Об утверждении Правил осуществления социальных выплат отдельным катериям нуждающихся граждан
Решение Кокшетауского городского маслихата от 4 сентября 2008 года N С-14/12. Зарегистрировано управлением юстиции города Кокшетау 8 октября 2008 года N 1-1-90. Утратило силу решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 4 декабря 2009 года № С-30/11
Сноска. Утратило силу решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 4 декабря 2009 года № С-30/11
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Кокшетауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить (прилагаемые) Правила осуществления социальных выплат отдельным категориям нуждающихся граждан.
2. Признать утратившим силу решение Кокшетауского городского маслихата от 13 декабря 2007 года № С-6/15 «Об утверждении Правил осуществления социальных выплат отдельным категориям нуждающихся граждан» (зарегистрировано в Региональном реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 1-1-68, опубликовано в газетах: от 17 января 2008 года «Кокшетау» № 3 и от 17  января 2008 года «Степной маяк» № 3);
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Управлении юстиции города Кокшетау и вводится в действие со дня официального опубликования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Кокшетауского городского маслихита от 23.12.2008 № С-18/8
Председатель 14 сессии
Кокшетауского городского
маслихата четвертого созыва       М. Жанузаков
Утверждены
решением Кокшетауского
городского маслихата
от 4 сентября 2008 года
N С-14/12
Правила
осуществления социальных выплат
отдельным категориям нуждающихся граждан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления социальных выплат отдельным категориям нуждающихся граждан (далее Правила) регулируют порядок организации выплат по бюджетной программе 451-007 "Социальные выплаты отдельным категориям нуждающихся граждан по решению местных представительных органов".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) комиссия - комиссия по осуществлению социальных выплат отдельным категориям нуждающихся граждан, утверждаемая решением Кокшетауского городского маслихата.
2) уполномоченный орган по регистрации и учету заявлений граждан - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Кокшетау".
3. Правовой основой для принятия Правил являются Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года "Бюджетный кодекс Республики Казахстан".

Жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлем төлеуді іске асыру ережесін бекіту туралы
Көкшетау қалалық мәслихатының 2008 жылғы 4 қыркүйектегі № C-14/12 шешімі. Ақмола облысы Көкшетау қаласының Әділет басқармасында 2008 жылғы 8 қазанда № 1-1-90 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2009 жылғы 04 желтоқсандағы № С-30/11 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № С-30/11 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының6-бабына сәйкес Көкшетау қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлемдерді төлеуді іске асыру Ережесі (бірге берілген) бекітілсін.
2. Көкшетау қалалық мәслихатының 2007 жылғы 13 желтоқсандағы № С-6/15 «Жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлем төлеуді іске асыру ережесін» бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің аймақтық тізілімінде 1-1-68 нөмірімен тіркелген, 2008 жылғы 17 қаңтарда № 3 «Көкшетау» және 2008 жылғы 17 қаңтарда № 3 «Степной маяк» газеттерінде жарияланған) шешімнің күші жойылды деп танылсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Көкшетау қалалық мәслихатының 2008.12.23 № С-18/8 шешімімен.
3. Осы шешім Көкшетау қаласының Әділет басқармасында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Төртінші шақырылған
Көкшетау қалалық мәслихатының
14 сессияның төрағасы                     М.Жанұзақов
Көкшетау қалалық мәслихатының
2008 жылғы 4 қыркүйектегі
N С-14/12 шешімімен бекітілген
Жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлемдерді төлеуді жүзеге асыру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлемдер төлеу" 451-007 бюджеттік бағдарламасы бойынша төлемдердің ұйымдастыру тәртібін реттейді.
2. Осы Ережеде келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) комиссия - Көкшетау қалалық мәслихатының шешімімен бекітілген жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлемдер төлеуді жүзеге асыру бойынша комиссия.
2) азаматтардың өтініштерін есепке алу және тіркеу бойынша уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган "Көкшетау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
3. Ережені қабылдау үшін Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі "Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" құқықтық негіз болып табылады.

