Об утверждении Правил проведения аттестации экспертов-аудиторов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений и установления квалификационных требований к ним
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2009 года № 5964. Утратил силу приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 348
Сноска. Утратил силу приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий РК от 28.09.2012 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации экспертов-аудиторов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений и установления квалификационных требований к ним.
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации.
3. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 279 "Об утверждении Правил проведения аттестации экспертов - аудиторов и поверителей средств измерений в области обеспечения единства измерений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4750, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, июнь).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан Мухамбетова Г.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Исекешев
Утверждены
приказом Министра
индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 12 ноября 2009 года № 313
Правила
проведения аттестации экспертов-аудиторов в области
обеспечения единства измерений и поверителей средств
измерений и установления квалификационных требований к ним

Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу және оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2009 жылғы 12 қарашадағы N 313 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 9 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5964 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 348 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.09.28 № 348 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу және оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. «Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 23 мамырдағы № 279 (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4750 тіркелген, Қазақстан Республикасы Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының актілері жинағында жарияланған, 2007 жыл, маусым,) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетінің төрағасы Ғ.М.Мұхамбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2009 жылғы 12 қарашадағы
№ 313 бұйрығымен бекітілген
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу және оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу ережесі

Настоящие Правила проведения аттестации экспертов-аудиторов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений и установления квалификационных требований к ним (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее - Закон) и устанавливают порядок проведения аттестации экспертов-аудиторов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений в государственной системе обеспечения единства измерений Республики Казахстан и квалификационные требования к ним.
1. Общие положения
1. Аттестация проводится с целью присвоения квалификации для осуществления конкретных видов работ и услуг в области обеспечения единства измерений.
2. Аттестация экспертов-аудиторов в области обеспечения единства измерений (далее - эксперты-аудиторы) осуществляется по следующим направлениям деятельности:
1) проведение испытаний средств измерений;
2) проведение аттестации испытательного оборудования;
3) проведение метрологической аттестации методик выполнения измерений;
4) проведение метрологической экспертизы технической документации.
3. Аттестация поверителей средств измерений (далее - поверители) осуществляется по видам измерений в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений.
2. Порядок аттестации экспертов-аудиторов и поверителей
4. Документы на получение квалификации экспертов-аудиторов представляются в уполномоченный орган по техническому регулированию и метрологии (далее - уполномоченный орган), на получение квалификации поверителя - в государственный научный метрологический центр (далее - ГНМЦ).
Комплект документов представляется в прошитом и пронумерованном виде.
5. Для получения квалификации эксперта-аудитора (поверителя) представляются следующие документы:
1) заявление произвольной формы, с указанием заявляемых квалификаций кандидата, направления деятельности для экспертов-аудиторов, вида измерений для поверителей;
2) нотариально заверенная либо заверенная организацией, подавшей документы на аттестацию, копия документа, удостоверяющего личность кандидата на квалификацию;
3) нотариально заверенная либо заверенная организацией, подавшей документы на аттестацию, копия документа об образовании;
4) нотариально заверенная либо заверенная организацией, подавшей документы на аттестацию, копия документа, удостоверяющего прохождение квалификационного курса;
5) нотариально заверенные либо заверенные организацией, подавшей документы на аттестацию, копии документов, подтверждающих стаж работы в области обеспечения единства измерений - для экспертов-аудиторов и поверителей, и практической работы в заявленном направлении деятельности - только для экспертов-аудиторов;

Осы Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу және оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы» 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесіндегі өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу тәртібін және оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Аттестаттау өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыстар мен қызметтердің нақты түрлерін жүзеге асыру үшін біліктілікті беру мақсатында жүргізіледі.
2. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларды (бұдан әрі - сарапшы-аудиторлар) аттестаттау мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) өлшем құралдарына сынақтар жүргізу;
2) сыналатын жабдықтарға аттестаттау жүргізу;
3) өлшемдерді орындау әдістемелеріне метрологиялық аттестаттау жүргізу;
4) техникалық құжаттамаларға метрологиялық сараптама жүргізу.
3. Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді (бұдан әрі - салыстырып тексерушілер) аттестаттау өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес өлшем түрлері бойынша жүзеге асырылады.
2. Сарапшы-аудиторларды және салыстырып тексерушілерді аттестаттау тәртібі
4. Сарапшы-аудиторлардың біліктілігін алу үшін құжаттар техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган), салыстырып тексеруші біліктілігін алу үшін мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа (бұдан әрі - МҒМО) ұсынылады.
Құжаттар жинағы тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады.
5. Сарапшы-аудитордың (салыстырып тексерушінің) біліктілігін алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
1) үміткердің мәлімденетін біліктілігі, сарапшы-аудиторлар үшін қызмет бағыты, салыстырып тексерушілер үшін өлшем түрі көрсетілген ерікті нысандағы мәлімдеме;
2) біліктілікке үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың аттестаттауға құжаттар берген ұйыммен расталған немесе нотариуспен расталған көшірмесі;
3) аттестаттауға құжаттар берген ұйыммен расталған немесе нотариуспен расталған білімі туралы құжаттың көшірмесі;
4) аттестаттауға құжаттар берген ұйыммен расталған немесе нотариуспен расталған біліктілік курсын өткенін куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) аттестаттауға құжаттар берген ұйыммен расталған немесе нотариуспен расталған, сарапшы аудиторлар және салыстырып тексерушілер үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілін және тек қана сарапшы-аудиторлар үшін қызметтің мәлімделген бағытындағы практикалық жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмесі;

6) характеристика с места работы, заверенная печатью организации;
7) нотариально заверенные либо заверенные организацией, подавшей документы на аттестацию, копии документов о дополнительном обучении, участии в прочих работах по обеспечению единства измерений (при наличии).
6. Для получения квалификации поверителя дополнительно представляется справка-отзыв, удостоверяющая прохождение стажировки по заявленному виду измерений, по форме согласно Приложению 1 к настоящим Правилам. Справка-отзыв, удостоверяющая прохождение стажировки, выданная ранее одного года до подачи комплекта документов, квалификационной комиссией не признается.
7. Рассмотрение представленных материалов на получение квалификации эксперта-аудитора осуществляется постоянно действующей комиссией уполномоченного органа, на получение квалификации поверителя - постоянно действующей комиссией ГНМЦ (далее - квалификационная комиссия).
8. Решения о присвоении квалификации экспертов-аудиторов (поверителей) принимаются уполномоченным органом (ГНМЦ) по результатам рассмотрения материалов квалификационной комиссией в течение 20 рабочих дней со дня подачи заявки с полным комплектом документов.
9. Копия документа, удостоверяющего прохождение теоретической подготовки на квалификационном курсе по заявленному направлению деятельности или виду измерений, выданного организацией зарубежной страны, осуществляющей подготовку и повышение квалификации кадров в сфере метрологии, признается квалификационной комиссией на срок действия не более трех лет, в соответствии с требованиями нормативных документов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений.
10. Кандидаты, имеющие профессиональное образование в области обеспечения единства измерений, при первичной аттестации получают квалификацию поверителей без осуществления теоретической подготовки на квалификационных курсах по заявленному направлению, в течение одного года после получения профессионального образования.
11. При принятии квалификационной комиссией решения об аттестации кандидата в качестве эксперта-аудитора (поверителя) оформляется сертификат о присвоении квалификации по форме в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам, сроком на три года.
12. Сертификат о присвоении квалификации подлежит обязательной регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
13. При принятии квалификационной комиссией решения об отказе в аттестации в качестве эксперта-аудитора (поверителя) кандидату направляется мотивированный отказ в письменном виде в течение 10 рабочих дней со дня принятия решения.
