Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 мая 2001 года N 828. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10.07.2001 г. N 1569. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года N 158
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 158 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях совершенствования методики присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам и в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005).
1. Утвердить Правила присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам (прилагаются).
2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие через 15 дней после регистрации его Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан и местных исполнительных органов Республики Казахстан;
2) установить контроль за исполнением настоящего Постановления и вышеназванных Правил.
4. Признать утратившим силу постановление Национальной комиссии "Об утверждении Положения о порядке присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам в Республике Казахстан" от 8 октября 1997 года N 161 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1998 года за N 458.
Председатель
Национальной комиссии
Согласованы            Согласованы               Утверждены
с Национальным Банком  с Министерством финансов  постановлением Директората
Республики Казахстан   Республики Казахстан      Национальной комиссии
27 апреля 2001 года    30 апреля 2001 года       Республики Казахстан по
ценным бумагам
от 15 мая 2001 года N 828
ПРАВИЛА
присвоения национальных идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
Сноска. По тексту:
слова "Национальная комиссия" заменены словами "уполномоченный орган" в соответствующих падежах - постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 ;
слова "эмиссия", "эмиссиях" заменены словами "выпуск", "выпусках" - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005).
Настоящие Правила устанавливают порядок присвоения государственным органом, осуществляющим государственное регулирование отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг (далее - уполномоченный орган) национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам, выпускаемым Министерством финансов Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы, и учета национальных идентификационных номеров, присвоенных государственным ценным бумагам.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 ; постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005); от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

Мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерiн беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы Директоратының 2001 жылғы 15 мамыр N 828 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінде 2001 жылғы 10 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1569. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы N 158 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 158 Қаулысымен.
--------------------- Қаулыдан үзінді ------------------------
Бағалы қағаздар рыногын реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы
(бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
6. ...
Төрайым                                         Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы                                          нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2008 жылғы
29 қазандағы N 158 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы Директоратының "Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бiрiздендiру нөмірлерін беру қағидаларын бекіту туралы" 2001 жылғы 15 мамырдағы N 828 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1569 тіркелген).
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...
Мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерiн беру әдiстемесiн жетiлдiру мақсатында және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 301 қаулысымен .
1. Мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерiн беру қағидалары бекiтiлсiн (қоса берiлдi).
2. Осы Қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде тiркелгеннен кейiн 15 күннен соң қолданысқа енетiндiгі белгіленсiн.
3. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар департаментi:
1) басқармасы осы Қаулыны (ол күшiне енгізiлгеннен кейiн) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң және Қазақстан Республикасы жергiлiктi атқарушы органдарының назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулының және жоғарыда аталған Қағидалардың орындалысына бақылау жасасын.
4. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде 1998 жылғы 11 ақпанда 458-нөмiрмен тiркелген "Қазақстан Республикасында мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 08 қазандағы N 161 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкімен
2001 жылғы 27 сәуірде
келісілген
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігімен
2001 жылғы 30 сәуірде
келісілген
Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі
ұлттық комиссиясы
Директоратының
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 828 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық біріздендіру нөмірлерін беру
ҚАҒИДАЛАРЫ
Ескерту: Қағидалардың мәтiнi бойынша түрлi септiктегi "Ұлттық комиссия" деген сөздер тиiстi септiктегi "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.04.16. N 114 бұйрығымен .
барлық мәтiн бойынша "эмиссиясы", "эмиссиясының" деген сөздер тиiсiнше "шығарылымы" "шығарылымының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25. N 301 қаулысымен .
Осы Қағидалар бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және республикалық мәндегі қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздарға ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерiн беру және мемлекеттiк бағалы қағаздарға берiлген ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерiне есеп жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.04.16. N 114 бұйрығымен , ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25. N 301, 2008.08.22. N 139 Қаулыларымен .

Глава 1. ОБЩИЕ УСЛОВИЯ
1. Используемые в настоящих Правилах понятия означают следующее:
1) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 ;
2) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 ;
3) "НИН" - национальный идентификационный номер или, если это следует из контекста, национальные идентификационные номера;
4) "Ответственный сотрудник" - работник уполномоченного органа, ответственный за присвоение НИН;
5) "эмитент" - Министерство финансов Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан и местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 ; постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005); от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. НИН является уникальным буквенно-цифровым кодом, присваиваемым уполномоченным органом ценным бумагам в целях их идентификации, унификации обозначений ценных бумаг различных эмиссий и систематизации учета ценных бумаг, допущенных к обращению на территории Республики Казахстан.
Глава 2. ПРИСВОЕНИЕ НИН
3. Присвоение НИН государственным ценным бумагам предполагаемой эмиссии производится уполномоченным органом на основании письменного запроса эмитента, составленного в произвольной форме и содержащего следующие сведения о данной эмиссии (далее именуемого "запрос"):
1) вид государственных ценных бумаг - их полное наименование или общеупотребительное обозначение (сокращенное наименование, аббревиатура);
2) валюта эмиссии;
3) срок обращения;
4) порядковый номер эмиссии в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
5) предполагаемая дата размещения;
6) для государственных ценных бумаг Министерства финансов Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан, не указанных в Таблице 1 Приложения 1 к настоящим Правилам, - характеристика данных ценных бумаг по следующим признакам:
являются ли эти ценные бумаги бездокументарными или документарными;
являются ли эти ценные бумаги дисконтными (вознаграждение по которым выплачивается в виде дисконта - положительной разницы между номинальной стоимостью и ценой размещения - одновременно с погашением этих ценных бумаг и в пределах их номинальной стоимости) или купонными (вознаграждение по которым выплачивается в виде купона - суммы, подлежащей периодической (одно- или неоднократной) выплате сверх номинальной стоимости в соответствии с условиями выпуска данных ценных бумаг);
предусматривают ли условия выпуска этих ценных бумаг индексацию их номинальной стоимости и вознаграждения по ним к какому-либо показателю;
если эти ценные бумаги являются купонными, - предусматривают ли условия их выпуска размещение по цене, отличающейся от номинальной стоимости этих ценных бумаг (с дисконтом или с премией), то есть, являются ли эти ценные бумаги дисконтно-купонными;

