Об утверждении статистической формы и инструкции по ее заполнению ведомственного статистического наблюдения
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 августа 2010 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2010 года № 6453. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 176
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 09.11.2015 № 176.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму ведомственного статистического наблюдения "Отчет о взаимной торговле товарами между государствами-членами таможенного союза" (код 1791201, индекс 3-ТС, периодичность месячная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет о взаимной торговле товарами между государствами-членами таможенного союза" (код 1791201, индекс 3-ТС, периодичность месячная), согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном  законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________________
13 августа 2010 года
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасының
2010 жылғы 10 тамыздағы № 207
бұйрығына 1-қосымша
Ведомстволық статистикалық байқау
бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по
ведомственному статистическому
наблюдению
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 10 августа 2010 года № 207
Аумақтық кеден органдарына ұсынылады
Представляется в территориальные таможенные органы
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайтах www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді уақтылы тапсырмау, дәйекті емес деректерді беру әкімшілік құқық
бұзушылық болып табылады және ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес
жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных
статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются
административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии
с действующим законодательством РК.
Статистикалық нысан коды
Код статистической
формы
Кеден одағына мүше мемлекеттер арасында
тауарлармен өзара сауда туралы есеп
3-КО
3-ТС
Отчет о взаимной торговле товарами между
государствами-членами таможенного союза
Айлық
Месячная
Есепті кезең
Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Кәсіпкерлік мақсаттарға арналған кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына
(аумағнан) өзара сауда тауарларын шығаруды (әкелуді) жүзеге асыратын заң
тұлғалары және (немесе) олардың құрылымдық және жеке бөлімшелерін жеке
кәсіпкерлер білдіреді
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения,
индивидуальные предприниматели, осуществляющие вывоз (ввоз) товаров во взаимной
торговле на территорию (с территории) государств-членов таможенного союза для
предпринимательских целей.
Тапсыру мерзімі есепті айдан кейінгі айдың 3-не
Срок предоставления - 3 числа месяца, следующего за отчетным
КҰЖС коды
Код ОКПО
СТН коды
РНН
БСН коды
Код БИН
ЖСН коды
Код ИИН
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Статистическая       СФ1
форма

Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны мен оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 тамыздағы № 207 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 7 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6453 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 9 қарашадағы № 176 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 09.11.2015 № 176 бұйрығымен.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Кеден одағына мүше мемлекеттер арасында тауарлармен өзара сауда туралы есеп» ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1791201, индексі 3-КО, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Кеден одағына мүше мемлекеттер арасында тауарлармен өзара сауда туралы есеп» ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1791201, индексі 3-КО, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ә. Смайылов
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Жәмішев
2010 жылғы 13 тамыз
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 10 тамыздағы
№ 207 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы  10 тамыздағы № 207 бұйрығына 1-қосымша
Ведомствалық статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по ведомственному статистическому наблюдению
Приложение 1 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике
от 10 августа 2010 года № 207
Аумақтық кеден органдарына ұсынылады
Представляется в территориальные таможенные органы
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйекті емес деректерді беру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады және ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством РК.
Статистикалық нысан коды
Код статистической формы
Кеден одағына мүше мемлекеттер арасында тауарлармен өзара сауда туралы есеп
Отчет о взаимной торговле товарами между государствами-членами таможенного союза
3-КО
3-ТС
Айлық
Месячная
Есепті кезең
_ _      _ _ _ _
|_|_| ай |_|_|_|_| Жыл
месяц         Год
Кәсіпкерлік мақсаттарға арналған кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына (аумағынан) өзара сауда тауарларын шығаруды (әкелуді) жүзеге асыратын заң тұлғалары және (немесе) олардың құрылымдық және жеке бөлімшелерін жеке кәсіпкерлер білдіреді
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, осуществляющие вывоз (ввоз) товаров во взаимной торговле на территорию (с территории) государств-членов таможенного союза для предпринимательских целей.
Тапсыру мерзімі есепті айдан кейінгі айдың 3-не
Срок предоставления – 3 числа месяца, следующего за отчетным.
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
СТН коды
РНН
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
Cтатистикалық нысаны
СН1

1. Тип
1
2. Отправитель/
экспортер          №
Рег. №        от
3. Доб.
лист
4.
Отгр.спец
Эк-
зем-
пляр
для
та-
мож-
ни
5. Всего
наим.
товаров
6. Кол-во мест
7. Справочный
номер
8. Получатель/
импортер           №
Рег. №        от
9. Лицо, ответственное за Финансовое                 №
урегулирование
10. Страна 1-го
назн.
11. Торг.страна
12. Общая таможенная
стоимость
14.
Декларант/представи-
тель            №
Рег. №         от
15. Страна отправления
15а.
Код
стр.
отпр
17а.Код
стр. назнач.
16. Страна происхождения
17.Страна назначения
18.
Транспорт-
ное
средство
при
отравлении
19.
Конт.
20. Условия поставки
21. Транспортное средство на границе
22. Валюта и
общ.фактур.
стоим. т-ров
23. Курс валюты
24. Характер сделки
25.
Вид
танс.
26. Вид
транс.
27.
Мес-
то
пог-
руз-
ки/
раз-
груз-ки
28. Финансовые и банковские сведения
на
гра-
нице
вну-
три
ст-
раны
1
29. Таможня на границе
30.
Мес-
то
дос-
мот-
ра
то-
вара
31.
Гру-
зов.
мес-
та и
опи-
сан.
то-
ва-
ров
Маркировка и количество -
номера контейнеров,
описание товаров
32.
Товар
33. Код
товара
34. Код
стр-
аны
про-
исх.
35. Вес
брутто (кг)
36. Преференции
37.
Проце-
дура
38. Вес нетто
(кг)
39. Квота
40. Общая декларация/предшествующий
документ
41.
Дополн.ед
изм
42. Фактур.
стоимость
товара
43
44.
До-
пол-
ните-
льн.
ин-
фор-
мация
/пре-
дста-
вляе-
мые
доку-
менты
45.Таможенная
стоимость
46. Статистическая стоим.
47.
Ис-
чис
ление
тамо-
жен-
ных
пош-
лин и
сбо-
ров
Вид
Основа
начислен
Став-
ка
Сумма
СП
48. Отсрочка платежй
49. Наименование склада
В. Подробности подсчета
Всего
51.
Там-
ожни
и
ст-
раны
тра-
нзи-
та
50. Доверитель            №             подпись
представленный
место и дата
С. МП
52. Гарантия не действительна для
53. Таможня и страна
назначения
Д. Таможенный контроль                        печать
Пломбы и их номера
Дата оформления
Подпись
54. Место и дата
Организация:
Исполнитель:
Телефон:
Подпись
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
ДОБАВОЧНЫЙ   СФ2
ЛИСТ
1. Тип
2. Отпр./
эксп.
8.
Пол-
уч./
имп.
4. Доб. лист
Рег. №          от
31.
Гру-
зов.
мес-
та и
опи-
сан.
то-
ва-
ров
Маркировка и количество -
номера контейнеров,
описание товаров
32.
Товар
33. Код
товара
34. Код
страны
происх.
35. Вес
брутто (кг)
36. Преференции
37.
Проце-
дура
38. Вес нетто
(кг)
39. Квота
40. Общая декларация/предшествующий
документ
41.
Дополн.ед.изм
42. Фактур.
стоимость
товара
43 Сведения о
методе оценки
и корректировке
таможенной
стоимости
44.
До-
пол-
ните-
льн.
ин-
фор-
мация
/пре-
дста-
вляе-
мые
доку-
менты
45.Таможенная
стоимость
46. Статистическая стоим.
31.
Гру-
зов.
места
и
опи-
сан.
това-
ров
Маркировка и количество -
номера контейнеров,
описание товаров
32.
Товар
33. Код
товара
34 Код
страны
происх.
35. Вес
брутто (кг)
36. Преференции
37.
Проце-
дура
38. Вес нетто
(кг)
39. Квота
40. Общая декларация/предшествующий
документ
41.
Дополн.ед.изм
42.Фактур.
стоимость
товара
43 Сведения о
методе оценки и
корректировке
таможенной
стоимости
44.
До-
пол-
ни-
тельн
ин-
фор-
ма-
ция
/пре-
дс-
тав-
ляе-
мые
доку-
менты
45.Таможенная
стоимость

1. Типі
1
2. Жөнелтуші/экспортаушы
3. Қос. парақ
4. Арнайы тиеу
КЕДЕНГЕ АРНАЛҒАН ДАНА
Тіркеу №
от
5. Барлығы тауарар атауы
6. Орындар саны
7. Анықтамалық нөмірі
8. Алушы/импорттаушы
9. Қаржылық реттеуге
жауапты тұлға
жауапты тұлға
Рег. №
от
10.1-ші межелі ел
11. Сауда елі
12. Жалпы кедендік құн
14. Декларант/өкіл
15. Жөнелтуші ел
15а. Жөнелтуші елдің коды
17а. Межелі елдің коды
Рег. №
от
16. Шыққан елі
17. Межелі елі
18. Жөнелту кезіндегі көлік құралы
19. Бақылау
20. Жеткізу шарты
21. Шекарадағы көлік құралы
22. Валюта және тауардың жалпы фактуралық құны
23. Валюта бағамы
24. Мәміле сипаты
25. Шекарадағы көлік түрі
түрі
26. Ел ішіндегі көлік құралы
27. Тиеу/түсіру орны
28. Қаржылық және банктік мәлімдеме
1
29. Шекарадағы кеден
30. Тауарды тексеру орны
31. Жүк орны және тауарлар сипаттамасы
Маркалау және саны-контейнерлердің номерлері, тауарлардың сипаттамасы
32. Тауар
33. Тауардың коды
34. Шыққан елінің коды
35. Жалпы салмағы (кг)
36. Преференциялар
37. Рәсімі
38. Таза салмағы (кг)
39. Квота
40. Жалпы декларация/алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірлігі
42. Тауардың фактуралық құны
43
44. Қосымша ақпарат /ұсынылатын құжаттар
45. Кедендік құн
46. Статистикалық құны
47. Кедендік баждар мен алымдарды
есептеу
Түрі
Есептеуге негіздеме
Ставка
Сома
СП
48. Төлемдерді кейінге қалдыру
49. Қойманың атауы
В. Есептеудің егжей-тегжейі
Барлығы
51. Кеден және транзит елі
50. Ұсынылған сенім беруші
орны мен күні
Қолы
С.
52. үшін кепілдік жарамсыз
53. Кеден және межелі ел
Д. Кедендік бақылау
Пломбалар және олардың номерлері
Ресімдеу күні
Қолы
Мөрі
54. Орны мен күні
Ұйым:
Орындаушы:
Телефон:
қолы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ҚОСЫМША ПАРАҚ
1. Типі
2. Жөнелтуші/экспорттаушы
Рег. №
8. Алушы/импорттаушы
СФ2
31. Жүк орны және тауарлардың сипаттамасы
Маркировка және саны-контейнерлер номерлері, тауарлардың сипаттамалары
от
4. Қосымша парақ
32. Тауар
33. Тауар коды
34. Шыққан елдің коды
35. Жалпы салмағы (кг)
36. Преференциялар
37. Рәсімдер
38. Таза салмағы (кг)
39. Квота
44. Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар
40. Жалпы декларация/алдыңғы документ
41. Қосымша өлшем бірлік
42.Тауардың фактуралық құны
43
45.Кедендік құн
46. Статистикалық құн
31. Жүк орны және тауарлардың сипаттамасы
Маркалау және саны-контейнерлердің нөмірі, тауарлардың сипаттамасы
32. Тауар
33. Тауар коды
34. Шыққан елдің коды
35. Жалпы салмағы (кг)
36. Преференции
37. Рәсімдер
38. Таза салмағы (кг)
39. Квота
40. Жалпы декларация/алдыңғы документ
44. Қосымша ақпарат/ұсынылатын
құжаттар
41. Қосымша өлшем бірлік
42.Тауардың фактуралық құны
43
45.Кедендік құн

46. Статистическая стоим.
31.
Гру-
зов.
места
и
опи-
сан.
то-
ва-
ров
Маркировка и количество -
номера контейнеров,
описание товаров
32.
Товар
33. Код
товара
34 Код
страны
происх.
35. Вес
брутто (кг)
36. Преференции
37.
Проце-
дура
38. Вес нетто
(кг)
39. Квота
40. Общая декларация/предшествующий
документ
41.
Дополн.ед.изм
42.Фактур.
стоимость
товара
43 Сведения о
методе оценки и
корректировке
таможенной
стоимости
44.
До-
пол-
ни-
тельн
ин-
фор-
мация
/пре-
дс-
тав-
ляе-
мые
доку-
менты
45.Таможенная
стоимость
46. Статистическая стоим.
47.
Ис-
чис
ление
тамо-
жен-
ных
пош-
лин и
сбо-
ров
Вид
Ос-
но-
ва
на-
чис-
лен.
Став-
ка
Сумма
СП
Вид
Основа
начис-
лен.
Ставка
Сумма
СП
Всего
Всего
Вид
Осно-
ва
начис-
лен.
Став-
ка
Сумма
СП
Вид
Сумма
СП
Общая сумма
3
Экземпляр для
декларанта
С
Приложение 1 к Инструкции по заполнению
ведомственного статистического наблюдения
"Отчет о взаимной торговле товарами между
государствами-членами таможенного союза"
(индекс 3-ТС, периодичность месячная)
Расчет статистической стоимости товаров,
ввозимых на территорию государства-члена таможенного союза,
по коммерческим условиям поставок
Коммерческие
условия
поставок
Затраты в стране экспортера
Цена
у
про-
из-
во-
ди-
теля
то-
вара
Оплата
упа-
ковки
и
марки-
ровки
Расхо-
ды по
пог-
рузке
товара
на
внут-
ренний
транс-
порт
Оплата
пере-
возки
товара
от
склада
продав-
ца до
основ-
ных
перево-
зочных
средств
Расхо-
ды на
стра-
хова-
ние до
грани-
цы
Расходы
по
выгруз-
ке и
склади-
рованию
товаров
в
пункте
пере-
валки
груза
Расходы
по
погруз-
ке на
основ-
ной
транс-
порт
Проч.
расходы
в
стране
экспор-
тера
Экспорт-
ные
формаль-
ности
1
2
3
4
5
6
7
8
9

46. Статистикалық құн
31. Жүк орны және тауарлардың сипаттамасы
Маркалау және саны-контейнерлердің нөмірі, тауарларды сипаттамасы
32. Тауар
33. Тауар коды
34. Шыққан елдің коды
35. Жалпы салмағы (кг)
36. Преференции
37. Рәсімдер
38. Таза салмағы (кг)
39. Квота
40. Жалпы декларация/алдыңғы құжат
41. Қосымша өлшем бірлігі
42.Тауардың фактуралық құны
43
44. Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар
45.Кедендік құн
46. Статистикалық құн
47. Кедендік баждар мен алымдарды есептеу
есептеу
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
СП
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
СП
Барлығы
Барлығы
Түрі
Есептеу негізі
Ставка
Сома
СП
Түрі
Сома
СП
Жалпы сома
3
Кеденге арналған дана
С
«Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы
тауарлармен өзара сауда туралы есеп»
(3-ТС индексі, кезеңдік айлық) Ведомстволық
статистикалық бақылаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Жеткізілімнің коммерциялық шарттары бойынша кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына әкелілетін тауарлардың статистикалық құнын есептеу
Жеткізілімнің коммерциялық шарттары
Экспортер еліндегі шығындар
Тауар өндірушідегі баға
Орамды және марқалауды төлеу
Ішкі көлікке тауарларды тиеу бойынша шығыстар
Тауарларды сатушы қоймасынан негізгі тасымалдау құралдарына дейін тасымалдауды төлеу
Шекараға дейінгі сақтандыру шығыстары
Жүкті қайта аудару пунктінде тауарларды түсіру және қоймалау бойынша шығыстар
Негізгі көлікке тиеу бойынша шығыстар
Экспортер еліндегі өзге шығыстар
Экспорттық формалдылықтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9

7. Свободно
вдоль борта
судна (ФАС)
+'
+
+'
+
8. Свободно
на ботру
судна (ФОБ)
+'
+
+'
+
4. Коммерческие условия поставок группы "С"
9. Стоимость
и фрахт
(СФР)
+
+'
+
10.
Перевозка
оплачена до
(место
назначения)
СПТ
+
+'
+
5. Коммерческие условия поставок группы "Д"
11. Поставка
до границы
страны
экспортера
(ДАФ)
+'
+
+'
+
12. Поставка
с причала
(ДЕК)
+
+
+' -
+' -
13. Поставка
без оплаты
пошлины
(ДДУ)
+
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
14. Поставка
с оплатой
пошлины
(ДДП)
+
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+ обозначаются затраты, которые включены в стоимость товара, в соответствии с условием поставки
+'+ добавить к стоимости товара при расчете статистической стоимости товара
+' - вычесть из стоимости товара при расчете статистической стоимости товара
Расчет статистической стоимости товаров, вывозимых с
территории государства-члена таможенного союза, по
коммерческим условиям поставок
Коммерческие
условия
поставок
Затраты в стране экспортера
Цена
у
про-
из-
во-
ди-
теля
то-
вара
Оплата
упа-
ковки
и
марки-
ровки
Расхо-
ды по
пог-
рузке
товара
на
внут-
ренний
транс-
порт
Оплата
пере-
возки
товара
от
склада
продав-
ца до
основ-
ных
перево-
зочных
средств
Расхо-
ды на
стра-
хова-
ние до
грани-
цы
Расходы
по
выгруз-
ке и
склади-
рованию
товаров
в
пункте
пере-
валки
груза
Расходы
по
погруз-
ке на
основ-
ной
транс-
порт
Проч.
расходы
в
стране
экспор-
тера
Экспорт-
ные
формаль-
ности
1
2
3
4
5
6
7
8
9

