Об утверждении Правил о порядке присуждения премий за лучшие научные исследования и премий молодым ученым за лучшие научные работы
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 мая 2000 года № 500. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22.06.2000 г. за № 1168. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 декабря 2011 года № 536
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 21.12.2011 № 536 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685 "О премиях в области науки" приказываю: см. P1100000830
1. Утвердить:
1) Правила о порядке присуждения премий за лучшие научные исследования по естественным и гуманитарным наукам (приложение 1);
2) Правила о порядке присуждения премий молодым ученым за лучшие работы в области естественных и гуманитарных наук (приложение 2).
2. Департаменту науки (Абсаметов М.К.) представить вышеуказанные нормативные акты на регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Ергожина Е.Е.
Министр
Приложение 1
к приказу Министерства образования
и науки Республики Казахстан
от 27 мая 2000 г. N 500
Правила
о порядке присуждения премий за лучшие
научные исследования по естественным и гуманитарным наукам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о порядке присуждения премий за лучшие научные исследования по естественным и гуманитарным наукам (далее - Правила) разработаны во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685 "О премиях в области науки".
2. Премии за лучшие научные исследования по естественным и гуманитарным наукам (далее - премии) присуждаются гражданам Республики Казахстан ежегодно на конкурсной основе:
1) премии имени К.И. Сатпаева за лучшие научные исследования по естественным наукам (первая и вторая) - за открытия, изобретения, разработанные и апробированные новые технологии, отдельные научные работы, серии научных работ по единой тематике, имеющие большое теоретическое и практическое значение;
2) премии имени Ч. Валиханова за лучшие научные исследования по гуманитарным наукам (первая и вторая) - за работы, имеющие большое теоретическое и практическое значение, отличающиеся новизной и актуальностью исследований, способствующие экономическому, социальному и культурному развитию республики;

Үздік ғылыми зерттеулерге сыйлықтар және жас ғалымдарға үздік ғылыми жұмыстары үшін сыйлықтар берудің тәртібі жөніндегі Ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 27 мамырдағы N 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 22 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1168. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 21 желтоқсандағы N 536 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 21 желтоқсандағы N 536 (алғаш ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 10 мамырдағы N 685 қаулысын орындау үшiн БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұсынылып отырған:
1) Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн сыйлықтар берудiң тәртiбi туралы Ереже (1-қосымша);
2) Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға сыйлықтар берудiң тәртiбi туралы Ереже (2-қосымша) бекiтiлсiн.
2. Ғылым департаментi (М.Қ. Әбсәметов) жоғарыда аталған нормативтiк актiлердi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Е.Е. Ерғожинге жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
2000 жылғы 27 мамыр N 500
бұйрығына 1-қосымша
Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар
бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн сыйлықтар
берудің тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн сыйлықтар берудiң тәртiбi туралы осы Ереже (бұдан әрi - Ереже) "Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылдың 10 мамырындағы N 685  қаулысын  орындау үшiн әзiрлендi.
2. Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн сыйлықтар (бұдан әрi - сыйлықтар) Қазақстан Республикасының азаматтарына жыл сайын конкурстық негiзде берiледi:
1) жаратылыстану ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Қ.И.Сәтбаев атындағы сыйлықтар (бiрiншi және екiншi) - жаңалық ашу, өнертапқыштық, әзiрленген және ресми қабылданып алынған жаңа технологиялар, жеке ғылыми жұмыстар, үлкен теориялық және практикалық маңызы бар ортақ тақырыптама бойынша ғылыми жұмыстар сериялары үшiн;
2) гуманитарлық ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Ш.Уәлиханов атындағы сыйлықтар (бiрiншi және екiншi) зерттеулердiң жаңашылдығымен және көкейкестiлiгiмен ерекшеленетiн үлкен теориялық және практикалық маңызы бар жұмыстар үшiн;

3) (подпункт исключен - приказом и.о.Министра образования и науки РК от 21 октября 2004 года N 850 ) ;
4) премии имени И.Алтынсарина (первая, вторая и третья) за лучшие научные исследования и работы в области педагогики - за работы, имеющие большое теоретическое и практическое значение, вносящие значительный вклад в педагогическую науку, технологию и практику организации образования, отличающиеся актуальностью и новизной, отражающие идеи национальной системы образования, способствующие воспитанию и становлению творчески развитой личности.
Сноска. Пункт 2 с дополнениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 .
2-1. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 2-1 - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; исключен - от 21 октября 2004 года N 850 .
3. На соискание премий выдвигаются опубликованные работы, выполненные в течение последних пяти лет, включая год, предшествующий объявлению конкурса, получившие широкое признание научной общественности, прошедшие всестороннее обсуждение на ученых (научных, научно-технических, технических) советах организаций.
4. Работы, ранее удостоенные Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования, других премий, выплачиваемых из средств республиканского бюджета, а также премий зарубежных стран, к участию в конкурсе на соискание настоящих премий не допускаются.
Работа на соискание премий выдвигается не более двух раз.
При наличии новых достижений лауреата настоящей премии, премия может быть присуждена ему повторно не раньше, чем через пять лет после предыдущего присуждения.
5. Размеры денежной части первой, второй и третьей премий составляют 200, 150 и 100 месячных расчетных показателей соответственно.
Авторам коллективной работы денежная часть премии выплачивается в равных долях. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 .
6. Расходы на выплату премий в области науки производятся в пределах бюджетных средств, предусматриваемых Министерству образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство) на выплату государственных премий и стипендий в области науки, техники и образования. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; от 22 сентября 2003 г. N 631 ; с дополнениями - от 21 октября 2004 года N 850 .
2. Порядок выдвижения, оформления и представления работ
на соискание премий
7. Право выдвижения работ на соискание премий предоставляется коллегиям министерств и ведомств, ученым (научным, научно-техническим, техническим) советам и другим коллегиальным органам научных, учебных и других организаций Республики Казахстан, независимо от форм собственности (далее - организации).
Решение о выдвижении работ на соискание премий принимается в порядке, установленном в организациях, где выполнена работа, выдвигаемая на соискание премии.

