Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года № 134. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2005 года № 3971. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года № 129 (вводится в действие с 1 января 2007 года)
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года N 129 (вводится в действие с 1 января 2007 года)
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан (приложение 1 к настоящему постановлению).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты, указанные в приложении 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 18 декабря 2005 года.
4. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, банков второго уровня, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация Управляющих активами" и организатора торгов.
5. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"                       "СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики             Агентство Республики
Казахстан по регулированию       Казахстан по статистике
и надзору финансового            Первый заместитель
рынка и финансовых организаций   Председателя ___________
Председатель _____________
4 ноября 2005 года               4 ноября 2005 года
"СОГЛАСОВАНО"                    "СОГЛАСОВАНО"
Министерство экономики и         Министерство
бюджетного планирования          иностранных дел
Республики Казахстан             Республики Казахстан
Министр ________________         Министр _______________
11 ноября 2005 года              22 ноября 2005 г.
"СОГЛАСОВАНО"                    "СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов            Министерство индустрии
Республики Казахстан             и торговли
Министр _______________          Республики Казахстан
первый Вице-Министр
______________________
14 ноября 2005 года              17 ноября 2005 г.
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2005 года N 134
Правила
осуществления валютных операций
в Республике Казахстан
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан  "О валютном регулировании и валютном контроле" ,  "О Национальном Банке Республики Казахстан" "О лицензировании" и устанавливают порядок осуществления валютных операций, порядок и условия выдачи Национальным Банком Республики Казахстан (далее  Национальный Банк) лицензий, регистрационных свидетельств, а также порядок уведомления Национального Банка о проведении валютных операций.

Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 29 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3971. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 129 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы  N 129  қаулысымен.
______________________________
"Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесі (осы қаулыға 1-қосымша) бекітілсін.
2. Осы қаулының  2-қосымшасында  көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2005 жылғы 18 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстан Қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Активтерді Басқарушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және сауда-саттық ұйымдастырушыға жіберсін.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығымен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігі
Төрағасы
2005 жылғы 4 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
Төрағасы
2005 жылғы 11 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Төрағасы
2005 жылғы 14 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағаның бірінші орынбасары
2005 жылғы 4 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Министрі
2005 жылғы 22 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігі
Бірінші Вице-министрі
2005 жылғы 17 қараша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2005 жылғы 29 қазандағы
N 134 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесі
Осы Ереже " Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы ", "Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі  туралы", " Лицензиялау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) лицензияларды, тіркеу куәліктерін беру тәртібі мен талаптарын, сондай-ақ Ұлттық Банкке валюталық операцияларды жүргізу туралы хабарлау тәртібін белгілейді.

Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные понятия и термины
1. Понятия, применяемые в настоящих Правилах, используются в значениях, указанных в  Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее - Закон).
2. Для целей настоящих Правил используются также следующие термины и понятия:
копия - ксерокопия, факсимильная копия;
объект инвестирования - юридическое лицо, а также паевой инвестиционный фонд, чьи ценные бумаги (голоса участников) приобретаются (приобретены). В случае проведения операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
объект прямого инвестирования - юридическое лицо, десять и более процентов голосующих акций (десять и более процентов голосов от общего количества голосов участников) которого принадлежат прямому инвестору;
пай инвестиционного фонда - нерезидента - пай паевого инвестиционного фонда, управление активами которого осуществляется нерезидентом;
перерегистрация валютного договора - любая последующая регистрация валютного договора в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
прямой инвестор - юридическое или физическое лицо, осуществляющее (осуществившее) прямые инвестиции в объект инвестирования;
собственные операции - валютные операции резидентов, являющихся стороной валютного договора, осуществляемые от своего имени и за счет собственных средств;
управляющая компания - юридическое лицо, имеющее лицензию уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на управление инвестиционным портфелем;
участник рынка ценных бумаг - нерезидент - нерезидент, имеющий право на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг по законодательству государства, где он зарегистрирован.
3. Для целей настоящих Правил датой экспорта или импорта товаров (работ, услуг) считается:
дата основного таможенного оформления товаров в Республике Казахстан;
дата перехода права собственности на товар в соответствии с условиями валютного договора, не предусматривающего перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан;
дата подписания (принятия) документов, подтверждающих выполнение работ (услуг);
дата выставления счета-фактуры, инвойса по договорам на выполнение работ (услуг), не предусматривающим составление документов, подтверждающих  выполнение работ (услуг);
дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями валютного договора в иных случаях.
4. Если настоящими Правилами не оговорено иное, нормы, установленные в отношении юридических лиц, распространяются также в отношении их филиалов и представительств.

1-бөлім. Жалпы ережелер
1-тарау. Негізгі ұғымдар және терминдер
1. Осы Ережеде қолданылатын  ұғымдар  "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) көрсетілген мәндерде пайдаланылады.
2. Осы Ереженің мақсаттары үшін сондай-ақ мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
көшірме - ксерокөшірме, факсимильді көшірме;
инвестициялау объектісі - бағалы қағаздары (қатысушылардың дауыстары) сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, сондай-ақ инвестициялық пай қоры. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізген жағдайда олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаздар эмитенті инвестициялау объектісі болып табылады;
тікелей инвестициялау объектісі - дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызы (қатысушылардың жалпы дауыс санының он және одан көп пайызы) тікелей инвесторға тиесілі заңды тұлға;
резидент емес инвестициялық қордың пайы - активтерін басқаруды резидент емес жүзеге асыратын инвестициялық пай қорының пайы;
валюта шартын қайта тіркеу - валюта шартын осы Ережеде көзделген жағдайларда кез келген келесі тіркеу;
тікелей инвестор - инвестициялау объектісіне тікелей инвестициялауды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) заңды немесе жеке тұлға;
өз операциялары -валюта шартының тарабы болып табылатын резиденттердің өз атынан және меншікті қаражаты есебінен жасайтын валюталық операциялары;
басқарушы компания - қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның инвестициялық портфельді басқаруға арналған лицензиясы бар заңды тұлға;
бағалы қағаздар нарығына резидент емес қатысушы - ол тіркелген мемлекеттің заңнамасы бойынша бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға құқығы бар резидент емес.
3. Осы Ереженің мақсаты үшін тауар (жұмыс, қызмет көрсету) экспорты немесе импорты күні болып мыналар табылады:
Қазақстан Республикасында тауарларды негізгі кедендік ресімдеу күні;
тауарды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтуді көздемейтін валюта шартының талаптарына сәйкес тауарға меншік құқығының көшкен күні;
жұмыс (қызмет көрсету) орындауды растайтын құжаттарға қол қою (қабылдау) күні;
жұмыс (қызмет көрсету) орындауды растайтын құжаттар жасауды көздемейтін жұмыс (қызмет көрсету) орындау шарттары бойынша шот-фактуралар, инвойстарды ұсыну күні;
өзге жағдайларда валюта шартының талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындаудың басталған күні.
4. Егер осы Ережеде өзгеше жазылмаса, заңды тұлғаларға қатысты белгіленген нормалар сондай-ақ олардың филиалдарына және өкілдіктеріне де қатысты қолданылады.

Глава 2. Порядок проведения платежей и переводов
денег по валютным операциям
5. При проведении платежей и (или) переводов денег по валютным операциям резидент (нерезидент) представляет в уполномоченный банк следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность (для физических лиц);
2) документ, подтверждающий право постоянного проживания в Республике Казахстан (для физических лиц иностранных граждан и лиц без гражданства), при наличии;
3) свидетельство о государственной (учетной) регистрации в Республике Казахстан (для юридических лиц резидентов и нерезидентов, подлежащих государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан), в случае, если данный документ ранее не представлялся либо изменился;
4) документ, подтверждающий присвоение унифицированного идентификационного кода (далее - код ОКПО), выданный уполномоченным органом государственной статистики Республики Казахстан (для юридических лиц, имеющих государственную регистрацию в Республике Казахстан), в случае, если данный документ ранее не представлялся либо изменился;
5) документ, подтверждающий государственную регистрацию налогоплательщика, либо документ налогового органа о том, что данное лицо не состоит на регистрационном учете в налоговых органах Республики Казахстан, в случае, если данный документ ранее не представлялся либо изменился;
6) валютный договор;
7) лицензию, регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении, в предусмотренных настоящими Правилами случаях;
8) паспорт сделки (по сделкам, связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг), требующим оформления паспорта сделки);
9) документы, подтверждающие исполнение либо на основании которых необходимо исполнение обязательств (по сделкам, связанным с экспортом или импортом).
В целях уточнения обстоятельств сделки и классификации операции и ее участников юридические лица-резиденты и нерезиденты также представляют по требованию уполномоченных банков учредительные документы.
В случае непредставления резидентом (нерезидентом) документов и сведений, требуемых в соответствии с настоящим пунктом, уполномоченным банком платежи и (или) переводы денег по валютным операциям не проводятся, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым пункта 6, пунктами 7 и 9 настоящих Правил.
6. При проведении резидентом платежей и (или) переводов денег по валютным операциям, по которым требуются лицензия и (или) регистрационное свидетельство и (или) свидетельство об уведомлении, резидент представляет в уполномоченный банк оригиналы и копии таких документов. После их сверки, копии остаются в уполномоченном банке, а оригиналы возвращаются резиденту. В случаях, предусмотренных в  пункте 79 настоящих Правил, вместо оригинала регистрационного свидетельства допускается представление копии регистрационного свидетельства, засвидетельствованной нотариально или заверенной Национальным Банком.
В случае отсутствия свидетельства об уведомлении уполномоченный банк проводит операцию, извещая резидента о необходимости его получения.
При поступлении в пользу резидента денег, полученных в результате проведения валютных операций, по которым требуются лицензия и (или) регистрационное свидетельство, уполномоченный банк извещает резидента о необходимости представления таких документов и зачисляет поступившие деньги на банковский счет резидента только после представления им лицензии и (или) регистрационного свидетельства. В случае истечения срока исполнения обязательств, установленного в лицензии, уполномоченный банк зачисляет деньги на банковский счет резидента с учетом требований, установленных  пунктом 37 настоящих Правил.

2-тарау. Валюталық операциялар бойынша ақша
төлемдерін және аударымдарын жүргізу тәртібі
5. Валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізген кезде   резидент (резидент емес) уәкілетті банкке мынадай құжаттар ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшін);
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығын растайтын құжат (жеке тұлғалар - шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін), егер болса;
3) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу (есепке алу) туралы куәлік (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын резидент және резидент емес заңды тұлғалар үшін), егер осы құжат бұрын ұсынылмаған не өзгерген жағдайда;
4) Қазақстан Республикасы мемлекеттік статистикасының уәкілетті органы берген сәйкестендірілген бірегейлендіру коды берілгенін растайтын құжат (бұдан әрі - КҰЖЖ коды) (Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркелген заңды тұлғалар үшін), егер осы құжат бұрын ұсынылмаған не өзгерген жағдайда;
5) салық төлеушінің мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат, не салық органының осы тұлғаның Қазақстан Республикасының салық органында тіркеу есебінде тұрмағаны туралы құжаты, егер осы құжат бұрын ұсынылмаған не өзгерген жағдайда;
6) валюта шарты;
7) осы Ережеде көзделген жағдайларда лицензия, тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік;
8) мәміле паспорты (мәміле паспортын ресімдеуді талап ететін тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) экспортына немесе импортына байланысты мәмілелер бойынша);
9) міндеттемелердің орындалғанын растайтын не соның негізінде орындалуы қажет құжаттар (экспортпен немесе импортпен байланысты мәмілелер бойынша).
Мәміленің жағдайларын нақтылау және операцияны және оның қатысушыларын жіктеу мақсатында резидент және резидент емес заңды тұлғалар, сондай-ақ уәкілетті банктердің талап етуі бойынша құрылтай құжаттарын ұсынады.
Резидент (резидент емес) осы тармаққа сәйкес талап етілетін құжаттарды және мәліметтерді ұсынбаған жағдайда уәкілетті банк осы Ереженің 6-тармағының екінші абзацында, 7 және 9 тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізбейді.
6. Резидент лицензия және/немесе тіркеу куәлігі және (немесе) хабарлама туралы куәлік талап етілетін валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізген кезде резидент уәкілетті банкке осындай құжаттардың түпнұсқасын және көшірмесін береді. Оларды салыстырғаннан кейін көшірмелері уәкілетті банкте қалады, ал түпнұсқалары резидентке қайтарылады. Осы Ереженің  79-тармағында  көзделген жағдайларда тіркеу куәлігінің түпнұсқасының орнына нотариат куәландырған немесе Ұлттық Банк растаған тіркеу куәлігінің көшірмесін ұсынуға рұқсат етіледі.
Хабарлама туралы куәлік болмаған жағдайда уәкілетті банк оны алу қажеттігі туралы резидентке хабарлай отырып, операцияны жүргізеді.
Лицензия және (немесе) тіркеу куәлігі талап етілетін валюталық операциялар жүргізу нәтижесінде алынған ақша резиденттің пайдасына түскен кезде уәкілетті банк резидентке осындай құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды және түскен ақшаны резиденттің банктік шотына лицензия және (немесе) тіркеу куәлігін ұсынғаннан кейін ғана есептейді. Уәкілетті банк лицензияда белгіленген міндеттемелерді орындау мерзімі өткен жағдайда ақшаны осы Ереженің 37-тармағында белгіленген талаптарды есепке ала отырып резиденттің банктік шотына есептейді.

7. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям, осуществляемым с карт-счетов, открытых в уполномоченных банках, изъятие наличных денег с таких карт-счетов для проведения валютных операций, а также платежи по валютным операциям резидентов и нерезидентов посредством выдачи (передачи) чека, векселя осуществляются без предварительного представления в уполномоченный банк документов, указанных в  пункте 5 настоящих Правил.
8. В случае проведения юридическим лицом-резидентом перевода денег с карт-счета по валютным операциям, изъятия наличных денег с карт-счета для проведения валютных операций в размере, превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, юридическое лицо-резидент представляет в уполномоченный банк документы, предусмотренные подпунктами  6)  и  9)  пункта 5 настоящих Правил. Указанные документы представляются юридическим лицом-резидентом в течение тридцати рабочих дней с даты проведения вышеуказанных операций.
9. В случае невозможности представления физическим лицом по валютным операциям документов, требуемых в соответствии с подпунктами  6)  и  9)  пункта 5 настоящих Правил, а также подпунктом  5)  пункта 5 настоящих Правил для физических лиц-нерезидентов, уполномоченный банк осуществляет платеж и (или) перевод денег (выдачу денег) только при указании цели, а также наличии в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег) записи:
1) подтверждающей, что данный платеж и (или) перевод денег не связан с предпринимательской деятельностью физического лица, осуществлением им валютных операций, требующих получения лицензии, регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении, оформления паспорта сделки (только при отсутствии документов, требуемых в соответствии с подпунктами  6)  и  9)  пункта 5 настоящих Правил);
2) разрешающей уполномоченному банку представление информации о данном платеже и (или) переводе денег в правоохранительные органы и Национальный Банк по их требованию.
Ответственность за предоставление недостоверных данных, отраженных в поручении (заявлении) на перевод денег (на получение денег), возлагается на отправителя (получателя) денег.
10. Если общая сумма проводимых физическим лицом в течение календарного месяца через один уполномоченный банк платежей и (или) переводов денег без предоставления документов, требуемых в соответствии с подпунктами  6)  и  9)  пункта 5 настоящих Правил, а также подпунктом  5)  пункта 5 настоящих Правил для физических лиц-нерезидентов, или платежей и (или) переводов денег по валютным операциям с использованием своих карт-счетов превышает эквивалент пятидесяти тысяч долларов США, уполномоченный банк в течение пяти рабочих дней по истечении календарного месяца представляет в Национальный Банк следующую информацию о проведенных им переводах денег:
фамилия, имя, отчество отправителя (получателя);
регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) отправителя (получателя) либо информация о том, что данное лицо не состоит на регистрационном учете в налоговых органах Республики Казахстан (при наличии);
номер банковского счета;
отметка о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя;
сумма перевода;
страна получения (отправления) денег;
имеющаяся информация о получателе (отправителе) таких переводов.

7. Уәкілетті банктерде ашылған карт-шоттардан жүзеге асырылатын валюталық операциялар бойынша ақша төлемдері және (немесе) аударымдары, валюталық операциялар жүргізу үшін осындай карт-шоттардан қолма-қол ақша алу, сондай-ақ резиденттердің және резидент еместердің валюталық операциялар бойынша чек, вексель беру (өткізу) арқылы төлемдері уәкілетті банктерге осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттарды алдын ала ұсынбай жүзеге асырылады.
8. Резидент заңды тұлға валюталық операциялар бойынша карт-шоттан ақша аударымын жүргізген, валюталық операцияларды жүргізу үшін карт-шоттан он мың АҚШ доллары баламасынан асатын мөлшерде қолма-қол ақша алған жағдайда резидент-заңды тұлға уәкілетті банкке осы Ереженің 5-тармағының 6) және 9) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады. Көрсетілген құжаттарды резидент-заңды тұлға жоғарыда көрсетілген операциялар жүргізілген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде ұсынады.
9. Осы Ереженің 5-тармағының 6) және 9) тармақшаларына, сондай-ақ резидент емес жеке тұлғалар үшін осы Ереженің 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес талап етілетін валюталық операциялар бойынша құжаттарды жеке тұлға ұсынуы мүмкін болмаған жағдайда уәкілетті банк ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын (ақша беруді) мақсатын көрсеткен кезде ғана, сондай-ақ ақша аударуға (ақша алуға) тапсырмада (өтініште):
1) осы ақша төлемі және (немесе) аударымы жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметіне, лицензия, тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлік алуды, мәміле паспортын ресімдеуді талап ететін валюталық операцияларды оның жүзеге асыруына байланысты еместігін растайтын (осы Ереженің 5-тармағының 6) және 9) тармақшаларына сәйкес талап етілетін құжаттар болмаған жағдайда ғана);
2) уәкілетті банкке осы ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы ақпаратты құқық қорғау органдарына және Ұлттық Банкке олардың талап етуі бойынша беруге рұқсат ететін жазбалар болған жағдайда жүзеге асырады.
Ақша аударымына (ақша алуға) тапсырмада (өтініште) көрсетілген шынайы емес деректерді ұсынғаны үшін жауапкершілік ақша жіберушіге (алушыға) жүктеледі.
10. Егер бір уәкілетті банк арқылы осы Ереженің 5-тармағының 6) және 9) тармақшаларына, сондай-ақ резидент емес жеке тұлғалар үшін осы Ереженің 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес талап етілетін құжаттарды ұсынбай жеке тұлғалар жүргізетін ақша төлемдерінің және (немесе аударымдарының) немесе өздерінің карт-шоттарын пайдалана отырып, валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерінің және (немесе) аударымдарының жалпы сомасы күнтізбелік ай ішінде елу мың АҚШ доллары баламасынан асатын болса, уәкілетті банк күнтізбелік ай өткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке өзі жүргізген ақша аударымдары туралы мынадай ақпаратты ұсынады:
жіберушінің (алушының) аты-жөні;
жіберушінің (алушының) салық төлеушісінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН) не осы тұлғаның Қазақстан Республикасында салық органдарында тіркеу есебінде тұрмайтыны (болған кезде) туралы ақпарат;
банктік шот нөмірі;
жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы белгі;
аударым сомасы;
ақшаны алатын (жіберетін) ел;
осындай аударымдарды алушы (жіберуші) туралы қолда бар ақпарат.

11. Платежи и (или) переводы денег, проводимые третьим лицом-резидентом через уполномоченные банки в счет исполнения обязательств резидентов и нерезидентов, допускаются при условии представления договора, определяющего характер взаимных обязательств между третьим лицом-резидентом и лицом, за которое осуществляется платеж и (или) перевод денег, если это не следует из валютного договора, на основании которого осуществляются такие платежи и (или) переводы денег.
12. Платежи и (или) переводы денег по валютным операциям резидентов со счетов нерезидентов в иностранных банках, осуществляемые в счет исполнения обязательств резидентов, допускаются в случаях:
1) зачисления финансового займа, полученного резидентом от нерезидента на счета третьих лиц;
2) оказания финансовых услуг на рынке ценных бумаг резиденту нерезидентом, имеющим право на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг по законодательству государства, где он зарегистрирован;
3) оказания нерезидентом резиденту услуг по договору поручения.
Глава 3. Порядок покупки и продажи иностранной валюты
13. Юридические лица-резиденты могут приобрести иностранную валюту за национальную валюту на внутреннем валютном рынке только для целей осуществления платежей и переводов денег в пользу нерезидентов, а также в пользу резидентов в случаях, установленных подпунктами 1)-5), 8) и 11)  статьи 13 Закона.
14. При оформлении заявки на приобретение иностранной валюты за национальную валюту, за исключением случаев, установленных подпунктом 2)  статьи 13 Закона, юридические лица-резиденты указывают цели покупки, а также прикладывают валютный договор, во исполнение которого приобретается иностранная валюта, и уполномочивают банк продать данную валюту за национальную валюту по курсу банка в случае ее неиспользования.
Неиспользованная часть иностранной валюты подлежит обязательной продаже уполномоченным банком за национальную валюту по истечении тридцати календарных дней с даты ее приобретения.
В случае возврата иностранной валюты, ранее приобретенной юридическими лицами-резидентами за национальную валюту, в связи с невыполнением нерезидентом (резидентом) своих обязательств перед юридическим лицом-резидентом, указанием ошибочных реквизитов в платежном поручении либо неиспользованием изъятой наличной иностранной валюты, она подлежит обязательной продаже за национальную валюту по курсу банка по истечении десяти календарных дней со дня ее зачисления на банковский счет юридического лица-резидента.
До истечения указанных сроков приобретенная за национальную валюту иностранная валюта может быть использована на иные цели, предусмотренные  пунктом 13 настоящих Правил, при представлении в банк письма-заявления, имеющего ссылку на заявку, согласно которой приобретена иностранная валюта, и валютного договора. При этом срок, указанный в абзаце втором настоящего пункта, не продлевается.

11. Уәкілетті банктер арқылы резиденттердің және резидент еместердің міндеттемелерін орындау есебіне резидент үшінші тұлға жүргізетін ақша төлемдері және (немесе) аударымдары резидент үшінші тұлға мен атынан ақша төлемдері және (немесе) аударымдары жүзеге асырылатын тұлғаның арасындағы өзара міндеттемелердің сипатын анықтайтын шартты ұсынған жағдайда, егер бұл осының негізінде осындай ақша төлемдері мен аударымдарының орындалуы жүзеге асырылатын валюта шартында көрсетілмесе, жол беріледі.
12. Шетелдік банктердегі резидент еместердің шоттарынан резиденттердің міндеттемелерін орындау есебіне жүзеге асырылатын резиденттің валюталық операциялары бойынша ақша төлемдері және (немесе) аударымдарына мынадай жағдайларда:
1) резидент резидент еместен алған қаржылық заемды үшінші тұлғалардың шотына есептеуге;
2) бағалы қағаздар нарығында резидентке ол тіркелген мемлекеттің заңнамасы бойынша бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға құқығы бар резидент еместің қаржылық қызмет көрсетуіне;
3) резидент еместің тапсырма шарты бойынша резидентке қызмет көрсетуіне жол беріледі.
3-тарау. Шетел валютасын сатып алу және сату тәртібі
13. Резидент заңды тұлғалар ішкі валюта нарығында ұлттық валютаға шетел валютасын резидент еместердің пайдасына, сондай-ақ Заңның  13-бабының  1)-5), 8) және 11) тармақшаларында белгіленген жағдайларда резиденттердің пайдасына ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру мақсаттары үшін ғана сатып ала алады.
14. Ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуға тапсырысты ресімдеген кезде Заңның  13-бабының  2) тармақшасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, резидент заңды тұлғалар сатып алу мақсатын көрсетеді, сондай-ақ орындау үшін шетел валютасы сатып алынатын валюта шартын қоса береді және банкке оны пайдаланбаған жағдайда банктің бағамы бойынша осы валютаны ұлттық валютаға сатуға уәкілеттік береді.
Шетел валютасының пайдаланылмаған бөлігі оны сатып алған күннен кейін отыз күнтізбелік күн өткеннен кейін уәкілетті банктің ұлттық валютаға міндетті түрде сатуына жатады.
Резидент емес (резидент) резидент заңды тұлға алдындағы өз міндеттемелерін орындамауына, резидент заңды тұлғалар бұрын ұлттық валютаға сатып алған шетел валютасын төлем тапсырмасындағы қате деректемелер көрсетуге не қолма-қол алынған шетел валютасын пайдаланбауға байланысты қайтарған жағдайда оны резидент заңды тұлғаның банктік шотына есептеген күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін банктің бағамы бойынша ұлттық валютаға міндетті сатуға жатады.
Көрсетілген мерзім өткенге дейін банкке соған сәйкес шетел валютасы сатып алынған тапсырысқа сілтемесі бар өтініш-хатты және валюта шартын ұсынған кезде ұлттық валютаға сатып алынған шетел валютасы осы Ереженің 13-тармағында көзделген өзге де мақсаттарға қолданылуы мүмкін. Бұл ретте осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген мерзім ұзартылмайды.

15. Иностранная валюта, необходимая юридическим лицам-резидентам для расчетов по контрактам, предусматривающим аккредитивную форму расчетов, приобретается на срок до истечения даты платежа по аккредитиву.
При оформлении заявки на приобретение иностранной валюты юридическое лицо-резидент уполномочивает банк продать данную валюту за национальную валюту по курсу банка в течение десяти календарных дней с даты истечения срока платежа по аккредитиву либо изменения формы расчетов на иную, не предусматривающую использование денег. В случае изменения аккредитивной формы расчетов на иную форму, предусматривающую использование денег, иностранная валюта подлежит зачислению (переводу) на текущий счет юридического лица-резидента и должна быть использована им в вышеуказанные сроки в порядке, установленном  пунктом 14 настоящих Правил.
16. В случае перевода юридическим лицом-резидентом иностранной валюты, приобретенной за национальную валюту на внутреннем валютном рынке, на свой счет в другом уполномоченном банке, банк отправителя денег в момент перевода извещает банк бенефициара о том, что указанная иностранная валюта приобретена за национальную валюту на внутреннем валютном рынке, и указывает цели и дату ее приобретения. Дальнейший контроль над соблюдением юридическим лицом требований настоящей главы осуществляется банком бенефициара.
Глава 4. Порядок изъятия (зачисления)
и использования наличной валюты
17. При изъятии с банковских счетов наличной национальной валюты резидентами и нерезидентами, а также наличной иностранной валюты физическими лицами для осуществления платежей по валютным операциям, указанным в пункте 1  статьи 16 Закона, представление документов, предусмотренных в подпунктах 6)-9)  пункта 5 настоящих Правил, не требуется.
18. Наличная иностранная валюта с банковских счетов юридических лиц в уполномоченных банках может быть изъята на цели осуществления платежей и переводов денег, указанных в подпунктах 5) и 6) пункта 1  статьи 16 Закона.
19. Юридические лица для изъятия наличной иностранной валюты представляют в уполномоченный банк в качестве валютного договора приказ о командировании работников за пределы Республики Казахстан, смету командировочных расходов, приказ (распоряжение) о выплате заработной платы.
20. Неиспользованная часть ранее изъятой юридическими лицами наличной иностранной валюты на оплату расходов, связанных с командированием работников за пределы Республики Казахстан, подлежит обязательному зачислению юридическим лицом на свои банковские счета в уполномоченных банках в течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командирования работников.

15. Резидент заңды тұлғаларға аккредитивті есептесу нысанын көздейтін келісім-шарттар бойынша есептесу үшін қажетті шетел валютасы аккредитив бойынша төлем күні өткенге дейінгі мерзімге сатып алынады.
Резидент заңды тұлға шетел валютасын сатып алуға өтінімді ресімдеген кезде аккредитив бойынша ақы төлеу мерзімі өткен не есептесу нысандарын ақшаны пайдалануды көздемейтін өзгелеріне өзгерту күнінен бастап осы валютаны он күнтізбелік күн ішінде банктің бағамы бойынша ұлттық валютаға сатуға уәкілеттік береді. Аккредитивті есептесу нысанын ақшаны пайдалануды көздейтін өзге нысанға өзгерткен жағдайда шетел валютасы резидент заңды тұлғаның ағымдағы шотына есептеуге (аударуға) жатады және осы Ереженің 14-тармағында белгіленген тәртіппен жоғарыда көрсетілген мерзімде пайдаланылуға тиіс.
16. Резидент заңды тұлға ішкі валюта нарығында ұлттық валютаға сатып алынған шетел валютасын басқа уәкілетті банктегі өз шотына аударған кезде ақша жіберуші банк аударым жасаған кезде бенефициар банкке көрсетілген шетел валютасы ішкі валюта нарығында ұлттық валютаға сатып алынғаны туралы хабарлайды және оны сатып алу мақсаты мен күнін көрсетеді. Заңды тұлғаның осы тараудың талаптарын сақтауына бұдан әрі бақылау жасауды бенефициар банк жүзеге асырады.
4-тарау. Қолма-қол валютаны алу (есептеу) және
пайдалану тәртібі
17. Резиденттер және резидент еместер банктік шоттардан қолма-қол ұлттық валютаны, сондай-ақ Заңның  16-бабының  1-тармағында көрсетілген валюталық операциялар бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін жеке тұлғалар қолма-қол шетел валютасын алған кезде осы Ереженің 5-тармағының 6)-9) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
18. Уәкілетті банктердегі заңды тұлғалардың банктік шоттарынан қолма-қол шетел валютасы Заңның 16-бабының 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру мақсатында алынуы мүмкін.
19. Заңды тұлғалар қолма-қол шетел валютасын алу үшін уәкілетті банкке валюта шарты ретінде қызметкерлерді Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу туралы бұйрықты, іссапар шығыстарының сметасын, жалақы төлеу туралы бұйрықты (өкімді) ұсынады.
20. Заңды тұлғалар қызметкерлерді Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарды төлеуге бұрын алынған қолма-қол шетел валютасының пайдаланылмаған бөлігі қызметкерлерді іссапарға жіберу мерзімі аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде заңды тұлға уәкілетті банктегі өзінің банктік шотына міндетті есептеуге жатады.

21. Нормы, изложенные в пунктах  18- 20 настоящих Правил, не распространяются на дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские учреждения иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан.
22. Уполномоченные организации, юридические лица, имеющие лицензию на осуществление розничной торговли и оказание услуг за наличную иностранную валюту, а также юридические лица-нерезиденты, осуществляющие свою деятельность под таможенным контролем на таможенной территории Республики Казахстан в аэропортах, портах и пограничных переходах, открытых для международного сообщения, вправе без представления валютного договора изымать со своих банковских счетов в уполномоченных банках наличную иностранную валюту для осуществления платежей, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 7) пункта 1  статьи 16 Закона.
Раздел 2. Общие положения о режимах
валютного регулирования
23. Резидент подает заявление на получение лицензии, регистрационного свидетельства, уведомляет о валютной операции Национальный Банк в сроки, определяемые в соответствии с пунктом 2  статьи 7 , пунктом 3  статьи 8 , пунктом 1  статьи 9 Закона соответственно.
24. Если на дату подписания (в случае ее отсутствия на дату вступления в силу) валютного договора в нем отсутствуют суммы и (или) иные условия, необходимые для определения распространения режима валютного регулирования на операции, осуществляемые по такому договору, распространение режимов валютного регулирования на операции определяется исходя из фактически исполненных обязательств резидентов и нерезидентов по валютному договору.
В случае коммерческих кредитов и финансовых займов валютная операция не подлежит лицензированию, регистрации, уведомлению, если в рамках валютного договора, заключенного на срок более 180 дней, предусматривается осуществление экспорта или импорта товаров (работ, услуг) по частям (далее - поставки), и (или) проведение платежей по частям, обязательства по каждой из которых исполняются в сроки, не превышающие 180 дней.
По фактически исполненным обязательствам сторон по коммерческим кредитам каждый последующий платеж (поставка) засчитывается в счет погашения задолженности по поставке (платежу), осуществленной (осуществленному) более ранней датой. Оставшаяся часть платежа (поставки) засчитывается в счет погашения задолженности по следующей поставке (платежу).
Для целей лицензирования порядок расчета суммы лицензируемой операции по коммерческим кредитам, определенный абзацем третьим настоящего пункта, применяется, если иной порядок зачета платежей в счет поставок не определен условиями валютного договора.
Для целей отсчета срока кредитования резидентом нерезидента при лицензировании учитывается дата каждой поставки (платежа), а сумма лицензируемой операции определяется как сумма непогашенной в течении 180 дней задолженности нерезидента по всем поставкам (платежам).
Для целей регистрации, уведомления по коммерческим кредитам и финансовым займам при полном погашении задолженности по поставке (платежу) начало отсчета 180 дней переходит на следующую (следующий) по дате поставку (платеж), по которой (которому) имеется непогашенная задолженность. Исчисление суммы задолженности производится по всем поставкам (платежам) в рамках валютного договора, по которым имеется задолженность, включая задолженность на срок менее 180 дней.

21. Осы Ереженің 18-20-тармақтарында жазылған нормалар Қазақстан Республикасында тіркелген шетелдік мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер, консулдық мекемелеріне қолданылмайды.
22. Уәкілетті ұйымдар, қолма-қол шетел валютасына бөлшек сауданы және қызмет көрсетуді жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалар, сондай-ақ өз қызметін Қазақстан Республикасының кеден аумағында кедендік бақылауда әуежайларда, порттарда және халықаралық қатынастар үшін ашылған шекара өткелдерінде жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар валюта шартын ұсынбастан уәкілетті банктердегі өздерінің банктік шоттарынан Заңның 16-бабының 1-тармағының 3), 4) және 7) тармақшаларында көзделген төлемдерді жүзеге асыру үшін қолма-қол шетел валютасын алуға құқылы.
2-бөлім. Валюталық реттеу режимдері
туралы жалпы ережелер
23. Резидент, тиісінше Заңның  7-бабының  2-тармағына,   8-бабының  3-тармағына,  9-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалатын мерзімде Ұлттық Банкке лицензия, тіркеу куәлігін алуға өтініш береді, валюталық операция туралы хабарлайды.
24. Егер валюта шартына қол қою күні (ол болмаған жағдайда - күшіне енген күні) осындай шарт бойынша жүзеге асырылатын операцияларға валюталық реттеу режимдерінің қолданылуын айқындау үшін қажетті сома және (немесе) өзге де жағдайлар болмағанда валюталық реттеу режимдерінің операцияларға қолданылуы резиденттердің және резидент еместердің валюта шарты бойынша міндеттемелерінің нақты орындалуын негізге ала отырып айқындалады.
Коммерциялық кредиттер мен қаржылық заемдар жағдайында, егер 180 күннен астам мерзімге жасалған валюта шарты шеңберінде тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) экспортын немесе импортын (бұдан әрі - жеткізу) және (немесе) төлемдерді бөліп-бөліп жүзеге асыру әрқайсысы бойынша міндеттемелер 180 күннен аспайтын мерзімде орындалатыны көзделсе, валюталық операция лицензиялауға, тіркеуге, хабарлауға жатпайды.
Тараптардың коммерциялық кредиттер бойынша нақты орындалған міндеттемелері бойынша әрбір келесі төлем (жеткізу) неғұрлым ертерек күнмен жүзеге асырылған жеткізу (төлем) бойынша берешекті өтеу есебіне есептеледі. Төлемнің (жеткізудің) қалған бөлігі келесі төлем (жеткізу) бойынша берешекті өтеу есебіне есептеледі.
Лицензиялау мақсаты үшін, егер валюта шартының талаптарында төлемдерді жеткізу есебіне есептеудің өзге тәртібі айқындалмаса, осы тармақтың үшінші абзацында айқындалған коммерциялық кредиттер бойынша лицензияланатын операциялардың сомасын есептеу тәртібі қолданылады.
Резиденттің резидент еместі кредиттеу мерзімін есептеу мақсаты үшін лицензиялау кезінде әрбір жеткізу (төлем) күні есепке алынады, ал лицензияланатын операция сомасы резидент еместің барлық жеткізулері (төлемдері) бойынша 180 күн ішінде өтелмеген берешегінің сомасы ретінде айқындалады.
Жеткізу (төлем) бойынша берешекті толық өтеу кезінде коммерциялық кредиттер және қаржылық заемдар бойынша тіркеу, хабарлау мақсаты үшін 180 күнді есептеудің басталуы ол бойынша өтелмеген берешек бар келесі жеткізу (төлем) күніне ауысады. Берешек сомасын есептеу барлық жеткізулер (төлемдер) бойынша ол бойынша берешек бар валюта шарты шеңберінде 180 күннен кем мерзімге берешекті қоса алғанда, барлық жеткізулер (төлемдер) бойынша жүргізіледі.

25. Для определения эквивалента суммы валютного договора в долларах США по договорам, выраженным в иной валюте и не имеющим указания на обменный курс по отношению к доллару США для осуществления расчетов по договору, пересчет суммы осуществляется по курсу, применяемому в целях бухгалтерского учета в Республике Казахстан, на дату подписания валютного договора (в случае ее отсутствия - на дату вступления в силу).
В случаях, указанных в  пункте 24 настоящих Правил, для определения эквивалента в долларах США сумм фактически исполненных обязательств по валютным договорам, выраженным в иной валюте и не имеющим указания на обменный курс по отношению к доллару США для осуществления расчетов по договору, пересчет сумм осуществляется по курсу, применяемому в целях бухгалтерского учета в Республике Казахстан, на дату проведения операций.
26. В целях контроля за достоверностью сведений, представляемых в рамках режимов валютного регулирования и (или) отражаемых в соответствующих отчетах, в случаях, установленных настоящими Правилами, и/или по запросу Национального Банка резидент представляет в Национальный Банк следующие документы, подтверждающие возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору:
1) копии документов, подтверждающих обоснованность проведения платежа либо поставки товара (работ, услуг), а также передачи актива (копии платежных документов, грузовых таможенных деклараций, счетов-фактур и других);
2) справку уполномоченного банка о проведенных платежах и переводах денег;
3) справку таможенного органа о движении товаров по сделке (экспорт, импорт), на которую оформлен паспорт сделки;
4) паспорт сделки.
27. Национальный Банк в согласованном порядке представляет банкам, уполномоченному органу по вопросам таможенного дела (в части сделок, предусматривающих перемещение товаров), органам налоговой службы информацию о выданных и утративших силу лицензиях, регистрационных свидетельствах, свидетельствах об уведомлении.
28. Банки ежемесячно до 5 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, предоставляют в центральный аппарат Национального Банка по форме, установленной  Приложением 1 к настоящим Правилам, отчет о движении средств по валютным договорам, на которые были выданы регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении юридическим лицам, за исключением банков, а также физическим лицам.
29. При утере оригинала регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении резиденту в случае его обращения выдается дубликат утерянного документа.
Для получения дубликата резидент представляет по месту регистрации валютного договора или уведомления о валютной операции заявление с указанием причин и обстоятельств утраты. Национальный Банк в течение пяти рабочих дней с даты поступления заявления оформляет и выдает дубликат. Дубликат выдается за номером и датой первоначального регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении с указанием слова "Дубликат" и даты выдачи дубликата.
Выдача дубликата лицензии осуществляется в порядке, установленном  Законом Республики Казахстан "О лицензировании".

25. Өзге валютада көрсетілген және шарт бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін АҚШ долларына қатысы бойынша айырбастау бағамына нұсқауы жоқ шарттар бойынша АҚШ долларындағы валюта шарты сомасының баламасын айқындау үшін соманы қайта санау валюта шартына қол қойылған күнгі (ол болмаған жағдайда - күшіне енгізілген күнгі) Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есеп мақсатында қолданылатын бағам бойынша жүзеге асырылады.
Осы Ереженің 24-тармағында көрсетілген жағдайларда шарт бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін өзге валютада көрсетілген және АҚШ долларына қатынасы бойынша айырбастау бағамына нұсқаулары жоқ валюта шарттары бойынша нақты орындалған міндеттемелер сомасының АҚШ долларындағы баламасын айқындау үшін соманы қайта санау операцияларды жүргізу күнгі Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есеп мақсатында қолданылатын бағам бойынша жүзеге асырылады.
26. Валюталық реттеу режимдерінің шеңберінде ұсынылатын және (немесе) тиісті есептерде көрсетілетін мәліметтердің шынайылығына бақылау жасау мақсатында осы Ережеде белгіленген жағдайларда және (немесе) Ұлттық Банктің сұратуы бойынша резидент Ұлттық Банкке валюта шарты бойынша міндеттемелердің туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) төлем жүргізу не тауар жеткізудің (жұмыс, қызмет көрсету), сондай-ақ активтерді берудің негізділігін растайтын құжаттардың көшірмелері (төлем құжаттарының, жүк кеден декларацияларының, шот фактуралардың және басқаларының көшірмелері);
2) уәкілетті банктің ақша төлемдері мен аударымдары жүргізілгені туралы анықтамасы;
3) мәміле паспорты ресімделген мәміле бойынша тауарлар қозғалысы (экспорт, импорт) туралы кеден органының анықтамасы;
4) мәміле паспорты.
27. Ұлттық Банк келісілген тәртіппен банкке, кеден ісі мәселелері бойынша уәкілетті органға (тауарлардың орнын ауыстыруды көздейтін мәмілелер бөлігінде), салық қызметі органдарына берілген және күші жойылған лицензиялар, тіркеу куәліктері, хабарлау туралы куәліктер туралы ақпарат ұсынады.
28. Банктер ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 күніне дейін (қоса алғанда), Ұлттық Банктің орталық аппаратына осы Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша банктерді қоспағанда, заңды тұлғаларға, сондай-ақ жеке тұлғаларға тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер берілген валюта шарттары бойынша қаражаттың қозғалысы туралы есепті ұсынады.
29. Резидентке тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің түпнұсқасы жоғалған кезде ол өтінішпен хабарласқан жағдайда жоғалған құжаттың дубликаты беріледі.
Резидент дубликатты алу үшін валюта шарты немесе валюталық операциялар туралы хабарламаны тіркеу орны бойынша жоғалту себебі мен жағдайын көрсете отырып, өтініш береді. Ұлттық Банк өтініш түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дубликатты ресімдейді және береді. Дубликат бастапқы тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің бастапқы нөмірімен және күнімен "Дубликат" деген сөзді және дубликат берілген күнді көрсете отырып беріледі.
Лицензияның дубликатын беру "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

30. Лицензирование, регистрация, подтверждение об уведомлении производятся Национальным Банком без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка в отношении обязательств участников по соответствующим валютным операциям (валютным договорам).
Наличие лицензии, регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении не является основанием для освобождения от ответственности за нарушение требований нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Раздел 3. Режим лицензирования валютных операций Глава 5. Общие требования
31. Квалификационные требования для получения разовых лицензий на проведение операций, предусмотренных  пунктом 45 настоящих Правил в сумме свыше эквивалента ста тысяч долларов США, а также для получения юридическими лицами и физическими лицами, зарегистрированными в качестве индивидуальных предпринимателей, операционной лицензии на открытие счета в иностранном банке, предусмотренной Главой 4 Раздела 3 настоящих Правил, включают в себя:
1) отсутствие налоговой задолженности;
2) отсутствие просроченной задолженности по кредитам, выданным за счет бюджетных средств, правительственных внешних займов, и по требованиям, возникшим в силу исполнения государственных гарантий.
32. В качестве документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям, представляются следующие документы, выданные соответствующими государственными органами не ранее чем за тридцать календарных дней до дня подачи заявления на получение лицензии:
документ установленной формы об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика перед бюджетом, выданный органом налоговой службы. При наличии решения об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов - документ органа налоговой службы, подтверждающий данный факт;
документ установленной формы об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика перед бюджетом, выданный таможенным органом. При наличии решения об изменении срока уплаты таможенных платежей - документ таможенного органа, подтверждающий данный факт;
документ центрального уполномоченного органа Республики Казахстан по исполнению бюджета об отсутствии просроченной задолженности по кредитам, выданным за счет средств республиканского бюджета и правительственных внешних займов, и по требованиям, возникшим в силу исполнения государственных гарантий;
документ местного исполнительного органа об отсутствии просроченной задолженности по кредитам, выданным за счет средств местного бюджета.
В случае представления неполного пакета документов по запросу Национального Банка (территориального филиала Национального Банка) заявитель представляет документы органа налоговой службы, а также таможенного органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика перед бюджетом более позднего срока.

30. Лицензиялауды, тіркеуді, хабарлама туралы растауды Ұлттық Банк тарапынан тиісті валюталық операциялар (валюта шарттары) бойынша қатысушылардың міндеттемелеріне қатысты қандай да болмасын міндеттеме алмай Ұлттық Банк жүргізеді.
Лицензияның, тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің болуы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзғаны үшін жауапкершіліктен босату үшін негіз болып табылмайды.
3-бөлім. Валюталық операцияларды лицензиялау режимі
5-тарау. Жалпы талаптар
31. Жүз мың АҚШ доллары баламасынан жоғары сомада осы Ереженің 45-тармағында көзделген операцияларды жүргізуге бір жолғы лицензиялар алуға, сондай-ақ заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалардың осы Ереженің 3-бөлімінің  8-тарауында  көзделген шетелдік банкте шоттар ашуға берілетін операциялық лицензияларды алуға арналған біліктілік талаптарына мыналар кіреді:
1) салық берешегінің болмауы;
2) бюджет қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша, үкіметтік сыртқы заемдардың және мемлекеттік кепілдіктерді орындаудан туындаған талаптар бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы.
32. Өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар ретінде лицензия алуға өтініш берген күнге дейінгі отыз күнтізбелік күннен аспайтын уақытта тиісті мемлекеттік органдар берген мынадай құжаттар ұсынылады:
салық төлеушінің бюджет алдында салық берешегінің жоқ екені (бар екені) туралы салық қызметі органы берген белгіленген нысандағы құжат. Салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімінің өзгергені туралы шешім болған кезде - салық қызметі органының осы фактіні растайтын құжаты;
салық төлеушінің бюджет алдында салық берешегінің жоқ екені (бар екені) туралы кеден органы берген белгіленген нысандағы құжат. Кеден төлемдерін төлеу мерзімінің өзгергені туралы шешім болған кезде - кеден органының осы фактіні растайтын құжаты;
Қазақстан Республикасының бюджеттің орындалуы жөніндегі орталық уәкілетті органының республикалық бюджет қаражаты және үкіметтік сыртқы заемдар есебінен берілген кредиттер бойынша және мемлекеттік кепілдіктерді орындаудан туындаған талаптар бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы құжаты;
жергілікті атқарушы органның жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқ екені туралы құжаты.
Ұлттық Банктің (Ұлттық Банктің аумақтық филиалының) сұратуы бойынша толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда өтініш беруші салық төлеушінің бюджет алдындағы неғұрлым кеш мерзімді салық берешегінің жоқ екені (бар екені) туралы салық қызметі органының, сондай-ақ кеден органының құжаттарын ұсынады.

33. Лицензии выдаются центральным аппаратом Национального Банка, за исключением, лицензий на операции, предусмотренные в пунктах  43,   54  настоящих Правил, которые выдаются территориальным филиалом Национального Банка по месту постоянного проживания физического лица либо месту нахождения юридического лица.
34. Лицензии по форме, установленной  Приложением 2 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в выдаче лицензии, выдаются в течение тридцати календарных дней (по операциям, предусмотренным в пунктах  43,   49  настоящих Правил - в течение пятнадцати календарных дней) со дня представления заявителем всех необходимых документов.
Лицензия по форме, установленной  Приложением 2 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в выдаче лицензии резиденту, являющемуся субъектом малого предпринимательства, выдается в течение десяти календарных дней с даты представления резидентом всех необходимых документов. При этом в заявлении должна быть произведена запись, указывающая, что юридическое лицо является субъектом малого предпринимательства.
Отказ в выдаче лицензии производится по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
В случае завершения операций, предусмотренных в  пункте 43 настоящих Правил, после обращения резидента за получением лицензии в центральный аппарат Национального Банка лицензия выдается центральным аппаратом Национального Банка в соответствии с общими требованиями в течение тридцати календарных дней со дня предоставления резидентом всех необходимых документов.
Глава 6. Коммерческие кредиты
35. Национальный Банк (территориальный филиал Национального Банка в случаях, предусмотренных  пунктом 42 настоящих Правил) выдает лицензии на предоставление резидентом коммерческого кредита нерезиденту на срок более 180 дней (365 дней по отдельному перечню товаров, установленному Правительством Республики Казахстан - далее отдельный перечень товаров).
Предоставление резидентом нерезиденту коммерческого кредита в размере, не превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, лицензированию в Национальном Банке не подлежит.
Национальный Банк выдает лицензию на сумму коммерческого кредита, а по отдельным сделкам в случае невозможности установить точную сумму операции, подлежащей лицензированию, - на общую сумму авансовых платежей по импорту или поставок товара по экспорту в соответствии с условиями сделки.
36. Лицензии на предоставление резидентом коммерческого кредита нерезиденту на срок более 180 дней или на срок более 365 дней являются разовыми. В лицензии устанавливается срок исполнения обязательств сторонами исходя из указанных в заявлении сроков в соответствии с условиями сделки.

33. Лицензияларды, Ұлттық Банктің аумақтық филиалы жеке тұлғаның тұрақты тұратын орны бойынша не заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша беретін, осы Ереженің 43,  54-тармақтарында  көзделген операцияларға лицензияларды қоспағанда, Ұлттық Банктің орталық аппараты береді.
34. Осы Ереженің 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша лицензия, не лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді жауабы өтініш беруші барлық қажетті құжаттарды ұсынған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде беріледі (осы Ереженің 43,  49-тармақтарында  көзделген операциялар бойынша - он бес күнтізбелік күн ішінде).
Осы Ереженің 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша лицензия, не лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді жауап шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын резидентке резидент барлық қажетті құжаттарды ұсынған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде беріледі. Бұл ретте өтініште заңды тұлғаның шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатынын көрсететін жазба жасалуы тиіс.
Лицензия беруден  бас тарту  Қазақстан Республикасының   заң актілерінде көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
Осы Ереженің 43-тармағында көзделген операцияларды резидент лицензия алу үшін Ұлттық Банктің орталық аппаратына өтініш бергеннен кейін аяқтаған жағдайда Ұлттық Банктің орталық аппараты резидент барлық қажетті құжаттарды ұсынған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде жалпы талаптарға сәйкес береді.
6-тарау. Коммерциялық кредиттер
35. Ұлттық Банк (Ұлттық Банктің аумақтық филиалы осы Ереженің 42-тармағында көзделген жағдайларда) резиденттің резидент емеске 180 күннен астам мерзімге коммерциялық кредит беруіне лицензия береді (Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жекелеген тауарлар тізбесі бойынша 365 күн - бұдан әрі - тауарлардың жекелеген тізбесі).
Резиденттің резидент емеске он мың АҚШ доллары баламасынан аспайтын мөлшерде коммерциялық кредит беруі Ұлттық Банкте лицензиялауға жатпайды.
Ұлттық Банк коммерциялық кредит сомасына, ал лицензиялауға жататын операцияның нақты сомасын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда - мәміленің талаптарына сәйкес импорт бойынша аванстық төлемдердің немесе экспорт бойынша тауар жеткізудің жалпы сомасына лицензия береді.
36. Резиденттің резидент емеске 180 күннен астам мерзімге немесе 365 күннен астам мерзімге коммерциялық кредит беруіне арналған лицензия біржолғы болып табылады. Лицензияда тараптардың міндеттемелерді орындау мерзімі мәміленің талаптарына сәйкес өтініште көрсетілген мерзімдерді негізге ала отырып белгіленеді.

37. Уполномоченный банк, осуществляющий валютный контроль по операции, на которую выдана лицензия, в случае ее незавершения в срок, установленный в лицензии, информирует об этом факте территориальный филиал Национального Банка по месту постоянного проживания физического лица либо месту нахождения юридического лица в течение пяти рабочих дней с даты истечения срока исполнения обязательств, указанного в лицензии по форме, установленной  Приложением 3 к настоящим Правилам.
38. Для получения лицензии на предоставление резидентом коммерческого кредита нерезиденту в Национальный Банк представляются документы, определенные  Законом Республики Казахстан "О лицензировании", и документы, предусмотренные  статьей 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 8), 9).
Заявление представляется по форме, установленной  Приложением 4 к настоящим Правилам, с заполнением раздела 1 указанного Приложения.
В качестве документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору представляются:
для операций, предусмотренных в  пункте 42 настоящих Правил - документы, указанные в подпунктах  2),   3),   4)  пункта 26 настоящих Правил;
для операций, предусмотренных в  пункте 35 (по отдельному перечню товаров) настоящих Правил - документы, указанные в подпунктах  1),   4)  пункта 26 настоящих Правил;
для иных операций - документы, указанные в  подпункте 1) пункта 26 настоящих Правил.
39. Лицензиату, получившему лицензию на проведение операции, предусмотренной в  пункте 35 настоящих Правил, необходимо представлять в Национальный Банк ежеквартально, до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, отчет по форме, установленной  Приложением 5 к настоящим Правилам, за исключением случаев, когда сделка предусматривает экспорт (импорт) товаров, требующий оформления паспорта сделки.
В случае, когда сделка предусматривает экспорт и (или) импорт товаров (работ, услуг) отчет представляется на часть сделки, не требующую оформления паспорта сделки.
40. По долгосрочным (более одного года) сделкам резидентов, действующих в рамках единых с нерезидентами транспортных систем, предусматривающим непрерывный цикл взаимного экспорта и импорта товаров (работ, услуг) и осуществления расчетов по принципу взаимного зачета требований, которые не позволяют заранее установить сумму коммерческого кредита, Национальный Банк выдает лицензию с учетом следующих  особенностей:
1) лицензия выдается на планируемую сумму общего экспорта товаров (работ, услуг) резидента до конца соответствующего календарного года. После проведения лицензиатом операций на всю сумму, указанную в лицензии, лицензиату необходимо обратиться в Национальный Банк за получением новой лицензии на дополнительную сумму в пределах срока первой лицензии;

37. Лицензия берілген операция бойынша валюталық бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк ол лицензияда көрсетілген мерзімде аяқталмаған жағдайда бұл факті туралы жеке тұлғаның тұрақты тұратын орны не заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына осы Ереженің  3-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша лицензияда көрсетілген міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарлайды.
38. Резиденттің резидент емеске коммерциялық кредит беруіне арналған лицензияны алу үшін Ұлттық Банкке "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  айқындалған және 8), 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда Заңның  10-бабында  көзделген құжаттар ұсынылады.
Өтініш осы Ереженің  4-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша көрсетілген қосымшаның 1-бөлімін толтыра отырып ұсынылады.
Валюта шарты бойынша міндеттемелердің пайда болуын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын құжаттар ретінде мыналар ұсынылады:
осы Ереженің 42-тармағында көзделген операциялар үшін - осы Ереженің 26-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар;
осы Ереженің 35-тармағында көзделген операциялар үшін (тауарлардың жекелеген тізбесі бойынша) - осы Ереженің 26-тармағының 1), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар;
өзге операциялар үшін - осы Ереженің 26-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттар.
39. Осы Ереженің 35-тармағында көзделген операцияларды жүргізуге лицензия алған лицензиат Ұлттық Банкке тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 20 күніне дейін (қоса алғанда) мәміле паспортын ресімдеуді талап ететін тауарлар экспортын (импортын) көздеген жағдайларды қоспағанда, осы Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп ұсынуы қажет.
Мәміле тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) экспортын және (немесе) импортын көздеген жағдайда есеп мәміле паспортын ресімдеуді талап етпейтін мәміленің бір бөлігіне ұсынылады.
40. Тауарлардың (жұмыс, қызмет көрсету) өзара экспорты және импортының үздіксіз тізбегін және коммерциялық кредит сомасын алдын ала белгілеуге мүмкіндік бермейтін талаптарды өзара есептеу қағидаты бойынша есептесулерді жүзеге асыруды көздейтін резидент еместермен бірыңғай көлік жүйесі шеңберінде әрекет ететін резиденттердің ұзақ мерзімді (бір жылдан артық) мәмілелері бойынша Ұлттық Банк мынадай ерекшеліктерді есепке ала отырып лицензия береді:
1) лицензия резиденттің жалпы тауар (жұмыс, қызмет көрсету) экспортының жоспарланатын сомасына тиісті күнтізбелік жылдың аяғына дейін беріледі. Лицензияда көрсетілген барлық сомаға операцияларды жүргізгеннен кейін лицензиат Ұлттық Банкке бірінші лицензияның мерзімі шегінде қосымша сомаға жаңа лицензия алу үшін өтініш беруге тиіс;

2) срок исполнения обязательств определяется заявителем, исходя из достаточного времени для погашения задолженности нерезидента деньгами или встречным импортом товаров (работ, услуг), но не более чем на один календарный год после истечения года, в котором были экспортированы товары (работы, услуги).
41. При оплате импортного контракта третьим лицом, не являющимся импортером по контракту, за получением лицензии в Национальный Банк необходимо обратиться импортеру.
При отгрузке товаров (выполнении работ, оказании услуг) третьим лицом, не являющимся экспортером по контракту, за получением лицензии в Национальный Банк обращается экспортер.
В случае уступки экспортером (импортером) другому резиденту права требования к нерезиденту по сделке по экспорту (импорту) в полном объеме и отсутствия у первого резидента лицензии за получением лицензии обращается резидент, к которому перешло право требования к нерезиденту по сделке по экспорту (импорту).
В случае частичной уступки экспортером (импортером) другому резиденту права требования к нерезиденту по сделке по экспорту (импорту) и отсутствия у первого резидента лицензии за получением лицензии обращается экспортер (импортер) и  резидент, которому передано частично право требования - каждый в части своих требований.
В случае полной или частичной уступки экспортером (импортером) другому резиденту права требования к нерезиденту по сделке по экспорту (импорту), при наличии у первого резидента лицензии, данная лицензия прекращает свое действие. Резидент (резиденты) обращаются за получением лицензии каждый в части неисполненных нерезидентом обязательств.
42. Лицензирование завершенных операций по коммерческим кредитам, по которым оформлены паспорта сделок, осуществляется территориальными филиалами Национального Банка, расположенными по месту постоянного проживания физического лица либо месту нахождения юридического лица с учетом особенностей, предусмотренных пунктами 43-44 настоящих Правил.
43. Операции по коммерческим кредитам, по которым оформлены паспорта сделок, считаются завершенными в следующих случаях:
1) по экспорту:
при поступлении в уполномоченный банк  экспортной выручки на всю стоимость экспортированного товара, срок оплаты которого превышает 180 дней (365 дней в случае отдельного перечня товаров) либо возврате нерезидентом экспортированного товара на всю стоимость по истечении 180 дней (365 дней в случае отдельного перечня товаров) с даты экспорта;
при поступлении в уполномоченный банк части экспортной выручки на экспортированный товар, срок оплаты которого превышает 180 дней (365 дней в случае отдельного перечня товаров), и возврате нерезидентом части экспортированного товара по истечении 180 дней (365 дней в случае отдельного перечня товаров) с даты экспорта в совокупности составляющих полную сумму коммерческого кредита;

2) міндеттемені орындау мерзімін өтініш беруші резидент еместің берешекті ақшамен немесе тауарлардың (жұмыс, қызмет көрсету) қарсы импортымен өтеуі үшін жеткілікті, бірақ тауар (жұмыс, қызмет көрсету) экспортталған жыл өткеннен кейін бір күнтізбелік жылдан артық емес уақытты негізге ала отырып айқындайды.
41. Келісім-шарт бойынша импортер болып табылмайтын үшінші тұлға импорттық келісім-шартқа ақы төлеген кезде лицензия алу үшін Ұлттық Банкке импортердің өтініш беруі қажет.
Келісім-шарт бойынша экспортер болып табылмайтын үшінші тұлға тауарларды (жұмыс орындау, қызмет көрсету) тиеген кезде лицензия алу үшін Ұлттық Банкке экспортер өтініш беруі қажет.
Экспортер (импортер) экспорт (импорт) жөніндегі мәміле бойынша резидент емеске талап ету құқығын басқа резидентке толық көлемде берген жағдайда және бірінші резиденттің лицензиясы болмаған жағдайда лицензия алу үшін экспорт (импорт) мәмілесі бойынша резидент емеске талап ету құқығы өткен резидент өтініш береді.
Экспортер (импортер) экспорт (импорт) жөніндегі мәміле бойынша резидент емеске талап ету құқығын басқа резидентке ішінара берген жағдайда және бірінші резиденттің лицензиясы болмаған жағдайда лицензия алу үшін экспортер (импортер) және талап ету құқығы ішінара берілген резидент - әрқайсысы өз талаптары бөлігінде өтініш береді.
Экспортер (импортер) экспорт (импорт) бойынша мәміле бойынша резидент емеске талап ету құқығын басқа резидентке толық немесе ішінара берген жағдайда бірінші резиденттің лицензиясы болған кезде осы лицензияның қолданылуы тоқтатылады. Резидент (резиденттер) әрқайсысы резидент емес орындамаған міндеттер бөлігінде лицензия алу үшін өтініш береді.
42. Мәміле паспорты ресімделген коммерциялық кредиттер бойынша аяқталған операцияларды лицензиялауды жеке тұлғаның тұрақты тұратын орны не заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалы осы Ережелердің 43-44 тармақтарында көзделген ерекшеліктерді есепке ала отырып жүзеге асырады.
43. Мәміле паспорты ресімделген коммерциялық кредиттер бойынша операциялар мынадай жағдайларда аяқталған болып саналады:
1) экспорт бойынша:
уәкілетті банкке ақы төлеу мерзімі 180 күннен асатын (тауарлардың жекелеген тізбесі жағдайда 365 күн) экспортталған тауардың барлық құнына экспорттық түсім түскен кезде не резидент емес экспортталған тауарды экспортталған күннен бастап 180 күн өткеннен кейін (тауарлардың жекелеген тізбесі жағдайда 365 күн) барлық құнына қайтарғанда;
уәкілетті банкке ақы төлеу мерзімі 180 (тауарлардың жекелеген тізбесі жағдайда 365 күн) күннен асатын экспортталатын тауарға экспорттық түсімнің бір бөлігі түскен кезде және резидент емес экспортталған күннен бастап 180 күн өткеннен кейін (тауарлардың жекелеген тізбесі жағдайда 365 күн) экспортталған тауардың, жиынтығында коммерциялық кредиттің толық сомасын құрайтын бір бөлігін қайтарғанда;

2) по импорту:
при поступлении в Республику Казахстан товара на всю сумму авансового платежа, срок которого превышает 180 дней либо возврате всей суммы авансового платежа в случае неисполнения обязательств нерезидентом в срок, превышающий 180 дней с даты платежа;
при поступлении в Республику Казахстан по истечении 180 дней со дня авансового платежа части товара и возврате части суммы авансового платежа в совокупности составляющих полную сумму коммерческого кредита.
44. Для получения лицензии на проведение операций, предусмотренных  пунктом 42 настоящих Правил, в территориальный филиал Национального Банка представление документа, предусмотренного подпунктом 5)  статьи 10 Закона, не требуется.
Глава 7. Участие в уставном капитале, операции с
ценными бумагами и производными финансовыми инструментами
45. Национальный Банк осуществляет лицензирование следующих операций, определенных  статьей 22 Закона:
приобретение резидентами ценных бумаг нерезидентов;
приобретение резидентами паев инвестиционных фондов- нерезидентов;
внесение резидентами вкладов в целях обеспечения участия в уставном капитале нерезидентов;
операции с производными финансовыми инструментами между резидентами и нерезидентами.
46. Лицензии на осуществление операций, указанных в пункте 45 настоящих Правил, являются разовыми, за исключением лицензий, выдаваемых брокерам и (или) дилерам, управляющим компаниям, а также на осуществление указанных операций через участника рынка ценных бумаг - нерезидента, которые являются операционными.
47. Для получения разовой лицензии на осуществление операций, указанных в  пункте 45 настоящих Правил, в Национальный Банк  представляются документы, определенные  Законом Республики Казахстан "О лицензировании", и документы, предусмотренные  статьей 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 9), 10).
Заявление представляется по форме, установленной  Приложением 4 к настоящим Правилам, с заполнением части 1 раздела 2 указанного Приложения.
48. Лицензиату, получившему лицензию, предусмотренную  пунктом 47 настоящих Правил, ежеквартально, до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, необходимо представлять в Национальный Банк отчет по форме, установленной  Приложением 6 к настоящим Правилам.
Отчеты предоставляется лицензиатом за весь период владения активом.
49. Для получения операционной лицензии брокерами и (или) дилерами, управляющими компаниями в Национальный Банк  представляются документы, определенные  Законом Республики Казахстан "О лицензировании", и документы, предусмотренные  статьей 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 2), 8)-10).

2) импорт бойынша:
мерзімі 180 күннен асатын Қазақстан Республикасына аванстық төлемнің барлық сомасына тауар түскен кезде не резидент емес төлем күнінен бастап 180 күннен асатын мерзімде міндеттемесін орындамаған жағдайда аванстық төлемнің барлық сомасын қайтарғанда;
аванстық төлем күнінен бастап 180 күн өткеннен кейін Қазақстан Республикасына тауардың бір бөлігі түскен кезде және аванстық төлемнің жиынтығында коммерциялық кредиттің толық сомасын құрайтын бір бөлігін қайтарғанда.
44. Осы Ереженің 42-тармағында көзделген операцияларды жүргізуге лицензия алу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Заңның  10-бабының  5) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
7-тарау. Жарғылық капиталға қатысу, бағалы
қағаздармен және туынды қаржы
құралдарымен операциялар
45. Ұлттық Банк Заңның  22-бабында  айқындалған мынадай операцияларды лицензиялауды жүзеге асырады:
резиденттердің резидент еместердің бағалы қағаздарын сатып алуы;
резиденттердің резидент еместердің инвестициялық қорлары пайларын сатып алуы;
резиденттердің резидент еместердің жарғылық капиталына қатысуды қамтамасыз ету мақсатында салымдар салуы;
резиденттер мен резидент еместер арасындағы туынды қаржы құралдарымен операциялар.
46. Осы Ереженің 45-тармағында көрсетілген операцияларды жүзеге асыруға берілген лицензиялар, брокерлерге және (немесе) дилерлерге, басқарушы компанияларға берілетін, сондай-ақ резидент емес бағалы қағаздар нарығына қатысушы арқылы көрсетілген, операциялық болып табылатын операцияларды жүзеге асыруға құқық беретін лицензияларды қоспағанда, бір жолғы болып табылады.
47. Осы Ереженің 45-тармағында көрсетілген операцияларды жүзеге асыруға арналған біржолғы лицензияны алу үшін "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  айқындалған құжаттарды және 9), 10) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Заңның  10-бабында  көрсетілген құжаттарды Ұлттық Банкке ұсынады.
Өтініш көрсетілген Қосымшаның 2-бөлімнің 1-бөлігін толтыра отырып, осы Ереженің  4-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
48. Осы Ереженің 47-тармағында көзделген лицензияны алған Лицензиат, тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) осы Ереженің  6-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша есепті Ұлттық Банкке ұсынуы қажет.
Лицензиат есептерді активті игерудің барлық кезеңінде ұсынады.
49. Брокерлер және (немесе) дилерлер, басқарушы компаниялар операциялық лицензия алу үшін "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  айқындалған құжаттарды және 2), 8)-10) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Заңның  10-бабында  көрсетілген құжаттарды Ұлттық Банкке ұсынады.

Заявление представляется по форме, установленной  Приложением 4 к настоящим Правилам, с заполнением части 2  раздела 2 указанного Приложения.
50. Брокеры и (или) дилеры, а также  управляющие компании в рамках требований, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, могут проводить следующие операции на основании операционной лицензии:
1) приобретение ценных бумаг, эмитированных международными финансовыми организациями, допущенных для обращения на территории Республики Казахстан;
2) приобретение облигаций и иных долговых ценных бумаг иностранных эмитентов, имеющих рейтинг не ниже присвоенного Республике Казахстан суверенного рейтинга по классификации одного из рейтинговых агентств "Fitch", "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service";
3) приобретение акций иностранных эмитентов, имеющих кредитный рейтинг не ниже присвоенного Республике Казахстан суверенного рейтинга по классификации одного из рейтинговых агентств "Fitch", "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service";
4) приобретение ценных бумаг нерезидентов, ранее приобретенных иным резидентом на основании соответствующей лицензии, а также допущенных к обращению на фондовой бирже, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
5) приобретение казахстанских депозитарных расписок, базовым активом которых являются ценные бумаги нерезидентов;
6) операции с нерезидентами по производным финансовым инструментам;
7) иные операции, осуществляемые за счет собственных средств профессионального участника рынка ценных бумаг, в результате которых рыночная стоимость ценных бумаг (паев инвестиционных фондов, долей в уставных капиталах нерезидентов)  на конец каждого календарного месяца будет составлять не более 60 (шестидесяти) процентов от стоимости собственных активов на соответствующую дату;
8) иные операции, осуществляемые управляющими компаниями за счет средств инвестиционного фонда с учетом требований установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
9) иные операции, осуществляемые профессиональными участниками рынка ценных бумаг за счет средств клиентов.
51. В случае нарушения установленных  пунктом 50 настоящих Правил требований, лицензиату необходимо в течение 30 (тридцати) календарных дней по истечении отчетного периода привести структуру активов в соответствие с данными требованиями либо обратиться в Национальный Банк за получением разовой лицензии.

Өтініш көрсетілген Қосымшаның 2-бөлімінің 2-бөлігін толтыра отырып, осы Ереженің  4-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
50. Брокерлер және (немесе) дилерлер, сондай-ақ басқарушы компаниялар қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптар шеңберінде операциялық лицензия негізінде мынадай операцияларды жүргізе алады:
1) халықаралық қаржы ұйымдары эмиссиялаған, Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жіберілген бағалы қағаздарды сатып алу;
2) "Fіtch", "Standard & Poor's", "Moody's Investors Servіce" рейтинг агенттіктерінің біреуінің жіктеуі бойынша Қазақстан Республикасына тағайындалған егеменді рейтингтен төмен емес рейтингі бар шетелдік эмитенттердің облигацияларын және өзге борыштық бағалы қағаздарын сатып алу;
3) "Fіtch", "Standard & Poor's", "Moody's Investors Servіce" рейтинг агенттіктерінің біреуінің жіктеуі бойынша Қазақстан Республикасына тағайындалған егеменді рейтингтен төмен емес кредиттік рейтингі бар шетелдік эмитенттердің акцияларын сатып алу;
4) резидент еместердің тиісті лицензия негізінде өзге резиденттің бұрын сатып алған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасына айналысқа жіберілген бағалы қағаздарын сатып алу;
5) базалық активі резидент еместердің бағалы қағаздары болып табылатын қазақстандық депозитарлық қолхаттарды сатып алу;
6) туынды қаржы құралдары бойынша резидент еместермен операциялар;
7) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылатын өзге операциялар, нәтижесінде бағалы қағаздардың нарықтық құны (инвестициялық қорлардың пайлары, резидент еместердің жарғылық капиталына үлестері) әр күнтізбелік айдың аяғында тиісті күнгі меншік активтерінің құнының 60 (алпыс) пайызынан аспайтын бөлігін құрайды;
8) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды ескере отырып, инвестициялық қордың қаражаты есебінен басқарушы компаниялар жүзеге асыратын өзге операциялар;
9) клиенттердің қаражаты есебінен бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары жүзеге асыратын өзге операциялар.
51. Лицензиат осы Ереженің 50-тармағында белгіленген талаптарды бұзған жағдайда есепті кезең аяқталғаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде активтер құрылымын осы талаптарға сәйкес келтіруге не біржолғы лицензия алу үшін Ұлттық Банкке өтініш жасауға тиіс.

52. Для получения операционной лицензии на осуществление  операций, указанных в  пункте 45 настоящих Правил, через участника рынка ценных бумаг - нерезидента в Национальный Банк  представляются документы, предусмотренные  Законом Республики Казахстан "О лицензировании" и  статьей 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 9), 10) данной статьи.
В качестве валютного договора представляется копия договора на оказание услуг участником рынка ценных бумаг - нерезидентом на рынке ценных бумаг.
Условия сделки между резидентом (кроме профессиональных участников рынка ценных бумаг) и участником рынка ценных бумаг - нерезидентом, предусматривающей совершение участником рынка ценных бумаг - нерезидентом по поручению, в интересах и за счет средств клиента-резидента операций, предусмотренных  пунктом 45 настоящих Правил, должны соответствовать следующим требованиям:
1) валютный договор заключен с юридическим лицом-нерезидентом, имеющим право на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг по законодательству государства, где он зарегистрирован;
2) валютный договор заключен с участником рынка ценных бумаг - нерезидентом страны, на территории которой он зарегистрирован, имеющей рейтинг не ниже присвоенного Республике Казахстан суверенного рейтинга по классификации одного из рейтинговых агентств "Fitch", "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service".
3)  (исключен постановлением Правления НацБанка РК от 12 августа 2006 года N 75 (порядок введения в действие см.  п. 2 ).
При несоответствии участника рынка ценных бумаг - нерезидента и (или) валютного договора условиям настоящего пункта резидент обращается за получением разовой лицензии в соответствии с пунктами  47- 48 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 52 внесены изменения   постановлением Правления НацБанка РК от 12 августа 2006 года  N 75 (порядок введения в действие см.  п. 2 ).
53. Лицензиату, получившему операционную лицензию, необходимо ежемесячно до 15 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом представлять в Национальный Банк:
1) отчет по форме, установленной  Приложением 7 к настоящим Правилам;
2) информацию обо всех осуществленных изменениях в документах, ранее предоставленных для получения лицензии;
3) информацию о вновь созданных инвестиционных фондах, а также обо всех осуществленных изменениях в документах, регламентирующих деятельность инвестиционных фондов (для управляющих компаний).
Глава 8. Открытие резидентами счетов в иностранных банках
54. Лицензии на открытие резидентами счетов в иностранных банках юридическим лицам выдаются центральным аппаратом Национального Банка.
Лицензии на открытие резидентами счетов в иностранных банках физическим лицам выдаются территориальными филиалами Национального Банка, расположенными по месту постоянного проживания физического лица.

52. Осы Ереженің 45-тармағында көрсетілген операцияларды резидент емес бағалы қағаздар нарығына қатысушы арқылы жүзеге асыруға арналған операциялық лицензия алу үшін "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  және Заңның  10-бабында  көзделген құжаттар, осы баптың 9), 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Ұлттық Банкке ұсынылады.
Валюта шарты ретінде резидент емес бағалы қағаздар нарығына қатысушының бағалы қағаздар нарығында қызмет көрсетуге арналған шартының көшірмесі ұсынылады.
Резиденттің (бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларынан басқасы) және резидент емес бағалы қағаздар нарығына қатысушысының арасындағы мәмілелердің осы Ереженің 45-тармағында көзделген операцияларды резидент емес бағалы қағаздар нарығына қатысушысының резидент клиенттің тапсырмасы бойынша, мүддесімен және қаражаты есебінен жасауды көздейтін шарттары мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) валюта шарты өзі тіркелген мемлекеттің заңнамасы бойынша бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға құқығы бар резидент емес заңды тұлғамен жасалған;
2) валюта шарты өзі тіркелген аймақта, "Fіtch", "Standard & Poor's", "Moody's Investors Servіce" рейтингтік агенттіктердің біреуінің жіктеуі бойынша Қазақстан Республикасына тағайындалған егеменді рейтингтен төмен емес рейтингі бар елдің резидент емес бағалы қағаздар нарығына қатысушымен жасалған.
3)  алынып тасталды .
Ескерту: 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы  N 75  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
53. Операциялық лицензия алған лицензиат есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-не дейін (қоса алғанда) ай сайын Ұлттық Банкке:
1) осы Ереженің  7-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша есепті;
2) лицензия алу үшін бұрын ұсынылған құжаттардағы барлық жүзеге асырылған өзгерістер туралы ақпаратты;
3) қайта құрылған инвестициялық қорлар туралы, сондай-ақ инвестициялық қорлардың (басқарушы компаниялар үшін) қызметін белгілейтін құжаттарға барлық енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты ұсынуы қажет.
8-тарау. Резиденттердің шетел банктерінде шоттар ашуы
54. Резиденттердің шетел банктерінде шоттар ашуға арналған лицензиялары заңды тұлғаларға Ұлттық Банктің орталық аппаратында беріледі.
Резиденттердің шетел банктерінде шоттар ашуға арналған лицензиялары жеке тұлғаларға жеке тұлғаның тұрақты мекен-жайында орналасқан Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарында беріледі.

55. Лицензии на открытие резидентами счетов в иностранных банках являются операционными.
Для получения лицензии на открытие счета в иностранном банке в Национальный Банк (территориальный филиал Национального Банка) предоставляются документы, определенные  Законом Республики Казахстан "О лицензировании", и предусмотренные  статьей 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 2), 9), 10). Физические лица, незарегистрированные в качестве индивидуального предпринимателя, не представляют также документы, предусмотренные подпунктом 8)  статьи 10 Закона.
Заявление представляется по форме, установленной  Приложением 4 к настоящим Правилам, с заполнением  раздела 3 указанного Приложения.
В качестве обоснования невозможности осуществления валютных операций через счета в уполномоченных банках резидент представляет копии документов, подтверждающих необходимость открытия счета в иностранном банке.
56. Ежеквартально, до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным  периодом, лицензиаты представляют отчет о движении средств на счете по форме, установленной  Приложением 8 к настоящим Правилам, по месту получения лицензии.
Ежемесячно, до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, лицензиат (юридическое лицо, а также физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя) предоставляет в Национальный Банк оригиналы выписок по счету, открываемому в иностранном банке. Физические лица, незарегистрированные в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляют выписки по запросу Национального Банка.
57. В лицензии на открытие счета в иностранном банке, выданной юридическому лицу, а также физическому лицу, зарегистрированному в качестве индивидуального предпринимателя, устанавливается лимит остатка средств и режим использования счета с учетом обоснования, представленного резидентом в заявлении на получение лицензии.
Остаток средств на счете юридического лица, а также физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, в иностранном банке на конец месяца, превышающий сумму лимита, установленного в лицензии, подлежит переводу в течение тридцати календарных дней на счет лицензиата, открытый в уполномоченном банке Республики Казахстан.
Раздел 4. Режим регистрации валютных операций Глава 9. Общие требования
58. Национальный Банк осуществляет регистрацию валютных операций, определенных статьями  20- 24 Закона, за исключением операций, указанных в  пункте 66 настоящих Правил, при наличии следующих условий:

55. Резиденттердің шетел банктерінде шоттар ашуға арналған лицензиялары операциялық болып табылады.
Шетелдік банкте шот ашуға арналған лицензияны алу үшін "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  айқындалған құжаттарды және 2), 9), 10) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Заңның  10-бабында  көрсетілген құжаттарды Ұлттық Банкке (Ұлттық Банктің аумақтық филиалына) ұсынады. Жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғалар, сондай-ақ Заңның 10-бабының 8) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынбайды.
Өтініш көрсетілген Қосымшаның 3-бөлімін толтыра отырып, осы Ереженің  4-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
Резидент уәкілетті банктердегі шоттар арқылы валюта операцияларын жүзеге асырудың мүмкін еместігіне негіздеме ретінде шетелдік банкте шоттар ашу қажеттілігін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
56. Тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) лицензиаттар осы Ереженің  8-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша шоттағы қаражат қозғалысы туралы есепті лицензия алған орны бойынша ұсынады.
Ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) лицензиат (заңды тұлға, сондай-ақ жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға) шетелдік банкте ашылатын шот бойынша үзінді-көшірмелердің түпнұсқаларын Ұлттық Банкке ұсынады. Жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үзінді-көшірмелерді Ұлттық Банктің сұратуы бойынша ұсынады.
57. Заңды тұлғаға, сондай-ақ жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаға резиденттің лицензия алуға арналған өтінішінде ұсынылған негіздемені ескере отырып қаражат қалдығының лимиті және шотты пайдалану режимі белгіленеді.
Заңды тұлғаның, сондай-ақ жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның айдың аяғында лицензияда белгіленген лимит сомасынан асатын шетелдік банктегі шотының қаражат қалдығы лицензиаттың Қазақстан Республикасының уәкілетті банкінде ашылған шотына отыз күнтізбелік күн ішінде аударылуы тиіс.
4-бөлім. Валюта операцияларын тіркеу режимі
9-тарау. Жалпы талаптар
58. Ұлттық Банк осы Ереженің 66-тармағында көрсетілген операцияларды қоспағанда, мынадай жағдайларда:

1) сумма валютной операции, предусматривающей поступление имущества (средств) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (средств) нерезиденту, превышает эквивалент трехсот  тысяч долларов США;
2) сумма валютной операции, предусматривающей перевод средств (передачу имущества) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (средств) нерезидентом, превышает эквивалент десяти тысяч долларов США.
59. Для регистрации (перерегистрации) валютного договора (далее - регистрация) резидент-участник валютного договора обращается в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту постоянного проживания физического лица либо месту нахождения юридического лица.
Регистрационное свидетельство по форме, установленной  Приложением 9 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в его выдаче, выдается в течение десяти рабочих дней со дня представления заявителем всех необходимых документов.
Регистрационное свидетельство выдается физическим и юридическим лицам. При обращении филиала (представительства) юридического лица-резидента за регистрацией валютной операции, осуществляемой данным филиалом (представительством), регистрационное свидетельство выдается юридическому лицу-резиденту с указанием соответствующего филиала (представительства). В дальнейшем представление отчетов по данным операциям осуществляется филиалом (представительством).
60. Регистрационное свидетельство действительно до полного исполнения обязательств сторонами (в том числе обязательств, не исполненных к дате окончания срока действия валютного договора).
61. Резидент сообщает обо всех изменениях и дополнениях к зарегистрированному валютному договору, возникающих в период его действия, по месту регистрации не позднее тридцати календарных дней с даты внесения таких изменений и дополнений.
62. Перерегистрация валютного договора требуется при изменении следующих показателей, указанных в ранее выданном регистрационном свидетельстве:
увеличения общей суммы валютного договора;
валюты валютного договора;
участников валютного договора;
предмета валютного договора;
срока действия валютного договора - при переходе с краткосрочного (один год и менее) на долгосрочный (более одного года);
места постоянного проживания (нахождения) резидента - при передислокации в другую область;
места постоянного проживания (нахождения) нерезидента - при передислокации в другую страну (изменение страны постоянного проживания физического лица или регистрации юридического лица).

1) мүліктің (қаражаттың) Қазақстан Республикасына түсуін және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент емеске қайтару міндеттемелерінің туындауын көздейтін валюта операциясының сомасы баламасы үш жүз мың АҚШ долларынан асып кеткенде;
2) Қазақстан Республикасынан қаражат аударуды (мүлікті беруді) және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент еместің қайтаруы талаптарының туындауын көздейтін валюта операциясының сомасы баламасы он мың АҚШ долларынан асып кеткенде Заңның 20-24-баптарында айқындалған валюта операцияларын тіркеуді жүзеге асырады.
59. Валюта шартын тіркеу (қайта тіркеу) үшін (бұдан әрі - тіркеу) валюта шартының резидент қатысушысы жеке тұлғаның тұрақты мекен-жайы бойынша және заңды тұлғаның мекен-жайы бойынша орналасқан Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
Осы Ереженің  9-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша тіркеу куәлігі не оны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап өтініш берушілер барлық қажетті құжаттарды ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде беріледі.
Тіркеу куәлігі жеке және заңды тұлғаларға беріледі. Резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) осы филиал (өкілдік) жүзеге асыратын валюта операцияларын тіркеуге өтініш жасаған кезде тіркеу куәлігі тиісті филиалды (өкілдікті) көрсете отырып, резидент заңды тұлғаға беріледі. Осы операциялар бойынша есептерді одан әрі филиал (өкілдік) береді.
60. Тіркеу куәлігі тараптар міндеттемелерін (оның ішінде валюта шартының қолданылу мерзімі аяқталатын күнге орындалмаған міндеттемелер) толық орындағанға дейін қолданылады.
61. Резидент қолданылу кезеңінде туындайтын тіркелген валюта шартына барлық өзгерістер мен толықтыруларды мұндай өзгерістер мен толықтырулар енгізген күннен бастап отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей тіркелген орны бойынша хабарлайды.
62. Валюта шартын қайта тіркеу бұрын берілген тіркеу куәлігінде көрсетілген мынадай көрсеткіштер өзгерген кезде талап етіледі:
валюта шартының жалпы сомасының көбеюі;
валюта шартының валютасы;
валюта шартының қатысушылары;
валюта шартының мәні;
валюта шартының қолданылу мерзімі - қысқа мерзімдіден (бір жыл және одан кем) ұзақ мерзімдіге (бір жылдан астам) өту кезінде;
резиденттің тұрақты тұратын (болатын) мекені - басқа облысқа қайта орналасу кезінде;
резидент еместің тұрақты тұратын (болатын) мекені - басқа елге қайта орналасу кезінде (жеке тұлғаның тұрақты тұратын елінің өзгеруі немесе заңды тұлғаны тіркеу).

63. При перерегистрации валютного договора не требуется повторного представления документов, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
64. Перерегистрации валютного договора не требуется в случаях досрочного расторжения валютного договора сторонами, полного или частичного списания (прощения) долга кредитором.
65. Регистрационное свидетельство  считается утратившим силу в следующих случаях:
при перерегистрации валютного договора и выдаче нового регистрационного свидетельства;
если валютная операция признана недействительной в установленном законодательством порядке;
после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о полном исполнении обязательств сторонами, полном списании (прощении) долга кредитором и (или) расторжении валютного договора сторонами;
после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о закрытии счета в иностранном банке;
после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о закрытии филиала и (или) представительства, для финансирования которого был открыт счет в иностранном банке;
в силу невозможности исполнения обязательств в связи с ликвидацией юридического лица или со смертью физического лица, при отсутствии правопреемника.
66. В соответствии с настоящими Правилами регистрации не подлежат:
1) соглашения о государственных внешних займах, негосударственных внешних займах, имеющих государственные гарантии, а также операции, осуществляемые в рамках этих соглашений;
2) коммерческие кредиты, связанные с экспортом (импортом) товаров, по которым оформлены паспорта сделок на полную сумму валютного договора;
3) собственные операции банков, которые осуществляются в режиме уведомления в соответствии с  разделом 5 настоящих Правил;
4) приобретение нерезидентами государственных ценных бумаг, выпущенных в Республике Казахстан;
5) приобретение нерезидентами казахстанских депозитарных расписок;
6) приобретение нерезидентами ценных бумаг резидентов, осуществляемое на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом;
7) приобретение нерезидентами ценных бумаг резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории, на вторичном рынке (включая депозитарные расписки, выпущенные на ценные бумаги резидентов);
8) валютные операции, осуществляемые загранучреждениями Республики Казахстан.
Положение подпункта 3) настоящего пункта не распространяется на покупку нерезидентом акций банка у резидента, не являющегося банком, а также покупку резидентом, не являющимся банком, акций (долей участия) нерезидента у банка. В этих случаях за регистрацией обращается резидент, не являющийся банком.
Положение подпункта 6) настоящего пункта не распространяется на первичное размещение ценных бумаг резидентов на международных рынках капитала и выпуск депозитарных расписок на ценные бумаги резидентов.

63. Валюта шартын қайта тіркеу кезінде құжаттарды қайта тапсыру Ұлттық Банкке оларды соңғы ұсыну кезінен бастап өзгермеген болса талап етілмейді.
64. Валюта шартын қайта тіркеу тараптардың валюта шартын мерзімінен бұрын бұзған, кредитордың борышты толық немесе ішінара есептен шығарған (кешірген) жағдайларда талап етілмейді.
65. Тіркеу куәлігі мынадай жағдайларда күшін жойған деп саналады:
валюта шартын қайта тіркеу кезінде және жаңа тіркеу куәлігін берген кезде;
егер валюта операциясы заңнамада белгіленген тәртіппен жарамсыз деп танылса;
Ұлттық Банк резиденттен тараптардың міндеттемелерді толық орындағаны, кредитордың борышты толық немесе ішінара есептен шығарғаны (кешіргені) және (немесе) тараптардың валюта шартын бұзғаны туралы хабарлама алғаннан кейін;
Ұлттық Банк резиденттен шетел банкінде шотты жабу туралы жазбаша хабар алғаннан кейін;
Ұлттық Банк резиденттен қаржыландыру үшін шетелдік банкте шот ашылған филиалды және (немесе) өкілдікті жабу туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін;
заңды тұлғаны таратуға байланысты міндеттемелерді орындаудың мүмкін еместігі немесе құқықтық мұрагері болмаған кезде жеке тұлғаның қайтыс болуы.
66. Осы Ережеге сәйкес тіркеуге мыналар жатпайды:
1) мемлекеттік сыртқы заемдар, мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес сыртқы заемдар туралы келісімдер, сондай-ақ осы келісімдер шеңберінде жүзеге асырылатын операциялар;
2) валюта шартының толық сомасына мәмілелер паспорты ресімделген тауарлардың экспортына (импортына) байланысты коммерциялық кредиттер;
3) осы Ереженің 5-бөліміне сәйкес хабарлау режимінде жүзеге асырылатын банктердің өз операциялары;
4) резидент еместердің Қазақстан Республикасында шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуы;
5) резидент еместердің қазақстандық депозитарлық қолхаттарды сатып алуы;
6) резидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету туралы шарттың негізінде жүзеге асырылатын резиденттердің бағалы қағаздарын резидент еместердің сатып алуы;
7) қайталама нарықта басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумағында шығарылған резиденттердің бағалы қағаздарын (резиденттердің бағалы қағаздарына шығарылған депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда) резидент еместердің сатып алуы;
8) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері жүзеге асыратын валюта операциялары.
Осы тармақтың 3) тармақшасындағы ереже резидент еместің банк болып табылмайтын резиденттен банктің акцияларын сатып алуына, сондай-ақ банк болып табылмайтын резиденттің банктен резидент еместің акцияларын (қатысу үлестерін) сатып алуына қолданылмайды. Бұл жағдайларда банк болып табылмайтын резидент тіркелуге өтініш жасайды.
Осы тармақтың 6) тармақшасындағы ереже резиденттердің бағалы қағаздарды халықаралық капитал нарықтарына бастапқы орналастыруына және резиденттердің бағалы қағаздарына арналған депозитарлық қолхаттарды шығаруына қолданылмайды.

Глава 10. Финансовые займы и коммерческие кредиты
67. Для регистрации финансовых займов и коммерческих кредитов резидент представляет документы, предусмотренные  статьей 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 5), 8), 9).
Заявление на регистрацию представляется по форме, установленной  Приложением 10 к настоящим Правилам, с заполнением раздела 1 указанного Приложения.
68. Резидент ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной  Приложением 11 к настоящим Правилам.
69. Регистрация производится в случае, если сумма задолженности резидента по всем поставкам (платежам) нерезидента в рамках валютного договора превышает эквивалент трехсот тысяч долларов США, либо сумма задолженности нерезидента по всем поставкам (платежам) резидента в рамках валютного договора превышает эквивалент десяти тысяч долларов США.
Глава 11. Прямые инвестиции, участие в уставном
капитале, операции с ценными бумагами
70. Для регистрации прямых инвестиций, участия в уставном капитале, а также операций с ценными бумагами резидент представляет документы, предусмотренные в  статье 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 5), 8), 9).
Заявление на регистрацию представляется по форме, установленной  Приложением 10 к настоящим Правилам, с заполнением раздела 2 указанного Приложения.
71. Резидент, являющийся объектом инвестирования или прямым инвестором, по сделкам, связанным с участием в уставном капитале, ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет, по форме, установленной  Приложением 12 к настоящим Правилам.
72. В иных случаях резидент до полного исполнения обязательств по валютному договору ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной  Приложением 13 к настоящим Правилам.
Глава 12. Открытие резидентами счетов в иностранных банках
73. Для регистрации открытия счетов в иностранных банках в соответствии с подпунктом 3) пункта 4  статьи 25 Закона резидент представляет в Национальный Банк документы, предусмотренные в  статье 10 Закон, за исключением документов, указанных в подпунктах 5), 8), 9).
Заявление на регистрацию представляется по форме, установленной  Приложением 10 к настоящим Правилам с заполнением  раздела 3 указанного Приложения.
В качестве валютного договора представляются приказ или иной документ об открытии филиала (представительства) резидента и положение о нем, а также договор с иностранным банком на открытие счета (при его наличии).

10-тарау. Қаржылық заемдар және коммерциялық
кредиттер
67. Резидент қаржылық заемдарды және коммерциялық кредиттерді тіркеу үшін 5), 8), 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Заңның  10-бабында  көзделген құжаттарды ұсынады.
Тіркеуге арналған өтініш көрсетілген қосымшаның 1-бөлімін толтыра отырып, осы Ереженің  10-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
68. Резидент тоқсан сайын келесі есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), осы Ереженің  11-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша есепті валюта шартын тіркеген жерге ұсынады.
69. Резидент еместердің барлық жеткізулері (төлемдері) бойынша резиденттің берешек сомасы валюталық шарт шеңберінде баламасы үш жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе не резиденттің барлық жеткізулері (төлемдері) бойынша резидент еместің берешек сомасы валюталық шарт шеңберінде баламасы он мың АҚШ долларынан асып кетсе тіркеуден өткізіледі.
11-тарау. Тікелей инвестициялар, жарғылық
капиталға қатысу, бағалы қағаздармен операциялар
70. Резидент тікелей инвестицияларды, жарғылық капиталға қатысуды, бағалы қағаздармен операцияларды тіркеу үшін 5), 8), 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Заңның  10-бабында  көзделген құжаттарды ұсынады.
Тіркеуге арналған өтініш көрсетілген қосымшаның 2-бөлімін толтыра отырып, осы Ереженің  10-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
71. Жарғылық капиталға қатысуға байланысты мәмілелер бойынша инвестициялау объектісі немесе тікелей инвестор болып табылатын резидент тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), осы Ереженің  12-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша есепті валюта шартын тіркеген жерге ұсынады.
72. Өзге жағдайларда резидент валюта шарты бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) осы Ереженің  13-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша есепті валюта шартын тіркеген жерге ұсынады.
12-тарау. Резиденттердің шетелдік
банктерде шоттар ашуы
73. Резидент Заңның  25-бабының  4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шетелдік банктерде шоттар ашуды тіркеу үшін 5), 8), 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Заңның  10-бабында  көзделген құжаттарды Ұлттық Банкке ұсынады.
Тіркеуге арналған өтініш көрсетілген қосымшаның 3-бөлімін толтыра отырып, осы Ереженің  10-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
Валюта шарты ретінде резиденттің филиал (өкілдік) ашу туралы бұйрығы немесе өзге құжат және ол туралы ереже, сондай-ақ шетелдік банкпен шот ашуға шарт (ол болған кезде) ұсынылады.

74. На счет юридического лица-резидента в иностранном банке, на открытие которого было получено регистрационное свидетельство, могут быть зачислены следующие средства, предназначенные для финансирования расходов его филиала (представительства):
переводы со счетов юридического лица-резидента в уполномоченных банках;
поступление выручки от экспорта, осуществленного юридическим лицом-резидентом, его филиалами (представительствами).
75. Юридическое лицо-резидент ежеквартально до 20 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной  Приложением 8 к настоящим Правилам.
Глава 13. Другие операции движения капитала
76. Для регистрации других операций движения капитала резидент представляет документы, предусмотренные в  статье 10 Закона, за исключением документов, указанных в подпунктах 5), 8), 9).
Заявление на регистрацию представляется по форме, установленной  Приложением 10 к настоящим Правилам с заполнением  раздела 4 указанного Приложения.
77. Резидент ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, до полного исполнения обязательств сторонами, представляет по месту регистрации валютного договора отчет по форме, установленной  Приложением 13 к настоящим Правилам.
Глава 14. Частные случаи
78. При регистрации валютного договора, в котором в качестве участников (сторон и третьих лиц) выступают несколько резидентов, за регистрацией необходимо обратиться резиденту-стороне валютного договора, на которого приходится преобладающая часть суммы валютного договора (валютной операции), при отсутствии такой - стороны резидент-сторона валютного договора, который первым начинает (начал) исполнять обязательства перед нерезидентом. В иных случаях за регистрацией необходимо обратиться одному из резидентов-сторон валютного договора, при наличии письменного согласия других резидентов-сторон валютного договора.
Если в валютном договоре отсутствует сторона - резидент, то за регистрацией необходимо обратиться резиденту-участнику валютного договора, который является получателем (отправителем) средств или у которого возникают обязательства перед нерезидентом или требования к нерезиденту.
За регистрацией также может обратиться любой участник - резидент, не являющийся стороной валютного договора, при наличии письменного согласия других резидентов - участников валютного договора.
В соответствующем заявлении на регистрацию и регистрационном свидетельстве указываются все резиденты и (или) нерезиденты - участники валютного договора (кредитор - заемщик - плательщик, кредитор - заемщик - гарант, инвестор - продавец - объект инвестирования, инициатор выпуска депозитарных расписок - эмитент депозитарных расписок - эмитент базового актива, покупатель - продавец - получатель, а также иные участники валютного договора).

74. Шетелдік банкте ашылуына тіркеу куәлігі алынған резидент заңды тұлғаның шотына оның филиалының (өкілдігінің) шығыстарын қаржыландыруға арналған мынадай қаражат есептелуі мүмкін:
уәкілетті банктердегі резидент заңды тұлғаның шотынан аударымдар;
резидент заңды тұлға, оның филиалдары (өкілдіктері) жүзеге асырған экспорттан түсімдердің түсуі.
75. Резидент заңды тұлға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-на дейін (қоса алғанда) осы Ереженің  8-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша есепті валюта шартын тіркеген жерге ұсынады.
13-тарау. Капитал қозғалысының басқа операциялары
76. Резидент капитал қозғалысының басқа операцияларын тіркеу үшін 5), 8), 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Заңның  10-бабында  көзделген құжаттарды Ұлттық Банкке ұсынады.
Тіркеуге арналған өтініш көрсетілген қосымшаның 4-бөлімін толтыра отырып, осы Ереженің  10-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
77. Резидент тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), тараптар міндеттемелерін толық орындағанға дейін осы Ереженің  13-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша есепті валюта шартын тіркеген жерге ұсынады.
14-тарау. Жеке жағдайлар
78. Қатысушылар (тараптар және үшінші тұлғалар) ретінде бірнеше резиденттер болатын валюта шартын тіркеу кезінде тіркеу үшін валюта шарты (валюта операциясы) сомасының басым бір бөлігі тиесілі валюта шартының резидент тарабы, мұндай тарап болмаған кезде резидент еместің алдындағы міндеттемелерді орындауды бірінші бастайтын валюта шартының резидент тарабы өтініш беруі қажет. Өзге жағдайларда валюта шартының резидент тараптарының біреуі валюта шартының басқа резидент тараптарының жазбаша келісімімен тіркеуге өтініш береді.
Егер валюта шартында резидент тарап жоқ болса, онда тіркелу үшін қаражат алушы (жіберуші) болып табылатын немесе резидент еместің алдында міндеттемелері немесе резидент емеске талаптары туындайтын валюта шартының резидент қатысушысы өтініш жасауы қажет.
Тіркелу үшін валюта шартының тарабы болып табылмайтын кез келген резидент қатысушы валюта шартының басқа резидент қатысушылардың жазбаша келісімімен өтініш жасауына болады.
Тіркеуге арналған тиісті өтініште және тіркеу куәлігінде барлық резиденттер және (немесе) резидент еместер - валюта шартының қатысушылары (кредитор - заемшы - төлеуші, кредитор - заемшы - гарант, инвестор - сатушы - инвестициялау объектісі, депозитарлық қолхатты шығарудың бастамашысы - депозитарлық қолхаттың эмитенті - базалық актив эмитенті, сатып алушы - сатушы - алушы, сондай-ақ валюта шартының өзге қатысушылары) көрсетіледі.

79. По валютному договору, участниками которого являются несколько резидентов, регистрационное свидетельство выдается резиденту-участнику договора, первому обратившемуся в Национальный Банк с заявлением на регистрацию. При осуществлении платежа в пользу нерезидента и/или получении средств от нерезидента по такому валютному договору иными резидентами-участниками договора, в уполномоченный банк представляется копия регистрационного свидетельства, засвидетельствованная нотариально или заверенная Национальным Банком.
В случае невозможности получения копии регистрационного свидетельства у резидента-участника валютного договора, получившего оригинал регистрационного свидетельства, иные резиденты-участники валютного договора могут обратиться с письменным заявлением в произвольной форме о представлении копии регистрационного свидетельства по месту регистрации валютного договора.
С письменного согласия резидента, получившего оригинал регистрационного свидетельства, другой участник-резидент может представлять ежеквартальные сведения соответствующей формы, о чем уведомляет в письменной форме по месту регистрации валютного договора. Также допускается с письменного согласия территориального филиала Национального Банка, выдавшего регистрационное свидетельство, представление ежеквартальных сведений резидентами-участниками валютного договора самостоятельно в части исполнения взаимных обязательств с нерезидентом.
Регистрационное свидетельство считается утратившим силу после получения Национальным Банком письменного уведомления о полном исполнении обязательств от всех резидентов-участников валютного договора.
80. Регистрации в соответствии с  главой 10 Раздела 4 настоящих Правил подлежат:
оплата нерезидентами (резидентами) права временного владения и пользования недвижимостью (включая предприятие в целом как имущественный комплекс) в случае осуществления арендной платы нерезидентом (резидентом) более чем за 180 дней до исполнения обязательств (передачи предмета аренды) резидентом (нерезидентом);
возникновение задолженности у резидента (нерезидента) по оплате приобретаемых активов (за исключением товаров (работ, услуг)) на срок более 180 дней.
Раздел 5. Уведомление о валютных операциях
81. Банки уведомляют центральный аппарат Национального Банка:
1) о собственных операциях, предусматривающих поступление имущества (средств) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств по возврату имущества (средств) нерезиденту в сумме, превышающей эквивалент триста тысяч долларов США;
2) о собственных операциях, предусматривающих перевод средств (передачу имущества) из Республики Казахстан и (или) возникновение требований по возврату имущества (средств) нерезидентом в сумме, превышающей эквивалент десять тысяч долларов США.

79. Қатысушылары бірнеше резиденттер болып табылатын валюта шарты бойынша тіркеу куәлігі Ұлттық Банкке тіркеуге өтінішті бірінші берген резидент қатысушыға беріледі. Шарттың өзге резидент қатысушылары резидент еместің пайдасына төлемді жүзеге асырған және (немесе) мұндай валюта шарты бойынша резидент еместен қаражат алған кезде уәкілетті банкке тіркеу куәлігінің нотариат куәландырған немесе Ұлттық Банк растаған көшірмесі ұсынылады.
Тіркеу куәлігінің түпнұсқасын алған валюта шартының резидент қатысушысынан тіркеу куәлігінің көшірмесін алу мүмкін емес болған жағдайда валюта шартының өзге резидент қатысушылары валюта шартының тіркелген жері бойынша тіркеу куәлігінің көшірмесін беру туралы еркін нысанда жазбаша өтініш жасай алады.
Тіркеу куәлігінің түпнұсқасын алған резиденттің жазбаша келісімімен басқа резидент қатысушы тиісті нысандағы әр тоқсандық мәліметтерді ұсына алады, бұл жөнінде валюта шарты тіркелген жерге жазбаша хабарлайды. Ұлттық Банктің тіркеу куәлігін берген аумақтық филиалының жазбаша келісімімен валюта шартына резидент қатысушылардың дербес резидент емеспен өзара міндеттемелерін орындауға қатысты бөлігінде әр тоқсандық мәліметтерді ұсынуға рұқсат беріледі.
Тіркеу куәлігі Ұлттық Банк валюта шартының барлық резидент қатысушыларынан міндеттемелерді толық орындағаны туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін күшін жойған деп саналады.
80. Осы Ереженің 4-бөлімінің 2-тарауына сәйкес:
резидент (резидент емес) міндеттемелерді (жалдау затын беру) орындағанға дейін 180 күн бұрын резидент емес (резидент) жалға алу ақысын жүзеге асырған жағдайда резидент еместер (резиденттер) жылжымайтын мүлікті (кәсіпорынды қоса жалпы мүліктік кешен) уақытша иелену және пайдалану құқығына ақы төлегенде;
180 күннен астам мерзімге сатып алынатын активтерге (тауарларды (жұмыс, қызмет көрсетуді) қоспағанда) ақы төлеу бойынша берешек туындағанда тіркелуі тиіс.
5-бөлім. Валюта операциялары туралы хабарлама
81. Банктер Ұлттық Банктің орталық аппаратына:
1) баламасы үш жүз мың АҚШ долларынан астам сомадағы мүліктің (қаражаттың) Қазақстан Республикасына түсуін және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент емеске қайтару міндеттемелерінің туындауын көздейтін өз операциялары туралы;
2) баламасы он мың АҚШ долларынан астам сомада Қазақстан Республикасынан қаражат аударуды (мүлікті беруді) және (немесе) резидентте мүлікті (қаражатты) резидент еместің қайтаруы талаптарының туындауын көздейтін өз операциялары туралы хабарлайды.

82. Иные резиденты, а также профессиональные участники рынка ценных бумаг, о собственных операциях уведомляют территориальный филиал Национального Банка по месту постоянного проживания физического лица либо месту нахождения юридического лица в случае:
реализации прав и обязательств в отношении базового актива производных финансовых инструментов в соответствии с пунктом 5  статьи 22 Закона;
открытия физическими лицами-резидентами счетов в иностранных банках в соответствии с подпунктом 1) пункта 3  статьи 25 Закона;
открытия юридическими лицами-резидентами счетов в иностранных банках в соответствии с подпунктами 2), 4), 5) пункта 4  статьи 25 Закона.
83. При проведении физическим лицом платежей и (или) переводов денег, связанных с приобретением права собственности на недвижимость, уведомление физическим лицом Национального Банка о проведении валютной операции не требуется. Об указанных платежах и (или) переводах денег физическим лицом уведомляет уполномоченный банк в соответствии с  пунктом 91 настоящих Правил.
84. Уведомление о собственных операциях резидент представляет в Национальный Банк по форме, установленной  Приложением 10 к настоящим Правилам, с заполнением разделов 1-4 указанного Приложения.
При наличии в уведомлении всей необходимой информации резидент получает свидетельство об уведомлении установленного образца по форме, установленной  Приложением 14 к настоящим Правилам.
При отсутствии в уведомлении всей необходимой информации, а также для уточнения обстоятельств сделки и классификации операции и ее участников, Национальный Банк вправе запрашивать копию валютного договора.
85. Свидетельство об уведомлении действительно до полного исполнения обязательств сторонами (в том числе обязательств, не исполненных к дате окончания срока действия валютного договора).
86. Резидент сообщает по месту уведомления о валютной операции обо всех изменениях и дополнениях к валютному договору, возникающих в период его действия не позднее тридцати календарных дней с даты внесения таких изменений и дополнений.
Новое свидетельство об уведомлении выдается при изменении следующих показателей, указанных в ранее выданном свидетельстве об уведомлении:
увеличения суммы валютного договора;
валюты валютного договора;
участников валютного договора;
предмета валютного договора;
срока действия валютного договора - при переходе с краткосрочного (один год и менее) на долгосрочный (более одного года);
места постоянного проживания (нахождения) резидента - при передислокации в другую область;
места постоянного проживания (нахождения) нерезидента - при передислокации в другую страну (изменение страны регистрации юридического лица или постоянного проживания физического лица).

82. Өзге резиденттер, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары өз операциялары туралы жеке тұлғаның мекен-жайы бойынша не заңды тұлғаның тұрған жері бойынша:
Заңның  22-бабының  5-тармағына сәйкес туынды қаржы құралдарының базалық активіне қатысты құқықтар мен міндеттемелерді іске асырған;
резидент жеке тұлғалар Заңның  25-бабының  3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шетелдік банктерде шоттар ашқан;
резидент заңды тұлғалар Заңның 25-бабының 4-тармағының 2), 4), 5) тармақшаларына сәйкес шетелдік банктерде шоттар ашқан жағдайларда Ұлттық Банктің аумақтық филиалына хабарлайды.
83. Жеке тұлға жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алуға байланысты ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізген кезде жеке тұлғаға Ұлттық Банкке валюта операцияларын жүргізу туралы хабарлау қажет емес. Жеке тұлғаның көрсетілген ақша төлемдері және (немесе) аударымдары туралы осы Ереженің 91-тармағына сәйкес уәкілетті банк хабарлайды.
84. Резидент өз операциялары туралы хабарламаны қосымшаның 1-4 бөлімдерін толтыра отырып, осы Ереженің  10-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке ұсынады.
Резидент хабарламада барлық қажетті ақпарат болған кезде осы Ереженің  14-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша белгіленген үлгідегі хабарлама туралы куәлікті алады.
Хабарламада барлық қажетті ақпарат болмаған кезде, сондай-ақ мәмілелердің жағдайларын және операция жіктеулерін және оның қатысушыларын нақтылау үшін Ұлттық Банк валюта шартының көшірмесін сұратуға құқылы.
85. Хабарлама туралы куәлік тараптар міндеттемелерін (оның ішінде валюта шартының қолданылу мерзімі аяқталатын күнге орындалмаған міндеттемелер) толық орындағанға дейін қолданылады.
86. Резидент қолданылу кезеңінде туындайтын тіркелген валюта шартына барлық өзгерістер мен толықтыруларды мұндай өзгерістер мен толықтырулар енгізген күннен бастап отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей валюта операциясы туралы хабарламаның орны бойынша хабарлайды.
Хабарлама туралы жаңа куәлік бұрын берілген хабарлама туралы куәлікте көрсетілген мынадай көрсеткіштер өзгерген кезде талап етіледі:
валюта шарты сомасының көбеюі;
валюта шартының валютасы;
валюта шартына қатысушылар;
валюта шартының мәні;
валюта шартының қолданылу мерзімі - қысқа мерзімдіден (бір жыл және одан кем) ұзақ мерзімдіге (бір жылдан астам) өту кезінде;
резиденттің тұрақты тұратын (болатын) мекені - басқа облысқа қайта орналасу кезінде;
резидент еместің тұрақты тұратын (болатын) мекені - басқа елге қайта орналасу кезінде (жеке тұлғаның тұрақты тұратын елінің өзгеруі немесе заңды тұлғаны тіркеу).

87. Свидетельство об уведомлении считается утратившим силу в следующих случаях:
если валютная операция признана недействительной в установленном законодательством порядке;
при выдаче нового свидетельства об уведомлении;
после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о полном исполнении обязательств сторонами, полном списании (прощении) долга кредитором и (или) расторжении валютного договора сторонами;
после получения Национальным Банком письменного сообщения резидента о закрытии счета в иностранном банке;
в силу невозможности исполнения обязательств в связи с ликвидацией юридического лица или со смертью физического лица, при отсутствии правопреемника.
88. Банк о следующих собственных операциях уведомляет Национальный Банк без получения свидетельства об уведомлении в рамках государственной статистической отчетности о международных операциях по ценным бумагам, о внешних финансовых активах и обязательствах:
коммерческие кредиты и финансовые займы, предоставленные нерезидентам на срок более 180 дней;
приобретение ценных бумаг нерезидентов, операции с нерезидентами с производными финансовыми инструментами, а также реализация прав и обязательств в отношении базового актива производных финансовых инструментов;
передача и получение денег и иного имущества, во исполнение обязательств участника совместной деятельности.
89. Резидент (за исключением банков и физических лиц) по полученным свидетельствам об уведомлении ежеквартально до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет по месту уведомления о валютной операции отчеты по формам, установленным  Приложениями 8 ,  13  к настоящим Правилам.
Банк по полученным им свидетельствам об уведомлении ежеквартально представляет по месту уведомления о валютной операции сведения в рамках государственной статистической отчетности о международных операциях по ценным бумагам с нерезидентами, о внешних финансовых активах и обязательствах, о привлеченных внешних займах.
Физическое лицо-резидент по запросу Национального Банка представляет по месту уведомления о валютной операции выписку иностранного банка о состоянии счета.
90. Профессиональные участники рынка ценных бумаг, об операциях, осуществляемых по поручению клиентов, уведомляют центральный аппарат Национального Банка в рамках государственной статистической отчетности о международных операциях по ценным бумагам.

87. Хабарландыру туралы куәлік мынадай жағдайларда күшін жойған деп саналады:
егер валюта операциясы заңнамада белгіленген тәртіппен жарамсыз деп танылса;
хабарлама туралы жаңа куәлік берген кезде;
Ұлттық Банк резиденттен тараптардың міндеттемелерді толық орындағаны, кредитордың борышты толық немесе ішінара есептен шығарғаны (кешіргені) және (немесе) тараптардың валюта шартын бұзғаны туралы хабарлама алғаннан кейін;
Ұлттық Банк резиденттен шетел банкінде шотты жабу туралы жазбаша хабар алғаннан кейін;
Ұлттық Банк резиденттен қаржыландыру үшін шетелдік банкте шот ашылған филиалды және (немесе) өкілдікті жабу туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін;
заңды тұлғаны таратуға байланысты міндеттемелерді орындаудың мүмкін еместігі немесе құқықтық мұрагері болмаған кезде жеке тұлғаның қайтыс болуы.
88. Банк хабарландыру куәлігін алмай-ақ бағалы қағаздар туралы халықаралық операциялар, сыртқы қаржылық активтер және міндеттемелер туралы мемлекеттік статистикалық есеп беру шеңберінде мынадай өз операциялары туралы Ұлттық Банкке хабарлайды:
180 күннен астам мерзімге резидент еместерге берілген коммерциялық кредиттер және қаржылық заемдар;
резидент еместердің бағалы қағаздарын сатып алу, резидент еместермен туынды қаржы құралдарымен операциялар, сондай-ақ туынды қаржы құралдарының базалық активіне қатысты құқықтар мен міндеттемелерді іске асыру;
бірлескен қызметке қатысушының міндеттемелерін орындау мақсатында ақшаны және өзге мүлікті өткізу және алу.
89. Резидент (банктер мен жеке тұлғаларды қоспағанда) алынған хабарлама туралы куәліктері бойынша тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), осы  Ереженің  8,  13-қосымшаларында  белгіленген нысандар бойынша есептерді валюта операциясы туралы хабарлама берген жерге ұсынады.
Банк өздері алған хабарлама туралы куәліктері бойынша тоқсан сайын резидент еместермен бағалы қағаздар бойынша халықаралық операциялар туралы, сыртқы қаржылық активтер және міндеттемелер туралы, тартылған сыртқы заемдар туралы мемлекеттік статистикалық есеп беру шеңберінде мәліметтерді валюта операциясы туралы хабарлама берген жерге ұсынады.
Резидент жеке тұлға Ұлттық Банктің сұратуы бойынша шетелдік банктің шоттың жай-күйі туралы үзінді-көшірмелерін валюта операциясы туралы хабарлама берген жерге ұсынады.
90. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары клиенттердің тапсырмасы бойынша жүзеге асырылатын операциялар туралы бағалы қағаздар бойынша халықаралық операциялар туралы мемлекеттік статистикалық есеп беру шеңберінде Ұлттық Банктің орталық аппаратына хабарлайды.

91. Уполномоченный банк ежемесячно до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной  Приложением 13 к настоящим Правилам, о следующих операциях, проводимых по поручению клиентов-резидентов:
приобретение резидентом у нерезидента акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) другого резидента, если первоначальное приобретение нерезидентом не подлежит регистрации в соответствии с настоящими Правилами;
продажа резидентом нерезиденту акций (долей участия, паев инвестиционных фондов) другого нерезидента, если первоначальное приобретение резидентом не подлежит регистрации в соответствии с настоящими Правилами;
переводы резидентов резидентам, связанные с приобретением права собственности на недвижимость за границей, если первоначальное приобретение резидентом не подлежит регистрации в соответствии с настоящими Правилами.
92. Уполномоченный банк, профессиональный участник рынка ценных бумаг ежемесячно до 10 числа месяца (включительно), следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет по форме, установленной  Приложением 13 к настоящим Правилам, об операциях, проводимых по поручениям клиентов-резидентов, при отсутствии у таких клиентов свидетельств об уведомлении.
Раздел 6. Переходные положения
93. Лицензии, выданные Национальным Банком до введения в действие настоящих Правил действуют до полного исполнения обязательств по лицензируемой операции и прекращают свое действие по основаниям, предусмотренным настоящими Правилами и  Законом Республики Казахстан "О лицензировании".
Регистрационные свидетельства, выданные Национальным Банком до введения в действие настоящих Правил действуют до полного исполнения обязательств по валютному договору и считаются утратившими силу по основаниям, предусмотренным настоящими Правилами.
Резидент, получивший лицензию, регистрационное свидетельство до введения в действие настоящих Правил на проведение валютной операции, открытие счета, представляет отчет по форме, в порядке и сроки, установленные настоящими Правилами.
Резидент, получивший лицензию, регистрационное свидетельство до введения в действие настоящих Правил на проведение валютной операции, открытие счета, не подлежащие лицензированию, регистрации в соответствии с настоящими Правилами, может добровольно возвратить лицензию, регистрационное свидетельство и обратиться за получением регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении на соответствующую валютную операцию в случаях, установленных настоящими Правилами. Возвращенные регистрационные свидетельства считаются утратившими силу.

91. Уәкілетті банк тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) резидент клиенттердің тапсырмасы бойынша өткізілетін мынадай операциялары:
егер резидент еместің бастапқы сатып алғаны осы Ережелерге сәйкес тіркеуге жатпайтын болса, резиденттің резидент еместен басқа резиденттің акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайларын) сатып алуы;
егер резиденттің бастапқы сатып алғаны осы Ережелерге сәйкес тіркеуге жатпайтын болса, резиденттің басқа резидент еместің акцияларын (қатысу үлестерін, инвестициялық қорлардың пайлары) резидент емеске сатуы;
егер резиденттің бастапқы сатып алғаны осы Ережелерге сәйкес тіркеуге жатпайтын болса, резиденттердің шекарадан тыс жерлерде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алумен байланысты резиденттерге аударымдары туралы есепті осы Ереженің  13-қосымшасында  белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банктің орталық аппаратына ұсынады.
92. Уәкілетті банк, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда), мұндай клиенттерде хабарлама туралы куәлігі болмаған кезде, клиенттердің тапсырмасы бойынша жүргізілетін операциялар туралы есепті осы Ереженің 13-қосымшасында белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банктің орталық аппаратына ұсынады.
6-бөлім. Өтпелі ережелер
93. Осы Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін Ұлттық Банк берген лицензия лицензияланатын операциялар бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады және осы Ережелерде және "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  көзделген негіздемелер бойынша өзінің қолданылуын тоқтатады.
Осы Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін Ұлттық Банк берген тіркеу куәліктері валюта шарты бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады және осы Ережелерде көзделген негіздемелер бойынша күшін жойған деп саналады.
Валюта операцияларын жүргізуге, шоттар ашуға осы Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін лицензия, тіркеу куәлігін алған резидент осы Ережеде белгіленген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімде есепті ұсынады.
Осы Ережелерге сәйкес лицензиялауға, тіркеуге жатпайтын валюта операциясын жүргізуге, шотты ашуға осы Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін лицензия, тіркеу куәлігін алған резидент ерікті түрде лицензияны, тіркеу куәлігін қайтара алады және осы Ережелерде көзделген жағдайларда тиісті валюта операциясына тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлігін алуға өтініш жасайды. Қайтарылған тіркеу куәліктері күшін жойған деп саналады.

94. Резидентам, обратившимся за получением лицензии, регистрационного свидетельства на проведение валютной операции, открытие счета в иностранном банке до введения в действие настоящих Правил, если в отношении валютной операции, открытия счета настоящими Правилами распространен иной режим валютного регулирования, повторного представления заявления на получение регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении не требуется.
При этом данным резидентам выдаются соответствующие регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
95. По коммерческим кредитам, предоставленным нерезидентами резидентам, на которые выданы регистрационные свидетельства до введения в действие настоящих Правил и которые предусматривают экспорт (импорт), требующий оформления паспорта сделки на полную сумму валютного договора, представление отчетности в соответствии с выданным регистрационным свидетельством не требуется.
При этом в случае полного исполнения обязательств по валютному договору резидент письменно сообщает об этом в территориальный филиал Национального Банка, выдавший регистрационное свидетельство.
Приложение 1
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о движении средств
по регистрационным свидетельствам и свидетельствам
об уведомлении Национального Банка
за _____ месяц 200__года
Наименование уполномоченного банка _____________________
Код ОКПО _______________________
N  п/п
номер регистрационного свидетельства/ свидетельства об уведомлении
Отправитель
денег
Бенефициар
Признак
резиден-
тства
Наимено-
вание/
фамилия,
имя,
отчество
Приз-
нак  рези-
дент-
ства
Наимено-
вание/
фамилия,
имя,
отчество
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Код
назначения
платежа
(КНП)
Дата
платежа
Валюта
платежа
Сумма платежа (в тысячах
единиц
валюты
платежа)
Примечание
7
8
9
10
11
Главный бухгалтер ___________________________   _______________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Исполнитель _________________________________   _______________
(фамилия, имя, отчество, телефон)     (подпись)
"___"________ 200__года
Место    печати
Указания по заполнению Приложения 1
"Отчет о движении средств по регистрационным свидетельствам и свидетельствам об уведомлении Национального Банка" представляется уполномоченными банками по всем платежам (поступлениям), осуществленным на основании валютных договоров, которые были зарегистрированы в Национальном Банке или на которые были получены свидетельства Национального Банка об уведомлении. Графы 3-10  отчета заполняются на основе заявления на перевод денег и иных платежных документов, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка о применении Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей. В случае, если сумма платежа включает комиссию банка (банка получателя и/или банка отправителя), сумма комиссии отражается в графе 11 "Примечание". Примечания могут также содержать ссылки на иные особые условия платежа.
Приложение 2
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
ЛИЦЕНЗИЯ N _____
от "____" __________ 200 ____ года
Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О лицензировании",  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан N ___ от "___" _______ 2005 года, выдает ______________________________________________________
(наименование юридического лица/ фамилия, имя, отчество резидента)
лицензию на ____________________________________________________
(классификация или цель сделки)
Сведения о валютном договоре/о счете в иностранном банке (при наличии):

94. Осы Ережелерге сәйкес лицензиялауға, тіркеуге жатпайтын валюта операциясын жүргізуге, шотты ашуға осы Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін лицензия, тіркеу куәлігін алуға өтініш берген резиденттердің, егер валюта операциясына, шотты ашуға қатысты осы Ережеде валюталық реттеудің өзге режимі қолданылатын болса, тіркеу куәлігін, хабарлама туралы куәлікті алуға арналған өтінішті қайта беруі қажет емес.
Бұл ретте осы резиденттерге осы Ережелерде көзделген тәртіппен тиісті тіркеу куәліктері, хабарлама туралы куәліктер беріледі.
95. Резидент еместердің осы Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігі берілген резиденттерге берген және валюта шартының толық сомасына мәміле паспортын ресімдеуді қажет ететін экспортты (импортты) көздейтін коммерциялық кредиттер бойынша берілген тіркеу куәліктеріне сәйкес есеп беруді қажет етпейді.
Бұл ретте резидент валюта шарты бойынша міндеттемелерді толық орындаған жағдайда бұл жөнінде Ұлттық Банктің тіркеу куәлігін берген аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
200 __ жылғы ___________ айдағы
Ұлттық Банктің тіркеу куәліктері және хабарлама туралы
куәліктер бойынша қаражаттың қозғалысы туралы есеп
Уәкілетті банктің атауы _____________________
КҰЖЖ коды __________________
Р/с
тір-
кеу
куә-
лігі-
нің/ ха-
бар-
лама тура-
лы
куә-
лік-
тің
нө-
мірі
Ақша
жіберуші
Бенефициар
Төлем
бел-
гілеу
коды
(ТБК)
Тө-
лем
кү-
ні
Тө-
лем
ва-
лю-
та-
сы
Төлем
сома-
сы
(мың
төлем
валю-
тасы-
мен)
Ес-
кер-
ту
Рези-
дент-
тік
бел-
гісі
Ата-
уы/
аты-
жөні
Рези-
дент-
тік
бел-
гісі
Атауы/
аты-
жөні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бас бухгалтер________________________________________________
(аты-жөні)          (қолы)
Орындаушы ________________________________________ ___________
(аты-жөні)          (қолы)
__________
200 ___жылғы "____"_____________               | Мөр орны |
|__________|
1-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
"Ұлттық Банктің тіркеу куәліктері және хабарлама туралы  куәліктер бойынша қаражаттың қозғалысы туралы есепті" уәкілетті банктер Ұлттық Банкте тіркелген немесе оларға Ұлттық Банктің хабарлама туралы куәліктері алынған валюта шарттары негізінде жүзеге асырылған барлық төлемдер (түсімдер) бойынша ұсынады. Есептің 3-10-бағандары ақша аударуға берілген өтініш және өзге төлем құжаттары негізінде, Ұлттық Банктің Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану туралы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес толтырылады. Егер төлем сомасына банктің (алушы банкінің және/немесе жіберуші банкінің) комиссиясы кірсе, комиссия сомасы "Ескерту" 11-бағанында көрсетіледі. Ескертуде сондай-ақ төлемнің өзге де ерекше талаптарына сілтемелер болады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
200 __ жылғы "____"_____________
N _______ ЛИЦЕНЗИЯ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 200 ___жылғы "____"_____________ N _____ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесіне сәйкес _____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/резиденттің аты-жөні)
___________________________________________________ лицензия береді.
(мәмілені жіктеу немесе мақсаты)
Валюта шарты туралы/шетел банкіндегі шот туралы мәліметтер (бар болса):

1. Название валютного договора, номер, дата
2. Участники валютного договора:
________________________________________________________________
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество резидента)
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество нерезидента,
страна)
(наименование иных юридических лиц/фамилия, имя, отчество, страна)
3. Общая сумма лицензируемой операции (при наличии)/лимит остатка
средств на счете
(цифрами и прописью в валюте договора/счета)
4. Валюта договора/счета ________________________________________
Платежи и переводы денег по вышеуказанной операции (за исключением операционных лицензий) должны проводиться через уполномоченный банк ____________________________, на который возлагается обязанность по осуществлению валютного контроля по ним.
Обязательства по лицензируемой операции должны быть исполнены в полном объеме в срок до "____" ______ 200___года
(для коммерческих кредитов, за исключением завершенных операций).
Настоящая лицензия является ______________________ и
(разовой/операционной)
прекращает свое действие по ______________________________________
__________________________________________________________________
(исполнению обязательств сторонами/по завершению владения
активом/закрытию счета)
Лицензиат________________________ до ___числа после
(ежемесячно/ежеквартально)
отчетного периода (включительно) представляет отчет по форме, установленной Приложением _____ к Правилам осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан ____ от "___"______ 2005 года.
Ежемесячно, до __числа (включительно), лицензиат (юридическое лицо, а также физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя) предоставляет в Национальный Банк оригиналы выписок по счету, открываемому в иностранном банке.
Дополнительные требования: ________________________________
Примечание: ________________________________________________
Лицензиат обязан соблюдать условия, на которых выдана настоящая лицензия.
Права, вытекающие из настоящей лицензии, не могут быть переданы третьим лицам.
Лицензия выдана без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка Республики Казахстан по операции, проведенной на основании выданной лицензии.
Заместитель ______________    ________________________
Председателя (подпись)        (фамилия, имя, отчество)
Место    печати
Приложение 3
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Информация об истечении срока исполнения обязательств
по лицензированной операции, предусматривающей
проведение платежей между резидентами и
нерезидентами по коммерческим кредитам.
Наименование лицензиата          ____________________________
Код ОКПО лицензиата
(для юридических лиц)            ____________________________
РНН лицензиата                   ____________________________
Почтовый адрес, телефон, факс    ____________________________
Номер и дата выдачи лицензии
Национального Банка              ____________________________
Срок действия лицензии
Национального Банка              ____________________________
Валюта и сумма лицензии          ____________________________
Тип сделки (экспорт/импорт)      ____________________________
Наименование и местонахождение
контрагента по сделке            ____________________________
Реквизиты контракта              ____________________________
Настоящим _____________________________________________ извещает о:
(наименование уполномоченного банка/
филиала уполномоченного банка)
необеспечении указанным лицензиатом в срок, установленный в лицензии, обязательств по лицензированной операции, предусматривающей проведение платежей/поставок между резидентами и нерезидентами по коммерческим кредитам, поступлении платежей после истечения срока лицензии (ненужное зачеркнуть)
Сведения об исполнении обязательств по сделке приведены ниже:
Оплачено/Поставлено резидентом
Оплачено/поставлено нерезидентом
Дата
Валюта и сумма
Дата
Валюта и сумма
Номер и дата ранее отправленных извещений по лицензии N_____
____________________________________________________________
(при наличии)
(Руководитель филиала/
подразделения банка)______________________ ________________
(фамилия, имя, отчество)   (подпись)
Исполнитель ___________________________    _____________
(фамилия, имя, отчество, телефон)    (подпись)
"___" ________ 20__года
Место печати
Приложение 4
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Заявление на получение лицензии на
__________________________________________________________
(классификация или цель сделки)
от ____________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование юридического лица/
фамилия, имя, отчество физического лица - заявителя)
Код ОКПО  ___________________
РНН заявителя _____________
Адрес
Контактный телефон
1. Договор N ______ от "____" ____________ 200 ___ года, заключенный между:

1. Валюта шартының аты, нөмірі, күні
2. Валюта шартының қатысушылары:
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы / резиденттің аты-жөні)
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы / резидент еместің аты-жөні, елі)
____________________________________________________________________          (өзге заңды тұлғалардың атауы / аты-жөні, елі)
3. Лицензияланатын операцияның жалпы сомасы (бар болса) / шоттағы қаражат қалдығының лимиті___________________________________
(шарт/шот валютасымен сандармен және жазумен)
4. Шарттың/шоттың валютасы____________________________________
Жоғарыда көрсетілген операция бойынша ақша төлемдері мен аударымдары (операциялық лицензияларды қоспағанда) олар бойынша валюталық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі міндет жүктелетін уәкілетті банк ____________________________ арқылы жүргізілуі тиіс.
Лицензияланатын операциялар жөніндегі міндеттемелер 200_жылғы
"____"_____________ дейінгі мерзімде толық көлемде орындалуы тиіс (коммерциялық кредиттер үшін).
Осы лицензия ____________________ болып табылады және қолдану
(бір жолғы/операциялық) ______________________________________________________________
(тараптар міндеттемелерді орындағаннан кейін/ активті иелену
_______________________________________________________ тоқтатылады.
аяқталғаннан кейін/ шот жабылғаннан кейін)
Лицензиат _______________________ есептік кезеңнен (қоса алғанда)
(тоқсан сайын/ай сайын)
кейін ____ күнге дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы "____"_____________ N _____ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесінің _____ қосымшасында белгіленген нысан бойынша есеп ұсынады.
Лицензиат (заңды тұлға, сондай-ақ жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға) ай сайын, ____ күнге дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банкке шетелдік банкте ашылған шот бойынша үзінді-көшірмелердің түпнұсқаларын ұсынады.
Қосымша талаптар: _________________________________
Ескерту:___________________________________________
Лицензиат осы лицензия берілген талаптарды сақтауға міндетті.
Осы лицензияның шарттарынан туындайтын құқықтар үшінші тұлғаларға берілмеуі тиіс.
Лицензия Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан берілген лицензия негізінде жүргізілген операция бойынша қандай да болмасын міндеттемелерсіз берілген.
Төрағаның   ______________ _____________________
орынбасары      (қолы)            (аты-жөні)
__________
| Мөр орны |
|__________|
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
3-қосымша
Коммерциялық кредиттер бойынша резиденттер
және резидент еместер арасында төлемдер жүргізу
көзделетін лицензияланған операция бойынша
міндеттемелерді орындау мерзімінің аяқталғаны
туралы ақпарат
Лицензиаттың атауы                           ____________________
Лицензиаттың КҰЖЖ коды (заңды тұлғалар үшін) ____________________
Лицензиаттың СТН                             ____________________
Почталық мекен-жайы, телефоны, факсы         ____________________
Ұлттық Банк лицензиясының нөмірі және
берілген күні                                ____________________
Ұлттық Банктің лицензиясын қолдану мерзімі   ____________________
Лицензияның валютасы және сомасы             ____________________
Мәміленің түрі (экспорт/импорт)              ____________________
Мәміле жөніндегі қарсы агенттің атауы
және орналасқан жері                         ____________________
Келісім-шарттың деректемелері                ____________________
_____________________________________________________ осы арқылы
(уәкілетті банктің /уәкілетті банк филиалының атауы)
көрсетілген лицензиаттың лицензияда белгіленген мерзімде, резиденттер және резидент еместер арасында коммерциялық кредиттер бойынша төлемдер жүргізу/жеткізілімдер, лицензияның мерзімі аяқталғаннан кейін төлемдердің түсуі (қажетсізін сызып тастау керек) көзделетін лицензияланған операциялар бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етпегені туралы хабарлайды.
Мәміле жөніндегі міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтер төменде келтірілген:
Резидент төледі/жеткізді
Резидент емес
төледі/жеткізді
Күні
Валютасы және сомасы
Күні
Валютасы және сомасы
N___ _______________________________________________________________
(бар болған кезде)
лицензия бойынша бұрын жіберілген хабарлардың нөмірі және күні
(Филиалдың/ банк
бөлімшесінің басшысы)   _____________________ ___________
(аты-жөні)       (қолы)
Орындаушы   ________________________________ ______________
(аты-жөні, телефоны)            (қолы)
__________
200 ___жылғы "____"_____________               | Мөр орны |
|__________|
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
4-қосымша
__________________________
(мәміленің жіктелуі және мақсаты)
лицензия алуға арналған өтініш
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны және атауы/жеке тұлға
өтініш берушінің аты-жөні)
КҰЖЖ коды ___________________
Өтініш берушінің салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) ______________
Мекен-жайы__________________________________________________________
Байланыс телефоны ________________
1.__________________________________________________________________
арасында жасалған 200 ___жылғы "____"_____________N______ шарт.

2. Сумма операции, подлежащей лицензированию (предполагаемый
лимит остатка средств на счете на конец месяца)
_________________________________________________________________
(цифрами и прописью в валюте договора (счета)
3. Валюта договора / счета
4. Номера ранее выданных лицензий Национального Банка по данному договору:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

2. Лицензиялауға жататын операцияның сомасы (шоттағы қаражат
қалдығының ай соңындағы болжамды лимиті)
____________________________________________________________________
(шарттың (шоттың) валютасымен сандармен және жазумен)
3. Шарттың / шоттың валютасы _____________________
4. Ұлттық Банктің осы шарт бойынша бұрын берілген лицензияларының
нөмірлері: _________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. Номера ранее выданных регистрационных свидетельств
Национального Банка по данному договору:
6. Номера ранее выданных свидетельств об уведомлении Национального Банка по данному договору:
7. Запись, подтверждающая, что заявитель является субъектом малого предпринимательства (для субъектов малого предпринимательства).
Да ___ Нет _____
Далее заполняется только раздел, соответствующий валютной операции, на которую подается заявление

5. Ұлттық Банктің осы шарт бойынша бұрын берілген тіркеу куәліктерінің нөмірлері:____________________________________________
____________________________________________________________________
6. Ұлттық Банктің осы шарт бойынша бұрын берілген хабарламалар
туралы куәліктердің нөмірлері: _____________________________________
7. Өтініш берушінің шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатынын растайтын жазба (шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін).
Иә _____ Жоқ _______
Одан әрі өтініш берілетін валюталық операцияға сәйкес келетін бөлім ғана толтырылады

Раздел 1.  Коммерческие кредиты
1.
Наименование уполномоченного банка, осуществляющего валютный контроль по операции, подлежащей лицензированию
2.
Номер паспорта сделки (для сделок, подпадающих под экспортно-импортный валютный контроль)
3.
Срок, который заявитель просит установить в лицензии, до истечения которого обязательства по лицензируемой операции будут исполнены в полном объеме (указывается конкретная дата - день, месяц, год)
4.
Код(ы) товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (для получения лицензии на контракт, предусматривающий  экспорт отдельных товаров, перечень которых устанавливается Правительством Республики Казахстан)
Раздел 2. Участие в уставном капитале, операции с ценными
бумагами и производными финансовыми инструментами
Часть 1. Для получения разовой лицензии
1.
Наименование базового актива
2.
Наименование объекта инвестирования
3.
Страна юридической регистрации объекта инвестирования
4.
Местонахождение объекта инвестирования
5.
Основной вид деятельности объекта инвестирования
6.
Уставный капитал объекта инвестирования по учредительным документам
7.
Приобретаемая доля в уставном капитале объекта инвестирования, в процентах
8.
Страна, по законодательству которой выпущены ценные бумаги
9.
Орган, зарегистрировавший ценные бумаги, с указанием номера и даты регистрации
10.
Вид ценных бумаг, идентификационный код ценных бумаг (ISIN)
11.
Валюта и форма выпуска ценных бумаг
12.
Наименование регистратора
13.
Местонахождение регистратора
14.
Сведения о рейтинговых оценках ценной бумаги и/или эмитента
15.
Сведения об обращении ценных бумаг на торговых площадках фондовых бирж в стране их регистрации и других странах
Часть 2. Для получения операционной лицензии:
1.
Номер и дата выдачи  лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности (на управление инвестиционным портфелем), выданной уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан
2.
Полное наименование инвестиционных фондов (для управляющих компаний)
3.
Полное наименование и местонахождение кастодиана инвестиционного фонда (для управляющих компаний по каждому инвестиционному фонду)
4.
Полное наименование и местонахождение регистратора инвестиционного фонда (для управляющих компаний по каждому инвестиционному фонду)

1-бөлім. Коммерциялық кредиттер
1.
Лицензиялауға жататын операция бойынша валюталық бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банктің атауы
2.
Мәміле паспортының нөмірі (экспорттық-импорттық валюталық бақылауға жататын мәмілелер үшін)
3.
Өтініш беруші лицензияда белгілеуді өтінетін, аяқталғанға дейін лицензияланатын операция бойынша міндеттемелер толық көлемде орындалатын мерзім (нақты мерзім - күн, ай, жыл көрсетіледі)
4.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды (кодтары) (тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін жекелеген тауарлардың экспорты көзделетін келісім-шартқа лицензия алу үшін)
2-бөлім. Жарғылық капиталға қатысу, бағалы қағаздармен
және туынды қаржы құралдарымен операциялар
2.1. Бір жолғы лицензия алу үшін
1.
Базалық активтің атауы
2.
Инвестициялау объектісінің
атауы
3.
Инвестициялау объектісінің
заңды тіркелген елі
4.
Инвестициялау объектісінің
орналасқан жері
5.
Инвестициялау объектісі
қызметінің негізгі түрі
6.
Инвестициялау объектісінің
құрылтай құжаттары бойынша
жарғылық капиталы
7.
Инвестициялау объектісінің
жарғылық капиталындағы
сатып алынатын үлес,
пайызбен
8.
Заңнамасы бойынша бағалы
қағаздар шығарылған ел
9.
Тіркеу нөмірін және күнін
көрсете отырып, бағалы
қағаздарды тіркеген орган
10.
Бағалы қағаздардың түрі,
бағалы қағаздардың
бірегейлендіру коды (ISIN)
11.
Бағалы қағаздар
шығарылымының валютасы
және нысаны
12.
Тіркеушінің атауы
13.
Тіркеушінің орналасқан жері
14.
Бағалы қағаздың және/немесе
эмитенттің рейтингтік
бағалары туралы мәліметтер
15.
Бағалы қағаздардың олар
тіркелген елдегі және
басқа елдердегі қор биржаларының сауда
алаңдарындағы айналысы
туралы мәліметтер
2.2. Операциялық лицензия алу үшін:
1.
Брокерлік және дилерлік
қызметті (инвестициялық
портфельді басқаруға)
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау жөніндегі
уәкілетті орган берген
лицензияның нөмірі және
берілген күні
2.
Инвестициялық қорлардың толық атауы (басқарушы компаниялар үшін)
3.
Инвестициялық қордың кастодианының толық атауы және орналасқан жері
(әрбір инвестициялық қор
бойынша басқарушы
компаниялар үшін)
4.
Инвестициялық қордың
тіркеушісінің толық атауы
және орналасқан жері (әрбір
инвестициялық қор бойынша
басқарушы компаниялар үшін)

Раздел 3. Открытие счета за границей
Часть 1. Для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей
1.
Описание предполагаемого режима счета
2.
Реквизиты иностранного банка (наименование, адрес, код SWIFT и иные банковские реквизиты), в котором будет открыт счет
3.
Обоснование отсутствия возможности осуществления валютных операций через счета в уполномоченных банках по операциям, связанным с открытием счетов
Часть 2. Для физических лиц
1.
Реквизиты иностранного банка (наименование, адрес, код SWIFT  и иные банковские реквизиты), в котором будет открыт счет
2.
Назначение счета

3-бөлім. Шетелде шот ашу
1-бөлім. Заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін
1.
Шоттың болжамды
режимінің сипаты
2.
Шот ашылатын шетелдік
банктің деректемелері
(атауы, мекен-жайы,
SWIFT коды және
өзге де банктік
деректемелері)
3.
Шоттар ашуға байланысты
операциялар бойынша
уәкілетті банктердегі
шоттар арқылы валюталық
операцияларды жүзеге
асыру мүмкіндігінің
болмауын негіздеу
2-бөлім. Жеке тұлғалар үшін
1.
Шот ашылатын шетелдік банктің деректемелері (атауы, мекен-жайы, SWIFT коды және өзге де банктік деректемелері)
2.
Шоттың мақсаты

340
25.
7. Исполнено обязательств к концу отчетного периода:
26.
резидентом на сумму, всего
250
27.
нерезидентом на сумму, всего
350
28.
8. Фактически не исполнено обязательств нерезидентом перед резидентом к концу отчетного периода на сумму всего
400
(Руководитель ________________________      ___________________
(фамилия, имя, отчество)           (подпись)
Главный бухгалтер ________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество,телефон) (подпись)
Исполнитель  _________________________________  __________
(фамилия, имя, отчество, телефон)  (подпись)
"___" ________ 20__года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 5
В "Отчете об исполнении обязательств сторонами по коммерческому кредиту" отражается состояние взаимных обязательств резидента и нерезидента Республики Казахстан по экспорту/импорту, предусматривающей проведение операции движения капитала, на которую получена лицензия Национального Банка, за исключением случаев, когда сделка предусматривает экспорт/импорт товаров, требующий оформления паспорта сделки.
Отчет заполняются в тысячах единиц валюты контракта.
В строке с кодом 100 указывается сумма контракта, на которую получена лицензия Национального Банка.

340
25.
7. Есептік кезең соңында орындалған міндеттемелер:
26.
- резидент барлығы сомаға
250
27.
- резидент емес барлығы сомаға
350
28.
8. Есептік кезең соңында резидент еместің резиденттің
алдындағы міндеттемелерін
барлығы мынадай сомаға нақты
орындамағаны
400
Басшы ___________________________________ __________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________ ________________
(аты-жөні, телефоны)        (қолы)
Орындаушы ________________________________ __________________
(аты-жөні, телефоны)           (қолы)
__________
200 ___жылғы "____"_____________               | Мөр орны |
|__________|
5-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
"Тараптардың коммерциялық кредит бойынша міндеттемелерінің орындалуы туралы есепте" мәміледе мәміле паспортын ресімдеу талап етілетін тауарлар экспорты/импорты көзделетін жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы резидентінің және резиденті еместің Ұлттық Банктің лицензиясы алынған капитал қозғалысының операцияларын жүргізу көзделетін өзара міндеттемелерінің жай-күйі көрсетіледі.
Есеп келісім-шарттың мың валюта бірлігімен толтырылады.
100 деген коды бар жолда келісім-шарттың Ұлттық Банктің лицензиясы алынған сомасы көрсетіледі.

В строке с кодом 200 (300) указывается общая сумма исполненных резидентом (нерезидентом) обязательств перед нерезидентом (резидентом) к началу отчетного периода нарастающим итогом в рамках лицензируемой операции. Строки с кодами 222 и 322 заполняются в случае исполнения обязательств резидентом/нерезидентом в иной форме (расшифровать), не предусмотренной условиями контракта. Например, денежная форма расчетов, определенная условиями контракта, меняется на встречную поставку товаров (работ, услуг), передачу права собственности на ценные бумаги, нематериальные активы и другие.
Строка с кодом 220 = строки с кодами 221+222+223
Строка с кодом 320 = строки с кодами 321+322+323
Строка с кодом 250 = строки с кодами 200+220
Строка с кодом 350 = строки с кодами 300+320
Строка с кодом 400 = строки с кодами (250-350) + (230-240)-(330-340)
В строке с кодом 223 указывается сумма возврата резидентом ранее полученного товара (работ, услуг) по импорту или денег по экспорту (при наличии таковых).
В строке с кодом 323 указывается сумма возврата нерезидентом ранее поставленного товара (работ, услуг) по экспорту или денег по импорту (при наличии таковых).
Общую сумму валютных операций, проведенных до получения лицензии, а также проведенных впоследствии и не требующих наличия лицензии, в данной отчетности не указывать.
Приложение 6
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет по участию в уставном капитале, операциям
с ценными бумагами и производными финансовыми
инструментами на основании разовой лицензии
за _______ квартал  20 ___ года
наименование лицензиата          ____________________________
код ОКПО лицензиата              ____________________________
РНН лицензиата                   ____________________________
Почтовый адрес, телефон, факс    ____________________________
Номер и дата выдачи лицензии
Национального Банка              ____________________________
(в тысячах долларов США)
N
п/п
Наименование показателя
код строки
накопленная стоимость на начало отчетного периода
операции за отчетный период
1
2
3
4
5
1.

200 (300) коды бар жолда резиденттің (резидент еместің) резидент емес (резидент) алдындағы орындалған міндеттемелерінің есептік кезеңнің басындағы лицензияланатын операция шеңберіндегі өспелі жиынтығымен жалпы сомасы көрсетіледі. 222 және 322 кодтары бар жолдар резиденттің/резидент еместің міндеттемелерді келісім-шарттың талаптарында көзделмеген өзге нысанда (талдау керек) орындаған жағдайда толтырылады. Мысалы, есеп айырысудың келісім-шарттың талаптарында айқындалған ақшалай нысаны тауарларды (жұмысты, қызмет көрсетуді) қарама-қарсы жеткізуге, бағалы қағаздарға, материалдық емес активтерге меншік құқығын өткізуге және т.с. ауыстырылады.
220 коды бар жол = 221+222+223 кодтары бар жолдар
320 коды бар жол = 321+322+323 кодтары бар жолдар
250 коды бар жол = 200+220 кодтары бар жолдар
350 коды бар жол = 300+320 кодтары бар жолдар
400 коды бар жол = (250-350) + (230-240) - (330-340) кодтары
бар жолдар
223 коды бар жолда резиденттің импорт бойынша бұрын алынған тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) немесе экспорт бойынша ақшаны (осындайлар бар болса) қайтару сомасы көрсетіледі.
323 коды бар жолда резидент еместің экспорт бойынша бұрын жеткізілген тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) немесе импорт бойынша ақшаны (осындайлар бар болса) қайтару сомасы көрсетіледі.
Лицензия алғанға дейін жүргізілген, сондай-ақ кейіннен жүргізілген және лицензияның болуы талап етілмейтін валюталық операциялардың жалпы сомасы осы есептілікте көрсетілмейді.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
6-қосымша
20___ жылғы ____ тоқсандағы
Бір жолғы лицензия негізінде жарғылық капиталға,
бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен
операцияларға қатысу жөніндегі есеп
Лицензиаттың атауы                           ____________________
Лицензиаттың КҰЖЖ коды                       ____________________
Лицензиаттың СТН                             ____________________
Почталық мекен-жайы, телефоны, факсы         ____________________
Ұлттық Банк лицензиясының нөмірі және
берілген күні
(мың АҚШ долларымен)
Р/с
N
Көрсеткіштің атауы
Жол-
дың
коды
Есептік кезеңнің басын-
дағы
жинақ-
талған
құны
Есептік
кезеңдегі
опера-
циялар
1
2
3
4
5
1.
Лицензиаттың мынадай нысандағы

3. Доля лицензиата в объявленном уставном капитале объекта инвестирования-нерезидента по состоянию на конец отчетного периода в процентах и стоимостном выражении (в тысячах единиц валюты) _____ __________________________________
4. Доля резидента в оплаченном уставном капитале объекта инвестирования-нерезидента по состоянию на конец отчетного периода в процентах и стоимостном выражении (в тысячах единиц валюты) _____ __________________________________________________________________
5. Сведения о завершении владения активом, в результате:
1) погашения ценной бумаги эмитентом ____
2) продажи резиденту (наименование/фамилия имя, отчество, РНН резидента) ________________________________________________
3) продажи нерезиденту ____
4) реализации прав на базовый актив производных финансовых инструментов _____
5) прочих операций (расшифровать)
___________________________________________________________________
Руководитель ___________________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)            (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)      (подпись)
Исполнитель _____________________________________  ________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)       (подпись)
"____"_____________ 200 ____ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 6
В "Отчете по участию в уставном капитале, операциям с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами на основании разовой лицензии" отражается  информация по состоянию на начало и изменениям за отчетный квартал  активов резидента Республики Казахстан, возникающих  на основе договоров, предусматривающих участие в уставном капитале, приобретение ценных бумаг нерезидентов и проведение операций с производными финансовыми инструментами с нерезидентами.
Общие сведения о доле участия резидента в уставном капитале нерезидента-объекта инвестирования и о завершении владения активом  отражаются в справочной части.
Состояние активов на начало квартала отражается по их рыночной стоимости на соответствующую дату. В случае, если стоимость  производного финансового инструмента на отчетную дату складывается не в пользу резидента, то в строке с кодом 14 (графа 3) стоимость отражается с отрицательным знаком. Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Данные, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США по курсу, установленному для целей бухгалтерского учета, соответственно на начало квартала или на дату совершения операции.
Приложение 7
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет по участию в уставном капитале, операциям
с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами,
осуществленным на основании операционной лицензии
за ______________ месяц 20_______ года
Наименование лицензиата                          _________________
Код ОКПО лицензиата                              _________________
РНН лицензиата                                   _________________
Почтовый адрес, телефон, факс                    _________________
Номер и дата выдачи лицензии Национального Банка _________________
Таблица 1
Номер
под-
пункта
Наименование
ценной
бумаги/
юридического
лица/актива
Рейтинги ценной
бумаги/ эмитента
Наиме-
нование
фондовой
биржи/
рынок
НИН
или
ISIN
Moody's
S&P
Fitch
1
2
3
4
5
6
7
Часть 1. Ценные бумаги нерезидентов (расшифровать)
Часть 2. Доли участия в капитале нерезидентов (расшифровать)
Часть 3. Паи инвестиционных фондов-нерезидентов (расшифровать)
Часть 4. Другие финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты по сделкам с нерезидентами (расшифровать)
продолжение таблицы
Валюта
эмиссии/
уставного
капитала
по учреди-
тельным
документам
Наиме-
нование
эмитента/
объекта
инвести-
рования
Страна
эмитента/
объекта
инвести-
рования
Доля к
общему количеству
голосующих
акций
(голосов
участников)
(в %)
Дата
пога-
шения
Стоимость
приобре-
тения
(тысяч
долларов
США)
8
9
10
11
12
13
Часть 1. Ценные бумаги нерезидентов (расшифровать)
Часть 2. Доли участия в капитале нерезидентов (расшифровать)
Часть 3. Паи инвестиционных фондов-нерезидентов (расшифровать)
Часть 4. Другие финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты по сделкам с нерезидентами (расшифровать)
Таблица 2
Номер
под-
пункта
Наиме-
нование
ценной
бумаги/
юриди-
ческого
лица/
актива
НИН
или
ISIN
Позиция на конец предшест-вующего периода
Изменения в
течение месяца
Операции
Коли-
чество,
штук
Рыночная
стоимость,
тысяч дол-
ларов США
Покупка
Коли-
чество,
штук
Стоимость
Тысяч дол-
ларов США
1
2
3
4
5
6
7
Часть 1. Ценные бумаги нерезидентов (расшифровать)
Часть 2. Доли участия в капитале нерезидентов (расшифровать)
Часть 3. Паи инвестиционных фондов-нерезидентов (расшифровать)
Часть 4. Другие финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты по сделкам с нерезидентами (расшифровать)
продолжение таблицы
Изменения в течение месяца
Позиция на конец отчетного периода
Операции
Продажа или погашение
Стои-
мостные
и прочие
изме-
нения
Тысяч
долларов
США
Коли-
чест-
во,
штук
Рыно-
чная
стои-
мость,
Тысяч
дол-
ларов
США
Признак
собственных
активов,
активов
приобре-
тенных в
интересах
и за счет
клиента
резидента
или активов
инвести-
ционного
фонда
Доля
актива
в общей
стоимости
собст-
венных
активов
или
активов
инвести-
ционного
фонда,
в %
Коли-
чество,
штук
Стои-
мость
Тысяч
дол-
ларов
США
8
9
10
11
12
13
14
Часть 1. Ценные бумаги нерезидентов (расшифровать)
Часть 2. Доли участия в капитале нерезидентов (расшифровать)
Часть 3. Паи инвестиционных фондов-нерезидентов (расшифровать)
Часть 4. Другие финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты по сделкам с нерезидентами (расшифровать)
Справочно, по состоянию на конец отчетного периода:

3. Лицензиаттың резидент емес инвестициялау объектісінің жарияланған жарғылық капиталындағы есептік кезең соңындағы жағдай бойынша пайызбен және құнмен (мың валюта бірлігіндегі) көрсетілген үлесі _____ __________________________________
4. Резиденттің резидент еместің төленген жарғылық капиталындағы есептік кезең соңындағы жағдай бойынша пайызбен және құнмен (мың валюта бірлігіндегі) көрсетілген үлесі _____ _______________________
5. Мыналардың нәтижесінде активті иеленудің аяқталуы туралы мәліметтер:
а) эмитенттің бағалы қағазды өтеуі ____
б) резидентке (резиденттің атауы/аты-жөні, СТН) сату
__________________ ______________________________
в) резидент емеске сату ____
г) туынды қаржы құралдарының базалық активіне құқықтарды өткізу ____
д) басқа операциялар (талдау керек)
____________________________________________________________________
Басшы ___________________________________ __________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________ ________________
(аты-жөні, телефоны)        (қолы)
Орындаушы ________________________________ __________________
(аты-жөні, телефоны)           (қолы)
__________
200 ___жылғы "____"_____________               | Мөр орны |
|__________|
6-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
"Бір жолғы лицензия негізінде жарғылық капиталға, бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен операцияларға қатысу жөніндегі есепте" Қазақстан Республикасының резиденті активтерінің есептік тоқсанның басындағы жай-күйі және жарғылық капиталға, резидент еместердің бағалы қағаздарын сатып алуға және резидент еместермен туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізуге қатысу көзделетін шарттар негізіне туындайтын өзгерістер жөніндегі ақпарат көрсетіледі.
Резиденттің инвестициялау объектісі резидент еместің жарғылық капиталына қатысу үлесі туралы және активті иеленудің аяқталуы туралы жалпы мәліметтер анықтама бөлігінде көрсетіледі.
Активтердің тоқсан басындағы жай-күйі олардың тиісті күнгі нарықтық құны бойынша көрсетіледі. Егер туынды қаржы құралының есептік кезеңдегі құны резиденттің пайдасына қалыптаспаған жағдайда, онда 14 деген коды бар жолда (3-баған) құн теріс белгімен көрсетіледі. Есептік кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген деректер тиісінше тоқсанның басындағы немесе операция жүргізу күніндегі бухгалтерлік есеп мақсаты үшін белгіленген бағам бойынша АҚШ долларына аударылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
7-қосымша
20___ жылғы ____ айдағы
Операциялық лицензия негізінде жарғылық капиталға,
бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен
операцияларға қатысу жөніндегі есеп
Лицензиаттың атауы                           ____________________
Лицензиаттың КҰЖЖ коды                       ____________________
Лицензиаттың СТН                             ____________________
Почталық мекен-жайы, телефоны, факсы         ____________________
Ұлттық Банк лицензиясының нөмірі және
берілген күні
1-кесте
Тармақ-
шаның
нөмірі
Бағалы
қағаздың
/заңды
тұлғаның/
активтің
атауы
Бағалы қағаздың/эмитенттің
рейтингтері
Қор бир-
жасының
атауы/
нарық
ҰБН
немесе
ISIN
Moody's
S&P
Fіtch
1
2
3
4
5
6
7
1-бөлік. Резидент еместердің бағалы қағаздары (талдау керек)
2-бөлік. Резидент еместердің капиталына қатысу үлесі
(талдау керек)
3-бөлік. Резидент еместер-инвестициялық қорлардың пайлары
(талдау керек)
4-бөлік. Басқа қаржы құралдары, оның ішінде резидент еместермен мәмілелер бойынша туынды қаржы құралдары (талдау керек)
кестенің жалғасы
Құрылтай
құжаттары
бойынша эмиссияның/
жарғылық капиталдың
валютасы
Эмитент-
тің/
инвес-
тициялау
объекті-
сінің
атауы
Эмитент-
тің/
инвести-
циялау
объекті-
сінің елі
Дауыс беретін
акциялардың (қатысушылар
даусының)
жалпы
санындағы
үлесі (%-бен)
Өтеу
күні
Сатып алу
құны
(мың АҚШ
доллары)
8
9
10
11
12
13
1-бөлік. Резидент еместердің бағалы қағаздары (талдау керек)
2-бөлік. Резидент еместердің капиталына қатысу үлесі
(талдау керек)
3-бөлік. Резидент еместер-инвестициялық қорлардың пайлары
(талдау керек)
4-бөлік. Басқа қаржы құралдары, оның ішінде резидент еместермен мәмілелер бойынша туынды қаржы құралдары (талдау керек)
2-кесте
Тар-
мақ-
ша-
ның
нө-
мірі
Ба-
ғалы
қа-
ғаз-
дың/
заңды
тұл-
ға-
ның/
ак-
тив-
тің
атауы
ҰБН
не-
ме-
се
ISIN
Алдыңғы
кезеңнің
соңындағы
позиция
Ай ішіндегі өзгеріс
Операциялар
Са-
ны,
дана
На-
рық-
тық
құ-
ны,
мың
АҚШ
дол-
лары
Сатып алу
Сату
немесе
өтеу
Са-
ны,
дана
Құ-
ны,
мың
АҚШ
дол-
лары
Са-
ны,
дана
На-
рық-
тық
құ-
ны,
мың
АҚШ
дол-
лары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1-бөлік. Резидент еместердің бағалы қағаздары
(талдау керек)
2-бөлік. Резидент еместердің капиталына қатысу үлесі
(талдау керек)
3-бөлік. Резидент еместер-инвестициялық қорлардың пайлары
(талдау керек)
4-бөлік. Басқа қаржы құралдары, оның ішінде резидент
еместермен мәмілелер бойынша туынды қаржы құралдары
(талдау керек)
кестенің жалғасы
Ай ішіндегі өзгеріс
Есепті кезеңнің соңындағы позиция
Операциялар
Құндық және басқа да өзгерістер, мың АҚШ доллары
Саны,
дана
Нарықтық құны,
мың АҚШ
доллары
Меншікті
активтердің,
резидент клиенттің
мүддесіне және
есебінен сатып алынған
активтердің немесе
инвестициялық қор
активтерінің белгісі
Активтің
меншікті
активтердің
немесе
инвестициялық
қор активте-
рінің жалпы
құнындағы
үлесі %-бен
10
11
12
13
14
1-бөлік. Резидент еместердің бағалы қағаздары (талдау керек)
2-бөлік. Резидент еместердің капиталына қатысу үлесі (талдау керек)
3-бөлік. Резидент еместер-инвестициялық қорлардың пайлары (талдау керек)
4-бөлік. Басқа қаржы құралдары, оның ішінде резидент еместермен мәмілелер бойынша туынды қаржы құралдары (талдау керек)
Анықтама ретінде, есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша:

1. Общая стоимость собственных активов _______________ тысяч тенге
_______________ тысяч долларов США
2. Общая стоимость активов инвестиционного фонда
(в расшифровке по каждому инвестиционному фонду) _____ тысяч тенге
_____________ тысяч долларов США
3. Наименование участника рынка ценных бумаг - нерезидента _______
4. Рейтинг участника рынка ценных бумаг - нерезидента, по
классификации "Fitch"; "Standard & Poor's"; "Moody's Investors Service"
__________________________________________________________________
5. Задолженность резидента перед участником рынка ценных бумаг -
нерезидентом по маржинальным сделкам  ________ тысяч долларов США
Руководитель ____________________________________  _______________
(фамилия, имя, отчество)              (подпись)
Главный бухгалтер _______________________________  _______________
(фамилия, имя, отчество, телефон)     (подпись)
Исполнитель _____________________________________  _______________
(фамилия, имя, отчество, телефон)     (подпись)
"______" _________________ 20_____ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 7
В "Отчете по участию в уставном капитале, операциям с ценными бумагами и производными финансовыми инструментами, осуществленным на основании операционной лицензии" (далее - Отчет) отражается информация о состоянии активов и об операциях с активами в форме участия в уставном капитале, ценных бумаг нерезидентов, о сделках с нерезидентами с производными финансовыми инструментами, осуществленных брокерами и (или) дилерами, управляющими компаниями за счет собственных средств, средств инвестиционных фондов, средств клиентов, а также осуществленных иными резидентами на основании операционной лицензии Национального Банка через участника рынка ценных бумаг нерезидента.
Отчет заполняется в тысячах долларов США с точностью до 2 знаков после запятой, в запасах по состоянию на последнюю дату месяца (таблица 1) с указанием оборотов за месяц (таблица 2).
По запасам данные переводятся в доллары США по рыночному курсу на отчетную дату. По оборотам, в случае осуществления платежа в валюте, отличной от валюты отчета, пересчет осуществляется по рыночному курсу этой валюты к доллару США на дату совершения платежа.
В столбце 2 таблиц 1 и 2 указывается:
1) вид ценной бумаги (акция простая, привилегированная; облигация; нота и другое);
2) наименование юридического лица продавца (или покупателя при совершении сделок с производными ценными бумагами), в случае наличия нескольких продавцов следует указывать актив в таблицах 1, 2 в разбивке по каждому продавцу с расшифровкой всех осуществленных операций за период в таблице 2;

1. Меншікті активтердің жалпы құны _______________ мың теңге
_______________ мың АҚШ доллары
2. Инвестициялық қор активтерінің жалпы құны
(әрбір инвестициялық қор бойынша талдама жасаумен) ______ мың теңге
_____________ мың АҚШ доллары
3. Резидент еместің брокерінің және (немесе) дилерінің атауы
____________________________________________________________________
4. Резидент еместің брокерінің және (немесе) дилерінің "Fіtch";
"Standard & Poor's"; "Moody's Investors Servіce"  жіктеуі бойынша рейтингі
____________________________________________________________________
5. Резиденттің маржиналдық мәмілелер бойынша резидент еместің брокерінің және (немесе) дилерінің алдындағы
берешегі ________ мың АҚШ доллары
Басшы ___________________________________ __________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________ ________________
(аты-жөні, телефоны)        (қолы)
Орындаушы ________________________________ __________________
(аты-жөні, телефоны)           (қолы)
__________
200 ___жылғы "____"_____________               | Мөр орны |
|__________|
7-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
"Операциялық лицензия негізінде жарғылық капиталға, бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен операцияларға қатысу жөніндегі есепте" (бұдан әрі - Есеп) активтердің жай-күйі туралы және активтермен жарғылық капиталға қатысу нысанындағы операциялар, резидент еместердің бағалы қағаздары, резидент еместермен туынды қаржы құралдарымен брокерлік, дилерлік ұйымдар және басқарушы компаниялар өз қаражаты, инвестициялық қорлар қаражаты, клиенттердің қаражаты есебінен жүзеге асырған, сондай-ақ өзге резиденттер резидент еместің брокері және (немесе) дилері арқылы Ұлттық Банктің операциялық лицензиясы негізінде жүзеге асырған мәмілелер туралы ақпарат көрсетіледі.
Есеп үтірден кейін 2 белгіге дейінгі дәлдікпен мың АҚШ долларымен, ай ішіндегі айналымдарды (2-кесте) көрсете отырып, айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша қорлармен (1-кесте) толтырылады.
Қорлар бойынша деректер есептік күнгі нарықтық бағам бойынша АҚШ долларына аударылады. Төлем есептің валютасынан өзгеше валютамен жүзеге асырылған жағдайда, айналымдар бойынша қайта есептеу осы валютаның АҚШ долларына төлем жасалған күнгі нарықтық бағамы бойынша жүзеге асырылады.
1 және 2-кестелердің 2-бағанында:
1) бағалы қағаздың түрі (акция - жай, артықшылықты; облигация; нота және басқасы);
2) сатушының (немесе туынды бағалы қағаздармен мәмілелер жасалған кезде сатып алушының) заңды тұлғасының атауы, бірнеше сатушы болған кезде 1, 2-кестелердегі активті 2-кестеде кезеңде жүзеге асырылған барлық операциялардың талдамасымен бірге әрбір сатушы бойынша бөліп көрсеткен дұрыс;

3) наименование финансового инструмента.
В столбце 6 таблицы 1 указывается наименование фондовой биржи, на которой заключены сделки. При осуществлении сделок с финансовыми инструментами на неорганизованном рынке, приобретении долей участия в уставном капитале нерезидента - указывается страна регистрации юридического лица (постоянного проживания физического лица) продавца (покупателя).
В столбце 7 таблицы 1 и в столбце 3 таблицы 2 указывается НИН национальный идентификационный номер ценной бумаги либо ISIN - международный идентификационный номер ценной бумаги.
В столбце 13 таблицы 1 указывается общая сумма сделок по цене приобретения
В столбцах 4 и 5 таблицы 2 указываются данные на последнюю дату месяца, предшествующего отчетному периоду, при этом в столбце 5 указывается рыночная стоимость на указанную дату.
В столбцах 7 и 9 таблицы 2 указывается сумма операций по фактической цене приобретения/продажи.
Столбцы 13 и 14 таблицы 2 заполняются только управляющими компаниями, брокерами и (или) дилерами и, соответственно,отражают владельца актива, рыночная стоимость которого отражена в столбце 12, когда такой актив приобретен за счет собственных средств профессионального участника рынка ценных бумаг (ставится признак - "собственный актив"), в интересах и за счет клиента (ставится признак - "клиент") или за счет средств инвестиционного фонда (признак "актив инвестиционного фонда" с указанием наименования инвестиционного фонда) и долю такого актива, в собственных активах, либо активах каждого инвестиционного фонда, которые отражаются в справочной части.
Профессиональные участники рынка ценных бумаг заполняют пункт 1 справочной части, а также пункт 2 для управляющих компаний при представлении отчета по активам инвестиционных фондов.
Резиденты, получившие лицензию на осуществление операций через участника рынка ценных бумаг - нерезидента заполняют пункты 3-6 справочной части.
Приложение 8
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о движении средств на счете в иностранном банке
за _________ ______________ 200 ___ года
___________________________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество резидента)
код ОКПО __________________ РНН ____________________________________
Наименование иностранного банка, страна ___________________________
Номер лицензии/регистрационного свидетельства/свидетельства об
уведомления Национального Банка
Дата выдачи _______________________________
Валюта счета ______________________________

3) қаржы құралының атауы көрсетіледі.
1-кестенің 6-бағанында мәміле жасалған қор биржасының атауы көрсетіледі. Қаржы құралдарымен ұйымдаспаған нарықта мәмілелер жүзеге асырылған кезде резидент еместің жарғылық капиталына қатысу үлесін сатып алу сатушы (сатып алушы) заңды тұлғаның тіркелген елі (жеке тұлғаның тұрғылықты жері көрсетіледі.
1-кестенің 7-бағанында және 2-кестенің 3-бағанында бағалы қағаздың ҰБН - ұлттық бірегейлендіру нөмірі не бағалы қағаздың ISIN - халықаралық бірегейлендіру нөмірі көрсетіледі.
1-кестенің 13-бағанында мәмілелердің сатып алу бағасы бойынша жалпы сомасы көрсетіледі.
2-кестенің 4 және 5-бағандарында есептік кезеңнің алдындағы айдың соңғы күніндегі деректер көрсетіледі, бұл ретте 5-бағанда көрсетілген күнгі нарықтық құн көрсетіледі.
2-кестенің 7 және 9-бағандарында операциялардың нақты сатып алу/сату бағасы бойынша сомасы көрсетіледі.
2-кестенің 13 және 14-бағандарын басқарушы компаниялар, брокерлік және дилерлік ұйымдар ғана толтырады және тиісінше нарықтық құны 12-бағанда көрсетілген активтің иесін, осындай актив кәсіби қатысушының меншікті қаражаты ("меншікті актив" белгісі қойылады) есебінен, клиенттің ("клиент" белгісі қойылады) мүддесінде және есебінен немесе инвестициялық қордың қаражаты (инвестициялық қордың атауы көрсетіле отырып "инвестициялық қордың активі" белгісі) есебінен сатып алынған кезде, осындай активтің анықтама бөлігінде көрсетілетін меншікті активтердегі не әрбір инвестициялық қордың активтеріндегі үлесін көрсетеді.
Бағалы қағаздардың кәсіби қатысушысы анықтама бөлігінің 1-тармағын, сондай-ақ инвестициялық қорлардың активтері бойынша есеп ұсынылған кезде басқарушы компаниялар үшін 2-тармақты толтырады.
Резидент еместің брокері және (немесе) дилері арқылы операцияларды жүзеге асыруға лицензия алған резиденттер анықтама бөлігінің 3-6-тармақтарын толтырады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
8-қосымша
200___ж._________ ______________
Шетелдік банктегі шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп
____________________________________________________________________
(Резиденттің атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды _________________СТН______________________________________
Шетелдік банктің атауы, елі ________________________________________
Ұлттық Банк лицензиясының/тіркеу куәлігінің/хабарлама туралы
куәліктің нөмірі__________________
Берілген уақыты __________________
Шот валютасы______________________

кодами 22, 25, 26, 27, 33, 34, 35, были получены
лицензии/регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомлении
Национального Банка, указать их номер и  дату выдачи _______________
Раздел 2. Сведения о поступлении на счет экспортной
выручки и израсходовании средств со счета на оплату
импорта товаров (работ, услуг)
N
п/п
Контракт
Паспорт сделки
Дата поступления/ возврата экспортной выручки
Номер
Дата
Номер
Дата
оформления
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Сумма поступления экспортной выручки
Сумма возврата авансового платежа
Код
валюты
Иностранный
партнер
Примечание
7
8
9
10
11
Руководитель __________________________________    _______________
(фамилия, имя, отчество)              (подпись)
Главный бухгалтер _____________________________    _______________
(фамилия, имя, отчество)           (подпись)
Исполнитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)         (подпись)
"______"_____________ 200 ____ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 8
При заполнении в Разделе 1 "Отчета о движении средств на счете в иностранном банке" (далее Отчет) строк с кодами 21, 32 Отчет принимается к рассмотрению только с заполненным разделом 2 настоящего Приложения. В остальных случаях раздел 2 не заполняется.
Суммы, выраженные не в долларах США, следует перевести в доллары США по курсу, установленному для целей бухгалтерского учета, на дату проведения операции.Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строка с кодом 40), по каждой графе, соответственно.
Приложение 9
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
РЕГИСТРАЦИОННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО N _______________
(выдано взамен Регистрационного свидетельства N _________)
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан
свидетельствует о регистрации
___________________________________________________________________
(классификация валютной операции)
Сведения о валютном договоре /о счете в иностранном банке (при наличии):
1. Название валютного договора, номер, дата _______________________
2. Участники валютного договора:
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
резидента, город/область)
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица/ фамилия, имя, отчество
нерезидента, страна)
___________________________________________________________________
(наименование иных юридических лиц/фамилия, имя, отчество, страна)
3. Общая сумма валютного договора _________________________________
(цифрами и прописью в валюте договора)

Егер 22, 25, 26, 27, 33, 34, 35 кодтары бар жолдарда көрсетілген операцияларды жасауға Ұлттық Банк лицензиясының/тіркеу куәлігінің/ хабарлама туралы куәліктің нөмірі алынған болса, олардың нөмірі және күні _______________________________көрсетіледі.
2-бөлім. Экспорттық түсімнің шотына түскен түсім
және тауар (жұмыс, қызмет көрсету) импортын төлеуге
арналған шоттан алынған қаражаттың жұмсалуы
туралы мәліметтер
Р/с
Келі-
сім-
шарт
Мәміле
паспорты
Экс-
порт-
тық
түсім-
нің түс-
кен/
қайта-
рылған күні
Түскен
экс-
порт-
тық
түсім-
нің
сомасы
Аванс-
тық
төлемді қайтару сомасы
Ва-
люта
коды
Шетел-
дік
әріптес
Ес-
кер-
ту
Нөмірі
Кү-
ні
Нөмірі
Ресімдеу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Басшы ___________________________________ __________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер _____________________________ ________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Орындаушы ________________________________ __________________
(аты-жөні)                    (қолы)
__________
200 ___ж. "____"_____________                  | Мөр орны |
|__________|
8-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаулар
"Шетелдік банктегі шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" (бұдан әрі - Есеп) деген 1-бөлімде 21, 32 кодтары бар жолдарды толтырған кезде Есеп тек осы Қосымшаның толтырылған 2-бөлімімен ғана қарауға қабылданады. Басқа жағдайларда 2-бөлім толтырылмайды.
АҚШ долларымен көрсетілмеген сомаларды операция жүргізілген күнгі бухгалтерлік есеп мақсаттары үшін белгіленген бағам бойынша АҚШ долларына ауыстыру қажет.
Есептік кезең басындағы қалдық (10 коды бар жол) тиісінше, әрбір баған бойынша есептік кезең алдындағы кезеңнің аяғындағы (40 коды бар жол) қалдыққа тең.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
9-қосымша
N ___________ ТІРКЕУ КУӘЛІГІ
(N ________________ тіркеу куәлігінің орнына берілген)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы арқылы
____________________________________________________________________
(валюталық операцияны жіктеу)
тіркелгені туралы куәландырады.
Валюта шарты/шетелдік банктегі шот туралы мәліметтер (егер бар болса):
1. Валюта шартының аты, нөмірі, күні________________________________
2. Валюта шартына қатысушылар:
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/ резиденттің аты-жөні, қаласы/облысы)
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/ резидент еместің аты-жөні, елі)
____________________________________________________________________
(өзге де заңды тұлғалардың атауы/ аты-жөні, елі)
3. Валюта шартының жалпы сомасы_____________________________________
(шарт валютасында санмен және жазумен)

4. Валюта договора /счета _________________________________________
5. Предмет валютного договора
___________________________________________________________________
(цель и назначение валютного договора)
___________________________________________________________________
6. Срок действия валютного договора _______________________________
(краткосрочный, долгосрочный)
7. Для сделок, осуществляемых в форме покупки ценных бумаг:
Вид ценных бумаг __________________________________________________
Наименование эмитента _____________________________________________
Страна юридической регистрации эмитента ___________________________
Примечание ________________________________________________________
Дата регистрации "____"_____________________200__ года
Данная регистрация произведена без каких-либо обязательств со
стороны Национального Банка Республики Казахстан по данной
операции/данному счету
Директор/заместитель Директора
филиала Национального Банка
Республики Казахстан ____________  __________________________
(подпись)     (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Указания по заполнению Приложения 9
По операциям, указанным в подпункте 1)  пункта 58 настоящих Правил, в случае когда в качестве одной стороны валютного договора выступают как резиденты, так и нерезиденты общая сумма валютного договора отражается только в части обязательств нерезидента(ов).
По операциям, указанным в подпункте 2)  пункта 58 настоящих Правил, в случае когда в качестве одной стороны валютного договора выступают как резиденты, так и нерезиденты общая сумма валютного договора отражается только в части обязательств резидента(ов).
В случае регистрации открытия счета в иностранном банке общая сумма валютного договора не заполняется.
Если в валютном договоре конкретная сумма не определена, общая сумма валютного договора не заполняется.
Срок действия валютного договора (краткосрочный или долгосрочный) проставляется только в случае регистрации финансовых займов и коммерческих кредитов. В случае, когда из валютного договора срок его действия невозможно однозначно определить срок действия указывается как краткосрочный.
Приложение 10
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Заявление на получение регистрационного свидетельства/
Уведомление о валютной операции
от ________________________________________________________________
(наименование юридического лица, загранучреждения Республики
Казахстан/фамилия, имя, отчество физического лица)
Код ОКПО _______________________ РНН ______________________________
1. Валютный договор N______ от "____" ________200___года
(цель и назначение)

4. Шарт/шот валютасы________________________________________________
5. Валюта шартының мәні_____________________________________________
(валюта шартының мақсаты және белгіленуі)
6. Валюта шартының қолданылу мерзімі________________________________
(қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді)
7. Бағалы қағаздар сатып алу нысанында жүзеге асырылатын мәмілелер үшін:
Бағалы қағаздардың түрі_____________________________________________
Эмитенттің атауы____________________________________________________
Эмитенттің заңды тіркелген елі______________________________________
Ескерту_____________________________________________________________
Тіркеу күні 200__ж."____"_____________________
Осы тіркеу Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан осы операция/осы шот бойынша қандай да бір міндеттемелерсіз жасалған
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкі филиалының Директоры/
Директордың орынбасары ________________ ____________________
(қолы)            (аты-жөні)
__________
| Мөр орны |
|__________|
9-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаулар
Осы Ереженің 58-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген операциялар бойынша, валюта шартының бір тарапы резиденттер де, резидент еместер де болған жағдайда, валюта шартының жалпы сомасы тек резидент еместің (резидент еместердің) міндеттемелері бөлігінде ғана көрсетіледі.
Осы Ереженің 58-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген операциялар бойынша, валюта шартының бір тарапы резиденттер де, резидент еместер де болған жағдайда, валюта шартының жалпы сомасы тек резиденттің (резиденттердің) міндеттемелері бөлігінде ғана көрсетіледі.
Шетелдік банкте ашылған шот тіркелген жағдайда, валюта шартының жалпы сомасы толтырылмайды.
Валюта шартының қолданылу мерзімі (қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзімді) тек қаржылық заемдар мен коммерциялық кредиттер тіркелген жағдайда ғана қойылады. Валюта шартынан оның қолданылу мерзімін дәл анықтау мүмкін болмаған жағдайда, қолданылу мерзімі қысқа мерзімді болып көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
10-қосымша
Тіркеу куәлігін алу жөніндегі өтініш/
Валюталық операция туралы хабарлама
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы/жеке тұлғаның аты-жөні)
Код КҰЖЖ _______________________ СТН _______________________________
1. 200___ж. "____" ____________ N______валюта шарты
____________________________________________________________________
(мақсаты және белгіленуі)

2. Представлены следующие документы в дополнение к валютному
договору (заполняется при подаче заявления на регистрацию)
(наименование документа, номер, дата оформления)
3. Резидент(ы)-участники валютного договора:
Наименование юридического лица, загранучреждения Республики
Казахстан (фамилия, имя, отчество физического лица)
Адрес
телефон
Обслуживающий банк(и)
4. Нерезидент(ы)-участники валютного договора:
Наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического
лица)
Уполномоченное лицо юридического лица
Cектор экономики
Страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)
Адрес, банковские реквизиты
5. Номера ранее выданных лицензий Национального Банка по данному
валютному договору
6. Номера ранее выданных регистрационных свидетельств Национального
Банка по данному валютному договору
7. Номера ранее выданных свидетельств об уведомлении Национального
Банка по данному валютному договору
Раздел 1. Коммерческие кредиты и финансовые займы
1. Сумма валютного договора
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
2. Валюта договора
3. Отношение резидента к нерезиденту (отметить):
_____  прямой инвестор
_____  объект прямого инвестирования
_____  иное
4. Номер паспорта сделки для сделок, подпадающих под
экспортно-импортный валютный контроль
___________________________________________________________________
5. Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом _______
годовых (в случае плавающей процентной ставки указать базу ее
исчисления и размер маржи)
6. Ставка за просроченные платежи по основному долгу:
за каждый день просрочки
иное (расшифровать) _______________________________________________
7. Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, за управление,
комиссия за обязательства и другое)
(расшифровать)
8. Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема
движения средств и другое)
9. Сведения о контрактах, финансируемых в рамках данного валютного
договора (если есть, заполняется банками при уведомлении о
собственных операциях):
9.1. Сведения об аппликанте (клиенте банка, запрашивающего
финансирование):
Резидент ____________   Нерезидент ___________ (отметить)
Наименование юридического лица
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Информация о резиденте: адрес
телефон
Код ОКПО _______________________ РНН ______________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)
9.2. Сведения о финансируемых контрактах:
Номер, дата контракта
Цель и назначение контракта _______________________________________
___________________________________________________________________
Сумма и валюта контракта __________________________________________
9.3. Сведения о бенефициаре (участнике контракта):
Резидент ____________   Нерезидент ___________ (отметить)
Наименование юридического лица
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Информация о резиденте: адрес
телефон
Код ОКПО ______________ РНН _______________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)
10. График поступления средств и погашения задолженности
тысяч единиц валюты договора
Поступление средств по кредиту заемщику
Платежи по обслуживанию кредита заемщиком
дата
сумма
дата
погашение
основного
долга
оплата
возна-
граждения
А
1
Б
2
3
ИТОГО
ИТОГО
из них на дату подачи заявления
из них на дату подачи заявления
11. Прочие условия
Раздел 2. Участие в уставном капитале,
операции с ценными бумагами
1. Сведения об инвесторе (не заполняется, если заявитель является
инвестором):
Резидент _______________________    Нерезидент _______ (отметить)
Наименование юридического лица
(фамилия, имя, отчество физического лица)
___________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _____________________________________
_______________ телефон ___________________________________________
Код ОКПО _______________ РНН ______________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)
Cектор экономики нерезидента

2. Валюта шартына қосымша мынадай құжаттар ұсынылды (тіркеу жөнінде өтініш берген кезде толтырылады)
____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, ресімдеу күні)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Валюта шартына қатысушы резидент(тер):
Заңды тұлғаның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы (жеке тұлғаның аты-жөні) _____________________________________
____________________________________________________________________
Мекен-жайы _______________________ телефоны ________________________
Қызмет көрсететін банк(тер)_________________________________________
4. Валюта шартына қатысушы резидент емес(тер):
Заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның аты-жөні)_______________________
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның уәкілетті адамы _____________________________________
Экономика секторы __________________________________________________
Заңды тұлғаның тіркелген елі________________________________________
(жеке тұлғаның тұрғылықты жері)
Мекен-жайы, банктік деректемелері___________________________________
____________________________________________________________________
5. Ұлттық Банктің осы валюта шарты бойынша бұрын берген
лицензияларының нөмірлері
____________________________________________________________________
6. Ұлттық Банктің осы валюта шарты бойынша бұрын берген тіркеу куәліктерінің нөмірлері
____________________________________________________________________7. Ұлттық Банктің осы валюта шарты бойынша бұрын берген хабарлама туралы куәліктерінің нөмірлері
____________________________________________________________________
1-бөлім. Коммерциялық кредиттер және қаржылық заемдар
1. Валюта шартының сомасы __________________________________________
(валюта шартының валютасымен санмен және жазумен)
____________________________________________________________________
2. Шарт валютасы ___________________________________________________
3. Резиденттің резидент емеске қатынасы (көрсету керек):
_____ тура инвестор
_____ тікелей инвестициялау объектісі
_____ өзгесі
4. Экспорттық-импорттық валюталық бақылауға жататын мәмілелерге арналған мәміле паспортының нөмірі
____________________________________________________________________
5. Кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы (мүдде) ставкасы жылдық _____
(өзгермелі пайыздық ставка жағдайында оны есептеу базасын және
маржа мөлшерін көрсету керек)
6. Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен төлемдер үшін ставка:
әрбір кешіктірілген күн үшін _______________________________________
өзгесі (талдау керек) ______________________________________________
7. Ілеспе төлемдер (ұйымдастырғаны үшін, басқарғаны үшін комиссия,
міндеттемелер және басқасы үшін комиссия)___________________________
(талдау керек)
____________________________________________________________________
8. Операцияның қысқаша сипаты (төлеу жөніндегі нұсқаулық, қаражат қозғалысының схемасы және басқасы)
____________________________________________________________________
9. Осы валюта шартының шеңберінде қаржыландырылатын келісім-шарттар туралы мәліметтер (егер бар болса, банктер өздерінің операциялары туралы хабарлағанда толтырады):
9.1. Аппликант туралы мәліметтер (қаржыландыруды сұраған банк клиенті туралы):
Резидент ____________ Резидент емес___________ (көрсету керек)
Заңды тұлғаның атауы________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы ______________________ телефоны
КҰЖЖ коды____________СТН ________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тіркелген елі (жеке тұлғаның тұрғылықты тұратын жері)
9.2. Қаржыландырылатын келісім-шарттар туралы мәліметтер:
Келісім-шарттың нөмірі, күні _______________________________________
Келісім-шарттың мақсаты және белгіленуі ____________________________
____________________________________________________________________
Келісім-шарттың сомасы және валютасы________________________________
9.3. Бенефициар (келісім-шартқа қатысушы) туралы мәліметтер:
Резидент ____________ Резидент емес___________ (атап көрсету керек)
Заңды тұлғаның атауы ______________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы_______________ телефоны ________
КҰЖЖ коды _____________ СТН ________________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: Заңды тұлғаның тіркелген елі (жеке тұлғаның тұрғылықты жері)
10. Қаражаттың түсу және берешектің өтелу кестесі
шарт валютасының мың бірлігі
Заем алушыға кредит бойынша қаражаттың түсуі
Заем алушының кредитке қызмет
көрсету бойынша төлемдері
күні
сомасы
күні
негізгі
борышты
өтеу
сыйақы төлеу
А
1
Б
2
3
ЖИЫНТЫҒЫ
ЖИЫНТЫҒЫ
оның ішінде
өтініш
берілген күні
оның ішінде
өтініш
берілген
күні
11. Басқа да талаптар ______________________________________________
____________________________________________________________________
2-бөлім. Жарғылық капиталға, бағалы қағаздармен
операцияға қатысу
1. Инвестор туралы мәліметтер (егер өтініш беруші инвестор болса, толтырылмайды):
Резидент _______ Резидент емес_______ (көрсету керек)
Заңды тұлғаның атауы______________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы ________________ телефоны ______
КҰЖЖ коды ____________ СТН _____________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тіркелген елі
(жеке тұлғаның тұрғылықты жері)_____________________________
Резидент еместің экономика секторы__________________________

2. Сведения о продавце (не заполняется, если заявитель является
продавцом):
Резидент ___________________________ Нерезидент _________ (отметить)
Наименование юридического лица ____________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Информация о резиденте: адрес _____________________________________
______________________ телефон ____________________________________
Код ОКПО ________________________ РНН _____________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица
(постоянного проживания физического лица)
Cектор экономики нерезидента
3. Сведения о валютном договоре:
Сумма валютного договора
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
Валюта валютного договора
Ставка за просроченные платежи               за каждый день просрочки
Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, за управление,
комиссия за обязательства и другое)
(расшифровать)
___________________________________________________________________
Предоставлено средств по валютному договору на дату подачи
заявления:
Дата
Сумма, тысяч единиц валюты валютного договора
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема
движения средств и другое)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Сведения об объекте инвестирования (не заполняется, если
заявитель осуществляет выпуск еврооблигаций на международных рынках
капитала)
Резидент _______            Нерезидент ______________ (отметить)
Наименование
Информация о нерезиденте: страна регистрации
Cектор экономики нерезидента
Капитал объекта инвестирования:
До проведения операции по валютному договору
После проведения операции по валютному договору
1.
Уставный капитал по учредительным документам в стоимостном выражении, тысяч единиц валюты по учредительным документам (указать)
2.
Капитал объекта инвестирования, паи, внесенные инвестором(ами) в стоимостном выражении, тысяч единиц валюты (указать)
3.
Количество (объявленных) акций, штук
4.
Количество оплаченных акций, штук
5.
Количество акций, принадлежащее инвестору(ам), штук
6.
Доля инвестора(-ов) в капитале объекта инвестирования, %
Международный идентификационный номер (ISIN) либо национальный
идентификационный номер (НИН) ценной бумаги объекта инвестирования
__________________________________________________________________

2. Сатушы туралы мәліметтер (егер өтініш беруші сатушы болса, толтырылмайды):
Резидент _______ Резидент емес_______ (көрсету керек)
Заңды тұлғаның атауы _______________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні)
____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекен-жайы _____________телефоны __________
КҰЖЖ коды __________________ СТН _______________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тіркелген елі
(жеке тұлғаның тұрғылықты жері) __________________________
Резидент еместің экономика секторы
3. Валюта шарты туралы мәліметтер:
Валюта шартының сомасы_______________________________________________
(валюта шартының валютасымен санмен және жазумен)
Валюта шартының валютасы ___________________________________________
Мерзімі өткен төлемдер үшін ставка______________әрбір кешіктірілген
күн үшін
Ілеспе төлемдер (ұйымдастырғаны үшін, басқарғаны үшін комиссия, міндеттемелер және басқасы үшін комиссия)__________________________
(талдау керек)
____________________________________________________________________
Өтініш берген күні валюта шарты бойынша ұсынылған қаражат:
Күні
Сомасы, валюта шартының
мың валюта бірлігі
Операцияның қысқаша сипаты (төлеу жөніндегі нұсқаулық, қаражат
қозғалысының схемасы және басқасы) _________________________________
____________________________________________________________________
4. Инвестициялау объектісі туралы мәліметтер (егер өтініш беруші
халықаралық капитал нарықтарында еурооблигациялар шығаруды жүзеге
асырса, онда толтырылмайды)
Резидент _______ Резидент емес_______ (көрсету керек)
Атауы_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тіркелген елі ________________________
Резидент еместің экономика секторы _________________________________
Инвестициялау объектісінің капиталы:
Валюта
шарты
бойынша
операция
жүргізіл-
генге
дейін
Валюта шарты
бойынша
операция
жүргізіл-
геннен
кейін
1.
Құрылтай құжаттары бойынша жарғылық капитал құндық көрсетілуінде, құрылтай құжаттары
бойынша мың валюта
бірлігі (көрсету
керек)
2.
Инвестициялау
объектісінің
капиталы, инвестор
(лар) енгізген
пайлар, құндық
көрсетілуінде, мың
валюта бірлігі
(көрсету керек)
3.
(Жарияланған)
акциялар саны, дана
4.
Төленген акциялар
саны, дана
5.
Инвестор(лар)ға
тиесілі акциялар
саны, дана
6.
Инвестор(лар)дың
инвестициялау
объектісінің
капиталындағы
үлесі, %
Инвестициялау объектісінің бағалы қағазының халықаралық бірегейлендіру нөмірі (ISIN) немесе ұлттық бірегейлендіру нөмірі
(ҰБН) ______________________________________________________________

5. Сведения о выпуске ценных бумаг резидентов на международных
рынках капитала, включая выпуск депозитарных расписок на ценные
бумаги резидентов:
ISIN еврооблигации/депозитарной расписки __________________________
Сумма выпуска
(цифрами и прописью в валюте выпуска)
Валюта выпуска
Дата выпуска ________________________ Дата погашения ______________
Купонная ставка __________________________________________________%
Периодичность выплаты купонов _____________________________________
Сведения о базовом активе депозитарных расписок.
Вид ценной бумаги, наименование эмитента
НИН
Количество ценных бумаг, штук
Доля ценных бумаг в общем количестве ценных бумаг данного вида, %
Раздел 3. Открытие счета в иностранном банке
1. Иностранный банк
(наименование, адрес, код SWIFT и иные банковские реквизиты)
2. Обслуживающий банк(и)
3. Валюта счета
4. Местонахождение филиала (представительства) резидента,
загранучреждения Республики Казахстан
(страна, адрес)
5.Приблизительная сумма ежемесячных расходов на содержание филиала
(представительства) _______________________________________________
(в валюте счета)
6. Вид деятельности филиала (представительства)
___________________________________________________________________
в соответствии с положением о филиале (представительстве)
7. Примечание
Раздел 4. Другие операции движения капитала
1. Тип операции (отметить):
____ приобретение права собственности на недвижимость
____ приобретение исключительного права на объекты интеллектуальной
собственности
____ исполнение обязательств участника совместной деятельности
2. Сведения о валютном договоре:
Сумма валютного договора
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
Валюта валютного договора
Ставка вознаграждения (интереса) за использование средств (если
есть):
___________________________________________________________ годовых
(в случае плавающей процентной ставки указать базу ее исчисления и
размер маржи)
Сопутствующие платежи (если есть)
(расшифровать)
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема
движения средств и другое)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

5. Резиденттердің бағалы қағаздарына депозитарлық қолхаттар шығаруды қосқанда, резиденттердің халықаралық капитал нарықтарында бағалы қағаздар шығаруы туралы мәліметтер:
Еурооблигацияның/депозитарлық қолхаттың ІSIN _______________________
Шығарылым сомасы____________________________________________________
(шығарылым валютасымен санмен және жазумен)
Шығарылым валютасы__________________________________________________
Шығару күні ________________________ Өтеу күні _____________________
Купондық ставка ________________________%
Купондар төлемінің кезеңділігі _____________________________________
Депозитарлық қолхаттардың базалық активі туралы мәліметтер.
Бағалы
қағаздың түрі,
эмитенттің
атауы
ҰБН
Бағалы қағаздардың саны, дана
Бағалы
қағаздардың
осы түрдегі
бағалы
қағаздардың
жалпы
санындағы
үлесі, %
3-бөлім. Шетелдік банкте шот ашу
1. Шетелдік банк____________________________________________________
(атауы, мекен-жайы, SWIFT коды және өзге де банктік деректемелері)
2. Қызмет көрсететін банк(тер)______________________________________
3. Шот валютасы____________________________________________________
4. Резидент филиалының (өкілдігінің), Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің орналасқан жері_______________________________
____________________________________________________________________
(елі, мекен-жайы)
5. Филиалды (өкілдікті) ұстауға жұмсалатын шығыстардың ай сайынғы
жуық мөлшермен алғандағы сомасы ____________________________________
(шот валютасымен)
6. Филиал (өкілдік) қызметінің түрі
____________________________________________________________________
филиал (өкілдік) туралы ережеге сәйкес
7. Ескерту__________________________________________________________
4-бөлім. Капитал қозғалысының басқа операциялары
1. Операцияның типі (көрсету керек):
____ жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алу
____ зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықты сатып алу
____ бірлескен қызметке қатысушының міндеттемелерін орындау
2. Валюта шарты туралы мәліметтер:
Валюта шартының сомасы______________________________________________
(валюта шартының валютасымен санмен және жазумен)
Валюта шартының валютасы____________________________________________
Қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақы (мүдде) ставкасы (егер бар болса): жылдық______________________________________________________
(өзгермелі пайыздық ставка жағдайында оны есептеудің базасын және маржаның мөлшерін көрсету керек)
Ілеспе төлемдер (егер бар болса)____________________________________
____________________________________________________________________
(талдау керек)
Операцияның қысқаша сипаты (төлеу жөнінде нұсқаулық, қаражат қозғалысының схемасы және басқасы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3. Сведения об объекте:
3.1.недвижимость:
___________________________________________________________________
(страна, адрес)
3.2. объект интеллектуальной собственности  _______________________
3.3. совместная деятельность
___________________________________________________________________
(краткое описание проекта)
___________________________________________________________________
Уполномоченное лицо заявителя:
________________     _________________________     ________________
(должность)        (фамилия, имя, отчество)         (подпись)
"_____"___________ 200___ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 10
Разделы 1-4 заполняются при подаче заявления на регистрацию (уведомлении) о соответствующей валютной операции. Незаполненные разделы не представляются.
При уведомлении общая сумма валютного договора указывается только в части обязательств заявителя-резидента.
В пункте 9 Раздела 1 Прочие условия отражается способ (порядок) образования суммы валютного договора, в случае если она не зафиксирована и/или иные существенные условия договора, которые заявитель считает необходимым отразить на регистрационном свидетельстве/свидетельстве об уведомлении.
В пункте 10 Раздела 1 "График поступления средств и погашения задолженности" отражается  информация о поступлении средств резиденту и погашении им задолженности по зарегистрированному Договору (в случае финансовых займов и кредитов, предоставленных нерезидентами резидентам), а также о поступлении средств нерезиденту и погашении им задолженности (в случае финансовых займов и кредитов, предоставленных резидентами нерезидентам) в валюте Договора.
В графе А указывается фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата поступления средств, как в денежной форме, так и в форме товаров, работ, услуг, а в графе 1 - сумма поступлений. Если сумма Договора не оговорена, то в графе 1 отражается информация только о фактическом поступлении средств.
Информация о платежах (как в денежной, так и в иных формах) по обслуживанию задолженности отражается в графах Б, 2, 3. В графе Б - фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата проведения платежа. В графах 2 и 3 - погашение основного долга и оплата вознаграждения соответственно.
В случае проведения резидентом или нерезидентом авансовых платежей указать соответствующую дату проведения платежа и сумму в графах Б и 2.
Итоговые суммы в графах 1 и 2 должны совпадать между собой и быть равны сумме Договора или сумме фактического поступления средств на дату подачи заявления, если сумма Договора не оговорена.
Общую сумму валютных операций, проведенных до момента обращения за регистрацией (с уведомлением), указать в соответствующих графах строки "из них на дату подачи заявления".

3. Объект туралы мәліметтер:
3.1. жылжымайтын мүлік:
____________________________________________________________________
(елі, мекен-жайы)
3.2. зияткерлік меншік объектісі____________________________________
3.3. бірлескен қызмет ______________________________________________
(жобаның қысқаша сипаты)
____________________________________________________________________
Өтініш берушінің уәкілетті адамы:
___________________ ___________________ _______________
(қызметі)            (аты-жөні)        (қолы)
__________
200 ___жылғы "____"_____________               | Мөр орны |
|__________|
10-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаулар
1-4-бөлімдер тиісті валюта операциясы туралы тіркеу (хабарлама) жөнінде өтініш берген кезде толтырылады. Толтырылмаған бөлімдер ұсынылмайды.
Хабарламада валюта шартының жалпы сомасы тек қана резидент ретіндегі өтініш берушінің міндеттемелері бөлігінде көрсетіледі.
1-бөлімнің Басқа да талаптар деген 9-тармағында егер ол белгіленген жағдайда, валюта шарты сомасының пайда болу тәсілі (тәртібі) және/немесе өтініш беруші тіркеу куәлігінде/хабарлама туралы куәлікте көрсетуді қажет деп санайтын шарттың өзге де маңызды талаптары көрсетіледі.
1-бөлімнің "Қаражаттың түсуі және берешекті өтеу кестесі" деген 10-тармағында резидентке қаражат түскені және оның тіркелген Шарт бойынша берешекті өтеуі (резидент еместер резиденттерге қаржылық заемдар мен кредиттер берген жағдайда), сондай-ақ резидент емеске қаражат түскені және оның берешекті Шарт валютасымен өтеуі (резиденттер резидент еместерге қаржылық заемдар мен кредиттер берген жағдайда) туралы ақпарат көрсетіледі.
А бағанында ақша нысанында, сол сияқты тауар, жұмыс, қызмет көрсету нысанында қаражат түскен нақты және/немесе болжамды (болашақта) күн, ал 1-бағанда түсімдер сомасы көрсетіледі. Егер Шарттың сомасы көрсетілмесе, онда 1-бағанда тек қана нақты түскен қаражат туралы ақпарат көрсетіледі.
Берешекке қызмет көрсету бойынша төлемдер (ақша нысанында да, сол сияқты өзге де нысандарда) туралы ақпарат Б, 2, 3-бағандарында көрсетіледі. Б бағанында нақты және/немесе болжамды (болашақта) төлем жасау күні көрсетіледі. 2 және 3-бағандарда тиісінше негізгі борышты өтеу және сыйақы төлеу көрсетіледі.
Резидент немесе резидент емес аванстық төлемдер жасаған жағдайда, тиісті төлем жасалған күн мен Б және 2-бағандардағы соманы көрсету керек.
1 және 2-бағандардағы жиынтық сомалар өзара сәйкес келуі және Шарттың сомасына немесе егер Шарттың сомасы көрсетілмесе, өтініш берілген күні нақты түскен қаражат сомасына тең болуы тиіс.
Тіркеуді өтінген (хабарламамен) сәтке дейін жүргізілген валюталық операциялардың жалпы сомасы "оның ішінде өтініш берген күнгі" деген жолдың тиісті бағандарында көрсетілуі тиіс.

Задолженность на начало отчетного периода (строки с кодами 10-50) равна задолженности на конец периода, предыдущего отчетному (строки с кодами 230-270, соответственно).
Под списанием средств (долга, вознаграждения, штрафов и других платежей) понимается списание средств (за баланс) кредитором в одностороннем порядке в случае невыполнения заемщиком долговых обязательств и/или списание средств (за баланс) заемщиком в одностороннем порядке в случае банкротства кредитора и отсутствия его правопреемника в течение лет, оговоренных в гражданском кодексе страны кредитора.
Под прощением средств (долга, вознаграждения, штрафов и других платежей) понимается частичное или полное добровольное уменьшение непогашенного заемщиком долгового обязательства на основании договоренности кредитора и заемщика.
Под аннулированием кредита (строка с кодом 210) понимается уменьшение неполученной (неосвоенной) заемщиком части кредитных средств, то есть уменьшение суммы кредитных средств, предусмотренных валютным договором.
Под реструктуризацией средств (долга, вознаграждения, штрафов и других платежей) понимается переоформление задолженности, изменяющее вид финансового инструмента, в результате двустороннего (с участием как кредитора, так и заемщика) соглашения, изменяющего предусмотренные ранее условия договора. Виды реструктуризации могут быть следующими: досрочное погашение задолженности, обмен задолженности на актив (недвижимость, исключительное право на объекты интеллектуальной собственности, ценные бумаги, паи инвестиционных фондов, акции (вклады участников)), пролонгирование задолженности (в случае изменения срока действия валютного договора с краткосрочного (один год и менее) на долгосрочный (более одного года)), принятие долга бывшего заемщика новым заемщиком, уступка требования бывшего кредитора новому кредитору.
При заполнении строк с кодами 220 и/или 225 необходимо уточнить в примечании вид проведенной реструктуризации.
При выдаче аванса в отчетном периоде заемщиком кредитору задолженность на конец отчетного периода имеет отрицательный знак.
Приложение 12
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет по участию в уставном капитале
за _____ квартал 200__ года
___________________________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество резидента)
код ОКПО _______________________  РНН _____________________________
Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомлении
Национального Банка
дата выдачи ________________________________
тысяч долларов США
N
п/п
Наименование показателя
Код
строки
По каждому
инвестору
1
2
3
4
5
6
1.
Накопленная стоимость на начало отчетного периода
10
2.
Изменения (+увеличение/-уменьшение) за отчетный период от продажи акций, долей участия, паев инвестиционных фондов

Есептік кезең басындағы берешек (10-50 кодтары бар жолдар) есептік кезең алдындағы кезеңнің аяғындағы берешекке (тиісінше 230-270 кодтары бар жолдар) тең.
Қаражатты (борышты, сыйақыны, айыппұлдарды және басқа төлемдерді) есептен шығару дегеніміз заем алушы борыштық міндеттемелерін орындамаған жағдайда, кредитордың бір жақты тәртіппен қаражатты (баланстан) есептен шығаруы немесе кредитор банкротқа ұшыраған және кредитордың елінің азаматтық кодексінде көрсетілген жылдар ішінде оның мұрагері болмаған жағдайда, заем алушының бір жақты тәртіппен қаражатты (баланстан) есептен шығаруы.
Қаражатты (борышты, сыйақыны, айыппұлдарды және басқа төлемдерді) кешіру дегеніміз заем алушының өтемеген борыштық міндеттемесінің заем алушы мен кредитордың уағдаластығы негізінде ішінара немесе толық ерікті түрде азайтылуы болып табылады.
Кредитті жою (210 коды бар жол) дегеніміз заем алушы алмаған (игермеген) кредиттік қаражаттың бір бөлігін азайту, яғни валюта шартымен көзделген кредиттік қаражат сомасын азайту болып табылады.
Қаражатты (борышты, сыйақыны, айыппұлдарды және басқа төлемдерді) қайта құрылымдау дегеніміз бұрын көзделген шарт талаптарын өзгертетін екі жақты (кредитордың, сол сияқты заем алушының қатысуымен) келісім нәтижесінде қаржы құралының түрін өзгертетін берешекті қайта ресімдеу болып табылады. Қайта құрылымдау түрлері мынадай болуы мүмкін: берешекті мерзімінен бұрын өтеу, берешекті активке (жылжымайтын мүлікке, зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқыққа, бағалы қағаздарға, инвестициялық қорлардың пайларына, акцияларға (қатысушылардың салымдарына)) айырбастау, берешектің мерзімін ұзарту (валюта шартының қолданылу мерзімі қысқа (бір жыл және одан аз) мерзімнен ұзақ (бір жылдан астам) мерзімге өзгертілген жағдайда), бұрынғы заем алушының берешегін жаңа заем алушы қабылдауы, бұрынғы кредитордың талабын жаңа кредиторға беру.
220 және/немесе 225 кодтары бар жолдарды толтырған кезде, ескертуде жүргізілген қайта құрылымдау түрін анықтау қажет.
Заем алушы есептік кезеңде кредиторға аванс бергенде, есептік кезең аяғындағы берешектің белгісі теріс болады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
12-қосымша
200___ж. _________тоқсандағы
Жарғылық капиталға қатысу жөнінде есеп
__________________________________________________________________
(Резиденттің атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды _______________________ СТН ____________________________
Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің/хабарлама туралы куәліктің
нөмірі____________________________________________________________
Берілген күні _______________________________
мың АҚШ долларымен
Р/с
N
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Әрбір инвестор бойынша
1
2
3
4
5
6
1.
Есептік кезең басындағы жинақталған құн
10
2.
Есептік кезеңде акцияларды, қатысу үлесін, инвестициялық қорлардың пайларын сатудан болған өзгерістер (+ұлғаю/-азаю)

Доходы за отчетный период по участию в уставном капитале ((51) + (52))
50
13.
в том числе:
14.
дивиденды
51
15.
реинвестированный чистый доход(+)/убыток(-)
52
Главный бухгалтер _____________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
Исполнитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
"______"_____________ 200 ____ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 12
Допускается представление одного отчета резидентом-объектом инвестирования (прямым инвестором) по нескольким регистрационным свидетельствам, полученным им по участию в уставном капитале. В этом случае необходимо указать номера всех регистрационных свидетельств, по которым представляется отчет.
Дивиденды (строка с кодом 51) отражаются по дате их фактической выплаты. Реинвестированный чистый доход (убыток) отражается в соответствии с долей прямого инвестора в уставном капитале.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах следует перевести в доллары США по курсу, установленному для целей бухгалтерского учета, на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающую курсовую разницу необходимо отразить в прочих изменениях (код строки 26).

Жарғылық капиталға қатысу бойынша есептік кезеңдегі кірістер ((51) + (52))
50
13.
оның ішінде:
14.
дивидендтер
51
15.
қайта инвестицияланған таза кіріс(+)/шығын (-)
52
Бас бухгалтер _______________________ ________________
(аты-жөні)            (қолы)
Орындаушы ____________________________________________
(аты-жөні, телефоны)
200 ____ ж. "______"________________
_________
|          |
| Мөр орны |
|_________ |
12-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаулар
Резидентке-инвестициялау объектісіне (тікелей инвесторға) жарғылық капиталға қатысу бойынша ол алған бірнеше тіркеу куәліктері бойынша бір есеп ұсынуға рұқсат етіледі. Бұл жағдайда есебі берілетін барлық тіркеу куәліктерінің нөмірлерін көрсету қажет.
Дивидендтер (51 коды бар жол) олардың нақты төленген күні бойынша көрсетіледі. Қайта инвестицияланған таза кіріс (шығын) тікелей инвестордың жарғылық капиталдағы үлесіне сәйкес көрсетіледі.
Есептік кезеңдегі операциялар нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сомаларды бухгалтерлік есеп мақсаты үшін белгіленген тиісінше операция жүргізілген күнгі немесе есептік кезең аяғындағы   бағам бойынша АҚШ долларына аудару керек. Пайда болған бағам айырмасын басқа да өзгерістерде (26 коды бар жол) көрсету қажет.

Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строка с кодом 30), по каждой графе, соответственно.
Приложение 13
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Отчет о движении средств по валютному договору
за ____________ 200__ года
1. ________________________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество резидента)
код ОКПО _______________________  РНН ____________________________
2. ________________________________________________________________
(наименование/фамилия, имя, отчество нерезидента, страна)
3. Номер регистрационного свидетельства/свидетельства об уведомлении
Национального Банка _______________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________
4. Уполномоченный банк и (или) профессиональный участник рынка
ценных бумаг, уведомляющий Национальный Банк
___________________________________________________________________
(наименование)
Национальный идентификационный номер (НИН) либо международный
идентификационный номер (ISIN) ценной бумаги ______________________
___________________________________________________________________
5. Движение средств по Валютному договору
N п/п
Отпра-
витель
денег
Бене-
фициар
Дата
платежа
Валюта
платежа
Сумма
платежа,
тысяч
единиц
валюты
платежа
Назна-
чение
платежа
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
6. Наименование базового актива производного финансового инструмента
___________________________________________________________________
7. Справочно:
Дата полного исполнения обязательств по валютного договору:
резидентом __________
нерезидентом ________
Главный бухгалтер ____________________________     ________________
(фамилия, имя, отчество)           (подпись)
Исполнитель _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
"______"_____________ 200 ____ года
Место печати
Указания по заполнению Приложения 13
Пункт 4 Отчета заполняется только уполномоченными банками и (или) профессиональными участниками рынка ценных бумаг при уведомлении в соответствии с пунктом 4  Статьи 9 Закона. При этом ими пункт 7 Отчета  не заполняется.
Пункт 6 Отчета заполняется при уведомлении о реализации прав на базовый актив по операциям с нерезидентами с производными финансовыми инструментами.
В пункте 7 Отчета указывается дата полного исполнения резидентами и нерезидентами обязательств - дата перехода актива (недвижимости, исключительного права на объекты интеллектуальной собственности, ценных бумаг, паев инвестиционных фондов, акций (вкладов участников) в собственность резидента/нерезидента.
Приложение 14
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ УВЕДОМЛЕНИИ  N _______________
(выдано взамен свидетельства об уведомлении_____________)
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан подтверждает
об уведомлении ____________________________________________________
(классификация валютной операции)
Сведения о валютном договоре /о счете в иностранном банке (при
наличии):

Есептік кезең басындағы қалдық (10 коды бар жол) тиісінше, әрбір баған бойынша есептік кезең алдындағы кезеңнің аяғындағы қалдыққа (30 коды бар жол) тең.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
13-қосымша
200___ж. ____________
Валюта шарты бойынша қаражаттың қозғалысы туралы есеп
1. ________________________________________________________________
(Резиденттің атауы/аты-жөні)
КҰЖЖ коды _______________________ СТН _____________________________
2. ________________________________________________________________
(Резидент еместің атауы/аты-жөні, елі)
3. Ұлттық Банктің тіркеу куәлігінің/хабарлама туралы куәліктің
нөмірі_____________________________________________________________
берілген күні _______________________________
4. Уәкілетті банк және (немесе) Ұлттық Банкке хабарлайтын бағалы
қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы
___________________________________________________________________
(атауы)
Бағалы қағаздың ұлттық бірегейлендіру нөмірі (ҰБН) немесе
халықаралық бірегейлендіру нөмірі (ISIN)___________________________
5. Валюта шарты бойынша қаражаттың қозғалысы
Р/с
N
Ақша жөнел-
туші
Бене-
фициар
Төлем күні
Төлем валютасы
Төлем сомасы, төлем валютасының мың бірлігі
Төлем
мақ-
саты
Ес-
керту
1
2
3
4
5
6
7
8
6. Туынды қаржы құралының базалық активінің атауы
___________________________________________________________________
7. Анықтама ретінде:
Валюта шарты бойынша міндеттемелерін толық орындаған күні:
резидент ________________
резидент емес ___________
Бас бухгалтер _______________________ ________________
(аты-жөні)            (қолы)
Орындаушы ____________________________________________
(аты-жөні, телефоны)
200 ____ ж. "______"________________
_________
|          |
| Мөр орны |
|_________ |
13-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаулар
Есептің 4-тармағын Заңның  9-бабының  4-тармағына сәйкес тек қана уәкілетті банктер және (немесе) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары толтырады. Мұндайда олар есептің 7-тармағын толтырмайды.
Есептің 6-тармағы резидент еместермен туынды қаржы құралдарымен жүргізілетін операциялар бойынша базалық активке құқықтарды іске асыру туралы хабарлаған кезде толтырылады.
Есептің 7-тармағында резиденттердің және резидент еместердің міндеттемелерді толық орындаған күні - активтің (жылжымайтын мүліктің, зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтың, бағалы қағаздардың, инвестициялық қорлар пайларының, акциялардың (қатысушылар салымдарының)) резиденттің/резидент еместің меншігіне өткен күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
14-қосымша
N _______________ ХАБАРЛАМА ТУРАЛЫ КУӘЛІК
(_____________хабарлама туралы куәліктің орнына берілген)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы арқылы
___________________________________________________________________
(валюталық операцияның жіктеушісін)
хабарлағаны туралы растайды
Валюта шарты/шетелдік банктегі шот (бар болған жағдайда) туралы
мәліметтер:

1. Название валютного договора, номер, дата _______________________
2. Участники валютного договора:
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица, загранучреждения Республики
Казахстан/фамилия, имя, отчество резидента, город/область)
(наименование юридического лица, загранучреждения Республики
Казахстан/фамилия, имя, отчество нерезидента, страна)
___________________________________________________________________
(наименование иных юридических лиц/фамилия, имя, отчество, страна)
3. Общая сумма валютного договора _________________________________
(цифрами и прописью в валюте договора)
4. Валюта договора /счета _________________________________________
5. Предмет валютного договора
(цель и назначение валютного договора)
6. Срок действия валютного договора _______________________________
(краткосрочный, долгосрочный)
7. Для операций с ценными бумагами:
Вид ценных бумаг
Наименование эмитента
Страна юридической регистрации эмитента
Примечание
Дата подтверждения об уведомлении "____"_____________200__ года
Данное свидетельство об уведомлении выдано без каких-либо
обязательств со стороны Национального Банка Республики Казахстан по
данной операции/данному счету
Директор/заместитель Директора
Департамента/филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ___________    _________________________
(подпись)      (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Указания по заполнению Приложения 14
В случае уведомления об открытии счета в иностранном банке общая сумма валютного договора не заполняется.
Если в валютном договоре конкретная сумма не определена, общая сумма валютного договора не заполняется.
Срок действия валютного договора (краткосрочный или долгосрочный) проставляется только в случае уведомления о финансовых займах и коммерческих кредитах. В случае, когда из валютного договора срок его действия невозможно однозначно определить срок действия указывается как краткосрочный.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2005 года N 134
Перечень нормативных правовых актов
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу

1. Валюта шартының аты, нөмірі, күні ______________________________
2. Валюта шартына қатысушылар:
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, Қазақстан Республикасының шетелдегі
мекемесінің атауы/резиденттің аты-жөні, қаласы/облысы)
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, Қазақстан Республикасының шетелдегі
мекемесінің атауы/резиденттің аты-жөні, елі)
___________________________________________________________________
(өзге де заңды тұлғалардың атауы/аты-жөні, елі)
3. Валюта шартының жалпы сомасы ___________________________________
(шарт валютасында санмен және жазумен)
4. Шарт/шот валютасы ______________________________________________
___________________________________________________________________
5. Валюта шартының мәні ___________________________________________
(валюта шартының мақсаты мен белгіленуі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Валюта шартының қолданылу мерзімі ______________________________
(қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді)
7. Бағалы қағаздармен операциялар үшін:
Бағалы қағаздардың түрі ___________________________________________
Эмитенттің атауы __________________________________________________
Эмитенттің заңды тіркелген елі ____________________________________
Ескерту ___________________________________________________________
Хабарлағаны туралы растау күні 200__ж. "____"______________________
Хабарлама туралы осы куәлік Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
тарапынан осы операция/осы шот бойынша қандай да бір
міндеттемелерсіз берілді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Департаментінің/филиалының
Директоры/Директордың орынбасары _________   _____________
(қолы)      (аты-жөні)
_________
|          |
| Мөр орны |
|_________ |
14-қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаулар
Шетелдік банкте шот ашылғаны туралы хабарланған жағдайда, валюта шартының жалпы сомасы толтырылмайды.
Егер валюта шартында нақты сома белгіленбесе, валюта шартының жалпы сомасы толтырылмайды.
Валюта шартының қолданылу мерзімі (қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзімді) тек қана қаржылық заемдар және коммерциялық кредиттер туралы хабарланған жағдайда ғана қойылады. Валюта шартынан оның қолданылу мерзімін нақты анықтау мүмкін болмаса, қолданылу мерзімі қысқа мерзімді болып көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2005 жылғы 29 қазандағы
N 134 қаулысына N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің күші жойылды
деп танылатын нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1561, опубликованное 2-15 июля 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
2.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 января 2002 года N 24 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан" от 20 апреля 2001 года N 115" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1778, опубликованное 11-24 марта 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
3.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1561" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2474, опубликованное 25 августа - 7 сентября 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
4.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля  2003 года N 225 "Об утверждении Правил регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, и открытия счетов за границей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2436, опубликованное 28 июля - 10 августа 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан " Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
5.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 257 "Об утверждении Правил лицензирования операций, связанных с использованием валютных ценностей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2469, опубликованное 25 августа - 7 сентября 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").

1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1561 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 2-15 шілдеде жарияланған).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1778 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 11-24 наурызда жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1561 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2474 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2003 жылғы 25 тамыз - 7 қыркүйекте жарияланған).
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу және шет елде шоттар ашу ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі N 225  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2436 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2003 жылғы 28 шілде - 10 тамызда жарияланған).
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты операцияларды лицензиялау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 25 шілдедегі N 257  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2469 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2003 жылғы 25 тамыз - 7 қыркүйекте жарияланған).

6.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года N 19 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 257 "Об утверждении Правил лицензирования операций, связанных с использованием валютных ценностей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3558, опубликованное 16-31 марта 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").

6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты операцияларды лицензиялау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 25 шілдедегі N 257 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 3 ақпандағы N 19  қаулысы  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3558 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2005 жылғы 16-31 наурызда жарияланған).