Об утверждении Правил целевого использования средств, выделяемых из республиканского бюджета для оралманов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 августа 1999 года N 1194. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 января 2006 года N 15 (P060015)(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 06.01.2006 № 15 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовке и тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 17 января 2003 г. N 48 ; от 25 февраля 2004 г. N 225 .
Во исполнение Закона Республики Казахстан Z970204_ "О миграции населения" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила целевого использования средств, выделяемых из республиканского бюджета для оралманов. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 января 2003 г. N 48 ; от 25 февраля 2004 г. N 225 .
2. Признать утратившим силу пункта 10 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1993 года № 437 P930437_ "О мерах по реализации постановления Президента Республики Казахстан от 15 апреля 1993 года № 1184 P931184_ "О квоте иммиграции и мерах по организации переселения соотечественников из Исламской Республики Иран и других государств" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., № 19, ст. 239).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
18 августа 1999 года № 1194
Правила
целевого использования средств, выделяемых из
республиканского бюджета для оралманов <*>
Сноска. В заголовке заменены слова - постановлением Правительства РК от 25 февраля 2004 г. N 225
1. Правила целевого использования средств, выделяемых из республиканского бюджета для оралманов, определяют порядок целевого использования выделяемых из республиканского бюджета средств и направленных на финансирование переселенческих мероприятий и социальную защиту оралманов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения". <*>
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 25 февраля 2004 г. N 225
2. Выделяемые из республиканского бюджета средства для оралманов направляются на:
1) выплату единовременных пособий оралманам и членам их семей;
2) организованное переселение семей оралманов и провоз их имущества;
3) возмещение транспортных расходов (проезд и провоз имущества) семьям оралманов, переселившихся в Республику Казахстан вне организованного переселения в счет квоты, установленной законодательством Республики Казахстан;

Республикалық бюджеттен оралмандар үшін бөлінетін қаражатты мақсатты пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 18 тамыз N 1194. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.01.06. N 15 (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын   орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Республикалық бюджеттен оралмандар үшін бөлінетін қаражатты мақсатты пайдалану ережесі бекітілсін.
Ескерту. Тақырып және 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.17. N 48   қаулысымен , 2004.02.25. N 225   қаулысымен .
2. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Көшіп келу квотасы және отандастарды Иран Ислам Республикасы мен басқа мемлекеттерден қоныс аударуын ұйымдастыру шаралары туралы" 1993 жылғы 15 сәуірдегі N 1184 қаулысын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1993 жылғы 27 мамырдағы N 437  қаулысының  10-тармағының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 19, 239-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
1999 жылғы 18 тамыздағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Республикалық бюджеттен оралмандар үшiн
бөлiнетiн қаражатты мақсатты пайдалану
Ережесі
Ескерту. Тақырып және мәтіндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2003.01.17. N 48   қаулысымен , Тақырыбына өзгеріс енгізілді - 2004.02.25. N 225   қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Республикалық бюджеттен оралмандар үшiн бөлiнетiн қаражатты мақсатты пайдалану ережесi "Халықтың көшi-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес республикалық бюджеттен бөлiнетін және қоныс аудару іс-шараларын қаржыландыру мен оралмандарды әлеуметтік қорғауға бағытталған қаражатты мақсатты пайдаланудың тәртiбiн айқындайды. <*>
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.02.25. N 225   қаулысымен .
2. Республикалық бюджеттен оралмандар үшiн бөлiнетiн қаражат:
1) оралмандарға және олардың отбасы мүшелерiне бiржолғы жәрдемақылар төлеуге;
2) оралмандардың отбасыларын көшiрудi және олардың мүлкiн тасымалдауды ұйымдастыруға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген квотадағы ұйымдасқан көшiруден тыс Қазақстан Республикасына қоныс аударған оралмандардың отбасыларына көлiк шығындарын (жолақысын және мүлiк тасымалы ақысын) өтеуге;

