау/мақұлдамау туралы шешім қабылдау үшін хатшыға және конкурстық комиссияның мүшелеріне мақұлданған жобалар бойынша отырыстар кестелерін және кәсіпкердің электрондық құжаттамасының толық топтамасын қоса берумен хабарлама жібереді.
39-17. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларға сәйкес ақпараттық жүйе арқылы мыналарды жүзеге асырады:
1) мәлімделген жобаны конкурстық комиссия отырыстарын өткізу кестесіне сәйкес ұсынылған құжаттардың анықтығы тұрғысынан қарау;
2) Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 9-қосымшада көрсетілген әрбір мәселе бойынша балдар қою әдісімен дауыс беру.
Дауыс беру қорытындылары бойынша балдар санын автоматты түрде есептеу және мәлімделген жоба бойынша қорытынды шешімді көрсету жүзеге асырылады;
3) Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 10-қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба арқылы конкурстық комиссияның әрбiр мүшесiнiң дауыс беру нәтижелері мен оның қорытынды шешiмi көрсетiле отырып, қалыптастырылған отырыс хаттамасына қол қою.
Егер кәсіпкердің жобасына ақпараттық жүйеде тіркелген конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан азы дауыс берген болса, ақпараттық жүйе хаттаманы қалыптастырудан бас тартады және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін конкурстың өтпегені туралы хабардар етеді.
39-18. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтпеген конкурс туралы хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде конкурстық комиссия отырысының қосымша кестесін қалыптастырады, ол туралы конкурстық комиссияның хатшысы мен мүшелеріне хабарлайды.
39-19. Жобаға балл беру әрбір мәселе бойынша жеке бес балдық (1-ден 5-ке дейін) шкала бойынша жүзеге асырылады. Жобаны бағалаудың негізі болып табылатын балдар сатысы мен мәселелер тізбесі осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 9-қосымшада көрсетілген.
39-20. Конкурстық комиссия мүшесіне берілетін ең жоғары балл:
1) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – 50 балл;
2) бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – 25 балл.
39-21. Дауыс беру қорытындылары бойынша конкурстық комиссия мүшелері қойған балдар саны қосылады да, конкурстық комиссияның қорытынды шешімі айқындалады.
39-22. Егер жоба конкурстық комиссияның дауыс берген мүшелерінің ең көп балдар қосындысының 70 %-нан астамын жинаса, жобаны конкурстық комиссия мақұлдаған болып саналады.

39-23. Сумма гранта на реализацию новых бизнес-идей, предоставляемая предпринимателю определяется пропорционально количеству набранных баллов в процентном соотношении от заявленной суммы. Сумма гранта на индустриально-инновационные проекты в рамках бизнес-инкубирования определяется на основе заявки, но не более рекомендуемого национальным институтом на основе финансово-экономической экспертизы.
39-24. Члены конкурсной комиссии при рассмотрении заявленного проекта не должны руководствоваться дискреционным подходом. Срок рассмотрения проекта составляет 2 (два) рабочих дня. В случае умолчания члена конкурсной комиссии его балл засчитывается в пользу предпринимателя по максимальной сумме.
39-25. Посредством информационной системы формируется протокол заседания конкурсной комиссии и направляется региональному координатору программы, предпринимателю, в финансовое агентство – по проектам для реализации новых бизнес-идей или в национальный институт – по проектам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.
39-26. Региональный координатор Программы по результатам проведенного конкурса посредством информационной системы в случае наличия бюджетных средств:
1) формирует проект договора и направляет его на согласование в финансовое агентство – по проектам для реализации новых бизнес-идей или в национальный институт – по проектам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения протокола конкурсной комиссии;
2) обеспечивает подписание договора по предоставлению государственного гранта с предпринимателем, финансовым агентством – по проектам для реализации новых бизнес-идей или национальным институтом – по проектам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в течение 5 (пяти) рабочих дней после согласования проекта договора финансовым агентством/национальным институтом.
39-27. В случае образования недостатка бюджетных средств региональный координатор Программы посредством информационной системы уведомляет предпринимателя и финансовое агентство – по проектам для реализации новых бизнес-идей или национальный институт – по проектам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования о приостановлении заключении договоров на предоставление государственных грантов.
39-28. До получения дополнительных средств, региональный координатор Программы размещает списки предпринимателей, имеющих положительное решение конкурсной комиссии в лист ожидания.

39-23. Кәсіпкерге ұсынылатын жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған грант сомасы мәлімделген соманың пайыздық қатынасында жиналған балдар санына пропорционалды түрде анықталады. Бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларға арналған грант сомасы өтінімнің негізінде анықталады, бірақ қаржылық-экономикалық сараптама негізінде ұлттық институт ұсынған сомадан аспайды.
39-24. Конкурстық комиссия мүшелері мәлімделген жобаны қарау кезінде дискрециялық тәсілді басшылыққа алуға тиісті емес. Жобаны қарау мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды. Конкурстық комиссия мүшесі дауыс бермеген жағдайда, оның балы кәсіпкердің пайдасына ең жоғары сомамен есепке алынады.
39-25. Ақпараттық жүйе арқылы конкурстық комиссия отырысының хаттамасы қалыптастырылады және жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне, кәсіпкерге, қаржы агенттігіне немесе бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – ұлттық институтқа жіберіледі.
39-26. Бюджет қаражаты болған жағдайда ақпараттық жүйе арқылы өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі:
1) конкурстық комиссия хаттамасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарттың жобасын қалыптастырады және оны жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – қаржы агенттігіне немесе бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – ұлттық институтқа жібереді;
2) шарт жобасы қаржы агенттігімен/ұлттық институтпен келісілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – кәсіпкермен, қаржы агенттігімен немесе бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – ұлттық институтпен мемлекеттік грант беру жөніндегі шартқа қол қоюды қамтамасыз етеді.
39-27. Бюджет қаражатының жетіспеушілігі орын алған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ақпараттық жүйе арқылы жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – кәсіпкер мен қаржы агенттігін немесе бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – ұлттық институтты мемлекеттік гранттар беруге шарттар жасасуды тоқтата тұру туралы хабардар етеді.
39-28. Қосымша қаражат алғанға дейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі күту парағында конкурстық комиссияның оң шешімін алған кәсіпкерлердің тізімдерін орналастырады.

39-29. По истечению сроков действия протокола заседания конкурсной комиссии информационная система исключает предпринимателей из листа ожидания и направляет уведомление региональному координатору программы, предпринимателю, в финансовое агентство – по проектам для реализации новых бизнес-идей или в национальный институт – по проектам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.
39-30. После получения дополнительных средств и при условии действия протокола заседания конкурсной комиссии региональный координатор Программы обеспечивает подписание договора на предоставление государственного гранта с предпринимателем, финансовым агентством – по проектам для реализации новых бизнес-идей или национальным институтом –по проектам для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.
4. Мониторинг Программы
40. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство/ национальный институт вправе запрашивать у субъекта малого предпринимательства все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Мониторинг реализации Программы осуществляется финансовым агентством на основе Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утверждаемых уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования гранта;
2) мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в течение 1 (один) года со дня получения гранта;
3) мониторинг выполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора.
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
41-1. Мониторинг реализации индустриально-иннновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования осуществляется национальным институтом на основе акта национального института по проведению мониторинга реализации проектов.
Основными принципами мониторинга являются:

39-29. Конкурстық комиссия отырысы хаттамасының қолданылу мерзімі өткеннен кейін ақпараттық жүйе кәсіпкерлерді күту парағынан шығарады және жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне, кәсіпкерге, қаржы агенттігіне немесе бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – ұлттық институтқа хабарлама жібереді.
39-30. Қосымша қаражат алғаннан кейін және конкурстық комиссия отырысы хаттамасының қолданылуы жағдайында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – кәсіпкермен және қаржы агенттігімен немесе бизнес-инкубациялау шеңберіндегі индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға арналған жобалар бойынша – ұлттық институтпен мемлекеттік грант беруге арналған шартқа қол қоюды қамтамасыз етеді.
4. Бағдарлама мониторингі
40. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі/ұлттық институт шағын кәсіпкерлік субъектісінен барлық қажетті, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияларды құрайтын құжаттар мен ақпаратты сұратуға, орналасқан орнына шығумен мониторингті жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
41. Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын Жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларының негізінде қаржы агенттігі жүзеге асырады.
Қаржы агенттігінің функцияларына:
1) гранттың нысаналы пайдаланылуын мониторингілеу;
2) кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды грант алған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде орындау жөніндегі қызметін мониторингілеу;
3) кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарттарды орындауын мониторингілеу;
4) кәсіпкерлердің шарт талаптарын орындауын мониторингілеу жатады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.07.2017 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
41-1. Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру мониторингін ұлттық институт жобаларды іске асыру мониторингін жүргізу бойынша ұлттық институттың актісі негізінде жүргізеді.
Мониторингтің негізгі қағидаттары:

1) мониторинг целевого использования государственного гранта;
2) мониторинг выполнения субъектом малого предпринимательства условий договора.
При возникновении экономии средств государственного гранта по индустриально-инновационному проекту в рамках бизнес-инкубирования данная экономия не возвращается субъектом малого предпринимательства региональному координатору Программы, а расходуется на цели дальнейшего развития проекта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В рамках мониторинга финансовое агентство:
1) ведет реестр получателей грантов;
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных предпринимателями, и представляет рабочему органу и региональному координатору Программы отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.
43. При выявлении финансовым агентством/национальным институтом нецелевого использования предпринимателем средств гранта финансовое агентство/национальный институт письменно уведомляют регионального координатора Программы, конкурсную комиссию.
На основе информации, представленной финансовым агентством/ национальным институтом, конкурсная комиссия может принять решение о расторжении договора с субъектом малого предпринимательства, после чего уведомляет о своем решении регионального координатора Программы, и финансовое агентство/национальный институт.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. В случае принятия конкурсной комиссией решения о расторжении договора с субъектом малого предпринимательства, региональный координатор Программы проводит мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации новых бизнес-идей и
индустриально-инновационных
проектов в рамках
бизнес-инкубирования в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Объявление
о проведении конкурса
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Организатор конкурса:
____________________________________________________________________
Местонахождение: _____________________;
почтовый адрес: ______________________;
адрес электронной почты: _____________________;
контактный телефон ___________________________

1) мемлекеттік гранттың мақсатты пайдаланылуын мониторингілеу;
2) шағын кәсіпкерлік субъектісінің шарттың талаптарын орындауын мониторингілеу болып табылады.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жоба бойынша мемлекеттік грант қаражаты үнемделсе, бұл үнемдеуді шағын кәсіпкерлік субъектісі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қайтармайды, ол жобаны одан әрі дамыту мақсаттарына жұмсалады.
Ескерту. Қағида 41-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
42. Мониторинг шеңберінде қаржы агенттігі:
1) грант алушылардың тізілімін жүргізеді;
2) кәсіпкерлер алған қаражаттың нысаналы пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және жұмыс органы мен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асыруы туралы есеп береді.
43. Қаржы агенттігі/ұлттық институт кәсіпкердің грант қаражатын мақсатсыз пайдаланғанын анықтаған жағдайда қаржы агенттігі/ұлттық институт Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, конкурстық комиссияны жазбаша хабардар етеді.
Қаржы агенттігі/ұлттық институт ұсынған ақпарат негізінде конкурстық комиссия шағын кәсіпкерлік субъектісімен шартты бұзу туралы шешім қабылдауы мүмкін, одан кейін өз шешімі туралы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, қаржы агенттігін/ұлттық институтты хабардар етеді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
44. Конкурстық комиссия шағын кәсіпкерлік субъектісімен шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған мемлекеттік грант қаражатын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қайтарып алу бойынша іс-шараларды өткізеді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы және бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру
Конкурсты ұйымдастырушы:
______________________________________________________________
Орналасқан жері: ____________________;
пошталық мекенжайы: ___________________________;
электрондық пошта мекенжайы: ____________________________;
байланыс телефоны ___________________________________________

Предмет конкурса: предоставление начинающим предпринимателям, молодым предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет государственных грантов (на создание собственного бизнеса) в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020".
Форма конкурса: открытый конкурс.
Место подачи заявок для участия в конкурсе: ___________________
Порядок предоставления конкурсной документации: для участия в конкурсе претенденты представляют по указанному адресу лично, по почте или через своего полномочного представителя заявку по утвержденной форме и полный пакет конкурсной документации.
Сроки предоставления конкурсной документации: с "____" ____________ 20___ г. по "____" ___________ 20___ г. в рабочие дни с
10 часов до 17 часов (время местное).
Дата и время начала подачи заявок: "___" ___________ 20___ г.
с 10 часов (время местное).
Дата и время окончания подачи заявок: "___" ___________ 20__ г.
до 13 часов (время местное).
Заявки, поступившие по истечении указанного срока, приему не подлежат. С настоящим объявлением и конкурсной документацией можно ознакомиться на сайте www.dkb2020.kz.
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации новых бизнес-идей и
индустриально-инновационных
проектов в рамках бизнес-
инкубирования в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Заявка
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(далее – предприниматель)
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица; фамилия, имя,
отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя, паспортные данные)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица; местожительство
индивидуального предпринимателя)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(номер контактного телефона с указанием кода города (района),
адрес электронной почты)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(банковские реквизиты)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать систему налогообложения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать профилирующее направление деятельности)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать отрасль экономики, ОКЭД)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать среднюю численность наемных работников на момент подачи заявки)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(руководитель организации (Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность, контактный телефон)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(ответственный исполнитель проекта (Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность, контактный телефон)
заявляет об участии в конкурсном отборе для предоставления начинающим субъектам
предпринимательства государственных грантов (на создание собственного бизнеса).
Предприниматель ознакомлен с условиями конкурса и предоставляет в соответствии с
Правилами предоставления государственных грантов субъектам малого
предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных
проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Государственной программы поддержки
и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" необходимые документы.
Перечень предоставленных документов
№ п/п
Юридическое лицо
Кол. стр.
№ п/п
Индивидуальный предприниматель
Кол. стр.
Копия свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица
1
Копия уведомления о регистрации индивидуального предпринимателя
Справка о состоянии расчетов с бюджетом по налогам, сборам и взносам
2
Справка о состоянии расчетов с бюджетом по налогам, сборам и взносам
Справка о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенная подписью руководителя
3
Справка о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенная подписью руководителя
Бизнес-проект
4
Бизнес-проект
Копия документа, подтверждающего прохождение предпринимателем краткосрочного обучения на курсах Программы и/или Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
5
Копия документа, подтверждающего прохождение предпринимателем краткосрочного обучения на курсах Программы и/или Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
Доверенность на представителя
6*
Доверенность на представителя
Выписка из банковского счета о наличии на текущем счете Предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества
7
Выписка из банковского счета о наличии на текущем счете Предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества
* заполняется в случае необходимости
Претендент ____________________ ________________________________
Подпись (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
№ заявки от "___" _____________ 20___ г. "____" час. "____" мин.
Я подтверждаю отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным
бюджетным кредитам.
Подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не
возражаю против проверки сведений Региональным координатором программы и
Конкурсной комиссией.
Предприниматель, подписав настоящую заявку, заявляет и гарантирует следующее:

Конкурс нысанасы: "Бизнестің жол қартасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, жас кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға (өз бизнесін құруға) мемлекеттік гранттар беру.
Конкурс нысаны: ашық конкурс.
Конкурсқа қатысу үшін өтінім берілетін жер:
_______________________________________________________________
Конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі: конкурсқа қатысу үшін үміткерлер көрсетілген мекенжайға өзі, пошта арқылы немесе өзінің өкілетті өкілі арқылы бекітілген нысан бойынша конкурстық өтінім мен толық құжаттама топтамасын береді.
Конкурстық құжаттаманы ұсыну мерзімі: 20___ ж. "____" ______________ бастап 20___ ж. "___"______________ аралығында, жұмыс күндері сағат 10.00-ден 17.00-ге дейін (жергілікті уақытпен)
Өтінімдерді беру басталатын күні мен уақыты: 20___ ж. "___"______________ сағат 10.00 (жергілікті уақытпен)
Өтінімдерді беру аяқталатын күні мен уақыты: 20___ ж. "___"______________ сағат 13.00 (жергілікті уақытпен)
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін түскен өтінімдер қабылданбайды. Осы хабарландырумен және конкурстық құжаттамамен www.dkb2020.kz сайтында танысуға болады.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы және бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына
2-қосымша
нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
Өтінім
________________________________________________________________________
______________________________________________________________
(бұдан әрі – кәсіпкер)
(заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы;
дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
паспорт деректері)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан жері, пошталық мекенжайы;
дара кәсіпкердің тұратын жері)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қала (аудан) коды көрсетілген байланыс телефонының нөмірі,
электрондық пошта мекенжайы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банктік деректемелер)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(салық салу жүйесін көрсету)
______________________________________________________________________
________________________________________________________________
(қызметтің бейінді бағыттарын көрсету)
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________
(экономика саласын көрсету, ЭҚЖЖ)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өтінім берілген кездегі жалдамалы қызметкерлердің санын орташа көрсету)
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(ұйым басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
лауазымы, байланыс телефоны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жобаның жауапты орындаушысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы, байланыс телефоны)
ісін жаңа бастаған кәсіпкерлік субъектілеріне (өз бизнесін ашуға) мемлекеттік грант беру үшін конкурстық іріктеуге қатысатыны туралы мәлімдейді.
Кәсіпкер конкурс шарттарымен танысты және "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес қажетті құжаттарды ұсынады.
Ұсынылатын құжаттар тізбесі
Р/с №
Заңды тұлға
Парақ саны
р/с №
Дара кәсіпкер
Парақ саны
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі
1
Дара кәсіпкерді тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі
Салықтар, алымдар мен жарналар бойынша бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы анықтама
2
Салықтар, алымдар мен жарналар бойынша бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы анықтама
Өтінім берген кездегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен расталған анықтама
3
Өтінім берген кездегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен расталған анықтама
Бизнес-жоба
4
Бизнес-жоба
Кәсіпкердің Бағдарламаның және/немесе "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасының курстарында қысқа мерзімді оқытудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі
5
Кәсіпкердің Бағдарламаның және/немесе "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасының курстарында қысқа мерзімді оқытудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі
Өкілге сенімхат
6*
Өкілге сенімхат
Кәсіпкердің ағымдағы шотында қаржы қаражатының бар екендігін растайтын банктік шоттан үзінді немесе жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалық құнын растайтын құжаттар
7
Кәсіпкердің ағымдағы шотында қаржы қаражатының бар екендігін растайтын банктік шоттан үзінді немесе жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалық құнын растайтын құжаттар
* қажет болған жағдайда толтырылады
Үміткер ________________________ _______________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
20___ ж. "___" _________________ "___" сағ. "___" мин. өтінім №
Мен бұрын бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің жоқ екенін растаймын.
Мен өзім ұсынған мәліметтердің дұрыс екенін растаймын және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің және Конкурстық комиссияның мәліметтерді іріктеп тексеруіне қарсы емеспін.
Кәсіпкер осы өтінімге қол қою арқылы мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:

1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или
представляемые региональному координатору Программы совместно с настоящей заявкой,
являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную
дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить
регионального координатора Программы.
2. Обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального
координатора Программы любую информацию и документы, содержащие банковскую и
коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки.
3. Региональный координатор Программы не обязан проверять действительность
указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных,
неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики
Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция Предпринимателя
позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и
информации, настоящая заявка может быть отклонена на любом этапе, когда будут
выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом
региональный координатор Программы вправе не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет региональному координатору
Программы согласие с тем, что:
1. Региональный координатор Программы вправе представлять указанные в
настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы
заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные
региональным координатором Программы документы представлены исключительно для
предоставления государственных грантов в рамках Программы.
3. Региональный координатор Программы оставляет за собой право проверки любой
сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные
Предпринимателем, и оригинал заявки будут храниться у регионального координатора
Программы, даже если государственный грант не будет предоставлен.
4. Принятие региональным координатором Программы данной заявки к
рассмотрению, а также возможные расходы Предпринимателя (на оформление необходимых
для получения целевого гранта документов и т.п.) не являются обязательством
регионального координатора Программы предоставить целевой грант или возместить
понесенные Предпринимателем издержки.
5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о предоставлении целевого
гранта ознакомлен и согласен, в последующем претензий к региональному координатору
Программы иметь не буду.
____________________________             __________________________________
Руководитель (индивидуальный             (подпись) (расшифровка подписи)
предприниматель)
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации новых бизнес-идей и
индустриально-инновационных
проектов в рамках бизнес-
нкубирования в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Заявка
для получения государственного гранта субъектами малого предпринимательства для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках Бизнес-инкубирования
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
№ п/п
Необходимая информация (актуализированная на момент предоставления заявки)
Сведения о заявителе
1.
Полное и сокращенное наименования организации:
организационно-правовая форма,
наименование юридического лица,
фамилия, имя, отчество руководителя
паспортные данные
Регистрационные данные:
Дата, место и орган регистрации юридического лица,
(на основании свидетельства о государственной регистрации),
Учредители
Контактные данные:
Юридический адрес
Почтовый адрес
Контактный телефон
E-mail
Web-cайт (при наличии)
ФИО руководителя и номер его мобильного телефона.
Банковские реквизиты
Сведения о наличии кредиторской и налоговой задолженности
Наименование проекта
Вид деятельности: (производство, продажи, услуги)
Опыт работы команды проекта, в том числе опыт по предлагаемому направлению деятельности
________________________________________________________________________
(наименование заявителя с указанием организационно-правовой формы)
в лице
______________________________________________________________________
(наименование должности, Ф.И.О. руководителя, уполномоченного лица)
сообщает о согласии участвовать в отборе по предоставлению гранта субъектам малого предпринимательства для реализации индустриально-инновационных проектов в рамках Бизнес-инкубирования.
Я подтверждаю, что вся информация, указанная мною в настоящей Заявке, является достоверной и актуальной на момент подачи Заявки.
К настоящей Заявке прилагаю копии документов, согласно Перечню предоставляемых документов.
ФИО Заявителя (полностью):_______________________________________________
Подпись: _________________ Дата: ____________
*необходимо подписать каждую страницу Заявки
М.П. (при наличии)
Приложение 4
к Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации новых бизнес-идей и
индустриально-инновационных
проектов в рамках бизнес-
инкубирования в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Сноска. Правый верхний угол приложения 4 в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2018 № 523.

1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне осы өтініммен бірге не Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің сұратуы бойынша берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат пен құжаттама дұрыс болып табылады және төменде көрсетілген күнге шындыққа сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін дереу хабардар етуге міндеттенемін.
2. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің бірінші талап етуі бойынша осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген, банктік және коммерциялық құпияны құрайтын кез келген ақпарат пен құжаттарды ұсынуға және ашуға міндеттенеді.
3. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі көрсетілген мәлімдемелер мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және (немесе) дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
5. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамның өтініш беруіне мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда, осы өтінім көрсетілген деректердің дұрыс еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келісемін, бұл ретте Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жергілікті деңгейде кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы.
Осы арқылы кәсіпкер Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мынаған келісім береді:
1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпарат пен кәсіпкер ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатында мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы.
2. Осы өтінімде қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік гранттар алу үшін ғана ұсынылды.
3. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал кәсіпкер ұсынған құжаттар және өтінімнің түпнұсқасы мемлекеттік грант берілмесе де, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінде сақталатын болады.
4. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің осы өтінімді қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (нысаналы грант алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеу және т.б.) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің нысаналы грант беру немесе кәсіпкер шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Нысаналы грант беру туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды растаймын және келісемін, кейіннен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне наразылық білдірмеймін.
_______________________ ____________________________________
Басшы (дара кәсіпкер) (қолы) (қолының толық жазылуы)
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы және бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік грант алуға өтінімі
Р/с №
Қажетті ақпарат (өтінім беру кезінде өзектілендірілген)
Өтінім беруші туралы мәліметтер
1.
Ұйымның толық және қысқартылған атаулары:
ұйымдық-құқықтық нысаны,
заңды тұлғаның атауы,
басшының тегі, аты, әкесінің аты
төлқұжат деректері
Тіркеу деректері:
Заңды тұлғаны тіркеу күні, орны және органы
(мемлекеттік тіркеу туралы куәлік негізінде),
Құрылтайшылары
Байланыс деректері:
Заңды мекенжайы
Пошта мекенжайы
Байланыс телефоны
E-mail
Web-сайты (болған жағдайда)
Басшының тегі, аты, әкесінің аты және оның ұялы телефонының нөмірі
Банктік деректемелер
Кредиторлық және салық берешегінің бар-жоғы туралы мәліметтер
Жобаның атауы
Қызмет түрі: (өндіру, сату, көрсетілетін қызметтер)
Жоба командасының жұмыс тәжірибесі, оның ішінде ұсынылатын қызмет бағыты бойынша тәжірибе
_____________________________________________________________
(ұйымдық-құқықтық нысанын көрсетумен
атынан өтініш берушінің атауы)
атынан
_____________________________________________________________
(лауазымның атауы, уәкілетті тұлғаның, басшының тегі, аты, әкесінің аты)
бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне грант ұсыну бойынша іріктеуге қатысуға келісетіні туралы хабарлайды.
Мен осы өтінімде көрсеткен барлық ақпарат анық және өтінім берілген кезде өзекті болып табылатынын растаймын.
Осы өтінімге ұсынылатын құжаттардың тізбесіне сәйкес құжаттардың көшірмелерін қоса беремін.
Өтінім берушінің тегі, аты, әкесінің аты (толығымен):______________________________________
Қолы: _________________ Күні: ____________
* өтінімнің әр бетіне қол қою қажет М.О. (болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы және бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
СТРУКТУРА БИЗНЕС-ПЛАНА 1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ
1.1. Название проекта.
1.2. Наименование заявителя (полное и сокращенное).
1.3. Распределение уставного капитала.
1.4. Сведения о месте нахождения, юридический адрес.
1.5. Сайт (при наличии).
1.6. Наличие основных средств и необходимых площадей для реализации проекта.
1.7. Предполагаемая к выпуску продукция (товар, услуга) или бизнес-процесс.
1.8. Предполагаемый срок запуска проекта с момента получения гранта.
2. ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ СОСТАВЛЯЮЩАЯ ПРОЕКТА:
2.1. Основные характеристики продукта, создаваемого в рамках реализации проекта (функциональное назначение, основные потребительские качества и параметры продукта).
2.2. Новизна предлагаемых в проекте решений.
2.3. Наличие патентов и иных правоохранных документов по тематике проекта.
2.4. Описание бизнес-процесса проекта либо создания продукта.
2.5. Обеспечение ресурсами.
3. ПЕРСПЕКТИВЫ КОММЕРЦИАЛИЗАЦИИ:
3.1. Объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив развития отрасли, в которой будет реализован проект.
3.2. Конкурентные преимущества создаваемого продукта, сравнение технико-экономических характеристик с аналогами (Табл.1).
Приводится сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Табл.1.
Наименование показателей
Значение показателей
Предлагаемый образец
Аналог №1
Аналог № 2
3.4. Стратегия продвижения продукта на рынок.
- Описание рынков сбыта (экспортный и внутренний), в том числе описание основных компаний, работающих в данном сегменте рынка; описание продукции, предлагаемой компаниями-конкурентами.
- Количественные характеристики рынка (годовые объемы в натуральном и денежном выражении, тенденции к росту или падению спроса).
- Обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять продукция компании.
- Основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения.
- Наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки).
- Наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, нерядовые качества продукции, географические и иные особенности).

Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
БИЗНЕС-ЖОСПАРДЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ 1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
1.1. Жобаның атауы.
1.2. Өтініш берушінің атауы (толық және қысқартылған).
1.3. Жарғылық капиталды бөлу.
1.4. Орналасқан орны, заңды мекенжайы туралы мәліметтер.
1.5. Сайт (болған жағдайда).
1.6. Жобаны іске асыру үшін негізгі құралдардың және қажетті алаңдардың болуы.
1.7. Шығаруға ұсынылатын өнім (тауар, көрсетілетін қызмет) немесе
бизнес-процесс.
1.8. Грант алған кезден бастап жобаны іске қосудың болжамды мерзімі.
2. ЖОБАНЫҢ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ҚҰРАМДАС БӨЛІГІ
2.1. Жобаны іске асыру шеңберінде құрылатын өнімнің негізгі сипаттамалары (функционалдық мақсаты, негізгі тұтыну сапалары мен өнім параметрлері).
2.2. Шешімдер жобаларында ұсынылған жаңалық.
2.3. Патенттердің және жоба тақырыбы бойынша өзге де құқық қорғау құжаттарының болуы.
2.4. Жобаның бизнес-процесін не өнім жасаудың сипаттамасы.
2.5. Ресурстармен қамтамасыз ету.
3. КОММЕРЦИЯЛАНДЫРУ ПЕРСПЕКТИВАЛАРЫ
3.1. Өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайын және даму перспективаларын талдау.
3.2. Жасалатын өнімнің бәсекелестік артықшылығы, техникалық-экономикалық сипаттамаларды аналогтармен салыстыру (1- кесте).
Техникалық және құндық сипаттамалар бойынша баламалы шешімдердің салыстырмалы талдауы келтіріледі (өндіру үшін ұсынылатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің аналогтармен салыстырылған техникалық деңгейі мен құны, дереккөздерге сілтемелер):
1-кесте
Көрсеткіштердің атауы
Көрсеткіштердің мәні
Ұсынылатын үлгі
№ 1 аналог
№ 2 аналог
3.4. Өнімді нарыққа ілгерілету стратегиясы.
- Өткізу нарықтарының (экспорттық және ішкі) сипаттамасы, оның ішінде: нарықтың осы сегментінде жұмыс істейтін негізгі компаниялардың сипаттамасы; бәсекелес компаниялар ұсынатын өнімнің сипаттамасы.
- Нарықтың сандық сипаттамалары (заттай және ақшалай мәндегі жылдық көлем, сұраныстың өсу немесе төмендеу үрдісі).
- Компанияның өнімдері иелене алатын нарықтың әлеуетті үлесінің негіздемесі.
- Зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер.
- Өнімнің әлеуетті тұтынушыларымен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алу дайындығын растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары).
- Осы нарықта өнімді табысты түрде іске асыруға елеулі әсер етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, техникалық сипаттамалар бойынша өнімнің артықшылығы, нарықтағы бедел, контрагенттермен қарым-қатынас, еңбек ұжымы, өнімнің ерекше қасиеттері, географиялық және өзге де ерекшеліктер).

