О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам конкуренции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2016 года № 256
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам конкуренции».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К. Масимов
Проект
З А К О Н
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам конкуренции
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «Об административных правонарушениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 апреля 2016 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бәсекелестік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 сәуірдегі № 256 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бәсекелестік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
бәсекелестік мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар;№ 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 8 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 9 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 12 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы.):

1) в статье 163:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 163. Антиконкурентные действия (бездействие)
государственных, местных исполнительных органов,
недобросовестная конкуренция»;
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Антиконкурентные действия (бездействие) государственных, местных исполнительных органов влекут штраф на должностных лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.»;
2) часть третью статьи 806 изложить в следующей редакции:
«3. В случаях выявления административного правонарушения при осуществлении монополистической деятельности, недобросовестной конкуренции, а также антиконкурентных действий (бездействия) государственных органов и местных исполнительных органов, запрещенных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, протокол составляется незамедлительно после принятия соответствующего решения по результатам расследования.».
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, № 20-III, cт.112; 2016 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам арбитража», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 апреля 2016 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 88 исключить;
заголовок главы 19 исключить;
заголовки статей 212, 213, 214 и 215 исключить;
2) оглавление дополнить заголовком главы 6-1 следующего содержания:
«Глава 6-1. АНТИМОНОПОЛЬНЫЙ ОРГАН И ЕГО ПОЛНОМОЧИЯ»;
3) оглавление дополнить заголовками статей 79-1, 79-2, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 79-7 и 79-8 следующего содержания:
«Статья 79-1. Система антимонопольного органа
Статья 79-2. Задачи антимонопольного органа
Статья 79-3. Руководство антимонопольного органа
Статья 79-4. Взаимодействие антимонопольного органа с
антимонопольными органами других государств
Статья 79-5. Взаимодействие антимонопольного и
правоохранительных органов
Статья 79-6. Компетенция антимонопольного органа в области
государственного регулирования предпринимательства
Статья 79-7. Права сотрудников антимонопольного органа
Статья 79-8. Обязанность сотрудников антимонопольного органа по
соблюдению коммерческой, служебной и иной
охраняемой законом тайны»;
4) дополнить главой 6-1 и статьями 79-1, 79-2, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 79-7, 79-8 следующего содержания:
«Глава 6-1. Антимонопольный орган и его полномочия

1) 163-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«163-бап. Мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікке қарсы әрекеттері (әрекетсіздіктері), жосықсыз бәсекелестік»;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттiк, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікке қарсы әрекеттерi (әрекетсіздіктері) – лауазымды адамдарға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 806-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде тыйым салынған монополистік қызметті, жосықсыз бәсекелестікті, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікке қарсы әрекеттерін (әрекетсіздіктерін) жүзеге асыру кезінде әкімшілік құқық бұзушылық анықталған жағдайларда тергеп-тексеру нәтижелері бойынша тиісті шешім қабылданғаннан кейін дереу хаттама жасалады.».
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, № 20-ІІІ, 112-құжат, 2016 ж., № 1, 4-құжат; 2016 жылғы 9 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
88-баптың тақырыбы алып тасталсын;
19-тараудың тақырыбы алып тасталсын;
212, 213, 214 және 215-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
2) мазмұны мынадай мазмұндағы 6-1-тараудың тақырыбымен толықтырылсын:
«6-1-тарау. МОНОПОЛИЯҒА ҚАРСЫ ОРГАН ЖӘНЕ ОНЫҢ ӨКІЛЕТТІКТЕРІ»;
3) мазмұны мынадай мазмұндағы 79-1, 79-2, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 79-7 және 79-8-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«79-1-бап. Монополияға қарсы органның жүйесі
79-2-бап. Монополияға қарсы органның міндеттері
79-3-бап. Монополияға қарсы органның басшылығы
79-4-бап. Монополияға қарсы органның басқа мемлекеттердiң монополияға қарсы органдарымен өзара iс-қимылы
79-5-бап. Монополияға қарсы және құқық қорғау органдарының өзара іс-қимылы
79-6-бап. Монополияға қарсы органның кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу саласындағы құзыреті
79-7-бап. Монополияға қарсы орган қызметкерлерінің құқықтары
79-8-бап. Монополияға қарсы орган қызметкерлерінің коммерциялық, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды сақтау жөніндегі міндеті»;
4) мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен және 79-1, 79-2, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 79-7, 79-8-баптармен толықтырылсын:
«6-1-тарау. Монополияға қарсы орган және оның өкілеттіктері

Статья 79-1. Система антимонопольного органа
1. Единую систему антимонопольного органа составляют центральный исполнительный орган, его ведомство и подчиненные ему территориальные органы.
2. Территориальные органы осуществляют свою деятельность в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан, и положения, утвержденного центральным исполнительным органом.
Статья 79-2. Задачи антимонопольного органа
Задачами антимонопольного органа являются:
1) содействие развитию добросовестной конкуренции;
2) предупреждение, выявление и расследование, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
3) контроль за экономической концентрацией;
4) демонополизация субъектов рынка, ограничивающих конкуренцию.
Статья 79-3. Руководство ведомства антимонопольного органа
Руководство ведомством антимонопольного органа осуществляется первым руководителем ведомства, который назначается на должность сроком на четыре года.
Статья 79-4. Взаимодействие антимонопольного органа с
антимонопольными органами других государств
1. В рамках Евразийского экономического союза антимонопольный орган осуществляет взаимодействие с антимонопольными органами государств-участников Евразийского экономического союза в соответствии с международными договорами, в том числе путем направления уведомлений, запросов о представлении информации, проведения консультаций, информирования о расследованиях в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.
2. Антимонопольный орган в рамках участия в международных организациях вправе направлять запросы в антимонопольные органы иных государств и представлять информацию по их запросам.
Статья 79-5. Взаимодействие антимонопольного и
правоохранительных органов
1. Антимонопольный орган осуществляет взаимодействие с правоохранительными органами Республики Казахстан в пределах своих полномочий в следующих формах:
1) информирует правоохранительные органы о выявленных фактах правонарушений в области защиты конкуренции;
2) представляет аналитическую информацию о состоянии конкуренции на товарных рынках;
3) в пределах своей компетенции проводит по запросам правоохранительных органов экспертизы и дает заключения по вопросам законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
4) по постановлениям и запросам правоохранительных органов, их территориальных подразделений направляет в качестве экспертов своих работников для участия в процессуальных действиях и мероприятиях по расследованию нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.

79-1-бап. Монополияға қарсы органның жүйесі
1. Монополияға қарсы органның біртұтас жүйесін орталық атқарушы орган, оның ведомствосы және оған бағынысты аумақтық органдар құрайды.
2. Аумақтық органдар өзінің қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктері және орталық атқарушы орган бекіткен ережелер шегінде жүзеге асырады.
79-2-бап. Монополияға қарсы органның міндеттері
Монополияға қарсы органның міндеттері:
1) адал бәсекелестікті дамытуға жәрдемдесу;
2) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және тергеп-тексеру, жолын кесу;
3) экономикалық шоғырлануды бақылау;
4) бәсекелестікті шектейтін нарық субъектілерін монополиясыздандыру болып табылады.
79-3-бап. Монополияға қарсы орган ведомствосының басшылығы
Монополияға қарсы органының ведомствосына басшылықты ведомствоның бірінші басшысы жүзеге асырады, ол лауазымға төрт жыл мерзімге тағайындалады.
79-4-бап. Монополияға қарсы органның басқа мемлекеттердiң монополияға қарсы органдарымен өзара iс-қимылы
1. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберiнде монополияға қарсы орган халықаралық шарттарға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы мемлекеттердiң монополияға қарсы органдарымен өзара іс-қимылды, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес хабарламалар, ақпарат беру туралы сауалдар жіберу, консультациялар жүргiзу, тергеп-тексерулер жөнiнде хабардар ету жолымен жүзеге асырады.
2. Монополияға қарсы орган халықаралық ұйымдарға қатысу шеңберінде өзге мемлекеттердің монополияға қарсы органдарына сауалдар жіберуге және сауалдар бойынша ақпарат беруге құқылы.
79-5-бап. Монополияға қарсы және құқық қорғау органдарының өзара іс-қимылы
1. Монополияға қарсы орган өз өкілеттігі шегінде Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарымен мынадай нысандарда өзара іс-қимылды жүзеге асырады:
1) құқық қорғау органдарына монополияға қарсы құқық бұзушылықтардың анықталған фактілері туралы хабарлайды;
2) тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйі туралы талдау ақпаратын береді;
3) құқық қорғау органдарының сауалдары бойынша өз құзыреті шегінде сараптама жүргізеді және Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының мәселелері бойынша қорытындылар береді;
4) құқық қорғау органдарының, олардың аумақтық бөлімшелерінің қаулылары мен сауалдары бойынша өз қызметкерлерін Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру жөніндегі процестік іс-қимылдар мен іс-шараларға қатысуы үшін сарапшылар ретінде жібереді.

2. Правоохранительные органы Республики Казахстан осуществляют взаимодействие с антимонопольным органом в пределах своих полномочий в следующих формах:
1) информируют антимонопольный орган о выявленных правонарушениях в сфере законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
2) по запросам и обращениям антимонопольного органа и его территориальных органов:
направляют сотрудников для проведения совместных мероприятий по расследованию нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, а также пресечения противоправных действий, препятствующих исполнению служебных обязанностей работниками антимонопольного органа;
принимают меры по установлению мест нахождений нарушителей законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и их доставлению в антимонопольный орган для привлечения к административной ответственности согласно письменным запросам антимонопольного органа в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, принимают решения о проведении досудебного расследования по представляемым антимонопольным органом материалам с признаками уголовно наказуемых антиконкурентных действий, о чем информируют антимонопольный орган;
оказывают практическую помощь антимонопольному органу в обнаружении и закреплении доказательств нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Статья 79-6. Компетенция антимонопольного органа в области
государственного регулирования предпринимательства
Антимонопольный орган выполняет следующие функции:
1) осуществляет реализацию государственной политики в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
2) осуществляет межотраслевую координацию государственных органов и иных организаций в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
3) осуществляет международное сотрудничество по вопросам защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
4) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
5) пресекает акты, действия (бездействие) государственных органов, местных исполнительных органов, направленные на ограничение и (или) устранение конкуренции;
6) осуществляет контроль за экономической концентрацией;
7) предупреждает и устраняет злоупотребления доминирующим или монопольным положением на соответствующем товарном рынке, за исключением нарушений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;

2. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары өз өкілеттігі шегінде монополияға қарсы органмен мынадай нысандарда өзара іс-қимылды жүзеге асырады:
1) монополияға қарсы органға Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласында анықталған құқық бұзушылықтар туралы хабарлайды;
2) монополияға қарсы органның және оның аумақтық органдарының сауалдары мен өтініштері бойынша:
Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру жөніндегі бірлескен іс-шараларды жүргізу, сондай-ақ монополияға қарсы орган қызметкерлерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіретін құқыққа қайшы іс-әрекеттердің жолын кесу үшін қызметкерлерін жібереді;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген тәртіппен монополияға қарсы органның жазбаша сауалына сәйкес Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылардың тұрған жерін анықтау және оларды әкімшілік жауаптылыққа тарту үшін монополияға қарсы органға жеткізу жөнінде шара қолданады;
Қазақстан Республикасының Қылмыстық процестік кодексінде көзделген тәртіппен монополияға қарсы орган табыс ететін бәсекелестікке қарсы іс-қимылдың қылмыстық жаза қолданылатын белгілері бар материалдары бойынша қылмыстық сотқа туралы шешім қабылдайды, ол туралы монополияға қарсы органға хабарлайды;
монополияға қарсы органға Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың дәлелдемелерін табуға және бекітуге практикалық көмек көрсетеді.
79-6-бап. Монополияға қарсы органның кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу саласындағы құзыреті
Монополияға қарсы орган мынадай функцияларды орындайды:
1) бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады;
2) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласында мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарды салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
3) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
5) мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікті шектеуге және (немесе) жоюға бағытталған актілерінің, әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) жолын кеседі;
6) экономикалық шоғырлануды бақылауды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында көзделген бұзушылықтарды қоспағанда, тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдаланудың алдын алады және оны жояды;