4. Действие Правил не распространяется на отношения, регулируемые Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" от 17 июля 2001 года.
2. Право на получение социальных выплат
5. Право на социальную выплату имеют граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие в Республике Казахстан и оралманы:
1) семьи (граждане) города, чей среднедушевой доход ниже прожиточного минимума:
студенты из малообеспеченных семей для приобретения проездных билетов  по стоимости проездного билета по полугодиям один раз в год;
семьи (граждане) из социально-уязвимых слоев населения по причинам нуждаемости;
малообеспеченные семьи, среднедушевой доход которых не превышает черты бедности, в размере 0,5 месячного расчетного показателя (далее - МРП) ежемесячно, с выплатой один раз в квартал;
семьи для приобретения летних оздоровительных путевок учащихся .
2) семьи (граждане), в силу определенных обстоятельств нуждающиеся в экстренной социальной  поддержке независимо от  среднедушевого дохода:
отдельные категории граждан к праздничным датам;
семьи (граждане) при жизненно трудных обстоятельствах;
социальная поддержка онкологических и туберкулезных больных;
семьи (граждане) в исключительных случаях - пожар, критическое состояние здоровья, аварии и иные непредвиденные случаи;
инвалиды 1,2 и 3 групп, участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, другие категории лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, лица которым установлен стаж работы в тылу не менее 6 месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, ветераны труда, Герои Социалистического Труда для оздоровительного лечения;
участники и инвалиды Великой Отечественной войны на компенсацию за коммунальные услуги;
пенсионерам на платную операцию, не имеющую бесплатной альтернативы на территории Акмолинской области;
проезд на госпитализацию по территории Республики Казахстан участникам и инвалидам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним, другие категории лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, а также лицам, пострадавшим в зоне Семипалатинского ядерного полигона.
3. Организация работы по социальным выплатам
6. В целях организации работы по социальным выплатам создается комиссия из числа депутатов Кокшетауского городского маслихата, сотрудников государственного учреждения "Отдел финансов города Кокшетау", государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Кокшетау" и представителей общественных организаций (по согласованию). Персональный состав комиссии утверждается решением городского маслихата в составе одиннадцати человек.
Заседания комиссии проводятся не реже одного раза в месяц.

4. Ереженің әрекеті Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңында реттелген қатынастарға таратылмайды.
2. Әлеуметтік төлем алу құқығы
5. Әлеуметтік төлемдерді алуға Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары және оралмандардың құқығы бар:
1) жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен қалада тұратын отбасылардың (азаматтардың):
жол жүру билеттерін сатып алу үшін, жылына бір рет жартыжылдық жол жүру билетінің құны бойынша аз қамтамасыз етілген отбасыларға жатқызылатын студенттердің;
мұқтаждығына байланысты халықтың әлеуметтік-осал жіктеріне жатқызылатын отбасылардың (азаматтардың);
жан басына шаққандағы табыстары ай сайын 0,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде кедейшілік шегінен аспайтын аз қамсыздандырылған отбасыларға тоқсанына бір рет төлем төлеу;
оқушы балаларға жазғы сауықтыру жолдамасын сатып алатын отбасылар.
2) анықталған жағдайларға байланысты, жан басына шаққандағы орта табысына қарамастан, жедел әлеуметтік қолдауға мұқтаж отбасылар (азаматтар):
мерекелік күндерге қарсы жекелеген санаттағы азаматтар;
өмірдегі қиын жағдайларға ұшыраған отбасыларға (азаматтарға);
онкологиялық және туберкулез ауруларымен ауыратын адамдарға әлеуметтік қолдау көрсету;
төтенше жағдайларда: өрт, денсаулық жағдайы нашарлағанда, авариялар мен басқа да күтпеген жағдайларға тап болған отбасылар (азаматтар);
cауықтандыру үшін 1, 2, 3 топ мүгедектері, ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері және оларға теңестірілген тұлғалар мен соғысқа қатысушылардың жеңілдіктері мен кепілдіктеріне теңестірілген басқа санаттағы тұлғалар, 1941 жылдың 22 маусымынан 1945 жылдың 9 мамыры аралығындағы мерзімде тылда 6 айдан кем емес уақыт жұмыс өтілі анықталған тұлғалар, Социалистік Еңбек Ерлері;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне коммуналдық қызметер үшін өтемақы төлеу;
зейнеткерлерге Ақмола облысының аумағында ақысыз баламасы жоқ, ақылы операция жасау үшін;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, оларға теңестірілген тұлғаларға және соғысқа қатысушылардың жеңілдіктері мен кепілдіктеріне теңестірілген басқа санаттағы тұлғаларға, сондай-ақ, Семей ядролық сынақ полигонындағы аймақтарда зардап шеккен тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы ауруханаларға бару үшін жолақы төлеу.
