Об утверждении Правил предоставления жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам города Сарани
Решение 16 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 23 июля 2009 года N 282. Зарегистрировано Управлением юстиции города Сарани Карагандинской области 01 сентября 2009 года N 8-7-89. Утратило силу - решением 27 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 01 июля 2010 года N 433
Сноска. Утратило силу решением 27 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 01.07.2010 N 433.
В соответствии с законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" от 14 апреля 2009 года N 512, Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам города Сарани.
2. В связи с принятием данного решения, признать утратившими силу следующие решения Саранского городского маслихата:
1) решение N 517 от 22 декабря 2006 года 32 сессии Саранского городского маслихата "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов – 8–7–36, опубликовано в газете "Ваша газета" от 10 февраля 2007 года, N 6);
2) решение N 27 от 4 сентября 2007 года 1 сессии Саранского городского маслихата "О внесении изменений и дополнений в решение N 517 от 22 декабря 2006 года 32 сессии Саранского городского маслихата "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов – 8–7–49, опубликовано в газете "Ваша газета" от 6 октября 2007 года, N 40);

Саран қаласының әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарына тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу Қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 16 сессиясының 2009 жылғы 23 шілдедегі N 282 шешімі. Қарағанды облысы Саран қаласы Әділет басқармасында 2009 жылғы 01 қыркүйекте N 8-7-89 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 27 сессиясының 2010 жылғы 1 шілдедегі N 433 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 27 сессиясының 2010.07.01 N 433 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" N 512 қаулысына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Саран қаласының әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарына тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің қабылдануына байланысты, Саран қалалық мәслихатының төмендегі шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Қалалық мәслихаттың 2006 жылғы 22 желтоқсандағы 32 сессиясының "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы беру Қағидаларын бекіту туралы" N 517 шешімі, (нормативтік құқықтық актілер Реестрінде мемлекеттік тіркеу нөмірі 8–7-36, "Ваша газета" газетінде 2007 жылы 10 ақпанда N 6 жарияланған);
2) Саран қалалық мәслихатының 2007 жылғы 4 қыркүйектегі 1 сессиясының "Саран қалалық мәслихатының 2006 жылғы 22 желтоқсандағы 32 сессиясының "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы беру Қағидасын бекіту туралы" N 517 шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" N 27 шешімі (нормативтік құқықтық актілер Реестрінде мемлекеттік тіркеу нөмірі 8-7-49, "Ваша газета" газетінде 2007 жылы 6 қазанда N 40 жарияланған);

3) решение N 36 от 22 октября 2007 года 2 сессии Саранского городского маслихата "О внесении изменений в решение N 517 от 22 декабря 2006 года 32 сессии Саранского городского маслихата "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов – 8–7–51, опубликовано в газете "Ваша газета" от 1 декабря 2007 года, N 48);
4) решение N 162 от 9 октября 2008 года 8 сессии Саранского городского маслихата "О внесении изменений и дополнений в решение N 517 от 22 декабря 2006 года 32 сессии Саранского городского маслихата "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов – 8–7–70, опубликовано в газете "Ваша газета" от 1 ноября 2008 года, N 44).
3. Настоящее решение вступает в силу после государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечению десяти календарных дней после его официального опубликования в городской газете.
Председатель сессии                        В. Закамолкин
Секретарь маслихата                        Р. Бекбанов
Утверждены
решением 16 сессии
Саранского городского
маслихата N 282
от 23 июля 2009 года
ПРАВИЛА
предоставления жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам города Сарани
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам"
1. Общие положения
1. Жилищные пособия являются одной из форм социальной защиты населения, предоставляемой гражданам в виде компенсации для возмещения затрат по оплате содержания жилья, потребления коммунальных услуг и компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам.
2. Жилищные пособия предоставляются лицам, постоянно проживающим в данной местности, зарегистрированным в данном жилье, являющимся ее собственниками или пользователями (нанимателями, арендаторами), если расходы на оплату содержания жилья, потребление коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади, нормативов расходов на содержания жилища и потребление коммунальных услуг, а также повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья, потребления коммунальных услуг а также повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 %.

3) Саран қалалық мәслихатының 2007 жылғы 22 қазандағы 2 сессиясының "Саран қалалық мәслихатының 2006 жылғы 22 желтоқсандағы 32 сессиясының "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларды беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы беру Қағидасын бекіту туралы" N 517 шешіміне өзгертулер енгізу туралы" N 36 шешімі (нормативтік құқықтық актілер Реестрінде мемлекеттік тіркеу нөмірі 8-7-51, "Ваша газета" газетінде 2007 жыл 1 желтоқсан N 48 жарияланған).
4) Саран қалалық мәслихатының 2008 жылғы 9 қазандағы 8 сессиясының "Саран қалалық мәслихатының 2006 жылғы 22 желтоқсандағы 32 сессиясының "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы беру Қағидасын бекіту туралы" N 517 шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" N 162 шешімі (нормативтік құқықтық актілер Реестрінде мемлекеттік тіркеу нөмірі 8-7-70, "Ваша газета" газетінде 2008 жыл 1 қараша N 44 жарияланған).
3. Осы шешім әділет органында мемлекеттік тіркеуден өткеннен соң, он күннен кейін, қалалық "Ваша газета" газетінде ресми жарияланғаннан кейін күшіне енеді.
Сессия төрағасы                            В. Закамолкин
Мәслихат хатшысы                           Р. Бекбанов
Саран қалалық мәслихатының
2009 жылғы 23 шілдедегі
16 сессиясының N 282 шешімімен
бекітілген
Саран қаласының әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарына тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу
Қағидалары
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" N 512 қаулысына сәйкес әзірленген.
1. Жалпы ережелер
1. Тұрғын үй жәрдемақысы - тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметті тұтыну, төлем шығындарын қайтару үшін, сондай-ақ қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылулары бойынша тұрғындардың әлеуметтік қорғалатын азаматтарға берілетін өтемақы.
2. Тұрғын үй жәрдемақысы тұрғылықты мекен-жайда тұрақты тұратын адамдарға мынандай жағдайда, егер тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызметті тұтыну төлеміне шыққан шығын тұрғын үй алаңының мөлшері шегінде болса, нақты тұратын жалпы алаң көлемінен жоғары болмай және осы мақсатқа жіберілетін шығындар шегіндегі үлестен артпайтын отбасы бюджетінің коммуналдық қызметті тұтыну мен тұрғын үйді ұстауға, сонымен қатар қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына шыққан шығындар мөлшерлері болса ғана беріледі. Тұрғын үйді күтіп ұстауға және тұтынған коммуналдық қызметтер төлеміне шыққан шығындар шегіндегі үлесі 10% мөлшерінде отбасының жиынтық табысымен белгіленеді

