Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2000 года № 1189. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 172
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2012 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Наименование с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 302.
В целях совершенствования банковского законодательства Республики Казахстан, а также мер, способствующих росту финансового обеспечения национальной экономики, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по размещению части средств банков во внутренние активы и ввести ее в действие с 1 октября 2000 года.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 09.10.2000 N 377; от 25.10.2004 N 302.
2. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию по размещению части средств банков во внутренние активы до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 302.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления и Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 июня 1999 г. N 128 V990856 "Об утверждении Правил размещения части средств банков с иностранным участием во внутренние активы";
2) Правила размещения части средств банков с иностранным участием во внутренние активы, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 июня 1999 года N 128 V990856.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 09.10.2000 N 377; от 25.10.2004 N 302.

Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 12 шілде N 1189 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 172 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының банк заңдарын, сондай-ақ ұлттық экономиканың қаржылық өсуiн қамтамасыз етуге ықпал ететiн шараларды жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулық бекiтiлсiн және 2000 жылғы 1 қазаннан бастап күшiне енгiзiлсiн.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 9 қазан N 377 қаулысымен , ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен .
2. Банктердi қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Банктер қаражатының бiр бөлiгін iшкi активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап екi апталық мерзiмде осы қаулыны және Банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру тәртiбi туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен
3. Осы қаулы және Банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулық күшiне енгiзiлген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Шетелдiң қатысуымен құрылған банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру ережесiн бекiту туралы" 1999 жылғы 18 маусымдағы N 128 қаулысының ;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 18 маусымдағы N 128 қаулысымен бекітілген Шетелдік қатысуымен құрылған банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру ережесінің күші жойылды деп танылсын.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 9 қазан N 377 қаулысымен , ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен .

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 июня 2000 года № 262
Инструкция
по размещению части средств банков во внутренние активы
Сноска. Наименование с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 302.
Сноска. По тексту слова "депозиты" и "кредиты" заменены словами "вклады" и "займы" - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 302.
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" в целях регулирования деятельности банков второго уровня, направленных на минимизацию рисков от проводимых банками операций, и детализирует условия размещения банками второго уровня, за исключением банков, учредителем которых является Правительство Республики Казахстан, собственных и привлеченных средств во внутренние активы.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 302.
1. Банки размещают собственные и привлеченные средства во внутренние активы в течение отчетного месяца так, чтобы отношение среднемесячной величины внутренних активов к сумме среднемесячной величины субординированного долга, среднемесячной величины бессрочных финансовых инструментов, среднемесячной величины выпущенных банком долговых ценных бумаг и среднемесячной величины внутренних обязательств было не менее 1. Коэффициент представляется с тремя знаками после запятой.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.01.2008 N 8; с изменениями, внесенными постановлениями Правления  АФН РК от.29.12.2008 N 251 (порядок введения в действие см. п. 2); от 28.02.2011 № 22 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
2. Внутренние активы банка представляют собой требования (деньги, размещенные вклады, выданные займы, долговые ценные бумаги, дебиторская задолженность) к резидентам Республики Казахстан, участие в уставном капитале юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, нематериальные активы и аффинированные драгоценные металлы, движимое и недвижимое имущество, расположенное (находящееся) на территории Республики Казахстан.
Внутренние обязательства банка представляют собой обязательства перед резидентами Республики Казахстан, за исключением субординированного долга перед резидентами Республики Казахстан, бессрочных финансовых инструментов, находящихся у резидентов Республики Казахстан, выпущенных банком долговых ценных бумаг, находящихся у резидентов Республики Казахстан и неинвестированных остатков средств, принятых банком на основании кастодиального договора.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления  АФН РК от 25.10.2004 N 302; от 25.01.2008 N 8; от 05.08.2009 N 170; от 28.02.2011 № 22 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т.Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 2 маусымдағы
N 262 қаулысымен бекітілген
Банктер қаражатының бiр бөлiгiн
iшкi активтерге орналастыру жөніндегі
нұсқаулық
Ескерту: Атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен .
Осы Нұсқаулық банктер жүргізіп отырған операциялардың тәуекелін барынша азайтуға бағытталған екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу мақсатында "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", " Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын банктерді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктердің меншікті және тартылған қаражатын ішкі активтерге орналастыру шарттарын нақтылайды.
Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен .
1. Банктер есеп беретін айдың ішінде меншікті қаражатын және тартылған қаражатты ішкі активтерге орналастырады, бұл ішкі активтердің орташа айлық мөлшерінің реттелген борыштың орташа айлық мөлшері, мерзімсіз қаржы құралдарының орташа айлық мөлшері, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық мөлшері және ішкі міндеттемелердің орташа айлық мөлшерінің сомасына қатынасы 1-ден кем болмауы тиіс. Коэффициент үтірден кейін үш белгімен ұсынылады.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі),  өзгеріс енгізілді - 2008.12.29 N 251, 2011.02.28 № 22 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
2. Қазақстан Республикасының резиденттеріне талаптар (ақша, орналастырылған салымдар, берiлген заемдар, борыштық бағалы қағаздар, дебиторлық берешек), Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының жарғылық капиталына қатысуы, материалдық емес активтер және тазартылған қымбат металдар, Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымалы және жылжымайтын мүлiк банктiң iшкi активтерi болып табылады.
Банктің ішкі міндеттемелері Қазақстан Республикасы резиденттерінің алдындағы реттелген борышты, Қазақстан Республикасының резиденттеріндегі мерзімсіз қаржы құралдарын, Қазақстан Республикасының резиденттеріндегі банк шығарған борыштық бағалы қағаздарды және банктің кастодиандық шарт негізінде қабылдаған қаражатының инвестицияланбаған қалдықтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденттері алдындағы міндеттемелерді білдіреді.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25 N 302 , 2008.01.25 N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.08.05 N 170, 2011.02.28 № 22 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
Ескерту: Бұдан әрі мәтін бойынша "депозиттер" және "кредиттер" деген сөздер "салымдар" және "заемдар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен .

3. Среднемесячные величины внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг рассчитываются как отношение общей суммы внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг с учетом просроченной задолженности, начисленного вознаграждения, дисконтов, премий, положительных/отрицательных корректировок к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.
С 1 января 2012 года среднемесячные величины внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг рассчитываются, в том числе с учетом провизий (резервов).
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления АФН РК от 28.02.2011 № 22 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
3-1. Исключен постановлением Правления АФН РК от 28.02.2011 № 22(вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
4. Уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) и банки ежемесячно рассчитывают среднемесячную величину внутренних активов, коэффициент размещения части средств во внутренние активы и среднемесячную величину внутренних обязательств в соответствии с пунктом 1 настоящей Инструкции. Данные расчеты производятся на основании отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах, представляемого банками на электронном носителе в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа, и дополнительных сведений для расчета коэффициента размещения части средств во внутренние активы (далее - дополнительные сведения), представляемых банками в уполномоченный орган на электронном носителе по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.08.2005 N 310 (порядок введения в действие см. п. 2 пост. N 310 ).
4-1. Расчеты и дополнительные сведения на бумажном носителе по формам согласно приложениям 1 - 3 к настоящей Инструкции, указанные в пункте 4, подписываются первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяются печатью и хранятся у банка. По требованию уполномоченного органа банк не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет расчеты и дополнительные сведения на бумажном носителе.
Сноска. Глава дополнена пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.08.2005 N 310 (порядок введения в действие см. п. 2 пост. N 310); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.01.2008 N 8; от 03.09.2010 N 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

3. Банктiң iшкi активтерiнің, iшкi міндеттемелерiнiң, реттелген борыштың, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамалары мерзімі өткен берешекті, есептелген сыйақыны, дисконттарды, сыйлықақыларды, оң/теріс түзетулерді, провизияларды (резервтерді) ескергендегі банктiң iшкi активтерiнің, iшкi міндеттемелерiнiң, реттелген борыштың, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың жалпы сомасының тиiстi есептi айдағы жұмыс күндерiнің санына қатынасы ретінде есептеледi.
2012 жылғы 1 қаңтардан бастап банктiң iшкi активтерiнің, iшкi міндеттемелерiнiң, реттелген борыштың, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамалары оның ішінде провизиялар (резервтер) ескеріліп есептеледi.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.02.28 № 22 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.
3-1. <*>
Ескерту. 3-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.02.28 № 22 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.
4. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) және банктер iшкi активтердi орташа айлық мөлшерiн, қаражаттың бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру коэффициентiн және осы Нұсқаулықтың 1-тармағына сәйкес iшкi мiндеттемелердiң орташа айлық мөлшерiн ай сайын есептейдi. Осы есептеулер банктер уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес электрондық тасымалдағышта ұсынатын баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есептiң және банктер осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық тасымалдағышта уәкiлеттi органға ұсынатын қаражаттың бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру коэффициентiн есептеуге арналған қосымша мәлiметтер (бұдан әрi - қосымша мәлiметтер) негiзiнде жасалады.
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
4-1. Осы Нұсқаулықтың 1-3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша жасалған, 4-тармақта көрсетiлген қағаз жазбадағы есептеулер мен қосымша мәлiметтерге бiрiншi басшы (ол болмаған кезде оның орнындағы адамы), бас бухгалтер қол қойып, мөрмен куәландырылады және банкте сақталады. Банк уәкiлеттi органның талап етуi бойынша сұратуды алған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей есептеулер мен қосымша мәлiметтердi қағаз жазбада ұсынады.
Ескерту: 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005.08.27 N 310 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2008.01.25. N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.

4-2. Дополнительные сведения представляются банками в уполномоченный орган на электронном носителе ежедневно не позднее 18.00 часов времени города Астана седьмого рабочего дня, следующего за отчетной датой.
Сноска. Пункт 4-2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.01.2008 N 8 .
4-3. Дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Сноска. Глава дополнена пунктом 4-3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.08.2005 N 310 (порядок введения в действие см. п. 2 пост. N 310 ).
4-4. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем банка (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
Сноска. Глава дополнена пунктом 4-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.08.2005 N 310 (порядок введения в действие см. п. 2 пост. N 310); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.01.2008 N 8; от 03.09.2010 N 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
5. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.08.2005 N 310 (порядок введения в действие см. п. 2 пост. N 310 ).
6. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, подлежат разрешению в соответствии с действующим законодательством.
Председатель
Национального Банка
Приложение 1
к Инструкции по размещению части
средств банков во внутренние активы
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.01.2008 N 8; с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.06.2008 N 91 (порядок введения в действие см. п. 2); от.29.12.2008 N 251 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.09.2010 N 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 22 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 22 (вводятся в действие с 01.01.2012).
________________________________________
наименование банка
Расчет
среднемесячной величины внутренних активов и коэффициента
размещения части средств во внутренние активы
на "__" ______________ 200_ года
Активы
Внутренние активы по
датам в течение
отчетного месяца
Среднемесячная
величина
внутренних
активов
1
2
3
...
n

4-2. Банктер қосымша мәліметтерді уәкілетті органға күн сайын электрондық тасымалдағышта есепті күннен кейін келетін жетінші жұмыс күні Астана қаласы бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ұсынады.
Ескерту: 4-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4-3. Электрондық тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтер ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдаланумен ұсынылады.
Ескерту: 4-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз ).
РҚАО-ның ескертуі!
4-4-тармаққа 2008 жылғы 1 шілдеде ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 8 Қаулысымен өзгерту енгізіледі.
4-4. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердiң қағаз жазбадағы деректермен сәйкестiгiн банктiң бiрiншi басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамы (ол болмаған кезде оның орнындағы адамы) және бас бухгалтер қамтамасыз етедi.
Ескерту: 4-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005.08.27 N 310 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.01.25 N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
5. <*>
Ескерту: 5-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз ).
6. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шешiлуi тиiс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі
активтерге орналастыру жөніндегі
Нұсқаулыққа
1 қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), өзгертістер енгізілді - 2008.06.30. N 91(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.12.29 N 251, 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 2011.02.28 № 22 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
_____________________________________
банктің атауы
200__ жылғы "___"________ ішкі активтердің орташа айлық
мөлшерінің және қаражаттың бір бөлігін ішкі активтерге
орналастыру коэффициентінің есебі
Активтер
Есеп беретін
айдың күндері
бойынша ішкі
активтер
Ішкі активтердің
орташа
айлық
мөлшері
А
1
2
3
...
n

