Об утверждении Правил регистрации железнодорожного подвижного состава в Республике Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 июля 2002 года № 240-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2002 года № 1948. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 апреля 2012 года № 143
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 03.04.2012 № 143.
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", в целях установления единого порядка учета подвижного состава на железнодорожном транспорте Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации железнодорожного подвижного состава в Республике Казахстан.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Бейсембаев М.Т.) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Шнейдмюллера В.В.
4. Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 11 июля 2002 года N 240-I
Правила
регистрации железнодорожного подвижного состава
в Республике Казахстан
Сноска. В Правилах по всему тексту слова "регистрирующий орган", "регистрирующим органом", "регистрирующем органе", "регистрирующего органа", "регистрирующему органу" заменены словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченном органе", "уполномоченного органа", "уполномоченному органу" приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
1. Общие положения
1. Правила регистрации железнодорожного подвижного состава в Республике Казахстан (далее - Правила) определяют порядок регистрации железнодорожного подвижного состава, используемого в деятельности по перевозкам пассажиров, грузов и багажа железнодорожным транспортом, в целях государственного регулирования данного вида деятельности, обеспечения функционирования рынка транспортных услуг и защиты интересов их потребителей, формирования единого государственного банка данных наличия и работоспособности железнодорожного подвижного состава, соблюдения требований безопасности движения.
2. Регистрация железнодорожного подвижного состава, используемого для перевозок пассажиров, грузов и багажа железнодорожным транспортом в Республике Казахстан, производится территориальными органами Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 в новой редакции - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 14 февраля 2006 года N 36.

Қазақстан Республикасында жылжымалы темір жол құрамын тіркеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 11 шілдедегі N 240-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1948. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 3 сәуірдегі № 143 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2012.04.03 № 143 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 9-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының темір жол көлігінде жылжымалы құрамды есепке алудың бірыңғай тәртібін белгілеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында жылжымалы темір жол құрамын тіркеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (М.Т.Бейсембаев) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар бірінші вице-министрі В.В.Шнейдмюллерге жүктелсін.
4. Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің 2002 жылғы 11 шілдедегі
N 240-I бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында жылжымалы
темір жол құрамын тіркеу
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "тіркеуші орган", "тіркеуші органда", "тіркеуші органның", "тіркеуші органға", деген сөздер "уәкілетті орган", "уәкілетті органда", "уәкілетті органның", "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында жылжымалы темір жол құрамын тіркеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) темір жол көлігімен жолаушыларды, жүктер және теңдеме жүкті тасымалдау бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымалы темір жол құрамын қызметтің осы түрін мемлекеттік реттеу, көлік қызметтері рыногының жұмысын және олардың тұтынушыларының мүдделері қорғалуын қамтамасыз ету, жылжымалы темір жол құрамының бар екендігі және жұмысқа қабілеттігінің бірыңғай мемлекеттік дерекқорын қалыптастыру, қозғалыс қауіпсіздігі талаптарын сақтау мақсатында тіркеу тәртібін анықтайды.
2. Қазақстан Республикасында жолаушыларды, жүктердi және теңдеме жүктi темiр жол көлiгiмен тасымалдау үшiн қолданылатын жылжымалы темiр жол құрамын тiркеудi Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң аумақтық органдары (бұдан әрi - уәкілетті орган) жүргiзедi.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Көлік және коммуникация министрлігінің 2006 жылғы 14 ақпандағы N 36 бұйрығымен.

3. Регистрации, вне зависимости от формы собственности, сферы и места применения, подлежат единицы железнодорожного подвижного состава, имеющие право выхода на пути общего пользования, а также используемые для внутренних технологических целей. В их число входят собственные или арендуемые физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, иностранными юридическими лицами, иностранными гражданами, лицами без гражданства и международными организациями, а также находящиеся в доверительном управлении или имущественном найме.
4. Прошедший регистрацию железнодорожный подвижной состав подлежит внесению в Государственный реестр железнодорожного подвижного состава уполномоченным органом.
4-1. В Государственный реестр вносятся дополнительные сведения о железнодорожном подвижном составе, в отношении которого Республика Казахстан применяет ставки таможенных пошлин, отличные от ставок, установленных Единым таможенным тарифом Таможенного союза.
Дополнительные сведения содержат информацию об уплате таможенных пошлин.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21.06.2011 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Условия и порядок регистрации, перерегистрации
и залога железнодорожного подвижного состава
Сноска. Заголовок в новой редакции - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21 июля 2004 года N 280-I.
5. Регистрация железнодорожного подвижного состава осуществляется на равных основаниях и условиях для всех владельцев железнодорожного подвижного состава.
5-1. Регистрация, перерегистрация и залог железнодорожного подвижного состава, регистрируемые в порядке, установленном настоящими Правилами, осуществляются:
1) по месту регистрации юридического лица в случае, если заявителем является юридическое лицо;
2) по месту регистрации в качестве налогоплательщика в случае, если заявителем является физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 5-1 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 14 февраля 2006 года N 36.
5-2. Железнодорожный подвижной состав не подлежит регистрации, в случаях:
1) временного ввоза на территорию Республики Казахстан нерезидентами Республики Казахстан для ремонта;
2) следования транзитом по территории Республики Казахстан;
3) временного ввоза и вывоза на территорию Республики Казахстан нерезидентами Республики Казахстан, для выгрузки и погрузки грузов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).

3. Тіркеуге меншік нысанына, қолданылу саласы мен орнына қарамастан, жалпы пайдаланымдағы жолдарға шығуға құқығы бар, ішкі технологиялық мақсаттар үшін пайдаланылатын жылжымалы темір жол құрамының бірліктері жатады. Оның қатарына Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының, шетел заңды тұлғаларының, шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың меншікті немесе жалға алған, сондай-ақ сенімгерлік басқарудағы немесе мүліктік жалға алынғандар кіреді.
4. Тіркеуден өткен темір жол құрамын уәкілетті орган Мемлекеттік жылжымалы темір жол құрамы тізіліміне енгізуге тиіс.