4. КОМАНДА ПРОЕКТА:
4.1. Количество сотрудников, направление их деятельности и их квалификация с приложением резюме и документов, подтверждающих квалификацию (диплом, сертификаты).
4.2. Опыт участия в программах, роль в проектах, полученные результаты и показатели развития предприятия.
4.3. Организационная структура управления. Схема привлечения новых специалистов.
5. РЕАЛИЗАЦИЯ ПРОЕКТА:
5.1. Возможные типы и источники рисков, меры по их уменьшению.
5.2. План реализации проекта, с указанием этапов, конкретных получаемых результатов, временных интервалов и необходимых средств (план составляется как на период финансирования проекта, так и после окончания данного периода) (табл.2).
Табл. 2.
Наименование этапа реализации проекта
Срок этапа
Стоимость этапа
Качественные и количественные результаты
6. ФИНАНСОВЫЙ ПЛАН:
6.1. Общий объем финансирования проекта, в том числе объем инвестиций или собственных средств, источники средств и формы их получения (табл. 3).
6.2. Ранее привлеченное финансирование на реализацию проекта (с указанием этих источников).
Табл. 3.
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат (тенге)
Этапы работ
Пояснение по ценообразованию
Источник финансирования
Источник данных используемый в расчетах
Затраты – Всего:
в том числе по статьям:
Затраты за счет других источников финансирования - Всего:
Их них:
Собственные средства
Прочие
(указать какие)
6.3. Основные плановые экономические показатели (расходы на производство, прибыль, чистая прибыль, рентабельность выпускаемого продукта) к концу реализации проекта, приложить расчет показателей в формате Excel.
6.4. Расчет плана-прогноза доходов, расходов, движения денег, в разбивке по месяцам, с приложением расчетов в табличном виде в формате Excel. Расчеты по доходам с расшифровкой по видам деятельности, по затратам с расшифровкой по статьям затрат.
6.5. Расчет инвестиционных показателей NPV, IRR, DPP, PI, приложить расчет инвестиционных показателей в формате Excel.
Приложение 5
к Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации новых бизнес-идей и
индустриально-инновационных
проектов в рамках бизнес-
инкубирования в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Электронная заявка на участие в конкурсном отборе на получение
государственного гранта для реализации новой бизнес-идеи
___________________________________________________________________
(далее – предприниматель),
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального
предпринимателя, паспортные данные)
___________________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица;
местожительство индивидуального предпринимателя)
___________________________________________________________________
(банковские реквизиты)

4. ЖОБАНЫҢ КОМАНДАСЫ
4.1. Қызметкерлер саны, олардың қызмет бағыты және түйіндеме мен біліктілікті растайтын құжаттарды (диплом, сертификаттар) қоса берумен олардың біліктілігі.
4.2. Бағдарламаларға қатысу тәжірибесі, жобалардағы рөлі, алынған нәтижелері мен кәсіпорынның даму көрсеткіштері.
4.3. Басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы. Жаңа мамандар тарту схемасы.
5. ЖОБАНЫ ІСКЕ АСЫРУ
5.1. Тәуекелдердің ықтимал типі мен көздері, оларды азайту жөніндегі шаралар.
5.2. Кезеңдері, нақты алынатын нәтижелері, уақыт аралықтары және қажетті қаражаты көрсетіле отырып, жобаны іске асыру жоспары (жобаны қаржыландыру кезеңінде де, аяқталғаннан кейін де осы кезеңде жоспар жасалады) (2-кесте).
2-кесте
Жобаны іске асыру кезеңдерінің атауы
Кезең мерзімі
Кезең құны
Сапалық және сандық нәтижелер
6. ҚАРЖЫЛЫҚ ЖОСПАРЫ
6.1. Жобаны қаржыландырудың жалпы көлемі, оның ішінде инвестициялардың немесе жеке қаражаттың көлемі, қаражат көздері мен оларды алу нысандары (3-кесте).
6.2. Жобаны іске асыру үшін бұрын тартылған қаржыландыру (осы көздерді көрсете отырып).
3-кесте
Жұмыстарды орындауға жұмсалған шығындар
Шығын сомасы (теңге)
Жұмыс-тар кезеңдері
Баға белгілеу бойынша түсіндірме
Қаржыландыру көздері
Есептерде қолданылатын дереккөздер
Шығындар – Барлығы:
оның ішінде баптар бойынша:
Басқа да қаржыландыру көздерінің шығындары - Барлығы:
Олардың ішінде:
Жеке қаражат
Басқалар
(қандай екенін көрсету)
6.3. Жобаны іске асырудың соңына қарай негізгі жоспарлы экономикалық көрсеткіштер (өндіріске жұмсалатын шығыстар, пайда, таза пайда, шығарылатын өнімнің рентабельділігі), Excel форматында көрсеткіштер есептеулері қоса беріледі.
6.4. Excel форматындағы кесте түрінде есептеулерді қоса бере отырып, айлар бойынша бөліністе кірістер, шығыстар, ақша қозғалысы жоспарының болжамын есептеу. Қызмет түрлері бойынша таратып жазумен кірістер бойынша есептер, шығындар баптары бойынша таратып жазылған шығындар.
6.5. NPV, IRR, DPP, PI инвестициялық көрсеткіштерін есептеу, инвестициялық көрсеткіштер есептеулерін Excel форматында қоса беру.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы және бизнес-инкубациялау шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидаларына
5-қосымша
нысан
Ескерту. Қағида 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға арналған конкурстық іріктеуге қатысуға электрондық өтінім
___________________________________________________________
(бұдан әрі – кәсіпкер), (заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы;
жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), паспорт деректері)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан жері, пошталық мекенжайы;
жеке кәсіпкердің тұратын жері)
___________________________________________________________
(банктік деректемелер)

1. Данные о проекте
Наименование проекта
Краткое описание проекта
Место реализации проекта
Профилирующее направление деятельности
(*заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкент и Семей)
Целевая аудитория пользователей продукции/услуг
Срок окупаемости проекта
Необходимые денежные средства, тыс.тенге
Собственные средства
Средства гранта
Дата запуска проекта
Наличие земельного участка и/или помещения (аренда или собственное)
Наличие необходимого оборудования/вспомогательных материалов
Опишите новизну бизнес-идеи (оригинальность, применимость, полезность, возможность реализации, наличие аналогов)
2. Стратегия продвижения продукта на рынок
Объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив развития отрасли, в которой будет реализован проект
Обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять предлагаемая продукция
Основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения
Наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки)
Наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, нерядовые качества продукции, географические и иные особенности)
3. Команда проекта:
Количество наемных сотрудников
Опыт работы в сфере предпринимательской деятельности и в планируемой к реализации сферы (наличие соответствующей компетенции, умений, навыков или образования)
4. Реализация проекта:
Виды расходов
Наименование статей расходов
Сумма расходов, тыс.тенге
Собственные средства
Средства гранта
5. Ожидаемый экономический эффект по проекту:
Годы
Факт
Прогноз
текущий год
1-ый год
2-ой год
3-ий год
Количество создаваемых рабочих мест, чел.
-
-
Сумма поступлений в виде налогов, тыс.тенге
Чистая прибыль, тыс.тенге
6. Управление рисками:
Виды риска
Вероятность наступления риска
Способы регулирования риска
Имущественный (вероятность потери предприятием части своего имущества, его порчи и недополучения доходов в процессе осуществления производственной и финансовой деятельности)
Маркетинговый (вероятность недополучения прибыли из-за снижения объема реализации или цены товара)
Отраслевой (вероятность потерь вследствие неисполнения должником своих обязательств в результате изменения экономического состояния отрасли)
Подтверждаю отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным
бюджетным кредитам.
Подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не
возражаю против проверки сведений Региональным координатором Программы и
Конкурсной комиссией.
Я предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или
недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и
информации, настоящая заявка может быть отклонена на любом этапе, когда будут
выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о предоставлении целевого
гранта ознакомлен и согласен.
________________________ ЭЦП
Руководитель (индивидуальный
предприниматель)
Приложение 6
к Правилам предоставления
государственных грантов
субъектам малого
предпринимательства для
реализации новых бизнес-идей и
индустриально-инновационных
проектов в рамках бизнес-
инкубирования в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Электронная заявка на участие в конкурсном отборе на получение
государственного гранта для реализации индустриально-инновационного
проекта в рамках бизнес-инкубирования
___________________________________________________________________
(далее – предприниматель),
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального
предпринимателя, паспортные данные)
___________________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица;
местожительство индивидуального предпринимателя, WEB сайт)
___________________________________________________________________
(банковские реквизиты)
___________________________________________________________________
(указать профилирующее направление деятельности)
___________________________________________________________________

1. Жоба туралы деректер
Жобаның атауы
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жобаны іске асыру орны
Қызметтің бейінді бағыттары
(*Жоба облыс орталықтарында Астана, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады)
Өнім/қызмет пайдаланушылардың мақсатты аудиториясы
Жобаның өтелу уақыты
Қажетті ақша қаражаты, мың теңге
Өз қаражаты
Грант қаражаты
Жобаны іске қосу күні
Жер учаскесінің және/немесе үй жайдың болуы (жалдау немесе жеке)
Қажетті жабдықтардың/қосалқы материалдардың болуы
Бизнес-идеялардың жаңашылдығын (ерекшелігі, қолданылуы, пайдалылығы, іске асыру мүмкіндігі, ұқсастықтардың болуы) сипаттаңыз
2. Өнімді нарыққа ілгерілету стратегиясы
Өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайын және даму перспективаларын талдау
Ұсынылатын өнім иелене алатын нарықтың әлеуетті үлесінің негіздемесі
Зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер
Өнімнің әлеуетті тұтынушыларымен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алу дайындығын растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары)
Осы нарықта өнімді табысты түрде іске асыруға елеулі әсер етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, техникалық сипаттамалар бойынша өнімнің артықшылығы, нарықтағы бедел, контрагенттермен қарым-қатынас, еңбек ұжымы, өнімнің ерекше қасиеттері, географиялық және өзге де ерекшеліктер)
3. Жобаның командасы:
Жалдамалы қызметкерлер саны
Кәсіпкерлік қызмет саласындағы және іске асыруға жоспарланған саладағы жұмыс өтілі және қолданылуы (тиісті құзыреттіліктің, іскерліктің, дағдылардың немесе білімнің болуы)
4. Жобаны іске асыру:
Шығыстардың түрлері
Шығыстар баптарының атауы
Шығыстар сомасы, мың теңге
Жеке қаражат
Грант қаражаты
5. Жоба бойынша күтілетін экономикалық әсер:
Жылдар
Факт
Болжам
ағымдағы жыл
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
Құрылатын жұмыс орындарының саны, адам
-
-
Салықтар түріндегі түсімдер сомасы, мың теңге
Таза пайда, мың теңге
6. Тәуекелдерді басқару:
Тәуекел түрлері
Тәуекелдің орын алу ықтималдығы
Тәуекелді реттеу тәсілдері
Мүліктік (кәсіпорынның өз мүлкінің бір бөлігін жоғалту, оның бүліну және өндірістік және қаржылық қызметті жүзеге асыру процесінде кірістерді толық алмау ықтималдығы)
Маркетингтік
(тауардың сатылу көлемінің немесе бағасының төмендеуінен пайданы толық алмау ықтималдығы)
Салалық
(борышкердің саланың экономикалық жағдайының өзгеруі нәтижесінде өз міндеттемелерін орындамауы салдарынан залал ықтималдығы)
Мен бұрын бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің жоқ екенін растаймын.
Мен өзім ұсынған мәліметтердің дұрыс екенін растаймын және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің және Конкурстық комиссияның мәліметтерді іріктеп тексеруіне қарсы емеспін.
Мен жалған, толық емес және/немесе дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілім.
Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда, осы өтінім көрсетілген деректердің дұрыс еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келісемін.
Нысаналы грант беру туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды растаймын және келісемін.
_________________ЭЦҚ
Басшы (дара кәсіпкер)
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы және
бизнес-инкубациялау
еңберінде жаңа бизнес-
идеяларды және индустриялық-инновациялық жобаларды іске
асыру үшін шағын кәсіпкерлік
субъектілеріне мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
6-қосымша
нысан
Ескерту. Қағида 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2018 № 523 қаулысымен.
Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаны іске асыру үшін мемлекеттік грант алуға арналған конкурстық іріктеуге қатысуға электрондық өтінім
___________________________________________________________
(бұдан әрі – кәсіпкер), (заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы; жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), паспорт деректері)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан жері, пошталық мекенжайы;
жеке кәсіпкердің тұратын жері, WEB сайт)
_____________________________________________________________________
(банктік деректемелер)
_____________________________________________________________________
(қызметтің бейінді бағыттарын көрсету)
________________________________________________________

1. Данные о проекте
Наименование проекта
Краткое описание проекта
Место реализации проекта, юридический адрес
Распределение уставного капитала, учредители
Целевая аудитория пользователей продукции/услуг
Необходимые денежные средства, тыс.тенге
Собственные средства
Средства гранта
Дата запуска проекта
Наличие основных средств и необходимых площадей для реализации проекта
Предполагаемая к выпуску продукция (товар, услуга) или бизнес-процесс
2. Технологическая составляющая проекта:
Основные характеристики продукта, создаваемого в рамках реализации проекта (функциональное назначение, основные потребительские качества и параметры продукта)
Новизна предлагаемых в проекте решений
Наличие патентов и иных правоохранных документов по тематике проекта.
Описание бизнес-процесса проекта либо создания продукта
Обеспечение ресурсами
3. Перспективы коммерциализации:
Объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив развития отрасли, в которой будет реализован проект
Конкурентные преимущества создаваемого продукта, сравнение технико-экономических характеристик с аналогами
*Приводится сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Наименование показателей
Значение показателей
Предлагаемый образец
Аналог №1
Аналог № 2
4. Стратегия продвижения продукта на рынок
Описание рынков сбыта (экспортный и внутренний), в том числе описание основных компаний, работающих в данном сегменте рынка; описание продукции, предлагаемой компаниями-конкурентами
Количественные характеристики рынка (годовые объемы в натуральном и денежном выражении, тенденции к росту или падению спроса).
Обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять продукция компании
Основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения
Наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки)
Наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, нерядовые качества продукции, географические и иные особенности)
5. Команда проекта:
Количество сотрудников, направление их деятельности и их квалификация с приложением резюме и документов, подтверждающих квалификацию (диплом, сертификаты)
Опыт участия в программах, роль в проектах, полученные результаты и показатели развития предприятия
Организационная структура управления. Схема привлечения новых специалистов

1. Жоба туралы деректер
Жобаның атауы
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жобаның іске асырылатын жері, заңды мекенжайы
Жарғылық капиталды бөлу құрылтайшылар
Өнімдерді/қызметтерді пайдаланушылардың мақсатты аудиториясы
Қажетті ақша қаражаты, мың теңге
Жеке қаражат
Грант қаражаты
Жобаны іске қосу күні
Жобаны іске асыру үшін негізгі құралдардың және қажетті алаңдардың болуы
Шығаруға ұсынылатын өнім (тауар, қызмет) немесе бизнес-процесс
2. Жобаның технологиялық құрамдас бөлігі:
Жобаны іске асыру шеңберінде құрылатын өнімнің негізгі сипаттамалары (функционалдық мақсаты, негізгі тұтыну сапалары мен өнім параметрлері)
Шешімдер жобаларында ұсынылған жаңалық
Патенттердің және жоба тақырыбы бойынша өзге де құқық қорғау құжаттарының болуы
Жобаның бизнес-процесін не өнім жасаудың сипаттамасы
Ресурстармен қамтамасыз ету
3. Коммерцияландыру перспективалары:
Өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайын және даму перспективаларын талдау
Жасалатын өнімнің бәсекелестік артықшылығы, техникалық-экономикалық сипаттамаларды аналогтармен салыстыру
*Техникалық және құндық сипаттамалар бойынша баламалы шешімдердің салыстырмалы талдауы келтіріледі (өндіру үшін ұсынылатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің аналогтармен салыстырылған техникалық деңгейі мен құны, дереккөздерге сілтемелер):
Көрсеткіштердің атауы
Көрсеткіштердің мәні
Ұсынылатын үлгі
№ 1 аналог
№ 2 аналог
4. Өнімді нарыққа ілгерілету стратегиясы:
Өткізу нарықтарының (экспорттық және ішкі) сипаттамасы, оның ішінде: нарықтың осы сегментінде жұмыс істейтін негізгі компаниялардың сипаттамасы; бәсекелес компаниялар ұсынатын өнімнің сипаттамасы
Нарықтың сандық сипаттамалары (заттай және ақшалай мәндегі жылдық көлем, сұраныстың өсу немесе төмендеу үрдісі)
Компанияның өнімдері иелене алатын нарықтың әлеуетті үлесінің негіздемесі
Зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер.
Өнімнің әлеуетті тұтынушыларымен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алу дайындығын растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары)
Осы нарықта өнімді табысты түрде іске асыруға елеулі әсер етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, техникалық сипаттамалар бойынша өнімнің артықшылығы, нарықтағы бедел, контрагенттермен қарым-қатынас, еңбек ұжымы, өнімнің ерекше қасиеттері, географиялық және өзге де ерекшеліктер)
5. Жобаның командасы:
Қызметкерлер саны, олардың қызмет бағыты және түйіндеме мен біліктілікті растайтын құжаттарды (диплом, сертификаттар) қоса берумен олардың біліктілігі
Бағдарламаларға қатысу тәжірибесі, жобалардағы рөлі, алынған нәтижелері мен кәсіпорынның даму көрсеткіштері
Басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы. Жаңа мамандар тарту схемасы

Сноска. Постановление дополнено Правилами в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила частичного гарантирования по кредитам банков микрофинансовым организациям в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Правила частичного гарантирования) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств микрофинансовых организаций по кредитам банков.
2. Гарантирование по кредитам микрофинансовых организаций осуществляется в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа).
3. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисляются уполномоченным органом по предпринимательству на основе договора о гарантировании по микрокредитованию в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", заключенного между уполномоченным органом по предпринимательству и финансовым агентством. Типовая форма договора о гарантировании по микрокредитованию в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" утверждается уполномоченным органом по предпринимательству.
Глава 2. Термины и определения
4. В настоящих Правилах частичного гарантирования используются следующие термины и определения:
1) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа микрофинансовой организации на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования. К банковскому кредиту также относится и кредитная линия;
2) гарантирование – форма государственной поддержки микрофинансовой организации, используемая в виде предоставления гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту микрофинансовой организации, на условиях, определяемых Программой, настоящими Правилами частичного гарантирования и договором гарантии;
3) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
4) договор гарантии – письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком и микрофинансовой организацией о предоставлении гарантии, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;

Ескерту. Қаулы қағидамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде банктердің микроқаржы ұйымдарына берген кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Ішінара кепілдік беру қағидалары) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және банктердің кредиттері бойынша микроқаржы ұйымдарының міндеттемелерін орындауын ішінара қамтамасыз ету ретінде кепілдік беру тетігі мен шарттарын айқындайды.
2. Микроқаржы ұйымдарының кредиттері бойынша кепілдік беру "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Кепілдік беру үшін көзделген қаражатты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен қаржы агенттігі арасында жасалған "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде микрокредит беру бойынша кепілдік беру туралы шарттың негізінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган аударады. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде микрокредит беру бойынша кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
4. Осы Ішінара кепілдік беру қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарында микроқаржы ұйымының банктік қарыз шартының негізінде банк беретін ақша сомасы. Банктік кредитке кредиттік желі де жатады;
2) кепілдік беру – Бағдарламада, осы Ішінара кепілдік беру қағидаларында және кепілдік шартында айқындалған шарттарда микроқаржы ұйымының кредиті бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде кепілдік беру түрінде пайдаланылатын микроқаржы ұйымын мемлекеттік қолдау нысаны;
3) мемлекеттік даму институттары – ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;
4) кепілдік шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, банк және микроқаржы ұйымының арасында жасалған кепілдік беру туралы жазбаша келісім;

5) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
6) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
7) микрокредит – кредит, предоставляемый предпринимателю микрофинансовой организацией на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
8) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
9) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
10) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству.
Глава 3. Условия предоставления гарантий
5. Частичное гарантирование предоставляется только по новым кредитам МФО, полученным в банках на пополнение оборотных средств, в целях последующего микрокредитования предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов.
6. Требования к МФО, участвующим в программе гарантирования:
1) прохождение учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан, выполнение пруденциальных нормативов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан на дату рассмотрения заявки;
2) отсутствие просроченной задолженности по текущим кредитам, договорам лизинга на дату обращения в банк;
3) отсутствие на последнюю отчетную дату, перед датой обращения за получением гарантии, задолженности по уплате налогов, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет;
4) суммарный объем проблемных кредитов МФО (допустивших просрочку свыше 30 календарных дней) не должен превышать 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля МФО на дату обращения в банк;
5) отсутствие аффилиированности МФО с банком, предоставляющим кредит в рамках Программы.
7. В рамках Программы гарантированию не подлежат кредиты, направленные на:
1) реализацию проектов, предусматривающих выпуск подакцизных товаров;
2) рефинансирование ранее полученных кредитов МФО;
3) проведение расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов/договоров лизинга.

5) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – кәсіпкерлерді Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлік консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын облыс әкімі айқындайтын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;
6) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелу және есептік тіркеуден өту арқылы айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) микрокредит – микроқаржы ұйымы кәсіпкерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарында беретін кредит;
8) кәсіпкер – өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
9) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
10) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган.
3-тарау. Кепілдік беру шарттары
5. Ішінара кепілдік беру кейін моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлеріне микрокредит беру мақсатында банктерден айналым қаражатын толықтыруға алынған МҚҰ-ның жаңа кредиттері бойынша ғана беріледі.
6. Кепілдік беру бағдарламасына қатысатын МҚҰ-ға қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өту, өтінімді қарау күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген пруденциялық нормативтерді орындауы;
2) банкке өтінім берген күнге ағымдағы кредиттері, лизинг шарттары бойынша өтеу мерзімі өткен борыштарының болмауы;
3) кепілдік алуға өтініш білдірген күннің алдындағы соңғы есептік күнге салық төлеу бойынша берешектің, міндетті зейнетақы жарналары мен бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің болмауы;
4) МҚҰ проблемалы кредиттерінің жиынтық көлемі (өтеу мерзімін 30 күннен асыруға жол берген) банкке өтінім берген күнге МҚҰ кредиттік қоржынының көлемінен (берешектің қалдығынан) 10 %-дан аспауға тиіс;
5) МҚҰ-ның Бағдарлама шеңберінде кредит беретін банкпен үлестестігінің болмауы.
7. Бағдарлама шеңберінде:
1) акцизделетін тауарларды шығаруды көздейтін жобаларды іске асыруға;
2) МҚҰ-ның бұрын алынған кредиттерін қайта қаржыландыруға;
3) кредиттерге/лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есептерді жүргізуге бағытталған кредиттер кепілдік беруге жатпайды.

8. Сумма гарантии зависит от оценки финансового состояния МФО, при этом размер гарантии не может превышать 15 % от кредитного портфеля МФО.
9. Размер гарантии финансового агентства может достигать до 100 % от суммы кредита, но в пределах совокупного лимита гарантирования на одно МФО, составляющего 500 млн. тенге. При этом минимальная сумма займа для МФО должна составлять не менее 15 млн. тенге.
10. Условия предоставления гарантий по кредитам МФО:
1) сумма кредита(-ов) рассчитывается для одного МФО без учета задолженности по кредиту(-ам) аффилиированных с ним лиц/компаний;
2) при расчете достаточности размера обеспечения МФО предоставляемого банку для участия в Программе, учитываются движимое/недвижимое имущество (включая имущество третьих лиц), имущество, поступающее в будущем, а также права требования;
3) срок предоставления гарантии – не более 3 (трех) лет;
4) срок освоения полученного кредита не должен превышать 6 (шесть) месяцев;
5) общая сумма микрокредита для одного предпринимателя не должна превышать 20 % от суммы получаемого кредита МФО.
11. Финансовое агентство вправе требовать от МФО предоставления гарантий аффилиированных и связанных юридических и физических лиц.
12. Кредит, по которому заключается договор гарантии, должен быть оформлен в виде самостоятельного договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии.
13. МФО до подписания договора гарантии оплачивает финансовому агентству комиссию за предоставление гарантии в зависимости от срока предоставления гарантии: до 2 (двух) лет включительно – 1 % от суммы гарантии; свыше 2 (двух) лет – 2 % от суммы гарантии.
14. Частичное гарантирование может осуществляться только по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пункта.
15. Банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми МФО;
2) взимаемых по причине нарушения МФО обязательств по кредиту.
16. Стоимость гарантии, которую оплачивает уполномоченный орган финансовому агентству, составляет 20 % от суммы гарантии. Финансовое агентство вправе по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.
17. При превышении выплаченных финансовым агентством требований банка порога свыше 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию финансового агентства, дальнейшая выдача гарантий по кредитам такого банка приостанавливается.

8. Кепілдік сомасы МҚҰ қаржылық жағдайын бағалауға байланысты болады, бұл ретте кепілдік мөлшері МҚҰ кредит қоржынының 15 %-нан аспауға тиіс.
9. Қаржы агенттігінің кепілдік мөлшері кредит сомасының 100 %-на дейін, бірақ 500 млн. теңге құрайтын бір МҚҰ-ға кепілдік берудің жиынтық лимитінің шегінде жетуі мүмкін. Бұл ретте МҚҰ үшін қарыздың ең аз мөлшері кемінде 15 млн. теңгені құрауға тиіс.
10. МҚҰ кредиттері бойынша кепілдік беру шарттары:
1) кредиттің(-тердің) сомасы олармен үлестес тұлғалардың/ компаниялардың кредиті(-тері) бойынша берешектерін есепке алмай бір МҚҰ үшін есептеледі;
2) Бағдарламаға қатысу үшін МҚҰ банкке беретін қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептеу кезінде жылжымалы/жылжымайтын мүлік (үшінші тұлғалардың мүлкін қоса алғанда), келешекте келіп түсетін мүлік, сондай-ақ талап қою құқығы есепке алынады;
3) кепілдік беру мерзімі 3 (үш) жылдан аспайды;
4) алынған кредитті игеру мерзімі 6 (алты) айдан аспауға тиіс;
5) бір кәсіпкер үшін микрокредиттің жалпы сомасы МҚҰ алған кредит сомасының 20 %-нан аспауға тиіс.
11. Қаржы агенттігі МҚҰ-дан үлестес және байланысқан заңды және жеке тұлғалардың кепілдіктерінің берілуін талап етуге құқылы.
12. Кепілдік шарты жасалатын кредит кредиттік желі ашу туралы дербес банктік қарыз шарты/келісім түрінде ресімделуге тиіс.
13. МҚҰ кепілдік шартына қол қойылғанға дейін қаржы агенттігіне кепілдік беру мерзіміне байланысты кепілдік бергені үшін: 2 (екі) жылға дейін қоса алғанда кепілдік сомасының 1 %; 2 (екі) жылдан астам – кепілдік сомасынан 2 % комиссия төлейді.
14. Ішінара кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын, 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
15. Банк:
1) МҚҰ бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланыстыларын;
2) МҚҰ-ның кредит бойынша міндеттемелерді бұзу себебінен алынатындарын қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссия, алым және (немесе) өзге де төлемдерді алмайды.
16. Уәкілетті орган қаржы агенттігіне төлейтін кепілдік құны кепілдік сомасынан 20 % құрайды. Қаржы агенттігі өзінің қалауы бойынша алынған қаражатты әртүрлі қаржы құралдарына орналастыруға құқылы.
17. Қаржы агенттігі төлеген банк талаптары қаржы агенттігінің кепілі бойынша қалыптастырылған кредит қоржынының көлемінен (берешек қалдығынан) 10 %-дан жоғары шектен асып кеткен кезде, банктің мұндай кредиттері бойынша одан әрі кепілдік беру тоқтатылады.