1-тарау. ЖАЛПЫ ШАРТТАР
1. Осы Қағидаларда пайдаланылған ұғымдар мыналарды бiлдiредi:
1) алынып тасталды ;
2) алынып тасталды ;
3) "ҰБН" - ұлттық бiрiздендiру нөмiрi немесе егер бұл контекстке негiзделсе ұлттық бiрiздендiру нөмiрлерi;
4) "Жауапты қызметкер"- уәкiлеттi органның ҰБН-iн беруге жауапты қызметкерi;
5) "эмитент" - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және республикалық мәндегі қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы.
Ескерту. 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.04.16. N 114 бұйрығымен , ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25. N 301, 2008.08.22. N 139 Қаулыларымен .
2. ҰБН бағалы қағаздарға оны біріздендіру, әртүрлі шығарылдардың бағалы қағаздарын белгілеуді бірегейлендіру және Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жіберілген бағалы қағаздарға есеп жүргізуді жүйелендіру мақсатында уәкілетті орган беретін бірегей әріптік-сандық код болып табылады.
2-тарау. ҰБН БЕРУ
3. Шығарылымы жобаланып отырған мемлекеттiк бағалы қағаздарға ҰБН берудi эмитенттiң еркiн нысанда жазған және мазмұнында осы шығарылым туралы мынадай мәлiметтер бар сұрауының (бұдан әрi "Сұрау" деп аталады) негiзiнде уәкілетті орган жүргізеді:
1) мемлекеттiк бағалы қағаздардың түрi - олардың толық атауы немесе жалпы қолданылатын белгiсi (қысқаша атауы, аббревиатурасы);
2) шығарылымның валютасы;
3) айналыс мерзiмi;
4) эмитент пайдаланатын нөмiрлеуге сәйкес шығарылымның реттiк нөмiрi;
5) орналастыру жобаланған күн;
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң осы Қағидалардың 1-қосымшасының 1-таблицасында көрсетiлмеген мемлекеттiк бағалы қағаздары үшiн - осы бағалы қағаздардың мынадай белгiлерi бойынша сипаттамасы:
осы бағалы қағаздар құжаттандырылған немесе құжатсыздандырылған болып табыла ма әлде жоқ па;
осы бағалы қағаздар дисконттық (олар бойынша сыйақы дисконт - атаулы құны мен орналастыру бағасының арасындағы он айырмасы түрiнде төленедi) бiр мезгiлде осы бағалы қағаздарды өтеумен және олардың атаулы құны шегiнде) немесе купондық (олар бойынша сыйақылар купон - осы бағалы қағаздар шығарылымының шарттарына сәйкес атаулы құнынан жоғары мерзiмдiк (бiр немесе бiрнеше дүркiн) төлеуге жататын сома түрiнде төленедi) болып табыла ма әлде жоқ па;
осы бағалы қағаздар шығарылымының шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша сыйақыларды қандай да болмасын көрсеткiш бойынша индекстеудi көзделе ме әлде жоқ па;
егер осы бағалы қағаздар купондық болып табылса, олардың шығарылым шарттарында осы бағалы қағаздардың атаулы құнынан өзгеше (дисконтпен немесе сыйлықпен) баға бойынша орналастыру көзделе ме, яғни осы бағалы қағаздар дисконттық - купондық болып табыла ма әлде жоқ па;

6-1) для государственных ценных бумаг местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы характеристика данных ценных бумаг по следующим видам:
1) среднесрочные;
2) долгосрочные;
3) среднесрочные индексированные;
4) долгосрочные индексированные;
7) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005 года).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005); от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Допускается составление запроса на присвоение НИН государственным ценным бумагам для более чем одной предполагаемой Министерством финансов Республики Казахстан или Национальным Банком Республики Казахстан эмиссии, в том числе и на определенный период вперед.
5. (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 года N 114 ).
6. (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2003 года N 114 ).
7. По получении запроса Ответственный сотрудник проверяет правильность его составления в части:
1) полноты сведений, подлежащих указанию в запросе в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил;
2) правильности указания обозначения вида государственных ценных бумаг в соответствии с нормативными правовыми актами Правительства и Национального Банка Республики Казахстан;
3) соответствия обозначения вида государственных ценных бумаг параметрам их предполагаемой эмиссии, указанных в подпунктах 2)-6-1) пункта 3 настоящих Правил;
4) соответствия порядкового номера предполагаемой эмиссии государственных ценных бумаг имеющейся у уполномоченного органа информации о предыдущих выпусках государственных ценных бумаг данного вида;
5) соблюдения иных возможных условий, необходимых для присвоения НИН государственным ценным бумагам предполагаемой эмиссии.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005); от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. При отсутствии замечаний к запросу Ответственный сотрудник выстраивает НИН согласно методике, приведенной в приложении 1 к настоящим Правилам, проверяет отсутствие аналогичных НИН, находящихся в обращении эмиссий ценных бумаг, составляет письмо эмитенту о присвоении НИН и передает его на последующее визирование с приложением запроса, на основании которого был построен НИН.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
9. исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
10. исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .

6-1) республикалық мәндегі қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттiк бағалы қағаздары үшiн осы бағалы қағаздардың мынадай түрлері бойынша сипаттамасы:
1) орта мерзімді;
2) ұзақ мерзімді;
3) индекстелген орта мерзімді;
4) индекстелген ұзақ мерзімді;
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25. N 301, 2008.08.22. N 139 Қаулыларымен
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi жобаланып отырған бiрнеше, оның iшiнде белгiлi бiр кезеңге алға, шығарылымның мемлекеттік бағалы қағаздарына ҰБН беруге сұрау жасауға жол беріледі.
5-6. <*>
Ескерту. 5-6-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.04.16. N 114 бұйрығымен
7. Жауапты қызметкер сұрауды алғаннан кейiн оның мына бөлiктерде жасалуының дұрыстығын тексередi:
1) осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес сұрауда көрсетiлуге тиiстi мәлiметтердiң толықтығын;
2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк бағалы қағаздардың түрiн көрсетудің дұрыстығын;
3) мемлекеттiк бағалы қағаздар түрiнiң олардың жобаланып отырған шығарылымының осы Қағидалардың 3-тармағының 2)-6-1) тармақшаларында көрсетiлген өлшемдерiне сәйкес келуiн;
4) мемлекеттiк бағалы қағаздардың жобаланып отырған шығарылымының реттiк нөмiрiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздардың осы түрiнiң алдыңғы шығарылымы туралы уәкілетті органда бар ақпаратқа сәйкес келуiн;
5) шығарылымы жобаланып отырған мемлекеттiк бағалы қағаздарға ҰБН беру үшiн қажеттi өзге де ықтимал шарттардың сақталысын.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25. N 301, 2008.08.22. N 139 Қаулыларымен .
8. Сұрату бойынша ескертпелер жоқ болған кезде Жауапты қызметкер осы Қағидалардың 1-қосымшасында келтiрiлген әдiстемеге сәйкес ҰБН жасайды, бағалы қағаздардың айналыста жүрген шығарылымдарының осындай ҰБН бар жоқ екенiн тексередi, ҰБН беру жөнiнде эмитентке беретiн хат дайындайды және негiзiнде ҰБН құрылған сұратуды қоса бере отырып оны келесi бұрыштаманы қою үшiн бередi.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
9-10. <*>
Ескерту: 9-10-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .

11. При обнаружении в запросе ошибочных и/или неполных сведений уполномоченный орган направляет эмитенту письменный отказ в присвоении НИН с указанием причин отказа.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
12. исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114
13. Рассмотрение запроса (отправка (передача) письма эмитенту о присвоении НИН или об отказе в присвоении НИН) должно быть завершено в кратчайший возможный срок, но не позднее чем в течение двух рабочих дней со дня получения запроса уполномоченного органа (за исключением, установленным абзацем вторым настоящего пункта).
В случае если эмитентом запрашивается присвоение НИН государственным ценным бумагам для шести и более предполагаемых эмиссий, допускается продление срока отправки (передачи) письма эмитенту о присвоении НИН до трех рабочих дней со дня получения запроса уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
14. исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
Глава 3. УЧЕТ ПРИСВОЕННЫХ НИН
15. Учет НИН, присвоенных государственным ценным бумагам, осуществляется путем ведения:
1) журнала-реестра на бумажном носителе "Журнал регистрации национальных идентификационных номеров, присвоенных государственным ценным бумагам" (далее именуемого "Журнал");
2) электронной базы данных "Электронный журнал регистрации национальных идентификационных номеров, присвоенных государственным ценным бумагам" (далее именуемой "Электронный журнал");
3) файлов переписки по вопросам присвоения НИН государственным ценным бумагам (далее именуемых "Файлы переписки").
16. Содержание Журнала и содержание Электронного журнала идентичны между собой и включают в себя следующие данные:
1) порядковый номер записи о присвоении НИН;
2) вид государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН;
3) наименование эмитента государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН;
4) валюта эмиссии государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН;
5) числовое обозначение порядкового номера эмиссии государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН, в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
6) дата присвоения НИН;
7) присвоенный НИН;
8) основание для присвоения НИН (дата и номер запроса);
9) фамилия и инициалы Ответственного сотрудника.
17. При заполнении Журнала (Электронного журнала) в части данных о виде государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН, используются установленные нормативными правовыми актами Правительства или Национального Банка Республики Казахстан либо общеупотребительные обозначения (сокращенные наименования, аббревиатуры) видов государственных ценных бумаг, например, "НСО", "МЕККАМ-6", "ноты тенговые". При этом не допускается использование различных обозначений одного и того же вида государственных ценных бумаг с одним и тем же сроком обращения.

11. Сұратуда қате және/немесе толық емес мәлiметтер анықталған кезде уәкiлеттi орган эмитентке бас тарту себебiн көрсете отырып ҰБН беруден жазбаша бас тарту жiбередi.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
12. Тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
13. Сұрауды қарау (ҰБН беру туралы немесе ҰБН беруден бас тарту туралы эмитентке жазылған хатты жөнелту (беру) мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмде аяқталу керек, бiрақ уәкілетті орган сұрауды алған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей (осы тармақтың екiншi азатжолында белгiленген ерекшелiктi қоспағанда).
Егер эмитент алты және одан да көп шығарылымдары жобаланған мемлекеттiк бағалы қағаздарға ҰБН берудi сұраған жағдайда, сұрауды уәкілетті орган алған күннен бастап үш жұмыс күнiне дейiн, ҰБН беру туралы эмитентке жазылған хатты жөнелтудiң (берудiң) мерзiмiн ұзартуға жол берiледi.
Ескерту: 13-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
14. Тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
3-тарау. БЕРІЛГЕН ҰБН-не ЕСЕП ЖҮРГІЗУ
15. Мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ҰБН-не есеп жүргізу:
1) қағаз тасымалдағыштағы "Мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ұлттық біріздендіру нөмірлерін тіркеу журналы" тізілім-журналын (бұдан әрі "Журнал" деп аталады);
2) "Мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ұлттық біріздендіру нөмірлерін тіркеудің электрондық журналы" электрондық мәліметтер базасын (бұдан әрі "Электрондық журнал" деп аталады);
3) мемлекеттік бағалы қағаздарға ҰБН беру мәселелері бойынша алмасу файлдарын (бұдан әрі "Алмасу файлдары" деп аталады) жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
16. Журналдың мазмұны мен Электрондық журналдың мазмұны бір-бірімен ұқсас және мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) ҰБН беру туралы жазбаның реттік нөмірі;
2) ҰБН берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі;
3) ҰБН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар эмитентінің атауы;
4) ҰБН берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың валютасы;
5) ҰБН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірін эмитент қолданатын нөмірлеуге сәйкес сандық белгілеу;
6) ҰБН беру күні;
7) берілген ҰБН;
8) ҰБН беруге арналған негіз (сұраудың күні және нөмірі);
9) Жауапты қызметкердің тегі және аты-жөні.
17. Журналды (Электрондық журналды) ҰБН берілген мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі туралы мәліметтер бөлігінде толтыру кезінде мемлекеттік бағалы қағаздардың түрлерін Қазақстан Республикасының Үкіметінің немесе Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген не жалпы қолданылатын белгілеулер қолданылады, мысалы, "НСО", "МЕККАМ-6", "теңгелік ноттар". Бұл ретте айналыс мерзімдері бірдей мемлекеттік бағалы қағаздардың бірнеше түріне әртүрлі белгілеулерді қолдануға жол берілмейді.