4) обеспечение оралманов продуктами питания и лекарственными средствами в пути следования до места жительства;
5) выделение средств для приобретения жилья семьями оралманов;
6) оплату документирования оралманов. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 февраля 2004 г. N 225
3. Центральный исполнительный орган Республики Казахстан по вопросам миграции населения в сроки и по форме, установленные Министерством финансов Республики Казахстан, представляет в Министерство финансов Республики Казахстан:
1) план финансирования по обязательствам и платежам с указанием направления расходов;
2) отчет об использовании средств, выделенных из республиканского бюджета на переселенческие мероприятия в отношении оралманов. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 февраля 2004 г. N 225
4. Финансирование осуществляется через центральный исполнительный орган Республики Казахстан по вопросам миграции населения.
5. Назначение единовременного пособия оралманам производится территориальными органами по вопросам миграции населения по месту жительства оралмана.
К заявлению о назначении единовременного пособия прилагаются копии документов, подтверждающих личность оралмана.
6. Единовременные пособия оралманам назначаются:
главе семьи - в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя;
каждому члену семьи - в размере десятикратного месячного расчетного показателя.
Размер месячного расчетного показателя исчисляется на момент назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава семьи определяется семьей оралмана.
7. Выплата единовременных пособий оралманам осуществляется наличными деньгами в национальной валюте Республики Казахстан.
По желанию оралмана единовременное пособие может быть выдано в безналичной форме.
8. Переселение оралманов и провоз их имущества осуществляется организованно центральным исполнительным органом Республики Казахстан по вопросам миграции населения в соответствии с ежегодно установленной квотой иммиграции.
9. При организованном переселении оралманов выделяемые из республиканского бюджета средства используются для оплаты:
1) услуг транспортных организаций (норма провоза имущества семьи оралмана устанавливается весом не более 1000 килограммов);
2) услуг по организации временных контрольно-пропускных пунктов в регионах, где отсутствуют постоянные пункты пограничного контроля, в местах перемещения оралманов через границу;
3) командировочных работников миграционных органов.

4) оралмандарды жүрген жолдары бойында және тұрақтайтын орнына жеткенше тамақ және дәрi-дәрмек құралдарымен қамтамасыз етуге;
5) оралмандар отбасыларының тұрғын үй сатып алуы үшiн қаражат бөлуге; <*>
6) оралмандардың құжаттамалары үшiн ақы төлеуге жұмсалады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.25. N 225   қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасының халықтың көшi-қон мәселелерi жөнiндегi орталық атқарушы органы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң белгіленген мерзiмде және нысан бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне:
1) шығыстардың жұмсалған бағытын көрсете отырып мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын; <*>
2) республикалық бюджеттен оралмандарға қатысты көшi-қон iс-шараларына бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есептi тапсырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.25. N 225   қаулысымен .
4. Қаржыландыру Қазақстан Республикасының халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi орталық атқарушы органы арқылы жүзеге асырылады.
5. Оралмандарға бiржолғы жәрдемақы тағайындауды оралмандардың тұрған орындары бойынша халықтың көшi-қон мәселелерi жөнiндегi аумақтық органдары жүргiзедi.
Бiржолғы жәрдемақыны тағайындау туралы өтiнiшке оралманның жеке басын куәландыратын құжаттар қоса тапсырылады.
6. Оралмандарға бiржолғы жәрдемақы:
отағасына - он бес есе айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде;
отбасының әрбiр мүшесiне - он есе айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде тағайындалады.
Айлық есептiк көрсеткiш Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тағайындау сәтiнде есептеледi.
Отағасы оралман жанұясының басшысы болып саналады.
7. Оралмандарға бiржолғы жәрдемақыларды төлеу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен қолма-қол ақша түрiнде жүзеге асырылады.
Оралманның қалауы бойынша бiржолғы жәрдемақы қолма-қол емес нысанда да берiлуi мүмкiн.
8. Оралмандардың қоныс аударуын және олардың мүлкiн тасымалдауды жыл сайын белгiленетiн көшi-қон квотасына сәйкес Қазақстан Республикасының халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi орталық атқарушы органы ұйымдасқан түрде жүзеге асырады.
9. Оралмандар ұйымдасқан түрде қоныс аударған кезде республикалық бюджетке бөлiнетiн қаражат:
1) көлiк ұйымдарының қызметтерiне оралманның отбасы мүлкiн тасымалдаудың нормасы 1000 килограмнан аспайтын салмақта белгiленедi);
2) тұрақты шекаралық бақылау пункттерi жоқ аймақтарда, оралмандар шекараны кесiп өтетiн жерлерде уақытша бақылау-өткiзу пункттерiн ұйымдастыру қызметiне;
3) көшi-қон ұйымдары қызметкерлерiнiң iссапарларына ақы төлеуге пайдаланылады.

10. Возмещение расходов при самостоятельном переселении и провоза имущества оралманов, прибывших в Республику Казахстан в счет квоты, осуществляются в следующих размерах:
1) оплата проезда каждого оралмана производится по фактическим затратам при предъявлении проездных документов (кроме авиатранспорта), но в размере не более десятикратного месячного расчетного показателя;
2) оплата затрат на провоз личного имущества семьи оралмана производится по предъявлении документов об оказании транспортных услуг, но в сумме не более пятидесятикратного месячного расчетного показателя на семью оралмана.
Транспортные расходы возмещаются семье оралмана в национальной валюте Республики Казахстан.
11. Обеспечение продуктами питания и лекарственными средствами производится из расчета не более пятидесяти процентов размера расчетного показателя на одного оралмана.
12. Выделение средств для приобретения жилья семьями оралманов, прибывшими по квоте иммиграции, производится территориальными органами по вопросам миграции населения по месту прибытия из расчета стократного месячного расчетного показателя на одного члена семьи.
Территориальный орган по вопросам миграции населения по предъявлению главой семьи оралмана нотариально заверенных копий удостоверения оралмана и обязательства по целевому использованию выделенных для приобретения жилья средств перечисляет их на лицевой счет, предварительно открытый главой семьи оралманов в банке второго уровня.
При этом отрицательная разница между суммой выделенных средств, перечисленных на лицевой счет оралманов, и покупной стоимостью приобретаемого жилья доплачивается за счет средств самих оралманов, а положительная разница - остается у оралманов. <*>
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 25 февраля 2004 г. N 225 ; внесены изменения - от 8 июля 2004 г. N 747 .
13. Оплата услуг органов внутренних дел и юстиции Республики Казахстан по документированию (вид на жительство или удостоверение личности гражданина Республики Казахстан) оралманов производится в размере установленной стоимости этих документов для граждан Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 января 2003 г. N 48 ; от 25 февраля 2004 г. N 225 ; от 14 февраля 2005 г. N 140 .

10. Қазақстан Республикасына квота есебiмен келген оралмандардың өз бетiмен қоныс аударуы және мүлкiн тасымалдауы жағдайында шығындарды өтеу мынадай мөлшерлерде жүзеге асырылады:
1) әрбiр оралманның өткені үшiн ақы жол жүру құжаттарын тапсырған жағдайда (авиакөлiктен басқа) iс жүзiндегi шығындар бойынша, бiрақ он есе айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшерде жүргiзiледi;
2) оралманның отбасының жеке мүлкiн өткiзу үшiн шығынды төлеу көлiктiк қызмет көрсету туралы құжаттар тапсырылған жағдайда, бiрақ оралманның отбасы үшiн он бес есе айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын сомада жүргізiледi.
Көлiктiк шығындар оралманның отбасына Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен өтеледi.
11. Тамақ өнiмдерiмен және дәрi-дәрмек заттарымен қамтамасыз ету бiр оралманға арналған есептiк көрсеткiш мөлшерiнiң елу процентiнен аспайтын есеппен жүргiзiледi.
12. Көшiп келу квотасы бойынша келген оралмандар отбасыларының тұрғын үй сатып алуы үшін қаражат бөлудi отбасының бір мүшесiне жүз еселенген айлық есептiк көрсеткiш есебiмен келген жерi бойынша халықтың көші-қоны мәселелерi жөнiндегi аумақтық органдар жүргізедi.
Халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi аумақтық орган оралман отбасы отағасының оралман куәлiгiнiң және тұрғын үй сатып алу үшiн бөлiнген қаражатты мақсатты пайдалану жөнiндегi мiндеттеменiң нотариалды түрде расталған көшiрмелерiн ұсынуы бойынша оралмандар отбасы отағасының екiншi деңгейдегi банкте алдын ала ашқан жеке шотына қаражатты аударады. <*>
Бұл ретте оралмандардың жеке шотына аударылған бөлiнген қаражат сомасы мен сатып алынатын тұрғын үйдің сатып алу құны арасындағы терiс айырма оралмандардың өз қаражаты есебiнен қосымша төленедi, ал оң айырма оралмандардың өздерiнде қалады. <*>
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.02.25. N 225   қаулысымен ,   2004.07.08. N 747   қаулысымен .
13. Қазақстан Республикасы iшкi iстер және әдiлет органдарының оралмандарды құжаттамалау (мекендеу рұқсаты немесе Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі) жөнiндегі қызметiне ақы төлеу Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн осы құжаттардың белгiленген құны мөлшерiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.17. N 48   қаулысымен , 2004.02.25. N 225   қаулысымен ,  2005.02.14.  N 140  қаулысымен.