Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2006 года № 4158. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 (вводится в действие с 01.03.2017)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 308 (вводится в действие с 01.03.2017).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктами 3) и 5) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса , а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении (далее - Инструкция).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан.
3. Требования подпункта 3) пункта 7 Инструкции не применяются к займам, выданным до введения в действие настоящего постановления.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына, Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердi есептеу әдiстемесi мен олардың нормативтiк мәнi және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзiмдерi туралы нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4158. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 308 (01.03.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
"Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлiк ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабы 1-тармағының 3) және 5) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына , Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердi есептеу әдiстемесi мен олардың нормативтiк мәнi және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзiмдерi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
3. Осы Нұсқаулықтың 7-тармағы 3) тармақшасының талаптары осы қаулы қолданысқа енгiзiлгенге дейiн берiлген заемдарға қолданылмайды.
4. Сақтандыру нарығының субъектiлерiн және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаментi (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, ипотечных организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Утверждена
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка
и финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 48
Инструкция
о нормативных значениях, методике расчетов
пруденциальных нормативов для ипотечных
организаций, дочерних организаций национального
управляющего холдинга в сфере агропромышленного
комплекса, а также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Настоящая Инструкция устанавливает нормативные значения, методику расчетов пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса (далее - организации), а также формы и сроки представления отчетности об их выполнении в Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган). Нормативные значения выражаются числом с тремя знаками после запятой.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Минимальный размер уставного и собственного капитала организации
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту слова "ипотечной организации", "ипотечная организация", "ипотечной организацией", "ипотечными организациями", "ипотечных организации", "ипотечной организацией" заменены словами "организации", "организация", "организацией", "организациями", "организаций" - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 1 апреля 2008 г.).

2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, ипотекалық ұйымдарға, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жiберсiн.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлiмi (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттiк Төрағасының орынбасары Қ.М. Досмұқаметовке жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 25 ақпандағы
N 48 қаулысымен бекітілген
Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына, Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулықтың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
Осы Нұсқаулық ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары (бұдан әрі – ұйымдар) сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндерін, оларды есептеу әдістемесін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есептіліктің нысандарын және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсыну мерзімдерін белгілейді. Нормативтік мәндер үтірден кейін үш таңбалы санмен көрсетіледі.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 204 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Ұйымның жарғылық капиталының барынша төмен мөлшері
Ескерту. 1-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Бұдан әрі мәтін бойынша "ипотекалық ұйымның", "ипотекалық ұйым", "ипотекалық ұйымнан", "ипотекалық ұйымдар", "ипотекалық ұйымдарға", "ипотекалық ұйымда", "ипотекалық ұйымдардың", "ипотекалық ұйымға" деген сөздер "ұйымның", "ұйым", "ұйымнан", "ұйымдар", "ұйымдарға", "ұйымда", "ұйымдардың", "ұйымға" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

1. Минимальный размер уставного капитала организации устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан.
Организация может выкупить у акционеров собственные акции при условии, что такой выкуп не приведет к нарушению любого из пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан, а также иных требований законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.10.2011 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.09.2011).
2. Минимальный размер собственного капитала организации составляет:
с 1 апреля 2008 года - 300 (триста) миллионов тенге;
с 31 декабря 2008 года - 800 (восемьсот) миллионов тенге.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 1 апреля 2008 г.).
2. Коэффициент достаточности собственного капитала
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Собственный капитал организации рассчитывается как сумма капитала первого уровня и капитала второго уровня (капитал второго уровня включается в размере, не превышающем капитал первого уровня) за вычетом инвестиций организации.
Инвестиции организации представляют собой вложения организации в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли, и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица.
Капитал первого уровня рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала, в части простых акций, за минусом собственных выкупленных простых акций;
оплаченного уставного капитала, в части привилегированных акций, за минусом собственных выкупленных привилегированных акций;
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет;
фондов, резервов, сформированных за счет чистого дохода прошлых лет;
за минусом:
нематериальных активов, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности организации и соответствующего Международному стандарту финансовой отчетности 38 "Нематериальные активы", утвержденному Правлением Комитета по международным стандартам финансовой отчетности в июле 1998 года, вступившему в силу для финансовой отчетности, охватывающей периоды, начинающиеся с или после 1 июля 1999 года (далее - Международный стандарт финансовой отчетности 38);
убытков прошлых лет;
убытка текущего года.
Капитал второго уровня рассчитывается как сумма:
нераспределенной чистой прибыли текущего года;
размера переоценки основных средств и ценных бумаг;

1. Ұйымның жарғылық капиталының ең төмен мөлшерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.
Ұйым акционерлерден меншікті акцияларды, егер мұндай сатып алу Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген кез-келген пруденциалдық нормативтерді және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де талаптарын бұзуға алып келмейтін жағдайда ғана сатып ала алады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2011.10.28 № 170 Қаулысымен.
2. Ұйымның меншікті капиталының ең аз мөлшері мынаны құрайды:
2008 жылғы 1 сәуірден бастап - 300 (үш жүз миллион теңге);
2008 жылғы 31 желтоқсаннан бастап - 800 (сегіз жүз миллион теңге).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2-тарау. Меншікті капиталдың жеткіліктілік
коэффициенті
Ескерту. 2-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ұйымның меншікті капиталы ұйымның инвестицияларын шегергенде, бірінші деңгейдегі капиталдың және екінші деңгейдегі капиталдың (екінші деңгейдегі капитал бірінші деңгейдегі капиталдан аспайтын мөлшерде енгізіледі) қосындысы ретінде есептеледі.
Ұйымның инвестициялары саудаға арналған және сату үшін қолда бар акцияларды қосқанда, эмитенттің акцияларына салымды және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышын білдіреді.
Бірінші деңгейдегі капитал мыналарды:
ұйымның негiзгi қызметінің мақсаттары үшiн сатып алынған және 1999 жылғы 1 шiлдеден бастап немесе одан кейiн басталатын кезеңдердi қамтитын қаржылық есептілік үшiн күшiне енген, Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары жөнiндегi комитеттiң Басқармасы 1998 жылы шiлдеде бекiткен "Материалдық емес активтер" 38 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрi – 38 Халықаралық қаржылық есептілік стандарты) сәйкес келетін лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтерді;
өткен жылдардың шығындарын;
ағымдағы жылдың шығынын шегергенде, сатып алынған меншікті жай акцияларды шегергенде, жай акциялар бөлігінде төленген жарғылық капиталдың;
сатып алынған меншікті артықшылық берілген акцияларды шегергенде, артықшылық берілген акциялар бөлігінде төленген жарғылық капиталдың;
қосымша капиталдың;
өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісінің;
өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптастырылған қорлардың, резервтердің қосындысы ретінде есептеледі.
Екінші деңгейдегі капитал:
ағымдағы жылдың бөлінбеген таза пайдасының;
негізгі құрал-жабдықтар мен бағалы қағаздарды қайта бағалау мөлшерінің;

размера общих резервов (провизии) в сумме, не превышающей 1,25 процента суммы активов, взвешенных с учетом риска;
привилегированных акций, не включенных в расчет капитала первого уровня;
субординированного долга организации в сумме, не превышающей пятьдесят процентов суммы оплаченного уставного капитала за минусом собственных выкупленных акций, дополнительного капитала, нераспределенного чистого дохода прошлых лет, фондов, резервов, сформированных за счет чистого дохода прошлых лет за минусом выкупленного собственного субординированного долга организации.
Доля привилегированных акций, включаемых в капитал первого уровня, не превышает пятнадцати процентов капитала первого уровня. Сумма привилегированных акций, не включенная в расчет капитала первого уровня, может быть включена в расчет капитала второго уровня.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Субординированный долг организации - необеспеченное обязательство организации, соответствующее следующим условиям:
1) не является вкладом либо обязательством на предъявителя;
2) не является залоговым обеспечением по требованиям организации или аффилиированных с ней лиц;
3) при ликвидации организации удовлетворяется в последнюю очередь (перед распределением оставшегося имущества между акционерами);
4) может быть погашено (полностью или частично) организацией, в том числе досрочно только по инициативе организации, при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к несоблюдению организацией установленных настоящей Инструкцией значений пруденциальных нормативов.
Субординированный долг организации, включаемый в собственный капитал, - субординированный долг, имеющий срок привлечения более пяти лет до начала погашения.
Облигации признаются субординированным долгом организации и включаются в собственный капитал организации только на основании отчета об итогах размещения выпуска облигаций, утвержденного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке уполномоченным органом.
Субординированный долг организации включается в расчет собственного капитала организации:
в течение срока более пяти лет до начала погашения долга - в полной сумме долга,
в течение пяти лет, оставшихся до начала погашения долга:
1-й год - 100 процентов суммы субординированного долга,
2-й год - 80 процентов суммы субординированного долга,

тәуекелді ескеріп мөлшерленген, активтер сомасының 1,25 пайызынан аспайтын сомадағы жалпы резервтер (провизиялар) мөлшерінің;
бірінші деңгейдегі капиталдың есебіне қосылмаған артықшылық берілген акциялардың;
ұйымның меншікті сатып алынған акцияларды, қосымша капиталды, өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісін, ұйымның меншікті сатып алынған реттелген борышын шегергенде өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптастырылған қорларды, резервтерді шегергенде төленген меншікті капитал сомасының елу пайызынан аспайтын сомадағы реттелген борышының қосындысы ретінде есептеледі.
Бірінші деңгейдегі капиталға қосылатын артықшылық берілген акциялардың үлесі бірінші деңгейдегі капиталдың он бес пайызынан аспайды. Бірінші деңгейдегі капиталдың есебіне қосылмаған артықшылық берілген акциялардың сомасы екінші деңгейдегі капиталдың есебіне қосылуы мүмкін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 204 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Ұйымның реттелген борышы - бұл ұйымның мынадай талаптарға сәйкес келетін қамтамасыз етілмеген міндеттемесі:
1) ұсыныс берушінің салымы не міндеттемесі болып табылмаса;
2) ұйымның немесе оның аффилиирленген тұлғаларының талаптары бойынша кепілдік қамтамасыз ету болып табылмаса;
3) ұйым таратылған жағдайда соңғы кезекте (акционерлердің арасында қалған мүлікті бөлу алдында) қанағаттандырылады;
4) ұйым өтеуі (толық немесе ішінара) мүмкін, оның ішінде мерзімінен бұрын өтеуі тек ұйымның бастамасымен болуы мүмкін, егер осы өтеу тек қана уәкілетті органның қорытындысына сәйкес бұдан кейін банктің осы Нұсқаулықта белгіленген пруденциалдық нормативтерінің мәнін сақтамайтын салдарларға алып келмеген жағдайында.
Меншікті капиталға енгізілген ұйымның реттелген борышы - бұл өтелгенге дейін бес жыл тарту мерзімі бар реттелген борыш.
Облигациялар ипотекалық банктің реттелген борышы болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен облигациялар шығарылымын орналастыру қорытындысы туралы есеп негізінде ұйымның меншікті капиталына енгізіледі.
Ұйымның реттелген борышы ұйымның меншікті капиталының есебіне былайша енгізіледі:
борышты өтеу басталғанға дейін бес жылдан астам мерзім ішінде - борыштың толық сомасы,
борышты өтеу басталғанға дейін қалған бес жыл ішінде:
1-ші жыл - реттелген борыш сомасының 100 проценті;
2-ші жыл - реттелген борыш сомасының 80 проценті;

3-й год - 60 процентов суммы субординированного долга,
4-й год - 40 процентов суммы субординированного долга,
5-й год - 20 процентов суммы субординированного долга.
Субординированным долгом организации также признается заем организации, привлеченный от Европейского Банка Реконструкции и Развития или Азиатского Банка Развития или Международной Финансовой Корпорации, соответствующий требованиям настоящего пункта, за исключением подпункта 3) настоящего пункта, если договором предусмотрена возможность досрочного (полного или частичного) погашения займа по инициативе заемщика при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к ухудшению финансового положения организации и нарушению требований законодательства Республики Казахстан.
5. Достаточность собственного капитала организации характеризуется следующими коэффициентами:
1) отношением капитала первого уровня к размеру активов организации (k1);
2) отношением капитала первого уровня к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенной на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала (k1-2);
3) отношением собственного капитала к сумме:
активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенной на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала;
операционного риска (k1-3).
Операционный риск рассчитывается как произведение коэффициента приведения, равного 8,3, на произведение средней величины годового валового дохода за последние истекшие три года на коэффициент операционного риска, равного 0,12.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие три года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие три года, в каждом из которых организацией был получен чистый доход на количество лет, в которых организацией был получен чистый доход. Для вновь созданных организаций операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается исходя из количества истекших лет.
Годовой валовой доход организации определяется как:
сумма чистого годового дохода до налогообложения, годового размера ассигнований на формирование провизий (резервов) и размера понесенных чрезвычайных расходов;
за минусом чрезвычайных доходов организации.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

3-ші жыл - реттелген борыш сомасының 60 проценті;
4-ші жыл - реттелген борыш сомасының 40 проценті;
5-ші жыл - реттелген борыш сомасының 20 проценті.
Сондай-ақ осы тармақтың талаптарына сәйкес келетін, егер шартта қарыз алушының бастамасы бойынша қарызды мерзімінен бұрын өтеу (толық немесе ішінара) мүмкіндігі көзделіп, егер бұл өтеу уәкілетті органның қорытындысына сәйкес ұйымның қаржылық жағдайының нашарлау салдарына және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасының талаптарының бұзылуына алып келмейтіндігі көзделген 3) тармақшаны қоспағанда Еуропалық Қайта құру және Даму банкінен немесе Азия Даму банкінен не Халықаралық Қаржы қауымдастығынан тартылған банктің қарызы ұйымның реттелген борышы болып табылады.
5. Ұйымның меншiктi капиталының жеткiлiктiлiгi мынадай коэффициенттермен сипатталады:
1) ұйым активтерінің мөлшеріне бiрiншi деңгейдегi капиталдың ара қатынасымен (k1);
2) меншікті капиталды есептеуге қосылмаған жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемiтiлген активтердің, кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына бiрiншi деңгейдегi капиталдың ара қатынасымен (k1-2);
3) меншiктi капиталдың мыналардың қосындысына ара қатынасымен:
меншікті капиталдың есебiне енгiзiлмеген, жалпы резервтер (провизиялар) сомасына кемiтiлген кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және ықтимал мiндеттемелердің;
операциялық тәуекелдің (k1-3).
Операциялық тәуекел соңғы өткен үш жылдағы жылдық жалпы кірістің орташа мөлшерлемесінің 0,12 тең операциялық тәуекелдің коэффициентіне туындысына 8,3 тең келтіру коэффициентінің туындысы ретінде есептеледі.
Соңғы өткен үш жылдағы жылдық жалпы кірістің орташа мөлшерлемесі ұйым әр біреуінде таза кіріс алған соңғы өткен үш жылдағы жылдық жалпы кіріс сомасының ұйым таза кіріс алған жылдардың санына ара қатынасы ретінде есептеледі.
Жаңадан құрылған ұйымдар үшін операциялық тәуекел қаржылық жыл аяқталуы бойынша есептеледі және жылдық жалпы кірістің орташа мөлшерлемесі өткен жылдардың санына қарап есептеледі.
Ұйымның жылдық жалпы кірісі:
ұйымның төтенше кірістерін шегергенде;
салық салынғанға дейінгі жылдық таза кірістің, провизияларды (резервтерді) қалыптастыруға қаржының жылдық мөлшерінің және шыққан төтенше шығыстар мөлшерінің сомасы ретінде анықталады .
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

6. Значения коэффициентов достаточности собственного капитала организации:
k1 - не менее 0,06;
k1-2 - не менее 0,06;
k1-3 - не менее 0,12.
Расчет активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений, проводится согласно Приложению 1 к настоящей Инструкции.
Условные и возможные обязательства, взвешиваемые по степени кредитного риска вложений, определяются как произведение суммы условных и возможных обязательств, рассчитанных в соответствии с Приложением 2 к настоящей Инструкции на степень риска, соответствующей категории заемщика, указанной в Приложении 1 к настоящей Инструкции, по которому организация несет кредитные риски.
Активы для целей расчета коэффициента k1 и активы, условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска, принимаемые в расчет коэффициентов k1-2 и k1-3 должны включаться за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Особенности расчета коэффициента достаточности
собственного капитала при секьюритизации
Сноска. Заголовок главы 2-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Инструкция дополнена главой 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6-1. Организация-оригинатор (далее – оригинатор) применяет рамочный подход секьюритизации к расчету собственного капитала в соответствии с Рамочным подходом Базель II: Международная конвергенция измерения капитала и стандартов капитала: новые подходы (июнь 2006 года), при котором секьюритизированные активы исключаются из расчета активов оригинатора, взвешенных по степени кредитного риска (далее - рамочный подход секьюритизации), если существенный кредитный риск в результате осуществления сделки секьюритизации передается третьим сторонам.
Организации, участвующие в сделках секьюритизации и не являющиеся оригинаторами, применяют рамочный подход секьюритизации в соответствии с настоящей Инструкцией при расчете взвешенных по степени кредитных рисков удерживаемых ими позиций секьюритизации в такой сделке.

6. Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерінің мәні:
k1 - 0,06 кем емес;
k1-2 - 0,06 кем емес;
k1-3 - 0,12 кем емес болуы тиіс.
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және мүмкін міндеттемелердің есебі осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес жасалады.
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және мүмкін міндеттемелер осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілген қарыз алушының тиісті санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сай есептелген шартты және мүмкін міндеттемелердің сомасын тудырушы ретінде анықталады.
k1 коэффициентін есептеу мақсаттарына арналған активтер және кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген, k1-2 және k1-3 коэффициенттерінің есебіне қабылданатын активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған арнайы резервтерді шегере отырып, енгізілуі тиіс.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-1-тарау. Секьюритилендіру барысында меншікті капитал
жеткіліктілігі коэффициентін есептеудің ерекшелігі
Ескерту. 2-1-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
6-1. Оригинатор ұйымы (бұдан әрі – оригинатор) Базель II Шектеулі тәсіліне сәйкес меншікті капиталды есептеуге секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдаланады: Капиталды және капитал стандарттарын өлшеудің халықаралық конвергенциясы: жаңа тәсілдер (2006 жылғы маусым), егер секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру нәтижесінде елеулі кредиттік тәуекел үшінші тарапқа берілсе, бұл ретте секьюритилендірілген активтер кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген (бұдан әрі - секьюритилендірудің шектеулі тәсілі) оригинатор активтерінің есебінен алынып тасталуы мүмкін.
Секьюритилендіру мәмілелерінде қатысатын және оригинатор болып табылмайтын ұйымдар осы мәміледе олардың ұстанатын секьюритилендіру позицияларын кредиттік тәуекелдер дәрежесі бойынша мөлшерленгенді есептеу барысында осы Нұсқаулыққа сәйкес секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданады.

6-2. Для применения организациями рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала оригинатор представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) анкету согласно приложению 2-1 к настоящей Инструкции;
2) документ, определяющий лиц из состава правления организаций, ответственных за определение целесообразности применения рамочного подхода секьюритизации;
3) копию проспекта выпуска ценных бумаг (либо облигационной программы) для трансграничных сделок секьюритизации с иностранными специальными финансовыми компаниями, осуществляемых в соответствии с законодательством иностранного государства, либо копию свидетельства о государственной регистрации облигационной программы (либо выпуска облигаций в пределах облигационной программы) для сделок секьюритизации, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации";
4) сведения о коэффициенте достаточности собственного капитала с учетом секьюритизации и без учета секьюритизации в соответствии с приложением 2-2 к настоящей Инструкции.
6-3. В случае представления документов на иностранном языке, представляется его перевод на государственном и (или) русском языке.
6-4. Представленные документы рассматриваются уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней со дня их получения.
6-5. После рассмотрения документов, предусмотренных пунктом 6-2 настоящей Инструкции, уполномоченный орган принимает решение о выдаче либо об отказе в подтверждении на применение организациями рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала и в письменном виде уведомляет об этом оригинатора.
Подтверждение на применение организациями рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала не выдается в случае:
1) непредставления полного пакета документов согласно пункту 6-2 настоящей Инструкции;
2) несоответствия требованиям пунктов 6-7, 6-9 настоящей Инструкции.
6-6. В целях определения существенности передачи риска оригинатор осуществляет:
1) расчет коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации;
2) расчет коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации.
6-7. Передача риска является существенной, если:
1) значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации больше значения коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации;
2) третьи стороны, не являющиеся членами банковского конгломерата, к которому принадлежит оригинатор, удерживают не менее 10 (десяти) процентов от траншей, обеспеченных секьюритизированными активами.

6-2. Ұйымдар меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдану үшін оригинатор уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Нұсқаулықтың 2-1-қосымшасына сәйкес сауалнаманы;
2) секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданудың мақсатқа лайықтылығын айқындауға жауапты ұйымның Басқармасы құрамынан тұлғаларды айқындайтын құжатты;
3) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын шетелдік арнайы қаржы компанияларымен секьюритилендірудің трансшекаралық мәмілелері үшін бағалы қағаздар шығарылымы (не облигациялық бағдарлама) проспектісінің көшірмесі не "Секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын секьюритилендіру мәмілелері үшін облигациялық бағдарламаны (не облигациялық бағдарлама шегіндегі облигациялар шығарылымы) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
4) осы Нұсқаулықтың 2-2-қосымшасына сәйкес секьюритилендіруді ескере отырып және секьюритилендіруді ескерместен меншікті капиталдың жеткiлiктiлiк коэффициенті туралы мәліметтер.
6-3. Егер қандай да бір ұсынылатын құжаттар шет тілінде әзірленсе, онда оның мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.
6-4. Ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган оларды алған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде қарайды.
6-5. Осы Нұсқаулықтың 6-2-тармағында көзделген құжаттарды қарағаннан кейін уәкілетті орган меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін ұйымдардың қолдануына растау беру не бас тарту туралы шешімді қабылдайды және жазбаша нысанда бұл туралы оригинаторға хабарлайды.
Ұйымдардың меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға растау мынадай жағдайда берілмейді:
1) осы Нұсқаулықтың 6-2-тармағына сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбаса;
2) осы Нұсқаулықтың 6-7, 6-9-тармақтарының талаптарына сәйкес келмесе.
6-6. Оригинатор тәуекелді берудің қажеттілігін айқындау мақсатында мыналарды жүзеге асырады:
1) секьюритилендіруді ескерместен меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффицентін есептеуді;
2) секьюритилендіруді ескере отырып, меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффицентін есептеуді.
6-7. Егер:
1) меншікті капиталдың секьюритилендіруді есептегендегі k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәні меншікті капиталдың секьюритилендіруді есептемегендегі k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәнінен артық болса;
2) оригинатор тиесілі болып табылатын банк конгломератының мүшелері болып табылмайтын үшінші тараптар секьюритилендірілген активтермен қамтамасыз етілген транштардың кемінде 10 (он) пайызын ұстап қалса, тәуекелді беру маңызды болып табылады.

Сноска. Пункт 6-7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-8. Передача риска не происходит, если значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации меньше значения коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации. В этом случае оригинатор не применяет рамочный подход секьюритизации при расчете собственного капитала и рассчитывает взвешенные величины соответствующих рисков без учета секьюритизации. При этом оригинатор не вычитает удерживаемые им позиции секюритизации из собственного капитала и (или) не взвешивает такие позиции по степени кредитного риска активов при расчете коэффициента достаточности собственного капитала.
6-9. Оригинатор исключает секьюритизированные активы из расчета взвешенных по степени кредитных рисков активов при выполнении следующих условий:
1) существенный кредитный риск, связанный с секьюритизированными активами, был переведен третьим сторонам;
2) документы по сделке секьюритизации отражают экономическую сущность сделки;
3) специальная финансовая компания несет все риски, связанные с возможной невыплатой должниками платежей по секьюритизированным активам, в том числе и в случае банкротства (неплатежеспособности) оригинатора;
4) за исключением случаев, предусмотренных настоящей Инструкцией, оригинатор не должен:
владеть прямо или косвенно долями участия в уставном капитале либо акциями с правом голоса в специальной финансовой компании;
назначать или избирать большинство членов совета директоров или правления специальной финансовой компании;
определять решения специальной финансовой компании в силу договора или иным образом;
принимать на себя какие-либо обязательства по выкупу секьюритизированных активов у специальной финансовой компании кроме тех, которые предусмотрены в соответствующих договорах или документах, относящихся к сделке секьюритизации;
принимать на себя обязательства по удержанию каких-либо рисков в отношении секьюритизированных активов кроме тех, которые предусмотрены в соответствующих договорах или документах, относящихся к сделке секьюритизации;
после передачи секьюритизированных активов специальной финансовой компании нести расходы, связанные с секьюритизацией и деятельностью специальной финансовой компании;
предоставлять косвенную поддержку специальной финансовой компании. Не допускается предоставление косвенной поддержки лицами, связанными с оригинатором особыми отношениями.
Косвенная поддержка возникает в случае, когда оригинатор, а также лица, связанные с оригинатором особыми отношениями, оказывает специальной финансовой компании помощь по требованиям денежного характера (далее – кредитное обеспечение) либо иную поддержку в случаях, когда предоставление такой поддержки не предусмотрено соответствующими договорами или документами, относящимися к сделке секьюритизации.
В случае обнаружения фактов оказания оригинатором или лицами, связанными с оригинатором особыми отношениями, косвенной поддержки специальной финансовой компании при совершении последующих сделок секьюритизации оригинатор лишается возможности снижать требования к капиталу по секьюритизированным активам;

Ескерту. 6-7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 204 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6-8. Егер секьюритилендіруді ескере отырып, меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәні секьюритилендіру ескерілмеген меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәнінен аз болса, тәуекел берілмейді. Бұл жағдайда, оригинатор меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдаланбайды және секьюритилендіруді ескерместен тиісінше тәуекелдердің мөлшерленген шамасын есептейді. Бұл ретте оригинатор меншікті капиталдан олардың ұстанатын секьюритилендіру позицияларын шегермейді және/немесе меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентін есептеу барысында активтердің кредиттік тәуекелі дәрежесі бойынша осындай позицияларды мөлшерлемейді.
6-9. Оригинатор мынадай талаптарды орындау барысындағы активтердің кредиттік тәуекелдерінің дәрежесі бойынша мөлшерленген есептеулерден секьюритилендірілген активтерді алып тастайды:
1) секьюритилендірілген активтермен байланысты елеулі кредиттік тәуекел үшінші тараптарға берілді;
2) секьюритилендіру мәмілесі бойынша құжаттар мәміленің экономикалық мәнін көрсетеді;
3) арнайы қаржы компаниясы секьюритирлендірілген активтер бойынша төлемдерді борышқорлардың төлемеуімен байланысты барлық тәуекелдерді көтереді, оның ішінде және оригинатордың (төлем қабілеттсіздігі) банкроттығы жағдайында;
4) осы Нұсқаулықпен көзделген жағдайларды қоспағанда, оригинатор мыналарды орындауға тиіс емес:
жарғылық капиталға қатысудың үлесін не арнайы қаржы компаниясындағы дауыс беру құқығы бар акцияларды тура немесе жанама иеленуге;
арнайы қаржы компаниясындағы директорлар кеңесі немесе басқарма мүшелерінің басым көпшілігін тағайындауға немесе сайлауға;
шартпен немесе өзге тәсілмен арнайы қаржы компаниясының шешімдерін айқындауға;
секьюритилендіру мәмілесіне қатысты тиісінше шарттар немесе құжаттарда көзделгендерден басқа, арнайы қаржы компаниясынан секьюритилендірілген активтерді сатып алу бойынша өзіне қандай да бір міндеттемелерді қабылдауға;
секьюритилендіру мәмілесіне қатысты тиісінше шарттарда немесе құжаттарда көзделгендерден басқа, секьюритилендірілген активтерге қатысты қандай да бір тәуекелдерді ұстап қалу бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдауға;
арнайы қаржы компаниясының секьюритилендірілген активтерін бергеннен кейін секьюритирлендірумен және арнайы қаржы компаниясы қызметімен байланысты шығыстарды көтеруге;
арнайы қаржы компаниясына қандай да бір нысанда жанама қолдау көрсетуге. Оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғаларға жанама қолдау көрсетуге жол берілмейді.
Оригинатор, сондай-ақ оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар арнайы қаржы компаниясына ақшалай түрдегі талаптар (бұдан әрі - кредиттік қамтамасыз ету) бойынша көмекті не осындай қолдау ұсыну секьюритилендіру мәмілесіне қатысты сәйкесінше шарттармен немесе құжаттармен көзделмеген жағдайларда, өзге қолдауды көрсеткенде жанама қолдау туындайды.
Оригинатор немесе оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар секьюритилендірудің кейінгі мәмілелерін жасау барысында арнайы қаржы компаниясына жанама қолдау көрсету фактілері анықталған жағдайда, оригинатор секьюритилендірілген активтер бойынша капиталға қойылатын талаптарды төмендету мүмкіндігінен айырылады;

5) ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой компанией, не представляют собой платежные обязательства оригинатора;
6) сторона, которой передаются риски, является специальной финансовой компанией, учрежденной для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации;
7) если в сделке секьюритизации предусмотрен опцион обратного выкупа, то выполняются все следующие условия:
опцион обратного выкупа реализуется только по усмотрению оригинатора;
опцион обратного выкупа может быть реализован только при условии, что общий размер непогашенных основных обязательств по секьюритизированным активам либо общий размер основного обязательства по выпущенным ценным бумагам достигает значения 10 процентов и ниже от их первоначального размера;
опцион обратного выкупа не структурируется в целях улучшения кредитного качества позиций секьюритизации;
8) оригинатор вправе выкупать секьюритизированные активы либо заменять их в пуле на другие активы при соблюдении следующих условий:
секьюритизированные активы выкупаются по стоимости, не превышающей их справедливой рыночной стоимости;
выкупаемые секьюритизированные активы не представляют собой обязательства, по которым имел место дефолт соответствующей обязанной стороны, за исключением активов, выкупаемой по справедливой рыночной стоимости;
заменяемые секьюритизированные активы должны иметь соответствующую (аналогичную) классификационную категорию.
Оригинатор вправе оказывать услуги по обслуживанию секьюритизируемых активов, а также предоставлять инструменты ликвидности в отношении секьюритизированных активов при условии, что эти инструменты удовлетворяют требованиям, установленным в пункте 6-15 настоящей Инструкции.
6-10. При условии существенности передачи риска оригинатор также исключает секьюритизированные активы из расчета взвешенных по степени кредитных рисков активов при расчете коэффициентов достаточности собственного капитала банковского конгломерата.
6-11. Подлежат вычету из собственного капитала позиции секьюритизации, удерживаемые организацией и имеющие долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств либо рейтинговую оценку ниже "kzBB-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, либо не имеющие соответствующей рейтинговой оценки, за исключением тех позиций, которые соответствуют условиям, перечисленным в пункте 6-13 настоящей Инструкции.
Вычитаемые позиции уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизии).

5) арнайы қаржы компаниясымен шығарылған бағалы қағаздар оригинатордың төлем міндеттемелерін білдірмейді;
6) тәуекелдер берілетін тарап секьюритилендірудің бір немесе бірнеше мәмілесін жүзеге асыру үшін құрылған арнайы қаржы компаниясы болып табылады;
7) егер, секьюритирлендіру мәмілесінде кері сатып алу опционы көзделсе, онда мынадай барлық талаптар орындалады:
кері сатып алу опционы оригинатордың қарауымен ғана іске асырылады;
кері сатып алу опционы секьюритирлендірілген активтер бойынша өтелмеген негізгі міндеттемелердің жалпы мөлшері не шығарылған бағалы қағаздар бойынша негізгі міндеттемелердің жалпы мөлшері 10 процент мәніне жеткен және олардың бастапқы мөлшерінен төмен болған жағдайда ғана іске асырылуы мүмкін;
кері сатып алу опционы секьюритирлендіру позициясының кредиттік сапасын жақсарту мақсатында құрылымдалмауы мүмкін;
8) оригинатор секьюритилендірілген активтерді сатып алуы не оларды жиынтығымен мынадай талаптарды сақтағанда басқа активтерге ауыстыруы мүмкін:
секьюритилендірілген активтерді олардың әділ нарықтық құнынан аспайтын құн бойынша сатып алынады;
сатып алынатын секьюритилендірілген активтердің міндеттемелері жоқ, олар бойынша тиісінше міндетті тараптың дефолты орын алды, әділ нарықтық құн бойынша сатып алынатын активтерді қоспағанда;
ауыстырылатын секьюритилендірілген активтерде тиісінше (ұқсас) классификациялық санат болуы тиіс.
Оригинатор секьюритирлендірілген активтерге қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсетуі, сондай-ақ секьюритирлендірілген активтерге қатысты өтімділік құралдарын ұсынуы мүмкін, бұл құралдар осы Нұсқаулықтың 6-15-тармағында белгіленген талаптарды қанағаттандырған жағдайда.
6-10. Оригинатор тәуекелді беру қажеттілігі жағдайында банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффиценттерін есептеу барысында активтердің кредиттік тәуекелдері деңгейі бойынша мөлшерленген есептеулерден секьюритирленген активтерді алып тастайды.
6-11. Меншікті капиталдан банк ұстанатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингттік агенттіктерінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі не Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осындай деңгейдегі рейтингі бар не тиісінше рейтингттік бағасы жоқ секьюритирлендіру позициялары шегерілуге жатады, осы Нұсқаулықтың 6-13-тармағында санамаланған талаптарға сәйкес келетін позицияларды қоспағанда.
Шегерілетін позициялар олар бойынша құрылған арнаулы резервтер (провизиялар) бойынша құрылған сомаға кемиді.

6-12. Позициями секьюритизации являются риски в сделке секьюритизации, которые представляют собой балансовые и внебалансовые активы, условные и возможные обязательства, возникающие у организации в связи со сделкой секьюритизации. Позиции секьюритизации присваивается соответствующая степень риска (весовой коэффициент риска) на основании кредитного качества позиции, которое определяется на основании кредитного рейтинга в соответствии с настоящей Инструкцией. К таким позициям относятся:
займы, предоставляемые оригинатором специальной финансовой компании;
условные и возможные требования и обязательства оригинатора в отношении специальной финансовой компании;
приобретение организацией ценных бумаг специальной финансовой компании;
предоставляемое кредитное обеспечение (credit enhancements);
инструменты ликвидности;
процентные или валютные свопы;
кредитные деривативы;
предоставление средств для резервных счетов (счета денежного обеспечения) и другие.
При этом:
1) при наличии рисков по различным траншам в сделке секьюритизации, риск по каждому траншу взвешивается как отдельная позиция секьюритизации;
2) лица, предоставляющие кредитное обеспечение по позициям секьюритизации, рассматриваются как стороны, удерживающие позиции секьюритизации;
3) риски, связанные с позициями по производным финансовым инструментам, заключенным в целях хеджирования рисков изменения ставки вознаграждения и курсов валют, взвешиваются как отдельные позиции в сделке секьюритизации;
4) величина риска позиции в сделке секьюритизации, удерживаемой на балансе, равна своей балансовой стоимости;
5) величина риска внебалансовой позиции в сделке секьюритизации, равна своей номинальной стоимости, умноженной на конверсионный фактор, равный 100 процентам, если иное не установлено настоящей Инструкцией.
6-13. Для расчета взвешенной величины риска позиции секьюритизации, не имеющей кредитного рейтинга, организация может применить к такой позиции подразумеваемый рейтинг.
Подразумеваемый рейтинг применяется в следующем порядке:
1) применяется текущий кредитный рейтинг позиции секьюритизации, имеющей кредитный рейтинг, которая является равной по степени субординированности с позицией секьюритизации, не имеющей рейтинга;
2) в случае, если никакая из позиций, имеющих рейтинг не равна по степени субординированности с позицией, не имеющей рейтинга, то применяется текущий кредитный рейтинг наиболее старшей по степени субординированности позиции секьюритизации (при наличии таковой), которая является более низкой по степени субординированности к такой позиции, не имеющей рейтинга.
При применении подразумеваемого рейтинга учитываются все позиции секьюритизации, имеющие кредитный рейтинг.

6-12. Секьюритилендіру позициялары – бұл секьюритилендіру мәмілесіндегі тәуекелдер және ол секьюритилендіру мәмілесімен байланысты банкте туындайтын баланстық және баланстан тыс активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді білдіреді. Секьюритилендіру позицияларына позицияның кредиттік сапасы негізінде тәуекелдің (тәуекелдің салмақтық коэффициенті) тиісінше деңгейі беріледі, ол осы Нұсқаулыққа сәйкес кредиттік рейтинг негізінде анықталады. Мұндай позицияларға мыналар жатады:
оригинатордың арнайы қаржы компаниясына ұсынатын заемдар;
арнайы қаржы компаниясына қатысты оригинатордың шартты және мүмкін талаптары мен міндеттемелері;
ұйымның арнайы қаржы компаниясының бағалы қағаздарын сатып алуы;
ұсынылатын кредиттік қамтамасыз ету (credit enhancements);
өтімділік құралдары;
пайыздық немесе валюталық своптар;
кредиттік деривативтер;
резервтік шоттар (ақшамен қамтамасыз ету шоты) үшін қаражаттарды ұсыну және басқалар.
Бұл ретте:
1) секьюритилендіру мәмілесінде түрлі транш бойынша тәуекелдердің болғанда, әрбір транш бойынша тәуекел секьюритилендірудің жеке позициясы сияқты мөлшерленеді;
2) секьюритилендіру позициялары бойынша кредиттік қамтамасыз етуді ұсынатын тұлғалар секьюритилендіру позицияларын ұстап қалатын тараптар ретінде қарастырылады;
3) сыйақы ставкаларын және валюта бағамдарын өзгерту тәуекелдерін хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдары бойынша позициялармен байланысты тәуекелдер секьюритилендіру мәмілесіндегі жекелеген позициялар сияқты мөлшерленеді;
4) баланста ұсталынатын секьюритилендіру мәмілесіндегі позиция тәуекелінің шамасы өзінің баланстық құнына тең;
5) секьюритилендіру мәмілесіндегі баланстан тыс позиция тәуекелінің шамасы конверсиялық факторға көбейтілген өзінің номиналдық құны 100 пайызға тең, егер өзгесі осы Нұсқаулықпен белгіленбесе.
6-13. Кредиттік рейтингі жоқ секьюритилендіру позициясы тәуекелінің орташа алынған шамасын есептеу үшін ұйым осындай позицияға түсінілетін рейтингті қолдануы мүмкін.
Болжанатын рейтинг мынадай тәртіппен қолданылады:
1) кредиттік рейтингі бар секьюритилендіру позициясының ағымдағы кредиттік рейтингі пайдаланылады, ол рейтингі жоқ, секьюритилендіру позициясының реттелу деңгейі бойынша тең болып табылады;
2) егер, рейтингі бар позициялардың ешқайсысы, рейтингі жоқ позициямен реттелу деңгейіне тең келмесе, секьюритилендіру позициясының (осындай бар болса) реттелу деңгейі бойынша ең жоғары ағымдағы кредиттік рейтингі пайдаланады, ол рейтингі жоқ осындай позицияға реттелу деңгейі бойынша кемдеу болып табылады.
Болжанатын рейтингті пайдалану барысында кредиттік рейтингі бар секьюритилендірудің барлық позициясы ескеріледі.

6-14. Если при секьюритизации организация вступает в договорные отношения со специальной финансовой компанией с целью предоставления финансирования для покрытия возможных несоответствий между сроками получения средств по секьюритизированным активам и сроками выплат инвесторам по ценным бумагам, выпущенным специальной финансовой компанией (далее - инструменты ликвидности) применяется конверсионный фактор, равный 20 процентам к размеру инструментов ликвидности с первоначальным сроком погашения до года включительно, или конверсионный фактор, равный 50 процентам, если инструмент имеет первоначальный срок погашения свыше одного года.
6-15. Инструментами ликвидности являются меры, позволяющие повысить ликвидность секьюритизированных активов и соответствующие следующим требованиям:
1) условия инструмента ликвидности четко определяют и ограничивают обстоятельства, при которых его можно использовать. Возможность получения средств в рамках инструмента ликвидности ограничивается суммой, которая полностью погашается в результате отчуждения секьюритизированных активов и любого дополнительного кредитного обеспечения, платежи по которому субординированы по отношению к платежам по инструменту ликвидности;
2) инструмент ликвидности не используется для обеспечения кредитного качества посредством возмещения убытков, уже понесенных на момент использования инструмента, через предоставление ликвидности в отношении рисков, по которым уже произошел дефолт на момент использования инструмента, или же посредством покупки активов по цене выше их справедливой стоимости;
3) инструмент ликвидности не используется для обеспечения постоянного или периодического финансирования секьюритизации;
4) погашение средств, полученных при использовании инструмента ликвидности, не должно быть субординированным по отношению к требованиям инвесторов, за исключением требований, возникающих на основании производных финансовых инструментов, заключенных в целях хеджирования рисков изменения ставки вознаграждения и курсов валют, вознаграждений, комиссий и других аналогичных платежей, причитающихся лицам, предоставившим обеспечение исполнения сделки секьюритизации. Погашение средств также не может быть отменено или отсрочено;
5) инструмент ликвидности не используется после применения дополнительного кредитного обеспечения, которое является субординированным по отношению к такому инструменту;
6) инструмент ликвидности должен содержать условие об автоматическом уменьшении суммы средств, которые могут быть получены при использовании инструмента, на величину рисков, по которым произошел дефолт, или в случае, когда пул секьюритизированных рисков состоит из инструментов, имеющих рейтинг, условие о прекращении использования инструмента, если среднее качество пула опускается ниже инвестиционного уровня.

6-14. Егер, секьюритилендіру барысында арнайы қаржы компаниясымен шығарылған бағалы қағаздар (бұдан әрі - өтімділік құралдары) бойынша инвесторларға секьюритилендірілген активтер және төлем мерзімдері бойынша қаражаттарды алу мерзімдері арасындағы ықтимал сәйкессіздіктерді жабу үшін ұйым қаржыландыруды ұсыну мақсатында арнайы қаржы компаниясымен шарттық қатынастарға түсетін болса, онда бір жылға дейін қоса алғанда бастапқы өтеу мерзімімен өтімділік құралдарының мөлшерінің 20 пайызына тең конверсиялық фактор немесе егер құралдың бір жылдан астам бастапқы өтеу мерзімі болса, 50 пайызға тең конверсиялық фактор пайдаланылады.
6-15. Өтімділік құралдары – секьюритилендірілген активтердің өтімділігін көтеруге мүмкіндік беретін шаралар. Өтімділік құралдары мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) өтімділік құралының шарттары оны пайдалануы мүмкін жағдайларда міндеттемелерді нақты айқындауы және шектеуі тиіс. Өтімділік құралы аясында қаражаттарды алу мүмкіндігі секьюритилендірілген активтерді иеліктен алу нәтижесінде толығымен өтелуі толығымен мүмкін сомамен шектелуі тиіс және кез келген қосымша кредиттік қамтамасыз ету, ол бойынша төлемдер өтімділік құралы бойынша төлемдерге қатынасы бойынша реттелген;
2) құралды пайдалану сәтінде келтіріліп қойған шығындарды өтеу арқылы кредиттік сапаны қамтамасыз ету үшін өтімділік құралы пайдаланылмауы мүмкін, құралды пайдалану сәтінде дефолт болып өткен тәуекелдерге қатысты өтімділікті ұсыну арқылы немесе олардың әділ құнынан жоғары баға бойынша активтерді сатып алу арқылы;
3) өтімділік құралы секьюритилендіруді тұрақты немесе тұрақты қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін пайдаланылмауы мүмкін;
4) өтімділік құралын пайдалану барысында алынған қаражаттарды өтеу, сыйақы ставкасын және валюта бағамдарын, сыйақыларды, комиссияларды және секьюритилендіру мәмілесін орындауды қамтамасыз етуді ұсынған тұлғаларға тиесілі басқа ұқсас төлемдерді өзгерту тәуекелдерін хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдары негізінде туындайтын талаптарды қоспағанда, инвесторларға қойылатын талаптарға қатынасы бойынша реттелмеуі тиіс. Қаражаттарды өтеу өзгермеуі немесе мерзімі ұзартылмауы мүмкін;
5) өтімділік құралы қосымша кредиттік қамтамасыз ету пайдаланылғаннан кейін пайдаланыла алмайды, ол осындай құралға қатынасы бойынша реттелген болып табылады;
6) өтімділік құралында дефолт болған тәуекелдердің шамасына құралдарды пайдалану барысында алынуы мүмкін қаражаттар сомасын автоматты түрде кеміту туралы шарт немесе секьюритилендірілген тәуекелдердің жиынтығы рейтингі бар құралдардан тұрған жағдайда, егер жиынтықтың орташа сапасы инвестициялық деңгейден төмен түсірілсе, құралды пайдалануды тоқтату туралы шарт болуы тиіс.

6-16. Организация, обслуживающая секьюритизированные активы и предоставившая инструмент ликвидности, применяет конверсионный фактор, равный 0 процентов, в случае соблюдения всех нижеследующих условий:
1) в соответствии с соглашением о предоставлении средств организация имеет безусловное право на полное возмещение средств;
2) право требования организации является более высоким по степени субординированности по отношению ко всем требованиям в отношении средств, получаемых от секьюритизированных активов;
3) организация имеет безусловное право расторгнуть соглашение со специальной финансовой компанией без предварительного уведомления;
4) при условии, что соглашение удовлетворяет требованиям, установленным пунктом 6-15 настоящей Инструкции.
3. Максимальный размер риска на одного заемщика
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Под термином "один заемщик" следует понимать каждое физическое или юридическое лицо, к которому у организации имеются требования или могут возникнуть требования, по которым организация приняла на себя обязательство за заемщика в пользу третьих лиц или перед заемщиком, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами.
Размер риска для группы, состоящей из двух или более заемщиков, рассчитывается в совокупности, как на одного заемщика, если размеры риска каждого из заемщиков превышают 0,05 процента собственного капитала организации, а также при наличии одного из следующих обстоятельств:
1) один из заемщиков является крупным участником (крупным участником в акционерном обществе, товариществе с ограниченной ответственностью или товариществе с дополнительной ответственностью; полным товарищем в коммандитном товариществе; участником в полном товариществе), аффилиированным лицом, близким родственником (родителем, ребенком, усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком), супругом/ой, близким родственником супруга/и, первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;
2) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг/а, близкий родственник супруга/и или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом/ой, близким родственником супруга/и или первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;

6-16. Секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсететін және өтімділік құралын беретін ұйым барлық төмендегі жағдайларды сақтаған жағдайда 0 пайызға тең конверсиялық факторды пайдаланады:
1) қаражаттарды беру туралы келісімге сәйкес ұйымның қаражатты толық өтеуге сөзсіз құқығы бар;
2) ұйымның талап ету құқығы секьюритирленген активтерден алынған қаражаттарға қатысты қойылатын барлық талаптарға қатынасы бойынша реттелген деңгейі бойынша аса жоғары болып табылады;
3) ұйым алдын ала хабарламастан келісімді бұзуға сөзсіз құқығы бар;
4) осы келісім осы Нұсқаулықтың 6-15-тармағында белгіленген талаптарды қанағаттандырған жағдайда.
3-тарау. Бір қарыз алушының барынша
жоғары тәуекел мөлшері
Ескерту. 3-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. "Бір қарыз алушы" термині бойынша банктің үшінші тұлғаның пайдасына немесе қарыз алушы үшін міндеттеме алған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе жасалған шарттарында көзделген өзге де негіздемелер бойынша банктің талап етуі бар немесе болуы мүмкін әрбір жеке және заңды тұлға деп түсіну керек.
Екі немесе одан да көп қарыз алушылардан тұратын топтың тәуекел мөлшері егер қарыз алушылардың әр қайсысының тәуекел мөлшері банктің меншікті капиталының 0,05 процентінен асатын болса, бір қарыз алушы үшін жиынтықты түрде, сондай-ақ мынадай міндеттемелердің бірі болған жағдайда есептеледі:
1) қарыз алушылардың бірі ірі қатысушы (акционерлік қоғамдағы, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктегі немесе қосымша жауапкершілікті серіктестіктегі ірі қатысушы; коммандиттік серіктестіктегі толық жолдас; толық серіктестікке қатысушы), аффилиирленген тұлға, жақын туыс (ата-анасы, баласы, асыраушысы, асырап алған баласы, туған және туысқан бауыры немесе қарындасы (үлкен апасы) атасы, әжесі, немересі), ері/зайыбы, ері/зайыбының жақын туысы, басқа қарыз алушының бірінші басшысы, не басқа қарыз алушымен мәміле жасауға мүдделі тұлға;
2) ірі қатысушы, аффилиирленген тұлға, жақын туыс, ері/зайыбы, ері/зайыбының жақын туысы немесе қарыз алушының бірінің бірінші басшысы не бір қарыз алушымен мәміле жасауға мүдделі тұлға - ірі қатысушы, аффилиирленген тұлға, жақын туыс, ері/зайыбы, ері/зайыбының жақын туысы немесе басқа қарыз алушының бірінші басшысы не бір қарыз алушымен мәміле жасауға мүдделі тұлға болып табылады;

3) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг/а, близкий родственник супруга/и или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки с одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом/ой, близким родственником супруга/и или первым руководителем либо лицом, заинтересованным в совершении сделки, крупного участника, аффилиированного лица, близкого родственника, супруга/и, близкого родственника супруга/и или первого руководителя другого заемщика либо лица, заинтересованного в совершении сделки другим заемщиком;
4) имеются достаточные основания, подтверждающие, что один из заемщиков - юридическое лицо передал другому в пользование деньги, полученные им от организации в заем, в размере, превышающем собственный капитал передающего заемщика;
5) имеются достаточные основания, подтверждающие, что заемщики - юридические лица совместно или по отдельности передали средства, полученные от организации в заем, в размере, превышающем совокупный собственный капитал данных заемщиков, в пользование одному и тому же третьему лицу, не являющемуся заемщиком организации;
6) заемщики связаны таким образом, что один из заемщиков (за исключением банков Республики Казахстан) несет солидарную либо субсидиарную ответственность в сумме, превышающей десять процентов его активов, по обязательствам другого заемщика;
7) должностное лицо одного заемщика имеет финансовую заинтересованность в деятельности других заемщиков организации;
8) заемщики связаны между собой договором о совместной деятельности либо иным документом, который содержит признаки договора о совместной деятельности;
9) заемщики:
являются юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон;
являются гражданами государств, включенных в установленный Национальным Банком Республики Казахстан перечень оффшорных зон;
являются гражданами государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательства по информационному обмену;
имеют крупных участников, аффилиированных лиц, близких родственников, первых руководителей либо лиц, заинтересованных в совершении сделок с данными заемщиками, зарегистрированными или являющимися гражданами государств, указанных в абзацах втором, третьем и четвертом настоящего подпункта;
10) заемщики связаны между собой по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
11) заемщики являются участниками проекта по строительству недвижимости, включая заказчика проекта по строительству недвижимости, долевых участников по строительству строящегося объекта и гарантов долевых участников. Размер риска на одного заемщика, образованного группой заемщиков, перечисленных в данном подпункте, не должен приниматься в совокупный расчет размера риска как на одного заемщика в соответствии с подпунктами 1) - 10) настоящего пункта для группы, образованной с участием физических лиц - долевых участников по строительству строящегося объекта и/или гарантов долевых участников.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2011 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.09.2011).

3) ірі қатысушы, аффилиирленген тұлға, жақын туыс, ері/зайыбы, ері/зайыбының жақын туысы немесе қарыз алушының бірінің бірінші басшысы не бір қарыз алушымен мәміле жасауға мүдделі тұлға - ірі қатысушы, аффилиирленген тұлға, жақын туыс, ері/зайыбы, ері/зайыбының жақын туысы немесе басқа қарыз алушының бірінші басшысы не бір қарыз алушымен мәміле жасауға мүдделі тұлға болып табылады не ірі қатысушының, аффилиирленген тұлғаның, жақын туыстың, ері/зайыбының, ері/зайыбының жақын туысының немесе басқа қарыз алушының бірінші басшысының не басқа қарыз алушымен мәміле жасауға мүдделі тұлғаның мәміле жасауға мүдделі тұлғасы болып табылады;
4) қарыз алушылардың бірі - заңды тұлға ипотекалық компаниядан қарызға алған ақшасын басқаға пайдалануға қарыз алушының меншікті капиталынан асатын мөлшермен бергендігін растайтын жеткілікті негіздеме бар болса;
5) қарыз алушылар - заңды тұлғалар ұйымнан ұйымның қарыз алушысы болып табылмайтын сол бір ғана үшінші тұлғаға пайдалануға осы қарыз алушылардың жиынтықты меншікті капиталынан асатын мөлшердегі қарызды бірлесіп немесе жекелей бергендігін растайтын жеткілікті негіздеме бар болса;
6) қарыз алушылар бір-бірімен мынадай байланыста, яғни қарыз алушылардың бірінің (Қазақстан Республикасының банктерінен басқа) ортақ не басқа қарыз алушының міндеттемелері бойынша оның активтерінің он процентінен асатын сомада субсидиарлық жауапкершілігі бар болса;
7) бір қарыз алушының лауазымды тұлғасы банктің басқа қарыз алушыларының қызметіне қаржылық жағынан мүдделі болса;
8) қарыз алушылар бір-бірімен өзара бірлескен қызмет туралы шарт не бірлескен қызмет туралы шарттың белгілері бар өзге құжат арқылы байланысса;
9) қарыз алушылар:
оффшорлық аймақтың аумағында тіркелген заңды тұлға болып табылады;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген мемлекеттердің азаматтары болып табылады;
Экономикалық ынтымақтастық және даму жөніндегі ұйыммен ақпарат алмасу жөнінде міндеттеме қабылдамаған оффшорлық аймақтың тізбесіне енгізген мемлекеттердің азаматтары болып табылады;
осы тармақшаның екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген мемлекеттердің азаматтары болып табылатын ірі қатысушылар, аффилиирленген тұлғалар, жақын туыстар, бірінші басшылар немесе тіркеліп отырған қарыз алушылардың мәміле жасау жөніндегі деректеріне мүдделі тұлғалар бар;
10) қарыз алушылар өзара бір-бірімен Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген басқа негіздемелер бойынша байланысса;
11) қарыз алушылар салынып жатқан объект құрылысына қатысушылар үлесінің және қатысушылар үлесінің кепілдіктерін қосқандағы жылжымайтын мүлік құрылысы жөніндегі тапсырыс берушінің жобасының қатысушылары болып табылады. Осы тармақшада аты аталған қарыз алушылар тобы құрған бір қарыз алушының тәуекел мөлшері жеке тұлғалардың - қатысушылар үлесі кепілдіктерінің және/немесе салынып жатқан объектінің құрылысына қатысушылар үлесінің - жеке тұлғалардың қатысуымен жасалған топ үшін осы тармақтың 1) - 10) тармақшаларына сәйкес бір қарыз алушының тәуекел мөлшерінің жиынтық есебіне қабылданбауы тиіс.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2011.10.28 № 170 Қаулысымен.

8. В случае если государство (в лице уполномоченного органа) является крупным участником двух и более юридических лиц, размер риска в отношении такой группы не рассчитывается как размер риска на одного заемщика, если не существует других крупных участников, а также иных, установленных пунктом 7 настоящей Инструкции обстоятельств, по которым размер риска в отношении данной группы заемщиков следует рассчитывать в совокупности как размер риска на одного заемщика.
8-1. Требования пункта 7 настоящей Инструкции по признанию группы заемщиков не распространяются на юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы в оплату уставного капитала акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
Не признаются в качестве одного заемщика и (или) лица, связанного с организацией особыми отношениями, две и более организации, являющихся аффилиированными в результате прямого (по банкам – косвенного) владения двадцатью пятью и более процентами голосующих акций указанных организаций акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
Юридические и (или) физические лица, аффилиированные с одной из вышеуказанных организаций или связанные особыми отношениями с одним из указанных организации, также не признаются в качестве одного заемщика с аффилиированными лицами другой организации или лица, связанного особыми отношениями с другими из указанных организаций.
Сноска. Пункт 8-1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
9. Размер риска на одного заемщика (Р) рассчитывается как сумма:
1) требований организации к заемщику в виде займов, вкладов, дебиторской задолженности, ценных бумаг;
2) требований организации к заемщику, списанных с баланса организации;
3) требований в виде секьюритизированных активов, относящихся к заемщикам, по которым у организации отсутствует письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации;
4) требований в виде позиций секьюритизации;
5) требований организации к заемщику в виде условных и возможных обязательств, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящей Инструкции;
6) требований, по которым организация приняла на себя обязательство за заемщика в пользу третьих лиц или перед заемщиком, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами;
7) за минусом суммы сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности резервов, а также суммы обеспечения по обязательствам заемщика в виде:
вкладов, предоставленных в распоряжение организации в качестве обеспечения данного обязательства;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
аффинированных драгоценных металлов;
гарантий Правительства Республики Казахстан;
гарантий банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
В расчет риска на одного заемщика не включаются:
требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, и требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.

8. Егер мемлекет (уәкілетті орган атынан) екі немесе одан да көп заңды тұлғалардың ірі қатысушысы болып табылған жағдайда, осы топқа қатысты тәуекел мөлшері жиынтықты түрде алғанда егер басқа ірі қатысушылар болмаса, сондай-ақ бір қарыз алушыға арналған тәуекел мөлшері ретінде есептелген жағдай бойынша осы Нұсқаулықтың 7-тармағында белгіленген өзге де жағдайлар кездеспеген жағдайда осы топқа арналған тәуекелдің мөлшері бір қарыз алушыға арналған тәуекелдің мөлшері ретінде есептелмейді.
8-1. Заемшылар тобын тану бойынша осы Нұсқаулықтың 7-тармағының талаптары мемлекеттік акциялар пакеті (қатысу үлесі) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғылық капиталына төлем жасауға берілген заңды тұлғаларға таралмайды.
Ұйымдармен ерекше қарым-қатынаспен байланысты бір заемшы және (немесе) тұлға ретінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен көрсетілген ұйымдардың дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам пайызына тура иелік ету (ұйымдар бойынша – жанама) нәтижесінде аффилиирленген болып табылатын екі және одан астам ұйым танылмайды.
Жоғарыда көрсетілген ұйымдардың бірімен аффилиирленген немесе көрсетілген ұйымдардың бірімен ерекше қарым-қатынаспен байланысты заңды және (немесе) жеке тұлғалар, сонда-ақ бір заемшы басқа ұйымның аффилиирленген тұлғаларының бір заемшысы немесе көрсетілген ұйымдардың басқаларымен ерекше қарым-қатынаспен байланысты тұлғалар ретінде танылмайды .
Ескерту: 8-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
9. Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшері (М) мыналардың:
1) ұйымның қарыз алушыға қарыздар, салымдар, дебиторлық берешек, бағалы қағаздар түріндегі талаптарының;
2) ұйымның қарыз алушыға ұйымның балансынан есептен шығарылған талаптарының;
3) қарыз алушыларға қатысты ұйымда секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға уәкілетті органның жазбаша растамасы жоқ секьюритирлендірілген активтер түріндегі талаптарының;
4) секьюритилендіру позициялары түріндегі талаптардың;
5) ұйымның қарыз алушыға осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес есептелген шартты және ықтимал міндеттемелер түріндегі талаптарының;
6) ұйым үшінші тұлғалардың пайдасына немесе қарыз алушының алдында өзіне міндеттеме қабылдаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе жасалған шарттарында көзделген өзге де негіздемелер бойынша талаптарының;
7) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің сомасын, сондай-ақ қарыз алушының міндеттемелері бойынша:
бұл міндеттеменің қамтамасыз етуі ретінде ұйымның пайдалануына берілген салымдар;
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
тазартылған бағалы металдар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктері;
Standard & Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингісі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингісі бар банктердің кепілдіктері түріндегі қамтамасыз ету сомасын шегергендегі қосындысы ретінде есептеледі.
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің есебіне:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингісі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингісі бар банктерге ашық корреспонденттік шоттар бойынша қойылатын талаптар қосылмайды.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Отношение размера риска организации на одного заемщика по его обязательствам к собственному капиталу организации не должно превышать (k2) 0,25.
Максимальный размер займов организации, подлежащих классификации (ссудный портфель), формируемый в соответствии с приложением 3 настоящей Инструкции, не должен превышать размера собственного капитала организации более чем в восемь раз.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 1 апреля 2008 г.).
11. В случаях, когда общий объем требований организации к заемщику на дату их возникновения находился в пределах ограничений, установленных настоящей Инструкцией, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала организации не более чем на пять процентов в течение последних трех месяцев либо в связи с увеличением требований организации к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику более чем на десять процентов в течение последних трех месяцев, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В указанных случаях организация немедленно информирует уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принимает обязательства по устранению превышения в течение текущего и последующего месяцев. В случае, если данное превышение не будет устранено в указанный срок, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.
12. Если заемщики организации на момент возникновения обязательства перед организацией не рассматривались в качестве одного заемщика, но впоследствии стали таковым, то в случае превышения размера риска на таких заемщиков, установленного частью второй пункта 10 настоящей Инструкции, указанное превышение не будет рассматриваться как нарушение при условии, если организация немедленно проинформировала уполномоченный орган о данном превышении с подтверждением способности заемщика представить дополнительное обеспечение согласно подпункту 7) пункта 9 настоящей Инструкции, или исполнить часть требований организации до размера, необходимого для соблюдения размера норматива, и принятием обязательств по устранению данного нарушения в сроки, установленные уполномоченным органом.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 204 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Ұйымның меншікті капиталының міндеттемелері бойынша бір қарыз алушы үшін ұйым тәуекелінің мөлшеріне қатысы (k2) 0,25-тен аспауы тиіс.
Ұйымның жіктеуге жататын (несие портфелі) заемдарының осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қалыптастырылатын ең көп мөлшері ұйымның меншікті капиталының мөлшерінен сегіз еседен аспауы тиіс.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
11. Банктің қарыз алушыға қоятын талаптарының олар пайда болған күнгі жалпы көлемі осы Нұсқаулықпен белгіленген шектеулер шегінде болса, бірақ соңынан соңғы үш ай ішінде банктің меншікті капиталының деңгейі бес проценттен артық төмендеуіне байланысты аталған шектеулерден асып кеткен жағдайда не соңғы үш ай ішінде қарыз алушыға қойылатын талаптар бес процент деп көрсетілген теңгенің шетел валютасымен орташа алынған биржалық бағамының ұлғаюынан ұйымның қарыз алушыға қоятын талаптарының өсуіне байланысты бір қарыз алушыға деген тәуекел нормативінің барынша жоғары мөлшері орындалды деп есептеледі.
Аталған жағдайларда ұйым шектеулерден асып кету фактісі туралы уәкілетті органды дереу хабардар етеді және ағымдағы және одан кейінгі айларда шектен асып кетуді жою жөнінде міндеттемелер қабылдайды. Егер осы шектен асып кету аталған мерзімде жойылмаған болса, онда бір қарыз алушының барынша жоғары тәуекел мөлшерінің нормативі шегінен асып кету осы аталған шектен асып кету анықталған күннен бастап осы нормативтің бұзылуы деп қарастырылады.
12. Егер ұйымның қарыз алушылары ұйымның алдында міндеттемелер туындаған сәтте бір қарыз алушы ретінде қарастырылмаса, бірақ кейіннен ондай болып табылса, онда осы Нұсқаулықтың 10-тармағының екінші бөлігінде белгіленген осындай қарыз алушыларға келетін тәуекел мөлшері асып кетсе, егер ұйым қарыз алушының осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 7) тармақшасына сәйкес қосымша қамтамасыз етуді ұсыну немесе ұйым талаптарының бір бөлігін норматив мөлшерін сақтау үшін қажетті мөлшерге дейін орындау қабілетін растай отырып және уәкілетті орган белгілеген мерзімде осы жөнсіздікті жою жөнінде міндеттемелер қабылдай отырып, осындай асып кету туралы уәкілетті органға дереу хабарлаған жағдайда, мұндай асып кету жөнсіздік болып қарастырылмайды.

Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Коэффициент ликвидности
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Ликвидность характеризуется коэффициентом краткосрочной ликвидности организации (k3).
Минимальное значение коэффициента краткосрочной ликвидности (k3) - 0,5.
14. Коэффициент краткосрочной ликвидности организации рассчитывается как отношение размера активов с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы, к размеру обязательств с оставшимся сроком до погашения не более трех месяцев, включая обязательства до востребования.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также ценные бумаги, указанные в подпунктах 5)-7) настоящего пункта, не включаемые в расчет высоколиквидных активов, включаются в расчет размера активов, если обязательства, по которым указанные ценные бумаги являются обеспечением, включаются в расчет размера обязательств.
К высоколиквидным активам относятся:
1) наличные деньги;
2) аффинированные драгоценные металлы;
3) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом "Казахстанская компания";
4) вклады до востребования в Национальном Банке Республики Казахстан, в банках Республики Казахстан и банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
5) государственные ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
6) облигации следующих международных финансовых организаций:
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation);
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 204 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-тарау. Өтімділік коэффициенті
Ескерту. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Өтімділік ұйымның қысқа мерзімді өтімділік коэффициентімен (k3) сипатталады.
Қысқа мерзімді өтімділік коэффициентінің барынша төмен мәні (k3) - 0,5.
14. Ұйымның қысқа мерзімді өтімділік коэффициенті талап ету бойынша міндеттемелерді қосқанда, өтегенге дейін үш айға дейінгі мерзімді қосқанда қалған мерзімі бар міндеттемелер мөлшеріне жоғары өтімді активтерді қосқанда, өтегенге дейін үш айға дейінгі мерзімді қосқанда қалған мерзімі бар активтер мөлшерінің қатысы ретінде есептеледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар, сондай-ақ жоғары өтімді активтер есебіне қосылмайтын, осы тармақтың 5)-7) тармақтарында көрсетілген бағалы қағаздар активтер мөлшері есебіне енгізіледі, ал егер аталған бағалы қағаздар қамтамасыз ету болып табылатын міндеттемелер болса, онда міндеттемелер мөлшері есебіне енгізіледі.
Жоғары өтімді активтер есебіне мыналар енгізіледі:
1) қолма-қол ақша;
2) тазартылған қымбат металдар;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздар, банктің "Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық;
4) Ұлттық Банктегі, Қазақстан Республикасының банктеріндегі және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-" рейтингінен төмен емес немесе одан басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингінен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар резидент емес банктердегі талап ету бойынша салымдар;
5)""А"-дан төмен емес (""Standard & Poor's" және""Fitch"" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша") немесе""А3"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша") төмен емес шетел валютасындағы тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары;
6) Мынадай халықаралық қаржы ұйымдарының облигациялары:
Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation);
Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
Африка даму банкі (the African Development Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
Еуропа инвестициялық банкі (the European Investment Bank);
Ислам даму банкі (the Islamic Development Bank);
Скандинавия инвестициялық банкі (the Nordic Investment Bank);
Еуропалық Кеңестің Даму банкі (the Council of Europe Development Bank);

7) облигации иностранных эмитентов, имеющих рейтинг не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service").
Ценные бумаги, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов, за исключением ценных бумаг, проданных организацией на условиях их обратного выкупа или переданных в залог или обремененных иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12 августа 2006 года N 153 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
15. При расчете коэффициента ликвидности подлежат исключению требования к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в установленный Национальным Банком Республики Казахстан перечень оффшорных зон либо отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При наличии у организации в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами, норматив ликвидности считается невыполненным, независимо от расчетного значения коэффициента ликвидности.
4-1. Капитализация организации к обязательствам перед
нерезидентами Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 4-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Инструкция дополнена главой 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
16-1. Капитализация организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан характеризуется коэффициентами k4, k5 и k6.
Коэффициентом k4 является максимальный лимит краткосрочных обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан, который устанавливается в размере 1 и рассчитывается как отношение суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан к собственному капиталу организации.
В целях расчета данного коэффициента в сумму обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан включаются:
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан до востребования, в том числе обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчетов;
срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с первоначальным сроком погашения до одного года включительно;
срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с безусловным правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств.
В целях расчета данного коэффициента из суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:

7)""А"-дан төмен емес ("Standard & Poor's" және""Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша") немесе""А3"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша") төмен емес рейтингі бар шетел эмитенттерінің облигациялары.
Ұйымның бағалы қағаздарды кері сатып алу, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепілге беру немесе өзге жағдаймен ауыртпашылыққа душар болу... шарты бойынша сатылған бағалы қағаздардан басқа жоғары өтімді активтер есебіне енгізілетін, осы тармақта көрсетілген бағалы қағаздар.
Ескерту. 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 153 қаулысымен .
15. Өтімділік коэффициенттерін есептеу кезінде оффшорлық аймақтар аумағында тіркелген заңды тұлғалар немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген не Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу жөнінде міндеттеме қабылдамаған оффшорлық аумақтар тізбесіне жатқызған мемлекеттердің азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместеріне немесе көрсетілген оффшорлық аймақтар аумағында тіркелген заңды тұлғаларға қатысты еншілес болып табылатын ұйымдарға қойылатын талаптар алынып тасталуы тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Есепті кезең ішінде ұйымның кредиторлар алдында мерзімі өтіп кеткен міндеттемелері болған жағдайда өтімділік коэффициентінің есептік мәндеріне қатыссыз өтімділік нормативтері орындалмаған деп есептеледі.
4-1-тарау. Қазақстан Республикасының резидент еместері
алдындағы міндеттемелеріне ұйымның капиталдандыруы
Ескерту. 4-1-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
16-1. Қазақстан Республикасы резидент еместері алдындағы міндеттемелерге ұйымның капиталдандырылуы k4, k5 және k6 коэффициенттерімен сипатталады.
k4 коэффициенті болып Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің барынша жоғары лимиті табылады, ол 1 мөлшерінде белгіленеді және Қазақстан Республикасы резидент еместер алдындағы міндеттемелер сомасының ұйымның меншікті капиталына ара қатынасы ретінде есептеледі.
Осы коэффициентті есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер сомасына мыналар енгізіледі:
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы талап етілгенге дейінгі міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер;
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы мерзімдік міндеттемелер, бастапқы өтеу мерзімі бір жылға дейін қоса алғанда;
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы мерзімдік міндеттемелер, кредитордың міндеттемелерді мерзімнен бұрын өтеуді талап ету шартсыз құқығымен.
Осы коэффициентті есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер сомасынан мыналар алынып тасталады:

краткосрочные обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1011) (далее - постановление № 388);
краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года "О членстве Республики Казахстан в Международном валютном фонде, Международном банке реконструкции и развития, Международной финансовой корпорации, Международной ассоциации развития, Многостороннем агентстве гарантии инвестиций, Международном центре по урегулированию инвестиционных споров, Европейском банке реконструкции и развития, Азиатском банке развития, Исламском банке развития" (далее - Закон), а также Евразийским банком развития, созданным в соответствии с Соглашением об учреждении Евразийского банка развития, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 12 апреля 2006 года "О ратификации Соглашения об учреждении Евразийского банка развития (далее - Евразийский банк развития).
16-2. Коэффициент k5 рассчитывается как отношение совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан к собственному капиталу организации и не должен превышать 2.
В целях расчета коэффициента k5 из совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные организацией в обращение долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением № 388;
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом, а также Евразийским банком развития.

Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1011 тіркелген) (бұдан әрі - N 388 қаулы) сәйкес экономиканың "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" секторларына кіретін шетел компанияларының филиалдары мен өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімдік міндеттемелер;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінiң Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне мүшелігі туралы" 2001 жылғы 6 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын, халықаралық ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ "Еуразия даму банкін құру туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі - Еуразиялық даму банкі) бекітілген Еуразиялық даму банкін құру туралы келісімге сәйкес құрылған Еуразиялық даму банкі (бұдан әрі - Еуразиялық даму банкі) алдындағы қысқа мерзімдік міндеттемелер.
16-2. k5 коэффициенті Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы ұйымның жиынтық міндеттемелерінің ұйымның меншікті капиталға ара қатынасы ретінде есептеледі және 2-ден аспауы тиіс.
k5 коэффициентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы ұйымның жиынтық міндеттемелерінен мыналар алынып тасталады:
ұйым айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі борыштық бағалы қағаздар;
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы міндеттемелер;
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы міндеттемелер.

16-3. Коэффициент k6 рассчитывается как отношение суммы совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан и выпущенных им в обращение долговых ценных бумаг за исключением долговых ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в тенге к собственному капиталу организации и не должен превышать 3.
В целях расчета коэффициента k6 из совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные организацией в обращение долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением № 388;
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом, а также Евразийским банком развития.
Глава 5. Лимиты открытой валютной позиции
Сноска. Глава 5 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 189 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 6. Коэффициент максимального размера
инвестиций организации в основные средства и
другие нефинансовые активы
Сноска. Глава 6 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 189 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
7. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Контроль за соблюдением организациями пруденциальных нормативов осуществляется уполномоченным органом.
24. Ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны десятого рабочего дня, следующего за отчетным месяцем, организации представляют на электронном и бумажном носителях в уполномоченный орган:
1) дополнительные данные для расчета пруденциальных нормативов, в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции;
2) отчет о выполнении пруденциальных нормативов, в соответствии с приложением 5 к настоящей Инструкции;

16-3. k6 коэффициенті ұйымның Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы жиынтық міндеттемелерінің сомасына және олардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теңгемен шығарылған борыштық бағалы қағаздарын қоспағанда, айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарының ара қатынасы ретінде есептеледі және 3-тен аспауы тиіс.
k6 коэффицентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы ұйымның жиынтық міндеттемелерінен мыналар алынып тасталады:
ұйым айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі борыштық бағалы қағаздар;
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы міндеттемелер;
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы міндеттемелер.
5-тарау. Ашық валюталық позиция лимиттері
Ескерту. 5-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189 Қаулысымен.
6-тарау. Ұйым инвестициясының негізгі құрал-жабдықтар мен
басқа қаржылық емес активтердегі барынша жоғары
мөлшерінің коэффициенті
Ескерту. 6-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189 Қаулысымен.
7-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 7-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Банктердің пруденциалдық нормативтерді сақтауына бақылау жасауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
24. Ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, Астана қаласының уақытымен 18.00-де ұйымдар уәкілетті органға электронды нұсқадағы және қағазға шығарылған:
1) осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес пруденциалдық нормативтер есебі үшін қосымша мәліметтерді;
2) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есепті;

3) расшифровку активов, взвешенных с учетом кредитного риска, в соответствии с приложением 6 к настоящей Инструкции;
4) расшифровка условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, в соответствии с приложением 7 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
25. Отчетность на электронном носителе представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
26. Отчетность на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяется печатью и представляется в уполномоченный орган, а также хранится в организации.
По требованию уполномоченного органа организация не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 26 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
27. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
28. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, организация в течение трех рабочих дней со дня представления отчетности представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной организацией, уполномоченный орган уведомляет об этом организацию. Организация не позднее двух рабочих дней со дня уведомления уполномоченным органом представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.

3) осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес кредиттік тәуекел ескеріліп сараланған активтердің талдамасын;
4) осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес кредиттік тәуекел ескеріліп сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасын береді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
25. Электрондық тасымалдағыштағы есептер құпиялылығын және ұсынылатын деректердің түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпараттың жеткізілуіне кепілдік беретін көлік жүйесін пайдаланумен ұсынылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
26. Есептілік есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағышта ұйымның бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ ұйымда сақталады.
Ұйым уәкілетті органның талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей белгілі бір күнгі жағдай бойынша есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Ескерту. Нұсқаулық 26-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
27. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін ұйымның бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
Ескерту. Нұсқаулық 27-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
28. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне байланысты, ұйым есептілікті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтініш ұсынады.
Ұйым ұсынған есептілікте толық емес және (немесе) шынайы емес ақпаратты анықтаған кезде уәкілетті орган ол жайында ұйымға хабарлайды. Ұйым уәкілетті орган хабарлаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті ұсынады.

Сноска. Инструкция дополнена пунктом 28 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Приложение 1
к Инструкции о нормативных
значениях, методике расчетов
пруденциальных нормативов для
ипотечных организаций, дочерних
организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса, а
также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12.08.2006 N 153 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 11.12.2006 N 289 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 25.06.2007 N 189 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2011 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.09.2011).
Таблица активов ипотечной организации,
взвешенных по степени кредитного риска вложений
N
Наименование статей
Степень
риска в
процентах
I группа
1
Наличные тенге
0
2
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
3
Аффинированные драгоценные металлы
0
4
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан
0
5
Вклады в центральных банках стран, с
суверенным рейтингом не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтингом
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
6
Вклады в международных финансовых
организациях, с долговым рейтингом не
ниже "АА-" агентства Standard & Poor's
или рейтингом аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
0
7
Дебиторская задолженность Правительства
Республики Казахстан
0
8
Дебиторская задолженность местных органов
власти Республики Казахстан по налогам и
другим платежам в бюджет
0
9
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, выпущенные Правительством
Республики Казахстан и Национальным
Банком Республики Казахстан
0
10
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами иностранных государств,
суверенный рейтинг которых не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
11
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими
долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
0
12
Начисленное вознаграждение по активам,
включенным в I группу риска
0
II группа
13
Наличная иностранная валюта стран,
имеющих суверенный рейтинг ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и стран, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
20
14
Займы, предоставленные организациям,
имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20
15
Вклады в центральных банках стран,
имеющих суверенный рейтинг от "А+" до
"А-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20
16
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг от
"А+" до "А-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20
17
Вклады в организациях, имеющих долговой
рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
20
18
Дебиторская задолженность местных органов
власти Республики Казахстан, за
исключением дебиторской задолженности,
отнесенной к I группе риска
20
19
Дебиторская задолженность организаций,
имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20
20
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами стран, имеющих суверенный
рейтинг от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20
21
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими
долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20
22
Ценные бумаги, выпущенные местными
органами власти Республики Казахстан
20
23
Ценные бумаги, выпущенные местными
органами власти стран, суверенный рейтинг
которых не ниже "АА-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
20
24
Ценные бумаги, выпущенные организациями,
имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
20

Ескерту. Нұсқаулық 28-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Ипотекалық ұйымдарға, агроөнеркәсіп
кешені саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу
әдістемесі мен олардың нормативтік
мәні және олардың орындалуы туралы
есеп беру нысандары мен мерзімдері
туралы нұсқаулықтың 1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2006.08.12 N 153 , 2006.12.11 N 289 , 2007.06.25 N 189 ,
2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтанқараңыз), 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 2011.10.28 № 170 Қаулыларымен.
Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша
сараланған ұйым активтерінің кестесі
N
Баптар атауы
Тәуекел
дәрежесі
процентпен
I топ
1
Қолма-қол теңге
0
2
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингінен кем емес рейтингі бар елдің шетелдік қолма-қол валютасы
0
3
Тазартылған қымбат металдар
0
4
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
0
5
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингінен кем емес рейтингі бар елдердің орталық банкіндегі салымдар
0
6
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан кем емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингінен кем емес рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарының салымдары
0
7
Қазақстан Республикасы Үкіметінің дебиторлық берешегі
0
8
Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарының бюджетке төленетін салықтар және басқа төлемдер жөніндегі дебиторлық берешегі
0
9
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар
0
10
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингінен кем емес рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
0
11
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан кем емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
0
12
Тәуекелдің І-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
13
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетелдік қолма-қол валютасы
20
14
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің ұйымдарына берілген қарыздар
20
15
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
20
16
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
20
17
Standard & Poor's агенттігінің "АА"-дан төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
20
18
І-тәуекел тобына жатқызылған дебиторлық берешектен басқа Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарының дебиторлық берешегі
19
Standard & Poor's агенттігінің "АА-" кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
20
20
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
20
21
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
20
22
Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
20
23
Standard & Poor's агенттігінің "АА-" кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
20
24
Standard & Poor's агенттігінің "АА-" кем емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
20

24-1
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на балансе и имеющие
кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую
оценку от "kzААА" до "kzАА-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
20
25
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Казахстанская
ипотечная компания"
20
26
Начисленное вознаграждение по активам,
включенным во II группу риска
20
III группа
27
Неаффинированные драгоценные металлы
50
28
Займы, предоставленные организациям,
имеющим долговой рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
50

24-1
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ААА"-дан "АА-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
25
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
20
26
ІІ-тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III-топ
27
Тазартылмаған қымбат металдар
50
28
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдарға берілген қарыздар
50

28-1
Ипотечные жилищные займы, соответствующие
условию: отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к стоимости
залога не превышает 50 % от стоимости
залога
50
29
Ипотечные жилищные займы, соответствующие
условию: отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к стоимости
залога не превышает 60 % от стоимости
залога
75
30
Ипотечные жилищные займы, соответствующие
условию - отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к стоимости
залога не превышает 70 % от стоимости
залога
Ипотечные жилищные займы, соответствующие
одному из следующих условий:
отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к стоимости
залога не превышает 85 % от стоимости
залога и кредитный риск по которым
застрахован страховой организацией в
размере превышения отношения суммы
ипотечного жилищного займа к стоимости
обеспечения над 70 процентами;
отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа на
приобретение жилья, построенного в рамках
реализации Государственной программы
развития жилищного строительства в
Республике Казахстан на 2005-2007 годы,
утвержденной постановлением Правительства
Республики Казахстан от 28 июня 2004 года
N 715, к стоимости залога не превышает 90
% от стоимости залога и кредитный риск по
которым гарантирован Акционерным обществом
"Казахстанский фонд гарантирования
ипотечных кредитов" в размере превышения
отношения суммы ипотечного жилищного займа
к стоимости обеспечения над 70 процентами,
либо в размере превышения отношения суммы
ипотечного жилищного займа к стоимости
обеспечения над 85 процентами и кредитный
риск по которым застрахован страховой
организацией в размере превышения
отношения суммы ипотечного жилищного займа
к стоимости обеспечения над 70 процентами;

28-1
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары: берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 50%-нен аспайды
50
29
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары: берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 60%-нен аспайды
75
30
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары - берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы кепіл құнының 70%-нен аспайды
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары:
Берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік берілген құнға қатысы және қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының қатысы арту мөлшерімен сақтандыру ұйымы сақтандырған кредиттік тәуекел кепіл құнының 85 %-нен аспайды;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 715 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру аясында тұрғызылған тұрғын үй сатып алуға берілген ипотекалық тұрғын үй заемы сомасының кепіл құнына қатысы және "Қазақстан ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшеріндегі кепілдік берген кредиттік тәуекел не 85 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшеріндегі және сақтандыру ұйымы қамтамасыз ету құнының 70 проценттен аспайтын ипотекалық тұрғын үй заемы сомасына қатысының артуы мөлшерінде сақтандырған кредиттік тәуекел кепіл құнының 90%-нен аспайды

100
31
Вклады в центральных банках стран,
имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВВ-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50
32
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
50
33
Вклады в организациях, имеющих долговой
рейтинг от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50
34
Дебиторская задолженность организаций,
имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
50
35
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами стран, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50
36
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими
долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
50
37
Ценные бумаги, выпущенные местными
органами власти стран, имеющих суверенный
рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств
50
38
Ценные бумаги, выпущенные организациями,
имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
50
38-1
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на балансе и имеющие
кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard&Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую
оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
50
39
Начисленное вознаграждение по активам,
включенным в III группу риска
50
IV группа
40
Займы, предоставленные физическим лицам,
за исключением отнесенных к III и V группам риска
100
40-1
Займы, предоставленные
организациям-резидентам, имеющим долговой
рейтинг ниже "А-" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, организациям-резидентам, не
имеющим соответствующей рейтинговой
оценки, и организациям-нерезидентам,
имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВ-" агентства Standard&Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
100
41
Вклады в центральных банках стран,
имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до
"В-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, и стран, не
имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
42
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг от
"ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, и
международных финансовых организациях, не
имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
43
Вклады в организациях-резидентах, имеющих
долговой рейтинг ниже "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств,
организациях-резидентах, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки, и
организациях-нерезидентах, имеющих
долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
44
Дебиторская задолженность
организаций-резидентов, имеющих долговой
рейтинг ниже "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
организаций-резидентов, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки, и
организаций-нерезидентов, имеющих
долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
45
Дебиторская задолженность физических лиц
100
46
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами стран, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, и стран, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
100
47
Ценные бумаги, выпущенные местными
органами власти стран, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и стран, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
100
48
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими
долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и международными
финансовыми организациями, не имеющими
соответствующей рейтинговой оценки
100
49
Ценные бумаги, выпущенные
организациями-резидентами, имеющими
долговой рейтинг ниже "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств,
организациями-резидентами, не имеющими
соответствующей рейтинговой оценки, и
организациями-нерезидентами, имеющими
долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
100

100
31
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
50
32
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
50
33
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
50
34
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
50
35
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
50
36
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
50
37
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейін кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
50
38
Standard & Poor's агенттігінің "А"+дан "А-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
50
38-1
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "А+"-тен "А-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
39
ІІІ-тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
50
IV-топ
40
ІІІ және V тәуекел топтарына жататындардан басқа жеке тұлғаларға берілген қарыздар
100
40-1
Standard & Poor's агенттігінің "А-"дан төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар резидент ұйымдарға, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдарға, және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВ-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдарға берілген заемдар
100
41
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-дан "В-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріндегі салымдар
100
42
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-дан "В-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
100
43
Standard & Poor's агенттігінің "А-" дан төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардың және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВ-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес ұйымдардағы салымдар
100
44
Standard & Poor's агенттігінің "А-" дан төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардың және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВ-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес ұйымдардың дебиторлық берешегі
100
45
Жеке тұлғалардың дебиторлық берешегі
100
46
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-дан "В-" дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
47
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВ-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
48
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-дан "В-" дейінгі борыштық рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
49
Standard & Poor's агенттігінің "А-" дан төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардың және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВ-" дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес ұйымдар шығарған бағалы қағаздар

150
56-3
Займы, предоставленные нерезидентам
Республики Казахстан, являющимся
юридическими лицами, зарегистрированными
на территории иностранных государств,
указанных в примечании к настоящему
приложению, или их гражданами
200
57
Вклады в центральных банках стран,
имеющих суверенный рейтинг ниже "В-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
150
58
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг
ниже "В-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
150
59
Вклады в организациях-нерезидентах,
имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и
организациях-нерезидентах, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
150
59-1
Вклады в организациях-нерезидентах
Республики Казахстан, зарегистрированных
на территории иностранных государств,
указанных в примечании к настоящему
приложению
200
60
Дебиторская задолженность
организаций-нерезидентов, имеющих
долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и
организаций-нерезидентов, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки

150
56-3
Осы қосымшаның түсіндірмесінде көрсетілген
шетел мемлекеттерінің аумағында тіркелген заңды
тұлғалары немесе олардың азаматтары болып
табылатын Қазақстан Республикасының резиденті
еместерге берілген заемдар
200
57
Standard & Poor's агенттігінің "В-"дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
150
58
Standard & Poor's агенттігінің "В-" дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
59
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, және тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент емес ұйымдардағы резидент емес ұйымдардың салымдары
150
59-1
Осы қосымшаның түсіндірмесінде көрсетілген
шетел мемлекеттерінің аумағында тіркелген
Қазақстан Республикасының резиденті емес
ұйымдардағы салымдар
200
60
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" дан төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтинг бағасы жоқ резидент емес ұйымдардың дебиторлық берешегі

2. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, займы, инвестиции, не включенные в расчет инвестиций ипотечной организации, гарантированные (застрахованные) организациями, имеющими степень риска ниже контрагента, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени риска (за минусом гарантированной (застрахованной) суммы вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, займов, инвестиции, не включенных в расчет инвестиций ипотечной организации) по степени риска должника.
Гарантированная (застрахованная) сумма вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, займов, инвестиции, не включенных в расчет инвестиций ипотечной организации взвешивается по степени риска дебиторской задолженности соответствующего гаранта (страховщика).
3. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги и займы, указанные в пункте 1 настоящих Пояснений, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон, владеющих в отдельности более чем 5 процентов уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны;
3) являющимся гражданами оффшорных зон,
взвешиваются по степени риска согласно Таблице активов ипотечной организации, взвешенных по степени риска вложений, независимо от наличия обеспечения, указанного в пункте 1 настоящих Пояснений.
4. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги и займы, указанные в пункте 1 настоящих Пояснений, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон, но имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон, владеющих в отдельности более чем 5 процентов уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны, но имеющему долговой рейтинг не ниже указанного уровня или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств,
за исключением требований к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в установленный Национальным Банком Республики Казахстан перечень оффшорных зон либо отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся зависимыми от юридических лиц, владеющих в отдельности более чем 5 процентов уставного капитала, либо дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон, взвешиваются по нулевой степени риска.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2011 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.09.2011).
5. Для целей расчета активов ипотечной организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений:
под ипотечным жилищным займом понимается ипотечный заем, предоставленный физическим лицам в целях строительства жилища либо его покупки и (или) ремонта;
под потребительским кредитом понимается кредит, предоставленный физическим лицам на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 189 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
6. Под понятием "заем" понимается осуществление ипотечной организацией заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати
Приложение 2
к Инструкции о нормативных
значениях, методике расчетов
пруденциальных нормативов для
ипотечных организаций, дочерних
организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса, а
также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Таблица условных и возможных обязательств
ипотечной организации, взвешенных по степени
кредитного риска
N
Наименование статей
Коэффициент
конверсии
в процентах
I группа
1
Исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 )
2
Условные (возможные) обязательства по
приобретению либо продаже ценных бумаг,
выпущенных Правительством Республики
Казахстан, Национальным Банком
Республики Казахстан или ценных бумаг,
выпущенных центральными правительствами
и центральными банками иностранных
государств, имеющих суверенный рейтинг
на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
3
Возможные (условные) обязательства по
размещению ипотечной организацией в
будущем займов и вкладов, подлежащие
отмене в любой момент по требованию
ипотечной организации
0
4
Исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 )
II группа
5
Возможные (условные) обязательства по
размещению ипотечной организацией в
будущем займов и вкладов со сроком
погашения менее 1 года
20
6
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных
обязательств и имеющие кредитный рейтинг
от "ААА" до "АА-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzAAA" до
"kzAA-" по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств
20
III группа
7
Возможные (условные) обязательства по
размещению ипотечной организацией в
будущем займов и вкладов со сроком
погашения более 1 года
50
8
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных
обязательств и имеющие кредитный рейтинг
от "А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
50
9
Возможные (условные) обязательства по
обратному выкупу у Акционерного общества
"Казахстанская ипотечная компания" прав
требований по ипотечным жилищным займам
50
IV группа
10
Соглашение о продаже ипотечной
организации и с обязательством обратного
выкупа ипотечной организацией финансовых
инструментов
100
11
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных
обязательств и имеющие кредитный рейтинг
от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до
"kzВВВ-" по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств
100
12
Иные аккредитивы ипотечной организации
100
13
Иные условные (возможные) обязательства
ипотечной организации
100
14
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных
обязательств и имеющие кредитный рейтинг
от "ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-"
по национальной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств

2. Қарсы агенттен төмен тәуекел дәрежесі бар ұйымдар кепілдік берген (сақтандырылған) ұйымдар инвестициясы есебіне енгізілмеген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, қарыздар, инвестициялар тәуекел дәрежесі бойынша (ұйымның инвестициясы есебіне енгізілмеген салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың кепілдік берген (сақтандырылған) сомасын шегергендегі) сараланған активтердің есебіне қарызгердің тәуекелі бойынша енгізілуі мүмкін.
Ұйым инвестициясы есебіне енгізілмеген салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың, қарыздардың, инвестициялардың кепілдік берген (сақтандырылған) сомасы тиісті кепілдің (сақтандырушының) дебиторлық берешегінің тәуекел дәрежесі бойынша сараланады.
3. Осы Түсіндірменің 1-тармағында көрсетілген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, қарыздар Қазақстан Республикасының мынадай резидент еместеріне ұсынылады:
1) оффшорлық аймақ аумағында заңды тұлға ретінде тіркелгендерге;
2) жекелей алғанда жарғылық капиталдың 5 проценттен астамын иеленуші оффшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысты немесе оффшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысы бойынша еншілес болып табылатындарға;
3) оффшорлық аймақ азаматтары болып табылатындарға, тәуекел дәрежесі осы Түсіндірменің 1-тармағында көрсетілген қамтамасыз етудің барлығына қатыссыз, салымдардың тәуекел дәрежесі бойынша банк активтерінің кестесіне сәйкес сараланады.
4. Осы Түсіндірменің 1-тармағында көрсетілген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, қарыздар Қазақстан Республикасының мынадай резидент еместеріне ұсынылады:
1) Оффшорлық аймақ аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген, бірақ Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе міндеттемелерінің барлық сомасының қамтамасыз етуі ретіндегі, аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингі бар бас ұйымның тиісті кепілдігі барларына;
2) жекелей алғанда жарғылық капиталдың 5 проценттен астамын иеленуші, оффшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысты болып табылатын немесе оффшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысы бойынша еншілес болып табылатындарға, бірақ аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингі бар немесе міндеттемелерінің барлық сомасының қамтамасыз етуі ретіндегі борыштық рейтингі аталған деңгейден төмен емес бас ұйымның тиісті кепілдігі барларына,
оффшорлық аймақтар аумағында тіркелген заңды тұлғалар немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген не Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу жөнінде міндеттеме қабылдамаған оффшорлық аумақтар тізбесіне жатқызған мемлекеттердің азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместеріне немесе жекеше алғанда жарғылық капиталдың 5 пайыздан астамын иеленуші заңды тұлғаларға тәуелді не көрсетілген оффшорлық аймақтар аумағында тіркелген заңды тұлғаларға қатысты еншілес болып табылатын ұйымдарға қойылатын талаптарды қоспағанда, тәуекелдің нөлдік дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2011.10.28 № 170 Қаулысымен.
. Ұйымның салымдық тәуекел дәрежесi бойынша сараланған активтерiн есептеу мақсатында:
ипотекалық тұрғын үй заемы ретінде жеке тұлғаларға тұрғын үй құрылысы үшiн не оны сатып алу және (немесе) жөндеу мақсатында берілген ипотекалық заем түсініледі;
тұтынушылық кредит ретінде жеке тұлғаларға тауарларды, жұмыстарды және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес қызмет көрсетулерді сатып алуға берілген кредит түсініледі.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189 Қаулысымен .
. "Қарыз" ұғымы бойынша ұйымның қарыздық, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операцияларын жүзеге асыруы түсіндіріледі.
Түсіндірме:
Шетел мемлекеттерінің тізбесі:
1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекетi;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекетi;
7) Бруней Даруссалам Мемлекетi;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекетi;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
33) Бiрiккен Араб Әмiрлiгi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________
Мөр орны
Ипотекалық ұйымдарға, агроөнеркәсіп
кешені саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу
әдістемесі мен олардың нормативтік
мәні және олардың орындалуы туралы
есеп беру нысандары мен мерзімдері
туралы нұсқаулықтың 2-қосымшасы
Ұйымның кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша
мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
N
Баптың атауы
Конверсияның проценттегі коэффициенті
I топ
1
Алынып тасталды - 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы қағаздарды немесе Standard & Poor`s
агенттігінен жоғары және "АА-" деңгейінде тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің шығарған бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0
3
Ұйымның талабы бойынша кез-келген сәтте жойылуға жататын қарыздар мен салымдарды ұйымның болашақтағы орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелері
0
4
Алынып тасталды - 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
II топ
5
Ұйымның болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан кем емес қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
20
6
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
III топ
7
Ұйымның болашақта өтеу мерзімі 1 жылдан кем емес қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
8
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
9
"Қазақстанның ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамынан ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша талап ету құқықтарын кері сатып алу бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
IV топ
10
Ұйымның қаржы құралдарын сату және ұйымның кері сатып алатын міндеттемесі туралы келісім
100
11
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
12
Ұйымның өзге аккредитивтері
100
13
Ұйымның өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
14
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

350
Пояснения к расчету условных и возможных
обязательств ипотечной организации, взвешенных
по степени кредитного риска
1. При определении степени риска по внебалансовым обязательствам, в части счетов по размещению-получению депозитов и займов в будущем, по приобретению-продаже ценных бумаг и купле-продаже валютных ценностей, в расчет необходимо принимать обязательства, которые могут возникнуть в течение текущего и двух последующих месяцев.
2. Под понятием "заем" понимается осуществление ипотечной организацией заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати
Приложение 2-1
к Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
дочерних организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса, а также
форм и сроков представления отчетности
об их выполнении
Сноска. Инструкция дополнена приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Анкета
Наименование оригинатора
______________________________________________
№ п/п
Вопрос
Ответы
1
Наименование, место нахождения специальной
финансовой компании
2
Значение коэффициента достаточности
собственного капитала k1-3 без учета
секьюритизации
3
Значение коэффициента достаточности
собственного капитала k1-3 с учетом
секьюритизации (рамочный подход)
4
Определены лица из состава правления
оригинатора, ответственные за определение
целесообразности применения рамочного подхода
секьюритизации
_____ да _____ нет
5
Имеется ли юридическое заключение о том, что
специальная финансовая компания несет все
риски, связанные с возможной невыплатой
должниками платежей по секьюритизированным
активам, в том числе и в случае банкротства
(неплатежеспособности) оригинатора
_____ да _____ нет
6
Вправе ли оригинатор назначать или избирать
большинство членов совета директоров или
правления специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
7
Вправе ли оригинатор определять решения
специальной финансовой компании в силу
договора или иным образом?
_____ да _____ нет
если да, уточнить
каким образом
8
Вправе ли оригинатор принимать на себя какие-
либо обязательства по выкупу
секьюритизированных активов у специальной
финансовой компании?
_____ да _____ нет
если да, указать
обязательства
9
Вправе ли оригинатор принимать на себя
обязательства по удержанию каких-либо рисков
в отношении секьюритизированных активов?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
10
Принимает ли оригинатор после передачи
секьюритизированных активов специальной
финансовой компании на себя расходы,
связанные с секьюритизацией и деятельностью
специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
11
Представляют ли собой платежные обязательства
оригинатора ценные бумаги, выпущенные
специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
12
Предусмотрен ли в сделке секьюритизации
опцион обратного выкупа?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть
условия реализации
опциона обратного
выкупа
13
Вправе ли оригинатор выкупать
секьюритизированные активы либо заменять их в
пуле на другие активы?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть
при каких условиях
возможен выкуп
активов или их
замена
14
Оказывает ли оригинатор услуги по обслужива-
нию секьюритизируемых активов?
_____ да _____ нет
15
Предусмотрен ли договором между оригинатором
и специальной финансовой компанией и другими
документами оригинатора и специальной
финансовой компании запрет на оказание
оригинатором какой-либо поддержки специальной
финансовой компании, за исключением поддерж-
ки, предоставляемой оригинатором в начале
осуществления сделки секьюритизации?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
16
Имеется ли в проспекте выпуска ценных бумаг
специальной финансовой компании информация о
договорной поддержке, оказываемой оригинато-
ром специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
17
Предусмотрен ли в документах оригинатора, а
также лиц, связанных с оригинатором особыми
отношениями, запрет на предоставление
косвенной поддержки специальной финансовой
компании в какой-либо форме?
_____ да _____ нет
18
Информация о привлеченных рейтинговых
агентствах
19
Информация о кредитных рейтингах, присвоенных
траншам (сохраненных или приобретенных) в
рамках одной сделки секьюритизации
20
Информация о позициях, возникающих у
оригинатора в связи со сделкой секьюритизации
21
Предусмотрено ли в документах использование
инструментов ликвидности?
_____ да _____ нет
если да, то
указать
какие, и условия
их применения
Примечание:
Оригинатор полностью отвечает за достоверность прилагаемых к Анкете документов и информации, а также за своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением Анкеты.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, и листов по каждому документу)
Председатель Правления __________________________ _____________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Председатель Совета
директоров __________________________ ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Место для печати

350
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген
ұйымның шартты және ықтимал міндеттемелерінің
есебіне түсініктемелер
1. Болашақта депозиттер мен қарыздарды орналастыру-алу бойынша, бағалы қағаздарды иелену-сатып алу және валюталық құндылықтарды сатып алу-сату бойынша шоттар бөлігінде, баланстан тыс міндеттемелердің тәуекел дәрежесін анықтаған кезде есепке ағымдағы және одан кейінгі екі ай ішінде туындауы мүмкін міндеттемелерді қабылдау қажет.
2. "Қарыз" дегеніміз ұйымдардың қарыз, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операцияларды жүзеге асыруы.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________
Мөр орны
Агроөнеркәсіп кешені саласындағы
ұлттық басқарушы холдингтің еншілес
ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтерді
есептеу әдістемесі мен олардың
нормативтік мәні және олардың орындалуы
туралы есеп беру нысандары мен
мерзімдері туралы нұсқаулыққа
2-1-қосымша
Ескерту: 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Сауалнама
Оригинатордың атауы
___________________________________
N р/с
Сұрақ
Жауап
1
Арнайы қаржы компаниясының атауы, орналасқан орны
2
Секьюритилендіруді ескерместен меншікті капитал k1-3 жеткіліктілік коэффициентінің мәні
3
Секьюритилендіруді ескере отырып, меншікті капитал k1-3 жеткіліктілік коэффициентінің мәні (шектеулі тәсіл)
4
Секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданудың мақсатқа лайықтылығын айқындауға жауапты оригинатор басқармасының құрамынан тұлғалар айқындалды
_____иә ______жоқ
5
Арнайы қаржы компаниясы секьюритилендірілген активтер бойынша төлемдерді борышкерлердің төлемеуімен байланысты, оның ішінде және оригинатордың банкроттығы (төлем қабілетсіздігі) жағдайында барлық тәуекелдерді көтеретіндігі туралы заңды қорытынды бар ма?
_____иә ______жоқ
6
Оригинатор директорлар кеңесінің немесе арнайы қаржы компаниясының басқарма мүшелерінің басым көпшілігін тағайындауға немесе сайлауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ
7
Оригинатор шартпен немесе өзге тәсілмен арнайы қаржы компаниясының шешімдерін айқындауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, қандай тәсілмен екендігі нақтылансын
8
Оригинатор арнайы қаржы компаниясынан секьюритилендірілген активтерді сатып алу бойынша қандай да бір міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, міндеттемелер көрсетілсін
9
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қатысты қандай да бір тәуекелдерді ұстап қалу бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, түсіндірсін
10
Оригинатор арнайы қаржы компаниясы секьюритилендірілген активтерді бергеннен кейін секьюритилендірумен және арнайы қаржы компаниясының қызметімен байланысты шығыстарды қабылдай ма?
_____иә ______жоқ
11
Оригинатордың төлем міндеттемелері арнайы қаржы компаниясымен шығарылған бағалы қағаздар бола ма?
_____иә ______жоқ
12
Секьюритилендіру мәмілесінде кері сатып алу опционы көзделген бе?
_____иә ______жоқ
егер келіскен жағдайда, кері сатып алу опционының іске асыру шартын ашу керек
13
Оригинатор секьюритилендірілген активтерді сатып алуға не оларды жиынтығымен басқа активтерге ауыстыруға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, активтерді сатып алу немесе оларды ауыстыру қандай жағдайларда екендігін мүмкін ашып көрсету
14
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсету бойынша қызметтерді көрсете ме?
_____иә ______жоқ
15
Оригинатор мен арнайы қаржы компаниясының арасындағы шартпен және арнайы қаржы компаниясы мен оригинатордың басқа құжаттарының оригинатордың арнайы қаржы компаниясына қандай да бір қолдауды көрсетуге тыйым салуы көзделе ме, оригинатордың секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырудың басында оригинатормен көрсетілетін қолдауды қоспағанда?
_____иә ______жоқ егер келіссе, онда түсіндірілсін
16
Арнайы қаржы компаниясының бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде оригинатордың арнайы қаржы компаниясына көрсететін шарттық қолдауы туралы ақпарат бола ма?
_____иә ______жоқ
17
Оригинатордың, сондай-ақ оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар құжаттарында арнайы қаржы компаниясына қандай да бір нысанда жанама қолдау көрсетуге тыйым салу көзделген бе?
_____иә ______жоқ
18
Тартылған рейтингтік агенттіктер туралы ақпарат
19
Бір секьюритилендіру мәмілесінің аясында траншқа берілген (сақталынған немесе иемденген) кредиттік рейтингтер туралы ақпарат
20
Секьюритилендіру мәмілесімен байланысты банкте туындайтын позициялар туралы ақпарат
21
Құжаттарда өтімділік құралдарын пайдалану көзделе ме?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, онда қандай екендігі көрсетілсін және оларды пайдалану шарттары
Ескерту:
Оригинатор Сауалнамаға қоса берілген құжаттар мен ақпараттың шынайлығына, сондай-ақ уәкілетті органға Сауалнама қаралуына байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілетін құжаттардың ат-атымен тізбесі және әрқайсысының парақтары көрсетілсін)
Басқарма Төрағасы _____________________________________ _____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Директорлар кеңесінің
Төрағасы _____________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Мөр орны
Агроөнеркәсіп кешені саласындағы
ұлттық басқарушы холдингтің еншілес
ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтерді
есептеу әдістемесі мен олардың
нормативтік мәні және олардың
орындалуы туралы есеп беру нысандары
мен мерзімдері туралы нұсқаулыққа

Приложение 2-2
к Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
дочерних организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса, а также
форм и сроков представления отчетности
об их выполнении
Сноска. Инструкция дополнена приложением 2-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ); с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Сведения о расчете коэффициентов достаточности
собственного капитала
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование компонента
Значения на
последнюю
отчетную
дату,
предшествующую
осуществлению
сделки
секьюритизации
Значения
после
осуществле-
ния сделки
секьюрити-
зации
1
Капитал первого уровня
2
Капитал второго уровня
3
Инвестиции
4
Собственный капитал (за минусом
инвестиций)
5
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией и имеющих международ-
ную рейтинговую оценку от "В+" и
ниже агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" и ниже по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств либо не
имеющие рейтинговой оценки
Х
6
Активы
7
Отношение собственного капитала за
вычетом инвестиций организации к
размеру активов организации
8
Активы, взвешенные с учетом
кредитного риска
8.1
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ААА" до "АА-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzAАА" до "kzAА-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня
по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств
Х
8.2
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
8.3
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до
"kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
8.4
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9
Условные и возможные обязательства,
взвешенные с учетом кредитного
риска, в том числе:
9.1
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ААА" до "АА-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzAАА" до "kzAА-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9.2
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9.3
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до
"kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9.4
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
10
Производные финансовые инструменты,
взвешенные с учетом кредитного
риска, в том числе:

2-2-қосымша
Ескерту. 2-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерінің есебі туралы мәліметтер
(мың теңге мен)
N п/п
Компоненттің атауы
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру алдындағы соңғы есепті күндегі мәндер
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырғаннан кейінгі мәндер
1
Бірінші деңгейдегі капитал
2
Екінші деңгейдегі капитал
3
Инвестициялар
4
Меншікті капитал (инвестицияларды ескермегенде)
5
Ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "В+"-тен және одан төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен және одан төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинттік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар не рейтингтік бағасы жоқ секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
6
Активтер
7
Ұйымның инвестицияларын шегергенде, ұйымның активтер мөлшеріне меншікті капиталдың ара қатынасы
8
Кредиттік тәуекелді ескере отырып мөлшерленген активтер
8.1
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzAАА"-дан "kzАА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.2
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.3
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.4
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде:
9.1
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzAАА"-дан "kzАА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.2
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.3
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.4
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
10
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген туынды қаржы құралдары, оның ішінде:

10.1
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ААА" до "АА-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzAАА" до "kzAА-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
10.2
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
10.3
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до
"kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
10.4
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
11
Итого активов, условных и возможных
обязательств, взвешенные по степени
кредитного риска, уменьшенные на
сумму общих резервов (провизий), не
включенных в расчет собственного
капитала
12
Сумма операционного риска
13
Отношение собственного капитала к
сумме активов, условных и возможных
обязательств, взвешенных по степени
кредитного риска, уменьшенных на
сумму общих резервов (провизий), не
включенных в расчет собственного
капитала, операционного риска
(k1-3)
14
Отношение капитала первого уровня к
сумме активов, условных и возможных
обязательств, взвешенных по степени
кредитного риска, уменьшенной на
сумму общих резервов (провизий), не
включенных в расчет собственного

10.1
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzAАА"-дан "kzАА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
10.2
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
10.3
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингттік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
10.4
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
11
Меншікті капитал есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекелдің деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін міндеттемелердің жиынтығы
12
Операциялық тәуекелдің сомасы
13
Меншікті капиталдың, операциялық тәуекелдің есебіне енгізілмеген, жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекелдің деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін міндеттемелердің сомасына меншікті капиталдың ара қатынасы (k1-3)
14

капитала (k1-2)
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати
Приложение 3
к Инструкции о нормативных
значениях, методике расчетов
пруденциальных нормативов для
ипотечных организаций, дочерних
организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса, а
также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Максимальный размер займов ипотечной организации, подлежащих классификации (ссудный портфель), формируется из:
1) займов, предоставленных другим банкам:
краткосрочным;
овернайт;
долгосрочным;
2) займов, предоставленных организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций:
краткосрочным;
долгосрочным;
3) займов, предоставленных клиентам:
краткосрочным;
долгосрочным;
4) займов овердрафт:
по корреспондентским счетам других банков;
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций;
предоставленным клиентам;
5) финансового лизинга предоставленного:
другим банкам;
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций;
клиентам физическим лицам;
6) факторинга, форфейтинга клиентам;
7) учтенных векселей клиентов;
8) прочих займов клиентам;
9) операций "обратное РЕПО" с ценными бумагами;
10) просроченной задолженности по кредитам (займам), предусмотренным подпунктами 1)-8) настоящего приложения.
2. Максимальный размер займов дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса , подлежащих классификации (ссудный портфель), формируется из:
1) предоставленной финансовой аренды (за вычетом резервов по сомнительным долгам);

Меншікті капиталдың есебіне енгізілмеген, жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекелдің деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін міндеттемелердің сомасына бірінші деңгейдегі капиталдың ара қатынасы (k1-2)
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________
Мөр орны
Агроөнеркәсіп кешені саласындағы
ұлттық басқарушы холдингтің еншілес
ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға ,
ипотекалық ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу
әдістемесі мен олардың нормативтік
мәні және олардың орындалуы туралы
есеп беру нысандары мен мерзімдері
туралы нұсқаулықтың 3-қосымшасы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
1. Ипотекалық ұйымның жіктеуге жататын (несие портфелі) заемдарының ең көп мөлшері мыналардан қалыптасады:
1) басқа банктерге берілген заемдардан:
қысқа мерзімді;
овернайт;
ұзақ мерзімді;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдардан:
қысқа мерзімді;
ұзақ мерзімді;
3) клиенттерге берілген заемдардан:
қысқа мерзімді;
ұзақ мерзімді;
4) овердрафт заемдарынан:
басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген;
клиенттерге берілген;
5) берілген қаржы лизингінен:
басқа банктерге;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға;
жеке тұлға клиенттерге;
6) клиенттерге берілген факторингтен, форфейтингтен;
7) клиенттердің ескерілген векселінен;
8) клиенттерге берілген басқа заемдардан;
9) бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операцияларынан;
10) осы қосымшаның 1)-8) тармақшаларымен көзделген кредиттер (заемдар) бойынша мерзімі өткен берешектен.
2. Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының жіктеуге жататын (несие портфелі) заемдарының ең көп мөлшері мыналардан қалыптасады:
1) берілген қаржылық жалдаудан (күмәнді берешектер бойынша резервтерді шегергенде);

2) предоставленных долгосрочных займов (за вычетом резервов по сомнительным долгам);
3) предоставленных краткосрочных займов (за вычетом резервов по сомнительным долгам).
Приложение 4
к Инструкции о нормативных
значениях, методике расчетов
пруденциальных нормативов для
ипотечных организаций, дочерних
организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса, а
также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления АФН РК от 11.12.2006 N 289 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 25.06.2007 N 189 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Дополнительные данные для расчета пруденциальных
нормативов по состоянию на "____"___________200___года
____________________________________________
(краткое наименование ипотечной организации)
Признак
Наименование признака
Сумма
8001
Субординированный долг, включаемый в расчет
собственного капитала в соответствии с
пунктом 4 Инструкции
8002
Лицензионное программное обеспечение,
приобретенное для целей основной деятельности
и соответствующее Международному стандарту
финансовой отчетности 38 "Нематериальные
активы"

2) берілген ұзақ мерзімді заемдардан (күмәнді берешектер бойынша резервтерді шегергенде);
3) берілген қысқа мерзімді заемдардан (күмәнді берешектер бойынша резервтерді шегергенде).
Ипотекалық ұйымдарға, агроөнеркәсіп
кешені саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу
әдістемесі мен олардың нормативтік
мәні және олардың орындалуы туралы есеп
беру нысандары мен мерзімдері туралы
нұсқаулықтың 4-қосымшасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 289 , өзгерту енгізілді - 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189 , 2007.12.24. N 280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
200___жылғы "___"__________ жағдай бойынша
пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қосымша деректер ____________________________________
(ұйымдардың қысқаша атауы)
Белгі
Белгі атауы
Сомасы
8001
Осы нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес меншікті капиталдың есебіне қосылатын реттелген борыш
8002
Негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған және 38 "Материалдық емес активтер" Халықаралық қаржылық есеп беру стандартына сәйкес келетін лицензияланған бағдарламалық қамтамасыз ету.

8003
Инвестиции в акции эмитента, включая в акции,
предназначенные для торговли и имеющиеся в
наличии для продажи, и доли участия в
уставном капитале юридического лица, а также
субординированный долг юридического лица
8004
Размер переоценки основных средств
и ценных бумаг
8005
Размер общих резервов (провизии)
8006
Совокупная задолженность одного заемщика или
группы взаимосвязанных заемщиков по любому
виду обязательств перед ипотечной
организацией согласно главе 3 Инструкции
8007
исключена - от 24.12.2007 N 280
8008
Сумма активов с оставшимся сроком до
погашения до трех месяцев включительно,
включая высоколиквидные активы, за вычетом
активов, указанных в пункте 15 Инструкции
8009
Сумма обязательств с оставшимся сроком до
погашения до трех месяцев включительно,
включая обязательства до востребования
8010
Наличные тенге
8011
Наличная иностранная валюта стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8012
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан
8013
Вклады в центральных банках стран, с
суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтингом аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8014
Вклады в международных финансовых
организациях, с долговым рейтингом не ниже
"АА-" агентства Standard & Poor's или
рейтингом аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
8015
Дебиторская задолженность Правительства
Республики Казахстан
8016
Дебиторская задолженность местных органов
власти Республики Казахстан по налогам и
другим платежам в бюджет
8017
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, выпущенные Правительством
Республики Казахстан и Национальным Банком
Республики Казахстан
8018
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами иностранных государств,
суверенный рейтинг которых не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8019
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими долговой
рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8020
Начисленное вознаграждение по активам,
включенным в I группу риска
8021
Наличная иностранная валюта стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
и стран, не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки

8003
Саудаға арналған және сатуға арналған қолда бар акцияларды қосқандағы эмитент акциясындағы инвестициялар және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышы
8004
Негізгі қаражатты және бағалы
қағаздарды қайта бағалау мөлшері
8005
Жалпы резервтің (провизиялардың)
мөлшері
8006
Бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының нұсқаулықтың 3-тарауына сәйкес ұйымның алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
8007 - Алынып тасталды - 2007.12.24. N 280 Қаулымен
(V075122) .
8008
Нұсқаулықтың 15-тармағында көрсетілген активтерді шегергенде, жоғары өтімді активтерді қосқандағы үш айды қоса алғандағы өтеуге дейінгі қалған мерзімді активтер сомасы
8009
Талап еткенге дейінгі міндеттемелерді қоса отырып, үш айға дейінгі қалған мерзімді активтер сомасы
8010
Қолма-қол теңге
8011
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-ден жоғары тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің қолма-қол шетел валютасы
8012
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкідегі салымдар
8013
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
8014
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-ден төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
8015
Қазақстан Республикасы Үкіметінің дебиторлық берешегі
8016
Қазақстан Республикасы өкіметінің жергілікті органдарының салықтар және бюджетке төленетін басқа төлемдер бойынша дебиторлық берешегі
8017
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
8018
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
8019
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-ден төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
8020
Тәуекелдің І-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
8021
Standard Poor's агенттігінің АА-"-ден төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқ да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің қолма-қол шетел валютасы

8022
Займы, предоставленные организациям, имеющим
долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8023
Вклады в центральных банках стран, имеющих
суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8024
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг от
"А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8025
Вклады в организациях, имеющих долговой
рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8026
Дебиторская задолженность местных органов
власти Республики Казахстан, за исключением
дебиторской задолженности, отнесенной к I
группе риска
8027
Дебиторская задолженность организаций,
имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8028
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами стран, имеющих суверенный
рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8029
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими долговой
рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8030
Ценные бумаги, выпущенные местными органами
власти Республики Казахстан
8031
Ценные бумаги, выпущенные местными органами
власти стран, суверенный рейтинг которых не
ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8032
Ценные бумаги, выпущенные организациями,
имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8033
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Казахстанская
ипотечная компания"
8034
Начисленное вознаграждение по активам,
включенным во II группу риска
8035
Займы, предоставленные организациям, имеющим
долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8036
Ипотечные жилищные займы, соответствующие
условию: отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к стоимости залога
не превышает 50 % от стоимости залога

8022
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-ден төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға берілген қарыздар
8023
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
8024
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
8025
Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"-ден төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
8026
Тәуекелдің 1-тобына жатқызылған дебиторлық берешекті қоспағанда, Қазақстан Республикасы өкіметінің жергілікті органдарының дебиторлық берешегі
8027
Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"-ден төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
8028
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметі шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
8029
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
8030
Қазақстан Республикасы өкіметінің жергілікті органдары шығарған бағалы қағаздар
8031
Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдер өкіметінің жергілікті органдары шығарған бағалы қағаздар
8032
Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"-ден төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
8033
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
8034
Тәуекелдің 2-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
8035
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға берілген заемдар
8036
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары:
Берілген ипотекалық тұрғын үй заемдар сомасының кепілдік құнға қатысы кепілдік құнының 50 %-нан аспайды

8037
Ипотечные жилищные займы, соответствующие
условию: отношение суммы предоставленного
ипотечного жилищного займа к стоимости залога
не превышает 60 % от стоимости залога
8038
Ипотечные жилищные займы, соответствующие
условию:
отношение суммы предоставленного ипотечного
жилищного займа к стоимости залога не
превышает 70 % от стоимости залога
ипотечные жилищные займы, соответствующие одному из следующих условий:
отношение суммы предоставленного ипотечного
жилищного займа к стоимости залога не
превышает 85 % от стоимости залога и
кредитный риск по которым застрахован
страховой организацией в размере превышения
отношения суммы ипотечного жилищного займа к
стоимости обеспечения над 70 процентами;
отношение суммы предоставленного ипотечного
жилищного займа на приобретение жилья,
построенного в рамках реализации
Государственной программы развития жилищного
строительства в Республике Казахстан на
2005-2007 годы, утвержденной постановлением
Правительства Республики Казахстан от 28 июня
2004 года N 715, к стоимости залога не
превышает 90 % от стоимости залога и
кредитный риск по которым гарантирован
Акционерным обществом "Казахстанский фонд
гарантирования ипотечных кредитов" в размере
превышения отношения суммы ипотечного
жилищного займа к стоимости обеспечения над
70 процентами, либо в размере превышения
отношения суммы ипотечного жилищного займа к
стоимости обеспечения над 85 процентами и
кредитный риск по которым застрахован
страховой организацией в размере превышения
отношения суммы ипотечного жилищного займа к
стоимости обеспечения над 70 процентами
8039
Вклады в центральных банках стран, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8040
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
8041
Вклады в организациях, имеющих долговой
рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8042
Дебиторская задолженность организаций,
имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8043
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами стран, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств

8037
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары:
берілген ипотекалық тұрғын үй заемдар сомасының кепілдік құнға қатысы кепілдік құнының 60 %-нан аспайды
8038
Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары:
берілген ипотекалық тұрғын үй заемдар сомасының кепілдік құнға қатысы кепілдік құнының 70 %-нан аспайды
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй заемдары:
берілген ипотекалық тұрғын үй заемдары сомасының кепілдік құнға қатысы кепілдік құнының 85 %-нан және сақтандыру ұйымының ипотекалық тұрғын үй заемдар сомасының асып кету мөлшерінің қатынасына сақтандырған кредиттік тәуекелдің 70 пайыздық қамтамасыз ету құнынан аспайды;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28-маусымдағы N 715 қаулысымен бекітілген 2005-2007 жылдарда Қазақстан Республикасында тұрғын үй салуды дамытудың Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру аясында салынған тұрғын үй сатып алуға ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша ұсынылған сомасының кепілдік сомасына қатынасы кепілдік сомасының 90 %-нан аспайды және "Қазақстан ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы 70 пайыздық қамтамасыз ету құнынан ипотекалық тұрғын үй заемдар сомасының асып кету мөлшерінде кепілдік берілген кредиттік тәуекел не ипотекалық тұрғын үй заемдар сомасының қамтамасыз ету сомасының 85 пайызынан асып кету мөлшерінде және сақтандыру ұйымы сақтандырған ипотекалық тұрғын үй заемдар сомасының 70 пайыздық қамтамасыз ету құнына қатынасына артық мөлшері қатынасының кредиттік тәуекеліне қатынасы;
8039
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
8040
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
8041
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
8042
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы дебиторлық берешек
8043
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар

8044
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими долговой
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8045
Ценные бумаги, выпущенные местными органами
власти стран, имеющих суверенный рейтинг не
ниже от "А+" до "А-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
8046
Ценные бумаги, выпущенные организациями,
имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8047
Начисленное вознаграждение по активам,
включенным в III группу риска
8048
Займы, предоставленные физическим лицам, за
исключением отнесенных к III и V группам риска
8049
Займы, предоставленные
организациям-резидентам, имеющим долговой
рейтинг ниже "А-" агентства Standard&Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
организациям-резидентам, не имеющим
соответствующей рейтинговой оценки, и
организациям-нерезидентам, имеющим долговой
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8050
Вклады в центральных банках стран, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
и стран, не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки
8051
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг от
"ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и международных
финансовых организациях, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки
8052
Вклады в организациях-резидентах, имеющих
долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
организациях-резидентах, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки, и
организациях-нерезидентах, имеющих долговой
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
8053
Дебиторская задолженность
организаций-резидентов, имеющих долговой
рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
организаций-резидентов, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки, и
организаций-нерезидентов, имеющих долговой
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard
& Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств

8044
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВВ-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
8045
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдер өкіметінің жергілікті органдары шығарған бағалы қағаздар
8046
Standard & Poor`s агенттігінің "А+"-ден "А-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
8047
Тәуекелдің 3-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
8048
Тәуекелдің III және V тәуекел топтарына жатқызылғандарды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген заемдар
8049
Standard & Poor`s агенттігінің "А-"-ден төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдарға, тиісті рейтинг бағасы бар резидент ұйымдарға, және Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент емес ұйымдарға берілген заемдар
8050
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар, және тиісті рейтинг бағасы жоқ елдердің орталық банктеріндегі салымдар
8051
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы, және тиісті рейтинг бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
8052
Standard & Poor`s агенттігінің "А-"-ден төмен борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардағы, және Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдардағы салымдар
8053
Standard & Poor`s агенттігінің "А-"-ден төмен борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдары, тиісті рейтингтік бағасы бар резидент ұйымдары және Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдарының дебиторлық берешегі

8054
Дебиторская задолженность физических лиц
8055
Ценные бумаги, имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами стран, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, и стран, не
имеющих соответствующей рейтинговой оценки
8056
Ценные бумаги, выпущенные местными органами
власти стран, имеющих суверенный рейтинг от
"ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, и стран, не
имеющих соответствующей рейтинговой оценки
8057
Ценные бумаги, выпущенные международными
финансовыми организациями, имеющими долговой
рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, и
международными финансовыми организациями, не
имеющими соответствующей рейтинговой оценки
8058
Ценные бумаги, выпущенные
организациями-резидентами, имеющими долговой
рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
организациями-резидентами, не имеющими
соответствующей рейтинговой оценки, и
организациями-нерезидентами, имеющими
долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8059
Начисленное вознаграждение по активам,
включенным в IV группу риска
8060
Займы, предоставленные
организациям-нерезидентам, имеющим долговой
рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, и
организациям-нерезидентам, не имеющим
соответствующей рейтинговой оценки
8061
Прочие ипотечные жилищные займы
8061-1
Потребительские кредиты
8061-2
Займы, предоставленные нерезидентам
Республики Казахстан, являющимся
юридическими лицами, зарегистриро-
ванными на территории иностранных
государств, или гражданами иностранных
государств, указанных в примечании
к настоящему приложению
8062
Вклады в центральных банках стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "В-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
8063
Вклады в международных финансовых
организациях, имеющих долговой рейтинг ниже
"В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8064
Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих
долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств,
и организациях-нерезидентах, не имеющих
соответствующей рейтинговой оценки

8054
Жеке тұлғалардың дебиторлық берешегі
8055
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің бағалы қағаздары
8056
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған және елдердің тиісті рейтингтік бағасы жоқ бағалы қағаздар
8057
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-ден "В-"-ге дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары және сәйкес рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
8058
Standard & Poor`s агенттігінің "А-"-ден төмен борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдар және Standard & Poor`s агенттігінің "ВВВ+"-ден "ВВ-"-дейін борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент емес ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
8059
Тәуекелдің 4 тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
8060
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВ"-ден төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент емес ұйымдарға және сәйкес рейтингтік бағасы жоқ резидент емес ұйымдарға берілген заемдар
8061
Басқа ипотекалық тұрғын үй заемдары
8061-1
Тұтынушылық кредиттер
8061-2
Осы қосымшаның түсіндірмесінде көрсе-
тілген шетел мемлекеттерінің аумағында
тіркелген заңды тұлғалары немесе шетел
мемлекеттерінің азаматтары болып табы-
латын Қазақстан Республикасының рези-
денті еместерге берілген заемдар
8062
Standard & Poor`s агенттігінің "В-"-ден төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
8063
Standard & Poor`s агенттігінің "В"-ден төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
8064
Standard & Poor`s агенттігінің "ВВ-"-ден төмен борыштық рейтингі немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осындай деңгейдегі рейтингі бар резидент емес ұйымдардағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент емес ұйымдардағы салымдар

8077
Условные (возможные) обязательства по
приобретению либо продаже ценных бумаг,
выпущенных Правительством Республики
Казахстан, Национальным Банком Республики
Казахстан или ценных бумаг, выпущенных
центральными правительствами и центральными
банками иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, заключенные с
контрпартнерами, входящими в II группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8078
Условные (возможные) обязательства по
приобретению либо продаже ценных бумаг,
выпущенных Правительством Республики
Казахстан, Национальным Банком Республики
Казахстан или ценных бумаг, выпущенных
центральными правительствами и центральными
банками иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, заключенные с
контрпартнерами, входящими в III группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8079
Условные (возможные) обязательства по
приобретению либо продаже ценных бумаг,
выпущенных Правительством Республики
Казахстан, Национальным Банком Республики
Казахстан или ценных бумаг, выпущенных
центральными правительствами и центральными
банками иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, заключенные с
контрпартнерами, входящими в IV группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8080
Условные (возможные) обязательства по
приобретению либо продаже ценных бумаг,
выпущенных Правительством Республики
Казахстан, Национальным Банком Республики
Казахстан или ценных бумаг, выпущенных
центральными правительствами и центральными
банками иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, заключенные с
контрпартнерами, входящими в V группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8081
Возможные (условные) обязательства по
размещению ипотечной организацией в будущем
займов и вкладов, подлежащие отмене в любой
момент по требованию ипотечной организации,
заключенные с лицами, входящими в I группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8082
Возможные (условные) обязательства по
размещению ипотечной организацией в будущем
займов и вкладов, подлежащие отмене в любой
момент по требованию ипотечной организации,
заключенные с лицами, входящими в II группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8077
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы қағаздарды немесе Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"- деңгейінде және одан жоғары тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері және орталық банктері шығарған бағалы қағаздарды сатып алу не сату жөніндегі кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің ІІ тобына кіретін қарсы әріптестермен жасалған шартты (ықтимал) міндеттемелер
8078
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы қағаздарды немесе Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"- деңгейінде және одан жоғары тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері және орталық банктері шығарған бағалы қағаздарды сатып алу не сату жөніндегі кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің ІІІ тобына кіретін қарсы әріптестермен жасалған шартты (ықтимал) міндеттемелер
8079
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы қағаздарды немесе Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"- деңгейінде және одан жоғары тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері және орталық банктері шығарған бағалы қағаздарды сатып алу не сату жөніндегі кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің IV тобына кіретін қарсы әріптестермен жасалған шартты (ықтимал) міндеттемелер
8080
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы қағаздарды немесе Standard & Poor`s агенттігінің "АА-"- деңгейінде және одан жоғары тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері және орталық банктері шығарған бағалы қағаздарды сатып алу не сату жөніндегі кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің IV тобына кіретін қарсы әріптестермен жасалған шартты (ықтимал) міндеттемелер
8081
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің І тобына кіретін тұлғалармен жасалған, ұйымның талабы бойынша кез келген сәтте болдырмауға жататын заемдар мен салымдарды болашақта ұйымның орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
8082
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің ІІ тобына кіретін тұлғалармен жасалған, ұйымның талабы бойынша кез келген сәтте болдырмауға жататын заемдар мен салымдарды болашақта ұйымның орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер

8110
Исключены постановлением Правления Агентства РК по
регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций
от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п.
2 )
8111
Возможные (условные) обязательства по
обратному выкупу у Акционерного общества
"Казахстанская ипотечная компания" прав
требований по ипотечным жилищным займам
8112
Соглашение о продаже ипотечной организации и
с обязательством обратного выкупа ипотечной
организацией финансовых инструментов,
заключенное с лицами, входящими в I группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8113
Соглашение о продаже ипотечной организации и
с обязательством обратного выкупа ипотечной
организацией финансовых инструментов,
заключенное с лицами, входящими в II группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8114
Соглашение о продаже ипотечной организации и
с обязательством обратного выкупа ипотечной
организацией финансовых инструментов,
заключенное с лицами, входящими в III группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8115
Соглашение о продаже ипотечной организации и
с обязательством обратного выкупа ипотечной
организацией финансовых инструментов,
заключенное с лицами, входящими в IV группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8116
Соглашение о продаже ипотечной организации и
с обязательством обратного выкупа ипотечной
организацией финансовых инструментов,
заключенное с лицами, входящими в V группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8117 -
8121
Исключены постановлением Правления Агентства РК по
регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций
от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п.
2 )
8122
Иные аккредитивы ипотечной организации,
выставленные в пользу лиц, входящих в I
группу активов, взвешенных по степени
кредитного риска
8123
Иные аккредитивы ипотечной организации,
выставленные в пользу лиц, входящих в II
группу активов, взвешенных по степени
кредитного риска
8124
Иные аккредитивы ипотечной организации,
выставленные в пользу лиц, входящих в III
группу активов, взвешенных по степени
кредитного риска
8125
Иные аккредитивы ипотечной организации,
выставленные в пользу лиц, входящих в IV
группу активов, взвешенных по степени
кредитного риска
8126
Иные аккредитивы ипотечной организации,
выставленные в пользу лиц, входящих в V
группу активов, взвешенных по степени
кредитного риска

8110
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8111
"Қазақстанның ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамынан ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша талап ету құқықтарын кері сатып алу бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
8112
Кердиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің І тобына жататын тұлғалармен жасалған ұйымға қаржы құралдарын сату және ұйым кері сатып алатын міндеттемесі туралы келісім
8113
Кердиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің ІІ тобына жататын тұлғалармен жасалған ұйымға қаржы құралдарын сату және ұйым кері сатып алатын міндеттемесі туралы келісім
8114
Кердиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің ІІІ тобына жататын тұлғалармен жасалған ұйымға қаржы құралдарын сату және ұйым кері сатып алатын міндеттемесі туралы келісім
8115
Кердиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің IV тобына жататын тұлғалармен жасалған ұйымға қаржы құралдарын сату және ұйым кері сатып алатын міндеттемесі туралы келісім
8116
Кердиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің V тобына жататын тұлғалармен жасалған ұйымға қаржы құраларын сату және ұйым кері сатып алатын міндеттемесі туралы келісім
8117
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8118
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8119
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8120
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8121
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8122
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің І тобына жататын тұлғалардың пайдасына қойылған ұйымдардың өзге аккредитивтері
8123
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің ІІ тобына жататын тұлғалардың пайдасына қойылған ұйымдардың өзге аккредитивтері
8124
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің ІІІ тобына жататын тұлғалардың пайдасына қойылған ұйымдардың өзге аккредитивтері
8125
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің IV тобына жататын тұлғалардың пайдасына қойылған ұйымдардың өзге аккредитивтері
8126
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің V тобына жататын тұлғалардың пайдасына қойылған ұйымдардың өзге аккредитивтері

8127
Иные условные (возможные) обязательства
ипотечной организации, перед лицами,
входящими в I группу активов, взвешенных по
степени-кредитного риска
8128
Иные условные (возможные) обязательства
ипотечной организации, перед лицами,
входящими в II группу активов, взвешенных по
степени кредитного риска
8129
Иные условные (возможные) обязательства
ипотечной организации, перед лицами,
входящими в III группу активов, взвешенных по
степени кредитного риска
8130
Иные условные (возможные) обязательства
ипотечной организации, перед лицами,
входящими в IV группу активов, взвешенных по
степени кредитного риска
8131
Иные условные (возможные) обязательства
ипотечной организации, перед лицами,
входящими в V группу активов, взвешенных по
степени кредитного риска
8132
Обязательства перед нерезидентами Республики
Казахстан до востребования, в том числе
обязательства, по которым не установлен срок
осуществления расчетов
8133
Срочные обязательства перед нерезидентами
Республики Казахстан с первоначальным сроком
погашения до одного года включительно
8134
Срочные обязательства перед нерезидентами
Республики Казахстан с безусловным правом
кредитора требовать досрочного погашения
обязательств
8135
Краткосрочные обязательства перед филиалами и
представительствами иностранных компаний,
осуществляющих свою деятельность на территории
Республики Казахстан, которые входят в секторы
экономики "другие финансовые организации - код
5", "государственные нефинансовые организации
- код 6", "негосударственные нефинансовые
организации - код 7" и "некоммерческие
организации, обслуживающие домашние хозяйства
- код 8" в соответствии с постановлением № 388
8136
Обязательства перед филиалами и
представительствами иностранных компаний,
осуществляющих свою деятельность на
территории Республики Казахстан, которые
входят в секторы экономики "другие финансовые
организации - код 5", "государственные
нефинансовые организации - код 6",
"негосударственные нефинансовые организации -
код 7" и "некоммерческие организации,
обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в
соответствии с постановлением № 388
8137
Краткосрочные обязательства перед
нерезидентами Республики Казахстан,
являющимися международными организациями,
членом которых является Республика Казахстан в
соответствии с Законом, а также Евразийским
банком развития
8138
Обязательства перед нерезидентами Республики
Казахстан, являющимися международными
организациями, членом которых является
Республика Казахстан в соответствии с Законом,
а также Евразийским банком развития

8127
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің І тобына жататын тұлғалардың алдына қойылған ұйымдардың өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
8128
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің ІІ тобына жататын тұлғалардың алдына қойылған ұйымдардың өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
8129
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің ІІІ тобына жататын тұлғалардың алдына қойылған ұйымдардың өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
8130
Кредиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің IV тобына жататын тұлғалардың алдына қойылған ұйымдардың өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
8131
Кердиттік тәуекелділік дәрежесі бойынша мөлшерленген, активтердің V тобына жататын тұлғалардың алдына қойылған ұйымдардың өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
8132
Талап етілгенге дейін Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысудың жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер
8133
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы бір жылға дейінгі бастапқы өтеу мерзімін қосқанда мерзімді міндеттемелер
8134
Кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге сөзсіз құқығымен Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы мерзімді міндеттемелер
8135
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
8136
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы міндеттемелер
8137
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
8138
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы міндеттемелер

8139
Выпущенные организацией в обращение долговые
ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов
Республики Казахстан
8140
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на балансе и имеющие кредитный
рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzААА" до "kzАА-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
8141
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на балансе и имеющие кредитный
рейтинг от "А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств или рейтинговую
оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых агентств
8142
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на балансе и имеющие кредитный
рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-"
по национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
8143
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на балансе и имеющие кредитный
рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
8144
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в I группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8145
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих во II группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8139
Ұйым айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі борыштық бағалы қағаздар
8140
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ААА"-дан "АА-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8141
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "А+"-тен "А-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8142
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8143
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8144
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8145
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8146
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в III группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8147
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в IV группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8148
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в V группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8149
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в I группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8150
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих во II группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8146
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8147
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8148
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8149
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8150
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8151
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в III группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8152
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в IV группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8153
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в V группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8154
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в I группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8155
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих во II группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8151
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8152
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8153
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8154
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8155
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8156
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в III группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8157
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в IV группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8158
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в V группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8159
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в I группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8160
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих во II группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8156
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8157
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8158
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8159
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8160
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8161
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в III группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8162
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в IV группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8163
Позиции секьюритизации, удерживаемые
организацией на счетах условных обязательств и
имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств, по
отношению к лицам, входящих в V группу
активов, взвешенных по степени кредитного
риска
Примечание:
Перечень иностранных государств:
1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;

8161
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8162
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8163
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
Түсіндірме:
Шетел мемлекеттерінің тізбесі:
1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекетi;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекетi;
7) Бруней Даруссалам Мемлекетi;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекетi;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;

25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати
Приложение 5
Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
дочерних организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса ,
а также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Сноска. Инструкция дополнена приложением 5 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2011 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 30.09.2011); от 25.02.2013 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
__________________________________________
(краткое наименование организации)
по состоянию на __________ 200_ года
N
Наименование
Сумма
1
Уставной капитал, за минусом собственных
выкупленных акции
1-1
Оплаченный уставный капитал, в части простых
акций, за минусом собственных выкупленных
простых акций
1-2
Оплаченный уставный капитал, в части
привилегированных акций, за минусом
собственных выкупленных привилегированных
акций
2
Дополнительный капитал
3
Нераспределенный чистый доход прошлых лет
(убытки прошлых лет)
4
Фонды, резервы, сформированные за счет дохода
прошлых лет
5
Нераспределенная чистая прибыль (убыток)
текущего года в соответствии с требованиями
Национального Банка Республики Казахстан
6
Переоценка основных средств и ценных бумаг
7
Общие резервы (провизии), включаемые в расчет
собственного капитала
8
Субординированный долг организации за
минусом выкупленного собственного долга
организации в соответствии с пунктом
4 Инструкции
9
Нематериальные активы
10
Инвестиции в акции эмитента, включая акции,
предназначенные для торговли и имеющиеся в
наличии для продажи, и доли участия в
уставном капитале юридического лица, а также
субординированный долг юридического лица
11
Собственный капитал организации

25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
33) Бiрiккен Араб Әмiрлiгi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________
Мөр орны
Агроөнеркәсіп кешені саласындағы
ұлттық басқарушы холдингтің
еншілес ұйымдарына , ипотекалық
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу әдістемесі
мен олардың нормативтік мәні
және олардың орындалуы туралы
есеп беру нысандары мен
мерзімдері туралы нұсқаулықтың 5-қосымшасы
Ескерту. Нұсқаулық 5-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан
Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 қолданысқа
енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi), 2011.10.28 № 170, 25.02.2013 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
200___жылғы __________ жағдай бойынша
пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есеп
________________________________________________________
(ұйымның қысқаша атауы)
N
Атауы
Сомасы
1
Сатып алынған меншікті акцияларды шегергендегі
жарғылық капитал
1-1
Сатып алынған меншікті жай акцияларды шегеріп, жай акциялар бөлігіндегі төленген жарғылық капитал
1-2
Сатып алынған меншікті артықшылық берілген акцияларды шегеріп, артықшылық берілген акциялар бөлігіндегі төленген жарғылық капитал
2
Қосымша капитал
3
Өткен жылдардағы бөлінбеген таза кіріс (өткен
жылдардағы шығындар)
4
Өткен жылдардағы кіріс есебінен қалыптасқан
қорлар, резервтер
5
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сәйкес ағымдағы жылдың бөлінбеген таза пайдасы (шығыны)
6
Негізгі қаражаттарды және бағалы қағаздарды
қайта бағалау
7
Меншікті капиталдың есебіне кіргізілетін жалпы
резервтер (провизиялар)
8
Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес ұйымның сатып
алынған меншікті борышын шегергендегі ұйымның
реттелген борышы
9
Материалдық емес активтер
10
Саудаға арналған және сату үшін бар акцияларды
қосқандағы эмитенттің акцияларына инвестициялар
және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу
үлестері, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген
борышы
11
Ұйымның меншікті капиталы

1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати
Приложение 7
Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
дочерних организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса ,
а также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Сноска. Инструкция дополнена приложением 7 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24.12.2007 N 280 (вводится в действие с 01.04.2008); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.04.2009 N 92 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Расшифровка условных и возможных обязательств,
взвешенных с учетом кредитного риска
N
Наименование статей
Сумма
Коэффи-
циент
кон-
версии
в про-
центах
Коэффи-
циент
кредит-
ного
риска
Сумма
к рас-
чету
I группа
1
Гарантии и поручительства
организации, обязательства
по которым полностью
обеспечены: встречными
гарантиями (поручительствами)
Правительства Республики
Казахстан, Национального
Банка Республики Казахстан,
центральных правительств и
центральных банков
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
деньгами или аффинированными
драгоценными металлами,
предоставленными в
распоряжение организации;
ценными бумагами
Правительства Республики
Казахстан, Национального
Банка Республики Казахстан,
центральных правительств и
центральных банков
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
0
2
Условные (возможные)
обязательства по
приобретению либо продаже
ценных бумаг, выпущенных
Правительством Республики
Казахстан, Национальным
Банком Республики Казахстан
или ценных бумаг, выпущенных
центральными правительствами
и центральными банками
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
3
Возможные (условные)
обязательства по размещению
организацией в будущем
займов и вкладов, подлежащие
отмене в любой момент по
требованию организации
0
4
Гарантии и поручительства
организации, выданные в
пользу дочерних компаний
организации при привлечении
через них внешних займов и
размещении долговых
обязательств организации
0
II группа
5
Возможные (условные)
обязательства по размещению
организацией в будущем
займов и вкладов со сроком
погашения менее 1 года
20
6
Гарантии и поручительства
организации, обязательства
по которым полностью
обеспечены: встречными
гарантиями (поручительствами)
центральных правительств и
центральных банков
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
от "А-" до "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
ценными бумагами центральных
правительств и центральных
банков иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг от
"А-" до "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
20
III группа
7
Возможные (условные)
обязательства по размещению
организацией в будущем
займов и вкладов со сроком
погашения более 1 года
50
8
Гарантии и поручительства
организации, обязательства
по которым полностью
обеспечены: встречными
гарантиями (поручительствами)
центральных правительств и
центральных банков иностранных
государств, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВВ-" до "А-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами)
банков, имеющих долговой
рейтинг от "А-" до "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами)
юридических лиц и страховыми
полисами страховых
(перестраховочных)
организаций, имеющих долговой
рейтинг на уровне "АА-" и
выше агентства Standard &
Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств;
ценными бумагами центральных
правительств и центральных
банков иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг от
"ВВВ-" до "А-" агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств; ценными бумагами
банков, имеющих долговой
рейтинг от "А-" до "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
ценными бумагами юридических
лиц, имеющих долговой
рейтинг на уровне "АА-" и
выше агентства Standard &
Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
50
9
Возможные (условные)
обязательства по обратному
выкупу у Акционерного
общества "Казахстанская
ипотечная компания" прав
требований по ипотечным
жилищным займам
50
IV группа
10
Соглашение о продаже
организации и с
обязательством обратного
выкупа организацией
финансовых инструментов
100
11
Иные гарантии
(поручительства) организации
100
12
Иные аккредитивы организации
100
13
Иные условные (возможные)
обязательства организации
100
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати

1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекетi;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекетi;
7) Бруней Даруссалам Мемлекетi;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекетi;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
33) Бiрiккен Араб Әмiрлiгi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________
Мөр орны
Агроөнеркәсіп кешені саласындағы
ұлттық басқарушы холдингтің еншілес
ұйымдарына , ипотекалық ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу әдістемесі
мен олардың нормативтік мәні
және олардың орындалуы туралы
есеп беру нысандары мен
мерзімдері туралы нұсқаулықтың
7-қосымшасы
Ескерту. Нұсқаулық 7-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан
Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.12.24. N 280 қолданысқа
енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2009.04.29. N 92 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
Кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген шартты
және ықтимал міндеттемелердің талдамасы
N
Баптың атауы
Сомасы
Конвер-
сияның
процент-
тегі
коэффи-
циенті
Тәуе-
келдің
процент-тегі
дәрежесі
Есеп-
теуге
сома
I топ
1
Ұйымның кепілдіктері және
кепілдемелері, міндеттеме-
лері мыналар бойынша толы-
ғымен қамтамасыз етілген:
Standard & Poor`s агентті-
гінен жоғары және "АА-"
деңгейінде тәуелсіз рей-
тингі немесе басқа да
рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгей-
дегі рейтингі бар шет
мемлекеттердің орталық
үкіметтерінің және орталық
банктерінің, Қазақстан
Республикасы Үкіметінің,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қарсы
кепілдігімен (кепілдеме-
лермен); ұйымның өкіміне
берілген ақшамен немесе
тазартылған қымбат метал-
дармен; Standard & Poor`s
агенттігінің "АА-"-дан
төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгей-
дегі рейтингі бар шет
мемлекеттердің орталық
үкіметтері мен орталық
банктерінің, Қазақстан
Республикасы Үкіметінің,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің бағалы
қағаздарымен;
0
2
Қазақстан Республикасының
Үкіметі, Қазақстан
Республикасының Ұлттық
Банкі шығарған бағалы
қағаздарды немесе Standard
& Poor`s агенттігінен
жоғары және "АА-" деңгей-
інде тәуелсіз рейтингі
немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар шет мемлекеттердің
орталық үкіметтері мен
орталық банктері шығарған
бағалы қағаздарды сатып
алу не сату бойынша шартты
(ықтимал) міндеттемелер
0
3
Ұйымның талабы бойынша
кез-келген сәтте жойылуға
жататын заемдар мен салым-
дарды ұйымның болашақтағы
орналастыруы бойынша ықти-
мал (шартты) міндеттемеле-
рі
0
4
Ұйымның сыртқы заемдарды
тартқан және борыштық мін-
деттемелерді орналастырған
кезде ұйымның еншілес
компанияларының пайдасына
берілген ұйымның міндетте-
мелері мен кепілдемелері
0
II топ
5
Ұйымның болашақта өтеу
мерзімі 1 жылдан кем заем-
дар мен салымдарды орна-
ластыру бойынша ықтимал
(шартты) міндеттемелер
20
6
Ұйымның міндеттемелері
мыналар бойынша толығымен
қамтамасыз етілген кепіл-
діктері және кепілдемеле-
рі: Standard & Poor`s
агенттігінен жоғары және
"А-"-дан "АА-"-дейін
тәуелсіз рейтингі немесе
басқа рейтингтік агенттік-
тердің біреуінің осындай
деңгейдегі рейтингі бар
шет мемлекеттердің орталық
үкіметтері және орталық
банктерінің қарсы кепілді-
гімен (кепілдемелерімен);
Standard & Poor`s агент-
тігінің "А-"-дан "АА-"-
дейін тәуелсіз рейтингіне
немесе басқа да рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар шет мемлекеттердің
орталық үкіметтерінің және
орталық банктерінің бағалы
қағаздарымен;
20
III топ
7
Ұйымның болашақта өтеу
мерзімі 1 жылдан астам
заемдар мен салымдарды
орналастыру бойынша ықти-
мал (шартты) міндеттемелер
50
8
Ұйымның міндеттемелері
мыналар бойынша толығымен
қамтамасыз етілген кепіл-
діктері және кепілдемеле-
рі: Standard & Poor`s
агенттігінің "ВВВ-"-дан
"А-"-дейін тәуелсіз рей-
тингі немесе басқа рейтин-
гтік агенттіктердің біреу-
інің осындай деңгейдегі
рейтингі бар шет мемлекет-
тердің орталық үкіметтері-
нің және орталық банктері-
нің қарсы кепілдігімен
(кепілдемелерімен);
Standard & Poor`s агент-
тігінің "А-"-дан "АА-"-
дейін борыштық рейтингі
немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар банктердің кепілді-
гімен (кепілдемелерімен);
Standard & Poor`s агент-
тігінен жоғары және "АА-"
деңгейінде борыштық рей-
тингі немесе басқа рейтин-
гтік агенттіктердің біреу-
інің осындай деңгейдегі
рейтингі бар заңды тұлға-
лардың кепілдігімен
(кепілдемелерімен) және
сақтандыру (қайта сақтан-
дыру) ұйымдарының сақтан-
дыру полистерімен;
Standard & Poor`s агент-
тігінің "ВВВ-"-дан "А-"-
дейін тәуелсіз рейтингі
немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар шет мемлекеттердің
орталық үкіметтерінің және
орталық банктерінің бағалы
қағаздарымен; Standard &
Poor`s агенттігінің "А-"-
дан "АА-"-дейін борыштық
рейтингі немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгей-
дегі рейтингі бар банктер-
дің бағалы қағаздарымен;
Standard & Poor`s агент-
тігінен жоғары және "АА-"
деңгейінде борыштық рей-
тингі немесе басқа рейтин-
гтік агенттіктердің біреу-
інің осындай деңгейдегі
рейтингі бар заңды тұлға-
лардың бағалы қағаздары-
мен;
50
9
"Қазақстанның ипотекалық
компаниясы" акционерлік
қоғамынан ипотекалық тұр-
ғын үй заемдары бойынша
талап ету құқықтарын кері
сатып алу бойынша ықтимал
(шартты) міндеттемелер
50
IV топ
10
Ұйымды сату және қаржы
құралдарын ұйымның кері
сатып алатын міндеттемесі
туралы келісім
100
11
Ұйымның өзге кепілдіктері
(кепілдемелері)
100
12
Ұйымның өзге аккредитивте-
рі
100
13
Ұйымның өзге шартты
(ықтимал) міндеттемелері
100
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы _____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________
Мөр орны.