Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к оборудованию и содержанию восстановительных поездов"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2006 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2006 года № 4459. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 7, подпунктом 1) статьи 17 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к оборудованию и содержанию восстановительных поездов".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
путей сообщения
Министерства транспорта
коммуникации Республики Казахстан
10 октября 2006 года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
6 октября 2006 года N 468
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования
к оборудованию и содержанию
восстановительных поездов"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к оборудованию и содержанию восстановительных поездов" (далее - санитарные правила) предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с проектированием, реконструкцией, эксплуатацией восстановительных поездов и определяют санитарно-эпидемиологические требования к содержанию, эксплуатации, оборудованию, проектированию восстановительных поездов.
2. Руководители организаций и физические лица должны обеспечивать соблюдение требований настоящих санитарных правил.

"Қалыпқа келтіру поездарының жабдықтарына және оларды күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 6 қазандағы N 468 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2006 жылғы 17 қарашаның Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4459 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6) тармақшасына, 17-бабының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Қалыпқа келтіру поездарының жабдықтарына және оларды күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігі
Қатынас жолдары
комитетінің төрағасы
2006 жылғы 10 қазан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2006 жылғы 6 қазандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
"Қалыпқа келтіру поездарын жабдықтауға және
күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық
ережесі мен нормалары
1. Жалпы ережелер
1. "Қалыпқа келтіру поездарын жабдықтауға және күтіп-ұстауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ереже) қызметі қалыпқа келтіру поездарын жобалауға,   жаңартуға, пайдалануға байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналған және қалыпқа келтіру поездарын жобалауға, жабдықтауға,  пайдалануға, күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды анықтайды.
2. Ұйымдардың басшылары және жеке тұлғалар осы санитарлық ереже талаптарының сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.

3. В настоящих санитарных правилах использован следующий термин: восстановительный поезд - поезд (далее - ВП), предназначенный для ликвидации последствий сходов с рельсов и столкновений подвижного состава, а также оказания помощи при стихийных бедствиях.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к проектированию стационарных производственных,
санитарно-бытовых помещений
4. Стационарные производственные, санитарно-бытовые помещения ВП должны проектироваться с учетом требований санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов", утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 334 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3792 (далее - приказ 334).
5. Стационарные производственные, санитарно-бытовые помещения и склады для хранения горюче-смазочных материалов должны располагаться на расстоянии не более 50 метров (далее - м) от путей отстоя подвижного состава ВП.
6. Расстояние между пунктами дислокации ВП должно быть не более 300 километров (далее - км), а в исключительных случаях на малодеятельных участках допускается расстояние не более 400 км. Для стоянки ВП должны отводиться железнодорожные пути с двусторонним выходом.
7. Размещение стационарных производственных, санитарно-бытовых помещений и складов для хранения горюче-смазочных материалов должны осуществляться на основании санитарно-эпидемиологического заключения органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
8. Размеры санитарно-защитных зон от стационарных производственных, санитарно-бытовых помещений и складов для хранения горюче-смазочных материалов должны устанавливаться с учетом требований приказа N 334 .
9. К путям отстоя, стационарным производственным и санитарно-бытовым помещениям должен быть удобный подъезд, а также стоянка для автомобильных транспортных средств.
10. Склады, для хранения горюче-смазочных материалов, должны размещаться с подветренной стороны по отношению к населенным пунктам на открытых проветриваемых участках.
11. Стационарные производственные, санитарно-бытовые помещения должны иметь централизованное хозяйственно-питьевое водоснабжение и канализацию.
12. Спуск сточных вод в существующие канализационные сети должен осуществляться с соблюдением требований приказа N 334 .
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к оборудованию стационарных производственных,
санитарно-бытовых помещении, складам,
подвижному составу

3. Осы санитарлық ережеде мынадай термин қолданылды: қалыпқа
келтіру поезы - рельстердің жолдан шығуынан және жылжымалы құрамның соқтығысуынан болған зардаптарды жоюға, сондай-ақ апатты жағдайларда көмек көрсетуге арналған поезд (бұдан әрі - ҚКП).
2. Стационарлық өндірістік, санитарлық-тұрмыстық
үй-жайларды жобалауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. ҚКП-ның стационарлық өндірістік, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3792 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі  N 334 бұйрығымен (бұдан әрі - N 334 бұйрық) бекітілген "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларының талаптары ескеріле отырып жобалануға тиіс.
5. Стационарлық өндірістік, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлары  мен жанар-жағар материалдарын сақтауға арналған қоймалар ҚКП-ның
жылжымалы құрам тоқтайтын жолдардан 50 метрден (бұдан әрі - м) кем емес қашықтықта орналасуға тиіс.
6. ҚКП-ның дислокациясы жолдарының арасындағы арақашықтық 300 километрден (бұдан әрі - км) артық болмауға тиіс, ал ерекше жағдайларда толық игерілмеген учаскелердегі арақашықтық 400 км-ден аспайтын болуы тиіс.
ҚКП-ның тұрағы екі жаққа да шығатын темір жолдарда белгіленеді.
7. Стационарлық өндірістік, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар мен жанар-жағар материалдарды сақтауға арналған қоймаларды орналастыру осы санитарлық ереженің талаптарына сәйкес санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды негізінде жүзеге асырылуы тиіс.
8. Стационарлық өндірістік, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлармен жанар-жағар материалдарын сақтауға арналған қоймалардан санитарлық-қорғаныш аймағының мөлшері N 334 бұйрық талаптарын есепке ала отырып белгіленуі тиіс.
9. Тоқтап тұру жолдарына, стационарлық өндірістік және санитарлық-тұрмыстық үй-жайларға автомобиль көлігі үшін ыңғайлы кіреберіс, сондай-ақ автомобиль көлігіне арналған тұрақ болуға тиіс.
10. Жанар-жағар материалдарын сақтауға арналған қоймалар ашық жел соғатын учаскелердегі елді мекендердің ық жағында орналасуға тиіс.
11. Стационарлық өндірістік, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар орталықтанған шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз етілуі және кәріз желісіне қосылуға тиіс.
12. Жиналған суларды қолданыстағы кәріз желісіне жіберу N 334 бұйрықтың талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылуға тиіс.
3. Стационарлық өндірістік, санитарлық-тұрмыстық
үй-жайларды жабдықтауға, қоймаларға, жылжымалы құрамға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар

13. Стационарные производственные помещения ВП с выделением вредных веществ в воздух рабочей зоны, а также вагон, переоборудованный для размещения передвижной электростанции, вагон-гараж для тракторов, тягачей и бульдозеров должны оборудоваться приточно-вытяжной системой вентиляции.
14. Системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха на производственных объектах должны соответствовать требованиям приказа N 334 .
15. Не допускается эксплуатация производств и цехов при неисправных и отключенных системах вентиляции.
16. В вагонах для перевозки рабочих и служебных помещениях для поддержания микроклимата должны устанавливаться кондиционеры.
17. В производственных помещениях и складах с постоянным пребыванием рабочих, должно быть предусмотрено естественное освещение.
Естественное и искусственное (общее и комбинированное) освещение должно соответствовать требованиям приказа N 334 .
18. В санитарно-бытовых помещениях, а также в вагоне для проживания рабочих должны быть купе-душевые, гардеробные, сушильная для специальной одежды (далее - спецодежда).
19. ВП должен формироваться подвижным составом в соответствии с примерным перечнем технического оснащения ВП согласно приложению 1 к настоящим санитарным правилам.
20. Подвижной состав ВП должен быть оборудован съемными или выдвижными лестницами.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации вагонов для
проживания работающих на восстановительном поезде
21. Пассажирские вагоны для проживания работающих на ВП должны соответствовать требованиям настоящих санитарных правил.
22. Ступеньки на подножках не должны иметь скользкую поверхность и задерживать снег, воду.
23. Окна вагонов должны обеспечивать достаточную видимость и естественную освещенность, иметь двухслойное остекление плоским безопасным стеклом. Окна туалетов должны остекляться матовым или тонированным стеклом.
24. В малом коридоре неслужебного конца вагона должен находиться мусоросборник со съемными вкладышами стандартного типа.
25. В туалете унитаз должен иметь пластмассовое сидение с крышкой и ручкой для ее поднятия; должны быть держатель для туалетной бумаги, емкости с моющим и дезинфицирующим средствами и ершом.
26. Умывальник в туалете должен оснащаться смесителем горячей и холодной воды, полкой с бортиком для туалетных принадлежностей, зеркалом.
27. В служебном помещении должны быть:
1) шкафы для столовой и чайной посуды;
2) раковина с подводкой горячей и холодной воды;

13. Жұмыс аймағының ауасына зиянды заттарды бөлуі мүмкін ҚКП-ның стационарлық өндірістік үй-жайлары, сондай-ақ қозғалмалы электрстанцияны орналастыру үшін қайта жабдықталған вагон, тракторларға, тартқыштарға және бульдозерлерге арналған вагон-гараж ауа алмасудың жиілігін сақтай отырып сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталуға тиіс.
14. Өндірістік объектілердегі жылу, желдеткіш және ауаны кондиционерлеу жүйелері N 334 бұйрықтың талаптарына сай болуға тиіс.
15. Желдеткіш жүйелері жарамсыз болғанда және қосылмағанда өндірісті және цехтарды пайдалануға рұқсат етілмейді.
16. Жұмысшыларды тасымалдауға арналған вагондарға және қызметтік үй-жайларға қалыпты микроклиматты ұстап тұру үшін кондиционерлер орнатылуы тиіс.
17. Жұмысшылар тұрақты болатын өндірістік үй-жайларда табиғи жарық қарастырылуға тиіс.
Табиғи және жасанды (жалпы және құрама) жарық N 334 бұйрықтың талаптарына сай болуға тиіс.
18. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайларда, сондай-ақ жұмысшылар
тұратын вагонда себезгілі купе, киім ілетін, арнайы киімді (бұдан әрі - арнайы киім) кептіруге арналған кептіргіш болуы тиіс.
19. ҚКП осы санитарлық ережеге 1-қосымшаға сәйкес ҚКП техникалық жарақтандырудың үлгілік тізбесіне сай жылжымалы  құрамнан құрастырылуы тиіс.
20. ҚКП-ның жылжымалы құрамы алмалы-салмалы немесе жылжымалы
баспалдақпен жабдықталуға тиіс.
4. Қалыпқа келтіру поезында жұмыс істейтін адамдардың
тұруына арналған вагондарды пайдалануға және күтіп-ұстауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
21. ҚКП-да жұмыс істейтін адамдардың тұруына арналған жолаушылар вагондары осы санитарлық ереженің талаптарына сай болуы тиіс.
22. Табалдырық басқышы тайғақ болмауы және қар, мұзды ұстап қалуы тиіс.
23. Вагондардың терезелері жақсы көрінуді және табиғи жарықты қамтамасыз етуі, қауіпсіз екі қабатты тегіс мықты әйнекпен әйнектелуі тиіс. Дәретханалардағы терезелер күңгірт шынымен немесе қараңғыланған әйнекпен әйнектелуге тиіс.
24. Вагонның қызметтік емес шетінің кіші дәлізінде стандартты типті алмалы-салмалы қосымшасы бар қоқыссалғышы болуы тиіс.
25. Дәретханадағы унитаздың қақпағы және оны көтеруге  арналған тұтқасы бар пластмассалы орындығы болуы тиіс; дәретхана қағазына арналған ұстатқыш, жуу және зарарсыздандыру құралдары бар сыйымдылық ыдыс және мәуесегі болуға тиіс.
26. Дәретханадағы қолжуғыш ыстық және салқын су араластырғышпен, сұйық сабын дозаторымен, дәретхана керек-жарақтарына арналған ернеулі сөрелермен, айнамен жабдықталуы тиіс.
27. Қызметтік үй-жайда:
1) асхана және шәй ыдыс-аяғына арналған шкафтар;
2) ыстық және салқын су келіп тұратын раковина;

3) установки для приготовления кипятка и охлаждения кипяченой воды.
28. В ВП должен быть постоянный неснижаемый запас продуктов питания: мясные и рыбные консервы, жиры, крупы, макаронные изделия, сахара и другие продукты, из расчета трехдневного запаса на 60 человек.
Для хранения продуктов питания должны быть холодильное оборудование и кухонно-столовый инвентарь в соответствии с примерным перечнем оснащения кухонно-столовым инвентарем согласно приложению 2 к настоящим санитарным правилам.
29. Работающий персонал должен быть обеспечен питьевой водой, соответствующей требованиям санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические правила и нормы по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2999.
30. Дезинфекция системы водоснабжения вагона должна проводиться при сезонном техническом осмотре вагонов, после деповского и капитального ремонтов.
31. Система отопления в пассажирских вагонах должна обеспечивать равномерный обогрев помещений.
32. Освещенность на уровне пола в больших коридорах должна составлять 50 люкс (далее - лк), в малых коридорах - 30 лк, в туалетах - 50 лк, в тамбурах и на переходных площадках - 30 лк.
33. Во всех вагонах должно быть предусмотрено аварийное освещение с освещенностью на уровне пола не менее 1 люкс.
34. Уровень шума не должен превышать в купе 60 децибел (далее - дБа), тамбурах - 68 дБа, межвагонных переходах - 80 дБа.
35. Технологический процесс подготовки и экипировки вагонов ВП должна включать следующее:
1) наружную уборку вагонов;
2) дезинфекционную обработку вагонов;
3) уборку внутренних помещений вагонов;
4) заправку питьевой водой и топливом;
5) обеспечение постельными принадлежностями и бельем.
36. Дезинфекция, дезинсекция и дератизация вагонов должны выполняться средствами, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
37. Матрацы, подушки и зимние одеяла должны обеспыливаться по мере загрязнения и подвергаться камерной обработке, не реже двух раз в год. Летние одеяла должны стираться или подвергаться химической чистке по мере загрязнения, но не реже двух раз в год. Чехлы на матрацы и подушки должны стираться не реже двух раз в год и по мере загрязнения. Смена настольных салфеток, солнцезащитных штор и занавесок должна проводиться по мере загрязнения.

3) қайнаған суды дайындауға және қайнаған суды салқындатуға арналған бөлек қондырғылар болуға тиіс.
28. ҚКП-да: 60 адамның үш күндік қоры есебінен ет және балық консервілерінен, майлардан, жармадан, макарон өнімдерінен, қанттан және басқа да өнімдерден тұратын тамақ өнімдерінің үнемі азаймайтын қоры болуы тиіс.
Тамақ өнімдерін сақтау үшін осы санитарлық ережеге 2-қосымшаға сәйкес ас үйлік-асханалық мүккәмалмен жарақтандырудың үлгілік тізбесіне сай салқындатқыш жабдық және ас үйлік-асханалық мүккәмал болуы тиіс.
29. Жұмыс істейтін жеке қызметшілер құрамы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2999 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 506 бұйрығымен бекітілген "Шаруашылық ауыз сумен қамтамасыз ету және мәдени-тұрмыстық суды пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар" санитарлық ереженің талаптарына сай ауыз сумен қамтамасыз етілуі тиіс.
30. Вагонның сумен қамтамасыз ету жүйесін дезинфекциялау деполық және күрделі жөндеулерден кейін вагондарды мерзімдік техникалық қарау кезінде жүргізілуге тиіс.
31. Жолаушылар вагондарындағы жылу жүйесі үй-жайлардың бірқалыпты жылытылуын қамтамасыз етуге тиіс.
32. Үлкен дәліздердің еден деңгейіндегі жарығы 50 люксті (бұдан әрі - лк), кіші дәліздерде - 30 лк, дәретханада - 50 лк, тамбурларда және өту алаңшаларында - 30 лк құрауға тиіс.
33. Барлық вагондарда еден деңгейіне 1 люкстен кем емес жарық түсіру арқылы апаттық жарық қарастырылуы тиіс.
34. Шудың деңгейі купеде 60 децибелден (бұдан әрі - дБА), тамбурда - 68 дБа, вагонаралық өту жолдарында - 80 дБа аспауға тиіс.
35. ҚКП-ның вагондарын дайындау мен жабдықтаудың технологиялық
процесіне мыналар:
1) вагондардың сыртын жинау;
2) вагондарды дезинфекциялық өңдеу;
3) вагондардың ішкі үй-жайларын жинау;
4) ауыз сумен және отынмен толтыру;
5) төсек керек-жарақтарымен және төсек жаймаларымен қамтамасыз ету енуі тиіс.
36. Вагондарды дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген құралдармен орындалуы тиіс.
37. Матрацтар, жастықтар мен қысқы көрпелер ластануына байланысты және жылына екі реттен кем емес шаңнан тазартылуға және камералық өңделуге тиіс. Жазғы көрпелер ластануына байланысты, бірақ жылына екі реттен кем емес жуылуы немесе химиялық тазартылуы тиіс. Матрацтар мен жастықтардың тысы жылына екі реттен кем емес және ластануына байланысты жуылуы қажет. Стол үсті майлықтарын, күннен қорғайтын перделер мен шымылдықтарды ауыстыру ластануына байланысты жүргізілуі тиіс.

38. Уборка внутренних помещений и санитарно-технического оборудования вагона должна проводиться в спецодежде моющими и дезинфицирующими средствами, разрешенными к применению в Республике Казахстан.
39. Спецодежда проводника должна состоять из двух комплектов халатов, резиновых перчаток (раздельно для уборки салона и туалетов) с соответствующей сигнальной маркировкой.
40. В составе уборочного инвентаря должны быть три ведра, швабра, веники, совки, ветошь, щетки. Ведра и ветошь должны иметь маркировку - "для туалета", "для пола", "для полок". Уборочный инвентарь должен храниться в ящиках не котловой стороны тамбура вагонов. Не допускается использование уборочного инвентаря не по назначению.
41. Влажная уборка помещений вагона должна проводиться после проведения дезинфекционной обработки.
42. Посуда многоразового пользования и столовые приборы должны мыться в моечной ванне горячей водой с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
43. В пункте дислокации ВП и пути следования не допускается загрязнять мусором железнодорожные пути. Мусор из вагонов должен удаляться в мусоросборники.
44. В местах отстоя пользоваться туалетами не допускается.
45. Количество постельного белья, должно определяться в зависимости от численности работников, занятых в ремонтных восстановительных работах, из расчета два комплекта на одного человека. В комплект постельного белья должны входить: простыня, пододеяльник, наволочка закрытого типа и полотенце.
46. В комплект постельных принадлежностей должны входить: матрац и подушка с чехлами, одеяло (зимнее или летнее).
47. Вагоны должны отапливаться в зимнее и переходное время года при температуре наружного воздуха плюс 10 0 С и ниже, температура воздуха в вагонах должна поддерживаться на уровне плюс 22 0 С ( + 2 0 С). В летнее время температура воздуха в вагонах должна быть плюс 24 0 С ( + 2 0 С).
48. Вагоны должны обеспечиваться:
1) съемным инвентарем и оборудованием;
2) аптечками для оказания медицинской помощи, санитарными носилками.
49. Медикаменты должны своевременно пополняться, своевременно должна проводиться ревизия на наличие медикаментов с истекшим сроком годности.
50. Проводник пассажирского вагона должен проходить медицинские осмотры в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2003 года N 766 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2556, а также гигиеническое обучение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года N 688 "Об утверждении Правил по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2531.

38. Ішкі үй-жайларды және вагонның санитарлық-техникалық жабдықтарын жинау Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарымен арнайы киіммен жүргізілуі тиіс.
39. Жолсеріктің арнайы киімі тиісті таңбасы бар халаттың, резеңкелі қолғаптың екі жинағынан (салонды және дәретхананы жинауға арналған бөлек) тұруға тиіс.
40. Тазалау мүккәмалдарының құрамында үш шелек, швабра, сыпырғыш, қалақша, шүберек, мәуесектер болуға тиіс. Шелектер мен шүберектер "дәретханаға арналған",»"еденге арналған",»"сөреге арналған" деп таңбалануы тиіс. Тазалау мүккәмалдары вагон тамбурының от жанбайтын жағында жәшікте сақталуы тиіс. Жинау мүккәмалдарын басқа мақсатқа қолдануға рұқсат етілмейді.
41. Вагонның үй-жайларын ылғалды тазалау дезинфекциялық өңдеуден кейін жүргізілуі тиіс.
42. Бірнеше рет қолданылатын ыдыстар және асханалық аспаптар Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып жуу ваннасында ыстық сумен жуылуы тиіс.
43. ҚКП-ның дислокация пунктінде және жол қатынасында темір жолдың беткі құрылысын қоқыспен ластауға рұқсат етілмейді. Вагондардың қоқыстары қоқыссалғышқа шығарылуға тиіс.
44. Тоқтайтын жерлерде дәретхананы пайдалануға рұқсат етілмейді.
45. Берілетін төсек жаймасының саны жөндеу қалыпқа келтіру жұмыстарымен айналысатын жұмысшылардың санына байланысты бір адамға
екі жинақ есебінен белгіленуі тиіс. Төсек жаймасы жинағына   мыналар енуге тиіс: жайма, көрпетыс, жабық түрдегі жастықтыс және сүлгі.
46. Төсек керек-жарақтар жинағына мыналар енуі тиіс: матрац және тысы бар жастық, көрпе (қысқы немесе жазғы).
47. Вагондарда қысқы және жылдың ауыспалы мезгілінде сыртқы ауа температурасы плюс 10 0 С және одан төмен болған кезде от жағылады, вагондардағы ауа температурасы плюс 22 о С ( + 2 о С) деңгейін ұстап тұруы тиіс. Жазғы мезгілде вагондардағы ауа температурасы плюс 24 0 С ( + 2 0 С) болуы тиіс.
48. Вагондар:
1) алмалы-салмалы мүккәмалдармен және жабдықтармен;
2) медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасымен,
санитарлық зембілдермен қамтамасыз етілуге тиіс.
49. Дәрі-дәрмектер уақытылы толықтырылуы, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен дәрі-дәрмектерге уақытты тексеру жүргізілуі тиіс.
50. Жолаушылар вагонының жолсерігі Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде N 2556 болып тіркелген "Халықтың декреттелген тобының міндетті медициналық қараудан өту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 20 қазандағы N 766 бұйрығына сәйкес медициналық қараудан өтуі, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2531 болып тіркелген "Халықтың декреттелген тобына  гигиеналық оқытуды ұйымдастыру және жүргізу ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 17 қыркүйектегі N 688 бұйрығына сәйкес гигиеналық оқытылуы тиіс.