1. Деньги и вклады
2. Займы выданные
3. Долговые ценные бумаги
4. Дебиторская задолженность
5. Участие в уставном капитале
6. Аффинированные драгоценные
металлы
7. Движимое имущество
8. Недвижимое имущество
9. Нематериальные активы
10. Начисленное вознаграж-
дение, дисконты, премии,
положительные/отрицательные
корректировки справедливой
стоимости, провизии (резервы)
по внутренним активам
11. Просроченная
задолженность по внутренним
активам
Итого величина среднемесячных
внутренних активов
Количество рабочих дней в месяце              _____________________
Среднемесячная величина внутренних активов    _____________________
Среднемесячная величина внутренних и иных обязательств ____________
Коэффициент размещения части средств во внутренние активы _________
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20__ года.
Место для печати
Приложение 2
к Инструкции по размещению части
средств банков во внутренние активы
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.01.2008 N 8; с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.06.2008 N 91 (порядок введения в действие см. п. 2); от.29.12.2008 N 251 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.09.2010 N 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 22 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 22 (вводятся в действие с 01.01.2012).
_____________________________________________
наименование банка
Расчет
среднемесячной величины внутренних и иных обязательств
на "__"_____________ 200_ год
Обязательства
Внутренние обязательства по датам
в течение отчетного месяца
1
2
3
...
n
1. Вклады
2. Займы полученные
3. Кредиторская задолженность
Итого величина среднемесячных
внутренних обязательств
4. Субординированный долг
5. Долговые ценные бумаги,
выпущенные банком
6. Бессрочные финансовые
инструменты
7. Исключен постановлением
Правления АФН РК от 28.02.2011
№ 22 (вводится в действие по
истечении четырнадцати
календарных дней со дня его
гос. регистрации в МЮ РК).

1. Ақша мен салымдар
2. Берілген заемдар
3. Борыштық бағалы қағаздар
4. Дебиторлық берешек
5. Жарғылық капиталға қатысуы
6. Тазартылған қымбат металдар
7. Жылжымалы мүлік
8. Жылжымайтын мүлік
9. Материалдық емес активтер
10. Ішкі активтер бойынша есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, әділ құнды оң/теріс түзетулер, провизиялар (резервтер)
11. Ішкі активтер бойынша мерзімі
өткен берешек
Ішкі активтердің орташа айлық
мөлшерінің жиынтығы
Жұмыс күнінің айлық саны                      _________
Ішкі активтердің орташа айлық мөлшері         _________
Ішкі және басқа да міндеттемелердің
орташа айлық мөлшері                          _________
Ішкі активтерге қаражаттың бір бөлігін
орналастыру коэффициенті                      _________
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
______________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ____________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» _____
Мөр орны
Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі
активтерге орналастыру жөніндегі
Нұсқаулыққа
2 қосымша
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2008.06.30. N 91(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2008.12.29  N 251 , 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 2011.02.28 № 22 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
_____________________________________
банктің атауы
200__ жылғы "___"________ ішкі және өзге міндеттемелердің
орташа айлық мөлшерінің есебі
Міндеттемелер
Есеп беретін айдың күндері
бойынша ішкі міндеттемелер
1
2
3
...
n
1. Салымдар
2. Алынған заемдар
3. Кредиторлық берешек
Ішкі міндеттемелердің орташа
айлық мөлшерінің жиынтығы
4. Реттелген борыш
5. Банк шығарған борыштық
бағалы қағаздар
6. Мерзімсіз қаржы құралдары
7. алынып тасталды

8. Начисленное вознаграждение,
дисконты, премии,
положительные/отрицательные
корректировки справедливой
стоимости, провизии (резервы) по
внутренним и иным обязательствам
9. Просроченная задолженность
по внутренним и иным
обязательствам
Итого сумма среднемесячных
внутренних обязательств,
среднемесячной величины
субординированного долга,
среднемесячной величины
выпущенных банком долговых
ценных бумаг, среднемесячной
величины бессрочных финансовых
инструментов
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20__ года.
Место для печати
Приложение 3
к Инструкции по размещению части
средств банков во внутренние активы
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.01.2008 N 8; с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.06.2008 N 91 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.09.2010 N 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 22 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 22 (вводятся в действие с 01.01.2012).
_______________________________________
наименование банка
Дополнительные сведения для расчета коэффициента
размещения части средств во внутренние активы
на "__" __________ 200_ года
Номер
признака
Наименование показателя
Сумма
1
2
3

8. Ішкі және өзге міндеттемелер
бойынша есептелген сыйақы,
дисконттар, сыйлықақылар, әділ
құнды оң/теріс түзетулер, провизиялар (резервтер)
9. Ішкі және өзге міндеттемелер
бойынша мерзімі өткен берешек
Орташа айлық ішкі міндеттемелердің, реттелген борыштың орташа айлық шамасының, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамасының, мерзімсіз қаржы құралдарының орташа айлық шамасының жиынтық сомасы
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
______________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ____________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» _____
Мөр орны
Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі
активтерге орналастыру жөніндегі
Нұсқаулыққа
3 қосымша
Ескерту: 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 8 (2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2008.06.30. N 91(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 2011.02.28 № 22 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
_____________________________________
банктің атауы
200__ жылғы "___"________қаражаттардың бір бөлігін ішкі
активтерге орналастыру коэффициентін есептеуге
арналған қосымша мәліметтер
Белгі-
нің
нөмірі
Көрсеткіш атауы Сомасы
1 2 3

8801
Наличные в тенге и иностранной валюте
8802
Вклады и счета ностро в банках второго
уровня - резидентах Республики Казахстан
8803
Займы, предоставленные резидентам
Республики Казахстан
8804
Долговые ценные бумаги резидентов
Республики Казахстан
8805
Дебиторская задолженность резидентов
Республики Казахстан
8806
Участие в уставном капитале
8807
Сумма аффинированных драгоценных
металлов, хранимых на территории
Республики Казахстан
8808
Движимое имущество, находящееся на
территории Республики Казахстан
8809
Недвижимое имущество, расположенное на
территории Республики Казахстан
8810
Нематериальные активы в Республике
Казахстан

8801
Теңгемен және шетел валютасындағы қолма-қол ақша
8802
Қазақстан Республикасының
резиденттері - екінші
деңгейдегі банктердегі
салымдар және ностро
шоттар
8803
Қазақстан Республикасының
резиденттеріне берілген
заемдар
8804
Қазақстан Республикасы
резиденттерінің борыштық
бағалы қағаздары
8805
Қазақстан Республикасы
резиденттерінің
дебиторлық берешегі
8806
Жарғылық капиталға қатысуы
8807
Қазақстан Республикасы
аймағында сақталатын
тазартылған қымбат
металдар сомасы
8808
Қазақстан Республикасы
аймағындағы жылжымалы
мүлік
8809
Қазақстан Республикасы
аумағында орналасқан
жылжымайтын мүлік
8810
Қазақстан Республикасында-
ғы материалдық емес
активтер

8811
Вклады и счета лоро банков второго
уровня - резидентов Республики Казахстан
8812
Вклады резидентов Республики Казахстан
8813
Займы, полученные от резидентов
Республики Казахстан
8814
Кредиторская задолженность перед
резидентами Республики Казахстан
8815
Начисленное вознаграждение, дисконты,
премии, положительные/отрицательные
корректировки справедливой стоимости,
провизии (резервы) по внутренним активам
8816
Просроченная задолженность по
внутренним активам

8811
Қазақстан Республикасы
резиденттері - екінші
деңгейдегі банктердің
салымдары мен лоро шоттары
8812
Қазақстан Республикасы
резиденттерінің салымдары
8813
Қазақстан Республикасы
резиденттерінен алынған
заемдар
8814
Қазақстан Республикасы
резиденттері алдындағы
кредиторлық берешек
8815
Ішкі активтер бойынша
есептелген сыйақы,
дисконттар, сыйлықақылар,
әділ құнды оң/теріс
түзетулер, провизиялар (резервтер)
8816
Ішкі активтер бойынша
мерзімі өткен берешек