Об утверждении Правил утверждения временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора)
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 26 декабря 2003 года № 341-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2003 года № 2656. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 сентября 2012 года № 235-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 14.09.2012 № 235-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
В соответствии со статьей 14-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках» и подпунктом 6)  пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Дарибаев М.А.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Досан Б.Б.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Ертлесову Ж.Д.

Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын) бекіту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 341-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2656. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 235-НҚ Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.10.14 № 235-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы № 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 21-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту: Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын) бекіту ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136-НҚ бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Темір жол көлігі мен  порттар саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департаменті (М.А. Дәрібаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңда белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Б.Б.Досан) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңда белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Ж.Ж.Ертілесоваға жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите
конкуренции
от 26 декабря 2003 года N 341-ОД
Правила утверждения временного
компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
Сноска. По тексту слова "установления", "установлении", "установленный", "устанавливается" заменить соответственно словами "утверждения", "утверждении", "утвержденный", "утверждается";
слова "услуги (товаров, работ)", "услуг (товаров, работ)", "услуги (товары, работы)", заменены словами "регулируемые услуги (товары, работы)", "регулируемых услуг (товаров, работ)", "регулируемые услуги (товары, работы)" - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД ; от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. Целью настоящих Правил является определение порядка расчета и утверждения временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), оказываемые субъектом естественной монополии. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
3. Положение распространяются на всех субъектов естественной монополии, независимо от форм собственности.
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) - тариф (цена, ставка сбора), установленный уполномоченным органом в целях компенсации убытков, причиненных потребителям субъектом естественной монополии;
2) необоснованный доход - дополнительный доход, полученный субъектом естественной монополии в результате взимания оплаты по стоимости, превышающей уровень тарифа (цены, ставки сбора) или его предельный уровень, утвержденный уполномоченным органом, и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных уполномоченным органом размеров , неисполнения или нецелевого использования средств, предусмотренных в тарифной смете на выполнение инвестиционных программы (проекта);

5. Осы бұйрық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
2003 жылғы 26 желтоқсандағы
N 341-нқ бұйрығымен
бекітілген
Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын)
бекіту ережесі
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді, барлық мәтін бойынша "белгілеу", "белгіленген", "белгіленеді" деген сөздер тиісінше "бекіту", "бекітілген", "бекітіледі" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136-НҚ бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын) бекітудің осы  ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.04.15 N 136-НҚ,  2009.02.05 N 30-НҚ Бұйрықтарымен.
2. Осы Ереженің мақсаты табиғи монополиялар көрсетіп отырған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрлеріне уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын) есептеу және бекітілген тәртібін айқындау болып табылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136-НҚ бұйрығымен.
3. Осы тәртіптің Ережесі меншік нысанына қарамастан, барлық табиғи монополия субъектілеріне қолданылады.
4. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) - тұтынушыларға табиғи монополия субъектілері келтірген залалдарды өтеу мақсатында уәкілетті орган белгіленген тариф (баға, алым ставкасы);
2) негізсіз табыс - уәкілетті орган бекіткен тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейінен немесе оның шекті деңгейінен асатын құн бойынша ақыны өндіріп алу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдардың қаражатын мақсатсыз пайдалану, уәкілетті орган бекіткен мөлшерлерден бес пайыздан асатын тарифтік сметаның шығын баптарын орындамау нәтижесінде табиғи монополия субъектісі алған қосымша табыс, инвестициялық бағдарламаларды (жобаны) орындауға тарифтік сметада көзделген қаражаттардың атқарылмауы немесе мақсатсыз атқарылуы;

