Об утверждении Инструкции по осуществлению ветеринарно-санитарного контроля объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 сентября 2009 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2009 года № 5832. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 7-1/322
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.06.2014 № 7-1/322.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В целях исполнения подпункта 36) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Инструкцию по осуществлению ветеринарно-санитарного контроля объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Сулейменов С.И.) совместно с областными территориальными инспекциями, городов Астана и Алматы принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Департаменту развития животноводства и ветеринарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Токсеитова Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утверждена
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 сентября 2009 года № 554
Инструкция
по осуществлению ветеринарно-санитарного контроля объектов
государственного ветеринарно-санитарного контроля
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по осуществлению ветеринарно-санитарного контроля объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
Инструкция определяет деятельность государственного ветеринарно-санитарного инспектора (далее - Инспектор) при осуществлении иных форм контроля на объектах производства, осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку продуктов и сырья животного происхождения и на объектах внутренней торговли, а также в карантинных зонах и неблагополучных пунктах по особо опасным болезням животных и птиц.
При проведении иных форм государственного ветеринарно-санитарного контроля не требуется предварительное уведомление субъекта частного предпринимательства и регистрация в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
По итогам иных форм государственного ветеринарно-санитарного контроля в зависимости от их вида могут быть составлены итоговые документы (справка, предписание, заключение) без возбуждения дела об административном правонарушении в случае нарушения, но с обязательным разъяснением субъекту частного предпринимательства порядка его устранения.

Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерінде ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 28 қыркүйектегі N 554 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 27 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5832 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 7-1/322 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.06.2014 № 7-1/322 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" заңының 8 бабының 36) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерінде ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің агороөнеркәсіп кешенінің мемлекеттік инспекция комитеті (Сулейменов С.И.) облыстық, Астана, Алматы қалаларының аумақтық инспекцияларымен бірлесіп осы бұйрықтан туындайтын керекті шараларды қабылдасын.
3. Мал шаруашылығын дамыту және ветеринариялық қауіпсіздік департаменті (Тоқсеитова Р.Ә.) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                            А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2009 жылғы 28 қыркүйектегі
N 554 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік ветеринариялық–санитариялық
бақылау объектілерінде ветеринариялық–санитариялық
бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ереже
1. Осы Мемлекеттік ветеринариялық–санитариялық бақылау объектілерінде ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Нұсқаулық жануарлар текті өнімдерді және шикізаттарды дайындауды (союды), қайта өңдеуді, сақтауды жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, ішкі сауда объектілерінде сонымен қатар карантиндік аумақта және жануарлардың, құстардың аса қауіпті ауруларынан таза емес аумақтарда өзге де нысандағы бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық–санитариялық инспектордың (бұдан әрі – Инспектор) іс-әрекетін анықтайды.
Мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандарын жүргізген кезде жеке кәсіпкерлік субъектісін алдын ала хабардар ету және өз құзыреті шегінде құқықтық статистика және арнаулы есеп саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркеу талап етілмейді.
Мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандарының түріне қарай оның қорытындылары бойынша бұзушылық анықталған жағдайда жеке кәсіпкерлік субъектісін әкімшілік жауаптылық туралы істі қозғамастан, бірақ оған бұзушылықты жою тәртібін міндетті түрде түсіндіре отырып, қорытынды материалдар (анықтама, нұсқама және қорытынды) жасалуы мүмкін.

2. Осуществление ветеринарно-санитарного контроля в форме проверки проводятся в порядке установленном Законами Республики Казахстан "О частном предпринимательстве", "О ветеринарии".
3. Инспекторы при проведении контроля (инспектирования) объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля (далее - объект контроля) должны владеть знаниями по:
ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам и нормам, законодательству в области пищевой безопасности;
международным правилам и нормам в области ветеринарии и обеспечения безопасности продукции;
определению характеристик продукции;
технологии производства;
способам отбора проб продукции и методам испытаний и измерений,  установленных нормативными правовыми актам;
организации входного контроля сырья, материалов и тары;
организации производственного контроля продукции на всем протяжении технологического процесса ее производства;
методам дезинфекции, дератизации, дезинсекции;
документальному оформлению результатов проверки (инспектирования).
4. Инспекторы по прибытию на объект контроля осуществляют изучение документов касающихся:
вида деятельности, план - схему предприятия, технологические схемы производства;
объема производства и реализации продукции;
наличия и осуществления производственного (государственного) контроля по обеспечению безопасности производимой продукции;
эпизоотического благополучия административной территории места расположения объекта контроля и сырьевой зоны;
соответствия планировки территории, зданий, строений и технологических помещений объекта контроля представленным документам;
соответствия ведения учета и предоставления отчетности согласно порядку установленному уполномоченным органом в области ветеринарии.
2. Контроль на объектах, осуществляющих
заготовку (убой) животных и птицы
5. Инспектор на объектах, осуществляющих заготовку (убой) животных и птицы, проводит контроль за:
1) соответствием мощности и ассортимента выпускаемой продукции проектным параметрам объекта производства;
2) состоянием дезинфекционных барьеров и пропускников, через которые производятся ввоз и выгрузка животных и птицы;
3) оформлением ветеринарных сопроводительных документов и соответствие указанных данных фактическому виду и количеству животных и птицы, поступивших на убой;
4) своевременностью и условиями проведения утилизации или уничтожения биологических отходов;
5) состоянием транспортных средств и клеток, из которых производится выгрузка животных и птицы;
6) проведением дезинфекции территорий, помещений, оборудования, транспортных средств, дезинсекции и дератизации;

2. Ветеринариялық-санитариялық бақылауды тексеру нысанында жүргізу Қазақстан Республикасының "Жеке кәсіпкерлік туралы", "Ветеринария туралы" заңдары бекіткен тәртіпте жүргізіледі.
3. Инспектор мемлекеттік ветеринариялық-санитарлық объектілерге (бұдан әрі – бақылау объектісі) бақылау жүргізгенде (инспектирования):
ветеринариялық (ветерианриялық-санитарлық) ережелер және нормалар, тамақ қауіпсіздігі саласындағы заңнамалар;
ветеринария саласы және тамақ қауіпсіздігін қамтамасыз етудің халықаралық ережелері мен нормалары;
тағамның мінездемесін анықтау;
өндіріс технологиясы;
нормативтік құқықтық актімен бекітілген бойынша өнімнен сынама алу тәсілі және зерттеу, өлшем әдістемесі;
шикізат, материалдар және ыдыстардың кіргендігін бақылауды ұйымдастыру;
технологиялық процесстердің барлық сатысында өнімнің өндірістік бақылауын ұйымдастыру;
дезинфекция, дератизация, дезинсекция әдістемелері;
тексеру (инспекция) қорытындысын құжатпен рәсімдеу бойынша білімі болуы керек.
4. Тексеру объектісіне келгеннен кейін инспектор:
қызмет түрі, кәсіпорын сызбасы жоспары, өндірістің технологиялық сызбасына;
өндіріс көлемі және өнімді сатуға;
өндірілген өнімдердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін өндірістік (мемлекеттік) бақылаудың жүргізілуі және барлығына;
тексеру объектісінің орналасқан әкімшілік аумағының және шикізат аймағының эпизоотиялық тазалығына;
ғимарат аумағының жоспары және тексеру объектісінің технологиялық бөлмелерінің ұсынылған құжатқа сәйкестігіне;
ұсынылған есеп, жүргізілген есептіліктің ветеринария саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіпке сәйкестігіне қатысты құжаттарды қарап оқуды жүзеге асырады.
