Об утверждении Критериев оценки степени риска в области фитосанитарной, ветеринарно-санитарной безопасности, племенного животноводства, зернового, хлопкового рынка и семеноводства
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 219 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 30 апреля 2010 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2010 года № 6270. Действует до 1 января 2011 года
Сноска. Приказ действует до 1 января 2011 года (см. п. 4).
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени рисков в области фитосанитарной безопасности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Критерии оценки степени рисков в области ветеринарно-санитарной безопасности согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Критерии оценки степени рисков в области племенного животноводства согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Критерии оценки степени рисков в области зернового, хлопкового рынка и семеноводства согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Сулейменов С.И.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан Аман Е.И.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации, вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 января 2011 года.
Министр                                Министр экономического
сельского хозяйства                    развития и торговли
Республики Казахстан                   Республики Казахстан
______________ А. Куришбаев            ______________ Ж. Айтжанова
Приложение 1
к Совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2010 года № 219
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 30 апреля 2010 года № 25
Критерии
оценки степени рисков в области фитосанитарной безопасности

Фитосанитариялық, ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік, асыл тұқымды мал шаруашылығы, астық, мақта нарығы және тұқым шаруашылығы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау Критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы N 219 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 30 сәуірдегі N 25 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6270 болып енгізілді. 2011 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылады
Ескерту. Осы бұйрық 2011.01.01 дейін қолданылады (4-т.).
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңының 38-бабы 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы тәуекелдік дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тәуекелдік дәрежесін бағалау критерийлері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес астық, мақта нарығы және тұқым шаруашылығы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (С.И. Сүлейменов) қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуден өткен соң ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жауапты хатшысы Е.И. Аманға жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді және алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы          Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі       Экономикалық даму және
____________ А. Күрішбаев       Сауда министрі
____________ Ж. Айтжанова
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 31 наурыздағы № 219
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2010 жылғы 30 сәуірдегі № 25
Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области фитосанитарной безопасности (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О защите растений", "О частном предпринимательстве" для отнесения субъектов контроля в области фитосанитарной безопасности к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области фитосанитарной безопасности - вероятность причинения вреда растениям, здоровью человека и животных, окружающей среде при осуществлении фитосанитарных мероприятий с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля - физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области фитосанитарной безопасности по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов), реализации, хранению и транспортировке, применению пестицидов (ядохимикатов) фумигационным и аэрозольным способами, проведению регистрационных и производственных испытаний, а также обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов).
3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев – при первичном распределении и субъективных критериев – при последующем распределении.
4. При первичном распределении субъекты контроля подразделяются на 3 степени риска:
1) к группе высокой степени риска отнесены субъекты контроля, осуществляющие:
деятельность по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов);
деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов) фумигационным и аэрозольным способами;
2) к группе средней степени риска относятся субъекты контроля, осуществляющие:
проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
реализацию пестицидов (ядохимикатов);
хранение пестицидов (ядохимикатов);
транспортировку пестицидов (ядохимикатов);
3) к группе незначительной степени риска относятся субъекты контроля, осуществляющие:
обезвреживание запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них.
5. Субъекты контроля, изначально отнесенные к высокой и средней степени риска по объективным критериям, не подлежат переводу в нижестоящую группу риска.
6. Последующее распределение субъектов контроля, осуществляется с учетом имеющихся нарушений с присвоением следующих баллов:
1) для субъектов, осуществляющих деятельность по регистрационным и производственным испытаниям пестицидов (ядохимикатов):

1. Фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау Критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) «Өсімдіктерді қорғау», «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекцияларына (бұдан әрі - инспекциялар) фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы тәуекел - фитосанитариялық іс-шараларды жүзеге асыру кезінде оның салдарының ауырлығын ескере отырып, өсімдіктерге, адам және жануарлар денсаулығына, қоршаған ортаға залал келтіру ықтималдығы;
2) фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы бақылау субъектілері – пестицидтерді (улы химикаттардың) өндіруді (формуляциялауды), пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізуді, сақтауды және тасымалдауды, пестицидтерді фумигациялық және аэрозольдік тәсілдермен қолдануды, сондай-ақ пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеуді және өндірістік сынақтан өткізу, залалсыздандыруды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар.
3. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесі бойынша жатқызу алғашқы бөлу кезінде объективті критерийлер негізінде және кейіннен бөлу кезінде субъективті критерийлер негізінде жүзеге асырылады.
4. Алғашқы бөлу кезінде бақылау субъектілері 3 тәуекел дәрежесіне бөлінеді:
1) жоғарғы дәрежедегі тәуекел тобына:
пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті;
пестицидтерді (улы химикаттарды) фумигациялық және аэрозольдік тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатқызылады.
2) орташа дәрежедегі тәуекел тобына:
пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізуді;
пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізуді;
пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауды;
пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатқызылады;
3) аз дәрежедегі тәуекел тобына:
тыйым салынған және жарамсыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың босаған ыдыстарды залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатқызылады.
5. Объективті критерийлер бойынша жоғарғы және орта дәрежедегі тәуекелдерге басынан жатқызылған бақылау субъектілері төменгі тәуекел тобына ауыстырылуға жатпайды.
6. Бақылау субъектілерін әрі қарай бөлу бар кемшіліктерді ескере отырып, мынадай баллдар бере отырып жүзеге асырылады:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:

нарушение требований Правил проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан, утвержденных приказом и. о. Министра сельского хозяйства от 26 декабря 2002 года за № 432 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 2127) - 10 баллов;
отсутствие опытных образцов, эталонных пестицидов и аналитических стандартов действующих веществ пестицидов для проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов - 10 баллов;
нарушения при выборе зоны проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов с учетом особенностей вредных организмов - 10 баллов;
нарушение методической выдержанности проводимых регистрационных и производственных испытаний пестицидов - 10 баллов;
несоблюдение заявленных регламентов использования (применения) пестицидов при проведении регистрационных и производственных испытаний - 10 баллов;
непроведение определения остаточных количеств испытываемых пестицидов в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды - 5 баллов;
отсутствие отчетов организаций-исполнителей о результатах регистрационных и производственных испытаний пестицидов - 5 баллов;
отсутствие актов производственной проверки испытываемых пестицидов - 5 баллов;
нарушение сроков проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов - 2 балла;
нарушение требований безопасности при проведении регистрационных и производственных испытаний пестицидов - 2 балла;
2) для субъектов, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов (ядохимикатов):
оптовая и розничная реализация пестицидов, не прошедших государственную регистрацию и не включенных в Список пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан - 10 баллов;
привлечение других субъектов, не имеющих лицензии на реализацию пестицидов (ядохимикатов), в процесс их реализации - 10 баллов;
реализация пестицидов (ядохимикатов) не со склада производителя или не со складов, специально предназначенных для этих целей - 10 баллов;
отсутствие свидетельства о государственной регистрации права собственности на склад по хранению пестицидов, либо договора аренды на склад - 10 баллов;
отпуск пестицидов потребителям не в таре производителя - 10 баллов;
отсутствие соответствующей информации о мерах безопасного использования пестицидов, включая сведения об обезвреживании пестицидов и тары из-под них - 5 баллов;
непринятие мер по переупаковке пестицидов при нарушении целостности тары и возвращении их поставщику - 5 баллов;
осуществление реализации средств защиты растений для садов и огородов, а также средств для борьбы с домашними грызунами в не специализированных магазинах - 2 балла;
реализация пестицидов, предназначенных для применения в условиях личных подсобных хозяйств, с нарушением требований по их упаковке - 2 балла;

Қазақстан Республикасында пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік, өндірістік сынақтау және мемлекеттік тіркеу жүргізу Ережелерінің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 26 желтоқсандағы № 432 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізіміне № 2127-нөмірімен тіркеуге алынған) талаптарын бұзу – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтау жүргізу үшін пестицидтердің тәжірибелік үлгілерінің, эталондық пестицидтердің және пестицидтердің әсер етуші заттарының аналитикалық стандарттарының болмауы – 10 балл;
зиянды организмдердің ерекшеліктерін ескере отырып пестицидтерді тіркеулік және өндірістік сынақтауды жүргізу аймағын таңдау кезіндегі бұзушылық – 10 балл;
жүргізілетін пестицидтердің тіркеулік және өндірістік сынақтарының әдістемелік ұстамдылығының бұзылуы – 10 балл;
тіркеулік және өндірістік сынақты жүргізу кезінде пестицидтерді (улы химикаттары) қолданудың өтінім берілген регламенттерін сақтамау – 10 балл;
өсімдік шаруашылығы өнімдерінде және қоршаған орта объектілерінде сынақталатын пестицидтердің қалдық санын анықтауды жүргізбеу – 5 балл;
пестицидтерді тіркеулік және өндірістік сынақтау қорытындылары туралы орындаушы ұйымның есебінің болмауы – 5 балл;
сынақталатын пестицидтердің өндірістік тексеру актілерінің болмауы – 5 балл;
пестицидтерді тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу мерзімін бұзу – 2 балл;
пестицидтерді тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу кезінде техникалық қауіпсіздікті бұзу – 2 балл;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің (улы химикаттардың) тізіміне енгізілмеген және мемлекеттік тіркеуден өтпеген пестицидтерді көтерме және бөлшек саудада сату – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізуге лицензиясы жоқ басқа субъектілерді пестицидтерді өткізу процесіне – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) өндірушінің қоймасынан, немесе осы мақсаттарға арнайы арналған қоймалардан басқа жерден өткізу – 10 балл;
пестицидтерді сақтау қоймасының жеке меншік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің немесе қойманы жалға алу келісім-шартының болмауы – 10 балл;
пестицидтерді тұтынушыларға өндірушінің ыдысынан басқа ыдыста жіберу – 10 балл;
пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыру туралы мәліметтерді қоса алғанда пестицидтерді қолданудың қауіпсіздік шаралары, туралы тиісті ақпараттардың болмауы – 5 балл;
ыдыстардың бүтіндігі бұзылған кезде пестицидтерді қайта орау және оларды жеткізушіге кері қайтару жөніндегі шараларды қабылдамау – 5 балл;
бақтар мен бақшаларға арналған өсімдіктерді қорғау құралдарын, сондай-ақ үй кеміргіштерімен күресу құралдарын мамандандырылмаған дүкендерде өткізуді жүзеге асыру – 2 балл;
жеке шаруашылық жағдайында қолдану үшін арналған пестицидтерді оларды орау жөніндегі талаптарды бұза отырып өткізу – 2 балл;

3) для субъектов, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов (ядохимикатов):
отсутствие специальных складских помещений для хранения пестицидов или договора их аренды – 10 баллов;
отсутствие санитарного паспорта на складское помещение – 10 баллов;
отсутствие на складе для хранения пестицидов средств охранной и пожарной сигнализации – 10 баллов;
хранение пестицидов без разделения на классы и химические группы - 10 баллов;
совместное хранение пестицидов, несовместимых по своим физико-химическим свойствам (летучесть, окисляемость), пожароопасности и взрывоопасности, реакционной активности, температурным режимам хранения - 10 баллов;
хранение пестицидов без использования поддонов и стеллажей – 5 баллов;
совместное хранение пестицидов с пищевыми продуктами, фуражом, питьевой водой - 5 баллов;
хранение пестицидов в помещениях, не предназначенных для этих целей – 5 баллов;
несоответствие количества хранящихся пестицидов вместимости складского помещения – 5 баллов;
отсутствие дезактивирующих средств - 5 баллов;
непроведение инструктажа по технике безопасности при работе с пестицидами - 5 баллов;
непрохождение обязательного медицинского осмотра – 2 балла;
отсутствие журнала учета поступающих на хранения пестицидов - 2 балла;
4) для субъектов, осуществляющих деятельность по транспортировке пестицидов (ядохимикатов):
транспортировка пестицидов в негерметической таре производителя - 10 баллов;
транспортировка пестицидов в неспециально оборудованных и неимеющих соответствующую маркировку на транспортных средствах, в соответствии с требованиями правил транспортировки опасных грузов, действующих на различных видах транспорта, включая отсутствие аварийных карточек системы информации об опасности при транспортировке ("Осторожно – пестициды (ядохимикаты)") - 10 баллов;
транспортировка пестицидов в транспортных средствах, не имеющих санитарного паспорта установленного образца – 10 баллов;
использование транспортных средств, для совместной перевозки пестицидов, протравленных семян и пищевых продуктов, фуража, питьевой воды - 10 баллов;
использование транспортных средств, использованных ранее для перевозки пестицидов, для дальнейшей перевозки пищевых продуктов, фуража, питьевой воды - 10 баллов;
непроведение предварительной очистки и обеззараживания транспортного средства, использованного ранее для перевозки пестицидов, для дальнейшей перевозки непищевых грузов – 10 баллов;
совместная транспортировка пестицидов, несовместимых по своим физико–химическим свойствам (летучесть, окисляемость), пожароопасности и взрывоопасности – 10 баллов;
пребывание на транспортном средстве посторонних лиц при перевозке пестицидов - 5 баллов;
отсутствие специальной плотно упакованной тары из прочных, непроницаемых для пестицидов материалов, с четкой маркировкой – "протравлено" при транспортировке протравленных семян - 5 баллов;
неосуществление влажной уборки и обезвреживания транспортного средства после завершения транспортировки и освобождения от пестицидов в соответствии с требованиями, указанными в тарных этикетках и сопроводительной документации на транспортируемые препараты - 2 балла;
отсутствие на транспортном средстве, предназначенном для перевозки пестицидов, средств нейтрализации, огнетушителей, запаса песка, а также средств индивидуальной защиты водителя и сопровождающего персонала – 2 балла;
отсутствие у субъекта журнала учета транспортируемых пестицидов - 2 балла;

3) пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
пестицидтерді сақтау үшін арнайы қойма үй-жайларының немесе оларды жалға алу келісім-шарттарының болмауы – 10 балл;
қойма үй-жайларының санитарлық паспортының болмауы – 10 балл;
пестицидтерді сақтау қоймаларында күзет және өрт дабылы құралдарының болмауы – 10 балл;
пестицидтерді сыныптарға және химиялық топтарға қарай бөлмей сақтау – 10 балл;
физико-химиялық қасиетіне (ұшпалылығы, тотығуы), өрт қауіптігіне және жарылу қауіптігіне, реакциялық белсендігіне, сақтаудың температуралық режиміне байланысты өзара бірікпейтін пестицидтерді бірге сақтау – 10 балл;
пестицидтерді тұғырықтарды және стеллаждарды қолданусыз сақтау – 5 балл;
пестицидтерді азық-түлік өнімдерімен, мал азығымен, ауыз сумен бірге сақтау – 5 балл;
пестицидтерді осы мақсаттарға арналмаған үй-жайларда сақтау – 5 балл;
сақталатын пестицидтердің саны қойма үй-жайының сыйымдылығына сәйкес келмеуі – 5 балл;
дезактивациялау құралдарының болмауы – 5 балл;
пестицидтермен жұмыс істеу кезіндегі техникалық қауіпсіздік жөнінде нұсқама өткізбеу – 5 балл;
міндетті медициналық тексеруден өтпеу – 2 балл;
сақтауға келіп түсетін пестицидтерді есепке алу журналының болмауы – 2 балл;
4) пестициидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
өндірушінің герметикалық емес ыдыста пестицидтерді тасымалдауы – 10 балл;
пестицидтерді тасымалдауға арналған көлік құралдарында арнайы жабдықталмаған және тиісті белгілерінің бар болмауы, қауіпті жүктерді тасымалдау ережесінің талаптарына сәйкес әртүрлі көлік түрлеріне қолданылатын, («Сақ бол – пестицидтер (улыхимикаттар)») тасымалдау кезіндегі қауіпсіздік туралы ақпараттандыру жүйесінің апат карточкаларының жоқтығы – 10 балл;
пестицидтерді бөлінген үлгідегі санитарлық паспорты жоқ көлік құралдарымен тасымалдау – 10 балл;
пестицидтерді, дәріленген тұқымдарды және азық-түлік өнімдерін, мал азығын, ауыз суды бірге тасу үшін көлік құралдарын пайдалану – 10 балл;
бұрын пестицидтерді тасымалдауға пайдаланған көлік құралдарын, әрі қарай азық-түлік өнімдерін, мал азығын, ауыз су тасымалдау үшін пайдалану – 10 балл;
тамаққа жатпайтын жүктерді тасымалдау үшін пестицидтерді тасымалдауға арналған көлік құралдарын алдын-ала тазалауды және зарарсыздандыруды жүргізбеу – 10 балл;
пестицидтерді өздерінің бірікпейтін физико-химиялық қасиетіне (ұшпалылығы, тотығуы), өрт қауіптігіне және жарылу қауіптігіне байланысты бірге тасымалдау – 10 балл;
пестицидтерді тасымалдау кезінде көлік құралдарында бөгде тұлғалардың болуы – 5 балл;
дәріленген тұқымды тасымалдау кезінде «дәріленген» деген анық маркировкасы, мықты, ылғал өткізбейтін пестицидтерге арналған материалдан жасалған арнайы тығыз буып-түйілген, ыдыстың болмауы – 5 балл;
тасымалданатын препараттардың ілеспе құжаттарында және ыдыстарыңдағы заттаңбасында көрсетілген талаптарға сәйкес пестицидтерді босату және тасымалдау аяқталған соң көлік құралдарын залалсыздандыру және ылғалды тазалаудың жүргізілмеуі – 2 балл;
пестицидтерді тасымалдануға арналған көлік құралында бейтараптандыру құралдарының, өрт сөндіргіштер, құм қорының және жүргізушіде және бірге жүруші қызметкерде жеке қорғау құралдарының болмауы – 2 балл;
субъектіде тасымалданатын пестицидтерді есепке алу журналының болмауы – 2 балл;

5) для субъектов, осуществляющих деятельность по обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них:
непроведение обезвреживания запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них - 10 баллов;
отсутствие методов и технологий обезвреживания непригодных пестицидов и тары из-под них, предоставляемых потребителю поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов - 10 баллов;
нарушение требований безопасности при обезвреживании запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них - 10 баллов;
проведение обезвреживания запрещенных, непригодных пестицидов и тары из-под них путем сжигания при отсутствии разрешения органов экологического контроля и санитарно-эпидемиологического благополучия населения - 10 баллов;
хранение и обезвреживание запрещенных, непригодных пестицидов без разделения на классы и химические группы - 10 баллов;
отсутствие средств механизации для загрузки, выгрузки запрещенных, непригодных пестицидов и тары из-под них - 5 баллов;
отсутствие акта обезвреживания (утилизации, уничтожения) пестицидов, непригодных к дальнейшему использованию, в котором указывается наименование организации, наименование обезвреженного пестицида, его количество, место и способ обезвреживания, фамилия лица, ответственного за выполнение работ - 5 баллов;
отсутствие склада для временного хранения запрещенных, непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них до момента их обезвреживания - 5 баллов;
несоблюдение условий расположения и содержания хранилища (могильника) - 5 баллов;
несоблюдение условий хранения запрещенных, непригодных пестицидов и тара из-под них на территории хранилища (могильника) - 5 баллов;
несоблюдение условий захоронения пестицидов на территории хранилища (могильника) - 5 баллов;
отсутствие средств индивидуальной защиты у работников, участвующих в обезвреживании пестицидов - 5 баллов;
непрохождение инструктажа по технике безопасности работниками, участвующими в обезвреживании пестицидов - 2 балла;
непрохождение обязательных медицинских осмотров работниками, участвующими в обезвреживании пестицидов - 2 балла;
непроведение субъектами инвентаризации захоронения запрещенных, непригодных пестицидов и тары из-под них - 2 балла;
отсутствие у субъекта книги учета запрещенных, непригодные пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, поступающих на захоронение - 2 балла.
7. В зависимости от суммы набранных баллов, по итогам проведенных проверок, субъекты контроля распределяются по степеням рисков следующим образом:
1) субъекты контроля, осуществляющие деятельность по регистрационным и производственным испытаниям пестицидов (ядохимикатов) и набравшие:
20 и более баллов - относятся к высокой степени риска;

5) пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыруды жүргізбеу – 10 балл;
тұтынушыға пестицидтерді жеткізушілер (өндірушілер, импортаушылар, сатушылар) беретін жарамсыз пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыру әдістемелері мен технологияларының болмауы – 10 балл;
тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыру кезіндегі қауіпсіздік талаптарының бұзылуы – 10 балл;
экологиялық бақылау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы органдарының рұқсатынсыз тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын өртеу жолымен залалсыздандыруды жүргізу – 10 балл;
тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді сыныптарға және химиялық топтарға бөлмей сақтау және залалсыздандыру – 10 балл;
тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын тиеу, түсіру үшін механикалық құралдардың болмауы – 5 балл;
ұйымның, залалсыздандырылғын пестицидтердің атауы, оның саны, орны және залалсыздандыру әдісі, жұмысты орындауға жауапты тұлғаның тегі көрсетілетін, одан әрі пайдалануға жарамсыз пестицидтерді (қайта жарату, жою) залалсыздандыру актілерінің болмауы – 5 балл;
оларды зиянсыздандыруға дейін тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын уақытша сақтау үшін қоймалардың болмауы – 5 балл;
қоймаларды (көмбелерді) орналастыру мен ұстаудың шарттарын сақтамау – 5 балл;
қоймалардың (көмбелердің) аумағында тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді, және олардың бос ыдыстарын сақтау шартын сақтамау – 5 балл;
қоймалардың (көмбелердің) аумағында пестицидтерді көму шарттарын сақтамау – 5 балл;
пестицидтерді залалсыздандыруға қатысатын қызметкерлердің жеке қорғау құралдарының болмауы – 5 балл;
пестицидтерді залалсыздандыруға қатысатын қызметкерлердің техника қауіпсіздігі жөніндегі нұсқамадан өтпеуі – 2 балл;
пестицидтерді залалсыздандыруға қатысатын қызметкерлердің міндетті медициналық тексеруден өтпеуі – 2 балл;
субъектілердің тыйым салынған, жарамсыз пестицидтерді көмуге түгендеу жүргізбеуі – 2 балл;
субъектіде көмуге келіп түсетін тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді және олардың бос ыдыстарын есепке алу кітабының болмауы – 2 балл;
7. Жүргізген тексерулер қорытындысы бойынша есептелген балдардың жиналған сомасына байланысты бақылау субъектілері тәуекел дәрежесі бойынша төмендегіше бөлінеді:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 20 және одан көбірек балл жинаған бақылау субъектілері жатады;

от 5 до 19 баллов – относятся к средней степени риска;
не более 4 баллов - относятся к незначительной степени риска;
2) для субъектов, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов (ядохимикатов) и набравшие:
15 и более баллов - относятся к высокой степени риска;
от 5 до 14 баллов - относятся к средней степени риска;
не более 4 баллов - относятся к незначительной степени риска;
3) для субъектов, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов (ядохимикатов) и набравшие:
35 и более баллов - относятся к высокой степени риска;
от 5 до 34 баллов - относятся к средней степени риска;
не более 4 баллов - относятся к незначительной степени риска;
4) для субъектов, осуществляющих деятельность по транспортировке пестицидов (ядохимикатов) и набравшие:
22 и более баллов - относятся к высокой степени риска;
от 7 до 21 баллов - относятся к средней степени риска;
не более 6 баллов - относятся к незначительной степени;
5) для субъектов, осуществляющих деятельность по обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, набравшие:
44 и более баллов - относятся к высокой степени риска;
от 9 до 43 баллов - относятся к средней степени риска;
не более 8 баллов - относятся к незначительной степени риска.
8. Основаниями для определения приоритетности планирования проведения проверок субъектов контроля одного уровня риска являются:
1) для субъектов, осуществляющих деятельность по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, производящие пестициды (ядохимикаты) 1 и 2 класса опасности;
субъекты, располагающие большими производственными мощностями;
субъекты, производящие (формулирующие) пестициды (ядохимикаты) для применения против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, у которых были выявлены нарушения в процессе предыдущей проверки;
2) для субъектов, осуществляющих деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, применяющие пестициды (ядохимикаты) 1 и 2 класса опасности;
субъекты, применяющие пестициды (ядохимикаты) против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, у которых были выявлены нарушения в процессе предыдущей проверки;

орта тәуекел дәрежесіне – 5-тен 19-ға дейін балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
аз тәуекел дәрежесіне – 4-тен аспайтын балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 15 және одан көбірек балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
орта тәуекел дәрежесіне – 5-тен 14-ке дейін балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
аз тәуекел дәрежесіне – 4-тен аспайтын балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 35 және одан көбірек балл жинаған бақылау субъектілері;
орта тәуекел дәрежесіне – 5-тен 34-ке дейін балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
аз тәуекел дәрежесіне – 4-тен аспайтын балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
4) пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 22 және одан көбірек балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
орта тәуекел дәрежесіне – 7-ден 21-ге дейін балл жинаған бақылау субъектілері;
аз тәуекел дәрежесіне – 6-дан аспайтын балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
5) пестицидтерді (улы химикаттарды), олардың бос ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 44 және одан көбірек балл жинаған бақылау субъектілері;
орта тәуекел дәрежесіне – 9-дан 43-ке дейін балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
аз тәуекел дәрежесіне – 8-ден аспайтын балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
8. Бір деңгейдегі тәуекел субъектілеріне тексерулер жүргізуді жоспарлаудың басымдылығын анықтау үшін:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
1-ші және 2-ші сыныпты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіруші субъектілер;
үлкен өндірістік қуаттылықты орналастыруға мүмкіндігі бар субъектілер;
аса қауіпті және зиянды карантиндік организмдерге қарсы қолдану үшін пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіретін (формуляциялайтын) субъектілер;
өткен тексеру барысында олардың бұзушылықтары анықталған субъектілер;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
1-ші және 2-ші класты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) қолданушы субъектілер;
аса қауіпті және зиянды карантиндік организмдерге қарсы пестицидтерді (улы химикаттарды) қолданатын субъектілер;
өткен тексеру барысында олардың бұзушылықтары анықталған субъектілер;

3) для субъектов, осуществляющих проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, осуществляющие проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов 1 и 2 класса опасности;
субъекты, осуществляющие проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, осуществляющие проведение большего количества регистрационных и производственных испытаний пестицидов;
субъекты, у которых ранее были выявлены нарушения методики проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
субъекты, у которых были выявлены нарушения в процессе предыдущей проверки;
4) для субъектов, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, осуществляющие хранение пестицидов 1 и 2 класса опасности;
субъекты, осуществляющие хранение большего количества пестицидов;
субъекты, которые ранее не представляли санитарный паспорт на специальные складские помещения для хранения пестицидов;
субъекты, осуществляющие хранение пестицидов против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, у которых были выявлены нарушения в процессе предыдущей проверки;
5) для субъектов, осуществляющих деятельность по транспортировке пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, осуществляющие транспортировку пестицидов (ядохимикатов) 1 и 2 класса опасности;
субъекты, осуществляющие транспортировку большего количества пестицидов (ядохимикатов);
субъекты, осуществляющие транспортировку пестицидов (ядохимикатов) против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, которые ранее осуществляли деятельность по транспортировке пестицидов (ядохимикатов) без лицензии на этот вид деятельности;
субъекты, у которых были выявлены нарушения в процессе предыдущей проверки;
6) для субъектов, осуществляющих деятельность по реализации пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, которые осуществляют деятельность по реализации пестицидов (ядохимикатов) 1 и 2 класса опасности;
субъекты, осуществляющие реализацию большего количества пестицидов (ядохимикатов);
субъекты, которые ранее осуществляли деятельность по реализации пестицидов (ядохимикатов) без лицензии на этот вид деятельности;
субъекты, у которых были выявлены нарушения в процессе предыдущей проверки;
7) для субъектов, осуществляющих обезвреживание запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, обладающие большими емкостями для захоронения пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
субъекты, которые осуществляют деятельность по обезвреживанию запрещенных и непригодных пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них без лицензии на данный вид деятельности;
субъекты, у которых объекты контроля располагаются вблизи населенных пунктов;
субъекты, у которых ранее были выявлены нарушения при осуществлении данного вида деятельности.
Приложение 2
к Совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

3) пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
1-ші және 2-ші сыныпты қауіптілікті пестицидтерді тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
аса қауіпті және карантиндік зиянды организмдерге қарсы қолданатын пестицидтерді сынақтан өткізуді жүзеге асыратын субъектілер;
пестицидтерді тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу жөніндегі қызметті көп көлемде жүзеге асыратын субъектілер;
олардың бұрын пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу әдістемесін бұзғаны анықталған субъектілер;
өткен тексеру барысында олардың бұзушылықтары анықталған субъектілер;
4) пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
1-ші және 2-ші сыныпты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
пестицидтердің (улы химикаттардың) көп көлемін сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
бұрын пестицидтерді сақтауға арналған арнайы қойма үй-жайларына санитарлық паспортты ұсынбаған субъектілер;
аса қауіпті және зиянды карантиндік организмдерге қарсы пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
өткен тексеру барысында олардың бұзушылықтары анықталған субъектілер;
5) пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
1-ші және 2-ші сыныпты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер;
пестицидтердің (улы химикаттардың) көп көлемін тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер;
аса қауіпті және зиянды карантиндік организмдерге қарсы пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер;
бұрын осы қызмет түріне лицензиясыз пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асырған субъектілер;
өткен тексеру барысында олардың бұзушылықтары анықталған субъектілер;
6) пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
1-ші және 2-ші сыныпты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
пестицидтердің (улы химикаттардың) көп көлемін өткізуді жүзеге асыратын субъектілер;
бұрын осы қызмет түріне лицензиясыз пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асырған субъектілер;
өткен тексеру барысында олардың бұзушылықтары анықталған субъектілер;
7) тыйым салынған және жарамсыз болған пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыруды жүзеге асыратын субъектілер үшін:
пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын көму үшін үлкен сыйымдылықтары бар субъектілер;
бұрын осы қызмет түріне лицензиясыз пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асырған субъектілер;
олардың бақылау объектілері елді мекендерге жақын орналасқан субъектілер;
өткен тексеру барысында осы қызмет түрлерін жүзеге асыру барысында олардың бұзушылықтары анықталған субъектілер негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің

от 31 март 2010 года № 219
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 30 апреля 2010 года № 25
Критерии оценки степени рисков в области
ветеринарно-санитарной безопасности
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области ветеринарно-санитарной безопасности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О ветеринарии" и "О частном предпринимательстве" для отнесения субъектов контроля в области ветеринарно-санитарной безопасности к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области ветеринарно-санитарной безопасности - вероятность возникновения и распространение болезней животных, при производстве, хранении, транспортировке и реализации пищевой продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
2) субъекты контроля - физические и юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с производством, заготовкой (убоем), хранением, использованием, переработкой и реализацией животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев - при первичном распределении и субъективных критериев - при последующем распределении.
При первичном распределении, субъекты контроля, в зависимости от уровня безопасности объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля распределяются по 3 степеням риска:
1) к высокой степени риска отнесены:
объекты по производству молока и молочных изделий, кроме частных подворий;
объекты по убою животных и переработке мяса и мясной продукции;
склады, холодильники, хладокомбинаты, занимающиеся приемом, хранением и реализацией продуктов и сырья животного происхождения;
физические и юридические лица, занимающиеся содержанием, разведением и использованием животных, включая рынки по продаже животных и птиц;
субъекты предпринимательства, занимающиеся производством и реализацией препаратов ветеринарного назначения;
птицефабрики;
рыбодобывающие и перерабатывающие предприятия.
2) к средней степени риска отнесены:
лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы, работающие на основе лицензии;
физические и юридические лица, занимающиеся ветеринарной лечебно-профилактической деятельностью;
физические и юридические лица, занимающиеся реализацией ветеринарных препаратов;
физические и юридические лица, занимающиеся заготовкой, хранением и реализацией кормов и кормовых добавок;
научные организации, занимающиеся содержанием и разведением животных в научных целях.

2010 жылғы 31 наурыздағы № 219
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2010 жылғы 30 сәуірдегі № 25
Бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласында тәуекел дәрежесін бағалаудың осы Критерийлері (әрі қарай – Критерийлер), ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы қауіп дәрежесін нақты анықтау мақсатында, Қазақстан Республикасының «Ветеринария туралы» және «Жеке кәсіпкерлік туралы» Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлерде келесі ұғымдар қолданылады:
1) Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы қауіп – тамақ өнімдері мен жануар текті шикізаттарды, ветеринариялық препараттарды, азық пен азықтық қоспаларды өндіруде, сақтауда, тасымалдауда және өткізуде малдардың індетінің пайда болуы мен таралуы;
2) бақылау субъектілері – малдарды өсiру, дайындау (сою), сақтау, пайдалану, өңдеу және өткiзу жөнiндегi ұйымдарда, малдардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жем-шөп және жем-шөп қоспаларын өндіретін жеке және заңды тұлғалар.
3. Нысанды критерийлер арқылы бақылау жүйесін бағалау объективті критерийлер негізінде атқарылады – субъективті критерийлерді және бірінші рет бөліп тарату – келесі бөліп таратқанда анықталады.
Бірінші ретке бөліп таратқанда барлық бақылаудағы субъектілер ветеринариялық–санитариялық дәрежесіне сай, үш қауіп санатына бөлінеді:
1) жоғары дәрежедегі тәуекелге:
сүт және сүт өнімдерін өндіру жөніндегі нысандар, жеке аулалардан басқа;
ет пен ет өнімдерін өңдейтін және жануарларды соятын нысандар;
малдан алынатын шикізаттарды және азықтарды сақтаумен және өткізумен айналысатын, қоймалар, тоңазытқыштар, тоңазыту комбинаттар;
мал және құс өткізу базарларын қоса алғанда, малдарды ұстаумен, өсірумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндірумен және өткізумен айналысатын кәсіпкерлік субъектілер;
құс фабрикалары;
балық аулайтын және өңдейтін кәсіпорындар жатады.
2) орташа дәрежедегі тәуекелге:
лицензия негізінде жұмыс атқаратын ветеринариялық–санитариялық сараптама зертханалары;
ветеринариялық емдеу – алдын алу қызметімен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
ветеринариялық препараттарды өткізумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
жем-шөпті және жем-шөптік қоспаларды дайындаумен, сақтаумен және өткізумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
ғылыми мақсатта малдарды ұстаумен және өсірумен айналысатын ғылыми ұйымдар жатады.

от 31 марта 2010 года № 219
и Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 30 апреля 2010 года № 25
Критерии оценки степени рисков в области
племенного животноводства
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области племенного животноводства (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" и "О племенном животноводстве" для отнесения субъектов контроля в области племенного животноводства к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области племенного животноводства - вероятность причинения вреда генофонду или потери ценных пород животных в результате деятельности субъектов в области племенного животноводства с учетом тяжести его последствий;
2) субъекты контроля – физические и юридические лица, хозяйствующие субъекты в племенном животноводстве, аттестованные местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы).
3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев – при первичном распределении и субъективных критериев – при последующем распределении.
При первичном распределении, субъекты контроля разделены на 3 степени риска:
к высокой степени риска отнесены племенные заводы и племенные хозяйства;
к средней степени риска отнесены племенные центры и дистрибьютерные центры;
к незначительной степени риска отнесены физические и юридические лица по оказанию услуг по воспроизводству стада и оценки племенной ценности животных.
Последующее распределение субъектов контроля осуществляется с учетом имеющихся нарушений с присвоением следующих баллов:
1) для племенных заводов и племенных хозяйств:
отсутствие идентификации племенных животных (чипизация) – 20 баллов;
отсутствие достоверности происхождения племенных животных – 20 баллов;
неполноценность уровня кормления племенных животных – 20 баллов;
неполноценность охвата искусственным осеменением – 20 баллов;
отсутствие информационной технологии ведения племенного учета – 10 баллов;
не полное ведение племенного учета – 10 баллов;
несоблюдение технологии выращивания молодняка – 10 баллов;
отсутствие оценки по качеству потомства быков – производителей племенными заводами – 10 баллов;
отсутствие квалифицированных специалистов в области племенного животноводства – 10 баллов;
несвоевременное оприходование приплода – 10 баллов;
несвоевременное представление отчетов по племенному животноводству – 5 баллов;
несвоевременное проведение технологических операции (контрольный удой, взвешивание, бонитировка, стрижка) – 5 баллов;

2010 жылғы 31 наурыздағы № 219
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2010 жылғы 30 сәуірдегі № 25
Бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері.
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тәуекелді бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілерін тәуәкел дәрежесіне жатқызу үшін «Жеке кәсіпкерлік туралы» және «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы өлшемдерде келесі ұғымдар қолданылады:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тәуекел - асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметі нәтижесінде мал тұқымына немесе бағалы тұқымның жоғалуына келетін зиян қорға келетін зиянның ықтималдығы, мұнда оның салдарының ауыртпалдығы есепке алынады.
2) бақылау субъектілері – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органымен аттестатталған асыл тұқымды мал шаруашылығындағы жеке, заңды тұлғалар және субъектілер.
3. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу алғашқы бөлу кезінде объективті, кейінгі бөлу кезінде - субъективті критерийлер негізінде жүзеге асырылады.
Алғашқы бөлу кезінде бақылау субъектілері 3 түрлі тәуекел дәрежесіне бөлінеді:
- жоғарғы тәуекел дәрежесіне – асыл тұқымды мал зауыттары мен асыл тұқымды шаруашылықтар жатқызылды;
- орташа тәуекел дәрежесіне – асылдандыру орталықтары және дистрибьютерлік орталықтар жатқызылды;
- төменгі тәуекел дәрежесіне – табынды өсіру және асыл тұқымды малдың құндылығын бағалау бойынша қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар жатқызылды.
Бақылау субьектілерін кейінгі бөлу жіберілген бар кемшіліктерді ескере отырып, келесі баллдарды бере отырып жүзеге асырылады асыл тұқымды мал зауыты мен асыл тұқымды шаруашылықтар үшін:
- асыл тұқымды малдардың бірдейлендірілмеуі - 20 балл;
- асыл тұқымды малдың шығу тегінің анықталмағаны - 20 балл;
- асыл тұқымды малды азықтандырудағы олқылықтар - 20 балл;
- асыл тұқымды малды қолдан ұрықтандырудағы олқылықтар – 20 балл;
- асыл тұқымды мал есебін жүргізудегі ақпараттық технологияның жоқтығы – 10 балл;
- асыл тұқымды мал есебінің толық еместігі – 10 балл;
- жас төлдерді өсірудегі технологияның сақталмауы – 10 балл;
- асыл тұқымды мал зауыттарында бұқалардың төлінің құндылығын бағалаудың жоқтығы – 10 балл;
- асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында білікті мамандардың жоқтығы - 10 балл;
- жаңа туған төлді дер кезінде кірістемеу – 10 балл;
- асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша уақытылы есеп бермеу – 5 балл;
- технологиялық операциялардың (бақылау үшін сауу, малды өлшеу, сұрыптау, жүнін қырқу) уақытылы өткізілмеуі – 5 балл;

2) для племенных центров:
отсутствие оценки племенной ценности производителей по качеству потомства – 20 баллов;
реализация семени не оцененных производителей – 20 баллов;
несоблюдение ветеринарно-санитарных правил при получении и хранении семени производителей – 20 баллов;
получение семени от племенных животных, не зарегистрированных в установленном порядке – 10 баллов;
не проведение идентификации семени и эмбрионов – 10 баллов;
несоблюдение норм кормления и содержания производителей – 10 баллов;
отсутствие племенных свидетельств на семя и эмбрион – 10 баллов;
отпуск семени без ордеров – 10 баллов;
отсутствие идентификации используемых производителей – 10 баллов;
не использование биотехнологических оборудований – 5 баллов;
несоблюдение распорядка ухода и содержания производителей – 5 баллов;
несвоевременное представление отчетности по формам – 5 баллов;
3) для дистрибьютерных центров:
реализация фальсифицированного семени производителей, не признанных улучшателями - 20 баллов;
приобретение семени в неаттестованных субъектах – 20 баллов;
отсутствие квалифицированных специалистов соответствующего профиля – 10 баллов;
несоблюдение правил хранения племенного материала – 10 баллов;
отсутствие племенных свидетельств на семя и эмбрионы – 10 баллов;
отсутствие учета на движения семени – 10 баллов;
отсутствие систематических проверок качества семени в лабораториях – 10 баллов;
отпуск семени без предварительной проверки – 10 баллов;
невыдача ордеров на отправку семени – 5 баллов;
отсутствие этикетки на племенной материал – 5 баллов;
несвоевременное представление отчетности по формам – 5 баллов.
4) для физических и юридических лиц по оказанию услуг по определению племенной ценности животных:
отсутствие документа, подтверждающего право на оказание услуг – 20 баллов;
отсутствие знания информационной программы – 20 баллов;
отсутствие знания специфической биологической особенности породы – 5 баллов;
отсутствие знания по проведению анализа оценки племенной ценности животных – 5 баллов;
отсутствие навыков предоставления практических рекомендаций по дальнейшему селекционному процессу по стаду – 5 баллов;
отсутствие племенных свидетельств на семя и эмбрионы – 5 баллов.
4. В зависимости от суммы набранных баллов, начисленных по итогам проведенных проверок, субъекты контроля распределяются:
к высокой степени риска - 20 и более баллов;
к средней степени риска - от 11 до 20 баллов;
к незначительной степени риска - не более 10 баллов.
5. Основанием для определения приоритетности планирования проверок субъектов одного уровня риска являются:
1) наибольшая сумма набранных баллов;
2) результаты устранения нарушений, выявленных в ходе предыдущих проверок (исполнение предписаний);
3) дата последней проверки.
Приложение 4
к Совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2) асыл тұқымды орталықтар үшін:
- аталық малдың асыл тұқымдық құндылығын ұрпағының сапасы бойынша бағалаудың жоқтығы – 20 балл;
- бағаланбаған аталық малдың ұрығын сату – 20 балл;
- аталық малдың ұрығын алу және сақтау кезінде ветеринариялық-санитариялық ережелерді сақтамағаны – 20 балл;
- бекітілген тәртіппен тіркелмеген асыл тұқымды малдардан ұрық алу
- 10 балл;
- эмбрион мен ұрықтың бірдейлендірілмеуі – 10 балл;
- аталық малдарды азықтандыру және күтіп бағу нормаларының сақталуы – 10 балл;
- эмбрион мен ұрықтың асыл тұқымды екенін растайтын куәліктің жоқтығы – 10 балл;
- ұрықты ордерсіз тарату - 10 балл;
- пайдаланылып отырған аталық малдардың бірдейлендірілмеуі – 10 балл;
- биотехнологиялық жабдықтардың қолданылмауы – 5 балл;
- аталық малдарды күту және баптау тәртібін сақтамау – 5 балл;
- нысан бойынша есептілікті уақтылы тапсырмау – 5 балл;
3) дистрибьютерлік орталықтар үшін:
- асылдандырушылар деп танылмаған аталық малдың жалған ұрығын сату – 20 балл;
- аттестаттаудан өтпеген субъектілерден ұрық сатып алу – 20 балл;
- тиісті бейіндегі білікті мамандардың жоқтығы – 10 балл;
- асыл тұқымды материалды сақтау ережесінің сақталмауы – 10 балл;
- ұрық пен эмбрионның асыл тұқымды екенін растайтын куәліктің жоқтығы – 10 балл;
- ұрықты тарату есебінің жоқтығы – 10 балл;
- зертханалардағы ұрықтың сапасын үнемі тексеріп отырмау – 10 балл;
- алдын ала тексеруден өтпеген ұрықты босату – 10 балл;
- ұрықты босатуға ордер бермеу – 5 балл;
- асыл тұқымды материалдың зат таңбасының жоқтығы – 5 балл;
- нысан бойынша есептілікті уақтылы тапсырмау – 5 балл;
4) малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жеке және заңды тұлғалар үшін:
- қызмет көрсету құқығын растайтын құжаттың жоқтығы – 20 балл;
- ақпараттық бағдарлама білімінің жоқтығы – 20 балл;
- тұқымның биологиялық ерекшіліктерін білмеу – 5 балл;
- асыл тұқымды малдың құндылығын анықтауды талдау білімінің жоқтығы – 5 балл;
- табын бойынша одан әрі селекциялық жұмысты жүргізуге тәжірибелік ұсыныстар беру дағдысының жоқтығы – 5 балл.
- ұрық пен эмбрионға асыл тұқымды екенін растайтын құжаттың жоқ болуы - 5 балл.
4. Жүргізілген тексерулер нәтижесінде есептелген баллдардың сомасына байланысты бақылау субъектілері төмендегідей болып бөлінеді:
- жоғары тәуекел дәрежесі – 20 және одан да жоғары балл;
- орташа тәуекел дәрежесі – 11 ден 20-ға дейін;
- төменгі тәуекел дәрежесі – 10-нан көп емес.
5. Бір тәуекел дәрежесіндегі субъектілерді тексеруді жоспарлаудың басымдығын айқындау үшін:
- жинақталған баллдардың жоғары сомасы;
- бұрынғы тексеру барысында анықталған кемшіліктерді жою нәтижесі (нұсқаманы орындауы);
- соңғы тексеру күні негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің

от 31 марта 2010 года № 219
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 30 апреля 2010 года № 25
Критерии оценки степени рисков в области зернового,
хлопкового рынка и семеноводства
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области зернового, хлопкового рынка и семеноводства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О частном предпринимательстве", "О зерне", "О развитии хлопковой отрасли" и  "О семеноводстве" для отнесения субъектов контроля в области зернового, хлопкового рынка и семеноводства к степеням рисков.
В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области зернового, хлопкового рынка и семеноводства - вероятность причинения вреда сельскохозяйственным растениям, качеству зерна, хлопка и семян, здоровью человека и нарушение интересов потребителей с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля - физические и юридические лица, участвующие в производстве, хранении, транспортировке, переработке и реализации зерна, хлопка и семян.
2. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев – при первичном распределении и субъективных критериев – при последующем распределении.
При первичном распределении, субъекты контроля разделены на 3 степени риска:
1) к высокой степени риска относятся хлебоприемные предприятия, осуществляющие хранение государственных ресурсов зерна;
2) к средней степени риска относятся:
хлебоприемные предприятия, осуществляющие хранение зерна иных владельцев (не государственных ресурсов) и токовые хозяйства;
хлопкоперерабатывающие организации;
3) к незначительной степени риска относятся:
экспортеры зерна;
аттестованные лаборатории по экспертизе качества семян;
аккредитованные лаборатории по экспертизе качества зерна и хлопка;
аттестованные субъекты семеноводства, осуществляющие деятельность в области семеноводства (производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие, семеноводческие хозяйства и реализаторы семян).
3. Последующее распределение субъектов контроля осуществляется с учетом имеющихся нарушений с присвоением следующих баллов:
1) не соблюдение законодательства о зерне хлебоприемными предприятиями, хранящими зерно государственных ресурсов – 30 баллов;
2) не соблюдение законодательства о зерне хлебоприемными предприятиями, хранящими зерно иных владельцев (не государственных ресурсов), токовыми хозяйствами – 10 баллов;
3) не соблюдение законодательства о развитии хлопковой отрасли хлопкоперерабатывающими организациями – 10 баллов;

2010 жылғы 31 наурыздағы № 219
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2010 жылғы 30 сәуірдегі № 25
Бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Астық, мақта нарығы және тұқым шаруашылығы саласының тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Астық, мақта нарығы және тұқым шаруашылығы саласының тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) «Жеке кәсіпкерлік туралы», «Астық туралы», «Мақта саласын дамыту туралы» және «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасы Заңдарының негізінде жасалды.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) астық, мақта нарығы және тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел – оның салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, ауыл шаруашылығы өсімдігіне, астық, мақта және тұқым сапасына, адамның денсаулығына және тұтынушылар мүддесінің бұзылуына зиян келтірудің ықтималдығы;
2) бақылау субъектілері – астық, мақта және тұқымды өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, қайта өңдеуге және сатуға қатысатын жеке және заңды тұлғалар.
2. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу бастапқы бөлу кезінде объективті критерийлер және кейінгі бөлу кезінде субъективті критерийлер негізінде жүзеге асырылады.
Бастапқы бөлу кезінде бақылау субъектілері 3 тәуекел дәрежесіне бөлінеді:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне мемлекеттік астық қорларын сақтауды жүзеге асыратын астық қабылдау кәсіпорындары жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесіне:
өзге меншік иелерінің (мемлекеттік емес қорлар) астықтарын сақтауды жүзеге асыратын астық қабылдау мекемелері мен қырман шаруашылықтары;
мақта өңдеу мекемелері жатады;
3) төмен тәуекел дәрежесіне:
астықты экспорттаушылар;
тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханалар;
астық және мақта сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалар;
тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын аттестатталған субъектілер (бірегей тұқым өндірушілер, элиталық тұқым шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары және тұқым өткізушілер) жатады.
3. Бақылау субъектілерін кейінгі бөлу бар кемшіліктерді ескере отырып, мынандай баллдар беріле отырып жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік қордың астығын сақтайтын астық қабылдау кәсіпорындарының астық туралы заңнамаларын сақтамауы - 30 балл;
2) өзге меншік иелерінің (мемлекеттік емес қорлар) астықтарын сақтайтын астық қабылдау кәсіпорындары мен қырман шаруашылықтарының астық туралы заңнамаларын сақтамауы - 10 балл;
3) мақта өңдеу ұйымдарының мақта саласын дамыту туралы заңнамаларын сақтамауы – 10 балл;

4) не соблюдение экспортерами квалификационных требований к деятельности по реализации зерна на экспорт и достоверности отчетности по мониторингу зернового рынка – 5 баллов;
5) не соблюдение порядка проведения экспертизы качества семян (сортовых и посевных качеств) аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян – 10 баллов;
6) не соблюдение порядка проведения экспертизы качества хлопка аккредитованными лабораториями по экспертизе качества хлопка – 5 баллов;
7) не соблюдение требований законодательства о семеноводстве и квалификационных требований аттестованными субъектами семеноводства, осуществляющими деятельность в области семеноводства – 5 баллов;
8) не соблюдение требований к порядку экспертизы качества зерна аккредитованными лабораториями по экспертизе качества зерна – 5 баллов.
По итогам последующего распределения, в зависимости от суммы набранных баллов, начисленных, по итогам проведенных проверок, субъекты контроля распределяются:
к высокой степени риска - 46 и более баллов;
к средней степени риска - от 26 до 45 баллов;
к незначительной степени риска - менее 26 баллов.
4. Основаниями для приоритетности планирования проверок субъектов одного уровня риска, являются:
1) объем хранящегося зерна, хлопка;
2) значимость нарушений, допущенных при предыдущих проверках;
3) объем экспортируемого зерна;
4) объем производства и реализации семян;
5) наибольший не проверенный период.

4) экспорттаушылардың астықты экспортқа сату қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын сақтамауы және астық нарығы мониторингі бойынша есептіліктің дәйектілігін сақтамауы – 5 балл;
5) тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханалардың тұқым сапасын (сорттық және себу) сараптау тәртібін сақтамауы - 10 балл;
6) мақта сапасын сараптау бойынша аккредиттелген зертханалардың мақта сапасына сараптама жүргізу тәртібін сақтамауы – 5 балл;
7) тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын аттестатталған субъектілердің тұқым шаруашылығы заңының талаптарын және біліктілік талаптарын сақтамауы – 5 балл;
8) астық сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалардың астық сапасын сараптау тәртібі талаптарын сақтамауы – 5 балл.
Кейінгі бөлу нәтижесі бойынша, жүргізілген тексеру қорытындысы бойынша жинақталған баллдың жиынтығына байланысты тексеру субъектілері төмендегіше бөлінеді:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне - 46 және одан жоғары;
орташа тәуекел дәрежесіне - 26 -дан 45 баллға дейін;
төмен тәуекел дәрежесіне 26 - баллдан төмен.
4. Бір тәуекел деңгейі бар субъектілерді тексеруді жоспарлаудың басымдығы үшін:
1) сақталатын астық, мақта көлемі;
2) алдыңғы тексерулер кезінде жіберілген бұзушылықтардың елеулігі;
3) экспортталатын астықтың көлемі;
4) өндірілетін және сатылатын тұқымның көлемі;
5) ұзақ тексерілмеген кезең негіз болып табылады.