3) (подпункт исключен - от 15 апреля 2005 года N 136-ОД ).
4) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг в виде передачи определенного товара потребителю;
5) нецелевое использование средств амортизационных отчислений - направление средств, предусмотренных в утвержденных тарифах (ценах, ставках сборов) и (или) тарифных сметах, за счет амортизационных отчислений на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг (товаров, работ), и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД ; от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. Основания для утверждения временного
компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора)
5. Основанием для утверждения временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) является совершение субъектом естественной монополии действий, причинивших убытки потребителям регулируемых услуг (товаров, работ). <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
6. Действиями субъекта естественной монополии, причинившими убытки потребителям, признаются:
1) незаконное завышение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня;
1-1) нецелевое использование средств амортизационных отчислений;
1-2) неисполнение или нецелевое использование средств, предусмотренных в тарифной смете на выполнение инвестиционных программ (проектов);
1-3) превышение статей расходов свыше пределов нормативных технических потерь, технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, утвержденных уполномоченным органом, более чем на пять процентов
2) постатейное неисполнение (неосвоение средств, в том числе фактическое невыполнение работ) тарифной сметы, превышающее 5 процентов от затрат, предусмотренных утвержденной тарифной сметой.
Со дня введения в действие тарифа с применением метода сравнительного анализа уполномоченный орган принимает решение об утверждении временного компенсирующего тарифа региональной электросетевой компании только в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 1-1) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 05.07.2004 N 299-ОД; от 15.04.2005 N 136-ОД; от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п. 5); от 20.04.2010 № 120-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).

3) алынып тасталды;
4) табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия аясындағы табиғи монополия субъектiсi ұсынатын және қызметтердi тұтынушыға белгiлi бiр тауар беру түрiнде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкiлеттi орган мемлекеттiк реттеуге жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
5) амортизациялық аударымдардың қаражатын мақсатқа сай пайдаланбау - бекiтiлген тарифтерде (бағаларда, алымдар ставкаларында) және (немесе) тарифтiк сметаларда амортизациялық аударымдардың есебiнен көзделген қаражатты реттелiп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) пайдаланылатын тiркелген активтегi күрделi қаржы салымдарына және тартылған кредиттiк ресурстар бойынша негiзгi борышты қайтаруға байланысы жоқ мақсаттарға жұмсау.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.04.15 N 136 -НҚ,  2009.02.05 N 30-НҚ Бұйрықтарымен.
2. Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын)
бекіту негіздері
5. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды)  тұтынушыларға зиян келтіретін іс-әрекеттер жасауы уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын) бекітудің негізі болып табылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136 -НҚ бұйрығымен.
6. Табиғи монополия субъектісінің тұтынушыларға зиян келтіретін іс-әрекеттері:
1) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн заңсыз көтеру;
1-1) амортизациялық аударымдардың құралдарын мақсатқа сай пайдаланбау;
1-2) инвестициялық бағдарламаларды (жобаны) орындауға тарифтік сметада көзделген қаражаттардың атқарылмауы немесе мақсатсыз атқарылуы;
1-3) нормативтік техникалық ысыраптардың және уәкілетті орган бекіткен шикізат, материалдар, отын, энергия шығысының техникалық және технологиялық нормаларының шектерінен жоғары шығыстар бабымен бес пайыздан астам арттыру;
2) бекітілген тарифтік сметада көзделген шығындардың 5 пайызынан асатын тарифтік сметаның бап бойынша орындалмауы (қаражатты пайдаланбау, оның ішінде жұмыстарды нақты орындамау);
3) уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдардың қаражаттарын орынсыз пайдалану деп танылады.
Салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып, тариф қолданысқа енген күннен бастап уәкілетті орган өңірлік электр желілік компаниясына уақытша өтемдік тариф бекіту туралы шешімді осы тармақтың 1), 1-1) тармақшаларында көзделген жағдайларда ғана қабылдайды.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299 -НҚ, 2005.04.15 N 136 -НҚ,  2009.02.05 N 30-НҚ, 2010.04.20 N 120-НҚ Бұйрықтарымен.

7. Не относится к неисполнению статей затрат экономия, полученная:
1) при условии, выполнения в полном объеме и с надлежащим качеством регулируемых услуг (товаров, работ), учтенных в утвержденной тарифной смете за счет:
внедрения более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг (товаров, работ);
рационального использования денежных средств, в результате проведения конкурсных (тендерных) процедур;
проведенных мероприятий по снижению нормативных технических потерь;
оптимизации затрат;
1-1) при снижении затратной части утвержденной тарифной сметы в период действия предельного уровня тарифов, при условии:
исполнения данной тарифной сметы в части объемов оказываемых услуг, реализации инвестиционного проекта (программы), капитальных, текущих и других видов ремонтных работ, эксплуатационных затрат в соответствии с требованиями отраслевых стандартов;
получения предусмотренного при расчете тарифа (цены, ставки сбора) тарифного дохода;
создания резервного счета с начала реализации инвестиционного проекта в соответствии с планом-графиком с целью аккумулирования средств, предназначенных для обслуживания полученных займов, в том числе их возврата;
2) за счет сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) не по вине субъекта естественной монополии.
При этом, субъект естественной монополии должен представить в уполномоченный орган материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ):
заключение компетентного органа о внедрении субъектом естественной монополии новых методов и технологий предоставления регулируемых услуг (товаров, работ);
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов оказанных регулируемых услуг (товаров, работ), выставленные счета к оплате и другие материалы.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15.04.2005 N 136-ОД; от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п. 5); от 20.04.2010 № 120-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).
7-1. При недоиспользовании части затрат, заложенных в тарифной смете, возникших в результате оптимизации затрат или применения более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг, субъект естественной монополии может направить эти затраты на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов с предоставлением подтверждающих материалов в уполномоченный орган.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 20.04.2010 № 120-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).

7. Мыналардан:
1) бекітілген тарифтік сметада ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) толық көлемінде және тиісті дәрежедегі сапамен орындаған жағдайда:
реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсынудың барынша тиімді әдістемелері мен технологияларын енгізу;
конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижесінде ақша қаражаттарын тиімді пайдалану есебінен;
нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету жөніндегі өткізілген іс-шаралар;
шығындарды оңтайландыру;
1-1) бекітілген тарифтік сметаның шығын бөлігі тарифтердің шекті деңгейі қолданыста болған кезеңде төмендеген кезде:
осы тарифтік сметаны көрсетілетін қызметтер көлемі, инвестициялық жобаны (бағдарламаны), күрделі, ағымдағы және жөндеу жұмыстарының басқа да түрлерін іске асыру, салалық стандарттардың талаптарына сәйкес пайдалану шығындарының бөлігінде атқарған;
тарифті (бағаны, алым ставкасын) есептегенде көзделген тарифтік табысты алған;
алынған қарыздарға, оның ішінде оларды қайтаруға қызмет көрсетуге арналған қаражатты жинау мақсатында жоспар-кестеге сәйкес инвестициялық жобаны іске асыру алдында резервтік шотты жасаған;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерін табиғи монополия субъектісінің кінәсінен тыс қысқарту, сондай-ақ басқа негіздердің есебінен алынған үнем шығын баптарын орындамауға жатпайды.
Сонымен бірге, табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға шығынның үнемін көрсетілген үнемді нақты пайдалануды растайтын материалдарды қоса бере отырып, баптар бойынша және (немесе) реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдерінің қысқарғанын растайтын материалдар:
құзыретті органның табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсынудың жаңа әдістемелері мен технологияларын енгізуі туралы қорытынды;
конкурстық (тендерлік) комиссияларының хаттамалары;
реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерін тұтынушылармен салыстыру актісін, төлеуге берілген шотты және басқа материалдар ұсынуға тиіс.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.04.15 N 136 -НҚ,  2009.02.05 N 30-НҚ, 2010.04.20 N 120-НҚ Бұйрықтарымен.
7-1. Шығындарды оңтайландыру немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын қолдану нәтижесінен туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың бөлігін түбегейлі пайдаланбаған кезде табиғи монополия субъектісі бұл шығындарды уәкілетті органға растаушы материалдарды ұсына отырып жаңа өндірістік активтерді жасауға, кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, қайта құруға және техникалық қайта жарақтандыруға жібере алады.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 2010.04.20 N 120-НҚ Бұйрығымен.

3. Порядок утверждения временного компенсирующего
тарифа (цены, ставки сбора)
8. Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) утверждается уполномоченным органом на основании:
1) результатов проведенных проверок деятельности субъекта естественной монополии;
2) выявления фактов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, по заявлениям, жалобам потребителей, материалам средств массовой информации, обращениям государственных органов;
3) результатов анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы, утвержденной уполномоченным органом.
9. Для выявления и (или) подтверждения фактов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган запрашивает у субъекта естественной монополии необходимую информацию с указанием сроков ее предоставления. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
10. Информация, составляющая коммерческую тайну, не может служить основанием для отказа в ее предоставлении уполномоченному органу.
11. Введение временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем  утверждения временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора).
12. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за 10 дней до введения его в действие.
13. Решение уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии оформляется приказом уполномоченного органа.
14. Решение уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. В период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) субъект естественной монополии вправе обратиться в уполномоченный орган с заявкой на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При этом доход, принятый в обоснование уровня нового тарифа (цены, ставки сбора), уменьшается на сумму необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения за минусом уже возмещенного субъектом естественной монополии потребителям его регулируемых услуг (товаров, работ).
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .

3. Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын)
бекіту тәртібі
8. Уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) уәкілетті орган:
1) табиғи монополия субъектісінің қызметіне жүргізілген тексерулер нәтижелерінің;
2) тұтынушылардың өтініштері, шағымдары, бұқаралық ақпарат құралдарының материалдары, мемлекеттік органдардың өтініштері бойынша және жеке бастамашылығы бойынша осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген анықталған фактілердің;
3) табиғи монополия субъектісінің уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметаны орындауын талдау нәтижелерінің негізінде бекітеді.
9. Осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген фактілерді анықтау және (немесе) растау үшін, уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінен қажетті ақпаратты оны ұсынудың мерзімін көрсете отырып сұратады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136 -НҚ бұйрығымен.
10. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат оны уәкілетті органға ұсынудан бас тарту үшін негіз бола алмайды.
11. Уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) енгізу уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекітілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
12. Табиғи монополия субъектісі тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына оларды қолданысқа енгізгенге дейін 10 күннен кешіктірмей жеткізуге міндетті.
13. Уәкілетті органның табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту туралы шешімі уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
14. Уәкілетті органның уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
15. Уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) қолданысы кезінде табиғи монополия субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен уәкілетті органға  тарифті (бағаны, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін бекітуге өтініммен жүгінуге құқылы.
Бұлай болғанда, жаңа тариф (баға, алым ставкасы) деңгейі негізінде алынған табыс табиғи монополия субъектісінің оның  реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушыларға келтірген залалды алып тастаумен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шешім қабылдау күніне қайта қаржыландыру ставкасын ескеріп, негізсіз алынған табысының сомасына азайтылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136 -НҚ бұйрығымен.

15-1. В случае полной компенсации убытков, причиненных потребителям субъектом естественной монополий, до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа, субъект естественной монополии вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением об отмене временного компенсирующего тарифа до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа с приложением подтверждающих документов.
Заявление рассматривается уполномоченным органом в течение 30 календарных дней.
По результатам рассмотрения уполномоченный орган принимает решение об изменении периода действия временного компенсирующего тарифа, либо уведомляет субъекта естественных монополий об отказе с указанием причин отказа.
Сноска. Раздел 3 дополнен пунктом 15-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
4. Порядок расчета размера временного
компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора)
16. В случае выявления нарушений, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган определяет объем фактически оказанных регулируемых услуг (товаров, работ) и фактически полученные доходы за период допущенных субъектом естественной монополии нарушений.
17. Периодом допущенных субъектом естественной монополии нарушений считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 6 настоящих Правил - период, в течение которого субъект естественной монополии взимал оплату по стоимости, превышающей тариф (цены, ставки сбора) или его предельный уровень, утвержденный уполномоченным органом;
2) подпунктами 1-1) и 2) пункта 6 настоящих Правил - год, на который уполномоченным органом утверждена тарифная смета на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии.
Сноска. Пункт 17 в редакции - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
18. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 6 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = (Т1 - Т) х V1, где
Т1 - фактически применявшаяся субъектом естественной монополии стоимость оказываемых услуг (товаров, работ), тенге;
Т - тариф (цена, ставка сбора) или его предельный уровень, утвержденный уполномоченным органом, тенге;
V1 - объем фактически оказанных субъектом естественной монополии регулируемых услуг (товаров, работ) за период, в котором допущены нарушения. <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .

15-1. Табиғи монополиялар субъектісі тұтынушыларға келтірген залалдарды уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғанға дейін толық өтеген жағдайда табиғи монополия субъектісі уақытша өтемдік тарифті растаушы құжаттарды қоса бере отырып, уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғанға дейін алып тастау туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Өтінішті уәкілетті орган 30 күнтізбелік күн ішінде қарайды.
Қараудың нәтижелері бойынша уәкілетті орган уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңін өзгерту туралы шешім қабылдайды, не табиғи монополия субъектісін бас тарту туралы бас тартудың себептерін көрсете отырып хабардар етеді.
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ Бұйрығымен.
4. Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасының)
мөлшерін есептеу тәртібі
16. Осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген тәртіп бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті орган іс жүзінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) және табиғи монополия субъектілері жол берген тәртіп бұзушылықтар кезеңі үшін іс жүзінде алынған табыстар көлемін айқындайды.
17. Табиғи монополия субъектісі жол берген бұрмалаушылықтар кезеңі:
1) осы Ереженің 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда - табиғи монополия субъектісі уәкілетті орган бекіткен тарифтен (бағадан, алым ставкасынан) немесе оның шекті деңгейінен асатын құн бойынша ақы өндіріп алған кездегі кезең;
2) осы Ереженің 6-тармағының 1-1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайда - уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтік смета бекіткен жыл болып есептеледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136 -НҚ бұйрығымен.
18. Осы Ереженің 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда, негізсіз алынған табыс (НТ) сомасы мына формула бойынша:
НТ = (Т1-Т) х VІ, мұндағы
Т1 - табиғи монополия субъектісі іс жүзінде қолданған көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) құны, теңге;
Т - уәкілетті орган бекіткен тариф (баға, алым ставкасы) немесе оның шекті деңгейі, теңге;
VІ - кемшіліктер жіберілген кезең ішінде табиғи монополия субъектісі іс жүзінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі айқындалады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136 -НҚ бұйрығымен.

18-1. В случае, предусмотренном подпунктом 1-1) пункта 6 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = А нецел, где
А нецел - средства, предусмотренные в утвержденном тарифе и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные субъектом естественной монополии на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 18-1 - приказом И.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 15 апреля 2005 года N 136-ОД .
19. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 6 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = Е Зi, где
Зi - недоосвоение затрат по i-ой статье превышающее 5 процентов
по сравнению с затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
20. Окончательная сумма необоснованно полученного дохода (НДк) определяется с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
(100 + к)
НДк = НД х ---------------, где
100
НДк - сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования, в тенге;
к - ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, в %.
21. Доход, получаемый субъектом естественной монополии в период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) должен быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) за минусом пятидесяти процентов от суммы годовой амортизации.
Для определения дохода, получаемого субъектом естественной монополии в период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора), минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр) рассчитывается по формуле:
Т х V - (П + 0,5 х А)
Тпр.= ------------------------- , где
V
Тпр - минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора), тенге;
V - годовой объем регулируемых услуг (товаров, работ), учтенный в утвержденной тарифной смете;
П - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге;
А - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге. <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - Приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 июля 2004 г. N 299-ОД .