18. Финансовое агентство вправе отказать в предоставлении гарантии, в случаях:
1) несоответствия кредита и МФО условиям Программы и настоящих Правил частичного гарантирования;
2) наличия отрицательной кредитной истории потенциального участника Программы и аффилиированных с ним юридических и физических лиц;
3) наличия исполнительного судебного производства, неуплаченных штрафов, информации о включении МФО в реестр недобросовестных поставщиков или участников рынка, нарушений законодательства Республики Казахстан, гражданско-правовой несостоятельности учредителей/акционеров и прочих связанных с МФО лиц;
4) убыточной деятельности, отсутствия платежеспособности и кредитоспособности.
Глава 4. Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления гарантии
19. МФО обращается в банк с заявлением на получение кредита.
20. Банк самостоятельно, в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка, рассматривает заявление МФО, проводит комплексную экспертизу кредита, анализирует представленные МФО документы, финансовое состояние МФО, на основе представленного МФО заключения об оценке залогового имущества (при наличии) проводит оценку залоговой стоимости обеспечения МФО и, в случае недостаточности/отсутствия обеспечения, выносит кредит на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику банка, для принятия решения о возможности предоставления кредита под частичную гарантию финансового агентства.
21. В случае принятия положительного решения, банк в течение 2 (двух) рабочих дней с даты принятия решения уполномоченным органом, реализующим внутреннюю кредитную политику банка, предоставляет финансовому агентству:
1) письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии;
2) необходимые документы по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам частичного гарантирования для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
22. Финансовое агентство после получения документов от банка в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает полученные документы и выносит кредит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии.
23. В случаях наличия замечаний к представленным документам и (или) необходимости представления дополнительной информации, выявленные замечания и (или) запрос о представлении информации финансовое агентство направляет банку и МФО для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для финансового агентства, возобновляется.

18. Қаржы агенттігі:
1) кредит пен МҚҰ-ның Бағдарлама мен осы Ішінара кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келмеуі;
2) Бағдарламаның әлеуетті қатысушысының және онымен үлестес заңды және жеке тұлғалардың теріс кредиттік тарихының болмауы;
3) атқарушы сот өндірісі, төленбеген айыппұлдар, МҚҰ-ны жосықсыз өнім берушілер немесе нарық қатысушылары тізіліміне енгізу туралы ақпарат, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы, құрылтайшылардың/акционерлердің және МҚҰ-мен байланысты өзге де тұлғалардың азаматтық-құқықтық дәрменсіздігінің болуы;
4) шығынды қызмет, төлем қабілеттілігі және кредит қабілеттілігі болмаған жағдайда кепілдік беруден бас тартуға құқылы.
4-тарау. Кепілдік беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
19. МҚҰ банкке кредит алуға өтініш береді.
20. Банк МҚҰ-ның өтінішін банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімдерге сәйкес дербес қарайды, кредитке кешенді сараптама жүргізеді, МҚҰ ұсынған құжаттарды, МҚҰ қаржылық жағдайын талдайды, МҚҰ ұсынған кепілдік мүлікті (бар болса) бағалау туралы қорытынды негізінде МҚҰ қамтамасыз етудің кепілдік құнын бағалауды жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған/болмаған жағдайда кредитті қаржы агенттігінің ішінара кепілдігімен кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін банктің ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.
21. Оң шешім қабылданған жағдайда банк банктің ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап
2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне:
1) кепілдік сомасын есептей отырып, кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешім бар хатты;
2) Ішінара кепілдік беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін қажетті құжаттарды жолдайды.
22. Қаржы агенттігі банктен құжаттарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде алынған құжаттарды қарайды және кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін кредитті қаржы агенттігінің уәкілетті органына қарауға шығарады.
23. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған және (немесе) қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайда, қаржы агенттігі анықталған ескертулерді және (немесе) ақпарат ұсыну туралы сұрау салуды 3 (үш) жұмыс күні ішінде жою және (немесе) ақпарат ұсыну үшін банкке және МҚҰ-ға жолдайды. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайта басталады.

24. В случае принятия финансовым агентством положительного решения о предоставлении гарантии, финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней направляет в банк предварительное гарантийное письмо с решением о возможности гарантирования по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам частичного гарантирования.
В случае принятия отрицательного решения по кредиту МФО, финансовое агентство направляет письмо о невозможности гарантирования, где отражает причину отрицательного решения.
25. После получения предварительного гарантийного письма банк и МФО в течение 5 (пяти) рабочих дней заключают договор банковского займа. Копия договора банковского займа направляется финансовому агентству.
26. После получения копии договора банковского займа финансовое агентство в течение 5 (пяти) рабочих дней оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку. МФО до подписания договора гарантии осуществляет перечисление комиссии за предоставление гарантии на текущий счет финансового агентства.
27. Банк в течение 2 (двух) рабочих дней подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание МФО и направляет подписанный договор гарантии финансовому агентству.
28. Банк после получения от финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита МФО.
29. В целях оплаты за выпущенные гарантии уполномоченный орган в начале очередного года перечисляет финансовому агентству 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
30. Остальная часть целевых трансфертов перечисляется уполномоченным органом финансовому агентству после полного освоения первой половины средств, перечисленных финансовому агентству в начале года, по мере заключения договоров гарантии, следующим образом:
1) после заключения договора гарантии финансовое агентство направляет соответствующее уведомление уполномоченному органу;
2) уполномоченный орган после получения письма от финансового агентства о заключении договора гарантии осуществляет перечисление средств в размере 20 % от суммы гарантии на текущий счет финансового агентства.
31. Финансовое агентство принимает документы по кредитам только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты по заключаемым договорам гарантии на соответствующий финансовый год. В данном случае освоением бюджетных средств является факт заключения договора гарантии.
Глава 5. Мониторинг Программы
32. Мониторинг реализации Программы осуществляется финансовым агентством, к функциям которого относятся:
1) мониторинг целевого использования кредита МФО, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, предоставляемых банком и (или) МФО;

24. Қаржы агенттігі кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде банкке осы Ішінара кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік беру мүмкіндігі туралы шешіммен бірге алдын ала кепілдік хат жолдайды.
МҚҰ кредиті бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда, қаржы агенттігі теріс шешімнің себебін көрсете отырып, кепілдік берудің мүмкін еместігі туралы хат жібереді.
25. Алдын ала кепілдік хатты алғаннан кейін банк пен МҚҰ 5 (бес) жұмыс күні ішінде банктік қарыз шартын жасасады. Банктік қарыз шартының көшірмесі қаржы агенттігіне жіберіледі.
26. Банктік қарыз шартының көшірмелерін алғаннан кейін қаржы агенттігі кепілдік шартын 5 (бес) жұмыс күні ішінде ресімдейді және қол қояды, оны банкке жібереді. МҚҰ кепілдік шартына қол қойғанға дейін кепілдік бергені үшін комиссияны қаржы агенттігінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады.
27. Банк 2 (екі) жұмыс күні ішінде кепілдік шартына қол қояды, оған МҚҰ-ның қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді.
28. Банк қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін МҚҰ-ға кредит беруді жүзеге асырады.
29. Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында уәкілетті орган кезекті жылдың басында кредиттерге кепілдік беруге бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50 %-ын қаржы агенттігіне аударады.
30. Уәкілетті орган нысаналы трансферттердің қалған бөлігін кепілдік шарттарын жасасу шамасына қарай жылдың басында қаржы агенттігіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін мынадай жолмен қаржы агенттігіне аударады:
1) кепілдік шартын жасасқаннан кейін қаржы агенттігі уәкілетті органға тиісті хабарлама жібереді;
2) уәкілетті орган қаржы агенттігінен кепілдік шартының жасалғаны туралы хатты алғаннан кейін, кепілдік сомасынан 20 % мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенттігінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады.
31. Қаржы агенттігі жасалатын кепілдік шарттары бойынша ақы төлеу үшін тиісті қаржы жылына бөлінген бюджет қаражаты шегінде ғана кредиттер бойынша құжаттарды қабылдайды. Бұл жағдайда кепілдік шартын жасасу фактісі бюджет қаражатын игеру болып табылады.
5-тарау. Бағдарламаның мониторингі
32. Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеуді қаржы агенттігі жүзеге асырады, оның функцияларына:
1) банк және (немесе) МҚҰ ұсынған деректер мен құжаттар негізінде кепілдік шарты жасалған МҚҰ кредитінің нысаналы пайдаланылуын мониторингілеу;

2) мониторинг платежной дисциплины МФО на основании данных, предоставляемых банком, или иных достоверных источников.
33. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство вправе запрашивать у МФО и банка, а МФО и банк обязаны предоставлять необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющие налоговую тайну.
34. Финансовое агентство вправе аннулировать гарантию при выявлении фактов полного нецелевого использования кредита, нарушения условий Программы, настоящих Правил частичного гарантирования и (или) договора гарантии, неисполнения условий предоставления гарантии, установленных решением финансового агентства о предоставлении гарантии.
35. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
36. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентством.
37. Банк на ежемесячной основе осуществляет текущий мониторинг кредита МФО в порядке, установленном внутренними документами банка.
38. Отчет о текущем мониторинге кредита МФО представляется банком финансовому агентству по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам частичного гарантирования не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного финансовым агентством.
39. Банк сообщает в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности банка, а также о единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и (или) переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций банка.
Приложение 1
к Правилам частичного
гарантирования по кредитам
банков микрофинансовым
организациям в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Перечень документов,представляемых финансовому агентству банком
1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов
оригинал
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема–передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником банка и заверенный печатью/штампом банка
3
Заявка на получение кредита в банке
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Решение уполномоченного органа банка о предоставлении кредита под гарантию финансового агентства, кредитное экспертное заключение по форме финансового агентства, экспертные заключения залогового и юридического управления и управления рисков банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
5
Финансовые документы МФО по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженностей на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, товарно-материальные запасы), заверенные печатью МФО
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
6
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах – доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка или оригинал
7

2) банк ұсынатын деректер немесе өзге дұрыс ақпарат көздері негізінде МҚҰ төлем тәртібін мониторингілеу жатады.
33. Мониторингілеу функциясын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі МҚҰ-дан және банктен мониторинг мәніне қатысты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға құқылы, ал МҚҰ мен банк сол құжаттарды ұсынуға міндетті.
34. Қаржы агенттігі кредиттің толық мақсатсыз пайдаланылуы, Бағдарламаның, Ішінара кепілдік беру қағидаларының және (немесе) кепілдік шарты талаптарының бұзылуы, қаржы агенттігінің кепілдік беру туралы шешімінде белгіленген кепілдік беру шарттарының орындалмауы фактілері анықталған жағдайда кепілдіктің күшін жоюға құқылы.
35. Қаржы агенттігі кредиттің мақсатсыз пайдаланылу фактілерін анықтаған кезде кепілдік сомасын мақсатқа сай пайдаланылмаған кредит сомасына барабар азайту туралы шешім қабылдайды.
36. Мониторингілеудің тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ есептілік нысандарын қаржы агенттігі белгілейді.
37. Банк ай сайынғы негізде банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен МҚҰ кредитіне ағымдағы мониторингілеуді жүзеге асырады.
38. Банк осы Ішінара кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес МҚҰ кредитіне ағымдағы мониторинг туралы есепті жазбаша түрде есепті айдан кейінгі айдың 5 (бес) күнінен кешіктірмей қаржы агенттігіне ұсынады және қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша жібереді.
39. Банк 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жазбаша түрде банктің қызметін жүзеге асыруға қойылған шектеулер немесе тыйым салулар туралы, сондай-ақ банктің 10 %-нан астам акцияларына қатысты меншік құқықтарының біржолғы сатылуы немесе өзге біржолғы ауысуы туралы және (немесе) иелік ету және пайдалану құқықтарының ауысуы туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен
дамытудың мемлекеттік
бағдарламасы шеңберінде
банктердің микроқаржы
ұйымдарына берген кредиттері
бойынша ішінара кепілдік
беру қағидаларына
1-қосымша
Банктің қаржы агенттігіне ұсынатын құжаттарының тізбесі 1. Жалпы құжаттар:
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысаны
1
2
3
1
Құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа
2
Құжаттар топтамасында бар барлық құжаттардың тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-беру актісі
банктің уәкілетті қызметкері қол қойған және банктің мөрімен/мөртаңбасымен расталған түпнұсқа
3
Банкте кредит алу туралы өтінім
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
4
Банктің уәкілетті органының қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, қаржы агенттігінің нысаны бойынша кредиттік сараптамалық қорытынды, банктің кепілдік және заң басқармасының және тәуекелдер басқармасының сараптамалық қорытындылары
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
5
МҚҰ мөрімен расталған жылдың басындағы және соңғы есептік күндегі жағдай бойынша МҚҰ қаржылық құжаттары (берешектің туындаған күнін, жоспарланған өтеу күнін және берешек мәнін көрсете отырып, жылдың басындағы және соңғы есепті күнгі кредиторлық және дебиторлық берешекті ашып көрсету, негізгі қаражатты, тауарлық материалдық қорлар ашып көрсету)
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
6
Табыстар мен шығыстар туралы есептің баптарын ашып көрсету – сатудан түскен табыс, өзіндік құны, кезең шығыстары, өзге табыстар мен шығыстар, қарастырылып отырған кезеңдегі ақшалай және заттай түрде сатылған өнім көлемі
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі немесе түпнұсқасы
7

Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2) по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом, до 30 календарных дней)
8
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной, из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом, до 30 календарных дней)
9
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
оригинал (справка с www.egov.kz, www.salyk.kz)
10
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
оригинал письма МФО
11
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии
12
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка.
копии, заверенные печатью банка (могут быть представлены банком к моменту заключения договора гарантии)
Срок давности финансовой отчетности не должен превышать 3-х месяцев на дату предоставления банком пакета документов.

Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсетуді қоса алғанда қызмет көрсететін банктің қарыз берешегінің бары/жоғы туралы, соңғы 12 айдағы айналымдар, сондай-ақ құжаттар қаралған сәттегі жағдай бойынша мерзімінде (№ 2 картотека) төленбеген есептеу құжаттары туралы анықтама
банк нысаны бойынша түпнұсқа (30 күнтізбелік күнге дейін түпнұсқамен салыстырылған көшірмеге рұқсат етіледі)
8
Несиелік берешегінің бары/жоғы оның ішінде басқа қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен (банктерден басқа, кредиттер бар болса) берешектің бары/жоғы туралы анықтама
түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырылған көшірмеге рұқсат етіледі)
9
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқтығы (барлығы) туралы анықтама
түпнұсқа (egov.kz, www.salyk.kz анықтамасы)
10
Екінші деңгейдегі банктердегі барлық қолда бар шоттар туралы мәліметтер
МҚҰ хатының түпнұсқасы
11
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер бар болса)
көшірмелер
12
Банк атынан банктік қарыз, кепіл және кепілдік беру шартын жасайтын адамның өкілеттіктерін растайтын құжаттар
банктің мөрімен расталған көшірмелер (банк кепілдік шартын жасау сәтіне қарай ұсынуы мүмкін)
Банк құжаттар топтамасын беру күнінде қаржылық есептің ескіру мерзімі 3 айдан аспауы керек.

2. Документы, определяющие правовой статус и полномочия МФО
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
нотариально засвидетельствованная копия
2
Свидетельство/справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица
нотариально засвидетельствованная копия (допускается справка с www.egov.kz)
3
Решение уполномоченного органа МФО о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени МФО в банке и у финансового агентства, а также документы, подтверждающие его полномочия
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
5
Решение уполномоченного органа МФО, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством
6
Решение уполномоченного органа МФО, принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати МФО
оригинал, нотариально засвидетельствованный
8
Согласие МФО на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства
Примечание:
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ должен быть прошит и пронумерован либо скреплен подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
Приложение 2
к Правилам частичного
гарантирования по кредитам
банков микрофинансовым
организациям в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Форма
в АО "_____________________"
Предварительное гарантийное письмо
В рамках реализации первого направления Государственной программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" сообщаем, что АО "Фонд развития
предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) рассмотрело и одобрило
заявку микрофинансовой организации "___________" о предоставлении гарантии
финансовым агентством по кредиту.
Финансовое агентство готово предоставить гарантию за микрофинансовую
организацию "_______________" по кредиту на следующих условиях:
1) сумма гарантии: _____________ (________________) тенге, что составляет _____ %
от суммы кредита;
2) срок гарантии: ______________;
3) иные условия предоставления гарантии регулируются договором гарантии.
Срок действия настоящего предварительного гарантийного письма составляет по ___ .
В случае внесения изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты
Республики Казахстан, регулирующие условия государственной поддержки в виде
частичного гарантирования микрофинансовой организации, финансовое агентство вправе
пересмотреть вышеуказанные условия предоставления гарантии и изменить либо
аннулировать их полностью или частично, о чем банк будет уведомлен до подписания
договора гарантии.
С уважением,
___________ _________ ___________________________________________
(должность)      (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии).)
М.П.
Приложение 3
к Правилам частичного
гарантирования по кредитам
банков микрофинансовым
организациям в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Отчет
АО "_____________" о текущем мониторинге хода реализации кредитов МФО в
рамках первого направления Государственной программы
поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
за период с __________________ по ______________________ г.
№ п/п
Наименование банка
Место обращения МФО (область, регион)
Наименование заемщика
ИИН/БИН заемщика
1
2
3
4
5
Юридический статус (ТОО, ИП, КХ, ПК)
№ договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора банковского займа /Соглашения об открытии кредитной линии
Срок кредита
6
7
8
9
Сумма кредита, тенге
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
10
11
12
13
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств, тенге
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату, тенге
Номер договора гарантии
14
15
16
17
Дата договора гарантии
Сумма гарантии финансового агентства, тенге
Сумма исполнения обязательства финансового агентства по гарантии, тенге
Сумма просроченной задолженности по ОД, тенге
18
19
20
21
Количество дней просрочки по ОД
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Период доступности по договору банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата решения уполномоченного органа банка
22
Классификационная категория по требованиям Национального Банка Республики Казахстан
Должностное лицо __________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) М.П. (подпись)
Ответственный работник ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"

2. МҚҰ құқықтық мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайтын құжаттар
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жарғы, оған өзгерістер мен толықтырулар
нотариат куәландырған көшірме
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама
нотариат куәландырған көшірме (egov.kz анықтамасына рұқсат етіледі)
3
Бірінші басқарушыны тағайындау туралы МҚҰ уәкілетті органының шешімі
түпнұсқа немесе банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
4
Банкте және қаржы агенттігінде МҚҰ атынан құжаттарға қол қоюға уәкілетті адамның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ оның өкілеттілігін растайтын құжаттар
банктің уәкілетті адамы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
5
Кепілдікті тарту туралы шешім қабылдаған МҚҰ уәкілетті органының шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
6
Кредит тарту туралы шешім қабылдаған МҚҰ уәкілетті органының шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
7
Бірінші басшы, бас бухгалтер қолтаңбаларының үлгілері және МҚҰ мөрінің бедері бар құжат
нотариат куәландырған түпнұсқа
8
МҚҰ-ның ақпаратты кредит бюросына ұсынуға және кредиттік есепті алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына ұсынылады
Ескертпе:
Бірнеше парақтан тұратын құжат ұсынылған жағдайда, мұндай құжат тігілуі және нөмірленуі не құжаттың әрбір парағы уәкілетті адамның қолтаңбасымен және мөрмен/мөртабанмен бекітілуге тиіс.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен
дамытудың мемлекеттік
бағдарламасы шеңберінде
банктердің микроқаржы
ұйымдарына берген кредиттері
бойынша ішінара кепілдік
беру қағидаларына
2-қосымша
нысан
"____________________" АҚ-ға
Алдын ала кепілдік хат
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі – қаржы агенттігі) "___________" микроқаржы ұйымының қаржы агенттігінің кредит бойынша кепілдік беруі туралы өтінімін қарағанын және мақұлдағанын хабарлаймыз.
Қаржы агенттігі "___________" микроқаржы ұйымы үшін мынадай шарттармен кредит бойынша кепілдік беруге дайын:
1) кепілдік сомасы: ___________ (__________) теңге, ол кредит сомасының _____ %-ын құрайды;
2) кепілдік мерзімі: ______________;
3) кепілдік берудің өзге шарттары кепілдік шартында реттеледі.
Осы алдын ала кепілдік хатының қолданылу мерзімі_______дейінгі уақытты қамтиды.
Микроқаржы ұйымдарына ішінара кепілдік беру түріндегі мемлекеттік қолдау шарттарын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, қаржы агенттігі кепілдік берудің жоғарыда көрсетілген шарттарын қайта қарауға және оларды өзгертуге не толық немесе ішінара жоюға құқылы, банкті ол туралы кепілдік шартына қол қойылғанға дейін хабардар етеді.
Құрметпен,
____________________ _____________________ ___________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).)
М.О.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен
дамытудың мемлекеттік
бағдарламасы шеңберінде
банктердің микроқаржы
ұйымдарына берген кредиттері
бойынша ішінара кепілдік
беру қағидаларына
3-қосымша
нысан
"_____________" АҚ-ның __________________ бастап ______________________ жыл аралығындағы кезеңде "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының бірінші бағыты шеңберінде МҚҰ кредиттерін іске асыру барысының ағымдағы мониторингі туралы есебі
Р/с №
Банктің атауы
МҚҰ өтініш берген жері (облыс, өңір)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН/БСН
1
2
3
4
5
Заңды мәртебесі (ЖШС, ЖК, ШҚ, ӨК)
Банктік қарыз шартының/Кредиттік желі ашу туралы келісімнің №
Банктік қарыз шартының/Кредиттік желі ашу туралы келісімнің күні
Кредит мерзімі
6
7
8
9
Кредит сомасы, теңге
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең
Сыйақыны төлеу бойынша жеңілдікті кезең
10
11
12
13
Кредит (транш) беру күні
Іс жүзінде берілген қаражат сомасы, теңге
Есепті күнге негізгі борыш берешегінің қалдығы, теңге
Кепілдік шартының нөмірі
14
15
16
17
Кепілдік шартының күні
Қаржы агенттігінің кепілдік сомасы, теңге
Кепілдік бойынша қаржы агенттігінің міндеттемелерді орындау сомасы, теңге
НҚ бойынша мерзімі өткен берешек сомасы, теңге
18
19
20
21
НҚ қарыз бойынша мерзімі өткен күндер саны
Сыйақыны төлеу бойынша мерзімі өткен күндер саны
Банктік қарыз шарты/Кредиттік желі ашу туралы келісім бойынша қолжетімділік кезеңі
Банктің уәкілетті органы шешімінің күні
22
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі талаптары бойынша сыныптау санаты
Лауазымды тұлға _______________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) М.О. (қолы)
Жауапты қызметкер ______________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірістерін құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау қағидалары

Сноска. Постановление дополнено Правилами в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, Государственной программой поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа) и определяют условия и механизм субсидирования части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям исламских банков/исламских лизинговых компаний, предоставляемым субъектам предпринимательства.
2. В настоящих Правилах субсидирования при финансировании исламскими банками используются следующие термины и определения:
1) банк-платежный агент – уполномоченный банк исламской лизинговой компании, который должен быть согласован с финансовым агентством и осуществлять функции по ведению специального счета исламской лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания сумм субсидий по договорам исламского лизинга исламских лизинговых компаний;
2) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
3) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
4) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан. В рамках одного проекта возможно получение нескольких финансирований;
5) ГПИИР – Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 627;
6) исламский банк – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии, участвующий в Программе;

Ескерту. Қаулы қағидамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін ислам банктерінің/исламдық лизингтік компанияның қаржыландыруы бойынша ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тетіктерін айқындайды.
2. Осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банк-төлем агентi – қаржы агенттігімен келісуге және исламдық лизингтік компаниялардың исламдық лизинг шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару және есептен шығаруға арналған исламдық лизингтік компанияның арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға тиіс исламдық лизингтік компанияның уәкілетті банкі;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
3) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын қаланың/ауданның облыс әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
4) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бизнестің әртүрлі бағыттарында кәсіпкер бастамашылық қызмет ретінде жүзеге асыратын іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы. Бір жобаның шеңберінде бірнеше қаржыландыру алуға болады;
5) ИИДМБ – Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 627 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
6) ислам банкі – лицензия негізінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін жүзеге асыратын, Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;

7) исламская лизинговая компания – юридическое лицо, созданное в форме акционерного общества, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с главой 2-1 Закона Республики Казахстан "О финансовом лизинге", участвующее в Программе;
8) финансирование, предоставляемое исламским банком (далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком/исламской лизинговой компанией предпринимателю и/или предоставление исламским банком/исламской лизинговой компанией имущества (предмета лизинга) предпринимателю на условиях лизинга (аренды);
9) договор субсидирования по исламскому финансированию (далее – договор субсидирования) – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует наценку на товар/часть арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, выданному исламским банком/исламской лизинговой компанией по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
10) договор исламского лизинга – письменное соглашение, заключенное между исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды);
11) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
12) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара либо предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды). К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
13) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
14) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;

7) исламдық лизингтік компания – өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-1-тарауына сәйкес жүзеге асыратын, акционерлік қоғам нысанында құрылған, банк болып табылмайтын, Бағдарламаға қатысушы заңды тұлға;
8) ислам банкі беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кәсіпкерге тауар үшін төлемнің мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу мүмкіндігін беруі және/немесе ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кәсіпкерге лизинг (жалға беру) шарттарында мүлікті (лизинг нысанын) беруі;
9) исламдық қаржыландыру бойынша субсидиялау шарты (бұдан әрі – субсидиялау шарты) – қаржы агенттігі кәсіпкерді уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания берген қаржыландыру бойынша ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаны/жалдау ақысының бір бөлігін ішінара субсидиялайтын қаржы агенттігі, ислам банкі/исламдық лизингтік компания және кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім;
10) исламдық лизинг шарты – исламдық лизингтік компания кәсіпкерге мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарымен беретін исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім;
11) кәсіпкер – өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
12) қаржыландыру шарты – ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит беретін не кәсіпкерге мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарында беретін ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім. Қаржыландыру шартына бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жекелеген шарттар жасасады;
13) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
14) мемлекеттік даму институттары – ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері экономиканың әртүрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;

15) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем исламскому банку/исламской лизинговой компании, в качестве наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
16) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством исламскому банку/исламской лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
17) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
18) ОКЭД (далее – приоритетные сектора экономики в рамках Программы) – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности согласно приложению 2 к Программе;
19) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
20) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
21) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия.
3. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
4. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
5. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются региональным координатором Программы финансовому агентству на основе договора о субсидировании и гарантировании в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", заключаемого между ними, за счет средств целевого трансферта, направленного в местный бюджет. Типовая форма договора о субсидировании и гарантировании в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" утверждается уполномоченным органом.

15) субсидиялау – болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде қаржыландырулар бойынша ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау ақысының бір бөлігі ретінде ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға кәсіпкер төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
16) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
17) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
18) ЭҚЖЖ (бұдан әрі – Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторлары) – Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономиканың басым секторлары;
19) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
20) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдау алуға өтінім;
21) электрондық құжаттар топтамасы – өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыруға өкілеттілігі бар тұлғаның не кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті қызметкерінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электронды цифрлық нысандағы түпнұсқалы құжаттың түрін және мәліметтерін (деректерін) толығымен қамтитын құжат.
3. Субсидиялау кәсіпкерлер қаржыландыру бойынша ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін/жалдау ақысының бір бөлігін ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
4. Қаржы агенттігінің көрсетілген қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
5. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өзара жасалатын субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың негізінде жергілікті бюджетке жіберілген нысаналы трансферт қаражаты есебінен қаржы агенттігіне аударады. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгі нысанын уәкілетті орган бекітеді.

6. Финансирование меры поддержки в форме субсидирования осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов.
7. Участниками Программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства;
2) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу;
3) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), аффилиированные с ними лица, а также предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение, и некоммерческие организации.
Глава 2. Условия предоставления субсидий в рамках первого направления "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов"
8. Участниками первого направления Программы являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
9. Субсидированию не подлежат финансирования:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития, а также финансирования, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением договоров финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, ставка вознаграждения по которым была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу.
10. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний, осуществляется по новым финансированиям, выдаваемым для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.

6. Субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
7. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және өзі өсірген жүзімнен шарап жасауды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын;
2) мониторингілеуге жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің жобаларын іске асыратын;
3) қиыршықтас және құм карьерлерін өндіруге бағытталған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
4) құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда), онымен үлестес тұлғалар, сондай-ақ меншік нысаны жекеменшік мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер мен коммерциялық емес ұйымдар Бағдарламаға қатысушылар бола алмайды.
2-тарау. "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары
8. Ауылдық елді мекендерде, шағын қалалар мен моноқалаларда өздерінің жобаларын іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер, Бағдарламаның бірінші бағытына салалық шектеусіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алмай қатыса алады.
9. Мыналар:
1) Даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыру шарттарын қоспағанда, қаржыландыру, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша қаржыландыру субсидиялауға жатпайды.
10. Ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылады.

11. К новым финансированиям также относятся финансирования, ранее выданные исламским банком/исламской лизинговой компанией в течение 12 месяцев до внесения проекта финансовому агентству на реализацию новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
12. Субсидированию также подлежат финансирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданные банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 4 лет до внесения проекта финансовому агентству (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга/финансирования) и соответствующие критериям Программы.
13. Субсидирование не может осуществляться по финансированиям, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы финансирования.
При этом допускается субсидирование по части финансирования на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении финансового агентства.
14. При финансировании с применением инструмента гарантирования до 60 млн. тенге, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств, допускаются к субсидированию наценки на товар/часть арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании.
15. Предприниматель по финансированиям свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении финансового агентства.
16. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по финансированию движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
17. При этом по финансированиям, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.