18. При заполнении Журнала (Электронного журнала) в части данных о наименовании эмитента государственных ценных бумаг, которым присвоен НИН:
1) в отношении Министерства финансов Республики Казахстан допускается использование сокращенного наименования "Минфин" или аббревиатуры "МФ";
2) в отношении Национального Банка Республики Казахстан допускается использование сокращенного наименования "НацБанк" или аббревиатуры "НБ";
3) в случае, если исходя из данных обозначения вида государственных ценных бумаг однозначно следует, что их эмитентом может быть только Министерство финансов Республики Казахстан или только Национальный Банк Республики Казахстан, соответствующая графа Журнала (соответствующее поле Электронного журнала) не заполняется;
3-1) в отношении местных исполнительных органов не допускается использование сокращенного наименования;
4) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005).
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005); от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
19. При заполнении Журнала (Электронного журнала) в части данных о валюте эмиссии государственных ценных бумаг соответствующая графа (соответствующее поле) не заполняется, если исходя из данных о виде государственных ценных бумаг однозначно следует, что они могут выпускаться только в национальной валюте Республики Казахстан или только в какой-либо определенной иностранной валюте.
20. Записи о присвоении НИН подлежат внесению в Журнал и в Электронный журнал в день присвоения НИН.
21. Журнал должен быть постранично пронумерован, прошит и скреплен оттиском печати уполномоченного органа (частично поверх ярлыка, наклеенного на узел прошивки, частично на листе).
Каждая запись в Журнале о присвоении НИН должна подтверждаться подписью Ответственного сотрудника.
По окончании Журнала на его титульный лист вносится запись "Всего в журнале содержится [порядковый номер последней записи о присвоении НИН] записей о присвоении НИН", указывается дата окончания Журнала в произвольном формате, ставится подпись Ответственного сотрудника.
Вновь открываемый Журнал начинается с порядкового номера записи о присвоении НИН, превышающего порядковый номер последней записи в предыдущем Журнале на единицу.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
Запрещается перенос незавершенной записи о присвоении НИН из одного Журнала в другой. Такая запись должна быть аннулирована путем перечеркивания знаком "Z" в каждой графе.

18. Журналды (Электрондық журналды) ҰБН берілген мемлекеттік бағалы қағаздар эмитентінің атауы туралы мәліметтер бөлігінде толтыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде қатысты "Қаржымині" қысқаша атауын немесе "ҚМ" аббревиатурасын қолдануға жол беріледі;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қатысты "Ұлттық Банк" қысқаша атауын немесе "ҰБ" аббревиатурасын қолдануға жол беріледі;
3) егер мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі туралы мәліметтерге сүйене отырып біржақты түрде эмитент тек қана Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі немесе тек қана Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болатын жағдайда Журналдың тиісті бағанасы (Электрондық журналдың тиісті жолы) толтырылмайды;
3-1) жергілікті атқарушы органдарына қатысты қысқартылған атауды қолдануға жол берілмейді.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25. N 301, 2008.08.22. N 139 Қаулыларымен .
19. Журналды (Электрондық журналды) мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының валютасы туралы мәліметтер бөлігінде толтыру кезінде, егер мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі туралы мәліметтерге сүйене отырып бір жақты түрде олар тек Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында немесе тек қандай болсын шетелдік валютада шығарылуы мүмкін болады делінсе, тиісті бағана (тиісті жол) толтырылмайды.
20. ҰБН беру туралы жазбалар Журналға және Электрондық журналға ҰБН берілген күні енгізілуге жатады.
21. Журнал беттері бойынша нөмірленуі, тігілуі және уәкілетті органның мөр таңбасымен (жартылай тігістің түйініне жапсырылған жазба қағазға жартылай параққа) бекітілуі керек.
Журналдағы ҰБН беру туралы әрбір жазба Жауапты қызметкердің қолымен расталуы керек.
Журнал аяқталғаннан кейін оның сыртқы парағына "Журналда ҰБН беру туралы барлығы (ҰБН туралы соңғы жазбаның реттік нөмірі) жазбалар бар" деген жазба енгізіледі, еркін нысандағы форматта Журналдың аяқтау күні көрсетіледі, Жауапты қызметкердің қолы
қойылады.
Жаңадан ашылатын Журнал бұрынғы Журналдағы соңғы жазбаның реттік нөмірінен бір бірлікке асатын ҰБН беру туралы жазбаның реттік нөмірінен басталады.
ҰБН туралы аяқталмаған жазбаны бір Журналдан екіншісіне ауыстыруға тыйым салынады. Бұндай жазба әрбір бағанада "Z" белгісімен сызып тастау арқылы жойылуы керек.
Ескерту: 21-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .

22. Работники центрального аппарата уполномоченного органа, осуществляющие ведение Электронного журнала, обязаны обеспечивать защиту от внесения в него несанкционированных изменений.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
23. Документы, представленные для присвоения НИН, подшиваются в файлы переписки в хронологическом порядке.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
24. Все листы документов, включенных в файлы переписки, нумеруются в нижнем правом углу. По окончании Файла переписки в него включается опись содержащихся в нем документов, на первом листе которой делается запись "Всего в данном файле содержится [порядковый номер последнего (верхнего) листа последнего документа] листов документов с [дата в формате "дд.мм.гг] по [дата в формате дд.мм.гг] и ставится подпись Ответственного сотрудника.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
25. Сведения о НИН, присвоенных государственным ценным бумагам, предоставляются любому заинтересованному лицу в течение пяти рабочих дней со дня получения уполномоченным органом соответствующего запроса.
Председатель
Национальной комиссии
Приложение 1
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам,
утвержденным постановлением
Директората Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 15 мая 2001 года N 828
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 ; постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005 N 104 ; от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
МЕТОДИКА ПОСТРОЕНИЯ
национального идентификационного номера
государственных ценных бумаг
1. Для построения национального идентификационного номера (далее именуемого "НИН") государственных ценных бумаг Республики Казахстан используются арабские цифры и прописные (заглавные) буквы латинского алфавита (за исключением букв "I" и "О").
2. НИН включает в себя двенадцать последовательных символов (считая слева направо), не разделенных каким-либо знаком препинания, и состоит из трех частей:
1) символы, расположенные на первой и второй позициях, обозначают двухбуквенный код страны эмитента (для Республики Казахстан используется код "КZ");
2) символы, расположенные на третьей-одиннадцатой позициях, являются основным номером, составляемым в соответствии с пунктами 3-9 настоящей Методики;

22. Уәкілетті орган орталық аппаратының Электрондық журналды жүргізуді жүзеге асыратын қызметкерлері оған рұқсат етілмеген өзгерістерді енгізуден қорғалуын қамтамасыз етуге міндетті.
Ескерту: 22-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
23. ҰБН беру үшiн ұсынылған құжаттар жазысқан хаттар файлдарына хронологиялық тәртiппен тiгiледi.
Ескерту: 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
24. Алмасу файлдарына енгізілген құжаттардың барлық парақтары төменгі оң жақ бұрышына нөмірленеді. Алмасу файлдары аяқталғаннан кейін оған бірінші парағында "Осы файлда ("кк.аа.жж" форматтағы күн)-нен бастап ("кк.аа.жж" форматтағы күн)-ге дейінгі құжаттардың барлығы (соңғы құжаттың соңғы (жоғарғы) парағының реттік нөмірі) парағы бар" деген жазба жасалатын құжаттардың тізбесі енгізіледі және Жауапты қызметкердің қолы қойылады.
Ескерту: 24-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .
25. Мемлекеттік бағалы қағаздарға берілген ҰБН туралы мәліметтер уәкілетті орган тиісті сұрауды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кез келген мүдделі тұлғаға беріледі.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Қазақстан Республикасы Бағалы
қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясы Директоратының
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 828 қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық біріздендіру нөмірлерін
беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық біріздендіру нөмірін
ҚҰРУ ӘДІСТЕМЕСІ
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарының ұлттық біріздендіру нөмірін (бұдан әрі "ҰБН" деп аталады) құру үшін араб сандары және латын әліпбиінің жазба (бас) әріптері ("І" және "О" әріптерінен басқа) пайдалынылады.
2. ҰБН-не қандай да болмасын тыныс белгісімен бөлінбеген, тізбектелген он екі рәміздер (солдан оңға санаумен) кіреді және үш бөліктен тұрады:
1) бірінші және екінші позицияларда орналасқан рәміздер эмитент елінің екі әріпті кодын білдіреді (Қазақстан Республикасы үшін "KZ" коды пайдаланылады);
2) үшінші-он бірінші позицияларда орналасқан рәміздер осы Әдістеменің 3-9-тармақтарына сәйкес жасалған негізгі нөмірлер болып табылады;

3) символ, расположенный на двенадцатой позиции, является контрольной цифрой, которая рассчитывается в соответствии с пунктом 10 настоящей Методики.
3. Символ, расположенный на третьей позиции НИН, обозначает эмитента государственных ценных бумаг:
1) "K" - Министерство финансов Республики Казахстан;
2) "W" - Национальный Банк Республики Казахстан;
2-1) "А" - местный исполнительный орган города Алматы;
2-2) "Z" - местный исполнительный орган города Астаны.
3)-18) исключены постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.10.2004 N 301 (вводится в действие 01.01.2005); от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Символ, расположенный на четвертой позиции НИН, обозначает код государственных ценных бумаг:
1) символ "1" - бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
2) символ "2" - бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
3) символ "3" - бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;
4) символ "4" - бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;
5) символ "5" - документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
6) символ "6" - документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
7) символ "7" - документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;
8) символ "8" - документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к какому-либо показателю;

3) он екінші позицияда орналасқан рәміз осы Әдістеменің 10-тармағына сәйкес есептелген бақылау саны болып табылады.
3. ҰБН үшінші позициясында орналасқан рәміз мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитентін білдіреді:
1)  "К" рәмізі - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
2)  "W" рәмізі - Қазақстан республикасының Ұлттық Банкі;
2-1) "А" - Алматы қаласының жергілікті атқарушы органы;
2-2) "Z" - Астана қаласының жергілікті атқарушы органы.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.10.25. N 301, 2008.08.22. N 139 Қаулыларымен .
4. ҰБН төртінші позициясында орналасқан рәміз мемлекеттік бағалы қағаздардың кодын білдіреді:
1) "1" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжатсыздандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
2) "2" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
3) "3" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжатсыздандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
4) "4" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
5) "5" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжаттандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
6) "6" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша сыйақыларды индекстеу көзделмейтін құжаттандырылған купондық бағалы қағаздар;
7) "7" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттандырылған дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
8) "8" рәмізі - шығарылым шарттарында олардың атаулы құнын және олар бойынша қандай да болмасын көрсеткішке төленетін сыйақыларды ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттандырылған купондық бағалы қағаздар;

9) символ "9" - бездокументарные купонные ценные бумаги, выпущенные в целях компенсации вкладов граждан Республики Казахстан, индексация номинальной стоимости и определение ставки вознаграждения которых осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
10) символ "А" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
11) символ "В" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
12) символ "С" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
13) символ "D" - бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляется по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном;
14) символ "Е" - среднесрочные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы;
15) символ "F" - долгосрочные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы;
16) символ "G" - среднесрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы;
17) символ "Н" - долгосрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 ; постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005 N 104 ; от 22.08.2008 N 139 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
5. Коды отдельных видов государственных ценных бумаг, используемые при заполнении четвертой позиции НИН, приведены в Таблице 1 настоящей Методики.
6. Символ, расположенный на пятой позиции НИН, обозначает валюту эмиссии:
1) "K" - казахстанский тенге;
2) "U" - доллар США;
3) "E" - евро.
7. Символ, расположенный на шестой позиции НИН, обозначает единицу измерения срока обращения государственных ценных бумаг:
1) "Y" - годы;
2) "M" - месяцы;
3) "W" - недели;
4) "D" - дни.
8. Символы, расположенные на седьмой и восьмой позициях НИН, обозначают срок обращения государственных ценных бумаг в соответствующей единице измерения.

