О Правилах предоставления жилищной помощи на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи в городе Астане
Решение маслихата города Астаны от 4 июля 2003 года N 246/47-II. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 30 июля 2003 года N 283. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года N 387/51-IV
Сносак. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 22.09.2010 N 387/51-IV
Сноска. Заголовок в редакции решения маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III; с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
Руководствуясь законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", маслихат города Астаны решил:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III; от 28.05.2009 № 582 (порядок введения в действие см. п. 2); от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи в городе Астане.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III; от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    А.К. Альпеисов
Секретарь
маслихата города Астаны                    В.Г. Лукьянец
СОГЛАСОВАНО:
Начальник Департамента труда,
занятости и социальной защиты
населения города Астаны                    А.С. Демеува
Начальник Департамента
финансов                                   Х.Н. Мусин
Утверждено решением
маслихата города Астаны
от 4 июля 2003 года N 246/47-II
Правила предоставления жилищной помощи на оплату
за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги
и услуги связи в городе Астане
Сноска. Заголовок в редакции решения маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III; с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
Сноска. В заголовке и по всему тексту слова "жилищного пособия", "жилищных пособий", "Жилищное пособие", "жилищное пособие" заменены соответственно словами "жилищной помощи", "жилищной помощи", "Жилищная помощь", "жилищная помощь", "жилищную помощь"; по всему тексту слова "Департамент", "Департаменте", "Департамента", заменены соответственно словами "Управление", "Управлении", "Управления" решением маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV.
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", от 15 июня 2006 года N 553 "Об утверждении Программы развития жилищно-коммунальной сферы в Республике Казахстан на 2006-2008 годы.

Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын үй көмегін беру ережесі туралы
Астана қалалық мәслихатының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 246/47-II шешімі. Астана қаласы Әділет басқармасында 2003 жылғы 30 шілдеде N 283 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі N 387/51-IV Шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010.09.22 N 387/51-IV Шешімімен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ, өзгерту енгізілді - 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару  және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының заңдарын, Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтем-ақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 қаулысын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ, 2009.05.28 N 226/35-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.09.18  N 251/38-IV(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын үй көмегін беру ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ, 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Келісілді:
Еңбек, халықты жұмыспен
қамту және әлеуметтік қорғау
департаментінің бастығы
Қаржы департаментінің
бастығы
Астана қаласы мәслихатының
2003 жылғы 4 шiлдедегi
N 246/47-ІІ шешiмiмен
бекiтiлген
Ескерту. Тақырыбындағы және барлық мәтін бойынша "тұрғын үй жәрдемақысын", "Тұрғын үй жәрдемақысы", "Тұрғын үй жәрдемақысының", "Тұрғын үй жәрдемақысын", "тұрғын үй жәрдемақысы", "тұрғын үй жәрдемақысының" деген сөздер "тұрғын үй көмегін", "Тұрғын үй көмегі", "Тұрғын үй көмегінің", "Тұрғын үй көмегін", "тұрғын үй көмегі", "тұрғын үй көмегінің" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы мәслихатының 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін    2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
Астана қаласында тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық
қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын үй көмегін беру ережесі <*>
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ Шешімімен.
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "департаменті", "Департамент", "Департаментке", "Департаментте", "департаментіне", "Департаменттің", "Департаментіне" деген сөздер "басқармасы", "Басқарма", "Басқармаға", "Басқармада", "басқармасына", "Басқарманың", "Басқармасына" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы мәслихатының 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
Осы Қағида 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512, "Қазақстан Республикасында тұрғын үй коммуналдық саланы дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 маусымдағы N 553 қаулыларына сәйкес әзірленген.<*>

Сноска. Преамбула в редакции решения маслихата г. Астаны от 12.07.2007 N 398/50-III; с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
Назначение и выплата жилищной помощи является одной из форм социальной защиты населения.
1. Общие положения
Сноска. По всему тексту слова "и потребленные коммунальные услуги" заменены словами ", потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций" - решением маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III.