18-1. Осы Ереженің 6-тармағының 1-1) тармақшасында көзделген жағдайда, негізсіз алынған табыс (НТ) сомасы мына формула бойынша айқындалады:
НД = А нецел, мұндағы:
А нецел - бекiтiлген тарифте және (немесе) тарифтiк сметада амортизациялық аударымдардың есебiнен көзделген, реттелiп көрсетiлетiн қызметтерді ұсынуда пайдаланылатын тiркелген активтегi күрделi қаржы салымдарына және тартылған кредиттiк ресурстар бойынша негiзгi борышты қайтаруға байланысы жоқ мақсаттарға табиғи монополия субъектісімен жұмсалған қаражат, теңге.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 136 -НҚ бұйрығымен.
19. Осы Ереженің 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда негізсіз алынған табыс сомасы (НТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
НТ= ЕЗі, мұндағы
Зі - бекітілген тарифтік сметада ескерілген шығындармен салыстырғанда і бабы бойынша 5 пайыздан асатын шығындарды толық игермеу, теңге.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ Бұйрығымен.
20. Негізсіз  алынған табыстың түпкілікті сомасы (НТк) шешімді қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
(100 + к)
НТк=НТ х ------------ , мұндағы
100
НТк - уәкілетті орган бекітетін негізсіз алынған табыс сомасы, теңге;
К - шешімді қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы, %.
21. Табиғи монополия субъектісінің уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасының) қолданысы кезеңінде алынатын табысы жылдық амортизация сомасының елу пайызын алып тастағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін қажетті шығын құнынан төмен болмауы тиіс.
Табиғи монополия субъектісі уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) қолдану кезеңінде алған табысты анықтау үшін, тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі (Тшек.) мынадай формула бойынша есептеледі:
Т х V - (П + 0,5 х А)
Тшек. = ------------------------ , мұндағы
V
Тшек - тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі, теңге;
V - бекітілген тарифтік сметада нақтыланған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жылдық көлемі;
П - бекітілген тарифтік сметада нақтыланған табыс, теңге;
А - бекітілген тарифтік сметада нақтыланған жылдық амортизация, теңге.
Ескерту: 21-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .

22. Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) (Ткомп) определяется по формуле:
Т х V - НДк
Ткомп = ----------------, где
V
Ткомп - временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора), тенге. <*>
Сноска. Пункт 22 - в редакции Приказа Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 июля 2004 г. N 299-ОД .
23. Уполномоченным органом определяется период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) (далее - период действия):
1) в случае, если Ткомп < Tпр период действия определяется по формуле:
НДк
n = ---------------  , где
(Т - Тпр) * V
n - период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора).
Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) утверждается на уровне минимально возможного предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора):
Ткомп = Тпр;
2) в случае, если Т комп > = T пр, период действия определяется по формуле:
НДк
n = -----------------------.
(Т - Ткомп) * V           <*>
Сноска. Пункт 23 - в редакции Приказа Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 июля 2004 г. N 299-ОД .
24. ( Пункт 24 исключен - Приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 июля 2004 г. N 299-ОД )
5. Ответственность за нарушение настоящих Правил
25. Субъект естественной монополии несет ответственность за нарушение настоящих Правил в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам утверждения временного
компенсирующего тарифа
(цены, ставки сбора)
Пример расчета временного компенсирующего тарифа
(цены, ставки сбора) <*>
Сноска. В приложение внесены изменения - Приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 июля 2004 г. N 299-ОД .
ТхV - НДк < ТхV -(З - 0,5 х А)
Утвержденный тариф (цена, ставка сбора) Т - 8 тенге
Объем регулируемых услуг (товаров, работ), принятый в утвержденном тарифе V - 1000 м3
1. Определяется сумма необоснованно полученного дохода (НД) - 6046
2. Определяется сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения (НДк):
(100 + к)             100 + 7,5
НДк = НД х --------------- = 6046 х ------------ = 6500 тенге, где
100                     100
6 046 тенге - сумма необоснованно полученного дохода;
7,5 % - ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан;
6500 тенге - сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования.
3. Определяется минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр):

22. Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) (ӨтемТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Т х V - НДк
ӨтемТ = ---------------- , мұндағы
V
ӨтемТ - уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы), теңге.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .
23. Уақытша өтемдік тарифтің қолданыстағы кезеңін (бұдан әрі - қолданыстағы кезең) уәкілетті орган айқындайды:
1) егер Өтем Т < Tшек. болған жағдайда, қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк
n = ---------------- , мұндағы
(Т - Т шек) * V
n - уақытша өтемдік тарифтің қолданыс кезеңі.
Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейінің деңгейінде бекітіледі:
ӨтемТ = Т шек;
2) егер Өтем Т > = T шек. болған жағдайда, қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк
n = ----------------------- .
Ескерту: 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .
24. <*>
Ескерту: 24-тармақ алынып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .
5. Осы Ережені бұзғандығы үшін жауапкершілік
25. Табиғи монополия субъектісі осы Ережені бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік тартады.
Уақытша өтемдік тарифті
(бағаны, алым ставкасын)
бекітілген ережесіне қосымша
Уақытша өтемдік тарифті
(бағаны, алым ставкасын) есептеу үлгісі
ТхV - НТк < ТхV  - (З - 0,5 х А)
Бекітілген тариф (баға, алым ставкасы) Т - 8 теңге
Бекітілген тарифте қабылданған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі V - 1000 м 3
1. Негізсіз алынған табыс (НТ) сомасы айқындалады - 6046
2. Шешімді қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып, негізсіз алынған табыс сомасы айқындалады (НТк):
(100+к)                100+7,5
НТк = НТх ------------ = 6046  х ------------ = 6500 теңге,
100                   100           мұндағы
6 046 теңге - негізсіз алынған табыс сомасы;
7,5 % - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы;
6500 теңге - қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып, негізсіз алынған табыс сомасы.
3. Тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі(Тшек):

Т х V - (П + 0,5 х А)  8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тпр = ---------------------- = ------------------------- =
V                        1000
8000 - 2000   6000
= ----------- = ----- = 6 тенге/м 3 ,  где
1000        1000
500 тенге - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете;
3000 тенге - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете;
6 тенге/м 3 - минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора).
4. Уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) определяется по формуле:
Т х V - НДк    8 х 1000 - 6500    1500
Ткомп = -----------  = ---------------- = ----- = 1,5 тенге/м 3
V               1000         1000
1,5 тенге/м 3 - уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора).
5. Учитывая, что Ткомп < Тпр, период действия определяется по формуле:
НДк           6500        6500
n = -------------- = ----------- = ----- = 3,25
(Т - Тпр) * V    (8-6)*1000     2000
3,25 года (или 3 года 3 месяца) - период возмещения убытков потребителям.
Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) (Ткомп) должен быть утвержден на уровне минимально возможного предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр) - 6 тенге/м 3 , период действия которого - 3 года 3 месяца.
6. В случае, если Т комп >Тпр, уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) и период его действия определяется следующим образом:
утвержденный тариф (цена, ставка сбора) Т - 8 тенге/м 3 ,
объем регулируемых услуг (товаров, работ), принятый в утвержденном тарифе (цене, ставке сбора) V - 1000 м 3
1) определяется сумма необоснованно полученного дохода (НД) - 1350 тенге;
2) определяется сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения (НДк):
(100 + к)           100 + 7,5
НДк = НД х --------- = 1350 х ---------- = 1451,25 тенге, где
100                   100
1350 тенге - сумма необоснованно полученного дохода;
7,5 % - ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан;

Т х V - (П + 0,5 х А)   8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тшек.= --------------------- = ------------------------- =
V                         1000
8000 - 2000    6000
= ----------- = ----- = 6 теңге/м 3 , мұндағы
1000        1000
500 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген пайда;
3000 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген жылдық амортизация;
6 теңге/м 3 - тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .
4. Уақытша өтемдік тарифтің деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Т х V - НДк   8 х 1000 - 6500    1500
Өтем Т = ----------- = --------------  = ----- = 1,5 теңге/м3
V              1000        1000
1,5 теңге/м3 - уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейі.
Ескерту: 4-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .
5. ӨтемТ < Т шек. екенін ескере отырып, қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк            6500       6500
n = ---------------- = ---------- = ----- = 3,25
(Т - Т шек) * V    (8-6)*1000    2000
3,25 жыл (немесе 3 жыл 3 ай) - тұтынушыларға шеккен залалдарды өтеу кезеңі.
Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) (ӨтемТ) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейінде - 6 теңге/м 3 , оның қолданыс кезеңі - 3 жыл 3 ай болып бекітілуге тиіс.
Ескерту: 5-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .
6. Егер Өтем Т > Тшек. болған жағдайда, уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейімен оның қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
бекітілген тариф (баға, алым ставкасы) Т - 8 теңге/м 3 ,
бекітілген тарифте (бағада, алым ставкасында) қабылданған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі V - 1000 м 3
1) негізсіз алынған табыс (НТ) - 1350 теңге сомасында айқындалады;
2) негізсіз алынған табыс сомасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (НТк) шешім қабылдаған күнге қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып былай айқындалады:
(100 + к)           100 + 7,5
НТк = НТ х --------- = 2350 х ----------- = 1451,25 теңге, мұндағы
100                   100
1350 теңге - негізсіз алынған табыс сомасы;
7,5 % - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы;

1451,25 тенге - сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования;
3) определяется минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора):
Т х V - (П + 0,5 х А)   8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тпр.= --------------------- = --------------------------- =
V                            1000
8000 - 2000     6000
= ------------ = ----- = 6 тенге/м 3 , где
1000        1000
500 тенге - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете;
3000 тенге - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете;
6 тенге/м 3 - минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора).
4) уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) определяется по формуле:
ТхV-НДк  8х1000-1451,25  6548,75
Т комп = ------ = ------------- = ------- = 6,54 тенге/м 3
V         1000         1000
6,54 тенге/м 3 - уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора).
7. Учитывая, что Ткомп > Тпр, период действия определяется по формуле:
НДк               1451,25     1451,25
n = ---------------- = ------------ = ------ = 0,99
(Т - Ткомп.) * V   (8-6,54)*1000    1460
0,99 года (или 11 месяцев 26 дней) - период возмещения убытков потребителям.
Уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) (Ткомп) составит 6,54 тенге/м 3 , период действия которого - 11 месяцев 26 дней.

1451,25 теңге - қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып негізсіз алынған табыс сомасы;
3) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі былай айқындалады:
Т х V - (П + 0,5 х А)    8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тпр.= --------------------- = --------------------------- =
V                          1000
8000 - 2000    6000
= ----------- = ------ = 6 теңге/м 3 , мұндағы
1000        1000
500 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген пайда;
3000 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген жылдық амортизация, теңге;
6 теңге/м 3 - тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі;
4) уақытша өтемдік тарифтің деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Т х V - НДк   8 х 1000-1451,25   6548,75
Өтем Т = ----------- = ---------------- = ------- = 6,54 теңге/м 3
V               1000         1000
6,54 теңге/м 3 - уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейі.
Ескерту: 6-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .
7. Өтем Т > Т шек. екені ескерілген қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк              1451,25       1451,25
n = ----------------- = --------------- = --------- = 0,99
(Т - ӨтемТ) * V     (8-6,54)*1000        1460
0,99 жыл (немесе 11 ай 26 күн) - тұтынушыларға шеккен залалдарды өтеу кезеңі.
Уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) (ӨтемТ) деңгейі 6,54 теңге/м 3 құрайды, оның қолданыс кезеңі - 11 ай 26 күн.
Ескерту: 7-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығымен .