О программе борьбы с наркоманией и наркобизнесом в области на 2005 - 2006 годы.
Решение Павлодарского областного Маслихата от 4 марта 2005 года N 6/10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 29 марта 2005 года за N 2942. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", областной Маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую областную "Программу по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в области на 2005 - 2006 годы" (далее Программа).
2. Департаменту финансов области ежегодно обеспечивать своевременное финансирование Программы.
3. Департаменту здравоохранения области ежегодно к 20 января представлять в постоянные комиссии областного Маслихата по вопросам социального и культурного развития, обеспечения прав, законных интересов граждан и информационной политики информацию о ходе реализации Программы.
4. Контроль за реализацией Программы возложить на постоянные комиссии областного Маслихата по вопросам социального и культурного развития, обеспечения прав, законных интересов граждан и информационной политики.
Председатель сессии Б. Адильханов
Секретарь
областного Маслихата Р. Гафуров
Утверждено решением сессии
Павлодарского областного
маслихата от 4.03.2005 года
N 6/10 "О программе борьбы
с наркоманией и наркобизнесом
в области на 2005 -2006 годы"
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом
в области на 2005 - 2006 годы
1. Паспорт
Наименование:
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в области на 2005-2006 годы
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 394 "О Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республики Казахстан на 2001-2005 годы"
Основные разработчики
Департаменты здравоохранения, образования, внутренней политики; управления физической культурой и спорта области, внутренних дел области; департамент таможенного контроля области; общественные объединения области; отделы аппарата акима области
Цель
Укрепление основных звеньев системы эффективного государственного и общественного противодействия дальнейшему распространению наркомании и наркобизнеса в области, координация деятельности правоохранительных, государственных, негосударственных органов и некоммерческих организаций области в борьбе с наркоманией и наркобизнесом
Задачи
Совершенствование системы профилактики, программы лечения наркомании, системы реабилитации наркозависимых лиц, укрепление механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, совершенствование международного сотрудничества в вопросах контроля незаконного оборота наркотиков и злоупотребления ими, совершенствование антинаркотической пропаганды; широкое внедрение в практику новых концепций и методов лечения, реабилитации больных наркоманией
Источники
Финансирования
Средства областного бюджета, бюджетов городов и районов, иные финансовые источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
Ожидаемые результаты
Реализация Программы позволит добиться увеличения процента выявляемости лиц, употребляющих наркотики, сокращения их числа, усиления контроля таможенной и государственной границ области с целью предотвращения незаконного проникновения наркотиков, укрепления системы государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров,  пресечения нелегального оборота наркотиков, оптимизации затрат на профилактику, лечение и реабилитацию лиц, больных наркоманией, а также на деятельность правоохранительных органов по борьбе с наркопреступностью, совершенствования методик лечения и реабилитации лиц, больных наркоманией

Облыста нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2005-2006 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Павлодар облыстық мәслихатының 2005 жылғы 4 наурыздағы N 6/10 шешімі. Павлодар облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 29 наурызда N 2942 тіркелді. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Ескерту. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, облыстық Мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған облыста нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2005-2006 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Облыс қаржы департаментi жыл сайын Бағдарламаның дер кезiнде қаржыландыруын қамтамасыз етсiн.
3. Облыс денсаулық сақтау департаментi жыл сайын 20 қаңтар мерзiмiне орай облыстық Мәслихаттың әлеуметтiк және мәдени дамуы мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясы мен азаматтардың құқығы мен заңды мүдделерiн қорғау және ақпараттық саясат мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссияны Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыстық Мәслихаттың  әлеуметтiк және мәдени мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясы мен азаматтардың құқығы мен заңды мүдделерiн қорғау және ақпараттық саясат мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына жүктелсiн.
Сессия төрағасы Б. Әдiлханов
Облыстық Мәслихаттың хатшысы Р. Гафуров
Павлодар облыстық
мәслихат сессиясының
2005 жылғы 4 наурыздағы
"Облыста нашақорлыққа және
есірткi бизнесіне қарсы күрестiң
2005-2006 жылдарға арналған
бағдарламасы туралы" N 6/10
шешiмiмен бекiтiлген
Облыста нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң
2005-2006 жылдарға арналған бағдарламасы
1. Паспорт
Атауы:
Облыста нашақорлыққа және есiрткi
бизнесiне қарсы күрестiң 2005-2006
жылдарға арналған Бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме
Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2000 жылғы 16 мамырдағы
"Қазақстан Республикасында
нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне
қарсы күрестiң 2005-2006 жылдарға
арналған  стратегиясы туралы" N 394
жарлығы
Негiзгi әзiрлеушiлер
Денсаулық сақтау, бiлiм,iшкi саясат
департаменттерi; облыс спорт және
дене шынықтыру, облыс iшкi iстер
басқармалары; облыс кедендiк бақылау
департаментi; облыс қоғамдық
бiрлестiктерi, облыс,әкiмiнiң ақпарат
бөлiмдерi
Мақсаты
Облыста нашақорлықтың және есiрткi
бизнесiнiң одан әрi таралуына қарсы
тиiмдi және  қоғамдық  іс-қимыл
жүйесiнiң негiзгi буындарын нығайту
Міндеттерi
Нашақорлықтың алдын алу, емдеу
бағдарламаларын жүйесiн, есiрткiге
тәуелдi адамдарды оңалту жүйесiн
жетiлдiру, есiрткi құралдарының,
психотроптық заттар мен
прекурсорлардың заңсыз айналымына
қарсы іс-қимыл тетiгiн нығайту,
есiрткiнiң заңсыз айналымы мен оларды
терiс пайдалануды бақылау
мәселелерiнде халықаралық
ынтымақтастықты нығайту, есірткіге
қарсы насихатты жетiлдiру,
нашақорлықпен ауыратын адамдарды
емдеудiң, оңалтудың жаңа
тұжырымдамалары мен әдістерiн
практикаға кеңiнен енгiзу;
Мақсаттары
Құқық қорғау, мемлекеттік, мемлекеттiк
және есiрткi қарсы күрес қызметiн
үйлестiру
Қаржыландыру көздерi
Облыстық  бюджеттiң, аудандар мен
қалалар бюджеттерiнiң  қаражаты,
Қазақстан Республикасы заңнамасымен
тыйым салынбаған басқа да қаржыландыру
көздерi
Күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны iске асыру есiрткiнi
терiс пайдаланатын адамдарды анықтау
пайызын арттыруға және олардың санын
қысқартуға, есірткiнiң заңсыз кiруiнiң
алдын алу мақсатында облыста кедендiк
және мемлекеттiк шекараларын бақылауды
күшейтуде, есiрткi құралдары,
психотроптық заттары мен прекурсорлар
айналымын мемлекеттiк бақылау жүйесiн
нығайтуға есірткiнiң заңсыз
айналымының жолын кесу, нашақорлықпен
ауыратын адамдарды алдын алуға, оларды
емдеу мен оңалтуға, сондай-ақ есiрткi
қылмысына қарсы күрес жөніндегi
құқық қорғау органдарының шығындарды
оңтайландыруға, нашақорлықпен ауратын
адамдарды емдеу және оңалту
әдістемелерiн жетiлдiруге мүмкіндiк
бередi

2. Введение
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в области на 2005-2006 годы (далее Программа) разработана в соответствии с Посланием Президента народу Казахстана от 11 октября 1997 года "Казахстан-2030 "Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев", в которой борьба против наркомании и наркобизнеса определена Законом Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" в качестве приоритетной задачи Правительства Республики Казахстан.
Программа разработана на основе Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 394.
3. Анализ современного состояния проблемы
Наркопреступность в Павлодарской области, как и в республике, составляет на сегодняшний день серьезную проблему. В течение последних 5 лет злоупотребление наркотическими средствами и психотропными веществами значительно возросло. Согласно статистическим данным, количество лиц, прошедших лечение от наркомании возросло в 6 раз; (в 1999 году лечение от наркомании прошли 53 человека, за 12 месяцев 2004 года - 425). Увеличилось также количество лиц, допускающих немедицинское употребление наркотических средств: в 1999 году на учете по наркомании состояло 2356 человек, а в настоящее время их число составляет 3554 человека.
Анализ наркопреступлений за 12 месяцев 2004 года на территории области показывает, что в целом выявляемость преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров снизилась на 3,7%, а по части их сбыта - возросла на 2,0 %.
За истекший период из незаконного оборота изъято более 83 кг различных наркотических средств, 229 материала направлено в суд. По данному виду преступлений в текущем году выявлено 175 человека, из них 170 привлечено к уголовной ответственности, 426 к административной ответственности.
Наркопреступность преобладает, в основном, в городах области Екибастузе и Аксу, а также в таких районах области, как Железинский, Иртышский, Павлодарский и Щербактинский.
Для усиления борьбы с наркоманией следует мобилизовать не только правоохранительные органы, но и учебные, медицинские, финансовые учреждения, специалистов научной сферы.
4. Цель и задачи Программы
Целью программы является укрепление основных звеньев системы эффективного государственного и общественного противодействия дальнейшему распространению наркомании и наркобизнеса в области.
В числе наиболее важных задач Программы следует выделить:
укрепление системы профилактики, лечения наркомании и создание системы реабилитации наркозависимых лиц;
укрепление механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
укрепление международного сотрудничества в области контроля незаконного оборота наркотиков и злоупотребления ими;
укрепление антинаркотической пропаганды.

2. Кiрiспе
Нашақорлыққа және есірткі бизнесiне қарсы күрестiң 2005-2006 жылдарға арналған Бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Заңына , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң басым ретiнде  айқындалған Елбасының Қазақстан халқына "Қазақстан 2030" "Барлық Қазақстандықтардың өсiп-өркендеуi, қауіпсiздiгi және әл-ауқатының жақсаруы" деген Жолдауына сәйкес әзірлендi.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінiң 2000 жылғы 16 мамырдағы N 394 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған Стратегиясының негiзiнде әзірленді.
3. Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау
Қазiргi уақытта Павлодар облысындағы, есiрткi қылмыстылығы қатаң маңызды мәселе болып табылады. Соңғы бес жыл iшiнде есiрткi құралдары мен психотроптық заттарды тұтыну айтарлықтай көбейдi.  Статистикалық деректерге сәйкес, нашақорлықтан емделген адамдардың саны 6 есе көбейдi; 1999 жылы нашақорлықтан 53 адам, 2004 жылдың 12 айында 425 адам емделдi. Есiрткi құралдарын медициналық емес пайдаланатын адамдардың саны да арта түстi: 1999 жылы нашақорлық бойынша 2356 адам есепте тұрған болса, ал қазiргi  уақытта олардың саны 3554 адам құрайды.
2004 жылдың 12 айы ішінде, облыс аумағында есiрткi  қылмыстарына жасалған талдау жалпы есiрткi құралдарының,  психотроптық заттарды мен прекурсорлардың заңсыз айналымына байланысты есiрткi қылмыстарының ашулы 3,7% азайғанын, ал   олардың сату жағдайы 2,0% бойынша артқанын көрсетедi.
Өткен мерзiмде заңсыз айналымынан 83 кг аса түрлi есiрткi құралдары алынды, 229 материалдар сотқа жiберiлдi, қылмыстың осы түрi бойынша ағымды жылда 175 адам айқындалды, олардың iшiнде 170 адам қылмыстық жауапкершiлiкке тартылды.
Есiрткi қылмысы, негiзiнен, Екібастұз және Ақсу облыстық  орталық қалаларында, сондай-ақ Железин, Ертiс, Павлодар және Шарбақты облыс аудандарында көп тараған.
Нашақорлыққа қарсы күресуге құқық қорғау органдарын ғана емес және де оқу, медициналық, қаржыландыру мекемелерiн, ғылыми  саласының мамандарын жұмылдыру қажет.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты облыста нашақорлықтың және есiрткi бизнесiнiң одан әрi таралуына қарсы тиiмдi мемлекеттiк және қоғамдық iс-қимылдың негiзгi буындардың жүйесiн күшейту болып табылады.
Бағдарламаның аса маңызды мiндеттерiнiң қатарында:
нашақорлықтың алдын алу, одан емдеу жүйесiн нығайту және есiрткiге тәуелдi адамдарды оңалту жүйесiн құру;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл тетiгiн нығайту;
есiрткiнiң заңсыз айналымын және оларды  терiс пайдалануды бақылау саласында халықаралық ынтымақтастықты нығайту;
есiрткiге қарсы насихатты жетiлдiру.

5. Основные направления и механизмы
реализации Программы
Реализация данной Программы направлена на:
формирование общественного иммунитета против наркомании путем проведения антинаркотических мероприятий на областном уровне через средства массовой информации;
повышение эффективности контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
укрепление организаций медико-социальной помощи лицам, больным наркоманией, токсикоманией, обеспечение гарантий прав и свобод граждан при ее оказании путем разработки и внедрения реабилитационных программ, программ профилактики, создание и организацию работы "телефонов доверия" в области;
установление эффективного международного сотрудничества в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
проведение научно практических конференций, встреч для обмена информацией, опытом и методами борьбы с наркобизнесом;
широкое внедрение в практику новых концепций и методов лечения, реабилитации больных наркоманией;
организацию обучения и повышение квалификации специалистов, осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также специалистов в сфере организации профилактики, лечения и социальной реабилитации лиц, употребляющих наркотические средства и психотропные вещества и склонных к их употреблению;
анализ состояния и тенденции развития наркоситуации в области, подготовка информационно-аналитических материалов о ходе реализации стратегий и программ в вопросах борьбы с наркоманией и наркобизнесом.
6. Источники финансирования
Мероприятия по реализации Программы будут осуществляться за счет средств областного бюджета, бюджетов городов и районов, а также других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Реализация Программы позволит добиться:
увеличения процента выявляемости лиц, употребляющих наркотики и сокращения их числа, усиления контроля таможенной и государственной границ с целью предотвращения незаконного проникновения наркотиков;
совершенствования методик лечения и реабилитации лиц, больных наркоманией;
создания и обеспечения функционирования межрегиональных физкультурно-спортивных центров профилактики наркомании среди молодежи, детей и подростков, употребляющих наркотики; реабилитационных центров.
Выполнение намеченных Программой мероприятий позволит использовать в полной мере возможности всех заинтересованных служб и ведомств, местных исполнительных органов по обеспечению комплексных мер борьбы с наркоманией и наркобизнесом в области.

5. Бағдарламаның iске асырудың негiзгi
бағыттары мен тетiктерi
Осы бағдарламаны iске асыру:
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы облыстық деңгейде есiрткiге қарсы iс шараларды жүргiзу жолымен нашақорлыққа қоғамдық иммунитеттi қалыптастыруға;
есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымын бақылаудың тиiмдiлiгiн көтеруге;
нашақорлықпен, уытқұмарлықпен ауыратын тұлғаларға медициналық-әлеуметтiк көмек ұйымдастыруды нығайтуға, оны көрсету кезiнде оңалту бағдарламаларын, алдын алу бағдарламаларын әзiрлеу мен енгiзу жолымен азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының кепiлдiктерiн қамтамасыз етуге, облыста "сенiм телефондарын" және жұмысын ұйымдастыруға;
есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымына,олардың заңсыз айналымы мен оларды терiс пайдалануына қарсы іс-қимыл саласында тиiмдi халықаралық ынтымақтастық орнатуға;
есiрткі бизнесiне қарсы күрес ақпаратымен тәжiрибесiмен және әдiстерiмен алмасу үшiн ғылыми-практикалық конференциялар, кездесулер өткізуге нашақорлықпен ауыратын адамдарды емдеудiң оңалтудың, жаңа тұжырымдадамалары және емдеу әдiстерiн практикаға кеңінен енгiзуге;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттары мен прекурсорлардың айналымы саласында қызметiн жүзеге асыратын мамандарды, сондай-ақ есiрткi құралдары мен психортроптық заттарды қолданалатын және қолдануға бейiм адамдардың алдын алу, оларды емдеу мен оңалтуды ұйымдастыру саласындағы мамандарды оқытуды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыруға;
облыста есiрткi ахуалының жай-күйi мен даму үрдісiн талдау нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес мәселесiнде стратегиялар мен бағдарламаларды iске асыру барысы туралы ақпараттық-талдау материалдарын дайындауға бағытталған.
6. Қаржыландыру көздерi
Осы Бағрламаны іске асыру жөніндегі iс-шаралар облыстық бюджет есебiнен сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасында  тыйым салынбаған басқа да көздер есебiнен жүзеге асырылады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру:
есiрткiнi тұтынатын адамдарды анықтау пайызын арттыруға және олардың саның қысқартуға, есірткінiң заңсыз кiруiне жол бермеу мақсатында облыстың кедендiк  және мемлекеттiк шекараларын бақылауды күшейтуге;
нашақорлықпен ауыратын адамдарды емдеу және оңалту әдістемелерiн жетiлдiруге;
есiрткiнi терiс  пайдаланатын  жастар, балалар  және жасөспiрiмдер арасында нашақорлықтың алдын алудың өңiраралық денешынықтыру орталықтарын, оңалту орталықтарын құруға және олардың жұмыс iстеуiн қамтасыз етуге қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi;
Бағдарламада көзделген iс-шараларды орындау, барлық мүдделi  қызметтер мен ведомстволардың жергiлiктi атқарушы органдардың облыста нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күресетiн кешендi шараларын қамтамасыз ету жөніндегi мүмкiндiктерiн  толық көлемде  қолдануға мүмкіндiк бередi.

8. План мероприятий по реализации программы
борьбы с наркоманией и наркобизнесом в области на 2005-2006 годы
N
п/п
Мероприятия
Форма заверше ния
Ответствен ные за и с полнение
Срок исполне ния
Предполагаемые расходы
Источни ки финанс и рования
1
2
3
4
5
6
7
1
Организовать проведение культурно-массовых и спортивно-оздоровительных мероприятий, посвященных Международному дню борьбы с наркоманией
Информация акиму области.
Управление внутренних дел области (по согласованию); департаменты внутренней политики, здравоохранения, образования; управление физической культуры и спорта области, акимы городов и районов
2005-2006 годы
В пределах средств, предусмотренных соответствующим бюджетом
Республиканский и местный бюджеты
2
Продолжить проведение целевых оперативно-профилактических мероприятий в местах   массового   общения,   отдыха и проведения досуга молодежи с целью предотвращения употребления и распространения наркотических средств, психотропных веществ
Информация акиму области. Соответствующие мероприятия по отдельному плану
Управление внутренних дел области (по согласованию)
2005-2006 годы
Финансирование не требуется
3
Продолжить проведение оперативно-профилактической операции "Подросток", с целью выявления правонарушений, связанных с наркотиками среди несовершеннолетних
Информация акиму области
Управление внутренних дел области (по согласованию)
2005-2006 годы
Финансирование не требуется
4
Продолжить проведение оперативно-профилактической операции "Допинг", направленной на выявление и предупреждение хищений, нарушений правил учета, хранения и отпуска наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в медицинских организациях и на промышленных предприятиях
Информация акиму области
Управление внутренних дел области (по согласованию)
2005-2006 годы
Финансирование не требуется
5
Продолжить проведение оперативно-профилактической операции "Мак", с целью выявления и пресечения деятельности лиц, занимающихся незаконным культивированием наркосодержащих растений, запрещенных к возделыванию
Информация акиму области.Соответствующие мероприятия по отдельному плану
Управление внутренних дел области (по согласованию)
2005-2006 годы
Финансирование не требуется
6
Продолжить проведение оперативно-профилактической операции "Канал", с целью выявления и пресечения незаконного провоза через границу наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Информация акиму области.
Управление внутренних дел области (по согласованию), департамент таможенного контроля по области (по согласованию)
2005-2006 годы
Финансирование не требуется
7
Продолжить сотрудничество с приграничными правоохранительными органами Российской Федерации по вопросам борьбы с наркоманией и наркобизнесом
Информация акиму области
Управление внутренних дел области (по согласованию)
2005-2006 годы
Финансирование не требуется
8
Составить социальный паспорт, картотеку, электронную базу данных на каждое лицо, допустившее немедицинское употребление наркотических средств
Информация акиму области
Управление внутренних дел области (по согласованию)
Пополнение данных ежемесячно
Финансирование не требуется
9
Практиковать организацию встреч с известными спортсменами, деятелями культуры и науки, с целью создания в обществе устойчивого неприятия и осуждения     потребления наркотических средств и психотропных веществ, алкоголя и табака
Информация акиму области
Департаменты образования, внутренней политики; управление физической культуры и спорта области
Ежеквартально
Финансирование не требуется
10
Проводить дебаты, конкурсы творческих работ среди учащихся общеобразовательных школ, профессиональных школ (лицеев) и колледжей на темы: "Молодежь и наркотики", "Влияние средств массовой информации", "Наркотики и семья", на постоянной основе
Информация акиму области
Департаменты образования, здравоохранения области
Ежеквартально
Финансирование не требуется
11
Организовывать "круглые столы", конференции, диспуты, семинары на темы профилактики и предупреждения наркомании среди подростков и молодежи, повышения роли семьи в воспитании детей
Информация акиму области. Соответствующие мероприятия
Департаменты образования, здравоохранения, внутренней политики области; акимы городов и районов
Ежеквартально
Финансирование не требуется
12
Провести акции с широким освещением в средствах массовой информации "Молодежь против наркотиков", "Школы, колледжи, вузы - очаги знаний, высокой культуры и нравственности", "За будущее без наркотиков"
Информация акиму области. Соответствующие мероприятия
Департаменты образования, здравоохранения, внутренней политики области; общественные объединения области (по согласованию); акимы городов и районов
2005-2006 годы
Источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
13
Организовать обучение на курсах повышения квалификации директоров школ, заместителей директоров по воспитательной работе, классных руководителей, учителей валеологии по проблемам борьбы с наркоманией и наркобизнесом
Информация акиму области. Соответствующие мероприятия
Департаменты здравоохранения, образования области
2005-2006 годы
В пределах средств, предусмотренных бюджетом
Местный бюджет
14
Проводить областные туристские соревнования школьников под девизом "Туризм против наркотиков!"
Информация акиму области.Соответствующие мероприятия
Управление физической культуры и спорта области, акимы городов и районов
2005-2006 годы
В пределах средств, предусмотренных бюджетом
Местный бюджет
15     15
Продолжать совместные, с правоохранительными органами, мероприятия по выявлению незаконного ввоза, хранения и реализации наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров на территории области
Информация акиму области Соответствующие мероприятия
Департамент таможенного контроля по области (по согласованию), управление внутренних дел области (по согласованию)
Постоянно
В пределах средств, предусмотренных бюджетом
Республиканский бюджет
16
Создание новых дворовых и подростковых клубов в каждом микрорайоне городов и районов области для организации занятий физкультурой и спортом среди несовершеннолетних, состоящих в списках группы "риска"
Информация акиму области
Акимы городов и районов
Постоянно
Источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
17
Провести реконструкцию и организовать строительство простейших спортивных площадок по месту жительства и укомплектование необходимым спортивным инвентарем и оборудованием
Информация акиму области
Акимы городов и районов
Постоянно
Источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
18
Провести анонимное анкетирование в учебных заведениях области с целью первичного выявления использования наркотиков и информированности молодежи о вреде наркотиков
Информация акиму области
Департаменты здравоохранения, образования области
2005 год
Финансирование не требуется
19
Шире  использовать  возможности общественных объединений в вопросах получения от населения информации о сбыте наркотиков, дислокации наркоторговцев. Ввести обратную связь и обеспечить отражение отработанных материалов в средствах массовой информации
Информация акиму области
Управление по борьбе с наркобизнесом управления внутренних дел области (по согласованию), департамент внутренней политики области, общественные объединения  (по согласованию)
Финансирование не требуется

8. Облыста нашақорлыққа және есiрткi бизнесіне қарсы
күрестiң 2005-2006 жылдарға арналған бағдарламасын
iске асыру жөніндегi іс-шаралар жоспары
N
р/с
Iс-шаралар
Аяқтау
нысаны
Орындалуы-
на жауап-
тылар
Орында-
лу
мерзiмi
Болжам
ды
шы ғыс-
тар
Қаржы
ланды-
ру
көзде-
рi
1
Халықаралық наша
қорлыққа қарсы
күрес күнiне
арналған
мәдени-бұқаралық
және спорттық-
сауықтыру
iс-шараларын өткi
зудi ұйымдастыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша
облыс ішкі
саясат,
денсаулық
сақтау,
білім
департамент
тері, дене
шынықтыру
және спорт
басқармасы,
қалалар мен
аудандар
әкімдері
2005-
2006
жылдар
Тиісті
бюджет
терде
көздел
ген қара
жат
шегінде
Респуб
ликалық
және
жергі-
лікті
бюджет
тер
2.
Демалыс және
жастардың бос
уақытын өткізу
бұқаралық қатынас
орындарында
есірткі құралда-
рын, психотроптық
заттарды тарату
және пайдалануды
тоқтату
мақсатымен
мақсатты
жедел сақтандыру
іс-шараларын өткі
зуді жалғастыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Жеке
жоспар
бойынша
тиісті
іс-шара
лалар
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
2005-
2006
жылдар
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
3
Кәмелетке
толмағандардың
арасында есірткі
құралдарына
байланысты құқық
бұзуды анықтау
мақсатында
"Жасөспірім" атты
жедел-алдын алу
операциясын өткізу
ді жалғастыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
2005-
2006
жылдар
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
4.
Медициналық
ұйымдарда
және өнеркәсіптік
кәсіпорындарында
есірткі құралда-
рын, психотроптық
заттар мен
прекурсорларды
ұрлауды, есепке
алу, сақтау және
босату ережелерін
бұзуды анықтауға
және оның алдын
алуға бағытталған
"Допинг" атты
жедел-алдын алу
операцияларын өткі
зуді жалғастыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
2005-
2006
жылдар
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
5
Өндіруге тыйым
салынған құрамында
есірткі бар
өсімдіктерді
заңсыз өсіруімен
айналысатын
адамдардың
қызметін
айқындау мен
тоқтату
мақсатымен
"Мак" атты
жедел-алдын алу
операциясын өткізу
ді жалғастыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Жеке
жоспар
бойынша
тиісті
іс-шара
лар
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
2005-
2006
жылдар
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
6
Есірткі
құралдарын, психо
троптық заттарды
мен
прекурсорларды
шекара арқылы
заңсыз тасуды
айқындау мен
тоқтату мақсатымен
"Канал" атты
жедел-алдын алу
операциясын өткізу
ді жалғастыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
облыс
бойынша
кедендік
бақылау
департамен
ті
(келісім
бойынша)
2005-
2006
жылдар
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
7.
Нашақорлыққа
және есірткі
бизнесіне қарсы
күрес мәселелері
бойынша Ресей
Федерациясының
шекаралас арқылы
қорғау органдары
мен ынтымақтастық
ты жалғастыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
2005-
2006
жылдар
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
8.
Есірткі
құралдарын
медициналық емес
бағытта
пайдаланатын
әрбір адамға,
әлеуметтік
паспорт,
картотека,
электрондық дерек
тер базасын құру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
Деректер
ді ай
сайын
толықты
ру
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
9.
Қоғамда,
есірткі құралда-
рын, психотроптық
заттарды, темекі
мен арақты
тұтынуды тұрақты
жағымсыздандыру
және айыптау
мақсатымен
белгілі
спортшылармен,
ғылым және
мәдениет қайраткер
лерімен
кездесу ұйымдасты
руды тәжірибеге
енгізу
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс
білім,
ішкі
саясат
департамент
тері, дене
шынықтыру
және спорт
басқармасы
Тоқсан
сайын
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
10.
Жалпы білім
беретін мектеп,
кәсіптік  мектеп
(лицей) және
колледж
оқушыларының ара
сында "Жастар
және есірткі
құралдары",
"Бұқаралық ақпарат
құралдарының
әсері", "Есірткі
және отбасы"
тақырыбындағы
талқылаулар,
шығармашылық жұмыс
байқауларын
негізінде өткізу
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс
білім,
денсаулық
сақтау
департамент
тері
Тоқсан
сайын
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
11.
Жасөспірімдермен
жастардың арасында
нашақорлықтың
алдын алу және
сақтандыру,
балаларды
тәрбиелеудегі
облысының рөлін
арттыру
мақсатында
"дөңгелек
үстелдер",
конференциялар,
пікірсайыстар,
семинарларды ұйым
дастыру
Облыс
әкіміне
ақпа-
рат.
Тиісті
іс-
шаралар
Облыс
білім,
денсаулық
сақтау,
ішкі саясат
департамент
тері, қала
лар мен
аудандар
әкімдері
Тоқсан
сайын
Қаржы-
ландыру
ды
қажет
етпейді
12.
Бұқаралық ақпарат
құралдарында
кеңінен жария
ете отырып "Жастар
есірткіге қарсы",
"Мектептер,
колледждер ,
жоғары оқу
орындары -
білім, жоғары
мәдениет пен
адамгершіліктің
ошақтары",
"Есірткісіз
болашақ үшін"
атты
акцияларын өткізу
Облыс
әкіміне
ақпа-
рат.
Тиісті
іс-
шаралар
Облыс
білім,
денсаулық
сақтау,
ішкі саясат
департамент
тері,
облыстық
қоғамдық
бірлестік
тері
(келісім
бойынша)
қалалар
мен
аудандар
әкімдері
2005-
2006
жылдар
Қазақс
тан
Респуб
ликасы
ның
заңнама
сымен
тыйым
салынба
ған
көздер
13.
Нашақорлыққа
және
есірткі бизнесіне
қарсы күрес
мәселелері
бойынша мектеп
директорларының,
директорлардың
тәрбие жұмысы
жөніндегі
орынбасарларының,
сынып
жетекшілерінің,
валеология
мұғалімдерінің
бөліктілікті
арттыру курстарын
да оқуын
ұйымдастыру
Облыс
әкіміне
ақпа-
рат.
Тиісті
іс-
шаралар
Облыс
денсаулық
сақтау,
білім
департамент
тері
2005-
2006
жылдар
Бюджетте  көзделген қаражаттар шегінде
Жергі
лікті
бюджет
14.
"Туризм есірткіге
қарсы!" ұранымен
оқушылар арасында
облыстық туристік
жарыстарын өткізу
Облыс
әкіміне
ақпа-
рат.
Тиісті
іс-
шаралар
Облыс дене
шынықтыру
және спорт
басқармасы,
алалар мен
аудандар
әкімдері
2005-
2006
жылдар
Бюджетте  көзделген қаражаттар шегінде
Жергі
лікті
бюджет
15.
Облыс аумағында
есірткі құралда-
рын, психотроптық
заттар мен
прекурсорларды
заңсыз кіргізу,
сақтау және сату
жөніндегі
іс-шараларды құқық
қорғау
органдарымен
бірлесіп
жалғастыру
Облыс
әкіміне
ақпа-
рат.
Тиісті
іс-
шаралар
Облыс
бойынша
кедендік
бақылау
департамен
ті
(келісім
бойынша),
облыс ішкі
істер
басқармасы
(келісім
бойынша)
Ұдайы
Бюджетте  көзделген қаражаттар шегінде
Респуб
ликалық
бюджет
16.
"Қатерлі топтар"
тізімдерінде
тұрған кәмелетке
толмағандардың
денешынықтыру
және спортпен
шұғылдануын
ұйымдастыру үшін
облыс қалалары
мен аудандарының
әрбір ықшам
ауданында жаңа
аулалық және
жасөспірімдер
клубтарын құру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Қалалар
мен
аудандар
әкімдері
Ұдайы
Қазақс
тан Рес
публика
сының
заңна
масымен
тыйым
салын
баған
көздер
17.
Тұрғылықты жері
бойынша қарапайым
спорт алаңдарын
қайта құру, құрылы
сын ұйымдастыру,
оларды қажетті
спорт мүккәмалы
және
жабдықтарымен
жарақтандыру
Облыс
әкіміне
ақпарат
Қалалар
мен
аудандар
әкімдері
Ұдайы
Қазақс
тан Рес
публика
сының
заңна
масымен
тыйым
салын
баған
көздер
18.
Есірткіні алғашқы
пайдалануын және
жастардың есірткі
нің зияны
жөніндегі
хабардар болуын
анықтау
мақсатында облыс
оқу орындарында
жасырын
сауалнама өткізу
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс
денсаулық
сақтау,
білім
департамент
тері
2005 жыл
Қаржы-
ланды
руды
қажет
етпейді
19.
Тұрғындардан
есірткіні сату,
есірткіні
сатушылардың
шоғырланған жері
жөніндегі
ақпаратты алу
мәселелерінде қо-
ғамдық бірлестік-
тердің мүмкіндікте
рін пайдалану.
Қоғамдық бірлестік
тер мен құқық
қорғау
органдарының наша
қорлыққа және
есірткі бизнесіне
қарсы күрес
мәселелерінде өза
ра іс-қимыл
жасасуын, жұмыс
жасалған
материалдардың бұ
қаралық ақпарат құ
ралдарында
көрініс
табуын қамтамасыз
ету
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыс ішкі
істер
басқармасы
ның есірткі
бизнесіне
қарсы
күрес
басқармасы
(келісім
бойынша),
облыс ішкі
саясат
департамен
ті, қоғам-
дық бірлес-
тіктер
(келісім
бойынша)
Қаржы-
ланды
руды
қажет
етпейді