1. Жилищная помощь предоставляется в виде денежных выплат семьям и лицам, постоянно проживающим в городе Астане и являющимся собственниками (нанимателями) жилища (кроме индивидуального жилого дома), в случае, если расходы на оплату за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций в пределах норм и нормативов, установленных настоящими Правилами, превышают 10 процентов среднемесячного совокупного дохода семьи за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи.
Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя) за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций в пределах норм и нормативов, установленных настоящими Правилами, и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 12.07.2007 N 398/50-III
2. Оплата за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций сверх установленных норм и нормативов, установленных настоящими Правилами, производится гражданами на общих основаниях.
3. При назначении жилищной помощи в составе семьи учитываются супруги, их дети, близкие родственники (братья, сестры, дедушки, бабушки, внуки), нетрудоспособные иждивенцы, проживающие совместно с собственником (нанимателем) жилища и оплачивающие за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций по единому лицевому счету.
Дети до 18 лет, проживающие отдельно от родителей, учитываются в семье родителей. В случаях, если родители лишены родительских прав, дети учитываются в семьях опекунов (попечителей).

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қалалық мәслихатының 2007.07.12 N 398/50-ІІІ, өзгерту енгізілді - 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
1. Жалпы ережелер
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "және тұтынылған коммуналдық қызметтер" сөздері "тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтері" сөздерімен ауыстырылды - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ Шешімімен.
1. Тұрғын үй көмегі Астана қаласында тұрақты тұратын (жеке тұрғын үйден басқа) тұрғын үй иесi (жалдаушысы) болып табылатын отбасыларға және жеке тұлғаларға, егер тұрғын үйдi ұстау тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтер көрсету төлемiне шығыстары осы Қағидада белгiленген нормалар мен нормативтер шегiнде жәрдемақы тағайындау жөнiнде өтiніш берген тоқсаннан кейiнгi тоқсандағы кiрiстер жиынтығы 10 пайыздан жоғары болса төленедi.
Тұрғын үй көмегінің көлемi осы Қағидамен белгiленген нормалар және нормативтер шегiнде тұрғын үйдi ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтер меншiк иесінің (жалгердiң) деректi төлемi арасындағы айырмашылық және осы мақсатқа аталған отбасы шығындарының ұйғарынды деңгейi шегiнде есептеледi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы Мәслихатының 2007.07.12 N 398/50-ІІІ Шешімімен.
2. Тұрғын үйдi ұстау тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтер үшiн белгіленген нормалық мөлшерден артығын жалпы негiзде азаматтар өздерi төлейдi.
3. Тұрғын үй иесiмен (жалдаушысымен) бiрге тұратын және бiртұтас жеке есеп бойынша тұрғын үйдi ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтер төлейтiн және тұрғын үй көмегін тағайындағанда отбасы құрамына жұбайы, олардың балалары, жақын туысқандары (ағалары, апалары, аталары, әжелерi, немерелерi) жұмысқа жарамсыз асыраушылары жоқтар есепке алынады.
18 жасқа дейiнгi ата-анасынан бөлек тұратын балалары ата-анасының отбасында есепке алынады. Егер ата-анасы ата-аналық құқығынан айырылса, балалар қамқоршының (асыраушылар) отбасында есептеледi.

4. Безработные, без уважительных причин отказавшиеся от предложенной работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучении или переобучении, теряют возможность получения жилищной помощи на шесть месяцев.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 20.11.2009 N 278/41-II (порядок введения в действие см. п. 2)
5. Жилищную помощь не могут оформить семьи:
1) если в них имеются трудоспособные граждане, не зарегистрированные в уполномоченном органе по вопросам занятости, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами 1 и 2 группы, инвалидами с детства до 16 лет, лицами старше 80 лет; занятых воспитанием ребенка в возрасте до трех лет, а также занятых воспитанием четырех и более детей - до достижения младшим ребенком девяти лет;
2) если родители разведены и не подали иск о взыскании алиментов на проживающих с ними детей;
3) если имеют на праве собственности более одной единицы жилища (квартиры, дома) или сдают жилые помещения в наем (аренду).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 20.11.2009 N 278/41-II (порядок введения в действие см. п. 2)
5-1. Семьи и лица, имеющие право на получение жилищной помощи согласно пункту 1 настоящих Правил, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, имеют право на компенсацию затрат на капитальный ремонт общего имущества кондоминиума после завершения ремонтных работ.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 5-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 12.07.2007 N 398/50-III.
6. Администратором местных бюджетных программ по назначению и выплате жилищной помощи является Управление занятости и социальных программ города Астаны.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 12.07.2007 N 398/50-III.
2. Порядок предоставления жилищной помощи
7. Для назначения жилищной помощи лицо (далее - заявитель) от себя лично или от имени семьи обращается в Управление и получает бланки заявления установленного образца (приложение 1 к настоящим Правилам).
8. К заявлению о назначении жилищной помощи прилагаются следующие документы (оригиналы и копии):
1) документы, удостоверяющие личность всех членов семьи, проживающих совместно с собственником (нанимателем) жилища;
2) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество, выданная территориальным органом Министерства юстиции Республики Казахстан;

4. Ұсынылған жұмыстан немесе жұмысқа орналастырудан себепсіз бас тартқан, өз еркiмен қоғамдық жұмысқа қатысуын, оқуын және қайта оқытуды тоқтатқан жұмыссыздар алты айға тұрғын үй көмегін алу мүмкіндігінен айырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.20 N 278/41-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
5. Тұрғын үй көмегін ресімдей алмайтын отбасылар:
1) 1 және 2 топ мүгедектерiн, 16 жасқа дейiнгi бала жасынан мүгедектердi, 80 жастан асқан адамдарды күтудi жүзеге асыратын, бiр айдан артық емханалық емделудегi адамдар, күтудi қажет ететiн 3 жасқа толмаған баласы, сонымен бiрге төрт не одан да көп баласы бар ең кiшiсiнiң жасы тоғызға толғанша балаларын тәрбиелеумен айналысатын адамдардан басқа отбасыларда бiрге тұратын еңбекке жарамды бола тұра жұмыс iстемейтiн, оқымайтын, әскер қызметiнде жоқ және жұмыссыз ретiнде тiркелмеген;
2) ата-аналары айырылысқан бiрақ бiрге тұратын балаларына алимент төлеу жөнiнде талап етпеген;
3) жеке меншiгiндегi тұрғын үйi (пәтерi, үйi) бiреуден артық болса, немесе тұрғын үй алаңдарын жалға (жалдау) тапсырған.
5-1. Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жағдайда осы Қағиданың 1-тармағына сәйкес тұрғын үй өтемін алуға құқылы тұлғалар мен отбасылар жөндеу жұмыстары аяқталған соң, жалпы мүлік кондоминиумын күрделі жөндеу шығындарының бөлігінде жәрдемақы алуға құқығы бар.
Ескерту. 1-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы Мәслихатының 2007.07.12 N 398/50-ІІІ; 5-тармаққа өзгерту енгізілді -  2009.11.20 N 278/41-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
6. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу жөнiнде жергілiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмгерi Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы болып табылады (бұдан әрi - Басқарма).
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы Мәслихатының 2007.07.12 N 398/50-ІІІ Шешімімен.
2. Тұрғын үй көмегін беру тәртiбi
7. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшiн тұлға (бұдан әрі - өтiнiш иесi) өз атынан немесе отбасы атынан Басқармаға хабарласады және белгіленген үлгідегi өтiніштің ресми қағазын алады (осы Қағидаға 1-қосымша).
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтінішке мынадай құжаттар тіркелді (түпнұсқалар мен көшірмелер):
1) тұрғын үйдің меншік иесімен (жалдаушы) бірге тұратын барлық отбасы мүшелерінің жеке басын растайтын құжаттары;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аумақтық органымен берілген жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың болмауы (болуы) туралы анықтама;

3) правоустанавливающий документ на жилище (договор приватизации, договор дарения, договор купли-продажи и т.д.);
4) книга регистрации граждан;
5) свидетельство о заключении или расторжении брака;
6) сведения о доходах семьи;
7) документы, подтверждающие трудовую деятельность;
8) справка формы N 4 из органов ЗАГСа (для одиноких матерей);
9) сведения об оплате за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций, за предшествующий месяц обращения за назначением жилищной помощи.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения маслихата города Астаны от 12.07.2007 N 398/50-III; с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 20.11.2009 N 278/41-II (порядок введения в действие см. п. 2)
8-1. Семьи и лица, имеющие право на компенсацию затрат на капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, кроме документов, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, дополнительно представляют:
1) квитанции об оплате целевых сборов на проведение капитального ремонта общего имущества кондоминиума;
2) копию договора на проведение капитального ремонта общего имущества кондоминиума, заключенного между собственником жилья, кооперативом собственников жилья и организацией, осуществляющей ремонтные работы;
3) копию акта приема - передачи произведенных работ по капитальному ремонту общего имущества кондоминиума.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 8-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 12.07.2007 N 398/50-III.
9. Жилищная помощь назначается с месяца, предшествующего месяцу обращения со всеми необходимыми документами, но не ранее месяца возникновения права на помощь.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
10. Семьям, имеющим задолженность по оплате за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций, Жилищная помощь назначается согласно пункту 1 настоящих Правил, при условии регулярной оплаты текущих платежей за содержание жилища и потребленные коммунальные услуги с месяца назначения жилищной помощи.
Погашение задолженностей по оплате за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций, образовавшихся до назначения жилищной помощи, контролируются поставщиками коммунальных услуг и не учитываются при начислении жилищной помощи за текущие месяцы.

3) тұрғын үйге құқық беретін құжат (жекешелендіру шарты, сыйға беру шарты, сатып алу-сату шарты және т.б.);
4) азаматтарды тіркеу кітабы;
5) некеге тұру немесе бұзу туралы куәлік;
6) отбасы кірістері туралы мәлімет;
7) еңбек қызметін растайтын құжаттар;
8) АХАЖ органынан (жалғыз басты аналар үшін) N 4 нысандағы анықтама;
9) тұрғын үй көмегін тағайындауға хабарласқан алдындағы айға тұрғын үйді ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемінің, ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтері төлемдер туралы мәлімет.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы Мәслихатының 2007.07.12 N 398/50-ІІІ; өзгерту енгізілді - 2009.11.20 N 278/41-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
8-1. Жалпы мүлік кондоминиумын күрделі жөндеу шығындарының бөлігінде тұрғын үй өтеміне құқығы бар тұлғалар мен отбасылар осы Қағиданың 8-тармағында қарастырылған құжаттардан басқа мыналарды:
1) жалпы мүлік кондоминиумын күрделі жөндеу жүргізуге мақсатты алымды төлеу жөніндегі түбіртегі;
2) жөндеу жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдар мен тұрғын үй иесінің кооперативімен тұрғын үй иесі арасындағы жасалған жалпы мүлік кондоминиумын күрделі жөндеу жүргізуге шарттың көшірмесін;
3) жалпы мүлік кондоминиумын күрделі жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстардың қабылдау-тапсыру актісінің көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 2-тарау 8-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы Мәслихатының 2007.07.12 N 398/50-ІІІ Шешімімен.
9. Тұрғын үй көмегі көмекке құқық туған айдан кейiн барлық құжаттарымен хабарласқан айдың алдыңғы айдан тағайындалады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
10. Тұрғын үйдi ұстауға және/немесе коммуналдық қызметтердi тұтынуға төлемдер бойынша қарызы бар отбасыларға осы Қағиданың 1-тармағына сәйкес тұрғын үй көмегі тағайындалған айдан тұрғын үйдi ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтері ағымдағы төлемдердi уақтылы төлеу жағдайында тұрғын үй көмегі тағайындалады.
Тұрғын үй көмегін тағайындағанға дейiн құралған тұрғын үйдi ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтері төлемдер бойынша қарыздарды өтеу коммуналдық қызметтер жабдықтаушысымен бақыланады және ағымдағы айларға тұрғын үй көмегін есептегенде есепке  алынбайды.

11. Перерегистрация получателей жилищной помощи производится по истечении одного года с месяца первичного обращения с предоставлением документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил.
