Об утверждении Правил лицензирования деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года № 177. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2003 года № 2397. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года № 373
В целях совершенствования регулирования деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, в соответствии со статьями 51 и 58 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", статьями 26 и 28 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 5) пункта 15-1 Положения "О Национальном Банке Республики Казахстан", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила лицензирования деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами (приложение 1 к настоящему постановлению).
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты и структурные части нормативных правовых актов, указанных в приложении 2 к настоящему постановлению.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, Объединения юридических лиц в форме Ассоциации "Ассоциация Управляющих активами", Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и накопительных пенсионных фондов.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка Республики
Казахстан "Об утверждении
Правил лицензирования
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными
активами"
от 29 мая 2003 года N 177
Правила
лицензирования деятельности по инвестиционному управлению
пенсионными активами
Правила лицензирования деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее - Правила) устанавливают порядок и условия выдачи, отказа в выдаче, приостановления действия и отзыва лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее - лицензия).

Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 177 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 9 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2397. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 373 (V043400) қаулысымен (Қолданысқа ену тәртібін қаулының 2-тармағынан қараңыз).
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 51 және 58-баптарына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26 және 28-баптарына және Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 15-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті реттеуді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті лицензиялау ережесі бекітілсін (осы қаулының 1-қосымшасы).
2. Осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік құқықтық актілердің құрылымдық бөліктерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, "Активтерді Басқарушылар қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және жинақтаушы зейнетақы қорларына жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ. Сәйденовке жүктелсін.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күннен кейін күшіне енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті
лицензиялау ережесін
бекіту туралы"
2003 жылғы 29 мамырдағы
N 177 қаулысына
1-қосымша
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқару жөніндегі қызметті лицензиялау
ЕРЕЖЕСІ
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті лицензиялау ережесі (бұдан әрі - Ереже) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия (бұдан әрі - лицензия) берудің, беруден бас тартудың, қолдануды тоқтата тұрудың және қайтарып алудың тәртібі мен шарттарын белгілейді.

1. Понятия, используемые в настоящих Правилах
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) заявитель - юридическое лицо, претендующее на получение лицензии;
2) инвестиционная политика - документ, содержащий перспективный план деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
3) регламент деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами - внутренний документ заявителя, определяющий порядок осуществления им деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
4) фонд - накопительный пенсионный фонд.
2. Условия выдачи лицензии на осуществление деятельности
по инвестиционному управлению пенсионными активами
2. Лицензия выдается заявителю при:
1) соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан к учредителям (акционерам), органам управления, исполнительным органам и руководящим работникам;
2) соблюдении минимальных размеров уставного капитала, собственного капитала и порядка их формирования в соответствии с нормативными правовыми актами государственного органа, осуществляющего функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (далее - лицензиар);
3) наличии регламента деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, инвестиционной политики и учетной политики;
4) наличии в штате работников, обладающих квалификационными свидетельствами третьей категории с правом допуска к выполнению работ по управлению портфелем ценных бумаг, в соответствии с требованиями пункта 4 настоящих Правил;
5) наличии отдельного помещения для осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
6) наличии программно-технических средств, организационной техники и коммуникационного оборудования, необходимых для осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами.
3. Фонду лицензия выдается при наличии в его организационной структуре отдельного структурного подразделения (отдельных структурных подразделений), осуществляющего (осуществляющих) функции по инвестиционному управлению пенсионными активами.
Не допускается осуществление работниками структурных подразделений, обеспечивающих выполнение деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, функций других подразделений фонда, а также совмещение ими должностей в других подразделениях.
4. Квалификационными свидетельствами третьей категории с правом допуска к выполнению работ по управлению портфелем ценных бумаг должны обладать следующие работники заявителя:

1. Осы Ережеде қолданылатын ұғымдар
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өтінуші - лицензия алуға үміткер заңды тұлға;
2) инвестициялық саясат - зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің перспективалық жоспары бар құжат;
3) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің регламенті - өтінушінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібін айқындайтын ішкі құжаты;
4) қор - жинақтаушы зейнетақы қоры.
2. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі
қызметті жүзеге асыруға лицензия беру шарттары
2. Өтінушіге:
1) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген, құрылтайшыларға (акционерлерге), басқару органдарына, атқарушы органдарға және басқарушы қызметкерлерге қойылатын талаптарды сақталған;
2) жарғылық капиталдың, меншікті капиталдың ең төменгі мөлшері және қорлардың қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыратын мемлекеттік органның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - лицензиар) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес оларды қалыптастырудың тәртібі сақталған;
3) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің регламенті, инвестициялық саясат және есеп саясаты болған;
4) штатта осы Ереженің 4-тармағының талаптарына сәйкес бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі жұмыстарды орындау құқығы бар үшінші санаттағы біліктілік куәліктерін иеленген қызметкерлер болған;
5) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған бөлек үй-жай болған;
6) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық-техникалық құрал-жабдық, ұйымдық техника және коммуникациялық жабдық болған кезде лицензия беріледі.
3. Қордың ұйымдық құрылымында зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі функцияны жүзеге асыратын бөлек құрылымдық бөлімше (бөлек құрылымдық бөлімшелер) бар болған жағдайда қорға лицензия беріледі.
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті орындауды қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлеріне қордың басқа бөлімшелерінің функцияларын, сондай-ақ оларға басқа бөлімшелердегі лауазымдарды қоса атқаруға жол берілмейді.
4. Өтінушінің мынадай қызметкерлері бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі жұмыстарды орындау құқығы бар үшінші санаттағы біліктілік куәліктерін иеленуі тиіс:

1) для заявителя, не являющегося фондом: первый руководитель исполнительного органа и его заместители, главный бухгалтер и его заместители, руководитель и главный бухгалтер филиала;
2) для заявителя, являющегося фондом: руководитель исполнительного органа и его заместитель, курирующий вопросы осуществления заявителем деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, главный бухгалтер, первый руководитель и главный бухгалтер филиала фонда (в случае выполнения филиалом функций по инвестиционному управлению пенсионными активами);
3) руководители структурных подразделений заявителя, которые будут осуществлять функции по инвестиционному управлению пенсионными активами;
4) работники заявителя, на которых будет возложено выполнение функций по инвестиционному управлению пенсионными активами, в том числе по:
сбору, анализу информации для подготовки рекомендаций в целях принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов, принятых в управление, и собственных активов;
подготовке рекомендаций в целях принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов, принятых в управление, и собственных активов;
принятию инвестиционных решений в отношении пенсионных активов, принятых в управление, и собственных активов;
осуществлению внутреннего учета пенсионных активов, принятых в управление, и собственных активов.
3. Порядок выдачи и отказа в выдаче лицензии
5. Для получения лицензии заявитель представляет следующие документы:
1) заявление по форме, установленной Правительством Республики Казахстан;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора.
6. Помимо документов, установленных пунктом 5 настоящих Правил, заявителем представляются документы, подтверждающие его соответствие условиям, установленным пунктом 2 настоящих Правил, в том числе:
1) копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации);
2) копия статистической карточки;
3) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, со всеми изменениями и дополнениями в них, с отметкой органа юстиции;
4) список филиалов, которые будут осуществлять функции по инвестиционному управлению пенсионными активами (при наличии таковых);
5) копии трудовых книжек работников (при отсутствии трудовых книжек - копии индивидуальных трудовых договоров, заключенных заявителем с работниками, либо копии приказов о принятии их на работу), указанных в пункте 4 настоящих Правил;
6) сведения об учредителях (акционерах) в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил;
7) сведения об органах заявителя с указанием персонального состава, гражданства, места работы и занимаемых должностей (для членов совета директоров и правления (за исключением руководящих работников заявителя), являющихся нерезидентами Республики Казахстан, - дополнительно документы, свидетельствующие об опыте работы в организациях, осуществляющих деятельность на финансовом рынке);

1) қор болып табылмайтын өтінуші үшін: атқарушы органның бірінші басшысы және оның орынбасарлары, бас бухгалтер және оның орынбасарлары, филиалдың басшысы және бас бухгалтері;
2) қор болып табылатын өтінуші үшін: атқарушы органның басшысы және оның өтінушінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру мәселесіне жетекшілік жасайтын орынбасары, бас бухгалтер, қор филиалының бірінші басшысы және бас бухгалтері (филиал зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі функцияларды орындаған жағдайда);
3) өтінушінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерінің басшылары;
4) өтінушінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі, оның ішінде:
басқаруға қабылданған зейнетақы активтеріне және меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау мақсатында ұсыныстар даярлау үшін ақпарат жинау, талдау;
басқаруға қабылданған зейнетақы активтеріне және меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау мақсатында ұсыныстар даярлау;
басқаруға қабылданған зейнетақы активтеріне және меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау;
басқаруға қабылданған зейнетақы активтерінің және меншікті активтерінің ішкі аудитін жүзеге асыру жөніндегі функцияларды орындау жүктелетін қызметкерлері.
3. Лицензия беру және беруден бас тарту тәртібі
5. Өтінуші лицензия алу үшін мынадай құжаттар ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) лицензиялық алымның төленгендігін растайтын құжат.
6. Өтінуші осы Ереженің 5-тармағында белгіленген құжаттардан басқа оның осы Ереженің 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестілігін растайтын құжаттарды, оның ішінде:
1) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін;
2) статистикалық карточканың көшірмесін;
3) барлық өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса әділет органының белгісі бар құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
4) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын филиалдардың тізімін (осындайлар болған жағдайда);
5) осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген қызметкерлердің еңбек кітапшаларының көшірмелерін (еңбек кітапшалары болмаған жағдайда - өтінушінің қызметкерлермен жасаған жеке еңбек шарттарының көшірмелерін не оларды жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін);
6) осы Ереженің 7-тармағына сәйкес құрылтайшылар (акционерлер) туралы мәліметтерді;
7) жеке құрамын, азаматтығын, жұмыс орнын және атқарып отырған лауазымдарын көрсете отырып өтінушінің органдары туралы мәліметтерді (директорлар кеңесінің және басқарманың Қазақстан Республикасының резидент еместері болып табылатын мүшелері үшін (өтінушінің басшы қызметкерлерін қоспағанда) - қаржы рыногындағы қызметін жүзеге асыратын ұйымдардағы жұмыс тәжірибесі туралы куәландырылатын құжаттарды қосымша);

8) платежные документы, подтверждающие оплату уставного капитала;
9) финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчет о движении денег, отчет об изменении собственного капитала) за последний завершенный финансовый год (если заявитель создан более года назад) и на конец последнего квартала перед представлением заявления на выдачу лицензии, подписанная первым руководителем исполнительного органа заявителя, его главным бухгалтером и заверенная печатью;
10) аудиторский отчет, подтверждающий достоверность представленной финансовой отчетности за последний завершенный финансовый год и на конец последнего квартала перед представлением заявления на выдачу лицензии (при этом финансовая отчетность, подтвержденная аудитором, должна быть подписана аудитором и заверена его печатью), либо его нотариально засвидетельствованная копия;
11) расчет собственного капитала по состоянию на конец последнего квартала перед представлением заявления на выдачу лицензии;
12) инвестиционная политика, утвержденная органом управления заявителя, составленная в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам в двух экземплярах;
13) регламент деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, утвержденный органом управления заявителя, составленный в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам в двух экземплярах;
14) учетная политика, составленная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в двух экземплярах.
7. Сведения об учредителях (акционерах) заявителя подтверждаются представлением следующих документов:
1) для учредителя (акционера), являющегося юридическим лицом:
анкеты по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
копий свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) и статистической карточки;
нотариально засвидетельствованных копий учредительных документов, со всеми изменениями и дополнениями в них, с отметкой органа юстиции;
финансовой отчетности (бухгалтерского баланса, отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчета о движении денег, отчета об изменении собственного капитала) за последний завершенный финансовый год и на конец последнего квартала перед внесением учредителем (акционером) денег в оплату акций заявителя, подписанной руководителем, главным бухгалтером, заверенной печатью учредителя (акционера);
для акционерных обществ - выписки из реестра держателей ценных бумаг, владеющих пятью и более процентами голосующих акций на момент подачи заявления на выдачу лицензии;

8) жарғылық капиталдың төленгендігін растайтын төлем құжаттарды;
9) өтінушінің атқарушы органының бірінші басшысы, оның бас бухгалтері қол қойған және мөрмен расталған соңғы аяқталған жылдың (егер өтінуші бір жылдан астам бұрын құрылған болса) және лицензия беруге өтініш берген тоқсанның алдындағы соңғы тоқсан соңындағы қаржылық есепті (бухгалтерлік баланс, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижесі туралы есеп, ақша қозғалысы туралы есеп, меншікті капиталдың өзгерісі туралы есеп);
10) соңғы аяқталған жылдың және лицензия беруге өтініш берген тоқсанның алдындағы соңғы тоқсан соңындағы қаржылық есептің шынайылығын растайтын аудиторлық есепті (бұл ретте аудитор растаған қаржылық есепке аудитор қол қоюы және оның мөрімен расталуы тиіс) не оның нотариат растаған көшірмесін;
11) лицензия беруге өтініш берген тоқсанның алдындағы соңғы тоқсан соңындағы жағдай бойынша меншікті капиталдың есебін;
12) өтінушінің басқару органы бекіткен, осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жасалған инвестициялық саясатты екі данамен;
13) өтінушінің басқару органы бекіткен, осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес жасалған зейнетақыны инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің регламентін;
14) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған есеп саясатын екі данамен ұсынады.
7. Өтінушінің құрылтайшылары (акционерлері) туралы мәліметтер мынадай құжаттарды ұсынумен расталады:
1) заңды тұлға болып табылатын құрылтайшы (акционер) үшін:
осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сауалнамаларды;
мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің және статистикалық карточканың көшірмелерін;
барлық өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса әділет органының белгісі бар құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
құрылтайшының (акционердің) бірінші басшысы, бас бухгалтері қол қойған, мөрімен расталған соңғы аяқталған жылдың және өтінушінің акцияларын төлеу үшін құрылтайшы (акционер) ақша енгізер алдындағы тоқсан соңындағы қаржылық есепті (бухгалтерлік баланс, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижесі туралы есеп, ақша қозғалысы туралы есеп, меншікті капиталдың өзгерісі туралы есеп);
акционерлік қоғамдар үшін - лицензия беруге өтініш беру сәтіне дауыс беретін акциялардың бес және одан көп процентін иеленген бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімінен үзінді-көшірмелер;

2) учредитель (акционер), являющийся физическим лицом, представляет анкету по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
8. Для получения лицензии фондом не представляются документы, которые им ранее представлялись при получении лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам либо в период осуществления им указанного вида деятельности.
9. Документы, представленные на получение лицензии, рассматриваются лицензиаром в течение одного месяца со дня их поступления.
10. По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил, лицензиар принимает решение о выдаче лицензии или об отказе в ее выдаче.
11. Решение о выдаче лицензии оформляется постановлением высшего органа лицензиара.
12. Лицензия выдается первому руководителю исполнительного органа заявителя либо его представителю на основании доверенности.
При выдаче лицензии заявителю возвращается по одному экземпляру регламента деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, инвестиционной политики и учетной политики с отметкой лицензиара.
13. В выдаче лицензии может быть отказано по любому из следующих оснований:
1) законодательными актами Республики Казахстан запрещено осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами для категорий субъектов, к которым относится заявитель;
2) заявителем не представлены все документы, требуемые в соответствии с настоящими Правилами;
3) не внесен лицензионный сбор;
4) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами.
14. При отказе в выдаче лицензии лицензиар направляет заявителю мотивированный ответ в письменном виде в срок, установленный пунктом 9 настоящих Правил.
15. Юридическое лицо, получившее лицензию (далее - лицензиат), представляет изменения и дополнения в документы, на основании которых была выдана лицензия в соответствии с настоящими Правилами, в течение десяти дней со дня внесения изменений и дополнений.
4. Приостановление действия и отзыв лицензии
16. Лицензиар может принять решение о приостановлении действия лицензии по любому из следующих оснований:
1) выявление недостоверности сведений, содержащихся в документах, на основании которых была выдана лицензия;
2) нарушение лицензиатом регламента деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
3) нарушение лицензиатом законодательства Республики Казахстан, регулирующего порядок деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;

2) жеке тұлға болып табылатын құрылтайшы (акционер) осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сауалнаманы ұсынады.
8. Қор лицензия алу үшін зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу кезінде не ол көрсетілген қызметті жүзеге асыру кезеңінде бұрын ұсынған құжаттарды ұсынбайды.
9. Лицензиар лицензия алу үшін ұсынылған құжаттарды келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде қарайды.
10. Лицензиар Осы Ереженің 5 және 6-тармақтарына сәйкес өтінуші ұсынған құжаттарды қарау нәтижесі бойынша лицензия беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
11. Лицензия беру туралы шешім лицензиардың жоғары органының қаулысымен ресімделеді.
12. Лицензия өтінушінің бірінші басшысына не сенімхат негізінде оның орынбасарына беріледі.
Лицензия берген кезінде өтінушіге зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызмет регламентінің, инвестициялық саясаттың және есеп саясатының лицензиардың белгісі қойылған бір данасы қайтарылады.
13. Мынадай негіздердің бірі бойынша:
1) Қазақстан Республикасының заң актілерінде өтінуші жатқызылған субъектілердің санаттары үшін зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тыйым салынса;
2) өтінуші осы Ережелерге сәйкес талап етілген барлық құжаттарды ұсынбаса;
3) лицензиялық алым енгізілмесе;
4) өтінушіге қатысты соттың оған зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тыйым салатын шешімі болса лицензия беруден бас тартылуы мүмкін.
14. Лицензия беруден бар тартылған кезде лицензиар өтінушіге осы Ереженің 9-тармағында белгіленген мерзімде жазбаша түрде дәлелді жауап жібереді.
15. Лицензия алған заңды тұлға (бұдан әрі - лицензиат) негізінде осы Ережеге сәйкес лицензия берілген құжаттарға өзгерістер мен толықтыруларды осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап он күн ішінде ұсынады.
4. Лицензияны қолдануды тоқтата тұру және қайтарып алу
16. Лицензиар мынадай негіздердің бірі бойынша:
1) негізінде лицензия берілген құжаттардағы мәліметтердің шынайы еместігі анықталса;
2) лицензиат зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің регламентін бұзса;
3) лицензиат Қазақстан Республикасының зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің тәртібін реттейтін заңдарын бұзса;

4) приостановление действия лицензии фонда на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам.
17. Лицензиар приостанавливает действие лицензии на срок до шести месяцев.
18. В решении лицензиара о приостановлении действия лицензии указываются причины и срок приостановления ее действия.
19. Лицензиар может продлить срок приостановления действия лицензии при условии, что общий срок приостановления ее действия составляет не более шести месяцев.
20. После устранения причин, по которым действие лицензии было приостановлено, лицензиат может обратиться к лицензиару до истечения срока приостановления с ходатайством о возобновлении действия лицензии с приложением документов, свидетельствующих об устранении им нарушений, явившихся основанием для приостановления действия лицензии.
21. Лицензиар рассматривает ходатайство о возобновлении действия лицензии и принимает соответствующее решение в течение месяца со дня получения ходатайства.
Действие лицензии считается возобновленным со дня доведения соответствующего решения лицензиара до сведения лицензиата, если иная дата возобновления действия лицензии не установлена в решении лицензиара.
22. Лицензиар может принять решение об отзыве лицензии по любому из следующих оснований:
1) не устранение лицензиатом причин, по которым действие лицензии было приостановлено;
2) наличие решения суда, запрещающего лицензиату осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
3) представление лицензиатом заведомо ложных сведений при получении лицензии.
23. В решении лицензиара об отзыве лицензии указываются причины ее отзыва.
24. Действие лицензии считается приостановленным или лицензия считается отозванной со дня доведения лицензиаром соответствующего решения до сведения исполнительного органа лицензиата, если иная дата приостановления действия либо отзыва лицензии не установлена в решении лицензиара.
25. В случае отзыва лицензии она подлежит возврату лицензиару в течение десяти дней со дня получения официального уведомления об этом.
5. Заключительные положения
26. Решения лицензиара об отказе в выдаче лицензии, о приостановлении действия лицензии и об ее отзыве могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
27. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам лицензирования
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 мая 2003 года N 177
Инвестиционная политика
Инвестиционная политика составляется на текущий календарный год (с разбивкой по месяцам и кварталам) и на последующие три года (с разбивкой по годам) и включает в себя:

4) қордың зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясын қолдану тоқтатыла тұрса лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
17. Лицензиар лицензияны қолдануды алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрады.
18. Лицензиардың лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы шешімінде оны қолдануды тоқтата тұрудың себептері және мерзімі көрсетіледі.
19. Лицензиар лицензияны қолдануды тоқтата тұрудың жалпы мерзімінің алты айдан аспау шартымен оны қолдануды тоқтата тұру мерзімін ұзарта алады.
20. Лицензияны қолдануды тоқтата тұруға негіз болған себептер жойылғаннан кейін лицензиат тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін лицензияны қолдануды тоқтата тұру үшін негіз болған, ол жасаған заң бұзушылықтардың жойылғандығы расталатын құжаттарды қоса бере отырып лицензияны қолдануды жаңарту туралы өтінішпен лицензиарға жүгінеді.
21. Лицензиар лицензияны қолдануды жаңарту туралы өтінішті қарайды және өтініш алынған күннен бастап бір ай ішінде тиісті шешім қабылдайды.
Егер лицензиардың шешімінде лицензияны қолдануды жаңартудың өзге күні белгіленбесе, лицензиардың шешімі лицензиатқа жіберілген күннен бастап лицензияны қолдану жаңартылған болып саналады.
22. Лицензиар мынадай негіздердің кез келгені бойынша:
1) лицензиат лицензияны қолдануды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жоймаса;
2) соттың лицензиатқа зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға тыйым салатын шешімі болса;
3) лицензиат лицензия алу кезінде қасақана жалған мәліметтер ұсынса лицензияны қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.
23. Лицензиардың лицензияны қайтарып алу туралы шешімінде оны қайтарып алудың себептері көрсетіледі.
24. Егер лицензиардың шешімінде лицензияны қолдануды тоқтата тұрудың не лицензияны қайтары алудың өзге күні белгіленбесе, лицензиар тиісті шешімді лицензиаттың атқарушы органына жіберген күннен бастап лицензияны қолдану тоқтата тұрылған немесе лицензия қайтарылып алынған болып саналады.
25. Лицензия қайтарылып алған жағдайда ол бұл туралы ресми хабарланған күннен бастап он күн ішінде лицензиарға қайтарылады.
5. Қорытынды ережелер
26. Лицензиардың лицензия беруден бас тарту, лицензияны қолдануды тоқтата тұру және оны қайтарып алу туралы шешімі жөнінде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленбеген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
27. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті
лицензиялау ережесін
бекіту туралы"
2003 жылғы 29 мамырдағы
N 177 қаулысына
1-қосымша
Инвестициялық саясат
Инвестициялық саясат ағымдағы күнтізбелік жылға (айлар және тоқсандар бойынша) және алдағы үш жылға (жылдар бойынша) жасалады және оған мыналар кіреді:

1) наименование заявителя;
2) краткое описание основных направлений деятельности и сегмент рынка, на который ориентирована деятельность заявителя по инвестиционному управлению пенсионными активами;
3) подробное описание инвестиционной политики заявителя, разработанной на основании анализа экономики и рынков и тенденций их развития;
4) подробное описание маркетинговой политики заявителя (включая описание приемов маркетинга и рекламы), разработанной на основании анализа состояния конкуренции между организациями, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами;
5) краткосрочный бюджет заявителя на маркетинг и рекламу, а также проект среднесрочного бюджета заявителя на маркетинг и рекламу, составленные на основании маркетинговой политики заявителя;
6) описание технологической политики заявителя;
7) краткосрочный бюджет заявителя на приобретение и совершенствование программно-технических и коммуникационных средств, а также проект среднесрочного бюджета заявителя на приобретение и совершенствование программно-технических и коммуникационных средств, составленные на основании маркетинговой политики заявителя;
8) план (прогноз) объемов пенсионных активов, в отношении которых будет осуществляться заявителем инвестиционное управление;
9) планируемые (прогнозируемые) денежные потоки заявителя (оптимистичный, пессимистичный и иные возможные варианты с учетом налогов и отчислений в резервный капитал);
10) план (прогноз) доходов заявителя (с указанием источников доходов);
11) план (прогноз) расходов заявителя (с указанием направлений расходов);
12) анализ точки безубыточности;
13) оценка рисков, в том числе рисков снижения доходности по финансовым инструментам, ценовых рисков при реализации финансовых инструментов, ценовых рисков при оплате услуг третьих лиц, рисков неплатежеспособности эмитентов финансовых инструментов, инфляционных рисков, валютных рисков, конкурентных рисков, рисков технических и операционных ошибок заявителя и других возможных рисков.
Приложение 2
к Правилам лицензирования
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 мая 2003 года N 177
Требования к содержанию регламента
деятельности по инвестиционному управлению
пенсионными активами
1. Регламент деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами включает в себя:
1) наименование заявителя;

1) өтінушінің атауы;
2) қызметтің негізгі бағыттарының қысқаша сипаты және рыноктың өтінушінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметі бағдарланған сегменті;
3) өтінушінің экономиканы және рыноктарды талдау және олардың даму үрдістері негізінде әзірленген инвестициялық саясатының толық сипаты;
4) өтінушінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы бәсекелестік жай-күйін талдау негізінде жасалған маркетинг саясатының толық сипаты (маркетинг әдістерінің және жарнамалардың сипатын қоса отырып);
5) өтінушінің маркетинг саясаты негізінде жасалған өтінушінің маркетингке және жарнамаға арналған қысқа мерзімді бюджеті, сондай-ақ өтінушінің маркетингке және жарнамаға арналған орта мерзімді бюджетінің жобасы;
6) өтінушінің технологиялық саясатының сипаты;
7) өтінушінің маркетинг саясаты негізінде жасалған өтінушінің бағдарламалық-техникалық және коммуникациялық құрал-жабдықтарын сатып алуға және жетілдіруге арналған қысқа мерзімді бюджеті, сондай-ақ өтінушінің бағдарламалық-техникалық және коммуникациялық құрал-жабдықтарын сатып алуға және жетілдіруге арналған орта мерзімді бюджетінің жобасы;
8) өтінуші инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын зейнетақы активтері көлемінің жоспары (болжам);
9) өтінушінің жоспарланған (болжалған) ақша ағымдары (оптимистік, пессимистік және салықтар мен резервтік капиталға аударылған ақшаны есепке ала отырып өзге ықтимал нұсқалары);
10) өтінуші кірістерінің жоспары (болжамы) (кіріс көздерін көрсете отырып);
11) өтінуші шығыстарының жоспары (болжамы) (шығыс мақсаттарын көрсете отырып);
12) шығынсыздық шегін талдау;
13) тәуекелдерді бағалау, оның ішінде қаржы құралдары бойынша кірістіліктің төмендеуі тәуекелдерін, қаржы құралдарын сату кезіндегі баға тәуекелдерін, үшінші тұлғалар көрсеткен қызмет үшін ақы төлеу кезіндегі баға тәуекелдері, қаржы құралдары эмитенттерінің төлем қабілеттіліктерінің тәуекелдерін, инфляциялық тәуекелдерді, валюталық тәуекелдерді, бәсеке тәуекелдерін, өтінушінің техникалық және операциялық қателерінің тәуекелдерін және басқа да ықтимал тәуекелдерді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті
лицензиялау ережесін
бекіту туралы"
2003 жылғы 29 мамырдағы
N 177 қаулысына
2-қосымша
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару
жөніндегі қызмет регламентінің мазмұнына қойылатын
талаптар
1. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің регламентіне мыналар кіреді:
1) өтінушінің атауы;

2) организационную структуру заявителя и его штатное расписание с указанием фамилий, имен и при наличии отчеств работников;
3) положение о структурном подразделении, осуществляющем внутренний аудит;
4) положения о структурных подразделениях, которые будут осуществлять функции по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также должностные инструкции работников, которые будут обеспечивать выполнение деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, содержащие основные функции, права, обязанности и ответственность работников заявителя;
5) порядок осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, включающий:
порядок принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов и собственных активов;
порядок совершения сделок с участием пенсионных активов и собственных активов и осуществления контроля за их совершением;
порядок внутреннего контроля за обеспечением целостности данных и конфиденциальностью информации;
6) иные положения, регулирующие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами и соответствующие законодательству Республики Казахстан.
2. Инвестиционные решения в отношении пенсионных активов и собственных активов принимаются на основании рекомендаций для принятия инвестиционных решений (далее - рекомендации).
3. Порядок принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов и собственных активов должен содержать:
1) порядок сбора и обработки информации для выдачи рекомендаций;
2) перечень лиц, уполномоченных на выдачу рекомендаций (наименование коллегиального органа, уполномоченного на выдачу рекомендаций);
3) порядок анализа информации для выдачи рекомендаций, предусматривающий анализ:
состояния портфеля собственных активов и пенсионных активов;
наличия, условий обращения и доходности финансовых инструментов, в которые предполагается осуществить инвестирование;
рисков, связанных с финансовыми инструментами, в которые предполагается осуществить инвестирование;
соблюдения норм диверсификации, установленных нормативными правовыми актами лицензиара;
иных факторов, существенных для выдачи рекомендаций;
4) порядок регистрации в едином регистрационном журнале рекомендаций и инвестиционных решений, принятых на их основании;
5) перечень лиц, уполномоченных на принятие инвестиционных решений (наименование коллегиального органа, уполномоченного на принятие инвестиционных решений);
6) порядок принятия инвестиционных решений коллегиальным органом.
4. Рекомендация должна содержать:
1) дату выдачи и номер рекомендации;

2) өтінушінің ұйымдық құрылымы және қызметкерлердің аты-жөнін көрсете отырып оның штаттық кестесі;
3) ішкі аудитті жүзеге асыратын ұйымдық құрылым туралы ереже;
4) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдық құрылымдар туралы ереже, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті орындауды қамтамасыз ететін қызметкерлердің өтінушінің қызметкерлерінің негізгі функциялары, құқықтары, міндеттері және жауапкершіліктері бар лауазымдық нұсқаулықтары;
5) мыналар:
зейнетақы активтеріне және меншік активтерге қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі;
зейнетақы активтерінің және меншік активтердің қатысуымен мәмілелер жасау және олардың жасалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі;
деректердің тұтастығын және ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуді ішкі бақылау тәртібі енгізілген зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі;
6) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті реттейтін және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келетін өзге де ережелер.
2. Зейнетақы активтеріне және меншік активтерге қатысты инвестициялық шешімдер инвестициялық шешімдер қабылдауға арналған ұсыныстар (бұдан әрі - ұсыныстар) негізінде қабылданады.
3. Зейнетақы активтеріне және меншікті активтерге қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау тәртібінде:
1) ұсыныстар беруге арналған ақпаратты жинау және өңдеу тәртібі:
2) ұсыныстар беруге уәкілетті тұлғалардың тізбесі (ұсыныстар беруге уәкілетті алқалы органның атауы);
3) мыналарды:
меншікті активтер мен зейнетақы активтері портфелінің жай-күйін;
инвестициялауды жүзеге асыру болжалатын қаржы құралдарының болуын, айналысын және кірістілігін;
инвестициялауды жүзеге асыру болжалатын қаржы құралдарына байланысты тәуекелдерді;
лицензиардың нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген түрлендіру нормаларының сақталуын;
ұсыныстар беру үшін маңызды өзге де факторларды талдау көзделетін ұсыныстар беруге арналған ақпаратты талдау тәртібі;
4) ұсыныстарды және олардың негізінде қабылданған инвестициялық шешімдерді бірыңғай тіркеу журналында тіркеу тәртібі;
5) инвестициялық шешімдер қабылдауға уәкілетті тұлғалардың тізбесі (инвестициялық шешімдер қабылдауға уәкілетті алқалы органның атауы);
6) алқалы органның инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі болуы тиіс.
4. Ұсыныста:
1) ұсыныс берілген күн және нөмірі;

2) перечень (описание) источников информации, использованной для выдачи рекомендации;
3) результаты анализа информации, использованной для выдачи рекомендации;
4) предлагаемые варианты инвестиционного решения;
5) подписи лиц, выдавших рекомендацию.
5. Инвестиционное решение должно содержать:
1) дату принятия и номер инвестиционного решения;
2) дату выдачи и номер рекомендации, на основании которой было принято инвестиционное решение;
3) вид сделки, подлежащей совершению;
4) идентификатор финансового инструмента, по которому должна быть совершена сделка;
5) объем, цену и сумму (диапазон объема, цены и суммы) сделки, подлежащей совершению;
6) сроки совершения сделки;
7) указание на тип рынка (первичный или вторичный), на котором предполагается совершение сделки;
8) наименование посредника (брокера), с помощью которого предполагается совершение сделки (при наличии такового);
9) наименование фонда, за счет пенсионных активов которого предполагается совершение сделки;
10) подписи лиц, принявших инвестиционное решение.
6. Порядок совершения сделок с участием пенсионных активов и собственных активов и осуществления контроля за их совершением должен содержать:
1) порядок взаимодействия с посредником (брокером), с помощью которого предполагается совершение сделки (при наличии такового) с участием пенсионных активов либо собственных активов;
2) перечень лиц, осуществляющих контроль за совершением сделок с участием пенсионных активов и собственных активов;
3) порядок осуществления контроля за совершением сделок с участием пенсионных активов и собственных активов;
4) порядок осуществления сверок с банками-кастодианами и фондами;
5) порядок и периодичность проведения структурным подразделением, осуществляющим внутренний аудит, проверок правильности совершения сделок с участием пенсионных активов и осуществления сверок с банками-кастодианами и фондами;
6) порядок ведения внутреннего учета и документооборота.
7. Для осуществления контроля за совершением сделок с участием пенсионных активов и собственных активов подлежат заполнению:
журнал учета заказов на заключение сделок;
журнал учета исполненных и неисполненных сделок;
журнал учета депозитных договоров;
журнал регистрации приказов банкам-кастодианам;
журнал регистрации актов сверок с банками-кастодианами и фондами.
8. Порядок внутреннего контроля за обеспечением целостности данных и конфиденциальностью информации должен содержать:
1) перечень информации, относящейся к категории конфиденциальной;
2) порядок составления, оформления, регистрации, учета и хранения документов, содержащих конфиденциальную информацию;

2) ұсыныс беру үшін пайдаланылған ақпарат көздерінің тізбесі (сипаты);
3) ұсыныс беру үшін пайдаланылған ақпаратты талдау нәтижесі;
4) инвестициялық шешімнің ұсынылған нұсқалары;
5) ұсыныс берген тұлғалардың қолдары болуы тиіс.
5. Инвестициялық шешімде:
1) инвестициялық шешім қабылданған күн және нөмірі;
2) негізінде инвестициялық шешім қабылданған ұсыныс берілген күн және нөмірі;
3) жасалуға тиісті мәміленің түрі;
4) мәміле жасалуы тиісті болатын қаржы құралының идентификаторы;
5) жасалуға тиісті мәміленің көлемі, бағасы және сомасы (көлемнің, бағаның және соманың диапозоны);
6) мәміле жасау мерзімі;
7) мәміле жасау болжалған рыноктың түрін (бастапқы немесе қайталама) көрсету;
8) көмегі арқылы мәміле жасау болжалған делдалдың (брокердің) атауы (егер мұндай бар болса);
9) зейнетақы активтерінің есебінен мәміле жасау болжалған қордың атауы;
10) инвестициялық шешімді қабылдаған тұлғалардың қолдары болуы тиіс.
6. Зейнетақы активтерінің және меншікті активтердің қатысуымен мәміле жасау және олардың жасалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібінде:
1) көмегі арқылы зейнетақы активтерінің не меншікті активтердің қатысуымен мәміле жасау жобаланған делдалмен (брокермен) (егер мұндай бар болса) өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
2) зейнетақы активтерінің және меншікті активтердің қатысуымен мәміле жасалуын бақылауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізбесі;
3) зейнетақы активтерінің және меншікті активтердің қатысуымен мәміле жасалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі;
4) кастодиан-банктермен және қорлармен салыстырып тексеруді жүзеге асыру тәртібі;
5) ішкі аудитті жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің зейнетақы активтерінің қатысуымен мәмілелер жасаудың және кастодиан-банктермен және қорлармен салыстырып тексеруді жүзеге асырудың дұрыстығын тексеру тәртібі және кезеңділігі;
6) ішкі аудитті және құжат айналымын жүргізу тәртібі болуы тиіс.
7. Зейнетақы активтерінің және меншікті активтердің қатысуымен мәміле жасалуын бақылауды жүзеге асыру үшін:
мәміле жасау үшін тапсырыстарды есепке алу журналы;
жасалған және жасалмаған мәмілелерді есепке алу журналы;
депозиттік шарттарды есепке алу журналы;
кастодиан-банктің бұйрықтарды тіркеу журналы;
кастодиан-банктермен және қорлармен салыстырып тексеру актілерін тіркеу журналы толтырылады.
8. Деректердің тұтастығын және ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуді ішкі бақылау тәртібінде:
1) құпиялылық санатына жатқызылған ақпараттың тізбесі;
2) құпия ақпарат бар құжаттарды жасау, ресімдеу, тіркеу, есепке алу және сақтау тәртібі;

3) порядок допуска к конфиденциальной информации, с указанием должностей, занимающие которые лица допускаются к конфиденциальной информации;
4) порядок обеспечения сохранности электронных массивов данных.
Приложение 3
к Правилам лицензирования
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 мая 2003 года N 177
Анкета учредителя (акционера)
(для юридического лица)
___________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
1. Учредитель (акционер) __________________________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование)
2. Место нахождение________________________________________________
___________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
3. Реквизиты связи ________________________________________________
___________________________________________________________________
(номера телефона и факса, адрес электронной почты при ее наличии)
4. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации)________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
5. Резидент/нерезидент Республики Казахстан _______________________
6. Присвоенный рейтинг и наименование рейтингового агентства (для
нерезидентов Республики Казахстан) ________________________________
7. Вид деятельности _______________________________________________
___________________________________________________________________
(основные виды деятельности)
8. Доля в уставном капитале заявителя ____________________________,
в том числе оплачено: _____________________________________________
9. Сведения об участии в уставных капиталах иных юридических лиц:
___________________________________________________________________
(полное наименование и зарегистрированное место нахождение)
___________________________________________________________________
(основные виды деятельности)
___________________________________________________________________
(доля в уставном капитале)
10. Сведения об акционерах/участниках учредителей (акционеров)
заявителя:
___________________________________________________________________
Наименование/|Зарегистрированное|Доля |Вид  |Номинальное держание
фамилия, имя,|место нахождения/ |в ус-|дея- |ценных бумаг нерези-
отчество   |место жительства  |тав- |тель-|дентов Республики
|(резидент/нерези- |ном  |ности|Казахстан (для рези-
|дент Республики   |капи-|     |дентов Республики
|Казахстан)        |тале |     |Казахстан)
-------------------------------------------------------------------
1      |         2        |  3  |  4  |          5
-------------------------------------------------------------------

3) атқаратын тұлғаларына құпия ақпаратқа рұқсат берілген лауазымдарды көрсете отырып құпия ақпаратқа рұқсат беру тәртібі;
4) деректердің электрондық массивтерін сақтауды қамтамасыз ету тәртібі болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті
лицензиялау ережесін
бекіту туралы"
2003 жылғы 29 мамырдағы
N 177 қаулысына
3-қосымша
ҚҰРЫЛТАЙШЫНЫҢ (АКЦИОНЕРДІҢ) САУАЛНАМАСЫ
(заңды тұлға үшін)
___________________________________________________________________
(өтінушінің толық атауы)
1. Құрылтайшы (акционер) __________________________________________
___________________________________________________________________
(толық атауы)
2. Орналасқан жері ________________________________________________
___________________________________________________________________
(почта индексі, мекен-жайы)
3. Байланыс деректемелері _________________________________________
___________________________________________________________________
(телефон және факс нөмірлері, бар болса электрондық почтаның адресі)
4. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер ____________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берген)
5. Қазақстан Республикасының резиденті/резидент емесі _____________
6. Берілген рейтинг және рейтинг агенттігі (Қазақстан
Республикасының резидент еместері үшін) ___________________________
7. Қызмет түрі ____________________________________________________
___________________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлері)
8. Өтінушінің капиталындағы үлес _________________________________,
оның ішінде төленгені: ___________________________________________
9. Өзге заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу туралы
мәліметтер:________________________________________________________
(толық атауы және тіркеліп орналасқан жері)
___________________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлері)
___________________________________________________________________
(жарғылық капиталдағы үлес)
10. Өтінуші құрылтайшыларының (акционерлерінің) акционерлері/
қатысушылары туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
Атауы/|   Тіркеліп    |  Жарғылық  |Қызметтің |      Қазақстан
аты-  |  орналасқан   |капиталдағы |   түрі   |    Республикасы
жөні  |  жері/тұр.    |   үлесі    |          |       резидент
| ғылықты жері  |            |          |     еместерінің
|  (Қазақстан   |            |          |   бағалы қағаздарын
|  Республика.  |            |          |    нақтылы ұстау
|    сының      |            |          |      (Қазақстан
|  резиденті/   |            |          |    Республикасының
|резидент емесі)|            |          |  резиденттері үшін)
___________________________________________________________________
1          2               3           4               5
___________________________________________________________________

11. Сведения о руководителе учредителя (акционера) заявителя:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата и год рождения)
Образование _______________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, год окончания, специальность)
Приложение 4
к Правилам лицензирования
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 мая 2003 года N 177
Анкета учредителя (акционера)
(для физического лица)
___________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
1. Учредитель (акционер) __________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
2. Дата и год рождения ____________________________________________
3. Гражданство ____________________________________________________
4. Данные документа, удостоверяющего личность _____________________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия и дата выдачи, кем выдан)
5. Место жительства________________________________________________
___________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
6. Реквизиты связи ________________________________________________
___________________________________________________________________
(номер телефона, адрес электронной почты)
7. Образование_____________________________________________________
(учебное заведение, год окончания, специальность)
8. Место работы (с указанием адреса), должность ___________________
___________________________________________________________________
9. Доля в уставном капитале заявителя ____________________________,
в том числе оплачено: _____________________________________________
10. Сведения об участии (прямо или через аффилиированных лиц) в
уставных капиталах иных юридических лиц:
___________________________________________________________________
(полное наименование и зарегистрированное место нахождения)
___________________________________________________________________
(основные виды деятельности)
___________________________________________________________________
(доля в уставном капитале)
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка Республики
Казахстан "Об утверждении
Правил лицензирования
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными
активами"
от 29 мая 2003 года N 177
Перечень нормативных правовых актов и структурных частей
нормативных правовых актов, признаваемых утратившими силу

11. Өтінуші құрылтайшысының (акционерінің) басшысы туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
(аты-жөні, туған күні және жылы)
Білімі ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы, мамандығы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті
лицензиялау ережесін
бекіту туралы"
2003 жылғы 29 мамырдағы
N 177 қаулысына
4-қосымша
ҚҰРЫЛТАЙШЫНЫҢ (АКЦИОНЕРДІҢ) САУАЛНАМАСЫ
(жеке тұлға үшін)
___________________________________________________________________
(өтінушінің толық атауы)
1. Құрылтайшы (акционер) __________________________________________
(аты-жөні)
2. Туған күні және жылы ___________________________________________
3. Азаматтығы _____________________________________________________
4. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ____________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы және берілген күні, кім берген)
5. Тұратын жері ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(почта индексі, мекен-жайы)
6. Байланыс деректемелері _________________________________________
___________________________________________________________________
(телефон нөмірі, электрондық почтаның адресі)
7. Білімі _________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы, мамандығы)
8. Жұмыс орны (мекен-жайын көрсете отырып), лауазымы ______________
___________________________________________________________________
9. Өтінушінің капиталындағы үлес _________________________________,
оның ішінде төленгені: ___________________________________________
10. Өзге заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу (тікелей
немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы) туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
(толық атауы және тіркеліп орналасқан жері)
___________________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлері)
___________________________________________________________________
(жарғылық капиталдағы үлес)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті
лицензиялау ережесін
бекіту туралы"
2003 жылғы 29 мамырдағы
N 177 қаулысына
2-қосымша
Күші жойылды деп танылған нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік құқықтық актілердің құрылымдық бөліктерінің тізбесі

1) постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 3 октября 1997 года N 156а "О требованиях, предъявляемых к юридическим лицам при получении лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 404, опубликованное в августе 1999 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 8);
2) подпункт 6) пункта 1 постановления Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года N 30 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 782, опубликованного в августе 1999 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 8);
3) постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 12 января 2000 года N 54 "Об утверждении Инструкции "Требования к внутреннему регламенту деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" и Инструкция, утвержденная указанным постановлением (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1129, опубликованные в мае 2000 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 5);
4) подпункт 2) пункта 1 постановления Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 26 февраля 2000 года N 62 "О внесении дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1074, опубликованного в марте 2000 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 3);
5) постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 30 октября 2000 года N 702 "Об утверждении Инструкции "Требования к бизнес-планам организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами" и Инструкция, утвержденная указанным постановлением (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1312, опубликованные в декабре 2000 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 12);
6) подпункт 2) пункта 1 постановления Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 2001 года N 106 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1515, опубликованного в декабре 2001 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 12).

1) Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензия алу кезiнде заңды тұлғаларға қойылатын талаптар туралы" 1997 жылғы 3 қазандағы N 156а қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 404 тіркелген, 1999 жылғы тамызда "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының N 8 жарияланған);
2) Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі N 30 қаулысының 1-тармағының 6) тармақшасы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 782 тіркелген, 1999 жылғы тамызда "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының N 8 жарияланған);
3) Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметтің ішкі регламентіне қойылатын талаптар" туралы нұсқаулығын бекіту туралы" 2000 жылғы 12 қаңтардағы N 54 қаулысы және көрсетілген қаулымен бекітілген Нұсқаулық (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1129 тіркелген, 2000 жылғы мамырда "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының N 5 жарияланған);
4) Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне толықтырулар енгізу туралы" 2000 жылғы 26 ақпандағы N 62 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1074 тіркелген, 2000 жылғы наурызда "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының N 3 жарияланған);
5) Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың бизнес-жоспарларына қойылатын талаптар" нұсқаулығын бекіту туралы" 2000 жылғы 30 қазандағы N 702 қаулысы және көрсетілген қаулымен бекітілген Нұсқаулық (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1312 тіркелген, 2000 жылғы желтоқсанда "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының N 12 жарияланған);
6) Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 106 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1515 тіркелген, 2001 жылғы желтоқсанда "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының N 12 жарияланған).