11. Жоба қаржы агенттігіне шығарылғанға дейін 12 ай ішінде ислам банкі/исламдық лизингтік компания жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруға бұрын берген қаржыландыру жаңа қаржыландыруға жатады.
12. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг/қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
13. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ қаржыландыру сомасының 30 %-нан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) қаржыландырулар бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.
Бұл ретте, қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген қаржыландыру бөлігі бойынша субсидиялауға рұқсат етіледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта бастау мүмкіндігінің шарттары қаржы агентінің шешімінде көрсетілуге тиіс.
14. 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеге дейінгі кепілдік беру құралын қолдана отырып қаржыландыру кезінде ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялауға рұқсат етіледі.
15. 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландырулар бойынша кәсіпкер жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің өзінің қаражатымен (ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысуының шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуге тиіс.
16. Қаржыландыру бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
17. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын қаржыландырулар бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.

18. Сумма финансирования, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не может превышать 750,0 млн. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию финансирования предприниматели в случае частичного/полного досрочного погашения по субсидируемому финансированию, в рамках лимитов, установленных Программой.
19. Срок субсидирования по финансированиям составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 27 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации финансовым агентством.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение финансового агентства за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения финансовым агентством.
Решение финансового агентства о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/ предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия финансовым агентством положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.
20. Субсидирование осуществляется только по финансированию с номинальной наценкой на товар/частью арендного платежа, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50 % от номинальной ставки будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.
21. В рамках Программы исламский банк/исламская лизинговая компания не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:

18. Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қаржыландыру сомасы бір кәсіпкер үшін 750,0 млн. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиторлық берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын қаржыландыру бойынша ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда кәсіпкерлерді қаржыландыруды субсидиялауға жол беріледі.
19. Қаржыландыру бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
2018 жылғы 27 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша қаржы агенттігі ұзарту мақұлданған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін 3 (үш) жыл өткеннен кейін ұзарту қаржы агенттігі мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын қаржы агенттігіне қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігінің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.
20. Субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 50 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін тауардың номиналды үстеме бағасымен/жалдау ақысының бір бөлігімен қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады.
21. Бағдарлама шеңберінде ислам банкі/исламдық лизингтік компания:

1) связанных с изменением условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков и т.п.).
22. В случае принятия решения о субсидировании действующего финансирования, исламский банк/исламская лизинговая компания возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (трех) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
23. В случае несвоевременного возмещения исламским банком /исламской лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
24. В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" субсидированию подлежат следующие форма и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг, чистый лизинг и исламский лизинг.
Глава 3. Условия предоставления субсидий в рамках второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационного развития, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности
25. Участниками второго направления Программы могут быть следующие предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать:
1) проекты, реализуемые в приоритетных секторах экономики согласно приложению 2 к Программе;
2) проекты, реализуемые в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР.
26. Субсидированию не подлежат финансирования:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития, а также финансирования, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением договоров финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, ставка вознаграждения по которым была удешевлена в рамках Программы;

1) кәсіпкер бастамашылық ететін қаржыландыру (исламдық лизинг шарттары) талаптарының өзгеруіне байланыстыларды;
2) кәсіпкердің қаржыландыруы (исламдық лизинг шарттары) бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатындарын;
3) лизинг (жалдау) нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстырылады;
4) исламдық лизинг шартын орындауға байланыстыларды (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг (жалдау) нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерін, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеуді) қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
22. Ағымдағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылданған жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігінің шешімі қабылданған күнге дейін ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе басқа да төлемдер қаржы агенттігінен қол қойылған шартты алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге қайтарылуға жатады.
23. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
24. "Қаржы лизингі туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына сәйкес лизингтің мынадай: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг, таза лизинг және исламдық лизинг сияқты нысандары мен түрлері субсидиялауға жатады.
3-тарау. "Экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық даму субъектілерін салалық қолдау" екінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарты
25. Мынадай:
1) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобаларды;
2) ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында іске асырылатын жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайын кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытына қатыса алады.
26. Мыналар:
1) Даму банкін қоспағанда, кредиторы мемлекеттік даму институттары болып табылатын, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыру шарттарын қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған;

2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу.
В случае несвоевременного возмещения банком/банком развития/лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, банк/банк развития/лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
27. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, осуществляется по новым финансированиям, выдаваемым для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
28. К новым финансированиям также относятся финансирования, ранее выданные исламским банком/исламской лизинговой компанией в течение 12 месяцев до внесения проекта финансовому агентству для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
29. Субсидированию также подлежат финансирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданные банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 4 лет до внесения проекта финансовому агентству (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга/финансирования) и соответствующие критериям Программы.
30. Субсидирование не может осуществляться по финансированиям, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы финансирования.
При этом допускается субсидирование по части финансирования на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении финансового агентства.
31. При финансировании с применением инструмента гарантирования до 60 млн. тенге, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств, допускаются к субсидированию наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании.
32. Предприниматель по финансированиям свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении финансового агентства.

2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша қаржыландыру субсидиялауға жатпайды.
Банк/даму банкі/лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
27. Ислам банктерінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылады.
28. Жоба қаржы агенттігіне шығарылғанға дейін 12 ай ішінде ислам банкі/исламдық лизингтік компания жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруға берген қаржыландыру да жаңа қаржыландыруларға жатады.
29. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг/қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банкі/исламдық лизингтік компаниялар берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
30. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ қаржыландыру сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) қаржыландырулар бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.
Бұл ретте қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген қаржыландыру бөлігі бойынша субсидиялауға жол беріледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта бастау мүмкіндігінің шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуге тиіс.
31. 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеге дейінгі кепілдік беру құралын қолдана отырып қаржыландыру кезінде ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/ жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялауға жол беріледі.
32. 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландырулар бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) қатысуын, оның ішінде жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің өз қаражатымен (ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысуының шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі.

33. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по финансированию движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
34. При этом по финансированиям, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
35. Сумма финансирования/договора исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
При этом по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, с кредитным лимитом до 4,5 млрд. тенге, субсидирование осуществляется на ранее одобренных условиях Программы.
36. Срок субсидирования по финансированиям составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 27 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации финансовым агентством.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет осуществляется на основании ходатайства исламского банка/ исламской лизинговой компании, поданного на рассмотрение финансового агентства за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения финансовым агентством.
Решение финансового агентства о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования с исламским банком/исламской лизинговой компанией/предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия финансовым агентством положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.
37. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, осуществляется только по финансированию с номинальной наценкой на товар/частью арендного платежа, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40 % от номинальной ставки будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.

33. Қаржыландыру бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін берілген жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
34. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын қаржыландырулар бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
35. Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қаржыландыру/исламдық лизинг шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиторлық берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бұл ретте 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттік лимиті бар 2018 жылғы 27 қаңтарға дейін мақұлданған жобалар бойынша субсидиялау Бағдарламаның бұрын мақұлданған шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
36. Қаржыландыру бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
2018 жылғы 27 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша қаржы агенттігі ұзартуды мақұлдаған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін қаржы агенттігі мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын қаржы агенттігіне қарауға берілген ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігінің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.
37. Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінен номиналды мөлшерлемесінің 40 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін тауардың номиналды үстеме бағасымен/жалдау ақысының бір бөлігімен қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады.

38. По проектам, реализуемым в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, субсидирование осуществляется только по финансированию с номинальной наценкой на товар/частью арендного платежа, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50 % от номинальной ставки будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.
39. В рамках Программы исламский банк/исламская лизинговая компания не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков и т.п.).
40. В случае принятия финансовым агентством решения о субсидировании действующего финансирования, то исламский банк/исламская лизинговая компания возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (трех) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
41. В случае несвоевременного возмещения исламским банком /исламской лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
42.Допускается субсидирование по проектам строительства торговых объектов современного формата. При этом строительство торговых объектов современного формата должно соответствовать следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 тысяч кв. метров в городах Астане, Алматы и Шымкенте;
2) с торговой площадью не менее 1 тысяч кв. метров в областях.
43. В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг, чистый лизинг и исламский лизинг.

38. ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 50 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін тауардың номиналды үстеме бағасымен/жалдау ақысының бір бөлігімен қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады.
39. Бағдарлама шеңберінде ислам банкі/исламдық лизингтік компания:
1) кәсіпкер бастамасымен қаржыландыру (исламдық лизинг шарттары) талаптарының өзгеруіне байланыстыларды;
2) кәсіпкердің қаржыландыру (исламдық лизинг шарттары) міндеттемелерін бұзуы себебі бойынша алынатын;
3) лизинг (жалдау) мәніне тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) мәнін сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланысты;
4) исламдық лизинг шартын орындауға байланысты (бөгде ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг (жалдау) нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерін, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеуді) қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
40. Қаржы агенттігі қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, ислам банкі/ исламдық лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер қаржы агенттігінен қол қойылған шартты алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге өтелуі тиіс.
41. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
42. Заманауи форматтағы сауда объектілерін салу жобалары бойынша субсидиялауға жол беріледі. Бұл ретте заманауи форматтағы сауда объектілерінің құрылысы мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) Астана, Алматы және Шымкент қалаларында – сауда ауданы кемінде 3 мың шаршы метр;
2) облыстарда – кемінде 1 мың шаршы метр.
43. "Қаржы лизингі туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына сәйкес лизингтің мынадай: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг, таза лизинг және исламдық лизинг нысандары мен түрлері субсидиялауға жатады.

Глава 4. Условия предоставления субсидий в рамках третьего направления "Снижение валютных рисков предпринимателей"
44. Третье направление предусматривает субсидирование номинальной ставки вознаграждения по действующему финансированию исламских банков в национальной и иностранной валютах и исламских лизинговых компаний в национальной валюте.
45. Участниками третьего направления Программы могут быть предприниматели, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности, согласно приложению 2 к Программе, и имеющие валютную выручку в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления предпринимателем финансовому агентству.
46. Субсидированию не подлежат финансирования:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития, а также кредиты/лизинговые сделки, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением договоров финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, ставка вознаграждения по которым была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу.
47. Субсидирование может осуществляться по финансированию, выданному на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства и/или пополнение оборотных средств и/или рефинансирование.
При этом допускается субсидирование по финансированию на пополнение оборотных средств, выданному на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении финансового агентства.
48. Субсидированию также подлежат финансирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданные банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 4 лет до внесения проекта финансовому агентству (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга/финансирования) и соответствующие критериям Программы.
49. Предприниматель по финансированиям свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении финансового агентства.

4-тарау. "Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары
44. Үшінші бағыт ислам банктерінің ұлттық және шетелдік валюталардағы және исламдық лизингтік компаниялардың ұлттық валютадағы қолданыстағы қаржыландыру бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды көздейді.
45. Қызметін Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында жүзеге асыратын және қаржы агенттігіне кәсіпкер өтінім берердің алдындағы алты айдағы ақшалай түсімнің жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық түсімі бар кәсіпкерлер Бағдарламаның үшінші бағытына қатысушы бола алады.
46. Мыналар:
1) Даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыру шарттарын қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған кредиттер/лизингтік мәмілелер;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша қаржыландыру субсидиялауға жатпайды.
47. Субсидиялау негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге және/немесе айналым қаражатын толықтыруға және/немесе қайта қаржыландыруға берілген қаржыландыру бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте қайта бастау негізінде берілген айналым қаражатын толықтыруға берілген қаржыландыру бойынша субсидиялауға жол беріледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта бастау мүмкіндігінің шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуге тиіс.
48. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг/қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
49. 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландырулар бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) қатысуын қамтамасыз етуге тиіс, жобаны іске асырудың жалпы құнынан кемінде 10 %-ы деңгейінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің өз қаражатымен (ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысуының шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі.

50. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по финансированию движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
51. При этом по финансированиям, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
52. Сумма финансирования, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, не может превышать 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию финансирования предприниматели в случае частичного/полного досрочного погашения по субсидируемому финансированию, в рамках лимитов, установленных Программой.
При этом по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, с кредитным лимитом до 4,5 млрд. тенге, субсидирование осуществляется на ранее одобренных условиях Программы.
53. Суммы по валютному финансированию, по которому осуществляется субсидирование, не могут превышать эквивалентного размера 2,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитываются без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
54. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа по финансированию/договорам исламского лизинга от 750 млн. до 2,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодежи до 29 лет, зарегистрированных в центрах занятости населения в качестве лиц ищущих работу или безработных.
Предельная дата создания новых постоянных рабочих мест отражается в решении уполномоченного органа финансового агентства.
55. Срок субсидирования по финансированиям составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
По проектам, одобренным до 27 января 2018 года, со сроком субсидирования три года возможна пролонгация на дополнительные два года (общий срок субсидирования – не более пяти лет с момента подписания первого договора субсидирования по проекту) на условиях, действующих на дату одобрения пролонгации финансовым агентством.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет осуществляется на основании ходатайства банка/банка развития/лизинговой компании, поданного на рассмотрение финансового агентства за 60 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования, только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения финансовым агентством.
Решение финансового агентства о пролонгации/не пролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования с исламским банком/ исламской лизинговой компанией/предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия финансовым агентством положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.

50. Қаржыландыру бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
51. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын қаржыландырулар бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
52. Тауарлардың үстеме бағасын/жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қаржыландыру сомасы бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиторлық берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын қаржыландыру бойынша ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда кәсіпкерлерді қаржыландыруды субсидиялауға жол беріледі.
Бұл ретте 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттік лимиті бар 2018 жылғы 27 қаңтарға дейін мақұлданған жобалар бойынша субсидиялау Бағдарламаның бұрын мақұлданған шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
53. Субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық қаржыландыру бойынша сомалар бір кәсіпкер үшін 2,5 млрд. теңге балама мөлшерден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиторлық берешегі есепке алынбай есептеледі.
54. 750 млн. теңгеден 2,5 млрд. теңгеге дейінгі қаржыландыру/исламдық лизингтік шарттар бойынша тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау қолданыстағыларға қатысты кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында жұмыс іздеп жүрген немесе жұмыссыздар ретінде тіркелген 29 жасқа дейінгі жастар үшін құру ұсынылады.
Жаңа тұрақты жұмыс орындарын құрудың шекті күні қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімінде көрсетіледі.
55. Қаржыландыру бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
2018 жылғы 27 қаңтарға дейін субсидиялау мерзімі үш жылға мақұлданған жобалар бойынша қаржы агенттігі ұзартуды мақұлдаған күні қолданыста болатын шарттар бойынша қосымша екі жылға ұзартылуы мүмкін (субсидиялаудың жалпы мерзімі жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап бес жылдан аспайды).
Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту 3 (үш) жыл өткеннен кейін қаржы агенттігі мақұлдаған кезде республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған жағдайда ғана, субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 күн бұрын қаржы агенттігіне қарауға берілген банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде жүзеге асырылады.
Қаржы агенттігінің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ислам банкінің/ исламдық лизингтік компанияның/ кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.

56. Субсидирование может осуществляться только по финансированию с номинальной ставкой прибыли исламских банков, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 30 % от номинальной ставки будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.
Субсидирование части прибыли исламских банков может осуществляться по валютному финансированию до 12 %, из которых до 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
При этом исламский банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
1) связанных с изменениями условий финансирования, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию.
57. В случае возникновения положительной курсовой разницы, ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы – возмещение возлагается на предпринимателя.
58. Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентством в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
59. В случае принятия решения о субсидировании действующего финансирования, то исламский банк/исламская лизинговая компания возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (трех) месяцев с даты получения от финансового агентства подписанного договора.
60. В случае несвоевременного возмещения исламским банком /лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
61. В случае, если исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем предполагается конвертация валютного финансирования в тенге, то данная конвертация проводится по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения договора субсидирования между исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем.
Глава 5. Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий
62. Предприниматель обращается в исламский банк/исламскую лизинговую компанию:
1) по новому финансированию с заявлением на предоставление финансирования (по форме, утвержденной внутренними нормативными документами исламского банка/исламской лизинговой компании) на условиях, соответствующих Программе;

56. Субсидиялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның номиналды мөлшерлемесінің 30 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін ислам банктерінің пайдасының номиналды мөлшерлемесімен қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ислам банктері пайдасының бір бөлігін субсидиялау 12 %-дан аспайтын валюталық қаржыландыру бойынша, оның ішінен 5 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін валюталық қаржыландыру бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте ислам банкі:
1) кәсіпкер бастамашылық ететін қаржыландыру талаптарын өзгертуге байланысты;
2) қаржыландыру бойынша міндеттемелерді кәсіпкердің бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
57. Бағамдық оң айырма туындаған жағдайда, ол болашақ субсидиялар есебіне жатқызылады, ал бағамдық теріс айырма болғанда – өтеу кәсіпкерге жүктеледі.
58. Субсидиялардың сомаларын қаржы агенттігі субсидиялар сомаларын аудару күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша төлейді.
59. Қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылданған жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар алымдар және/немесе өзге де төлемдер қаржы агенттігінен қол қойылған шартты алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге өтелуі тиіс.
60. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылы кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
61. Егер ислам банкі/исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер валюталық қаржыландыруды теңгеге айырбастауды ұйғарса, онда мұндай айырбастау ислам банкі/исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша жүргізіледі.
5-тарау. Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
62. Кәсіпкер ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға:
1) жаңа қаржыландыру бойынша Бағдарламаға сәйкес келетін шарттарда қаржыландыру беруге (ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның ішкі нормативтік құжаттарымен бекітілген нысан бойынша) арналған өтінішпен;

2) по действующему финансированию с заявлением по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, согласно которому уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию о намерении получения субсидий, и ходатайством о понижении номинальной наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию до размеров, установленных Программой.
63. Исламский банк/исламская лизинговая компания проводит оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении финансирования или понижении наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию, в течение трех рабочих дней направляет письменный ответ предпринимателю о готовности финансировать проект с уведомлением финансового агентства.
64. Предприниматель с положительным решением исламского банка/исламской лизинговой компании обращается финансовому агентству с заявлением-анкетой предпринимателя по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками, к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копию, заверенную подписью предпринимателя), уведомление о регистрации индивидуального предпринимателя;
2) бизнес-план реализации проекта предпринимателя, содержащий по договорам финансирования свыше 180 млн. тенге сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта;
3) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
4) копии товаросопроводительных документов, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства – члена Таможенного союза на территорию другого государства – члена Таможенного союза (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
5) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за последний отчетный период (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
6) письмо исламского банка/исламской лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставления финансирования или понижения наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.

2) қолданыстағы қаржыландыру бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде, оған сәйкес субсидиялар алу ниеті туралы ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны хабардар етеді және ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың номиналды үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін Бағдарламада көзделген қаржыландыру бойынша мөлшерге дейін төмендету туралы өтінішпен жүгінеді.
63. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания жобаның қаржылық экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және қаржыландыру беру немесе қаржыландыру бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда кәсіпкерге жобаны қаржыландыруға дайын екендігі туралы қаржы агенттігін хабардар ете отырып, жазбаша жауап жолдайды.
64. Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның оң шешімін алған кәсіпкер қаржы агенттігіне осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен жүгінеді, оған мынадай құжаттар:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік (кәсіпкердің қолымен расталған көшірме), жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама;
2) 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландыру шарттары бойынша жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшалай қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) қатысу мерзімдері, оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-нан төмен емес деңгейде қатысу мерзімдері қамтылған кәсіпкердің жобаны іске асыру бизнес-жоспары;
3) салық органынан өтініш берілетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей берілген бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екені туралы анықтама;
4) Кеден одағына мүше мемлекеттердің бірінің аумағынан Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды өткізуді растайтын тауарлардың ілеспе құжаттарының көшірмелері (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);
5) соңғы есепті кезеңдегі валюталық түсімнің тиісті деңгейінің бар-жоғын растайтын құжаттар (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);
6) ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кәсіпкерді қаржыландыру бойынша қаржыландыруды ұсыну немесе ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты қоса беріледі.

65. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня возвращает исламскому банку/исламской лизинговой компании/предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. В случае отсутствия недостатков по пакету документов, финансовое агентство выносит проект предпринимателя на заседание уполномоченного органа финансового агентства.
66. Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства определяются внутренними документами финансового агентства.
67. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривают проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
68. Проект предпринимателя рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов.
69. Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом по формам, согласно Приложениям 3, 4 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками (далее – соответствующее Письмо) исламскому банку/исламской лизинговой компании и предпринимателю.
70. Срок действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 месяцев с даты принятия решения.
При этом, по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, заключение договоров субсидирования осуществляется на ранее одобренных условиях до истечения срока действия протокола регионального координационного совета.
Глава 6. Порядок подачи предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронного правительства"
71. Предприниматель подает электронную заявку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками через веб-портал "электронного правительства", к которому прилагается электронный пакет документов:
1) бизнес-план реализации проекта предпринимателя либо экспертное заключение по проекту (технико-экономическое заключение/экономическое заключение, соответствующего работника банка/лизинговой компании. В случае отсутствия данных документов другие документы, раскрывающие суть проекта);
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства – члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства – члена Евразийского экономического союза (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);

65. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайларда қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға/кәсіпкерге пысықтау үшін қайтарады. Құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда, қаржы агенттігі кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысына шығарады.
66. Отырыстар өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында айқындалады.
67. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы тиісті қаржы жылында субсидиялау үшін жобаларды бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
68. Кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органы құжаттар топтамасы мен ақпарат түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарайды.
69. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттамаға қол қояды және ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға және кәсіпкерге осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларына 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ілеспе хатпен (бұдан әрі – тиісті хат) хаттамадан үзінді көшірме жібереді.
70. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімінің қолданылу мерзімі шешім қабылданған күннен бастап 6 айды құрайды.
Бұл ретте 2018 жылғы 27 қаңтарға дейін мақұлданған жобалар бойынша субсидиялау шартын жасау ӨҮК хаттамасының қолдану мерзімі аяқталғанға дейін бұрын мақұлданған шарттармен жүзеге асырылады.
6-тарау. "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы кәсіпкердің электрондық өтінімді беру тәртібі
71. Кәсіпкер "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды өтінімді береді, оған мына электрондық құжаттар топтамасы қоса беріледі:
1) кәсіпкердің жобаны іске асыру бизнес-жоспары не жоба бойынша сараптамалық қорытынды (банктің/лизингтік компанияның тиісті жұмыскерінің техникалық/экономикалық қорытындысы/экономикалық қорытындысы. Осы құжаттар болмаған жағдайда жобаның мәнін анықтайтын басқа құжаттар);
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды өткізуді растайтын тауарлардың ілеспе құжаттарының көшірмелері (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);

3) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за последний отчетный период (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
4) электронную копию (сканированную копию) письма банка/банка развития/лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставления кредита/заключения договора финансового лизинга или понижения ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.
72. Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, сведения о доходах субъекта, уплаченных налогах, определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
73. В случае предоставления предпринимателем не полного пакета документов информационная система отказывает в регистрации его заявки.
74. В случае одобрения электронной заявки предпринимателя посредством информационной системы, осуществляются следующие действия:
1) направление зарегистрированной заявки на рассмотрение финансовому агентству на соответствие условиям Программы;
2) рассмотрение финансовым агентством поступившей заявки предпринимателя.
75. Финансовое агентство в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает проект с даты регистрации заявки.
76. В случае несоответствия предпринимателя и/или представленных материалов условиям Программы финансовое агентство направляет мотивированный отказ.
77. В случае соответствия предпринимателя и/или представленных материалов условиям программы электронная заявка с полным пакетом документов направляется на рассмотрение уполномоченному органу финансового агентства.
78. Порядок рассмотрения заявок предпринимателей уполномоченным органом финансового агентства регламентирован разделом 5 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
79. Решение уполномоченного органа финансового агентства оформляется соответствующим протоколом со сроком действия – 6 месяцев с даты решения уполномоченного органа финансового агентства.
80. Финансовое агентство загружает посредством информационной системы выписку из протокола с соответствующим письмом и направляет предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
81. Дальнейшее взаимодействие участников Программы для предоставления субсидий осуществляется в соответствии с порядком, определенным главой 7 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.

3) соңғы есептік кезеңде валюталық түсімнің тиісті деңгейде болуын растайтын құжаттар (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);
4) банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның кредит ұсыну/қаржы лизингі шартын жасау мүмкіндігі немесе кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда сыйақы мөлшерлемесін төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаттың электрондық көшірмесі (сканерленген көшірмесі).
72. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлігі және жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарламасы, кәсіпкерлік субъектісінің санаты, субъектінің кірістері, төленген салықтар туралы мәліметтер автоматты түрде "электрондық үкімет" шлюзі жолымен тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы анықталады.
73. Кәсіпкер құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, ақпараттық жүйе оның өтінімін тіркеуден бас тартады.
74. Кәсіпкердің электрондық өтінімі ақпараттық жүйе арқылы мақұлданған жағдайда:
1) тіркелген өтінімді Бағдарлама шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарауға қаржы агенттігіне жіберу;
2) кәсіпкерден түскен өтінімді қаржы агенттігінің қарауы бойынша іс-қимылдар жүзеге асырылады.
75. Қаржы агенттігі жобаны өтінім тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
76. Кәсіпкер және/немесе ұсынылған материалдар Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі дәлелді бас тартуды жібереді.
77. Кәсіпкер және/немесе ұсынылған материалдар Бағдарлама талаптарына сәйкес келген жағдайда электрондық өтінім толық құжаттар топтамасымен қаржы агенттігінің уәкілетті органына қарауға жіберіледі.
78. Қаржы агенттігі уәкілетті органының кәсіпкерлердің өтініштерін қарау тәртібі осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларының 5-бөлімінде регламенттелген.
79. Қаржы агенттiгi уәкiлеттi органының шешiмi қаржы агенттігі уәкiлеттi органының шешiмi қабылданған күннен бастап қолданылу мерзімі 6 ай болатын тиiстi хаттамамен ресiмделедi.
80. Қаржы агенттігі ақпараттық жүйе арқылы тиісті хатпен хаттамадан үзінді көшірмені жүктейді және электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында кәсіпкердің "жеке кабинетіне" жібереді.
81. Бағдарламаға қатысушылардың субсидия ұсыну үшін одан әрі өзара іс-қимылы осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларының 7-бөлімінде анықталған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 7. Механизм субсидирования
82. После получения исламским банком/исламской лизинговой компанией от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату исламскому банку/исламской лизинговой компании части наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, в соответствии с графиком погашения к договору финансирования/ договору исламского лизинга и согласно условиям договора субсидирования.
83. Исламский банк/исламская лизинговая компания по действующему финансированию обязан до момента подписания договора субсидирования списать штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению суммы себестоимости/суммы арендного платежа и наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, предусмотренного договором финансирования/договором исламского лизинга, а по новым/действующим финансированиям исламский банк/исламская лизинговая компания принимает обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:
1) связанных с изменениями условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков и т.п.).
84. Договор субсидирования заключается:
1) исламским банком/исламской лизинговой компанией:
в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения решения от финансового агентства по типовым проектам;
в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения решения от финансового агентства по проектам, имеющим особые условия;
2) финансовым агентством:
в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от исламского банка/исламской лизинговой компании по типовым проектам;
в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от исламского банка/исламской лизинговой компании по проектам, имеющим особые условия.
Договор субсидирования заключается как на бумажном носителе так и в электронной форме, при этом электронная форма Договора субсидирования должна быть подписана электронно-цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством РК.

7-тарау. Субсидиялау тетігі
82. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігінен қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенттігі, ислам банкі/исламдық лизингтік компания және кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға қаржыландыру шартының өтеу кестесіне және субсидиялау шартының талаптарына сәйкес ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/ жалдау ақысының бір бөлігін төлеуді жүзеге асырады.
83. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания қолданыстағы қаржыландыру бойынша субсидиялау шартына қол қойылған сәтке дейін кәсіпкердің қаржыландыру шартында/исламдық лизинг шартында көзделген өзіндік құнының/жалдау ақысының сомасын және тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын жалгерлік төлемнің сомасын уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығаруға міндетті, ал жаңа/қолданыстағы қаржыландырулар бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания:
1) кәсіпкер бастамашылық ететін қаржыландыру (исламдық лизинг шарты) талаптарының өзгеруіне байланыстыларды;
2) кәсіпкердің қаржыландыру (исламдық лизинг шарты) бойынша міндеттемелерін бұзу себебімен алынатындарды;
3) лизинг (жалдау) нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстыларды;
4) исламдық лизинг шартын орындауға (бөгде ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг (жалдау) нысанын арнаулы органдардың тіркеуі жөніндегі көрсетілетін қызметтерін, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеу) байланыстыларды қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді кәсіпкерлерден алмауға және белгілемеуге міндеттеме қабылдайды.
84. Субсидиялау шартын:
1) ислам банкі/исламдық лизингтік компания:
қаржы агенттігінен үлгі жобалар бойынша шешімді алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
қаржы агенттігінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша шешімді алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды;
2) қаржы агенттігі:
ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан үлгі жобалар бойынша субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан ерекше шарттары бар жобалар бойынша субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды.
Субсидиялау шарты қағаз жеткізгіште де, электрондық нысанда да жасалады, бұл ретте Субсидиялау шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңбамен қол қойылуы тиіс.