3) алынып тасталды
4) Педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы.Алтынсарин атындағы (бiрiншi, екiншi және үшiншi) сыйлықтар айтарлықтай теориялық және практикалық маңызы бар, бiлiм беру ұйымдары практикасында және технология, педагогика ғылымына қосқан ерекше жетiстiктерi, өзектiлiгi мен жаңашылдығының ерекшелiктерi, бiлiм беру жүйесiндегi ұлттық идеяның көрiнiстерi, жеке адам шығармашылығын дамытуды қалыптастыру мен тәрбиелеудiң мүмкiндiктерi үшiн.
Ескерту: 2-тармаққа толықтыру,өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен .
2-1. <*>
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды, алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631   бұйрығымен2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
3. Сыйлыққа ұйымдардың ғылыми (ғылыми, ғылыми-техникалық, техникалық) кеңестерiнде жан-жақты талқыланудан өткен, ғылыми көпшiлiкке кеңiнен танымал конкурс жарияланғанға дейiнгi жылды қоса соңғы 5 жылда орындалып, жарияланған жұмыстар ұсынылады.
4. Бұрын ғылым, техника және бiлiм саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлығына, республикалық бюджет қаражатынан төленетiн өзге сыйлықтарға, сондай-ақ шетел сыйлықтарына ие болған жұмыстарды, осы сыйлықтарды алу конкурсына қатысуға жiберiлмейдi.
Сыйлыққа жұмыс екi реттен артық ұсынылмайды. Осы сыйлықтар лауреатының жаңа жетiстiктерi болған жағдайда, сыйлықтар оған қайталанып тағайындалғаннан кейiн бес жыл өткен соң берiлуi мүмкiн.
5. Бiрiншi, екiншi және үшiншi сыйлықтардың ақшалай мөлшерi айлық есеп көрсеткiштерiнiң тиiсiнше 200, 150 және 100 есе мөлшерi шегiнде белгiленедi.
Ұжымдық жұмыстардың авторларына сыйлықтың ақшалай бөлiгi тең үлеспен төленедi.
Ескерту: 5-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен
6. Ғылым саласындағы сыйлықтарды төлеу шығындары Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң (бұдан әрi - Министрлiк) ғылым, техника және бiлiм саласындағы мемлекеттiк сыйлықтар мен стипендияларды төлеу үшiн көздеген бюджет қаражаты есебiнде жүргiзiледi.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
2. Сыйлыққа ұсыну, ресiмдеу және жұмыстарды
тапсырудың тәртiбi
7. Сыйлықтар алу үшiн жұмыстарды ұсыну құқығы министрлiктер мен ведомстволар алқаларына, ғылыми (ғылыми, ғылыми-техникалық, техникалық) кеңестерге және меншiк нысанына қарамай Қазақстан Республикасының басқа ғылыми, оқу және өзге ұйымдарына (бұдан әрi - ұйымдар) берiледi.
Сыйлық алу үшiн жұмыстарды ұсыну туралы шешiм сыйлық алу үшiн ұсынылатын жұмыстар орындалған ұйымдарда белгiленген тәртiппен қабылданады.

8. На соискание премий могут быть представлены работы как отдельных авторов, так и коллектива авторов численностью, как правило, не более пяти человек. Каждый автор и творческий коллектив вправе представить на конкурс только одну работу.
Отбор кандидатов в коллектив соискателей проводится в порядке, установленном в организациях, где выполнена работа, выдвигаемая на соискание премии.
9. На конкурс представляются следующие документы (в двух идентичных экземплярах, в отпечатанном виде):
1) научная работа, выдвинутая на соискание премий, в виде книг, монографий, учебников, сброшюрованных оттисков статей, копий патентов и других охранных документов, отчетов о научно-исследовательской работе (прошедших государственную регистрацию);
2) описание работы (не более 20 листов), в котором излагается ее содержание, актуальность и новизна исследований, основные научные результаты, их значимость и соответствие мировому уровню науки, перспективы их дальнейшего использования.
К описанию прилагается титульный лист (на государственном и русском языках) с указанием наименования организации, представляющей работу, названия работы, фамилии и инициалов соискателей, подписанный соискателями;
3) краткая аннотация (на 1 листе), содержащая следующие сведения: на лицевой стороне - название работы, полное название выдвигающей организации; фамилии, имена, отчества авторов, места их работы, должности, ученые степени и звания; на оборотной стороне - краткое содержание работы и значение полученных результатов, подписи авторов работы;
4) представление-обоснование, подписанное руководителем организации (на официальном бланке), отражающее научную актуальность работы (серии работ), ее значение для социально-экономического развития республики;
5) выписка из протокола заседания коллегиального органа, заверенная печатью организации, выдвинувшей работу;
6) сведения об авторе (авторах) - справка с места основной работы соискателя, подписанная соискателем и заверенная работником отдела кадров, с указанием фамилии, имени, отчества, даты рождения, данных паспорта или удостоверения личности, ученой степени и звания, специальности, места работы и занимаемой должности, служебного и домашнего адресов и телефонов соискателя;
7) краткая характеристика научной деятельности соискателя с указанием его творческого вклада (для коллективных работ), подписанная руководителем организации, выдвинувшей работу;
8) список основных научных работ (не более 10), заверенный печатью организации по месту основной работы соискателя;
9) справка из организации, выдвинувшей работу, за подписью ее руководителя, заверенная печатью, удостоверяющая, что представленная на конкурс работа (серия работ) не удостаивалась ранее премий, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил.

8. Сыйлық алуға жеке авторлар, сондай-ақ сандық мөлшерi бес адамнан аспайтын ұжым авторлары жұмыстары ұсынылады. Әр автор және шығармашылық ұжым конкурсқа тек бiр жұмыс ұсынуға құқылы.
Сыйлық алу ұжымына кандидаттарды iрiктеу сыйлық алу үшiн ұсынылатын жұмыстар орындалған ұйымдарда белгiленген тәртiппен өткiзiледi.
9. Конкурсқа мынадай құжаттар ұсынылады (басылған түрде, екеуi де бiрдей данада):
1) кiтаптар, монографиялар, оқулықтар, кiтапшаланған мақалалар, патенттер көшiрмелерi және басқа сақтау құжаттары ғылыми-зерттеу жұмысы туралы есептер (мемлекеттiк тiркеуден өткен) түрiндегi сыйлыққа ұсынылған ғылыми жұмыс;
2) онда оның мазмұны, күн талабына сәйкестiгi мен жаңалығы, негiзгi ғылыми нәтижелерi, олардың ғылымның әлемдiк деңгейiне сәйкестiгi мен маңызы, одан әрi пайдалану перспективалары баяндалатын жұмыстың сипаттамасы (20 беттен аспауы тиiс).
Сипаттамаға қоса (мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде) жұмысты ұсынған мекеменiң атауы, жұмыстың аты, талапкерлердiң қолы қойылған, оның тегi, аты-жөнi көрсетiлген кiтаптың бiрiншi бетi берiледi;
3) мынадай мәлiметтерi бар жұмыстың қысқаша мазмұндамасы (бiр бетте): алдыңғы бетiнде - жұмыстың атауы, оны ұсынатын ұйымның толық атауы; авторлардың тегi, аты-жөнi, олардың қызмет орындары, лауазымдары, ғылыми атақтары мен дәрежелерi; екiншi жағында - жұмыстың қысқаша мазмұны мен алынған нәтижелерiнiң маңызы, жұмыс авторларының қолы;
4) ұйымның басшысы қол қойған (ресми бланкiде), жұмыстың ғылыми маңыздылығын бейнелейтiн (жұмыстар сериясы), оның республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуы үшiн маңыздылығы айтылатын дәлелдi ұсыным-негiздеме;
5) мөрмен куәландырылған жұмысты ұсынушы алқалы орган мәжiлiсiнiң хаттамасынан үзiндi;
6) талапкердiң тегi, аты-жөнi, туған жылы, төлқұжат немесе жеке куәлiк мәлiметтерi, ғылыми дәрежесi мен атағы, мамандығы, қызмет орны мен лауазымы, қызмет және үй мекен-жайы, телефондары көрсетiлген, талапкердiң өзi қол қойған және кадр бөлiмiнiң қызметкерi куәландырған, талапкердiң негiзгi қызмет орны берген анықтама - автор (авторлар) туралы мәлiметтер;
7) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысы қол қойған оның шығармашылық үлесi көрсетiлген (ұжым жұмыстары үшiн) талапкердiң ғылыми қызметiне қысқаша сипаттама;
8) талапкердiң негiзгi қызмет орнының мөрiмен расталған оның маңызды ғылыми еңбектерiнiң тiзiмi (10-нан кем болмауы тиiс);
9) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысы қолын қойған мөрмен куәландырылған, конкурсқа тапсырылған жұмыстың (жұмыстар сериясы) бұрын осы Ереженiң 4-тармағында аталған сыйлықтарға ие болмағанын растайтын анықтама.

