Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 127. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2003 года № 2316. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 222 (вводится в действие с 15 декабря 2006 года)
Сноска. Постановление Правления Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года N 127 утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N  222 (вводится в действие с 15 декабря 2006 года).
В целях совершенствования регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов и в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила о пруденциальных нормативах для накопительных пенсионных фондов согласно приложению 1 к настоящему постановлению (далее - Правила).
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Накопительным пенсионным фондам:
1) в срок до 1 января 2004 года привести в соответствие с требованиями, установленными пунктами 2, 4 и 9 Правил, показатели финансовой устойчивости. Показатель финансовой устойчивости, установленный пунктом 5 Правил, привести в соответствие с требованиями настоящего постановления в срок до 01 июля 2004 года;
2) в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего постановления привести в соответствие с требованиями пунктов 10 и 12 Правил размеры инвестиций в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня и остатка денег в кассе.  <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N  486 .
4. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации
в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан и накопительных пенсионных фондов.

Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 127 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 26 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2316. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарғын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 222 қаулысымен
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарғын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы  N 222  (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
________________________________________________________
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеудi жетiлдiру мақсатында және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы күшiне енген күннен бастап осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нормативтiк құқықтық актiлердiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) 2004 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi мерзiмде қаржылық тұрақтылық көрсеткiштерiн Ереженiң 2, 4 және 9-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес келтiрсiн; Ереженің 5-тармағында белгіленген қаржылық тұрақтылық көрсеткішін 2004 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін;
2) осы қаулы күшiне енген күннен бастап үш айдың iшiнде бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына, екiншi деңгейдегi бiр банктегi салымдарға инвестициялардың және кассадағы ақша қалдығының мөлшерiн Ереженiң 10 және 12-тармақтарының талаптарына сәйкес келтiрсiн.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 486  қаулысымен .
4. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және жинақтаушы зейнетақы қорларына жiберсiн.

5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
"Об утверждении Правил
о пруденциальных нормативах для
накопительных пенсионных фондов"
от 21 апреля 2003 года N 127
Правила
о пруденциальных нормативах для
накопительных пенсионных фондов
Правила о пруденциальных нормативах для накопительных пенсионных фондов (далее - Правила) разработаны во исполнение пункта 4 статьи 41  Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года и устанавливают пруденциальные нормативы, обязательные к соблюдению накопительными пенсионными фондами (далее - Фонд).
Сноска. Преамбула с изменениями -  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 413.
Глава 1. Пруденциальный норматив 1
"Достаточность собственного капитала"  <*>
Сноска. Название главы в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
1. Достаточность собственного капитала характеризуется коэффициентом К 1 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К рассчитывается по формуле:
К 1 = (ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные и прочие активы, установленные пунктом 2 настоящих Правил;
О - обязательства;
МРСК - минимальный размер собственного капитала, рассчитанный по формуле:
МРСК = 0,15*УВД, где
УВД - усредненный валовой доход, рассчитываемый по формуле:
S валового дохода, полученного за последние три финансовых года
УВД = ----------------------------------------------------.
3
Величина УВД рассчитывается ежегодно по состоянию на первое число первого месяца отчетного года в соответствии с финансовой отчетностью и корректируется в случае необходимости после ежегодного аудита.  <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
2. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Фонда:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу;
деньги на счетах в банках второго уровня Республики Казахстан;
деньги на счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
6. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының "Жинақтаушы
зейнетақы қорларына арналған
пруденциалдық нормативтер туралы
ереженi бекiту туралы" 2003 жылғы
21 сәуiрдегi N 127 қаулысына
1-қосымша
Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ереже
Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының  41-бабының  4-тармағын орындау мақсатында әзiрленген және жинақтаушы зейнетақы қорлары (бұдан әрі - Қор) сақтауға мiндеттi пруденциалдық нормативтердi белгiлейдi.
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 413   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
1 тарау. "Меншікті капиталдың жеткіліктілігі" 1 пруденциалдық нормативі
Ескерту: Тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
1. Меншікті капиталдың жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 1  коэффициентімен сипатталады. К 1  коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1  = (ӨА-М)/ МКЕАМ, онда
ӨА - осы Ереженің 2 тармағымен белгіленген өтімді және басқа активтер;
М - міндеттемелер;
МКЕАМ - формула бойынша есептелген меншікті капиталдың ең аз мөлшері:
МКЕАМ = 0,15 * ОАІӨ, онда
ОАЖК - мына формула бойынша есептелген орташа алынған жалпы кіріс:
Е соңғы үш қаржы жылы ішінде алынған таза кіріс
ОАЖК  = -------------------------------------------------
3
ОАЖК көлемі жыл сайын есепті жылдың бірінші айының бірінші күніндегі жағдай бойынша қаржылық есеп беруге сәйкес есептеледі және қажет болған жағдайда түзету жыл сайынғы аудиттен кейін жасалады.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
2. Қордың мынадай активтері өтімді активтер ретінде танылады:
1) ақша, оның ішінде:
баланс бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын кассадағы ақша;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоттарындағы ақша;
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктер шоттарындағы ақша;