12. Получатели жилищных пособий в течение 10 дней информируют о любых изменениях формы собственности жилья, состава семьи и ее совокупного дохода, а безработные - об изменении статуса.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения маслихата города Астаны от 20.11.2009 N 278/41-II (порядок введения в действие см. п. 2)
13. В случае необходимости подтверждения достоверности представленных документов Управление вправе производить обследования материально-бытовых условий проживания заявителей с целью установления фактического состава семьи.
3. Нормативы содержания жилища и потребления коммунальных услуг
14. При назначении жилищной помощи учитываются расходы по оплате за содержание жилища, услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций и следующие виды коммунальных услуг:
1) электроэнергия;
2) водоснабжение;
3) газоснабжение;
4) теплоснабжение;
5) канализация;
6) вывоз твердых бытовых отходов;
7) обслуживание лифтов.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III.
15. Поставщики коммунальных услуг предоставляют в Управление тарифы на коммунальные услуги, их изменения, согласованные с уполномоченным органом по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Астане.
16. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилища:
1) для одиноких граждан - 31 квадратный метр, но не менее однокомнатной квартиры;
2) для семьи из двух человек - 40 квадратных метров;
3) для семьи из трех и более человек - 18 квадратных метров на каждого члена семьи.
17. При начислении жилищной помощи применяются следующие нормативы потребления электроэнергии:
150 Квт - семья от одного до трех человек;
200 Квт - семья из четырех и более человек.
18. При наличии соответствующего документа о том, что жилище не газифицировано, а электричество потребляется для приготовления пищи, оплата за электроэнергию сверх установленных нормативов может быть зачтена по заявлению получателей жилищной помощи в счет оплаты за газоснабжение, но в пределах нормативов потребления и тарифов,
установленных по газоснабжению.
4. Исчисление совокупного дохода семьи
19. При исчислении совокупного дохода семьи, принимаемого для начисления жилищной помощи, учитываются все виды доходов, кроме  жилищной помощи государственной адресной социальной помощи, материальной помощи к праздничным датам из средств бюджета города, единовременных пособий на рождение ребенка и погребение.

11. Тұрғын үй көмегін алушылардың қайта тіркелуі бiрiншi рет өтiнiш бiлдiрген айдан бастап бір жыл өткеннен соң осы Қағиданың 8-тармағында көрсетiлген құжаттарды ұсынуымен жүргiзiледi.
12. Тұрғын үй көмегін алушылар 10 күн ішінде қандай да болсын тұрғын үй меншік нысаны, отбасы құрамы мен оның жиынтық табысы туралы өзгерістерді, ал жұмыссыздар мәртебесінің өзгеруі туралы хабарлайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.20 N 278/41-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
13. Басқарма берiлген құжаттардың растығын анықтау қажеттiлiгi жағдайында отбасының құрамын белгiлеу мақсатымен өтiнiш иесiнің тұрған жерiнің материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеру жүргiзуге құқы бар.
3. Тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызметтердi тұтыну мөлшерлемелерi
14. Тұрғын үй көмегін тағайындағанда қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтері коммуналдық қызметтердiң мына түрлерi есепке алынады:
1) электр қуаты;
2) сумен жабдықтау;
3) газбен жабдықтау;
4) жылумен жабдықтау;
5) кәріз;
6) қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару;
7) лифт қызметi. <*>
Ескерту. 14-тармақ толықтырылды - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ Шешімімен.
15. Коммуналдық қызметтi жеткiзушілер коммуналдық қызмет тарифтерiн және олардың өзгерiстерiн Астана қаласы табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Басқармаға ұсынады.
16. Тұрғын үй көмегін тағайындағанда тұрғын үй алаңына мынадай мөлшерлемелерi:
1) жалғыз басты адамдар үшiн - 31 шаршы метр, бiрақ бір бөлмелi пәтерден артық емес;
2) 2 адамнан тұратын отбасы үшiн - 40 шаршы метр;
3) 3 және одан да көп адамнан тұратын отбасы үшiн - әр отбасы мүшесіне 18 шаршы метрден.
17. Тұрғын үй көмегін есептеуде электр қуатын тұтынуда мына мөлшерлемелер қолданады:
150 Квт - 1-3 адамнан тұратын отбасына;
200 Квт - 4 және одан да көп адамдардан тұратын отбасына.
18. Тұрғын үй газбен жабдықталмаған және электр қуатын тамақ дайындауға қолданылатыны жөнінде құжат болғанда газбен жабдықтау жөнінде белгiленген тарифтер мен тұтыну нормативтерi шегiнде газға төленетiн төлем есебiне азаматтар өтiнiшi бойынша электр қуатына белгіленген шамадан жоғары төлейді.
4. Отбасының кiрiс жиынтығын есептеу
19. Тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын отбасының кiрiстер жиынтығын анықтағанда тоқсанға ақшалай түрде алатын тұрғын үй мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, қала бюджетінің қаражатынан мерекелік күндерге материалдық көмек, бала туғанда және жерлеуге біржолғы жәрдемақылардан басқа кiрiстiң барлық түрлерi есепке алынады. <*>

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III.
20. При начислении жилищной помощи студентам, обучающимся на договорной основе очной формы обучения в высших и средних специальных учебных заведениях, в совокупный доход учитывается доход, добровольно заявленный ими.
5. Назначение жилищной помощи
21. Для рассмотрения поступивших заявлений граждан о назначении жилищной помощи при Управлении создается постоянно действующая комиссия по назначению жилищной помощи (далее - комиссия).
22. Комиссия в течение 10 дней со дня принятия документов принимает решение о назначении или об отказе в назначении жилищной помощи (приложение 2 к настоящим Правилам).
23. За предоставление в Управление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение и выплату завышенной или незаконной жилищной помощи, комиссия вправе вынести решение о погашении излишне полученных сумм заявителем/семьей, о лишении заявителя/семьи возможности получения жилищной помощи в течение одного года с момента установления такого факта.
В случае отказа заявителем/семьей погашения излишне полученных сумм, взыскание производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
24. В случае несвоевременного предоставления получателями  жилищной помощи сведений об оплате за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций (в течение двух месяцев) по уважительным  причинам (болезнь, выезд за пределы города) и  при наличии соответствующих справок, подтверждающих эти причины, комиссия вправе продлить выплату жилищной помощи.
24-1. Принимая во внимание материальное положение получателя жилищной помощи, комиссия вправе назначить жилищную помощь при частичной оплате за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций, за текущий месяц, с последующим погашением неоплаченных сумм.
Сноска. Пункт 24-1 дополнен решением маслихата города Астаны от 17.02.2005 N 119/16-III.
6. Финансирование и выплата жилищной помощи
25. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на соответствующий финансовый год.
26. Выплата жилищной помощи производится через отделения банков второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей.

Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ Шешімімен.
20. Шарттық негiзде жоғарғы және орта арнайы оқу орындарында күндiзгi үлгіде оқитын студенттерге тұрғын үй көмегін eceптегенде кiрiс жиынтығына студенттердiң өз еркiмен берілген кiрiстерi есептеледi.
5. Тұрғын үй көмегін тағайындау
21. Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы азаматтардың келiп түскен өтініштерiн қарау үшiн Басқармада тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша үнемi жұмыс iстейтiн комиссия құрылады (бұдан әрi - Комиссия).
22. Комиссия құжаттар қабылдаған күннен 10 күн ішінде тұрғын үй көмегін тағайындау жөнiнде шешiм немесе тұрғын үй көмегін тағайындаудан бас тарту жөнiнде шешiм қабылдайды (осы Қағидаға 2-қосымша).
23. Басқармаға жалған ақпарат беру салдарынан жоғары немесе заңсыз жәрдемақы төленгенде комиссия өтiніш иесiнен/отбасынан артық алынған соманы төлеу немесе өтiнiш иесiн/отбасының тұрғын үй көмегін бiр жыл бойына алу мүмкiншiлiгінен айыру жөнiнде шешiм шығаруға құқығы бар.
Артық алынған сомаларды өтiнiш иесiнiң/отбасының өтеуден бас тартқан жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте кейiн қайтарылады.
Ескерту. 23-тармақта орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тіліндегі мәтіні өзгермейді - Астана қаласы мәслихатының 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
24. Себептi жағдайларда тұтынылған коммуналдық қызметтер және қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде байланыс қызметтері (екi айға дейiн) уақытында құжаттарды тапсырмаған жағдайда (науқастануы, қаладан тыс жерге кетуi) сәйкес анықтамалары болғанда комиссия жәрдемақы төлеудi жалғастыру жөнiндегi мәселенi шешуге құқылы.
24-1. Тұрғын үй көмегін алушының материалдық жағдайын назарға ала отырып, комиссия тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне қалалық коммуникациялар жүйесіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің ұлғаю бөлігінде ақыны ішінара төлегенде төленбеген соманы кейіннен өтеу арқылы тұрғын үй көмегін тағайындауға құқылы. <*>
Ескерту. 24-1 тармақпен толықтырылды - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ Шешімімен.
6. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
25. Тұрғын үй көмегін төлеудi қаржыландыру бюджетте осы мақсатқа қарастырылған қаражат шегiнде жүзеге айырылады.
26. Тұрғын үй көмегін төлеу екiншi деңгейдегi банк бөлiмшелерi арқылы алушының жеке есеп-шоттарына есептелген соманы аудару жолымен жүргiзiледi.

27. В случае несвоевременного представления необходимых документов получателями, кроме случаев, указанных в пункте 24 настоящих Правил, выплата жилищной помощи приостанавливается.
28. Ежемесячно, к 28 числу, Управление представляет в Управление финансов города Астаны сводный реестр с указанием сумм, необходимых на выплату жилищной помощи.
29. Управление финансов города Астаны, не позднее второго числа каждого месяца, направляет указанные в реестре суммы на счет Управления для их дальнейшего перечисления на лицевые счета получателей жилищной помощи.
30. Отделения банков, через которые производятся выплаты жилищной помощи, составляют акты сверки о выплаченных суммах жилищной помощи и ежемесячно предоставляют их в Управление.
Приложение 1
к Правилам предоставления жилищного
пособия на оплату за содержание жилища,
потребленные коммунальные услуги и
услуги связи в городе Астане
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
Заявление о назначении жилищной помощи
Я ________________________________________________________
(Ф.И.О., год рождения)
являющийся (-аяся) собственником (нанимателем) жилья, № удостоверения личности_________, кем выдан _________, РНН _____________.
Прошу назначить моей семье в количестве ______ человек, проживающей по адресу: г. Астана _______________________________ жилищную помощь для возмещения затрат по оплате за содержание жилища, потребленные коммунальные услуги и услуги связи, в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети коммуникаций.
п/п
Члены семьи
заявителя
Ф.И.О.
Дата
рождения
Родственные
отношения
Социальный
статус
1
2
3
4
5
К заявлению прилагаю необходимые документы в количестве _____ штук. № лицевого счета _________ наименование банка _______________.
В случае возникновения изменений обязуюсь в течение 10 дней сообщить о них.
Я уведомлен (-а), что за предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, влечет за собой потерю права на получение пособия в течение одного года, а незаконно полученные суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке.
Об ответственности достоверность предоставленных документов с пунктом 1 статьи 177 и пунктом 3 статьи 325 Уголовного Кодекса Республики Казахстан ознакомлен (-а).
"_____" _________ 200___ г.          Подпись заявителя
_____________________
Документы принял
_____________________________________________________________
(Ф.И.О., должность лица, принявшего документы)
_____________________________________________________________
линия отреза
Заявление гр. _________________________________ с прилагаемыми документами для назначения жилищной помощи в количестве _________ л. принято.
"____" __________ 200___ г.
________________________________________________________________
(Ф.И.О. специалиста, принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам предоставления жилищного
пособия на оплату за содержание жилища,
потребленные коммунальные услуги и
услуги связи в городе Астане
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.09.2009 N 251/38-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
город Астана
Республика Казахстан
Управление занятости и
социальных программ города Астаны"
Решение N_____________
от _______________  200__ года
заседания комиссии по назначению жилищной помощи
Ф.И.О. ______________________________
Адрес  ______________________________
Статус ______________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997
года "О жилищных отношениях" назначить жилищную помощь за _______
месяц 200__ года в размере __________ тенге _____ тиын согласно
расчету.
Регистрационный N __________________
Открыт _____________________________
Председатель комиссии ______________
Члены комиссии _____________________
Начальник отдела ___________________
М.П.

27. Тұрғын үй көмегін төлеу осы Қағиданың 24-тармағында көрсетiлген жағдайдан басқа алушылардың қажеттi құжаттарды өз уақытында ұсынбағанда тоқтатылады.
28. Басқарма әр айдың 28-не тұрғын үй көмегін төлеуге қажеттi сомасы көрсетiлген тiзiлiмдердi Астана қаласының Қаржы басқармасына ұсынады.
29. Астана қаласының Қаржы басқармасы әр айдың екiсiнен кешiктiрмей тұрғын үй көмегі алушыларының жеке есеп-шоттарына аудару үшiн тiзiлiмдегi көрсетiлген соманы Басқарманың есеп-шотына жолдайды.
30. Тұрғын үй көмегін төлеу жүргiзілетiн банктер бөлiмшелерi  тұрғын үй көмегінің төленген сомасы туралы салыстыру актiлерiн құрады және Басқармасына ай сайын берiледi.
Астана қаласында тұрғын үйді
ұстауға, тұтынылған коммуналдық
қызметтерге және байланыс
қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын
үй көмегін беру ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы
Өтініш
Мен ___________________________________________________________
(аты-жөні, туған жылы)
үй меншігінің иесімен (жалдаушы), жеке куәлігінің N ________________,
__________________________берген, СТН ______________________________.
Менің ________ адамнан, мына мекен-жай тұратын отбасыма Астана қаласы _______________________________________ тұрғын үйді ұстауға, тұтынылған коммуналдық қызметтерге және байланыс қызметтеріне ақы төлеуге тұрғын үй көмегін тағайындауды сұраймын.
N Р/н
Арызданушының отбасы мүшелерінің Т.Ә.А.
Туған жылы
Туыстық қарым-қатынастары
Әлеуметтік мәртебесі
1
2
3
4
5
Өтінішке __________ дана санында құжаттарды қоса ұсынамын. Жеке шоттың N _______________________, банктің атауы ____________________.
Өзгерістер туындаған жағдайда, ол жөнінде 10 күн ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мен тұрғын үй көмегі бөлімін өз соңынан заңсыз немесе жоғары өтемақы тағайындауды әкелген жалған мәліметтер берілгенде, бір жыл ішінде көмек алу құқығынан айырылатынымды, ал тұрғын үй көмегі  түрінде заңсыз алынған сомаларды заңда белгіленген тәртіпте қайтару керектігін білемін.
Ұсынылған құжаттардың растығына жауапкершілік жөніндегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексі 177-бабының 1-тармағымен, 325-бабының 3-тармағымен таныстым.
"___" ___________ 200__ ж. арызданушының қолы
_________________
Құжаттарды _________________________________________ қабылдады.
(құжаттарды қабылданған адамның Т.Ә.А., лауазымы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
қию сызығы
Азамат ____________________________ тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өтінішпен бірге __________ п. құжаттарды қоса ұсынады.
"___" ____________________ 200__ ж.
______________________________________
(құжатты қабылдаған адамның Т.Ә.А.)
Астана қаласында тұрғын
үйді ұстауға, тұтынылған
коммуналдық қызметтерге
және байланыс қызметтеріне
ақы төлеуге тұрғын үй
көмегін беру ережесіне
2-қосымша <*>
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - Астана қалалық мәслихатының 2005.02.17 N 119/16-ІІІ, 2009.09.18 N 251/38-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
Қазақстан Республикасы
Астана қаласы
Жұмыспен қамту және әлеуметтік
бағдарламалар басқармасы
200__ жылғы "___" _________
N __________ ШЕШIМ
Тұрғын үй көмегін тағайындау жөнiндегi комиссия отырысы
Aты-жөні ___________________________________________
Мекен-жайы _________________________________________
Мәртебесi __________________________________________
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 200__ жылғы _________ айға  тұрғын үй көмегі есепке сәйкес _______ теңге сомасында тағайындалсын.
Тiркеу N __________
Ашылды ____________
Комиссия төрағасы ____________
Комиссия мүшелерi ____________
Бөлiм бастығы  _______________
М.О.