8) предотвращает и пресекает антиконкурентные соглашения и согласованные действия субъектов рынка, недобросовестную конкуренцию;
9) разрабатывает и утверждает правила включения и исключения субъектов рынка из государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках;
10) согласовывает нормативные правовые акты в области защиты конкуренции, ограничения монополистической деятельности и функционирования товарных рынков;
11) осуществляет распространение информации о применении норм законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и пропаганду добросовестной конкуренции;
12) осуществляет анализ состояния конкуренции на товарных рынках;
13) осуществляет анализ и мониторинг деятельности субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке;
14) осуществляет формирование и ведение государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках;
15) утверждает методики по проведению анализа состояния конкуренции на товарном рынке с определением критериев взаимозаменяемости товаров, доступности их приобретения, а также границ товарного рынка, в отношении финансовых организаций – по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
16) выявляет монопольно высокую (низкую), монопсонически низкую цену, установленную субъектом рынка, занимающим доминирующее или монопольное положение;
17) утверждает методики по выявлению монопольно высокой (низкой) и монопсонически низкой цены;
18) проводит расследования по фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции субъектами рынка, государственными органами, местными исполнительными органами в порядке, установленном настоящим Кодексом;
19) запрашивает и получает в порядке, установленном законами Республики Казахстан, от государственных органов, в том числе уполномоченного органа в области государственной статистики, органов государственных доходов, субъектов рынка, а также должностных и иных физических и юридических лиц информацию, необходимую для осуществления полномочий, предусмотренных настоящим Кодексом, в том числе сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну, за исключением банковской тайны, тайны страхования и коммерческой тайны на рынке ценных бумаг;
20) выносит субъектам рынка обязательные для исполнения предписания о:
прекращении нарушений норм настоящего Кодекса и (или) устранении их последствий;
восстановлении первоначального положения;
расторжении или изменении договоров и отмене сделок, противоречащих настоящему Кодексу;
заключении договора с иным субъектом рынка в случае, если нарушениями являются необоснованный отказ либо уклонение от заключения договора с определенными продавцами (поставщиками) либо покупателями;

8) нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы келісімдеріне және келісілген әрекеттеріне, жосықсыз бәсекелестікке жол бермейді және олардың жолын кеседі;
9) нарық субъектiлерiн реттелетін нарықтардағы үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің мемлекеттік тiзiлiміне енгiзу және одан алып тастау қағидаларын әзiрлейді және бекітеді;
10) бәсекелестікті қорғау, монополистік қызметті шектеу және тауар нарықтарының жұмыс істеуі саласында нормативтік құқықтық актілерді келіседі;
11) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының нормаларын қолдану туралы ақпаратты таратуды және адал бәсекелестікті насихаттауды жүзеге асырады;
12) тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін талдауды жүзеге асырады;
13) тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің қызметін талдауды және оның мониторингін жүзеге асырады;
14) реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектiлерiнің мемлекеттік тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;
15) тауарлардың өзара алмастырылу, оларды сатып алуға қолжетімділік өлшемшарттарын, сондай-ақ тауар нарығының шекараларын айқындай отырып, тауар нарығындағы бәсекелес ортаның жай-күйіне талдау және бағалау жүргізу жөніндегі әдістемелерді, қаржы ұйымдарына қатысты – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу арқылы бекітеді;
16) үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісі белгілеген монополиялық жоғары (төмен), монопсониялық төмен бағаны анықтайды;
17) монополиялық жоғары (төмен) және монопсониялық төмен бағаны анықтау жөніндегі әдістемелерді бекітеді;
18) нарық субъектілерінің, мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу фактілері бойынша осы Кодексте белгіленген тәртіппен тергеп-тексеру жүргізеді;
19) банктік құпияны, сақтандыру құпиясын және бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, оның ішінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан, мемлекеттік кіріс органдарынан, нарық субъектілерінен, сондай-ақ лауазымды адамдардан және өзге де жеке және заңды тұлғалардан осы Кодексте көзделген өкілеттіктерді жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді сұратады және алады;
20) нарық субъектілеріне:
осы Кодекс нормаларының бұзылуын тоқтату және (немесе) олардың салдарларын жою;
бастапқы жағдайды қалпына келтіру;
осы Кодекске қайшы келетін шарттарды бұзу немесе өзгерту;
егер белгілі бір сатушылармен (өнім берушілермен) не сатып алушылармен шарт жасасудан негізсіз бас тарту не жалтару бұзушылық болып табылған жағдайда, өзге нарық субъектісімен шарт жасасу туралы орындалуға міндетті нұсқамалар шығарады;

21) вносит государственным органам, местным исполнительным органам обязательные для исполнения предписания об отмене или изменении принятых ими актов, прекращении нарушений, а также расторжении или изменении заключенных ими соглашений и отмене сделок, противоречащих настоящему Кодексу, и совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции;
22) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
23) направляет в правоохранительные органы материалы для проведения досудебного расследования дела по признакам уголовных правонарушений, связанных с нарушением законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
24) ежегодно не позднее первого июня направляет на имя Президента Республики Казахстан и Премьер-Министра Республики Казахстан годовой отчет о состоянии конкуренции на отдельных товарных рынках и принимаемых мерах по ограничению монополистической деятельности, а также размещает его на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в области защиты конкуренции;
25) ежегодно не позднее 5 января года, следующего за отчҰтным, направляет в Правительство Республики Казахстан предложения по передаче в конкурентную среду государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лицами, и предложения по актуализации перечня видов деятельности, осуществляемых юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними лицами;
26) обеспечивает информационную открытость проводимой государственной политики в области защиты конкуренции, в том числе ежеквартально не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, размещает сведения о деятельности антимонопольного органа в средствах массовой информации, в том числе на своем интернет-ресурсе;
27) проводит экспертизу цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии;
28) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обращается в правоохранительные органы о проведении оперативно-розыскных мероприятий;
29) направляет должностному лицу субъекта рынка, государственного органа, местного исполнительного органа предостережение в письменной форме о недопустимости совершения действия (бездействия), которое может привести к нарушению законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;

21) мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға осы Кодекске қайшы келетін өздері қабылдаған актілердің күшін жою немесе оларды өзгерту, бұзушылықтарды тоқтату, сондай-ақ өздері жасасқан келісімдерді бұзу немесе өзгерту және мәмілелердің күшін жою туралы және бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттер жасау туралы орындалуға міндетті нұсқамалар енгізеді;
22) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік жазаларды қолданады;
23) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілері бойынша істің сотқа дейінгі тергеп-тексерілуін жүргізу үшін құқық қорғау органдарына материалдар жібереді;
24) жыл сайын бірінші маусымнан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің атына жекелеген тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйі және монополистік қызметті шектеу жөнінде қолданылатын шаралар туралы жылдық есепті жібереді, сондай-ақ оны бәсекелестікті қорғау саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырады;
25) жыл сайын, есептің жылдан кейінгі жылдың 5 қаңтарынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және олармен үлестес тұлғаларды бәсекелестік ортаға беру бойынша ұсыныстарды және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесіне өзекті сипат беру жөнінде ұсыныстарды жібереді;
26) бәсекелестікті қорғау саласында жүргiзілетiн мемлекеттік саясаттың ақпараттық ашықтығын қамтамасыз етедi, оның ішінде тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында және монополияға қарсы органның интернет-ресурсында монополияға қарсы органның қызметі туралы мәлiметтердi орналастырады;
27) мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларына сараптама жүргізеді;
28) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құқық қорғау органдарына жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы жүгінеді;
29) нарық субъектісінің, мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның лауазымды адамына Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзуға әкеп соғуы мүмкін әрекетті (әрекеттерді) жасауға жол бермеу туралы жазбаша нысанда алдын ала ескерту жібереді;

30) размещает на своем интернет-ресурсе анализ состояния конкуренции на товарных рынках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну;
31) направляет субъектам рынка уведомление о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
32) дает официальное разъяснение нормативных правовых актов в области защиты конкуренции, принятых антимонопольным органом;
33) разрабатывает и утверждает порядок рассмотрения проектов соглашений субъектов рынка на предмет соответствия или несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
34) согласовывает субъектам рынка акт (акты) антимонопольного комплаенса;
35) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 79-7. Права сотрудников антимонопольного органа
Сотрудники антимонопольного органа при исполнении служебных обязанностей, в том числе рассмотрении заявлений о нарушении законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, расследовании дел о нарушении законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, осуществлении контроля за экономической концентрацией и определении состояния уровня конкуренции, в соответствии с возложенными на них полномочиями при предъявлении ими служебных удостоверений и решения антимонопольного органа о проведении расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции имеют право:
1) получать беспрепятственный доступ в помещения и на территорию государственных органов и субъектов рынка с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
2) запрашивать и получать письменную информацию в сроки, установленные антимонопольным органом, которые не могут быть менее пяти рабочих дней, от государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов рынка, должностных и иных физических и юридических лиц, а также письменные и (или) устные объяснения по фактам допущенных нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Статья 79-8. Обязанность сотрудников антимонопольного органа по
соблюдению коммерческой, служебной и иной
охраняемой законом тайны
1. Информация, составляющая коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученная антимонопольным органом при осуществлении своих полномочий, не подлежит разглашению, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.

30) мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпия қамтылған ақпаратты қоспағанда, өзінің интернет-ресурсында тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдауды орналастырады;
31) нарық субъектілерінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылу белгілерінің бар екендігі туралы хабарламаны нарық субъектілеріне жібереді;
32) монополияға қарсы орган қабылдаған бәсекелестікті қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерге ресми түсіндірме береді;
33) нарық субъектілері келісімдерінің жобаларын Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі тұрғысынан қарау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
34) нарық субъектілеріне монополияға қарсы комплаенс актісін (актілерін) келіседі;
35) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
79-7-бап. Монополияға қарсы орган қызметкерлерінің құқықтары
Монополияға қарсы орган қызметкерлерінің қызметтік міндеттерін атқарған кезде, оның ішінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуы туралы өтініштерді қараған, Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуы туралы істерді тергеп-тексерген, экономикалық шоғырлануға бақылауды жүзеге асырған және бәсекелестік деңгейінің жай-күйін айқындаған кезде, өздеріне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес қызметтік куәліктерін және монополияға қарсы органның Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының сақталуын тергеп-тексеру жүргізу туралы шешімін көрсеткен кезде:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, мемлекеттік органдар мен нарық субъектілерінің үй-жайлары мен аумақтарына кедергісіз кіруге;
2) монополияға қарсы орган белгілеген, бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімде мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан, нарық субъектілерінен, лауазымды адамдардан және өзге де жеке және заңды тұлғалардан жазбаша ақпарат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының жол берілген бұзушылық фактілері бойынша жазбаша және (немесе) ауызша түсініктемелер сұратуға және алуға құқығы бар.
79-8-бап. Монополияға қарсы орган қызметкерлерінің коммерциялық, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды сақтау жөніндегі міндеті
1. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, монополияға қарсы орган өзінің өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын ақпарат жария етілуге жатпайды.

2. За разглашение информации, составляющей коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, сотрудники антимонопольного органа несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
3. Вред, причиненный физическому или юридическому лицу в результате разглашения антимонопольным органом либо его должностными лицами информации, составляющей коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, подлежит возмещению в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.»;
5) статью 88 исключить;
6) подпункт 4) пункта 3 статьи 116 изложить в следующей редакции:
«4) на товары (работы, услуги), в отношении которых введено государственное ценовое регулирование;»;
7) статью 160 изложить в следующей редакции:
«Статья 160. Цели государственного регулирования конкуренции
Целями государственного регулирования конкуренции являются защита конкуренции, поддержание и создание благоприятных условий для добросовестной конкуренции на товарных рынках Республики Казахстан и эффективного функционирования товарных рынков, обеспечение единства экономического пространства, свободного перемещения товаров и свободы экономической деятельности в Республике Казахстан, регулирование и ограничение монополистической деятельности в соответствии с настоящим Кодексом, содействие добросовестной конкуренции и предупреждение нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, пресечение антиконкурентных действий государственных органов, местных исполнительных органов и недобросовестной конкуренции.»;
8) пункт 1 статьи 161 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящий раздел распространяется на отношения, которые влияют или могут повлиять на конкуренцию на товарных рынках Республики Казахстан, в которых участвуют субъекты рынка, потребители, а также государственные органы и местные исполнительные органы.»;
9) пункт 4 статьи 163 изложить в следующей редакции:
«4. Государственные органы в пределах своей компетенции принимают меры по развитию конкуренции при реализации государственной политики в курируемых отраслях экономики и обязаны не совершать действий, отрицательно влияющих на конкуренцию.»;
10) в статье 169:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) ограничению доступа на товарный рынок или устранению с него других субъектов рынка в качестве продавцов (поставщиков) определенных товаров или их покупателей.»;