2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
3-1) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6-1) инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
7) облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8) ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) Бағалы қағаздары қор биржасының ең жоғары санаты бойынша ресми тізіміне енгізілген немесе еншілес резидент банктер болып табылатын, ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша)(негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингісі бар резидент емес енші беруші банктердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
3-1) ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы "А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып);
4) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланғандарды қоса)(негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескеріп);
5) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізіміне енгізілген Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
6) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары;
6-1) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып);
7) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
8) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);

9) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11-1) акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилированными лицами по отношению к Фонду, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилированными лицами по отношению к Фонду, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) аффинированные драгоценные металлы;
13) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери;

9) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
10) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, борыштық бағалы қағаздарының "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11-1) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып) шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары;
12) тазартылған қымбат металдар;
13) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізіміне енгізілген Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;

13-1) паи открытого и/или интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери (уменьшенные на пятьдесят процентов);
14) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, уменьшенная на пятьдесят процентов;
В качестве прочих активов признаются следующие активы Фонда:
1) основные средства Фонда по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда;
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Фонда;
2) программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда.  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N  486 ; в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года);  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 385; от 27 мая 2006 года N  122 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
2-1. По итогам календарного года Фондом самостоятельно производится расчет разницы между показателем номинальной доходности Фонда и минимальным значением доходности для целей обеспечения получения доходности по пенсионным активам не ниже минимального уровня.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 -  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 413.

13-1) ықтимал шығындар резервтерін шегере отырып (елу процентке азайтылған) ашық және/немесе аралық инвестициялық пай қорларының пайлары;
14) қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегере отырып, Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын (ықтимал шығындар резервін шегере отырып) ұйымдардың дебиторлық берешегі, оның ішінде:
қызметкерлердің және басқа тұлғалардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге кешіктірілген, баланс бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервін шегере отырып);
Қордың балансы бойынша жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың тоқсан күннен аспайтын мерзімге кешіктірген елу процентке кемітілген активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервін шегере отырып);
Қордың мынадай активтері өтімді активтер ретінде танылады:
1) Қордың баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары, оның ішінде:
Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншікте немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер;
Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншіктегі үйлер мен ғимараттар;
Қордың балансы бойынша активтер сомасының бес процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншіктегі машиналар және жабдықтар;
2) Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі баланстық құны бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен ,   2005 жылғы 29 қазандағы N 385   қаулысымен , 2006 жылғы 27 мамырдағы N 122 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .
2-1. Зейнетақы активтері бойынша кірістілікті ең аз деңгейден төмен емес алуды қамтамасыз ету мақсаттары үшін Қор күнтізбелік жыл қорытындысы бойынша Қордың номиналды кірістілігінің көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы дербес есептейді.
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 413   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).

2-2. Показатель номинальной доходности Фонда, характеризуется коэффициентом номинального дохода К 2 , рассчитанного в соответствии с  постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 412 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (далее - постановление N 412).
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-2 -  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 413.
2-3. Минимальное значение доходности для соответствующего периода представляет собой общую для всех накопительных пенсионных фондов величину, равную нижнему пределу отклонения доходности, установленного пунктом 16 постановления  N 412 , от коэффициента среднего номинального дохода за данный период.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-3 -  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 413.
2-4. В случае, когда на конец календарного года у Фонда существует отрицательная разница между показателем номинальной доходности Фонда и минимальным значением доходности, Фонд возмещает данную разницу за счет собственного капитала путем зачисления соответствующей суммы денег на инвестиционный счет Фонда в банке-кастодиане.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-4 -  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 413.
2-5. Сумма, которую Фонд зачисляет на инвестиционный счет в банке-кастодиане для целей исключения отрицательной разницы между минимальным значением доходности и коэффициентом К 2 , рассчитывается в соответствии с пунктом 17 постановления  N 412 .
Сумма, которую Фонд возмещает для исключения отрицательной разницы между минимальным значением доходности и коэффициентом К 2 , должна быть зачислена на инвестиционный счет в банке-кастодиане в срок до 1 числа февраля года, следующего за годом произведения расчета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-5 -  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 413.
2-6. Фонд в течение дня, следующего за днем произведения зачисления суммы возмещения отрицательной разницы между минимальным значением доходности и коэффициентом К 2 , направляет в государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), информацию о зачислении данной суммы с подтверждением банком-кастодианом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-6 -  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 413.
Глава 2. Пруденциальный норматив 2
"Достаточность высоколиквидных активов"  <*>
Сноска. Название в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).

2-2. Қордың номиналды кірістілігінің көрсеткіші Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту туралы" 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412  қаулысына  (бұдан әрі - N 412 қаулы) сәйкес есептелген К 2  номиналды кіріс коэффициентімен сипатталады.
Ескерту: 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 413   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
2-3. Тиісті кезең үшін кірістіліктің ең аз мәні барлық жинақтаушы зейнетақы қорлары үшін N 412 қаулының  16-тармағымен  белгіленген кірістіліктің осы кезеңдегі орташа номиналды кіріс коэффициентінен ауытқуының төменгі шегіне тең болатын жалпы өлшемді білдіреді.
Ескерту: 2-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 413   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
2-4. Күнтізбелік жылдың аяғында Қорда оның номиналды кірістілігінің көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасында теріс айырма болған жағдайда, Қор осы айырманы тиісті ақша сомасын кастодиан банктегі Қордың инвестициялық шотына аудару арқылы меншікті капитал есебінен өтейді.
Ескерту: 2-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 413   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
2-5. Кірістіліктің ең аз мәні мен К 2  коэффициенті арасындағы теріс айырманы болдырмау мақсаттары үшін Қор кастодиан банктегі инвестициялық шотқа аударатын сома N 412 қаулының  17-тармағына  сәйкес есептеледі.
Кірістіліктің ең аз мәні мен К 2  коэффициенті арасындағы теріс айырманы болдырмау үшін Қор өтейтін сома есеп айырысу жасалған жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін кастодиан банктегі инвестициялық шотқа аударылуы тиіс.
Ескерту: 2-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 413   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
2-6. Қор кірістіліктің ең аз мәні мен К 2  коэффициенті арасындағы теріс айырманы өтеу сомасы аударылған күннен кейінгі күн ішінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) кастодиан банктің растауымен осы соманың аударылғаны туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту: 2-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 413   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз ).
2 тарау. "Жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі"
2-ші пруденциалдық норматив
Ескерту: Тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .

3. Достаточность высоколиквидных активов характеризуется коэффициентом К 2 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К рассчитывается по формуле:
К 2 = ВА/(МРСК*0,3), где
ВА - высоколиквидные активы.  <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N  486 ; в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
3-1. Учет и переоценка стоимости активов Фонда производится в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности и учетной политикой Фонда.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 3-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года  N 486 .
3-2. Активы, стоимость которых выражена в иностранной валюте, оцениваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 3-2 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года  N 486 .
4.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
Глава 3. Пруденциальный норматив 3
"Резервный капитал"
(Глава исключена - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года)
Глава 4. Пруденциальный норматив 4
"Инвестиции за счет собственных активов"
(Глава исключена - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года)
Глава 5. Пруденциальный норматив 5
"Инвестиции в негосударственные ценные бумаги одного эмитента,
во вклады в одном банке второго уровня, в доли участия
в уставном капитале одного юридического лица
и остаток денег в кассе"
Сноска. Название главы 5 с изменениями -  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации).
10. Суммарный размер инвестиций Фонда в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня, а также в доли участия в уставном капитале одного юридического лица, которые могут быть осуществлены в соответствии с настоящими Правилами при инвестировании собственных активов не должен превышать следующих значений:

3. Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 2  коэффициентімен сипатталады. К 2  коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 2  = ЖӨА(МКЕАМ*0,3), мұнда
ЖӨА - жоғары өтімді активтер.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
3-1. Қор активтерінің құны Халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына және Қордың есеп саясатына сәйкес есепке алынады және қайта бағаланады.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 486  қаулысымен .
3-2. Құны шетел валютасымен көрсетілген активтер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағаланады.
Ескерту. 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 486  қаулысымен .
4. <*>
Ескерту: 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
3-тарау. "Резервтiк капитал"
3-пруденциалдық норматив
Ескерту: 3-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
4-тарау. "Меншiктi активтер есебiнен инвестициялар"
4-пруденциалдық норматив
Ескерту: 4-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
5-тарау. "Бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы
қағаздарға, екiншi деңгейдегi бiр банктегi салымдарға,
бір заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне
инвестициясы және кассадағы ақша қалдығы"
5-пруденциалдық норматив
Ескерту: 5-тараудың атауына өзгерту енгізіліді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 67   қаулысымен .
10. Меншiктi активтердi инвестициялау кезiнде осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарға, екiншi деңгейдегi бiр банктегi салымдарға, сондай-ақ бір заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне Қор инвестициясының жиынтық мөлшерi мынадай мәндерден аспауы керек:

1) в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, а также во вклады в данном банке - 10 % от объема собственных активов Фонда при соблюдении следующих условий:
размер данных инвестиций не должен превышать 35% от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций). В случае, если долговые ценные бумаги банка имеют рейтинговую оценку не ниже "BB-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ba3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), размер данных инвестиций не должен превышать 50% от собственного капитала;
размер инвестиций в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, не превышает 25% от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций);
размер инвестиций во вклады в одном банке второго уровня не превышает 25% от размера собственного капитала банка;
инвестиции Фонда за счет пенсионных и собственных активов в голосующие акции банка должны составлять менее 10% от общего количества голосующих акций данного банка;
2) в ценные бумаги банка второго уровня и аффилиированных лиц банка, не являющихся банками второго уровня, а также во вклады в данном банке, - 10% от объема собственных активов Фонда,
при условии соблюдения ограничений, установленных абзацем вторым подпункта 1), абзацем вторым подпункта 3) и абзацем вторым подпункта 4) настоящего пункта;
3) в облигации эмитента, не являющегося банком второго уровня - 10% от объема собственных активов Фонда,
но не более 25% от размера собственного капитала данного эмитента (за исключением финансовых агентств, ипотечных облигаций и облигаций, выпущенных под гарантии государства или финансового агентства) или не более 25% от общего объема облигаций одной эмиссии данного эмитента (в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей);
4) в акции эмитента, не являющегося банком второго уровня - 15% от объема собственных активов Фонда,
но менее 10% от общего количества голосующих акций данного эмитента;
5) в доли участия в уставном капитале одного юридического лица в размере не более 15 % от собственных активов Фонда.
Сноска. Пункт 10 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 августа 2003 года  N 285 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года);  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации); от 27 мая 2006 года N  122 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
11. При расчете суммарного размера инвестиций Фонда
в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня:
1) собственный капитал банка (эмитента) - резидента Республики Казахстан определяется на основании его последнего квартального баланса, опубликованного в печатном издании в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим банковскую деятельность, или законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо предоставленного организатором торгов ценными бумагами в соответствии с листинговыми процедурами;
2) собственный капитал иностранного эмитента определяется на основании его последнего квартального баланса, размещенного в информационных аналитических системах Reuters или Bloomberg V. L. P. или в сети ИНТЕРНЕТ на сайте организатора торгов ценными бумагами, в торговой системе которого котируются данные ценные бумаги, или на сайте эмитента данных ценных бумаг;

1) екiншi деңгейдегi бiр банк шығарған бағалы қағаздарға, сондай-ақ осы банктегi салымдарға - Қордың меншiктi активтерi жалпы көлемiнiң 10%-i,
бiрақ осы банктiң меншiктi капиталы мөлшерiнiң 25%-нен аспауы тиiс және Қордың зейнетақы мен меншiктi активтер есебiнен банктiң дауыс берушi акцияларына инвестициялары осы банктiң дауыс берушi акцияларының жалпы санының он процентiнен аз болмаған жағдайда;
2) екiншi деңгейдегi банктiң және екiншi банк болып табылмайтын, банктiң аффилиирленген тұлғаларының бағалы қағаздарына, сондай-ақ осы банктегi салымдарға - Қордың меншiктi активтерi жалпы көлемiнiң 10%-i,
осы тармақтың 1) тармақшасының екiншi абзацында, 3) тармақшасының екiншi абзацында және 4) тармақшасының екiншi абзацында белгiленген шектеулердi сақтау шартымен;
3) екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын эмитенттiң облигациясына - Қордың меншiктi активтерi жалпы көлемiнiң 10%-i,
бiрақ осы эмитенттiң қаржы агенттіктерін, ипотекалық облигацияларды және мемлекеттің немесе қаржы агенттігінің кепілдігімен шығарылған облигацияларды қоспағанда меншiктi капиталы мөлшерiнiң 25%-нен  немесе осы эмитенттiң бiр эмиссиясы облигацияларының жалпы көлемiнiң 25%-кен аспауы тиiс (ол көрсетiлген шаманың қайсысы неғұрлым аз болып табылуына байланысты);
4) екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын эмитенттiң акциясына - Қордың меншiктi активтерi жалпы көлемiнiң 15%-i,
бiрақ осы эмитент дауыс беруші акцияларының жалпы санының 10%-нен кем болмауы;
5) бір заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне Қордың меншікті активтерінің 15%-нен астам емес мөлшерде болуы тиіс.
Ескерту: 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 тамыздағы N 285   қаулысымен ,  ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен ,  2006 жылғы 25 ақпандағы N 67   қаулысымен , 2006 жылғы 27 мамырдағы N 122 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .
11. Бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарға, екiншi деңгейдегi банктегi салымдарға Қор инвестициясының жиынтық мөлшерiн есептеген кезде:
1) Қазақстан Республикасының резидентi - банктiң (эмитенттiң) меншiктi капиталы банк қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне немесе акционерлiк қоғамдар туралы Қазақстан Республикасының заң актiлерiне не бағалы қағаздар сауда-саттығын ұйымдастырушылар ұсынған листинг рәсiмдерiне сәйкес баспасөз басылымдарында жарияланған оның соңғы тоқсандық балансы негiзiнде айқындалады;
2) шетел эмитентінiң меншікті капиталы Reuters немесе Bloomberg V.L.P. ақпараттық талдау жүйелерiнде немесе осы бағалы қағаздар бағаланатын сауда жүйесiнде бағалы қағаздар сауда-саттығын ұйымдастырушылардың ИНТЕРНЕТ желiсiндегі сайтында немесе осы бағалы қағаздар эмитентiнің сайтында орналастырылған соңғы тоқсандық балансы негiзiнде айқындалады;

3) аффилиированные по отношению друг к другу банки признаются в качестве одного банка, при этом ограничение, установленное абзацем вторым подпункта 1) пункта 10 настоящих Правил, применяется по отношению к каждому из таких банков;
4) аффилиированные по отношению другу к другу эмитенты, не являющиеся банками второго уровня, признаются в качестве одного эмитента, при этом ограничения, установленные абзацем вторым подпункта 3) и абзацем вторым подпункта 4) пункта 10 настоящих Правил, применяются к каждому из таких эмитентов по отдельности.  <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
12. Размер остатка денег в кассе Фонда на конец дня не должен превышать 10% от собственных активов Фонда.
13. Нормы, установленные пунктами 10 и 11 настоящих Правил, не распространяются на ценные бумаги международных финансовых организаций, которые могут быть приобретены Фондом в соответствии с порядком инвестирования пенсионных активов, установленным уполномоченным органом.
Глава 6. Контроль за соблюдением
пруденциальных нормативов
14. Фонд производит расчеты каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня:
1) значения коэффициента К 1 ;
2) значения коэффициента К 2 ;
3)-4)  (подпункты исключены -   постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года) ;
5) на соответствие осуществленных инвестиций пруденциальному нормативу 5.
15. Расчеты значений коэффициентов К и К и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов по формам Приложений 1 и 2 к настоящим Правилам ежемесячно на электронном носителе предоставляются Фондом уполномоченному органу по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня данного месяца.
Данные в расчетах указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Единица измерения, используемая при их составлении, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.  <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N  486 ; в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); внесены изменения - от 27 августа 2005 года N  310 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).

3) бiр-бiрiне қатынасы бойынша аффилиирленген банктер бiр банк есебiнде танылады, мұндайда осы Ереженiң 10-тармағының 1) тармақшасының екiншi абзацында белгiленген шектеулер осындай банктердiң әрқайсысына қатынасы бойынша қолданылады;
4) бiр-бiріне қатынасы бойынша аффилиирленген екiншi деңгейдегi банктер болып табылмайтын эмитенттер бiр эмитент есебiнде танылады, мұндайда осы Ереженiң 10-тармағының 3) тармақшасының екiншi абзацында және 4) тармақшасының екiншi абзацында белгіленген шектеулер осындай эмитенттердiң әрқайсысына жеке қолданылады.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
12. Қордың кассасындағы ақша қалдығының мөлшерi жұмыс күнiнiң соңында Қордың меншiктi активтерiнiң 10%-нен аспауы керек.
13. Осы Ереженiң 10 және 11-тармақтарында белгiленген нормалар Уәкiлеттi орган белгiлеген зейнетақы активтерiн инвестициялау тәртiбiне сәйкес Қор сатып алуы мүмкiн халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына қолданылмайды.
6-тарау. Пруденциалдық нормативтердi сақтауды бақылау
14. Қор өткен күннiң соңындағы жағдай бойынша әрбiр күннiң есебiн жүргiзедi:
1) К 1  коэффициентiнiң мәнi;
2) К 2  коэффициентiнiң мәнi;
3)  <*> ;
4)  <*> ;
5) 5-пруденциалдық нормативке жүзеге асырылған инвестициялардың сәйкестiгіне.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
15. Қор ай сайын электрондық тасымалдағышта уәкілетті органға осы айдың бесінші жұмыс күні Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей есепті айдан кейінгі айдың бірінші күнгі жағдай бойынша К 1  және  К 2   коэффициенттері мәнінің есебін және осы Ереженің 4 және 5 қосымшаларының нысандары бойынша пруденциалдық нормативтерінің есебі үшін қосымша мәліметтерді ұсынады.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).

16. Расчеты и дополнительные сведения на бумажном носителе подписываются первым руководителем Фонда или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяются печатью и хранятся у Фонда. По требованию уполномоченного органа Фонд не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет расчеты и дополнительные сведения на бумажном носителе.  <*>
Сноска. Пункт 16 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
16-1. Расчеты и дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 16-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
16-2. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Фонда или лицом, его замещающим.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 16-2 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
17. В случае несоответствия значений, указанных в пункте 14 настоящих Правил, пруденциальным нормативам, установленным настоящими Правилами, Фонд сообщает уполномоченному органу в течение одного дня о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.
В случае нарушения требований, установленных абзацем вторым подпункта 1) пункта 10, Фонд устраняет данное нарушение за счет собственных активов.  <*>
Сноска. Пункт 17 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 августа 2003 года  N 285 .
18. В случае невыполнения требований настоящих Правил Фонд несет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
19. В случае осуществления Фондом отдельных видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг расчет пруденциальных нормативов осуществляется с учетом особенностей, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа.  <*>
Сноска. Пункт 19 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
Приложение 1
к Правилам о пруденциальных
нормативах для накопительных
пенсионных фондов       <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); внесены изменения -  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 385; от 27 мая 2006 года N  122 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).

16. Қағаз жазбадағы есептеулер мен қосымша мәлiметтерге Қордың бiрiншi басшысы немесе оның орнындағы адам және бас бухгалтер қол қойып, мөрмен куәландырылады және Қорда сақталады. Қор уәкiлеттi органның талап етуi бойынша сұратуды алған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей есептер мен қосымша мәлiметтердi қағаз жазбада ұсынады.
Ескерту: 16-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
16-1. Электрондық тасымалдағыштағы есептеулер мен қосымша мәлiметтердiң ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепiлдiк бере отырып жеткiзу көлiк жүйесiн пайдалануымен ұсынылады.
Ескерту: 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
16-2. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердiң қағаз жазбадағы деректермен сәйкестiгiн инвестициялық портфельдi басқарушысының бiрiншi басшысы және оның орнындағы адамы қамтамасыз етедi.
Ескерту: 16-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
17. Осы Ереженiң 14-тармағында көрсетiлген мәндер осы Ережеде белгiленген пруденциалдық нормативтерге сәйкес келмеген жағдайда Қор бiр күн iшiнде оны жою жөнiндегi iс-шаралардың жоспарын қоса жiбере отырып, осы сәйкессiздiктiң фактiсi мен себептерi туралы уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.
10-тармақтың 1) тармақшасының екiншi абзацында белгiленген талаптар бұзылған жағдайда, Қор осы бұзушылықты өз активтерiнiң есебiнен жояды.
Ескерту: 17-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 тамыздағы N 285   қаулысымен .
18. Осы Ереженiң талаптары орындалмаған жағдайда Қор Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауапкершiлiк көтередi.
19. Қор бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырған жағдайда пруденциалдық нормативтерді есептеу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту: 19-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен .
Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы
Ереженің 1 қосымшасы
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен 2005 жылғы 29 қазандағы N 385   қаулысымен , 2006 жылғы 27 мамырдағы N 122 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .
200__ жылғы  "___" ___________  жағдай бойынша
__________________________________________________________________
(қордың атауы)

Расчеты значений коэффициентов К 1 и К 2
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
____________________________________________________________
(наименование Фонда)
Наименование показателя
Стои-
мость
по ба-
лансу
Учиты-
ваемый объем
Расчет-
ная
стои-
мость
1.
Деньги - всего (сумма строк 1.1. - 1.3):
1.1.
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу
100%
1.2.
деньги на счетах в банках второго уровня
100%
1.3.
деньги на счетах в
банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный
и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не
ниже категории "А" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или
"А2" (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors
Service")
100%
2.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
100%
3.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
3-1.
Вклады в
банках-нерезидентах,
которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг
не ниже категории "А" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или
"А2" (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors
Service") (с учетом сумм
основного долга и
начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов
на возможные потери
100%
4.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
5.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
6.
Ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
6-1.
Инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100 %
7.
Облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
8.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
9.
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
10.
Акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
11.
Ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%

К1 және К2 коэффициенттері мәнінің есебі
N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
құны
Ескерілетін
көлем
Есеп айырысу құны
1.
Ақша - барлығы (1.1. - 1.3
жол сомасы):
1.1.
Баланс бойынша активтер
сомасының он процентінен
аспайтын кассадағы ақша
100%
1.2.
Екінші деңгейдегі
банктердің шоттарындағы
ақша
100%
1.3.
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктер шоттарындағы ақша
100%
2.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіндегі салымдар
100%
3.
Бағалы қағаздары қор
биржасының ең жоғары
санаты бойынша ресми
тізімге енгізілген немесе ықтимал шығындар резервін шегере отырып "А"
("Standard & Poor's" және
"Fitch" рейтинг агент-
тіктерінің жіктелімі
бойынша) немесе "А2"
("Moody's Investors
Service" рейтинг агентті-
гінің жіктелімі бойынша)
(негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
санаттарынан кем емес
ұзақ мерзімді және/немесе
қысқа мерзімді жеке
рейтингісі бар резидент
емес енші беруші
банктердің еншілес
резидент банктері болып
табылатын Қазақстан
Республикасының екінші
деңгейдегі банктеріндегі
салымдар;
100%
3-1.
ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы "А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
100%
4.
Ықтимал шығындар резервін
шегере отырып, Қазақстан
Республикасының мемлекет-
тік бағалы қағаздары
(басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес эмиссияланғандарды
қосқанда) (негізгі қарыз
бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
5.
Ықтимал шығындар резервін
шегере отырып, қор
биржасының ең жоғары
санаты бойынша (қор
биржасының ресми тізіміне
енгізілген ипотекалық
облигациялардан және
"Қазақстан Даму Банкі" АҚ
облигацияларынан басқа)
(негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) ресми
тізімге енгізілген Қорға
қатысы бойынша аффили-
ирленген тұлғалар болып
табылмайтын Қазақстан
Республикасының және
басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарыл-
ған Қазақстан
Республикасы ұйымдарының
мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы
қағаздары;
100%
6.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының  ипотекалық облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
6-1.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі қарызбен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
100%
7.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигация-
лары (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
8.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, халықаралық
кредиттік рейтинг шәкілі
бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors
Service" рейтинг агентті-
гінің жіктелімі бойынша) кем емес ұзақ мерзімді рейтинг бағасы бар шет мемлекеттердің  бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
9.
Шетел эмитенттерінің, ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттік-
терінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агентті-
гінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтинг бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
10.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, борыштық бағалы қағаздарының "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттік-
терінің жіктелімі бойынша)
немесе "Ваа2" ("Moody's
Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтинг бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
11.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, халықаралық
қаржы ұйымдарының бағалы
қағаздары (негізгі қарыз
бен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%

11-1
Акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилированными лицами по отношению к Фонду, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard & Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилированными лицами по отношению к Фонду, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан
(с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100 %
12.
Аффинированные драгоценные металлы
100%
13.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери
50%
13-1
Паи открытого и/или интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери
50 %
14.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц (сумма строк 14.1 и 14.2)
14.1.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу Фонда
100%
14.2.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, уменьшенная на пятьдесят процентов
50%
15.

11-1.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, (негізгі қарызбен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып) шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары
100%
12.
Тазартылған қымбат металдар
100%
13.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі қарыз бен есептел-
ген сыйақы сомасын ескере
отырып) ресми тізіміне
енгізілген Қорға қатысы
бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмай-
тын (оның ішінде басқа
мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған бағалы
қағаздар) Қазақстан Республикасы ұйымдарының
мемлекеттік емес эмиссия-
лық бағалы қағаздары;
50%
13-1.
Ықтимал шығындар резервтерін шегере отырып ашық және/немесе аралық инвестициялық пай қорларының пайлары
50%
14.
Қызметкерлер мен басқа
тұлғалардың дебиторлық
берешегін шегергендегі
(14.1 және 14.2 жолдар
сомасы) Қорға қатысты
аффилиирленген тұлғалар
болып табылмайтын
ұйымдардың дебиторлық
берешегі (ықтимал
шығындар резервін шегере
отырып)
14.1.
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күн мерзімге кешіктірілген Қордың балансы бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі Қорға қатысты аффили-
ирленген тұлғалар болып
табылмайтын ұйымдардың
дебиторлық берешегі
(ықтимал шығындар
резервін шегере отырып)
100%
14.2.
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күн мерзімге кешіктірілген Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын, елу процентке кемітілген мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі Қорға қатысты аффили-
ирленген тұлғалар болып
табылмайтын ұйымдардың
дебиторлық берешегі
(ықтимал шығындар
резервін шегере отырып)
50%
15.
Қордың баланс құны бойынша
негізгі құрал-жабдықтары

Итого ликвидные и прочие активы (сумма строк 1 - 16) - ЛА
18.
Обязательства по балансу
100%
19.
Минимальный размер собственного капитала (МРСК)
19.1.
усредненный валовой
доход (УВД)
20.
К 1 "Достаточности собственного капитала" ((строка 17 - строка 18)/строка 19); К 1 > 1
21.
Итого высоколиквидных активов (сумма строк 1 - 12)
22.
К "Достаточность высоколиквидных активов" (строка 21/строка 19*0,3); К 2 > 1
23.
Сумма активов по балансу
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Место для печати.
Приложение 2
к Правилам о пруденциальных
нормативах для накопительных
пенсионных фондов      <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 2 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 379 (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); с изменениями -   постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 385; от 27 мая 2006 года N  122 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
Дополнительные сведения для расчета
пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
_____________________________________________________
(наименование Фонда)
(тысяч тенге)
№ приз-
нака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

(1 - 16 жол сомасы) - ӨА
18.
Баланс бойынша міндеттемелер
100%
19.
Меншікті капиталдың ең аз мөлшері (МКЕАМ)
19-1.
орташа алынған жалпы кіріс (ОАЖК)
20.
К 1  "Меншікті капиталдың
жеткіліктігі" ((17 жол -
18 жол)/19 жол); К 1 > 1
21.
Жоғары өтімді активтер
жиынтығы (1 - 12 жолдар
сомасы)
22.
К 2  "Жоғары өтімді
активтер жеткіліктілігі"
(21 жол/19 жол*0,3); К 2 >2
23.
Баланс бойынша активтер
сомасы
Басшы            ______________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Бас бухгалтер    ______________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Мөр орны;
Жинақтаушы зейнетақы
қорларына арналған
пруденциалдық
нормативтер туралы
Ереженің 2 қосымшасы
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379   қаулысымен 2005 жылғы 29 қазандағы N 385   қаулысымен , 2006 жылғы 27 мамырдағы N 122 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .
200__ жылғы  "___" ___________  жағдай бойынша
__________________________________________________________________
(қордың атауы)
Пруденциалдық нормативтерді  есептеуге арналған
қосымша мәліметтер
(мың теңге)
Белгі N
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
1
2
3

8001
Земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в собственности
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы

8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану
құқығы бар жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер және ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар немесе жабдықтар
8004
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8005
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күн мерзімге кешіктірілген дебиторлық берешегін шегергендегі Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервін шегере отырып)
8006
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күн мерзімге кешік-
тірілген дебиторлық берешегін шегергендегі
Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып
табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі
(ықтимал шығындар резервін шегере отырып)
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервін шегере отырып)
8008
Тазартылған қымбат металдар

8009
Программное обеспечение
8010
Прочие нематериальные активы
8011
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8009
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8010
Басқа материалдық емес активтер
8011
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізіміне енгізілген Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;

8012
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8012
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотека-
лық облигациялардан басқа) ресми тізіміне
енгізілген Қорға қатысы бойынша аффилиирлен-
ген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан
Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдары бойынша шығарылған бағалы қағаздар) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескеріп);

8013
Акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилированными лицами по отношению к Фонду, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилированными лицами по отношению к Фонду, имеющие рейтинговую оценку не ниже ВВ (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8013
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып) шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары

8014
Прочие ценные бумаги
8015
Деньги на счетах в банках второго уровня
Республики Казахстан
8016
Деньги на счетах в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный рейтинг не
ниже категории "А" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или "А2" (по классификации
рейтингового агентства "Moody's Investors
Service")
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Место для печати
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
"Об утверждении Правил
о пруденциальных нормативах для
накопительных пенсионных фондов"
от 21 апреля 2003 года N 127
Перечень
нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты:
1)  приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 августа 1997 года N 2-П "Об утверждении Инструкции об основных требованиях по формированию собственного капитала накопительных пенсионных фондов в Республике Казахстан", и Инструкция, утвержденная указанным приказом (зарегистрированная в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 374, опубликованное в 2001 году в Сборнике нормативно-правовых и нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, том 4);
2)  приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "О внесении дополнений к Положению "О формировании собственного капитала накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан" от 22 мая 1998 года N 68-П (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 90);
3)  приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "О внесении изменения в "Положение о формировании собственного капитала накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан", утвержденное приказом Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 августа 1997 года N 2-П" от 18 декабря 1998 года № 176-П (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 674);
4)  приказ Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Об утверждении изменений и дополнений в "Положение о формировании собственного капитала накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан", утвержденное приказом Национального пенсионного агентства от 27 августа 1997 года N 2-П" от 15 октября 1999 года N 83-П (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1005);

8014
Басқа бағалы қағаздар
8015
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоттарындағы ақша
8016
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердің шоттарындағы ақша
Басшы            ______________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Бас бухгалтер    ______________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2003 жылғы 21 сәуiрдегi
N 127 қаулысына
2-қосымша
Күшi жойылды деп танылатын нормативтiк құқықтық
актiлердiң тiзбесi
Мынадай нормативтiк құқықтық актiлердiң күшi жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң "Қазақстан Республикасында жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталын қалыптастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1997 жылғы 27 тамыздағы N 2-П бұйрығы және көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген  Нұсқаулық  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 374 тiркелген, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы жөнiндегi нормативтiк-құқықтық және нормативтiк актiлер жинағында 2001 жылы жарияланған, 4-том);
2) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң "Қазақстан Республикасында жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталын қалыптастыру туралы ережеге" толықтырулар енгiзу туралы" 1998 жылғы 22 мамырдағы N 68-П  бұйрығы  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 90 тiркелген);
3) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 27 тамыздағы N 2-П бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталын қалыптастыру туралы ережеге" өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1998 жылғы 18 желтоқсандағы N 176-П  бұйрығы  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 674 тiркелген);
4) "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 27 тамыздағы N 2-П бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталын қалыптастыру туралы ережеге" өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігінiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiнiң 1999 жылғы 15 қазандағы N 83-П  бұйрығы  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тізiлiмiнде N 1005 тiркелген);

5)  приказ Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Об утверждении изменений и дополнений в "Инструкцию об основных требованиях по формированию собственного капитала накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан", утвержденное приказом Национального пенсионного агентства от 27 августа 1997 года N 2-П" от 31 января 2000 года N 9-П (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1067).

5) "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 27 тамыздағы N 2-П бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталын қалыптастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiнiң 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 9-П  бұйрығы  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1067 тiркелген).