1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 10  Правил въезда и пребывания иностранцев в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136 "Отдельные вопросы правового регулирования пребывания иностранцев в Республике Казахстан", и определяют порядок выдачи виз иностранцам, въезжающим в Республику Казахстан, выезжающим из Республики Казахстан, пребывающим в Республике Казахстан, а также следующим транзитом через территорию Республики Казахстан.
Положения настоящих Правил распространяются также на лиц без гражданства.
2. Выдача виз производится:
1) за границей - загранучреждениями Республики Казахстан (далее - загранучреждения РК);
2) на территории Республики Казахстан:
Департаментом консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД РК);
Управлением миграционной полиции Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Управлениями миграционной полиции Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей (далее - МВД РК).
3. Продление виз осуществляется МИД РК и МВД РК.
4. Основанием для выдачи виз Республики Казахстан (далее - визы РК) являются:
1) письменные обращения государственных органов Республики Казахстан, дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, в соответствии с Приложением 1 к настоящим Правилам;
2) разрешения органов внутренних дел для иностранцев, въезжающих в Республику Казахстан по частным делам и на постоянное жительство, а также для иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан;
3) письменные обращения юридических лиц для приглашения в Республику Казахстан иностранцев, представленные в МИД РК;
4) ходатайство уполномоченного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра в городе Алматы (далее - РФЦА) о выдаче виз иностранцам, прибывающим на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в региональном финансовом центре.
5. При выдаче виз РК учитывается миграционная ситуация в стране гражданства иностранца.
6. Оформление и согласование с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ РК) визовых документов осуществляется с использованием информационной системы.
2. Кратность виз
7. Виза РК может быть однократной, двукратной, трехкратной и многократной.
8. Однократные визы дают право иностранцу на однократный въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан, двукратные, трехкратные и многократные визы соответственно дают право иностранцу на двукратный, трехкратный и многократный въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан в пределах срока действия визы.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер «Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуын құқықтық реттеудiң жекелеген мәселелерi» атты Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысымен бекітілген Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуінің және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кету тәртібінің 10-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасына кіретін, Қазақстан Республикасынан шығатын, Қазақстан Республикасында болатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін шетелдіктерге виза беру тәртібін белгілейді.
Осы Ережелер қағидалары азаматтығы жоқ тұлғаларға да қатысты болып табылады.
2. Визаларды беруді:
1) шетелде – Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері (бұдан әрі – ҚР шетелдердегі мекемелері);
2) Қазақстан Республикасының аумағында:
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті (бұдан әрі – ҚР СІМ);
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полициясы комитетінің көші-қон полициясы басқармасы және Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттерінің көші-қон полициясы басқармалары (бұдан әрі – ҚР ІІМ) жүргізеді.
3. Визалардың ұзартылуын ҚР СІМ және ҚР ІІМ жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасының визаларын (бұдан әрі – ҚР визалары) беруге төмендегі құжаттар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, Қазақстан Республикасында тіркелген шет мемлекеттері дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың осы Ережелердің 1-қосымшасына сәйкес жазбаша өтініштері;
2) Қазақстан Республикасына жеке шаруаларымен және тұрақты тұруға келген, сонымен қатар Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге арналған ішкі істер органдарының рұқсаты;
3) Заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасына шетелдіктерді шақыру үшін ҚР СІМ-не ұсынылған жазбаша өтініштері;
4) Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттейтін уәкілетті органның (бұдан әрі – АӨҚО) Қазақтан Республикасының аумағына қаржы орталығында қызметін жүзеге асыру үшін келетін шетелдіктерге виза беруге байланысты қолдаухаты.
5. ҚР визаларын беру кезінде шетелдіктің азаматтығы бар елдегі көші-қон ахуалы ескеріледі.
6. Визалық құжаттардың ресімделуі және ҚР ҰҚК–мен келісілуі ақпараттық жүйені пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
2. Визаның мәртелігі
7. ҚР визалары бір мәртелік, екі мәртелік, үш мәртелік және көп мәртелік болуы мүмкін.
8. Визаның қолдану мерзімінің шегінде бір мәртелік визалар шетелдікке Қазақстан Республикасына бір мәрте келуге және Қазақстан Республикасынан шығуға құқық береді, екі, үш және көп мәртелік визалар тиісінше шетелдікке Қазақстан Республикасына екі, үш және көп мәрте келуге және Қазақстан Республикасынан шығуға құқық береді.

3. Категории виз
9. Визы по категориям подразделяются на:
1) дипломатические (ДВ);
2) служебные (ҚВ);
3) инвесторские (ИНВ);
4) деловые (ІСВ);
5) частные (ЖСВ);
6) туристские (ТСВ);
7) миссионерские (МИВ);
8) на учебу (ОУВ);
9) на лечение (ЕАВ);
10) на работу (ЖЕВ);
11) на постоянное жительство (ТТВ);
12) выездные (ШЖВ);
13) транзитные (ТВ).
4. Дипломатическая виза (ДВ)
10. Дипломатические визы выдаются:
1) дипломатическим агентам иностранных дипломатических представительств и консульским должностным лицам иностранных консульских учреждений, аккредитованных в Республике Казахстан, направляющимся для работы в Республику Казахстан, а также членам их семей;
2) владельцам дипломатических паспортов, направляющимся в Республику Казахстан по служебным делам;
3) владельцам паспортов международных организаций, имеющим статус, приравненный к дипломатическим агентам;
4) сотрудникам международных организаций, аккредитованным в Республике Казахстан, и членам их семей;
5) главам иностранных государств, правительств и членам их семей;
6) членам парламентов, правительств иностранных государств и членам их семей - владельцам дипломатических паспортов, а также членам официальных иностранных делегаций и сопровождающим их лицам - владельцам дипломатических паспортов;
7) дипломатическим курьерам, провозящим дипломатическую почту - владельцам дипломатических паспортов, при наличии курьерского листа;
8) почетным консулам Республики Казахстан и членам их семей;
9) почетным консулам иностранных государств, аккредитованным в Республике Казахстан, и членам их семей.
11. Дипломатические визы не выдаются:
1) в случаях предъявления дипломатического паспорта лицами, дипломатическое качество которых не признается в Республике Казахстан;
2) лицам, провозящим дипломатическую почту, если они не имеют дипломатического паспорта.
12. Дипломатические визы выдаются на однократный, двукратный, трехкратный и многократный въезд и выезд.
5. Служебная виза (ҚВ)
13. Служебные визы выдаются:
1) владельцам паспортов международных организаций, не имеющим статус, приравненный к дипломатическим агентам, а также владельцам национальных паспортов, работающим в международных организациях;
2) владельцам служебных паспортов, направляющимся в Республику Казахстан по служебным делам;
3) членам официальных иностранных делегаций и сопровождающим их лицам;
4) членам административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств и международных организаций, консульским служащим, работникам обслуживающего персонала консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, и членам их семей;

3. Виза санаттары
9. Визалар санаттары бойынша төмендегідей бөлінеді:
1) дипломаттық (ДВ);
2) қызметтік (ҚВ);
3) инвесторлық (ИНВ);
4) іскерлік (ІСВ);
5) жеке (ЖСВ);
6) туристік (ТСВ);
7) миссионерлік (МИВ);
8) оқуға (ОУВ);
9) емделуге (ЕАВ);
10) жұмысқа (ЖЕВ);
11) тұрақты тұруға (ТТВ);
12) шығу визасы (ШЖВ);
13) транзиттік (ТВ).
4. Дипломаттық виза (ДВ)
10. Дипломаттық визалар:
1) Қазақстан Республикасына жұмыс істеу үшін жіберілетін Қазақстан Республикасында тіркелген шетел дипломаттық өкілдіктерінің дипломаттық агенттеріне және консулдық мекемелердің консулдық лауазымды тұлғаларына және олардың отбасыларының мүшелеріне;
2) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін, дипломаттық паспорттардың иелеріне;
3) Дипломаттық агенттің мәртебесіне теңестірілген халықаралық ұйымдардың паспорттарының иелеріне;
4) Қазақстан Республикасында тіркелген халықаралық ұйымдардың қызметкерлеріне және олардың отбасыларының мүшелеріне;
5) шетел мемлекеттерінің, үкіметтерінің басшыларына және олардың отбасы мүшелеріне;
6) дипломаттық паспорттарының иелері - шет мемлекеттері парламентінің, үкіметінің мүшелеріне және олардың отбасының мүшелеріне, сонымен қатар дипломаттық паспорттардың иелері – шетел ресми делегациясының мүшелеріне және олармен бірге жүретін адамдарға;
7) курьерлік парағы бар болған жағдайда, дипломаттық поштаны тасымалдаушы дипломаттық паспорттардың иелері – дипломаттық курьерлерге;
8) Қазақстан Республикасының құрметті консулдарына және олардың отбасы мүшелеріне;
9) Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекеттерінің құрметті консулдарына және олардың отбасы мүшелеріне беріледі.
11. Дипломаттық визалар төмендегі тұлғаларға берілмейді:
1) дипломаттық паспорттарын көрсеткен, бірақ Қазақстан Республикасында дипломаттық сапасы танылмайтын тұлғаларға;
2) дипломаттық поштаны тасымалдаушы адамның дипломаттық паспорты жоқ болған жағдайда.
12. Дипломаттық визалар бір, екі, үш және көп мәрте келуге және шығуға беріледі.
5. Қызметтік виза (ҚВ)
13. Қызметтік визалар:
1) Дипломаттық агент мәртебесіне теңестірілмеген халықаралық ұйымдар паспорттарының иелеріне және халықаралық ұйымдарда жұмыс істейтін ұлттық паспорт иелеріне;
2) Қазақстан Республикасына қызметтік істер бойынша жіберілген қызметтік паспорт иелеріне;
3) ресми шетел делегацияларының мүшелеріне және олармен бірге жүретін адамдарға;
4) Қазақстан Республикасында тіркелген халықаралық ұйымдар мен шет мемлекеттер дипломаттық өкілдіктерінің әкімшілік - техникалық және қызмет көрсетуші персоналына, консулдық қызметшілерге, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің қызмет көрсетуші персоналына және олардың отбасы мүшелеріне;

5) дипломатическим курьерам, провозящим дипломатическую почту, если они не имеют дипломатического паспорта, при наличии курьерского листа;
6) лицам, направляющимся в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан и Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных исполнительных органов Республики Казахстан;
7) военнослужащим иностранных государств, направляющимся в Республику Казахстан по служебным делам;
8) лицам, направляющимся в командировку в Республику Казахстан по приглашению иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, а также международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан;
9) представителям средств массовой информации, аккредитованным в Республике Казахстан и направляющимся в Республику Казахстан на основании указания руководства МИД РК.
14. Служебные визы выдаются на однократный, двукратный, трехкратный и многократный въезд и выезд.
6. Инвесторская виза (ИНВ)
15. Инвесторские визы выдаются иностранцам - руководителям и представителям управленческого звена иностранных юридических лиц, участвующих в инвестировании экономики Республики Казахстан, участникам РФЦА, а также членам их семей.
16. Однократные инвесторские визы выдаются без приглашения в день обращения по указанию руководства МИД РК, либо по согласованию с главами загранучреждений РК, при наличии ходатайств иностранных юридических лиц или Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан, с предварительной проверкой на предмет отсутствия ограничений во въезде на территорию Республики Казахстан и последующим информированием МИД РК о факте выдачи визы.
Однократные инвесторские визы на срок до 30 суток могут выдаваться участникам РФЦА в день обращения по согласованным ходатайствам уполномоченного органа по регулированию деятельности РФЦА.
17. Многократные инвесторские визы выдаются участникам (дилерам, брокерам, эмитентам) РФЦА, членам международного совета при администрации РФЦА, а также членам их семей на основании ходатайств уполномоченного органа по регулированию деятельности РФЦА и согласованных с МИД РК, МВД РК и КНБ РК списков участников РФЦА с их паспортными данными. Согласование ходатайств уполномоченного органа по регулированию деятельности РФЦА в органах национальной безопасности осуществляется в срок, не превышающий 3 рабочих дней. При выдаче многократных инвесторских виз требуется согласование с МИД РК.

