Об утверждении критериев оценки степени риска субъектов, осуществляющих деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при выполнении строительно-монтажных работ, субъектов охранной деятельности, а также субъектов с хранением гражданского и служебного оружия и патронов к нему, взрывчатых веществ и материалов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, ядовитых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения и штемпельно-граверных предприятий по изготовлению печатей и штампов
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 504 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2010 года № 6060. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2011 года № 132 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 11 апреля 2011 года № 100
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2011 № 132 и Министра экономического развития и торговли РК от 11.04.2011 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска субъектов, осуществляющих деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при выполнении строительно-монтажных работ, субъектов охранной деятельности, а также субъектов с хранением гражданского и служебного оружия и патронов к нему, взрывчатых веществ и материалов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, ядовитых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения и штемпельно-граверных предприятий по изготовлению печатей и штампов.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астаны,  Алматы, областей и на транспорте организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.

Құрылыс-монтаждау жұмысын орындау кезіндегі қызметті қоспағанда, күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерді, күзет қызметі субъектілерін, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, жарылғыш заттар мен материалдарды, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды, улы заттарды, түрлі-түсті көбейту-көшіру техникасын сақтайтын субъектілерді және мөрлер мен мөртаңбаларды дайындау жөніндегі штемпельдік-граверлік кәсіпорындарды тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 504 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 10 ақпандағы № 41 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 18 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6060 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 наурыздағы № 132 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 11 сәуірдегі № 100 бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.03.28 № 132 және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2011.04.11 № 100 бірлескен бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Құрылыс-монтаждау жұмысын орындау кезіндегі қызметті қоспағанда, күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілердің, күзет қызметі субъектілерінің, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, жарылғыш заттар мен материалдарды, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды, улы заттарды, түрлі-түсті көбейту-көшіру техникасын сақтайтын субъектілердің және мөрлер мен мөртаңбаларды дайындау жөніндегі штемпельдік-граверлік кәсіпорындардың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (М.Т. Қабденов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Алматы және Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты зерделеуді және талаптарының орындалуын ұйымдастырсын.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя министра внутренних дел Кулинич А.В.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел           Министр экономики и
Республики Казахстан             бюджетного планирования
Республики Казахстан
__________ С. Баймаганбетов      _____________Б. Султанов
29 декабря 2009 года             10 февраля 2010 года
Утверждены
совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 декабря 2009 года № 504
и Министра экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
от 10 февраля 2010 года № 41
Критерии оценки степени риска субъектов, осуществляющих
деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию
средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при
выполнении строительно-монтажных работ, субъектов охранной
деятельности, а также субъектов с хранением гражданского и
служебного оружия и патронов к нему, взрывчатых веществ и
материалов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их
применением, ядовитых веществ, множительно-копировальной
техники цветного изображения и штемпельно-граверных предприятий
по изготовлению печатей и штампов
1. Общие положения
1. Критерии оценки степени рисков разработаны для проведения плановых проверок субъектов, осуществляющих деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при выполнении строительно-монтажных работ, субъектов охранной деятельности, а также субъектов с хранением гражданского и служебного оружия и патронов к нему (далее - оружие), взрывчатых веществ и материалов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, ядовитых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения и штемпельно-граверных предприятий по изготовлению печатей и штампов (далее - субъекты регулирования).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда жизни и здоровью граждан, собственности, а также создания угрозы общественной безопасности, с учетом степени тяжести его последствий, выразившаяся в:
создании незаконных военизированных формирований или преступных организаций, функционировании охранных структур с иностранным участием, использовании охранных организаций для дестабилизации обстановки в стране, совершения противоправных действий;
переходе оружия, взрывчатых и ядовитых веществ в нелегальный оборот, использовании их в противоправных целях, в том числе при совершении актов терроризма;
незаконном изготовлении денежных знаков и ценных бумаг, печатной продукции, содержащей призывы к насильственному изменению конституционного строя, нарушению целостности государства, подрыву национальной безопасности;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары А.В. Кулиничке жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі                          С. Баймағанбетов
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі                          Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2010 жылғы
29 желтоқсандағы № 504 және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 10 ақпандағы
№ 41 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Құрылыс-монтаждау жұмысын орындау кезіндегі қызметті қоспағанда, күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке
келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын субъектілердің, күзет қызметі
субъектілерінің, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен
оның патрондарын, жарылғыш заттар мен материалдарды, азаматтық
пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды,
улы заттарды, түрлі-түсті көбейту-көшіру техникасын сақтайтын
субъектілердің және мөрлер мен мөртаңбаларды дайындау жөніндегі
штемпельдік-граверлік кәсіпорындардың тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері құрылыс-монтаждау жұмысын орындау кезіндегі қызметті қоспағанда, күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге, күзет қызметі субъектілеріне, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын (бұдан әрі - қару-жарақ), жарылғыш заттар мен материалдарды, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды, улы заттарды, түрлі-түсті көбейту-көшіру техникасын сақтайтын субъектілерге және мөрлер мен мөртаңбаларды дайындау жөніндегі штемпельдік-граверлік кәсіпорындарға (бұдан әрі – реттеу субъектілері) жоспарлы тексерістер өткізу үшін әзірленген.
