Об утверждении Правил проведения правового мониторинга
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 486. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2023 года № 560
Об утверждении Правил проведения правового мониторинга
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.07.2023 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с пунктом 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения правового мониторинга.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2016 года № 486
Правила проведения правового мониторинга
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 10.08.2021 № 544 (порядок введения в действие см. п.2).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения правового мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" (далее – Закон) и определяют порядок проведения государственными органами правового мониторинга нормативных правовых актов, принятых ими, и (или) разработчиками которых они являлись, либо относящихся к их компетенции.
2. Правовой мониторинг проводится с целью выявления в принятых нормативных правовых актах противоречий законодательству Республики Казахстан, дублирований, пробелов, неэффективно реализуемых, устаревших и коррупциогенных норм права и выработки предложений по их совершенствованию путем прогнозирования, анализа, оценки эффективности реализации принятых нормативных правовых актов.
3. Объектом правового мониторинга выступают:
1) новые конституционные законы, кодексы, консолидированные законы, законы;
2) иные нормативные правовые акты.
В целях проведения правового мониторинга в данных Правилах конституционные законы, кодексы, консолидированные законы, законы, принятые в новой редакции, а также вновь принятые конституционные законы, кодексы, консолидированные законы, законы, законы о внесении изменений и дополнений в законодательные акты в течение пяти лет со дня их принятия считаются новыми.
Под иными нормативными правовыми актами, подлежащими проведению правового мониторинга, понимаются следующие:

Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 486 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 шiлдедегi № 560 қаулысымен
Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.07.2023 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баспасөз релизі!
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Құқықтық мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбір шешiмдерiнiң күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 тамыздағы
№ 486 қаулысымен
бекiтiлген
Құқықтық мониторинг жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 10.08.2021 № 544 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құқықтық мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 50-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың өздері қабылдаған және (немесе) әзірлеушілері болып табылған не өздерінің құзыретіне жататын нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Құқықтық мониторинг қабылданған нормативтік құқықтық актілерде Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшылықтарды, қайталануларды, олқылықтарды, тиімсіз іске асырылатын, ескірген және сыбайлас жемқорлық сипаты бар құқық нормаларын анықтау және қабылданған нормативтік құқықтық актілердің іске асырылу тиімділігін болжау, талдау, бағалау арқылы оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар жасау мақсатында жүргізіледі.
3. Құқықтық мониторинг объектілері:
1) жаңа конституциялық заңдар, кодекстер, шоғырландырылған заңдар, заңдар;
2) өзге де нормативтік құқықтық актілер болып табылады.
Осы Қағидаларда құқықтық мониторинг жүргізу мақсатында жаңа редакцияда қабылданған конституциялық заңдар, кодекстер, шоғырландырылған заңдар, заңдар, сондай-ақ жаңадан қабылданған конституциялық заңдар, кодекстер, шоғырландырылған заңдар, заңдар, заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдар қабылданған күнінен бастап бес жыл ішінде жаңа деп есептеледі.
Құқықтық мониторинг жүргізілуге жататын өзге нормативтік құқықтық актілер:

1) конституционные законы, кодексы, консолидированные законы, законы, за исключением новых конституционных законов, кодексов, консолидированных законов, законов;
2) нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан;
3) нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан;
4) нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов Республики Казахстан;
5) нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов, нормативные правовые решения акимов и нормативные правовые постановления ревизионных комиссий.
Правовой мониторинг не проводится по следующим нормативным правовым актам:
1) нормативные правовые акты, утратившие силу в установленном законом порядке;
2) нормативные правовые акты о внесении изменений и дополнений, за исключением законов о внесении изменений и дополнений в законодательные акты, правовой мониторинг по которым проводится в течение пяти лет со дня введения их в действие;
3) нормативные правовые акты, определяющие внутренние организационные вопросы государственных органов;
4) нормативные постановления Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан;
5) нормативные правовые акты об утверждении республиканского бюджета, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, а также нормативные правовые акты о внесении изменений и/или дополнений в них;
6) нормативные правовые акты о ратификации и денонсации международных договоров.
Правовой мониторинг по нормативным правовым актам, содержащим государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, а также нормативным правовым актам, имеющим пометки "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати", проводится по решению и в порядке, определяемыми первым руководителем государственного органа.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.02.2023 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) жаңа конституциялық заңдарды, кодекстерді, шоғырландырылған заңдарды, заңдарды қоспағанда, конституциялық заңдар, кодекстер, шоғырландырылған заңдар, заңдар;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық қаулылары, Қазақстан Республикасы министрлерінің және Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері және тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулылары түсініледі.
Құқықтық мониторинг:
1) заңда белгіленген тәртіппен күші жойылған нормативтік құқықтық актілер;
2) құқықтық мониторинг қолданысқа енгізілген күнінен бастап бес жыл ішінде жүргізілетін заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер;
3) мемлекеттік органдардың ішкі ұйымдастырушылық мәселелерін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер;
4) Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары;
5) республикалық бюджетті бекіту, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ оларға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер;
6) халықаралық шарттарды ратификациялау және олардың күшін жою туралы нормативтік құқықтық актілер бойынша жүргізілмейді.
Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ "Қызметтік пайдалану үшін", "Баспасөзде жариялаусыз", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілер бойынша құқықтық мониторинг мемлекеттік органның бірінші басшысының шешімі бойынша және ол айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.02.2023 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. Мониторинг нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан ведется на постоянной основе государственными органами, являющимися их разработчиками, в порядке, установленном Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности Республики Казахстан и Ассамблеи народа Казахстана, проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан".
5. Правовой мониторинг проводится структурными подразделениями государственных органов в отношении нормативных правовых актов, принятых ими, и (или) разработчиками которых они являлись, либо относящихся к их компетенции.
При проведении правового мониторинга государственные органы имеют право привлекать общественные и научные организации, граждан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. В государственных органах координацию деятельности подразделений по правовому мониторингу осуществляют юридические службы, в случае их отсутствия – структурные подразделения, определяемые руководителем государственного органа (далее – юридические службы).
7. Координацию деятельности государственных органов по правовому мониторингу осуществляют органы юстиции Республики Казахстан.
8. Перечень нормативных правовых актов, подлежащих правовому мониторингу, и ответственный государственный орган по ним, а также сроки проведения правового мониторинга устанавливаются согласно регистрам нормативных правовых актов в соответствии со сроками, установленными данными Правилами, а также графиками проведения правового мониторинга государственных органов.
Сноска. Пункт 8 – в редакции постановления Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В целях оценки эффективности реализации принятых нормативных правовых актов, государственными органами осуществляется анализ степени стабильности законов.
Глава 2. Порядок ведения регистров нормативных правовых актов и утверждения графика проведения правового мониторинга

4. Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторингті олардың әзірлеушілері болып табылатын мемлекеттік органдар "Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығында белгіленген тәртіппен тұрақты негізде жүргізеді.
5. Құқықтық мониторингті мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері өздері қабылдаған және (немесе) әзірлеушілері болып табылған не өздерінің құзыретіне жататын нормативтік құқықтық актілерге қатысты жүргізеді.
Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қоғамдық және ғылыми ұйымдарды, азаматтарды тартуға құқығы бар.
6. Мемлекеттік органдарда құқықтық мониторинг жөніндегі бөлімшелердің қызметін үйлестіруді заң қызметтері, олар болмаған жағдайда мемлекеттік органның басшысы айқындайтын құрылымдық бөлімшелер (бұдан әрі – заң қызметтері) жүзеге асырады.
7. Мемлекеттік органдардың құқықтық мониторинг бойынша қызметін үйлестіруді Қазақстан Республикасының әділет органдары жүзеге асырады.
8. Құқықтық мониторингке жататын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі және олар бойынша жауапты мемлекеттік орган, сондай-ақ құқықтық мониторинг жүргізу мерзімдері осы Қағидаларда, сондай-ақ мемлекеттік органдардың құқықтық мониторингін жүргізу графиктерінде белгіленген мерзімдерге сәйкес нормативтік құқықтық актілердің тіркелімдеріне сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
9. Қабылданған нормативтік құқықтық актілердің іске асырылу тиімділігін бағалау мақсатында мемлекеттік органдар заңдардың тұрақтылығы дәрежесіне талдауды жүзеге асырады.
2-тарау. Нормативтік құқықтық актілердің тіркелімдерін жүргізу және құқықтық мониторинг жүргізу графигін бекіту тәртібі

10. В целях сбора, учета и хранения информации о нормативных правовых актах юридические службы государственных органов ведут регистры нормативных правовых актов, подлежащих правовому мониторингу (далее – регистры), отдельно в отношении:
1) законодательных актов Республики Казахстан (за исключением нормативных правовых актов, утративших силу, о внесении изменений и/или дополнений, ратификации и денонсации международных договоров);
2) нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан (за исключением постановлений об утверждении, принятии международных договоров и присоединении к ним);
3) нормативных правовых постановлений Центральной избирательной комиссии, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Национального Банка и иных центральных государственных органов;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
5) нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов;
6) нормативных правовых решений маслихатов, нормативных правовых постановлений акиматов, нормативных правовых решений акимов, нормативных правовых постановлений ревизионных комиссий согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.02.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Центральные государственные органы ведут регистры по разработанным ими либо относящимся к их компетенции законодательным актам Республики Казахстан, нормативным правовым постановлениям Правительства Республики Казахстан, принятым ими актам центральных государственных органов в электронном виде на государственном и русском языках.
Маслихаты, акиматы и ревизионные комиссии ведут регистры по актам органов местного государственного управления в электронном виде на государственном и русском языках.
Внесение сведений в регистры государственными органами осуществляется не позднее десяти рабочих дней после введения в действие нормативных правовых актов.
12. По законодательным актам Республики Казахстан и нормативным правовым постановлениям Правительства Республики Казахстан, подлежащим правовому мониторингу, Министерство юстиции ведет единые регистры в электронном виде (далее – единые регистры) с закреплением ответственных государственных органов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Ведение единых регистров осуществляется структурными подразделениями Министерства юстиции Республики Казахстан.

10. Нормативтік құқықтық актілер туралы ақпаратты жинау, есепке алу және сақтау мақсатында мемлекеттік органдардың заң қызметтері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құқықтық мониторингке жататын нормативтік құқықтық актілердің тіркелімдерін (бұдан әрі – тіркелімдер):
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне (күші жойылған, өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу, халықаралық шарттарды ратификациялау және олардың күшін жою туралы нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулыларына (халықаралық шарттарды бекіту, қабылдау және оларға қосылу туралы қаулыларды қоспағанда);
3) Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының, Ұлттық Банктің және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларына;
4) Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарына;
5) орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарына;
6) мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдеріне, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулыларына, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдеріне, тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулыларына қатысты жеке-жеке жүргізеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.02.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Орталық мемлекеттік органдар өздері әзірлеген не өздерінің құзыретіне жататын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары, өздері қабылдаған орталық мемлекеттік органдардың актілері бойынша тіркелімдерді электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізеді.
Мәслихаттар, әкімдіктер және тексеру комиссиялары жергілікті мемлекеттік басқару органдарының актілері бойынша тіркелімдерді электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізеді.
Мемлекеттік органдар тіркелімдерге мәліметтерді енгізуді нормативтік құқықтық актілер қолданысқа енгізілгеннен кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
12. Құқықтық мониторингке жататын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауапты мемлекеттік органдарды бекіте отырып, бірыңғай тіркелімдерді (бұдан әрі – бірыңғай тіркелімдер) электрондық түрде жүргізеді.
Бірыңғай тіркелімдерді жүргізуді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады.

13. В целях обеспечения полноты проведения правового мониторинга государственные органы ежеквартально в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляют в Министерство юстиции Республики Казахстан информацию о внесенных сведениях в регистры отдельно по каждой форме нормативного правового акта для сверки с едиными регистрами (за исключением нормативных правовых актов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции).
Сноска. Пункт 13 – в редакции постановления Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В целях обеспечения проведения правового мониторинга государственным органом ведется график проведения правового мониторинга (далее – график) на предстоящий календарный год по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с разбивкой по месяцам и указанием перечня нормативных правовых актов, в отношении которых будет проводиться правовой мониторинг.
График проведения правового мониторинга утверждается руководителем аппарата государственного органа либо иным должностным лицом, курирующим вопросы юридической службы.
Центральные государственные органы не позднее десяти рабочих дней со дня утверждения графика либо внесения изменений и (или) дополнений в график обеспечивают его направление в Министерство юстиции Республики Казахстан в срок не позднее 20 декабря текущего года.
График предусматривает конкретные сроки проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, а также периодический возврат к нормативным правовым актам, в отношении которых был проведен мониторинг (каждые полгода, за исключением принятых актов в этом полугодии).
Своевременное представление качественной информации в юридическую службу возлагается на структурное подразделение государственного органа, предусмотренное в графике.
Местные представительные и исполнительные органы, а также ревизионные комиссии в срок до 10 января текущего года направляют график в территориальные органы юстиции областей, городов республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения правового мониторинга по новым законам
15. По новым законам государственный орган-разработчик проводит правовой мониторинг в течение пяти лет на ежегодной основе.
Течение срока проведения правового мониторинга по новому закону начинается со дня даты введения в действие закона.
При проведении правового мониторинга по новым законам государственным органом-разработчиком оценивается уровень достижения целевых индикаторов, указанных в Консультативном документе регуляторной политики, эффективность принятых норм, а также иные последствия, наступившие после принятия закона.

13. Құқықтық мониторинг жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдар тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде бірыңғай тіркелімдермен (әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда) салыстырып тексеру үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне тіркелімдерге енгізілген мәліметтер туралы ақпаратты нормативтік құқықтық актінің әрбір нысаны бойынша жеке-жеке жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
14. Құқықтық мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік орган алдағы күнтізбелік жылға арналған құқықтық мониторинг жүргізу графигін (бұдан әрі – график) айларға бөле отырып және құқықтық мониторинг жүргізілетін нормативтік құқықтық актілердің тізбесін көрсете отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
Құқықтық мониторинг жүргізу графигін мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік ететін өзге де лауазымды адам бекітеді.
Орталық мемлекеттік органдар график бекітілген не графикке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей оны ағымдағы жылғы 20 желтоқсаннан кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберуді қамтамасыз етеді.
График нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг жүргізудің нақты мерзімдерін, сондай-ақ мониторинг жүргізілген нормативтік құқықтық актілерді (осы жартыжылдықта қабылданған актілерді қоспағанда, әр жарты жыл сайын) оқтын-оқтын қайтуды көздейді.
Заң қызметіне сапалы ақпаратты уақтылы ұсыну графикте көзделген мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесіне жүктеледі.
Жергілікті өкілді және атқарушы органдар, сондай-ақ тексеру комиссиялары ағымдағы жылғы 10 қаңтарға дейінгі мерзімде графикті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық әділет органдарына жібереді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
3-тарау. Жаңа заңдар бойынша құқықтық мониторинг жүргізу тәртібі
15. Жаңа заңдар бойынша әзірлеуші мемлекеттік орган жыл сайынғы негізде бес жыл бойы құқықтық мониторинг жүргізеді.
Жаңа заң бойынша құқықтық мониторинг жүргізу мерзімі заң қолданысқа енгізілген күннен басталады.
Жаңа заңдар бойынша құқықтық мониторинг жүргізу кезінде әзірлеуші мемлекеттік орган реттеушілік саясаттың консультативтік құжатында көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізу деңгейін, қабылданған нормалардың тиімділігін, сондай-ақ заң қабылданғаннан кейін туындаған өзге де салдарды бағалайды.

16. Правовой мониторинг по новым законам проводится структурным подразделением государственного органа, разработавшим закон, либо структурным подразделением, к компетенции которого относится данный закон.
В случаях, когда в разработке закона участвовали несколько уполномоченных государственных органов либо закон содержит компетенцию нескольких государственных органов, соответствующие государственные органы проводят правовой мониторинг каждый в пределах своей компетенции, содержащейся в данном нормативном правовом акте, и направляют соответствующую отчетную информацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При проведении правового мониторинга по нормативным правовым актам государственными органами-разработчиками используются:
1) информация, содержащаяся в ежегодных посланиях Президента Республики Казахстан, ежегодных посланиях Конституционного Суда Республики Казахстан Парламенту Республики Казахстан о состоянии конституционной законности в стране, нормативных постановлениях Конституционного Суда и Верховного Суда Республики Казахстан, иных актах в области системы государственного планирования;
2) обзоры практики применения нормативных правовых актов, подготовленные государственными органами;
3) результаты анализа эффективности законодательства (анализ нормативных правовых актов), проведенного уполномоченной организацией (обеспечивающей научную правовую экспертизу проектов законов), определяемой Правительством Республики Казахстан;
4) результаты анализа и обобщений обращений граждан, юридических лиц в государственные органы;
5) акты прокурорского надзора относительно практики применения нормативных правовых актов;
6) результаты анализа, обобщений судебной практики;
7) результаты государственного аудита (аудиторское заключение органов государственного аудита и финансового контроля);
8) материалы научно-практических конференций, семинаров, совещаний, проводимых по проблемам действующего законодательства, а также представляемые неправительственными организациями;
9) заключения (рекомендации) общественного мониторинга применения норм законодательства, проводимого общественными советами, а также некоммерческими организациями, гражданами по поручению общественных советов;
10) результаты общественного мониторинга нормативных правовых актов Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан;

16. Жаңа заңдар бойынша құқықтық мониторингті заңды әзірлеген мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі не осы заң құзыретіне жататын құрылымдық бөлімше жүргізеді.
Заңды әзірлеуге бірнеше уәкілетті мемлекеттік орган қатысқан не заңда бірнеше мемлекеттік органның құзыреті қамтылған жағдайларда тиісті мемлекеттік органдардың әрқайсысы осы нормативтік құқықтық актіде қамтылған өз құзыреті шегінде құқықтық мониторинг жүргізеді және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне тиісті есептік ақпаратты жібереді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
17. Нормативтік құқықтық актілер бойынша құқықтық мониторинг жүргізу кезінде әзірлеуші мемлекеттік органдар:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы жолдауларында, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының елдегі конституциялық заңдылықтың жай-күйі туралы Қазақстан Республикасының Парламентіне жыл сайынғы жолдауларында, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының және Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларында, мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы өзге де актілерде қамтылған ақпаратты;
2) мемлекеттік органдар дайындаған нормативтік құқықтық актілерді қолдану практикасын шолуды;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйым (заң жобаларына ғылыми құқықтық сараптаманы қамтамасыз ететін) жүргізген заңнаманың тиімділігін талдау (нормативтік құқықтық актілерді талдау) нәтижелерін;
4) азаматтардың, заңды тұлғалардың мемлекеттік органдарға өтініштерін талдау және қорыту нәтижелерін;
5) нормативтік құқықтық актілерді қолдану практикасына қатысты прокурорлық қадағалау актілерін;
6) сот практикасын талдау, қорыту нәтижелерін;
7) мемлекеттік аудит (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық қорытындысы) нәтижелерін;
8) қолданыстағы заңнаманың проблемалары бойынша өткізілетін ғылыми-практикалық конференциялардың, семинарлардың, кеңестердің материалдарын, сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдар ұсынатын материалдарды;
9) қоғамдық кеңестер, сондай-ақ қоғамдық кеңестердің тапсырмасы бойынша коммерциялық емес ұйымдар, азаматтар жүргізетін заңнама нормаларын қолдануға қоғамдық мониторинг қорытындыларын (ұсынымдарын);
10) Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының нормативтік құқықтық актілеріне қоғамдық мониторинг нәтижелерін;

11) информация, содержащаяся в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах в общедоступных сетях телекоммуникаций, в том числе социальных сетях;
12) результаты социологических исследований по вопросам правоприменения нормативных правовых актов;
13) статистические данные по правоприменительной практике;
14) аналитические материалы по совершенствованию законодательства;
15) предложения и замечания Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, объединений субъектов частного предпринимательства по совершенствованию действующего законодательства Республики Казахстан, затрагивающего интересы субъектов частного предпринимательства.
К отчету по правовому мониторингу должны в обязательном порядке прилагаться соответствующие материалы, показывающие обоснованность и достоверность сведений, указанных в отчете.
Структурные подразделения государственного органа анализируют результаты проведенного правового мониторинга согласно графику и не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, в случае выявления недостатков в нормативных правовых актах, принимают меры по разработке проектов соответствующих нормативных правовых актов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.02.2023 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Принятыми мерами по результатам проведенного правового мониторинга по итогам года с целью устранения неэффективно реализуемых норм являются разработка Консультативного документа регуляторной политики, включение соответствующих законопроектов в План законопроектных работ, внесение законопроекта в Мажилис Парламента Республики Казахстан либо внесение поправок в другие законопроекты.
19. Структурные подразделения государственного органа представляют юридическим службам аналитические справки или справки об отсутствии недостатков норм права по новым законам по форме, согласно приложениям 7, 8 к настоящим Правилам, ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным.
Отчет по итогам проведенного правового мониторинга по новому закону на государственном и русском языках направляется в Министерство юстиции Республики Казахстан ежегодно в срок не позднее пятнадцати рабочих дней по истечении отчетного года, следующего после введения в действие нормативного правового акта, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

11) бұқаралық ақпарат құралдарында және жалпыға қолжетімді телекоммуникация желілеріндегі, оның ішінде әлеуметтік желілердегі интернет-ресурстарда қамтылған ақпаратты;
12) нормативтік құқықтық актілерді құқық қолдану мәселелері бойынша әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін;
13) құқық қолдану практикасы бойынша статистикалық деректерді;
14) заңнаманы жетілдіру жөніндегі талдамалық материалдарды;
15) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстары мен ескертулерін пайдаланады.
Құқықтық мониторинг бойынша есепке міндетті түрде есепте көрсетілген мәліметтердің негізділігі мен анықтығын көрсететін тиісті материалдар қоса берілуге тиіс.
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері графикке сәйкес жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелерін талдайды және нормативтік құқықтық актілерде кемшіліктер анықталған жағдайда есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөнінде шаралар қабылдайды.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.02.2023 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
18. Тиімсіз іске асырылатын нормаларды жою мақсатында жыл қорытындысы бойынша жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша қабылданған шаралар Реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын әзірлеу, тиісті заң жобаларын Заң жобалау жұмыстарының жоспарына енгізу, заң жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізу не басқа заң жобаларына түзетулер енгізу болып табылады.
19. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері заң қызметтеріне талдау анықтамаларын немесе осы Қағидаларға 7, 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жаңа заңдар бойынша құқық нормаларында кемшіліктердің жоқ екені туралы анықтамаларды ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде ұсынады.
Жаңа заң бойынша жүргізілген құқықтық мониторингтің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне есеп осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде жыл сайын нормативтік құқықтық акт қолданысқа енгізілгеннен кейінгі есепті жыл өткен соң он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.

Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В целях проверки достоверности сведений, представленных государственными органами в период проведения правового мониторинга по новым законам, Министерство юстиции проводит дополнительное изучение результатов проведенного правового мониторинга.
По истечении пяти лет проведение правового мониторинга по новым законам продолжается в порядке, определенном в главе 4 настоящих Правил, за исключением законов о внесении изменений и дополнений в законодательные акты, по которым проведение правового мониторинга прекращается.
Глава 4. Порядок проведения правового мониторинга по иным нормативным правовым актам
21. Правовой мониторинг по иным нормативным правовым актам проводится государственными органами на постоянной основе.
При проведении правового мониторинга по иным нормативным правовым актам уполномоченными государственными органами оцениваются эффективность действующего регулирования, а также иные обстоятельства согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сведения, используемые государственными органами при проведении правового мониторинга, по иным нормативным правовым актам, а также сроки, в которые должны быть приняты соответствующие меры, содержатся в пункте 17 настоящих Правил.
22. Принятыми мерами по результатам проведенного правового мониторинга по итогам года являются:
по законодательным актам Республики Казахстан – разработка Консультативного документа регуляторной политики, включение соответствующих законопроектов в План законопроектных работ, внесение законопроекта в Мажилис Парламента Республики Казахстан либо внесение поправок в другие законопроекты;
по нормативным правовым постановлениям Правительства Республики Казахстан – внесение проекта постановления Правительства в Аппарат Правительства Республики Казахстан;
по актам центральных государственных органов, органов местного государственного управления – внесение нормативного правового акта на государственную регистрацию в органы юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.02.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Структурные подразделения государственного органа представляют юридическим службам аналитические справки и справки об отсутствии недостатков норм по иным нормативным правовым актам по форме, согласно приложениям 7, 8 к настоящим Правилам, ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным.

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
20. Жаңа заңдар бойынша құқықтық мониторинг жүргізу кезеңінде мемлекеттік органдар ұсынған мәліметтердің дұрыстығын тексеру мақсатында Әділет министрлігі жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелеріне қосымша зерделеу жүргізеді.
Бес жыл өткен соң құқықтық мониторинг жүргізу тоқтатылатын заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, жаңа заңдар бойынша құқықтық мониторинг жүргізу осы Қағидалардың 4-тарауында айқындалған тәртіппен жалғасады.
4-тарау. Өзге нормативтік құқықтық актілер бойынша құқықтық мониторинг жүргізу тәртібі
21. Өзге нормативтік құқықтық актілер бойынша құқықтық мониторингті мемлекеттік органдар тұрақты негізде жүргізеді.
Уәкілетті мемлекеттік органдар өзге нормативтік құқықтық актілер бойынша құқықтық мониторинг жүргізген кезде қолданыстағы реттеудің тиімділігін, сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өзге де мән-жайларды бағалайды.
Өзге де нормативтік құқықтық актілер бойынша құқықтық мониторинг жүргізу кезінде мемлекеттік органдар пайдаланатын мәліметтер, сондай-ақ тиісті шаралар қабылдануға тиіс мерзімдер осы Қағидалардың 17-тармағында қамтылған.
22. Жыл қорытындысы бойынша жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша қабылданған шаралар:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері бойынша – Реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын әзірлеу, тиісті заң жобаларын Заң жобалау жұмыстарының жоспарына енгізу, заң жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізу не басқа заң жобаларына түзетулер енгізу;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары бойынша – Үкімет қаулысының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізу;
орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті мемлекеттік басқару органдарының актілері бойынша – нормативтік құқықтық актіні Қазақстан Республикасының әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге енгізу болып табылады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.02.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері заң қызметтеріне талдау анықтамаларын және осы Қағидаларға 7, 8-қосымшаларға сәйкес өзге нормативтік құқықтық актілер бойынша нормалардың кемшіліктері жоқ екені туралы анықтамаларды ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде ұсынады.

24. По итогам проведенного правового мониторинга центральные и местные государственные органы, а также ревизионные комиссии два раза в год до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют в органы юстиции Республики Казахстан отчеты на государственном и русском языках по итогам первого полугодия (до 10 июля текущего года) и года (до 10 января года, следующего за отчетным) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В целях проверки достоверности сведений, представленных государственными органами в период проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, органы юстиции проводят дополнительное изучение результатов проведенного правового мониторинга нормативного правового акта.
Центральные государственные органы направляют итоговую информацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
Местные представительные и исполнительные органы, а также ревизионные комиссии направляют информацию в территориальные органы юстиции областей, городов республиканского значения, столицы.
Территориальные органы юстиции областей, городов республиканского значения, столицы направляют обобщенную информацию в Министерство юстиции Республики Казахстан до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом (до 15 июля текущего года и до 15 января года, следующего за отчетным).
Сноска. Пункт 24 – в редакции постановления Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Для обеспечения полноты проведения правового мониторинга государственные органы ежеквартально направляют в органы юстиции Республики Казахстан перечни принятых актов центральных государственных органов и органов местного государственного управления за истекший квартал (далее – перечень) к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, за исключением правовых актов по кадровым, хозяйственным вопросам.
Органы юстиции запрашивают соответствующие акты для решения вопроса о необходимости их государственной регистрации.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Периодически, но не реже двух раз в год, органы юстиции совместно с государственными органами рассматривают результаты мониторинга государственных органов с целью выработки рекомендаций по устранению выявленных недостатков.
27. Государственные органы при выявлении в нормативных правовых актах противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных, неэффективно реализуемых норм права составляют аналитические справки на государственном и/или русском языках по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае выявления в нормативных правовых актах, входящих в компетенцию государственных органов, разработчиком которых они не являются, противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных и неэффективно реализуемых норм права, государственные органы направляют в течение десяти рабочих дней с момента составления аналитической справки уведомления в государственный орган, принявший данный нормативный правовой акт, либо являющийся его разработчиком, либо к компетенции которого относится данный вопрос.

24. Жүргізілген құқықтық мониторингтің қорытындысы бойынша орталық және жергілікті мемлекеттік органдар, сондай-ақ тексеру комиссиялары Қазақстан Республикасының әділет органдарына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне дейін бірінші жартыжылдықтың (ағымдағы жылдың 10 шілдесіне дейін) және жылдың (есепті жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарына дейін) қорытындысы бойынша есептер жібереді.
Нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг жүргізу кезеңінде мемлекеттік органдар ұсынған мәліметтердің анықтығын тексеру мақсатында әділет органдары нормативтік құқықтық актіге жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелеріне қосымша зерделеу жүргізеді.
Орталық мемлекеттік органдар қорытынды ақпаратты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жібереді.
Жергілікті өкілді және атқарушы органдар, сондай-ақ тексеру комиссиялары ақпаратты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық әділет органдарына жібереді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық әділет органдары жинақталған ақпаратты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін (ағымдағы жылдың 15 шілдесіне дейін және есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін) жібереді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
25. Құқықтық мониторинг жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының әділет органдарына кадр, шаруашылық мәселелері жөніндегі құқықтық актілерді қоспағанда, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті мемлекеттік басқару органдары өткен тоқсанда қабылдаған актілердің тізбесін (бұдан әрі – тізбе) тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне қарай жібереді.
Әділет органдары оларды мемлекеттік тіркеу қажеттігі туралы мәселені шешу үшін тиісті актілерді сұратады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
26. Анықталған кемшіліктерді жою жөнінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында әділет органдары мемлекеттік органдармен бірлесіп, оқтын-оқтын, бірақ жылына кемінде екі рет мемлекеттік органдар мониторингінің нәтижелерін қарайды.
27. Мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерде Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін, ескірген, сыбайлас жемқорлық сипаты бар, тиімсіз іске асырылатын құқық нормалары анықталған кезде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде талдамалық анықтамалар жасайды.
Әзірлеуші болып табылмайтын мемлекеттік органдардың құзыретіне кіретін нормативтік құқықтық актілерде Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін, ескірген, сыбайлас жемқорлық сипаты бар және тиімсіз іске асырылатын құқық нормалары анықталған жағдайда мемлекеттік органдар талдамалық анықтама жасалған кезден бастап он жұмыс күні ішінде осы нормативтік құқықтық актіні қабылдаған не оны әзірлеуші болып табылатын, не оның құзыретіне жататын мемлекеттік органға хабарлама жібереді.

Глава 5. Альтернативный правовой мониторинг
28. Уполномоченной организацией, определяемой Правительством Республики Казахстан, проводится анализ эффективности законодательства (анализ нормативных правовых актов).
Результаты проведенного анализа эффективности законодательства (анализ нормативных правовых актов) могут использоваться государственными органами при проведении правового мониторинга.
29. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан проводит общественный мониторинг нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан".
30. Общественные советы вправе проводить общественный мониторинг нормативных правовых актов, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан.
Порядок организации и проведения общественного мониторинга определяется Правилами организации и проведения общественного контроля, которые утверждаются уполномоченным органом по вопросам деятельности общественных советов.
Результаты общественного мониторинга ежегодно размещаются на официальных интернет-ресурсах соответствующего государственного органа и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
31. Общественный мониторинг нормативных правовых актов может проводиться иными заинтересованными лицами.
При проведении общественного мониторинга иными заинтересованными лицами могут направляться запросы в государственные органы и их должностным лицам, а также субъектам квазигосударственного сектора о предоставлении необходимой информации, отнесенной к предмету мониторинга, в порядке и по основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан в области доступа к информации.
Результаты общественного мониторинга нормативных правовых актов оформляются в виде соответствующего письма в адрес уполномоченного государственного органа.
32. Результаты общественного мониторинга используются уполномоченными государственными органами при проведении правового мониторинга.
Глава 6. Определение степени стабильности законов
33. Степень стабильности законов определяется путем проведения государственными органами анализа степени стабильности законов (далее – анализ) по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Анализ степени стабильности законов проводится структурными подразделениями государственных органов, разработчиками которых они являлись, либо относящихся к их компетенции.
34. Государственные органы обеспечивают своевременное направление в Министерство юстиции Республики Казахстан результатов анализа в срок до десятого января каждого года совместно с итогами правового мониторинга.

5-тарау. Баламалы құқықтық мониторинг
28. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйым заңнаманың тиімділігіне талдау (нормативтік құқықтық актілерге талдау) жүргізеді.
Мемлекеттік органдар құқықтық мониторинг жүргізу кезінде заңнаманың тиімділігіне жүргізілген талдау (нормативтік құқықтық актілерге талдау) нәтижелерін пайдалануы мүмкін.
29. Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерге қоғамдық мониторинг жүргізеді.
30. Қоғамдық кеңестер азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актілерге қоғамдық мониторинг жүргізуге құқылы.
Қоғамдық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу тәртібі қоғамдық кеңестер қызметінің мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қоғамдық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында айқындалады.
Қоғамдық мониторинг нәтижелері жыл сайын тиісті мемлекеттік органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.
31. Нормативтік құқықтық актілердің қоғамдық мониторингін өзге де мүдделі тұлғалар жүргізуі мүмкін.
Қоғамдық мониторинг жүргізу кезінде өзге де мүдделі тұлғалар мемлекеттік органдарға және олардың лауазымды адамдарына, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілеріне Қазақстан Республикасының ақпаратқа қол жеткізу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен және негіздер бойынша мониторинг нысанасына жатқызылған қажетті ақпаратты беру туралы сұрау салулар жіберуі мүмкін.
Нормативтік құқықтық актілердің қоғамдық мониторингінің нәтижелері уәкілетті мемлекеттік органның атына тиісті хат түрінде ресімделеді.
32. Қоғамдық мониторинг нәтижелерін уәкілетті мемлекеттік органдар құқықтық мониторинг жүргізу кезінде пайдаланады.
6-тарау. Заңдардың тұрақтылығы дәрежесін айқындау
33. Заңдардың тұрақтылығы дәрежесі мемлекеттік органдардың осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңдардың тұрақтылығы дәрежесіне талдау (бұдан әрі – талдау) жүргізу жолымен айқындалады.
Заңдардың тұрақтылығы дәрежесін талдауды әзірлеушілері болған не ол өздерінің құзыретіне жататын мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері жүргізеді.
34. Мемлекеттік органдар талдау нәтижелерін құқықтық мониторинг қорытындыларымен бірге әрбір жылдың оныншы қаңтарына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне уақтылы жіберуді қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 34 – в редакции постановления Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Под стабильными нормативными правовыми актами понимаются:
законы и кодексы, которые не подвергались изменениям в течение года;
кодексы, в которые были внесены изменения нормативными правовыми актами не более 3 раз за год.
Под относительно стабильными нормативными правовыми актами понимаются:
законы, в которые были внесены изменения нормативными правовыми актами не более 2 раз за год, за исключением поправок редакционного характера, а также касающихся юридической техники;
кодексы, в которые были внесены изменения нормативными правовыми актами от 4, но не более 6 раз за год.
Под нестабильными нормативными правовыми актами понимаются:
законы, в которые были внесены изменения нормативными правовыми актами более 2 раз за год, за исключением поправок редакционного характера, а также касающихся юридической техники;
кодексы, в которые были внесены изменения нормативными правовыми актами более 6 раз за год.
36. Координацию деятельности государственных органов по определению стабильности законов осуществляет Министерство юстиции Республики Казахстан.
37. В целях обеспечения достоверности сведений, представленных государственными органами, Министерство юстиции Республики Казахстан в качестве дополнительного контроля проводит выборочную перепроверку данных, содержащихся в результатах анализа.
38. Исключен постановлением Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Объектом определения стабильности законов выступают:
1) конституционные законы Республики Казахстан;
2) кодексы Республики Казахстан;
3) консолидированные законы;
4) законы Республики Казахстан.
40. Объектом определения стабильности законов не являются:
1) нормативные правовые акты о внесении изменений и/или дополнений в действующие нормативные правовые акты;
2) нормативные правовые акты о ратификации и денонсации международных договоров;
3) законы Республики Казахстан о республиканском бюджете, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, а также нормативные правовые акты о внесении изменений и/или дополнений в них;
4) принятые законы в течение первого года после введения их в действие.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
35. Тұрақты нормативтік құқықтық актілер:
жыл бойы өзгерістерге ұшырамаған заңдар мен кодекстер;
нормативтік құқықтық актілермен жылына 3 реттен асырылмай өзгерістер енгізілген кодекстер.
Салыстырмалы түрде тұрақты нормативтік құқықтық актілер:
редакциялық сипаттағы, сондай-ақ заң техникасына қатысты түзетулерді қоспағанда, нормативтік құқықтық актілермен жылына 2 реттен асырылмай өзгерістер енгізілген заңдар;
нормативтік құқықтық актілермен жылына 4-тен бастап, бірақ 6 реттен асырылмай өзгерістер енгізілген кодекстер.
Тұрақсыз нормативтік құқықтық актілер:
редакциялық сипаттағы, сондай-ақ, заң техникасына қатысты түзетулерді қоспағанда, нормативтік құқықтық актілермен жылына 2 реттен көп өзгерістер енгізілген заңдар;
нормативтік құқықтық актілермен жылына 6 реттен көп өзгерістер енгізілген кодекстер.
36. Заңдардың тұрақтылығын айқындау жөніндегі мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі жүзеге асырады.
37. Мемлекеттік органдар ұсынған мәліметтердің анықтығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі қосымша бақылау ретінде талдау нәтижелерінде қамтылған деректерге іріктеп қайта тексеру жүргізеді.
38. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
39. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының конституциялық заңдары;
2) Қазақстан Республикасының кодекстері;
3) шоғырландырылған заңдар;
4) Қазақстан Республикасының заңдары заңдардың тұрақтылығын айқындау объектісі болып табылады.
40. Мыналар:
1) қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер;
2) халықаралық шарттарды ратификациялау және олардың күшін жою туралы нормативтік құқықтық актілер;
3) Қазақстан Республикасының республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңдар, сондай-ақ оларға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер;
4) қолданысқа енгізілгеннен кейінгі бірінші жыл ішінде қабылданған заңдар заңдардың тұрақтылығын айқындау объектісі болып табылмайды.

Глава 7. Итоговая информация по результатам правового мониторинга
41. Поступившие отчеты по итогам проведенного правового мониторинга по новым законам анализируются Министерством юстиции Республики Казахстан в течение пятнадцати рабочих дней после отчетного периода.
Сноска. Пункт 41 – в редакции постановления Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Министерство юстиции Республики Казахстан анализирует и обобщает представленную в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил информацию, по итогам полугодия в срок до 5 августа текущего года и по итогам года до 15 февраля года, следующего за отчетным, размещает на общедоступном государственном объекте информатизации итоговую информацию с внесением рекомендаций о принятии мер по повышению качества проведения государственными органами правового мониторинга.
Результаты анализа степени стабильности законов размещаются один раз в год совместно с годовыми итогами правового мониторинга в срок до 15 февраля, года следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 42 – в редакции постановления Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Исключен постановлением Правительства РК от 13.09.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
правового мониторинга

7-тарау. Құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша қорытынды ақпарат
41. Жаңа заңдар бойынша жүргізілген құқықтық мониторинг қорытындысы бойынша келіп түскен есептерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі есепті кезеңнен кейін он бес жұмыс күні ішінде талдайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
42. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдайды және қорытындылайды, жартыжылдықтың қорытындысы бойынша ағымдағы жылдың 5 тамызына дейінгі және жылдың қорытындысы бойынша есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде мемлекеттік органдардың құқықтық мониторинг жүргізуі сапасын арттыру жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсынымдар енгізе отырып, қорытынды ақпаратты орналастырады.
Заңдардың тұрақтылық дәрежесін талдау нәтижелері құқықтық мониторингтің жылдық қорытындыларымен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде жылына бір рет орналастырылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
43. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.09.2022 № 687 қаулысымен.
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
____________________________________________ (мемлекеттік органның атауы) 20___жылғы________ құқықтық мониторинг жүргізуге жататын нормативтік құқықтық актілердің тіркелімі

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регистр нормативных правовых актов, подлежащих правовому мониторингу
________________________________________________________
(наименование государственного органа)
за __________ 20___ года
№ п/п
Наименование нормативного правового акта
Вид нормативного правового акта
Дата принятия нормативного правового акта
Регистрационный номер нормативного правового акта
Основание принятия нормативного правового акта (компетенция органа) со ссылкой на соответствующую норму нормативного правового акта
Дата государственной регистрации нормативного правового акта
Номер государственной регистрации нормативного правового акта
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Дата введения в действие нормативного правового акта
Сведения о внесении изменений и (или) дополнений в нормативный правовой акт
Исключена постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения о приостановлении действия нормативного правового акта
Сведения о прекращении действия нормативного правового акта (или отдельных его частей) в связи с истечением срока действия или принятия нового нормативного правового акта, которому противоречат положения ранее изданного нормативного правового акта, его части (часть), или который поглощает ранее изданный акт или его часть (части)
Сведения об отмене нормативного правового акта
9
10
11
12
13
14
Приложение 2
к Правилам проведения
правового мониторинга
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Единый регистр по ________________________________________,
(указание формы нормативного(-ых) правового(-ых) акта(-ов),
подлежащего правовому мониторингу
за __________ 20__ года
№ п/п
Наименование нормативного правового акта
Вид нормативного правового акта
Дата принятия нормативного правового акта
Регистрационный номер нормативного правового акта
Основание принятия нормативного правового акта (компетенция органа) со ссылкой на соответствующую норму нормативного правового акта
Дата государственной регистрации нормативного правового акта
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Номер государственной регистрации нормативного правового акта
Дата введения в действие нормативного правового акта
Сведения о внесении изменений и (или) дополнений в нормативный правовой акт
Исключена постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ответственный государственный орган по проведению правового мониторинга
8
9
10
11
12
Приложение 3
к Правилам проведения
правового мониторинга
График проведения правового мониторинга на 20__ год
_____________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта
Ответственное структурное подразделение государственного органа
Сроки и форма проведения правового мониторинга (аналитическая справка /справка об отсутствии недостатков норм права при проведении правового мониторинга)
_____ полугодие
(I либо II)
AНAЛИЗ НОРМAТИВНЫХ ПРAВОВЫХ AКТОВ ЗA _________ МЕСЯЦ
Приложение 4
к Правилам проведения
правового мониторинга
Результаты правового мониторинга
Отчет по результатам проведенного правового мониторинга по принятому Закону
Республики Казахстан "_____"
(наименование государственного органа-разработчика)
I РАЗДЕЛ

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Нормативтік құқықтық актінің атауы Нормативтік құқықтық актінің түрі Нормативтік құқықтық актінің қабылданған күні Нормативтік құқықтық актінің тіркеу нөмірі Нормативтік құқықтық актінің тиісті нормасына сілтеме жасай отырып, нормативтік құқықтық актіні қабылдау негізі (органның құзыреті) Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу күні Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу нөмірі
1 2 3 4 5 6 7 8
кестенің жалғасы
Нормативтік құқықтық актінің қолданысқа енгізілген күні
Нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы мәліметтер
Нормативтік құқықтық актінің қолданысын тоқтата тұру туралы мәліметтер
Нормативтік құқықтық актінің (немесе оның жекелеген бөліктерінің) қолданыс мерзімінің өтуіне немесе бұрын шығарылған нормативтік құқықтық актінің ережелері, оның бөліктері (бөлігі) қайшы келетін немесе бұрын шығарылған актіні немесе оның бөлігін (бөліктерін) ауыстыратын жаңа нормативтік құқықтық актінің қабылдануына байланысты қолданысын тоқтату туралы мәліметтер
Нормативтік құқықтық актінің күшін жою туралы мәліметтер
9
10
12
13
14
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
20__жылғы_________ құқықтық мониторинг жүргізуге жататын ______________________________________ (нормативтік құқықтық акті (актілер) нысаны көрсетіледі) бойынша бірыңғай тіркелім
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Нормативтік құқықтық актінің түрі
Нормативтік құқықтық актінің қабылданған күні
Нормативтік құқықтық актінің тіркеу нөмірі
Нормативтік құқықтық актінің тиісті нормасына сілтеме жасай отырып, нормативтік құқықтық актіні қабылдау негізі (органның құзыреті)
Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу күні
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу нөмірі
Нормативтік құқықтық актіні қолданысқа енгізу күні
Нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы мәліметтер
Құқықтық мониторинг жүргізу бойынша жауапты мемлекеттік орган
8
9
10
12
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
_________________________________________ (мемлекеттік органның атауы) 20___ жылға арналған құқықтық мониторинг жүргізу графигі
Р/с №
Нормативтік құқықтық актінің атауы, түрі, қабылданған күні, нөмірі
Мемлекеттік органның жауапты құрылымдық бөлімшесі
Құқықтық мониторинг жүргізу мерзімдері мен нысаны (талдамалық анықтама/құқықтық мониторинг жүргізу кезінде құқық нормаларында кемшіліктің жоқ екені туралы анықтама)
_____ жартыжылдық (I не II)
_________ AЙДАҒЫ НОРМAТИВТІК ҚҰҚЫҚТЫҚ AКТІЛЕРДІ ТAЛДAУ
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Құқықтық мониторинг нәтижелері "__________" Қазақстан Республикасының қабылданған Заңы бойынша жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша есеп (мемлекеттік әзірлеуші органның атауы)
I БӨЛІМ

1. Наименование закона
2. Уровень достижения индикаторов, указанных в Консультативном документе регуляторной политики (преимущественно должны подаваться цифровым расчетам)
№ п/п
Оцениваемый индикатор
Уровень достижения поставленных индикаторов
3. Положительные последствия принятия закона
4. Отрицательные последствия принятия закона
5. Отношение общественности к принятому закону (с указанием полученных данных по результатам анализа судебных решений, обращений физических и юридических лиц (анализ информации в интернет-ресурсах, социальных сетях и др.).
* При описании положительных и отрицательных последствий принятия закона необходимо указать данные, полученные по результатам анализа практики применения нового закона (в частности, с учетом анализа поступивших обращений, имеющихся судебных актов и т.д.).
II РАЗДЕЛ
№ п/п
Виды недостатков норм права
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта, выявленного в ходе проведения правового мониторинга
Часть, абзац, пункт, статья, вид, дата принятия, номер и наименование акта, которому не соответствуют нормативный правовой акт / дата составления аналитической справки
Предпринимаемые меры по устранению выявленных недостатков (наименование проекта нормативного правового акта, стадия разработки либо согласования)
Сведения о приведенном нормативном правовом акте, выявленном в ходе проведения правового мониторинга
1
2
3
4
5
6
1.
Неэффективно реализуемые нормы
2.
Противоречащие нормы
3.
Устаревшие нормы
4.
Коррупциогенные нормы
5.
Дублирующие нормы
6.
Пробелы норм права
7.
Наличие излишних бланкетных и отсылочных норм
8.
Иное
Итого:
________________________________ (Руководитель аппарата государственного органа либо иное должностное лицо, курирующее вопросы юридической службы)
(Ф.И.О.)
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Приложение 5
к Правилам проведения
правового мониторинга
Результаты правового мониторинга
Отчет по результатам проведенного правового мониторинга по иным нормативным правовым актам (наименование государственного органа)
I РАЗДЕЛ

1. Заңның атауы
2. Реттеушілік саясаттың консультативтік құжатында көрсетілген индикаторларға қол жеткізу деңгейі (көбінесе сандық есептеу арқылы берілуге тиіс)
Р/с
Бағаланатын индикатор Қойылған индикаторларға қол жеткізу деңгейі
3. Заңды қабылдаудың оң салдары
4. Заңды қабылдаудың теріс салдары
5. Сот шешімдерін, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін талдау нәтижелері бойынша алынған деректерді көрсете отырып, жұртшылықтың қабылданған заңға қатынасы (интернет-ресурстардағы, әлеуметтік желілердегі және т.б. ақпаратты талдау)
* Заңды қабылдаудың оң және теріс салдарын сипаттау кезінде жаңа заңды қолдану практикасын талдау нәтижелері бойынша алынған деректерді көрсету қажет (атап айтқанда, келіп түскен өтініштерді, қолда бар сот актілерін талдауды ескере отырып және т.б.)
II БӨЛІМ
Р/с № Нормадағы кемшіліктердің түрі Құқықтық мониторинг жүргізу барысында анықталған нормативтік құқықтық актінің атауы,  түрі, қабылданған күні, нөмірі Нормативтік құқықтық акт сәйкес келмейтін актінің атауы түрі, бабы, бөлігі, абзацы, тармағы, қабылданған күні, нөмірі / талдамалық анықтамасының жасалған күні Анықталған кемшіліктерді жою жөнінде қолданылатын шаралар (нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, әзірлеу не келісу сатысы) Құқықтық мониторинг жүргізу барысында анықталған келтірілген нормативтік құқықтық акт туралы мәліметтер
1 2 3 4 5 6
1.
Тиімсіз іске асырылатын нормалар
2.
Қайшы келетін нормалар
3.
Ескірген нормалар
4.
Сыбайлас жемқорлық сипаты бар нормалар
5.
Қайталанатын нормалар
6.
Құқық нормаларының олқылықтары
7.
Артық бланкеттік және сілтемелік нормалардың болуы
8.
Өзге
Жиыны:
________________ (мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік ететін лауазымды тұлға)
(Т.A.Ә.)
20__ жылғы "___" ___________ _____________ қолы
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Құқықтық мониторинг нәтижелері Өзге нормативтік құқықтық актілер бойынша жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша есеп (мемлекеттік органның атауы)
I БӨЛІМ

1. Наименование нормативного правового акта
2. Неэффективно реализуемые нормы
№ п/п
Конкретные неэффективно реализуемые нормы
Возникающие на практике проблемы
Предлагаемые пути решения
II РАЗДЕЛ
№ п/п
Виды недостатков норм права
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта, выявленного в ходе проведения правового мониторинга
Часть, абзац, пункт, статья, вид, дата принятия, номер и наименование акта, которому не соответствуют нормативный правовой акт / дата составления аналитической справки
Предпринимаемые меры по устранению выявленных недостатков (наименование проекта нормативного правового акта, стадия разработки либо согласования)
Сведения о приведенном нормативном правовом акте, выявленном в ходе проведения правового мониторинга
1
2
3
4
5
6
1.
Противоречащие нормы
2.
Устаревшие нормы
3.
Коррупциогенные нормы
4.
Дублирующие нормы
5.
Пробелы норм права
6.
Наличие излишних бланкетных и отсылочных норм
7.
Иное
Итого:
________________________________(Руководитель аппарата государственного органа либо иное должностное лицо, курирующее вопросы юридической службы)
(Ф.И.О.)
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Приложение 6
к Правилам проведения
правового мониторинга
Перечень принятых актов в ___ квартале 20___ года
_________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
дата принятия акта (число, месяц, год)
номер акта
полное наименование акта (в случае внесения изменений и (или) дополнений в основной акт, полное наименование основного акта)
примечание
не направлен на государственную регистрацию
направлен на государственную регистрацию (дата и номер сопроводительного письма)
зарегистрирован (дата и номер государственной регистрации)
отказано в государственной регистрации (дата и номер письма органов юстиции)
принятые меры после получения отказа в государственной регистрации (дата и номер акта об отмене)
отмена государственной регистрации (дата и номер решения суда)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 7
к Правилам проведения
правового мониторинга
Aналитическая справка по результатам проведенного правового мониторинга
________________________________ от "___" _____________ года № ____
(форма нормативного правового акта)
"_________________________________________________________"
(наименование нормативного правового акта)
№ п/п
Виды недостатков норм права
Действующая редакция
Выявленный недостаток нормы (норм) и (или) примеры практики их применения
Предлагаемая редакция (предложения)
1.
Противоречащие нормы
2.
Устаревшие нормы
3.
Коррупциогенные нормы
4.
Неэффективно реализуемые нормы
5.
Дублирующие нормы
6.
Пробелы норм права
7.
Наличие излишних бланкетных и отсылочных норм
8.
Иное
Ответственный исполнитель государственного органа
(с указанием Ф.И.О., должности, наименования структурного подразделения, рабочего телефона, адреса электронной почты)
Дата составления аналитической справки: ______ 20__ года
Приложение 8
Правилам проведения
правового мониторинга
Справка об отсутствии недостатков норм права при проведении правового мониторинга
___________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в __________________________________________________________
(указание формы нормативного(-ых) правового(-ых) акта(-ов)
Согласно графику проведения правового мониторинга в ______ месяце 20__ года проведен правовой мониторинг в отношении "___" (количество) нормативного(-ых) правового(-ых) акта(-ов), из них в следующем(-их) нормативном(-ых) правовом(-ых) акте (-ах) отсутствуют недостатки норм права:
№ п/п
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта
Ф.И.О. ответственного исполнителя государственного органа
(с указанием должности, наименования структурного подразделения, рабочего телефона, адреса электронной почты)
1
2
3
"___" ___________ 20__ года
Приложение 9
к Правилам проведения
правового мониторинга
Анализ степени стабильности законов
______________________________________________
_______________________________
(наименование законодательного акта)
Введение

1. Нормативтік құқықтық актінің атауы
2. Тиімсіз іске асырылатын нормалар
Р/с
Нақты тиімсіз іске асырылатын нормалар Практикада туындайтын проблемалар Ұсынылатын шешу жолдары
II БӨЛІМ
Р/с № Нормадағы кемшіліктердің түрі Құқықтық мониторинг жүргізу барысында анықталған нормативтік құқықтық актінің атауы,  түрі, қабылданған күні, нөмірі Нормативтік құқықтық акт сәйкес келмейтін актінің атауы, түрі, бабы, тармағы, бөлігі, абзацы, қабылданған күні, нөмірі / талдамалық анықтамасының жасалған күні Анықталған кемшіліктерді жою жөнінде қолданылатын шаралар (нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, әзірлеу не келісу сатысы)
1 2 3 4 5
1.
Қайшы келетін нормалар
2.
Ескірген нормалар
3.
Сыбайлас жемқорлық сипаты бар нормалар
4.
Қайталанатын нормалар
5.
Құқық нормаларының олқылықтары
6.
Артық бланкеттік және сілтемелік нормалардың болуы
7.
Өзге
Жиыны:
____________________________ (мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік ететін лауазымды тұлға)
(Т.A.Ә.)
"___" ___________ 20__ жыл _____________ қолы
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
20__жылғы ____ тоқсанда қабылдаған актілерінің тізбесі ______________________________________________ (мемлекеттік органның атауы)
Р/с № Актінің қабылданған күні (күні, айы, жылы) Актінің нөмірі Актінің толық атауы (негізгі актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, негізгі актінің толық атауы) Ескертпе
мемлекеттік тіркеуге жіберілмеген мемлекеттік тіркеуге жіберілген (ілеспе хаттың күні және нөмірі) тіркелген (мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі) мемлекеттік тіркеуден бас тартылған (әділет органдары хатының күні және нөмірі) мемлекеттік тіркеуден бас тартылғаннан кейінгі қолданылған шаралар (күшін жою туралы актінің нөмірі және күні) мемлекеттік тіркеудің күшін жою (сот шешімінің күні мен нөмірі)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
"_____________________________________________"
(нормативтік құқықтық актінің атауы)
___ жылғы "__" ____ № ___ _________________
(нормативтік құқықтық актінің нысаны)
жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша талдамалық анықтама
Р/с № Құқық нормасындағы кемшіліктер түрлері Қолданыстағы редакция Нормада (нормаларда) анықталған кемшіліктер және (немесе) оларды қолданудың практикалық мысалдары Ұсынылатын редакция (ұсыныстар)
1.
Қайшы келетін нормалар
2.
Ескірген нормалар
3.
Сыбайлас жемқорлық сипаты бар нормалар
4.
Тиімсіз іске асырылатын нормалар
5.
Қайталанатын нормалар
6.
Құқық нормаларының олқылықтары
7.
Артық бланкеттік және сілтеме нормалардың болуы
8.
Өзге
Мемлекеттік органның жауапты орындаушысы
(Т.A.Ә., лауазымы, құрылымдық бөлімшенің атауы, жұмыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы көрсетіледі)
Талдамалық анықтама жасалған күні: 20__ жылғы ______
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
___________________________________________ (мемлекеттік органның атауы) _______________________ (нормативтік құқықтық акті (актілер) нысанын көрсету) Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде құқық нормалары кемшіліктерінің жоқ екені туралы анықтама
Құқықтық мониторинг жүргізу графигіне сәйкес 20__ жылғы ______ айда "____" (саны) нормативтік құқықтық актіге (актілерде) қатысты құқықтық мониторинг жүргізілді, оның ішінде мына нормативтік құқықтық актіде (актілерде) құқық нормаларының кемшіліктері жоқ:
Р/с
Нормативтік құқықтық актінің атауы, түрі, қабылданған күні, нөмірі
Мемлекеттік органның жауапты орындаушысының Т.А.Ә.
(лауазымы, құрылымдық бөлімшенің атауы, жұмыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы көрсетіледі)
"___" ___________ 20__ жыл
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Заңдардың тұрақтылығы дәрежесін талдау _____________________________________________ (заңнамалық актінің атауы)
Кіріспе

1. Предмет правового регулирования.
2. Отрасль законодательства.
Общая часть
Состоит из информации о законодательном акте.
Таблица 1. Общая информация
№ п/п
Сведения о внесении изменений и (или) дополнений в законодательный акт
Ответственный государственный орган
Основания внесения изменения и/ или дополнения в законодательный акт
1
2
3
4
В общей части указывается динамика изменений в разрезе по годам и ежемесячным показателям, количественного изменения.
Таблица 2. Количество законодательных актов, которыми внесены изменения и/ или дополнения в законодательный акт в разрезе по годам и месяцам.
Год/месяц
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Итого
Год
Год
Год
Итого
Структурный анализ
Состоит из количества структурных элементов нормативного правового акта, количества норм, которые не подвергались изменениям, и количества норм, в которые были внесены изменения (в том числе исключенные и добавленные новые структурные элементы).
Структурный анализ также состоит из исследования динамики количественного изменения отдельных структурных элементов законодательного акта (главы, параграфы, раздела, подраздела, статьи, пункта, подпункта, части).
Таблица 3. Постатейный сравнительный анализ
№ п/п
Номер структурного элемента, в который внесены изменения с указанием заголовка
Количество
Смысл/содержание измененного положения
Наименование законодательных актов, которыми внесены изменения и/ или дополнения в законодательный акт и дата принятия
Основания внесения изменения и/ или дополнения в законодательный акт
1.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
2.
Статья 2.
3.
Статья 3.
4.
Глава 2.
Итого
Анализ стабильности законов
Указывается максимальный и минимальный период стабильности с момента принятия акта и за отчетный период.
* период стабильности нормативных правовых актов – это период времени, в течение которого не осуществлялось внесение изменений и/ или дополнений в нормативный правовой акт;
* максимальный период стабильности нормативных правовых актов – наибольший период времени, в течение которого не осуществлялось внесение изменений и/ или дополнений в нормативный правовой акт (наибольший период времени между изменениями в нормативных правовых актах);
* минимальный период стабильности нормативных правовых актов - наименьший период времени между изменениями и/ или дополнениями в нормативных правовых актах.
Основные выводы
Анализ стабильности законов состоит из исследования динамики изменений законов, количества изменений отдельных норм, а также установления обоснованности нестабильности законов.
Раздел "основные выводы" определяет стабильность, относительную стабильность и нестабильность нормативного правового акта, а также обоснованность нестабильности законов.
Анализ стабильности законов состоит также из результатов, полученных в разный период времени (сравнения стабильности нормативного правового акта с момента принятия, в разрезе по годам и за отчетный период), показателей повышения или понижения интенсивности изменений нормативного правового акта.
Руководитель аппарата
государственного органа либо иное должностное лицо, курирующее вопросы юридической службы
_______________________________
(подпись)
(расшифровка подписи)
"____"______________ 20 __ г.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2016 года № 486
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан

1. Құқықтық реттеу нысанасы.
2. Заңнама саласы.
Жалпы бөлім
Заңнамалық акт туралы ақпараттан тұрады.
1-кесте. Жалпы ақпарат
Р/с
Заңнамалық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы мәліметтер
Жауапты мемлекеттік орган
Заңнамалық актіге өзгеріс және/ немесе толықтыру енгізу негіздері
1
2
3
4
Жалпы бөлімде жылдар және ай сайынғы көрсеткіштер, сандық өзгерістер бойынша өзгерістер серпіні көрсетіледі.
2-кесте. Заңнамалық актіге өзгерістер және/ немесе толықтырулар енгізілген заңнамалық актілердің жылдар мен айлар бойынша саны
Жыл/ай
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
Жиыны
Жыл
Жыл
Жыл
Жиыны
Құрылымдық талдау
Нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементтерінің санынан, өзгерістерге ұшырамаған нормалардың санынан және өзгерістер енгізілген (оның ішінде алып тасталған және қосылған жаңа құрылымдық элементтер) нормалардың санынан тұрады.
Құрылымдық талдау заңнамалық актінің жекелеген құрылымдық элементтерінің (тараудың, параграфтың, бөлімнің, кіші бөлімнің, баптың, тармақтың, тармақшаның, бөліктің) сандық өзгеру серпінін зерттеуден де тұрады.
3-кесте. Әр бапты салыстырмалы талдау
Р/с
Атауын көрсете отырып, өзгерістер енгізілген құрылымдық элементтің нөмірі Саны Өзгертілген ереженің мәні/мазмұны Заңнамалық актіге өзгерістер және/ немесе толықтырулар енгізген заңнамалық актілердің атауы және қабылданған күні Заңнамалық актіге өзгеріс және/ немесе толықтыру енгізу негіздері
1.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
2.
2-бап.
3.
3-бап.
4.
2-тарау.
Жиыны
Заңдардың тұрақтылығын талдау
Акт қабылданған кезден бастап және есепті кезең үшін тұрақтылықтың ең жоғары және ең аз кезеңі көрсетіледі.
* нормативтік құқықтық актілердің тұрақтылығы кезеңі – бұл нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және/ немесе толықтырулар енгізу жүзеге асырылмаған уақыт кезеңі;
* нормативтік құқықтық актілер тұрақтылығының ең ұзақ кезеңі – нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және/ немесе толықтырулар енгізу жүзеге асырылмаған уақыттың ең аз кезеңі (нормативтік құқықтық актілердегі өзгерістер арасындағы ең аз уақыт кезеңі);
* нормативтік құқықтық актілер тұрақтылығының ең қысқа кезеңі – нормативтік құқықтық актідегі өзгерістер және/ немесе толықтырулар арасындағы ең қысқа уақыт кезеңі.
Негізгі тұжырымдар
Заңдардың тұрақтылығын талдау заңдардың өзгеру серпінін, жекелеген нормалардың өзгеру санын зерттеуден, сондай-ақ заңдардың тұрақсыздығының негізділігін анықтаудан тұрады.
"Негізгі тұжырымдар" бөлімінде нормативтік құқықтық актінің тұрақтылығы, салыстырмалы тұрақтылығы және тұрақсыздығы, сондай-ақ заңдардың тұрақсыздығының негізділігі айқындалады.
Заңдардың тұрақтылығын талдау әртүрлі уақыт кезеңінде алынған нәтижелерден (нормативтік құқықтық актінің қабылданған кезден бастап жылдар бойынша және есепті кезең ішінде тұрақтылығын салыстырудан), нормативтік құқықтық актінің өзгерістері қарқындылығын арттыру немесе төмендету көрсеткіштерінен де тұрады.
Мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік ететін лауазымды тұлға
(Т.A.Ә.)__________
____________________________
(қолы)
(қолтаңбаның толық жазылуы)
"____"______________ 20 __ ж.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 тамыздағы
№ 486 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 "Об утверждении Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 52, ст. 729).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2013 года № 145 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 "Об утверждении Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 16, ст. 285).
3. Пункт 13 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 1401 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 2 февраля 2009 года № 15-р "О дальнейших мерах по совершенствованию законотворческой деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 83-84, ст. 722).
4. Пункт 5 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 346 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 27-28, ст. 175).

1. "Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 52, 729-құжат).
2. "Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 ақпандағы № 145 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 16, 285-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және "Заң шығару қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2009 жылғы 2 ақпандағы № 15-ө өкіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 1401 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 13-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 83-84, 722-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 346 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 27-28, 175-құжат).