3. Әлеуметтік төлемдер бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
6. Төлемдер бойынша жұмыс ұйымдастыру мақсатында Көкшетау қалалық мәслихат депутаттары, "Көкшетау қаласының қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің, "Көкшетау қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері және қоғамдық ұйымдардың өкілдері арасынан (келісім бойынша) комиссия құрылады. Құрамы он бір адамнан тұратын комиссияның дербес құрамы қалалық мәслихаттың шешімімен бекітіледі.
Комиссия отырысы айына ең кем дегенде бір рет өткізілуге тиісті.

7. Основными задачами комиссии являются:
1) рассмотрение заявлений граждан об оказании социальной помощи;
2) проверка социально-бытовых условий и уровня обеспеченности семьи (гражданина), обратившихся за помощью.
Проверка социально-бытовых условий и уровня обеспеченности семьи (гражданина), обратившихся за помощью не проводится у следующей категории лиц:
онкологических и туберкулезных больных;
участников и инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненным к ним, других категорий лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, а также лиц, пострадавших в зоне Семипалатинского ядерного полигона, на проезд на госпитализацию по территории Республики Казахстан;
малообеспеченных семей, среднедушевой доход которых не превышает черты бедности, получающих социальную выплату в размере 0,5 МРП;
отдельных категорий граждан к праздничным датам;
инвалидов 1,2 и 3 групп, участников и инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, других категории лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, лиц которым установлен стаж работы в тылу не менее 6 месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, ветеранов труда, Героев Социалистического Труда для оздоровительного лечения;
участников и инвалидов Великой Отечественной войны на компенсацию за коммунальные услуги;
пенсионеров на платную операцию, не имеющих бесплатной альтернативы на территории Акмолинской области;
3) принятие решения о назначении или отказе в оказании социальной помощи.
4. Размер и порядок оказания социальных выплат
8. Социальная выплата предоставляется в денежной форме один раз в год одному члену семьи (гражданину) по заключению комиссии.
9. Лицо, претендующее на получение социальной выплаты, представляет в уполномоченный орган заявление и прилагает следующие документы:
1) удостоверение личности;
2) регистрационный номер налогоплательщика (РНН);
3) копия домовой книги;
4) справка о доходах за предыдущий квартал  на всех членов семьи;
5) документы, подтверждающие нуждаемость (справка врачебно-консультационной комиссии (ВКК), рецепты лечащего врача, справка пожарной инспекции, копия свидетельства о смерти и др.).
10. Социальная выплата в размере 0,5 МРП малообеспеченным семьям, среднедушевой доход которых не превышает черты бедности, оказывается по спискам сектора социальной помощи без повторной подачи документов.
11. Социальная выплата осуществляется путем перечисления средств на расчетный счет заявителя.

7. Комиссияның негізгі міндеттері мыналар  болып табылады:
1) әлеуметтік көмек көрсету туралы азаматтардың өтініштерін қарау;
2) көмек сұрап келген отбасылардың (азаматтардың) қамсыздандыру деңгейін және әлеуметтік-тұрмыстық жағдайын тексеру келесі санаттағы тұлғаларға жүргізілмейді:
онкологиялық және туберкулез ауруларымен ауыратын адамдарға;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, оларға теңестірілген тұлғаларға және соғысқа қатысушылардың жеңілдіктері мен кепілдіктеріне теңестірілген басқа санаттағы тұлғаларға, сондай-ақ, Семей ядролық сынақ полигонындағы аймақтарда зардап шеккен тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы ауруханаларға бару үшін жолақы төлеуге;
жан басына шаққандағы табыстары 0,5 АЕК мөлшерінде әлеуметтік төлем алатын, кедейшілік шегінен аспайтын аз қамсыздандырылған отбасыларға;
мерекелік күндерге қарсы жекелеген санаттағы азаматтарға;
сауықтандыру үшін 1, 2 және 3 топ мүгедектері, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері және оларға теңестірілген тұлғалар мен соғысқа қатысушылардың жеңілдіктері мен кепілдіктеріне теңестірілген басқа санаттағы тұлғаларға, 1941 жылдың 22 маусымынан 1945 жылдың 9 мамыры аралығындағы мерзімде тылда 6 айдан кем емес уақыт жұмыс өтілі анықталған тұлғаларға, Социалистік Еңбек Ерлеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне коммуналдық қызметтер үшін өтемақы төлеу;
зейнеткерлерге Ақмола облысының аумағында ақысыз баламасы жоқ ақылы операция жасау үшін;
3) әлеуметтік көмектің көрсетілмейтіндігі немесе тағайындалғандығы туралы шешім қабылдау.
4. Әлеуметтік төлем төлеу тәртібі және мөлшері
8. Әлеуметтік төлем жылына бір рет ақшалай түрде отбасының бір мүшесіне (азаматқа) комиссия қорытындысы бойынша беріледі.
9. Әлеуметтік төлем алуға үміткер адам өкілетті органға өтініш ұсынады және өтінішке қоса келесі құжаттар тіркеледі:
1) жеке куәлік;
2) салық төлеушінің нөмірі (СТН);
3) үй кітабының көшірмесі;
4) отбасының барлық мүшелерінің өткен тоқсандағы кірісі туралы анықтама;
5) әлеуметтік төлемді қажет ететіндігін куәландыратын құжаттар (дәрігерлік консультациялық кеңестің (ДКК) анықтамасы, емдейтін дәрігердің рецепті, өрт сөндіру инспекциясының анықтамасы, қайтыс болғандығы туралы куәліктің көшірмесі және тағы басқалар).
10. Аз қамтамасыз етілген отбасыларға әлеуметтік төлем жан басына шаққандағы орташа табысы кедейшілік шегінен 0,5 АЕК мөлшерінен жоғары болмаса екінші қайтара құжаттарды ұсынбай-ақ, әлеуметтік көмек секторының тізімі бойынша төленеді.
11. Әлеуметтік төлем өтініш берушінің есеп шотына қаржыны аудару жолы арқылы жүзеге асырылады.

12. Размер социальной выплаты в каждом конкретном случае определяется комиссией.
Максимальный размер помощи не может превышать 30 МРП, определенных Законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
13. Социальная выплата к праздничным датам осуществляется на основании сводного реестра путем перечисления средств на расчетные счета указанных в данном пункте лиц без подачи заявления:
1) Ко Дню Победы, 9 Мая участникам и инвалидам Великой Отечественной войны - 15000 тенге;
несовершеннолетним узникам фашистских лагерей - 3000 тенге;
жителям блокадного Ленинграда - 3000 тенге;
вдовам инвалидов Великой Отечественной войны - 3000 тенге;
награжденным труженикам тыла - 7000 тенге;
труженикам тыла, проработавшим в годы войны 6 и более месяцев -  5000 тенге;
2) к Международному Женскому Дню 8 Марта многодетным матерям, награжденным подвесками «Кумыс алка», «Алтын алка», «Мать-героиня» -  8000 тенге;
3) в День защиты детей детям-инвалидам до 18 лет - 3000 тенге;
4) многодетным матерям, вновь награжденным подвесками «Кумыс алка», «Алтын алка» - 5000 тенге.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения Кокшетауского городского маслихита от 23.12.2008 № С-18/8
14. Социальная выплата на летний оздоровительный отдых учащихся, на оздоровительное лечение направляется на расчетный счет организации, имеющей право заниматься данной деятельностью согласно заключенным договорам.
15. Уполномоченный орган на основании данных Центра по выплате пенсии формирует и представляет списки граждан для социальных выплат в пределах средств, предусмотренных на эти цели в бюджете города, несет ответственность за достоверность списков.
16. Заявитель несет ответственность в соответствии с законодательством за полноту и достоверность сведений, указанных в заявлении и документах.
5. Финансирование социальных выплат
17. Финансирование расходов по социальным выплатам производится в пределах средств, предусмотренных на эти цели в городском бюджете по бюджетной программе 451-007 "Социальные выплаты отдельным категориям нуждающихся граждан по решению местных представительных органов".
6. Контроль за осуществлением социальных выплат
18. Контроль и отчетность по оказанию социальных выплат осуществляется в соответствии с Законодательством Республики Казахстан.

12. Әлеуметтік төлем мөлшері әрбір нақты жағдайда комиссиямен анықталады.
Көмектің ең үлкен мөлшері сәйкес жылға арналған Республикалық бюджет туралы Заңда анықталған 30 АЕК аспауы керек.
13. Мереке күндері қарсаңында әлеуметтік көмек жиынтық тізілімнің негізінде осы тармақта көрсетілген адамдарға қаржыны өтінішсіз-ақ, олардың есеп шотына аудару жолымен жүзеге асырылады:
1) 9 мамыр Жеңіс күніне орай Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне - 15000 теңге;
кәмелетке толмаған фашистік лагерьлердің тұтқындарына - 3000  теңге;
блокадалық Ленинград тұрғындарына - 3000 теңге;
Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің жесірлеріне - 3000 теңге;
марапатталған тыл еңбеккерлеріне - 7000 теңге;
соғыс жылдары 6 және одан да көп ай жұмыс істеген тыл еңбеккерлеріне - 5000 теңге;
2) 8 Наурыз Халықаралық әйелдер күніне орай «Күміс алқа», «Алтын алқа», «Батыр ана» белгілерімен марапатталған көп балалы аналарға - 8000 теңге;
3) балаларды қорғау күніне 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға - 3000 теңге;
4) «Күміс алқа», «Алтын алқа» белгілерімен жаңадан  марапатталған көп балалы аналарға - 5000 теңге.
Ескерту. 4-тараудың 13-тармағы жаңа редакцияда - Көкшетау қалалық мәслихатының 2008.12.23 № С-18/8 шешімімен.
5) Чернобыль атом электр станциясында болған апат салдарын жоюға қатысқандарды еске алу күніне орай - 5000 теңге.
Ескерту. 5 тармақшасымен толықтырылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2009.03.30 № С-22/7 шешімімен.
14. Оқушыларды жазғы сауықтыру демалыстарына, сауықтандыру үшін әлеуметтік төлемдерді осы мәселемен айналысуға құқығы бар ұйымдардың есеп шоттарына жіберіледі.
15. Өкілетті орган зейнетақы төлеу Орталығының деректерінің негізінде қалалық бюджет осы мақсатқа бөлген қаражатының шегінде әлеуметтік төлемдер төлеу үшін азаматтардың тізімін құрады және ұсынады, тізімнің сенімділігіне жауап береді.
16. Өтініш беруші өтініштер мен құжаттарда көрсетілген мағлұматтардың толықтығы мен нақтылығы үшін заңға сәйкес жауап береді.
5. Әлеуметтік төлемдерді қаржыландыру
17. Әлеуметтік төлемдер бойынша шығынды қаржыландыру "Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік төлемдер төлеу" 451-007 бюджеттік бағдарламасы бойынша қалалық бюджетте осы мақсатқа қарастырылған қаржы шегінде жүзеге асырылады.
6. Әлеуметтік төлемдердің жүзеге асырылуын бақылау
18. Әлеуметтік төлемдер бойынша есеп беру және бақылау Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.