2. Жануарларды және құстарды әзірлеуді (союды) жүзеге
асыратын объектілердегі бақылау
5. Жануарларды және құстарды дайындауды (союды) жүзеге асыратын объектілерде Инспектор:
1) шығарылатын өнімдердің қуаттылығы мен ассортиментінің объектінің жобалық параметрлеріне сәйкестігіне;
2) жануарлар және құстар жүретін және түсірілетін дезинфекциялық кедергілердің және өтпелердің жағдайына;
3) ветеринариялық ілеспе құжаттардың дұрыс ресімделуіне және сою пунктіне келіп түскен жануарлардың ондағы көрсетілген түрлері мен сандарына сәйкес келуіне;
4) биологиялық қалдақтардың уақытылы жойылуы немесе утилденуіне;
5) жануарлар және құстарды тасымалдайтын автокөліктердің жағдайына;
6) аумақтың, бөлмелердің, құралдардың, автокөлік құралдарының дезинфекциялауды жүргізуді, дезинсекция және дератизация жүргізуге;

7) ветеринарно-санитарным состоянием инвентаря, технологического и холодильного оборудования, производственных и складских помещений, а также территории объекта производства;
8) соблюдением ветеринарно-санитарных требований при приемке продукции в холодильные камеры;
9) предубойным осмотром поступивших на убой животных и птицы;
10) постановкой животных на карантин в случаях, предусмотренных законодательством в области ветеринарии;
11) выдачей заключения и направлением животных и птицы на убой или на санитарную бойню;
12) послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизой туш и органов;
13) отбором проб для проведения дополнительных исследований продукции (микробиологических, паразитологических, химико-токсикологических, радиологических);
14) клеймением мяса по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы;
15) оформлением ветеринарных документов на продукцию и сырье животного происхождения, выпускаемые объектом производства.
3. Контроль на объектах производства, осуществляющих
переработку продуктов и сырья животного происхождения
6. Инспектор на объектах производства, осуществляющих переработку продуктов и сырья животного происхождения осуществляет контроль за:
1) выполнением требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринариибезопасности пищевой продукциитехнического регулирования;
2) соблюдением поточности технологических процессов, исключением пересечения путей сырья и готовой продукции;
3) наличием и состоянием дезинфекционных барьеров (с подогревом в зимний период времени) при въезде и выезде с территории объекта производства;
4) эпизоотической ситуацией сырьевой зоны объекта производства, откуда поступают сырье, в том числе по импорту;
5) наличием ветеринарных сопроводительных документов на сырье, правильностью их оформления;
6) эффективностью работы очистных сооружений, внутрицеховой и ливневой канализации, регулярностью проведения лабораторных исследований производственных стоков;
7) обеспеченностью горячей и холодной водой, паром и холодом, лабораторным контролем за качеством питьевой воды и регистрацией результатов;
8) состоянием технического оборудования, контролем режимов термической обработки продукции животного происхождения, исправностью приборов по контролю температуры и давления пара;
9) условиями хранения продукции и сырья животного происхождения в холодильнике (складированием, температурными режимами);
10) мероприятиями по проведению дезинфекции производственных помещений, технологического оборудования, инвентаря, тары, а также результатами лабораторных исследований, характеризующих качество дезинфекции;

7) тоңазытқыш құралдар және технологиялық саймандар, өндіріс және сақтау қоймаларының сонымен қатар өндіріс объектісінің аумағының ветеринариялық-санитарлық жағдайына;
8) өнімдерді тоңазытқыш камераларына қабылдау кезінде ветеринариялық–санитариялық талаптардың сақталуына;
9) келіп түскен жануарлар мен құстарды сою алдындағы тексерудің жүргізілуін;
10) ветеринариялық заңнамада көрсетілген жағдайда жануарларды карантинге қою;
11) жануарларды және құстарды союға немесе санитарлық союға жіберілген қорытындыны;
12) сойылғаннан кейін ұшалар мен органдарды ветеринариялық-санитарлық сараптауға;
13) қосымша зерттеулер (микробиологиялық, паразитологиялық, химико-токсикологиялық, радиологиялық) үшін алынған сынамаларды алуға;
14) ветеринариялық-санитарлық қорытынды бойынша етке таңба басуға;
15) өндіріс объектісінің шығарған жануар тектес тағамдар және шикізаттарға берілген ветеринариялық құжаттарды рәсімдеуге бақылау жүргізеді.