4-1. Мемлекеттік тізілімге Қазақстан Республикасы Кеден одағының Бірыңғай кеден тарифімен белгіленген ставкалардан өзгеше кедендік баж ставкаларын қолдануына қатысы бар темір жол жылжымалы құрамы туралы қосымша мәліметтер енгізіледі.
Қосымша мәліметтер кедендік бажын төлеу туралы ақпаратты қамтиды.
Ескерту: 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.06.21 N 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Темір жол жылжымалы құрамын тіркеу, қайта тіркеу және кепілге қою тәртібі және шарттары
Ескерту: 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 280-І бұйрығымен.
5. Жылжымалы темір жол құрамын тіркеу барлық тұлғалар үшін бірдей негізінде және шарттарда жүзеге асырылады.
5-1. Осы ережелерде белгiленген тәртiппен тiркелетiн жылжымалы темiр жол құрамын тiркеу, қайта тiркеу және кепiлге беру:
1) егер өтiнiш берушi заңды тұлға болып табылса, заңды тұлғаның тiркелу орны бойынша;
2) егер өтiнiш берушi жеке тұлға, жеке кәсiпкер болған жағдайда салық төлеушi ретiнде тiркелу орны бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрлігінің 2006 жылғы 14 ақпандағы N 36 бұйрығымен.
5-2. Темір жол жылжымалы құрамы мынадай жағдайларда тіркеуге жатпайды:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері еместер Қазақстан Республикасының аумағына жөндеу үшін уақытша әкелгенде;
2) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүріп өткенде;
3) Қазақстан Республикасының резиденттері еместер Қазақстан Республикасының аумағына жүктерді түсіру және тиеу үшін уақытша әкелгенде және әкеткенде.
Ескерту: 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.

6. Железнодорожный подвижной состав подлежит перерегистрации в уполномоченном органе в случаях купли-продажи, передачи в доверительное управление или имущественный наем (аренда), дарения, мены после представления подтверждающих документов в течение 15 рабочих дней с момента приобретения права собственности, аренды, дарения, мены, доверительного управления, а также изменения наименования юридического лица и изменения фамилии, имени, отчества. В случае передачи железнодорожного подвижного состава в доверительное управление или имущественный наем иностранному лицу для дальнейшего использования за пределами Республики Казахстан перерегистрация не производится.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 21.07.2004 N 280-I; с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
6-1. В случае передачи в доверительное управление или имущественный наем (аренду) железнодорожного подвижного состава, в отношении которого Республика Казахстан применяет ставки таможенных. пошлин, отличные от ставок, установленных Единым таможенным тарифом Таможенного союза, для дальнейшего использования на территории других государств-членов Таможенного союза необходимо уведомить уполномоченный орган, а так же предоставить оригиналы и копии документов, подтверждающих уплату арендодателем или арендатором таможенных пошлин в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам Единого таможенного тарифа Таможенного союза.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21.06.2011 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7. Физические и юридические лица могут производить регистрацию и перерегистрацию нескольких типов железнодорожного подвижного состава.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см п. 4).
8. Устанавливаются следующие типы железнодорожного подвижного состава:
1) грузовой подвижной состав;
2) пассажирский подвижной и приравниваемый к нему почтовый, почтово-багажный и багажный подвижной состав;
3) тяговый и мотор-вагонный подвижной состав.
9. Устанавливаются следующие регистрационные категории для железнодорожного грузового подвижного состава:
1) крытые вагоны;
2) платформы;
3) полувагоны;
4) цистерны;
5) рефрижераторные и изотермические вагоны;
6) зерновозы;

6. Сатып алған-сатылған, сенімгерлік басқаруға немесе мүліктік жалға (жалға беру), сыйға берілген, айырбастаған жағдайларда, растайтын құжаттарды ұсынғаннан кейін меншік, жалға алу, сыйға тарту, айырбастау, сенімгерлік басқару құқығын сатып алған, сондай-ақ заңды тұлғаның атауы және тегі, аты, әкесінің аты өзгерген сәттен бастап жылжымалы темір жол құрамы уәкілетті органда қайта тіркеуге жатады. Жылжымалы темір жол құрамы шетелдік тұлғаларға сенімгерлік басқаруға немесе мүліктік жалға Қазақстан Республикасының шегінен тыс одан әрі пайдалануға берілген жағдайда қайта тіркелмейді.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004.07.21 N 280-І бұйрығымен, өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384бұйрығымен.
6-1. Қазақстан Республикасы оған қатысты Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында бұдан әрі қолдану үшін Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифтерінде белгіленген ставкалардан өзгеше кедендік баж ставкаларын қолданатын темір жол жылжымалы құрамын сенімгерлік басқаруға немесе мүліктік жалға берген жағдайда уәкілетті органды хабарлау, сонымен бірге жалға берушінің немесе жалға алушының Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифінің ставкалары бойынша есептелген кедендік әкелу баждарының сомасы айырмасының мөлшерінде кедендік бажды төлегенін растайтын құжаттардың көшірмесін ұсыну қажет.
Ескерту: 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.06.21 N 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Жеке және заңды тұлғалар жылжымалы темір жол құрамының бірнеше үлгілерін тіркеуді, қайта тіркеуді жүргізе алады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
8. Жылжымалы темір жол құрамының мынадай түрлері белгіленеді:
1) жүк жылжымалы құрамы;
2) жолаушы жылжымалы және оған теңестірілген почталық,
почталық-теңдеме жүк және теңдеме жүк жылжымалы құрамы;
3) тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрам.
9. Темір жол жүк жылжымалы құрамдары үшін, мынадай тіркеу санаттары белгіленеді:
1) жабық вагондар;
2) платформалар;
3) жартылай вагондар;
4) цистерналар;
5) рефрижераторлық және изотермиялық вагондар;
6) астық тасығыш;

7) цементовозы;
8) фитинговые платформы;
9) битумовозные платформы;
10) прочие (специализированные вагоны для перевозки грузов, в том числе вагоны бункерного типа, транспортеры, контейнеровозы и специальные вагоны грузового типа).
10. Устанавливаются следующие регистрационные категории для железнодорожного пассажирского подвижного и приравниваемого к нему почтового, почтово-багажного и багажного подвижного состава:
1) купейные вагоны;
2) плацкартные вагоны;
3) "СВ";
4) "РИЦ";
5) вагоны-рестораны;
6) межобластные вагоны;
7) "ЗАК";
8) служебные вагоны;
9) служебно-технические вагоны;
10) почтовые вагоны;
11) багажные вагоны.
11. Устанавливаются следующие регистрационные категории для железнодорожного тягового и мотор-вагонного подвижного состава:
1) тяговый подвижной состав, используемый для вождения поездов любых категорий по магистральным путям (МГПС);
2) тяговый подвижной состав, используемый для производства маневровой работы на магистральных, станционных и подъездных путях широкой колеи (МНПС-Ш);
3) тяговый подвижной состав, используемый для производства маневровой работы на магистральных, станционных и подъездных путях узкой колеи (МНПС-У);
4) мотор-вагонный подвижной состав (МВПС), используемый для организации перевозок пассажиров по магистральным и станционным путям узкой и широкой колеи;
5) тяговый подвижной состав, используемый на путях промышленного железнодорожного транспорта и не выходящий на магистральные и станционные пути (ТПС-ППЖТ);
6) подвижной состав, в том числе мотор-вагонный, используемый для выполнения технологических операций по обслуживанию верхнего строения пути, искусственных сооружений, устройств и линий контактной сети и энергоснабжения, связи, сигнализации, централизации и блокировки, а также ликвидации чрезвычайных ситуаций на сети железнодорожных путей сообщения Республики Казахстан (ПСМВТО).
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 апреля 2004 года N 167-I.
12. (Пункт исключен - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21 июля 2004 года N 280-I).
13. Для регистрации и перерегистрации железнодорожного подвижного состава юридические и физические лица представляют в уполномоченный орган следующие документы:
Для юридического лица:
перечень имеющегося инвентарного парка железнодорожного подвижного состава, в том числе находящегося в доверительном управлении, имущественном найме или лизинге, (согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящим Правилам), заверенный подписью первого руководителя юридического лица и печатью;
заявление установленного образца (согласно приложению 4 к настоящим Правилам);
нотариально засвидетельствованную копию Свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего право собственности или договор найма (аренды), лизинга или доверительного управления имуществом;
нотариально засвидетельствованную копию технического паспорта (формуляра) завода-изготовителя на каждую единицу железнодорожного подвижного состава;
нотариально засвидетельствованные копии документов удостоверяющих личность руководителя или документов подтверждающие полномочия представителя и копию документа, удостоверяющего его личность.
Для физического лица:
перечень имеющегося инвентарного парка железнодорожного подвижного состава, в том числе находящегося в доверительном управлении или имущественном найме, лизинге (согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящим Правилам), заверенный подписью физического лица;
заявление установленного образца (согласно приложению 4 к настоящим Правилам);
нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность физического лица, а также нотариально засвидетельствованную копию Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя в случае регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя;
нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего право собственности или договор найма (аренды), лизинга или доверительного управления имуществом;
нотариально засвидетельствованную копию технического паспорта (формуляра) завода-изготовителя на каждую единицу железнодорожного подвижного состава.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).

7) цемент тасығыш;
8) фитинктік платформалар;
9) битум тасығыш платформалар;
10) басқалар (жүк тасымалдауға арналған мамандырылған вагондар, соның ішінде бункерлік түрі, транспортерлер, контейнер тасығыш және арнайы жүк вагондар түрі).
10. Темір жол жолаушы жылжымалы және оған теңестірілген почталық, почталық-теңдеме жүк және теңдеме жүк жылжымалы құрамдарына мынадай тіркеу санаттары белгіленеді:
1) купелік вагондар;
2) плацкарттық вагондар;
3) "СВ";
4) "РИЦ";
5) вагон-мейрамханалар;
6) облысаралық вагондар;
7) "ЗАК";
8) қызметтік вагондар;
9) қызметтік техникалық вагондар;
10) почталық вагондар;
11) теңдеме жүк вагондары.
11. Темiр жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдары үшiн мынадай тiркеу санаттары белгiленедi:
1) магистралдық жолдар бойынша кез келген санаттағы поездарды жүргiзу үшiн пайдаланылатын тартқыш жылжымалы құрам (МГЖҚ);
2) кең жолтабанды магистралдық, станциялық және кiрме жолдарда маневрлiк жұмысты жүргiзу үшiн пайдаланылатын тартқыш жылжымалы құрам (МНЖҚ-К);
3) тар жолтабанды магистралдық, станциялық және кiрме жолдарда сорапта маневрлiк жұмысты жүргiзу үшiн пайдаланылатын тартқыш жылжымалы құрам (МНЖҚ-Т);
4) тар және кең жолтабанды магистралдық және станциялық жолдар бойынша жолаушылар тасымалын ұйымдастыру үшiн пайдаланылатын мотор-вагонды жылжымалы құрам (МВЖҚ);
5) өнеркәсiптiк темiр жол көлiгi жолдарында пайдаланылатын және магистралдық пен станциялық жолға шықпайтын тартқыш жылжымалы құрам (ТЖҚ-ӨТКЖ);
6) жолдың жоғарғы құрылысын, жасанды құрылыстарды, түйiспе тораптың және энергиямен жабдықтаудың, байланыстың, сигнализацияның, орталықтандырудың және бұғаттаудың құрылғалары мен желiлерiн күтiп-баптау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының темiр жол қатынасы торабында төтенше жағдайларды жою бойынша технологиялық операцияларды орындау үшiн пайдаланылатын жылжымалы құрам, соның iшiнде мотор-вагонды (ЖҚМВТО).
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 167-І бұйрығымен.
12. <*>
Ескерту: 12-тармақ алынып тасталды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 280-І бұйрығымен.
13. Темір жол жылжымалы құрамын тіркеу және қайта тіркеу үшін заңды және жеке тұлғалар уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
Заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаның бірінші басшысының қолымен және мөрімен расталған темір жол жылжымалы құрамының, соның ішінде сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалға немесе лизингке берілген бар мүкәммал паркінің тізбесін (осы Ережеге 1, 2, 3, 7-қосымшаларға сәйкес);
белгіленген үлгідегі өтініш (осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес);
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
мүлікке меншік құқығын немесе жалға алу (жалдау), лизинг, немесе сенімгерлік басқару шартын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
жасаушы зауыттың темір жол жылжымалы құрамының әрбір бірлігіне арналған техникалық паспортының (формулярының) нотариалды куәландырылған көшірмесі;
басшының жеке басын растайтын құжаттардың немесе өкілдің өкілеттігін растайтын құжаттардың және оның жеке басын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
Жеке тұлға үшін:
жеке тұлғаның қолымен расталған темір жол жылжымалы құрамының, соның ішінде сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалға немесе лизингке берілген бар мүкәммал паркінің тізбесін (осы Ережеге 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес);
белгіленген үлгідегі өтінішті (осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес);
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың, сондай-ақ жеке тұлға жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жағдайда Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін;
мүлікке меншік құқығын немесе жалға алу (жалдау), лизинг, немесе сенімгерлік басқару шартын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
жасаушы зауыттың темір жол жылжымалы құрамының әрбір бірлігіне арналған техникалық паспортының (формулярының) нотариалды куәландырылған көшірмесін.
Ескерту: 13-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.

13-1. Уполномоченный орган для регистрации залога железнодорожного подвижного состава ведет реестр регистрации залогов железнодорожного подвижного состава и принимает меры по защите интересов залогодержателей, не допускает отчуждение заложенного железнодорожного подвижного состава без согласия залогодержателя.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 13-1 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21 июля 2004 года N 280-I.
14. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
15. Уполномоченным органом заявление о регистрации, перерегистрации железнодорожного подвижного состава рассматривается в течение 20 рабочих дней, а для субъектов малого предпринимательства не позднее 10 рабочих дней со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
15-1. Решение о регистрации залога принимается в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами. При отказе в регистрации залога заявителю в течение пяти рабочих дней дается мотивированный ответ в письменном виде.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 15-1 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 14 февраля 2006 года N 36.
15-2. Плата за регистрацию и перерегистрацию железнодорожного подвижного состава, а также при выдаче дубликата Свидетельства о регистрации и перерегистрации железнодорожного подвижного состава не взимается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-2 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
16. В случае утери или непреднамеренной порчи регистрационных документов лицо, зарегистрировавшее подвижной состав, подает заявление о выдаче дубликата.
17. Лицо, зарегистрировавшее железнодорожный подвижной состав, получает право его использования со дня регистрации.
17-1. Свидетельство о государственной регистрации, залога железнодорожного подвижного состава является документом строгой отчетности, имеет учетную серию и номер. Обеспечение изготовления, учета и хранения свидетельств возлагается на уполномоченный орган.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 17-1 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21 июля 2004 года N 280-I; в пункт 17-1 внесены изменения - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 14 февраля 2006 года N 36.
17-2. Свидетельство о государственной регистрации и перерегистрации железнодорожного подвижного состава является бланком установленного, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, образца и выдается на каждую регистрируемую единицу подвижного состава.
Сноска. Глава дополнена пунктом 17-2 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 14.02.2006 N 36; с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).

13-1. Уәкілетті орган жылжымалы темір жол құрамының кепілін тіркеу үшін жылжымалы темір жол құрамы кепілін тіркеу тізілімін жүргізеді және кепіл ұстаушылардың мүдделерін қорғау жөніндегі шараларды қабылдайды, кепіл ұстаушының келісімінсіз кепілдікке алынған жылжымалы темір жол құрамын иеліктен айыруға жол бермейді.
Ескерту: 13-1-тармақпен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 280-І бұйрығымен.
14. <*>
Ескерту: 14-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
15. Уәкілетті орган темір жол жылжымалы құрамын тіркеу, қайта тіркеу туралы өтінішті жиырма жұмыс күні ішінде, ал шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін барлық қажетті құжаттарымен бірге өтініш берілген күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей қарайды.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
15-1. Кепiлдi тiркеу туралы шешiм барлық қажеттi құжаттармен бiрге өтiнiш берiлген күнiнен бастан екi жұмыс күнiнiң iшiнде қабылданады. Өтiнiш берушiге кепiлiн тiркеуден бас тартқан жағдайда бес жұмыс күнiнiң iшiнде жазбаша түрде дәлелдi жауап берiледi.
Ескерту: 15-1-тармақпен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2006 жылғы 14 ақпандағы N 36 бұйрығымен.
15-2. Темір жол жылжымалы құрамын тіркеу және қайта тіркеу үшін, сондай-ақ Темір жол жылжымалы құрамын тіркеу және қайта тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын берген кезде төлем өндіріп алынбайды.
Ескерту: 15-2-тармақпен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
16. Тіркеу құжатын жоғалтқан немесе кездейсоқта бүлдіріп алған жағдайда жылжымалы құрамды тіркеген тұлға көшірме беру туралы өтініш береді.
17. Жылжымалы темір жол құрамын тіркеген тұлға, тіркеу күнінен бастап оны пайдалану құқығын алады.
17-1. Жылжымалы темір жол құрамын тіркеу, кепiл беру туралы куәлік қатаң есептегі құжат болып табылады, оның есептік сериясы мен нөмірі болады. Куәліктерді жасауды, есепке алуды, сақтауды қамтамасыз ету уәкілетті органға жүктеледі.
Ескерту: 17-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 280-І бұйрығымен, 2006 жылғы 14 ақпандағы N 36 бұйрығымен.
17-2. Жылжымалы темiр жол құрамын мемлекеттiк тiркеу, қайта тіркеу туралы куәлiк осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес белгiленген үлгiдегi бланк болып табылады және жылжымалы құрамының әрбiр тiркелетiн бiрлiгiне берiледi.
Ескерту: 17-2-тармақпен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2006 жылғы 14 ақпандағы N 36, өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 Бұйрықтарымен.

3. Права и обязанности
18. Лица, зарегистрировавшие железнодорожный подвижной состав:
1) по требованию уполномоченного органа предоставляют сведения о регистрируемом железнодорожном подвижном составе, обеспечивают доступ уполномоченного органа для осуществления контроля за его использованием;
2) информируют уполномоченный орган в случае ликвидации или реорганизации юридического лица.
19. Споры, связанные с отказом в государственной регистрации железнодорожного подвижного состава и отзывом выданных Свидетельств, разрешаются в установленном  законодательством порядке.
Сноска. Пункт 19 в новой редакции - приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 апреля 2004 года N 167-I.
20. Уполномоченный орган отказывает в регистрации или перерегистрации железнодорожного подвижного состава и выдает мотивированный отказ в письменном виде не позднее 5 рабочих дней со дня поступления заявления в следующих случаях:
1) непредставления физическими и юридическими лицами документов, указанных в пункте 13 настоящих Правил;
2) несоответствия представленных физическими и юридическими лицами документов требованиям настоящих Правил;
3) наличия в представленных уполномоченному органу документах подчисток, рукописных или машинописных исправлений или отсутствия подписей и печатей на требующих их заверения экземплярах;
4) нахождения железнодорожного подвижного состава под арестом в соответствии с принятым решением суда.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
20-1. Уполномоченный орган отзывает выданное Свидетельство о государственной регистрации и перерегистрации железнодорожного подвижного состава по решению суда, если иное не предусмотрено законодательными актами, в случае возникновения спорных ситуаций, связанных с правом владения подвижным составом.
Сноска. Глава дополнена пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20.04.2004 N 167-I; с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
4. Порядок замены и выдачи дубликата свидетельства о
государственной регистрации железнодорожного
подвижного состава
21. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
22. На железнодорожный подвижной состав выдается дубликат свидетельства о государственной регистрации в случаях непреднамеренной порчи или утери ранее выданного свидетельства о государственной регистрации железнодорожного подвижного состава, принадлежащего физическому или юридическому лицу, на основании заявления о выдаче дубликата свидетельства о государственной регистрации железнодорожного подвижного состава.

3. Құқықтар мен міндеттер
18. Жылжымалы темір жол құрамын тіркеген тұлғалар:
1) уәкілетті органның талабы бойынша тіркелген темір жол жылжымалы құрамы туралы мәліметтер ұсынады, оның пайдаланылуына бақылау жасау үшін уәкілетті органның қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
2) уәкілетті органды заңды тұлға таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда хабардар етеді.
19. Жылжымалы темiр жол құрамын мемлекеттiк тiркеуден бас тартуға және берiлген куәлiктердi қайтарып алуға байланысты даулар заңнамада  белгiленген тәртiппен шешiледi.
Ескерту: 19-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 167-І бұйрығымен.
20. Уәкілетті орган темір жол жылжымалы құрамын тіркеу туралы өтініш келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушінің өтінішінен жазбаша түрде келесі жағдайларда бас тартады:
1) жеке және заңды тұлғалар осы Ереженің 13-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаса;
2) жеке және заңды тұлғалар ұсынған құжаттар осы Ереженің талаптарына сәйкес келмесе;
3) уәкілетті органға ұсынылған құжаттарда өшірулер, қолжазбаларында немесе машина жазбаларында түзетулер немесе көшірмелерді куәландыратын қолы және мөрі болмаған жағдайда бас тарта алады.
4) сот қабылдаған шешімге сәйкес темір жол жылжымалы құрамына тыйым салынған.
Ескерту: 20-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
20-1. Уәкілетті орган, егер жылжымалы құрамға иелiк ету құқығына байланысты даулы ситуациялар туындаған жағдайда заңнамалық кесiмдерде өзгеше көзделмесе, жылжымалы темiр жол құрамын мемлекеттiк тiркеу, қайта тіркеу туралы берiлген куәлiктi сот шешiмi бойынша керi қайтарып алады.
Ескерту: 20-1-тармақпен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 167-І, өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 Бұйрықтарымен.
4. Жылжымалы темір жол құрамын мемлекеттік тіркеу туралы
куәлікті ауыстыру және көшірмесін беру тәртібі
21. <*>
Ескерту: 21-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
22. Жылжымалы темір жол құрамына мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі жеке және заңды тұлғаларға тиесілі жылжымалы темір жол құрамын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін кездейсоқта бүлдіріп немесе жоғалтып алған жағдайда уәкілетті органға жылжымалы темір жол құрамын тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін беру туралы өтініштің негізінде беріледі.

5. Порядок исключения железнодорожного подвижного
состава из Государственного Реестра
23. Железнодорожный подвижной состав исключается из Государственного Реестра железнодорожного подвижного состава Республики Казахстан в случаях:
1) списания железнодорожного подвижного состава, его повреждения без восстановления или пропажи более шести месяцев, если поиски его прекращены;
2) отчуждения железнодорожного подвижного состава иностранным лицам с последующим вывозом для использования за пределами Республики Казахстан.
24. При списании или исключении из эксплуатации железнодорожного подвижного состава собственник или приравненное к нему лицо предоставляет в уполномоченный орган заявление и следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации железнодорожного подвижного состава;
2) акт о списании или документ о передаче иностранному владельцу железнодорожного подвижного состава.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
24-1. Железнодорожный подвижной состав, в отношении которого. Республика Казахстан применяет ставки таможенных пошлин, отличные от ставок, установленных Единым таможенным тарифом Таможенного союза, в случае продажи для дальнейшего использования на территории других государств-членов Таможенного союза подлежит исключению из Государственного реестра после предоставления оригиналов и копий документов, подтверждающих уплату продавцом или покупателем таможенных пошлин в размере разницы сумм ввозных таможенных пошлин, исчисленных по ставкам Единого таможенного тарифа Таможенного союза.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21.06.2011 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
25. Уполномоченный орган вносит в Государственный Реестр железнодорожного подвижного состава сведения о прекращении деятельности по эксплуатации подвижного состава.
26. Свидетельство о государственной регистрации железнодорожного подвижного состава в течение 10 календарных дней подлежит возврату в уполномоченный орган.
Приложение 1
к Правилам регистрации
железнодорожного подвижного состава
в Республике Казахстан
Перечень
тягового и мотор-вагонного подвижного состава, принадлежащего
____________________________________
(полное наименование владельца)
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
N п/п
Серия
Заводс-
кой
номер
Инвен-
тарный
номер
Год
пост-
ройки
Срок
службы
Факти-
ческий
срок
Дата
пос-
лед-
него
ремон-
та
(КР-1)
*
Дата
пос-
лед-
него
ремон-
та
(КР-2)
**
Нахо-
дится
в экс-
плуа-
тации
или
отстое
Срок
прод-
ления
Депо
при-
писки
Руководитель  ___________________/__________________________/
(подпись)               (Ф.И.О)
МП
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
*(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
**(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
Приложение 2
к Правилам регистрации
железнодорожного подвижного состава
в Республике Казахстан
Перечень
грузового подвижного состава, принадлежащего
______________________________
(полное наименование владельца)
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
N п/п
Род
ва-
гона
Но-
мер
ва-
гона
Заводс-
кой
номер
вагона
Год
пост-
ройки
Норма-
тивный
срок
службы
Факти-
ческий
срок
службы
Дата
послед-
него
ремонта
(ДР)*
Дата
послед-
него
ремонта
(КР)**
Нахо-
дится
в экс-
плуа-
тации
или
отстое
Станция
припис-
ки***
Срок
прод-
ления
Руководитель  ___________________/__________________________/
(подпись)               (Ф.И.О)
МП
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
*(ДР) - деповской ремонт
**(КР) - капитальный ремонт
*** для собственников грузовых вагонов
Приложение 3
к Правилам регистрации
железнодорожного подвижного состава
в Республике Казахстан
Перечень
пассажирского подвижного состава, принадлежащего
_______________________________
(полное наименование владельца)
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
N п/п
Род
ва-
гона
Но-
мер
ва-
гона
За-
водс-
кой
номер
ваго-
на
Год
пост-
ройки
Нор-
ма-
тив-
ный
срок
Факти-
чес-
кий
срок
Дата
пос-
лед-
него
ре-
монта
(ДР)*
Дата
пос-
лед-
него
ре-
монта
(КР-1)
**
Дата
пос-
лед-
него
ре-
монта
(КР-2)
***
Нахо-
дится
в экс-
плуа-
тации
или
отстое
Стан-
ция
при-
писки
Срок
прод-
ления
Руководитель  ___________________/__________________________/
(подпись)               (Ф.И.О)
МП
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
*(ДР) - деповской ремонт
**(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
***(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
Приложение 4
к Правилам регистрации
железнодорожного подвижного состава
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4); изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.09.2010 № 440 (вводится в действие с 01.01.2012).
Руководителю уполномоченного органа
по (городу) __________________ области
______________________
(Ф.И.О)
Заявление
Прошу зарегистрировать (перерегистрировать) железнодорожный
подвижной состав, принадлежащий на праве
___________________________________________________________________,
(собственности, имущественного найма, аренды или лизинг)
в количестве ___ единиц.
Адрес:
г. _______________, ул. _______________
ИИН/БИН: ______________________________
контактные телефоны (факс), _______________.
Перечень прилагается на ___ листах.
Заявитель          ______________________/_____________________
(подпись руководителя)      (Ф.И.О.)
М.П.
(для юридического лица и индивидуального предпринимателя)
Приложение 5
к Правилам регистрации железнодорожного
подвижного состава в Республике Казахстан,
утвержденным приказом Министра транспорта
коммуникаций Республики Казахстан
от 11 июля 2002 года N 240-I
Сноска. Правила дополнены новым приложением - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 21 июля 2004 года N 280-I.
Перечень
тягового и мотор-вагонного подвижного состава,
принадлежащего ____________________________________,
(полное наименование владельца)
передаваемого в залог
____________________________________________________________________
N  |Серия|Завод-|Инвен-| Год |Cрок     | Срок |Дата      |Дата      |
п/п|     |ской  |тарный|пост-|службы по|службы|последнего|последнего|
|     |номер |номер |ройки|нормативу|факти-|ремонта   |ремонта   |
|     |      |      |     |         |ческий|КР-1      |КР-2      |
___|_____|______|______|_____|_________|______|__________|__________|
___|_____|______|______|_____|_________|______|__________|__________|
___|_____|______|______|_____|_________|______|__________|__________|
продолжение таблицы
__________________________________________________________
Оборудован ЭПТ      | Категория |Находится в эксплуатации |
(исп. в пасс. движ.)|           |или в отстое             |
____________________|___________|_________________________|
____________________|___________|_________________________|
____________________|___________|_________________________|
МП   Руководитель
Гл. бухгалтер
Перечень
грузового подвижного состава,
принадлежащего ____________________________________,
(полное наименование владельца)
передаваемого в залог
___________________________________________________________________
N  |Род  |Номер| Год |Нормативный|Фактический|Дата      |Дата      |
п/п|ваго-|     |пост-|срок службы|срок службы|последнего|последнего|
|на   |     |ройки|           |           |ремонта   |ремонта   |
|     |     |     |           |           |ДР        |КР        |
___|_____|_____|_____|___________|___________|__________|__________|
___|_____|_____|_____|___________|___________|__________|__________|
___|_____|_____|_____|___________|___________|__________|__________|
Продолжение таблицы
_______________________________________________________________
Находится в эксплуатации |Техническое|Регион       |Станция    |
или в отстое             |состояние  |курсирования*|приписки** |
_________________________|___________|_____________|___________|
_________________________|___________|_____________|___________|
_________________________|___________|_____________|___________|
* регион курсирования - внутриреспубликанский (ВР), межгосударственный (МГ), внутритехнический (ВТ)
** для собственников грузовых вагонов
МП   Руководитель
Гл. бухгалтер
Перечень
Пассажирского подвижного состава,
принадлежащего ____________________________________,
(полное наименование владельца)
передаваемого в залог
___________________________________________________________________
N  |Род  |Номер| Год |Нормативный|Фактический|Дата      |Дата      |
п/п|ваго-|     |пост-|срок службы|срок службы|последнего|последнего|
|на   |     |ройки|           |           |ремонта   |ремонта   |
|     |     |     |           |           |ДР        |КР-1      |
___|_____|_____|_____|___________|___________|__________|__________|
___|_____|_____|_____|___________|___________|__________|__________|
___|_____|_____|_____|___________|___________|__________|__________|
продолжение таблицы
_______________________________________________________________
Дата последнего|Находится в эксплуатации |Техническое|Депо     |
ремонта КР-2   |или в отстое             |состояние  |приписки |
_______________|_________________________|___________|_________|
_______________|_________________________|___________|_________|
_______________|_________________________|___________|_________|
МП   Руководитель
Гл. бухгалтер
Приложение 6
к Правилам регистрации
железнодорожного подвижного состава
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 07.09.2009 № 384 (порядок введения в действие см. п. 4).
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
КОМИТЕТ ТРАНСПОРТНОГО КОНТРОЛЯ
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о государственной регистрации (перерегистрации)
нужное подчеркнуть
железнодорожного подвижного состава
ИТК _ _ _ _ Серия _ _ _ _ _ N _ _ _ _ _ _ _ _
Настоящее свидетельство выдано в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте"
____________________________________________________________________,
(полное наименование владельца, Ф.И.О.)
находящегося на праве
____________________________________________________________________
(указать права на железнодорожный подвижной состав)
и подтверждает государственную регистрацию (перерегистрацию)
нужное подчеркнуть
железнодорожного подвижного состава
____________________________ типа
категории ___________________________________________
серия, род вагона ___________________________________
заводской номер _____________________________________
инвентарный номер ___________________________________
секция _____________________
год постройки ______________
с "___" ____________ 20__ года.
Настоящее свидетельство применяется во всех предусмотренных
законодательством Республики Казахстан случаях и предъявляется вместе
с документом, удостоверяющим владельца подвижного состава, подлежит
замене в случае изменения приведенных в нем сведений.
____________________________________________________________________
Дата выдачи "___" ________________ 20__ г.
М.П.
Должностное лицо уполномоченного органа _______________________
подпись, Ф.И.О.

5. Жылжымалы темір жол құрамын Мемлекеттік
Тізілімнен шығару тәртібі
23. Жылжымалы темір жол құрамын Қазақстан Республикасының жылжымалы темір жол құрамының Мемлекеттік Тізілімінен:
1) жылжымалы темір жол құрамын шығынға жазған, оның қалпына келмейтіндей зақымдануы немесе алты айдан астам жоғалып оны іздестіру тоқтатылған;
2) жылжымалы темір жол құрамын шетелдік тұлғаларға иелікке берген одан әрі Қазақстан Республикасының шетінен тыс қолдануға алып шығарған жағдайда шығарылады.
24. Жылжымалы темір жол құрамын шығынға жазған немесе пайдаланудан шығарған кезде меншік иесі немесе оған теңестірілген тұлға уәкілетті органға өтініш және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жылжымалы темір жол құрамын тіркеу туралы куәлік;
2) жылжымалы темір жол құрамын шығынға жазу актісі немесе шетелдік иесіне тапсыру құжаты.
Ескерту: 24-тармаққа өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
24-1. Қазақстан Республикасы оған қатысты Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында бұдан әрі қолдану үшін Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифтерінде белгіленген ставкалардан өзгеше кедендік баж ставкаларын қолданатын темір жол жылжымалы құрамын өзге Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында бұдан әрі қолдану үшін сатылған жағдайда сатушының немесе сатып алушының Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифінің ставкалары бойынша есептелген кедендік баждарының сомасы айырмасының мөлшерінде кедендік бажды төлегенін растайтын құжаттардың көшірмесін ұсынғаннан кейін Мемлекеттік тізілімінен шығарылуға жатады.
Ескерту: 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.06.21 N 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
25. Уәкілетті орган жылжымалы темір жол құрамының Мемлекеттік Тізіліміне жылжымалы құрамды пайдалану бойынша қызметті тоқтату туралы мәлімет енгізеді.
26. Жылжымалы темір жол құрамын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік 10 күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға қайтаруға жатады.
Қазақстан Республикасында
жылжымалы темір жол құрамын
тіркеу ережесіне 1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
______________________________________________________
(иесінің толық атауы)
тиесілі тартым және мотор-вагонды жылжымалы құрамның тізбесі
р/с N
Сериясы
Зауыт нөмірі
Мүкәм- малдық нөмірі
Жасалған жылы
Қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет ету мерзімі
Соңғы жөндеу күні (КЖ-1)
Соңғы жөндеу күні (КЖ-2)
Пайдалануда болуы немесе бос тұруы
Уақытын созу мерзімі
Тіркеу депосы
Басшы _________________/ ____________________________________/
(қолы)                       (Т.А.Ә.)
М.О.
(заңды тұлға және жеке кәсіпкер үшін)
*(КЖ-1) – 1-көлемдегі күрделі жөндеу
**(КЖ-2) – 2-көлемдегі күрделі жөндеу
Қазақстан Республикасында
жылжымалы темір жол құрамын
тіркеу ережесіне 2-қосымша
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
______________________________________________________
(иесінің толық атауы)
тиесілі жүк жылжымалы құрамының тізбесі
р/с N
Вагон түрі
Вагонның нөмірі
Зауыт нөмірі
Жасалған жылы
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет ету мерзімі
Соңғы жөндеу күні (ДЖ)
Соңғы жөндеу күні (КЖ)
Пайдалануда болуы немесе бос тұруы
Уақытын созу мерзімі
Басшы ___________________/ ___________________________________/
(қолы)                          (Т.Ә.А.)
М.О.
(заңды тұлға және жеке кәсіпкер үшін)
*(ДЖ) – деполық жөндеу
**(КЖ) – күрделі жөндеу
*** жүк вагондарының меншік иелері үшін
Қазақстан Республикасында
жылжымалы темір жол құрамын
тіркеу ережесіне 3-қосымша
Ескерту: 3-қосымша жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
_______________________________________________
(иесінің толық атауы)
тиесілі жолаушы жылжымалы құрамның тізбесі
р/с N
Вагон түрі
Вагон нөмірі
Зауыт нөмірі
Жасалған жылы
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет ету мерзімі
Соңғы жөндеу күні (ДЖ)
Соңғы жөндеу күні (КЖ-1)
Соңғы жөндеу күні (КЖ-2)
Пайдалануда болуы немесе бос тұруы
Уақытын созу мерзімі
Басшы __________________/ ____________________________________/
(қолы)                       (Т.Ә.А.)
М.О.
(заңды тұлға және жеке кәсіпкер үшін)
*(ДЖ) – деполық жөндеу
*(КЖ-1) – 1-көлемдегі күрделі жөндеу
**(КЖ-2) – 2-көлемдегі күрделі жөндеу
Қазақстан Республикасында
жылжымалы темір жол құрамын
тіркеу ережесіне 4-қосымша
Ескерту: 4-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384, өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.09.29 № 440 (4-т.) Бұйрықтарымен.
______________ облысы (қаласы) бойынша
уәкілетті органның орган басшысына
______________________________________
(Т.А.Ә.)
Өтініш
________________________________________________ құқығында тиесілі
(меншік, мүліктік жалдау, жалға алу, лизинг)
саны _____ бірлік темір жол жылжымалы құрамын тіркеуіңізді (қайта тіркеуіңізді) сұраймын.
Мекен-жайы:
__________ қаласы _________ көшесі. ЖСН/БСН:____________ байланыс телефондары (факс) _______________.
Тізбе ____ парақта қоса беріледі.
Өтініш беруші ________________ / ________________
(басшының қолы)       (Т.А.Ә. )
М.О.
(заңды тұлға және жеке кәсіпкер үшін)
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникациялар министрінің
2002 жылғы 11 шілдедегі
N 240-І бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында жылжымалы
темір жол құрамын тіркеу ережесіне
5-қосымша
Ескерту: 5-қосымшамен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 280-І бұйрығымен.
__________________________________
(иесінің толық атауы)
тиесілі кепілге берілетін тартымды және мотор-вагонды жылжымалы құрамның тізбесі
р/с N
Сериясы
Зауыттық нөмірі
Мүкәммал нөмірі
Жасалған жылы
Норматив бойынша қызмет ету мерзімі
Іс жүзінде қызмет ету мерзімі
КЖ-1 соңғы жөндеудің күні
кестенің жалғасы
КЖ-2 соңғы жөндеудің күні
ЭПТ жабдықталған (жол қоз. қолд.)
Санаты
Пайдалануда болуы немесе бос тұруы
М.О.  Басшы
Бас бухгалтер
________________________________________________________
(иесінің толық атауы)
тиесілі кепілге берілетін жылжымалы жүк құрамының тізбесі
р/с N
Вагон түрі
Нөмірі
Жасалған жылы
Нормативтік  қызмет ету мерзімі
Іс жүзінде қызмет ету мерзімі
ДЖ соңғы жөндеудің күні
КЖ соңғы жөндеудің күні
кестенің жалғасы
Пайдалануда болуы немесе бос тұруы
Техникалық жай-күйі
Жол жүру өңірі*
Тіркелген станциясы**
* жол жүру өңірі - республикаішілік (РІ), мемлекетаралық (МА),   техникаішілік (ТІ)
** жүк вагондарының меншік иелері үшін
М.О Басшы
Бас бухгалтер
________________________________________________________
(иесінің толық атауы)
тиесілі кепілге берілетін жылжымалы жолаушы құрамының тізбесі
р/с N
Вагон түрі
Нөмірі
Жасалған жылы
Нормативтік  қызмет ету мерзімі
Іс жүзінде қызмет ету мерзімі
ДЖ соңғы жөндеудің күні
КЖ-1 соңғы жөндеудің күні
кестенің жалғасы
КЖ-2 соңғы жөндеудің күні
Пайдалануда болуы немесе бос тұруы
Техникалық жай-күйі
Тіркелген депосы
М.О Басшы
Бас бухгалтер
Қазақстан Республикасында
жылжымалы темір жол құрамын
тіркеу ережесіне 6-қосымша
Ескерту: 6-қосымша жаңа редакцияда жазылды - Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.09.07 N 384 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігi
КӨЛІКТІК БАҚЫЛАУ КОМИТЕТI
Жылжымалы темір жол құрамын мемлекеттік
тіркеу (қайта тіркеу) туралы
КУӘЛІК
КБИ_ _ _ _ _Сериясы_ _ _ _ _ _N_ _ _ _ _ _
Осы куәлік "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес __________________________________________ құқығында
(темір жол жылжымалы құрамына құқығы көрсетілсін)
_______________________________________ тиесілі _________ берілді                (иесінің толық атауы)
және ______________________________ үлгісіндегі
санаты ________________________________________
сериясы, вагон түрi ___________________________
зауыт нөмірi __________________________________
мүкәммалдық нөмірі ____________________________
секциясы ______________________________________
жасалған жылы _________________________________
20__жылғы "__"_______________ бастап жылжымалы темір жол құрамын мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) растайды.
Осы куәлік Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық жағдайларда қолданылады және жылжымалы құрамның иесін куәландыратын құжатпен бірге көрсетіледі, ондағы келтірілген мәліметтер өзгерген жағдайда ауыстыруға жатады.
______________________________________________________
Берілген күні 20__ жылғы "__"_________
М.О.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы ________________________________
қолы, Т.Ә.А.