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищного пособия (далее заявитель);
2) семья – круг лиц (либо одиноко проживающее лицо), связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу;
3) совокупный доход – общая сумма доходов, полученных семьей, как в денежной, так и в натуральной форме;
4) уполномоченный орган по назначению жилищного пособия – местный исполнительный орган города (далее – уполномоченный орган);
2. Определение нормативов оказания жилищных пособий
4. Жилищные пособия предоставляется уполномоченным органом по следующим нормам:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством (18 квадратных метров) – в многокомнатных квартирах, для проживающих в однокомнатных квартирах – общая площадь квартиры. Социальная норма площади для одиноко проживающих пенсионеров и инвалидов, проживающих в многокомнатных квартирах - 40 квадратных метров, социальная норма для других категорий одиноко проживающих граждан, проживающих в многокомнатных квартирах – 30 квадратных метров;
2) норма потребления газа на одного человека, независимо от наличия или отсутствия центрального горячего водоснабжения - 10 килограмм;
3) потребление твердого топлива:
на отопление 1 квадратного метра площади (в расчете на год) - 346 килограмм для домов 1-2 этажной постройки, 225 килограмм для домов 3-4 этажной постройки, 134 килограмма для домов 5-ти этажной постройки (на отопительный сезон 7 месяцев);
При расчете жилищного пособия применяются цены на уголь, сложившиеся в городе Сарани за истекший квартал, по данным органов статистики.
4) потребление электроэнергии на семью - по фактическим расходам, но не более 150 киловатт;
5) нормы потребления холодной воды, канализации, горячей воды, мусороудаления и эксплуатационных расходов независимо от юридической формы правления устанавливаются органом, утверждающим тариф.
5. Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
6. Сумма повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций подлежит компенсации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Порядок назначения и выплаты жилищных пособий

3. Осы Ережелерде келесі түсініктер қолданылады:
1) өтініш беруші (жеке тұлға) – тұлға, өз атынан немесе отбасы мүшелерінің атынан тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға қатынасқан (әрі қарай өтініш білдіруші);
2) бірлесіп тұрып жатқан және бір мекен-жайда тіркелген некелестік, туыстық, асырап алушылық немесе басқа нысандағы балаларды тәрбиесіне қабылдаған, мүліктік немесе жеке мүліктік емес ережелер және міндеттер арқылы байланыстағы отбасылар – тұлғалар шеңбері (немесе жалғыз тұрып жатқан тұлға);
3) жиынтық табыс – отбасымен алынған, ақшалай да, натуралды нысандағы жалпы табыс соммасы;
4) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау бойынша өкілеттік орган – қаланың жергілікті орындаушы органы (бұдан әрі - өкілетті орган).
2. Көрсетілетін тұрғын үй жәрдемақысының мөлшерін анықтау
4. Тұрғын үй жәрдемақысы өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органдарымен келесі мөлшерде беріледі:
1) өтемақымен қамтылған тұрғын үй алаңының нормалары тұрғын үй нормаларымен бекітілген (18 шаршы метр) отбасының әр бір мүшесіне ұсынылған тұрғын үй нормаларына балама, көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғызілікті зейнеткерлер мен мүгедек азаматтар үшін - 40 шаршы метр, басқа санаттар үшін көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғыз басты азаматтарға -30 шаршы метр;
2) бір адамның газды тұтыну нормасы, орталықтан берілетін ыстық су болса да, болмаса да – 10 килограмм;
3) қатты отынды тұтыну:
1 шаршы метр алаңды жылытуға бір жылды есепке алғанда – 1-2 қабатта салынған үйлер үшін 346 килограмм, 3-4 қабатта салынған үйлер үшін 225 килограмм, 5 қабатты салынған үйлерге 134 килограмм (жылу беру мерзімі 7 айға есептегенде);
Тұрғын үй жәрдемақысын есептегенде, статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы Саран қаласында қалыптасқан көмір бағасы пайдаланылады.
4) айғақтық шығын бойынша отбасына электр қуатын - 150 киловаттан артық емес мөлшерде тұтыну;
5) cуық суды, канализацияны, ыстық суды, қоқыс төккішті, эксплуатациялық шығындарды тұтыну нормалары қандай да заңды басқару формасында болса да тарифті бекітетін органмен белгіленеді.
5. Тұрғын үй төлемі мен коммуналдық қызметке белгіленген мөлшерден жоғары тұтыну жалпы негізде жүргізіледі.
6. Телекоммуникациялық қызметтер көрсетілгені үшін төленетін абоненттік төлем тарифтері соммасының көтерілуі, Қазақстан Республикасы Үкіметі орнатқан тәртіпте, өтемақыға жатқызылады.
3. Тұрғын үй жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртібі

7. Жилищные пособия назначаются уполномоченным органом физическим лицам по месту их регистрации.
8. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищного пособия.
Лица, получающие материальную помощь на оплату коммунальных услуг по решению местных представительных органов, имеют право выбора или на получение жилищной помощи, или на получение помощи по решению местных представительных органов.
9. Не имеют право на получение жилищного пособия семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии, не зарегистрированы в качестве безработного в уполномоченном органе и не являются получателями государственного социального пособия, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе, лицами старше восьмидесяти лет, лиц, находящихся на стационарном или амбулаторном лечении в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах, лечебно – профилактическом учреждении или занятых воспитанием ребенка одного и более в возрасте до трех лет, а также воспитанием четырех и более детей до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше 9 лет).
10. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций, решение вопроса о назначении жилищного пособия может быть вынесено на рассмотрение специальной комиссии при уполномоченном органе. При несогласии с решением комиссии претендент на жилищное пособие имеет право обжаловать его в судебном порядке.
11. Жилищные пособия предоставляются в наличной и безналичной форме. Безналичная форма – это уменьшение платежа за содержание жилья и коммунальные услуги на сумму равную сумме жилищного пособия. Сумма жилищного пособия перечисляется поставщикам коммунальных услуг. В случае невозможности перечисления суммы жилищного пособия на расчетный счет поставщика услуг (ликвидация предприятия, реорганизация, изменение банковских реквизитов) она выплачивается в наличной форме.
Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат, которая осуществляется через банки второго уровня или организации, имеющими лицензию Национального банка Республики Казахстан на осуществление данного вида операций, путем зачисления на лицевые счета граждан.
12. Финансирование выплат жилищных пособий осуществляется за счет бюджетных средств.
4. Сроки и периодичность предоставления жилищных пособий
13. Жилищные пособия назначаются с месяца подачи заявления, со всеми необходимыми документами, сроком на год с ежеквартальным предоставлением сведений о доходах, коммунальных расходах и регистрации состава семьи в данном жилье.
Перерегистрация получателей жилищных пособий аналогична первоначальной процедуре оформления.
Семьи, ежеквартально представляющие сведения о доходах, коммунальных расходах и составе семьи, получают жилищное пособие за квартал независимо от даты фактического представления документов.
Семьям, не представившим сведения о доходах, коммунальных расходах и составе семьи в течение текущего квартала, независимо от причин, начисление жилищного пособия осуществляется с месяца представления документов.

7. Тұрғын үй жәрдемақылары өкілетті органмен, жеке тұлғаларға тіркелген жері бойынша тағайындалады.
8. Жеке меншігінде бірнеше үйі бар (пәтер, үй) немесе тұрғын үйлерін жалға беретін (жалдайтын) немесе жалдайтын отбасылары тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқықтарын жоғалтады.
Жергілікті өкілетті органдар шешімі бойынша коммуналдық қызметтер төлеміне материалдық көмек алатын тұлғалар тұрғын үй көмегін алуға немесе таңдауға, немесе жергілікті өкілетті органдар шешімі бойынша көмек алуға құқықты.
9. Егер де күтімді қажет етеді деп танылған он сегіз жастан асқан азаматтарға және мүгедектерге күтім жасайтын, үш жасқа дейінгі баланы тәрбиелеу (бір немесе бірнешеу) және сондай-ақ төрт және одан да көп баланы - бірінші сыныпты ең кіші баланың аяқтауына дейін (бірақ 9 жастан жоғары емес) тәрбиелеумен айналысатын адамдарды есепке алмағанда отбасында жұмыс істеуге қабілеті бар адамдар тұрса, еш жерде жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, жұмыспен қамту органдарында жұмыссыздығы жөнінде тіркелмеген адамдардың тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқықтары жоқ.
10. Дау-жанжал туған кезде немесе сәйкес келмейтін жағдайлар болған кезде тұрғын үй жәрдемақысы туралы мәселені шешу үшін уәкілетті орган жанындағы арнайы комиссияның қарауына енгізіледі. Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда жәрдемақыға үміткер тұлға оны сот арқылы шешіп алуға құқығы бар.
11. Тұрғын үй жәрдемақысы қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз беріледі. Қолма-қол ақысыз төлемнің үлгісі – бұл тұрғын үй жәрдемақысының тең соммасына тұрғын үй және коммуналдық қызметтерді ұстауға төлемді азайтады. Тұрғын үй жәрдемақысының соммасы коммуналдық қызметтерді жеткізушіге аударылады.
Қолма-қол үлгісі ақшалай төлем түрінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің лицензиясы бар, екінші кезеңдегі банктер мен ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Берілген операция түрі азаматтардың салымы бойынша есеп шоттарына аудару жолымен жүзеге асырылады.
12. Тұрғын үй жәрдемақылары төлемдерін қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
4. Тұрғын үй жәрдемақыларды беру мерзімдері
13. Тұрғын үй жәрдемақылары тоқсан сайын отбасы құрамы және табыстары туралы, коммуналдық шығындар мен берілген үйде тұрушылардың отбасы құрамы жайлы мәліметтерді бере отырып, өтініш берілген айдан бастап барлық қажетті құжаттармен бір жылға тағайындалады.
Тұрғын үй жәрдемақысын алушылардың қайта тіркелуі құжаттарды алғаш рет тапсырған рәсіміне сәйкес болады.
Тоқсан сайын отбасы құрамы және табыстары туралы мәліметтерді ұсынған отбасылар құжаттарды нақты тапсырған күннен бастап емес, тұрғын үй жәрдемақысын бір тоқсанға алады.
Ағымдағы тоқсан бойы отбасы құрамы және табыстары туралы мәліметтерді ұсынбаған отбасылар, себебіне қарамай, тұрғын үй жәрдемақыларды есептеу құжаттар ұсынылған айдан бастап жүргізіледі.

14. Получателям жилищного пособия необходимо в течение пятнадцати дней информировать уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности своего жилья, состава семьи и совокупного дохода.
За предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или заниженной компенсации, семья лишается права на получение пособий в течение одного года, а незаконно полученные в виде жилищных пособий суммы подлежат возврату в установленном законодательством порядке.
15. При изменении тарифов на коммунальные услуги, производится назначение пособия по вновь утвержденному тарифу с месяца предоставления в уполномоченный орган документа об изменении тарифа.
16. При определении права на пособие в семье не учитываются лица (учащиеся, студенты), временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.
5. Порядок обращения и начисления жилищного пособия
17. Для сдачи документов на жилищное пособие заявитель обращается в уполномоченный орган или Центр обслуживания населения по месту жительства со следующими документами:
1) заявление о назначении жилищного пособия;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) лицевой счет, открытый в банке второго уровня или организации, имеющей лицензию национального банка Республики Казахстан (копия);
4) регистрационный налоговый номер (копия);
5) данные о роде деятельности членов семьи (копия трудовой книжки (о данных последнего места работы), копия трудового договора, справка о доходах заявителя и членов семьи, справка с места учебы и другие);
6) безработные предоставляют справку из уполномоченного органа по вопросам занятости;
7) заключение медико-социальной экспертизы;
8) документ, подтверждающий место жительства, регистрацию и состав семьи (книга регистрации граждан);
9) правоустанавливающие документы на жилье (ордер, договор о приватизации, договор купли-продажи, договор дарения, свидетельство о праве на наследство, договор найма (аренды), решение суда о признании права собственности на жилье, регистрационное удостоверение, технический паспорт квартиры и другие);
10) документ, подтверждающий семейное положение заявителя (свидетельства о браке или расторжении брака, свидетельство о смерти, справка из записи актов гражданского состояния форма N 4, за исключением одиноко проживающих лиц старше 65 лет);
11) справка о начислениях по оплате за содержание жилья, коммунальных услуг, квитанция или договор услуг телекоммуникаций, справка из отдела архитектуры об отсутствии центрального отопления и наличии печного;

14. Тұрғын үй жәрдемақсын алушылар он бес күннің ішінде тұрғын үй жәрдемақсын алу құқығына және мөлшеріне әсер ететін қандайда жағдайлар жөнінде, өз үйінің жекеменшік нысанының өзгеруі, отбасы құрамы және жиынтық табысы туралы уәкілетті органдарға хабарлауы керек.
Өтем жоғары немесе төмен тағайындалуына әкелген, дұрыс емес ақпарат ұсынған отбасы(тұлға) бір жыл бойы жәрдемақы алу құқығынан айрылады, ал тұрғын үй жәрдемақысы түрінде алынған сома заңнамада белгіленген тәртіппен қайтаруға жатады.
15. Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызмет ақысын төлеуге рұқсат етілетін шығындар шегінің үлесі, коммуналдық қызметтердің тарифтері өзгерген жағдайда бұрында тағайындалған жәрдемақылар тиісті өзгерістер болған айда өкілетті органға мәлімет берген уақыттан бастап қайта тағайындалады.
16. Жәрдемақыға құқылыларды анықтау кезде басқа қалаларда уақытша тұратыны тиісті құжаттармен дәлелденген адамдар (оқушылар, студенттер) есепке алынбайды.
5. Тұрғын үй жәрдемақыларын өтіну және есептеу тәртібі
17. Тұрғын үй жәрдемақыларын тағайындау үшін өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органға немесе Халыққа қызмет көрсету орталығына келесі құжаттармен өтінеді:
1) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) Қазақстан Республикасы ұлттық банкінің лицензиясы бар, екінші деңгейлі банктер мен ұйымдарда ашылған жеке есеп шоты, (көшірмесі);
4) салықтық тіркеу нөмірі (көшірмесі);
5) отбасы мүшелерінің қызмет түрі жөнінде мәлімет (еңбек кітапшасының көшірмесі (бұрынғы жұмыс орны туралы мәлімет), еңбек шартының көшірмесі, өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің табыстары жайлы анықтама, оқу орнынан анықтама және басқалар);
6) жұмыссыздар тұрғылықты жер бойынша жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі уәкілетті органның анықтамасын тапсырады;
7) дәрігерлік - әлеуметтік сараптама қорытындысы;
8) отбасы құрамын (азаматтарды тіркеу кітабы) және тіркеуін, мекен жайын растайтын құжат;
9) тұрғын үйге құқығын анықтайтын құжаттардың көшірмесі (ордер, тұрғын үйді жекешелендіру туралы шарт, сату-сатып алу шарты, сыйға беру шарты, мұрагерлік құқығы туралы куәлік, жалдау (жалға алу) шарты, пәтердің меншік құқығын тану жөніндегі сот шешімі, тіркеулік куәлігі, пәтердің техникалық төлқұжаты және басқалар);
10) өтініш берушінің отбасы жағдайын анықтайтын құжат (неке туралы немесе некені бұзу туралы, өлгені туралы куәлік, N 4 нысандағы азаматтық жағдайы жазбасынан анықтама, жалғызбасты 65 жастан асқан адамдарды қоспағанда);
11) тұрғын үйді ұстау бойынша, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация қызметтерінің түбіртектері немесе шарты, архитектура бөлімінен орталықтандырылған жылудың жоқтығы мен пешпен жылынатын үйге берілген анықтама;

12) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество (при необходимости, по решению специальной комиссии);
Документы представляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Лицом, принявшим документы, выдается талон о принятии документов.
18. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально-бытовое положения семьи, обратившейся за назначением жилищного пособия. Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищного пособия.
19. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом ежемесячно производится расчет начисления жилищного пособия, который выдается заявителю по мере обращения.
20. В случае возникновения сомнения достоверности информации уполномоченный орган вправе запрашивать, а юридическим и физическим лицам необходимо предоставлять информацию о доходах лица, претендующего на получение жилищного пособия.
Сноска. Пункт 20 в редакции решения Саранского городского маслихата от 20.11.2009 N 342 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
21. Размер жилищного пособия рассчитывается как разница между социальной нормой за содержание жилья, потребление коммунальных услуг, повышение тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций и долей предельно допустимых расходов семьи, претендующей на жилищное пособие.
Начисленные платежи по коммунальным услугам для расчета жилищных пособий предоставляются услугодателями в виде справок либо на бумажных и электронных носителях за период назначения жилищного пособия.
6. Исчисления совокупного дохода при назначении жилищных пособий
22. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищного пособия, исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищного пособия.
23. При исчислении совокупного дохода в составе семьи учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по одному месту жительства за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищного пособия.
24. При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой произошли изменения, доходы прибывшего члена семьи учитываются за квартал, предшествовавший кварталу обращения. При выбытии члена семьи совокупный доход семьи исчисляется без учета дохода выбывшего, с последующего месяца выбытия или смерти.
25. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищным пособием.

12) тіркелген жылжымайтын мүліктерге құқының жоқтығы жайлы (арнайы комиссия шешімі бойынша, қажеттілігі жағдайында) анықтама;
Құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі салыстырып тексеру үшін тапсырылады, одан соң түпнұсқа өтініш берушіге қайтарылып беріледі.
Құжатты қабылдаған тұлға, құжаттарды қабылдағаны туралы талон береді.
18. Қажеттілігіне қарай уәкілетті орган тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар (арнаулы комиссияның тапсырысы бойынша). Тексеру актісі тұрғын үй жәрдемақысын алушының жеке ісіне тіркеледі.
19. Тапсырылған құжаттарды қарау нәтижесінде өкілетті органмен ай сайын тұрғын үй жәрдемақысын, өтініш берушіге өтіну шаралары бойынша беруге есептеулер жүргізіледі.
20. Ақпараттың дұрыстығына күмән туындаған жағдайда, уәкілетті орган сұрау салуға құқықты, ал заңды және жеке тұлғалар тұрғын үй жәрдемақысын алуға үміткердің кірістері туралы мәлімет беруі қажет.
Ескерту. 20 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 2009.11.20 N 342 шешімімен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақты қараңыз).
21. Жәрдемақы мөлшері тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметті пайдалануға тұрғын үй жәрдемақысын алушының қалалық телекоммуникация желісінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына төлем мен тұрғын үй жәрдемақы алуға үміткер отбасылардың шығындар деңгейінің айырмасы ретінде есептеледі.
Қызмет көрсетушілер тұрғын үй жәрдемақысын есептегенде коммуналдық қызметтерге белгіленген төлемдерді, тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау мерзіміне анықтама немесе электронды түрде ұсынады.
6. Тұрғын үй жәрдемақысын тағайындаудағы жиынтық табысты есептеу
22. Тұрғын үй жәрдемақысын алуға үміткер отбасының жиынтық табысын тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауды жүзеге асыратын уәкілетті орган есептейді.
23. Отбасының жиынтық табысын есептегенде отбасы құрамында бірге тұратын, шаруашылықты бірге жүргізетін және тұрғылықты бір жерде тіркелген барлық мүшелері, тоқсанына, кейінгі тоқсандағы алдындағы тоқсандағы тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауга өтініш білдіргендер ескеріледі.
24. Отбасының жиынтық табысын есептегенде, құрамында өзгерістер болған отбасының, келген отбасы мүшесінің табысы тоқсанына, келесі тоқсаннан бастап есептеледі. Отбасы мүшесінің кеткен жағдайында, отбасының жиынтық табысы кеткендер табысының есебінсіз, кеткен немесе өлгеннен кейінгі айдан бастап есептеледі.
25. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй жәрдемақсына өтініш берген тоқсанның Қазақстан Републикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлерi есептеледі.

26. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
27. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, алиментам, пенсии, пособиям), причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищным пособием.
28. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского отчета.
29. Среднемесячный доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода за квартал на три месяца.
7. Виды доходов, учитываемых при исчислении совокупного дохода семьи
30. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищным пособием, кроме:
1) государственной адресной социальной помощи;
2) жилищных пособий;
3) единовременного пособия на погребение;
4) единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка;
5) материальной помощи на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства.
б) алиментов, выплачиваемых одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
7) оплаты поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
8) содержания граждан на время протезирования;
9) стоимости льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
10) натуральных видов помощи, оказанных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде: лекарственных препаратов, санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт), средств передвижения (кресло-коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам, бесплатного питания учащихся в период получения образования;
11) благотворительной помощи в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке);
12) единовременной помощи, оказанной семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций.
13) материальной (социальной) помощи на проезд на внутригородском транспорте, на транспортное обслуживание инвалидов специализированным транспортом, оказываемой за счет средств государственных бюджетов;

26. Егер отбасының бір мүшесі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген барлық уақыты отбасының жиынтық табысына есептеледі.
27. Бір тоқсанан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, алимент, зейнетақы, жәрдемақылар және т.б. бойынша берешектер) жиынтық табысқа есептiк кезеңде алынған табыстың барлық соммасы тоқсанына, алдындағы тоқсандағы тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға есептеледі.
28. Шетелдiк валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасында және бухгалтерлiк есеп стандарттарында белгiленген тәртiппен валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.
29. Орташа жан басына шаққандағы табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және үш айға бөлу жолымен белгіленеді.
7. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде есепке алынатын табыс түрлерi
30. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептi кезеңде алынған табыстың мынадан басқа барлық түрлерi тоқсанына, алдындағы тоқсандағы тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға есепке алынады:
Отбасының жиынтық табысында мыналар есепке алынбайды:
1) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;
2) тұрғын үй жәрдемақысы;
3) жерлеуге арналған бiр жолғы жәрдемақы;
4) бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы;
5) жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек;
6) отбасы мүшелерінің бipeуi осы отбасында тұрмайтын адамдарға төлейтiн алимент;
7) азаматтардың тегiн немесе жеңiлдiкпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
8) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
9) азаматтардың елдi мекеннен тыс жерлерге емделуге тегiн немесе жеңілдiкпен жол жүру құны;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес: дәрілiк препараттар, санаторийлiк-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу), жүрiп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен мүгедектерге бөлiнген басқа да сауықтыру құралдары, бiлiм алу кезеңiнде оқушыларды тегiн тамақтандыру түрiнде көрсетiлген заттай көмек түрлерi.
11) ақшалай және заттай түрдегі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
12) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкiне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетiлген көмек.
13) мемлекеттік бюджет есебінен көрсетілетін, қала ішіндегі көліктерде жүріп-тұруға, мүгедектерге мамандандырылған көлік арқылы көліктік қызмет көрсету материалдық (әлеуметтік) көмектері;

14) материальной и натуральной помощи, оказываемой государством к праздничным датам;
15) единовременные выплаты и материальная помощь, оказываемая за счет средств местных бюджетов по письменному заявлению получателя;
16) выплат из пенсионного накопительного фонда;
17) социальная помощь в связи с ростом цен.
31. Доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев, учитываемые при исчислении совокупного дохода:
1) при расторжении брака между родителями жилищная помощь назначается при условии выплаты супругом (супругой) алиментов на детей. При отказе о взыскании алиментов, семья теряет право на пособие.
При образовании задолженности по алиментам, совокупный доход исчисляется без учета алиментов, с предоставлением постановления судебного исполнителя об определении о задолженности;
2) алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения;
3) в случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске;
4) если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты;
5) в случае, когда плательщик не работает и зарегистрирован в качестве безработного в уполномоченном органе, находится в местах лишения свободы, либо изоляторе временного содержания, находится на стационарном или амбулаторном лечении в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах, лечебно – профилактическом учреждении, выбыл на постоянное место жительство в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения или находится в розыске, совокупный доход исчисляется без учета алиментов, на основании подтверждающих документов из соответствующих органов;
Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах, либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании решения судебных органов о полученных алиментах.
32. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы в виде оплаты труда:
1) все начисленные работодателем суммы;
2) все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними в соответствии с законодательством Республики Казахстан сохраняется заработная плата), как по основному месту работы, так и по совместительству;

14) мемлекетпен мерекелік күндерде көрсетілетін, материалдық және заттай көмектері;
15) жергілікті бюджет есебінен, көмек алушының жазбаша өтініші бойынша көрсетілетін, бір жолғы төлемдер мен материалдық көмектер;
16) жинақтаушы зейнетақы қорынан алынатын төлемдер.
17) бағаның өсуіне байланысты әлеуметтік көмек.
31. Балаларға және басқа асырауындағыларға арналған алимент жиынтық табыс құрамында есепке алынады:
1) тұрғын үй жәрдемақысы, ата – анасының арасындағы некені бұзу барысында, екеуінің бірі балаларға алимент төлейтін жағдайда ғана тағайындалады. Алимент алудан бас тартқан жағдайда, отбасы жәрдемақы алу құқынан айырылады.
Алимент бойынша қарыздары болған жағдайда, жиынтық табыс сот орындаушының алименттік қарызды анықтау туралы қаулысын ұсыну арқылы, алимент есебінсіз есептеледі;
2) алимент төлеушінің жалақысынан қайта есептеуіне байланысты алынған, алимент, сондай-ақ алименттің қосымша соммалары, оларды алу мерзімі бойынша жиынтық табыста есептеледі;
3) асыранушыларға алимент төлеуге міндетті тұлғаның мекен-жайын білмегендіктен, тұлғалардың алимент өндіруге мүмкіндігі болмаған жағдайда, берілген тұлғаға іздеу салу туралы сәйкесінше органның құжаттары бойынша отбасының жиынтық табысы есептеледі;
4) егер ерлі-зайыптылар арасындағы неке бұзылмаған болса, бірақ ерлі-зайыптылардың бірінен алимент өндірілетін болса, берілген ерлі-зайыптылардың отбасымен бірге тұрып жатқан болса, оның табыстары жиынтық табысқа барынша есептеледі. Ерлі-зайыптылардың жеке-жеке тұрып жатқан жағдайында, алимент отбасының жиынтық табысына есептеледі;
5) егер, төлеуші жұмыс істемесе және жұмыссыз ретінде өкілетті органда тіркеуде тұрса, бас бостандығынан айыру орындарында, немесе уақытша ұстау изоляторында, туберкулездік емдеудің стационарында немесе емханасында болса, психоневрологиялық диспансерлерде, емдеу-профилактикалық мекемеде, Қазақстан Республикасының сәйкесінше келісімі жоқ мемлекетке тұрақты мекен етуге кетсе немесе іздеу салынуда болса, сәйкесінше органдардың растаушы құжаттары негізінде отбасының жиынтық табысы алименттің есебінсіз есептеледі;
Балаларға және басқа асыранушыларға алынған алименттер, алиментті санау туралы ұйымдардың анықтамасымен, немесе алынған алиментті аудару туралы пошталық түбіртектермен, сондай-ақ алынған алименттер жайлы сот органдарының шешімі негізінде расталады.
32. Жиынтық табысты есептеу кезiнде, еңбекақы түрінде алынған табыстар есепке алынады:
1) жұмыс берушінің есептеген барлық суммалары;
2) жұмыс берушi еңбекақы ретiнде есептеген, атап айтқанда: жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан жалақысы сақталады), негізгі жұмыс орнында да, қосымша жұмыс орнында да;

3) заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
4) компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ;
6) заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
7) комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
8) другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций (оплата учебных отпусков, авторский гонорар, вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения);
9) денежное довольствие военнослужащих, в том числе, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
10) в совокупном доходе самостоятельно занятых лиц, зарегистрированных в налоговом комитете, учитывать их доход, подтвержденный справкой налогового комитета;
11) доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации;
12) доход лиц, выполняющих работы по гражданско-правовым договорам (подряд), суммируется за весь период действия договора, полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы и учитывается в совокупном доходе за те месяцы, которые приходятся на квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищным пособием.
13) в состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей
Доходы, подтверждаются справками об их размерах.
33. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы в виде пенсии, стипендии, пособия и другие социальные выплаты:
1) все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

3) демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
4) ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайда жеке еңбек шартының бұзылуы кезiнде, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
5) уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақы;
6) Маусымдық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалақысы оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысына есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде ол жиынтық табысқа есептелмейді;
7) сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақы;
8) жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн (оқу демалысын төлеу, авторлық қаламақы, ашылғаны үшін сыйақы, ойлап шығару мен рационализациялық ұсыныстар) басқа да төлем түрлерi;
9) мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерiлген ақшалай үлесi;
10) салық комитетінде тіркеуде тұрған, өздігінен жұмыспен қамтылған тұлғалардың табыстары салық комитетінің растау анықтамасы арқылы жиынтық табыста есептеледі;
11) арнайы салықтық тәртіп шарттарында кәсіпкерлік қызметтермен айналысушы тұлғалардың табыстары, біржолғы талон, патент, ықшамдалған декларация арқылы расталады;
12) азаматтық-құқықтық келісім шарттар (мердігерлік) бойынша жұмыс атқарушы тұлғалардың табыстары, келісім шарттың барлық әрекет ету кезеңіне соммаланады, алынған табыс келісім шартта жұмысты орындау үшін қарастырылған айлар санына бөлінеді де, тоқсанына, кейінгі тоқсанға тұрғын үй жәрдемақысына өтіну, тоқсанына келетін айларға жиынтық табыс есептеледі.
13) жиынтық табыс құрамына бір жолғы төлемдер мен жұмыс берушінің заңдар жинағына сәйкес, жұмыскерлердің еңбектік және қызметтік міндеттерін орындау барысында өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянның орнын толтыруға төленетін, ай сайынғы соммалары қосылады.
Табыстар, олардың көлемі жайлы анықтамалармен расталады.
33. Отбасының жиынтық табысын есептеу барысында, зейнетақы, стипендиялар, жәрдемақылар мен басқа әлеуметтік төлемдер түріндегі табыстар есептеледі:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгiленген тәртiппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;

2) государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
3) специальные государственные пособия;
4) государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
5) социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
6) пособие по временной нетрудоспособности (в том числе по уходу за ребенком);
7) пособие по беременности и родам;
8) пособие на детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
9) пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
10) дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи;
11) стипендии, выплачиваемые студентам, учащимся, аспирантам, докторам, слушателям учебных заведений независимо от источника их финансирования. Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии, в совокупный доход учитывается доход, добровольно заявленный студентом;
12) пособие по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
13) государственное пособие по уходу за ребенком до достижения им одного года.
Доходы, полученные в виде социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах
34. Доходы от личного подсобного хозяйства
1) в состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции), за исключением дохода от дачных участков.
2) доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, рассчитывается по каждой семье на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства;
3) доход от личного подсобного хозяйства за год рассчитывается уполномоченным органом на основе приложений 1, 2, 3 к настоящим правилам;
4) при подсчете дохода от личного подсобного хозяйства учитывать, что город Сарань по природным условиям относится к сухостепной зоне.
5) доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления.

2) мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
3) арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
4) жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар;
5) мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
6) уақытша жұмысқа жарамсыздық бойынша (сонымен қатар - бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне) берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
7) аяғы ауырлық пен босану бойынша берілетін жәрдемақылар;
8) үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедек-балаларға жәрдемақылар;
9) жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақылар;
10) 1, 2-топтағы жалғызiлiктi, басқа адамның көмегiне мұқтаж мүгедектердiң мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларына қосылатын күтiмге арналған қосымша үстемеақылар;
11) қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетiн стипендия. Орташа білім алу жүйесінде оқитын студенттерге, сондай-ақ күндізгі бөлімдегі ақылы оқу нысанындағы стипендиясыз жоғарғы және арнайы орташа білім алу, жиынтық табысқа, студенттің өз еркінен өтініш білдіруінде табыс есептеледі;
12) жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақылар;
13) бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
Әлеуметтік төлемдер ретінде алынған табыстар, олардың көлемі жайлы анықтамалармен расталады.
34. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табыс.
1) Жеке қосалқы шаруашылықтан (үй малын, құс өсіруден, ауыл шаруашылығы (гүл) өнімдерін өсіруден), дачалық танаптар табысынан басқа, түскен табыс жиынтық табыстың құрамына қосылады.
2) Жиынтық табыста есепке алынатын жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс өтiнiш берушiнiң, қосалқы шаруашылығының болуы және мөлшерi туралы мәлiметтерiнiң негiзiнде әрбiр отбасы бойынша есептеледi.
3) Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табысты уәкiлеттi орган осы ережеге 1, 2, 3 қосымшалардың негiзiнде есептейдi.
4) Жеке қосалқы шаруашылықтың табысын есептегенде Саран қаласы табиғи жағдайы бойынша құрғақ дала зонасына жататынын ескеру керек.
5) Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауықтан, қаздан, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс жиынтық табысқа жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.

6) стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 кг продукции, согласно приложения 1;
7) в совокупном доходе семьи учитывается доход от личного подсобного хозяйства, полученный за квартал. Доход семьи от личного подсобного хозяйства, полученный за квартал, определяется путем деления годового дохода от личного подсобного хозяйства на четыре квартала;
8) для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в Карагандинской области на продукцию растениеводства и животноводства, представляемые областными органами по статистике в областной уполномоченный орган.
9) при реализации скота (птицы) в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках живого скота, по данным областных органов по статистике.
10) совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления;
11) доход от домашнего скота, птицы, непродуктивного возраста (молодняк), согласно возраста домашнего скота и птицы для продуктивного использования, учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой и так далее). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках живого скота, представленным областными органами по статистике.
12) индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства заполняется заявителем, для учета его в совокупный доход семьи.
35. Другие доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц;
2) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения;
3) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
4) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;

6) Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады (ocы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес) және шығыстардың орташа деңгейi шегерiледi.
7) отбасының жиынтық табысын есептеуде, жеке қосалқы шаруашылықтың тоқсанына алынған табысы есептеледі. Отбасының жеке қосалқы шаруашылықтан тоқсанына алынған табысы, жеке қосалқы шаруашылықтың жылдық табысын төрт тоқсанға бөлу жолымен анықталады;
8) Табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне Қарағанды облысында қалыптасқан, облыстық статистика органдары облыстық уәкiлеттi органға ұсынатын орташа жылдық бағалары пайдаланылады.
9) Малды (құсты) есептi кезеңде сату кезiнде жиынтық табысқа облыстық статистика органдарының деректерi бойынша тiрi мал нарығында қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады.
10) Жиынтық табыс жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.
11) өнiм бермейтiн жастағы (төл) үй малынан, құстан түсетiн табыс ол сыйға тартылған немесе өткiзiлген (сату, сою және т.б.) жағдайда ғана есепке алынады. Төлдiң құны отбасының жиынтық табысына тiрi мал нарығында қалыптасқан, облыстық статистика органдары ұсынған бағалар бойынша қосылады.
12) жеке қосалқы шаруашылықтың жеке нормативтік шығындарды есептеу кәртішкесі, отбасының жиынтық табысына есептелуі үшін, өтініш берушінің өзімен толтырылады.
35. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыс есепке алынады:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден. жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден ресми расталмаған табыстар бір айлық минималдық жалақыдан кем емес көлемде есептеледі;
2) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан түскен табыс, бір жолғы алған уақыты бойынша жалпы жиынтық табысқа қосылады;
3) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған мүліктер;
4) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;

5) от ценных бумаг (дивиденды);
6) от реализации иностранной валюты;
7) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
8) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
9) денежные переводы;
10) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц;

5) бағалы қағаздардан (дивидендтер);
6) шетелдiк валютаны өткiзуден;
7) асыл тастар мен қымбат бағалы металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат бағалы металдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариат сатудан;
8) ақша салымдары бойынша сыйақы (мүдде);
9) ақшалай аударымдар;
10) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн (құн түрiнде) қоса алғанда, өзге де мәлiмделген табыс.

11) в случае приобретения другого недвижимого имущества (транспортного средства) в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
Приложение N 1
к Правилам
предоставления жилищных
пособий на содержание жилья,
оплату коммунальных услуг и
компенсацию повышения тарифов
абонентской платы за оказание
услуг телекоммуникаций социально
защищаемым гражданам города Сарани
Нормативная карточка расчета дохода от личного подсобного хозяйства в сухостепной зоне. Продукция растениеводства
Продукция
Средняя урожайность с 1 сотки земли, в килограммах
Средний уровень расходов с 1 сотки земли, в тенге
Средняя цена 1 кг продукции, в тенге

11) Басқа жылжымайтын мүлiк (көлiк құралын) сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлiктi (көлiк құралын) сатудан алынған сома мен сатып алынған жылжымайтын мүлік (көлiк құралы) құнының арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында есепке алынады.
Көрсетілген табыстар алынған уақыты бойынша есептелінеді және жазбаша өтінішпен расталады.
Саран қаласының әлеуметтік
тұрғыдан қорғалатын азаматтарына
тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық
қызмет көрсету үшін тұрғын үй
жәрдемақыларын беру және
телекоммуникация қызметтерін
көрсеткені үшін абоненттік
төлемақы тарифінің көтерілуіне
өтемақы төлеу Қағидаларына
N 1 қосымша
Қуаң дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы Өсімдік шаруашылығының өнiмi
Өнiм
Жердiң 1 соткасының орташа түсiмi, кг
Жердiң 1 соткасына жұмсалған шығыстың орташа еңгейi, теңге
1 кг өнiмнiң орташа бағасы, теңге

22/2,5
3042
Лошадь (конина)
124
7446
Верблюд (мясо)
126
2979
Птица яичного направления (яйца)
200 яиц
728
Птица мясного направления (мясо)
2,5
489
Приложение N 3
к Правилам
предоставления жилищных
пособий на содержание жилья,
оплату коммунальных услуг и
компенсацию повышения
тарифов абонентской платы
за оказание услуг
телекоммуникаций социально
защищаемым гражданам города
Сарани
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение N 4
к Правилам
предоставления жилищных
пособий на содержание жилья,
оплату коммунальных услуг и
компенсацию повышения тарифов
абонентской платы за оказание
услуг телекоммуникаций социально
защищаемым гражданам города
Сарани
Типовая индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства.
Фамилия, имя, отчество заявителя. Домашний адрес.
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
земля, соток, голов, количество
норматив дохода в год, в тенге
всего дохода в год, тенге
всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
X
X
X
Итого: доход в квартал
X
X
Х
"__"___________ 200__ год ___________________(подпись заявителя)
(Фамилия, имя, отчество и подпись лица, осуществившего расчет) _________________

22/2,5
3042
Жылқы (жылқы еті)
124
7446
Түйе (түйе еті)
126
2979
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
200 жұмыртқа
728
Етті құс (құс еті)
2,5
489
Саран қаласының әлеуметтік
тұрғыдан қорғалатын азаматтарына
тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық
қызмет көрсету үшін тұрғын үй
жәрдемақыларын беру және
телекоммуникация қызметтерін
көрсеткені үшін абоненттік төлемақы
тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу
Қағидаларына
N 3 қосымша
Азық-түліктік пайдаланылатын үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Саран қаласының әлеуметтік
тұрғыдан қорғалатын азаматтарына
тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық
қызмет көрсету үшін тұрғын үй
жәрдемақыларын беру және
телекоммуникация қызметтерін
көрсеткені үшін абоненттік төлемақы
тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу
Қағидаларына
N 4 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң тұрпатты жеке нормативтік карточкасы
Өтiнiш берушiнiң аты, жөні, тегі. Үйiнiң мекен-жайы
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
Жер, сотка, мал басы, саны
Жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
Жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
х
х
х
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
х
х
х
2009___ж. "___"_________ ____________________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
_____________________________________________________
(есепті жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)