2. Осы критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – азаматтардың өмірі мен денсаулығына, меншікке зиян келтіру, сондай-ақ қоғамдық қауіпсіздікке, оның зардаптарының ауырлық дәрежесін ескере отырып:
Заңсыз әскерилендірілген құрылымдар немесе қылмыстық ұйымдар құру, шетелдік қатысумен күзет құрылымдарының жұмыс істеуі, еліміздегі жағдайды тұрақсыздандыру, құқыққа қарсы әрекеттер жасау үшін күзет ұйымдарын пайдалану;
қару-жарақтың, жарылғыш және улы заттарды заңсыз айналымға өтуі, оларды құқыққа қарсы мақсаттарда, оның ішінде терроризм актілерін жасау кезінде пайдалану;
ақша белгілері мен бағалы қағаздарды, конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге, мемлекеттің тұтастығын бұзуға, ұлттық қауіпсіздікке қауіп төндіруге шақыратын баспа өнімдерін заңсыз жасау арқылы қауіп-қатер төндіру ықтималдылығы.

2) система оценки рисков - это комплекс мероприятий, проводимый уполномоченными на осуществление контрольных функций сотрудниками лицензионно-разрешительной системы и государственной службы охраны органов внутренних дел, с целью планирования проверок подконтрольных объектов;
3) критерии оценки степени риска - совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью объектов, особенностями их отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющими отнести их к различным степеням риска.
3. Периодичность проведения плановых проверок определяется в зависимости от степени риска с периодичностью не чаще:
одного раза в год - при высокой степени риска;
одного раза в три года - при средней степени риска;
одного раза в пять лет - при незначительной степени риска.
4. Критерии оценки степени риска подразделяются на 2 вида:
1) объективные - основаны на значимости рисков, возможных при осуществлении деятельности субъектов регулирования;
2) субъективные - определяются в зависимости от допущенных субъектами регулирования нарушений установленных требований.
Субъективные критерии состоят из значительных и незначительных нарушений.
5. Первичное отнесение субъектов регулирования по степеням рисков осуществляется только на основе объективных критериев оценки степени риска.
6. Вторичное отнесение субъектов регулирования по степеням рисков осуществляется с учетом субъективных критериев.
Субъекты регулирования, входящие в 3 группу незначительной степени риска, при совершении в течение проверяемого периода одного значительного или двух незначительных нарушений переводятся во 2 группу средней степени риска, а при совершении трех значительных нарушений - в 1 группу высокой степени риска.
Субъекты регулирования, входящие во 2 группу средней степени риска, при совершении в течение проверяемого периода одного значительного или двух незначительных нарушений переводятся в 1 группу высокой степени риска.
При не выявлении последней плановой проверкой нарушений, субъекты регулирования переводятся в группу меньшей степени риска.
Субъекты регулирования, отнесенные к 1 группе высокой степени риска, не могут быть переведены в более низкую группу риска и подлежат ежегодным проверкам.
7. Субъекты регулирования, отнесенные к 2 и 3 группам риска, включаются в план проверок с учетом даты последней проверки.
