Об утверждении Правил проведения таможенной экспертизы в таможенных лабораториях, Правил отбора проб и образцов товаров
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 14 мая 2003 года N 205. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2003 года N 2296. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2010 года N 181
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 22.04.2010 N 181 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с главой 58, статьями 369 и 418 Таможенного кодекса Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения таможенной экспертизы в таможенных лабораториях;
2) Правила отбора проб и образцов товаров.
2. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Начальникам таможенных управлений и таможен обеспечить исполнение настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Айсагалиеву С.С.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 года N 205
Правила
проведения таможенной экспертизы
в таможенных лабораториях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с главой 58 Таможенного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок проведения таможенной экспертизы в таможенных лабораториях, в отделах и службах таможенных экспертиз и исследований таможенных управлений и таможен (далее - таможенные лаборатории) Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (далее - АТК РК), а также регулируют деятельность лиц, участвующих в процессе проведения таможенной экспертизы.
2. Целью таможенной экспертизы является проведение исследований для определения качественного состава товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстана, для их правильной классификации в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
3. Объектами таможенной экспертизы являются товары, сведения о товарах, содержащиеся в таможенных и других документах, идентификационные знаки.

Кеден зертханаларында кедендік сараптама жүргізудің ережесін, Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 14 мамырдағы N 205 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 21 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2296. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 22 сәуірдегі N 181 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.04.22 N 181 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 58-тарауына, 369, 4 18-баптарына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Кеден зертханаларында кедендік сараптама жүргізудің ережесі;
2) Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеудің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы. Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Баспасөз қызметі осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Кеден басқармалары мен кедендердің бастықтары осы бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының орынбасары С.С.Айсағалиеваға жүктелсін.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 205 бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден зертханаларында кедендiк сараптама жүргiзудiң
Ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Кеден кодексiнiң 58-тарауына сәйкес әзiрлендi және кеден зертханаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi (бұдан әрi - ҚР КБА) кеден басқармалары мен кедендерiнiң кедендiк сараптамалар және зерттеулер бөлiмдерi мен қызметтерiнде (бұдан әрi - кеден зертханалары) кедендiк сараптама жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi, сондай-ақ кедендiк сараптама жүргiзу процесiне қатысушы тұлғалардың қызметiн реттейдi.
2. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлардың сапалы құрамын анықтау үшiн, олардың Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасына сәйкес дұрыс жiктелу үшiн зерттеулер жүргiзу кедендiк сараптаманың мақсаты болып табылады.
3. Тауарлар, кедендiк және өзге де құжаттардағы тауарлар туралы мәлiметтер, бiрегейлендiру белгілерi кедендiк сараптамалардың объектiлерi болып табылады.

4. Основанием для проведения экспертизы являются:
1) направление на таможенную экспертизу - на стадии таможенного оформления и таможенного контроля или при принятии предварительного решения, а также по обращениям участников внешнеэкономической деятельности (Приложение 1);
2) постановление (далее - постановление) таможенных и других государственных органов о назначении таможенной экспертизы при выявлении правонарушений в сфере таможенного дела, составленное по установленной форме (Приложение 2).
5. Направление, постановление оформляются с указанием следующих данных:
основание для проведения экспертизы;
наименование таможенной лаборатории, где должна быть проведена таможенная экспертиза;
вопросы, поставленные перед экспертом;
материалы, предоставленные на рассмотрение эксперта.
6. Направления, постановления, а также обращения участников внешнеэкономической деятельности (далее - ВЭД) регистрируются в журнале (Приложение 4).
7. Экспертиза товаров проводится таможенными лабораториями за счет средств, выделяемых АТК РК. При проведении экспертиз по обращениям участников ВЭД оплата производится в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Виды экспертиз
8. Дополнительная экспертиза назначается по вновь открывшимся обстоятельствам. Производство дополнительной экспертизы может быть поручено эксперту, выполнявшему первичную экспертизу, или другому эксперту.
9. Повторная экспертиза назначается для исследования тех же объектов и решения тех же вопросов, по которым проводилась первичная экспертиза, в случаях, когда участник ВЭД письменно сообщает в таможенный орган, назначивший экспертизу, и таможенную лабораторию о несогласии с заключением эксперта. Повторная экспертиза должна быть поручена другому эксперту или группе экспертов.
10. При проведении комиссионной экспертизы группой экспертов одной специальности начальник таможенной лаборатории назначает руководителя экспертной группы. Общий вывод подписывают все эксперты, принимавшие участие в совместной оценке результатов исследования и пришедшие к единому мнению. При разногласиях между экспертами каждый из них или часть экспертов вправе представить отдельное заключение.
Если эксперты не пришли к общему выводу, они формулируют самостоятельные выводы в обобщенном заключении с обязательным обоснованием причин своего несогласия с другими членами комиссии. При формировании самостоятельных выводов, эксперты вправе учитывать выводы, определенные другими членами комиссии, указав на это в обосновании своих доводов.
В комплексной экспертизе для совместного решения вопросов и формулирования общего вывода участвуют эксперты разных специальностей, при этом каждый эксперт исследует вопросы, которые относятся к его предмету. В исследовательской части заключения комплексной экспертизы эксперты могут приводить выводы в форме отдельных разделов с указанием их фамилий. По результатам исследований могут быть сформулированы промежуточные выводы, которые подписываются экспертами, проводившими данную часть исследования. Обобщение и совместная оценка результатов отражается в заключительном разделе исследовательской части.

4. Сараптама жүргiзу үшiн:
1) кеден органдарынан материалдарды кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау немесе белгiленген нысанда (1-қосымша) жасалған алдын ала бiлiктiлiк шешiмiн қабылдау кезеңiнде сараптамаға жiберуге арналған жолдама (бұдан әрi - жолдама);
2) кеден және басқа мемлекеттiк органдардың кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтар анықталған кездегi белгiленген нысан бойынша жасалған (2-қосымша) кедендiк сараптама тағайындау туралы қаулысы (бұдан әрi - қаулы).
5. Жолдама, қаулы мынадай деректер көрсетiле отырып ресiмделедi:
сараптама жүргiзуге арналған негiздеме;
кедендiк сараптама жүргiзулерге тиiс болатын, кеден зертханасының атауы;
сараптама тағайындау үшiн негiздеме (оның қажеттiлiгi келiсiлетiн жағдаяттар мен фактiлер);
сарапшының алдына қойылатын мәселелер;
сарапшының қарауына ұсынылатын материалдар;
сараптама тағайындаушы адамның лауазымы, тегi және аты-жөнi.
6. Жолдамалар, қаулылар, сыртқы экономикалық қызметке (бұдан әрi - СЭҚ) қатысушылардың өтiнiштерi журналға тiркеледi (4-қосымша).
7. Тауарларға сараптаманы кеден зертханалары ҚР КБА бөлген қаражаттың есебiнен жүргiзедi. Сараптама СЭҚ-қа қатысушылардың өтiнiшi бойынша жүргiзiлген кезде төлем Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес жүргiзiледi.
2. Сараптаманың түрлерi
8. Қосымша сараптама жаңадан ашылған жағдаяттар бойынша тағайындалады. Қосымша сараптаманы жүргiзу бастапқы сараптаманы орындайтын сарапшыға немесе басқа сарапшыға тапсырылуы мүмкiн.
9. Қайталама сараптама СЭҚ қатысушы сараптаманы тағайындаған кеден органы мен кеден зертханасына сарапшының қорытындысына келiспейтiндiгi туралы жазбаша хабарлаған жағдайларда, бастапқы сараптама жүргiзiлген объектiлердi зерттеу және сол мәселелердi шешу үшiн тағайындалады. Қайталама сараптама басқа сарапшыға немесе сарапшылар тобына тапсырылуы мүмкiн.
10. Комиссиялық сараптаманы бiр мамандықтағы сарапшылар тобы жүргiзген кезде кеден зертханасының бастығы сараптама тобының басшысын тағайындайды. Жалпы қорытындыға бiрiккен зерттеудiң нәтижелерiн бағалауға қатысқан және бiр байламға келген барлық сарапшылар қол қояды.
Егер, сарапшылар ортақ тұжырымға келмеген жағдайда олар мiндеттi түрде өзiнiң комиссияның басқа мүшелерiмен келiспеуiнiң себебiн көрсете отырып жалпы қорытындыда өзiндiк тұжырым жасайды. Әрбiр сарапшы комиссияның басқа мүшелерiнiң пiкiрiмен келiспеу себептерiн негiздеуге мiндеттi. Өзiндiк тұжырым жасаған кезде сарапшылар комиссияның басқа мүшелерiнен алынған нәтижелердi, өз тұжырымдарының негiздемесiнде сiлтеме жасай отырып ескеруге құқылы.
Кешендiк сараптамаға мәселелердi бiрлесiп шешу және жалпы қорытынды жасау үшiн әртүрлi мамандықтағы сарапшылар қатысады, бұл ретте әрбiр сарапшы әз пәнiне жататын мәселелердi зерттейдi. Сарапшылар кешендiк сараптама қорытындысының зерттеу жүргiзген бөлiгiнде қорытындыларды өз тектерiн көрсете отырып жеке бөлiмдер нысанында жаза алады. Зерттеулердiң нәтижелерi бойынша зерттеудiң нақты бөлiгiн жүргiзген сарапшылар қол қоятын аралық қорытындылар жасалуы мүмкiн. Нәтижелердi жалпылау мен бiрiккен бағалау зерттеулiк бөлiгiнiң жалпылаушы бөлiмiнде жазылады.

3. Место проведения экспертизы
11. Экспертиза проводится как в таможенных лабораториях, так и в иных местах, в случаях невозможности доставить объект исследования в таможенные лаборатории.
4. Сроки проведения экспертизы
12. Все экспертизы товаров в таможенных целях проводятся в течение суток, за исключением сложных и экспертиз, для которых установлены сроки исполнения не более трех суток. Продление установленных сроков определяется по решению руководителя таможенной лаборатории или таможенного органа на основании рапорта, представленного экспертом.
5. Обязанности и права лиц,
участвующих в проведении экспертизы
13. Руководитель таможенной лаборатории обязан:
знакомиться с материалами, относящимися к экспертизе;
определить эксперта (экспертов при проведении комиссионных экспертиз) для производства экспертизы;
осуществлять контроль за сроками проведения экспертизы;
осуществлять контроль за полнотой исследования и обоснованность выводов, соблюдения экспертом методических рекомендаций при проведении экспертизы, правильность оформления экспертного заключения.
14. При получении дополнительных сведений, касающихся проведенной экспертизы, руководитель таможенной лаборатории имеет право аннулировать результаты этой экспертизы. Таможенный орган или участник ВЭД уведомляется об аннулировании результатов экспертизы в письменном виде.
15. Эксперт приступает к проведению экспертизы по письменному распоряжению руководителя таможенной лаборатории после получения материалов, относящихся к экспертизе.
Вопросы, поставленные перед экспертом и его заключение, не могут выходить за рамки его компетенции.
16. Эксперт обязан:
знакомиться с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
проводить исследования представленных на таможенную экспертизу проб и образцов товаров и предоставлять заключение на основании полной, всесторонней и объективной оценки результатов исследований;
включать в заключение выводы об обстоятельствах, имеющих значение для дела, по поводу которых не были поставлены вопросы;
давать консультации участникам внешнеэкономической деятельности по вопросам таможенной экспертизы;
являться для разъяснения или дополнения данного им заключения по вызову лица, в производстве или рассмотрении которого находится дело о правонарушениях в сфере таможенного дела;
соблюдать методические рекомендации при проведении экспертизы, правильность оформления экспертного заключения;
не разглашать сведения, полученные в результате таможенной экспертизы.
Эксперт вправе:
отказаться от проведения экспертизы, если поставленные вопросы находятся вне его компетенции;
отказаться от дачи ответов на вопросы, не входящие в его компетенцию;
заявить ходатайство о предоставлении дополнительных материалов, необходимых для проведения таможенной экспертизы.
В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязанностей эксперт несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

3. Сараптама жүргізу орны
11. Сараптама кеден зертханаларында ие зерттеу объектiсiн кеден зертханаларына жеткiзу мүмкiн болмайтын жағдайларда өзге де орындарда жүргiзiледi.
4. Сараптаманы жүргізу мерзiмдерi
12. Yш тәулiктен аспайтын орындалу мерзiмдерi белгiленетiн күрделi және көп объектiлi сараптамаларды қоспағанда, тауарлардың кеден мақсаттарындағы барлық сараптамалары бiр тәулiктiң iшiнде жүргiзiледi. Белгiленген мерзiмдердi ұзарту сарапшы ұсынатын мәлiмдеменiң негiзiнде кеден зертханасының немесе кеден органы басшысының шешiмi бойынша айқындалады.
5. Сараптама жүргiзуге қатысатын адамдардың
мiндеттерi мен құқықтары
13. Кеден зертханасының басшысы:
сараптамаға қатысты материалдармен танысуға;
өткiзiлген сараптамалардың түрi мен мөлшерiн айқындауға;
сараптамаларды жүргiзу үшiн сарапшыны (комиссиялық сараптамаларды жүргiзу кезiнде сарапшыларды) белгiлеуге;
белгiленген сараптама жүргiзу мерзiмдерiнiң оның орындалу мерзiмiне бақылауды жүзеге асыруға;
зерттеудiң толықтығы мен қорытындылардың негіздiлiгiне, сарапшының сараптама жүргiзу кезiнде әдiстемелiк ұсынымдарын сақтағандығына, сараптамалық қорытындыны ресiмдеудiң дұрыстығына бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
14. Өткiзiлген сараптамаға қатысты қосымша мәлiметтердi алған кезде кеден зертханасының бастығы бұл сараптаманың қорытындыларының күшiн жоюға құқығы бар. Кеден органы мен СЭҚ-қа қатысушы сараптама қорытындыларының күшi жойылғандығы туралы жазбаша хабардар етiледi.
15. Сарапшы сараптамаға жататын материалдарды алғаннан кейiн, кеден зертханасы басшысының жазбаша тапсырмасы бойынша сараптама жүргiзуге кiрiседi.
Сарапшының алдына қойылған мәселелер мен оның қорытындысы оның құзыретiнiң шегiнен шығуы мүмкiн емес.
16. Сарапшы:
кедендiк сараптамаға қатысты материалдармен танысуға;
кедендiк сараптамаға ұсынылған тауарлардың сынамалары мен үлгілерiне зерттеу жүргiзуге және зерттеулердiң нәтижелерiн толық, жан-жақты және объективтi бағалаудың негiзiндегі қорытындыны ұсынуға;
қорытындыға олар бойынша сұрақтар қойылмаған іс үшін мәні бар жағдайлар туралы қорытындыларын енгізуге;
кедендiк сараптама мәселелерi жөнiнде сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға консультациялар беруге;
iс жүргізуiнде немесе қарауында кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтар туралы iс бар тұлғаның шақыруы бойынша түсiнiк беру немесе өзi берген қорытындыны толықтыру үшiн жауапқа келуге;
сараптама жүргiзу кезiнде әдiстемелiк нұсқаулықтарды, сараптама қорытындысын ресiмдеудiң дұрыстығын сақтауға;
кедендiк сараптаманың нәтижесiнде алынған мәлiметтердi жария етпеуге мiндеттi.
Сарапшы:
егер алға қойылған мәселелер оның құзыретiнен жатпайтын жағдайда сараптама жүргiзуден бас тартуға;
өзiнiң құзыретiне енбейтiн сұрақтарға жауап беруден бас тартуға;
кедендiк сараптама жүргiзу үшiн қажеттi қосымша материалдар ұсыну туралы өтiнiш бiлдiруге құқылы.
Сарапшы өз мiндеттерiн орындамаған немесе тиiстi орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.

6. Заключение эксперта
17. По результатам исследования эксперт составляет письменное заключение по установленной форме (Приложение 3).
18. Заключение эксперта должно состоять из трех частей: вводной, исследовательской и выводов.
1) В вводной части экспертного заключения указываются:
наименование экспертизы (является ли она дополнительной, повторной, комиссионной или комплексной);
основание для проведения экспертизы и наименование таможенного органа, назначившего экспертизу или участника ВЭД;
дата поступления материалов на экспертизу и дата подписания заключения;
наименование поступивших на экспертизу материалов и других объектов исследования;
обстоятельства дела и другие данные, имеющие значения для дачи заключения;
место проведения экспертизы;
задачи исследования;
сведения об эксперте (должность, фамилия, имя, отчество).
Вопросы экспертом приводятся в той формулировке, в какой они даны в направлении (постановлении) на экспертизу.
При производстве повторной и дополнительной экспертизы в вводной части излагаются также сведения о первичных экспертизах (дата и номер экспертного заключения, где и кем она произведена, выводы первичной экспертизы по вопросам, которые поставлены перед экспертом на повторную экспертизу). Дается обоснование необходимости проведения повторной или дополнительной экспертизы.
При производстве комплексной или комиссионной экспертизы в вводной части экспертизы указываются фамилия, имя, отчество всех участвующих экспертов. В случае, когда комплексной или комиссионной экспертизам предшествовало производство других видов экспертиз, результаты которых имели бы влияние на решение общего вопроса, то в вводной части заключения приводятся данные об этих экспертизах.
2) В исследовательской части экспертного заключения описывается процесс исследования и его результаты, а также дается четкое объяснение по установленным фактам.
Каждому вопросу, поставленному эксперту, должен соответствовать определенный раздел исследовательской части. При необходимости одновременного исследования двух и более вопросов, тесно связанных между собой, результаты излагаются в одном разделе.
В исследовательской части излагаются:
объекты исследования;
методы и приемы исследований, которые описываются доступно для понимания лицами, не имеющими специальных познаний, подробно, чтобы при необходимости можно было проверить правильность выводов эксперта, повторив исследование;
справочно-нормативные материалы, которыми эксперт руководствовался при решении поставленных вопросов с указанием даты и места их издания;
ссылки на приложения и необходимые пояснения к ним;
измерительные приборы, которые использовались в проведении исследований (наименование, тип и пр.);
экспертная оценка результатов исследования с развернутой мотивировкой суждения, обосновывающего вывод по решаемому вопросу.
В ходе дополнительной экспертизы в исследовательской части заключения может быть сделана ссылка на результаты ранее проведенной экспертизы на этот товар, если эксперт ими воспользовался в ходе дополнительной экспертизы.
При повторной экспертизе указываются причины расхождения выводов с результатами предыдущих экспертиз, если таковые имели место.

6. Сарапшының қорытындысы
17. Зерттеулердiң нәтижелерi бойынша сарапшы белгiленген нысан бойынша (3-қосымша) жазбаша қорытынды жасайды.
18. Сарапшының қорытындысы үш: кiрiспелiк, зерттеулiк және қорытындылық бөлiктерден тұрады.
1) Сараптамалық қорытындының кiрiспелiк бөлiгiнде:
сараптаманың атауы (ол қосымша, қайталама, комиссиялық немесе кешендiк болып табыла ма);
сараптама жүргізу үшiн негiздеме және сараптаманы тағайындаған кеден органның немесе СЭҚ-қа қатысушының атауы;
сараптамаға арналған материалдардың түскен күнi және қорытындыға қол қойылған күн;
сараптамаға түскен материалдар мен басқа да зерттеу объектiлерiнiң атауы;
iстiң жағдаяты және қорытынды беру үшiн маңызы бар басқа деректер;
сараптаманы жүргізу орны;
зерттеу мiндеттерi;
сарапшы туралы мәлiметтер (лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты) көрсетiледi.
Сарапшы мәселелердi олар сараптама жүргiзу үшiн жолдамада (қаулыда) көрсетiлгендей тұжырымда келтiредi.
Қайталама немесе қосымша сараптаманы жүргiзу кезiнде кiрiспелiк бөлiмде бастапқы сараптамалар туралы мәлiметтер де (сараптамалық қорытындының күнi және нөмiрi, оны қайда және кiм жүргiздi, бастапқы сараптаманың сарапшының алдына қайталама сараптама үшiн қойылған мәселелер жөнiндегi тұжырымдары) жазылады. Қайталама немесе қосымша сараптама жүргiзу қажеттiлiгiне негiздеме берiледi.
Кешендiк немесе комиссиялық сараптама жүргiзу кезiнде сараптаманың кiрiспелiк бөлiгiнде барлық қатысқан сарапшылардың тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi. Кешендiк немесе комиссиялық сараптамалардың алдында нәтижелерi жалпы мәселенi шешуге ықпалы болуы мүмкiн сараптамалардың басқа түрлерi жүргiзiлген болса, онда қорытындының кiрiспелiк бөлiгiнде осы сараптамалар туралы деректер келтiрiледi.
2) Сараптамалық қорытындының зерттеулiк бөлiгiнде зерттеудiң процесi және оның нәтижелерi сипатталады, сондай-ақ анықталған фактiлер бойынша нақты түсiнiктемелер берiледi.
Сарапшыға қойылған әрбiр сұраққа зерттеулiк бөлiктiң белгiлі бiр бөлiмi сәйкес келуi тиiс. Өзара тығыз байланысты екi немесе одан да көп мәселелердi бiр мезгiлде зерттеу қажет болған кезде нәтижелер бiр бөлiмде жазылады.
Зерттеулiк бөлiгiнде:
зерттеудiң объектiлерi;
қажет болған жағдайда зерттеудi қайталай отырып сарапшы қорытындысының дұрыстығын тексеру мүмкiн болуы үшiн арнайы бiлiмi жоқ адамдарға түсiнiктi, егжей-тегжейлi етiп сипатталатын зерттеулердiң әдiстерi мен тәсiлдерi;
сарапшы алдына қойылған мәселелердi шешу кезiнде басшылыққа алған олардың шығарылған күнi мен орны көрсетiле отырып анықтамалық-нормативтiк материалдар;
қосымшаларға сiлтеме және оларға қажеттi түсiнiктемелер;
зерттеу жүргiзуде пайдаланылған өлшейтiн аспаптар (атауы, тұрпаты және басқалар);
зерттеудiң қорытындыларына шешiлетiн сұрақ бойынша қорытындыны негiздейтiн пайымдаулардың ашылған дәлелдемелерi бар сараптамалық бағалау жазылады.
Қосымша сараптаманың барысында, егер сарапшы қосымша сараптама барысында оларды пайдаланған болса, қорытындының зерттеулiк бөлiгiнде бұрын жүргiзiлген сараптаманың нәтижелерiне сiлтеме жасалуы мүмкiн.
Қайталама сараптама кезiнде, егер ондайлар орын алған болса, тұжырымдардың алдыңғы сараптамалардың нәтижелерiнен айырмашылығының себептерi көрсетiледi.

3) В заключительной части выводы эксперта должны давать конкретные ответы на поставленные вопросы и последовательность ответов должна соответствовать последовательности вопросов. В случаях невозможности ответа на поставленные вопросы, должны быть указаны причины.
Выводы об обстоятельствах, по которым эксперту не были поставлены вопросы, но которые были установлены им в процессе исследования, излагаются в конце заключения.
Установленные экспертом обстоятельства профилактического характера отражаются в исследовательской части заключения, а предложения по предупреждению таможенных правонарушений в его заключительной части.
Выводы должны излагаться четко и ясно во избежание их двойственного толкования.
19. Заключение эксперта должно иметь регистрационный номер и дату составления. Подпись эксперта заверяется печатью.
В случае если к экспертному заключению даются приложения в виде схем, таблиц, графиков и т.п., они также подписываются экспертом и заверяются печатью.
20. Заключение эксперта составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр - с сопроводительным письмом, подписанным руководителем таможенной лаборатории с регистрационным номером, отмеченным в "Журнале регистрации исходящих документов", направляется лицу, назначившему экспертизу, второй - остается в таможенной лаборатории.
21. При производстве таможенных экспертиз, эксперт вправе использовать научно-техническую информацию из официальных, опубликованных или специальных источников (нормативно-справочная литература и документы) и т.д. Использовать результаты собственных или внелабораторных испытаний и исследований предметов, в том числе и научных разработок, а также результаты исследований по данному товару других исследовательских лабораторий и учреждений.
7. Заключительные положения
22. При необходимости для проведения таможенной экспертизы могут привлекаться специалисты других исследовательских учреждений и организаций.
23. Если проведение экспертизы в таможенной лаборатории невозможно из-за отсутствия соответствующих специалистов или оборудования, об этом письменно уведомляется лицо, предоставившее материалы для проведения экспертизы, которые ему возвращаются.
24. Участник ВЭД или таможенный орган в случае несогласия с заключением эксперта вправе обжаловать его в установленном законодательном порядке Республики Казахстан. Решение АТК РК по классификации товаров является окончательным.
25. Заключения эксперта и все товаросопроводительные документы, представленные на экспертизу, хранятся в течение 5 лет.
Приложение 1
к Правилам проведения таможенной
экспертизы в таможенных лабораториях,
утвержденным приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 205
Начальнику
_____________________________________
(наименование таможенной лаборатории)
Направление
на таможенную экспертизу
N _________                               "___" __________200__г.
Направляем для проведения таможенной экспертизы______________
___________________________________________________________ в целях производства таможенного оформления по ГТД N______________________.
1. Описание объектов исследования____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Задачи исследования ______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Представленные материалы (количество проб, образцов; товаро-сопроводительные документы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Начальник
(наименование таможенного органа)  _________   ________________
(подпись)     (И. фамилия)
С направлением ознакомлен: дата    _________   ___________________
(подпись)   (Ф.И.О. декларанта)
Приложение 2
к Правилам проведения таможенной
экспертизы в таможенных лабораториях,
утвержденным приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 205
Утверждаю
Начальник
_________________________________
(наименование таможенного органа)
_____________________________  М.П.
(Фамилия,И.О.)
________________________________
(подпись)
"____"___________ 200 _ г.
Постановление
о назначении таможенной экспертизы
"___"___________ 200 _ года________________________________________
(должность, специальное звание, Ф,И,О,)
___________________________________________________________________
рассмотрев материалы ______________________________________________
(по делу, по факту)
___________________________________________________________________
Постановил:
Назначить в________________________________________________________
(наименование таможенной лаборатории)
___________________________________________________________________
(вид экспертизы)
___________________________________________________________________
"____"__________200_года   ________________________________________
(краткое изложение обстоятельств дела)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
На разрешение экспертизы поставлены вопросы:
1.______________________________________________________
2.______________________________________________________
3.______________________________________________________
Представленные документы_____________________________________
___________________________________________________________________
Представленные материалы_____________________________________
___________________________________________________________________
"___"__________200_г.             ____________________________
(подпись должностного лица)
_______________________
(место составления)
С постановлением ознакомлен: дата  _________   ___________________
(подпись)   (Ф.И.О. декларанта)
Приложение 3
к Правилам проведения таможенной
экспертизы в таможенных лабораториях,
утвержденным приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 205
Агентство таможенного контроля Республики Казахстан
______________________________________
(наименование таможенной лаборатории)
Заключение эксперта
N____                              "____" __________200__г.
Эксперт (ы)________________________________________________________
Основание для проведения исследования _____________________________
___________________________________________________________________
Грузополучатель____________________________________________________
Грузоотправитель___________________________________________________
Наименование товара и его количество_______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Представленные документы и материалы ______________________________
___________________________________________________________________
Задачи исследования________________________________________________
___________________________________________________________________
Исследование
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Выводы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Эксперт (ы)                      _________________________
Начальник отдела                 _________________________
Приложение 4
к Правилам проведения таможенной
экспертизы в таможенных лабораториях,
утвержденным приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 205
Журнал
регистрации направлений и постановлений
на проведение таможенной экспертизы
-------------------------------------------------------------------
N пробы !Дата   !Наименова-!Откуда пос-!В какой отдел   !Результат
(образца)!поступ-!ние пробы !тупило на  !(кому) передано !исследо-
!ления  !(образца) !экспертизу !для исследования!вания
-------------------------------------------------------------------
Журнал пронумеровывается,
прошнуровывается и скрепляется
мастичной печатью
Утверждены
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 205
Правила
отбора проб и образцов товаров
1. Общие положения

3) Қорытындылық бөлiкте сарапшының тұжырымдары қойылған мәселелерге нақты жауаптар беруi тиiс және жауаптардың жүйелiлiгi мәселелердiң жүйелiлiгiне сәйкес келуi тиiс. Қойылған мәселелерге жауап беру мүмкiн болмаған жағдайда себептерi көрсетiлуi тиiс.
Сарапшыға қойылмаған, бiрақ ол оны зерттеу процесiнде анықтаған жағдаяттар бойынша тұжырымдар қорытындының аяғында жазылады.
Сарапшы анықтаған профилактикалық сипаттағы жағдаяттар қорытындының зерттеулiк бөлiгiнде, ал кедендiк құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi ұсыныстар оның қорытынды бөлiгiнде жазылады.
Екiұдайылық түсiндiрудi болдырмау үшiн тұжырымдар дәл және айқын жазылуы тиiс.
19. Сарапшының қорытындысында тiркеу нөмiрi мен жасалған күнi көрсетiлуi тиiс. Сарапшының қолы мөрмен расталады.
Егер сараптамалық қорытындыға сызбалар, кестелер, графиктер және т.б. түрiндегi қосымшалар қоса берiлетiн жағдайда, оларға да сарапшы қол қояды және мөрмен расталады.
20. Сарапшының қорытындысы екi данада жасалады. Кеден зертханасының басшысы қол қойған, "Жөнелтiлетiн құжаттарды тiркеу журналында" белгiленген iлеспе хаты бар бiрiншi дана сараптаманы тағайындаған адамға жiберiледi, екiншiсi - кеден зертханасында қалады.
21. Кедендiк сараптама жасау кезiнде сарапшы ресми, жарияланған немесе арнайы көздерден (нормативтiк-ақпараттық әдебиеттен және құжаттардан) алынған ғылыми-техникалық ақпаратты және интернет бойынша алынған деректердi қолдануға құқылы. Заттарды өзiндiк немесе зертханадан тыс сынақтар мен зерттеулердiң нәтижелерiн, оның iшiнде ғылыми әдiстемелiктердi де, сондай-ақ, нақты тауар бойынша басқа зерттеу зертханалары мен мекемелерi зерттеулерiнiң нәтижелерiн пайдалана алады.
7. Қорытынды ережелер
22. Қажет болған жағдайда кедендiк сараптаманы жүргiзу үшiн басқа зерттеу мекемелерi мен ұйымдарының мамандары тартылуы мүмкiн.
23. Егер тиiстi мамандардың немесе жабдықтардың жоқтығынан сараптаманы кеден зертханасында жүргiзу мүмкiн болмаса бұл туралы сараптама жүргiзу үшiн материалдар ұсынған тұлға жазбаша түрде хабардар етiледi және ұсынған материалдары қайтарылады.
24. СЭҚ-қа қатысушы немесе кеден органы сарапшының қорытындысымен келiспеген жағдайда ҚР КБА-ға шағымдануға құқылы. Тауарларды жiктеу бойынша ҚР КБА шешiмi түпкiлiктi болып табылады.
25. Сарапшының қорытындысы және сараптамаға ұсынылған барлық тауарға iлеспе құжаттар 5 жыл көлемiнде сақталады.
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 205 бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден зертханаларында кедендік
сараптама жүргізудің ережесіне
1-қосымша
______________________________
(кеден зертханасының атауы)
бастығы ______________________
Кедендiк сараптама жасау үшiн
Жолдама
N ____                              200 __ жылғы "___" __________
N _____________ ЖКД бойынша кедендiк ресiмдедуi жүргiзу
мақсатында кедендік сараптама жүргізу үшін ______________________
жолдаймыз.
1. Зерттеу объектiсiнiң сипаты ____________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Зерттеудiң мiндеттерi __________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Ұсынылған материалдар (сынамалар мен үлгiлердiң мөлшерi;
тауарға iлеспе құжаттар)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________
(кеден органының атауы)
бастығы      ____________________       ______________________
(қолы)                   (есiмi, тегi)
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 205 бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден зертханаларында кедендік
сараптама жүргізудің ережесіне
2-қосымша
Бекiтемiн
__________________________
(кеден органының атауы)
бастығы _______________ М.О.
(Е.Ә. Teгi)
_____ "___"_______ 200 __ жыл
(қолы)
Кедендiк сараптама тағайындау туралы
Қаулы
_________________________________________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы, аты-жөнi)
_________________________________ 200 __ жылғы "___"_____________
_________________________________________________________________
(ic бойынша, фактiсi бойынша)
_________________________________ материалдарды қарап
қаулы етті:
____________________________ да 200 __ жылғы "___"_______________
(кеден зертханасының атауы)
_________________________________________________________________
(ic жағдайларының қысқаша мазмұны)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(сараптама түрi)
__________________________________________ тағайындалсын.
Сараптаманың шешуiне мынадай сұрақтар қойылады:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
Ұсынылған құжаттар ______________________________________________
_________________________________________________________________
Ұсынылған материалдар ___________________________________________
_________________________________________________________________
"___"_________ 200__ жыл
________________________            _____________________
(жасалған орны)               (лауазымды адамның қолы)
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 205 бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден зертханаларында кедендік
сараптама жүргізудің ережесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі
_______________________________________________
(сараптама қызметiнiң атауы)
Сарапшының қорытындысы
N _____                                  "___"_________ 200 __ ж.
Сарапшы (лар) __________________________________________________
Зерттеу жүргiзу үшiн негiздеме _________________________________
________________________________________________________________
Жүк алушы ______________________________________________________
Жүк жөнелтушi __________________________________________________
Тауардың атауы және оның мөлшерi _______________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Ұсынылған құжаттар мен материалдар _____________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Зерттеу мiндеттерi _____________________________________________
________________________________________________________________
Зерттеу
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Тұжырымдар
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сарапшы (лар)       ________________
Бөлiм бастығы       ________________
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 205 бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден зертханаларында кедендік
сараптама жүргізудің ережесіне
4-қосымша
Кедендiк сараптама жүргiзуге арналған жолдамалар
мен қаулыларды тiркеу
Журналы
------------------------------------------------------------------
Сынаманың !Келiп !Сынаманың!Сараптамаға !  Зерттеу      !Зерттеу
(үлгінің) N!түскен!(үлгiнiң)!қайдан келiп!үшiн қандай    !нәтижесі
!күні  !атауы    !түсті       !  бөлiмге      !
!      !         !            !(кiмге) берiлдi!
------------------------------------------------------------------
Журнал нөмiрленедi, бауланады және
мастикалық мөрмен бекiтiледi
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 205 бұйрығымен
бекітілген
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеудің
Ережесі
1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьями 369, 418 и 458 Таможенного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок отбора проб и образцов товаров, перемещаемых через таможенную границу Республику Казахстан, для проведения исследований.
2. Основные понятия:
1) проба - оптимально необходимая часть товара, характеризирующая состав и свойства всего объема исследуемого товара;
2) образец - единица продукции, полностью описывающая структуру, состав и свойства всей партии (серии) продукции.
2. Лица, участвующие при производстве отбора
проб и образцов товаров
3. Для проведения таможенной экспертизы товаров отбор проб и образцов товаров производится должностными лицами таможенных органов.
4. С разрешения таможенного органа отбор проб и образцов товаров, находящихся под таможенным контролем, может производиться соответствующими уполномоченными государственными органами и лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, их представителями в присутствии должностных лиц таможенного органа.
5. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители принимают участие при отборе проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов и соответствующих уполномоченных государственных органов.
6. В отсутствии лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, их представителей, в случае их неявки после представления товаров на таможенное оформление по истечении десяти календарных дней, а также при обстоятельствах, не терпящих отлагательства, пробы и образцы товаров могут отбираться таможенными органами, осуществляется в присутствии двух понятых, с составлением акта об отборе проб и образцов товаров. В таких случаях декларант принимает участие при отборе проб и образцов товаров. Декларант обязан оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при отборе проб и образцов товаров, в том числе осуществлять за свой счет грузовые и иные операции.
7. Отбор проб и образцов товаров осуществляется должностными лицами соответствующих уполномоченных государственных органов после письменного обращения и получения разрешения таможенных органов.
8. Письменное обращение соответствующих государственных уполномоченных органов в таможенные органы должны содержать:
наименование и адрес органа;
фамилия, имя, отчество и должность лица, подписавшего направление;
основание для отбора проб и образцов товаров;
место нахождения товаров;
сведения о товаре, в том числе и указанные в товаросопроводительных документах;
идентификационные сведения транспортного средства, в которых находятся товары, подлежащие исследованию;
другие сведения, необходимые для производства отбора проб и образцов товаров;
обязательство представления в таможенные органы результатов исследования отобранных проб и образцов товаров после производства экспертизы.

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы кеден кодексінің 369 , 418 және 458-баптарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың сынамалары мен үлгілерін зерттеу жүргізу үшін іріктеудің тәртібін белгілейді.
2. Негізгі ұғымдар:
1) сынама - зерттелетін тауардың барлық мөлшерінің құрамы мен қасиетін сипаттайтын тауардың оңтайлы қажетті бөлігі;
2) үлгі - барлық партияның (серияның) құрамы мен қасиетін, құрылымын толық сипаттайтын өнімнің бірлігі.
2. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеуді
жүргізуге қатысатын адамдар
3. Тауарларға кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының лауазымды адамдары сынамалар мен үлгілердің іріктеуін жүргізеді.
4. Кеден органының рұқсатымен кеден бақылауындағы тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар және тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие тұлғалар, олардың өкілдері кеден органы лауазымды адамының қатысуымен ала алады.
5. Тауарға қатысты уәкілеттігі бар адамдар, олардың өкілдері кеден органдары лауазымды адамдарының және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеуіне қатысады.
6. Тауарға қатысты уәкілеттігі бар адамдар және олардың өкілдері болмаған кезде, тауарлар кедендік ресімдеуге ұсынылғаннан кейін он күнтізбелік күннен соң ол келмеген жағдайда, сондай-ақ кейінге қалдыруды күтпейтін жағдаяттар кезінде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін кеден органдары екі куә адамдардың қатысуымен тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу актісін жасай отырып іріктей алады. Мұндай жағдайларда декларант тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу кезінде қатысады. Декларант кеден органдарының лауазымды адамдарына тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу кезінде көмек көрсетуге, оның ішінде өз есебінен жүктік және өзге де операцияларды жүзеге асыруға міндетті.
7. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеуді тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары жазбаша өтініш жасағаннан және кеден органдарының рұқсатын алғаннан кейін жүргізеді.
8. Тиісті мемлекеттік уәкілетті органдардың кеден органдарына жазбаша өтінішінде мыналар болуы тиіс:
органның атауы мен мекен-жайы;
тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу үшін негіздеме;
тауарлардың тұрған жері;
тауар туралы мәліметтер, оның ішінде тауарларға ілеспе құжаттарында көрсетілгендер;
зерттеуге жататын тауарлар тиелген көлік құралдарының бірегейлендіру мәліметтері;
тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеуді жүргізу үшін қажетті басқа да мәліметтер;
сараптама жүргізгеннен кейін тауарлардың іріктелген сынамалары мен үлгілерін зерттеудің нәтижелерін кеден органдарына ұсынуға міндеттеме.

3. Место проведение отбора проб и образцов
9. Отбор проб и образцов товаров осуществляется в зоне таможенного контроля, а также в других местах, определяемых таможенными органами, где находятся товары.
4. Процедура отбора проб и образцов
10. Перед отбором проб и образцов товаров необходимо проверить по маркировке товара наименование и наличие знаков опасности груза, а также в обязательном порядке провести замер радиационного фона. Далее отбор проб и образцов товаров производится с соблюдением техники безопасности для каждого конкретного товара.
11. Пробы и образцы товаров отбираются согласно нормативно-технической документации (межгосударственные стандарты - ГОСТы, национальные стандарты Республики Казахстан - СТ РК и пр.), предусматривающей нормы отбора проб и образцов товаров, в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования.
12. Отбор проб и образцов товаров для проведения таможенной экспертизы оформляется составлением Акта отбора проб и образцов товаров по установленной форме (Приложение 1). Акт составляется в трех экземплярах: первый экземпляр остается в таможенном органе и хранится вместе с грузовой таможенной декларацией (ГТД), второй - вместе с отобранными пробами и образцами направляется в таможенную лабораторию, третий - выдается лицу, обладающему полномочиями по отношению к товару или его представителю.
13. Пробы и образцы товаров, направляемые на таможенную экспертизу, должны быть упакованы в соответствии со свойствами товаров и опечатаны ярлыком обеспечения сохранности упаковки.
14. При отборе проб или образцов товаров лицами, обладающими полномочиями в их отношении, их представителями с целью получения информации о свойствах товаров на стадии предварительного решения оформление акта и ярлыка обеспечения сохранности не требуется.
15. Упакованная соответствующим образом проба должна сопровождаться ярлыком, на котором указано:
наименование продукции;
наименование предприятия-изготовителя продукции;
наименование предприятия, перевозящего продукцию;
номер партии, марка (сорт) продукции;
количество продукции в партии, от которой отобрана проба;
количество отобранной пробы;
обозначение и наименование нормативно-технической документации на товар;
дата отбора проб;
фамилия и инициалы должностного лица, отобравшего пробу.
16. Таможенные органы не возмещают каких-либо расходов, возникших у лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, в результате отбора проб и образцов товаров.
17. Материалы (пробы, образцы товаров и сопроводительные документы), направленные в таможенные лаборатории на экспертизу регистрируются в соответствующем Журнале регистрации проб и образцов товаров, составленным по установленной форме (Приложение 2).

3. Сынамалар мен үлгілерді іріктеуді жүргізу орны
9. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу кедендік бақылау аймағында, сондай-ақ басқа да кеден органдары белгілеген тауарлар тұрған жерлерде жүзеге асырылады.
4. Сынамалар мен үлгілерді іріктеу рәсімі
10. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу алдында тауардың таңбасы бойынша атауын және жүктің қауіптілігі белгілерінің болуын тексеру, сондай-ақ міндетті түрде радиациялық аясын өлшеу қажет. Одан әрі тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу әрбір нақты тауарға арналған қауіпсіздік техникасын сақтай отырып жүргізіледі.
11. Тауарлардың сынамалары мен үлгілері тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеудің нормаларын ең аз көлемде көздейтін, оларды зерттеудің мүмкіндігін қамтамасыз ететін нормативтік-техникалық құжаттамаларға (ГОСТ-тар, ҚР СТ және сол сияқтылар) сәйкес іріктеледі.
12. Кедендік сараптама жүргізу үшін тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу белгіленген нысан бойынша (1-қосымша) Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу актісін жасау жолымен ресімделеді. Акт үш данада жасалады: бірінші дана кеден органында қалады және жүк кедендік декларациямен (ЖКД) бірге сақталады, екіншісі - іріктелген сынамалар және үлгілермен бірге лабораторияға жіберіледі, үшіншісі - тауарға қатысты уәкілеттігі бар адамға немесе оның өкіліне беріледі.
13. Сараптамаға жіберілетін тауарлардың сынамалары мен үлгілері тауардың қасиеттеріне сәйкес оралған және ораманың бұзылмауын қамтамасыз ету жапсырмасымен сүргіленген болуы тиіс.
14. Тауарларға қатысты уәкілеттігі бар адамдар және олардың өкілдері тауарлардың сынамалар мен үлгілерін іріктеуі кезінде алдын ала шешім қабылдау кезеңінде тауарлардың қасиеттері туралы ақпараттарды алу мақсатында актіні ресімдеу және бұзылмауын қамтамасыз ететін жапсырма талап етілмейді.
15. Тиесілі үлгімен оралған сынамаға ілеспе жапсырмада мыналар көрсетілуі тиіс:
өнімнің атауы;
өнімді дайындаушы кәсіпорынның атауы;
өнімді тасымалдайтын кәсіпорынның атауы;
партияның нөмірі, өнімнің маркасы (сорты);
сынама алынған партиядағы өнімнің мөлшері;
тауарға нормативтік-техникалық құжаттаманың белгіленуі және атауы;
сынама алынған күн;
сынаманы алған лауазымды адамның тегі және аты-жөні.
16. Кеден органдары тауарлардың сынамалары мен үлгілерін алу нәтижесінде тауарға қатысты уәкілеттігі бар тұлғада туындайтын қандай-да бір шығыстарды өтемейді.
17. Сараптама жасау үшін кеден лабораторияларына жіберілген материалдар (тауарлардың сынамалары, үлгілері және ілеспе құжаттар) тиісті белгіленген нысан бойынша (2-қосымша) жасалған Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тіркеу журналына тіркеледі.

5. Заключительные положения
18. По окончании таможенной экспертизы пробы и образцы товара возвращаются декларанту, что отражается в соответствующем журнале, за исключением случаев, когда такие пробы и образцы товаров подлежат уничтожению или утилизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам отбора проб и образцов
товаров, утвержденным приказом
Председателя Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 14 мая 2003 года N 205
Республика Казахстан
Агентство таможенного контроля
_________________________________
(наименование таможенного органа)
Акт
отбора проб и образцов товаров
"____"____________200_г
1. Местонахождение товара _________________________________________
2. Инспектор ______________________________________________________
в присутствии декларанта __________________________________________
с участием эксперта таможенной лаборатории ________________________
понятых____________________________________________________________
(в случае неявки декларанта или при обстоятельствах, не
терпящих отлагательств)
произвел отбор проб и образцов для проведения исследования товаров, предъявленных к таможенному оформлению по грузовой таможенной декларации_________________________________________________________
3. В качестве проб и образцов произведен отбор
___________________________________________________________________
(наименование и количество каждого предмета, отобранного в качестве
___________________________________________________________________
пробы, образца)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Заявления, замечания присутствующих (участвующих) лиц __________
___________________________________________________________________
5. Подписи:
Декларант ____________________
Инспектор таможенного органа      ____________________
Эксперт таможенной лаборатории    ____________________
Понятые:
1.                                ____________________
2.                                ____________________
Приложение 2
к Правилам отбора проб и образцов
товаров, утвержденным приказом
Председателя Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 14 мая 2003 года N 205
Журнал
регистрации проб и образцов товаров
-------------------------------------------------------------------
Регист-!Дата пос-!Но-!Дата !Наименова-!Фамилия,!Направление!Возврат
рацион-!тупления !мер!офор-!ние това- !инициалы!в таможен- !проб и
ный но-!проб и   !ГТД!мле- !ров. Кол- !дол-    !ную лабора-!образ-
мер    !образцов !   !ния  !во пробы и!жностно-!торию. Но- !цов
!в тамо-  !   !акта !образца.  !го лица,!мер исходя-!декла-
!женную   !   !отбо-!Таможенное!произво-!щего доку- !ранту
!лаборато-!   !ра   !обеспече- !дившего !мента, дата!
!рию      !   !проб !ние сох-  !отбор   !           !
!         !   !и об-!ранности  !проб и  !           !
!         !   !раз- !упаковки  !образцов!           !
!         !   !цов  !(ярлык,   !        !           !
!         !   !     !пломба)   !        !           !
-------------------------------------------------------------------
1   !    2    ! 3 !  4  !     5    !   6    !     7     !   8
-------------------------------------------------------------------

5. Қорытынды ережелер
18. Кедендік сараптама аяқталғаннан кейін мұндай сынамалар мен үлгілер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жойылуға немесе кәдеге жаратуға жататын жағдайларды қоспағанда тауардың сынамалары мен үлгілері декларантқа қайтарылады, бұл тиісті журналға жазылады.
Қазақстан Республикасы Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 14 мамырдағы N 205
бұйрығымен бекітілген
Тауарлардың сынамалары мен
үлгілерін іріктеудің ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі
_______________________________________
(кеден органының атауы)
тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеудің
Актісі
"____" _________ 200_ ж.
1. Тауардың тұрған жері ________________________________________
2. Инспектор __________________________________________________
_________________________________________ декларанттың болуымен
______________________________ кедендік лаборатория сарапшысының
_______________________________________ куә адамдардың қатысумен
(декларант келмей қалған жағдайда немесе кейінге қалдыруды
көтермейтін жағдайларында) жүк кедендік декларация бойынша
кедендік ресімдеуге ұсынылған тауарларды зерттеуді жүргізу үшін
сынамалар мен үлгілердің іріктеуін жүргізді.
3. ____________________________________________________________
(сынама, үлгі ретінде алынған әрбір заттың атауы мен саны)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
сынамалар мен үлгілер ретінде іріктеу жүргізілді.
4. Болған (қатысқан) адамдардың өтініштері, ескертулері ______
______________________________________________________________
5. Қолдары:
Декларант                                    __________________
Кеден органының инспекторы                   __________________
Кеден лабораториясының сарапшысы             __________________
Куә адамдар:
1.                                           __________________
2.                                           __________________
Қазақстан Республикасы Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 14 мамырдағы
N 205 бұйрығымен бекітілген
Тауарлардың сынамалары мен
үлгілерін іріктеудің ережесіне
2-қосымша
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тіркеу
журналы
-----------------------------------------------------------------
Тіркеу!Сынама мен   !ЖКД!Сынама мен !Тауардың атауы.!Сынама мен
нөмірі!үлгілердің   ! N !үлгілерді  !Сынама мен     !үлгінің
!кеден        !   !іріктеу    !үлгінің ш-сы.  !іріктеуін
!зертханасына !   !актісін    !Ораманың       !жүргізген
!келіп түскені!   !жасаған күн!сақталуын      !лауазымды
!күні         !   !           !кедендік       !адамның тегі,
!             !   !           !қамтамасыз ету !аты-жөні
!             !   !           !(жапсырма,     !
!             !   !           !пломба)        !
-----------------------------------------------------------------
1   !      2      ! 3 !     4     !       5       !      6
-----------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
-----------------------------------------------
Кеден зертханасына  ! Сынамалар мен үлгілерді
жолдама. Жөнелтілетін !   декларантқа қайтару
құжаттың нөмірі,   !
күні          !
-----------------------------------------------
7           !           8
-----------------------------------------------