5) дипломаттық поштаны тасымалдаушы дипломаттық курьерлерге, егер дипломаттық паспорты жоқ және курьерлік парағы болған жағдайда;
6) Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасының Парламентінің, Қазақстан Республикасының Үкіметінің, Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотының және Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Президентіне тікелей бағынышты және есепті органдардың, Қазақстан Республикасының орталық атқару органдарының шақыруымен келетін тұлғаларға;
7) Қазақстан Республикасына қызметтік істер бойынша жіберілетін шет мемлекеттердің әскери қызметшілеріне;
8) Қазақстан Республикасында тіркелген шетел дипломаттық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және халықаралық ұйымдардың шақыруымен Қазақстан Республикасына іссапарға жіберілген тұлғаларға;
9) Қазақстан Республикасында тіркелген және ҚР СІМ басшылығының нұсқауы негізінде Қазақстан Республикасына жіберілетін бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдеріне беріледі.
14. Қызметтік визалар бір, екі, үш және көп мәрте келуге және шығуға беріледі.
6. Инвесторлық виза (ИНВ)
15. Инвесторлық визалар Қазақстан Республикасының экономикасын инвестициялауға қатысушы шетелдік заңды тұлғалардың басқарушы буындарының басшылары мен өкілдеріне, АӨҚО қатысушыларына, сондай-ақ олардың отбасының мүшелеріне беріледі.
16. Бір мәртелік инвесторлық визалар шетелдіктерге ҚР СІМ басшылығының нұсқауы бойынша, не болмаса ҚР шетелдегі мекемелері басшыларының келісімі бойынша шетелдік заңды тұлғалардың немесе Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігінің Инвестициялар жөніндегі комитетінің қолдаухаты болған жағдайда, оларға Қазақстан Республикасының аумағына кіруге шектеу жоқтығы алдын ала тексеріліп, шақыру қағазсыз, өтініш білдірілген күні беріледі, кейін виза берілген фактісі ҚР СІМ-ге хабардар етіледі.
АӨҚО қызметін реттейтін уәкілетті органның қолдаухаттары бойынша АӨҚО қатысушыларына 30 тәулік мерзімге дейін бір мәртелік инвесторлық визаларды өтініш жасаған күні беруге болады.
17. Көп мәртелік инвесторлық визалар АӨҚО қызметін реттейтін уәкілетті органның қолдаухаты және ҚР СІМ, ҚР ІІМ мен ҚР ҰҚК-мен келісілген паспорттық деректері бар АӨҚО-ға қатысушылардың (дилерлер, брокерлер және эмитенттер) тізімдері негізінде, АӨҚО қатысушыларына, АӨҚО әкімшілігі жанындағы халықаралық кеңес мүшелеріне, сонымен қатар олардың отбасының мүшелеріне беріледі. АӨҚО қызметін реттейтін уәкілетті органның қолдаухаттарының ұлттық қауіпсіздік органдарында келісілуі 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде жүзеге асырылады. Көп мәртелік инвесторлық визалар беру барысында ҚР СІМ-нің келісімі талап етіледі.

18. Уполномоченный орган по регулированию деятельности РФЦА своевременно предоставляет в МИД РК, МВД РК и КНБ РК достоверные сведения, предусмотренные в пункте 17 настоящих Правил.
19. Инвесторские визы выдаются на однократный, двукратный, трехкратный и многократный въезд и выезд.
7. Деловая виза (ІСВ)
20. Деловые визы выдаются иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан с деловыми целями:
1) командировка;
2) проведение переговоров, заключение контрактов, оказание консультационных или аудиторских услуг;
3) участие в конференциях, симпозиумах, форумах, выставках, концертах, культурных, научных, спортивных и других мероприятиях;
4) по программам молодежных, студенческих и школьных обменов, за исключением обучения в образовательных учреждениях Республики Казахстан;
5) осуществление международных автомобильных перевозок;
6) членам экипажей самолетов регулярных и чартерных авиарейсов, не имеющим удостоверение Международной организации гражданской авиации (ИКАО), а также поездных бригад и экипажей судов;
7) сопровождение гуманитарной помощи;
8) чтение краткосрочных лекций, ведение занятий в высших учебных заведениях;
9) монтаж, ремонт и техническое обслуживание оборудования;
10) учредителям, соучредителям юридических лиц, зарегистрированных в органах юстиции Республики Казахстан.
21. Основаниями для выдачи виз категории деловая (ІСВ) являются:
1) приглашения государственных органов и негосударственных юридических лиц Республики Казахстан, дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан;
2) письменное обращение в загранучреждение РК граждан стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам, а также иностранцев казахской национальности (при наличии документов, подтверждающих их национальную принадлежность) без приглашения и указания МИД РК.
22. Деловые визы выдаются на однократный, двукратный, трехкратный и многократный въезд и выезд.
8. Частная виза (ЖСВ)
23. Частные визы выдаются иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан по частным делам, на основании одного из следующих документов:
1) приглашения, выданного МВД РК;
2) указания МИД РК о выдаче визы, оформленного на основании приглашений дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан;
3) указания МИД РК о выдаче визы, оформленного на основании решения Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, иностранцам, направляющимся для встречи с лицами, отбывающими наказание в исправительных учреждениях на территории Республики Казахстан;

18. АӨҚО қызметін реттейтін уәкілетті орган ҚР СІМ-ге, ҚР ІІМ-ге және ҚР ҰҚК-ға, осы Ережелердің 17-тармағында қарастырылған дұрыс мәліметтерді уақытында береді.
19. Инвесторлық визалар бір, екі, үш және көп мәрте келуге және шығуға беріледі.
7. Іскерлік виза (ІСВ)
20. Іскерлік визалары Қазақстан Республикасына келесі іскерлік мақсаттармен келетін шетелдіктерге:
1) іссапар;
2) келіссөздер жүргізу, келісім-шарттар жасасу, консультациялық және аудиторлық қызметтер көрсету;
3) конференцияларға, симпозиумдарға, форумдарға, көрмелерге, концерттерге, мәдени, ғылыми, спорттық және басқа да іс-шараларға қатысу;
4) мектеп оқушылары, студенттер және жастар арасындағы алмасу бағдарламалары бойынша, Қазақстан Республикасының оқу орындарында оқудан басқа;
5) халықаралық автомобильдік тасымалдауды жүзеге асыру;
6) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ХААҰ) куәлігі жоқ кезекті және чартерлік рейстер ұшақтарының экипаждары мүшелеріне, сондай-ақ поезд бригадаларына және кемелер экипаждарының мүшелеріне;
7) гуманитарлық көмекпен бірге жүрушілерге;
8) жоғарғы оқу орындарында қысқа мерзімді дәріс оқу, сабақ жүргізу;
9) жабдықтарды жинақтау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету;
10) Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген заңды тұлғалардың құрылтайшыларына, ұйымдастырушыларына беріледі.
21. Іскерлік (ІСВ) санаттағы визаларды беруге төмендегілер негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының және мемлекеттік емес заңды тұлғаларының, Қазақстан Республикасында тіркелген дипломаттық өкілдіктердің, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың шақыруы;
2) осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген елдер азаматтарының ҚР шетелдердегі мекемелеріне білдірген жазбаша өтініші, сондай-ақ ұлты қазақ шетелдіктер (ұлтын растайтын құжаттары болған жағдайда) шақыру қағазсыз және ҚР СІМ-нің нұсқауысыз.
22. Іскерлік визалар бір, екі, үш және көп мәрте келуге және шығуға беріледі.
8. Жеке виза (ЖСВ)
23. Жеке визалар Қазақстан Республикасына жеке сапар бойынша келетін шетелдіктерге төмендегі құжаттардың біреуінің негізінде беріледі:
1) ҚР ІІМ берген шақыру қағазы;
2) Қазақстан Республикасында тіркелген шет мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және халықаралық ұйымдардың шақыруы негізінде ресімделген ҚР СІМ-нің виза беру туралы нұсқауы;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының аумағындағы түзету мекемелерінде жазасын өтеп жатқан адамдармен кездесуге келетін шетел азаматтары үшін ресімделген ҚР СІМ-нің виза беру туралы нұсқауы;

4) указания МИД РК о выдаче визы, оформленного на основании приглашений Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - МОН РК), управлений образования областей, городов Астана и Алматы, иностранцам, изъявившим желание усыновить (удочерить) детей граждан Республики Казахстан и состоящим на консульском учете как кандидаты в усыновители;
5) письменных заявлений иностранцев, направляющихся в Республику Казахстан на похороны или в случаях болезни родных/близких, с приложением подтверждающих документов;
6) письменных заявлений иностранцев с приложением документов, подтверждающих их связь с Республикой Казахстан (графа о месте рождения в Республике Казахстан в национальном паспорте или свидетельство о рождении в Республики Казахстан, документ о захоронении в Республике Казахстан родственника, справка о выходе из гражданства Республики Казахстан или утрате гражданства Республики Казахстан);
7) письменных заявлений иностранцев казахской национальности (при наличии документов, подтверждающих их национальную принадлежность), постоянно проживающих на территории Республики Казахстан в период до фактического получения документов, подтверждающих гражданство Республики Казахстан или вид на жительство;
8) письменных заявлений граждан стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам;
9) письменных заявлений граждан Республики Казахстан, въезжающих в Республику Казахстан совместно с супругами, детьми или родителями - иностранцами, по согласованию с МИД РК.
24. Частные визы выдаются на однократный, двукратный, трехкратный въезд и выезд.
9. Туристская виза (TСВ)
25. Туристские визы выдаются иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан в качестве туристов.
Туристские визы выдаются при наличии подтверждения о приеме иностранца туристской организацией Республики Казахстан, имеющей лицензию на право осуществления туроператорской, турагентской деятельности, услуг инструктора туризма, и визовой поддержки МИД РК.
26. Однократные и двукратные туристские визы гражданам стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам, а также иностранцам казахской национальности (при наличии документов, подтверждающих их национальную принадлежность), выдаются на основании их письменного обращения или обращения иностранных туристских организаций.
27. Туристские визы выдаются на однократный, двукратный и трехкратный въезд и выезд.
10. Миссионерская виза (МИВ)
28. Миссионерские визы выдаются иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан с целью осуществления религиозно-просветительской деятельности.
Миссионерские визы выдаются на основании приглашения религиозного объединения, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, согласованного с уполномоченным органом по связям с религиозными объединениями.

4) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын балаларды ұл (қыз) етіп асырап алғысы келетін және асырап алуға кандидат ретінде консулдық есепте тұрған шетел азаматтары үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі – ҚР БҒМ), Қазақстан Республикасы облыстарының және Астана мен Алматы қалаларының білім басқармаларының шақыруы негізінде ресімделген ҚР СІМ-нің виза беру туралы нұсқауы;
5) Қазақстан Республикасына туыстары мен жақындарын жерлеуге немесе олардың ауыр науқастанулары себебімен келетін шетелдіктердің растайтын құжаттары қоса берілген жазбаша өтініштері;
6) Қазақстан Республикасымен байланысын растайтын құжаттары қоса берілген (ұлттық паспорттағы Қазақстан Республикасында тұрғандығы туралы бағаны немесе Қазақстан Республикасында туғандығы туралы куәлігі, Қазақстан Республикасында жақын туысқанының жерленгендігі туралы құжаты, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққандығы туралы анықтамасы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандығы туралы анықтамасы) шетелдіктердің жазбаша өтініштері;
7) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттарды немесе тұруға ықтиярхатты алуға дейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын ұлты қазақ шетелдіктердің (қазақ ұлтына қатыстылығын растайтын құжаттары болған жағдайда) жазбаша өтініштері;
8) осы Тәртіптің 2-қосымшасында көрсетілген елдер азаматтарының жазбаша өтініштері;
9) шетел азаматтары болып табылатын жұбайларымен, балаларымен немесе ата-аналарымен Қазақстан Республикасына бірге келетін Қазақстан Республикасы азаматтарының ҚР СІМ-мен келісілген жазбаша өтініштері.
24. Жеке визалар бір, екі және үш мәрте келуге және шығуға беріледі.
9. Туристік виза (ТСВ)
25. Туристік виза Қазақстан Республикасына турист ретінде келетін шетелдіктерге беріледі.
Туристік виза туроператорлық, турагенттік қызметті жүзеге асыру, туризм инструкторы қызметін көрсету құқығына лицензиясы бар Қазақстан Республикасының туристік мекемесінің шетелдікті қабылдауын растауы және ҚР СІМ-нің визалық қолдауы болған жағдайда беріледі.
26. Осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген елдердің азаматтарына және ұлты қазақ шетелдіктерге (қазақ ұлтына қатыстылығын растайтын құжаттары болса) жазбаша өтініштері немесе шетел туристік мекемелерінің өтініштері негізінде бір және екі мәртелік туристік визалар беріледі.
27. Туристік визалар бір, екі және үш мәрте келуге және кетуге беріледі.
10. Миссионерлік виза (МИВ)
28. Миссионерлік виза Қазақстан Республикасына діни-ағартушылық қызмет атқаруға келетін шетелдіктерге беріледі.
Миссионерлік визалар Қазақстан Республикасы аумағында тіркелген діни қоғамның діни қоғамдармен байланыс жөніндегі уәкілетті органмен келісілген шақыруы негізінде беріледі.