Основанием для отказа является:

6) ұйым мөрімен расталған жұмыс орнынан мінездеме;
7) аттестаттауға құжаттар берген ұйыммен расталған немесе нотариуспен расталған қосымша оқуы, өлшем бірлігін қамтамасыз ету бойынша басқа да жұмыстарға қатысқаны туралы құжаттардың көшірмесі (бар болса).
6. Салыстырып тексеруші біліктілігін алу үшін қосымша осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәлімделген өлшем түрі бойынша тағылымдамадан өткенін куәландыратын анықтама-пікір ұсынылады. Құжаттар жинағын тапсырғанға дейін бір жыл бұрын берілген тағылымдамадан өткенін куәландыратын анықтама-пікірді біліктілік комиссиясы мақұлдамайды.
7. Сарапшы-аудитор біліктілігін алуға ұсынылған материалдарды қарауды уәкілетті органның тұрақты қызмет ететін комиссиясы, салыстырып тексеруші біліктілігін алуға ұсынылған материалдарды қарауды МҒМО тұрақты қызмет ететін комиссиясы (бұдан әрі - біліктілік комиссиясы) жүзеге асырады.
8. Сарапшы-аудиторлар (салыстырып тексерушілер) біліктілігін беру туралы шешімді уәкілетті орган (МҒМО) толық құжаттар жинағымен өтінімді берген күннен бастап 20 жұмыс күн ішінде біліктілік комиссиясы материалдарды қарау нәтижелері бойынша қабылдайды.
9. Тапсырыс берілген қызмет бағыты немесе метрология саласында кадрларды дайындау және біліктілікті арттыруды жүзеге асыратын шет ел ұйымымен берілген өлшем түрі бойынша біліктілік курсында теориялық дайындықтан өткенін куәландыратын құжаттың көшірмесін біліктілік комиссиясы техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес үш жылдан артық емес жарамдылық мерзіміне мақұлдайды.
10. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кәсіби білімі бар үміткерлер алғашқы аттестаттау кезінде мәлімделген бағыт бойынша біліктілік курстарында теориялық дайындықсыз салыстырып тексерушілер біліктілігін кәсіби білімді алғаннан кейін бір жыл ішінде алады.
11. Біліктілік комиссиясы үміткерді сарапшы-аудитор (салыстырып тексеруші) ретінде аттестаттау туралы шешім қабылдаған кезде осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес үш жыл мерзіміне біліктілікті беру туралы сертификат рәсімделеді.
12. Біліктілікті беру туралы сертификат өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде міндетті тіркелуге жатады.
13. Біліктілік комиссиясы үміткерді сарапшы-аудитор (салыстырып тексеруші) ретінде аттестаттаудан бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде үміткерге жазбаша түрде шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күн ішінде дәлелденген қабыл алмау жіберіледі.
Бас тартудың негізі мыналар:

1) несоответствие кандидата установленным квалификационным требованиям к данной квалификации;
2) несоответствие представленного комплекта документов требованиям, установленным пунктами 5, 6 настоящих Правил.
14. В случае несогласия кандидата с отказом в присвоении квалификации, он в течение 30 календарных дней со дня получения отказа обращается в апелляционную комиссию уполномоченного органа с апелляцией на принятое решение либо в судебные органы.
Апелляционная комиссия уполномоченного органа рассматривает обращение кандидата в течение 30 календарных дней со дня получения обращения и дает мотивированный ответ в письменном виде.
15. Кандидат, которому было отказано в присвоении квалификации, повторно подает документы после устранения замечаний квалификационной комиссии, послуживших основанием для отказа.
3. Квалификационные требования к экспертам-аудиторам
16. Экспертами-аудиторами в области обеспечения единства измерений являются физические лица, аттестованные на право проведения работ в области обеспечения единства измерений в порядке, установленном настоящими Правилами.
17. К кандидату в эксперты-аудиторы предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего либо среднего технического образования;
2) прохождение теоретической подготовки на квалификационном курсе по заявленному направлению деятельности в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений;
3) стаж работы в области обеспечения единства измерений не менее четырех лет - для кандидата с высшим техническим образованием, не менее пяти лет - для кандидата со средним техническим образованием, опыт практической работы в заявленном направлении деятельности для всех кандидатов - не менее двух лет.
