Об утверждении правил использования средств резерва акимата Атырауской области
Постановление Акимата Атырауской области от 29 июня 2004 года N 141. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области от 20 июля 2004 года за N 2067. Утратило силу постановлением Атырауского областного акимата от 27 марта 2009 года N 62
Сноска. Утратило силу - постановлением Атырауского областного  акимата от 2009.03.27. N 62
В соответствии со статьей 13  Закона  Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года N 357-1 "О бюджетной системе",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 1999 года N 1408 "Об утверждении Правил использования средств резерва Правительства Республики Казахстан" акимат области постановляет :
1. Утвердить прилагаемые Правила использования средств резерва акимата Атырауской области.
2. Акиматам районов и города Атырау разработать и утвердить Правила использования средств резерва районных и городского акиматов.
3. Признать утратившим силу постановление акимата области от 3 июня 2002 года N 166 "Об утверждении Правил использования средств резерва местного исполнительного органа" (зарегистрировано управлением юстиции Атырауской области 6 сентября 2002 года
N 1107).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Супруна В.В. - первого заместителя акима области.
Аким области
УТВЕРЖДЕН
постановлением акимата области
от 29 июня 2004 года N 141
ПРАВИЛА
использования средств резерва акимата Атырауской области
Настоящие Правила определяют порядок выделения и использования средств резерва местного исполнительного органа.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) резерв акимата Атырауской области (далее - резерв акимата области) - средства, предусмотренные в областном бюджете на соответствующий финансовый год и выделяемые по постановлению акимата области для финансирования непредвиденных расходов единовременного характера;
2) непредвиденные расходы - расходы, которые невозможно было
запланировать при формировании местного бюджета на текущий финансовый год в силу их непредвиденности и требующие безотлагательного финансирования в текущем финансовом году;
3) средства в составе резерва акимата области для погашения обязательств акимата и местных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета (далее - местные государственные органы) - средства предусматриваемые в составе резерва акимата области и выделяемые администраторам местных бюджетных программ для погашения обязательств акимата области и местных государственных органов по решениям судов;
4) специальный резерв для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва - средства областного бюджета, предусматриваемые в составе резерва акимата области, выделяемые нижестоящим бюджетам на возвратной основе на финансирование расходов утвержденных местных бюджетов, не обеспеченных текущими поступлениями в местный бюджет.

Атырау облысы әімиятының резерв қаражатын пайдалану ережесін бекіту туралы
Атырау облыстық әкімиятының 2004 жылғы 29 маусымдағы N 141 қаулысы. Атырау облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 20 шілдеде N 2067 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімиятының 2009 жылғы 27 наурыздағы N 62 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімиятының 2009.03.27 N 62 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 сәуіріндегі N 357-1 "Бюджет жүйесі туралы" Заңының 13 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 18 қыркүйектегі N 1408 "Қазақстан Республикасының үкіметі резервінің қаражатын пайдаланудың тәртібін бекіту туралы" қаулысына сәйкес облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Қоса берілген Атырау облысы әкімиятының резерв қаржысын пайдалану Ережесі бекітілсін.
2. Атырау қаласы мен аудан әкімияттары резервінің қаржысын пайдалану туралы Ережені әзірлесін және бекітсін.
3. Облыс әкімиятының 2002 жылғы 3 маусымдағы N 166 "Жергілікті атқарушы органдар резерв қаражатын пайдалану Ережесін бекіту туралы" (Атырау облысының Әділет басқармасында 2002 жылы 6 қыркүйекте N 1107 тіркеуден өткізілді).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары - В.В. Супрунға жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының
2004 жылғы 29 маусымдағы N 141
қаулысымен бекітілген
Атырау облысы әкімиятының резерв қаражатын пайдалану ережесі
Осы Ереже Атырау облысы әкімиятының резерв қаражатын бөлу және пайдаланудың тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелерде төмендегідей түсініктер пайдаланылады:
1) Атырау облысы әкімиятының резерві(әрі қарай - облыс әкімиятының резерві) облыстық бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген және облыс әкімиятының қаулысы бойынша біржолғы сипаттағы көлденең шығыстарды қаржыландыру үшін бөлінетін;
2) көлденең шығыстар - ағымдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджетті қалыптастыру кезінде күні бұрын жоспарлауға мүмкін болмаған және ағымдағы қаржы жылында кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін шығыстар;
3) облыс әкімияттың және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың (әрі қарай - жергілікті мемлекеттік органдар) міндеттемелерін өтеуге арналған әкімият резерві құрамындағы қаражат - облыс әкімияты резервінің
құрамында көзделген және сот шешімдері бойынша облыс әкімиятының немесе жергілікті мемлекеттік органдардың міндеттемелерін өтеу үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне бөлінетін қаражат;
4) кассалық алшақтықтың орнын толтыруға төменгі тұрған бюджеттерді несиелендіруге арнайы резерв-облыс әкімияты резерві құрамында қаралатын, қайтарымдылық негізде төменгі тұрған бюджеттерге жергілікті бюджетке түсетін ағымдағы
түсімдермен қамтамасыз етілмеген бекітілген жергілікті бюджеттердің шығыстарын қаржыландыруға бөлінетін облыстық бюджеттің қаражаты;

2. К непредвиденным расходам единовременного характера, финансируемым за счет средств резерва акимата области, относятся следующие мероприятия:
1) ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, которая включает:
оказание материальной помощи пострадавшим в результате возникновения чрезвычайных ситуаций;
дополнительное оснащение аварийно-спасательных и аварийно-восстановительных подразделений экстренного реагирования техническими средствами спасения, оборудованием и снаряжением;
2) погашение обязательств акимата области и местных государственных органов по решениям судов;
3) кредитование нижестоящих бюджетов в течение текущего финансового года.
2. Порядок распределения и использования средств резерва акимата Атырауской области
3. Распределение средств из резерва акимата области осуществляется областным финансовым управлением в пределах размеров, утвержденных в составе расходов и кредитования областного бюджета на соответствующий финансовый год на эти цели, посредством открытия финансирования производимого в установленном законодательством порядке на основании постановления акимата области, в котором указываются получатель, объем выделяемых средств на возвратной основе, условия их предоставления и сроки возврата.
4. Средства резерва акимата области имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы на нужды, не предусмотренные настоящими Правилами и постановлениями акимата области о выделении средств из резерва.
5. При подготовке постановления акимата о выделении средств из резерва акимата учитываются следующие условия:
1) отсутствие ассигнований в местном бюджете на текущий финансовый год;
2) потребность в средствах резерва акимата возникшая в текущем финансовом году и необходимость в них не связана с прошлыми обязательствами получателя, за исключением случаев погашения обязательств акимата области и местных государственных органов по решениям судов.
6. Постановления акимата области о выделении средств из резерва акимата области утрачивают силу по истечение года, за исключением постановлении акимата области о выделении кредитов нижестоящим бюджетам из специального резерва акимата области, которые утрачивают силу после полного погашения выделенного кредита.
3. Выделение средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и иных непредвиденных расходов
7. В случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера ходатайства о выделении средств из резерва акимата области рассматривает областная комиссия по чрезвычайным ситуациям. При этом возникшая чрезвычайная ситуация должна иметь региональный масштаб.

2. Облыс әкімиятының резерв қаражаты есебінен қаржыландырылатын біржолғы сипаттағы көлденең шығыстарға мынадай шаралар жатады:
1) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою, бұлар:
төтенше жағдайларды пайда болуы нәтижесінде зардап шеккендерге материалдық көмек көрсету;
шұғыл қимыл жасайтын апаттық-құтқару және апаттық-қалпына келтіру бөлімшелерді құтқару техникалық құралдармен, жабдықтармен және жарақаттармен қосымша жарақтандыру;
2) сот шешімдері бойынша облыс әкімияты мен жергілікті мемлекеттік органдардың міндеттемелерін өтеу;
3) ағымдағы қаржы жылы ішінде төмендегі бюджеттерге кредит бөлу;
4) облыс әкімиятының қаулысымен айқындалатын өзге де күтілмеген шығыстар.
