Об утверждении Плана реализации градостроительных регламентов застройки функциональных зон территории города Алматы
Решение XXVI сессии Маслихата города Алматы III созыва от 20 ноября 2006 года N 284. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 5 декабря 2006 года за N 720. Утратило силу решением внеочередной XXVII сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 11 февраля 2025 года № 200
Сноска. Утратило силу решением внеочередной XXVII сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 11.02.2025 № 200 (вводится в действие с 01.03.2025).
В соответствии со статьей 8 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1 пункта 1 статьи 6 закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях реализации Генерального плана города Алматы, маслихат города Алматы III-го созыва РЕШИЛ :
1. Утвердить План реализации градостроительных регламентов застройки функциональных зон территории города Алматы, прилагается.
2. План реализации градостроительных регламентов застройки функциональных зон территории города Алматы обязателен для всех застройщиков и инвесторов, работающих по выполнению Генерального плана города Алматы.
3. Рекомендовать акиму города Алматы произвести поэтапное финансирование изготовления демонстрационного макета Генерального плана города Алматы в масштабе 1:2000, с началом выделения средств на эти цели в бюджете города на 2007 год администратору - департаменту архитектуры и градостроительства города Алматы.
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на комиссию по вопросам градостроительства, благоустройства и коммунальной собственности (Нам О.Ю.), заместителя акима города Алматы Заяц Я.И.
5. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в департаменте юстиции города Алматы.
Председатель XXVI-й сессии маслихата
города Алматы III-го созыва
К. Ноерманова
Утвержден решением XXVI-й сессии
маслихата города Алматы III-го созыва
от 20 ноября 2006 года N 284
План
реализации градостроительных регламентов
застройки функциональных зон
территории города Алматы
(основные положения)
Основные положения "Плана реализации градостроительных регламентов застройки функциональных зон территории города Алматы" (далее План) разработаны в соответствии со статьей 8 Земельного кодекса Республики Казахстан, со статьи 48 закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", Генеральным планом города Алматы, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19.12.2002 г. N 1330.
План - основной документ по реализации Генерального плана города Алматы, определяющий порядок ведения правовых градостроительных регламентов использования недвижимости (земельных участков, зданий, сооружений), осуществления застройки. Действия настоящего Плана распространяется на все физические и юридические лица, деятельность которых направлена на реализацию Генерального плана города Алматы.
Основные положения Плана являются исходной информационной базой Банка данных Государственного градостроительного кадастра города Алматы, формирующей механизм территориального планирования и градостроительного регулирования застройки земельных участков в городе по правилам и стандартам застройки функциональных зон территории города Алматы, реализующих положения Генерального плана города Алматы при осуществлении градостроительной деятельности и предоставлении прав на землю.

Алматы қаласы аумақтарының функционалдық аймақтарында құрылыс салудың қалақұрылыстық регламенттерін жүзеге асыру жоспарын бекіту туралы
ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXVІ сессиясының 2006 жылғы 20 қарашадағы N 284 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2006 жылғы 5 желтоқсанда N 720 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2025 жылғы 11 ақпандағы № 200 шешiмiмен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 11.02.2025 № 200 (01.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 8 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы заңының 6 бабының 1 тармағының 1 тармақшасына сәйкес және Алматы қаласының Бас жоспарын жүзеге асыру мақсатында ІІІ сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Алматы қаласы аумақтарының функционалдық аймақтарында құрылыс салудың қалақұрылыстық регламенттерін жүзеге асыру Жоспары бекітілсін, қоса беріліп отыр.
2. Алматы қаласы аумақтарының функционалдық аймақтарында құрылыс салудың қалақұрылыстық регламенттерін жүзеге асыру Жоспары Алматы қаласының Бас жоспарын орындау бойынша жұмыс істейтін барлық құрылыс салушылар мен инвесторлар үшін міндетті.
3. Алматы қаласы әкіміне Алматы қаласының Бас жоспарының 1:2000 көлемінде көрсетілімдік макетін әзірлеуге осы мақсат үшін әкімгерге - Алматы қаласының сәулет және қалақұрылысы департаментіне 2007 жылғы қала бюджетінен қаражат бөлу басталысымен кезең-кезеңімен қаржыландыру жүргізу ұсынылсын.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалақұрылысы, көріктендіру және коммуналдық меншік мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға (О.Ю. Нам) және Алматы қаласы әкімінің орынбасары Я.И.Заяцқа жүктелсін.
5. Осы шешім Алматы қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
ІІІ сайланған Алматы қаласы
мәслихатының ХХVІ сессиясының
төрағасы К. Ноерманова
ІІІ сайланған Алматы қаласы
мәслихатының ХХVІ сессиясының
2006 жылғы 20 қарашадағы
N 284 шешімімен бекітілген
Алматы қаласы аумақтарының функционалдық аймақтарында
құрылыс салудың қалақұрылыстық регламенттерін жүзеге
асыру жоспары (негізгі ережелері)
""Алматы қаласы аумақтарының функционалдық аймақтарында құрылыс салудың қалақұрылыстық регламенттерін жүзеге асыру жоспарының" (бұдан ары - құрылыс салу жоспары) негізгі ережелері Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 8 бабына , "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қалақұрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының 48 бабына , Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 желтоқсандағы N 1330 қаулысымен бекітілген Алматы қаласының Бас жоспарына сәйкес әзірленген.
Жоспар жылжымайтын мүлікті (жер телімдерін, ғимараттарды, имараттарды) пайдаланудың, құқықтық қалақұрылыстық регламенттерін жүргізу тәртібін анықтайтын құрылыс салудың Алматы қаласының бас жоспарын жүзеге асыру жөніндегі негізгі құжат. Осы жоспардың күші қызметтері Алматы қаласының Бас жоспарын жүзеге асыруға бағытталған барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
Жоспардың негізгі ережелері Алматы қаласы Мемлекеттік қалақұрылысы кадастры Мәліметтер банкінің бастапқы базасы болып табылады, Алматы қаласы аумақтарының функционалдық аймақтарында аумақтық жоспарлау мен құрылыс салудың ережелері және стандарттары бойынша қаладағы жер телімдеріне құрылыс салуды қалақұрылыстық реттеудің тегершігін қалыптастырады, қалақұрылыс қызметін жүргізу және құқық беру кезінде Алматы қаласы Бас жоспары ережелерін жүзеге асырады.

На территории города Алматы установлены 9 видов и 44 типа функциональных территориальных зон (приложение 1), которые закреплены на опорном и проектном плане функционального зонирования города (приложение 2).
Базовой, структурной единицей земельных участков на территории города Алматы определены следующие территориальные единицы элементов планировочной структуры государственного градостроительного кадастра: 50 кадастровых округов, 400 кадастровых секторов и 8 000 кадастровых кварталов, которые при разработке плана функционального зонирования являются самой мелкой планировочной единицей территории.
Границами данных единиц являются красные линии, реки и другие естественные и искусственные рубежи (административные районы).
План в соответствии со Схемами регулирования градостроительной деятельности на территории города Алматы (приложение 3) устанавливает следующие планировочные ограничения градостроительной деятельности на территории функциональных зон:
по условиям реконструкции территорий;
по экологическому зонированию;
по ландшафтному зонированию (сохранности ландшафта);
по строительному зонированию по типам сейсмических зон и этажности застройки;
особо охраняемые природные территории;
водоохранные зоны прибрежных полос рек и водоемов;
зоны объектов историко-культурного наследия;
ограничения по инженерно-геологическим условиям (сейсмичность, разломы, типы грунтов);
полосы отчуждения транспортных и инженерных коммуникаций.
Градостроительные регламенты и параметры разрешенной застройки использования территории зон различного функционального назначения при осуществлении градостроительной деятельности, определяемые для каждой зоны, приведены в приложении 4 и установлены на основе республиканских градостроительных нормативов и правил, нормативно-технических документов в области градостроительства, государственных стандартов, республиканских специальных нормативов и правил.
Градостроительное зонирование в технологическом смысле представляет собой разделение территории города на территориальные зоны с установлением их границ и определением для каждой из них градостроительного регламента.
Главная технология градостроительного зонирования в отношении градостроительных регламентов сводится к тому, что все установленные регламенты и ограничения суммируются, т.е. если земельные участки или иные объекты недвижимости попадают в зоны, выделенные на нескольких картах, то к этим участкам (объектам) применяются все части градостроительных регламентов зон, выделенных на всех картах.
Разрешенным считается такое использование земельных участков, которое соответствует не только градостроительным регламентам по видам и параметрам разрешенного использования недвижимости, обозначенным на карте градостроительного зонирования, но и ограничениям по экологическим условиям, условиям охраны памятников и другим планировочным ограничениям, попадающим в данную зону.
Важнейшая идея градостроительного зонирования - "привязывание" градостроительного регламента ко всем земельным участкам соответствующей территориальной зоны. Это означает, что местным нормативным актом градостроительные регламенты адресованы непосредственно собственникам недвижимости, актуальным или потенциальным (инвесторам). Ответственность за выполнение градостроительного регламента лежит на собственнике, арендаторе, инвесторе. Собственник отвечает за соблюдение градостроительного регламента в пределах его собственности.
Проектные градостроительные регламенты функциональной зоны включают позиции, объединяемые в следующие группы:
а) функциональная;
б) территориальная;
в) архитектурно-строительная;
г) характеристики развития инженерной инфраструктуры и жилищно-коммунального обеспечения;
д) характеристики транспортной инфраструктуры и транспортной доступности;
е) экологическая;
ж) инвестиционная;
з) правовая.
Функциональное зонирование территории и градостроительные регламенты зон, районов, участков, объектов имущественных комплексов недвижимости, проектных площадок и адресов, разработанные Планом, должны использоваться в целях регулирования градостроительной и хозяйственной деятельности на территории города Алматы:
при определении типов функциональных зон и параметров разрешенной застройки в архитектурно-планировочном задании, выдаваемом Департаментом архитектуры и градостроительства города Алматы, и при разработке градостроительных проектов всеми застройщикам территории города, независимо от форм собственности;
при установлении типов функциональных зон земельных участков при подготовке материалов для предоставления земельных участков физическим и юридическим лицам, а также при изменении целевого назначения земельного участка.
План обеспечивает:
реализацию решений утвержденного Генерального плана;
повышение эффективности землепользования и застройки городских территорий;
резервирование территорий для проекта застройки территорий по целевому назначению;
привлечение инвестиций в жилищное строительство, инженерную, производственную и социальную инфраструктуру, а также в иное обустройство территорий;
развитие городского рынка недвижимости (земельных участков, зданий, сооружений);
служит основой для выявления градостроительной ценности земельных участков (ценовое зонирование) по обоснованию величины платы за выкуп земельных участков и дифференцированной ставки земельного налога и, соответственно, увеличению налоговых поступлений в местный бюджет;
градостроительными средствами благоприятные условия проживания населения, в том числе ограничение вредного воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую природную среду и ее рациональное использование в интересах настоящего и будущего поколений;
масштабы намерений изменения недвижимости и совместимость их с другими функциями;
установление граничных условий при разработке ПДП для всех потенциальных застройщиков территории города для плавного перехода одного типа застройки к другому;
упорядочивание использования водоохранных зон и полос рек и водоемов на территории города;
установление регламентов при подготовке актов выбора для предоставления их физическим и юридическим лицам на аукционах или другом законодательно установленном способе.
План зарегистрирован в Государственном градостроительном кадастре города Алматы и на его базе формируется "Дежурный план-регламент застройки города", который обеспечивает систему градостроительных регламентов, параметров и стандартов застройки для всех земельных участков на территории города Алматы.
Председатель
XXVI-й сессии маслихата
города Алматы III-го созыва
К. Ноерманова
Приложение 1
к Плану реализации градостроительных
регламентов застройки функциональных
зон территории города Алматы
Классификатор видов и типов функциональных
зон на территории города Алматы
Ин-
декс
вида
зоны
Виды зон по
функцио-
нальному
назначению
Код ти-
па
зо-
ны
Ин-
декс
типа
зоны
Типы зон по функциональному назначению
1
2
3
4
5
Ж
Жилые зоны
1-1
Ж-1
усадебной застройки
1-2
Ж-2

Алматы қаласы аумақтарында функционалдық аумақтық аймақтардың 44 типі және 9 түрі белгіленді (1 қосымша), олар қаладағы функционалдық аймақтандырудың қалыптасқан және жобалау жоспарына бекітілген (2 қосымша).
Алматы қаласы аумағында жер телімдерінің базалық құрылымдық бірліктері ретінде мемлекеттік қалақұрылыстық кадастрдың жоспарлау құрылымы элементтерінің келесі аумақтық бірліктері анықталды: 50 кадастрлық округ, 400 кадастрлық сектор және 8 000 кадастрлық орам, бұлар функционалдық аймақтандыру жоспарын әзірлеу кезінде аумақтардың ең шағын жоспарлау бірліктері болып табылады. Осы бірліктердің шекаралары қызыл сызықтар, өзендер және басқа табиғи және жасанды межелер (әкімшілік аудандар) болып табылады.
Қала аумақтарындағы функционалдық аймақтардың құрылыс салу жоспары Алматы қаласы аумақтарындағы қалақұрылыстық қызметті реттеу схемаларына сәйкес (3 қосымша) аумақтардағы функционалдық аймақтардың қалақұрылыстық қызметінің төмендегідей жоспарлық шектеулерін белгілейді:
аумақтарды қайта жаңғырту шарттары бойынша;
экологиялық аймақтандыру бойынша;
ландшафты аймақтандыру бойынша (ландшафт сақтау)
сейсмикалық аймақтар және құрылыс салудың қабат сандарының типтері бойынша құрылыстық аймақтандыру бойынша;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар;
өзен және су қоймаларының жағалау алаптарының су қорғау аймақтары;
тарихи-мәдени мұра нысандарының аймақтары;
инженерлік-геологиялық шарттар бойынша шектеулер (сейсмикалығы, сынық-жарықтар, топырақ түрлері);
көлік және инженерлік коммуникациялардан шеттету жолақтары.
Әрбір аумақты анықтайтын түрлі функционалдық мақсаттағы аумақтарды пайдаланудың рұқсат етілген құрылыс параметрлері мен қалақұрылыстық регламенттері 4 қосымшада келтірілген және қала құрылысы, мемлекеттік стандарттар, республикалық арнайы нормативтер мен ережелер саласында республикалық қалақұрылыстық нормативтер мен ережелер, нормативтік-техникалық құжаттар негізінде белгіленген.
Технологиялық тұрғыдан қалақұрылыстық аймақтандыру қала аумағын аумақтық аймақтарға бөліп, олардың шекараларын белгілеу және олардың әрқайсысы үшін қалақұрылыстық регламентін анықтауды көрсетеді.
Қалақұрылыстық регламент тұрғысынан қалақұрылыстық аймақтандырудың басты технологиясы барлық белгіленген регламенттер мен шектеулердің жинақталуында, яғни, егер жер телімдері, жылжымайтын мүліктің өзге нысандары бірнеше карталарда көрсетілген аймаққа сәйкес келсе, онда бұл телімдерге (нысандарға) барлық карталарда көрсетілген аймақтардың қалақұрылыстық регламенттерінің барлық бөліктері қолданылады.
Қалақұрылыстық аймақтандыру картасында көрсетілген жылжымайтын мүлікті пайдаланудың рұқсат етілген түрлері және параметрлері бойынша қалақұрылыстық регламентке ғана емес, сонымен бірге осы аймаққа түсетін экологиялық жағдайлар бойынша, ескерткіштерді қорғау жағдайлары бойынша шектеулерге және өзге жоспарламалық шектеулерге сай келетін жер телімдерін осылайша пайдалану рұқсат етілген болып саналады.
Қалақұрылыстық аймақтандырудың маңызды идеясы - тиісті аумақтық аймақтардағы барлық жер телімдеріне қалақұрылыстық регламентті үйлестіру. Бұл жергілікті нормативтік актілер арқылы қалақұрылыстық регламенттердің тікелей жылжымайтын мүліктің меншік иелеріне, өзекті немесе әлеуетті инвесторларға арналғандығын білдіреді. Қалақұрылыстық регламенттің орындалуына меншік иелері, жалға алушылар, инвесторлар жауап береді. Меншік иелері өз меншігінің шегіндегі қалақұрылыстық регламенттің сақталуына жауап береді.
Функционалдық аймақтық жобалық қалақұрылыстық регламенттеріне келесі топтарға біріктірілетін ұстанымдар кіреді:
функционалдық;
аумақтық;
сәулет-құрылыстық;
инженерлік инфрақұрылымды дамыту және тұрғын үй-коммуналдық қамтамасыз ету сипаттамалары;
көлік инфрақұрылымы және көліктік қамтылым сипаттамалары;
экологиялық;
инвестициялық;
құқықтық.
Жоспармен әзірленген аймақтардың, аудандардың, учаскелердің, жылжымайтын мүлік кешендерінің нысандары, жобалау алаңдары және мекенжайлары, Алматы қаласы аумақтарында қалақұрылыстық және шаруашылық қызметтерін реттеу мақсатында қолданылуға тиіс:
- Алматы қаласы Сәулет және қала құрылысы департаменті беретін сәулет-жоспарлау тапсырмаларындағы рұқсат етілген құрылыс параметрлері мен функционалдық аймақтардың түрлерін анықтау кезінде және меншік түріне қарамастан, қала аумағындағы барлық құрылыс салушыларға қалақұрылыстық жобалар әзірлеу кезінде;
- жеке және заңды тұлғаларға жер телімдерін беру үшін, материалдар дайындаған кезде жер телімдерінің функционалдық аймақтарының үлгілерін белгілеу кезінде, сондай-ақ жер телімінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде.
Жоспар:
- бекітілген Бас жоспардың шешімдерін жүзеге асыруды;
- жер пайдаланудың және қала аумағында құрылыс салудың тиімділігін арттыруды;
- мақсатты нысандары бойынша аумақтарда құрылыс салудың жобасы үшін аумақтарды сақтауды;
- тұрғын үй құрылысына, инженерлік, өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымға, сондай-ақ аумақты өзгеше көріктендіру үшін инвестициялар тартуды;
- жылжымайтын мүліктің (жер телімдері, ғимараттар, имараттар) қалалық нарығын дамытуды қамтамасыз етеді;
- жер салығының дифференциалдық ставкасын және жер телімдерін сатып алуға төлемнің мөлшерін негіздеу бойынша жер телімдерінің (құндық аймақтандыру) қалақұрылыстық құндылығын анықтау үшін, және тиісінше жергілікті бюджетке салықтық түсімдердің көбеюіне негіз болады;
- қалақұрылыстық құралдармен тұрғындардың өмір сүруіне қолайлы жағдайларды, соның ішінде қоршаған табиғат ортасына шаруашылық және басқа да қызметтердің зиянды әсерін шектеуді және оны қазіргі және болашақ ұрпақ мүдделері үшін ұтымды пайдалануды;
- жылжымайтын мүлікті өзгерту ниеттерінің ауқымын анықтауды және олардың басқа қызметтермен сәйкестігін;
- қала аумағындағы барлық әлеуетті құрылыс салушыларға құрылыс салудың бір түрінен екінші түріне жайлап көшіру үшін нақты жоспарлау жобасын әзірлеу барысында шектік шарттарды бекітуді;
- қала аумағында су қорғау аймағы мен өзен алаптарын пайдалануды ретке келтіруді;
- жер таңдау актісін дайындау барысында жеке және заңды тұлғаларға аукцион арқылы немесе өзге заңмен белгіленген тәртіпте регламенттер белгілеуді қамтамасыз етеді.
Жоспар Алматы қаласының Мемлекеттік қалақұрылыстық кадастрінде тіркелген және оның базасында Алматы қаласы аумақтарындағы барлық жер телімдері үшін құрылыстардың параметрлері мен стандарттарын, қалақұрылыстық регламенттер жүйесін қамтамасыз ететін қалада құрылыс салудың кезекші жоспар-регламенті" қалыптастырылады.
ІІІ сайланған Алматы қаласы
мәслихатының ХХVІ сессиясының
төрағасы
К. Ноерманова
Алматы қаласы аумақтарының
функционалдық аймақтарында
құрылыс салудың қалақұрылыстық
регламенттерін жүзеге асыру
жоспарына N 1 қосымша
Алматы қаласы аумақтарындағы функционалдық аймақтардың типтері мен
түрлерінің жіктегіші
Аймақ түрінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақ түрлері
Аймақ типінің коды
Аймақ типінің индексі
Функционалдық мақсаты бойынша аймақ үлгілері
1
2
3
4
5
Ж
Тұрғын үй аймақтары
1-1
Ж-1
усадьбалық құрылыстар
1-2
Ж-2

встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем на 2 транспортных средства на 1 земельный участок;
для блокированных жилых домов -встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем 1 транспортное средство на 1 земельный участок.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
детские сады, иные объекты дошкольного воспитания;
школы начальные и средние;
культовые сооружения;
объекты обслуживания, не превышающие разрешенные размеры;
предприятия общественного питания;
кабинеты практикующих врачей, центры народной и др. медицины;
помещения для занятий спортом;
библиотеки;
аптеки;
небольшие гостиницы, пансионаты;
почтовые отделения, телефон, телеграф.
2. Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Приложение 4
Таблица
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства
Ж-1. Усадебная застройка, земельный участок
(с учетом площади застройки) 1000м 2 , 600м 2
Индекс
типа
зоны
Виды и типы
зон по
функцио-
нальному
назначению
Предельные параметры земельных участков
Предельные параметры разрешенного строительства
мини-
маль-
ная
пло-
щадь
зе-
мель-
ного
учас-
тка,
м2
удель-
ная
пло-
щадь
участ-
ка,
м2
терри-
тории/
чел
реко-
менду-
емые
удель-
ные
пока-
затели
терри-
торий
общего
пользо-
вания,
м2 тер-
ритории
/чел.
пло-
щадь
за-
строй-
ки, м2
терри-
тории/
чел
коэф-
фици-
ент
за-
строй-
ки, %
коэф-
фици-
ент
ис-
поль-
зова-
ния
зе-
мель-
ного
учас-
тка
обес-
пе-
чен-
ность
общей
пло-
щадью
на 1
чело-
века,
м2/
чел
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-1

біріктіріліп салынған немесе жеке тұрған көлікжай, сондай-ақ 1 жер теліміне 2 көлік құралынан аспайтын ашық тұрақтар;
блокты тұрғын үйлер үшін - біріктіріліп салынған немесе жеке тұрған көлікжай, сондай-ақ 1 жер теліміне 1 көлік құралынан аспайтын ашық тұрақтар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
бала-бақшалар, басқа да мектепке дейінгі тәрбие нысандары;
бастауыш және орта мектептер;
діни имараттары;
рұқсат етілген көлемнен аспайтын қызмет көрсету нысандары;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары;
тәжірибеден өтуші дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа медицина орталықтары;
спортпен шұғылдану жайлары;
кітапханалар;
дәріханалар;
шағын қонақ үйлер, пансионаттар;
пошта бөлімшелері, телефон, телеграф.
2. Жер телімдерінің шекті маңызының параметрлері мен рұқсат етілген құрылыстары төмендегі кестедегі көрсеткіштерге сәйкес болу керек:
Кесте
Жер телімдерінің және рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
Ж-1. Бау-бақшалы құрылыс, жер телімі
(құрылыс салу алаңының есебімен) 1000 м 2 , 600 м 2
Аймақ
типінің
индексі
Функ-
цио-
налдық мақсат бойынша аймақ-
тардың түрлері мен типтері
Жер телімдерінің шекті параметрлері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
жер телі-
мінің
ең аз алаңы, м 2
телім-
нің үлестік алаңы, м 2 аумаққа/
адам
жалпы
пайдаланатын аумақ-
тың ұсыныс үлестік көрсет-
кіштері, м 2 аумаққа/
адам
құрылыс салу алаңы, м 2 аумаққа/адам
құры-
лыстың коэффи-
циенті, %
жер
телімін пайдала-
нудың коэффи-
циенті
1 адамға қамта-
масыз
етілген жалпы алаң,
м 2 / адам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-1

0,45
не более 10%
Ж-1.2.3
Жилой микрорайон
47,5
1781
2,3
не более 10%
Ж-1.2.4
Жилой район
44,2
1656
3,25
не более 10%
Примечания:
1. Расстояния между фронтальной границей участка и основным строением, от границ землевладения до строений, а также между строениями - принимаются в соответствии с требованиями СНиП РК 3.01.-02-2001 (Планировка и застройка районов индивидуального жилищного строительства). Расстояния измеряются до наружных граней стен строений.
2. Вспомогательные строения, за исключением гаражей, размещать со стороны улиц не допускается.

0,45
10% аспай-тын
Ж-1.2.3
Тұр- ғын ықшам аудан
47,5
1781
2,3
10% аспай-тын
Ж-1.2.4
Тұр- ғын аудан
44,2
1656
3,25
10% аспай-тын
Ескертулер:
1. Телімнің маңдай алды шекарасы мен негізгі құрылыстың арасындағы ара қашықтық, жер иелену шегінен құрылысқа дейін, сондай-ақ құрылыстардың арасы - ҚР 3.01-02-2001 ҚНжЕ-нің талаптарына сәйкес қолданылады (Жеке меншік тұрғын үй құрылыс аудандарының жоспары мен құрылысы). Ара қашықтық құрылыстың сыртқы қабырға шегіне дейін өлшенеді.
2.Көлікжайлардан басқа көше жақта қосымша құрылыс орналастыру рұқсат етілмейді.

3. Ограничения, связанные с размещением оконных проемов, выходящих на соседние землевладения: расстояния от окон жилых помещений до хозяйственных и прочих строений, расположенных на соседних участках, должно быть не менее 6 м.
4. Требования к ограждению земельных участков: со стороны улиц ограждения должны быть прозрачными; характер ограждения и его высота должны быть единообразными как минимум на протяжении одного квартала с обеих сторон улицы.
Ж-2. Блокированная застройка (2-4 этажа)
Разрешенные виды функционального использования территории :
жилые дома усадебного типа;
блокированные жилые дома;
многоквартирные жилые дома не выше трех этажей;
библиотеки;
аптеки торговой площадью до 20м 2 ;
магазины торговой площадью до 60м 2 ;
детские сады, иные объекты дошкольного воспитания;
школы начальные и средние;
предприятия общественного питания с количеством посадочных мест до 16;
кабинеты практикующих врачей, центры народной и др. медицины;
парикмахерские.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории :
для отдельно стоящих и блокированных жилых домов: надомные виды деятельности в соответствии с санитарными и противопожарными нормами;
сады, огороды;
бани, сауны при условии канализования стоков;
сооружения, связанные с выращиванием цветов, фруктов, овощей: парники, теплицы, оранжереи и т.д.;
хозяйственные постройки;
для жилых домов усадебного типа: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем на 2 транспортных средства на 1 земельный участок для блокированных жилых домов из расчета на одну квартиру: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем на 1 транспортное средство на 1 земельный участок;
для многоквартирных жилых домов встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета не более чем 1 место парковки на одну квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта, по расчету согласно строительным нормам и правилам.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
жилые дома, имеющие параметры более указанных в п.п. 5, 6 или менее указанных в п.п. 1, 2, 3, 4, 9;
магазины и другие объекты обслуживания, превышающие разрешенные размеры;
прилавки и киоски для мелкорозничной торговли;
культовые объекты;
клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения;
помещения для занятий спортом;
почтовые отделения, телефон, телеграф;
временные сооружения для мелкорозничной торговли;
парикмахерские.
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Приложение 4
Таблица
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства
Ж-2. Блокированная застройка, земельный участок
(с учетом площади застройки) 100м 2 , 150м 2 , 200м 2
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функ-
циональ-
ному наз-
начению
Предельные параметры земельных участков
Предельные параметры разрешенного строительства
мини-
маль-
ная
пло-
щадь
зе-
мель-
ного
учас-
тка,
м2
удель-
ная
пло-
щадь
участ-
ка,
м2
тер-
рито-
рии/
чел
реко-
менду-
емые
удель-
ные
пока-
затели
терри-
торий
общего
поль-
зова-
ния, м2
терри-
тории/
чел
пло-
щадь
за-
строй-
ки,
м2
тер-
рито-
рии/
чел
коэф-
фици-
ент
за-
строй-
ки, %
коэф-
фици-
ент
ис-
поль-
зова-
ния
зе-
мель-
ного
участ-
ка
обес-
печен-
ность
общей
пло-
щадью
на 1
чело-
века,
м2/
чел
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-2

3. Көрші жер иелеріне шығатын терезе ойықтары - көрші телімдерде орналасқан тұрғын жайлардың терезесінен шаруашылық және басқа құрылыстарға дейінгі ара қашықтық 6 м. кем болмауы тиіс.
4. Жер телімдерінің қоршауына қойылатын талаптар: көше жақтан қоршаулар мөлдір болуға, кем дегенде бір орамға созылған көшелердің екі жағындағы қоршаулардың пішіні мен биіктігі бірыңғай болуы қажет.
Ж-2. Блокты құрылыс салу (2-4 қабат)
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
бау-бақша үлгісіндегі тұрғын үйлер;
блокты тұрғын үйлер;
үш қабаттан аспайтын көп пәтерлі тұрғын үйлер;
кітапханалар;
сауда алаңы 20м 2 дейінгі дәріханалар;
сауда алаңы 60м 2 дейінгі дүкендер;
бала-бақшалар, басқа да мектепке дейінгі тәрбие нысандары;
бастауыш және орта мектептер;
16 отыратын орыннан аспайтын қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары;
тәжірибеден өтуші дәрігерлер кабинеттері, халықтық және басқа медицина орталықтары;
шаштараздар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
бөлек тұрған және блокты тұрғын үйлер үшін: санитарлық және өртке қарсы нормаларға сәйкес үйдегі іс-әрекет түрлері;
бақтар, бақшалар;
канализациялық ағындысы бар жағдайдағы моншалар, сауналар;
гүлдер, жеміс-жидектер: парниктер, теплицалар, оранжереялар және т.б. өсіруге байланысты салынған имараттар;
шаруашылық құрылыстар;
бау-бақша типтегі тұрғын үйлер үшін: біріктіріліп салынған немесе жеке тұрған көлікжайлар, сондай-ақ 1 жер теліміне 2 көлік құралдарынан аспайтын ашық тұрақтар; блокты тұрғын үйлердің бір пәтер есебіне: біріктіріліп салынған немесе жеке тұрған көлікжайлар, сондай-ақ 1 жер телімін 1 көлік құралынан аспайтын ашық тұрақ;
көп пәтерлі тұрғын үйлерге біріктіріліп салынған, жер асты не жартылай тереңдетіліп салынған көлікжайлар немесе бір пәтерге 1 орын есебімен көлік тұрағы, сондай-ақ құрылыс нормалары мен ережелері бойынша уақытша автокөлікті сақтау үшін ашық тұрақтар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
көрсетілген 5, 6 тармақтарда көбірек параметрлері бар немесе 1, 2, 3, 4, 9 тармақтарда азырақ параметрлері бар тұрғын үйлер;
рұқсат етілген мөлшерден асатын дүкендер мен басқа қызмет көрсету нысандары;
бөлшек саудаға арналған сөрелер мен дүңгіршектер;
мәдениет нысандары;
көп салалы және мамандандырылған мақсаттағы клуб жайлары;
спортпен шұғылдану жайлары;
пошта бөлімдері, телефон, телеграф;
ұсақ бөлшек саудаға арналған уақытша салынған имараттар;
шаштараздар.
Жер телімдерінің шекті маңызының параметрлері мен рұқсат етілген құрылыстары төмендегі кестедегі көрсеткіштерге сәйкес болу керек:
Кесте
Жер телімдерінің және рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
Ж-2. Блокты құрылыс салу, жер телімі (құрылыс салудың алаңы есебімен) 100м 2 , 150м 2 , 200м 2
Аймақ типінің индексі
Функ-цио-
налды мақ-
сат бойын-ша ай-
мақ-
тар-
дың түр-
лері мен типтері
Жер телімдерінің шекті параметрлері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
жер телі-мінің ең аз ала-
ңы, м2
те-
лім-
нің үлес-тік ала-
ңы,м2 ау-
маққа/адам
жалпы пай-
дала-натын аумақ-тың ұсы-
ныс үлес-тік көр-
сет-
кіш-
тері, м2 ау-
маққа/адам
құры-лыс салу ала-
ңы,
м2 ау-
маққа/адам
құры-лыс-
тың коэф-фи-
циен-ті, %
жер телімін пайдаланудың коэф-
фициен-ті
1 адамға қамта-масыз етіл-
ген жалпы алаң, м2/ адам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-2

0,45
не более 10%
Ж-2.2.3
Жилой микрорайон
101
3018
2,3
не более 10%
Ж-2.2.4
Жилой район
87
2602
3,25
не более 10%
Примечания:
1. Расстояния между фронтальной границей участка и основным строением, от границ землевладения до строений, а также между строениями - принимаются в соответствии с требованиями СНиП РК 3.01.-02-2001 (Планировка и застройка районов индивидуального жилищного строительства). Расстояния измеряются до наружных граней стен строений.
2. Вспомогательные строения, за исключением гаражей, размещать со стороны улиц не допускается.

0,45
10% аспайтын
Ж-2.2.3
Тұрғын ықшам- аудан
101
3018
2,3
10% аспайтын
Ж-2.2.4
Тұрғын аудан
87
2602
3,25
10% аспайтын
Ескертулер:
1. Телімнің маңдай алды шекарасы мен негізгі құрылыстың арасындағы ара қашықтық, жер иелену шегінен құрылысқа дейін, сондай-ақ құрылыстардың арасы - ҚР 3.01.-02-2001 ҚНжЕ -нің талаптарына сәйкес қолданылады (Жеке меншік тұрғын үй құрылыс аудандарының жоспары мен құрылысы). Ара қашықтық құрылыстың сыртқы қабырға шегіне дейін өлшенеді.
2.Көлікжайлардан басқа көше жақта қосымша құрылыс орналастыру рұқсат етілмейді.

3. Ограничения, связанные с размещением оконных проемов, выходящих на соседние землевладения: расстояния от окон жилых помещений до хозяйственных и прочих строений, расположенных на соседних участках, должно быть не менее 6 м.
4. Требования к ограждению земельных участков: со стороны улиц ограждения должны быть прозрачными; характер ограждения и его высота должны быть единообразными как минимум на протяжении одного квартала с обеих сторон улицы.
Ж-3. Зона малоэтажной застройки (2-3 этажа) без участка
Разрешенные виды функционального использования территории:
жилые дома усадебного типа;
блокированные жилые дома;
многоквартирные жилые дома не выше трех этажей;
библиотеки;
аптеки торговой площадью до 20м 2 ;
магазины торговой площадью до 60м 2 ;
детские сады, иные объекты дошкольного воспитания;
школы начальные и средние;
предприятия общественного питания с количеством посадочных мест до 16;
кабинеты практикующих врачей, центры народной и др. медицины;
парикмахерские.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории :
для отдельно стоящих и блокированных жилых домов: надомные виды деятельности в соответствии с санитарными и противопожарными нормами;
сады, огороды;
бани, сауны при условии канализования стоков;
сооружения, связанные с выращиванием цветов, фруктов, овощей: парники, теплицы, оранжереи и т.д.;
хозяйственные постройки;
для жилых домов усадебного типа: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем на 2 транспортных средства на 1 земельный участок;
для блокированных жилых домов из расчета на одну квартиру: встроенные или отдельно стоящие гаражи, а также открытые стоянки, но не более чем на 1 транспортное средство на 1 земельный участок;
для многоквартирных жилых домов встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета не более чем 1 место парковки на одну квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта, по расчету согласно строительным нормам и правилам.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
жилые дома, имеющие параметры более указанных в соответствующих параметрах;
магазины и другие объекты обслуживания, превышающие разрешенные размеры;
прилавки и киоски для мелкорозничной торговли;
культовые объекты;
клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения;
помещения для занятий спортом;
почтовые отделения, телефон, телеграф;
временные сооружения для мелкорозничной торговли;
парикмахерские.
Параметры зданий, расположенных южнее Восточной объездной дороги (ВОАД), проспекта Аль-Фараби, улица Саина, улица Жандосова, (от улицы Саина до границы города), определить не более трех этажей плюс цокольный этаж для всех видов застройки с максимальной высотой не более двенадцати метров до верха парапета (конька кровли) от средней планировочной отметки земли, за исключением строительства объектов здравоохранения и образования, но не более 15 метров.
Также в указанном квадрате не допускается деление земельных участков с целевым использованием для сельскохозяйственного назначения и строительство зданий малой этажности, в полосе горных прилавков, в том числе на площадках с крутизной склона 15 градусов и более.
Вышеуказанные нормы не распространяются на перепланировку (переоборудование, перепрофилирование) реконструкцию, модернизацию, капитальный ремонт жилых домов всех типов и объектов предпринимательской деятельности, осуществляемых в пределах существующих параметров.

3. Көрші жер иелеріне шығатын терезе қуыстары - көрші телімдерде орналасқан тұрғын жайлардың терезесінен шаруашылық және басқа құрылыстарға дейінгі ара қашықтық 6 м. Кем болмауға тиіс.
4. Жер телімдерінің қоршауына қойылатын талаптар: көше жақтан қоршаулар мөлдір болу керек, кем дегенде бір орамға созылған көшелердің екі жағындағы қоршаулардың пішіні мен биіктігі бірыңғай болу керек.
Ж-3. Жер телімінсіз аз қабатты (2-3 қабат) құрылыс аймағы
Аумақты функционалды пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
бау-бақша типтегі тұрғын үйлер;
блокты тұрғын үйлер;
үш қабаттан аспайтын көп пәтерлі тұрғын үйлер;
кітапханалар;
сауда алаңы 20м 2 дейінгі дәріханалар;
сауда алаңы 60м 2 дейінгі дүкендер;
бала-бақшалар, басқа да мектепке дейінгі тәрбие нысандары;
бастауыш және орта мектептер;
16 отыратын орыннан аспайтын қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары;
дәрігерлік практикадан өту кабинеттері, халықтың және басқа медицина орталықтары;
шаштараздар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
бөлек тұрған және блокты тұрғын үйлер үшін: санитарлық және өртке қарсы нормаларға сәйкес үйдегі іс-әрекет түрлері;
бақтар, бақшалар;
канализациялық ағындысы бар жағдайдағы моншалар, сауналар;
гүлдер, жеміс-жидектер: парниктер, теплицалар, оранжереялар және т.б. өсіруге байланысты салынған имараттар;
шаруашылық құрылыстар;
бау-бақша типтегі тұрғын үйлер үшін: біріктіріліп салынған немесе жеке тұрған көлікжайлар, сондай-ақ 1 жер теліміне 2 көлік құралдарынан аспайтын ашық тұрақтар;
блокты тұрғын үйлердің бір пәтер есебіне: біріктіріліп салынған немесе жеке тұрған көлікжайлар, сондай-ақ 1 жер телімін 1 көлік құралынан аспайтын ашық тұрақ;
көп пәтерлі тұрғын үйлерге біріктіріліп салынған, жер асты не жартылай тереңдетіліп салынған көлікжайлар немесе бір пәтерге 1 орын есебімен көлік тұрағы, сондай-ақ құрылыс нормалары мен ережелері бойынша уақытша автокөлікті сақтау үшін ашық тұрақтар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
көрсетілген тиісті параметрлерден асатын параметрлері бар тұрғын үйлер;
рұқсат етілген мөлшерден асатын дүкендер мен басқа қызмет көрсету нысандары;
ұсақ бөлшек саудаға арналған прилавкалар мен киоскілер;
діни сенімдерге байланысты нысандар;
көп салалы және мамандандырылған мақсаттағы клуб жайлары;
спортпен шұғылдану жайлары;
пошта бөлімдері, телефон, телеграф;
ұсақ бөлшек саудаға арналған уақытша салынған имараттар;
шаштараздар.
Шығыс айналма жолының (ШААЖ) Әл-Фараби даңғылының, Саин көшесінің, Жандосов көшесінің (Саин көшесінен қала шекарасына дейін) оңтүстігіне қарай орналасқан ғимараттардың параметрлері құрылыстың барлық түрлері үшін ең жоғары биіктігі он екі метрден аспайтын жердің орташа жоспарлау белгісінен парапеттің үстіне (шатыр жотасына) дейін, цокольдық қабатты қосқанда үш қабаттан артық емес етіп белгіленсін, денсаулық сақтау және білім беру объектілерін салуды қоспағанда, бірақ 15 метрден артық емес.
Сондай-ақ көрсетілген шаршыда ауыл шаруашылығы мақсатындағы нысаналы пайдалануға арналған жер учаскелерін бөлуге және аз қабатты ғимараттар салуға жол берілмейді, сонымен қатар тау бөктерінің жолағында, оның ішінде еңістігі 15 градус және одан жоғары тiк беткейдегi алаңдарда.
Жоғарыда көрсетілген нормалар қолданыстағы параметрлер шегінде жүзеге асырылатын барлық үлгідегі тұрғын үйлерді және кәсіпкерлік қызмет объектілерін қайта жоспарлауға (қайта жабдықтауға, қайта бейіндеуге), реконструкциялауға, жаңғыртуға, күрделі жөндеуге қолданылмайды.

Сноска. Раздел Ж-3 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 11.03.2016 N 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2017 N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.01.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.09.2018 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2022 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Приложение 4
Таблица
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства
Ж-3. Малоэтажная застройка (2-3 этажа) без участка
Индекс
типа
зоны
Виды и
типы зон
по функ-
циональ-
ному на-
значению
Предельные параметры земельных участков
Предельные параметры разрешенного строительства
мини-
маль-
ная
пло-
щадь
зе-
мель-
ного
участ-
ка, м2
удель-
ная
пло-
щадь
участ-
ка, м2
терри-
тории/
чел
реко-
менду-
емые
удель-
ные
пока-
затели
терри-
торий
общего
поль-
зова-
ния,м2
терри-
тории/
чел.
пло-
щадь
за-
строй-
ки, м2
терри-
тории/
чел
коэф-
фици-
ент
за-
строй-
ки, %
коэффи-
циент
исполь-
зования
земель-
ного
участка
обеспе-
чен-
ность
общей
пло-
щадью
на 1
чело-
века,
м2/чел
Ж-3
Малоэтажная застройка (2 этажа) без участка

Ескерту. Ж-3 бөлімге өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 11.03.2016 № 417 (жарияланғаннан кейін он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2017 № 89 (жарияланғаннан кейін он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); 24.01.2018 № 191 (жарияланғаннан кейін он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) ); 14.09.2018 262 (жарияланғаннан кейін он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2022 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Жер телімдерінің шекті маңызының параметрлері мен рұқсат етілген құрылыстары төмендегі кестедегі көрсеткіштерге сәйкес болу керек:
Кесте
Жер телімдерінің және рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
Ж-3. Жер телімінсіз (2-3 қабат) аз қабатты құрылыс
Аймақ типі-
нің индексі
Функ-цио-
налды мақ-
сат бойын-ша ай-
мақ-
тар-
дың түр-
лері мен типтері
Жер телімдерінің шекті параметрлері
Рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
жер телі-мінің ең аз ала-
ңы,
м2
телім-нің үлес-тік ала-
ңы, м2аумақ-қа/ адам
жалпы пай-
дала-натын аумақ-тың ұсы-
ныс үлес-тік көр-
сет-
кіш-
тері, м2аумаққа/ адам
құры-
лыс салу алаңы,м2аумақ
қа/
адам
құры-
лыстың коэф-
фициен-ті, %
жер телімін пайдаланудың коэф-
фициен-ті
1 адамға қамта-
масыз етілген жалпы алаң,
м2/адам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-3
Жер телімінсіз (2 қабат) аз қабатты құрылыс

Ж-4. Зона многоквартирных жилых домов в 4-5 этажей
Разрешенные виды функционального использования территории:
многоквартирные жилые дома в 4-5 этажей;
детские сады, иные объекты дошкольного образования;
школы начальные и средние;
клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения;
библиотеки;
аптеки;
поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной и пр. медицины;
выставочные залы;
почта, телефон, телеграф;
магазины торговой площадью до 100м 2 ;
предприятия общественного питания;
помещения для занятий спортом;
парикмахерские: приемные пункты прачечной и химчистки;
отделения банков;
общежития.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории :
встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета не более чем 1 место парковки на 1 квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта по расчету согласно строительным нормам и правилам.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий :
разрешенные жилые дома, но превышающие параметры, указанные в п.п. 1, 2, 4 требований к застройке земельных участков;
спортзалы, бассейны;
станции "Скорой помощи";
больницы, госпитали;
профессионально-технические и средние специальные учебные заведения;
административные предприятия, офисы, конторы;
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств;
временные сооружения мелкорозничной торговли.
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Таблица
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства
Ж-4. 4-5 этажная застройка
Индекс типа зоны
Виды и
типы зон
по функ-
циональ-
ному наз-
начению
Предельные параметры земельных участков
Предельные параметры разрешенного строительства
удель-
ная
пло-
щадь
участ-
ка, м2
тер-
рито-
рии/
чел
реко-
мендуе-
мые
удель-
ные по-
казате-
ли тер-
риторий
общего
пользо-
вания,
м2 тер-
ритории
/чел.
пло-
щадь
за-
строй
ки,м2
тер-
рито-
рии/
чел
коэф-
фици-
ент
за-
строй-
ки, %
коэф-
фици-
ент
ис-
поль-
зова-
ния
зе-
мель-
ного
участ-
ка
обес-
пе-
чен-
ность
общей
пло-
щадью
на 1
чело-
века,
м2/
чел
плот-
ность
насе-
ления
чел/
га
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-4

Ж-4. 4-5 қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер аумағы
Аумақты функционалды пайдаланудағы рұқсат түрлері:
4-5 қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер;
балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі білім алу объектілері;
бастауыш және орта мектептер;
арнайы нысанды және көпнысанды клубтық бөлмелер;
кітапханалар;
дәріханалар;
поликлиникалар, тәжірибе өткізуші дәрігерлер бөлмесі, халық және басқа медицина орталықтары;
көрме залдары;
пошта, телефон, телеграф;
100м 2 көлемді сауда дүкендері;
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары;
спортпен шұғылдануға арналған бөлмелер;
шаштараздар: химтазалау мен кірлерді қабылдау пункттері;
банк бөлімдері;
жатақханалар.
Аумақты функционалды пайдаланудың ілеспелі және негізгі емес түрлері:
1 пәтерге 1 тұрақ орнынан асырмау есебінен жапсарлас, жер асты немесе тереңдетілген тұрақ не көлікжай, және де құрылыс нормалары мен ережелері есебіне сай уақытша автокөлік сақтауға арналған ашық тұрақтар.
Аумақты функционалды пайдаланудың шартты рұқсат түрлері:
құрылысына рұқсат берілген тұрғын үйлер, бірақ жер телімдеріндегі құрылыс салу талаптарының 1,2,4 т.т. көрсетілгендей параметрлерден асып түсетін;
спортзалдар, бассейндер;
"Жедел жәрдем" станциясы;
емханалар, госпитальдар;
кәсіптік-техникалық және арнаулы орта білім беру орындары;
әкімдік кәсіпорындар, кеңселер, кеңсежайлар;
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған имараттар;
ұсақ саудаға арналған уақытша имараттар.
Рұқсат берілген құрылыс көрсеткіштері мен жер телімдері параметрлерінің қолдану шегі төменде келтірілген кестеге сай болуы тиіс:
Кесте
Рұқсат берілген құрылыс пен жер телімдері параметрлерінің шегі
Ж-4. 4-5 қабатты құрылыс
Аймақ типінің индексі
Аймақ-
тардың функцио-налдық қызметі-не қарай типі мен түрлері
Жер телімдері параметр-
лерінің шегі
Рұқсат берілген құрылыс параметрлерінің шегі
Жер телі-мінің ең аз көле-мі,
м2
Үлес-ті жер аума-ғы, адам басы-на/
көле-мі м2
Жер телі-мінің ең аз көле-мі,м2
Үлес-ті жер аума-
ғы, адам басы-на/
көле-мі м2
Жер телімі-нің ең аз көлемі,
м2
Үлесті жер аума-
ғы,
адам басына/көле-мі, м2
Жер телімі-нің ең аз көлемі, м2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-4

Ж-5. Зона многоквартирных жилых домов в 6-12 этажей
Разрешенные виды функционального использования территории:
многоквартирные жилые дома в 6-12 этажей;
детские сады, иные объекты дошкольного образования;
школы начальные и средние;
клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения;
библиотеки аптеки поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной и пр. медицины;
музеи, выставочные залы;
почта, телефон, телеграф;
магазины торговой площадью до 200м 2 ;
предприятия общественного питания с количеством посадочных мест до 50;
помещения для занятий спортом;
парикмахерские;
приемные пункты прачечной и химчистки;
отделения банков;
общежития.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
встроенные, подземные или полузаглубленные гаражи или стоянки из расчета не более чем 1 место парковки на 1 квартиру, а также открытые стоянки для временного хранения автотранспорта по расчету согласно строительным нормам и правилам.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
разрешенные жилые дома, но превышающие параметры, указанные в п.п. 1 - 2, 4 требований к застройке земельных участков;
объекты, связанные с отправлением культа, спортзалы, бассейны;
видеосалоны;
заведения среднего специального образования;
административные предприятия, офисы, конторы;
больницы, госпитали;
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств.
Допустимые параметры жилых зданий расположенных южнее проспекта Абая, севернее проспекта Аль-Фараби, восточнее улицы Яссауи, западнее Восточной объездной дороги (ВОАД) определить не более 6-9 этажей для всех видов застройки с максимальной высотой не более тридцати пяти метров до верха парапета (конька кровли) от средней планировочной отметки земли.
При этом, параметры жилых зданий применять не ниже 3 класса комфортности.
Сноска. Раздел Ж-5 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 20.06.2022 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Таблица
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства
Ж-5. 6-12 этажная застройка
Индекс
типа
зоны
Виды и типы зон по функ- циональ- ному назначению
Предельные параметры земельных участков
Предельные параметры разрешенного строительства
удель-
ная
пло-
щадь
участ-
ка, м2
тер-
рито-
рии/
чел
реко-
мендуе-
мые
удель-
ные по-
казате-
ли тер-
риторий
общего
пользо-
вания,
м2 тер-
ритории
/чел.
пло-
щадь
за-
строй
ки,м2
тер-
рито-
рии/
чел
коэф-
фици-
ент
за-
строй
ки, %
коэф-
фици-
ент
ис-
поль-
зова-
ния
зе-
мель-
ного
участ-
ка
обес-
пе-
чен-
ность
общей
пло-
щадью
на 1
чело-
века,
м2/
чел
плот-
ность
насе-
ления
чел/
га
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-5

Ж-5. 6-12 қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер аумағы
Аумақты функционалды пайдаланудағы рұқсат түрлері:
6-12 қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер;
балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі білім алу объектілері;
бастауыш және орта мектептер;
арнайы нысанды және көпнысанды клубтық бөлмелер;
кітапханалар, дәріханалар, поликлиникалар, тәжірибе өткізуші дәрігерлер бөлмесі, халық және басқа медицина орталықтары;
мұражайлар, көрме залдары;
пошта, телефон, телеграф;
200м 2 көлемді сауда дүкендері;
50 отырғызатын орны бар қоғамдық тамақтану кәсіпорындары;
спортпен шұғылдануға арналған бөлмелер;
шаштараздар;
химтазалау мен кірлерді қабылдау пункттері;
банк бөлімдері;
жатақханалар.
Аумақты функционалды пайдаланудың ілеспелі және негізгі емес түрлері:
1 пәтерге 1 тұрақ орнынан асырмау есебінен жапсарлас, жер асты немесе тереңдетілген тұрақ не гараж, және де құрылыс нормалары мен ережелері есебіне сай уақытша автокөлік сақтауға арналған ашық тұрақтар.
Аумақты функционалды пайдаланудың шартты рұқсат түрлері:
құрылысына рұқсат берілген тұрғын үйлер, бірақ жер телімдеріндегі құрылыс салу талаптарының 1-2,4 т.т. көрсетілгендей параметрлерден асып түсетін;
мәдени қызмет атқаруға байланысты объектілер, спортзалдар, бассейндер;
бейнесалондар;
арнаулы орта білім беру орындары;
әкімдік кәсіпорындар, кеңселер, кеңсежайлар;
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған имараттар;
ұсақ саудаға арналған уақытша имараттар.
Абай даңғылының оңтүстігіне қарай, Әл-Фараби даңғылының солтүстігіне қарай, Яссауи көшесінің шығысына қарай, Шығыс айналма жолының (ШААЖ) батысына қарай орналасқан тұрғын үй ғимараттарының рұқсат етілген параметрлері ең жоғары биіктігі отыз бес метрден аспайтын құрылыстың барлық түрлері үшін жердің орташа жоспарлы белгісінен парапеттің үстіне (шатыр жотасына) дейін 6-9 қабаттан аспайтын болып белгіленсін.
Бұл ретте тұрғын үй ғимараттарының параметрлерін жайлылықтың 3-сыныптан төмен емес қолдану қажет.
Ескерту. Ж-5 бөлімге өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 20.06.2022 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Рұқсат берілген құрылыс көрсеткіштері мен жер телімдері параметрлерінің қолдану шегі төменде келтірілген кестеге сай болуы тиіс:
Рұқсат берілген құрылыс пен жер телімдері параметрлерінің шегі
Ж-5. 6-12 қабатты құрылыс
Аймақ типінің индексі
Аймақ-
тардың функцио-налдық қызме-
тіне қарай типі мен түрлері
Жер телімдері параметрле-рінің шегі
Рұқсат берілген құрылыс параметрлерінің шегі
Жер телі-мінің ең аз көле-мі,м2
Үлес-ті жер аума-ғы, адам басы-на/
көле-мі м2
Жер телі-мінің ең аз көле-мі,м2
Үлесті жер аума-
ғы, адам басына/көле-
мі м2
Жер телі-
мінің ең аз көле-
мі, м2
Үлес-ті жер аума-
ғы, адам басы-на/
көле-мі м2
Жер телімі-нің ең аз көлемі, м2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-5

Ж-6. 13-16 этажная застройка
Основные виды разрешенного использования территории:
многоэтажные жилые дома повышенной этажности;
детские сады, иные объекты дошкольного воспитания;
школы начальные и средние;
площадки детские, спортивные, хозяйственные, отдыха;
отделения связи;
аптеки;
поликлиники общей площадью не более 600м 2 ;
магазины товаров первой необходимости (общей площадью не более 400м 2 );
ремонт бытовой техники, парикмахерские, ателье, иные объекты обслуживания;
почтовые отделения, телефонные и телеграфные станции;
спортзалы, спортклубы, залы рекреации (с бассейном или без);
спортивные площадки, теннисные корты.
Вспомогательные виды разрешенного использования:
гаражи, встроенные в жилые дома;
жилищно-эксплуатационные и аварийно-диспетчерские службы;
объекты пожарной охраны;
площадки для сбора мусора;
парковки перед объектами культурных, обслуживающих и коммерческих видов использования.
Условно разрешенные виды использования:
многоквартирные жилые дома 4 этажа с мансардой без лифта (4+1 этаж);
жилые дома для малосемейных гостиничного типа;
гостиницы, общежития;
интернаты для престарелых и инвалидов, дома ребҰнка, приюты, ночлежные дома;
отделения, участковые пункты милиции;
клубы многоцелевого и специализированного использования с ограничением по времени работы);
киоски, лоточная торговля, временные павильоны розничной торговли и обслуживания населения;
кафе, закусочные, бары, рестораны, в том числе в первых этажах многоэтажных жилых домов;
бани;
гаражи боксового типа, многоэтажные, подземные и надземные гаражи, автостоянки на отдельном земельном участке;
площадки для выгула собак;
общественные туалеты.
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Таблица
Предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства
Ж-6. 13-16 этажная застройка
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функ- циональ- ному назначению
Предельные параметры земельных участков
Предельные параметры разрешенного строительства
удель-
ная
пло-
щадь
участ-
ка,
м2
терри-
тории
/чел
реко-
менду-
емые
удель-
ные
пока-
затели
терри-
торий
общего
поль-
зова-
ния,м2
терри-
тории/
чел.
пло-
щадь
за-
строй
ки,
м2
тер-
рито-
рии/
чел
коэф-
фици-
ент
за-
строй-
ки,
%
коэф-
фици-
ент
ис-
поль-
зова-
ния
зе-
мель-
ного
участка
обес-
печен-
ность
общей
пло-
щадью
на 1
чело-
века,
м2/
чел
плот-
ность
насе-
ле-
ния,
чел/
га
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-6

Ж-6. 13-16 қабатты құрылыс
Аумақты пайдаланудағы берілген рұқсаттың негізгі түрлері:
қабаты биіктетілген көпқабатты үйлер;
балабақшалар, басқа да мектепке дейінгі білім беру объектілері;
бастауыш және орта мектептер;
спорттық, шаруашылық, демалыс және балаларға арналған алаңдар;
байланыс бөлімшесі;
дәріханалар;
жалпы көлемі 600м 2 аспайтын поликлиникалар;
алғаш қажеттілікті өтейтін тауарлар дүкені (жалпы көлемі 400м 2 аспайтын);
тұрмыс техникасын жөндеу, шаштараздар, ательелер, басқа қызмет көрсету объектілері;
пошта бөлімшесі, телефон және телеграф станциялары;
спортзалдар, спортклубтар, рекреация залдары (бассейнсіз немесе бассейнмен);
спорттық алаңдар, теннистық кортттар.
Пайдалануға рұқсат берілген көмекші түрлер:
тұрғын үйлерге жапсарлас көлікжайлар;
тұрғын үй-пайдалану және апат-диспетчерлік қызметтер;
өрттен сақтандыру нысандары;
қоныстану алаңы;
пайдаланудың қызмет көрсету коммерциялық түрі мен мәдени нысандардың ауласындағы көлік тұрақтары.
Пайдаланудың шартты түрде рұқсат берілген түрлері:
лифтсіз 4 қабатты мансарды бар көппәтерлі тұрғын үйлер (4+1 қабат);
жанұясы шағын отбасыларына арналған қонақ үй типті тұрғын үйлер;
қонақ үйлер, жатақханалар;
кәрілігі жеткен және мүгедек адамдарға арналған интернаттар,
нәрестелер үйлері, панасыздар үйлері мен түнеу орындары;
милицияның аймақтық пункттері мен бөлімдері;
(жұмыс уақыты шектеулі) арнайы нысанды және көп нысанды клубтар;
елді мекенге қызмет көрсету мен уақытша бөлшек сауда павильондары, киоскілер, шатырлар;
кафе, дәмханалар, барлар, мейрамханалар, оның ішінде көп қабатты тұрғын үйлердің бірінші қабаттарындағылар;
моншалар;
бокстық типтегі көлікжайлар, көпқабатты, жерасты және жерүстіндегі гараждар, жекелеген жер теліміндегі автотұрақтар;
жануарларды (иттерді) серуендететін алаң;
қоғамдық дәретханалар.
Рұқсат берілген құрылыс көрсеткіштері мен жер телімдері параметрлерінің қолдану шегі төменде келтірілген кестеге сай болуы тиіс:
Кесте
Рұқсат берілген құрылыс пен жер телімдері параметрлерінің шегі
Ж-6. 13-16 қабатты құрылыс
Аймақ типінің индексі
Аймақ-
тардың функцио-налдық қызметі-не қарай типі мен түрлері
Жер телімдері параметрлері-нің шегі
Рұқсат берілген құрылыс параметрлерінің шегі
Жер телі-мінің ең аз көле-мі,
м2
Үлесті жер аума-
ғы, адам басына/көле-мі м2
Жер телі-мінің ең аз көле-мі,
м2
Үлес-ті жер аума-ғы, адам басы-на/
көле-мі м2
Жер телімі-нің ең аз көлемі, м2
Үлес-ті жер аума-ғы, адам басы-на/
көле-мі м2
Жер телімі-нің ең аз көле-
мі, м2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ж-6

13-16
Ж-6.3.2
Группа жилой застройки
10700
0,6
0,45
не более 15%
Ж-6.3.3
Жилой микрорайон
9000
2,3
не более 25%
Ж-6.3.6
Жилой район
6300
3,25
не более 35%
Примечания:
1. Предприятия обслуживания, разрешенные "по праву застройки", размещаются в первых этажах выходящих на улицы многоквартирных жилых домов или пристраиваются к ним при условии, что входы для посетителей предприятий обслуживания размещаются со стороны улицы и имеется достаточно места для автостоянок временного хранения автотранспорта.
Общественно-деловые зоны
ОЦ-1. Территории системы общегородского центра (СОЦ)
Назначение : Зона ОЦ-1 охватывает общегородской центр, характеризующийся многофункциональным использованием территории; подразделяется на несколько подзон:

13-16
Ж-6.3.2
Тұрғын құрылыс тобы
10700
0,6
0,45
15% аспайтын
Ж-6.3.3
Тұрғын ықшам ауданы
9000
2,3
25%
аспайтын
Ж-6.3.6
Тұрғын ауданы
6300
3,25
35% аспайтын
Ескертпе: "Құрылыс салу құқығы бойынша", рұқсат алған қызмет көрсету кәсіпорындары, көппәтерлі тұрғын үйлердің көшеге шығатын бірінші қабаттарына немесе кіреберістері қызмет көрсету кәсіпорындарына келушілер үшін көше жақтан орналасқан және уақытша автокөлік сақтайтын тұрақ үшін жеткілікті орын болған жағдайда оларға жапсарлас салынады.
Іскерлік-қоғамдық аймақтар ОЦ-1. Жалпықалалық орталық
жүйесі аумақтары (ЖОЖ)
Мақсаты: 1-ЖО аймағы жалпықалалық орталықтық аймақты пайдаланудағы көп функционалдық сипатын қамтиды, бірнеше аймақшаларға жіктеледі:

ОЦ-1.1. Центральное ядро;
ОЦ-1.2. Многофункциональные городские центры;
ОЦ-1.3. Примагистральные территории (примагистральная общественная зона).
Разрешенные виды функционального использования территории:
учреждения воспитания и образования;
учреждения здравоохранения, социального обеспечения, спортивные и физкультурно-оздоровительные сооружения;
учреждения отдыха и рекреационные территории;
учреждения культуры и искусства;
учреждения, связанные с отправлением культа;
предприятия торговли, общественного питания и бытового обслуживания;
организации и учреждения управления, проектные организации, кредитно-финансовые учреждения и предприятия связи;
научные и административные организации, офисы, конторы, компании и другие предприятия бизнеса;
жилая застройка.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории :
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
разрешенные виды землепользования, но превышающие параметры, указанные в требованиях к застройке земельных участков, а также крупные предприятия обслуживания, требующие по нормам больших автостоянок (более чем на 50 автомобилей);
гаражи и стоянки для постоянного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств;
казино;
общественные туалеты.
Параметры многофункциональных зданий выше 9 этажей, планируемые южнее проспекта Абая, севернее проспекта Аль-Фараби, восточнее улицы Яссауи, западнее Восточной объездной дороги (ВОАД), допускаются при условии архитектурного, градостроительного обоснования, прохождения общественных обсуждений и наличии положительного решения консультативно-совещательного органа, созданного при акимате города Алматы для организации работы по содействию деятельности государственных органов в проведении комплекса градостроительных мероприятий.
Состав и площадь квартир жилой части многофункционального здания не должны превышать 30 % от общей площади здания и (или) комплекса и соответствовать требованиям действующих нормативов, СН РК 3.02-09-2019, утвержденных приказом Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 9-НҚ (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 22 января 2020 года № 19907).
Сноска. Раздел ОЦ-1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 20.06.2022 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предельные значения параметров земельных участков и разрешенного строительства для всей системы ОЦ-1 должны соответствовать показателям нижеприведенной таблицы:
Таблица
Предельные параметры земельных участков и
разрешенного строительства
ОЦ-1. Территории системы общегородского центра (СОЦ)
Ин-
декс
типа
зоны
Виды и
типы
зон по
функци-
ональ-
ному
назна-
чению
Предельные параметры земельных участков
Предельные параметры разрешенного строительства
доля
терри-
торий,
заня-
тых за-
строй-
кой
об-
щест-
венно-
го назна-
чения,
%
доля
терри-
торий,
заня-
тых
жилой
за-
строй-
кой, %
доля
озеле-
ненных
терри-
торий,
%
доля
об-
щест-
венно-
го
фонда
в
общем
фонде
за-
строй-
ки, %
доля
жилищ-
ного
фонда
в
общем
фонде
за-
строй-
ки, %
Соотношение открытых и застроенных пространств
плот-
ность застрой-
ки,
м2/га
коэф-
фици-
ент
за-
строй
ки тер-
рито-
рии,
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Общественно-деловые зоны
ОЦ-1
Территории системы общегородского центра (СОЦ)
ОЦ-
1.1
Цен-
траль-
ное
ядро
не менее 40% от всей площа-ди терри-тории
не менее 20% от всей пло-
щади терри-
тории
не менее 20% от всей площа-
ди терри-
тории
не менее 60% общего фонда за-
строй-
ки
не менее 25% общего фонда за-
строй-
ки
в пределах 7000
не более 30%
ОЦ-
1.2
Много-
функ-
цио-
наль-
ные го-
родские
центры
не менее 40% от всей пло-
щади терри-
тории
не более 20% от всей пло-
щади терри-
тории
не менее 20% от всей пло-
щади терри-
тории
не менее 70% общего фонда за-
строй-
ки

