Об утверждении Правил закупок субъектами естественных монополий товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 6 июня 2003 года N 149-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2003 года N 2373. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 февраля 2012 года № 25-ОД
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 17.02.2012 № 25-ОД.
Сноска. В название внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД.
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках» и подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).
1. Утвердить прилагаемые Правила закупок субъектами естественных монополий товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (далее - Правила). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД.
2. Департаменту законодательства и регулирования жилищно-коммунальных отношений (Джолдыбаева Г.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы (Шабдарбаев А.Т.):
обеспечить в установленном законодательством порядке опубликование Правил в официальных средствах массовой информации;
довести Правила до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
4. Признать утратившим силу приказ Комитета Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 августа 1998 года N 03/1-ОД "Об утверждении Правил закупки материальных и финансовых ресурсов, оборудования для производственных нужд субъектами естественной монополии на тендерной основе".

Табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 6 маусымдағы N 149-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 20 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2373. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының м.а. 2012 жылғы 17 ақпандағы № 25-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының м.а. 2012.02.17 № 25-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы № 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 21-тармағының 6) тармақшасын басшылыққа ала отырып БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту: Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
1. Қоса берiп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу ережесi бекiтiлсiн.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен.
2. Заңнама және тұрғын үй-коммуналдық қатынастарды реттеу департаментi (Жолдыбаева Ғ.Т.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде заңда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуден өткiзудi қамтамасыз етсiн.
3. Әкiмшiлiк жұмысы департаментi (А.Т.Шабдарбаев):
Ережені ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңда белгiленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсiн;
Ереженi Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгінің құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының назарына жеткiзсін.
4. "Табиғи монополия субъектiлерiнiң өндiрiстiк мұқтаждар үшiн материалдық және қаржылық ресурстарды, жабдықтарды тендерлiк негiзде сатып алу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi комитетiнiң 1998 жылғы 15 тамыздағы N 03/1-НҚ бұйрығының күшi жойылды деп танылсын.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Амрина А.К.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
и защите конкуренции
N 149-ОД от 6 июня 2003 г.
Правила закупок субъектами естественных монополий
товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются
при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или
их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги
<*>
Сноска. По тексту слова "закупок субъектами естественных монополий материальных, финансовых ресурсов и услуг, затраты на которые учитываются при формировании тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые ими услуги" заменены словами "закупок субъектами естественных монополий товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги";
слова "(работ, услуг)", "материальных, финансовых ресурсов и оказания услуг", "материальных, финансовых ресурсов и услуг" заменены словами "работ, услуг", "товаров, работ и услуг" и "товаров, работ и услуг" - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД
Настоящие Правила закупок субъектами естественных монополий товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках " и устанавливают общие правовые и экономические принципы, а также порядок проведения закупок субъектами естественных монополий товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги.
Целями настоящих Правил являются обеспечение максимальной экономичности и эффективности закупок и контроля за расходованием средств, выделяемых субъектами естественных монополий на закупки товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при формировании тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые ими услуги.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi төрағасының орынбасары А.К.Әмiринге жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды
реттеу және бәсекелестiктi қорғау
жөнiндегi агенттiгi төрағасының
2003 жылғы 6 маусымдағы N 149-НҚ
бұйрығымен бекiтiлген
Табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары
реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар,
алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу ережесi
Ескерту: Атауындағы және одан әрі мәтін бойынша "Табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары олар көрсететін  қызметтерге тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) қалыптастыру кезінде ескерілетін материалдық, қаржылық ресурстарды және қызметтерді сатып алу" деген сөздер "Табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатып алу" деген сөздермен ауыстырылды;
барлық мәтін бойынша "(жұмыстарды, қызметтерді)", "материалдық, қаржылық ресурстарды және қызметтер көрсетуді" деген сөздер тиісінше "жұмыстарды, қызметтерді", "тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді" деген сөздермен ауыстырылды;
алғы сөздегі үшінші абзац алынып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен.
Табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың осы ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және жалпы құқықтық және экономикалық қағидаттарды, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды өткiзу тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Ереженiң мақсаттары табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды барынша үнемдi және тиiмдi қамтамасыз ету болып табылады.

Требования, предусмотренные настоящими Правилами, не распространяются на субъектов рынка, определенных частью второй пункта 3 и пунктом 9 статьи 18-4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках ".
Сноска. В преамбулу внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .; от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Понятия, используемые в настоящих Правилах
Сноска. Глава 1 в редакции - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД.
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аффилиированное лицо заказчика - лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих регулирование его деятельности в рамках предоставленных полномочий), которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые субъектом естественной монополии решения, в том числе в силу договора, включая устный договор, или иной сделки, а также любое лицо, в отношении которого субъект естественной монополии имеет такое право;
2) аффилиированное лицо потенциального поставщика - любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решение и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу договора или иной сделки, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный поставщик имеет такое право;
3) гарантийное обеспечение тендерной заявки - залог денег или банковская гарантия, представленная потенциальным поставщиком, изъявившим желание принять участие в тендере;
4) заказчик - субъект естественной монополии, осуществляющий закупку в соответствии с настоящими Правилами;
5) закупка - приобретение заказчиком товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги, в порядке и способами, установленными настоящими Правилами;
6) компетентный орган - отраслевое министерство и (или) ведомство, а для субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем на территории одной области - местные исполнительные органы, а для субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги водохозяйственной системы на территории двух или более областей - Комитет по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;

Осы Ережеде көзделген талаптар "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 18-4-бабының 9-тармағында 3-тармақтың екінші бөлігімен айқындалған рынок субъектiлерiне қолданылмайды.
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ Бұйрығымен.
1-бөлiм. Жалпы ережелер 1-тарау. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар
Ескерту: 1-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тапсырыс берушінің қосылма тұлғасы - (оның қызметін берілген өкілеттіктер шеңберінде жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) шешімді тікелей және (немесе) жанама анықтау және (немесе) табиғи монополия субъектісі қабылдаған шешімге, оның ішінде шарттың күшіне, ауызша шартты қоса, немесе өзге мәмілелерге әсер ету мүмкіндігі бар тұлға, сондай-ақ табиғи монополия субъектісіне қатысты осындай құқығы бар кез келген тұлға;
2) ықтимал өнім берушінің қосылма тұлғасы - шешімді тікелей және (немесе) жанама анықтауға  және (немесе) осы ықтимал өнім беруші қабылдаған шешімге, оның ішінде шарттың күшіне немесе өзге мәмілеге әсер ету құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ осы ықтимал өнім берушіге қатысты осындай құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға;
3) тендерлік өтінімді кепілді қамтамасыз ету - тендерге қатысуға тілек білдірген ықтимал өнім беруші ұсынған ақша кепілзаты немесе банк кепілдігі;
4) тапсырыс беруші - сатып алуды осы Ережеге сәйкес жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісі;
5) сатып алу - тапсырыс берушінің шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді тапсырыс берушінің осы Ережеде белгіленген тәртіппен және тәсілмен сатып алуы;
6) құзыретті орган - бір облыстың аумағында су шаруашылығы жүйесінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін салалық министрлік және (немесе) ведомство және (немесе) кәріз жүйесінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері үшін - жергілікті атқарушы органдар, ал екі немесе одан да көп облыстар аумағында су шаруашылығы жүйесінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері үшін - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары жөніндегі комитеті;

7) однородные товары, работы, услуги - товары, работы и услуги, которые не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
8) Перечень закупаемых субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (далее - Перечень) - номенклатура закупаемых в течение года субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги, с указанием единиц измерения, объемов, сроков, способов закупок, а также максимальных размеров сумм, направляемых в течение одного года на закупки каждого вида товаров, работ и услуг;
9) потенциальный поставщик - юридическое, физическое лицо или индивидуальный предприниматель;
10) тендер - способ закупки, предусматривающий конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на выявление наиболее выгодных условий договора закупки;
11) тендерная документация - документ, предоставляемый заказчиком потенциальному поставщику для подготовки тендерной заявки, содержащий условия и порядок проведения тендера;
12) тендерная заявка - тендерное предложение потенциального поставщика, составленное в соответствии с тендерной документацией;
13) тендерная комиссия - комиссия, которая формируется из числа сотрудников заказчика для осуществления закупки товаров, работ и услуг в случаях и способами, установленными настоящими Правилами;
14) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
15) производители стратегических товаров - физические и юридические лица, производящие стратегические товары или являющиеся собственниками сырья для производства (переработки) стратегических товаров либо непосредственно от имени иностранного производителя реализующие их на территории Республики Казахстан;
16) просроченная задолженность - это задолженность, неоплаченная в установленный договором либо графиком погашения срок;
17) стратегические товары - уголь, газ, мазут, дизельное топливо, используемое в качестве топлива для производства тепловой энергии субъектами естественных монополий, электрическая энергия - для субъектов естественных монополий в сферах передачи и распределения электрической энергии, водохозяйственной и канализационной систем , газ - для собственных нужд и потерь для субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа или газового конденсата по магистральным и (или) распределительным трубопроводам .
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).

7) бір тектес тауарлар, жұмыстар, қызметтер -  бірыңғай болып табылмайтын, ұқсас сипаттамасы бар және оларға сол бір функцияны орындауға және өзара алмасатындай болуға мүмкіндік беретін ұқсас құраластардан тұратын тауарлар, жұмыстар және қызметтер;
8) табиғи монополия субъектісі сатып алатын шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) - бір жылдың ішінде табиғи монополия субъектісі сатып алатын шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлері мен тарифтік сметалар бекіту кезінде ескерілетін тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің өлшем бірліктерін, көлемдерін, мерзімдерін, сатып алу тәсілдерін, сондай-ақ бір жылдың ішінде тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің әрбір түрін сатып алуға жұмсалған сомалардың ең жоғары мөлшері көрсетілген номенклатурасы;
9) ықтимал өнім беруші - заңды, жеке тұлға немесе жеке кәсіпкер;
10) тендер - ықтимал өнім берушілердің арасындағы бәсекелестікті көздейтін және сатып алу шартының барынша пайдалы талаптарын анықтауға бағытталған сатып алу тәсілі;
11) тендерлік құжаттама - тапсырыс берушінің тендер өткізу шарты мен тәртібін қамтитын тендерлік өтінім дайындау үшін ықтимал өнім берушіге ұсынатын құжаты;
12) тендерлік өтінім - тендерлік құжаттамаға сәйкес жасалған ықтимал өнім берушінің тендерлік ұсынысы;
13) тендерлік комиссия - осы Ережеде белгіленген жағдайларда және тәсілдермен тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру үшін тапсырыс беруші қызметкерлердің ішінен  қалыптасатын комиссия;
14) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
15) стратегиялық тауарларды өндiрушiлер немесе стратегиялық тауарларды өндіруге (өңдеуге) арналған шикізаттың меншік иесі болып табылатын - стартегиялық тауарларды өндiрушi не оларды шетел өндiрушiсiнiң атынан Қазақстан Республикасының аумағына тiкелей сататын жеке және заңды тұлға;
16) мерзiмi өткен берешек - шартта не өтеу кестесiнде белгiленген мерзiмде төленбеген берешек;
17) стратегиялық тауарлар - табиғи монополиялар субъектiлерi жылу энергиясын өндiру үшiн отын ретiнде пайдаланатын көмiр, газ, мазут, дизель отыны, электр энергиясын беру және тарату, су шаруашылығы және кәрiз жүйелерiнiң, газ – меншік мұқтажы үшін және ысырап газды немесе газ конденсатын магистральдық және (немесе) таратушы құбыржолдары арқылы тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілері үшін электр энергиясы.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.02.05 N 30-НҚ Бұйрықтарымен .

Глава 2. Принципы правового регулирования
процесса закупок субъектами естественных монополий
товаров, работ и услуг, затраты на которые
учитываются при утверждении тарифов
(цен, ставок сборов) или их предельных уровней
и тарифных смет на регулируемые услуги
Сноска. Название в редакции - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
2. Тендер проводится субъектом естественной монополии с соблюдением следующих принципов:
1) открытость и гласность проведения тендерных процедур;
2) обеспечение всем потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в тендере;
3) добросовестная конкуренция среди потенциальных поставщиков.
Глава 3. Формирование субъектами естественных монополий
перечня закупаемых товаров, работ и услуг, затраты на которые
учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или
их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги <*>
Сноска. Глава 3 в редакции - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД.
3. Субъект естественной монополии ежегодно, в срок до 31 декабря формирует и направляет компетентному и уполномоченному органам Перечень на следующий календарный год, утвержденный приказом первого руководителя, подпись которого скреплена печатью, для сведения. Перечень, представляемый компетентному и уполномоченному органам, должен быть прошит и пронумерован, последний лист скрепляется подписью первого руководителя заказчика или лица, исполняющего его обязанности, и печатью заказчика.
Субъект естественной монополии вправе вносить изменения и дополнения в Перечень. Изменения и дополнения в Перечень должны соответствовать, требованиям, установленным к самому Перечню, и представляются компетентному и уполномоченному органам не позднее 10 дней с момента их принятия.
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Процесс закупок включает в себя:
1) формирование Перечня на календарный год;
2) выбор поставщика, заключение с ним договора;
3) исполнение договора.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Табиғи монополиялар субъектілерінің,
шығындары олар көрсететін қызметтерге тарифтер
(бағалар, алымдар ставкаларын) қалыптастыру кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді
сатып алу процесін құқықтық реттеу қағидаттары
Ескерту: 2-тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
2. Тендердi табиғи монополия субъектiсi мынадай қағидаттарды сақтай отырып өткiзедi, олар:
1) тендер рәсiмдерiн өткiзудiң ашықтық және жариялылық;
2) барлық әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге тендерге қатысу үшiн тең мүмкiндiктердi қамтамасыз ету;
3) әлеуеттi жеткiзiп берушiлер арасындағы адал бәсекелестiк қағидаттарын сақтауға тиiс.
3-тарау. Табиғи монополиялар субъектілерінің, сатып
алынатын, шығындары олар көрсететін  қызметтерге
тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) қалыптастыру
кезінде ескерілетін тауарлардың, жұмыстардың және
қызметтердің тізбесін қалыптастыру
Ескерту: 3-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
3. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын, 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде келесі күнтізбелік жылға, бірінші басшының бұйрығымен бекітілген қолы мөрмен расталған Тізбені қалыптастырады және құзыретті және уәкілетті органдарға мәлімет үшін жібереді. Құзыреттi және уәкiлеттi органға ұсынылатын тiзбе тiгiлуге және нөмiрленуге, соңғы бетi тапсырысшының бiрiншi басшысының немесе оның мiндетiн атқарушы тұлғаның қолымен және тапсырысшының мөрiмен расталуға тиiс.
Табиғи монополия субъектісі Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы. Тiзбеге енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар Тiзбеде белгiленген талаптарға сәйкес келуге тиiс және оларды қабылдаған сәттен бастап 10 күннен кешiктiрмей құзыреттi және уәкiлеттi органға ұсынылады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.
4. Сатып алу процесі:
1) Тізбе жасауды күнтізбелік жылға;
2) жеткізушіні таңдауды, олармен шарт жасасуды;
3) шарттың атқарылуын қамтиды.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .

Глава 4. Способы закупок <*>
Сноска. Глава 4 в редакции - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
5. Закупки субъектами естественных монополий товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги, осуществляются в форме тендера, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 6 и 9 настоящих Правил и в соответствии с Перечнем.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5-1. Закупки стратегических товаров субъект естественной монополии осуществляет непосредственно у производителей стратегических товаров, за исключением случаев:
наличия дефицита электрической энергии на соответствующем товарном рынке при отсутствии доступа на рынок централизованной торговли электрической энергии и мощности;
несоответствия субъекта естественной монополии условиям для участия в оптовом рынке электрической энергии, предъявляемым к потребителям;
закупки электрической энергии на хозяйственные нужды субъектов естественных монополий в сферах передачи и распределения электрической энергии;
закупки газа у организаций, осуществляющих его импорт, при наличии дефицита газа.
Сноска. Пунктом 5-1 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
6. (исключен приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Открытый и закрытый тендеры могут проводиться с применением двухэтапных процедур.
8. За десять дней до проведения открытого или закрытого тендера заказчик, независимо от способа его осуществления, уведомляет уполномоченный орган. При проведении повторного тендера заказчик уведомляет уполномоченный орган не позднее, чем за семь дней до его проведения.
Уполномоченный орган имеет право направить в качестве наблюдателя своего представителя для участия в процедуре закупок, проводимых способами открытого и закрытого тендера.
Представитель уполномоченного органа не может быть включен в состав тендерной комиссии и не имеет права голоса при принятии решения тендерной комиссией.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

4-тарау. Сатып алу тәсілдері
Ескерту: 4-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен.
5. Табиғи монополиялар субъектілерінің, шығындары олар көрсететін қызметтерге тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) қалыптастыру кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуы осы Ереженің 6 және 9-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тендер нысанында және Тізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Стратегиялық тауарларды сатып алуды табиғи монополия субъектісі стратегиялық тауарларды өндірушілерден мына жағдайларды:
электр энергиясының және қуаттың орталықтандырылған сауда нарықтарына рұқсат болмаған кезде тиісті тауар нарығында электр энергиясы тапшылығының болуы;
табиғи монополия субъектісінің тұтынушыларға берілетін электр энергиясының көтерме нарығына қатысуға арналған талаптарға сәйкес келмеуі;
электр энергиясын беру және тарату салаларындағы табиғи монополиялар субъектілерінің шаруашылық мұқтаждарына электр энергиясын сатып алу;
газды оның импортын жүзеге асыратын ұйымдардан, газ тапшылығы болған кезде сатып алу жағдайларын қоспағанда, тікелей сатып алуды жүзеге асырады.
Ескерту: 5-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен .
6. Ескерту. 6-тармақ алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ашық және жабық тендерлер екі кезеңдік рәсімдерді қолдана отырып, өткізілуі мүмкін.
8. Ашық немесе жабық тендер өткізілгенге дейін он күн бұрын, тапсырыс беруші оның жүзеге асырылу тәсіліне қарамастан, уәкілетті органды хабардар етуге міндетті. Қайталама тендердi өткiзу кезiнде тапсырысшы оны өткiзгенге дейiн жетi күннен кешiктiрмей уәкiлеттi органды хабардар етедi.
Уәкілетті орган өз өкілін ашық және жабық тендер тәсілдерімен өткізілетін сатып алу рәсіміне қатысу үшін байқаушы ретінде жібере алады.
Уәкілетті органның өкілі тендер комиссиясының құрамына енгізіле алмайды және тендер комиссиясы шешім қабылдаған кезде дауыс құқығы жоқ.
Ескерту: 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ, 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.

8-1. Потребитель услуг (товаров, работ) субъекта естественной монополии вправе участвовать в качестве наблюдателя в тендерах по осуществлению закупок услуг (товаров, работ) субъектом естественной монополии.
Потребитель услуг (товаров, работ) субъекта естественной монополии вправе обращаться в уполномоченный орган с жалобами на неправомерные действия заказчика, тендерной комиссии, секретаря тендерной комиссии (секретариата), технических экспертов.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 8-1 - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 3 марта 2006 года N 63-ОД. В пункт 8-1 внесены изменения приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Субъект естественной монополии осуществляет закупки товаров, работ и услуг без проведения тендера в случае, если годовые объемы закупок в стоимостном выражении не превышают предельного размера, установленного в пункте 65 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9-1. Субъект естественной монополии вправе выступать в качестве единого организатора тендера для своих аффилиированных лиц.
9-2. Закупка субъектами естественных монополий стратегических товаров в виде мазута и (или) дизельного топлива осуществляется у собственников нефти или у производителей нефтепродуктов, являющихся собственниками указанных нефтепродуктов.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 9-2 приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Ограничения, связанные с процессом закупок
10. Два и более аффилиированных лица Заказчика не имеют права участвовать в тендере (лоте), проводимом указанным Заказчиком, за исключением случаев, установленных Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 в редакции - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД.
11. Работник заказчика не может выполнять обязанности, связанные с процедурами закупок, если он является близким родственником (родители, супруг(а), братья, сестры, дети) должностного или доверенного лица потенциального поставщика либо иным образом лично заинтересован в результатах тендера.

8-1. Табиғи монополия субъектiсiнiң қызметтерiн (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушы табиғи монополия субъектiсiнiң қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) сатып алуды жүзеге асыруы жөнiндегi тендерлерге байқаушы ретiнде қатысуға құқылы.
Табиғи монополия субъектiсiнiң қызметтерiн (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушы уәкiлеттi органға тапсырысшының, тендерлiк комиссияның, тендерлiк комиссиясы хатшысының (хатшылығының), техникалық сарапшылардың заңсыз iс-әрекеттерiне шағым жасауға құқылы.
Ескерту: 8-1-тармақпен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 3 наурыздағы N 63-НҚ, 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
9. Табиғи монополия субъектісі, егер сатып алудың құндық көрінісінің жылдық көлемі осы Ереженің 65-тармағында белгілеген шекті мөлшерінен аспаған жағдайда, тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді тендер өткізбестен сатып алуды жүзеге асырады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.
9-1. Табиғи монополия субъектісі өздерінің қосылма тұлғалары үшін тендерді бірыңғай ұйымдастырушысы ретінде көрінуге құқылы.
9-2. Табиғи монополиялар субъектiлерi мазут және (немесе) дизель отынының түрiндегi стратегиялық тауарларды көрсетiлген мұнай өнiмдерiнiң меншiк иелерi болып табылатын мұнайдың меншiк иелерiнен немесе мұнай өнiмдерiн өндiрушiлерден сатып алуды жүзеге асырады.
Ескерту: 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
5-тарау. Сатып алу процесiне байланысты шектеулер
10. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жағдайларды қоспағанда, көрсетілген Тапсырыс беруші өткізетін тендерге (лотқа) Тапсырыс берушінің екі және одан көп аффилиирленген тұлғасының қатысуға құқығы жоқ.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз).
11. Тапсырыс берушiнiң қызметкерi сатып алу рәсiмдерiмен байланысты міндеттерді орындай алмайды, егер ол әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң лауазымдық немесе сенiмдi тұлғасы, жақын туысқаны (ата-анасы, жұбайы, зайыбы, бауырлары, апа-сiңлiлерi, балалары) не өзгедей түрде тендер нәтижесiне жеке мүдделi болып табылса.

12. Потенциальный поставщик и его аффилиированное лицо не имеют права участвовать в одном тендере (лоте).
Глава 6. Квалификационные требования,
предъявляемые к потенциальному поставщику
13. Для участия в закупках потенциальный поставщик должен соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) обладать профессиональной квалификацией, а также опытом работы на рынке закупаемых товаров, работ и услуг не менее одного года. Требования о необходимости обладания опытом работы на рынке закупаемых товаров, работ и услуг не распространяются на субъектов малого предпринимательства и организации общественных объединений инвалидов;
2) иметь необходимые финансовые, материальные и трудовые ресурсы для исполнения обязательств по договору о закупках;
3) обладать гражданской правоспособностью для заключения договора о закупках;
4) являться платежеспособным, на момент проведения закупа не подлежать ликвидации, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 13 в новой редакции - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД.
14. Потенциальный поставщик в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям представляет заказчику копии аттестатов, свидетельств, патентов, лицензий, сертификатов, дипломов, справок и иных документов.
Юридические лица, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита, представляют также аудиторский отчет за последний финансовый год.
15. Заказчик не вправе устанавливать к потенциальному поставщику иные квалификационные требования, чем предусмотренные пунктом 13 настоящих Правил.
Глава 6-1. Закупки товаров, работ и услуг
на долгосрочный период
Сноска. Раздел 1 дополнен главой 6-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15-1. Допускается заключение субъектом естественных монополий договоров на строительные подрядные работы и на предоставление связанных с ними финансовых услуг на период более одного года.
Для заключения договора необходимы следующие дополнительные документы:
1) предпроектная и/или проектно-сметная документация;

12. Әлеуеттi жеткiзiп берушi мен қосылма тұлғаның бiр тендерге (лотқа) қатысуға құқығы жоқ.
6-тарау. Әлеуеттi жеткiзiп берушiге қойылатын
бiлiктiлiк талаптары
13. Сатып алуға қатысу үшiн әлеуеттi жеткiзiп берушi мынадай бiлiктiлiк талаптарына сай болуға тиiс:
1) сатып алатын тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің рыногында кемінде бір жыл кәсіби біліктілігіне, сондай-ақ жұмыс тәжірибесіне ие болуға тиіс. Сатып алатын тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің рыногында жұмыс тәжірибесінің болу қажеттілігі туралы талаптар шағын кәсіпкерліктің субъектілеріне және мүгедектер қоғамдық бірлестіктерінің ұйымдарына қолданылмайды;
2) сатып алу туралы шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға қажеттi қаржылық, материалдық және еңбек ресурстарының болуы;
3) сатып алу туралы шарт жасасу үшін азаматтық құқықтық қабiлетiнiң болуы;
4) таратуға жатпайтын сатып алуды жүргiзу сәтiнде төлемге қабiлеттi болып табылуы, оның қаржы-шаруашылық қызметi Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес тоқтатылуға тиiс емес.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ бұйрығымен, 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз).
14. Әлеуеттi жеткiзiп берушi оның бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растауда тапсырыс берушiге аттестаттарының, куәлiктерiнiң, патенттерiнiң, лицензияларының, сертификаттарының, дипломдарының, анықтамаларының өзге де құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен мiндеттi түрде аудит жүргiзуге белгiленген заңды тұлғалар да соңғы қаржылық жылға аудиторлық есеп бередi.
15. Тапсырыс берушi әлеуеттi жеткiзiп берушiге осы ереженiң 13-тармағында көзделгеннен өзге бiлiктiлiк талаптарын белгілеуге құқығы жоқ.
6-1-тарау. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді ұзақ мерзімді кезеңге сатып алу
15-1. Табиғи монополиялар субъектісіне құрылыс мердігерлік жұмыстарға және бір жылдан астам кезеңге олармен байланысты қаржылық қызметтер ұсынуға шарттар жасасуға рұқсат етіледі.
Шарт жасасу үшін мынадай қосымша құжаттар:
1) Жобалау-алдындағы және/немесе жобалау-сметалық құжаттама;

2) техническая документация на строительство.
15-2. Закупки на долгосрочный период осуществляются субъектом естественной монополии в порядке, установленном настоящими Правилами.
15-3. Товары, работы и услуги, закупаемые на долгосрочный период, должны указываться в Перечне с указанием срока действия договора.
Раздел 2. Осуществление закупок способом открытого тендера Глава 7. Организация открытого тендера
16. О проведении открытого тендера потенциальные поставщики оповещаются публикацией объявления в периодической печати не позднее, чем за двадцать календарных дней до дня окончания приема тендерных заявок.
Субъект естественной монополии, включенный в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, публикует объявление о проведении тендера в периодическом печатном издании, а субъект естественной монополии, включенный в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий - в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже трех раз в неделю и распространяемом на всей территории Республики Казахстан.
Продолжительность времени между окончательным сроком приема тендерных заявок и началом процесса вскрытия конвертов с тендерными заявками не должна превышать двух часов.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Объявление (уведомление) о проведении тендера
17. Объявление (уведомление) о проведении тендера должно содержать следующие сведения:
1) наименование и адрес заказчика;
2) наименование (наименование закупки должно соответствовать наименованию закупки, указанной в Перечне), объем закупок, менее пяти наименований товаров, работ и услуг место поставки закупаемых товаров, работ и услуг. В случае закупки в одном тендере пяти и более наименований товаров, работ и услуг, объявление о проведении тендера должно содержать ссылку, что полный перечень закупаемых товаров, работ и услуг указан в тендерной документации заказчика. При наличии у заказчика web-сайта, последний указывает полный перечень закупаемых товаров, работ и услуг на web-сайте;

2) құрылысқа арналған техникалық құжаттама қажет.
15-2. Ұзақ мерзімді кезеңге сатып алуды осы Ережеде белгіленген тәртіппен табиғи монополия субъектісі жүзеге асырады.
15-3. Ұзақ мерзімді кезеңге сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызметтер шарттың қолданылу мерзімі көрсетілген Тізбеде көрсетілуге тиіс.
Ескерту. 6-1-тарау жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-бөлiм. Сатып алуды ашық тендер тәсiлiмен
жүзеге асыру 7-тарау. Ашық тендердi ұйымдастыру
16. Ашық тендер өткiзу туралы әлеуеттi жеткiзiп берушi тендерлiк өтiнiмдердi қабылдау аяқталған күнге дейiн жиырма күнтiзбелiк күн бұрын мерзiмдi басылымда хабарландыру жарияланымдармен құлақтандырылады.
Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiсi аптасына үш реттен жиi емес шығатын мерзiмдi баспасөз басылымда, ал Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмнiң республикалық бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiсi және Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзiмдi баспасөз басылымда тендер өткiзу туралы хабарламаны жария етедi.
Тендерлiк өтiнiмдердi қабылдаудың түпкiлiктi мерзiмi мен тендерлiк өтiнiмдер бар конверттердi ашу процестерi арасындағы уақыт ұзақтығы екi сағаттан аспауға тиiс.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен .
8-тарау. Тендер өткiзу туралы
хабарландыру (хабарлама)
17. Тендер өткiзу туралы хабарландыру (хабарлама) мынадай мәлiметтердi:
1) тапсырыс берушiнiң атауын және мекен-жайын;
2) сатып алудың атауы (сатып алудың атауы Тізбеде көрсетілген сатып алудың атауына сәйкес келуге тиіс), көлемi, тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің кем дегенде бес атауы, сатып алынатын материалды, қаржылық ресурстар мен қызметтер көрсетудi жеткiзу орнын. Бір тендерде тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің бес және одан көп атауларын сатып алған жағдайда, тендерді өткізу туралы хабарландыру сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің толық тізбесі тапсырысшының тендерлік құжаттамасында көрсетілген сілтемені қамтуға тиіс. Тапсырысшының web-сайты болған кезде, соңғысы сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің толық тізбесін web-сайтта көрсетеді;

3) требуемые сроки поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
4) способы и место получения тендерной документации и ее стоимость;
5) место и окончательный срок предоставления тендерных заявок;
6) дату, время и место вскрытия конвертов с тендерными заявками;
7) иную необходимую информацию, определяемую заказчиком.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 г. N 374-ОД ; от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Тендерная комиссия
18. До публикации объявления, публикуемого по форме согласно приложению 1, о проведении открытого тендера или направления уведомлений потенциальным поставщикам при проведении закрытого конкурса, составляемого по форме согласно приложению 2, заказчик утверждает тендерную документацию, а также состав тендерной комиссии, секретаря тендерной комиссии, а при необходимости определяет технических экспертов.
Все решения, указанные в настоящем пункте, принимаются решением или приказом (приказами) первого руководителя заказчика или лица, исполняющего его обязанности.
Тендерная комиссия действует с момента утверждения заказчиком решения о создании тендерной комиссии и проведении закупки до вступления в силу договора о закупке.
Число членов тендерной комиссии должно быть нечетным и состоять не менее чем из пяти человек.
Для субъектов естественных монополий, являющихся субъектами малого предпринимательства, число членов тендерной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек.
Из членов тендерной комиссии заказчиком назначается председатель тендерной комиссии.
В случае отсутствия члена тендерной комиссии на заседании тендерной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания тендерной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
Заказчик вправе создать тендерную комиссию с постоянным составом на весь финансовый год. <*>
Сноска. Пункт 18 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
19. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) публикует объявление о проведении открытого тендера в периодической печати;

3) сатып алынатын материалдарды, қаржылық ресурстар мен қызметтер көрсетулердi жеткiзудiң талап етiлген мерзiмiн;
4) тендер құжаттамасын алудың тәсiлi мен орны және оның құнын;
5) тендерлiк өтiнiмдер ұсынудың орны мен түпкiлiктi мерзiмiн;
6) тендерлiк өтiнiмдер бар конверттердi ашу күнi, уақыты мен орнын;
7) тапсырыс берушi айқындайтын өзге де қажеттi ақпаратты қамтуға тиiс.
Ескерту: 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ ( қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9-тарау. Тендерлiк комиссия
18. Хабарландыру жарияланғанға дейiн, ашық тендер өткiзу туралы 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарияланған немесе 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған жабық конкурс өткiзу кезiнде әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге хабарламалар жiберу кезiнде, тапсырыс берушi тендерлiк құжаттаманы, сондай-ақ тендерлік комиссияның құрамын, тендерлік комиссияның хатшысын бекітеді, ал қажетті болған жағдайда техникалық сарапшыларды белгілейді.
Осы тармақта көрсетілген барлық шешімдер, тапсырыс берушінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушының шешімі немесе бұйрығы (бұйрықтар) деп қабылданады.
Тендерлік комиссия тендерлік комиссия құру және сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейін сатып алуды өткізу туралы шешімді тапсырыс беруші бекіткен сәттен бастап іс-қимыл жасайды.
Тендерлік комиссия мүшелерінің саны тақ болуға және бес адамнан кем болмауға тиіс.
Шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын табиғи монополиялар субъектілері үшін, тендерлік комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрауға және үш адамнан кем болмауға тиіс.
Тапсырыс беруші тендерлік комиссия мүшелерінің ішінен тендерлік комиссияның төрағасын тағайындайды.
Тендерлік комиссияның мәжілісінде тендерлік комиссия мүшесі өндірістік және өзге себептермен жоқ болған жағдайда тендерлік комиссия мәжілісінің хаттамасында оның жоқ болу себебі және осы фактіні растайтын құжатқа сілтеме көрсетілуі тиіс.
Тапсырысшы барлық қаржы жылына тұрақты құрамы бар тендерлік комиссия құруға құқылы.
Ескерту: 18-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрықтарымен.
19. Тендерлік комиссия төмендегідей функцияларды жүзеге асырады:
1) мерзімді басылымдарда ашық тендер өткізу туралы хабарландыруларды жариялайды;

2) направляет уведомления потенциальным поставщикам о поведении закрытого конкурса;
3) при необходимости вносит заказчику предложения по внесению изменений и дополнений в тендерную документацию;
4) обеспечивает сохранность конвертов с тендерными заявками;
5) производит вскрытие конвертов с тендерными заявками;
6) рассматривает, оценивает, сопоставляет тендерные заявки;
7) отклоняет тендерные заявки в соответствии с настоящими Правилами;
8) в срок не более двадцати календарных дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками подводит итоги тендера;
9) письменно уведомляет участников тендера об итогах тендера.
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. Заседание тендерной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов тендерной комиссии.
Решение тендерной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов тендерной комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Член тендерной комиссии имеет право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу вскрытия или подведения итогов тендера. <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
21. Секретарь тендерной комиссии не является членом тендерной комиссии и не имеет права голоса при принятии тендерной комиссией решений.
Секретарь тендерной комиссии предоставляет потенциальным поставщикам тендерную документацию, ведет журнал регистрации потенциальных поставщиков, получивших тендерную документацию, принимает от потенциальных поставщиков конверты с тендерными заявками, подготавливает предложения по повестке дня заседания тендерной комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы заседаний тендерной комиссии после их проведения, ведет журнал регистрации поступивших тендерных заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, в котором отражается время и дата представления конвертов с тендерными заявками, фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя потенциального поставщика (лица, представившего конверты с тендерной заявкой и участвующего в тендере).
Журнал регистрации потенциальных поставщиков, получивших тендерную документацию и журнал регистрации тендерных заявок и потенциальных поставщиков, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов с тендерными заявками, должны быть прошнурованы, пронумерованы, последний лист скреплен подписью первого руководителя и печатью заказчика.
При необходимости заказчик для выполнения работы секретаря может создать секретариат, что должно быть отражено в приказе заказчика о создании тендерной комиссии с указанием ответственного лица, уполномоченного от секретариата подписывать документы в случаях, установленных настоящими Правилами.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2) жабық конкурс өткізу туралы әлеуетті жеткізіп берушілерге хабарламалар жібереді;
3) қажет болған жағдайда, тапсырысшыға тендерлiк құжаттамаға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
4) тендерлік өтінімдер бар конверттердің сақталуын қамтамасыз етеді;
5) тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашуды жүргізеді;
6) тендерлік өтінімдерді қарайды, бағалайды, салыстырады;
7) тендерлік өтінімдерді осы Ережелерге сәйкес қабылдамай тастайды;
8) тендерлік өтінімдер бар конверттер ашылған күннен бастап жиырма күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде тендер қорытындысын шығарады;
9) тендердің қатысушыларын тендер қорытындысы туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту: 19-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
20. Тендерлік комиссияның отырысы тендерлік комиссияның жалпы санның кем дегенде үштен екі мүшелері қатысқан жағдайда өткізіледі.
Тендерлік комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер оған тендерлік комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшiлiк дауысы берiлсе, қабылданды деп есептеледi. Егер дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешiм қабылданды деп есептеледi.
Тендерлiк комиссияның мүшелерi жазбаша түрде баяндалуға және ашу хаттамасына қоса берiлуге немесе тендердiң нәтижелерiн шығаруға тиiс ерекшe пiкiрге құқығы бар.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
21. Тендерлiк комиссияның хатшысы тендерлiк комиссиясының мүшесi болып табылмайды және тендерлiк комиссия шешiмдер қабылдаған кезде дауыс құқығы жоқ.
Тендерлiк комиссияның хатшысы әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге тендерлiк құжаттама ұсынады, тендерлiк құжаттаманы алған әлеуеттi жеткiзiп берушiлердi тiркеу журналын жүргiзедi, әлеуеттi жеткiзiп берушiлерден тендерлiк өтiнiмдер бар конверттердi қабылдайды, тендерлiк комиссия отырыстарының күн тәртiбi бойынша ұсыныстар, қажеттi құжаттар, материалдар дайындайды және тендерлiк комиссия отырыстарының олар өткеннен кейiн хаттамаларын ресiмдейдi, келiп түскен тендерлiк өтiнiмдер мен тендерлiк өтiнiмдер бар конверттердiң ұсынылған уақыты мен күнi, әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң уәкiлеттi өкiлiнiң (тендерлiк өтiнiмi бар конверттi ұсынушы және тендерге қатысушы тұлғаның) аты-жөнi көрсетiлген, конверттердi ашу рәсiмiне қатысуға тiлек бiлдiрген әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң тiркеу журналын жүргiзедi.
Тендерлiк құжаттаманы алған әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң тiркеу журналы және тендерлiк өтiнiмдердi және тендерлiк өтiнiмдер бар конверттердi ашу рәсiмiне қатысуға ниет бiлдiрген әлеуеттi жеткiзiп берушiлердi тiркеу журналы тiгiлуге, нөмiрленуге, соңғы бетi бiрiншi басшының қолымен және тапсырысшының мөрiмен расталуға тиiс.
Тапсырысшы қажет жағдайда хатшының жұмысын орындау үшін хатшылық құра алады, ол осы Ережемен белгіленген жағдайларда хатшылық атынан құжаттарға қол қоюға уәкілетті жауапты тұлғаны көрсетумен тапсырысшының тендерлік комиссия құру туралы бұйрығында көрсетілуі тиіс.
Ескерту: 21-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .

22. Технические эксперты не входят в состав тендерной комиссии и не имеют права голоса при принятии решения тендерной комиссии.
Технические эксперты дают заключение по соответствию предлагаемых потенциальными поставщиками товаров, работ и услуг требованиям тендерной документации. Экспертное заключение оформляется в письменном виде и прилагается к протоколу заседания тендерной комиссии.
22-1. Решения тендерной комиссии принятые в нарушение норм настоящих Правил признаются не законными.
Сноска. Глава 9 дополнена пунктом 22-1 приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Содержание тендерной документации
23. Заказчик обязан представить всем потенциальным поставщикам тендерную документацию, содержащую следующую информацию:
1) перечень документов, которые должны быть представлены потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия предъявляемым квалификационным требованиям;
2) описание закупаемых товаров, работ и услуг, их необходимые технические и качественные характеристики, включая технические спецификации, планы, чертежи, эскизы;
3) количество (объем) закупаемых товаров, работ и услуг;
4) место и условия поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
5) требуемые сроки поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
6) условия платежа и проект договора закупки;
7) описание критериев, кроме цены, в соответствии с которыми будет определяться выигравшая тендерная заявка, описание метода оценки и сопоставления тендерных заявок;
8) способ и методику расчета цены тендерной заявки, включая указание на то, должна ли цена содержать такие элементы как расходы на транспортировку и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое;
9) валюта или валюты, в которых должна быть выражена цена тендерной заявки, и курс, который будет применен для приведения цен тендерных заявок к единой валюте в целях их сопоставления и оценки;
10) требования к языку составления и представления тендерной заявки, договора о закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках;
11) информацию об обязанности потенциального поставщика указать срок действия тендерной заявки;
12) порядок, форму, сроки внесения обеспечения тендерной заявки;
13) указание на право потенциального поставщика изменять или отзывать тендерную заявку до истечения окончательного срока представления тендерной заявки и на право потенциального поставщика на обжалование неправомерных действий заказчика, тендерной комиссии, секретаря тендерной комиссии (секретариата) и технических экспертов;

22. Техникалық сарапшылар тендерлiк комиссия құрамына кiрмейдi және тендерлiк комиссия шешiм қабылдаған кезде дауыс құқығы жоқ.
Техникалық сарапшылар әлеуеттi жеткiзiп берушiлер ұсынған материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердiң тендерлiк құжаттаманың талаптарына сәйкестiгi жөнiнде қорытынды бередi. Сараптық қорытынды жазбаша түрде ресiмделедi және тендерлiк комиссия отырысының хаттамасына қоса берiледi.
22-1. Тендерлiк комиссияның осы Ереженiң нормаларын бұза отырып қабылданған шешiмдер заңсыз деп танылады.
Ескерту: 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
10-тарау. Тендерлiк құжаттаманың мазмұны
23. Тапсырыс берушi барлық әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге мынадай ақпараттарды:
1) оның ұсынылған бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растауға әлеуеттi жеткiзiп берушiлер ұсынуға тиiстi құжаттардың тiзбесiн;
2) сатып алынатын материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердiң сипатын, олардың қажеттi техникалық және сапалық сипаттамасын, техникалық ерекшелiктердi, жоспарларды, сызбаларды, нобайларды қоса;
3) сатып алынатын материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердiң санын (көлемiн);
4) сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді жеткiзiп берудiң орны мен шартын;
5) сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді жеткiзiп берудiң талап етiлген мерзiмiн;
6) төлем шартын және сатып алу шартының жобасын;
7) ұтып шыққан тендерлiк өтiнiм деп белгiленуге тиiстi бағалардан басқа, өлшемдердiң сипатын, бағалау әдiсiнiң сипаты мен тендерлiк өтiнiмдердi салыстыруды;
8) тендерлiк өтiнiмнiң бағаларын есептеудiң тәсiлi мен әдiсiн, баға тасымалдау мен сақтандыруға, кеден бажын, салықтар, алымдар мен басқаларды төлеуге арналған шығыстар тәрiздi элементтердi қамтуға тиiс пе, соны көрсетудi қоса;
9) тендерлiк өтiнiмнiң бағасын оларды салыстыру мен бағалау мақсатында бiрыңғай валютаға сәйкес келтiру үшiн қолданылатын тендерлiк өтiнiмнiң бағасы мен бағамы көрсетiлуге тиiстi валютаны немесе валюталарды;
10) тендерлiк өтiнiмдi, сатып алу туралы шартты Қазақстан Республикасының тiлдер туралы заңнамасына сәйкес жасаудың және ұсынудың тiлiне қойылатын талапты;
11) тендерлiк өтiнiмнiң мерзiмiн көрсететiн әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң мiндетi туралы ақпаратты;
12) тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз етуге енгiзiлген тәртiптi, нысанды, мерзiмдi;
13) әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң тендерлiк өтiнiмдi ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн тендерлiк өтiнiмдi өзгерту немесе қайтарып алу құқығын және тапсырысшының, тендерлiк комиссияның, тендерлiк комиссия хатшысының (хатшылықтың) және техникалық сарапшылардың заңсыз iс-қимылдарына әлеуеттi жеткiзушiнiң шағымдану құқығын көрсетудi;

14) место и окончательный срок представления тендерных заявок и срок их действия;
15) способы, с помощью которых потенциальные поставщики могут запрашивать разъяснения по содержанию тендерной документации, а также сообщение о намерении заказчика на данном этапе провести встречу с поставщиками, которая проводится в открытой форме и протоколируется;
16) место, дату и время вскрытия конвертов с тендерными заявками (время вскрытия конвертов с тендерными заявками не должно превышать двух часов с момента истечения окончательного срока представления тендерных заявок);
17) процедуры, используемые для вскрытия конвертов с тендерными заявками и рассмотрения тендерных заявок;
18) сведения о должностных лицах заказчика, уполномоченных его представлять при проведении тендера;
19) условия и порядок предоставления приоритета потенциальным поставщикам - отечественным товаропроизводителям.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24. При проведении тендера по закупке однородных товаров, работ и услуг, заказчик обязан в тендерной документации разделить товары, работы и услуги на части (лоты) по месту их поставки (выполнения, оказания). При этом победитель тендера определяется по каждому лоту товаров, работ и услуг. <*>
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
25. Потенциальный поставщик вправе запросить у заказчика разъяснения тендерной документации, но не позднее, чем за десять календарных дней до истечения окончательного срока представления тендерных заявок. Заказчик не позднее трех рабочих дней со дня получения заявки должен ответить на такой запрос и направить такое разъяснение всем потенциальным поставщикам, которым была предоставлена тендерная документация. <*>
Сноска. Пункт 25 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД.
26. Заказчик вправе в срок не позднее семи рабочих дней до истечения окончательного срока представления тендерных заявок по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков внести изменения в тендерную документацию путем принятия решения или приказа (приказов) первого руководителя заказчика или лица, исполняющего его обязанности.
Внесенные изменения имеют обязательную силу и о них незамедлительно сообщается всем потенциальным поставщикам, которым представлена тендерная документация. При этом окончательный срок представления тендерных заявок продлевается заказчиком на срок не менее, чем десять календарных дней для учета потенциальными поставщиками этих изменений в тендерных заявках. <*>
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

14) тендерлiк өтiнiмдердi ұсынудың орны мен түпкiлiктi мерзiмiн және олардың қолданылу мерзiмiн;
15) әлеуеттi жеткiзiп берушiлер көмегiмен тендерлiк құжаттаманың мазмұны бойынша түсiндiру сұрата алатын тәсiлдердi, сондай-ақ тапсырыс берушiнiң осы кезеңде жеткiзiп берушiлермен ашық нысанда жеткiзiп беретiн және хаттама жасай алатын кездесулер өткiзу ниетi туралы хабарды;
16) тендерлік өтiнiмдер бар конверттердi ашу орнын, күнiн және уақытын (тендерлiк өтiнiмдер бар конверттердi ашу уақыты, тендерлiк өтiнiмдердiң ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқтау сәтiнен бастап екi сағаттан аспауға тиiс);
17) тендерлiк өтiнiмдер бар конверттердi ашу және тендерлiк өтiнiмдердi қарау үшiн пайдаланылатын рәсiмдердi;
18) тендердi өткiзу кезiнде ұсынылатын тапсырыс берушiнiң, оның уәкiлеттi лауазымды тұлғалары туралы мәлiметтердi;
19) әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге - жауапты тауар өндiрушiлерге басымдық берудiң шарты мен тәртiбiн қамтитын тендерлiк құжаттаманы ұсынуға мiндеттi.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
24. Бiртектес тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу жөнiнде тендер өткiзу кезiнде тапсырыс берушi тендерлiк құжаттамада тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi оларды жеткiзiп беру (орындау, көрсету) орны бойынша бөлiкке (лотқа) бөлуге мiндеттi. Сонымен бiрге тендердiң жеңiмпазы тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердiң әрбiр лоты бойынша айқындалады.
Ескерту: 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
25. Әлеуеттi жеткiзiп берушi тапсырыс берушiден тендерлiк құжаттаманың түсiнiктемесiн, тендерлiк өтiнiмдердi ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн он күнтізбелік күн бұрын сұратуға құқылы. Тапсырыс берушi өтiнiмдi алған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей осы сауалға жауап беру және мұндай түсiнiктеменi тендерлiк құжаттама жолдаған барлық әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге жiберуге тиiс.
Ескерту: 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ бұйрығымен .
26. Тапсырыс берушi өз бастамасы бойынша тендерлiк өтiнiмдi ұсынудың түпкілiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнiнен кешiкпейтiн мерзiмде немесе әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң сауалына берген жауапқа тапсырысшының бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның шешім қабылдауы немесе бұйрық (бұйрықтар) шығаруы жолымен тендерлiк құжаттамаға өзгерiстер енгiзуге құқылы.
Енгiзiлген өзгерiстердiң мiндеттi күшi бар және олар туралы тендерлiк құжаттама ұсынған барлық әлеуеттi жеткiзiп берушiлер дереу хабардар етiледi. Сонымен бiрге тендерлiк өтiнiмдер ұсынудың түпкiлiктi мерзiмiн тапсырыс берушi тендерлiк өтiнiмдердегi осы өзгерiстердi әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң ескеруi үшiн кем дегенде он күнтiзбелiк күн мерзiмiне ұзартады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

27. Заказчик вправе провести встречу с потенциальными поставщиками для разъяснения положений тендерной документации в определенном месте и время, указанные в тендерной документации.
При этом заказчик составляет протокол, содержащий представленные в ходе встречи вопросы о разъяснении тендерной документации, а также ответы на эти вопросы. Протокол незамедлительно направляется всем потенциальным поставщикам, которым была представлена тендерная документация.
28. Тендерную документацию утверждает заказчик.
29. Заказчик вправе взимать плату за представленную тендерную документацию, не превышающую фактические затраты на копирование тендерной документации.
Плата вносится на банковский счет заказчика или в его бухгалтерию. Подтверждение об оплате представляется заказчику при получении тендерной документации.
Субъектам малого предпринимательства и организациям, производящим товары, работы и услуги, создаваемыми общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, тендерная документация предоставляется бесплатно.
Глава 11. Срок действия, содержание, предоставление,
изменение и отзыв тендерных заявок
30. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в тендере, обязан до истечения окончательного срока представления тендерных заявок представить заказчику в запечатанном виде тендерную заявку в соответствии с тендерной документацией.
31. Тендерная заявка, полученная по истечении окончательного срока представления тендерных заявок, не вскрывается и возвращается представившему ее потенциальному поставщику.
32. Тендерная заявка остается в силе в течение срока, указанного в ней в соответствии с тендерной документацией.
Срок действия тендерной заявки, представленной потенциальным поставщиком для участия в тендере, должен быть не менее 35 календарных дней.
Тендерная заявка, имеющая более короткий срок действия, чем указанная в тендерной документации, отклоняется. <*>
Сноска. Пункт 32 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД .
33. Тендерная заявка потенциального поставщика, являющегося юридическим лицом, изъявившим желание участвовать в тендере, должна содержать:
1) заявку на участие в тендере в соответствии с приложением 3;
2) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
нотариально засвидетельствованные копии (либо копии законодательно установленной формы) лицензий и/или патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, работ и услуг;
в случае, если закупаемые работы, услуги, не лицензируемые, то необходимо представить нотариально засвидетельствованную копию выписки из устава юридического лица, с перечнем видов деятельности, выполняемых потенциальным поставщиком или нотариально засвидетельствованную с переводом на государственный и/или русский языки легализованную выписку из торгового реестра (для нерезидентов Республики Казахстан);
оригинал или нотариально засвидетельствованную копию бухгалтерского баланса, подписанного первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
оригинал или нотариально засвидетельствованную копию аудиторского отчета за последний финансовый год юридических лиц, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита;
нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
нотариально засвидетельствованная копия статистической карточки;
в случае, если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан, то предоставление нотариально засвидетельствованной копии статистической карточки не требуется;
нотариально засвидетельствованная выписка из учредительного договора или устава о составе учредителей, либо нотариально засвидетельствованную выписку из реестра держателей акций, выданную не позднее 30 календарных дней, предшествующих дате вскрытия конвертов;
справка установленной формы об отсутствии налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан, выданная не позднее трех месяцев до дня вскрытия конвертов с тендерными заявками;
нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость;
справка банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности потенциального поставщика за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками, перед банком (банками). В случае, если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков за подписью первого руководителя или лица, его замещающего с печатью банка (банков). Если справка подписана не первым руководителем банка, то справка должна представляться вместе с копией документа, прямо предусматривающего, что данному лицу предоставлено право подписи данных справок;
в случае, если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется оригинал или нотариально засвидетельствованная копия справки налогового органа Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик нерезидент Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете;
в остальных случаях, если потенциальному поставщику, не являющимся резидентом Республики Казахстан, не представляется возможным представить документы, предусмотренные настоящим пунктом, то данный поставщик представляет документы, подтверждающие вышеуказанные требования;

27. Тапсырыс берушi тендерлiк құжаттамада көрсетілген белгiлi орны мен уақытта тендерлiк құжаттаманың ережелерiн түсiндiру үшiн әлеуеттi жеткiзiп берушiлермен кездесулер өткiзуге құқылы.
Сонымен бiрге тапсырыс берушi кездесу барысында тендерлiк құжаттаманы түсiндiру туралы қойылған сұрақтарды, сондай-ақ осы сұрақтарға берілген жауаптарды қамтитын хаттама жасайды. Хаттама тендерлiк құжаттама ұсынған барлық әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге дереу жiберiледi.
28. Тендерлiк құжаттаманы тапсырыс берушi бекiтедi.
29. Тапсырыс берушi ұсынылған тендерлiк құжаттама үшiн тендерлiк құжаттаманы көшiруге жұмсалған нақты шығыннан аспайтын төлем өндiріп алуға құқылы.
Төлем тапсырыс берушiнiң банктiк шотына немесе оның бухгалтериясына енгiзiледi. Төлем туралы растау тапсырыс берушiге тендерлiк құжаттаманы алған кезде ұсынылады.
Тендерлiк құжаттама тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi өндiретiн шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi мен ұйымдарына, Қазақстан Республикасы мүгедектерi құрған қоғамдық бiрлестiктерiне тегiн берiледi.
11-тарау. Тендерлiк өтiнiмдердiң қолданылу мерзiмi,
мазмұны, оны беру, өзгерту және қайтарып алу
30. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген әлеуеттi жеткiзiп берушi тендерлiк өтiнiмдердi ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн тапсырыс берушiге тендерлiк құжаттамаға сәйкес тендерлiк өтiнiмдi мөрленген түрде ұсынуға мiндеттi.
31. Тендерлiк өтiнiмдердi ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқталғаннан кейiн алынған тендерлiк өтiнiм ашылмайды және оны ұсынған әлеуеттi жеткiзiп берушiге қайтарылады.
32. Тендерлiк өтiнiм онда тендерлiк құжаттамаға сәйкес көрсетiлген мерзiм iшiнде күшiнде қалады.
Тендерге қатысу үшiн әлеуеттi жеткiзiп берушi ұсынған тендерлiк өтiнiмнiң қолданылу мерзiмi кем дегенде отыз бес күнтізбелік күн болуға тиiс.
Тендерлiк құжаттамада көрсетiлген қолданылу мерзiмi барынша қысқа болса, тендерлiк өтiнiм қабылданбайды.
Ескерту: 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ бұйрығымен .
33. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген, заңды тұлға болып табылатын әлеуеттi тұлғаның тендерлiк өтiнiмi:
1) 3-қосымшаға сәйкес тендерге қатысуға арналған өтiнiмдi;
2) әлеуеттi жеткiзiп берушiге ұсынған бiлiктiлiк талаптарына сәйкес растау құжаттарын:
әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң сатып алынатын материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердi өндiруге, өңдеуге, жеткiзiп беруге және өткiзуге құқығын растайтын лицензиялардың және/немесе патенттердiң, куәлiктердiң, сертификаттардың, дипломдардың, басқа құжаттардың нотариалды куәландырылған (не заңмен белгiленген нысандағы) көшiрмелерiн;
егер сатып алынған жұмыстар мен қызметтер лицензияланбаған жағдайда, онда әлеуеттi жеткiзiп берушi орындайтын қызметтер түрлерiнiң тiзбесi бар заңды тұлға жарғысынан алынған үзiндiнiң нотариалды куәландырылған көшiрмесiн немесе сауда тiзiлiмiнен (Қазақстан Республикасының резидент еместерi үшiн) мемлекеттiк және/немесе орыс тiлдерiне аудармасы бар нотариалды куәландырылған заңдастырылған үзiндiнi ұсынуы қажет;
бірінші басшы немесе оның орнын алмастыратын тұлға, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған бухгалтерлік теңгерімінің түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін;
Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен аудиттi мiндеттi түрде өткiзу белгiленген заңды тұлғалардың соңғы қаржылық жыл үшiн аудиторлық есебінің түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін;
заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелуi (қайта тiркелуi) туралы куәлiктерiнiң нотариалды куәландырылған көшiрмесiн;
статистикалық карточканың нотариалды расталған көшірмесін;
егер ықтимал өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған жағдайда, онда статистикалық карточканың нотариалды расталған көшірмесін ұсыну талап етілмейді;
құрылтай шартынан немесе құрылтайшылар құрамы туралы жарғыдан алынған нотариалды куәландырылған үзiндiнi, не конверттерді ашу күнінің алдындағы 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей берілген акциялар ұстаушыларының тізілімінен нотариалды куәландырылған көшірмесін;
тендерлiк өтiнiмдерiмен конверттердi ашқан күнге дейiн үш айдан кешiктiрмей берiлген Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушiнiң салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналар мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегiнiң жоқтығы туралы белгiленген нысандағы анықтама;
ықтимал өнім берушінің тендерлік өтінімдері бар конверттерді ашу күнінің алдындағы үш ай бұрын, банктің (банктердің) алдында мерзімі өткен берешектерінің болмауы туралы (егер ықтимал өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше көптеген банктердің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетел банкінің клиенті болып табылған жағдайда, мұндай анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады) бірінші басшының немесе тиісті оң растауы болған жағдайда, оны алмастыратын тұлғаның және бас бухгалтердің қолы мен банктің (банктердің) мөрі бар банктің (банктердің) анықтамасы;
банк (банктер) алдында әлеуеттi жеткiзушiнiң мерзiмi өткен берешегiнiң жоқтығы туралы тендерлік өтінімдерімен конверттерді ашу күнінің алдындағы үш ай бұрын банктiң (банктердiң) анықтамасы. Егер әлеуеттi жеткiзушi екiншi деңгейдегi бiрнеше банктердiң немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болып табылған жағдайда, осындай анықтама банктiң (банктердiң) мөрi басылған бiрiншi басшысының қолымен немесе оны алмастыратын тұлғаның қолымен мұндай банктердiң әрқайсысынан берiледi.
Егер анықтамада банктiң бiрiншi басшысының қолы болмаса, онда анықтамамен осындай анықтамаға осы тұлғаның қол қою құқығы берiлгенiн көздейтiн құжаттың көшiрмесiмен берiлуге тиiс;
қалған жағдайларда, егер Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын ықтимал өнім берушіге осы тармақта көзделген ұсынылуға тиісті құжаттар ұсынылмаса, онда бұл өнім беруші жоғарыда көрсетілген талаптарды растайтын құжаттар ұсынылады;
төлем мерзiмi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мерзiмi өткен жағдайларда, осы салық органының бiрiншi басшысының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның мөрленiп, қолы қойылған анықтаманы қамтуға тиiс;
қосымша құн салығы бойынша есепке алу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;

3) предлагаемую потенциальным поставщиком цену, представленную по форме согласно приложению 4, которая должна содержать все фактические затраты потенциального поставщика, составляющие конечную цену поставляемых товаров, работ и услуг, включая стоимость сопутствующих услуг;
4) нотариально засвидетельствованные копии (либо копии законодательно установленной формы) свидетельств и/или сертификатов происхождения и качества товаров, а также других документов, подтверждающих приемлемость товаров, работ и услуг для закупки и соответствие тендерной документации;
5) технические спецификации;
6) предлагаемые сопутствующие услуги;
7) оригинал документа, подтверждающего внесение обеспечения тендерной заявки;
8) другие документы, необходимые для представления в соответствии с тендерной документацией.
Сноска. Пункт 33 с изменениями - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; от 5 марта 2005 года N 73-ОД ; приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 3 марта 2006 года N 63-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
34. Тендерная заявка, представляемая потенциальным поставщиком, являющимся индивидуальным предпринимателем или физическим лицом, изъявившим желание участвовать в тендере, должна содержать:
1) заявку на участие в тендере в соответствии с приложением 5 и копию удостоверения личности или паспорта, или справки органов юстиции о принятии на замену документов, удостоверяющих личность;
2) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
нотариально засвидетельствованные копии (либо копии законодательно установленной формы) лицензий и/или патентов, свидетельств, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, работ и услуг;
нотариально засвидетельствованная копия документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом;
справка банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности потенциального поставщика за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками, перед банком (банками). В случае, если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из банков за подписью первого руководителя или лица, его замещающего с печатью банка (банков). Если справка подписана не первым руководителем банка, то справка должна представляться вместе с копией документа, прямо предусматривающего, что данному лицу предоставлено право подписи данных справок;
справка установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан, выданная не ранее трех месяцев до дня вскрытия конвертов с тендерными заявками;

3) әлеуеттi жеткiзiп берушi ұсынып отырған бағаны, жеткiзiп берiлетiн материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердiң, iлеспе қызметтердiң құнын қоса, түпкiлiктi бағасын құрайтын әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң барлық нақты шығындарын қамтуға тиiс 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған соңғы бағаны;
4) тауарлардың шыққан жерi мен сапасы куәлiктерiнiң және/немесе сертификаттарының нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн (не заңмен белгiленген нысандағы көшiрмесiн), сондай-ақ сатып алуға арналған материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердiң қолайлылығын және тендерлiк құжаттаманың сәйкестiгiн растайтын басқа құжаттарды;
5) техникалық сертификаттарды;
6) ұсынып отырған iлеспе қызметтердi;
7) тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз етудiң енгiзiлуiн растайтын құжаттың түпнұсқасын;
8) тендерлiк құжаттамаға сәйкес ұсынуға қажеттi және басқа да құжаттарды қамтуға тиiс.
Ескерту: 33-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ , 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ , 2006 жылғы 3 наурыздағы N 63-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
34. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген жеке кәсiпкерлiк немесе жеке тұлға болып табылатын әлеуеттi жеткiзiп берушi ұсынатын тендерлiк өтiнiм:
1) тендерге қатысуға арналған 5-қосымшаға сәйкес өтiнiмдi және жеке куәлiгiнiң немесе паспортының немесе жеке басын куәландыратын құжаттардың орын алмастыруға қабылдау туралы iшкi iстер органдары берген анықтаманың көшiрмесiн;
2) әлеуеттi жеткiзiп берушiге ұсынған бiлiктiлiк талаптарына сәйкес растау құжаттарын:
әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң сатып алынатын материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердi өндiруге, өңдеуге, жеткiзiп беруге және өткiзуге құқығын растайтын лицензиялардың және/немесе патенттердiң, куәлiктердiң, сертификаттардың, дипломдардың, басқа құжаттардың нотариалды куәландырылған (не заңмен белгiленген нысандағы) көшiрмелерiн;
заңды тұлға құрмай-ақ кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға құқық беретiн, тиiстi мемлекеттiк орган берген құжаттың нотариалды куәландырылған көшiрмесiн;
банк (банктер) алдында әлеуеттi жеткiзушiнiң мерзiмi өткен берешегiнiң жоқтығы туралы тендерлiк өтiнiмдерiмен конверттердi ашу күнiнiң алдындағы үш ай бұрын банктiң (банктердiң) анықтамасы. Егер ықтимал өнiм берушi екiншi деңгейдегi бiрнеше банктердiң немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болып табылған жағдайда, осындай анықтама банктiң (банктердiң) мөрi басылған бiрiншi басшысының қолымен немесе оны алмастыратын тұлғаның қолымен мұндай банктердiң әрқайсысынан берiледi. Егер анықтамада банктiң бiрiншi басшысының қолы болмаса, онда анықтамамен осындай анықтамаға осы тұлғаның қол қою құқығы берiлгенiн көздейтiн құжаттың көшiрмесiмен берiлуге тиiс;
тендерлiк өтiнiмдерiмен конверттердi ашқан күнге дейiн үш айдан бұрын болмайтын Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушiнiң салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдары бойынша берешегiнiң жоқтығы туралы тиiстi салық орган белгiлеген нысандағы анықтама;

3) предлагаемая потенциальным поставщиком цена, представленная по форме согласно приложению 4, и содержащая все фактические затраты потенциального поставщика, составляющие конечную цену поставляемых товаров, работ и услуг;
4) нотариально засвидетельствованные копии (либо копии законодательно установленной формы) свидетельств и/или сертификатов происхождения и других документов, подтверждающих приемлемость товаров, работ и услуг для закупки и соответствие тендерной документации;
5) технические спецификации;
6) предлагаемые сопутствующие услуги;
7) оригинал документа, подтверждающего внесение обеспечения тендерной заявки. <*>
Сноска. В пункт 34 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД ; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
35. Потенциальный поставщик вправе изменить или отозвать свою тендерную заявку до истечения окончательного срока представления тендерной заявки, не теряя при этом права на возврат гарантийного обеспечения своей тендерной заявки.
Уведомление об отзыве должно быть направлено потенциальным поставщиком в письменной форме, но не позднее окончательного срока представления тендерных заявок.
Не допускается внесение изменений в тендерные заявки после истечения окончательного срока представления тендерных заявок.
36. Тендерная заявка представляется потенциальным поставщиком в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется печатью.
Техническая часть тендерной заявки (в прошитом виде, с пронумерованными страницами, последняя страница заверенная подписью, и печатью для юридического лица или частного предпринимателя) и оригинал банковской гарантии прикладываются к тендерной заявке отдельно. При этом, если техническая спецификация и (или) банковская гарантия прошиты вместе с тендерной заявкой, то это не является основанием для отклонения данной тендерной заявки. В этом случае оригинал банковской гарантии не возвращается потенциальному поставщику.
Сноска. В пункт 36 внесены изменения приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
37. Потенциальный поставщик представляет необходимое количество копий тендерной заявки, указанное в тендерной документации заказчиком в зависимости от потребности, с указанием "Оригинал" и "Копия". В случае расхождений между ними преимущество будет иметь оригинал.
Оригинал и все копии тендерной заявки должны быть отпечатаны или написаны несмываемыми чернилами и подписаны потенциальным поставщиком.
В тендерной заявке не должно быть никаких вставок между строками, подтирок или приписок, за исключением тех случаев, когда потенциальному поставщику необходимо исправить грамматические или арифметические ошибки.

3) әлеуеттi жеткiзiп берушi ұсынып отырған бағаны, жеткiзiп берiлетiн материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердiң, түпкiлiктi бағасын құрайтын әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң барлық нақты шығындарын қамтуға тиiс 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соңғы бағаны;
4) куәлiктердiң және/немесе сертификаттардың нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн (не заңмен белгiленген нысандағы көшiрмесiн), сатып алуға арналған материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердiң қолайлылығын және тендерлiк құжаттаманың сәйкестiгiн растайтын басқа құжаттарды;
5) техникалық сертификаттарды;
6) ұсынып отырған iлеспе қызметтердi;
7) тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз етудiң енгiзiлуiн растайтын құжаттың түпнұсқасын қамтуға тиіс.
Ескерту: 34-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
35. Әлеуеттi жеткiзiп берушi өзiнiң тендерлiк өтiнiмiн ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн, сонымен бiрге өзiнiң тендерлiк өтiнiмiн кепiлдi қамтамасыз етiлуiн, қайтаруға берiлген құқығын жоғалтпастан өзгертуге немесе қайтаруға құқылы. Қайтарып алу туралы хабарламаны әлеуеттi жеткiзiп берушi жазбаша нысанда, бiрақ тендерлiк өтiнiмдер ұсынудың түпкiлiктi мерзiмiнен кешiктiрмей жiберуге тиiс.
Тендерлiк өтiнiмдi ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқталғаннан кейiн тендерлiк өтiнiмдерге өзгерiстер енгiзуге жол берiлмейдi.
36. Әлеуеттi жеткiзiп берушi тендерлiк өтiнiмдi тiгiлген, беттерi нөмiрленген түрде ұсынады және соңғы бетi мөрмен расталады.
Тендерлiк өтiнiмнiң техникалық бөлiгi (тiгiлген, беттерi нөмiрленген түрде заңды тұлға немесе жеке кәсiпкер үшiн соңғы бетi қойылған қолмен немесе мөрмен расталған) мен банк кепiлдiгiнiң түпнұсқасы тендерлiк өтiнiмге жеке берiледi. Бұл ретте, егер техникалық ерекшелiк және (немесе) банктiк кепiлдiк тендерлiк өтiнiммен бiрге тiгiлсе, онда ол осы тендерлiк өтiнiмнен бас тартуға негiз болып табылмайды. Мұндай жағдайда банктiк кепiлдiктiң түпнұсқасы әлеуеттi жеткiзушiге қайтарылмайды.
Ескерту: 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
37. Әлеуеттi жеткiзiп берушi "Түпнұсқа" және "Көшiрме" деп көрсете отырып, тендерлiк құжаттамада тапсырыс берушi қажетiне қарай көрсетiлген тендерлiк өтiнiм көшiрмелерiнiң қажетті санын ұсынады.
Тендерлiк өтiнiм түпнұсқалардың көшiрмелерi машинкада басылуға немесе өшiрiлмейтiн сиямен жазылуға немесе оған әлеуеттi жеткiзiп берушi қол қоюға тиiс.
Тендерлiк өтiнiм жолдарының арасында ешқандай сөз енгiзу, өшiру немесе қосып жазу, әлеуеттi жеткiзiп берушiге грамматикалық немесе арифметикалық қателердi түзету жағдайларын қоспағанда, болмауға тиiс.

38. Потенциальный поставщик запечатывает оригинал и каждую копию тендерной заявки в разные конверты, пометив их: "Оригинал" и "Копия". На данных конвертах должны быть указаны наименование и адрес потенциального поставщика. После этого конверты запечатываются во внешний конверт.
Внутренний и наружный конверты должны:
1) быть адресованы заказчику по адресу, указанному в тендерной документации;
2) содержать слова "Тендер по закупке ___________________"
(название тендера)
и "Не вскрывать до _____________________________________________
(дата и время вскрытия конвертов, указанные в
_______________________".
тендерной документации)
Изменение тендерной заявки, предусмотренное пунктом 35 настоящих Правил, должно быть подготовлено потенциальным поставщиком, запечатано и представлено также как и сама тендерная заявка.
Глава 12. Обеспечение тендерной заявки
39. Потенциальный поставщик при представлении тендерной заявки одновременно вносит гарантийное обеспечение в размере от одного до трех процентов от стоимости закупаемых товаров, работ и услуг, предложенной в его тендерной заявке в форме, способом и на условиях, предусмотренных в тендерной документации.
Сноска. В пункт 39 внесены изменения приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
40. Обеспечение тендерной заявки может представляться в виде:
1) залога денег, размещаемых в банке;
2) банковской гарантии;
3) внесение денежных средств в кассу Заказчика.
Обеспечение тендерной заявки в виде залога денег вносится потенциальным поставщиком на соответствующий счет заказчика. <*>
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
41. Срок действия обеспечения тендерной заявки не должен быть менее срока действия самой тендерной заявки.
42. Заказчик возвращает обеспечение тендерной заявки в течение пяти рабочих дней с момента наступления следующих случаев:
1) истечения срока действия тендерной заявки;
2) вступления в силу договора закупки;
3) отзыва тендерной заявки до истечения окончательного срока представления тендерных заявок;
4) отклонения тендерной заявки как не отвечающей требованиям тендерной документации;
5) прекращения процедур закупки без определения победителя тендера.
43. Обеспечение тендерной заявки не возвращается потенциальному поставщику, представившему тендерную заявку и ее обеспечение в случаях, если потенциальный поставщик:

38. Әлеуеттi жеткiзiп берушi тендерлiк өтiнiмнiң түпнұсқасы мен әрбiр көшiрмесiн, оларды "Түпнұсқа" және "Көшiрме" деп белгiлей отырып, әртүрлi конверттерге салып мөрлейдi. Осы конверттерде әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң атауы мен мекен-жайы көрсетiлуге тиiс, бұдан кейiн сыртқы конвертке салынып мөрленедi.
Iшкi және сыртқы конверттерде:
1) тендерлiк құжаттамада көрсетiлген мекен-жай бойынша тапсырыс берушiге жолдануға;
2) "______________________________ сатып алу жөнiндегi тендер"
(тендердiң аты)
және _____________________________________________________________
(тендерлiк құжаттамасында көрсетiлген конверттердi ашу күні
және уақыты)
деген сөздер қамтылуға тиiс.
Осы ереженiң 35-тармағында көзделген тендерлiк өтiнiмдi өзгертудi әлеуеттi жеткiзiп берушi дайындауға және тендерлiк өтiнiмнiң өзi сияқты ұсынуға тиiс.
12-тарау. Тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз ету
39. Әлеуеттi жеткiзiп берушi тендерлiк өтiнiмдi ұсынған кезде, сонымен бiр мезгілде тендерлiк құжаттамада көзделген тәсiлмен және шарттар нысанында оның тендерлiк өтiнiмде ұсынылған сатып алынатын материалдық, қаржылық pecурстap мен қызметтер құнының бiрден үш процентке дейiнгi мөлшерде кепiлдi қамтамасыз етудi енгiздi.
Ескерту: 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
40. Тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз ету:
1) банкте орналастырылған ақша кепiлi;
2) банк кепілі түрінде ұсынылуы мүмкін;
3) Тапсырыс берушінің кассасына ақша қаражаттарын енгізу.
Тендерлiк өтiнiмдi ақша кепiлi түрiнде қамтамасыз етудi әлеуеттi жеткiзiп берушi тапсырыс берушiнiң тиiстi шотына енгiзедi.
Ескерту: 40-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
41. Тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз етудiң қолданылу мерзiмi тендерлiк өтiнiмнiң өзiнiң қолданылу мерзiмiнен кем болмауға тиic.
42. Тапсырыс берушi тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз етудi мынадай:
1) тендерлiк өтiнiмнiң қолданылу мерзiмi аяқталған;
2) сатып алу шарты күшiне енген;
3) тендерлiк өтiнiмдердi ұсынудың түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн тендерлiк өтiнiмдi қайтарып алған;
4) тендерлiк құжаттама талаптарына жауап бермейтiн ретiнде тендерлiк өтiнiмдi қабылдамаған;
5) тендер жеңiмпазын айқындамастан сатып алу рәсiмiн тоқтатқан жағдайлар болған сәттен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде қайтарады.
43. Тендерлiк өтiнiмдi қамтамасыз ету тендерлiк өтiнiмдi және оның қамтамасыз етiлуiн ұсынған әлеуеттi жеткiзiп берушiге егер әлеуеттi жеткiзiп берушi:

1) отозвал или изменил тендерную заявку после истечения окончательного срока представления тендерной заявки;
2) не заключил договор закупки, если он был определен победителем тендера.
44. Потенциальные поставщики, являющиеся субъектами малого предпринимательства и организациями, производящими товары, работы и услуги, создаваемые общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, вносят гарантийное обеспечение тендерной заявки в размере от одного до полутора процентов от стоимости закупаемых товаров, работ и услуг, предложенной в их тендерных заявках в форме, способом и на условиях, предусмотренных в тендерной документации.
Сноска. В пункт 44 внесены изменения приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
44-1. Потенциальные поставщики не вносят обеспечения тендерной заявки, если:
1) являются субъектами малого предпринимательства и в целом по тендеру объем предлагаемых ими товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышает шеститысячекратного размера месячного расчетного показателя;
2) являются организациями, производящими товары, работы и услуги, создаваемыми общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, по тендеру объем предлагаемых ими товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышает восемнадцатитысячекратного размера месячного расчетного показателя;
3) участвуют на первом этапе тендера с использованием двухэтапных процедур.
Сноска. Глава 12 дополнена пунктом 44-1 приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Вскрытие конвертов с тендерными заявками
45. Конверты с тендерными заявками вскрываются тендерной комиссией в срок и в месте, которые указаны в тендерной документации.
Потенциальные поставщики либо их представители вправе присутствовать при вскрытии тендерных заявок и использовать средства видео- и аудиотехники.
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
46. При вскрытии конвертов с тендерными заявками тендерная комиссия объявляет присутствующим лицам наименование и адрес потенциальных поставщиков, участвующих в тендере, предложенные ими цены, условия поставки и оплаты, отзыв и изменения тендерных заявок, если они отражены документально, информацию о наличии или отсутствии документов, составляющих тендерную заявку и регистрирует данную информацию в протоколе вскрытия конвертов с тендерными заявками.
Копия протокола вскрытия конвертов с тендерными заявками выдается потенциальным поставщикам присутствующим при процедуре вскрытия, под роспись с указанием даты и времени получения, а отсутствующим - направляется в срок не позднее трех рабочих дней со дня получения от них соответствующего запроса.
Сноска. В пункт 46 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1) тендерлiк өтiнiмдi берудiң түпкілікті мерзiмi аяқталғаннан кейiн тендерлiк өтiнiмдi қайтарып алған немесе өзгерткен;
2) сатып алу шартын жасамаған, егер ол тендер жеңiмпазы деп белгiленген жағдайларда қайтарылмайды.
44. Шағын кәсiпкерлiктiң субъектiлерi мен Қазақстан Республикасы мүгедектерiнiң қоғамдық бiрлестiктерiмен құрылған тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндiретiн ұйымдар болып табылатын әлеуеттi жеткiзушiлер тендерлiк құжаттамада көзделген тәсiл мен шарттар нысанда олардың тендерлiк өтiнiмдерiнде ұсынылған, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердiң құнынан бiрден бiр жарым процентке дейiн мөлшерде тендерлiк өтiнiмнiң кепiлдiктi қамтамасыз етуiн енгiзедi.
Ескерту: 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
44-1. Әлеуеттi жеткiзушiлер, егер:
1) шағын кәсiпкерлiктiң субъектiлерi болып табылса және тұтастай тендер бойынша олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердiң көлемi құндық көрiнiсiнде айлық есептiк көрсеткiштен алты мың есе мөлшерден аспаса;
2) Қазақстан Республикасы мүгедектерiнiң қоғамдық бiрлестiктерiмен құрылған тауарлар, жұмыстар мен қызметтер өндiретiн ұйымдар болып табылса, тендер бойынша олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердiң көлемi құндық көрiнiсiнде айлық есептiк көрсеткiштен он сегiз мың есе мөлшерден аспаса;
3) екi кезеңдi рәсiмдердi пайдалана отырып тендердiң бiрiншi кезеңiне қатысса тендерлiк өтiнiмнiң қамтамасыз етуiн енгiзбейдi.
Ескерту: 44-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
13-тарау. Тендерлiк өтiнiмдерi бар конверттердi ашу
45. Тендерлiк өтiнiмдерi бар конверттердi тендерлiк құжаттамада көрсетiлген мерзiмде және орында тендерлiк комиссия ашады.
Әлеуеттi жеткiзiп берушілер не олардың өкiлдерi тендерлiк өтiнiмдердi ашу кезiнде қатысуға және бейне- және дыбыс техника құралдарын пайдалануға құқылы.
Ескерту: 45-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Тендерлiк өтiнiмдерi бар конверттердi ашу кезiнде тендерлiк комиссия қатысушы тұлғаларға тендерге қатысушы әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң атауы мен мекен-жайын, олар ұсынған бағаларды, жеткiзiп берудiң шарты мен төлемiн, тендерлiк өтiнiмдердi қайтарып алу мен өзгертудi, егер олар құжаттамада көрсетiлсе, тендерлiк өтiнiмдi құрайтын құжаттардың болуы мен болмауы туралы ақпаратты хабарлайды және осы ақпаратты тендерлiк өтiнiмдерi бар конверттердi ашу хаттамасына тiркейдi.
Тендерлiк өтiнiмдерi бар конверттердi ашу хаттамасының көшiрмесi ашу рәсiмi кезiнде қатысқан әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге  алған күнi мен уақытын көрсете отырып, қолдарын қойғызып берiледi, жоқ болғандарға - олардан тиісті сұраным алған күннен бастап үш жұмыс күннен кешіктірмейтін мерзімде жолданады.
Ескерту: 46-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .

46-1. Протокол вскрытия конвертов с тендерными заявками не составляется в случае отсутствия конвертов с тендерными заявками.
Сноска. Глава 13 дополнена пунктом 46-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 14. Оценка и сопоставление тендерных заявок
47. При оценке и сопоставлении тендерных заявок:
1) тендерная комиссия вправе запрашивать у потенциальных поставщиков разъяснения в связи с их тендерными заявками;
2) не допускаются запросы, предложения или разрешения с тем, чтобы привести тендерную заявку, не отвечающую требованиям тендерной документации, в соответствие с этими требованиями.
48. Тендерная комиссия отклоняет тендерную заявку, если:
1) потенциальный поставщик не соответствует квалификационным требованиям;
2) потенциальный поставщик не внес обеспечение тендерной заявки в форме, объеме и на условиях, предусмотренных в тендерной документации;
3) данная тендерная заявка не отвечает требованиям тендерной документации;
4) цены тендерных заявок потенциальных поставщиков, допущенных к участию в тендере, превышают сумму, выделенную для закупки данных товаров, работ и услуг.
48-1. Тендерная заявка, отклоненная тендерной комиссией, не может быть принята к оценке и сопоставлению тендерных заявок.
Сноска. Глава 14 дополнена пунктом 48-1 приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
49. Тендерная комиссия признает тендер или закупки по лоту несостоявшимся в случае, если:
1) на участие в тендере представили тендерные заявки менее двух потенциальных поставщиков, удовлетворяющих квалификационным требованиям;
1-1) на участие в тендере представлено менее двух тендерных заявок, отвечающих требованиям тендерной документации;
2) все представленные тендерные заявки были отклонены как не отвечающие требованиям тендерной документации;
3) на участие в тендере представил заявку только один потенциальный поставщик. Конверт с тендерной заявкой возвращается потенциальному поставщику невскрытым. <*>
Сноска. Пункт 49 в редакции - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД . Пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

46-1. Тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашу хаттамасы тендерлік өтінімдер бар конверттер жоқ болған жағдайда жасалмайды.
Ескерту: 46-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-тарау. Тендерлiк өтiнiмдердi
бағалау және салыстыру
47. Тендерлiк өтiнiмдердi бағалағанда және салыстырғанда:
1) тендерлiк комиссия әлеуеттi жеткiзушiден олардың тендерлiк өтiнiмдерiне сәйкес түсiнiк сұраттыруға құқылы;
2) тендерлiк өтiнiмдi тендерлiк құжаттардың талаптарына сәйкес келмейтiн ұсыныстар және рұқсаттар бойынша сауалдама жасауға жол берiлмейдi.
48. Тендерлiк комиссия өтiнiмдi мынандай жағдайда керi қайтарады:
1) әлеуеттi жеткiзуші бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмесе;
2) тендерлiк құжатта қаралған шартқа сәйкес әлеуеттi жеткiзушi өтiнiмнiң сол нысандағы көлемде өтiнiмдi қамтамасыз етпесе;
3) тендерлiк өтiнiм тендерлiк құжаттың талаптарына жауап бермесе;
4) тендерге қатысуға жiберiлген әлеуеттi жеткiзушiлердiң тендерлiк өтiнiмдерiнiң бағалары осы материалдық, қаржылық ресурстар мен қызметтердi сатып алуға бөлiнген қаржыдан артық болса.
48-1. Тендерлiк комиссия бас тартқан тендерлiк өтiнiм бағалауға және тендерлiк өтiнiмдердi салыстыруға қабылдана алмайды.
Ескерту: 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
49. Тендерлік комиссия тендерді немесе сатып алуды лот бойынша мынадай жағдайда өткерілмеген деп таниды, егер:
1) тендерге қатысуға біліктілік талаптарын қанағаттандыратын кем дегенде екі ықтимал өнім берушіден тендерлік өтінім түскен жағдайда;
1-1) тендерге қатысуға тендерлік құжаттаманың талаптарына жауап беретін кем дегенде екі тендерлік өтінім ұсынылған жағдайда;
2) ұсынылған барлық тендерлік ұсынымдар тендерлік құжаттаманың талаптарына жауап бермегендік ретінде қабылданбаған жағдайда;
3) тендерге қатысуға бір ғана ықтимал жеткізуші өтінім берген жағдайда. Тендерлік өтінімі бар конверт ықтимал өнім берушіге ашылмастан қайтарылады.
Ескерту: 49-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ , 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

50. Если тендер признан несостоявшимся в целом или по какому-либо лоту, то заказчик:
1) в случае необходимости изменяет содержание тендерной документации и проводит повторный тендер;
2) проводит тендер с использованием двухэтапных процедур.
Действия, указанные в настоящем пункте, оформляются решением или приказом (приказами) первого руководителя заказчика или лица, исполняющего его обязанности.
При необходимости проведения повторного открытого тендера заказчик публикует объявление в периодической печати не позднее, чем за десять календарных дней до дня окончания приема тендерных заявок. <*>
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
51. Тендерная комиссия оценивает и сопоставляет тендерные заявки, не отклоненные тендерной комиссией, и определяет выигравшую тендерную заявку на основе самой низкой цены или с учетом следующих критериев:
1) расходы на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт;
2) сроки поставки товаров, работ и услуг;
3) функциональные, технические и качественные характеристики материальных ресурсов;
4) условия платежа;
5) условия гарантий на товары, работы и услуги;
6) поддержка потенциальных поставщиков - отечественных товаропроизводителей;
7) квалификационные данные потенциального поставщика.
Сноска. В пункт 51 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД ; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
51-1. (исключен - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД).
52. Тендерная комиссия при определении выигравшей тендерной заявки условно уменьшает цену тендерной заявки потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями на 20 процентов.
Отечественный товаропроизводитель - юридическое или физическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан и производящее на территории Республики Казахстан товары, готовые к употреблению (применению), использующее не менее 85 процентов местных трудовых резервов.
53. Тендерная комиссия подводит итоги тендера в срок не более двадцати календарных дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками.
Сноска. Пункт 53 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 3 марта 2006 года N 63-ОД.

50. Егер тендер жалпы немесе қандай да лот бойынша өткiзiлмеген деп танылған кезде, тапсырыс берушi:
1) қажет болғанда тендерлік құжаттаманы өзгертеді және қайта тендер өткізеді;
2) тендердi екi кезеңдiк рәсiмдi пайдаланып өткiзедi.
Қайта ашық тендер өткізу қажет болғанда тапсырысшы тендерлік өтінім қабылдау аяқталғанға дейін он күнтізбелік күн бұрын мерзімді баспасөзде хабарлама жариялайды.
Осы тармақта көрсетілген іс-қимылдар тапсырысшының бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның шешімімен немесе бұйрығымен (бұйрықтарымен) ресімделеді.
Ескерту: 50-тармаққа өзгерту, толықтыру енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
51. Тендерлiк комиссия тендерлiк комиссия бас тартпаған тендерлiк өтiнімдердi бағалайды және салыстырады, мынадай өлшемдер негiзiнде немесе тендердiң ең төменгi бағасы бойынша жеңiмпазды анықтайды:
1) пайдалануға кеткен шығыны, жөндеу және техникалық қызмет;
2) тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді жеткізіп беру мерзімі;
3) материалдық ресурстардың функционалдық, техникалық және сапалық сипаттамасы;
4) төлемнiң шарты;
5) тауарларға, жұмыстар мен қызметтерге арналған кепілдіктердің шарттары;
6) отандық тауар өндiрушілердi - әлеуеттi жеткiзiп берушiлердi қолдау;
7) әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң бiлiктiлiк туралы деректерi.
Ескерту: 51-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
51-1. <*>
Ескерту: 51-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз ).
52. Тендерлiк комиссия тендерлiк жеңiмпазды анықтаған кезде отандық әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң тендерлiк өтiнiмiнiң бағасын шартты 20 пайызға төмендетедi.
Отандық тауар өндiрушiлер - 85 пайыздан кем емес жергiлiктi еңбек ресурстарын пайдаланатын, Қазақстан Республикасының резидентi және Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға дайын тауар өндiретiн, заңды немесе жеке тұлға.
53. Тендерлiк комиссия тендердiң қорытындысын тендерлік өтiнiмдер конверттерi ашылғаннан кейiн жиырма күн мерзiмiнен кешiктiрмей қорытындылайды.
Ескерту: 53-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 3 наурыздағы N 63-НҚ бұйрығымен .

54. Заказчик в течение семи рабочих дней со дня подведения итогов тендера (закупок из одного источника) извещает всех принявших участие потенциальных поставщиков путем опубликования в периодическом издании, в котором публиковалось объявление о проведении тендера, результатов тендера с указанием его названия, победителя, наименования и цены единицы товара, работ и услуг, предложенных победителем тендера.
Сноска. В пункт 54 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
55. (исключен - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 55 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД; от 5 марта 2005 года N 73-ОД; приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД.
Глава 15. Протокол об итогах тендера
56. При осуществлении закупок посредством тендера тендерная комиссия обязана оформить протокол об итогах тендера, в котором должна содержаться следующая информация:
1) наименования и краткие описания закупаемых товаров, работ и услуг;
2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки;
3) квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки;
4) цена и другие основные условия каждой тендерной заявки;
5) изложение оценки и сопоставления тендерных заявок;
6) в случае отклонения тендерных заявок - основания для их отклонения;
7) наименование и местонахождение победителя тендера по каждому лоту и условия, по которым определен победитель;
8) если в результате тендера не определен победитель - основания для принятия такого решения тендерной комиссией;
9) обобщенное изложение запросов о разъяснении тендерной документации, ответов на них, а также обобщенное изложение изменений и дополнений к тендерной документации;
10) срок, в течение которого должен быть подписан договор закупки (но не более десяти рабочих дней с момента получения уведомления победителем тендера);
11) информация о привлечении технических экспертов;

54. Тапсырысшы жетi жұмыс күнi iшiнде тендердiң (бiр көзден сатып алу) қорытындыларын шығарған күнiнен бастап барлық қатысқан әлеуеттi жеткiзiп берушiлердi тендер өткiзiлетiнi туралы хабарландыру жарияланған мерзiмдi баспасөз басылымында тендердiң атауын, жеңiмпазды, тендер жеңiмпазы ұсынған тауардың, жұмыстың және қызметтiң атауы мен бағасын көрсете отырып, тендердiң нәтижелерiн жариялау арқылы хабардар етедi.
Ескерту: 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
55. <*>
Ескерту: 55-тармақ алынып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
15 тарау. Тендердiң қорытындысы туралы хаттама
56. Тендер арқылы сатып алуды iске асырған кезде, тендерлiк комиссия тендердiң қорытындысы жөнiнде мынадай ақпаратты қамтитын хаттаманы рәсiмдеуге мiндеттi:
1) сатып алынатын материалдық, қаржылық ресурстар мен көрсететiн қызмет түрлерiнiң қысқаша сипаттамасы мен атауы;
2) тендерлiк өтiнiмдi ұсынған әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң мекен-жайлары мен атаулары;
3) тендерлiк өтiнiм ұсынған әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң бiлiктiлiк деректерi;
4) әр тендерлiк өтiнiмнiң бағасы мен басқа негiзгi шарттары;
5) тендерлiк өтiнiмдердi салыстыру мен бағасын жазу;
6) тендерлiк өтiнiмдi керi қайтарғанда - оларды керi қайтарудың негiздерi;
7) әр лот бойынша тендер жеңiмпазының атауы мен мекен-жайы, жеңiмпазды анықтаудың шарттары;
8) егер тендер жеңiмпазы анықталмаған кезде - комиссияның ондай шешiм қабылдауға негiзi;
9) тендерлiк құжаттарды сұрастырудың толық жазбасы, оларға жауаптар, сонымен қатар тендерлiк құжаттардың өзгертулерi мен толықтыруларына жазбалар;
10) сатып алу туралы шартқа қол қойылатын мерзiмi (тендер жеңiмпазының хабарды алған күнiнен бастап он жұмыс күнiнен артық eмec);
11) техникалық сарапшылар тарту туралы ақпарат;

12) в случае если конкурс состоялся, то сумма, выделенная Заказчиком для закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем. <*>
Сноска. В пункт 56 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД ; приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД.
57. По требованию участника тендера ему должна быть представлена исчерпывающая письменная информация о его результатах и причинах выбора победителя.
57-1. Потенциальный поставщик вправе обжаловать в уполномоченный орган неправомерные действия заказчика тендерной комиссии, секретаря тендерной комиссии (секретариата) и технических экспертов.
57-2. (исключен приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 15 дополнена пунктами 57-1, 57-2 приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Раздел 3. Осуществление закупок другими способами Глава 16. Закрытый тендер
58. Закрытый тендер проводится при закупке товаров, работ и услуг, имеющихся только у ограниченного числа потенциальных поставщиков, которые заранее известны заказчику.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
58-1. (исключен приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
59. Уведомление о проведении закрытого тендера должно быть направлено всем потенциальным поставщикам, у которых имеются в наличии закупаемые товары, работы и услуги, в срок не позднее, чем за двадцать календарных дней до дня окончания приема заявок на участие в этом тендере.
Список потенциальных поставщиков, которым направляется уведомление, утверждается руководителем заказчика.
60. При осуществлении закупок способом закрытого тендера применяются нормы, предусмотренные разделом 2 настоящих Правил, если иное не установлено настоящей главой.
Глава 17. Тендер с применением двухэтапных процедур
61. Тендер с применением двухэтапных процедур применяется в случаях, когда:
1) сложно сформулировать подробные спецификации закупаемых товаров, работ и услуг, а также определить их технические характеристики и качественные показатели;

12) егер конкурс өткен жағдайда, онда Тапсырыс беруші Тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу үшін бөлген сома.
Ескерту: 56-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен , 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз ).
57. Тендерге қатысушының талабы бойынша оған тендер жеңiмпазының таңдалуы жайында және нәтижесi туралы толықтай ақпарат жазба түрiнде берiлуi тиiс.
57-1. Әлеуеттi жеткiзiп берушi уәкiлеттi органға тапсырысшының, тендерлiк комиссияның, тендерлiк комиссия хатшысының (хатшылығының) және техникалық сарапшылардың заңсыз iс-қимылдарына шағымдануға құқылы.
Ескерту. 57-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
57-2. Ескерту. 57-2-тармақ алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
3-бөлiм. Басқа жолдармен сатып алуды iске асыру 16-тарау. Жабық тендер
58. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу тапсырысшыға бұрын белгілі болған, ықтимал өнім берушілердің шектеулі санында ғана болған жағдайда жабық тендер өткізіледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
58-1. Ескерту. 58-1-тармақ алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
59. Жабық тендер өткiзу туралы хабар барлық әлеуеттi жеткiзiп берушiлерге, сатып алынатын тауарлар, жұмыстар және көрсетiлетiн қызмет түрлерi оларда нақтылай болғанда, тендерге қатынасуға өтiнiмдердi қабылдаудың мерзiмi аяқталуына жиырма күн қалғаннан кешiктiрiлмей жiберiледi.
Хабар жiберiлетiн әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң тiзiмiн тапсырыс берушiнiң басшысы бекiтедi.
60. Жабық тендер арқылы сатып алу iске асырылған кезде осы Ереженiң 2-бөлiмiнде қаралған нормалар қолданылады.
17-тарау. Екi кезеңдiк рәсiмдеу арқылы
өткiзiлетiн тендер
61. Екi кезеңдiк рәсiмдеу арқылы тендер мынадай жағдайда өткiзiледi:
1) сатып алынатын материалдық, қаржылық ресурстар мен көрсететiн қызмет түрлерiнiң айрықшылығына байланысты қалыптастырудың, сондай-ақ техникалық мiнездемесiнiң және сапа көрсеткiшiн анықтаудың күрделiлiгi;

2) необходимо проведение научных исследований, экспериментов, изысканий или разработок;
3) одноэтапный открытый тендер или закрытый тендер не привел к определению победителя тендера.
62. Тендер с использованием двухэтапных процедур представляет собой совокупность следующих этапов:
1) запрос на основе тендерной документации у потенциальных поставщиков предложений, касающихся технических, качественных или иных характеристик закупаемых товаров, работ и услуг, договорных условий их поставки (выполнения, оказания); рассмотрение первоначальных тендерных заявок без указания цен, представленных потенциальными поставщиками в соответствии с тендерной документацией; рассмотрение квалификационных данных потенциальных поставщиков; обсуждение при необходимости с потенциальными поставщиками, соответствующими квалификационным требованиям, вопросов, касающихся технических, качественных или иных характеристик товаров, работ и услуг, договорных условий, их поставки (выполнения, оказания);
2) внесение заказчиком изменений в тендерную документацию на основе представленных потенциальными поставщиками технических, качественных или иных характеристик товаров, работ и услуг; представление потенциальными поставщиками, прошедшими первый этап тендера, окончательных тендерных заявок; их оценка и сопоставление с учетом ценовых предложений и критериев оценки; подведение итогов тендера.
63. Тендерная комиссия подводит итоги тендера с использованием двухэтапных процедур в срок не более десяти календарных дней со дня вскрытия конвертов с окончательными тендерными заявками.
Глава 18. Запрос ценовых предложений
64. Выбор поставщика с использованием запроса ценовых предложений проводится на имеющиеся в наличии у потенциальных поставщиков товары, работы и услуги, подробная спецификация которых не имеет для заказчика существенного значения, при этом решающим условием является цена. <*>
Сноска. В пункт 64 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
65. Запрос ценовых предложений используется только в случае, если годовой объем закупок товаров (работ, услуг) не превышает: для субъектов естественных монополий, включенных в республиканский раздел государственного регистра субъектов естественных монополий - четыре тысячи месячных расчетных показателей; для субъектов естественных монополий, включенных в местный раздел государственного регистра субъектов естественных монополий - две тысяча месячных расчетных показателей.
Сноска. Пункт 65 в редакции - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД ; приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2) ғылыми зерттеулер, тәжiрибелер, iздестiрулер, әзiрлеулер жасаудың қажеттiгi;
3) бiр кезеңдiк ашық немесе жабық тендер өткiзу жеңiмпазды анықтай алмаса.
62. Екi кезеңдiк рәсiмдi пайдаланып тендер өткiзу келесi кезеңдердiң жиынтығы болып есептеледi:
1) тендерлiк құжаттардың негiзiнде әлеуеттi жеткiзiп берушiлерден сатып алынатын материалдық, қаржылай ресурстардың және көрсететiн қызмет түрлерiнiң техникалық, сапалық сипаттамасы, оларды жеткiзудiң талаптары (орындалуы, көрсетiлуi); әлеуетi жеткiзiп берушiнiң өтiнiмдерге сәйкес ұсынған алғашқы өтiнiмiн бағаны көрсетпестен қарау; әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң бiлiктiлiк деректерiн қарау; керек болған жағдайда материалдық, қаржылық ресурстардың және көрсетiлетiн қызмет түрлерiнiң тиiстi бiлiктiлiк талаптарына, техникалық, сапалық және басқа сипаттарға сәйкестiгi, шарттың жағдайы, оларды жеткiзу (орындалуы, көрсетiлуi);
2) әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң ұсынған техникалық, сапалық және басқа да, материалдық, қаржылай ресурстар және көрсететiн қызмет түрлерi сипатының негiзiнде тапсырыс берушiнiң тендерлiк құжатқа өзгерту енгiзуi; тендердiң бiрiншi кезеңiнен өткен әлеуеттi жеткiзiп берушiлердiң түпкiлiктi өтiнiм беруi; оны бағалау және баға ұсынысына, өлшем белгiсiне байланысты салыстыру; тендердiң қорытындысын шығару.
63. Түпкiлікті тендерлiк өтiнiмдер бар конверттi ашқаннан соң он күндiк мерзiмнен асырмай тендерлiк комиссия екi кезеңдiк рәсiмдi пайдаланып тендердiң қорытындысын шығарады.
18-тарау. Бағалар ұсыныстарына сұраным
64. Бағалар ұсыныстарын пайдалану арқылы жеткiзушiнi таңдау айрықшылығы, тапсырыс берушi үшiн мәндiлiкке ие емес, қолда бар тауарлар, жұмыстар және қызметтер шешушi талап баға болып табылатын ретпен жүргiзiледi.
Ескерту: 64-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
65. Құнды ұсыныстар сұрату, тауарларды, (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алудың жылдық көлемі табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектілері үшін - төрт мың айлық есептік көрсеткіштен; табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектілері үшін - екі мың айлық есептік көрсеткіштерден аспаған жағдайда ғана пайдаланылады.
Ескерту: 65-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ , 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .

66. В целях применения способа выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений не допускается дробление годового объема закупок однородных видов товаров в течение финансового года на части.
Сноска. В пункт 66 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД .
67. Заказчик запрашивает письменные ценовые предложения на закупаемые материальные ресурсы не менее чем у двух неаффилиированных с заказчиком и/или между собой потенциальных поставщиков и рассматривает все поступившие в установленный срок ценовые предложения. Договор закупки заключается заказчиком с потенциальным поставщиком, представившим самое низкое ценовое предложение.
67-1. Каждый потенциальный поставщик представляет только одно ценовое предложение, которое должно быть оформлено в письменном виде (счет на оплату, информация web-сайта и иное). Ценовое предложение физических лиц оформляется в виде заявления на имя руководителя заказчика с указанием номера удостоверения личности и банковских реквизитов, если они имеются.
В случае, если деятельность на продажу и поставку закупаемых товаров (работ, услуг) подлежит обязательному лицензированию заказчик запрашивает нотариально засвидетельствованную копию такой лицензии.
Сноска. Глава 18 дополнена пунктом 67-1 приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 19. Закупки из одного источника и условия их применения
68. Закупки из одного источника - это способ закупок без применения тендера и проводятся только в случаях когда:
1) закупаемые товары, работы и услуги имеются в наличии только у потенциального поставщика, являющегося субъектом естественной монополии, или какой-либо субъект рынка является единственным потенциальным поставщиком соответствующего вида товара, работ и услуг, или закупаемые товары, работы и услуги имеются в наличии только у субъекта рынка, занимающего монопольное положение на определенном товарном рынке, или какой-либо конкретный потенциальный поставщик обладает исключительными правами в отношении данных товаров, работ и услуг;
2) вследствие возникновения чрезвычайных ситуаций, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), природными пожарами, эпидемиями и эпизоотиями, поражениями сельскохозяйственных растений и лесов болезнями и вредителями, а также аварийных ситуаций, вызванных промышленными, транспортными и другими авариями, пожарами (взрывами), авариями с выбросами (угрозой выброса) сильнодействующих, ядовитых, радиоактивных и биологически опасных веществ, внезапным обрушением зданий и сооружений, прорывами плотин, авариями на электроэнергетических и коммуникационных системах жизнеобеспечения, очистных сооружениях в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, возникает срочная потребность в данных товарах, работах и услугах, что исключает возможность проведения тендеров;

66. Баға ұсыныстары бойынша жеткiзушiнi таңдау мақсатында жыл бойы сатып алынатын бiркелкi тауарлар көлемiн қаржыландыру жылы бойынша бөлшектеуге жол берiлмейдi.
Ескерту: 66-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ бұйрығымен .
67. Тапсырыс берушi сатып алынатын материалдық ресурстар бойынша ұсыныстарды жазба түрде екеуден кем емес тапсырушымен өздерi қосылған және/немесе әлеуеттi жеткiзiп берушiден түскен барлық баға ұсыныстарын белгiленген мерзiмде қарайды, сатып алу туралы шарт тапсырыс берушi мен ең төменгi баға ұсынған әлеуеттi жеткiзiп берушi арасында жасалады.
67-1. Әрбiр әлеуеттi жеткiзiп берушi бiр ғана баға ұсыныстарын ұсынады, ол жазбаша түрде (төлеуге арналған шот, web-сайттың ақпаратты және басқа да) ресiмделуге тиiс. Жеке тұлғалардың баға ұсынысы жеке куәлiгiнiң нөмiрiн және банктiк деректемелерiн, eгep олар болса, көрсете отырып, тапсырысшы басшысының атына өтiнiш түрiнде ресiмделедi.
Егер сатып алынатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатуға және жеткiзуге арналған қызмет мiндеттi лицензиялауға жататын болған жағдайда, тапсырысшы осындай лицензияның нотариалды куәландырылған көшiрмесiн сұратады.
Ескерту: 67-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
19-тарау. Бiр көзден сатып алу және
оны қолдану талаптары
68. Бiр көзден сатып алу - бұл сатып алудың тендердi пайдаланбай атқарылатын түрi және мынадай жағдайларда өткiзiледi:
1) сатып алынатын тауарлар, жұмыстар және қызметтер табиғи монополия субъектісі болып табылатын ықтимал өнім берушіде ғана болады немесе рыноктың қандай да бір субъектісі тауардың, жұмыстардың және қызметтердің тиісті түрінің бір ғана ықтимал өнім берушісі болып табылады, немесе сатып алынатын тауарлар, жұмыстар және қызметтер белгілі бір тауар рыногында монополиялық жағдайға ие рынок субъектісінде ғана болады немесе қандай да бір нақты ықтимал өнім беруші осы тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге ерекше құқыққа ие болады;
2) табиғи апаттарға байланысты төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда (жер сiлкiну, топан су, сел), табиғи өрттер, эпидемия және эпизоотиялар, ауылшаруашылық өсiмдiктерiн және ормандарды ауру және зиянкестер басқан кезде, өндiрiс, транспорт, басқа да апаттар кезiндегi, сондай-ақ апатты жағдайларда, өрттерде (жарылыстарда), улы, радиоактивтi, биологиялық қатерлi заттар тараған кезде, ғимараттар мен имараттар кенеттен қираған кезде, плотиналар бұзылғанда, электроэнергетикалық және коммуникациялық өмiршең жүйелер, тазалау имараттары апаты болғанда, осы тауарларға, жұмыстарға және қызмет көрсетуге қажеттi тапшылық шұғыл орнағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында бекiтiлген талаптарға сәйкес тендер өткiзу жүргiзiлмейдi;

3) у заказчика, закупившего товары, работы, услуги у какого-либо поставщика, возникает необходимость приобретения у того же поставщика товаров, работ и услуг к данным товарам, работам, услугам в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости;
4) тендер признан несостоявшимся два раза и предпринятые заказчиком меры, предусмотренные подпунктами 1) и (или) 2) пунктом 50 настоящих Правил, не привели к заключению договора закупок;
4-1) тендер признан не состоявшимся в связи с отсутствием заявок потенциальных поставщиков;
5) (исключен приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 68 с изменениями - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; от 5 марта 2005 года N 73-ОД; приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
68-1. Основания приобретения товаров, работ и услуг из одного источника подтверждаются следующими документами:
1) для подтверждения необходимости закупки в связи с тем, что потенциальный поставщик является единственным потенциальным поставщиком соответствующих однородных товаров, работ, услуг - заключение соответствующего компетентного органа о необходимости закупки заказчиком данных товаров, работ, услуг, документы, подтверждающие, что данный поставщик является единственным потенциальным поставщиком соответствующих товаров, работ, услуг;
2) для подтверждения необходимости закупки в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с имеющимися товарами, работами или услугами - договор, в соответствии с которым у потенциального поставщика были первоначально закуплены товары, работы или услуги, заключение компетентного органа о необходимости закупки заказчиком данных товаров, работ и услуг в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости, с указанием объемов закупаемых товаров, работ и услуг в количественном и стоимостном выражении, а также техническую спецификацию и (или) иную документацию, подтверждающую необходимость стандартизации, унификации, и обеспечения совместимости с имеющимися товарами, работами и услугами;

3) қандай да бір өнім берушіден тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алған тапсырыс берушіде бір ізге салу, стандарттау немесе сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сол бір жеткізушіден осы тауарларға, жұмыстарға, қызметтерге деген сатып алу қажеттігі туындайды;
4) тендер өткiзу мүмкiндiгi екi рет орын ала алмаған жағдайда және тапсырыс берушiнiң осы Ережедегi 50-тармақтың 1) және (немесе) 2) тармақшаларын орындауға бағытталған қимыл шарасы сатып алу шартын түзуге алып келмесе;
4-1) тендер әлеуеттi жеткiзiп берушiлерден өтiнiмдер болмауына байланысты өтпедi деп танылса.
5) алынып тасталды .
Ескерту: 68-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ , 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.02.05 N 30-НҚ Бұйрықтарымен .
68-1. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді бір көзден сатып алудың негізі мынадай құжаттармен расталады:
1) әлеуетті жеткізуші тиісті бірыңғай тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жалғыз әлеуетті жеткізушісі болып табылатынына байланысты сатып алу қажеттілігін растау үшін - тиісті құзыретті органның осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді тапсырысшының сатып алу қажеттілігі туралы қорытындысы, осы жеткізушінің тиісті тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жалғыз әлеуетті жеткізушісі болып табылатынын растайтын құжаттар;
2) қолда бар тауарлармен, жұмыстармен және қызметтермен сәйкестендіру, стандарттау немесе сыйысымдылығын қамтамасыз ету мақсатында сатып алудың қажеттілігін растау үшін - әлеуетті жеткізушінің бастапқы сатып алынған тауарларының, жұмыстарының немесе қызметтерінің, сәйкестендiру, стандарттау немесе сыйысымдылығын қамтамасыз ету мақсатында сандық және құндық көрiнiсiнде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердiң көлемдерiн көрсете отырып, тапсырысшының осы тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу қажеттiгi туралы құзыреттi органның қорытындысы, сондай-ақ техникалық ерекшелiктiң және (немесе) қолда бар тауарлармен, жұмыстармен және қызметтермен стандарттау, сәйкестендiру және сыйысымдылығын қамтамасыз ету қажеттiгiн растайтын өзге де құжаттың болуына сәйкес шарт;

3) для подтверждения необходимости закупки в связи с признанием двух открытых тендеров несостоявшимися - документы по данным тендерам: приказов о создании тендерных комиссий; тендерных документаций; протоколов вскрытия конвертов с тендерными заявками; протоколов об итогах тендеров; тендерных заявок потенциальных поставщиков с приложениями; объявлений в периодической печати о проведении тендеров с датами публикаций;
3-1) для подтверждения необходимости закупки в связи с отсутствием тендерных заявок от потенциальных поставщиков при проведении открытого тендера - документы по данному тендеру: приказа о создании тендерной комиссии, тендерной документации, протокола об итогах тендера, объявления в периодической печати о проведении тендера с датой публикации, при этом основанием для отказа в согласовании и принятия мер реагирования будет являться нарушение тендерных процедур;
4) (исключен приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
При осуществлении закупок из одного источника потенциальный поставщик должен соответствовать квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 13 настоящих Правил, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 68-1 - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД ; внесены изменения - от 5 марта 2005 года N 73-ОД ; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
69. При осуществлении закупок из одного источника заказчик запрашивает у потенциального поставщика все необходимые обоснования предлагаемой этим потенциальным поставщиком цены на товары, работы и услуги.
70. При осуществлении закупок из одного источника заказчик должен составить протокол, в котором должна содержаться следующая информация:
1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, работ и услуг;
3) наименование и место нахождения потенциального поставщика, с которым будет заключен договор закупки и цена такого договора.

3) екі ашық тендердің өткізілмегенін растауға байланысты сатып алу қажеттілігін растау үшін - осы тендерлер бойынша құжаттар: тендерлік комиссияларды құру туралы бұйрықтар; тендерлік құжаттамалар; тендерлік өтінімдер бар конверттерді ашу хаттамалары; тендерлердің қорытындылары туралы хаттамалар; әлеуетті жеткізушілердің қосымшаларымен бірге тендерлік өтінімдері; тендерлерді өткізу туралы мерзімді баспасөздегі хабарламалар;
3-1) ашық тендер өткiзген кезде әлеуеттi жеткiзушiлерден тендерлiк өтiнiмдер болмауына байланысты сатып алудың қажеттiгiн растау үшiн - осы тендер бойынша - мынадай құжаттардың: тендерлiк комиссия құру туралы бұйрықтың, тендерлiк құжаттаманың, тендердiң қорытындылары туралы хаттаманың, мерзiмдi баспасөз басылымында жариялау күнiмен тендердi өткiзу туралы хабарландырудың көшiрмелерiн, бұл ретте ден қою шараларын келiсуден және қабылдаудан бас тарту үшiн тендерлiк рәсiмдердi бұзу негiз болып табылады;
4) алынып тасталды .
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір көзден сатып алуды жүзеге асыру кезінде ықтимал өнім берушілер осы Ереженің 13-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Ескерту: 68-1-тармақпен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ , ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ, 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
69. Бiр көзден сатып алуды жүргiзген жағдайда тапсырыс берушi әлеуетi жеткiзушiден ол ұсынатын барлық тауарларға бағалардың, жұмыстардың және қызмет көрсетудiң қажеттi негiздемелерiн сұраттырады.
70. Тапсырыс берушi бiр көзден сатып алған кезде мынадай ақпарат бар хаттама түзуi керек:
1) бiр көзден сатып алудың тәсiлiн негiздеу;
2) сатып алынатын материалдық, қаржылық ресурстар мен көрсететiн қызметтердiң сипаттамасы;
3) сатып алу жөнiнде шарт түзiлетiн әлеуеттi жеткiзiп берушiнiң атауы мен мекен-жайы және осы шарттың бағасы.

Глава 20. Закупки через открытые товарные биржи
71. В случае, если в процессе закупок приобретаются товары, включенные в перечень биржевых товаров, подлежащих реализации только через открытые товарные биржи, закупки производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах.
Глава 21. Договор закупки
72. Письменное уведомление о признании тендерной заявки выигравшей вместе с договором, подписанным заказчиком, направляется заказчиком потенциальному поставщику в течение пяти рабочих дней со дня подведения итогов тендера.
Договор закупки вступает в силу с момента подписания его уполномоченными представителями сторон.
Сноска. В пункт 72 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД.
73. Победитель тендера в течение десяти рабочих дней с момента получения уведомления о признании его тендерной заявки выигравшей и проекта договора закупки подписывает договор или письменно уведомляет заказчика об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания договора.
Сноска. В пункт 73 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 5 марта 2005 года N 73-ОД ; приказом Председателя Агентства РК  по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2005 года N 374-ОД; приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
74. Если потенциальный поставщик признан победителем тендера и не подписывает договор закупки в сроки, установленные пунктом 73 Правил, то заказчик вправе заключить договор закупки с другим участником тендера, предложение которого, согласно критериям, установленными пунктом 51 Правил, является для заказчика наиболее предпочтительным после предложения победителя, что подтверждается протоколом об итогах тендера.
74-1. Договоры закупок, тендерная документация, протоколы закупок, заявки потенциальных поставщиков и иные материалы по проведенным закупкам хранятся у заказчика не менее пяти лет.
Сноска. Глава 21 дополнена пунктом 74-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
75. Не допускается вносить какие-либо изменения и/или новые условия в проект договора о закупке или в подписанный договор о закупке (за исключением уменьшения цены), которые могут изменить содержание предложения, явившегося основой для выбора поставщика.
Допускается внесение изменений в проект договора о закупке или в подписанный договор о закупке в части уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основой для выбора поставщика.
Заказчик до подписания договора о закупке вправе провести переговоры с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера с целью уменьшения цены договора. При этом потенциальный поставщик вправе не согласиться на такое уменьшение, что не предоставляет заказчику право на уклонение от подписания договора с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера по закупке товаров, работ, услуг.
В случае, если в процессе исполнения договора о закупке товаров, работ, услуг цены на аналогичные закупаемым товарам, работ, услуг изменились в сторону уменьшения, то по обоюдному согласию заказчика и поставщика в договор о закупке могут быть внесены соответствующие изменения с учетом положений настоящего пункта. <*>
Сноска. Пункт 75 в новой редакции - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД .

20-тарау. Ашық тауар биржалары арқылы сатып алу
71. Егер сатып алу процесi кезiнде алынатын тауар тек ашық тауар биржасының тiзiмдемесi арқылы сатылатын болған жағдайда, сатып алу Қазақстан Республикасының тауарлы биржалар туралы заңнамаларына сәйкес атқарылады.
21-тарау. Сатып алу шарты
72. Тендердiң қорытындысы шығарылғаннан кейiн бес күн аралығында тендерлiк өтiнiмнiң жеңiмпазы болғаны жөнiндегi ақпарат тапсырыс берушiнiң қолы қойылған жазбаша хабарлама шартпен қоса әлеуеттi жеткiзушiге жiберiледi.
Шарт, жақтардың өкiлдерi қолдарын қойғаннан кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Ескерту: 72-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ бұйрығымен .
73. Тендердің жеңiмпазы оның өтiнiмi жеңiмпаз деп танылғаны туралы хабарламаны және сатып алу шартының жобасын алған сәттен бастап он күннiң iшiнде шартқа қол қояды немесе орын алған келiспеушiлiктер туралы немесе шартқа қол қоюдан бас тартқаны туралы тапсырыс берушiге жазбаша хабарлама бередi.
Ескерту: 73-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 73-НҚ , 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 374-НҚ , 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
74. Тендердiң жеңiмпазы болған әлеуеттi жеткiзiп берушi 73-тармақта белгiленген мерзiмде шартқа қол қоймаған жағдайда, тапсырыс берушi өлшемi жағынан жеңiмпаздан кейiнгi, ұсынысы Ереженiң 51-тармағында бекiтiлгендей тапсырыс берушi үшiн басым тиiмдiлiгi бар, тендердiң басқа қатысушысымен шартқа отыруға құқылы және ол туралы тендердiң қорытындысы жөнiндегi хаттамада расталады.
74-1. Сатып алу шарттары, тендерлік құжаттама, сатып алу хаттамалары, ықтимал өнім берушілердің өтінімдері және өткізілген сатып алу жөніндегі өзге материалдар тапсырысшыда кем дегенде бес жыл сақталады.
Ескерту: 74-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
75. Жеткізушінің таңдауына негіз болған, ұсыныстың мазмұнын өзгертуі мүмкін (бағасын төмендетуден басқа) сатып алу туралы қол қойылған шартқа, өзгертулер және/немесе сатып алу туралы шарттың жобасына жаңа талаптар енгізуге тыйым салынады.
Жеткізушінің таңдауына негіз болған сапаның, көлемнің және басқа да талаптардың сапасының өзгермеу талабымен бағаны төмендетуге қатысты мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасына немесе қол қойылған мемлекеттік сатып алу туралы шартқа өзгерістер енгізуге рұқсат етіледі.
Тапсырысшы шарт бағасын төмендету мақсатында тендердің жеңімпазы болып танылған әлеуетті жеткізушімен мемлекеттік сатып алу туралы шартқа қол қойғанға дейін келіссөздер жүргізуге құқылы. Осыған байланысты әлеуетті жеткізуші бұндай төмендетуге келіспеуге құқылы, бірақ бұл тапсырысшыға тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша тендердің жеңімпазы болып табылған әлеуетті жеткізушімен жасалған шартқа қол қоюдан бас тартуға құқық бермейді.
Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу туралы шарттың орындалу процесінде сатып алынатын тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) ұқсастардың бағалары төмендеу жағына өзгерсе, онда тапсырысшы мен жеткізушінің өзара келісімі бойынша осы тармақтың ережелерін ескере отырып, сатып алу туралы шартқа тиісті өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Ескерту: 75-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ бұйрығымен .

76. Уполномоченный орган вправе до заключения субъектом естественной монополии договора с победителем тендера, проведенного с нарушениями законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, отменить его результаты и обязать субъект естественной монополии провести повторный тендер.
77. К договору закупки применяются нормы Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Глава 22. Ответственность за нарушение настоящих Правил
78. Уполномоченный орган вправе отклонить заявку субъекта естественной монополии на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) в случае нарушения им требований о проведении тендера, установленных настоящими Правилами.
78-1. Затраты на закупку товаров, работ, услуг, которые были закуплены по результатам тендеров, проведенных с нарушением процедур, установленных настоящими Правилами, уполномоченным органом не включаются в тариф субъекта естественной монополии. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 78-1 - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 321-ОД .
79. Лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам закупок субъектами
естественных монополий товаров
работ и услуг, затраты на которые
учитываются при утверждении тарифов
(цен, ставок сборов) или их предельных
уровней и тарифных смет на
регулируемые услуги
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года N 204-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования). Приложение с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 16 июля 2007 г. N 189-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма объявления о предстоящем тендере
___________________________________________ объявляет о проведении
(полное наименование заказчика)
открытого (повторного) тендера по закупкам следующих товаров, работ и услуг: (краткое описание товаров, работ и услуг и их количество (объем) без указания стоимости); (при закупке в одном тендере пяти и более наименований товаров, работ и услуг, объявление о проведении тендера должно содержать ссылку, что полный перечень закупаемых товаров, работ и услуг указан в тендерной документации заказчика. При наличии у заказчика web-сайта, последний указывает полный перечень закупаемых товаров, работ и услуг на web-сайте).
Товары, работы, услуги должны быть доставлены (выполнены/оказаны):
_____________________________________________________________________
(указать место поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг).
Требуемый срок поставки (выполнения, оказания) _________

76. Табиғи уәкiлеттi орган, табиғи монополия субъектiсi Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңдарын бұза отырып тендер жеңiмпазымен шарт жасасқанға дейiн, оның нәтижесiн қабылдамауға және табиғи монополия субъектiсiн қайта тендер өткiзуге мiндеттеуге құқылы.
77. Сатып алу туралы шартқа Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң нормалары қолданылады.
22-тарау. Осы Ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
78. Уәкiлеттi орган, табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (баға, алым ставкасы) бекiту туралы өтiнiмiн oсы Ережеде бекiтiлген тендер өткiзу талаптары бұзылған жағдайда кері қайтаруға құқылы.
78-1. Осы Ережемен белгіленген рәсімдерді бұзып өткізілген тендерлердің нәтижелері бойынша сатып алынған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуға арналған шығындарды уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің тарифіне енгізбейді.
Ескерту: 78-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 321-НҚ бұйрығымен .
79. Осы Ереженiң бұзылғандығына кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң
шығындары олар көрсететiн қызметтерге
тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын)
қалыптастыру кезiнде ескерiлетiн
материалдық, қаржылық ресурстарды
және қызметтердi сатып алу ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 204-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2007 жылғы 16 шілдедегі N 189-НҚ (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен .
Алда тұрған тендер туралы хабарландыру нысаны
____________________________________________________________________
(тапсырысшының толық атауы)
мынадай тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi: (тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердiң және олардың санын (көлемiн) құнын көрсетпей-ақ қысқаша сипаттау); (бір тендерде тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің бес және одан көп атауларын сатып алған жағдайда, тендерді өткізу туралы хабарландыру сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің толық тізбесі тапсырысшының тендерлік құжаттамасында көрсетілген сілтемені қамтуға тиіс. Тапсырысшының web-сайты болған кезде, соңғысы сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің толық тізбесін web-сайтта көрсетеді). сатып алу жөнiнде ашық (қайталама) тендер өткiзу туралы хабарлайды.
Тауарлар, жұмыстар мен қызметтер жеткiзiлуге (орындалуға/көрсетiлуге) тиiс:
____________________________________________________________________
(тауарлар жеткiзiлетiн, жұмыстар орындалатын немесе қызметтер
____________________________________________________________________
көрсетiлетiн орынды көрсету)
Жеткiзудiң (орындаудың, көрсетудiң) талап етiлген мерзiмi.