3. Жануарлардан алынатын өнімдерді және шикізаттарды қайта өңдеуді жүргізетін өндіріс объектілеріндегі бақылау
6. Жануарлардан алынатын өнімдерді және шикізаттарды қайта өңдеуді жүргізетін өндіріс объектілерінде Инспектор:
1) Қазақстан Республикасының ветеринариятағам өнімдерінің қауіпсіздігі және техникалық реттеу саласындағы заңнама талаптарының орындалуына;
2) технологиялық процесстердің ағымдылығының сақталуына, шикізат және дайын өнім жолдарының қиылысуына жол берілмеуіне;
3) өндіріс аймағына кіру және шығу кезінде дезинфекциялық тосқауылдардың (қысқы мезгіл уақытында жылытқышы бар) болуына және жағдайына;
4) шикізат келіп түсетін өндіріс объектісінің, соның ішінде импорт бойынша шикізат аймағының эпизоотиялық жағдайына;
5) шикізатқа ветеринариялық ілеспе құжаттардың болуына және олардың дұрыс рәсімделуіне;
6) тазалау құрылымы цех ішіндегі және нөсерлік кәріз жұмысының тиімділігіне, өндірістік ағын суларының зертханалық зерттеулерін жүргізудің жүйелілігіне;
7) ыстық және суық сумен, бу және суықпен қамтамасыз етілуге, ауыз судың сапасына зертханалық бақылау және нәтижелерінің тіркелуіне;
8) техникалық жабдықтардың жағдайына, жануар текті өнімдердің термиялық өңдеу режимдерін бақылауға, будың температурасы мен қысымын бақылау аспаптарының дұрыстығына;
9) жануарлар тектес тағамдардың және шикізаттардың тоңазытқышта сақталу шартына (қалануына, температуралық режимдеріне);
10) өндірістік бөлмелердің, технологиялық жабдықтардың, мүліктің, ыдыстың, дезинфекциясын жүргізу бойынша шараларға, сондай-ақ дезинфекцияның сапасын сипаттайтын зертханалық зерттеу нәтижелеріне;

11) условиями хранения и обеспеченностью моющими и дезинфицирующими средствами.
4. Контроль на объектах внутренней торговли
7. На объектах внутренней торговли Инспектор осуществляет контроль за:
1) соответствием продукции животного происхождения сопроводительным документам, удостоверяющим ее происхождение, качество и безопасность, а также за исключением фальсификации ветеринарных сопроводительных документов, штампов, печатей, клейм;
2) выполнением ветеринарно-санитарных требований при приемке, хранении и реализации продукции животного происхождения;
3) порядком осуществления ветеринарно-санитарной экспертизы продукции животного происхождения;
4) мероприятиями по проведению дезинфекции помещений, оборудования, инвентаря, а также дезинсекции и дератизации;
5) выдачей ветеринарных документов, установленной формы по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы;
6) изъятием из реализации некачественной или опасной для жизни и здоровья людей продукции животного происхождения;
7) выполнением предписаний об устранении нарушений ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и норм;
8) проведением ветеринарно-санитарных мероприятий по предупреждению распространения возбудителей зоонозных и зооантропонозных болезней через возвратную тару, пищевые отходы, транспорт;
9) обучением работников лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы по вопросам обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности продукции животного происхождения и основам законодательства в области ветеринарии;
10) за выполнением требований, к реализации продукцию и сырья животного происхождения, установленных техническими регламентами.
5. Контроль на объектах по хранению и транспортировке
продукции животного происхождения
8. На объектах по хранению (склад временного хранения) и транспортировке продукции и сырья животного происхождения Инспектор осуществляет контроль за:
1) соблюдением ветеринарно-санитарных требований к объектам по хранению продукции животного происхождения;
2) наличием и оборудованием места для ветеринарного специалиста;
3) соблюдением условий и режимов хранения продукции животного происхождения оснащенностью контрольно-измерительными приборами;
4) наличием отдельных холодильных или морозильных камер для хранения различных видов продукции животного происхождения (мяса и мясной продукции, молока и молочной продукции, рыбы и рыбной продукции, яиц и яичных продуктов);
5) недопущением совместного хранения продовольственного сырья, готовой продукции, непищевой продукции, тары;

11) жуу және дезинфекциялық құралдармен қамтамасыз етілуіне және сақталу шартына бақылауды жүзеге асырады.
4. Ішкі сауда объектілеріндегі бақылау
7. Ішкі сауда объектілерінде Инспектор:
1) жануар текті өнімдердің, оның шығу тегін, сапасын және қауіпсіздігін, сондай–ақ ветеринариялық ілеспе құжаттардың фальсификациясын, мөртабан, мөр, таңбаларын куәландырушы ілеспе құжаттарға сәйкестігін;
2) жануарлардан алынатын өнімдерді қабылдау, сақтау және сату кезінде ветеринариялық–санитариялық талаптардың орындалуын;
3) жануарлардан алынатын өнімдерге ветеринариялық–санитариялық сараптаманы жүзеге асыру тәртібін;
4) үй-жайларға, жабдықтарға, мүккәмәлға дезинфекция, сондай-ақ дезинсекция мен дератизация жүргізу бойынша шараларын;
5) ветеринариялық–санитариялық сараптама нәтижелері бойынша  белгіленген  нысандағы ветеринариялық құжаттардың берілуін;
6) сапасыз немесе адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіпті жануарлардан алынатын өнімдерді сатудан алып тастауын;
7) ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) ережелер мен нормаларды бұзушылықты орындау туралы қаулының орындалуына;
8) зооноздық және зооантропоноздық ауруларды қайтарымды ыдыс, тағам қалдықтары, көлік арқылы алдын алу шаралардың жүргізілуін;
9) ветеринариялық-санитарлық лабораториялардың мамандарын жануарлардан алынатын өнімдердің ветеринариялық–санитариялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері және ветеринариялық заңнама негіздері бойынша оқытуын;
10) жануарлар текті өнімдер мен шикізаттарды сатуда техникалық регламентпен бекітілген талаптардың орындалуына бақылау жүргізеді.
5. Мемлекеттік ветеринариялық–санитариялық
бақылауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде
жануарлардан алынатын өнімдерді сақтау және тасымалдау объектілеріндегі бақылау
8. Жануарлардан алынатын өнімдерді және шикізаттарды сақтау тасымалдау объектілерінде (уақытша сақтау қоймасы) Инспектор:
1) жануарлардан алынатын өнімдерді сақтау объектілерінде ветеинариялық–санитариялық талаптардың сақталуына;
2) ветеринариялық маман үшін орынның болуы және жабдықталуына;
3) бақылау - өлшеу құралдарымен жабдықталғандығымен жануарлардан алынатын өнімдерді сақтау шарттары мен режимдерінің сақталуына;
4) әр түрлі жануарлардан алынатын өнімдерді (ет және ет өнімдері, сүт және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері) сақтау үшін жеке тоңазытқыш және мұздатқыш камералардың болуына;
5) азық–түлік шикізаттарының, дайын өнімдердің, тағамдық емес өнімдердің, ыдыстың бірге сақталуына жол бермеуге;

6) наличием и состоянием дезинфекционного барьера;
7) наличием и состоянием канализации, водоснабжения, отопления;
8) проведением и качеством дезинфекции, дезинсекции, дератизации;
9) соответствием транспортных средств и перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и нормам;
10) соблюдением ветеринарно-санитарных требований при перевозке животных, продукции животного происхождения;
11) оформлением, направлением, поступлением вагонов, судов, барж, самолетов, автомобилей, подлежащих ветеринарно-санитарной обработке в соответствии с действующим ветеринарным законодательством;
12) соответствием ветеринарно-санитарным требованиям продукции и сырья животного происхождения при их погрузке, транспортировке и выгрузке;
13) проведением ветеринарно-санитарных мероприятий (очистки, дезинфекции, дезинсекции и дератизации) платформ, причалов, площадок, складов и других сооружений (приспособлений), связанных с перевозкой сырья и продукции животного происхождения;
14) соответствием ветеринарно-санитарным требованиям транспортных средств, на которые отгружаются или с которых сгружаются продукция и сырье животного происхождения.
6. Контроль в карантинных зонах и неблагополучных пунктах по
особо опасным болезням животных и птиц
9. При осуществлении обследования в карантинных зонах и пунктах, неблагополучных по особо опасным болезням животных и птиц Инспектор осуществляет контроль за:
1) соблюдением требований ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил по профилактике и ликвидации инфекционных заболеваний животных;
2) установлением и снятием карантина/ограничения на неблагополучных пунктах по особо опасным болезням животных и птиц и соблюдением проведения карантинных и ограничительных мер при ликвидации очагов инфекций;
3) полнотой проводимых ликвидационных мероприятий, направленных на своевременную локализацию очагов инфекционных болезней животных;
4) проведением отчуждения животных и изъятия продукции и сырья животного происхождения, а также возмещением ущерба, при ликвидации очагов особо опасных болезней животных.

6) дезинфекциялық тосқауылдың болуына және жағдайына;
7) кәріз, сумен жабдықтау, жылытудың болуына және жағдайына;
8) дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізілуіне және сапасына;
9) ветеринария саласындағы уәкілетті органмен белгіленген тәртіпте есеп жүргізу және есеп беруге;
10) жануарлардан алынған өнімдерді шикізаттарды тасымалдағанда ветеринариялық–санитариялық талаптардың сақталуына;
11) қолданыстағы ветеринариялық заңнамаға сәйкес ветеринариялық–санитариялық өңдеуге жататын вагондардың, кемелердің, баржалардың, автокөліктердің рәсімделуіне, жолданылуына, келуіне;
12) арту, тасымалдау және түсіру кезінде жануар текті өнімдердің ветеринариялық–санитариялық талаптарға сәйкестігіне;
13) жануарлар текті тағамдар және шикізаттар тасымалдауға байланысты станция, порт (кемежай), әуежай және басқа да жүк қабылдаушыларға жүргізілген ветеринариялық-санитарлық шаралардың (тазалау, дезинфекция, дезинсекция, және дератизация) жүргізілу сәйкестігіне;
14) жануарларды, жануарлар текті өнімдерді және шикізаттарды тасымалдайтын, тиейтін көлік құралдарының ветеринариялық–санитариялық талаптарға сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады.
6. Жануарлардың және құстардың аса қауіпті аурулары бойынша таза емес пункттерден және карантиндік аймақтардағы бақылау
9. Жануарлардың және құстардың аса қауіпті ауруларынан таза емес пункттерінде және карантиндік аймақтарда тексеру жүргізгенде Инспектор:
1) жануарлардың жұқпалы ауруларын жоюда, алдын алу бойынша ветеринариялық ережелердің талаптарының сақталуына;
2) жануарлардың және құстардың аса қауіпті ауруларынынан таза емес ошақтарына карантин/ шектеу қою және алу, індет ошағын жоюда карантиндік және шектеу шараларының сақталуына;
3) жануарлардың жұқпалы ауруларының ошағын оқшаулауға бағытталған жою шараларының жүргізілуінің толықтығына;
4) жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошағын жоюды, жануарларды және жануарлар текті тағамдар мен шикізаттарды алып қою сонымен қатар шығынды қайтаруды жүргізуге бақылауды жүзеге асырады.