2. Критерии оценки степени риска субъектов с хранением оружия
и патронов к нему, взрывчатых веществ и материалов, гражданских
пиротехнических веществ и изделий с их применением, ядовитых
веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения
и штемпельно-граверных предприятий по изготовлению
печатей и штампов

2) тәуекелдерді бағалау жүйесі – бұл бақыланатын объектілерді тексеруді жоспарлау мақсатында лицензиялық-рұқсат беру жүйесінің және ішкі істер органдары мемлекеттік күзет қызметінің бақылау және қадағалау қызметтерін жүзеге асыруға уәкілеттілер жүргізетін іс-шаралар кешені;
3) тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері объектілердің тікелей қызметіне, олардың салалық даму ерекшеліктеріне және тәуекелдің әртүрлі дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін осы дамуға ықпал ететін факторлармен байланысты сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы.
3. Жоспарлы тексерістер жүргізу тәуекел дәрежесіне байланысты:
жоғары тәуекел дәрежесі кезінде - жылына бір реттен;
орташа тәуекел дәрежесі кезінде - үш жылда бір реттен;
төмен тәуекел дәрежесі кезінде - бес жылда бір реттен жиі емес кезеңділікпен белгіленеді.
4.Тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері 2 түрге бөлінеді:
1) Объективтік – реттеу субъектілерінің қызметін жүзеге асыру кезіндегі ықтимал тәуекелдің маңыздылығына негізделген;
2) Субъективтік реттеу субъектілерінің белгіленген талаптарды бұзуға жол беруіне қарай белгіленеді.
Субъективтік критерийлер елеулі және елеусіз бұзушылықтар болып бөлінеді.
5. Тәуекел дәрежелері бойынша реттеу субъектілерін бастапқы жатқызу тәуекел дәрежесін бағалаудың объективтік критерийлері негізінде ғана жүзеге асырылады.
6. Тәуекел дәрежесі бойынша реттеу субъектілерін екінші рет жатқызу субъективтік критерийлері ескере отырып жүзеге асырылады.
Елеусіз тәуекел дәрежесінің 3-тобына кіретін реттеу субъектілері тексерілетін кезең ішінде бір елеулі немесе екі елеусіз заң бұзушылық жасаған жағдайда орташа тауекел дәріжесінің 2-тобына, ал үш елеулі заң бұзушылық жасаған жағдайда жоғары тәуекел дәрежесінің 1-тобына ауыстырылады.
Орташа тәуекел дәрежесінің 2-тобына кіретін реттеу субъектілері тексерілетін кезең ішінде бір елеулі немесе екі елеуісіз заң бұзушылық жасаған жағдайда жоғары тәуекел дәрежесінің 1-тобына ауыстырылады.
Соңғы жоспарлы тексеріс заң бұзушылықтарды анықтамаған жағайда реттеу субъектілері дәрежесі аз тәуекел тобына ауыстырылады.
Жоғары тәуекел дәрежесінің 1-тобына жатқызылған реттеу субъектілері төменірек тәуекел тобына ауыстырылмайды және жыл сайын тексеруге жатады.
7. 2 және 3-ші тәуекел топтарына жатқызылған реттеу субъектілері тексеріс жоспарларына соңғы тексерістің күнін ескере отырып енгізіледі.
2. Қару мен оның патрондарын, жарылғыш заттар мен
материалдарды, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды
қолданып жасалған бұйымдарды, улы заттарды, түрлі-түсті
көбейту-көшіру техникасын сақтайтын субъектілердің және мөрлер
мен мөртаңбаларды дайындау жөніндегі штемпельдік-граверлік
кәсіпорындардың тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

8. Субъекты регулирования по объективным критериям подразделяются на следующие группы рисков:
1 группа с высокой степенью риска - юридические лица, использующие и хранящие оружие, взрывчатые и ядовитые вещества;
2 группа со средней степенью риска - юридические лица и индивидуальные предприниматели, хранящие и использующие гражданские пиротехнические вещества и изделия с их применением;
3 группа с незначительной степенью риска - юридические лица, хранящие и использующие множительно-копировальную технику цветного изображения, а также штемпельно-граверные предприятия (юридические лица и индивидуальные предприниматели) по изготовлению печатей и штампов.
9. К значительным нарушениям относятся:
1) отсутствие разрешения на хранение оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий, множительно-копировальной техники цветного изображения, функционирование штемпельно-граверного предприятия;
2) отсутствие разрешения на перевозку оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий;
3) отсутствие индивидуального разрешения на хранение и ношение служебного оружия у работников объектов регулирования;
4) использование служебного оружия не по назначению;
5) хранение оружия в неустановленном месте;
6) допущение фактов хищения или утраты оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий, множительно-копировальной техники цветного изображения, печатей и штампов;
7) нарушение порядка ведения учета оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий, множительно-копировальной техники цветного изображения, печатей и штампов;
8) отсутствие либо неисправность охранно-пожарной сигнализации в помещении для хранения оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий, множительно-копировальной техники цветного изображения, печатей и штампов;
9) нарушение технической укрепленности помещения для хранения оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий, множительно-копировальной техники цветного изображения, печатей и штампов;
10) ввоз (вывоз) на территорию республики оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий, множительно-копировальной техники цветного изображения без разрешения органов внутренних дел;
11) отсутствие сертификата соответствия на продаваемое магазинами оружие и патроны к нему;
12) несоответствие квалификационным требованиям лиц, имеющих доступ к оружию, взрывчатым и ядовитым веществам, гражданским пиротехническим изделиям, множительно-копировальной техники цветного изображения, печатям и штампам.

8. Реттеу субъектілері объективтік критерийлері бойынша мынадай тәуекел топтарына бөлінеді:
тәуекел дәрежесі жоғары 1-топқа – қару-жарақты, жарылғыш және улы заттарды пайдаланатын және сақтайтын заңды тұлғалар;
тәуекел дәрежесі орташа 2-топқа - азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтайтын және пайдаланатын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер;
тәуекел дәрежесі елеусіз 3-топқа - түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасын сақтайтын және пайдаланатын заңды тұлғалар, сондай-ақ мөрлер мен мөртаңбаларды дайындау жөніндегі штемпельдік-граверлік кәсіпорындар (заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер).
9. Елеулі заң бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) қару-жарақты, жарылғыш және улы заттарды, азаматтық пиротехникалық бұйымдарды, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасын сақтауға, штемпельдік-граверлік кәсіпорындардың жұмыс істеуіне рұқсаттың болмауы;
2) қару-жарақты, жарылғыш және улы заттарды, азаматтық пиротехникалық бұйымдарды тасымалдауға рұқсаттың болмауы;
3) реттеу объектілерінің қызметкерлерінде қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге жеке рұқсатының болмауы;
4) қызметтік қаруды мақсатынан тыс пайдалану;
5) қару-жарақты, белгіленбеген жерде сақтау;
6) қару-жарақтың, жарылғыш және улы заттардың, азаматтық пиротехникалық бұйымдардың, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасының, мөрлер мен мөртаңбалардың ұрлану немесе жоғалу фактілеріне жол беру;
7) қару-жараққа, жарылғыш және улы заттарға, азаматтық пиротехникалық бұйымдарға, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасына, мөрлер мен мөртаңбаларға есеп жүргізу тәртібін бұзу;
8) қару-жарақты, жарылғыш және улы заттарды, азаматтық пиротехникалық бұйымдарды, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасын, мөрлер мен мөртаңбаларды сақтауға арналған үй-жайларда өрт-күзет сигнализациясының болмауы не ақауының болуы;
9) қару-жарақты, жарылғыш және улы заттарды, азаматтық пиротехникалық бұйымдарды, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасын, мөрлер мен мөртаңбаларды сақтауға арналған үй-жайлардың техникалық нығайтылуын бұзу;
10) республика аумағына қару-жарақты, жарылғыш және улы заттарды, азаматтық пиротехникалық бұйымдарды, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасын ішкі істер органдарының рұқсатынсыз әкелу (әкету);
11) дүкендер сататын қару мен оның патрондарына сәйкестік сертификатының болмауы;
12) қару-жараққа, жарылғыш және улы заттарға, азаматтық пиротехникалық бұйымдарға, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасына, мөрлер мен мөртаңбаларға рұқсаты бар адамдардың біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі.

10. К незначительным нарушениям относятся:
1) несоблюдение сроков регистрации приобретенного оружия;
2) несвоевременная регистрация филиалами (представительствами) субъектов регулирования оружия при его получении на баланс;
3) несвоевременное продление разрешения на хранение оружия, взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий, множительно-копировальной техники цветного изображения, функционирование штемпельно-граверного предприятия;
4) несвоевременное продление индивидуальных разрешений на хранение и ношение служебного оружия работниками объектов регулирования;
5) непредставление, либо несвоевременное представление отчета о количестве поступившего и реализованного оружия;
6) превышение допустимой нормы на складах хранения взрывчатых и ядовитых веществ, гражданских пиротехнических изделий.
3. Критерии оценки степени риска субъектов, осуществляющих
деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию
средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при
выполнении строительно-монтажных работ, субъектов охранной
деятельности
11. К объективным критериям относятся:
1 группа с высокой степенью риска - юридические и физические лица, осуществляющие охранную деятельность с использованием служебного и гражданского оружия;
2 группа со средней степенью риска - юридические и физические лица, осуществляющие охранную деятельность без использования служебного и гражданского оружия, а также занимающиеся деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при выполнении строительно-монтажных работ, допустившие нарушения в последние три года;
3 группа с незначительной степенью риска - юридические и физические лица, осуществляющие охранную деятельность, а также занимающиеся деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при выполнении строительно-монтажных работ, не вошедшие в 1 и 2 группы.
12. К значительным нарушениям относятся:
1) наличие иностранного участия в деятельности охранных структур;
2) наличие у руководителя охранной структуры либо охранника психического заболевания, алкоголизма, наркомании;
3) наличие у руководителя охранной структуры либо охранника судимости за совершение умышленного преступления;
4) отсутствие у руководителя охранной структуры высшего юридического образования или стажа работы не менее трех лет на командных должностях в Вооруженных Силах или на руководящих должностях в правоохранительных органах;
5) отсутствие у руководителя охранной структуры либо охранника свидетельства о прохождении специальных курсов подготовки;
6) отсутствие помещения, предназначенного для хранения оружия и боеприпасов (либо договора на их хранение в помещениях, отвечающих установленным требованиям), в случае использования служебного оружия;
7) совершение преступлений руководителями охранных структур и охранниками при исполнении служебных обязанностей;
8) отсутствие у производителей работ по установке систем безопасности допуска к работам с высоким напряжением (до 1000 вольт).

10. Елеусіз заң бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) сатып алынған қару-жарақты тіркеу мерзімдерін сақтамау;
2) реттеу субъектілері филиалдарының (өкілдіктерінің) қару-жарақты балансқа алу кезінде оны уақтылы тіркемеуі;
3) қару-жарақты, жарылғыш және улы заттарды, азаматтық пиротехникалық бұйымдарды, түрлі-түсті бейнедегі көбейту-көшіру техникасын сақтауға, штемпельді-граверлық кәсіпорындардың жұмыс істеуіне рұқсаттарды уақтылы ұзартпау;
4) реттеу объектілері қызметкерлерінің қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге жеке рұқсаттарын уақтылы ұзартпауы;
5) келіп түскен және сатылған қару-жарақтың саны туралы есепті ұсынбау не уақтылы ұсынбау.
6) жарылғыш және улы заттарды, азаматтық пиротехникалық бұйымдарды сақтайтын қоймаларда рұқсат етілетін нормадан асып кету.
3. Құрылыс-монтаждау жұмысын орындау кезіндегі қызметті
қоспағанда, күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке
келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын субъектілердің, күзет қызметі
субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
11. Объективтік критерийлерге мыналар жатады:
тәуекел дәрежесі жоғары 1-топқа-күзет қызметін қызметтік және азаматтық қаруды пайдалана отырып жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар;
тәуекел дәрежесі орташа 2-топқа-күзет қызметін қызметтік және азаматтық қаруды пайдаланбай жүзеге асыратын, сондай-ақ соңғы үш жылда құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезінде заң бұзушылық жасаған қызметті қоспағанда, күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар;
тәуекел дәрежесі елеусіз 3-топқа-күзет қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ 1 және 2-топтарға енгізілмеген құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезіндегі қызметті қоспағанда, күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар.
12. Елеулі заң бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) күзет құрылымдарының қызметінде шетелдік қатысудың болуы;
2) күзет құрылымы басшысының не күзетшінің психикалық ауруының болуы, маскүнем, нашақор болуы;
3) күзет құрылымы басшысының не күзетшінің қасақана қылмыс жасағаны үшін сотталығының болуы;
4. күзет құрылымы басшының жоғары заңгерлік білімі немесе Қарулы Күштерде басшылық лауазымдарда немесе құқық қорғау органдарында басшы лауазымдарда кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болмауы;
5. күзет құрылымдарының басшысының не күзетшінің арнайы даярлық курстарынан өткені туралы куәлігінің болмауы;
6. қызметтік қару пайдаланған жағдайда қару-жарақ және оқ-дәрілерді сақтауға арналған үй-жайдың (не белгіленген талаптарға жауап беретін үй-жайларда оларды сақтауға келісім-шарттың) болмауы;
7. күзет құрылымдарының басшылары мен күзетшілерінің қызметтік міндеттерін орындау кезінде қылмыс жасауы;
8. қауіпсіздік жүйесін орнату бойынша жұмыс жүргізушілерде жоғары кернеулі (1000 вольтқа дейін) жұмыстарға рұқсатының болмауы.

13. К незначительным нарушениям относятся:
1) невыполнение предписаний и других законных требований сотрудников органов внутренних дел;
2) несвоевременное прохождение руководителем охранной структуры либо охранником курсов повышения квалификации (специальный курс обучения);
3) несоблюдение субъектом регулирования письменной формы заключения договоров об оказании услуг;
4) нарушение установленного норматива штатной численности охранников при охране объектов;
5) несоответствие руководителя охранной структуры либо охранника возрастному цензу;
6) несоблюдение требований об обязательном страховании работников, занимающих должности охранников;
7) ношение работниками охранных структур при исполнении служебных обязанностей форменной одежды неустановленного образца;
8) отсутствие у руководителя организации по установке систем безопасности высшего технического образования (для физических лиц - высшего или среднего специального образования), соответствующего профилю работ в сфере технической безопасности;
9) отсутствие в организации по установке систем безопасности заключения органов санитарного и экологического надзора об использовании оборудования с радиочастотным спектром;
10) отсутствие в организации по установке систем безопасности специального оборудования и помещения, отвечающего санитарным и экологическим нормам.

13. Елеусіз заң бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) ішкі істер органдары қызметкерлерінің ұйғарымын және басқа да заңды талаптарын орындамау;
2) күзет құрылымы басшысының не күзетшінің біліктілікті  арттыру курстарынан (оқытудың арнайы курсы) уақтылы өтпеуі;
3) реттеу субъектісінің қызмет көрсету туралы келісім-шарт жасасудың жазбаша нысанын сақтамауы;
4) объектілерді күзету кезінде күзетшілердің белгіленген нормативтік штаттық санын бұзу;
5) күзет құрылымы басшысының не күзетшінің жас ерекшелігінің сәйкес келмеуі;
6) күзетші лауазымын атқаратын қызметкерлердің міндетті сақтандырылуы туралы талаптардың сақталмауы;
7) күзет құрылымдары қызметкерлерінің қызметтік міндетін орындау кезінде белгіленбеген үлгідегі нысанды киім киюі;
8) ұйым басшысының қауіпсіздік жүйесін орнату бойынша техникалық қауіпсіздік саласындағы жұмыстың бейініне сәйкес келетін жоғары техникалық білімінің (жеке тұлғалар үшін – жоғары немесе орта арнаулы білім) болмауы;
9) ұйымда қауіпсіздік жүйесін орнату бойынша радиожелілік спектрі бар жабдықтарды пайдалану туралы санитарлық және экологиялық қадағалау органдары қорытындысының болмауы;
10) ұйымда қауіпсіздік жүйесін орнату бойынша санитарлық және экологиялық нормаларға жауап беретін арнайы құрал-жабдықтар мен үй-жайлардың болмауы.