4. Квалификационные требования к поверителям
18. Поверителями являются специалисты государственной метрологической службы или метрологических служб юридических лиц, аккредитованных на поверку средств измерений, аттестованные на право поверки средств измерений в порядке, установленном настоящими Правилами.
19. К кандидату в поверители предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие среднего технического образования и стажа работы в области обеспечения единства измерений не менее двух лет, либо высшего технического образования;
2) прохождение теоретической подготовки на квалификационном курсе по заявленному виду измерений в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений;
3) прохождение стажировки по заявленному виду измерений при наличии практического опыта по заявленному виду измерений менее одного года.

1) үміткердің берілген біліктілікке белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
2) ұсынылған құжаттар жиынының осы Ереженің 5, 6-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
14. Үміткер біліктілікті беруден бас тартумен келіспеген жағдайда, ол бас тарту алған күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қабылданған шешімге аппеляциямен уәкілетті органның аппеляциялық комиссиясына немесе сот органдарына жүгінеді.
Уәкілетті органның аппеляциялық комиссиясы үміткердің шағымын шағым түскен күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қарайды және жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
15. Үміткерге біліктілік берілмеген жағдайда, ол біліктілік комиссиясының бас тартуға негіз болған ескертулерін жойғаннан кейін құжаттарды қайта тапсырады.
3. Сарапшы-аудиторларға қойылатын біліктілік талаптары
16. Осы Ережеде белгіленген тәртіппен өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған жеке тұлғалар өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторлар болып табылады.
17. Сарапшы-аудиторға үміткерге мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) жоғары техникалық білімі немесе орташа техникалық білімінің болуы;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес мәлімденген қызмет бағыты бойынша біліктілік курстарында теориялық дайындықтан өтуі;
3) жоғары техникалық білімі бар үміткер үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, орташа техникалық білімі бар үміткер үшін бес жылдан кем емес, тапсырылған қызмет бағытында практикалық жұмыс тәжірибесі бар барлық үміткерлер үшін екі жылдан кем емес болуы тиіс.
4. Салыстырып тексерушілерге қойылатын біліктілік талаптары
18. Мемлекеттік метрологиялық қызметтің немесе осы Ережеде белгіленген тәртіппен өлшем құралдарын салыстырып тексеруге аккредиттелген, өлшем құралдарын салыстырып тексеру құқығына аттестатталған заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерінің мамандары салыстырып тексерушілер болып табылады.
19. Салыстырып тексерушіге үміткерге мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) орташа техникалық білімі және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында екі жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе жоғары техникалық білімі болуы;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес мәлімделген өлшемнің түрі бойынша біліктілік курстарында теориялық дайындықтан өтуі;
3) мәлімделген өлшем түрі бойынша практикалық тәжірибесі бір жылдан кем болған кезде мәлімделген өлшем түрі бойынша тағылымдамадан өтуі.

20. Стажировка включает проведение поверок не менее пяти типов средств измерений по выбранному виду измерений. В случае если кандидат в поверители заявляет на несколько видов измерений, стажировка включает проведение поверок не менее трех типов средств измерений по каждому заявленному виду измерений. Стажировка проводится специалистом, имеющим сертификат о присвоении квалификации поверителя по видам измерений, по которым проводится стажировка. Общая продолжительность стажировки составляет не менее 5 рабочих дней.
5. Заключительные положения
21. В случае нарушения законодательства в области обеспечения единства измерений вопрос компетентности эксперта-аудитора (поверителя) выносится на рассмотрение квалификационной комиссии.