2. Атырау облысы әкімиятының резерв қаражатын бөлу және пайдалану тәртібі
3. Облыс әкімиятының резервінен қаражат бөлу облыстық қаржы басқармасымен алушысы қайтарымдылық негізде бөлінетін қаражаттың көлемі оларды ұсыну шарттары және қайтару мерзімдері көрсетілген облыс әкімиятының қаулысы негізінде белгіленген заңдылық тәртібімен жүзеге асырылатын қаржыландыруды ашу арқылы облыстық бюджеттен
қаржы жылына шығыстары мен несиелендіру құрамында осы мақсаттарға бекітілген мөлшер шегінде жүзеге асырылады.
4. Облыс әкімиятының резерв қаражаты қатаң түрде мақсатты болады және осы Ереже және облыс әкімиятының резервінен қаржы бөлу туралы қаулысымен көзделмеген мұқтаждарға пайдаланылмайды.
5. Облыс әкімияты резервінен қаржы бөлу туралы қаулы дайындалған кезде төмендегі шарттар ескеріледі:
1) ағымдағы қаржы жылында жергілікті бюджетте қаражаттың болмауы;
2) сот шешімдері бойынша жергілікті мемлекеттік органдар мен облыс әкімиятының міндеттерін өтеу жағдайларын қоспағанда әкімият резерв қаражатында қажеттілік ағымдағы қаржы жылында пайда болуы және олардың қажеттілігі алушының бұрынғы міндеттемелерімен байланысты болмауы ескеріледі.
6. Бөлінген несие толық өтелгеннен кейін күшін жоятын, облыс әкімиятының арнайы резервінен, төмен тұрған бюджеттерге несие бөлу туралы әкімият қаулыларын қоспағанда, облыс әкімияты резервінен қаражат бөлу туралы облыс әкімиятының қаулылары жыл аяқталғанда күшін жояды.
3. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және өзге көлденең шығыстарға қаражат бөлу
7. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде облыс әкімияттың резервінен қаражат бөлу туралы ұсынысты облыстық төтенше жағдайлар жөніндегі комиссия қарайды. Бұл ретте туындаған төтенше жағдайдың аймақтық ауқымы болуы керек.

8. Порядок предоставления обосновывающих материалов и их перечень определяются областной комиссией по чрезвычайным ситуациям.
9. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера регионального масштаба комиссия по чрезвычайным ситуациям в установленным законодательством порядке вносит в акимат области проект постановления о выделении средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций.
10. Ликвидация чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера районного (городского) масштаба должна финансироваться за счет средств резерва акимата района (города).
4. Выделение средств на погашение обязательств акимата области и местных государственных органов по решениям судов
11. Погашение обязательств акимата области и местных государственных органов по решениям судов обеспечивается за счет средств резерва акимата области при наличии судебных исполнительных документов.
Местные государственные органы обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством, должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.
12. Проект постановления акимата области о выделении средств из резерва на погашение обязательств акимата области подгатавливается областным финансовым управлением в установленном законодательством порядке.
13. Проект постановления акимата области о выделении средств из резерва акимата области на погашение обязательств местных государственных органов подготавливается исполнительным органом в установленном законодательством порядке.
5. Выделение и использование средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва
14. Для выделения средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов, акимы районов и города Атырау представляют в областное финансовое управление ходатайства о выделении средств из резерва местного исполнительного органа с соответствующими обоснованиями и расчетами.
Для выделения средств из специального резерва для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва необходимо:
1) наличие сумм, предусмотренных в областном бюджете на текущий финансовый год для кредитования бюджетов районов и города Атырау;
2) направление выделяемых средств на финансирование расходов местных бюджетов, утвержденных решениями местных представительных органов, и не обеспеченных текущими поступлениями в местный бюджет и финансированием дефицита местного бюджета за
определенный отчетный период;
3) отсутствие просроченной задолженности местного государственного органа по ранее выданным кредитам из областного бюджета;

8. Негіздемелік материалдарды берудің тәртібін және олардың тізбесін облыстық төтенше жағдайлар жөніндегі комиссия айқындайды.
9. Аймақтық ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою қажет болған жағдайда, төтенше жағдайлар жөніндегі комиссия заңнамада белгіленген тәртіпте төтенше жағдайларды жоюға арналған қаражатты бөлу туралы қаулының жобасын облыстық әкімиятқа енгізеді.
10. Аудандық (қалалық) масштабтағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою, аудан (қала) әкімияттарының резерв қаражаты есебінен қаржыландыру қажет.
4. Сот шешімдері бойынша облыс әкімиятының және жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін өтеуге қаржы бөлу
11. Сот шешімдері бойынша облыс әкімиятының және жергілікті мемлекеттік органдардың міндеттемелерін өтеу, соттың орындау құжаттары болған жағдайда облыс әкімиятының резерв қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті мемлекеттік органдар сот шешімдері бойынша төлем жүргізулері міндетті, қолда бар негіз болған жағдайда, көрсетілген шешімдермен қолданыстағы заңнамаға сәйкес жоғары тұрған сотқа арыздануға тиіс.
12. Облыс әкімияттың міндеттемелерін өтеу үшін облыс әкімиятының резервінен қаражат бөлу туралы облыс әкімиятының қаулы жобасын заңнамада белгіленген тәртіппен облыстық қаржы басқармасы әзірлейді.
13. Жергілікті мемлекеттік органдардың міндеттемелерін өтеу үшін облыс әкімиятының резервінен қаражат бөлу туралы облыс әкімиятының қаулы жобасы заңнамада белгіленген тәртіппен атқарушы органдар дайындайды.
5. Кассалық алшақтықтың орнын толтыруға төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін арнайы резервтен қаражат бөлу және оларды пайдалану
14. Төмен тұрған бюджеттерді несиелендіруге арнайы резервтен қаражат бөлу үшін Атырау қаласы мен аудан әкімдері облыстық қаржы басқармасына тиісті негіздемелері мен есептерін қоса облыс әкімиятының резервінен қаражат бөлу туралы өтініш береді.
Кассалық алшақтықтың орнын толтыруға төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін арнайы резервтен қаражат бөлу үшін:
1) ағымдағы қаржы жылына облыстық бюджетте Атырау қаласы және аудандар бюджеттерін несиелендіру үшін қарастырылған соманың болуы;
2) жергілікті өкілді органдардың шешімдерімен бекітілген және жергілікті бюджетке түсетін ағымдағы түсімдермен және белгілі есепті кезең үшін жергілікті бюджеттің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген жергілікті бюджеттердің шығыстарын қаржыландыруға бөлінетін қаражаттың бағыты;
3) облыстық бюджеттен берілген несие бойынша жергілікті мемлекеттік органдардың мерзімі өткен берешегінің болмауы;

4) сумма выделяемого кредита не должна превышать сумму лимита заимствования местного государственного органа, установленного Правительством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
15. При положительном заключении по ходатайству акимов районов, города Атырау, проект постановления о выделении денег из специального резерва акимата области для кредитования нижестоящего бюджета на покрытие кассового разрыва вносит на рассмотрение
акимата области областное финансовое управление.
16. Порядок и условия предоставления и возврата кредита из специального резерва акимата области для кредитования нижестоящих бюджетов на покрытие кассового разрыва устанавливается акиматом области.
6. Выделение средств на иные непредвиденные расходы
17. Для выделения средств из резерва акимата области на иные непредвиденные расходы администраторы местных бюджетных программ, акимы районов и города Атырау представляют в областное финансовое управление ходатайство о выделении средств с соответствующими обоснованиями и расчетами.
18. Областное финансовое управление на основании представленного ходатайства дает заключение о возможности либо невозможности выделения средств из резерва акимата области.
19. При положительном заключении по ходатайству администратора местных бюджетных программ проект постановления о выделении средств резерва акимата области на иные непредвиденные расходы подготавливается данным администраторам местных бюджетных
программ в установленном законодательством порядке.
20. При положительном заключении по ходатайству акимов районов и города Атырау проект постановления акимата области о выделении средств резерва акимата области на иные непредвиденные расходы подготавливается областным финансовым управлением в
установленном законодательством порядке.
7. Контроль и отчетность
21. Получатели средств, выделенных из резерва акимата области, должны представлять отчет об их использовании, объемах и стоимости выполненных работ в порядке и сроки, установленные областным финансовым управлением.
22. Областное финансовое управление ежемесячно представляет акиму области информацию об использовании средств резерва акимата области и его остатках на соответствующий период.
23. Ответственность за нецелевое использование средств, выделяемых за счет резерва акимата области несет получатель в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
24. Контроль за целевым использованием средств из резерва акимата области осуществляется соответствующими государственными органами.

4) бөлінетін кредит сомасы Қазақстан Республикасы Үкіметі тиісті қаржы жылына белгілеген жергілікті мемлекеттік органдардың қарыз алу шегінен аспауы тиіс.
15. Атырау қаласы мен аудан әкімдерінің өтініштері бойынша оң қорытынды болған кезде, облыстық қаржы басқармасы облыс әкімиятының қарауына кассалық алшақтықтың орнын толтыруға төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін облыс әкімиятының арнайы резервінен қаражат бөлу туралы қаулы жобасын енгізеді.
16. Кассалық алшақтықтың орнын толтыруға төмен тұрған бюджеттерді несиелендіру үшін облыстық әкімияттың арнайы резервінен несие берудің және қайтарудың тәртібі мен шарттарын облыс әкімияты белгілейді.
6. Өзге қарастырылмаған шығындарға қаражат бөлу
17. Өзге қарастырылмаған шығындарға қаражат бөлу үшін жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшілері, Атырау қаласы мен аудан әкімдері облыстық қаржы басқармасына тиісті негіздемелермен және есептермен бірге жергілікті атқарушы органдары резервінен қаржы бөлу туралы өтініш тапсырады.
18. Облыстық қаржы басқармасы берілген өтініштің негізінде облыс әкімиятының резервінен қаражат бөлудің мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
19. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтініші бойынша оң қорытынды болған кезде облыс әкімияты резервінің қаражатын өзге де қарастырылмаған шығындарға бөлу туралы қаулының жобасы заңнамада белгіленген тәртіпте осы жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісімен дайындалады.
20. Атырау қаласы мен аудан әкімдерінің өтініштері бойынша оң қорытынды болған кезде облыс әкімиятының өзге қарастырылмаған шығындарды өтеуге облыс әкімиятының резервінен қаражат бөлу туралы қаулының жобасы заңнамада белгіленген тәртіпте облыстық қаржы басқармасымен дайындалады.
7. Бақылау және есептілік
21. Облыс әкімиятының резервінен бөлінген қаражатты алушылар облыстық қаржы басқармасы белгілеген тәртіпте және мерзімде олардың пайдалануы, орындалған жұмыстардың көлемі мен құны туралы есеп беруі тиіс.
22. Облыстық қаржы басқармасы ай сайын облыс әкіміне облыс әкімияты резерв қаражатының пайдаланылуы және оның тиісті кезеңдегі қалдықтары туралы ақпаратты ұсынады.
23. Облыс әкімиятының резервінен бөлінген қаражатты мақсатсыз пайдаланған үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте алушыға жүктеледі.
24. Облыс әкімиятының резерв қаражатының мақсатты пайдаланылуына бақылауды тиісті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.