85. В случае если исламский банк/исламская лизинговая компания несвоевременно заключает договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) части первой пункта 84 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, то исламский банк/исламская лизинговая компания уведомляет финансовое агентство Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
86. В случае, если условия договора банковского займа/договора финансового лизинга и (или) договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства и условиям Программы, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию и предпринимателя.
87. В случае устранения исламским банком/исламской лизинговой компанией замечаний, финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
88. В случае несогласия исламского банка/исламской лизинговой компании с замечаниями финансового агентства, финансовое агентство выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.
89. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты договора субсидирования, но не ранее даты решения финансового агентства.
90. Дата выплаты субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, определяется предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление наценки на товар/части арендного платежа, составляющей доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией.
91. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора Программы.
92. Исламский банк открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
Исламские лизинговые компании, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежного агента, в котором исламские лизинговые компании открывают счета для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.

85. Егер ислам банкі/исламдық лизингтік компания субсидиялау шартын осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларының 84-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген мерзімде уақтылы жасамаса, ислам банкі/исламдық лизингтік компания Бағдарламаның қаржы агенттігін кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.
86. Егер банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының және (немесе) субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне және Бағдарлама талаптарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны және кәсіпкерді хабардар етеді.
87. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
88. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, қаржы агенттігі түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені қаржы агенттігінің уәкілетті органына шығарады.
89. Субсидиялау шарты оған кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания және қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартында белгіленуі мүмкін алайда субсидиялау шартының күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтындай, бірақ қаржы агенттігінің шешімі шыққан күннен ерте емес белгіленуі мүмкін.
90. Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалгерлік төлемнің субсидияланатын бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, ислам банкі/исламдық лизингтік компания дербес айқындайды. Егер қаржыландыру бойынша /ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін есептеу субсидиялау шартына кәсіпкер, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қол қойған күннен кейінгі күні басталса, субсидиялау шартына кәсіпкер, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қол қойған күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.
91. Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар Бағдарламаның тиісті өңірлік үйлестірушісінен түскен қаражат болған кезде төленеді.
92. Ислам банкі қаржы агенттігіне жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ исламдық лизингтік компаниялар қаржы агенттігімен келісім бойынша банк-төлем агенті айқындайды, онда исламдық лизингтік компаниялар жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын аудару үшін шот ашады.

93. Региональный координатор Программы с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агентству средств, в соответствии с договором о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемым между ними в соответствующем финансовом году, на счет, указанный финансовым агентством. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками финансового агентства.
94. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в исламском банке/банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к договору субсидирования. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование исламского банка/исламской лизинговой компании, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
95. Исламский банк/исламская лизинговая компания на основании уведомления финансового агентства осуществляет списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. Исламский банк/исламская лизинговая компания не имеет право списывать с общих текущих остатков средства на счетах.
96. Предприниматель производит выплату наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, исламскому банку/исламской лизинговой компании в части не субсидируемой наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, согласно графику погашения в соответствии с договором финансирования/договором исламского лизинга.
97. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по финансированию (суммы себестоимости/суммы арендного платежа и не субсидируемой наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании) исламский банк/исламская лизинговая компания осуществляет списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя.
98. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения предпринимателем планового платежа по финансированию, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.

93. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі көрсеткен шотқа тиісті қаржы жылында Бағдарлама шеңберінде олардың арасында жасалған субсидиялау мен кепілдік беру шарттарына сәйкес қаржы агенттігіне қаражат аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
94. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен ислам банкінің/банк-төлем агенттінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін қаржы агенттігі ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны электрондық пошта бойынша қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін жіберу жолымен бір уақытта хабардар етеді. Хабарламада ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
95. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Шоттағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдықтарын есептен шығаруға ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның құқығы жоқ.
96. Кәсіпкер қаржыландыру шартына/исламдық лизинг шартына сәйкес өтеу кестесіне сәйкес ислам банкінің/лизингтік компанияның кірісін құрайтын субсидияланбайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға төлеуді жүргізеді.
97. Қаржыландыру бойынша кәсіпкердің төлемді толық төлеу (өзіндік құн сомалары/жалдау ақысының сомалары және ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын субсидияланбайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін) фактісі бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерді қаржыландыру бойынша /ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау ақысының бір бөлігінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне жатқызуға қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
98. Қаржыландыру бойынша жоспарлы төлемді кәсіпкер нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидия сомасы есептен шығарылған жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.

99. Исламский банк/исламская лизинговая компания не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случаях:
1) неисполнения предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией;
2) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией.
В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
100. Исламский банк по субсидированию наценки на товар ежемесячно/по субсидированию арендного платежа ежеквартально до 10-го числа месяца, следующего за отчетным, а исламская лизинговая компания по субсидированию арендного платежа ежеквартально до 10-го числа месяца, следующего за отчетным, направляет финансовому агентству отчет о субсидировании по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками.
101. Финансовое агентство после получения от исламского банка/исламской лизинговой компании отчета о субсидировании осуществляет проверку расчета наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, и оплаченных средств исламскому банку/исламской лизинговой компании.
102. Финансовое агентство по субсидированию наценки на товар ежемесячно/по субсидированию арендного платежа ежеквартально до 25-го числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору Программы/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам субсидирования при финансировании исламскими банками.
103. В соответствии с условиями договора финансирования/договора исламского лизинга предпринимателя, протоколом уполномоченного органа финансового агентства финансовое агентство вправе осуществлять перечисление субсидий в части субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, по которому исламским банком/исламской лизинговой компанией предоставлен льготный период/отсрочка по выплате не субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, и/или погашению суммы себестоимости/суммы арендного платежа.
При этом срок льготного периода/отсрочки должен быть указан в решении финансового агентства.

99. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкер берешекті өтегенге дейін ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және мынадай:
1) кәсіпкер ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдында төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамаған;
2) кәсіпкер ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдында лизингтік (жалдамалық) төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамаған жағдайларды 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар орын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
100. Ислам банкі тауарларға үстеме бағаны субсидиялау бойынша ай сайын/жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау бойынша тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін, ал исламдық лизингтік компания жалдау ақысын субсидиялау бойынша тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін қаржы агенттігіне осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
101. Қаржы агенттігі ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау ақысының бір бөлігін және ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға төленген қаражаттың есептеулерін тексеруді жүзеге асырады.
102. Қаржы агенттігі тауардың үстеме бағасын субсидиялау бойынша ай сайын/жалдау ақысын субсидиялау бойынша тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
103. Кәсіпкердің қаржыландыру шартының/исламдық лизинг шарттарының талаптарына, қаржы агенттігі уәкілетті органының хаттамасына сәйкес қаржы агенттігі ислам банкі/исламдық лизингтік компания тауардың үстеме бағасының/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын жалдау ақысының бір бөлігінің субсидияланбайтын бөлігін төлеу және/немесе өзіндік құны сомасын/жалдау ақысының сомасын өтеу бойынша жеңілдікті кезең берілген/мерзімі кейінге қалдырылған кәсіпкердің қаржыландыруы бойынша ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/ жалдау ақысының бір бөлігінің субсидияланатын бөлігінде субсидияларды аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте жеңілдік кезеңі/кейінге қалдыру мерзімі қаржы агенттігінің шешімінде көрсетілуі тиіс.

104. В случае, если исламский банк/исламская лизинговая компания меняет условия (наценка на товар/часть арендного платежа, составляющая доход при исламском финансировании, льготный период/предоставление отсрочки по оплате платежей, дата погашения, изменение наименования предпринимателя/перевод долга) действующего договора финансирования/договора исламского лизинга, исламский банк/исламская лизинговая компания направляет соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 5 (пяти) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней с даты решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования должны быть четко отражены в протоколе/решении.
Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола исламскому банку/исламской лизинговой компании.
105. Об иных изменениях условий действующего договора финансирования исламский банк/исламская лизинговая компания соответствующим письмом уведомляет финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семи) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает финансовое агентство и местного координатора Программы).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.
106. В случае смерти предпринимателя, исламский банк/исламская лизинговая компания после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (двух) рабочих дней направляют соответствующее уведомление в финансовое агентство, который выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником(-ами). В случае вступления в права наследования наследником(-ами), вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.

104. Егер ислам банкі/исламдық лизингтік компания қолданыстағы қаржыландыру шартының/исламдық лизинг шартының талаптарын (ислам қаржыландыруы кезінде ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау ақысының бір бөлігінің, төлемдерді төлеу бойынша жеңілдік кезеңі/мерзімін кейінге қалдыру, өтеу күні, кәсіпкердің атауын өзгерту/борышты аудару) өзгерткен жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 5 (бес) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасымен қоса бере отырып, қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігі уәкілетті органының шешім қабылдаған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетілуге тиіс.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға хаттаманың үзінді көшірмесін жібереді.
105. Қолданыстағы қаржыландыру шартының талаптарындағы өзге өзгерістер туралы ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және хатпен қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде қаржы агенттігін және Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі көрсетіледі).
Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетілуге тиіс.
106. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол мұрагер (-лер) дің мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату бойынша ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагер (-лер) дің мұрагерлік құқығы басталған жағдайда, субсидиялауды қайта бастау мәселесі қайтадан қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылады.

107. Средства, выделенные на субсидирование в рамках Программы и не использованные региональными координаторами Программы/финансовым агентством в текущем финансовом году, могут быть использованы в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
Глава 8. Порядок прекращения и возобновления субсидирования
108. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства на основании ходатайств (уведомлений) исламского банка/исламской лизинговой компании, а также на основании результатов мониторинга.
109. Финансовое агентство прекращает субсидирование предпринимателя при установлении следующих фактов на основании уведомления банка/банка развития/лизинговой компании и/или на основании результатов мониторинга:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучение предпринимателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению регионального координационного совета;
4) неисполнение предпринимателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику платежей к договору финансирования;
5) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей;
6) арест счетов предпринимателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
110. Финансовое агентство после установления фактов, указанных в пункте 109 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляется с даты приостановления субсидирования финансовым агентством.
111. Финансовое агентство принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования, до рассмотрения уполномоченным органом финансового агентства.
112. Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет решение уполномоченного органа финансового агентства и направляет соответствующим письмом уведомление банку/банку развития/лизинговой компании.

107. Бағдарлама шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылында жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларды субсидиялауға пайдаланылуы мүмкін.
8-тарау. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау тәртібі
108. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның өтінішхаты (хабарламалары), сондай-ақ мониторинг нәтижелері негізінде қабылдайды.
109. Қаржы агенттері банктің/даму банкінің хабарламалары негізінде және/немесе мониторингілеу нәтижелерінің негізінде мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг (жалдау) нысанасын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның талаптарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкес келмеуі;
4) кәсіпкердің қаржыландыру шартына төлемдер кестесіне сәйкес ислам банкі алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамауы;
5) кәсіпкердің төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы лизингтік (жалгерлік) төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерді 2 (екі) және одан көп рет қатарынан орындамауы;
6) кәсіпкердің шоттарына тыйым салынған;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын талап ету фактілерін анықтаған кезде кәсіпкерді қаржыландыруды тоқтатады.
110. Қаржы агенттігі осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларының 109-тармағында көрсетілген фактілерді анықтағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімінде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы негіздеме көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтатқан күннен бастап жүзеге асырылады.
111. Субсидиялауды тоқтата тұру үшін негіз болып табылған себептерді қаржы агенттігінің уәкілетті органы қарағанға дейін кәсіпкер жойған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.
112. Қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін ресімдейді және тиісті хатпен банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға хабарлама жібереді.

113. При принятии решения о возобновлении субсидирования предпринимателя финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 4) или 5) пункта 109 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, производит выплату субсидий, подлежащих к оплате с даты выхода предпринимателя на просрочку.
114. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, исламскому банку/исламской лизинговой компании, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат финансирования, по которым имеется решение уполномоченного органа финансового агентства о прекращении субсидирования предпринимателей, за исключением пункта 106 настоящих Правил субсидирования при финансировании исламскими банками.
115. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения финансирования предпринимателем по договору финансирования/договору исламского лизинга перед исламским банком/исламской лизинговой компанией. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем финансирования исламскому банку/исламской лизинговой компании;
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) расторжения договора субсидирования по инициативе предпринимателя.
116. В случае прекращения субсидирования, исламский банк/исламская лизинговая компания вправе по действующему финансированию установить предпринимателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе наценку на товар/часть арендного платежа, составляющую доход исламского банка/исламской лизинговой компании, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия).
117. В случае частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателем, исламский банк/исламская лизинговая компания уведомляет финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию в течение 2 (двух) рабочих дней.
В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения предпринимателем основного долга, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
Одновременно, в случае частичного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателя, исламский банк/исламская лизинговая компания, при заключении дополнительного соглашения к договору финансирования/договору исламского лизинга, направляет финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору финансирования/договору исламского лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей.

113. Кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі оларға тоқтата тұру кезеңінде төленбеген субсидияларды төлейді. Осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларының 109-тармағының 4) немесе 5) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша субсидиялар тоқтатылған жағдайда кәсіпкердің мерзімін өткізіп алу күнінен бастап төленуге жататын субсидиялар төленеді.
114. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі тиісті хатпен кәсіпкерге ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарламаны жібереді, онда субсидиялау шартын бұзу күні мен бұзу себебін көрсетеді.
Осы Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларының 106-тармағын қоспағанда, кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімі бар қаржыландыру қайта бастауға жатпайды.
115. Субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал:
1) кәсіпкер ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы қаржыландыру шарты/исламдық лизингтік шарт бойынша қаржыландыруды толық өтеген. Кәсіпкер ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға қаржыландыруды толық өтеген күн субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады;
2) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған;
3) субсидиялау шарты кәсіпкердің бастамасы бойынша бұзылған жағдайларда субсидиялау шарты бұзылды деп танылады.
116. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге бұрын қолданылған қаржыландыру талаптарын (оның ішінде ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының/жалдау ақысының бір бөлігін, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді және басқа да шарттар) қолданыстағы қаржыландыру шарты бойынша белгілеуге құқығы бар.
117. Кәсіпкер қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын/жалдау ақысының сомасын мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын/жалдау ақысы сомасын мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеу фактісі туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Кәсіпкер негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Бір мезгілде кәсіпкер қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын/жалдау ақысы сомасын ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржыландыру шартына/исламдық лизингтік шартына қосымша келісім жасау кезінде қаржы агенттігіне төлемдерді өтеу кестесін өзгертіп субсидиялау шартына жасалған тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, қаржыландыру шартына/исламдық лизингтік шартына қосымша келісімнің көшірмесін жолдайды.

118. В случае прекращения субсидирования части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателя, исламский банк/исламская лизинговая компания в течение 7 (семи) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов финансовому агентству.
При этом исламский банк/исламская лизинговая компания в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
119. По финансированию предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, исламский банк/исламская лизинговая компания представляет финансовому агентству документы, с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования финансирования.
Глава 9. Мониторинг Программы
120. Мониторинг реализации Программы осуществляется финансовым агентством на основе Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утверждаемых уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования нового кредита предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, предоставляемых исламским банком/исламской лизинговой компанией;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, предоставляемых исламским банком/исламской лизинговой компанией;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору исламского лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Программы и (или) решению финансового агентства.
121. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство вправе запрашивать у предпринимателя и исламского банка/исламской лизинговой компании все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
122. Составленный финансовым агентством мониторинговый отчет согласовывается и визируется исламским банком/исламской лизинговой компанией, предпринимателем в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с даты получения мониторингового отчета.
123. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентством.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа,
составляющего доход
исламских банков,
при финансировании
исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
от _______________
Заявление
С целью участия в Государственной программе поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа) в рамках:
(направление необходимо отметить галочкой)
Первого направления "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов"
Второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности"
Третьего направления "Снижение валютных рисков предпринимателей"
и получения государственной поддержки в форме субсидирования части ставки
вознаграждения по финансированию, выданному на основании Договора _________________
№ _________ от ______________ г., на следующих условиях:
Целевое назначение финансирования
Сумма финансирования
Наценка на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/часть арендного платежа, составляющая доход исламских банков/исламских лизинговых компаний
Валюта финансирования
Срок финансирования
Прошу Вас рассмотреть возможность понижения номинальной (наценки на товар по
операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа,
составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний) по
финансированию до уровня, позволяющего принять участие в Программе в случае
одобрения субсидирования.
__________ ________________________________________________
(подпись)       Дата (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа,
составляющего доход исламских
банков, при финансировании
исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Куда: финансовое агентство _____________________________________
От кого _____________________ (далее – СП)______________________
Заявление-анкета №_______________
В соответствии с Правилами субсидирования части наценки на товар/части арендного
платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании при
финансировании исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в рамках
_____________ направления "______________________" Государственной программы
поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее - Правила по
исламскому финансированию) прошу Вас инициировать вынесение вопроса на рассмотрение
Регионального координационного совета по_____________________, о субсидировании
части наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/
части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых
компаний по финансированию, в рамках Государственной программы поддержки и развития
бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", согласно нижеследующего:

118. Кәсіпкерді қаржыландыру бойынша ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін/ жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкерді қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасы/жалдау ақысы сомасы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания өзара есеп айырысуды салыстырып қарау актісін қаржы агенттігіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұл ретте ислам банкі/исламдық лизингтік компания салыстырып қарау актісінде субсидиялардың нақты есептен шығарылған сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомалары мен күндерін көрсетеді.
119. Нысаналы мақсатта пайдаланылмағаны анықталған кәсіпкерді қаржыландыру бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, құжаттарды қаржы агенттігіне ұсынады.
9-тарау. Бағдарламаның мониторингі
120. Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларының негізінде қаржы агенттігі жүзеге асырады.
Қаржы агенттігінің функцияларына:
1) ислам банкі/исламдық лизингтік компания ұсынатын деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитті мақсатты пайдаланылуын мониторингілеу;
2) ислам банкі/исламдық лизингтік компания ұсынатын деректердің негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеу;
3) жобаның іске асырылуын (исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалану) мониторингілеу;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Бағдарламаның талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігі тұрғысынан мониторингілеу жатады.
121. Мониторингілеу функциясын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден және ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан барлық қажетті, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияны құрайтын құжаттар мен ақпаратты сұратуға, кәсіпорын орналасқан жерге барып, жобаның іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асыруға құқылы.
122. Қаржы агенттігі жасаған мониторингтік есеп ислам банкімен/исламдық лизингтік компаниямен, кәсіпкермен мониторингтік есепті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келісіледі және бұрыштама қойылады.
123. Мониторингілеу тәртібі мен мерзімін, сондай-ақ есептілік нысанын қаржы агенттігі белгілейді.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландыруы кезінде ислам
банктерінің кірісін құрайтын
тауарға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалдау ақысының
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Кімнен______________________
Өтініш
Мына:
"Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты
"Экономиканың басым секторларында және өңдеу өнеркәсібі салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызметті салалық қолдау" екінші бағыты
"Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағыты
шеңберінде (қажетті бағытты белгілеңіз) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) қатысу мақсатында және __________ жөніндегі _________ жылғы _____________№ _________ шарттың негізінде берілген қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау нысанында мынадай шарттармен мемлекеттік қолдау алу мақсатында:
Қаржыландырудың нысаналы мақсаты
Қаржыландыру сомасы
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасы/ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын жалдау ақысының бір бөлігі
Қаржыландыру валютасы
Қаржыландыру мерзімі
Субсидиялау мақұлданған жағдайда қаржыландыру бойынша номиналдық (кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын жалдау ақысының бір бөлігін) Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін деңгейге дейін төмендету мүмкіндігін қарауды сұраймын.
__________________ _____________________________________________
(қолы) Күні (Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде субъектілерін ислам
банктері қаржыландыруы кезінде
ислам банктерінің кірісін
құрайтын тауарларға үстеме
бағаның бір бөлігін және жалдау
ақысының бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Кімге: ________________________________________________ қаржы агенттігі
Кімнен:_______________________(бұдан әрі – КС)___________________
№ __________ Өтініш-сауалнама
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының "_______________" бағыты шеңберінде ислам банктері/исламдық лизингтік компания қаржыландыруы кезінде ислам банкінің/ исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін/жалдау ақысы төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Исламдық қаржыландыру қағидалары) сәйкес төменде жазылғандарға сәйкес "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде қаржыландыру бойынша кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені ________________ өңірлік үйлестіру кеңесінің қарауына шығаруға бастамашылық етуіңізді сұраймын:

1. Направления Программы (направление отметить галочкой)
Первое направление "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов"
Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности"
Третье направление "Снижение валютных рисков предпринимателей"
2. Сведения об открытии кредитной линии/предоставлении банковского займа
Наименование Банка
Целевое назначение финансирования
Сумма финансирования, тенге
Наценка на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/часть арендного платежа, составляющая доход исламских банков/исламских лизинговых компаний, тенге
Валюта финансирования
Срок финансирования
Собственное участие*
*Предприниматель по кредитам свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в
реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого
имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на
уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. В случае предоставления
обеспечения исполнения обязательств по кредиту движимым/недвижимым имуществом,
непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не
рассматривается как собственное участие в проекте.
При этом по кредитам, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное
участие в реализации проекта не требуется.
3. Прогнозное освоения кредитных средств
Сумма (ДБЗ/Транш), тенге
Месяц. Год
4. Сведения об участнике
Наименование СП
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/перерегистрации и № свидетельства о государственной регистрации/ перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
5. Руководство
Первый руководитель
Ф. И. О. (при его наличии)
Должность
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Главный бухгалтер
Ф. И. О. (при его наличии)
Тел. раб/дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Контактное лицо
(Ф. И. О. (при его наличии), должность, телефон)
6. Собственники
(учредитель, участники, для акционерного общества - акционеры, владеющие 5 % и
более процентов акций)
Наименование/Ф. И. О. (при его наличии )
%
Реквизиты
7. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД)
Подотрасль (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот, тенге
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
из них женщин:
________________________________
________________________________
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест

1. Бағдарламаның бағыттары (бағытты белгілеңіз)
"Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты
"Экономиканың басым секторларында және өңдеу өнеркәсібі салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді салалық қолдау" екінші бағыты
"Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағыты
2. Кредиттік желі ашу/банктік қарыз ұсыну туралы мәлімет
Банктің атауы
Қаржыландырудың нысаналы мақсаты
Қаржыландыру сомасы, теңге
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасы/ ислам банктерінің/
исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын жалдау ақысының бір бөлігі
Қаржыландыру валютасы
Қаржыландыру мерзімі
Өзінің қатысуы*
*180 млн. теңгеден жоғары кредиттер бойынша кәсіпкер жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-нан төмен емес деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
3. Кредиттік қаражатты болжамды игеру
Сомасы (БҚШ/Транш), теңге
Айы. Жылы
4. Қатысушы туралы мәліметтер
КС-нің атауы
Құрылтайшы(-лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Іс жүзіндегі мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні және мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлігінің №
Қызметінің түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
Жұмыс тәжірибесі
5. Басшылық
Бірінші басшы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Лауазымы
Жұмыс/үй тел.
Туған жері және жылы
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұрғылықты жері (іс жүзіндегі)
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Бас бухгалтер
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы және жері
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұрғылықты жері (іс жүзіндегі)
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Байланыс жасайтын тұлға
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы, телефоны)
6. Меншік иелері (құрылтайшы, қатысушылар, акционерлік қоғам үшін – акцияларының 5 % және одан көп пайызына иелік ететін акционерлер)
Атауы/Т.А.Ә. (болған жағдайда)
%
Деректемелері
7. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Саласы (ЭҚЖС-ге сәйкес)
Ішкі саласы (ЭҚЖС-ге сәйкес)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
Жылдық айналымы, теңге
Соңғы есептік күндегі пайда немесе шығын
Қызметкерлердің нақты саны, оның ішінде әйелдердің саны
_____________________________
_____________________________
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Жобаның іске асырылатын жері (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны

8. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех
обслуживающих банках):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Кредитная история/история финансирования
Указываются все банковские ссуды/лизинговые сделки, использовавшиеся в процессе
работы СП, как погашенные, так и непогашенные в настоящее время.
Кредитор/ Лизингодатель
Сумма, тенге
Дата выдачи
Условия погашения вознаграждения/прибыли банка
Условия погашения основного долга/финансирования
Срок погашения по договору банковского займа/договору финансирования
Дата фактического погашения
1.
2.
10. Информация о действующих кредитах/финансированиях
Дата и курс валюты:____/____.
Банк/ Лизинговая компания
Реквизиты договора банковского займа/ договора финансирования (№, дата)
Ставка вознаграждения/ прибыль банка
Валюта кредита/ финансирования
Сумма кредита/ финансирования, тенге
Остаток задолженности по основному долгу на указанную дату, тенге
Дата окончания срока кредита/ финансирования
Цель кредита/ финансирования (краткое описание)
1
2
11. Информация об участии в других государственных программах и применяемых в отношении СП мерах государственной поддержки
№ п/п
Наименование государственной программы/меры государственной поддержки
Наименование государственного института развития
Дополнительная информация
1
2
12. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или
предоставляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением, либо по
запросу финансового агентства являются достоверными и полностью соответствуют
действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуется
незамедлительно уведомить финансового агентства.
2. Обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового
агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую
тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений
и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за предоставление ложных,
неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики
Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция Предпринимателя
позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и
информации настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут
выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом
финансовое агентство вправе не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем,
что:

8. Банктік шоттары туралы ақпарат
Банктік деректемелер (барлық қызмет көрсетуші банктердегі барлық ағымдағы және жинақ шоттарды көрсетіңіз):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Кредиттік тарих/қаржыландыру тарихы
ЖКС-тің жұмыс істеу процесінде пайдаланылған, қазіргі уақытта өтелген, сол сияқты өтелмеген барлық банктік несиелері/лизингтік мәмілелері көрсетіледі.
Кредитор/лизинг беруші
Сомасы, т еңге
Берілген күні
Сыйақыны/банктің пайдасын өтеу шарттары
Негізгі борышты/қаржыландыруды өтеу талаптары
Банк қарызы шарты/қаржыландыру шарты бойынша өтеу мерзімі
Іс жүзінде өтелген күні
1.
2.
10. Қазіргі кредиттер/қаржыландырулар туралы ақпарат
Күні және валюта бағамы: _______/________.
Банк/Лизингтік компания
Банк қарызы шартының/қаржыландыру шарты
ның деректемелері (№, күні)
Сыйақы мөлшерлемесі/банктің пайдасы
Кредит қаржыландыру валютасы
Кредит/қаржыландыру сомасы. теңге
Көрсетілген күнге негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы, теңге
Кредит/қаржыландыру мерзімінің аяқталу күні
Кредиттің/қаржыландырудың мақсаты (қысқаша сипаттамасы)
1
2
11. ЖКС-тің басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы және оған қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік бағдарламаның/мемлекеттік қолдау шарасының атауы
Мемлекеттік даму институтының атауы
Қосымша ақпарат
1
2
12. Кепілдіктер және келісімдер
Кәсіпкер қаржы агенттігіне төмендегіні мәлімдейді және оған кепілдік береді:
1. Осы өтінішпен бірге не қаржы агенттігінің сұратуы бойынша қаржы агенттігіне берілетін (берілген) немесе табысталатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама дұрыс әрі төменде көрсетілген күнгі шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, қаржы агенттігіне дереу хабарлауға міндеттенеді.
2. Қаржы агенттігінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпиясы бар кез келген ақпарат пен құжаттарды беруге және жария етуге міндеттенеді.
3. Қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе шынайы емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.
5. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс емес екені анықталған жағдайда, көрсетілген деректердің дұрыс емес екенін растайтын мәліметтер анықталған уақытта осы өтініштің кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкіндігімен келісемін, бұл ретте қаржы агенттігі өтінішті кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы.
Осы өтініш арқылы кәсіпкер қаржы агенттігіне төмендегілермен келісетінін растайды:

1. Финансовое агентство вправе предоставлять указанные в настоящем заявлении
сведения, информацию и предоставленные предпринимателем документы заинтересованным
третьим лицам с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные
финансовым агентством документы предоставлены исключительно для субсидирования в
рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта
бизнеса-2020".
3. Финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой
предпринимателем о себе информации. Документы, предоставленные предпринимателем, и
оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если субсидирование не
будет предоставлено.
4. Принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также
возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения
субсидирования документов и т.п.) не являются обязательством финансового агентства
предоставить субсидирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
5. Подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен
и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не будет.
______________________________________________________________
13. Приложения
(документы, предусмотренные по ____________ направлению)
___________________________________________________________________
(Ф. И. О. (при его наличии))
________________________________
(подпись) Дата
Приложение 3
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа,
составляющего доход исламских
банков, при финансировании
исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
"___" ____________ 20___г.             СП "________________"
Копия: АО (БВУ)/ТОО (ЛК) "___________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" сообщает, что проект СП
"_______________" был рассмотрен и одобрен "___" _________ 20___ года на заседании
уполномоченного органа финансового агентства в рамках _________ направления
Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
по вопросу субсидирования ставки вознаграждения.
Директор РФ _______________
Приложение 4
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа,
составляющего доход исламских
банков, при финансировании
исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
"___" ____________ 20___г.             СП "________________"
Копия: АО (БВУ)/ТОО (ЛК) "___________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" рассмотрев проект СП
"_______________" по вопросу субсидирования ставки вознаграждения на очередном
заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках _________ направления
Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
принял решение:

1. Қаржы агенттігі тексеру және қарау мақсатында осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер берген құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға беруге құқылы.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде субсидиялау үшін ғана беріледі.
3. Қаржы агенттігі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады. Ал кәсіпкер берген құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау берілмеген жағдайдың өзінде де қаржы агенттігінде сақталады.
4. Қаржы агенттігі осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидиялауды алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.б.) қаржы агенттігінің субсидиялауды беру немесе кәсіпкер шеккен шығындарын өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін растайды, кейіннен қаржы агенттігіне талап-арызы болмайды.
____________________________________________________________________
13. Қосымшалар
(________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы) Күні
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландыруы кезінде ислам
банктерінің кірісін құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалдау ақысының
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
нысан
"___" ____________ 20 ___ ж. "________________" КС
Көшірмесі: AҚ (ЕДБ)/ЖШС (ЖК) "___________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша "_______________ " КС жобасын "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының _________ бағытының шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысында қарағанын және " ___ "_________ 20__ж. мақұлдағанын хабарлайды.
ӨФ директоры_______________
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландыруы кезінде ислам
банктерінің кірісін құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалдау ақысының
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
нысан
"___" ____________ 20___ж.      "________________" КС
Көшірмесі: AҚ (ЕДБ)/ЖШС (ЖК) "___________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының _________ бағытының шеңберінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі бойынша "_______________" КС жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органының кезекті отырысында қарап, мынадай шешім қабылдады:

1. Отказать _____________________ (причина отклонения).
2. Рекомендовать _____________________ .
Директор РФ _________________
Приложение 5
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа,
составляющего доход исламских
банков, при финансировании
исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Отчет о субсидировании за период с _____________ по____________г.
Наименование исламского банка/исламской лизинговой компании
Наименование исламского банка/исламской лизинговой компании
Наименование СП
IBAN код*
БИН
Номер договора финансирования (транша)
1
2
3
4
5
6
Дата договора финансирования (транша)
Сумма финансирования (транша), тенге
Ставка наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/ части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
7
8
9
10
11
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, списанная за период, тенге
Количество дней просроченных платежей по финансированию
Детализация целевого использования
12
13
14
15
Должностное лицо __________________________________________________
Ф.И.О. (отчество, при его наличии) М.П. (подпись)
Ответственный работник ____________________________________________
Ф.И.О. (отчество, при его наличии) (подпись)
Примечание:
* - уникальный код идентификации договора субсидирования, генерируемый учетной
системой исламского банка/исламской лизинговой компании.
Приложение 6
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа,
составляющего доход исламских
банков, при финансировании
исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Отчет о субсидировании региональному координатору
программы/уполномоченному органу за период с __________ по_________
Наименование исламского банка/исламской лизинговой компании
Место обращения СП
Наименование СП
Номер договора финансирования (транша)
Дата договора финансирования (транша)
Сумма финансирования (транша), тенге
1
2
3
4
5
6
Ставка наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, списанная за период, тенге
7
8
9
10
11
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Правила подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020

1. _____________________ бас тарту (бас тарту себебі).
2. _____________________ ұсыну.
ӨФ директоры _________________
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландыруы кезінде ислам
банктерінің кірісін құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалдау ақысының
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
нысан
______________бастап______________ж. дейінгі кезеңде субсидиялау туралы есеп
Ислам банкінің/ исламдық лизингтік компанияның атауы
Ислам банкінің/ исламдық лизингтік компанияның атауы
ЖКС атауы
IBAN коды*
БСН
Қаржыландыру шартының (транш) нөмірі
1
2
3
4
5
6
Қаржыландыру күні (транш)
Қаржыландыру сомасы (транш), теңге
Ислам банкінің/ исламдық лизингтік компания кірісін құрайтын жалдау ақысының бөлігін/ кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауарларға қосылған бағаның мөлшерлемесі (транш)
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
7
8
9
10
11
Кезең ішінде қаржылық агенттік аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезең
ішінде есептен шығарылған субсидиялар сомасы, теңге
Қаржыландыру бойынша мерзімі өткен төлем күндерінің саны
Мақсатты пайдалануды
нақтылау
12
13
14
15
Лауазымды тұлға________________________________________________
Т.А.Ә.(әкесінің аты, болған жағдайда)
М.О. (қолы)
Жауапты жұмыскер______________________________________________
Т.А.Ә.(әкесінің аты, болған жағдайда)
(қолы)
Ескертпе:
* - ислам банкі/исламдық лизингтік компанияның есептік жүйесі шығаратын субсидиялау шартының бірегей сәйкестендіру коды.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландыруы кезінде ислам
банктерінің кірісін құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалдау ақысының
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін/уәкілетті органды ____________жылдан бастап ____________ жылды қоса алғандағы кезеңде субсидиялау туралы есеп
Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның атауы
КС өтініш берген жер
КС атауы
Қаржылан
дыру шартының (транштың) нөмірі
Қаржыландыру шартының (транштың) күні
Қаржылан
дырудың (транштың) сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың қосылған бағасының/ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын жалдау ақысының бір бөлігінің (транштың) мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялардың сомасы, теңге
Кезең ішінде есептен шығарылған субсидиялардың сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жеткізу қағидалары

Сноска. Постановление дополнено Правилами в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Правила подведения инфраструктуры) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм подведения недостающей инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон.
2. Подведение производственной (индустриальной) инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа).
3. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры заключается в подведении недостающей инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства, направленным на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
4. Выделение средств на развитие инфраструктуры проектов малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
5. Средства, предусмотренные для подведения недостающей инфраструктуры, перечисляются целевыми трансфертами нижестоящим бюджетам на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденным в установленном порядке.
6. Финансирование меры поддержки в форме подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов, а также средств Национального фонда Республики Казахстан. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, допускается использование резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
Глава 2. Термины и определения
7. В настоящих Правилах подведения инфраструктуры используются следующие термины и определения:
1) бюджетный процесс – регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность государственных органов по планированию, рассмотрению, утверждению, исполнению, уточнению и корректировке бюджета, ведению бухгалтерского учета и финансовой отчетности, бюджетного учета и бюджетной отчетности, государственному аудиту и финансовому контролю, бюджетному мониторингу и оценке результатов;

Ескерту. Қаулы қағидамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жеткізудің қағидалары (бұдан әрі – Инфрақұрылымды жеткізу қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді әрі шағын және орта кәсіпкерлік және индустриялық аймақтардың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу шарты мен тетігін айқындайды.
2. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды шағын және орта кәсіпкерлік пен индустриялық аймақтардың жобаларына жеткізу "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту – жаңа өндіріс құруға, жұмыс істеп тұрған өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жекелеген жобалар үшін дербес (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтар құру шеңберінде шағын және орта кәсіпкерліктің жетіспейтін инфрақұрылымын жеткізу болып табылады.
4. Шағын және орта кәсiпкерлік және индустриялық аймақтар жобаларының инфрақұрылымын дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуге көзделген қаражат белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаның жеке қаржыландыру жоспарының негізінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттермен беріледі.
6. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жеткізу нысанында қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалануға жол беріледі.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
7. Осы Инфрақұрылымды жеткізу қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) бюджеттік процесс – бюджетті жоспарлау, қарау, бекіту, атқару, нақтылау және түзету, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізу, бюджеттік есеп және бюджеттік есептілік, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, бюджеттік мониторингілеу және нәтижелерді бағалау бойынша Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасымен регламенттелетін мемлекеттік органдардың қызметі;

2) администратор местных бюджетных программ – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
3) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание, внедрение и развитие информационных систем, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
4) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов, а также создания, внедрения и развития информационных систем с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;
5) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения по целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставной капитал юридических лиц;
6) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, прямых и конечных результатов, характеризующая деятельность государственного органа по реализации стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетных программ;
7) сметная стоимость строительства (далее – сметная стоимость) – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
8) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
9) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
10) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;

2) жергiлiктi бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкiмi айқындаған бюджеттiк бағдарламалардың нәтижелерiн жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты жергiлiктi атқарушы органның құрылымдық бөлiмшесi;
3) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – объектілерді жаңадан құруға не қолданыстағы объектілерді реконструкциялауға, сондай-ақ белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджеттік бағдарлама әкімшісі тікелей бюджет қаражаты есебінен іске асыратын ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға бағытталған аяқталған сипаттағы іс-шаралар жиынтығы;
4) бюджеттік инвестициялық жобаларды мониторингілеу – бюджет қаражаты бөлінген сәттен бастап пайдалануға беру сәтіне дейін жаңа объектілер (салу) құру, қолданыстағы объектілерді реконструкциялау барысы туралы ақпаратты тұрақты және жүйелі жинау және талдау бойынша іс-шаралар кешені;
5) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салу орындылығы, негізділігі және нәтижелерін бағалау жөніндегі мәліметтерді қамтитын құжат;
6) нəтижелер көрсеткіштері – стратегиялық жоспарды, аумақтарды дамыту бағдарламасын және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі мемлекеттік орган қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлар тікелей жəне түпкілікті нəтижелер жиынтығы;
7) құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі – сметалық құн) – сомасы жобалық материалдар мен сметалық-нормативтік база негізінде анықталатын объект салуды жүзеге асыру үшін қажетті ақша;
8) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және басқа шешімдер туралы мәліметтерді қамтитын құжат, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындаумен пайдалар мен шығындарды экономикалық талдау негізінде жүргізілетін бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырылуы мен тиімділігін зерттеу нәтижелері;
9) түпкiлiктi нәтиже – мемлекеттiк орган қызметiнiң тікелей нәтижелерiне қол жеткiзуге негізделген стратегиялық жоспардың, аумақтарды дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттiк бағдарламаның мақсатын санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші;
10) тікелей нәтиже – көзделген бюджет қаражаты шегінде ұсынылатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің және көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу осы функцияларды жүзеге асыратын ұйымның қызметіне, өкілеттіктеріне немесе қызметтер көрсетуге байланысты;

11) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
12) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, городов республиканского значения);
13) незавершенное строительство – объект строительства, не принятый в установленном порядке заказчиком для ввода в эксплуатацию и не используемый по назначению (проживание, оказание услуг, выпуск продукции, получение прибыли и другие виды эксплуатации);
14) проект строительства (строительный проект) – проектная (проектно-сметная) документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
15) инженерная инфраструктура – совокупность предприятий (организаций), объектов (зданий и сооружений), коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающая нормальные условия для жизнедеятельности людей, а также устойчивого функционирования производства или обращения товаров и услуг;
16) акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации;
17) торговые объекты современного формата – стационарные торговые объекты с торговой площадью не менее 500 квадратных метров, со специализированным или смешанным ассортиментом товаров от одной тысячи и более наименований (единиц), функционирующие по методу самообслуживания в сочетании с методом традиционного обслуживания, а также оказанием дополнительных услуг торговли, наличием оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, высокой производительностью труда и продажи с квадратного метра торговой площади, предусматривающие наличие площадки для стоянки автотранспортных средств в пределах границ территории;
18) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;

11) кәсіпкер – Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
12) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) әкімі анықтайтын облыстық деңгейде (астана, республикалық маңызы бар қалалар) Бағдарламаны іске асыруға жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
13) аяқталмаған құрылыс – тапсырыс берушінің пайдалануға беру үшін белгіленген тәртіппен қабылданбаған және оның мақсатсыз (тұру, қызмет көрсету, өнім шығару, пайда табу және өзге де пайдалану түрлері) пайдаланылатын құрылыс объектісі;
14) құрылыс жобасы (құрылыс жобасы) – көлемді жоспарлау, конструктивті, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау, экономикалық және басқа да шешімдерді қамтитын жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру және жүргізу, аумақты инженерлік дайындау, абаттандыру үшін сметалық есептеулер. Құрылыс жобаларына сондай-ақ аяқталмаған объектілердің құрылысын консервациялау жобалары және өз ресурстары таусылған объектілерді кейіннен кәдеге жарату;
15) инженерлік инфрақұрылым – халықтың тіршілік әрекетіне, сондай-ақ өндірістің тұрақты жұмыс істеуіне немесе тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің айналымына қалыпты жағдай жасайтын кәсіпорындардың (ұйымдардың), объектілердің (ғимараттар мен құрылыстардың), коммуникациялар мен инженерлік және қамтамасыз ету желілерінің жиынтығы;
16) объектiнi пайдалануға қабылдау актiсi – бекiтiлген жобаға және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес объект құрылысының аяқталуын және объектiнiң пайдалануға толық дайындығын растайтын құжат;
17) заманауи форматтағы сауда объектілері – тауарлардың бір мың немесе одан да көп атауы бар (бірліктерден) мамандандырылған немесе аралас ассортименті бар, дәстүрлі қызмет көрсету әдісімен қатар өзіне-өзі қызмет көрсету әдісімен, сондай-ақ қосымша сауда қызметтерін көрсете отырып, жұмыс істейтін, төлем карталарын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдығы (құрылғысы) бар, жоғары еңбек өнімділігі бар және сату алаңының шаршы метріне сатуы жоғары, аумақ шекарасы шегіндегі автокөлік құралдарының тұрағына арналған алаңның болуын көздейтін кемінде 500 шаршы метр сауда алаңы бар стационарлық сауда объектісі;
18) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдауды алуға арналған өтініш;

19) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия;
20) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
21) местный уполномоченный орган по государственному планированию – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере стратегического, экономического и бюджетного планирования в соответствующей административно-территориальной единице;
22) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
23) индивидуальный план финансирования – основной документ государственного учреждения, который формируется в форме индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов.
Глава 3. Условия подведения недостающей инфраструктуры
8. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется для предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, а также предпринимателей, реализующих проекты в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
9. Выделенные средства направляются на строительство (реконструкцию) следующей инфраструктуры: водоотведение, водоснабжение (бурение скважин для водоснабжения), газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, водопроводы, железнодорожные тупики, железнодорожные подъездные пути, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи, септики, парогазовые установки.
10. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта субъектов малого и среднего предпринимательства, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.

19) электрондық құжаттар топтамасы – өтініш берушінің немесе тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, ол осы құжатты куәландыруға өкілеттігі бар, не Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскері, мемлекеттік қызметті алушының жазбаша келісімі негізінде оның жеке қатысуы кезінде берген төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжаттар;
20) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық іс-шараларды іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және техникалық құжаттың ұйымдық реттелген жиынтығы;
21) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган – тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктегi стратегиялық, экономикалық және бюджеттiк жоспарлау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
22) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджеттiк саясатты әзiрлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңiрлiк даму саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және іске асыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
23) жеке қаржыландыру жоспары – шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары, төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары нысанында қалыптастырылатын мемлекеттік мекеменің негізгі құжаты.
3-тарау. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу шарттары
8. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту экономиканың басым секторларында, өңдеу өнеркәсібінің салаларында және ИИДМБ-да анықталған көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде қызметтерін жүзеге асыратын кәсіпкерлер үшін, сондай-ақ жобаларды моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде салалық шектеулерсіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алусыз жүзеге асыратын кәсіпкерлер үшін жүзеге асырылады.
9. Бөлінген қаражат: су бұру, сумен жабдықтау (сумен жабдықтауға ұңғыма бұрғылау), газдандыру, су таратқыш, бу құбырлары, жылумен жабдықтау, су құбырлары, теміржол тұйықтары, кірме теміржолдар, телефон желілері, кіші электр станциялары, электр беру желілері, септиктер, бу және газ құрылғылары инфрақұрылымын салуға (реконструкциялауға) бағытталған.
10. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу шағын және орта кәсіпкерлік объектілері аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте кәсіпкерлік объектісінің ішкі аумағына инфрақұрылымды жеткізуге қаражат бөлу көзделмейді.

11. Подведение инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан.
12. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется для проектов субъектов малого и среднего предпринимательства, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиций в проект не может быть меньше 200 млн. тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не может быть меньше 50 млн. тенге, при этом максимальная сумма строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 1,8 млрд.тенге.
13. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется для проектов создания или развития индустриальных зон, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиции в проект не может быть меньше 10 млрд. тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не может быть меньше 2 млрд. тенге.
14. Допускается подведение недостающей инфраструктуры к проектам строительства торговых объектов современного формата, отвечающим следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 тысяч кв. метров в городах Астане, Алматы и Шымкенте;
2) с торговой площадью не менее 1 тысяч кв. метров в областях.
15. Подведение инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны, не отвечающим критериям Программы, осуществляется за счет средств местного бюджета. При этом подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны, отвечающим критериям подведения недостающей инфраструктуры, может также осуществляться за счет средств местного бюджета по усмотрению местных исполнительных органов.
16. Подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны осуществляется при софинансировании из местного бюджета в размере не менее 10 % от стоимости строительства.
Местные исполнительные органы при подведении недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны предоставляют участникам Программы не менее 10 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве (реконструкции) по направлениям центров занятости населения.
17. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта субъектов малого и среднего предпринимательства/от стоимости проекта создания или развития индустриальных зон.
18. Строительство (реконструкция) производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

11. Инфрақұрылымды аумақтың шекарасына дейін және индустриялық аймақ ішіне жеткізу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергiлiктi бюджеттен қоса қаржыландыру кезінде республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
12. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу мынадай өлшемшарттарға сай келетін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға салынған инвестициялардың көлемі 200 млн. теңгеден кем болмауы тиіс;
2) инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны 50 млн. теңгеден кем болмайды, бұл ретте инфрақұрылым салудың (реконструкциялаудың) барынша көп сомасы 1,8 млрд.теңгеден аспауы тиіс.
13. Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу мынадай өлшемшарттарға сай келетін индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобалары үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға салынған инвестиция көлемі 10 млрд. теңгеден кем болмауы тиіс;
2) инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны 2 млрд. теңгеден кем болмайды.
14. Мынадай өлшемшарттарға сай келетін заманауи форматтағы сауда объектілерін салу жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуге жол беріледі:
1) Астана, Алматы және Шымкент қалаларында кемінде 3 мың шаршы метр сауда алаңы бар;
2) облыстарда сауда алаңы кемінде 1 мың шаршы метр.
15. Бағдарламаның өлшемшарттарына сай келмейтін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен индустриялық аймақтың жобаларына инфрақұрылым жеткізу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу өлшемшарттарына сай келетін шағын және орта кәсіпкерлік және индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың қалауы бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
16. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің және индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру кезінде жергілікті бюджеттен құрылыс құнының кем дегенде 10 % мөлшерінде жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдар шағын және орта кәсіпкерліктің және индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу кезінде халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша Бағдарламаға қатысушыларға құрылыс (реконструкциялау) кезінде жаңадан құрылатын жұмыс орындарының кемінде 10 %-ын қамтамасыз етеді.
17. Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны шағын және орта кәсіпкерлік жобалары құнының/индустриялық аймақтарды құру және дамыту жобасы құнының 50 %-нан аспауы тиіс.
18. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

19. Финансирование из республиканского бюджета, Национального фонда Республики Казахстан на подведение недостающей инфраструктуры не осуществляется повторно на реализацию БИП, по которым в предыдущем финансовом году не достигнуты прямые результаты и не обеспечено софинансирование из местного бюджета.
20. Не допускается финансирование из республиканского бюджета затрат, связанных с разработкой предпроектной (ТЭО) или проектной (проектно-сметной) документации на строительство (реконструкцию).
Глава 4. Порядок взаимодействия участников Программы для получения недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальным зонам
21. Предприниматель обращается к региональному координатору Программы с заявкой на финансирование недостающей производственной (индустриальной) инфраструктурой по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам подведения инфраструктуры, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры, к которой прилагает следующие документы:
1) бизнес-план;
2) ТЭО проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций;
3) проектно-сметная документация по проекту.
22. Региональный координатор Программы после получения документов в течение 5 (пяти) рабочих дней:
1) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям Программы;
2) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для регионального координационного совета (далее – РКС);
3) вносит на рассмотрение РКС список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
23. В случае установления предпринимателем недостоверности документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия предпринимателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор Программы направляет уведомление предпринимателю с мотивированным ответом об отказе в оказании государственной услуги.
24. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 1 (одного) раз в месяц. Количество членов РКС должно быть не более двенадцати человек, из которых не менее 50 % должны быть представлены предпринимательским сообществом.
Заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум). Решение принимается не менее чем двумя третями от общего числа присутствующих.

19. Республикалық бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаржыландыру жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуге өткен қаржы жылында тікелей нәтижелерге қол жеткізілмеген және жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру қамтамасыз етілмеген БИЖ-ді іске асыру үшін қаржыландырылмайды
20. Республикалық бюджеттен жоба алдындағы (ТЭН) немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеуге байланысты шығындарды қаржыландыруға жол берілмейді.
4-тарау. Индустриялық аймаққа және шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды алу үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі
21. Кәсіпкер Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мына құжаттарды қоса бере отырып, инфрақұрылымды жеткізу немесе жақсарту қажеттігі негіздемесін қамтитын Инфрақұрылымды жеткізу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыруға өтінішпен жүгінеді:
1) бизнес-жоспар;
2) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН-і;
3) жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама.
22. Құжаттарды алғаннан кейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан кәсіпкердің жобасын тексереді;
2) өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
3) ӨҮК қарауына құжаттардың толық топтамасын қоса бере отырып, кәсіпкерлер жобаларының тізімін ұсынады;
4) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, ӨҮК отырысының күнін, уақытын және өткізу орнын анықтайды, ол туралы ӨҮК-тің барлық мүшелерін хабардар етеді.
23. Кәсіпкер құжаттарында және (немесе) оларда қамтылған деректер (мәліметтер) анық болмаған, сондай-ақ кәсіпкердің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, мемлекеттік қызметтерді ұсыну үшін қажетті деректердің, мәліметтердің және ақпараттың сәйкессіздігі, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкессіздігі анықталған жағдайда Бағдарламаның өңiрлiк үйлестiрушiсi мемлекеттiк қызметтi ұсынудан бас тарту туралы дәлелдi жауаппен кәсiпкерге хабарлама жiбередi.
24. ӨҮК отырысы жобаларды қалыптастыру шамасына қарай, бірақ айына кемінде 1 (бір) реттен сиретпей өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны он екі адамнан аспауға тиіс, оның ішінде кемінде 50 % кәсіпкерлер қоғамдастығы болуға тиіс.
ӨҮК отырысы ӨҮК мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан жағдайда өткізіледі. Шешімді қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісі қабылдайды.

25. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям Программы;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства;
3) по результатам обсуждения РКС принимает решение о возможности (или невозможности) финансирования строительства (реконструкции) производственной (индустриальной) инфраструктуры на предмет соответствия Программе.
26. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 3 (трех) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. Срок действия решения РКС составляет 6 (шесть) месяцев с даты его принятия.
27. Региональный координатор Программы с момента оформления протокола РКС направляет уведомление предпринимателю о решении РКС. В случае вынесения РКС отрицательного решения, региональный координатор Программы направляет мотивированный ответ предпринимателю.
28. Региональный координатор Программы в течение 3 (трех) рабочих дней с момента оформления протокола РКС направляет список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов, протокол РКС администратору местных бюджетных программ для принятия мер по дальнейшей реализации БИП.
29. В соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан администратор местных бюджетных программ формирует и направляет бюджетную заявку о необходимости выделения средств:
1) в центральный уполномоченный орган по государственному планированию – по одобренным проектам предпринимателей и проектам создания или развития индустриальной зоны, соответствующим критериям пунктов 12, 13 и 14 настоящих Правил подведения инфраструктуры;
2) в местный уполномоченный орган по государственному планированию – по одобренным проектам предпринимателей, планирующим подведение инфраструктуры за счет средств местного бюджета и предусматривающие софинансирование проектов в размере 10 % от стоимости строительства.
30. Администратор местных бюджетных программ обеспечивает полноту и достоверность информации и расчетов, содержащихся в бюджетной заявке.
31. После поступления бюджетной заявки уполномоченный орган осуществляет следующие мероприятия:
1) в рамках бюджетного процесса рассматривает бюджетную заявку на соответствие условиям Программы и бюджетному законодательству Республики Казахстан;

25. ӨҮК өткізетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) кәсіпкердің және оның іске асыратын жобаларының Бағдарламаның өлшемшарттарына сәйкестігін тексеру;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкерлік жобасы мен қоса беріліп отырған құжаттарды, оның ішінде құрылатын тұрақты жұмыс орындары туралы болжамды ақпаратты, бюджетке салық түсімдерін, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері қорытындысы бойынша өнім өндіру көлемін қарау және талқылау;
3) талқылаудың нәтижелері бойынша, ӨҮК Бағдарламаға сәйкестігі тұрғысынан өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салуды (реконструкциялауды) қаржыландыруға мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
26. ӨҮК шешімі тиісті хаттамамен ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ресімделеді. ӨҮК шешiмiнiң қолданылу мерзiмi оны қабылдаған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
27. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттаманы ресімдеген сәттен бастап ӨҮК-тің шешімі туралы кәсіпкерге хабарлама жібереді. Егер ӨҮК теріс шешім қабылдаған жағдайда, өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге дәлелді жауап жолдайды.
28. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасын ресімдеген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасын қоса бере отырып, кәсіпкерлер жобаларының тізімін, ӨҮК одан әрі іске асыру жөніндегі шараларды қабылдау үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне хаттаманы жолдайды.
29. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаражат бөлу қажеттігі туралы бюджеттік өтінімді қалыптастырады және мыналарға жолдайды:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға – осы Инфрақұрылым жеткізу қағидаларының 12, 13 және 14-тармақтарының өлшемшарттарына сәйкес келетін кәсіпкерлердің субъектілерінің мақұлданған жобалары және индустриялық аймақтарды құру және дамыту жобалары бойынша;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға –жергілікті бюджет қаражаты есебінен инфрақұрылымды жеткізуді жоспарлап отырған және құрылыс құнынан 10 % мөлшерінде жобаларды қоса қаржыландыруды көздейтін кәсіпкерлердің жобалары бойынша.
30. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджеттік өтінімде қамтылған ақпараттар мен есептеулердің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етеді.
31. Бюджеттік өтінім келіп түскеннен кейін уәкілетті орган мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) бюджеттік процестің шеңберінде бюджеттік өтінімнің Бағдарламаның шарттарына және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкестігін қарайды;

2) при необходимости запрашивает у администраторов местных бюджетных программ дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа и принятия решения по отбору БИП;
3) формирует перечень БИП с наличием полного пакета документов;
4) направляет сводную бюджетную заявку для обоснования объемов расходов в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
5) информирует администраторов местных бюджетных программ о возможности (или невозможности) финансирования строительства (реконструкции) производственной (индустриальной) инфраструктуры по итогам рассмотрения и решения бюджетной комиссии.
32. Центральный/местный уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет следующее:
1) рассматривает бюджетные заявки администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития, действующим натуральным нормам и проектам стратегических планов или проектам изменений и дополнений в стратегические планы и проектам бюджетных программ, при этом при рассмотрении бюджетных заявок также используется база данных цен на товары, работы, услуги, установленная законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе.
При несоответствии бюджетной заявки требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан по ее составлению и представлению центральный/местный уполномоченный орган по государственному планированию обязан возвратить ее администратору бюджетной программы без рассмотрения;
2) по итогам рассмотрения материалов формирует заключения по бюджетным заявкам и проектам бюджетных программ и направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
3) уведомляет уполномоченный орган/администраторов местных бюджетных программ о решении бюджетной комиссии;
4) разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан/местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете/реализации решения маслихата о местном бюджете.
33. Постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете принимается в течение 7 (семи) календарных дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете.

2) қажет болған жағдайда жергілікті бюджет бағдарламаларының әкімшіліктерінен БИЖ-ді іріктеу бойынша неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды талап етеді;
3) құжаттардың толық топтамасымен БИЖ тізімін қалыптастырады;
4) шығындар көлемін негіздеу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жиынтық бюджеттік өтінім жібереді;
5) жергілікті бюджет бағдарламаларының әкімшілеріне бюджеттік комиссияның қарап, шығарған шешімі бойынша өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салудың (реконструкциялаудың) мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы хабарлайды.
32. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық/жергілікті уәкілетті орган мыналарды жүзеге асырады:
1) бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін олардың Қазақстан Республикасының бюджеттік және өзге де заңнамаларына, әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, қолданыстағы табиғи нормалар мен стратегиялық жоспарлардың жобаларына немесе бюджеттік бағдарламалардың стратегиялық жоспарлары мен жобаларына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобаларына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, бұл ретте бюджеттік өтінімдерді қарау кезінде сондай-ақ әрбiр бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың түрлерiн есептеу кезінде басшылыққа алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған бағалардың дерекқорын пайдаланылады.
Бюджеттік өтінім Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, оны жасап, ұсынатын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жөніндегі орталық уәкілетті орган/жергілікті уәкілетті орган оны бюджеттік бағдарлама әкімшісіне қараусыз қайтаруға міндетті;
2) материалдарды қараудың нәтижесінде бюджеттік өтінімдер мен бюджеттік бағдарламалар бойынша қорытындылар қалыптастырып, оларды тиісті бюджеттік комиссияға жібереді;
3) уәкілетті органды/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін бюджеттік комиссияның шешімі туралы хабардар етеді;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің/жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджет туралы заңның іске асырылуы туралы/жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы жобаларын әзірлейді.
33. Республикалық бюджет туралы заңның орындалуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде қабылданады.

34. Постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации решения маслихата о местном бюджете принимается в течение четырнадцати календарных дней после утверждения маслихатом местного бюджета.
35. В соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, стратегическими планами государственных органов, бюджетными программами, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ, Государственной бюджетной классификацией Республики Казахстан, Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, разрабатываются индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
36. Финансирование меры поддержки в форме подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры к объектам субъектов предпринимательства и индустриальным зонам осуществляется через перечисление целевых трансфертов администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
Глава 5. Порядок взаимодействия участников Программы для получения недостающей инфраструктуры к проектам по созданию или развитию индустриальных зон
37. Региональный координатор Программы разрабатывает проект создания или развития индустриальной зоны и направляет его на рассмотрение РКС.
РКС, в случае соответствия проекта критериям Программы, а также региональной специализации, определенной ГПИИР, возможностям местного предпринимательства, выносит положительное решение.
38. Региональный координатор Программы после получения положительного решения РКС направляет проект создания или развития индустриальной зоны с приложением полного пакета документов в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан на рассмотрение уполномоченному органу и уполномоченному органу в сфере индустриально-инновационного развития.
39. Уполномоченный орган в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (одного) месяца с момента поступления заявки направляет в уполномоченный орган заключение на соответствие проекта создания или развития индустриальной зоны условиям ГПИИР. В случае непредставления уполномоченным органом в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (одного) месяца заключения, оно считается выданным с положительным решением.

34. Жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның шешімі (аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округ әкімінің шешімі) мәслихат жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін күнтізбелік он төрт күн ішінде қабылданады.
35. Республикалық бюджет туралы заңға және мәслихаттардың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімдеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округ әкімінің шешімдеріне, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдеріне, Қазақстан Республиканың мемлекеттік бюджеттік сыныптамасына, Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің қаржыландыру жоспарлары, төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары әзірленеді.
36. Кәсіпкерлік субъектілерінің объектілері мен индустриялық аймақтарға өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жеткізу түріндегі қолдау шараларын қаржыландыру белгіленген тәртіппен бекітілген, төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер аударуы арқылы жүзеге асырылады.
5-тарау. Индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды алу үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі
37. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын әзірлейді және оны ӨҮК қарауына жібереді.
Жоба Бағдарламаның өлшемшарттарына, сондай-ақ ИИДМБ-да айқындалған өңірлік мамандануға, жергілікті кәсіпкерліктің мүмкіндіктеріне сәйкес келген жағдайда ӨҮК оң шешім шығарады.
38. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК-нің оң шешімін алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес құжаттардың толық топтамасын қоса бере отырып, индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын уәкілетті органның және индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қарауына жібереді.
39. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган өтінім келіп түскен кезден бастап 1 (бір) ай ішінде уәкілетті органға индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасының ИИДМБ шарттарына сәйкестігі туралы қорытындыны жібереді. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган 1 (бір) ай ішінде қорытынды бермеген жағдайда, ол оң шешіммен берілді деп саналады.

40. Региональные координаторы Программы представляют бюджетную заявку на подведение недостающей инфраструктуры в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства.
41. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом заключения уполномоченного органа в сфере индустриально-инновационного развития с момента поступления заявки рассматривает проект по созданию или развитию индустриальных зон в порядке, регламентированном главой 4 настоящих Правил подведения инфраструктуры.
Глава 6. Порядок подачи предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронного правительства"
42. Подача заявки на финансирование недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры может осуществляться в электронном виде посредством информационной системы.
43. Для получения финансирования на подведение недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры субъект малого и среднего предпринимательства посредством веб-портала "электронное правительство" заполняет электронную заявку, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам подведения инфраструктуры и прикрепляет электронный пакет документов:
1) ТЭО проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций;
2) проектно-сметную документацию по проекту.
44. Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта, определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
45. В случае предоставления предпринимателем не полного пакета документов информационная система отказывает в регистрации его заявки.
46. После регистрации электронной заявки предпринимателя посредством информационной системы, осуществляются следующие действия:
1) проверка полноты документов;
2) направление зарегистрированной заявки на рассмотрение региональному координатору Программы на полноту и соответствие условиям Программы;

40. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуге арналған бюджеттік өтінімді, оның ішінде құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салықтық түсімдер, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындысы бойынша өнім өндірісінің көлемі туралы болжамды ақпарат береді.
41. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қорытындысын ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган өтінім келіп түскен кезден бастап осы Инфрақұрылымды жеткізу қағидаларының 4-тарауында регламенттелген тәртіппен индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту бойынша жобаларды қарайды.
6-тарау. "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы кәсіпкердің электрондық өтінімді беру тәртібі
42. Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыруға өтінім беру ақпараттық жүйе арқылы электрондық түрде жүзеге асырылуы мүмкін.
43. Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жүргізуге қаржыландыру алу үшін шағын және орта бизнес субъектісі "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Инфрақұрылымды жеткізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық өтінімді толтырады және электрондық құжаттар топтамасын қоса береді:
1) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН-і;
2) жоба бойынша жобалық-сметалық құжаттама.
44. Шағын және орта бизнес субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік және жеке кәсіпкерді тіркеу, субъектінің санаты туралы хабарлама бойынша мәліметтер автоматты түрде "электрондық үкімет" шлюзі жолымен тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы айқындалады.
45. Кәсіпкер құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, ақпараттық жүйе оның өтінімін тіркеуден бас тартады.
46. Кәсіпкер электрондық өтінімді ақпараттық жүйе арқылы тіркегеннен кейін мынадай әрекеттер жүзеге асырылады:
1) құжаттардың толықтығын тексеру;
2) тіркелген өтінімді Бағдарламаның өңiрлiк үйлестiрушiсiне толықтығын және Бағдарламаның шарттарына сәйкестiгiн тексеру үшін жiберу;

3) рассмотрение региональным координатором Программы поступившей заявки предпринимателя.
47. Региональный координатор Программы в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает проект на достоверность данных и соответствие условиям Программы.
48. В случае несоответствия предпринимателя и/или представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор Программы направляет мотивированный отказ предпринимателю в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты регистрации заявки.
49. После завершения рассмотрения поступивших заявок предпринимателей, региональный координатор Программы формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
50. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям Программы;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства;
3) по результатам обсуждения РКС принимает решение о возможности или невозможности финансирования строительства (реконструкции) производственной (индустриальной) инфраструктуры на предмет соответствия Программе.
51. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 3 (трех) рабочих дней с даты проведения заседания РКС.
52. Региональный координатор Программы загружает посредством информационной системы копию протокола РКС и направляет предпринимателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
53. Дальнейшее взаимодействие участников Программы для подведения недостающей инфраструктуры осуществляется в соответствии с порядком, определенными главами 4 и 5 настоящих Правил подведения инфраструктуры.
54. Уведомления о рассмотрении заявки предпринимателя участниками Программы направляются региональным координатором Программы предпринимателю в "личный кабинет".
Глава 7. Мониторинг Программы
55. Мониторинг реализации Программы осуществляется уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ на основе Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утверждаемых уполномоченным органом по предпринимательству.

3) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің кәсіпкерден түскен өтінімді қарауы.
47. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жобаны деректердің анықтығы мен Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
48. Кәсіпкер және/немесе мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінімді тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге дәлелді бас тарту жібереді.
49. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкерлерден алған өтінімдерді қарастыруды аяқтағаннан кейін ӨҮК отырысы күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, өткізу күнін, уақытын және орнын айқындайды, ол туралы ӨҮК-нің барлық мүшелерін хабардар етеді.
50. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың Бағдарламаның өлшемшарттарына сәйкестігін тексеруді;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкерлік жобасы мен қоса берілетін құжаттарды, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын іске асыру қорытындылары бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке салықтық түсімдер, өнім өндіру көлемдері туралы болжамды ақпаратты қарау және талқылау;
3) талқылаудың қорытындысы бойынша, ӨҮК Бағдарламаны орындау үшін өнеркәсіптік (индустриялық) инфрақұрылымды салуды немесе қайта құруды қаржыландыру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
51. ӨҮК-нің шешімі ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді.
52. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ақпараттық жүйе арқылы ӨҮК хаттамасының көшірмесін жүктеп, электронды цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында кәсіпкердің "жеке кабинетіне" жібереді.
53. Бағдарламаға қатысушылардың жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізудегі одан әрі өзара іс-қимылы осы Инфрақұрылымды жеткізу қағидаларының 4 және 5-тарауларында айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
54. Бағдарламаға қатысушылардың кәсіпкердің өтінімін қарауы туралы хабарламаны Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкердің "жеке кабинетіне" жібереді.
7-тарау. Бағдарламаның мониторингі
55. Бағдарламаны іске асыру мониторингісін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларының негізінде жергілікті бюджеттік бағдарламалардың уәкілетті органы/әкімшісі жүзеге асырады.

56. Мониторинг реализации БИП предусматривает:
1) сбор информации о ходе реализации БИП;
2) подготовку отчета о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с бюджетными программами;
3) сбор информации по сумме освоения финансовых средств по БИП.
57. Итогом мониторинга является отчет, содержащий информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и сумм освоения финансовых средств по БИП за отчетный финансовый год, на бумажном и электронном носителях.
58. Годовой мониторинг по республиканским и местным БИП, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие, представляется администраторами республиканских бюджетных программ на государственном и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию, в том числе на электронный портал ежегодно не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств республиканского бюджета;
2) информацию о местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета.
59. Годовой мониторинг о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовой мониторинг реализации БИП в местный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств местного бюджета;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;
3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.
60. Целевые трансферты используются местными исполнительными органами только в соответствии с их целевым назначением, определенным в соответствующих бюджетных программах.
61. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов согласно аудиторскому заключению, принимаемому по результатам государственного аудита, подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, не позднее трех месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита, в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

56. БИЖ іске асыру мониторингі:
1) БИЖ іске асыру барысы туралы ақпарат жинауды;
2) бюджеттік бағдарламаларға сәйкес бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп дайындауды;
3) БИЖ бойынша қаржы қаражатының игерілген сомасы туралы ақпарат жинауды көздейді.
57. Мониторинг қорытындысы есепті қаржы жылы ішінде БИЖ бойынша орындалған жұмыстардың нақты және жоспарлы көлемдері мен қаржы қаражатының игерілген сомасы туралы ақпаратты қамтитын, қағаз және электрондық жеткізгіштердегі есеп болып табылады.
58. Нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын республикалық және жергілікті БИЖ бойынша жылдық мониторингті республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мемлекеттiк жоспарлау жөніндегі орталық уәкiлеттi органға, оның iшiнде электрондық порталға жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірінен кешiктiрмей, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде ұсынады.
Жиынтық ақпарат:
1) республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты;
2) республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері және кредиттер есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ туралы ақпаратты қамтиды.
59. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне ұсынады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері БИЖ іске асырудың жылдық мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
Жиынтық ақпарат:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты;
2) аяқталған және өтпелі жобалар, әзірленетін ЖСҚ саны бойынша ақпаратты;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті қаражатының және облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ тізбесін, қаржыландыру жоспарының сомасы, нақты орындалу, аяқталған жобалар саны, игерілмеген сомалар мен оның себептері туралы ақпаратты қамтиды.
60. Нысаналы трансферттерді жергілікті атқарушы органдар тек тиісті бюджеттік бағдарламаларда белгіленген мақсаттарына сәйкес пайдаланады.
61. Мемлекеттiк аудиттiң нәтижелерi бойынша қабылданған аудиторлық қорытындыға сәйкес нысаналы трансферттердiң нысаналы мақсатында пайдаланылмаған сомалары бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік аудит нәтижелерi бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін үш айдан кешiктiрмей, осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мiндеттi түрде қайтарылуы тиiс.

62. По решению Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского/областного бюджета, за исключением выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области, могут быть использованы (доиспользованы) в следующем финансовом году с соблюдением их целевого назначения.
63. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенные использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до конца текущего финансового года.
64. Неиспользованные (недоиспользованные) в истекшем финансовом году суммы целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан, местным исполнительным органом области или района (города областного значения) не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года.
65. В случае недостижения прямых результатов и не обеспечения софинансирования из местного бюджета по результатам мониторинга, подведение недостающей инфраструктуры не осуществляется повторно на реализацию БИП.
Приложение 1
к Правилам подведения
производственной
(индустриальной)
инфраструктуры в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Заявка на финансирование недостающей производственной
(индустриальной) инфраструктуры
___________________________________________________________________
(далее – предприниматель)
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального
предпринимателя, паспортные данные)
___________________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица;
местожительство индивидуального предпринимателя)
___________________________________________________________________
место реализации проекта
___________________________________________________________________
(номер контактного телефона с указанием кода города (района),
адрес электронной почты)
___________________________________________________________________
(банковские реквизиты)
___________________________________________________________________
(указать профилирующее направление деятельности)
___________________________________________________________________
(указать отрасль экономики, ОКЭД)
___________________________________________________________________
(руководитель организации (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность, контактный телефон)
___________________________________________________________________
(ответственный исполнитель проекта (фамилия, имя, отчество
(при наличии), должность, контактный телефон)
___________________________________________________________________
необходимые денежные средства (собственные средства,
заемные средства)
___________________________________________________________________
обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры.
Заявляет об участии в конкурсном отборе на финансирование недостающей
производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы
поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа).
Предприниматель ознакомлен с условиями конкурса и прикрепляет в соответствии с
Программой необходимые документы.
Подпись (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
№ заявки от "___" _____________ 20___ г. "____" час. "____" мин.
Я подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не
возражаю против проверки сведений РКС.
Предприниматель, подписав настоящую заявку, заявляет и гарантирует следующее:

62. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының шешiмi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының резервiнен бөлiнгендердi қоспағанда, республикалық/облыстық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерiнiң тиiстi қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары нысаналы мақсаты сақтала отырып, келесі қаржы жылында пайдаланылуы (толық пайдаланылуы) мүмкін.
63. Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының шешiмi бойынша пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат берілген, өткен қаржы жылында бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары ағымдағы қаржы жылының соңына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуы тиіс.
64. Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы ағымдағы қаржы жылында одан әрі пайдалану (толық пайдалану) туралы шешім қабылдаған республикалық, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары жылдың басындағы бюджет қаражатының қалдығы есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуы тиіс.
65. Мониторинг нәтижелері бойынша тікелей нәтижелерге қол жеткізілмеген және жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландыру қамтамасыз етілмеген жағдайда жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу БИЖ іске асыруға қайта жүзеге асырылмайды.
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде өндірістік
(индустриялық)
инфрақұрылымды жеткізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыруға өтінім
______________________________________________________________
(бұдан әрі – кәсіпкер)
(заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы;
жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), паспорт деректері)
_______________________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан жері, пошталық мекенжайы;
жеке кәсіпкердің тұрғылықты жері)
_______________________________________________________________________
жобаны іске асыру орны
_______________________________________________________________________
(қала (аудан) коды көрсетілген байланыс телефонының нөмірі, электрондық пошта мекенжайы)
_______________________________________________________________________
(банктік деректемелер)
_______________________________________________________________________
(қызметтің бейінді бағыттарын көрсету)
_______________________________________________________________________
(экономика саласын көрсету, ЭҚЖЖ)
_______________________________________________________________________
(ұйым басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, байланыс телефоны)
_______________________________________________________________________
жобаның жауапты орындаушысы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, байланыс телефоны)
______________________________________________________________________
қажетті ақша қаражаты (меншікті қаражат, қарыз қаражаты)
______________________________________________________________________
инфрақұрылымды түзету немесе жақсарту қажеттілігінің негіздемесі.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыру үшін конкурстық іріктеуге қатысатыны туралы жариялайды.
Кәсіпкер конкурстың шарттарымен танысты және Бағдарламаға сәйкес қажетті құжаттарды ұсынады.
Қолы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
Өтінім № "___" ___________ 20___ж. "____" сағ. "____" мин.
Мен өзім ұсынған мәліметтердің дұрыс екенін растаймын және ӨҮК мәліметтерді іріктеп тексеруіне қарсы емеспін.
Осы өтінімге қол қою арқылы кәсіпкер мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:

1. Все данные, информация и документация, являются достоверными и полностью
соответствуют действительности на нижеуказанную дату.
2. Предприниматель предупрежден об ответственности, предусмотренной
законодательством Республики Казахстан за представление ложных, неполных и/или
недостоверных сведений.
3. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция Предпринимателя
позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
4. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и
информации, настоящая заявка может быть отклонена на любом этапе, когда будут
выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
Предприниматель настоящим предоставляет согласие с тем, что:
1. Региональный координатор Программы вправе представлять указанные в
настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы
заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные
документы представлены исключительно для финансирования недостающей
производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы
поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020".
3. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о предоставлении
государственной поддержки по подведению недостающей производственной
(индустриальной) инфраструктуры ознакомлен и согласен.
____________________________             _______________________________
Руководитель (индивидуальный             (подпись) (расшифровка подписи)
предприниматель)
Приложение 2
к Правилам подведения
производственной
(индустриальной)
инфраструктуры в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
форма
Электронная заявка на финансирование недостающей производственной
(индустриальной) инфраструктуры
___________________________________________________________________
(далее – предприниматель)
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального
предпринимателя, паспортные данные)
___________________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица;
местожительство индивидуального предпринимателя)
___________________________________________________________________
(банковские реквизиты)
___________________________________________________________________
1. Данные о проекте
Наименование проекта
Краткое описание проекта
Место реализации проекта
Профилирующее направление деятельности
(*заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте, Семей)
Вид необходимой инфраструктуры
Стоимость строительства, тыс.тенге
Стоимость проекта (инвестиции), тыс. тенге

1. Барлық деректер, ақпарат және құжаттама төменде көрсетілген күні шынайы және толық болып табылады.
2. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
3. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
4. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда осы өтінім көрсетілген деректердің дұрыс еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келісемін.
Кәсіпкер мынаған келіседі:
1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, кәсіпкер ұсынған ақпаратты тексеру және қарау мақсатында мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы.
2. Осы өтiнiмде қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ барлық талап етілетін құжаттар тек "Бизнестiң жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберiнде жетiспейтiн өндірістiк (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыру үшiн ғана берiледi.
3. Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жүргізу бойынша мемлекеттік қолдау беру туралы мәселені қарау тәртібімен таныстым және келісемін.
________________________ ____________________________
Басшы (дара кәсіпкер) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде өндірістік
(индустриялық)
инфрақұрылымды жеткізу
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыру туралы электрондық өтініш
____________________________________________________________
(бұдан әрі - кәсіпкер)
(заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы; жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), паспорт деректері)
____________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан жері, пошталық мекенжайы; жеке кәсіпкердің тұрғылықты жері)
_________________________________________________________________
(банктік деректемелер)
_________________________________________________________________
1. Жоба туралы деректер
Жобаның атауы
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жобаны іске асыру орны
Қызметтің бейінді бағыттары
(* Астана, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында, облыс орталықтарында жобаны іске асыру кезінде толтырылады)
Қажетті инфрақұрылым түрі
Құрылыс құны, мың теңге
Жобаның құны (инвестиция), мың теңге

2. Команда проекта:
Количество наемных сотрудников
3. Ожидаемый экономический эффект по проекту:
Годы
Факт
Прогноз
текущий год
1-ый год
2-ой год
3-ий год
Количество создаваемых рабочих мест, чел.
-
-
Сумма поступлений в виде налогов, тыс.тенге
Объем выпускаемой продукции, тыс.тенге
Подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не
возражаю против проверки сведений региональным координатором Программы и
Конкурсной комиссией.
Я предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или
недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и
информации, настоящая заявка может быть отклонена на любом этапе, когда будут
выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о подведении недостающей
инфраструктуры ознакомлен и согласен.
Руководитель (индивидуальный ___________________________
предприниматель)                   [авто заполнение из ЭЦП]
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Сноска. Постановление дополнено Правилами в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 523.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства.
2. Субсидирование части ставки вознаграждения по облигациям эмитентов, включенным в официальный список ценных бумаг Фондовой биржи, осуществляется в рамках Программы.
3. Субсидирование используется для возмещения части расходов, оплачиваемых эмитентами в качестве вознаграждения по облигациям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
4. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом по предпринимательству за счет средств республиканского бюджета.
5. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются региональным координатором Программы в финансовое агентство на основе договора о субсидировании и гарантировании в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", заключаемого между ними, за счет средств республиканского и местного бюджетов. Типовая форма Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" утверждается уполномоченным органом по предпринимательству.

2. Жобаның командасы:
Жалдамалы қызметкерлер саны
3. Жоба бойынша күтілетін экономикалық әсер:
Жылдары
Факт
Болжам
ағымдағы жыл
1-жыл
2-жыл
3-жыл
Құрылатын жұмыс орындарының саны, адам
-
-
Салықтар түріндегі түсімдер сомасы, мың теңге
Өндіріс көлемі, мың теңге
Мен өзім ұсынған мәліметтердің анық екенін растаймын және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің және Конкурстық комиссияның мәліметтерді тексеруіне қарсы емеспін.
Маған жалған, толық емес және/немесе анық емес мәліметтерді ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда осы өтінім көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келісемін.
Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу мәселесін қараудың тәртібімен таныстым және келісемін.
Басшы (жеке кәсіпкер)
_____________________________________________________
ЭСҚ-дан автоматты түрде толтыру]
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қаулы қағидамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.08.2018 № 523 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Қор биржасының бағалы қағаздарының ресми тізіміне қосылған эмитенттердің облигациялары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау Бағдарлама шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Субсидиялау эмитенттердің облигациялар бойынша сыйақы ретінде төленетін шығыстарының бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
4. Қаржы агенттiгiнiң көрсетілетін қызметтерiн республикалық бюджет қаражаты есебiнен кәсіпкерлік жөніндегі уәкiлеттi орган төлейдi.
5. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі қаржы агенттігіне республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен олардың арасында жасалатын "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберіндегі субсидиялау және кепілдендіру туралы шарттың негізінде береді. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберіндегі Субсидиялау және кепілдендіру туралы шарттың үлгілік нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.

6. Финансирование меры поддержки в форме субсидирования осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджета.
Глава 2. Термины и определения
7. В настоящих Правилах субсидирования ставки купонного вознаграждения используются следующие термины и определения:
1) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат уполномоченному органу, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
2) брокер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, совершающий сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами по поручению, за счет и в интересах клиента;
3) держатель облигации – лицо, зарегистрированное в системе учета Центрального депозитария, обладающее правами по облигациям с субсидируемой ставкой вознаграждения;
4) единый регистратор – специализированная некоммерческая организация, созданная в организационно-правовой форме акционерного общества, более пятидесяти процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющая деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
5) листинг – включение облигаций в категорию официального списка фондовой биржи, для включения и нахождения в которой внутренними документами Фондовой биржи установлены специальные (листинговые) требования к облигациям и их эмитентам;
6) облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения – облигации, выпущенные эмитентом и включенные в официальный список ценных бумаг Фондовой биржи, по которым финансовым агентством осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения;
7) Банк – платежный агент – банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций;
8) НИН – буквенно-цифровой код, присваиваемый Уполномоченным органом Фондовой биржи в целях их идентификации и систематизации учета;
9) обеспеченная облигация – облигация, по которой исполнение обязательств эмитента полностью или частично обеспечено залогом имущества эмитента, гарантией Банка;
10) погашение облигаций – действия эмитента по изъятию из обращения размещенных облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения путем выплаты вознаграждения и номинальной стоимости (без цели последующей продажи) облигации в порядке, установленном проспектом выпуска облигаций;
11) представитель держателей облигаций – организация, которая не является аффилиированным лицом эмитента данных облигаций, действующая в интересах держателей облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;

6. Субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
7. Осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) қор биржасы – акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызы уәкілетті органға тиесілі, осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерiн пайдалана отырып, оларды тiкелей жүргiзу арқылы сауда-саттықты ұйымдық және техникалық жағынан қамтамасыз етудi жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) брокер – клиенттiң тапсырмасы бойынша, оның есебiнен және мүдделерiнде, эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмiлелер жасайтын бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушы;
3) облигация ұстаушылар – орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркелген, субсидияланатын купондық сыйақы мөлшерлемесі бар облигациялар бойынша құқығы бар адам;
4) бірыңғай тіркеуші – акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес ұйым;
5) листинг – қор биржасының ресми тiзiмiнiң санатына бағалы қағаздарды енгiзу және сол санатта болу үшiн қор биржасының iшкi құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листингтiк) талаптар белгiленiп, облигацияларды оған енгiзу;
6) субсидияланатын купондық сыйақы мөлшерлемесі бар облигациялар – эмитент шығарған және қор биржасының бағалы қағаздарының ресми тізіміне енгізілген облигациялар, олар бойынша қаржы агенттігі сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады;
7) банк – төлем агенті – банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым;
8) ҰСН – сәйкестендіру және есепке алу жүйесін жүйелендіру мақсатында қор биржасының уәкілетті органы беретін әрiптiк-цифрлық код;
9) қамтамасыз етiлген облигация – эмитент мiндеттемелерiн орындау эмитент мүлкiнiң кепiлiмен, банк кепiлдiгiмен толық немесе ішінара қамтамасыз етiлген облигация;
10) облигацияларды өтеу – облигациялар шығару проспектiсiнде белгiленген тәртiппен эмитенттiң субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесімен орналастырылған облигацияларды сыйақыны және номиналды құнын төлеу арқылы (кейiннен сату мақсатынсыз) айналыстан алып қою бойынша іс-қимылы;
11) облигацияларды ұстаушылардың өкiлi – осы облигациялардың эмитентінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу, бағалы қағаздардың қайталама нарығында облигациялар айналысы процесінде эмитентпен жасасқан шарт негізінде субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бар облигацияларды ұстаушылардың мүддесінде әрекет ететін ұйым;

12) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
13) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
14) проспект выпуска облигаций – документ, содержащий сведения об эмитенте, его финансовом состоянии, предполагаемых к продаже облигаций, объеме выпуска, количестве облигаций в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты ставки вознаграждения, погашения и другую информацию, которая может повлиять на решение потенциального держателя о покупке облигации;
15) Региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа);
16) размещение облигаций – продажа облигаций на первичном рынке ценных бумаг;
17) свод правил Центрального депозитария – документ, определяющий взаимоотношения Центрального депозитария с субъектами рынка ценных бумаг;
18) ставка вознаграждения – выраженный в процентах размер вознаграждения, который установлен проспектом выпуска облигаций и подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации, за исключением номинальной стоимости облигации;
19) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки эмитентов, используемая для частичного возмещения расходов, оплачиваемых эмитентом держателю облигации с субсидируемой ставкой вознаграждения в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности эмитента;
20) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
21) уполномоченный орган Фондовой биржи – Национальный Банк Республики Казахстан;
22) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему Уставом финансового агентства, Кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренних документах финансового агентства;

12) кәсіпкер – Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
13) жоба – Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін және кіріс алуға бағытталған бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын, кәсіпкерлік қызметтің әртүрлі бағыттарындағы іс-шаралар және іс-қимылдар жиынтығы;
14) облигациялар шығарылымының проспектісі – әлеуетті инвестордың облигацияларды сатып алу туралы шешіміне әсер етуі мүмкін, эмитент туралы мәліметтер, оның қаржылық жағдайы, сатылымға ұсынылатын облигациялар, шығарылым көлемдері, шығарылымдағы облигациялар саны, оларды шығарудың, орналастырудың, айналысқа жіберудің рәсімі және тәртібі, сыйақы төлеуді, өтеуді және басқа ақпаратты қамтитын құжат;
15) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
16) облигацияларды орналастыру – бағалы қағаздардың бастапқы нарығында облигацияларды сату;
17) орталық депозитарийдiң қағидалар жинағы – орталық депозитарийдің бағалы қағаздар нарығы субъектілерімен қарым-қатынасын анықтайтын құжат;
18) сыйақы мөлшерлемесі – облигациялардың номиналды құнын қоспағанда, облигацияларды орналастыру салдарынан эмитент алған ақшаны пайдалану үшін облигация ұстаушыға мерзімді негізде төлеуге жататын және облигациялар шығарылымының проспектісі белгілеген пайыздық түрдегі сыйақы мөлшері;
19) субсидиялау – эмитенттің операциялық қызметіне қатысты белгілі бір талаптарды болашақта орындау үшін субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесімен эмитент ұстаушысына төленетін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын эмитенттерге мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету нысаны;
20) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
21) Қор биржасының уәкілетті органы – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
22) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – қаржы агенттігінің жарғысымен, қаржы агенттігінің кредит саясатымен берілген өкілеттіктердің және қаржы агенттігінің бекітілген ішкі құжаттарының шегінде өз қызметін іске асыратын тұрақты әрекет ететін алқалы орган;

23) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющее реализацию и мониторинг финансовой поддержки в рамках Программы;
24) Центральный депозитарий – специализированная некоммерческая организация, единственная на территории Республики Казахстан осуществляющая депозитарную деятельность;
25) эмитент – лицо, осуществляющее выпуск эмиссионных ценных бумаг.
Глава 3. Условия и требования к эмитентам
8. Участниками Программы могут быть эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение облигаций для реализации:
1) проектов в приоритетных секторах экономики согласно приложению 2 к Программе;
2) проектов в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных Государственной программой индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, утвержденной указом Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874 (далее – ГПИИР);
9. Участниками Программы не могут быть эмитенты:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства, и выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) предприниматели, реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков;
3) предприниматели, планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), аффилиированные с ними лица, а также предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение, и некоммерческие организации.
Глава 4. Условия субсидирования
10. Объем выпуска облигаций эмитента, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не должен превышать 2,5 млрд. тенге на одного эмитента.