ЖО-1.1. Орталық ядро;
ЖО-1.2. Көп функционалдық қалалық орталықтар;
ЖО-1.3. Магистраль маңындағы аймақтар (магистраль маңындағы қоғамдық аймақтар).
Аумақты функционалды пайдаланудың рұқсат түрлері:
білім мен тәрбие беру мекемелері;
денсаулық сақтау мекемелері, әлеуметтік қамту, спорттық және денені шынықтыру мен сауықтыру имараттары;
үзіліс аумақтары мен демалыс орындары;
мәдениет және өнер мекемелері;
діни сенімдерге байланысты мекемелер;
сауда мекемелері, тұрмыстық қызмет көрсету мен қоғамдық тамақтану орындары;
ұйымдар мен басқарма мекемелері, жобалау ұйымдары, қаржы-кредиттік мекемелер мен байланыс мекемелері;
ғылыми және әкімшілік ұйымдар, кеңсежайлар, кеңселер, компаниялар мен басқа да бизнес кәсіпорындары;
тұрғын құрылыс.
Аумақты функционалды пайдаланудың ілеспелі және негізгі емес түрлері:
көлік құралдары уақытша және тұрақты сақтауға арналған имараттар.
Аумақты функционалды пайдаланудағы рұқсаттың шартты түрлері:
жерді пайдалануға берілген рұқсат түрлері, бірақ жер телімдеріндегі құрылыс талаптарында көрсетілген параметрлерден артық, және де (50 автокөліктен артық) үлкен автотұрақтар нормалары бойынша талап етілетін, ірі қызмет көрсету кәсіпорындары;
көлік құралдарын уақытша және тұрақты сақтау көлікжайлар мен тұрақтар;
көліктерге қызмет көрсету кәсіпорындары;
казино;
қоғамдық дәретханалар.
Абай даңғылының оңтүстігіне қарай, Әл-Фараби даңғылының солтүстігіне қарай, Яссауи көшесінің шығысына қарай, Шығыс айналма жолының (ШААЖ) батысына қарай жоспарланатын, параметрлері 9 қабаттан жоғары көпфункционалды ғимараттардың сәулет, қала құрылысы негіздемесі, қоғамдық талқылаулардан өткен және қала құрылысы іс-шараларының кешенін өткізуде мемлекеттік органдардың қызметіне қолдау көрсету бойынша жұмысты ұйымдастыру үшін Алматы қаласы әкімдігінің жанынан құрылған консультативтік-кеңесші органның оң шешімі болған жағдайда жол беріледі.
Көпфункционалды ғимараттың тұрғын бөлігіндегі пәтерлерінің құрамы мен алаңы ғимараттың және (немесе) кешеннің жалпы алаңының 30 % аспауы және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 9-НҚ бұйрығымен бекітілген ҚР ҚН 3.02-09-2019 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 қаңтарда № 19907 болып тіркелді), қолданыстағы нормативтердің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Ескерту. 1-ЖО бөлімге өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 20.06.2022 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Барлық 1-ЖО жүйесінің рұқсат берілген құрылыс көрсеткіштері мен жер телімдері параметрлерінің қолдану шегі төменде келтірілген кестеге сай болуы тиіс:
Кесте
Рұқсат берілген құрылыс пен жер телімдері параметрлерінің шегі
1-ЖО. Жалпықалалық орталық жүйесі аумақтары (ЖОЖ)
Аймақ типінің индексі
Аймақ-
тардың функ-
ционал-дық қызме-
тіне қарай типі мен түрлері
Жер телімдері параметрлерінің шегі
Рұқсат берілген құрылыс параметрлерінің шегі
қоғам-дық нысан-дағы құры-
лысқа белгі-ленген аумақ үлесі, %
Тұрғын құры-
лысқа белгі-ленген аумақ үлесі, %
Көгал-данды-рылған аумақ үлесі, %
Жалпы құры-лыс қорын-дағы қоғам-дық қордың үлесі, %
Жалпы құры-
лыс қорын-дағы тұрғын қордың үлесі, %
Құрылыс салынған және ашық кеңістіктер-дің байланысы
Құры-
лыс тығыздығы м2/га
Аумақ-тағы құры-лыс коэф-фицен-ті, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Іскерлік-қоғамдық аймақтар
ЖО-1
Жалпықалалық орталық жүйесі аумақтары (ЖОЖ)
ЖО-1.1
Орталық ядро
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 40 % кем емес
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 20 % кем емес
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 20 % кем емес
Құры-
лыстың жалпы қоры-
ның 60 % кем емес
Құры-
лыстың жалпы қоры-
ның 25 % кем емес
7000 көле-
мінде
30% аспай-тын
ЖО-1.2
Көп функцио-налды қалалық орталық-тар
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 40 % кем емес
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 20 % кем емес
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 20 % кем емес
Құры-
лыстың жалпы қоры-
ның 70 % кем емес
Құры-
лыстың жалпы қоры-

не менее 20% и не более 50% общего фонда за-
строй-
ки
плот-
ность за-
стройки
не
более
7000 м 2
/га в
истори-
ческой
зоне
центра, в других частях системы общего-
родского центра пределах - 10000 - 15000 м 2 /га
не более 30%
ОЦ-
1.3
Прима-
ги-
страль-
ные терри-
тории
(прима-
ги-
страль-
ная
обще-
ствен-
ная
зона)
в преде-
лах 30-60% от всей площа-
ди
терри-
тории
в преде-
лах 20-50% от всей площа-
ди
терри-
тории
в преде-
лах 5-15% от всей площа-
ди терри-
тории
не менее 50% общего фонда за-
строй-
ки
не менее 30% общего фонда за-
строй-
ки
до 20000
не менее 30%
Продолжение таблицы
Индекс типа зоны
Виды и типы зон по функци-
ональному назначению
Предельные параметры разрешенного строительства
доля активно
посеща-
емых
объек-
тов
(объек-
ты тор-
говли,
обслу-
жива-
ния,
культу-
ры и
искус-
ства), %
использо-
вание
подземно-
го прос-
транства,
сумм.
поэтаж.
пл.
застройки
подземной
части к
сумм.
поэтаж.
пл.
надземной
части
зданий, %
Высотность зданий
характер уличного силуэта
средняя этажность застройки
макси-
мальная
высота/
этаж-
ность
за-
стройки
1
2
10
11
12
13
14
Общественно-деловые зоны
ОЦ-1
Территории системы общегородского центра (СОЦ)
ОЦ-1.1
Центральное ядро
не менее 25% суммар-
ной поэтаж-
ной площади общест-
венной за-
стройки
в соответ-
ствии с историко-культур-
ными обосно-
ваниями
одно-
родная
3-5
в соот-
вет-
ствии
с исто-
рико-
куль-
турными
обосно-
ваниями
ОЦ-1.2
Многофунк-
циональные городские центры
не менее 25% суммар-
ной поэтаж-
ной площади общест-
венной
за-
стройки
не менее 30%
однород-
ная с
высот-
ными акцен-
тами
параметры устанавливаются в соответствии с принятой в проекте планировки арх. простр. организацией территории
ОЦ-1.3
Примагист-
ральные территории (примагист-
ральная обществен-
ная зона)
не менее 15% суммар-
ной поэтаж-
ной площади общест-
венной за-
стройки
не менее 20%
конт-
растно-
этажная
параметры устанавливаются в соответствии с принятой в проекте планировки арх. простр. организацией территории
ОЦ-2. Территории специализированных центров
Назначение: Территория специализированных центров это территория размером более 5-10 га, формируемая кварталом или группой кварталов с застройкой общественного назначения: учебные, деловые, спортивные, культурно-информационные, развлекательные, лечебные или другие объекты, в зависимости от специализации зоны, имеют не менее 60% суммарной поэтажной площади застройки общественной зоны. Ограничиваются специализированные центры магистральными улицами общегородского и районного значения.
Размещение специализированных центров определено в утвержденном Генеральном плане г.Алматы.
Величина территории зоны, интенсивность ее использования, соотношение застроенных и незастроенных территорий устанавливаются в проектах детальной планировки и проектах застройки.
ОЦ-3. Территории местных центров
ОЦ-3.1. Общественно-деловая зона 2-го уровня

ның 50 % артық емес және 20 % кем емес
Орта-
лықтың тарихи аймақ-тарын-дағы құры-
лыс тығыз-дығы га 7000
м 2 аспай-тын, жалпы-қала-
лық орта-
лық жүйесі-нің басқа бөлік-терін-де га- 10000 - 15000 м 2
30% аспай-тын
ЖО-1.3
Маги-
страль маңын-
дағы аумақ-
тар (маги-
страль маңын-
дағы қоғам-
дық аймақ-
тар)
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 30-60 % шегін-де
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 20-50 % шегін-де
Аумақ-тың жалпы көлемі-нің 5-15 % шегін-де
Жалпы құры-
лыс қоры-
ның 50% кем емес
Жалпы құры-
лыс қоры-
ның 30% кем емес
20000 дейін
30% кем емес
Кестенің жалғасы
Аймақ типінің индексі
Аймақ-
тардың функцио-налдық қызметі-не қарай типі мен түрлері
Рұқсат берілген құрылыс параметрлерінің шегі
Жиі қатынасу объекті-лер үлесі (өнер және мәдени, қызмет көрсету, сауда объекті-лері), %
Жер асты кеңістігін пайдалану, ғимараттың жосп. қабаттық құрылыс есебін, жер асты жосп. қабаттық құрылыс есебіне қосқандағы, %
Ғимарат биіктігі
Көшеде-гі бейне-
лік ерекше-лігі
Құрылыс қабаты-
ның орташа көрсет-
кіші
Құрылыс қабат-
тығы/ биіктік шегі
1
2
10
11
12
13
14
Іскерлік-қоғамдық аймақтар
ЖО-1
Жалпықалалық орталық жүйесі аумақтары (ЖОЖ)
ЖО-1.1
Орталық ядро
Қоғамдық құрылыс-
тың 25% жинақтал-ған қабаттық көлеміненкем емес
Тарихи-мәде-ни негіздеме-
лерге сай
бірың-
ғай
3-5
Тарихи-
мәдени негізде-мелерге сай
ЖО-1.2
Көп функцио-
налды қалалық орталытар
Қоғамдық құрылыс-
тың 25% жинақтал-ған қабаттық көлеміненкем емес
30% аспайтын
Акцентті биік-
тікпен бірың-
ғай
Параметрлер қабылданған аумақты ұйымдастырудың сәулет кеңістік жоспарланған жобасы бойынша белгіленеді
ЖО-1.3
Маги-
страль маңындағы аумақтар (маги-
страль маңындағы қоғамдық аймақтар)
Қоғамдық құрылыс-
тың 15% жинақтал-ған қабаттық көлеміненкем емес
20% кем емес
контраст-но-этаж-ная
Параметрлер қабылданған аумақты ұйымдастырудың сәулет кеңістік жоспарланған жобасы бойынша белгіленеді
ЖО-2. Арнайы орталықтар аумағы
Мақсаты: Арнайы орталықтар аумағы 5-10 га көлеміндегі аумақты қамтиды, кварталдар топтары мен квартал болып қалыптасатын қоғамдық мақсаттағы құрылыс: оқу, іскерлік, спорттық, мәдени-ақпараттық, ойын-сауық, емдеу және басқа да объектілер, аймақтың ерекшелігіне орай, қоғамдық құрылыс аймағының 60 % кем емес жинақталған қабаттың көлемін алады. Арнайы орталықтар жалпықалалық және аудандық мақсаттағы магистралді көшелермен шектеледі.
Арнайы орталықтардың орналастырылуы Алматы қаласы Бас жоспарында белгіленген.
Аумақ көлемі, оның пайдалану қарқындылығы, құрылыс салынған және салынбаған аумақтардың ара қатынасы құрылыс жобалары мен нақтыланған жоспарлау жобасында белгіленеді.
ЖО-3. Жергілікті орталықтар аумақтары ЖО-3.1. 2-дәрежелі қоғамдық-іскерлік аумақ

Назначение: Зона ОЦ-3.1 - территории до 5 га с долей фонда общественной застройки в общем фонде не менее 60%, размещается в жилых, производственных, природно-рекреационных, общественных зонах, в зонах смешанного использования; состоит из площадей застройки объектов общественного назначения, приобъектных площадок для приема и распределения связанных с объектами пешеходных потоков, автостоянок, а также озеленения и хозяйственных построек.
Характер планировки и застройки, интенсивность использования территорий общественной застройки определяется набором общественных объектов и устанавливается в проектах детальной планировки и проектах застройки.
Зона ОЦ-3.1 предназначена для обслуживания населения, проживающего в зонах Ж-4, Ж-5 и Ж-6.
Разрешенные виды функционального использования территории:
гостиницы;
заведения среднего специального образования;
школы искусств;
клубы, кинотеатры, видеосалоны;
танцевальные залы, дискотеки;
музеи, выставочные залы библиотеки, архивы, информационные центры;
объекты, связанные с отправлением культа;
спортзалы, бассейны, физкультурно-оздоровительные комплексы;
спортплощадки, теннисные корты;
магазины, торговые центры;
предприятия общественного питания: столовые, кафе, бары, закусочные, рестораны;
парикмахерские;
пошивочные ателье, ювелирные мастерские, ремонтные мастерские бытовой техники, пекарни и иные подобные объекты обслуживания;
почта, телефон, телеграф;
приемные пункты и предприятия прачечной и химчистки;
бани;
аптеки;
поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной медицины, восстановительные центры;
здания администраций, офисы фирм и компаний, представительства, конторы;
суды;
научные, проектные и конструкторские организации, различные агентства;
отделения банков;
издательства, редакционные комплексы.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
разрешенные, но превышающие параметры, указанные в требованиях к застройке земельных участков, а также крупные предприятия обслуживания, требующие по нормам больших автостоянок (более чем на 50 автомобилей);
гаражи и стоянки для постоянного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств;
временные сооружения мелкорозничной торговли;
казино;
общественные туалеты.
Предельные параметры разрешенного строительства ОЦ-3:
1) Предельные параметры земельных участков:
Доля территорий, занятых застройкой общественного назначения не менее 60% от всей площади территории;
Доля территорий, занятых жилой застройкой - не более 15% от всей площади территории;
Доля озелененных территорий - не менее 20% от всей площади территории;

Мақсаты: ЖО-3.1 аумағы 5 га дейін жалпы қорын қоғамдық құрылыс қорындағы үлесі 60% кем емес, не тұрғын, өндірістік, табиғи-рекреациялы, қоғамдық аймақтарда, түрлі пайдалану аймақтарында орналастырылады; қоғамдық мақсатта салынған объектілер көлемінен, объектілер маңындағы қабылдау мен тарату аймақтарымен байланысты толассыз жаяу жүріс объектілерінен, автотұрақтар, және де шаруашылық құрылыс түрлері мен көгалдандырудан тұрады.
Құрылыс жоспары мен ерекшелігі, қоғамдық құрылыс аумағын пайдаланудың қарқындылығы қоғамдық объектілер жиынтығымен анықталады және құрылыс жобасы мен нақты жоспарлау жобасында белгіленеді.
ЖО-3.1 аймағы Ж-4, Ж-5 және Ж-6 аймағында тұратын елді мекенге қызмет көрсетуге арналған.
Аумақты пайдаланудың функционалды рұқсат түрлері:
қонақ үйлер;
орта және арнайы білім беру орындары;
өнер мектептері;
клубтар, кинотеатрлар, видеосалондар;
би залдары, дискотекалар;
мұражайлар, көрме залдары, кітапханалар, мұрағаттар, ақпараттық орталықтар;
діни сенімдерге байланысты нысандар;
спортзалдар, бассейндер, денені шынықтыру мен сауықтыру кешендері;
спорт алаңдары, теннистік корттар;
дүкендер, сауда орталықтары;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары: асханалар, кафелер, барлар, дәмханалар, мейрамханалар;
шаштараздар;
тігін ательесі, зергерлік шеберханалар, тұрмыстық техниканы жөндеу шеберханалары, наубайханалар және қызмет көрсетудің осыған ұқсас нысандары;
пошта, телефон, телеграф;
кір жуу және химиялық тазалау кәсіпорындары мен қабылдау орындары;
моншалар;
дәріханалар;
емханалар, тәжірибеден өтуші дәрігерлер кабинеттері, халық медицинасы орталықтары, қалпына келтіру орталықтары;
әкімшіліктер ғимараттары, фирма және компаниялар кеңсежайлары, өкілдіктер, кеңселер;
соттар;
ғылыми, жобалау және конструкторлық ұйымдар, түрлі агенттіктер;
банк бөлімшелері;
баспалар, редакция кешендері.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтауға арналған имараттар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
рұқсат етілген, бірақ жер телімдерінде құрылыс салудың талаптарында көрсетілгендерден асып кететін параметрлер, сондай-ақ үлкен автотұрақтар нормалары бойынша (50 автомобильден жоғары) талап ететін қызмет көрсетудің ірі кәсіпорындары;
көлік құралдарын тұрақты сақтаудың көлікжайлары және тұрақтары;
көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары;
ұсақ бөлшек сауданың уақытша имараттары;
ойынхана;
қоғамдық әжетханалар.
ОЦ-3 рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері:
1) Жер телімдерінің шекті параметрлері:
аумақтың жалпы алаңының 60% кем емес қоғамдық құрылысқа арналған аумақ үлесі;
көгалдандырылған аумақтар үлесі - аумақтың жалпы алаңының 20% кем емес;

2) Предельные параметры разрешенного строительства:
Доля общественного фонда в общем фонде застройки - не менее 70% общего фонда застройки;
Доля жилищного фонда в общем фонде застройки - не более 20% общего фонда застройки;
Соотношение открытых и застроенных территорий:
- плотность застройки не менее - 6000м 2 /га;
- предельный процент (коэффициент застройки) не менее 30 %;
Доля активно посещаемых объектов (объекты торговли, обслуживания, культуры и искусства) - не менее 25% суммарной поэтажной площади общественной застройки;
Использование подземного пространства (суммарная поэтажная площадь застройки подземной части к суммарной поэтажной площади надземной части зданий) - не менее 15%;
Характер уличного силуэта - разноэтажный;
Максимальная высота/этажность застройки - параметры устанавливаются в соответствии с принятой в проекте планировки архитектурно-пространственной организацией территории;
ОЦ-3.2.Общественно-деловая зона местного значения
Зона ОЦ-3.2 предназначена для обслуживания населения, проживающего в зонах Ж-1, Ж-2 и Ж-3
Разрешенные виды функционального использования территории :
гостиницы, не нарушающие требований к застройке земельных участков зон Ж-1 и Ж-2,3 соответственно клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения;
библиотеки;
объекты, связанные с отправлением культа;
спортзалы, бассейны, физкультурно-оздоровительные комплексы, не нарушающие требований к застройке земельных участков зон Ж-1 и Ж-2,3 соответственно;
спортплощадки, теннисные корты;
магазины;
предприятия общественного питания: столовые, кафе, бары;
пошивочные ателье, ювелирные мастерские, ремонтные мастерские бытовой техники, пекарни с магазинами по продаже готовой продукции приемные пункты прачечной и химчистки;
почта, телефон, телеграф;
аптеки;
кабинеты практикующих врачей, центры народной медицины, восстановительные центры;
научные, проектные и конструкторские организации, агентства;
отделения банков.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
разрешенные, но превышающие требования к застройке земельных участков, а также крупные предприятия обслуживания, требующие автостоянок более чем на 10 автомобилей;
гаражи и стоянки для постоянного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств.
О-1 - О-8. Участок общественной застройки
Назначение: Участок специализированной общественной застройки - территория формируемая кварталами или группой кварталов с застройкой общественного назначения: учебные, деловые, спортивные, культурно-информационные, развлекательные, управленческие, религиозные и другие объекты.
Различаются следующие виды общественных объектов в зависимости от требований к организации территории и интенсивности использования участка:
объекты, допускающие смешанное использование участка, компактное расположение приобъектных площадок и внутриобъектное озеленение: НИИ, проектно-конструкторские организации с общим режимом работы, объекты администрации и управления, объекты торговли, обслуживания, объекты культуры;
объекты, не допускающие смешанного использования участка: массового и профессионального спорта, школы, детские сады, , дома интерната, интернаты для инвалидов и престарелых лечебные учреждения стационарного типа.
Участки интернатов для детей, престарелых, лечебных учреждений стационарного типа, школы, детские дошкольные учреждения, объекты массового и профессионального спорта следует размещать на межмагистральных территориях при выполнении требований к атмосферному воздуху и допустимому уровню шума, условиям инсоляции и естественного освещения, других факторов окружающей среды, нормируемых для данных объектов.
О-1 Учреждения народного образования;
О-2 Учреждения здравоохранения и соцобеспечения;
О-3 Физкультурно-спортивные сооружения;
О-4 Учреждения культуры и искусства;
О-5 Предприятия торговли, общественного питания, бытового и коммунального обслуживания;
О-6 Объекты коммунального хозяйства (гостиницы, пожарные депо и т.д.);
О-7 Организации и учреждения управления, деловые и проектные организации, общественные, научные, банковские, предприятия связи;
О-8 Религиозные сооружения.

2) құрылыстың рұқсат етілген шекті параметрлері:
құрылыс салудың жалпы қорында қоғамдық қордың үлесі - құрылыс салудың жалпы қорының 70% кем емес;
құрылыс салудың жалпы қорында қоғамдық қордың үлесі - құрылыс салудың жалпы қорының 20% кем емес;
Ашық және салынған аумақтардың ара қатынасы:
- құрылыс салудың тығыздығы - 6000м 2 /га кем емес;
- шекті пайызы (құрылыс коэффициенті) 30% кем емес.
Көпшілік жиі баратын нысандар үлесі (сауда, қызмет көрсету, мәдениет және өнер нысандары) - қоғамдық құрылыстың жиынтық қабат алаңының 25% кем емес;
Жер асты кеңістігін пайдалану (құрылыстың жер асты бөлігінің жиынтық қабат алаңы ғимараттық жер үсті жиынтық қабат алаңына) - 15% кем емес;
Көше бойындағы үйлер кескінінің сипаты - қабат саны әр түрлі;
Ең көп биіктігі/құрылыс қабаты - аумақты ұйымдастырудың сәулет-кеңістік жоспарымен қабылданған жобасына сәйкес параметрлер белгіленеді.
ОЦ-3.2. Жергілікті маңыздағы қоғамдық-іскерлік аймақ
ОЦ-3.2 аймағы Ж-1, Ж-2 және Ж-3 аймақтарында тұратын халыққа қызмет көрсетуге арналған.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
Ж-1 және Ж-2,3 аймақтарының жер телімдеріндегі құрылысының талаптарын бұзбайтын қонақ үйлер, соған сәйкес, көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар;
кітапханалар;
діни сенімдерге байланысты нысандар;
Ж-1 және Ж-2,3 аймақтарының жер телімдеріндегі құрылысының талаптарын бұзбайтын спорт залдары, бассейндер, дене шынықтыру-сауықтыру кешендері;
спорт алаңдары, теннистік корттар;
дүкендер;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары: асханалар, кафелер, барлар;
тігін ательесі, зергерлік шеберханалар, тұрмыстық техниканы жөндеу шеберханалары, дайын өнімдерді сату дүкендері бар наубайханалар, кір жуу және химиялық тазалаудың қабылдау орындары;
пошта, телефон, телеграф;
дәріханалар;
тәжірибеден өтуші дәрігерлер кабинеттері, халық медицинасы орталықтары, қалпына келтіру орталықтары;
ғылыми, жобалау және конструкторлық ұйымдар, агенттіктер;
банк бөлімшелері.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтау имараттары.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
рұқсат етілген, бірақ жер телімдерінде құрылыс салудың талаптарынан асып кететін, сондай-ақ 10 автомобильден көп автотұрақтар талап ететін қызмет көрсетудің ірі кәсіпорындары;
көлік құралдарын тұрақты сақтаудың көлікжайлары және тұрақтары;
көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары.
1.1 О-1 - О-8. Қоғамдық құрылыс салу телімі
Мақсаты: Мамандандырылған қоғамдық құрылыс салу телімі - қоғамдық мақсаттағы құрылыстары бар орамдар немесе орам топтары арқылы қалыптастырылатын аумақ: оқу, іскерлік, спорттық, мәдени-ақпарат, ойын-сауық, басқару, діни және өзге нысандар.
Аумақты ұйымдастырудың талаптарына және жер телімін пайдаланудың қарқындылығына байланысты қоғамдық нысандар келесі түрлерге бөлінеді:
жер телімін аралас пайдалануға болатын нысандар, нысан жанындағы шағын алаңдардың орналасуы және нысан ішін көгалдандыру: ҒЗИ, ортақ күн тәртібі бар жобалау-конструкторлық ұйымдар, әкімшілік және басқарма нысандары, сауда, қызмет көрсету, мәдениет нысандары;
жер телімін аралас пайдалануға болмайтын нысандар: көпшілік және кәсіптік спорт, мектептер, бала бақшалар, үй интернаттар, мүгедектер және кәрілер интернаттары, стационарлық үлгідегі емдеу мекемелері.
Балаларға, кәрілерге арналған интернаттар, стационарлық үлгідегі емдеу мекемелері, мектептер, мектепке дейінгі балалар мекемелерін, көпшілік және кәсіптік спорт нысандарын магистраль аралық аумақтарда орналастыру қажет. Бұл жағдайларда атмосфералық ауа және мүмкіндікті шуыл деңгейі талаптары, күн сәулесі және табиғи жарықтандыру шарттары, аталған нысандарды нормаларына сәйкес қоршаған ортаның өзге факторлары орындалуы тиіс.
О-1 Халықтық білім беру мекемелері;
О-2 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру мекемелері;
О-3 Дене шынықтыру-спорттық имараттар;
О-4 Мәдениет және өнер мекемелері;
О-5 Сауда, қоғамдық тамақтандыру, тұрмысты және коммуналдық қызмет көрсету кәсіпорындары;
О-6 Коммуналдық шаруашылық нысандары (қонақ үйлер, өрт деполары және т.б.);
О-7 Басқарма ұйымдары мен мекемелері, іскерлік және жобалау ұйымдары, қоғамдық, ғылыми, банктік, байланыс кәсіпорындары;
О-8 Діни имараттар.

Разрешенные виды функционального использования территории и предельные параметры земельных участков и разрешенного строительства в соответствии со СНиП РК 3.01-01-2002*
Производственная (промышленная) зона
Типы производственных зон устанавливаются в зависимости от предусматриваемых видов использования, ограничении на использование территории и характера застройки каждой конкретной зоны.
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков производственных зон определяются в соответствии со СНиП РК 3.01-01-2002, СНиП II-89-80*, СНиП 2.09.02-85, СНиП 2.09.03-85 и по нижеприведенной таблице.
П-1. Общественно-производственные территории
Охватывает ценные территории города, занятые промышленностью. Организуется с целью постепенной переориентации промышленных предприятий на коммерческий вид использования.
Разрешенные виды функционального использования территории :
парки, скверы, бульвары;
предприятия IV-V вредности при условии соблюдения соответствующих санитарно-защитных зон;
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств;
профессионально-технические, средние специальные и высшие учебные заведения;
клубные помещения многоцелевого и специализированного назначения;
спортзалы, бассейны, физкультурно-оздоровительные комплексы;
объекты, связанные с отправлением культа;
выставочные залы и комплексы;
информационные центры;
магазины, торговые центры;
рынки открытые и закрытые;
предприятия общественного питания: столовые, кафе, бары, закусочные, рестораны, парикмахерские;
дома моды, пошивочные ателье;
почта, телефон, телеграф;
аптеки поликлиники, кабинеты практикующих врачей, центры народной медицины, восстановительные центры бани;
приемные пункты и предприятия прачечной и химчистки;
здания управлений, администрации, офисы фирм и компаний, представительства, конторы;
научные, проектные и конструкторские организации, агентства банки, отделения банков;
Таблица
Предельные параметры земельных участков и
разрешенного строительства
П-1-П-4 Промышленные (производственные) зоны
Размещение участка производственной застройки на территории производственной зоны
№№
Наименование
Еди-
ница
изме-
рения
Участок производственной застройки
Примечание
чис-
лен-
ность
заня-
тых от 0,05 до 0,5 тыс.
чел.; размер терри-
тории до 0,5 га
числен-
ность занятых
от 0,5
до 5,0
тыс.
чел. и
более;
размер
терри-
тории
от 0,5
до 5,0
га
числен-
ность
занятых от 5,0
до
10,0
тыс.
чел.;
размер
терри-
тории
от 5,0
до
25,0 га
1
2
3
4
5
6
7
А
Участок производственной застройки
1
Условия размещения участка производственной застройки на территории производственной зоны
1.1
Предельные параметры земельных участков

3.01-01-2002* ҚР ҚНжЕ сәйкес, жер телімдері мен рұқсат етілген құрылыстың аумақты функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері және шекті параметрлері.
Өндірістік (өнеркәсіптік) аймақ
Өндірістік аймақтардың типтері қарастырылатын пайдалану түрлеріне, аумақты пайдаланудың шектеулеріне және әрбір нақты аймақтың құрылыс сипатына байланысты тағайындалады.
Рұқсат етілген құрылыс параметрлері және өндірістік аймақтардағы жер телімдерін пайдалану 3.01-01-2002 ҚР ҚНжЕ, ІІ-89-80* ҚНжЕ, 2.09.02-85 ҚНжЕ, 2.09.03-85 ҚНжЕ сәйкес және төменде көрсетілген кесте бойынша анықталады.
П-1. Қоғамдық-өндірістік аумақтар
Өнеркәсіппен шұғылданатын қаланың құнды аумақтарын қамтиды. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды пайдаланудың коммерциялық түріне біртіндеп бағытын өзгерту мақсатында ұйымдастырылады.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
саябақтар, скверлер, бульварлар;
тиісті санитарлық-қорғау аймақтарын сақтау жағдайында зияндылығы ІV-V кәсіпорындар;
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтау имараттары;
көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары;
кәсіптік-техникалық, орта арнайы және жоғары оқу орындары;
көп мақсатты және мамандандырылған мақсаттағы клубтық үй-жайлар;
спорт залдары, бассейндер, дене шынықтыру-сауықтыру кешендері;
діни сенімдерге байланысты нысандар;
көрме залдары және кешендер;
ақпараттық орталықтар;
дүкендер, сауда орталықтары;
ашық және жабық базарлар;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары: асханалар, кафелер, барлар, дәмханалар, мейрамханалар, шаштараздар;
сән үйлері, тігін ательесі;
пошта, телефон, телеграф;
дәріханалар, емханалар, тәжірибеден өтуші дәрігерлер кабинеттері, халық медицинасы орталықтары, қалпына келтіру орталықтары, моншалар;
кір жуу және химиялық тазалаудың қабылдау орындары;
басқарма, әкімшілік ғимараттары, фирмалар және компаниялардың кеңсежайлары, өкілдіктер, кеңселер;
ғылыми, жобалау және конструкторлық ұйымдар, банк агенттіктері, банк бөлімшелері.
Жер телімдерінің және рұқсат етілген құрылыстың шекті параметрлері
П-1-П-4 Өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар
Өндірістік аймақ аумақтарында өндірістік құрылыс телімін орналастыру
N N
Атауы
Өлшем бірлігі
Өндірістік құрылыс учаскесі
Ескерту
саны 0,05-тен 0,5 жұмыс. іст мың.
адам. ; аумақ көлемі 0,5 га дейін
саны 0,5-тен 5,0 жұмыс. іст мың.
адам.; аумақ көлемі 0,5-тен 5,0 га дейін
саны 5,0-ден 10,0 жұмыс. іст мың.
адам. ; аумақ көлемі 5,0-ден 25,0 га дейін
А
Өндірістік құрылыс телімі
1
Өндірістік аймақ аумақтарында өндірістік құрылыс телімі орналастыру
1.1
Жер телімдерінің шекті параметрлері

В полосе примыкания производственных зон к общественным территориям следует размещать общественно-административные ("предзаводские" по терминологии СНиП П-89-80*) части производственных территорий, включая их в формирование общественных центров и зон, приобъектные стоянки кооперировано с городом, зеленые насаждения
-примыкания производст-
венных зон к жилым территориям
В полосе примыкания к жилым территориям не следует оформлять границы производственного участка глухим забором, рекомендуется использование входящей в состав СЗЗ полосы примыкания для размещения коммунальных объектов жилого района, многоэтажных гаражей-стоянок различных типов, зеленых насаждений
- в примаги-
стральной
полосе
производ-
ственных зон
В примагистральной полосе производственных зон (производственная территория в примагистральной зоне) рекомендуется размещать участки компактной застройки, адаптируемой городским окружением, смешанной производственно-общественной застройки с торговыми и обслуживающими предприятиями, требующими значительных складских помещений, крупногабаритных подъездов, разворотных площадок
издательства, редакционные комплексы;
теле- и радиостудии;
выставки, ярмарки;
казино;
общественные туалеты;
инженерные сооружения.
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков общественных зон в производстве для конкретных объектов определяются в соответствии со СНиП РК 3.01-01-2002 и СНиП РК 3.02-02-2001.
П-2. Зона предприятий V-IV классов вредности
(санитарно-защитная зона до 100 м)
Разрешенные виды функционального использования территории:
предприятия коммунального хозяйства, склады, базы, предприятия V класса вредности, предприятия IV класса вредности;
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств;
инженерные сооружения.
П-3. Зона предприятий III-II классов вредности
(санитарно-защитная зона - 300, 500 м)
Разрешенные виды функционального использования территории:
предприятия III класса вредности;
предприятия II класса вредности;
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств;
предприятия IV-V классов вредности;
инженерные сооружения.
П-4. Зона предприятий I класса вредности
(санитарно-защитная зона свыше 1000 м)
Зона П-4 предназначена для промышленности 1-ого класса вредности, являющейся источником шума и загрязнения окружающей среды. Предпочтительно расположение зоны вблизи основных транспортных средств, обеспечивающих подвоз сырья и вывоз продукции.

өндірістік аймақтардың қоғамдық аумақтарға жанасу жолағында өндірістік аумақтардың қоғамдық-әкімшілік (П-89-80* ҚНжЕ терминологиясы бойынша "зауыттық") аумақтарға орналастыру қажет, оларды қоғамдық орталықтар мен аймақтар, қаламен бірлескен нысан маңындағы тұрақтар, жасыл желектерді қалыптастыруға енгізе отырып
- өндірістік аймақтардың тұрғын үй аймақтарына жанасуы
Тұрғын үй аумақтарына жанасу жолағында өндірістік учаскелердің шекараларын бітеу дуалмен қоршауға болмайды, СҚА құрамына кіретін жанасу жолақтарында тұрғын ауданның коммуналдық нысандарын орналастыру үшін көп қабатты көлікжайлар - түрлі типтегі тұрақтарды, жасыл желектерді пайдалану ұсынылады
- өндірістік аймақтардың магистраль маңы жолағында
Өндірістік аумақтардың магистраль маңындағы жолақтарында (магистральдық аймақтың өндірістік аумағы) қалалық ортаға бейімделген тұтас құрылыс учаскелерін, қойма жайларын, ірі габариттік подъездер, айналу алаңдарын талап ететін сауда және қызмет көрсету кәсіпорындарының аралас өндірістік-қоғамдық құрылысын орналастыру ұсынылады.
баспалар, редакциялық кешендер;
теле- және радиостудиялар;
көрмелер, жәрмеңкелер;
ойынхана;
қоғамдық әжетханалар;
инженерлік имараттар.
Рұқсат етілген құрылыстың параметрлері және нақты нысандар үшін өндірісте қоғамдық аймақтардың жер телімдерін пайдалану 3.01-01-2002 ҚР ҚНжЕ және 3.02-02-2001 ҚР ҚНжЕ сәйкес анықталады.
П-2. Зияндылығы V-IV сыныпты кәсіпорындар аймағы (100 м дейінгі
санитарлық-қорғау аймағы)
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
коммуналдық шаруашылық кәсіпорындары, қоймалар, базалар, зияндылығы V сыныпты кәсіпорындар, зияндылығы IV сыныпты кәсіпорындар;
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтаудың имараттары;
көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары;
инженерлік имараттар.
П-3. Зияндылығы ІІІ-IІ класты кәсіпорындар аймағы (санитарлық-қорғау
аймағы - 300,500м)
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
зияндылығы ІІІ класты кәсіпорындар;
зияндылығы IІ класты кәсіпорындар;
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтау имараттары;
көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары;
зияндылығы IV-I сыныпты кәсіпорындар;
инженерлік имараттар.
П-4. Зияндылығы I класты кәсіпорындар аймағы (санитарлық-қорғау
аймағы 1000м жоғары)
П-4 аймағы шуыл көзі және қоршаған ортаны ластаушы болып табылатын зияндылығы 1-ші сыныпты өнеркәсіптерге арналған. Аймақтың шикізатты әкелу және өнімді алып кетуді қамтамасыз ететін негізгі көлік құралдарына жақын жерде орналасуы қажет.

Для максимального уменьшения воздействия на прилегающие районы виды использования должны соответствовать требованиям по уровню вредных выбросов и защите окружающей среды, требуется организация санитарно-защитных зон радиусом 1000-500 метров. Сочетание различных видов разрешенного использования недвижимости в единой зоне возможно только при условии соблюдения нормативных санитарных требований.
Разрешенные виды функционального использования территории:
производственные и промышленные предприятия 1-ого класса вредности: химические, металлургические, металлообрабатывающие, текстильные предприятия и производства, производства строительной промышленности, производства по обработке древесины, производства по обработке животных продуктов, пищевых продуктов и вкусовых веществ;
предприятия, отдельные здания и сооружения с производствами меньшего класса вредности относительно основного производства.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
административные организации, офисы, конторы;
помещения обслуживающего персонала, дежурного аварийного персонала, охраны предприятий;
производственно-лабораторные корпуса;
научно-исследовательские, проектные и конструкторские организации, связанные с обслуживанием предприятий;
объекты складского назначения различного профиля;
объекты технического и инженерного обеспечения предприятий;
предприятия общественного питания (кафе, столовые, буфеты), связанные с непосредственным обслуживанием производственных и промышленных предприятий;
зеленые насаждения специального назначения;
питомники растений для озеленения промышленных территорий и санитарно-защитных зон;
открытые стоянки краткосрочного хранения автомобилей, площадки транзитного транспорта с местами хранения автобусов, грузовых и легковых автомобилей;
объекты пожарной охраны.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
спортплощадки, площадки отдыха для персонала предприятий;
аптеки;
пункты оказания первой медицинской помощи;
специализированные магазины оптовой, мелкооптовой, розничной торговли по продаже товаров собственного производства предприятии;
объекты оборонного назначения;
ветеринарные приемные пункты;
ветеринарные лечебницы;
объекты хранения автомобилей: гаражи боксового типа, многоэтажные, подземные и наземные гаражи, автостоянки на отдельном земельном участке;
станции технического обслуживания автомобилей;
авторемонтные предприятия;
автозаправочные станции;
антенны сотовой, радиорелейной, спутниковой связи;
санитарно-технические сооружения и установки коммунального назначения;
площадки, сооружения для контролируемого организованного временного хранения отходов при условии обеспечения их вывоза или утилизации;
предприятия по утилизации отходов.
Рекреационные зоны
Р-1. Зона зелени общего пользования и зелени спецназначения
Назначение: Зона Р-1. охватывает парки, рощи, лесопарки, природные заповедники. Цель организации зоны состоит в сохранении ценных природных особенностей и ландшафтов, одновременно стимулируя создание условий для отдыха населения города, иного поселения при условии, что планируемые мероприятия будут осуществляться с минимальным воздействием на уязвимые элементы окружающей среды.
Разрешенные виды функционального использования территорий :
лесопарки;
спортивные и игровые площадки, лыжные трассы, велосипедные и беговые дорожки и т.д.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории :
открытые стоянки для временного хранения транспортных средств;
вспомогательные сооружения, связанные с организацией отдыха (беседки, скамейки и другие малые архитектурные формы).
Условно разрешенные виды функционального использования территорий :
гостиницы, мотели, кемпинги, туристские центры;
профилактории, санатории;
больницы, госпитали общего типа;
интернаты для престарелых;
кафе, бары, закусочные и другие учреждения общественного питания;
места для пикников;
общественные туалеты.
Параметры:
Доля площадей:

Іргелес аудандарға әсер етуін барынша азайту мақсатында пайдалану түрлері зиянды шығарындылардың деңгейі және қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарға сай келуі тиіс, санитарлық-қорғау аймақтарының радиусын 1000-500 метрге дейін ұйымдастыру талап етіледі. Жылжымайтын мүлікті пайдаланудың әр алуан рұқсат етілген түрлерінің бірыңғай аймақта үйлесуі нормативтік санитарлық талаптарды сақтау жағдайында ғана мүмкін болады.
Аймақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
зияндылығы 1-ші сыныпты өндірістік және өнеркәсіптік кәсіпорындар: химиялық, металлургиялық, металл өңдеу, тоқыма кәсіпорындары, құрылыс өнеркәсібі өндірісі, ағаш өңдеу өндірісі, мал өнімдерін, тағам өнімдерін және дәмдік заттарды өңдеу өндірісі;
кәсіпорындар, негізгі өндірістерінде зияндылығы аз жеке ғимараттар мен имараттар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
әкімшілік ұйымдар, кеңсежайлар, кеңселер;
қызмет көрсетуші персоналдық, кезекші апаттық персоналдың, кәсіпорын күзетшісінің үй-жайлары;
өндірістік-зертханалық корпустар;
кәсіпорындарға қызмет көрсетуге байланысты ғылыми-зерттеу, жобалау және конструкторлық ұйымдар;
түрлі саладағы қоймалық мақсаттағы нысандар;
кәсіпорынды техникалық және инженерлік жабдықтау нысандары;
өндірістік және өнеркәсіптік кәсіпорындарға тікелей қызмет көрсететін қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары (кафе, асхана, буфеттер);
арнайы мақсаттағы жасыл желектер;
өнеркәсіптік аумақтар және санитарлық-қорғау аймақтарын көгалдандыру үшін өсімдіктер питомниктері;
автомобильдерді қысқа уақытқа сақтаудың ашық тұрақтары, автобустар, жүк және жеңіл автомобильдер сақтау орындары бар транзиттік көлік алаңдары;
өрттен қорғау нысандары.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
спорттық алаңдар, кәсіпорын персоналдары үшін демалыс алаңдары;
дәріханалар;
алғашқы медициналық көмек көрсету орындары;
кәсіпорын өндірісінің меншік тауарларын сату бойынша көтерме, ұсақ көтерме, бөлшек сауданың мамандандырылған дүкендері;
қорғаныс мақсатындағы нысандар;
ветеринарлық қабылдау пункттері;
ветеринарлық емханалар;
автомобильдерді сақтау нысандары: бокс үлгісіндегі көлікжайлар, көп қабатты, жер асты, жер үсті көлікжайлары, жеке жер теліміндегі автотұрақтар;
автомобильдерге техникалық қызмет көрсету бекеттері;
автожөндеу кәсіпорындары;
жанармай құю бекеттері;
ұялы, радио желілік, спутниктік байланыс антенналары;
санитарлық-техникалық имараттар және коммуналдық мақсаттағы қондырғылар;
қалдықтарды шығару немесе пайдаға асырумен қамтамасыз ету жағдайында ұйымдастырылған уақытша сақтаудың алаңдары, имараттары;
қалдықтарды пайдаға асыру бойынша кәсіпорындар.
Рекреациялық аймақтар Р-1. Жалпы пайдалану және арнайы мақсаттағы жасыл желектер аймағы
Мақсаты: Р-1. аймағы саябақтарды, тоғайларды, орман бақтарын, табиғи қорықтарды қамтиды. Аймақты ұйымдастырудың мақсаты құнды табиғи ерекшеліктер мен ландшафтарды сақтау, сонымен қатар қала тұрғындарының демалысына басқадай қоныстануына жағдай туғыза отырып қоршаған ортаның осал тұстарына әсері мейлінше аз жоспарланған іс-шараларды ұйымдастыру болып табылады.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
орман бақтары;
спорттық және ойын алаңдары, шаңғы жолдары, велосипед және жүгіру жолдары және т.б.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
көлік құралдарын уақытша сақтаудың ашық тұрақтары;
демалыс ұйымдастыруға байланысты қосалқы имараттар (күркелер, орындықтар және өзге шағын сәулеттік формалар).
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, саяхат орталықтары;
профилакториилар, санаториилер;
ауруханалар, жалпы үлгідегі госпитальдар;
қарттарға арналған интернаттар;
кафелер, барлар, дәмханалар және қоғамдық тамақтандырудың өзге мекемелері;
пикникке арналған орындар;
қоғамдық әжетханалар.
Параметрлері:
Алаңдардың үлесі:

зеленые насаждения, водоемы, открытые луговые пространства 90-97%;
аллеи, дороги, спортплощадки 3-10%
сооружения обслуживания 0-1%
Р-2. Зона кратковременного отдыха
Назначение : Зона Р-2. организуется на территории лесопарков для организации отдыха населения. Цель организации зоны состоит в сохранении уникального ландшафта при создании условий для полноценного отдыха. Любой вид строительства разрешается только в том случае, когда выбор местоположения и тип объектов обслуживания оказывают минимальное воздействие строительства на окружающую среду и позволяют создать привлекательные места для отдыхающих при сохранении характера и природных особенностей, присущих данной территории.
Разрешенные виды функционального использования территории :
пляжи;
кемпинги;
кафе, бары, рестораны и другие учреждения общественного питания;
пункты проката спортивного и др. инвентаря для отдыхающих;
места для палаточных городков;
спортивные и игровые площадки;
бани, сауны;
лодочные станции;
помещения обслуживающего персонала;
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории :
открытые стоянки для временного хранения транспортных средств;
вспомогательные сооружения, связанные с организацией отдыха (кабинки для переодевания, беседки и другие малые архитектурные формы);
общественные туалеты.
Р-3. Зона длительного отдыха (санатории, курорты)
Назначение : Зона Р-3 предназначена для размещения предприятий длительного отдыха и должна быть размещена на территориях, обладающих природными лечебными факторами, наиболее благоприятными микроклиматическими, ландшафтными и санитарно гигиеническими условиями.
В пределах зон отдыха следует размещать санаторно-курортные и оздоровительные учреждения, учреждения отдыха и туризма, учреждения и предприятия обслуживания, лечащихся и отдыхающих, формирующие общественные центры, включая общекурортный центр, курортные парки и другие озелененные территории общего пользования, пляжи
Разрешенные виды функционального использования территории :
санатории;
курорты;
дома отдыха;
базы отдыха;
профилактории;
детские оздоровительные лагеря и дачи дошкольных учреждений;
интернаты для престарелых;
дома ребенка;
гостиницы;
дома приема гостей;
центры обслуживания туристов;
кемпинги, мотели.
Однородные и близкие по профилю санаторно-курортные и оздоровительные учреждения, размещаемые в пределах курортных зон, как правило, следует объединять в комплексы, обеспечивая централизацию медицинского, культурно-бытового и хозяйственного обслуживания в единое архитектурно-пространственное решение.
Параметры : Расстояние от границ земельных участков вновь проектируемых санаторно-курортных и оздоровительных учреждений следует принимать, не менее:

жасыл желектер, су қоймалары, ашық шабындық кеңістіктері 90-97%;
аллеялар, жолжар, спорттық алаңдар 3-10%;
қызмет көрсету имараттары 0-1%.
Р-2. Қысқа уақыт демалыс аймағы
Мақсаты: Р-2. аймағы тұрғындардың демалысын ұйымдастыру үшін орман бақтарының аумағында ұйымдастырылады. Аймақты ұйымдастырудың мақсаты толыққанды демалысқа жағдайлар туғызу мақсатында бірегей ландшафты сақтау болып табылады. Егер қызмет көрсету нысандарының орналасқан жері және типі құрылыстың қоршаған ортаға әсері мейлінше аз және осы аймаққа тән табиғи ерекшеліктерді сақтай отырып, демалушылар үшін көз тартатын демалыс орындарын салу жағдайында құрылыстың кез келген түріне рұқсат беріледі.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
жағажайлар;
кемпингтер;
кафелер, барлар, мейрамханалар және қоғамдық тамақтандырудың өзге мекемелері;
демалушылар үшін спорттық және өзге құрал-жабдықтарды жалға алу орындары;
шатырлы қалашықтар үшін орындар;
спорттық және ойын алаңдары;
моншалар, сауналар;
қайық бекеттері;
қызмет көрсетуші персоналдардың үй-жайлары.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
көлік құралдарын уақытша сақтауды ашық тұрақтары;
демалыс ұйымдастыруға байланысты қосалқы имараттар (шешініп-киіну кабинкалары, күркелер және өзге шағын сәулеттік формалар).
қоғамдық әжетханалар.
Р-3. Ұзақ уақыт демалыс (санаториилер, курорттар) аймағы
Мақсаты: Р-3. аймағы ұзақ уақыт демалу кәсіпорындарын орналастыруға арналған және табиғи, емдік факторлары, анағұрлым қолайлы микроклиматтық, ландшафтық және санитарлық-гигиеналық жағдайлары бар аумақтарда орналастырылуы тиіс.
Демалыс аймағы шегінде санаторлық-курорттық және сауықтыру мекемелерін, демалыс және саяхат мекемелерін, емделушілер мен демалушыларға қызмет көрсететін мекемелер мен кәсіпорындар, қоғамдық орталықтар, курорттық саябақтар және жалпы пайдаланудағы өзге де көгалдандырылған аумақтар, жағажайлар орналастыру керек.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
санаториилер;
курорттар;
демалыс үйлері;
демалыс базалары;
профилакториилер;
балалардың сауықтыру лагерлері және мектепке дейінгі мекемелердің саяжайлары;
қарттарға арналған интернаттар;
балалар үйі;
қонақ үйлер;
қонақтарды қабылдау үйлері;
саяхатшыларға қызмет көрсету орталықтары;
кемпингтер, мотельдер.
Курорттық аймақтар шегінде орналастырылатын кәсібі бойынша бірыңғай және жақын санаторлық-курорттық және сауықтыру мекемелерін медициналық, мәдени-тұрмыстық және шаруашылық қызмет көрсетуді орталықтандырумен қамтамасыз етіп біртұтас сәулеттік кеңістік кешеніне біріктіру қажет.
Параметрлері: қайта жобаланатын санаторлық-курорттық және сауықтыру мекемелерінен жер телімінің шекарасының ара қашықтығы төмендегідей:

до жилой застройки учреждений коммунального хозяйства и складов (в условиях реконструкции не менее 100 м) 500 м;
до автомобильных дорог категорий:
I, II, III 500 м;
IV 200 м;
до садоводческих товариществ 300 м.
Р-4. Зона открытых пространств
(реки, водоемы, береговые полосы)
Назначение : Зона Р-4 охватывает парки, скверы, бульвары, прибрежные территории рек, активно используемые населением для отдыха.
Разрешенные виды функционального использования территории :
пляжи;
спортивные и игровые площадки;
аттракционы;
летние театры, кинотеатры, концертные площадки.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории :
мемориалы;
автостоянки;
вспомогательные сооружения, связанные с организацией отдыха (администрация, кассы, пункты проката, малые архитектурные формы и т.д.).
Условно разрешенные виды функционального использования территорий :
кафе, бары, закусочные;
объекты, связанные с отправлением культа;
общественные туалеты.
Параметры:
Доля площадей:
зеленые насаждения 65-75%;
аллеи и дороги 10-15%
площадки 8-12%
сооружения обслуживания 5-7%
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков рекреационных зон определяются для конкретных объектов в соответствии со СНиП РК 3.01-01-2002*, нормами и правилами Комплекса 3 приложения 1 и действующими нормативно правовыми актами Республики Казахстан, содержащими нормы регулирования данной градостроительной деятельности.
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры
Типы зон инженерной и транспортной инфраструктур (автомобильного, железнодорожного, речного, морского, воздушного и трубопроводного транспорта, связи и инженерного оборудования) устанавливаются в зависимости от вида и параметров размещаемых сооружений и коммуникаций, а также ограничений на использование соответствующих территорий с учетом обеспечения мер по предотвращению вредного воздействия их на среду жизнедеятельности.
Т-1 Зоны инженерных сооружений и коммуникаций
Т-2 Зоны транспортных коммуникаций
Т-3 Зоны искусственных сооружений на УДС
Т-4 Зоны мест хранения автомобильного транспорта (паркинги)
Т-5 Зоны сооружений и устройств городского пассажирского транспорта
Т-6 Зоны предприятий автосервиса (АЗС, СТО, автомоек)
Т-7 Зоны внешнего транспорта и связи (ж/д вокзалы, аэропорт, автовокзал):
Т.А. Зона автомагистрали
Разрешенные виды функционального использования территории:
мотели для легкового и грузового автотранспорта;
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств;
предприятия общественного питания;
магазины.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
разрешенные, но превышающие требования к застройке земельных участков, предоставляемых предприятиям, учреждениям и организациям автомобильного транспорта, а также земельные участки для размещения различных защитных инженерных сооружений и зеленые полосы.
Т.Ж. Зона железной дороги
Разрешенные виды функционального использования территории:
предприятия, учреждения и организации железнодорожного транспорта, расположенные на предоставленных им земельных участках для осуществления возложенных на них специальных задач по эксплуатации, содержанию, строительству, реконструкции, ремонту, развитию наземных и подземных зданий, строений, сооружений, трубопроводов, устройств и других объектов железнодорожного транспорта.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств;
предприятия по обслуживанию транспортных средств; инженерные сооружения.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
разрешенные виды землепользования, но превышающие требования к застройке земельных участков, предоставляемых предприятиям железнодорожного транспорта, а также земельные участки для размещения различных защитных инженерных сооружений и лесонасаждений.
Т.В. Зона воздушного транспорта
Разрешенные виды функционального использования территории:
аэропорт гражданской авиации, иные объекты воздушного транспорта, а также объекты, связанные с эксплуатацией, содержанием, строительством, реконструкцией, ремонтом, развитием наземных и подземных зданий, строений, сооружений и устройств воздушного транспорта.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
сооружения для постоянного и временного хранения транспортных средств;
предприятия и учреждения по обслуживанию пассажиров; инженерные сооружения.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
разрешенные виды землепользования, но превышающие требования к застройке земельных участков, предоставляемых предприятиям воздушного транспорта, а также земельные участки для размещения шумозащитных сооружений, устройств и лесонасаждений.

коммуналдық шаруашылық және қоймалар мекемелерінің тұрғын құрылысына дейін (қайта жаңғырту жағдайларында 100 м аз емес) ……………………500м;
келесі дәрежелі автомобиль жолдарына дейін: І, ІІ, ІІІ...........500м;
IV..................................................................................................200м;
бағбандық серіктестікке дейін...................................................300м.
Р-4. Ашық кеңістіктер аймағы (өзендер, сулар, жағалау жолақтары)
Мақсаты: Р-4 аймағы тұрғындардың демалысына пайдаланылатын саябақтарды, скверлерді, бульварларды, өзен жағалау аумақтарын қамтиды.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
жағажайлар;
спорттық және ойын алаңдары;
аттракциондар;
жаздық театрлар, кинотеатрлар, концерттік алаңдар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
мемориалдар;
автотұрақтар;
демалыс ұйымдастыруға байланысты қосалқы имараттар (әкімшілік, кассалар, жалға беру пункттері, шағын сәулеттік формалар және т.б).
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
кафелер, барлар, дәмханалар;
діни сенімге байланысты нысандар;
қоғамдық әжетханалар.
Параметрлері:
Алаңдар үлесі:
жасыл желектер 65-75%;
аллеялар және жолдар 10-15%;
алаңдар 8-12%;
қызмет көрсету имараттары 5-7%.
Рекреациялық аймақтардың жер телімдерін пайдалану және рұқсат етілген құрылыс параметрлері нақты нысандар үшін 3.01-02-2002* ҚР ҚНжЕ, аталған қалақұрылыстың қызметтерді реттеу нормаларынан тұратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілері мен 1 қосымшаның 3 Кешендегі нормалар мен ережелерге сәйкес анықталады.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылымдар аймақтары
Инженерлік және көліктік инфрақұрылымдар аймақтарының типтері (автомобиль, темір жол, өзен, теңіз, әуе және құбыр жүргізу көлігі, байланыс және инженерлік жабдықтар) орналастырылатын имараттар мен коммуникациялардың параметрлері мен түрлеріне байланысты, сондай-ақ тиісті аумақтарды пайдалануға шектеулердің тіршілік ету ортасына зиянды әсерінің алдын алу бойынша шаралармен қамтамасыз етуді есепке ала отырып белгіленеді.
Т-1 Инженерлік имараттар мен коммуникациялардың аймақтары
Т-2 Көлік коммуникацияларының аймақтары
Т-3 Жасанды имараттардың аймақтары
Т-4 Автомобиль көлігін (паркингтер) сақтау орындары аймақтары
Т-5 Қалалық жолаушылар көлігі имараттары мен құрылғылары аймақтары
Т-6 Автосервис кәсіпорындары аймақтары (ЖҚБ, ТҚҚО, автожуу)
Т-7 Сыртқы көлік және байланыс аймақтары (т/ж вокзалдары, әуежай, автовокзал).
Т.А. Автомагистральдар аймағы
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
жеңіл және жүк автокөліктері үшін мотельдер;
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтау имараттары;
көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары;
дүкендер.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтау имараттары;
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
рұқсат етілген, кәсіпорындарға, мекемелерге және автомобиль көлігі ұйымдарына берілетін жер телімдерінде құрылыс салудың талаптарынан асып кететін, сондай-ақ түрлі қорғау инженерлік имараттар мен жасыл жолақтарды орналастыру үшін жер телімдері.
Т.Ж. Темір жолдар аймағы
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
пайдалану, ұстау, құрылыс, қайта жаңғырту, жөндеу, жер үсті және жер асты ғимараттарын дамыту, құрылыстар, имараттар, құбыр жүргізу, құрылғылар және темір жол көлігінің басқа нысандары бойынша жүктелген арнайы міндеттерді іске асыру үшін оларға берілген жер телімдерінде орналасқан кәсіпорындар, мекемелер және темір көлігі ұйымдары.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтау имараттары;
көлік құралдарына қызмет көрсету кәсіпорындары; инженерлік имараттар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
жер пайдаланудың рұқсат етілген түрлері, темір жол көлігі кәсіпорындарына берілетін жер телімдерінде құрылыс салудың талаптарынан асып кететін, сондай-ақ түрлі қорғау инженерлік имараттар мен орман көшеттерін орналастыру үшін жер телімдері.
Т.В. Әуе көлігі аймағы
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
азаматтық авиация әуежайы, әуе көлігінің басқа нысандары, сондай-ақ пайдалану, ұстау, құрылыс, қайта жаңғырту, жөндеу, жер үсті және жер асты ғимараттарын дамыту, құрылыстар, әуе көлігінің имараттары мен құрылғыларға байланысты нысандар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
көлік құралдарын тұрақты және уақытша сақтау имараттары;
жолаушыларға қызмет көрсету кәсіпорындары мен мекемелері; инженерлік имараттар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
жер пайдаланудың рұқсат етілген түрлері, әуе көлігі кәсіпорындарына берілетін жер телімдерінде құрылыс салудың талаптарынан асып кететін, сондай-ақ шуылдан қорғау имараттар мен құрылғылар, орман көшеттерін орналастыру үшін жер телімдері.

Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков для зон "Т"; определяются для конкретных объектов в соответствии с нормами и правилами Комплекса 3.03.(сооружения транспорта) перечня нормативных правовых и нормативно-технических актов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, утвержденные приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 сентября 2005 года № 266.
Зоны сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования
СХ-1, СХ-3. Зоны сельскохозяйственного использования
Земли сельскохозяйственного назначения, предоставленные для нужд сельского хозяйства, другие земли, предназначенные для этих целей, в соответствии с генеральным планом развития города, а также разработанной на их основе землеустроительной документацией.
Зоны сельскохозяйственного использования в пределах границ (черты) города предназначаются для ведения сельского хозяйства и могут быть использованы до момента изменения вида их использования в соответствии с утвержденным генеральным планом населенного пункта и правилами застройки.
Разрешенные виды функционального использования территории :
сельскохозяйственные угодья (пашни, сады, виноградники, огороды, сенокосы, пастбища, залежи),
лесополосы,
внутрихозяйственные дороги,
коммуникации,
леса,
многолетние насаждения,
болота, замкнутые водоемы,
здания, строения, сооружения, необходимые для функционирования сельского хозяйства, в том числе сельскохозяйственные предприятия, опытно-производственные, учебные, учебно-опытные и учебно-производственные хозяйства.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территорий :
инженерные коммуникации и транспортные сооружения, устройства;
земельные участки, предоставляемые гражданам для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, личного подсобного хозяйства (садоводства, животноводства, огородничества, сенокошения и выпаса скота).
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
карьеры, перерабатывающие предприятия, склады, рынки, магазины, стоянки транспортных средств (терминалы), превышающие разрешенные размеры;
почтовые отделения, телефон, телеграф;
временные сооружения мелкорозничной торговли и другие сооружения.
СХ-2. Зона лесного хозяйства
Разрешенные, неосновные и сопутствующие, условно разрешенные виды функционального использования
городские леса и лесозащитные полосы устанавливаются согласно градостроительным регламентам соответствующих зон, установленных утвержденной градостроительной документацией и правилами застройки и землепользования.

"Т" аймағы үшін жер телімдерін пайдалану және рұқсат етілген құрылыс параметрлері нақты нысандар үшін 3.03 Кешен (көлік имараттары) нормалары мен ережелері, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі құрылыс істері және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық комитеті төрағасының 2005 жылғы 9 қыркүйектегі N 266 бұйрығымен бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік-құқықтық және нормативтік-техникалық актілері тізбесіне сәйкес анықталады.
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығына пайдалану аймақтары
СХ-1, СХ-3. Ауыл шаруашылығына пайдалану аймақтары
Ауыл шаруашылығы қажеттіліктері үшін берілген, қала дамуының бас жоспарына сәйкес осы мақсатқа арналған басқа жерлер, сондай-ақ жерге орналастыру құжаттамасы негізінде әзірленген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер.
Ауыл шаруашылығына пайдалану аумақтары қала шекарасының шегінде (сызығы) ауыл шаруашылығын жүргізу үшін арналады және елді мекендер мен құрылыс салу ережелерінің бекітілген бас жоспарына сәйкес оларды пайдаланудың түрлері өзгерген кезеңге дейін пайдаланылуы мүмкін.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлер (жыртылған жерлер, бақтар, жүзімдіктер, бақшалар, пішендіктер, жайылымдар, кендер);
орман алқаптары;
ішкі шаруашылық жолдары;
коммуникациялар;
ормандар;
көпжылдық көшеттер;
батпақтар, тұйық су қоймалары;
ауыл шаруашылығы қызметіне қажетті ғимараттар, құрылыстар, соның ішінде, ауыл шаруашылық кәсіпорындары, тәжірибелік-өндірістік, оқу, оқу-тәжірибелік және оқу-өндірістік шаруашылықтар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
инженерлік коммуникациялар және көлік имараттары, құрылғылар;
шаруа (фермерлік) қожалығын жүргізу үшін азаматтарға берілетін жер телімдері, жеке көмекші шаруашылықтар (бағбандық, малшылық, бақшалық, шөп шабу және мал жаю).
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
карьерлер, қайта өңдеу кәсіпорындары, қоймалар, базарлар, дүкендер, көлік құралдарының тұрақтары (терминалдар), рұқсат етілген мөлшерден асатын;
пошта бөлімшелері, телефон, телеграф;
ұсақ бөлшек сауда уақытша имараттары және өзге имараттар.
СХ-2. Орман шаруашылығы аймағы
Функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген, рұқсат етілген, негізгі емес және ілеспелі түрлері:
қалалық ормандар және орман қорғау алқаптары тиісті аймақтық қалақұрылыстың регламентіне, бекітілген құрылыс салу және жер пайдалану ережелері мен белгіленген қалақұрылыстың құжаттамаларына сәйкес тағайындалады.

Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков для зон "СХ" определяются для конкретных объектов в соответствии с нормами и правилами Комплекса 3.02.(жилые, общественные и производственные здания и сооружения) перечня нормативных правовых и нормативно-технических актов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, утвержденные приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 сентября 2005 года № 266 и Генеральные планы сельскохозяйственных предприятий СНиП II-97-76.
Зоны специального назначения
Зоны С-1, С-2, С-3
Разрешенные виды функционального использования территорий:
захоронения;
кладбища,
крематории,
скотомогильники,
свалки бытовых отходов и иные объекты, использование которых несовместимо с использованием других видов территориальных зон, а также объекты, создание и использование которых невозможно без установления специальных нормативов и правил.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
культовые сооружения, объекты эксплуатации кладбищ, иные вспомогательные производства и административные объекты, связанные с функционированием кладбищ;
зеленые насаждения;
инженерные коммуникации,
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
мусороперерабатывающие и мусоросжигательные заводы,
полигоны захоронения неутилизируемых производственных отходов и другие объекты.
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков зон специального назначения "С" определяются для конкретных объектов в соответствии со СНиП РК 3.01-01-2002*, комплексом перечня нормативных правовых и нормативно-технических актов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, утвержденные приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 сентября 2005 года № 266.
Зоны режимных территорий
Разрешенные виды функционального использования территорий:
военные базы, городки, полигоны, аэродромы, иные объекты безопасности и космического обеспечения,
образовательные учреждения, реализующие военные профессиональные программы,
предприятия, учреждения и организации федеральных органов исполнительной власти, выполняющих задачи по обороне, безопасности и космическому обеспечению.
Неосновные и сопутствующие виды функционального использования территории:
жилые дома,
общественные здания,
сооружения, связанные с выращиванием овощей: парники, теплицы;
хозяйственные постройки;
гаражи, открытые стоянки.
Условно разрешенные виды функционального использования территорий:
производственные здания,
учреждения связи и иные коммуникации, превышающие установленные параметры,
временные сооружения.
Параметры разрешенной застройки и использование земельных участков зон режимных территорий специального назначения "РТ" определяются для конкретных объектов в соответствии со СНиП РК 3.01-01-2002* и комплексом перечня нормативных правовых и нормативно-технических актов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, утвержденные приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 сентября 2005 года № 266.

СХ" аймағы үшін жер телімдерін пайдалану және рұқсат етілген құрылыс параметрлері нақты нысандар үшін 3.02 Кешен (тұрғын үй, қоғамдық және өндірістік ғимараттар мен имараттар) нормалары мен ережелері, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі құрылыс істері және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық комитеті төрағасынының 2005 жылғы 9 қыркүйектегі N 266 бұйрығымен бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік-құқықтық және нормативтік-техникалық актілері тізбесіне және ІІ-97-76 ҚНжЕ ауыл шаруашылық кәсіпорындарының Бас жоспарына сәйкес анықталады.
Арнайы мақсаттағы аймақтар С-1, С-2, С-3 аймақтары
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың рұқсат етілген түрлері:
көмулер;
зираттар;
крематориилар;
мал обалары;
пайдалануы аумақтық аймақтардың басқа түрлерімен қатар пайдалануына сай келмейтін тұрмыстық қалдықтардың үйінділері және өзге нысандар, сондай-ақ арнайы нормативтер мен ережелерсіз пайдалануға және құруға жарамайтын өзге нысандар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
діни сенімдерге байланысты имараттар, зираттарды пайдалану нысандары, зираттардың қызметіне байланысты өзге көмекші өндірістер мен әкімшілік нысандар;
жасыл желектер;
инженерлік коммуникациялар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
қоқыстарды қайта өңдейтін және қоқыс өртейтін зауыттар;
пайдаға асырылмайтын өндірістік қалдықтарды көму полигондары және өзге нысандар.
Арнайы мақсаттағы "С" аймағы үшін жер телімдерін пайдалану және рұқсат етілген құрылыс параметрлері нақты нысандар үшін 3.01-01-2002* ҚНжЕ, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі құрылыс істері және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық комитеті төрағасының 2005 жылғы 9 қыркүйектегі N 266 бұйрығымен бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік-құқықтық және нормативтік-техникалық актілері тізбесі кешеніне сәйкес анықталады.
Тәртіптік аумақтар аймақтары
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
әскери базалар, қалашықтар, полигондар, аэродромдар, өзге қауіпсіздік нысандары мен ғарыштық қамтамасыз ету;
әскери кәсіптік бағдарламаны жүзеге асыратын білім беру мекемелері;
қорғаныс, қауіпсіздік және ғарыштық қамтамасыз ету міндеттерін орындайтын атқарушы биліктің федеральдық органдардың ұйымдары мен мекемелері, кәсіпорындар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың негізгі емес және ілеспелі түрлері:
тұрғын үйлер;
қоғамдық ғимараттар;
көкөніс өсіруге байланысты имараттар: парниктер, теплицалар;
шаруашылық құрылыстары;
көлікжайлар, ашық тұрақтар.
Аумақтарды функционалдық пайдаланудың шартты рұқсат етілген түрлері:
өндірістік ғимараттар;
байланыс мекемелері және белгіленген параметрлерден асып кететін өзге коммуникациялар;
уақытша имараттар.
Арнайы мақсаттағы тәртіптік аумақтар аймағы "РТ" үшін жер телімдерін пайдалану және рұқсат етілген құрылыс параметрлері нақты нысандар үшін 3.01-01-2002* ҚНжЕ, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі құрылыс істері және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық комитеті төрағасының 2005 жылғы 9 қыркүйектегі N 266 бұйрығымен бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік-құқықтық жә не нормативтік-техникалық актілері тізбесі кешеніне сәйкес анықталады.