Об утверждении Правил по реализации прав акционеров на преимущественную покупку ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 252. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2003 года N 2453. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года N 151
Сноска. Постановление Правления Национального Банка РК от 25 июля 2003 года N 252  утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12 августа 2006 года N  151  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Сноска. В наименование внесены изменения - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 г.  N 196  .
В целях реализации пункта 2  статьи 16  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и в целях обеспечения защиты прав акционеров Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила по реализации прав акционеров на преимущественную покупку ценных бумаг.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 г.  N 196  .
2. Со дня введения в действие настоящего  постановления  признать утратившим силу постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 23 февраля 1999 года N 23 "О порядке представления акционерам предложения по использованию права преимущественной покупки" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 722, опубликованное в мае 1999 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 5).
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения всех заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг и организатора торгов с ценными бумагами.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.

Акционерлердiң бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқықтарын iске асыру жөнiндегi ережені бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 252 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 22 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2453. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 151 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы  N 151  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
____________________________________
Ескерту: Атауында "нұсқаулықты" деген сөз "ережені" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 196   қаулысымен
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  16-бабының 2-тармағын iске асыру және акционерлердiң құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Акционерлердiң бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығын iске асыру жөнiндегi ереже бекiтiлсiн.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 196   қаулысымен .
2. Осы қаулы күшiне енгiзiлген күннен бастап Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Басымдықпен сатып алу құқығын пайдалану жөнiндегi ұсынысты акционерлерге ұсыну тәртiбi туралы" 1999 жылғы 23 ақпандағы N 23  қаулысының  (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде N 722 тiркелген, 1999 жылғы мамырда "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналында жарияланған, N 5) күшi жойылды деп танылсын.
3. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарына және бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушысына жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечение четырнадцати дней с даты его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан "Об
утверждении Правил по
реализации прав акционеров
на преимущественную покупку
ценных бумаг"
от 25 июля 2003 года N 252
Правила
по реализации прав акционеров
на преимущественную покупку ценных бумаг  <*>
Сноска. В наименование и преамбулу внесены изменения - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 г.  N 196  .
Правила по реализации прав акционеров на преимущественную покупку ценных бумаг (далее - Инструкция) разработаны во исполнение пункта 2  статьи 16  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" в целях реализации прав акционеров на преимущественную покупку объявленных акций акционерных обществ (далее - общество) или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, а также размещаемых ценных бумаг, ранее выкупленных эмитентом (далее - размещаемые ценные бумаги).
1. Уставом общества устанавливается один из следующих способов уведомления акционеров о приобретении размещаемых ценных бумаг:
1) уведомление о приобретении размещаемых ценных бумаг, которое акционерное общество публикует в печатных изданиях, отвечающих требованиям, установленным нормативном правовым актом уполномоченного органа;
2) письменное уведомление о приобретении размещаемых ценных бумаг, которое направляется обществом каждому акционеру.
2. Письменное уведомление или публикация в печатном издании с предложением о приобретении акционерами размещаемых ценных бумаг должны содержать:
1) количество и виды размещаемых ценных бумаг;
2) соотношение количества размещенных (за вычетом выкупленных обществом) акций к количеству размещаемых ценных бумаг;
3) условия приобретения ценных бумаг с учетом требования пункта 1  статьи 16  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
4) цену размещения ценных бумаг;
5) место (места), где акционеры могут приобрести размещаемые ценные бумаги;
6) срок, в течение которого акционеры общества могут приобрести размещаемые ценные бумаги.

5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
"Акционерлердiң бағалы
қағаздарды басымдықпен
сатып алу құқықтарын iске
асыру жөнiндегi ережені
бекiту туралы" 2003 жылғы
25 шілдедегі N 252 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту: Жоғары оң бұрышында және атауында "нұсқаулықты" және "нұсқаулық" деген сөздер тиісінше "ережені" және "ереже" деген сөздермен ауыстырылды   - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 196   қаулысымен
Акционерлердiң бағалы қағаздарды басымдықпен сатып
алу құқықтарын iске асыру жөнiндегi ереже
Акционерлiк қоғамдардың (бұдан әрi - қоғам) жарияланған акцияларын немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа бағалы қағаздарды, сондай-ақ эмитент бұрын сатып алған, орналастырылатын бағалы қағаздарды (бұдан әрi - орналастырылатын бағалы қағаздар) акционерлердiң басымдықпен сатып алу құқықтарын iске асыру мақсатында "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  16-бабының 2-тармағын орындау үшiн Акционерлердiң бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқықтарын iске асыру жөнiндегi ереже (бұдан әрi - Ереже) әзiрленген.
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 196   қаулысымен .
1. Орналастырылатын бағалы қағаздарды сатып алуы туралы акционерлердiң мынадай хабарлама тәсiлiнiң бiрi қоғамның жарғысымен белгiленедi:
1) уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленген талаптарға жауап беретiн, баспасөз басылымдарында акционерлiк қоғам жариялайтын, орналастырылған бағалы қағаздарды сатып алу туралы хабарлама;
2) әрбiр акционерге қоғам жiберетiн орналастырылған бағалы қағаздарды сатып алу туралы жазбаша хабарлама.
2. Орналастырылатын бағалы қағаздарды сатып алу туралы ұсыныс бар жазбаша хабарламада немесе баспасөз басылымдарындағы жарияланымда:
1) орналастырылатын бағалы қағаздардың саны және түрлерi;
2) орналастырылған (қоғам сатып алғандарды шегерiп тастағанда) акция санының орналастырылатын бағалы қағаздарға ара қатынасы;
3) "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  16-бабының 1-тармағының талаптарын ескере отырып бағалы қағаздар сатып алу шарты;
4) бағалы қағаздарды орналастыру бағасы;
5) орналастырылатын бағалы қағаздарды акционерлердiң сатып алу орны (орындары);
6) орналастырылатын бағалы қағаздарды акционерлердiң сатып алу мерзiмi болуға тиiс.

3. Акционер, не обладающий количеством акций, необходимым для приобретения размещаемых ценных бумаг общества в соответствии с условиями приобретения, установленными пунктом 1  статьи 16  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", вправе приобрести размещаемые ценные бумаги на праве общей собственности с другими акционерами.
4. Список акционеров, имеющих право преимущественной покупки размещаемых ценных бумаг, составляется регистратором на основании данных реестра держателей акций общества на дату принятия советом директоров общества решения о размещении ценных бумаг.
5. Срок, в течение которого акционеры вправе подать заявку на приобретение размещаемых ценных бумаг в соответствии с правом преимущественной покупки, должен составлять не менее тридцати дней с даты получения акционером письменного уведомления или публикации предложения в печатном издании.
6. Заявка акционера общества на приобретение размещаемых ценных бумаг, составленная в письменной форме, предоставляется в общество в срок, установленный пунктом 5 настоящих Правил.
В заявке указываются:
1) количество и вид ценных бумаг, которые намерен приобрести акционер общества;
2) имя, реквизиты документа, удостоверяющего личность, место жительства, подпись акционера либо его уполномоченного представителя - если акционером общества является физическое лицо;
3) наименование и место нахождения, печать и подписи должностных лиц либо их уполномоченных представителей - если акционером общества является юридическое лицо.  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 г.  N 196  .
7. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 г.  N 196  .

3. Қоғамның орналастырылатын бағалы қағаздарын сатып алу үшiн акциясының саны жеткiлiксiз акционер "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  16-бабының 1-тармағымен белгiленген сатып алу талаптарына сәйкес басқа акционерлермен ортақ меншiк құқығында орналастырылатын бағалы қағаздарды сатып алуға құқылы.
4. Орналастырылатын бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығы бар акционерлердiң тiзiмiн бағалы қағаздарды орналастыру туралы қоғамның директорлар кеңесiнiң шешiмi қабылданған күнгi қоғам акциясын ұстаушылардың тiзiлiм деректерi негiзiнде тiркеушi жасайды.
5. Басымдықпен сатып алу құқығына сәйкес орналастырылатын бағалы қағаздарды сатып алуға акционерлердiң өтiнiш беру мерзiмi акционер жазбаша хабарлама алған немесе баспасөз басылымдарында жарияланған күннен бастап кем дегенде отыз күндi құрауға тиiс.
6. Орналастырылатын бағалы қағаздарды сатып алуға қоғам акционерiнің өтiнiшi жазбаша нысанда жасалады, осы Ереженің 5-тармағында белгiленген мерзiмде қоғамға ұсынылады.
Өтiнiште:
1) қоғамның акционерi сатып алуға ниет бiлдiрген бағалы қағаздардың саны мен түрi;
2) акционердiң не егер қоғам акционерi жеке тұлға болса - оның уәкiлеттi өкiлiнiң жеке басын куәландыратын құжаттың аты, деректемелерi, орналасқан жерi, қолы;
3) лауазымды тұлғалардың не егер қоғам акционерi заңды тұлға болса - олардың уәкiлеттi өкiлдерiнiң атауы және орналасқан жерi, мөрi және қолдары.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 196   қаулысымен .
7. осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шешiледi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 196   қаулысымен .