Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 ноября 2006 года № 434. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2006 года № 4489. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 13 ноября 2012 года № 490
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 13.11.2012 № 490 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита.
2. Признать утратившими силу:
1)  приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 апреля 2001 года N 173 "Об утверждении списков аудиторских организаций и кредитных рейтинговых агентств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1492, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 г., N 25, ст. 439);
2)  приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 ноября 2003 года N 396 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 апреля 2001 года N 173 "Об утверждении списков аудиторских организаций и кредитных рейтинговых агентств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2580);
3)  приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 июля 2004 года N 294 "О внесении дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 апреля 2001 года N 173 "Об утверждении списков аудиторских организаций и кредитных рейтинговых агентств", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2990).
3. Департаменту методологии управления государственными активами (Айтжанова Ж.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном  законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением подпункта 3) пункта 2 квалификационных требований к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита (далее - квалификационные требования), который вводится в действие с 1 марта 2007 года.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2008 года N 12 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министр
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 ноября 2006 г. N 434
Квалификационные требования к аудиторским
организациям по проведению обязательного аудита Глава 1. Общие положения

Міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 3 қарашадағы N 434 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 12 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4489 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 13 қарашадағы № 490 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.13 № 490 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Аудиторлық ұйымдардың және несиелік рейтингтік агенттіктердің тізімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2001 жылғы 5 сәуірдегі N 173 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1492 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2001 ж., N 25, 439-құжат);
2) "Аудиторлық ұйымдардың және несиелік рейтингтік агенттіктердің тізімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2001 жылғы 5 сәуірдегі N 173 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2003 жылғы 6 қарашадағы N 396 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2580 тіркелген);
3) "Аудиторлық ұйымдардың және несиелік рейтингтік агенттіктердің тізімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2001 жылғы 5 сәуірдегі N 173 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 19 шілдедегі N 294 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2990 тіркелген).
3. Мемлекеттік активтерді басқару әдіснамасы департаменті (Ж.Айтжанова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2007 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарының (бұдан әрі - біліктілік талаптары) 2-тармағының 3) тармақшасын қоспағанда, алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.01.09. N 12 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Министр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігі төрағасы
2006 жылғы 13 қараша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2006 жылғы 3 қарашадағы
N 434 бұйрығымен бекітілген
Міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық
ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие квалификационные требования к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита (далее - Квалификационные требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" и устанавливают квалификационные требования к аудиторским организациям, которые допускаются к проведению обязательного аудита организаций, в том числе финансовых организаций.
Глава 2. Квалификационные требования
2. Для проведения обязательного аудита организаций, аудиторская организация должна соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) наличие лицензии на осуществление аудиторской деятельности;
2) наличие квалификационного свидетельства "аудитор" у руководителя аудиторской организации;
3) наличие документа, подтверждающего членство в аккредитованной профессиональной аудиторской организации;
4) наличие договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации.
3. Для проведения обязательного аудита национальных компаний, аудиторская организация дополнительно к квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 2 настоящих Квалификационных требований, соответствует следующим квалификационным требованиям:
1) наличие не менее 2 (двух) специалистов, сертифицированных по международным стандартам финансовой отчетности;
2) наличие проаудированных организаций в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и аудита не менее: одной организации с 1 января 2008 года, трех организаций с 1 января 2009 года, пяти организаций с 1 января 2010 года, десяти организаций с 1 января 2011 года;
3)  исключен - от 9 января 2008 года N 12;
4)  исключен - от 9 января 2008 года N 12.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2008 года N 12 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для проведения обязательного аудита финансовых организаций, аудиторская организация дополнительно к квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 2 настоящих Квалификационных требований, соответствует следующим квалификационным требованиям:
1) срок занятия аудиторской деятельностью не менее 3 (трех) лет;
2) наличие не менее 3 (трех) специалистов, имеющих квалификационное свидетельство "аудитор" и опыт работы в области аудита финансовых организаций в течении 2 (двух) последних лет;
3) наличие не менее 10 (десяти) проаудированных организаций в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.

1. Осы міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптар (бұдан әрі - Біліктілік талаптар) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және ұйымдарға, оның ішінде қаржы ұйымдарына міндетті аудит жүргізуге жіберілетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді.
2-тарау. Біліктілік талаптар
2. Ұйымдардың міндетті аудитін жүргізу үшін аудиторлық ұйым мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс:
1) аудиторлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының болуы;
2) аудиторлық ұйым басшысының "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгiнің болуы;
3) аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымда мүшелігін растайтын құжаттың болуы;
4) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының болуы.
3. Ұлттық компаниялардың міндетті аудитін жүргізу үшін аудиторлық ұйым осы Біліктілік талаптарының 2-тармағында көзделген біліктілік талаптарына қосымша мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келеді:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша сертификатталған кемінде 2 (екі) маманның болуы;
2) халықаралық қаржылық есептілік және аудит стандарттарына сәйкес аудиттелген ұйымдардың болуы кемінде: бір ұйым 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап; үш ұйым 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап, бес ұйым 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап, он ұйым 2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап;
3) алынып тасталды - 2008.01.09. N 12 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықпен.
4) алынып тасталды - 2008.01.09. N 12 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықпен.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.01.09. N 12 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
4. Қаржылық ұйымдардың міндетті аудитін жүргізу үшін аудиторлық ұйым осы Біліктілік талаптарының 2-тармағында көзделген біліктілік талаптарына қосымша мынадай біліктілік талаптарға сәйкес келеді:
1) аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі 3 (үш) жылдан кем емес;
2) "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi және соңғы 2 (екі) жыл ішінде қаржылық ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесі бар кемінде 3 (үш) қызметкерінің болуы;
3) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес кемінде 10 (он) аудиттелген ұйымның болуы.

Глава 3. Заключительные положения
5. Вопросы, не урегулированные настоящими Квалификационными требованиями, разрешаются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Қорытынды ережелер
5. Осы Біліктілік талаптарымен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен шешіледі.