23) қаржы агенттігі – Бағдарлама шеңберінде қаржылық қолдауды іске асыруды және мониторингті жүзеге асыратын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
24) орталық депозитарий – Қазақстан Республикасының аумағында депозитарийлік қызметті жүзеге асыратын жалғыз мамандандырылған коммерциялық емес ұйым;
25) эмитент – эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды жүзеге асыратын тұлға.
3-тарау. Эмитенттерге қойылатын шарттар және талаптар
8. Бағдарламаға қатысушылар өткізу үшін облигацияларды шығаруды және орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер болуы мүмкін:
1) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларындағы жобалар;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында (бұдан әрі – ИИДМБ) айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларындағы жобалар;
9. Мына эмитенттер Бағдарламаға қатысушылар бола алмайды:
1) моторлы көлік құралдарын және жеке өндірістегі жүзімнен шарап өндірісін және дәрілік зат ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген құрамында спирті бар медициналық бағыттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) өндіруді қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
2) металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын және ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген;
3) қиыршық тасты және құмды карьерлерді игеру жобаларын қоспағанда, тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі және карьерлерді игерудегі жобаларды іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер;
4) кәсіпкерлер/құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері, олармен үлестес тұлғалар, сондай-ақ меншік нысаны жеке мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер мен коммерциялық емес ұйымдар.
4-тарау. Субсидиялау шарттары
10. Эмитенттің сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын эмитенттің облигациялар шығару көлемі бір эмитент үшін 2,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс.

11. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по облигациям, выпущенным для финансирования реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
12. Субсидирование по облигациям осуществляется в рамках лимитов, установленных настоящими Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения.
13. Субсидированию не подлежат облигации, направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественных комплексов.
14. Субсидирование не может осуществляться по облигациям, выпущенным для пополнения оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках выпуска облигаций на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от объема выпуска облигаций.
15. Запрещается внесение изменений и дополнений в проспект выпуска облигаций, по которым осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, в течение всего срока субсидирования.
16. Срок субсидирования части ставки вознаграждения по облигациям составляет 5 (пять) лет, но не более срока обращения облигаций. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
17. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, осуществляется только по облигациям с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 40 % от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает эмитент.
18. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, осуществляется только по облигациям с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 50 % от номинальной ставки компенсирует государство, а разницу оплачивает эмитент.
19. Субсидирование может осуществляться только по облигациям с рекомендованной периодичностью выплат ставки вознаграждения один раз в шесть месяцев либо один раз в 12 месяцев.
20. Субсидированию не подлежат облигации, выкупленные эмитентом.
21. Субсидирование осуществляется только обеспеченным облигациям эмитента.
22. Облигации эмитента с субсидируемой ставкой вознаграждения учитываются на лицевых счетах брокеров. Регистрация сделок с облигациями с субсидируемой ставкой вознаграждения осуществляется по счетам брокеров, открытым в системе учета Центрального депозитария.

11. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін шығарылған облигациялар бойынша жүзеге асырылады.
12. Облигациялар бойынша субсидиялау осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында белгіленген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады.
13. Мүліктік кешендер ретінде ұйымдардың, сондай-ақ кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталатын облигациялар субсидиялауға жатпайды.
14. Субсидиялау айналым қаражатын қаржыландыру негізгі қаражатты сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге облигациялар шығару шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ облигациялар шығарылымы көлемінің 30 %-нан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыру үшін шығарылған облигациялар бойынша жүзеге асырылмайды.
15. Субсидиялаудың барлық кезеңінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылатын облигациялар шығарылымының проспектісіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге тыйым салынады.
16. Облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау мерзімі 5 (бес) жылды құрайды, бірақ облигациялар айналымы мерзімінен артық емес. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
17. Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде номиналды мөлшерлеменің 40 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын эмитент төлейтін базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын номиналды сыйақы мөлшерлемесі бар облигациялар бойынша ғана жүзеге асырылады.
18. ИИДМБ айқындаған өңдеу өнеркәсібінің басым салаларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған, оның ішінде номиналды мөлшерлеменің 50 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын эмитент төлейтін базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын номиналды сыйақы мөлшерлемесі бар облигациялар бойынша ғана жүзеге асырылады.
19. Субсидиялау тек алты айда бір рет не 12 (он екі) айда бір рет сыйақы мөлшерлемесі төлемінің ұсынылған кезеңділігі бар облигациялар бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
20. Эмитент сатып алған облигациялар субсидиялауға жатпайды.
21. Субсидиялау эмитенттің қамтамасыз етілген облигациялары бойынша жүзеге асырылады.
22. Эмитенттің облигациялары субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесімен брокерлердің жеке шоттарында есепке алынады. Субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бар облигациялармен мәмілелерді тіркеу Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған брокерлердің шоттары бойынша жүзеге асырылады.

23. Выбор представителя держателей облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения эмитент осуществляет самостоятельно из числа профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих кастодиальную и/или брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг. При этом Представитель держателей облигаций не должен являться аффилиированным лицом эмитента.
24. Допускается субсидирование части ставки вознаграждения по облигациям, направленным на строительство торговых объектов современного формата. При этом строительство торговых объектов современного формата должно соответствовать следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 тысяч кв. метров в городах Астане, Алматы и Шымкенте;
2) с торговой площадью не менее 1 тысяч кв. метров в областях.
Глава 5. Порядок взаимодействия участников программы
25. Эмитент осуществляет государственную регистрацию выпуска облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения в уполномоченном органе фондовой биржи, проходит листинг на бирже и заключает договор с представителем держателей облигаций.
26. Эмитент для получения субсидирования обращается к финансовому агентству с заявлением, к которому прилагает следующие документы (копии, заверенные печатью и подписью руководителя):
1) проспект выпуска облигаций;
2) свидетельство о государственной регистрации выпуска облигаций;
3) свидетельство (справку) о государственной регистрации/перерегистрации эмитента;
4) лицензии, если основной вид деятельности эмитента подлежит лицензированию;
5) устав, учредительный договор (при наличии одного учредителя учредительный договор не требуется). Акционерное общество дополнительно предоставляет проспект выпуска акций и выписку из реестра держателей ценных бумаг (заверенные печатью единого регистратора);
6) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не ранее чем за 30 календарных дней до даты обращения;
7) финансовые отчеты за последний финансовый год с приложением копии налоговой декларации и/или размещенную на интернет-сайтах информацию, позволяющую сделать анализ о финансовом состоянии с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженностей (в том числе суммы, даты возникновения задолженности и наименование товаров и услуг).
27. Финансовое агентство после получения документов в течение 5 (пять) рабочих дней:
1) проверяет пакет документов на его полноту. В случае предоставления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, в трехдневный срок возвращает эмитенту предоставленные документы с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки;

23. Эмитент субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесімен облигацияларды ұстаушылардың өкілін таңдауды бағалы қағаздар нарығында кастодиандық және/немесе брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кəсіби қатысушылары қатарынан дербес жүзеге асырады. Бұл ретте облигацияларды ұстаушылардың өкілі эмитенттің үлестес тұлғасы болмауы тиіс.
24. Заманауи форматтағы сауда объектілерінің құрылысына бағытталған облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауға жол беріледі. Бұл ретте заманауи форматтағы сауда объектілері құрылысы мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуі тиіс:
1) Астана, Алматы және Шымкент қалаларында – сауда ауданы кемінде 3 мың шаршы метр;
2) облыстарда – 1 мың шаршы метрден кем емес.
5-тарау. Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі
25. Эмитент сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесімен бірге облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді қор биржасының уәкілетті органында жүзеге асырады, биржада листингтен өтеді және облигациялар ұстаушылардың өкілімен шарт жасасады.
26. Эмитент субсидиялау алу үшін қаржы агенттігіне мынадай құжаттарды (мөрмен және басшының қолымен куәландырылған көшірмелер) қоса бере отырып, өтінішпен жүгінеді:
1) облигациялар шығарылымының проспектісі;
2) облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
3) эмитентті мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік (анықтама);
4) лицензиялар, егер эмитенттің негізгі қызметінің түрі лицензиялауға жататын болса;
5) жарғы, құрылтай шарты (бір құрылтайшы болған кезде құрылтай шарты талап етілмейді). Акционерлік қоғам бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімінен акциялар шығарылымының проспектісі мен үзінді көшірмені (бірыңғай тіркеушінің мөрімен куәландырылған) қосымша ұсынады;
6) жүгінген күнге дейін 30 күнтізбелік күннен ерте емес берілген, бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы салық органының анықтамасы;
7) дебиторлық және кредиторлық берешекті ашып көрсете отырып, қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін салық декларациясының көшірмесін және/немесе интернет-сайттарда орналастырылған ақпаратты қоса бере отырып, соңғы қаржы жылы үшін қаржылық есептер (оның ішінде, берешектің пайда болу сомалары, күндері және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің атауы).
27. Қаржы агенттігі құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) құжаттар топтамасының толықтығын тексереді. Құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда, үш күндік мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, пысықтау үшін оларды эмитентке қайтарады;

2) проверяет проект эмитента на предмет соответствия условиям Программы;
3) выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства проект эмитента по форме, утвержденной внутренними документами финансового агентства с приложением полного пакета документов.
28. Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства, а также соответствующие формы для рассмотрения проектов эмитентов определяются внутренними документами финансового агентства.
29. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривают проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
30. Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом эмитенту/представителю держателей облигаций, Центральному депозитарию, фондовой бирже.
31. Срок действия решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 месяцев с даты принятия решения.
32. Эмитент осуществляет размещение облигаций.
Глава 6. Механизм субсидирования
33 . Центральный депозитарий не позднее дня, следующего за днем регистрации сделок размещения облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения, размещает информацию об общем количестве размещенных и неразмещенных облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения на интернет-сайте Центрального депозитария.
34. Договор субсидирования заключается эмитентом и финансовым агентством на основании принятого решения о субсидировании и не позднее чем через 10 дней после регистрации первой сделки размещения облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения.
35. Эмитент не позднее пяти рабочих дней со дня заключения договора субсидирования направляет Центральному депозитарию и Фондовой бирже уведомления о заключении договора субсидирования, которые в обязательном порядке содержат сведения о размере субсидируемой части ставки вознаграждения и количестве размещенных облигаций.
36. Между эмитентом и Центральным депозитарием в соответствии со сводом правил Центрального депозитария заключается договор на оказание услуг платежного агента в течение трех календарных дней со дня подписания сторонами Договора субсидирования. При этом допускается подписание договора на оказание услуг платежного агента между указанными сторонами до подготовки проспекта выпуска облигаций.
37. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его сторонами.
38. Центральный депозитарий не позднее 5 (пять) рабочих дней до даты выплаты вознаграждения направляет в финансовое агентство информацию о количестве облигаций эмитента с субсидируемой ставкой вознаграждения, числящихся на субсчетах держателей облигаций, с указанием следующих сведений:

2) эмитент жобасын Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) эмитенттің жобасын толық құжаттар топтамасын қоса бере отырып, қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген нысан бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
28. Отырыстарды өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны, сондай-ақ эмитенттердің жобаларын қарауға арналған тиісті нысандар қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен айқындалады.
29. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылында субсидиялау үшін бюджет қаражатының болуы жағдайында ғана қарайды.
30. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманы ресімдейді, қол қояды және ілеспе хатты қоса бере отырып, хаттамадан үзіндіні эмитентке/облигацияларды ұстаушылар өкіліне, орталық депозитарийге, қор биржасына жібереді.
31.Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімінің қолданылу мерзімі шешім қабылдаған күннен бастап 6 айды құрайды.
32. Эмитент облигацияларды орналастыруды жүзеге асырады.
6-тарау. Субсидиялау тетігі
33 . Орталық депозитарий сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесімен бірге облигацияларды орналастыру мәмілелерін тіркеу күнінен кейінгі күннен кешіктірмей орталық депозитарийдің интернет-сайтында сыйақының субсидияланған мөлшерлемесімен бірге орналастырылған және орналастырылмаған облигациялардың жалпы саны туралы ақпаратты орналастырады.
34. Субсидиялау шарты эмитентпен және қаржы агенттігімен субсидиялау туралы қабылданған шешімнің негізінде және сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесімен бірге облигацияларды орналастырудың алғашқы мәмілесін тіркегеннен кейін 10 күннен кешіктірмей жасалады.
35. Эмитент субсидиялау шартын жасау күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей орталық депозитарий мен қор биржасына сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің мөлшері және орналастырылған облигациялар саны туралы мәліметтерді міндетті түрде қамтитын, субсидиялау шартын жасау туралы хабарлама жібереді.
36. Эмитент пен орталық депозитарий арасында орталық депозитарийдің Жиынтық қағидаларына сәйкес тараптармен Субсидиялау шартына қол қойған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде төлем агентінің қызметтерін көрсету туралы шарт жасалады. Бұл ретте көрсетілген тараптар арасында төлем агентінің қызметтерін көрсету туралы шартқа облигациялар шығарылымының проспектісі дайындалғанға дейін қол қоюға рұқсат етіледі.
37. Субсидиялау шарты оған тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
38. Орталық депозитарий сыйақыны төлеу күніне дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей облигацияларды ұстаушылардың субшоттарында есепте тұрған сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесімен бірге, төмендегі мәліметтерді көрсете отырып, эмитенттің облигацияларының саны туралы ақпаратты қаржы агенттігіне жібереді:

1) общее количество облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения на счетах держателей;
2) общую сумму, подлежащую выплате держателям облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения;
3) сумму, подлежащую перечислению из финансового агентства на счет Центрального депозитария;
4) сумму, подлежащую перечислению от эмитента на счет Центрального депозитария.
39. Эмитент в соответствии со сводом правил Центрального депозитария перечисляет один раз в шесть месяцев либо один раз в 12 месяцев несубсидируемую часть ставки вознаграждения на счет в Центральном депозитарии в день фиксации реестра для выплаты вознаграждения вместе со списком держателей и обеспечивает получение Центральным депозитарием списка держателей субсидируемых облигаций.
40. Центральный депозитарий не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления несубсидируемой части ставки вознаграждения от эмитента, направляет уведомление о поступившей части ставки вознаграждения финансовому агентству.
41. Финансовое агентство на основании уведомления и информации Центрального депозитария в течение двух рабочих дней осуществляет перечисление сумм субсидий в Центральный депозитарий для возмещения части ставки вознаграждения по облигациям эмитента.
42. Центральный депозитарий осуществляет проверку расчета ставки вознаграждения и не позднее чем через два рабочих дня после получения сумм субсидий от финансового агентства переводит в соответствии со своим сводом правил полную сумму ставки вознаграждения на субсчета держателей облигаций.
43. Центральный депозитарий не позднее чем через 10 дней после перевода суммы ставки вознаграждения на счета держателей облигаций направляет представителю держателей облигаций и финансовому агентству отчет о субсидировании, содержащий сведения о:
1) НИНе облигаций;
2) количестве облигаций на счетах держателей облигаций по состоянию на дату фиксации реестра;
3) общей сумме вознаграждения, переведенного Центральным депозитарием на субсчета держателей облигаций;
4) сумме, полученной Центральным депозитарием из финансового агентства;
5) сумме, полученной Центральным депозитарием от эмитента.
Глава 7. Порядок приостановления/возобновления/прекращения Договора субсидирования
44. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается финансовым агентством.
45. Финансовое агентство принимает решение о прекращении субсидирования эмитента при установлении следующих фактов:
1) нецелевое использование средств от размещения облигаций, по которым осуществляется субсидирование;
2) несоответствие проекта и (или) эмитента условиям Программы;

1) ұстаушылар шоттарында сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесімен бірге облигациялардың жалпы саны;
2) облигацияларды ұстаушыларға сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесімен бірге төлеуге тиесілі сома;
3) қаржы агенттігінен орталық депозитарий шотына аударуға тиесілі сома;
4) эмитенттен орталық депозитарий шотына аударуға тиесілі сома.
39. Эмитент орталық депозитарийдің жиынтық қағидаларына сәйкес ұстаушылардың тізімімен бірге сыйақы төлеу үшін тізілімді тіркеу күні орталық депозитарий шотына сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алты айда бір рет не 12 айда бір рет аударады және орталық депозитарийдің субсидияланатын облигацияларды ұстаушылардың тізімін алуды қамтамасыз етеді.
40. Орталық депозитарий эмитенттен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, қаржы агенттігіне сыйақы мөлшерлемесінің түскен бөлігі туралы хабарлама жібереді.
41. Қаржы агенттігі орталық депозитарийдің хабарламасы мен ақпараты негізінде екі жұмыс күні ішінде орталық депозитарийге эмитенттің облигациялары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидиялар сомасын аударуды жүзеге асырады.
42. Орталық депозитарий сыйақы мөлшерлемесінің есептерін тексеруді жүзеге асырады және қаржы агенттігінен субсидия сомаларын алғаннан кейін, екі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің жиынтық қағидаларына сәйкес облигацияларды ұстаушылардың субшоттарына сыйақы мөлшерлемесінің толық сомасын аударады.
43. Орталық депозитарий облигациялар ұстаушылардың шоттарына сыйақы мөлшерлемесінің сомаларын аударғаннан кейін 10 күннен кешіктірмей облигацияларды ұстаушылардың өкіліне және қаржы агенттігіне мынадай мәліметтерді қамтитын субсидиялау туралы есепті жібереді:
1) ҰСН облигациялар;
2) тізілімді тиянақтау күніндегі жағдай бойынша облигацияларды ұстаушылардың шоттарында облигациялар саны;
3) орталық депозитарий облигациялар ұстаушылардың субшоттарына аударған сыйақының жалпы сомасы;
4) орталық депозитарийдің қаржы агенттігінен алған сомасы;
5) орталық депозитарийдің эмитенттен алған сомасы.
7-тарау. Субсидиялау шартын тоқтата тұру/қалпына келтіру/тоқтату тәртібі
44. Субсидиялауды тоқтату және қалпына келтіру туралы шешімді қаржы агенттігі қабылдайды.
45. Қаржы агенттігі:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатсыз пайдалану;
2) жобаның және (немесе) эмитенттің Бағдарламаның шарттарына сәйкес келмеуі;

3) неисполнение эмитентом два и более раза подряд обязательств по перечислению несубсидируемой части ставки вознаграждения на счет Центрального депозитария согласно графику выплат к Договору субсидирования;
4) арест счетов эмитента.
46. В случае, если в период приостановления субсидий должна быть осуществлена выплата вознаграждения по облигациям с субсидируемой ставкой вознаграждения, держателям облигаций выплата этого вознаграждения осуществляется полностью за счет эмитента в соответствии с Правилами оказания услуг платежного агента, являющихся неотъемлемой частью свода правил Центрального депозитария.
47. Финансовое агентство после установления фактов, указанных в пункте 45 настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
48. При принятии решения о возобновлении субсидирования эмитента финансовое агентство соответствующим письмом уведомляет Представителя держателей облигаций, Центральный депозитарий и эмитента о возобновлении выплат субсидирования.
49. Финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по причине неисполнения эмитентом два и более раза подряд обязательств по выплатам несубсидируемой части ставки вознаграждения производит выплату субсидий, подлежащих оплате, с даты выхода эмитента на просрочку.
Выплата субсидий, не оплаченных эмитенту за период приостановления субсидирования, осуществляется путем перечисления денег на счет эмитента.
50. При принятии решения о прекращении субсидирования эмитента финансовое агентство соответствующими письмами направляет уведомления об одностороннем расторжении Договора субсидирования эмитенту, представителю держателей облигаций и Центральному депозитарию, в которых указывает дату расторжения Договора субсидирования и причину расторжения.
51. Выплаты субсидий прекращаются, а Договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения облигаций эмитентом. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения эмитентом облигаций, если срок субсидирования равен сроку размещения облигаций;
2) признания государственной регистрации выпуска облигаций недействительной по решению суда, если срок субсидирования не истек;
3) аннулирования выпуска облигаций по решению уполномоченного органа биржи, если срок субсидирования не истек;
4) принятия решения о прекращении субсидирования;
5) расторжения Договора субсидирования по инициативе эмитента;

3) эмитенттің сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбаған бөлігін Субсидиялау шартына төлем кестесіне сәйкес орталық депозитарий шотына аудару бойынша міндеттемелерін екі және одан көп рет орындамауы;
4) эмитенттің шоттарына тыйым салу фактілері белгіленген жағдайда эмитентті субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдайды.
46. Субсидияларды тоқтата тұру кезеңінде субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесімен облигациялар бойынша сыйақы төлеу жүзеге асырылуы тиіс болса, облигацияларды ұстаушыларға осы сыйақыны төлеу орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығының ажырамас бөлігі болып табылатын Төлем агентінің қызметтерін көрсету қағидаларына сәйкес толығымен эмитент есебінен жүзеге асырылады.
47. Қаржы агенттігі осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 45-тармағында көрсетілген фактілерді анықтағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
48. Эмитентті субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған жағдайда қаржы агенттігі Облигацияларды ұстаушылардың өкілін, орталық депозитарийді және эмитентті субсидиялау төлемдерін қайта бастау туралы тиісті хатпен хабардар етеді.
49. Қаржы агенттігі тоқтата тұру кезеңі үшін төленбеген субсидияларды төлеуді жүргізеді. Эмитенттің сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбаған бөлігінің төлемдері бойынша міндеттемелерін екі және одан көп рет орындамау себебі бойынша субсидиялауды тоқтата тұрған жағдайда, эмитенттің мерзімін өткізіп алу күнінен бастап төленуі тиіс субсидияларды төлеуді жүргізеді.
Эмитентке субсидиялауды тоқтата тұру кезеңі үшін төленбеген субсидияларды төлеу эмитенттің шотына ақша аудару арқылы жүзеге асырылады.
50. Эмитентті субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда қаржы агенттігі Субсидиялау шартын бұзу күнін және бұзу себептерін көрсете отырып, эмитентке, облигацияларды ұстаушылар өкіліне және Орталық депозитарийге Субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарламаны тиісті хаттармен жібереді.
51. Мынадай:
1) эмитент облигацияларды толық өтеген жағдайда, егер субсидиялау мерзімі облигацияларды орналастыру мерзіміне тең болса, эмитенттің облигацияларды толық өтеген күні субсидиялауды тоқтату күні болып есептеледі;
2) егер субсидиялау мерзімі аяқталмаса, облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді сот шешімі бойынша жарамсыз деп тану;
3) егер субсидиялау мерзімі ақталмаса, биржаның уәкілетті органының шешімі бойынша облигациялар шығарылымын жою;
4) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдау;
5) эмитенттің бастамасы бойынша Субсидиялау шартын бұзу;

6) истечения срока действия Договора субсидирования.
52. В случае досрочного погашения облигаций эмитент уведомляет финансовое агентство о факте досрочного погашения данных облигаций в течение двух рабочих дней, следующих за датой такого погашения.
53. В случае прекращения субсидирования ставки вознаграждения по облигациям эмитента, досрочного погашения облигаций, Центральный депозитарий в течение семи рабочих дней, следующих за датой возникновения любого из указанных событий, представляет акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
При этом Центральный депозитарий в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
54. По облигациям эмитента, по которым выявлено нецелевое использование, представитель держателей облигаций представляет в финансовое агентство документы, подтверждающие факт нецелевого использования средств от размещения облигаций.
Глава 8. Мониторинг Программы
55. Мониторинг реализации Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" осуществляется финансовым агентством, биржей и представителем держателей облигаций.
56. Функции финансового агентства:
1) мониторинг целевого использования облигационного займа эмитентом, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, предоставляемых эмитентом, представителем держателей облигаций;
2) мониторинг платежной дисциплины эмитента на основании данных, предоставляемых Центральным депозитарием;
3) мониторинг реализации проекта;
4) мониторинг соответствия проекта и/или эмитента условиям Программы.
57. Функции представителя держателей облигаций:
1) контроль исполнения эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций, перед держателями облигаций;
2) контроль целевого использования эмитентом денег, полученных от размещения облигаций;
3) контроль состояния имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед держателями облигаций;
4) заключение договора залога с эмитентом в отношении имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед держателями облигаций;
5) мониторинг финансового состояния эмитента и анализ его корпоративных событий;
6) принятие мер, направленных на защиту прав и интересов держателей облигаций, в том числе посредством подачи иска в суд от имени держателей облигаций, в собственности которых находится пятьдесят и более процентов размещенных (за вычетом выкупленных) облигаций эмитента, по вопросам неисполнения эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций;

6) Субсидиялау шартының әрекет ету мерзімі аяқталған жағдайда субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал Субсидиялау шарты бұзылған деп танылады.
52. Облигацияларды мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, эмитент қаржы агенттігін осындай өтеу күнінен кейінгі екі жұмыс күні ішінде осы облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы хабардар етеді.
53. Эмитенттің облигациялары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылған, облигацияларды мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, орталық депозитарий қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуды салыстыру актісін аталған оқиғалардың кез келгені басталған күннен кейінгі жеті жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұл ретте орталық депозитарий салыстыру актісінде субсидияларды нақты есептен шығарудың сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидияларды аудару сомалары мен күндерін көрсетеді.
54. Эмитенттің мақсатсыз пайдалануы анықталған облигациялары бойынша облигацияларды ұстаушылардың өкілі қаржы агенттігіне облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатсыз пайдалану фактісін растайтын құжаттарды ұсынады.
8-тарау. Бағдарламаның мониторингі
55. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың мониторингін қаржы агенттігі, биржа және облигацияларды ұстаушылардың өкілі жүзеге асырады.
56. Қаржы агенттігінің функциялары:
1) эмитент, облигацияларды ұстаушылардың өкілі ұсынған деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шарты жасалған эмитенттің облигациялық қарызды мақсатты пайдалануын мониторингілеу;
2) орталық депозитарий ұсынатын деректердің негізінде эмитенттің төлем тәртібін мониторингілеу;
3) жобаның іске асырылуын мониторингілеу;
4) жобаның және/немесе эмитенттің Бағдарламаның шарттарына сәйкестігін мониторингілеу.
57. Облигацияларды ұстаушылар өкілінің функциялары:
1) эмитенттің облигациялар шығарылымының проспектісімен белгіленген облигациялар ұстаушылар алдындағы міндеттемелерді орындауын бақылау;
2) эмитенттің облигацияларды орналастырудан алынған ақшаларды мақсатты пайдалануын бақылау;
3) эмитенттің облигацияларды ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету болып табылатын мүліктің жағдайын бақылау;
4) эмитенттің облигацияларды ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету болып табылатын мүлікке қатысты эмитентпен кепіл шартын жасасу;
5) эмитенттің қаржылық жағдайын мониторингілеу және оның корпоративтік оқиғаларын талдау;
6) облигацияларды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған, оның ішінде облигациялар шығарылымы проспектісімен белгіленген, эмитенттің міндеттемелерді орындамауы мәселелері бойынша меншігінде эмитенттің орналастырылған облигацияларының елу және одан көп пайызы бар (сатып алынғандарды есепке алмағанда) облигациялар ұстаушылардың атынан сотқа талап арыз беру арқылы шаралар қабылдау;

7) не реже одного раза в квартал информирование держателей облигаций и уполномоченного органа биржи о своих действиях в соответствии с вышеперечисленными подпунктами настоящего пункта и о результатах таких действий.
58. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство вправе запрашивать у эмитента необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую тайну, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
59. Для осуществления функций мониторинга представитель держателей облигаций вправе запрашивать у эмитента необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую и коммерческую тайны, с правом выезда на место.
60. Представитель держателей облигаций, информирует о своих действиях уполномоченный орган фондовой биржи в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами уполномоченного органа биржи.
61. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентством и представителем держателей облигаций самостоятельно, каждым в части своих функций.
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правительства РК от 25.08.2018 № 522.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2016 года № 234
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020".
2. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
3. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 368 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" и от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

7) тоқсанына кемінде бір рет облигацияларды ұстаушыларды және биржаның уәкілетті органын осы тармақтың жоғарыда аталған тармақшаларына сәйкес өзінің әрекеттері туралы және осындай әрекеттердің нәтижелері туралы ақпараттандыру.
58. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі эмитенттен мониторингілеу затына қатысты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға, жоба іске асырылып жатқан жерге барып оның іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асыруға құқылы.
59. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін облигацияларды ұстаушылар өкілі эмитенттен мониторингілеу затына қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты, оның ішінде жоба іске асырылып жатқан жерге бару құқығымен салықтық құпияны құрайтын ақпаратты сұратуға құқылы.
60. Облигацияларды ұстаушылар өкілі Қазақстан Республикасының заңнамасына және биржаның уәкілетті органының актілеріне сәйкес қор биржасының уәкілетті органын өзінің әрекеттері туралы хабардар етеді.
61. Мониторинг тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ есептілік нысандарын қаржы агенттігі мен облигацияларды ұстаушылар өкілі әрқайсысы өз функциялары бөлігінде дербес белгілейді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 19 сәуірдегі
№ 234 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы
№ 556 қаулысы.
2. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысының 2-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 және "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 368 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.

4. Пункт 1 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 848 "Об утверждении основных условий кредитования областных бюджетов на содействие развитию предпринимательства в моногородах на 2015 год и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
5. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 1001 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" и от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

4. "Облыстық бюджеттерге моноқалаларда кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге кредит берудің 2015 жылға арналған негізгі шарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 848 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 және "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 1001 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.