Документы, указанные в подпунктах 6), 7) и 8) допускается представлять с места последней работы соискателя в случае его выхода на пенсию (увольнения и др.).
10. Каждый комплект перечисленных документов должен быть запечатан в отдельный конверт и вместе с научной работой помещен в папку с надписью "На соискание премий имени К.И. Сатпаева за лучшие научные исследования по естественным наукам", "На соискание премий имени Ч. Валиханова за лучшие научные исследования по гуманитарным наукам", "На соискание премий имени И.Алтынсарина за лучшие научные исследования и работы в области педагогики". На конвертах и обложках папок указывается наименование организации, где выполнена работа, название работы, фамилии, имена, отчества авторов.
Сноска. Пункт 10 с изменениями и дополнениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
11. Документы, оформленные с нарушением указанных требований, не рассматриваются. Не допускается внесение изменений и дополнений к представленным на конкурс материалам.
12. Материалы на конкурс на соискание премий представляются в Министерство согласно объявлению о конкурсе, где конкурсные документы регистрируются и по окончании срока приема передаются для рассмотрения в Конкурсную комиссию.
Сноска. Пункт 12 с изменениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; в новой редакции - от 22 сентября 2003 г. N 631 ; в новой редакции - от 21 октября 2004 года N 850 .
13. Работы и материалы, представленные на конкурс, возвращаются по письменному требованию авторов в одном экземпляре.
3. Порядок рассмотрения работ
14. Для рассмотрения конкурсных материалов и подготовки рекомендательных решений по вопросу присуждения премий приказом Министра образования и науки Республики Казахстан создается Конкурсная комиссия.
Конкурсная комиссия является консультативно-совещательным органом и формируется из числа представителей министерств и ведомств, ведущих ученых и специалистов различных областей науки республики.
Конкурсную комиссию возглавляет председатель - Министр образования и науки Республики Казахстан.
В случае выдвижения на соискание настоящих премий работ членов Конкурсной комиссии последние не принимают участия в работе комиссии.
Все решения Конкурсной комиссии оформляются протоколами. <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
15. Конкурсной комиссии предоставляется право:
образовывать секции для предварительного рассмотрения работ, выдвинутых на соискание премий, определять их составы и порядок работы;
направлять на экспертное рассмотрение работы, выдвинутые на соискание премий, в научные и другие организации соответствующего профиля;
привлекать к рецензированию работ, выдвинутых на соискание премий, ведущих ученых и специалистов.

Осы баптың 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды егер ол зейнеткер болса (жұмыстан босатылған және т.б.) талапкердiң соңғы жұмыс орнынан ұсынуға болады.
10. Аталған құжаттардың әр жинағы "Жаратылыстану ғылымдар саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Қ.И. Сәтбаев атындағы сыйлықтар алуға", "Гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Ш. Уәлиханов атындағы сыйлықтар алуға", "Педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы. Алтынсарин атындағы сыйлықтар алуға"деген жазуы бар ғылыми жұмысымен бiрге папкiде, жеке конвертке салынуы керек.
Ескерту: 10-тармақ толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
11. Осы талаптарға сәйкес ресiмделмеген құжаттар қабылданбайды. Конкурсқа ұсынылған материалдарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге болмайды.
12. Сыйлық алуға ұсынылған материалдар Министрлiкке конкурс туралы хабарландыруға сәйкес ұсынылады, онда конкурс құжаттары тiркеледi және қабылдау мерзiмi аяқталған соң қарау үшiн Конкурстық комиссияға жiберiледi.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
13. Конкурсқа ұсынылған жұмыстар мен материалдар бiр данада авторлардың жазбаша талаптары бойынша қайтарылады.
3. Жұмыстарды қарау тәртiбi
14. Конкурстық материалдарды қарау және сыйлықтарды тағайындау мәселесi жөнiндегi ұсынымдық шешiмдердi дайындау үшiн Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң бұйрығымен Конкурстық комиссия құрылады.
Конкурстық комиссия консультативтi-кеңесшi орган болып табылады және министрлiктер мен ведомстволар өкiлдерiнен, республиканың әртүрлi ғылым салаларындағы жетекшi ғалымдары мен мамандарынан құрылады.
Конкурстық комиссияны төраға - Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым Министрi басқарады.
Осы сыйлыққа Конкурстық комиссия мүшелерiнiң жұмыстарын ұсынған жағдайда соңғылары комиссия жұмысына қатыспайды. Конкурстық комиссияның барлық шешiмдерi хаттамалармен ресiмделедi.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен
15. Конкурстық комиссияның құқықтары:
сыйлыққа ұсынылған жұмыстарды алдын ала қарау үшiн секциялар құру, олардың құрамын және жұмыс тәртiбiн анықтау;
сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды ғылыми және тиiстi бейiндегi басқа да ұйымдарға сараптап қарауға жолдау;
сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарды рецензиялауға көрнектi ғалымдар мен мамандарды тарту;

16. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с конкурсными материалами, определяет их соответствие требованиям конкурса.
Материалы, соответствующие установленным требованиям, направляются Конкурсной комиссией для оценки научной и практической значимости работ в секции (по отраслям науки), а также:
в Казахскую академию образования имени И.Алтынсарина (далее - Казахская академия образования) - по премии имени И.Алтынсарина за лучшие научные исследования и работы в области педагогики.
Рекомендательные решения секций, Казахской академии образования передаются в Конкурсную комиссию.
Сноска. Пункт 16 с изменениями и дополнениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; от 22 сентября 2003 г. N 631 .
17. Решения Конкурсной комиссии о присуждении премий принимаются тайным голосованием.
Премии присуждаются работам, набравшим в результате голосования не менее 2/3 голосов от числа голосов членов Конкурсной комиссии, присутствовавших на заседании.
18. Решения о включении работ в бюллетень для тайного голосования принимаются Конкурсной комиссией открытым голосованием простым большинством голосов присутствовавших на заседании членов Конкурсной комиссии на основании рассмотрения работ с учетом рекомендаций секций, Казахской академии образования.
Сноска. Пункт 18 с изменениями и дополнениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; от 22 сентября 2003 г. N 631 .
19. Тайное голосование производится одновременно по всем работам.
Если по итогам тайного голосования рекомендуются к присуждению премий более двух работ по естественным и двух работ по гуманитарным наукам, премии присуждаются 2 работам в указанных областях науки, набравшим наибольшее число голосов (первая и вторая премии).
Если по итогам тайного голосования рекомендуются к присуждению премий более трех работ по педагогике, то они присуждаются трем работам в данной области, набравшим наибольшее число голосов (первая, вторая и третья премии).
Сноска. Пункт 19 с дополнениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; с изменениями - от 21 октября 2004 года N 850 .
20. Если при голосовании ни одна из работ не получила необходимого числа голосов, а также, если две и более работ получили необходимое и равное количество голосов, Конкурсная комиссия вправе провести повторное голосование, указав об этом в протоколе.
В бюллетень для повторного голосования не включаются работы, получившие при первом голосовании менее половины голосов присутствующих членов комиссии.
Если при повторном голосовании ни одна из работ не получила необходимого числа голосов, премии считаются не присужденными и на следующий год не переносятся.

16. Конкурстық комиссия конкурстық материалдар конверттерiн ашып, олардың конкурс талаптарына сәйкестiгiн анықтайды.
Белгiленген талаптарға сәйкес материалдарды Конкурстық комиссия секцияларда (ғылым салалары бойынша) жұмыстардың ғылыми және практикалық маңыздылығын бағалау үшiн жiбередi, сондай-ақ:
Ы.Алтынсарин атындағы Қазақ Бiлiм академиясы (бұдан әрi - Қазақ Бiлiм академиясы) - педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы.Алтынсарин атындағы сыйлық бойынша;
Секциялардың, Қазақ білім беру академиясының ұсынымдық шешімдері Конкурстық комиссияға беріледі.
Ескерту: 16-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен .
17. Сыйлықтар беру туралы Конкурстық комиссия шешiмдерi жасырын дауыспен қабылданады. Сыйлықтар мәжiлiске қатысып отырған Конкурстық комиссия мүшелерiнiң дауыс беру нәтижесiнде кемiнде 2/3 алған жұмыстарға берiледi.
18. Жасырын дауыс беру үшiн бюллетеньге жұмыстарды енгiзу туралы шешiмдердi секциялар, Қазақ Бiлiм академиясының кепiлдемелерiн ескерiп, жұмыстарды қарау негiзiнде Конкурстық комиссия мүшелерiнiң мәжiлiсiне қатысқандардың көп дауысын жинаған ашық дауыс беру арқылы Конкурстық комиссия қабылдайды.
Ескерту: 18-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен
19. Жасырын дауыс беру барлық жұмыстар бойынша бiр мезгiлде жүргiзiледi.
Егер, жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша жаратылыстану ғылымдары бойынша екi жұмыстан артық және гуманитарлық ғылымдар бойынша екi жұмыстан артық жұмысқа сыйлықтар беруге шешiм қабылданса, онда сыйлықтар ең көп дауыс санын жинаған үш авторға берiледi.
Егер, жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша педагогика бойынша үш жұмыстан артық жұмысқа сыйлықтар беруге шешiм қабылданса, онда сыйлықтар осы саладағы ең көп дауыс санын жинаған (бiрiншi, екiншi және үшiншi сыйлықтар) үш жұмысқа берiледi.
Ескерту: 19-тармақ толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен
20. Қайта дауыс беру үшiн бюллетеньге бiрiншi дауыс беру кезiнде қатысқан комиссия мүшелерiнiң жартысынан аз дауыстарын жинаған жұмыстар енгiзiлмейдi.
Егер, қайталап дауыс берген жағдайда жұмыстардың бiреуi де қажеттi мөлшерде дауыс жинамаған болса, сыйлық берiлмеген деп саналады және келесi жылға ауыстырылмайды.

21. Конкурсная комиссия правомочна принимать решения, если на ее заседании присутствуют не менее 2/3 списочного состава членов комиссии.
4. Порядок утверждения результатов конкурса
22. Конкурсная комиссия по результатам рассмотрения работ оформляет следующие материалы: протокол Конкурсной комиссии, запечатанный и подписанный членами Конкурсной комиссии конверт с бюллетенями голосования, заключения секций, Казахской академии образования соответственно по работам, рекомендованным к присуждению премий, а также документы в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 22 в новой редакции - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
23. Проекты соответствующих решений по работам, рекомендованным Конкурсной комиссией к присуждению премий, представляются на утверждение приказом Министра образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 в новой редакции - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
24. О присуждении премий сообщается в официальных изданиях и журнале "Вестник Министерства образования и науки Республики Казахстан, Национальной Академии наук Республики Казахстан". Краткие аннотации о работах, удостоенных премий, публикуются в соответствующих сериях журнала "Известия Национальной Академии наук Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 24 с дополнениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; с изменениями -  от 21 октября 2004 года N 850 .
25. Научные работы, удостоенные премий, передаются на хранение в Центральную научную библиотеку Министерства.
5. Награждение лауреатов премии
26. Дипломы о присуждении премий, нагрудные знаки и денежные премии вручаются лауреатам Министром образования и науки Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 26 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
27. Лауреатам премий имени К.И. Сатпаева за лучшие научные исследования по естественным наукам, имени Ч. Валиханова за лучшие научные исследования по гуманитарным наукам и имени И. Алтынсарина за лучшие научные исследования и работы в области педагогики предоставляется право издавать свои работы с грифом "Удостоена премии имени К.И. Сатпаева за ____________ год", "Удостоена премии имени Ч. Валиханова за _________ год", "Удостоена премии имени И. Алтынсарина за ____ год".
Сноска. Пункт 27 с изменениями и дополнениями - приказом Министра образования и науки РК от 27 сентября 2001 г. N 761 ; в новой редакции - от 21 октября 2004 года N 850 .

21. Конкурстық комиссия шешiм қабылдауға құқылы, егер оның мәжiлiсiне комиссия мүшелерiнiң кемiнде 2/3 тiзiмдiк құрамы қатысқан жағдайда.
4. Конкурс нәтижелерiн бекiту тәртiбi
22. Конкурстық комиссия жұмыстарды қарау нәтижесi бойынша мынадай материалдар ресiмдейдi: Конкурстық комиссияның хаттамасын, дауыс берген бюллетеньдер салынған Конкурстық комиссияның мүшелерi қол қойып жабылған конверт, секциялардың, Қазақ бiлiм академиясының сыйлықтар беруге ұсынылған жұмыстар бойынша тиiстi қорытындылары, сондай-ақ осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес құжаттар.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және
ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850  бұйрығымен.
23. Конкурстық комиссияның сыйлықтар беруге ұсынған жұмыстары бойынша тиiстi шешiмдердiң жобалары Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң бұйрығымен бекiтуге ұсынылады.
Ескерту: 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
24. Сыйлықтар беру туралы ресми басылымдарда және "Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Хабаршысы" журналында жарияланады. Сыйлыққа лайық жұмыстар туралы қысқаша түсiнiктемелер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясы" журналының тиiстi серияларында жарияланады.
Ескерту: 24-тармаққа толықтыру, өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
25. Сыйлық алған ғылыми жұмыстар Министрлiктiң Орталық ғылыми кiтапханасына сақтауға берiледi.
5. Сыйлықтың лауреаттарын марапаттау
26. Сыйлық беру туралы дипломдар, омырау белгiлерi мен ақшалай сыйлықтарды лауреаттарға Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым Министрi тапсырады.
Ескерту: 26-тармаққа толықтыру, өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
27. Жаратылыстану ғылымдары бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Қ.И.Сәтбаев атындағы, гуманитарлық ғылымдар бойынша үздiк ғылыми зерттеулер үшiн Ш.Уәлиханов атындағы және педагогика саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстары үшiн Ы.Алтынсарин атындағы сыйлықтар лауреаттарына өз еңбектерiн " _____ жылы Қ.И.Сәтбаев атындағы сыйлық берiлген", ______ жылы Ш.Уәлиханов атындағы сыйлық берiлген", ______ жылы Ы.Алтынсарин атындағы сыйлық берiлген деген белгi қойып басып шығару құқығы берiледi.
Ескерту: 27-тармақ толықтырылды, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 27 қыркүйектегі N 761   бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.

28. Диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата премии, награжденного посмертно, передаются наследникам в соответствии с законодательством.
Приложение 2
к приказу Министерства образования
и науки Республики Казахстан
от 27 мая 2000 г. N 500
Правила
о порядке присуждения премий молодым ученым за лучшие
работы в области естественных и гуманитарных наук
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о порядке присуждения премий молодым ученым за лучшие работы в области естественных и гуманитарных наук (далее - Правила) разработаны во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685 "О премиях в области науки".
2. Премии молодым ученым за лучшие работы в области естественных и гуманитарных наук (далее - премии) присуждаются гражданам Республики Казахстан ежегодно на конкурсной основе:
1) три премии имени Д.А. Кунаева для молодых ученых за лучшие работы в области естественных наук в размере 50-кратной величины месячного расчетного показателя каждая;
2) три премии имени М. Ауэзова для молодых ученых за лучшие работы в области гуманитарных наук в размере 50-кратной величины месячного расчетного показателя каждая.
3. На соискание премий выдвигаются опубликованные работы (цикл работ) в области естественных и гуманитарных наук, имеющие большое теоретическое и практическое значение, отличающиеся новизной и актуальностью исследований, оригинальностью в постановке и решении научных задач.
Работы должны быть выполнены в течение последних трех лет, включая год, предшествующий объявлению конкурса.
4. Работы, ранее удостоенные премий, выплачиваемых из средств республиканского бюджета, к участию в конкурсе на соискание настоящих премий не допускаются. Работа на соискание премий выдвигается не более двух раз.
При наличии новых достижений лауреата настоящей премии, премия может быть присуждена ему повторно не раньше, чем через пять лет после предыдущего присуждения.
5. В конкурсе на соискание премий могут принимать участие молодые ученые (в том числе научные сотрудники, преподаватели, докторанты, аспиранты, стажеры-исследователи, инженерно-технические работники). Возраст соискателей премий не должен превышать 35 лет на момент подачи работы на конкурс.
6. Расходы на выплату премий в области науки производятся в пределах бюджетных средств, предусматриваемых Министерству образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство) на выплату государственных премий и стипендий в области науки, техники и образования.
2. Порядок выдвижения, оформления и представления работ
на соискание премий

28. Қайтыс болғаннан кейiн марапатталған, қайтыс болған сыйлықтар лауреаттарының дипломы, омырау белгiсi және ақшалай сыйлықтары оның мұрагерлерiне заңдарға сәйкес берiледi.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
2000 жылғы 27 мамыр N 500
бұйрығына 2-қосымша
Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар
саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға
сыйлықтар берудің тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ  1. Жалпы ережелер
1. Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға сыйлықтар берудiң тәртiбi туралы осы Ереже (бұдан әрi - Ереже) "Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылдың 10 мамырындағы N 685  қаулысын орындау үшiн әзiрлендi.
2. Жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға сыйлықтар (бұдан әрi - сыйлықтар) Қазақстан Республикасының азаматтарына жыл сайын конкурстық негiзде берiледi:
1) жаратылыстану ғылымдары саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға арналған Д.А.Қонаев атындағы әрқайсысы 50 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi үш сыйлық;
2) гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға арналған М.Әуезов атындағы әрқайсысы 50 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi үш сыйлық.
3. Сыйлыққа зерттеулердiң күн талабына сәйкестiгi және жаңалығымен, құрылған өзгешелiгiмен және ғылыми мiндеттердi шешумен ерекшеленетiн теориялық және практикалық маңызы бар жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар саласындағы жарияланған жұмыстар (жұмыстар циклi) ұсынылады.
Жұмыстар конкурс жарияланғанға дейiнгi жылды қоса соңғы 3 жылда орындалған болуы керек.
4. Республикалық бюджет қаражатынан төленген бұрын сыйлықтарға ие болған жұмыстар, осы сыйлықтарды алу конкурсына қатысуға жiберілмейдi. Сыйлыққа жұмыс екi реттен артық ұсынылмайды.
Осы сыйлықтар лауреатының жаңа жетiстiктерi болған жағдайда, сыйлықтар оған қайталанып тағайындалғаннан кейiн бес жыл өткен соң берiлуi мүмкiн.
5. Сыйлықтар алу үшiн конкурсқа жас ғалымдар (оның iшiнде ғылыми қызметкерлер, оқытушылар, докторанттар, аспиранттар, стажер-зерттеушiлер, инженер-техникалық қызметкерлер) қатыса алады. Сыйлық алушылардың конкурсқа жұмыстарын берген кезде жасы 35 аспауы тиiс.
6. Ғылым саласындағы сыйлықтарды төлеу шығындары Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) ғылым, техника және бiлiм саласындағы мемлекеттiк сыйлықтар мен стипендияларды төлеу үшiн көзделген бюджет қаражаты есебiнде жүргiзiледi.
2. Сыйлыққа ұсыну, ресiмдеу және жұмыстарды
тапсырудың тәртiбi

7. Право выдвижения работ на соискание премий предоставляется ученым (научным, научно-техническим, техническим) советам организаций, научным советам и обществам, советам молодых ученых и другим коллегиальным органам научных, учебных и других организаций Республики Казахстан, независимо от форм собственности (далее - организации).
Решение о выдвижении работ на соискание премий принимается в порядке, установленном в организациях, где выполнена работа, выдвигаемая на соискание премии.
8. На соискание премий могут быть представлены работы как отдельных авторов, так и коллектива авторов численностью, как правило, не более трех человек. Каждый автор и творческий коллектив вправе представить на конкурс только одну работу.
Отбор кандидатов в коллектив соискателей премий проводится в порядке, установленном в организациях, где выполнена работа, выдвигаемая на соискание премии.
9. На конкурс представляются следующие документы (в двух идентичных экземплярах, в отпечатанном виде):
1) научная работа в виде монографий, учебников, учебных пособий, сброшюрованных оттисков статей, копий патентов, авторских свидетельств и других документов;
2) описание работы (не более 10 листов), в котором излагается ее содержание, актуальность и новизна исследований, основные научные результаты, их значимость и возможность дальнейшего использования.
К описанию прилагается титульный лист (на государственном и русском языках) с указанием наименования организации, представляющей работу, названия работы, фамилии и инициалов соискателей, подписанный соискателями;
3) краткая аннотация (на 1 листе), содержащая следующие сведения: на лицевой стороне - название работы, полное название выдвигающей организации; фамилии, имена, отчества авторов, места их работы, должности, ученые степени и звания; на оборотной стороне - краткое содержание работы и значение полученных результатов, подписи авторов работы;
4) представление-обоснование, подписанное руководителем организации (на официальном бланке), отражающее научную актуальность и значимость работы;
5) выписка из протокола заседания коллегиального органа, заверенная печатью организации, выдвинувшей работу;
6) сведения об авторе (справка с места основной работы соискателя, подписанная соискателем и заверенная работником отдела кадров, с указанием фамилии, имени, отчества, даты рождения, данных паспорта или удостоверения личности, ученой степени и звания, специальности, места работы и занимаемой должности, служебного и домашнего адресов и телефонов соискателя);
7) краткая характеристика научной деятельности соискателя с указанием его творческого вклада (для коллективных работ), подписанная руководителем организации, выдвинувшей работу;

7. Сыйлықтар алу үшiн кандидаттарды ұсыну құқығы меншiк нысанына қарамай Қазақстан Республикасы ұйымдарының ғылыми (ғылыми, ғылыми-техникалық, техникалық) кеңестерiне, ғылыми кеңестер мен қоғамдарына, жас ғалымдар кеңесiне және басқа ғылыми, оқу және басқа ұйымдарының (бұдан әрi - ұйымдар) алқалық органдарына берiледi.
Сыйлық алу үшiн жұмыстарды ұсыну туралы шешiм сыйлық алу үшiн ұсынылатын жұмыстар орындалған ұйымдарда белгiленген тәртiппен қабылданады.
8. Сыйлық алуға жеке авторлар, сондай-ақ сандық мөлшерi үш адамнан аспайтын ұжым авторларының жұмыстары ұсынылады. Әр автор және шығармашылық ұжым конкурсқа тек бiр жұмыс ұсынуға құқылы.
Сыйлық алу ұжымына кандидаттарды iрiктеу сыйлық алу үшiн ұсынылатын жұмыстар орындалған ұйымдарда белгiленген тәртiппен өткiзiледi.
9. Конкурсқа мынадай құжаттар ұсынылады (басылған түрде, екi бiрдей данада):
1) кiтаптар, монографиялар, оқулықтар, оқу құралдары, кiтапшаланған мақалалар, патенттер көшiрмелерi, туындыгер куәлiктерi мен басқа құжаттар түрiндегi ғылыми жұмыс;
2) оның мазмұны, зерттеулердiң күн талабына сәйкестiгi мен жаңалығы, негiзгi ғылыми нәтижелерi, олардың маңызы және одан әрi пайдалану мүмкiншiлiктерi баяндалатын жұмыстың сипаттамасы (10 беттен аспауы тиiс).
Сипаттамаға қоса (мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде) жұмысты ұсынған мекеменiң атауы, жұмыстың аты, талапкерлердiң қолы қойылған, оның тегi, аты-жөнi көрсетiлген кiтаптың бiрiншi бетi берiледi;
3) мынадай мәлiметтерi бар жұмыстың қысқаша мазмұндамасы (бiр бетте): алдыңғы бетiнде - жұмыстың атауы, оны ұсынатын ұйымның толық атауы; авторлардың тегi, аты-жөнi, олардың қызмет орындары, лауазымдары, ғылыми атақтары мен дәрежелерi; екiншi жағында - жұмыстың қысқаша мазмұны мен алынған нәтижелерiнiң маңызы, жұмыс авторларының қолы;
4) ұйымның басшысы қол қойған (ресми бланкiде), жұмыстың ғылыми маңыздылығын бейнелейтiн дәлелдi ұсыным-негiздеме;
5) мөрмен куәландырылған жұмысты ұсынушы алқалы орган мәжiлiсiнiң хаттамасынан үзiндi;
6) (талапкердiң тегi, аты-жөнi, туған жылы, төлқұжат немесе жеке куәлiк мәлiметтерi, ғылыми дәрежесi мен атағы, мамандығы, қызмет орны мен лауазымы, қызмет және үй мекен-жайы, телефондары көрсетiлген, талапкердiң өзi қол қойған және кадр бөлiмiнiң қызметкерi куәландырған, талапкердiң негiзгi қызмет орны берген анықтама) - автор туралы мәлiметтер;
7) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысы қол қойған оның шығармашылық үлесi көрсетiлген (ұжым жұмыстары үшiн) талапкердiң ғылыми қызметiне қысқаша сипаттама;

8) список основных научных работ (не более 5), заверенный печатью организации по месту основной работы соискателя;
9) справка из организации, выдвинувшей работу, за подписью ее руководителя, заверенная печатью, удостоверяющая, что представленная на конкурс работа (серия работ) не удостаивалась ранее премий, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил.
Документы, указанные в подпунктах 6), 7) и 8) настоящей статьи допускается представлять с места последней работы соискателя в случае его увольнения и др.
10. Каждый комплект перечисленных документов должен быть запечатан в отдельный конверт и вместе с научной работой помещен в папку с надписью "На соискание премий имени Д.А. Кунаева для молодых ученых за лучшие работы в области естественных наук" либо "На соискание премий имени М. Ауэзова для молодых ученых за лучшие работы в области гуманитарных наук" с указанием наименования организации, названия работы, фамилии, имени и отчества авторов.
11. Документы, оформленные с нарушением указанных требований, не рассматриваются. Не допускается внесение изменений и дополнений к представленным на конкурс материалам.
12. Материалы на конкурс на соискание премий представляются в Министерство, где конкурсные документы регистрируются и по окончании срока приема передаются для рассмотрения в Конкурсную комиссию.
Сноска. Пункт 12 в новой редакции - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
13. Работы и материалы, представленные на конкурс, возвращаются по письменному требованию авторов в одном экземпляре.
3. Порядок рассмотрения работ
14. Для рассмотрения конкурсных материалов и подготовки рекомендательных решений по вопросу присуждения премий приказом Министра образования и науки Республики Казахстан создается Конкурсная комиссия.
Конкурсная комиссия является консультативно-совещательным органом и формируется из числа представителей министерств и ведомств, ведущих ученых и специалистов различных областей науки республики.
Конкурсную комиссию возглавляет председатель - заместитель Министра образования и науки Республики Казахстан, курирующий вопросы науки.
В случае выдвижения на соискание настоящих премий работ членов Конкурсной комиссии последние не принимают участия в работе комиссии.
Все решения Конкурсной комиссии оформляются протоколами. <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
15. Конкурсной комиссии предоставляется право:
образовывать секции для предварительного рассмотрения работ, выдвинутых на соискание премий, определять их составы и порядок работы;
направлять на экспертное рассмотрение работы, выдвинутые на соискание премий, в Отделения наук Национальной академии наук, в научные и другие организации соответствующего профиля;
привлекать к рецензированию работ, выдвинутых на соискание премий, ведущих ученых и специалистов. <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 .

8) талапкердiң негiзгi қызмет орнының мөрiмен расталған оның маңызды ғылыми еңбектерiнiң тiзiмi (5-тен кем болмауы тиiс);
9) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысы қолын қойған мөрмен куәландырылған, конкурсқа тапсырылған жұмыстың (жұмыстар сериясы) бұрын осы Ереженiң 4-тармағында аталған сыйлықтарға ие болмағанын растайтын анықтама. Осы баптың 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды егер ол зейнеткер болса (жұмыстан босатылған және т.б.) талапкердiң соңғы жұмыс орнынан ұсынуға болады.
10. Аталған құжаттардың әр жинағы "Жаратылыстану ғылымдар саласындағы үздiк жұмыстары үшiн жас ғалымдарға Д.А.Қонаев атындағы сыйлықтар алуға" немесе "Гуманитарлық ғылымдар саласындағы үздiк жұмыстары үшiн М.Әуезов атындағы сыйлықтар алуға" деген жазуы бар ғылыми жұмысымен бiрге папкiде, жеке конвертке салынуы керек.
11. Осы талаптарға сәйкес ресiмделмеген құжаттар қабылданбайды. Конкурсқа ұсынылған материалдарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге болмайды.
12. Сыйлық алу конкурсына ұсынылған материалдар Министрлiкке конкурс туралы хабарландыруға сәйкес тапсырылады, онда конкурс құжаттары тiркеледi және қабылдау мерзiмi аяқталған соң қарау үшiн Конкурстық комиссияға жiберiледi.
Ескерту: 12-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
13. Конкурсқа ұсынылған жұмыстар мен материалдар бiр данада авторлардың-жазбаша талаптары бойынша қайтарылады.
3. Жұмыстарды қарау тәртiбi
14. Конкурстық материалдарды қарау және сыйлықты беру мәселелерi жөнiндегi кепiлдеме шешiмдердi дайындау үшiн Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң бұйрығымен Конкурстық комиссия құрылады.
Конкурстық комиссия консультативтi-кеңесшi орган болып табылады және министрлiктер мен ведомстволар өкiлдерiнен, республиканың әртүрлi ғылым салаларындағы жетекшi ғалымдары мен мамандарынан құрылады.
Конкурстық комиссияны Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң ғылым мәселелерiне жетекшiлiк ететiн орынбасары - төраға басқарады.
Осы сыйлыққа Конкурстық комиссия мүшелерiнiң жұмыстарын ұсынған жағдайда соңғылары комиссия жұмысына қатыспайды.
Конкурстық комиссияның барлық шешiмдерi хаттамалармен ресiмделедi.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен
15. Конкурстық комиссияның құқықтары:
сыйлыққа ұсынылған жұмыстарды алдын ала қарау үшiн секциялар құру, олардың құрамын және жұмыс тәртiбiн анықтау;
сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды Ұлттық ғылым академиясының ғылым бөлімдеріне ғылыми және тиiстi бейiндегi басқа да ұйымдарға сараптап қарауға жолдау;
сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарды рецензиялауға көрнектi ғалымдар мен мамандарды тарту.
Ескерту: 15-тармақ толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен

16. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с конкурсными материалами, определяет их соответствие требованиям конкурса.
Материалы, соответствующие требованиям конкурса, направляются Конкурсной комиссией для оценки научной значимости работ в секции.
Рекомендательные решения секций передаются в Конкурсную комиссию. <*>
Сноска. Пункт 16 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 .
17. Решения Конкурсной комиссии о присуждении премий принимаются тайным голосованием.
Премии присуждаются работам, набравшим в результате голосования не менее 2/3 голосов от числа голосов членов Конкурсной комиссии, присутствовавших на заседании.
18. Решения о включении работ в бюллетень для тайного голосования принимаются Конкурсной комиссией открытым голосованием простым большинством голосов присутствовавших на заседании членов Конкурсной комиссии на основании рассмотрения работ с учетом рекомендаций секций. <*>
Сноска. Пункт 18 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 .
19. Тайное голосование производится одновременно по всем работам.
Если по итогам тайного голосования рекомендуются к присуждению премий более трех работ по естественным и трех работ по гуманитарным наукам, премии присуждаются трем работам в указанных областях науки, набравшим наибольшее число голосов.
20. Если при голосовании ни одна из работ не получила необходимого числа голосов, а также, если более трех работ получили необходимое и равное количество голосов, Конкурсная комиссия вправе провести повторное голосование, указав об этом в протоколе.
В бюллетень для повторного голосования не включаются работы, получившие при первом голосовании менее половины голосов присутствующих членов комиссии.
Если при повторном голосовании ни одна из работ не получила необходимого числа голосов, премии считаются не присужденными и на следующий год не переносятся.
21. Конкурсная комиссия правомочна принимать решения, если на ее заседании присутствуют не менее 2/3 списочного состава членов комиссии.
4. Порядок утверждения результатов конкурса
и награждения лауреатов премии
22. Конкурсная комиссия по результатам рассмотрения работ оформляет следующие материалы: протокол Конкурсной комиссии, решения секций по работам, рекомендованным к присуждению премий, а также документы в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил. <*>
Сноска. Пункт 22 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; в новой редакции - от 21 октября 2004 года N 850 .

16. Конкурстық комиссия конкурстық материалдар конверттерiн ашып, олардың конкурс талаптарына сәйкестiгiн анықтайды.
Конкурстық комиссия конкурс талаптарына сәйкес материалдарды жұмыстардың ғылыми маңыздылығын бағалау үшін секцияларға жіберіледі.
Секциялардың ұсынымдық шешімдері Конкурстық комиссияға беріледі.
Ескерту: 16-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен.
17. Сыйлықтар беру туралы Конкурстық комиссия шешiмдерi жасырын дауыспен қабылданады. Сыйлықтар мәжiлiске қатысып отырған Конкурстық комиссия мүшелерiнiң дауыс беру нәтижесiнде кемiнде 2/3 алған жұмыстарға берiледi.
18. Жасырын дауыс беру үшiн бюллетеньге жұмыстарды енгiзу туралы шешiмдердi секциялар кепiлдемелерiн ескерiп, жұмыстарды қарау негiзiнде Конкурстық комиссия мүшелерiнiң мәжiлiсiне қатысқандардың көп дауысын жинаған ашық дауыс беру арқылы Конкурстық комиссия қабылдайды.
Ескерту: 18-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен.
19. Жасырын дауыс беру барлық жұмыстар бойынша бiр мезгiлде жүргiзiледi.
Егер, жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша жаратылыстану бойынша үштен артық жұмысқа және гуманитарлық ғылымдар бойынша үштен артық жұмысқа сыйлықтар кепiлдейтiн болса, онда ең көп дауыс санын жинаған үш жұмысқа сыйлықтар берiледi.
20. Егер, дауыс берген жағдайда жұмыстардың бiреуi де қажеттi мөлшерде дауыс жинамаған болса, сондай-ақ егер, үштен артық жұмыс қажеттi және бiрдей дауыс жинағанда осы туралы хаттамада көрсетiп Конкурстық комиссия қайталап дауыс өткiзуге құқылы. Қайта дауыс беру үшiн бюллетеньге бiрiншi дауыс беру кезiнде қатысқан комиссия мүшелерiнiң жартысынан аз дауыстарын жинаған жұмыстар енгiзiлмейдi. Егер, қайталап дауыс берген жағдайда жұмыстардың бiреуi де қажеттi мөлшерде дауыс жинамаған болса, сыйлық берiлмеген деп саналады және келесi жылға ауыстырылмайды.
21. Конкурстық комиссия шешiм қабылдауға құқылы, егер оның мәжiлiсiне комиссия мүшелерiнiң кемiнде 2/3 тiзiмдiк құрамы қатысса.
4. Конкурс нәтижелерiн бекiту тәртiбi және сыйлық
лауреаттарын марапаттау
22. Конкурстық комиссия жұмыстарды қарау нәтижесi бойынша мынадай материалдар ресiмдейдi: Конкурстық комиссияның хаттамасын, сыйлықтар беруге ұсынылған жұмыстар бойынша секциялардың шешiмдерi, сондай-ақ осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес құжаттар.
Ескерту: 22-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен

23. Проекты соответствующих решений по работам, рекомендованным Конкурсной комиссией к присуждению премий, представляются на утверждение приказом Министра образования и науки Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 23 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
24. О присуждении премий сообщается в официальных изданиях и журнале "Вестник Министерства образования и науки Республики Казахстан, Национальной Академии наук Республики Казахстан". Краткие аннотации о работах, удостоенных премий, публикуются в соответствующих сериях журнала "Известия Национальной Академии наук Республики Казахстан".
25. Научные работы, удостоенные премий, передаются на хранение в Центральную научную библиотеку Министерства.
26. Дипломы о присуждении премий, нагрудные знаки и денежные премии вручаются лауреатам Министром образования и науки Республики Казахстан.
Авторам коллективной работы денежная часть премии выплачивается в равных долях. <*>
Сноска. Пункт 26 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 сентября 2003 г. N 631 ; от 21 октября 2004 года N 850 .
27. Диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата премии, награжденного посмертно, передаются наследникам в соответствии с законодательством.

23. Конкурстық комиссияның сыйлықтар беруге ұсынған жұмыстары бойынша тиiстi шешiмдердiң жобалары Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң бұйрығымен бекiтуге ұсынылады.
Ескерту: 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
24. Сыйлықтар беру туралы ресми баслымдарда және "Қазақстан Республикасы Білiм және ғылым министрлiгiнiң Хабаршысы" журналында жарияланады. Сыйлыққа лайық жұмыстар туралы қысқаша түсiнiктемелер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясы" журналының
тиiстi серияларында жарияланады.
25. Сыйлық алған ғылыми жұмыстар Министрлiктiң Орталық ғылыми кiтапханасына сақтауға берiледi.
26. Сыйлық беру туралы дипломдар, омырау белгiлерi мен ақшалай сыйлықтарды лауреаттарға Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрi тапсырады.
Ұжымдық жұмыстардың авторларына сыйлықтың ақшалай бөлiгi тең үлеспен төленедi.
Ескерту: 26-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 22 қыркүйектегі N 631 бұйрығымен, 2004 жылғы 21 қазандағы N 850 бұйрығымен.
27. Қайтыс болғаннан кейiн марапатталған, қайтыс болған сыйлықтар лауреаттарының дипломы, омырау белгiсi және ақшалай сыйлықтары оның мұрагерлерiне заңдарға сәйкес берiледi.