2. Монополияға қарсы органның қызметкерлері коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын ақпаратты жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауапты болады.
3. Монополияға қарсы органның не оның лауазымды адамдарының коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын ақпараттарды жария етуі нәтижесінде жеке немесе заңды тұлғаға келтірілген зиян Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өтелуге жатады.»;
5) 88-бап алып тасталсын;
6) 116-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) мемлекеттік баға реттеу енгізілген тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге);»;
7) 160-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«160-бап. Бәсекелестікті мемлекеттік реттеу мақсаттары
Бәсекелестікті қорғау, Қазақстан Республикасының тауар нарықтарындағы адал бәсекелестікті және тауар нарықтарының тиімді жұмыс істеуін қолдау және қолайлы жағдайлар жасау, экономикалық кеңістіктің біртұтастығын, тауарлардың еркін қозғалысын және Қазақстан Республикасындағы экономикалық қызметтің еркіндігін қамтамасыз ету, осы Кодекске сәйкес монополистік қызметті реттеу және шектеу, адал бәсекелестікке жәрдемдесу және Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу, мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікке қарсы әрекеттерінің және жосықсыз бәсекелестіктің жолын кесу бәсекелестікті мемлекеттік реттеудің мақсаттары болып табылады.»;
8) 161-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы бөлім нарық субъектілері, тұтынушылар, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар қатысатын Қазақстан Республикасының тауар нарықтарындағы бәсекелестікке ықпал ететін немесе ықпал етуі мүмкін қатынастарға қолданылады.»;
9) 163-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде жетекшілік ететін экономика салаларында мемлекеттік саясатты іске асырған кезде бәсекелестікті дамыту жөнінде шара қолданады және бәсекелестікке теріс ықпал ететін әрекеттерді жасамауға міндетті.»;
10) 169-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасындағы «бас тартуға әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкiн болса, мұндай келісімдер картель деп танылады және оларға тыйым салынады.» деген сөздер «бас тартуға;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) нарықтың басқа субъектiлерiнiң белгiлi бiр тауарларды сатушылар (берушiлер) немесе олардың сатып алушылары ретiнде тауар нарығына кiруiн шектеуге немесе одан ығыстырып шығаруға әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкiн болса, мұндай келісімдер картель деп танылады және оларға тыйым салынады.»;

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. Запрещаются и признаются недействительными полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, достигнутые в любой форме соглашения между субъектами рынка, которые приводят или могут привести к ограничению конкуренции, в том числе касающиеся:
1) установления или поддержания дискриминационных условий к равнозначным договорам с другими субъектами рынка, в том числе установления согласованных условий приобретения и (или) реализации товаров;
2) экономически, технологически и иным образом необоснованного установления субъектами рынка различных цен (тарифов) на один и тот же товар;
3) необоснованного ограничения или прекращения реализации товаров;
4) заключения договоров при условии принятия контрагентами дополнительных обязательств, которые по своему содержанию или согласно обычаям делового оборота не касаются предмета этих договоров (необоснованных требований передачи финансовых средств и иного имущества, имущественных или неимущественных прав).
Запреты, установленные настоящим пунктом, не распространяются на вертикальные соглашения, если доля субъекта (субъектов) рынка на одном из рассматриваемых товарных рынков не превышает двадцати процентов, либо являющиеся договорами государственно-частного партнерства, в том числе договорами концессии, комплексной предпринимательской лицензии (франчайзинга).
4. Антиконкурентные соглашения могут быть заключены/достигнуты в письменной и (или) устной форме.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Требования настоящей статьи не распространяются на соглашения об осуществлении исключительных прав на результаты интеллектуальной деятельности и приравненные к ним средства индивидуализации юридического лица, средства индивидуализации продукции, работы или услуги при условии, что такие соглашения не привели или не могут привести к ограничению или устранению конкуренции.»;
11) в статье 170 пункт 2 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) данные действия ограничивают конкуренцию.»;
12) пункт 1 статьи 171 дополнить частью второй следующего содержания:
«Порядок проверки соответствия проекта соглашения субъектов рынка требованиям настоящего раздела разрабатывается и утверждается антимонопольным органом.»;

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Нарық субъектiлерiнiң арасындағы кез келген нысанда қол жеткiзiлген, бәсекелестiктi шектеуге әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкiн, оның iшiнде:
1) нарықтың басқа субъектiлерiмен мәні бiрдей шарттарға кемсітушілік шарттар белгiлеуге немесе қолдауға, оның iшiнде тауарларды сатып алудың және (немесе) өткiзудiң келiсiлген шарттарын белгiлеуіне;
2) нарық субъектілерінің сол бір тауарға түрлі бағаларды (тарифтерді) экономикалық, технологиялық және өзге де түрде негізсіз белгілеуге;
3) тауарларды өткiзудi негiзсiз шектеуге немесе тоқтатуға;
4) контрагенттердiң өзiнiң мазмұны бойынша немесе iскерлiк айналым дәстүрлерiне сәйкес осы шарттардың нысанасына қатысы жоқ қосымша мiндеттемелерді (қаржылай қаражатты және өзге де мүлiктi, мүлiктiк немесе мүлiктiк емес құқықтарды берудi негiзсiз талап етуді) қабылдаған жағдайда шарттар жасасуға қатысты бәсекелестiкті шектеуге әкеп соғатын немесе әкеп соғуы мүмкін келiсiмдерге тыйым салынады және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен толығымен немесе iшiнара жарамсыз деп танылады.
Осы тармақта белгiленген тыйымдар, егер нарық субъектісінің (субъектiлерiнiң) қаралып отырған тауар нарықтарының біріндегі үлесi жиырма пайыздан аспаса не мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессия, кешенді кәсіпкерлік лицензия (франчайзинг) шарттары болып табылса, сатылас келiсiмдерге қолданылмайды.
4. Бәсекелестікке қарсы келісімдер жазбаша және (немесе) ауызша нысанда жасалуы/қол жеткізілуі мүмкін.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Осы баптың талаптары, егер мұндай келісімдер бәсекелестікті шектеуге немесе жоюға әкеп соқпаса немесе әкеп соға алмаса, зияткерлiк қызметтiң нәтижелерiне айрықша құқықтарды жүзеге асыру туралы келiсiмдерге және оларға теңестiрiлген заңды тұлғаны дараландыру құралдарына, өнiмдi, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтердi дараландыру құралдарына қолданылмайды.»;
11) 170-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы «құраған шарттарды қанағаттандырса, келісілген әрекеттер деп танылуы мүмкін.» деген сөздер «құраған;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) аталған әрекеттер бәсекелестікті шектеген шарттарды қанағаттандырса, келісілген әрекеттер деп танылуы мүмкін.»;
12) 171-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Нарық субъектілері келісімі жобасының осы Кодекстің төртінші бөлімінің талаптарына сәйкес келуін тексеру тәртібін монополияға қарсы орган әзірлейді және бекітеді.»;

13) статью 172 изложить в следующей редакции:
«Статья 172. Доминирующее или монопольное положение
1. Доминирующим или монопольным положением признается положение субъекта рынка или нескольких субъектов рынка на рынке определенного товара, дающее такому субъекту рынка или таким субъектам рынка возможность оказывать значительное влияние на общие условия обращения товара на соответствующем товарном рынке.
2. Доминирующим признается положение субъекта рынка (за исключением финансовой организации):
1) доля которого на рынке определенного товара превышает пятьдесят процентов, если только при проведении расследования нарушений законодательства в области защиты конкуренции не будет установлено, что, несмотря на превышение указанной величины, положение субъекта рынка на товарном рынке не является доминирующим;
2) доля которого на рынке определенного товара составляет менее чем пятьдесят процентов, но более тридцати пяти процентов, если доминирующее положение такого субъекта рынка установлено антимонопольным органом исходя из неизменной, увеличивающейся или подверженной малозначительным изменениям доли субъекта рынка (не более пятнадцати процентов в сторону снижения) в течение длительного периода (в течение не менее чем одного года или, если такой срок составляет менее чем один год, в течение срока существования соответствующего товарного рынка), относительного размера долей на этом товарном рынке, принадлежащих конкурентам, наличия экономических, технологических, административных или иных ограничений для доступа на товарный рынок.
3. Доминирующим признается положение каждого субъекта рынка из нескольких субъектов рынка (за исключением финансовой организации), применительно к которому выполняются в совокупности следующие условия:
1) совокупная доля не более чем трех субъектов рынка, доля каждого из которых больше долей других субъектов рынка на соответствующем товарном рынке, составляет пятьдесят и более процентов, или совокупная доля не более чем четырех субъектов рынка, доля каждого из которых больше долей других субъектов рынка на соответствующем товарном рынке, составляет семьдесят и более процентов (настоящее положение не применяется, если доля хотя бы одного из указанных субъектов рынка не превышает пятнадцати процентов);
2) в течение длительного периода (в течение не менее чем одного года или, если такой срок составляет менее чем один год, в течение срока существования соответствующего товарного рынка) относительные размеры долей субъектов рынка неизменны или подвержены малозначительным изменениям, а также существуют экономические, технологические, административные или иные ограничения для доступа на товарный рынок;

13) 172-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«172-бап. Үстем немесе монополиялық жағдай
1. Белгілі бір тауар нарығындағы нарық субъектісінің немесе бірнеше нарық субъектісінің осындай нарық субъектісіне немесе осындай нарық субъектілеріне тиісті тауар нарығында тауар айналымының жалпы жағдайына елеулі ықпал етуге мүмкіндік беретін жағдайы үстем немесе монополиялық жағдай деп танылады.
2. Нарық субъектісінің (қаржы ұйымын қоспағанда):
1) белгілі бір тауар нарығындағы үлесі елу пайыздан асатын жағдайы, егер бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманы бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізген кезде аталған шамадан асып түсуіне қарамастан нарық субъектісінің тауар нарығындағы жағдайы үстем болып табылмайтыны белгіленсе;
2) белгілі бір тауар нарығындағы үлесі елу пайыздан кем, бірақ отыз бес пайыздан асатын жағдайы, егер осындай нарық субъектісінің үстем жағдайын монополияға қарсы орган ұзақ кезең ішінде (кемінде бір жыл ішінде немесе, егер осындай мерзім тиісті тауар нарығының жұмыс істеу мерзімінде бір жылдан кем құраса) нарық субъектісінің өзгермеген, ұлғайған немесе шамалы өзгерістерге ұшыраған үлесіне (төмендеуге қарай он бес пайыздан аспайтын), бәсекелестерге тиесілі осы тауар нарығындағы үлестердің салыстырмалы мөлшеріне, тауар нарығына кiру үшiн экономикалық, технологиялық, әкiмшiлiк немесе өзге де шектеулер болуына сүйене отырып белгілесе, үстем деп танылады.
3. Бірнеше нарық субъектісінің ішіндегі әрбір нарық субъектісінің жағдайы (қаржы ұйымын қоспағанда), оған қатысты жиынтығында мынадай мән-жайлар:
1) олардың әрқайсысының үлесі тиісті тауар нарығындағы басқа нарық субъектілерінің үлестерінен көп болатын, үшеуден аспайтын нарық субъектісінің жиынтық үлесі елу және одан көп пайызды құраса немесе олардың әрқайсысының үлесі тиісті тауар нарығындағы басқа нарық субъектілерінің үлесінен көп болатын, төртеуден аспайтын нарық субъектісінің жиынтық үлесі жетпіс және одан көп пайызды құраса (бұл ереже, егер аталған нарық субъектілерінің біреуінің үлесі он бес пайыздан кем болса қолданылмайды);
2) ұзақ кезең ішінде (кемінде бір жыл ішінде немесе, егер мұндай мерзім бір жылдан аз болса, тиісті тауар нарығының жұмыс істеуі мерзімі ішінде) нарық субъектілері үлестерінің салыстырмалы мөлшері өзгермеген немесе шамалы өзгерістерге ұшыраған, сондай-ақ тауар нарығына кiру үшiн экономикалық, технологиялық, әкiмшiлiк немесе өзге де шектеулер болса;

3) реализуемый или приобретаемый субъектами рынка товар не может быть заменен другим товаром при потреблении (в том числе при потреблении в производственных целях).
4. Доминирующим признается положение финансовых организаций, если:
1) доля одной финансовой организации на соответствующем рынке финансовых услуг составляет тридцать пять и более процентов;
2) совокупная доля не более чем двух финансовых организаций, которым принадлежат наибольшие доли на соответствующем рынке финансовых услуг, составляет пятьдесят и более процентов;
3) совокупная доля не более чем трех финансовых организаций, которым принадлежат наибольшие доли на соответствующем рынке финансовых услуг, составляет семьдесят и более процентов.
5. Монопольным признается положение субъектов естественной монополии, государственной монополии, а также субъектов рынка, занимающих стопроцентную долю доминирования на соответствующем товарном рынке.
6. Субъект рынка вправе представлять в антимонопольный орган доказательства того, что положение этого субъекта рынка на товарном рынке не может быть признано доминирующим.»;
14) пункт 9 статьи 192 изложить в следующей редакции:
«9. Требования пунктов 4, 5, 6, 7 и 8 настоящей статьи, за исключением части третьей пункта 4, распространяются только на случаи, предусмотренные подпунктами 5) и 6) части первой пункта 1 настоящей статьи.»;
15) в статье 194:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 194. Антиконкурентные действия (бездействие), соглашения государственных органов, местных исполнительных органов»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Запрещаются и признаются недействительными полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, антиконкурентные действия государственных органов, местных исполнительных органов, выразившиеся в действиях (бездействии), принятии актов либо решений, которые привели или могут привести к ограничению или устранению конкуренции, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан в целях защиты конституционного строя, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения.»;
дополнить пунктами 4, 5, 6, 7 и 8 следующего содержания:
«4. Проект заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции в отношении Национального Банка Республики Казахстан вручается или направляется письмом с уведомлением объекту расследования в срок не менее чем за тридцать календарных дней до окончания расследования.

3) нарық субъектілері өткізетін немесе сатып алатын тауар тұтыну кезінде (оның ішінде өндірістік мақсаттарда тұтыну кезінде) басқа тауармен алмастырыла алмайтын жағдайда, үстем деп танылады.
4. Егер:
1) тиісті қаржы қызметтерін көрсету нарығындағы бір қаржы ұйымының үлесі отыз бес және одан көп пайызды құраса;
2) тиісті қаржы қызметтерін көрсету нарығында неғұрлым көп үлес тиесілі болатын, екеуден аспайтын қаржы ұйымының жиынтық үлесі елу және одан көп пайызды құраса;
3) тиісті қаржы қызметтерін көрсету нарығында неғұрлым көп үлес тиесілі болатын, үшеуден аспайтын қаржы ұйымының жиынтық үлесі жетпіс және одан көп пайызды құраса, қаржы ұйымдарының жағдайы үстем жағдай деп танылады.
5. Табиғи монополия, мемлекеттік монополия субъектілерінің, сондай-ақ тиісті тауар нарығында жүз пайыз үстем үлеске ие нарық субъектілерінің жағдайы монополиялық жағдай деп танылады.
6. Нарық субъектісі монополияға қарсы органға осы нарық субъектісінің тауар нарығындағы жағдайы үстем деп таныла алмайтыны туралы дәлелдемелер ұсынуға құқылы.»;
14) 192-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Осы баптың 4-тармағының үшінші бөлігін қоспағанда, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарының талаптары осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларға ғана қолданылады.»;
15) 194-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«194-бап. Мемлекеттiк органдардың, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестiкке қарсы әрекеттерi (әрекетсіздігі), келiсiмдерi»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын сақтау мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк органдардың, жергілікті атқарушы органдардың әрекеттерінен (әрекетсіздігінен), актiлер не шешiмдер қабылдаудан көрiнетiн бәсекелестiктi шектеуге немесе жоюға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкiн бәсекелестiкке қарсы әрекеттерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тыйым салынады және олар толығымен немесе iшiнара жарамсыз деп танылады.»;
мынадай мазмұндағы 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
«4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне қатысты Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманың бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындының жобасы тергеп-тексеру объектісіне тергеп-тексеру аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын мерзімде табыс етіледі немесе хабарламасы бар хатпен жіберіледі.

5. В случае несогласия с доводами, приведенными в проекте заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и обращения Национального Банка Республики Казахстан в срок не менее чем за двадцать календарных дней до завершения расследования, должностное лицо (должностные лица) антимонопольного органа выносит (выносят) на рассмотрение согласительной комиссии проект заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, в состав которой входят представители Национального Банка Республики Казахстан и антимонопольного органа.
6. Согласительная комиссия рассматривает проект внесенного заключения в срок не более пяти календарных дней со дня внесения на предмет его полноты и качества приведенных в нем доказательств фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции с приглашением на заседание лиц, участвующих в расследовании.
7. По результатам рассмотрения проекта заключения согласительная комиссия выносит замечания и рекомендации о наличии (отсутствии) замечаний.
В случае принятия замечаний к проекту заключения, антимонопольным органом осуществляется его доработка и в срок не позднее пяти календарных дней повторно представляется на рассмотрение согласительной комиссии.
При непринятии антимонопольным органом замечаний к проекту заключения представляются обоснования причин несогласия в адрес согласительной комиссии.
Решение антимонопольного органа об утверждении заключения принимается в случае отсутствия замечаний согласительной комиссии к проекту заключения и оформляется приказом антимонопольного органа в срок не более десяти календарных дней со дня завершения расследования.
8. Порядок действия согласительной комиссии и ее состав определяются антимонопольным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.»;
16) дополнить статьей 195-1 следующего содержания:
«Статья 195-1. Антимонопольный комплаенс
1. Антимонопольным комплаенсом является система правовых, организационных и иных мер субъекта рынка, направленных на обеспечение соблюдения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и предупреждение его нарушения.
2. Для внедрения антимонопольного комплаенса субъект (субъекты) рынка вправе принимать акт (акты) антимонопольного комплаенса:
1) внутренний акт (инструкция, правила), предусматривающий оценку рисков нарушения субъектом рынка законодательства в области защиты конкуренции и меры их снижения;

5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі тергеп-тексеру аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын мерзімде өтініш берген жағдайда, монополияға қарсы органның лауазымды адамы (лауазымды адамдары) келісу комиссиясының қарауына Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманың бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындының жобасын шығарады, оның құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және монополияға қарсы органның өкілдері кіреді.
6. Келісу комиссиясы енгізілген қорытындының жобасын енгізілген күнінен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде оның толықтығын және онда келтірілген Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманы бұзу фактілері дәлелдерінің сапасын тергеп-тексеруге қатысатын адамдарды отырысқа шақырып қарайды.
7. Қорытындының жобасын қарау нәтижелері бойынша келісу комиссиясы ескертулердің болуы (болмауы) туралы қорытынды шығарады.
Қорытындының жобасына ескертулер болған жағдайда монополияға қарсы орган оны пысықтауды жүзеге асырады және күнтізбелік бес күннен кешіктірмей келісу комиссиясының қарауына қайта ұсынады.
Монополияға қарсы орган қорытындының жобасына ескертулерді қабылдамаған кезде келісу комиссиясына келіспеу себептерінің негіздемелері ұсынылады.
Монополияға қарсы органның қортындыны бекіту туралы шешімі келісу комиссиясының қорытынды жобасына ескертулері болмаған жағдайда тергеп –тексеру аяқталған күнінен бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде қабылданады.
8. Келісу комиссиясының әрекет ету тәртібін және оның құрамын монополияға қарсы орган және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.»;
16) мынадай мазмұндағы 195-1-баппен толықтырылсын:
«195-бап. Монополияға қарсы комплаенс
1. Нарық субъектісінің бәсекелестікті қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауды қамтамасыз етуге және оны бұзушылықтың алдын алуға бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық және өзге де шараларының жүйесі монополияға қарсы комплаенс болып табылады.
2. Монополияға қарсы комплаенсті енгізу үшін нарық субъектісі (субъектілері) монополияға қарсы комплаенс актісін (актілерін):
1) нарық субъектісінің бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманы бұзу қаупін бағалауды және оларды төмендету шараларын көздейтін ішкі акті (нұсқаулық, қағидалар);

2) внешний акт (кодекс, соглашение), предусматривающий правила добросовестной конкуренции субъектов рынка на соответствующем товарном рынке.
3. Субъект (субъекты) рынка вправе направить на согласование антимонопольного органа проект акта об антимонопольном комплаенсе, который подлежит рассмотрению в течение месяца с момента поступления.»;
17) в статье 196:
пункты 1, 2, и 3 изложить в следующей редакции:
«1. Анализ состояния конкуренции на товарных рынках проводится с целью определения уровня конкуренции, выявления субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение, разработки комплекса мер, направленных на защиту и развитие конкуренции, предупреждение, ограничение и пресечение монополистической деятельности, в том числе в случаях:
1) осуществления государственного контроля за экономической концентрацией;
2) определения доли доминирования субъекта рынка при рассмотрении признаков антиконкурентных соглашений и согласованных действий, злоупотребления доминирующим или монопольным положением;
3) установления целесообразности присутствия государства в предпринимательской среде.
2. Анализ состояния конкуренции на товарных рынках проводится в соответствии с методикой по проведению анализа состояния конкуренции на товарном рынке, утверждаемой антимонопольным органом, и методикой по проведению анализа состояния конкуренции в отношении финансовых организаций, утверждаемой антимонопольным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Анализ состояния конкуренции на товарных рынках проводится в срок не более двенадцати месяцев.
3. Анализ состояния конкуренции на товарных рынках включает следующие этапы:
1) определение критериев взаимозаменяемости товаров;
2) определение границ товарного рынка;
3) определение временного интервала исследования товарного рынка;
4) определение состава субъектов рынка, действующих на товарном рынке;
5) расчет объема товарного рынка и долей субъектов рынка;
6) оценка состояния конкурентной среды на товарном рынке;
7) определение барьеров входа на товарный рынок;
8) выводы по анализу рынка.»;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«Под товаром в настоящей главе понимаются товар, работа, услуга, в том числе финансовая, являющиеся объектом гражданского оборота.»;
пункт 6 исключить;
дополнить пунктами 11 и 12 следующего содержания:
«11. При осуществлении государственного контроля за экономической концентрацией, а также выявлении признаков антиконкурентных соглашений и согласованных действий, злоупотребления доминирующим или монопольным положением анализ состояния конкуренции на товарных рынках не включает этапы, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 3 настоящей статьи.
В случае, если анализ состояния конкуренции на товарных рынках при выявлении признаков злоупотребления доминирующим или монопольным положением показал, что доля субъекта рынка составляет более тридцати пяти, но менее пятидесяти процентов или присутствует совокупное доминирование субъектов рынка, анализ и оценка состояния конкурентной среды на товарном рынке проводятся с соблюдением всех этапов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Анализ с целью установления целесообразности присутствия государства в предпринимательской среде проводится на основании этапов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, а также включает оценку целесообразности присутствия на товарном рынке государственных предприятий и юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, за исключением случаев, когда такое создание прямо предусмотрено Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан.

2) тиісті тауар нарығындағы нарық субъектілерінің адал бәсекелестік қағидаларын көздейтін сыртқы акт (кодекс, келісім) қабылдауға құқылы.
3. Нарық субъектісі (субъектілері) монополияға қарсы комплаенс туралы акт жобасын монополияға қарсы органға келісуге жіберуге құқылы, ол келіп түскен сәттен бастап бір ай ішінде қаралуға тиіс.»;
17) 196-бапта:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін талдау бәсекелестік деңгейін айқындау, үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерін анықтау, бәсекелестікті қорғау мен дамытуға, монополистік қызметтің алдын алуға, шектеуге және жолын кесуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу мақсатында, оның ішінде мынадай:
1) экономикалық шоғырлануға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) бәсекелестікке қарсы келісімдер мен келісілген әрекеттер, үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану белгілерін қарастырған кезде нарық субъектісінің үстем үлесін айқындау;
3) мемлекеттің кәсіпкерлік ортаға қатысуының орындылығын белгілеу жағдайларында жүргізіледі.
2. Тауар нарығындағы бәсекелес ортаның жай-күйін талдау монополияға қарсы орган бекітетін Тауар нарығындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізу әдiстемесіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімімен монополияға қарсы орган бекітетін қаржы ұйымдарына қатысты бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізу әдiстемесіне сәйкес жүргізіледі.
Тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін он екі айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі.
3. Тауар нарықтарындағы бәсекелес ортаның жай-күйін талдау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) тауарлардың бірін-бірі өзара алмастыру өлшемшарттарын айқындау;
2) тауар нарығының шекараларын айқындау;
3) тауар нарығын зерттеудің уақыт аралығын айқындау;
4) тауар нарығында жұмыс істейтін нарық субъектілерінің құрамын айқындау;
5) тауар нарығының көлемі мен нарық субъектілерінің үлестерін есептеу;
6) тауар нарығындағы бәсекелес ортаның жай-күйін бағалау;
7) тауар нарығына кіру тосқауылдарын айқындау;
8) нарықты талдау бойынша тұжырымдар.»;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тарауда тауар деп азаматтық айналым объектісі болып табылатын тауар, жұмыс, көрсетілетін қызмет, оның ішінде қаржылық көрсетілетін қызмет түсініледі.»;
6-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11 және 12-тармақтармен толықтырылсын:
«11.Экономикалық шоғырлануға мемлекеттік бақылауды жүзеге асырған, сондай-ақ бәсекелестікке қарсы келісімдер мен келісілген әрекеттер, үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану белгілерін анықтаған кезде тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін талдау осы баптың 3-тармағының 6), 7) тармақшаларын алып тастайды.
Үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану белгілерін анықтау кезінде тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін талдау нарық субъектісінің үлесі отыз бес пайыздан асатынын, бірақ елуден кем құрайтынын немесе нарық субъектілерінің жиынтық үстемдігі орын алғанын көрсеткен жағдайда, тауар нарығындағы бәсекелес ортаның жай-күйін талдау және бағалау осы баптың 3-тармағында көзделген барлық кезеңдер сақталып жүргізіледі.
Мемлекеттің кәсіпкерлік ортаға қатысуының орындылығын анықтау мақсатында талдау осы баптың 3-тармағында көзделген кезеңдердің негізінде жүргізіледі, сондай-ақ тауар нарығына мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың, мұндай құру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде, Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, қатысуының орындылығын бағалауды қамтиды.