9) "9" символы - Қазақстан Республикасы азаматтарының салымдарына өтемақы төлеу мақсатында шығарылған, номиналдық құнын индекстеу және сыйақы ставкаларын айқындау Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiленген тәртiппен жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар;
10) "А" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналдық құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
11) "В" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналдық құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
12) "С" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналдық құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді;
13) "D" символы - орналастырылуы мен өтелуі номиналдық құны бойынша жүзеге асырылатын құжатсыздандырылған купондық бағалы қағаздар, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде орналастыру кезінде айқындалатын, купон деп аталатын сыйақы төленеді;
14) "Е" рәмізі - республикалық мәндегі қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді бағалы қағаздары;
15) "F" рәмізі - республикалық мәндегі қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді бағалы қағаздары;
16) "G" рәмізі - республикалық мәндегі қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздары;
17) "Н" рәмізі - республикалық мәндегі қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздары.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.04.16. N 114 бұйрығымен , ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005.03.26. N 104, 2008.08.22. N 139 Қаулыларымен .
5. Мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген түрлерінің ҰБН төртінші позициясын толтыру кезінде пайдаланылатын кодтары осы Әдістеменің 1-таблицасында келтірілген.
6. ҰБН бесінші позициясында орналасқан рәміз шығарылымның валютасын білдіреді:
1) "К" рәмізі - қазақстан теңгесі;
2) "U" рәмізі - АҚШ доллары;
3) "Е" рәмізі - евро.
7. ҰБН алтыншы позициясында орналасқан рәміз мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің өлшем бірлігін білдіреді:
1) "Y" рәмізі - жылдар;
2) "M" рәмізі - айлар;
3) "W" рәмізі - апталар;
4) "D" рәмізі - күндер.
8. ҰБН жетінші және сегізінші позицияларында орналасқан рәміздер мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті өлшем бірлігіндегі айналыс мерзімін білдіреді.

В случае, если срок обращения составляет менее 10 соответствующих единиц измерения, в седьмой позиции указывается символ "0" (ноль).
9. Символы, расположенные на девятой, десятой и одиннадцатой позициях НИН, обозначают порядковый номер эмиссии государственных ценных бумаг в соответствии с нумерацией, используемой их эмитентом.
В случае, если порядковый номер эмиссии составляет менее 100, в девятой позиции указывается символ "0" (ноль).
В случае, если порядковый номер эмиссии составляет менее 10, в десятой позиции (в дополнение к символу "0" в девятой позиции) указывается символ "0" (ноль).
В случае, если порядковый номер эмиссии превышает 999, его первая цифра не указывается.
10. Контрольная цифра рассчитывается следующим образом:
1) шаг 1: заполняются первые одиннадцать позиций согласно подпункту
1) пункта 2 и пунктам 3-9 настоящей Методики;
2) шаг 2: расположенные на позициях буквенные символы заменяются числами в соответствии с Таблицей 2 настоящей Методики;
3) шаг 3: каждая цифра полученного числового ряда (начиная с его правого края) умножается на коэффициент: "2" - для цифр, находящихся на нечетных позициях, или "1" - для цифр, находящихся на четных позициях;
4) шаг 4: суммируются цифры ряда, полученного в результате выполнения шага 3;
5) шаг 5: если сумма, полученная в результате выполнения шага 4, оканчивается на "0", то контрольной цифрой является "0". В противном случае,контрольной цифрой является результат вычитания суммы, полученной в результате выполнения шага 4, из числа, превышающего данную сумму и являющегося минимальным из кратных десяти.
Таблица 1
Сноска. Таблица 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005 N 104 .
Таблица кодов отдельных видов государственных ценных бумаг
Вид ценной бумаги
Код
Государственное краткосрочное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕККАМ)
1
Государственное среднесрочное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕОКАМ)
2
Государственное долгосрочное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕУКАМ)
D
Государственное среднесрочное индексированное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МОИКАМ)
C
Государственное долгосрочное индексированное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МУИКАМ)
B
Государственное долгосрочное сберегательное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕУЖКАМ)
A
Государственное краткосрочное казначейское валютное обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕКАВМ)
3
Государственное среднесрочное казначейское валютное обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан(МЕОКАВМ)
4
Государственное индексированное казначейское обязательство Республики Казахстан, выпускаемое Министерством финансов Республики Казахстан (МЕИКАМ)
4
Национальная сберегательная облигация государственного внутреннего займа Республики Казахстан, выпускаемая Министерством финансов Республики Казахстан (НСО)
2
Краткосрочная нота Национального Банка Республики Казахстан, номинированная в тенге
1
Краткосрочная нота Национального Банка Республики Казахстан, номинированная в иностранной валюте
3
Государственная специальная компенсационная казначейская облигация (МАОКО)"
9
Таблица 2
ТАБЛИЦА
перевода буквенных символов в числа
---------------------------------------------------------------------------

Егер айналыс мерзімі 10-нан төмен тиісті өлшем бірлігін құраған жағдайда, жетінші позицияда "0" (нөл) рәмізі көрсетіледі.
9. ҰБН тоғызыншы, оныншы және он бірінші позицияларында орналасқан рәміздер мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының олардың эмитенттері пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес реттік нөмірін білдіреді.
Егер шығарылымның реттік нөмірі 100-ден төмен болып құралған жағдайда, тоғызыншы позицияда "0" (нөл) рәмізі көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі 10-нан төмен болып құралған жағдайда, оныншы позицияда (тоғызыншы позициядағы "0" рәмізіне қосымша) "0" (нөл) рәмізі көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі 999 асып кеткен жағдайда, оның бірінші саны көрсетілмейді.
10. Бақылау саны мынадай түрде есептеледі:
1) 1-қадам: осы Әдістеменің 2-тармағының 1) тармақшасына және 3-9-тармақтарына сәйкес бастапқы он бір позициялар толтырылады;
2) 2-қадам: позицияларда орналасқан әріптік рәміздер осы Әдістеменің 2-таблицасына сәйкес сандармен ауыстырылады;
3) 3-қадам: сандық қатарда (оның оң жақ шетінен бастап) алынған әрбір сан коэффициентке көбейтіледі: "2" - тақ позицияларда орналасқан сандар үшін немесе "1" - жұп позицияларда орналасқан сандар үшін;
4) 4-қадам: 3-қадамды орындаудың нәтижесінде алынған сандар қатары қосылады;
5) 5-қадам: егер 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған сома "0-мен" аяқталса, онда бақылау саны "0" болып табылады. Керісінше жағдайда, 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған соманы осы сомадан асатын және он еседен төмен болып табылатын саннан алып тастау нәтижесі бақылау саны болып табылады.
1-кесте
Ескерту: 1-кесте жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 104 қаулысымен .
Мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген
түрлері кодтарының кестесі
Бағалы қағаздың түрі
Коды
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қысқа мерзімді қазыналық міндеттемелері (МЕККАМ)
1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған, Қазақстан Республикасының мемлекеттік орта мерзімді қазыналық міндеттемелері (МЕОКАМ)
2
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған, Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақ мерзімді қазыналық міндеттемелері (МЕУКАМ)
D
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік орта мерзімді
индекстелген қазыналық міндеттемелері (МОИКАМ)
С
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақ мерзімді
индекстелген қазыналық міндеттемелері (МУИКАМ)
В
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұзақ мерзімді жинақ қазыналық міндеттемелері (МЕУЖКАМ)
А
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қысқа мерзімді
қазыналық валюталық міндеттемелері (МЕКАВМ)
3
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған, Қазақстан Республикасының мемлекеттік орта мерзімді
қазыналық валюталық міндеттемелері (МЕОКАВМ)
4
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік индекстелген
қазыналық міндеттемелері (МЕИКАМ)
4
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған,
Қазақстан Республикасының мемлекеттік ішкі займның ұлттық жинақ облигациялары (НСО)
2
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің теңгеде номинацияланған қысқа мерзімді ноттары
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шетелдік валютада номинацияланған қысқа мерзімді ноттары
3
Мемлекеттік арнаулы өтем қазынашылық облигациялар (МАОКО)»
9
2-кесте
Әріптік рәміздерді сандарға ауыстыру
ТАБЛИЦАСЫ
__________________________________________________________

A         10      F      15      L      20      R      25      W      30
B         11      G      16      M      21      S      26      X      31
C         12      H      17      N      22      T      27      Y      32
D         13      J      18      P      23      U      28      Z      33
E         14      K      19      Q      24      V      29
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам,
утвержденным постановлением
Директората Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 15 мая 2001 года N 828
ПРИМЕР ПОСТРОЕНИЯ
национального идентификационного номера
государственным ценным бумагам
Дано (условия примера):
Министерство финансов Республики Казахстан выпускает в обращение государственные краткосрочные казначейские обязательства со сроком обращения шесть месяцев (далее - МЕККАМ); порядковый номер эмиссии - 123.
Шаг 1:
---------------------------------------------------------------------------
Номера            Символы                Комментарий
позиций
---------------------------------------------------------------------------
1-2               KZ           Обозначение страны эмитента (подпункт 1)
пункта 2 Приложения 1 к Правилам)
3                K            Обозначение эмитента государственных ценных
бумаг: Министерству финансов Республики
Казахстан как эмитенту государственных
ценных бумаг соответствует символ "K"
(пункт 3 Приложения 1 к Правилам и условия
примера)
4                1            Обозначение кода государственных ценных
бумаг: МЕККАМ соответствует символ "1"
(пункт 4 и Таблица 1 Приложения 1 к
Правилам и условия примера)
5                К            Обозначение валюты эмиссии: номинальная
стоимость МЕККАМ выражается в казахстанских
тенге, которым соответствует символ "К"
(пункт 6 Приложения 1 к Правилам)
6                M            Обозначение единицы измерения срока
обращения государственных ценных бумаг:
срок обращения МЕККАМ измеряется в месяцах,
которым соответствует символ "M" (пункт 7
Приложения 1 к Правилам)

А   10      F   15      L   20       R   25      W   30
B   11      G   16      M   21       S   26      X   31
C   12      H   17      N   22       T   27      Y   32
D   13      J   18      P   23       U   28      Z   33
T   14      K   19      Q   24       V   29
__________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Бағалы
қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясы Директоратының
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 828 қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық біріздендіру нөмірлерін
беру қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздардың
ұлттық біріздендіру нөмірін
ҚҰРУДЫҢ МЫСАЛЫ
Берілді (мысалдың шарттары):
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының айналыс мерзімі алты ай мемлекеттік қысқа мерзімді қазыналық міндеттемелерін (бұдан әрі - МЕККАМ) айналысқа шығарады; шығарылымның реттік нөмірі - 123
1-қадам:
____________________________________________________________________
Позицияның
нөмірі      Рәміздер                      Түсіндірме
____________________________________________________________________
1-2          КZ       Эмитенттің елін белгілеу (Қағидаларға
1-қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасы)
3           К        Мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитентін
белгілеу:
Мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитенті
ретінде Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігіне "К" рәмізі сәйкес келеді
(Қағидаларға 1-қосымшаның 3-тармағы және
мысалдың шарттары)
4            I        Мемлекеттік бағалы қағаздардың түрін
белгілеу:
МЕККАМ "І" рәмізіне  сәйкес келеді
(Қағидаларға 1-қосымшаның 4-тармағы және
1-таблица)
5            К        шығарылымның валютасын белгілеу: МЕККАМ-ның
атаулы құны "К" рәмізіне сәйкес келетін
Қазақстан теңгесімен көрсетіледі
(Қағидаларға 1-қосымшаның 6-тармағы)
6            М        Мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс
мерзімінің өлшем бірлігін белгілеу:
МЕККАМ-ның айналыс мерзімі "М" рәмізі
сәйкес келетін айлармен өлшенеді
(Қағидаларға 1-қосымшаның 7-тармағы)

7-8              06            Обозначение срока обращения государственных
ценных бумаг в месяцах: поскольку срок
обращения МЕККАМ данной эмиссии составляет
менее 10 месяцев, в седьмой позиции
указывается символ "0" (ноль) (пункт 8
Приложения 1 к Правилам и условия примера)
9-11             123           Обозначение порядкового номера эмиссии
государственных ценных бумаг (пункт 9
Приложения 1 к Правилам и условия примера)
---------------------------------------------------------------------------
В результате национальный идентификационный номер МЕККАМ данной эмиссии (без контрольной цифры на двенадцатой позиции) выглядит следующим образом:
---------------------------------------------------------------------------

7-8          06        Бағалы қағаздардың айналыс мерзімін
айлармен белгілеу: МЕККАМ-ның осы
шығарылымның айналыс мерзімі 10 айдан төмен
болғандықтан, жетінші позицияда "0" (нөл)
рәмізі көрсетіледі (Қағидаларға
1-қосымшаның 8-тармағы және мысалдың
шарттары)
9-11        123        Мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының
реттік нөмірін белгілеу (Қағидаларға
1-қосымшаның 8-тармағы және мысалдың
шарттары)
____________________________________________________________________
Нәтижесінде МЕККАМ-ның осы шығарылымының ұлттық біріздендіру
нөмірі (оны екінші позициядағы бақылау санынсыз) былайша көрінеді:
_________________________________________________________

K      Z      K      1      K       M      0      6      1      2      3
---------------------------------------------------------------------------
Шаг 2:
Замена буквенных символов числами в соответствии с Таблицей 2 Приложения 1 к Правилам:
---------------------------------------------------------------------------
1    9    3    3    1    9    1    1    9    2    1   0   6   1   2   3
---------------------------------------------------------------------------
Шаг 3:
Умножение цифр полученного числового ряда (начиная с его правого края) на коэффициент: "2" - для цифр, находящихся на нечетных позициях, или "1" - для цифр, находящихся на четных позициях:
числовой ряд (результат выполнения шага 3):
---------------------------------------------------------------------------
1    9    3    3    1    9    1    1    9    2    1    0    6   1   2   3
---------------------------------------------------------------------------
коэффициенты умножения:
---------------------------------------------------------------------------

K    Z    K    1    K    M    0    6    1    2    3
_________________________________________________________
2-қадам:
Қағидалардың 1-қосымшасындағы 2-таблицаға сәйкес әріпті
рәміздерді сандарға ауыстыру:
_________________________________________________________
1 9 3 3 1 9 1 1 9 2 1 0 6 1 2 3
_________________________________________________________
3-қадам:
Сандық қатарда (оның оң жақ шетінен бастап) алынған сандарды
коэффициентке көбейту: "2" - тақ позицияларда орналасқан сандар
үшін немесе "1" - жұп позицияларда орналасқан сандар үшін:
сандық қатар (3-қадамды орындау нәтижесі):
_________________________________________________________
1 9 3 3 1 9    1    1 9 2 1   0   6   1   2   3
_________________________________________________________
көбейту коэффициенттері:
_________________________________________________________

1    2    1    2    1    2    1    2    1    2    1    2    1   2   1   2
---------------------------------------------------------------------------
результат умножения:
---------------------------------------------------------------------------
1   1    8    3    6    1    1    8    1    2    9    4    1   0  6  2 2 6
---------------------------------------------------------------------------
Шаг 4:
Суммирование цифр ряда, полученного в результате выполнения шага 3:
1 + 1 + 8 + 3 + 6 + 1 + 1 + 8 + 1 + 2 + 9 + 4 + 1 + 0 + 6 + 2 + 2 + 6 = 62
Шаг 5:
Поскольку сумма, полученная в результате выполнения шага 4, не заканчивается на "0", определяется число, превышающее данную сумму и являющееся минимальным из кратных десяти. Для суммы 62 таким числом является 70. Соответственно, контрольная цифра равна 8 (70 - 62).
Полный национальный идентификационный номер государственных ценных бумаг данной эмиссии равен:
---------------------------------------------------------------------------
K     Z     K     1     K      M     0     6     1      2     3     8
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам,
утвержденным постановлением
Директората Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 15 мая 2001 года N 828
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 16.04.2003 N 114 .
ОБРАЗЕЦ
письма Национальной комиссии
о присвоении национальных идентификационных номеров
государственным ценным бумагам

1 2 1 2 1 2    1    2 1 2 1   2   1  2  1  2
_________________________________________________________
көбейту нәтижесі:
_________________________________________________________
1 1 8 3 6 1 1 8 1 2 9 4 1 0   6   2   2   6
_________________________________________________________
4-қадам:
3-қадамды орындаудың нәтижесінде алынған қатардың сандарын қосу:
1+1+8+3+6+1+1+8+1+2+9+4+1+0+6+2+2+6=62
5-қадам:
4-қадамды орындау нәтижесінде алынған сома "0-мен" аяқталмағандықтан, осы сомадан асатын және он еседен төмен болатын сан анықталады. 62 сомасы үшін осындай сан 70 болып табылады. Тиісінше бақылау саны 8-ге тең (70-62).
Осы шығарылымдағы мемлекеттік бағалы қағаздардың толық ұлттық біріздендіру нөмірі мынаған тең:
_________________________________________________________
K    Z    K    2    K    M    0    6    1    2    3   8
_________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Бағалы
қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясы Директоратының
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 828 қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық біріздендіру нөмірлерін
беру қағидаларына
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымша алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 114 бұйрығымен .