О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и совершенствования инвестиционного климата"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 февраля 2020 года № 79
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и совершенствования инвестиционного климата".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
ПРОЕКТ
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и совершенствования инвестиционного климата
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 19-І, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 117; № 21-I, ст. 124, 126; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 56; № 8-II, ст. 72; № 10, ст. 79; 2017 г., № 3, ст. 6; № 4, ст. 7; № 12, ст. 34; № 14, ст. 51, 54; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; № 7, ст. 37, 39; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административно-территориального устройства Республики Казахстан, совершенствования системы государственного управления, межбюджетных отношений, кредитования и образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және инвестициялық ахуалды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 21 ақпандағы № 79 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және инвестициялық ахуалды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және инвестициялық ахуалды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9-құжат, 11; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 19-I, 99, 101-құжаттар; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 117-құжаттар; № 21-I, 124, 126-құжаттар; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 56-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 10, 79-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 4, 7-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашадағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсандағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы, мемлекеттік басқару жүйесін, бюджетаралық қатынастарды жетілдіру, кредиттеу және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть третью пункта 5 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"При изменении целевого назначения, за исключением земель, изъятых для государственных нужд, а также земель, принадлежащих организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, и юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, земельного участка сельскохозяйственного назначения, а также сельскохозяйственного использования в пределах черты населенного пункта для использования его в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, собственник указанного земельного участка обязан выплатить в бюджет сумму, равную разнице между кадастровой (оценочной) стоимостью, предусмотренной законодательством Республики Казахстан для измененного целевого назначения, и ценой, по которой этот участок ранее был приобретен у государства.";
2) пункт 6 статьи 92 изложить в следующей редакции:
"6. Принудительное изъятие земельного участка, принятого в собственность банка второго уровня, организации, указанной в пункте 8 статьи 61-4, а также организации, указанной в статье 5-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", в результате обращения взыскания на залоговое имущество, не может быть осуществлено у банка второго уровня, организации, указанной в пункте 8 статьи 61-4, а также у организации, указанной в статье 5-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", в течение шести месяцев со дня возникновения у них в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан права собственности на земельный участок.
В случае неосуществления отчуждения земельного участка по истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, принудительное изъятие земельного участка осуществляется в установленном настоящим Кодексом порядке.
В случае отчуждения банком второго уровня, организациями, указанными в статье 5-1 и пункте 8 статьи 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", земельного участка, срок освоения для нового правообладателя устанавливается как первоначальный срок, определяемый местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а на территории специальной экономической зоны – местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы или органом управления специальной экономической зоны в соответствии с нормами настоящей статьи";

1) 9-баптың 5-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет мұқтажы үшін алып қойылған жерлерді, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын ұйымға және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп проценті екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын ұйымға тиесілі жерлерді қоспағанда, ауыл шаруашылығы мақсатындағы, сондай-ақ елді мекеннің аумағы шегінде ауыл және орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшін ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгертілген жағдайда, аталған жер учаскесінің меншік иесі жер учаскесінің өзгерген нысаналы мақсаты үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кадастрлық (бағалау) құны мен осы учаскенің бұрын мемлекеттен сатып алынған бағасы арасындағы айырмаға тең соманы бюджетке төлеуге міндетті.";
2) 92-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кепіл мүлкін өндіріп алу нәтижесінде екінші деңгейдегі банктің, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабының 8-тармағында көрсетілген ұйымның, сондай-ақ 5-1-бабында көрсетілген ұйымның меншігіне қабылданған жер учаскесін екінші деңгейдегі банктен, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабының 8-тармағында көрсетілген ұйымнан, сондай-ақ 5-1-бабында көрсетілген ұйымнан мәжбүрлеп алып қоюды Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес оларда жер учаскесіне меншік құқығы туындаған күннен бастап алты ай ішінде жүзеге асыруға болмайды.
Жер учаскесін иеліктен шығару осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткеннен кейін жүзеге асырылмаған жағдайда жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою осы Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Екінші деңгейдегі банк, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабында және 61-4-бабының 8-тармағында көрсетілген ұйым жер учаскесін иеліктен шығарған жағдайда, жаңа құқық иеленуші үшін игеру мерзімі осы баптың нормаларына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкiмдерi, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары немесе арнайы экономикалық аймақтың басқару органы айқындайтын бастапқы мерзім ретінде белгіленеді.";

3) пункт 3 статьи 105 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не распространяются на земельный участок, принадлежащий на праве собственности организации, указанной в статье 5-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", и юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат организации, указанной в статье 5-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-ІІ, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-І, ст. 62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; № 13, ст. 45; № 14, ст. 51; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 12, ст. 39; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 50; № 16, ст. 55; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административно-территориального устройства Республики Казахстан, совершенствования системы государственного управления, межбюджетных отношений, кредитования и образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.):

3) 105-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабында көрсетілген ұйымға және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп проценті "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабында көрсетілген ұйымға тиесілі заңды тұлғаларға меншік құқығымен тиесілі жер учаскесіне қолданылмайды.";
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47-құжат, 50; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат, № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 19 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы, мемлекеттік басқару жүйесін, бюджетаралық қатынастарды жетілдіру, кредиттеу және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 22:
пункт 2 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) поступления от продажи организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов, приобретенных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 39-2 настоящего Кодекса;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К организациям нефтяного сектора относятся:
1) юридические лица, занимающиеся добычей сырой нефти, газового конденсата;
2) юридические лица, заключившие контракты на разведку сырой нефти, газового конденсата;
3) получатель от имени государства полезных ископаемых, переданных недропользователем в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме.
Перечень организаций нефтяного сектора на очередной финансовый год утверждается к 20 декабря текущего финансового года совместно центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области проведения нефтяных операций, заключения и исполнения контрактов.";
2) статью 154-1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Для ведения единой базы данных государственно-частного партнерства центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает центр развития государственно-частного партнерства.".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-І, 18-ІІ, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-І, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-І, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-І, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-І, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-І, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст. 34; № 14, ст. 49, 50, 54; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 114, 115; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; № 11, ст. 36, 37; № 12, ст. 39; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 16, ст. 53; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 36, 37; № 8, ст. 45, 46; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 января 2020 г.):
статью 266 изложить в следующей редакции:
"Статья 266. Нарушение ограничений, установленных законами Республики Казахстан, по проведению платежей
Осуществление индивидуальными предпринимателями или юридическими лицами платежа в наличном порядке по гражданско-правовой сделке на сумму свыше одной тысячи месячных расчетных показателей в пользу другого индивидуального предпринимателя или юридического лица –
влечет штраф на лиц, осуществлявших платеж, в размере пяти процентов от суммы платежа.".

1) 22-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның осы Кодекстің 39-2-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес сатып алынған активтерді сатуынан түсетін түсімдерден;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мұнай секторы ұйымдарына:
1) шикі мұнайды, газ конденсатын өндірумен айналысатын заңды тұлғалар;
2) шикі мұнайды, газ конденсатын барлауға келісімшарттар жасасқан заңды тұлғалар;
3) жер қойнауын пайдаланушы салық міндеттемесін орындау есебіне заттай нысанда берген пайдалы қазбаларды мемлекет атынан алушы жатады.
Кезекті қаржы жылына мұнай секторы ұйымдарының тізбесін ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына қарай бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және мұнай операцияларын жүргізу, келісімшарттар жасасу және орындау саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган бірлесіп бекітеді.";
2) 154-1-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің бірыңғай деректер базасын жүргізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын тартады.".
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45, 46-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 19 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
266-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"266-бап. Қазақстан Республикасының заңдарында төлемдер жүргiзу жөнінде белгiленген шектеулердi бұзу
Дара кәсіпкерлердің немесе заңды тұлғалардың азаматтық-құқықтық мәміле бойынша басқа дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның пайдасына төлемді бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомаға қолма-қол тәртіппен жүзеге асыруы – төлемдi жүзеге асырған тұлғаларға төлем сомасының бес пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.".

4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, cт. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 14, ст. 50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования, газа и газоснабжения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 100 изложить в следующей редакции:
"Статья 100. Уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности и его компетенция в области государственной поддержки частного предпринимательства";
заголовок статьи 242 изложить в следующей редакции:
"Статья 242. Понятие и содержание индустриальной деятельности";
дополнить заголовком статьи 244-1 следующего содержания:
"Статья 244-1 Соглашение о промышленной сборке";
2) статью 90-6 дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3) и 20-1) следующего содержания:
"1-1) утверждает типовые стандарты развития конкуренции;
1-2) согласовывает центральным и местным исполнительным органам стандарты развития конкуренции;
1-3) утверждает форму отчета об исполнении стандартов развития конкуренции;";
"20-1) проводит проверки соблюдения требований статьи 192 настоящего Кодекса государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними лицами;";

4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қойнауын пайдалану, газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
100-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"100-бап. Индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган және оның жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау саласындағы құзыреті";
242-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"242-бап. Индустриялық қызмет ұғымы мен мазмұны";
мынадай мазмұндағы 244-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"244-1-бап. Өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім";
2) 90-6-бап мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 1-3) және 20-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) бәсекелестікті дамытудың үлгілік стандарттарын бекітеді;
1-2) бәсекелестікті дамыту стандарттарын орталық және жергілікті атқарушы органдармен келіседі;
1-3) бәсекелестікті дамыту стандарттарының орындалуы туралы есептің нысанын бекітеді;";
"20-1) мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу процентінен астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен үлестес тұлғалардың осы Кодекстің 192-бабының талаптарын сақтауына тексеру жүргізеді;";

3) в пункте 2 статьи 100:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности:";
дополнить подпунктами 24-9), 24-10), 24-11), 24-12) и 24-13) следующего содержания:
"24-9) разрабатывает и утверждает правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовую форму;
24-10) разрабатывает и утверждает правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовую форму;
24-11) заключает с юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке транспортных средств по утвержденной форме;
24-12) заключает с юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники по утвержденной форме;
24-13) заключает с юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике по утвержденной форме.";
4) пункт 2 статьи 130 изложить в следующей редакции:
"2. Государственным органам запрещается принимать подзаконные нормативные правовые акты по вопросам порядка проведения проверок субъектов предпринимательства, за исключением нормативных правовых актов, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 настоящего Кодекса, а также пунктом 5 статьи 142, пунктом 2 статьи 143 и пунктом 2 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
5) в статье 140:
в частях второй и третьей пункта 3 цифры "13)," исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. На отношения, возникающие при осуществлении контроля и надзора за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, за исключением статьи 192 настоящего кодекса, осуществляемого антимонопольным органом, действие настоящего параграфа не распространяется, за исключением пунктов 2 и 3 статьи 154, статьи 157 настоящего Кодекса.
Отношения, возникающие при проведении проверок за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, за исключением требований статьи 192 настоящего кодекса, осуществляемых антимонопольным органом, регулируются главой 20 настоящего Кодекса.";

3) 100-баптың 2-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган:";
мынадай мазмұндағы 24-9), 24-10), 24-11), 24-12) және 24-13) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-9) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздерді және оның үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
24-10) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамбөліктерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздерді және оның үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
24-11) Қазақстан Республикасының резиденттері – заңды тұлғаларымен бекітілген нысан бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасады;
24-12) Қазақстан Республикасының резиденттері – заңды тұлғаларымен бекітілген нысан бойынша ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасады;
24-13) Қазақстан Республикасының резиденттері – заңды тұлғаларымен бекітілген нысан бойынша көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамбөліктерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасады.";
4) 130-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттiк органдарға, осы Кодекстің 141-бабының 2 және 3-тармақтарында, 143-бабының 1-тармағында, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 142-бабының 5-тармағында, 143-бабының 2-тармағында және 144-бабының 2-тармағында көзделген нормативтiк құқықтық актiлердi қоспағанда, кәсiпкерлiк субъектiлерiне тексерулер жүргiзу тәртiбi мәселелерi бойынша заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлерді қабылдауға тыйым салынады.";
5) 140-бапта:
3-тармақтың екінші және үшінші бөліктеріндегі "13)," деген сандар алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Кодекстің 192-бабын қоспағанда, монополияға қарсы орган жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде туындайтын қатынастарға, осы Кодекстің 154-бабының 2 және 3-тармақтарын, 157-бабын қоспағанда, осы параграфтың күші қолданылмайды.
Осы Кодекстің 192-бабының талаптарын қоспағанда, монополияға қарсы орган жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына тексерулер жүргізу кезінде туындайтын қатынастар осы Кодекстің 20-тарауымен реттеледі.";

6) статью 159 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Изменения в рабочую программу инвестиционного контракта по сроку ввода в эксплуатацию производства могут вноситься не более трех раз в течение действия рабочей программы.";
7) статью 163 изложить в следующей редакции:
"Статья 163. Государственная политика в сфере конкуренции
1. Государственную политику в сфере конкуренции образуют:
1) типовые стандарты развития конкуренции – целевые индикаторы развития конкуренции на соответствующих товарных рынках, в регионах (рост числа субъектов рынка, утверждение правовых актов, направленных на снижение административных барьеров входа на рынок и пр.), утверждаемые антимонопольным органом;
2) стандарты развития конкуренции – целевые индикаторы развития конкуренции на соответствующих товарных рынках, в регионах (рост числа субъектов рынка, утверждение правовых актов, направленных на снижение административных барьеров входа на рынок и пр.), утверждаемые центральными и местными исполнительными органами в соответствии с типовыми стандартами развития конкуренции.
2. Антимонопольный орган осуществляет оценку и формирует рейтинг исполнения центральными и местными исполнительными органами стандартов развития конкуренции в порядке, определяемом антимонопольным органом, и включает результаты оценки и рейтинг в годовой отчет о состоянии конкуренции на отдельных товарных рынках и принимаемых мерах по ограничению монополистической деятельности, направляемый Президенту Республики Казахстан и Премьер-Министру Республики Казахстан.
3. Центральные и местные исполнительные органы:
1) не позднее 1 декабря календарного года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывают и утверждают по согласованию с антимонопольным органом стандарт развития конкуренции на пятилетний период;
2) обеспечивают исполнение стандарта развития конкуренции;
3) ежегодно не позднее 1 марта представляют антимонопольному органу отчет об исполнении стандарта развития конкуренции по форме, утверждаемой антимонопольным органом.
4. Антимонопольным органом является государственный орган, осуществляющий руководство в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к государственной монополии.";
8) статью 174 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) несоблюдение правил недискриминационного доступа к товарам, реализуемым субъектом рынка, занимающим доминирующее или монопольное положение, утвержденным им во исполнение предписания антимонопольного органа, выносимого в случае выявления факта злоупотребления доминирующим или монопольным положением.";

6) 159-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Өндірісті пайдалануға беру мерзімі бойынша инвестициялық келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгерістер жұмыс бағдарламасының қолданысы ішінде үш реттен артық енгізілмейді.";
7) 163-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"163-бап. Бәсекелестік саласындағы мемлекеттік саясат
1. Бәсекелестік саласындағы мемлекеттік саясатты:
1) бәсекелестікті дамытудың үлгілік стандарттары – монополияға қарсы орган бекітетін тиісті тауар нарықтарында, өңірлерде бәсекелестікті дамытудың нысаналы индикаторлары (нарық субъектілері санының өсуі, нарыққа кірудің әкімшілік кедергілерін төмендетуге бағытталған құқықтық актілерді бекіту және т. б.);
2) бәсекелестікті дамыту стандарттары – бәсекелестікті дамытудың үлгілік стандарттарына сәйкес орталық және жергілікті атқарушы органдар бекітетін тиісті тауар нарықтарында, өңірлерде бәсекелестікті дамытудың нысаналы индикаторлары (нарық субъектілері санының өсуі, нарыққа кірудің әкімшілік кедергілерін төмендетуге бағытталған құқықтық актілерді бекіту және т. б.) құрайды.
2. Монополияға қарсы орган монополияға қарсы орган айқындайтын тәртіппен орталық және жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікті дамыту стандарттарын бағалауды жүзеге асырады және орындау рейтингін қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне жіберілетін жекелеген тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйі және монополистік қызметті шектеу жөнінде қабылданатын шаралар туралы жылдық есепке бағалау нәтижелері мен рейтингті қамтиды.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар:
1) бәсекелестікті дамыту стандартын әзірлейді және оны бәсекелестікті дамытудың үлгі стандарты бекітілген күннен бастап үш ай ішінде монополияға қарсы органмен келісім бойынша бекітеді;
2) бәсекелестікті дамыту стандарттарының орындалуын қамтамасыз етеді;
3) монополияға қарсы органға жыл сайын 1 наурыздан кешіктірмей монополияға қарсы орган бекітетін нысан бойынша бәсекелестікті дамыту стандарттарының орындалуы туралы есепті табыс етеді.
4. Бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы басшылықты, мемлекеттік монополияға жатқызылған қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган монополияға қарсы орган болып табылады.";
8) 174-бап 11) тармақшасындағы "жасау сияқты әрекеттеріне тыйым салынады." деген сөздер "жасау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану фактісі анықталған жағдайда монополияға қарсы орган шығаратын нұсқаманы орындау үшін өзі бекіткен үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісі өткізетін тауарларға кемсітусіз қол жеткізу ережелерін сақтамау сияқты әрекеттеріне тыйым салынады.";

9) пункт 4 статьи 224 изложить в следующей редакции:
"4. Заключение по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции выносится на рассмотрение антимонопольной комиссии, формируемой антимонопольным органом из числа представителей антимонопольного органа, других государственных органов и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
Положение об антимонопольной комиссии утверждается антимонопольным органом.
Утверждение заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции оформляется решением антимонопольной комиссии в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня завершения расследования.";
10) подпункт 1) пункта 1 статьи 226 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"об утверждении субъектом рынка по согласованию с антимонопольным органом правил недискриминационного доступа к товарам субъекта рынка, занимающего доминирующее или монопольное положение, об опубликовании их на интернет-ресурсе субъекта рынка;";
11) пункт 2 статьи 242 изложить в следующей редакции:
"2. Индустриальным проектом является комплекс реализуемых в течение определенного срока времени мероприятий, направленных на трансферт технологий, создание новых (усовершенствование действующих) производств и (или) осуществление инновационной деятельности, а также реализацию соглашений о промышленной сборке.";
12) дополнить статьей 244-1 следующего содержания:
"Статья 244-1 Соглашение о промышленной сборке
1. В целях стимулирования развития производства транспортных средств и (или) их компонентов, сельскохозяйственной техники и (или) их компонентов уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности заключает с юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке транспортных средств, соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники, соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике.
2. Заключение одного из соглашений, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, является подтверждением, что юридическое лицо является субъектом индустриальной деятельности в области производства транспортных средств и (или) их компонентов, сельскохозяйственной техники и (или) их компонентов.

9) 224-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды монополияға қарсы орган, басқа да мемлекеттік органдар және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатарынан монополияға қарсы орган қалыптастыратын монополияға қарсы комиссияның қарауына шығарылады.
Монополияға қарсы комиссия туралы ережені монополияға қарсы орган бекітеді.
Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындыны бекіту тергеп-тексеру аяқталған күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде монополияға қарсы комиссияның шешімімен ресімделеді.";
10) 226-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы бесінші абзацтағы "қажеттігі туралы орындалуы міндетті нұсқамалар беруге;" деген сөздер "қажеттігі;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"монополияға қарсы органмен келісу арқылы нарық субъектісінің үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісінің тауарларына кемсітусіз қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы, оларды нарық субъектісінің интернет-ресурсында жариялау туралы орындалуы міндетті нұсқамалар беруге;";
11) 242-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын, технологиялар трансфертіне, жаңа өндірістерді құруға (жұмыс істеп тұрғандарын жетілдіруге) және (немесе) инновациялық қызметті жүзеге асыруға бағытталған іс-шаралар кешені, сондай-ақ өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдерді іске асыру индустриялық жоба болып табылады.";
12) мынадай мазмұндағы 244-1-баппен толықтырылсын:
"244-1-бап. Өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім
1. Көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамбөліктерін, ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) олардың құрамбөліктерін өндіруді дамытуды ынталандыру мақсатында индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының резиденттері – заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім, ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім, көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамбөліктерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген келісімдердің бірін жасасу заңды тұлғаның көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамбөліктерін, ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) олардың құрамбөліктерін өндіру саласындағы индустриялық қызмет субъектісі болып табылатынын растау болып табылады.

3. В целях контроля соблюдения требований, установленных соглашениями, предусмотренными пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности осуществляет проверку исполнения юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан принятых на себя обязательств в рамках таких соглашений в соответствии с пунктами 24-1, 24-9, 24-10 статьи 100 настоящего Кодекса.
4. В случае выявления нарушений в части неисполнения или ненадлежащего исполнения юридическим лицом требований одного из соглашений, перечисленных в пункте 1 настоящей статьи, уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности вправе расторгнуть данное соглашение в одностороннем порядке.";
13) пункт 2 статьи 281 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная поддержка инвестиций заключается в предоставлении инвестиционных преференций.
Виды, условия и порядок предоставления инвестиционных преференций по соглашениям о переработке твердых полезных ископаемых определяются Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".";
14) абзац первый пункта 8-1 статьи 282 изложить в следующей редакции:
"8-1. Уполномоченный орган по инвестициям разрабатывает и утверждает порядок определения проекта инвестиционным для предоставления земельных участков из государственной собственности.";
15) часть вторую статьи 284 изложить в следующей редакции:
"Под инвестиционным приоритетным проектом понимается инвестиционный проект:
по созданию новых объектов инвестиционной деятельности, в том числе строительству новых производственных объектов (фабрика, завод, цех), предусматривающих осуществление юридическим лицом инвестиций в размере не менее двухмиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций;
по расширению и (или) обновлению действующих объектов инвестиционной деятельности, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в размере не менее пятимиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций в изменение основных средств, в том числе обновление (реновация, реконструкция, модернизация) действующих производственных мощностей, выпускающих продукцию.";
16) в статье 286:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) по специальному инвестиционному проекту – юридическому лицу Республики Казахстан, осуществляющему деятельность в качестве участника специальной экономической зоны или владельца свободного склада либо заключившему соглашение о промышленной сборке транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) их компонентов.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:

3. Осы баптың 1-тармағында көзделген келісімдерде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мақсатында индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының резиденті – заңды тұлғасының осы Кодекстің 100-бабының 24-1, 24-9, 24-10-тармақтарына сәйкес осындай келісімдер шеңберінде өзіне қабылдаған міндеттемелерді орындауын тексеруді жүзеге асырады.
4. Заңды тұлғаның осы баптың 1-тармағында санамаланған келісімдердің бірінің талаптарын орындамауы немесе тиісінше орындамауы бөлігінде бұзушылықтар анықталған жағдайда индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган осы келісімді біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.";
13) 281-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инвестицияларды мемлекеттiк қолдау инвестициялық преференциялар беру болып табылады.
Пайдалы қатты қазбаларды өңдеу туралы келісім бойынша инвестициялық преференциялардың түрлері, шарттары және оларды беру тәртібі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалады.";
14) 282-баптың 8-1-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік меншіктен жер учаскелерін беру үшін жобаны инвестициялық деп айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді.";
15) 284-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық басым жоба деп:
заңды тұлғаның республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінім берілген күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион еселенген мөлшерінде инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін инвестициялық қызметтің жаңа объектісін құру, оның ішінде жаңа өндірістік объектілерді (фабрика, зауыт, цех) салу жөніндегі;
заңды тұлғаның республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және негізгі құралдарды өзгерту үшін инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінім берілген күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде бес миллион еселенген мөлшерінде инвестицияларды жүзеге асыруын, оның ішінде өнім шығаратын жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттарды жаңартуды (реновациялау, реконструкциялау, жаңғырту) көздейтін жұмыс істеп тұрған инвестициялық қызмет объектілерін кеңейту және (немесе) жаңарту жөніндегі инвестициялық жоба түсініледі.";
16) 286-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) арнайы инвестициялық жоба бойынша – қызметін арнайы экономикалық аймаққа қатысушы немесе еркін қойма иесі ретінде жүзеге асыратын не көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамбөліктерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) олардың құрамбөліктерін өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына беріледі.";
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Инвестиционные преференции предоставляются при реализации юридическим лицом инвестиционного приоритетного проекта в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи по видам деятельности, включенным в перечень приоритетных видов деятельности, утвержденный Правительством Республики Казахстан.";
в части четвертой слова "включая перечень приоритетных видов деятельности," исключить;
дополнить частью пятой следующего содержания:
"При необходимости определение вида деятельности по инвестиционному проекту осуществляется уполномоченным органом по инвестициям по согласованию с уполномоченным органом по статистике и (или) отраслевым государственным органом в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности в течение десяти рабочих дней.";
подпункт 2) пункта 5 дополнить частью следующего содержания:
"При создании новых объектов инвестиционной деятельности в сферах пищевой и легкой промышленности размер инвестиций юридического лица составляет не менее миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.";
в пункте 5-1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5-1. Для целей применения инвестиционных преференций для специального инвестиционного проекта в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи юридическое лицо Республики Казахстан должно соответствовать одному из следующих условий:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) юридическое лицо Республики Казахстан заключило соглашение о промышленной сборке транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) их компонентов;";
подпункт 4) исключить;
17) в статье 287:
пункт 1 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Согласование кодов ТН ВЭД ЕАЭС устанавливается совместным приказом уполномоченных органов по инвестициям и области таможенного дела.";
подпункт 3) пункта 3-1 изложить в следующей редакции:
"3) юридическим лицам Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) их компонентов, на срок не более пятнадцати лет с момента регистрации специального инвестиционного контракта.";
18) пункт 2 статьи 288 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные натурные гранты в порядке, установленном настоящим Кодексом, предоставляются уполномоченным органом по инвестициям по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом и (или) центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами во временное безвозмездное пользование либо на праве временного безвозмездного землепользования с последующей безвозмездной передачей в собственность либо землепользование в случае выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с инвестиционным контрактом.";

"4. Инвестициялық преференциялар заңды тұлға инвестициялық жобаны iске асырған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен басым қызмет түрлерiнiң тiзбесiне қосылған қызмет түрлерi бойынша осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес инвестициялық басым жобаға берiледi.";
төртінші бөлікте "басым қызмет түрлерiнiң тiзбесiн қоса алғанда," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қажет болған жағдайда инвестициялық жоба бойынша қызмет түрін айқындауды инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышына сәйкес статистика жөніндегі уәкілетті органмен және (немесе) салалық мемлекеттік органмен келісу арқылы он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.";
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Тамақ және жеңіл өнеркәсіп салаларында инвестициялық қызметтің жаңа объектілерін құру кезінде заңды тұлға инвестицияларының мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінім берілген күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің кемінде миллион еселенген мөлшерін құрайды.";
5-1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Арнайы инвестициялық жоба үшін инвестициялық преференцияларды қолданудың мақсаттары үшін осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы мынадай шарттардың біріне сәйкес келуге тиіс:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамбөліктерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) олардың құрамбөліктерін өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасады.";
4) тармақша алып тасталсын;
17) 287-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарын келісу инвестициялар жөніндегі және кеден ісі саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен бұйрығымен белгіленеді.";
3-1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) көлік құралдарын және (немесе) олардың құрамбөліктерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) олардың құрамбөліктерін өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына арнайы инвестициялық келісімшарт тіркелген кезден бастап он бес жылдан аспайтын мерзімге беріледі.";
18) 288-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттiк заттай гранттарды осы Кодексте белгiленген тәртiппен инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi орган мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен және (немесе) жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсу арқылы инвестициялық келiсiмшартқа сәйкес инвестициялық мiндеттемелер орындалған жағдайда уақытша өтеусiз пайдалануға не кейiннен меншiкке не жер пайдалануға өтеусiз ұсына отырып, уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен бередi.";

19) часть вторую пункта 3 статьи 291 изложить в следующей редакции:
"Выплата инвестиционной субсидии по фактическим затратам строительно-монтажных работ и приобретения оборудования осуществляется на основании подтверждающих документов, но не превышает стоимость затрат, предусмотренных предпроектной документацией, имеющей заключение экспертизы в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.";
20) в статье 292:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) документов, подтверждающих размер (стоимость) запрашиваемого подавшим заявку юридическим лицом Республики Казахстан государственного натурного гранта и предварительное согласование его предоставления с местным исполнительным органом по форме, утвержденной уполномоченным органом по инвестициям, в случае, если заявка на предоставление инвестиционных преференций предусматривает государственный натурный грант.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае, если заявка на предоставление инвестиционных преференций предусматривает предоставление преференций по налогам и (или) инвестиционной субсидии, инвестор представляет заключение экспертизы предпроектной и (или) проектной документации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.".
5. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 16, ст. 53; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36, 37; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования процедур реабилитации и банкротства, бюджетного, налогового законодательства и законодательства о железнодорожном транспорте", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административно-территориального устройства Республики Казахстан, совершенствования системы государственного управления, межбюджетных отношений, кредитования и образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.):

19) 291-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылыс-монтаждау жұмыстарының және жабдықты сатып алудың іс жүзіндегі шығындары бойынша инвестициялық субсидияны төлеу оны растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырылады, бірақ Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен сараптаманың қорытындысы бар жобалау алдындағы құжаттамада көзделген шығындардың құнынан аспайды.";
20) 292-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) егер инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінімде мемлекеттік заттай грант көзделген жағдайда, өтiнiм берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы сұратқан мемлекеттiк заттай гранттың мөлшерiн (құнын) және оны беру инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жергілікті атқарушы органмен алдын ала келiсiлгенiн растайтын құжаттар;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінімде салықтар бойынша преференциялар және (немесе) инвестициялық субсидия беру көзделген жағдайда инвестор Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жобалау алдындағы құжаттамаға және (немесе) жобалау құжаттамасына сараптаманың қорытындысын табыс етеді.";
5. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық рәсімдерін, бюджет, салық заңнамасын және теміржол көлігі туралы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы, мемлекеттік басқару жүйесін, бюджетаралық қатынастарды жетілдіру, кредиттеу және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в оглавлении:
заголовок статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Подсудность гражданских дел специализированным судам, специализированным составам суда и суду города Нур-Султана";
2) часть первую и абзац первый части второй пункта 4 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"4. Суд города Нур-Султана по правилам суда первой инстанции рассматривает гражданские дела по инвестиционным спорам, а также иные споры между инвесторами и государственными органами, связанные с инвестиционной деятельностью инвестора, с участием:";
3) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Подсудность гражданских дел Верховному Суду Республики Казахстан
Верховный Суд Республики Казахстан рассматривает и разрешает по правилам суда первой инстанции гражданские дела об оспаривании решений и действий (бездействия) Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, решений и действий (бездействия) Центральной комиссии референдума.";
4) в пункте 1-1 статьи 149 слова "и подпунктом 2) статьи 28" исключить.
6. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-І, 22-II, ст. 107; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42, 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам железнодорожного транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Обязанности уполномоченных государственных органов, Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, местных исполнительных органов, организаций и уполномоченных лиц при взаимодействии с налоговыми органами";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат. Основание прекращения налогового обязательства. Инвестиционный налоговый кредит";

1) мазмұнында:
27-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Азаматтық істердің мамандандырылған соттардың, мамандандырылған сот құрамдарының және Нұр-Сұлтан қаласы сотының соттылығына жатқызылуы";
2) 27-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі және екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нұр-Сұлтан қаласының соты бірінші сатыдағы соттың қағидалары бойынша инвестициялық даулар бойынша азаматтық істерді, сондай-ақ инвестордың инвестициялық қызметіне байланысты инвесторлар мен мемлекеттік органдар арасындағы өзге де дауларды да:";
3) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Азаматтық істердің Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының соттылығына жатқызылуы
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), Референдумның орталық комиссиясының шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы азаматтық істерді бірінші сатыдағы соттың қағидалары бойынша қарайды және шешеді.";
4) 149-баптың 1-1-тармағындағы "және 28-бабының 2) тармақшасында" деген сөздер алып тасталсын;
6. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне теміржол көлігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
мазмұнында:
26-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Уәкілеттi мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның, жергілікті атқарушы органдардың, ұйымдар мен уәкілетті тұлғалардың салық органдарымен өзара іс-қимылы кезіндегі мiндеттерi";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту. Салықтық міндеттемені тоқтату негізі. Инвестициялық салық кредиті";

дополнить заголовком статьи 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Инвестиционный налоговый кредит";
заголовок статьи 50 изложить в следующей редакции:
"Статья 50. Орган, уполномоченный принимать решение об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат или предоставлении инвестиционного налогового кредита";
дополнить заголовком статьи 51-1 следующего содержания:
"Статья 51-1. Порядок и условия предоставления инвестиционного налогового кредита";
заголовок статьи 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Прекращение действия отсрочки, рассрочки и инвестиционного налогового кредита";
заголовок статьи 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Исполнение налогового обязательства индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, при прекращении деятельности";
заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"Раздел 4. Обжалование результатов проверки, результатов горизонтального мониторинга и действий (бездействия) должностных лиц налоговых органов";
заголовок главы 21 изложить в следующей редакции:
"Глава 21. Порядок обжалования уведомления о результатах проверки, уведомления о результатах горизонтального мониторинга";
заголовок статьи 325 изложить в следующей редакции:
"Статья 325. Доход в виде безвозмездно полученного имущества, работ, услуг";
дополнить заголовком статьи 426-1 следующего содержания:
"Статья 426-1. Особенности исполнения налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость нерезидентом, оказывающим услуги в электронной форме физическим лицам";
заголовок статьи 455 изложить в следующей редакции:
"Статья 455. Особенности исчисления налога на добавленную стоимость при импорте товаров на территорию Республики Казахстан по договорам комиссии (поручения) с территории государств–членов Евразийского экономического союза";
заголовок статьи 470 изложить в следующей редакции:
"Статья 470. Критерии отнесения к оптовой и розничной реализации бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического, осуществляемой на территории Республики Казахстан";
заголовок статьи 504 исключить;
заголовок статьи 505 изложить в следующей редакции:
"Статья 505. Базовые налоговые ставки на земли населенных пунктов";
заголовок статьи 514 исключить;
заголовок главы 69 дополнить параграфом 1-1 в следующей редакции:
"Параграф 1-1. Ежегодная обязательная фиксированная плата";
дополнить заголовком статьи 558-1 следующего содержания:
"Статья 558-1. Общие положения";

мынадай мазмұндағы 49-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"49-1-бап. Инвестициялық салық кредиті";
50-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"50-бап. Салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту немесе инвестициялық салық кредитін беру туралы шешім қабылдауға уәкілетті орган";
мынадай мазмұндағы 51-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"51-1-бап. Инвестициялық салық кредитін беру тәртібі мен шарттары";
54-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Кейінге қалдырудың, мерзімін ұзартудың және инвестициялық салық кредитінің қолданысын тоқтату";
65-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап Дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның. қызметін тоқтатқан кезде салықтық міндеттемесін орындауы";
4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бөлім. Тексеру нәтижелеріне, деңгейлес мониторинг нәтижелеріне және салық органдары лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау";
21-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-тарау. Тексеру нәтижелері, деңгейлес мониторинг нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасау тәртібі";
325-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"325-бап. Өтеусіз алынған мүлік, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс";
мынадай мазмұндағы 426-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"426-1-бап. Жеке тұлғаларға электрондық нысанда қызмет көрсететін бейрезиденттің қосылған құн салығы бойынша салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктері";
455-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"455-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан комиссия (тапсырма) шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импорты кезінде қосылған құн салығын есептеу ерекшеліктері";
470-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"470-бап. Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды көтерме және бөлшек саудада өткiзуге жатқызу өлшемшарттары";
504-баптың тақырыбы алып тасталсын;
505-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"505-бап. Елді мекендердің жеріне базалық салық мөлшерлемелері";
514-баптың тақырыбы алып тасталсын;
69-тараудың тақырыбы мынадай мазмұндағы 1-1-параграфпен толықтырылсын:
"1-1-параграф. Жыл сайынғы міндетті тіркелген төлемақы";
мынадай мазмұндағы 558-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"558-1-бап. Жалпы ережелер";

дополнить заголовком статьи 558-2 следующего содержания:
"Статья 558-2. Плательщики платы";
дополнить заголовком статьи 558-3 следующего содержания:
"Статья 558-3. Ставки платы";
дополнить заголовком статьи 558-4 следующего содержания:
"Статья 558-4. Порядок исчисления и уплаты";
заголовок статьи 656 изложить в следующей редакции:
"Статья 656. Порядок налогообложения доходов иностранцев и лиц без гражданства, направленных в Республику Казахстан юридическим лицом-нерезидентом, не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан";
дополнить заголовком статьи 723-1 следующего содержания:
"Статья 723-1. Особенности налогового учета при переоформлении права недропользования на лицензионный режим недропользования";
заголовок статьи 727 изложить в следующей редакции:
"Статья 727. Особенности исчисления подписного бонуса по лицензиям на недропользование, за исключением лицензий, выдаваемых по результатам аукциона";
2) по всему тексту слова "контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовой машине с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовой машиной с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных" заменить словами "контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовой машине с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовой машиной с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и передачи данных";
3) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) недоимка – исчисленные, начисленные и не уплаченные в срок суммы налогов и платежей в бюджет, в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним, за исключением сумм, отраженных в уведомлении о результатах проверки и (или) уведомлении о результатах горизонтального мониторинга в период обжалования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в обжалуемой части;";
абзац восьмой части второй подпункта 16) изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 558-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"558-2-бап. Төлемақы төлеушілер";
мынадай мазмұндағы 558-3-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"558-3-бап. Төлемақы мөлшерлемелері";
мынадай мазмұндағы 558-4-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"558-4-бап. Есептеу және төлеу тәртібі";
656-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"656-бап. Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлға Қазақстан Республикасына жіберген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірістеріне салық салу тәртібі";
мынадай мазмұндағы 723-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"723-1-бап. Жер қойнауын пайдалану құқығын жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне қайта ресімдеу кезіндегі салықтық есепке алу ерекшеліктері";
727-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"727-бап. Аукцион нәтижелері бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар бойынша қол қою бонусын есептеу ерекшеліктері";
бүкіл мәтін бойынша "деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасында, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарымен, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарына, Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан" деген сөздер "деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасында, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналары, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналарымен, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналарына, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бересі – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалу кезеңінде шағым жасалатын бөлігінде тексеру нәтижелері туралы хабарламада және (немесе) деңгейлес мониторинг нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген сомаларды қоспағанда, салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдердің есептелген, есепке жазылған және мерзімінде төленбеген сомалары;";
16) тармақшаның екінші бөлігінің сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"размер оплаченного уставного капитала, приходящийся на долю участия, на которую осуществляется распределение имущества, но не более первоначальной стоимости такой доли участия, определяемой в порядке, предусмотренном пунктом 7 статьи 228 настоящего Кодекса, у участника, в пользу которого осуществляется распределение имущества;";
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) Таможенное законодательство Евразийского экономического союза -международные договора Евразийского экономического союза в рамках Евразийского экономического союза, включая Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, международные договора Евразийского экономического союза с третьими сторонами и акты, составляющие право Евразийского экономического союза;";
в подпункте 52) слова "в том числе на программное обеспечение, чертежи или модели" заменить словами "программного обеспечения, чертежей или моделей";
подпункт 61) изложить в следующей редакции:
"61) налоговая задолженность – недоимки, а также неуплаченные суммы пеней и штрафов. В налоговую задолженность не включаются сумма пеней, отраженная в уведомлении о результатах проверки и (или) уведомления о результатах горизонтального мониторинга, а также сумма штрафов, отраженная в постановлении о наложении административного взыскания, в период обжалования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в обжалуемой части;";
подпункт 67) изложить в следующей редакции:
"67) лицо – физическое лицо и юридическое лицо; физическое лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства; юридическое лицо – организация, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства (юридическое лицо-нерезидент). Для целей настоящего Кодекса юридическое лицо-нерезидент – компания, партнерство, организация или другое корпоративное образование, созданные в соответствии с законодательством иностранного государства, рассматриваются в качестве самостоятельных юридических лиц независимо от того, обладают ли они статусом юридического лица иностранного государства, где они созданы;";
дополнить подпунктами 76), 77), 78) и 79) следующего содержания:
"76) погашенные запасы – объем добытых и списываемых с государственного баланса запасов полезных ископаемых, включая фактические потери, образующиеся в процессе добычи;
77) организация органа Международного финансового центра "Астана" - юридическое лицо, зарегистрированное в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", 50 и более процентов доли участия (голосующих акций) которого прямо или косвенно принадлежат органу Международного финансового центра "Астана".
Косвенное владение означает владение органом Международного финансового центра "Астана" через другое юридическое лицо, которое прямо принадлежит органу Международного финансового центра "Астана";

"төленген жарғылық капиталдың мүлікті бөлу жүзеге асырылатын қатысу үлесіне тиесілі, бірақ осы Кодекстің 228-бабының 7-тармағында көзделген тәртіппен айқындалатын, пайдасына мүлікті бөлу жүзеге асырылатын қатысушыда осындай қатысу үлесінің бастапқы құнынан аспайтын мөлшері;";
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасы – Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартты, Еуразиялық экономикалық одақтың үшінші тараптармен халықаралық шарттарын және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын актілерді қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі Еуразиялық экономикалық одақтың халықаралық шарттары;";
52) тармақшадағы "оның ішінде бағдарламалық қамтылымды, сызбаны немесе модельді" деген сөздер "бағдарламалық қамтылымды, сызбаларды немесе модельдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;";
61) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"61) салықтық берешек – бересілер, сондай-ақ өсімпұл мен айыппұлдардың төленбеген сомалары. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалу кезеңінде шағым жасалатын бөлігінде тексеру нәтижелері туралы хабарламада және (немесе) деңгейлес мониторинг нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген өсімпұл сомасы, сондай-ақ әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыда көрсетілген айыппұлдар сомасы салықтық берешекке қосылмайды;";
67) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"67) тұлға – жеке тұлға және заңды тұлға; жеке тұлға – Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам; заңды тұлға – Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған ұйым (бейрезидент заңды тұлға). Осы Кодекстің мақсаттары үшін бейрезидент заңды тұлға – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған компания, әріптестік, ұйым немесе басқа да корпоративтік құрылым олар құрылған шет мемлекеттің заңды тұлғасы мәртебесіне ие ме, жоқ па, оған қарамастан дербес заңды тұлғалар ретінде қаралады.";
мынадай мазмұндағы 76), 77), 78) және 79) тармақшалармен толықтырылсын:
"76) өтелген қорлар – өндіру процесінде пайда болатын нақты ысыраптарды қоса алғанда, өндірілген және мемлекеттік баланстан есептен шығарылатын пайдалы қазбалар запастарының көлемі.
77) "Астана" халықаралық қаржы орталығы органының ұйымы – "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) 50 және одан да көп проценті "Астана" халықаралық қаржы орталығына тікелей немесе жанама тиесілі заңды тұлға.";

78) никотиносодержащее изделие (никотиновый бестабачный снюс) – изделие, содержащее никотин (в пакетиках, подушечках, мешочках или иной упаковке), полностью или частично изготовленное из растительного и (или) иного сырья, с добавлением или без добавления иных ингредиентов, предназначенное для потребления;
79) никотиносодержащая жидкость для использования в электронных сигаретах – жидкость, содержащая никотин и предназначенная для использования в электронных сигаретах (в картриджах, резервуарах и других контейнерах), при нагревании которой образуется аэрозоль, предназначенный для вдыхания.";
4) в статье 3:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Законы, вносящие изменения и дополнения в настоящий Кодекс по налоговому администрированию, особенностям установления налоговой отчетности, улучшению положения налогоплательщика (налогового агента), могут быть приняты более одного раза в год, но не позднее 1 июля текущего года, и введены в действие не ранее 1 января года, следующего за годом их принятия.
4. Изменения и дополнения в настоящий Кодекс в части установления нового налога и (или) платежа в бюджет, повышения ставки, изменения объекта налогообложения и (или) налоговой базы, увеличения категорий налогоплательщиков (налоговых агентов), отмены или уменьшения вычета или льготы по уплате налогов и платежей в бюджет вносятся законами, разрабатываемыми уполномоченным органом по государственному планированию.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Действие пунктов 2 и 4 настоящей статьи не распространяется на проекты законов, разрабатываемых в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан.";
5) часть вторую статьи 11 исключить;
6) подпункт 6) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"6) обжаловать уведомление о результатах проверки, уведомление о результатах горизонтального мониторинга, уведомление об итогах рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки, а также действия (бездействие) должностных лиц налоговых органов;";
7) пункт 2 статьи 19 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) предоставлять доступ к информационной системе налоговых органов органам национальной безопасности Республики Казахстан в целях и порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан";";
8) статью 22 дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Физические и юридические лица, располагающие информацией о нарушениях применения контрольно-кассовой машины и оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием платежных карточек (устройства) вправе сообщить об известных им фактах правонарушения в уполномоченный государственный орган.
Лицо, сообщившее о фактах нарушения применения контрольно-кассовой машины и оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием платежных карточек (устройства), в случае подтверждения такого факта, подлежит вознаграждению в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Положения части второй настоящего пункта не распространяются на лиц, сообщивших заведомо ложную информацию о фактах совершенного правонарушения. При этом лица, сообщившие заведомо ложную информацию, несут установленную законом Республики Казахстан ответственность.";

78) құрамында никотині бар өнім (темекісіз никотинді снюс) – құрамында никотин бар (пакеттерде, жастықшаларда, дорбашаларда немесе басқа қаптамаларда), толығымен немесе ішінара өсімдік және (немесе) басқа шикізаттан жасалған, басқа ингредиент қосылып немесе қосылмай жасалған, тұтынуға арналған өнім.
79) электрондық сигареттерде пайдалануға арналған құрамында никотин бар сұйықтық – құрамында никотин бар және электрондық сигареттерде пайдалануға арналған (картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі) оны қыздырылған кезде ішке тартуға арналған аэрозоль пайда болатын сұйықтық.";
4) 3-бапта:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Кодекске салықтық әкімшілендіру, салықтық есептілікті белгілеу ерекшеліктері, салық төлеушінің (салық агентінің) жағдайын жақсарту бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізетін заңдар жылына бір реттен көп, бірақ ағымдағы жылғы 1 шілдесінен кешіктірмей қабылдануы және олар қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданысқа енгізілуі мүмкін.
4. Осы Кодекске жаңа салықты және (немесе) бюджетке төлемді белгілеу, мөлшерлемені арттыру, салық салу объектісінің және (немесе) салық базасының өзгеруі, салық төлеушілердің (салық агенттерінің) санаттарын ұлғайту, салықтар мен төлемдерді шегерудің немесе бюджетке төлеу жөніндегі жеңілдіктерді жою немесе азайту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейтін заңдармен енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 2 және 4-тармақтарының күші Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленетін заң жобаларына қолданылмайды.";
5) 11-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
6) 13-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, деңгейлес мониторинг нәтижелері туралы хабарламаға, салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымын қарау қорытындылары туралы хабарламаға, сондай-ақ салық органдары лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға;";
7) 19-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мақсаттарда және тәртіппен салық органдарының ақпараттық жүйесіне кіруге рұқсат беруге міндетті.";
8) 22-бап мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдер қабылдауға арналған бақылау-касса машиналарын және жабдықтарды (құрылғыларды) қолданудың бұзылуы туралы ақпаратқа ие жеке және заңды тұлғалар өздеріне белгілі құқық бұзушылық фактілері туралы уәкілетті мемлекеттік органға хабарлауға құқылы.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдер қабылдауға арналған бақылау-касса машиналарын және жабдықтарды (құрылғыларды) қолданудың бұзылу фактілерін хабарлаған адамға, бұл факт расталған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен сыйақы берілуі тиіс.
Осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері жасалған құқық бұзушылық туралы көрінеу жалған ақпартты хабарлаған адамдарға қолданылмайды. Бұл орайда, керінеу жалған ақпаратты хабарлаған адам Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жауапты болады.";

9) в статье 24:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны представлять:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) по запросу уполномоченного органа сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах, иную информацию, относящуюся к заключенному между физическим или юридическим лицом и банком второго уровня, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, договору, предусматривающему оказание банковских услуг, а также сведения о наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении физических и юридических лиц, указанных в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором Республики Казахстан;";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Сведения, представляемые банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, используются налоговыми органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
10) в статье 26:
в подпункте 3) пункта 13 слова "160-кратный минимальный размер заработной платы" заменить словами "1882-кратный размер месячного расчетного показателя";
11) в статье 30:
в пункте 3:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) правоохранительным органам и Службе государственной охраны Республики Казахстан в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, на основании мотивированного запроса на бумажном носителе либо в форме электронного документа, санкционированного следственным судьей, прокурором. Санкция не требуется в случае запрашивания таких сведений следственным судьей, прокурором.
2) суду и судьям на основании их обращения (распоряжения, требования, поручения, запроса), направленного при отправлении правосудия в случаях, если налогоплательщик является стороной по рассматриваемому делу.";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) органам национальной безопасности Республики Казахстан в целях и порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан";
пункт 7 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

9) 24-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша банктік шоттардың бар екендігі және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары және олардың қозғалысы туралы мәліметтерді, жеке немесе заңды тұлға мен екінші деңгейдегі банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасында жасалған банк қызметтерін көрсетуді көздейтін шартқа қатысты өзге де ақпаратты, сондай-ақ өзге де мүліктің, оның ішінде металл шоттарда орналастырылған немесе шет мемлекеттiң уәкілетті органының Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес жіберген сұрау салуында көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың басқаруындағы өзге мүліктің бар екендігі, түрі және құны туралы мәліметтерді ұсынуға;";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтерді салық органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен пайдаланады.";
26-бапта:
13-тармақтың 3) тармақшасындағы "160 еселенген ең төменгі жалақы мөлшері" деген сөздер "1882 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшері" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 30-бапта:
3-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тергеу судьясы, прокурор санкциялаған қағаз жеткізгіштегі не электрондық құжат нысанындағы уәжді сұрау салу негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреттері шегінде құқық қорғау органдарына және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне ұсынады. Мұндай мәліметтерді тергеу судьясы, прокурор сұратқан жағдайда санкция талап етілмейді;
2) егер салық төлеуші қаралатын іс бойынша тарап болып табылса, мұндай жағдайларда сот төрелігін іске асыру кезінде жіберілген өз өтініштері (өкімдер, талаптар, тапсырмалар, сұрау салу) негізінде сотқа және судьяларға;";
14) тармақшадағы "мемлекеттік органдарға ұсынылады" деген сөздер "мемлекеттік органдарға" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдары, туралы" Қазақстан Республикасының заңында көзделген мақсаттарда және тәртіппен Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына ұсынылады.";
7-тармақтың 2) тармақшасындағы "беру салықтық құпияны жария ету болып табылмайды." деген сөздер "беру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

"3) передача сведений, полученных центральным государственным органом в области регулирования торговой деятельности и внешнеторговой деятельности:
компетентному органу третьей страны и/или союза третьих стран при проведении в отношении товаров, происходящих из Республики Казахстан, специальных защитных, антидемпинговых, компенсационных расследований;
компетентному органу государства-члена Евразийского экономического союза и/или Евразийской экономической комиссии в случае проведения в отношении товаров, происходящих из Республики Казахстан, компенсирующего расследования;
Евразийской экономической комиссии для целей расследований в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам.
Передача такой информации осуществляется в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности и специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам.";
12) статью 36 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Налоговое обязательство по уплате налогов, платежей в бюджет, а также обязательство по уплате пени и штрафов могут быть исполнены физическим лицом добровольно за другое физическое лицо в размере менее 200-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
13) подпункт 1) пункта 1 статьи 40 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"по переданному в доверительное управление Национальному Банку Республики Казахстан имуществу, за исключением активов Национального фонда Республики Казахстан;";
14) в статье 41:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. При передаче государственными учреждениями имущества в доверительное управление налоговые обязательства по налогу на имущество, земельному налогу и налогу на транспортные средства подлежат исполнению доверительным управляющим, если иное не установлено договором доверительного управления имуществом или актом об учреждении доверительного управления имуществом, за исключением электрических сетей, находящихся на праве хозяйственного ведения или оперативного управления государственных юридических лиц, переданных в доверительное управление или безвозмездное пользование энергопередающим организациям, непосредственно к электрическим сетям которых они подключены в соответствии с пунктом 1 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике".";
в пункте 5 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";

"3) сауда қызметін және сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы орталық мемлекеттік орган алған мәліметтерді:
Қазақстан Республикасынан шығарылатын тауарларға қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы, өтемақы тергеп-тексерулерін жүргізу кезінде үшінші елдің және/немесе үшінші елдер одағының құзыретті органына;
Қазақстан Республикасынан шығарылатын тауарларға қатысты өтемақы тергеп-тексеруі жүргізілген жағдайда Еуразиялық экономикалық одаққа және/немесе Еуразиялық экономикалық комиссияға мүше мемлекеттің құзыретті органына;
Қазақстан Республикасының үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары туралы заңнамасына сәйкес тергеп-тексеру мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық комиссияға беру салықтық құпияны жария ету болып табылмайды.
Мұндай ақпаратты беру Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы және үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.";
12) 36-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді төлеу жөніндегі салық міндеттемесін, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдарды төлеу жөніндегі міндеттемені жеке тұлға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған 200 еселенген айлық есептік көрсеткіштен кем мөлшерде басқа жеке тұлға үшін ерікті түрде орындауы мүмкін.";
13) 40-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға берілген мүлік;";
14) 41-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік мекемелер мүлікті сенімгерлік басқаруға берген кезде, егер мүлікті сенімгерлік басқару шартында немесе мүлікті сенімгерлік басқаруды құру туралы актіде өзгеше белгіленбесе, мүлік салығы, жер салығы және көлік құралдары салығы бойынша салықтық міндеттемелер, "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабының 1-тармағына сәйкес электр желілеріне тікелей қосылған, энергия беруші ұйымдарға сенімгерлік басқаруға немесе өтеусіз пайдалануға берілген мемлекеттік заңды тұлғалардың шаруашылық жүргізу немесе оралымды басқару құқығындағы электр желілерін қоспағанда, сенімгерлік басқарушының орындауына жатады.";
5-тармақта "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;

15) в статье 48:
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"Для целей главы 30 настоящего Кодекса срок исковой давности составляет пять лет.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) субъектов крупного предпринимательства, отнесенных к такой категории субъектов в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. По налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в соответствии с контрактом на недропользование, налоговый орган в течение периода действия контракта на недропользование и пяти лет после завершения срока действия контракта на недропользование вправе начислить или пересмотреть исчисленную, начисленную сумму следующих налогов, платежей в бюджет:
налог на сверхприбыль;
доля Республики Казахстан по разделу продукции;
налоги и платежи в бюджет, в методике расчета которых используется один из следующих показателей: внутренняя норма рентабельности (ВНР) или внутренняя норма прибыли или R-фактор (показатель доходности).";
в пункте 9:
абзац второй подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом) в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, уведомления о результатах проверки, уведомления по результатам горизонтального мониторинга, а также действий (бездействия) должностных лиц налоговых органов – в обжалуемой части;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) со дня вручения рекомендации по результатам горизонтального мониторинга до исполнения решения по результатам горизонтального мониторинга;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Излишне (ошибочно) уплаченная сумма налога и платежа в бюджет, пеней подлежит зачету и (или) возврату в размере сумм, уплаченных в течение текущего года и предыдущих календарных лет в пределах срока исковой давности, установленного пунктами 2 и 3 настоящей статьи, за исключением случая, установленного статьей 108 настоящего Кодекса.";
16) в статье 49:
подпункт 2) части второй пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) если лица, которые в результате применения установленной уполномоченным органом системы управления рисками, отнесены к категории лиц низкой степени риска согласно пункту 4 статьи 136 настоящего Кодекса.";
подпункт 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) лицо, импортирующее товар на таможенную территорию Евразийского экономического союза с территории портовой специальной экономической зоны или логистической специальной экономической зоны, является участником портовой специальной экономической зоны или участником логистической специальной экономической зоны.";

15) 48-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 30-тарауының мақсаттары үшін талап қоюдың өту мерзімі бес жылды құрайды.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес субъектілердің осындай санатына жатқызылған ірі кәсіпкерлік субъектілерінің;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қызметін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша салық органы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданылу кезеңі ішінде және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін бес жыл бойы:
үстеме пайда салығын;
Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін;
есептеу әдістемесінде мынадай көрсеткіштердің бірі: рентабельділіктің ішкі нормасы (РІН) немесе пайданың ішкі нормасы немесе R-фактор (кірістілік көрсеткіші) пайдаланылатын салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді есепке жазуға немесе олардың есептелген, есепке жазылған сомасын қайта қарауға құқылы.";
9-тармақта:
3) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"салық төлеуші (салық агенті) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, деңгейлес мониторинг нәтижелері жөніндегі хабарламаға, сондай-ақ салық органдары лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) – шағым жасалатын бөлігінде шағым жасаған;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) деңгейлес мониторингтің нәтижелері бойынша ұсынымдар табыс етілген күннен бастап деңгейлес мониторингтің нәтижелері бойынша шешім орындалғанға дейін;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Салықтың және бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық (қате) төленген сомасы, осы Кодекстің 108-бабында белгіленген жағдайды қоспағанда, осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген талап қоюдың өту мерзімі шегінде ағымдағы жыл және алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде төленген сомалар мөлшерінде есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға жатады.";
16) 49-бапта:
9-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер тұлғалар уәкілетті орган белгілеген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижесінде осы Кодекстің 136-бабының 4-тармағына сәйкес тәуекел дәрежесі төмен тұлғалар санатына жатқызылған жағдайда жүргізіледі.";
10-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тауарды порттық арнайы экономикалық аймақтың немесе логистикалық арнайы экономикалық аймақтың аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына импорттаушы тұлға порттық арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе логистикалық арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы болып табылған жағдайда жүргізіледі.";

17) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Инвестиционный налоговый кредит
1. Инвестиционный налоговый кредит представляет собой такое изменение срока уплаты налога, при котором налогоплательщикам предоставляется возможность в течение определенного срока и в определенных пределах уменьшать свои платежи по налогу с последующей поэтапной уплатой суммы кредита.
Инвестиционный налоговый кредит может быть предоставлен по корпоративному подоходному налогу и/или налогу на имущество.
Инвестиционный налоговый кредит может быть предоставлен на срок до трех лет.
2. Налогоплательщик, получивший инвестиционный налоговый кредит, вправе уменьшать свои платежи по соответствующему налогу в течение срока действия соглашения об инвестиционном налоговом кредите.
Конкретный порядок уменьшения налоговых платежей определяется заключенным соглашением об инвестиционном налоговом кредите.
3. Если налогоплательщик имеет убыток, перенос убытка осуществляется в порядке, определенном статьей 300 настоящего Кодекса. При этом, срок инвестиционного налогового кредита не продлевается.";
18) статью 50 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Решение о предоставлении инвестиционного налогового кредита предоставляется на основании заявления организации и оформляется соглашением установленной формы между уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере реализации государственной политики по привлечению инвестиций.
Порядок и условия заключения инвестиционного соглашения для получения инвестиционного налогового кредита определяются уполномоченным государственным органом в сфере реализации государственной политики по привлечению инвестиций по согласованию с уполномоченным органом и уполномоченным органом по государственному планированию.
Копия указанного соглашения не позднее пяти календарных дней со дня его подачи в уполномоченный орган направляется налогоплательщиком в налоговый орган по месту регистрационного учета налогоплательщика.";
19) подпункт 7) пункта 2 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"7) согласие налогоплательщика с суммами начисленных налогов и (или) плат, указанными в уведомлении о результатах проверки. Положения настоящего подпункта не распространяются на налогоплательщиков, период с даты регистрации которых в качестве налогоплательщика до даты подачи заявления о предоставлении отсрочки или рассрочки составляет менее пяти лет.";
20) дополнить статьей 51-1 следующего содержания:
"Статья 51-1. Порядок и условия предоставления инвестиционного налогового кредита

17) мынадай мазмұндағы 49-1-баппен толықтырылсын:
"49-1-бап. Инвестициялық салық кредиті
1. Инвестициялық салық кредиті салық төлеушілерге белгілі бір мерзім ішінде және белгілі бір шектерде кредит сомасын кейіннен кезең-кезеңмен төлей отырып, салық бойынша өз төлемдерін азайтуға мүмкіндік берілетін салық төлеу мерзімін өзгертуді білдіреді.
Инвестициялық салық кредиті корпоративтік табыс салығы және/немесе мүлік салығы бойынша берілуі мүмкін.
Инвестициялық салық кредиті үш жылға дейінгі мерзімге берілуі мүмкін.
2. Инвестициялық салық кредитін алған салық төлеуші инвестициялық салық кредиті туралы келісімнің қолданылу мерзімі ішінде тиісті салық бойынша өз төлемдерін азайтуға құқылы.
Салық төлемдерін азайтудың нақты тәртібі инвестициялық салық кредиті туралы жасалған келісімде айқындалады.
3. Егер салық төлеуші зала шеккен болса, онда залалды ауыстыру осы Кодекстің 300-бабында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады. Бұл ретте инвестициялық салық кредитінің мерзімі ұзартылмайды.";
18) 50-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Инвестициялық салық кредитін беру туралы шешім ұйымның өтініші негізінде беріледі және инвестицияларды тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган арасындағы белгіленген нысандағы келісіммен ресімделеді.
Инвестициялық салық кредитін алу үшін инвестициялық келісім жасасу тәртібі мен шарттарын уәкілетті органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша инвестицияларды тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.
Көрсетілген келісімнің көшірмесін уәкілетті органға берген күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей, оны салық төлеуші салық төлеушінің тіркеу есебіне қойылған жері бойынша салық органына жібереді.";
19) 51-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) салық төлеушінің есепке жазылған салықтардың және (немесе) төлемақылардың тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген сомаларымен келісуі негіздерінің бірі болған кезде оларды төлеу мүмкіндігі кейiнге қалдыру немесе мерзiмiн ұзарту берілетін мерзім ішінде туындайды деп пайымдауға жеткілікті негіз болатын салық төлеушіге берілуі мүмкін. Осы тармақшаның ережелері салық төлеуші ретінде тіркелген күнінен бастап кейiнге қалдыруды немесе мерзiмiн ұзартуды беру туралы өтініш берген күнге дейінгі кезең кемінде бес жылды құрайтын салық төлеушілерге қолданылмайды.";
20) мынадай мазмұндағы 51-1-баппен толықтырылсын:
"51-1-бап. Инвестициялық салық кредитін беру тәртібі мен шарттары

1. Инвестиционный налоговый кредит предоставляется налогоплательщикам на основе заключенного соглашения об инвестиционном налоговом кредите.
2. Не имеют права на применение инвестиционного налогового кредита налогоплательщики, соответствующие одному или более чем одному из следующих условий:
1) налогоплательщик применяет специальные налоговые режимы, предусмотренные разделом 20 настоящего Кодекса;
2) налогоплательщик осуществляет производство и (или) реализацию всех видов спирта, алкогольной продукции, табачных изделий;
3) налогообложение налогоплательщика осуществляется в соответствии с разделами 21 и 23 настоящего Кодекса.
3. Соглашение об инвестиционном налоговом кредите должно предусматривать порядок уменьшения платежей по соответствующему налогу, срок действия соглашения, порядок погашения суммы кредита в срок, не превышающий срок, на который в соответствии с соглашением предоставляется инвестиционный налоговый кредит, указание на способ обеспечения обязательств, ответственность сторон. Если инвестиционный налоговый кредит предоставляется под залог имущества, заключается договор о залоге имущества в порядке, предусмотренном статьей 52 настоящего Кодекса.
Соглашение об инвестиционном налоговом кредите должно содержать положения, в соответствии с которыми не допускаются в течение срока его действия реализация или передача во владение, пользование или распоряжение другим лицам оборудования или иного имущества, приобретение которого налогоплательщиком явилось условием для предоставления инвестиционного налогового кредита, либо определяются условия такой реализации (передачи).";
21) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Прекращение действия отсрочки, рассрочки и инвестиционного налогового кредита
1. Действие отсрочки, рассрочки и инвестиционного налогового кредита прекращается по истечении срока действия соответствующего решения или соглашения.
2. Действие отсрочки, рассрочки и инвестиционного налогового кредита прекращается, в том числе досрочно, в случаях:
1) уплаты налогоплательщиком всей суммы налогов и (или) плат до истечения установленного срока;
2) нарушения налогоплательщиком условий предоставления отсрочки, рассрочки и инвестиционного налогового кредита по уплате налогов и (или) плат;
3) подачи жалобы на уведомление о результатах проверки в течение срока, указанного в решении налогового органа об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат, указанных в уведомлении о результатах проверки, – в случае, если отсрочка или рассрочка предоставлены по основанию, предусмотренному подпунктом 7) пункта 2 статьи 51 настоящего Кодекса. При наступлении случая, предусмотренного настоящим подпунктом, действие решения об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат прекращается со дня принятия налоговым органом соответствующего решения.

1. Инвестициялық салық кредиті салық төлеушілерге инвестициялық салық кредиті туралы жасалған келісім негізінде беріледі.
2. Мынадай шарттардың біреуіне немесе бірнешеуіне сәйкес келсе:
1) салық төлеуші осы Кодекстің 20-бөлімінде көзделген арнаулы салық режимін қолданса;
2) салық төлеуші спирттің, алкоголь өнімінің, темекі бұйымдарының барлық түрлерін өндіруді және (немесе) өткізуді жүзеге асырса;
3) салық төлеушіге салық салу осы Кодекстің 21 және 23-бөлімдеріне сәйкес жүзеге асырылса, салық төлеушілердің инвестициялық салық кредитін қолдануға құқығы болмайды.
3. Инвестициялық салық кредиті туралы келісімде тиісті салық бойынша төлемдерді азайту тәртібі, келісімнің қолданылу мерзімі, келісімге сәйкес инвестициялық салық кредиті берілетін мерзімнен аспайтын мерзімде кредит сомасын өтеу тәртібі, міндеттемелерді қамтамасыз ету тәсілін, тараптардың жауапкершілігін көрсету көзделуге тиіс. Егер инвестициялық салық кредиті мүлік кепілімен берілсе, осы Кодекстің 52-бабында көзделген тәртіппен мүлік кепілі туралы шарт жасалады.
Инвестициялық салық кредиті туралы келісімде оның қолданылу мерзімі ішінде салық төлеушінің сатып алуы инвестициялық салық кредитін беру үшін шарт болып табылған жабдықтарды немесе өзге де мүлікті өткізуге немесе басқа тұлғаларға иеленуге, пайдалануға немесе билік етуге беруге жол берілмейтін не осындай өткізу (беру) шарттары айқындалатын ережелер болуға тиіс.";
21) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Кейінге қалдырудың, мерзімін ұзартудың және инвестициялық салық кредитінің қолданылуын тоқтату
1. Кейінге қалдырудың, мерзімін ұзартудың және инвестициялық салық кредитінің қолданылуы тиісті шешімнің немесе келісімнің қолданылу мерзімі өткеннен кейін тоқтатылады.
2. Кейінге қалдырудың, мерзімін ұзартудың және инвестициялық салық кредитінің қолданылуы:
1) салық төлеуші салықтардың және (немесе) төлемақылардың бүкіл сомасын белгіленген мерзім өткенге дейін төлеген;
2) салық төлеуші салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша кейінге қалдыру, мерзімін ұзарту және инвестициялық салық кредитін беру шарттарын бұзған;
3) егер кейінге қалдыру немесе мерзімін ұзарту осы Кодекстің 51-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген негіз бойынша берілсе, мұндай жағдайда – тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту туралы салық органының шешімінде көрсетілген мерзім ішінде тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым берілген жағдайларда тоқтатылады, оның ішінде мерзімінен бұрын тоқтатылады. Осы тармақшада көзделген жағдай басталған кезде салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту туралы шешімнің қолданылуы салық органы тиісті шешім қабылдаған күннен бастап тоқтатылады.

3. Действие решения об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат прекращается принявшим это решение налоговым органом с направлением налогоплательщику извещения об отмене решения об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения.
4. Действие соглашения об инвестиционном налоговом кредите может быть досрочно прекращено по соглашению сторон или решению суда.
5. Если в течение срока действия соглашения об инвестиционном налоговом кредите заключивший его налогоплательщик нарушит предусмотренные соглашением условия реализации либо передачи во владение, пользование или распоряжение другим лицам оборудования или иного имущества, приобретение которого явилось основанием предоставления инвестиционного налогового кредита, этот налогоплательщик в течение налогового периода, следующего за отчетным со дня расторжения соглашения об инвестиционном налоговом кредите, обязан уплатить все неуплаченные ранее в соответствии с соглашением суммы налога, а также соответствующие пени, начисленные за каждый календарный день действия соглашения об инвестиционном налоговом кредите в размере 1,25-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату платежа за период от заключения до расторжения указанного соглашения.";
22) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Исполнение налогового обязательства индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, при прекращении деятельности
1. Индивидуальный предприниматель или лицо, занимающееся частной практикой, в течение месяца со дня принятия решения о прекращении деятельности одновременно представляет в налоговый орган по месту своего нахождения:
1) налоговое заявление о проведении налоговой проверки;
2) ликвидационную налоговую отчетность.
2. Ликвидационная налоговая отчетность составляется по видам налогов, платежей в бюджет и социальным платежам, по которым индивидуальный предприниматель или лицо, занимающееся частной практикой, прекращающие деятельность, являются плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление о проведении налоговой проверки, до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.

3. Салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту туралы шешімнің қолданылуын осы шешімді қабылдаған салық органы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту туралы шешімнің күшін жою туралы хабарламаны салық төлеушіге жібере отырып тоқтатады.
4. Инвестициялық салық кредиті туралы келісімнің қолданылуы тараптардың келісуі бойынша немесе сот шешімі бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
5. Егер инвестициялық салық кредиті туралы келісімнің қолданылу мерзімі ішінде оны жасасқан салық төлеуші сатып алуы инвестициялық салық кредитін беруге негіз болған жабдықтарды немесе өзге де мүлікті өткізудің не басқа тұлғаларға иеленуге, пайдалануға немесе билік етуге берудің келісімде көзделген шарттарын бұзса, бұл салық төлеуші инвестициялық салық кредиті туралы келісім бұзылған күннен бастап есепті кезеңнен кейінгі салық кезеңі ішінде келісімге сәйкес бұрын төленбеген барлық салық сомасын, сондай-ақ көрсетілген келісім жасалғаннан бастап бұзылғанға дейінгі кезең үшін төлем күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде инвестициялық салық кредиті туралы келісім қолданысының әрбір күнтізбелік күні үшін есептелген тиісті өсімпұлды төлеуге міндетті.";
22) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның салықтық міндеттемесін орындау
1. Дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам қызметті тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде өзінің орналасқан жеріндегі салық органына бір мезгілде:
1) салықтық тексеру жүргізу туралы салықтық өтінішті;
2) таратудың салықтық есептілігін ұсынады.
2. Таратудың салықтық есептілігі қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам төлеушісі және (немесе) салық агенті болып табылатын салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің түрлері және әлеуметтік төлемдер бойынша салықтық тексеру жүргізу туралы салықтық өтініш ұсынылған салықтық кезеңнің басынан бастап осындай өтініш ұсынылған күнге дейінгі кезең үшін жасалады.
Егер кезекті салықтық есептілікті ұсыну мерзімі таратудың салықтық есептілігі ұсынылғаннан кейін басталатын болса, мұндай кезекті салықтық есептілікті ұсыну таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен кешіктірілмей жүргізіледі.

3. Уплата налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в ликвидационной налоговой отчетности, производится индивидуальным предпринимателем, прекращающим деятельность, не позднее десяти календарных дней со дня представления в налоговый орган ликвидационной налоговой отчетности.
В случае, если срок уплаты налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, уплата (перечисление) производится не позднее десяти календарных дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности.
4. Налоговая проверка должна быть начата не позднее двадцати рабочих дней после получения налоговым органом налогового заявления индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, прекращающих деятельность.
5. Налоговая задолженность индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, прекращающих деятельность, погашается за счет денег указанного индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, в том числе полученных от реализации его имущества, в порядке очередности, установленной законами Республики Казахстан.
6. Если индивидуальный предприниматель или лицо, занимающееся частной практикой, прекращающие деятельность, имеют излишне уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени, указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, прекращающих деятельность, в порядке, определенном статьей 102 настоящего Кодекса.
В случае если индивидуальный предприниматель или лицо, занимающееся частной практикой, прекращающие деятельность, имеют ошибочно уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени, указанные суммы подлежат зачету в порядке, определенном статьей 103 настоящего Кодекса.
7. При отсутствии у индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, прекращающих деятельность, налоговой задолженности:
1) ошибочно уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, определенном статьей 103 настоящего Кодекса;
2) излишне уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, определенном статьей 101 настоящего Кодекса;
3) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, определенном статьей 106 настоящего Кодекса;

3. Қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкер таратудың салықтық есептілігінде көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді төлеуді салық органына таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей жүргізеді.
Егер таратудың салықтық есептілігінің алдында ұсынылған салықтық есептілікте көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді төлеу мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін басталатын болса, онда төлеу (аудару) таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның салықтық өтінішін салық органы алғаннан кейін салықтық тексеру жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей басталуға тиіс.
5. Қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның салықтық берешегі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген кезектілік тәртібімен көрсетілген жеке кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның ақшасы, оның ішінде мүлкін өткізуден алынған ақшасы есебінен өтеледі.
6. Егер қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкерде немесе жеке практикамен айналысатын адамда салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер мен өсімпұлдың артық төленген сомалары бар болса, онда көрсетілген сомалар қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның салықтық берешегін өтеу есебіне осы Кодекстің 102-бабында айқындалған тәртіппен есепке жатқызылуға тиіс.
Егер қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкерде немесе жеке практикамен айналысатын адамда салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер мен өсімпұлдың қате төленген сомалары бар болса, онда көрсетілген сомалар осы Кодекстің 103-бабында айқындалған тәртіппен есепке жатқызылуға тиіс.
7. Қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкерде немесе жеке практикамен айналысатын адамда салықтық берешек болмаған кезде:
1) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер мен өсімпұлдың қате төленген сомалары осы Кодекстің 103-бабында айқындалған тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады;
2) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер мен өсімпұлдың артық төленген сомалары осы Кодекстің 101-бабында айқындалған тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады;
3) айыппұлдардың төленген сомалары осы Кодекстің 106-бабында айқындалған тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады;

4) излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, взимаемых таможенными органами, подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, определенном таможенным законодательством Республики Казахстан.
8. Налоговое обязательство индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, прекративших деятельность, считается исполненным после завершения налоговой проверки и при отсутствии или погашении налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, в том числе образовавшейся по результатам налоговой проверки, в сроки, установленные статьей 115 настоящего Кодекса.
9. Датой снятия индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, с регистрационного учета в налоговом органе является дата исполнения налогового обязательства в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи.
10. Налоговый орган не позднее трех рабочих дней со дня исполнения налогового обязательства в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи осуществляет снятие с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, и размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа информацию о снятии таких налогоплательщиков с регистрационного учета.
11. Основанием для отказа в снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, является наличие налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, не уплаченных в сроки, установленные статьей 115 настоящего Кодекса.
12. Положения настоящей статьи не распространяются на индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, применяющих особенности исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности в соответствии с настоящим Кодексом.";
23) подпункт 7) пункта 7 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"7) местом пребывания иностранца или лица без гражданства – место временного пребывания иностранца или лица без гражданства, определенное в соответствии с законодательством в области миграции населения.";
24) в пункте 2 статьи 75:
подпункты 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"4) юридическом лице-нерезиденте, являющемся налоговым агентом в соответствии с пунктом 8 статьи 650 настоящего Кодекса или исчисляющем подоходный налог в соответствии с пунктом 11 статьи 650 настоящего Кодекса, приобретающем (реализующем) акции, доли участия, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 650 настоящего Кодекса, - по месту нахождения юридического лица, являющегося недропользователем, указанного в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 650 настоящего Кодекса. Положения настоящего подпункта не применяются в случае, если юридическое лицо-нерезидент, являющееся налоговым агентом в соответствии с пунктом 8 статьи 650 настоящего Кодекса или исчисляющий подоходный налог в соответствии с пунктом 11 статьи 650 настоящего Кодекса, осуществляет деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика.
В случае, если таким юридическим лицом-нерезидентом приобретаются (реализуются) ценные бумаги, доли участия в юридическом лице, 50 и более процентов стоимости активов которого составляет имущество двух и более лиц, являющихся недропользователями, внесение сведений в государственную базу данных налогоплательщиков о нерезиденте осуществляется налоговым органом по месту нахождения уполномоченного органа;

4) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдың бюджетке артық (қате) төленген сомалары Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылуға жатады.
8. Қызметі тоқтатылған дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның салықтық міндеттемесі салықтық тексеру аяқталғаннан кейін және салықтық берешек, әлеуметтік төлемдер бойынша берешек, оның ішінде салықтық тексеру нәтижелері бойынша қалыптасқан берешек болмаған немесе олар осы Кодекстің 115-бабында белгіленген мерзімдерде өтелген кезде, орындалды деп есептеледі.
9. Осы баптың 8-тармағына сәйкес дара кәсіпкерді немесе жеке практикамен айналысатын адамды салық органындағы тіркеу есебінен шығару күні салықтық міндеттеме орындалған күн болып табылады.
10. Салық органы осы баптың 8-тармағына сәйкес салықтық міндеттеме орындалған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінен шығаруды жүзеге асырады және уәкілетті органның интернет-ресурсында осындай салық төлеушілердің тіркеу есебінен шығарылғаны туралы ақпаратты орналастырады.
11. Осы Кодекстің 115-бабында белгіленген мерзімдерде төленбеген салықтық берешектің, әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің болуы дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінен шығарудан бас тартуға негіз болып табылады.
12. Осы баптың ережелері осы Кодекске сәйкес қызметті тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктерін қолданатын дара кәсіпкерлерге немесе жеке практикамен айналысатын адамдарға қолданылмайды.";
23) 74-баптың 7-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның болатын жері – халықтың көші-қоны саласындағы заңнамаға сәйкес айқындалған шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның уақытша болатын жері деп танылады.";
24) 75-баптың 2-тармағында:
4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Кодекстiң 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агентi болып табылатын немесе осы Кодекстің 650-бабының 11-тармағына сәйкес табыс салығын есептейтін, осы Кодекстің 650-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерiн сатып алатын (өткізетін) бейрезидент-заңды тұлға туралы мәліметтерді – осы Кодекстiң 650-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетiлген, жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жерi бойынша енгізуді жүзеге асырады. Осы тармақшаның ережелері, егер осы Кодекстің 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын немесе осы Кодекстің 650-бабының 11-тармағына сәйкес табыс салығын есептейтін бейрезидент-заңды тұлға қызметін Қазақстан Республикасында салық төлеуші ретінде салық органдарында тіркелген тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын болса, қолданылмайды.
Егер осындай бейрезидент-заңды тұлға бағалы қағаздарды, активтер құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар болып табылатын екі және одан да көп тұлғалардың мүлкі құрайтын заңды тұлғадағы қатысу үлесін сатып алған (өткізген) жағдайда салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорына бейрезидент туралы мәліметтерді енгізуді уәкілетті органның орналасқан жеріндегі салық органы жүзеге асырады;

5) юридическом лице-нерезиденте, приобретающем ценные бумаги, доли участия, в случае невыполнения условий, установленных подпунктом 8) пункта 9 статьи 645, подпунктом 7) статьи 654 настоящего Кодекса, – по месту нахождения юридического лица, чьи ценные бумаги или доли участия в котором приобретаются;
6) юридическом лице-нерезиденте, являющемся налоговым агентом в соответствии с пунктом 8 статьи 650 настоящего Кодекса или исчисляющем подоходный налог в соответствии с пунктом 11 статьи 650 настоящего Кодекса, приобретающем (реализующем) имущество, за исключением имущества, указанного в подпункте 4) настоящего пункта, в Республике Казахстан, – по месту нахождения имущества. Положения настоящего подпункта не применяются в случае, если юридическое лицо-нерезидент, являющееся налоговым агентом в соответствии с пунктом 8 статьи 650 настоящего Кодекса или исчисляющее подоходный налог в соответствии с пунктом 11 статьи 650 настоящего Кодекса, осуществляет деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика;";
подпункт 8), 9), 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"8) юридическом лице-нерезиденте, осуществляющем деятельность через зависимого агента, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента согласно пункту 3 статьи 220 настоящего Кодекса, – по месту нахождения (жительства, пребывания) зависимого агента;
9) юридическом лице-нерезиденте, осуществляющем деятельность через страховую организацию или страхового брокера, которые рассматриваются как постоянное учреждение нерезидента согласно пункту 1 статьи 220 настоящего Кодекса, – по месту нахождения страховой организации или страхового брокера;
10) юридическом лице-нерезиденте, осуществляющем деятельность в рамках договора о совместной деятельности, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента согласно пункту 1 статьи 220 настоящего Кодекса, – по месту нахождения (жительства, пребывания) резидента-участника договора о совместной деятельности;
11) юридическом лице-нерезиденте, открывающем текущие счета в банках второго уровня-резидентах, – по месту нахождения такого банка-резидента.";
25) в статье 76:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) документ, содержащий сведения о бенефициарном собственнике.";
пункт 2 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

5) осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 8) тармақшасында, 654-бабының 7) тармақшасында белгіленген шарттар орындалмаған жағдайда, бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін сатып алатын бейрезидент-заңды тұлға туралы мәліметтерді – бағалы қағаздары немесе қатысу үлестері сатып алынатын заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша;
6) осы Кодекстің 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын немесе осы Кодекстің 650-бабының 11-тармағына сәйкес табыс салығын есептейтін, осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген мүлікті қоспағанда, Қазақстан Республикасында мүлік сатып алатын (өткізетін) бейрезидент-заңды тұлға туралы мәліметтерді – мүліктің орналасқан жері бойынша енгізуді жүзеге асырады. Осы тармақшаның ережелері, егер осы Кодекстің 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын немесе осы Кодекстің 650-бабының 11-тармағына сәйкес табыс салығын есептейтін бейрезидент-заңды тұлға қызметін Қазақстан Республикасында салық төлеуші ретінде салық органдарында тіркелген тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын болса, қолданылмайды;";
8), 9), 10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қызметін осы Кодекстің 220-бабының 3-тармағына сәйкес бейрезиденттің тұрақты мекемесi ретінде қаралатын тәуелді агент арқылы жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлға туралы мәліметтерді – тәуелді агенттің орналасқан (тұрғылықты, болатын) жері бойынша;
9) қызметін осы Кодекстің 220-бабының 1-тармағына сәйкес бейрезиденттің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын сақтандыру ұйымы немесе сақтандыру брокері арқылы жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлға туралы мәліметтерді – сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру брокерінің орналасқан жері бойынша;
10) қызметін осы Кодекстің 220-бабының 1-тармағына сәйкес бейрезиденттің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлға туралы мәліметтерді – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы-резиденттің орналасқан (тұрғылықты, болатын) жері бойынша;
11) резидент-екінші деңгейдегі банктерде ағымдағы шоттарды ашатын бейрезидент-заңды тұлға туралы мәліметтерді – осындай резидент-банктің орналасқан жері бойынша енгізуді жүзеге асырады.";
25) 76-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы "растайтын құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті беруге міндетті." деген сөздер "растайтын құжаттардың;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді қамтитын құжаттың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті беруге міндетті.";
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "хаттамасының нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті беруге міндетті." деген сөздер "хаттамасының;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) документ, содержащий сведения о бенефициарном собственнике.";
в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Юридическое лицо-нерезидент, являющееся налоговым агентом в соответствии с пунктом 8 статьи 650 настоящего Кодекса или исчисляющий подоходный налог в соответствии с пунктом 11 статьи 650 настоящего Кодекса, приобретающий (реализующий) имущество в Республике Казахстан, до приобретения (реализации) имущества для регистрации в качестве налогоплательщика обязан представить в налоговый орган по месту нахождения имущества налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий следующих документов:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) учредительных документов юридического лица-нерезидента;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) подтверждающего налоговую регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера налоговой регистрации (или его аналога) при наличии такого документа.";
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5. Страховая организация (страховой брокер) или зависимый агент, деятельность которых в соответствии с пунктами 1 и 3 статьи 220 настоящего Кодекса рассматривается как постоянное учреждение нерезидента, для регистрации такого юридического лица-нерезидента, в качестве налогоплательщика обязаны в течение тридцати календарных дней с даты начала осуществления деятельности, определенной в соответствии с пунктом 10 статьи 220 настоящего Кодекса, представить в налоговый орган по месту нахождения налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий следующих документов:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) учредительных документов юридического лица-нерезидента, постоянным учреждением которого он является;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) документа, подтверждающего налоговую регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, постоянным учреждением которого он является, с указанием номера налоговой регистрации (или его аналога) при его наличии у нерезидента.";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) документ, содержащий сведения о бенефициарном собственнике.";
в пункте 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"6. Юридическое лицо-нерезидент – участник договора о совместной деятельности, заключенного с резидентом, деятельность которого приводит к образованию постоянного учреждения, для регистрации в качестве налогоплательщика обязан в течение тридцати календарных дней с даты начала осуществления деятельности, определенной в соответствии с пунктом 10 статьи 220 настоящего Кодекса, представить в налоговый орган по месту нахождения (жительства, пребывания) резидента – участника договора о совместной деятельности налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий следующих документов:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) учредительных документов юридического лица-нерезидента;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"5) бенефициарлық меншік иесі туралы ақпаратты қамтитын құжаттың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті беруге міндетті.";
4-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Кодекстің 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын немесе осы Кодекстің 650-бабының 11-тармағына сәйкес табыс салығын есептейтін, Қазақстан Республикасында мүлікті сатып алатын (өткізетін) бейрезидент-заңды тұлға мүлікті сатып алғанға (өткізгенге) дейін салық төлеуші ретінде тіркелу үшін мүліктің орналасқан жеріндегі салық органына мынадай:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бейрезидент-заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осындай құжат болған кезде салықтық тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, бейрезиденттің инкорпорация еліндегі салықтық тіркелуін растайтын құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті ұсынуға міндетті.";
5-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қызметі осы Кодекстің 220-бабының 1 және 3-тармақтарына сәйкес бейрезиденттің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын сақтандыру ұйымы (сақтандыру брокері) немесе тәуелді агент осындай бейрезидент-заңды тұлғаны салық төлеуші ретінде тіркеу үшін осы Кодекстің 220-бабының 10-тармағына сәйкес айқындалған қызметті жүзеге асыру басталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде орналасқан жеріндегі салық органына мынадай:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өзі тұрақты мекемесі болып табылатын бейрезидент-заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бейрезидентте болған кезінде салықтық тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, өзі тұрақты мекемесі болып табылатын бейрезиденттің инкорпорация еліндегі салықтық тіркелуін растайтын құжаттың;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді қамтитын құжаттың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті ұсынуға міндетті.";
6-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қызметі тұрақты мекеме құруға алып келетін резидентпен жасасқан бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы – бейрезидент-заңды тұлға салық төлеуші ретінде тіркелу үшін осы Кодекстің 220-бабының 10-тармағына сәйкес айқындалған, қызметті жүзеге асыру басталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы – бейрезидент-заңды тұлғаның орналасқан (тұрғылықты, болатын) жеріндегі салық органына мынадай:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бейрезидент-заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының;";
4) тармақшадағы "құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті ұсынуға міндетті." деген сөздер "құжаттардың;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) документ, содержащий сведения о бенефициарном собственнике.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Юридическое лицо-нерезидент, открывающее текущие счета в банках-резидентах, обязан до открытия счета зарегистрироваться в качестве налогоплательщика. Для регистрации в качестве налогоплательщика такой нерезидент представляет в налоговый орган по месту нахождения банка налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий документов, установленных пунктом 4 настоящей статьи.";
пункты 8, 9, 10 и 11 исключить;
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Юридическое лицо-нерезидент, указанное в подпункте 4) пункта 2 статьи 75 настоящего Кодекса, подлежит регистрации в качестве налогоплательщика на основании сведений уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, осуществляющих государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, приобретении нерезидентом акций, долей участия, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 650 настоящего Кодекса, или налогового заявления о постановке на регистрационный учет, представленного таким нерезидентом, с приложением нотариально засвидетельствованных копий документов, установленных пунктом 4 настоящей статьи.
13. Юридическое лицо-нерезидент, указанное в подпункте 5) пункта 2 статьи 75 настоящего Кодекса, для регистрации в качестве налогоплательщика обязан представить в налоговый орган по месту нахождения юридического лица-эмитента или юридического лица-резидента, указанного в подпункте 8) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий документов, установленных пунктом 4 настоящей статьи.";
26) в пункте 1 статьи 77:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) физического лица, иностранца или лица без гражданства – на основании сведений национального реестра индивидуальных идентификационных номеров;";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) юридического лица-нерезидента, являющегося налоговым агентом в соответствии с пунктом 8 статьи 650 настоящего Кодекса, при изменении места нахождения лица, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, указанного в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 650 настоящего Кодекса, – на основании налогового заявления о постановке на регистрационный учет в качестве налогоплательщика такого юридического лица-нерезидента или сведений уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, осуществляющих государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, о приобретении нерезидентом акций, долей участия, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 650 настоящего Кодекса;

"5) бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді қамтитын құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті ұсынуға міндетті.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Резидент-банктерде ағымдағы шоттарды ашатын бейрезидент-заңды тұлға шот ашқанға дейін салық төлеуші ретінде тіркелуге міндетті. Салық төлеуші ретінде тіркелу үшін осындай бейрезидент банктің орналасқан жеріндегі салық органына осы баптың 4-тармағында белгіленген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті ұсынады.";
8, 9, 10 және 11-тармақтар алып тасталсын;
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Осы Кодекстің 75-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген бейрезидент-заңды тұлға Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыреті шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Кодекстің 650-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін бейрезиденттің сатып алуы туралы мәліметтері немесе осы баптың 4-тармағында белгiленген құжаттардың нотариат куәландырған көшiрмелерiн қоса бере отырып, осындай бейрезидент ұсынған тiркеу есебiне қою туралы салықтық өтiнiш негізінде салық төлеуші ретінде тіркелуге жатады.
13. Осы Кодекстің 75-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген бейрезидент-заңды тұлға салық төлеуші ретінде тіркелу үшін осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген эмитент-заңды тұлғаның немесе резидент-заңды тұлғаның орналасқан жеріндегі салық органына осы баптың 4-тармағында белгіленген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті ұсынуға міндетті.";
26) 77-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлғаның, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тіркеу деректеріне – Жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде;";
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Кодекстің 650-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына ие тұлғаның орналасқан жері өзгерген кезде осы Кодекстің 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын бейрезидент-заңды тұлғаның тіркеу деректеріне – осындай бейрезидент-заңды тұлғаны салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініштің немесе Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыреті шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Кодекстің 650-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін бейрезиденттің сатып алуы туралы мәліметтері негізінде;

5) юридического лица-нерезидента, указанного в подпункте 5) пункта 2 статьи 75, при изменении места нахождения юридического лица-резидента - на основании сведений Национального реестра бизнес-идентификационных номеров о таком резиденте;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через зависимого агента, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента в соответствии с пунктом 3 статьи 220 настоящего Кодекса, – на основании налогового заявления, представленного в налоговый орган зависимым агентом;
8) юридического лица-нерезидента, имеющего текущий счет в банке-резиденте, – на основании уведомления банка.";
27) в статье 78:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Налоговые органы исключают налогоплательщика из государственной базы данных налогоплательщиков на основании сведений национальных реестров идентификационных номеров или по налоговому заявлению по причине:";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) закрытия юридическому лицу-нерезиденту, зарегистрированному в качестве налогоплательщика в целях открытия текущего счета в банке-резиденте при условии отсутствия у такого юридического лица-нерезидента текущих счетов в банках-резидентах, а также отсутствия сведений об открытии текущих счетов в течение шести месяцев со дня получения уведомления банка.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. С целью исключения из государственной базы данных налогоплательщиков лиц, указанных в подпунктах 3) - 11) пункта 2 статьи 75 настоящего Кодекса, налоговый орган направляет в органы юстиции электронное извещение о снятии с регистрационного учета:
1) юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, – на основании налогового заявления о снятии с регистрационного учета;
2) юридического лица-нерезидента, являющегося налоговым агентом, исчисляющего подоходный налог, приобретающего (реализующего) имущество, акции, ценные бумаги, доли участия в соответствии со статьей 650 настоящего Кодекса, – на основании налогового заявления о снятии с регистрационного учета;
3) дипломатического и приравненного к нему представительства иностранного государства, консульского учреждения иностранного государства, аккредитованных в Республике Казахстан, – на основании сведений уполномоченного государственного органа, осуществляющего внешнеполитическую деятельность, о прекращении деятельности дипломатического и приравненного к нему представительства иностранного государства, консульского учреждения иностранного государства, аккредитованных в Республике Казахстан;

5) резидент-заңды тұлғаның орналасқан жері өзгерген кезде 75-баптың 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген бейрезидент-заңды тұлғаның тіркеу деректеріне – Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің осындай резидент туралы мәліметтері негізінде;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қызметін осы Кодекстің 220-бабының 3-тармағына сәйкес бейрезиденттiң тұрақты мекемесi ретінде қаралатын тәуелді агент арқылы жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлғаның тіркеу деректеріне – тәуелді агенттің салық органына ұсынған салықтық өтініші негізінде;
8) резидент-банкте ағымдағы шоты бар бейрезидент-заңды тұлғаның тіркеу деректеріне – банк хабарламасы негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуді жүзеге асырады.";
27) 78-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық органдары салық төлеушіні салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінің мәліметтері негізінде немесе салықтық өтініш бойынша мынадай себептермен:";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) банк хабарламасын алған күннен бастап алты ай ішінде резидент-банктерде ағымдағы шотты ашу мақсатында салық төлеуші ретінде тіркелген бейрезидент-заңды тұлғаның резидент-банктерде ағымдағы шоттары болмаған, сондай-ақ ағымдағы шоттарды ашуы туралы мәліметтері болмаған жағдайда резидент-банкте осындай бейрезидент-заңды тұлғаның ағымдағы шотының жабылуы бойынша алып тастайды.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық органы салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан осы Кодекстің 75-бабы 2-тармағының 3)-11) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларды алып тастау мақсатында әділет органына:
1) қызметін Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік ашпай, тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлғаны – тіркеу есебінен шығару туралы салықтық өтініші негізінде;
2) салық агенті болып табылатын, осы Кодекстің 650-бабына сәйкес табыс салығын есептейтін, мүлікті, акцияларды, бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін сатып алатын (өткізетін) бейрезидент-заңды тұлғаны – тіркеу есебінен шығару туралы салықтық өтініші негізінде;
3) Қазақстан Республикасында аккредиттелген, шет мемлекеттің дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгін, шет мемлекеттің консулдық мекемесін – сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның Қазақстан Республикасында аккредиттелген, шет мемлекеттің дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдігінің, шет мемлекеттің консулдық мекемесінің қызметін тоқтатуы туралы мәліметтері негізінде;

4) юридического лица-нерезидента, указанного в подпункте 8) пункта 2 статьи 75 настоящего Кодекса, – на основании налогового заявления зависимого агента о снятии с регистрационного учета;
5) юридического лица-нерезидента, имеющего текущий счет в банке-резиденте, – на основании уведомления банка о закрытии текущего счета нерезиденту.
3. Электронное извещение с указанием сведений о нерезидентах, указанных в пункте 2 настоящей статьи, представляется налоговыми органами в органы юстиции в течение одного рабочего дня с даты получения налогового заявления о снятии с регистрационного учета, уведомления банка.";
28) пункт 4 статьи 79 изложить в следующей редакции:
"4. Налоговые органы в течение одного рабочего дня с даты получения налогового заявления производят постановку физического лица на регистрационный учет в качестве лица, занимающегося частной практикой.";
29) пункт 5 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"5. Изменение сведений о месте нахождения лица, занимающегося частной практикой, производится налоговым органом в течение одного рабочего дня, следующего за днем получения налогового заявления, представленного для изменения регистрационных данных.";
30) пункт 4 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"4. Минимум оборота составляет 20 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
В минимум оборота, установленный частью первой настоящего пункта, не включаются обороты индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации в пределах 124 184-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, совершенные в безналичной форме расчетов с обязательным применением трехкомпонентной интегрированной системы.";
31) часть вторую пункта 1 статьи 83 изложить в следующей редакции:
"Положение подпункта 2) части первой настоящего пункта не распространяется на налогоплательщиков:
имеющих высокий уровень риска по системе управления рисками;
не исполнивших налоговые обязательства, предусмотренные пунктом 4 статьи 424 настоящего Кодекса.";
32) абзац второй подпункта 1) пункта 5 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"Решение о снятии с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость в случаях, указанных в абзацах девятом и десятом подпункта 6) пункта 4 настоящей статьи, выносится налоговым органом не позднее трех рабочих дней с даты постановки на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость;";

4) осы Кодекстің 75-бабы 2-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген бейрезидент-заңды тұлғаны – тәуелді агенттің тіркеу есебінен шығару туралы салықтық өтініші негізінде;
5) резидент-банкте ағымдағы шоты бар бейрезидент-заңды тұлғаны – бейрезиденттің ағымдағы шотының жабылуы туралы банк хабарламасы негізінде тіркеу есебінен шығару туралы электрондық хабарлама жібереді.";
3. Салық органдары осы баптың 2-тармағында көрсетілген бейрезиденттер туралы мәліметтер көрсетілген электрондық хабарламаны әділет органдарына тіркеу есебінен шығару туралы салықтық өтінішті, банк хабарламасын алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынады.";
28) 79-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Салық органдары салықтық өтінішті алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жеке тұлғаны жеке практикамен айналысатын адам ретiнде тiркеу есебiне қоюды жүргізеді.";
29) 80-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Салық органы жеке практикамен айналысатын адамның тұрған жері туралы мәліметтерді өзгертуді тіркеу деректерін өзгерту үшін ұсынылған салықтық өтінішті алған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде жүргізеді.";
30) 82-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ең төмен айналым республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 20 000 мың еселенген мөлшерін құрайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген ең төмен айналымға оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 124 184 еселенген мөлшері шегіндегі, үш құрамбөлікті интеграцияланған жүйе міндетті түрде қолданыла отырып, қолма-қол ақшасыз есеп айырысу нысанында жасалған айналымдары қосылмайды.";
31) 83-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігі 2) тармақшасының ережесі:
тәуекелдерді басқару жүйесі бойынша тәуекел деңгейі жоғарғы;
Осы Кодекстiң 424-бабы 4-тармағында көзделген салықтық міндеттемелерді орындамаған салық төлеушілерге қолданылмайды.";
32) 85-баптың 5-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 4-тармағы 6) тармақшасының тоғызыншы және оныншы абзацтарында көрсетілген жағдайларда қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығару туралы шешімді салық органы қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қойған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шығарады;";

33) в статье 88:
подпункты 1) и 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) производство бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, топлива экологического;
2) оптовая и (или) розничная реализация бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, топлива экологического;";
абзац третий части первой пункта 5 изложить в следующей редакции:
"при осуществлении деятельности, указанной в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, – подтверждающих право собственности или аренды базы нефтепродуктов (резервуара), автозаправочной станции или договора поручения с владельцем автозаправочной станции, согласно которому владелец автозаправочной станции (поверенный) по договору поручения осуществляет розничную реализацию бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, газохола и (или) бензанола от имени и по поручению заявителя (доверителя), либо договора переработки нефти поставщика нефти с производителем нефтепродуктов;";
34) пункт 2 статьи 95 исключить;
35) в статье 96:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) при отнесении на вычеты расходов при исчислении корпоративного подоходного налога и в зачет суммы налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам, работам, услугам:
на основании счета-фактуры и (или) иного документа, действие (действия) по выписке которых признаны вступившим в законную силу судебным актом или постановлением органа уголовного преследования о прекращении досудебного расследования по нереабилитирующим основаниям, совершенным (совершенными) субъектом частного предпринимательства без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;";
абзац третий подпункта 2) части второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Данный способ распространяется на налогоплательщика, взаимодействующего с налоговыми органами электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;";
в пункте 4-1 слово "пяти" заменить словом "десяти";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Если иное не установлено настоящей статьей, неисполнение в установленный срок уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, влечет приостановление расходных операций по банковским счетам налогоплательщика в соответствии со статьей 118 настоящего Кодекса.";

33) 88-бапта:
1-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бензинді (авиациялық бензиннен басқа), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын, экологиялық отынды өндіруді;
2) бензинді (авиациялық бензиннен басқа), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын, экологиялық отынды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуін;";
5-тармақтың бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген қызметтi жүзеге асыру кезінде – мұнай өнiмдерi базасын (резервуарды), автожанармай құю станциясына меншiк немесе жалға алу құқығын растайтын құжаттардың немесе автожанармай құю станциясын иеленушімен жасалған, оған сәйкес автожанармай құю станциясын иеленуші (сенім білдірілген өкіл) тапсырма шарты бойынша бензинді (авиациялық бензиннен басқа), дизель отынын, газохолды, және (немесе) бензанолды, бөлшек саудада өткізуді өтініш берушінің (сенім білдірушінің) атынан немесе оның тапсырмасы бойынша жүзеге асыратын тапсырма шартының не мұнай берушінің мұнай өнiмдерiн өндiрушiмен жасалған мұнайды қайта өңдеу шартының;";
34) 95-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
35) 96-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналар:
сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу кезінде шығыстарды шегерімге жатқызу және қосылған құн салығын есепке жатқызу кезіндегі;
жазып берілуі бойынша әрекетті (әрекеттерді) заңды күшіне енген сот актісімен немесе қылмыстық қудалау органының ақталмайтын негіздер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді қысқарту туралы қаулысымен жеке кәсіпкерлік субъектісі іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтерді көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жасаған (жасалған) деп танылған шот-фактураның және (немесе) өзге құжаттың негізінде;";
4-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге қолданылады;";
4-1-тармақтағы "бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау осы Кодекстің 118-бабына сәйкес салық төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға алып келеді.";

36) пункт 5 статьи 97 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"по итогам рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах горизонтального мониторинга;";
37) в подпункте 1) пункта 1 статьи 100 слово "пяти" заменить словом "трех";
38) в статье 101:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Излишне уплаченными признаются уплаченные суммы регистрационных сборов, сборов за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности, разрешение на использование радиочастотного спектра, сертификатов в сфере гражданской авиации, платы за размещение наружной (визуальной) рекламы, государственной пошлины – при условии подтверждения соответствующим уполномоченным государственным органом посредством электронной базы и (или) на бумажных носителях факта несовершения им действий (в том числе в результате отказа налогоплательщика от совершения действий до подачи соответствующих документов), для осуществления которых требуется уплата таких платежей.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Зачет и возврат излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет (за исключением сборов и плат, не подлежащих зачету и возврату), пени производятся налоговым органом в национальной валюте в следующем порядке:
по месту ведения лицевых счетов по соответствующему налогу, платежу в бюджет, пени – на основании сведений таких лицевых счетов;
по месту уплаты платежей в бюджет, по которым лицевые счета не ведутся, – на основании представленных налогоплательщиком документов, выданных соответствующим уполномоченным государственным органом, либо полученных посредством электронной базы и (или) на бумажных носителях, подтверждающих несовершение действий, для осуществления которых предусмотрена уплата платежей в бюджет.";
в абзаце первом пункта 4 слово "десяти" заменить словом "пяти";
подпункт 2) пункта 5 дополнить абзацем следующего содержания:
"уплаченная сумма подписного бонуса, за исключением случая признания аукциона не действительным в связи с нарушением правил его проведения, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, которое повлияло на определение победителя аукциона.";
39) статью 102 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае согласия налогоплательщика, направленного посредством электронных каналов связи, зачет излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет производится без заявления налогоплательщика в счет предстоящих платежей по соответствующему виду налога, платежа в бюджет при отсутствии налоговой задолженности в бюджет.";

36) 97-баптың 5-тармағының төртінші абзацындағы "негізінде айқындаған салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және әлеуметтік төлемдердің сомасы (оның ішінде ұлғайтылуға немесе азайтылуға жататын сома) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және әлеуметтік төлемдердің есепке жазылған сомасы болып табылады." деген сөздер "негізінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"салық төлеушінің (салық агентінің) деңгейлес мониторинг нәтижелері туралы хабарламаға шағымын қарау қорытындылары бойынша айқындаған салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және әлеуметтік төлемдердің сомасы (оның ішінде ұлғайтылуға немесе азайтылуға жататын сома) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және әлеуметтік төлемдердің есепке жазылған сомасы болып табылады.";
37) 100-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын
38) 101-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тіркеу алымдарының, жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға лицензияларды, радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттарды, азаматтық авиация саласындағы сертификаттарды беру үшін алынатын алымдардың, сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақының, мемлекеттік баждың төленген сомалары – жүзеге асырылуы үшін осындай төлемдерді төлеу талап етілетін әрекеттерді жасамау (оның ішінде, салық төлеушінің тиісті құжаттарды бергенге дейін әрекеттер жасаудан бас тартуы нәтижесінде) фактісін тиісті уәкілетті мемлекеттік орган электрондық база арқылы және (немесе) қағаз жеткізгіштерде растаған жағдайда, артық төленген болып танылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық органы салықтың, бюджетке төленетін төлемнің (есепке жатқызуға және қайтарылуға жатпайтын алымдар мен төлемақыларды қоспағанда), өсімпұлдың артық төленген (өндіріп алынған) сомаларын есепке жатқызуды және қайтаруды ұлттық валютада мынадай тәртіппен:
тиісті салық, бюджетке төленетін төлем, өсімпұл бойынша жеке шоттарды жүргізу орны бойынша – осындай жеке шоттардың мәліметтері негізінде;
жеке шоттар жүргізілмейтін бюджетке төленетін төлемдерді төлеу орны бойынша – тиісті уәкілетті мемлекеттік орган берген не алынған қағаз жеткізгіштерде және (немесе) электрондық база арқылы, жүзеге асырылуы үшін бюджетке төлемдерді төлеу көзделген әрекеттердің жасалмағанын растайтын салық төлеуші ұсынған құжаттардың негізінде жүргізеді.";
4-тармақтың бірінші абзацындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың 2) тармақшасының бесінші абзацындағы "дейін есепке жатқызуға және қайтаруға жатпайды." деген сөздер "дейін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген, аукцион жеңімпазын айқындауға әсер еткен, аукцион өткізу қағидаларының бұзылуына байланысты аукцион жарамсыз деп танылған жағдайды қоспағанда, қол қойылған бонустың төленген сомасы есепке жатқызуға және қайтаруға жатпайды.";
39) 102-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Салық төлеуші келіскен жағдайда, электрондық байланыс арналары арқылы жіберілген салықтың, бюджетке төленетін төлемнің артық төленген (өндіріп алынған) сомасын есепке жатқызу салық төлеушінің өтінішінсіз бюджетке салықтық берешек болмаған кезде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің тиісті түрі бойынша алдағы төлемдер есебіне жүргізіледі.";

40) в абзаце первом пункта 3 статьи 103 слово "десяти" заменить словом "пяти";
41) в пункте 3 статьи 106 слово "десяти" заменить словом "пяти";
42) в пункте 2 статьи 107 слово "десяти" заменить словом "пяти";
43) в статье 108:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Возврат суммы государственной пошлины налогоплательщику, в пользу которого состоялось решение суда о взыскании государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу, производится налоговым органом на основании представленных налогоплательщиком налогового заявления и вступившего в законную силу решения суда.";
в пункте 5 слово "десяти" заменить словом "пяти";
44) в статье 115:
в пункте 2 слово и цифру "и 10)" исключить;
в пункте 4 цифры "5) – 12)" заменить цифрами "5), 6), 10), 11), 12)";
45) часть вторую пункта 5 статьи 118 изложить в следующей редакции:
"При этом распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам, вынесенное в случае, предусмотренном подпунктом 7) пункта 1 настоящей статьи, отменяется:
не позднее одного рабочего дня, следующего за днем вручения предписания о назначении внеплановой налоговой проверки, осуществляемой в случае неисполнения налогоплательщиком (налоговым агентом) уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, в порядке, определенном статьей 96 настоящего Кодекса, или налоговой проверки, охватывающей вопросы и налоговые периоды, указанные в уведомлении об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля;
не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления жалобы налогоплательщика (налогового агента), предусмотренной пунктом 4-1 статьи 96 настоящего Кодекса, и возобновляется в случае неудовлетворения указанной жалобы, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем вынесения письменного решения вышестоящего налогового органа и (или) уполномоченного органа, и (или) вступления в законную силу судебного акта.";
46) в статье 120:
подпункт 2) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом), за исключением налогоплательщика, подлежащего налоговому мониторингу, уведомления о результатах проверки, в котором содержатся сведения о сумме начисленных налогов и платежей в бюджет и пеней, а также сумме превышения налога на добавленную стоимость, возвращенной из бюджета и не подтвержденной к возврату.";
в подпункте 2) пункта 2 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";

40) 103-баптың 3-тармағының үшінші абзацындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
41) 106-баптың 3-тармағындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
42) 107-баптың 2-тармағындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
43) 108-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сот оның пайдасына іс бойынша тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өндіріп алу туралы шешім шығарған салық төлеушіге мемлекеттік баждың сомасын қайтаруды салық органы салық төлеуші ұсынған салықтық өтініштің және заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жүргізеді.";
5-тармақтағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
44) 115-бапта:
2-тармақтағы "және 10)" деген сөз бен цифр алып тасталсын;
4-тармақтағы "5) – 12)" деген цифрлар "5), 6), 10), 11), 12)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
45) 118-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте осы баптың 1-тармағының 7) тармақшасында көзделген жағдайда шығарылған банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкiмнің күші:
осы Кодекстің 96-бабында айқындалған тәртіппен камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны салық төлеуші (салық агенті) орындамаған жағдайда жүзеге асырылатын жоспардан тыс салықтық тексеруді немесе камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген мәселелер мен салықтық кезеңдерді қамтитын салықтық тексеруді тағайындау туралы нұсқама табыс етілген күннен кейінгі бiр жұмыс күнiнен кешiктiрілмей;
осы Кодекстің 96-бабының 4-1-тармағында көзделген салық төлеушінің (салық агентінің) шағымы келіп түскен күннен кейінгі бiр жұмыс күнiнен кешiктiрілмей жойылады және көрсетілген шағым қанағаттандырылмаған жағдайда жоғары тұрған салық органының және (немесе) уәкілетті органның жазбаша шешімі шығарылған және (немесе) сот актісі заңды күшіне енген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей қайта басталады.";
46) 120-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) салықтық мониторингке жататын салық төлеушіні қоспағанда, салық төлеушi (салық агентi) есепке жазылған салықтар және бюджетке төленетін төлемдер мен өсімпұлдар сомасы туралы, сондай-ақ бюджеттен қайтарылған және қайтаруға расталмаған қосылған құн салығының асып кету сомасы туралы мәліметтер қамтылған тексеру нәтижелерi туралы хабарламаға шағым жасаған жағдайда жүргiзедi.";
2-тармақтың 2) тармақшасы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;";

47) дополнить статьей 120-1 следующего содержания:
"Статья 120-1. Приостановление выписки счета-фактуры в электронной форме
1. Приостановление выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур плательщиком налога на добавленную стоимость осуществляется в случае неисполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, – по истечении пяти рабочих дней со дня истечения срока, указанного в части первой пункта 2 статьи 96 настоящего Кодекса.
2. Выписка счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур возобновляется налоговым органом, приостановившим выписку электронных счетов фактур, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем:
1) исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля;
2) вручения предписания о назначении внеплановой налоговой проверки, осуществляемой в случае неисполнения налогоплательщиком уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, в порядке, определенном статьей 96 настоящего Кодекса, или налоговой проверки, охватывающей вопросы и налоговые периоды, указанные в уведомлении об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля.";
48) пункт 3 статьи 124 исключить;
49) в статье 128:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. При непогашении физическим лицом налоговой задолженности налоговый орган не позднее пяти рабочих дней со дня вручения налогового приказа, подлежащего вручению физическому лицу в порядке, установленном пунктом 1 статьи 115 настоящего Кодекса, направляет такой налоговый приказ в соответствующие органы юстиции по территориальности либо региональную палату частных судебных исполнителей для принудительного исполнения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
3. Налоговый приказ отменяется вынесшим его налоговым органом в случаях:
1) погашения физическим лицом налоговой задолженности до направления налогового приказа для принудительного исполнения – не позднее одного рабочего дня со дня погашения налоговой задолженности;
2) если налоговая задолженность, за непогашение которой вынесен налоговый приказ, образована в результате некорректного исчисления (начисления) налогов – не позднее одного рабочего дня со дня внесения корректировок в лицевой счет налогоплательщика;

47) мынадай мазмұндағы 120-1-баппен толықтырылсын:
"120-1-бап. Электронды нысанда шот-фактураның үзінді көшірмесін жасауды тоқтата тұру
1. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмаған жағдайда – осы Кодекстің 96-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң қосымша кұн салығы төлеушінің шот-фактураның электронды нысанда үзінді көшірмесін жасауды электрондык шот-фактуралар ақпараттық жүйесінде тоқтата тұру жүргізіледі.
2. Электрондык шот-фактуралар ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот-фактураның үзінді көшірмесін жасауды жазуы тоқтата тұрған салық органы:
1) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындауды;
2) осы Кодекстің 96-бабында айқындалған тәртіппен, камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны салық төлеуші орындамаған жағдайда жүзеге асырылатын жоспардан тыс салықтық тексеруді немесе камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген мәселелер мен салықтық кезеңдерді қамтитын салықтық тексеруді тағайындау туралы нұсқама табыс етілген бiр жұмыс күнiнен кешiктiрмей жаңарады.";
48) 124-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
49) 128-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлға салықтық берешегін өтемеген кезде салық органы осы Кодекстің 115-бабының 1-тармағында белгіленген тәртіппен жеке тұлғаға табыс етуге жататын салық бұйрығы табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай салық бұйрығын Қазақстан Республикасының атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен мәжбүрлеп орындау үшін аумақтығы бойынша тиісті әділет органына немесе Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына жібереді.
3. Салық бұйрығын шығарған салық органы:
1) жеке тұлға мәжбүрлеп орындау үшін салық бұйрығы жолданғанға дейін салықтық берешегін өтеген жағдайда – салықтық берешегін өтеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) егер өтелмегені үшін салық бұйрығы шығарылған салықтық берешек салықтарды қате есептеу (есепке жазу) нәтижесінде туындаған жағдайда – салық төлеушінің жеке шотына түзетулер енгізілген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;

3) нарушения порядка вынесения налогового приказа, установленного настоящей статьей, – не позднее трех рабочих дней со дня выявления такого факта.";
50) пункт 2 статьи 132 изложить в следующей редакции:
"2. В случае выявления нарушений и расхождений по результатам мониторинга крупных налогоплательщиков, уполномоченный орган извещает о них налогоплательщика, подлежащего мониторингу крупных налогоплательщиков.";
51) пункт 6 статьи 140 исключить;
52) в пункте 1 статьи 142:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определения налогового обязательства по взаиморасчетам с налогоплательщиком (налогоплательщиками), в отношении которого (которых) проводится досудебное расследование по факту совершения действий по выписке счета-фактуры без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;";
в подпункте 9) цифры "115" заменить цифрами "96";
в подпункте 13):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"13) наличия контрольно-кассовых машин и трехкомпонентной интегрированной системы.";
абзац второй исключить;
53) подпункт 5) пункта 3 статьи 145 изложить в следующей редакции:
"5) в связи с истечением срока действия контракта на недропользование, за исключением случаев переоформления права недропользования на лицензионный режим недропользования;";
54) пункт 2 статьи 152 изложить в следующей редакции:
"2. В проверяемый период включается налоговый период:
который указан налогоплательщиком в налоговом заявлении в связи с применением им пунктов 1 и 2 статьи 432 настоящего Кодекса;
если иное не установлено частью третьей настоящего пункта, начиная с налогового периода, за который предъявлено налогоплательщиком требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость, включая налоговый период, в котором представлена декларация по налогу на добавленную стоимость, с указанием требования о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость.
Если иное не установлено пунктом 3 настоящей статьи, в проверяемый период, указанный в настоящем пункте, включаются также налоговые периоды, за которые не проводились проверки по данному виду налога и которые не превышают срока исковой давности, установленного статьей 48 настоящего Кодекса.
Для налогоплательщиков, имеющих право на применение упрощенного порядка возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость, в проверяемый период включается налоговый период, за который предъявлено налогоплательщиком требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость, указанной в декларации по налогу на добавленную стоимость.";

3) осы бапта белгіленген салық бұйрығын шығару тәртібі бұзылған жағдайда – осындай факт анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей салық бұйрығының күшін жояды.";
50) 132-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ірі салық төлеушілер мониторингі нәтижелерi бойынша бұзушылықтар мен алшақтықтар анықталған жағдайда уәкiлеттi орган бұл туралы ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеушiні хабардар етеді.";
51) 140-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
52) 142-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) жұмысты нақты орындамай, қызмет көрсетпей, тауарларды тиеп жібермей шот-фактуралардың үзінді көшірмесін жасау фактісі бойынша сотқа дейінгі тергеу жүргізіліп жатқан салық төлеушілермен өзара есеп айырысу бойынша салықтық міндеттемелерін анықтау;";
9) тармақшадағы "115" деген сандар "96" деген сандармен ауыстырылсын;
13) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"13) бақылау-касса машиналарының және үш құрамбөлікті интеграцияланған жүйенің болуы мәселелері бойынша жүргізетін тексеру болып табылады.";
екінші абзац алып тасталсын;
53) 145-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жер қойнауын пайдалану құқығын жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне қайта ресімдеу жағдайларын қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiнiң өтуiне байланысты;";
54) 152-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тексерілетін кезеңге:
салық төлеушінің осы Кодекстің 432-бабының 1 және 2-тармақтарын қолдануына байланысты өзі салықтық өтініште көрсеткен;
егер осы тармақтың үшінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талап көрсетіле отырып, қосылған құн салығы бойынша декларация тапсырылған салықтық кезеңді қоса алғанда, салық төлеуші қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талапты ұсынған салықтық кезеңнен басталған салықтық кезең кіреді.
Егер осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы тармақта көрсетілген тексерілетін кезеңге салықтың осы түрі бойынша тексеру жүргізілмеген және осы Кодекстің 48-бабында белгіленген талап қоюдың өту мерзімінен аспайтын салықтық кезеңдер де кіреді.
Қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқығы бар салық төлеушілер үшін тексерілетін кезеңге қосылған құн салығы бойынша декларацияда көрсетілген, салық төлеушінің қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талабы қойылған салықтық кезең кіреді.";

55) пункт 1 статьи 155 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществлять изъятие товаров и вещей, свидетельствующих о совершении административных правонарушений, при перемещении товаров через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза в соответствии с порядком, утвержденным уполномоченным органом;";
56) в статье 166:
пункт 2 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) религиозных организаций;
8) Национального оператора почты, за исключением денежных расчетов, осуществляемых в местах отсутствия сети телекоммуникаций общего пользования.";
в подпункте 9) пункта 7 слова "применяемых банками и" заменить словом "применяемой";
57) в пункте 3 статьи 168 слова "или в электронной форме" исключить;
58) подпункт 2) пункта 1 статьи 169 исключить;
59) в подпункте 4) пункта 5 статьи 175 слово "приказа" заменить словом "решения";
60) пункт 2 статьи 177 изложить в следующей редакции:
"2. Налогоплательщик (налоговый агент) вправе обжаловать уведомление о результатах проверки, а также уведомление о результатах горизонтального мониторинга в суд.";
61) в части второй пункта 6 статьи 190 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
62) в подпунктах 1) и 2) пункта 5 статьи 191 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
63) в пунктах 4 и 5 статьи 192 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
64) абзац пятый части второй пункта 2 статьи 197 изложить в следующей редакции:
"стоимость предмета лизинга, передаваемого во вторичный лизинг, не превышает стоимости предмета лизинга по договору первичного лизинга, уменьшенную на сумму лизинговых платежей, за исключением вознаграждения по лизингу, оплаченную на дату расторжения договора лизинга, размер ставки вознаграждения по договору (договорам) вторичного лизинга не превышает размер ставки вознаграждения по договору первичного лизинга;";
65) пункт 2 статьи 204 дополнить частью следующего содержания:
"Подписание и заверение налоговых форм налогоплательщиками -физическими лицами допускаются с использованием одноразовых паролей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
66) в статье 206:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

55) 155-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Уәкілетті орган бекіткен тәртіпке сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде әкімшілік құқық бұзушылық жасалғанын айғақтайтын тауарлар мен заттарды алып қою;";
56) 166-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "банктердің ақшалай есеп айырысуларына қолданылмайды." деген сөздер "банктердің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) діни ұйымдардың;
8) ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желiсi жоқ жерлерде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысуларды қоспағанда, Ұлттық пошта операторының ақшалай есеп айырысуларына қолданылмайды.";
7-тармақтың 9) тармақшасындағы "Банктер және" деген сөздер алып тасталсын;
57) 168-баптың 3-тармағындағы "немесе электрондық нысанда" деген сөздер алып тасталсын;
58) 169-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
59) 175-баптың 5-тармағының 4) тармақшасындағы "бұйрықтың" деген сөз "шешімнің" деген сөзбен ауыстырылсын;
60) 177-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеуші (салық агенті) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, сондай-ақ деңгейлес мониторинг нәтижелері туралы хабарламаға сотқа шағым жасауға құқылы.";
61) 190-баптың 6-тармағының екінші бөлігі "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
62) 191-баптың 5-тармағының 1) және 2) тармақшалары "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
63) 192-баптың 4 және 5-тармақтары "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
64) 197-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қайталама лизингке берілетін лизинг нысанасының құны лизинг шарты бұзылған күні төленген лизинг бойынша сыйақыны қоспағанда, лизингтік төлемдердің сомасына азайтылған бастапқы лизинг шарты бойынша лизинг нысанасының құнынан аспауы, қайталама лизинг шарты (шарттары) бойынша сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері бастапқы лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерінен аспауы;";
65) 204-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Салық төлеуші жеке тұлғалардың салық нысандарына қол қоюына және растауына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бір реттік парольдерді пайдалана отырып жол беріледі.";
66) 206-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Налоговой отчетностью является документ налогоплательщика (налогового агента), представляемый в соответствии с порядком, установленным настоящим Кодексом, который содержит сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, об активах и обязательствах, а также об исчислении налоговых обязательств и социальных платежей.
Налоговая отчетность включает в себя налоговые декларации, расчеты, приложения к ним, по видам налогов, платежей в бюджет, социальным платежам, заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, реестр договоров аренды (пользования). Формы налоговой отчетности и правила их составления утверждаются уполномоченным органом.
В целях настоящего Кодекса заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов является налоговой декларацией.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Налоговая отчетность, за исключением заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, подразделяется на следующие виды:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) очередная – налоговая отчетность, представляемая за последующие налоговые периоды после представления первоначальной налоговой отчетности;";
67) подпункт 10) пункта 5 статьи 209 изложить в следующей редакции:
"10) одновременно с декларацией по налогу на добавленную стоимость не представлены реестры счетов-фактур по приобретенным и реализованным в течение налогового периода товарам, работам, услугам – в случае выписки счетов-фактур на бумажном носителе в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 412 настоящего Кодекса;";
68) в подпункте 1) пункта 5 статьи 210 слова "в течение пяти рабочих дней со дня представления такого заявления" заменить словами "в течение одного рабочего дня с даты получения такого заявления";
69) пункт 1 статьи 212 изложить в следующей редакции:
"1. Налогоплательщик (налоговый агент) вправе продлить срок представления налоговой отчетности при условии ее представления в электронной форме, за исключением заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.";
70) в пункте 2 статьи 213 слова "трех рабочих дней" заменить словами "одного рабочего дня";
71) статью 217 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Физическое лицо - инвестиционный резидент Центра признается постоянно пребывающим в Республике Казахстан для текущего налогового периода, если оно находится в Республике Казахстан не менее девяноста календарных дней (включая дни приезда и отъезда) в любом последовательном двенадцатимесячном периоде, оканчивающемся в текущем налоговом периоде, а также не являлось лицом, гражданство Республики Казахстан которого прекращено в течение последних двадцати лет, предшествующих обращению для участия в программе инвестиционного налогового резидентства Центра.";

"2. Салықтық есептілік салық төлеушінің (салық агентінің) осы Кодексте белгіленген тәртіпке сәйкес ұсынылатын құжаты болып табылады, онда салық төлеуші (салық агенті), салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы, активтер мен міндеттемелер туралы, сондай-ақ салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдерді есептеу туралы мәліметтер қамтылады.
Салықтық есептiлiк салықтардың, бюджетке төленетiн төлемдердiң түрлерi, әлеуметтiк төлемдер бойынша салықтық декларацияларды, есеп-қисаптарды, оларға қосымшаларды, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті, жалға алу (пайдалану) шарттарының тізілімін қамтиды. Салықтық есептiлiктің нысандарын және оларды жасау қағидаларын уәкiлеттi орган бекiтедi.
Осы Кодекстің мақсатында тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш салық декларациясы болып табылады.";
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қоспағанда, салықтық есептілік мынадай түрлерге бөлінеді:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кезекті салықтық есептілік – бастапқы салықтық есептілік ұсынылғаннан кейін келесі салықтық кезеңдер үшін ұсынылатын салықтық есептілік;";
67) 209-баптың 5-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) осы Кодекстің 412-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шот-фактуралар қағаз жеткізгіште жазып берілген жағдайда – салықтық кезең ішінде сатып алынған және өткізілген тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша шот-фактуралардың тізілімдері қосылған құн салығы бойынша декларациямен қоса бір мезгілде ұсынылмаса;";
68) 210-баптың 5-тармағының 1) тармақшасындағы "бес жұмыс күні ішінде;" деген сөздер "бір жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
69) 212-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеуші (салық агенті) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қоспағанда, салықтық есептілікті электрондық нысанда ұсынған кезде оны ұсыну мерзімін ұзартуға құқылы.";
70) 213-баптың 2-тармағындағы "үш жұмыс күні ішінде" деген сөздер "бір жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
71) 217-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Инвестициялық резидент жеке тұлға, егер ол ағымдағы салықтық кезеңде аяқталатын кез келген қатарынан он екi айлық кезеңде кемiнде күнтiзбелiк тоқсан күн (келу және кету күндерiн қоса алғанда) Қазақстан Республикасында болса, сондай-ақ инвестициялық салық резиденттігі бағдарламасына қатысу үшін өтініш жасаудың алдындағы соңғы жиырма жыл ішінде Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған тұлға болып табылмаса, ол ағымдағы салықтық кезең үшін Қазақстан Республикасында тұрақты болған деп танылады.";

72) пункт 2 статьи 218 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) иностранец или лицо без гражданства, являющееся инвестиционным резидентом Центра:
нотариально засвидетельствованные копии заграничного паспорта или удостоверения лица без гражданства;
нотариально засвидетельствованные копии документа, подтверждающего период пребывания в Республике Казахстан (визы или иных документов);
копию документа, подтверждающего уплату сбора за соответствующий период при выдаче документа, подтверждающего резидентство;
письмо-подтверждение, выдаваемое администрацией центра за соответствующий период, по форме, установленной актом центра, об осуществлении инвестиций в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства Центра;
заявление с указанием налогового периода, на который необходимо подтверждение налогового резидентства;
письмо-подтверждение, выданное уполномоченным органом, о том, что иностранец или лицо без гражданства, являющееся инвестиционным резидентом Центра, не является лицом, гражданство Республики Казахстан которого прекращено в течение последних двадцати лет, предшествующих обращению для участия в программе инвестиционного налогового резидентства Центра. В целях настоящего подпункта такой документ должен содержать сведения заграничного паспорта иностранца или удостоверения лица без гражданства.";
73) часть вторую пункта 10 статьи 220 изложить в следующей редакции:
"В случае наличия нескольких условий настоящего пункта датой начала осуществления деятельности нерезидента в Республике Казахстан признается наиболее ранняя из дат, указанных в настоящем пункте.";
74) статью 223 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) облагаемый доход контролируемых иностранных компаний и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
5) облагаемый доход контролируемых иностранных компаний и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.";
75) часть вторую статьи 224 исключить;
76) в пункте 2 статьи 225:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) стоимость имущества, получаемого (полученного) участником, учредителем, в том числе получаемого (полученного) взамен ранее внесенного, при распределении имущества при ликвидации юридического лица или уменьшении уставного капитала, а также выкупе юридическим лицом у учредителя, участника доли участия или ее части в этом юридическом лице в размере оплаченного уставного капитала, приходящегося на долю участия, на которую осуществляется распределение имущества, но не более первоначальной стоимости такой доли участия, определяемой в порядке, предусмотренном пунктом 7 статьи 228 настоящего Кодекса, у такого участника, учредителя;";
в подпунктах 9), 10), 11), 21) и 25) после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в подпункте 17) слова "Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании"" заменить словами "Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании"";
дополнить подпунктом 27) следующего содержания:

72) 218-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Халықаралық қаржылық орталықтың инвестициалық резиденті болып саналатын шетелдік азамат және азаматтылығы жоқ адам:
азаматтығы жоқ тұлғаның нотариатте куәландырылған шетелдік паспорты немесе куәлігінің көшірмесі;
Қазақстан Республикасына болу кезін растайтын құжаттың нотариатте куәландырылған құжаттар көшірмелері (визалар немесе өзге де құжаттар);
Резиденттікті растайтын құжатты берген кезде тиісті кезеңге арналған алымды төлегенін дәлелдейтін құжаттың көшірмесі;
Орталық Әкімшіліктің тиісті кезеңге ұсынылатын Орталық актісімен белгіленген нысанда берілетін Орталықтың инвестициялық салықтық бейрезидент бағдарламасы бойынша инвестицияны жүзеге асрғандығын растайтын хат;
салықтық кезеңі көрсетілген салықтық резиденттілікті растай болуы қажет өтініш;
Инвестициялық резидент болып табылатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам инвестициялық салық резиденттігіне қатысу үшін өтініш жасаудық болғандығы Қазақстан Республикасының азаматтығы соңғы жиырма жылд тоқтатылған тұлға болып табылмайтындығы туралы уәкілетті орган берген хатты ұсынады. Осы тармақшаның мақсатына орай мұндай құжатта шетелдіктің шетелдік паспортының немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінің мәліметтері қамтылуға тиіс.";
73) 220-баптың 10-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірнеше шарттары болған жағдайда осы тармақта көрсетілген күндердің неғұрлым ерте кезеңі бейрезиденттің Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыруы басталған күн болып танылады.";
74) 223-бап мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерді қоспағанда, бақыланатын шетелдік компаниялардың және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің салық салынатын кірісі;
5) жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компаниялардың және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің салық салынатын кірісі.";
75) 224-баптың екінші бөлігі алып тасталсын:
76) 225-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қатысушы, құрылтайшы алатын (алған), оның ішінде заңды тұлғаны тарату немесе жарғылық капиталды азайту кезінде, сондай-ақ заңды тұлға құрылтайшыдан, қатысушыдан осы заңды тұлғаға қатысу үлестерін немесе олардың бір бөлігін сатып алу кезінде мүлікті бөлу кезінде өзіне мүлікті бөлу жүзеге асырылатын қатысу үлесіне тура келетін төленген жарғылық капитал мөлшерінде, бірақ осындай қатысушының, құрылтайшының осы Кодекстің 228-бабының 7-тармағында көзделген тәртіппен айқындалатын осындай қатысу үлесінің бастапқы құнының сомасынан аспайтын мөлшерде бұрын енгізілген мүліктің орнына алатын (алған) мүліктің құны;";
9), 10), 11), 21) және 25) тармақшалардағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
17) тармақшадағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 27) тармақшамен толықтырылсын:

"27) неустойки (штрафы, пени), присужденные банку, в отношении которого по решению суда проведена реструктуризация, более 90 процентов голосующих акций которого на 31 декабря 2013 года принадлежат национальному управляющему холдингу, или юридическому лицу, ранее являвшемуся таким банком, по кредитам (займам), и (или) задолженности, связанной с кредитом (займом), долг которых, подлежащий прощению, включен в перечень, утвержденный до 1 июля 2019 года органом управления такого юридического лица, и представлен в уполномоченный орган не позднее 1 августа 2019 года.";
77) в статье 226:
в подпункте 24) пункта 1 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в части второй и третьей пункта 2 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
78) в пункте 3 статьи 227 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
79) в статье 228:
в пункте 6:
в абзаце двенадцатом после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
дополнить частью следующего содержания:
"Первоначальной стоимостью активов, указанных в подпункте 4) пункта 2 настоящей статьи, исключенных из состава фиксированных активов, является определенная в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности на дату выбытия из состава фиксированных балансовая стоимость таких активов без учета переоценки и обесценения.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Первоначальной стоимостью доли участия являются:
совокупность фактических затрат на ее приобретение, затрат, связанных с приобретением и увеличивающих стоимость доли участия в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности,
и (или)
стоимость вклада в уставный капитал, в том числе в случае, если доля участия была получена в качестве вклада в уставный капитал,
и (или)
в случае, если доля участия была получена в результате реорганизации, - стоимость, указанная в передаточном акте или разделительном балансе,
и (или)
в случае, если активы были получены акционером (участником, учредителем) в результате распределения имущества при ликвидации юридического лица или уменьшении уставного капитала, а также выкупе юридическим лицом у учредителя, участника доли участия или ее части в этом юридическом лице, выкупе юридическим лицом-эмитентом у акционера акций, выпущенных этим эмитентом, – балансовая стоимость имущества, получаемого (полученного) акционером, участником, учредителем при распределении имущества, в том числе получаемого (полученного) взамен ранее внесенного, на дату передачи, подлежащая отражению (отраженная) в бухгалтерском учете передающего лица без учета переоценки и обесценения, отраженная в документе, подтверждающем передачу такого имущества и заверенном подписями сторон,
и (или)
в случае, если доля участия была получена безвозмездно, – стоимость, включенная в совокупный годовой доход в виде стоимости безвозмездно полученного имущества в соответствии с настоящим Кодексом.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"27) өзіне қатысты сот шешімі бойынша қайта құрылымдау жүргізілген, дауыс беретін акцияларының 90 пайыздан астамы 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ұлттық басқарушы холдингке немесе бұрын осындай банк болып табылған заңды тұлғаға тиесілі банктерге кредиттер (қарыздар) және (немесе) кешірілуге жататын борышы осындай заңды тұлғаның басқару органы 2019 жылғы 1 шілдеге дейін бекіткен Тізбеге қосылған және уәкілетті органға 2019 жылғы 1 тамыздан кешіктірілмей ұсынылған кредитке (қарызға) байланысты берешек бойынша ұйғарылған айыпақылар (айыппұлдар, өсімпұлдар).";
77) 226-бапта:
1-тармақтың 24) тармақшасы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтың екінші және үшінші бөлігі "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
78) 227-баптың 3-тармағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
79) 228-бапта:
6-тармақта:
он екінші абзацта "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Тіркелген активтердің құрамынан шығып қалған, осы баптың 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген активтердің бастапқы құны тіркелген активтердің құрамынан шығып қалған күнге қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған, қайта бағалау мен құнсыздануын есепке алмағанда, осындай активтердің баланстық құны болып табылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мыналар:
оны сатып алуға арналған іс жүзіндегі шығындардың, қатысу үлесін сатып алуға байланысты және оның құнын халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ұлғайтатын шығындардың жиынтығы, және (немесе)
жарғылық капиталға салымның құны, оның ішінде егер қатысу үлесі жарғылық капиталға салым ретінде алынған жағдайда салымның құны, және (немесе)
егер қатысу үлесі қайта ұйымдастыру нәтижесінде алынған жағдайда –беру актісінде немесе бөлу балансында көрсетілген құн, және (немесе)
егер активтерді акционер (қатысушы, құрылтайшы) заңды тұлға таратылған немесе жарғылық капитал азайтылған, сондай-ақ заңды тұлға құрылтайшыдан, қатысушыдан осы заңды тұлғаға қатысу үлесін немесе оның бір бөлігін сатып алған, эмитент-заңды тұлға осы эмитент шығарған акцияларды акционерден сатып алған кезде мүлікті бөлу нәтижесінде алған жағдайда – мүлікті бөлу кезінде акционер, қатысушы, құрылтайшы алатын (алған), оның ішінде бұрын енгізілгеннің орнына алатын (алған) мүліктің, осындай мүліктің берілгенін растайтын және тараптардың қолдарымен куәландырылған құжатта көрсетілген қайта бағалау мен құнсыздану есепке алмастан, беруші тұлғаның бухгалтерлік есепке алуында көрсетілуге жататын (көрсетілген) беру күніндегі баланстық құны, және (немесе)
егер қатысу үлесі өтеусіз алынған жағдайда – осы Кодекске сәйкес өтеусіз алынған мүліктің құны түрінде жылдық жиынтық кіріске қосылған құн қатысу үлесінің бастапқы құны болып табылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Для целей настоящей статьи стоимостью вклада в уставный капитал являются:
стоимость актива, переданного (полученного) в качестве вклада в уставный капитал, в том числе в качестве дополнительного вклада в уставный капитал, указанная в акте приемки-передачи или ином другом документе, подтверждающем приемку и передачу актива, его стоимость, но не более суммы вклада в уставный капитал, в счет оплаты которого передан (получен) актив;
сумма денег, внесенная (полученная) в качестве вклада в уставный капитал, в том числе в качестве дополнительного вклада в уставный капитал, но не более суммы вклада в уставный капитал, в счет оплаты которого переданы (получены) деньги.";
80) статью 229 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. К доходу от списания обязательств не относится уменьшение размера обязательств по задолженности, списанной организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан.";
81) в статье 231:
в пункте 2 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в части второй пункта 4 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
82) в статье 232:
в пункте 3:
часть третью дополнить абзацем следующего содержания:
"задолженности, связанной с кредитом (займом)";
в части четвертой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Настоящий пункт применяется в случае прощения долга по кредиту (займу) и (или) задолженности, связанной с кредитом (займом), при одновременном выполнении следующих условий:";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) должник по кредиту (займу), и (или) задолженности, связанной с кредитом (займом), указан в перечне (перечнях) должников, долг по которым подлежит прощению, утвержденном (утвержденных) до 1 июля 2019 года органом управления банка или юридического лица, ранее являвшегося таким банком, указанных в части второй настоящего пункта, и представленном (представленных) в уполномоченный орган не позднее 1 августа 2019 года;
3) прощение долга по кредиту (займу), и (или) задолженности, связанной с кредитом (займом), производится в пределах суммы, указанной в перечне (перечнях) должников, долг по которым подлежит прощению, утвержденном (утвержденных) до 1 июля 2019 года органом управления банка или юридического лица, ранее являвшегося таким банком, указанных в части второй настоящего пункта, и представленном (представленных) в уполномоченный орган не позднее 1 августа 2019 года;";
в пункте 5:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) уступки банком второго уровня, ипотечной организацией, организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда), прав требования по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту) юридическим лицам, указанным в законах Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "Об ипотеке недвижимого имущества" и "О микрофинансовой деятельности", в части отрицательной разницы между стоимостью права требования по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), по которой банком второго уровня, ипотечной организацией, организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда), произведена уступка, и стоимостью права требования по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), подлежащей получению банком второго уровня, ипотечной организацией, организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда), от должника, на дату уступки права требования по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту) согласно первичным документам банка второго уровня, ипотечной организации, организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда);";
в подпункте 8):
после слова "займа" дополнить словами ", ипотечного займа, ипотечного жилищного займа";
после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:

"10. Осы баптың мақсаттары үшін жарғылық капитал:
жарғылық капиталға салым ретінде, оның ішінде жарғылық капиталға қосымша салым ретінде берілген (алынған) активтің қабылдау-беру актісінде немесе активтің қабылданғанын және берілгенін растайтын өзге құжатта көрсетілген құны, оның құны, бірақ төлеу есебіне актив берілген (алынған) жарғылық капиталға салымның сомасынан аспайтын құны;
жарғылық капиталға салым ретінде, оның ішінде жарғылық капиталға қосымша салым ретінде енгізілген (алынған), бірақ төлеу есебіне ақша берілген (алынған) жарғылық капиталға салымның сомасынан аспайтын ақша сомасы салығының құны болып табылады.";
80) 229-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін кіріске екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын, жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын ұйым есептен шығарған берешек бойынша міндеттемелердің мөлшерін азайту жатпайды.";
81) 231-бапта:
2-тармақ "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігі "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
82) 232-бапта:
3-тармақта:
үшінші бөліктің екінші абзацындағы "берешектен тұратын борышқа қатысты қолданылады." деген сөздер "берешектен;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"кредитке (қарызға) байланысты берешектен тұратын борышқа қатысты қолданылады.";
төртінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақ бір мезгілде мынадай шарттар орындалған кезде:";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кредит (қарыз) және (немесе) кредитке (қарызға) байланысты берешек бойынша борышкер осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген банктің басқару органы немесе бұрын осындай банк болып табылған заңды тұлға 2019 жылғы 1 шілдеге дейін бекіткен және 2019 жылғы 1 тамыздан кешіктірілмей уәкілетті органға ұсынылған борышы кешірілуге жататын борышкерлер тізбесінде (тізбелерінде) көрсетілсе;
3) кредит (қарыз) және (немесе) кредитке (қарызға) байланысты берешек бойынша борышты кешіру осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген банктің басқару органы немесе бұрын осындай банк болып табылған заңды тұлға 2019 жылғы 1 шілдеге дейін бекіткен және 2019 жылғы 1 тамыздан кешіктірілмей, уәкілетті органға ұсынылған борышы кешірілуге жататын борышкерлер тізбесінде (тізбелерінде) көрсетілген сома шегінде жүргізілсе;";
5-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) екінші деңгейдегі банктің, ипотекалық ұйымның, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымының (кредиттік серіктестік пен ломбардты қоспағанда) бастапқы құжаттарына сәйкес кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша талап ету құқығы басқаға берілген күні екінші деңгейдегі банк, ипотекалық ұйым, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (кредиттік серіктестік пен ломбардты қоспағанда) басқаға беруді жүргізген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша талап ету құқығының құны мен екінші деңгейдегі банктің, ипотекалық ұйымның, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымының (кредиттік серіктестік пен ломбардты қоспағанда) борышкерден алуына жататын кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша талап ету құны арасындағы терiс айырма бөлiгiнде екінші деңгейдегі банктің, ипотекалық ұйымның, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымының (кредиттік серіктестік пен ломбардты қоспағанда) кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша талап ету құқықтарын Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" заңдарында көрсетілген заңды тұлғаларға беруі;"
8) тармақшада:
"қарыз" деген сөзден кейін ", ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы" деген сөздермен толықтырылсын;
"халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздер кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"9) уменьшения размера требования к должнику в связи с прощением налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) в соответствии с пунктами 1, 3 статьи 250 настоящего Кодекса, безнадежной задолженности по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу) и вознаграждения по нему в пределах максимального размера соотношения общей суммы прощенных за налоговый период безнадежной задолженности по кредитам (займам, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу) и вознаграждения по ним к сумме основного долга по кредитам (займам, ипотечным займам, ипотечным жилищным займам) и вознаграждениям по ним на начало налогового периода. При этом максимальный размер такого соотношения равен коэффициенту 0,1.";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) прощения безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждения по нему по состоянию на 1 января 2018 года банком, к которому в результате реорганизации был присоединен банк, осуществивший операцию, предусмотренную статьей 61-4 Закона Республики Казахстан
"О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) в соответствии с пунктом 1 статьи 250 настоящего Кодекса.";
83) в пункте 3 статьи 238 после слов "о бухгалтерском учете и" дополнить словом "(или)";
84) в статье 239:
в части первой после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
дополнить частью следующего содержания:
"При несоблюдении условий, установленных настоящей статьей, налоговый учет доходов и расходов от эксплуатации объектов социальной сферы, производится в общеустановленном порядке.";
85) в статье 241:
в пункте 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) инвестиционные доходы, полученные:
акционерными инвестиционными фондами от инвестиционной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных и венчурных фондах и учтенные кастодианом акционерного инвестиционного фонда,
инвестиционными фондами, зарегистрированными в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана" и учтенные кастодианом или управляющей компанией инвестиционного фонда;";
дополнить подпунктом 26) следующего содержания:
"26) инвестиционные доходы Фонда гарантирования страховых выплат в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" в пределах средств, направленных на увеличение резерва возмещения вреда и резерва гарантирования страховых выплат.";
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"9) осы Кодекстің 250-бабының 1, 3-тармақтарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру бойынша шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар салық төлеушінің кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы) бойынша үмiтсiз берешекті және ол бойынша сыйақыны кешіруіне байланысты борышкерге қойылатын талап мөлшерін кредиттер (қарыздар, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы) бойынша үмiтсiз берешектің және олар бойынша сыйақының салықтық кезеңде кешірілген жалпы сомасының салықтық кезеңнің басындағы кредиттер (қарыздар, ипотекалық қарыздар, ипотекалық тұрғын үй қарыздары) бойынша негізгі борыш сомасына және олар бойынша сыйақыларға арақатынасының ең жоғары мөлшері шегінде азайту. Бұл ретте мұндай арақатынастың ең жоғары мөлшері 0,1 коэффициентке тең;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қайта ұйымдастыру нәтижесінде өзіне "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабында көзделген операцияны жүзеге асырған банк қосылған, осы Кодекстiң 250-бабының 1-тармағына сәйкес провизияларды (резервтердi) құру жөнiндегi шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар банктің 2018 жылғы 1 қаңтардағы жағдайы бойынша кредит (қарыз) бойынша үмітсіз берешекті және ол бойынша сыйақыны кешіруі.";
83) 238-баптың 3-тармағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
84) 239-бапта:
бірінші бөлік "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы бапта белгiленген талаптар сақталмаған кезде әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдаланудан түсетiн кірістер мен шығыстарға салықтық есеп жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүргiзiледi.";
85) 241-бапта:
1-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) акционерлiк инвестициялық қорлар:
Қазақстан Республикасының инвестициялық және венчурлық қорлар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық қызметтен алған және акционерлік инвестициялық қордың кастодианы ескерген;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген инвестициялық қорлар алған және инвестициялық қордың кастодианы немесе басқарушы компаниясы ескерген инвестициялық кірістер;";
25) тармақшадағы "кірістері алып тасталуға жатады." деген сөздер "кірістері;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 26) тармақшамен толықтырылсын:
"26) зиянды өтеу резервін және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін көбейтуге бағытталған қаражат шегінде "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының инвестициялық кірістері алып тасталуға жатады.";
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "төлейтін дивидендтер алып тасталуға жатпайды." деген сөздер "төлейтін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

"3) полученные постоянным учреждением юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан. При этом, положения данного подпункта не применяются к дивидендам при выполнении условий, определенных подпунктами 3), 4), 5) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса.";
86) в статье 242:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Вычеты производятся налогоплательщиком по фактически произведенным расходам при наличии документов, подтверждающих такие расходы, связанные с его деятельностью, направленной на получение дохода.
В целях применения части первой настоящего пункта приобретение товаров (работ, услуг) дополнительно подтверждается наличием счета фактуры в электронной форме, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 13 статьи 412 настоящего Кодекса.
Расходы будущих периодов, определяемых в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, подлежат вычету в том налоговом периоде, к которому они относятся.";
в пунктах 4 и 5 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
87) в статье 243:
пункт 9 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Вычеты, предусмотренные подпунктами 2) и 3) части второй настоящего пункта, производятся в налоговом периоде, в котором подлежит корректировке сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.";
в пункте 10:
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) международным организациям по поручению и на основании решения в пределах своей компетенции соответствующего уполномоченного государственного органа в размере, установленном международными организациями.";
дополнить частью следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта применяются также в случае уплаты членских взносов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, в отчетном налоговом периоде за предыдущий и (или) предшествующий предыдущему налоговые периоды.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Налогоплательщик, осуществляющий производство и (или) реализацию товара под фирменным наименованием и (или) товарным знаком (знаком обслуживания), которым (которыми) такой налогоплательщик владеет и (или) пользуется (в том числе на основании лицензионного или сублицензионного договора (соглашения)) в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, относит на вычеты расходы по деятельности, направленной на поддержание и (или) увеличение объемов продаж такого товара независимо от наличия права собственности на него.";

"3) Қазақстан Республикасындағы бейрезидент-заңды тұлғаның тұрақты мекемесі алған дивидендтер алып тасталуға жатпайды. Бұл ретте осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 645-бабының 9-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларында айқындалған шарттар орындалған кезде дивидендтерге қолданылмайды.";
86) 242-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шегерiмдердi салық төлеуші өзінің кіріс алуға бағытталған қызметіне байланысты шығыстарды растайтын құжаттары болған кезде іс жүзінде жүргізілген осындай шығыстар бойынша жүргiзедi.
Осы тармақтың бірші бөлімін қолдану мақсатында резиденттен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді) сатып алу, Салық кодексінің 412-бабының 13-тармағында қарастырылған жағдайларды қоспағанда, қосымша шот-фактураның элекрондық нысанда болуымен расталады.
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын болашақ кезеңдердің шығыстары өздері жататын салықтық кезеңде шегерiмге жатады.";
4 және 5-тармақтарда "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
87) 243-бапта:
9-тармақтың үшінші бөлігіндегі "сомасы есепке алынады." деген сөздер "сомасы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"осы тармақтың екiншi бөлiгiнiң 2) және 3) тармақшаларында көзделген шегерiмдер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы түзетiлуге жататын салық кезеңінде жүзеге асырылады.";
10-тармақта:
2) тармақшадағы "мөлшерде төлеген, жеке кәсіпкерлік субъектерінің мүшелік жарналары шегерімге жатады." деген сөздер "мөлшерде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) халықаралық ұйымдарға тиісті уәкілетті мемлекеттік органның өз құзыреті шегіндегі тапсырмасы бойынша және шешімі негізінде халықаралық ұйымдар белгілеген мөлшерде төлеген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүшелік жарналары шегерімге жатады.";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның ережелері осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген мүшелік жарналар есепті салық кезеңінде алдыңғы және (немесе) алдыңғыдан бұрынғы салық кезеңдері үшін төленген жағдайда да қолданылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда айқындалған тәртіппен тауардың фирмалық атауына және (немесе) тауар белгісіне (қызмет көрсету белгісіне) ие және (немесе) оны пайдаланатын (оның ішінде лицензиялық немесе қосалқы лицензиялық шарт (келісім) негізінде), тауарды өндіруді және (немесе) өткізуді жүзеге асыратын салық төлеуші осындай тауарға меншік құқығының бар-жоғына қарамастан, оны сату көлемін ұстап тұруға және (немесе) ұлғайтуға бағытталған қызмет бойынша шығыстарды шегерімге жатқызады.";

88) абзац пятый подпункта 1) пунктов 1 и 3 статьи 244 исключить;
89) в статье 246:
в части второй пункта 4 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в подпункте 2) пункта 5 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
90) в статье 248:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) в связи с включением в состав совокупного годового дохода штрафов и пени на основании вступившего в законную силу решения суда по договорам банковского кредита (займа) и договорам о предоставлении микрокредитов, по правам требования организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, не удовлетворенные в течение трехлетнего периода, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.";
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) включение в состав совокупного годового дохода штрафов и пени на основании вступившего в законную силу решения суда по договорам банковского кредита (займа) и договорам о предоставлении микрокредитов, по правам требования организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан.";
91) в статье 249:
в пункте 2 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в пункте 3:
в абзаце первом после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в подпункте 2) после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
92) в статье 250:
в части первой пункта 1:
после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 2:
в части второй слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части третьей после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в абзаце первом части первой пункта 3:
после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части второй пункта 5 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";

88) 244-баптың 1 және 3-тармақтарының 1) тармақшасының бесінші абзацы алып тасталсын;
89) 246-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақтың 2) тармақшасы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
90) 248-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) банктік кредит (қарыз) шарттары бойынша және микрокредиттер беру туралы шарттар бойынша заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде, Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның талап ету құқықтары бойынша айыппұлдар мен өсімпұлды жылдық жиынтық кіріс құрамына қосуға байланысты және осы баптың 4-тармағына сәйкес есептелетін үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған талаптар күмәнді талаптар болып танылады.";
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банктік кредит (қарыз) шарттары бойынша және микрокредиттер беру туралы шарттар бойынша заңды күшіне енген сот шешімі негізінде, Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның талап ету құқықтары бойынша айыппұлдар мен өсімпұлды жылдық жиынтық кіріс құрамына қосуды жүзеге асырған тұлғада күмәнді талаптар шегерімге жатады.";
91) 249-бапта:
2-тармақ "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзац "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақша "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
92) 250-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі:
"халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
екінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацында:
"халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
""Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігі "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;

93) абзац второй части четвертой пункта 1 статьи 252 изложить в следующей редакции:
"не включаются в совокупный годовой доход при условии их размещения на специальном депозитном счете в любом банке второго уровня на территории Республики Казахстан для формирования ликвидационного фонда в году их получения или в течение 30 календарных дней с момента их получения;";
94) в пункте 1 статьи 257:
в подпункте 2) части первой после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Вычету подлежат, в том числе фактические расходы работодателя на обучение работника, повышение квалификации и (или) переподготовку работника.";
95) в абзаце втором части второй пункта 2 статьи 258 после слова "выделения" дополнить словами "после 1 января 2018 года";
96) часть вторую пункта 1 статьи 260 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) серная кислота на закисление.";
97) в статье 264:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) расходы по действию (действиям) по выписке счета-фактуры и (или) иного документа, признанному (признанным) вступившим в законную силу судебным актом, или постановление органа уголовного преследования о прекращении досудебного расследования по нереабилитирующим основаниям, совершенному (совершенным) субъектом частного предпринимательства без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;";
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) расходы индивидуального предпринимателя, состоящего на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, или юридического лица в пользу другого индивидуального предпринимателя, состоящего на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, или юридического лица по гражданско-правовой сделке, оплата которой произведена за наличный расчет с учетом налога на добавленную стоимость, независимо от периодичности платежа, в сумме, превышающей 1 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату совершения платежа.";
98) в статье 266:
в подпунктах 1), 2) пункта 1 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в подпункте 11) пункта 2 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
99) в пунктах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12 и 16 статьи 268 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";

93) 252-баптың 1-тармағы төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"алынған жылы немесе алынған кезден бастап күнтізбелік 30 күн ішінде тарату қорын қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген екінші деңгейдегі банктегі арнайы депозиттік шотта орналастырылған жағдайда, жылдық жиынтық кіріске қосылмайды;";
94) 257-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Шегерімге, оның ішінде жұмыс берушінің жұмыскерді оқытуға, біліктілігін арттыруға және (немесе) қайта даярлауға жұмсаған іс жүзіндегі шығыстары жатады.";
95) 258-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің екінші абзацы "сәйкес" деген сөзден кейін "2018 жылғы 1 қаңтардан кейін" деген сөздермен толықтырылсын;
96) 260-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 17) тармақшасындағы "қорғаныш жатады." деген сөздер "қорғаныш;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) тотықтыруға арналған күкірт қышқылы жатады.";
97) 264-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) заңды күшіне енген сот актісімен немесе қылмыстық қудалау органының ақталмайтын негіздер бойынша сотқа дейінгі тергеуді тоқтату туралы қаулысымен танылған, жеке кәсіпкерлік субъектісі іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтерді көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жасаған шот-фактура және (немесе) өзге құжат жазып беру жөніндегі әрекет (әрекеттер) бойынша шығыстар;"
21) тармақшадағы "шығыстары шегерімге жатпайды." деген сөздер "шығыстары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) төлемнің мерзімділігіне қарамастан, азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлемі қосылған құн салығы ескеріле отырып, қолма-қол есеп айырысу арқылы жүргізілген және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және төлемді жасау күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1 000 еселенген мөлшерінен асып кететін шығыстар шегерiмге жатпайды.";
98) 266-бапта:
1-тармақтың 1), 2) тармақшалары "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтың 11) тармақшасы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
99) 268-баптың 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12 және 16-тармақтары "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;

100) в пунктах 2, 3 и 10 статьи 270 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
101) пункт 7 статьи 271 дополнить частью следующего содержания:
"В целях настоящего пункта контрактом на недропользование не признается контракт на добычу подземных вод.";
102) в подпункте 2) пункта 1 статьи 272 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
103) в статье 274:
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"В целях настоящего пункта контрактом на недропользование не признается контракт на добычу подземных вод.";
в подпункте 1) пункта 3 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
104) в пункте 2 статьи 276 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
105) в пункте 1 статьи 280 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
106) в статье 288:
часть вторую подпункта 4) пункта 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"фактически произведенные расходы по страхованию на случай болезни обучаемого лица в период временного пребывания за пределами Республики Казахстан в период обучения.";
абзац первый подпункта 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных юридическим лицом-резидентом, или долей участия в юридическом лице-резиденте или консорциуме, созданном в Республике Казахстан, уменьшенные на убытки, возникшие от реализации акций, выпущенных юридическим лицом-резидентом, или долей участия в юридическом лице-резиденте или консорциуме, созданном в Республике Казахстан, если иное не установлено подпунктом 9) настоящего пункта, при одновременном выполнении следующих условий:";
107) в статье 290:
подпункт 3) части второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) деятельность в сферах науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), осуществляемая субъектами научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованными уполномоченным органом в области науки, спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности, за исключением предпринимательской деятельности организаций со стопроцентным участием государства в уставном капитале), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

100) 270-баптың 2, 3 және 10-тармақтары "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
101) 271-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсатында жерасты суларын өндіруге арналған келісімшарт жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт болып танылмайды.";
102) 272-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
103) 274-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсатында жерасты суларын өндіруге арналған келісімшарт жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт болып танылмайды.";
3-тармақтың 1) тармақшасы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
104) 276-баптың 2-тармағындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
105) 280-баптың 1-тармағындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
106) 288-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"оқыту кезеңінде Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша болған кезеңде оқытылатын адам науқастанып қалған жағдайда сақтандыру бойынша нақты өндірілген шығындар.";
2-тармақтың 8) тармақшасының бірінші абзацындағы "9) және 11) тармақшаларында" деген сөздер "9) тармақшасында" деген сөзбен ауыстырылып, 8) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкi осындай эмитент-заңды тұлға немесе қатысу үлесі өткізілетін осындай заңды тұлға активтерінің құнында немесе қатысу үлесі өткізілетін осындай консорциум қатысушылары активтерінің жалпы құнында осындай өткiзу күнiне 50 пайыздан аз болады деген шарттар бір мезгілде орындалған кезде резидент-заңды тұлға шығарған акцияларды немесе резидент-заңды тұлғаға немесе Қазақстан Республикасында құрылған консорциумға қатысу үлестерiн өткiзу кезінде резидент-заңды тұлға шығарған акцияларды немесе резидент-заңды тұлғаға немесе Қазақстан Республикасында құрылған консорциумға қатысу үлестерiн өткізуден туындаған залалдарға азайтылған құн өсімінен түсетін кірістер.";
107) 290-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ғылым саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, автордың ғылыми зияткерлік меншікті пайдалануын, оның ішінде өткізуін қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық іс-шараларынан басқа), мәдениет (жарғылық капиталына мемлекет жүз процент қатысатын ұйымдардың кәсіпкерлік қызметін қоспағанда, кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұра объектілері мен мәдени құндылықтарды сақтау (ақпарат таратуды және насихатты қоспағанда) бойынша қызметтер көрсету салаларындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектердi әлеуметтік қорғау және әлеуметтiк қамсыздандыру саласындағы қызмет;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Для целей настоящего Кодекса к организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, также относятся общественные объединения инвалидов Республики Казахстан и организации, созданные общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, которые за отчетный налоговый период, а также предшествующий отчетному налоговому периоду налоговый период соответствуют одному из следующих условий:
1) средняя численность инвалидов, являющихся работниками, составляет не менее 51 процента от общего числа работников;
2) расходы по оплате труда инвалидов, являющихся работниками, составляют не менее 51 процента (в специализированных организациях, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, – не менее 35 процентов) от общих расходов по оплате труда.
При этом соответствие условию, предусмотренному частью первой настоящего пункта, определяется:
вновь созданными (возникшими) организациями – за отчетный налоговый период, в котором осуществлена регистрация в органе юстиции;
организациями, осуществляющими деятельность в рамках долгосрочного контракта, – в течение всего периода действия такого контракта.
Доходы организаций, предусмотренных настоящим пунктом, не подлежат налогообложению в случае, если 90 процентов доходов получены (подлежат получению) от реализации произведенных (изготовленных) товаров, выполнения работ, оказания услуг инвалидами, являющимися работниками такой организации, и направлении полученных доходов на осуществление деятельности такой организации.";
108) пункт 1 статьи 292 дополнить подпунктами 13), 14) и 15) следующего содержания:
"13) создание самостоятельно или совместно с банками организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы путем передачи в уставный капитал собственных активов, управление ими, в том числе путем передачи в доверительное управление, владение и (или) их реализация;
14) реализация имущества, принятого в счет погашения прав требований, приобретенных и (или) полученных у банков и (или) юридических лиц, ранее являвшихся банками, и учитываемых в качестве активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
15) частичное или полное списание обязательств, по которым прекращено требование.";
109) в статье 293:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) осуществляющими перевозку груза и (или) предоставляющими услуги по договорам бербоут-чартера, тайм-чартера, димайз-чартера, морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"3. Осы Кодекстің мақсаттары үшін есепті салықтық кезеңде, сондай-ақ есепті салықтық кезеңнің алдындағы салықтық кезеңде мынадай:
1) жұмыскерлер болып табылатын мүгедектердің орташа саны жұмыскерлердiң жалпы санының кемiнде 51 пайызын құрайды;
2) жұмыскерлер болып табылатын мүгедектердiң еңбегiне ақы төлеу жөніндегі шығыстар еңбекке ақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстардың кемiнде 51 процентін (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабiлетiнен айырылған мүгедектер жұмыс iстейтiн мамандандырылған ұйымдарда – кемiнде 35 процентін) құрайды деген шарттардың біріне сай келетiн Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері мен Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдар да әлеуметтiк саладағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға жатады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шартқа сәйкес келу:
жаңадан құрылған (пайда болған) ұйымдар – есепті салық кезеңі үшін әділет органында тіркеу жүзеге асырылған;
ұзақ мерзімді келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын ұйымдар – осындай келісімшарттың бүкіл қолданылу кезеңі ішінде айқындалады.
Осы тармақта көзделген ұйымдардың табыстарына, егер табыстардың 90 проценті осындай ұйымның қызметкерлері болып табылатын мүгедектер өндірген (дайындаған) тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден алынған (алынуға жататын) және алынған табыстарды осындай ұйымның қызметін жүзеге асыруға жіберген жағдайда салық салуға жатпайды.";
108) 292-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) меншікті активтердің жарғылық капиталына активтерді беру арқылы күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын ұйымды дербес немесе банктермен бірлесіп құру, оларды басқару, оның ішінде сенімгерлік басқаруға беру, оларды иелену және (немесе) өткізу;
14) банктерден және (немесе) бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан сатып алынған және (немесе) алынған және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтер ретінде ескерілетін талап ету құқықтарын өтеу есебіне қабылданған мүлікті сату;
15) талап ету тоқтатылған міндеттемелерді ішінара немесе толық есептен шығару.";
109) 293-бапта:
1 тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын және (немесе)
бербоут-чартер, тайм-чартер, димайз-чартер шарттары бойынша қызметтерді ұсынатын;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Налогоплательщик, указанный в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, в целях исчисления корпоративного подоходного налога ведет раздельный налоговый учет объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, по деятельности по перевозке груза и (или) предоставлению услуг по договорам бербоут-чартера, тайм-чартера, димайз-чартера, морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан,
зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан, и по другим видам деятельности.
Корпоративный подоходный налог, исчисленный в соответствии со статьей 302 настоящего Кодекса, по деятельности по перевозке груза и (или) предоставлению услуг по договорам бербоут-чартера, тайм-чартера, димайз-чартера, морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан, подлежит уменьшению на 100 процентов.";
110) в статье 294:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) такое лицо является одним из следующих лиц:
юридическим лицом-нерезидентом, за исключением юридического лица-нерезидента, зарегистрированного или инкорпорированного или иным образом учрежденного в иностранном государстве, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, регулирующий вопросы избежания двойного налогообложения и предотвращения уклонения от уплаты налогов, при условии, что номинальная ставка налога на прибыль в таком иностранном государстве составляет более 75 % от номинальной ставки корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 настоящего Кодекса;
иной иностранной формой организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица (далее – иная форма организации), за исключением иной формы организации, зарегистрированной или инкорпорированной или иным образом учрежденной в иностранном государстве, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, регулирующий вопросы избежания двойного налогообложения и предотвращения уклонения от уплаты налогов, при условии, что номинальная ставка налога на прибыль в таком иностранном государстве составляет более 75 % от номинальной ставки корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 настоящего Кодекса.
В целях применения настоящего подпункта список стран, с которыми у Республики Казахстан заключен международный договор, регулирующий вопросы избежания двойного налогообложения и предотвращения уклонения от уплаты налогов, номинальная ставка налога на прибыль которых составляет более 75% от номинальной ставки корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, утверждается уполномоченным органом ежегодно до 31 марта текущего года. Список действует с 1 января до 31 декабря года, в котором он утвержден.";

"2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген салық төлеуші Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдау және (немесе) бербоут-чартер, тайм-чартер, димайз-чартер шарттары бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызмет бойынша және қызметтің басқа да түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек салықтық есепке алынуын жүргізеді.
Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдау және (немесе) бербоут-чартер, тайм-чартер, димайз-чартер шарттары бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызмет бойынша осы Кодекстiң 302-бабына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығы 100 пайызға азайтылуға жатады.";
110) 294-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынандай редакцияда жазылсын:
"1) осындай тұлға мынадай тұлғалардың бірі:
Қазақстан Республикасы қосарланған салық салуды болғызбау және салықтарды төлеуден жалтаруға жол бермеу мәселелерін реттейтін халықаралық шарт жасасқан шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе басқа да жолмен құрылған резидент емес заңды тұлғаны қоспағанда, осындай шет мемлекетте пайда салығының номиналдық мөлшерлемесі осы Кодекстің 313-бабының 1-тармағында көзделген Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығының номиналдық мөлшерлемесінің 75%-нан көп болған жағдайда резидент емес заңды тұлға;
Қазақстан Республикасы қосарланған салық салуды болғызбау және салықтарды төлеуден жалтаруға жол бермеу мәселелерін реттейтін халықаралық шарт жасасқан шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе басқа да жолмен құрылған ұйымның өзге де нысанын қоспағанда, , осындай шет мемлекетте пайда салығының номиналдық мөлшерлемесі осы Кодекстің 313-бабының 1-тармағында көзделген Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығының номиналдық мөлшерлемесінің 75%-нан көп болған жағдайда заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын ұйымның өзге де шетелдік нысаны (бұдан әрі – ұйымның өзге нысаны) болып табылғанда.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында, Қазақстан Республикасы қосарланған салық салуды болғызбау және салықтарды төлеуден жалтаруға жол бермеу мәселелерін реттейтін халықаралық шарт жасасқан, пайда салығының номиналдық мөлшерлемесі Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығының номиналдық мөлшерлемесінің 75%-нан асатын елдер тізімін уәкілетті орган жыл сайын, ағымдағы жылдың 31 наурызына дейін бекітеді. Тізім бекітілген жылдың 1 қаңтарынан 31 желтоқсанына дейін қолданыста болады;";

подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) оно зарегистрировано в иностранном государстве, с которым Республика Казахстан заключила международный договор, регулирующий вопросы избежания двойного налогообложения и предотвращения уклонения от уплаты налогов, и у которого эффективная ставка налога на прибыль, определенная в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 настоящей статьи, составляет менее 10 процентов, за исключением постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, зарегистрированного или инкорпорированного или иным образом учрежденного в иностранном государстве, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, регулирующий вопросы избежания двойного налогообложения и предотвращения уклонения от уплаты налогов, при условии, что номинальная ставка налога на прибыль в таком иностранном государстве составляет более 75% от номинальной ставки корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 настоящего Кодекса.
При этом, такое структурное подразделение или постоянное учреждение должны быть созданы лицом, отвечающим одновременно условиям подпунктов 1) и 2) части первой пункта 1 настоящей статьи.
При этом условия, определенные пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяются на контролируемые иностранные компании и постоянные учреждения контролируемых иностранных компаний, которые одновременно соответствуют следующим условиям:
1) контролируемая иностранная компания или постоянное учреждение контролируемой иностранной компании не зарегистрированы в государствах со льготным налогообложением;
2) совокупная сумма дохода каждой контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании составляет менее 150 495-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое число налогового периода.
Для целей настоящей главы совокупная сумма дохода пересчитывается в тенге по курсу иностранной валюты к казахстанскому тенге, установленному Национальным Банком Республики Казахстан по состоянию на последний рабочий день налогового периода, установленного статьей 314 настоящего Кодекса.
При отсутствии на последний рабочий день налогового периода курса иностранной валюты к казахстанскому тенге, установленного Национальным Банком Республики Казахстан, совокупная сумма дохода пересчитывается в тенге с применением последнего кросс-курса валюты по отношению к евро, определенного центральным банком страны резидентства контролируемой иностранной компании или постоянным учреждением контролируемой иностранной компании в налоговом периоде.";
в пункте 4:
абзацы второй и третий подпункта 12) изложить в следующей редакции:
"исчисленная как отношение суммы налога на прибыль за отчетный период, рассматриваемой по утвержденной финансовой отчетности как текущий налоговый расход, не включая отсроченные налоги, к положительной величине финансовой прибыли до налогообложения, определяемой в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 297 настоящего Кодекса, за отчетный период;
исчисленная как отношение уплаченной суммы налога на прибыль за отчетный период к положительной величине финансовой прибыли до налогообложения, определяемой в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 297 настоящего Кодекса, за отчетный период.";

2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы қосарланған салық салуды болғызбау және салықтарды төлеуден жалтаруға жол бермеу мәселелерін реттейтін халықаралық шарт жасасқан шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе басқа да жолмен құрылған, осындай шет мемлекеттегі пайда салығының номиналдық мөлшерлемесі осы Кодекстің 313-бабының 1-тармағында көзделген Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығының номиналдық мөлшерлемесінің 75%-нен асқан жағдайда бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесін қоспағанда, осы баптың 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған, пайда салығының тиімді мөлшерлемесі 10 проценттен кем болатын шет мемлекетте тіркелген құрылымдық бөлімше немесе тұрақты мекеме бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі ретінде танылады.
Бұл ретте осындай құрылымдық бөлімшені немесе тұрақты мекемені бір мезгілде осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларының шарттарына сай келетін тұлға құруға тиіс.
Бұл ретте осы баптың 1 және 2-тармақтарында айқындалған шарттар бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін бақыланатын шетелдік компанияларға және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелеріне қатысты қолданылмайды:
1) бақыланатын шетелдік компания немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелмеген болса;
2) әрбір бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі кірісінің жиынтық сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салықтық кезеңнің бірінші күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 150 495 есе мөлшерінен аз болса.
Осы тараудың мақсаттары үшін кірістің жиынтық сомасы осы Кодекстің 314-бабында белгіленген салық кезеңінің соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген шетел валютасының қазақстандық теңгеге шаққандағы бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледі.
Салық кезеңінің соңғы жұмыс күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген шетел валютасының қазақстандық теңгеге бағамы болмаған кезде, кірістің жиынтық сомасы салық кезеңінде бақыланатын шетелдік компанияның резиденттік елінің орталық банкі немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі айқындаған еуроға қатысты валютаның соңғы кросс-бағамы қолданыла отырып, теңгемен қайта есептеледі.";
4-тармақта:
12) тармақшаның екінші және үшінші абзацтары мынандай редакцияда жазылсын:
"бекітілген қаржылық есептілік бойынша, кейінге қалдырылған салықтарды қоспағанда, ағымдағы салықтық шығыс ретінде қарастырылатын, есептік кезеңдегі пайда салығы сомасының есептік кезеңдегі осы Кодекстің 297-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын салық салынғанға дейінгі қаржылық пайданың оң шамасына қатынасы ретінде есептелген;
есептік кезеңдегі пайда салығының төленген сомасының есептік кезеңдегі осы Кодекстің 297-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын салық салынғанға дейінгі қаржылық пайданың оң шамасына қатынасы ретінде есептелген пйда салығының мөлшерлемесі.";

дополнить подпунктами 16), 17), 18), 19), 20), 21) и 22) следующего содержания:
"16) утвержденная финансовая отчетность – финансовая отчетность контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, заверенная подписью первого руководителя (или лица уполномоченного подписывать финансовую отчетность) включающая бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительную записку (или иной документ), составленную в соответствии со стандартом, установленным законодательством страны, в которой зарегистрированы контролируемая иностранная компания или постоянное учреждение контролируемой иностранной компании, или международными стандартами финансовой отчетности;
17) совокупная сумма доходов – сумма всех доходов контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, отраженных в утвержденной отдельной неконсолидированной финансовой отчетности такой контролируемой иностранной компании или такого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период;
18) пассивные доходы – пассивными доходами понимаются следующие виды доходов:
дивиденды;
доходы в виде вознаграждения;
доход от прироста стоимости;
доход в виде роялти;
доход от страховой деятельности, если страховая деятельность не является основным видом деятельности;
19) доля пассивных доходов – соотношение пассивных доходов контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании к совокупной сумме доходов контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании.
Доля пассивных доходов не определяется у контролируемых иностранных компаний или постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
20) номинальная ставка налога на прибыль – фиксированная ставка налога на доходы или прибыль или иного иностранного налога, аналогичного корпоративному подоходному налогу, с доходов, полученных юридическим лицом-нерезидентом или иной формой организации, в том числе включая применимые ставки дополнительных надбавок и прочих применимых обязательных платежей в бюджет, установленных иностранным налоговым законодательством в государстве регистрации или инкорпорации или учреждения такого юридического лица-нерезидента или иной формы организации.
В случае если система налогообложения иностранного государства предусматривает несколько налоговых уровней (включая, но не ограничиваясь, национальные, федеральные, кантональные, местные, региональные налоги на прибыль), то номинальная ставка налога на прибыль рассчитывается как сумма соответствующих налогов на доход или прибыль каждого уровня. При этом при расчете такой номинальной ставки налога на прибыль для применения местных, региональных, кантональных налогов на прибыль учитывается место непосредственной регистрации или инкорпорации, или учреждения юридического лица-нерезидента или иной формой организации;

мынадай мазмұндағы 16), 17), 18), 19), 20), 21) және 22) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) бекітілген қаржылық есептілік – бірінші басшының (немесе қаржылық есептілікке қол қою өкілеттігі бар тұлғаның) қолтаңбасымен расталған, бақыланатын шетелдік компания немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі тіркелген елдің заңнамасында белгіленген стандартқа немесе қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған бухгалтерлік теңгерімді, кірістер мен шығындар туралы есепті, ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есепті, капиталдағы өзгерістер туралы есепті, түсіндірме жазбаны (немесе басқа да құжатты) қамтитын бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық есептілігі;
17) кірістердің жиынтық сомасы – бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің есептік кезеңдегі бекітілген жеке шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінде көрсетілген осындай бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің барлық кірістерінің сомасы;
18) пассив кірістер – пассив кірістер деп кірістердің мынадай түрлері түсініледі:
дивидендтер;
сыйақы түріндегі кірістер;
құн өсімінен түсетін кіріс;
роялти түріндегі кіріс;
егер сақтандыру қызметі қызметтің негізгі түрі болмаса, сақтандыру қызметінен түскен кіріс;
19) пассив кірістер үлесі – бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің пассив кірістерінің бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі кірістерінің жиынтық сомасына деген ара қатынасы.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген бақыланатын шетелдік компаниялардың немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің пассив кірістерінің үлесі айқындалмайды;
20) пайда салығының номиналдық мөлшерлемесі – корпоративтік табыс салығына барабар, резидент емес заңды тұлға немесе ұйымның өзге де нысаны алған кірістерге салынатын кіріс немесе пайда салығының немесе өзге де шетелдік салықтың тіркелген мөлшерлемесі, оның ішінде осындай резидент емес заңды тұлға немесе ұйымның өзге де нысаны тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе құрылған мемлекеттегі шетелдік салық заңнамасында белгіленген қосымша үстемеақылардың және бюджетке төленетін басқа да қолданылатын міндетті төлемдердің қолданылатын мөлшерлемелері.
Шет мемлекеттің салық салу жүйесі бірнеше салықтық деңгейді (оның ішінде, бірақ аталғандармен шектелмей, ұлттық, федералдық, кантондық, жергілікті, өңірлік пайда салықтары) көздеген жағдайда, пайда салығының номиналдық мөлшерлемесі тиісті табыс салықтарының сомасы немесе әр деңгейдегі пайда ретінде есептеледі. Бұл ретте жергілікті, өңірлік, кантондық пайда салықтарын қолдану үшін пайда салығының осындай номиналдық мөлшерлемесін есептеген кезде резидент емес заңды тұлға немесе ұйымның өзге де нысаны тікелей тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе құрылған жердің өзі ескеріледі;

21) аудированная финансовая отчетность - финансовая отчетность, соответствующая условиям, указанным в подпункте 1) пункта 3 статьи 297 настоящего Кодекса, составленная в соответствии с национальным законодательством страны, в которой зарегистрированы контролируемая иностранная компания или постоянное учреждение контролируемой иностранной компании, либо в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по которой проведен аудит;
22) финансовая прибыль до налогообложения – положительная величина строки "Прибыль (убыток) до налогообложения" формы финансовой отчетности "Отчет о прибылях и убытках" за соответствующий период.";
111) статью 295 изложить в следующей редакции:
"Статья 295. Общие положения
Финансовая прибыль контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании не подлежит налогообложению дважды.
Двойное налогообложение устраняется путем применения следующих положений:
1) освобождения от налогообложения в соответствии со статьей 296 настоящего Кодекса;
2) корректировки финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании при соответствии условиям, указанным в подпунктах 1), 2) пункта 3 статьи 297 настоящего Кодекса;
3) уменьшения финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании в соответствии с пунктом 4 статьи 297 настоящего Кодекса;
4) вычета из корпоративного подоходного налога резидента исчисленного в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 302 настоящего Кодекса или зачета в счет уплаты корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в порядке, определенном пунктом 4 статьи 303 настоящего Кодекса.";
112) пункт 1 статьи 296 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) если доля пассивных доходов контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, составляет менее 20 процентов.";
113) в статье 297:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний или постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, определенная в соответствии с пунктами 2 - 4 настоящей статьи, признается облагаемым доходом контролируемых иностранных компаний и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, и облагается корпоративным или индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан.

21) аудит жүргізілген қаржылық есептілік – осы Кодекстің 297-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шарттарға сәйкес келетін, бақыланатын шетелдік компания немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі тіркелген елдің ұлттық заңнамасына сәйкес не аудит жүргізілген қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған қаржылық есептілік;
22) салық салынғанға дейінгі қаржылық пайда – тиісті кезеңдегі "Пайдалар және шығындар туралы есеп" қаржылық есептілігі нысанының "Салық салынғанға дейінгі пайда (шығын)" жолының оң шамасы.";
111) 295-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"295-бап. Жалпы ережелер
Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасы екі рет салық салуға жатпайды.
Қосарланған салық салу мынадай ережелерді қолдану:
1) осы Кодекстің 296-бабына сәйкес салық салудан босату;
2) осы Кодекстің 297-бабы 3-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген шарттарға сәйкес келген жағдайда, бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын түзету;
3) осы Кодекстің 297-бабының 4-тармағына сәйкес бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын азайту;
4) осы Кодекстің 302-бабының 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген резиденттің корпоративтік табыс салығынан шегеру немесе осы Кодекстің 303-бабының 4-тармағында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығын төлеу есебіне жатқызу арқылы жойылады.";
112) 296-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "салынған болса, бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасы Қазақстан Республикасында салық салудан босатылады" деген сөздер "салынған болса," деген сөздермен ауыстырылып мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерді қоспағанда, егер бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің пассив кірістерінің үлесі 20 пайыздан аз болса, бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасы Қазақстан Республикасында салық салудан босатылады.";
113) 297-бапта:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерді қоспағанда, бақыланатын шетелдік компаниялардың немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің осы баптың 2-4-тармақтарына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерін қоспағанда, бақыланатын шетелдік компаниялардың және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің салық салынатын кірісі болып танылады және оған Қазақстан Республикасындағы корпоративтік немесе жеке табыс салығы салынады.

Суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний или постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, определенная в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи, признается облагаемым доходом контролируемых иностранных компаний и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, и облагается корпоративным или индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан.
2. Суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний или постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний определяется по следующей формуле:
П = П1 х Д1 + П2 × Д2 +...+ Пn х Дn, где:
П - суммарная прибыль всех контролируемых иностранных компаний или постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, за исключением контролируемых иностранных компаний или постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, финансовая прибыль которых освобождена от налогообложения в соответствии со статьей 296 настоящего Кодекса;
Д1,2,...,n – доля прямого, косвенного, конструктивного участия или прямого, косвенного, конструктивного контроля резидента в каждой контролируемой иностранной компании;
П1,2,...,n - положительная величина финансовой прибыли каждой контролируемой иностранной компании или каждого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, за исключением финансовой прибыли контролируемой иностранной компании или финансовой прибыли постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, освобожденной от налогообложения согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 296 настоящего Кодекса, определяемая по выбору налогоплательщика согласно одной из следующих формул:
П1, П2,..., Пn = Пдн 1,2,…n – У1,2,…n - Уб1,2,…n
или
П1, П2,..., Пn = Пдн1,2,…n * ДПД1,2,…n, где:
Пдн1,2,…n - положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой контролируемой иностранной компании или каждого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период;
У1,2,…n - сумма уменьшений, произведенных резидентом от финансовой прибыли до налогообложения каждой контролируемой иностранной компании или финансовой прибыли до налогообложения каждого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
ДПД1,2,…n – доля пассивных доходов каждой контролируемой иностранной компании или каждого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, определяемая в соответствии с подпунктом 19) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;

Жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компаниялардың немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компаниялардың және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің салық салынатын кірісі болып танылады және оған Қазақстан Республикасындағы корпоративтік немесе жеке табыс салығы салынады.
2. Бақыланатын шетелдік компаниялардың немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің жиынтық пайдасы мына формула бойынша айқындалады:
П = П1 х Ү1 + П2 × Ү2 +...+ Пn х Үn, мұндағы:
П – қаржылық пайдасы осы Кодекстің 296-бабына сәйкес салық салудан босатылатын бақыланатын шетелдік компанияларды немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерін қоспағанда, барлық бақыланатын шетелдік компаниялардың немесе бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің жиынтық пайдасы;
Ү1,2,...,n – резиденттің әрбір бақыланатын шетелдік компанияға тікелей, жанама, конструктивті қатысуының немесе тікелей, жанама, конструктивті бақылауының үлесі;
П1,2,...,n – осы Кодекстің 296-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық салудан босатылған, мынадай формулалардың біріне сәйкес салық төлеушінің таңдауы бойынша айқындалатын бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасын немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасын қоспағанда, әрбір бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның әрбір тұрақты мекемесінің Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын қаржылық пайдасының оң шамасы:
П1, П2,..., Пn = Псд 1,2,…n – А1,2,…n – Ш1,2,…n немесе
П1, П2,..., Пn = Псд1,2,…n * ПКҮ1,2,…n, мұндағы:
Псд1,2,…n – әрбір бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның әрбір тұрақты мекемесінің есептік кезеңдегі салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
А1,2,…n – есептік кезеңде әрбір бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасынан немесе бақыланатын шетелдік компанияның әрбір тұрақты мекемесінің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасынан резиденттің осы баптың 4-тармағына сәйкес жүргізген азайту сомасы;
ПКҮ1,2,…n – әрбір бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның әрбір тұрақты мекемесінің осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 19) тармақшасына сәйкес айқындалатын пассив кірістерінің үлесі;

Уб1,2,…n – сумма убытка каждой контролируемой иностранной компании или каждого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, возникшего в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Для целей настоящего пункта убытком признается убыток, отраженный в утвержденной отдельной неконсолидированной финансовой отчетности.
Убыток контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании не уменьшает:
1) финансовую прибыль этой контролируемой иностранной компании и (или) этого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, исчисленную в соответствии с подпунктом 2) части второй пункта 3 настоящей статьи;
2) финансовую прибыль до налогообложения другой контролируемой иностранной компании или другого постоянного учреждения контролируемой иностранной компании;
3) налогооблагаемый доход резидента.
Резидент не вправе использовать убытки контролируемой иностранной компании и (или) постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
3. Определение финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании или финансовой прибыли до налогообложения постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период осуществляется на основании утвержденной отдельной неконсолидированной финансовой отчетности контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, составленной в соответствии со стандартом, установленным законодательством страны, в которой зарегистрирована контролируемая иностранная компания или зарегистрировано постоянное учреждение контролируемой иностранной компании, или в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Резидент имеет право определить финансовую прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании на основании утвержденной отдельной неконсолидированной финансовой отчетности, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, только при наличии аудированной финансовой отчетности.
В случае, если законодательными актами государства, в котором зарегистрирована контролируемая иностранная компания, установлено обязательство по составлению консолидированной финансовой отчетности с консолидацией данных дочерних (ассоциированных, совместных) организаций без составления отдельной неконсолидированной финансовой отчетности и отсутствует отдельная неконсолидированная финансовая отчетность, резидент производит следующие корректировки из финансовой прибыли (убытка) контролируемой иностранной компании за отчетный период, определенной (определенного) в финансовой отчетности за отчетный период, путем исключения следующих сумм:

Ш1,2,…n – әрбір бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның әрбір тұрақты мекемесінің есептік кезеңнің алдындағы қатарынан екі кезеңде туындаған шығынының сомасы. Бұл ретте азайтылған шығындар кейінгі кезеңдерде ескерілмейді.
Бекітілген жеке шоғырландырылмаған қаржылық есептілікте көрсетілген шығын осы тармақ мақсаттарында көзделген шығын болып танылады.
Бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің шығыны:
1) осы баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес есептелген осы бақыланатын шетелдік компанияның және (немесе) бақыланатын шетелдік компанияның осы тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасын;
2) басқа бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның басқа тұрақты мекемесінің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын;
3) резиденттің салық салынатын кірісін азайтпайды.
Жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компанияның және (немесе) бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің шығындарын пайдалануға резиденттің құқығы жоқ.
3. Есептік кезеңде бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын айқындау бақыланатын шетелдік компания тіркелген немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі тіркелген елдің заңнамасында белгіленген стандартқа сәйкес немесе қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің бекітілген жеке шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінің негізінде жүзеге асырылады.
Резиденттің аудит жүргізілген қаржылық есептілік болған жағдайда ғана қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған бекітілген жеке шоғырландырылмаған қаржылық есептіліктің негізінде бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын айқындауға құқығы бар.
Егер бақыланатын шетелдік компания тіркелген мемлекеттің заңнамалық актілерінде еншілес (қауымдастырылған, бірлескен) ұйымдардың деректерін жеке шоғырландырылмаған қаржылық есептілік жасамай шоғырландыра отырып, шоғырландырылған қаржылық есептілік жасау бойынша міндеттеме белгіленсе және жеке шоғырландырылмаған қаржылық есептілік болмаған жағдайда, резидент мынадай сомаларды алып тастау арқылы есептік кезеңдегі бақыланатын шетелдік компанияның есептік кезеңдегі қаржылық есептілікте айқындалған қаржылық пайдасынан (шығынынан) мынадай түзетулер жүргізеді:

1) суммы финансовой прибыли (убытка) за отчетный период дочерних (ассоциированных, совместных) организаций, консолидированные в консолидированной финансовой прибыли (консолидированном убытке) по консолидированной финансовой отчетности контролируемой иностранной компании.
Суммы финансовой прибыли (убытка) дочерних (ассоциированных, совместных) организаций за отчетный период исключаются при их консолидации из консолидированной финансовой прибыли (консолидированного убытка) по консолидированной финансовой отчетности материнской компании за отчетный период, которая (который) подлежит увеличению (уменьшению) на суммы финансовой прибыли (убытков) от внутригрупповых операций при их исключении при консолидации.
При корректировке данных консолидированной финансовой отчетности контролируемой иностранной компании за отчетный период в соответствии с настоящим подпунктом дивиденды, полученные или подлежащие получению от дочерней (ассоциированной, совместной) организации, не отраженные в консолидированной финансовой прибыли (консолидированном убытке) по консолидированной финансовой отчетности, признанные в бухгалтерском учете в отчетном периоде, подлежат включению в доходы контролируемой иностранной компании за отчетный период.
Для целей данного подпункта из финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период, исключаются доходы, аналогичные указанным в подпунктах 2), 3), 9), 11) пункта 2 статьи 225 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения включает такие доходы.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При отсутствии у резидента до 31 марта второго года, следующего за отчетным, утвержденной финансовой отчетности контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, сумма финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании или финансовой прибыли до налогообложения постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за такой отчетный период определяется резидентом по своему выбору в одном из следующих порядков:
1) в порядке, аналогичном порядку определения налогооблагаемого дохода, согласно положениям настоящего Кодекса;
2) сумма финансовой прибыли до налогообложения определяется как произведение суммы дохода контролируемой иностранной компании или дохода постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период и коэффициента 0,5. Сумма дохода определяется исходя из поступлений денег на банковские счета контролируемой иностранной компании или банковские счета постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период.
При этом, исключению подлежат следующие виды поступлений:
поступления денег на банковские счета контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании за отчетный период с других банковских счетов данной контролируемой иностранной компании или его постоянного учреждения контролируемой иностранной компании (внутренние и межбанковские переводы денежных средств);
поступление и (или) возврат заемных средств, за исключением вознаграждений по займам и пени, штрафов;
поступление ошибочно зачисленных сумм денежных средств при условии возврата в текущем налоговом периоде;
поступление денежных средств в качестве вклада в уставный капитал.

1) бақыланатын шетелдік компанияның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша шоғырландырылған қаржылық пайдада (шоғырландырылған шығында) шоғырландырылған еншілес (қауымдастырылған, бірлескен) ұйымдардың есептік кезеңдегі қаржылық пайдасының (шығынының) сомалары.
Еншілес (қауымдасқан, бірлескен) ұйымдардың есепті кезеңдегі қаржылық пайдасының (шығынының) сомасы оларды шоғырландыру кезінде алып тастаған жағдайда топішілік операциялардан қаржылық пайда (шығындар) сомасына ұлғайтуға (азайтуға) жататын есепті кезеңдегі бас компанияның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша шоғырландырылған қаржылық пайдадан (шоғырландырылған шығыннан) оларды шоғырландыру кезінде алып тасталады.
Осы тармақшаға сәйкес бақыланатын шетелдік компанияның есепті кезеңдегі шоғырландырылған қаржылық есептілігінің деректерін түзету кезінде есепті кезеңде бухгалтерлік есепте танылған шоғырландырылған қаржылық есептілік бойынша шоғырландырылған қаржылық пайдада (шоғырландырылған шығында) көрсетілмеген еншілес (қауымдасқан, бірлескен) ұйымнан алынған немесе алынуға жататын дивидендтер бақыланатын шетелдік компанияның есепті кезеңдегі кірістеріне енгізілуге жатады.
Осы тармақша мақсаттары үшін, егер салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдада осындай кірістер қамтылатын болса, бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің есептік кезеңдегі салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасынан осы Кодекстің 225-бабы 2-тармағының 2), 3), 9), 11) тармақшаларында көрсетілгендей кірістер алып тасталады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Есептік кезеңнен кейінгі екінші жылдың 31 наурызына дейін резидентте бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің бекітілген қаржылық есептілігі болмаған жағдайда, осындай есептік кезеңдегі бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының сомасын резидент өз таңдауы бойынша мынадай тәртіптердің бірімен айқындайды:
1) осы Кодекстің ережелеріне сәйкес салық салынатын кірісті айқындау тәртібіне ұқсас тәртіппен;
2) салық салынғанға дейінгі қаржылық пайданың сомасы есептік кезеңдегі бақыланатын шетелдік компания кірісінің немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі кірісінің сомасы мен 0,5 мөлшеріндегі коэффициенттің көбейтіндісі ретінде айқындалады. Кіріс сомасы есептік кезеңде бақыланатын шетелдік компанияның банктік шоттарына немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің банктік шоттарына келіп түскен ақша түсімдерін негізге ала отырып айқындалады.
Бұл ретте түсімдердің мынадай түрлері:
осы бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің басқа банктік шоттарынан бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің банктік шоттарына келіп түскен есептік кезеңдегі ақша түсімдері (ақшалай қаражаттың ішкі және банкаралық аударымдары);
қарыздар бойынша төленетін сыйақыларды және өсімпұлды, айыппұлдарды қоспағанда, қарыз қаражатының түсімі және (немесе) қайтарылуы;
ағымдағы салықтық кезеңде қайтару шартымен, ақша қаражаттарының қате есептелген түсімі;
жарғылық капиталға салынған салым ретіндегі ақша қаражаттарының түсімі алып тасталуға тиіс.

Резидент при получении утвержденной финансовой отчетности после срока, установленного пунктом 4 статьи 315 настоящего Кодекса, обязан пересчитать сумму финансовой прибыли контролируемой иностранной компании и (или) постоянного учреждения контролируемой иностранной компании.
При наличии документа, соответствующего условиям подпункта 21) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса, налогоплательщик обязан пересчитать сумму финансовой прибыли контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Резидент имеет право на уменьшение финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании на следующие суммы при наличии подтверждающих документов:
1) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(1)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(1) – налогооблагаемый доход контролируемой иностранной компании от предпринимательской деятельности в Республике Казахстан через филиал, представительство, постоянное учреждение, (подлежащий обложению) обложенный корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании учитывает налогооблагаемый доход, указанный в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
2) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(2)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(2) – доход от оказания услуг (выполнения работ) в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, полученный контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенный в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения определена с учетом дохода, указанного в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
3) дивиденды, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты согласно подпунктам 3), 4), 5) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такой доход;

Резидент осы Кодекстің 315-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімнен кейін бекітілген қаржылық есептілікті алған кезде бақыланатын шетелдік компанияның және (немесе) бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасының сомасын қайта есептеуге міндетті.
Осы Кодекстің 294-бабының 4-тармағы 21) тармақшасының шарттарына сәйкес келетін құжаты болған кезде, салық төлеуші бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасының сомасын қайта есептеуге міндетті.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Резиденттік растайтын құжаттары болған кезде бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын мынадай сомаларға азайтуға құқығы бар:
1) мына формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(1)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(1) – егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасында осы тармақшада көрсетілген салық салынатын кірісті ескерілсе, филиалы, өкілдігі, тұрақты мекемесі арқылы бақыланатын шетелдік компанияның 20 проценттік мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығы салынатын, Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметінен түскен, салық салынатын (салық салынуға жататын) кірісі;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
2) мына формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(2)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(2) – егер салық салынғанға дейінгі қаржылық пайда осы тармақшада көрсетілген кірісті ескере отырып айқындалған болса, тұрақты мекеме құрмай Қазақстан Республикасында қызметтер көрсетуден (жұмыстар атқарудан) түскен, бақыланатын шетелдік компания Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, бұрын 20 пайыздық мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынған корпоративтік табыс салығы салынған кіріс;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
3) егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасына осындай кіріс кіретін болса, осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларына сай төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынбайтын Қазақстан Республикасындағы көздерден бақыланатын шетелдік компанияның алған дивидендтері;

4) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(4)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(4) – прочие доходы, не предусмотренные в подпунктах 1)- 3) и 6) настоящего пункта, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании определена с учетом доходов, указанных в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
5) сумма дивидендов, полученных одной контролируемой иностранной компанией от другой контролируемой иностранной компании, входящих в единую организационную структуру консолидированной группы. При этом, финансовая прибыль одной контролируемой иностранной компании должна включать такие дивиденды, которые ранее были обложены (подлежат обложению) корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан с финансовой прибыли другой контролируемой иностранной компании и (или) финансовая прибыль другой такой контролируемой иностранной компании была уменьшена, согласно подпунктам 3), 6), 10) пункта 4 настоящей статьи или настоящему подпункту и(или) такие дивиденды сформированы за счет дохода от прироста стоимости, полученного другой такой контролируемой иностранной компанией согласно подпунктам 7), 8), 9) пункта 4 настоящей статьи.
6) сумма дивидендов, полученных контролируемой иностранной компанией от юридического лица-нерезидента или иной формы организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица, зарегистрированного(ой) или инкорпорированного(ой) или иным образом учрежденного(ой) в иностранном государстве, не являющегося(ейся) контролируемой иностранной компанией, входящих в единую организационную структуру консолидированной группы. При этом, финансовая прибыль контролируемой иностранной компании должна включать такие дивиденды, полученные из источников в Республике Казахстан напрямую либо через иные юридические лица-нерезиденты или иные формы организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица, зарегистрированные или инкорпорированные или иным образом учрежденные в иностранном государстве, не являющиеся контролируемыми иностранными компаниями, которые ранее были обложены либо не подлежат налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты согласно подпунктам 3), 4), 5) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса,
и (или) такие дивиденды подлежат выплате (выплачены) с финансовой прибыли другой контролируемой иностранной компании, входящей в единую организационную структуру консолидированной группы, которая ранее была обложена (подлежит обложению) корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан,

4) мына формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(4)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(4) – егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осы тармақшада көрсетілген кірісті ескере отырып айқындалған болса, бақыланатын шетелдік компанияның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, бұдан бұрын 20 проценттік мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған, осы тармақтың 1)-3) және 6) тармақшаларында көзделмеген басқа да кірістері;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
5) шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін бір бақыланатын шетелдік компанияның басқа бақыланатын шетелдік компаниядан алған дивидендтерінің сомасы. Бұл ретте бір бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы бұдан бұрын Қазақстан Республикасында басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасынан корпоративтік табыс салығы салынған (салынуға жататын) дивидентерді қамтуға тиіс және (немесе) осы баптың 4-тармағының 3), 6), 10) тармақшаларына немесе осы тармақшаға сай осындай басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы азайтылуға тиіс және (немесе) осындай дивидендтер осы баптың 4-тармағының 7), 8), 9) тармақшаларына сай осындай басқа бақыланатын шетелдік компания алған құн өсімінен түскен кірістің есебінен құралған болға тиіс;
6) шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе басқа да жолмен құрылған, бақыланатын шетелдік компания болып табылмайтын, шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін бейрезидент-заңды тұлғадан немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын басқа да ұйым нысанынан бақыланатын шетелдік компанияның алған дивидендтерінің сомасы. Бұл ретте бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы мыналарды қамтуға тиіс:
Қазақстан Республикасындағы көздерден тікелей алынған немесе шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе басқа да жолмен құрылған, бақыланатын шетелдік компаниялар болып табылмайтын, өзге бейрезидент заңды тұлғалар немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын басқа да нысанды ұйымдар арқылы алынған, осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларына сай бұрын төлем көзінен алынған корпоративтік табыс салығы салынған не салынбауға тиіс дивидендтер,
және (немесе) осындай дивидендтер шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін, бұрын Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығы салынған (салынуға тиіс) басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасынан төленуге (төленген болуға) тиіс;

и (или) такие дивиденды сформированы за счет дохода от прироста стоимости, полученного другой такой контролируемой иностранной компанией согласно подпунктам 7), 8), 9) пункта 4 настоящей статьи;
7) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(7)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(7) – доходы в виде вознаграждений и (или) от прироста стоимости и (или) в виде роялти, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такие доходы;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
8) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(8)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(8) – доход от прироста стоимости, полученный одной контролируемой иностранной компанией от реализации другой контролируемой иностранной компании, которая является учредителем резидента Республики Казахстан, соответствующего условиям подпунктов 7) или 8) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль одной контролируемой иностранной компании включает такой доход;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
9) доходы в виде вознаграждений и (или) от прироста стоимости и (или) в виде роялти, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты согласно подпунктам 6), 7), 8), 9) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такие доходы;
10) дивиденды, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения включает такие дивиденды.
Положения настоящего пункта не применяются к контролируемой иностранной компании и (или) постоянному учреждению контролируемой иностранной компании, которые зарегистрированы в государствах с льготным налогообложением.";
абзац первый части первой пункта 16 изложить в следующей редакции:

және (немесе) осындай дивидендтер осы баптың 4-тармағының 7), 8), 9) тармақшаларына сай осындай басқа бақыланатын шетелдік компания алған құн өсімінен түскен кірістің есебінен құралған болуға тиіс;
7) мына формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(7)/ЖКС), мұнда:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(7) – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осындай кірістерді қамтитын болса, бұдан бұрын Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған Қазақстан Республикасындағы көздерден бақыланатын шетелдік компанияның сыйақылар түрінде және (немесе) құн өсімінен және (немесе) роялти түрінде алған кірістері;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабының 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
8) мына формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(8)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(8) – бір бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына осындай кіріс кіретін болса, бір бақыланатын шетелдік компанияның осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 7) немесе 8) тармақшасының шарттарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы резидентінің құрылтайшысы болып табылатын басқа бақыланатын шетелдік компанияны сатудан алған, құн өсімінен түскен кіріс;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
9) бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осындай кірісті қамтитын болса, бақыланатын шетелдік компанияның Қазақстан Республикасындағы көздерден сыйақылар түрінде және (немесе) құн өсімінен және (немесе) роялти түрінде алған, осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 6), 7), 8), 9) тармақшаларына сай төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынбайтын кірістері;
10) салық салынғанға дейінгі қаржылық пайда осындай дивидендтерді қамтитын болса, бұрын Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған Қазақстан Республикасындағы көздерден бақыланатын шетелдік компанияның алған дивидендтері.
Осы тармақтың ережелері жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген бақыланатын шетелдік компанияға және (немесе) бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесіне қатысты қолданылмайды.";
16-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынандай редакцияда жазылсын:

"16. В случае невозможности получения резидентом информации самостоятельно, резидент имеет право обратиться в уполномоченный орган с просьбой направить запрос в компетентный или уполномоченный орган иностранного государства, с которым у Республики Казахстан действует международный договор, в части получения от него следующей информации и (или) документов:";
дополнить пунктом 17 следующего содержания:
"17. Центральный налоговый орган при осуществлении налогового контроля имеет право запросить у резидента аудированную финансовую отчетность контролируемой иностранной компании и (или) постоянного учреждения контролируемой иностранной компании.
Резидент со дня направления запроса обязан в течение ста девяноста календарных дней представить аудированную финансовую отчетность (с обязательным переводом на казахский или русский язык).
После получения вышеуказанного документа налоговый орган вправе пересчитать финансовую прибыль контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании при наличии расхождений с утвержденной финансовой отчетностью.
В случае непредставления аудированной финансовой отчетности по истечении вышеуказанного срока, налоговый орган вправе пересчитать финансовую прибыль контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании в порядке, установленном пунктом 3-1 настоящей статьи.
Форма запроса устанавливается уполномоченным органом.";
114) пункты 1 и 2 статьи 298 изложить в следующей редакции:
"1. Резидент обязан представить заявление об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.
Заявление об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании представляется в налоговый орган по форме, установленной уполномоченным органом по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода.
Положения настоящего пункта не применяются к резидентам, отвечающим требованиям подпункта 1) пункта 1 статьи 296 настоящего Кодекса.
2. Резидент представляет заявление об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании в налоговый орган по месту жительства или нахождения.";
115) в статье 300:
пункт 1 дополнить частью следующего содержания:
"Облагаемый доход контролируемых иностранных компаний и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, уменьшается на сумму убытков от предпринимательской деятельности в Республике Казахстан, возникших за отчетный и два предыдущих налоговых периода, последовательно предшествующих отчетному налоговому периоду. Убытки, учтенные в текущем и (или) предыдущих периодах за счет объектов налогообложения, определенных подпунктами 1), 4) статьи 223 настоящего Кодекса не учитываются.";

"16. Резиденттің ақпаратты өз бетінше алуы мүмкін болмаған жағдайда, резиденттің Қазақстан Республикасының халықаралық шарты қолданылатын шет мемлекеттің құзыретті немесе уәкілетті органынан мынадай:";
мынадай мазмұндағы 17-тармақпен толықтырылсын:
"17. Салықтық бақылауды жүзеге асырған кезде орталық салық органы резиденттен бақыланатын шетелдік компанияның және (немесе) бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің аудит жүргізілген қаржылық есептілігін сұратуға құқығы бар.
Резидент сұрау салу жіберілген күннен бастап күнтізбелік бір жүз тоқсан күн ішінде аудит жүргізілген қаржылық есептілікті (міндетті түрде қазақ немесе орыс тіліне аударылған) ұсынуға міндетті.
Бекітілген қаржылық есептіліктен алшақтық болған жағдайда, жоғарыда аталған құжатты алғаннан кейін салық органы бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасын қайта есептеуге құқылы.
Жоғарыда көрсетілген мерзім өткен соң аудит жүргізілген қаржылық есептілік табыс етілмеген жағдайда салық органы осы баптың 3-1-тармағында белгіленген тәртіппен бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасын қайта есептеуге құқылы.
Сұрау салу нысанын уәкілетті орган айқындайды.";
114) 298-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Резидент бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтінішті есептік салықтық кезеңнен кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей ұсынуға міндетті.
Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық органына ұсынылады.
Осы тармақтың ережелері осы Кодекстің 296-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сай келетін резиденттерге қатысты қолданылмайды.
2. Резидент бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтінішті тұрғылықты немесе орналасқан жеріндегі салық органына ұсынады.";
115) 300-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерін қоспағанда, бақыланатын шетелдік компаниялардың және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің салық салынатын кірісі есептік кезеңде және есепті салықтық кезеңнің алдындағы қатарынан екі салықтық кезеңде туындаған, Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметтен келтірілген шығындар сомасына азайтылады. Осы Кодекстің 223-бабының 1), 4) тармақшаларында айқындалған салық салу объектілерінің есебінен ағымдағы және (немесе) алдыңғы кезеңдердегі ескерілген шығындар есепке алынбайды.";

в пункте 13 цифры "10" заменить цифрами "14";
116) пункт 1 статьи 302 дополнить абзацами третьим-шестым следующего содержания:
"плюс
произведение ставки, установленной пунктом 1-1 статьи 313 настоящего Кодекса, и объекта налогообложения, определенного подпунктом 4) статьи 223 настоящего Кодекса, уменьшенного на сумму убытков, переносимых в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 настоящего Кодекса,
плюс
произведение ставки, установленной пунктом 1-1 статьи 313 настоящего Кодекса, и объекта налогообложения, определенного подпунктом 5) статьи 223 настоящего Кодекса,";
117) в абзаце шестом части первой пункта 4 статьи 303 цифры "2) – 6)" заменить цифрами "1) – 10)";
118) в статье 305:
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) налогоплательщики, осуществляющие электронную торговлю товарами, соответствующие условиям пункта 3 статьи 293 настоящего Кодекса.";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При определении совокупного годового дохода для целей подпункта 1) пункта 2 настоящей статьи не учитываются:
доходы государственной исламской специальной финансовой компании, полученные от сдачи в имущественный наем (аренду) и (или) при реализации недвижимого имущества, указанного в подпункте 6) пункта 3 статьи 519 настоящего Кодекса, и земельных участков, занятых таким имуществом;
доходы организаций, указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, от осуществления показа в кинозалах на территории Республики Казахстан фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
доходы организаций, указанных в подпункте 5) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, от проката и осуществления показа в кинозалах на территории Республики Казахстан фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии, исключительным правом на использование которого он обладает;
доходы налогоплательщика, осуществляющего перевозку груза морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан, полученные от деятельности, указанной в пункте 2 статьи 293 настоящего Кодекса;
доходы налогоплательщиков, указанных в пунктах 1, 2, 3 статьи 708 настоящего Кодекса, полученные от приоритетных видов деятельности.";

13-тармақтағы "10" деген цифр "14" деген цифрмен ауыстырылсын;
116) 302-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші-алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"оған осы Кодекстің 313-бабының 1-1-тармағында белгіленген мөлшерлеме және осы Кодекстің 223-бабының 4) тармақшасында айқындалған, осы Кодекстiң 300-бабының 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес ауыстырылатын шығындар сомасына азайтылған салық салу объектісі көбейтіндісі қосылады,
оған осы Кодекстің 313-бабының 1-1-тармағында белгіленген мөлшерлеме және осы Кодекстің 223-бабының 5) тармақшасында айқындалған салық салу объектісі көбейтіндісі қосылады,";
117) 303-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінің алтыншы абзацындағы "2) – 6)" деген цифрлар "1) –10)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
118) 305-бапта:
2-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Кодекстің 293-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес келетін тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілер;";
8) тармақшадағы "төлеушілер орындамайды." деген сөздер "төлеушілер." деген сөзбен ауыстырылып мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын ұйым орындамайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағы 1) тармақшасының мақсаттары үшін жылдық жиынтық кірісті айқындаған кезде мыналар есепке алынбайды:
мемлекеттік ислам арнайы қаржы компаниясының осы Кодекстің 519-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген жылжымайтын мүлікті және осындай мүлік орналасқан жер учаскелерін мүліктік жалдауға (жалға) тапсырудан және (немесе) өткізу кезінде алынған кірістері;
осы Кодекстің 293-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген ұйымдардың Қазақстан Республикасының кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмді Қазақстан Республикасының аумағындағы кинозалдарда көрсетуді жүзеге асырудан түсетін кірістері;
осы Кодекстің 293-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген ұйымдардың Қазақстан Республикасының кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған, пайдалануға айрықша құқығы бар фильмді Қазақстан Республикасының аумағындағы кинозалдарда прокатқа беруден және көрсетуді жүзеге асырудан түсетін кірістері.
осы Кодекстің 293-бабының 2-тармағында көрсетілген қызметтен алынған, Қазақстан Республикасының халықаралық кеме қатынасы тіркелімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын салық төлеушінің кірістері;
басым қызмет түрлерінен алынған осы Кодекстің 708-бабының 1, 2, 3-тармақтарында көрсетілген салық төлеушілердің кірістері.";

119) статью 306 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Налогоплательщик осуществляет уплату корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с главой 30 настоящего Кодекса, по итогам налогового периода не позднее десяти календарных дней после последнего срока, установленного пунктом 4 статьи 315 настоящего Кодекса.
Положения настоящего пункта не применяются к корпоративному подоходному налогу, исчисленному с налогооблагаемого дохода контролируемых иностранных компаний и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.";
120) статью 313 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Объекты налогообложения, определенные подпунктами 4), 5) статьи 223 настоящего Кодекса, подлежат обложению налогом по ставке 20 процентов.";
121) в пункте 2 статьи 319:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) компенсации при служебных командировках и (или) поездках члена совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления, понесенные в связи с выполнением возложенных на него управленческих обязанностей (далее - поездка члена органа управления налогоплательщика), в том числе в целях обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не установлено настоящей статьей:
установленные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 и подпунктах 1), 2) и 4) пункта 3 статьи 244 настоящего Кодекса;
по командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика в пределах Республики Казахстан – суточные и сумма денег, выплачиваемая члену органа управления налогоплательщика за время нахождения в поездке, не более 6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика, в течение периода, не превышающего сорока календарных дней нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика;
по командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика за пределы Республики Казахстан – суточные и сумма денег, выплачиваемая члену органа управления налогоплательщика за время нахождения в поездке, не более 8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика, течение периода, не превышающего сорока календарных дней нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) расходы работодателя, связанные с доставкой работников от места их жительства (пребывания) в Республике Казахстан до места работы и обратно;";

119) 306-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Салық төлеушi салықтық кезеңнің қорытындылары бойынша осы Кодекстің 30-тарауына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығын осы Кодекстің 315-бабының 4-тармағында белгіленген соңғы мерзімнен кейiнгі күнтізбелік он күннен кешiктiрмей төлейді.
Осы тармақтың ережелері жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компаниялардың және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің салық салынатын кірісінен есептелген корпоративтік табыс салығына қатысты қолданылмайды.";
120) 313-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Кодекстің 223-бабының 4), 5) тармақшаларында айқындалған салық салу объектілеріне 20 процент мөлшерлемесі бойынша салық салынуға жатады.";
121) 319-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық төлеушінің директорлар кеңесі немесе жоғары басқарушы орган болып табылмайтын өзге де басқарушы органы мүшесінің өзіне жүктелген басқару міндеттерін орындауға байланысты қызметтiк іссапарлары және (немесе) жол жүрулері (бұдан әрі – салық төлеушінің басқарушы органы мүшесінің жол жүруі), оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскерді оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау мақсатындағы iссапарлар кезiндегі:
осы Кодекстің 244-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында және 3-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында белгіленген өтемақылар;
Қазақстан Республикасының шегіндегі салық төлеушінің басқару органы мүшесінің іссапары және (немесе) сапары бойынша – салық төлеушінің басқару органы мүшесінің іссапарда және (немесе) сапарда болған күнтізбелік қырық күннен аспайтын кезең ішінде салық төлеушінің басқару органы мүшесінің іссапарда және (немесе) сапарда болған әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен аспайтын тәуліктік өтемақылар және сапарда болған уақытында салық төлеушінің басқару органының мүшесіне төленетін ақша сомасы;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі салық төлеушінің басқару органы мүшесінің іссапары және (немесе) сапары бойынша – салық төлеушінің басқару органы мүшесінің іссапарда және (немесе) сапарда болған күнтізбелік қырық күннен аспайтын кезең ішінде салық төлеушінің басқару органы мүшесінің іссапарда және (немесе) сапарда болған әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 8 еселенген мөлшерінен аспайтын тәуліктік өтемақылар және сапарда болған уақытында салық төлеушінің басқару органының мүшесіне төленетін ақша сомасы;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жұмыс берушінің жұмыскерлердi Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты (болатын) жерiнен жұмыс орнына дейiн және керi қарай жеткiзумен байланысты шығыстары;";

дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) стоимость выданной работнику форменной одежды в случаях установления законодательством Республики Казахстан обязанности по ношению и (или) обеспечению форменной одежды;";
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:
"23) доход при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), в том числе по основному долгу, вознаграждению, комиссии и неустойке (пени, штрафу), в следующих случаях, наступивших после выдачи кредита (займа, ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита) такому лицу:
признания физического лица-заемщика на основании вступившего в законную силу решения суда безвестно отсутствующим, недееспособным, ограниченно дееспособным или объявления его на основании вступившего в законную силу решения суда умершим;
установления физическому лицу-заемщику инвалидности І или II группы, а также в случае смерти физического лица-заемщика;
отсутствия другого дохода у физического лица-заемщика, получающего социальные выплаты в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" в случаях потери кормильца, дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, кроме указанных выплат;
вступления в законную силу постановления судебного исполнителя о возврате исполнительного документа банку (микрофинансовой организации, ипотечной организации) в случае, когда у физического лица-заемщика и третьих лиц, несущих совместно с физическим лицом-заемщиком солидарную или субсидиарную ответственность перед банком (микрофинансовой организацией, ипотечной организацией), отсутствуют имущество, в том числе деньги, ценные бумаги, или доходы, на которые может быть обращено взыскание, и меры по выявлению его имущества или доходов, принятые судебным исполнителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, оказались безрезультатными;
продажи заложенного имущества, которое полностью обеспечивало основное обязательство на дату заключения ипотечного договора, с торгов во внесудебном порядке по цене ниже суммы основного обязательства или перехода такого имущества в собственность залогодержателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" на сумму непогашенного кредита (ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита,) после продажи заложенного имущества.
Положения абзацев пятого, шестого части первой настоящего подпункта не распространяются на прекращение обязательств по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту):
выданному работнику банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), супругу (супруге), близким родственникам работника банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), взаимосвязанной стороне банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации);
по которому произведены уступка права требования и (или) перевод долга;

мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында нысанды киімді кию және (немесе) қамтамасыз ету жөніндегі міндет белгіленген жағдайларда қызметкерге берілген нысанды киімнің құны;";
23) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
23) мұндай тұлғаға кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) берілгеннен кейін басталған мынадай:
қарыз алушы-жеке тұлға соттың заңды күшiне енген шешiмi негiзiнде хабарсыз кеткен, әрекетке қабiлетсiз, әрекет қабiлетi шектеулi деп танылған немесе соттың заңды күшiне енген шешiмi негiзiнде ол қайтыс болды деп жарияланған;
қарыз алушы-жеке тұлғаға I немесе II топтағы мүгедектiк белгiленген, сондай-ақ қарыз алушы-жеке тұлға қайтыс болған;
асыраушысынан айырылған, жүктілігіне және босануына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылған жағдайларда "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдер алатын қарыз алушы-жеке тұлғаның көрсетілген төлемдерден басқа кірісі болмаған;
қарыз алушы-жеке тұлғаның және банк (микроқаржы ұйымы, ипотекалық ұйым) алдында қарыз алушы-жеке тұлғамен бірлесіп ортақ немесе субсидиарлық жауапкершілікте болатын үшінші тұлғалардың өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі, оның ішінде ақшасы, бағалы қағаздары, немесе кірістері болмаған және Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушысы оның мүлкін немесе кірістерін анықтау бойынша қолданған шаралар нәтижесіз болған жағдайда, сот орындаушысының банкке (микроқаржы ұйымына, ипотекалық ұйымға) атқарушылық құжатты қайтару туралы қаулысы заңды күшіне енген;
ипотекалық шарт жасалған күнге негізгі міндеттемені толық қамтамасыз еткен кепілге салынған мүлік негізгі міндеттеме сомасынан төмен бағамен соттан тыс тәртіппен сауда-саттықта сатылған немесе кепілге салынған мүлік сатылғаннан кейін өтелмеген кредиттің (ипотекалық қарыздың, ипотекалық тұрғын үй қарызының, микрокредиттің) сомасына "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мұндай мүлік кепіл ұстаушының меншігіне өткен жағдайларда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша, оның ішінде негізгі борыш, сыйақы, комиссия және айыпақы (өсімпұл, айыппұл) бойынша міндеттемелер тоқтатылған кездегі кіріс.
Осы тармақшаның бірінші бөлігі бесінші, алтыншы абзацтарының ережелері:
банктің (ипотекалық ұйымның, микроқаржы ұйымының) жұмыскеріне, банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы) жұмыскерінің жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына, банкпен (ипотекалық ұйыммен, микроқаржы ұйымымен) өзара байланысты тарапқа берілген;
талап ету құқығын басқаға беру және (немесе) борышты аудару жүргізілген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша міндеттемелердің тоқтатылуына қолданылмайды;

24) доход, образовавшийся при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), выданному банком (ипотечной организацией, микрофинансовой организацией), в виде:
прощения основного долга;
прощения задолженности по вознаграждению, комиссии, неустойке (пени, штрафу);
дохода, полученного заемщиком в результате оплаты за такое лицо банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также коллекторским агентством государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
подпункт 39) изложить в следующей редакции:
"39) выплаты конфиденциальным помощникам в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности" и "О контрразведывательной деятельности";";
дополнить подпунктом 44) следующего содержания:
"44) материальная выгода от экономии на стоимости товаров, работ, услуг при их приобретении за счет суммы, начисленной за ранее осуществленные покупки или полученные работы, услуги.";
122) в статье 322:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) доходы работника в виде материальной выгоды в соответствии со статьей 324 настоящего Кодекса.
Доходом работника, подлежащим налогообложению, также признается доход, полученный (подлежащий получению) членом совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления.";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) доход физического лица от налогового агента по договорам гражданско-правового характера;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) имущественный доход;";
дополнить подпунктами 7), 8) и 9) следующего содержания:
"7) доход трудового иммигранта-резидента;
8) доход лица, занимающегося частной практикой;
9) доход индивидуального предпринимателя.";
123) подпункты 1) и 2) статьи 323 изложить в следующей редакции:
"1) стоимость товаров, ценных бумаг, доли участия и иного имущества (кроме денег), подлежащего передаче работодателем работнику в собственность в связи с наличием трудовых отношений, а также члену совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления, в связи с выполнением возложенных на него управленческих обязанностей. Стоимость такого имущества определяется в следующем размере с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов:
балансовой стоимости имущества;
стоимости имущества, определенной договором или иным документом, на основании которого имущество передается работнику, в случае отсутствия балансовой стоимости такого имущества;

24) банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы):
негізгі борышты кешіру;
сыйақы, комиссия, айыпақы (өсімпұл, айыппұл) бойынша берешекті кешіру;
қарыз алушы үшін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ коллекторлық агенттіктің сотқа берілетін талап қою арызынан алынатын мемлекеттік бажды төлеуі нәтижесінде мұндай адам алған кіріс түрінде берген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес міндеттемелер тоқтатылған кезде түзілген кіріс;";
39) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"39) Жедел-іздестіру қызметі туралы" және "Қарсы барлау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құпия көмекшілерге төлемдер;";
мынадай мазмұндағы 44) тармақшамен толықтырылсын:
"44) бұрын жүзеге асырылған сатып алулар немесе алынған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін есептелген сома есебінен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде олардың құнын үнемдеуден түсетін материалдық пайда;";
122) 322-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Кодекстің 324-бабына сәйкес жұмыскердің материалдық пайда түріндегі кірістері.
Салық төлеушінің директорлар кеңесінің немесе жоғары басқару органы болып табылмайтын өзге де басқару органының мүшесі алған (алуға жататын) кірісі де жұмыскердің салық салуға жататын кірісі болып танылады.";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлғаның салық агентінен азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірісі;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мүліктік кіріс;";
мынадай мазмұндағы 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) еңбекші резидент көшіп келушінің кірісі;
8) жеке практикамен айналысатын тұлғаның кірісі;
9) дара кәсіпкердің кірісі.";
123) 323-баптың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тауарлардың, бағалы қағаздардың, қатысу үлесінің және еңбек қатынастарының болуына байланысты жұмыс беруші жұмыскерге, сонымен қатар салық төлеушінің директорлар кеңесінің немесе жоғары басқару органы болып табылмайтын өзге де басқарушы органының мүшесіне, оған жүктелген басқарушылық міндеттерін орындауға байланысты меншігіне беруге жататын өзге де мүліктің (ақшадан басқа) құны. Мұндай мүліктің құны қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, мынадай мөлшерде айқындалады:
мүліктің баланстық құны;
мұндай мүліктің баланстық құны болмаған жағдайда, мүліктің жұмыскерге берілуіне негіз болған шартта немесе өзге құжатта айқындалған мүлік құны;

2) выполнение работодателем работ, оказание услуг в пользу работника в связи с наличием трудовых отношений, а также в пользу члена совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления, в связи с выполнением возложенных на него управленческих обязанностей. Стоимость выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов работодателя, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг, с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов.";
124) подпункт 1) статьи 324 изложить в следующей редакции:
"1) отрицательная разница между стоимостью товаров, реализованных работнику, и их балансовой стоимостью или ценой их приобретения - при реализации товаров работнику;
отрицательная разница между стоимостью работ, услуг, реализованных работнику, и общей суммой расходов работодателя, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов – при реализации работ, услуг работнику.
В целях применения настоящего подпункта цена приобретения используется налогоплательщиками, которые согласно законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности не осуществляют ведение бухгалтерского учета;";
125) статью 325 изложить в следующей редакции:
"Статья 325. Доход в виде безвозмездно полученного имущества, работ, услуг
Доход в виде безвозмездно полученного имущества определяется в следующем размере с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов:
балансовой стоимости имущества;
стоимости имущества, определенной договором или иным документом, на основании которого имущество передается физическому лицу, в случае отсутствия балансовой стоимости такого имущества.
Доход в виде безвозмездно полученных работ и (или) услуг определяется в виде стоимости выполненных работ, оказанных услуг в размере расходов налогового агента, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг, с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов.";
126) в статье 326:
абзац третий подпункта 1) исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) физическим лицам в виде единовременной выплаты на погребение умершего лица, имеющего пенсионные накопления, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";

2) еңбек қатынастарының болуына байланысты жұмыс берушінің жұмыскердің, сондай-ақ салық төлеушінің директорлар кеңесінің немесе жоғары басқару органы болып табылмайтын өзге де басқарушы органының мүшесінің, оған жүктелген басқарушылық міндеттерін орындауға байланысты пайдасына жұмыстарды орындауы, қызметтерді көрсетуі. Орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, жұмыс берушінің осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шеккен шығыстары мөлшерінде айқындалады;";
124) 324-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұмыскерге тауарларды өткізу кезінде – жұмыскерге өткізілген тауарлардың құны мен олардың баланстық құны немесе оларды сатып алу бағасы арасындағы теріс айырма;
жұмыскерге жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде – жұмыскерге өткізілген жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны мен қосылған құн салығының және акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, жұмыс берушінің осындай жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты шеккен шығыстарының жалпы сомасы арасындағы теріс айырма жұмыскердің салық салуға жататын, материалдық пайда түріндегі кірісі болып табылады.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында сатып алу бағасы Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізбейтін салық төлеушілер қолданады;";
125) 325-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"325-бап. Өтеусіз алынған мүлік, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс
Өтеусіз алынған мүлік түріндегі кіріс қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, мынадай мөлшерде айқындалады:
мүліктің баланстық құны;
мұндай мүліктің баланстық құны болмаған жағдайда, мүліктің жеке тұлғаға берілуіне негіз болған шартта немесе өзге де құжатта айқындалған мүлік құны.
Өтеусіз алынған жұмыстар және (немесе) көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс салық агентінің осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шеккен шығыстары мөлшерінде қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтердің құны түрінде айқындалады.";
126) 326-бапта:
1) тармақшаның үшінші абзацы алып тасталсын;
4) тармақшадағы "тұлғаларға жүзеге асыратын төлемдер жатады." деген сөздер "тұлғаларға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамды жерлеуге біржолғы төлем түрінде жеке тұлғаларға жүзеге асыратын төлемдер жатады.";

127) в пункте 1 статьи 330:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) доход физического лица от реализации имущества, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, указанного в статье 332 настоящего Кодекса;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) доход, полученный физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем и (или) плательщиком единого совокупного платежа, от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами;";
128) подпункт 2) пункта 8 статьи 331 изложить в следующей редакции:
"2) по механическим транспортным средствам и (или) прицепам, ввезенным с территории государства-члена Евразийского экономического союза, – цена (стоимость), указанная в договоре (контракте) или ином документе, подтверждающем приобретение механического транспортного средства и (или) прицепа на территории государства-члена Евразийского экономического союза, и суммы налога на добавленную стоимость и акциза, указанные в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и уплаченные в порядке, определенном настоящим Кодексом.";
129) статью 339 изложить в следующей редакции:
"Статья 339. Общие положения по контролируемой иностранной компании
Финансовая прибыль контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании не подлежит налогообложению дважды.
Двойное налогообложение устраняется путем применения следующих положений:
1) освобождения от налогообложения в соответствии с пунктом 2 статьи 340 настоящего Кодекса;
2) корректировки финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании при соответствии условиям, указанным в подпунктах 1), 2) пункта 3 статьи 297 настоящего Кодекса;
3) уменьшения финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании в соответствии с пунктом 3 статьи 340 настоящего Кодекса;
4) вычета из индивидуального подоходного налога резидента в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 358 настоящего Кодекса или зачета в счет уплаты индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в порядке, определенном пунктом 2 статьи 359 настоящего Кодекса.";
130) в статье 340:
пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) если доля пассивных доходов контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, составляет менее 20 процентов.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

127) 330-баптың 1-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алынған, осы Кодекстің 332-бабында көрсетілген мүлікті өткізуден алған кірісі;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дара кәсіпкер және (немесе) бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылмайтын жеке тұлға мүлікті салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүліктік жалдауға (жалға) беруден алған кіріс;";
128) 331-баптың 8-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген механикалық көлік құралдары және (немесе) тіркемелер бойынша – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында механикалық көлік құралының және (немесе) тіркеменің сатып алынғанын растайтын шартта (келісімшартта) немесе өзге құжатта көрсетілген баға (құн) мен тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішінде көрсетілген және осы Кодексте айқындалған тәртіппен төленген қосылған құн салығы мен акциздің сомалары.";
129) 339-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"339-бап. Бақыланатын шетелдік компания бойынша жалпы ережелер
Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасына екі рет салық салынбауға тиіс.
Қосарланған салық салу мынадай ережелерді қолдану арқылы жойылады:
1) осы Кодекстің 340-бабының 2-тармағына сәйкес салық салудан босату;
2) осы Кодекстің 297-бабы 3-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген шарттарға сәйкес келген кезде, бақыланатын шетелдік компанияға салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын түзету;
3) осы Кодекстің 340-бабының 3-тармағына сәйкес бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын азайту;
4) осы Кодекстің 358-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес резиденттің жеке табыс салығынан шегеру немесе осы Кодекстің
359-бабының 2-тармағында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығын төлеу есебіне жатқызу арқылы.";
130) 340-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасындағы "салынса, Қазақстан Республикасында салық салудан босатылады." деген сөздер "салынса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) егер жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерді қоспағанда, бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің пассивтік кірістерінің үлесі 20 пайыздан аз болса, Қазақстан Республикасында салық салудан босатылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Физическое лицо-резидент имеет право на уменьшение финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании или финансовой прибыли до налогообложения постоянного учреждения контролируемой иностранной компании на следующие суммы:
1) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(1)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(1) – налогооблагаемый доход контролируемой иностранной компании от предпринимательской деятельности в Республике Казахстан через филиал, представительство, постоянное учреждение, (подлежащий обложению) обложенный корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании учитывает налогооблагаемый доход, указанный в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
2) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(2)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(2) – доход от оказания услуг (выполнения работ) в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, полученный контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенный в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения определена с учетом дохода, указанного в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
3) дивиденды, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты согласно подпунктам 3), 4), 5) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такой доход;
4) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(4)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(4) – прочие доходы, не предусмотренные в подпунктах 1)- 3) и 6) настоящего пункта, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании определена с учетом доходов, указанных в настоящем подпункте;

"3. Резидент-жеке тұлғаның бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын мынадай сомаларға азайтуға құқығы бар:
1) мынадай формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(1)/ЖКС), мұнда:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(1) – егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасында осы тармақшада көрсетілген салық салынатын кіріс ескерілсе, филиал, өкілдік, тұрақты мекеме арқылы бақыланатын шетелдік компанияның 20 проценттік мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығы салынатын, Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметтен түскен, салық салынатын (салық салынуға тиіс) кірісі;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
2) мынадай формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(2)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(2) – егер салық салынғанға дейінгі қаржылық пайда осы тармақшада көрсетілген кіріс ескеріле отырып айқындалса, тұрақты мекеме құрмай Қазақстан Республикасында қызметтер көрсетуден (жұмыстар атқарудан) түскен, бақыланатын шетелдік компания Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, бұдан бұрын 20 пайыздық мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынған корпоративтік табыс салығы салынған кіріс;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
3) егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осындай кірісті қамтыған болса, осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларына сәйкес төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынбайтын бақыланатын шетелдік компанияның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған дивидендтері;
4) мынадай формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(4)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(4) – егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осы тармақшада көрсетілген кіріс ескеріле отырып айқындалса, бақыланатын шетелдік компанияның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, бұдан бұрын 20 пайыздық мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған, осы тармақтың 1) – 3) және 6) тармақшаларында көзделмеген басқа да кірістері;

ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
5) сумма дивидендов, полученных одной контролируемой иностранной компанией от другой контролируемой иностранной компании, входящих в единую организационную структуру консолидированной группы. При этом, финансовая прибыль одной контролируемой иностранной компании должна включать такие дивиденды, которые ранее были обложены (подлежат обложению) корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан с финансовой прибыли другой контролируемой иностранной компании и (или) финансовая прибыль другой такой контролируемой иностранной компании была уменьшена, согласно подпунктам 3), 6), 10) пункта 4 настоящей статьи или настоящему подпункту, и(или) такие дивиденды сформированы за счет дохода от прироста стоимости, полученного другой такой контролируемой иностранной компанией согласно подпунктам 7), 8), 9) пункта 4 настоящей статьи.
6) сумма дивидендов, полученных контролируемой иностранной компанией от юридического лица-нерезидента или иной формы организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица, зарегистрированного(ой) или инкорпорированного(ой) или иным образом учрежденного(ой) в иностранном государстве, не являющегося(ейся) контролируемой иностранной компанией, входящих в единую организационную структуру консолидированной группы. При этом, финансовая прибыль контролируемой иностранной компании должна включать такие дивиденды, полученные из источников в Республике Казахстан напрямую либо через иные юридические лица-нерезиденты или иные формы организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица, зарегистрированные или инкорпорированные или иным образом учрежденные в иностранном государстве, не являющиеся контролируемыми иностранными компаниями, которые ранее были обложены либо не подлежат налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты согласно подпунктам 3), 4), 5) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса,
и (или) такие дивиденды подлежат выплате (выплачены) с финансовой прибыли другой контролируемой иностранной компании, входящей в единую организационную структуру консолидированной группы, которая ранее была обложена (подлежит обложению) корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан,
и (или) такие дивиденды сформированы за счет дохода от прироста стоимости, полученного другой такой контролируемой иностранной компанией согласно подпунктам 7), 8), 9) пункта 4 настоящей статьи;

ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
5) шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін бір бақыланатын шетелдік компанияның басқа бақыланатын шетелдік компаниядан алған дивидендтерінің сомасы. Бұл ретте бір бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына бұдан бұрын Қазақстан Республикасында басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасынан корпоративтік табыс салығы салынған (салынуға жататын) дивидентер кіруі тиіс және (немесе) осы баптың 4-тармағының 3), 6), 10) тармақшаларына немесе осы тармақшаға сәйкес осындай басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы азайтылған және (немесе) осындай дивидендтер осы баптың 4-тармағының 7), 8), 9) тармақшаларына сәйкес осындай басқа бақыланатын шетелдік компания алған құн өсімінен түскен кірістің есебінен құралған;
6) шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе өзге түрде құрылған, бақыланатын шетелдік компания болып табылмайтын, шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін бейрезидент заңды тұлғадан немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметтің өзге де ұйым нысанынан бақыланатын шетелдік компанияның алған дивидендтерінің сомасы. Бұл ретте бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы Қазақстан Республикасындағы көздерден тікелей не шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе өзге түрде құрылған, бақыланатын шетелдік компаниялар болып табылмайтын, өзге бейрезидент заңды тұлғалар немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметтің өзге де ұйым нысандары арқылы алынған, осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларына сәйкес бұдан бұрын төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған не салынбайтын осындай дивидендтерді, және (немесе) шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін, бұдан бұрын Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығы салынған (салынуға жататын) басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасынан төленуге жататын (төленген) осындай дивидендтерді;
және (немесе) осы баптың 4-тармағының 7), 8), 9) тармақшаларына сәйкес осындай басқа бақыланатын шетелдік компания алған құн өсімінен түскен кірістің есебінен қалыптастырылған болуы тиіс осындай дивидендтерді қамтуы тиіс;

7) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(7)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(7) – доходы в виде вознаграждений и (или) от прироста стоимости и (или) в виде роялти, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такие доходы;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
8) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(7)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(8) – доход от прироста стоимости, полученный одной контролируемой иностранной компанией от реализации другой контролируемой иностранной компании, которая является учредителем резидента Республики Казахстан, соответствующего условиям подпунктов 7) или 8) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль одной контролируемой иностранной компании включает такой доход;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
9) доходы в виде вознаграждений и (или) от прироста стоимости и (или) в виде роялти, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты согласно подпунктам 6), 7), 8), 9) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такие доходы;
10) дивиденды, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения включает такие дивиденды.
Положения настоящего пункта не применяются к контролируемой иностранной компании и (или) постоянному учреждению контролируемой иностранной компании, которые зарегистрированы в государствах с льготным налогообложением.";
131) в пункте 1 статьи 341:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) доходы от прироста стоимости при реализации паев открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов;";
в абзаце третьем подпункта 13) слова "с указанием размера корректировки" заменить словами "для применения корректировки";
абзац второй части четвертой подпункта 14) исключить;
абзац четвертый подпункта 23) изложить в следующей редакции:
"на погребение – при наличии справки о смерти или свидетельства о смерти.";
в подпункте 41) слово "договору" заменить словом "договорам";

7) мынадай формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(7)/ЖКС), мұнда:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(7) – егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осындай кірісті қамтыған болса, бұдан бұрын Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған Қазақстан Республикасындағы көздерден бақыланатын шетелдік компания алған сыйақылар түріндегі және (немесе) құн өсімінен және (немесе) роялти түріндегі кірістері;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабының 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
8) мынадай формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(8)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(8) – егер бір бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы осындай кірісті қамтыған болса, бір бақыланатын шетелдік компания осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 7) немесе 8) тармақшасының шарттарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы резидентінің құрылтайшысы болып табылатын басқа бақыланатын шетелдік компанияның өткізуінен алған құн өсімінен түскен кіріс;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
9) егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осындай кірісті қамтыған болса, бақыланатын шетелдік компания Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, осы Кодекстің 645-бабы 9-тармағының 6), 7), 8), 9) тармақшаларына сәйкес төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынбайтын, сыйақылар түріндегі және (немесе) құн өсімінен және (немесе) роялти түріндегі кірістер;
10) егер салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осындай дивидендтерді қамтыған болса, бұдан бұрын Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған бақыланатын шетелдік компания Қазақстан Республикасындағы көздерден алған дивидендтері.
Осы тармақтың ережелері жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компанияға және (немесе) бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесіне қолданылмайды.";
131) 341-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) ашық пайларды және интервалдық инвестициялық пай қорларының пайларын өткізу кезіндегі құн өсімінен кіріс;";
13) тармақшаның үшінші абзацындағы "түзету мөлшері көрсетілген" деген сөздер "түзетуді қолдану үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшаның төртінші бөлігінің екінші абзацы алып тасталсын;
23) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қайтыс болғаны туралы анықтама немесе қайтыс болғаны туралы куәлік болған кезде – жерлеуге арналған төлемдер.";
41) тармақшадағы "шарты" деген сөз "шарттары" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 43-1) следующего содержания:
"43-1) дивиденды, полученные от контролируемой иностранной компании и распределенные из финансовой прибыли или ее части, которая ранее была уменьшена согласно подпункту 5) пункта 3 статьи 340 настоящего Кодекса, при условии, если такая финансовая прибыль включает дивиденды, которые ранее были обложены индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 340 настоящего Кодекса;";
подпункт 52) исключить;
дополнить подпунктом 53) следующего содержания:
"53) доходы физического лица, полученные в виде расходов некоммерческой организации, определенной пунктом 1 статьи 289 настоящего Кодекса, в рамках реализации уставных целей и задач на проезд, проживание и питание физического лица, не состоящего в трудовых отношениях с такой организацией и (или) не в рамках договора об оказании услуг, выполнении работ.";
132) пункт 4 статьи 343 изложить в следующей редакции:
"4. В случае, если налоговые вычеты не применены налоговым агентом к доходу физического лица по причине обращения физического лица позже даты удержания индивидуального подоходного налога с такого дохода, физическое лицо вправе представить налоговому агенту, производившему удержание индивидуального подоходного налога с такого дохода, заявление и подтверждающие документы, на основании которых налоговый агент производит перерасчет доходов в пределах срока исковой давности, предусмотренного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса.";
133) пункт 3 статьи 350 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговый вычет на медицину применяется в размере не более 118-кратного размера месячного расчетного показателя за определенный календарный год.
При этом общая сумма налогового вычета на медицину и корректировки дохода для покрытия расходов физического лица на медицинские услуги (кроме косметологических), и (или) расходов работодателя на уплату в пользу работника страховых премий по договорам добровольного страхования на случай болезни в соответствии с подпунктом 23) пункта 1 статьи 341 настоящего Кодекса в совокупности за календарный год не должна превышать 118-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год.";
134) в пункте 1 статьи 355 слово "им" заменить словами "ему (им)";
135) в статье 356:
в пункте 1:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"сумма доходов работника, подлежащих налогообложению у источника выплаты, начисленных за налоговый период,";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"сумма корректировки дохода за налоговый период, предусмотренной пунктом 1 статьи 341 настоящего Кодекса,";

мынадай мазмұндағы 43-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"43-1) егер мұндай қаржылық пайда бұдан бұрын осы Кодекстің 340-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығы салынған дивидендтерді қамтыған болса, бақыланатын шетелдік компаниядан алынған және қаржылық пайдадан немесе оның осы Кодекстің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес бұдан бұрын азайтылған бөлігінен бөлінген дивидендтер;";
52) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 53) тармақшамен толықтырылсын:
"53) коммерциялық емес ұйыммен еңбек қатынастарында тұрмайтын және (немесе) қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау туралы шарт шеңберінде емес жеке тұлғаның жол жүруіне, тұруына және тамақтануына жарғылық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру шеңберінде осы Кодекстің 289-бабының 1-тармағында айқындалған жеке тұлғаның мұндай ұйымның шығыстары түрінде алынған кірістері.";
132) 343-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер салық агенті жеке тұлғаның кірістен жеке табыс салығын ұстап қалу күнінен кеш өтініш жасауы себебінен жеке тұлғаның осындай кірісіне салықтық шегерімдерді қолданбаған болса, онда жеке тұлға осындай кірістен жеке табыс салығын ұстап қалуды жүргізген салық агентіне өтініш пен растайтын құжаттарды ұсынуға құқылы, соның негізінде салық агенті осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында көзделген талап қою мерзімі шегінде кірістерді қайта есептеу жүргізеді.";
133) 350-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Медицинаға арналған салықтық шегерім күнтізбелік жылға айқындалған айлық есептік көрсеткіштің 118 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде қолданылады.
Бұл ретте медицинаға арналған салықтық шегерімнің және осы Кодекстің 341-бабы 1-тармағының 23) тармақшасына сәйкес жеке тұлғаның медициналық көрсетілетін қызметтерге (косметологиялықтан басқа) және (немесе) жұмыс берушінің сырқаттанған жағдайда ерікті сақтандыру шарттары бойынша қызметкердің пайдасына сақтандыру сыйлықақыларын төлеуге арналған шығыстарын жабу үшін кірісті түзетудің жалпы сомасы жиынтығында күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 118 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";
134) 355-баптың 1-тармағындағы "оларға" деген сөз "оған (оларға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
135) 356-бапта:
1-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жұмыскердiң салықтық кезеңге есептелген, төлем көзiнен салық салынуға жататын кірістерінің сомасы,";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстiң 341-бабының 1-тармағында көзделген, салықтық кезеңдегі кірістің түзету сомасы,";

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Сумма облагаемого дохода работника, определенная пунктом 1 настоящей статьи, уменьшается на 90 процентов, если начисленный доход работника за налоговый период не превышает 25-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
136) пункт 1 статьи 358 изложить в следующей редакции:
"1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу представляется в налоговые органы по месту нахождения налогового агента не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом:
налоговыми агентами, в том числе применяющими специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета;
агентами или плательщиками социальных платежей, в том числе в свою пользу в соответствии с законами Республики Казахстан.";
137) в статье 366:
абзац восьмой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"убытки, переносимые в порядке, аналогичном порядку переноса убытков в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьями 299 и 300 настоящего Кодекса.";
в пункте 2:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"корректировка дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определенная в порядке, аналогичном порядку определения корректировки совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного пунктом 1 статьи 241 настоящего Кодекса, с учетом положений пункта 2 статьи 241 настоящего Кодекса,";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"корректировка дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определенная в порядке, аналогичном порядку определения корректировки совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного пунктом 3 статьи 241 настоящего Кодекса,";
138) пункт 1 статьи 367 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) юридические лица-нерезиденты, оказывающие физическому лицу услуги в электронной форме, указанные в пункте 3 статьи 426-1 настоящего Кодекса.";
139) в пункте 5 статьи 372:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) отгрузка давальческих товаров заказчиком подрядчику для изготовления, переработки, сборки (монтажа, установки), ремонта последним готовой продукции и (или) строительства объектов. В случаях изготовления, переработки, сборки, ремонта за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза отгрузка указанных товаров не является оборотом по реализации, если их вывоз осуществлен в таможенной процедуре переработки вне таможенной территории в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) вывоз товара за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза для проведения выставок, других культурных и спортивных мероприятий, подлежащего обратному ввозу на условиях и в сроки, которые установлены договором, если такой вывоз оформлен в таможенной процедуре временного вывоза в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) реализация физическим лицом, являющимся индивидуальным предпринимателем или лицом, занимающимся частной практикой, личного имущества;";
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) выполнение получателем благотворительной, спонсорской помощи, гранта условий их предоставления;";
в подпункте 30) после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағында айқындалған жұмыскердің салық салынатын кірісінің сомасы, егер жұмыскердің салықтық кезең үшін есептелген кірісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен аспаса, 90 процентке азайтылады.";
136) 358-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияны салық агенті тұрған жердегі салық органдарына есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей:
салық агенттері, оның ішінде тіркелген шегерімді пайдалана отырып арнаулы салық режимін қолданатын салық агенттері;
әлеуметтік төлем агенттері немесе төлеушілер, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз пайдасына тапсырады.";
137) 366-бапта:
1-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 299 және 300-баптарында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында залалдарды ауыстыру тәртібіне ұқсас тәртіппен ауыстырылатын залалдар.";
2-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 241-бабының 2-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 241-бабының 1-тармағында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық кірісті түзетуді айқындау тәртібіне ұқсас тәртіппен айқындалған, дара кәсіпкердің салықтық кезең үшін жиынтық түрде алынған кірісін түзету,";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында осы Кодекстің 241-бабының 3-тармағында белгіленген жылдық жиынтық кірісті түзетуді айқындау тәртібіне ұқсас тәртіппен айқындалған, жеке кәсіпкердің салықтық кезең үшін жиынтық түрде алынған кірісін түзету.";
138) 367-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Кодекстің 426-1-бабының 3-тармағында көрсетілген жеке тұлғаға электрондық нысанда қызмет көрсететін бейрезидент-заңды тұлғалар қосылған құн салығын төлеушілер болып табылады;";
139) 372-баптың 5-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тапсырыс берушінің мердігерге дайын өнімді соңғысының дайындауы, қайта өңдеуі, құрастыруы (монтаждауы, орнатуы), жөндеуі және (немесе) объектілер салуы үшін алыс-беріс тауарларын тиеп-жөнелтуі. Тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс жерде дайындалған, қайта өңделген, құрастырылған, жөнделген жағдайда, егер оларды әкету Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеу кедендік рәсімінде жүзеге асырылса, көрсетілген тауарларды тиеп-жөнелту өткізу бойынша айналым болып табылмайды;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) егер мұндай әкету Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес уақытша әкету кедендік рәсімінде ресімделсе, шартта белгіленген талаптармен және мерзімдерде қайта әкелуге жататын тауарды көрмелер, басқа да мәдени және спорттық іс-шараларды өткізу үшін Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс жерге әкету;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын тұлға болып табылатын жеке тұлғаның жеке мүлкін өткізуі;";
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) қайырымдылық, демеушілік көмек, грант алушының оларды ұсыну шарттарын орындауы;";
30) тармақшадағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;

140) пункт 2 статьи 373 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в стоимость услуг в электронной форме, указанных в статье 426-1 настоящего Кодекса, полученных индивидуальным предпринимателем от нерезидента, включена сумма налога на добавленную стоимость.";
141) в статье 378:
в подпункте 5) пункта 2 слова "лицом", "лица" заменить словами "налогоплательщиком", "налогоплательщика";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Несмотря на положения пункта 2 настоящей статьи местом реализации юридическим лицом-нерезидентом, оказывающим физическим лицам услуги в электронной форме, указанные в пункте 3 статьи 426-1 настоящего Кодекса, признается Республика Казахстан при соблюдении одного из условий, указанных в пункте 2 статьи 426-1 настоящего Кодекса.";
142) в статье 381:
в пункте 5 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в пункте 15 слова "В остальных случаях," исключить;
143) статью 385 изложить в следующей редакции:
"Статья 385. Размер облагаемого импорта
В размер облагаемого импорта включаются таможенная стоимость импортируемых товаров, определяемая в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан с учетом законодательства Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, а также суммы налогов, таможенных платежей, специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин, подлежащих уплате в бюджет при импорте товаров в Республику Казахстан, за исключением налога на добавленную стоимость на импорт.";
144) в статье 387:
в пункте 2 слова "случая, установленного" заменить словами "случаев, установленных";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае осуществления международной перевозки несколькими перевозчиками в прямом международном железнодорожно-паромном сообщении и международном железнодорожно-водном сообщении с перевалкой груза с железнодорожного на водный транспорт международной признается перевозка, осуществляемая перевозчиками на железнодорожном и водном транспорте.";
абзац третий подпункта 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"в международном железнодорожном сообщении, в том числе в прямом международном железнодорожно-паромном сообщении и международном железнодорожно-водном сообщении с перевалкой груза с железнодорожного на водный транспорт, - накладная единого образца;";

140) 373-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "табылса, бейрезидент бейрезиденттен тауарларды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша айналым болып табылмайды." деген сөздер "табылса" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) дара кәсіпкер бейрезиденттен алған, осы Кодекстің 426-1-бабында көрсетілген электрондық нысандағы қызметтер құнына қосылған құн салығының сомасы қосылса, бейрезиденттен тауарларды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша айналым болып табылмайды.";
141) 378-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасындағы "тұлға", "тұлғаның" деген сөздер "салық төлеуші, салық төлеушінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан, осы Кодекстің 426-1-бабының 3-тармағында көрсетілген электрондық нысанда қызметтерді көрсететін бейрезидент-заңды тұлғаның өткізу орны осы Кодекстің 426-1-баптың 2-тармағында көрсетілген шарттардың бірі сақталған кезде Қазақстан Республикасы болып танылады.";
142) 381-бапта:
5-тармақтағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
15-тармақта "Қалған жағдайларда," деген сөздер алып тасталсын;
143) 385-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"385-бап. Салық салынатын импорттың мөлшері
Салық салынатын импорттың мөлшеріне Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасы ескеріле отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес айқындалатын импортталатын тауарлардың кедендік құны, сондай-ақ, импортқа арналған қосылған құн салығын қоспағанда, Қазақстан Республикасына тауарларды импорттау кезінде бюджетке төлеуге жататын салықтық, кедендік төлемдердің, арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарының сомалары енгізіледі.";
144) 387-бапта:
2-тармақтағы "белгіленген жағдайды" деген сөздер "белгіленген жағдайларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тікелей халықаралық теміржол-паром қатынасында және жүкті теміржол көлігінен су көлігіне ауыстырып тиеумен халықаралық теміржол-су қатынасында халықаралық тасымалды бірнеше тасымалдаушы жүзеге асырған жағдайда, тасымалдаушылар теміржол және су көлігімен жүзеге асыратын тасымал халықаралық тасымал деп танылады.";
4-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"халықаралық теміржол қатынасында, оның ішінде тікелей халықаралық теміржол-паром және жүкті теміржол көлігінен су көлігіне ауыстырып тиеумен халықаралық теміржол-су қатынасында – бірыңғай үлгідегі жүкқұжат;";

145) подпункт 4) пункта 3 статьи 388 изложить в следующей редакции:
"4) заключение служащего уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, подтверждающее факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний), по форме и в порядке, которые утверждены уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
При этом заключение, предусмотренное настоящим подпунктом, представляется служащим уполномоченной организации в сфере гражданской авиации в случаях осуществления рейсов, в отношении которых в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан не предусмотрены таможенное оформление и таможенный контроль.
Положения подпункта 3) настоящего пункта не распространяются на налогоплательщиков, использующих контрольные счета в соответствии со статьей 433 настоящего Кодекса.";
146) в части первой статьи 394:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) предоставление кредита (займа, микрокредита) в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности;";
подпункт 38) изложить в следующей редакции:
"38) транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов при одновременном соблюдении следующих условий:
в состав реализуемого транспортного средства и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов входят ранее ввезенные сырье и (или) материалы, а также их компоненты, которые освобождаются от налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 399 или подпунктом 4) пункта 2 статьи 451 настоящего Кодекса;
ввоз сырья и (или) материалов, а также компонентов в составе реализуемого транспортного средства и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов осуществлен юридическим лицом, реализующим указанные транспортные средства и (или) сельскохозяйственную технику, а также их компоненты;
транспортные средства и (или) сельскохозяйственная техника, а также их компоненты включены в перечень транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость, утвержденный уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 47), 48), 49) и 50) следующего содержания:
"47) услуг по осуществлению социально значимых перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом в городском (сельском), пригородном, внутрирайонном, межрайонном (междугороднем внутриобластном) сообщении.
Положения подпункта 47) применяются налогоплательщиками, оказывающими исключительно услуги по социально значимым перевозкам пассажиров и багажа автомобильным транспортом в городском (сельском), пригородном, внутрирайонном, межрайонном (междугороднем внутриобластном) сообщении.

145) 388-баптың 3-тармағында 4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйым қызметшісінің шетелдiк авиакомпания әуе кемесiнiң рейстi жүзеге асыру фактiсiн және уәкiлеттi орган азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органмен келiсу бойынша бекiткен нысан бойынша және тәртiппен өткiзiлген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бөлінісінде) мөлшерiн растайтын қорытындысы.
Бұл ретте Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес оларға қатысты кедендік ресімдеу және кедендік бақылау көзделмеген рейстер жүзеге асырылған жағдайларда азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйымның қызметшісі осы тармақшада көзделген қорытындыны ұсынады.
Осы тармақтың 3) тармақшасының ережелері осы Кодекстің 433-бабына сәйкес бақылау шоттарын пайдаланатын салық төлеушілерге қолданылмайды.";
146) 394-баптың бірінші бөлігінде:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен берілетін ақшалай нысандағы кредит (қарыз, микрокредит) беру;";
38) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"38) бір мезгілде мынадай шарттар сақталған кезде:
өткізілетін көлік құралының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамбөліктерінің құрамына осы Кодекстің 399-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына немесе 451-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын бұрын әкелінген шикізат және (немесе) материалдар, сондай-ақ олардың құрамбөліктері кірсе;
өткізілетін көлік құралының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамбөліктерінің құрамындағы шикізатты және (немесе) материалдарды, сондай-ақ олардың құрамбөліктерін әкелуді көрсетілген көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын, сондай-ақ олардың құрамбөліктерін өткізетін заңды тұлға жүзеге асырса;
көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасы, сондай-ақ олардың құрамбөліктері индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және уәкілетті органмен келісу бойынша бекіткен, өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамбөліктерінің тізбесіне енгізілсе, көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын, сондай-ақ олардың құрамбөліктерін;";
46) тармақшадағы "айналымдар қосылған құн салығынан босатылады" деген сөздер "айналымдар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 47), 48), 49) және 50) тармақшалармен толықтырылсын:
"47) қалалық (ауылдық), қала маңындағы, ауданішілік, ауданаралық (облысішілік қалааралық) қатынастарда автомобиль көлігімен жолаушылар мен багаждың әлеуметтiк маңызы бар тасымалдарын жүзеге асыру қызметтері.
47) тармақшаның ережелерін қалалық (ауылдық), қала маңындағы, ауданішілік, ауданаралық (облысішілік қалааралық) қатынастарда автомобиль көлігімен жолаушылар мен багаждың әлеуметтiк маңызы бар тасымалдарын жүзеге асыру қызметтерін ғана көрсететін салық төлеушілер қолданады.

48) если иное не установлено подпунктом 43-1) настоящей статьи, товаров, произведенных и реализуемых при осуществлении приоритетных видов деятельности на территории специальных экономических зон при одновременном соблюдении следующих условий:
наличие договора (контракта) на поставку товаров с организациями, осуществляющими деятельность на территории специальных экономических зон Республики Казахстан;
наличие документов, подтверждающих отгрузку товаров участнику специальной экономической зоны;
наличие документов, подтверждающих получение товаров покупателем – участником специальной экономической зоны;
49) транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники при соблюдении следующих условий:
реализующее юридическое лицо является уполномоченным представителем производителя транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники;
транспортные средства и (или) сельскохозяйственная техника приобретены у производителя без налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 38) настоящей статьи.
В целях применения настоящего подпункта уполномоченным представителем производителя транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники признается юридическое лицо, назначенное уполномоченным представителем в рамках сделки, заключенной с производителем транспортных средств и (или) сельхозтехники и включенное в реестр уполномоченных представителей, применяющих освобождение от налога на добавленную стоимость при реализации транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, приобретенной у их производителя.
Реестр уполномоченных представителей, применяющих освобождение от налога на добавленную стоимость при реализации транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, приобретенной у их производителя, и его форма утверждаются уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
50) услуги назначенного оператора, оформленные едиными документами в соответствии с актами Всемирного почтового союза по транзиту международных почтовых отправлений назначенных операторов других стран-членов Всемирного почтового союза через территорию Республики Казахстан.";
147) пункт 2 статьи 396 изложить в следующей редакции:
"2. Передача права владения и (или) пользования, и (или) распоряжения земельным участком (земельной долей) и (или) аренда земельного участка (земельной доли), в том числе субаренда, освобождаются от налога на добавленную стоимость, за исключением:
1) передачи права владения и (или) пользования, и (или) распоряжения, и (или) аренда земельного участка (земельной доли), предоставленного (предоставленной) и (или) используемого (используемой) для размещения платных автостоянок (автопарковок);

48) егер осы баптың 43-1) тармақшасында өзгеше беліленбесе, бiр мезгiлде мынадай шарттар сақталған кезде:
Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтарының аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен тауарларды жеткізуге арналған шарт (келісімшарт) болса;
арнайы экономикалық аймаққа қатысушыға тауардың тиелгенін растайтын құжаттар болса;
арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы – сатып алушы тауарды алғанын растайтын құжаттар болса, арнайы экономикалық аймақтардың аумағында басым қызмет түрлерiн жүзеге асыру кезiнде өндiрiлетiн және өткiзiлетiн тауарларды;
49) мынадай шарттар сақталған кезде көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының:
- өткізуші заңды тұлға көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын өндірушінің уәкілетті өкілі болып табылады;
- осы баптың 38) тармақшасына сәйкес көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасы өндірушіден қосылған құн салығынсыз сатып алынған.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын өндірушімен жасалған мәміле шеңберінде уәкілетті өкіл тағайындаған және өндірушіден сатып алынған көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын өткізу кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолданатын уәкілетті өкілдердің тізіліміне енгізілген заңды тұлға көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын өндірушінің уәкілетті өкілі болып танылады.
Өндірушіден сатып алынған көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын өткізу кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолданатын уәкілетті өкілдердің тізілімін және оның нысанын индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
50) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы Дүниежүзілік пошта одағына мүше басқа елдердің тағайындалған операторларының халықаралық пошта жөнелтімдерінің транзиті бойынша Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес бірыңғай құжаттармен ресімделген, тағайындалған оператордың көрсетілетін қызметтерін өткізу бойынша алымдар қосылған құн салығынан босатылады.";
147) 396-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мыналарды:
1) ақылы тұрақтарды (автотұрақтарды) орналастыру үшін берілген және (немесе) пайдаланылған жер учаскесін (жер үлесін) иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оған билік ету және (немесе) жалдау құқығын беруді;

2) передачи права владения и (или) пользования, и (или) распоряжения земельным участком (земельной доли) на земельный участок при реализации части жилого здания, состоящей исключительно из нежилых помещений;
3) передачи права владения и (или) пользования, и (или) распоряжения земельным участком (земельной доли), занятым зданием (частью здания), не относящимся (не относящегося) к жилому зданию, в том числе аренда (субаренда) земельного участка (земельной доли).";
148) пункт 2 статьи 397 дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) операции инвестиционных фондов, зарегистрированных в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", а также услуги по управлению указанными фондами;";
149) подпункт 15) пункта 1 статьи 399 изложить в следующей редакции:
"15) сырья и (или) материалов в составе транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, помещенных под таможенную процедуру свободного склада юридическим лицом в рамках заключенного специального инвестиционного контракта с уполномоченным органом по инвестициям, при соблюдении следующих условий:
в отношении производителей транспортных средств – наличие соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности;
в отношении производителей сельскохозяйственной техники – наличие соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности;
в отношении производителей компонентов – наличие соглашения о промышленной сборке компонентов с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности;";
150) в пункте 1 статьи 400:
подпункт 1) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"в документе, подтверждающем факт проезда на воздушном транспорте, выписанном поставщиком, являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость на дату выписки таких документов;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в случае импорта товаров – в декларации на товары, оформленной в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, но не более суммы налога, уплаченного в бюджет Республики Казахстан и не подлежащего возврату в соответствии с условиями таможенной процедуры, или в заявлении (заявлениях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, но не более суммы налога, уплаченного в бюджет Республики Казахстан и не подлежащего возврату;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

2) тұрғын ғимараттың тек қана тұрғын емес үй-жайлардан тұратын бөлігін өткізу кезінде жер учаскесін (жер үлесін) иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығын беруді;
3) тұрғын ғимаратқа жатпайтын ғимарат (ғимараттың бөлігі) орналасқан жер учаскесін (жер үлесін) иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығын беруді, оның ішінде жер учаскесін (жер үлесін) жалға беруді (қосалқы жалға беруді) қоспағанда, жер учаскесiн (жер үлесін) иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығын беру және (немесе) жер учаскесiн (жер үлесін) жалға беру, оның iшiнде қосалқы жалға беру қосылған құн салығынан босатылады.";
148) 397-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген инвестициялық қорлардың операциялары және аталған қорларды басқару жөніндегі көрсетілетін қызметтер;";
149) 399-баптың 1-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) көлік құралдарын өндірушілерге қатысты – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім болса;
ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілерге қатысты – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім болса;
құрамбөліктерді өндірушілерге қатысты – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен құрамбөліктерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім болса, инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған арнайы инвестициялық келісімшарт шеңберінде заңды тұлға еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрамындағы шикізаттың және (немесе) материалдардың, сондай-ақ олардың құрамбөліктерінің;";
150) 400-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"әуе көлігінде жол жүру фактісін растайтын құжатты жазып беру күніне қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын өнім беруші шығарған сондай құжатта;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тауарлар импортталған жағдайда – Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес ресімделген тауарларға арналған декларацияда, бірақ Қазақстан Республикасының бюджетіне төленген және кедендік рәсімнің шарттарына сәйкес қайтаруға жатпайтын салық сомасынан аспайтындай немесе тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде), бірақ Қазақстан Республикасының бюджетіне төленген және қайтаруға жатпайтын салық сомасынан аспайтындай;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Зачет по налогу на добавленную стоимость подлежит уменьшению на сумму превышения налога на добавленную стоимость после выполнения требования, указанного в подпункте 3) части первой пункта 1 статьи 369 настоящего Кодекса, в связи со снятием налогоплательщика с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость, в том налоговом периоде, в котором предоставлена ликвидационная декларация по налогу на добавленную стоимость.";
151) в статье 401:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"В случае выписки исправленного счета-фактуры, сумма налога на добавленную стоимость учитывается в том налоговом периоде, в котором был учтен такой налог по аннулированному счету-фактуре, за исключением случаев, когда даты совершения оборота, указанные в аннулированном счете-фактуре и исправленном счете-фактуре, отличаются и приходятся на разные налоговые периоды.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей релакции:
"2) дата таможенного оформления, произведенного в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, или последний день налогового периода, в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов за который исчислен такой налог.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. По дополнительному счету-фактуре налог на добавленную стоимость, относимый в зачет, учитывается в том налоговом периоде, на который приходится дата выписки такого счета-фактуры. При этом сумма налога на добавленную стоимость по дополнительному счету-фактуре, предусмотренному в четвертой части пункта 1 статьи 419 настоящего Кодекса учитывается в том налоговом периоде, на который приходится дата выписки дополнительного счета-фактуры, признанного аннулированным.";
152) в статье 403:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) по сделке (операции), по которой действие (действия) по выписке счета-фактуры и (или) иного документа признано (признаны) судом или постановлением органа уголовного преследования о прекращении досудебного расследования по нереабилитирующим основаниям совершенным (совершенными) субъектом частного предпринимательства без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;";
153) в подпункте 2) пункта 1 статьи 411:
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"подготовка хлопчатобумажного волокна, хлопка-волокна;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"производство дрожжей.";
154) в статье 412:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) налогоплательщики, не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость, в случае реализации товаров, по которым электронные счета-фактуры выписываются посредством модуля "Виртуальный склад" информационной системы электронных счетов-фактур.";
дополнить частью следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не применяются при реализации личного имущества физизическим лицом, в том числе физическим лицом, являющимся индивидуальным предпринимателем или лицом, занимающимся частной практикой;";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в случае подтверждения информации на интернет-ресурсе уполномоченного органа о невозможности выписки счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур по причине технических ошибок.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"После устранения технических ошибок счет-фактура, выписанный на бумажном носителе, подлежит введению в информационную систему электронных счетов-фактур в течение пятнадцати календарных дней с даты устранения технических ошибок.";
в пункте 5:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:

"5. Қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу салық төлеушіні қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алуына байланысты осы Кодекстің 369-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін, қосылған құн салығы бойынша тарату декларациясы берілген салықтық кезеңде қосылған құн салығының асып кету сомасына азайтуға жатады.";
151) 401-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Күші жойылған шот-фактурада және түзетілген шот-фактурада көрсетілген айналым жасау күні ерекшеленетін және әртүрлі салық кезеңдеріне келетін жағдайларды қоспағанда, түзетілген шот-фактура жазып берілген жағдайда қосылған құн салығының сомасы күші жойылған шот-фактура бойынша осындай салық ескерілген салық кезеңінде ескеріледі.";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүргізілген кедендік ресімдеу күні немесе тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште осындай салық есептелген салықтық кезеңнің соңғы күні.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қосымша шот-фактура бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осындай шот-фактураны жазып беру күні тура келетін салықтық кезеңде есепке алынады. Бұл ретте осы Кодекстің 419-бабының 1-тармағының төртінші бөлігінде көзделген қосымша шот-фактура бойынша қосылған құн салығының сомасы күші жойылған деп танылған қосымша шот-фактура жазылған күні келетін салық кезеңінде есепке алынады.";
152) 403-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шот-фактураны және (немесе) өзге де құжатты жазып беру әрекетін (әрекеттерін) сот немесе қылмыстық қудалау органының ақталмайтын негіздер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулысымен жеке кәсіпкерлік субъектісі іс жүзінде жұмыстарды орындамай, қызметтерді көрсетпей, тауарларды тиеп-жөнелтпей жасады деп танылған мәміле (операция) бойынша;";
153) 411-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мақта-мата талшығын, мақта талшығын дайындау;";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ашытқы өндіру;";
154) 412-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің "Виртуалдық қойма" модулі арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарлар өткізілген жағдайда, қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеушілер.";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері жеке тұлғаның, оның ішінде жеке кәсіпкер болып табылатын жеке тұлғаның немесе жеке практикамен айналысатын тұлғаның жеке мүлкін өткізу кезінде қолданылмайды.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті органның интернет-ресурсында техникалық қателер себебімен электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінде
шот-фактураларды жазып беру мүмкіндігінің болмауы туралы ақпарат расталған жағдайды қоспағанда, шот-фактура электрондық нысанда жазып беріледі.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық қателер жойылғаннан кейін қағаз жеткізгіште жазып берілген шот-фактура техникалық қателер жойылған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде енгізуге жатады.";
5-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"6) в случае реализации подакцизных товаров в счете-фактуре дополнительно указывается сумма акциза, если такая реализация является объектом обложения акцизом в соответствии с положениями раздела 11 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) в случае реализации товаров, работ, услуг по договору о государственных закупках – дата и номер договора о государственных закупках.";
в пункте 13:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"13. Выписка счета-фактуры не требуется в случаях, (за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 5) и 7) пункта 1 настоящей статьи):";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) безвозмездной передачи товара, безвозмездного выполнения работ, оказания услуг физическому лицу, не являющемуся индивидуальным предпринимателем или лицом, занимающимся частной практикой.";
дополнить частью следующего содержания:
"В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 5) и 7) пункта 1 настоящей статьи, налогоплательщик вправе производить выписку счета-фактуры по реализованным товарам за день расчеты, по которым соответствуют условиям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.";
155) статью 416 изложить в следующей редакции:
"Статья 416. Особенности выписки счетов-фактур по договорам, условия которых соответствуют условиям договора комиссии
1. При реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг на условиях, соответствующих условиям договора комиссии, в случае, если комитент и (или) комиссионер являются плательщиками налога на добавленную стоимость, выписка счетов-фактур покупателю товаров, работ, услуг осуществляется комиссионером.
Размер оборота по реализации товаров, работ, услуг в счете-фактуре, выписываемом комиссионером, указывается исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионером осуществляется их реализация покупателю.
Счет-фактура выписывается комиссионером с учетом данных:
счета-фактуры, выписанного комиссионеру комитентом, являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость (в этом случае сумма облагаемого (необлагаемого) оборота, указанная в счете-фактуре, выписанном комиссионеру комитентом, включается в облагаемый (необлагаемый) оборот в счете-фактуре, выписываемом комиссионером покупателю);
документа, подтверждающего стоимость товаров, работ, услуг, выписанного комитентом, не являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость (в этом случае стоимость товаров, работ, услуг, указанная в таком документе, включается в необлагаемый оборот в счете-фактуре, выписываемом комиссионером покупателю).
Размер оборота в счете-фактуре, выписываемом комитентом комиссионеру, указывается исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой они предоставлены комиссионеру с целью реализации.
Размер оборота в счете-фактуре, выписываемом комиссионером комитенту, указывается исходя из суммы комиссионного вознаграждения комиссионера и стоимости работ, услуг, являющихся оборотом комиссионера по приобретению работ, услуг от нерезидента.

"6) егер мұндай өткізу осы Кодекстің 11-бөлімінің ережелеріне сәйкес акциз салынатын объект болып табылса, акцизделетін тауарларды өткізген жағдайда, шот-фактурада акциздің сомасы қосымша көрсетіледі;";
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізген жағдайда – мемлекеттік сатып алу туралы шарттың күні мен нөмірі.";
13-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Шот-фактураны жазып беру мынадай жағдайларда (осы баптың
1-тармағының 2), 5) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда):";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын тұлға болып табылмайтын жеке тұлғаға тауар өтеусіз берілген, жұмыстар өтеусіз орындалған, қызметтер көрсетілген;";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 2), 5) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда, салық төлеуші өткізілген тауарлар бойынша шот-фактураларды есеп айырысуы осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген шарттарға сәйкес келетін күнге жазып беруді жүргізуге құқылы.";
155) 416-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"416-бап. Талаптары комиссия шартының талаптарына сәйкес келетін шарттар бойынша шот-фактураларды жазып беру ерекшеліктері
1. Комиссия шартының талаптарына сәйкес келетін шарттармен тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде, егер комитент және (немесе) комиссионер қосылған құн салығын төлеушілер болып табылса, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды жазып беруді комиссионер жүзеге асырады.
Комиссионер жазып беретін шот-фактурадағы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым мөлшері комиссионер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушыға өткізуді жүзеге асыратын олардың құны негізге алынып көрсетіледі.
Комиссионер шот-фактураны:
қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын комитент комиссионерге жазып берген шот-фактураның деректерін ескере отырып жазып береді (бұл жағдайда комитент комиссионерге жазып берген шот-фактурада көрсетілген салық салынатын (салынбайтын) айналым сомасы комиссионер сатып алушыға жазып беретін шот-фактурадағы салық салынатын (салынбайтын) айналымға қосылады);
қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын комитент жазып берген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құнын растайтын құжаттың деректерін ескере отырып жазып береді (бұл жағдайда мұндай құжатта көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны комиссионер сатып алушыға жазып беретін шот-фактурадағы салық салынбайтын айналымға қосылады).
Комитент комиссионерге жазып беретін шот-фактурадағы айналым мөлшері өткізу мақсатында комиссионерге ұсынылған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны негізге алынып көрсетіледі.
Комиссионер комитентке жазып беретін шот-фактурадағы айналым мөлшері комиссионердің комиссиялық сыйақысының сомасы және бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша комиссионердің айналымы болып табылатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны негізге алынып көрсетіледі.

2. При выписке комитентом в адрес комиссионера счета-фактуры на реализацию товаров, работ, услуг на условиях, соответствующих условиям договора комиссии, в целях выполнения требований подпунктов 2) и 3) пункта 5 статьи 412 настоящего Кодекса в качестве реквизитов:
поставщика – указываются реквизиты комитента с указанием статуса "комитент";
получателя – указываются реквизиты комиссионера с указанием статуса "комиссионер".
При выписке комиссионером счета-фактуры получателю товаров, работ, услуг в целях выполнения требований подпунктов 2) и 3) пункта 5 статьи 412 настоящего Кодекса в качестве реквизитов поставщика указываются реквизиты комиссионера с указанием статуса "комиссионер".
3. При передаче комиссионером комитенту товаров, приобретенных для комитента на условиях, соответствующих условиям договора комиссии, а также выполнении работ, оказании услуг третьим лицом для комитента по сделке, заключенной таким третьим лицом с комиссионером, выписка счетов-фактур в адрес комитента осуществляется комиссионером.
Положения настоящего пункта применяются в случае, если комиссионер и (или) лицо, у которого комиссионер приобретает товары, работы, услуги для комитента, являются плательщиками налога на добавленную стоимость.
Размер оборота по реализации товаров, работ, услуг в счете-фактуре, выписываемом комиссионером, указывается с учетом стоимости товаров, работ, услуг, приобретенных комиссионером для комитента на условиях договора комиссии.
Счет-фактура выписывается комиссионером с учетом данных:
счета-фактуры, выписанного комиссионеру третьим лицом, являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость (в этом случае сумма облагаемого (необлагаемого) оборота, указанного в счете-фактуре, выписанном третьим лицом комиссионеру, включается в облагаемый (необлагаемый) оборот в счете-фактуре, выписываемом комиссионером комитенту);
документа, подтверждающего стоимость товаров, работ, услуг, выписанного третьим лицом, не являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость (в этом случае стоимость товаров, работ, услуг, указанная в таком документе, включается в необлагаемый оборот в счете-фактуре, выписываемом комиссионером комитенту, кроме работ, услуг, являющихся оборотом комиссионера по приобретению работ, услуг от нерезидента);
документа, подтверждающего стоимость работ, услуг, являющихся оборотом комиссионера по приобретению работ, услуг от нерезидента;
декларации на товары, оформленной в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан или в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов – в случае импорта товаров.
Сумма комиссионного вознаграждения комиссионера и стоимость работ, услуг, являющихся оборотом комиссионера по приобретению работ, услуг от нерезидента, в счете-фактуре, выписываемом комитенту, указываются отдельными строками. При этом, если комиссионер не является плательщиком налога на добавленную стоимость, сумма вознаграждения указывается с отметкой "Без НДС".

2. Комитент комиссионердің атына осы Кодекстің 412-бабы 5-тармағы 2) және 3) тармақшаларының талаптарын орындау мақсатында комиссия шартының талаптарына сәйкес келетін шарттармен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуге арналған шот-фактураны жазып берген кезде:
өнім берушінің деректемелері ретінде "комитент" мәртебесі көрсетіле отырып, комитенттің деректемелері көрсетіледі;
алушының деректемелері ретінде "комиссионер" мәртебесі көрсетіле отырып, комиссионердің деректемелері көрсетіледі.
Осы Кодекстің 412-бабы 5-тармағы 2) және 3) тармақшаларының талаптарын орындау мақсатында тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға комиссионер шот-фактура жазып беру кезінде өнім берушінің деректемелері ретінде "комиссионер" мәртебесі көрсетіле отырып, комиссионердің деректемелері көрсетіледі.
3. Комиссия шартының талаптарына сәйкес келетін шарттарда комитент үшін сатып алынған тауарларды комиссионер комитентке берген кезде,
сондай-ақ үшінші тұлға комиссионермен жасаған мәміле бойынша комитент үшін осындай үшінші тұлғаның жұмыстарды орындауы, қызметтерді көрсетуі кезінде комитент атына шот-фактуралар жазып беруді комиссионер жүзеге асырады.
Егер комиссионер және (немесе) комиссионер комитент үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған адам қосылған құн салығын төлеушілер болып табылған жағдайда, осы тармақтың ережелері қолданылады.
Комиссионер жазып беретін шот-фактурадағы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым мөлшері комиссия шартының талаптарында комитент үшін комиссионер сатып алған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны ескеріле отырып көрсетіледі.
Комиссионер шот-фактураны:
қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын үшінші тұлға комиссионерге жазып берген шот-фактураның деректерін ескере отырып жазып береді (бұл жағдайда үшінші тұлға комиссионерге жазып берген шот-фактурада көрсетілген салық салынатын (салынбайтын) айналым сомасы комиссионер комитентке жазып беретін шот-фактурадағы салық салынатын (салынбайтын) айналымға енгізіледі);
қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын үшінші тұлға жазып берген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құнын растайтын құжаттың деректерін ескере отырып жазып береді (бұл жағдайда комиссионердің бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша айналымы болып табылатын жұмыстардан, көрсетілетін қызметтерден басқа, мұндай құжатта көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны комиссионер комитентке жазып беретін шот-фактурадағы салық салынбайтын айналымға енгізілед);
комиссионердің бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша айналымы болып табылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құнын растайтын құжаттың;
тауарлар импорты жағдайында Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес тауарлар декларацияларының немесе тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің деректерін ескере отырып жазып береді.
Комиссионердің комиссиялық сыйақы сомасы және комиссионердің бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша айналымы болып табылатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны комитентке жазып берілген шот-фактурада жеке жолдармен көрсетіледі. Бұл ретте, егер комиссионер қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаса, сыйақы сомасы "ҚҚС-сыз" деген белгімен көрсетіледі.

4. При выписке комиссионером комитенту счета-фактуры на приобретенные для комитента на условиях договора комиссии товары, работы, услуги в целях выполнения требований подпунктов 2) и 3) пункта 5 статьи 412 настоящего Кодекса в качестве реквизитов:
поставщика – указываются реквизиты комиссионера с указанием статуса "комиссионер";
получателя – указываются реквизиты комитента с указанием статуса "комитент".
При выписке третьим лицом, являющимся поставщиком товаров, работ, услуг, счета-фактуры комиссионеру в целях выполнения требований подпунктов 2) и 3) пункта 5 статьи 412 настоящего Кодекса в качестве реквизитов получателя указываются реквизиты комиссионера.
5. Счет-фактура, выписанный в соответствии с указанными требованиями, а также требованиями статьи 400 настоящего Кодекса, является основанием для отнесения в зачет суммы налога на добавленную стоимость комитентом или покупателем товаров, работ, услуг по договору комиссии.";
156) пункты 1 и 2 статьи 419 изложить в следующей редакции:
"1. Исправленный счет-фактура выписывается в случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в ранее выписанный счет-фактуру, исправления ошибок, не влекущих замену поставщика и (или) получателя товаров, работ, услуг.
При выписке исправленного счета-фактуры ранее выписанный счет-фактура аннулируется.
При этом, если к ранее выписанному счету-фактуре выписаны дополнительные счета-фактуры, при выписке исправленного к такому ранее выписанному счету-фактуре дополнительные счета-фактуры также аннулируются.
При этом для восстановления выписанных дополнительных счетов-фактур, признанных аннулированными, необходимо выписать дополнительные счета-фактуры к исправленному счету-фактуре.
2. Исправленный счет-фактура должен:
1) соответствовать требованиям, установленным настоящей главой к выписке счетов-фактур;
2) содержать следующую информацию:
пометку о том, что счет-фактура является исправленным;
порядковый номер и дату выписки исправленного счета-фактуры;
порядковый номер и дату выписки аннулируемого счета-фактуры.";
157) пункт 3 статьи 420 изложить в следующей редакции:
"3. Дополнительный счет-фактура выписывается не ранее даты совершения оборота на сумму корректировки и не позднее пятнадцати календарных дней после такой даты.";
158) пункт 4 статьи 424 изложить в следующей редакции:
"4. Налогоплательщик, снятый с регистрационного учета по решению налогового органа в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 85 настоящего Кодекса, обязан представить ликвидационную декларацию по налогу на добавленную стоимость в налоговый орган по месту нахождения не позднее 15 числа месяца, следующего за месяцем, в котором проведено снятие с такого учета. Ликвидационная декларация составляется за период с начала налогового периода, в котором налогоплательщик снят с регистрационного учета, до даты его снятия с такого учета.";

4. Осы Кодекстің 412-бабы 5-тармағы 2) және 3) тармақшаларының талаптарын орындау мақсатында комиссия шартының талаптарында комитент үшін сатып алынған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шот-фактураны комиссионер комитентке жазып берген кезде:
өнім берушінің деректемелері ретінде "комиссионер" мәртебесі көрсетіле отырып, комиссионердің деректемелері көрсетіледі;
алушының деректемелері ретінде "комитент" мәртебесі көрсетіле отырып, комитенттің деректемелері көрсетіледі.
Осы Кодекстің 412-бабы 5-тармағы 2 және 3) тармақшаларының талаптарын орындау мақсатында тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді беруші болып табылатын үшінші тұлға комиссионерге шот-фактураны жазып берген кезде алушының деректемелері ретінде комиссионердің деректемелері көрсетіледі.
5. Көрсетілген талаптарға, сондай-ақ осы Кодекстің 400-бабының талаптарына сәйкес жазып берілген шот-фактура, комиссия шарты бойынша комитенттің немесе тауарларды, жұмыстары, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының қосылған құн салығының сомасын есепке жатқызуына негіз болып табылады.";
156) 419-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Түзетілген шот-фактура бұрын жазып берілген шот-фактураға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушіні және (немесе) алушыны ауыстыруға әкеп соқпайтын қателерді түзету қажет болған жағдайда жазып беріледі.
Түзетілген шот-фактура жазып берілген кезде бұрын жазып берілген шот-фактураның күші жойылады.
Бұл ретте, егер бұрын жазып берілген шот-фактураға қосымша шот-фактуралар жазылса, мұндай бұрын жазылып берілген шот-фактураларға түзетілгендерін жазып берген кезде, қосымша шот-фактуралардың да күші жойылады.
Бұл ретте күші жойылды деп танылған, жазып берілген қосымша шот-фактураларды қалпына келтіру үшін түзетілген шот-фактураға қосымша шот-фактура жазып беру қажет.
2. Түзетілген шот-фактура:
1) шот-фактураларды жазып беруге қойылатын, осы тарауда белгіленген талаптарға сәйкес келуге;
2) мынадай ақпаратты:
шот-фактура түзетілген болып табылатыны туралы белгіні;
түзетілген шот-фактураның реттік нөмірі мен жазып берілген күнін;
күші жойылатын шот-фактураның реттік нөмірі мен жазып берілген күнін қамтуға тиіс.";
157) 420-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қосымша шот-фактура түзету сомасына айналым жасалған күннен ерте емес және осындай күннен кейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмей жазып беріледі.";
158) 424-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Кодекстiң 85-бабы 4-тармағында көзделген жағдайларда, салық органының шешімі бойынша тіркеу есебінен шығарылған салық төлеуші осындай есептен шығару жүргізілген айдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей орналасқан жері бойынша салық органына қосылған құн салығы бойынша тарату декларациясын ұсынуға міндетті. Тарату декларациясы салық төлеуші тіркеу есебінен шығарылған салықтық кезеңнің басынан бастап оны осындай есептен шығарған күнге дейінгі кезең үшін жасалады.";

159) дополнить статьей 426-1 следующего содержания:
"Статья 426-1. Особенности исполнения налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость нерезидентом, оказывающим услуги в электронной форме физическим лицам
1. Юридическое лицо-нерезидент при оказании физическим лицам услуг в электронной форме, местом реализации которых является Республика Казахстан, исчисляет налог на добавленную стоимость по оборотам по реализации таких услуг в порядке, установленном настоящей статьей.
2. Местом осуществления услуг в электронной форме является Республика Казахстан, если:
местом жительства физического лица - покупателя является Республика Казахстан;
местом нахождения банка, в котором открыт банковский счет, используемый физическим лицом - покупателем для оплаты услуг, или оператора электронных денег, через которого физическим лицом - покупателем осуществляется оплата услуг, является территория Республики Казахстан;
сетевой адрес физического лица - покупателя, использованный при приобретении услуг, зарегистрирован в Республике Казахстан;
международный код страны телефонного номера, используемого для приобретения или оплаты услуг, присвоен Республикой Казахстан.
3. Для целей настоящей статьи к услугам в электронной форме относятся:
предоставление прав на использование программного обеспечения (включая компьютерные игры), баз данных через сеть Интернет, в том числе путем предоставления удаленного доступа к ним, включая обновления к ним и дополнительные функциональные возможности;
оказание рекламных услуг в сети Интернет, в том числе с использованием программного обеспечения и баз данных, функционирующих в сети Интернет, а также предоставление рекламной площади (пространства) в сети Интернет;
оказание услуг по размещению предложений о приобретении (реализации) товаров (работ, услуг), имущественных прав в сети Интернет;
оказание услуг по поиску и (или) представлению заказчику информации о потенциальных покупателях;
оказание через сеть Интернет услуг по предоставлению технических, организационных, информационных и иных возможностей, осуществляемых с использованием информационных технологий и систем, для установления контактов и заключения сделок между продавцами и покупателями (включая предоставление торговой площадки, функционирующей в сети Интернет в режиме реального времени, на которой потенциальные покупатели предлагают свою цену посредством автоматизированной процедуры и стороны извещаются о продаже путем отправляемого автоматически создаваемого сообщения);
обеспечение и (или) поддержание коммерческого или личного присутствия в сети Интернет, поддержка электронных ресурсов пользователей (сайтов и (или) страниц сайтов в сети Интернет), обеспечение доступа к ним других пользователей сети, предоставление пользователям возможности их модификации;
хранение и обработка информации в электронной форме с использованием серверного инфокоммуникационного оборудования (услуги дата-центров) при условии, что лицо, представившее эту информацию, имеет к ней доступ через сеть Интернет;
оказание услуг по поиску и (или) представлению заказчику информации о потенциальных покупателях;
предоставление в режиме реального времени вычислительной мощности для размещения информации в информационной системе;
предоставление доменных имен, оказание услуг хостинга;
оказание услуг по администрированию информационных систем, сайтов в сети Интернет;
предоставление доступа к поисковым системам в сети Интернет;
ведение статистики на сайтах в сети Интернет;
оказание услуг, осуществляемых автоматическим способом через сеть Интернет при вводе данных покупателем услуги, автоматизированных услуг по поиску данных, их отбору и сортировке по запросам, предоставлению указанных данных пользователям через информационно-телекоммуникационные сети (в том числе, сводки фондовой биржи в режиме реального времени, осуществление в режиме реального времени автоматизированного перевода);
предоставление прав на использование электронных книг (изданий) и других электронных публикаций, информационных, образовательных материалов, графических изображений, музыкальных произведений, аудиовизуальных произведений через сеть Интернет, в том числе путем просмотра или прослушивания через сеть Интернет.

159) мынадай мазмұндағы 426-1-баппен толықтырылсын:
"426-1-бап. Жеке тұлғаларға электрондық нысанда қызметтер көрсететін бейрезиденттің қосылған құн салығы бойынша салық міндеттемесін орындау ерекшеліктері
1. Бейрезидент заңды тұлға жеке тұлғаларға өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын электрондық нысанда қызметтер көрсету кезінде қосылған құн салығын осындай қызметтерді өткізу жөніндегі айналымдар бойынша осы бапта белгіленген тәртіппен есептейді.
2. Егер:
сатып алушы жеке тұлғаның тұрғылықты жері Қазақстан Республикасы болып табылса;
көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін сатып алушы жеке тұлға пайдаланатын банк шоты ашылған банктің немесе ол арқылы сатып алушы жеке тұлға көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді жүзеге асыратын электрондық ақша операторының орналасқан жері Қазақстан Республикасының аумағы болып табылса;
сатып алушы жеке тұлғаның көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде пайдаланылған желілік мекенжайы Қазақстан Республикасында тіркелсе;
көрсетілетін қызметтерді сатып алу немесе оларға ақы төлеу үшін пайдаланылатын телефон нөмірі елінің халықаралық кодын Қазақстан Республикасы берсе көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда жүзеге асыру орны Қазақстан Республикасы болып табылады.
3. Осы баптың мақсаттары үшін электрондық нысандағы қызметтерге:
бағдарламалық қамтамасыз етуді (компьютерлік ойындарды қоса алғанда), деректер қорын интернет желісі арқылы, оның ішінде оларға жаңартуларды және қосымша функционалдық мүмкіндіктерді қоса алғанда, қашықтан қолжетімділікті беру арқылы пайдалануға құқық беру;
интернет желісінде, оның ішінде интернет желісінде жұмыс істейтін бағдарламалық қамтылымды және деректер қорын пайдалана отырып жарнамалық қызметтер көрсету, сондай-ақ интернет желісінде жарнамалық алаң (кеңістік) ұсыну;
интернет желісінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді), мүліктік құқықтарды сатып алу (өткізу) туралы ұсыныстарды орналастыру бойынша қызметтер көрсету;
әлеуетті сатып алушылар туралы ақпаратты іздеу және (немесе) тапсырыс берушіге ұсыну бойынша қызметтер көрсету;
сатушылар мен сатып алушылар арасында байланыстар орнату және мәмілелер жасасу үшін ақпараттық технологиялар мен жүйелерді пайдалана отырып жүзеге асырылатын техникалық, ұйымдастырушылық, ақпараттық және өзге де мүмкіндіктерді ұсыну бойынша интернет желісі арқылы қызметтер көрсету (әлеуетті сатып алушылар өз бағасын автоматтандырылған рәсім арқылы ұсынатын және тараптарға жіберілетін автоматты түрде құрылатын хабар арқылы сату туралы хабарланатын нақты уақыт режимінде интернет желісінде жұмыс істейтін сауда алаңын ұсынуды қоса алғанда);
интернет желісінде коммерциялық немесе жеке қатысуды қамтамасыз ету және (немесе) қолдау, пайдаланушылардың электрондық ресурстарын (интернет желісіндегі сайттарды және (немесе) сайттар беттерін) қолдау, оларға желінің басқа пайдаланушыларының қолжетімділігін қамтамасыз ету, пайдаланушыларға оларды түрлендіру мүмкіндігін беру;
осы ақпаратты ұсынған тұлғаның оған интернет желісі арқылы қолжетімділігі болған жағдайда, серверлік инфокоммуникациялық жабдықты (дата – орталықтар көрсететін қызметтерін) пайдалана отырып, ақпаратты электрондық нысанда сақтау және өңдеу;
әлеуетті сатып алушылар туралы ақпаратты іздеу және (немесе) тапсырыс берушіге ұсыну бойынша қызметтер көрсету;
ақпаратты ақпараттық жүйеде орналастыру үшін нақты уақыт режимінде есептеу қуатын беру;
домендік атауларды ұсыну, хостинг қызметтерін көрсету;
интернет желісінде ақпараттық жүйелерді, сайттарды әкімшілендіру бойынша қызметтер көрсету;
интернет желісіндегі іздеу жүйелеріне қолжетімділікті ұсыну;
интернет желісіндегі сайттарда статистиканы жүргізу;
көрсетілетін қызметті сатып алушы деректерді енгізген кезде интернет желісі арқылы автоматты тәсілмен жүзеге асырылатын қызметтерді, деректерді іздеу, оларды сұрау салулар бойынша іріктеу және сұрыптау, аталған деректерді пайдаланушыларға ақпараттық-телекоммуникациялық желілер арқылы ұсыну (оның ішінде қор биржасының нақты уақыт режиміндегі мәліметтері, нақты уақыт режимінде автоматтандырылған аударуды жүзеге асыру) бойынша автоматтандырылған қызметтерді көрсету;
интернет желісі арқылы электрондық кітаптарды (басылымдарды) және басқа да электрондық жарияланымдарды, ақпараттық, білім беру материалдарын, графикалық бейнелерді, музыкалық туындыларды, аудиовизуалды туындыларды, оның ішінде интернет желісі арқылы қарау немесе тыңдау арқылы пайдалану құқығын беру жатады.

4. Датой совершения оборота по реализации услуг в электронной форме является последний день календарного квартала, в котором поступила оплата за такие услуги.
5. Размер облагаемого оборота определяется на основе стоимости оказанных услуг без включения налога на добавленную стоимость.
Стоимость услуг в электронной форме в иностранной валюте пересчитывается в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валют, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате поступления оплаты за услуги в электронной форме.
6. Выписка счетов-фактур нерезидентом по услугам в электронной форме, оказанным физическим лицам, не требуется.
7. Сумма налога на добавленную стоимость по приобретенным нерезидентом товарам, работам, услугам, использованным для целей оказания услуг в электронной форме, не подлежит отнесению в зачет при определении налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет Республики Казахстан.
8. Ставка налога на добавленную стоимость составляет 12 процентов и применяется к размеру облагаемого оборота
9. Налоговым периодом по налогу на добавленную стоимость является календарный квартал.
10. Нерезидент представляет декларацию по налогу на добавленную стоимость в соответствии с положениями пункта 1 статьи 424 настоящего Кодекса.
11. Нерезидент обязан уплатить налог, подлежащий уплате в бюджет, за каждый налоговый период не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.";
160) в статье 427:
в пункте 1:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета в порядке, определенном настоящей статьей, плательщиками налога на добавленную стоимость, указанными в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса, а также их филиалами по следующим товарам, помещаемым под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления:";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Положения настоящей статьи в части уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета применяются в отношении товаров, ввозимых плательщиком налога на добавленную стоимость, указанным в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса, а также их филиалами:";
в пункте 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В случае нарушения в течение срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса, с даты выпуска товаров для внутреннего потребления на территорию Республики Казахстан требований, установленных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, налог на добавленную стоимость на импортируемые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, в порядке и размере, которые определены таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.";
часть третью дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

4. Электрондық нысандағы көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасау күні осындай көрсетілетін қызметтер үшін төлем түскен күнтізбелік тоқсанның соңғы күні болып табылады.
5. Салық салынатын айналым мөлшері қосылған құн салығын қоспай көрсетілген қызметтер құнының негізінде айқындалады.
Электрондық нысандағы қызметтердің шетел валютасындағы құны электрондық нысандағы көрсетілетін қызметтер үшін төлем келіп түскен күннің алдындағы соңғы жұмыс күніне айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептеледі.
6. Бейрезиденттің жеке тұлғаларға көрсетілген электрондық нысандағы қызметтер бойынша шот-фактураларды жазып беруі талап етілмейді.
7. Электрондық нысандағы қызметтер көрсету мақсаттары үшін пайдаланылған, бейрезидент сатып алған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы Қазақстан Республикасының бюджетіне төленуге жататын қосылған құн салығын айқындау кезінде есепке жатқызылмайды.
8. Қосылған құн салығының мөлшерлемесі 12 процентті құрайды және салық салынатын айналым мөлшеріне қолданылады.
9. Күнтізбелік тоқсан қосылған құн салығы бойынша салық кезеңі болып табылады.
10. Бейрезидент осы Кодекстің 424-бабының 1-тармағының ережелеріне сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияны табыс етеді.
11. Бейрезидент есепті салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 25-ші күнінен кешіктірмей әрбір салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын салықты төлеуге міндетті.";
160) 427-бапта:
1-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) тірі ірі қара мал бойынша осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеушілер, сондай-ақ олардың филиалдары қосылған құн салығын осы бапта айқындалған тәртіппен есепке жатқызу әдісімен төлейді.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісімен төлеу бөлігіндегі ережелері осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеуші, сонымен қатар олардың филиалдары әкелетін:";
4-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында ішкі тұтыну үшін тауарлар шығарылған күннен бастап осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімі ішінде осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген талаптар бұзылған жағдайда, импортталатын тауарларға қосылған құн салығы Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен және мөлшерде, импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу үшін белгіленген мерзімнен бастап өсімпұл есептеле отырып төленуге жатады.";
үшінші бөліктің 3) тармақшасындағы "шығару осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды." деген сөздер "шығару;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) выбытие (списание) товара в результате аварии, крушения и (или) неисправности, при наличии документа, подтверждающего невозможность восстановления указанного товара.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Реализация товаров, по которым налог на добавленную стоимость на импортируемые товары уплачен методом зачета, по истечении срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса, с даты их выпуска для внутреннего потребления на территорию Республики Казахстан не подлежит обложению налогом на добавленную стоимость на импортируемые товары.";
161) в статье 428:
абзац первый части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета в порядке, определенном настоящей статьей, плательщиками налога на добавленную стоимость, указанными в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса, а также их филиалами по следующим товарам, импортируемым (на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза:";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Положения настоящей статьи в части уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета применяются в отношении товаров, ввозимых плательщиком налога на добавленную стоимость, указанным в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса, а также их филиалами:";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Плательщик налога на добавленную стоимость, указанный в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса, а также их филиалы одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов представляют в налоговый орган:";
в пункте 5:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В случае нарушения в течение срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 48 настоящего Кодекса, с даты ввоза товаров на территорию Республики Казахстан требований, установленных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, налог на добавленную стоимость на ввозимые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты налога на добавленную стоимость при ввозе товаров, в порядке и размере, которые определены налоговым законодательством Республики Казахстан.";
часть третью дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) выбытие (списание) товара в результате аварии, крушения и (или) неисправности, при наличии документа, подтверждающего невозможность восстановления указанного товара.";
162) в статье 429:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"4) көрсетілген тауарды қалпына келтірудің мүмкін еместігін растайтын құжат болған кезде авария, апат және (немесе) ақаулық нәтижесінде тауардың шығуы (есептен шығарылуы) осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Импортталатын тауарларға қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында ішкі тұтыну үшін шығарылған күннен бастап осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімі өткен соң өткізу импортталатын тауарларға қосылған құн салығын салуға жатпайды.";
161) 428-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) тірі ірі қара мал бойынша осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеушілер, сондай-ақ олардың филиалдары қосылған құн салығын осы бапта айқындалған тәртіппен есепке жатқызу әдісімен төлейді.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісімен төлеу бөлігіндегі ережелері осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеуші, сондай-ақ олардың филиалдары әкелетін:";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығын төлеуші, сондай-ақ олардың филиалдары тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде салық органына:";
5-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар әкелінген күннен бастап осы Кодекстің 48-бабының 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімі ішінде осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген талаптар бұзылған жағдайда әкелінетін тауарларға қосылған құн салығы тауарларды әкелу кезінде қосылған құн салығын төлеу үшін белгіленген мерзімнен бастап өсімпұл есептеле отырып, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған тәртіппен және мөлшерде төленуге жатады.";
үшінші бөліктің 2) тармақшасындағы "шығару осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды." деген сөздер "шығару;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) көрсетілген тауарды қалпына келтірудің мүмкін еместігін растайтын құжат болған кезде авария, апат және (немесе) ақаулық нәтижесінде тауардың шығуы (есептен шығарылуы) осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды.";
162) 429-бапта:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. По налогоплательщикам, снятым с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость, подлежит списанию превышение налога на добавленную стоимость, сложившееся:
на дату вынесения решения налогового органа, в случае невыполнения условий, предусмотренных пунктом 4 статьи 424 настоящего Кодекса;
после выполнения требований, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 369 настоящего Кодекса.
Списание превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом.";
пункт 9 исключить;
163) пункт 2 статьи 431 изложить в следующей редакции:
"2. Если иное не установлено статьями 432, 433 и 434 настоящего Кодекса, возврат суммы превышения налога на добавленную стоимость, подтвержденного результатами проверки, производится налогоплательщику в следующие сроки:
осуществляющему обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке, которые составляют не менее 70 процентов в общем облагаемом обороте по реализации за налоговый период, за который предъявлено требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость, – в течение пятидесяти пяти рабочих дней;
в остальных случаях – в течение ста пятидесяти пяти календарных дней.
При этом течение срока возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость начинается после истечения последней даты, установленной настоящим Кодексом для представления в налоговый орган декларации по налогу на добавленную стоимость, с учетом периода продления в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 3 статьи 212 настоящего Кодекса.";
164) в статье 433:
часть вторую пункта 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"зачисления денег, связанных с возвратом платежа, инициированного с контрольного счета, в случаях ошибочного платежа либо перевода денег на закрытый банковский счет бенефициара.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Возврат суммы превышения налога на добавленную стоимость производится на основании требования о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость, указанного в декларации по налогу на добавленную стоимость за налоговый период, в течение пятнадцати рабочих дней без проведения налоговой проверки.
При этом течение срока возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость начинается после истечения последней даты, установленной настоящим Кодексом для представления в налоговый орган декларации по налогу на добавленную стоимость, с учетом периода продления в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 3 статьи 212 настоящего Кодекса.";

"8. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылған салық төлеушілер бойынша қалыптасқан қосылған құн салығының асып кетуі:
салық органының шешімін шығару күніне осы Кодекстің 424-бабы 4-тармағында көзделген шарттарды орындамаған жағдайда;
осы Кодекстің 369-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін есептен шығаруға жатады.
Салық төлеушілердің дербес шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
9-тармақ алып тасталсын;
163) 431-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер осы Кодекстің 432, 433 және 434-баптарында өзгеше белгіленбесе, тексеру нәтижелерімен расталған қосылған құн салығының асып кету сомасын салық төлеушіге қайтару мынадай мерзімдерде жүргізіледі:
қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талап қойылған салықтық кезең үшін шот-фактураларды жазып беру мен алуды электрондық нысанда ғана жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын төмен тәуекел дәрежесіндегі салық төлеушілер санатына жатқызылған салық төлеушіге – отыз жұмыс күні ішінде;
қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талап қойылған салықтық кезең үшін өткізу бойынша жалпы салық салынатын айналымда кемінде 70 процентті құрайтын нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналымдарды жүзеге асыратын салық төлеушіге – елу бес жұмыс күні ішінде;
қалған жағдайларда – күнтізбелік бір жүз елу бес күн ішінде.
Бұл ретте қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару мерзімінің өтуі осы Кодекстің 212-бабы 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес ұзарту кезеңін ескере отырып, осы Кодексте қосылған құн салығы бойынша декларацияны салық органына ұсыну үшін белгіленген соңғы күн өткеннен кейін басталады.";
164) 433-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"төлем қате жасалған жағдайда не бенефициардың жабық банктік шотына ақша аударылған жағдайда бақылау шотынан бастамашылық жасалған төлемді қайтаруға байланысты ақшаны есепке жатқызу үшін пайдаланылатын ағымдағы шот осы Кодекстің мақсаттары үшін бақылау шоты болып табылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару салықтық кезеңдегі қосылған құн салығы бойынша декларацияда көрсетілген қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талаптың негізінде, салықтық тексеру жүргізілместен он бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бұл ретте қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару мерзімінің өтуі осы Кодекстің 212-бабы 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес ұзарту кезеңін ескере отырып, қосылған құн салығы бойынша декларацияны салық органына ұсыну үшін осы Кодексте белгіленген соңғы күн өткеннен кейін басталады.";

165) в статье 434:
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Право на применение упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость имеют плательщики налога на добавленную стоимость, представившие декларации по налогу на добавленную стоимость с указанием требования о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость:
состоящие не менее двенадцати последовательных месяцев на налоговом мониторинге и не имеющие неисполненного налогового обязательства по представлению налоговой отчетности на дату представления декларации по налогу на добавленную стоимость;
производители товаров собственного производства.";
дополнить частями третьей и второй следующего содержания:
"В целях настоящей статьи товаром собственного производства признается продукт (товар), произведенный налогоплательщиком, на который имеется сертификат происхождения.
Перечень налогоплательщиков, указанных в части второй настоящего пункта, утверждается уполномоченным органом в области торговли и интеграции по согласованию с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области налоговой политики.";
часть седьмую дополнить абзацем следующего содержания:
"для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность по производству товаров собственного производства, включенных в перечень налогоплательщиков, указанных в части второй настоящего пункта, – в размере не более 50 процентов от суммы превышения налога на добавленную стоимость, сложившегося за отчетный налоговый период.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Возврат суммы превышения налога на добавленную стоимость в упрощенном порядке производится в течение пятнадцати рабочих дней после истечения последней даты, установленной настоящим Кодексом для представления в налоговый орган декларации по налогу на добавленную стоимость за налоговый период, в которой указано требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость.
В случае продления срока представления налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 3 статьи 212 настоящего Кодекса, возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость в соответствии с настоящим пунктом производится с учетом периода продления.";
166) в пункте 2 статьи 442:
в подпункте 1) части второй после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
в части седьмой после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
167) в статье 447:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:

165) 434-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талапты көрсете отырып, қосылған құн салығы бойынша декларацияны ұсынған:
салықтық мониторингте кемінде қатарынан он екі ай тұрған және қосылған құн салығы бойынша декларацияны ұсынатын күнге салықтық есептілікті ұсыну бойынша орындалмаған салықтық міндеттемесі жоқ қосылған құн салығын төлеушілердің;
меншікті өндірісінің тауарын өндірушілердің қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқығы бар.";
мынадай мазмұндағы үшінші және екінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы баптың мақсатында салық төлеуші өндірген, шығарылған жерінің сертификаты бар өнім (тауар) меншікті өндірісінің тауары болып танылады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген салық төлеушілердің тізбесін сауда және интеграция саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органмен және салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.";
жетінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген салық төлеушілер тізбесіне қосылған меншікті өндіріс тауарын өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер үшін – есепті салық кезеңінде қалыптасқан қосылған құн салығының асып кету сомасының 50 процентінен аспайтын мөлшерде қосылған құн салығының асып кетуі оңайлатылған тәртіппен қайтарылуға жатады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қосылған құн салығының асып кету сомасын оңайлатылған тәртіппен қайтару қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талап көрсетілген салықтық кезең үшін қосылған құн салығы бойынша декларацияны салық органына ұсыну үшін осы Кодексте белгіленген соңғы күн өткеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағына сәйкес қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін ұсыну мерзімі ұзартылған жағдайда, осы тармаққа сәйкес қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару ұзарту кезеңін ескере отырып жүргізіледі.";
166) 442-баптың 2-тармағында:
екінші бөліктің 1) тармақшасындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
жетінші бөліктегі "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
167) 447-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"2) заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа государства-члена Евразийского экономического союза, на территорию которого импортированы товары, об уплате косвенных налогов и (или) освобождении и (или) ином способе уплаты (на бумажном носителе в оригинале или копии) либо в электронной форме;";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (с отметкой налогового органа государства-члена Евразийского экономического союза, на территорию которого импортированы продукты переработки, об уплате косвенных налогов (и (или) освобождении и (или) ином способе уплаты (на бумажном носителе в оригинале или копии либо в электронной форме);";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) копий товаросопроводительных документов.";
168) пункт 2 статьи 448 изложить в следующей редакции:
"2. Перевозка экспортируемых или импортируемых товаров по системе магистральных трубопроводов на таможенной территории Евразийского экономического союза считается международной, если оформление перевозки осуществляется документами, подтверждающими передачу экспортируемых или импортируемых товаров покупателю либо другим лицам, осуществляющим дальнейшую доставку указанных товаров до покупателя на таможенной территории Евразийского экономического союза.";
169) подпункт 5) пункта 2 статьи 449 изложить в следующей редакции:
"5) заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (на бумажном носителе в оригинале или копии либо в электронной форме), подтверждающее уплату налога на добавленную стоимость со стоимости работ по переработке давальческого сырья.
В случае вывоза продуктов переработки давальческого сырья на территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, заявление, указанное в настоящем подпункте, не представляется;";
170) в пункте 3 статьи 450 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
171) подпункт 4) пункта 2 статьи 451 изложить в следующей редакции:
"4) сырья и (или) материалов в составе транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, помещенных под таможенную процедуру свободного склада юридическим лицом в рамках заключенного специального инвестиционного контракта с уполномоченным органом по инвестициям, при соблюдении следующих условий:
в отношении производителей транспортных средств – наличие соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности;
в отношении производителей сельскохозяйственной техники – наличие соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности;
в отношении производителей компонентов – наличие соглашения о промышленной сборке компонентов с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности;";

"2) аумағына тауарлар импортталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы, жанама салықтарды төлеу және (немесе) оларды төлеуден босату және (немесе) төлеудің өзге тәсілі туралы өтініш (қағаз жеткізгіште түпнұсқада немесе көшірмелері) не электрондық нысанда;";
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) аумағына қайта өңдеу өнімдері импортталған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы, жанама салықтарды төлеу және (немесе) төлеуден босату және (немесе) төлеудің өзге тәсілі туралы өтініш (қағаз жеткізгіштегі түпнұсқада) немесе көшірмелері не электрондық нысанда);";
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тауарларға iлеспе құжаттардың көшірмелері.";
168) 448-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экспортталатын немесе импортталатын тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағында магистральдық құбыржолдар жүйесі арқылы тасымалдау, егер тасымалдауды ресімдеу сатып алушыға не көрсетілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағындағы сатып алушыға дейін одан әрі жеткізуді жүзеге асыратын басқа тұлғаларға экспортталатын немесе импортталатын тауарлар берілгенін растайтын құжаттармен жүзеге асырылған болса, халықаралық тасымал деп есептеледі.";
169) 449-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстардың құнынан қосылған құн салығының төленгенін растайтын тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (қағаз жеткізгіште түпнұсқада немесе көшірме не электрондық нысанда).
Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына әкеткен жағдайда осы тармақшада көрсетілген өтініш ұсынылмайды;";
170) 450-баптың 3-тармағындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын";
171) 451-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мынадай шарттар сақталған кезде:
көлік құралдарын өндірушілерге қатысты – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім болса;
ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілерге қатысты – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім болса;
компоненттерді өндірушілерге қатысты – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім болса, инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған арнайы инвестициялық келісімшарт шеңберінде заңды тұлға еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырған көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрамындағы шикізаттың және (немесе) материалдардың, сондай-ақ олардың компоненттерінің;";

172) пункт 2 статьи 453 изложить в следующей редакции:
"2. В случае экспорта товаров с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза, счет-фактура выписывается не позднее двадцати календарных дней после даты совершения оборота по реализации.";
173) в статье 455:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При этом суммы налога на добавленную стоимость, уплаченные комиссионером (поверенным) по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан, подлежат отнесению в зачет покупателем таких товаров на основании счета-фактуры, выставленного комиссионером (поверенным) в адрес покупателя, а также копии заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, содержащего отметку налогового органа, предусмотренную пунктом 8 статьи 456 настоящего Кодекса.";
часть четвертую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"К такому счету-фактуре прилагается полученная от комиссионера (поверенного) копия заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, являющегося основанием для отнесения в зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного при импорте товаров комиссионером (поверенным).";
174) статью 456 изложить в следующей редакции:
"Статья 456. Порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость при импорте товаров в Евразийском экономическом союзе
1. Если иное не установлено настоящей статьей, порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость в Евразийском экономическом союзе определяется в соответствии с главой 48 настоящего Кодекса.
2. При импорте товаров, в том числе товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза налогоплательщик обязан представить в налоговый орган по месту нахождения (жительства) заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, в том числе по договорам (контрактам) лизинга, на бумажном носителе и в электронной форме либо только в электронной форме не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом, если иное не установлено настоящим пунктом.
Одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов налогоплательщик представляет в налоговый орган следующие документы:
1) выписку банка, подтверждающую фактическую уплату косвенных налогов по импортированным товарам, и (или) иной платежный документ, предусмотренный законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, подтверждающий исполнение налогового обязательства по уплате косвенных налогов по импортированным товарам, или документы, подтверждающие освобождение от налога на добавленную стоимость, с учетом требований статьи 451 настоящего Кодекса.
При этом указанные документы не представляются при ином порядке уплаты налога на добавленную стоимость, а также в случае наличия переплаты на лицевых счетах по налогу на добавленную стоимость по импортированным товарам, которая подлежит зачету в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость по импортированным товарам при условии, что налогоплательщиком не подано заявление на зачет указанных сумм переплаты по другим видам налогов и платежей в бюджет или возврат на расчетный счет.
По договорам (контрактам) лизинга указанные в настоящем подпункте документы представляются в срок, установленный в настоящем пункте по сроку лизингового платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга, приходящегося на отчетный налоговый период.

172) 453-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарлардың экспорты жағдайында шот-фактура айналым жасалған күннен кейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірілмей жазып беріледі.";
173) 455-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар бойынша комиссионер (сенім білдірілген өкіл) төлеген қосылған құн салығының сомасы осындай тауарларды сатып алушы комиссионер (сенім білдірілген өкіл) сатып алушының атына жазып берген шот-фактураның, сондай-ақ импортталған тауарлар бойынша осы Кодекстің 456-бабының
8-тармағында көзделген, салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш көшірмесінің негізінде есепке жатқызылуға тиіс.";
4-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұндай шот-фактураға тауарларды импорттаған кезде комиссионер (сенім білдірілген өкіл) төлеген қосылған құн салығын есепке жатқызу үшін негіз болып табылатын комиссионерден (сенім білдірілген өкілден) алынған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің көшірмесі қоса беріледі.";
174) 456-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"456-бап. Еуразиялық экономикалық одақта тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, Еуразиялық экономикалық одақта қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібі осы Кодекстің 48-тарауына сәйкес айқындалады.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердiң аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарлардың импорты кезінде салық төлеуші орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органына тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы, оның ішінде лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша өтінішті, егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей, қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда не тек электрондық нысанда ұсынуға міндетті.
Салық төлеуші салық органына тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың іс жүзінде төленгенін растайтын банктің үзінді көшірмесін және (немесе) Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында көзделген, импортталған тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттеменің орындалуын растайтын өзге де төлем құжатын немесе осы Кодекстің 451-бабының талаптарын ескере отырып, қосылған құн салығынан босатылғанын растайтын құжатты.
Бұл ретте көрсетілген құжаттар қосылған құн салығын төлеудің өзге тәртібінде, сондай-ақ салық төлеуші салық және бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша аталған артық төленген сомаларды есепке жатқызуға немесе есептік шотқа қайтаруға өтініш бермеген кезде импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша алдағы төлемдер есебіне жатқызылуға тиісті импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша жеке шоттарда артық төленген төлемдер болған жағдайда ұсынылмайды.
Лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша осы тармақшада көрсетілген құжаттар есепті салықтық кезеңге келетін лизинг шартында (келісімшартында) көзделген лизингтік төлемнің мерзімі бойынша осы тармақта белгіленген мерзімде ұсынылады;

2) товаросопроводительные и (или) иные документы, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства-члена Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан (указанные документы не представляются, если для отдельных видов перемещения товаров, в том числе перемещения товаров без использования транспортных средств, оформление этих документов не предусмотрено законодательством Республики Казахстан);
3) счета-фактуры, оформленные в соответствии с законодательством государства-члена Евразийского экономического союза при отгрузке товаров, в случае, если их выставление (выписка) предусмотрено (предусмотрена) законодательством государства-члена Евразийского экономического союза.
Если выставление (выписка) счета-фактуры не предусмотрено (не предусмотрена) законодательством государства-члена Евразийского экономического союза либо товары приобретаются у налогоплательщика государства, не являющегося государством-членом Евразийского экономического союза, вместо счета-фактуры представляется иной документ, выставленный (выписанный) продавцом, подтверждающий стоимость импортированных товаров.
4) договоры (контракты), на основании которых приобретены товары, импортированные на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена Евразийского экономического союза, в случае лизинга товаров (предметов лизинга) – договоры (контракты) лизинга, в случае предоставления займа в виде вещей – договоры займа, договоры (контракты) об изготовлении товаров, договоры (контракты) на переработку давальческого сырья;
5) информационное сообщение (в случаях, предусмотренных пунктами 2, 3, 4 и 5 статьи 454 настоящего Кодекса), представленное налогоплательщику Республики Казахстан налогоплательщиком другого государства-члена Евразийского экономического союза либо налогоплательщиком государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, подписанное руководителем (индивидуальным предпринимателем) и заверенное печатью организации, реализующими товары, импортированные с территории третьего государства-члена Евразийского экономического союза, содержащее сведения о налогоплательщике третьего государства-члена Евразийского экономического союза и договоре (контракте), заключенном с налогоплательщиком этого третьего государства-члена Евразийского экономического союза, о приобретении импортированного товара:
номер, идентифицирующий лицо в качестве налогоплательщика государства-члена Евразийского экономического союза;
наименование налогоплательщика (организации, индивидуального предпринимателя) государства-члена Евразийского экономического союза;
место нахождения (жительства) налогоплательщика государства-члена Евразийского экономического союза;
номер и дата контракта (договора);
номер и дата спецификации.
В случае, если налогоплательщик государства-члена Евразийского экономического союза, у которого приобретается товар, не является сведения, указанные в абзацах втором – шестом части первой настоящего подпункта, представляются также в отношении собственника реализуемого товара.
В случае представления информационного сообщения на иностранном языке обязательно наличие перевода на казахский и русский языки.
Информационное сообщение не представляется в случае, если сведения, предусмотренные настоящим подпунктом, содержатся в договоре (контракте), указанном в подпункте 5) части второй настоящего пункта.

2) тауарлардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына өткізілгенін растайтын тауарға ілеспе және (немесе) өзге де құжаттарды (егер тауарлардың жекелеген түрлерінің өткізілуі, оның ішінде тауарлардың көлік құралдарын пайдаланбай өткізілуі үшін мұндай құжаттарды ресімдеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмесе, көрсетілген құжаттар ұсынылмайды);
3) егер оларды ұсыну (жазып беру) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда, тауарларды тиеп-жөнелту кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ресімделген шот-фактураларды.
Егер шот-фактураларды ұсыну (жазып беру) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделмеген болса не тауарлар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісінен сатып алынса, онда шот-фактуралардың орнына сатушы ұсынған (жазып берген), импортталған тауарлардың құнын растайтын өзге құжат ұсынылады;
4) солардың негізінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар сатып алынған шарттарды (келісімшарттарды), тауарлар лизингі (лизинг нысаналары) жағдайында – лизинг шарттарын (келісімшарттарын), заттар түрінде қарыз берілген жағдайда – қарыз шарттарын, тауарларды дайындау туралы шарттарды (келісімшарттарды), алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге арналған шарттарды (келісімшарттарды);
5) Қазақстан Республикасының салық төлеушісіне Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің салық төлеушісі не Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісі ұсынған, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше үшінші мемлекеттің аумағынан импортталған тауарларды өткізетін ұйымның басшысы (дара кәсіпкер) қол қойған және ұйымның мөрімен расталған, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше үшінші мемлекеттің салық төлеушісі және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше осы үшінші мемлекеттің салық төлеушісімен импортталған тауарды сатып алу туралы жасалған шарт (келісімшарт) туралы мынадай:
тұлғаны Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің салық төлеушісі ретінде сәйкестендіруші нөмір;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің салық төлеушісінің (ұйымның, дара кәсіпкердің) атауы;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің салық төлеушісінің орналасқан (тұрғылықты) жері;
келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні;
ерекшелік нөмірі мен күні туралы мәліметтерді қамтыған ақпараттық хабарламаны (осы Кодекстің 454-бабының 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларда).
Егер одан тауар сатып алынатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің салық төлеушісі өткізетін тауардың меншік иесі болмаған жағдайда (комиссионер, сенім білдірілген өкіл болып табылса), онда осы тармақшаның бірінші бөлігінің екінші – алтыншы абзацтарында көрсетілген мәліметтер өткізілетін тауардың меншік иесіне қатысты да ұсынылады.
Ақпараттық хабарлама шет тілінде ұсынылған жағдайда қазақ және орыс тілдеріне аудармасының болуы міндетті.
Егер осы тармақшада көзделген мәліметтер осы тармақтың екінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген шартта (келісімшартта) қамтылса, ақпараттық хабарлама ұсынылмайды;

6) договоры (контракты) комиссии или поручения (в случаях их заключения);
7) договоры (контракты), на основании которых приобретены товары, импортированные на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена Евразийского экономического союза, по договорам комиссии или поручения (в случаях, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 454 настоящего Кодекса, за исключением случаев, когда налог на добавленную стоимость уплачивается комиссионером, поверенным).
В случае розничной купли-продажи при отсутствии документов, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) части второй настоящего пункта, представляются документы, подтверждающие получение (либо приобретение) импортированных на территорию Республики Казахстан товаров (в том числе чеки контрольно-кассовой машины, товарные чеки, закупочные акты).
Документы, указанные в подпунктах 2) – 8) части второй настоящего пункта, могут быть представлены в копиях, заверенных подписями руководителя и главного бухгалтера (при его наличии) либо иных лиц, уполномоченных на то по решению налогоплательщика, а также печатью налогоплательщика, за исключением случаев, когда у налогоплательщика печать отсутствует по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
При этом указанные копии документов могут быть представлены в виде книги (книг), прошнурованной (прошнурованных), пронумерованной (пронумерованных) с указанием на последнем листе общего количества листов и заверенной (заверенных) на последнем листе подписями руководителя и главного бухгалтера (при его наличии) либо иных лиц, уполномоченных на то по решению налогоплательщика, а также печатью налогоплательщика, за исключением случаев, когда у налогоплательщика печать отсутствует по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
По договорам (контрактам) лизинга налогоплательщик представляет в налоговый орган не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга), одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов документы, предусмотренные подпунктами 2) – 8) части второй настоящего пункта. В последующем налогоплательщик представляет в налоговый орган не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем срока платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга, одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов документы (их копии), предусмотренные подпунктом 2) части второй настоящего пункта.
В случае, если дата наступления срока оплаты части стоимости товаров (предметов лизинга), предусмотренная в договоре (контракте) лизинга, наступает после ввоза товаров (предметов лизинга) на территорию Республики Казахстан, налогоплательщик представляет в налоговый орган не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга), одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов документы, предусмотренные подпунктами 3), 4) и 5) части второй настоящего пункта. При этом налогоплательщик в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов не отражает налоговую базу по налогу на добавленную стоимость.

6) комиссия немесе тапсырма шарттарын (келісімшарттарын) (олар жасалған жағдайда);
7) солардың негізінде комиссия немесе тапсырма шарттары бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар сатып алынған шарттарды (келісімшарттарды) (қосылған құн салығын комиссионер, сенім білдірілген өкіл төлейтін жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 454-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларда).
Бөлшек саудамен сатып алу-сату жағдайында осы тармақтың екінші бөлігінің 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар болмаған кезде Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлардың алынғанын (не сатып алынғанын) растайтын құжаттар (оның ішінде бақылау-касса машинасының чектері, тауар чектері, сатып алу актілері) ұсынылады.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 2) – 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттар салық төлеушінің басшысы мен бас бухгалтерінің (ол бар болған кезде) не салық төлеушінің шешімі бойынша оған уәкілеттік берілген өзге де адамдардың қолтаңбаларымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша салық төлеушінің мөрі болмаған жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің мөрімен расталған көшірмелерде ұсынылуы мүмкін.
Бұл ретте көрсетілген құжаттардың көшірмелері соңғы парағында парақтардың жалпы саны көрсетіле отырып, тігілген, нөмірленген және соңғы парағын салық төлеушінің басшысы мен бас бухгалтерінің (ол болған кезде) не салық төлеушінің шешімі бойынша оған уәкілеттік берілген өзге де адамдардың қолтаңбаларымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша салық төлеушінің мөрі болмаған жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің мөрімен расталған кітап (кітаптар) түрінде ұсынылуы мүмкін.
Лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша салық төлеуші салық органына импортталған тауарларды (лизинг нысаналарын) есепке қабылдаған айдан – салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде осы тармақтың екінші бөлігінің 2)-8) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады. Кейіннен салық төлеуші салық органына лизинг шартында (келісімшартында) көзделген төлем мерзімінің айынан – салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген құжаттарды (олардың көшірмелерін) ұсынады.
Егер лизинг шартында (келісімшартында) көзделген тауарлар (лизинг нысаналары) құнының бір бөлігін төлеу мерзімі тауарларды (лизинг нысаналарын) Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін басталған жағдайда, салық төлеуші салық органына импортталған тауарларды (лизинг нысаналарын) есепке қабылдаған айдан – салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде осы тармақтың екінші бөлігінің 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады. Бұл ретте салық төлеуші тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште қосылған құн салығы бойынша салықтық базаны көрсетпейді.

В случае, если по договору (контракту) лизинга дата наступления срока оплаты части стоимости товаров (предметов лизинга) установлена до даты ввоза товаров (предметов лизинга) на территорию Республики Казахстан, налогоплательщик представляет в налоговый орган не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга), одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов документы, предусмотренные подпунктами 2) – 5) части второй настоящего пункта.
В последующем налогоплательщик представляет в налоговый орган не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем срока платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга, одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов документы (их копии), предусмотренные подпунктом 2) части второй настоящего пункта.
Форма заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, правила ее заполнения и представления утверждаются уполномоченным органом.
3. Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронной форме представляются:
1) лицами, импортирующими на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза товары с освобождением от уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 2 статьи 451 настоящего Кодекса и (или) уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 428 настоящего Кодекса;
2) налогоплательщиком в случае внесения изменений и дополнений в заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, предусмотренном пунктом 2 статьи 459 настоящего Кодекса.
4. При представлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов только в электронной форме документы, указанные в подпунктах 2) – 8) части второй пункта 2 настоящей статьи, не представляются.
Положение настоящего пункта не применяется в случаях, установленных пунктом 3 настоящей статьи.
5. Налог на добавленную стоимость по импортированным товарам уплачивается по месту нахождения (жительства) налогоплательщиков не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
В случае изменения в сторону увеличения цены импортированных товаров в соответствии с пунктом 8 статьи 444 настоящего Кодекса, налог на добавленную стоимость по импортированным товарам уплачивается не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, в котором участники договора (контракта) изменили цену импортированных товаров.

Егер лизинг шарты (келісімшарты) бойынша тауарлар (лизинг нысаналары) құнының бір бөлігін төлеу мерзімінің күні тауарларды (лизинг нысаналарын) Қазақстан Республикасының аумағына әкелген күнге дейін белгіленген жағдайда, салық төлеуші салық органына импортталған тауарларды (лизинг нысаналарын) есепке қабылдаған айдан – салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде осы тармақтың екінші бөлігінің 2) – 5) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады.
Кейіннен салық төлеуші салық органына лизинг шартында (келісімшартында) көзделген төлем мерзімінің айынан – салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген құжаттарды (олардың көшірмелерін) ұсынады.
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішінің нысанын, оны толтыру және ұсыну қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.
3. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш қағаз жеткізгіште (төрт данада) және электрондық нысанда:
1) осы Кодекстің 451-бабының 2-тармағына сәйкес қосылған құн салығын төлеуден босатыла отырып және (немесе) осы Кодекстің 428-бабына сәйкес қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісімен төлей отырып, тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорттайтын тұлғалар;
2) осы Кодекстің 459-бабының 2-тармағында көзделген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда салық төлеуші ұсынады.
4. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш тек электрондық нысанда ұсынылған кезде, осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 2)-8) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Осы тармақтың ережесі осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайларда қолданылмайды.
5. Импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығы салық төлеушілердің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей төленеді.
Импортталған тауарлардың бағасы осы Кодекстің 444-бабының 8-тармағына сәйкес ұлғайту жағына өзгертілген жағдайда импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығы шартқа (келісімшартқа) қатысушылар импортталған тауарлардың бағасын өзгерткен айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей төленеді.

6. Налоговым периодом для исчисления и уплаты косвенных налогов при импорте товаров, в том числе товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, товаров (предметов лизинга) по договорам (контрактам) лизинга, на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза является календарный месяц, в котором приняты на учет такие импортированные товары или наступает срок платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга.
При этом допускается исполнение налогового обязательства в течение налогового периода.
7. Подтверждение налоговыми органами факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов путем проставления соответствующей отметки либо мотивированный отказ в подтверждении осуществляются в случаях и порядке, которые предусмотрены уполномоченным органом.
По заявлениям, представленным на бумажном носителе и в электронной форме, подтверждение факта уплаты налога на добавленную стоимость производится налоговым органом в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления на бумажном носителе путем проставления соответствующей отметки на таком заявлении.
По заявлениям, представленным в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, подтверждение факта уплаты налога на добавленную стоимость производится налоговым органом в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления в электронной форме путем направления налогоплательщику уведомления о подтверждении факта уплаты косвенных налогов в электронной форме.
8. По заявлениям, представленным на бумажном носителе и в электронной форме, отказ в подтверждении факта уплаты налога на добавленную стоимость производится налоговым органом в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления на бумажном носителе путем направления налогоплательщику мотивированного отказа на бумажном носителе.
По заявлениям, представленным в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, отказ в подтверждении факта уплаты налога на добавленную стоимость производится налоговым органом в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления в электронной форме путем направления налогоплательщику мотивированного отказа в электронной форме.
9. В случаях, указанных в пункте 9 настоящей статьи, налогоплательщик обязан представить в налоговый орган заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с устранением нарушений в течение пятнадцати календарных дней с даты получения мотивированного отказа.
10. В случае изменения в сторону увеличения цены импортированных товаров в соответствии с пунктом 8 статьи 444 настоящего Кодекса, заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в электронной форме представляется не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, в котором участники договора (контракта) изменили цену импортированных товаров.
При этом в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов отражается измененная стоимость приобретенных импортированных товаров.
Документами, подтверждающими увеличение цены импортированных товаров, являются: договор (контракт) об изменении цены, дополнительный счет-фактура, в котором содержится измененное значение по облагаемому импорту и налогу на добавленную стоимость (в случае, если выставление (выписка) счета-фактуры предусмотрено (предусмотрена) законодательством государства-члена Евразийского экономического союза), и (или) иной документ, подтверждающий изменение цены импортированных товаров.";

6. Тауарларды, оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарларды, лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша тауарларды (лизинг нысаналарын) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорттау кезінде жанама салықтарды есептеу мен төлеуге арналған салықтық кезең осындай импортталған тауарлар есепке қабылданған немесе лизинг шартында (келісімшартында) көзделген төлем мерзімі басталатын күнтізбелік ай болып табылады.
Бұл ретте салықтық міндеттемені салықтық кезең ішінде орындауға жол беріледі.
7. Салық органдарының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін тиісті белгі қою арқылы растауы не растаудан уәжді бас тартуы уәкілетті орган көздеген жағдайларда және тәртіппен жүзеге асырылады.
Қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда ұсынылған өтініштер бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растауды салық органы өтініш қағаз жеткізгіште келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде осындай өтінішке тиісті белгі қою арқылы жүргізеді.
Осы баптың 4-тармағына сәйкес ұсынылған өтініштер бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растауды салық органы өтініш электрондық нысанда келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салық төлеушіге жанама салықтарды төлеу фактісін растау туралы электрондық нысанда хабарлама жіберу арқылы жүргізеді.
8. Қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда ұсынылған өтініштер бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растаудан бас тартуды салық органы өтініш қағаз жеткізгіште келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық төлеушіге қағаз жеткізгіште уәжді бас тартуды жіберу арқылы жүргізеді.
Осы баптың 4-тармағына сәйкес ұсынылған өтініштер бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растаудан бас тартуды салық органы өтініш электрондық нысанда келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салық төлеушіге электрондық нысанда уәжді бас тартуды жіберу арқылы жүргізеді.
9. Осы баптың 9-тармағында көрсетілген жағдайларда, салық төлеуші салық органына уәжді бас тартуды алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұзушылықтарды жоя отырып, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті ұсынуға міндетті.
10. Осы Кодекстің 444-бабының 8-тармағына сәйкес импортталған тауарлардың бағасы ұлғайту жағына өзгертілген жағдайда, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда шартқа (келісімшартқа) қатысушылар импортталған тауарлар бағасын өзгерткен айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
Бұл ретте тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште сатып алынған импортталған тауарлардың өзгертілген құны көрсетіледі.
Бағаны өзгерту туралы шарт (келісімшарт), салық салынатын импорт және қосылған құн салығы бойынша өзгертілген мән қамтылған қосымша шот-фактура (егер шот-фактураны ұсыну (жазып беру) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе) және (немесе) импортталған тауарлар бағасының өзгергенін растайтын өзге де құжат импортталған тауарлар бағасының ұлғайғанын растайтын құжаттар болып табылады.";

175) в статье 457:
пункт 1 исключить;
в части первой пункта 3 после слов "по переработке давальческого сырья плательщик налога на добавленную стоимость" дополнить словами ", указанный в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса,";
176) статью 458 изложить в следующей редакции:
"Статья 458. Отзыв заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте товаров в Евразийском экономическом союзе
1. Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов подлежит отзыву из налоговых органов на основании налогового заявления налогоплательщика об отзыве налоговой отчетности, представленного в налоговый орган по месту нахождения (жительства) налогоплательщика, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2), 4) и 5) пункта 2 настоящей статьи.
2. Отзыв заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов производится в случаях:
1) ошибочного представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
2) внесения изменений и дополнений в заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 459 настоящего Кодекса;
3) предусмотренном пунктом 3 статьи 459 настоящего Кодекса;
4) установления налоговым органом факта отсутствия импорта товара;
5) внесения изменений и дополнений в заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 459 настоящего Кодекса.
3. Отзыв заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов производится одним из следующих методов:
1) удаления из центрального узла системы приема и обработки налоговой отчетности, который применяется по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представленным ошибочно или представленным по импортированным товарам, которые в полном объеме были возвращены по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации, а также при установлении налоговым органом факта отсутствия импорта товара.
В целях настоящего подпункта заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов считается ошибочно представленным в случае, если обязанность по представлению такого заявления настоящим Кодексом не предусмотрена.
2) замены, при котором внесение изменений и дополнений в заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов производится налогоплательщиком путем отзыва ранее представленного заявления с одновременным представлением нового заявления.
В целях подпунктов 2) и 3) настоящего пункта при отзыве заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов методом замены или изменения в лицевых счетах налогоплательщика налоговым органом по месту регистрационного учета осуществляется сторнирование сумм, отраженных в отзываемом заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, с последующим отражением в лицевом счете данных по заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с учетом заявленных изменений и (или) дополнений.

175) 457-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінде "сексен күн ішінде электрондық нысанда келіп түспеген кезде" деген сөздерден кейін "осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген" деген сөздермен толықтырылсын;
176) 458-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"458-бап. Еуразиялық экономикалық одақта тауарлардың импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу
1. Осы баптың 2-тармағының 2), 4) және 5) тармақтарын қоспағанда, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш салық төлеушінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органына ұсынылған салық төлеушінің салықтық есептілікті кері қайтарып алу туралы салықтық өтініші негізінде салық органдарынан кері қайтарылуға жатады.
2. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу:
1) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш қате ұсынылған;
2) осы Кодекстің 459-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген;
3) осы Кодекстің 459-бабының 3-тармағында көзделген;
4) салық органы тауар импортының болмауы фактісін анықтаған;
5) осы Кодекстің 459-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларда жүргізіледі.
3. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу мынадай әдістердің бірімен:
1) қате ұсынылған немесе тиісті сапада және (немесе) жинақта болмауы себебінен, сондай-ақ салық органы тауар импортының болмауы фактісін анықтаған кезде толық көлемде қайтарылған импортталған тауарлар бойынша ұсынылған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер бойынша қолданылатын салықтық есептілікті қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабынан алып тастау әдісімен жүргізіледі.
Осы тармақшаның мақсатында тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш, егер мұндай өтінішті ұсыну жөніндегі міндет осы Кодексте көзделмеген жағдайда, қате ұсынылған болып есептеледі;
2) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді салық төлеуші бір мезгілде жаңа өтінішті ұсына отырып, бұрын ұсынылған өтінішті кері қайтарып алу арқылы жүргізетін ауыстыру әдісімен жүргізіледі.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларының мақсаттарында тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті ауыстыру немесе салық төлеушінің жеке шоттарында өзгерту әдісімен кері қайтарып алу кезінде тіркеу есебіне қойылған жері бойынша салық органы мәлімделген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша деректерді жеке шотта кейіннен көрсетіп, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы кері қайтарып алынатын өтініште көрсетілген сомаларға түзетпе жасауды жүзеге асырады.

3) изменения в случае направления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в налоговый орган не по месту нахождения (жительства).
Отзыв заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов производится методом изменения в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 210 настоящего Кодекса.
4. Не допускается внесение налогоплательщиком изменений и дополнений в заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов:
1) проверяемого налогового периода – в период проведения комплексных проверок и тематических проверок по налогу на добавленную стоимость и акцизам, указанным в предписании на проведение налоговой проверки;
2) обжалуемого налогового периода – в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки с учетом восстановленного срока подачи жалобы по налогу на добавленную стоимость и акцизам, указанным в жалобе налогоплательщика.
5. Порядок отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов определяется уполномоченным органом.";
177) пункты 1, 2 и 3 статьи 459 изложить в следующей редакции:
"1. В случае осуществления частичного и (или) полного возврата товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза, по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации до истечения месяца, в котором такие товары ввезены, отражение сведений по таким товарам в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов не производится.
2. При частичном возврате товаров по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации после истечения месяца, в котором такие товары ввезены, сведения по таким товарам подлежат отражению в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представленном взамен отозванного заявления.
3. При полном возврате товаров по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации после истечения месяца, в котором такие товары ввезены, заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представленное по таким товарам, отзывается методом удаления в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 458 настоящего Кодекса.";
178) в статье 462:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводов, топливо экологическое;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) никотиносодержащее изделие (никотиновый бестабачный снюс).";
179) в статье 463:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:

3) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті орналаспаған жері (тұрғылықты жерінде орналаспаған) бойынша салық органына жіберген жағдайда өзгерту әдісімен жүргізіледі.
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу осы Кодекстің 210-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өзгерту әдісімен жүргізіледі.
4. Салық төлеушінің тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке:
1) тексерiлетiн салық кезеңi – қосылған құн салығы және салықтық тексеру жүргiзуге арналған нұсқамада көрсетiлген акциздер бойынша кешендi тексерулер мен тақырыптық тексерулер жүргiзу кезеңiнде;
2) шағым жасалатын салық кезеңi – қосылған құн салығы және салық төлеушінің шағымында көрсетілген акциздер бойынша шағым берудiң қалпына келтiрiлген мерзiмiн ескере отырып, тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым беру және оны қарау мерзiмi кезеңiнде өзгерістер мен толықтырулар енгізуіне жол берiлмейдi.
5. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
177) 459-баптың 1, 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлардың тиісті сапада және (немесе) жинақта болмауы себебінен осындай тауарларды әкелінген ай өткенге дейін ішінара және (немесе) толық қайтару жүзеге асырылған жағдайда, осындай тауарлар жөніндегі мәліметтер тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште көрсетілмейді.
2. Тауарлар тиісті сапада және (немесе) жинақта болмауы себебінен осындай тауарлар әкелінген ай өткеннен кейін ішінара қайтарылған кезде осындай тауарлар жөніндегі мәліметтер кері қайтарып алынған өтініштің орнына ұсынылған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште көрсетілуге тиіс.
3. Тауарлар тиісті сапада және (немесе) жинақта болмауы себебінен осындай тауарлар әкелінген ай өткеннен кейін толық қайтарылған кезде осындай тауарлар бойынша ұсынылған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш осы Кодекстің 458-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес алып тастау әдісімен кері қайтарып алынады.";
178) 462-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бензин (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отыны, газохол, бензанол, нефраст, жеңіл көмірсулар қоспалары, экологиялық отын;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) құрамында никотині бар өнім (темекісіз никотинді снюс).";
179) 463-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:

"1-2. Сумма акциза по подакцизным товарам, в отношении которых установлены комбинированные налоговые ставки (состоящие из твердой (специфической) и адвалорной (в процентах) налоговых ставок), исчисляется как сумма, полученная в результате сложения сумм акциза, исчисленных как произведение твердой (специфической) налоговой ставки и объема реализованных (переданных, ввозимых) подакцизных товаров в натуральном выражении и как соответствующая адвалорной (в процентах) налоговой ставке процентная доля максимальной розничной цены таких товаров.";
в пункте 4:
в подпункте 1):
строки 3, 12, 18, 21 и 22 таблицы изложить в следующей редакции:
"
3.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот)
2550 тенге/литр 100% спирта
";
"
12.
220300
Пиво и пивной напиток
90 тенге/литр
";
"
18.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
10 560 тенге/
килограмм
";
"
21.
2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
11 750 тенге/1 кг табачной смеси
22.
3824
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
8 тенге/миллилитр жидкости
";
дополнить строкой 23 следующего содержания:
"
23.
из 2403
Никотиносодержащее изделие (никотиновый бестабачный снюс)
10 560 тенге/кг смеси
";
дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) По подакцизным товаром, указанным в подпунктах 7), 8) и 9) настоящего пункта, если их стоимость превышает 20 МРП за 1 литр, исчисляется дополнительный акциз в размере 10 % от стоимости.
4) По подакцизным товаром, указанным в подпунктах 14), 15), 16) и 17) настоящего пункта, если их стоимость превышает 0,5 МРП за 1 штуку, исчисляется дополнительный акциз в размере 10 % от стоимости.";
180) подпункты 2) и 3) пункта 1 статьи 464 изложить в следующей редакции:
"2) оптовая реализация бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического;
3) розничная реализация бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического;";

"1-2. Аралас салықтық мөлшерлемелері (қатты (ерекше) және адвалорлық (пайызбен) салықтық мөлшерлемелерінің) белгіленген акцизделетін тауарлар бойынша акциз сомасы қатты (ерекше) салықтық мөлшерлемесінің және заттай түрде өткізілген (берілген, әкелінетін) акцизделетін тауарлардың көлемінің туындысы ретінде және адвалорлық (пайызбен) салықтық мөлшерлемеге сәйкес келетін осындай тауарлардың ең жоғары бөлшек бағасының пайыздық үлесі ретінде есептелген акциз сомаларын қосу нәтижесінде алынған сома ретінде есептеледі.";
4-тармақта:
1) тармақшада
кестенің 3, 12, 18, 21 және 22-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
2208-ден
Денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және 80 көлемдік пайыздан төмен спирт концентрациясы бар өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін өткізілетін немесе пайдаланылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа)
2550 теңге/литр 100% спирт
";
"
12.
220300
Сыра және сыра сусыны
90 теңге/литр
";
"
18.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
10 560 теңге/
килограмм
";
"
21.
2403
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
11 750 теңге/1 кг
темекі қоспасы
22.
3824
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
8 теңге/ сұйықтық миллилитрі
";
мынадай мазмұндағы 23-жолмен толықтырылсын:
"
23
2403-ден
Құрамында никотині бар бұйым (темекісіз никотинді снюс)
10 560 теңге/1 кг қоспасы
";
мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) осы тармақтың 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген акцизделетін тауар бойынша, егер олардың құны 1 литр үшін 20 АЕК-ден асатын болса, құнының 10 % мөлшерінде қосымша акциз есептеледі;
4) осы тармақтың 14), 15), 16), 17) тармақшаларында көрсетілген акцизделетін тауар бойынша, егер олардың құны 1 дана үшін 0,5 АЕК-ден асатын болса, құнының 10 % мөлшерінде қосымша акциз есептеледі.";
180) 464-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспалары және экологиялық отынды көтерме саудада өткiзу;
3) бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспалары және экологиялық отынды бөлшек саудада өткiзу;";

181) в пункте 7 статьи 465 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
182) в статье 466:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"По бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу, газохолу, бензанолу, нефрасу, смеси легких углеводов и топливу экологическому, являющимися продуктом переработки давальческого сырья, налоговая база определяется как объем (количество) переданных подакцизных товаров в натуральном выражении.";
дополнить частью следующего содержания:
"В отношении подакцизных товаров, для которых установлены различные налоговые ставки, налоговая база определяется применительно к каждой налоговой ставке.";
183) статью 470 изложить в следующей редакции:
"Статья 470. Критерии отнесения к оптовой и розничной реализации бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического, осуществляемых на территории Республики Казахстан
1. Реализация бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического относится к сфере оптовой реализации, если по договору купли-продажи (мены) покупатель обязуется принять указанные подакцизные товары и использовать их для дальнейшей реализации при условии, что поставщиками по данному договору купли-продажи (мены) являются:
1) производитель бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического;
2) поставщик нефти, получивший бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводов и (или) топливо экологическое в результате переработки принадлежащего ему на праве собственности давальческого сырья с целью их дальнейшей реализации; и (или)
3) налогоплательщик, состоящий на регистрационном учете по отдельным видам деятельности в соответствии со статьей 88 настоящего Кодекса и осуществивший ввоз (в том числе импорт) на территорию Республики Казахстан собственных бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и (или) топлива экологического с целью их дальнейшей реализации.
К сфере оптовой реализации относится также отгрузка бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического структурным подразделениям юридического лица для дальнейшей реализации.

181) 465-баптың 7-тармағындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
182) 466-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын бензин (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отыны, газохол, бензанол, нефрас, жеңіл көмірсулар қоспалары және экологиялық отын бойынша салықтық база берілген акцизделетін тауарлардың заттай түрдегі көлемі (саны) ретінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Әртүрлі салықтық мөлшерлемелер белгіленген акцизделетін тауарларға қатысты салықтық база әрбір салықтық мөлшерлемеге қатысты айқындалады.";
183) 470-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"470-бап. Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды көтерме және бөлшек саудада өткiзуге жатқызу өлшемшарттары
1. Егер сатып алу-сату (айырбастау) шарты бойынша сатып алушы бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды қабылдауға және оларды одан әрi өткiзу үшiн, осы сатып алу-сату (айырбастау) шарты бойынша:
1) бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды өндiрушi;
2) өзіне меншік құқығында тиесілі алыс-беріс шикізатын оларды одан әрі өткізу мақсатында қайта өңдеу нәтижесінде бензин (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және (немесе) экологиялық отынды алған мұнай беруші;
3) осы Кодекстің 88-бабына сәйкес жекелеген қызмет түрлері бойынша тіркеу есебінде тұрған және Қазақстан Республикасының аумағына меншікті бензинін (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және (немесе) экологиялық отынды одан әрi өткiзу мақсатында әкелуді жүзеге асырған салық төлеушi өнім берушілер болып табылады деген шартпен пайдалануға міндеттенсе, аталған акцизделетiн тауарларды өткiзу көтерме саудада өткiзу саласына жатқызылады.
Көтерме саудада өткізу саласына бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды одан әрі өткізу үшін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелту де жатады.

2. К сфере розничной реализации бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического относятся следующие операции, осуществляемые поставщиками, указанными в пункте 1 настоящей статьи:
1) реализация, а также передача производителем нефтепродуктов, изготовленных из давальческого сырья и материалов, бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического лицам для их производственных нужд;
2) реализация бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического физическим лицам;
3) использование на собственные производственные нужды произведенного или приобретенного для дальнейшей реализации бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов и топлива экологического.";
184) часть первую пункта 2 статьи 473 изложить в следующей редакции:
"2. Налоговая база по подакцизным товарам, указанным в подпунктах 2) и 3) статьи 462 настоящего Кодекса, за исключением водки, водки особой и другой алкогольной продукции с объемной долей этилового спирта более пятнадцати процентов, корректируется производителем подакцизного товара на объем подакцизного товара, реализованного на экспорт, в случае, если по такому подакцизному товару ранее уплачен акциз в связи с его перемещением, осуществленным производителем с указанного в лицензии адреса производства.";
185) в статье 475:
в пункте 4 после слова "акциз" дополнить словами "(за исключением дополнительного)";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Дополнительный акциз подлежит перечислению в бюджет не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.";
186) пункт 4 статьи 478 изложить в следующей редакции:
"4. Налогоплательщики, импортирующие подакцизные товары на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза, обязаны представить в налоговый орган по месту нахождения (жительства) заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме и в порядке, которые установлены пунктом 2 статьи 456 настоящего Кодекса, в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем принятия на учет импортированных подакцизных товаров. Одновременно с заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов представляются документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 456 настоящего Кодекса.";

2. Бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды бөлшек саудада өткiзу саласына осы баптың 1-тармағында көрсетілген өнім берушілер жүзеге асыратын мынадай операциялар жатады:
1) мұнай өнімдерін өндірушінің алыс-беріс шикізаты мен материалдарынан дайындалған бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды тұлғаларға олардың өндiрiстiк мұқтаждары үшiн өткiзуі, сондай-ақ беруі;
2) бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды жеке тұлғаларға өткiзу;
3) өндiрiлген немесе одан әрi өткiзу үшiн сатып алынған бензинді (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, нефрасты, жеңіл көмірсулар қоспаларын және экологиялық отынды өзiнiң өндiрiстiк мұқтаждарына пайдалану.";
184) 473-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арақ, айрықша арақ және этил спиртінің көлемдік үлесі он бес пайыздан жоғары басқа да алкоголь өнімін қоспағанда, осы Кодекстің 462-бабының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген акцизделетін тауар бойынша салықтық базаны, егер осындай акцизделетін тауар бойынша лицензияда көрсетілген өндірістің мекенжайынан өндіруші жүзеге асырған оның орын ауыстыруына байланысты бұрын акциз төленген жағдайда, акцизделетін тауарды өндіруші экспортқа өткізілген акцизделетін тауар көлеміне түзетеді.";
185) 475-бапта:
4-тармақта "акциз" деген сөзден кейін "(қосымша акцизді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қосымша акциз есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей бюджетке аударылуға жатады.";
186) 478-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Акцизделетін тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорттайтын салық төлеушілер тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органына осы Кодекстің 456-бабының 2-тармағында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен, импортталған акцизделетін тауарларды есепке қабылдаған айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынуға міндетті. Осындай тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен бір мезгілде осы Кодекстің 456-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады.";

187) статью 479 дополнить частью следующего содержания:
"В отношении подакцизных товаров, для которых установлены различные налоговые ставки, налоговая база определяется применительно к каждой налоговой ставке.";
188) в статье 480:
пункт 1 дополнить частью следующего содержания:
"Дополнительный акциз на импортируемые с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, маркируемые подакцизные товары подлежит перечислению в бюджет в день уплаты таможенных платежей.";
пункт 3 дополнить частью следующего содержания:
"Дополнительные акцизы по маркируемым подакцизным товарам, импортированным с территории государств-членов Евразийского экономического союза, уплачиваются в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем принятия на учет импортированных подакцизных товаров.";
в пункте 4 слова "данные подакцизные товары подлежат обложению акцизами" дополнить словами "(в том числе дополнительными акцизами)";
189) в статье 484:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Объектом налогообложения для лиц, занимающихся частной практикой, и индивидуальных предпринимателей, за исключением индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, является численность работников, включая самих плательщиков.";
в подпункте 1) пункта 2 после цифр "20)," дополнить цифрами "22),";
в подпункте 4) пункта 3 слова "пункта 1" исключить;
190) в пункте 3 статьи 485 цифры "61" заменить цифрами "77";
191) в статье 486:
в пункте 1 слова ", подлежащая уплате в бюджет," исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

187) 479-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Әртүрлі салықтық мөлшерлемелер белгіленген акцизделетін тауарларға қатысты салықтық база әрбір салықтық мөлшерлемеге қатысты айқындалады.";
188) 480-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импортталатын, таңбаланатын акцизделетін тауарларға қосымша акциз кедендік төлемдер төленген күні бюджетке аударылуға жатады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған таңбаланатын акцизделетін тауарлар бойынша қосымша акциздер импортталған акцизделетін тауарлар есепке алынған айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей төленеді.";
4-тармақта "акциздер мөлшерлемелері бойынша акциз" деген сөздерден кейін "(оның ішінде қосымша акциздер)" деген сөздермен толықтырылсын;
189) 484-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлеушілердің өздерін қоса алғанда, жұмыскерлердің саны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, жеке практикамен айналысатын адамдар және дара кәсіпкерлер үшін салық салу объектісі болып табылады.";
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "20)," деген цифрдан кейін "22)," деген цифрмен толықтырылсын;
3-тармақтың 4) тармақшасында "1-тармағының" деген сөздер алып тасталсын;
190) 485-баптың 3-тармағындағы "61" деген цифр "77" деген цифрмен ауыстырылсын;
191) 486-бапта:
1-тармақтағы "Бюджетке төлеуге жататын" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Государственный орган или местный исполнительный орган своим решением вправе признать одновременное исполнение обязанности своими структурными подразделениями и (или) территориальными органами по:
исчислению и уплате социального налога по объектам налогообложения, являющимся расходами структурных подразделений и (или) территориальных органов, подведомственных такому государственному органу или местному исполнительному органу;
исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, которые начислены, выплачены работникам структурных подразделений и (или) территориальных органов, подведомственных такому государственному органу или местному исполнительному органу.";

"5. Мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган өз шешімімен өздерінің құрылымдық бөлімшелерінің және (немесе) аумақтық органдарының мыналар:
құрылымдық бөлімшелердің және (немесе) осындай мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға ведомстволық бағынысты аумақтық органдардың шығыстары болып табылатын салық салу объектілері бойынша әлеуметтік салықты есептеу мен төлеу;
құрылымдық бөлімшелердің және (немесе) осындай мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға ведомстволық бағынысты аумақтық органдардың жұмыскерлеріне есепке жатқызылған, төленген төлем көзінен салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндеттерді бір мезгілде орындауын тануға құқылы.";

192) в пункте 9 статьи 493 цифру и слово "1 марта" заменить цифрой и словом "1 мая";
193) часть первую пункта 3 статьи 494 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не установлено настоящей статьей, сроком уплаты налога в бюджет для физических лиц является дата не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным налоговым периодом.";
194) в статье 498:
в пункте 3 подпункты 4), 5), 6) и часть вторую исключить;

192) 493-баптың 9-тармағындағы "1 наурызынан" деген сөздер "1 мамырынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
193) 494-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, есепті салықтық кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмейтін күн жеке тұлғалар үшін бюджетке салық төлеу мерзімі болып табылады.";
194) 498-бапта:
3-тармақта 4), 5), 6) тармақшалар және екінші бөлік алып тасталсын;

в пункте 4 цифры "3) - 7)" заменить цифрами "3), 7)";
195) пункт 2 статьи 499 исключить;
196) статью 504 исключить;
197) статью 505 изложить в следующей редакции:
"Статья 505. Базовые налоговые ставки на земли населенных пунктов
1. Базовые налоговые ставки на земли населенных пунктов устанавливаются в расчете на один квадратный метр площади в следующих размерах:
№ п/п
Категория населенного пункта
Базовые налоговые ставки на земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем (тенге)
1
2
3
Города:
1.
Алматы

4-тармақта "3) - 7)" деген сандар "3), 7)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
195) 499-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
196) 504-бап алып тасталсын;
197) 505-бап мынадай мынадай редакцияда жазылсын:
"505-бап. Елді мекендердің жеріне арналған базалық салықтық мөлшерлемелер
1. Елді мекендердің жеріне арналған базалық салықтық мөлшерлемелер алаңның бір шаршы метріне есептегенде мынадай мөлшерде белгіленеді:
Р/с
Елді мекеннің санаты
Тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен құрылысжайлар алып жатқан жерді қоспағанда, елді мекендердің жеріне арналған базалық салықтық мөлшерлемелер (теңге)
1
2
3
Қалалар:
1.
Алматы

0,96
27.
Села
0,48
При этом категории населенных пунктов устанавливаются в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов, утвержденным уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования.";
198) в статье 509:
в пункте 4:
в части первой цифры "23 - 26" заменить цифрами "24 - 27";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не распространяются на организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, и на ее дочерние компании.";
в пункте 5:
часть первую изложить в следующей редакции:
"5. По земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан, базовые ставки налога, установленные статьей 503 настоящего Кодекса, увеличиваются в десять раз с даты вручения уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель письменного предписания собственнику или землепользователю о необходимости использования земельного участка по назначению и (или) устранения нарушения законодательства Республики Казахстан.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не распространяются на организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, и на ее дочерние компании.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. По земельным участкам, указанным в пунктах 4 и 5 статьи 509 настоящего Кодекса, земельный налог исчисляется налоговыми органами исходя из установленных ставок земельного налога и площади земельных участков, указанной в сведениях уполномоченного органа, с направлением налогоплательщику уведомления о начисленной сумме земельного налога.";
199) в статье 510:
в абзаце первом пункта 1 цифры "504, 505 и 506" заменить цифрами "505, 506";
в пункте 4 цифры и слова "подпунктов 4) и 6) пункта 3" заменить цифрами и словами "подпунктов 4), 6) и 7) пункта 3";
200) статью 514 исключить;
201) в подпунктах 1), 2) и 5) пункта 1 статьи 519 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
202) в статье 520:
в пункте 1 цифры и слова "указанным в подпунктах 1), 3) и 4) пункта 1 статьи 519 настоящего Кодекса" заменить цифрами и словами "указанным в подпунктах 1), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 519 настоящего Кодекса";

0,96
27.
Ауылдар
0,48
Бұл ретте елді мекендердің санаттары техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышына сәйкес белгіленеді.";
198) 509-бапта:
4-тармақта:
бірінші бөлігіндегі "23-26" деген цифрлар "24-27" деген цифрлармен ауыстырылсын:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымға және оның еншілес компанияларына қолданылмайды.".
5-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша осы Кодекстің 503-бабында белгіленген жер салығының базалық мөлшерлемелері жерді пайдалану мен қорғауды бақылау жөніндегі уәкілетті орган меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға жер учаскесін мақсаты бойынша пайдалану және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықты жою қажеттігі туралы жазбаша ескертуді табыс еткен күннен бастап он есеге ұлғайтылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымға және оның еншілес компанияларына қолданылмайды.".
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Осы Кодекстің 509-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетілген жер учаскелері бойынша салық төлеушіге есепке алынған жер салығының сомасы туралы хабарлама жіберу арқылы, уәкілетті органның мәліметінде көрсетілген жер учаскесінің ауданы мен бекітілген жер салығының мөлшерлемесіне сәйкес жер салығы салық органдарымен есептеледі.";
199) 510-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацындағы "504, 505 және 506" деген цифрлар "505, 506" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-тармақта "3-тармағы 4) және 6) тармақшаларының" деген сөздер мен цифрлар "3-тармағы 4), 6) және 7) тармақшаларының" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
200) 514-бап алып тасталсын;
201) 519-баптың 1-тармағының 1), 2) және 5) тармақшаларында "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
202) 520-бапта:
1-тармақтағы "осы Кодекстің 519-бабы 1-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген" деген сөздер мен цифрлар "осы Кодекстің 519-бабы 1-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;

в пунктах 2, 3 и 4 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
203) пункт 4 статьи 521 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) подпунктом 3) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса.";
204) пункт 6 статьи 522 изложить в следующей редакции:
"6. Размер текущих платежей определяется путем применения соответствующих налоговых ставок к балансовой стоимости объектов налогообложения, определенной по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода.";
205) в статье 526:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Плательщиками налога на имущество физических лиц не являются:
1) герои Советского Союза, герои Социалистического Труда, лица, удостоенные званий "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Epi", награжденные орденом Славы трех степеней и орденом "Отан", – в пределах 1000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, от общей стоимости всех объектов налогообложения, указанных в подпункте 1) статьи 528 настоящего Кодекса;
2) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам и гарантиям, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды:
по земельным участкам, занятым жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
по придомовым земельным участкам;
по земельным участкам, предоставленным для ведения личного домашнего (подсобного) хозяйства, садоводства и дачного строительства, включая земли, занятые под постройки;
по земельным участкам, занятым под гаражи;
в пределах 1500-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, от общей стоимости всех объектов налогообложения, указанных в подпункте 1) статьи 528 настоящего Кодекса;

2, 3 және 4-тармақтардағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
203) 521-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы "3-тармағында айқындалған заңды тұлғаларды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында белгіленген салық мөлшерлемесі бойынша мүлік салығын есептейді және төлейді." деген сөздер "3-тармағында;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Кодекстің 293-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында айқындалған заңды тұлғаларды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында белгіленген салықтық мөлшерлеме бойынша мүлік салығын есептейді және төлейді.";
204) 522-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ағымдағы төлемдердің мөлшері салықтық кезеңнің басында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалған салық салу объектілерінің баланстық құнына тиісті салықтық мөлшерлемелерді қолдану арқылы айқындалады.";
205) 526-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мыналар жеке тұлғалардың мүлiк салығын төлеушiлер болып табылмайды:
1) Кеңес Одағының батырлары, Социалистiк Еңбек ерлерi, "Халық қаhарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" атақтарына ие болған, үш дәрежелi Даңқ орденiмен және "Отан" орденiмен наградталған адамдар, осы Кодекстің 528-бабының 1-тармағында көрсетілген барлық салық салу объектiсінiң жалпы құнынан республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткiштің
1000 еселенген мөлшері шегiнде;
2) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектер және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша оларға теңестірілген адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер:
тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен құрылысжайлар орналасқан жер учаскелері бойынша;
үй жанындағы жер учаскелері бойынша;
жеке үй (қосалқы) шаруашылығын жүргізу, бағбандық және саяжай құрылысы үшін берілген жер учаскелері бойынша;
гараждарға орналасқан жер учаскелері бойынша;
осы Кодекстің 528-бабының 1) тармақшасында көрсетілген барлық салық салу объектілерінің жалпы құнынан республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 1500 еселенген мөлшері шегінде;

3) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, на период до достижения ими 18-летнего возраста:
по земельным участкам, занятым жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
по придомовым земельным участкам;
по земельным участкам, предоставленным для ведения личного домашнего (подсобного) хозяйства, садоводства и дачного строительства, включая земли, занятые под постройки;
по земельным участкам, занятым под гаражи;
по объектам налогообложения, указанным в подпункте 1) статьи 528 настоящего Кодекса;
4) один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида по:
по земельным участкам, занятым жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
по придомовым земельным участкам;
по земельным участкам, предоставленным для ведения личного домашнего (подсобного) хозяйства, садоводства и дачного строительства, включая земли, занятые под постройки;
по земельным участкам, занятым под гаражи;
5) многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвеской "Алтын алқа", отдельно проживающие пенсионеры:
по земельным участкам, занятым жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
по придомовым земельным участкам;
в пределах 1000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, от общей стоимости всех объектов налогообложения, указанных в подпункте 1) статьи 528 настоящего Кодекса.
Для целей настоящего Кодекса под отдельно проживающими пенсионерами понимаются пенсионеры, по юридическому адресу (адресу места их жительства) которых зарегистрированы исключительно пенсионеры.
6) индивидуальные предприниматели по объектам налогообложения, используемым в предпринимательской деятельности, за исключением жилищ и других объектов, по которым налоговая база определяется в соответствии со статьей 529 настоящего Кодекса и налог исчисляется налоговыми органами в соответствии со статьей 532 настоящего Кодекса;
7) физические лица - собственники квартиры (комнаты), по доле собственника квартиры (комнаты), в земельном участке, занятом многоквартирным жилым домом.";
в пункте 3 цифры "2) и 3)" заменить цифрами "1) - 5)";
206) статью 527 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае отсутствия идентификационных документов на земельный участок, основаниями для признания пользователя плательщиком налога в отношении земельного участка являются фактическое владение и пользование таким участком на основании:
1) актов государственных органов о предоставлении земельного участка – при предоставлении земельного участка из государственной собственности;

3) жетім балалар және 18 жасқа толғанға дейінгі кезеңге ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға:
тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен құрылысжайлар орналасқан жер учаскелері бойынша;
үй жанындағы жер учаскелері бойынша;
жеке үй (қосалқы) шаруашылығын жүргізу, бағбандық және саяжай құрылысы үшін берілген жер учаскелері бойынша;
гараждарға орналасқан жер учаскелері бойынша;
осы Кодекстің 528-бабының 1 тармағында көзделген салық салу объектiлер бойынша;
4) бала жасынан мүгедек баланың, мүгедек баланың ата-анасының бірі:
тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар орналасқан жер учаскелері бойынша;
үй жанындағы жер учаскелері бойынша;
жеке үй (қосалқы) шаруашылығын жүргізу, бағбандық және саяжай құрылысы үшін берілген жер учаскелері бойынша;
гараждарға орналасқан жер учаскелері бойынша;
5) "Батыр ана" атағына ие болған, "Алтын алқа" алқасымен наградталған көп балалы аналар, бөлек тұратын зейнеткерлер:
тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен құрылысжайлар орналасқан жер учаскелері бойынша;
үй жанындағы жер учаскелері бойынша;
осы Кодекстің 528-бабы 1-тармағында көрсетілген меншiк құқығындағы барлық салық салу объектiсінiң жалпы құнынан республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткiштің 1000 еселенген мөлшері шегiнде.
Осы Кодекстің мақсаттары үшін бөлек тұратын зейнеткерлер деп заңды мекенжайы олардың тұрғылықты мекенжайы бойынша тек зейнеткерлер тіркелген зейнеткерлер түсініледі;
6) салықтық база осы Кодекстің 529-бабына сәйкес айқындалатын және салықты салық органдары осы Кодекстің 532-бабына сәйкес есептейтін тұрғынжайларды және басқа да объектілерді қоспағанда, кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылатын салық салу объектiлері бойынша дара кәсiпкерлерге:
7) жеке тұлғалар - пәтер (бөлме) иелері, көп пәтерлі тұрғын үй орналасқан жер учаскесіндегі пәтер (бөлме) иесінің үлесі бойынша.";
3-тармақтағы "2) - 3)" деген цифрлар "1) - 5)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
206) 527-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттары болмаған жағдайда пайдаланушыны жер учаскесіне қатысты салықты төлеуші деп тану үшін:
1) жер учаскесі мемлекеттік меншіктен берілген кезде – мемлекеттік органдардың жер учаскесін беру туралы актілері;

2) гражданско-правовых сделок или иных оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, – в остальных случаях.";
207) статью 528 изложить в следующей редакции:
"Статья 528. Объект налогообложения
Объектом обложения налогом на имущество физических лиц являются находящиеся на территории Республики Казахстан:
1) жилища, здания, дачные постройки, гаражи и иные строения, сооружения, помещения, принадлежащие им на праве собственности;
2) земельные участки, принадлежащие физическим лицам на праве собственности. ";
208) в статье 529:
в пункте 6 слова "по согласованию с уполномоченным органом" исключить;
дополнить пунктом 10 следующего содержания:

2) қалған жағдайларда – азаматтық-құқықтық мәмілелер негізінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздерде осындай учаскені іс жүзінде иелену және пайдалану негіз болып табылады.";
207) 528-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"528-бап. Салық салу объектісі
Жеке тұлғаларға меншік құқығында тиесілі Қазақстан Республикасының аумағындағы:
1) меншік құқығында тиесілі тұрғынжайлар үйлер, саяжай құрылыстары, гараждар және өзге де ғимараттар, құрылыстар, үй-жайлар;
2) жеке тұлғаларға меншік құқығында тиесілі жер учаскелері жеке тұлғаларға мүлік салығын салу объектісі болып табылады.";
208) 529-бапта:
6-тармақтағы "уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:

"10. По земельным участкам, указанным в подпунктах 2) и 3) статьи 528 настоящего Кодекса, налоговой базой является площадь земельного участка и (или) земельной доли.";
209) статью 530 изложить в следующей редакции:
"Статья 530. Исчисление и уплата налога в отдельных случаях
По объектам обложения, используемым (подлежащим использованию) в предпринимательской деятельности (в деятельности, связанной с частной практикой), физическое лицо, в том числе лицо, занимающееся частной практикой, исчисляет и уплачивает налог на имущество и представляет налоговую отчетность по данному виду налога в порядке, определенном главой 64 и (или) главами 62, 63 настоящего Кодекса для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса.

"10. Осы Кодекстің 528-бабының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жер учаскелері бойынша жер учаскесінің және (немесе) жер үлесінің алаңы салық базасы болып табылады.";
209) 530-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"530-бап. Жекелеген жағдайларда салықты есептеу және төлеу
Жеке тұлға, оның ішінде жеке практикамен айналысатын адам кәсіпкерлік қызметте (жеке практикаға байланысты қызметте) пайдаланылатын (пайдалануға жататын) салық салу объектілері бойынша мүлік салығын есептейді және төлейді және шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін осы Кодекстің
64-тарауында және 62, 63 тарауларында айқындалған тәртіппен осы салық түрі бойынша салықтық есептілік ұсынады.

Налоговая база по объектам обложения, указанным в подпункте 1) статьи 528 настоящего Кодекса, определяется в соответствии с пунктом 6 статьи 520 настоящего Кодекса.
При этом для целей настоящей главы земельным участком, используемым (подлежащим использованию) в предпринимательской деятельности, не признается земельный участок при одновременном соблюдении условий, что такой участок:
занят жилищем и другими объектами, налоговая база по которым определяется в соответствии со статьей 529 настоящего Кодекса, и исчисление налога производится налоговыми органами;
предоставлен в аренду (пользование) исключительно для целей проживания и не выведен из жилого фонда.";

Осы Кодекстің 528-бабының 1) тармағында көзделген салық салу объектілері бойынша салықтық база осы Кодекстің 520-бабының 6-тармағына сәйкес айқындалады.
Бұл ретте осы тараудың мақсаттары үшін мұндай учаске:
салықтық база осы Кодекстің 529-бабына сәйкес айқындалатын және салық есептеуді салық органдары жүргізетін тұрғын үй және басқа да объектілер алып жатқан;
тұру мақсатында ғана жалға (пайдалануға) берілген және тұрғын үй қорынан шығарылмаған деген талаптар бір мезгілде сақталғанда жер учаскесі кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын (пайдалануға жататын) жер учаскесі деп танылмайды.";

0,19
26.
Поселки
0,13
27.
Села
0,09
При этом категории населенных пунктов устанавливаются в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов, утвержденным уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования.
3. Придомовые земельные участки подлежат налогообложению по следующим базовым налоговым ставкам:
1) для городов республиканского значения, столицы и городов областного значения:

0,19
26.
Кенттер
0,13
27.
Ауылдар
0,09
Бұл ретте елді мекендердің санаттары техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышына сәйкес белгіленеді.
3. Үй жанындағы жер учаскелері мынадай базалық салық мөлшерлемелері бойынша салық салынуға жатады:
1) республикалық маңызы бар қалалар, астана және облыстық маңызы бар қалалар үшін:

при площади до 1000 квадратных метров включительно – 0,20 тенге за 1 квадратный метр;
на площадь, превышающую 1000 квадратных метров, - 6,00 тенге за 1 квадратный метр.
По решению местных представительных органов ставки налога на земельные участки, превышающие 1000 квадратных метров, могут быть снижены с 6,00 до 0,20 тенге за 1 квадратный метр.
2) для остальных населенных пунктов:
при площади до 5000 квадратных метров включительно – 0,20 тенге за 1 квадратный метр;
на площадь, превышающую 5000 квадратных метров, – 1,00 тенге за 1 квадратный метр.
По решению местных представительных органов ставки налога на земельные участки, превышающие 5000 квадратных метров, могут быть снижены с 1,00 тенге до 0,20 тенге за 1 квадратный метр.
Придомовым земельным участком считается часть земельного участка, относящегося к землям населенных пунктов, предназначенная для обслуживания жилого дома (жилого здания) и не занятая жилым домом (жилым зданием), в том числе строениями и сооружениями при нем.
4. Базовые налоговые ставки на земли сельскохозяйственного назначения, а также земли населенных пунктов, предоставленные физическим лицам для ведения личного домашнего (подсобного) хозяйства, садоводства и дачного строительства, включая земли, занятые под соответствующие постройки, устанавливаются в размере 100 тенге за 0,01 гектара.
5. Местные представительные органы на основании проектов (схем) зонирования земель, проводимого в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан, имеют право понижать или повышать базовые налоговые ставки на земли, занятые жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем, не более чем на 50 процентов от базовых ставок земельного налога.
При этом запрещаются понижение или повышение ставок индивидуально для отдельных налогоплательщиков.
Такое решение о понижении или повышении ставок принимается местным представительным органом не позднее 1 декабря года, предшествующего году его введения, и вводится в действие с 1 января года, следующего за годом его принятия.
Решение местного представительного органа о понижении или повышении ставок подлежит официальному опубликованию.";
211) в статье 532:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Налог на имущество физических лиц исчисляется за налоговый период по каждому объекту налогообложения, указанному в статье 528 настоящего Кодекса, отдельно, и итоговые цифры суммируются.";
в пункте 5 цифры "1), 2) и 3)" заменить цифрами "1) - 5)";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. При переводе в течение налогового года населенного пункта из одной категории поселений в другую налог на имущество за налоговый период, в котором произведен такой перевод, исчисляется по ставкам, установленным для категории населенного пункта, к которой относился данный населенный пункт до такого перевода.";

қоса алғанда 1000 шаршы метрге дейін алаңға – 1 шаршы метр үшін 0,20 теңге;
1000 шаршы метрден асатын алаңға – 1 шаршы метр үшін 6,0 теңге.
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша 1000 шаршы метрден асатын жер учаскелеріне салық мөлшерлемелері 1 шаршы метр үшін 6,00 теңгеден 0,20 теңгеге дейін төмендетілуі мүмкін;
2) қалған елді мекендер үшін:
қоса алғанда 5000 шаршы метрге дейін алаңға – 1 шаршы метр үшін 0,20 теңге;
5000 шаршы метрден асатын алаңға – 1 шаршы метр үшін 1,00 теңге.
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша 5000 шаршы метрден асатын жер учаскелеріне салық мөлшерлемелері 1 шаршы метр үшін 1,00 теңгеден 0,20 теңгеге дейін төмендетілуі мүмкін.
4. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, сондай-ақ тиісті құрылыстар салынған жерлерді қоса алғанда, жеке тұлғаларға өзіндік (қосалқы) үй шаруашылығын жүргізу, бағбандық және саяжай құрылысы үшін берілген елді мекендердің жерлеріне салынатын базалық салық мөлшерлемелері 0,01 гектар үшін 100 теңге мөлшерінде белгіленеді.
5. Жергілікті өкілді органдардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүргізілетін жерді аймақтарға бөлу жобалары (схемалары) негізінде тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар алып жатқан жерлерге салынатын базалық салық мөлшерлемелерін жер салығының базалық мөлшерлемелерінің 50 пайызынан аспайтын мөлшерде төмендетуге немесе арттыруға құқығы бар.
Бұл ретте жеке салық төлеушілер үшін мөлшерлемелерді жеке төмендетуге немесе жоғарылатуға тыйым салынады.
Мөлшерлемелерді төмендету немесе жоғарылату туралы мұндай шешімді жергілікті өкілді орган, ол енгізілген жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей қабылдайды және ол қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жергілікті өкілді органның ставкаларды төмендету немесе жоғарылату туралы шешімі ресми жариялануға тиіс.";
211) 532-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жеке тұлғалардың мүлік салығы салық кезеңі үшін осы Кодекстің 528-бабында көрсетілген әрбір салық салу объектісі үшін бөлек есептеледі және қорытынды цифрлары жинақталады.";
5-тармақтағы "1), 2) және 3)" деген цифрлар "1) – 5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Салық жылы ішінде елді мекенді қоныстың бір санатынан басқасына ауыстырған кезде осындай ауыстыру жүргізілген салықтық кезең үшін мүлік салығы осы елді мекен осындай ауыстыруға дейін жатқызылған елді мекен санаты үшін белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі.";

212) в пункте 3 статьи 550:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Сборы взимаются при выдаче соответствующими уполномоченными государственными органами, налоговыми органами и уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, следующих документов или их дубликатов:";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Центра.";

212) 550-баптың 3-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Алымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар, салық органдары және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым мынадай құжаттарды немесе олардың телнұсқаларын берген кезде алынады:";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Орталықтың инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның резидент екендігін дәлелдейтін құжат.";

213) статью 552 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Сбор за выдачу документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Центра, уплачивается по месту нахождения Центра.";
214) в статье 554:
в таблице пункта 4:
строки 1.1., 1.2.,1.13., 1.14. исключить;
строку 1.81. изложить в следующей редакции:
"
1.81.
Оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок
10
";

213) 552-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Орталықтың инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның резидент екендігін дәлелдейтін құжатты бергені үшін алым Орталықтың орналасқан жері бойынша төленеді.";
214) 554-бапта:
4-тармақтың кестесінде:
1.1, 1.2, 1.13, 1.14-жолдар алып тасталсын;
1.81-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.81
Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету
10
";

1.11
Составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов
100
1.12
Составление технических проектных документов для месторождений углеводородов
100
1.13
Эксплуатация магистральных трубопроводов
100
2
Ставка за переоформление лицензий на подвиды деятельности, указанные в пунктах 1.1-1.13 (при электронной подаче заявления на получение лицензии)
8% от ставки при выдаче лицензии
3
Ставки сбора за выдачу дубликата лицензии
(при электронной подаче заявления на получение лицензии)
80% от ставки при выдаче лицензии
";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:

1.11
Көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарының әзірлемелерін талдау
100
1.12
Көмірсутектер кен орындарына арналған техникалық жобалау құжаттарын жасау
100
1.13
Магистральдық құбыржолдарды пайдалану
100
2
1.1-1.13-тармақтарда көрсетілген қызметтің кіші түрлеріне көрсетілген лицензияларға қайта ресімдеу мөлшерлемесі (лицензия алуға өтініш электронды түрде берілген кезде)
лицензия беру кезіндегі мөлшерлемеден 8%
3
Лицензияның телнұсқасын беру үшін алым мөлшерлемелері (лицензия алуға өтініш электронды түрде берілген кезде)
лицензия беру кезіндегі мөлшерлемеден 80%
";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:

"11. Ставка сбора за выдачу документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Центра, составляет 7000 МРП.";
215) дополнить статьями 558-1, 558-2, 558-3, 558-4 следующего содержания:
"Статья 558-1. Общие положения
Ежегодная обязательная фиксированная плата (далее в целях настоящего параграфа – плата) взимается при осуществлении инвестиций на территории Республики Казахстан в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства Международного финансового центра "Астана" (далее в целях настоящего параграфа – программа инвестиционного налогового резидентства) в случае представления инвестиционным резидентом Международного финансового центра "Астана" в налоговый орган налогового заявления в порядке, определенном статьями 217-218 настоящего Кодекса.
Статья 558-2. Плательщики платы
Плательщиками платы являются инвестиционные резиденты Международного финансового центра "Астана", осуществившие инвестиции на территории Республики Казахстан в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства и предоставившие в налоговый орган налоговое заявление в порядке, определенном статьями 217-218 настоящего Кодекса.
Статья 558-3. Ставки платы
Ставка платы составляет 7000 МРП.
Статья 558-4. Порядок исчисления и уплаты
1. Сумма платы уплачивается в бюджет по месту получения документа, подтверждающего осуществление инвестиций в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства.
2. Плательщики платы в первый год осуществления инвестиций на территории Республики Казахстан в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства уплачивают плату в течение трех месяцев после получения документа, подтверждающего осуществление инвестиций в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства, в последующие годы уплата платы производится в срок не позднее последующих 12 месяцев со дня предыдущей уплаты платы.";
216) пункт 3 статьи 564 изложить в следующей редакции:
"3. Размер платы по земельным участкам, полученным во временное возмездное землепользование (аренду), устанавливается не ниже размера суммы земельного налога, рассчитанного по таким земельным участкам в соответствии с настоящим Кодексом.
По физическим лицам размер платы по земельным участкам, указанным в подпункте 2) статьи 528 настоящего Кодекса и полученным во временное возмездное землепользование (аренду), устанавливается не ниже размера суммы налога на имущество физических лиц, рассчитанного по таким земельным участкам в соответствии с настоящим Кодексом.";

"11. Орталықтың инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ адамның резидент екендігін дәлелдейтін құжатты бергені үшін алымның мөлшерлемесі 7000 АЕК құрайды.";
215) мынадай мазмұндағы 558-1, 558-2, 558-3, 558-4-баптармен толықтырылсын:
"558-1-бап. Жалпы ережелер
Жыл сайынғы міндетті тіркелген төлемақы (бұдан әрі осы параграфтың мақсаттары үшін – төлемақы) "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденті салық органына осы Кодекстің 217-218-баптарында айқындалған тәртіппен салықтық өтінішті ұсынған жағдайда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық салық резиденттілігінің бағдарламасына (бұдан әрі осы параграфтың мақсаттары үшін – инвестициялық салық резиденттілігінің бағдарламасы) сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында инвестицияларды жүзеге асыру кезінде алынады.
558-2-бап. Төлемақы төлеушілер
Инвестициялық салық резиденттілігі бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында инвестицияларды жүзеге асырған және салық органына осы Кодекстің 217-218-баптарында айқындалған тәртіппен салықтық өтініш ұсынған "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденттері төлемақы төлеушілер болып табылады.
558-3-бап. Төлемақы мөлшерлемелері
Төлемақы мөлшерлемесі 7000 АЕК құрайды.
558-4-бап. Есептеу және төлеу тәртібі
1. Төлемақы сомасы инвестициялық салық резиденттілігі бағдарламасына сәйкес инвестициялардың жүзеге асырылғанын растайтын құжатты алған орны бойынша бюджетке төленеді.
2. Төлемақы төлеушілер инвестициялық салық резиденттілігі бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында инвестицияларды жүзеге асырудың бірінші жылын инвестициялық салық резиденттілігі бағдарламасына сәйкес инвестицияларды жүзеге асырғанын растайтын құжатты алғаннан кейін үш ай ішінде төлемақы төлейді, кейінгі жылдары төлемақы төлеу алдыңғы төлемақы төленген күннен кейінгі 12 айдан кешіктірілмейтін мерзімде жүргізіледі.";
216) 564-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) алынған жер учаскелері бойынша төлемақы мөлшерi осы Кодекске сәйкес осындай жер учаскелерi бойынша есептелген жер салығы сомасының мөлшерінен төмен белгiленбейдi.
Жеке тұлғалар бойынша осы Кодекстің 528-бабының 2) тармақшасында көрсетілген және уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға алуға) алынған жер учаскелері бойынша төлемақы мөлшері осы Кодекске сәйкес осындай жер учаскелері бойынша есептелген жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық сомасының мөлшерінен төмен белгiленбейдi.";

217) в таблице пункта 2 статьи 595:
строку 7 изложить в следующей редакции:
"
7.
Сотовая связь (за полосу частот шириной 1 МГц на прием/1 МГц на передачу)
область, город республиканского значения и столица
285
дополнить строкой 7.1. следующего содержания:
7.1.
Мобильная связь пятого поколения (за полосу радиочастот шириной на прием 10 МГц/10 МГц на передачу)
область, город республиканского значения и столица
0
строку 16 изложить в следующей редакции:
16.

217) 595-баптың 2-тармағының кестесінде:
7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Ұялы байланыс (қабылдауға енi 1 МГц/беруге 1 МГц жиiлiктер белдеуi үшiн)
облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
285
мынадай мазмұндағы 7.1-жолмен толықтырылсын:
7.1.
Бесінші буындағы мобильдік байланыс (қабылдауға енi 10 МГц/беруге 10 МГц радиожиiлiктер белдеуi үшiн)
облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
0
16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
16.

Мобильная связь четвертого поколения (за полосу радиочастот шириной на прием 2 МГц/2 МГц на передачу)
область, город республиканского значения и столица
265
";
218) пункт 1 статьи 604 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено настоящим пунктом, плательщиками платы являются лица, размещающие наружную (визуальную) рекламу,
В случае отсутствия уведомления о размещении наружной (визуальной) рекламы, плательщиками платы признаются:
1) собственники объектов недвижимости, на которых размещена наружная (визуальная) реклама;
2) при общей долевой собственности или общей совместной собственности лицо, осуществляющее функции органа управления ими в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
219) подпункт 1) статьи 621 изложить в следующей редакции:
"1) при согласовании приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан:
физические и юридические лица государств, заключивших с Республикой Казахстан международный договор о взаимном отказе от взимания консульских сборов;";
220) абзац первый подпункта 5) статьи 622 изложить в следующей редакции:
"5) при выдаче государственного регистрационного номерного знака на автомобиль, прицеп к автомобилю, мототранспорт, за исключением выдачи государственных регистрационных номерных знаков повышенного спроса:";
221) подпункты 2) и 3) статьи 628 изложить в следующей редакции:
"2) с физических и юридических лиц государств, заключивших с Республикой Казахстан международный договор о взаимном отказе от взимания консульских сборов;
3) за истребование по запросам властей и отдельных граждан государств, заключивших с Республикой Казахстан международный договор о правовой помощи, документов по семейным, гражданским и уголовным делам, алиментах, государственных пособиях и пенсиях, усыновлении (удочерении);";
222) пункты 5 и 6 статьи 629 изложить в следующей редакции:
"5. Уплата консульского сбора производится в валюте государства, на территории которого совершаются консульские действия, или в любой другой свободно конвертируемой валюте.
6. Принятые суммы консульского сбора за рубежом сдаются дипломатическим представительством или консульским учреждением в иностранный банк государства пребывания дипломатического представительства или консульского учреждения не позднее десяти операционных дней со дня их приема для зачисления на иностранный банковский счет.
Консульские сборы, поступившие на иностранный банковский счет в валюте государства пребывания дипломатического представительства или консульского учреждения, конвертируются в доллары США, евро, английские фунты стерлингов, швейцарские франки, канадские доллары, японские иены, российские рубли, китайские юани иностранным банком по поручению дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан.";

Төртінші буындағы мобильдік байланыс (қабылдауға енi 2 МГц/беруге 2 МГц радиожиiлiктер белдеуi үшiн)
облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
265
";
218) 604-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыратын тұлғалар төлемақы төлеушілер болып табылады.
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру туралы хабарлама болмаған жағдайда:
1) сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырылған жылжымайтын мүлік объектілерінің меншік иелері;
2) ортақ үлестік меншік немесе ортақ бірлескен меншік кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды басқару органының қызметін жүзеге асыратын тұлға төлемақы төлеушілер деп танылады.";
219) 621-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын келіскен кезде:
Қазақстан Республикасымен консулдық алымдарды алудан өзара бас тарту туралы халықаралық шарт жасасқан мемлекеттердің жеке және заңды тұлғалары;";
220) 622-баптың 5) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жоғары сұранысқа ие мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беруді қоспағанда, автомобильге, автомобильдің тіркемесіне, мотокөлікке мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі берілген кезде:";
221) 628-баптың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасымен консулдық алымдар алудан өзара бас тарту туралы халықаралық шарт жасасқан мемлекеттердің жеке және заңды тұлғаларынан;
3) Қазақстан Республикасымен құқықтық көмек туралы халықаралық шарт жасасқан мемлекеттердің билік орындарымен жекелеген азаматтарының сұрау салуы бойынша отбасылық, азаматтық және қылмыстық iстер бойынша, алименттер туралы, мемлекеттiк жәрдемақылар мен зейнетақылар туралы, ұл бала (қыз бала) асырап алу туралы құжаттарды талап етіп алдырғаны үшiн;";
222) 629-баптың 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Консулдық алымды төлеу аумағында консулдық іс-әрекеттер жасалатын мемлекет валютасымен немесе кез келген басқа еркін айырбасталатын валютамен жүргізіледі.
6. Шетелде қабылданған консулдық алым сомаларын дипломатиялық өкілдік немесе консулдық мекеме олар қабылданған күннен бастап операциялық он күннен кешіктірмей дипломатиялық өкілдік немесе консулдық мекеме орналасқан мемлекеттің шетелдік банкіне шетелдік банктік шотқа есепке жатқызу үшін тапсырады.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігі немесе консулдық мекемесі орналасқан мемлекеттің валютасымен шетелдік банктік шотқа түскен консулдық алымдарды шетелдік банк дипломатиялық өкілдіктің немесе консулдық мекеменің тапсырмасы бойынша АҚШ долларына, евроға, ағылшын фунт стерлингіне, швейцар франкіне, Канада долларына, жапон иеніне, Ресей рубліне, Қытай юаніне айырбастайды.";

223) в абзаце шестом части первой пункта 2 статьи 638 цифры "2) – 6)" заменить цифрами "1) – 10)";
224) статью 641 изложить в следующей редакции:
"Статья 641. Порядок и сроки уплаты налога, исчисленного в декларации о доходах и имуществе
Уплата индивидуального подоходного налога, исчисленного с облагаемого дохода физического лица по итогам календарного года, осуществляется налогоплательщиком не позднее десяти календарных дней после срока, установленного статьей 635 настоящего Кодекса для представления декларации о доходах и имуществе в зависимости от способов ее представления, в следующем порядке:
1) индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, – по месту нахождения;
2) физическим лицом, не указанным в подпункте 1) настоящего пункта, – по месту жительства (пребывания).
Физическое лицо осуществляет уплату индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии с главой 30 настоящего Кодекса, по итогам налогового периода не позднее десяти календарных дней после последнего срока, установленного пунктом 3 статьи 635 настоящего Кодекса. Положения настоящего абзаца не применяются к индивидуальному подоходному налогу, исчисленному с суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний и (или) постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.";
225) подпункт 3) пункта 2 статьи 644 изложить в следующей редакции:
"3) доход юридического лица-нерезидента, полученный от:
автономных организаций образования, определенных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 291 настоящего Кодекса;
некоммерческой организации, применяющей положения статьи 289 настоящего Кодекса, учрежденной лицом, указанным в абзаце втором настоящего подпункта;
автономных организаций образования, определенных подпунктами 4) и 5) пункта 1 статьи 291 настоящего Кодекса, за выполнение работ, оказание услуг по видам деятельности, указанным в подпунктах 4) и 5) пункта 1 статьи 291 настоящего Кодекса;
органов Международного финансового центра "Астана" или организаций органа Международного финансового центра "Астана";";
226) в пункте 9 статьи 645:
часть третью подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"Указанный в части первой настоящего подпункта срок владения налогоплательщиком акциями или долями участия определяется совокупно с учетом сроков владения прежними собственниками акциями или долями участия, если такие акции или доли участия получены налогоплательщиком в результате реорганизации прежних собственников или приобретены одной компанией у другой компании при условии, что ими владеют одни и те же учредители (собственники).";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:

223) 638-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің алтыншы абзацында "2) – 6)" деген цифрлар "1) – 10)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
224) 641-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"641-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларацияда есептелген салықты төлеу тәртібі мен мерзімдері
Күнтізбелік жыл қорытындысы бойынша жеке тұлғаның салық салынатын кірісінен есептелген жеке табыс салығын төлеуді салық төлеуші кірістер мен мүлік туралы декларацияның тапсырылу тәсілдеріне қарай оны тапсыру үшін осы Кодекстің 635-бабында белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей мынадай тәртіппен:
1) дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам – тұрған жері бойынша;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлға – тұрғылықты (болу) жері бойынша жүзеге асырады.
Жеке тұлға салықтық кезеңнің қорытындысы бойынша осы Кодекстің 30-тарауына сәйкес есептелген жеке табыс салығын төлеуді осы Кодекстің 635-бабының 3-тармағында белгіленген соңғы мерзімнен кейiн күнтізбелік он күннен кешiктiрмей жүзеге асырады. Осы абзацтың ережелері жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компаниялардың және (немесе) бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің жиынтық пайдасынан есептелген жеке табыс салығына қолданылмайды.";
225) 644-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бейрезидент-заңды тұлғаның:
осы Кодекстің 291-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымдарынан;
осы тармақшаның екінші абзацында көрсетілген тұлға құрған, осы Кодекстің 289-бабының ережелері қолданылатын коммерциялық емес ұйымдардан;
осы Кодекстің 291-бабы 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген қызмет түрлері бойынша жұмыстарды орындағаны, қызметтер көрсеткені үшін осы Кодекстің 291-бабы 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымдарынан;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының органдарынан немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығы органының ұйымдарынан түсетін кірісі;";
226) 645-баптың 9-тармағында:
4) тармақшаның үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иеленудің осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімі, егер мұндай акцияларды немесе қатысу үлестерін салық төлеуші бұрынғы меншік иелерінің қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде алса немесе оларға сол бір құрылтайшылар (меншік иелері) иелік еткен жағдайда бір компания басқа компаниядан сатып алса, бұрынғы меншік иелерінің акцияларды немесе қатысу үлестерін иелену мерзімдері ескеріле отырып, жиынтық түрінде айқындалады.";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"13) сумма задолженности по кредиту (займу), и (или) задолженности, связанной с кредитом (займом), в том числе неустойки (штрафы, пени), по которой прощение долга произведено в порядке и на условиях, которые установлены пунктом 3 статьи 232 настоящего Кодекса, включая задолженность по вознаграждению, начисленному по 31 декабря 2012 года включительно;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) сумма задолженности по кредиту (займу), по которому прощение долга произведено в порядке, определенном подпунктом 11) пункта 5 статьи 232 настоящего Кодекса, включая задолженность по вознаграждению по таким кредитам.";
227) пункт 9 статьи 650 изложить в следующей редакции:
"9. Нерезидент, являющийся налоговым агентом, подлежит обязательной регистрации.
При этом, юридическое лицо-нерезидент, являющееся налоговым агентом, подлежит регистрации в качестве налогоплательщика в налоговом органе в порядке, определенном статьей 76 настоящего Кодекса.";
228) пункт 5 статьи 655 изложить в следующей редакции:
"5. Перечисление индивидуального подоходного налога с доходов физического лица-нерезидента, подлежащих налогообложению у источника выплаты, в бюджет производится налоговым агентом по месту нахождения не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором налог подлежит удержанию.";
229) в статье 656:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Порядок налогообложения, установленный настоящей статьей, распространяется на доходы иностранцев и лиц без гражданства, направленных в Республику Казахстан юридическим лицом-нерезидентом, не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, включая доходы, определенные статьей 322 настоящего Кодекса, полученные (подлежащие получению):
от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с таким юридическим лицом-нерезидентом, являющимся работодателем;
от деятельности в Республике Казахстан по договору (контракту) гражданско-правового характера, заключенному с таким юридическим лицом-нерезидентом;
от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан таким юридическим лицом-нерезидентом.
В целях настоящей статьи под юридическим лицом-нерезидентом, не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, признается также юридическое лицо-нерезидент, зарегистрированное в качестве налогоплательщика Республики Казахстан в связи с открытием текущего счета в банках-резидентах и (или) возникновением обязательств в соответствии со статьей 650 настоящего Кодекса.

"13) борышты кешіру осы Кодекстің 232-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіппен және шарттарда жүргізілген кредит (қарыз) және (немесе) кредите (қарызға) байланысты берешек, оның ішінде айыпақы (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша, 2012 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда есепке жазылған сыйақы бойынша берешекті қоса алғанда, берешек сомасы;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) борышты кешіру осы Кодекстің 232-бабы 5-тармағының 11) тармақшасында айқындалған тәртіппен жүргізілген кредит (қарыз) бойынша, осындай кредиттерге сыйақы бойынша берешекті қоса алғанда, берешек сомасы.";
227) 650-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Салық агенті болып табылатын бейрезидент міндетті тіркелуге жатады.
Бұл ретте салық агенті болып табылатын бейрезидент-заңды тұлға осы Кодекстің 76-бабында айқындалған тәртіппен салық органында салық төлеуші ретінде тіркелуге жатады.";
228) 655-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бейрезидент-жеке тұлғаның төлем көзінен салық салуға жататын кірістерінен жеке табыс салығын салық агенті тұрған жеріндегі бюджетке аударуды салық ұстап қалуға жататын айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей жүргізеді.";
229) 656-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бапта белгіленген салық салу тәртібі Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлға Қазақстан Республикасына жіберген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кірістеріне, оған қоса осы Кодекстің 322-бабында айқындалған:
жұмыс беруші болып табылатын осындай бейрезидент-заңды тұлғамен жасасқан еңбек шарты (келісімі, келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен;
осындай бейрезидент-заңды тұлғамен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен;
жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алынған материалдық пайда түрінде Қазақстан Республикасындағы қызметтен алынған (алынуға жататын) кірістерге;
Қазақстан Республикасында тұруға байланысты осындай
бейрезидент-заңды тұлға төлейтін үстемеақыларға қолданылады.
Осы баптың мақсатында резидент-банктерде ағымдағы шот ашуға байланысты және (немесе) осы Кодекстің 650-бабына сәйкес міндеттемелер туындауына Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелген бейрезидент-заңды тұлғада Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлға деп танылады.

Положения настоящей статьи применяются к указанным в настоящей статье доходам иностранца или лица без гражданства, направленного в Республику Казахстан, если иное не установлено пунктом 7 статьи 655 настоящего Кодекса, при одновременном выполнении следующих условий:
1) иностранец или лицо без гражданства являются работником и (или) подрядчиком (субподрядчиком) юридического лица-нерезидента, не зарегистрированного в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, либо работником подрядчика (субподрядчика) указанного юридического лица-нерезидента;
2) иностранец или лицо без гражданства признаются постоянно пребывающими в Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 217 настоящего Кодекса.
При этом, в случае, если иностранец или лицо без гражданства не признаются постоянно пребывающими в Республике Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 217 настоящего Кодекса, доходы от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем, подлежат налогообложению по ставке, установленной статьей 646 настоящего Кодекса.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Исчисление индивидуального подоходного налога производится налоговым агентом с дохода иностранца или лица без гражданства, указанного в документе, представленном нерезидентом в соответствии с настоящим пунктом, без осуществления налоговых вычетов по ставке, установленной статьей 320 настоящего Кодекса. При этом юридическое лицо-нерезидент обязано представить налоговому агенту:
нотариально засвидетельствованные копии индивидуального трудового договора (контракта) и (или) договора гражданско-правового характера, заключенных с иностранцем или лицом без гражданства, направленным в Республику Казахстан;
иной документ, содержащий сведения о доходах физического лица, получаемых от работы по найму в рамках трудового договора и (или) договора гражданско-правового характера, заключенного с таким нерезидентом.
В случае непредставления налоговому агенту документов, указанных в настоящем пункте, обложению индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты подлежит доход в размере 80 процентов от суммы дохода, подлежащего выплате юридическому лицу-нерезиденту за выполненные работы, оказанные услуги, который распределяется равными долями на всех иностранцев и лиц без гражданства.
При этом, доход указанный в настоящем пункте, подлежит уменьшению на сумму:
дохода указанного в документах, определенных настоящим пунктом, в случае их представления;
дохода от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем, в случае, если такой доход предусмотрен условиями договора (контракта, соглашения).";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

Егер осы Кодекстің 655-бабының 7-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы баптың ережелері, бір мезгілде мынадай талаптар орындалған кезде:
1) шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген бейрезидент заңды-тұлғаның жұмыскері және (немесе) мердігері (қосалқы мердігері) не көрсетілген бейрезидент-заңды тұлға мердігерінің (қосалқы мердігерінің) жұмыскері болып табылса;
2) шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам осы Кодекстің 217-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты болған деп танылса, Қазақстан Республикасына жіберген шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның осы бапта көрсетілген кірістеріне қолданылады.
Бұл ретте егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам осы Кодекстің 217-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты болады деп танылмаса, онда жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алынған материалдық пайда түрінде Қазақстан Республикасындағы қызметтен түскен кірістер, осы Кодекстін 646-бабында көрсетілген мөлшерлеме бойынша салық салуға жатады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық агенті жеке табыс салығын есептеуді осы тармаққа сәйкес бейрезидент ұсынған құжатта көрсетілген шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның кірісінен осы Кодекстің 320-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша салықтық шегерімдерді жүзеге асырмай жүргізеді. Бұл ретте бейрезидент-заңды тұлға салық агентіне:
Қазақстан Республикасына жіберілген шетелдікпен немесе азаматтығы жоқ адаммен жасасқан еңбек шартының (келісімшартының) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттың нотариат куәландырған көшірмелерін;
осындай бейрезидентпен жасасқан еңбек шартының және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттың шеңберінде жалдау бойынша жеке тұлғаның жұмыстан алынатын кірістері туралы мәліметті қамтитын өзге құжатты ұсынуға міндетті.
Салық агентіне осы тармақта көрсетілген құжаттар ұсынылмаған жағдайда бейрезидент-заңды тұлғаға орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін төленуге жататын кіріс сомасының 80 пайызы мөлшеріндегі, барлық шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тең үлестермен бөлінетін кіріс төлем көзінен жеке табыс салығын салуға жатады.
Бұл ретте, осы тармақта көрсетілген кіріс:
осы тармақта айқындалған құжаттар, құжаттарда көрсетілген кіріс сомасына, олар ұсынылған жағдайда;
егер мұндай табыс шарттың (келісімшарттың, келісімнің) талаптарында көзделсе, жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметтен түскен кіріс сомасына азаюға жатады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

"6. При выплате дохода в иностранной валюте размер дохода, облагаемого у источника выплаты, пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате выплаты дохода.";
230) в статье 666:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено международным договором, порядок применения положений международного договора, установленный настоящей статьей, распространяется на доходы нерезидента, предусмотренные статьей 644 настоящего Кодекса, за исключением следующих доходов:";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговый агент имеет право самостоятельно применить освобождение от налогообложения при выплате дохода нерезиденту или отнесении начисленного, но не выплаченного дохода нерезидента на вычеты.
В случае выплаты дохода нерезиденту, который является взаимосвязанной стороной налоговому агенту, налоговый агент вправе применить положения настоящей статьи, при условии, если такой нерезидент является окончательным (фактическим) получателем (владельцем) дохода.
В целях настоящего раздела под окончательным (фактическим) получателем (владельцем) доходов следует понимать лицо, которое имеет право владения, пользования, распоряжения доходами и не является посредником в отношении такого дохода, в том числе агентом, номинальным держателем.";
231) часть первую пункта 1 статьи 669 изложить в следующей редакции:
"1. Нерезидент имеет право применить освобождение от налогообложения доходов от оказания услуг по международной перевозке в соответствии с положениями международного договора, если такой нерезидент является окончательным получателем дохода и резидентом государства, с которым заключен международный договор.";
232) часть первую пункта 1 статьи 670 изложить в следующей редакции:
"1. Нерезидент имеет право применить сниженную ставку налога на чистый доход от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, предусмотренную международным договором, если он является резидентом государства, с которым заключен международный договор, и таким международным договором предусмотрен порядок налогообложения чистого дохода нерезидента, отличный от порядка, установленного статьей 652 настоящего Кодекса.";
233) часть первую пункта 1 статьи 671 изложить в следующей редакции:
"1. Физическое лицо-нерезидент имеет право применить в соответствии с положениями международного договора освобождение от налогообложения доходов, полученных от лиц, не являющихся налоговыми агентами, если такое физическое лицо-нерезидент является окончательным получателем дохода и резидентом государства, с которым заключен международный договор.";

"6. Кіріс шетел валютасымен төленген кезде төлем көзінен салық салынатын кіріс мөлшері кірісті төлеу күнінің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, теңгемен қайта есептеледі.";
230) 666-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер халықаралық шартта өзгеше белгіленбесе, осы бапта белгіленген халықаралық шарттың ережелерін қолдану тәртібі мынадай:";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық агентінің бейрезидентке кірісті төлеу кезінде немесе бейрезиденттің есептелген, бірақ төленбеген кірісін шегерімге жатқызу кезінде салық салудан босатуды дербес қолдануға құқығы бар.
Салық агентімен өзара байланысты тарап болып табылатын бейрезидентке кіріс төлеген жағдайда, салық агенті, егер мұндай бейрезидент кірісті түпкілікті нақты (иеленуші) алушы болып табылатын жағдайда, осы баптың ережелерін қолдануға құқылы.
Осы бөлімнің мақсатында кірістерді иелену, пайдалану, оларға билік ету құқығы бар және мұндай кіріске қатысты делдал, оның ішінде агент, номиналды ұстаушы болып табылмайтын тұлға кірістерді түпкілікті (нақты) алушы (иеленуші) деп түсінілуі керек.";
231) 669-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер бейрезидент кірісті түпкілікті алушы және халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылса, халықаралық шарт ережелеріне сәйкес мұндай бейрезиденттің халықаралық тасымал бойынша қызметтер көрсетуден түсетін кірістерге салық салудан босатуды қолдануға құқығы бар.";
232) 670-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер бейрезидент халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылса және осындай халықаралық шартта бейрезиденттің таза кірісіне салық салудың осы Кодекстің 652-бабында белгіленген тәртіптен өзгеше тәртібі көзделген болса, оның тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін таза кірісіне халықаралық шартта көзделген төмендетілген салықтық мөлшерлемені қолдануға құқығы бар.";
233) 671-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер бейрезидент-жеке тұлға кірісті түпкілікті алушы және халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылса, бейрезидент-жеке тұлғаның халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық агенттері болып табылмайтын тұлғалардан алған кірістерін салық салудан босатуды қолдануға құқығы бар.";

234) часть первую пункта 8 статьи 672 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) при повторном представлении заявления, за ранее рассмотренный (проверенный) период, по итогам которого налоговым органом вынесено решение об отказе в возврате подоходного налога из бюджета по одному из следующих оснований:
признание постоянным учреждением (постоянное место осуществления деятельности) нерезидента в Республике Казахстан, в соответствии со статьей 220 настоящего Кодекса;
удержание и перечисление в бюджет налоговым агентом подоходного налога с доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан, за счет собственных средств в соответствии с пунктом 5 статьи 645 настоящего Кодекса.";
235) в статье 675:
подпункты 1) и 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) оригинала, заверенного компетентным органом иностранного государства, резидентом которого является нерезидент. Подпись должностного лица и печать компетентного органа, подтверждающего резидентство нерезидента, должны быть легализованы в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, или документ, легализующий подпись должностного лица и печать компетентного органа, размещен на:
интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего легализацию;
интернет-ресурсе иной государственной организации или общественной нотариальной палаты, осуществляющих сбор (хранение) электронных апостилей иностранного государства;
2) нотариально засвидетельствованной копии оригинала документа, соответствующего требованиям подпункта 1) настоящего пункта. Подпись и печать иностранного нотариуса должны быть легализованы в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, или документ, легализующий подпись и печать иностранного нотариуса, размещен на:
интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего легализацию;
интернет-ресурсе иной государственной организации или общественной нотариальной палаты, осуществляющих сбор (хранение) электронных апостилей иностранного государства.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Нерезидент признается резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, в течение периода времени, указанного в документе, подтверждающем резидентство нерезидента. При этом, в случае подтверждения резидентства на определенную дату, нерезидент признается резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор на период времени с начала календарного года до даты, на которую подтверждено резидентство.";

234) 672-баптың 8-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "жағдайларда өтінішті қараудан бас тартады." деген сөздер "жағдайларда;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) бұрын қаралған (тексерілген) кезең үшін, оның қорытындысы бойынша салық органы мынадай негіздердің бірі:
осы Кодекстің 220-бабына сәйкес бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі (қызметін жүзеге асыратын тұрақты орны) деп тану;
салық агентінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған бейрезиденттің кірістерінен табыс салығын ұстап қалу осы Кодекстің 645-бабының 5-тармағына сәйкес өз қаражаты есебінен және бюджетке аударуы бойынша бюджеттен табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы шешім шығарған өтініш қайта ұсынылған кезде өтінішті қараудан бас тартады.";
235) 675-бапта
1-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бейрезидент резиденті болып табылатын шет мемлекеттің құзыретті органы куәландырған түпнұсқада ұсынылған ресми құжат болып табылады. Бейрезиденттің резиденттігін растайтын құзыретті органның лауазымды адамының қолтаңбасы мен мөрі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен заңдастырылуға тиіс, немесе құзыретті органның лауазымды адамының қолтаңбасы мен мөрін заңдастыратын құжат:
Заңдастыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның интернет-ресурсында;
өзге мемлекеттік ұйымның немесе шетелдік мемлекеттің электронды апостилін жинау (сақтау) жасайтын қоғамдық нотариат палатасының интернет-ресурсында орналастырылған.
2) осы тармақтың 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін құжат түпнұсқасының нотариат куәландырған көшірмесі түрінде ұсынылған ресми құжат болып табылады. Шетелдік нотариустың қолтаңбасы мен мөрі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен заңдастырылуға тиіс, немесе құзыретті органның лауазымды адамының қолтаңбасы мен мөрін заңдастыратын құжат:
Заңдастыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның интернет-ресурсында;
өзге мемлекеттік ұйымның немесе шетелдік мемлекеттің электронды апостилін жинау (сақтау) жасайтын қоғамдық нотариат палатасының интернет-ресурсында орналастырылған.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжатта көрсетілген уақыт кезеңі ішінде, бейрезидент Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып танылады. Бұл ретте, белгілі бір күнге резидентік расталған жағдайда, бейрезидент Қазақстан Республикасы резиденттігі расталған күнге дейінгі күнтізбелік жылдың басынан бастап уақыт кезеңіне халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып танылады.";

236) в пункте 2-1 статьи 687 слова "в котором налогоплательщик" дополнить словом "впервые";
237) в подпунктах 9), 10) и 11) пункта 3 статьи 690 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
238) в пункте 2 статьи 691 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
239) в статье 692:
пункт 2 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) на оплату услуг связи, электроэнергии, воды, теплоэнергии, газа, используемых в предпринимательских целях;
6) расходы, произведенные арендатором в отношении арендуемого имущества, используемого в предпринимательских целях.";
в части второй пункта 5 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
240) в пункте 1 статьи 702 после слов "не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость," дополнить словами "указанными в подпункте 1) пункта 1 статьи 367 настоящего Кодекса,";
241) подпункт 4) пункта 4 статьи 708 изложить в следующей редакции:
"4) организации, применяющие инвестиционные налоговые преференции, - по незавершенным контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года;";
242) в пункте 4 статьи 712 после слов "в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и" дополнить словом "(или)";
243) в статье 713:
абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"Плательщиками рентного налога на экспорт являются физические и юридические лица, реализующие на экспорт нефть сырую и нефтепродукты сырые, за исключением объемов экспорта сырой нефти и газового конденсата, добытых:";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"недропользователями в рамках контрактов на добычу или разведку и добычу углеводородов на месторождении (месторождениях), полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря, и (или) месторождениях с глубиной верхней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, не выше 4500 метров и нижней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, 5000 метров и ниже, являющимися плательщиками альтернативного налога на недропользование.";
абзац шестой исключить;

236) 687-баптың 2-1-тармағындағы "салық органдарында" деген сөздерден кейін "алғаш рет" деген сөздермен толықтырылсын;
237) 690-баптың 3-тармағының 9), 10) және 11) тармақшаларындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
238) 691-баптың 2-тармағындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
239) 692-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "сомалары шегерімге жатады" деген сөздер "сомалары" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) кәсіпкерлік мақсатта пайдаланылатын байланыс, электр энергиясы, су, жылу энергиясы, газ қызметтеріне ақы төлеуге;
6) жалға алушының кәсіпкерлік мақсатта пайдаланылатын жалға алынатын мүлікке қатысты жүргізген шығыстары шегерімге жатады.";
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
240) 702-баптың 1-тармағындағы "құқығында жер учаскелері бар," деген сөздерден кейін "осы Кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген" деген сөздермен толықтырылсын;
241) 708-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен жасасқан аяқталмаған келісімшарттар
бойынша – инвестициялық салықтық преференцияларды қолданатын ұйымдар;";
242) 712-баптың 4-тармағындағы "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
243) 713-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"713-бап. Төлеушілер
Мыналар:
Осы Кодекстің 722-бабының 1-тармағында көрсетілген келісімшарттар шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын пайдалануға баламалы салық төлеушілер болып табылатын, Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан кен орнында (кен орындарында) және (немесе) тау-кендік бөлу болмаған кезде өндіруге немесе барлауға және көмірсутектерді өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары жоғарғы нүктесінің тереңдігі 4500 метрден жоғары емес және тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде өндіруге немесе барлауға және көмірсутектерді өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары төменгі нүктесінің тереңдігі 5000 метр және одан төмен кен орындарында өндіруге немесе барлауға және көмірсутектерді өндіруге арналған келісімшарттар шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген, шикі мұнай мен газ конденсатының экспорты көлемдерін қоспағанда, шикі мұнайды және шикі мұнай өнімдерін экспортқа өткiзетiн жеке және заңды тұлғалар экспортқа рента салығын төлеушілер болып табылады.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін шикі мұнай және шикі мұнай өнімдері деп Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының 2709 00 қосымша позициясында сыныпталатын тауарлар танылады.";

244) в статье 714:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Объектом обложения рентным налогом на экспорт является объем нефти сырой и нефтепродуктов сырых, реализуемых на экспорт, за исключением объемов реализуемых на экспорт полезных ископаемых, переданных недропользователем в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме и реализуемых получателем от имени государства или лицом, уполномоченным получателем от имени государства на такую реализацию. Для целей настоящего раздела и раздела 23 настоящего Кодекса под экспортом понимаются:";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"при реализации на экспорт нефти сырой и нефтепродуктов сырых за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза - как объем нефти сырой и нефтепродуктов сырых, указанный в графе 35 полной декларации на товары, используемый для исчисления сумм таможенных пошлин, иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, либо иных таможенных целей в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан;";
245) часть третью пункта 1 статьи 715 исключить;
246) часть вторую статьи 716 исключить;
247) в пункте 5 статьи 720 слова "континентальном шельфе Республики Казахстан и" заменить словами "месторождении (месторождениях), полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря и (или)";
248) в пункте 1 статьи 723 слова "по такой группе месторождений" дополнить словами ", части месторождения";
249) дополнить статьей 723-1 следующего содержания:

244) 714-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдаланушы салықтық міндеттемені орындау есебіне заттай нысанда берген пайдалы қазбалардың экспортқа өткізілетін және мемлекет атынан алушы немесе осындай өткізуге мемлекет атынан алушы уәкілеттік берген тұлға өткізетін көлемдерді қоспағанда, экспортқа өткізілетін шикі мұнайдың және шикі мұнай өнімдерінің көлемі экспортқа рента салығын салу объектісі болып табылады. Осы Кодекстің осы бөлімінің және 23-бөлімінің мақсаттары үшін экспорт деп:";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шикi мұнайды және шикі мұнай өнімдерін Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағы шегінен тыс жерге экспортқа өткізу кезінде – кеден баждарының, алынуы кеден органдарына жүктелген өзге де төлемдердің сомаларын есептеу үшін не Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес өзге де кедендік мақсаттарда пайдаланылатын, тауарлардың толық декларациясының 35-бағанында көрсетілген шикi мұнайдың және шикі мұнай өнімдерінің көлемі ретінде;";
245) 715-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі алып тасталсын;
246) 716-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
247) 720-баптың 5-тармағындағы "Қазақстан Республикасының құрлықтық қайраңында және" деген сөздер "Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан кен орнында (кен орындарында) және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын";
248) 723-баптың 1-тармағындағы "кен орындарының осындай тобы" деген сөздерден кейін ", кен орнының бір бөлігі бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
249) мынадай мазмұндағы 723-1-баппен толықтырылсын:

"Статья 723-1. Особенности налогового учета при переоформлении права недропользования на лицензионный режим недропользования
1. В случае переоформления права недропользования с контракта на недропользование на лицензионный режим недропользования в соответствии с законодательством о недрах и недропользовании, переоформленный контракт на недропользование и полученная взамен его лицензия на недропользование совокупно в целях ведения раздельного налогового учета в налоговом периоде, в котором произошло переоформление контракта на недропользование, рассматриваются как единый контракт на недропользование, а деятельность недропользователя по переоформленному контракту на недропользование и указанного недропользователя в рамках полученной лицензии на недропользование рассматривается как единая контрактная деятельность, по которой ведется единый раздельный налоговый учет.

"723-1-бап. Жер қойнауын пайдалану құқығын жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне қайта ресімдеу кезіндегі салықтық есепке алу ерекшеліктері
1. Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамаға сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттан жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне қайта ресімделген жағдайда қайта ресімделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт және оның орнына алынған жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиясы жиынтығында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты қайта ресімдеу орын алған салықтық кезеңде бөлек салықтық есепке алуды жүргізу мақсатында біртұтас жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ретінде қаралады, ал жер қойнауын пайдаланушының қайта ресімделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша қызметі және аталған жер қойнауын пайдаланушының алынған жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиясы шеңберіндегі қызметі ол бойынша бөлек бірыңғай салықтық есепке алу жүргізілетін біртұтас келісімшарттық қызмет ретінде қаралады.

Если при переоформлении права недропользования взамен контракта на недропользование недропользователю предоставляется две и более лицензий на недропользование, под контрактом на недропользование для налогового периода, в котором произошло переоформление контракта на недропользование, понимаются совокупно часть переоформленного контракта на недропользование, соответствующая перераспределенным в соответствии с пунктами 2 - 7 настоящей статьи на лицензию объектам налогообложения и (или) объектам, связанным с налогообложением, и указанная лицензия на недропользование. Соответственно, деятельность недропользователя в рамках каждой полученной лицензии на недропользование и соответствующая ей часть деятельности указанного недропользователя по переоформленному контракту на недропользование в налоговом периоде, в котором произошло переоформление контракта на недропользование, совокупно рассматриваются как отдельная единая контрактная деятельность, по которой ведется единый раздельный налоговый учет.

Егер жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезінде жер қойнауын пайдаланушыға жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың орнына екі және одан көп жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия берілсе, онда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты қайта ресімдеу орын алған салықтық кезең үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт деп қайта ресімделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың осы баптың 2 – 7-тармақтарына сәйкес лицензияға қайта ресімделген салық салу объектілеріне және (немесе) салық салуға байланысты объектілерге сәйкес келетін бір бөлігі мен көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия жиынтығында түсініледі. Тиісінше, жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір лицензия шеңберіндегі қызметі және аталған жер қойнауын пайдаланушының қайта ресімделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша қызметінің соған сәйкес келетін бір бөлігі жиынтығында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты қайта ресімдеу орын алған салықтық кезеңде ол бойынша бөлек бірыңғай салықтық есепке алу жүргізілетін жеке біртұтас келісімшарттық қызмет ретінде қаралады.

2. При переоформлении права недропользования с контракта на недропользование на лицензионный режим недропользования в соответствии с законодательством о недрах и недропользовании объекты налогообложения и (или) объекты, связанные с налогообложением, по переоформленному контракту признаются объектами налогообложения и (или) объектами, связанными с налогообложением, по лицензии, полученной взамен переоформленного контракта, с начала налогового периода, в котором произведено указанное переоформление права недропользования.
Если при переоформлении права недропользования взамен контракта на недропользование недропользователю предоставляется две и более лицензий на недропользование, учитываемые в налоговом учете по переоформляемому контракту на недропользование объекты налогообложения и (или) объекты, связанные с налогообложением, подлежат распределению на полученные лицензии в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи с начала налогового периода, в котором произведено указанное переоформление права недропользования, и в дальнейшем учитываются при ведении раздельного налогового учета соответственно по деятельности в рамках каждой лицензии на недропользование.

2. Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамаға сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттан жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне қайта ресімдеген кезде қайта ресімделген келісімшарт бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер жер қойнауын пайдалану құқығын көрсетілген қайта ресімдеу жүргізілген салықтық кезеңнің басынан бастап қайта ресімделген келісімшарттың орнына алынған лицензия бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер деп танылады.
Егер жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезінде жер қойнауын пайдаланушыға жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың орнына екі және одан көп жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия берілсе, онда қайта ресімделетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша салықтық есепке алуда есепке алынатын салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер жер қойнауын пайдалану құқығын көрсетілген қайта ресімдеу жүргізілген салықтық кезеңнің басынан бастап осы баптың 3-тармағына сәйкес алынған лицензияларға қайта бөлуге жатады және алдағы уақытта жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір лицензия шеңберіндегі қызмет бойынша тиісінше бөлек салықтық есепке алуды жүргізу кезінде есепке алынады.

3. Распределение доходов и расходов, понесенных недропользователем с начала соответствующего налогового периода до даты переоформления контракта на недропользование на лицензионный режим, осуществляется в соответствии с пунктами 8, 9, 10 и 11 статьи 723 настоящего Кодекса.
4. Распределение стоимостного баланса подгруппы (группы I), группы амортизируемых активов, образованного по переоформляемому контракту на недропользование, осуществляется по состоянию на 1 января года, в котором произведено переоформление права недропользования. При этом, амортизируемые активы, включенные в указанный стоимостной баланс подгруппы (группы I), группы амортизируемых активов, должны быть классифицированы на прямые, косвенные и общие в соответствии с пунктом 8 статьи 723 настоящего Кодекса с учетом положений пункта 11 статьи 723 настоящего Кодекса.

3. Жер қойнауын пайдаланушының кірістерін және тиісті салықтық кезеңнің басынан бастап жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты лицензиялық режимге қайта ресімдеу күніне дейін шеккен шығыстарын бөлу осы Кодекстің 723-бабының 8, 9, 10 және 11-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Кіші топтың (I топтың), амортизацияланатын активтер тобының қайта ресімделетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша түзілген құндық балансын бөлу жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу жүргізілген жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте, кіші топтың (I топтың), амортизацияланатын активтер тобының көрсетілген құндық балансына қосылған амортизацияланатын активтер осы Кодекстің 723-бабы 11-тармағының ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 723-бабының 8-тармағына сәйкес тікелей, жанама және жалпы болып сыныпталуға тиіс.

5. Накопленные по состоянию на 1 января года, в котором произведено переоформление права недропользования, средства ликвидационного фонда подлежат распределению на лицензии в соответствии с пунктом 11 статьи 723 настоящего Кодекса и включаются в совокупный годовой доход таких лицензий.
6. В случае наличия на начало налогового периода, в котором произведено переоформление контракта на недропользование на лицензионный режим, накопленных с предыдущих налоговых периодов убытков в рамках переоформляемого контракта на недропользование, указанные убытки учитываются в следующем порядке:
в случае получения недропользователем одной лицензии на недропользование – учитываются в налоговом периоде, в котором произведено переоформление контракта на недропользование, и в случае их неполного использования переносятся для погашения за счет налогооблагаемого дохода, полученного от деятельности в рамках указанной лицензии в пределах срока, определяемого в соответствии со статьей 300 настоящего Кодекса;

5. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу жүргізілген жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жинақталған тарату қорының қаражаты осы Кодекстің 723-бабының 11-тармағына сәйкес лицензияларға бөлуге жатады және осындай лицензиялардың жылдық жиынтық кірісіне қосылады.
6. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты лицензиялық режимге қайта ресімдеу жүргізілген салықтық кезеңнің басында қайта ресімделетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде алдыңғы салықтық кезеңдерден жинақталған залалдар болған жағдайда көрсетілген залалдар мынадай тәртіппен есепке алынады:
жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған бір лицензия алған жағдайда – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты қайта ресімдеу жүргізілген салықтық кезеңде есепке алынады және олар толық пайдаланылмаған жағдайда осы Кодекстің 300-бабына сәйкес айқындалатын мерзім шегінде көрсетілген лицензия шеңберіндегі қызметтен алынған салық салынатын кіріс есебінен өтеу үшін ауыстырылады;

в случае получения двух и более лицензий на недропользование – распределяются по состоянию на 1 января года, в котором произведено переоформление контракта на недропользование, с учетом положений пункта 11 статьи 723 настоящего Кодекса, и налоговой учетной политики недропользователя на полученные лицензии, учитываются в указанном налоговом периоде в соответствующей части по каждой лицензии и переносятся для их дальнейшего погашения за счет налогооблагаемого дохода, полученного от деятельности в рамках соответствующей лицензии в пределах срока, определяемого в соответствии со статьей 300 настоящего Кодекса.

жер қойнауын пайдалануға арналған екі және одан көп лицензия алынған жағдайда – осы Кодекстің 723-бабы 11-тармағының ережелері және жер қойнауын пайдаланушының алынған лицензияларға салықтық есепке алу саясаты ескеріле отырып, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты қайта ресімдеу жүргізілген жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша бөлінеді, көрсетілген салықтық кезеңде әрбір лицензия бойынша тиісті бөлігінде есепке алынады және осы Кодекстің 300-бабына сәйкес айқындалатын мерзім шегінде тиісті лицензия шеңберіндегі қызметтен алынған салық салынатын кіріс есебінен оларды одан әрі өтеу үшін ауыстырылады.

7. Распределение стоимостных балансов подгрупп (группы I), групп, указанных в пункте 4 настоящей статьи, накопленных средств в ликвидационном фонде, указанных в пункте 5 настоящей статьи, а также убытков, указанных в пункте 6 настоящей статьи, осуществляется по одному и тому же методу распределения, самостоятельно выбранному недропользователем из методов, предусмотренных в подпунктах 1)-5) пункта 11 статьи 723 настоящего Кодекса.";

7. Кіші топтардың (І топтың), топтардың осы баптың 4-тармағында көрсетілген құндық баланстарын, тарату қорынының осы баптың 5-тармағында көрсетілген жинақталған қаражатын бөлу, сондай-ақ осы баптың 6-тармағында көрсетілген залалдарды бөлу жер қойнауын пайдаланушы осы Кодекстің
723-бабы 11-тармағының 1) – 5) тармақшаларында көзделген әдістерден дербес таңдаған сол бір бөлу әдісі бойынша жүзеге асырылады.";

250) статью 727 изложить в следующей редакции:
"Статья 727. Особенности исчисления подписного бонуса по лицензиям на недропользование, за исключением лицензий, выдаваемых по результатам аукциона
Сумма подписного бонуса по лицензии на недропользование, за исключением лицензии, выдаваемой по результатам аукциона, исчисляется исходя из ставки, выраженной в месячном расчетном показателе, установленном законом о республиканском бюджете и действующем на дату уплаты подписного бонуса:
№ п/п
Наименование
Ставка в МРП
1
2
3
1.
Лицензия на разведку
100
2.
Лицензия на добычу
200
3.
Лицензия на старательство:
3.1.
при площади предоставленной территории до 17 000 м2
9
3.2.

250) 727-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"727-бап. Аукцион нәтижелері бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар бойынша қол қою бонусын есептеу ерекшеліктері
Аукцион нәтижелері бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар бойынша қол қою бонусының сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және қол қою бонусын төлейтін күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткішті білдіретін мөлшерлеме негізге алына отырып есептеледі:
Атауы
Мөлшерлеме АЕК-пен
1
2
3
1.
Барлауға арналған лицензия
100
2.
Өндіруге арналған лицензия
200
3.
Кен іздеушілікке арналған лицензия:
3.1.
берілген аумақтың алаңы 17 000 м2-ге дейін болған кезде
9
3.2.

при площади предоставленной территории от 17 000 м2 до 33 000 м2
12
3.3.
при площади предоставленной территории от 33 000 м2 до 50 000 м2
15
4.
Лицензия на геологическое изучение
50
5.
Лицензия на использование пространства недр
400
";
251) пункт 2 статьи 729 изложить в следующей редакции:
"2. Подписной бонус по лицензиям на недропользование уплачивается в бюджет по месту нахождения налогоплательщика не позднее 10 рабочих дней со дня выдачи такой лицензии.";

берілген аумақтың алаңы 17 000 м2-ден 33 000 м2-ге дейін болған кезде
12
3.3.
берілген аумақтың алаңы 33 000 м2-ден 50 000 м2-ге дейін болған кезде
15
4.
Геологиялық зерделеуге арналған лицензия
50
5.
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия
400
";
251) 729-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар бойынша қол қою бонусы салық төлеушінің тұрған жеріндегі бюджетке осындай лицензия берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей төленеді.";

252) абзац первый части первой пункта 1 статьи 734 изложить в следующей редакции:
"1. Платеж по возмещению исторических затрат уплачивается недропользователем с начала добычи на контрактной территории (участке) и наступления наиболее ранней из следующих дат:
объявление коммерческого обнаружения;
переход на период (этап) добычи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
выдача лицензии на добычу полезных ископаемых;
заключение контракта на добычу полезных ископаемых.
Уплата платежа по возмещению исторических затрат осуществляется в бюджет по месту нахождения недропользователя в следующем порядке:";

252) 734-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемді жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақта (учаскеде) өндіруді бастағаннан бастап және келесі күндердің ең ерте басталатынынан төлейді:
коммерциялық табу жарияланған;
Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес өндіру кезеңіне (сатысына) ауысу;
пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия беру;
пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшарт жасасу.
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемді төлеу жер қойнауын пайдаланушының орналасқан жері бойынша бюджетке келесі тәртіппен жүзеге асырылады:";

253) в пункте 2 статьи 741 слова "пунктом 3" заменить словами "пунктами 3 и 4";
254) статью 744 изложить в следующей редакции:
"Статья 744. Объект обложения
Объектом обложения является физический объем запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье (облагаемый объем погашенных запасов).
Для целей настоящего раздела облагаемым объемом погашенных запасов является объем погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, за вычетом объема фактических потерь за налоговый период в пределах нормируемых потерь, установленных техническим проектом разработки месторождения, утвержденным уполномоченным для этих целей государственным органом Республики Казахстан.
При этом к потерям не относятся объемы отходов производства, образованных в процессе первичной переработки минерального сырья.
Для целей определения объекта обложения применяются единицы измерения, используемые в отчетных и сводных балансах запасов минерального сырья, предоставляемых уполномоченному органу по изучению и использованию недр.";

253) 741-баптың 2-тармағындағы "3-тармағында" деген сөздер "3 және 4-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
254) 744-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"744-бап. Салық салу объектісі
Минералды шикізаттың құрамындағы пайдалы қазбалар қорларының физикалық көлемі (айналыстан шыққан қорлардың салық салынатын көлемі) салық салу объектісі болып табылады.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін салықтық кезеңде Қазақстан Республикасының осы мақсаттар үшін уәкілетті мемлекеттік органы бекіткен кен орнын әзірлеудің техникалық жобасында белгіленген нормаланатын ысыраптар шегінде нақты ысыраптардың көлемі шегеріле отырып, минералды шикізат құрамындағы пайдалы қазбалардың айналыстан шыққан қорларының көлемі айналыстан шыққан қорлардың салық салынатын көлемі болып табылады.
Бұл ретте минералды шикізатты бастапқы өңдеу процесінде пайда болған өндіріс қалдықтарының көлемі шығындарға жатпайды.
Салық салу объектісін айқындау мақсаттары үшін жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға ұсынылатын, минералды шикізат қорларының есептік және жиынтық баланстарында пайдаланылатын өлшем бірліктері қолданылады.";

4,7%, но не менее 0,02 МРП за единицу объема
";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом к ставке налога на добычу полезных ископаемых на добытый уголь каменный, бурый уголь, горючие сланцы, установленной настоящей статьей, применяется коэффициент 0,01 в случаях:
1) использования недропользователем, являющимся субъектом естественной монополии, такого добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев для предоставления услуг по передаче электрической энергии, производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией, водоснабжения и (или) водоотведения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
2) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев субъекту естественных монополий, оказывающему услуги, предусмотренные подпунктом 1) части второй настоящей статьи;
3) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев организациям образования, здравоохранения;
4) использования добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев при эксплуатации объектов социальной сферы, определенных статьей 239 настоящего Кодекса;
5) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев получателям адресной социальной помощи;
6) переработки недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев и (или) их использования на собственные производственные нужды;
7) использования недропользователем, являющимся энергопроизводящей организацией, добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев для производства электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике;
8) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев энергопроизводящей организации для производства электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике;
9) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев организациям, осуществляющим их переработку и (или) использование при производстве товаров.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"В случае, если сумма налога на добычу полезных ископаемых, исчисленная в соответствии со статьями 744 и 745 настоящего Кодекса по нерудному минеральному сырью, указанному в строке 13 таблицы, приведенной в настоящей статье, меньше суммы произведения физического объема добытого недропользователем за налоговый период такого нерудного минерального сырья и 0,02 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, налог на добычу полезных ископаемых по такому нерудному минеральному сырью определяется по ставке 0,02 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года за единицу объема добытого такого нерудного минерального сырья.";

4,7%, бірақ бірлік көлеміне 0,02 АЕК-тен кем емес
";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте өндірілген тас көмірге, қоңыр көмірге, жанғыш тақтатастарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының осы бапта белгіленген мөлшерлемесіне мынадай жағдайда:
1) табиғи монополия субъектісі болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы осындай өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес электр энергиясын беру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланған;
2) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды осы баптың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектісіне өткізген;
3) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарына өткізген;
4) осы Кодекстің 239-бабында айқындалған әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде өндірілген тас көмір, қоңыр көмір, жанғыш тақтатастар пайдаланылған;
5) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды атаулы әлеуметтік көмек алушыларға өткізген;
6) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды өңдеген және (немесе) оларды өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланған;
7) энергия өндіруші ұйым болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес өз мұқтаждары үшін электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және (немесе) өткізу үшін пайдаланған;
8) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес өз мұқтаждары үшін электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және (немесе) өткізу үшін энергия өндіруші ұйымға өткізген;
9) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды тауарларды өндіру кезінде оларды өңдеуді және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдарға өткізген жағдайда 0, 01 коэффициенті қолданылады.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер осы бапта келтірілген кестенің 13-жолында көрсетілген кендік емес минералды шикізат бойынша қатысты осы Кодекстің 744 және 745-баптарына сәйкес есептелген пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық сомасы салық кезеңі ішінде жер қойнауын пайдаланушының өндірген нақты көлемінің сомасынан және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған 0,02 айлық есептік көрсеткіштен аз болса, мұндай кендік емес минералды шикізат республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және өндірілетін осындай кендік емес минералды шикізаттың бiрлiгiне сәйкес тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына дейін қолданыста болған 0,02 айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айқындалады.";

257) часть четвертую статьи 747 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) при утилизации подземных вод, добытых попутно с углеводородами и представляющих угрозу здоровью населения и окружающей среде, в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан;";
258) подпункт 2) пункта 2 статьи 753 изложить в следующей редакции:
"2) на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, в том числе общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и (или) лечебных грязей при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других групп полезных ископаемых;";
259) статью 766 изложить в следующей редакции:
"Статья 766. Общие положения
1. Альтернативный налог на недропользование вправе применить взамен платежа по возмещению исторических затрат, налога на добычу полезных ископаемых и налога на сверхприбыль юридические лица-недропользователи, заключившие в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании:
1) контракт на добычу и (или) на совмещенную разведку и добычу углеводородов на месторождении (месторождениях), полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря;
2) контракт на добычу и (или) разведку и добычу углеводородов по месторождениям с глубиной верхней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, не выше 4500 метров и нижней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, 5000 метров и ниже.
Данное право применяется в период с даты заключения данных контрактов на недропользование до даты окончания действия соответствующего контракта на недропользование и не подлежит изменению.
Уведомление о применении данного права направляется налогоплательщиком в налоговый орган по месту нахождения не позднее тридцати календарных дней с даты заключения соответствующего контракта на недропользование.
2. Право применения с 1 января 2018 года альтернативного порядка исполнения налогового обязательства по специальным платежам и налогам недропользователей по контрактам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, заключенным до 1 января 2018 года, производится на весь оставшийся период действия контракта на недропользование и не подлежит изменению, о чем налогоплательщик направляет уведомление в налоговый орган по месту нахождения не позднее 1 марта 2018 года

257) 747-баптың төртінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) көмірсутектер қосымша өндіріліп алынған және халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаға қауіп төндіретін жерасты суларын Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес жойған кезде;";
258) 753-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы келісімшарттар пайдалы қазбалардың басқа топтарын өндіруді көздемеген жағдайда, пайдалы қатты қазбаларды, олардың ішінде кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын және (немесе) емдік балшықты барлауға және (немесе) өндіруге;";
259) 766-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"766-бап. Жалпы ережелер
1. Жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес:
1) Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан кен орнында (кен орындарында) көмірсутектерді өндіруге және (немесе) бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт;
2) тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде өндіруге немесе барлауға және көмірсутектерді өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары жоғарғы нүктесінің тереңдігі 4500 метрден жоғары емес және тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде өндіруге немесе барлауға және көмірсутектерді өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары төменгі нүктесінің тереңдігі 5000 метр және одан төмен кен орындары бойынша өндіруге және (немесе) барлауға және көмірсутектерді өндіруге арналған келісімшарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғалар тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемнің, пайдалы қазбаларды өндіру салығының және үстеме пайда салығының орнына қолдануға құқылы.
Аталған құқық жер қойнауын пайдалануға арналған аталған келісімшарттар жасалған күннен бастап жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарттың қолданылуы аяқталған күнге дейінгі кезеңде қолданылады және өзгертуге жатпайды.
Салық төлеуші осы құқықты қолдану туралы хабарламаны жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшартты жасасқан күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей орналасқан жері бойынша салық органына жібереді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген, 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың арнайы төлемдер мен салықтар жөніндегі салықтық міндеттемені орындауының баламалы тәртібін 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолдану құқығы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданылуының қалған барлық кезеңіне жүргізіледі және өзгертуге жатпайды, бұл туралы салық төлеуші тұрған жеріндегі салық органына 2018 жылғы 1 наурыздан кешіктірмей хабарлама жібереді.

3. В случае непредставления в установленные сроки уведомлений, предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, исполнение налогового обязательства по платежу по возмещению исторических затрат, налогу на добычу полезных ископаемых и налогу на сверхприбыль осуществляется в порядке, определенном главами 84, 85 и 86 настоящего Кодекса.";
260) подпункт 3) пункта 1 статьи 774 изложить в следующей редакции:
"3) оказывают услуги исключительно физическим лицам, не являющимся налоговыми агентами, при соответствии требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан, и (или) реализуют исключительно физическим лицам, не являющимся налоговыми агентами, сельскохозяйственную продукцию личного подсобного хозяйства собственного производства, за исключением подакцизной продукции.";
261) статью 775 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Уплата единого совокупного платежа физическими лицами производится по месту жительства.".
7. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-I, 23-II, ст. 110; 2018 г., № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 37, 39; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования процедур реабилитации и банкротства, бюджетного, налогового законодательства и законодательства о железнодорожном транспорте", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 168 изложить в следующей редакции:
"Статья 168. Приостановление и возобновление деятельности владельца склада хранения собственных товаров";
заголовок статьи 505 изложить в следующей редакции:
"Статья 505. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельца склада временного хранения";
заголовок статьи 512 изложить в следующей редакции:
"Статья 512. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельца таможенного склада";
заголовок статьи 519 изложить в следующей редакции:
"Статья 519. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельца таможенного склада";
заголовок статьи 526 изложить в следующей редакции:
"Статья 526. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли";

3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген хабарламалар белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем, пайдалы қазбаларды өндіру салығы және үстеме пайда салығы бойынша салық міндеттемесін орындау осы Кодекстің 84, 85 және 86-тарауларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
260) 774-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, қызметтерді салық агенттері болып табылмайтын жеке тұлғаларға ғана көрсететін және (немесе) акцизделетін өнімдерді қоспағанда, жеке қосалқы шаруашылықтың өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнiмiн салық агенттері болып табылмайтын жеке тұлғаларға ғана өткізетін жеке тұлғалар бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер деп танылады.";
261) 775-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жеке тұлғалар бірыңғай жиынтық төлемді тұрғылықты жері бойынша төлейді.".
7. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасының Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-I, 23-II, 110-құжат; 2018 ж., № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық рәсімдерін, бюджет, салық заңнамасын және теміржол көлігі туралы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
168-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"168-бап. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру және қайта бастау";
505-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"505-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастауының негіздемелері және тәртібі";
512-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"512-бап. Кеден қоймасы иесінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастауының негіздемелері және тәртібі";
519-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"519-бап. Еркін қойманың иесі тізіліміне енгізілген тұлғалардың ретіндегі заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұру және қайта бастауының негіздемелері және тәртібі";
526-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"526-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастауының негіздемелері және тәртібі";

2) в пункте 3 статьи 19:
в подпункте 1) слово "санкционированного" дополнить словами "следственным судьей,";
дополнить частью следующего содержания:
"При этом перечень сведений, не относящихся к конфиденциальной информации, утверждается уполномоченным органом.";
3) подпункт 3) пункта 3 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"3) иных случаях, предусмотренных настоящей главой и законодательством Республики Казахстан.";
4) в статье 45:
в части первой пункта 3 слово "десяти" заменить словом "пяти";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. К заявлению о принятии предварительного решения о классификации товара, поданному в виде электронного документа, прилагаются электронные либо сканированные копии документов, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи.";
5) часть первую пункта 1 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"1. Предварительное решение о классификации товара принимается не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о классификации товара. При этом, по товарам, в отношении которых ранее принимались предварительные решения о классификации товара с таким же наименованием, включающим ту же марку, модель, артикул и модификацию, предварительное решение о классификации товара принимается не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о классификации товара.";
6) в статье 49:
в пункте 1 слова "письменного заявления лица (далее в настоящей главе – заявитель)" заменить словами "заявления лица (далее в настоящей главе – заявитель) в виде электронного документа или документа на бумажном носителе";
часть вторую пункта 6 после слова "уведомления" дополнить словами "либо уведомления в электронной форме";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. К заявлению о принятии решения о классификации товара в несобранном виде, поданному в виде электронного документа, прилагаются электронные либо сканированные копии документов, указанных в пунктах 4 и 6 настоящей статьи.";
7) в части первой пункта 1 статьи 50 слово "тридцати" заменить словом "двадцати";
8) подпункт 3) пункта 3 статьи 51 после слова "письменно" дополнить словами "либо в электронной форме";
9) в абзаце первом пункта 2 статьи 54 слова "письменном обращении" заменить словами "письменном обращении либо обращении в электронной форме";
10) в части восьмой пункта 6 статьи 92 слова "и 3" исключить;
11) подпункт 3) пункта 2 статьи 96 исключить;

2) 19-баптың 3-тармағында:
1) тармақшадағы "прокурор" деген сөзден кейін ", тергеу судьясы" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте құпия ақпаратқа жатпайтын мәліметтер тізбесін уәкілетті орган бекітеді.";
3) 40-баптың 3-тармағының 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы тарауда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда.";
4) 45-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Электрондық құжат түрінде берілген тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген құжаттардың электрондық не сканерленген көшірмелері қоса беріледі.";
5) 46-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім кеден органында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады. Бұл ретте бұрын сол марканы, модельді, артикулі мен модификациясын қамтитын нақ сол атауы бар тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдер қабылданған тауарлар бойынша тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады.";
6) 49-бапта:
1-тармақтағы "жазбаша өтініші негізінде" деген сөздер "электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде өтініші негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың екінші бөлігі "жазбаша хабардар" деген сөзден кейін "не электрондық нысанда хабардар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Электрондық құжат түрінде берілген құрастырылмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімді қабылдау туралы өтінішке осы баптың 4 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттардың электрондық не сканерленген көшірмелері қоса беріледі.";
7) 50-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "отыз" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 51-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "жазбаша" деген сөзден кейін "немесе электрондық" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 54-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "жазбаша өтініштерінде" деген сөздер "жазбаша өтінішінде не электрондық нысандағы өтінішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 92-баптың 6-тармағының сегізінші бөлігінде "1 және 3-тармақтарында" деген сөздер "1-тармағында" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 96-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;

12) пункт 8 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"8. Таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня оформления залога регистрирует договор залога имущества в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.";
13) в подпункте 1) пункта 1 статьи 107 слова "органам юстиции – не позднее пяти" заменить словами "регистрирующему органу – не позднее трех";
14) в пункте 5 статьи 110 слово "десяти" заменить словом "пяти";
15) в пункте 2 статьи 111 слово "десяти" заменить словом "пяти";
16) в абзаце первом пункта 3 статьи 112 слово "десяти" заменить словом "пяти";
17) в части третьей статьи 115 слово "десяти" заменить словом "пяти";
18) абзац первый пункта 2 статьи 117 изложить в следующей редакции:
"2. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов направляется плательщику не позднее пяти рабочих дней со дня:";
19) пункты 1 и 2 статьи 125 изложить в следующей редакции:
"1. Таможенный орган распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика выносит в случаях:
1) непогашения плательщиком задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов – по истечении десяти рабочих дней, следующих за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов;
2) недоступа должностных лиц таможенного органа на объекты выездной таможенной проверки, к документам, сведениям, необходимым для осуществления выездной таможенной проверки, а равно неисполнения требований, предусмотренных подпунктами 1), 3), 10), 11) пункта 2 статьи 422 настоящего Кодекса,– в течение пяти рабочих дней со дня недоступа или неисполнения требований;
3) возврата почтовой или иной организацией связи документов, предусмотренных пунктом 11 статьи 417 и пунктом 27 статьи 418 настоящего Кодекса, направленных таможенным органом по почте заказным письмом с уведомлением, – по причине отсутствия проверяемого лица по месту нахождения.
2. Приостановление расходных операций по банковским счетам распространяется на все расходные операции плательщика, кроме:
1) операций по погашению задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов плательщиком самостоятельно;

12) 101-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кеден органы кепіл ресімделген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей мүлік кепілі шарты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ретінде тіркейді.";
13) 107-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "әділет органына – сұрау салу келіп түскен күннен бастап бес" деген сөздер "тіркеуші органға – сұрау салу келіп түскен күннен бастап үш" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 110-баптың 5-тармағындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 111-баптың 2-тармағындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 112-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 115-баптың үшінші бөлігіндегі "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) 117-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) төлеушіге осы Кодекстің 55-тарауына сәйкес жіберілген тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымды қараудың қорытындылары туралы хабарлама жіберілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге жіберіледі.";
19) 125-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеден органы төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімді мынадай:
1) кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама табыс етілген күннен кейінгі он жұмыс күні өткен соң төлеуші кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтемеген жағдайда;
2) кеден органының лауазымды адамдары көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыруға қажетті көшпелі кедендік тексерулер объектілеріне кіруге рұқсаты, құжаттарға, мәліметтерге қолжеткізуі мүмкін болмаған, сол сияқты осы Кодекстің 422-бабының 2-тармағының 1), 3), 10) 11) тармақашаларында көзделген талаптарды орындамаған, кіруге рұқсат, қолжеткізу болмаған немесе талаптарды орындамаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
3) осы Кодекстің 417-бабының 11-тармағында және 418-бабының 27-тармағында көзделген кеден органы пошта арқылы тапсырыс хатпен хабарламамен жіберген құжаттарды пошта немесе өзге де байланыс ұйымы тексерілетін адам тұрған жері бойынша болмауына байланысты қайтарған жағдайларда шығарады.
2. Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру мыналардан:
1) төлеушінің кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өз бетінше өтеуі бойынша операциялардан;

2) случаев изъятия денег по:
исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов по выплате выходных пособий и оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, выплате вознаграждений по авторскому договору, обязательствам клиента по перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и уплате социальных отчислений в государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование в фонд социального медицинского страхования;
погашению задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов, а также исполнительным документам о взыскании в доход государства.
Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам не распространяется на сумму денег, на которую наложен арест на основании решений о наложении ареста уполномоченных государственных органов Республики Казахстан или должностных лиц.
Приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, производится в пределах суммы задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов.";
20) статью 147 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Особенности совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров, предусмотренных настоящей статьей, устанавливаются уполномоченным органом.";
21) статью 150 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) при возникновении ошибок в работе информационной системы по декларированию в электронной форме, подтвержденных уполномоченным органом в сфере таможенного дела, которые привели к неисполнению в установленные законодательством сроки и порядке обязанностей по совершению таможенных операций, связанных с таможенным декларированием в электронной форме.";
22) в пункте 5 статьи 154:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5. Перевозчик или иные лица, указанные в статье 149 настоящего Кодекса, в течение трех часов рабочего времени таможенного органа с момента уведомления о прибытии товаров, за исключением товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, обязаны совершить одну из таможенных операций, связанных с:";
дополнить частью следующего содержания:
"В отношении товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, таможенные операции, предусмотренные частью первой настоящего пункта, совершаются в течение времени, установленного технологическим процессом работы станции, согласованным с таможенным органом, осуществляющим таможенный контроль в месте их прибытия.";

2) ақшаны:
адамның өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды, сондай-ақ алименттерді өндіріп алу жөніндегі талаптарды қанағаттандыруды көздейтін атқару құжаттары;
еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдармен жұмыстан шығу жәрдемақыларын төлеу және еңбегіне ақы төлеу, авторлық шарт бойынша сыйақылар төлеу, клиенттің бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін ақшаны алып қоюды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешекті өтеу бойынша, сондай-ақ мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқару құжаттары бойынша алып қою жағдайларынан басқа төлеушінің барлық шығыс операцияларына қолданылады.
Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының немесе лауазымды адамдардың тыйым салу туралы шешімдерінің негізінде тыйым салынған ақша сомасына қолданылмайды.
Төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешек сомасы шегінде жүргізіледі.";
20) 147-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы бапта көзделген тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін уәкілетті орган белгілейді.";
21) 150-баптың 3-тармағының 7) тармақшасындағы "төлеген жағдайларда тартылмайды." деген сөздер "төлеген;" деген сөзбен ауыстырып мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) заңнамада белгіленген мерзімде және тәртіппен электрондық нысанда кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау жөніндегі міндеттердің орындалмауына алып келген, кеден ісі саласындағы уәкілетті орган растаған, электрондық нысанда декларациялау жөніндегі ақпараттық жүйе жұмысында қателер туындаған кезде тартылмайды.";
22) 154-баптың 5-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тасымалдаушы немесе осы Кодекстің 149-бабында көрсетілген өзге де тұлғалар теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларды қоспағанда, тауарлардың келуі туралы хабардар еткен кезден бастап кеден органының жұмыс уақытының үш сағаты ішінде:";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген кедендік операциялар станцияның технологиялық процесінде белгіленген, кедендік бақылауды жүзеге асыратын кеден органымен келісілген мерзімде олардың келген жерінде жүзеге асырылады.";

23) пункт 4 статьи 166 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев складов хранения собственных товаров. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
24) в статье 168:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев складов хранения собственных товаров с указанием причины такого приостановления. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Деятельность владельца склада хранения собственных товаров по основанию, установленному подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается на срок, необходимый для устранения причин, повлекших приостановление деятельности лица, включенного в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, но не более чем на шестьдесят календарных дней.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Для возобновления своей деятельности владелец склада хранения собственных товаров представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев склада хранения собственных товаров, заявление в письменной или электронной форме с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада хранения собственных товаров.
Деятельность в качестве владельца склада хранения собственных товаров возобновляется территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев склада хранения собственных товаров, на основании приказа руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в территориальном таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада хранения собственных товаров.
В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев склада хранения собственных товаров. Оформление приказа в таком случае не требуется.

23) 166-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өтінішті берген жағдайда өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптасады және өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
24) 168-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай тоқтата тұру туралы шешім қалыптасқан жағдайда, осындай тоқтата тұрудың себептері көрсетіле отырып, өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген негіз бойынша өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметі өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғаның қызметін тоқта тұруға әкеп соққан себептерді жою үшін қажет, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Өз тауарларын сақтау қоймасының иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймасы иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда өтініш ұсынады.
Өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметті заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймасы иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептер жойылған кезде аталған тұлғаның өтініші аумақтық кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығы негізінде қайта бастайды.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптасқан жағдайда өз тауарларын сақтау қоймасы иелерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.

В случае приостановления деятельности владельца склада хранения собственных товаров, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца склада хранения собственных товаров является заявление владельца склада хранения собственных товаров в письменной или электронной форме о возобновлении им деятельности в качестве владельца склада хранения собственных товаров, поданное до истечения срока, установленного пунктом 3 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада хранения собственных товаров, а также производит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности, а также подтверждение заявленных сведений в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи.";
25) в статье 169:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении из реестра владельцев складов хранения собственных товаров оформляется приказом руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа, в зоне деятельности которого учрежден склад, с указанием причины такого прекращения.
В случае формирования решения об исключении из реестра владельцев складов хранения собственных товаров посредством информационной системы таможенных органов, такое решение вступает в силу со дня опубликования сведений об исключении из реестра владельцев складов хранения собственных товаров, с указанием причин исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.
В течение пяти рабочих дней со дня принятия приказа соответствующая информация в письменной форме доводится до сведения владельца, за исключением случаев, когда такая информация формируется посредством информационной системы таможенных органов.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При исключении лица из реестра владельцев складов хранения собственных товаров хранящиеся в них товары не позднее тридцати календарных дней со дня принятия приказа или со дня опубликования сведений в реестре владельцев складов хранения собственных товаров, определенных пунктом 2 настоящей статьи, должны быть размещены на складе временного хранения либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.";

Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін берген қызметті қайта бастау туралы жазбаша немесе электрондық нысандағы өтініші болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде аумақтық кеден органы өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес мұндай қызметті тоқтата тұруға әкеп соққан себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарын кедендік қарап-тексеруді жүргізеді, сондай-ақ мәлімделген мәліметтерді растайды.";
25) 169-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не қызмет аймағында қойма құрылған аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығымен осындай тоқтатудың себептері көрсетіле отырып ресімделеді.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы шешім қалыптасқан жағдайда, мұндай шешім шығару себептері көрсетіле отырып, өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Бұйрықты ресімдеу бұл жағдайда талап етілмейді.
Бұйрық қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мұндай ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы қалыптасатын жағдайларды қоспағанда, тиісті ақпарат жазбаша нысанда иесінің назарына жеткізіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығарған кезде, оларда сақталатын тауарлар бұйрық қабылданған күннен бастап немесе осы баптың 2-тармағында айқындалған өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей уақытша сақтау қоймасында орналастырылуға не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерге орналастырылуға тиіс.";

26) статье 202:
в пункте 3 после слов "в отношении которых условный выпуск" дополнить словами "в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи";
в подпункте 1) пункта 9 цифру "3" заменить цифрой "4";
27) в части первой пункта 6 статьи 253 слова "Евразийского экономического союза" исключить;
28) в части первой пункта 9 статьи 264 слова "окончания срока переработки" заменить словами "истечения срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории";
29) в части первой пункта 5 статьи 277 слова "окончания срока переработки" заменить словами "истечения срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления";
30) статью 416 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Таможенная проверка может проводиться на основе результатов системы управления рисками.
Порядок применения системы управления рисками, предназначенный для выбора объекта таможенного контроля после выпуска товаров, утверждается уполномоченным органом.";
31) в статье 417:
пункт 3 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) результаты системы управления рисками;";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, суммы таможенных пошлин, налогов определяются таможенным органом исходя из наибольшей величины ставок таможенных пошлин, налогов, стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количество, масса, объем или иные характеристики), которые могут быть определены на основании имеющихся сведений у таможенного органа.";
32) в статье 418:
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) комплексная выездная таможенная проверка.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Комплексная выездная таможенная проверка проводится на основе системы управления рисками.
Основанием для назначения комплексных выездных таможенных проверок является график проведения комплексных выездных таможенных проверок.
Периодичность проведения комплексных выездных таможенных проверок, проводимых на основе системы управления рисками, в отношении проверяемого лица не должна быть чаще одного раза в год.
Уполномоченный орган размещает на интернет-ресурсе:
порядок применения системы управления рисками, предназначенный для выбора объекта таможенного контроля после выпуска товаров, за исключением информации, содержащейся в данной системе управления рисками, являющейся конфиденциальной в соответствии со статьей 452 настоящего Кодекса;
график проведения комплексных выездных таможенных проверок не позднее пятнадцати рабочих дней с момента его утверждения.";

26) 202-бапта:
3-тармақта "Шартты шығаруға жол берілмейтін" деген сөздердің алдында "осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың 1) тармақшасында "3" деген цифр "4" деген цифрмен ауыстырылсын;
27) 253-баптың 6-тармағының бірінші бөлігінде "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздер алып тасталсын;
28) 264-баптың 9-тармағының бірінші бөлігінде "қайта өңдеу мерзімі аяқталған" деген сөздер "кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданыс мерзімі өткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 277-баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде "қайта өңдеу мерзімі аяқталған" деген сөздер "ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданыс мерзімі өткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 416-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Кедендік тексеру тәуекелдерді басқару жүйесінің нәтижелері негізінде жүргізілуі мүмкін.
Тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау объектісін таңдауға арналған тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану тәртібін уәкілетті орган бекітеді.";
31) 417-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тәуекелдерді басқару жүйесінің нәтижелері;";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар болмаған кезде кедендік баждардың, салықтардың сомаларын кеден органы кедендік баждар, салықтар мөлшерлемелерінің неғұрлым жоғары шамасын, кеден органының қолда бар мәліметтері негізінде айқындалуы мүмкін тауарлардың құнын және (немесе) олардың заттай мәндегі нақты сипаттамасын (санын, массасын, көлемін немесе өзге сипаттамаларын) негізге ала отырып айқындайды.";
32) 418-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) кешенді көшпелі кедендік тексеру.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Кешенді көшпелі кедендік тексеру тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде жүргізіледі.
Кешенді көшпелі кедендік тексерулер жүргізу графигі кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін негіз болып табылады.
Тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде тексерілетін тұлғаға қатысты жүргізілетін кешенді көшпелі кедендік тексерулерді жүргізудің кезеңділігі бір жылда бір реттен аспауға тиіс.
Уәкілетті орган интернет-ресурста:
осы Кодекстің 452-бабына сәйкес құпия болып табылатын тәуекелдерді басқарудың аталған жүйесінде қамтылған ақпаратты қоспағанда, тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау объектісін тандауға арналған тәуекелдерді басқару жүйесін қолданудың тәртібін;
кешенді көшпелі кедендік тексерулерді жүргізудің графигі бекітілген кезден бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.";

33) пункт 2 статьи 452 дополнить частью следующего содержания:
"Порядок категорирования лиц, совершающих таможенные операции по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией, определяется уполномоченным органом.";
34) в статье 461:
подпункт 3) пункта 3 исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя, вправе подать заявление о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности в виде электронного документа.";
абзац шестой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"договор страхования ответственности заявителя за причинение вреда другим лицам.
Для подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов такой договор заключается в электронной форме.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Представление документов, предусмотренных в пункте 4 настоящей статьи, не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в таких документах, из информационных систем государственных органов (организаций) и (или) из формы сведений.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Документы, прилагаемые к заявлению, подаются в уполномоченный орган на бумажном носителе и (или) в электронной форме.";
в пункте 7:
в части четвертой слово "замещающего" заменить словами "замещающего, или заместителя руководителя либо лица, его замещающего, уполномоченного органа и вступает в силу со дня принятия приказа";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
35) пункт 2 статьи 463 изложить в следующей редакции:
"2. Решение уполномоченного органа об исключении объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо уполномоченного им заместителя руководителя уполномоченного органа и вступает в силу со дня принятия приказа.
В случае формирования решения об исключении объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра посредством информационной системы таможенных органов, такое решение вступает в силу со дня опубликования сведений об исключении из таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности с указанием причин исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";

33) 452-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша кедендік операцияларды жасайтын тұлғаларды санатқа бөлу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
34) 461-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Құқық иеленуші немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлға зияткерлік меншiк объектiлерiн зияткерлік меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiміне енгізу туралы өтінішті электрондық құжат түрінде беруге құқылы.";
4-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өтініш иесінің басқа тұлғаларға зиян келтіргені үшін жауапкершілігін сақтандыру шарты қоса беріледі.
Өтінішті кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы беру үшін осындай шарт электрондық нысанда жасалады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы баптың 4-тармағында көзделген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) ақпараттық жүйелерінен және (немесе) мәліметтер нысанынан алу мүмкін болған жағдайда, мұндай құжаттарды ұсыну талап етілмейді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өтінішке қоса берілетін құжаттар уәкілетті органға қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда беріледі.";
7-тармақта:
төртінші бөліктегі "бұйрығымен ресiмделедi" деген сөздер "немесе уәкілетті орган басшысы орынбасарының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресiмделедi және бұйрық қабылданған күнінен бастап күшіне енеді." деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген жағдайда, зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімге енгізу туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптастырылады және мәліметтер зияткерлік меншiк объектiлерінің кедендік тiзілімде жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
35) 463-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті органның зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімнен алып тастау туралы шешiмi уәкілетті орган басшысының не уәкілетті органының оны алмастыратын уәкілетті орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және бұйрық қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Зияткерлік меншiк объектiлерін кедендік тiзілімнен алып тастау туралы шешiм кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырылған жағдайда, мұндай шешім алып тастау себептер көрсетіле отырып, зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімнен алып тастау туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";

36) в статье 486:
абзац первый пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. В случае, если юридическое лицо, осуществляющее деятельность (претендующее на осуществление деятельности) в качестве таможенного представителя и (или) таможенного перевозчика, одновременно является уполномоченным экономическим оператором (претендует на включение в реестр уполномоченных экономических операторов), обеспечение исполнения обязанностей юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, и (или) обеспечение исполнения обязанностей уполномоченного экономического оператора предоставляются в размере максимальной суммы одного из обеспечения, определенной в соответствии с подпунктом 2) статьи 489, подпунктом 2) пункта 1 статьи 496 и пунктами 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 статьи 535 настоящего Кодекса, при включении юридического лица в реестр:";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В случае неисполнения лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин таможенный орган направляет банку второго уровня и (или) поручителю, и (или) страховой организации требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, предусмотренной гарантией банка и (или) договором поручительства, и (или) договором страхования. При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, начисляются пени.
Требование таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов подлежит безусловному и обязательному исполнению:
банком второго уровня – в течение двух рабочих дней со дня получения такого требования;
поручителем – в течение пяти рабочих дней со дня получения такого требования;
страховой организацией – в течение двух рабочих дней со дня получения такого требования.
Банк второго уровня, страховая организация при неисполнении или нарушении сроков исполнения указанного требования несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Поручитель несет перед таможенным органом ответственность в том же объеме, что и плательщик, включая уплату пеней, процентов в случае начисления таких процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Обращение взыскания на предмет залога производится в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.";

36) 486-бапта:
13-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
13. Егер кеден өкілі және (немесе) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыратын (қызметті жүзеге асыруға үміткер) заңды тұлға бір мезгілде уәкілетті экономикалық оператор болып табылса (уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізуге үміткер болса), кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету және (немесе) уәкілетті экономикалық оператор міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету заңды тұлға:
4) кеден өкілдерінің тізіліміне, кедендік тасымалдаушылардың тізілімі мен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген кезде осы Кодекстің 489-бабының 2) тармақшасына, 496-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына және 535-бабының 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес айқындалған қамтамасыз етулердің бірінің ең жоғары сомасы мөлшерінде беріледі.
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндетті орындамаған жағдайда, кеден органы екінші деңгейдегі банкке және (немесе) кепілгерге және (немесе) сақтандыру ұйымына кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу туралы талапты банк кепілдігінде және (немесе) кепілгерлік шартында және (немесе) сақтандыру шартында көзделген, кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндетті орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жібереді. Бұл ретте кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндетті орындау мерзімдері аяқталған күннен кейінгі күннен бастап өсімпұл есепке жазылады.
Кеден органының кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың тиесілі сомаларын төлеу жөніндегі талабын:
мұндай талапты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде – екінші деңгейдегі банктің;
мұндай талапты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде – кепілгердің;
мұндай талапты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде – сақтандыру ұйымының бұлжытпай және міндетті орындауына жатады.
Екінші деңгейдегі банк, сақтандыру ұйымы көрсетілген талапты орындамаған немесе орындау мерзімдерін бұзған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Кепілгер кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдырғаны немесе бөліп төлегені үшін мұндай пайыздар есепке жазылған жағдайда, өсімпұлдар, пайыздар төлеуді қоса алғанда, төлеуші сияқты көлемде кеден органы алдында жауапты болады.
Кепіл нысанасына өндіріп алуды қолдану Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.";

37) статью 489 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) отсутствие непогашенной судимости у физических лиц, являющихся руководителями юридического лица, претендующего на включение в реестр таможенных представителей, по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
38) в статье 490:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) договор страхования гражданско-правовой ответственности.
Для подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов такой договор заключается в электронной форме.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Представление документов, предусмотренных в пункте 2 настоящей статьи, не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них, из информационных систем государственных органов (организаций) и (или) из формы сведений.";
дополнить частью второй пункта 5 следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении в реестр таможенных представителей формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре таможенных представителей. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
39) в статье 491:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявление таможенного представителя о приостановлении им деятельности в качестве таможенного представителя, поданное в письменной или электронной форме;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) при неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязанности, предусмотренной подпунктом 4) пункта 1 статьи 494 настоящего Кодекса, в срок, указанный в уведомлении, направленном таможенным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 86, пунктом 4 статьи 137 и пунктом 4 статьи 353 настоящего Кодекса;";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре таможенных представителей с указанием причины такого приостановления. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре таможенных представителей, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя не допускается.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

37) 489-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кеден өкілдерінің тізіліміне қосылуға үміткер заңды тұлғаның басшылары болып табылатын жеке тұлғаларын 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312 - баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367 - баптарына сәйкес жойылмаған сотталғандығының болмауы.";
38) 490-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты.
Өтінішті кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы беру үшін осындай шарт электрондық нысанда жасалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) ақпараттық жүйелерінен және (немесе) мәліметтер нысанынан алу мүмкін болған жағдайда, мұндай құжаттарды ұсыну талап етілмейді.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген жағдайда, кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптастырылады және мәліметтер кеден өкілдерінің тiзілімінде жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
39) 491-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кеден өкілі ретінде қызметін тоқтата тұру туралы кеден өкілінің жазбаша немесе электрондық нысанда берілген өтініші;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Кодекстің 494-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндет осы Кодекстің 86-бабының 4-тармағына, 137-бабының 4-тармағына және 353-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы жіберген хабарламада көрсетілген мерзімде орындамалған не тиісінше орындалмаған кезде;";
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осындай тоқтата тұру туралы шешiм кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырылған жағдайда, шешім мұндай тоқтата тұру себебі көрсетіле отырып, кеден өкілдерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап немесе мәліметтер кеден өкілдерінің тiзілімінде жарияланған күннен бастап заңды тұлғаның кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для возобновления своей деятельности таможенный представитель представляет в уполномоченный орган заявление в письменной или электронной форме с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности таможенного представителя.
Деятельность в качестве таможенного представителя возобновляется приказом руководителя уполномоченного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в уполномоченном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности таможенного представителя.
В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре таможенных представителей. Оформление приказа в таком случае не требуется.
В случае приостановления деятельности таможенного представителя, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности таможенного представителя является заявление таможенного представителя в письменной или электронной форме о возобновлении им деятельности в качестве таможенного представителя, поданное до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.";
40) в статье 492:
подпункты 7) и 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) привлечение в течение одного календарного года таможенного представителя более двух раз к административной ответственности за административные правонарушения в соответствии со статьями 536 и 551 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении физических лиц, являющихся руководителями таможенного представителя, в рамках деятельности в качестве таможенного представителя к уголовной ответственности в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае формирования решения об исключении из реестра таможенных представителей посредством информационной системы таможенных органов, такое решение вступает в силу со дня опубликования сведений об исключении из реестра таможенных представителей с указанием причины исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Кеден өкілі өзінің қызметін қайта бастау үшін уәкілетті органға кеден өкілінің қызметін тоқтата тұруға әкеп соққан себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда өтініш ұсынады.
Кеден өкілі ретіндегі қызмет кеден өкілінің қызметін тоқтата тұруға әкеп соққан себептер жойылған кезде аталған тұлғаның өтініші уәкілетті органда тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган басшысының не оны алмастыратын адамның не уәкілетті орган басшысы орынбасарының бұйрығымен қайта басталады.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптасқан жағдайда, осындай шешім кеден өкілдерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген кеден өкілінің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, кеден өкілінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін берген кеден өкілі ретінде қызметті қайта бастау туралы жазбаша немесе электрондық нысанда өтініші кеден өкілінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.";
40) 492-бапта:
1-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) кеден өкілін күнтізбелік бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 536 және 551-баптарына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін екі реттен көп әкімшілік жауаптылыққа тарту;
8) кеден өкілі ретіндегі қызмет шеңберінде кеден өкілінің басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312 - баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Казақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367 - баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы кеден өкілдерінің тізілімінен шығару туралы шешім қалыптасқан жағдайда, осындай шешім себептерін көрсетіле отырып, кеден өкілдерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре таможенных представителей, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя не допускается.";
41) пункт 3 статьи 495 изложить в следующей редакции:
"3. Территориальные таможенные органы направляют информацию о включении в реестр таможенных перевозчиков, а также данные о приостановлении, возобновлении соответствующей деятельности или исключении указанных лиц из реестра в уполномоченный орган, за исключением случаев, когда такая информация формируется посредством информационной системы таможенных органов.";
42) пункт 1 статьи 496 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) отсутствие непогашенной судимости у физических лиц, являющихся руководителями юридического лица, претендующего на включение в реестр таможенных перевозчиков, по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
43) в статье 497:
абзац шестой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Представление документов, предусмотренных частью первой настоящего пункта, не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них, из информационных систем государственных органов (организаций) и (или) из формы сведений.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении в реестр таможенных перевозчиков формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре таможенных перевозчиков. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
44) в статье 498:
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре таможенных перевозчиков с указанием причины такого приостановления.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре таможенных перевозчиков, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика не допускается.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для возобновления своей деятельности таможенный перевозчик представляет в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, заявление в письменной или электронной форме с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности таможенного перевозчика.
Деятельность таможенного перевозчика возобновляется территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, на основании приказа руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в территориальном таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности таможенного перевозчика.
В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре таможенных перевозчиков. Оформление приказа в таком случае не требуется.

"5. Осы баптың 2-тармағында көзделген бұйрықты қабылдаған күннен немесе кеден өкілдерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап, заңды тұлғаға кеден өкілі ретінде қызметті жүзеге асыруға жол берілмейді.";
41) 495-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аумақтық кеден органдары ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы қалыптасқан кездегі жағдайларды қоспағанда, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу туралы ақпаратты, сондай-ақ тиісті қызметті тоқтата тұру, қайта бастау немесе аталған тұлғаларды тізілімнен алып тастау туралы деректерді уәкілетті органға жібереді.";
42) 496-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын::
"9) кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне қосылуға үміткер заңды тұлғаның басшылары болып табылатын жеке тұлғаларын 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312 - баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптарына сәйкес жойылмаған сотталғандығының болмауы.";
43) 497-бапта:
2-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну оларда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйеден және (немесе) мәліметтер нысанынан алуға мүмкін болған жағдайда талап етілмейді.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өтініш берілген жағдайда кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу туралы шешім, осындай ақпараттық жүйеде ресімделеді және кедендік тасымалдаушылардың тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
44) 498-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйе арқылы осындай тоқтата тұру туралы шешім қалыптасқан жағдайда, тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, кедендік тасымалдаушылардың тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған немесе кеден тасымалдаушылардың тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кедендік тасымалдаушы өзінің қызметін қайта бастау үшін заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда өтініш ұсынады.
Кедендік тасымалдаушының қызметін кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұруға алып келген себептер жойылған кезде аталған тұлғаның өтініші аумақтық кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығы негізінде заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қайта бастайды.
Кеден органдарының ақпараттық жүйсіе арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптасқан жағдайда, кедендік тасымалдаушылардың тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.

В случае приостановления деятельности таможенного перевозчика, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности таможенного перевозчика является заявление таможенного перевозчика в письменной или электронной форме о возобновлении им деятельности таможенного перевозчика, поданное до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.";
45) в статье 499:
подпункт 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) вступление в законную силу решения суда о привлечении физических лиц, являющихся руководителями таможенных перевозчиков, в рамках деятельности в качестве таможенного перевозчика к уголовной ответственности в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае формирования решения об исключении из реестра таможенных перевозчиков посредством информационной системы таможенных органов, такое решение вступает в силу со дня опубликования сведений об исключении из реестра таможенных перевозчиков с указанием причины исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре таможенных перевозчиков, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика не допускается.";
46) пункт 1 статьи 503 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) отсутствие непогашенной судимости у физических лиц, являющихся руководителями юридического лица, претендующего на включение в реестр владельца склада временного хранения, по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
47) в статье 504:
в пункте 1 слово "хранения." заменить словами "хранения, который заключается в электронной форме.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении в реестр владельцев складов временного хранения формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев складов временного хранения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";

Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген кедендік тасымалдаушының қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, кедендік тасымалдаушының осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін берген кедендік тасымалдаушының қызметін қайта бастау туралы жазбаша немесе электрондық нысандағы өтініші кедендік тасымалдаушының қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.";
45) 499-бапта:
1- тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызмет шеңберінде кедендік тасымалдаушылардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312 - баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367 - баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы кедендік тасымалдаушылар тізілімінен шығару туралы шешім қалыптасқан жағдайда, осындай шешім себептерін көрсете отырып, кедендік тасымалдаушылар тізілімінен шығару туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Бұйрықты қабылдаған күннен бастап немесе осы баптың
2-тармағында көзделген кедендік тасымалдаушылар тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап, заңды тұлғаның кеден тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыруға жол берілмейді.";
46) 503-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) уақытша сақтау қоймасының иелерінің тізіліміне қосылуға үміткер заңды тұлғаның басшылары болып табылатын жеке тұлғаларын 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312 – баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367 - баптарына сәйкес жойылмаған сотталғандығының болмауы.";
47) 504-бапта:
1-тармақта "Уақытша" деген сөз "Электрондық нысанда жасалатын, уақытша" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өтініш берілген жағдайда, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптастырылады және уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";

48) в статье 505:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца склада временного хранения с указанием причин приостановления деятельности склада временного хранения, поданному в письменной или электронной форме;";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев складов временного хранения с указанием причины такого приостановления. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре владельцев складов временного хранения, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, помещение товаров на склад временного хранения не допускается.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для возобновления своей деятельности владелец склада временного хранения представляет в таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, заявление в письменной или электронной форме с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада временного хранения.
Деятельность в качестве владельца склада временного хранения возобновляется территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, на основании приказа руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в территориальном таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада временного хранения.
В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев складов временного хранения. Оформление приказа в таком случае не требуется.
В случае приостановления деятельности владельца склада временного хранения, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца склада временного хранения является заявление владельца склада временного хранения в письменной или электронной форме о возобновлении им деятельности в качестве владельца склада временного хранения, поданное до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

48) 505-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уақытша сақтау қоймасы иесінің уақытша сақтау қоймасы қызметін тоқтата тұру туралы себептерін көрсеткен жазбаша немесе электрондық нысандағы өтініші бойынша";
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мұндай тоқтата тұру туралы шешім қалыптасқан жағдайда, мұндай тоқтата тұрудың себептерін көрсете отырып, шешім уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап немесе уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміндегі мәліметтер жарияланған күннен бастап тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастыруға жол берілмейді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уақытша сақтау қоймасының иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда өтініш ұсынады.
Уақытша сақтау қоймасының иесі қызметті уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептер жойылған кезде аталған тұлғаның өтініші аумақтық кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығы негізінде заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қайта бастайды.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптасқан жағдайда, уақытша сақтау қоймасы иелерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, уақытша сақтау қоймасы иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін берген уақытша сақтау қоймасының иесі ретінде қызметті қайта бастау туралы жазбаша немесе электрондық нысанда өтініші уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Кеден қоймасы иесінің қызметі осы Кодекстің 515-бабы 1-тармағының
6) және 7) тармақшаларында көзделген міндеттемелерді орындамау салдарынан тоқтатыла тұрған жағдайда, кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы бұйрық қабылданған күнінен бастап күнтізбелік он күннен кейін немесе кеден қоймалары иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап кеден қоймасы иесінің қызметі қайта басталады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца склада временного хранения территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада временного хранения, а также производит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности, а также подтверждение заявленных сведений в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи.";
49) в статье 506:
подпункт 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) вступление в законную силу решения суда о привлечении физических лиц, являющихся руководителями владельца склада временного хранения, в рамках деятельности в качестве владельца склада временного хранения к уголовной ответственности в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
пункт 2 статьи 506 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае формирования решения об исключении из реестра владельцев складов временного хранения посредством информационной системы таможенных органов, такое решение вступает в силу со дня опубликования сведений об исключении из реестра владельцев складов временного хранения с указанием причины исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
50) в пункте 4 статьи 508 слово "орган." заменить словами "орган, за исключением случаев, когда такая информация формируется посредством информационной системы таможенных органов.";
51) пункт 1 статьи 510 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) отсутствие непогашенной судимости у физических лиц, являющихся руководителями юридического лица, претендующего на включение в реестр владельцев таможенных складов, по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
52) в статье 511:
в пункте 1 слово "склада." заменить словами "склада, который заключается в электронной форме.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении в реестр владельцев таможенных складов формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев таможенных складов. Оформление приказа в таком случае не требуется.";

"7. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметті қайта бастау туралы өтінішін қарау кезінде аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймасы иесінің иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау мұндай қызметті тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарын кедендік қарап-тексеруді жүргізеді.";
49) 506-бапта:
1- тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызмет шеңберінде уақытша сақтау қоймасы иесінің басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
506-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы шешімдер қалыптасқан жағдайда, мұндай шешімнің себептерін көрсете отырып, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен шығару туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";
50) 508-баптың 4-тармағындағы "енгізу туралы" деген сөздер "енгізу туралы ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйелері арқылы қалыптастырылатын жағдайларды қоспағанда, осындай ақпаратты," деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 510-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) кеден қоймалары иелерінің тіліміне қосылуға үміткер заңды тұлғаның басшылары болып табылатын жеке тұлғаларын 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312 - баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367 - баптарына сәйкес жойылмаған сотталғандығының болмауы.";
52) 511-бапта:
1-тармақтағы "жауапкершілігін" деген сөз "жауапкершілігін электрондық нысанда жасасқан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өтініш берілген жағдайда, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптастырылады және кеден қоймалары иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";

53) в статье 512:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца таможенного склада с указанием причин приостановления деятельности таможенного склада, поданному в письменной или электронной форме;";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев таможенного склада с указанием причины такого приостановления. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре владельцев таможенных складов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, помещение товаров на таможенный склад не допускается.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для возобновления своей деятельности владелец таможенного склада представляет в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, заявление в письменной или электронной форме с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца таможенного склада.
Деятельность в качестве владельца таможенного склада возобновляется территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, на основании приказа руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в территориальном таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца таможенного склада.
В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев таможенных складов. Оформление приказа в таком случае не требуется.
В случае приостановления деятельности владельца таможенного склада, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца таможенного склада является заявление владельца таможенного склада в письменной или электронной форме о возобновлении им деятельности в качестве владельца таможенного склада, поданное до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.
В случае приостановления деятельности владельца таможенного склада в результате неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса, деятельность владельца таможенного склада возобновляется через десять календарных дней со дня принятия приказа о приостановлении деятельности владельца таможенного склада или опубликования сведений в реестре владельцев таможенных складов.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

53) 512-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кеден қоймасы иесінің кеден қоймасының қызметін тоқтата тұру себептерін көрсеткен жазбаша немесе электрондық нысандағы өтініші бойынша;";
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мұндай тоқтата тұру туралы шешім қалыптасқан жағдайда, мұндай тоқтата тұрудың себебі көрсетіле отырып, кеден қоймасы иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап шешім күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап немесе кеден қоймалары иелеренің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап тауарларды кеден қоймасына орналастыруға жол берілмейді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кеден қоймасының иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда өтініш береді.
Кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметті кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептер жойылған кезде аталған тұлғаның өтініші аумақтық кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығы негізінде заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қайта бастайды.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптасқан жағдайда, кеден қоймалары иелерінің тiзілімінде мәліметттер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген кеден қоймасы иесінің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, кеден қоймасы иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін берген өзінің кеден қоймасының иесі ретінде қызметті қайта бастау туралы жазбаша немесе электрондық нысандағы өтініші кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Кеден қоймасы иесінің қызметі осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамау салдарынан тоқтатыла тұрған жағдайда, кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күннен кейін немесе кеден қоймалары иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап кеден қоймасы иесінің қызметі қайта басталады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца таможенного склада территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца таможенного склада, а также производит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности, а также подтверждение заявленных сведений в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи.";
54) в статье 513:
подпункт 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) вступление в законную силу решения суда о привлечении физических лиц, являющихся руководителями владельца таможенного склада, в рамках деятельности в качестве таможенного склада к уголовной ответственности в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
в пункте 2 статьи 513 слово "орган." заменить словами "орган, за исключением случаев, когда такое решение принимается посредством информационной системы.";
55) в пункте 3 статьи 515 слово "орган." заменить словами "орган, за исключением случаев, когда такая информация формируется посредством информационной системы таможенных органов.";
56) пункт 4 статьи 518 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении в реестр владельцев свободных складов формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев свободных складов. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
57) в статье 519:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца свободного склада с указанием причин приостановления деятельности свободного склада, поданному в письменной или электронной форме;";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев свободных склада с указанием причины такого приостановления. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре владельцев свободных складов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, помещение товаров на свободный склад под таможенную процедуру свободного склада не допускается.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Кеден қоймасы иесінің қызметті қайта бастау туралы өтінішін қарау кезінде аумақтық кеден органы кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау, мұндай қызметті тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарын кедендік қарап-тексеруді жүргізеді.";
54) 513-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кеден қоймасының иесі ретіндегі қызмет шеңберінде кеден қоймасы иесінің басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367-баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
513-баптың 2-тармағында "сондай-ақ" деген сөз "сондай-ақ мұндай шешім ақпараттық жүйе арқылы қабылдаған жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
55) 515-баптың 3-тармағында "деректерді" деген сөз "деректерді мұндай ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы қалыптасатын жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 518-баптың 4-тармағын мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өтініш берілген жағдайда еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптасады және еркін қоймалар иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";
57) 519-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еркін қойма иесінің еркін қойманың қызметін тоқтата тұру себептерін көрсеткен жазбаша немесе электрондық нысандағы өтініші бойынша;";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай тоқтата тұру туралы шешім қалыптасқан жағдайда, осындай тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, еркін қойма иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көзделген немесе бұйрық қабылданған күннен бастап еркін қоймалар иелеренің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап еркін қойма кедендік рәсімімен тауарларды еркін қоймаға орналастыруға жол берілмейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Для возобновления своей деятельности владелец свободного склада представляет в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, заявление в письменной или электронной форме с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца свободного склада.
Деятельность в качестве владельца свободного склада возобновляется территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, на основании приказа руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в территориальном таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца свободного склада.
В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев свободных складов. Оформление приказа в таком случае не требуется.
В случае приостановления деятельности владельца свободного склада, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца свободного склада является заявление владельца свободного склада в письменной или электронной форме о возобновлении им деятельности в качестве владельца свободного склада, поданное до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.
В случае приостановления деятельности владельца свободного склада в результате неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, деятельность владельца свободного склада возобновляется через десять календарных дней со дня принятия приказа о приостановлении деятельности владельца свободного склада или опубликования сведений в реестре владельцев свободных складов.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца свободного склада территориальный таможенный орган проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца свободного склада, а также производит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения причин, повлекших приостановление такой деятельности, а также подтверждение заявленных сведений в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи.";

"7. Еркін қойманың иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда берілген өтініш ұсынады.
Еркін қойманың иесі ретіндегі қызметті еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептер жойылған кезде аталған тұлғаның өтініші аумақтық кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығы негізінде заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қайта бастайды.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптасқан жағдайда, еркін қойма иелерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу қажет етілмейді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген еркін қойма иесінің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, еркін қойма иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін берген еркін қойма иесі ретінде қызметті қайта бастау туралы жазбаша немесе электрондық нысанда берілген өтініші еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Еркін қойма иесінің қызметі осы Кодекстің 521-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамау салдарынан тоқтатыла тұрған жағдайда, еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күннен кейін немесе еркін қойма иесінің тізілімінде мәліметтер жарияланған кезден бастап қызметі қайта басталады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Еркін қойма иесінің қызметті қайта бастау туралы өтінішін қарау кезінде аумақтық кеден органы еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау, мұндай қызметті тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарына кедендік қарап-тексеру жүргізеді.";

58) в статье 520:
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) вступление в законную силу решения суда о привлечении физических лиц, являющихся руководителями владельца свободного склада, в рамках деятельности в качестве владельца свободного склада к уголовной ответственности в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае формирования решения об исключении из реестра владельцев свободных складов посредством информационной системы таможенных органов, такое решение вступает в силу со дня опубликования сведений об исключении из реестра владельцев свободных складов с указанием причины исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре владельцев свободных складов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада не допускается.";
59) в пункте 3 статьи 522 слово "орган." заменить словами "орган, за исключением случаев, когда такая информация формируется посредством информационной системы таможенных органов.";
60) подпункт 7) пункта 1 статьи 524 изложить в следующей редакции:
"7) отсутствие непогашенной судимости у физических лиц, являющихся руководителями юридического лица, претендующего на включение в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
61) пункт 4 статьи 525 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли формируется в такой информационной системе и вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев магазинов беспошлинной торговли. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
62) в статье 526:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца магазина беспошлинной торговли с указанием причин приостановления деятельности магазина беспошлинной торговли, поданному в письменной или электронной форме;";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев магазинов беспошлинной торговли с указанием причины такого приостановления. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

58) 520-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) еркін қойманың иесі ретіндегі қызмет шеңберінде еркін қойма иесінің басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258 286, 297, 366 және 367-баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы еркін қоймалар иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім қалыптастырылған жағдайда мұндай шешім еркін қоймалар иелерінің тізілімінен алып тастау себептері көрсетіле отырып, бұл туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Бұйрық қабылданған күннен бастап немесе осы баптың 2-тармағында көзделген, еркін қоймалар иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап заңды тұлғаның еркін қойма иесі ретінде қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
59) 522-баптың 3-тармағындағы "Аумақтық" деген сөз "Ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырылған жағдайларды қоспағанда, аумақтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
60) 524-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне қосылуға үміткер заңды тұлғаның басшылары болып табылатын жеке тұлғаларының 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген соттығының болмауы.";
61) 525-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өтініш берілген жағдайда бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптастырылады және бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
62) 526-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бажсыз сауда дүкені иесінің бажсыз сауда дүкенінің қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда берілген өтініші бойынша;";
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай тоқтата тұру туралы шешімдер қалыптастырылған жағдайда шешім осындай тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре владельцев магазинов беспошлинной торговли, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, помещение товаров в магазин беспошлинной торговли не допускается.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для возобновления своей деятельности владелец магазина беспошлинной торговли представляет в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, заявление в письменной или электронной форме с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли.
Деятельность в качестве владельца магазина беспошлинной торговли возобновляется территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, на основании приказа руководителя территориального таможенного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя территориального таможенного органа в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления указанного лица в территориальном таможенном органе при устранении причин, повлекших приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли.
В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре владельцев магазинов беспошлинной торговли. Оформление приказа в таком случае не требуется.
В случае приостановления деятельности владельца магазина беспошлинной торговли, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца магазина беспошлинной торговли является заявление владельца магазина беспошлинной торговли в письменной или электронной форме о возобновлении им деятельности в качестве владельца магазина беспошлинной торговли, поданное до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.";
63) в статье 527:
подпункты 7) и 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) привлечение в течение одного календарного года владельца магазина беспошлинной торговли более двух раз к административной ответственности за административные правонарушения в соответствии со статьями 522, 528, 531, 532, 535, 538, 544, 551 и 555 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за исключением случаев при неисполнении обязанностей, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 528 настоящего Кодекса;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении физических лиц, являющихся руководителями владельца магазина беспошлинной торговли, в рамках деятельности в качестве владельца магазина беспошлинной торговли к уголовной ответственности в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае формирования решения об исключении из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли посредством информационной системы таможенных органов, такое решение вступает в силу со дня опубликования сведений об исключении из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли с указанием причины исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
в пункте 3 слово "орган." заменить словами "орган, за исключением случаев, когда такое решение принимается посредством информационной системы.";

"4. Бұйрық қабылданған күннен бастап немесе осы баптың 3-тармағында көрсетілген, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап тауарларды бажсыз сауда дүкеніне орналастыруға жол берілмейді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бажсыз сауда дүкенінің иесі өзінің қызметін қайта бастау үшін заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша немесе электрондық нысанда өтініш ұсынады.
Бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметті бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептер жойылған кезде аталған тұлғаның өтініші аумақтық кеден органында тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, аумақтық кеден органы басшысының не оны алмастыратын адамның не аумақтық кеден органы басшысы орынбасарының бұйрығы негізінде заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қайта бастайды.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптастырылған жағдайда шешім бажсыз сауда дүкендері иелерінің тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген бажсыз сауда дүкені иесінің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, бажсыз сауда дүкені иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін берген бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметті қайта бастау туралы жазбаша немесе электрондық нысандағы өтініші бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.";
63) 527-бапта:
1-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Осы Кодекстің 528-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамаған жағдайларды қоспағанда, бажсыз сауда дүкенінің иесін күнтізбелік бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 522, 528, 531, 532, 535, 538, 544, 551 және 555-баптарына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін екі реттен көп әкімшілік жауаптылыққа тарту;
8) бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызмет шеңберінде бажсыз сауда дүкені иесінің басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім қалыптастырылған жағдайда мұнда шешім бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тастау себептері көрсетіле отырып, бұл туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
3-тармақта "Бажсыз" деген сөз "ақпарат кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырылған жағдайларды қоспағанда, бажсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;

64) в статье 532:
в пункте 1:
абзац второй подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"за административные правонарушения в соответствии со статьями 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 548, 549, 550, 551, 552, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) отсутствие непогашенной судимости у физических лиц государств-членов Евразийского экономического союза, являющихся акционерами этого юридического лица, имеющими десять и более процентов акций юридического лица, претендующего на включение в реестр уполномоченных экономических операторов, его учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами, к уголовной ответственности:
по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) нахождение в собственности не менее пяти автотранспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) соответствие установленному уполномоченным органом пороговому значению коэффициента налоговой нагрузки за последние три года на день регистрации заявления в уполномоченном органе.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) условия, указанные в подпунктах 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 10) пункта 1 настоящей статьи;";
65) пункт 4 статьи 533 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае подачи заявления посредством информационной системы таможенных органов, решение о выдаче свидетельства первого, второго и третьего типов формируется в такой информационной системе. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
66) в статье 534:
абзац первый подпункта 11) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"11) возбуждение в Республике Казахстан уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся акционерами, имеющими десять и более процентов акций юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов, учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами таких юридических лиц в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;
пункт 2 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Решение о приостановлении деятельности уполномоченного экономического оператора оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя уполномоченного органа.
В случае формирования решения о таком приостановлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре уполномоченных экономических операторов с указанием причины такого приостановления. Оформление приказа в таком случае не требуется.";

64) 532-бапта:
1-тармақта:
5) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексінің 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 548, 549, 550, 551, 552, 558-баптарына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтары үшін;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілуге үміткер заңды тұлға акцияларының он және одан көп проценті бар акционерлері, оның құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеке тұлғаларының:
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312-баптары, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген соттылығының болмауы;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) кедендік пломбалар және мөрлері басылған тауарларды тасымалдау үшін жарамды, меншігінде кемінде бес автокөлік құралының болуы;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) өтініштің уәкілетті органда тіркелу күні соңғы үш жылда салық жүктемесі коэффициентінің уәкілетті орган белгілеген шекті мәніне сәйкес болуы.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 10) тармақшаларында көрсетілген шарттар;";
65) 533-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өтініш берілген жағдайда бірінші, екінші және үшінші үлгідегі куәлік беру туралы шешім осындай ақпараттық жүйеде қалыптастырылады. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
66) 534-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мұндай заңды тұлғалардың уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар акцияларының он және одан көп проценті бар акционерлері, құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларына қатысты Қазақстан Республикасында 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптарына сәйкес қылмыстық іс қозғау;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Уәкілетті экономикалық оператордың қызметін тоқтата тұру туралы шешім уәкілетті орган басшысының не оны алмастыратын адамның не уәкілетті орган басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай тоқтата тұру туралы шешім қалыптастырылған жағдайда шешім уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінде осындай тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре уполномоченного экономического оператора, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве уполномоченного экономического оператора не допускается.";
пункт 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае формирования решения о таком возобновлении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре уполномоченных экономических операторов. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
в пункте 7:
абзац первый подпункта 5) изложить в следующей редакции
"5) вступление в силу решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица), подтверждающего факт привлечения юридического лица более двух раз к административной ответственности в течение одного года в соответствии со статьями 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
абзац первый подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"6) вступление в силу приговора суда за совершение уголовного правонарушения, подтверждающего факт привлечения физических лиц, являющихся акционерами этого юридического лица, имеющими десять и более процентов акций юридического лица, имеющего свидетельство, его учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами, к уголовной ответственности в соответствии со статьями 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также статьями 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
в пункте 8:
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Решение об исключении из реестра уполномоченного экономического оператора оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо лица, его замещающего, либо заместителя руководителя уполномоченного органа.
В случае формирования решения о таком исключении посредством информационной системы таможенных органов, решение вступает в силу со дня опубликования сведений в реестре уполномоченных экономических операторов с указанием причины такого об исключения. Оформление приказа в таком случае не требуется.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Со дня принятия приказа или опубликования сведений в реестре уполномоченного экономического оператора, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве уполномоченного экономического оператора не допускается.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Бұйрық қабылданған күннен бастап немесе осы баптың 2-тармағында көзделген уәкілетті экономикалық оператордың тізілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап заңды тұлғаның уәкілетті экономикалық оператор ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай қайта бастау туралы шешім қалыптастырылған жағдайда шешім уәкілетті экономикалық операторлардың тiзілімінде мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
7-тармақта:
5) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды адамның) заңды тұлғаны бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552, 558-баптарына сәйкес екі реттен көп әкімшілік жауаптылыққа тарту фактісін растайтын шешімінің күшіне енуі;";
6) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) куәлігі бар заңды тұлға акцияларының он және одан көп проценті бар акционерлері, оның құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптарына, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа тарту фактісін растайтын, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін сот үкімінің күшіне енуі;";
8-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Уәкілетті экономикалық оператордың тізілімінен алып тастау туралы шешім уәкілетті орган басшысының не оны алмастыратын адамның, не уәкілетті орган басшысы орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
Кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы осындай алып тастау туралы шешім қалыптастырылған жағдайда шешім уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінде осындай алып тастау себептері көрсетіле отырып, мәліметтер жарияланған күннен бастап күшіне енеді. Мұндай жағдайда бұйрықты ресімдеу талап етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Бұйрық қабылданған күннен бастап осы баптың 8-тармағында көзделген мәліметтер уәкілетті экономикалық оператордың тізілімінде жарияланған күннен бастап немесе заңды тұлғаның уәкілетті экономикалық оператор ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";

67) часть первую пункта 4 статьи 535 изложить в следующей редакции:
"4. Исполнение обязанности уполномоченного экономического оператора обеспечивается способами, указанными в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 97 настоящего Кодекса.".
8. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-IV, ст. 112; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 7, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования, газа и газоснабжения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):
1) пункт 4 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"4. Твердыми полезными ископаемыми признаются природные минеральные образования, органические вещества и их смеси, находящиеся в твердом состоянии в недрах или на земной поверхности.
Твердые полезные ископаемые подразделяются на рудные и нерудные. Рудными твердыми полезными ископаемыми признаются самородные металлы, руды черных, цветных, редких, радиоактивных металлов и редкоземельных элементов. Остальные твердые полезные ископаемые признаются нерудными.
Нерудные твердые полезные ископаемые, используемые в естественном состоянии или с незначительной обработкой и очисткой в строительных и иных хозяйственных целях и имеющие широкое распространение в недрах, признаются общераспространенными. К общераспространенным полезным ископаемым относятся:
метаморфические породы, в том числе мрамор, кварциты, кварцево-полевошпатовые породы;
магматические горные породы, в том числе граниты, сиениты, диориты, габбро, риолиты (липариты), андезиты, диабазы, базальт, вулканические туфы, шлаки, пемзы, вулканические стекла и стекловидные породы (перлит, обсидиан);
осадочные горные породы, в том числе галечники и гравий, гравийно-песчаная (песчано-гравийная) смесь, пески и песчаники, глины и глинистые породы (суглинки, алевролиты, аргиллиты, глинистые сланцы), соль поваренная, гипсовые породы, мергели, известняки, в том числе ракушечники, меловые породы, доломиты, известняково-доломитовые породы, кремнистые породы (трепел, опока, диатомит), природные пигменты, торф;
лечебные грязи.";
2) часть первую пункта 4 статьи 188 изложить в следующей редакции:
"4. Если в результате применения положений пунктов 2 и 3 настоящей статьи блоки формируют два и более подлежащих предоставлению в пользование раздельных участка недр, которые соответствуют требованиям пункта 2 статьи 19 настоящего Кодекса, компетентный орган выдает отдельные лицензии на каждый из таких участков недр.";

67) 535-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уәкілетті экономикалық оператор міндетін орындау осы Кодекстің 97-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен қамтамасыз етіледі.".
8. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасының Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-IV, 112-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 30 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қойнауын пайдалану, газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 12-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жер қойнауында немесе жер бетінде қатты күйде болатын табиғи минералдық түзілімдер, органикалық заттар мен олардың қоспалары пайдалы қатты қазбалар деп танылады.
Пайдалы қатты қазбалар кендік және кендік емес болып бөлінеді. Саф металдар, қара, түсті, сирек, радиоактивті металдардың және сирек кездесетін жер элементтерінің кендері кендік пайдалы қатты қазбалар деп танылады. Қалған пайдалы қатты қазбалар кендік емес деп танылады.
Құрылыс және өзге де шаруашылық мақсаттарында табиғи күйінде немесе болмашы өңделумен және тазартыла отырып пайдаланылатын және жер қойнауында кең таралған кендік емес пайдалы қатты қазбалар кең таралған болып танылады. Кең таралған пайдалы қазбаларға мыналар:
метаморфтық жыныстар, оның ішінде мәрмәр, кварциттер, кварцты-далалық шпат жыныстары;
магмалық тау жыныстары, оның ішінде граниттер, сиениттер, диориттер, габбро, риолиттер (липариттер), андезиттер, диабазалар, базальт, вулкандық туфтар, шлактар, пемзалар, вулкандық шынылар және шыны тектес жыныстар (перлит, обсидиан);
шөгінді тау жыныстары, оның ішінде галечниктер мен қиыршық тас, қиыршық тас-құм (құмды-қиыршық тас) қоспалар, құмдар және құмдуықтар, саздан және саздақты жыныстар (суглинкілер, алевролиттер, аргиллиттер, балшықты тақтатастар), ас тұзы, гипстік жыныстар, мергельдер, әктастар, оның ішінде ұлутастар, бор жыныстары, доломиттер, әктасты-доломит жыныстары, кремний жыныстары (трепел, опока, диатомит), табиғи пигменттер, шымтезек;
емдік балшықтар жатады.";
2) 188-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелерін қолдану нәтижесінде осы Кодекстің 19-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін блоктар жер пайдалануға беруге жататын екі және одан да көп жеке учаскесін қалыптастырса, құзыретті орган осындай жер қойнауы учаскелерінің әрқайсысына жеке лицензиялар береді.";

3) пункт 1 статьи 233 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) виды общераспространенных полезных ископаемых;";
4) в статье 278:
в пункте 12:
в части восьмой слова "в области бюджетного планирования по согласованию с компетентным органом" заменить словами "в области государственного планирования";
дополнить частью девятой следующего содержания:
"По общераспространенным полезным ископаемым порядок проведения экономической экспертизы определяется местным исполнительным органом области.";
в пункте 25:
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Действие контракта на недропользование прекращается со дня выдачи соответствующей лицензии на недропользование, если иное не установлено налоговым законодательством Республики Казахстан.";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"Переоформление права недропользования в соответствии с настоящим пунктом не прекращает право недропользования, возникшее на основании контракта, а также не влечет прекращение имеющихся на момент переоформления обременений права недропользования, а также прав и обязанностей, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан.".
9. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст.106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.184; № 15, ст.281; № 19, ст.370; 1997 г., № 5, ст.58; № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 22, ст.408; 2001 г., № 8, ст.52; № 9, ст.86; 2002 г., № 17, ст.155; 2003 г., № 5, ст.31; № 10, ст.51; № 11, ст.56, 67; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 11-12, ст.66; № 15, ст.86; № 16, ст.91; № 23, ст.140; 2005 г., № 7-8, ст.24; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18, 21; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 12, ст.111; № 13, ст.116; № 14, ст.117; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-II, ст.130; № 21-ІІІ, ст.137; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІІ, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.21; № 13, ст.45; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунального хозяйства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административно-территориального устройства Республики Казахстан, совершенствования системы государственного управления, межбюджетных отношений, кредитования и образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.):

3) 233-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) кең таралған пайдалы қазбалардың түрлері;";
4) 278-бапта:
12-тармақта:
сегізінші бөліктегі "құзыретті органмен келісу бойынша бюджеттік жоспарлау саласындағы" деген сөздер "мемлекеттік жоспарлау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Кең таралған пайдалы қазбалар бойынша экономикалық сараптама жүргізу тәртібін облыстың жергілікті атқарушы органы айқындайды.";
25-тармақта:
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында өзгеше белгіленбесе, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданысы жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті лицензия берілген күннен бастап тоқтатылады.";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармаққа сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу келісімшарт негізінде туындаған жер қойнауын пайдалану құқығын тоқтатпайды, сондай-ақ қайта ресімдеу кезінде болатын жер қойнауын пайдалану құқығына ауыртпалықтарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген құқықтар мен міндеттерді тоқтатуға алып келмейді.".
9. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5,58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 25 қарашадағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 27 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы, мемлекеттік басқару жүйесін, бюджетаралық қатынастарды жетілдіру, кредиттеу және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в пункте 2 статьи 5-1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, вправе осуществлять следующие виды деятельности, при реализации которых возможно возникновение убытков:";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) проводить реструктуризацию задолженности по правам требования, приобретенным у банков и юридических лиц, ранее являвшихся банками, списывать основной долг и (или) вознаграждение полностью или частично, отменять полностью или частично неустойку (штрафы, пени), при которых возможно возникновение убытков.";
2) в статье 36:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. При наличии просрочки исполнения обязательства по договору банковского займа, но не позднее тридцати календарных дней с даты ее наступления банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня), обязан (обязана) уведомить заемщика способом и в сроки, предусмотренные в договоре банковского займа, о:";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня) вправе привлечь коллекторское агентство для уведомления заемщика.";
абзац первый пункта 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. В течение тридцати календарных дней с даты наступления просрочки исполнения обязательства заемщик – физическое лицо вправе посетить банк (организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня) и представить письменное заявление, содержащее сведения о причинах возникновения просрочки исполнения обязательства по договору банковского займа, доходах и других подтвержденных обстоятельствах (фактах), которые обуславливают его заявление о внесении изменений в условия договора банковского займа, в том числе связанных с:";
абзац первый пункта 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-2. Банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня) в течение пятнадцати календарных дней после дня получения письменного заявления заемщика рассматривает предложенные изменения в условия договора банковского займа и в письменной форме сообщает заемщику о (об):";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:

1) 5-1-баптың 2-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым іске асыру кезінде залалдар туындауы мүмкін қызметтің мынадай түрлерін жүзеге асыруға құқылы:";
11) тармақшадағы "өткізуге құқылы" деген сөздер "өткізуге" деген сөздермен сөзге ауыстырылып мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) банктерден және бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан сатып алынған талап ету құқықтары бойынша берешекті қайта құрылымдауды жүргізуге, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны толық немесе ішінара есептен шығаруға, залалдар туындауы мүмкін тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) толық немесе ішінара жоюға.";
2) 36-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау мерзімінің өтуі болған кезде, бірақ ол басталған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым) банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен және мерзімдерде қарыз алушыны:";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым) қарыз алушыны хабардар ету үшін коллекторлық агенттікті тартуға құқылы.";
1-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Міндеттемелерді орындау мерзімінің өтуі басталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарыз алушы – жеке тұлға банкке (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымға) баруға және өзінің банктік қарыз шартының талаптарына, оның ішінде:";
1-2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым) қарыз алушының жазбаша өтінішін алған күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде банктік қарыз шартының талаптарына ұсынылған өзгерістерді қарайды және қарыз алушыға:";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. При неудовлетворении требований, вытекающих из уведомления, указанного в пункте 1 настоящей статьи, банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня) вправе:";
в пункте 2-1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2-1. В случаях нереализации заемщиком права, предусмотренного пунктом 1-1 настоящей статьи, а также неудовлетворения требований, вытекающих из уведомления, указанного в пункте 1 настоящей статьи, либо отсутствия согласия между заемщиком и банком (организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня) на изменение условий договора банковского займа, банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня), помимо мер, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, вправе:";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Передача задолженности на досудебные взыскание и урегулирование коллекторскому агентству допускается при наличии в договоре банковского займа права банка (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня) на привлечение коллекторского агентства при допущении заемщиком просрочки исполнения обязательств по договору банковского займа.";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"В период нахождения задолженности на досудебных взысканиях и урегулировании у коллекторского агентства, банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня) не вправе:";
3) часть вторую пункта 4 статьи 50 дополнить подпунктом 1-8) следующего содержания:
"1-8) представление банками органу государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования информации о лицах, обеспечивших установку в местах осуществления своей деятельности оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием платежных карточек, в порядке и сроки, которые установлены уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;".
10. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст.720; 2004 г., № 5, ст.27; № 23, ст.140, 142; 2006 г., № 23, ст.141; 2007 г., № 2, ст.18; № 12, ст.88; 2009 г., № 17, ст.82; 2010 г., № 15, ст.71; № 22, ст.128; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.72; 2014 г., № 10, ст.52; № 11, ст.65; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 19-I, ст.101; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 22, ст.116; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 24, ст.94; 2019 г., № 8, ст. 45; № 19-20, ст.86 ):

"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген хабарламадан туындайтын талаптар қанағаттандырылмаған кезде банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым):";
2-1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Қарыз алушы осы баптың 1-1-тармағында көзделген құқықты іске асырмаған, сондай-ақ осы баптың 1-тармағында көрсетілген хабарламадан туындайтын талаптар қанағаттандырылмаған не қарыз алушы мен банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым) арасында банктік қарыз шартының талаптарын өзгертуге келісім болмаған жағдайларда, банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым) осы баптың 2-тармағында көзделген шаралардан басқа:";
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктік қарыз шартында қарыз алушы банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау мерзімінің өтуіне жол берген жағдайда банктің (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның) коллекторлық агенттікті тартуға құқығы болған кезде, берешекті сотқа дейінгі өндіріп алу және реттеу үшін коллекторлық агенттікке беруге жол беріледі.";
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Берешек коллекторлық агенттікте сотқа дейін өндіріп алуда және реттеуде болған кезеңде банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым):";
3) 50-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-8) тармақшамен толықтырылсын:
"1-8) банктердің мемлекеттік кірістер органына өз қызметін жүзеге асыру орындарында төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді қабылдауға арналған жабдықты (құрылғыны) орнатуды қамтамасыз еткен тұлғалар туралы ақпаратты салық және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен келісу бойынша белгілеген тәртіппен және мерзімде салықтық әкімшілендіру мақсатында ғана ұсынуы;".
10. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20,720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 19-I, 101-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 19-20, 86-құжат):

1) в статье 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) контрольные приборы учета – приборы, оснащенные источниками бесперебойного питания электроэнергией, обеспечивающие автоматизированную передачу через оператора данных контрольных приборов учета в сфере производства этилового спирта и алкогольной продукции уполномоченному органу и его территориальным подразделениям в режиме реального времени данных об объемах производства этилового спирта и алкогольной продукции, концентрации в ней этилового спирта (кроме вина, пива и пивных напитков), остатках этилового спирта (кроме пива и пивных напитков), идентификации учетно-контрольных марок произведенной алкогольной продукции, подлежащей маркировке учетно-контрольными марками, и объемах потребляемой электроэнергии при производстве водок и водок особых;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) сопроводительная накладная на товары – документ, предназначенный для контроля за движением этилового спирта и (или) алкогольной продукции.
Сопроводительные накладные на товары оформляются в порядке, установленном Налоговым кодексом.";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) данные контрольных приборов учета в сфере производства этилового спирта и алкогольной продукции – данные об объемах производства этилового спирта и алкогольной продукции, концентрации в ней этилового спирта (кроме вина, пива и пивного напитка), остатках этилового спирта (кроме пива и пивного напитка), идентификации учетно-контрольных марок и объемах потребляемой электроэнергии при производстве водок и водок особых;";
2) подпункт 8) пункта 2 статьи 4 исключить;
3) в статье 9:
подпункт 6) пункта 3 дополнить частью следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта не распространяются на лицензиатов, деятельность которых находится в местах отсутствия сети телекоммуникаций общего пользования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Запрещаются оборот и перемещение этилового спирта и алкогольной продукции без наличия сопроводительных накладных на товары, а также с нарушением правил оформления.";
4) статью 12-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 12-1. Условия транспортировки этилового спирта и алкогольной продукции
При реализации (отпуске) и транспортировке этилового спирта и алкогольной продукции обязательно оформляются сопроводительные накладные на товары в порядке, установленном Налоговым кодексом.".
11. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст.406; 2003 г., № 11, ст.56; № 12, ст.85; № 15, ст.139; 2004 г., № 11-12, ст.66; 2005 г., № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; № 8, ст.45; № 13, ст.85; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; № 8, ст.52; № 18, ст.145; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-І, 19-II, ст.94; № 21, ст.122; № 22, ст.131; 2015 г., № 8, ст.45; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 22-І, ст.143; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 13, ст.41; № 14, ст.44; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного социального страхования, социального обеспечения и государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.):
в статье 80:

1) 1-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) есепке алатын бақылау аспаптары – электр энергиясының іркіліссіз қоректендіру көздерімен жарақтандырылған, уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісі саласындағы есепке алатын бақылау аспаптары деректерінің операторы арқылы нақты уақыт режимінде этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілу көлемдері туралы, ондағы этил спиртінің (шараптан, сыра мен сыра сусындарынан басқа) шоғырлануы туралы, этил спиртінің (сыра мен сыра сусындарынан басқа) қалдықтары және есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалануға жататын өндірілген алкоголь өнімінің есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру туралы және арақтар мен айырықша арақтарды өндіру кезінде тұтынылатын электр энергиясының көлемдері туралы деректердің автоматтандырылған берілуін қамтамасыз ететін аспаптар;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) тауарларға ілеспе жүкқұжат – этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің қозғалысын бақылауға арналған құжат;
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттар Салық кодексінде белгіленген тәртіппен ресімделеді.";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісі саласындағы есепке алатын бақылау аспаптарының деректері – этил спирті мен алкоголь өнімінің өндіріс көлемі, ондағы этил спиртінің (шараптан, сыра мен сыра сусынынан басқа) концентрациясы, этил спиртінің (сыра мен сыра сусынынан басқа) қалдықтары, есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру туралы және арақтар мен айрықша арақтарды өндіру кезінде тұтынылатын электр энергиясының көлемі туралы деректер;";
2) 4-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-бапта:
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның ережелері қызметі ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ жерлерде болатын лицензиаттарға қолданылмайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тауарларға ілеспе жүкқұжаттары жоқ не ережелер бұзыла отырып ресімделген этил спирті мен алкоголь өнімінің айналымына және орнын өзгертуге тыйым салынады.";
4) 12-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1-бап. Этил спирті мен алкоголь өнімін тасымалдау шарттары
Этил спирті мен алкоголь өнімін өткізу (босату) және тасымалдау кезінде міндетті түрде тауарларға ілеспе жүкқұжаттар Салық кодексінде белгіленген тәртіппен ресімделеді.".
11. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-II, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 25 қарашадағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті әлеуметтік сақтандыру, әлеуметтік қамсыздандыру және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы):
80-бапта:

пункт 4 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) государственная корпорация "Правительство для граждан" и государственные органы в части сведений, необходимых для оказания государственных услуг;";
в пункте 5:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) получатели страхового отчета, указанные в подпункте 2-2) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать страховые отчеты ограниченного и стандартного доступа о субъектах базы данных, являющихcя услугополучателями, в части сведений, необходимых для оказания государственных услуг, на основании согласия субъекта базы данных (услугополучателя), полученного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 1), 2), 2-1), 2-2), 3), 6), 7) и 9) пункта 4 настоящей статьи, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну в соответствии с законами Республики Казахстан.";
часть третью пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Представление организацией страхового отчета получателям, указанным в подпунктах 1), 2), 2-1),2-2) и 5) пункта 4 настоящей статьи, осуществляется на основании их запроса на бумажном носителе или в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.";
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. Получатели страховых отчетов, указанные в подпунктах 2), 2-1) и 2-2) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать бесплатно страховые отчеты круглосуточно в режиме реального времени с использованием информационных систем, объединенных соответствующим программным обеспечением, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и иных законов Республики Казахстан.".
12. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года № 439 "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст.88; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 23, ст.141; 2007 г., № 2, ст.18; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.52; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 22, ст.116; 2018 г., №19, ст.62):
1) в статье 1:
подпункт 1-2) исключить;
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
"5-1) сопроводительная накладная на товары – документ, предназначенный для контроля за перемещением табачных изделий.
Сопроводительные накладные на товары оформляются в порядке, установленном Налоговым кодексом.";

4-тармақ мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және мемлекеттік органдар мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтер бөлігінде;";
5-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) осы баптың 4-тармағының 2-2) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған дерек қор субъектісінің (қызмет алушының) келісу негізінде мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті мәліметтер бөлігінде көрсетілетін қызметті алушылар болып табылатын дерекқор субъектілері туралы қолжетімділігі шектеулі және стандартты сақтандыру есептерін алуға құқылы.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 4-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2), 3), 6), 7) және 9) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар өздерінің функцияларын жүзеге асыру барысында алған қызметтік, коммерциялық құпияларды, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.";
6-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйымның осы баптың 4-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2) және 5) тармақшаларында көрсетілген алушыларға сақтандыру есебін ұсынуы олардың сұрау салуы негізінде қағаз жеткізгіште немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жүзеге асырылады.";
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 4-тармағының 6-1. 2), 2-1) және 2-2) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар сақтандыру есептерін "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңының және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес тиісті бағдарламалық қамтылыммен біріктірілген ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, нақты уақыт режимінде тәулік бойы тегін алуға құқылы.".
12. "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 88-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2018 ж., №19, 62-құжат):
1) 1-бапта:
1-2) тармақша алып тасталсын;
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) тауарларға ілеспе жүкқұжат – темекі өнімдерінің орын ауыстыруын бақылауға арналған құжат;
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттар Салық кодексінде белгіленген тәртіппен ресімделеді.";

2) подпункт 5-3) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"5-3) устанавливает порядок маркировки табачных изделий акцизными марками;";
3) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Лица, осуществляющие импорт и (или) оптовую реализацию табачных изделий, обязаны предоставлять уполномоченному органу декларации об остатках и (или) обороте табачных изделий.";
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"5) нарушения правил маркировки табачных изделий акцизными марками.";
5) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. При обороте табачных изделий в обязательном порядке оформляются сопроводительные накладные на товары. Порядок оформления сопроводительных накладных на товары устанавливается Налоговым кодексом.
Запрещаются оборот и перемещение табачных изделий без наличия сопроводительных накладных на товары, а также с нарушением правил оформления.";
6) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Табачные изделия неустановленного происхождения, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан и санитарно-эпидемиологическим правилам, нормам и гигиеническим нормативам, а также реализуемые без акцизных марок подлежат изъятию и уничтожению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
13. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст.87; 2005 г., № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20; № 18, ст.143; № 19, ст.149; 2008 г., № 17-18, ст.72; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 3, ст.32; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.14; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; 2014 г., № 10, ст.52; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.21; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.44; 2019 г., № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
1) пункт 1 статьи 20 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

2) 5-баптың 5-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-3) темекі өнімдерін акциз маркаларымен таңбалау тәртібін белгілейді;";
3) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Темекі өнімдерінің импортын және (немесе) оларды көтерме саудамен өткізуді жүзеге асыратын тұлғалар уәкілетті органға темекі өнімдерінің қалдықтары және (немесе) айналымы туралы декларацияны беруге міндетті.";
4) 10-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) темекi өнiмдерiн акциз маркаларымен таңбалау қағидалары бұзылған жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруы мүмкін.";
5) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Темекі өнімдерінің айналымы кезінде міндетті түрде тауарларға ілеспе жүкқұжаттар ресімделеді. Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу тәртібі Салық кодексінде белгіленеді.
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттары жоқ не ресімдеу ережелері бұзыла отырып, темекі өнімдерінің айналымына және оларды өткізуге тыйым салынады.";
6) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шыққан жері белгісіз, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға және гигиеналық нормативтерге сәйкес келмейтін, сондай-ақ акциз маркаларынсыз өткізілетін темекі өнімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен алып қойылуға және жойылуға тиіс.".
13. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 1-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14,44-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы;):
1) 20-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "орган кредиттік есептерді алушылар болып табылады" деген сөздер "орган;" деген сөзге ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) государственная корпорация "Правительство для граждан" и государственные органы в части сведений, необходимых для оказания государственных услуг.";
2) абзац первый пункта 3 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"3. Получатели кредитного отчета, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4-2) и 6) пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, обязаны:";
3) пункт 2 статьи 26 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) оказания государственных услуг.";
4) в статье 27:
подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) обязанность поставщика информации по соблюдению требований к использованию информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности при организации его деятельности, за исключением государственной корпорации "Правительство для граждан" и государственных органов в части сведений, необходимых для оказания государственных услуг;";
подпункт 8) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"8) обязанность получателя кредитного отчета по соблюдению требований к использованию информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности при организации его деятельности, за исключением государственной корпорации "Правительство для граждан" и государственных органов в части сведений, необходимых для оказания государственных услуг;";
5) статью 28 дополнить частью следующего содержания:
"Лица, указанные в подпункте 6) части первой пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, представляют документ, предусмотренный подпунктами 1) и 4) настоящей статьи.";
6) пункт 2 статьи 30-1 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок оформления согласия лица-должника на предоставление сведений о нем и выпущенных банком по заявлению лица-должника гарантиях или поручительствах в кредитное бюро, а также требования к содержанию данного согласия лица-должника устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
14. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст.19; 2008 г., № 23, ст.114; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.101; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 2, ст.14; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 10-11, ст.56; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 15, ст.78; № 22-І, ст.143; № 22-V, cт.156, 158; 2016 г., № 22, ст.116; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 14, ст.44; 2019 г., № 7, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):

"6) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және мемлекеттік органдар мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер бөлігінде кредиттік есептерді алушылар болып табылады.";
2) 21-баптың 3-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 20-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4-2) және 6 тармақшаларында көрсетiлген кредиттiк есептi алушылар:";
3) 26-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "растау мақсатында пайдалануы мүмкін" деген сөздер "растау;" деген сөзге ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) мемлекеттік қызметті көрсету мақсатында пайдалануы мүмкін.";
4) 27-бапта:
2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер бөлігінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын және мемлекеттік органдарды қоспағанда, ақпарат берушінің өзінің қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтау жөніндегі міндеті;";
3-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтер бөлігінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы мен мемлекеттік органдарды қоспағанда, кредиттік есепті алушының өздерінің қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтау жөніндегі міндеті;";
5) 28-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 20-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасында көрсетілген тұлғалар осы баптың 1) және 4) тармақшасында көзделген құжатты ұсынады.";
6) 30-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Борышкер тұлғаның өзі туралы және борышкер тұлғаның өтініші бойынша банк шығарған кепілдіктер немесе кепілгерліктер туралы мәліметтерді кредиттік бюроға беруге келісімді ресімдеу тәртібі, сондай-ақ аталған борышкер тұлғаның осы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.".
14. "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 101-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат;  2019 ж., № 7, 37-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 4) пункта 4 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"4) осуществлении платежей и переводов денег, в том числе при перечислении обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также исполнении налоговых обязательств, за исключением осуществления платежей и переводов денег иностранцами и лицами без гражданства;";
2) в пункте 1 статьи 10 подпункты 4), 5) и 6) исключить;
3) подпункт 3-1) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3-1) кредитному бюро в целях формирования базы данных кредитных историй;".
15. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст.65; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 11, ст.58; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; 2012 г., № 11, ст.80; 2013 г., № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 20-IV, cт.113; 2017 г., № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; 2019 г. № 7, ст. 37):
пункт 4 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"4. Если иное не установлено частью второй настоящего пункта, контроль не осуществляется по сделкам, совершенным на товарной бирже с биржевыми товарами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах.
Перечень биржевых товаров, по которым осуществляется контроль при трансфертном ценообразовании, утверждается уполномоченным органом.".
16. В Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 22, ст.127; 2011 г., № 1, ст.2; 2012 г., № 15, ст.97; № 23-24, ст.125; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2018 г., № 10, ст. 32; 2019 г., № 19-20, cт. 86):
1) подпункт 15) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"15) сопроводительная накладная на товары – унифицированный документ, необходимый для оформления операций по отпуску и приему биотоплива. Сопроводительные накладные на товары оформляются в порядке, установленном Налоговым кодексом.";
2) подпункт 7) статьи 7 исключить;
3) в статье 9:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Реализация биотоплива должна осуществляться с оформлением сопроводительных накладных на товары.
3. Транспортировка биотоплива допускается при наличии сопроводительных накладных на товары на всем пути его следования.";

1) 3-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыруын қоспағанда, ақша мен төлемі аударымдарын жүзеге асыру, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару, сондай-ақ салық міндеттемелерін орындау;".
2) 10-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "кезде;" деген сөз "кезде алып тасталады." деген сөздермен ауыстырылып, 4), 5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
3) 11-баптың 1-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) кредиттік тарих дерекқорын қалыптастыру мақсатында кредиттік бюроға;".
15. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 65-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 11, 80-құжат; 2013 ж., № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
3-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, бақылау Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес тауар биржасында биржалық тауарлармен жасалған мәмілелер бойынша жүзеге асырылмайды.
Трансферттік баға белгілеу кезінде бақылау жүзеге асырылатын биржалық тауарлардың тізбесін уәкілетті орган бекітеді.".
16. "Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2010 жылғы 15 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 22, 127-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 19-20, 86-құжат):
1) 1-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) тауарларға ілеспе жүкқұжаты – биоотынды босату мен қабылдау жөніндегі операцияларды ресімдеуге қажетті бірегейлендірілген құжат. Тауарларға ілеспе жүкқұжаттары Салық кодексінде белгіленген тәртіппен ресімделеді.";
2) 7-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Биоотынды сату тауарларға ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеумен жүзеге асырылуға тиіс.
3. Биоотынды тасымалдауға оның бүкіл жүру жолында тауарларға ілеспе жүкқұжаттары бар болған кезде жол беріледі.";

4) в статье 10:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) оформлять и представлять в уполномоченный орган в области оборота биотоплива сопроводительные накладные на товары в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) оформлять и представлять сопроводительные накладные на товары при обороте биотоплива.";
5) подпункт 11) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"11) реализация биотоплива без оформления сопроводительных накладных на товары.".
17. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст.113; 2012 г., № 2, ст.14; № 11, ст.80; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 4, ст.21; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46; № 20-IV, ст.113; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 8-II, ст.66; № 22, cт.116; № 24, cт.124; 2017 г., № 22-III, ст.109; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 7, ст. 37, 39; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования, газа и газоснабжения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Условия транспортировки сырой нефти, газового конденсата и нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом";
2) в статье 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) персональный идентификационный номер-код - постоянный идентификационный номер, который присваивается производителям нефтепродуктов, оптовым поставщикам нефтепродуктов, осуществляющим импорт нефтепродуктов, и каждому наименованию нефтепродукта, производимого в Республике Казахстан или ввозимого на территорию Республики Казахстан, необходимый для указания вида, марки нефтепродуктов в сопроводительной накладной на товары и декларации по обороту нефтепродуктов;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) сопроводительная накладная на товары – документ, предназначенный для контроля за оборотом нефтепродуктов и необходимый для оформления операций по отпуску и приему нефтепродуктов, а также операций по передаче нефтепродуктов поставщикам нефти. Сопроводительные накладные на товары оформляются в порядке, установленном Налоговым кодексом.";

4) 10-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларға ілеспе жүкқұжатын ресімдеуге және биоотын айналымы саласындағы уәкілетті органға табыс етуге;";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) биоотын айналымы кезінде тауарларға ілеспе жүкқұжатын ресімдеуге және табыс етуге міндетті.";
5) 11-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) биоотынды тауарларға ілеспе жүкқұжаттарын ресімдемей өткізуге тыйым салынады.".
17. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 8-II, 66-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2019 жылғы 30 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қойнауын пайдалану, газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
20-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Шикі мұнайды, газ конденсатын және мұнай өнімдерін құбыржолдар, темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен тасымалдау шарттары";
2) 1-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дербес сәйкестендіру нөмір-коды – тауарларға ілеспе жүкқұжатында және мұнай өнімдерінің айналымы жөніндегі декларацияда мұнай өнімдерінің түрін, маркасын көрсету үшін қажетті, мұнай өнімдерін өндірушілерге, мұнай өнімдерінің импортын жүзеге асыратын көтерме сауда арқылы берушілерге және Қазақстан Республикасында өндірілетін немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін мұнай өнімдерінің әрбір атауына берілетін тұрақты сәйкестендіру нөмірі;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) тауарларға ілеспе жүкқұжаты – мұнай өнімдерінің айналымын бақылауға арналған және мұнай өнімдерін босату және қабылдап алу жөніндегі операцияларды, сондай-ақ мұнай өнімдерін мұнай берушілерге беру жөніндегі операцияларды ресімдеу үшін қажетті құжат. Тауарға ілеспе жүкқұжаттары Салық кодексінде белгіленген тәртіппен ресімделеді.";

3) подпункт 6) статьи 8 исключить;
4) пункт 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4. При оптовой и розничной реализации нефтепродуктов, а также экспорте и импорте нефтепродуктов оформляются сопроводительные накладные на товары в порядке, установленном Налоговым кодексом.
Запрещаются приобретение и (или) хранение нефтепродуктов без сопроводительных накладных на товары.";
5) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Условия транспортировки сырой нефти, газового конденсата и нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом
1. При реализации и (или) отгрузке, а также осуществлении операций по транспортировке нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом в обязательном порядке оформляются сопроводительные накладные на товары.
При импорте нефтепродуктов на территорию Республики Казахстан сопроводительная накладная на товары оформляется получателем.
Для целей настоящего пункта получателем признаются:
1) юридическое лицо, являющееся покупателем нефтепродуктов, филиал данного юридического лица, указанный им в качестве получателя;
2) юридическое лицо, его филиал, являющиеся получателями нефтепродуктов при внутреннем перемещении;
3) физическое лицо, являющееся покупателем нефтепродуктов, а также при внутреннем перемещении нефтепродуктов.
Внутренним перемещением признается перемещение, связанное с транспортировкой нефтепродуктов, внутри одного физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность, или юридического лица.
Сопроводительная накладная на товары оформляется в электронном виде посредством интернет-ресурса.
2. Документы, связанные с транспортировкой сырой нефти, газового конденсата, продуктов переработки и нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом, должны соответствовать требованиям, установленным для перевозки опасных грузов для каждого вида транспорта.
3. Конструкция и условия эксплуатации средств хранения и транспортировки сырой нефти, газового конденсата и нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом должны соответствовать требованиям технических регламентов.";
6) в статье 22:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Допускается осуществление владельцем автозаправочной станции любого вида реализации (отгрузки) нефтепродуктов по договору поручения в интересах розничного реализатора нефтепродуктов.
Обязанность по оформлению, отправке, подтверждению, отклонению, отзыву, возврату и аннулированию сопроводительных накладных на товары в таком случае возлагается на доверителя.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

3) 8-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын;
4) 19-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мұнай өнімдерін көтерме және бөлшек сауда арқылы өткізгенде, сондай-ақ мұнай өнімдерінің экспорты және импорты кезінде Салық кодексінде белгіленген тәртіппен тауарларға ілеспе жүкқұжаттары ресімделеді.
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарынсыз мұнай өнімдерін сатып алуға және (немесе) сақтауға тыйым салынады.";
5) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Шикі мұнайды, газ конденсатын және мұнай өнімдерін құбыржолдар, темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен тасымалдау шарттары
1. Мұнай өнімдерін өткізу және (немесе) жөнелту кезінде, сондай-ақ құбыржолдар, темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен тасымалдау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті түрде тауарларға ілеспе жүкқұжаттары ресімделеді.
Мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағына импорттау кезінде тауарларға ілеспе жүкқұжатын алушы ресімдейді.
Осы тармақтың мақсаты үшін:
1) мұнай өнімдерін сатып алушы болып табылатын заңды тұлға, ол алушы ретінде көрсеткен осы заңды тұлғаның филиалы;
2) ішкі тасымалдау кезінде мұнай өнімдерін алушылар болып табылатын заңды тұлға, оның филиалы;
3) мұнай өнімдерін, сондай-ақ ішкі тасымалдау кезінде мұнай өнімдерін сатып алушы болып табылатын жеке тұлға алушы болып танылады.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бір жеке тұлға немесе заңды тұлға ішінде мұнай өнімдерін тасымалдауға байланысты тасымалдау ішкі тасымалдау болып танылады.
Тауарларға ілеспе жүкқұжаты интернет-ресурс арқылы электронды түрде ресімделеді.
2. Шикі мұнайды, газ конденсатын, қайта өңдеу өнімдерін және мұнай өнімдерін құбыржолдар, темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен тасымалдауға байланысты құжаттар қауіпті жүктерді тасымалдау үшін көліктің әрбір түріне белгіленген талаптарға сай болуға тиіс.
3. Құбыржолдар, темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен шикі мұнайды, газ конденсатын және мұнай өнімдерін сақтау және тасымалдау құралдарының конструкциясы және пайдалану шарттары техникалық регламенттердің талаптарына сай болуға тиіс.";
6) 22-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Автожанармай құю станциясын иеленушіге мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізушінің мүдделерінде тапсырма шарты бойынша мұнай өнімдерін өткізудің (тиеп-жөнелтудің) кез келген түрін жүзеге асыруға жол беріледі. Мұндай жағдайда мұнай өнімдеріне тауарларға ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеу, жөнелту, растау, қабылдамау, кері қайтарып алу, қайтару және күшін жою бойынша міндет сенім білдірушіге жүктеледі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Розничная реализация нефтепродуктов с автозаправочных станций контейнерного типа допускается в населенных пунктах с численностью населения до десяти тысяч человек.
Розничная реализация нефтепродуктов с автозаправочных станций передвижного типа допускается только в следующих случаях:
на землях сельскохозяйственного назначения в местах сосредоточения сельскохозяйственной техники на полевых работах;
при заправке морского, внутреннего водного или воздушного транспорта.".
18. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 2, ст. 8; № 11, ст. 80; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 124; 2017 г., № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 15, ст. 49; № 19, ст. 62; 2019 г., № 7, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунального хозяйства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования, газа и газоснабжения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):
пункт 4 статьи 7 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) согласовывает цены розничной реализации товарного газа не выше уровня десяти процентов в год.".
19. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 5-6, ст.29; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 21-I, ст.121; № 22-II, ст.145; № 22-V, ст.154, 156; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-I, ст.50; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.36; 2019 г., № 7, ст. 37; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
1) подпункт 12) пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:

"2. Тұрғындарының саны он мың адамға дейінгі елді мекендерде контейнерлік үлгідегі автожанармай құю станцияларынан мұнай өнiмдерiн бөлшек сауда арқылы өткізуге жол беріледі.
Жылжымалы үлгідегі автожанармай құю станцияларынан мұнай өнiмдерiн бөлшек сауда арқылы өткізуге мынадай жағдайларда ғана:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде дала жұмыстарындағы ауыл шаруашылығы техникалары жинақталған орындарда;
теңіз, ішкі су немесе әуе көлігіне май құю кезінде жол беріледі.".
18. "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 2, 8-құжат; № 11, 80; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 72-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 49-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; 2019 жылғы 27 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қойнауын пайдалану, газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
7-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тауарлық газдың жылына он процент деңгейінен аспайтын бөлшек саудада өткізу бағасын келіседі.".
19. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 5-6, 29-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 21-I, 121-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-баптың 2-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"12) получать письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, в том числе кредитных бюро, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
2) пункт 6 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"6. Работники государственной корпорации при оказании государственных услуг обязаны получать письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, в том числе кредитных бюро, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.".
20. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, cт. 45; № 7-I, cт. 50; № 7-II, cт. 53; № 8-I, cт. 62; № 8-II, cт. 68; № 12, cт. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 21, 22; № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 23-III, ст. 111; № 23-V,ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 49; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам историко-культурного наследия", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного, уголовно-процессуального законодательства и усиления защиты прав личности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):

"12) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде, оның ішінде кредиттік бюрода қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алуға міндетті.";
2) 20-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік корпорацияның қызметкерлері мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде, оның ішінде кредиттік бюрода қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алуға міндетті.".
20. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестицияларды тарту, экспортты дамыту және ілгерілету, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 31:
часть третью изложить в следующей редакции:
"При выдаче приложений к лицензии, за исключением подвидов деятельности в сфере углеводородов, (дубликатов приложений к лицензии) лицензионный сбор не взимается.";
дополнить часть четвертой следующего содержания:
"В сфере углеводородов ставка лицензионного сбора взимается за право занятия отдельными подвидами деятельности.";
2) строку 8 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
8
Лицензия на работы и услуги в сфере углеводородов
1. Промысловые исследования при разведке и добыче углеводородов.
2. Сейсморазведочные работы при разведке и добыче углеводородов.
3. Геофизические работы при разведке и добыче углеводородов.
4. Прострелочно-взрывные работы в скважинах при разведке и добыче углеводородов.
5. Бурение скважин на суше, на море и на внутренних водоемах при разведке и добыче углеводородов.
6. Подземный ремонт, испытание, освоение, опробование, консервация, ликвидация скважин при разведке и добыче углеводородов.
7. Цементация скважин при разведке и добычи углеводородов.
8. Повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин при разведке и добыче углеводородов.
9. Работы по предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на море и внутренних водоемах.
10. Эксплуатация нефтегазохимических производств.
11. Составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов.
12. Составление технических проектных документов для месторождений углеводородов.
13. Эксплуатация магистральных трубопроводов.
Неотчуждаемая;
класс 1
".
21. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-VII, ст.116; 2016 г., № 7-II, ст.55; 2017 г., № 14, ст.51; № 20, ст.96; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 15, ст.47; 2019 г., № 7, ст. 39):
1) статью 1 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) Единая база данных государственно-частного партн ерства – совокупность сведений о проектах государственно-частного партн ерства, потенциальных инвесторах в области государственно-частного партн ерства.";
2) подпункт 9) статьи 20 изложить в следующей редакции:
"9) привлекает центр развития государственно-частного партнерства для проведения оценки реализации проектов государственно-частного партнерства, экспертиз бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера, конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них соответствующих изменений и (или) дополнений, а также для ведения единой базы данных ГЧП;";

1) 31-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмірсутектер саласындағы кіші қызмет түрлерін қоспағанда, лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын) беру кезінде лицензиялық алым алынбайды.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Көмірсутектер саласындағы лицензиялық алым мөлшерлемесі жекелеген кіші қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алынады.";
2) 1-қосымшаның 8-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия
1. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі кәсіпшілік зерттеулер.
2. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі сейсмикалық барлау жұмыстары.
3. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі геофизикалық жұмыстар.
4. Ұңғымаларда көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі атқылау-жару жұмыстары.
5. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарында ұңғымаларды бұрғылау.
6. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды жер астында жөндеу, сынау, игеру, сынамалау, консервациялау, жою.
7. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды цементтеу.
8. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту.
9. Теңiздегі және су айдындарында көмірсутектер кен орындарында төгiлудi болғызбау және жою жөнiндегi жұмыстар.
10. Мұнай-химия өндірістерін пайдалану.
11. Көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарын игеруді талдау.
12. Көмірсутектер кен орындарына арналған техникалық жобалау құжаттарын жасау.
13. Магистральдық құбыржолдарды пайдалану.
Иеліктен шығарылмайтын 1-сынып
".
21. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-VII, 116-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 20, 96-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің бірыңғай деректер базасы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары туралы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы әлеуетті инвесторлар туралы мәліметтердің жиынтығы.";
2) 20-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына сараптамалар жүргізу үшін, оның ішінде оларға тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, сондай-ақ МЖӘ бірыңғай дерекқорын жүргізу үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын тартады;";

3) в пункте 2 статьи 26:
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктами 8), 9) и 10) следующего содержания:
"8) консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства, не проходящих экспертизу в центре развития государственно-частного партнерства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства;
9) ведению единой базы данных государственно-частного партнерства;
10) изданию периодических публикаций по вопросам государственно-частного партнерства.".
22. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 171; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 18; № 14, ст. 51; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 22, ст. 82; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67, № 19-20,ст. 86):
пункты 5 и 6 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"5. Реестр недобросовестных участников государственных закупок, предусмотренных подпунктом 3) части первой пункта 4 настоящей статьи, формируется на основании решений судов, вступивших в законную силу.
Реестр недобросовестных участников государственных закупок, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой пункта 4 настоящей статьи, формируется на основании решения уполномоченного органа о признании потенциальных поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок.
6. Поставщики, включенные в реестр недобросовестных участников государственных закупок по основаниям, предусмотренным подпунктом 3) части первой пункта 4 настоящей статьи, не допускаются к участию в государственных закупках в течение двадцати четырех месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о признании их недобросовестными участниками государственных закупок.
Потенциальные поставщики, включенные в реестр недобросовестных участников государственных закупок по основанию, предусмотренному подпунктами 1) и 2) части первой пункта 4 настоящей статьи, не допускаются к участию в государственных закупках в течение двадцати четырех месяцев со дня принятия решения уполномоченным органом о признании их недобросовестными участниками государственных закупок.
Сведения, содержащиеся в реестре недобросовестных участников государственных закупок, исключаются из указанного реестра не позднее одного рабочего дня со дня окончания срока, установленного частями первой и второй настоящего пункта.".
23. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86; № 23, ст. 119; 2017 г., № 12, ст. 36; № 13, ст. 45; № 14, ст. 53; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунального хозяйства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования процедур реабилитации и банкротства, бюджетного, налогового законодательства и законодательства о железнодорожном транспорте", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г):
пункты 3 и 4 статьи 32 изложить в следующей редакции:

3) 26-баптың 2-тармағында:
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8), 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығында сараптамадан өтпейтін, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобаларын консультациялық сүйемелдеу;
9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік деректерінің бірыңғай базасын жүргізу;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойнша әлеуетті мерзімді жарияланымдарды басып шығару.".
22. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67- құжат; № 19-20, 86-құжат):
12-баптың 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімі заңды күшіне енген сот шешімдерінің негізінде қалыптастырылады.
Осы баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімі уәкілетті органның әлеуетті өнім берушілерді мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар деп тану туралы шешімі негізінде қалыптастырылады.
6. Осы баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілген өнім берушілер соттың оларды мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап жиырма төрт ай ішінде мемлекеттік сатып алуға қатысуға жіберілмейді.
Осы баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіз бойынша мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізіліміне енгізілген әлеуетті өнім берушілер уәкілетті орган оларды мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар деп тану туралы шешім қабылдаған күннен бастап жиырма төрт ай ішінде мемлекеттік сатып алуға қатысуға жіберілмейді.
Мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізілімінде қамтылған мәліметтер осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей көрсетілген тізілімнен алып тасталады.".
23. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 27 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық рәсімдерін, бюджет, салық заңнамасын және теміржол көлігі туралы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
32-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Право бенефициара на предъявление платежного требования устанавливается в договоре между отправителем денег и банком отправителя денег, за исключением случаев предъявления банками, ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу.
4. Для взыскания просроченной задолженности по займу в соответствии с заключенным договором займа, соглашением об открытии кредитной линии или иным документом, подтверждающим факт заемной операции либо выдачи гарантии, допускается использование банками, ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, платежного требования.
Платежное требование предъявляется банками, ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, в банк отправителя денег на основании документа, содержащего согласие отправителя денег на изъятие денег с его банковского счета.".
24. В Закон Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" от 6 мая 2017 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 9, ст.20; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 14, ст.44; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
подпункт 8) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"8) кредитор – банк второго уровня, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, или микрофинансовая организация, а также организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, имеющие право требования к должнику по задолженности;".
25. В Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" от 25 декабря 2017 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-III, ст.108; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42, 44; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного социального страхования, социального обеспечения и государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административно-территориального устройства Республики Казахстан, совершенствования системы государственного управления, межбюджетных отношений, кредитования и образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам железнодорожного транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):

"3. Банктердің, ипотекалық ұйымдардың, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымының қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын қою жағдайларын қоспағанда, бенефициардың төлем талабын қою құқығы ақша жөнелтуші мен ақша жөнелтушінің банкі арасындағы шартта белгіленеді.
4. Жасалған қарыз шартына, кредиттік желіні ашу туралы келісімге немесе қарыз операциясы не кепілдік беру фактісін растайтын өзге де құжатқа сәйкес қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін банктердің, ипотекалық ұйымдардың, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымының төлем талабын пайдалануына жол беріледі.
Банктер, ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымы ақша жөнелтушінің банкіне төлем талабын ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны алып қоюға оның келісімі қамтылған құжаттың негізінде қояды.".
24. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 9, 20-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кредитор – берешек бойынша борышкерге талап ету құқығы бар екінші деңгейдегі банк, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым немесе микроқаржы ұйымы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын, ұйым.".
25. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-III, 108-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті әлеуметтік сақтандыру, әлеуметтік қамсыздандыру және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы, мемлекеттік басқару жүйесін, бюджетаралық қатынастарды жетілдіру, кредиттеу және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне теміржол көлігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) по всему тексту слова "контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовой машине с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовой машиной с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных, контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных" заменить словами "контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовой машине с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовой машиной с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и передачи данных, контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и передачи данных";
2) в статье 2:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) часть вторая подпункта 13) части первой статьи 24, абзац четвертый подпункта 2) пункта 3 статьи 74, параграф 4 главы 9, абзац тринадцатый подпункта 1) пункта 1 статьи 189, пункт 3 статьи 222, пункт 9 статьи 228, пункт 5 статьи 229, подпункт 11) пункта 5 статьи 232, части третья и четвертая пункта 1 статьи 233, подпункт 3) пункта 1 и пункт 4 статьи 293, подпункт 8) пункта 2 статьи 307, подпункты 32) и 33) пункта 5 статьи 372, подпункт 4) пункта 2 статьи 510, статьи 539 и 540, раздел 17, подпункт 14) пункта 9 статьи 645, подпункт 11) статьи 654 Налогового кодекса действуют до 1 января 2020 года, исключив с 1 января 2020 года в оглавлении Налогового кодекса заголовки параграфа 4 главы 9, статей 539 и 540, раздела 17;
3) пункт 12 статьи 26, подпункты 7) и 9) пункта 1 статьи 88, абзац тринадцатый подпункта 1) пункта 1 статьи 189, подпункт 14) пункта 1 статьи 341, подпункт 28) пункта 5 статьи 372, подпункт 11) пункта 3 и подпункт 3) пункта 4 статьи 521, раздел 17 Налогового кодекса действуют до 1 января 2021 года, исключив с 1 января 2021 года в оглавлении Налогового кодекса заголовки раздела 17;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) подпункты 25), 27) пункта 2 статьи 225, пункты 2, 3 и 4 статьи 232, части вторая, третья и четвертая пункта 1 статьи 241, часть четвертая пункта 1, пункты 2 и 4 статьи 250, подпункт 20) статьи 264, подпункт 10) пункта 2 статьи 288, статья 292, пункт 11 статьи 300, подпункты 15) и 16) пункта 2 статьи 307, подпункты 19), 20) и 42) пункта 2 статьи 319, подпункт 41) статьи 394, подпункты 2) и 3) пункта 2 статьи 407, подпункт 29) статьи 616, подпункт 13) пункта 9 статьи 645, подпункт 12) статьи 654 Налогового кодекса действуют до 1 января 2027 года, исключив с 1 января 2027 года в оглавлении Налогового кодекса заголовок статьи 292.";

1) бүкіл мәтін бойынша "деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасына, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасымен, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарымен, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарына, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары," деген сөздер "деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасы, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасы, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасына, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасымен, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналарымен, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналарына, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машиналары," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Салық кодексінің мазмұнындағы 9-тараудың 4-параграфының, 539 және 540-баптардың, 17-бөлімнің тақырыптары 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап алып тасталып, Салық кодексінің 24-бабының бірінші бөлігі 13) тармақшасының екінші бөлігі, 74-бабының 3-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацы, 9-тарауының 4-параграфы, 189-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының он үшінші абзацы, 222-бабының 3-тармағы, 228-бабының 9-тармағы, 229-бабының 5-тармағы, 232-бабының 5-тармағы 11) тармақшасы, 233-бабының 1-тармағы үшінші және төртінші бөліктері, 293-бабының 1-тармағы 3) тармақшасы мен 4-тармағы, 307-бабы 2-тармағының 8) тармақшасы, 372-бабының 5-тармағы 32) және 33) тармақшалары, 510-бабының 2-тармағы 4) тармақшасы, 539 және 540-баптары, 17-бөлімі, 645-бабының 9-тармағы 14) тармақшасы, 654-бабының 11) тармақшасы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
3) Салық кодексінің мазмұнындағы 17-бөлімнің тақырыптары 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап алып тасталып, Салық кодексінің 26-бабы 12-тармағы, 88-бабының 1-тармағы 7) және 9) тармақшалары, 189-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының отызыншы абзацы, 341-бабының 1-тармағы 14) тармақшасы, 372-бабының 5-тармағы 28) тармақшасы, 521-бабы 3-тармағының 11) тармақшасы және 4-тармағының 3) тармақшасы, 17-бөлімі 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Салық кодексінің мазмұнындағы 292-баптың тақырыбы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап алып тасталып, Салық кодексінің 225-бабы 2-тармағының 25), 27) тармақшалары, 232-бабының 2, 3 және 4-тармақшалары, 241-бабы 1-тармағының екінші, үшінші және төртінші бөліктері,
250-бабының 1-тармағының төртінші бөлігі, 2 және 4-тармақтары, 264-бабы 20) тармақшасы, 288-бабы 2-тармағының 10) тармақшасы, 292-бабы, 300-бабының 11-тармағы, 307-бабының 2-тармағының 15) және 16) тармақшалары, 319-бабының 2-тармағының 19), 20) және
42) тармақшалары, 394-бабының 41) тармақшасы, 407-бабы 2-тармағының 2) және 3) тармақшалары, 616-бабының 29) тармақшасы, 645-бабы 9-тармағының 13) тармақшасы, 654-бабының 12) тармақшасы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.";

3) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Приостановить до 1 января 2020 года действие статьи 3 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 3. Действие налогового законодательства Республики Казахстан
1. Налоговое законодательство Республики Казахстан действует на всей территории Республики Казахстан и распространяется на физические лица, юридические лица и их структурные подразделения.
2. Законодательные акты Республики Казахстан, вносящие изменения и дополнения в настоящий Кодекс, за исключением изменений и дополнений по налоговому администрированию, особенностям установления налоговой отчетности, улучшению положения налогоплательщиков (налоговых агентов), а также изменению административно-территориального устройства Республики Казахстан, могут быть приняты не позднее 1 декабря текущего года и введены в действие не ранее 1 января года, следующего за годом их принятия.".";
4) в статье 7:
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"4. По налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в соответствии с контрактом на недропользование, налоговый орган в течение периода действия контракта на недропользование и пяти лет после завершения срока действия контракта на недропользование вправе начислить или пересмотреть исчисленную, начисленную сумму следующих налогов, платежей в бюджет:
налог на сверхприбыль;
доля Республики Казахстан по разделу продукции;
налоги и платежи в бюджет, в методике расчета которых используется один из следующих показателей: внутренняя норма рентабельности (ВНР) или внутренняя норма прибыли или R-фактор (показатель доходности).";
абзац двадцать второй изложить в следующей редакции:
"- в период обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке уведомления о результатах проверки, уведомления по результатам горизонтального мониторинга, а также действий (бездействия) должностных лиц налоговых органов в обжалуемой части;";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"6) со дня вручения рекомендации по результатам горизонтального мониторинга до исполнения решения по результатам горизонтального мониторинга;";
5) в абзаце первом статьи 27 слова "до 1 января 2020 года" заменить словами "до 1 января 2021 года";
6) дополнить статьей 31-1 следующего содержания:
"Статья 31-1. Установить, что налогоплательщик вправе относить на вычеты посредством исчисления амортизационных отчислений в порядке, предусмотренном разделом 7 Налогового кодекса, также последующие расходы, понесенные налогоплательщиком до 1 января 2018 года в отношении имущества, полученного по договору имущественного найма (аренды), кроме договора лизинга, признанного в бухгалтерском учете в качестве долгосрочного актива, по которому до 1 января 2018 года относились на вычеты амортизационные отчисления, определенные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";

3) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Салық кодексінің 3-бабының қолданысы 2020 жылғы 1-қаңтарға дейін тотатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезінде осы бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3-бап. Қазақстан Республикасының салық заңнамасының қолданылуы
1. Қазақстан Республикасының салық заңнамасы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады және жеке тұлғаларға, заңды тұлғаларға және олардың құрылымдық бөлімшелеріне қолданылады.
2. Салықтық әкімшілендіру, салықтық есептілікті белгілеу ерекшеліктері, салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жағдайын жақсарту бойынша өзгерістер мен толықтыруларды қоспағанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы өзгерген кезде осы Кодекске өзгерістер мен толықтырулар енгізетін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері ағымдағы жылғы 1 желтоқсаннан кешіктірілмей қабылдануы және олар қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданысқа енгізілуі мүмкін.".".
4) 7-бапта:
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қызметін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша салық органы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданыс кезеңі және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін бес жыл ішінде:
үстеме пайда салығының;
өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің;
салықтарды және бюджетке төленетін төлемдердің, есептеу әдістемесінде мынадай көрсеткіштердің бірі: рентабельділіктің ішкі нормасы (РІН) немесе пайданың ішкі нормасы немесе R-фактор (табыстылық көрсеткіші) пайдаланылатын салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің есепке жазылған немесе есептелген сомасын, есепке жазуға немесе қайта қарауға құқылы.";
жиырма екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- салық төлеушінің (салық агентінің) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша хабарламаға, сондай-ақ салық органдары лауазымды адамдарының шағым жасалған бөлігінде әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасау кезеңінде;";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"6) деңгейлес мониторингтің нәтижелері бойынша ұсынымдар табыс етілген күннен бастап деңгейлес мониторингтің нәтижелері бойынша шешім орындалғанға дейін;";
5) 27-баптың бірінші абзацында "2020 жылғы 1 қаңтарға дейін" деген сөздер "2021 жылғы 1 қаңтарға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 31-1-баппен толықтырылысын:
"31-1-бап. Салық төлеушінің Салық кодексінің 7-бөлімінде көзделген тәртіппен амортизациялық аударымдарды есептеу арқылы шегерімдерге, ұзақ мерзімді актив ретінде бухгалтерлік есепте танылған лизинг шартынан басқа, 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған амортизациялық аударымдар шегерімге жатқызылған 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін мүліктік жалдау (жалға беру) шарты бойынша алынған мүлікке қатысты шеккен шығыстарында жатқызуға құқығы бар деп белгіленсін.";

7) в статье 33:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Приостановить до 1 января 2021 года действие:";
в подпункте 2):
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"2. Плательщики фиксированного налога не являются плательщиками индивидуального подоходного налога по доходам от осуществления видов деятельности, указанных в статье 544 настоящего Кодекса.";
абзацы двадцать пятый – двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"2) компенсации при служебных командировках и (или) поездках члена совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления, понесенные в связи с выполнением возложенных на него управленческих обязанностей (далее - поездка члена органа управления налогоплательщика), в том числе в целях обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не установлено настоящей статьей:
установленные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 и подпунктах 1), 2) и 4) пункта 3 статьи 244 настоящего Кодекса;
по командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика в пределах Республики Казахстан – суточные и сумма денег, выплачиваемая члену органа управления налогоплательщика за время нахождения в поездке, не более 6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика, в течение периода, не превышающего сорока календарных дней нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика;
по командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика за пределы Республики Казахстан – суточные и сумма денег, выплачиваемая члену органа управления налогоплательщика за время нахождения в поездке, не более 8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика, в течение периода, не превышающего сорока календарных дней нахождения в командировке и (или) поездке члена органа управления налогоплательщика;";
абзац тридцать седьмой изложить в следующей редакции:
"9) расходы работодателя, связанные с доставкой работников от места их жительства (пребывания) в Республике Казахстан до места работы и обратно;";
абзац сто сорок второй изложить в следующей редакции:

7) 33-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданысы тоқтатыла тұрсын:";
2) тармақшада:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тіркелген салықты төлеушілер осы Кодекстің 544-бабында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түсетін кірістер бойынша жеке табыс салығын төлеушілер болып табылмайды.";
жиырма бесінші – жиырма сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салықтөлеушінің директорлар кеңесінің немесе жоғары басқару органы болып табылмайтын, өзге басқару органының мүшесінің және өзге өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерін орындауға байланысты (бұдан әрі – салық төлеушінің басқару органы мүшесінің сапары), қызметтiк іссапарларға және (немесе) сапарлары оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскерді оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау мақсатындағы сапарлары кезiнде шеккен:
осы Кодекстің 244-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында және 3-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында белгіленген өтемақылар;
Қазақстан Республикасының шегіндегі іссапар және (немесе) салық төлеушінің басқару органы мүшесінің сапары тәуліктік өтемақылар және іссапарда және (немесе) салық төлеушінің басқару органы мүшесінің сапарда болған бойынша болған күнтізбелік қырық күннен аспайтын кезең ішінде іссапарда және (немесе) салықтөлеушінің басқару органы мүшесінің болған әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен аспайтын салықтөлеушінің басқару органының мүшесіне сапарда болған уақытында төленетін ақша сомасы;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі іссапар және (немесе) салық төлеушінің басқару органы мүшесінің сапары бойынша – тәуліктік өтемақылар және іссапарда және (немесе) салық төлеушінің басқару органы мүшесінің сапарда болған күнтізбелік қырық күннен аспайтын кезең ішінде іссапарда және (немесе) салықтөлеушінің басқару органы мүшесінің сапарда болғанәрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 8 еселенген мөлшерінен аспайтын салықтөлеушінің басқару органының мүшесіне сапарда болған уақытында төленетін ақша сомасы;";
отыз жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жұмыс берушінің жұмыскерлерді Қазақстан Республикасында тұрғылықты (болатын) жерінен жұмыс орнына дейін жеткізуге және кері қайтуға байланысты шығыстары;";
жүз қырық екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"47) суммы индивидуального подоходного налога, исчисленные и уплаченные налоговым агентом в соответствии с положениями настоящего Кодекса, обязательных пенсионных взносов, исчисленные и уплаченные агентом по уплате обязательных пенсионных взносов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", с доходов физического лица-резидента за счет собственных средств, без их удержания;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"50) материальная выгода от экономии на стоимости товаров, работ, услуг при их приобретении за счет суммы, начисленной за ранее осуществленные покупки или приобретенные работы, услуги.";
дополнить абзацем сто семьдесят восьмым следующего содержания:
"Доходом работника, подлежащим налогообложению, также признается доход, полученный (подлежащий получению) членом совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления.";
абзацы сто семьдесят девять – сто восемьдесят пять изложить в следующей редакции:
"3. К доходу работника, подлежащему налогообложению, не относятся следующие доходы:
1) доход физического лица от налогового агента по договорам гражданско-правового характера;
2) доход в виде пенсионных выплат;
3) доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей;
4) стипендии;
5) доход по договорам накопительного страхования;
6) имущественный доход;
7) доход трудового иммигранта-резидента;
8) доход лица, занимающегося частной практикой;
9) доход индивидуального предпринимателя.";
абзац сто восемьдесят восьмой изложить в следующей редакции:
"1) стоимость товаров, ценных бумаг, доли участия и иного имущества (кроме денег), подлежащего передаче работодателем работнику в собственность в связи с наличием трудовых отношений, а также члену совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления, в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей. Стоимость такого имущества определяется в следующем размере с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов:";
абзац сто девяноста первый изложить в следующей редакции:
"2) выполнение работодателем работ, оказание услуг в пользу работника в связи с наличием трудовых отношений, а также в пользу члена совета директоров или иного органа управления налогоплательщика, не являющегося высшим органом управления, в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей. Стоимость выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов работодателя, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг, с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов;";
абзац сто девяноста шестой изложить в следующей редакции:

"47) резидент – жеке тұлғаның кірістерінен оларды ұстап қалмай өз қаражаты есебінен осы Кодекстің ережелеріне сәйкес салық агенті есептеген және төлеген жеке табыс салығы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес агент есептеген және төлеген міндетті зейнетақы жарналары сомалары;"
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"50) бұрын жүзеге асырылған сатып алулар немесе сатып алынған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін есептелген сома есебінен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде олардың құнын үнемдеуден түсетін материалдық пайда.";
мынадай мазмұндағы жүз жетпіс сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Салық салынатын кіріс болып, салық төлеушінің директорлар кеңесінің немесе жоғары басқару органы болып табылмайтын, өзге басқару органының мүшесі алған (алынатын) кірістер да танылады.";
жүз жетпіс тоғыз – жүз сексен бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұмыскердің салық салуға жататын кірісіне мынадай кірістер жатпайды:
1) жеке тұлғаның азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша салық агентінен алатын кірісі;
2) зейнетақы төлемдерi түріндегі кіріс;
3) дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрiндегi кіріс;
4) стипендиялар;
5) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс;
6) мүліктік кіріс;
7) резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
8) жеке практикамен айналысатын адамның кірісі;
9) дара кәсіпкердің кірісі.";
жүз сексен сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тауарлардың, бағалы қағаздардың, қатысу үлесінің және еңбек қатынастарының болуына байланысты жұмыскердің меншігіне, сондай-ақ салықтөлеушінің директорлар кеңесінің мүшесіне немесе жоғары басқарушы орган болып табылмайтын өзге басқару органының, өздерінің мүшесінің меншігінде жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты жұмыс беруші беруге жататын өзге де мүліктің (ақшадан басқа) құны. Мұндай мүліктің құны қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, мынадай мөлшерде айқындалады:";
жүз тоқсан бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек қатынастарының болуына байланысты жұмыс берушінің жұмыскер пайдасына, сондай-ақ салық төлеушінің директорлар кеңесінің немесе жоғары басқарушы орган болып табылмайтын өзге де басқарушы органының мүшесінің пайдасына, өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты жұмыстарды орындауы, қызметтерді көрсетуі. Орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, жұмыс берушінің осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шеккен шығыстары мөлшерінде айқындалады;";
жүз тоқсан алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"1) отрицательная разница между стоимостью товаров, реализованных работнику, и их балансовой стоимостью или ценой их приобретения - при реализации товаров работнику;
отрицательная разница между стоимостью работ, услуг, реализованных работнику, и общей суммой расходов работодателя, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов - при реализации работ, услуг работнику.
В целях применения настоящего подпункта цена приобретения используется налогоплательщиками, которые согласно законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности не осуществляют ведение бухгалтерского учета;";
абзац двести первый изложить в следующей редакции:
"Доход в виде безвозмездно полученного имущества определяется в следующем размере с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов:";
дополнить абзацем двести четвертым следующего содержания:
"Доход в виде безвозмездно полученных работ и (или) услуг определяется в виде стоимости выполненных работ, оказанных услуг в размере расходов налогового агента, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг, с учетом соответствующей суммы налога на добавленную стоимость и акцизов.";
абзац двести тридцать восьмой изложить в следующей редакции:
"4) доход, полученный физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем и (или) плательщиком единого совокупного платежа, от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами;";
абзац триста пятьдесят шестой изложить в следующей редакции:
"2. Доход индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим, определяется в соответствии с настоящей статьей, если иной порядок не установлен разделом 20 настоящего Кодекса.";
абзацы триста пятьдесят девятый – триста семидесятый изложить в следующей редакции:
"Статья 339. Общие положения по контролируемой иностранной компании
Финансовая прибыль контролируемой иностранной компании или финансовая прибыль постоянного учреждения контролируемой иностранной компании не подлежит налогообложению дважды.
Двойное налогообложение устраняется путем применения следующих положений:
1) освобождения от налогообложения в соответствии с пунктом 2 статьи 340 настоящего Кодекса;
2) корректировки финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании при соответствии условиям, указанным в подпунктах 1), 2) пункта 3 статьи 297 настоящего Кодекса;
3) уменьшения финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании в соответствии с пунктом 3 статьи 340 настоящего Кодекса;

"1) жұмыскерге тауарларды өткізу кезінде – жұмыскерге өткізілген тауарлардың құны мен олардың баланстық құны немесе оларды сатып алу бағасы арасындағы терiс айырма;
жұмыскерге жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде – жұмыскерге өткізілген жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны мен қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасын ескеріле отырып, жұмыс берушінің осындай жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты шеккен шығыстарының жалпы сомасы арасындағы теріс айырма.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында сатып алу бағасын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есеп жүргізуді жүзеге асырмайтын салық төлеушілер пайдаланады;";
екі жүз бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтеусіз алынған мүлік түріндегі кіріс қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, мынадай мөлшерде айқындалады:";
мынадай мазмұндағы екі жүз төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Өтеусіз алынған жұмыстар және (немесе) көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс қосылған құн салығы мен акциздердің тиісті сомасы ескеріле отырып, осындай жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты шеккен салық агентінің шығыстары мөлшерінде орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны түрінде айқындалады.";
екі жүз отыз сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дара кәсіпкер және (немесе) бірыңғай жинақталған төлемді төлеуші болып табылмайтын жеке тұлға мүлікті салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүліктік жалдауға (жалға) беруден алған кіріс;";
үш жүз елу алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер осы Кодекстің 20-бөлімінде өзгеше тәртіп белгіленбесе, арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің кірісі осы бапқа сәйкес айқындалады.";
үш жүз елу тоғызыншы – үш жүз жетпісінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"339-бап. Бақыланатын шетелдік компания жөніндегі жалпы ережелер
Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасына екі рет салық салынбауға тиіс.
Қосарланған салық салу мына ережелерді қолдану арқылы жойылады:
1) осы Кодекстің 340-бабының 2-тармағына сәйкес салық салудан босату;
2) осы Кодекстің 297-бабының 3-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген шарттарға сәйкес келген кезде, бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын түзету;
3) осы Кодекстің 340-бабының 3-тармағына сәйкес бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын азайту;

4) вычета из индивидуального подоходного налога резидента в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 358 настоящего Кодекса или зачета в счет уплаты индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в порядке, определенном пунктом 2 статьи 359 настоящего Кодекса.";
дополнить абзацем триста восьмидесятым следующего содержания:
"6) если доля пассивных доходов контролируемой иностранной компании или постоянного учреждения контролируемой иностранной компании, за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением, составляет менее 20 процентов.";
абзацы триста восемьдесят первый – четыреста тринадцатый изложить в следующей редакции:
"3. Физическое лицо-резидент имеет право на уменьшение финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании или финансовой прибыли до налогообложения постоянного учреждения контролируемой иностранной компании на следующие суммы:
1) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(1)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(1) – налогооблагаемый доход контролируемой иностранной компании от предпринимательской деятельности в Республике Казахстан через филиал, представительство, постоянное учреждение, (подлежащий обложению) обложенный корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании учитывает налогооблагаемый доход, указанный в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
2) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(2)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(2) – доход от оказания услуг (выполнения работ) в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, полученный контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенный в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения определена с учетом дохода, указанного в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;

4) осы Кодекстің 358-бабының 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес резиденттің жеке табыс салығынан шегеру арқылы немесе осы Кодекстің 359-бабының 2-тармағында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығын төлеу есебіне жатқызу арқылы.";
үш жүз жетпіс тоғызыншы абзацтағы "салынса, Қазақстан Республикасында салық салудан босатылады." деген сөздер "салынса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы үш жүз сексенінші абзацпен толықтырылсын:
"6) жеңiлдiктi салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерін қоспағанда, бақыланатын шетелдік компанияның немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің пассив кірістерінің үлесі 20 пайыздан аз болса, Қазақстан Республикасында салық салудан босатылады.";
үш жүз сексен бірінші – төрт жүз он үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Резидент жеке тұлға бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын немесе бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесінің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасын мынадай сомаларға азайтуға құқығы бар:
1) мына формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(1)/ЖКС), мұнда:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(1) – егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасында осы тармақшада көрсетілген салық салынатын кірісті есепке алған жағдайда, бақыланатын шетелдік компанияның филиал, өкілдік, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметінен түскен, Қазақстан Республикасында 20 проценттік мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығы салынаған, салық салынатын (салық салынуға тиіс) кірісі;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
2) мына формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(2)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(2) – егер салық салынғанға дейінгі қаржылық пайда осы тармақшада көрсетілген кірісті есепке ала отырып айқындалған жағдайда, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмай қызметтер көрсетуден (жұмыстар атқарудан) түскен, бақыланатын шетелдік компания Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, бұдан бұрын Қазақстан Республикасында төлем көзінен 20 проценттік мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығы салынған, кіріс;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабы 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;

3) дивиденды, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, согласно подпунктам 3), 4), 5) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такой доход;
4) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(4)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(4) – прочие доходы, не предусмотренные в подпунктах 1)- 3) и 6) настоящего пункта, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты по ставке 20 процентов, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании определена с учетом доходов, указанных в настоящем подпункте;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
5) сумма дивидендов, полученных одной контролируемой иностранной компанией от другой контролируемой иностранной компании, входящих в единую организационную структуру консолидированной группы. При этом, финансовая прибыль одной контролируемой иностранной компании должна включать такие дивиденды, которые ранее были обложены (подлежат обложению) корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан с финансовой прибыли другой контролируемой иностранной компании и (или) финансовая прибыль другой такой контролируемой иностранной компании была уменьшена, согласно подпунктам 3), 6), 10) пункта 4 настоящей статьи или настоящему подпункту, и(или) такие дивиденды сформированы за счет дохода от прироста стоимости, полученного другой такой контролируемой иностранной компанией согласно подпунктам 7), 8), 9) пункта 4 настоящей статьи;
6) сумма дивидендов, полученных контролируемой иностранной компанией от юридического лица-нерезидента или иной формы организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица, зарегистрированного(ой) или инкорпорированного(ой) или иным образом учрежденного(ой) в иностранном государстве, не являющегося(ейся) контролируемой иностранной компанией, входящих в единую организационную структуру консолидированной группы. При этом, финансовая прибыль контролируемой иностранной компании должна включать такие дивиденды, полученные из источников в Республике Казахстан напрямую либо через иные юридические лица-нерезиденты или иные формы организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица, зарегистрированные или инкорпорированные или иным образом учрежденные в иностранном государстве, не являющиеся контролируемыми иностранными компаниями, которые ранее были обложены либо не подлежат налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты согласно подпунктам 3), 4), 5) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса,
и (или) такие дивиденды подлежат выплате (выплачены) с финансовой прибыли другой контролируемой иностранной компании, входящей в единую организационную структуру консолидированной группы, которая ранее была обложена (подлежит обложению) корпоративным подоходным налогом в Республике Казахстан,

3) егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осындай кірісті қамтылған жағдайда, осы Кодекстің
645-бабы 9-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларына сай төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынбайтын, бақыланатын шетелдік компанияның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған дивидендтері;
4) келесі формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(4)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(4) – егер бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы осы тармақшада көрсетілген кірісті есепке ала отырып айқындалған жағдайда, бақыланатын шетелдік компанияның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, бұдан бұрын 20 Қазақстан Республикасында төлем көзінен проценттік мөлшерлеме бойынша корпоративтік табыс салығы салынған, осы тармақтың 1)-3) және 6) тармақшаларында көзделмеген басқа да кірістері;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабының 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
5) шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін бір бақыланатын шетелдік компанияның басқа бақыланатын шетелдік компаниядан алған дивидендтерінің сомасы. Бұл ретте бір бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы бұдан бұрын Қазақстан Республикасында басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасынан корпоративтік табыс салығы салынған (салынуға тиіс) осындай дивидендтер қамтуы тиіс және (немесе) осы баптың 4-тармағының 3), 6), 10) тармақшаларына немесе осы тармақшаға сай осындай басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы азайтылуға тиіс және (немесе) осындай дивидендтер осы баптың 4-тармағының 7), 8), 9) тармақшаларына сай осындай басқа бақыланатын шетелдік компания алған құн өсімінен түскен кірістің есебінен құралған болуы тиіс;
6) шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе басқа да жолмен құрылған, бақыланатын шетелдік компания болып табылмайтын, шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін бейрезидент-заңды тұлғадан немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын басқа да ұйым нысанынан бақыланатын шетелдік компанияның алған дивидендтерінің сомасы. Бұл ретте бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына төменде аталғандар кіруі тиіс:
Қазақстан Республикасындағы көздерден тікелей алынған не шет мемлекетте тіркелген немесе инкорпорацияланған немесе басқа да жолмен құрылған, бақыланатын шетелдік компаниялар болып табылмайтын, өзге бейрезидент заңды тұлғалар немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын басқа да нысанды ұйымдар арқылы алынған, осы Кодекстің 645-бабының 9-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларына сай бұрынырақ төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған не салынбауы тиіс дивидендтер;
және (немесе) осындай дивидендтер шоғырландырылған топтың бірыңғай ұйымдық құрылымына кіретін, бұрынырақ Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығы салынған (салынуы тиіс) басқа бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасынан төленуі (төленген болуы) тиіс;

и (или) такие дивиденды сформированы за счет дохода от прироста стоимости, полученного другой такой контролируемой иностранной компанией, согласно подпунктам 7), 8), 9) пункта 4 настоящей статьи;
7) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(7)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(7) – доходы в виде вознаграждений и (или) от прироста стоимости и (или) в виде роялти, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такие доходы;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
8) сумма уменьшения, определяемая по следующей формуле:
У = ФП × (Д(7)/ССД), где:
У - сумма уменьшения;
ФП – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения контролируемой иностранной компании;
Д(8) – доход от прироста стоимости, полученный одной контролируемой иностранной компанией от реализации другой контролируемой иностранной компании, которая является учредителем резидента Республики Казахстан, соответствующего условиям подпунктов 7) или 8) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль одной контролируемой иностранной компании включает такой доход;
ССД – совокупная сумма доходов, определенная в соответствии с подпунктом 17) пункта 4 статьи 294 настоящего Кодекса;
9) доходы в виде вознаграждений и (или) от прироста стоимости и (или) в виде роялти, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, не подлежащие налогообложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, согласно подпунктам 6), 7), 8), 9) пункта 9 статьи 645 настоящего Кодекса, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения контролируемой иностранной компании включает такие доходы;
10) дивиденды, полученные контролируемой иностранной компанией из источников в Республике Казахстан, ранее обложенные в Республике Казахстан корпоративным подоходным налогом у источника выплаты, при условии, если финансовая прибыль до налогообложения включает такие дивиденды.
Положения настоящего пункта не применяются к контролируемой иностранной компании и (или) постоянному учреждению контролируемой иностранной компании, которые зарегистрированы в государствах с льготным налогообложением.";
абзац четыреста восьмидесятый исключить;
абзац пятьсот тридцатый изложить в следующей редакции:

және (немесе) осындай дивидендтер осы баптың 4-тармағының 7), 8), 9) тармақшаларына сай осындай басқа бақыланатын шетелдік компания алған құн өсімінен түскен кірістің есебінен құралған болуы тиіс;
7) келесі формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(7)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(7) – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасына осындай кірістер кіретін болса, бұрынырақ Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған Қазақстан Республикасындағы көздерден бақыланатын шетелдік компанияның сыйақылар түрінде және (немесе) құн өсімінен және (немесе) роялти түрінде алған кірістері;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабының 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
8) келесі формула бойынша айқындалатын азайту сомасы:
А = ҚП × (К(8)/ЖКС), мұндағы:
А – азайту сомасы;
ҚП – бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы;
К(8) – егер бір бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасы осындай кірісті қамтыған жағдайда, бір бақыланатын шетелдік компанияның осы Кодекстің 645-бабының 9-тармағының 7) немесе 8) тармақшасының шарттарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы резидентінің құрылтайшысы болып табылатын басқа бақыланатын шетелдік компанияны сатудан алған, құн өсімінен түскен кіріс;
ЖКС – осы Кодекстің 294-бабының 4-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалған кірістердің жиынтық сомасы;
9) бақыланатын шетелдік компанияның салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасына осындай кіріс кіретін болса, бақыланатын шетелдік компанияның Қазақстан Республикасындағы көздерден сыйақылар түрінде және (немесе) құн өсімінен және (немесе) роялти түрінде алған, осы Кодекстің 645-бабының 9-тармағының 6), 7), 8), 9) тармақшаларына сай төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынбайтын кірістері;
10) салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдаға осындай дивидендтер кіретін болса, бұрынырақ Қазақстан Республикасында төлем көзінен алынатын корпоративтік табыс салығы салынған Қазақстан Республикасындағы көздерден бақыланатын шетелдік компанияның алған дивидендтері.
Осы тармақтың ережелері жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компанияға және (немесе) бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесіне қатысты қолданылмайды.";
төрт жүз сексенінші абзац алып тасталсын;
бес жүз отызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"37) страховые выплаты по договорам накопительного страхования, осуществляемые:";
дополнить абзацем пятьсот тридцать пятым следующего содержания:
"39-1) дивиденды, полученные от контролируемой иностранной компании и распределенные из финансовой прибыли или ее части, которая ранее была уменьшена согласно подпункту 5) пункта 3 статьи 340 настоящего Кодекса, при условии, если такая финансовая прибыль включает дивиденды, которые ранее были обложены индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 340 настоящего Кодекса;";
абзацы пятьсот сорок пятый и пятьсот сорок шестой исключить;
дополнить абзацем пятьсот сорок восьмым следующего содержания:
"51) доходы физического лица, полученные в виде расходов некоммерческой организации, определенной пунктом 1 статьи 289 настоящего Кодекса, в рамках реализации уставных целей и задач на проезд, проживание и питание физического лица, не состоящего в трудовых отношениях с такой организацией и (или) не в рамках договора об оказании услуг, выполнении работ.";
дополнить абзацем пятьсот пятьдесят третьим следующего содержания:
"1-1) налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование – в размере, установленном законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании;";
абзац пятьсот шестьдесят восьмой изложить в следующей редакции:
"1. Налоговые вычеты, за исключением налоговых вычетов в виде обязательных пенсионных взносов, по взносам на обязательное социальное медицинское страхование и по пенсионным выплатам, указанным в пункте 1 статьи 345 настоящего Кодекса, применяются налоговым агентом у источника выплаты на основании:";
абзац пятьсот семьдесят третий изложить в следующей редакции:
"3. Физическое лицо вправе применить за налоговый период определенный вид налогового вычета только у одного налогового агента, за исключением налоговых вычетов в виде обязательных пенсионных взносов и по взносам на обязательное социальное медицинское страхование.";
абзац шестьсот одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"При этом общая сумма налогового вычета на медицину и корректировки дохода для покрытия расходов физического лица на медицинские услуги (кроме косметологических), и (или) расходов работодателя на уплату в пользу работника страховых премий по договорам добровольного страхования на случай болезни в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 341 настоящего Кодекса в совокупности за календарный год не должна превышать 94-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год.";
абзац шестьсот пятьдесят девятый изложить в следующей редакции:

"37) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша:";
мынадай мазмұндағы бес жүз отыз бесінші абзацпен толықтырылсын:
"39-1) осы Кодекстің 340-бабына сәйкес қаржылық пайдаға бұрынырақ Қазақстан Республикасында жеке табыс салығы салынған дивидендтер кіретін болса, бұрынырақ осы Кодекстің 340-бабының 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азайтылған бақыланатын шетелдік компаниядан алынған және қаржылық пайдадан немесе оның бөлігінен бөлінген, дивидендтер;";
бес жүз қырық бесінші және бес жүз қырық алтыншы абзацтар алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы бес жүз қырық сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"51) мұндай ұйыммен еңбек қатынастарында тұрмайтын және (немесе) қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау туралы шарт шеңберінде емес, жеке тұлғаның жол жүру, тұру және тамақтануына жарғылық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру шеңберінде осы Кодекстің 289-бабының 1-тармағында айқындалған жеке тұлғаның коммерциялық емес ұйымның шығыстары түрінде алынған кірістері.";
мынадай мазмұндағы бес жүз елу үшінші абзацпен толықтырылсын:
"1-1) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар бойынша – Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде салық шегерімі;";
бес жүз алпыс сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Міндетті зейнетақы жарналары түріндегі, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар бойынша және осы Кодекстің 345-бабының 1-тармағында көрсетілген зейнетақы төлемдері бойынша салық шегерімдерін қоспағанда, салықтық шегерімдер, салық агенті төлем көзінен:";
бес жүз жетпіс үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке тұлға міндетті зейнетақы жарналары және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар түріндегі салықтық шегерімдідерді қоспағанда, салықтық кезеңде салықтық шегерімнің белгілі бір түрін бір салық агентінде ғана қолдануға құқылы.";
алты жүз он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте медицинаға арналған салықтық шегерімнің және осы Кодекстің 341-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жеке тұлғаның медициналық көрсетілетін жұмыскерге (косметологиялықтан басқа) шығыстарын және (немесе) жұмыс берушінің ерікті сақтандыру шарттары бойынша қызметкерге сақтандыру сыйлықақыларын төлеуге жұмсаған шығыстарын жабу үшін кірісті түзетудің жалпы сомасы күнтiзбелiк бiр жылдағы жиынтығында күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 94 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";
алты жүз елу тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"1. По решению государственного органа его структурные подразделения и (или) территориальные органы могут рассматриваться в качестве налоговых агентов по доходам работников подведомственных ему (им) государственных учреждений.";
дополнить абзацем шестьсот семьдесят первым следующего содержания:
"1-1. Сумма облагаемого дохода работника, определенная пунктом 1 настоящей статьи, уменьшается на 90 процентов, если начисленный доход работника за налоговый период не превышает 25-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
абзацы шестьсот семьдесят первый - шестьсот семьдесят шестой изложить в следующей редакции:
"2. Размер облагаемого дохода от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг по договорам гражданско-правового характера, кроме имущественного дохода, полученного физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, определяется в следующем порядке:
сумма доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, полученных в текущем налоговом периоде физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг, кроме имущественного дохода,
минус
сумма корректировки дохода в текущем налоговом периоде, предусмотренной пунктом 1 статьи 341 настоящего Кодекса,
минус
сумма налогового вычета в виде обязательных пенсионных взносов, взносов на обязательное социальное медицинское страхование и стандартных вычетов, указанных в подпунктах 2) и (или) 3) пункта 1 статьи 346 настоящего Кодекса.";
абзац шестьсот восемьдесят восьмой изложить в следующей редакции:
"сумма корректировки дохода, предусмотренной пунктом 1 статьи 341 настоящего Кодекса,";
в абзаце семьсот шестьдесят шестом цифры "2) – 6)" заменить цифрами "1) – 10)";
дополнить абзацами семьсот девяносто девятым и восьмисотым следующего содержания:
"3. Физическое лицо осуществляет уплату индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии с главой 30 настоящего Кодекса, по итогам налогового периода не позднее десяти календарных дней после последнего срока, установленного пунктом 3 статьи 364 настоящего Кодекса.
Положения настоящего пункта не применяются к индивидуальному подоходному налогу, исчисленному с суммарной прибыли контролируемых иностранных компаний и (или) постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.";
дополнить абзацем восемьсот шестнадцатым следующего содержания:

"1. Мемлекеттік органның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшелері және (немесе) аумақтық органдары оған (оларға) ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер жұмыскерлерінің кірістері бойынша салық агенттері ретінде қарастырылуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы алты жүз жетпіс бірінші абзацпен толықтырылсын:
"1-1. Егер қызметкердің есептелген табысы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қолданыстағы 25 еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспаған жағдайда, жұмыскердің салық салынатын табысы 90 пайызға азайтылады.";
алты жүз жетпіс бірінші – алты жүз жетпіс алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мүліктік кірістен басқа, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін, жеке кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам болып табылмайтын жеке тұлға алған, салық салынатын кіріс мөлшері мынадай тәртіппен айқындалады:
мүліктік кірістен басқа, тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден жеке кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам болып табылмайтын жеке тұлға ағымдағы салықтық кезеңде алған, төлем көзінен салық салуға жататын кірістердің сомасы.
алу
осы Кодекстің 341-бабының 1-тармағында көзделген, ағымдағы салықтық кезеңде кірісті түзету сомасы, алу
осы Кодекстің 346-бабы 1-тармағының 2) және (немесе) 3) тармақшаларында көрсетілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналары түріндегі салық шегерімдер және стандартты шегерімдер сомасы.";
алты жүз сексен сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 341-бабының 1-тармағында көзделген түзету сомасы, алу";
жеті жүз алпыс алтыншы абзацтағы "2) – 6)" деген цифрлар "1) – 10)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жеті жүз тоқсан тоғызыншы және сегіз жүзінші абзацтармен толықтырылсын:
"3. Жеке тұлға салықтық кезеңнің қорытындылары бойынша осы Кодекстің 30-тарауына сәйкес есептелген жеке табыс салығын осы Кодекстің 364-бабының 3-тармағында белгіленген соңғы мерзімнен кейiнгі он күнтізбелік күннен кешiктiрмей төлеуді жүргізеді.
Осы тармақтың ережелері жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерде тіркелген бақыланатын шетелдік компаниялардың және (немесе) бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің жиынтық пайдасынан есептелген жеке табыс салығына қатысты қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы сегіз жүз он алтыншы абзацпен толықтырылсын:

"13) физические лица, не указанные в подпунктах 1) - 10) настоящего пункта, получившие доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом, самостоятельно.
Положения настоящего подпункта не распространяются на плательщиков единого совокупного платежа, за исключением лиц, на которых возложено обязательство по представлению декларации по индивидуальному подоходному налогу в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".";
8) статью 35-1 дополнить абзацем следующего содержания:
"По облагаемому обороту, предусмотренному в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта, плательщиком налога на добавленную стоимость составляется налоговый регистр в соответствии со статьей 215 настоящего Кодекса.";
9) статью 43 изложить в следующей редакции:

"13) осы баптың 1) – 10) тармақшаларда көрсетілмеген, жеке тұлға дербес салық салынуға жататын кірістерді алған жеке тұлғаларға, төлем көзінен жеке табыс салығы ұсталмайды.
Осы тармақшаның ережелері "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларация тапсыру жөнінде міндеттеме жүктелген тұлғаларды қоспағанда, бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілерге қолданылмайды.";
8) 35-1-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көзделген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын төлеуші осы Кодекстің 215-бабына сәйкес салық тіркелімі жасалады.";
9) 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:

0 тенге/1 кг табачной смеси
22.
3824
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
0 тенге/миллилитр жидкости
";
3) с 1 января 2020 года до 1 января 2021 года:
"
7.
2208
Алкогольная продукция (кроме коньяка, бренди, вин, виноматериала, пива и пивного напитка)
2550 тенге/литр 100% спирта
";
"
12.
220300
Пиво и пивной напиток
57 тенге/литр
";
"
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
9 900 тенге/1 000 штук
15.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
9 900 тенге/1 000 штук
";
"
21.
2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
7345 тенге/1 кг табачной смеси
22.
3824
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
5 тенге/миллилитр жидкости
23.
из 2403
Никотиносодержащее изделие (никотиновый бестабачный снюс)
7345 тенге/кг смеси
";
4) с 1 января 2021 года до 1 января 2022 года:
"
12.
220300
Пиво и пивной напиток
68 тенге/литр
";
"
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
11 100 тенге/1 000 штук
15.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
11 100 тенге/1 000 штук
";
"
18.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин

0 теңге/1 кг
темекі қоспасы
22.
3824
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
0 теңге/ сұйықтық миллилитрі
";
3) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
7.
2208
Алкоголь өнімі (коньяктан, брендиден, шараптан, шарап материалынан, сырадан және сыра сусынынан басқа)
2 550 теңге/литр
100 % спирт
";
"
12.
220300
Сыра және сыра сусыны
57 теңге/литр
";
14.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
9 900 теңге/
1 000 дана
15.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
9 900 теңге/
1 000 дана
";
"
21.
2403
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
7 345 теңге/1 кг
темекі қоспасы
22.
3824
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
5 теңге/ сұйықтық миллилитрі
23.
2403-ден
Құрамында никотині бар өнім (никотинді темекісіз снюс)
7345 теңге/1 кг қоспасы
";
4) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
12.
220300
Сыра және сыра сусыны
68 теңге/литр
";
"
14.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
11 100 теңге/
1 000 дана
15.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
11 100 теңге/
1 000 дана
";
"
18.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі

9 520 тенге/килограмм
";
"
21.
2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
10 300 тенге/1 кг табачной смеси
22.
3824
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
7 тенге/миллилитр жидкости
23.
из 2403
Никотиносодержащее изделие (никотиновый бестабачный снюс)
10 300 тенге/кг смеси
";
5) с 1 января 2022 года до 1 января 2023 года:
"
12.
220300
Пиво и пивной напиток
79 тенге/литр
";
"
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
12 300 тенге/1 000 штук
15.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
12 300 тенге/1 000 штук
";
"
18.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
10560 тенге/килограмм
";
"
21.
2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и прочие)
11 750 тенге/1 кг табачной смеси
22.
3824
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
8 тенге/миллилитр жидкости
23.
из 2403
Никотиносодержащее изделие (никотиновый бестабачный снюс)
11 750 тенге/кг смеси
";
10) статью 48-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 48-1. Дополнить на период с 1 января 2019 года до 1 января 2020 года статью 686 Налогового кодекса пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Сумма индивидуального подоходного налога, исчисленная согласно пункту 2 настоящей статьи, подлежит корректировке в сторону уменьшения на приобретение одной контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных либо трехкомпонентной интегрированной системы на сумму 60 000 тенге, но не более чем на 50 процентов от исчисленной суммы налога.
Указанное в части первой настоящего пункта уменьшение налога производится в целом за весь налоговый период одномоментно при исчислении суммы индивидуального подоходного налога в последнем расчете стоимости патента за налоговый период, в котором впервые поставлена на учет в налоговых органах такая контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и передачи данных или установлена трехкомпонентная интегрированная система. ".";
11) статью 48-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 48-2. Дополнить на период с 1 января 2019 года до 1 января 2020 года статью 687 Налогового кодекса пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного в упрощенной декларации за второе полугодие календарного года, в котором налогоплательщик поставил на учет в налоговых органах контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и передачи данных или трехкомпонентную интегрированную систему, подлежит корректировке данным налогоплательщиком в сторону уменьшения на сумму 60 000 тенге, но не более чем на 50 процентов от исчисленной суммы налога за оба полугодия такого календарного года.".";

9 520 теңге/
килограмм
";
"
21.
2403
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
10 300 теңге/
1 кг темекі қоспасы
22.
3824
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
7 теңге/ сұйықтық миллилитрі
23.
2403-ден
Құрамында никотині бар өнімі (никотинді темекісіз снюс)
10 300 теңге/
1 кг қоспасы
";
5) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"
12.
220300
Сыра және сыра сусыны
79 теңге/литр
";
"
14.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
12 300 теңге/
1 000 дана
15.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
12 300 теңге/
1 000 дана
";
"
18.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қапталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
10 560 теңге/ килограмм
";
"
21.
2403
Қыздырылатын темекісі бар бұйымдар (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және өзгелер)
11 750 теңге/
1 кгтемекі қоспас
22.
3824
Электрондық сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотин бар сұйықтық
8 теңге/ сұйықтық миллилитрі
23.
2403-ден
Құрамында никотині бар өнімі (темекісіз никотинді снюс)
11 750 теңге/
1 кг қоспасы
".
10) 48-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-1-бап. Салық кодексінің 686-бабы 2019 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 2-тармағына сәйкес есептелген жеке табыс салығының сомасы деректерді тіркеу және беру функциясы бар бір бақылау-касса машинасын не үш құрамбөлікті интеграцияланған жүйені сатып алуға 60 000 теңге сомасына, бірақ есептелген салық сомасының 50 пайызынан асырмай азайту жағына түзетілуге жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген салықты азайту деректерді тіркеу және беру функциясы бар осындай бақылау-касса машинасы салық органдарында алғаш рет есепке қойылған немесе үш құрамбөлікті интеграцияланған жүйе орнатылған салықтық кезең үшін патент құнының соңғы есеп-қисабында жеке табыс салығының сомасын есептеу кезінде бір мезгілде бүкіл салықтық кезең үшін тұтас жүргізіледі.";
11) 48-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-2-бап. Салық кодексінің 687-бабы 2019 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Салық төлеуші деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын немесе үш құрамбөлікті интеграцияланған жүйені салық органдарында есепке қойған күнтізбелік жылдың екінші жартыжылдығы үшін оңайлатылған декларацияда есептелген жеке табыс салығының сомасы осы салық төлеушінің 60 000 теңге сомасына, бірақ осындай күнтізбелік жылдың екі жартыжылдығы үшін есептелген салық сомасының 50 пайызынан асырмай азайту жағына түзетуіне жатады.";

12) абзац первый статьи 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Приостановить до 1 января 2023 года действие пункта 6 статьи 697 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:";
13) дополнить статьей 50-1 следующего содержания:
"Статья 50-1. Установить, что по налоговым обязательствам и требованиям, возникшим до 1 января 2020 года, срок исковой давности составляет 5 лет.";
14) дополнить статьей 57-2 следующего содержания:
"Статья 57-2. Установить, что недропользователи по контрактам на совмещенную разведку и добычу углеводородов, предусмотренным пунктом 1 статьи 766 Налогового кодекса и заключенным в период с 1 января 2018 года до введения в действие настоящей статьи, вправе направить уведомление о применении альтернативного порядка исполнения налогового обязательства по специальным платежам и налогам недропользователей не позднее 90 календарных дней со дня введения в действие настоящей статьи.".
26. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 14, ст.43; 2019 г., № 7, ст.39; № 15-16, ст. 67):
подпункт 8) пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"8) уполномоченные банки – созданные в Республике Казахстан банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением уполномоченных организаций), организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, а также осуществляющие деятельность в Республике Казахстан филиалы иностранных банков, которые проводят валютные операции, в том числе по поручениям клиентов;".
27. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 23, ст. 87; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административно-территориального устройства Республики Казахстан, совершенствования системы государственного управления, межбюджетных отношений, кредитования и образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам железнодорожного транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):

12) 49-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Салық кодексінің 697-бабы 6-тармағының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгiленсін:";
13) мынадай мазмұндағы 50-1-баппен толықтырылсын:
"50-1-бап. 2020 жылдың 1 қаңтарына дейін туындаған салықтық міндеттемелер мен талаптар бойынша талап қою мерзімі 5 жылды құрайды деп белгіленсін.";
14) мынадай мазмұндағы 57-2-баппен толықтырылсын:
"57-2-бап. Жер қойнауын пайдаланушылар Салық кодексінің 766-бабының 1-тармағында көзделген және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап осы бап қолданысқа енгізілгенге дейінгі кезеңде жасалған көмірсутектерді бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша осы қолданысқа енгізілгеннен күннен бастап күнтізбелік 90 күннен кешіктірмей жер қойнауын пайдаланушылардың арнайы төлемдері мен салықтары бойынша салықтық міндеттемесін орындаудың баламалы тәртібін қолдану туралы хабарлама жіберуге құқылы деп белгіленсін.".
26. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 14, 43-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 15-16, 67-құжат):
1-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) уәкілетті банктер – валюталық операцияларды, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүргізетін, Қазақстан Республикасында құрылған банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (уәкілетті ұйымдарды қоспағанда), екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын ұйым, сондай-ақ шетелдік банктердің Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдары;".
27. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 23, 87-құжат; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы, мемлекеттік басқару жүйесін, бюджетаралық қатынастарды жетілдіру, кредиттеу және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне теміржол көлігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 4:
абзац третий подпункта 16) изложить в следующей редакции:
"электрическая энергия с учетом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки для компенсации потерь – для субъектов естественных монополий в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения;";
дополнить подпунктом 34) следующего содержания:
"34) региональный экспертный совет – консультативно – совещательный орган, создаваемый в целях проведения анализа и экспертизы проектов тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет субъектов естественных монополий, в состав которого входят независимые эксперты.";
2) в статье 8:
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) утверждает перечень субъектов естественных монополий, заключивших кредитный договор (кредитное соглашение) с международными финансовыми организациями, и субъектов естественных монополий, тарифы которым утверждаются с применением стимулирующего метода тарифного регулирования;";
дополнить подпунктом 36-1) следующего содержания:
"36-1) создает региональный экспертный совет и утверждает типовое положение о нем;";
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2) стимулирующий:
для перечня субъектов, заключивших кредитный договор (кредитное соглашение) с международными финансовыми организациями;
для перечня субъектов естественных монополий, тарифы которым утверждаются с применением стимулирующего метода тарифного регулирования;";
4) подпункт 16) пункта 7 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"16) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год, за исключением плановых затрат на содержание и эксплуатацию сетей передачи электрической энергии и газораспределительных систем согласно плану передачи утвержденных совместно с уполномоченным и компетентным органом.";
5) в статье 22:
подпункт 11) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"11) получение в доверительное управление, а также на баланс сетей передачи электрической энергии и газораспределительных систем от местных исполнительных органов в соответствии с планом передачи утвержденных совместно с уполномоченным и компетентным органом, не выше уровня инфляции предлагаемого прогноза социально-экономического развития на соответствующий год.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Изменение тарифа осуществляется по инициативе уполномоченного органа не чаще двух раз в год, а по инициативе субъекта естественной монополий не чаще одного раза в год.";

1) 4-бапта:
16) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру салаларындағы табиғи монополиялар субъектілері үшін – электр қуатының ысыраптарды өтеу үшін жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер ескеріле отырып электр энергиясы;";
мынадай мазмұндағы 34) тармақшамен толықтырылсын:
"34) өңірлік сараптамалық кеңес – құрамына тәуелсіз сарапшылар кіретін, табиғи монополиялар субъектілері тарифтерінің (бағаларының, алымдар мөлшерлемелерінің) және тарифтік сметаларының жобаларына талдау және сараптама жүргізу мақсатында құрылатын консультативтік-кеңесші орган;";
2) 8-бапта:
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) халықаралық қаржы ұйымдарымен және табиғи монополиялар субъектілерімен кредиттік шарт (кредиттік келісім) жасасқан, тарифтері тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі қолданыла отырып бекітілетін табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 36-1) тармақшамен толықтырылсын:
"36-1) өңірлік сараптамалық кеңес құрады және ол туралы үлгілік ережені
бекітеді;";
3) 12-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ынталандырушы:
халықаралық қаржы ұйымдарымен кредиттік шарт (кредиттік келісім) жасасқан субъектілер тізбесі үшін.
тарифтер тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісі қолданыла отырып бекітілетін, табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесі үшін;";
4) 15-баптың 7-тармағының 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) уәкілетті және құзыретті органдармен бірлесіп бекітілген беру жоспарына сәйкес электр энергиясын беру желілері мен газ тарату жүйелерін ұстауға және пайдалануға жоспарлы шығындарды қоспағанда, өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан үшін және алдыңғы күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары туралы және көлемдері туралы нақты деректерді растайтын құжаттар.";
5) 22-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкілетті және құзыретті органмен бірлесіп бекітілген беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан сенімгерлік басқаруға, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық дамудың тиісті жылға ұсынылатын болжамының инфляциясы деңгейінен аспайтын, электр энергиясын беру желілері және газ тарату жүйелері теңгеріміне алуға.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тарифті өзгерту уәкілетті органның бастамасы бойынша жылына екі реттен жиілетпей, ал табиғи монополия субъектісінің бастамасы бойынша жылына бір реттен жиілетпей жүзеге асырылады.";

6) подпункты 7) и 8) пункта 5 статьи 28 исключить.
28. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2019 г., № 7, cт. 37):
в абзаце девятом подпункта 3) пункта 9 статьи 1 слова "и список" исключить.
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев сорок второго и сорок третьего подпункта 1), абзаца четырнадцатого подпункта 3), абзаца четвертого подпункта 14), абзаца второго подпункта 44), абзаца четвертого подпункта 46), подпунктов 61), 62), 63), 73), абзаца четвертого подпункта 76), подпунктов 77), 78), абзацев третьего и восьмого подпункта 79), подпункта 81), абзаца шестнадцатого подпункта 82), подпункта 83), абзаца второго подпункта 84), абзаца шестого подпункта 86), абзацев второго, третьего, девятого и десятого подпункта 87), подпункта 89), подпунктов 91), 92), 93), 94), 98), 99), 100), 102), абзаца четвертого подпункта 103), подпунктов 104), 105), абзацев второго и третьего подпункта 107), абзацев шестнадцатого, семнадцатого и восемнадцатого подпункта 110), абзаца четвертого подпункта 115), абзаца десятого подпункта 139), абзаца второго подпункта 141), подпункта 142), абзацев второго и третьего подпункта 146), подпункта 147), абзацев второго и третьего подпункта 150), подпункта 155), абзацев шестого – одиннадцатого подпункта 156), подпунктов 166), 170), 181), 189), 190), абзаца второго подпункта 191), абзацев четвертого и пятого подпункта 198), подпунктов 201), 202), 204), абзацев второго – двадцатого подпункта 229), подпунктов 230), 237), 238), абзаца пятого подпункта 239), подпунктов 242), 257) пункта 6, подпункта 6), абзацев пятого – девяносто седьмого, девяносто девятого – сто второго, сто двенадцатого, сто тринадцатого, сто двадцать пятого, сто двадцать шестого, сто тридцать первого, сто тридцать второго и сто тридцать третьего подпункта 7) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2018 года;
2) абзаца пятого подпункта 76) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 29 июня 2018 года;
3) абзацев четвертого – девятого подпункта 1) пункта 2, абзацев второго – шестого подпункта 9), абзацев девятого и десятого подпункта 85), абзаца пятого подпункта 131), подпунктов 145), 169), 175), абзаца третьего подпункта 198), подпункта 225), абзацев второго и третьего подпункта 226), абзацев второго – восьмого подпункта 235) пункта 6, подпункта 3), абзаца девяносто восемь подпункта 7) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;

6) 28-баптың 5-тармағының 7) және 8) тармақшалары алып тасталсын.
28. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 7 (2782), 37-құжат):
1-баптың 9-тармағының 3) тармақшасының тоғызыншы абзацындағы "санаттары" деген сөз "санаттарын" деген сөзбен алмастырылып, "мен тізімін" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 1) тармақшасының қырық екінші және қырық үшінші абзацтарын, 3) тармақшасының он төртінші абзацын, 14) тармақшасының төртінші абзацын, 44) тармақшасының екінші абзацын, 46) тармақшасының төртінші абзацын, 61), 62), 63), 73) тармақшаларын, 76) тармақшасының төртінші абзацын, 77), 78) тармақшаларын, 79) тармақшасының үшінші және сегізінші абзацтарын, 81) тармақшасын, 82) тармақшасының он алтыншы абзацын, 83) тармақшасын, 84) тармақшасының екінші абзацын, 86) тармақшасының алтыншы абзацын, 87) тармақшасының екінші, үшінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 89) тармақшасын, 91), 92), 93), 94), 98), 99), 100), 102) тармақшаларын, 103) тармақшасының төртінші абзацын, 104) және 105) тармақшаларын, 107) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 110) тармақшасының он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтарын, 115) тармақшасының төртінші абзацын, 139) тармақшасының оныншы абзацын, 141) тармақшасының екінші абзацын, 142) тармақшасын, 146) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 147) тармақшасын, 150) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 155) тармақшасын, 156) тармақшасының алтыншы – он бірінші абзацтарын, 166), 170), 181), 189), 190) тармақшаларын, 191) тармақшасының екінші абзацын, 198) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 201), 202), 204) тармақшаларын, 229) тармақшасының екінші – жиырмасыншы абзацтарын, 230), 237), 238) тармақшаларын, 239) тармақшасының бесінші абзацын, 242), 257) тармақшаларын, 25-тармағының 6) тармақшасын, 7) тармақшасының бесінші – тоқсан жетінші, тоқсан тоғызыншы – жүз екінші, жүз он екінші, жүз он үшінші, жүз жиырма бесінші, жүз жиырма алтыншы, жүз отыз бірінші, жүз отыз екінші және жүз отыз үшінші абзацтарын;
2) осы Заңның 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 6-тармағы 76) тармақшасының бесінші абзацын;
3) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 2-тармағының 1) тармақшасының төртінші – тоғызыншы абзацтарын, 6-тармағының 9) тармақшасының екінші – алтыншы абзацтарын, 85) тармақшасының тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 131) тармақшасының бесінші абзацын, 145), 169), 175) тармақшаларын, 198) тармақшасының үшінші абзацын, 225) тармақшасын, 226) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 235) тармақшасының екінші – сегізінші абзацтарын, 25-тармғының 3) тармақшасын, 7) тармақшасының тоқсан сегізінші абзацын;

4) подпункта 176) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 октября 2019 года;
5) абзацев четвертого и пятого подпункта 17) пункта 4, абзацев тридцать второго – сорок первого подпункта 1), абзацев восьмого, девятого и десятого подпункта 3), подпункта 4), абзацев пятого – девятого подпункта 35), подпункта 45), абзацев второго и третьего подпункта 76), подпункта 80), абзацев двенадцатого, тринадцатого, пятнадцатого, семнадцатого и восемнадцатого подпункта 82), абзацев седьмого и восьмого подпункта 85), абзацев четвертого – восьмого подпункта 87), подпунктов 90), 96), абзацев второго и третьего подпункта 106), подпункта 108), абзацев второго и третьего подпункта 115), абзацев пятого – тринадцатого подпункта 118), подпункта 144), абзацев четвертого – двадцать первого подпункта 146), подпунктов 149), 171), подпунктов 184), 192), 193), 194), 196), 197), 199), 200), 205), 206), 207), 208), 210), 211), 215), 216), абзацев четвертого и пятого подпункта 217), подпунктов 254), 255) пункта 6, абзацев второго и третьего подпункта 3) пункта 10, абзаца второго подпункта 1), подпунктов 2), 3), 4), 6) пункта 12, подпункта 4), подпункта 13) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;
6) абзацев второго – пятого, двадцатого, двадцать первого, двадцать седьмого и двадцать восьмого подпункта 25) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2020 года;
7) подпунктов 121), 122), 123), 124), 125), 126), абзацев второго и третьего подпункта 127), подпунктов 128), 129), 130), абзацев второго, третьего, четвертого, шестого – тринадцатого подпункта 131), подпунктов 132), 133), 134), 135), 136), 137), 138), 140), абзацев третьего и четвертого подпункта 141), подпунктов 159), 179), 243), 244), 245), 246), 256) пункта 6, подпункта 9) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года.
2. Абзацы девятнадцатый и двадцатый подпункта 82), подпункт 203), абзацы шестой и седьмой подпункта 226) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2020 года до 1 января 2021 года.
3. Абзацы третий и четвертый подпункта 118), подпункт 153) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2020 года до 1 января 2023 года.

4) осы Заңның 2019 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 6-тармағының 176) тармақшасын;
5) осы Заңның 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 4-тармағының 17) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 6-тармағының 1) тармақшасының отыз екініші – қырық бірінші абзацтарын, 3) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 4) тармақшасын, 35) тармақшасының бесінші – тоғызыншы абзацтарын, 45) тармақшасын, 76) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 80) тармақшасын, 82) тармақшасының он екінші, он үшінші, он бесінші, он жетінші және он сегізінші абзацтарын, 85) тармақшасының жетінші және сегізінші абзацтарын, 87) тармақшасының төртінші – сегізінші абзацтарын, 90), 96) тармақшаларын, 106) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 108) тармақшасын, 115) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 118) тармақшасының бесінші – он үшінші абзацтарын, 144) тармақшасын, 146) тармақшасының төртінші – жиырма бірінші абзацтарын, 149), 171) тармақшаларын, 184), 192), 193), 194), 196), 197), 199), 200), 205), 206), 207), 208), 210), 211), 215), 216) тармақшаларын, 217) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 254), 255) тармақшаларын, 10-тармағының 3) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 12-тармағының 1) тармақшасының екінші абзацын, 2), 3), 4), 6) тармақшаларын, 25-тармағының 4) тармақшасын, 13) тармақшасын;
6) осы Заңның 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 6-тармағының 25) тармақшасының екінші – бесінші, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма жетінші және жиырма сегізінші абзацтарын;
7) осы Заңның 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 6-тармағының 121), 122), 123), 124), 125), 126) тармақшаларын, 127) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 128), 129), 130) тармақшаларын, 131) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, алтыншы – он үшінші абзацтарын, 132), 133), 134), 135), 136), 137), 138), 140) тармақшаларын, 141) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 159), 179), 243), 244), 245), 246), 256) тармақшаларын, 25-тармағының 9) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 82) тармақшасының он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтары, 203) тармақшасы, 226) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтары 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
3. Осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 118) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтары, 153) тармақшасы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.

4. Абзацы четвертый и пятый подпункта 127) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2021 года до 1 января 2024 года.
5. Абзацы второй, третий, шестой и седьмой подпункта 217) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2020 года до 1 января 2025 года.
6. Абзацы шестой и седьмой подпункта 76), абзацы второй – десятый подпункта 82), абзацы четвертый и пятый подпункта 226) пункта 6, подпункт 2) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2020 года до 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан

4. Осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 127) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтары 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
5. Осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 217) тармақшасының екінші, үшінші, алтыншы және жетінші абзацтары 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
6. Осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 76) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтары, 82) тармақшасының екінші – оныншы абзацтары, 226) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтары, 25-тармағының 2) тармақшасы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті