Об утверждении Правил подготовки водителей транспортных средств
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июля 2006 года № 341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2006 года № 4341. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 апреля 2013 года N 217
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.04.2013 N 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь  статьей 7 Закона Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения", а также  пунктом 12 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года N 607,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки водителей транспортных средств.
2. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей, обеспечить изучение и исполнение настоящего приказа сотрудниками дорожной полиции.
3. Комитету дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование после государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра внутренних дел генерал-майора полиции Ускимбаева К.Б. и Комитет дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 10 июля 2006 года
N 341
Правила
подготовки водителей транспортных средств
Сноска. По всему тексту Правил слова "образовательной", "образовательная" заменены словами "учебной", "учебная" приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки водителей транспортных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения" и  постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года N 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок и сроки подготовки водителей транспортных средств.
2. Правила являются обязательными для исполнения всеми физическими и юридическими лицами, осуществляющими подготовку и переподготовку водительских кадров независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности (далее - учебная организация).

Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау ережесін бекіту туралы
Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 10 шілдедегі N 341 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 14 тамызда тіркелді. Тіркеу N 4341. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 2 сәуірдегі N 217 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2013 N 217 (алғаш жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) бұйрығымен.
"Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы N 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 12-тармағын басшылыққа ала отырып,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау ережесі бекітілсін.
2. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың Ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты жол полициясы қызметкерлерінің зерделеуін және орындауын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитеті осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жіберсін және мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер вице-министрі Қ.Б.Өскенбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитетіне жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2006 жылғы 10 шiлдедегі
N 341 бұйрығымен бекітілген
Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау
ережелері
Ескерту. Барлық мәтіндегі "білім беру ұйымдарында", "білім беру ұйымы", "білім беру ұйымдары", "білім беру ұйымының" сөздері сәйкес "оқу ұйымдарында", "оқу ұйымы", "оқу ұйымдары", "оқу ұйымының" сөздеріне ауыстырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
МАЗМҰНЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау ережелері (бұдан әрі - Ережелер) "Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы N 607 қаулысына сәйкес әзірленді және көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2. Ереже ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны мен меншік (бұдан әрі - оқу ұйымы) түріне қарамастан, жүргізуші кадрлар даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыратын барлық жеке және заңды тұлғалар үшін орындауға міндетті болып табылады.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организация подготовки и переподготовки
водителей транспортных средств
3. Подготовка водителей транспортных средств, а также переподготовка водителей с одного вида транспортного средства на право управления другим видом транспортных средств осуществляется в соответствии с программой по подготовке водителей транспортных средств категорий "А", "В", "С", "Д", "Е" (приложение 1). Подготовка и переподготовка водителей транспортных средств устанавливается сроком от двух до шести месяцев, исходя из объема учебных программ.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Подготовка водителей транспортных средств категорий "А", "В", "С", "Д" и "Е" осуществляется из числа лиц, состояние здоровья которых соответствует установленным медицинским показателям.
5. Подготовка, а также переподготовка водителей с одного вида транспортного средства на право управления другим видом транспортных средств осуществляется в очной или вечерней формах обучения. Лица, освоившие программу обучения, проходят итоговую аттестацию в учебных организациях за полный курс обучения и получают свидетельство об окончании курсов обучения (приложение 2).
3. Организация учебного процесса
6. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Организация образовательного процесса регламентируется учебным планом и программами по каждой дисциплине, а также планом-графиком подготовки водителей транспортных средств, расписаниями занятий и графиком очередности обучения вождению, разрабатываемыми и утверждаемыми учебной организацией самостоятельно. Учебная организация самостоятельна в выборе системы оценок, формы, порядка и периодичности промежуточной аттестации обучающихся.
8. Учебная организация отвечает за:
выполнение функций отнесенных к его компетентности;
реализацию в полном объеме учебных программ, в соответствии с учебным планом и планом-графиком подготовки водителей транспортных средств;
высокое качество подготовки обучающихся;
жизнь и здоровье обучающихся и работников учебной организации во время образовательного процесса;
недопущение нарушения прав и свобод, обучающихся и работников  учебной организации;
поддержание транспортных средств в технически исправном состоянии и организацию предрейсового медицинского осмотра мастеров производственного обучения вождению.

Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлауды және қайта
даярлауды ұйымдастыру
3. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, сондай-ақ көлік құралының бір түрінен басқа түрін жүргізу құқығына қайта даярлау "А", "В", "С", "Д", "Е" санаттарындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау бағдарламасына (1-қосымша) сәйкес жүзеге асырылады. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау және қайта даярлау мерзімі оқу бағдарламаларының көлеміне қарай екі айдан алты айға дейін бекітіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. "А", "В", "С", "Д" және "Е" санаттарындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау денсаулығы белгіленген медициналық көрсетімдерге сәйкес келетін адамдар қатарынан жүзеге асырылады.
5. Жүргізушілерді даярлау, сондай-ақ бір көлік түрінен басқа көлік құралының түрін жүргізу құқығына қайта даярлау күндізгі немесе кешкі оқыту нысанында жүзеге асырылады. Оқыту бағдарламасын меңгерген адамдар оқу ұйымдарында толық оқыту курсы бойынша қорытынды аттестациядан өтеді және оқыту курсын бітіргені туралы куәлік (2-қосымша) алады.
3. Оқу процесін ұйымдастыру
6. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27  N 370(алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Білім беру процесін ұйымдастыру оқу ұйымы дербес әзірлейтін және бекітетін әрбір пән бойынша оқу жоспарымен және бағдарламаларымен, сондай-ақ көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың кесте-жоспарымен, сабақ кестелерімен және жүргізуге үйрету кезегінің кестесімен регламенттеледі. Оқыту ұйымы оқушылардың аралық аттестациясын бағалау, оның нысаны, тәртібі және мерзімділігі жүйесін таңдауды дербес жүзеге асырады.
8. Оқыту ұйымы:
өз құзыретіне жатқызылған функциялардың орындалуына;
көлік құралын жүргізушілерді даярлаудың оқу жоспарына және жоспар-кестесіне сәйкес оқу бағдарламаларының толық көлемде жүзеге асырылуына;
оқушыларды даярлаудың жоғары сапасына;
білім беру процесі кезінде оқушылар мен оқу ұйымы қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығына;
оқушылар мен оқу ұйымы қызметкерлерінің құқықтары мен бостандықтарының бұзылуына жол берілмеуіне;
көлік құралдарының техникалық ақаусыз күйде ұсталуына және жүргізуге өндірістік үйрету шеберлерін рейс алдындағы медициналық тексерудің ұйымдастырылуына жауап береді.

9. Проверка технического состояния автомобилей и проведение предрейсового медицинского осмотра отражается в путевом листе (приложение 3), который ежедневно выписывается на все учебные транспортные средства независимо от форм их собственности, используемые в процессе обучения.
10. К учебной организации применяются меры воздействия за нарушение процесса обучения в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Зачисление обучающихся осуществляется приказом по учебной организации (приложение 4) на основании заявления поступающего (приложение 5) и договора об оказании образовательных услуг.
12. Прием граждан на обучение производится по предъявлению следующих документов:
1) для подготовки водителей на право управления транспортными средствами категорий "А", "В", "С" и "Д":
заявления поступающего;
медицинской справки о пригодности к управлению соответствующими транспортными средствами;
фотографий размером 3,5 х 4,5;
копия документа, удостоверяющего личность;
2) для переподготовки водителей на право управления транспортными средствами, кроме вышеуказанных документов - копия водительского удостоверения и личную карточку водителя;
3) для переподготовки водителей на право управления транспортными средствами категорий "Е", необходим документ, подтверждающий стаж работы водителем не менее 12 месяцев;
4) для подготовки водителей на право управления транспортными средствами категории "Д" необходимо, чтобы лицо достигло двадцатиоднолетнего возраста, имело стаж работы водителем не менее трех лет, в том числе стажа управления транспортными средствами, относящимися к категории "С", не менее одного года.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.08.2011 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Выпуск обучающихся оформляется приказом учебной организации (приложения 6).
14. Учебные группы по подготовке и переподготовке водителей транспортных средств создаются численностью от 15 до 30 человек.
15. В целях организации контроля за выполнением учебных планов и программ обучения не позднее 10 дней до начала занятий учебная организация регистрирует в регистрационно-экзаменационном подразделении дорожной полиции каждую учебную группу с предъявлением списка обучающихся установленной формы (приложение 7).
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Автомобильдердің техникалық жай-күйін тексеру және рейс алдындағы медициналық тексеруден өткізу жол парағында (3-қосымша) көрсетіледі, ол меншік нысанына қарамастан, оқыту процесінде пайдаланылатын барлық жаттығу көлік құралдарына күн сайын жазылады.
10. Оқу ұйымдарына Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасымен қарастырылған тәртіпте оқу процесінің бұзылуына ықпал ету шаралары қолданылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
11. Оқушыларды қабылдау оқуға түсуші арызының (5-қосымша) және білім беру қызметін көрсету туралы шарттың негізінде оқыту ұйымы бойынша бұйрық (4-қосымша) бойынша жүзеге асырылады.
12. Азаматтарды оқуға қабылдау мынадай құжаттарды ұсынғаннан кейін жүргізіледі:
1) "А", "В", "С" және "Д" санаттарындағы көлік құралдарын жүргізу құқығына жүргізушілер даярлау үшін:
оқуға түсушінің арызы;
тиісті көлік құралын жүргізуге жарамдылығы туралы медициналық анықтама;
3,5 х 4,5 өлшеміндегі фотосуреті;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) көлік құралын жүргізу құқығына жүргізушілерді қайта даярлау үшін, жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа - жүргізуші куәлігінің көшірмесі мен жүргізушінің жеке карточкасы;
3) "Е" санатындағы көлік құралын жүргізу құқығына жүргізушілерді қайта даярлау үшін жүргізушінің кемінде 12 ай жұмыс өтілін растайтын құжаты қажет;
4) "Д" санатындағы көлік құралдарын басқару құқығына жүргізушілерді даярлау үшін адам жиырма бір жасқа толу керек, кем дегенде үш жыл жүргізуші өтілі, оның ішінде "С" санатына жататын көлік құралдарын кем дегенде бір жыл басқару өтілі болу қажет.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.05.08 № 393 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
13. Оқушыларды даярлап шығару оқыту ұйымының бұйрығымен (6-қосымша) ресімделеді.
14. Көлік құралын жүргізушілерді даярлау және қайта даярлау жөніндегі оқу топтарындағы адамдар саны 15-тен 30-ға дейін болады.
15. Оқу жоспарлары мен оқыту бағдарламаларының орындалуын бақылауды ұйымдастыру мақсатында сабақ басталғаннан кейін 10 күннен кешіктірмей оқыту ұйымы бекітілген нысандағы оқушылар тізімін (7-қосымша) ұсына отырып, әрбір оқу тобын жол полициясының тіркеу-емтихан бөлімшесінде тіркейді.

16. С целью упорядочения приема квалификационных экзаменов и предварительной проверки кандидатов в водители по базам данных водителей, лишенных права на управления транспортными средствами, учебные организации не менее чем за 30 дней до окончания обучения направляют в регистрационно-экзаменационное подразделение дорожной полиции списки обучающихся каждой учебной группы и заявку о приеме квалификационных экзаменов с указанием даты окончания обучения.
17. Основными формами обучения являются теоретические, лабораторно-практические, практические и контрольные занятия.
Теоретические занятия по каждому предмету должны планироваться, как правило, не более двух часов в день, лабораторно-практические - 4-6 часов. В течение дня с одним обучаемым по вождению автомобиля разрешается отрабатывать: на автотренажере - не более одного часа, на учебном автомобиле не более двух часов, за исключением упражнения "Вождение в колонне", а также упражнений связанных с перевозкой грузов, которые могут отрабатываться в течение четырех часов.
18. Продолжительность учебного часа теоретических и лабораторно-практических занятий - 45 минут, а практических занятий по вождению автомобиля - 60 минут, включая время на постановку задач, подведение итогов, оформление документации и смену обучаемых. Допускается проведение лабораторно-практических занятий в течение 90 минут без перерыва. Продолжительность учебного времени не должна превышать в рабочие дни - 4 часов, в предвыходные и выходные дни - 6 часов.
19. Теоретические занятия проводятся преподавателем, лабораторно-практические по устройству и техническому обслуживанию автомобиля - преподавателем совместно с мастером производственного обучения, практические занятия по вождению автомобиля проводятся мастером производственного обучения вождению индивидуально с каждым обучаемым. Лабораторно-практические занятия по устройству и техническому обслуживанию автомобилей и оказанию первой помощи, пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии проводятся бригадным способом после изучения соответствующего теоретического материала по одной или нескольким темам.
20. Теоретические занятия проводятся в специально оборудованных классах (кабинетах) в составе учебной группы с целью изучения нового материала.
21. Лабораторно-практические проводятся в лабораториях по устройству и техническому обслуживанию автомобиля с целью закрепления теоретических знаний и выработки у обучающихся умений и навыков в работе на изучаемой технике.
Лабораторно-практические занятия могут проводиться фронтальным, индивидуальным или комбинированным методами.
При фронтальном методе все обучающиеся учебной группы одновременно выполняют одни и те же работы на одинаковой материальной части.
При индивидуальном методе каждая учебная группа выполняет работы, отличную от той, которая выполняется в то же время другими учебными группами, или же одинаковую с ними работу, но на других образцах материальной части.
Комбинированный метод представляет собой различные сочетания фронтального и индивидуального методов.
Выбор методов проведения лабораторно-практических занятий определяется целями занятия.
22. Занятия по практическому вождению проводятся индивидуально с каждым обучаемым на автотренажерах (при наличии), автодромах (площадках для учебной езды) и учебных маршрутах, согласованных с дорожной полицией (не реже 1 раза в 3 года), обслуживающей данную территорию.

16. Біліктілік емтихандарын қабылдауды ретке келтіру және жүргізуші құқығын алуға үміткерлерді көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған жүргізушілердің деректер базалары бойынша алдын ала тексеру мақсатында оқу ұйымдары оқу аяқталуға кемінде 30 күн бұрын жол полициясының тіркеу-емтихан бөлімшесіне әрбір оқу тобындағы оқушылар тізімін және оқу аяқталатын күнді көрсете отырып, біліктілік емтихандарын қабылдау туралы тапсырыс жібереді.
17. Теориялық, практикалық-зертханалық, практикалық және бақылау сабақтары оқытудың негізгі нысандары болып табылады.
Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар әдетте, күніне екі сағаттан, ал практикалық-зертханалық сабақтар 4-6 сағаттан аспайтындай етіп жоспарлануы керек. Бір күн ішінде автомобиль жүргізуді үйренушіге автотренажерда - бір сағаттан аспайтын, "Колоннада жүру" жаттығуын, сондай-ақ төрт сағат ішінде көзделетін жүк тасымалдаумен байланысты жаттығуларды қоспағанда, жаттығу автомобилінде екі сағаттан аспайтын уақыт үйретуге рұқсат етіледі.
18. Теориялық және практикалық-зертханалық оқу сабағының ұзақтығы - 45 минут, тапсырма беру, қорытынды жасау, құжаттама ресімдеу және оқушылар ауысымы уақытын қоса алғанда, автомобиль жүргізу жөніндегі практикалық сабақтардың ұзақтығы - 60 минут. 90 минут ішінде үзіліссіз практикалық-зертханалық сабақ жүргізуге жол беріледі. Оқу уақытының ұзақтығы жұмыс күндері 4 сағаттан, демалыс алдындағы және демалыс күндері - 6 сағаттан аспауға тиіс.
19. Теориялық сабақтарды оқытушы, ал автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету бойынша практикалық-зертханалық сабақтарды - өндірістік үйрету шеберімен бірлесіп оқытушы жүргізеді, автомобильді жүргізу бойынша практикалық сабақтарды көлік жүргізуге өндірістік үйрету шебері әрбір оқушымен жеке жүргізеді. Автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету және жол-көлік оқиғасында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша практикалық-зертханалық сабақтар бір немесе бірнеше тақырып бойынша тиісті теориялық материалды зерделегеннен кейін бригадалық тәсілмен жүргізіледі.
20. Жаңа материалды зерделеу мақсатында теориялық сабақтар оқу тобының құрамымен арнайы жабдықталған кластарда (кабинеттерде) жүргізіледі
22. Теориялық білімді бекіту және үйренетін техникада жұмыс істеудегі оқушылардың іскерлігі мен дағдыларын қалыптастыру мақсатында практикалық-зертханалық сабақтар автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету зертханаларында өткізіледі.
Практикалық-зертханалық сабақтар жалпы, жеке немесе аралас әдіспен өткізілуі мүмкін.
Жалпы әдіс бойынша оқу тобының барлық оқушылары бірмезгілде бірдей материалдық бөлікпен біркелкі жұмыстар істейді.
Жеке әдіс бойынша әрбір оқу тобы сол уақытта басқа оқу топтары орындап жатқан жұмыстан басқа немесе дәл сондай, бірақ материалдық бөліктің басқа үлгілерде жұмыс істейді.
Аралас әдіс жалпы және жеке әдістердің түрлі үйлесімдерінен тұрады.
Практикалық-зертханалық сабақтарды өткізу әдістерін таңдау сабақ мақсаттары бойынша айқындалады.
Практикалық жүргізу сабақтары әрбір оқушымен жеке автотренажерларда (болған жағдайда), автодромдарда (жүргізіп үйренуге арналған алаңдарда) және осы аумаққа қызмет көрсететін жол полициясымен келісілген (кемінде 3 жылда бір рет) жаттығу бағыттарында өткізіледі.

23. Проведение занятий по  Правилам дорожного движения Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 необходимо планировать до начала отработки соответствующих упражнений по вождению автомобилей.
24. Для проведения каждого занятия при руководителе учебной организации должны находиться план проведения занятия, в котором предусматриваются название темы, цели, учебные вопросы, расчет учебного времени, порядок использования учебно-наглядных пособий и технических средств обучения, действия преподавателя (мастера производственного обучения) и обучаемых, задание на самостоятельную подготовку.
25. Мастер производственного обучения вождению при проведении занятий должен иметь водительское удостоверение, свидетельство о регистрации транспортного средства, путевой лист, график очередности вождения, согласованную с дорожной полицией схему учебных маршрутов, индивидуальную книжку учета обучения вождению обучающегося (приложение 8).
26. Контроль качества усвоения пройденного материала осуществляется преподавателем (мастером производственного обучения) в ходе проведения занятий с выставлением оценок в журнале учета занятий (индивидуальной книжке учета обучению вождению автотранспортных средств). При проведении теоретических занятий должно быть опрошено не менее 3-4 человек, а в ходе лабораторно-практических занятий оценка выставляется каждому обучающемуся.
27. Контроль за качеством проведения занятий преподавателями и мастерами производственного обучения осуществляется руководством учебной организации с записями в журналах учета занятий.
28. Для определения качества усвоения учебного материала и оценки знаний обучающихся проводятся итоговые занятия. По результатам итоговых занятий определяется готовность каждого обучающегося и в целом учебной группы к итоговой аттестации. Лица, получившие положительные оценки по всем предметам обучения допускаются к итоговой аттестации.
29. Лица, самостоятельно освоившие программу подготовки водителей транспортных средств категорий "А" и(или) "В" проходят итоговую аттестацию в учебных организациях за полный курс обучения и получают свидетельство об окончании курсов обучения. Лица, получившие свидетельство об окончании курсов обучения, допускаются к сдаче квалификационных экзаменов в дорожной полиции.
30. Целью и содержанием итоговой аттестации является установление соответствия содержания и качества подготовки, обучающихся требованиям учебных программ.
31. Итоговая аттестация проводится в виде внутренних экзаменов по:
устройству и техническому обслуживанию автомобиля;
Правилам дорожного движения, основам безопасности движения и первой помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии;
по практическому вождению автомобиля.

23. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650  қаулысымен       бекітілген Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелері бойынша сабақтар өткізуді автомобиль жүргізу жөніндегі тиісті жаттығуларды орындау басталғанға дейін жоспарлау керек.
24. Әрбір сабақты өткізу үшін оқу ұйымы басшысының жанында сабақ өткізу жоспары болуға тиіс, онда тақырыптың атауы, мақсаттары, оқу сұрақтары, оқу уақытының есебі, көрнекі-оқу құралдары мен оқытудың техникалық құралдарын пайдаланудың тәртібі, оқытушының (өндірістік үйрету шеберінің) және оқушылардың іс-әрекеттері көзделеді.
25. Көлік жүргізуге өндірістік үйрету шеберінің сабақ өткізу кезінде жүргізуші куәлігі, көлік құралын тіркеу туралы куәлігі, жол парағы, жүргізу кезегінің кестесі, жол полициясымен келісілген жаттығу бағыттарының сызбасы, оқушыны жүргізуге үйретуді есепке алу туралы жеке кітапшасы (8-қосымша) болуға тиіс.
26. Өткен материалды меңгеру сапасын бақылауды оқытушы (өндірістік үйрету шебері) сабақ өткізу барысында сабақты есепке алу журналына (автокөлік құралдарын жүргізуге үйретуді есепке алу туралы жеке кітапшаға) баға қойып, жүзеге асырады. Теориялық сабақтар кезінде кемінде 3-4 адамнан сабақ сұралуға тиіс, ал практикалық-зертханалық сабақтар барысында әрбір оқушыға баға қойылады.
27. Оқытушылар мен өндірістік үйрету шеберлерінің сабақ өткізу сапасын бақылауды сабақтарды есепке алу журналдарына жазбалар жасай отырып, оқу ұйымының басшылығы жүзеге асырады.
28. Оқу материалын меңгеру сапасын анықтау және оқушылардың білімін бағалау үшін қорытынды сабақтар өткізіледі. Қорытынды сабақтар нәтижелері бойынша әрбір оқушының және жалпы оқу тобының қорытынды аттестацияға дайындығы айқындалады. Барлық пәндер бойынша жақсы бағалар алған адамдар қорытынды аттестацияға жіберіледі.
29. "А" және (немесе) "В" санатындағы көлік құралдары жүргізушілерін даярлау бағдарламаларын өздігінен меңгерген адамдар оқыту ұйымдарында оқудың толық курсы бойынша қорытынды аттестациядан өтеді және оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік алады. Оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік алған адамдар жол полициясында біліктілік емтихандарын тапсыруға жіберіледі.
30. Қорытынды аттестацияның мақсаты мен мазмұны оқушыларды даярлаудың мәні мен сапасының оқу бағдарламасы талаптарына сәйкестігін анықтау болып табылады.
31. Қорытынды аттестация:
автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету;
Жол қозғалысы ережелері, қозғалыс қауіпсіздігі мен жол-көлік оқиғасында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету негіздері;
іс жүзінде автомобиль жүргізу бойынша ішкі емтихандар түрінде өткізіледі.

32. Для проведения итоговой аттестации приказом руководителя учебной организации создается экзаменационная комиссия в составе не менее трех человек, включая председателя комиссии. В состав комиссии по согласованию включаются представители иных учебных организаций и сотрудники дорожной полиции. Председателем комиссии назначается лицо, имеющее высшее профессиональное образование, практический стаж работы на автомобильном транспорте 2 года.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Обучающиеся, не сдавшие теоретические экзамены, к сдаче экзамена по практическому вождению не допускаются.
34. Экзамен теоретический проводится аналогично проведению квалификационного экзамена для получения права на управление транспортными средствами, а по практическому вождению автомобиля проводится в соответствии с Методикой проведения квалификационных экзаменов, с составлением протокола экзамена и проведением комплекса испытательных упражнений для проведения первого этапа практического экзамена (приложение 9, 10, 11).
35. Лица, не сдавшие экзамены по уважительным причинам, допускаются к их сдаче с очередными группами, а получившие неудовлетворительные оценки, допускаются к повторной сдаче после дополнительной самостоятельной подготовки, но не ранее, чем через 5 дней со дня проведения экзаменов.
36. Результаты итоговой аттестации оформляются протоколом (приложение 12), который подписывается председателем, членами экзаменационной комиссии, руководителем учебной организации и скрепляется печатью.
37. Лицам, прошедшим аттестацию выдаются свидетельства установленного образца.
38. Свидетельства об окончании обучения по программам подготовки и переподготовки водителей транспортных средств не являются документами на право управления этими транспортными средствами, а предъявляются в регистрационно-экзаменационное подразделение дорожной полиции при сдаче квалификационных экзаменов для получения водительских удостоверений на право управления соответствующими категориями транспортных средств.
39. В случае утраты свидетельства учебная организация выдает "Дубликат" на основании личного заявления и протокола экзаменационной комиссии. В течение одного рабочего дня с момента подачи заявления.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

32. Қорытынды аттестация өткізу үшін оқыту ұйымы басшысының бұйрығымен комиссия төрағасын қоса алғанда, құрамында кемінде үш адам болатын емтихандық комиссия құрылады. Комиссия құрамына келісім бойынша өзге де оқыту ұйымдарының өкілдері мен жол полициясы қызметкерлері енгізіледі. Комиссия төрағасы болып жоғары кәсіптік білімі, автокөлік құралын жүргізуде 2 жыл практикалық жұмыс өтілі бар адам тағайындалады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
33. Теориялық емтихандарды тапсыра алмаған оқушылар іс жүзінде көлік жүргізу емтиханын тапсыруға жіберілмейді.
34. Теориялық емтихан көлік құралын жүргізу құқығын алу үшін біліктілік емтиханын жүргізу сияқты өткізіледі, ал іс жүзінде автомобиль жүргізу емтиханы емтихан хаттамасы толтырылып және практикалық емтиханның бірінші сатысын өткізуге арналған сынақ жаттығуларының кешені жүргізіле отырып, Біліктілік емтихандарын өткізу әдістемесіне сәйкес жүргізіледі (9, 10, 11-қосымшалар).
35. Дәйекті себептермен емтихан тапсыра алмаған адамдар оларды кезекті топтармен бірге тапсыруға, ал қанағаттанарлықсыз бағалар алған адамдар қосымша өзіндік дайындықтан кейін, бірақ емтихан өткізілген күннен бастап 5 күн өткен соң қайта емтихан тапсыруға жіберіледі.
36. Қорытынды аттестация нәтижелері хаттамамен (12-қосымша) ресімделеді, оған емтихандық комиссияның төрағасы, мүшелері, оқыту ұйымының басшысы қол қояды және мөрмен бекітіледі.
37. Аттестациядан өткен адамдарға белгіленген үлгідегі куәліктер беріледі.
38. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау және қайта даярлау бағдарламалары бойынша оқуды бітіргені туралы куәліктер осы көлік құралдарын жүргізуге құқық беретін құжат болып табылмайды, ол көлік құралдарының тиісті санаттарын жүргізу құқығына жүргізуші куәлігін алу үшін біліктілік емтихандарын тапсыру кезінде жол полициясының тіркеу-емтихан бөлімшесіне ұсынылады.
39. Куәлік жоғалған жағдайда оқу ұйымы жеке арыз және емтихандық комиссияның хаттамасы негізінде "Дубликат" береді. Арыз берілген сәттен бастап бір жұмыс күн ішінде.
Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

40. Свидетельства об окончании обучения и справки о прослушанном курсе являются документами строгой отчетности, имеют серию и типографский порядковый номер. Срок действия свидетельства об окончании обучения заканчивается при получении водительского удостоверения.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Хранение и уничтожение документации учебных организаций осуществляется в соответствии с приказом и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 сентября 2009 года № 128 "Об утверждении Типовых правил документирования и управления документацией в государственных и негосударственных организациях, перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5834).
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.08.2010 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Руководство подготовкой и переподготовкой
водителей транспортных средств
42. Контроль за организацией и проведением подготовки и переподготовки водителей транспортных средств осуществляют территориальные подразделения дорожной полиции.
43. Дорожная полиция осуществляет учет учебных организаций, осуществляющих подготовку и переподготовку водителей транспортных средств, на обслуживаемой территории, определяет качество подготовки и переподготовки в ходе проведения квалификационных экзаменов. В случае выявления слабой теоретической или практической подготовки обучающихся руководству учебной организации направляется предупреждение для принятия необходимых мер. Если учебная организация не реагирует на предупреждение дорожной полиции, продолжает представлять к экзаменам обучающихся с низким уровнем теоретических знаний и слабыми навыками практического вождения (процент сдачи квалификационных экзаменов с первого раза является менее 20 % от общего количества лиц, допущенных к квалификационному экзамену), то деятельность данной организации подлежит ограничению путем приостановления регистрации учебных групп по данной учебной организации, с обязательным опубликованием в средствах массовой информации сведений о данных организациях.
44. Непосредственное руководство учебной организацией возложено на руководителя (директора, начальника). Руководитель несет полную ответственность за выполнение учебной организацией учебных планов и программ, организацию учебно-воспитательного процесса, финансово-хозяйственную деятельность и охрану труда.

40. Оқуды бітіргені туралы куәліктер мен тыңдалған курс туралы анықтамалар қатаң есептегі құжаттар болып табылады, олардың сериясы және баспаханалық реттік нөмірі болады. Оқу бітіргені туралы куәліктің жарамдылық мерзімі жүргізуші куәлігін алған кезде аяқталады.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
41. Оқу ұйымдарының құжаттарының сақталуы және жойылуы «Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың үлгілік ережелерін, Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде жасалатын үлгілік құжаттардың тізбесін сақтау мерзімдерін көрсете отырып бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 25 қыркүйектегі № 128 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 5834 тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.08.27 N 370 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлауға және
қайта даярлауға басшылық жасау
42. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың және қайта даярлаудың ұйымдастырылуын бақылауды аумақтық жол полициясы бөлімшелері жүзеге асырады.
43. Жол полициясы қызмет көрсететін аумағында көлік құралдарын жүргізушілерді даярлайтын және қайта даярлауды жүзеге асыратын оқыту мекемелерін есепке алады, біліктілік емтихандарын өткізу барысында даярлау мен қайта даярлау сапасын анықтайды. Оқушылардың нашар теориялық немесе практикалық даярлығы анықталған жағдайда оқыту ұйымының басшылығына қажетті шаралар қабылдау үшін ескерту жолдайды. Егер оқыту ұйымы жол полициясының ескертуіне ден қоймай, емтихандарға теориялық білімі төмен және практикалық жүргізу машығы нашар оқушыларды жіберуді жалғастырса (біліктілік емтихандарын тапсыру проценті бастапқыда біліктілік емтиханына жіберілген адамдардың жалпы санының кемінде 20%-ін құрайды), онда осы оқыту ұйымы бойынша оқу топтарын тіркеуді тоқтата тұру жолымен бұл ұйымның қызметі шектеліп, осы ұйым туралы мәліметтер міндетті түрде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
44. Оқыту ұйымына тікелей басшылық жасау басшыға (директорға, бастыққа) жүктеледі. Басшы оқыту ұйымының оқу жоспарлары мен бағдарламаларын орындауына, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруға, қаржы-шаруашылық қызметіне және еңбектің қорғалуына толық жауап береді.

5. Учебно-материальная база
45. Учебные организации в целях реализации учебных планов, программ и обеспечения высокого качества подготовки и переподготовки водителей транспортных средств должны располагать:
учебными классами (кабинетами) и лабораториями, оснащенными современным учебно-лабораторным оборудованием, техническими средствами обучения, учебными и наглядными пособиями;
автодромом (площадкой для учебной езды);
учебными транспортными средствами.
46. При учебной организации, осуществляющей подготовку водителей различных категорий, должно находиться:
методический кабинет;
класс устройства транспортных средств;
класс эксплуатации транспортных средств;
класс Правил дорожного движения;
класс безопасности движения;
класс медицинской подготовки;
класс по охране труда;
лаборатории по устройству транспортных средств;
лаборатории по техническому обслуживанию транспортных средств;
класс автотренажеров;
автодром (площадку для учебной езды);
учебные транспортные средства.
47. Состав, количество и содержание учебных классов, лабораторий определяется, исходя из требований соответствующих учебных планов и программ.
48. При достаточном аудиторном фонде могут создаваться специализированные классы устройства и технического обслуживания, как по категориям транспортных средств, так и по отдельным разделам программ. При отсутствии достаточного аудиторного фонда могут быть объединены: класс устройства с классом эксплуатации транспортных средств и классом по охране труда, класс Правил дорожного движения с классом безопасности движения и медицинской подготовки.
49. При подготовке водителей транспортных средств категорий "А" и "В" допускается создание совмещенных классов по устройству и техническому обслуживанию, Правилам дорожного движения, безопасности движения и медицинской подготовке.
50. Не допускается совмещать классы теоретического обучения по устройству и техническому обслуживанию автомобиля с лабораториями практических занятий.
51. При отсутствии автотренажеров обучение вождению проводится только на автомобилях.
52. Классы (кабинеты) для проведения теоретических занятий должны иметь рабочее место преподавателя (кафедру), классную доску, столы и стулья из расчета одновременной посадки до 30 человек, и демонстрационный стол для показа отдельных деталей.
53. Учебное оборудование должно быть в количестве, обеспечивающем полную и качественную отработку программного материала. Размещение оборудования, макетов, стендов и щитов должно проводиться с соблюдением требований технической эстетики и обеспечивать охрану труда. Устанавливаемое учебное оборудование должно быть хорошо обозримо, удобно для пользования им и окрашено в цвета, принятые заводами-изготовителями.

5. Оқу-материалдық база
45. Оқу жоспарлары мен бағдарламаларын іске асыру, көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау және қайта даярлаудың жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында оқыту ұйымында:
қазіргі заманғы оқу-зертханалық жабдықтармен, оқытудың техникалық құралдарымен, оқу және көрнекі құралдармен жарақталған оқу кластары (кабинеттері) мен зертханалары;
автодромы (жүргізіп үйренуге арналған алаңы);
жаттығу көлік құралдары болуға тиіс.
46. Әртүрлі санаттағы жүргізушілер даярлауды жүзеге асыратын оқыту ұйымының жанында:
әдістемелік кабинет;
көлік құралдарының құрылғылары класы;
көлік құралдарын пайдалану класы;
Жол қозғалысы ережелері класы;
қозғалыс қауіпсіздігі класы;
медициналық дайындық класы;
еңбекті қорғау класы;
көлік құралдарының құрылғылары жөніндегі зертхана;
көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі зертхана;
автотренажерлар класы;
автодром (жүргізіп үйренуге арналған алаң);
жаттығу көлік құралдары болуға тиіс.
47. Оқу кластарының, зертханалардың құрамы, саны және мазмұны тиісті оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптарына сәйкес айқындалады.
48. Аудиториялық қор жеткілікті болған жағдайда көлік құралдарының санаттары бойынша да, бағдарламалардың жекелеген бөлімдері бойынша да мамандандырылған құрылғылар кластары мен техникалық қызмет көрсету кластары ашылуы мүмкін. Аудиториялық қор жеткіліксіз болған жағдайда құрылғылар класы көлік құралдарын пайдалану класымен және еңбекті қорғау класымен біріктірілуі, ал Жол қозғалысы ережелері класы қозғалыс қауіпсіздігі және медициналық дайындық класымен біріктірілуі мүмкін.
49. "А" және "В" санаттарындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау кезінде құрылғылар мен техникалық қызмет көрсету, Жол қозғалысы ережелері, қозғалыс қауіпсіздігі және медициналық дайындық кластарын біріктіруге жол беріледі.
50. Автомобиль құрылғылары және оған техникалық қызмет көрсету жөніндегі теориялық оқыту кластарын практикалық сабақтар зертханаларымен біріктіруге жол берілмейді.
51. Автотренажерлар болмаған жағдайда жүргізуге үйрету автомобильдерде ғана жүргізіледі.
52. Теориялық сабақ өткізуге арналған кластарда (кабинеттерде) оқытушының жұмыс орны (кафедра), класс тақтасы, бірмезгілде 30 адамға дейін отыра алатын үстелдер мен орындықтар және жекелеген бөлшектерді көрсетуге арналған шолу үстелі болуға тиіс.
53. Оқу жабдығының саны бағдарламалық материалды толық әрі сапалы меңгеруді қамтамасыз ететіндей болуға тиіс. Жабдықты, макеттерді, стендтер мен қалқандарды орналастыру техникалық эстетика талаптары сақтала отырып жүргізілуге және еңбектің қорғалуын қамтамасыз етуге тиіс. Орнатылатын оқу жабдығы толықтай жақсы көрінетін, пайдалану үшін ыңғайлы болуға және әзірлеуші зауыт белгілеген түспен боялуға тиіс.

54. Для нормальной работы вентиляция помещения должна обеспечить подачу на каждого обучающего в течение часа 15-20 м 3 свежего воздуха, естественное освещение должно осуществляться с левой стороны при посадке обучающихся. Освещенность должна соответствовать медицинским требованиям.
55. Лаборатории должны иметь оборудованные учебные места, обеспечивающие отработку упражнений по всем темам и разделам предметов.
56. Каждое учебное место, должно быть оборудовано рабочим столом (верстаком), учебным оборудованием, комплектом инструментов, приборов и приспособлений, учебной документацией (планом выполнения задания, инструкцией по охране труда, инструкционно-технологической картой, описью учебного оборудования и инструмента).
57. Размещение учебных мест и оборудования должно производиться с учетом рационального и полного использования полезной площади, а также требований технической эстетики, правил охраны труда и пожарной безопасности. Крупные агрегаты и механизмы устанавливаются на подставке. При установке действующих автомобилей (автобусов) и двигателей лаборатория (класс) оборудуется вентиляцией и трубопроводами для отвода наружу отработавших газов. Подача топлива должна проводиться из баков, находящихся вне помещений.
Учебную документацию размещают в рамки, размещенные на рабочем столе.
58. Учебные транспортные средства должны иметь опознавательный знак "Учебное транспортное средство", дополнительные зеркала заднего вида для обучающего и дополнительные педали сцепления, и тормоза.
Приложение 1 к Правилам
о порядке подготовки водителей
транспортных средств
ПРИМЕРНЫЕ ПРОГРАММЫ
ПОДГОТОВКИ ВОДИТЕЛЕЙ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ Пояснительная записка
Типовые учебные планы и программы разработаны в соответствии с требованиями  Закона Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения",  постановления Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения и перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам.".
Типовой учебный план - документ, обязательный для выполнения каждым обучающимся. Указанный в нем перечень предметов, общее количество часов, отводимое на изучение каждого предмета, а также предметы, выносимые на экзамены и зачеты не могут быть изменены.
Для проведения занятий оборудуются учебные кабинеты:
Для категории "А" - один комплексный кабинет, а при достаточном аудиторном фонде могут оборудоваться два специализированных кабинета: один - по устройству и техническому обслуживанию; второй - по Правилам дорожного движения, основам управления транспортным средством и безопасности дорожного движения, оказанию первой медицинской помощи в соответствии с Перечнем оборудования учебных кабинетов.
Программой предусматривается изучение устройства и технического обслуживания одной из наиболее массовых моделей мотоцикла и ознакомление с конструктивными особенностями мотоциклов других марок. При целевой подготовке групп для вождения других мототранспортных средств изучается соответствующее мототранспортное средство.
Для категории "В" - два специализированных кабинета: один - по устройству и техническому обслуживанию легкового автомобиля, второй - по Правилам дорожного движения, основам управления транспортными средствами и безопасности движения, оказанию первой медицинской помощи в соответствии с Перечнем оборудования учебных кабинетов.
При недостатке учебных площадей в учебной организации может быть оборудован один кабинет при условии его оснащения в соответствии с Перечнем учебного оборудования.
Программой предусматривается изучение устройства одной марки легкового автомобиля и конструктивных особенностей других марок.
Для категории "С" - два специализированных кабинета: один - по устройству и техническому обслуживанию автомобиля, второй - по Правилам дорожного движения, основам управления транспортными средствами и безопасности движения, оказанию первой медицинской помощи в соответствии с Перечнем оборудования учебных кабинетов.
Программой предусматривается изучение устройства двух марок грузовых автомобилей (с дизельным и карбюраторным двигателем).
Для категории "Д" - учебные кабинеты: по устройству и техническому обслуживанию; по Правилам дорожного движения, основам управления транспортными средствами и безопасности движения; эксплуатации транспортных средств организации пассажирских перевозок, оказанию первой медицинской помощи и лаборатория по устройству и техническому обслуживанию в соответствии с Перечнем оборудования учебных кабинетов, лабораторий.
Изучение устройства, работы, технического обслуживания и эксплуатации ведется на примере автобусов Павловского автобусного завода, Львовского автобусного завода, Ликинского автобусного завода, базовой модели автобуса "Икарус" и определяется учебной организацией.
Для категории "Е" - учебные кабинеты: по устройству и техническому обслуживанию; по основам управления транспортным средством и безопасности движения в соответствии с перечнем оборудования учебных кабинетов.
В зависимости от наличия обучающегося категории "В", "С", "Д" изучаются в предмете "Устройство и техническое обслуживание" соответственно прицепы легковых автомобилей, прицепы и полуприцепы грузовых автомобилей и сочлененные автобусы. В соответствии с этим преподаватели вносят изменения в программу предмета.
Занятия по вождению автомобиля проводятся на автотренажере (при наличии), учебном автодроме (площадке для учебной езды) и на учебных маршрутах, согласованных с дорожной полицией.
Учебные группы по подготовке водителей создаются численностью до 30 человек.

54. Қалыпты жұмыс істеу үшін үй-жайдың желдету жүйесі әрбір оқушыны бір сағат ішінде 15-20 текше метр таза ауамен қамтамасыз етуі керек, күн сәулесі оқушылар отырған жағдайда сол жақтан түсуге тиіс. Жарық беру медициналық талаптарға сай болуы керек.
55. Зертханаларда пәндердің барлық тақырыптары мен бөлімдері бойынша жаттығулар пысықтауды қамтамасыз ететіндей жабдықталған оқу орындары болуға тиіс.
56. Әрбір оқу орны жұмыс үстелімен (верстакпен), оқу жабдығымен, құрал-сайман жинағымен, аспаптармен және құрылғылармен, оқу құжаттамасымен (тапсырманы орындау жоспарымен, еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен, технологиялық нұсқау картасымен, оқу жабдығы мен құрал-саймандар тізбесімен) жабдықталуға тиіс.
57. Оқу орындары мен жабдықтар пайдалы алаңды ұтымды әрі толық пайдалану, сондай-ақ техникалық эстетика талаптарын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері ескеріле отырып орналастырылуға тиіс. Ірі агрегаттар мен тетіктер тұғырға бекітіледі. Қолданыстағы автомобильдер (автобустар) және қозғалтқыштар орналастырылған жағдайда зертхана (класс) газдарды сыртқа шығару үшін желдету жүйесімен және құбырмен жабдықталуы керек. Жанармай құю үй-жайдан тыс орналастырылған бактардан берілуге тиіс.
Оқу құжаттамасы жұмыс үстелінде орналасқан рамаларға салынады.
58. Жаттығу көлік құралдарында "Жаттығу көлік құралы" деген таным белгісі, оқушыға арналған қосымша артқы көрініс айнасы мен қосымша үдеткіш және тежегіш басқыштары болуға тиіс.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 1-қосымша
КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫН ЖҮРГІЗУШІЛЕРДІ ДАЯРЛАУДЫҢ
ҮЛГІЛІК БАҒДАРЛАМАЛАР Түсіндірме жазба
Үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламалары Қазақстан Республикасының "Жол жүрісі қауіпсіздігі" Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 27 қарашадағы N 1650 қаулысыменбекітілген "Жол қозғалысының ережелері, көлік құралдарының іске қосылуы, қызметкерлердің міндеттері, жол қозғалысының қатысушылары және көлік құралдарының арнайы түспен, сигналмен жабдықталған арнайы және шұғыл қызметтердің тізімі туралы" ережелерге сәйкес әзірленді.
Үлгілік оқу жоспары - әрбір оқушының орындауын міндеттейтін құжат. Пәнді оқып білуге арнаған сағаттардың жалпы саны және емтихан мен сынаққа тапсыруға тиісті пәндер өзгертілмейді.
Жеке тақырыптық бағдарламаны оқып, білу реттілігі және тақырыпты оқып, білуге арналған сағаттар саны бағдарламаны толық орындаған жағдайда ғана өзгертіле алады.
Сабақ өткізу үшін арнайы оқу кабинеттері жабдықталады.
"А" санатына - бір кешенді кабинет немесе дәрсіханалық қор жеткілікті болған жағдайда 2 арнайы кабинет: біреуі - құрылым және техникалық қызмет көрсету; екіншісі - жол қозғалысының Ережелері, транспорт құралын басқару негіздері және жол қозғалысының қауіпсіздігі, оқу кабинетіндегі жабдықтауға сәйкес алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді қамтиды.
Бұл бағдарлама мотоциклдердің кең тараған модельдерінің құрылысы мен техникалық қызмет көрсетуді, мотоциклдердің басқа түрлерін таныстырады.
Мотоциклдердің басқа да түрлерін жүргізуге үйретілетін топ дайындауда мототранспорттық құрал оқылады.
"В" санаты үшін - 2 арнайы жабдықталған кабинет: біреуі жеңіл автокөлік құрылысы және техникалық қызмет көрсетілу жағынан, екіншісі- жол қозғалысы Ережелері, транспорт құралдарын басқару және қозғалыс қауіпсіздігі негіздері, оқу кабинеттерінің жабдықталуына қарай алғашқы дәрігерлік көмек көрсету негіздерін қамтиды.
Оқу орнында оқу алаңы жетіспеген жағдайда оқу құралдарымен жабдықталған бір кабинет болуы мүмкін.
Бағдарлама жеңіл автокөліктің бір маркасының құрылысын және басқа маркалық құрылымдық ерекшеліктерін оқып, білуді қарастырады.
"С"»санаты үшін - 2 арнайы жабдықталған кабинет: біреуі автокөлік құрылысы және техникалық қызмет көрсету жағынан, екіншісі - жол қозғалысы Ережелері, транспорт құралдарын басқару және қозғалыс қауіпсіздігі негіздері, оқу кабинеттерінің жабдықталуына қарай алғашқы дәрігерлік көмек көрсету негіздерін қамтиды.
Бағдарлама жүк автокөлігінің 2 маркасының (дизельді және карбьюраторлы) құрылысын оқып, білуді қарастырады.
"Д" санаты үшін - төмендегі оқу кабинеттері: құрылысы мен техникалық қызмет көрсету жағынан жол қозғалысы Ережелері, транспорт құралдарын басқару және қозғалыс қауіпсіздігі, жолаушылар тасымалдау барысында транспорт құралдарын пайдалану, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету және құрылысы мен техникалық қызмет көрсету жағынан оқу кабинеттеріне сәйкес зертхана болады.
Көлік құрылысының жұмысы, техникалық қызмет көрсету және пайдалану Павловск автозауыты, Львов автозауыты, Ликинск автозауыты,»"Икарус" автобусының базалық моделі негізінде жүргізіледі және оқу орнында анықталады.
"Е"»санаты үшін - төмендегі оқу кабинеттері: құрылысы мен техникалық қызмет көрсету жағынан транспорт құралдарын басқару және оқу кабинеттерінің жабдықталуына сәйкес қозғалыс қауіпсіздігі негізі жағынан қамтылады.
Оқушының "В", "С", "Д" санатына байланысты жеңіл автокөлік тіркемесі, жартылай тіркемесі мен түрлі автобустар "Құрылым және техникалық қызмет көрсету" пәнінде оқылады. Осыған сәйкес оқытушылар пәннің бағдарламасына өзгертулер енгізеді.
Автокөлік жүргізу сабақтары автотренажерде (егер болса), оқу автодромы алаңында және жол полициясымен келісіліп жол маршруттарында өтеді.
Жүргізушілерді дайындау барысында оқу топтарында 30 адамға дейін болады.

Раздел 1 ДВИГАТЕЛЬ
Тема 2. Общее устройство и работа двигателя
Общее устройство, основные механизмы и системы двигателя. Назначение, устройство и работа кривошипно-шатунного механизма.
Назначение, устройство и работа механизма газораспределения. Рабочий процесс одноцилиндрового двухтактного двигателя и рабочий процесс четырехтактного одно- и двухцилиндрового двигателя.
Тема 3. Системы смазывания и охлаждения двигателя
Назначение, устройство смазочной системы двигателя. Работа деталей смазочной системы.
Способы охлаждения двигателя. Причины перегрева двигателя. Способы предупреждения перегрева двигателя.
Тема 4. Топливо и горючие смеси. Система питания
Сорта и качественные показатели бензина для мотоциклетных двигателей. Топливные смеси для двухтактных мотоциклетных двигателей и масла, применяемые для их изготовления. Соотношение масла и бензина в топливных смесях.
Назначение и общее устройство системы питания. Приборы системы питания. Работа карбюратора: при пуске двигателя на холостом ходу, на средних и полных нагрузках двигателя. Неисправности карбюратора и способы их устранения.
Тема 5. Обслуживание механизмов и систем двигателя
Обслуживание механизмов двигателя. Очистка от пыли и грязи картера цилиндра и головки (при необходимости), подтяжка гаек крепления головки, крышек картера, проверка на отсутствие подтеканий и подсоса воздуха в соединениях. Очистка камеры сгорания от нагара.
Регулировка зазоров клапанов в четырехтактном двигателе. Обслуживание смазочной системы. Проверка уровня масла, смена масла, устранение подтеканий.
Обслуживание системы питания. Осмотр карбюратора; очистка от пыли и грязи, устранение подтеканий; регулировка режима "холостого хода", обслуживание воздухоочистителя, обслуживание системы выпуска.
Раздел 2. ЭЛЕКТРООБОРУДОВАНИЕ
Тема 6 Источники тока. Система зажигания
Назначение аккумуляторной батареи. Назначение, общее устройство и работа генератора и реле-регулятора.
Система зажигания. Принципиальная схема батарейного зажигания. Приборы батарейного зажигания, их назначение и расположение на мотоцикле. Схема системы зажигания от генератора переменного тока. Электронная система зажигания. Позднее и раннее зажигание, их признаки. Влияние момента зажигания на мощность, тепловой режим и износ деталей двигателя. Установка зажигания.
Неисправности приборов системы зажигания и способы их устранения.
Тема 7. Приборы освещения и сигнализации
Назначение, размещение, устройство и работа фары и заднего фонаря, переключателя освещения, переключателя дальнего и ближнего света, указателя поворота. Звуковой сигнал, его устройство и работа.
Неисправности приборов освещения и сигнализации и способы их устранения.
Тема 8. Обслуживание электрооборудования
Аккумуляторная батарея: очистка поверхности мастики и клемм от загрязнений, проверка уровня и плотности электролита.
Генератор: проверка крепления генератора, состояния щеток коллектора, контактов, проводов.
Регулятор напряжения, реле обратного тока: очистка от пыли и грязи; проверка крепления регулятора напряжения и реле-регулятора и привода.
Система зажигания: проверка состояния и крепления приборов системы зажигания, проверка зазора между контактами прерывателя-распределителя и их состояние; проверка и очистка электродов свечи, установка зазора между электродами свечи согласно инструкции.
Коммутатор электронный тиристорный: очистка от пыли и влаги, проверка надежности электрического соединения коммутатора с "массой", при необходимости подтяжка резьбовых соединений.

1-Бөлім. ДВИГАТЕЛЬ.
N2 Тақырып.   Двигательдің жұмысы және жалпы құрылымы.
Двигательдің жүйесі механизмінің жалпы құрылымы. Кришипті-шатунды механизм жұмысы, қызметі, құрылымы.
Газ бөлу механизмінің жұмысы, атқаратын қызметі және құрылымы. Бір цилиндрлі екі актілі двигательдің жұмыс істеу процесі және төрт актілі бір немесе екі цилиндрлі двигательдің жұмыс істеу процесі.
N3 Тақырып.   Двигательдің салқындату және майлау жүйесі.
Двигательдің майлау жүйесінің атқаратын қызметі, құрылымы.
Двигательді салқындату жолдары. Двигательдің қатты қызып кету себептері, оның алдын-алу.
N4 Тақырып.   Жанар-жағар майлар. Қоректендіру жүйесі.
Мотоцикл двигателі үшін бензиннің түрлері мен сапалық көрсеткіштері. Екі актілі мотоцикл двигателі үшін жанар майлар және оларды дайындау.
Жанармаймен қоректендіру жүйесінің атқаратын қызметі, жалпы құрылымы.
Қоректену жүйесінің қондырғылары.
Карбюратор жұмысы: орташа және толық ауырлықта двигательдің жұмыс жасауы. Карбюратордың ақаулары және оларды жою жолдары.
N5 Тақырып.   Механизмдер мен двигатель жүйесіне қызмет көрсету.
Двигатель механизміне қызмет көрсету. Цилиндр картерін шаңнан тазалау.
Картер қақпағын қатайту, подсостағы ауа қалдығын шығару және май тамуды тексеру.
Төрт актілі двигательде клапан арасын қалпына келтіру, май деңгейін тексеру, майды ауыстыру.
Жанармай беру жүйесіне қызмет көрсету. Карбюраторды тексеру, оны шаңнан тазарту.
2-Бөлім. ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫ.
N6.Тақырып. Тоқ көздері. Оталу жүйесі.
Аккумулятор батареясының атқаратын қызметі. Генератор мен рене-реттеушінің қызметі.
Жалпы құрылымы және жұмысы. Оталу жүйесі. Батареядан оталудың принциптік схемасы. Батареяны оталдырудың қондырғылары, атқаратын қызметі және мотоциклде орналасуы. Генератордан оталу жүйесінің схемасы. Оталудың электрондық жүйесі. Оталудың ерте немесе кеш жүзеге асуы, олардың белгілері.
Оталу сәтінің двигатель қуатына жылу режиміне және детальдарының тозуына әсері. Оталуды құру.
Оталу жүйесі аспаптарының ақаулары және оларды жою жолдары.
N7 Тақырып.   Жарық және сигнализация қондырғылары.
Фарларды, артқы фонарлардың, жарық және алыс-жақын жарықтың кнопкаларының, бұрылу белгісінің жұмысы, атқаратын қызметі, құрылымы. Дыбыс сигналы, оның құрылымы және жұмысы.
Жарық және сигнализация аспаптарының ақаулары және оларды жою жолдары.
N8 Тақырып.   Электр қондырғыларының қызмет көрсетуі.
Аккумуляторлық батарея: мастик пен клемді ластанудан тазарту, электролиттің тығыздығы және оның деңгейін тексеру.
Генератор, генератордың қатаюын тексеру, коллектор щеткаларын, сымдар байланысын тексеру.
Айналмалы тоқтың релесі. Ластанудан және шаңнан тазарту, реле-реттеушінің қатаюын тексеру.
Оталу жүйесі, оталу жүйесі қондырғыларының жағдайы мен қатаюын тексеру, электрод свечаларын тексеру және тазарту.
Электронды тиристорлық коммутатор, шаң мен ылғалдан тазартуға коммутатордың "салмақпен" электрлік байланысын тексеру.

Раздел 3. ТРАНСМИССИЯ
Тема 9. Устройство и работа трансмиссии
Назначение и типы сцепления. Устройство и работа сцепления. Назначение, устройство и работа коробки передач и механизма переключения. Назначение, устройство и работа пускового механизма. Назначение, устройство и работа карданной и цепной передач.
Неисправности трансмиссии и способы их устранения.
Тема 10. Обслуживание трансмиссии
Проверка работоспособности привода выключения сцепления. Регулировка свободного хода рычага сцепления. Проверка исправности механизма выключения. Уход за приводом сцепления.
Внешний осмотр коробки передач. Проверка работоспособности механизма переключения. Долив или смена масла в коробке передач.
Цепная передача. Осмотр цепной передачи и определение технического состояния ведущей, ведомой, звездочек и цепи. Определение натяжения и величины прогиба цепи. Регулировка натяжения цепи. Уход за цепной передачей.
Карданная передача. Осмотр карданной передачи и определение ее технического состояния. Смазка крестовины. Проверка работоспособности главной передачи. Проверка уровня масла в картере главной передачи. Порядок замены масла в картере главной передачи.
Раздел 4.
НЕСУЩАЯ СИСТЕМА. ХОДОВАЯ ЧАСТЬ.
ОРГАНЫ УПРАВЛЕНИЯ
Тема 11.   Устройство рамы мотоцикла, рамы и кузова
бокового прицепа
Назначение и устройство рамы мотоцикла. Конструктивные разновидности рам. Назначение и устройство рамы бокового прицепа и кузова.
Тема 12 Устройство и работа ходовой части
Назначение, общее устройство и работа задней подвески, передней вилки, торсионной подвески бокового прицепа, переднего и заднего тормозов.
Колеса и шины.
Тема 13. Устройство и работа органов управления
Назначение, общее устройство и работа органов управления (рулевой колонки, рулевого амортизатора (демпфера), рычагов управления сцеплением, передним тормозом, декомпрессором; педалей пускового механизма, ножного тормоза; рычага переключения передач (ножного, ручного). Кнопочные переключатели освещения, сигнализации и контроля.
Тема 14. Обслуживание несущей системы, ходовой части и
органов управления
Несущая система: осмотр мотоцикла, рамы и кузова бокового прицепа.
Ходовая часть: осмотр и выявление неисправностей передней и задней подвески (крепление, подтекание жидкости, состояние пружин). Осмотр и определение технического состояния колес и шин (состояние ступицы, спиц, обода, наличие смазки в подшипниках колес, давление в шинах). Регулировка развала и схождения колес мотоцикла и бокового прицепа.
Органы управления: осмотр и определение технического состояния рулевой колонки и рулевого амортизатора; регулировка демпфера; проверка работоспособности привода управления переднего и заднего тормозов. Порядок выполнения регулировочных работ переднего и заднего тормозов.
Тема 15. Особенности эксплуатации мотоцикла зимой,
летом и в период обкатки
Подготовка органов управления к работе в условиях низких температур. Подготовка аккумуляторной батареи к эксплуатации зимой. Замена смазки в подшипниках колес. Определение уровня износа покрышек и их замена. Применение специальной цепи "браслета" на ведущее колесо.
Подготовка топливной системы к эксплуатации в летних условиях. Очистка двигателя от грязи и масел. Замена смазки в подшипниках колес.
Обкатка нового мотоцикла.
Выбор скоростного режима, соблюдение температурного режима, замена масла в коробке перемены передач, применение марок топлива и масел согласно указаниям заводской инструкции.
Примерные тематический план и программа предмета
"ПРАВИЛА ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ" Тематический план
N
Наименование
разделов и тем
занятий
Количество часов
всего
теорети-
ческое
занятие
практичес-
кое занятие

3-Бөлім. ТРАНСМИССИЯ.
N9 Тақырып. Трансмиссия құрылымы мен жұмысы.
Сцепление түрлері мен атқаратын қызметі. Сцеплениенің қондырғысы және жұмысы. Ауысу механизмі мен ауыстыру қорабының жұмысы, құрылымы және атқаратын қызметі.
Жіберу механизмінің жұмысы. Құрылымы және атқаратын қызметі. Кардонды және цепті ауыстырудың жұмысы, оның қондырғысы және атқаратын қызметі.
Трансмиссияның ақаулары және оларды жою жолдары.
N10 Тақырып.   Трансмиссияға қызмет көрсету.
Сцеплениенің жұмысқа икемділігін тексеру. Механизмнің сөнуін тексеру. Сцепление қондырғыларына қарау.
Ауыстыру қорабының сырт пішінін тексеру. Ауыстыру механизмінің жұмысқа қабілеттілігін тексеру. Ауыстыру қорабындағы майды ауыстыру және толықтырып тұру.
Шынжырды ауыстыру, шынжырды ауыстыруды оқып, білу және шынжырдың, жұлдызшаның техникалық жағдайын анықтау. Шынжырды дұрыс тартуды қадағалау. Шынжырлық ауыстыруға қарау.
Кардонды ауыстыру. Кардонды ауыстыруды қадағалау және оның техникалық жағдайын анықтау. Крестовинаны майлау. Негізгі ауыстырудың жұмыс қабілеттілігі. Негізі ауыстыру картерінде май деңгейін тексеру. Негізгі ауыстыру картеріндегі май ауыстыру тәртібі.
4-Бөлім. НЕГІЗГІ ЖҮЙЕНІҢ ЖҮРГІЗУ БӨЛІМІ.
БАЙЛАНЫСТЫРУ МҮШЕЛЕРІ.
N 11 Тақырып.   Мотоцикл рамасының құрылымы, жанындағы арбашаның рамасы мен кузовы және атқаратын қызметі.
N 12 Тақырып.   Жүргізу бөлімінің жұмысы мен құрылымы.
Артқы қатаюдың, алдыңғы вилканың, алдындағы және соңындағы тежеуіштердің жалпы құрылымы, жұмысы, атқаратын қызметі. Дөңгелектер мен баллондар.
N13 Тақырып.   Басқару органының жұмысы және қондырғылары.
Байланыстыру органының жұмысы, жалпы қондырғылары, атқаратын қызметі. (Рульдік колонкалар, рульдік амортизатор, алдыңғы тежегіш, декомпрессор, аяқ тежегіші). Жарық, сигнализация және бақылаудың кнопкалық түрлері.
N14 Тақырып.   Негізгі жүйенің қызмет көрсетуі, жүргізу бөлімі және байланыстыру органы.
Негізгі жүйесі: мотоциклді, жанындағы тіркеменің рамасы мен кузовы.
Жүретін бөлімі, дөңгелектер мен баллондардың (ступица, дөңгелектегі қысым) техникалық жағдайын анықтау және көру. Мотоцикл мен жанындағы тіркеменің дөңгелектері арақашықтығын сақтау.
Басқару органдары, рульдік колонка мен рульдік амортизациялаудың техникалық жағдайын анықтау, депмферді қадағалау, алдыңғы және артқы тежеуіштердің байланыстыру органдарын тексеру. Алдыңғы және артқы тежеуіштерді қадағалау жұмыстарының орындалу барысы.
N15 Тақырып. Мотоциклді қыста, жазда пайдалану ерекшеліктері.
Төменгі температура жағдайында байланыстыру органдарының жұмысын дайындау. Аккумулятор батареясын қыста пайдалануға дайындау.
Дөңгелек қақпаларының тозу деңгейін анықтау және оларды алмастыру. Арнайы "браслет" атты шынжырды пайдалану.
Жанар-жағар май жүйесін жазда пайдалануға дайындау. Двигательді ластанудан және майлардан тазарту.
"ЖОЛ ҚОЗҒАЛЫСЫ ЕРЕЖЕЛЕРІ" пәнінің үлгілік тақырыптық
жоспары мен бағдарламасы.
Тақырыптық жоспар.
№N
Бөлім және тақырып атаулары
Барлығы
Сағат саны
Теориялық сабақ
Практикалық сабақ

Раздел 1. Правила дорожного движения
1
Общие положения.
Основные понятия
и термины.
Обязанности
водителей,
пешеходов и
пассажиров
4
4
2
Дорожные знаки
10
10
3
Дорожная
разметка и ее
характеристики
2
2
-
Практическое
занятие по
темам 1-3
6
-
6
4
Порядок
движения.
Остановка и
стоянка
транспортных
средств
8
8
5
Регулирование
дорожного
движения
4
4
-
Практическое занятие по темам 4-5
8
-
8
6
Проезд
перекрестков
8
8
-
7
Проезд
пешеходных
переходов,
остановок
маршрутных
транспортных
средств и
железнодорожных
переездов
4
4
Практическое
занятие по
темам 6-7
14
-
14
8
Особые условия
движения
4
4
-
9
Перевозка людей
и грузов
2
2
-
10
Техническое
состояние и
оборудование
транспортных
средств
4
4
11
Номерные,
опознавательные
знаки, предупре-
дительные
устройства,
надписи и
обозначения
2
2
Раздел 2. Правовая ответственность водителя
12
Административная
ответственность
2
2
-
13
Уголовная
ответственность
2
2
-
14
Гражданская
ответственность
2
2
-
15
Правовые основы
охраны природы
2
2
-
16
Право собствен-
ности на
транспортное
средство
1
1
17
Страхование
водителя и
транспортного
средства
1
1
ВСЕГО
90
62
28
Программа Раздел 1. ПРАВИЛА ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ
Тема 1. Общие положения. Основные понятия и термины.
Обязанности водителей, пешеходов и пассажиров
Значение Правил в обеспечении порядка и безопасности дорожного движения. Общая структура Правил. Основные понятия и термины, содержащиеся в Правилах.
Обязанности участников дорожного движения и лиц, уполномоченных регулировать движение. Порядок ввода ограничений в дорожном движении.
Документы, которые водитель механического транспортного средства обязан иметь при себе и представлять для проверки работникам полиции и ее внештатным сотрудникам.
Обязанности водителя перед выездом и в пути. Порядок предоставления транспортных средств должностным лицам. Обязанности водителей-инвалидов. Обстоятельства, исключающие возможность управления и передачи управления транспортным средством другому лицу.
Права и обязанности водителей транспортных средств, движущихся с включенным проблесковым маячком и (или) специальным звуковым сигналом. Обязанности других водителей по обеспечению безопасности движения специальных транспортных средств.
Обязанности водителей, причастных к дорожно-транспортному происшествию. Обязанности пешеходов и пассажиров по обеспечению безопасности дорожного движения.
Тема 2. Дорожные знаки.
Значение дорожных знаков в общей системе организации дорожного движения. Классификация дорожных знаков. Требования к расстановке знаков. Дублирующие, сезонные и временные знаки.
Предупреждающие знаки. Назначение. Общий признак предупреждения. Правила установки предупреждающих знаков. Название и назначение каждого знака. Действия водителей при приближении к опасному участку дороги, обозначенному соответствующим предупреждающим знаком.
Знаки приоритета. Назначение. Название и место установки каждого знака. Действия водителей в соответствии с требованиями знаков приоритета.
Запрещающие знаки. Назначение. Общий признак запрещения. Название, назначение и место установки каждого знака. Действия водителей в соответствии с требованиями запрещающих знаков. Исключения. Зона действия запрещающих знаков.
Предписывающие знаки. Назначение. Общий признак предписания. Название, назначение и место установки каждого знака.
Действия водителей в соответствии с требованиями предписывающих знаков. Исключения.
Информационно-указательные знаки. Назначение. Общие признаки информационно-указательных знаков. Название, назначение и место установки каждого знака.
Действия водителей в соответствии с требованиями знаков, которые вводят определенные режимы движения.
Знаки сервиса. Назначение. Название и установка каждого знака.
Знаки дополнительной информации. Назначение. Название и размещение каждого знака.
Тема 3.  Дорожная разметка и ее характеристики
Значение разметки в общей организации дорожного движения, классификация разметки.
Горизонтальная разметка. Назначение. Цвет и условия применения каждого вида горизонтальной разметки. Действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной разметки.
Вертикальная разметка. Назначение. Цвет и условия применения каждого вида вертикальной разметки.
Практическое занятие по темам 1-3.
Решение комплексных задач. Разбор типичных дорожно-транспортных ситуаций с использованием технических средств обучения, макетов, стендов и т.д. Формирование умений руководствоваться дорожными знаками и разметкой.
Ознакомление с действиями водителей транспортных средств в конкретных условиях дорожного движения.
Тема 4.  Порядок движения, остановка и стоянка транспортных
средств
Предупредительные сигналы. Виды и назначение сигналов. Правила подачи сигналов световыми указателями поворотов и рукой. Случаи, разрешающие применение звуковых сигналов. Использование предупредительных сигналов при обгоне. Включение ближнего света фар в светлое время суток. Аварийная ситуация и ее предупреждение.
Опасные последствия несоблюдения правил подачи предупредительных сигналов.
Начало движения, изменение направления движения. Обязанности водителей перед началом движения, перестроением и другими изменениями направления движения. Порядок выполнения поворота на перекрестке. Поворот налево и разворот вне перекрестка. Действия водителя при наличии полосы разгона (торможение). Места, где запрещен разворот. Порядок движения задним ходом.
Опасные последствия несоблюдения правил маневрирования.
Расположение транспортных средств на проезжей части. Требования к расположению транспортных средств на проезжей части в зависимости от количества полос для движения, видов транспортных средств, скорости движения.
Случаи, когда разрешается движение по трамвайным путям. Повороты на дорогу с реверсивным движением.
Опасные последствия несоблюдения правил расположения транспортных средств на проезжей части.
Скорость движения и дистанция. Факторы, влияющие на выбор скорости движения. Ограничения скорости в населенных пунктах. Ограничения скорости вне населенных пунктов на автомагистралях и остальных дорогах для различных категорий транспортных средств, а также для водителей со стажем работы менее двух лет. Запрещения при выборе скоростного режима. Выбор дистанции и интервалов. Особые требования для водителей тихоходных и большегрузных транспортных средств.
Опасные последствия несоблюдения безопасной скорости и дистанции.
Обгон и встречный разъезд. Обязанности водителя перед началом обгона. Действия водителей при обгоне. Места, где обгон запрещен.
Встречный разъезд на узких участках дорог. Опасные последствия несоблюдения правил обгона и встречного разъезда.
Остановка и стоянка. Порядок остановки и стоянки. Способы постановки транспортных средств на стоянку. Длительная стоянка вне населенных пунктов. Меры предосторожности при постановке автомобиля на стоянку. Места, где остановка и стоянка запрещена.
Опасные последствия несоблюдения правил остановки и стоянки.
Тема 5.  Регулирование дорожного движения
Средства регулирования дорожного движения. Значение сигналов светофора и действия водителей в соответствии с этими сигналами. Реверсивные светофоры. Регулирование движения трамваев, а также других маршрутных транспортных средств, движущихся по выделенной для них полосе.
Значение сигналов регулировщика для трамваев, пешеходов и безрельсовых транспортных средств. Порядок остановки при сигналах светофора или регулировщика, запрещающих движение.
Действия водителей и пешеходов в случаях, когда указания регулировщика противоречат сигналам светофора, дорожным знакам и разметке.
Практическое занятие по темам 4-5.
Решение комплексных задач, разбор типичных дорожно-транспортных ситуаций с использованием технических средств обучения, макетов, стендов и т.д.
Выработка навыков подачи предупредительных сигналов рукой. Формирование умений правильно руководствоваться сигналами регулирования, ориентироваться, оценивать ситуацию и прогнозировать ее развитие. Ознакомление с действиями водителей транспортных средств в конкретных условиях дорожного движения.
Тема 6 . Проезд перекрестков
Общие правила проезда перекрестков. Случаи, когда водители трамваев имеют преимущества.
Нерегулируемые перекрестки. Перекрестки неравнозначных и равнозначных дорог. Порядок движения на перекрестках неравнозначных и равнозначных дорог.
Регулируемые перекрестки. Взаимодействие сигналов светофора и дорожных знаков. Порядок и очередность движения на регулируемом перекрестке.
Очередность проезда перекрестка, когда главная дорога меняет направление. Действия водителя в случае, если он не может определить наличие покрытия на дороге (темное время суток, грязь, снег и тому подобное) и при отсутствии знаков приоритета.
Тема 7.  Проезд пешеходных переходов, остановок маршрутных
транспортных средств и железнодорожных переездов
Пешеходные переходы и остановки маршрутных транспортных средств. Обязанности водителя, приближающегося к нерегулируемому пешеходному переходу, остановке маршрутных транспортных средств или транспортному средству, имеющему опознавательный знак "Перевозка детей".
Железнодорожные переезды. Разновидности железнодорожных переездов. Устройство и особенности работы современной железнодорожной сигнализации на переездах. Порядок движения транспортных средств. Правила остановки транспортных средств перед переездом. Обязанности водителя при вынужденной остановке на переезде.
Запрещения, действующие на железнодорожном переезде.
Случаи, требующие согласования условий движения через переезд с начальниками дистанции пути железной дороги.
Опасные последствия нарушения правил проезда пешеходных переходов, остановок маршрутных транспортных средств и железнодорожных переездов.
Практическое занятие по темам 6-7.
Решение комплексных задач. Разбор типичных дорожно-транспортных ситуаций с использованием технических средств обучения, макетов, стендов и т.д.
Развитие навыков прогнозирования в ситуациях, характеризующихся признаком ограниченного обзора. Отработка навыков действий при вынужденной остановке на железнодорожном переезде.
Ознакомление с действиями водителей транспортных средств в конкретных условиях дорожного движения.
Тема 8.  Особые условия движения
Движение по автомагистралям. Запрещения, вводимые на автомагистралях. Обязанности водителей при вынужденной остановке на проезжей части автомагистрали и на обочине.
Приоритет маршрутных транспортных средств. Пересечение трамвайных путей вне перекрестка.
Порядок движения на дороге с разделительной полосой для маршрутных транспортных средств. Правила поведения водителей в случаях, когда троллейбус или автобус начинает движение от обозначенной остановки.
Правила пользования внешними световыми приборами.
Действия водителя при ослеплении. Порядок использования противотуманных фар, фары-прожектора, фары-искателя и задних противотуманных фонарей, знака автопоезда.
Буксировка механических транспортных средств. Условия и порядок буксировки механических транспортных средств на гибкой сцепке, жесткой сцепке и методом частичной погрузки.
Случаи, когда буксировка запрещена.
Перевозка людей в буксируемых и буксирующих транспортных средствах. Опасные последствия несоблюдения правил буксировки механических транспортных средств.
Учебная езда. Условия, при которых разрешается учебная езда. Требования к обучающему, обучающемуся и учебному механическому транспортному средству.
Тема 9.  Перевозка людей и грузов
Требование к перевозке людей в грузовом автомобиле. Обязанности водителя перед началом движения. Скорость движения при перевозке людей. Дополнительные требования при перевозке детей. Случаи, когда запрещена перевозка людей.
Правила размещения и закрепления груза на транспортном средстве.
Обозначение перевозимого груза. Случаи, требующие согласования условий движения транспортных средств с дорожной полицией.
Опасные последствия несоблюдения правил перевозки людей и грузов.
Тема 10 . Техническое состояние и оборудование транспортных
средств
Общие требования. Условия, при которых запрещена эксплуатация транспортных средств.
Неисправности, при возникновении которых водитель должен принять меры к их устранению, а если это невозможно следовать к месту стоянки или ремонта с соблюдением необходимых мер предосторожности.
Неисправности, при которых запрещено дальнейшее движение.
Опасные последствия эксплуатации транспортного средства с неисправностями, угрожающими безопасности дорожного движения.
Тема 11.  Номерные, опознавательные знаки, предупредительные
устройства, надписи и обозначения
Регистрация (перерегистрация) транспортных средств в дорожной полиции.
Требования к оборудованию транспортных средств номерными и опознавательными знаками, предупредительными устройствами.
Опасные последствия несоблюдения правил установки опознавательных знаков и предупредительных устройств.

1-Бөлім. Жол қозғалысы Ережелері.
1
Жалпы ережелер. Негізгі түсініктер мен терминдер. Жүргізушілердің, жаяу адамдардың және жолаушылардың міндеттері.
4
4
2
Жол белгілері.
10
10
3
Жол белгілері және оның сипаттамасы. 1-3 тақырыптар бойынша практикалық  сабақтар.
2
6
2
-
-
6
4
Қозғалыс тәртібі. Көлік құралының аялдауы және тұрақтауы.
8
8
5
Жол қозғалысын қадағалау.
4-5 тақырыптар бойынша практикалық сабақтар.
4
8
4
-
-
8
6
Жол қиылысынан өту.
8
8
-
7
Жаяу адамдар өтетін жерден өту, маршрутты көлік құралдарының тоқтауы және темір жол пойызы.
6-7 тақырыптар бойынша практикалық сабақтар.
4
14
4
14
-
8
Қозғалыстың ерекше жағдайлары .
4
4
9
Жолаушылар мен жүк тасымалдану.
2
2
-
10
Көлік құралдарының жабдықтары мен техникалық жағдайы.
4
4
11
Нөмірлік, алдын-ала хабар беретін белгілер, жазулар және белгіленулер.
2
2
2-Бөлім. Жүргізушінің құқықтық жауапкершілігі.
12
Әкімшілік жауапкершілік.
2
2
-
13
Қылмыстық жауапкершілік.
2
2
-
14
Азаматтық жауапкершілік.
2
2
-
15
Табиғатты қорғаудың құқықтық негіздері.
2
2
-
16
Көлік құралына деген меншік құқығы.
1
1
-
17
Көлік құралын және жүргізушіні сақтандыру.
1
1
-
Барлығы:
90
62
28
Бағдарлама 1-Бөлім. ЖОЛ ҚОЗҒАЛЫСЫ ЕРЕЖЕЛЕРІ.
N1 Тақырып. Жалпы ережелер. Негізгі түсініктер мен терминдер.
Жүргізушілердің, жаяу адамдардың, жолаушылардың міндеттері.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін және тәртібін сақтауды қажет ететін ережелер. Ережелердің жалпы құрылымы. Ережедегі негізгі түсініктер мен терминдер. Жол қозғалысына қатысатын тұлғалардың және жол қозғалысын реттейтін тұлғалардың міндеттері. Жол қозғалысындағы тыйым салу тәртібі.
Механикалық көлік құралының жүргізушісінде болуға міндетті және полиция қызметкерлеріне көрсететін құжаттар.
Жолға шығар алдындағы жүргізушінің міндеттері. Лауазымды тұлғаларға көлік құралын пайдалануға беру тәртібі. Мүгедек-жүргізушілердің міндеттері. Көлік құралын пайдалануға және басқаға беруге жол берілмейтін жағдайлар.
Арнайы сигналы бар көлік құралының жүргізушілерінің құқықтары мен міндеттері. Арнайы көлік құралының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басқа жүргізушілердің міндеттері. Арнайы көлік құралының қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басқа міндеттер. Жол апатына ұшыраған жүргізушінің міндеттері. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жаяу адамдар мен жолаушылардың міндеттері.
N2 Тақырып. Жол белгілері.
Жалпы жол қозғалысын ұйымдастыруда жол белгілерінің алатын орны. Белгілерді орналастыруға арналған талаптар. Маусымдық, уақытша және негізгі белгілер.
Ескертетін белгілер. Атқаратын қызметі. Ескертудің жалпы белгілері. Әрбір жол белгісінің атауы мен атқаратын қызметі. Ескертуші жол белгісі бар жолдың қауіпті учаскесінде жүргізушінің іс-әрекеті.
Тыйым салатын жол белгілері. Атқаратын қызметі. Тыйым салудың жалпы белгілері. Әрбір жол белгісінің орналасатын жері, атауы, атқаратын қызметі. Тыйым салатын жол белгілерінің талаптарына сай жүргізушілердің іс-әрекеті.
Алдын-ала жазылатын жол белгілері. Атқаратын қызметі. Алдын-ала жазудың жалпы белгілері талаптарына сай жүргізушілердің іс-әрекеттері.
Ақпаратты-сілтеу жол белгілері. Атқаратын қызметі. Ақпаратты-сілтеу жол белгілерінің жалпы белгілері. Әрбір жол белгісінің орналасқан жері, атауы, атқаратын қызметі.
Қозғалыстың белгілі кестесі енгізген жол белгілері талаптарына сай жүргізушілердің іс-әрекеті.
Қызмет көрсету жол белгілері. Атқаратын қызметі. Әрбір жол белгісінің атауы мен орналасуы.
Қосымша ақпарат белгілері. Атқаратын қызметі. Әрбір белгінің атауы мен орналасуы.
N3 Тақырып. Жол белгілері және оның сипаттамалары.
Таңбаның жалпы жол қозғалысы ережелеріндегі ұйымдастыру маңызы, жіктелуі. Көлденең таңба. Атқаратын қызметі. Көлденең таңбаның талаптарына сай жүргізушілердің іс-әрекеті.
Тік таңбалар. Атқаратын қызметі. Тік таңбаның әрқайсысының түсі мен қолдану шарты. Кешенді есептер шығару. Оқытудың техникалық құралдары, макеттер, стендтер қолдану арқылы жол-көлік оқиғасын талқылау. Жол белгілері және жол таңбаларын басқару іскерлігін қалыптастыру. Жол қозғалысының нақты жағдайларында жүргізушілердің іс-әрекеттерімен танысу.
N4 Тақырып. Көлік құралдарының қозғалысы, аялдауы мен тұрақтауы.
Ескерту сигналдары. Сигналдар түрлері. Атқаратын қызметі. Сигналдарды жарық нұсқауларымен және қолмен көрсету ережелері. Дыбыс сигналдарын қолданатын жағдайлар. Басып озуда ескерту сигналдарын беру тәртібі. Күндіз жақындату фарын пайдалану. Жол-көлік оқиғасы және оның алдын-алу. Ескерту сигналдарын дұрыс бермеудің зардаптары.
Қозғалыс басы, қозғалыс бағытының өзгеруі. Жол қиылысында бұрылу тәртібі және жол қиылысында айналу. Тежеуішпен жұмыс жасау. Айналуға тыйым салынатын жерлер. Кері қозғалыс тәртібі.
Оңтайландыру тәртібін сақтамау зардаптары. Жолдағы көлік құралдарының орналасуы. Жолдағы көлік құралдарының орналасуына қойылатын талаптар, қозғалыстың жылдамдыққа тәуелділігі.
Трамвай жолымен жүруге рұқсат етілетін жағдайлар.
Көліктің жолда дұрыс орналаспауының зардаптары.
Қозғалыс жылдамдығы және арақашықтық. Қозғалыс жылдамдығын таңдауға әсер ететін факторлар. Жылдамдық режимін таңдаудағы тыйым салулар. Арақашықтық пен үзілістер таңдау, жай жылжитын және ауыр жүк таситын көліктер жүргізушілеріне қойылатын талаптар.
Жылдамдық пен үзілістер тәртібін сақтамаудың зардаптары.
Басып озу және қарама-қарсы қозғалыс. Басып озу алдындағы жүргізушілердің міндеттері. Басып озудағы жүргізушілердің іс-әрекеті. Озуға тыйым салынатын жерлер.
Жолдың тар учаскелеріндегі қарама-қарсы қозғалыс тәртібін сақтамау зардаптары.
Аялдау және тұрақтау. Аялдау және тұрақтау тәртібі. Тұрақтамаға көлік құралын қою жолдары. Елді мекеннен тыс жерде ұзақ аялдау. Тұрақтамаға автокөлікті қоюда қауіпсіздік шаралары. Аялдау мен тұрақтауға тыйым салынатын жерлер. Аялдау мен тұрақтау тәртібін сақтамаудың зардаптары.
N5 Тақырып. Жол қозғалысын реттеу. Жол қозғалысын реттеу құралдары.
Бағдаршам дабылының мағынасы және осы дабылдарға сәйкес жүргізушілердің іс-әрекеттері. Қайтармалы (реверстік) бағдаршамдар. Трамвайлар және маршруттық көлік құралдарын реттеу.
Трамвайлар, жаяу жүргіншілер және рельссіз көлік құралдарын реттейтін тұлғаның дабылдарына қозғалуға тыйым салынатын аялдаулар тәртібі.
Реттейтін тұлғаның нұсқауларының бағдаршам, жол белгілері мен таңбаларына қарама-қайшы болған кездегі жүргізушілер мен жаяу жүргіншілердің іс-әрекеттері.
4-5 тақырыптар бойынша практикалық сабақтар.
Кешенді есептер шығару, техникалық құралдар, макеттер және стенділерді пайдаланып жол-көлік оқиғаларын талдау.
Қолмен жасалатын дабылдарды дұрыс беру, бейімделе білу, жағдайды бағалау және оның дамуын болжау.
Көлік құралдары жүргізушілерін жол қозғалысындағы нақты жағдайларды жасайтын іс-әрекеттерімен таныстыру.
N6 Тақырып. Жол қиылысынан өту.
Жол қиылысынан өтудің жалпы Ережелері. Трамвайдың кейбір жағдайдағы артықшылығы.
Реттелмейтін жол қиылыстары. Бірдей мәнді және әр түрлі мәнді жолдардың қиылысы.
Реттелетін жол қиылыстары. Бағдаршам дабылдары мен жол белгілерінің ара қатынасы.
Негізгі жолдың бағыты ауысқандағы жол қиылысындағы кезектілік.
Жүргізушінің жол белгілері болмай жолдың бетінің жабуын ажырата алмаған кездегі іс-әрекеттері (мысалы қараңғы уақыт, батпақ, қар және т.б.)
N7 Тақырып. Жаяу жүргіншілер өтетін жерден көлік құралының өтуі және темір жолды қиып өту.
Жаяу жүргіншілер өтетін жер және маршрутты көлік құралының аялдауы. Жаяу жүргіншілер өтетін жерге, маршрутты көлік құралы аялдамасына және "Балалар" деген белгісі бар көлік құралына жақындағандағы жүргізушінің міндеттері.
Темір жолды қиып өту. Темір жол қиылыстарының әр түрлілігі. Темір жол қиылысындағы заманға сай дабылдардың құрылымы мен жұмыс ерекшеліктері.
Көлік құралдарының қозғалу тәртібі. Темір жол қиылысынан өтер алдындағы көлік құралының тоқтау ережелері.
Темір жол қиылысында лажсыз тоқтаған жағдайдағы жүргізуші міндеттері.
Темір жол қиылысындағы тыйым салулар.
Арақашықтық темір жол бастығымен көлік қозғалысы келісілетін жағдайлар.
Жаяу жүргіншілердің жүретін жері, маршрутты көлік құралдарының аялдамасы және темір жол қиылысында Ережелерді бұзудың зардаптары.
6-7 тақырыптар бойынша практикалық сабақтар.
Кешенді есептер шығару. Техникалық құралдар, макеттер және стенділер пайдалану арқылы ЖКО-ны талдау.
Болжауды жаттықтыру. Темір жол қиылысында лажсыз тоқтағанда жүргізушінің іс-әрекетіне жаттықтыру.
Көлік құралының жүргізушісін жол қозғалысындағы нақты жағдайлармен таныстыру.
N8 Тақырып. Қозғалыстың ерекше жағдайлары.
Автомагистраль қозғалысы. Автомагистральдағы тыйым салулар. Автомагистральда және жол шетінде лажсыз тоқтағандағы жүргізушілердің міндеттері.
Маршрутты көлік құралдарының басымдығы. Жол айырығын қиып өту.
Маршрутты көлік құралдарының бөлу сызығы бар жолдағы қозғалыс тәртібі.
Сыртқы жарық қондырғыларын пайдалану ережелері.
Жүргізушінің көзі көрмей қалған жағдайдағы іс-әрекеттері. Тұманға қарсы фарлар, прожектор-фарлар, тұманға қарсы артқы фарларды пайдалану тәртібі.
Механикалық көлік құралын тіркеуге алу. Механикалық көлік құралын осал, қатты тізбекпен тіркеуге алудың тәртіптері.
Тіркеуге алуға тыйым салынатын жағдайлар. Тіркеуге алынған және тіркеуге алушы көлік құралдарында жолаушыларды тасымалдау. Механикалық көлік құралдарын тіркеуге алудағы тәртіптердің сақталмауынан болатын зардаптар.
Оқу-жаттығу қозғалысы. Оқу-жаттығу қозғалысына тыйым салынатын жағдайлар.
N9 Тақырып. Жолаушылар және жүк тасымалдау.
Жүк автокөлігінде жолаушы тасымалдау талаптары. Қозғалыс басындағы жүргізушінің міндеттері. Жолаушылар тасымалдаудағы қозғалыс жылдамдығы. Балалар тасымалдаудағы қосымша талаптар. Жолаушылар тасымалдауға тыйым салынатын жағдайлар.
Көлік құралында жүкті орналастыру және бекіту ережелері.
Алып өтетін жүктің белгіленуі.
Жолаушылар және жүк тасымалдаудағы ережелерді сақтамаудың зардаптары.
N10 Тақырып. Көлік құралдарының техникалық жағдайы және жабдықтары.
Жалпы талаптар. Көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын жағдайлар.
Жолда болатын ақауларды жоюдағы жүргізушінің іс-шаралары. Егер мүмкіндік болмаса автотұраққа немесе жөндеу орнына жету кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Қозғалысты жалғастыруға тыйым салынатын ақаулар.
Жол қозғалысына қауіп төндіретін көлік құралдары ақауларының зардаптары.
N11 Тақырып. Нөмірлік, айырым белгілері, ескерту қондырғылары, жазулар мен таңбалар.
Көлік құралының жол полициясында тіркелуі және қайта тіркелуі.
Көлік құралының жабдықтарын нөмірлік және айырым белгілерімен ескерту қондырғылары мен талаптары.
Айырым белгілері және ескерту қондырғыларын орнатудағы ережелерді сақтамаудың зардаптары.

1. Техника очищения ротовой полости и восстановления проходимости верхних дыхательных путей.
2. Искусственная вентиляция легких:
- изо рта в рот (с применением и без применения "устройства для проведения искусственного дыхания"),
- изо рта в нос.
3. Закрытый массаж сердца:
- двумя руками,
- одной рукой.
4. Проведение реанимационных мероприятий одним спасателем.
5. Проведение реанимационных мероприятий двумя спасателями.
6. Определение пульса:
- на лучевой артерии,
- на бедренной артерии,
- на сонной артерии.
7. Определение частоты пульса и дыхания.
8. Определение реакции зрачков.
9. Техника временной остановки кровотечения:
- прижатие артерии: плечевой, подколенной, бедренной, сонной,
- наложение жгута-закрутки с использованием подручных средств, максимальное сгибание конечности в суставе (коленном, локтевом),
- наложение резинового жгута, передняя тампонада носа,
- использование порошка "Статин" и салфеток "Котекс ГЕМ".
10. Проведение туалета ран.
11. Наложение бинтовых повязок:
- циркулярная наконечность,
- колосовидная,
- спиральная,
- "чепец",
- черепашья,
- косыночная,
- Дезо,
- окклюзионная,
- давящая,
- контурная.
12. Использование сетчатого бинта.
13. Эластичное бинтование конечности.
14. Использование лейкопластыря, бактерицидного пластыря.
15. Транспортная иммобилизация с использованием подручных средств и сетчатых шин при повреждениях:
- ключицы,
- плеча,
- предплечья,
- кисти,
- бедра,
- голени,
- стопы.
16. Техника транспортной иммобилизации при повреждениях:
- позвоночника,
- таза,
- живота,
- множественных переломах ребер,
- черепно-мозговой травме.
17. Техника извлечения и укладывания на носилки пострадавших с повреждениями:
- грудной клетки,
- живота,
- таза,
- позвоночника,
- головы.
18. Техника переноски пострадавших:
- на носилках,
- на одеяле,
- на щите,
- на руках,
- на спине,
- на плечах,
- на стуле.
19. Погрузка пострадавших в:
- попутный транспорт (легковой, грузовой),
- санитарный транспорт.
20. Техника закапывания капель в глаза, промывания глаз водой.
21. Снятие одежды с пострадавшего.
22. Снятие мотоциклетного шлема с пострадавшего.
23. Техника обезболивания хлорэтилом.
24. Использование аэрозолей.
25. Вскрытие индивидуального перевязочного пакета.
26. Техника введения воздуховода.
27. Использование гипотермического пакета-контейнера.
28. Применение нашатырного спирта при обмороке.
29. Техника промывания желудка.
Примерные тематический план и программа
"ВОЖДЕНИЕ МОТОЦИКЛА" Тематический план
N
Наименование тем
Количество часов
1
Начальное
обучение
6
2
Вождение в
ограниченных
проездах
7
3
Вождение по
дорогам
2
экзамен
1
ВСЕГО
16
Программа
Тема 1.  Начальное обучение
Задание 1.  Ознакомление с органами управления и контрольно-измерительными приборами, пользование ими
Посадка обучаемого на мотоцикл, положение за рулем, сход с мотоцикла. Ознакомление с расположением органов управления и контрольно-измерительных приборов. Пользование ими. Отработка правил трогания с места, переключения передач и торможения (при неработающем двигателе). Подготовка двигателя к пуску и   пуск его. Прогрев двигателя, наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, отработка приема открытия и закрытия дроссельной заслонки карбюратора. Трогание с места, переключение передач с низшей до высшей и торможение с работающим двигателем при поднятом ведущем колесе. Постановка рычага переключения передач в нейтральное положение.
Задание 2 . Трогание с места, движение по прямой и остановка мотоцикла
Плавное трогание мотоцикла с места на первой передаче, движение по прямой. Поддержание соответствующей частоты вращения коленчатого вала двигателя. Сохранение равновесия, остановка мотоцикла торможением. Ускорение или замедление движения путем изменения режима работы двигателя. Выбор места для остановки. Остановка и глушение двигателя. Постановка рычага переключения передач в нейтральное положение.
Задание 3 . Переключение передач в восходящем порядке
Трогание с места, разгон, переключение передач с первой до высшей, движение с поворотами и остановка. Отработка сигналов поворота и остановки.
Задание 4.  Переключение передач в восходящем и нисходящем порядках
Трогание с места, последовательность переключения передач с первой до высшей и с высшей до первой, движение с поворотами и остановка. Отработка сигналов поворота и остановки.
Задание 5.  Вождение на различных передачах. Остановка в заданном месте
Трогание с места, разгон, повороты направо, налево на закруглениях кольцевого маршрута площадки. Трогание с места, разгон на коротких дистанциях. Последовательное переключение передач с первой до высшей, регулирование скорости движения открытием дросселя. Экстренное торможение. Остановка мотоцикла в заданном месте. Последовательное переключение передач с первой до высшей и с высшей до первой. Торможение двигателем и тормозом. Остановка мотоцикла в заданном месте.
Тема 2.  Вождение в ограниченных проездах
Задание 6.  Проезд габаритной "змейки" и колейной доски
Проезд по "змейке" с прямолинейного движения. Проезд по "змейке" с предварительным поворотом направо, налево. Проезд по колейной доске с прямолинейного движения. Проезд по колейной доске с предварительным поворотом направо, налево.
Задание  7. Тренировка в вождении с проездом габаритной "змейки" и колейной доски
Проезд по "змейке" и колейной доске с прямолинейного движения и с предварительным поворотом направо, налево.
Задание 8.  Проезд габаритного коридора и круга
Въезд в габаритный коридор прямо и проезд по нему. Въезд в габаритный коридор с предварительным поворотом направо, налево и проезд по нему. Вождение по кругу в направлении по часовой стрелке. Вождение по кругу в направлении против часовой стрелки.
Задание 9.  Тренировка в вождении с проездом габаритного коридора и круга
Въезд в габаритный коридор с предварительным поворотом направо, налево и проезд по нему. Вождение по кругу в направлении по часовой стрелке и против часовой стрелки.
Задание 10.  Проезд по габаритной восьмерке. Остановка на линии "Стоп"
Проезд по габаритной восьмерке с въездом в направлении по часовой и против часовой стрелки. Движение на различных передачах по кольцевому маршруту с остановками на линии "Стоп" и выполнением требований дорожных знаков.
Задание 11 . Комплексное вождение по ограниченным проездам
Вождение с последовательным проездом габаритных коридора, "змейки", восьмерки, проезд по колейной доске, остановка на линии "Стоп".
Тема 3. Вождение по дорогам
Задание 12. Вождение на кольцевом маршруте площадки для учебной езды
Движение по кольцевому маршруту с объездом стоящего транспортного средства. Очередность проезда в узком месте, обгон. Встречное движение транспортных средств, разъезд.
Экзамен.
Цель экзамена - определить готовность обучаемого к самостоятельному управлению транспортным средством категории "А" и умение соблюдать Правила дорожного движения.
ПРИМЕРНАЯ ПРОГРАММА
ПО ПОДГОТОВКЕ ВОДИТЕЛЕЙ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
КАТЕГОРИИ "В" Примерный учебный план
N
Предметы
Количество часов
всего
в том числе
теорети-
ческих
практических
(лабораторно-
практических)
1
Устройство и
техническое
обслуживание
23
17
6
2
Правила
дорожного
движения
90
62
28
3
Основы
управления
транспортным
средством и
безопасность
движения
60
60
_
4
Оказание
первой
медицинской
помощи
24
8
16
ИТОГО

1. Ауыз қуысын және жоғарғы тыныс жолдарының өтуін тазарту техникасы.
2. Өкпеге жасанды ауа жіберу.
- ауыздан ауызға (жасанды тыныс жасауға арналған жабдықтарды пайдалану және пайдалану жағдайлары)
- мұрыннан ауызға
3. Жүректі жабық түрде массаждау:
- екі қолмен
- бір қолмен.
4. Бір құтқарушымен реанимациялық іс-шараларды өткізу.
5. Екі құтқарушымен реанимациялық іс-шараларды өткізу.
6. Тамырды анықтау:
- сәулелі артерияда
- жамбас артерияда
- ұйқы артерияда.
7. Тыныс және пульс жиілігін анықтау.
8. Көздің қарашық реакциясы.
9. Қансырауды уақытша тоқтату техникасы:
- иық, тізе арты, жамбас және ұйқы артерияларын қысу
- жгутпен, қолда бар заттармен байлау
- барынша тізені, шынтақты қайыру
- резина жгутын қою
- мұрынға тампон қою
- "Статин" ұнтағын және Котекс "Тем" майлығын пайдалану.
10. Жарақат түскен жерлерін тазарту, дәрілеу.
11. Бинт таңғыштарын қою:
- аяқ, қолға циркулярлық
- колостық
- спиралдық
- "гепец"
- тасбақа
- косынкалы
- Дезо
- Окклюзивтік
- Басу, езу
- контурлық.
12. Торлы бинтті пайдалану.
13. Аяқ, қолды эластикалық әдіспен бинттеу.
14. Бактерицидтік пластырьді, лейкопластырьді пайдалану.
15. Зардап шеккендерге қолданыстағы құралдарды және торлы шиналарды пайдаланып төмендегі жарақаттану кезінде көлікті иммобилизациялау:
- иықты
- иық астын
- алақанды
- жамбасты
- тізені
- табанды.
16. Төмендегі жарақаттануда зардап шеккендерді көлікті иммобилизациялау техникасы:
- омыртқаны
- қарынды
- көптеген қабырға сынықтарын
- бас (ми) жарақатын.
17. Төмендегі жарақаттануда зардап шеккендерді шығару және зембілге орналастыру техникасы:
- кеуде клеткаларын
- қарны (іш)
- жамбасты
- омыртқаны
- басты.
18. Төмендегі жарақаттануда зардап шеккендерді тасымалдау техникасы:
- зембілмен
- жапқышпен
- щитпен
- қолмен
- арқада
- иықта
- орындықта.
19. Зардап шеккендерді көлікке орналастыру
- жеңіл көлікке (жеңіл, жүк көлігі)
- санитарлық көлік.
20. Көзге дәрі тамызу, көзді сумен жуу.
21. Зардап шеккендердің киімін шешу.
22. Зардап шеккен адамның мотоцикл каскасын шешу.
23. Хлорэтилмен ауыртпай ем жасау техникасы.
24. Аэрозольды пайдалану.
25. Жеке таңу перевязка пакетін ашу.
26. Ауа жинауды ендіру техникасы.
27. Гипотермиялық пакет-контейнерді пайдалану.
28. Естен танған кезде нашатыр спиртті қолдану.
29. Асқазанды жуу техникасы.
"МОТОЦИКЛДІ ЖҮРГІЗУ" пәні бойынша
үлгілік тақырыптық жоспар және бағдарлама.
Тақырыптық жоспар
N№
Тақырып атауы
Сағат саны
1.
Бастауыш оқыту
6
2.
Шектеулі өткелдерде жүргізу
7
3.
Жолдармен жүргізу
2
Емтихан
1
Барлығы:
16
Бағдарлама N1 Тақырып. Бастауыш оқыту.
N1 Тапсырма.  Бақылау-өлшеу құралдарымен, басқару мүшелерімен танысу және оларды қолдану.
Мотоциклді жүргізуге оқушы адамды мотоциклге отырғызу, рульдегі жағдайда болу, мотоциклден түсу. Бақылау-өлшеу құралдарының, басқару мүшелерінің орналасуымен танысу. Олармен қолдану. Орнынан жылжу (қозғалу) ережелерін жаттықтыру.
двигательді қыздыру, бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне байқау жүргізу. Бір орнынан жылжыту, жұмыс істеп тұрған двигательді кілт тоқтату.
N2 Тапсырма. Орнынан жылжыту, түзу бойына жүргізу және мотоциклді тоқтату.
Бірінші кедергі мотоциклдің орнынан біркелкі қозғалуы, түзу жүруі. Тепе-теңдік сақталуы, мотоциклді кілт тоқтату. двигатель жұмысының режимін өзгерту жолымен қозғалысты жеделдету немесе баяулату. Тоқтайтын жерді таңдау. Тоқтау, двигательді сөндіру.
N3 Тапсырма. Жоғарылау тәртібімен өтілімді ауыстыру.
Орнынан қозғау, жылдамдық алу, бұрылыстар жасау және тоқтату. Бұрылыс және тоқтату сигналдарына үйрету.
N4 Тапсырма.  Жоғарылау және төмендету тәртібімен өтінімді ауыстыру.
Орнынан қозғалу, жылдамдық алу, бұрылыстарда көлікті жүргізу және тоқтату. Бұрылыс және тоқтату сигналдарына үйрету.
N5 Тапсырма.  Өтінімнің әр түрлі жағдайында мотоциклді жүргізу.
Орнынан қозғау, жылдамдық алу, оңға және солға қарай бұру. Орнынан қозғау, қысқа қашықтықта жылдамдық алу. Жедел тоқтату. Белгіленген жерде мотоциклді тоқтату. Двигательмен (қозғалғыш) және тежеумен тоқтату. Белгіленген жерде мотоциклді тоқтату.
N2 Тақырып. Шектеулі өткелдерде мотоциклді жүргізу
N6 Тапсырма.  "Ирелең" және тақтайлы әдіспен жүргізу.
Түзу қозғалыста "Ирелең" әдіспен жүргізу. "Ирелең" әдіспен оң және солға қарай бұрылып жүру. Өтілімді бірден жоғары қарай қалыпты ауыстыру, дроссельдің ашылуымен жүрудің жылдамдығын реттеу. Жедел тежелу.
N7 Тапсырма. "Ирелең" және тақтайлы әдіспен жүргізуді жаттықтыру.
Түзу қозғалыста "Ирелең" және тақтайлы әдіспен жүргізу және оң мен солға қарай бұру.
N8 Тапсырма. Шеңбер және габаритті жерлермен жүргізу .
Габаритті жерлерге кіргізу және соның ішімен жүргізу. Габариттік жерлерге кіргізу, оңға және солға бұрылу. Шеңбер жасап сағат тілі бағытымен жүргізу. Шеңбермен сағат тіліне қарсы бағытымен жүргізу.
N9 Тапсырма Шеңбер және габаритті жерлермен жүргізуге жаттықтыру.
Габаритті жерлерге кіргізу және жүргізу. Габариттік жерлерге қою және жүргізу, оңға және солға бұру. Шеңбер жасап сағат тілі бағытымен жүргізу.
N10 Тапсырма. Габаритті "сегіздік" тәсілмен жүргізу.
Сағат тілі бағытымен, сағат тіліне қарсы бағытымен габариттік сегіздік тәсілмен жүргізу.
N11 Тапсырма Шектеулі өткелдерде кешенді жүргізу.
"Ирелең" және тақтайлы, габариттік жерлермен, габариттік "сегіздік" тәсілмен жүргізу, "Тоқта" деген жерлерге тоқтату.
N3 Тақырып. Жолдармен жүргізу.
Тұрған көлік құралдарын айналып өтіп, шеңберлі айналыммен жүргізу. Тар жерлерден озып өту кезектілігі.
Емтихан.
Емтиханның мақсаты - білім алған азаматтың жол қозғалысы Ережесінің сақтай білуін және өз бетінше көлік құралдарын "А" біліктілігі бойынша басқара алу дайындығын анықтау.
"В" САНАТТЫ КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫН ЖҮРГІЗУШІЛЕРДІ
ДАЙЫНДАУ БОЙЫНША ҮЛГІЛІК БАҒДАРЛАМА
Үлгілік оқу жоспары
N
№
Пәндер
Сағаттар саны
Барлығы
Оның ішінде
теориялық
Практика
1
Құрылғы техникалық қызмет және оны көрсету.
23
17
6
2
Жол қозғалысы ережелері.
90
62
28
3
Көлік құралдарын басқарудың негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі.
60
60
-
4
Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
24
8
16
Барлығы:

Раздел 5.
Системы управления автомобиля
14
Тормозная система
2
15
Система рулевого
управления
1
Раздел 6.
Основы технического обслуживания
16
Виды, периодич-
ность и порядок
выполнения работ
по техническому
обслуживанию
автомобиля
1
17
Признаки мелких
эксплуатационных
неисправностей,
их устранение*
ИТОГО:
*Данная тема изучается на практическом занятии, на учебном автомобиле.
Программа
Тема 1.  Введение.
Общее устройство легкового автомобиля. Назначение и классификация легковых автомобилей. Общее устройство легковых автомобилей. Назначение, расположение и взаимодействие основных агрегатов, узлов, механизмов и систем. Краткие технические характеристики автомобилей
Раздел 1. ДВИГАТЕЛЬ
Тема 2.  Общее устройство и работа двигателя
Назначение и устройство двигателя и его механизмов.
Принцип работы карбюраторного двигателя. Рабочий процесс двигателя. Понятия: "мертвые точки", ход поршня, объем камеры сгорания, рабочий и полный объемы цилиндра, степень сжатия, литраж двигателя. Крепление двигателя. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм.
Тема 3.  Система охлаждения
Назначение системы охлаждения двигателя. Принципиальная схема работы системы. Устройство системы охлаждения двигателя. Способы охлаждения. Охлаждающие жидкости и требования к ним. Тепловой режим двигателя и контроль за температурой охлаждающей жидкости. Способы поддержания постоянного теплового режима двигателей. Назначение и расположение приборов систем охлаждения изучаемых двигателей.
Признаки неисправностей системы охлаждения и способы их устранения.
Тема 4.  Смазочная система
Назначение смазочной системы двигателя. Принципиальная схема работы системы. Способы подачи масла к трущимся поверхностям деталей. Масла, применяемые для двигателей, их основные свойства и маркировка. Простейшие способы определения качества масла. Контроль за давлением масла. Способы очистки и охлаждения масла в двигателе.
Устройство и работа приборов смазочной системы двигателя: масляного насоса, масляного фильтра, системы вентиляции картера. Признаки неисправностей смазочной системы и способы их устранения.
Тема 5.  Система питания
Принципиальная схема системы питания карбюраторного двигателя. Назначение, общее устройство и работа приборов подачи и очистки топлива и воздуха и их расположение на автомобиле. Принцип работы карбюратора. Работа карбюратора на различных режимах. Впускной трубопровод и система выпуска отработавших газов. Особенности устройства и работы систем впрыска бензиновых двигателей.
Признаки неисправностей системы питания двигателя и способы их устранения.

5-Бөлім. Автокөлікті басқару жүйесі.
14
15
Тежегіш жүйесі
Рульмен басқару жүйесі
2
1
6-Бөлім. Техникалық қызмет көрсету негіздері.
16
17
Автокөліктің техникалық қызмет көрсетуі бойынша жұмыстарды орындаудың түрлері, кезеңдері және тәртібі.
Ұсақ эксплуатациялық ақаулардың белгілері, оларды болдырмау.
1
6
Барлығы:
23
* Берілген тақырып практикалық сабақта оқу автокөлігінде оқытылады
Бағдарлама
N1 Тақырып . Кіріспе.
Жеңіл автокөліктің жалпы құрылымы. Жеңіл автокөліктің қолданылуы және жіктелуі. Негізгі агрегаттардың, түйіндердің, механизмдердің және жүйелердің қолданылуы, орналасуы және өзара әрекет етуі. Автокөліктердің қысқаша техникалық сипаттамасы.
1-Бөлім. ДВИГАТЕЛЬ.
N2 Тақырып. двигательдің жалпы құрылымы және жұмысы.
Двигательдің және оның механизмдерінің қолданылуы және құрылымы.
Карбюраторлық двигательдің жұмыс істеу принципі. Двигательдің жұмыс процесі. Түсініктер: "өлі нүктелер", поршиннің жүрісі, жану камерасының көлемі, цилиндрдің жалпы және жұмыс көлемдері, қысқарту дәрежесі, двигатель маркасы. Двигательді қатайту. Кривошипті - шатунді механизмді тазарту механизмі.
N3 Тақырып. Салқындату жүйесі.
Двигательді салқындату жүйесінің қолданылуы. Жүйе жұмысының принципті схемасы. Двигательді салқындату жүйесінің құрылымы. Салқындату тәсілдері. Салқындатқыш сұйықтықтар және оларға қойылатын талаптар. Двигательдің жылытқыш режимі және салқындатқыш сұйықтықтың температурасын бақылау. Двигательдердің үздіксіз жылытқыш режимін ұстап тұру тәсілдері. Оқытылатын двигательдердің салқындатқыш жүйелері құралдарының қолданылуы және орналасуы.
Салқындатқыш жүйелердің ақау белгілері және оларды жою тәсілдері.
N4 Тақырып. Майлау жүйесі.
Двигательді майлау жүйесінің қолданылуы. Жүйе жұмысының принципті схемасы. Детальдің үйкелетін бөлігіне майдың берілу тәсілдері. Двигательдер үшін қолданылатын майлар, олардың негізгі қасиеттері және маркировкасы. Май сапасын анықтаудың қарапайым тәсілдері. Май қысымын бақылау. Двигательдегі майды тазартудың және салқындатудың тәсілдері.
Двигательдің майлау жүйесі құралдарының құрылымы және жұмысы, майлы насос, майлы сүзгіш, картер желдеткішінің жүйесі.
Майлау жүйесі ақауларының белгілері және оларды болдырмаудың тәсілдері.
N5 Тақырып. Қоректендіру жүйесі.
Карбюраторлы двигательдің  қоректендіру жүйесінің принципті схемасы. Отынды және ауаны жеткізу және тазарту құралдарының қолданылуы, жалпы құрылымы мен жұмысы және олардың автомобильде орналасуы. Карбюратор жұмысының принципі. Әр түрлі режимдердегі карбюратордың жұмысы. Жіберу құбыр желісі және пайда болған газды шығару жүйесі. Бензинді двигательдердің себелегіш жүйесінің жұмысы мен құрылымының ерекшеліктері.
Двигательдің қоректендіру жүйесі ақауларының белгілері және оларды жою тәсілдері.

Раздел 2. ЭЛЕКТРООБОРУДОВАНИЕ
Тема 6.  Источники и потребители электроэнергии
Назначение, устройство и работа аккумуляторной батареи. Основные характеристики, свойства и маркировка аккумуляторных батарей. Электролит и меры предосторожности при обращении с ним.
Основные неисправности, обслуживание и хранение аккумуляторных батарей.
Назначение, устройство и работа стартера.
Назначение, устройство и работа генератора.
Назначение, устройство и работа приборов освещения, световой и звуковой сигнализации, контрольно-измерительных приборов, стеклоочистителей, стеклоомывателей, системы отопления и вентиляции кузова.
Тема 7.  Система зажигания двигателя
Принципиальная схема системы зажигания.
Цепи низкого и высокого напряжения.
Устройство и работа приборов контактной и бесконтактной систем зажигания.
Основные неисправности системы зажигания и способы их устранения.
Раздел 3. ТРАНСМИССИЯ
Тема 8 . Общее устройство и назначение трансмиссии
Устройство и назначение трансмиссии.
Схемы трансмиссии автомобилей с передними и задними ведущими мостами. Способы смазки агрегатов, сборочных единиц и деталей трансмиссии. Трансмиссионные масла и пластичные смазки, их применение, основные свойства и маркировка.
Тема 9.  Сцепление
Сцепление, его назначение, общее устройство и принцип действия. Устройство и работа сцепления с механическим и гидравлическим приводом, регулировка привода сцепления.
Признаки неисправностей сцепления и способы их устранения.
Тема 10 . Коробка передач
Назначение и общее устройство коробки передач. Типы коробок передач. Понятие о передаточном числе зубчатой передачи. Схема, устройство и работа механизмов переключения передач. Особенности устройства и работы автоматической коробки передач.
Признаки неисправностей и способы их устранения.
Тема 11.  Карданная передача, главная передача, дифференциал, полуоси, приводные валы
Назначение, устройство и работа карданной и главной передач, дифференциала, полуосей и привода ведущих колес.
Признаки неисправностей и способы их устранения.
Раздел 4. НЕСУЩАЯ СИСТЕМА
Тема  12. Кузов легкового автомобиля
Назначение и общее устройство несущей системы. Устройство кузова автомобиля. Уход за лакокрасочным покрытием кузова и меры противокоррозионной защиты.
Тема 13.  Передняя и задняя подвески
Назначение и устройство передней подвески автомобиля. Углы установки передних колес. Работа деталей передней подвески.
Устройство и работа задней подвески.
Амортизаторные стойки и амортизаторы передней и задней подвески, их устройство и работа.
Устройство автомобильных колес и шин. Крепление колес. Маркировка шин и дисков.
Признаки неисправностей подвесок, шин и дисков и способы их устранения.

2-Бөлім. ЭЛЕКТР ЖАБДЫҒЫ
N6 Тақырып.   Электр энергиясының көздері және тұтынушылар.
Аккумуляторлы батареяның қолданылуы, құрылымы және жұмысы. Аккумуляторлы батареяның негізгі сипаттамалары, тәсілдері және маркировкасы. Электролит және оларды қолданудағы алдын-алудың сақтық шаралары.
Негізгі ақаулар.
Аккумуляторлы батареялардың негізгі ақаулары, қызмет көрсетуі және сақталуы.
Стартердің қолданылуы, құрылымы және жұмысы. Генератордың қолданылуы, құрылымы және жұмысы. Жарық беру құралдарының, жарық және дыбыс сигналдарының бақылау-өлшегіш құралдарының, шыны тазалағыштардың, шыны жуғыштардың, қорабтың жылу және желдеткіш жүйелердің қолданылуы, құрылымы және жұмысы.
N7 Тақырып. Двигательді оталдыру жүйесі.
Оталдыру жүйесінің принципті схемасы. Контактілі және контактысыз оталдыру жүйесі құралдарының құрылымы және жұмысы.
Оталдыру жүйесінің негізгі ақаулары және оларды болдырмау тәсілдері.
3-Бөлім. ТРАНСМИССИЯ
N8 Тақырып. Трансмиссияның жалпы құрылымы және қолданылуы.
Алдыңғы және артқы жетекші көпірлі автомобильдердің трансмиссия схемасы. Трансмиссия агрегаттарының жиынтық бірлігі және детальдарын майлау тәсілдері. Трансмиссиялық майлар және пластикалық майлау, оларды пайдалану, негізгі тәсілдері және маркировка.
N9 Тақырып. Тістеуіш.
Тістеуіш, оның қолданылуы, жалпы құрылымы және әрекет ету принципі. Механикалық және гидравликалық тістеуішінің құрылымы және жұмысы, тістеуішті реттеу.
Тістеуіш ақауларының белгілері және оларды болдырмаудың тәсілдері.
N10 Тақырып. Өтілім қорабы.
Жіберу қорабының қолданылуы және жалпы құрылымы. Өтілім қорабының түрлері. Тісті жіберушінің жіберу қасиеті жөнінде түсінік.
Автоматты өтілім қорабының жұмысы және құрылым ерекшеліктері.
Ауысу қорабы механизмінің жұмысы, құрылымы, схемасы.
Ақаулардың белгілері және оларды жою жолдары.
N11 Тақырып. Карданды өтілім, негізі өтілім, диференциал.
Ақаулардың белгілері және оларды жою жолдары.
4-Бөлім. НЕГІЗГІ ТІРЕУІШ ЖҮЙЕ.
N12 Тақырып. Жеңіл автокөлік кузовы.
Негізгі тіреуіш жүйесінің қоданылуы және жалпы құрылымы.
Автокөлік кузовының құрылымы. Кузовтың лакталған және боялған қабатын күту және каррозияға қарсы қолдану шаралары.
N13 Тақырып. Алдыңғы және артқы ілінбелер.
Автокөліктің алдыңғы ілінбесінің құрылымы және атқаратын қызметі. Алдыңғы дөңгелектерде орналасқан құрылым.
Артқы ілінбенің құрылымы және жұмысы.
Амортизациялық тіреуіштер. Автокөлік дөңгелегі мен шиналарының құрылымы. Дөңгелектерді қатайту. Шиналар мен дискілерді таңдау. Ілінбе, дөңгелек пен шиналар ақау белгілері. Оларды жою тәсілдері.

Раздел 5. СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ АВТОМОБИЛЯ
Тема 14. Тормозная система
Назначение тормозной системы автомобиля.
Принципиальная схема системы.
Тормозные жидкости.
Общее устройство и принцип действия рабочей тормозной системы.
Устройство и работа тормозных механизмов колес дискового и барабанного типа.
Назначение, устройство и работа стояночной тормозной системы. Признаки неисправностей тормозной системы и способы их устранения.
Тема 15.  Система рулевого управления
Назначение, расположение, общее устройство и работа рулевого управления. Схема поворота автомобиля. Основные требования, предъявляемые к рулевому управлению. Назначение, устройство и работа рулевых механизмов типа "шестерня-рейка" и "червяк-ролик".
Устройство рулевого привода.
Признаки неисправностей рулевого управления и способы их устранения.
Раздел 6. ОСНОВЫ ТЕХНИЧЕСКОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ
Тема 16.  Виды, периодичность и порядок выполнения работ по техническому обслуживанию автомобиля
Виды, периодичность и порядок основных работ по техническому обслуживанию легкового автомобиля в соответствии с сервисной книжкой и Инструкцией по эксплуатации.
Ежедневное обслуживание автомобиля. Перечень и порядок выполнения работ ежедневного обслуживания. Проверка технического состояния автомобиля перед выездом и в пути.
Безопасность труда при проведении технического обслуживания.
Тема 17.  Признаки мелких эксплуатационных неисправностей и их устранение
Проверка давления в шинах колес. Замена колеса: демонтаж-монтаж колеса.
Проверка наличия люфта в подшипниках управляемых колес. Проверка уровня масла в рулевом механизме и определение люфта в нем.
Проверка состояния наконечников рулевых тяг.
Проверка неисправностей, связанных с включением сигнальных ламп на щитке приборов или перехода стрелок указателей в красную зону (давление масла, снижение уровня жидкости в тормозной системе, повышение температуры в системе охлаждения двигателя).
Проверка подачи топлива.
Замена плавкого предохранителя.
Замена ремня привода генератора.
Проверка отсутствия зарядки (проверка подачи электропитания к щеткам генератора и реле-регулятору, проверка состояния щеток генератора, проверка состояния клемм аккумуляторной батареи и соединений проводов).
Проверка уровня электролита и степени заряженности аккумуляторной батареи.
Проверка искрообразования в системе зажигания.
Проверка работоспособности свечей и их замена.
Проверка состояния и регулировка контактов прерывателя-распределителя.
Замена неисправных электроламп.
Проверка состояния и регулировка привода стояночного тормоза.
Проверка состояния тормозных колодок.
Примерные тематический план и программа предмета
"ПРАВИЛА ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ" Тематический план
N
Наименование
разделов и
тем занятий
Количество часов
всего
теорети-
ческое
занятие
практи-
ческое
занятие

5-Бөлім. АВТОКӨЛІКТІ БАСҚАРУ ЖҮЙЕСІ.
N14 Тақырып. Тежегіш жүйесі.
Автокөліктің тежегіш жүйесінің қолданылуы жүйенің принципті схемасы.Тежегіш сұйықтары.
Жұмысшы тежегіш жүйесінің жалпы құрылымы және іс-әрекет принципі.
Дискілі және барабанды дөңгелектердің тежегіш механизмдерінің құрылымы және жұмысы.
Аялдамалы тежегіш жүйенің қолданылуы, құрылымы және жұмысы. Тежегіш жүйесі ақауларының белгілері және оларды жою тәсілдері.
N15   Тақырып.   Рульмен басқару жүйесі.
Рульмен басқарудың қолданылуы, орналасуы, жалпы құрылымы және жұмысы. Автокөлік құрылысының схемасы. Рульмен басқаруға қойылатын негізгі талаптар.
"Шестерня-рейка" және "червяк-ролик" сияқты рульдік механизмдердің қолданылуы, құрылымы және жұмысы.
Рульдік құрылымы.
Рульмен басқару ақауларының белгілері және оларды болдырмаудың тәсілдері.
6-Бөлім. ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ НЕГІЗДЕРІ.
N16   Тақырып. Автокөліктің техникалық қызмет көрсетуі бойынша жұмыстарды орындаудың түрлері, кезеңдері және тәртібі.
Жеңіл автомобильдердің техникалық қызмет көрсетуі бойынша жұмыстарды орындаудың түрлері, кезеңдері және тәртібі сервистік (қызмет көрсету) кітапшасына және пайдалану жөніндегі инструкцияға сәйкес болады.
Автомобильдердің күнделікті қызмет жасауы. Күнделікті қызмет көрсету жұмыстарын орындаудың тізбесі мен тәртібі. Жолға шығар алдындағы және жолда автокөліктің техникалық жағдайын тексеру.
Техникалық қызмет көсетуді жүргізудегі еңбек қауіпсіздігі.
N17 Тақырып. Ұсақ эксплуатациялық ақаулардың белгілері және оларды жою.
Дөңгелек шиналарында қысымды тексеру. Дөңгелекті ауыстыру,  дөңгелекті демонтаждау және монтаждау. Басқаратын дөңгелектердің подшипниктеріндегі люфтің бар екендігін тексеру.
Рульді механизмдегі майдың деңгейін тексеру және ондағы люфті анықтау.
Рульді тартқыштардың түбінің жағдайын тексеру.
Құрылғылардың шитінде сигналды лампалардың қосылуына немесе көрсеткіш бағыттардың қызыл зонаға ауысуына сәйкес ақауларды тексеру (май қысымы, тежегіш жүйедегі сұйықтық деңгейінің төмендеуі, двигательді салқындату жүйесіндегі температураның жоғарылауы)
"ЖОЛ ҚОЗҒАЛЫСЫ ЕРЕЖЕЛЕРІ" пәні бойынша
үлгілік тақырыптық жоспар мен бағдарлама.
Тақырыптық жоспар
№N
Бөлім және тақырып атаулары
Барлығы
Сағат саны
Теориялық сабақ
Практика. сабақ

1. Техника очищения ротовой полости и восстановления проходимости верхних дыхательных путей.
2. Искусственная вентиляция легких:
- изо рта в рот (с применением и без применения "устройства для проведения искусственного дыхания"),
- изо рта в нос.
3. Закрытый массаж сердца:
- двумя руками,
- одной рукой.
4. Проведение реанимационных мероприятий одним спасателем.
5. Проведение реанимационных мероприятий двумя спасателями.
6. Определение пульса:
- на лучевой артерии,
- на бедренной артерии,
- на сонной артерии.
7. Определение частоты пульса и дыхания.
8. Определение реакции зрачков.
9. Техника временной остановки кровотечения:
- прижатие артерии: плечевой, подколенной, бедренной, сонной,
- наложение жгута-закрутки с использованием подручных средств,
- максимальное сгибание конечности в суставе (коленном, локтевом),
- наложение резинового жгута,
- передняя тампонада носа,
- использование порошка "Статин" и салфеток "Котекс ГЕМ".
10. Проведение туалета ран.
11. Наложение бинтовых повязок:
- циркулярная на конечность,
- колосовидная,
- спиральная,
- "чепец",
- черепашья,
- косыночная,
- Дезо,
- окклюзионная,
- давящая,
- контурная.
12. Использование сетчатого бинта.
13. Эластичное бинтование конечности.
14. Использование лейкопластыря, бактерицидного пластыря.
15. Транспортная иммобилизация с использованием подручных средств и сетчатых шин при повреждениях:
- ключицы,
- плеча,
- предплечья,
- кисти,
- бедра,
- голени,
- стопы.
16. Техника транспортной иммобилизации при повреждениях:
- позвоночника,
- таза,
- живота,
- множественных переломах ребер,
- черепно-мозговой травме.
17. Техника извлечения и укладывания на носилки пострадавших с повреждениями:
- грудной клетки,
- живота,
- таза,
- позвоночника,
- головы.
18. Техника переноски пострадавших:
- на носилках,
- на одеяле,
- на щите,
- на руках,
- на спине,
- на плечах,
- на стуле.
19. Погрузка пострадавших в:
- попутный транспорт (легковой, грузовой),
- санитарный транспорт.
20. Техника закапывания капель в глаза, промывания глаз водой.
21. Снятие одежды с пострадавшего.
22. Снятие мотоциклетного шлема с пострадавшего.
23. Техника обезболивания хлорэтилом.
24. Использование аэрозолей.
25. Вскрытие индивидуального перевязочного пакета.
26. Техника введения воздуховода.
27. Использование гипотермического пакета-контейнера.

1. Ауыз қуысын және жоғарғы тыныс жолдарының өтуін тазарту техникасы.
2. Өкпеге жасанды ауа жіберу.
- ауыздан ауызға (жасанды тыныс жасауға арналған жабдықтарды
пайдалану және пайдалану жағдайлары)
- мұрыннан ауызға
3. Жүректі жабық түрде массаж жасау:
- екі қолмен
- бір қолмен
4. Бір құтқарушы адамның реанимациялық іс-шараларды өткізуі
5. Екі құтқарушы адамның реанимациялық іс-шараларды өткізуі.
6. Тамырды анықтау:
- сәулелі артерияда
- жамбас артерияда
- ұйқы артерияда
7. Тыныс және пульс жиілігін анықтау.
8. Көздің қарашық реакциясы.
9. Қансырауды уақытша тоқтату техникасы:
- иық, тізе арты, жамбас және ұйқы артерияларын қысу
- жгутпен, қолда бар заттармен байлау
- тізені, шынтақты барынша қайыру
- резина жгутын қою
- мұрынға тампон қою
- "Статин" ұнтағын және Котекс "Тем" майлығын пайдалану
10. Жарақаттанған жерлерді тазарту, дәрілеу
11. Бинт таңғыштарын қою:
- аяққа, қолға циркулярлық
- колостық
- спиральдық
- "гепец"
- тасбақа
- косынкалы
- Дезо
- Окклюзивтік
- Басу, езу
- контурлық
12. Торлы бинтті пайдалану
13. Аяқ, қолды эластикалық әдіспен бинттеу
14. Бактерицидтік пластырьді, лейкопластырьді пайдалану
15. Зардап шеккендерге қолданыстағы құралдарды және торлы шиналарды пайдаланып, төмендегі жарақаттану кезінде көлікті иммобилизациялау:
- иықты
- иық астын
- алақан
- жамбасты
- тізені
- табанды
16. Төмендегі жарақаттануда зардап шеккендерді көлікті иммобилизациялау техникасы:
- омыртқаны
- қарынды
- көптеген қабырға сынықтарын
- бас (ми) жарақатын
17. Төмендегі жарақаттануда зардап шеккендерді шығару және зембілге орналастыру техникасы:
- кеуде клеткалары
- қарны (іш)
- жамбасты
- омыртқаны
- басты
18. Төмендегі жарақаттануда зардап шеккендерді тасымалдау техникасы:
- зембілмен
- жапқышпен
- қалқанмен
- қолдармен
- арқада
- иықта
- орындықта
19. Зардап шеккендерді көлікке орналастыру - жеңіл көлікке (жеңіл, жүк көлігі) санитарлық көлік
20. Көзге дәрі тамызу, көзді сумен жуу
21. Зардап шеккендердің киімін шешу
22. Зардап шеккендер адамның мотоцикл каскасын шешу
23. Хлорэтилмен ауыртпай ем жасау техникасы
24. Аэрозольды пайдалану
25. Жеке таңу перевязка пакетін ашу
26. Ауа жинауды ендіру техникасы
27. Гипотермиялық пакет-контейнерді пайдалану

28. Применение нашатырного спирта при обмороке.
29. Техника промывания желудка.
Примерные тематический план и программа
"ВОЖДЕНИЕ АВТОМОБИЛЯ" Тематический план
N
Наименование
тем и заданий
Количество часов
Тема 1. Начальное обучение
1
Посадка. Приемы
действия органами
управления и прибо-
рами сигнализации
1
2
Приемы управления
автомобилем
2
3
Движение с переклю-
чением передач
3
4
Движение с переклю-
чением передач в
восходящем и нисхо-
дящем порядках
3
5
Движение с измене-
нием направления
3
ИТОГО:
12
Тема 2. Вождение в ограниченных проездах
6
Остановка в "заданн-
ом месте", развороты
2
7
Маневрирование в
ограниченных
проездах
2
8
Сложное
маневрирование
2
ИТОГО:
6
Контрольное занятие
N 1
0,5
Тема 3. Вождение по учебным маршрутам
9
Вождение по маршру-
там с малой интен-
сивностью движения
8
10
Вождение по маршру-
там с большой интен-
сивностью движения
8
ИТОГО:
16
Контрольное занятие
N 2
1
Тема 4. Совершенствование навыков управления автомобилем
11
Совершенствование
навыков вождения
автомобиля в
различных условиях
дорожной обстановки
2
Экзамены
2,5
ВСЕГО:
40
Программа
Тема 1. Начальное обучение
Задание 1. Посадка. Приемы действия органами управления и приборами сигнализации (обучение на автомобиле-тренажере или на автотренажере)
Общее ознакомление с автомобилем (автотренажером), органами управления и приборами сигнализации. Контрольный осмотр автомобиля перед выездом на маршрут. Посадка в кабину.
Тренировка в регулировании положения сиденья, пристегивании ремнем безопасности, пуске двигателя, подаче сигнала, включении стеклоочистителей, системы освещения.
Регулирование педалью акселератора оборотов двигателя на холостом ходу. Ознакомление со схемой переключения передач. Включение первой передачи, имитация трогания, разгона с переключением передач в восходящем порядке и замедления с переключением передач в нисходящем порядке.
Освоение техники руления, обеспечивающей сохранение обратной связи о положении управляемых колес.
Тренировка в повороте рулевого колеса на угол ±120 0 , 130 0 ,
240 0 , 360 0 , с возвратом колес в нейтральное положение.
Регулирование оборотов и скорости ТС по тахометру (при его наличии) и спидометру.
Задание 2. Приемы управления автомобилем (обучение на автомобиле или на автотренажере)
Развитие навыков руления: положение рук на рулевом колесе, вращение рулевого колеса двумя руками поочередно вправо и влево с постепенным увеличением интенсивности.
Действия органами управления при трогании с места, движении с переключением передач в восходящем и нисходящем порядках, плавном и экстренном торможениях, остановках (отрабатываются при неработающем двигателе).
Трогание с места, движение по прямой с переключением передач в восходящем и нисходящем порядках, движение с небольшой скоростью. Приемы плавного торможения и остановки.
Задание 3. Движение с переключением передач (обучение на автомобиле или на автотренажере)
Трогание с места, движение по прямой с переключением передач в восходящем порядке. Приемы торможения и остановки. Движение задним ходом по прямой.
Задание 4. Движение с переключением передач в восходящем и нисходящем порядках (обучение на автомобиле или на автотренажере)
Разгон. Движение с переключением передач в восходящем и нисходящем порядках. Движение по прямой с изменением скорости путем регулирования положения дроссельных заслонок. Ступенчатый способ перехода на низшую передачу (последовательный и без соблюдения последовательности). Различные способы торможения (плавное, прерывистое и экстренное).
Задание 5. Движение с изменением направления
Движение передним ходом по кольцевому маршруту. Разгон и торможение с остановками у стоп-линий. Проезд по колейной доске правыми и левыми колесами. Повороты направо и налево, между препятствиями.
Движение задним ходом по прямой с использованием различных способов наблюдений за дорогой.
Движение задним ходом с поворотами налево и направо. Движение задним ходом вдоль стены (ограничителей), остановка, отъезд от стены (ограничителей).
Тема 2 . Вождение в ограниченных проездах
Задание 6. Остановка в "заданном" месте, развороты
Остановка автомобиля при движении передним и задним ходом, на обочине, у выбранного ориентира, у дорожного знака, у тротуара (параллельно, под углом 45 и 90 градусов). Подъезд к ограничителю передним и задним ходом. Проезд перекрестков в прямом направлении, с поворотами направо и налево. Развороты без применения заднего хода.
Задание 7. Маневрирование в ограниченных проездах
Въезд в ворота с прилегающей и с противоположной сторон передним и задним ходом. Выезд из ворот передним и задним ходом с поворотами налево и направо. Проезд по "змейке" передним ходом. Разворот на ограниченном участке с применением заднего хода. Въезд в габаритный дворик, разворот с применением заднего хода, выезд передним ходом.
Задание 8. Сложное маневрирование
Постановка автомобиля в "бокс" передним и задним ходом из положения с предварительным поворотом автомобиля направо (налево).
Постановка автомобиля на габаритную стоянку. Движение по габаритному тоннелю задним ходом из положения с предварительным поворотом направо (налево). Трогание на подъеме.
Контрольное занятие N 1
На автодроме (площадке для учебной езды) проверяются: трогание с места, движение по кольцевому маршруту с остановками у заданного ориентира и стоп-линий; движение по "змейке" передним ходом. Въезд в габаритный дворик, разворот в нем с применением заднего хода и выезд передним ходом; постановка автомобиля на габаритную стоянку и в "бокс" задним ходом; преодоление габаритного тоннеля передним и задним ходом из положения с предварительным поворотом направо (налево); трогание на подъеме, разгон и торможение с остановкой у стоп-линий.
Тема 3.  Вождение по учебным маршрутам
Задание  9. Вождение по маршрутам с малой интенсивностью движения
Выезд на улицы города (населенного пункта). Движение в транспортном потоке. Остановка и начало движения. Движение на поворотах с ограниченной видимостью. Движение на подъемах и спусках с остановками и трогание с места. Проезд остановок общественного транспорта, пешеходных переходов. Отработка приемов парковки. Встречный разъезд в узких проездах. Объезд препятствия. Движение по мостам и путепроводам. Проезд железнодорожных переездов.
Проезд перекрестка. Действия водителя при проезде перекрестка. Оценка перекрестка (обзорность, число полос, наличие транспорта и т.д.). Перестроение. Действия по сигналу светофора (регулировщика). Выбор траектории движения. Проезд нерегулируемых перекрестков равнозначных и неравнозначных дорог в прямом направлении, с поворотом направо и налево, разворотами для движения в обратном направлении. Выбор скорости движения. Пользование пилотажными приборами. Определение средней скорости движения по маршруту и эксплуатационного расхода топлива.
Задание  10. Вождение по маршрутам с большой интенсивностью движения
Выезд на улицы города (населенного пункта). Движение в транспортном потоке. Остановка и начало движения. Движение на поворотах с ограниченной видимостью. Движение на подъемах и спусках с остановками и троганием с места. Проезд остановок общественного транспорта, пешеходных переходов. Отработка приемов парковки. Встречный разъезд в узких проездах. Объезд препятствия. Движение по мостам и путепроводам. Проезд железнодорожных переездов. Объезд препятствия.
Проезд перекрестка. Действия водителя при проезде перекрестка. Определение расстояния до приближающегося транспортного средства. Определение скорости приближающегося транспортного средства. Определение времени для проезда перекрестка. Оценка перекрестка (обзорность, число полос, наличие транспорта и т.д.). Необходимость и целесообразность перестроения. Действия по сигналу светофора (регулировщика). Выбор траектории движения. Выезд на перекресток. Проезд нерегулируемых перекрестов равнозначных и неравнозначных дорог в прямом направлении, с поворотом направо и налево, разворотами для движения в обратном направлении. Выбор скорости движения. Пользование пилотажными приборами. Определение средней скорости движения по маршруту и эксплуатационного расхода топлива.
Контрольное занятие N 2.
На контрольном маршруте проверяются: начало движения, расположение на проезжей части, перестроение с одной полосы движения на другую, проезд перекрестка в прямом направлении, с поворотами налево и направо (или разворотом), движение в транспортном потоке, проезд остановок общественного транспорта, обгон (опережение, объезд) транспортного средства, торможение, проезд железнодорожного переезда (при наличии), средняя скорость движения по маршруту и эксплуатационный расход топлива в л на 100 км.
Тема 4.  Совершенствование навыков управления автомобилем
Задание 11.  Совершенствование навыков вождения автомобиля в различных условиях дорожной обстановки
Данное задание проводится для устранения имеющихся недостатков в управлении автомобилем и совершенствования навыков управления автомобилем в различных условиях дорожной обстановки.
Первый этап - на площадке для учебного вождения (автодроме).
Второй этап - на контрольном маршруте в условиях дорожного движения.
Цель экзамена:
определить готовность обучаемого к самостоятельному управлению автомобилем в различных условиях дорожной обстановки;
установить уровень приобретенных навыков и умений в управлении транспортным средством;
проверить умение обучаемого применять знания Правил дорожного движения при управлении транспортным средством в различных условиях дорожной обстановки.
ПРИМЕРНАЯ ПРОГРАММА
ПО ПОДГОТОВКЕ ВОДИТЕЛЕЙ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
КАТЕГОРИИ "С"
Примерный учебный план
N
Предметы
Количество часов
всего
в том числе
теоретических
практических
(лабораторно-
практических)
1
Устройство
и техничес-
кое обслу-
живание

28. Естен танғанда нашатыр спиртті қолдану
29. Асқазанды жуу техникасы
"АВТОМОБИЛЬ ЖҮРГІЗУ" пәні бойынша бағдарлама
және үлгілік тақырыптық жоспар
Тақырыптық жоспар
N№
Тақырыптар  пен тапсырмалардың атауы
Сағат саны
№N1 тақырып. Бастапқы оқыту
1
2
3
4
5
Отырғызу. Басқару органдарымен  және сигнализация аспаптарымен әрекет ету тәсілдері.
Автомобильдерді басқару тәсілдері.
Берілісті қосу арқылы қозғалыс.
Көтерілу және төмен түсу тәртібіндегі қосу арқылы қозғалыс.
Бағытты өзгертумен қозғалыс.
1
2
3
3
3
БАРЛЫҒЫ:
12
№N2 тақырып. Шектеулі жүріп өтулердегі жүргізу.
6
7
8
"Тапсырылған" орынға тоқтау, бұрылу
Шектеулі жүріп өтудегі маневр жасау.
Қиын маневр жасау.
2
2
2
БАРЛЫҒЫ:
6
№N1 бақылау сабағы
0,5
№ N3 тақырып. Оқу бағыттары бойынша жүргізу.
9
10
Аз қарқынды қозғалыстағы бағыттар бойынша жүргізу.
Үлкен  қарқынды қозғалыстағы бағыттар бойынша жүргізу.
8
8
БАРЛЫҒЫ:
16
№N2 бақылау сабағы
1
№ N4 тақырып. Автомобильді басқару тәжірибесін жетілдіру
11
Жолдың әртүрлі жағдайында автомобиль жүргізудің тәжірибелерін жетілдіру.
2
Емтихандар
2,5
БАРЛЫҒЫ:
40
"АВТОМОБИЛЬ ЖҮРГІЗУ" пәнінің бағдарламасы.
N1 тақырып. Бастапқы оқыту.
N1 Тапсырма. Отырғызу. Басқару органдарымен және сигнализация аспаптарымен әрекет жасау тәсілдері (жаттықтыру-автомобильдерінде немесе автожаттықтырушыларда үйрету).
Автомобильмен (автожаттықтырушымен), басқару органдарымен және сигнализация аспаптарымен жалпы таныстыру. Маршрутқа шықпас бұрын автомобильді тексеру үшін қарап шығу. Кабинаға отырғызу.
Орындық жағдайын реттеу, қауіпсіздік белдігін тағуға, двигательді қосуға, сигнал беруге, әйнек тазалаушыны, жарық беру жүйесін    қосуға жаттығу жасау.
Бос жүрісте двигатель айналымының акселераторы педалін реттеу. Берілісті қосу схемасымен танысу. Бірінші берілісті қосу, қозғалту имитациясы.
Басқарылатын дөңгелектер жағдайы туралы кері байланысты сақтауды қамтамасыз ететін рульдеу техникасын игеру.
Рульдік дөңгелекті 120 0 , 130 0 , 240 0 , 360 0 бұрышына бұруға және нейтральды жағдайға дөңгелекті қайта әкелуге жаттығу.
Тахометр (егер бар болса) мен спидометр бойынша көлік құралының айналымы мен жылдамдығын реттеу.
N2   Тапсырма. Автомобильдерді басқару тәсілдері (жаттықтыру-автомобильдерінде немесе автожаттықтырушыларда үйрету).
Рульді ұстау тәжірибесін дамыту: рульдік дөңгелекке қолды қою, қарқындылықты біртіндеп арттыру арқылы екі қолмен рульдік дөңгелекті оң мен солға кезек бұру.
Орнынан қозғалту жағдайында басқару органдарының әрекеті.
Аз ғана жылдамдықпен қозғалу, берілісті тікелей қосу бойынша қозғалыс, орнынан қозғалу.
N3   Тапсырма. Берілісті қосу арқылы қозғалыс (жаттықтыру-автомобильдерінде немесе автожаттықтырушыларда үйрету).
Жоғары көтерілу тәртібімен берілісті тікелей қосу бойынша қозғалу, орнынан жылжыту. Тежелу және тоқтау тәсілдері. Тікелей артқы жүріспен қозғалу.
N4 Тапсырма. Көтерілу және төмен түсу тәртібіндегі қосу арқылы қозғалыс (жаттықтыру-автомобильдерінде немесе автожаттықтырушыларда үйрету).
Екпін. Жоғары көтерілетін және төмен түсетін берілісті қосумен қозғалу. Жағдайды реттеу жолымен жылдамдықты тікелей өзгерту бойынша қозғалыс. Төменгі беріліске өтудің деңгейлік әдісі (кезекті және кезектілікті сақтамай). Тежелудің әртүрлі әдістері.
N5   Тапсырма. Бағытты өзгертумен қозғалыс
Айналма бағыт бойынша алдыңғы жүріспен қозғалу. Стоп - бағытта аялдамалардағы екпін және тежеу. Қарама-қарсылық арасында оңға және солға бұрылу.
Жолды бақылаудың әртүрлі әдістерін тікелей пайдалану бойынша артқы жүріспен қозғалу.
Оңға және солға бұрылу арқылы артқы жүріспен қозғалу.
N2 Тақырып. Шектеулі жүріп өтулердегі жүргізу
N6 Тапсырма. Тапсырылған орынға тоқтау, бұрылу
Алдыңғы және артқы жүріспен қозғалуда, жол белгісінде, тротуарда автомобильдің аялдауы. Алдыңғы және артқы шектеуге келіп жету. Оңға және солға бұрылумен тікелей бағыттағы қиылыстардан өту. Артқы жүрісті қолданбай бұрылу.
N7 Тапсырма. Шектеулі жүріп өтуде маневр жасау.
Алдыңғы және артқы жүріспен тиісті және қарама қарсы жақтан қақпаға кіру. Оңға және солға бұрылумен, алдыңғы және артқы жүріспен қақпадан шығу. Алдыңғы жүріспен "ирелектетіп" өту. Артқы жүрісті қолдану арқылы шектеулі учаскеде бұрылу. Габаритті аулаға кіру, артқы жүрісті қолданумен бұрылу, алдыңғы жүріспен шығу.
N8 Тапсырма. Қиын маневр жасау.
Автомобильді қою. Габаритті тұраққа автомобильді қою. Оңға (солға) бұру жағдайымен артқы жүріспен габаритті тоннель ішінде қозғалыс.
N1 бақылау сабағы.
Автодромдағы (жаттығу алаңы) тексерулер: орынан қозғалту, тапсырылған бағдар мен стоп - бағытта аялдаумен айналма бағыт бойынша қозғалу, алдыңғы жүріспен "ирелектетіп" өту, габаритті аулаға кіру, артқы жүрісті қолданумен бұрылу, алдыңғы жүріспен шығу, габаритті тұраққа автомобильді қою. Оңға (солға) бұру жағдайымен артқы жүріспен габаритті тоннель ішінде қозғалыс.
N3 Тақырып. Оқу бағыттары бойынша жүргізу.
N9 тапсырма. Аз қарқынды қозғалыстағы бағыттар бойынша жүргізу.
Қала (елді мекен) көшелеріне шығу. Көлік ағымында қозғалу. Аялдау және қозғалыс басы. Шектеулі көріністегі бұрылыстардағы қозғалыс. Қоғамдық көлік аялдамаларынан, жаяу жүргіншілер өтетін жерлерден жүріп өту. Парковка тәсілдерін өңдеу. Тар өткелдердегі қарсы жүріс. Кедергілерден айналып өту. Жол желілері мен көпірлердегі қозғалыс.  Темір жол тораптарынан өту.
Қиылыстан өту. Қиылыстан өту кезіндегі жүргізушінің әрекеті. Қиылысты (шолушылық, сызықтар саны, көліктердің болуы және тағы басқалары) бағалау. Қайта құру. Бағдаршам (реттеуші) сигналы бойынша әрекет. Қозғалыс траекториясын таңдау. Реттелмеген қиылыстардан өту. Қозғалыс жылдамдығын таңдау. Пилотажды аспаптарды пайдалану. Бағыт бойынша қозғалыстың орташа жылдамдығы мен жанар-жағар майдың   пайдалану шығынын анықтау.
N10 Тапсырма. Үлкен қарқынды қозғалыстағы бағыттар бойынша жүргізу.
Қала (елді мекен) көшелеріне шығу. Көлік ағымында қозғалу. Аялдау және қозғалыс басы. Шектеулі көріністегі бұрылыстардағы қозғалыс. Қоғамдық көлік аялдамаларынан, жаяу жүргіншілер өтетін жерлерден жүріп өту. Парковка тәсілдерін өңдеу. Тар өткелдердегі қарсы жүріс. Кедергілерден айналып өту. Жол желілері мен көпірлердегі қозғалыс.  Темір жол тораптарынан өту.
Қиылыстан өту. Қиылыстан өту кезіндегі жүргізушінің әрекеті. Жақын келген көлік құралының арақашықтығын анықтау. Жақын келген көлік құралының жылдамдығын анықтау. Қиылыстан өту үшін уақытын анықтау. Қиылысты (шолушылық, сызықтар саны, көліктердің болуы және тағы басқалары) бағалау. Қайта құру. Бағдаршам (реттеуші) сигналы бойынша әрекет. Қозғалыс траекториясын таңдау. Реттелмеген қиылыстардан өту. Қозғалыс жылдамдығын таңдау. Пилотажды аспаптарды пайдалану. Бағыт бойынша қозғалыстың орташа жылдамдығы мен жанаржағар майды   пайдалану шығынын анықтау.
N2 бақылау сабағы.
Бақылау бағытында тексерілетіндер: қозғалыс басы, жүргінші бөлікте орналасу, бір қозғалыс сызығынан екіншісіне өту, оңға және солға бұрылулармен тікелей бағытта қиылыстан өту, көлік ағымындағы қозғалыс. Қоғамдық көлік аялдамаларынан өту, көлік құралдарын басып озу, тежеу, темір жол тораптарынан өту, бағыт бойынша қозғалыстың орташа жылдамдығы мен 100 км-ге кететін литрдегі жанар-жағар майды   пайдалану шығыны.
N4 Тақырып. Автомобильді басқару тәжірибесін жетілдіру.
N11 Тапсырма. Жолдың әртүрлі жағдайында автомобиль жүргізудің тәжірибелерін жетілдіру .
Бұл тапсырма автомобильді басқарудағы кемшіліктерді жою және жол қатынасының әртүрлі жағдайында автомобильді басқару тәжірибесін жетілдіру үшін жүргізіледі.
Бірінші кезең, үйрену жүрісі үшін алаңда (автодром).
Екінші кезең, жол қозғалысы жағдайында бақылау бағытында.
Емтиханның мақсаты:
- Жол қатынасының әртүрлі жағдайында үйренушіге автомобильді өз бетімен басқару дайындығын анықтау;
- Көлік құралдарын басқаруда меңгерген тәжірибелер мен үйренулердің деңгейін қалыптастыру;
- Жол қатынасының әртүрлі жағдайындағы көлік құралдарын басқаруда жол қозғалысы Ережесін қолдануды тексеру.
"С" санатты жүргізушілерді дайындаудағы
бағдарламаның жобасы.
Үлгілік оқу жоспары.
№N
Пәндер
Сағат саны
Барлығы
Теориялық
Практика.
1 .
Техникалық қызмет көрсету және  құрылым.

N 1, N 2 и
сезонное
2
7.5
Признаки мелких
эксплуатационных
неисправностей и
их устранение*
12
7.6
Показатели работы
автомобиля
2
ВСЕГО:
100
* Данные темы изучаются на практическом (лабораторно-практическом) занятии на учебном автомобиле.
Программа Раздел 1. ВВЕДЕНИЕ
Тема 1.1.  Классификация и общее устройство автомобилей
Назначение и классификация автомобилей. Модификация изучаемых автомобилей. Общее устройство автомобилей. Назначение, расположение и взаимодействие основных агрегатов, узлов, механизмов и систем. Краткие технические характеристики изучаемых автомобилей.

N1, N2 техникалық, маусымдық қызмет көрсету
Ұсақ техникалық ақаулардың белгілері және оларды жою.
Автокөлік жұмысының көрсеткіштері.
Барлығы
1
2
2
2
12
2
100
Бұл тақырыптар оқу автокөлегінде практикалық сабақтар кезінде оқылады.
Бағдарлама 1-Бөлім Кіріспе.
1.1. Тақырып. Автокөліктердің саралануы және жалпы құрылымы.
Автокөліктердің атқаратын қызметі мен саралануы. Негізгі агрегаттардың, түйіндердің, механизмдердің және жүйесінің атқару қызметі, орналасуы, арақатынасы. Оқылатын автокөліктердің қысқаша  техникалық сипаттамалары.

Раздел 2. ДВИГАТЕЛЬ
Тема 2.1.  Общее устройство и работа двигателя
Назначение, устройство и принцип работы карбюраторного и дизельного двигателей. Рабочий процесс двигателя. Процессы газообмена, их наименование и характеристики. Термины, характеризующие работу двигателя, их определение. Понятия: "мертвые точки", ход поршня, объем камеры сгорания, рабочий и полный объемы цилиндра, степень сжатия, литраж двигателя.
Тема 2.2.  Кривошипно-шатунный механизм
Назначение, устройство и работа кривошипно-шатунного механизма. Особенности устройства основных деталей кривошипно-шатунного механизма изучаемых карбюраторных и дизельных двигателей.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.3.  Механизм газораспределения
Назначение, устройство и работа механизма газораспределения. Соотношение частоты вращения коленчатого и распределительного валов. Необходимость зазоров между стержнем клапана и коромыслом, его величина для изучаемых двигателей. Опережение и запаздывание открытия и закрытия клапанов. Понятие о перекрытии клапанов. Фазы газораспределения.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.4.  Система охлаждения
Назначение системы охлаждения. Способы охлаждения. Охлаждающие жидкости и требования к ним. Перегрев и переохлаждение двигателя. Тепловой режим двигателя и контроль за температурой охлаждающей жидкости. Способы поддержания постоянного теплового режима двигателей.
Устройство и работа приборов системы охлаждения двигателя. Назначение, устройство, расположение и работа приборов систем охлаждения изучаемых двигателей.
Характерные неисправности системы охлаждения, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.5.  Смазочная система
Назначение смазочной системы двигателя. Способы подачи масла к трущимся поверхностям деталей. Масла, применяемые для двигателей, их основные свойства. Контроль за давлением масла. Способы очистки и охлаждения масла в двигателе.
Назначение, устройство, работа и расположение приборов смазочной системы карбюраторных и дизельных двигателей. Схемы смазывания деталей двигателя. Устройство для предохранения смазочной системы от повышенного давления. Назначение, устройство и работа системы вентиляции картера.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема  2.6. Система питания
Назначение системы питания. Виды топлива для автомобильных двигателей. Бензин, его основные свойства. Марки бензина. Дизельное топливо, его основные свойства. Марки дизельного топлива.
Горючая и рабочая смесь. Классификация горючей смеси по составу. Понятие о детонации, признаки и причины детонационного горения. Влияние детонации на работу двигателя. Понятие о жесткости работы дизельного двигателя. Понятие об экономичных мощностных смесях.
Влияние состава горючей смеси на токсичность отработавших газов. Требования к составу смеси для работы двигателя на разных режимах.
Тема 2.7.  Система питания карбюраторного двигателя
Принципиальная схема системы питания карбюраторного двигателя.
Назначение, устройство, работа и расположение приборов системы питания карбюраторного двигателя. Принцип работы карбюратора. Работа карбюратора на различных режимах. Система выпуска отработавших газов.
Принципиальная схема газобаллонных установок, работающих на сжиженном и на сжатом природном газе. Приборы газобаллонных установок, их устройство и работа. Требования безопасности при технической эксплуатации газобаллонных автомобилей.
Неисправности системы питания карбюраторного двигателя, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.8.  Система питания дизельного двигателя
Принципиальная схема системы питания дизельного двигателя. Назначение, устройство, работа и расположение приборов системы питания дизельного двигателя, их расположение на автомобиле. Устройство и работа насоса высокого давления.
Неисправности системы питания дизельного двигателя, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.9.  Система питания двигателя газобаллонного автомобиля.
Принципиальная схема газобаллонных установок, работающих на сжиженном и на сжатом природном газе. Особенности работы двигателей, использующих газовое топливо. Приборы газобаллонных установок - смеситель, карбюратор-смеситель, редукторы высокого и низкого давления, баллоны для сжатого и сжиженного газов и их арматура, газопроводы высокого и низкого давления и их соединения, манометры, магистральный вентиль, газовые фильтры, подогреватель газа.
Тема 2.10.  Пуск двигателя при низких температурах
Причины, затрудняющие пуск двигателя при низких температурах. Зимние и всесезонные масла и топлива.
Основные способы, облегчающие пуск двигателя при низких температурах: электрофакельное устройство, предпусковой подогреватель, пусковые приспособления, применение горячей воды для подогрева двигателя.
Раздел 3. ЭЛЕКТРООБОРУДОВАНИЕ
Тема 3.1.  Основные сведения по электрооборудованию автомобиля
Назначение и общие сведения об электрооборудовании автомобиля и его элементах: источники и потребители электрической энергии, вспомогательная аппаратура, контрольно-измерительные приборы, проводники и изоляторы, провода. Размещение проводов на автомобиле. Способы соединения потребителей и источников тока в электрическую цепь. Предохранение электрических цепей от перегрузок. Общая схема электрооборудования.
Тема 3.2.  Аккумуляторные батареи
Назначение, устройство и работа аккумуляторной батареи. Напряжение и емкость аккумулятора и батареи. Типы аккумуляторных батарей, их маркировка. Электролит и меры предосторожности при обращении с ним. Гарантийные сроки эксплуатации аккумуляторных батарей. Понятие о контрольно-тренировочном цикле.
Неисправности аккумуляторной батареи, их причины, способы обнаружения и устранения.
Тема 3.3.  Генератор и реле-регулятор
Назначение, принцип действия и устройство генератора. Привод генератора. Выпрямители, их назначение, установка и действие в цепи генератора.
Неисправности генератора, их причины, способы обнаружения и устранения.
Назначение, общее устройство и принцип действия реле-регулятора. Реле-регуляторы, применяемые на изучаемых автомобилях, особенности их устройства и работы.
Возможные неисправности реле-регулятора, их причины, способы выявления и устранения.
Тема 3.4.  Стартер. Вспомогательные электродвигатели
Назначение, устройство и принцип работы стартера. Расположение стартера.
Возможные неисправности стартера, их признаки, причины и способы устранения.
Вспомогательные электродвигатели, их назначение, устройство. Возможные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 3.5 . Система освещения, световая и звуковая сигнализация
Назначение, общее устройство приборов освещения, световой и звуковой сигнализации. Включение в цепь и правила пользования приборами. Порядок регулировки света фар.
Неисправности приборов освещения и сигнализации, их причины, способы обнаружения и устранения.
Тема 3.6.  Система зажигания
Назначение батарейной системы зажигания и ее общая схема. Назначение, расположение и соединение приборов батарейного зажигания. Цепи токов низкого и высокого напряжения.
Устройство и работа катушки зажигания, распределителя зажигания и свечей зажигания. Влияние зазоров между контактами прерывателя и электродами свечи на работу двигателя.
Влияние момента зажигания на мощность, экономичность и тепловой режим двигателя. Опережение момента зажигания и зависимость угла опережения от частоты вращения коленчатого вала и нагрузки на двигатель. Назначение, принцип действия и устройство вакуумного и центробежного регуляторов опережения и зажигания. Назначение и принцип действия октан-корректора.
Неисправности батарейной системы зажигания, причины появления, признаки и способы их устранения.
Общие схемы и принцип действия контактно-транзисторной и безконтактно-транзисторной систем зажигания, их преимущество и особенности устройства.
Неисправности контактно-транзисторной системы зажигания, причины, признаки и способы устранения.

2-Бөлім. двигатель.
2.1. Тақырып. двигательдің жұмысы және құрылымы.
Карбюратердегі және дизельді двигательдердің атқаратын қызметі, құрылымы және жұмыс істеу принциптері.
Газ алмасу процестері, олардың атаулары және сипаттамалары. двигатель жұмысын сипаттайтын теминдер, олардың анықтамалары. "Қызмет істемейтін нүктелер", поршень жүрісі, жану камералар көлемі, цилиндрдің жұмыс істейтін және толық көлемдері, жану дәрежесі, двигатель метражы.
2.2. Тақырып. Кришипті-шатунды механизм.
Кришипті-шатунды механизмнің атқаратын қызметі, құрылымы және жұмысы. Кришипті-шатунді механизмнің негізгі детальдар құрылымының ерекшеліктері.
Белгілі ақаулар, олардың себептері мен жою тәсілдері.
2.3. Тақырып. Газ алмасу механизмі.
Газ алмасу механизмнің атқаратын қызметі және жұмысы. Клапандардың ашылуы және жабылуының ерте болуы мен кешігуі. Клапандардың жабылу түсінігі. Газ алмасу фазалары. Белгілі ақаулар, олардың себептері мен жою тәсілдері.
2.4. Тақырып. Салқындату жүйесі.
Салқындату жүйесінің атқаратын қызметі. Суыту тәсілдері. Салқындатқыш сұйықтар және оларға қойылатын талаптар. Двигатальдің қызып кетуі және суып қалуы. двигательдің жылулық режимі және салқындатқыш сұйықтардың температурасын бақылау. двигательдің үнемі жылулық режимін сақтау тәсілдері.
двигательдің салқындату  аспаптарының жұмысы және құрылымы. Оқылатын двигательдердің салқындату аспаптарының жұмысы, орналасуы, құрылымы және атқаратын қызметі.
Белгілі ақаулар, олардың себептері мен жою тәсілдері.
2.5. Тақырып. Майлау жүйесі.
Майлау жүйесінің атқаратын қызметі. двигательге қолданылатын майлар, олардың қасиеттері. Май қысымын бақылау. двигательдегі майды суыту және тазарту тәсілдері. Карбюратердегі және дизельді двигательдердің детальдарын майлау схемасы. Жоғары қысымнан сақтау мақсатында майлау жүйесінің құралдары. Картердің желдеткіш жұмысы құралы және атқаратын қызметі.
Белгілі ақаулар, олардың себептері мен жою тәсілдері.
2.6. Тақырып. Қоректену жүйесі.
Қоректенудің атқаратын қызметі. Автокөлік двигательдеріндегі отынның түрлері. Бензин, оның негізгі қасиеттері. Бензин маркалары. Дизельді отын, оның негізгі қасиеттері. Дизельді отын түрлері. Жанар-жағар майлар қоспалары. Жанар-жағар майлардың құрамы бойынша саралануы. Детонацияның двигатель жұмысына әсері. двигательдің жұмыс қатаңдығы түсінігі. Экономиканың қуатты қоспалар түсінігі.
Шығарылатын газдардың улылығына жанар май құрамының әсері.
2.7. Тақырып. Карбюратор двигателінің қоректену жүйесі.
Карбюратерлік двигательдің қоректенуінің принциптік схемасы. Карбюратерлік двигательдің қоректену аспаптарының орналасуы, жұмысы, құрылымы, атқаратын қызметі. Карбюратор жұмысының принципі, карбюратордың жұмысының әр түрлі режимдері газда жұмыс істейтін газ баллондық қондырғыларының принциптік схемасы. Газ балон аспаптарының қондырғылары, олардың құрылымы және жұмысы. Газ баллон автокөліктерін  пайдаланудың қауіпсіздік талаптары.
Карбюраторлық двигательдің қоректену ақаулары, оның белгілері, себептері және жою жолдары.
2.8. Тақырып. Дизельді двигательдің қоректену жүйесі.
Дизельді двигательдің қоректенуінің принциптік схемасы.
Дизельді двигательдің қоректену ақаулары, белгілері, себептері және жою жолдары.
2.9. Тақырып. Төменгі температурада двигательдің іске  қосылуы.
Төменгі температурада двигательдің іске қосылуын қиындататын себептер.
Қысқы және барлық маусымдарға бөлген майлар мен отындар.
Төменгі температурада двигательді іске қосуды жеңілдетудің негізгі тәсілдері: электрофакельдік қондырғылар, бейімделу қондырғылары, двигательді қыздыру үшін ыстық суды пайдалану.
3-Бөлім. Электр қондырғылары.
3.1. Тақырып. Автокөліктердің электр қондырғылары.
Автокөліктердің электр қондырғылары мен оның элементтерінің атқаратын қызметі және жалпы мәліметтері. Электр энергиясының көздері мен тұтынушылары, көмекші аппаратура, бақылау-өлшеу аспаптары, сымдар, изоляторлар. Автокөлікте сымдардың орналасуы. Электр жабдығының жалпы схемасы.
3.2. Тақырып. Аккумулятор батареялары.
Аккумулятор батареясының қондырғысы, жұмысы және атқаратын қызметі. Аккумулятор батареясының түрлері, оларды бөлу. Электролит және онымен жұмыс істеудегі қауіпсіздік шаралары. Аккумулятор батареясын пайдаланудың кепілдік мерзімі.
Аккумлятор батареясының ақаулары, оларды жою жолдары.
3.3. Тақырып. Генератор және реле реттеуіш.
Генератор ақаулары, олардың себептері, себептерін табу және жою. Реле-реттеуіштің жалпы құрылымы, жұмыс істеу принципі, атқаратын қызметі. Оқылып жатқан автокөлікте қолданылатын реле-реттеуіштер.
Реле-реттеуіштің мүмкін деген ақаулары, олардың себептері, белгілерін табу және жою.
3.4. Тақырып. Стартер көмекші электр двигателі.
Стартердің құрылымы, жұмыс істеу принципі, атқаратын қызметі.
Стартердің мүмкін деген ақаулары, оның белгілері, себептері және жою жолдары.
Көмекші электр двигательдері, олардың құрылымы, атқаратын қызметі мүмкін деген ақаулары, белгілері, себептері, жою жолдары.
3.5. Тақырып. Жарық жүйесі, жарық және дыбыс дабылы.
Жарық аспаптарының жалпы құрылымы, атқаратын қызметі. Жарық, дыбыс дабылын беретін аспаптарды пайдалану ережелері.
Жарық және дабыл аспаптарының ақаулары, себептері және жою жолдары.
3.6. Тақырып. Оталу жүйесі.
Батареялы оталу жүйесінің атқаратын қызметі және оның жалпы схемасы. Батареялы оталу аспаптарын қосу, орналастыру, оның атқаратын қызметі.
Оталу сәтінің двигатель қуатына, үнемділігіне, жылу режиміне әсері. Вакуумдық және орталықтанған реттеуіштердің жұмыс істеу принципі мен атқаратын қызметі.
Транзисторлы-байланысты және транзисторлы байланыссыз оталу жүйесінің жалпы схемасы және жұмыс істеу принципі.
Транзисторлы-байланысты оталу жүйесінің ақаулары, себептері, белгілері және жою жолдары.

Раздел 4. ТРАНСМИССИЯ
Тема  4.1.   Общее устройство и назначение трансмиссии
Устройство и назначение трансмиссии. Схемы трансмиссии с одним или несколькими ведущими мостами. Способы смазки агрегатов, сборочных единиц и деталей трансмиссии. Трансмиссионные масла и пластичные смазки, их применение, основные свойства и маркировка.
Тема  4.2. Сцепление
Назначение и принцип действия сцепления. Устройство и работа механизма привода сцепления изучаемых автомобилей. Эксплуатационные регулировки сцепления и его привода. Неисправности сцепления, их признаки, причины и способы устранения.
Тема  4.3. Коробка передач, раздаточная коробка, коробка отбора мощности
Назначение коробки передач. Типы коробок передач. Передаточное число. Схема механизма переключения передач. Общее устройство и работа коробки передач. Особенности устройства и работы четырех- и пятиступенчатой коробок передач автомобилей.
Назначение, устройство и работа делителя передач. Управление коробкой передач с делителем. Назначение, принцип действия, устройство и работа синхронизатора. Назначение, устройство и работа раздаточной коробки. Устройство механизма включения раздаточной коробки и коробки отбора мощности.
Тема  4.4. Карданная и главная передачи. Ведущие мосты
Назначение, устройство и работа карданной и главной передач, привода ведущих колес.
Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Раздел 5. НЕСУЩАЯ СИСТЕМА
Тема  5.1. Кузов. Ходовая часть автомобиля
Назначение кузова, его устройство и расположение на автомобиле. Кабина, платформа и оперение.
Назначение и общее устройство рамы, осей, подвесок; их взаимное расположение и соединение. Передача толкающих усилий от ведущих колес на раму. Назначение и работа амортизаторов.
Специальное оборудование: лебедка, система регулирования давления воздуха в шинах, вспомогательные механизмы (устройства), их назначение и размещение на автомобиле. Работа специального оборудования.
Тема  5.2. Передняя и задняя подвески
Назначение и устройство передней подвески автомобиля. Работа деталей передней подвески. Углы установки передних колес.
Устройство и работа задней подвески. Работа деталей подвески.
Устройство колес, их установка и крепление. Устройство пневматических шин, их классификация. Нормы давления воздуха в шинах.
Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Раздел 6. СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ АВТОМОБИЛЯ
Тема  6.1. Тормозная система
Назначение тормозной системы. Классификация тормозных систем. Типы тормозных механизмов. Схемы расположения приборов тормозных систем изучаемых автомобилей.
Устройство и работа приборов, узлов, соединений и деталей гидравлического привода. Применяемые тормозные жидкости, их свойства. Назначение, принцип действия, устройство и работа гидровакуумного усилителя тормозов.
Устройство и работа приборов, узлов, соединений и деталей пневматического привода тормозов. Контроль давления воздуха в системе пневматического привода тормозов.
Назначение, устройство и работа приборов рабочей, стояночной, вспомогательной, запасной (аварийной) тормозных систем.
Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема  6.2. Система рулевого управления
Назначение рулевого управления. Схема рулевого управления. Схема поворота автомобиля.
Назначение, принцип действия и устройство рулевого механизма. Типы рулевых механизмов. Устройство и работа рулевого привода. Устройство рулевых тяг и шарниров. Карданные вал и угловой редуктор рулевого управления. Назначение и принцип действия усилителя рулевого управления. Устройство и работа гидравлического усилителя рулевого управления. Назначение, устройство и работа насоса гидроусилителя. Порядок регулировки натяжения ремня привода насоса. Назначение и принцип действия усилителя рулевого управления. Устройство и работа гидравлического усилителя рулевого управления. Назначение, устройство и работа насоса гидроусилителя. Порядок регулировки натяжения ремня привода насоса. Назначение и устройство масляного радиатора в системе рулевого управления. Применяемые масла.
Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Раздел 7. ОСНОВЫ ТЕХНИЧЕСКОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ
Тема  7.1. Эксплуатационные материалы и нормы их расходования
Эксплуатационные материалы и их назначение. Условия, вызывающие ускоренный выход из строя шин, аккумуляторных батарей и повышенный расход эксплуатационных материалов. Сроки службы шин и аккумуляторных батарей.
Нормы расхода топлива для автомобилей. Расход топлива при низких температурах, в горной местности, при работе в тяжелых дорожных условиях. Нормы расхода моторных и трансмиссионных масел, пластических смазок и специальных жидкостей. Пути повышения сроков службы шин и аккумуляторных батарей, экономии топлива, смазочных и других эксплуатационных материалов.
Тема  7.2. Безопасность труда при эксплуатации автомобилей.
Охрана окружающей среды
Общие требования безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании автомобилей. Опасность отравления отработавшими газами, этилированным бензином и другими ядовитыми эксплуатационными жидкостями, меры по предупреждению отравлений в парке и вне его.
Правила безопасности при пользовании электроприборами. Безопасность труда при погрузке, выгрузке и перевозке грузов, при монтаже и демонтаже шин. Меры по противопожарной безопасности, правила тушения пожара на автомобиле.
Основные мероприятия по снижению вредных последствий на окружающую среду при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте подвижного состава на автомобильном транспорте.
Мероприятия по снижению токсичности и уровня дымности отработавших газов автомобильных двигателей.
Тема  7.3. Контрольный осмотр и ежедневное техническое обслуживание автомобиля
Порядок проведения работ по контрольному осмотру автомобиля. Порядок проведения работ по ежедневному техническому обслуживанию.
Тема  7.4. Технические обслуживания N 1, N 2 и сезонное

4-Бөлім. Трансмиссия.
4.1. Тақырып. Трансмиссияның жалпы құрылымы және атқаратын қызметі.
Трансмиссияның құрылымы мен атқаратын қызметі. Бір немесе бірнеше жетекші көптермен болатын трансмиссия схемасы. Агрегаттарды пайдалану.
4.2. Тақырып. Орнынан қозғалтқыш.
Орнынан қозғалтқыштың атқаратын қызметі және жұмыс істеу принципі, орнынан қозғалтқышты пайдалануды реттеу.
4.3. Тақырып. Ауысу қорабы, тарту қорабы, қуат алу қорабы.
Ауысу қорабының атқаратын қызметі. Ауысу қорабының түрлері. Ауысу қорабының жалпы құрылымы және жұмысы. Төрттік ауысу немесе бестік ауысу қорабы құрылымының ерекшеліктері және жұмысы.
Синхронизатор жұмысы, атқаратын қызметі, құрылымы, жұмыс істеу принципі. Ауысу қорабын бөлінгішпен басқару. Тарату қорабының жұмысы, атқаратын қызметі, құрылымы.
4.4. Тақырып. Карданды және негізгі өткізілімдер.
Жетекші көпірлер. Карданды және негізгі өткізілімдердің жұмысы, атқаратын қызметі, құрылымы. Ақаулары, оның белгілері, себептері, жою жолдары.
5-Бөлім. Негізгі жүйе.
5.1. Тақырып. Кузов. Автокөліктің жүріс бөлігі.
Кузовтың атқаратын қызметі, құрылымы және автокөлікте орналасуы.
Амортизатордың атқаратын қызметі және жұмысы. Арнайы жабдықтар: лебедка, шинадан ауа қысымын реттеу жүйесі, көмекші механизмдер, олардың атқаратын қызметі және автокөлікте орналасуы. Арнайы жабдықтардың жұмысы.
5.2. Тақырып. Алдыңғы және артқы ілінгіштер.
Автокөліктің алдыңға ілінгіштерінің атқаратын қызметі, құрылымы. Алдыңғы ілінігіштер детальдарының жұмысы. Артқы ілінгіштің құрылымы және жұмысы. Дөңгелектердің орналасуы, оларды қондыру, оның жіктелуі. Пневматикалық шиналарды қондыру, оның жіктелуі. Ақаулар, оның белгілері, себептері, жою жолдары.
6-Бөлім. Автокөлікті басқару жүйесі.
6.1. Тақырып. Тежеуіш жүйесі.
Тежеуіш жүйесінің атқаратын қызметі, жіктелуі, тежеуіш механизмнің түрлері. Оқылатын автокөліктердің тежеуіш жүйесі аспаптарының орналасу схемасы.
Қолданыстағы тежеуіш сұйықтары, олардың қасиеттері. Гидровакуумдық тежеуіштің атқаратын қызметі, жұмыс істеу принципі, құрылымы және жұмысы.
Істегі тұрақты, көмекші, апатты тежеуіш жүйелерінің атқаратын қызметі. Ақаулар, олардың белгілері, себептері және жою жолдары. Рульдік басқарудың атқаратын қызметі. Рульдік басқарудың схемасы.
Рульдік механизм құрылымы, атқаратын қызметі, жұмыс істеу принципі. Рульдік механизм түрлері. Рульдік басқаруды күшейткіштің атқаратын қызметі мен жұмыс істеу принципі. Гидравликалық күшейткіштің атқаратын қызметі және жұмыс істеу  принципі. Гидрокүшейткіш насосының құрылымы мен жұмысы. Рульдік басқару жүйесіндегі май радиаторының атқаратын қызметі және құрылымы. Қолданылатын майлар. Ақаулар, оның белгілері, себептері және жою жолдары.
7-Бөлім. Техникалық қызмет көрсетудің кездері.
7.1. Тақырып. Пайдаланылатын материалдар және олардың шығын нормасы.
Пайдаланатын материалдар және олардың атқаратын қызметі. Шиналар мен аккумулятор батареясының қызмет мезгілдері.
Автокөліктегі отын шығыны нормалары. Төмен температурада отын шығыны. Моторлы және трансмиссионды майлардың шығын нормасы. Шиналар және аккумулятор батареясының қызмет өтілін жоғарылату жолдары, отынды үнемдеу.
7.2. Тақырып. Автокөлікті пайдаланудағы еңбек қауіпсіздігі. Қоршаған ортаны қорғау.
Автокөлікті пайдалануда және техникалық қызмет көрсеткенде қауіпсіздік ережелерінің жалпы талаптары. Газдармен, этил бензинімен және улы сұйықтармен улану қауіптілігі.
Электр аспаптарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жүкті тиеу және түсіру кезіндегі еңбек қауіпсіздігі. Өртке қарсы қауіпсіздік шаралары, автокөліктегі өртті өшіру ережелері. Қоршаған ортаны ластауды азайту бойынша шаралар.
7.3. Тақырып. Бақылап тексеру және күнделікті техникалық қызмет көрсету.
Автокөлікті бақылап тексеру жұмыстарын жүргізу тәртібі. Күнделікті техникалық қызмет көрсету жұмыстары.
7.4. Тақырып. N 1, N 2 және маусымдық техникалық қызмет көрсету.

вание  N 1, N 2 и
сезонное
6
7.5
Признаки мелких эксплуатационных неисправностей и их устранение*
14
7.6
Показатели работы автомобиля
8
ВСЕГО:
162
Программа Раздел 1. ВВЕДЕНИЕ
Тема 1.1.  Классификация и общее устройство автомобилей
Назначение и классификация автомобилей. Модификация изучаемых автомобилей. Общее устройство автомобилей. Назначение, расположение и взаимодействие основных агрегатов, узлов, механизмов и систем. Краткие технические характеристики изучаемых автомобилей.

N1, N2 техникалық, маусымдық қызмет көрсету
Ұсақ техникалық ақаулардың белгілері және оларды жою.
Автокөлік жұмысының көрсеткіштері.
Барлығы
2
4
6
6
14
8
162
Бағдарлама. 1-Бөлім. Кіріспе.
1.1. Тақырып. Автокөліктердің саралануы және жалпы құрылымы.
Автокөліктердің атқаратын қызметі мен саралануы. Негізгі агрегаттардың, түйіндердің, механизмдердің және жүйесінің атқару қызметі, орналасуы, арақатынасы. Оқылатын автокөліктердің қысқаша техникалық сипаттамалары.

Раздел 6. СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ АВТОМОБИЛЯ
Тема 6.1.  Тормозная система
Назначение тормозной системы. Классификация тормозных систем. Типы тормозных механизмов. Схемы расположения приборов тормозных систем изучаемых автомобилей.
Устройство и работа приборов, узлов, соединений и деталей гидравлического привода. Применяемые тормозные жидкости, их свойства. Назначение, принцип действия, устройство и работа гидровакуумного усилителя тормозов.
Устройство и работа приборов, узлов, соединений и деталей пневматического привода тормозов. Контроль давления воздуха в системе пневматического привода тормозов.
Назначение, устройство и работа приборов рабочей, стояночной, вспомогательной, запасной (аварийной) тормозных систем.
Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 6.2.  Система рулевого управления
Назначение рулевого управления. Схема рулевого управления. Схема поворота автомобиля.
Назначение, принцип действия и устройство рулевого механизма. Типы рулевых механизмов. Устройство и работа рулевого привода. Устройство рулевых тяг и шарниров. Карданные вал и угловой редуктор рулевого управления. Назначение и принцип действия усилителя рулевого управления. Устройство и работа гидравлического усилителя рулевого управления. Назначение, устройство и работа насоса гидроусилителя. Порядок регулировки натяжения ремня привода насоса. Назначение и принцип действия усилителя рулевого управления. Устройство и работа гидравлического усилителя рулевого управления. Назначение, устройство и работа насоса гидроусилителя. Порядок регулировки натяжения ремня привода насоса. Назначение и устройство масляного радиатора в системе рулевого управления. Применяемые масла.
Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Раздел 7. ОСНОВЫ ТЕХНИЧЕСКОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ
Тема  7.1. Эксплуатационные материалы и нормы их расходования
Эксплуатационные материалы и их назначение. Условия, вызывающие ускоренный выход из строя шин, аккумуляторных батарей и повышенный расход эксплуатационных материалов. Сроки службы шин и аккумуляторных батарей.
Нормы расхода топлива для автомобилей. Расход топлива при низких температурах, в горной местности, при работе в тяжелых дорожных условиях. Нормы расхода моторных и трансмиссионных масел, пластических смазок и специальных жидкостей. Пути повышения сроков службы шин и аккумуляторных батарей, экономии топлива, смазочных и других эксплуатационных материалов.
Тема 7.2.  Безопасность труда при эксплуатации автомобилей. Охрана окружающей среды
Общие требования безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании автомобилей. Опасность отравления отработавшими газами, этилированным бензином и другими ядовитыми эксплуатационными жидкостями, меры по предупреждению отравлений в парке и вне его.
Правила безопасности при пользовании электроприборами. Безопасность труда при погрузке, выгрузке и перевозке грузов, при монтаже и демонтаже шин. Меры по противопожарной безопасности, правила тушения пожара на автомобиле.
Основные мероприятия по снижению вредных последствий на окружающую среду при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте подвижного состава на автомобильном транспорте.
Мероприятия по снижению токсичности и уровня дымности отработавших газов автомобильных двигателей.
Тема 7.3. Контрольный осмотр и ежедневное техническое обслуживание автомобиля
Порядок проведения работ по контрольному осмотру автомобиля. Порядок проведения работ по ежедневному техническому обслуживанию.
Тема 7.4.  Технические обслуживания N 1, N 2 и сезонное
Изучение периодичности и объема работ, выполняемых при номерных (ТО-1 и ТО-2) и сезонном технических обслуживаниях.
Меры безопасности при выполнении работ по техническому обслуживанию автомобилей.
Тема 7.5. Признаки мелких эксплуатационных неисправностей и их устранение
Проверка давления в шинах колес. Замена колеса: демонтаж-монтаж колеса. Проверка наличия люфта в подшипниках управляемых колес. Проверка уровня масла в рулевом механизме и определение люфта в нем. Проверка состояния наконечников рулевых тяг.
Проверка неисправностей, связанных с включением сигнальных ламп на щитке приборов или перехода стрелок указателей в красную зону (давление масла, снижение уровня жидкости в тормозной системе, повышение температуры в системе охлаждения двигателя).
Проверка подачи топлива. Замена плавкого предохранителя.
Замена ремня привода генератора. Проверка отсутствия зарядки (проверка подачи электропитания к щеткам генератора и реле-регулятору, проверка состояния щеток генератора, проверка состояния клемм аккумуляторной батареи и соединений проводов).
Проверка уровня электролита и степени заряженности аккумуляторной батареи.
Проверка искрообразования в системе зажигания. Проверка работоспособности свечей и их замена. Проверка состояния и регулировки контактов прерывателя-распределителя.
Замена неисправных электроламп. Проверка состояния и регулировка привода стояночного тормоза.
Проверка состояния тормозных колодок.
Тема 7.6.  Показатели работы автомобиля
Работа автомобиля и ее показатели: тонно-километры; время пребывания в рейсе; общий и нулевой пробег с грузом; пробег без груза; коэффициент использования пробега; средние скорости движения автомобиля (техническая и эксплуатационная); коэффициент использования грузоподъемности автомобиля. Факторы, влияющие на величину коэффициента использования грузоподъемности.
Примерные тематический план и программа предмета
"ПРАВИЛА ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ" Тематический план
N
Наименование
разделов и тем
занятий
Количество часов
всего
теоретическое
занятие
практическое
занятие
Раздел 1. Правила дорожного движения
1
Общие положения.
Основные понятия и
термины. Обязаннос-
ти водителей, пеше-
ходов и пассажиров
4
4
2
Дорожные знаки
10
10
3
Дорожная разметка и
ее характеристики
2
2
-
Практическое занятие
по темам 1-3
6
-
6
4
Порядок движения.
Остановка и стоянка
транспортных средств
8
8
5
Регулирование
дорожного движения
4
4
-
Практическое занятие
по темам 4-5
8
-
8
6
Проезд перекрестков
8
8
-
7
Проезд пешеходных
переходов, остановок
маршрутных тран-
спортных средств и
железнодорожных
переездов
4
4
Практическое занятие
по темам 6-7
14
-
14
8
Особые условия
движения
4
4
-
9
Перевозка людей и
грузов
2
2
-
10
Техническое состояние
и оборудование тран-
спортных средств
4
4
11
Номерные, опознава-
тельные знаки,
предупредительные
устройства, надписи
и обозначения
2
2

6-Бөлім. Автокөлікті басқару жүйесі.
6.1. Тақырып. Тежеуіш жүйесі.
Тежеуіш жүйесінің атқаратын қызметі, жіктелуі, тежеуіш механизмнің түрлері. Оқылатын автокөліктердің тежеуіш жүйесі аспаптарының орналасу схемасы.
Қолданыстағы тежеуіш сұйықтары, олардың қасиеттері. Гидровакуумдық тежеуіштің атқаратын қызметі, жұмыс істеу принципі, құрылымы және жұмысы.
Істегі тұрақты, көмекші, апатты тежеуіш жүйелерінің атқаратын қызметі. Ақаулар, олардың белгілері, себептері және жою жолдары. Рульдік басқарудың атқаратын қызметі. Рульдік басқарудың схемасы.
Рульдік механизм құрылымы, атқаратын қызметі, жұмыс істеу принципі. Рульдік механизм түрлері. Рульдік басқаруды күшейткіштің атқаратын қызметі мен жұмыс істеу принципі. Гидравликалық күшейткіштің атқаратын қызметі және жұмыс істеу принципі. Гидрокүшейткіш насосының құрылымы мен жұмысы. Рульдік басқару жүйесіндегі май радиаторының атқаратын қызметі және құрылымы. Қолданылатын майлар. Ақаулар, оның белгілері, себептері және жою жолдары.
7-Бөлім. Техникалық қызмет көрсетудің кездері.
7.1. Тақырып. Пайдаланылатын материалдар және олардың шығын нормасы.
Пайдаланатын материалдар және олардың атқаратын қызметі. Шиналар мен аккумулятор батареясының қызмет мезгілдері.
Автокөліктегі отын шығыны нормалары. Төмен температурада отын шығыны. Моторлы және трансмиссионды майлардың шығын нормасы. Шиналар және аккумулятор батареясының қызмет өтілін жоғарылату жолдары, отынды үнемдеу.
7.2. Тақырып. Автокөлікті пайдаланудағы еңбек қауіпсіздігі. Қоршаған ортаны қорғау.
Автокөлікті пайдалануда және техникалық қызмет көрсеткенде қауіпсіздік ережелерінің жалпы талаптары. Газдармен, этил бензинімен және улы сұйықтармен улану қауіптілігі.
Электр аспаптарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелері. Жүкті тиеу және түсіру кезіндегі еңбек қауіпсіздігі. Өртке қарсы қауіпсіздік шаралары, автокөліктегі өртті өшіру ережелері. Қоршаған ортаны ластауды азайту бойынша шаралар.
7.3. Тақырып. Бақылап тексеру және күнделікті техникалық қызмет көрсету.
Автокөлікті бақылап тексеру жұмыстарын жүргізу тәртібі. Күнделікті техникалық қызмет көрсету жұмыстары.
7.4. Тақырып. N 1, N 2 және маусымдық техникалық қызмет көрсету.
(ТО-1 және ТО-2) номерлі және маусымдық техникалық қызмет көрсетудегі қайталану жұмыстарын, сонымен бірге жұмыс көлемін зерттеу.
Техникалық қызмет көрсету жұмыстары барысында қауіпсіздік шаралары.
7.5. Тақырып. Ұсақ ақаулар белгілері және оларды жою.
Дөңгелектегі қысымды тексеру. Дөңгелек ауыстыру. Руль механизмдегі май деңгейін тексеру және ондағы люфтті анықтау.
Аспаптардағы көрсеткіште қызыл лампаның жануы (май қысымы, тежеуіш жүйесінде сұйықтың азаюы, двигательдің қызуы).
Отын беру қызметін тексеру генератор белбеуін ауыстыру.
Аккумулятор батареясының зарядталу дәрежесі, ауыстыру.
Аккумулятор батареясының зарядталу дәрежесі, электролит деңгейін тексеру.
Оталу жүйесінен от шашырауды тексеру. Свечалардың жұмысқа қабілетілігін тексеру және оларды ауыстыру.
Істен шыққан лампаларды ауыстыру.
Тежеуіш колодкалардың жағдайын тексеру көрсеткіштері.
Автокөлік жұмысы және оның көрсеткіштері тонно-километр; рейсте болу уақыты, жүкпен бірге жалпы және нольдік өтілім, жүксіз өтілім, өтілімді пайдалану коэффиценті, автокөлік қозғалысы жылдамдығының орташалығы, ауыр жүк көтергіштік коэффициенті.
Ауыр жүк көтергіштік коэффицентінің көлеміне әсер ететін факторлар.
"ЖОЛ ҚОЗҒАЛЫСЫ ЕРЕЖЕЛЕРІ" пәні бойынша үлгілік
тақырыптық жоспар және бағдарлама.
Тақырыптық жоспар
№N
Бөлім және тақырып атаулары
Барлығы
Сағат саны
Теориялық сабақ
Практикалық сабақ
1-Бөлім. Жол қозғалысы Ережелері
1
Жалпы ережелер. Негізгі түсініктер мен терминдер. Жүргізушілердің, жаяу адамдардың және жолаушылардың міндеттері.
4
4
2
Жол белгілері.
10
10
3
Жол белгілері және оның сипаттамасы. 1-3 тақырыптары бойынша практикалық сабақтар.
2
6
2
-
-
6
4
Қозғалыс тәртібі. Көлік құралының аялдауы және тұрақтауы.
8
8
5
Жол қозғалысын қадағалау
4-5 тақырыптар бойынша практикалық сабақтар
4
8
4
-
-
8
6
Жол қиылысынан өту
8
8
-
7
Жаяу адам өтетін жерден өту, маршрутты көлік құралдарының тоқтауы және темір жол пойызы
6-7 тақырыптар бойынша практикалық сабақтар
4
14
4
14
-
8
Қозғалыстың ерекше жағдайлары
4
4
9
Жолаушылар мен жүк тасымалдануы.
2
2
-
10
Көлік құралдарының жабдықтары мен техникалық жағдайы.
4
4
11
Нөмірлік, алдын-ала хабар беретін белгілер, жазулар және белгіленулер
2
2

Тема 1.1.  Классификация и общее устройство автобуса
Задачи пассажирского автотранспорта по обслуживанию населения. Классификация автобусов. Общее устройство автобуса. Назначение, расположение и взаимодействие основных агрегатов, узлов: двигателя трансмиссии, ходовой части и механизмов управления. Базовые модели автобусов и их модификации. Краткие технические характеристики изучаемых автобусов.
Раздел 2. ДВИГАТЕЛЬ
Тема 2.1. Общее устройство и работа двигателя
Общее устройство и характеристики изучаемых двигателей. Назначение, принцип работы карбюраторного дизельного двигателей. Циклы двигателей внутреннего сгорания. Рабочий процесс двигателей. Процессы газообмена, их наименование и характеристики. Термины, характеризующие работу двигателя, их определение. Понятия: "мертвые точки", ход поршня, объем камеры сгорания, рабочий и полный объемы цилиндра, степень сжатия, литраж двигателя.
Тема 2.2.  Кривошипно-шатунный механизм
Назначение кривошипно-шатунного механизма, его устройство и работа. Устройство основных деталей кривошипно-шатунного механизма изучаемых карбюраторных и дизельных двигателей.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.3.  Механизм газораспределения
Назначение, устройство и работа механизма газораспределения. Соотношение частоты вращения коленчатого и распределительного валов. Необходимость зазоров между стержнем клапана и коромыслом, его величина для изучаемых двигателей. Значение опережения и запаздывания открытия и закрытия клапанов. Понятие о перекрытии клапанов. Фазы газораспределения.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.4.  Система охлаждения
Назначение системы охлаждения. Способы охлаждения. Охлаждающие жидкости и требования к ним. Тепловой режим двигателя и контроль за температурой охлаждающей жидкости. Способы поддержания постоянного теплового режима двигателей. Назначение и расположение приборов систем охлаждения изучаемых двигателей. Устройство для поддержания теплового режима двигателей. Устройство для обогрева кабины.
Характерные неисправности системы охлаждения, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.5.  Смазочная система
Назначение смазочной системы двигателя. Способы подачи масла к трущимся поверхностям деталей. Масла, применяемые для двигателей, их основные свойства. Контроль за давлением масла. Способы очистки и охлаждения масла в двигателе.
Назначение, устройство, работа и расположение приборов смазочной системы карбюраторных и дизельных двигателей. Схемы смазывания изучаемых двигателей. Устройство для предохранения смазочной системы от повышенного давления. Назначение, устройство и работа системы вентиляции картера на изучаемых двигателях.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.

1.1 тақырып.   Автобустың жалпы құрылымы мен саралануы.
Халыққа қызмет көрсету бойынша жолаушы автотранспортының  міндеттері. Автобустардың саралануы. Автобустың жалпы құрылымы. Негізгі агрегаттардың өзара әрекеті, орналасуы мен белгіленуі: трансмиссия двигательдері, басқару механизмдері. Автобустардың кешенді моделі және олардың модификациясы.
2-бөлім. ДВИГАТЕЛЬ.
2.1 тақырып. двигатель жұмысы мен жалпы құрылымы.
Оқылатын двигательдердің сипаттамасы мен жалпы құрылымы. Карбюраторлы дизельді двигательдердің жұмыс принциптері, белгіленуі. Ішкі жану двигательдерінің циклы. двигательдердің жұмыс процесі. Газ алмасу процесі, олардың атауы және сипаттамасы. двигатель жұмысын сипаттайтын терминдер, олардың анықтамасы. "Өлі нүкте" түсінігі, жану камерасының көлемі, цилиндрдің жұмысы және толық көлемі, двигатель литражы.
2.2   тақырып. Кривошипті-шатунды механизм.
Кривошипті-шатунды механизмнің мәні, оның құрылымы мен жұмысы. Оқылатын карбюраторлы және дизельді двигательдердің кривошипті-шатунды механизмінің негізгі детальдарының құрылымы.
Сипатты ақаулар, олардың белгілері, ескірудің себептері мен әдістері.
2.3 тақырып. Газ бөлу механизмі.
Газ бөлу механизмінің жұмысы, құрылымы мен белгіленуі. Иінді және бөлуші біліктің айналу жиілігінің қатынасы. Қақпақ  желісі мен иінді арасындағы саңылаулардың қажеттілігі, оқылатын двигательдер үшін оның мөлшері. Қақпақтарды ашу мен жабудың алдын алу мен кешігу мәні. Қақпақтарды жабу туралы түсінік. Газды бөлу фазалары.
2.4 тақырып. Салқындату жүйесі.
Салқындату жүйесінің белгіленуі. Салқындату әдістері. Салқындаған сұйықтықтар және оларға қойылатын талаптар. двигательдің жылу режимі және салқындаған сұйықтықтардың температурасын бақылау. двигательдердің тұрақты жылу режимін сақтау әдістері. Оқылатын двигательдердің салқындату жүйесі аспаптарын орналастыру және оның мәні. двигательдердің жылу режимін сақтауға арналған құрылғы. Кабинаны жылыту құрылымы.
Салқындату жүйесінің сипатты ақауы, оның белгілері, жою себептері мен әдістері.
2.5   тақырып. Майлаушы жүйе.
двигательдің майлау жүйесінің мәні. Детальдардың қабаттарына май жіберу әдістері. двигательге қолданылатын майлар, олардың негізгі ерекшеліктері. Май қысымын бақылау. Двигательдегі майдың салқындауы мен тазарту әдістері.
Карбюраторлы және дизельді двигательдер.
Карбюраторлы және дизельді двигательдердің майлаушы жүйесі аспаптарының орналасуы, жұмысы, құрылымы мен мәні. Оқылатын двигательдердің майлану схемасы. Көтеріңкі қысымнан майлаушы жүйені сақтауға арналған құрылғылар. Оқылатын двигательдер декартердің желдету жүйесінің жұмысы, құрылымы және мәні.
Сипатты ақауы, оның белгілері, жою себептері мен әдістері.

Тема 2.6. Техническое обслуживание двигателя, систем охлаждения и смазывания
Основные неисправности кривошипно-шатунного механизма, возникающие в процессе эксплуатации автобуса, последствия, признаки, причины неисправностей, способы устранения.
Неисправности газораспределительного механизма, возникающие в процессе эксплуатации автобуса, их последствия, признаки и причины, способы устранения.
Основные работы, выполняемые при техническом обслуживании кривошипно-шатунного и газораспределительного механизмов карбюраторного и дизельного двигателей.
Неисправности системы охлаждения, их последствия, признаки и причины, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании смазочной системы.
Тема 2.7.  Топлива для двигателей внутреннего сгорания. Назначение системы питания двигателя
Виды топлива для автомобильных двигателей. Бензин, его основные свойства. Марки бензина. Дизельное топливо, его основные свойства. Марки дизельного топлива.
Назначение системы питания. Определение понятий: горючая смесь, рабочая смесь. Классификация горючей смеси по ее составу. Понятие о детонации, признаки и причины детонационного горения. Влияние детонации на работу двигателя. Влияние состава горючей смеси на токсичность отработавших газов. Требования к составу смеси для работы двигателя на разных режимах.
Тема 2.8 . Горючая смесь
Бензин как основной вид топлива для автомобильных карбюраторных двигателей. Основные свойства бензина. Марки бензина. Дизельное топливо.
Горючая и рабочая смеси. Влияние детонации на работу двигателя. Этилированный бензин. Меры предосторожности при обращении с этилированным бензином.
Классификация горючих смесей по их составу, смеси для работы двигателя на разных режимах.
Приборы систем питания, их назначение и расположение на автобусе (общие схемы).
Тема 2.9.  Система питания карбюраторного двигателя
Принцип действия и схема простейшего карбюратора. Устройство карбюраторов изучаемых автобусов.
Работа карбюраторов на различных режимах. Регулировочные устройства и основные приемы регулирования карбюраторов. Привод управления карбюратором.
Ознакомление с назначением и общим устройством ограничителя максимальных оборотов коленчатого вала.
Тема 2.10.  Техническое обслуживание системы питания карбюраторного двигателя
Неисправности системы питания карбюраторного двигателя; признаки, причины, способы устранения. Основные работы при техническом обслуживании системы питания карбюраторного двигателя.
Тема 2.11.  Система питания дизельного двигателя
Общие требования к топливной аппаратуре дизельного двигателя. Назначение, устройство и работа: топливоподкачивающего насоса, насоса высокого давления, секции насоса высокого давления, форсунок, всережимного регулятора оборотов коленчатого вала, автоматической муфты опережения впрыска топлива, привода управления подачей топлива, устройства для остановки двигателя. Схема работы топливной аппаратуры дизельного двигателя.

2.6 тақырып. двигательге, салқындату жүйесі мен майлауға техникалық қызмет көрсету.
Автобусты пайдалану процесінде пайда болатын кривошипті-шатунды механизмнің негізгі ақаулары, әсері, себептері мен жою әдістері.
Автобусты пайдалану процесінде пайда болатын газ бөлуші механизмнің ақаулығы, олардың әсері, себептері мен жою әдістері.
Карбюраторлы және дизельді двигательдердің кривошипті-шатунды және газ бөлуші механизмдерінің техникалық қызмет көрсетудегі орындайтын негізгі жұмыстары.
Салқындату жүйесінің сипатты ақауы, оның белгілері, жою себептері мен әдістері.
Майлау жүйесінің техникалық қызмет көрсетудегі негізгі жұмыстары.
2.7 тақырып. Ішкі жану двигательдері үшін жанар-жағар май. двигатель қорегін белгілеу жүйесі.
Автомобиль двигательдеріне арналған жанар-жағар май түрі. Бензин және оның негізгі ерекшелігі. Бензин маркалары. Дизельді жанар-жағар май, оның негізгі ерекшелігі. Дизельді жанар-жағар майдың маркасы.
Қоректендіру жүйесінің мәні. Түсініктердің анықтамасы: жанатын қоспа, жұмыс қоспасы. Жанатын қоспаның құрамы бойынша саралануы. Детонация туралы түсінік, детонациялық жанудың белгілері мен себептері. двигатель жұмысына детонацияның әсері. Өңделген газдардың уытына жанатын қоспа құрамының әсері. Әр түрлі режимдегі двигательдер жұмысына арналған қоспалар құрамына қойылатын талаптар.
2.8   тақырып. Жанар-жағар май қоспасы.
Бензин автомобильдің карбюраторлы двигательдері үшін жанар-жағар майдың негізгі түрі. Бензиннің негізгі ерекшеліктері. Бензин маркалары. Дизельді жанар-жағар май.
Жанатын және жұмыс қоспасы. двигатель жұмысына детонацияның әсері. Этилді бензин. Этилді бензинді пайдаланғандағы сақтық шаралары.
Құрамы бойынша жанатын қоспаның саралануы, әр түрлі режимдегі двигательдер жұмысына арналған қоспалар.
Қоректену жүйесінің аспаптары, олардың мәні мен автобустағы орналасуы (жалпы схема).
2.9 тақырып. Карбюратор двигателін қоректендіру жүйесі.
Қарапайым карбюратор схемасы және оның әрекет принципі. Оқылатын автобустар карбюраторларының құрылымы.
Әр түрлі режимдегі карбюраторлар жұмысы. Реттеуші құрылғылар және карбюраторларды реттеудің негізгі тәсілдері. Карбюраторды басқару жетегі.
Иінді біліктің максимальды айналымының жалпы құрылымы және белгіленуімен танысу.
2.10 тақырып. Карбюратор двигателін қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету.
Карбюратор двигателін қоректендіру жүйесінің ақауы; белгілері, себептері, жою әдістері.
Карбюратор двигателін қоректендіру жүйесінің техникалық қызмет көрсетудегі негізгі жұмысы.
2.11 тақырып. Дизельді двигателді қоректендіру жүйесі.
Дизельді двигатальдің жанар-жағар майдың аппаратурасына қойылатын жалпы талаптар. Жанар-жағар май айдайтын насостың, жоғарғы қысымды насостың, жоғарғы қысымды насос секцияларының, форсункалардың, иінді білік айналымдарының барлық режимін реттеуіштің, жанар-жағар майды жіберудің алдын алатын автоматты муфтаның, оталдыруды басқару приводының, двигательді тоқтату құрылғысының мәні, құрылымы, жұмысы.

Тема 2.12.  Техническое обслуживание системы питания дизельного двигателя
Неисправности системы питания дизельного двигателя; признаки, причины, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании системы питания дизельного двигателя; приемы выполнения.
Тема 2.13.  Устройства и приспособления для облегчения пуска двигателя при низких температурах
Причины, затрудняющие пуск двигателя при низких температурах. Основные способы, облегчающие пуск двигателя при низких температурах: электрофакельное устройство, предпусковой подогреватель, пусковые приспособления, применение горячей воды для подогрева двигателя, зимние и всесезонные масла и топлива.
Раздел 3. ЭЛЕКТРООБОРУДОВАНИЕ
Тема 3.1.  Основные сведения по электрооборудованию автомобиля
Назначение и общие сведения об электрооборудовании автобуса и его элементах: источники и потребители электрической энергии, вспомогательная аппаратура, контрольно-измерительные приборы, проводники и изоляторы, провода. Размещение проводов. Способы соединения потребителей и источников тока в электрическую цепь. Предохранение электрических цепей от перегрузок. Общая схема электрооборудования.
Тема 3.2.  Аккумуляторные батареи
Назначение, устройство и работа аккумулятора. Соединение аккумуляторов в батарею.
Напряжение и емкость аккумулятора и батареи. Типы аккумуляторных батарей, их маркировка. Электролит и меры предосторожности при обращении с ним. Неисправности аккумуляторной батареи, их причины, способы обнаружения и устранения. Понятие о контрольно-тренировочном цикле.
Тема 3.3.  Генератор и реле-регулятор
Назначение, принцип действия и устройство генератора. Привод генератора. Выпрямители, их назначение, установка и действие в цепи генератора. Неисправности генератора, их причины, способы обнаружения и устранения.
Назначение, общее устройство и принцип действия реле-регулятора. Совместная работа генератора с реле-регулятором. Реле-регуляторы, применяемые на изучаемых автобусах, особенности их устройства и работы. Возможные неисправности, их причины, способы выявления и устранения.
Тема 3.4.  Стартер. Вспомогательные электродвигатели
Назначение, устройство и принцип действия стартера. Расположение стартера. Возможные неисправности стартера, их признаки, причины и способы устранения.
Вспомогательные электродвигатели, их назначение, устройство. Возможные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 3.5.  Система освещения, световая и звуковая сигнализации
Назначение, общее устройство приборов освещения, световой и звуковой сигнализации. Включение в цепь и правила пользования приборами. Порядок регулировки света фар.
Неисправности приборов освещения и сигнализации, их причины, способы обнаружения и устранения.

2.12 тақырып.   Дизельді двигателді қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету.
Дизельді двигательді жабдықтау жүйесіндегі ақаулар, белгілері, себептері, жою жолдары. Дизельді двигательді жабдықтау жүйесіне техникалық қызмет көрсету жүйесіндегі негізгі жұмыстар, орындау тәсілдері.
2.13 тақырып.   Төменгі температурада двигательді қосуды жеңілдету үшін құрылғылар мен бейімделу.
Төменгі температура кезінде двигательді қосуды қиындататын себептер. Төменгі температура кезінде двигательді қосуды жеңілдететін негізгі тәсілдер: электрлі жалынды құрылғы, алдыңғы қосылған жылытқыш, қосу саймандары, двигательді жылыту үшін ыстық су пайдалану, қысқы және барлық маусымдық майлар мен отындар.
3-бөлім. ЭЛЕКТРЛІ ЖАБДЫҚ.
3.1 тақырып.   Автобустың электр жабдықтары бойынша негізгі мәліметтер.
Автобустың электрлі жабдығы және оның элементтері туралы жалпы мәліметтер: электр энергиясының көзі мен тұтынушылары, көмекші аппаратура, бақылаушы-өлшеуіш құралдары, жол серіктер мен изоляторлар, желілер. Желілерді орнықтыру. Тоқ көзі мен тұтынушыларын электрлік тізбекке қосу тәсілдері. Электр тізбегін шамадан тыс күштен сақтандыру. Электрлі жабдықтың жалпы үлгісі.
3.2 тақырып. Аккумулятор батареялары.
Аккумулятор мәні, құрылысы, жұмыс істеуі. Аккумуляторларды батареяға қосу. Аккумулятор мен батареяның кернеуі мен сыйымдылығы. Аккумулятор батареясының типтері, олардың маркировкасы. Электролит және олармен жұмыс істеу кезінде сақтану шаралары. Аккумулятор батареясының ақауы, олардың себебі, анықтау тәсілі және жою. Бақылау-жаттығу циклы туралы түсінік.
3.3 тақырып. Генератор және реле-реттеуші.
Генератордың жұмыс істеу  принциптері, құрылысы. Генератор желісі. Түзеткіштер, олардың құрылымы, генератор тізбегіндегі әсері. Генератордағы ақаулар, олардың себептері, анықтау тәсілдері, жою.
Реле-реттеушінің мәні, жалпы құрылымы, жұмыс істеу принциптері. Генератор мен реле-реттеушінің ортақ жұмысы. Реле-реттеушінің автобустарда қолданылуы және олардың құрылымдағы және жұмысындағы ерекшеліктері. Мүмкін болатын ақаулар, себептері, анықтау тәсілі және жою.
3.4 тақырып. Стартер. Көмекші электр двигательдері.
Стартер мәні, құрылымы, жұмыс істеу принципі. Стартердің орналасқан жері. Мүмкін болатын стартердегі ақаулар, олардың белгілері, жою тәсілдері.
Көмекші электрлі двигательдер, олардың мәні, құрылымы. Мүмкін болатын ақаулар, олардың белгілері, себептері, жою тәсілдері.
3.5 тақырып. Жарық беру жүйесі. Жарық және дыбыс сигналы.
Жарық беру жүйесі. Жарық және дыбыс құралының мәні, жалпы құрылымы. Тізбекке қосу және құралды пайдалану ережелері. Фарлар жарығын реттеу тәртібі.
Жарық беру және сигнализация құралдарының ақаулары, олардың себебі, анықтау және жою тәсілдері.

Тема 3.6.  Система зажигания
Назначение батарейной системы зажигания и ее общая схема. Назначение, расположение и соединение приборов батарейного зажигания. Цепи токов низкого и высокого напряжения.
Устройство и работа катушки зажигания, распределителя и свечей зажигания. Влияние зазоров между контактами прерывателя и электродами свечи на работу двигателя. Назначение конденсатора. Назначение и устройство комбинированного выключателя зажигания стартера. Устройства для защиты радио- и телеприема от помех, создаваемых приборами электрооборудования.
Влияние момента зажигания на мощность, экономичность и тепловой режим двигателя. Опережение момента зажигания и зависимость угла опережения от частоты вращения коленчатого вала и нагрузки на двигатель. Назначение, принцип действия и устройство вакуумного и центробежного регуляторов опережение зажигания. Назначение и принцип действия октан-корректора. Неисправности батарейной системы зажигания, причины появления, признаки и способы их устранения.
Общие схемы и принцип действия контактно-транзисторной и безконтактно-транзисторной системы зажигания, их преимущество и особенности устройства. Неисправности контактно-транзисторной системы зажигания, причины, признаки и способы устранения.
Тема  3.7. Техническое обслуживание приборов электрооборудования
Неисправности аккумуляторных батарей; последствия, признаки, причины, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании аккумуляторных батарей; приемы выполнения, меры предосторожности.
Неисправности генераторных установок; последствия, признаки, причины, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании генераторных установок; приемы выполнения.
Неисправности системы приборов зажигания; последствия, признаки, причины, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании приборов зажигания; приемы выполнения.
Неисправности стартера, звукового сигнала, контрольно-измерительных приборов, электродвигателя системы отопления. Последствия, признаки, причины неисправностей, способы их устранения.
Основные работы при техническом обслуживании стартера и других приборов электрооборудования.
Неисправности приборов освещения и световой сигнализации:
признаки, причины, опасные последствия, влияние на безопасность движения, способы устранения.
Основные работы, выполняемые при техническом обслуживании приборов освещения и световой сигнализации. Регулировка света фар. Замена предохранителей в цепи. Подбор и замена электроламп и стекол-рассеивателей. Возможные неисправности в электрических цепях, способы их обнаружения и устранения.

3.6 тақырып.   Оталдыру жүйесі.
Оталдырудың батареялық жүйесінің мәні, жалпы үлгісі. Батареяның оталдыру құралының орналасқан жері және оны қосу. Жоғарғы және төменгі кернеулі тоқ тізбегі.
Оталдыру катушкасы, үлестіргіш және оталдыру свечасының құрылымы және жұмыс жасауы. Бөлуші байланыс пен свеча электродтары арасындағы қуыстың двигатель жұмысына әсері. Конденсаттар мәні. Стартерді оталдырудың құрама ажыратқыштарының мәні, құрылымы. Электрлі жабдықтар әсерінен болатын кедергілерден радио және телеқабылдағыштарды сақтандыру қондырғысы.
Оталдыру кезеңінің двигатель қуатына, үнемділігіне және жылу режиміне әсер етуі. Оталдыру кезеңінің алдын-алу және алдын-алу бұрышының иінді білік айналымы мен двигательге түсетін күшке байланысы. Вакуумды және центробежді реттеушілердің мәні, жұмыс істеу принциптері мен құрылымы. Октан-түзетуші мәні, жұмыс істеу принципі. Оталдырудың батареялық жүйесіндегі ақаулар, пайда болу себептері, оларды жою тәсілдері.
3.7 тақырып. Электр жабдықтары аспаптарына техникалық қызмет көрсету.
Аккумулятор батареясының ақаулары, салдары, белгілері, себептері, жою тәсілдері.
Аккумулятор батареясына техникалық қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар, орындау тәсілдері, сақтану шаралары.
Генераторлық қондырғылардың ақауы. Салдары, себептері, белгілері, жою тәсілдері.
Генератор қолдануына қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар, оларды орындау тәсілдері.
Оталдыру құралдары жүйесінің ақауы, салдары, белгілері, себептері мен жою тәсілдері.
Оталдыру құралдарына техникалық қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар, орындау тәсілдері.
Стартер, дыбыс сигналының бақылау-өлшеуіш құралдырының, электрлі двигательдердің жылу беру жүйесіндегі ақаулар. Салдары, белгілері, себептері, жою тәсілдері.
Стартер және өзге де электрлі жабдық құралдарына техникалық қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар.
Жарық беру және дыбыс сигнализациясының ақаулары: белгілері, себептері, негізгі салдары, қозғалыс қауіпсіздігіне әсері, жою тәсілдері.
Жарық беру және дыбыс сигнализациясы құралдарына техникалық қызмет көрсету кезіндегі орындалатын негізгі жұмыстар.
Тізбектегі қорғағышты (предохранителъ) ауыстыру. Электрошам мен шыны-жарық таратқышты ауыстыру. Электр тізбегіндегі болатын ақаулар, оларды анықтау және жою тәсілдері.

Раздел 4. ТРАНСМИССИЯ
Тема 4.1.  Общее устройство и назначение трансмиссии
Устройство и назначение трансмиссии.
Схемы трансмиссии с одним или несколькими ведущими мостами. Способы смазки агрегатов, сборочных единиц и деталей трансмиссии. Трансмиссионные масла и пластичные смазки, их применение, основные свойства и маркировка.
Тема 4.2.  Сцепление
Сцепление, его назначение, общее устройство и принцип действия. Устройство и работа механизма привода сцепления. Эксплуатационные регулировки сцепления и его привода.
Неисправности сцепления, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 4.3.  Коробка передач, гидротрансформатор, механический редуктор
Коробка передач, ее назначение, принцип действия. Передаточное число. Устройство коробки передач. Работа коробки передач. Гидромеханическая передача. Устройство и работа гидротрансформатора. Приемы пользования гидромеханической передачей.
Тема 4.4 . Карданная передача и ведущий мост
Назначение карданной и главной передач, дифференциала полуосей. Принцип действия и устройство карданной передачи. Главная передача, ее устройство и принцип действия, передаточное число. Принцип действия и устройство дифференциала. Полуоси, и типы, соединение с дифференциалом и ступицами колес.
Тема 4.5.  Техническое обслуживание трансмиссии
Неисправности сцепления; признаки, причины, влияние на безопасность движения, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании механизма сцепления, приемы их выполнения.
Неисправности коробки передач, гидромеханической передачи; признаки, причины, опасные последствия, влияние на безопасность движения, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании коробки передач, гидротрансформатора, механического редуктора.
Нормы расхода, сроки добавления и смены масла. Крепежные работы, регулировка привода.
Неисправности карданной и главной передач, дифференциала, полуосей; признаки, причины, опасные последствия, влияние на безопасность движения, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании карданной передачи и ведущего моста автобуса; приемы выполнения.
Раздел 5. НЕСУЩАЯ СИСТЕМА
Тема 5.1.  Кузова автобусов. Дополнительное оборудование
Несущий кузов автобуса; его общее устройство, внешнее и внутреннее оборудование. Вентиляция кабины и салона: вентиляционные люки и каналы, поворотные форточки. Регулируемое сиденье водителя. Устройство и размещение сидений для пассажиров, касс-копилок и компостеров. Стеклоподъемники. Противосолнечные козырьки. Зеркала и их размещение на автобусе. Устройство, привод и действие стеклоочистителей. Устройство для обмыва ветрового стекла. Схема действия отопителя и системы отопления салона автобуса. Сигнальные отражатели света. Механизмы управления дверьми салона автобуса. Радиоусилительная установка и ее применение в автобусе. Влияние неисправностей дополнительного оборудования на безопасность движения. Размещение медицинской аптечки и огнетушителя в автобусе.

4-бөлім. ТРАНСМИССИЯ.
4.1 тақырып.   Трансмиссияның мәні мен жалпы құрылымы. Трансмиссия құрылымы мен мәні.
Бір немесе жетекші мостары бар трансмиссия үлгісі. Агрегаттарды, жинақтаушы бөлшектерді, трансмиссия детальдарын майлау тәсілдері. Трансмиссиялық майлар мен пластикалық майлар, олардың қолданылуы, негізгі қасиеттері және сауда белгісі (маркировка).
4.2 тақырып. Тұтасу (сцепление).
Сцепление, оның мәні, жалпы құрылымы, жұмыс істеу принципі. Сцепление желісінің құрылымы мен механизмінің жұмысы. Сцеплениенің эксплуатациясы және оның желісінің реттелінуі.
Сцеплениенің ақаулары, оның белгілері, себептері, жою тәсілдері.
4.3 тақырып. Беріліс қорабы, гидротрансформатор, механикалық редуктор.
Беріліс қорабы, оның мәні, жұмыс істеу принципі. Өткізу саны. Беріліс қорабының жұмысы. Гидромеханикалық беріліс. Гидротрансформаторлар құрылымы және жұмысы. Гидромеханикалық берілісті пайдалану тәсілдері.
4.4 тақырып. Карданды беріліс және жетекші көпір (мост).
Карданды және негізгі беріліс, жартылай осьтер дифференциалының мәні. Карданды беріліс жұмысының принципі және құрылымы. Басты беріліс, оның құрылымы және жұмыс істеу принципі, беріліс саны. Дифференциал жұмысының принципі және құрылысы.
4.5 тақырып. Трансмиссияға техникалық қызмет көрсету.
Сцепление ақаулары, белгілері, себептері, қозғалыс қауіпсіздігіне әсер етуі, жою тәсілдері. Сцепление механизміне техникалық қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар, оларды айқындау тәсілдері.
Беріліс қорабының, гидромеханиканың беріліс ақаулары, белгілері, себептері, қауіпті салдары, қозғалыс қауіпсіздігіне әсері, жою тәсілдері.
Беріліс қорабына, трансформаторға, механикалық редукторға қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар.
Май шығынының нормасы, үстемелеу мерзімі, ауыстырылуы. Тіркемелеу жұмыстары, приводты реттеу.
Корданды және негізгі беріліс, дифференциал, жартылай ось ақаулары; белгілері, себептері, қауіпті салдары, қозғалыс қауіпсіздігіне әсері, жою тәсілдері.
5-бөлім. ТАСУШЫ ЖҮЙЕ.
5.1 тақырып. Автобус кузовы. Қосымша жабдықтар.
Автобустың негізгі кузовы, оның жалпы құрылымы, ішкі және сыртқы жабдығы.
Кабина мен салонды желдету: желдеткіш люктер мен каналдар, айналмалы шағын терезелер. Жүргізушінің реттелмелі орындығы. Жолаушылар орындығының, касса-жинағыштың, компостердің құрылымы мен орналасуы. Шыны көтергіштер. Күнге қарсы қалқаншалар. Айналар және олардың автобуста орналасуы. Жылытқыш пен автобус салонын жылыту жүйесінің әсер ету үлгісі. Жарықты сигналды бейнелегіштер. Автобус салонының есіктерін қозғалысқа келтіру механизмдері. Радиокүшейткіш қондырғы және оның автобуста қолданылуы. Қосымша жабдық ақауының қозғалыс қауіпсіздігіне әсері. Медициналық дәрі-дәрмек қобдишасы мен өрт сөндіргіштің автобуста орналасуы.

Тема 5.2.  Техническое обслуживание кузова автобуса
Основные неисправности кузова автобуса и его механизмов. Работы, проводимые при техническом обслуживании кузова автобуса.
Тема 5.3.  Передняя и задняя подвески
Назначение и устройство передней подвески автобуса. Углы установки передних колес. Работа деталей передней подвески.
Устройство и работа задней подвески.
Устройство колес, их установка и крепление. Устройство пневматических шин, их классификация. Нормы давления воздуха в шинах.
Признаки неисправностей подвесок, колес и шин и способы их устранения.
Тема 5.4.  Техническое обслуживание ходовой части автобуса
Неисправности ходовой части: признаки, причины возникновения, влияние на безопасность движения, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании ходовой части. Техника безопасности при обслуживании ходовой части автобуса.
Раздел 6. МЕХАНИЗМЫ УПРАВЛЕНИЯ
Тема 6.1.  Рулевое управление
Назначение, расположение, общее устройство и работа рулевого управления. Основные требования, предъявляемые к рулевым управлениям. Назначение, принцип действия и устройство рулевого механизма. Схема поворота. Назначение рулевой трапеции. Устройство и работа рулевого привода. Устройство рулевых тяг и их шарниров. Особенности устройства рулевого привода при независимой подвеске передних колес. Типы рулевых механизмов. Назначение устройства энергопоглощающей муфты рулевого управления. Карданный вал и угловой редуктор рулевого управления.
Назначение и принцип действия усилителя рулевого управления. Устройство и работа гидравлических усилителей рулевого управления. Применяемые масла. Назначение, устройство и работа привода гидроусилителя. Порядок регулировки натяжения ремня привода насоса. Назначение и устройство масляного радиатора в системе рулевого управления.
Тема 6.2 . Техническое обслуживание рулевого управления
Неисправности рулевого управления: признаки, причины возникновения, влияние на безопасность движения, способы устранения.
Основные работы при техническом обслуживании рулевого управления, приемы их выполнения. Эксплуатационные регулировки рулевого механизма и рулевого привода.
Тема 6.3 . Тормозные системы
Назначение тормозной системы. Классификация тормозных систем. Типы тормозных механизмов. Схемы расположения приборов тормозных систем изучаемых автомобилей. Схема тормозного механизма с гидравлическим приводом. Назначение, устройство и работа приборов, узлов, соединений и деталей гидравлического привода. Применяемые тормозные жидкости, их свойства. Назначение, принцип действия, устройство и работа гидровакуумного усилителя тормозов.
Назначение, устройство и работа приборов рабочей, стояночной, вспомогательной, запасной (аварийной) тормозных систем. Назначение, принцип действия устройства для аварийного растормаживания стояночного тормоза. Расположение выводов для подачи сжатого воздуха.
Устройство, расположение и работа тормозных камер.
Назначение, расположение, принцип действия и работа пружинных энергоаккумуляторов. Расположение и устройство воздушных баллонов пневматических тормозных систем.
Назначение, принцип действия, расположение и работа предохранителя от замерзания конденсата в пневматической тормозной системе. Назначение, расположение и устройство защитных клапанов и других устройств пневматической системы тормозов. Значение герметичности тормозных систем для безопасности движения и способы контроля.

5.2 тақырып. Автобус кузовына техникалық қызмет көрсету.       Автобус кузовы мен оның механизмдерінің негізгі ақаулары. Автобус кузовына техникалық қызмет көрсету кезінде жүргізілетін жұмыстар.
5.3 тақырып. Алдыңғы және артқы алқалар (подвескалар).
Автобустың алдыңғы подвескасының мәні және құрылымы. Алдыңғы доңғалақтың орналасу бұрышы. Алдыңғы подвеска детальдарының жұмысы.
Артқы подвеска құрылымы мен жұмысы.
Дөңгелек құрылымы, олардың орналасуы және бекітілуі. Пневматикалық шина құрылымы, олардың классификациясы. Шиналардағы ауа қысымының нормасы. Подвескалар, дөңгелек және шиналар ақауының белгілері, оларды жою.
5.4 тақырып. Автобустың жүретін бөлігіне техникалық қызмет көрсету.
Жүретін бөлік ақаулары: белгілері, себептері, қозғалыс қауіпсіздігіне әсері, жою тәсілдері.
Жүретін бөлікке техникалық қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар. Автобустың жүретін бөлігіне техникалық қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
6-бөлім. БАСҚАРУ МЕХАНИЗМДЕРІ.
6.1 тақырып. Рульдік басқару
Рульдік басқарудың мәні, орналасуы, жалпы құрылымы мен жұмысы. Рульдік басқаруға қойылатын негізгі талаптар. Рульдік механизм мәні, жұмыс принципі және құрылым. Бұрылыс үлгісі. Рульдік трапеция мәні. Рульдік привод құрылымы мен жұмысы. Рульдік  тяга және шарнир құрылымы. Алдыңғы дөңгелектердің дербес подвескасы кезіндегі рульдік приводының құрылымының ерекшеліктері. Рульдік механизм типтері. Рульдік басқарудың карданды білігі мен бұрыштық редукторы.
Рульдік басқаруды күшейткіш мәні және жұмыс істеу  принципі. Рульдік басқарудың гидравикалық күшейткішінің құрылымы және жұмысы. Қолданылатын майлар. Гидрокүшейткіш приводының мәні, құрылымы және жұмысы. Насос приводының белдігін тартуды реттеу тәртібі. Рульдік басқару жүйесіндегі майлы редуктордың мәні және құрылымы.
6.2 тақырып. Рульдік басқаруға техникалық қызмет көрсету.
Рульдік басқару ақаулары: белгілері, пайда болу себептері, қозғалыс қауіпсіздігіне әсері, жою тәсілдері.
Рульдік басқаруға қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар, оларды орындау тәсілдері. Рульдік механизм мен рульдік приводты эксплуатациялық реттеу.
6.3 тақырып. Тежегіш жүйелері.
Тежегіш жүйе мәні. Тежегіш жүйенің саралануы. Тежегіш
механизм типтері. Автомобильдің тежегіш жүйесіндегі бөлшектердің орналасу үлгісі. Гидравликалық приводы бар тежегіш механизмнің үлгісі. Аспаптар, қосылу нүктесінің, гидравликалық привод деталының мәні, құрылымы және жұмысы. Қолданыстағы тежегіш сұйықтығы, оның қасиеті, тежегіштің гидровакуумды күшейткіштердің мәні, жұмыс істеу принципі, құрылымы мен жұмысы.
Тежегіш жүйесінің жұмысшы, аялдамалы, көмекші және қосымша (авариялы) аспаптарының мәні, құрылымы және жұмысы.
Аялдамалы тежегіштің авариялы тежеуінің мәні, жұмыс істеу  принципі. Қысылған ауаны жіберуге арналған шығыстың орналасуы.
Тежегіш камера құрылымы, орналасуы, жұмысы. Серіппелі энергоаккумулятор мәні, орналасуы, жұмыс істеу принципі.
Пневматикалық тежегіш жүйесінің ауа баллондарының орналасуы, құрылымы.
Пневматикалық тежегіш жүйесінде конденсаттық қатып қалуынан сақтандыру мәні, жұмыс істеу принципі. Тежегіштің пневматикалық жүйесіндегі қорғаныс клапандарының және өзге де қондырғылардың  мәні, орналасуы, құрылымы. Қозғалыс қауіпсіздігі үшін тежегіш жүйесінің герматикалық мәні және оны бақылау тәсілі.

Тема 6.4.  Техническое обслуживание тормозной системы
Неисправности тормозов: признаки, причины, опасные последствия, влияние на безопасность движения, способы устранения. Основные работы при техническом обслуживании тормозной системы с гидравлическим и пневматическим приводами; приемы выполнения.
Эксплуатационные регулировки тормозов.
Раздел 7. ОСНОВЫ ТЕХНИЧЕСКОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ
Тема 7.1.  Эксплуатационные материалы и нормы их расходования
Эксплуатационные материалы и их назначение. Условия, вызывающие ускоренный выход из строя шин, аккумуляторных батарей и повышенный расход эксплуатационных материалов. Сроки службы шин и аккумуляторных батарей.
Нормы расхода топлива. Расход топлива при низких температурах, в горной местности, при работе в тяжелых дорожных условиях. Нормы расхода моторных и трансмиссионных масел, пластических смазок и специальных жидкостей. Пути повышения сроков службы шин и аккумуляторных батарей, экономии топлива, смазочных и других эксплуатационных материалов.
Тема 7.2.  Дефекты и износы деталей
Конструктивные, производственные и эксплуатационные дефекты, естественный износ (механический, коррозионный, абразивный, усталостный). Причины, вызывающие различные виды износов. Влияние износов на возникновение неисправностей и прогрессивное увеличение износов сопряженных деталей.
Последствия износов и их влияние на межремонтные пробеги агрегатов и безопасность движения.
Тема 7.3.  Диагностика технического состояния автобусов
Понятие технического состояния автобусов. Методы и средства диагностики. Роль диагностики в проведении технического обслуживания автобусов. Виды диагностики.
Тема 7.4.  Основные сведения по техническому обслуживанию автобусов
Правила хранения автобусов в закрытых помещениях и на открытых площадках. Расстановка автобусов на стоянках. Влияние низкой температуры на пуск и износ двигателя. Способы подогрева двигателей, применяемые в зимнее время. Обязанности водителя при постановке автобуса на хранение; требования безопасности.
Сущность планово-предупредительной системы технического обслуживания автобусов и ремонта их потребности. Виды технического обслуживания автобусов; периодичность выполнения. Основные работы, выполняемые при ежедневном техническом обслуживании автобусов. Основные работы, выполняемые при подготовке автобусов к осенне-зимней и весенне-летней эксплуатации. Влияние своевременного и качественного технического обслуживания и устранения неисправностей на производительность работы автобусов и безопасность движения. График технического обслуживания автобусов. Виды ремонта. Порядок постановки автобусов в ремонт и приема их из ремонта.
Обязанности водителя по поддержанию автобусов в исправном техническом состоянии перед выездом, при работе на линии и возвращении в гараж.
Минимальные нормы межремонтных пробегов автобусов.
Правила обкатки новых и вышедших из капитального ремонта автобусов.
Основные документы по учету технического обслуживания и ремонта автобуса.

6.4 тақырып. Тежегіш жүйелеріне техникалық қызмет көрсету.
Тежегіштің ақаулары: белгілері, негізгі себептері, салдары, қозғалыс қауіпсіздігіне әсері, жою тәсілдері. Гидравликалық және пневматикалық приводы бар тежегіштер жүйесіне техникалық қызмет көрсету кезіндегі негізгі жұмыстар, оларды орындау тәсілдері.
Тежегіштерді эксплуатациялық реттеу.
7-бөлім. ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ НЕГІЗДЕРІ.
7.1 тақырып. Эксплуатациялық материалдар және оларды жұмсау нормалары.
Эксплуатациялық материалдар және олардың мәні. Шина, аккумуляторлық батареяның істен жылдам шығу себептері және эксплуатациялық материалдарды шамадан тыс жұмсау себептері.
Жанар-жағар майды жұмсау (шығындау) нормасы. Төменгі температура кезінде, таулы жерлерде, ауыр жол жағдайында жанар-жағар майды шығындау. Мотор және трансмиссия майларын, пластикалық жанар-жағар май және арнайы сұйықтарды жұмсау нормасы. Шина, аккумуляторлық батарея жұмысының мерзімін ұзарту, жанар-жағар майды және өзге де эксплуатациялық материалдарды үнемдеу жолдары.
7.2 тақырып. Детальдардың ақаулары мен тозуы.
Констуктивті, өндірістік және эксплуатациялық  ақаулар, табиғи тозу (механикалық, коррозиялық, қажу нәтижесінде).
Әр түрлі тозу түрінің пайда болу себептері. Ақаулардың пайда болуына тозудың әсер етуі және қатар орналасқан детальдарының тозуының прогрессивті күшеюі.
Тозу салдары, агрегаттардың жөндеу аралық жүруі және қозғалыс қауіпсіздігіне олардың әсері.
7.3 тақырып. Автобустың техникалық жағдайын зерттеу.
Автобустардың техникалық жағдайы, түсінігі. Зерттеу әдістері және құралдары. Автобустарға техникалық қызмет көрсетудегі зерттеу ролі. Зерттеу түрлері.
7.4 тақырып. Автобустарға техникалық қызметін көрсету бойынша негізгі мәліметтер.
Жабық ғимараттарда және ашық алаңдарда автобусты сақтау ережесі. Аялдамаларда автобустарды орналастыру. Төменгі температураның двигательге әсері. Қысқы мерзімде двигательді жылыту тәсілдері. Автобусты сақтауға қою кезінде жүргізушінің міндеттері, қауіпсіздік талаптары. Автобусқа техникалық қызмет көрсетудің жоспарлы алдын алу жүйесінің және оларды жөндеу қажеттігінің мәні. Автобустарға техникалық қызмет көрсету түрлері, олардың жиілігі. Автобустарға күнделікті техникалық қызмет көрсету кезінде орындалатын негізгі жұмыстар. Автобустарды күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы эксплуатацияға дайындау кезінде орындалатын негізгі жұмыстар. Уақытылы және сапалы қызмет көрсетудің және ақауларды жоюдың автобус жұмысының өнімділігіне және қозғалыс қауіпсіздігіне әсер етуі. Автобусқа техникалық қызмет көрсету кестесі. Жөндеу түрлері. Автобустарды жөндеуге беру және қабылдап алу реті.
Жүрер алдында, жұмыс барысында және гаражға қайтару кезінде автобустарды дұрыс техникалық жағдайда ұстап-күту бойынша жүргізушінің міндеттері.
Автобустардың жөндеу аралық жүрісінің минимальды нормасы.
Жаңа және күрделі жөндеуден өткен автобустарды жүруге дайындау ережелері.
Автобустарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді есепке алу бойынша құжаттар.

Тема 7.5. Контрольный осмотр и ежедневное обслуживание автобуса
Контрольный осмотр, его назначение. Порядок проведения работ по контрольному осмотру автобуса.
Ежедневное обслуживание. Порядок проведения работ по ежедневному обслуживанию.
Тема 7.6 . Технические обслуживания N 1, N 2 и сезонное
Назначение, периодичность и объем работ, выполняемых при номерных (ТО-1 и ТО-2) и сезонном технических обслуживаниях.
Меры безопасности при выполнении работ по техническому обслуживанию автомобилей.

7.5 тақырып. Автобусқа күн сайын техникалық қызмет көрсету және кезекті бақылау.
Тексеріп қадағалау мәні, автобустарды тексеріп қадағалау бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі.
Күнделікті қызмет көрсету. Күнделікті қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізу тәртібі.
7.6 Тақырып. Маусымдық және N 1,№N 2 техникалық қызмет көрсету.
Нөмерлі (ТО-1, То-2) және маусымдық техникалық қызмет кезінде орындалатын жұмыс мәні, кезектілігі және көлемі.
Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік шаралары.

1. Проверку технического состояния и укомплектованности автобуса, выявление неисправностей, угрожающих безопасности движения.
2. Пуск двигателя.
3. Трогание с места от тротуара (обочины).
4. Движение по прямой с переключением передач в восходящем и нисходящем порядках. Обгон. Встречный разъезд.
5. Выбор ряда. Перестроение, следование в транспортном потоке с соблюдением безопасных интервалов и дистанций.
6. Разворот без применения заднего хода.
7. Остановка у перекрестка. Движение через перекресток в прямом направлении. Повороты на перекрестке, в том числе с пересечением трамвайных путей.
8. Движение и остановка на подъеме. Продолжение движения на подъеме и спуске.
9. Разворот в узком проезде с применением заднего хода (без заезда в боковой проезд или в ворота).
10. Движение задним ходом строго по прямой на расстоянии не менее 100 м.
11. Въезд в ворота задним ходом. Выезд из ворот передним ходом.
12. Остановка автобуса у тротуара, на заданном месте.
13. Проверка навыков вождения автобуса в сложных дорожных условиях (скользкое покрытие, крутые повороты, подъемы и спуски на мостах, путепроводах; в тоннелях, на железнодорожных переездах и т.п.).
14. Проверка навыков вождения автобуса на территории предприятия: подача в зону обслуживания, установка на место стоянки.

1. Автобустың техникалық жағдайын тексеру, қозғалысқа қауіп төндіретін ақауларын анықтау.
2. двигательді іске қосу.
3. Тротуардағы автобусты қозғау.
4. Ұлғаймалы және төмендетілген тәртіпке берілісті ауыстыра қоса отырып, түзу жүру.
5. Қатарды таңдау, қауіпсіз аралықты сақтай отырып көлік ағымының ізіне түсу, қатарласу.
6. Артқы жүрісті қолданбай бұрылу.
7. қиылыста тоқтау, түзу бағытта қиылыс арқылы жүр, қиылыста  бұрылыс жасау, оның ішінде трамвай жолдары қиылысатын жерлерде.
8. Көтеріңкі жерлерде жүру және тоқтау, қозғалысты жоғары - төмен бағытта жалғастыру.
9. Артқы жүрісті қолдану арқылы тар өтпелерде (қақпаға немесе қапталдағы өтпеге кірмей).
10. 100м қашықтықта тура артқы жүріспен жүру.
11. Қақпаға артқа жүріспен кіру. Қақпадан алдыңғы жүріспен шығу.
12. Автобусты берілген жерде тротуарда тоқтату.
13. Күрделі жол шарттарында автобусты жүргізу дағдыларын тексеру.
14. Кәсіпорын территориясында автобусты жүргізу дағдысын тексеру, қызмет ету аймағына беру, тұрақ офисына қою.

1. Техника очищения ротовой полости и восстановления проходимости верхних дыхательных путей.
2. Искусственная вентиляция легких:
- изо рта в рот (с применением и без применения "устройства для проведения искусственного дыхания"),
- изо рта в нос.
3. Закрытый массаж сердца:
- двумя руками,
- одной рукой.
4. Проведение реанимационных мероприятий одним спасателем.
5. Проведение реанимационных мероприятий двумя спасателями.
6. Определение пульса:
- на лучевой артерии,
- на бедренной артерии,
- на сонной артерии.
7. Определение частоты пульса и дыхания.
8. Определение реакции зрачков.
9. Техника временной остановки кровотечения:
- прижатие артерии: плечевой, подколенной, бедренной, сонной,
- наложение жгута-закрутки с использованием подручных средств,
- максимальное сгибание конечности в суставе (коленном, локтевом),
- наложение резинового жгута,
- передняя тампонада носа,
- использование порошка "Статин" и салфеток "Котекс ГЕМ".
10. Проведение туалета ран.
11. Наложение бинтовых повязок:
- циркулярная на конечность,
- колосовидная,
- спиральная,
- "чепец",
- черепашья,
- косыночная,
- Дезо,
- окклюзионная,
- давящая,
- контурная.
12. Использование сетчатого бинта.
13. Эластичное бинтование конечности.
14. Использование лейкопластыря, бактерицидного пластыря.
15. Транспортная иммобилизация с использованием подручных средств и сетчатых шин при повреждениях:
- ключицы,
- плеча,
- предплечья,
- кисти,
- бедра,
- голени,
- стопы.
16. Техника транспортной иммобилизации при повреждениях:
- позвоночника,
- таза,
- живота,
- множественных переломах ребер,
- черепно-мозговой травме.
17. Техника извлечения и укладывания на носилки пострадавших с повреждениями:
- грудной клетки,
- живота,
- таза,
- позвоночника,
- головы.
18. Техника переноски пострадавших:
- на носилках,
- на одеяле,
- на щите,
- на руках,
- на спине,
- на плечах,
- на стуле.
19. Погрузка пострадавших в:
- попутный транспорт (легковой, грузовой),
- санитарный транспорт.
20. Техника закапывания капель в глаза, промывания глаз водой.
21. Снятие одежды с пострадавшего.
22. Снятие мотоциклетного шлема с пострадавшего.
23. Техника обезболивания хлорэтилом.
24. Использование аэрозолей.
25. Вскрытие индивидуального перевязочного пакета.

1. Ауыз қуысын тазарту техникасы және жоғарғы тыныс жолдарын қайта қалпына келтіру жолдары;
2. Өкпені жасанды жолмен желдету:
а) "Ауыздан ауызға" (жасанды тыныс алуды жүргізуге арналған құрылғыларды қолдану арқылы және қолданусыз);
б) "Ауыздан мұрынға"
3. Жабық жүрек массажын жасау;
А) екі қолмен;
Б) бір қолмен.
4. Реанимациялық шараларды бір құтқарушымен жүргізу;
5. Реанимациялық шараларды екі құтқарушымен жүргізу;
6. Жүрек соғысының жиілігін анықтау:
А) сәулелік күре тамырмен;
Б) жамбас күре тамырымен;
В) ұйқы күре тамырымен.
7. Тамыр соғысының жиілігі мен тыныс жиілігін анықтау;
8. Көз қарашығының әсерін анықтау;
9. Қан кетуді уақытша тоқтату техникасы:
А) күре тамырды қысу, иықтағы, тізе астындағы, жамбас, ұйқы күре тамырларын қысу;
Б) қолда бар құралдарды пайдалану арқылы бұрау салу;
В) аяқ, қол ұштарын тамырда иілту;
Г) резеңке бұрау салу;
Д) мұрынға мақта қою;
Ж) "Статин" ұнтағын және "Котекс ГЕМ" жұмсақ  қағазын қолдану;
Жараны тазалауды жүргізу;
11. Бинттен жасалған таңғыштарды мыналарға таңу:
А) аяқ, қол ұштарында қанның айналуы үшін;
Б) спиральды;
В) тақия тәрізді;
Г) үшкіл орамал тәріздес;
Д) Дезо;
Ж) Окклюзионды;
З) қыспаққа алу;
12. Торлы бинтті пайдалану.
13. Аяқ, қолдарды эластикалық бинтпен орау.
14. Лейкопластырь, бактерицидті пластырьды пайдалану.
15. Мыналар зақымдаған жағдайда тор көзді шиналар мен қолда бар құралдарды пайдалану арқылы көліктік иммобилизация жасау:
А) бұғана сүйекте;
Б) иықта;
В) білекте;
Г) ішекте;
Д) жамбаста;
Ж) сирақта;
З) табанда;
16. Мыналар зақымданғанда көліктік иммобилизация техникасы:
А) бел омыртқа;
Б) жамбас;
В) іш, қарын;
Г) көптеген қабырғалардың сынығы;
Д) бас сүйек пен ми жарақаты;
17. Зақым алушыны төмендегідей жарақатымен шығарып, зембілге салу техникасы:
А) көкірек қуысы;
Б) іш, қарын;
В) бел омыртқасы;
Г) жамбас;
Д) бас;
18. Зақым алушыны мыналарда тасымалдау техникасы;:
А) зембілде;
Б) көрпешеде;
В) жайма тақтада;
Г) қолмен;
Д) арқаға салып;
Ж) иыққа салып;
19. Зақым алушыны мыналарға жеткізіп салу:
А) жолай кездескен көлікке (жеңіл);
Б) санитарлық көліктерде;
20. Көзді сумен шаю, көзге тамшы құю техникасы.
21. Зақым алушының киімін шешіп алу.
22. Зақым алушыдан мотоциклетті шлемді шешіп алу.
23. Хлорэтилмен жансыздандыру техникасы.
24. Аэрозольді пайдалану.
25. Жеке жараны таңатын пакетті ашу.

* Темы 1, 2 отрабатываются на автодроме (площадке).
** Полнота отработки темы 6 определяется климатическими условиями.
Программа
Тема 1.  Подготовка к выезду. Приемы управления автопоездом
Ознакомление с органами управления и контрольными приборами. Проверка технического состояния автопоезда. Заправка тягача. Посадка в кабину. Регулировка сиденья, зеркал заднего вида. Подготовка и пуск двигателя. Сцепка, расцепка автомобиля-тягача с прицепом и полуприцепом. Трогание с места, разгон, последовательный переход на высшие передачи. Движение по прямой. Последовательный переход на низшие передачи. Приемы плавного и экстренного перехода на низшие передачи.
Тема 2 . Маневрирование в ограниченных проездах
Разгон, движение по прямой с переключением передач в восходящем порядке, остановка перед линией "Стоп". Различные способы торможения. Повороты налево и направо около препятствия. Движение по извилистой дороге между препятствиями с постепенным увеличением скорости движения. Отработка приемов скоростного руления одной и двумя руками.
Движение задним ходом по прямой с использованием зеркал заднего вида. Остановка. Движение задним ходом по прямой. Повороты налево и направо с применением установленной сигнализации. Повороты налево и направо при движении задним ходом около препятствий. Движение по габаритному коридору (тоннелю) передним и задним ходом. Постановка автопоезда передним и задним ходом на место стоянки в бокс. Постановка к платформе задним бортом.
Развороты без применения и с применением заднего хода. Разворот на 180 градусов задним ходом. Въезд в ворота передним и задним ходом. Выезд из ворот передним и задним ходом.
Тема 3.  Вождение по дорогам с малой интенсивностью движения. Приемы экономичного вождения
Выезд на улицы города (населенного пункта) с небольшим движением. Выбор полосы движения. Перестроение, следование в транспортном потоке с соблюдением безопасных интервалов и дистанций. Остановки у тротуара и начало движения. Изменение направления движения. Въезд в переулок, повороты, выезд из переулка. Развороты без применения и с применением заднего хода. Проезд нерегулируемых перекрестков.
Остановка на подъеме и спуске. Начало движения на подъеме и спуске. Встречный разъезд, обгон, перестроение. Отрабатывание приемов экономичного вождения.
Тема 4.  Вождение по дорогам с большой интенсивностью движения
Выезд на дороги с большой интенсивностью движения. Движение в транспортном потоке с соблюдением безопасных интервалов и дистанций. Обгон транспортных средств. Проезд пешеходных переходов, остановок общественного транспорта. Повороты и развороты. Движение на мостах, путепроводах и тоннелях.
Перестроение, повороты на перекрестках. Проезд перекрестков, регулируемых светофорами и регулировщиками. Остановки и стоянка на автомобильных дорогах. Съезд на второстепенную дорогу. Выезд с второстепенной дороги на главную. Встречный разъезд в местах сужения дороги, разъезд на поворотах. Подъезд и отъезд от мест погрузки и выгрузки.
Тема 5. Вождение в темное время суток
Пользование световыми приборами. Выезд на дороги города. Перестроение, следование в транспортном потоке с соблюдением безопасных интервалов и дистанций в различных условиях освещения. Встречный разъезд. Проезд перекрестков. Остановка и начало движения. Подъезд и отъезд от мест выгрузки.
Тема 6. Вождение в сложных дорожных условиях
Движение по загородным дорогам. Проезд железнодорожных переездов. Движение по песку, вязкому грунту. Вывод забуксовавшего или застрявшего автопоезда с использованием подручных материалов, противобуксовочных средств и самовытаскивателей. Трогание с места на скользких участках дороги. Управление автопоездом на скользкой дороге. Стабилизация автопоезда при сносе, заносе. Различные способы торможения на скользкой дороге.
Контрольное занятие .
Занятие включает следующие задания:

* 1, 2 тақырыптар атводромда (алаңда) жүргізіледі.
** 6 тақырыпты толық өту климаттық шарттармен анықталады.
Бағдарлама
N1 Тақырып.   Жолға шығуға дайындық. Автопоезды басқару тәсілдері.
Басқару органдары мен бақылау құралдарымен танысу. Автопоездың техникалық жағдайын тексеру. Сүйретпе ортаға май құю.
Кабинаға отырығызу орындықты, артқы көрініс айнасын реттеу. двигательді дайындау және іске қосу. Автокөлік-сүйретпені тіркемемен және жартылай тіркемемен тіркестіру және ажырату. Орнынан қозғау, екпіндеп айдау, біртіндеп жоғары беріліске көшу. Түзу жүру біртіндеп төменгі беріліске көшу. Төменгі беріліске бір қалыпты және шұғыл түрде көшу.
N2 Тақырып. Шектелген өтпелерде маневр жасау.
Екпіндеп айдау, түзу жүру, "Тоқта" сызығының алдында тоқтау. Тежеудің әр түрлі тәсілдері. Кедергілер маңайынан солға және оңға бұрылу.
Қозғалыс жылдамдығын арттыра отырып ирек жолдарда кедергілер арасымен жүру жылдамдықты рульді бір немесе екі қолмен жүргізу тәсілдерін қайталау. Артқы көрініс айнасын қолдана отырып түзу бойымен артқы жүріспен жүру. Тоқтау. Артқы жүріспен түзу жүру. Қондырылған сигнал белгілері арқылы солға және оңға бұрылу кедергілер маңымен артқы жүріспен жүру барысында оңға және солға бұрылу. Алдыңғы және артқы жүріспен габарит бойынша жүру бокстағы тұрақ орнына автопоезды алдыңғы және артқы жүріспен қою. Платформаға артқа бортымен қою.
Артқы жүрісті қолданып немесе қолданусыз айналым жасау. Артқы жүріспен 180 градусқа айналу. Қақпаға алдыңғы және артқы жүріспен кіру. Қақпадан алдыңғы және артқа жүріспен шығу.
N3 Тақырып. Қарқындылығы аз қозғалыстағы жолдарда жүргізу, үнемдеп жүргізу тәсілдері.
Қала көшесіне азғантай қозғалыспен шығу. Қозғалыс жасағын таңдау. Қауіпсіз интервалдар мен дистанцияларды сақтай отырып көлік ағынының артынан қатарда жүру. Тротуарға тоқтау және қозғалысты бастау. Қозғалыс бағытын өзгерту. Тұйық көшеге кіру, бұрылыс жасау, тұйық көшеден шығу. Артқы жүрісті пайдаланып және пайдаланусыз жан жаққа бұру. Реттелмейтін қиылыстардан өту.
Биік жерлерге тоқтау және төмен түсу. Биік жерде және төменгі жерде жүруді бастау. Қарама қарсы жол айрыққа түсу, озып жүру, қатар жүру. Үнемді жүргізудің тәсілдерін қайталау.
N4 Тақырып. Қарқындылығы жоғары қозғалыстарда жолдармен жүру .
Жолға үлкен қарқынды қозғалыспен шығу. Қауіпсіз интервалдар мен арақашықтықты сақтай отырып көлік ағымында жүру.
Қиылысқан жерлерде қатарласып, бұрылыс жасау. Светоформен және реттеушімен реттелетін қиылыстарды өту. Автокөлік жолдарында аялдамада тұрақтау. Қосымша жолға шығу. Қосымша жолдан басты жолға шығу. Жолдар тарылған жерлерде, бұрылыстарда жол айрықтарда қарсы жолға айрыққа түсу. Жүкті тасу және түсіру, бару және қайту.
N5 Тақырып. Тәуліктің қараңғы кезінде жүру.
Жарық құралдарын пайдалану. Қала жолына шығу. Қауіпсіз аралығы мен арақашықтықты сақтай отырып әр түрлі жарық жағдайында көлік ағымының соңына еру, қатарласып жүру. Қарсы жол қиылыстардан өту. Тоқтау және қозғалысты бастау. Жүкті түсіру жеріне бару және кері жүру.
N7 Тақырып. Күрделі жол шартында жүргізу.
Қаланың сыртындағы жолдармен жүру. Тұрып қалған немесе батып қалған автопоезды қолда бар материалдарды, тіркеуге қарсы құралдар мен шығаратын заттарды қолданып шығару.
Бақылау сабақтары.
Сабаққа мынадай тапсырмалар кіреді:

1. Контроль технического состояния автопоезда перед выездом.
2. Сцепка, расцепка автомобиля-тягача с прицепом и полуприцепом.
3. Трогание с места, разгон до высшей передачи, переход до низшей передачи, движение с изменением скорости, остановка.
4. Маневрирование в ограниченных проездах.
5. Остановка на подъеме, начало движения.
6. Вождение в транспортных потоках на дорогах с большой и малой интенсивностью движения, с соблюдением интервалов и дистанции, маневрирование.

1. Автопоездың жолға шығар алдындағы техникалық жағдайына бақылау жүргізу.
2. Автокөлік-сүйретпені тіркемемен және жартылай тіркемемен  тіркестіру және ажырату.
3. Орнынан қозғау, жоғары беріліске дейін екпіндеп жүру, төменгі беріліске көшу, жылдамдықты өзгерте отырып жүру, тоқтау.
4. Шектелген өтпелерде маневр жасау.
5. Жерлерге тоқтау, жүруді бастау.
6. Қарқымдылығы аз және көп жүрісті жолдарда аралық пен ара қашықтықты сақтай отырып көлік ағымына жүру.

Продолжительность урока теоретических и лабораторно-практических (практических) занятий - 45 минут, а при обучении вождению - 60 минут.
Обучение вождению проводится вне сетки учебных часов. Учебные маршруты определяются для каждого упражнения с учетом полной отработки заданий и согласовываются в дорожной полиции.
При невозможности полной отработки упражнений в реальных условиях (в населенном пункте нет железнодорожного переезда, светофора и др.) создаются условия для их отработки на автодроме (площадке для учебной езды).
На занятии по практическому вождению мастер производственного обучения вождению (инструктор) должен иметь удостоверение водителя, документ на право обучения вождению, график очередности обучения вождению, план проведения занятия, схему учебного маршрута (при вождении по дорогам), согласованную с дорожной полицией.
Учет упражнений, выполненных учащимися во время занятий по практическому вождению, ведется в индивидуальной карточке учета.
Выпускные экзамены проводятся по предмету "Основы управления транспортным средством и безопасность движения" и по практическому вождению. К экзаменам допускаются лица, прошедшие полный курс обучения, предусмотренный примерной программой переподготовки водителей транспортных средств. Экзамены проводятся по экзаменационным билетам или методом компьютерного тестирирования.
На прием теоретического экзамена отводится по учебному плану 12 часов, которые распределяются по 6 часов на каждого члена экзаменационной комиссии.
Лицам, сдавшим экзамены, выдается свидетельство установленного образца о прохождении обучения, которое предъявляется дорожную полицию при сдаче экзаменов для получения водительского удостоверения. Форма свидетельства утверждается Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
Выдача водительского удостоверения производится дорожной полицией после сдачи квалификационных экзаменов.
ПРИМЕРНАЯ ПРОГРАММА "ПЕРЕПОДГОТОВКИ
ВОДИТЕЛЕЙ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ КАТЕГОРИИ
"В" НА КАТЕГОРИЮ "С" Примерный учебный план переподготовки
водителей транспортных средств категории
"В" на категорию "С"
N
Предметы
Количество часов
всего
в том числе
теоретических
практических
(лабораторно-
практических)
1
Устройство и техническое
обслуживание
54
40
14
2
Основы управления
транспортным средством и
безопасность движения
80
74
6
ИТОГО:

Теориялық және зертханалық - практикалық сабақтардың ұзақтығы - 45 минут, жүргізуге үйрету - 60 минут.
Жүргізіп үйрету оқу сағаттарынан тыс жүргізіледі. Әрбір тапсырманы орындау үшін оқу бағыттары анықталады және жол полициясымен келісіледі.
Нақты жағдайда жаттығуларды толық орындау мүмкіндігі болмаса (ол жерде темір жол бойы, бағдаршам және т.б. болмаса) автодранда жасау жағдайы жасалынады (үйрету жолы үшін алаң).
Жүргізу тәжірибесі бойынша сабақта жүргізуді өндірістік оқыту шеберінде (нұсқаушысында) жүргізуші куәлігі, жүргізіп үйрету құқығы бар  құжат, жүргізіп үйретудің кезекшілік кестесі, сабақ жүргізудің жоспары, жол полициясымен келісілген (жолмен жүру бойынша) оқу бағытының сызбасы болуы керек.
Жүргізудің тәжірибесі бойынша сабақ уақытында оқушының орындаған жаттығулар есебі жеке есеп жүргізу кітапшасында жазылады.
"Көлікті басқару мен қозғалыс қауіпсіздігі негіздері" пәні бойынша және практикалық жүргізу бойынша бітіру емтихандары болады. Көлік жүргізушілерін қайта дайындаудың мөлшерлік бағдарламасы қарастырған толық оқу курсын өткен тұлғалар ғана емтиханға жіберіледі. Емтихандар емтихандық билеттер немесе компъютерлік тестілеу әдісі бойынша жүргізіледі.
Теориялық емтихан қабылдауға оқу жоспары бойынша 12 сағат беріледі, олар 6 сағаттан әр бір емтихан комиссиясы мүшелеріне бөлінеді.
Емтихан тапсырған тұлғаларға оқығандығы туралы белгілі үлгіде куәлік беріледі, ол емтихан тапсыру кезінде жүргізуші куәлігін алу үшін жол полициясына ұсынылады. Куәліктің формасын ҚРІІМ-гі бекітеді.
Жол полициясы кәсіби емтихан тапсырысы болғаннан кейін жүргізу куәлігі беріледі.
КӨЛІК ҚҰРАЛЫНЫҢ "В" САНАТЫНАН "С" САНАТЫНА
ЖҮРГІЗУШІЛЕРДІ ҚАЙТА ДАЙЫНДАУДЫҢ
ҮЛГІЛІ БАҒДАРЛАМАСЫ
Көлік құралдарының "В" санатынан "С" санатына
жүргізушілерді қайта дайындаудың үлгілі оқу жоспары.
№N
Тақырыптары
Сағат саны
Барлығы
Соның ішінде
Теориялық
Практикалық (зертханалық практикалық)
1
Техникалық қызмет көрсету және ұйымдастыру.
54
40
14
2
Көлік құралын басқарудың негізі және жол қауіпсіздігі.
80
74
6
БАРЛЫҒЫ:

134
114
20
Консультации
4
4
Экзамены:
1
"Устройство и
техническое обслуживание"
12
12
2
"Основы управления
транспортным средством и
безопасность движения"
12
12
3
Вождение автомобиля*
ВСЕГО:
162
142
20
Вождение автомобиля**
14
*Экзамен по вождению автомобиля проводятся за счет часов, отведенных на вождение автомобиля.
** Вождение проводится вне сетки учебного времени в объеме 14 часов.
Примерные тематический план и программа предмета
"УСТРОЙСТВО И ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ" Тематический план
N
Темы
Количество
часов
1.
Двигатель
17
2.
Электрооборудование
4
3.
Трансмиссия
4
4.
Несущая система
4
5.
Системы управления
автомобиля
8
6.
Основы технического
обслуживания:
- контрольный осмотр
и ежедневное обслужи-
вание автомобиля;*
2
- техническое обслужи-
вание N 1, N 2 и
сезонное;
2
- признаки мелких
эксплуатационных
неисправностей и их
устранение.*
12
ВСЕГО:
54
* Данные темы изучаются на практическом (лабораторно-практическом занятии на учебном автомобиле (автомобилях).
Программа
Тема 1 . Классификация и общее устройство автомобилей
Назначение и классификация автомобилей. Общее устройство автомобилей. Назначение, расположение и взаимодействие основных агрегатов, узлов, механизмов и систем.
Тема  2. Двигатель
Назначение, устройство и принцип работы карбюраторного и дизельного двигателей. Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема  3. Электрооборудование
Назначение и общие сведения об электрооборудовании автомобиля и его элементах: источники и потребители электрической энергии, вспомогательная аппаратура, контрольно-измерительные приборы, проводники и изоляторы, провода. Размещение проводов на автомобиле.
Общая схема электрооборудования.
Неисправности электрооборудования автомобиля, их причины, способы обнаружения и устранения.
Тема 4.  Трансмиссия
Назначение, устройство и работа трансмиссии. Схемы трансмиссии. Неисправности трансмиссии, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 5.  Несущая система
Элементы несущей системы. Их назначение, устройство и работа. Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 6.  Системы управления автомобиля
Тормозная система. Ее назначение, устройство и работа. Неисправности, их признаки, причины и способы устранения. Система рулевого управления. Ее назначение, устройство и работа. Неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема  7. Основы технического обслуживания
Контрольный осмотр и ежедневное техническое обслуживание автомобиля.
Техническое обслуживание N 1, N 2 и сезонное.
Признаки мелких эксплуатационных неисправностей и их устранение:
проверка давления в шинах колес;
замена колеса, демонтаж-монтаж колеса;
проверка наличия люфта в подшипниках управляемых колес;
проверка наличия масла в рулевом механизме и определение люфта в нем;
проверка состояния наконечников рулевых тяг;
проверка неисправностей, связанных с включением сигнальных ламп на щитке приборов или перехода стрелок указателей в красную зону (давление масла, снижение уровня жидкости в тормозной системе, повышение температуры в системе охлаждения двигателя);
проверка подачи топлива;
замена плавкого предохранителя;
замена ремня привода генератора;
проверка отсутствия зарядки (проверка подачи электропитания к щеткам генератора и реле-регулятору, проверка состояния клемм аккумуляторной батареи и соединений проводов);
проверка уровня электролита и степени заряженности аккумуляторной батареи;
проверка искрообразования в системе зажигания;
проверка работоспособности свечей и их замена;
проверка состояния и регулировка контактов прерывателя-распределителя;
замена неисправных электроламп;
проверка состояния и регулировка привода стояночного тормоза;
проверка состояния тормозных колодок.
Примерные тематический план и программа предмета
"ОСНОВЫ УПРАВЛЕНИЯ ТРАНСПОРТНЫМ СРЕДСТВОМ
И БЕЗОПАСНОСТЬ ДВИЖЕНИЯ" Тематический план
N
Темы
Количество часов
1.
Основы теории
движения
автомобиля
2
2.
Управление авто-
мобилем в сложных
метеорологических
условиях
4
3.
Управление
автомобилем на
горных дорогах и
пересеченной
местности
4
4.
Управление
автомобилем на
дорогах с большой
интенсивностью
движения
6
5.
Приемы и техника
безопасного и
экономичного вож-
дения автомобиля
6
6.
Приемы безопасного
управления автомо-
билем в различных
дорожно-транспорт-
ных ситуациях с
повышенной
опасностью
12
7.
Основные положения
Правил дорожного
движения
34
8.
Правовая
ответственность
водителя
6
9.
Оказание первой
медицинской
помощи*
6
ВСЕГО:
80
* Данная тема отрабатывается на практических занятиях.
Программа
Тема 1 . Основы теории движения автомобиля
Силы, действующие на автомобиль. Расположение центра тяжести автомобиля. Влияние размещения и крепления груза в кузове на центр тяжести автомобиля. Сцепление колес с дорогой. Скорость движения. Торможение автомобиля. Остановочный и тормозной путь. Устойчивость и управляемость автомобиля. Понятие о заносе.
Устойчивость автомобиля против бокового скольжения (снос, занос) и опрокидывания. Проходимость автомобиля.
Тема 2.  Управление автомобилем в сложных метеорологических условиях
Особенности управления автомобилем при снегопаде, оттепели, гололеде. Приемы управления автомобилем на скользкой дороге (торможение, вывод из заноса, трогание с места, соблюдение безопасной дистанции и интервала и др.).
Управление автомобилем на заснеженных дорогах в городских и загородных условиях. Приемы вождения автомобиля в густом тумане, во время пыльных бурь и снежных метелей. Вождение в дождь и изморозь.
Особенности управления автомобилем в ночное время и в сложных метеорологических условиях.
Подготовка автомобиля к эксплуатации в сложных метеорологических условиях.
Тема 3.  Управление автомобилем на горных дорогах и пересеченной местности
Особенности автомобильных дорог в горной и пересеченной местности. Влияние габаритов автомобиля при движении на поворотах горных дорог. Возможность заноса во время движения и торможения при выполнении поворотов. Опасность снижения тормозной силы, удерживающей автомобиль на уклоне при включенном стояночном тормозе, по мере падения давления воздуха в тормозной системе с пневматическим приводом. Необходимость использования упоров под колеса. Движение по колеям, дороге с неровным поперечным профилем.
Тема 4.  Управление автомобилем на дорогах с большой интенсивностью движения
Необходимость соблюдения дистанции при движении в потоке в зависимости от времени срабатывания тормозов различных транспортных средств. Обгон попутного транспорта.
Особенности выполнения поворотов и разворотов. Учет габаритов при маневрировании, остановке и постановке на стоянку. Важность прогнозирования развития дорожно-транспортных ситуаций для избежания нештатных режимов движения. Необходимость контроля и оценка обстановки на дороге.
Тема 5 . Приемы и техника безопасного и экономичного вождения автомобиля
Актуальность проблемы экономии топливно-смазочных материалов. Влияние неисправностей системы питания двигателя и электрооборудования на топливную экономичность. Правила экономичного и безопасного управления при разгоне, установившемся движении, замедлении, выбор передачи и оптимальной скорости движения. Регулировка тормозной системы автомобиля и необходимость контроля за ее состоянием.
Тема 6.  Приемы безопасного управления автомобилем в различных дорожно-транспортных ситуациях с повышенной опасностью
Умение водителей предвидеть развитие дорожно-транспортных ситуаций, принимать решения (предупреждающие и оперативные) и правильно действовать в сложившейся обстановке.
Ситуационный анализ возможных дорожно-транспортных происшествий в зависимости от поведения других водителей, велосипедистов, пешеходов, особенно детей.
Приемы управления автомобилем, обеспечивающие безопасное движение на крутых поворотах, подъемах и спусках, железнодорожных переездах, на мостах, в тоннелях и на других опасных участках дорог.
Приемы экстренного торможения. Действия водителя при опасности заноса. Движение задним ходом.
Тема 7.  Основные положения Правил дорожного движения
Тематика занятий составляется в учебной организации и зависит от необходимости доведения до обучаемых происшедших изменений и дополнений к действующим Правилам дорожного движения. Кроме того, учитывается состав учебной группы, профессиональная подготовленность, просьбы и пожелания обучаемых.
Тема 8 . Правовая ответственность водителя
Правовые последствия нарушений Правил дорожного движения и совершения дорожно-транспортных происшествий. Понятия и виды правонарушений и правовая ответственность. Понятия и виды административных правонарушений. Органы, налагающие административные взыскания, порядок их исполнения. Рассмотрение дел об административных правонарушениях. Порядок обжалования постановлений по делам об административных правонарушениях.
Материальная ответственность за причиненный ущерб. Уголовная ответственность за автотранспортные преступления. Понятия и признаки преступления. Отличие преступлений от иных правонарушений. Состав преступления. Основания привлечения к уголовной ответственности. Обстоятельства, смягчающие и отягощающие ответственность. Понятия и цели наказания. Отличие уголовного наказания от административного. Виды наказаний. Понятия и виды автотранспортных преступлений. Характеристика автотранспортных преступлений. Уголовно-правовые последствия совершения автотранспортных преступлений. Ответственность за извлечение нетрудовых доходов.
Гражданская ответственность за причинение вреда. Понятие о гражданской ответственности. Основания для гражданской ответственности. Понятие вины в дорожно-транспортном происшествии. Возмещение ущерба, причиненного во время аварии.
Понятие "источник повышенной опасности".
Тема 9.  Оказание первой медицинской помощи
Перечень обязательных практических навыков и манипуляций

134
114
20
Кеңес беру:
4
4
Емтихандар:
1
"Техникалық қызмет көрсету және ұйымдастыру"
12
12
2
"Көлік құралын басқарудың негізі және жол қауіпсіздігі"
12
12
3
Автокөлікті жүргізу*
БАРЛЫҒЫ:
162
142
20
Автокөлікті жүргізу**
14
* Автокөлікті жүргізу бойынша емтихан автокөлікті жүргізуге
бөлінген сағат есебінен жүргізіледі.
** Жүргізу оқу уақытынан тыс 14 сағат көлемінде жүргізіледі.
Үлгілік тақырыптық жоспары және "Техникалық қызмет
көрсету және ұйымдастыру" тақырыбының бағдарламасы.
Тақырыптық жоспар
№N
Тақырыптары
Сағат саны
двигатель
17
Электр құралы
4
Трансмиссия
4
Нақтысыз жүйе
4
Автокөлікті басқару жүйесі
8
Техникалық қызмет көрсетудің негізі:
- автокөлікті бақылап қарау және күнделікті қызмет көрсету;*
- N1, N2 және маусымдық техникалық қызмет көрсету;
- ұсақ эксплуатациялық ақаулардың белгілер және оларды жою.*
2
2
12
БАРЛЫҒЫ:
54
* Бұл тақырыптар практикалық сабақтарда оқылады.
Бағдарлама
N1   Тақырып. Автокөліктің жалпы құрылымы және сараланауы.
Автокөліктердің мақсаты мен саралануы. Автокөліктердің жалпы құрылымы. Механизмдері мен жүйелері, негізгі бөлшектері арасындағы қозғалысы мен орналасуы, мақсаты.
N2   Тақырып. Двигатель.
Карбюраторлық және дизельдік двигательдің орналасуы, құрылымы және жұмыс қағидасы. Сипаттамалық ақаулар және олардың белгілері, себептері және оны жою жолдары.
N3   Тақырып. Электр құралы.
Көліктің электр құралы және оның элементі туралы жалпы мәлімет, электр қуатын пайдаланушылар және қайнар көзі, көмекші құрал, өлшеу-бақылау құралы, тоқтар. Тоқтардың автокөлікте орналасуы.
Электр құралының жалпы сызбасы.
Автокөліктерде электр құралының ақаулары, олардың себептері және оларды жою жолдары.
N4   Тақырып. Трансмиссия.
Трансмиссияның бағытталуы, құрылысы және жұмысы. Трансмиссия сызбалары. Трансмиссияның ақаулары, олардың белгілері, себептері және оны жою жолдары.
N5   Тақырып. Нақтысыз жүйе.
Нақтысыз жүйенің элементтері. Олардың бағыты, құрылыс және жұмысы. Ақаулары, олардың белгілері, себептері және жою тәсілдері.
N6   Тақырып. Автокөліктің басқару жүйесі.
Тоқтату жүйесі. Оның бағыты, құрылысы және жұмысы. Ақаулары, олардың белгілері, себептері, оны жоюдың тәсілдері. Рульдік басқару жүйесі. Оның бағыты, құрылысы және жұмысы. Ақаулары, олардың белгілері, болу себептері мен оны жоюдың тәсілдері.
N7   Тақырып. Техникалық қызметтің негізі.
Техникалық қызмет көрсетудің негізі:
Автокөлікті бақылап қарау және күнделікті қызмет көрсету.
N1, N2 және маусымдық техникалық қызмет көрсету.
Ұсақ эксплуатациялық ақаулардың белгілері және оларды жою:
- дөңгелек шинасының қысымын тексеру;
- дөңгелекті ауыстыру, дөңгелекті құрастыру және қайта құрастыру;
- басқарылатын дөңгелектің ( айгөлегінде) люфтінің барлығын тексеру;
- рульдік механизмде майдың бар-жоғын тексеру;
- руль тетіктерінің жағдайын тексеру;
- құралдардың қалқанына белгі беретін жарығын қосумен байланысты ақауларды тексеру;
- жанармайдың берілуін тексеру;
- генератор тоғының сымын ауыстыру;
- жылу берілуін тексеру;
- қорғаныс беруді ауыстыру;
- тоқтың болмауын тексеру;
- электролиттік деңгейді және аккумуляторлық батареялардың бұзылу дәрежесін тексеру;
- оталдыру жүйесінде жарықшақтың болуын тексеру;
- шамның және олардың ауыстыруының жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
- жөндеусіз электр шамын тексеру;
- тежегіштің қалыпты жағдайын тексеру.
"КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫН БАСҚАРУДЫҢ НЕГІЗІ ЖӘНЕ
ЖОЛ ҚАУІПСІЗДІГІ"
тақырыбының үлгілік жоспары және пән бағдарламасы.
Тақырыптық жоспар
Тақырыптар
Сағат саны
Автокөлік қозғалысының негізгі теориясы
2
Нашар ауа райы жағдайында автокөлікті басқару
4
Таулы жолдарда автокөлікті басқару
4
Жоғары қарқынды жолдарда автокөлікті басқару
6
Автокөлікті жүргізудегі экономикалық және техникалық қауіпсіздік тәсілдері
6
Жоғары жылдамдықта әртүрлі жол-көлік оқиғаларында тиімді басқарудың тәсілдері
12
Жол қозғалысы ережесінің негізгі жағдайы
34
Жүргізушінің құқықтық жауапкершілігі
6
Алғашқы медициналық көмек көрсетілуі*
6
БАРЛЫҒЫ:
80
* Бұл тақырып практикалық сабақтарда тапсырылады.
Бағдарлама
N1 Тақырып. Автокөлік қозғалысының негізгі теориясы.
Автокөлікке әсер ететін күштер. Автокөліктің ауырлығы орналасқан ортасы. Дөңгелектің жолмен тіркесуі. Жүру жылдамдығы. Автокөліктің тоқтауы. Аялдамалық және тоқтау жолы. Автокөліктің бір қалыптылығы және басқарылуы. Сырғанау түсінігі. Автокөліктің бір жақ бетіне сырғанауынан тұрақтылығы. Автокөліктің өткізілуі.
N2 Тақырып. Нашар ауа райы жағдайында автокөлікті басқару.
Қар көшкіні, мұздық, балшық болған кезде автокөлікті басқарудың ерекшеліктері. Тайғақ жолдарда автокөлікті басқару әдісі.
Қалада және қаладан тыс  қарлы жағдайдағы жолдарда автокөлікті басқару. Автокөлікті тұманды, шаңды кезде жүргізу тәсілі. Жаңбырлы және мұзды кезде жүргізу.
Автокөлікті түнгі уақытта және нашар ауа райы жағдайында басқару ерекшеліктері. Таулы жолдың бұрылыстары кезінде тежегіш және қозғалыс уақытында сырғанаудың мүмкіндігі.
N3 Тақырып. Таулы жолдарда автокөлікті басқару.
Таулы автокөлік жолдарының ерекшеліктері. Таулы жолдардың бұрылыстары кезінде автокөліктің ерекшеліктері. Таулы жолдың  бұрылыстары кезінде автокөліктің габаритке әсер етуі.
Бұрылысты орындау кезінде тежеу және қозғалыс уақытында сырғанау мүмкіндігі.
N4 Тақырып. Жоғары қарқынды жолдарда автокөлікті басқару.
Бұрылыстар мен айналыстарды орындау ерекшеліктері. Маневр жасау кезінде тұраққа аялдама жасау кезіндегі габариттер есебі. Кездейсоқтық кезінде қозғалыстан шығу үшін жол-көлік жағдайының дамуын жоспарлаудың маңызы. Жолдағы жағдайларды бағалаудың және бақылаудың қажеттілігі.
N5 Тақырып Автокөлікті жүргізудегі экономикалық және техникалық қауіпсіздік тәсілдері.
Жылу материалдардың экономикалық себебінің белсенділігі. Экономикалық жылулыққа электр қуатының және двигательдің жөндеусіз жүйесінің әсері. Жылдамдық алу негізінде қауіпсіздік және экономикалық басқару құқығы. Автокөліктің тежегіш жүйесін реттеу және оның жағдайын бағалау қажет.
N6 Тақырып. Жоғары жылдамдықта әртүрлі жол-көлік оқиғалары кезінде тиімді басқарудың тәсілдері.
Жүргізушінің дұрыс жүргізе білуі транспорттық жол жағдайларын дамуын болжай біледі, қиын жағдайларды дұрыс әрекет жасап, дұрыс шешім қабылдай алады.
Мүмкін болатын жол-көлік оқиғасы әр түрлі жүргізушілердің, велосипед айдаушының, жаяу жүргіншілердің, соның ішінде балалардың тәртіптерінен ситуациялық талдау жасауға болады.
Туннельде, көпірде, темір жолдарда, ірі бұрылыстарда және басқа да қауіпті жерлерде қауіпсіздік қозғалысын қамтамасыз ететін автокөлікті басқарудың тәсілі.
Шұғыл тежеу әдісі. Қиын сырғанау кезінде жүргізушінің әрекеті. Арт жағымен қозғалу.
N7 Тақырып. Жол қозғалысы ережесінің негізгі жағдайы.
Сабақтың тақырыбы білім орындарында құрылады және өзгертілген жағдайларды оқылуға дейін қажет екеніне тәуелді. Сонымен қатар, оқу тобының құрамы, кәсіби дайындық, оқып жатқандардың өтініші және тілегі есептелінеді.
N8 Тақырып. Жүргізушінің құқықтық жауапкершілігі.
Құқықтық жауапкершіліктің және заң бұзушылықтың түрлері және түсінігі.
Әкімшілік тәртіптің орындалуын тәртіпке келтіретін органдар.
Келтірілген зиянға материалдық жауапкершілік. Қылмыстардың белгілері және түсінігі. Басқа да заң бұзушылықтан қылмыстың ерекшелігі. Қылмыс құрамы. Жазалардың мақсаты және түсінігі. Әкімшілік жазадан қылмыстық жауапкершіліктің ерекшеліктері. Автокөліктік қылмыстың сипаты. Автокөліктік қылмыстың жасалуының қылмыстық-құқықтық салдары.
Зиян келтіргенге азаматтық құқығы. Азаматтық құқық туралы түсінік. Азаматтық құқық үшін жол-көлікте болған жағдайда кінәнің түсінігі. Жол апаты уақытында зиян келтірілген шығынды төлеу.
N9 Тақырып. Алғашқы медициналық көмек көрсету.
Қажетті практикалық әдістердің және манипуляцияның тізімі:

1. Техника очищения ротовой полости и восстановления проходимости верхних дыхательных путей.
2. Искусственная вентиляция легких:
изо рта в рот (с применением и без применения "устройства для проведения искусственного дыхания"); изо рта в нос.
3. Закрытый массаж сердца: двумя руками; одной рукой.
4. Проведение реанимационных мероприятий одним спасателем.
5. Проведение реанимационных мероприятий двумя спасателями.
6. Определение пульса:
на лучевой артерии;
на бедренной артерии;
на сонной артерии.
7. Определение частоты пульса и дыхания.
8. Определение реакции зрачков.
9. Техника временной остановки кровотечения:
- прижатие артерии: плечевой, подколенной, бедренной, сонной;
- наложение жгута-закрутки с использованием подручных средств;
- максимальное сгибание конечности в суставе (коленном, локтевом);
- наложение резинового жгута;
- передняя тампонада носа;
- использование порошка "Статин" и салфеток "Колетекс ГЕМ";
10. Проведение туалета ран.
11. Наложение бинтовых повязок
- циркулярная на конечность;
- колосовидная;
- спиральная;
- "чепец";
- черепашья;
- косыночная;
- Дезо;
- окклюзионная;
- давящая;
- контурная.
12. Использование сетчатого бинта.
13. Эластичное бинтование конечности.
14. Использование лейкопластыря, бактерицидного пластыря.
15. Транспортная иммобилизация с использованием подручных средств и сетчатых шин при повреждениях:
- ключицы;
- плеча;
- предплечья;
- кисти;
- бедра;
- голени;
- стопы.
16. Техника транспортной иммобилизации при повреждениях:
- позвоночника;
- таза;
- живота;
- множественных переломах ребер;
- черепно-мозговой травме.
17. Техника извлечения и укладывания на носилки пострадавших с повреждениями:
- грудной клетки;
- живота;
- таза;
- позвоночника;
- головы.
18. Техника переноски пострадавших:
- на носилках;
- на одеяле;
- на щите;
- на руках;
- на спине;
- на плечах;
- на стуле.
19. Погрузка пострадавших в:
попутный транспорт (легковой, грузовой);
санитарный транспорт.
20. Техника закапывания капель в глаза, промывания глаз водой.
21. Снятие одежды с пострадавшего.
22. Снятие мотоциклетного шлема с пострадавшего.
23. Техника обезболивания хлорэтилом.

1. Ауыз қуысын тазарту техникасы және жоғарғы демалу жолдарын келтіру.
2. Өкпеге қолдан ауа беру:
Ауыздан ауызға; ауыздан мұрынға.
3. Жүрекке екі қолмен, бір қолмен жабық массаж жасау.
4. Бір құтқарушымен реанимациялық шара қолдану.
5. Екі құтқарушымен реанимациялық шара қолдану.
6. Тамырдың соғуын анықтау:
- сәуле артериясының;
- сан артериясының;
- ұйқы артериясының.
7. Тамыр соғуының дұрыстығын және демалуын анықтау.
8. Көз қарашығының әрекетін анықтау.
9. Қан айналымын уақытша тоқтата тұру техникасы:
- жамбас, ұйқы, иықтың артерияның қысылуы;
- қолдық құралды пайдалануымен бұрап ширатуды келтіру;
- резиналық ширақты келтіру;
- мұрынның алдыңғы тампонадасы;
- "Статин" ұнтағы мен "Колетекс ГЕМ" салфеткасын қолдану.
10. Жараны қалыпқа келтіру.
11. Бинттік орауды жасау
- орамалы;
- стеральді;
- "чепец";
- тасбақаша;
- үшкіл орамалды;
- окклюзонды;
- қайталамалы;
- контурлы.
12. Торлы бинтті пайдалану.
13. Соңғысын икемді бинттеу.
14. Жабыстырғышты, бактерицидті жабыстырғышты қолдану.
15. Дөңгелек бұзылған кезде қол құралын пайдалану арқылы көліктік иммобилизациясы:
- бұғаншар;
- иық;
- білек;
- сүйек;
- бел;
- тізе;
- мойын.
16. Бұзылған кезде транспорттық иммобилизацияның техникасы:
- таза;
- іш қуысы;
- ми тамырларының зақымдануы;
- көптеген қабырғалардың сынуы.
17. Зақымданған зақымданушыны зембілге жатқызу техникасы:
- көкірек нүктелері;
- таза;
- омыртқа жотасы;
- бастары.
18. Зақымданушыны тасымалдау техникасы:
- зембілмен;
- көрпемен;
- қолмен;
- арқамен;
- иықпен;
- орындықпен;
- сауытпен.
19. Зақымданушыны мына жағдайларда тиеу қажет:
- жолай транспорт (жеңіл, ауыр);
- санитарлы транспорт.
20. Көзді жуу, көзге тамызу техникасы.
21. Зақымданушыдан киімді шешу.
22. Зақымданушыдан мотоцикл баскиімін шешу.
23. Хлорэталонмен ауыртпайтын техникасы.

24. Использование аэрозолей.
25. Вскрытие индивидуального перевязочного пакета.
26. Техника введения воздуховода.
27. Использование гипотермического пакета-контейнера.
28. Применение нашатырного спирта при обмороке.
29. Техника промывания желудка
Примерные тематический план и программа
"ВОЖДЕНИЕ АВТОМОБИЛЯ" Тематический план
N
Темы
Количество
часов
1
Подготовка к выезду.
Маневрирование в
ограниченных проездах*
4
2
Вождение по дорогам
5
3
Вождение в сложных
дорожных условиях**
2
Контрольное занятие
1
Экзамен внутренний
1,5
ВСЕГО:
14
* Тема 1 отрабатывается на автодроме (площадке).
** Полнота отработки темы 3 определяется климатическими и дорожными условиями.
Программа
Тема 1.  Подготовка к выезду. Маневрирование в ограниченных проездах
Проверка технического состояния автомобиля. Размещение на рабочем месте. Регулировка положения сиденья, зеркал заднего вида.
Разгон, движение по прямой с переключением передач в восходящем порядке, остановка перед линией "Стоп". Различные способы торможения. Повороты налево и направо около препятствия. Движение по извилистой дороге между препятствиями с постепенным увеличением скорости движения. Отработка техники руления, обеспечивающей сохранение обратной связи о положении управляемых колес.
Движение задним ходом по прямой с использованием зеркал заднего вида. Остановка. Движение задним ходом с поворотами налево и направо с применением установленной сигнализации. Повороты налево и направо при движении задним ходом около препятствий. Движение по габаритному коридору (туннелю) передним и задним ходом. Постановка автомобиля передним и задним ходом на место стоянки, в бокс. Постановка к платформе задним бортом.
Развороты без применения и с применением заднего хода. Въезд в ворота передним и задним ходом. Выезд из ворот передним и задним ходом.
Тема 2.  Вождение по дорогам
Выезд на дороги. Движение в транспортном потоке с соблюдением безопасных интервалов и дистанций. Обгон транспортных средств. Проезд пешеходных переходов, остановок общественного транспорта. Повороты и развороты. Движение на мостах, путепроводах и в тоннелях. Перестроение, повороты на перекрестках. Проезд перекрестков, регулируемых светофорами и регулировщиками. Остановка и стоянка на автомобильных дорогах. Съезд на второстепенную дорогу. Выезд с второстепенной дороги на главную. Встречный разъезд в местах сужения дороги.
Отработка приемов экономичного вождения.
Тема 3.  Вождение в сложных дорожных условиях
Проезд железнодорожных переездов. Движение на крутых поворотах. Движение на крутых подъемах и спусках. Движение по песку, вязкому грунту. Вывод забуксовавшего или застрявшего автомобиля с использованием подручных материалов, противобуксовочных средств и самовытаскивателей. Трогание с места на скользких участках дороги. Управление автомобилем на скользкой дороге. Стабилизация автомобиля при сносе, заносе. Различные способы торможения на скользкой дороге.
Контрольное занятие
Занятие включает следующие задания:

24. Аэрозолды пайдалану.
25. Жеке жараны таңу пакетінің болуы.
26. Гипотермикалық пакет-кантейнерді пайдалану.
27. Ауа шығару жолының техникасы.
28. Естен тану кезінде мұсатырлы спиртті қолдану.
29. Іш қуысын жуу техникасы.
"АВТОКӨЛІКТІ ЖҮРГІЗУДІҢ"
үлгілік тақырыптық жоспары және бағдарламасы.
Тақырыптық жоспар
№N
Тақырыптар
Сағат саны
1
Жүруге дайындық. Шектелген жолдарда маневр жасау.
4
2
Жолдармен жүргізу.
5
3
Қиын жолдарда жүргізу.
2
Бақылау саны
1
Ішкі емтихан
1,5
Барлығы:
14
* N1 Тақырып алаңда тапсырылады.
** N3 Тақырып толығымен жолдық және климатикалық
жағдайлармен анықталады.
Бағдарлама
N1 Тақырып. Жолға шығуға дайындық. Шектеулі жолдардағы жүру әрекеті.
Автокөліктің техникалық жағдайын тексеру. Отыратын жердің сиымдылығын қарау. Орындықты, артқы жақты көретін айналы жағдайға келтіру.
Жылдамдық түзу жүру және "Тоқта" деген сызықтың алдына келіп тұру. Тоқтатудың әр түрлері. Кедергілердің арасымен оңға және солға бұрылу. Айнымалы жолмен кедергілер бойынша жылдамдықты бірте - бірте көбейту арқылы жүру. Жүргізу бойынша техникалық жұмыс істеу, дөңгелектердің бағыныштылығын тексеру.
Артқы жақты көретін айнаны пайдаланып, артқа тіке жүру. Кедергілер арқылы оңға және солға жүру. Тунельде артқы алдыңғы жүріспен жүру. Автотұраққа автокөлікті алдыңғы және артқы жүріспен қою. Платформаға артқы жақпен кіру.
Артқы жүрісті пайдаланып және пайдаланбай жүру. Қақпадан алдыңғы және артқы жүрісті пайдаланып кіру. Қақпадан алдыңғы және артқы жүрісті пайдаланып шығу.
N2 Тақырып. Жол үстінде жүргізу.
Жолдарға шығу. Автокөліктер арасында қауіпсіз ара қашықтықты сақтай отырып жүру. Көлік құралдарын басып озу. Жолаушылардың өтетін жерлері, халықтық транспорттарының аялдамалары. Бұрылыстар мен айналымдар. Көпірлерде, тунельдерде және жолдардан жүру. Қиылыстық бұрылыстарына орналасу. Бағдаршам мен реттеушілермен реттелетін қиылыстармен жүру. Автокөлік жолдарында тұру және аялдау. Екінші деңгейлі жолға өту. Екінші деңгейлі жолдан бас жолға шығу. Тар жолда қарсы келе жатқан көліктен өту.
Жүргізудің экономикалық әрекеттерін қайталау.
N3 Тақырып. Қиын жол жағдайларында жүргізу.
Темір жол бекеттерінен өту. Күшті қиылыстардан өту. Күшті көтерілетін және түсетін жолдармен жүру. Құммен жүру. Тұрып қалған немесе бұзылып қалған көлікті қолда бар материалдармен алып жүру немесе шығару.
Тайғанақ жерлерде қозғалу. Тайғанақ жолдарда автокөлікті басқару. Тайғанда көлікті бірқалыпты ұстау.
Бақылау жұмысы.
Жұмыс төмендегідей тапсырмаларды қамтиды.

ние N 1 , N 2 и
сезонное
14
7.7
Безопасность труда.
Охрана окружающей среды
6
ВСЕГО:
98
Программа Раздел 1. ВВЕДЕНИЕ
Тема 1.1.  Классификация и общее устройство автобусов
Задачи пассажирского автотранспорта по обслуживанию населения. Классификации автобусов. Общее устройство автобуса. Назначение, расположение и взаимодействие основных агрегатов, узлов: двигателя, трансмиссии, ходовой части и механизмов управления. Базовые модели автобусов и их модификации. Краткие технические характеристики изучаемых автобусов.

N1, N2 және мерзімдік техникалық қызмет.
14
7.7
Еңбек қауіпсіздігі. Қоршаған ортаны қорғау.
6
БАРЛЫҒЫ
98
Бағдарлама
1-Бөлім. КІРІСПЕ
1.1. Тақырып.   Автобустың жалпы құрылымы мен саралануы.
Жолаушыларды тасымалдау автокөлігінің халыққа қызмет көрсету есебі. Автобустардың саралануы. Автобустың жалпы құрылымы. Негізгі бөлшектердің өзара байланысы, орналасуы және бағыты: двигатель, трансмиссия, жүру бөлігі және басқару механизмі. Автобустардың базалық түрі және олардың дамуы. Үйреніп жатқан автобустың қысқаша техникалық сипаттамасы.

Раздел 2. ДВИГАТЕЛЬ
Тема 2.1 . Общее устройство и работа двигателя
Общее устройство и характеристики изучаемых двигателей. Назначение, принцип работы карбюраторного и дизельного двигателей.
Циклы двигателей внутреннего сгорания. Рабочий процесс двигателей. Процессы газообмена, их наименование и характеристики. Термины, характеризующие работу двигателя, их определение. Понятия "мертвые точки", ход поршня, объем камеры сгорания, рабочий и полный объемы цилиндра, степень сжатия, литраж двигателя.
Тема 2.2 . Кривошипно-шатунный механизм
Назначение кривошипно-шатунного механизма, его устройство и работа. Устройство основных деталей кривошипно-шатунного механизма изучаемых карбюраторных и дизельных двигателей.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.3.  Механизм газораспределения
Назначение, устройство и работа механизма газораспределения. Соотношение частоты вращения коленчатого и распределительного залов. Необходимость зазоров между стержнем клапана и коромыслом, его величина для изучаемых двигателей. Значение опережения и запаздывания открытия и закрытия клапанов. Понятие о перекрытии клапанов. Фазы газораспределения.
Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.4.  Система охлаждения
Назначение системы охлаждения двигателя. Способы охлаждения. Охлаждающие жидкости и требования к ним. Тепловой режим двигателя и контроль за температурой охлаждающей жидкости. Способы поддержания постоянного теплового режима двигателей. Назначение и расположение приборов систем охлаждения изучаемых двигателей. Устройство для поддержания теплового режима двигателей. Устройство для обогрева кабины.
Характерные неисправности системы охлаждения, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.5.  Смазочная система
Назначение смазочной системы двигателя. Способы подачи масла к трущимся поверхностям деталей. Масла, применяемые для двигателей, их основные свойства. Контроль за давлением масла. Способы очистки и охлаждения масла в двигателе.
Назначение, устройство, работа и расположение приборов смазочной системы карбюраторных и дизельных двигателей. Схемы смазывания изучаемых двигателей. Устройство для предохранения смазочной системы от повышенного давления. Назначение, устройство и работа системы вентиляции картера на изучаемых двигателях. Характерные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 2.6.  Назначение системы питания двигателя
Назначение системы питания. Определение понятий: горючая смесь, рабочая смесь. Классификация горючей смеси по ее составу. Понятие о детонации, признаки и причины детонационного горения. Влияние детонации на работу двигателя. Влияние состава горючей смеси на токсичность отработавших газов. Требования к составу смеси для работы двигателя на разных режимах.
Тема 2.7 . Система питания карбюраторного двигателя
Принцип действия и схема простейшего карбюратора.
Устройство карбюраторов изучаемых автобусов.
Работа карбюраторов на различных режимах. Регулировочные устройства и основные приемы регулирования карбюраторов. Привод управления карбюратором.
Ознакомление с назначением и общим устройством ограничителя максимальных оборотов коленчатого вала.
Тема 2.8.  Система питания дизельного двигателя
Общие требования к топливной аппаратуре дизельного двигателя. Назначение, устройство и работа: топливоподкачивающего насоса, насоса высокого давления, секции насоса высокого давления, фильтры грубой и тонкой очистки топлива, форсунок, всережимного регулятора оборотов коленчатого вала, автоматической муфты опережения впрыска топлива, привода управления подачей топлива, устройства для остановки двигателя. Схема работы топливной аппаратуры дизельного двигателя.
Тема 2.9 . Устройства и приспособления для облегчения пуска двигателя при низких температурах
Причины, затрудняющие пуск двигателя при низких температурах. Основные способы, облегчающие пуск двигателя при низких температурах: электрофакельное устройство, предпусковой подогреватель, пусковые приспособления, применение горячей воды для подогрева двигателя, зимние и всесезонные масла и топлива.

2-Бөлім. ДВИГАТЕЛЬ.
2.1. Тақырып. Двигательдің жұмысы мен жалпы құрылысы
Үйренудегі двигательдің жалпы құрылысы мен сипаттамасы. Дизельдік двигатель мен карбюратор жұмысының қағидасы, бағытталуы.
двигательдің ішкі жануының циклы. двигательдің жұмыс процесі. Газ айналысының процесі, олардың атауы және сипаттамасы. двигательдің жұмысын көрсететін терминдер және оларға анықтама. "Өлі нүктеге" түсінік, поршын жүрісі, камердің жану көлемі, цилиндрдің толық және жұмыс көлемі, қысу деңгейі, двигатель өлшемі.
2.2 Тақырып.   Кривошипті-шатундық механизм.
Кривошипті-шатундық механизмнің мақсаты, оның орналасуы және жұмысы. Үйренудегі дизельдік двигательдермен карбюратордағы кривошипті-шатундық механизмнің бөлшектерінің негізгі құрылымы.
Сипаттамалық ақау, олардың пайда болу себептері мен оны жою жолдары.
2.3.   Тақырып. Газ бөлу механизмі.
Газ бөлу механизмінің жұмысы мен құрылымы, мақсаты. Клапондарды жабу түсінігі. Газ бөлу фазалары.
Сипаттамалық ақаулар, олардың пайда болу себептері мен оны жою жолдары.
2.4. Тақырып. Салқындату жүйесі.
двигательдің салқындату жүйесінің мақсаты. Салқындатудың әдістері. Суытылатын сұйықтық және оған қойылатын талаптар. двигательдің жылу режимі және суытылатын сұйықтықтардың температурасын бақылау. двигательді әрқашанда жылу режимінде ұстаудың әдістері. Үйренудегі двигательдердің салқындату құрылымының орналасуы мен мақсаты. двигательді жылы режимде ұстап тұратын құрылғы. Бөлме ысытатын құрылғы.
Салқындату жүйесінің бұзылуы, оның пайда болуы және жою жолдары.
2.5. Тақырып. Майлау жүйесі.
двигательдің майлау жүйесінің мақсаты. Құралдың үстіндегілерге май берудің әдістері. Май, двигатель қолдану, оның негізгі құрылымы. Майдың қысымын бақылау. двигательдегі майды суыту және тазарту әдістері.
Мақсаты, құрылымы, дизельдік двигательдер мен карбюраторларда майлау жүйесі аспаптарының орналасуы және жұмысы. Үйретудегі двигательді майлаудың сызбасы. Жоғары қысымдағы май жүйесінен қорғанудың құрылғысы.
Сипаттамалық ақау, олардың пайда болуы, себептері мен оны жою жолдары.
2.6 Тақырып. двигательді қоректендіру жүйесін құру.
Қоректендіру жүйесінің мақсаты. Жанар май қоспасы, жұмыстың  қоспа сөздеріне түсінік. Жанар май қоспасының құрамы бойынша саралануы. Детонация туралы түсінік, детонациялық жанудың себептері мен белгілері. двигательдің жұмыс істеуіне детонацияның әсері. Жанар май қоспасының токситті газ шығаруға әсері. Әр түрлі режимде двигательдің жұмыс істеуі үшін қоспа құрылымының талабы.
2.7. Тақырып. Карбюраторлық двигательдің қоректендіру жүйесі .
Қарапайым карбюратордың сызбасы мен жұмыс істеу қағидасы. Үйренудегі автобустың карбюраторының құрылысы.
Әр түрлі ауысымдарда карбюратордың жұмысы. Карбюраторды реттеудің негізгі ережелері мен реттеу құралдары.
Иінді белдіктің максимальды айналысатын реттеудің жалпы құрылымы мен танысу.
2.8. Тақырып. Дизельдік двигательдің қоректендіру жүйесі.
Дизельді двигательдің жанармай аппаратына деген жалпы талабы. Жұмысы, құрылымы және мақсаты. Дизельді двигательдің жанармай аппараты жұмысының сызбасы.
2.9. Тақырып. Төменгі температурада двигательді қосуды оңайлату құрылысы және оған бейімдеу.
Төменгі температурада двигательдің қосылу қиындығының себебі. Төменгі температурада двигательдің қосылуын жеңілдететін негізгі әдістері. Электр қыздырғыш қондырғысы, қосудың алдындағы қыздырғыш, двигательдің жылынуы үшін ыстық су қолдану, қыстың және кез келген мерзімге арналған жанар-жағар май.

Раздел 3. ЭЛЕКТРООБОРУДОВАНИЕ
Тема   3.1 . Основные сведения по электрооборудованию
Назначение и общие сведения об электрооборудовании автобуса и его элементах: источники и потребители электрической энергии, вспомогательная аппаратура, контрольно-измерительные приборы, проводники и изоляторы, провода. Размещение проводов. Способы соединения потребителей и источников тока в электрическую цепь.
Предохранение электрических цепей от перегрузок. Общая схема электрооборудования.
Тема   3.2 . Аккумуляторные батареи
Назначение, устройство и работа аккумулятора. Соединение аккумуляторов в батарею.
Напряжение и емкость аккумулятора и батареи. Типы аккумуляторных батарей, их маркировка. Электролиты и меры предосторожности при обращении с ними. Плотность, уровень электролита. Гарантийные сроки эксплуатации аккумуляторных батарей на автобусах. Неисправности аккумуляторной батареи, их причины, способы обнаружения и устранения. Понятие о контрольно-тренировочном цикле.
Тема 3.3.  Генератор и реле-регулятор
Назначение, принцип действия и устройство генератора. Привод генератора. Выпрямители, их назначение, установка и действие в цепи генератора. Неисправности генератора, их причины, способы обнаружения и устранения.
Назначение, общее устройство и принцип действия реле-регулятора. Совместная работа генератора с реле-регулятором. Реле-регуляторы, применяемые на изучаемых автобусах, особенности их устройства и работы. Возможные неисправности, их причины, способы выявления и устранения.
Тема 3.4.  Стартер. Вспомогательные электродвигатели
Назначение, устройство и принцип действия стартера. Расположение стартера. Возможные неисправности стартера, их признаки, причины и способы устранения.
Вспомогательные электродвигатели, их назначение, устройство. Возможные неисправности, их признаки, причины и способы устранения.
Тема 3.5.  Система освещения, световая и звуковая сигнализация
Назначение, общее устройство приборов освещения, световой и звуковой сигнализации. Включение в цепь и правила пользования приборами. Порядок регулировки света фар.
Неисправности приборов освещения и сигнализации, их причины, способы обнаружения и устранения.
Тема 3.6.  Система зажигания
Назначение батарейной системы зажигания и ее общая схема. Назначение, расположение и соединение приборов батарейного зажигания. Цепи токов низкого и высокого напряжения.
Устройство и работа катушки зажигания, прерывателя-распределителя и свечей зажигания. Влияние зазоров между контактами прерывателя и электродами свечи на работу двигателя. Назначение конденсатора. Назначение и устройство комбинированного выключателя зажигания стартера. Устройства для защиты радио- и телеприема от помех, создаваемых приборами электрооборудования.
Влияние момента зажигания на мощность, экономичность и тепловой режим двигателя. Опережение момента зажигания и зависимость угла опережения от частоты вращения коленчатого вала и нагрузки двигателя. Назначение, принцип действия и устройство вакуумного и центробежного регуляторов опережения зажигания.
Назначение и принцип действия октан-корректора. Неисправности батарейной системы зажигания, причины появления, признаки и способы их устранения.
Общие схемы и принцип действия контактно-транзисторной и безконтактно-транзисторной системы зажигания, их преимущество и особенности устройства. Неисправности контактно-транзисторной системы зажигания, причины, признаки и способы устранения.
Раздел 4. ТРАНСМИССИЯ
Тема   4.1 . Общее устройство и назначение трансмиссии
Устройство и назначение трансмиссии.
Схемы трансмиссии с одним или несколькими ведущими мостами. Способы смазки агрегатов, сборочных единиц и деталей трансмиссии. Трансмиссионные масла и консистентные смазки, их применение, основные свойства и маркировка.
Тема 4.2.  Сцепление
Сцепление, его назначение, общее устройство и принцип действия. Устройство и работа механизма привода сцепления. Эксплуатационные регулировки сцепления его привода.
Неисправности сцепления, их признаки, причины и способы устранения.
Тема   4.3 . Коробка передач, гидротрансформатор, механический редуктор
Коробка передач, ее назначение, принцип действия. Передаточное число. Устройство коробки передач. Работа коробки передач. Гидромеханическая передача. Устройство и работа гидротрансформатора. Приемы пользования гидромеханической передачей. Механизмы управления ГМП.
Тема 4.4.  Карданная передача и ведущий мост
Назначение карданной и главной передач, дифференциала полуосей. Принцип действия и устройство карданной передачи. Главная передача, ее устройство и принцип действия, передаточное число. Принцип действия и устройство дифференциала. Полуоси, их типы, соединение с дифференциалом и ступицами колес. Колесный редуктор.
Раздел 5. НЕСУЩАЯ СИСТЕМА
Тема 5.1.  Кузова автобусов. Дополнительное оборудование
Несущий кузов автобуса; его общее устройство, внешнее и внутреннее оборудование. Вентиляция кабины и салона: вентиляционные люки и каналы, поворотные форточки. Регулируемое сиденье водителя. Устройство и размещение сидений для пассажиров, касс-накопителей и компостеров. Стеклоподъемники. Противосолнечные козырьки. Зеркала и их размещение на автобусе. Устройство, привод и действие стеклоочистителей. Устройство для обмыва ветрового стекла. Схема действия отопителя и системы отопления салона автобуса. Механизмы управления дверьми салона автобуса. Радиоусилительная установка и ее применение в автобусе. Влияние неисправностей дополнительного оборудования на безопасность движения. Размещение медицинской аптечки и огнетушителя в автобусе.
Тема 5.2.  Передняя и задняя подвески
Назначение и устройство передней подвески автобуса. Углы установки передних колес. Работа деталей передней подвески.
Устройство и работа задней подвески.
Устройство колес, их установка и крепление. Устройство пневматических шин, их классификация. Нормы давления воздуха в шинах.
Признаки неисправностей подвесок, колес и шин и способы их устранения.

3-Бөлім. ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАР.
3.1. Тақырып. Электр қондырғылар туралы негізгі мәліметтер.
Автобустағы электр қондырғыларына жалпы мағлұмат және мақсаты, оның элементтері: электр қуатының көзі мен қолданушылар, қосымша аппартуралар, бақылап-көрсететін аспектер, сым тетіктері. Сым тетіктерінің орналасуы. Электр қуатын пайдаланушылар мен оның шығатын жері арасындағы байланыс.
Электрді артық қолданудан қорғану.
3.2. Тақырып. Аккумулятор батареясы.
Аккумулятордың жұмысы және құрылысы мен мақсаты. Аккумуляторды батареяға қосу.
Аккумулятор мен батареялардың күші мен қуаттылығы. Аккумуляторлық батареялардың түрлері, олардың маркалары. Олармен жұмыс істеген уақыттағы қауіпсіздік ережелері. Автобустардағы аккумуляторлық батареялардың шыққандағы кепілдік мерзімі. Аккумуляторлық батареялардың ақаулығы, оның болуының себептері. Табу әдістері мен оны жою. Бақылау-дайындық циклі туралы түсінік.
3.3. Тақырып. Реле-реттеуіш пен генератор.
Генераторлар құрылғысының жұмыс істеу принциптері мен мақсаттары. Генератордың тартпасы. Түзеткіштер, олардың мағынасы, құрылысы және генератормен әрекеті. Генератордың ақаулығы, оның болуының себептері, табу әдістері мен оны жою.
Реле-реттегіштің жұмыс істеу принциптері, жалпы құрылымы және мақсаты. Генератордың реле-реттегішпен бірлікте жұмыс жасауы. Реле-реттегіштер, оқып үйренудегі автобустарда қолданылуы, құрылымының ерекшеліктері мен жұмысы. Ақау мүмкіндігі, оның себептері, табу әдістері мен жою.
3.4. Тақырып. Стартер. Қосымша электр қондырғылар.
Стартердің қозғалу қағидасы, құрылымы мен мақсаты. Стартердің орналасуы. Стартердің мүмкін болатын ақаулығы, оның себептері, табу және жою себептері.
Қосымша электр қондырғылары, олардың мақсаттары мен құрылымы, ақау мүмкіндігі, оның себептері, оны табу мен жою әдістері.
3.5. Тақырып. Жарық жүйесі. Жарықтық және дауысты қауіпсіздік.
Жарық құралдары, жарықтық және дауысты қауіпсіздіктің жалпы құрылымы мен мақсаты. Құралдарды қолдану ережесі және жүйеге қосылу.
Фардың жарығын ретке келтіру.
Жарық құралдары, жарықтық және дауысты қауіпсіздіктің мүмкін болатын ақаулығы, себептері, оны табу және жою жолдары.
3.6. Тақырып. Оталдыру жүйесі.
Батареялық оталдыру жүйесінің жалпы сызбасы және мақсаты.
Батареялық оталдыру құрылғыларының қосылуы, орналасуы және мақсаты. Жоғары және төменгі күштегі тоқтың шынжыры.
Оталған кезде двигательдегі жылулық режимін, экономикалық және күшке әсері.
4-Бөлім. ТРАНСМИССИЯ.
4.1. Тақырып. Трансмиссияның жалпы құралы және бағыты.
Трансмиссия құралы және бағыты. Көпірдің бір немесе бірнеше негізгі трансмиссия деталін және бірлігін жинау. Трансмиссиялық май және конситентті жағу, оларды пайдалану, негізгі қасиеті және маркіленуі.
4.2. Тақырып. Беріліс қорабы, гидротрасформатор, механикалық редуктор.
Беріліс қорабы, оның бағыты, қызмет мақсаты. Берілу күні. Беріліс қорабының құралы. Беріліс қорабының жұмысы. Гидромеханикалық беріліс. Гидротрансформатордың жұмысы және құралы. Гидромеханикалық берілісті қолдану тәсілдері.
4.3. Тақырып. Негізгі көпір және карданды беріліс.
Негізгі беріліс және карданды бағыт. Карданды берілістің құралы және қызмет ету қағидасы. Басты беріліс, оның құрылымы мен жұмыс істеу принципі. Дифференциал құрылғысы, жұмыс істеу принципі. Дөңгеленетін редуктор.
4.4. Тақырып. Карданды және негізгі өткізілімдер.
Жетекші көпірлер. Карданды және негізгі өткізілімдердің жұмысы, атқаратын қызметі, құрылымы. Ақаулар, оның белгілері, себептері, жою жолдары.
5-Бөлім. АЛЫП ЖҮРУ ЖҮЙЕСІ .
5.1. Тақырып. Автобустардың шанақтары. Қосымша жабдықтар .
Автобустың шанағын алып жүруші оның жалпы қондырғысы, ішкі және сыртқы жабдықтар. Кабина мен салонның желдеткіштері: желдеткіш люктері мен каналдары, айналу форточкалары. Жүргізушінің реттеу орындығы. Жолаушылар, жинау кассалары мен конпостерлер орындарын қондыру мен қарсы маңдайшалар. Айналар және олардың автобуста орналасуы. Қондырғы, жетек және әйнек тазалағыштар жұмысы. Желдік әйнекті жууға арналған қондырғы. Жылыту жұмысының сызбасы және автобус салонын жылыту жүйесі. Автобус салонының есіктерін басқару сызбасы. Радио күшейткіш қондырғы және оның автобуста пайдаланылуы. Қозғалыстың қауіпсіздігіне қосымша жабдықтың дұрыс болмауының әсері. Автобуста медициналық дәрі дәрмек пен өрт сөндіргіштерді орналастыру.
5.2.   Тақырып. Алдыңғы және артқы аспалар.
Автобустың алдыңғы аспасының маңызы мен қондырылуы. Алдыңғы дөңгелектерді қондырудың бұрыштары. Алдыңғы аспа бөлшектерінің жұмысы. Артқы аспаның қондырылуы мен жұмысы. Дөңгелектерді қондыру, олардың құрылысы мен бекітілуі. Пневматика шиналардың құрылысы, олардың саралануы. Шиналардағы ауа қысымдарының нормасы. Аспа, дөңгелек, шиналардың ақаулық белгілері және оларды жөндеудің әдістері.

Раздел 6. МЕХАНИЗМЫ УПРАВЛЕНИЯ
Тема 6.1 . Рулевое управление
Назначение, расположение, общее устройство и работа рулевого управления. Основные требования, предъявляемые к рулевым управлениям. Назначение, принцип действия и устройство рулевого механизма. Схема поворота. Назначение рулевой трапеции. Устройство и работа рулевого привода. Устройство рулевых тяг и их шарниров. Особенности устройства рулевого привода при независимой подвеске передних колес. Типы рулевых механизмов. Назначение устройства энергопоглощающей муфты рулевого управления. Карданный вал и угловой редуктор рулевого управления.
Назначение и принцип действия усилителя рулевого управления. Устройство и работа гидравлических усилителей рулевого управления. Применяемые масла. Назначение, устройство и работа насоса гидроусилителя. Порядок регулировки натяжения ремня привода насоса. Назначение и устройство масляного радиатора в системе рулевого управления.
Тема 6.2.  Тормозные системы
Назначение тормозной системы. Классификация тормозных систем. Типы тормозных механизмов. Схемы расположения приборов тормозных систем изучаемых автобусов. Схема тормозного механизма с гидравлическим приводом. Назначение, устройство и работа приборов, узлов, соединений и деталей гидравлического привода. Применяемые тормозные жидкости, их свойства. Назначение, принцип действия, устройство и работа гидровакуумного усилителя тормозов.
Схема тормозного механизма с пневматическим приводом. Назначение, расположение и устройство приборов, узлов и деталей тормозного привода на изучаемых автобусах. Контроль давления воздуха в системе пневматического привода тормозов.
Назначение, устройство и работа приборов рабочей, стояночной, вспомогательной, запасной (аварийной) тормозных систем. Назначение, принцип действия устройства для аварийного растормаживания стояночного тормоза. Расположение выводов для подачи сжатого воздуха.
Устройство, расположение и работа тормозных камер.
Назначение, расположение, принцип действия и работа пружинных энергоаккумуляторов. Расположение и устройство воздушных баллонов пневматических тормозных систем.
Назначение, принцип действия, расположение и работа предохранителя от замерзания конденсата в пневматической тормозной системе. Назначение, расположение и устройство защитных клапанов и других устройств пневматической системы тормозов. Значение герметичности тормозных систем для безопасности движения и способы контроля.
Раздел 7. ОСНОВЫ ТЕХНИЧЕСКОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ
Тема 7.1 . Эксплуатационные материалы и нормы их расходования
Эксплуатационные материалы и их назначение.
Условия, вызывающие ускоренный выход из строя шин, аккумуляторных батарей и повышенный расход эксплуатационных материалов. Сроки службы шин и аккумуляторных батарей.
Нормы расхода топлива. Расход топлива при низких температурах, в горной местности, при работе в тяжелых дорожных условиях. Нормы расхода моторных и трансмиссионных масел, пластических смазок и специальных жидкостей. Пути повышения сроков службы шин и аккумуляторных батарей, экономии топлива, смазочных и других эксплуатационных материалов.
Тема 7.2.  Дефекты и износы деталей
Конструктивные, производственные и эксплуатационные дефекты, естественный износ (механический, коррозионный, абразивный, усталостный). Причины, вызывающие различные виды износов. Влияние износов на возникновение неисправностей и прогрессивное увеличение износов сопряженных деталей.
Последствия износов и их влияние на межремонтные пробеги агрегатов и безопасность движения.
Тема 7.3.  Диагностика технического состояния автобусов
Понятие технического состояния автобусов. Методы и средства диагностики. Роль диагностики в проведении технического обслуживания автобусов. Виды диагностики.
Тема 7.4.  Основные сведения по техническому обслуживанию автобусов
Правила хранения автобусов в закрытых помещениях и на открытых площадках. Расстановка автобусов на стоянках. Влияние низкой температуры на пуск и износ двигателя. Способы подогрева двигателей, применяемые в зимнее время. Обязанности водителя при постановке автобуса на хранение; требования безопасности.
Сущность планово-предупредительной системы технического обслуживания автобусов и ремонта их по потребности. Виды технического обслуживания автобусов; периодичность выполнения. Основные работы, выполняемые при ежедневном техническом обслуживании автобусов. Основные работы, выполняемые при подготовке автобусов к осенне-зимней и весенне-летней эксплуатации. Влияние своевременного и качественного технического обслуживания и устранения неисправностей на производительность работы автобусов и безопасность движения. График технического обслуживания автобусов. Виды ремонта. Порядок постановки автобусов в ремонт и приема их из ремонта.
Обязанности водителя по поддержанию автобусов в исправном техническом состоянии перед выездом, при работе на линии и возвращении в гараж.
Минимальные нормы межремонтных пробегов автобусов.
Правила обкатки новых и вышедших из капитального ремонта автобусов.
Основные документы по учету технического обслуживания и ремонта автобуса.
Тема   7.5 . Контрольный осмотр и ежедневное обслуживание автобуса
Контрольный осмотр, его назначение. Порядок проведения работ по контрольному осмотру автобуса.
Ежедневное обслуживание. Порядок проведения работ по ежедневному обслуживанию.
Тема   7.6 . Технические обслуживания N 1, N 2 и сезонное  назначение, периодичность и объем работ, выполняемых при номерных (ТО-1 и ТО-2) и сезонном технических обслуживаниях.
Меры безопасности при выполнении работ по техническому обслуживанию автомобилей.
Тема   7.7 . Безопасность труда. Охрана окружающей среды
Общие требования безопасности при техническом обслуживании автобусов. Опасность отравления отработавшими газами, этилированным бензином и другими ядовитыми эксплуатационными жидкостями, меры по предупреждению отравлений в парке и вне его.
Правила безопасности при пользовании электроприборами. Безопасность труда при проведении технического обслуживания. Меры противопожарной безопасности, правила тушения пожара на автобусе.
Основные мероприятия по снижению вредных последствий на окружающую среду при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте подвижного состава на автомобильном транспорте.
Мероприятия по снижению токсичности и уровня дымности отработавших газов автомобильных двигателей.
Примерные тематический план и программа
лабораторно-практических занятий по предмету
"УСТРОЙСТВО И ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ" Тематический план
N
Темы
Количество часов
Занятия
без стажа
работы
Занятия
со стажем
работы
1.
Кривошипно-шатунный
механизм
2
1
2.
Газораспределительный
механизм
2
1
3.
Система охлаждения
2
1
4.
Смазочная система
2
1
5.
Система питания
карбюраторного
двигателя
4
1
6.
Система питания
дизельного двигателя
4
1
7.
Электрооборудование
4
1
8.
Сцепление
4
1
9.
Коробка передач
4
1
10.
Карданная передача и
ведущий мост
4
1
11.
Ходовая часть
4
1
12.
Рулевое управление
4
1
13.
Тормозная система
6
2
14.
Техническое обслужива-
ние двигателя, систем
охлаждения и
смазывания
4
2
15.
Техническое обслужива-
ние системы питания
карбюраторного
двигателя
8
2
16.
Техническое обслужива-
ние системы питания
дизельного двигателя
8
2
17.
Техническое обслужива-
ние приборов электро-
оборудования
6
2
18.
Техническое
обслуживание
трансмиссии
4
2
19.
Техническое обслужива-
ние ходовой части
4
2
20.
Техническое обслужива-
ние рулевого управле-
ния
8
2
21.
Техническое
обслуживание
тормозной системы
8
4
22.
Техническое обслужива-
ние кузова автобуса
4
2
ИТОГО:

6-Бөлім. БАСҚАРУ МЕХАНИЗМДЕРІ.
6.1. Тақырып. Рөлдік басқару.
Рөлдік басқарудың маңызы, орналасуы, жалпы құрылысы және жұмысы. Рөлдік басқаруларға қойылатын негізгі талаптар. Рөлдік механизмнің құрылысы, жұмыс істеу принципі және маңызы. Айналу сызбасы. Рөлдік трапицияның маңызы. Рөлдік тартымдардың құрылысы және олардың топсалары. Алдыңғы дөңгелектердің тәуелсіз аспасы кезінде рөлдік механизмдер түрлері. Рөлдік басқарудың қуат жұтушы жалғастырғыш құрылысының маңызы. Рөлдік басқарудың бұрыштық редукторы мен карданды валы.
Рөлдік басқарудың күшейткішінің жұмыс істеу принципі мен маңызы. Рөлдік басқарудың гидравликалық күшейткішінің жұмысы мен құрылысы және маңызы. Сорғы жетегі белбеуін тартуды реттеу тәртібі. Рөлдік басқару жүйесіндегі май радиаторының құрылысы мен маңызы.
6.2. Тақырып. Тежегіштер жүйесі.
Тежегіш жүйесінің маңызы. Тежегіштер механизмдерінің түрлері. Оқып үйренетін автобустарындағы тежегіш жүйесі құралдарының орналасу сызбасы. Гидравликалық жетектердің бөлшектері мен қосындысы, торабтары, жұмыс құралдары мен құрылысы және маңызы. Пайдаланылатын тежегіш сұйықтықтары, олардың қасиеттері. Тежегіштердің гировакуумды күшейткіштерінің жұмысы, құрылысы, жұмыс істеу принципі, маңызы.
Тежегіш механизмінің пневматикалық жетекпен сызбасы. Оқып үйренетін автобустардағы тежегіш жетектерінің бөлшектері және торабтары, құралдарының құрылысы. Орналасуы және маңызы. Тежегіштің пневматикалық жетек жүйесіндегі ауа қысымын бақылау.
Тежегіш жүйелерінің артық қосымға, тұрақ, жұмысшы құралдарының жұмысы, қондырғысы және маңызы. Тұру тежегішінің апаттық тежеу үшін қондырғының жұмыс принципі мен маңызы. Тығыздалған ауаны беру үшін шығудың орналасуы.
Тежегіш камераларының құрылғысы, орналасуы және жұмысы. Серіппе энергоаккумуляторының жұмысы істеу принципі, орналасуы, маңызы. Пневматикалық тежегіш жүйелерінің ауа баллондарының құрылымы мен орналасуы. Пневматикалық тежегіш жүйесіндегі конденсатты қатудан сақтайтын жұмыс, орналасуы, жұмыс істеу принципі және маңызы. Қорғаныс клапандарының құрылымы және тежегіштердің пневматикалық жүйесінің басқа құрылымдарының орналасуы және маңызы. Қозғалыс қауіпсіздігі мен бақылау әдісі үшін тежегіш жүйелерінің жақынтатудың маңызы.
7-Бөлім. ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ НЕГІЗДЕРІ.
7.1. Тақырып. Пайдалану материалдары және олардың шығын нормалары.
Пайдалану материалдары және олардың маңызы. Шина, аккумулятор батареяларының қатардан тез шығуын болдыратын жағдайлар және пайдалану материалдарын көп шығару. Шина және аккумуляторлық батареялардың қызмет ету мерзімі.
Жағар май шығынының деңгейі. Таулы жерлерде, жол бойындағы ауыр жұмыс жағдайында, төменгі температурада жанармайдың шығыны. Моторлы және трансмиссиялық майлардың, пластикалық майлар мен арнайы сұйықтардың шығын деңгейі. Шина мен аккумуляторлық батареялардың қызмет ету мерзімін көтеру, жанар май және басқа пайдалану материалдарын үнемдеу жолдары.
7.2. Тақырып. Бөлшектердің ақаулары және ұсталымдары.
Конструктивті, өндірістік, пайдалану ақаулары, табиғи тозу (механикалық, коррозиялық, аброзивті, шаршағандық).  Тозуды болдыратын түрлі себептер. Ақаулардың пайда болуына тозудың әсері және жанасқан бөлшектердің прогрессивті өсуі.
Тозудың соңы және олардың жөндеу аралық жүріс агрегаттары мен қозғалыс қауіпсіздігіне әсері.
7.3. Тақырып. Автобустың техникалық жағдайының диагностикасы.
Автобустың техникалық жағдайы түсінігі. Қалпын анықтаудың құралдары мен әдістері. Автобустарға техникалық қызмет көрсетуде қалпын анықтаудың ролі. Қалпын анықтаудың түрлері.
7.4. Тақырып. Автобустардың техникалық қызметтері туралы негізгі мәліметтер.
Автобустарды ашық және жабық алаңдарда сақтау ережелері. Автобустарды тұрақтарға қою. Төменгі температура қозғалтқышының тозуы мен жұмыс істеуіне әсері. Қысқы уақыттарда пайдаланатын қозғалтқышты жылыту әдістері. Автобусты сақтауға қойған кезде жүргізушінің міндеттері; қауіпсіздік талаптары. Автобустарға техникалық қызмет көрсетудің жоспарлы алдын-алу жүйелері және қажет болғанда жөндеудің маңызы. Автобустарға техникалық қызмет көрсетудің түрлері; мерзімді орындалуы. Автобустарға күнделікті техникалық қызмет көрсету кезінде орындалатын негізгі жұмыстар. Автобустарды күз-қыс және көктемгі-жаз мезгілдерінде пайдалануға дайындау кезінде орындалатын негізгі жұмыстар. Уақытылы және сапалы техникалық қызмет көрсетудің автобустың ақауын жою оның жұмыс өнімділігі мен қозғалыс қауіпсіздігіне әсері. Автобустарға техникалық қызмет көрсетудің кестесі. Жөндеу түрлері. Автобустарды жөндеуге қою және оны жөндеуден қабылдап алу тәртібі. Жүру алдында, жұмыста жүргенде және оның гаражға оралғанында автобустың техникалық жағдайын ұстауда жүргізушінің міндеттері.
Автобустардың жөндеу аралық жүрістерінің төменгі деңгейлері. Жаңа және күрделі жөндеуден шыққан автобустарды сыннан өткізу ережелері. Автобусты жөндеу мен техникалық қызмет көрсету есебі бойынша негізгі құжаттар.
7.5. Тақырып. Автобусқа күнделікті техникалық қызмет және қорытынды тексеру.
Бақылап қарау. Оның маңызы. Автобусты бақылап қарау бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі.
7.6. Тақырып. N1, N2 техникалық қызмет және мерзімдік.
Номерлік (ТО-1 және ТО-2) және мерзімдік техникалық қызмет көрсетулерді орындау кезінде жұмыс көлемі, алшақтығы және маңызы. Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету бойынша орындалатын жұмыстар кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
7.7. Тақырып. Еңбек қауіпсіздігі. Қоршаған ортаны қорғау.
Автобустарға техникалық қызмет көрсету кезіндегі жалпы қауіпсіздік талаптар. Газ, этильдік бензин және басқа улы пайдалану сұйықтықтарынан улану қаупі, паркте және оның сыртында уланудың алдын алу шаралары.
Электр құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері. Техникалық қызмет көрсету кезінде еңбекті қауіпсіздеу. Өрттің алдын алу қауіпсіздігі шаралары, автобуста өртті сөндіру ережесі. Автокөліктік транспортта жылжымалы құралды жөндеуге және техникалық қызмет көрсету, пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиян келтіруді азайтудың негізгі шаралары.
Автокөліктің қозғалтқыштарының жұмсаған газдарының түтін деңгейі мен токсилігін төмендету бойынша шаралар.
"ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ ЖӘНЕ ҰЙЫМДАСТЫРУ"
үлгілі тақырыптық жоспары мен бағдарламасы.
Зертханалық-практикалық сабақтар.
Тақырыптық жоспар
№N
Тақырыптар
Сағаттар саны
Тәжірибесіз сабақ
Тәжірибемен сабақ
1
Кривошипті шатунды механизм.
2
1
2
Газ бөлу механизмі.
2
1
3
Салқындату жүйесі.
2
1
4
Майланатын жүйе.
2
1
5
Карбюраторды суықтандыру жүйесі.
4
1
6
Дизельдік двигательді азықтандыру жүйесі.
4
1
7
Электр құрылғылары.
4
1
8
Сцепление.
4
1
9
Беріліс қорабы.
4
1
10
Кардандық өткізу және ағымды мост
4
1
11
Жүргізу бөлімі
4
1
12
Рульдік басқару
4
1
13
Тежеу жүйесі
6
2
14
Салқындату мен майлау жүйесінің двигателіне техникалық қызмет көрсету
4
2
15
Карбюраторлық двигателдің қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету
8
2
16
Дизельдік двигательдің қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету
8
2
17
Электр құрылғыларына техникалық қызмет көрсету
6
2
18
Трансмиссияға техникалық қызмет
4
2
19
Жүргізу бөліміне техникалық қызмет көрсету
4
2
20
Рульдік басқаруға техникалық қызмет
8
2
21
Тоқтату жүйесіне техникалық қызмет
8
4
22
Автобустың шанағына техникалық қызмет
4
2
БАРЛЫҒЫ:

23. Техника обезболивания хлорэтилом.
24. Использование аэрозолей.
25. Вскрытие индивидуального перевязочного пакета.
26. Техника введения воздуховода.
27. Использование гипотермического пакета-контейнера.
28. Применение нашатырного спирта при обмороке.
29. Техника промывания желудка
Примерные тематический план и программа предмета
"ВОЖДЕНИЕ АВТОМОБИЛЯ" Тематический план
N
Темы
Количество часов
1
Подготовка к выезду.
Маневрирование в
ограниченных проездах*
3
2
Вождение по дорогам
3
3
Вождение в сложных
дорожных условиях**
1
Контрольное занятие
1
Экзамен
2
ВСЕГО:
10
* Тема 1 отрабатывается на автодроме (площадке).
** Полнота отработки темы 3 определяется климатическими и дорожными условиями.
Программа
Тема 1.  Подготовка к выезду. Маневрирование в ограниченных проездах
Проверка технического состояния автомобиля. Размещение на рабочем месте. Регулировка положения сиденья, зеркал заднего вида.
Разгон, движение по прямой с переключением передач в восходящем порядке, остановка перед линией "Стоп". Различные способы торможения. Повороты налево и направо около препятствия.
Движение по извилистой дороге между препятствиями с постепенным увеличением скорости движения. Отработка техники руления, обеспечивающей сохранение обратной связи о положении управляемых колес.
Движение задним ходом по прямой с использованием зеркал заднего вида. Остановка. Движение задним ходом с поворотами налево и направо с применением установленной сигнализации. Повороты налево и направо при движении задним ходом около препятствий. Движение по габаритному коридору (туннелю) передним и задним ходом. Постановка автомобиля передним и задним ходом на место стоянки, в бокс. Постановка к платформе задним бортом.
Развороты без применения и с применением заднего хода. Въезд в ворота передним и задним ходом. Выезд из ворот передним и задним ходом.
Тема 2.  Вождение по дорогам
Выезд на дороги. Движение в транспортном потоке с соблюдением безопасных интервалов и дистанций. Обгон транспортных средств. Проезд пешеходных переходов, остановок общественного транспорта. Повороты и развороты. Движение на мостах, путепроводах и в тоннелях. Перестроение, повороты на перекрестках. Проезд перекрестков, регулируемых светофорами и регулировщиками. Остановка и стоянка на автомобильных дорогах. Съезд на второстепенную дорогу. Выезд с второстепенной дороги на главную. Встречный разъезд в местах сужения дороги.
Отработка приемов экономичного вождения.
Тема 3.  Вождение в сложных дорожных условиях
Проезд железнодорожных переездов. Движение на крутых поворотах. Движение на крутых подъемах и спусках. Движение по песку, вязкому грунту. Вывод забуксовавшего или застрявшего автомобиля с использованием подручных материалов, противобуксовочных средств и самовытаскивателей. Трогание с места на скользких участках дороги. Управление автомобилем на скользкой дороге. Стабилизация автомобиля при сносе, заносе. Различные способы торможения на скользкой дороге.
Контрольное занятие
Занятие включает следующие задания:
1. Контроль технического состояния автомобиля перед выездом.
2. Трогание с места, разгон до высшей передачи, переход до низшей передачи, движение с изменением скорости, остановка.
3. Маневрирование в ограниченных проездах.
3. Остановка на подъеме, начало движения.
4. Вождение в транспортных потоках на дорогах с соблюдением дистанции и маневрирования.
5. Подача автомобиля под погрузку-разгрузку, в зону обслуживания и на место стоянки.
ПРИМЕРНАЯ ПРОГРАММА
ПЕРЕПОДГОТОВКИ ВОДИТЕЛЕЙ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
КАТЕГОРИИ "D" НА КАТЕГОРИЮ "С" Примерный учебный план
переподготовки водителей транспортных средств
категории "D" на категорию "С"
N
Предметы
Количество часов
всего
в том числе
теоретических
практических
(лабораторно-
практических)
1
Основы управления
транспортным средством и
безопасность движения
50
44
6
ИТОГО:
50
50
Консультации
3
3
Экзамены:
1
"Основы управления
транспортным
средством и
безопасность
движения"
12
12
2
Вождение автомобиля*
ВСЕГО:
65
59
6
Вождение автомобиля**
10
* Экзамен по вождению автомобиля проводятся за счет часов, отведенных на вождение автомобиля.
** Вождение проводится вне сетки учебного времени в объеме 10 часов.
Примерные тематический план и программа предмета
"ОСНОВЫ УПРАВЛЕНИЯ ТРАНСПОРТНЫМ СРЕДСТВОМ
И БЕЗОПАСНОСТЬ ДВИЖЕНИЯ" Тематический план
N
Темы
Количество часов
1
Основы теории движения
автомобиля
4
2
Управление автомобилем
в сложных метеорологи-
ческих условиях
4
3
Управление автомобилем
на горных дорогах и
пересеченной местности
4
4
Управление автомобилем
на дорогах с большой
интенсивностью движения
4
5
Приемы и техника безо-
пасного и экономичного
вождения автомобиля
6
6
Приемы безопасного
управления автомобилем
в различных дорожно-
транспортных ситуациях
с повышенной опасностью
8
7
Основные положения
Правил дорожного
движения
10
8
Правовая ответствен-
ность водителя
4
9
Оказание первой
медицинской помощи*
6
ВСЕГО:
50
* Данная тема отрабатывается на практических занятиях.
Программа
Тема 1 . Основы теории движения автомобиля
Силы, действующие на автомобиль. Расположение центра тяжести автомобиля. Влияние размещения и крепления груза в кузове на центр тяжести автомобиля. Сцепление колес с дорогой. Скорость движения. Торможение автомобиля. Остановочный и тормозной путь. Устойчивость и управляемость автомобиля. Понятие о заносе.
Устойчивость автомобиля против бокового скольжения (снос, занос) и опрокидывания. Проходимость автомобиля.
Тема 2.  Управление автомобилем в сложных метеорологических условиях
Особенности управления автомобилем при снегопаде, оттепели, гололеде. Приемы управления автомобилем на скользкой дороге (торможение, вывод из заноса, трогание с места, соблюдение безопасной дистанции и интервала и др.).
Управление автомобилем на заснеженных дорогах в городских и загородных условиях. Приемы вождения автомобиля в густом тумане, во время пыльных бурь и снежных метелей. Вождение в дождь и изморозь.
Особенности управления автомобилем в ночное время и в сложных метеорологических условиях.
Подготовка автомобиля к эксплуатации в сложных метеорологических условиях.
Тема 3.  Управление автомобилем на горных дорогах и пересеченной местности
Особенности автомобильных дорог в горной и пересеченной местности. Влияние габаритов автомобиля при движении на поворотах горных дорог. Возможность заноса во время движения и торможения при выполнении поворотов. Опасность снижения тормозной силы, удерживающей автомобиль на уклоне при включенном стояночном тормозе, по мере падения давления воздуха в тормозной системе с пневматическим приводом. Необходимость использования упоров под колеса. Движение по колеям, дороге с неровным поперечным профилем.
Тема 4.  Управление автомобилем на дорогах с большой интенсивностью движения
Необходимость соблюдения дистанции при движении в потоке в зависимости от времени срабатывания тормозов различных транспортных средств. Обгон попутного транспорта.
Особенности выполнения поворотов и разворотов. Учет габаритов при маневрировании, остановке и постановке на стоянку. Важность прогнозирования развития дорожно-транспортных ситуаций для избежания нештатных режимов движения. Необходимость контроля и оценка обстановки на дороге.
Тема  5. Приемы и техника безопасного и экономичного вождения автомобиля
Актуальность проблемы экономии топливно-смазочных материалов. Влияние неисправностей системы питания двигателя и электрооборудования на топливную экономичность. Правила экономичного и безопасного управления при разгоне, установившемся движении, замедлении, выбор передачи и оптимальной скорости движения. Регулировка тормозной системы автомобиля и необходимость контроля за ее состоянием.
Тема 6.  Приемы безопасного управления автомобилем в различных дорожно-транспортных ситуациях с повышенной опасностью
Умение водителей предвидеть развитие дорожно-транспортных ситуаций, принимать решения (предупреждающие и оперативные) и правильно действовать в сложившейся обстановке.
Ситуационный анализ возможных дорожно-транспортных происшествий в зависимости от поведения других водителей, велосипедистов, пешеходов, особенно детей.
Приемы управления автомобилем, обеспечивающие безопасное движение на крутых поворотах, подъемах и спусках, железнодорожных переездах, на мостах, в тоннелях и на других опасных участках дорог.
Приемы экстренного торможения. Действия водителя при опасности заноса. Движение задним ходом.
Тема 7.  Основные положения Правил дорожного движения
Тематика занятий составляется в учебной организации и зависит от необходимости доведения до обучаемых происшедших изменений и дополнений к действующим Правилам дорожного движения. Кроме того, учитывается состав учебной группы, профессиональная подготовленность, просьбы и пожелания обучаемых.
Тема  8. Правовая ответственность водителя
Правовые последствия нарушений Правил дорожного движения и совершения дорожно-транспортных происшествий. Понятия и виды правонарушений и правовая ответственность. Понятия и виды административных правонарушений. Органы, налагающие административные взыскания, порядок их исполнения. Рассмотрение дел об административных правонарушениях. Порядок обжалования постановлений по делам об административных правонарушениях.
Материальная ответственность за причиненный ущерб. Уголовная ответственность за автотранспортные преступления. Понятия и признаки преступления. Отличие преступлений от иных правонарушений. Состав преступления. Основания привлечения к уголовной ответственности. Обстоятельства, смягчающие и отягощающие ответственность. Понятия и цели наказания. Отличие уголовного наказания от административного. Виды наказаний. Понятия и виды автотранспортных преступлений. Характеристика автотранспортных преступлений. Уголовно-правовые последствия совершения автотранспортных преступлений. Ответственность за извлечение нетрудовых доходов.
Гражданская ответственность за причинение вреда. Понятие о гражданской ответственности. Основания для гражданской ответственности. Понятие вины в дорожно-транспортном происшествии.
Возмещение ущерба, причиненного во время аварии.
Понятие №"источник повышенной опасности".
Тема 9.  Оказание первой медицинской помощи
Перечень обязательных практических навыков и манипуляций
1. Техника очищения ротовой полости и восстановления проходимости верхних дыхательных путей.
2. Искусственная вентиляция легких:
изо рта в рот (с применением и без применения «устройства для проведения искусственного дыхания»); изо рта в нос.
3. Закрытый массаж сердца: двумя руками; одной рукой.
4. Проведение реанимационных мероприятий одним спасателем.
5. Проведение реанимационных мероприятий двумя спасателями.

23. Хлорэталонмен ауыртпайтын техникасы.
24. Аэрозолды пайдалану.
25. Жеке жараны таңу пакетінің болуы.
26. Гипотермикалық пакет-контейнерді пайдалану.
27. Ауа шығару жолының техникасы.
28. Естен тану кезінде мұсатырлы спиртті қолдану.
29. Іш қуысын жуу техникасы.
"АВТОКӨЛІКТІ ЖҮРГІЗУДІҢ"
үлгілік тақырыптық жоспары және бағдарламасы.
Тақырыптық жоспар
№N
Тақырыптар
Сағат саны
1
Жүруге дайындық. Шектелген жолдарда маневр жасау.
3
2
Жолдармен жүргізу.
3
3
Қиын жолдарда жүргізу.
1
Бақылау саны
1
Ішкі емтихан
2
Барлығы
10
* N1 Тақырып алаңда тапсырылады.
** N3 Тақырып толығымен жолдық және климатикалық
жағдайлармен анықталады.
Бағдарлама
N1 Тақырып.   Шығуға дайындық. Шектеулі жолдардағы жүру әрекеті.
Автокөліктің техникалық жағдайын тексеру. Отыратын жердің сиымдылығын қарау. Орындықты, артқы жақты көретін айнаны жағдайға келтіру.
Жылдамдық түзу жүру және "Тоқта" деген сызықтың алдына келіп тұру. Тоқтатудың әр түрлері. Кедергілердің арасымен оңға және солға бұрылу. Айнымалы жолмен кедергілер бойынша жылдамдықты бірте-бірте көбейту арқылы жүру. Айдау бойынша техникалық жұмыс істеу, дөңгелектердің бағыныштылығын тексеру.
Артқы жақты көретін айнаны пайдаланып, артқа тіке жүру. Кедергілер арқылы оңға және солға жүру. Түнелде артқы алдыңғы жүріспен жүру. Автотұраққа автокөлікті алдыңғы және артқы жүріспен қою. Платформаға артқы жақпен кіру.
Артқы жүрісті пайдаланып және пайдаланбай жүру. Қақпадан алдыңғы және артқы жүрісті пайдаланып кіру. Қақпадан алдыңғы және артқы жүрісті пайдаланып шығу.
N2 Тақырып. Жол үстінде жүру.
Жолдарға шығу. Автокөліктер арасында қауіпсіз ара қашықтықты сақтай отырып жүру. Көлік құралдарын озып өту. Жолаушылардың өтетін жерлері, халықтық транспорттарының аялдамалары. Бұрылыстар мен айналымдар. Көпірлерде, туннелдерде және жолдардан жүру. Қиылыстық бұрылыстарына орналасу. Бағдаршам мен реттеушілермен реттелетін, қиылыстармен жүру. Актокөлік жолдарында тұру және тұрақтану. Екінші деңгейлі жолға өту. Екінші деңгейлі жолдан бас жолға шығу. Тар жолда қарсы келе жатқан көліктен өту.
Жүргізудің экономикалық әрекеттерін қайталау.
N3 Тақырып. Қиын жол жағдайларында жүргізу.
Темір жол бекеттерінен өту. Күшті қиылыстардан жүру. Күшті көтерілетін және түсетін жолдармен жүру. Құммен жүру. Тұрып қалған немесе бұзылып қалған көлікті қолда бар материалдармен алып жүру немесе шығару.
Тайғанақ жерлерден қозғалу. Тайғанақ жолдарда автокөлікті басқару. Тайғанда көлікті бірқалыпты ұстау.
Бақылау жұмысы.
Жұмыс төмендегідей тапсырмаларды қамтиды.
1. шығудың алдында көліктің техникалық жағдайын бақылау.
2. орнынан қозғалу, жылдамдық алу, жылдамдықты ең төменге дейін түсіру, жылдамдықты өзгерту арқылы жүру, тоқтау.
3. шектелген жолдардан жүру.
4. көтеріліп бара жатып тоқтау, жүруді бастау.
5. автокөліктер арасында қауіпсіз ара қашықтықты сақтай отырып жүру.
6. автокөлікті тиеу-түсіруге, қызмет көрсететін жерге және автотұраққа беру.
КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫНЫҢ "Д" САНАТЫНАН "С" САНАТЫНА
ЖҮРГІЗУШІЛЕРДІ ҚАЙТА ДАЙЫНДАУДЫҢ ҮЛГІЛІК БАҒДАРЛАМАСЫ.
Көлік құралдарының "В" санатынан "Д" санатына
жүргізушілерді қайта дайындаудың үлгілік оқу жоспары
Тақырыптары
Сағат саны
барлығы
Соның ішінде
теориялық
Практикалық (зертханалық практикалық)
1
2
3
4
5
Техникалық қызмет көрсету және ұйымдастыру
50
44
6
Барлығы:
50
44
6
Кеңес беру
3
3
Емтихандар :
"Техникалық қызмет көрсету және ұйымдастыру"
12
12
Автобусты жүргізу*
Барлығы :
65
59
6
Автобусты жүргізу*
10
* Автобусты жүргізу бойынша емтихан  жүргізуге кеткен сағат
есебінен жүргізіледі.
** Жүргізу оқу сағатынан тыс 10 сағат көлемінде жүргізіледі.
"КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫН БАСҚАРУДЫҢ НЕГІЗІ ЖӘНЕ
ЖОЛ ҚАУІПСІЗДІГІ" пәні бойынша
тақырыбының үлгілік жоспары және бағдарламасы.
Тақырыптық жоспар
Тақырыптар
Сағат саны
Автокөлік қозғалысының негізгі теориясы.
4
Нашар ауа райы жағдайында автокөлікті басқару.
4
Таулы жолдарда автокөлікті басқару.
4
Жоғары қарқынды жолдарда автокөлікті басқару.
4
Автокөлікті жүргізудегі экономикалық және техникалық қауіпсіздік тәсілдері.
6
Жоғары жылдамдықта әр түрлі жол-көлік оқиғаларында тиімді басқарудың тәсілдері.
8
Жол қозғалысы ережесінің негізгі жағдайы.
10
Жүргізушінің құқықтық жауапкершілігі.
4
Алғашқы медициналық көмек көрсетілу*
6
БАРЛЫҒЫ:
50
* Бұл тақырып практикалық сабақтарда тапсырылады.
Бағдарлама
N1 Тақырып. Автокөлік қозғалысының негізгі теориясы.
Автокөлікке әсер ететін күштер. Автокөліктің ауырлығы орналасқан ортасы. Дөңгелектің жолмен тіркесуі. Жүру жылдамдығы. Автокөліктің тоқтауы. Аялдамалық және тоқтау жолы. Автокөліктің бір қалыптылығы және басқарылуы. Сырғанау түсінігі. Автокөліктің бір жақ бетіне сырғанауынан тұрақтылығы. Автокөліктің өткізілуі .
N2 Тақырып.   Нашар ауа райы жағдайында автокөлікті басқару.
Қар көшкіні, мұздық, балшық болған кезде автокөлікті басқарудың ерекшеліктері. Тайғақ жолдарда автокөлікті басқару әдісі.
Қалада және қаладан тыс жердегі қарлы жағдайдағы жолдарда автокөлікті басқару. Автокөлікті тұманды, шаңды кезде жүргізу тәсілі. Жаңбырлы және мұзды кезде жүргізу.
Автокөлікті түнгі уақытта және нашар ауа райы жағдайында басқару ерекшеліктері. Таулы жолдың бұрылыстары кезінде тежегіш және қозғалыс уақытында сырғанаудың мүмкіндігі.
N3 Тақырып. Таулы жолдарда автокөлікті басқару.
Таулы автокөлік жолдарының ерекшеліктері. Таулы жолдардың бұрылыстары кезінде автокөліктің ерекшеліктері. Таулы жолдың  бұрылыстары кезінде автокөліктің габаритке әсер етуі.
Бұрылысты орындау кезінде тежеу және қозғалыс уақытында сырғанау мүмкіндігі.
N4 Тақырып. Жоғары қарқынды жолдарда автокөлікті басқару.
Бұрылыстар мен айналыстарды орындау ерекшеліктері. Маневр жасау кезінде тұраққа аялдама жасау кезіндегі габариттер есебі. Кездейсоқтық кезінде қозғалыстан шығу үшін жол-көлік жағдайының дамуын жоспарлаудың маңызы. Жолдағы жағдайларды бағалаудың және бақылаудың қажеттілігі.
N5 Тақырып. Автокөлікті жүргізудегі экономикалық және техникалық қауіпсіздік тәсілдері.
Жылу материалдардың экономикалық себебінің белсенділігі. Экономикалық жылулыққа электр қуатының және двигательдің жөндеусіз жүйесінің әсері. Жылдамдық алу негізінде қауіпсіздік және экономикалық басқару құқығы. Автокөліктің тежегіш жүйесін реттеу және оның жағдайын бағалау қажет.
N6 Тақырып. Жоғары жылдамдықта әр түрлі жол-көлік оқиғаларында тиімді басқарудың тәсілдері.
Жүргізушінің дұрыс жүргізе білуі транспорттық жол жағдайларын дамуын болжай біледі, қиын жағдайларды дұрыс әрекет жасап, дұрыс шешім қабылдай алады.
Мүмкін болатын жол-көлік оқиғасы әр түрлі жүргізушілердің, велосипед айдаушының, жаяу жүргіншілердің, соның ішінде балалардың тәртіптерінен ситуациялақ талдау жасауға болады.
Тунелде, көпірде, темір жолдарда, ірі бұрылыстарда және басқа да қауіпті жерлерде қауіпсіздік қозғалысын қамтамасыз ететін автокөлікті басқарудың тәсілі.
Шұғыл тежеу әдісі. Қиын сырғанау кезінде жүргізушінің әрекеті. Арт жағымен қозғалу.
N7 Тақырып. Жол қозғалысы ережесінің негізгі жағдайы.
Сабақтың тақырыбы білім орындарында құрылады және өзгертілген жағдайларды оқылуға дейін қажет екеніне тәуелді. Сонымен қатар, оқу тобының құрамы, кәсіби дайындығы, оқып жатқандардың өтініші және тілегі есептелінеді.
N8 Тақырып.   Жүргізушінің құқықтық жауапкершілігі.
Құқықтық жауапкершіліктің және заң бұзушылықтың түрлері және түсінігі.
Әкімшілік тәртіптің орындалуын тәртіпке келтіретін органдар.
Келтірілген зиянға материалдық жауапкершілік. Қылмыстардың белгілері және түсінігі. Басқа да заң бұзушылықтан қылмыстың ерекшелігі. Қылмыс құрамы. Жазалардың мақсаты және түсінігі. Әкімшілік жазадан қылмыстық жауапкершіліктің ерекшеліктері. Автокөліктік қылмыстың сипаты. Автокөліктік қылмыстың жасалуының қылмыстық-құқықтық салдары.
Зиян келтіргенге азаматтық құқығы. Азаматтық құқық туралы түсінік. Азаматтық құқық үшін жол-көлікте болған жағдайда кінәнің түсінігі. Жол апаты уақытында зиян келтірілген шығынды төлеу.
N9 Тақырып. Алғашқы медициналық көмек көрсетілу.
Қажетті практикалық әдістердің және манипуляцияның тізімі:
1. Ауыз қуысын тазарту техникасы және жоғарғы демалу жолдарын келтіру.
2. Өкпеге қолдан ауа беру:
ауыздан ауызға, ауыздан мұрынға.
3. Жүрекке екі қолмен, бір қолмен жабық массаж жасау.
4. Бір құтқарушымен реанимациялық шара қолдану.
5. Екі құтқарушымен реанимациялық шара қолдану.

6. Подача автомобиля под погрузку-разгрузку, в зону обслуживания и на место стоянки.
Приложение 2 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Лицевая сторона
Свидетельство об окончании курсов обучения
Оборотная сторона
(оқыту ұйымының атауы)          (наименование учебной организации)
Куәлік                           Свидетельство
Сериясы В N 0000000              Серия В N 0000000
Азамат(ша)__________________     Выдано гр. ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты,)               (фамилия, имя, отчество)
____ ж. "__" ______________   в том, что он(а) обучался(обучалась)
____ ж. "__" ______________   с "__"  ______________ ____ г.
аралығында ________________   по "__" ______________ ____ г.
бағдарламасы бойынша оқығаны  ________________________________
және бітіру емтихандарында    и на выпускных экзаменах согласно
______ж. "_" ______________   протоколу N ________________
N ______ хаттамаға сәйкес     от "__" ______________ ____ г.
мынадай бағалар ("қанағатта-
нарлық", "жақсы",
"өте жақсы")                  получил следующие оценки
алғаны жөнінде берілді.       ("удовлетворительно", "хорошо",
"отлично")
Қүрылғы және техникалык       Устройство и техническое
қызмет көрсету______________  обслуживание ____________________
Жолда жүру кауіпсіздік        Правила и основы безопасности
негізі мен ережерлерінен ____ движения  _______________________
Практикалық жүргізу__________ Практическое вождение ___________
Емтихан комиссиясының         Председатель  экзаменационной
төрағасы________________      комиссии _________________________
Оқыту ұйымының басшысы        Руководитель
______________                учебной организации ______________
М.О.                          М.П.
____________________________  Выдано  водительское  удостоверение
____________________________  серии _______ N __________________
____________ жол полициясы    Дорожной полицией
сериясы______  N ___________  _________________________________
жұргізуші куәлігін берді.      "___" _______________ ____ г.
___ ж. "__" ________________  М.П.  ____________
М.О.  ____________                    (подпись)
(қолы)
Свидетельство об окончании курсов обучения является документом строгой отчетности, для регистрации наносится типографским способом серия, состоящая из букв А, В, С, Д, Е, Т и порядковый номер. На развороте свидетельство покрыто защитной сеткой розового цвета, с левой стороны текст на государственном языке, с правой текст на русском. Размер свидетельства: - в развернутом виде - 160х110 см, - по линии сгиба - 80х110 см.
Приложение 3 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Учебная организация Путевой лист N____   Автомобиль технически
___________________ на учебный автомобиль исправен, выезд разрешаю
_________________   "__" _______ __ г.   Механик _______________
Адрес____________                                 (подпись)
Телефон _________   Марка _____________  Автомобиль в технически
Планируемое время:  Государственный N __ исправном состоянии принял
Выезда из парка
__ ч. ___ мин.      Мастер _____________  Мастер _______________
Возвращение в                                        (подпись)
парк
__ ч. ___ мин.
Медицинский осмотр  Показания спидометра: Фактическое время:
прошел              при выезде из парка   выезда из парка _ч. _ мин.
__________________   ____ км               возвращения в парк
(подпись, фамилия и  при возвращении в парк  _ ч. _ мин.
инициалы)           ____ км
Задание мастеру
Горючее
Отметки о простоях
N
учебной
группы
Фамилия
и ини-
циалы
обучаю-
щегося
N упра-
жнения
Причина
простоя в
парке и
на линии
Время
простоя
Наличие
в баке
___ л
Получено:
1. _____ л
2. _____ л
_________
(подпись)
Остаток
горючего
в баке по
окончании
работы
____ л
Дополнительное задание
мастеру
Отметка о контрольных
звездах в учебной
организации, парк
(подпись)
М.П. Руководитель учебной организации _____________________
(подпись)
Оборотная сторона
N
Учеб-
ной
груп-
пы
Фами-
лия и
иници-
алы
учаще-
гося
N
упра-
жне-
ния
Начало
заня-
тий
Конец
заня-
тий
Всего
часов
Прой-
дено
км.
Оценка
успева-
емости
Под-
пись
уча-
щего-
ся
ч./
мин.
ч./
мин.
ч./
мин.
(про-
пи-
сью)
Мастер _________________________
Результаты работы
Часы
Пробег (км)
Расход горючего
В
н
а
р
я
д
е
В дви-
жении
Прос-
тои
В том
числе по
техничес-
ким неис-
правностям
о
б
щ
и
й
В том числе
П
о
н
о
р
м
е
Фак-
ти-
чес-
ки
Эко-
но-
мия
п
е
р
е
р
а
с
х
о
д
с
т
в
о
Учеб-
ные
без
груза
Учеб-
ные с
гру-
зом
Заместитель руководителя учебной организации
________________
(подпись)
Главный бухгалтер _________________
подпись)
Приложение 4 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
____________________________________________________
(наименование учебной организации)
Приказ
" ___ " _______________ _____ г.       N _____
О зачислении на обучение
В соответствии с Планом подготовки водителей транспортных средств на _____ учебный год приказываю:
1. Сформировать учебную группу N ______ по подготовке (переподготовке) водителей транспортных средств категории " ___ " в составе:
2.
N
п/п
Фамилия,
Имя, Отчество
Число,
месяц и год
рождения
Домашний адрес,
телефон
1
Иванов Иван
Иванович

6. автокөлікті тиеу-түсіруге, қызмет көрсететін жерге және автотұраққа беру.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне
2-қосымша
Беткі жағы
Оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік
Сыртқы жағы
(оқыту ұйымының атауы)           (наименование учебной организации)
Куәлік                          Свидетелъство
Сериясы ВN 000000               Серия ВN 0000000
Азамат(ша)__________________    Выдано гр. ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты,)             (фамилия, имя, отчество)
____ ж."___" _________________  в том, что он(а) обучался(обучаласъ)
____ ж."___" _________________  с"__"_______________ ____ г.
аралығында ___________________  по"__"______________ ____ г
______________________________  по Программе ____________________
бағдарламасы бойынша оқығаны    ________________________________
және бітіру емтихандарында      и на выпускных экзаменах согласно
______ж."__"______________      протоколуN ________________
_____________ хаттамаға сәйкес  от"___"_____________ ____ г.
мынадай бағалар ("қанағаттанар- получил следующие оценки
лық", "жақсы", "өте жақсы")     ("удовлетворителъно", "хорошо",
алғаны жөнінде берілді.         "отлично")
Құрылғы және техникалық         Устройство и техническое
қызмет көрсету______________    обслуживание ____________________
Жолда жүру кауіпсіздік          Правила и основы безопасности
негізі мен ережерлерінен _____  движения  _______________________
Практикалық жүргізу___________  Практическое вождение ___________
Емтихан комиссиясының           Председателъ  экзаменационной
төрағасы________________        комиссии ________________________
Оқыту ұйымының басшысы          Руководителъ
______________                  учебной организации _____________
М.О.                           М.П.
______________________________  Выдано  водителъское  удостоверение
______________________________  серии _______ N ___________________
____________ жол полициясы      Дорожной полицией
сериясы_______N№_______________  ___________________________________
жүргізуші куәлігін берді.       ____"_______________ ____ г.
_____ж."__"_______________     М.П.  ____________
М.О. ____________                     (подписъ)
(қолы)
Оқу курсын бітіргені туралы куәлік қатаң есептегі құжат болып,
тіркеу үшін кезекті номері және А, В, С, Д, Е, Т әріптен тұратын
сериясы типографиялық әдіспен енгізіледі. Куәліктің артқы беті
қызғылт түсті сақтандыру торымен жабылған, мәтіннің сол жағы
мемлекеттік тілде, мәтіннің оң жағы орыс тілінде. Куәліктің
өлшемдері: 160х110 см - ашылған көрінісінде, 80-110 см бүгілген
сызығы бойынша.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 3-қосымша
Оқыту ұйымы          Оқу автомобиліне арналған  Көлік техникалық
________________     N _________ жол парағы     жарамды, шығуға
________________     _____ж."___"_________      рұқсат етемін
Мекен-жайы______                                Механик____________
Телефоны________                                         (қолы)
Жоспарланған уақыт:  Маркасы______________      Көлікті жарамды
Парктен шығу         Мемлекеттік N________      жағдайда
_____с._____мин.                                қабылдап алдым
Паркке оралу         Шебер________________      Шебер___________
_____с._____мин.                                       (қолы)
Медициналық          Спидометрдің көрсетуі:     Нақты уақыт:
байқаудан өтті       парктен шығар кезде        парктен шыққанда
___________________            _____км           ____с.____мин.
(қолы, тегі және     Паркке оралғанда           паркке оралуы
аты-жөні)                      _____км           ____с.____мин.
Шеберге тапсырма
Жанар-жағар май
Тұрып қалуы туралы белгілер
Оқу тобыныңN
№
Оқушының тегі және аты-жөні
Жаттығу N
Паркте және жолда тұрып қалу себебі
Тұрып қалу уақыты
Бакта болғаны__лАлынды:
1.___________л
2.___________л
______________        (қолы)
Жұмыс соңында бакта қалған жанар-жағар май ____л
Шеберге қосымша тапсырма
Паркке, оқыту ұйымына бақылау жұлдызшалары туралы белгі
(қолы)
М.О. Оқыту ұйымының басшысы  ____________________________
(қолы)
артқы жағы
Оқу тобының N
Оқушының тегі мен аты-жөні
Жаттығу N
Сабақтың басталуы
Сабақтың аяқталуы
Барлық сағат саны
Жүрген жолы км.
Үлгерім бағасы
Оқушының қолы
с/мин
с/мин
с/мин (жазбаша)
Шебер ____________________________
Жұмыс нәтижелері
Сағат саны
Жүрген жолы (км)
Жанар-жағар май шығысы
Нарядта
Қозғалыста
Тұрып қалу
Оның ішінде техникалық ақаулар бойынша
Жалпы
Оның ішінде
Норма бойынша
Нақты
Үнемдеу
Мөлшерден тыс шығындау
Оқу жүксіз
Оқу жүкпен
Оқыту ұйымы басшысының орынбасары __________________________
(қолы)
Бас бухгалтер ____________________________
(қолы)
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 4-қосымша
______________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Бұйрық
____ж. "____"__________________                          N_____
Оқуға қабылдау туралы
_____ оқу жылында Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау жоспарына
сәйкес бұйырамын:
1. "___" санатындағы көлік құралдары жүргізушілерін даярлау
(қайта даярлау) бойынша N______ оқу тобы құрылсын:
2.
N р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні, айы және жылы
Мекен-жайы, телефоны
1
Айбаров Мұрат Аманжолұлы

12.05.1980
г. Алматы
ул. Правды 13,
кв. 23
тел. 948-37-22
2
-
30
3. Начало обучения " ___ " ______________ _____ г.
4. Конец обучения " ___ " ______________ _____ г.
5. Режим занятий ___________________________________
(дни и время проведения занятий)
6. Теоретические занятия - кабинет N _______________
7. Лабораторно-практические занятия по ТО автомобиля - лаборатория
технического обслуживания - кабинет N ______________
Приложение 5 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Начальнику (Директору)
______________________________
(наименование учебной организации)
от гр. _______________________
(фамилия и инициалы)
Заявление
Прошу принять меня на обучение в группу подготовки (переподготовки) водителей транспортных средств  категории " ___ ". С режимом обучения согласен(а).
О себе сообщаю следующее:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Родился(ась)
_______________________________________________________________
(число, месяц, год)
Место рождения ________________________________________________
Паспорт серии ______________ N ______________ выдан____________
_______________________________________________________________
(кем и когда выдан)
Медицинская справка
_______________________________________________________________
(кем и когда выдана)
Место постоянного жительства
(регистрации)__________________________________________________
(полный адрес)
Водительское удостоверение (при наличии):
серия ____, N ___________, категории __.
Телефоны: домашний _____________, рабочий _______________.
Образование
_______________________________________________________________
(какое образовательное учреждение, когда закончил и N аттестата (диплома)
Место работы ______________, занимаемая должность______________
Документ, подтверждающий стаж работы водителем транспортного
средства категории ____________________________________________.
Я являюсь гражданином(кой) ____________________________________
(указать гражданство)
Ранее не имел(а) водительского удостоверения (при первоначальной подготовке);
не лишался(ась) права управления транспортными средствами;
не задерживался(ась) Дорожной полицией за управление транспортными средствами без водительского удостоверения.
________________
(подпись)
" ____ " ____________ ____ г.
Примечание. Документами, подтверждающими стаж управления транспортными средствами могут быть выписки из трудовых книжек о работе водителем или приказов о закреплении конкретного транспортного средства, регистрационные документы на принадлежащие им транспортртные средства (доверенность и др.)
Приложение 6 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
_______________________________________________________
(наименование учебной организации)
Приказ
"___ " _____________ ___г.                        N ___
_______________________________________________________
О выпуске учебной группы N ___
В соответствии с Планом подготовки водителей транспортных средств на ___ учебный год приказываю:
1. Считать закончившей обучение по программе подготовки (переподготовки) водителей транспортных средств категории " _____ " учебную группу N ______, обучавшуюся в период с " __ " ______  ___г. по " __ " _________ ___г. в составе:
N
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Результаты итоговой
аттестации
Серия и N
свидетельства
УиТО
ПДД
Вождение
1.
Иванов Иван
Иванович
4
4
4
АБ N 0000000
2.
-
-
30.

12.05.1980
Алматы қ., Правда  көшесі, 13-үй, 23-пәтер
тел. 948-37-22
2
-
30
3. Оқудың басталуы ____ж. "____"_____________
4. Оқудың аяқталуы ____ж. "____"_____________
5. Сабақ режимі____________________________________
(сабақ өткізілетін күндері мен уақыты)
6. Теориялық сабақтар  - _________________N кабинеті
7. Көлікке ТҚК жөніндегі зертханалық-практикалық
сабақтар - техникалық қызмет көрсету зертханасы -
___________________________№N кабинет
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 5-қосымша
______________________________
(оқыту ұйымының атауы)
бастығына (директорына)
азамат (ша)_____________________
(тегі мен аты-жөні)
Өтініш
Мені"___" санатындағы көлік құралына жүргізушілерді даярлау
(қайта даярлау) оқу тобына қабылдауыңызды өтінемін. Оқыту режимімен
келісемін.
Өзім туралы:________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған уақыты:_______________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Туған жері _________________________________________________________
Паспорт сериясы___________N№_____________берілген уақыты ___________
____________________________________________________________________
(кім және қашан берген)
Медициналық анықтама________________________________________________
(кім және қашан берген)
Тұрақты тұратын жері (тіркеу)_______________________________________
(толық мекен-жайы)
Жүргізу куәлігі (болғанда):
сериясы_____, N_________, санаты____.
Телефондары: үй ___________________, жұмыс_______________________.
Білімі______________________________________________________________
(қандай білім беру мекемесі, қашан бітірген және аттестаттың
(дипломның) N)
Жұмыс орны ______________________________атқаратын лауазымы_________
____________________________________________________________________
_____ санатындағы көлік құралының жүргізушісі ретіндегі жұмыс өтілін
растайтын құжат.
Мен, _______________________________ азаматымын.
(азаматтығы)
Бұған дейін жүргізуші куәлігім болған жоқ (бастапқы дайындық
кезінде);
Көлік құралын жүргізу құқығынан айырылған жоқпын;
Мені жол полициясы жүргізуші куәлігінсіз көлік құралдарын
жүргізгенім үшін ұстаған жоқ.
_________________________
(қолы)
______ ж. "___" ____________
Ескерту. Еңбек кітапшасынан жүргізуші болып жұмысы істегені
туралы көшірме жазба немесе нақты көлік құралын бекітіп беру
туралы бұйрықтан көшірме жазба, өзіне тиесілі көлік құралын
тіркеу құжаттары (сенімхат) және т.б. көлік құралдарын жүргізу
өтілін растайтын құжаттар бола алады.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 6-қосымша
_________________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Бұйрық
______ж. "___"__________                                 N______
N ____ оқу тобын шығару туралы
______ оқу жылында Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау жоспарына
сәйкес бұйырамын:
1. _____ ж. "___" ___________   ______ ж. "___"___________аралығында
оқыған, мынадай құрамдағы N_____ оқу тобы "____" санатындағы көлік
құралдарын жүргізушілерді даярлау (қайта даярлау) бағдарламасы
бойынша оқытуды бітіріп шықты деп есептелсін:
N
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Қорытынды аттестация нәтижелері
Куәліктің сериясы мен N
ОжТК
ЖЖЕ
Жүргізу
1.
Айбаров Мұрат Маратұлы
4
4
4
АБ N 0000000
2.
-
-
30.

2. Результаты внутренних экзаменов утвердить.
3. Лицам, получившим по итогам внутренних экзаменов положительные оценки, выдать свидетельства об окончании обучения.
4. Указанную группу представить для сдачи квалификационного экзамена в РЭО ДП.
Приложение 7 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Начальнику РЭО __________________
_________________________________
Прошу зарегистрировать учебную группу N ___ по обучению
водителей транспортных средств категории "______" __________________________________________________
(наименование учебной организации)
Адрес_____________________________________________,
телефон______________
Начало занятий ______, окончание занятий _________
Преподаватели:
1. По устройству и техническому обслуживанию автотранспортных
средств __________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
образование___________________,
специальность_________________
2. По правилам и основам безопасности дорожного движения
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
образование___________________,
специальность_________________
наличие водительского
удостоверения_____________________________________
3. По оказанию медицинской помощи
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
образование___________________,
специальность_________________
Мастер производственного обучения вождению:
1. __________________________, образование__________________
(фамилия, имя, отчество)
стаж работы __ лет водителем автотранспортных средств категории ________,
свидетельство на право обучения серии__ N____ от " __ "______ __ г.
Список учащихся
N
п/
п
Фамилия,
Имя,
Отчество
Число,
месяц
и год
рождения
Образование
(водительское
удостоверение,
серия, N, кем
выдано, дата
выдачи, категория
автотранспортного
средства)
Место
работы
Место
жительства
1
2
3
4
5
Руководитель учебной организации _________________
(подпись)
М.П.
" ____ " ____________ ___ г.
____________________________
В графе 4 для лиц, подготавливаемых на водителя автотранспортного средства, указывается образование, а для водителей, переподготавливаемых на другие категории автотранспортных средств, - водительское удостоверение.
Приложение 8 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Индивидуальная книжка
учета обучения вождению
автотранспортных средств
Правила
хранения и ведения
1. Книжка выдается обучающемуся при зачислении в учебную организацию и хранится у него до окончания обучения.

2. Ішкі емтихандар нәтижелері бекітілсін.
3. Ішкі емтихандар қорытындылары бойынша жақсы баға алған адамдарға
оқуды бітіргені туралы куәліктер берілсін.
4. Аталған топ біліктілік емтиханын тапсыру үшін ЖП-ның ТЕБ-не
ұсынылсын.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 7-қосымша
____________________
____________________
ТЕБ бастығына
Мені________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
"___" санатындағы көлік құралдарын жүргізушілерді үйрету жөніндегі
N_______ оқу тобына тіркеуіңізді өтінемін.
Мекен-жайы_______________________________ телефоны_________________
Сабақтың  басталуы________________, сабақтың аяқталуы_____________
1. Автокөлік  құралдарының құрылғылары мен оларға техникалық қызмет
көрсету бойынша____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
білімі ___________________________
мамандығы_________________________
2. Жол қозғалысы қауіпсіздігі ережелері мен негіздері бойынша
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
білімі ___________________________
мамандығы_________________________
жүргізуші куәлігінің болуы________________________________________
3. Медициналық көмек көрсету бойынша___________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
білімі ___________________________
мамандығы_________________________
Өндірістік көлік жүргізіп үйрету шебері:
1.__________________________________, білімі __________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____ санатындағы  автокөлік  құралдарын жүргізушісі ретіндегі жұмыс
өтілі -  ____ жылды құрайды, оқытып-үйрету құқығын беретін
куәлігінің сериясы __________N ___________,  _____ ж. "____"
______________ берілген.
Оқушылар  тізімі
N
р/с
Тегі, Аты, Әкесінің аты,
Туған күні, айы және  жылы
Білімі (жүргізуші куәлігі, сериясы, N, кім берген, берілген күні, автокөлік құралының санаты)
Жұмыс орны
Тұрғылықты жері
1
2
3
4
5
6
Оқыту ұйымының басшысы       ______________________
(қолы)
М.О.
_____ ж. "____" _____________
_________________________________________
Автокөлік құралын жүргізушіге даярланып жатқан адамдарға арналған
4-бағанда білімі, ал автокөлік құралдарының басқа санаттарына қайта
даярланып жатқан жүргізушілер үшін - жүргізуші куәлігі көрсетіледі.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 8-қосымша
Автокөлік құралдарын жүргізуді үйретуді
есепке алудың жеке кітапшасы
Сақтау және жүргізу ережелері
1. Кітапша оқушыға оқыту ұйымына қабылданған кезде беріледі
және ол осы кітапшаны оқу аяқталғанға дейін сақтайды.

2. Без предъявления книжки обучающийся к занятиям не допускается.
3. На каждом занятии книжка предъявляется мастеру производственного обучения вождению, который записывает в соответствующих графах время фактического обучения и оценку обучающемуся, ставит свою подпись.
4. Обучающийся должен беречь книжку и аккуратно содержать ее.
5. По окончании обучения книжка сдается в учебную часть учебной организации.
______________________________________________________________
(наименование учебной организации)
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество обучающегося)
Учебная группа N ________
Обучение начато " ___ " ________ 19____ г.
Обучение закончено " ___ " ________ 19____ г.
Мастер производственного обучения вождению  ___________________
(фамилия и инициалы)
Автотренажер: марка ________, тип ________
Учебные автотранспортные средства: марка ________, гос. N _____
марка ________ ,гос. N _____
Место для               Заместитель руководителя учебной организации
фотографии              учреждения  ______________________
(подпись)
"___"________ 19_____ г.
М.П.
I. Учет обучения на автотренажерах и вождения
автотранспортных средств
Да-
та
N упра-
вления
Наименова-
ние упраж-
нения по
программе
Кол-во часов
Оце-
нка
Подписи
Мастер
Обучаю-
щегося
По про-
грамме
выпол-
нено
Количество строк по числу упражнений по
соответствующей программе
II. Учет выполнения работ по техобслуживанию
Да-
та
Контрольные
осмотры,
Ежедневно ТО
Выполнено
Оценка
Подписи
Мастера
Обучающегося
III. Контрольные проверки
Дата
Краткое содержание
записей
Оценка
Подпись
проверяющего
IV. Внутренний экзамен по вождению
1 этап практического экзамена
Дата
Номера
упражнений
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Штраф-
ные
баллы
Дата
Номера упражнений
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Штраф-
ные
баллы
Дата
Номера упражнений
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Штраф-
ные
баллы
2 этап практического экзамена
Дата
Номер
маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Дата
Номер
маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Дата
Номер
маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Дата
Номер
маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
V. Всего затрачено на обучение ______ час.
Из них на  автотренажерах ____ ч. и на вождение автотранспортных средств ___ч., в т.ч.:грузового__, легкового___, автобуса__, автопоезда ___.
Внутренний экзамен по вождению сдал(а)/не сдал(а).
Дано дополнительно на вождение _____ ч.
Заместитель руководителя
Учебной организации _______________
(подпись)
М.П. " ___ " _________ ____ г.
После дополнительного вождения внутренний экзамен сдал(а).
Заместитель руководителя
Учебной организации _______________
(подпись)
М.П. " ___ " _________ ____ г.
Приложение 9 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Методика проведения квалификационного
экзамена по практическому вождению автомобиля 1. Общие положения
1. Квалификационный экзамен по практическому вождению автомобилем (далее - экзамен) проводится с целью определения возможности выдачи кандидатам в водители водительских удостоверений.

2. Оқушы бұл кітапшасыз сабаққа жіберілмейді.
3. Кітапша әр сабақта көлік жүргізуді өндірістік үйрету
шеберіне ұсынылып отырады, ол тиісті бағандарда оқушының нақты
оқыған уақыты мен алған бағасын жазып, қолын қояды.
4. Оқушы кітапшаны сақтап, оны мұқият ұстауға тиіс.
5. Оқу аяқталғаннан кейін кітапша оқыту ұйымының оқу бөліміне
тапсырылады.
__________________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
__________________________________________________________________
(оқушының тегі, аты, әкесінің аты)
N________  оқу  тобы
Оқу  20___ ж. "___" ____________ басталды.
Оқу  20___ ж. "___" ____________ аяқталды.
Көлік жүргізуді өндірістік үйретуші шебер_________________________
(тегі, аты-жөні)
Автотренажер: маркасы __________, үлгісі ___________
Оқытуға арналған  автокөлік  құралдары:
маркасы ________, мемлекеттік N ____________
маркасы ________, мемлекеттік N ____________
Фотосурет                   Оқыту ұйымы (мекемесі) басшысының
жапсырылатын орын           орынбасары     __________________
(қолы)
20___ ж. "___" _________
М.О.
І. Автотренажермен және автокөлік құралын жүргізуді
оқыту сабағын тіркеу
Датасы
Басқарманың N
Бағдарлама бойынша жаттығудың атауы
Сағат саны
Бағасы
Қолдары
Бағдарлама бойынша
орындалғаны
Шебердің
Оқушының
Тиісті бағдарлама бойынша жаттығулар саны бойынша қатар саны
ІІ. Техникалық қызмет көрсету бойынша
жұмыстардың орындалуын есепке алу
Датасы
Бақылау  тексерулер, Күнделікті  ТБ
Орындалғаны
Бағасы
Қолдары
Шебердің
Оқушының
ІІІ. Бақылау тексерулер
Датасы
Жазбалардың қысқаша  мазмұны
Бағасы
Тексерушінің қолы
IV. Көлік жүргізу бойынша ішкі емтихан
Практикалық емтиханның 1-сатысы
Датасы
Жаттығулардың  нөмірлері
Қорытындыбаға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Айып баллдары
Датасы
Жаттығулардың нөмірлері
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Айып баллдары
Датасы
Жаттығулардың нөмірлері
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Айып баллдары
Практикалық емтиханның 2-сатысы
Датасы
Маршруттың  нөмірі
Айып  баллдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Датасы
Маршруттың  нөмірі
Айып  баллдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Датасы
Маршруттың  нөмірі
Айып  баллдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Датасы
Маршруттың  нөмірі
Айып  баллдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
V. Оқуға барлығы ________ сағат жұмсалды.
Соның ішінде автотренажерларда ________ сағат және автокөлік
құралдарын жүргізіп үйренуге ________ сағат, оның ішінде:
жүк көліктерін жүргізуге ________ сағат, автобус жүргізуге
________ сағат, автопоезд жүргізуге ________ сағат.
Көлік жүргізу жөніндегі ішкі емтиханды тапсырды.
Көлік жүргізуге қосымша ________ сағат берілді.
Оқыту ұйымы басшысының орынбасары _________________________
(қолы)
М.О. 20___ ж."___" _________
Қосымша жүргізулерден кейін ішкі емтиханды тапсырды.
Оқыту ұйымы басшысының орынбасары _________________________
(қолы)
М.О. 20___ ж. "___" _________
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 9-қосымша
Автомобильді практикалық жүргізу жөніндегі
біліктілік емтиханын өткізу әдістемесі  1. Жалпы ережелер
1. Автомобильді практикалық жүргізу жөніндегі біліктілік емтиханы (бұдан әрі - емтихан) үміткер-жүргізушілерге жүргізуші куәліктерін беру мүмкіндігін анықтау мақсатында жүргізіледі.

2. Экзамен в общем виде состоит из двух этапов практического экзамена (первый этап - на закрытой от движения площадке или автодроме, второй этап - на испытательном маршруте в условиях реального дорожного движения).
3. Каждая из частей экзамена оценивается независимо друг от друга по следующей системе: положительная оценка - "СДАЛ", отрицательная - "НЕ СДАЛ". Положительная оценка, полученная на первом этапе практического экзамена, считается действительной в течение срока действия положительной оценки, полученной на теоретическом экзамене. В случае если кандидат в водители получил отрицательную оценку за какую-либо из частей экзамена, пересдача ранее сданных частей экзамена не требуется.
4. Оценки, полученные кандидатом в водители в протокол экзамена.
5. Практический экзамен принимается на транспортном средстве (далее - ТС) той категории, на право управления которой будет выдаваться водительское удостоверение:
1) "А" - на двухколесных мотоциклах без бокового прицепа;
2) "В" - на автомобилях, разрешенная максимальная масса которых не превышает 3500кг. и число сидячих мест которых, помимо сиденья водителя, не превышает 8, способных по своим техническим характеристикам развивать скорость, по крайней мере, 100 км/ч;
3) "С" - на грузовых автомобилях с разрешенной максимальной массой свыше 7000 кг.;
4) "D" - на автобусах, вместимость которых не менее 28 сидячих мест и длина не менее 7 м.;
5) "Е" - на составах ТС, тягачом у которых является ТС следующей категории:
"В" - с прицепом, разрешенная максимальная масса которого более 1000 кг., а разрешенная максимальная масса состава транспортных средств превышает 3500 кг.;
"С" - с полуприцепом или прицепом, имеющим не менее двух осей с расстоянием между ними более 1 м.;
"D" - на сочлененном автобусе.
2. Проведение практического экзамена на закрытой
от движения площадке или автодроме (первый этап)
6. Экзамен проводится с целью проверки у кандидатов в водители навыков управления ТС конкретной категории и определения возможности допуска ко второму этапу экзамена, в условиях реального дорожного движения, вынесения решения о возможности выдачи водительского удостоверения.
7. При проведении первого этапа практического экзамена у кандидата в водители проверяются соответствующие действия, умение и навыки:
1) пользования механизмами управления ТС;
2) зеркалами заднего вида;
3) трогания с места;
4) маневрирования в ограниченном пространстве передним и задним ходом;
5) построения оптимальной траектории маневра;
6) оценки дистанции, интервала, габаритных параметров ТС;
7) переключения передач;
8) остановки в обозначенном месте;
9) постановки ТС на стоянку параллельно краю проезжей части;
10) въезда в бокс задним ходом;
11) разворота на 180 0 передним и задним ходом в ограниченном пространстве;
12) управления одной рукой мотоциклом;
13) движения мотоцикла по колейной доске;
14) управление мотоциклом на малой скорости;
15) движения состава ТС по прямой задним ходом;
16) постановки состава ТС задним бортом к платформе.

2. Емтихан жалпы түрде практикалық емтиханның екі сатысынан тұрады (бірінші сатысы - жол қозғалысынан шектелген алаңда немесе автодромда; екінші сатысы - нақты жол қозғалысы жағдайында сынақты жол бағытымен жүргізу).
3. Емтиханның әр бөлігі бір-біріне тәуелсіз мынадай жүйемен бағаланады: оң баға - "ТАПСЫРДЫ", теріс баға - "ТАПСЫРМАДЫ". Практикалық емтиханның бірінші сатысындағы оң баға теориялық емтиханнан алынатын оң бағаның жарамдылық мерзіміне дейін өз күшінде болады. Егер де үміткер-жүргізуші емтиханның қайсыбір бөлігі бойынша теріс баға алса, онда бұрынғы тапсырған емтиханның бөлігі бойынша қайта тапсырмайды.
4. Үміткер-жүргізуші алған баға емтихан хаттамасына (1 қосымша) жазылады.
5. Практикалық емтихан жүргізуші куәлігі берілетін санат бойынша жүргізуге рұқсат етілген көлікпен:
1) "А" - бүйір жағындағы тіркемесі жоқ екі дөңгелекті мотоциклмен;
2) "В" - рұқсат етілген салмағы ең көп дегенде 3500 кг болатын және жүргізушінің орындығынан басқа 8 орындығы бар, өзінің техникалық сипаты бойынша шамамен 100 км/сағ. жылдамдықпен жүретін автомобильдермен;
3) "С" - рұқсат етілген салмағы кемінде 7000 кг. болатын жүк автомобильдермен;
4) "Д" - сыйымдылығы кемінде 28 орындықтан тұратын, ұзындығы 7 метрден асатын автобустармен;
5) "Е" - тартқыштары төмендегідей санаттағы КҚ болып табылатын КҚ құрамында:
"В" - рұқсат етілген салмағы кемінде 1000 кг., ал көлік құралы құрамының рұқсат етілген салмағы 3500 кг.-нан асатын тіркемелермен;
"С" - ара қашықтығы 1 м.-ден асатын екі осі бар тіркеме  немесе жартылай тіркемемен;
"Д" - бір-біріне жалғанған автобуспен қабылданады.
2. Жол қозғалысынан тыс жердегі алаңда немесе
автодромда практикалық емтиханды өткізу
6. Емтихан үміткер-жүргізушілердің нақты санат бойынша КҚ  жүргізе алу машықтарын тексеру және нақты жол қозғалысы жағдайымен емтиханның екінші сатысына жіберу мүмкіндігін анықтап  жүргізуші куәлігін беру шешімін шығару мақсатында өткізіледі.
7. Практикалық емтиханның бірінші сатысын өткізген кезде үміткер-жүргізушінің тиісті іс әрекеттері мен жүргізе алу машықтары тексеріледі:
а) КҚ басқару кезінде механизмдерін қолдану;
б) артқы айнасына қарау;
в) орнынан қозғалу;
г) шектелген кеңістікте алдыңғы және артқы жүрісін  оңтайландыру;
д) маневрдің оңтайлы траекториясын тұрғызу;
е) КҚ дистанциясын, интервалын, көлемді параметрін бағалау;
ж) берілісін ауыстырып қосу;
з) белгіленген орында аялдама жасау;
и) КҚ жүргін бөлігіне қарама қарсы тұраққа қою;
к) боксқа артқы жүріспен кіру;
л) шектелген кеңістікте артқы және алдыңғы жүріспен 180 градусқа бұрылу;
м) мотоциклді бір ғана қолмен жүргізу;
н) мотоциклді арнайы қағылған тақтаның үстімен жүргізу;
о) мотоциклді шағын жылдамдықпен жүргізу;
п) КҚ тікелей артқы жүріспен жүргізу;
р) КҚ артқы ернеуімен платформаға қою.

8. Первый этап практического экзамена проводится на закрытой от движения площадке или автодроме (далее - площадка) по комплексам испытательных упражнений для конкретной категории ТС.
9. Комплексы испытательных упражнений содержат:
1) для кандидатов в водители ТС категории "А" 3 упражнения:
упражнение N 1 - "габаритный коридор", "габаритный полукруг", "разгон-торможение";
упражнение N 2 - "змейка", "колейная доска", "управление на малой скорости";
упражнение N 3 - "габаритная восьмерка".
При приеме экзамена на мотоцикле с боковым прицепом выполняется одно испытательное упражнение, включающее следующие элементы: "змейка" (шаг: 5 м., ширина коридора: 5 м.); "габаритная восьмерка" (наружный диаметр кольца: 8 м., расстояние между центрами колец: 6,5 м.); "разгон-торможение";
2) для кандидатов в водители ТС категории "В", "С" и "D" три варианта по три упражнения:
вариант 1: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 5 - "параллельная парковка задним ходом"; упражнение N 6 - "змейка";
вариант 2: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 5 - "параллельная парковка задним ходом"; упражнение N 7 - "разворот";
вариант 3: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 6 - "змейка"; упражнение N 8 - "въезд в бокс".
Вариант, по которому будет приводиться экзамен, выбирается экзаменатором и объявляется кандидатам в водители непосредственно перед началом практического экзамена.
3) для кандидатов в водители ТС категории "Е" ("В+Е", "С+Е", "D+Е") 2 упражнения:
упражнение N 9 - "постановка к платформе задним бортом";
упражнение N 10 - "прямолинейное движение задним ходом".
10. Для адаптации к экзаменационному ТС (в случае, если подготовка проводилась на другом ТС) кандидату в водители предоставляется право осуществить пробную поездку в пределах площадки продолжительностью не более 2 мин. При этом в экзаменационном ТС должен присутствовать его собственник (за исключением ТС категории "А"). Ошибки, допущенные в ходе пробной поездки, не протоколируются и не влияют на результат экзамена.
После выполнения пробной поездки кандидат в водители может заявить о своей неготовности и отказаться от сдачи экзамена. В этом случае ее выполнение не засчитывается в качестве попытки сдачи практического экзамена.
3. Организация проведения экзамена
11. Форма проведения экзамена - индивидуальная. Экзамен может приниматься как от одного, так и от нескольких кандидатов в водители.
12. Первый этап практического экзамена проводится одним из двух методов:
1) один кандидат в водители выполняет в определенной последовательности все упражнения, предусмотренные комплексом. В этом случае кандидат в водители, не останавливая двигатель, информирует экзаменатора об окончании выполнения одного упражнения и о готовности к выполнению следующего;

8. Практикалық емтиханның бірінші сатысы нақты санаттың сынақ жаттығулары жиынтығы бойынша жол қозғалысынан шектелген алаңда немесе автодромда (әрі қарай алаңда) өткізіледі.
9. Сынақ жаттығулар жиынтығы мынандай болып келеді:
1) КҚ "А" санатындағы үміткер-жүргізушілер үшін 3 жаттығу:
№  N 1 жаттығу үлкен дәліз, "көлемді жарты шеңбер", "жүрдек тежеуіл";
№  N 2 жаттығу "жыланшық", "қағылған тақта", "шағын жылдамдықпен жүргізу";
№   N 3 жаттығу үлкен "сегіздік".
Бүйірінде тіркемесі бар мотоциклмен емтихан қабылдаған кезде мынандай қарапайым бөлшектерден тұратын сынақ жаттығуы қолданылады: "жыланшық" (5м. қадам, дәліздің көлемі 5м.), "үлкен сегіздік" (шығыршықтың сыртқы диаметрі 8м., шығыршық ортасы арасының қашықтығы 6,5м.); "жүрдек тежеуіл";
2) КҚ "В", "С" және "Д" санатының жүргізуші кандиттары үшін  үш жаттығудан тұратын үш тәсіл қарастырылған:
N1 тәсіл N 4 жаттығу көтермелеудегі аялдама мен қозғалыс; N5 жаттығу "артқы жүріспен қарама қарсы тұраққа қою"; N6 жаттығу "жыланшық";
№N2 тәсіл N4 жаттығу "көтермелеудегі аялдама мен қозғалыс"; N5 жаттығу "артқы жүріспен қарама қарсы тұраққа қою"; N7 жаттығу "бұрылыс";
№ N3 тәсіл N4 жаттығу "көтермелеудегі аялдама мен қозғалыс"; N5 жаттығу "жыланшық", N8 жаттығу "боксқа кіру";
Емтиханды өткізу тәсілін емтихан қабылдаушы таңдайды және үміткер-жүргізушіге практикалық емтиханды тапсыру алдында жариялайды.
3) КҚ "Е" ("ВЕ", "СЕ", "ДЕ") санатындағы үміткер-жүргізушіге арналған екі жаттығу:
№  N9 жаттығу "платформаға артқы ернеумен қою";
№ N10 жаттығу "артқа қарай түзу жүру".
10. Көлікпен емтихан тапсыруда жүргізуді үйрету үшін (егер де дайындық басқа КҚ  жүргізілсе) үміткер-жүргізушіге шектелген алаңнан тыс жерлерде ұзақтылығы ең көп дегенде екі минут болатын сынау түрінде жүргізуге құқық  беріледі. Сонымен қатар, КҚ емтиханында өз меншігіндегі көлігі ("А" санаттағы КҚ басқа) болуы керек. Сынау түрінде жүргізуге үйрену кезінде жіберілген қателікке хаттама толтырылмайды және ол емтиханның қорытындысына әсер етпейді.
Сынақ түрінде жүргізуді орындағаннан кейін үміткер-жүргізуші өзінің дайын еместігі туралы жариялап, емтихан тапсырудан бас тарта алады. Мұндай жағдайда орындау ісі практикалық емтиханды тапсыру негізінде есептелмейді.
3. Емтиханның өткізілуін ұйымдастыру
11. Емтихан жеке өткізіледі. Емтихан бір сондай-ақ, бірнеше үміткер-жүргізушілерден қабылданады.
12. Практикалық емтиханның бірінші сатысы екі әдістің біреуімен өткізіледі:
1) үміткер-жүргізуші жеке түрде жиынтықта қарастырылған барлық жаттығуларды орындайды. Мұндай жағдайда жүргізуші кандидат қозғалтқышты өшірмей емтихан қабылдаушыға бірінші жаттығуды орындап келесі жаттығуға дайын екенін хабарлайды;

2) несколько кандидатов в водители поочередно выполняют одно упражнение, предусмотренное комплексом, и затем приступают к выполнению следующего упражнения.
Метод проведения экзамена выбирается в зависимости от материально-технического оснащения экзаменационного подразделения, обустроенности и размеров площадки, количества экзаменаторов, экзаменуемых и используемых экзаменационных ТС.
13. Последовательность выполнения упражнений, предусмотренных комплексом для конкретной категории ТС, определяется экзаменатором.
14. Упражнения NN 1-4 выполняются только на ТС с механической трансмиссией.
15. ТС должно соответствовать требованиям ПДД и Основных положений по допуску ТС к эксплуатации.
Перед началом выполнения упражнения ТС должно быть установлено в предстартовой зоне, двигатель - прогрет и остановлен, рычаг коробки переключения передач - в нейтральном положении, стояночный тормоз - включен.
16. Экзамен проводится на площадке, удовлетворяющей следующим требованиям:
1) площадка должна быть обустроена в соответствии со схемами упражнений (приложение 2);
2) для упражнения N 4 "Остановка и трогание на подъеме" использование колейной эстакады не допускается;
3) наклонный участок должен иметь продольный уклон в пределах 8-16 % включительно;
4) покрытие площадки (в т.ч. наклонного участка) должно иметь устойчивые во времени ровность и шероховатость поверхности;
5) коэффициент сцепления колеса с покрытием площадки (в том числе наклонного участка) должен быть не ниже 0,4.
17. Не допускается проведение экзамена:
1) в случае если ТС не отвечает требованиям, изложенным в пункте 15 настоящей Методики;
2) в случае если площадка не отвечает требованиям, изложенным в пункте 16 настоящей Методики.
18. Контроль при выполнении упражнений осуществляется экзаменатором визуально или с помощью технических средств.
Для оказания помощи при проведении экзамена могут привлекаться представители образовательных, автотранспортных организаций, военных комиссариатов и других организаций (далее - помощник).
4. Проведение экзамена
19. Экзаменатор знакомит кандидата в водители с формой, методом, порядком проведения экзамена, системой оценки и предлагает выполнить в определенной последовательности упражнения, предусмотренные комплексом для конкретной категории ТС.
20. По командам экзаменатора кандидат в водители занимает место в экзаменационном ТС, осуществляет подготовку к движению и выполняет упражнение.
21. При проведении экзамена экзаменатор контролирует ход выполнения задания, ведет хронометраж времени, подает команды кандидату в водители, классифицирует с помощью контрольной таблицы и фиксирует в экзаменационном листе ошибки, суммирует количество набранных кандидатом в водители штрафных баллов и выставляет оценку за выполнение каждого упражнения и экзамена в целом. Экзаменатор обеспечивает соблюдение общих требований безопасности на площадке при проведении экзамена.

2) бірнеше жүргізуші кандидаттар кезекпен жиынтықта қарастырылған жаттығуды орындағаннан соң келесі жаттығуды орындауға кіріседі.
Емтиханның өткізілу әдісі емтихандық бөлімшенің материалдық техникалық жабдықталғанына, алаңның орналасуы мен көлеміне, емтихан қабылдаушының және емтихан тапсырушылар мен емтиханға арналған КҚ сан мөлшеріне қарай қарастырылады.
13. КҚ нақты санатына арналған жинақтық жаттығулардың жүйелі түрде орындалуы емтихан қабылдаушымен анықталады.
14. NN1-14 жаттығулар механикалық трансмиссиясы бар КҚ ғана орындалады.
15. КҚ Жолда жүру ережесінің талаптарына және КҚ пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережеге сәйкес болуы керек.
Жаттығуды орындаудан бұрын КҚ жүруге дайын зонасына қосылып, қозғалтқышы қыздырылып өшірілуі керек, беріліс қорабының иін тірегі бейтарап жағдайда болып, тоқтату тежегіші қосылып тұруы керек.
16. Емтихан мынандай талаптарды қанағаттандыратын алаңда өткізілуі керек:
1) алаң жаттығудың сызбасына сәйкес орналасуы керек (N қосымша);
2) "Көтермелеудегі аялдама мен қозғалыс" атты N жаттығу үшін қағылған эстакада жіберілмейді;
3) көлбеу учаскесінің шамамен 8-16% мөлшеріндей еңіс жолы болуы керек;
4) алаңның жабындысы (с.қ. көлбеу учаскесі) мезгіліне қарай тегіс және беті кедір бұдыр болуы керек;
5) дөңгелектің тұтасу коэффициенті алаңның жабындысынан 0,4 тен төмен болмауы керек.
17. Емтиханды:
1) егер де КҚ қолданыстағы Әдістеменің 15 тармағындағы  талаптарға сәйкес келмеген;
2) егерде алаң қолданыстағы Әдістеменің 16 тармағындағы  талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өткізуге болмайды.
18. Жаттығудың орындалуын бақылау емтихан қабылдаушының  қатысуымен немесе техникалық құралдың көмгімен жүзеге асырылады.
Емтиханның өткізілуі барысында білім беру, автокөлік ұйымдарының өкілдері, әскери комиссариат және өзге де ұйымдардың өкілдері (әрі қарай көмекші) көмектесе алады.
4. Емтиханның өткізілуі
19. Емтихан қабылдаушы жүргізуші кандидатты емтиханның  өткізілу үлгісі, әдісі, тәртібімен, бағалау жүйесімен таныстырып  анықталған сабақтас түрде КҚ нақты санатына арналған жинақтық  жаттығуларды орындауды ұсынады.
20. Емтихан қабылдаушының бұйрығымен жүргізуші кандидаты  КҚ емтиханында орнына отырып, қозғалыс бағытына дайындалып  жаттығуларды орындайды.
21. Емтиханды өткізу барысында емтихан қабылдаушы тапсырманы орындау үдерісін бақылап, уақыт мөлшерін белгілеп, жүргізуші  кандидатына бұйрық беріп, бақылау кестесінің көмегімен емтихан  парағындағы қателерді жіктеп тіркейді де, жүргізуші кандидатымен  жиналған айып баллын қорытындылап әр жаттығу және емтихан  бойынша  баға қояды.

5. Система оценки
22. Итоговая оценка выставляется на основании оценок за выполнение всех упражнений, предусмотренных комплексом для конкретной категории ТС.
23. Правильность выполнения задания каждого упражнения оценивается по системе: положительная оценка "ВЫПОЛНИЛ", отрицательная - "НЕ ВЫПОЛНИЛ".
Для каждого упражнения определен перечень типичных ошибок, которые делятся на грубые, средние и мелкие. В соответствии с этой классификацией за совершение каждой ошибки кандидату в водители начисляются штрафные баллы: за грубую - 5, за среднюю - 3, за мелкую - 1.
Контрольные таблицы, включающие перечни типичных ошибок и шкалы штрафных баллов за допущенные ошибки, приведены в приложении 2 к Методике проведения первого этапа практического экзамена. Оценка "ВЫПОЛНИЛ" выставляется, когда кандидат в водители при выполнении упражнения не допустил ошибок или сумма штрафных баллов за допущенные ошибки составляет менее 5.
Оценка "НЕ ВЫПОЛНИЛ" выставляется, когда сумма штрафных баллов за допущенные ошибки составляет 5 или более.
24. Итоговая оценка "СДАЛ" за первый этап практического экзамена выставляется, когда кандидат в водители получил оценку "ВЫПОЛНИЛ" за все упражнения, предусмотренные комплексом для конкретной категории ТС.
Итоговая оценка "НЕ СДАЛ" выставляется, когда кандидат в водители получил оценку "НЕ ВЫПОЛНИЛ" за два упражнения из всех, предусмотренных комплексом, или отказался от выполнения одного упражнения.
25. В случае, когда кандидат в водители получил оценку "НЕ ВЫПОЛНИЛ" за одно упражнение из всех, предусмотренных комплексом, ему предоставляется возможность повторно выполнить это упражнение. Номер упражнения, выполняемого повторно, указывается в экзаменационном листе.
26. При положительном результате повторного выполнения упражнения за первый этап практического экзамена кандидату в водители выставляется итоговая оценка "СДАЛ", при отрицательном - "НЕ СДАЛ".
6. Проведение практического экзамена в условиях
реального дорожного движения (второй этап)
27. Экзамен проводится с целью проверки у кандидатов в водители навыков самостоятельного управления ТС конкретной категории в условиях реального дорожного движения и вынесения решения о возможности выдачи ему водительского удостоверения.
28. При проведении второго этапа практического экзамена у кандидатов в водители проверяется умение применять и выполнять требования ПДД по следующим разделам:
1) общие обязанности водителей;
2) применение специальных сигналов;
3) сигналы светофоров и регулировщиков;
4) применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки;

5. Бағалау жүйесі
22. Қорытынды баға КҚ нақты санатына бойынша жинақталған жаттығуларды орындағаны үшін қойылатын бағаның негізінде шығарылады.
23. Әр жаттығуды орындау дұрыстығы: "ОРЫНДАДЫ" оң бағалау, "ОРЫНДАМАДЫ" теріс бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
Әр жаттығу үшін қатаң, орта және кіші болып бөлінетін қате түрінің тізбесі анықталған. Осы  жіктелуге сәйкес жіберген әр қателігі үшін жүргізуші кандидатына айып баллы аударылады: қатаң қате үшін 5 балл, орта қате үшін 3 балл, кіші қате үшін 1 балл.
Қате  түрлері тізбесінен тұратын бақылау кестесі және жіберілген қателер бойынша айып балл шкаласы бірінші сатыдағы  практикалық етмихан Әдістемесінің 2 Қосымшасында көрсетілген.
"ОРЫНДАДЫ" деген баға егер де үміткер-жүргізуші жаттығуларды  орындаған кезінде қате жібермеген немесе жіберілген қате саны ең кем дегенде 5 балл болғанда шығарылады.
"ОРЫНДАМАДЫ" деген баға жіберілген қате саны 5 және одан көп болғанда шығарылады.
24. "ТАПСЫРДЫ" деген қорытынды баға практикалық емтиханның бірінші сатысында үміткер-жүргізуші КҚ нақты санаты бойынша  қарастырылған барлық жаттығулары үшін "ОРЫНДАДЫ" деген баға алғанда шығарылады.
"ТАПСЫРМАДЫ" қорытынды бағасы практикалық емтиханның бірінші сатысында үміткер-жүргізуші КҚ нақты санаты бойынша қарастырылған екі жаттығуы үшін "ОРЫНДАМАДЫ" деген баға алғанда, немесе жаттығудың біреуін орындаудан бас тартқан кезде шығарылады.
25. Егер де жүргізуші кандидат жинақтық жаттығулардың  біреуіне "ОРЫНДАМАДЫ" деген баға алғанда оған осы жаттығуды қайтадан орындау ұсынады. Қайта орындалатын жаттығудың нөмірі емтихандық парақта көрсетіледі.
26. Практикалық емтиханның бірінші сатысы бойынша жаттығуды  қайтадан орындаған кезде оң қорытынды шықса жүргізуші кандидатына "ТАПСЫРДЫ" деген қорытынды баға, ал теріс қорытынды шыққан жағдайда "ТАПСЫРМАДЫ" деген қорытынды бағасы  шығарылады.
6. Ақиқатты жол қозғалысы жағдайында практикалық
емтиханның өткізілуі (екінші саты)
27. Емтихан үміткер-жүргізушілердің ақиқатты жол қозғалысы жағдайында нақты санат бойынша КҚ өз бетімен жүргізу машықтарын тексеру және оған жүргізуші куәлігін беру мүмкіндігі туралы шешім шығару мақсатында жүргізіледі.
28. Практикалық емтиханның екінші сатысын жүргізу барысында жүргізуші кандидаттардың мынандай бөлімдер бойынша ЖЖЕ талаптарын  орындау және оны қолдану мүмкіндігі тексеріледі:
1) жүргізушілердің жалпы  міндеті;
2) арнайы дабылдарды қолдануы;
3) бағдаршам және қолмен реттеушінің белгісі;
4) апаттық дабылдар мен апаттық аялдама белгісін қолдануы;

5) начало движения, маневрирование;
6) расположение транспортного средства на проезжей части;
7) скорость движения;
8) обгон, встречный разъезд;
9) остановка и стоянка;
10) проезд перекрестков;
11) пешеходные переходы и остановки маршрутных транспортных средств;
12) движение через железнодорожные пути;
13) приоритет маршрутных транспортных средств;
14) пользование внешними световыми приборами и звуковыми сигналами.
29. Второй этап практического экзамена проводится на испытательном маршруте (далее - маршрут).
Необходимое количество маршрутов определяется с учетом местных условий. На каждый маршрут оформляется маршрутная карта форматом А4 и присваивается порядковый номер. Все маршруты утверждаются начальником УДП ДВД областей, городов Астаны, Алматы.
30. Маршрут должен содержать определенный набор элементов улично-дорожной сети, дорожных знаков и дорожной разметки, а также предусматривать возможность выполнения кандидатом в водители обязательных действий по заданию экзаменатора с соблюдением ПДД.
7. Организация проведения экзамена
31. Форма проведения экзамена - индивидуальная.
При проведении экзамена в экзаменационном ТС должны находиться кандидат в водители и экзаменатор. Допускается также присутствие собственника ТС либо его представителя (далее - собственник ТС).
В случае присутствия на экзамене собственника ТС целесообразно, чтобы при движении по маршруту он находился на сидении, с которого осуществляется доступ к дублирующим органам управления ТС.
32. Второй этап практического экзамена проводится одним из двух методов:
1) несколько кандидатов в водители поочередно осуществляют поездки по одному маршруту;
2) несколько кандидатов в водители осуществляют поездки по нескольким маршрутам одновременно.
Метод проведения экзамена выбирается в зависимости от количества маршрутов, количества экзаменаторов, экзаменуемых и используемых экзаменационных ТС.
Для оптимизации временных затрат на проведение экзамена целесообразно, чтобы каждый из маршрутов начинался и заканчивался в одном и том же месте.
33. Маршрут и последовательность выполнения заданий в процессе движения по маршруту определяются экзаменатором.
34. ТС должно соответствовать требованиям ПДД и Основных положений по допуску ТС к эксплуатации.
Перед началом экзамена ТС должно быть установлено экзаменатором или собственником ТС в начале маршрута, двигатель - прогрет и выключен, рычаг коробки переключения передач - на нейтральном положении, стояночный тормоз - включен.
35. Маршрут должен обеспечить возможность выполнения кандидатом в водители следующих заданий экзаменатора:

5) қозғалыстың басталуы, маневрлеу;
6) көлік құралының жүрген бөлігінде орналасуы;
7) қозғалыс жылдамдығы;
8) басып озу, қарама қарсы жолға шығу;
9) тоқтау және тұраққа қою;
10) жол қиылысын кесіп өту;
11) жаяу жүргінші және белгілі бағыттағы көліктердің аялдамасы;
12) теміржол арқылы қозғалыс;
13) белгілі бағыттағы көліктердің басымдылығы;
14) сыртқы жарық беру жабдықтары мен дыбыс дабылдарын қолдану.
29. Практикалық емтиханның екінші сатысы белгілі сынау  бағытымен жүргізіледі (әрі қарай бағыт).
Белгілі бағыттың қажетті мөлшері жергілікті жағдайға байланысты болып келеді. Әрбір белгілі бағыт бойынша А4 форматындағы бағыт картасы ресімделіп реттік нөмір беріледі. Барлық бағыттар Алматы, Астана және облыстық ІІД ЖПБ бастықтарымен бекітіледі.
30. Белгілі бағыт көше жол торабы, жол белгілері мен жолтаңба элементтерінің анықталған жиынтығынан тұрып, сондай ақ, үміткер-жүргізушімен ЖЖЕ сақтау арқылы емтихан қабылдаушының  тапсырмасы бойынша міндетті іс әрекетті орындау мүмкіндігін  қарастыру керек.
7. Емтиханның өткізілуін ұйымдастыру
31. Емтихан жеке түрде өткізіледі.
Емтихандық КҚ емтиханды өткізу барысында үміткер-жүргізуші және емтихан қабылдаушы болуы керек. Сонымен бірге, КҚ иесі (әрі қарай - КҚ иесі) немесе өкілінің қатысуына болады.
Емтиханға КҚ иесінің қатысуы мақсатты түрде қарастырылуы керек және КҚ басқаратын органдарымен рұқсат беру мақсатында белгілі бағыт бойынша қозғалыс кезінде ол алдыңғы орында отыруы керек.
32. Практикалық емтиханның екінші сатысы мынандай екі әдістің біреуімен өткізіледі:
1) бірнеше жүргізуші кандидат белгілі бір бағыт бойынша  кезектесіп жол жүреді;
2) бірнеше жүргізуші кандидат бірнеше бағыт бойынша жол жүреді;
Емтиханның өткізілу әдісі бағыт мөлшеріне, емтихан қабылдаушы, емтихан тапсырушы және пайдаланылатын емтихандық КҚ санына қарай таңдалады.
Емтиханның өткізілуіне жұмсалатын уақытша шығынды оңтайландыру үшін әр жол бағытының бір орыннан шығып, бір орынға келуі мақсатты түрде қарастырылуы керек.
33. Жол бағыты бойынша қозғалу үдерісіндегі бағыт және тапсырма емтихан қабылдаушымен белгіленеді.
34. Көлік құралы ЖЖЕ және КҚ пайдаланудың негізгі Ережесінің талаптарына сәйкес болуы керек.
Емтихан тапсырудың алдында КҚ жол бағытымен жүрер кезде емтихан қабылдаушымен немесе КҚ иесімен бекітілуі керек, қозғалтқышы қыздырылып өшірілуі керек, беріліс қорабының иін тірегі бейтарап жағдайда болып, тоқтату тежегіші қосылып тұруы керек.
35. Белгілі жол бағыты жүргізуші кандидатпен емтихан қабылдаушының мынандай тапсырмасын орындау мүмкіндігімен қамтамасыз етілуі керек:

1) проезд регулируемого перекрестка;
2) проезд нерегулируемого перекрестка равнозначных дорог;
3) проезд нерегулируемого перекрестка неравнозначных дорог;
4) левые, правые повороты и разворот;
5) перестроение в рядах на участке дороги, имеющей две и более полосы для движения в одном направлении;
6) обгон;
7) движение с максимальной разрешенной скоростью;
8) проезд пешеходных переходов и остановок маршрутных ТС;
9) торможение и остановку при движении на различных скоростях, включая экстренную остановку.
Маршрут должен учитывать особенности выполнения вышеперечисленных действий на ТС различных категорий.
36. Продолжительность экзамена на маршруте должна быть не менее 20 минут, однако экзамен может быть прекращен досрочно - после получения кандидатом в водители оценки "НЕ СДАЛ".
В случае выполнения кандидатом в водители всех заданий экзаменатора, предусмотренных пунктом 35 настоящей Методики, допускается сокращение продолжительности экзамена.
37. Не допускается проведение экзамена в следующих случаях:
1) ТС не отвечает требованиям, изложенным в пункте 34 настоящей Методики;
2) маршрут не отвечает требованиям, изложенным в пунктах 29, 30 настоящей Методики;
3) пользование участками дорог на маршруте угрожает безопасности дорожного движения.
8. Проведение экзамена
38. Экзаменатор знакомит кандидата в водители с формой и методом проведения экзамена, системой оценки, порядком и последовательностью выполнения заданий на маршруте.
Экзаменатор указывает в экзаменационном листе номер маршрута.
39. По команде экзаменатора кандидат в водители занимает место водителя в экзаменационном ТС, осуществляет подготовку к движению и начинает движение по маршруту, следуя указаниям экзаменатора.
40. При движении по маршруту экзаменатор подает команды кандидату в водители, контролирует правильность выполнения заданий, классифицирует и фиксирует в экзаменационном листе допущенные ошибки, суммирует количество набранных кандидатом в водители штрафных баллов и выставляет итоговую оценку за экзамен.
Команды кандидату в водители подаются экзаменатором четко и своевременно. Команды развернуться или остановиться подаются в следующей форме: "Выберите место для остановки и остановитесь" или "Выберите место для разворота и развернитесь".
Кандидат в водители по предложению экзаменатора самостоятельно определяет оптимальный порядок действий.
Запрещается провоцировать кандидата в водители к каким-либо действиям в нарушение требований ПДД.
При возникновении угрозы безопасности движения с целью предотвращения возникновения дорожно-транспортного происшествия экзаменатор или собственник ТС (при его присутствии) незамедлительно вмешивается в процесс управления экзаменационным ТС.

1) қолмен реттелетін жол қиылысын кесіп өту;
2) біркелкі жол бойымен қолмен реттелмейтін жол қиылысын кесіп өту;
3) бірдей емес жол бойымен қолмен реттелмейтін жол қиылысын кесіп өту;
4) сол жаққа, оң жаққа бұрылу және бұрылыс;
5) бір бағыттағы жол қозғалысына арналған екі не одан да көп жолағы қарастырылған жол учаскесінде қатармен тұру;
6) басып озу;
7) рұқсат етілген аса жоғары жылдамдықпен жүру;
8) жаяу жүргінші жолы және бағыт бойынша КҚ аялдамасы;
9) шұғыл аялдаманы қоса түрлі жылдамдықпен қозғалыс жасағанда тоқтату және аялдау;
Белгіленген жол бағыты КҚ түрлі санатына әсерін тигізетін жоғарыда көрсетілген әрекеттердің орындалу ерекшелігін ескеруі керек.
36. Бағыт бойынша емтиханның өткізілу ұзақтылығы кем дегенде 20 минут болуы керек, дегенмен, жүргізуші кандидаты "ТАПСЫРМАДЫ" деген баға алғаннан соң емтихан мерзімінен бұрын аяқталуы мүмкін.
Үміткер-жүргізуші емтихан қабылдаушының қолданыстағы Әдістеменің 35 тармағында қарастырылған барлық тапсырмасын орындаған жағдайда емтиханның өткізілу уақытының қысқартылуына рұқсат етіледі.
37. Емтихан мынандай жағдайларда өткізілмейді:
1) КҚ қолданыстағы Әдістеменің 34 тармағындағы талаптарға сәйкес келмегенде;
2) жол бағыты қолданыстағы Әдістеменің 29, 30 тармағындағы талаптарға сәйкес келмегенде;
3) жол бағыты учаскелерінің жол қауіпсіздігіне қауіп төндіргенде.
8. Емтиханды өткізу
38. Емтихан қабылдаушы жүргізуші кандидатты емтиханның өткізілу үлгісі, әдісі, тәртібімен, бағалау жүйесімен таныстырып анықталған сабақтас түрде КҚ нақты санатына арналған жинақтық жаттығуларды орындауды ұсынады.
Емтихан қабылдаушы емтихан парағына жол бағытының нөмірін белгілейді.
39. Емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші емтихандық КҚ жүргізуші орнына отырып емтихан қабылдаушының нұсқауын тыңдап жол бағыты бойынша қозғалыс жасап жүргізуге дайындалуы керек.
40. Жол бағыты бойынша қозғалған кезде емтихан қабылдаушы үміткер-жүргізушіге бұйрық айтып, тапсырманың дұрыс орындалуын бақылап, емтихан парағына жіберілген қателерді жіктеп белгілейді, үміткер-жүргізушімен жиналған айып баллын есептеп емтиханның қорытынды бағасын шығарады.
Жүргізуші кандидатына емтихан қабылдаушыдан нақты және өз уақытында бұйрық беріліп тұруы керек. Бұрылу немесе тоқтау бұйрығы: "Тоқтауға орын таңдап тоқтаңыз" немесе "Бұрылу орнын таңдаңыз" үлгісі ретінде айтылуы керек.
Жүргізуші кандидаты емтихан қабылдаушының ұсынысы бойынша өз бетінше оңтайлы іс әрекет тәртібін анықтайды.
Жүргізуші кандидатын ЖЖЕ талаптарын қайсыбір жолмен бұзуға итермелеуге тыйым салынады.
Жол қозғалысы қауіпсіздігіне қатер туындаған жағдайда жол көлік оқиғасының орын алуын болдырмау мақсатында емтихан қабылдаушы немесе КҚ иесі (егер де ол болған жағдайда) тез арада емтихандық КҚ жүргізу үдерісіне кедергі жасауы керек.

41. Экзаменационный лист с результатами экзамена подписывается экзаменатором.
9. Система оценки
42. Второй этап практического экзамена в итоге оценивается по системе: положительная оценка "СДАЛ", отрицательная - "НЕ СДАЛ".
43. Для оценки экзамена определен перечень типичных ошибок, которые делятся на грубые, средние и мелкие. В соответствии с этой классификацией за совершение каждой ошибки кандидату в водители начисляются штрафные баллы: за грубую - 5, за среднюю - 3, за мелкую - 1.
44. Оценка "СДАЛ" выставляется, когда кандидат в водители во время экзамена не допустил ошибок или сумма штрафных баллов за допущенные ошибки составила менее 5. В противном случае кандидату в водители выставляется оценка "НЕ СДАЛ".
Приложение 10 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Протокол экзамена (лицевая сторона)
ПЕРВЫЙ ЭТАП ПРАКТИЧЕСКОГО ЭКЗАМЕНА
Дата ________
Номера упражнений
Итоговая
оценка
Подпись,
фамилия
экзаменатора
Штрафные баллы
Дата ________
Номера упражнений
Итоговая
оценка
Подпись,
фамилия
экзаменатора
Штрафные баллы
Дата ________
Номера упражнений
Итоговая оценка
Подпись,
фамилия
экзаменатора
Штрафные баллы
ЭКЗАМЕНА (оборотная ПРОТОКОЛ сторона)
ВТОРОЙ ЭТАП ПРАКТИЧЕСКОГО ЭКЗАМЕНА
Типичные ошибки
Шкала
штраф-
ных
баллов
за
ошибки
Отметки экзаменатора
Дата
_______
Маршрут
N___
Дата
_______
Маршрут
N___
Дата
_______
Маршрут
N___
А. Грубые
1.1.
Не предоставил
преимущество в
движении
водителям ТС,
имеющим такое
право (создал
помеху)
5
1.2.
Не предоставил
преимущество в
движении пеше-
ходам и (или)
велосипедистам,
имеющим такое
право
5
1.3.
Выехал на полосу
встречного
движения или на
трамвайные пути
встречного
направления
5
1.4.
Проехал на
запрещающий
сигнал светофора
или регулировщика
5
1.5.
Не выполнил
требования
знаков
приоритета,
запрещающих и
предписывающих
знаков
5
1.6.
Пересек
стоп-линию
(разметка 1.12)
при наличии
знака 2.5 или
при запрещающем
сигнале
светофора
(регулировщика)
5
1.7.
Нарушил правила
обгона
5
1.8.
Нарушил правила
разворота
5
1.9.
Перед поворотом
направо, налево
или разворотом
не занял
соответствующее
положение на
проезжей части
5
1.10
Нарушил правила
проезда
железнодорожных
переездов
5
1.11
Превысил
установленную
скорость движения
5
1.12
Не принял возможных мер
к снижению
скорости,
вплоть до
полной
остановки, при
возникновении
опасности для
движения
5
1.13
Действие или бездействие
кандидата в
водители,
вызвавшее
необходимость
вмешательства в
процесс
управления
экзаменацион-
ным ТС с целью
предотвращения
возникновения
ДТП
5
Б. Средние
2.1.
Нарушил правила
остановки
3
2.2.
Не подал сигнал
световым указа-
телем поворота
перед началом
движения,
перестроением,
поворотом
(разворотом)
3
2.3.
Не выполнил
требования
информационно-
указательных
знаков, дорожной
разметки (кроме
разметки 1.3,
1.12 Приложения
2 к ПДД)
3
2.4.
Не использовал в установленных
случаях аварий-
ную сигнализа-
цию или знак
аварийной
остановки
3
2.5.
Выехал на
перекресток при
образовавшемся
заторе, создав
препятствие для
движения ТС в
поперечном
направлении
3
В. Мелкие
3.1.
Не пристегнул ремень
безопасности
1
3.2.
Несвоевременно
подал и выключил
сигнал поворота
1
3.3.
Нарушил правила
расположения ТС
на проезжей
части
1
3.4.
Выбрал скорость
движения без
учета дорожных и метеороло-
гических
условий
1
3.5.
Двигался без
необходимости со слишком
малой
скоростью
1
3.6.
Резко затормозил
при отсутствии
необходимости
предотвращения
ДТП
1
3.7.
Нарушил правила
пользования внешними
световыми
приборами и
звуковыми
сигналами
1
3.8.
Невнимателен по
отношению к
другим ТС
1
3.9.
Неуверенно
пользуется
органами
управления ТС,
не обеспечивает
плавность
движения
1
3.10
Не пользуется
зеркалами
заднего вида
1
3.11
Допустил полную
или частичную
блокировку колес
транспортного
средства при
выполнении
экстренного
торможения
1
3.12
Иные нарушения
ПДД
1
Итого штрафных
баллов
Итоговая оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Приложение 11 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Комплекс испытательных упражнений

41. Емтиханның қорытынды бағасы жазылған емтихан парағына емтихан қабылдаушының қолы қойылады.
9. Бағалау жүйесі
42. Практикалық емтиханның екінші сатысы нәтиже бойынша: "ТАПСЫРДЫ" оң, "ТАПСЫРМАДЫ" теріс баға жүйесімен бағаланады.
43. Емтиханды бағасын анықтау үшін қатаң, орта және кіші болып бөлінетін қате түрінің тізбесі анықталған. Осы жіктелуге сәйкес жіберген әр қателігі үшін үміткер жүргізушіге айып баллдары қойылады: өрескел қате үшін - 5 балл, өрескел емес қате үшін - 3 балл, жеңіл қате үшін - 1 балл.
44. "ТАПСЫРДЫ" деген қорытынды баға емтихан барысында үміткер-жүргізуші бірде бір қате жіберілмесе немесе жіберілген қате бойынша айып баллы кем дегенде 5 болғанда "ОРЫНДАДЫ" деген баға шығарылады. Өзге жағдайда жүргізуші кандидаты "ТАПСЫРМАДЫ" деген баға алады.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 10-қосымша
Емтихан хаттамасы
(алдыңғы жағы)
ПРАКТИКАЛЫҚ ЕМТИХАННЫҢ БІРІНШІ САТЫСЫ
Датасы _____
Жаттығу нөмірі
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының тегі, қолы
Айып баллы
Датасы _____
Жаттығу нөмірі
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының тегі, қолы
Айып баллы
Датасы _____
Жаттығу нөмірі
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының тегі, қолы
Айып баллы
Емтихан хаттамасы (артқы жағы)
ПРАКТИКАЛЫҚ ЕМТИХАННЫҢ ЕКІНШІ САТЫСЫ
Әдеттегі қате
Қателер үшін айып баллының шкаласы
Датасы__
Жол бағыты
Датасы____
Жол бағыты
Датасы____
Жол бағыты
А. Өрескел
1.1. Осындай құқығы бар КҚ жүргізушілеріне қозғалысы кезінде басымдылық көрсетпеді (кедергі жасад.)
5
1.2. Осындай құқығы бар жаяу жүргіншілер мен (немесе) велосипедшілерге қозғалыс кезінде басымдылық көрсетпеді
5
1.3. Қарсы қозғалыс жолағына немесе трамвайдың жолына қарсы шықты
5
1.4. Бағдаршамның немесе қолмен реттеушімен тыйым салынған белгісінен өтіп кетті
5
1.5. Жазылып берілетін және тыйым салынатын белгі басымдылығының талаптарын орындамады
5
1.6. 2.5. белгісі тұрғанда тоқтау жолағын немесе бағдаршамның тыйым салынатын белгісін кесіп өтті
5
1.7. Басып озу ережесін бұзды
5
1.8. Бұрылу ережесін бұзды
5
1.9. Оңға, солға бұрылу кезінде немесе кері бұрылған кезде жүргін бөлігінде тиісті орынға тұрмады
5
1.10. Теміржол өтпесін кесіп өту ережесін бұзды
5
1.11. Бекітілген қозғалыс жылдамдығын асырды
5
1.12. Жол қозғалысына қауіп төнген кезде тоқтамай жылдамдығын төмендетпеді
5
1.13. ЖКО-ны болдырмау мақсатында емтихандық КҚ жүргізу үдерісіне кедергі жасау қажеттілігін тудырған үміткер-жүргізушіның әрекеті мен әрекетсіздігі
5
Б. Өрескел емес
2.1. Тоқтау ережесін бұзды
3
2.2. Жүру алдында, басқа орынға орналасу, бұрылу кезінде (кері бұрылу) жарық белгісін қоспады
3
2.3. ақпараттық көрсеткіш белгілерінің, жолтаңбаның талаптарын орындамады (ЖЖЕ 2 Қосымшадағы 1.3., 1.12. белгілерінен басқа)
3
2.4. Бекітілген жағдайда апаттық дабылдарды немесе апаттық аялдама белгісін қолданбады
3
2.5. КҚ қозғалысына көлденең бағытта кедергі жасап туындаған кептелім кезінде жол қиылысын кесіп өтті
3
В. Жеңіл
3.1. Қауіпсіздік белбеуін тақпаған
1
3.2. Бұрылу белгісін өз уақытында қоспаған және өшірмеген
1
3.3. КҚ жүргін бөлігінде орналасу тәртібін бұзды
1
3.4. Жол және метеорологиялық жағдайды ескермей жылдамдық таңдады
1
3.5. Қажеттіліксіз шағын жылдамдықпен жүрді
1
3.6. ЖКО-ны болдырмау қажеттілігісіз аяқ асты тежеді
1
3.7. Сыртқы жарық құралдарын және дыбыс дабылын қолдану тәртібін бұзды
1
3.8. Өзге КҚ мұқиятсыз  болды
1
3.9. Басқару органдары КҚ сенімсіз қолданады, қозғалыс байсалдылығын қамтамасыз етпеген
1
3.10. Артқы айнаны қолданбайды
1
3.11. Шұғыл түрде тежеуішті басқанда көлік құралын дөңгелегін толығымен немесе жарым жарты қоршады
1
3.12. ЖЖЕ өзге де бұзушылықтары
1
Барлығы айып баллы
Барлығы бағасы
Емтихан қабылдаушының тегі, қолы
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 11-қосымша
Практикалық емтиханның бірінші сатысын

для проведения первого этапа практического экзамена 1. Упражнение N 1 "Габаритный коридор",
"габаритный полукруг", "разгон-торможение" (схема 1)
1. Содержание:
Движение в "габаритном коридоре", подача рукой сигнала левого поворота (разворота), движение по траектории "габаритный полукруг", переключение передач при движении по прямой с низшей на высшую и с высшей на низшую, подача рукой сигнала торможения, остановка перед линией "СТОП".
2. Задание кандидату в водители:
1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место на мотоцикле в предстартовой зоне;
подготовиться к движению;
запустить двигатель;
занять исходную позицию перед линией "СТАРТ";
включить ближний свет фары.
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
движение в "габаритном коридоре", заблаговременную (до проезда середины коридора) подачу рукой сигнала левого поворота (разворота);
движение по траектории "габаритный полукруг";
движение по прямой, переключение передач с низшей на высшую и с высшей на низшую;
подачу рукой сигнала торможения, плавное торможение, остановку на расстоянии не более 0,4 м. перед линией "СТОП".
3) после остановки мотоцикла кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
выключить свет фары;
заглушить двигатель;
спешиться с мотоцикла;
установить мотоцикл в предстартовую зону.
3. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 1 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зоны старта, разгона, торможения, остановки, а его помощник - зону "габаритного коридора" и "габаритного полукруга".
Контрольная таблица N 1
Типичные ошибки
Шкала штрафных баллов за ошибки
А. Грубые
Отклонился от заданной
траектории движения
5
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
Коснулся ногой поверхности
площадки при выполнении
упражнения
5
не подал рукой сигнал
левого поворота (разворота)
5
Остановился на расстоянии
более 0,4 м. перед линией
"СТОП" или пересек ее
5
Б. Средние
При трогании с места в
стартовых воротах
двигатель заглох
3
-подал рукой сигнал левого
поворота (разворота) после
проезда середины
"габаритного коридора"
3
не переключил передачу с
низшей на высшую или с
высшей на низшую
3
не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
В. Мелкие
не подал рукой сигнал
торможения
1
Произвел резкое торможение
(блокировка колеса) перед
линией "СТОП"
1
не включил ближний свет
фары
1
2. Упражнение N 2 "змейка", "колейная доска",
"движение с малой скоростью" (схема 2)

өткізуге арналған сынақ жаттығуларының жинағы 1. N1 Жаттығу. "Үлкен дәліз", "көлемді жарты шеңбер",
"жүрдек тежеуіл" (1-сызба)
1. Мазмұны:
"Үлкен дәліздегі" қозғалыс, сол жақ бұрылыстың (кері бұрылыс) белгісін қолмен беру, "көлемді жарты шеңбер" траекториясы бойынша қозғалу, қозғалыс кезінде берілісті төменнен жоғары және жоғарыдан төмен қарай тікелей ауыстыру, тежеуіл белгісін қолмен қосу, "ТОҚТА" жолағында аялдау.
2. Жүргізуші кандидатына тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
жүруге дайындық кезінде мотоциклге отыруы керек;
қозғалыс жасауға дайындалуы керек;
қозғалтқышты жіберу керек;
"БАСТАУ СӘТІ" жолағында дайын тұруы керек;
шамның қашық жарығын жағуы керек;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастау сәтінде орнынан қозғалуы керек;
"үлкен дәлізде" қозғалыс жасап, алдын ала (дәліздің ортасына жеткенге дейін) сол жақ бұрылыс белгісін қолымен қосуы керек;
"көлемді жарты шеңбер" траекториясы бойынша қозғалуы керек;
түзу жүріп, берілісті төменнен жоғары және жоғарыдан төмен ауыстырып қосуы керек;
қолмен тежеуілді қосып, байсалды тежеуілді, "ТОҚТА" жолағынан кем дегенде 0,4м. қашықтықта тоқтауы керек;
3) мотоциклді тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуы керек;
шамның жарығын сөндіруі керек;
қозғалтқышты өшіруі керек;
мотоциклден түсуі керек;
мотоциклді жүргізуге дайындау керек;
3. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N1 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу  бағасын белгілейді.
N1 Бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Берілген қозғалыс траекториясынан бас тартты
5
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
Жаттығуды орындау барысында алаңның үстін басып кетті
5
Сол жаққа бұрылған кезде қолымен белгі бермеді
5
"ТОҚТА" жолағынан кем дегенде 0,4м. қашықтықта тоқтады немесе оны басып өтті
5
Б. Өрескел емес
Жүруге дайындалып орнынан қозғалған кезде қозғалтқышы өшіп қалды
3
"үлкен дәліздің" ортасына жүргеннен кейін қолымен сол жаққа бұрылу белгісін берді
3
берілісті төменнен жоғары және жоғарыдан төмен ауыстырып қоспады
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
В. Жеңіл
тежеу белгісін қолымен көрсетпеді
1
"ТОҚТА" жолағына жетпей шұғыл түрде тежеуілін басты (дөңгелектің қоршалуы)
1
шамның қашық жарығын қоспады
1
2. N2 Жаттығу. "жыланшық", "қағылған тақта",
"шағын жылдамдық қозғалысы"  ( 2-сызба )

4. Содержание:
Движение по траектории "змейка", движение по "колейной доске", движение на малой скорости.
5. Задание кандидату в водители:1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место на мотоцикле в предстартовой зоне;
подготовиться к движению;
запустить двигатель;
занять исходную позицию перед линией "СТАРТ";
включить ближний свет фары.
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
движение по траектории "змейка", объезжая первый конус справа;
движение по "колейной доске";
движение в "габаритном коридоре" с малой скоростью за время не менее 5 с.;
остановку перед линией "СТОП";
3) после остановки мотоцикла кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
выключить свет фары;
заглушить двигатель; спешиться с мотоцикла;
установить мотоцикл в предстартовую зону.
6. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 2 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зоны старта, "габаритного коридора" для движения с малой скоростью, остановки, хронометрирует время движения в "габаритном коридоре", а его помощник - зону "габаритной змейки", "колейной доски", подает сигнал к началу хронометража времени.
Контрольная таблица N 2
Типичные ошибки
Шкала штрафных
баллов за ошибки
А. Грубые
Отклонился от заданной
траектории движения
5
Сбил элементы разметоч-
ного оборудования или
пересек линию горизон-
тальной разметки
площадки
5
Коснулся ногой поверх-
ности площадки при
выполнении упражнения
5
-пересек линию "СТОП"
5
Б. Средние
При трогании с места в
стартовых воротах
двигатель заглох
3
Не выполнил временной
норматив при движении в
"габаритном коридоре" с
малой скоростью
3
Не включил нейтральную
передачу после
остановки при
работающем двигателе
3
В. Мелкие
Не включил ближний свет
фары
1
3. Упражнение N 3 "Габаритная восьмерка" (схема 3)
7. Содержание:
Движение по траектории "габаритная восьмерка".
50. Задание кандидату в водители:
по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место на мотоцикле в предстартовой зоне;
подготовиться к движению;
запустить двигатель;
занять исходную позицию перед линией "СТАРТ";
включить ближний свет фар;
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
движение по траектории "габаритная восьмерка";
остановку перед линией "СТОП".
3) после остановки мотоцикла кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
выключить свет фары;
заглушить двигатель;
спешиться с мотоцикла;
установить мотоцикл в предстартовую зону.
8. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 3 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зоны остановки, "габаритной восьмерки", а его помощник - зону старта.
Контрольная таблица N 3
Типичные ошибки
Шкала штрафных баллов за ошибки
А. Грубые
Отклонился от заданной
траектории движения
5
Сбил элементы разметочно-
го оборудования или
пересек линию горизон-
тальной разметки площадки
5
Коснулся ногой поверхнос-
ти площадки при
выполнении упражнения
5
Пересек линию "СТОП"
5
Б. Средние
При трогании с места в
стартовых воротах
двигатель заглох
3
Не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
В. Мелкие
Не включил ближний свет
фары
1

4. Мазмұны:
"Жыланшық" траекториясы бойынша қозғалыс, "қағылған тақта" бойынша қозғалыс, шағын жылдамдық қозғалысы.
5. Жүргізуші кандидатына берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
жүруге дайындық кезінде мотоциклге отыруы керек;
қозғалыс жасауға дайындалуы керек;
қозғалтқышты жіберу керек;
"БАСТАУ СӘТІ" жолағында дайын тұруы керек;
шамның қашық жарығын жағуы керек;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуы керек;
оң жақ конусты айналып өтіп "жыланшық" траекториясы бойынша қозғалуы керек;
"қағылған тақта" бойынша қозғалуы керек;
"үлкен дәлізбен" шағын жылдамдықта кем дегенде 5м. уақытта қозғалуы керек;
"ТОҚТА" жолағына аялдауы керек;
3) мотоциклді тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
шам жарығын сөндіруге;
қозғалтқышты өшіруге;
мотоциклден түсуге;
мотоциклді жүргізуге дайындауға тиіс;
Емтихан қабылдаушы N2 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы бастапқы аумағын, шағын жылдамдық қозғалысы, аялдама үшін "үлкен дәліз" аумағын бақылап, жылдамдық уақытын "үлкен дәлізде" өлшейді, ал оның көмекшісі - "көлемді жыланшық", "қағылған тақта" аумағын бақылайды, уақыт өлшемін белгілейді.
N2 бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Берілген қозғалыс траекториясынан бас тартты
5
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
Жаттығуды орындау барысында алаңның үстін басып кетті
5
"ТОҚТА" жолағынан кесіп өтті
5
Б. Өрескел емес
Жүруге дайындалып орнынан қозғалған кезде қозғалтқышы өшіп қалды
3
"үлкен дәлізде" шағын жылдамдықпен қозғалған кезде уақытша нормативті орындамаған
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
В. Жеңіл
шамның қашық жарығын қоспады
1
3. N3 Жаттығу. "үлкен сегіздік" (3-сызба)
7. Мазмұны:
Үлкен "сегіздік" траекториясы бойынша қозғалыс.
Жүргізуші кандидатына берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
жүруге дайындық кезінде мотоциклге отыруы керек;
қозғалыс жасауға дайындалуы керек;
қозғалтқышты жіберу керек;
"БАСТАУ СӘТІ" жолағында дайын тұруы керек;
шамның қашық жарығын жағуы керек;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуы керек;
"үлкен сегіздік" траекториясы бойынша қозғалуы керек;
"ТОҚТА" жолағына аялдауы керек;
3) мотоциклді тоқтатқаннан кейін үміткер үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
шамның жарығын сөндіруге;
қозғалтқышты өшіруге;
мотоциклден түсуге;
мотоциклді жүргізуге дайындауға тиіс.
Емтихан қабылдаушы N 3 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы аялдау аумағын, "үлкен сегіздік" аумағын бақылап, ал оның көмекшісі - бастапқы аумақты бақылайды.
N 3 бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Берілген қозғалыс траекториясынан бас тартты
5
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
Жаттығуды орындау барысында алаңның үстін басып кетті
5
"ТОҚТА" жолағынан кесіп  өтті
5
Б. Өрескел емес
Жүруге дайындалып орнынан қозғалған кезде қозғалтқышы өшіп қалды
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
В. Жеңіл
шамның қашық жарығын қоспады
1

4. Упражнение N 4 "Остановка и трогание на подъеме"
(схема 4)
9. Содержание:
Движение по наклонному участку, остановка на наклонном участке перед линией "СТОП-1", трогание с места на наклонном участке, остановка перед линией "СТОП".
10. Задание кандидату в водители:
1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место в ТС;
подготовиться к движению;
запустить двигатель.
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
движение по наклонному участку;
остановку перед линией "СТОП-1" (вешкой) таким образом, чтобы все колеса автомобиля находились на наклонном участке;
фиксацию ТС в неподвижном состоянии (стояночным или рабочим тормозом);
трогание с места на наклонном участке, не допуская отката ТС назад более чем на 0,3 м.*;
_______
* - Величина отката фиксируется следующим образом: после остановки ТС у линии "СТОП-1" на расстоянии 0,3 м от заднего бампера (борта) устанавливается контрольная стойка. Если при трогании ТС на наклонном участке величина отката превысит 0,3 м, стойка будет сбита.
остановку перед линией "СТОП";
после остановки ТС кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
включить стояночный тормоз;
заглушить двигатель;
покинуть транспортное средство.
11. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 4 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зоны старта, остановки перед линией "СТОП-1", фиксирует откат, а его помощник - зону остановки перед линией "СТОП".
Контрольная таблица N 4
Типичные ошибки
Шкала штрафных
баллов за ошибки
А. Грубые
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
Не зафиксировал ТС в
неподвижном состоянии при
остановке на наклонном
участке
5
Допустил откат ТС при
трогании на наклонном
участке более 0,3 м
5
Пересек линию "СТОП" (по
проекции переднего габарита
ТС)
5
Б. Средние
Пересек линию "СТОП-1" (по
проекции переднего габарита
ТС) при остановке на
наклонном участке
3
При выполнении упражнения
двигатель заглох
3
Не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
Не включил стояночный
тормоз после остановки
перед линией "СТОП"
3
5. Упражнение N 5 "Параллельная парковка задним
ходом" (схема 5)
12. Содержание:
Постановка ТС на стоянку задним ходом параллельно воображаемому краю проезжей части.
13. Задание кандидату в водители:
1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место в ТС;
подготовиться к движению;
запустить двигатель;

4. N4 Жаттығу. "Көтермелеудегі аялдама мен
қозғалыс" (4-сызба)
9. Мазмұны.
Көлбеу учаске бойынша, "ТОҚТА" жолағының алдында көлбеу учаскесіндегі қозғалыс, тұрған орнынан көлбеу учаскесіне қозғалу, "ТОҚТА" жолағының алдында аялдау.
10. Үміткер-жүргізушіге берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
көлік құралынан орын алуы керек;
жүруге дайындалуы керек;
қозғалтқышты жіберу керек;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуы керек;
көлбеу учаске бойынша қозғалуы керек;
автомобильдің барлық дөңгелегі көлбеу учаскесінде болу арқылы "ТОҚТА" жолағының алдында аялдауы керек;
орнынан қозғалмаған КҚ белгілеуі керек;
КҚ артқа 0,3м. жүруіне рұқсат етумен көлбеу учаскесінен қозғалуы керек;
"ТОҚТА" жолағында аялдауы керек;
3) көлікті тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
тоқтату тежеуілін басуға;
қозғалтқышты өшіруге;
көліктен түсуге;
____________________________
* - Шегініс көлемі мынадай түрде белгіленеді: КҚ "ТОҚТА-1" жолағында тоқтатқаннан соң артқы ернеуден 0,3м. қашықтықта бақылама тіреу орнатылады. Егер КҚ көлбеу учаскесінде жүргізген жағдайда шегінім көлемі 0,3 м-ден асса тіреу соғылады.
11. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N4 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы бастапқы аумағын, "ТОҚТА-1" жолағында аялдауына бақылау жүргізіп, көмекшісі - "ТОҚТА" жолағында аялдауын бақылайды.
N4 бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
Көлік құралын көлбеу учаскесінде тоқтауы кезінде белгілеген жоқ
5
Көлік көлбеу учаскесінен кем дегенде 0,3м. қозғалғанында шегінім жасауына жол берді
5
"ТОҚТА" жолағынан кесіп өтті (КҚ алдыңғы көлемін жобалау бойынша)
5
Б. Өрескел емес
Көлбеу учаскесінде тоқтаған кезде "ТОҚТА" жолағынан кесіп өтті (КҚ алдыңғы көлемін жобалау бойынша)
3
Жаттығу барысында қозғалтқышы өшіп қалды
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
"ТОҚТА" жолағында аялдаған кезде тоқтату тежеуілін баспаған
3
5. N5 Жаттығу. "Артқа қарай жүріп, қарама-қарсы
тұраққа қою" (5-сызба)
12. Мазмұны:
Көлік құралын артқа қарай жүріп, болжамды қозғалыс бөлігіндегі қарама-қарсы тұраққа қою.
13. Үміткер-жүргізушіге берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
көлік құралынан орын алуға;
жүруге дайындалуға;
қозғалтқышты қосуға тиіс;

2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
въезд в зону стоянки по заданной траектории;
остановку в зоне стоянки перед линией "СТОП";
после остановки ТС должно полностью оказаться в зоне стоянки, ограниченной стойками и прерывистой линией разметки;
3) после остановки ТС кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
включить стояночный тормоз;
заглушить двигатель;
покинуть транспортное средство.
14. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 5 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует положение ТС в зоне стоянки, а его помощник - зону старта.
Контрольная таблица N 5
Типичные ошибки
Шкала штрафных
баллов за
ошибки
А. Грубые
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
Не пересек прерывистую
линию (по проекции бокового
габарита ТС)
5
Б. Средние
При выполнении упражнения
двигатель заглох
3
Не смог въехать в зону
стоянки при одноразовом
включении передачи заднего
хода
3
Не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
Не включил стояночный
тормоз после остановки в
зоне стоянки
3
6. Упражнение N 6 "Змейка" (схема 6)
15. Содержание:
Проезд по траектории "змейка".
16. Задание кандидату в водители:
1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место в ТС;
подготовиться к движению;
запустить двигатель.
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
движение по заданной траектории;
остановку перед линией "СТОП";
3) после остановки ТС кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
включить стояночный тормоз;
заглушить двигатель;
покинуть транспортное средство.
17. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 6 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зоны "змейки" и остановки, а его помощник - зону старта
Контрольная таблица N 6
Типичные ошибки
Шкала штрафных
баллов за
ошибки
А. Грубые
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
Пересек линию "СТОП" (по
проекции переднего габарита
ТС)
5
Б. Средние
При выполнении упражнения
двигатель заглох
3
Не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
Не включил стояночный
тормоз после остановки
перед линией "СТОП"
3
7. Упражнение N 7 "Разворот" (схема 7)

2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуға;
көлікті берілген траектория бойынша тұрақ аумағына кіргізуге;
"ТОҚТА" жолағында тұраққа қоюға;
көлік тоқтағаннан кейін жолтаңба және тіреуден шектелген орынға тұраққа қоюға тиіс;
3) көлікті тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
тоқтату тежеуілін басуға;
қозғалтқышты өшіруге;
көліктен түсуге тиіс.
14. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N 5 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы көлік құралын тоқтату аумағындағы орнын, көмекшісі - бастапқы аумағын бақылайды.
N5 Бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
Үзілмелі жолақты кесіп өтпеген (КҚ бүйір жағын жобалау бойынша)
5
Б. Өрескел емес
Жаттығу барысында қозғалтқышы өшіп қалды
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
"ТОҚТА" жолағында аялдаған кезде тоқтату тежеуілін баспаған
3
Тұрақ орнында тоқтағаннан кейін тоқтау тежеуілін қоспаған
3
6. N6 Жаттығу. "Жыланшық" (6-сызба)
15. Мазмұны:
"Жыланшық" траекториясы бойынша жүру.
16. Үміткер-жүргізушіге берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
көлік құралынан орын алуға;
жүруге дайындалуға;
қозғалтқышты қосуға тиіс;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуға;
көлікті берілген траектория бойынша тұрақ аумағына кіргізуге;
"ТОҚТА" жолағында тұраққа қоюға тиіс;
3) көлікті тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
тоқтату тежеуілін басуға;
қозғалтқышты өшіруге;
көліктен түсуге тиіс;
17. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N6 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу  бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы көлік құралын тоқтату аумағындағы орнын, көмекшісі - бастапқы аумағын бақылайды.
N6 бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
"ТОҚТА" жолақты кесіп өткен (КҚ бүйір жағын жобалау бойынша)
5
Б. Өрескел емес
Жаттығу барысында қозғалтқышы өшіп қалды
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
"ТОҚТА" жолағында аялдаған кезде тоқтату тежеуілін баспаған
3
7. N7 жаттығу. "Бұрылыс" (7-сызба)

18. Содержание:
Разворот ТС на 180 градусов в ограниченном по ширине пространстве, остановка перед линией "СТОП".
19. Задание кандидату в водители: 1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место в ТС;
подготовиться к движению;
запустить двигатель.
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
разворот по заданной траектории при одноразовом включении передачи заднего хода;
остановку перед линией "СТОП";
3) после остановки ТС кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
включить стояночный тормоз;
заглушить двигатель;
покинуть транспортное средство.
20. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 7 и выставляет оценку за упражнение.
Контрольная таблица N 7
Типичные ошибки
Шкала
штрафных
баллов за
ошибки
А. Грубые
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
Пересек линию "СТОП" (по
проекции переднего габарита
ТС)
5
Б. Средние
При выполнении упражнения
двигатель заглох
3
Не смог развернуться при
одноразовом включении
передачи заднего хода
3
Не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
Не включил стояночный
тормоз после остановки
перед линией "СТОП"
3
8. Упражнение N 8 "Въезд в бокс"
(схема 8 для легкового автомобиля,
схем 8-1 для грузового автомобиля)
21. Содержание:
Въезд в бокс задним ходом.
22. Задание кандидату в водители:
1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место в ТС;
подготовиться к движению;
запустить двигатель.
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места в стартовых воротах;
въезд в бокс по заданной траектории;
остановку перед линией "СТОП".
3) после остановки ТС кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
включить стояночный тормоз;
заглушить двигатель;
покинуть транспортное средство.
Въезд в бокс может осуществляться из исходного положения, как с правой, так и с левой стороны от бокса по выбору кандидата в водители.
23. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 8 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зону остановки перед линией "СТОП", положение ТС в боксе, а его помощник - зону старта.
Контрольная таблица N 8
Типичные ошибки
Шкала штрафных
баллов за
ошибки
А. Грубые
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
не пересек линию "СТОП" (по
проекции переднего габарита
ТС)
5
Б. Средние
при выполнении упражнения
двигатель заглох
3
не смог въехать в бокс при
одноразовом включении
передачи заднего хода
3
не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
не включил стояночный
тормоз после остановки
перед линией "СТОП"
3

18. Мазмұны:
Көлік құралын кеңістіктің шектелген кеңдігінен 180 градусқа бұрылуы, "ТОҚТА" жолағында аялдауы.
19. Үміткер-жүргізушіге берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
көлік құралынан орын алуға;
жүруге дайындалуға;
қозғалтқышты қосуға тиіс;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуға;
көлікті берілген траектория бойынша бір қолданыста берілісті артқы жүріске қосып, тұрақ аумағына кіргізуге;
"ТОҚТА" жолағында тұраққа қоюға тиіс;
3) көлікті тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
тоқтату тежеуілін басуға;
қозғалтқышты өшіруге;
көліктен түсуге тиіс.
20. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N6 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу  бағасын белгілейді.
N7 бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
"ТОҚТА" жолақты кесіп өткен (КҚ бүйір жағын жобалау бойынша)
5
Б. Өрескел емес
Жаттығу барысында қозғалтқышы өшіп қалды
3
Артқы жүріс берілісін бір қолданыста қосқан кезде кері бұрыла алмады
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
"ТОҚТА" жолағында аялдаған кезде тоқтату тежеуілін баспаған
3
8. N8 жаттығу. "Боксқа кіру"
(жеңіл автомобиль үшін 8-сызба, жүк автомобилі үшін
8-1-сызба)
21. Мазмұны:
Боксқа артқы жүріспен кіру.
22. Үміткер-жүргізушіге берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
көлік құралынан орын алуға;
жүруге дайындалуға;
қозғалтқышты қосуға тиіс;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуға;
берілген траектория бойынша боксқа кіруге;
"ТОҚТА" жолағында тұраққа қоюға тиіс;
3) көлікті тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
тоқтату тежеуілін басуы керек;
қозғалтқышты өшіруге;
көліктен түсуге тиіс.
Боксқа үміткер-жүргізушінің өз қалауы бойынша бокстың сол жағынан да, оң жағынан да кіруге болады.
23. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N8 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы "ТОҚТА" жолағының бойында аялдау аумағына, көлік құралының бокстағы орнына, ал көмекшісі - бастапқы аумағына бақылау жүргізеді.
N8 бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
"ТОҚТА" жолақты кесіп өтпеген (КҚ бүйір жағын жобалау бойынша)
5
Б. Өрескел емес
Жаттығу барысында қозғалтқышы өшіп қалды
3
Артқы жүріс берілісін бір қолданыста қосқан кезде боксқа кіре алмады
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
"ТОҚТА" жолағында аялдаған кезде тоқтату тежеуілін баспаған
3

9. Упражнение N 9 "Постановка к платформе задним
бортом" (схема 9)
24. Содержание:
Постановка прицепа задним бортом к имитатору погрузочной платформы.
25. Задание кандидату в водители:
1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место в ТС;
подготовиться к движению;
запустить двигатель;
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места задним ходом в стартовых воротах;
въезд в "габаритный коридор" задним ходом;
подъезд задним бортом к имитатору погрузочной платформы (ряд стоек);
остановку на расстоянии не более 3 % длины автопоезда перед имитатором погрузочной платформы;
3) после остановки ТС кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
включить стояночный тормоз;
заглушить двигатель;
покинуть транспортное средство.
26. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 9 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зоны "габаритного коридора", остановки перед имитатором погрузочной платформы, а его помощник - зону старта.
Контрольная таблица N 9
Типичные ошибки
Шкала
штрафных
баллов за
ошибки
А. Грубые
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
Остановился на расстоянии
более 1 м перед имитатором
погрузочной платформы
5
Б. Средние
При выполнении упражнения
двигатель заглох
3
Не смог въехать в коридор при одноразовом включении передачи заднего хода
3
Остановился на расстоянии
более 3 % длины автопоезда
но не более 1 м перед
имитатором погрузочной
платформы
3
Не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
Не включил стояночный
тормоз после остановки
перед линией "СТОП"
3
10. Упражнение N 10 "Прямолинейное движение задним
ходом" (схема 10)
27. Содержание:
Движение в "габаритном коридоре" задним ходом, остановка перед линией "СТОП".
28. Задание кандидату в водители:
1) по команде экзаменатора кандидат в водители должен:
занять место в ТС;
подготовиться к движению;
запустить двигатель.
2) по команде экзаменатора кандидат в водители должен выполнить:
трогание с места задним ходом в стартовых воротах;
движение по прямой в "габаритном коридоре" задним ходом;
остановку перед линией "СТОП";
3) после остановки ТС кандидат в водители должен:
включить нейтральную передачу;
включить стояночный тормоз;
заглушить двигатель;
покинуть транспортное средство.
29. Действия экзаменатора:
Экзаменатор контролирует правильность выполнения задания с использованием контрольной таблицы N 10 и выставляет оценку за упражнение.
В ходе выполнения упражнения экзаменатор контролирует зоны "габаритного коридора", остановки перед линией "СТОП", а его помощник - зоны "габаритного коридора", старта.
Контрольная таблица N 10
Типичные ошибки
Шкала
штрафных
баллов за
ошибки
А. Грубые
Сбил элементы разметочного
оборудования или пересек
линию горизонтальной
разметки площадки
5
Не смог проехать габаритный
коридор при одноразовом
включения передачи заднего
хода
5
Не пересек линию "СТОП" (по
проекции переднего габарита
ТС)
5
Б. Средние
При выполнении упражнения
двигатель заглох
3
Не включил нейтральную
передачу после остановки
при работающем двигателе
3
Не включил стояночный
тормоз после остановки
перед линией "СТОП"
3
Приложение 12 к Правилам
подготовки водителей
транспортных средств
Протокол N _____
экзаменационной комиссии
Экзаменационная комиссия в составе:
председателя
___________________________________________________________
(должность,  фамилия,  инициалы)
и членов___________________________________________________
провела  " __ "  ____  __ г. экзамен учебной группы N _____
окончившей
обучение            по                программе
___________________________________________________________
___________________________________________________________
в
___________________________________________________________
(наименование учебной организации)
Преподаватель учебной группы
___________________________________________________________
Мастера производственного обучения вождению  ______________
___________________________________________________________
N
п/п
Фамилия,
имя,
Отчество
Оценки
экзаменаци-
онной
комиссии
по предметам
Серия и NN
свидетельства
Расписка в
получении
свидетельства
1
2
3
30
Предложения и замечания комиссии ________________________
_________________________________________________________
Председатель экзаменационной комиссии       _____________
(подпись)
Члены экзаменационной комиссии              _____________
(подпись)
Печать учебной организации
__________________________
К руководству и обучающему составу учебной организации, осуществляющей подготовку и переподготовку водителей транспортных средств, относятся: руководители, председатели экзаменационных комиссий, преподаватели и мастера производственного обучения.

9. N9 жаттығу. "Артқы ернеумен платформаға қою"
(9-сызба)
24. Мазмұны:
Жүк тиеу платформасының имитаторына артқы ернеумен тіркемені қою.
25. Үміткер-жүргізушіге берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
көлік құралынан орын алуға;
жүруге дайындалуға;
қозғалтқышты қосуға тиіс;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан қозғалуға;
"үлкен дәлізге" артқы жүріспен кіруге;
артқы ернеумен жүк тиеу платформасының имитаторына жақындауға (тіреу қатары);
жүк тиеу платформасы имитаторының алдында автопоезд ұзындығы кемінде 3% қашықтықта тоқтауға тиіс;
3) көлікті тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
тоқтату тежеуілін басуға;
қозғалтқышты өшіруге;
көліктен түсуге тиіс.
26. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N9 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы "үлкен дәліз" аумағына, жүк тиеу платформасы имитаторының алдына тоқтауына, ал көмекшісі - бастапқы аумағына бақылау жүргізеді.
N9 Бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
Жүк тиеу платформасының имитаторы алдында кем дегенде 1м. қашықтықта тоқтады
5
Б. Өрескел емес
Жаттығу барысында қозғалтқышы өшіп қалды
3
Артқы жүріс берілісін бір қолданыста қосқан кезде дәлізге кіре алмады
3
Жүк тиеу платформасы имитаторы алдында кем дегенде 1м қашықтықта емес, автопоездың ұзындығы 3% қашықтықта тоқтады
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
"ТОҚТА" жолағында аялдаған кезде тоқтату тежеуілін баспаған
3
10. N10 жаттығу. "Артқа қарай түзу жүру" (10-сызба)
27. Мазмұны:
"Үлкен дәлізбен" артқа қарай жүру, "ТОҚТА" жолағына жетпей аялдау.
28. Үміткер-жүргізушіге берілетін тапсырма:
1) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
көлік құралынан орын алуға;
жүруге дайындалуға;
қозғалтқышты қосуға тиіс;
2) емтихан қабылдаушының бұйрығы бойынша үміткер-жүргізуші:
бастапқы ауладан артқа қарай қозғалуға;
"үлкен дәлізбен" артқа қарай түзу кіруге;
"ТОҚТА" жолағының алдына аялдауға тиіс;
3) көлікті тоқтатқаннан кейін үміткер-жүргізуші:
бейтарап берілісті қосуға;
тоқтату тежеуілін басуға;
қозғалтқышты өшіруге;
көліктен түсуге.
29. Емтихан қабылдаушының қызметі:
Емтихан қабылдаушы N10 бақылау кестесін қолдану арқылы тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жүргізеді және жаттығу бағасын белгілейді.
Жаттығуды орындау барысында емтихан қабылдаушы "үлкен дәліз" аумағына, "ТОҚТА" жолағында аялдау аумағына, ал көмекшісі - бастапқы аумаққа бақылау жүргізеді.
N10 Бақылау кестесі
Әдеттегі қателер
Қателер үшін айып баллының шкаласы
А. Өрескел
Таңбалау жабдығының бөлшегін қағып кетті немесе алаңның көлденең таңбасын кесіп өтті
5
Артқы жүріс берілісін бір қолданыста қосқан кезде дәлізге өтіп шыға алмады
5
"ТОҚТА" жолақты кесіп өтпеген (КҚ бүйір жағын жобалау бойынша)
5
Б. Өрескел
Жаттығу барысында қозғалтқышы өшіп қалды
3
тоқтағаннан соң қосулы тұрған қозғалтқыш кезінде бейтарап берілісті жақпаған
3
"ТОҚТА" жолағында аялдаған кезде тоқтату тежеуілін баспаған
3
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау ережелеріне 12-қосымша
Емтихандық комиссияның
N№___ хаттамасы
Емтихан комиссиясы мынадай құрамда:
Төрағасы
_________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
және мүшелері
_________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
___ ж. "___" __________N______ оқу тобынан
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
оқу бағдарламасы бойынша емтихан қабылдады.
_________________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Оқу тобының мұғалімі
_________________________________________________________________
Көлік жүргізуге өндірістік үйрету
шеберлері________________________________________________________
_________________________________________________________________
N
р/с
Тегі, аты-жөні
Сабақтар бойынша емтихандық комиссияның бағасы
Куәлік сериясы мен N
Куәлікті алғаны жөнінде қолхат
2
3
4
30
Комиссияның ескертулері мен ұсыныстары________________________
______________________________________________________________
Емтихандық комиссияның төрағасы     ___________________
(қолы)
Емтихандық комиссияның мүшелері     ___________________
(қолы)
___________________
(қолы)
Оқыту ұйымының басшысы              ___________________
(қолы)
Оқыту ұйымының мөрі    ________________________________
Оқыту ұйымында көлік құралын жүргізушілерді даярлау мен қайта
даярлауды жүзеге асыратын жетекші және оқытушы құрамға: басшылық,
емтихандық комиссияның төрағасы мен мүшелері, мұғалімдер және көлік
жүргізуге өндірістік үйрету шеберлері кіреді.