29. Миссионерские визы выдаются на однократный, двукратный, трехкратный и многократный въезд и выезд.
11. Виза на учебу (ОУВ)
30. Визы на учебу выдаются иностранцам:
1) направляющимся в Республику Казахстан для поступления в средние и высшие учебные заведения Республики Казахстан, либо для обучения в них - при наличии визовой поддержки МИД РК, оформленной на основании письменных обращений учебных заведений, зарегистрированных в органах юстиции Республики Казахстан или МОН РК;
2) направляющимся в Республику Казахстан для прохождения учебной практики, стажировки - на основании письменных обращений юридических лиц, зарегистрированных в органах юстиции Республики Казахстан, дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан;
3) казахской национальности (при наличии документов, подтверждающих их национальную принадлежность), временно прибывшим в Республику Казахстан и поступившим в учебные заведения Республики Казахстан - на основании письменных обращений учебных заведений, зарегистрированных в органах юстиции Республики Казахстан или МОН РК.
31. Визы категории на учебу (ОУВ) выдаются на однократный, двукратный, трехкратный и многократный въезд и выезд.
12. Виза на лечение (ЕАВ)
32. Визы на лечение выдаются:
1) иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан для лечения, медицинского обследования и консультаций - при наличии визовой поддержки МИД РК, оформленной на основании письменных обращений медицинских учреждений, зарегистрированных в органах юстиции Республики Казахстан, или Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Минздрав РК);
2) иностранцам, находящимся в Республике Казахстан, при возникновении необходимости их лечения в стационарных условиях, - на основании письменных обращений физических и юридических лиц, при наличии выданных медицинскими учреждениями документов, подтверждающих необходимость такого лечения;
3) иностранцам, сопровождающим лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта - на основании письменных обращений субъектов здравоохранения Республики Казахстан или Минздрава РК.
33. Визы на лечение выдаются на однократный и двукратный въезд и выезд.
13. Виза на работу (ЖЕВ)
34. Визы на работу выдаются:
1) иностранцам, следующим в Республику Казахстан на работу - на основании визовой поддержки МИД РК, при наличии разрешения на привлечение иностранной рабочей силы и письменного обращения юридического лица, зарегистрированного в Республике Казахстан;

29. Миссионерлік визалар бір, екі, үш және көп мәрте келуге және кетуге беріледі.
11. Оқуға арналған виза (ОУВ)
30. Оқуға арналған визалар:
1) Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген оқу орындарының немесе ҚР БҒМ-нің жазбаша өтініші негізінде ресімделген, ҚР СІМ-нің визалық қолдауы болған жағдайда, Қазақстан Республикасындағы жоғарғы және орта оқу орындарына түсу үшін немесе осы оқу орындарында оқу үшін келген;
2) Қазақстан Республикасына іс-тәжірибеден, тағылымдамадан өту үшін – Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген шет мемлекеттердің заңды тұлғаларының, дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, ҚР-да тіркелген халықаралық ұйымдардың жазбаша өтініштері негізінде келген;
3) Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген оқу орындарының немесе ҚР БҒМ-нің жазбаша өтініштері негізінде – Қазақстан Республикасына уақытша келіп, оқу орындарына түскен ұлты қазақ (қазақ ұлтына қатыстылығын растайтын құжаттары болса) шетелдіктерге беріледі.
31. Оқуға (ОУВ) санатындағы визалар бір, екі және көп мәрте келуге және кетуге беріледі.
12. Емделуге арналған виза (ЕАВ)
32. Емделуге арналған визалар:
1) Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген медициналық мекемелердің немесе ҚР денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ДМ) жазбаша өтініштері негізінде ресімделген ҚР СІМ-нің визалық қолдауы болған жағдайда, Қазақстан Республикасына емделу, медициналық тексерілу және консультациялар үшін келетін шетелдіктерге;
2) Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге тұрақты емделу қажет болған жағдайда – жеке және заңды тұлғалардың жазбаша өтініштері негізінде, медициналық мекемелер берген осы емделудің қажеттігін растайтын құжаттары болған жағдайда;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалармен бірге жүретін шетелдіктерге – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау субъектілерінің немесе ҚР ДМ-нің жазбаша өтініштері негізінде беріледі.
33. Емделуге арналған визалар бір және екі мәрте келуге және кетуге беріледі.
13. Жұмысқа арналған виза (ЖЕВ)
34. Жұмысқа арналған визалар:
1) Қазақстан Республикасына жұмысқа келетін шетелдіктерге – ҚР СІМ-нің визалық қолдауы негізінде, шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаты мен ҚР-да тіркелген заңды тұлғалардың жазбаша өтініші болған жағдайда;

2) иностранцам, следующим в Республику Казахстан на работу, которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, получение разрешения на привлечение иностранной рабочей силы не требуется - на основании письменного обращения юридического лица, зарегистрированного в Республике Казахстан;
3) неработающим членам семей, находящимся на иждивении лиц, перечисленных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта с указанием в визе отметки "без права на работу" - на основании письменного обращения юридического лица, зарегистрированного в органах юстиции Республики Казахстан, документов подтверждающих родство с лицами, указанными в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, а также копии выданной визы категории на работу (ЖЕВ) лиц, перечисленных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
35. Виза на работу выдается на однократный, двукратный, трехкратный и многократный въезд и выезд.
14. Виза на постоянное жительство (ТТВ)
36. Визы на постоянное жительство выдаются иностранцам:
1) направляющимся в Республику Казахстан для постоянного проживания - на основании личных письменных обращений иностранцев, при наличии визовой поддержки МИД РК, оформленной по согласованию с КНБ РК и уполномоченными органами;
2) прибывшим в Республику Казахстан по частным делам и обратившимся с ходатайством об оставлении на постоянное жительство в Республике Казахстан - на основании личного письменного обращения граждан стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам, а также иностранцев казахской национальности (при наличии документов, подтверждающих их национальную принадлежность);
3) обратившимся с ходатайством о предоставлении статуса беженца или предоставлении политического убежища в Республике Казахстан.
37. Визы на постоянное жительство выдаются на однократный и двукратный въезд и выезд.
15. Выездная виза (ШЖВ)
38. Выездные визы выдаются:
1) иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан - на основании разрешения органов внутренних дел;
2) иностранцам, утратившим на территории Республики Казахстан паспорт или иной документ, предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан - на основании письменных обращений дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств и свидетельств на возвращение в страну постоянного проживания;
3) иностранцам, в отношении которых в установленном законодательством порядке приняты решения о выдворении из Республики Казахстан - на основании постановления суда о выдворении иностранца.

2) Қазақстан Республикасына жұмысқа келетін шетелдіктерге олардан Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес жұмыс істеуге арналған рұқсаттарды алу талап етілмейтін жағдайда – Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғалардың жазбаша өтініштері негізінде;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың асырауындағы жұмыс істемейтін отбасы мүшелеріне, визадағы «жұмысқа құқығы жоқ» деген жазуды көрсете отырып – Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген заңды тұлғалардың жазбаша өтініштері, осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы көрсетілген тұлғалармен туысқандығын растайтын құжаттары, сондай-ақ осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы көрсетілген тұлғалардың жұмысқа арналған визасының көшірмесі негізінде беріледі.
35. Жұмысқа арналған визалар бір, екі, үш және көп мәрте келуге және кетуге беріледі.
14. Тұрақты тұруға арналған виза (ТТВ)
36. Тұрақты тұруға арналған визалар:
1) Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін шетелдіктерге – ҚР ҰҚК және уәкілетті органдармен келісілген ҚР СІМ-нің визалық қолдауы болған жағдайда, жеке жазбаша өтініштері негізінде;
2) Қазақстан Республикасына жеке істер бойынша келіп, ҚР-да тұрақты тұруға қалдыру туралы өтініш берген шетелдіктерге – осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген мемлекеттердің азаматтарының және ұлты қазақ шетелдіктердің (қазақ ұлтына қатыстылығын растайтын құжаттары болса) жеке жазбаша өтініштері негізінде;
3) Қазақстан Республикасында саяси баспана немесе босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатпен өтініш білдірген шетелдіктерге беріледі.
37. Тұрақты тұруға арналған визалар бір және екі мәрте келуге және кетуге беріледі.
15. Шығу визасы (ШЖВ)
38. Шығу визалары:
1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге – ішкі істер органдарының рұқсаты негізінде;
2) Қазақстан Республика аумағында паспорты немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа да құжаттары жоғалған жағдайда – шет мемлекеттердің дипломаттық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің жазбаша өтініштері және тұрақты тұратын мемлекетке қайту туралы куәлігі негізінде;
3) заңнамаға сәйкес белгіленген тәртіп бойынша Қазақстан Республикасынан шетелдікті шығарып жіберу туралы шешім қабылданған жағдайда – шетелдікті шығару туралы соттың шешімі негізінде беріледі.

39. Визы данной категории выдаются только на выезд.
16. Транзитная виза (ТВ)
40. Транзитные визы выдаются для проезда через территорию Республики Казахстан иностранцам, не имеющим права на безвизовый транзит, при наличии у них проездных документов, оформленной визы или других оснований, дающих право на въезд в третью страну.
41. Транзитная виза иностранцу, следующему через территорию Республики Казахстан в сопредельное государство на личном автотранспортном средстве, выдается при наличии вышеуказанных документов, а также водительского удостоверения у данного лица и соответствующих документов на транспортное средство.
42. Транзитные визы выдаются на однократный, двукратный и трехкратный въезд и выезд.
17. Документы, заменяющие визы РК
43. Документами, заменяющими визы РК, являются:
1) аккредитационное удостоверение, выданное МИД РК сотрудникам дипломатических представительств, работникам консульских учреждений иностранных государств, сотрудникам международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, и приравненным к ним лицам, а также членам их семей;
2) вид на жительство иностранца, постоянно проживающего в Республике Казахстан, выданный МВД РК;
3) удостоверение лица без гражданства, выданное МВД РК;
4) постановление суда о выдворении иностранца при наличии штампа о выдворении в паспорте или ином документе, предоставляющем право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан.
18. Соответствие визы целям пребывания
44. Основания выдачи виз должны соответствовать целям пребывания иностранцев в Республике Казахстан.
19. Сроки действия виз
45. Однократные, двукратные, трехкратные визы всех категорий, кроме случаев, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 38 настоящих Правил, выдаются на срок до 90 суток.
46. Однократные дипломатические (ДВ), служебные (ҚВ), деловые (ІСВ), частные (ЖСВ), туристские (ТСВ) визы гражданам стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам могут выдаваться на срок до 30 суток.
47. Общий срок пребывания иностранца на территории Республики Казахстан по визе категории "частная" не должен превышать 90 суток в течение года.
48. Двукратные туристские (ТСВ) визы гражданам стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам могут выдаваться на срок до 60 суток.
49. Однократные, двукратные, трехкратные визы категории туристская (ТСВ) выдаются на срок до 90 суток, с правом пребывания на территории Республики Казахстан не более чем 30 суток при каждом въезде в течение года.
50. Однократные и двукратные визы категории "на постоянное жительство" (ТТВ) выдаются на срок до 90 суток.

39. Осы санаттағы визалар тек кетуге ғана беріледі.
16. Транзиттік виза (ТВ)
40. Транзиттік визалар үшінші елге кіруге құқық беретін жол жүру құжаттары, ресімделген визасы немесе өзге де жарамды құжаттары бар, визасыз Қазақстан Республикасы аумағында транзитке құқығы жоқ шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтулері үшін беріледі.
41. Қазақстан Республикасы аумағынан шектес мемлекетке жеке автокөлігімен өтетін шетелдіктерге жоғарыдағы көрсетілген құжаттар, жүргізуші куәлігі және автокөлікке тиісті құжаттары болған жағдайда беріледі.
42. Транзиттік визалар бір, екі және үш мәрте келуге және кетуге береді.
17. ҚР визаларын алмастыратын құжаттар
43. ҚР визаларын алмастыратын құжаттар:
1) Қазақстан Республикасында тіркелген дипломаттық өкілдіктердің қызметкерлеріне, шетелдік консулдық мекемелердің жұмысшыларына, халықаралық ұйымдардың қызметкерлеріне, оларға теңестірілген тұлғаларға және отбасы мүшелеріне ҚР СІМ берген тіркеу куәліктері;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге ҚР ІІМ берген тұруға ықтиярхат;
3) ҚР ІІМ берген азаматтығы жоқ тұлғалардың куәлігі;
4) Паспортында немесе ҚР мемлекеттік шекарасынан өтуге руқсат беретін басқа да құжаттарында шығарып жіберу туралы мөртабан болған жағдайда шетелдікті шығару жөніндегі соттың қаулысы болып табылады.
18. Визалардың болу мақсатына сәйкестігі
44. Визаларды беру негіздемесі шетелдіктің Қазақстан Республикасында болу мақсаттарымен сәйкес келуге тиіс.
19. Визалардың қолданыс мерзімі
45. Осы Ережелердің 45-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделгеннен басқа жағдайларда, барлық санаттағы бір, екі, үш мәртелік визалар 90 тәулікке дейінгі мерзімге беріледі.
46. Осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген мемлекеттердің азаматтарына бір мәртелік дипломаттық (ДВ), қызметтік (ҚВ), іскерлік (ІСВ), жеке (ЖСВ) туристік (ТСВ) визалар 30 тәулікке дейінгі мерзімге беріледі.
47. Шетелдіктің «жеке» санатындағы визасы бойынша ҚР аумағында болуының жалпы мерзімі бір жылда 90 тәуліктен аспауы керек.
48. Осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген мемлекеттердің азаматтарына екі мәртелік туристік визалар (ТСВ) 60 тәулік мерзімге дейін беріледі.
49. Туристік санатындағы (ТСВ) бір, екі, үш мәртелік визалар ҚР аумағында бір жыл ішінде әр келген сайын 30 тәуліктен аспайтын мерзімге келу құқығымен 90 тәулікке дейінгі мерзімге беріледі.
50. «Тұрақты тұруға арналған» (ТТВ) бір және екі мәртелік визалар 90 тәулікке дейінгі мерзімге беріледі.

51. Однократные, двукратные, трехкратные визы категории "транзитная" (ТВ) выдаются на срок до 90 суток с правом пребывания на территории Республики Казахстан при транзитном проезде каждый раз в течение 5 суток в одном направлении в период указанного срока.
52. Многократные визы категории "дипломатическая" (ДВ), "служебная" (ҚВ), "инвесторская" (ИНВ), "деловая" (ІСВ) выдаются на срок до 3 лет. С учетом международного принципа взаимности визы указанных категорий могут выдаваться и на более длительные сроки.
Общий срок пребывания иностранца на территории Республики Казахстан по многократной визе категории "деловая" (ІСВ) не должен превышать 120 суток в год, кроме лиц, направляющихся в Республику Казахстан в командировку, срок пребывания которых регулируется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "Правила определения квоты, условия и порядок выдачи разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан".
53. Многократные визы категории "миссионерская" (МИВ) выдаются на срок до 180 суток.
54. Многократные визы категории "на учебу" (ОУВ) выдаются сроком до 1 года.
55. Многократные визы категории "на работу" (ЖЕВ) выдаются на срок действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы, но не более чем на 3 года.
56. Выездные визы (ШЖВ) выдаются:
1) лицам, указанным в подпункте 1) пункта 38 настоящих Правил - на срок до 90 суток;
2) лицам, указанным в подпункте 2) пункта 38 настоящих Правил - на срок до 30 суток, но не свыше действия срока свидетельства на возвращение;
3) лицам, указанным в подпункте 3) пункта 38 настоящих Правил - на выезд срок до 30 суток, либо в срок, указанный в постановлении суда о выдворении иностранца из Республики Казахстан.
20. Групповые визы
57. Групповые визы оформляются при организованном въезде в Республику Казахстан и выезде из Республики Казахстан или транзите через территорию Республики Казахстан групп иностранцев, когда это целесообразно и оправданно или имеются трудности для оформления индивидуальных виз.
58. Непременным условием для выдачи таких виз является одновременное прибытие и прохождение всеми членами группы контрольно-пропускного пункта (далее - КПП) на границе при въезде в Республику Казахстан и выезде из Республики Казахстан, пребывание в каком-либо пункте и передвижение по территории Республики Казахстан в составе группы.
59. Групповые визы выдаются загранучреждениями РК, МИД РК на основании визовой поддержки МИД РК, согласованной с компетентными органами, если иной порядок не предусмотрен международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.
На территории Республики Казахстан групповые выездные (ШЖВ) визы выдаются МВД РК.

51. Бір, екі және үш мәртелік «транзиттік» (ТВ) санатындағы визалар әр жолы 5 тәулік ішінде бір бағытта транзитпен өту жағдайында 90 тәулікке дейінгі мерзімге Қазақстан Республикасында болу құқығымен беріледі.
52. «Дипломаттық» (ДВ), «қызметтік» (ҚВ), «инвесторлық» (ИНВ), «іскерлік» (ІСВ) санатындағы көп мәртелік визалар 3 жылға дейінгі мерзімге беріледі. Халықаралық өзаралық қағидасы ескеріліп, аталған санаттағы визаларды ұзағырақ мерзімге беруге де болады.
Қазақстан Республикасына іссапармен келетін және болуы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілеу ережесі, жұмыс берушілерге рұқсат берудің шарттары мен тәртібі» бойынша реттелетін тұлғаларды қоспағанда, шетелдіктің «іскерлік» санатындағы көп мәртелік визасы бойынша Қазақстан Республикасы аумағында болуының жалпы мерзімі бір жылда 120 тәуліктен аспауы қажет.
53. «Миссионерлік» (МИВ) санатындағы көп мәртелік визалар 180 тәулік дейінгі мерзімге беріледі.
54. «Оқуға арналған» (ОУВ) санатындағы көп мәртелік визалар 1 жылға дейінгі мерзімге беріледі.
55. «Жұмысқа арналған» (ЖЕВ) санатындағы көп мәртелік визалар шетелдік жұмыс күшін тарту рұқсатында көрсетілген, бірақ 3 жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
56. Шығу (ШЖВ) визалары:
1) Осы Ережелердің 38-тармағының 1) тармақшасындағы көрсетілген шетелдіктерге – 90 тәулікке дейінгі мерзімге беріледі;
2) Осы Ережелердің 38-тармағының 2) тармақшасындағы көрсетілген шетелдіктерге – 30 тәулікке дейінгі, бірақ тұрақты тұратын мемлекетке қайтару туралы куәлігінде көрсетілген мерзімнен аспайтын мерзімге;
3) Осы Ережелердің 38-тармағының 3) тармақшасындағы көрсетілген шетелдіктерге – шығу үшін 30 тәулікке дейінгі мерзімге немесе Қазақстан Республикасынан шетелдікті шығарып жіберу туралы соттың қаулысында көрсетілген мерзімге беріледі.
20. Топтық визалар
57. Топтық визалар шетел азаматтары топтарының Қазақстан Республикасына ұйымдасып кiрулерi, Қазақстан Республикасынан шығулары немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитi кезiнде, мақсатқа сай және орынды немесе жеке визаларды ресiмдеу үшiн қиындықтар болғанда ресiмделедi.
58. Мұндай визаларды беру үшiн барлық топ мүшелерiнiң Қазақстан Республикасына кiруi және Қазақстан Республикасынан шығуы кезiнде шекарадағы бақылау-өткiзу пунктiне (бұдан әрі - БӨП) бiр уақытта келуi және өтуi, Қазақстан Республикасы аумағы бойынша жүрiп-тұруы мен қандай да бiр пункте топ құрамында болуы мiндетті шарттар болып табылады.
59. Топтық визаларды ҚР СІМ, ҚР-ның шетелдегi мекемелерi, егер халықаралық шарттар мен келiсiмдерде өзге тәртiп көзделмесе, құзырлы органдармен келiсiлген ҚР СІМ-нiң визалық қолдауы бойынша бередi.

60. Групповые визы оформляются на именных списках, составляемых в алфавитном порядке по форме согласно Приложению 3 к настоящим Правилам.
Виза наклеивается на отдельном листе бумаги и заполняется в соответствии с главой 21 настоящих Правил. В графе "паспорттың №/passport №" вписывается "групповая", в графе "қосымша мәліметтер/additional information" указывается количество въезжающих (выезжающих) лиц по списку (например: "Список на 25 чел. прилагается").
В нижней части листа с визой проставляется запись:
"Настоящая виза действительна только по предъявлении на КПП каждым лицом, указанным в прилагаемом списке (начинающемся с фамилии __________ и оканчивающемся фамилией _______________), паспорта или иного документа, предоставляющего право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан, с фотокарточкой, удостоверяющего личность".
Лист с визой сшивается вместе со списком путем загиба верхнего левого угла, который скрепляется гербовой печатью МИД РК, загранучреждения РК, МВД РК, выдавшем визу.
Консульское должностное лицо (должностное лицо МВД РК), выдавшее визу, расписывается в нижней части списка (с указанием должности и фамилии), подпись заверяется печатью МИД РК, загранучреждения РК или органа МВД РК.
Список с вклеенной визой составляется в одном экземпляре, оригинал выдается руководителю группы, одна копия сдается на КПП при въезде (выезде) в Республику Казахстан, другая - остается в загранучреждении РК, МИД РК или в МВД РК, выдавшем визу.
Исправления и дополнения в списках не допускаются.
21. Оформление виз
61. Виза РК всех категорий выполнена на специальной самоклеющейся бумаге-носителе в виде наклейки, имеющей защитные свойства от подделок. Визовая наклейка состоит из самой визы (оригинала) и ее корешка, имеющего тот же порядковый номер. Заполненная виза РК вклеивается в паспорт иностранца или иной документ, предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан, а корешок визовой наклейки - на обратную сторону визовой анкеты.
62. Виза РК содержит следующие сведения:
1) код учреждения, выдавшего визу;
2) кратность визы;
3) категорию визы;
4) дату выдачи визы;
5) фамилию, имя и отчество иностранца;
6) номер паспорта иностранца или иного документа, предоставляющего право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан;
7) дата начала действия визы;
8) дата окончания действия визы;
9) ФИО приглашающего физического лица или наименование приглашающего юридического лица;
10) дополнительную информацию;
11) сведения об уплате консульского сбора или государственной пошлины;

60. Топтық визалар әліпбилік осы Ережелердің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша атаулы тiзiмдерде ресiмделедi.
Виза бөлек жеке қағаз парағына жабыстырылады және осы Ережелердің 21-бөліміне сәйкес толтырылады. «Паспорттың №/passport №» бағанында «топтық» деп жазылады, «қосымша мәліметтер/additional information» бағанында тiзiм бойынша кiретiн (шығатын) тұлғалардың саны көрсетiледi (мысалы: «25 адамға тiзiм қоса берiлiп отыр»).
Визасы бар парақтың төменгi бөлiгiне мынадай жазу жазылады:
«Қоса берiліп отырған тізімде көрсетiлген әрбiр адам (______ тегiнен басталатын және ________ тегiмен аяқталатын) БӨП-де паспортын немесе жеке басын куәландыратын, фотосуреті бар, ҚР мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа құжатын көрсеткен кезде ғана осы виза жарамды».
Визасы бар парақ тiзiммен бiрге жоғары сол бұрышын майыстыру жолымен тiгiледi, ол визаны берген ҚР СІМ-нің, ҚР-ның шетелдегі мекемелерінің, Қазақстан Республикасы iшкi iстер органының елтаңбалы мөрiмен бекiтiледi.
Визаны берген консулдық лауазымды адам (ҚР ІІМ-нің лауазымды адамы) тiзiмнiң төменгі жағына (лауазымын және тегiн көрсетiп) қол қояды, қойылған қол ҚР СІМ, ҚР-ның шетелдегі мекемесiнiң немесе ҚР ІІМ-нің мөрiмен куәландырылады.
Жабыстырылған визасы бар тiзiм бiр данада жасалынады, түпнұсқа топ жетекшiсiне беріледі, бір көшiрмесi- Қазақстан Республикасына кiру (шығу) кезiнде БӨП-ке тапсырылады, екіншiсi -визаны берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесiнде, ҚР СІМ және ҚР ІІМ-де қалады.
Тiзiмге түзетулер мен толықтырулар енгізуге жол берiлмейдi.
21. Визаларды ресімдеу
61. Барлық санаттағы визалар жалған көшірмелерден қорғайтын өзіндік ерекшелері бар арнайы қағаз-жеткізгіште жасалған өздігінен желімделетін жапсырма түрінде болады. Визалық жапсырма визаның өзінен (тұпнұсқа) және оның сондай нөмірі бар түбіртегінен тұрады. Толтырылған ҚР визасы шетелдіктердің паспорттарына немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа да құжаттарына, ал түбіртегі – визалық сауалнаманың екінші бетіне жапсырылады.
62. ҚР визасында келесі мәліметтер болуға тиіс:
1) визаны берген мекеменің коды;
2) визаның мәртелігі;
3) визаның санаты;
4) визаның берілген күні;
5) шетелдіктің тегі, аты және әкесінің аты;
6) шетелдіктің паспорты немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге құқық беретін басқа да құжатының нөмірі;
7) виза қолданысының басталу күні;
8) виза қолданысының аяқталу күні;
9) шақырған жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның аталуы;
10) қосымша ақпарат;
11) консулдық алымдарды немесе мемлекеттік баждарды төлеу туралы мәлімет;

12) сведения о сопровождающих лицах;
13) фамилию лица, выдавшего визу.
63. Исправления в визе не допускаются. Визы с исправлениями считаются недействительными.
64. На территории Республики Казахстан изменение виз РК одной категории на другую не допускается, кроме изменения на категории виз РК на учебу (ОУВ), на лечение (ЕАВ) и на постоянное жительство (ТТВ).
22. Требования, предъявляемые к документам,
предоставленным при получении визы
65. Визы РК выдаются иностранцам при предъявлении паспортов или иных документов, предоставляющих право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан, выданных государством или международной организацией, признаваемыми Республикой Казахстан, если они не вызывают сомнений в подлинности и принадлежности владельцу.
66. Для оформления визы РК иностранец представляет в МИД РК, загранучреждения РК необходимые документы, перечисленные в Приложении 4 к настоящим Правилам, в МВД представляются документы, перечисленные в Приложении 5 к настоящим Правилам.
67. Срок действия визы должен истекать не менее чем за 6 месяцев до окончания срока действия паспорта иностранца.
68. При обнаружении в паспорте или ином документе, предоставляющем право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан, не оговоренных подчисток и исправлений, не скрепленных печатью фотографий и расшитых страниц, владельцам таких документов виза РК не выдается. При отказе в выдаче виз по причине предъявления недействительных или фальшивых документов загранучреждения РК и МВД РК в обязательном порядке информируют МИД РК.
23. Порядок выдачи виз
69. Загранучреждения РК выдают первичные визы всех категорий, за исключением выездных виз (ШЖВ) при наличии оснований, предусмотренных настоящими Правилами.
70. Однократные дипломатические (ДВ) и служебные (ҚВ) визы РК гражданам стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам, могут выдаваться по письменному обращению юридических лиц без приглашения и визовой поддержки МИД РК с соблюдением требований настоящих Правил.
71. Однократные деловые (ІСВ), частные (ЖСВ) визы РК гражданам стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам, могут выдаваться по письменным обращениям физических и юридических лиц без приглашения и визовой поддержки МИД РК с соблюдением требований настоящих Правил.
72. Однократные и двукратные визы категории "туристская" (ТСВ) гражданам стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам, могут выдаваться по письменным обращениям физических и юридических лиц без приглашения и визовой поддержки МИД РК с соблюдением требований настоящих Правил.

12) бірге жүретін адамдар туралы мәліметтер;
13) визаны берген тұлғаның тегі;
63. Визалардағы өзгертулерге жол берілмейді. Түзетілген визалар жарамсыз болып есептеледі.
64. Қазақстан Республикасы аумағында «оқуға» (ОУВ), «емделуге» (ЕАВ), «тұрақты тұруға арналған» (ТТВ) визаларға өзгертулерден басқа, визаның санатын біреуінен екіншісіне өзгертуге жол берілмейді.
22. Визаларды алу кезінде ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар
65. ҚР визалары шетелдіктерге паспорттарды немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа да Қазақстан Республикасы таныған мемлекет немесе халықаралық ұйымдар берген құжаттарды көрсеткен кезде, егер оның түпнұсқалығына және иесінікі екендігіне күмән келтірмейтін болса беріледі.
66. ҚР визаларын ресімдеу үшін шетелдіктер ҚР СІМ-ге, ҚР–ның шетелдердегі мекемелеріне осы Ережелердің 4-қосымшасында көрсетілген қажетті құжаттарды, ҚР ІІМ-ге – осы Ережелердің 5-қосымшасындағы құжаттарды тапсырады.
67. Визаның мерзімі шетелдіктің паспортының қолданыс мерзімі аяқталуынан 6 айдан кем емес мерзімге дейін аяқталуы қажет.
68. Паспортта немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа құжаттарында ескертілмеген тазартулар мен түзетулер, мөр басылмаған фотосуреттер және парақтары сөгілгендігі табылған жағдайда, осындай құжаттардың иелеріне ҚР визалары берілмейді. ҚР-ның шетелдегі мекемелері, ҚР ІІМ құжаттардың жарамсыздығы немесе жалғандығы себебі бойынша виза беруден бас тартқан жағдайда, міндетті түрде ҚР СІМ-ді хабардар етулері қажет.
23. Визаларды беру тәртібі
69. ҚР-дың шетелдердегі мекемелері осы Ережелерде қарастырылған негіздер болған жағдайда, шығу (ШЖВ) санатындағы визалардан басқа барлық санаттағы бастапқы визаларды береді.
70. Дипломаттық (ДВ) және қызметтік (ҚВ) санаттарындағы бір мәртелік ҚР визаларын осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген елдердің азаматтарына шақыру қағазынсыз және ҚР СІМ-нің визалық қолдауынсыз осы Ережелермен қарастырылған талаптарды сақтай отырып, заңды тұлғалардың жазбаша өтініштері бойынша беруге болады.
71. Іскерлік (ІСВ) және жеке (ЖСВ) санаттарындағы бір мәртелік визаларын ҚР осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген елдердің азаматтарына шақыру қағазынсыз және ҚР СІМ-нің визалық қолдауынсыз осы Ережелермен қарастырылған талаптарды сақтай отырып, жеке және заңды тұлғалардың жазбаша өтініштері бойынша беруге болады.
72. «Туристік» санатындағы бір және екі мәртелік ҚР визалары осы Ережелерге 2-қосымшада көрсетілген елдердің азаматтарына шақыру қағазынсыз және ҚР СІМ-нің визалық қолдауынсыз осы Ережелермен қарастырылған талаптарды сақтай отырып, жеке және заңды тұлғалардың жазбаша өтініштері бойынша беріледі.

73. На территории Республики Казахстан визы выдаются:
1) МИД РК - первичные визы РК всех категорий, за исключением выездных (ШЖВ) виз;
2) МВД РК - визы РК категории на лечение (ЕАВ) - лицам, указанным в подпунктах 2) и 3) пункта 32 настоящих Правил, на постоянное жительство (ТТВ) - лицам, указанным в подпунктах 2) и 3) пункта 36 настоящих Правил, а также выездная (ШЖВ).
74. При изменении места получения визы, отмеченного в указании МИД РК, виза выдается в загранучреждении РК по месту обращения, с последующим информированием МИД РК.
75. При возникновении оснований, препятствующих въезду иностранца на территорию Республики Казахстан визы РК, в том числе при наличии визовой поддержки, не выдаются, так же как оформленная виза не является основанием для въезда в Республику Казахстан.
76. Подразделения КНБ РК должны обеспечить согласование оформления виз РК в течение 3 суток. Без согласования с КНБ визы не выдаются.
77. При изучении ходатайства на оформление визы РК необходимо:
1) проверить приглашающую сторону по списку юридических и физических лиц, ранее не обеспечивших соблюдение приглашенными иностранцами миграционного законодательства Республики Казахстан;
2) сравнить содержание ответов на вопросы визовой анкеты с данными паспортов и сведениями, полученными в ходе беседы с иностранцем или из других источников;
3) установить, что паспорт или иной документ, предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан, дает право иностранцу на возвращение в страну постоянного проживания или выезд в другую страну после посещения Республики Казахстан.
78. В результате изучения ходатайства должностные лица, указанные в главе 26 настоящих Правил, уполномоченные на выдачу виз РК, руководствуясь настоящими Правилами, принимают решение о выдаче или об отказе в выдаче визы.
79. Загранучреждения РК отказывают в выдаче виз иностранцам, имеющим ограничения во въезде на территорию Республики Казахстан без указания мотивов отказа, и одновременно по информационной системе информируют МИД РК о факте обращения таких лиц за визой.
80. Сроки оформления виз не должны превышать 5 рабочих дней.
81. Выдача виз производится после уплаты консульских сборов или государственной пошлины, если иные правила не установлены международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.
82. При выдаче повторной визы взамен неиспользованной визы, выданной по визовой поддержке МИД РК, требуется дополнительное согласование с МИД РК. В запросе загранучреждений РК должна быть указана причина неиспользования визы.

73. Қазақстан Республикасы аумағында:
1) ҚР СІМ – ҚР-ның шығу (ШЖВ) визаларынан басқа, барлық санаттағы бастапқы визаларын;
2) ҚР ІІМ – емделуге (ЕАВ) – осы Ережелердің 32-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға, тұрақты тұруға (ТТВ) – осы Ережелердің 36-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға ҚР-ның визаларын, сондай-ақ шығу (ШЖВ) визаларын береді.
74. ҚР СІМ нұсқауында белгіленген визаны алу орны өзгерген жағдайда, ҚР СІМ бұл жөнінде хабарланып, ҚР-нің шетелдердегі мекемелерінде виза өтініш жасаған орны бойынша беріледі.
75. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағына кіруіне кедергі жасайтын негіздер болған жағдайда, соның ішінде визалық қолдауы бар болса, ҚР визалары берілмейді, сондай-ақ ресімделген ҚР визасы Қазақстан Республикасына кіруге негіз болып табылмайды.
76. ҚР ҰҚК-нің бөлімшелері визаларды ресімдеуді келісуді 3 тәулік ішінде қамтамасыз етуге тиісті. ҚР ҰҚК-мен келісусіз визалар берілмейді.
77. ҚР визасын ресімдеуге қабылданған өтінішті зерделеу барысында:
1) бұрын Қазақстан Республикасының көші-қон заңнамасын сақтауды қамтамасыз етпеген заңды және жеке тұлғалардың тізімі бойынша шақырушы тарапты тексеру;
2) визалық сауалнамадағы сұрақтарға берілген жауаптардың мазмұнын паспорттың деректерімен және өтініш білдірушімен әңгіме барысында немесе басқа да деректеме көздерінен алынған мәліметтермен салыстыру;
3) Қазақстан Республикасында болғаннан кейін паспорты немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа құжаттары шетелдікке тұрақты тұратын еліне қайтып оралуына немесе басқа елге кетуіне құқық беретіндігін анықтау қажет.
78. Қолдаухатты зерделеу нәтижесінде осы Ережелердің 26-бөлімінде көрсетілген виза беруге құқығы бар лауазымды тұлғалар осы Ережелерді басшылыққа алып, виза беру немесе виза беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
79. ҚР-ның шет елдердегі мекемелері Қазақстан Республикасы аумағына кірулері шектелген шетелдіктерге виза беруден бас тартады және өз уақытында осындай тұлғалардың виза үшін өтініш білдірген дерегі туралы ақпараттық жүйе арқылы ҚР СІМ-ді хабардар етеді.
80. Визалардың ресімдеу мерзімі 5 жұмыс күнінен аспау керек.
81. Визаларды беру, егер Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда өзге ережелер белгіленбесе, мемлекеттік баж және консулдық алымдар сомалары төленгеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
82. ҚР СІМ-нің визалық қолдауы бойынша берілген, бірақ пайдаланылмаған визаның орнына қайталама виза беруге ҚР СІМ-нің қосымша келісімі қажет. ҚР-ның шет елдердегі мекемелерінің сұратуында визаны пайдаланбау себебі көрсетілуі тиіс.

24. Основания отказа в выдаче визы
83. Иностранцу может быть отказано в выдаче визы:
1) в интересах обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка или здоровья населения;
2) если его действия направлены на насильственное изменение конституционного строя;
3) если он выступает против суверенитета Республики Казахстан, призывает к нарушению единства и целостности ее территории;
4) если он разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
5) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
6) если он осужден за террористическую деятельность либо признан судом особо опасным рецидивистом;
7) если он не представил подтверждение о наличии средств, необходимых для пребывания и выезда из Республики Казахстан, за исключением оралманов, лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республики Казахстан или Казахской Советской Социалистической Республики, и членов их семей;
8) если во время предыдущего пребывания в Республике Казахстан были установлены факты нарушения им законодательства о правовом положении иностранцев, таможенного, валютного или иного законодательства Республики Казахстан;
9) если при обращении с ходатайством о въезде он сообщил о себе ложные сведения.
84. Причины отказа в выдаче визы РК не разъясняются.
85. Иностранцам, ранее выдворявшимся из Республики Казахстан, запрещается въезд в Республику Казахстан в течение 5 лет со дня вынесения решения о выдворении.
86. Иностранцу может быть отказано в выдаче визы на выезд из Республики Казахстан:
1) если имеются основания для привлечения его к уголовной ответственности - до окончания производства по делу;
2) если иностранец осужден за совершение преступления - до отбытия наказания или освобождения от наказания;
3) если иностранец уклоняется от исполнения обязательств, наложенных на него судом - до исполнения обязательств.
87. Выезд из Республики Казахстан иностранца может быть отсрочен до исполнения им имущественных обязательств, с которыми связаны существенные интересы граждан Республики Казахстан, других физических и юридических лиц.
25. Порядок продления виз
88. Сроки действия визы иностранцам продлеваются в течение 5 рабочих дней на основании письменного обращения принимающих их юридических или физических лиц РК, дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, или личного заявления граждан стран, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам.

24. Визаны беруден бас тарту негіздері
83. Шетелдікке:
1) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қоғамдық тәртіпті немесе тұрғындардың денсаулығын қорғау мүдделері үшін;
2) егер оның іс-әрекеттері конституциялық құрылымды күшпен өзгертуге бағытталса;
3) егер ол Қазақстан Республикасының егемендігіне қарсы шықса, оның аумағының бірлігі мен тұтастығын бұзуға шақырса;
4) егер ол мемлекетаралық, ұлтаралық және діни араздықты тұтандырса;
5) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да тұлғалардың құқықтарын және заңды мүдделерін қорғау үшін қажет болса;
6) егер ол террористік әрекет үшін айыпталса немесе сот оны аса қауіпті қылмыскер деп таныса;
7) егер оралмандардан, Қазақстан Республикасы немесе Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында туған немесе азаматтығында болған тұлғалардан және олардың отбасы мүшелерінен басқа тұлғалар Қазақстан Республикасында болуға және кетуге қажетті мүмкіндіктің бар екендігін Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен тәртіппен растамаса;
8) егер оның мұның алдында Қазақстан Республикасында болған уақытында Қазақстан Республикасының шет елдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңдарын, кедендік, валюталық немесе өзге де заңдарын бұзғаны туралы деректері анықталса;
9) егер ол кіру туралы өтініш білдірген кезінде өзі туралы жалған мәліметтерді хабарласа немесе қажетті құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде бермесе, виза беруден бас тартылуы мүмкін.
84. Шетелдіктерге виза беруден бас тарту себептері түсіндірілмейді.
85. Бұрын Қазақстан Республикасынан шығарылған шетелдіктерге елден шығару туралы шешім қабылданған уақыттан бастап 5 жыл ішінде Қазақстан Республикасына келуге тыйым салынады.
86. Шетелдіктерге Қазақстан Республикасынан шығу визасы:
1) егер оны қылмыстық жауапкершілікке тарту үшін негіздемелер бар болса – істің аяқталу мерзіміне дейін;
2) егер ол жасаған қылмысы үшін сотталса – жазасын өтеуге дейін немесе жазадан босатылғанға дейін;
3) егер ол сот оған жүктеген міндеттемелерді орындаудан жалтарса – міндеттемелердің орындалуына дейін.
87. Шетелдіктің Қазақстан Республикасынан шығуы ҚР азаматтарының, жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне қатысты мүліктік міндеттемелерін орындағанша кейінге қалдырылуы мүмкін.
25. Визаны ұзарту тәртібі
88. Шетелдіктердің визаларының қолданыс мерзімдері Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларының, Қазақстан Республикасында тіркелген шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың жазбаша өтініштерінің немесе осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген елдер азаматтарының жеке өздері берген жазбаша өтініштерінің негізінде, 5 жұмыс күні ішінде ұзартылады.

89. Продление срока действия визы производится путем выдачи визы той же категории с указанием в графе "қосымша мәліметтер/additional information" номера визы, срок действия которой истек (например: продление визы 943 I № 0275386).
90. Продление срока действия визы допускается при наличии документов, подтверждающих необходимость продления срока пребывания иностранца в Республике Казахстан или в исключительных случаях, связанных с болезнью, форс-мажорными или чрезвычайными обстоятельствами.
91. МИД РК продлевает визы категории:
1) дипломатические (ДВ) и служебные (ҚВ) - иностранцам, которые прибыли на территорию РК по приглашению государственных органов Республики Казахстан, дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан - на основании писем-обращений или вербальных нот данных организаций;
2) инвесторские (ИНВ) - на основании письма Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан;
3) деловые (ІСВ) - иностранцам, которые прибыли на территорию Республики Казахстан по приглашению государственных органов Республики Казахстан, дипломатических представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан - на основании писем-обращений или вербальных нот данных организаций.
92. МВД РК продлевает визы категории:
1) на учебу (ОУВ) - на основании письменного обращения учебного заведения, зарегистрированного в Республике Казахстан или МОН РК. Продление действия визы осуществляется на срок до 1 года, либо на срок учебной практики или стажировки, но не более чем на 1 год;
2) на лечение (ЕАВ) - на основании письменного обращения медицинского учреждения, зарегистрированного в Республике Казахстан или Минздрава РК. Продление срока действия визы осуществляется на срок, необходимый для лечения, но не более чем на 1 год;
3) на работу (ЖЕВ) - на основании письменного обращения юридического лица, которое ранее оформило приглашение на получение первичной визы, и разрешения на привлечение и использование иностранной рабочей силы. Продление действия визы осуществляется на срок действия разрешения;
4) на постоянное жительство (ТТВ) - на основании личного письменного обращения иностранца. Продление действия визы осуществляется на срок до 60 суток.
93. Срок действия виз РК категории деловая (ІСВ), за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 3) пункта 91 настоящих Правил, частная (ЖСВ), туристская (ТСВ), миссионерская (МИВ), транзитная (ТВ) не продлевается.

89. Визалардың қолданыс мерзімін ұзарту «қосымша мәліметтер /additional information» бағанында қолданыс мерзімі өтіп кеткен визаның нөмірін (мысалы: «943 ІСВ 0275386 визаны ұзарту») көрсету арқылы сол санаттағы жаңа виза беру жолымен жасалады.
90. Визалардың қолданыс мерзімдерін ұзарту шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін ұзарту қажеттілігін растайтын құжаттар бар болған жағдайда немесе ерекше, ауру, кездейсоқ немесе төтенше жағдайларға байланысты ғана рұқсат етіледі.
91. ҚР СІМ келесі санаттардағы визаларды:
1) Дипломаттық (ДВ) және қызметтік (ҚВ) санаттардағы визаларды ҚР аумағына Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, ҚР-да тіркелген шетелдік дипломаттық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің және халықаралық ұйымдардың шақыруымен келген шетелдіктерге аталған ұйымдардың хаттары-өтініштерінің немесе вербальдық ноталары негізінде;
2) инвесторлық (ИНВ) санаттағы визаларды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Инвестиция жөніндегі комитетінің хаты негізінде;
3) іскерлік (ІСВ) санаттағы визаларды - Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, Қазақстан Республикасында тіркелген дипломаттық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық  ұйымдардың шақыруымен Қазақстан Республикасының аумағына келген шетелдіктерге хаттары-өтініштерінің немесе вербальдық ноталарының негізінде ұзартып береді.
92. ҚР ІІМ келесі санаттағы визаларды ұзартады:
1) оқуға арналған (ОУВ) санаттағы визаны - Қазақстан Республикасында тіркелген оқу орнының немесе Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің жазбаша өтініші негізінде ұзартады. Визаның мерзімінің ұзартылуы 1 жылға дейінгі мерзімге немесе оқу тәжірибесі немесе тағылымдама өту үшін қажетті мерзімге, бірақ та бір жылдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады;
2) емделуге арналған (ЕАВ) санаттағы визаны - Қазақстан Республикасында тіркелген медициналық мекеменің жазбаша өтініштері негізінде ұзартады. Визаның мерзімін ұзартылуы емделуге қажетті, бірақ 1 жылдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады;
3) жұмысқа арналған (ЖЕВ) санаттағы визаны - бастапқы визаны ресімдеу үшін құжат тапсырған заңды тұлғаның жазбаша өтініші және шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаты негізінде ұзартады. Визаның мерзімінің ұзартылуы шетелдік жұмыс күшін тарту рұқсатында көрсетілген мерзімге жүзеге асырылады.
4) тұрақты тұруға арналған (ТТВ) визаны – шетелдіктің жеке жазбаша өтініші негізінде ұзартады. Визаның мерзімінің ұзартылуы 60 тәулікке дейінгі мерзімге жүзеге асырылады.
93. Іскерлік (ІСВ) (91-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген жағдайдан басқа), жеке (ЖСВ), туристік (ТСВ), миссионерлік (МИВ), транзиттік (ТВ) санаттардағы визалардың мерзімі ұзартылмайды.

94. Срок действия виз категории на лечение (ЕАВ), на постоянное жительство (ТТВ) продлевается только один раз.
95. Продление срока действия виз категории на учебу (ОУВ), на лечение (ЕАВ), на работу (ЖЕВ) согласовывается с КНБ.
96. Ходатайствовать о продлении визы могут только юридические и физические лица, дипломатические представительства, консульские учреждения иностранных государств, международные организации, аккредитованные в Республике Казахстан, которые ранее оформляли приглашение на получение первичной визы. Ходатайства от других лиц не рассматриваются.
26. Право подписи
97. Визы Республики Казахстан подписываются:
1) уполномоченными сотрудниками МИД РК и загранучреждений РК;
2) начальниками Управления миграционной полиции Комитета административной полиции МВД РК, управлений (отделов) миграционной полиции ДВД областей, городов Астаны и Алматы или их заместителями.
98. Загранучреждения РК и Управление миграционной полиции Комитета административной полиции МВД РК информируют МИД РК, МВД РК и Пограничную службу КНБ РК о лицах, уполномоченных подписывать визы (с указанием фамилии, имени, отчества и должности) и направляют в трех экземплярах образцы их подписей.
27. Учет выдаваемых виз
99. Учет выдаваемых виз РК ведется в информационной системе или в журнале учета для каждой категории виз, в соответствии с Приложением 6 к настоящим Правилам. Журналы должны быть пронумерованы, прошнурованы, а также заверены печатью и подписью уполномоченного лица МИД РК, загранучреждений РК и МВД РК.
МИД РК, МВД РК и КНБ РК формируют в информационной системе единые статистические данные по оформляемым, выданным и согласованным визам.
100. Бланки визовых наклеек являются документами строгой отчетности. Данные бланки изготавливаются по заказу МИД РК. Контроль за движением и расходом бланков визовых наклеек осуществляет МИД РК.
101. Ежемесячно к 5 числу загранучреждения РК представляют в МИД РК статистический отчет установленного образца о выданных визах, средствах, поступивших в счет оплаты консульских сборов, в соответствии с Приложением 7 к настоящим Правилам.
Управления миграционной полиции Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей - представляют в МВД РК - статистический отчет установленного образца о выданных визах, средствах, поступивших в счет оплаты государственной пошлины, а также о расходе визовых наклеек, в соответствии с Приложением 8 к настоящим Правилам.
МВД РК ежеквартально направляет в МИД РК статистический отчет установленного образца о выданных визах, продлении срока действия виз, средствах, поступивших в счет оплаты государственной пошлины, а также расходе визовых наклеек, в соответствии с Приложением 9 к настоящим Правилам.

94. Емделуге арналған (ЕАВ), тұрақты тұруға арналған санаттардағы визалардың мерзімі бір мәрте ғана ұзартылады.
95. Оқуға арналған (ОУВ), емделуге арналған (ЕАВ), жұмысқа арналған (ЖЕВ) санаттардағы визалардың мерзімін ұзарту ҚР ҰҚК-мен келісіледі.
96. Визаның мерзімін ұзарту үшін бұрын бастапқы визаны алу үшін шақыруды ресімдеген заңды және жеке тұлғалар, Қазақстан Республикасында тіркелген шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері, консулдық мекемелері, халықаралық ұйымдар ғана өтініш бере алады. Өзге заңды және жеке тұлғалардың өтініштері қаралмайды.
26. Қол қою құқығы
97. Қазақстан Республикасының визаларына:
1) ҚР СІМ-нің және ҚР-ның шетелдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері;
2) ҚР ІІМ-нің Әкімшілік полициясы комитеті Көші-қон полициясы басқармасының, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ІІД-ІІББ Көші-қон полициясы басқармаларының (бөлімдердің) бастықтары немесе олардың орынбасарлары қол қояды.
98. ҚР-ның шетелдердегі өкілдіктері және ҚР ІІМ Әкімшілік полициясы комитетінің Көші-қон полициясы басқармасы ҚР СІМ-н, ҚР ІІМ-н және ҚР ҰҚК-нің Шекара қызметін визаларға қол қоюға құқығы бар құзыретті тұлғалар туралы (атын, тегін, әкесінің атын және лауазымын көрсетіп) хабардар етеді және олардың қол қою үлгісін 3 данадан жібереді.
27. Берілген визаларды тіркеу
99. ҚР-ның берілетін визаларын тіркеуі ақпараттық жүйеде немесе Осы Ережелердің 5–қосымшаға сәйкес визалардың әр санатына арналған тіркеу журналында жүргізіледі. Журналдар нөмірленіп және жіппен тігілген болуы тиіс, сонымен қатар ҚР СІМ-нің, ҚР-ның шетелдердегі мекемелерінің, ҚР ІІМ-нің уәкілетті тұлғаларының қолыменен және мөріменен куәландырылған болуы қажет.
ҚР СІМ, ҚР ІІМ және ҚР ҰҚК ақпараттық жүйеде ресімделген, берілген және келісілген визалар бойынша бірыңғай статистикалық деректер қалыптастырады.
100. Визалық жапсырмалар бланкілері қатаң есептік бақылаудағы құжаттар болып табылады. Бұл бланкілер ҚР СІМ-нің тапсырысы бойынша дайындалады. Визалық жапсырмалар бланкілерінің қозғалысы мен шығыстарын бақылауды ҚР СІМ жүзеге асырады.
101. ҚР-ның шетелдердегі мекемелері осы Ережелердің 6-қосымшаға сәйкес әр айдың 5-ші күні ҚР СІМ-ге берілген визалар, консулдық алымдарды төлеу шотына түскен қаражаты туралы белгілі бір үлгідегі статистикалық есеп тапсырады.
Астана және Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттерінің Көші-қон полициясы басқармалары – ҚР ІІМ-не осы Ережелердің 7-қосымшаға сәйкес берілген визалар, мемлекеттік баж және төлеу шотына түскен қаражат және визалық жапсырмалардың шығысы туралы белгіленген үлгідегі статистикалық есеп береді.
ҚР ІІМ ҚР СІМ-ге берілген визалар, визалық қолданыс мерзімін ұзарту, мемлекеттік баж төлеу шотына түскен қаражат, сондай-ақ визалық жапсырмалар шығысы туралы белгіленген үлгідегі статистикалық есепті осы Ережелердің 8-қосымшаға сәйкес әр тоқсан сайын жолдайды.

102. В случае порчи/аннулирования визы по различным причинам (изменение сроков, категории и т.д.) с паспорта или иного документа, предоставляющего право на пересечение государственной границы Республики Казахстан, снимается копия страниц с фотографией и паспортными данными, а также страница с испорченной/аннулированной визой.
103. О каждой испорченной/аннулированной визовой наклейке составляется акт, в соответствии с Приложением 10 к настоящим Правилам.
28. Заключительные положения
104. Иностранцам, прибывшим в Республику Казахстан без визы РК, но имеющим оформленное в установленном порядке приглашение от государственных органов, юридических и физических лиц Республики Казахстан, по решению руководства МИД РК может быть выдана виза сроком до 10 суток (кроме виз категории "на работу" (ЖЕВ), которая по ходатайству приглашающей стороны в зависимости от категории продлевается МИД РК или МВД РК.
105. За оформление визы, в том числе за продление срока ее действия и восстановление, взимается консульский сбор и государственная пошлина в соответствии с законодательством  Республики Казахстан, если иное не установлено международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.
При обнаружении ошибок в визе, выданной МИД РК, загранучреждением РК или МВД РК, выдается повторная виза той же категории и кратности, без взимания консульского сбора или государственной пошлины.
106. Если международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящих Правилах, применяются правила международного договора.
Приложение 1
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
Форма
Письменное обращение
Исх. № ____ Дата: "___" _________ 20__ года.
Департамент консульской службы
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
_______________________________ подтверждает приглашение принять:
(наименование юридического лица)
1. Фамилия, имя, отчество:
2. Пол:
3. Дата и место рождения:
4. Гражданство (подданство):
5. Национальность:
6. Паспорт серия, №:
дата выдачи паспорта:
срок действия паспорта:
7. Место работы и должность:
8. Адрес места жительства:
9. Место получения визы:
10. Период пребывания:
11. Кратность визы:
12. Цель визита:
13. Вид транспортного средства
въезда-выезда (рег. номер и тип
авто, номер рейса)
14. Маршрут передвижения и пункты посещения в РК
Руководитель            (подпись и печать)          Ф.И.О
Исп. (лицо, ответственное за прием иностранца):________ тел. _________, мобильный телефон _______, электр. адрес _______.
Примечание:

102. Әртүрлі себептер бойынша (мерзімдердің, санаттардың т.б. өзгеруі) паспорттағы немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа құжаттардағы визалардың бүлінуі/жойылуы жағдайларында, құжаттан фотосурет және паспорттық деректері бар беттерінің, сондай-ақ бүлінген/жойылған виза бар беттің көшірмесі алынады.
103. Әрбір бүлінген және жойылған визалық жапсырмаларға осы Тәртіптің 9-қосымшасына сәйкес тиісті акт жасалынады.
28. Қорытынды ережелер
104. Шетел азаматтары Қазақстан Республикасына визасыз келген, бірақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, заңды және жеке тұлғаларының белгіленген тәртіп бойынша ресімделген шақыруы болса, ҚР СІМ басшылығының шешімі бойынша 10 тәулікке дейінгі мерзімге виза (жұмысқа арналған (ЖЕВ) визасынан басқа) берілуі мүмкін. Оны шақырушы тараптың қолдаухаты бойынша санатына қарай ҚР СІМ немесе ҚР ІІМ ұзартады.
105. Егер Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарда өзге тәртіп белгіленбеген болса, виза ресімдегені, соның ішінде оның қолданыс мерзімін ұзарту және қалпына келтіру үшін Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес консулдық алым және мемлекеттік баж алынады.
ҚР СІМ, ҚР-ның шетелдердегі мекемелері немесе ҚР ІІМ берген визадан қате табылса, сол санаты мен мәртелігі сақталып, қайталама виза консулдық алым немесе мемлекеттік баж салығы алынбай беріледі.
106. Егер Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда осы Ережелердегі тәртіптен өзгеше ережелер белгіленген болса, халықаралық шарттың ережесі қолданылады.
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
1–қосымша
Нысан
Жазбаша өтініш
Шығыс № ___
уақыты: ___ж. "__" _____
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Консулдық қызмет департаменті
____________________________ төмендегі шетел азаматын шақырып,        (заңды тұлғаның атауы)
қабылдайтынын растайды:
1. Аты-жөні:
2. Жынысы:
3. Туған күні мен жері:
4. Азаматтығы (подданство):
5. Ұлты:
6. Паспорттың сериясы, №:
паспорт берілген күні:
паспорттың қолданыс мерзімі:
7. Жұмыс орны мен лауазымы:
8. Тұратын мекен-жайы:
9. Визаны алу орны:
10. Болу мерзімі:
11. Визаның мәртелігі:
12. Сапардың мақсаты:
13. Келіп-кету көлігінің түрі
(тіркеу нөмірі, автокөліктің түрі
рейстің нөмірі)
14. ҚР-дағы жүріп-тұру бағыты
және болатын орындары:
Жетекші (қолы мен мөрі)                  аты, жөні, тегіОрынд. (шетел азаматын қабылдауға жауапты тұлға): __________________ тел:____________ ұялы тел:________________ эл. пошта _______________
Ескертпе:

1) письмо-приглашение оформляется на титульном листе (фирменном бланке) приглашающей организации, где указан адрес, телефон, факс, электронный адрес;
2) в строке 1 русская транскрипция фамилии и имени обязательна;
3) в строке 6 - срок действия визы должен истекать не менее чем за 6 месяцев до окончания срока действия паспорта;
4) в строке 11 (одно-, двух-, трех-, много-) кратность визы означает кратность посещения РК за указанный период пребывания;
5) строка 12 "цель визита" заполняется подробно с обоснованием срока пребывания в РК и особенно, кратности запрашиваемой визы. При приглашении на работу дополнительно направляется нотариально заверенные копии разрешения на привлечение иностранной рабочей силы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам выдачи
виз Республики Казахстан
Список государств, граждане которых освобождены от
необходимости обязательного предъявления приглашения и указания
МИД РК при оформлении однократных дипломатических, служебных,
деловых, частных, однократных и двукратных туристских виз
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра иностранных дел РК от 30.01.2012 № 08-1-1-1/24 и Министра внутренних дел РК от 25.01.2012 № 45 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Австралия
2. Австрийская Республика
3. Великое Герцогство Люксембург
4. Венгерская Республика
5. Греческая Республика
6. Государство Израиль
7. Государство Катар
8. Ирландская Республика
9. Итальянская Республика
10. Королевство Дания
11. Королевство Саудовская Аравия
12. Королевство Испания
13. Республика Исландия
14. Канада
15. Княжество Лихтенштейн
16. Княжество Монако
17. Королевство Нидерланды
18. Королевство Норвегия
19. Королевство Швеция
20. Королевство Бельгия
21. Литовская Республика
22. Латвийская Республика
23. Новая Зеландия
24. Объединенные Арабские Эмираты
25. Португальская Республика
26. Республика Сингапур
27. Республика Польша
28. Республика Хорватия
29. Республика Корея
30. Республика Болгария
31. Республика Кипр
32. Республика Мальта
33. Республика Словения
34. Румыния
35. Соединенные Штаты Америки
36. Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии
37. Словацкая Республика
38. Султанат Оман
39. Финляндская Республика
40. Французская Республика
41. Федеративная Республика Германия
42. Федерация Малайзия
43. Федеративная Республика Бразилия
44. Чешская Республика
45. Швейцарская Конфедерация
46. Эстонская Республика
47. Япония
48. Иорданское Хашимитское Королевство
Приложение 3
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
Форма
Именной список для оформления групповой визы
Фамилия, имя
Дата, месяц
и год
рождения
Пол
№ паспорта
Гражданство
Приложение 4
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
Список документов, необходимых для оформления виз
Республики Казахстан

1) шақыру- хат мекен-жайы, телефоны және факсы көрсетілген шақыратын ұйымның титул (фирмалық бланкінде) парағында ресімделеді;
2) 1 - жолда тегі мен атының орысша транскрипциясы болуы міндетті;
3) 6 - жолда визаның қолданыс мерзімі паспорттың қолданыс мерзімінің аяқталуы мерзіміне 6 ай қалғанға дейін бітуі тиіс;
4) 11 - жолда визаның (бір, екі, үш, көп) мәртелігі жоғарыда көрсетілген болу мерзімі кезеңінде Қазақстан Республикасына келу мәртелігін білдіреді;
5) 12 - жолда «сапардың мақсаты» ҚР-да болу мерзімі мен сұратылып отырған визаның мәртелігі негізделіп, толығымен толтырылады.
Жұмыс істеуге шақырған жағдайда Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсатының нотариалды куәландырылған көшірмесі қоса ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға толықтыру енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2012.01.30 № 08-1-1-1/24 және ҚР Ішкі істер министрінің 2012.01.25 № 45 (ресми жарияланған күннен кейiн қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының бір мәртелік дипломатиялық, қызметтік, іскерлік, жеке, бір және екі мәртелік туристік визаларын ресімдеу кезінде азаматтары шақыру қағазын және ҚР СІМ нұсқауын міндетті түрде көрсетуден босатылатын мемлекеттер тізімі
1. Австрия Республикасы
2. Австралия
3. Америка Құрама Штаттары
4. Бельгия Корольдігі
5. Болгар Республикасы
6. Біріккен Араб Әмірліктері
7. Бразилия Федеративтік Республикасы
8. Венгрия Республикасы
9. Грек Республикасы
10. Германия Федеративтік Республикасы
11. Дания Корольдігі
12. Жапония
13. Жаңа Зеландия
14. Ирландия Республикасы
15. Исландия Республикасы
16. Испания Корольдігі
17. Италия Республикасы
18. Израиль Мемлекеті
19. Катар Мемлекеті
20. Кипр Республикасы
21. Канада
22. Корея Республикасы
23. Лихтенштейн Князьдігі
24. Люксембург Ұлы Герцогтігі
25. Литва Республикасы
26. Латыш Республикасы
27. Малайзия Федерациясы
28. Мальта Республикасы
29. Монако Князьдігі
30. Нидерланд Корольдігі
31. Норвегия Корольдігі
32. Оман Сұлтандығы
33. Португалия Республикасы
34. Польша Республикасы
35. Румыния
36. Сингапур Республикасы
37. Сауд Арабиясы Корольдігі
38. Словак Республикасы
39. Словения Республикасы
40. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі
41. Француз Республикасы
42. Финляндия Республикасы
43. Хорватия Республикасы
44. Чех Республикасы
45. Швеция Корольдігі
46. Швейцария Конфедерациясы
47. Эстон Республикасы
48. Иордан Хашимит Корольдігі
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
3–қосымша
Нысан
Топтық виза рәсімдеу үшін атаулы тізім
Тегі, аты
Күні, айы және туған жылы
Жынысы
Паспорт нөмірі
Азаматтығы
Қазақстан Республикасының
визаларын беру
Ережелеріне
4–қосымша
Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеу үшін қажетті құжаттар тізімі

1. Нота внешнеполитического ведомства страны пребывания, дипломатического представительства/заявление на получение визы/визовая поддержка (приглашение).
2. Действительный национальный паспорт, иной документ, предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан или документ лица без гражданства.
3. Анкета на оформление визы РК (1 экз.).
4. Цветная фотография 3,5х4,5 (1 шт.).
5. Квитанция об уплате консульского сбора.
6. Копии документов, подтверждающих принадлежность к казахской национальности, факт смерти/болезни родных/близких и т.д.
Приложение 5
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
Список документов, представляемых в органы внутренних дел
Республики Казахстан для оформления виз иностранцам
1. Письменное обращение физического лица о выдаче визы.
2. Действительный национальный паспорт или иной документ, предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан, отвечающий требованиям пунктов 67 и 68 настоящих Правил.
3. Квитанция об уплате государственной пошлины.
4. Один из документов, указанных в пунктах 323638 настоящих Правил.
Приложение 6
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета выдачи  дипломатических (ДВ), служебных (ҚВ),
деловых (ІСВ) виз РК
п/п
Д
а
т
а
п
р
и
е
м
а
д
о
к
у
м
е
н
т
о
в
в
и
з
ы
Г
р
а
ж
д
а
н
с
т
в
о
Ф
И
О
Д
а
т
а
р
о
ж
д
е
н
и
я
С
е
р
и
я,
п
а
с
п
о
р
т
а
О
с
н
о
в
а
н
и
е
в
ы
д
а
ч
и
в
и
з
ы
П
р
и
г
л
а
ш
а
ю
щ
е
е
л
и
ц
о
К
а
т
е
г
о
р
и
я
в
и
з
ы
К
р
а
т
н
о
с
т
ь
С
р
о
к
д
е
й
с
т
в
и
я
в
и
з
ы
К
о
н
с.
с
б
о
р/
г
о
с
п
о
ш
л
и
н
а
к
в
и
т
а
н
ц
и
и
Д
а
т
а
в
ы
д
а
ч
и
в
и
з
ы
Р
о
с
п
и
с
ь
п
о
л
у
ч
а
т
е
л
я
П
р
и
м
е
ч
а
н
и
е
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Журнал учета выдачи инвесторских (ИНВ), частных (ЖСВ),
туристских (ТСВ), на учебу (ОАВ), на работу (ЖЕВ),
на лечение (ЕАВ), на ПМЖ (ТТВ) виз РК
п/п
Д
а
т
а
п
р
и
е
м
а
д
о
к
у
м
е
н
т
о
в
в
и
з
ы
Г
р
а
ж
д
а
н
с
т
в
о
Ф
И
О
Д
а
т
а
р
о
ж
д
е
н
и
я
С
е
р
и
я,
п
а
с
п
о
р
т
а
О
с
н
о
в
а
н
и
е
в
ы
д
а
ч
и
в
и
з
ы
П
р
и
г
л
а
ш
а
ю
щ
е
е
л
и
ц
о
К
а
т
е
г
о
р
и
я
в
и
з
ы
К
р
а
т
н
о
с
т
ь
С
р
о
к
д
е
й
с
т
в
и
я
в
и
з
ы
К
о
н
с.
с
б
о
р/
г
о
с
п
о
ш
л
и
н
а
к
в
и
т
а
н
ц
и
и
Д
а
т
а
в
ы
д
а
ч
и
в
и
з
ы
Р
о
с
п
и
с
ь
п
о
л
у
ч
а
т
е
л
я
П
р
и
м
е
ч
а
н
и
е
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Журнал учета выдачи транзитных (ТВ) виз РК
п/п
Д
а
т
а
п
р
и
е
м
а
д
о
к
у
м
е
н
т
о
в
в
и
з
ы
Г
р
а
ж
д
а
н
с
т
в
о
Ф
И
О
Д
а
т
а
р
о
ж
д
е
н
и
я
С
е
р
и
я,
п
а
с
п
о
р
т
а
Осно-
вание
выдачи
визы
(виза
страны
след.,
билеты)
С
р
о
к
д
е
й
с
т
в
и
я
в
и
з
ы
Конс.
Сбор/
гос.
пош-
лина
к
в
и
т
а
н
ц
и
и
Д
а
т
а
в
ы
д
а
ч
и
в
и
з
ы
Р
о
с
п
и
с
ь
п
о
л
у
ч
а
т
е
л
я
П
р
и
м
е
ч
а
н
и
я
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 7
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
Форма № 01 ДКС
СТАТИСТИЧЕСКИЙ ОТЧЕТ ___________ РК В __________
ЗА ______ МЕСЯЦ 20__ г.
О ВЫДАННЫХ ВИЗАХ, СРЕДСТВАХ, ПОСТУПИВШИХ В СЧЕТ ОПЛАТЫ
КОНСУЛЬСКИХ СБОРОВ
п/п
Категория
выданных виз
Оформлено виз с начала
года
Оформлено виз за отчетный
период
Всего
1-
кр
2-
кр
3-
кр
Мн
Всего
1-
кр
2-
кр
3-
кр
мн
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
1.
Дипломатич.
0
0
2.
Служебн.
0
0
3.
Инвесторские
0
0
4.
Деловые
0
0
5.
Частные
0
0
6.
Туристские
0
0
7.
Миссионер.
0
0
8.
На учебу
0
0
9.
На работу
0
0
10.
На лечение
0
0
11.
На ПМЖ
0
0
12.
Транзитные
0
0
ВСЕГО
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Продолжение таблицы
Сумма опл. конс. cб. в
долл. США с начала года
Сумма оплаты конс. сб. в
долл. США за отчетный период
Всего
1-кр
2-кр
3-кр
мн
всего
1-кр
2-кр
3-кр
Мн
XIII
XIV
XV
XVI
XVII
XVIII
XIX
XX
XXI
XXII
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Приложение 8
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
СТАТИСТИЧЕСКИЙ ОТЧЕТ ______________ ЗА __________ МЕСЯЦ 20__ г.
О ВЫДАННЫХ ВИЗАХ, ПРОДЛЕНИИ СРОКА ДЕЙСТВИЯ ВИЗ, СРЕДСТВАХ,
ПОСТУПИВШИХ В СЧЕТ ОПЛАТЫ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЫ, РАСХОДЕ
ВИЗОВЫХ НАКЛЕЕК
п/п
категории
виз
всего
израс-
ходо-
вано
бланков
визовых
наклеек
выдано виз
продлено виз
всего
испор-
чено
бланков
визовых
наклеек
сумма
взимае-
мой гос-
пошлины
за вы-
дачу виз
в
с
е
г
о
1-
кр
2-
кр
в
с
е
г
о
1-
кр
2-
кр
3-
кр
мн.
кр.
1
2
3
6
7
8
10
11
12
13
14
20
1.
ОУВ –
на учебу
2.
ЕАВ –
на лечение
3.
ТТВ-
на ПМЖ
4.
ЖЕВ -
на работу
5.
ШЖВ –
выездная
6.
Всего:
Дата выдачи: "__" ______ 20__ г.     Ответственный исполнитель _________
__________________________
* Сведения предоставляются с нарастающим итогом на конец отчетного периода
Приложение 9
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
СТАТИСТИЧЕСКИЙ ОТЧЕТ МВД РК ЗА ________ КВАРТАЛ 20__ г.
О ВЫДАННЫХ ВИЗАХ, ПРОДЛЕНИИ СРОКА ДЕЙСТВИЯ ВИЗ, СРЕДСТВАХ,
ПОСТУПИВШИХ В СЧЕТ ОПЛАТЫ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЫ, РАСХОДЕ
ВИЗОВЫХ НАКЛЕЕК
п/п
Категория
выданных
виз
Оформлено виз за
отчетный период
Суммы опл. гос. пошлины
за отчетный период
Всего
1-
кр
2-
кр
3-
кр
Мн
Всего
1-
кр
2-
кр
3-
кр
мн
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
1.
На учебу
0
0
2.
На работу
0
0
3.
На лечение
0
0
4.
На ПМЖ
0
0
5.
Выездные
0
0
ВСЕГО
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Продолжение таблицы
Продлено виз за отчетный
период
Суммы оплаты гос. пошлины за
отчетный период (продление)
Всего
1-кр
2-кр
3-кр
мн
всего
1-кр
2-кр
3-кр
мн
XIII
XIV
XV
XVI
XVII
XVIII
XIX
XX
XXI
XXII
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
За отчетный период аннулировано _____ визовых наклеек.
Ответственный исполнитель _________________
Дата выдачи: "___" ____ 20__ г.
Приложение 10
к Правилам выдачи виз
Республики Казахстан
Форма
Акт списания испорченной/аннулированной визы РК
"Утверждаю"
_____________________________
руководитель загранучреждения
_______________________ Ф.И.О.
"___"_________________ 20__ г.
АКТ
об аннулировании испорченных бланков строгой отчетности
Мы, нижеподписавшиеся, в составе:

1. Болу елінің сыртқы саясат ведомствосының, дипломатиялық өкілдігінің нотасы/визаны алу үшін өтінім/ визалық қолдау (шақыру).
2. Жарамды ұлттық паспорт, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге құқық беретін басқа да құжаттары немесе азаматтығы жоқ тұлғаның құжаты.
3. ҚР визасын ресімдеуге арналған сауалнама (1 дана).
4. Түрлі-түсті фотосурет 3,5 х 4,5 (1 дана).
5. Консулдық алым төленгені туралы түбіртек.
6. Қазақ ұлтына қатыстылығын, жақынының/туысының сырқаттығын/өлімін т.б. растайтын құжаттардың көшірмелері.
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
5-қосымша
Шетелдіктерге Қазақстан Республикасының визасын ресімдеу үшін ішкі істер органдарына көрсетілетін құжаттардың тізімі
1. Виза беру туралы жеке немесе заңды тұлғаның жазбаша өтініші.
2. Осы Ережелердің 67 және 68-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін жарамды ұлттық паспорт немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасынан өтуге рұқсат беретін басқа да құжат.
3. Консулдық алымның төленгені туралы түбіртек.
4. Осы Ережелердің 32, 36 және 38 тармақтарында көрсетілген құжаттардың бірі.
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
6-қосымша
Түр
Қазақстан Республикасының дипломатиялық(ДВ), қызметтік(ҚВ), іскерлік (ІСВ) визаларын беруді тіркеу журналы
№ р/с
Құжаттарды қабылдаған күні
Визаның №
Азаматтығы
Аты, тегі, әкесінің аты
Туған күні, (айы, жылы)
Паспорттың нөмірі, сериясы
Визаны беру негіздемелері
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Шақырушы тұлға
Визаның санаты
Мәр телігі
Визаның қолдану мерзімі
Конс. алым/ мемлекеттік баж
Түбіртектің №
Визаны берген күні
Визаны алған тұлғаның қолы
ескертпе
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Қазақстан Республикасының инвесторлық (ИНВ), жеке (ЖСВ), туристік (ТСВ), оқуға арналған (ОУВ), жұмысқа арналған (ЖЕВ), емделуге арналған (ЕАВ), тұрақты тұруға арналған (ТТВ) визаларын беруді тіркеу журналы
№ р/с
Құжаттарды қабылдаған күні
Визаның №
Азаматтығы
Аты, тегі, әкесінің аты
Туған күні, (айы, жылы)
Паспорттың нөмірі, сериясы
Визаны беру негіздемелері
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Шақырушы тұлға
Визаның санаты
Мәр телігі
Визаның қолдану мерзімі
Конс. алым/ мемлекеттік баж
Түбіртектің №
Визаны берген күні
Визаны алған тұлғаның қолы
ескертпе
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Қазақстан Республикасының транзиттік (ТВ) санаттағы визаларын беруді тіркеу журналы
№ р/с
Құжаттарды қабылдаған күні
Визаның №
Азаматтығы
Аты, тегі, әкесінің аты
Туған күні (айы, жылы)
Паспорттың нөмірі, сериясы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Визаны беру негіздері (баратын мемлекеттің визасы, билеті)
Визаның қолдану мерзімі
Конс. алым/мемлекеттік баж
Түбіртектің №
Визаны берген күні
Визаны алған тұлғаның қолы
ескертпе
8
9
10
11
12
13
14
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
7-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ __________ _______________ 20__ЖЫЛДЫҢ___________ АЙЫНДА БЕРІЛГЕН ВИЗАЛАРЫ, КОНСУЛДЫҚ АЛЫМДАРДЫ ТӨЛЕУ ШОТЫНА ТҮСКЕН ҚАРАЖАТ ТУРАЛЫ СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕБІ
№ п/п
Берілген визалардың санаттары
Визаны жыл басынан бастап ресімдеу
Визаны есепті кезеңде ресімдеу
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
1.
Дипломаттық
0
0
0
2.
Қызметтік
0
0
0
3.
Инвесторлық
0
0
0
4.
Іскерлік
0
0
0
5.
Жеке
0
0
0
6.
Туристік
0
0
0
7.
Миссионерлік
0
0
0
8.
Оқуға
0
0
0
9.
Жұмысқа
0
0
0
10.
Емделуге
0
0
0
11.
Тұрақ тұруға
0
0
0
12.
Транзиттік
0
0
0
Барлығы
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
кестенің жалғасы
Жыл басынан бері АҚШ долларында төленген консулдық алымдар сомасы
Есепті кезеңде АҚШ долларында төленген консулдық алымдар сомасы
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
XIII
XIV
XV
XVI
XVII
XVIII
XIX
XX
XXI
XXII
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
8-қосымша
20__ЖЫЛДЫҢ ___________ АЙЫНДА БЕРІЛГЕН ВИЗАЛАР, ВИЗАЛАРДЫҢ ҚОЛДАНЫС МЕРЗІМІН ҰЗАРТУ, МЕМЛЕКЕТТІК БАЖ ТӨЛЕУ ШОТЫНА ТҮСКЕН ҚАРАЖАТ, ВИЗАЛЫҚ ЖАПСЫРМАЛАР ШЫҒЫСЫ ТУРАЛЫ СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕБІ
р/с №
Визалардың санаты
Барлық визалық жапсырмалардың шығындалған бланкілерінің саны
Берілген визалар
Ұзартылған визалар
Бүлінген визалық жапсырмалар бланкілерінің саны
Визаны беру үшін алынатын мемлекеттік баждың сомасы
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп мәрт
1
2
3
6
7
8
10
11
12
13
14
20
1.
ОУВ –
Оқуға
2.
ЕАВ – емделуге
3.
ТТВ - Тұрақты тұруға
4.
ЖЕВ – Жұмысқа
5.
ШЖВ –
Шығу
Барлығы:
Берілген күні: « »____ 200 __ ж.  Жауапты орындаушы ______________
Мәліметтер есепті кезеңнің аяғына ұлғаймалы қорытынды бойынша көрсетіледі
Қазақстан Республикасының
визаларын беру Ережелеріне
9-қосымша
ҚР ІІМ-НІҢ 200_ЖЫЛДЫҢ ___________ ТОҚСАНЫНДА БЕРІЛГЕН ВИЗАЛАРЫ, ВИЗАЛАРДЫҢ ҚОЛДАНЫС МЕРЗІМІН ҰЗАРТУ, МЕМЛЕКЕТТІК БАЖ ТӨЛЕУ ШОТЫНА ТҮСКЕН ҚАРАЖАТ, ВИЗАЛЫҚ ЖАПСЫРМАЛАР ШЫҒЫСЫ ТУРАЛЫ СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕБІ
п/п
Берілген визалардың санаттары
Визаларды есепті кезеңде ресімдеу
Есепті кезеңде төленген мемлекеттік  баж сомасы
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
1.
Оқуға
0
0
0
2.
Жұмысқа
0
0
0
3.
Емделуге
0
0
0
4.
Тұрақты тұруға
0
0
0
5.
Шығу
0
0
0
Барлығы
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
кестенің жалғасы
Есепті кезеңде визаларды ұзарту
Есепті кезеңде (ұзарту үшін) төленген мемлекеттік баж сомасы
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
Барлығы
1-мәрте
2-мәрте
3-мәрте
Көп
XIII
XIV
XV
XVI
XVII
XVIII
XIX
XX
XXI
XXII
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Есепті кезеңде______визалық жапсырмалардың күші жойылды
Жауапты орындаушы _________________
Берілген күні: «__» __________ 200_ ж.
Қазақстан Республикасының
визаларын беру
Ережелеріне 10-қосымша
Үлгі
ҚР-дің бүлінген/жойылған ҚР визаларын есептен шығару акті
«Бекітемін»
_______________________
(шет елдегі мекеменің басшысы)
____________________
тегі, аты, әкесінің аты
«___»____________________20__ж.
Қатаң есептегі бүлінген бланкілерді жою туралы акт
Біз, төменде қол қоюшылар