12. Анализ состояния конкуренции на товарных рынках осуществляется на основании информации, представляемой уполномоченным органом в сфере государственной статистики, государственными органами, субъектами рынка и их объединениями, а также информации, представляемой в соответствии с пунктом 9 настоящей статьи.
Субъект рынка вправе представить антимонопольному органу имеющиеся у него результаты маркетинговых исследований, которые также могут использоваться антимонопольным органом в ходе проведения анализа.»;
18) в статье 200:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. В целях предотвращения возникновения монопольного положения и (или) ограничения конкуренции антимонопольный орган осуществляет государственный контроль за экономической концентрацией, выражающийся в предварительном получении согласия антимонопольного органа на осуществление сделок (действий), указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса, либо его уведомлении о сделках, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 1 статьи 201 настоящего Кодекса.»;
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
«Экономическая концентрация, совершенная без согласия антимонопольного органа, которая привела к установлению монопольного положения субъекта рынка или группы лиц и (или) ограничению конкуренции, может быть признана судом недействительной по иску антимонопольного органа.»;
19) пункт 3 статьи 201 изложить в следующей редакции:
«3. Согласие антимонопольного органа на осуществление сделок, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, либо его уведомление о сделках, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, требуются в случаях, если совокупная балансовая стоимость активов реорганизуемых субъектов рынка (группы лиц) или приобретателя (группы лиц), а также субъекта рынка, акции (доли участия в уставном капитале, паи) с правом голоса которого приобретаются, или их совокупный объем реализации товаров за последний финансовый год превышает десятимиллионократный размер месячного расчетного показателя, установленный на дату подачи ходатайства (уведомления), или одним из лиц, участвующих в сделке, является субъект рынка, занимающий монопольное положение на соответствующем товарном рынке.»;
20) пункт 6 статьи 204 исключить;
21) пункт 5 статьи 205 изложить в следующей редакции:
«5. На период представления дополнительных сведений и (или) документов, а также при проведении анализа состояния конкуренции на товарных рынках срок рассмотрения ходатайства приостанавливается, о чем антимонопольный орган в течение трех рабочих дней с момента принятия такого решения обязан в письменном виде уведомить лицо, подавшее ходатайство.
Проведение анализа состояния конкуренции на товарных рынках при совершении экономической концентрации требуется в случае, если лица, участвующие в сделке (группа лиц), осуществляют деятельность по реализации аналогичных или взаимозаменяемых товаров (работ, услуг), и (или) наличии признаков ограничения конкуренции.»;

12. Тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін талдау мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган, мемлекеттік органдар, нарық субъектілері және олардың бірлестіктері ұсынған ақпараттың, сондай-ақ осы баптың 9-тармағына сәйкес ұсынылатын ақпараттың негізінде жүзеге асырылады.
Нарық субъектісі монополияға қарсы органға өзінде бар маркетингтік зерттеулер нәтижелерін ұсынуға құқылы, оларды монополияға қарсы орган талдау жүргізу барысында пайдалана алады.»;
18) 200-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Монополияға қарсы орган монополиялық жағдайдың туындауын және (немесе) бәсекелестікті шектеуді болғызбау мақсатында осы Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген мәмілелерді (әрекеттерді) жүзеге асыруға монополияға қарсы органның алдын ала келісімін алу не осы Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәмілелер туралы оны хабардар ету түрінде экономикалық шоғырлануға мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.»;
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Монополияға қарсы органның келiсiмiнсiз жасалып, нарық субъектiсiнiң немесе тұлғалар тобының монополиялық жағдайын орнықтыруға және (немесе) бәсекелестiктi шектеуге әкеп соққан экономикалық шоғырлануды сот монополияға қарсы органның талап қоюы бойынша жарамсыз деп тануы мүмкiн.»;
19) 201-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер қайта ұйымдастырылатын нарық субъектiлерiнiң (тұлғалар тобының) немесе сатып алушының (тұлғалар тобының), сондай-ақ өзiнiң дауыс беру құқығы бар акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлестері, пайлары) сатып алынатын нарық субъектiсi активтерiнiң жиынтық баланстық құны немесе олардың соңғы қаржы жылында тауарлар өткiзуiнiң жиынтық көлемi өтінішхат (хабарлама) берiлген күнге белгіленген айлық есептiк көрсеткiштiң он миллион еселенген мөлшерiнен асатын немесе мәмiлеге қатысушы тұлғалардың бiрi тиiстi тауар нарығында монополиялық жағдайға ие нарық субъектiсi болып табылатын жағдайларда, осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген мәмiлелердi жүзеге асыруға монополияға қарсы органның келiсiмi не осы баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәмiлелер туралы оның хабарламасы талап етiледi.»;
20) 204-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
21) 205-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қосымша мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсыну кезеңiнде, сондай-ақ тауар нарықтарындағы бәсекелестің жай-күйіне талдау жүргізген кезде өтiнiшхатты қарау мерзiмi тоқтатыла тұрады, бұл туралы монополияға қарсы орган өтiнiшхат берген тұлғаны мұндай шешiм қабылданған кезден бастап үш жұмыс күнi iшiнде жазбаша түрде хабардар етуге мiндеттi.
Экономикалық шоғырлануды жасау кезінде тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізу, егер мәмілеге қатысушы тұлғалар (тұлғалар тобы) ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асырса және (немесе) бәсекелестікті шектеу белгілері болған кезде талап етіледі.»;

22) пункт 1 статьи 209 изложить в следующей редакции:
«1. В случае, если по истечении тридцати календарных дней после поступления в антимонопольный орган уведомления о совершенной экономической концентрации антимонопольным органом не будет направлено предписание о необходимости отмены сделки лицу, направившему уведомление, экономическая концентрация считается осуществленной.»;
23) заголовок главы 19 исключить;
24) статьи 212, 213, 214 и 215 исключить;
25) пункты 2, 3 и 4 статьи 218 изложить в следующей редакции:
«2. Антимонопольный орган при наличии признаков нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, предусмотренных пунктом 3 статьи 169, пунктом 1 статьи 170 и статьей 174 настоящего Кодекса, до проведения расследования проводит анализ состояния конкуренции на товарных рынках с целью определения доли доминирования субъекта рынка. Меры антимонопольного реагирования в отношении объекта расследования по итогам расследований фактов нарушения статьи 174 настоящего Кодекса применяются за период его фактического доминирования.
3. Приказ о проведении расследования должен содержать:
1) наименование объекта расследования;
2) основания для проведения расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
3) признаки нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, которые усматриваются в действиях (бездействии) объекта расследования;
4) срок начала и окончания расследования;
5) фамилию, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица антимонопольного органа, уполномоченного на проведение расследования;
6) права лиц, участвующих в расследовании нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
4. Расследование нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции проводится в срок, не превышающий трех месяцев со дня издания приказа о проведении расследования. Срок расследования может быть продлен антимонопольным органом, но не более чем на три месяца. О продлении срока издается приказ, копии приказа в течение трех дней со дня его издания направляются заявителю и объекту расследования.»;
26) статью 220 дополнить частью второй следующего содержания:
«Физическое или юридическое лицо, в отношении действий которого проводится расследование, вправе обратиться в антимонопольный орган для вынесения на рассмотрение согласительной комиссии проекта заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.»;

22) 209-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер жасалған экономикалық шоғырлану туралы монополияға қарсы органға хабарлама келiп түскеннен кейiн күнтiзбелiк отыз күн өткен соң монополияға қарсы орган хабарламаны жiберген тұлғаға мәмiленiң күшiн жою қажеттiгi туралы нұсқама жiбермесе, экономикалық шоғырлану жүзеге асырылды деп есептеледі.»;
23) 19-тараудың тақырыбы алып тасталсын;
24) 212, 213, 214 және 215-баптар алып тасталсын;
25) 218-баптың 2, 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Монополияға қарсы орган осы Кодекстің 169-бабының 3-тармағының, 170-бабының 1-тармағының және 174-бабының бұзылу белгілері болған кезде тергеп-тексеру жүргізгенге дейін нарық субъектісінің үстем үлесін анықтау мақсатында тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізеді. Бұл ретте, осы Кодекстің 174-бабының бұзылу фактілерін тергеу қорытындылары бойынша тергеп-тексеру объектісіне қатысты монополияға қарсы ден қою шаралары оның нақты үстем болған кезеңі үшін қолданылады.
3. Тергеп-тексеру жүргізу туралы бұйрықта:
1) тергеп-тексеру объектісінің атауы;
2) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуына тергеп-тексеру жүргізу үшін негіздер;
3) тергеп-тексеру объектісінің әрекетінде (әрекетсіздігінде) байқалатын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылу белгілері;
4) тергеп-тексерудің басталу және аяқталу мерзімі;
5) монополияға қарсы органның тергеп-тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
6) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеруге қатысатын адамдардың құқықтары қамтылуға тиіс.
4. Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру оны жүргізу туралы бұйрық шығарылған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі. Монополияға қарсы орган тергеп-тексеру мерзімін ұзартуы мүмкін, бірақ ол үш айдан аспауға тиіс. Мерзімді ұзарту туралы бұйрық шығарылады, бұйрықтың көшірмесі ол шығарылған күннен бастап үш күн ішінде өтініш беруші мен тергеп-тексеру объектісіне жіберіледі.»;
26) 220-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Әрекеттеріне қатысты тергеп-тексеру жүргізілетін жеке немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындының жобасын келісу комиссиясының қарауына енгізу үшін монополияға қарсы органға жүгінуге құқылы.»;

27) пункты 5 и 7 статьи 221 изложить в следующей редакции:
«5. Любая информация об объекте расследования, полученная антимонопольным органом в ходе расследования, не подлежит распространению, за исключением случаев истребования информации другим государственным органом, в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
7. Должностные лица антимонопольного органа при проведении расследования обязаны:
1) принимать все меры к всестороннему, полному и объективному сбору доказательств и их исследованию;
2) своевременно готовить заключение по результатам расследования;
3) своевременно выносить определения о приостановлении и возобновлении расследования, а также назначении экспертизы;
4) в срок, не превышающий трех рабочих дней со дня утверждения заключений либо подписания территориальными органами приказов о проведении расследований нарушений, направлять копии этих документов в центральный государственный орган.»;
28) пункт 1 статьи 222 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) необходимости проведения анализа состояния конкуренции на товарных рынках, в случае, если при проведении расследования нарушений законодательства в области защиты конкуренции будет установлено, что, несмотря на превышение доли в пятьдесят процентов на рынке определенного товара, положение субъекта рынка на товарном рынке не является доминирующим.»;
29) в статье 224:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. По результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции должностное лицо антимонопольного органа готовит заключение, на основании которого антимонопольный орган принимает одно из следующих решений о:
1) прекращении расследования нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции по основаниям, предусмотренным статьей 223 настоящего Кодекса;
2) возбуждении дела об административном правонарушении и, в случаях, установленных подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 226 настоящего Кодекса, вынесении предписания;
3) вынесении предписания в случае истечения срока исковой давности привлечения к административной ответственности;
4) передаче материалов в правоохранительные органы для производства досудебного расследования.»;

27) 221-баптың 5 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда басқа мемлекеттік орган ақпаратты талап ететін жағдайларды қоспағанда, тергеп-тексеру барысында монополияға қарсы орган алған тергеп-тексеру объектiсi туралы кез келген ақпарат таратылуға жатпайды.»;
«7. Монополияға қарсы органның лауазымды адамдары тергеп-тексеру жүргiзу кезінде:
1) дәлелдемелердiң жан-жақты, толық және объективтi жиналуына және зерттелуiне барлық шараларды қолдануға;
2) тергеп-тексеру нәтижелерi бойынша қорытындыны уақтылы дайындауға;
3) тергеп-тексерудi тоқтата тұру және қайта бастау, сондай-ақ сараптама тағайындау туралы ұйғарымды уақтылы шығаруға;
4) аумақтық органдар қорытындыларды бекiткен не бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу туралы бұйрықтарға қол қойған күннен бастап үш жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде осы құжаттардың көшiрмелерiн орталық мемлекеттiк органға жiберуге мiндеттi.»;
28) 222-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы «жүргізілген жағдайларда, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексерудi тоқтата тұруға құқылы» деген сөздер «жүргізілген;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) егер бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманың бұзылуына тергеп-тексеру жүргізу кезінде белгілі бір тауар нарығында үлесті елу пайызға асыруға қарамастан, тауар нарығындағы субъектінің жағдайы үстем болып табылмайтындығы анықталатын болса, тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізу қажет болған жағдайларда, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеруді тоқтата тұруға құқылы.»;
29) 224-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша монополияға қарсы органның лауазымды адамы қорытынды әзірлейді, оның негізінде монополияға қарсы орган мынадай:
1) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеруді осы Кодекстің 223-бабында көзделген негіздер бойынша тоқтату;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау және осы Кодекстің 226-бабы 1-тармағының 1 және 2) тармақшаларында белгіленген жағдайларда нұсқама шығару;
3) әкімшілік жауаптылыққа тартуға талап қоюдың ескіру мерзімі өткен жағдайда нұсқама шығару;
4) сотқа дейінгі тергеу-тексеру жүргізу үшін материалдарды құқық қорғау органдарына беру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.»;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Проект заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции вручается или направляется письмом с уведомлением объекту расследования в срок, не менее чем за тридцать календарных дней до окончания расследования.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. В случае обращения объекта расследования в срок, не менее чем за двадцать календарных дней до завершения расследования, должностное лицо (должностные лица) антимонопольного органа выносит (выносят) на рассмотрение согласительной комиссии проект заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Согласительная комиссия рассматривает проект внесенного заключения в срок не более пяти календарных дней со дня внесения на предмет его полноты и качества приведенных в нем доказательств фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции с приглашением на заседание лиц, участвующих в расследовании.
По результатам рассмотрения проекта заключения согласительная комиссия выносит свои замечания и рекомендации, которые направляются должностному лицу (должностным лицам) для работы.
Положение, регламент и состав согласительной комиссии, в которой кроме сотрудников антимонопольного органа должны быть представлены независимые эксперты, включая со стороны объекта расследования, разрабатываются и утверждаются антимонопольным органом.»;
часть вторую пункта 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Утверждение заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции оформляется приказом антимонопольного органа в срок не более десяти рабочих дней со дня завершения расследования.»;
30) в статье 226:
абзац четвертый подпункта 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«расторжении или изменении договоров и отмене сделок, противоречащих настоящему Кодексу;»;
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«2) давать государственным органам, местным исполнительным органам обязательные для исполнения предписания об отмене или изменении принятых ими актов, прекращении нарушений, а также расторжении, отмене или изменении заключенных ими соглашений и сделок, противоречащих настоящему Кодексу, и совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции;»;
31) пункт 1 статьи 231 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындының жобасы тергеп-тексеру объектісіне тергеп-тексеру аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тапсырылады немесе хабарламасы бар хатпен жіберіледі.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тергеп-тексеру объектісі тергеп-тексеру аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын мерзімде өтініш жасаған жағдайда, монополияға қарсы органның лауазымды адамы (лауазымды адамдары) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындының жобасын келісу комиссиясының қарауына шығарады.
Келісу комиссиясы енгізілген қорытындының жобасын енгізілген күнінен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде тергеп-тексеруге қатысатын адамдарды отырысқа шақыра отырып, оның толықтығы мен Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу фактілерінің онда келтірілген дәлелдемелерінің сапасы нысанасында қарайды.
Келісу комиссиясы қорытындының жобасын қарау нәтижелері бойынша лауазымды адамға (лауазымды адамдарға) жұмыс үшін жіберілетін өз ескертпелері мен ұсынымдарын енгізеді.
Келісу комиссиясының ережесін, регламентін және монополияға қарсы органның қызметкерлерінен басқа тергеп-тексеру объектісінің тарапын қоса алғанда, тәуелсіз сарапшылар өкілдік етуге тиіс құрамын монополияға қарсы орган әзірлейді және бекітеді.»;
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындыны бекіту тергеп-тексеру аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде монополияға қарсы органның бұйрығымен ресімделеді.»;
30) 226-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекске қайшы келетін шарттарды бұзу немесе өзгерту және мәмілелердің күшін жою;»;
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға өздері қабылдаған актілердің күшін жою немесе оларды өзгерту, бұзушылықтарды тоқтату, сондай-ақ өздері жасаған осы Кодекске қайшы келетін келісімдер мен мәмілелерді бұзу, күшін жою немесе өзгерту туралы және бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттер жасау туралы орындалуға міндетті нұсқамалар беруге;»;
31) 231-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«1. В случае, если субъект рынка, занимающий доминирующее или монопольное положение, дважды в течение одного календарного года привлекался к административной ответственности за нарушения, предусмотренные статьей 174 настоящего Кодекса, и продолжает совершать действия, ограничивающие конкуренцию, антимонопольный орган в целях развития конкуренции вправе обратиться в суд с иском о принудительном разделении данного субъекта рынка или выделении из его состава на базе его структурных подразделений одного или нескольких юридических лиц.»;
32) пункт 2 статьи 324 изложить в следующей редакции:
«2. Установить, что заголовки статей 173 и 197 оглавления, подпункты 9), 13) и 14) статьи 79-6, подпункт 68) статьи 138, статья 173, подпункт 3) статьи 195, подпункт 2) пункта 6 статьи 196, статья 197, подпункт 6) пункта 1 статьи 292 настоящего Кодекса действуют до 1 января 2017 года.».
3. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года «О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, cт. 113; № 22-VI, cт. 159; № 23-I, ст. 169):
1) часть пятую статьи 6 изложить в следующей редакции:
«Государственная регистрация субъектов рынка, занимающих монопольное положение на соответствующем товарном рынке, а также государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, за исключением случаев, когда такое создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан, осуществляется регистрирующим органом с согласия антимонопольного органа. Антимонопольный орган представляет в регистрирующий орган перечень государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, созданных с согласия антимонопольного органа.»;

«1. Егер үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісі осы Кодекстің 174-бабында көзделген бұзушылықтар үшін күнтізбелік бір жыл ішінде екі рет әкімшілік жауаптылыққа тартылса және бәсекелестікті шектейтін әрекеттер жасауды жалғастырса, монополияға қарсы орган бәсекелестікті дамыту мақсатында осы нарық субъектісін мәжбүрлеп бөлу немесе оның құрамынан құрылымдық бөлімшелері базасында бір немесе бірнеше заңды тұлғаны бөліп шығару туралы талап қою арқылы сотқа жүгінуге құқылы.»;
32) 324-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекс мазмұнының 173 және 197-баптарының тақырыптары, 79-6-бабының 9), 13) және 14) тармақшалары, 138-бабының 68) тармақшасы, 173-бабы, 195-бабының 3) тармақшасы, 196-бабы 6-тармағының 2) тармақшасы, 197-бабы, 292-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.».
3. «Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы» 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1,1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013ж., № 10-11, 56-құжат; 2014ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20- IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат):
1) 6-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Тиісті тауар нарығында монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерін, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындарды, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын олармен үлестес тұлғаларды, мұндай құру Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган монополияға қарсы органның келісімімен жүзеге асырады. Монополияға қарсы орган тіркеуші органға мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және монополияға қарсы органның келісімімен құрылған олармен үлестес тұлғалардың тізбесін ұсынады.»;

2) часть пятую статьи 6-3 изложить в следующей редакции:
«При реорганизации субъектов естественных монополий в регистрирующий орган представляется согласие уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.»;
3) часть пятую статьи 14 изложить в следующей редакции:
«Для государственной перерегистрации субъектов естественной монополии требуется согласие уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий; для перерегистрации субъектов рынка, занимающих монопольное положение на соответствующем товарном рынке, а также государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, за исключением случаев, когда такое создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан, требуется согласие антимонопольного органа.»;
4) часть седьмую статьи 16 изложить в следующей редакции:
«Если в процессе проверки не выявлены нарушения порядка ликвидации, регистрирующий орган в течение пяти рабочих дней, следующих за днем подачи заявления о государственной регистрации, ликвидации юридического лица с приложением необходимых документов, регистрирует прекращение деятельности юридического лица. Государственная регистрация прекращения деятельности субъекта естественной монополии осуществляется регистрирующим органом с предварительного согласия уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.».
4. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 112; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 9, 15; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 11, ст. 80; № 12, ст. 85; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 64; № 14, ст. 87; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, cт.46; № 19-I, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-II, ст. 131; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 г. «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.):

2) 6-3-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Табиғи монополиялар субъектілері қайта ұйымдастырылған кезде тіркеуші органға табиғи монополиялар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның келісімі ұсынылады.»;
3) 14-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Табиғи монополия субъектiлерiн мемлекеттік қайта тiркеу үшiн табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның келiсiмi талап етiледi; тиiстi тауар нарығында монополиялық жағдайға ие нарық субъектiлерiн, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындарды, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын олармен үлестес тұлғаларды, мұндай құру Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, қайта тiркеу үшiн монополияға қарсы органның келiсiмi талап етіледi.»;
4) 16-баптың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер тексеру процесінде тарату тәртібінің бұзылуы анықталмаса, тіркеуші орган қажетті құжаттарымен қоса заңды тұлғаның таратылуын мемлекеттік тіркеу туралы өтініш берілген күннен кейінгі бес жұмыс күні ішінде заңды тұлға қызметінің тоқтатылуын тіркейді. Табиғи монополия субъектiсi қызметiнiң тоқтатылуын мемлекеттік тiркеудi тiркеушi орган табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның алдын ала келiсiмiмен жүзеге асырады.»;
4. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, № 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 79,82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 64-құжат; № 14, 87-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20 –VII, 117-құжат; № 21-ІІ, 131-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 22) статьи 3 изложить в следующей редакции:
«22) предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) – максимальная величина тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемую услугу (товар, работу) субъекта естественной монополии, утверждаемая на долгосрочный период, а при необходимости – на каждый год в течение такого долгосрочного периода;»;
2) в пункте 1 статьи 4:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) магистральных железнодорожных сетей, за исключением услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов в контейнерах, перевозке порожних контейнеров и транзитных перевозках грузов через территорию Республики Казахстан;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) аэронавигации, за исключением аэронавигационного обслуживания международных и транзитных полетов;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) аэропортов, за исключением транзитных полетов;»;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) портов;»;
подпункты 10) и 13) исключить;
3) статью 6 дополнить подпунктами 5-3) и 5-4) следующего содержания:
«5-3) обращаться в уполномоченный орган с корректировкой тарифной сметы в соответствии с порядком утверждения тарифных смет, тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;
5-4) обращаться в уполномоченный орган с корректировкой тарифной сметы в соответствии с порядком утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет в упрощенном порядке.»;
4) в статье 7-2:
часть шестую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Объявление о дате и месте проведения публичных слушаний уполномоченный орган обязан опубликовать в периодических печатных изданиях не позднее чем за семь календарных дней до проведения публичных слушаний.»;
5) абзац третий подпункта 1) статьи 7-3 изложить в следующей редакции:
«ежеквартальную информацию об объемах производства (реализации), уровне доходности и отпускных ценах производимых (реализуемых) товаров (работ, услуг) по форме, утвержденной уполномоченным органом, не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;»;
6) абзац пятый подпункта 1) части первой пункта 1 статьи 14-1 исключить;
7) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«1. При необходимости утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) субъект естественной монополии малой мощности представляет в уполномоченный орган заявку на рассмотрение тарифов (цен, ставок сборов) не позднее чем за шестьдесят календарных дней до введения их в действие.»;
8) в статье 18:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Введение в действие тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии малой мощности осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифов (цен, ставок сборов).»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:

1) 3-баптың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«22) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейі – ұзақ мерзімді кезеңге, ал қажет болған кезде – осындай ұзақ мерзімді кезең ішінде әрбір жылға бекітілетін, табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) ең жоғары шамасы;»;
2) 4-баптың 1-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) контейнерлермен жүктерді тасымалдау және бос контейнерлерді тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүктерді транзиттік тасымалдаулар кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық теміржол желілерінің;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) халықаралық және транзиттік ұшуларға аэронавигациялық қызмет көрсетуді қоспағанда, аэронавигацияның;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) транзиттік ұшуларды қоспағанда, әуежайлардың;»;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) порттардың;»;
10) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-3) және 5-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-3) тарифтік сметаларды, тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту тәртібіне сәйкес тарифтік сметаны түзетуге уәкілетті органға жүгінуге;»;
5-4) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды оңайлатылған тәртіппен бекіту тәртібіне сәйкес тарифтік сметаны түзетуге уәкілетті органға жүгінуге құқылы.»;
4) 7-2-бапта:
2-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жария тыңдаулардың өткізілетін күні мен орны туралы хабарландыруды уәкілетті орган жария тыңдаулар өткізілгенге дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей мерзімді баспасөз басылымдарында жариялауға міндетті.»;
5) 7-3-баптың 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей өндіру (өткізу) көлемдері, табыстылық деңгейі және өндірілетін (өткізілетін) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) босатылу бағалары туралы тоқсан сайынғы ақпаратты;»;
6) 14-1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының бесінші бөлігі алып тасталсын;
7) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұсынылатын реттелiп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекiту қажет болған кезде қуаттылығы «аз» табиғи монополия субъектісі уәкiлеттi органға тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қарауға өтінімді олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей ұсынады.»;
9) 18-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қолданысқа енгiзу тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) бекiтiлген айдан кейiнгi екінші айдың бiрiншi күнiнен бастап жүзеге асырылады.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Субъект естественной монополии обязан довести до сведения потребителя информацию об изменении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие, а субъект естественной монополии малой мощности - не позднее чем за пятнадцать дней до введения их в действие.».
5. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, cт. 143; 2015 г., № 19-I, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 23-II, ст. 170, 172; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.):
1) в статье 14:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) утверждение перечня станционных путей, объектов электроснабжения, сигнализации, связи, устройств, оборудования, зданий, строений, сооружений и иных объектов, технологически необходимых для функционирования магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий;»;
подпункты 20) и 21) изложить в следующей редакции:
«20) утверждение перечня операций, входящих в услуги магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий;
21) утверждение перечня операций, входящих в услуги подъездных путей, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий;»;
подпункт 34-1) изложить в следующей редакции:
«34-1) утверждение технических и технологических типовых норм расходов сырья и материалов, запасных частей, оборудования, топлива, энергии, технических потерь субъектов естественной монополии на железнодорожном транспорте;»;

«4. Табиғи монополия субъектiсi тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) немесе олардың шектi деңгейлерiнiң өзгертiлгенi туралы ақпаратты тұтынушының назарына олар күшiне енгiзiлгенге дейiн кемiнде отыз күн бұрын, ал қуаттылығы аз табиғи монополия субъектiсi олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн кемiнде он бес күн бұрын жеткiзуге мiндеттi.».
5. «Теміржол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2,3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар;№ 16, 83-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; №23, 143-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 14-бапта:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) магистральдық темiржол желiсiнiң жұмыс iстеуi үшiн технологиялық қажеттi станция жолдарының, электрмен жабдықтау, сигнализация, байланыс объектiлерiнiң, құрылғылардың, жабдықтардың, үйлердiң, құрылыстардың, ғимараттардың және өзге де объектiлердiң тiзбесiн табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен келiсiу бойынша бекiту;»;
20) және 21) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«20) магистральдық темiржол желiсiнде көрсетiлетiн қызметтерге кiретiн операциялардың тiзбесiн табиғи монополиялар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша бекiту;
21) кiрме жолдарда көрсетiлетiн қызметтерге кiретiн операциялардың тiзбесiн табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша бекiту;»;
34-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«34-1) теміржол көлігіндегі табиғи монополия субъектілерінің шикізат пен материалдар, қосалқы бөлшектер, жабдықтар, отын, энергия шығыстарының, техникалық ысыраптарының техникалық және технологиялық үлгілік нормаларын бекіту;»;

2) часть вторую пункта 1 статьи 57 изложить в следующей редакции:
«Государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, осуществляет рассмотрение жалоб в случае отказа Национальным оператором инфраструктуры или концессионером на примыкание подъездных путей к магистральным и станционным путям.».
6. В Закон Республики Казахстан «О торговом мореплавании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 19-I, ст. 100; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам арбитража», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 апреля 2016 г.):
1) пункт 2 статьи 4 дополнить подпунктами 55-32), 55-33) и 55-34) следующего содержания:
«55-32) утверждение совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий в сфере портов, учитываемых при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;
55-33) проведение анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополий в сфере портов;
55-34) представление в государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, заключения, в котором отражаются обоснование целесообразности утверждения предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента либо обоснование нецелесообразности его утверждения к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги морских портов, отнесенные к сфере естественной монополии;».
7. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 14, ст. 87; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст. 141; № 22-V, cт. 156):

2) 57-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық инфрақұрылым операторы не концессионер кiрме жолдарды магистральдық және станциялық жолдарға жалғастырудан бас тартқан жағдайда, табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган шағымдарды қарауды жүзеге асырады.».
6. «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24,148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24,134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат;№ 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 19-І, 100-құжат; 2016 жылғы 9 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 55-32), 55-33) және 55-34) тармақшалармен толықтырылсын:
«55-32) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілетін порттар саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен бірлесіп бекіту;
55-33) порттар саласындағы табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының (жобасының) орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу;
55-34) табиғи монополиялар салаларына жатқызылған теңіз порттарына көрсетілетін қызметтер тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылып отырған деңгейін бекітудің орындылығы негiздемесi не оны бекітудің орынды еместігі негiздемесi көрсетiлетін қорытындыны табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органға ұсыну;».
7. «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3,25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж.,№ 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-V, 156-құжат):

1) подпункт 19-2) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«19-2) осуществление регулирования и контроля в сферах естественных монополий, в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи;»;
2) пункт 3 статьи 20 исключить.».
8. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 21; № 12, ст. 85; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; № 15, ст. 79; 2014 г., № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, cт. 57; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-II, ст. 131; № 23-I, ст. 169; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.):
1) подпункт 13) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«13) инвестиционный договор - договор об исполнении инвестиционной программы между энергопроизводящей организацией, уполномоченным органом и государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий;»;
2) подпункт 4) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«4) создание и совершенствование рынка электрической и тепловой энергии;»;
3) в статье 7:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Компетенция государственного органа, осуществляющего
руководство в сферах естественных монополий»;
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий:»;
4) пункт 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«1. Проектирование и строительство дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций осуществляются с предварительного согласования с уполномоченным органом, государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, и системным оператором.»;
5) в статье 12:
в пункте 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) в случае заключения инвестиционного договора выполнять инвестиционную программу и ежегодно представлять в уполномоченный орган и государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, отчет о ее выполнении;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:

1) 8-баптың 1-тармағының 19-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«19-2) телекоммуникациялар және пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері саласындағы табиғи монополиялар салаларында реттеу мен бақылауды жүзеге асыру;»;
2) 20-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
8. «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., № 17, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 7, 38-құжат; № 13, 87-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 21-құжат; № 12, 85-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014ж., №10, 52-құжат; №12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; №23, 143-құжат; 2015ж., № 11, 57-құжат; №20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; №21-ІІ, 131-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) инвестициялық шарт – энергия өндіруші ұйым, уәкілетті орган және табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган арасындағы инвестициялық бағдарламаны орындау туралы шарт;»;
2) 3-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) электр және жылу энергиялары нарығын құру және жетiлдiру;»;
3) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның құзыреті»;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган:»;
4) 9-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қосалқы (шунтталатын) электр беру желілері мен шағын станцияларды жобалау және салу уәкілетті органмен, табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және жүйелік оператормен алдын ала келісе отырып жүзеге асырылады.»;
5) 12-бапта:
3-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) инвестициялық шарт жасасқан жағдайда инвестициялық бағдарламаны орындауға және оның орындалуы туралы есепті уәкілетті органға және табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға жыл сайын табыс етуге;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«9) по требованию государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, представлять информацию в соответствии с подпунктом 8-1) статьи 7 настоящего Закона на бумажном и (или) электронном носителях в установленные им сроки, которые не могут быть менее пяти рабочих дней со дня получения соответствующего запроса;»;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«В случае неисполнения энергопроизводящей организацией в установленный срок внесенного государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, предписания об исполнении инвестиционной программы, энергопроизводящая организация обязана возвратить субъектам оптового и (или) розничного рынка полученные средства, предусмотренные для выполнения инвестиционной программы и неиспользованные в целях ее реализации.»;
6) в статье 12-1:
части вторую и третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
«Инвестиционная программа до начала ее реализации представляется в уполномоченный орган и государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий.
На основании инвестиционной программы энергопроизводящая организация в установленном порядке заключает инвестиционный договор с уполномоченным органом и государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий.»;
в пункте 6:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Применение энергопроизводящей организацией индивидуального тарифа производится на основании решения государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, принимаемого с учетом параметров инвестиционной программы и проектно-сметной документации.»;
часть четвертую пункта 6 изложить в следующей редакции:
«Индивидуальный тариф утверждается выше расчетного тарифа в случае увеличения стоимости инвестиционной программы. При этом увеличение стоимости инвестиционной программы должно быть согласовано с уполномоченным органом и государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий.»;
7) часть вторую пункта 3-3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«Реестр организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения, формируется, ведется и публикуется на интернет-ресурсе государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий.»;
8) пункт 5 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«5. Системный оператор, региональные электросетевые компании и иные организации, владеющие электрическими сетями, обеспечивают свободный доступ к рынку электрической энергии всех участников рынка в порядке, установленном государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий.»;

«9) табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның талап етуі бойынша осы Заңның 7-бабының 8-1) тармақшасына сәйкес ақпаратты ол белгілеген, тиісті сұрау алынған күнінен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде беруге;»;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Энергия өндіруші ұйым табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган енгізген инвестициялық бағдарламаны орындау туралы нұсқаманы белгіленген мерзімде орындамаған жағдайда, энергия өндіруші ұйым көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығының субъектілеріне инвестициялық бағдарламаны орындау үшін көзделген және оны іске асыру мақсатында пайдаланылмаған алынған қаражатты қайтаруға міндетті.»;
6) 12-1-бапта:
4-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Инвестициялық бағдарлама оны іске асыру басталғанға дейін уәкілетті органға және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға табыс етіледі.
Энергия өндіруші ұйым инвестициялық бағдарлама негізінде белгіленген тәртіппен уәкілетті органмен және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен инвестициялық шарт жасасады.»;
6-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Энергия өндіруші ұйымның жеке тарифті қолдануы табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның инвестициялық бағдарлама параметрлерін және жобалау-сметалық құжаттаманы есепке ала отырып қабылдаған шешімнің негізінде жүргізіледі.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жеке тариф инвестициялық бағдарламаның құны артқан жағдайда есептік тарифтен жоғары болып бекітіледі. Бұл ретте инвестициялық бағдарламаның құнын арттыру уәкілетті органмен және табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісілуге тиіс.»;
7) 13-баптың 3-3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардың тізілімін табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган интернет-ресурста қалыптастырады, жүргізеді және жариялайды.»;
8) 14-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жүйелiк оператор, өңiрлiк электр желiлерi компаниялары мен электр желiлерiн иеленетiн өзге де ұйымдар табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгiлеген тәртiппен нарықтың барлық қатысушыларының электр энергиясы нарығына еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi.»;

9) пункт 4 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«4. Купля-продажа, передача в аренду или доверительное управление объектов электроэнергетики и (или) его отдельных частей осуществляются с предварительного уведомления уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.».
9. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV ст. 113; № 21-II, ст. 130; № 22-VI, ст. 159):
1) подпункт 3) пункта 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
«3) не являются субъектами естественных монополий.».
10. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года «О поддержке использования возобновляемых источников энергии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 13-14, ст. 61; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, cт. 113):
1) подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«6) затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии – затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии и связанные с осуществлением его деятельности, определяемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;»;
2) часть вторую пункта 6 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«Затраты на тепловую энергию, произведенную объектом по использованию возобновляемых источников энергии, включаются в тариф энергоснабжающей организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.»;
3) часть первую пункта 5 статьи 10 изложить в следующей редакции:

9) 22-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Электр энергетикасының объектiлерiн және (немесе) оның жекелеген бөлiктерiн сатып алу-сату, жалға немесе сенiмгерлік басқаруға беру уәкiлеттi орган мен табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органды алдын ала хабардар ете отырып жүзеге асырылады.».
9. «Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; 22-VІ, 159-құжат):
1) 2-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) табиғи монополиялар субъектілері болып табылмайтын дара кәсіпкерлер бухгалтерлік есепті жүргізу (бастапқы құжаттарды жасаудан және сақтаудан басқа) мен қаржылық есептілік жасауды жүзеге асырмауға құқылы.».
10. «Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы» 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2009 ж., № 13-14, 61-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
1) 1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындар – қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын шығындары, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығындары және Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, оның қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;»;
2) 9-баптың 6-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі өндiрген жылу энергиясына жұмсалатын шығындар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен энергиямен жабдықтаушы ұйымның тарифiне енгізіледі.»;
3) 10-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«5. Расширение и реконструкция существующих электрических и тепловых сетей энергопередающих организаций, необходимые для подключения объектов по использованию возобновляемых источников энергии, осуществляются энергопередающей организацией с включением соответствующих затрат в тарифы организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.».
11. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., 19-I ст. 100; 20-IV ст. 113; № 23-II, cт. 170, 172):
1) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктами 25-1), 25-2) и 25-3) следующего содержания:
«25-1) утверждает совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий инвестиционные программы (проекты) субъектов естественных монополий в сфере гражданской авиации, учитываемые при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;
25-2) проводит анализ информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта естественной монополии в сфере гражданской авиации;
25-3) утверждает временный понижающий коэффициент к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги аэропортов и аэронавигации, отнесенные к сфере естественной монополии.»;
2) подпункт 10) пункта 1 статьи 65 изложить в следующей редакции:
«10) другие услуги, перечень которых, включая операции, входящие в эти услуги и указанные в настоящем пункте, утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации совместно с уполномоченным органом, осуществляющим контроль и регулирование в сферах естественных монополий.».
12. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 19-І, ст. 99; № 19-ІІ, ст. 103, 105; № 20-ІV, ст. 113; № 20-VІІ, ст. 117; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 135; № 22-ІІ, ст. 145,148; № 22-VI, ст. 159; № 23-ІІ, ст. 170, 172; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 апреля 2016 г.):

«5. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін қосу үшін қажетті энергия беруші ұйымдардың қолданыстағы электр және жылу желілерін кеңейтуді және реконструкциялауды энергия беруші ұйым тиісті шығындарды Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен ұйымның тарифтеріне қоса отырып жүзеге асырады.».
11. «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., 19-I, 100-құжат; 20-IV, 113-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар):
1) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 25-1), 25-2) және 25-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«25-1) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілетін азаматтық авиация саласындағы табиғи монополия субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен бірлесіп бекітеді;
25-2) азаматтық авиация саласындағы табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының (жобасының) орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізеді;
25-3) табиғи монополия саласына жатқызылған әуежайлар мен аэронавигацияның көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентін бекітеді;»;
2) 65-баптың 1-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) осы көрсетілетін қызметтерге және осы тармақта көрсетілген көрсетілетін қызметтер кіретін операцияларды қоса алғанда, тізбесін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган табиғи монополиялар саласында бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп бекітетін басқа да көрсетілетін қызметтер кiредi.».
12. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10,12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I,19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8,42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-ІІ, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VIІ, 117-құжат; № 21-І, 124-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 жылғы 12 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғарыш қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 4 статьи 134 изложить в следующей редакции:
«4. Государственным предприятиям - субъектам естественных и государственных монополий запрещается осуществлять виды деятельности, не предусмотренные настоящим Законом, Законом Республики Казахстан «О естественных монополиях» и иными законами Республики Казахстан.»;
2) пункт 3 статьи 146 изложить в следующей редакции:
«3. Цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые государственным предприятием на праве хозяйственного ведения, относящимся к субъектам естественной монополии или государственной монополии, устанавливаются с учетом требований Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан «О естественных монополиях» и иных законов Республики Казахстан.»;
3) пункт 3 статьи 156 изложить в следующей редакции:
«3. Цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые казенным предприятием, включая казенные предприятия, относящиеся к субъекту естественной монополии или государственной монополии, устанавливаются с учетом требований Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан «О естественных монополиях» и иных законов Республики Казахстан.».
13. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст. 113; 2012 г., № 2, ст. 14; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 23-I, cт. 169; Закон Республики Казахстан от 29 октября 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 3 ноября 2015 г.):
1) абзац первый пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«2. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий:»;
2) пункт 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«2. Уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен.».

1) 134-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік кәсіпорындарға – табиғи және мемлекеттік монополия субъектілеріне осы Заңда және «Табиғи монополиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруға тыйым салынады.»;
2) 146-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Табиғи монополиялар немесе мемлекеттік монополия субъектілеріне жататын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағалары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің, «Табиғи монополиялар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптары ескеріле отырып белгіленеді.»;
3) 156-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Табиғи монополия немесе мемлекеттік монополия субъектілеріне жататын қазыналық кәсіпорындарды қоса алғанда, қазыналық кәсiпорындар өндiретiн және өткiзетiн тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң) бағалары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің, «Табиғи монополиялар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптары ескеріле отырып белгіленеді.».
13. «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2015 жылғы 3 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 9-баптың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган:»;
2) 14-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бағаларды мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізуге шекті бағалар белгілейді.».

14. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О газе и газоснабжении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 2, ст. 8; № 11, ст. 80; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, cт. 113):
1) абзац первый пункта 4 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«4. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий:»;
2) в статье 20:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, в срок не позднее пятнадцатого мая утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке на предстоящий год.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, в срок не позднее чем за пятнадцать календарных дней до начала планируемого периода утверждает предельные цены оптовой реализации сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке на предстоящий квартал.»;
3) подпункт 1) пункта 4 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«1) с учетом ограничений, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, предоставлять владельцам товарного газа на равных условиях доступ к мощностям магистрального газопровода, хранилища товарного газа или газораспределительной системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;».
15. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 20; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 6; № 11, cт. 57; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 144; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.):
1) пункт 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«4. Потребители производят оплату за потребленную тепловую энергию по тарифам, дифференцированным в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета тепловой энергии, утвержденным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.».

14. «Газ және газбен жабдықтау туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 532-IV Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 2, 8-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
1) 7-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Табиғи монополия салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган:»;
2) 20-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Уәкiлеттi орган табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсу бойынша он бесінші мамырдан кешiктiрiлмейтiнмерзiмде тауарлық газды iшкi нарықта көтерме саудада өткiзудiң алдағы жылға арналған шектi бағаларын бекiтедi.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Уәкілетті орган табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша жоспарланған кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің алдағы тоқсанға арналған шекті бағаларын бекітеді.»;
3) 22-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы баптың 3-тармағында көзделген шектеулерді ескере отырып, тауарлық газдың иелеріне Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес магистральдық газ құбырының, тауарлық газ қоймасының немесе газ тарату жүйесінің қуаттарына тең жағдайларда қол жеткізуді ұсынуға;».
15. «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 3, 20-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23,143-құжат; 2015 ж., № 2, 6-құжат; № 11, 57-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 8-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тұтынушылар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес бекітілген, жылу энергиясын есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтер бойынша тұтынылған жылу энергиясы үшін ақы төлеуді жүргізеді.».

16. В Закон Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 11, ст. 79; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 9, ст. 46; 2015 г., № 20-IV, cт. 113):
1) пункт 6 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«6. При отсутствии свободной пропускной мощности магистрального газопровода предоставление услуг по транспортировке газа по нему осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.»;
2) пункт 4 статьи 25 изложить в следующей редакции:
«4. Продукция, транспортируемая по магистральному трубопроводу, сдается оператором получателю в конце маршрута за вычетом технических потерь при транспортировке продукции.»;
3) пункт 2 статьи 28 изложить в следующей редакции:
«2. Тарифы на услуги по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу, за исключением ее транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан, устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.».
17. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года «О реабилитации и банкротстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст. 23; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам арбитража», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 апреля 2016 г.):
1) в статье 3:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Особенности применения процедур банкротства или реабилитации в отношении хлопкоперерабатывающих организаций, хлебоприемных предприятий, а также субъектов естественной монополии могут быть установлены законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. При банкротстве организаций и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами естественной монополии либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, в том числе организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также признанных банкротами по инициативе государства, Правительство Республики Казахстан в целях защиты интересов граждан и государства вправе устанавливать особые условия и порядок реализации имущественной массы и дополнительные требования к покупателям объектов имущественной массы, а также принять решение о приобретении национальным управляющим холдингом имущественной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики.»;

16. «Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 11, 79-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
1) 24-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Магистральдық газ құбырының еркін өткізу қуаты болмаған кезде газды ол арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсыну Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
2) 25-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Оператор магистральдық құбырмен тасымалданатын өнімді маршрут соңындағы алушыға өнім тасымалдау кезіндегі техникалық шығындарды шегере отырып тапсырады.»;
3) 28-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған тарифтер Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті және Қазақстан Республикасының шегінен тыс экспорты мақсатында оларды тасымалдауды қоспағанда Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.».
17. «Оңалту және банкроттық туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 4-5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 жылғы 9 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 3-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банкроттық немесе оңалту рәсiмдерiн мақта өңдеу ұйымдарына, астық қабылдау кәсіпорындарына, сондай-ақ табиғи монополия субъектiлерiне қатысты қолдану ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленуi мүмкiн.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Табиғи монополия субъектiлерi болып табылатын не республика экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлер, оның ішінде акцияларының пакеттері (қатысу үлестері) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық объектілерге жатқызылған, сондай-ақ мемлекеттiң бастамасы бойынша банкрот деп танылған ұйымдар банкрот болған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметi азаматтар мен мемлекеттiң мүдделерiн қорғау мақсатында мүліктік массаны өткiзудiң ерекше шарттары мен тәртiбiн белгiлеуге, сондай-ақ акцияларының пакеттерi (қатысу үлестерi) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық объектiлерге жатқызылған ұйымдар немесе республика экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар ұйымдар банкрот болған кезде мүліктік массаны ұлттық басқарушы холдингтiң сатып алуы туралы шешiм қабылдауға құқылы.»;

2) подпункт 5) пункта 2 статьи 41 изложить в следующей редакции:
«5) информацию об отношении деятельности к сфере естественной монополии или о том, что данный должник является субъектом рынка, занимающим монопольное положение на товарном рынке;»;
3) в статье 42:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) заключение уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, представляемое им в срок, не превышающий десяти календарных дней с момента получения письменного уведомления должника об обращении в суд о признании его банкротом, в случае, если должник является субъектом естественной монополии;»
подпункт 6) исключить;
4) часть вторую статьи 64 изложить в следующей редакции:
«Для организаций, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, суд вправе продлить срок реабилитационной процедуры до двух лет.»;
5) в статье 73:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Изменения и дополнения в план реабилитации организаций, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, должны согласовываться с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а по градообразующим юридическим лицам – с соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы.»;
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
«8. План реабилитации организаций, являющихся субъектами естественной монополии либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, должен согласовываться с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а по градообразующим юридическим лицам – с соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы.».
18. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года «О доступе к информации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, ст. 138; Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 апреля 2016 г.):

2) 41-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) қызметiнiң табиғи монополия саласына қатысы туралы немесе осы борышкердiң тауар нарығында монополиялық жағдайға ие нарық субъектiсi болып табылатыны туралы ақпаратты;»;
3) 42-бапта:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) егер борышкер табиғи монополия субъектiсi болып табылған жағдайда, табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнуi туралы жазбаша хабарламасын алған кезден бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде ұсынатын қорытындысы;»;
6) тармақша алып тасталсын;
4) 64-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Табиғи монополиялар субъектiлерi болып табылатын не республика экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдар үшiн оңалту рәсiмiнiң мерзiмiн сот екi жылға дейiн ұзартуға құқылы.»;
5) 73-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын не республика экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдардың оңалту жоспары тиісті орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тиісті аумақтық органымен, ал қала құраушы заңды тұлғалар бойынша – тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органымен келісілуге тиіс.»;
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Табиғи монополиялар субъектiлерi не республика экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдардың оңалту жоспары тиісті орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң тиiстi аумақтық органымен, ал қала құраушы заңды тұлғалар бойынша – тиiстi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органымен келiсiлуге тиiс.».
18. «Ақпаратқа қол жеткізу туралы» 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2015 ж., № 22-1, 138-құжат; 2016 жылғы 8 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 5) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«5) юридические лица, являющиеся субъектами рынка, занимающими монопольное положение, – в части информации, касающейся цен на производимые (реализуемые) ими товары (работы, услуги);»;
2) пункт 11 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«11. На интернет-ресурсах субъектов рынка, занимающих монопольное положение, размещаются нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы ценообразования на товары, производимые и реализуемые субъектами рынка, занимающими монопольное положение, а также цены на производимые (реализуемые) ими товары (работы, услуги).».
19. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года «О почте» (опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2016 г.):
1) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«2. Предельный уровень цен на субсидируемые универсальные услуги в области почты регулируется уполномоченным органом в порядке, определенном уполномоченным органом.».
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2017 года.
Президент
Республики Казахстан

1) 8-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) өздері өндіретін (өткізетін) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларына қатысты ақпарат бөлігінде – монополиялық жағдайға ие нарық субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар;»;
2) 16-баптың 11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің интернет-ресурстарында монополиялық жағдайға ие нарық субъектілері өндіретін және өткізетін тауарларға баға белгілеу мәселелерін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ олар өндіретін (өткізетін) тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағалары орналастырылады.».
19. «Пошта туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (2016 жылғы 21 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Пошта саласындағы субсидияланатын әмбебап көрсетілетін қызметтерге шекті баға деңгейін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен уәкілетті орган реттейді.».
2-бап.
Осы Заң 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті