О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" и утверждении его программы развития на 2022 – 2026 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2022 года № 516.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 02.09.2024 № 713 (вводится в действие с 01.09.2024).
1. Присвоить статус исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Казахский национальный университет имени аль-Фараби".
2. Утвердить прилагаемую программу развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2022-2026 годы.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июля 2022 года № 516
ПРОГРАММА РАЗВИТИЯ НЕКОММЕРЧЕСКОГО АКЦИОНЕРНОГО ОБЩЕСТВА "КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ АЛЬ-ФАРАБИ" НА 2022 – 2026 ГОДЫ
Сноска. Программа с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.09.2024 № 713 (вводится в действие с 01.09.2024).
г. Нур-Султан, 2022 год
СОДЕРЖАНИЕ
Раздел 1. Паспорт Программы
Раздел 2. Введение
Раздел 3. Анализ текущей ситуации
Раздел 4. Цель, задачи и пути достижения Программы
Раздел 5. Целевые индикаторы реализации Программы
Раздел 6. Ожидаемый эффект и результаты реализации Программы
Раздел 7. Необходимые ресурсы
План мероприятий по реализации Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2022 – 2026 годы
Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2022 – 2026 годы
Основание для разработки
1. Комплексный план Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".
4. Стратегический план развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2021– 2024 годы.
5. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248.

"Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 шілдедегі № 516 қаулысы.
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.09.2024 № 713 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесі берілсін.
2. Қоса беріліп отырған "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 516 қаулысымен
бекітілген
"ӘЛ-ФАРАБИ АТЫНДАҒЫ ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ УНИВЕРСИТЕТІ" КОММЕРЦИЯЛЫҚ ЕМЕС АКЦИОНЕРЛІК ҚОҒАМЫНЫҢ 2022 – 2026 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
ДАМУ БАҒДАРЛАМАСЫ
Ескерту. Бағдарламаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.09.2024 № 713 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
МАЗМҰНЫ
1-бөлім. Бағдарламаның паспорты
3
2-бөлім. Кіріспе
6
3-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
7
4-бөлім. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және оған қол жеткізу жолдары
10
5-бөлім. Бағдарламаны іске асырудың нысаналы индикаторлары
17
6-бөлім. Бағдарламаны іске асырудың күтілетін әсері мен нәтижелері
7-бөлім. Қажетті ресурстар
17
17
"Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
20
1-бөлім. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
"Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2021– 2024 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспары.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы.

6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2023 года № 785 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации поручений Президента Республики Казахстан по социально-экономическому развитию города Алматы".
7. Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611.
Государственный орган, ответственный за разработку
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
Цель
Программы
Трансформация некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" в исследовательский университет мирового уровня
Задачи
Программы
1. Интеграция научной деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и послевузовского образования.
2. Формирование перспективной модели университетского образования и обеспечение академического лидерства.
3. Увеличение вклада университетской науки в социально-экономическое развитие страны.
4. Создание эффективной модели корпоративного управления для обеспечения устойчивого развития Университета.
Сроки реализации
2022 – 2026 годы
Целевые индикаторы
1. Доля образовательных программ, вошедших в топ-300 международных рейтингов, – 2,8 %.
2. Доля обучающихся по программам послевузовского образования (магистранты, докторанты) от общего контингента обучающихся – 27 %.
3. Доля профессорско-преподавательского состава (далее – ППС), прошедших обучение и стажировку, в том числе в топ-300 организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) международного рейтинга QS WUR, – 17 %.
4. Доля финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в общем объеме затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по Республике Казахстан с учетом обновления лабораторного оборудования – 9,7 %.
5. Доля цитирований публикаций ученых по базе данных Scopus от общего количества цитирований ученых РК в Scopus – 21 %.
6. Доля проектов, выполняемых совместно с ОВПО и научно-исследовательскими организациями РК, от общего количества научных проектов – 26 %.
7. Доля ППС, обучающихся и сотрудников, вовлеченных в систему корпоративного управления, – 19 %.
8. Доля дохода от коммерческой деятельности в общем доходе Университета – 10 %.
Источники и объемы финансирования*
Необходимые средства
Необходимое внебюджетное финансирование на 2022-2026гг составит – 46 353 570,4 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 37 332 943,4 тыс тенге, собственные средства – 9 020 627,0 тыс тенге,
в том числе в разрезе 2022-2026гг:
в 2022 году – 23 357 404,0 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 22 074 566,0 тыс тенге, собственные средства – 1 282 838,0 тыс тенге;

6. "Қазақстан Республикасы Президентінің Алматы қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуы бойынша тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 қыркүйектегі № 785 қаулысы.
7. Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
Бағдарламаның мақсаты
"Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамын әлемдік деңгейдегі зерттеу университетіне трансформациялау
Бағдарламаның міндеттері
1. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде ғылыми қызметті және білім беру процесін интеграциялау.
2. Университетте білім берудің перспективалы моделін қалыптастыру және академиялық көшбасшылықты қамтамасыз ету.
3. Университет ғылымының елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қосатын үлесін арттыру.
4. Университеттің орнықты дамуын қамтамасыз ету үшін корпоративтік басқарудың тиімді моделін құру.
Іске асыру мерзімдері
2022 – 2026 жылдар
Нысаналы индикаторлар
1. Халықаралық рейтингтердің үздік 300-інің қатарына енген білім беру бағдарламаларының үлесі – 2,8 %.
2. Білім алушылардың жалпы контингентінен жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары (магистранттар, докторанттар) бойынша білім алушылардың  үлесі – 27 %.
3. Оқыту мен тағылымдамадан, оның ішінде QS WUR халықаралық рейтингінің үздік 300 жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖООКБҰ) өткен оқытушы-профессорлар құрамының (бұдан әрі – ОПҚ) үлесі – 17 %.
4. Зертханалық жабдықтардың жаңартылуын ескергенде, Қазақстан Республикасы бойынша ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындардың жалпы көлеміндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру үлесі – 9,7 %.
5. Scopus-те ҚР ғалымдарынан дәйексөз келтірудің жалпы санынан Scopus дерекқоры бойынша ғалымдардың жарияланымдарынан дәйексөз келтіру үлесі – 21 %.
6. Ғылыми жобалардың жалпы санынан ҚР ЖЖОО КБҰ-мен және ғылыми-зерттеу ұйымдарымен бірлесіп орындалған жобалардың үлесі – 26 %.
7. Корпоративтік басқару жүйесіне тартылған ОПҚ-ның, білім алушылардың және қызметкерлердің үлесі – 19 %.
8. Университеттің жалпы кірісіндегі коммерциялық қызметтен түскен кірістің үлесі – 10 %.
Қаржыландыру көздері мен көлемі*
Қажетті қаражат
2022 – 2026 жылдарға қажетті бюджеттен тыс қаржыландыру – 46 353 570,4 мың теңгені құрайды, оның ішінде:
бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 37 332 943,4 мың теңге,
меншікті қаражат – 9 020 627,0 мың теңге, оның ішінде 2022 – 2026 жылдар бөлінісінде:
2022 жылы – 23 357 404,0 мың теңге, оның ішінде: бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 22 074 566,0 мың теңге,
меншікті қаражат – 1 282 838,0 мың теңге;

в 2023 году – 13 437 785,85 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 11 976 709,85 тыс тенге, собственные средства – 1 461 076,0 тыс тенге;
в 2024 году – 5 264 176,55 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 3 281 667,55 тыс тенге,
собственные средства – 1 982 509,0 тыс тенге;
в 2025 году – 2 095 670,0 тыс тенге, из них:
собственные средства – 2 095 670,0 тыс тенге;
в 2026 году – 2 198 534,0 тыс тенге, из них:
собственные средства – 2 198 534,0 тыс тенге.
Общие доходы некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" (далее – Университет, Общество) из средств республиканского бюджета на 2022-2026гг составят 99 371 075 тыс тенге, из них:
средства с образовательной деятельности по госзаказу – 84 000 000 тыс тенге,
с академической мобильности – 382 000 тыс тенге, с научной деятельности – 14 989 075 тыс тенге;
в том числе в разрезе 2022-2026гг:
в 2022 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге, академическая мобильность – 76 400 тыс тенге, наука – 2 997 815 тыс тенге;
в 2023 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге, академическая мобильность – 76 400 тыс тенге, наука – 2 997 815 тыс тенге;
в 2024 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге, академическая мобильность – 76 400 тыс тенге, наука – 2 997 815 тыс тенге;
в 2025 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге, академическая мобильность – 76 400 тыс тенге, наука – 2 997 815 тыс тенге;
в 2026 году - 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге, академическая мобильность – 76 400 тыс тенге, наука – 2 997 815 тыс тенге.
Дополнительные средства из республиканского и местного бюджета не требуются.
* Объем финансирования Программы развития будет определяться при формировании республиканского бюджета на предстоящие периоды и уточнении республиканского бюджета на соответствующий период
Финансирование по реализации Программы планируется из внебюджетных средств, привлеченных инвестиций и собственных средств.
Раздел 2. Введение
В Национальном плане развития Республики Казахстан до 2025 года основной целью общенационального приоритета "Качественное образование" является "развитие человеческого капитала для реализации нового курса развития страны".
В рамках данного приоритета будет осуществлен переход "от недостаточной связи между наукой и производством к внедрению прогрессивных технологических решений отечественной науки в производственный и промышленный сектор с выходом в мировое научное пространство". Также предусмотрены "полное обеспечение объектами, оснащенными оборудованием, соответствующим лучшим мировым стандартам" и "увеличение доли частных инвестиций в науку".
Наряду с этим, перед ОВПО страны поставлена задача по становлению "smart-университетами и созданию образовательной цифровой экосистемы". В целом на рынке образовательных услуг должны остаться преимущественно ОВПО, которые предоставляют качественное образование и соответствуют международным стандартам.

2023 жылы – 13 437 785,85 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 11 976 709,85 мың теңге,
меншікті қаражат – 1 461 076,0 мың теңге;
2024 жылы – 5 264 176,55 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 3 281 667,55 мың теңге, меншікті қаражат – 1 982 509,0 мың теңге;
2025 жылы – 2 095 670,0 мың теңге, оның ішінде:
меншікті қаражат – 2 095 670,0 мың теңге;
2026 жылы – 2 198 534,0 мың теңге, оның ішінде:
меншікті қаражат – 2 198 534,0 мың теңге.
"Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Университет, Қоғам) 2022 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет қаражатынан жалпы кірістері 99 371 075 мың теңгені құрайды, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс бойынша білім беру қызметінен қаражат – 84 000 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 382 000 мың теңге, ғылыми қызметтен – 14 989 075 мың теңге;
оның ішінде 2022 – 2026 жылдар бөлінісінде:
2022 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыстан – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;
2023 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыстан – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;
2024 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыстан – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;
2025 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыстан – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;
2026 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыстан – 16 800 000 мың теңге,
академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге,
ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге.
Республикалық және жергілікті бюджеттен қосымша қаражат талап етілмейді.
* Даму бағдарламасын қаржыландыру көлемі алдағы кезеңдерге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде және тиісті кезеңге арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде айқындалатын болады
Бағдарламаны іске асыру бойынша қаржыландыру бюджеттен тыс қаражаттан, тартылған инвестициялардан және меншікті қаражаттан жоспарланады.
2-бөлім. Кіріспе
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарында "Cапалы білім беру" жалпыұлттық басымдығының негізгі мақсаты "ел дамуының жаңа бағытын іске асыру үшін адами капиталды дамыту" болып табылады.
Осы басымдық шеңберінде "ғылым мен өндіріс арасындағы байланыстың жеткіліксіздігінен әлемдік ғылыми кеңістікке шыға отырып, отандық ғылымның прогрессивті технологиялық шешімдерін өндірістік және өнеркәсіптік секторға енгізуге" көшу жүзеге асырылатын болады. "Үздік әлемдік стандарттарға сәйкес келетін жабдықтармен жарақтандырылған объектілермен толық қамтамасыз ету" және "ғылымға жеке инвестициялардың үлесін ұлғайту" да көзделген.
Сонымен қатар еліміздің ЖЖООКБҰ алдына "smart-университеттерге айналу және білім берудің цифрлық экожүйесін құру" міндеті қойылды. Тұтас алғанда, білім беру қызметтері нарығында негізінен сапалы білім беретін және халықаралық стандарттарға сәйкес келетін ЖЖООКБҰ қалуға тиіс.

В соответствии с требованиями Концепции развития науки Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы, а также в целях поддержки Университета как обладающего наибольшим научным потенциалом, Общество обеспечивает интеграцию науки, бизнеса и производства путем трансформации Казахского национального университета им. аль-Фараби в исследовательский университет.
Исследовательские университеты мирового класса специализируются не только на подготовке конкурентоспособных специалистов, но также и на реализации широкого спектра научных исследований и дальнейшей их коммерциализации. Именно исследовательские университеты становятся точками роста, драйверами наукоемкой экономики и хабами научно-инновационной системы. Степень развития научно-инновационной системы формирует основу устойчивого экономического роста и является необходимым условием полноправного участия страны в мировом разделении труда.
Общество является многопрофильным университетом, эффективно осуществляющим образовательную, научную и инновационную деятельность и коммерциализацию научных разработок.
Раздел 3. Анализ текущей ситуации
В системе высшего и послевузовского образования Республики Казахстан Общество занимает особую роль, являясь лидирующим многопрофильным университетом страны, готовящим специалистов на всех уровнях образования по широкому спектру направлений.
В составе Общества действуют 16 факультетов и 68 кафедр, 8 научно-исследовательских институтов, 29 научно-исследовательских институтов и центров естественно-научного и технического, социально-гуманитарного профиля.
Университет располагает высококвалифицированным профессорско-преподавательским составом с численностью более 3 тысяч человек, в том числе: 9 академиков НАН РК, 598 докторов наук по профилю, 858 кандидатов наук, 461 докторов PhD. Более 35% преподавателей владеют иностранным языком, в том числе имеют соответствующие сертификаты IELTS и TOEFL.
Общество реализует более 640 образовательных программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры PhD, которые согласуются с работодателями и международными партнерами. На базе Университета функционирует Учебно-методическое объединение Республиканского учебно-методического совета по 9 направлениям подготовки.
Осуществляется трансформация образовательных программ с учетом потребностей современного рынка труда и привлечения работодателей, применения зарубежного опыта в создании образовательных программ, признания профессиональными сообществами и сертификации.
В рамках прямых соглашений между университетами-партнерами ближнего и дальнего зарубежья в Университете ведется подготовка кадров по совместным и двудипломным программам. По ряду программ университеты-партнеры занимают лидирующие позиции в международном рейтинге QS WUR (университет Осака, Япония – 72-е место, университет Гента, Бельгия – 135-е место, университет Ла Сапиенца, Италия – 171-е место и т. д.).
Международная аккредитация образовательных программ является одним из ключевых механизмов обеспечения качества образования. Так, порядка 90 % образовательных программ прошли аккредитацию в казахстанских и зарубежных аккредитационных агентствах. Имеется ряд образовательных программ, удостоенных знака EUR-ACE® label.

Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес, сондай-ақ ғылыми әлеуеті неғұрлым жоғары Университетті қолдау мақсатында әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетін зерттеу университетіне трансформациялау жолымен Қоғам ғылымның, бизнес пен өндірістің интеграциясын қамтамасыз етеді.
Әлемдік деңгейдегі зерттеу университеттері бәсекеге қабілетті мамандарды даярлауға ғана емес, сонымен қатар ғылыми зерттеулердің кең ауқымын іске асыруға және оны әрі қарай коммерцияландыруға маманданған. Дәл осы зерттеу университеттері өсу нүктелеріне, ғылымды қажет ететін экономиканың драйверлеріне және ғылыми-инновациялық жүйенің хабтарына айналады. Ғылыми-инновациялық жүйенің даму дәрежесі орнықты экономикалық өсудің негізін қалыптастырады және елдің әлемдік еңбек бөлінісіне толыққанды қатысуы үшін қажетті шарт болып табылады.
Қоғам білім беру, ғылыми және инновациялық қызметті және ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыруды тиімді жүзеге асыратын көп бейінді университет болып табылады.
3-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
Кең ауқымды бағыттар бойынша білім берудің барлық деңгейлерінде мамандар даярлайтын еліміздің көп бейінді жетекші университеті бола отырып, Қоғамның Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінде алатын рөлі ерекше.
Қоғамның құрамында 16 факультет және 67 кафедра, 8 ғылыми-зерттеу институты, жаратылыстану-ғылыми және техникалық, әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі 29 ғылыми-зерттеу институты мен орталықтар жұмыс істейді.
Университетте саны 3 мыңнан асатын жоғары білікті оқытушы-профессорлық құрам, оның ішінде: 9 ҚР ҰҒА академигі, бейіні бойынша 598 доктор, 858 ғылым кандидаты, 461 PhD докторы бар. Оқытушылардың 35 %-дан астамы шет тілін біледі, оның ішінде тиісті IELTS және TOEFL сертификаттары бар.
Қоғам жұмыс берушілермен және халықаралық әріптестермен келісілетін бакалавриат, магистратура және PhD докторантурасының 640-тан астам білім беру бағдарламасын жүзеге асырады. Университеттің базасында даярлаудың 9 бағыты бойынша Республикалық оқу-әдістемелік кеңестің оқу-әдістемелік бірлестігі жұмыс істейді.
Қазіргі заманғы еңбек нарығының сұраныстарын және жұмыс берушілерді тартуды, білім беру бағдарламаларын құруда шетелдік тәжірибені қолдануды, кәсіптік қоғамдастықтардың мойындауын және сертификаттауды ескере отырып, білім беру бағдарламаларын трансформациялау жүзеге асырылады.
Таяу және алыс шет елдердің әріптес университеттері арасындағы тікелей келісімдер шеңберінде Университетте бірлескен және қос дипломды бағдарламалар бойынша кадрлар даярлау жүргізіледі. Бірқатар бағдарламалар бойынша әріптес университеттер QS WUR халықаралық рейтингінде алдыңғы орындарда (Осака университеті, Жапония – 72-орын, Гент университеті, Бельгия – 135-орын, Ла Сапиенца университеті, Италия – 171-орын және т.б.).
Білім беру бағдарламаларын халықаралық аккредиттеу білім беру сапасын қамтамасыз етудің түйінді тетіктерінің бірі болып табылады. Айталық, білім беру бағдарламаларының шамамен 90 %-ы қазақстандық және шетелдік аккредиттеу агенттіктерінде аккредиттеуден өтті. EUR-ACE ® label белгісін иеленген бірқатар білім беру бағдарламалары бар.

Согласно полученной от Государственного центра по выплате пенсий информации в 2020 году трудоустройство выпускников Университета по бакалавриату составило - 90%, тогда как показатель трудоустройства по магистратуре достиг - 93%, а по докторантуре - 100%.
В 2021 году Университет вошел в топ 201-250 по трудоустраиваемости выпускников в рейтинге QS лучших университетов мира. По показателю "Доля трудоустроившихся выпускников" университет занимает 55 позицию в мире. Это свидетельствует о высокой конкурентоспособности и востребованности выпускников послевузовского образования на рынке труда.
В Университете реализуется программа привлечения зарубежных профессоров и ученых, имеющих высокие показатели по публикационной активности. Это обеспечивает возможность совместных публикаций в высокорейтинговых изданиях и организации научных стажировок обучающимся в ведущих научных центрах мира.
Университет становится центром экспорта образовательных услуг для обучающихся ближнего и дальнего зарубежья. Контингент иностранных обучающихся вырос в 70 раз: с 33 в 2016 г. до 2400 в 2021 г.
Научно-инновационная инфраструктура Университета включает 2 научные лаборатории коллективного пользования, 8 аккредитованных лабораторий, научно-технологический парк, офис коммерциализации, бизнес-инкубатор, стартап-компании и малые инновационные предприятия.
Имеет место динамика по увеличению финансирования научно-исследовательской работы: 2018 г. – 4,6 млрд тг., 2019 г. – 4,8 млрд тг., 2020 г. – 5,8 млрд тг., 2021 г. – 4,53 млрд тг. Структура финансирования представлена следующим образом: грантовое – 39 %; программно-целевое – 12 %; международное – 29 %; договорное – 19 %.
Проводится целенаправленная работа по повышению качества научных исследований молодых ученых и, как следствие, потенциала Университета. Контингент обучающихся в докторантуре вырос в 2,5 раза: с 479 в 2016 году до 1243 в 2020 г.
С 2014 года Университет реализует проект "Интеграция образования и науки" с 10 научно-исследовательскими институтами Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО). Общество совместно с учеными НИИ готовит магистрантов и докторантов по широкому спектру научных направлений. За эти годы по совместным образовательным программам завершили обучение свыше 550 человек, подготовлено 147 докторантов.
С целью дальнейшей интеграции 2 февраля 2022 года Университет заключил соглашения с Республиканским государственным предприятием "Ғылым ордасы" и 18 НИИ: Институт экономики, Институт археологии имени А.Х. Маргулана, Институт востоковедения имени Р.Б. Сулейменова, Институт информационных и вычислительных технологий, Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова, Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова, Институт математики и математического моделирования, Институт механики и машиноведения имени У.А. Джолдасбекова, Институт философии, политологии и религиоведения, Институт языкознания имени А. Байтурсынова, Институт зоологии, Институт биологии и биотехнологии растений, Институт общей генетики и физиологии, Институт проблем горения, Институт географии и водной безопасности, Институт проблем биологической безопасности, Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А. Айтхожина, Мангышлакский экспериментальный ботанический сад.
Все эти институты являются подведомственными Комитету науки МНВО.
На всех уровнях подготовки осуществляется интеграция научных исследований и образовательного процесса. Внедрены специальные курсы, направленные на формирование компетенций для проведения научных исследований (Scientific Writing, Организация и планирование научных исследований, Академическое письмо, Методы научных исследований).

Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан алынған ақпаратқа сәйкес 2020 жылы Университеттің бакалавриат бойынша түлектерінің жұмысқа орналасуы 90 %-ды құрады, ал магистратура бойынша жұмысқа орналасу көрсеткіші 93 %-ға, докторантура бойынша – 100 %-ға жетті.
2021 жылы Университет әлемдегі үздік университеттердің QS рейтингінде түлектердің жұмысқа орналасуы бойынша 201-250 үздіктің қатарына кірді. "Жұмыспен қамтылған түлектер үлесі" көрсеткіші бойынша Университет әлемде 55-ші орында. Бұл бәсекеге қабілеттіліктің жоғары екенін және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру түлектерінің еңбек нарығында сұранысқа ие екенін көрсетеді.
Университетте жарияланымдық белсенділік бойынша көрсеткіштері жоғары шетелдік профессорлар мен ғалымдарды тарту бағдарламасы іске асырылуда. Бұл рейтингі жоғары басылымдарда бірлескен жарияланымдарды жариялау және әлемнің жетекші ғылыми орталықтарында білім алушылардың ғылыми тағылымдамаларын ұйымдастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Университет таяу және алыс шет елдердің білім алушылары үшін білім беру қызметтерін экспорттау орталығына айналуда. Шетелдік білім алушылар контингенті 70 есе: 2016 жылғы 33-тен 2021 жылы 2400-ге дейін өсті.
Университеттің ғылыми-инновациялық инфрақұрылымы ұжым қолданатын 2 ғылыми зертхананы, 8 аккредиттелген зертхананы, ғылыми-технологиялық паркті, коммерцияландыру офисін, бизнес-инкубаторды, стартап-компанияларды және шағын инновациялық кәсіпорындарды қамтиды.
Ғылыми-зерттеу жұмысын қаржыландыруды ұлғайту бойынша серпін бар: 2018 жылы – 4,6 млрд тг., 2019 жылы – 4,8 млрд тг., 2020 жылы – 5,8 млрд тг, 2021 жылы – 4,53 млрд тг. Қаржыландыру құрылымы мынадай: гранттық – 39 %; бағдарламалық-нысаналы – 12%; халықаралық – 29 %; шарттық – 19 %.
Жас ғалымдардың ғылыми зерттеулерінің сапасын және соның нәтижесінде Университеттің әлеуетін арттыру бойынша нысаналы жұмыс жүргізілуде. Докторантурада білім алушылар контингенті 2,5 есе: 2016 жылғы 479-дан 2020 жылы 1243-ке дейін өсті.
2014 жылдан бері Университет Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің (бұдан әрі – ҒЖБМ) 10 ғылыми-зерттеу институтымен "Білім және ғылым интеграциясы" жобасын іске асыруда. Қоғам ҒЗИ ғалымдарымен бірлесе отырып, кең ауқымды ғылыми бағыттар бойынша магистранттар мен докторанттар даярлайды. Осы жылдар ішінде бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша 550-ден астам адам оқуын аяқтады, 147 докторант даярланды.
Одан әрі интеграциялау мақсатында Университет 2022 жылғы 2 ақпанда "Ғылым ордасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен және 18 ҒЗИ-мен келісімге қол қойды: Экономика институты, Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты, Р.Б. Сүлейменов атындағы Шығыстану институты, Ақпараттық және есептеуіш технологиялар институты, Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты, М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты, Математика және математикалық модельдеу институты, Ө.А. Жолдасбеков атындағы Механика және инженерия институты, Философия, саясаттану және дінтану институты, А.Байтұрсынұлы атындағы Тіл білімі институты, Зоология институты, Өсімдіктер биологиясы және биотехнологиясы институты, Жалпы генетика және физиология институты, Жану проблемалары институты, География және су қауіпсіздігі институты, Биологиялық қауіпсіздік мәселелері институты, М.А. Айтқожин атындағы Молекулалық биология және биохимия институты, Маңғышлақ тәжірибелік-ботаникалық бағы.
Осы институттардың барлығы ҒЖБМ Ғылым комитетіне ведомстволық бағынысты болып табылады.
Даярлаудың барлық деңгейлерінде ғылыми зерттеулер мен білім беру процесінің интеграциясы жүзеге асырылады. Ғылыми зерттеулерді (Scientific Writing, Ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жоспарлау, Академиялық жазылым, Ғылыми зерттеулер әдістері) жүргізу үшін құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған арнайы курстар енгізілді.

Имеет место рост количества научных стажировок докторантов в зарубежных университетах и научных центрах. Порядка 85 % научных стажировок осуществляется в ОВПО и научных центрах дальнего зарубежья, остальные 15 % – в странах ближнего зарубежья. При этом более трети университетов, являющихся базами стажировок, входят в топ-300 рейтинга QS WUR.
Объемы финансирования научно-исследовательских работ, выделяемых на привлечение студентов к исследованиям на платной основе, составляют 10 % от общего грантового финансирования научно-исследовательской работы.
Показателем результативности научных исследований является уровень публикационной активности ОВПО в высокорейтинговых журналах. Так, Университет является первым ОВПО Казахстана, публикующим ежегодно более 1000 статей в рейтинговых изданиях Scopus.
В целях интеграции Университета в мировое научно-образовательное пространство реализовано 187 международных научных проекта: 2018 г. – 42, 2019 г. – 50, 2020 г. – 50, 2021 – 45.
В целях конвертации результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР) в реальный сектор экономики в Университете создан технологический коридор "от генерирования идеи до ее коммерциализации". Созданы инновационные предприятия и спин-офф компании, запущены мелкосерийные производства по выпуску высокотехнологичной продукции. Функционируют центр процессных инноваций и центр дистанционного зондирования Земли. Университетом осуществлен запуск в космос первых казахстанских наноспутников – "Аль-Фараби-1" и "Аль-Фараби-2".
Университет является лидером национальных рейтингов, как институциональных, так и рейтингов образовательных программ. Вхождение в мировые рейтинги ОВПО QS WUR и THE WUR способствовало динамичному продвижению Университета на международном уровне.
Функционирование Университета осуществлялось в соответствии со Стратегией развития на 2017-2021 годы. Следующий этап – это трансформация в исследовательский университет мирового уровня на основе Программы развития Общества до 2026 года (далее – Программа).
В Программе содержится комплекс взаимоувязанных по ресурсам и срокам мероприятий, охватывающих изменения в структуре, содержании и технологиях образовательного, научно-исследовательского и инновационного процессов в ОВПО, системе управления и финансово-экономических механизмах.
Определение целей и задач на предстоящий период развития осуществляется в контексте стратегических задач развития Республики Казахстан, определенных в Стратегии "Казахстан-2050", Национальном плане развития Республики Казахстан до 2025 года, Национальном проекте "Качественное образование "Образованная нация", Национальном проекте "Технологический рывок за счет цифровизации, науки и инноваций", Концепции развития образования РК на 2022 – 2026 годы, Стратегическом плане развития НАО "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2021 – 2024 годы и иных документах Системы государственного планирования.
Наряду с этим необходимо учитывать требующие решения вопросы системы образования и науки, которые также повлияли на организацию учебного процесса в условиях пандемии COVID-19.
Несмотря на достигнутые успехи, в образовательной и научной деятельности Общества имеет место ряд направлений, развитие которых предусмотрено Программой. Так, академический и исследовательский потенциал Университета не в полной мере соответствует стратегическим задачам развития высшего и послевузовского образования и науки. Образовательные программы требуют дальнейшей актуализации в соответствии с приоритетами социально-экономического развития страны.
Материально-техническая инфраструктура требует кардинальной модернизации в целях соответствия современным требованиям организации образовательного процесса и проведения научных исследований. Необходимо улучшить социально-бытовые условия проживания обучающихся в общежитиях.
Уровень цифровизации и внедрения современных технологий по всем направлениям деятельности не способствуют динамичному развитию Университета. В целом требуется повышение вклада Университета в повышение качества образования и науки, а также развитие национального человеческого капитала.

Докторанттардың шетелдік университеттер мен ғылыми орталықтарда ғылыми тағылымдамадан өту саны артуда. Ғылыми тағылымдамалардың шамамен 85 %-ы ЖЖООКБҰ-да және алыс шет елдердің ғылыми орталықтарында, қалған 15 %-ы жақын шет елдерде жүзеге асырылады. Бұл ретте тағылымдама базасы болып табылатын университеттердің үштен бірінен астамы QS WUR рейтингінің үздік 300-інің қатарына кіреді.
Студенттерді ақылы негіздегі зерттеулерге тартуға бөлінетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын қаржыландыру көлемі ғылыми-зерттеу жұмысын жалпы гранттық қаржыландырудың 10 %-ын құрайды.
Рейтингі жоғары журналдарда ЖЖООКБҰ-ның жарияланымдық белсенділігінің деңгейі ғылыми зерттеулер нәтижелілігінің көрсеткіші болып табылады. Университет Scopus рейтингтік басылымдарында жыл сайын 1000-нан астам мақала жариялайтын Қазақстандағы тұңғыш ЖЖООКБҰ болып табылады.
Университетті әлемдік ғылыми-білім беру кеңістігіне интеграциялау мақсатында 142 халықаралық ғылыми жоба іске асырылды: 2018 жылы – 42, 2019 жылы – 50, 2020 жылы – 50, 2021 жылы – 45.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) нәтижелерін экономиканың нақты секторына конвертациялау мақсатында Университетте "идеяны ойлап табудан бастап оны коммерцияландыруға дейін" технологиялық дәліз құрылды. Инновациялық кәсіпорындар мен спин-офф компаниялар құрылды, жоғары технологиялы өнімдер шығаратын шағын сериялы өндірістер іске қосылды. Процесстік инновациялар орталығы мен Жерді қашықтан зондтау орталығы жұмыс істейді. Университет алғашқы қазақстандық "Әл-Фараби-1" және "Әл-Фараби-2" наноспутниктерін ғарышқа ұшырды.
Университет институционалдық ұлттық рейтингтердің де, білім беру бағдарламалары рейтингтерінің де көшбасшысы болып табылады. ЖЖООКБҰ-ның QS WUR және THE WUR әлемдік рейтингтеріне енуі Университеттің халықаралық деңгейде серпінді ілгерілеуіне ықпал етті.
Университеттің жұмыс істеуі 2017 – 2021 жылдарға арналған даму стратегиясына сәйкес жүзеге асырылады. Келесі кезең – Қоғамның 2026 жылға дейінгі даму бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) негізінде әлемдік деңгейдегі зерттеу университетіне трансформациялау болып табылады.
Бағдарламада ЖЖООКБҰ-да білім беру, ғылыми-зерттеу және инновациялық процестердің құрылымындағы, мазмұны мен технологияларындағы, басқару жүйесі мен қаржы-экономикалық тетіктердегі өзгерістерді қамтитын, ресурстар мен мерзімдер бойынша өзара байланысты іс-шаралар кешені қамтылған.
Алдағы даму кезеңінің мақсаттары мен міндеттерін айқындау "Қазақстан-2050" Стратегиясында, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарында, "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасында, "Цифрландыру, ғылым және инновация арқылы технологиялық серпіліс" ұлттық жобасында, Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасында, "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" КеАҚ-ның 2021 – 2024 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің басқа да құжаттарында айқындалған Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық міндеттері тұрғысында жүзеге асырылады.
Сонымен қатар COVID-19 пандемиясы жағдайында оқу процесін ұйымдастыруға әсер еткен білім және ғылым жүйесінің шешімін талап ететін мәселелерін де ескеру қажет.
Қол жеткізілген жетістіктерге қарамастан, Қоғамның білім беру және ғылыми қызметінде Бағдарламада көзделген бірқатар даму бағыттары бар. Айталық, Университеттің академиялық және зерттеу әлеуеті жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мен ғылымды дамытудың стратегиялық міндеттеріне толық сәйкес келмейді. Білім беру бағдарламалары елдің әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарына сәйкес одан әрі жаңартуды талап етеді.
Материалдық-техникалық инфрақұрылым білім беру процесін ұйымдастыруға және ғылыми зерттеулер жүргізуге қойылатын заманауи талаптарға сәйкес келу мақсатында түбегейлі жаңғыртуды қажет етеді. Білім алушылардың жатақханадағы әлеуметтік-тұрмыстық жағдайын жақсарту қажет.
Цифрландыру деңгейі және қызметтің барлық бағыттары бойынша заманауи технологияларды енгізу Университеттің серпінді дамуына ықпал етпейді. Тұтастай алғанда, Университеттің білім мен ғылымның сапасын арттырудағы, сондай-ақ ұлттық адами капиталды дамытудағы үлесін арттыру қажет.

Подобный центр не сможет функционировать достаточно эффективно без поддержки со стороны образовательного процесса, других научных подразделений, которые обеспечат, прежде всего, кадровым составом и научным заделом. Открытие такого центра при Университете имеет очевидное преимущество, так как в его составе действуют 16 факультетов и 68 кафедр, 8 научно-исследовательских институтов естественно-научного и технического профиля, 29 научно-исследовательских институтов и центров социально-гуманитарного профиля.
В Университете функционируют две лаборатории коллективного пользования: Национальная нанотехнологическая лаборатория открытого типа и Лаборатория инженерного профиля, созданные более десяти лет тому назад в соответствии с 5 приоритетами научно-технического развития страны в числе других лабораторий на базе различных ОВПО страны.
Основная цель деятельности лабораторий – предоставление доступа для проведения научных исследований отечественными и зарубежными учеными независимо от ведомственной принадлежности и формы собственности научной организации или высшего учебного заведения, а также частному сектору для проведения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с дальнейшим внедрением полученных результатов в реальный сектор экономики.
Стратегическое партнерство Общества будет сконцентрировано на передовых ОВПО и научных центрах, которые формируют потенциал для устойчивого глобального развития. Для расширения экспортных возможностей будут созданы условия для открытия зарубежных филиалов Университета за счет внебюджетных средств.
Внедрение современных инструментов финансового менеджмента и эффективное использование финансовых ресурсов обеспечат экономический рост, расширение коммерческой деятельности, повышение зарплаты сотрудников и модернизацию инфраструктуры. Будут выявлены и минимизированы непродуктивные затраты.
Привлечение инвестиций, наряду с традиционными бюджетными источниками, приведет к структурированию и постепенному расширению объема бюджета Университета в стратегическом периоде.
Будут обновлены и модернизированы здания и помещения учебных и научно-исследовательских лабораторий и центров.
Реализация указанных мер будет способствовать созданию эффективной модели корпоративного управления и обеспечит устойчивое развитие Университета.
Раздел 5. Целевые индикаторы реализации Программы
Информация по достижению поставленной цели в рамках указанных задач с целевыми индикаторами указана в Приложении 1 к настоящей Программе.
Раздел 6. Ожидаемый эффект и результаты реализации Программы
Реализация Программы повысит уровень обучения, проектных работ и исследований, признанных в глобальном масштабе.
Университет, как многопрофильный образовательный и научно-исследовательский центр, осуществит максимальный вклад в формирование человеческого (интеллектуального) потенциала страны, подготовку профессиональных кадров, способных работать на передовом крае исследований и технологий.
К концу реализации Программы развития Общества в ответ на вызов опережающего развития научно-технологического потенциала Казахстана в условиях радикальных технологических трансформаций Университет укрепит статус лидера национальной системы высшего образования и получит международное признание в качестве ведущей образовательной и научно-исследовательской организации, которая соответствует высокому уровню лучших исследовательских университетов мира.

Мұндай орталық, ең алдымен, кадрлар құрамымен және ғылыми негізбен қамтамасыз ететін білім беру процесінің, басқа да ғылыми бөлімшелердің тарапынан қолдау болмаса, тиімді жұмыс істей алмайды. Университет жанынан осындай орталық ашудың артықшылығы сөзсіз, өйткені оның құрамында 16 факультет және 68 кафедра, жаратылыстану-қылыми және техникалық бейіндегі 8 ғылыми-зерттеу институты, әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі 29 ғылыми-зерттеу институты мен орталықтар жұмыс істейді.
Университетте ұжымдық пайдаланылатын екі зертхана жұмыс істейді: ашық үлгідегі Ұлттық нанотехнологиялық зертхана және он жылдан астам уақыт бұрын елдің әртүрлі ЖЖООКБҰ базасындағы басқа зертханалар қатарында еліміздің ғылыми-техникалық дамуының 5 басымдығына сәйкес құрылған Инженерлік бейіндегі зертхана.
Зертханалар қызметінің негізгі мақсаты – ғылыми ұйымның немесе жоғары оқу орнының ведомстволық тиесілігіне және меншік нысанына қарамастан, отандық және шетелдік ғалымдардың ғылыми зерттеулер жүргізуі үшін, сондай-ақ алынған нәтижелерді экономиканың нақты секторына одан әрі енгізе отырып, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу үшін жеке секторға қолжетімділік беру.
Қоғамның стратегиялық әріптестігі орнықты жаһандық даму үшін әлеуетті қалыптастыратын озық ЖЖООКБҰ мен ғылыми орталықтарға шоғырландырылатын болады. Экспорттық мүмкіндіктерді кеңейту үшін бюджеттен тыс қаражат есебінен Университеттің шетелдік филиалдарын ашу үшін жағдай жасалады.
Қаржы менеджментінің қазіргі заманғы құралдарын енгізу және қаржы ресурстарын тиімді пайдалану экономикалық өсуді, коммерциялық қызметті кеңейтуді, қызметкерлердің жалақысын көтеруді және инфрақұрылымды жаңғыртуды қамтамасыз етеді. Өнімсіз шығындар анықталып, азайтылатын болады.
Дәстүрлі бюджеттік көздермен қатар инвестицияларды тарту стратегиялық кезеңде Университет бюджетінің көлемін құрылымдауға және біртіндеп кеңейтуге әкеледі.
Оқу және ғылыми-зерттеу зертханалары мен орталықтарының ғимараттары мен үй-жайлары жаңартылады және жаңғыртылады.
Көрсетілген шараларды іске асыру корпоративтік басқарудың тиімді моделін құруға ықпал етеді және Университеттің тұрақты дамуын қамтамасыз етеді.
5-бөлім. Бағдарламаны іске асырудың нысаналы индикаторлары
Көрсетілген міндеттер шеңберінде нысаналы индикаторлары бар қойылған мақсатқа қол жеткізу жөніндегі ақпарат осы Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген.
6-бөлім. Бағдарламаны іске асырудың күтілетін әсері мен нәтижелері
Бағдарламаны іске асыру жаһандық ауқымда танылған оқыту, жобалау жұмыстары мен зерттеулер деңгейін арттырады.
Университет көп бейінді білім беру және ғылыми-зерттеу орталығы ретінде елдің адами (зияткерлік) әлеуетін қалыптастыруға, зерттеулер мен технологиялардың алдыңғы шебінде жұмыс істей алатын кәсіпқой кадрларды даярлауға барынша үлес қосады.
Қоғам Даму бағдарламасын іске асырудың соңына қарай радикалды технологиялық трансформациялар жағдайында Қазақстанның ғылыми-технологиялық әлеуетінің озыңқы дамуының сын-қатеріне жауап ретінде ұлттық жоғары білім беру жүйесінің көшбасшысы мәртебесін нығайтады және әлемнің үздік зерттеу университеттерінің жоғары деңгейіне сәйкес келетін жетекші білім беру және ғылыми-зерттеу мекемесі ретінде халықаралық деңгейде танылатын болады.

План мероприятий по реализации программы развития Общества на 2022 – 2026 годы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
Раздел 7. Необходимые ресурсы
Источники и объемы финансирования*
Необходимое внебюджетное финансирование на 2022 – 2026гг составит – 46 353 570,4 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 37 332 943,4 тыс тенге,
собственные средства – 9 020 627,0 тыс тенге,
в том числе в разрезе 2022 – 2026 гг:
в 2022 году – 23 357 404,0 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 22 074 566,0 тыс тенге,
собственные средства – 1 282 838,0 тыс тенге;
в 2023 году – 13 437 785,85 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 11 976 709,85 тыс тенге,
собственные средства – 1 461 076,0 тыс тенге;
в 2024 году – 5 264 176,55 тыс тенге, из них:
привлеченные внебюджетные инвестиции – 3 281 667,55 тыс тенге,
собственные средства – 1 982 509,0 тыс тенге;
в 2025 году – 2 095 670,0 тыс тенге, из них:
собственные средства – 2 095 670,0 тыс тенге;
в 2026 году – 2 198 534,0 тыс тенге, из них:
собственные средства – 2 198 534,0 тыс тенге.
*Объем финансирования Программы развития будет определяться при формировании республиканского бюджета на предстоящие периоды и при уточнении республиканского бюджета на соответствующий период
Для реализации инвестиционного проекта будут привлечены собственные средства и другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Так, в 2022 – 2024 годах планируются поэтапное увеличение внебюджетных расходов на повышение качества образования и модернизацию научно-интеллектуальной инфраструктуры. Предполагаемые финансовые затраты привлеченных внебюджетных инвестиций составят 9 997 943,4 тыс тенге, в том числе по годам:
2022 год – 2 940 066,0 тыс тенге;
2023 год – 3 776 209,85 тыс тенге;
2024 год – 3 281 667,55 тыс тенге.
Период и стоимость реализации мероприятий указана в Приложениях 3 и 4 к настоящей Программе.
Предполагаемый объем привлечения внебюджетных средств на реконструкцию и строительство общежитий составляет 27 335 000,0 тыс тенге.
Университет предусматривает реконструкцию 14 студенческих общежитий с общей площадью 84649 м2 за счет инвестора. Проектная мощность – 4 865 койко-мест. Объем финансирования инвестора – 6 335 000,0 тыс тенге.
Для обеспечения нуждающихся студентов местами в общежитии Университет предусматривает строительство 6-ти 9-этажных общежитий с высоким уровнем комфортности на 6000 койко-мест. Объем финансирования за счет инвестора планируется в размере 21 000 000,0 тыс тенге.

Қоғамды дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы Бағдарламаға 2-қосымшада келтірілген.
7-бөлім. Қажетті ресурстар
Қаржыландыру көздері мен көлемі*
2022 – 2026 жылдарға қажетті бюджеттен тыс қаржыландыру 46 353 570,4 мың теңгені құрайды, оның ішінде:
бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 37 332 943,4 мың теңге, меншікті қаражат – 9 020 627,0 мың теңге, оның ішінде 2022 –2026 жылдар бөлінісінде:
2022 жылы – 23 357 404,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 22 074 566,0 мың теңге, меншікті қаражат – 1 282 838,0 мың теңге;
2023 жылы – 13 437 785,85 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 11 976 709,85 мың теңге, меншікті қаражат – 1 461 076,0 мың теңге;
2024 жылы – 5 264 176,55 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттен тыс тартылған инвестициялар – 3 281 667,55 мың теңге, меншікті қаражат – 1 982 509,0 мың теңге;
2025 жылы – 2 095 670,0 мың теңге, оның ішінде:
меншікті қаражат – 2 095 670,0 мың теңге;
2026 жылы – 2 198 534,0 мың теңге, оның ішінде:
меншікті қаражат – 2 198 534,0 мың теңге.
* Даму бағдарламасын қаржыландыру көлемі алдағы кезеңдерге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде және тиісті кезеңге арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде айқындалатын болады.
Инвестициялық жобаны іске асыру үшін меншікті қаражат және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаражат тартылатын болады.
Айталық, 2022 – 2024 жылдары білім беру сапасын арттыруға және ғылыми-зияткерлік инфрақұрылымды жаңғыртуға бюджеттен тыс шығыстарды кезең-кезеңімен ұлғайту жоспарланып отыр. Тартылған бюджеттен тыс инвестициялардың болжамды қаржылық шығындары 9 997 943,4 мың теңгені құрайды, оның ішінде жылдар бойынша:
2022 жылы – 2 940 066,0 мың теңге;
2023 жылы – 3 776 209,85 мың теңге;
2024 жылы – 3 281 667,55 мың теңге.
Бағдарламаны іске асыру кезеңі мен құны осы Бағдарламаға 3 және 4-қосымшаларда көрсетілген.
Жатақханаларды реконструкциялауға және салуға бюджеттен тыс қаражат тартудың болжамды көлемі 27 335 000,0 мың теңгені құрайды.
Университет жалпы ауданы 84649 м2 болатын 14 студенттік жатақхана инвестор есебінен реконструкцияны көздеп отыр. Жобалық қуаты – 4 865 орын. Инвестордың қаржыландыру көлемі – 6 335 000,0 мың теңге.
Жатақханаға мұқтаж студенттерді орынмен қамтамасыз ету үшін Университет жайлылық деңгейі жоғары 6 000 орындық 9-қабатты 6 жатақхана салуды көздеп отыр. Инвестор есебінен қаржыландыру көлемі 21 000 000,0 мың теңге көлемінде жоспарланды.

Кроме того, планируется направить собственные средства на обновление материально-технической базы университета и приобретение основных средств, в том числе компьютерного оборудования, обновление учебно-лабораторного и производственного оборудования, книгообеспечения и электронных образовательных ресурсов, мебели, прочих основных средств и нематериальных активов в размере 9 020 627,0 тыс тенге, в том числе:
в 2022 году – 1 282 838,0 тыс тенге;
в 2023 году – 1 461 076,0 тыс тенге;
в 2024 году – 1 982 509,0 тыс тенге;
в 2025 году – 2 095 670,0 тыс тенге;
в 2026 году - 2 198 534,0 тыс тенге.
Общие доходы Общества из средств республиканского бюджета на 2022 – 2026 годы составят 99 371 075 тыс тенге, из них:
средства с образовательной деятельности по госзаказу – 84 000 000 тыс тенге;
с академической мобильности – 382 000 тыс тенге;
с научной деятельности – 14 989 075 тыс тенге;
в том числе в разрезе 2022 – 2026 годов:
в 2022 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге,
академическая мобильность – 76 400 тыс тенге,
наука – 2 997 815 тыс тенге;
в 2023 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге,
академическая мобильность – 76 400 тыс тенге,
наука – 2 997 815 тыс тенге;
в 2024 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге,
академическая мобильность – 76 400 тыс тенге,
наука – 2 997 815 тыс тенге;
в 2025 году – 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге,
академическая мобильность – 76 400 тыс тенге,
наука – 2 997 815 тыс тенге;

Бұдан басқа Университеттің материалдық-техникалық базасын жаңартуға және негізгі құралдарды, оның ішінде компьютерлік техниканы, оқу-зертханалық құрал-жабдықтарды жаңартуға, кітаппен қамтамасыз етуге және электрондық оқу ресурстарын, өндірістік жабдықтарды, жиһаздарды және басқа да негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алуға 9 020 627,0 мың теңге қаражат тарту жоспарлануда, оның ішінде:
2022 жылы – 1 282 838,0 мың теңге;
2023 жылы – 1 461 076,0 мың теңге;
2024 жылы – 1 982 509,0 мың теңге;
2025 жылы – 2 095 670,0 мың теңге;
2026 жылы – 2 198 534,0 мың теңге.
Қоғамның 2022 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет қаражатынан жалпы кірістері 99 371 075 мың теңгені құрайды, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс бойынша білім беру қызметінен түскен қаражат – 84 000 000 мың теңге;
академиялық ұтқырлықтан – 382 000 мың теңге, ғылыми қызметтен – 14 989 075 мың теңге;
оның ішінде 2022 – 2026 жылдар бөлінісінде:
2022 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;
2023 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;
2024 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;
2025 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге;

в 2026 году - 19 874 215 тыс тенге, из них:
госзаказ – 16 800 000 тыс тенге,
академическая мобильность – 76 400 тыс тенге,
наука – 2 997 815 тыс тенге.
Дополнительные средства из республиканского и местного бюджета не требуются.
Приложение 1
к Программе развития
некоммерческого акционерного
общества "Казахский
национальный университет
имени аль-Фараби" на 2022 –
2026 годы
Информация
по достижению поставленной цели в рамках указанных задач с целевыми индикаторами
п/п
Целевые индикаторы Единица
измерения
В плановом периоде

2026 жылы – 19 874 215 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік тапсырыс – 16 800 000 мың теңге, академиялық ұтқырлықтан – 76 400 мың теңге, ғылыми қызметтен – 2 997 815 мың теңге.
Республикалық және жергілікті бюджеттен қосымша қаражат талап етілмейді.
"Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті"
коммерциялық емес акционерлік қоғамының
2022 – 2026 жылдарға арналған
даму бағдарламасына
1-қосымша
Көрсетілген міндеттер шеңберінде нысаналы индикаторлары бар қойылған мақсатқа қол жеткізу жөніндегі ақпарат
Р/с
Нысаналы индикаторлар Өлшем бірлігі Жоспарлы кезеңде