22. В случае утери сертификата эксперта-аудитора (поверителя) необходимо:
1) опубликовать в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сведения о признании недействительным сертификата эксперта-аудитора (поверителя) с указанием номера, даты выдачи и срока действия сертификата;
2) подать заявление в уполномоченный орган о признании недействительным сертификата эксперта-аудитора, в ГНМЦ - сертификата поверителя, и о выдаче дубликата сертификата с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия, к заявлению приложить документ, подтверждающий опубликование сведений, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
23. В случае порчи сертификата эксперта-аудитора (поверителя) необходимо подать заявление в уполномоченный орган (ГНМЦ) о выдаче дубликата сертификата, с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия, к заявлению приложить испорченный оригинал сертификата.
24. Дубликат сертификата оформляется в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам с указанием в правом верхнем углу слова "Дубликат", сохранением номера, даты выдачи и срока действия ранее выданного оригинала сертификата.
25. Дубликат сертификата выдается в течение 10 рабочих дней со дня подачи заявления.
Приложение 1
к Правилам проведения аттестации
экспертов-аудиторов в области
обеспечения единства измерений и
поверителей средств измерений и
установления квалификационных
требований к ним
Форма справки - отзыва, удостоверяющего прохождение стажировки
СПРАВКА-ОТЗЫВ № ______
удостоверяющая прохождение стажировки
1. Наименование организации, на базе которой проведена стажировка
_____________________________________________________________________
2. Сведения об организации __________________________________________
(№ и дата выдачи аттестата аккредитации, вид аккредитации)
_____________________________________________________________________

20. Тағылымдама таңдалған өлшем түрі бойынша өлшем құралдарының кемінде бес типін салыстырып тексеруді жүргізуден тұрады. Егер салыстырып тексерушіге үміткер бірнеше өлшем түрлеріне тапсырыс берсе, тағылымдама әрбір мәлімделген өлшем түрі бойынша өлшем құралдарының кемінде үш типін салыстырып тексеруді жүргізуден тұрады. Сол арқылы тағылымдама мәлімделген өлшем түрі бойынша салыстырып тексеруші біліктілігін иелену туралы сертификаты бар маман тағылымдаманы жүргізеді. Тағылымдаманың жалпы ұзақтығы 5 жұмыс күнінен кем емес болады.
5. Қорытынды ережелер
21. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнама бұзылған жағдайда сарапшы-аудитор (салыстырып тексеруші) құзіреттілігі туралы мәселе біліктілік комиссиясының қарауына ұсынылады.
22. Сарапшы-аудитор (салыстырып тексеруші) сертификаты жоғалған жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында сарапшы-аудитор (салыстырып тексеруші) сертификаттың нөмірі, берілген күні мен жарамдылық мерзімінің көрсетілуімен жарамсыз деп тану туралы мәліметтерді жариялау қажет;
2) уәкілетті органға сарапшы-аудитор сертификатын, МҒМО-ға салыстырып тексеруші сертификатын жарамсыз деп тану туралы және сертификат нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі көрсетілген сертификаттың телнұсқасын беру туралы мәлімдеме беру қажет, мәлімдемеге осы тармақтың 1) тармақшасында қарастырылған мәліметтердің жариялануын растайтын құжат қоса беріледі.
23. Сарапшы-аудитор (салыстырып тексеруші) сертификаты бұзылған жағдайда уәкілетті органға (МҒМО) сертификат нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі көрсетілген сертификаттың телнұсқасын беру туралы мәлімдеме беру қажет, мәлімдемеге сертификаттың бұзылған түпнұсқасы қоса беріледі.
24. Сертификаттың телнұсқасы оң жағындағы жоғарғы шетінде «Телнұсқа» сөзі көрсетіліп, бұрын берілген сертификат түпнұсқасының нөмірі, берілген күні мен жарамдылық мерзімі сақталып, осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес рәсімделеді.
25. Сертификаттың телнұсқасы өтініш берген күнінен бастап 10 жұмыс күн ішінде беріледі.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласындағы сарапшы-аудиторларға
және өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерге аттестаттау жүргізу
және оларға қойылатын біліктілік
талаптарын белгілеу ережесіне
1-қосымша
Тағылымдамадан өткенін куәландыратын анықтама-пікірдің нысаны Тағылымдамадан өткенін куәландыратын
№ АНЫҚТАМА-ПІКІР
1. Тағылымдаманы өткізген заңды тұлғаның
атауы _____________________________________________________________
2. Заңды тұлға туралы
мәліметтер ________________________________________________________
(аккредиттеу аттестатының № және берілген күні, аккредиттеу түрі)

3. Наименование структурного подразделения организации
_____________________________________________________________________
(например: лаборатория линейно-угловых измерений)
4. Специалист(ы), проводивший(ие) стажировку: _______________________
(Ф.И.О. поверителя,
_____________________________________________________________________
стаж работы по данному направлению, № и дата выдачи сертификата о присвоении
квалификации поверитель, вид(ы) измерений)
5. Специалист, прошедший стажировку:
Ф.И.О. _________________________________________________________
6. Сроки прохождения стажировки: _______________________________
7. За время стажировки _________________ принял(а) участие в поверке
ФИО
следующих средств измерений:
Вид
измерений
Наименование
тип средства измерений
Год выпуска
или ввоза в
Республику
Казахстан
Нормативный документ на
поверку
Обозначение Наименование
1 2 3 4 5
8. Профессиональные знания и умения*: ______________________________
____________________________________________________________________
9. Рекомендации: ___________________________________________________
(рекомендации организации, проводившей стажировку, касательно
____________________________________________________________________
присвоения квалификации поверителя с указанием вида(-ов) измерений)
Руководитель организации ________________ _______________________
(подпись)             (фамилия, инициалы)
М.П.
Руководитель структурного подразделения организации,
в которой проводилась стажировка _____________ ___________________
(подпись)        (фамилия, инициалы)
Специалист(ы), проводивший(ие) стажировку:
____________________                    _____________________
(подпись)                                     (фамилия, инициалы)
Дата выдачи "____" ________ 20__ г.
__________________
* Знания основных принципов и методов получения измерительных
данных, основных средств измерений (включая измерительные цепи),
фундаментальных принципов и методов обработки результатов измерений,
включая оценку погрешности и неопределенности, требований нормативных
документов, оформления документации, методах планирования измерительных
экспериментов и способах оптимизации выбора средств, необходимых для
измерений, умение обеспечивать достоверность измерений, выполнять
настройку измерительных приборов, обеспечивающую их нормальное
функционирование, анализировать погрешности измерений, определять их
источники и правильно оформлять результаты измерений, организовывать
оценку состояния применяемых измерительных средств и другие теоретические
и практические знания и умения в области обеспечения единства измерений.
Приложение 2
к Правилам проведения аттестации
экспертов-аудиторов в области
обеспечения единства измерений и
поверителей средств измерений и
установления квалификационных
требований к ним
Форма сертификата о присвоении квалификации
____________________________________________________________
уполномоченный орган (или ГНМЦ)
СЕРТИФИКАТ
зарегистрирован в Реестре
государственной системы
обеспечения единства измерений
за № _________________________
выдан "___"_______ 20__ г.
действителен до "__"____ 20__ г.
Настоящий сертификат выдан ____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
с присвоением квалификации* _________________________________________
в соответствии с Правилами проведения аттестации экспертов-аудиторов
в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений,
утвержденными приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан
от "___" _________ №_________.
Руководитель уполномоченного органа или ГНМЦ
_______________ __________________ __________________________
(должность)            (подпись)               (фамилия, инициалы)
М.П.
Руководитель структурного подразделения ГНМЦ, осуществившего
аттестацию**
________________ __________________ _________________________
(должность)            (подпись)               (фамилия, инициалы)
_________________
* Указывается присвоенная квалификация: эксперт-аудитор или
поверитель, с указанием направления деятельности в области обеспечения
единства измерений для эксперта-аудитора либо вида (видов) измерений - для поверителя.
** Заполняется при оформлении сертификата о присвоении квалификации поверителя.

3. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің
аталуы ____________________________________________________________
(мысалы: сызықты-бұрыштық өлшеулер зертханасы)
4. Тағылымдаманы жүргізген маман(дар):_______________________
(салыстырып тексерушінің ТАӘ, бұл бағыт
____________________________________________________________________________________
бойынша жұмыс өтілі, тегі, салыстырып тексеруші біліктілігін беру сертификатының
№ және берілген күні, өлшем түрі (түрлері)
5. Тағылымдамадан өткен маман:
Т.А.Ә. ____________________________________________________________
6. Тағылымдамадан өту
мерзімі: __________________________________________________________
7. Тағылымдама мерзімінде ___________________________ мынадай
ТАӘ
өлшем құралдарын салыстырып тексеруге қатысты:
Өлшем түрі
Өлшем құралының атауы, типі
Шығару немесе Қазақстан Республикасына әкелінген жылы
Салыстырып тексеруге нормативтік құжат
Белгіленуі
Аталуы
1
2
3
4
5
8. Кәсіптік білімі және іскерлігі*:
9. Ұсыныстар:_________________________________________________
(салыстырып тексеруші біліктіліктілігін алуға байланысты өлшем
____________________________________________________________________
түрінің (түрлерінің) көрсетілуімен тағылымдаманы өткізген ұйымның ұсыныстары)
Ұйым басшысы __________        ________________________
(қолы)               (тегі, аты-жөні)
М.О.
Тағылымдаманы өткізген ұйымның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _________     ________________
(қолы)       (тегі, аты-жөні)
Тағылымдаманы жүргізген маман(дар):_______    ________________
(қолы)     (тегі, аты-жөні)
Берілген күні 20_ жылғы «___» ______
* Өлшеу деректерін алудың негізгі қағидаттарын және әдістерін, өлшемнің негізгі құралдарын (өлшеуіш тізбектерін қоса), өлшем қателігі және белгісіздігін бағалауды қоса өлшем нәтижелерін өңдеудің іргелі қағидаларын және әдістерін, нормативтік құжаттар талаптарын, құжаттамалардың рәсімделуін, өлшеуіштерді сараптауды жоспарлау әдістерін және өлшеуге қажетті құралдарды таңдаудың тиімді әдістерін білу, өлшемдердің растығын қамтамасыз етуді, қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өлшеуіш аспаптардың құрылуын орындауды, өлшем қателіктерін талдауды, олардың көздерін белгілеуді және өлшем нәтижелерін дұрыс ресімдеуді, қолданылатын өлшем құралдарының жай-күйін бағалауды және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында басқа теориялық және практикалық біліммен икемділікті ұйымдастыра білу.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласындағы сарапшы-аудиторларға
және өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерге аттестаттау жүргізу
және оларға қойылатын біліктілік
талаптарын белгілеу ережесіне
2-қосымша
Біліктілікті беру туралы сертификаттың нысаны
________________________________________
уәкілетті орган (немесе МҒМО)
СЕРТИФИКАТ
Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің
мемлекеттік жүйесінің Тізілімінде
тіркелген N __________
20__ ж.«__» ________ берілген
20__ ж.«__» ______ дейін жарамды
Осы сертификат _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________*
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің ______ жылғы  ___ __________ № ____ бұйрығымен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз
ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу ережесіне сәйкес біліктілікті беруімен берілді.
Уәкілетті орган немесе МҒМО басшысы
___________ ___________ ___________________________________
(лауазымы)    (қолы)             (тегі, аты-жөні)
М.О.
Аттестаттауды жүзеге асырған МҒМО құрылымдық бөлімшенің басшысы**
___________ ___________ ___________________________________
(лауазымы)    (қолы)              (тегі, аты-жөні)
* Берілген біліктілік көрсетіледі: сарапшы-аудитор үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы қызмет бағыты немесе салыстырып тексерушілер үшін - өлшем түрі (түрлері) көрсетілген сарапшы-аудитор немесе салыстырып тексеруші.
** Салыстырып тексеруші біліктілігін беру туралы сертификатты рәсімдеген кезде толтырылады.