7. Кеме бортының жанынан еркін (ФАС)
+' +
+' +
8. Кеме бортында еркін (ФОБ)
+' +
+' +
4. "С" тобы жеткізілімінің коммерциялық шарттары
9. Құн және фрахт (СФР)
+
+' +
10. СПТ дейін (межел орнына дейін) тасымалдау төленді
+
+' +
5. "Д" тобы жеткізілімінің коммерциялық шарттары
11. Экспортер елі-нің шекарасына дейін жеткізу (ДАФ)
+' +
+' +
12. Айлақтан жеткізу (ДЕК)
+
+
+' -
+' -
13. Бажды төлеусіз жеткізу (ДДУ)
+
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
14. Бажды төлеумен жеткізу (ДДП)
+
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+    жеткізілімнің шарттарына сәйкес тауар құнына кіргізілген шығындар белгілінеді
+'+  тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде тауар құнына қосу
+' - тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде тауар құнынан алып тастау
Жеткізілімнің коммерциялық шарттары бойынша кеден одағына мүше мемлекеттер аумағына әкетілетін тауарлардың статистикалық құнын есептеу
Жеткізілімнің коммерциялық шарттары
Экспортер еліндегі шығындар
Тауар өндірушідегі баға
Орамды және марқалауды төлеу
Ішкі көлікке тауарларды тиеу бойынша шығыстар
Тауарларды сатушы қоймасынан негізгі тасымалдау құралдарына дейін тасымалдауды төлеу
Шекараға дейінгі сақтандыру шығыстары
Жүкті қайта аудару пунктінде тауарларды түсіру және қоймалау бойынша шығыстар
Негізгі көлікке тиеу бойынша шығыстар
Экспортер еліндегі өзге шығыстар
Экспорттық формалдылықтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1. Коммерческие условия поставок, используемые при расчете статистической стоимости
1. Свободно
на ботру
судна (ФОБ)
2. Поставка
до границы
страны
экспортера
(ДАФ)
2. Коммерческие условия поставок группы "Е"
3. С завода
(ЕХВ)
3. Коммерческие условия поставок группы "Ф"
4. Франко-
перевозчик
(ФСА)
5. Свободно
вдоль борта
судна (ФАС)
4. Коммерческие условия поставок группы "С"
6. Стоимость
и фрахт
(СФР)
+'
-
7. Стоимость
страхование
и фрахт
(СИФ)
+'-
+'-
8. Перевозка
оплачена до
(место
назначения)
СПТ
+'-
9. Перевозка
и страхова-
ние оплачены
до (место
назн.) СИП
+'-
+'-
5. Коммерческие условия поставок группы "Д"
10. Поставка
до границы
страны
импортера
(ДАФ)
+'-
11. Поставка
с судна
(ДЕС)
+' -
+' -
12. Поставка
с причала
(ДЕК)
+' -
+' -
+' -
+' -
13. Поставка
без оплаты
пошлины
(ДДУ)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+ обозначаются затраты, которые включены в стоимость товара, в соответствии с условием поставки
+' + добавить к стоимости товара при расчете статистической стоимости товара
+' - вычесть из стоимости товара при расчете статистической стоимости товара
Приложение 2 к  Инструкции по заполнению
ведомственного статистического наблюдения
"Отчет о взаимной торговле товарами между
государствами-членами таможенного союза"
(индекс 3-ТС, периодичность месячная)
Журнал регистрации статистической формы
п/п
Дата принятия
статистичес-
кой формы
Регистрационный
номер
статистической
формы
Направление
ввоз/вывоз
Экспортер/
импортер
Номер
личной
номерной
печати
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Примечание по заполнению граф журнала. В графах журнала указываются следующие сведения:
Графа 2. Дата принятия статистической формы указывается в следующем виде: ДД. ММ. ГГГГ, где ДД - день, ММ - месяц, ГГГГ - год принятия статистической формы.
Графа 3. Регистрационный номер статистической формы указывается в следующем виде:
99999/99999/9999999
------ ------ ---------, где:
1       2       3
элемент 1 - код таможенного органа оформления;
элемент 2 - дата принятия статистической формы (день, месяц и последняя цифра текущего года);
элемент 3 - регистрационный номер статистической формы, присваиваемый по журналу регистрации статистической формы.
Графа 5. В графе указываются наименование лица государства-члена таможенного союза, осуществляющего ввоз/вывоз товаров, на/с территорию Республики Казахстан.
Графа 6. В графе указывается номер личной номерной печати должностного лица таможни, зарегистрировавшего статистическую форму.
Приложение 3 к Инструкции по заполнению
ведомственного статистического наблюдения
"Отчет о взаимной торговле товарами между
государствами-членами таможенного союза"
(индекс 3-ТС, периодичность месячная)
Классификатор формирования
идентификационного таможенного номера
Идентификационный таможенный номер формируется самостоятельно лицом, перемещающим товары через границу Республики Казахстан, по следующей схеме:

1. Статистикалық құнды есептеу кезінде қолданылатын жеткізілімнің коммерциялық шарттары
1. Кеме бортында еркін (ФОБ)
2. Экспорттаушы елдің шекарасына дейін жеткізу (ДАФ)
2. "Е" тобы жеткізілімінің коммерциялық шарттары
3. Зауыттан (ЕХВ)
3. "Ф" тобы жеткізілімінің коммерциялық шарттары
4. Франко-тасымалдаушы (ФСА)
5. Кеме бортының жанынан еркін (ФАС)
4. "С" тобы жеткізілімінің коммерциялық шарттары
6. Құн және фрахт (СФР)
+' -
7. Сақтандырудың және фрахтың құны (СИФ)
+' -
+' -
8. СПТ дейін (межелі орнына дейін) тасымалдау төленді
+' -
9. СПТ (межелі орнына) дейін тасымалдау төленді
+' -
+' -
5. "Д" тобы жеткізілімінің коммерциялық шарттары
10. Экспорттаушы елдің шекарасына дейін жеткізу (ДАФ)
+
+' -
11. Кемеден жеткізу (ДЕК)
+
+
+' -
+' -
12. Айлақтан жеткізу (ДДУ)
+
+
+' -
+' -
+' -
+' -
13. Бажды төлеусіз жеткізу (ДДП)
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+' -
+    жеткізілімнің шарттарына сәйкес тауар құнына кіргізілген шығындар белгілінеді
+'+  тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде тауар құнына қосу
+' - тауардың статистикалық құнын есептеу кезінде тауар құнынан алып тастау
«Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы
тауарлармен өзара сауда туралы есеп»
(3-ТС индексі, кезеңдік айлық) Ведомстволық
статистикалық бақылаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Статистикалық нысанды тіркеу журналы
р/с№
Статистикалық нысанды қабылдау датасы
Статистикалық нысанның тіркеу номері
Кіргізу (шығару) бағыты
Экспортер/ импортер
Номерлік мөрдің жеке номері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Журнал бағаның толтыру бойынша ескертпесі. Журнал бағандарында келесі мәліметтер көрсетіледі:
2 баған. Статистикалық нысанның қабылдау датасы келесі түрде көрсетіледі: КК. АА. ЖЖЖЖ, онда статистикалық нысанның қабылдау КК – күні, АА – айы, ЖЖЖЖ – жылы.
3 баған. Статистикалық нысанның тіркеу номері келесі түрде көрсетіледі:
99999/99999/9999999
------ ------ ---------, онда:
1       2      3
1 элемент – ресімдеген кеден органының коды;
2 элемент – статистикалық нысанды қабылдау датасы (күні, айы және соңғы цифрасы ағымдағы жыл);
3 элемент – статистикалық нысанды тіркеу журналы бойынша статистикалық нысанның тіркеу нөмірі.
5 баған. Бағанда кеден аумағына (аумағынан) кіргізілген (шығарылған) тауарларға сәйкес сыртқы экономикалық келісімді жасаған кеден одағына мүше мемлекеттерінің тұлғалары көрсетіледі.
6 баған. Бағанда статистикалық нысанды тіркеген кеденнің лауазымды тұлға жеке нөмірлі мөрдің нөмірі көрсетіледі.
«Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы
тауарлармен өзара сауда туралы есеп»
(3-ТС индексі, кезеңдік айлық) Ведомстволық
статистикалық бақылаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Сәйкестендірілген кедендік нөмірлерді
қалыптастырудың жіктеушісі
Сәйкестендірілген кедендік нөмірді Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізуші тұлға мынадай сызба бойынша өз бетінше қалыптастырады:

2) элемент 2 - двузначный код согласно Классификатору административно-территориальных объектов (далее - КАТО) (Приложение 4 к Инструкции по заполнению ведомственного статистического наблюдения "Отчет о взаимной торговле товарами между государствами-членами таможенного союза" (индекс 3-ТС, периодичность месячная));
3) элемент 3 - восьми или двенадцатизначный (для филиалов) код организации согласно Общему классификатору предприятий и организаций (далее - код ОКПО), присваиваемый при государственной регистрации юридических лиц, указанный в свидетельстве о государственной регистрации.
При перемещении товаров физическими лицами вместо кода ОКПО указывается:
при перемещении товаров физическими лицами, предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности - "00000002";
при перемещении товаров физическими лицами, зарегистрированными в КАЧЕСТВЕ индивидуальных предпринимателей - "00000003";

2) 2 - элемент Қазақстандық әкімшілік-аумақтық объектілерінің жіктеушісіне сәйкес (бұдан әрі - ҚӘАОЖ) екі мәнді коды («Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы тауарлармен өзара сауда туралы есеп»
(3-ТС индексі, кезеңдегі айлық) ведомстволық статистикалық бақылаудың статистикалық нысанына 4-қосымша));
3) 3 - элемент (филиалдар үшін) Кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеушісіне (бұдан әрі - КҰЖЖ) сәйкес, мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте көрсетілген тұлғаларды, мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін ұйымның сегіз немесе он екі мәнді коды.
Тауарларды жеке тұлғалар өткізген кезде КҰЖЖ кодының орнына:
өндірістік немесе өзге де коммерциялық қызмет үшін арналған тауарларды жеке тұлғалар өткізген кезде -"00000002";
тауарларды, жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар өткізген кезде - "00000003" көрсетіледі;

4) элемент 4 - идентификационный номер лица
В случаях, когда получателем (при ввозе в Республику Казахстан) или отправителем (при вывозе из Республики Казахстан) товаров является иностранное лицо, указывается двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, а также код КАТО таможенного органа, в котором производится прием и регистрация статистической формы, в соответствии с КАТО (Приложение 4 к Инструкции по заполнению ведомственного статистического наблюдения "Отчет о взаимной торговле товарами между государствами-членами таможенного союза" (индекс 3-ТС, периодичность месячная)).
Приложение 4 к Инструкции по заполнению
ведомственного статистического наблюдения
"Отчет о взаимной торговле товарами между
государствами-членами таможенного союза"
(индекс 3-ТС, периодичность месячная)
Классификатор
административно-территориальных
объектов (КАТО)
Код
Наименование административно-территориального объекта
11
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
15
АКТЮБИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
19
АЛМАТИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
23
АТЫРАУСКАЯ ОБЛАСТЬ
27
ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
31
ЖАМБЫЛСКАЯ ОБЛАСТЬ
35
КАРАГАНДИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
39
КОСТАНАЙСКАЯ ОБЛАСТЬ
43
КЫЗЫЛОРДИНСКАЯ ОБЛАСТЬ
47
МАНГИСТАУСКАЯ ОБЛАСТЬ
51
ЮЖНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
55
ПАВЛОДАРСКАЯ ОБЛАСТЬ
59
СЕВЕРО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
63
ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ
71
Г. АСТАНА
75
Г. АЛМАТА
Приложение 5 к Инструкции по заполнению
ведомственного статистического наблюдения
"Отчет о взаимной торговле товарами между
государствами-членами таможенного союза"
(индекс 3-ТС, периодичность месячная)
Классификатор стран мира
Краткое название
cтраны
Полное название страны
Буквенный код
Цифровой код
Альфа-2
Альфа-3
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
AU
AUS
036
АВСТРИЯ
АВСТРИЙСКАЯ РЕСПУБЛИКА
AT
AUT
040
АЗЕРБАЙДЖАН
РЕСПУБЛИКА АЗЕРБАЙДЖАН
AZ
AZE
031
АЛБАНИЯ
РЕСПУБЛИКА АЛБАНИЯ
AL
ALB
008
АЛЖИР
АЛЖИРСКАЯ НАРОДНАЯ
ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ РЕСПУБЛИКА
DZ
DZA
012
АНГИЛИЯ
АНГИЛИЯ (БРИТ.)
AI
AIA
660
АНГОЛА
НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА АНГОЛА
AO
AGO
024
АНДОРРА
КНЯЖЕСТВО АНДОРРА
AD
AND
020
АНТИГУА. БАРБ
АНТИГУА И БАРБУДА
AG
ATG
028
АНТИЛЬСКИЕ О-ВА
НИДЕРЛАНДСКИЕ АНТИЛЬСКИЕ ОСТРОВА
AN
ANT
530
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНСКАЯ РЕСПУБЛИКА
AR
ARG
032
АРМЕНИЯ
РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ
AM
ARM
051
АРУБА
ОСТРОВ АРУБА
AW
ABW
533
АФГАНИСТАН
АФГАНИСТАН
AF
AFG
004
БАГАМСКИЕ О-ВА
СОДРУЖЕСТВО БАГАМСКИХ ОСТРОВОВ
BS
BHS
044
БАНГЛАДЕШ
НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА БАНГЛАДЕШ
BD
BGD
050
БАРБАДОС
БАРБАДОС
BB
BRB
052
БАХРЕЙН
КОРОЛЕВСТВО БАХРЕЙН
BH
BHR
048
БЕЛАРУСЬ
РЕСПУБЛИКА БЕЛАРУСЬ
BY
BLR
112
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
BZ
BLZ
084
БЕЛЬГИЯ
КОРОЛЕВСТВО БЕЛЬГИЯ
BE
BEL
056
БЕНИН
НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА БЕНИН
BJ
BEN
204
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
БЕРМУДСКИЕ ОСТРОВА (БРИТ.)
BM
BMU
060
БОЛГАРИЯ
РЕСПУБЛИКА БОЛГАРИЯ
BG
BGR
100
БОЛИВИЯ
РЕСПУБЛИКА БОЛИВИЯ
BO
BOL
068
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГ.
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
BA
BIH

4) 4 - элемент тұлғаның сәйкестендіру нөмірі.
Тауарларды алушы (Қазақстан Республикасына әкелу кезінде) немесе жөнелтуші (Қазақстан Республикасынан әкету кезінде) шетелдік тұлға болып табылған жағдайда, шетелдік заңды немесе жеке тұлға санатының екі мәнді коды, сондай-ақ ҚӘАОК сәйкес статистикалық нысанды қабылдау және тіркеу жүргізілетін кеден органының ҚӘАО коды («Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы тауарлармен өзара сауда туралы есеп» (3-ТС индексі, кезеңдігі айлық) ведомстволық статистикалық бақылаудың статистикалық нысанына 4-қосымша)) көрсетіледі.
«Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы
тауарлармен өзара сауда туралы есеп»
(3-ТС индексі, кезеңдік айлық) Ведомстволық
статистикалық бақылаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Әкімшілік-аумақтық объектілерінің
жіктеушісі (ӘАОК)
Коды
Әкімшілік-аумақтық
объектілерінің атауы
11
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
15
АҚТӨБЕ ОБЛЫСЫ
19
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ
23
АТЫРАУ ОБЛЫСЫ
27
БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
31
ЖАМБЫЛ ОБЛЫСЫ
35
ҚАРАҒАНДЫ ОБЛЫСЫ
39
ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ
43
ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫ
47
МАҢҒЫСТАУ ОБЛЫСЫ
51
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
55
ПАВЛОДАР ОБЛЫСЫ
59
СОЛТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
63
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ
71
АСТАНА ҚАЛАСЫ
75
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ
«Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы
тауарлармен өзара сауда туралы есеп»
(3-ТС индексі, кезеңдік айлық) Ведомстволық
статистикалық бақылаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Әлем елдерінің жіктемесі
Елдердің
қысқаша атауы
Елдердің толық
атауы
Әріптік коды
Сандық
коды
Альфа-2
альфа-3
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
AU
AUS
036
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
AT
AUT
040
ӘЗІРБАЙЖАН
ӘЗІРБАЙЖАН РЕСПУБЛИКАСЫ
AZ
AZE
031
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
AL
ALB
008
АЛЖИР
АЛЖИР ХАЛЫҚ ДЕМОКРА-
ТИКАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
DZ
DZA
012
АНГИЛЬЯ
АНГИЛЬЯ (БРИТ.)
AI
AIA
660
АНГОЛА
АНГОЛА ХАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
AO
AGO
024
АНДОРРА
АНДОРРА КНЯЗДЫҒЫ
AD
AND
020
АНТИГУА.БАРБ
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
AG
ATG
028
АНТИЛЬ
АРАЛДАРЫ
НИДЕРЛАНДЫЛЫҚ АНТИЛЬ АРАЛДАРЫ
AN
ANT
530
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИН РЕСПУБЛИКАСЫ
AR
ARG
032
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
AM
ARM
051
АРУБА
АРУБА АРАЛЫ
AW
ABW
533
АУҒАНЫСТАН
АУҒАНЫСТАН
AF
AFG
004
БАГАМ
АРАЛДАРЫ
БАГАМ АРАЛДАРЫ
ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫ
BS
BHS
044
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
BD
BGD
050
БАРБАДОС
БАРБАДОС
BB
BRB
052
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН КОРОЛЬДІГІ
BH
BHR
048
БЕЛАРУСЬ
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ
BY
BLR
112
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
BZ
BLZ
084
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ КОРОЛЬДІГІ
BE
BEL
056
БЕНИН
БЕНИН ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
BJ
BEN
204
БЕРМУД
АРАЛДАРЫ
БЕРМУД АРАЛДАРЫ (БРИТ.)
BM
BMU
060
БОЛГАРИЯ
БОЛГАРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
BG
BGR
100
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
BO
BOL
068
БОСНИЯ ЖӘНЕ
ГЕРЦЕГ.
БОСНИЯ ЖӘНЕ ГЕРЦЕГОВИНА
BA
BIH

070
БОТСВАНА
РЕСПУБЛИКА БОТСВАНА
BW
BWA
072
БРАЗИЛИЯ
ФЕДЕРАТИВНАЯ РЕСПУБЛИКА БРАЗИЛИЯ
BR
BRA
076
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ-ДАРУССАЛАМ
BN
BRN
096
БУРКИНА-ФАСО
БУРКИНА-ФАСО
BF
BFA
854
БУРУНДИ
РЕСПУБЛИКА БУРУНДИ
BI
BDI
108
БУТАН
КОРОЛЕВСТВО БУТАН
BT
BTN
064
ВАНУАТУ
РЕСПУБЛИКА ВАНУАТУ
VU
VUT
548
ВАТИКАН
ГОСУДАРСТВО-ГОРОД ВАТИКАН
VA
VAT
336
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
СОЕДИНЕННОЕ КОРОЛЕВСТВО
ВЕЛИКОБРИТАНИИ И СЕВЕРНОЙ
ИРЛАНДИИ
GB
GBR
826
ВЕНГРИЯ
ВЕНГЕРСКАЯ РЕСПУБЛИКА
HU
HUN
348
ВЕНЕСУЭЛА
РЕСПУБЛИКА ВЕНЕСУЭЛА
VE
VEN
862
ВИРГИН. О-ВА
(США)
ВИРГИНСКИЕ ОСТРОВА
VI
VIR
850
ВИРГИН. О-ВА
(БРИТ)
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ ОСТРОВА
VG
VGB
092
ВОСТ. САМОА (США)
АМЕРИКАНСКОЕ САМОА
AS
ASM
016
ВЬЕТНАМ
НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА ВЬЕТНАМ
VN
VNM
704
ГАБОН
ГАБОНСКАЯ РЕСПУБЛИКА
GA
GAB
266
ГАИТИ
РЕСПУБЛИКА ГАИТИ
HT
HTI
332
ГАЙАНА
КООПЕРАТИВНАЯ РЕСПУБЛИКА ГАЙАНА
GY
GUY
328
ГАМБИЯ
РЕСПУБЛИКА ГАМБИЯ
GM
GMB
270
ГАНА
РЕСПУБЛИКА ГАНА
GH
GHA
288
ГВАДЕЛУПА
ГВАДЕЛУПА (ФР.)
GP
GLP
312
ГВАТЕМАЛА
РЕСПУБЛИКА ГВАТЕМАЛА
GT
GTM
320
ГВИАНА
ГВИАНА (ФР.)
GF
GUF
254
ГВИНЕЯ
ГВИНЕЙСКАЯ РЕСПУБЛИКА
GN
GIN
324
ГВИНЕЯ-БИСАУ
РЕСПУБЛИКА ГВИНЕЯ-БИСАУ
GW
GNB
624
ГЕРМАНИЯ
ФЕДЕРАТИВНАЯ РЕСПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ
DE
DEU
276
ГИБРАЛТАР
ГИБРАЛТАР (БРИТ.)
GI
GIB
292
ГОНДУРАС
РЕСПУБЛИКА ГОНДУРАС
HN
HND
340
ГОНКОНГ
СПЕЦИАЛЬНЫЙ АДМИНИСТРАТИВНЫЙ
РЕГИОН КИТАЯ ГОНКОНГ
HK
HKG
344
ГРЕНАДА
ГРЕНАДА
GD
GRD
308
ГРЕНЛАНДИЯ
ГРЕНЛАНДИЯ (В СОСТАВЕ ДАНИИ)
GL
GRL
304
ГРЕЦИЯ
ГРЕЧЕСКАЯ РЕСПУБЛИКА
GR
GRC
300
ГРУЗИЯ
РЕСПУБЛИКА ГРУЗИЯ
GE
GEO
268
ГУАМ
ГУАМ (США)
GU
GUM
316
ДАНИЯ
КОРОЛЕВСТВО ДАНИЯ
DK
DNK
208
ДЖИБУТИ
РЕСПУБЛИКА ДЖИБУТИ
DJ
DJI
262
ДОМИНИКА
СОДРУЖЕСТВО ДОМИНИКИ
DM
DMA
212
ДОМИНИКАНСК.РЕСП.
ДОМИНИКАНСКАЯ РЕСПУБЛИКА
DO
DOM
214
ЕГИПЕТ
АРАБСКАЯ РЕСПУБЛИКА ЕГИПЕТ (АРЕ)
EG
EGV
818
ЗАМБИЯ
РЕСПУБЛИКА ЗАМБИЯ
ZM
ZMB
894
ЗАПАДНАЯ САХАРА
ЗАПАДНАЯ САХАРА
EH
ESH
732
ЗАПАДНОЕ САМОА
ЗАПАДНОЕ САМОА
WS
WSM
882
ЗИМБАБВЕ
РЕСПУБЛИКА ЗИМБАБВЕ
ZW
ZWE
716
ИЗРАИЛЬ
ГОСУДАРСТВО ИЗРАИЛЬ
IL
ISR
376
ИНДИЯ
РЕСПУБЛИКА ИНДИЯ
IN
IND
356
ИНДОНЕЗИЯ
РЕСПУБЛИКА ИНДОНЕЗИЯ
ID
IDN
360
ИОРДАНИЯ
ИОРДАНСКОЕ ХАШИМИТСКОЕ
КОРОЛЕВСТВО
JO
JOR
400
ИРАК
ИРАКСКАЯ РЕСПУБЛИКА
IQ
IRQ
368
ИРАН
ИСЛАМСКАЯ РЕСПУБЛИКА ИРАН (ИРИ)
IR
IRN
364
ИРЛАНДИЯ
ИРЛАНДИЯ
IE
IRL
372
ИСЛАНДИЯ
РЕСПУБЛИКА ИСЛАНДИЯ
IS
ISL
352
ИСПАНИЯ
КОРОЛЕВСТВО ИСПАНИЯ
ES
ESP
724
ИТАЛИЯ
ИТАЛЬЯНСКАЯ РЕСПУБЛИКА
IT
ITA
380
ЙЕМЕН
РЕСПУБЛИКА ЙЕМЕН
YE
YEM
887
КАБО-ВЕРДЕ
РЕСПУБЛИКА КАБО-ВЕРДЕ
CV
CPV
132
КАЗАХСТАН
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
KZ
KAZ
398
КАЙМАН
ОСТРОВА КАЙМАН
KY
CYM
136
КАМБОДЖА
ГОСУДАРСТВО КАМБОДЖА
KH
KHM
116
КАМЕРУН
РЕСПУБЛИКА КАМЕРУН
CM
CMR
120
КАНАДА
КАНАДА
CA
CAN
124
КАТАР
ГОСУДАРСТВО КАТАР
QA
QAT
634
КЕНИЯ
РЕСПУБЛИКА КЕНИЯ
KE
KEN
404
КИПР
РЕСПУБЛИКА КИПР
CY
CYP
196
КИРИБАТИ
РЕСПУБЛИКА КИРИБАТИ
KI
KIR
296
КИТАЙ
КИТАЙСКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА
(КНР)
CN
CHN
156
КОЛУМБИЯ
РЕСПУБЛИКА КОЛУМБИЯ
CO
COL
170
КОМОРСКИЕ О-ВА
ФЕДЕРАЛЬНАЯ ИСЛАМСКАЯ РЕСПУБЛИКА
КОМОРСКИЕ ОСТРОВА
KM
COM
174
КОНГО
КОНГО (БРАЗЗАВИЛЬ)
CG
COG

070
БОТСВАНА
БОТСВАН РЕСПУБЛИКАСЫ
BW
BWA
072
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ ФЕДЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
BR
BRA
076
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ-ДАРУССАЛАМ
BN
BRN
096
БУРКИНА-ФАСО
БУРКИНА-ФАСО
BF
BFA
854
БУРУНДИ
БУРУНДИ РЕСПУБЛИКАСЫ
BI
BDI
108
БУТАН
БУТАН КОРОЛЬДІГІ
BT
BTN
064
ВАНУАТУ
ВАНУАТУ РЕСПУБЛИКАСЫ
VU
VUT
548
ВАТИКАН
ВАТИКАН ҚАЛА -
МЕМЛЕКЕТІ
VA
VAT
336
ҰЛЫБРИТАНИЯ
ҰЛЫБРИТАНИЯ МЕН
СОЛТҮСТІК ИРЛАНДИЯНЫҢ
БІРІККЕН КОРОЛЬДІГІ
GB
GBR
826
ВЕНГРИЯ
ВЕНГЕРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
HU
HUN
348
ВЕНЕСУЭЛА
ВЕНЕСУЭЛА РЕСПУБЛИКАСЫ
VE
VEN
862
ВИРГИН АРАЛ-
ДАРЫ (АҚШ)
ВИРГИНИЯ АРАЛДАРЫ
VI
VIR
850
ВИРГИН АРАЛ-
ДАРЫ (БРИТ)
БРИТАНДЫҚ ВИРГИНИЯ
АРАЛДАРЫ
VG
VGB
092
ШЫҒЫС
САМОА (АҚШ)
АМЕРИКАН САМОА
AS
ASM
016
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМ ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
VN
VNM
704
ГАБОН
ГАБОН РЕСПУБЛИКАСЫ
GA
GAB
266
ГАИТИ
ГАИТИ РЕСПУБЛИКАСЫ
HT
HTI
332
ГАЙАНА
ГАЙАНА КООПЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
GY
GUY
328
ГАМБИЯ
ГАМБИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GM
GMB
270
ГАНА
ГАНА РЕСПУБЛИКАСЫ
GH
GHA
288
ГВАДЕЛУПА
ГВАДЕЛУПА (ФР.)
GP
GLP
312
ГВАТЕМАЛА
ГВАТЕМАЛА РЕСПУБЛИКАСЫ
GT
GTM
320
ГВИАНА
ГВИАНА (ФР.)
GF
GUF
254
ГВИНЕЯ
ГВИНЕЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GN
GIN
324
ГВИНЕЯ-БИСАУ
ГВИНЕЯ-БИСАУ
РЕСПУБЛИКАСЫ
GW
GNB
624
ГЕРМАНИЯ
ГЕРМАНИЯ ФЕДЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
DE
DEU
276
ГИБРАЛТАР
ГИБРАЛТАР (БРИТ.)
GI
GIB
292
ГОНДУРАС
ГОНДУРАС РЕСПУБЛИКАСЫ
HN
HND
340
ГОНКОНГ
ҚЫТАЙ АРНАЙЫ ӘКІМШІЛІК
АЙМАҒЫ ГОНКОНГ
HK
HKG
344
ГРЕНАДА
ГРЕНАДА
GD
GRD
308
ГРЕНЛАНДИЯ
ГРЕНЛАНДИЯ
(ДАНИЯ ҚҰРАМЫНДА)
GL
GRL
304
ГРЕЦИЯ
ГРЕЦИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GR
GRC
300
ГРУЗИЯ
ГРУЗИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
GE
GEO
268
ГУАМ
ГУАМ (АҚШ)
GU
GUM
316
ДАНИЯ
ДАНИЯ КОРОЛЬДІГІ
DK
DNK
208
ДЖИБУТИ
ДЖИБУТИ РЕСПУБЛИКАСЫ
DJ
DJI
262
ДОМИНИК
ДОМИНИК ДОСТАСТЫҒЫ
DM
DMA
212
ДОМИНИК РЕСП.
ДОМИНИК РЕСПУБЛИКАСЫ
DO
DOM
214
ЕГИПЕТ
АРАБ ЕГИПЕТ
РЕСПУБЛИКАСЫ (АЕР)
EG
EGV
818
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
ZM
ZMB
894
ЗАПАДНАЯ
САХАРА
БАТЫС САХАРА
EH
ESH
732
ЗАПАДНОЕСАМОА
БАТЫС САМОА
WS
WSM
882
ЗИМБАБВЕ
ЗИМБАБВЕ РЕСПУБЛИКАСЫ
ZW
ZWE
716
ИЗРАИЛЬ
ИЗРАИЛЬ МЕМЛЕКЕТІ
IL
ISR
376
ИНДИЯ
ИНДИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
IN
IND
356
ИНДОНЕЗИЯ
ИНДОНЕЗИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
ID
IDN
360
ИОРДАНИЯ
ИОРДАН ХАШИМИТ
КОРОЛЬДІГІ
JO
JOR
400
ИРАК
ИРАК РЕСПУБЛИКАСЫ
IQ
IRQ
368
ИРАН
ИРАН ИСЛАМ РЕСПУБЛИКАСЫ
(ИРИ)
IR
IRN
364
ИРЛАНДИЯ
ИРЛАНДИЯ
IE
IRL
372
ИСЛАНДИЯ
ИСЛАНДИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
IS
ISL
352
ИСПАНИЯ
ИСПАНИЯ КОРОЛЬДІГІ
ES
ESP
724
ИТАЛИЯ
ИТАЛИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
IT
ITA
380
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН РЕСПУБЛИКАСЫ
YE
YEM
887
КАБО-ВЕРДЕ
КАБО-ВЕРДЕ РЕСПУБЛИКАСЫ
CV
CPV
132
ҚАЗАҚСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
Қ
KAZ
398
КАЙМАН
КАЙМАН АРАЛДАРЫ
KY
CYM
136
КАМБОДЖА
КАМБОДЖА МЕМЛЕКЕТІ
KH
KHM
116
КАМЕРУН
КАМЕРУН РЕСПУБЛИКАСЫ
CM
CMR
120
КАНАДА
КАНАДА
CA
CAN
124
КАТАР
КАТАР МЕМЛЕКЕТІ
QA
QAT
634
КЕНИЯ
КЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
KE
KEN
404
КИПР
КИПР РЕСПУБЛИКАСЫ
CY
CYP
196
КИРИБАТИ
КИРИБАТИ РЕСПУБЛИКАСЫ
KI
KIR
296
ҚЫТАЙ
ҚЫТАЙ ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ (ҚХР)
CN
CHN
156
КОЛУМБИЯ
КОЛУМБИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
CO
COL
170
КОМОР
АРАЛДАРЫ
ИСЛАМ ФЕДЕРАЛЬДЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ КОМОР
АРАЛДАРЫ
KM
COM
174
КОНГО
КОНГО (БРАЗЗАВИЛЬ)
CG
COG

178
КОНГО (КИНШАСА)
КОНГО (КИНШАСА)
CD
COD
180
КОРЕЯ (КНДР)
КОРЕЙСКАЯ НАРОДНО-
ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ РЕСПУБЛИКА
KP
PRK
408
КОРЕЯ РЕСП.
РЕСПУБЛИКА КОРЕЯ
KR
KOR
410
КОСТА-РИКА
РЕСПУБЛИКА КОСТА-РИКА
CR
CRI
188
КОТ-Д'ИВУАР
РЕСПУБЛИКА КОТ-Д'ИВУАР
CI
CIV
384
КУБА
РЕСПУБЛИКА КУБА
CU
CUB
192
КУВЕЙТ
ГОСУДАРСТВО КУВЕЙТ
KW
KWT
414
КЫРГЫЗСТАН
РЕСПУБЛИКА КЫРГЫЗСТАН
KG
KGZ
417
ЛАОС
ЛАОССКАЯ НАРОДНО-ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
LA
LAO
418
ЛАТВИЯ
ЛАТВИЙСКАЯ РЕСПУБЛИКА
LV
LVA
428
ЛЕСОТО
КОРОЛЕВСТВО ЛЕСОТО
LS
LSO
426
ЛИБЕРИЯ
РЕСПУБЛИКА ЛИБЕРИЯ
LR
LBR
430
ЛИВАН
ЛИВАНСКАЯ РЕСПУБЛИКА
LB
LBN
422
ЛИВИЯ
СОЦИАЛИСТИЧЕСКАЯ НАРОДНАЯ
ЛИВИЙСКАЯ АРАБСКАЯ ДЖАМАХИРИЯ
LY
LBY
434
ЛИТВА
ЛИТОВСКАЯ РЕСПУБЛИКА
LT
LTU
440
ЛИХТЕНШТЕЙН
КНЯЖЕСТВО ЛИХТЕНШТЕЙН
LI
LIE
438
ЛЮКСЕМБУРГ
ВЕЛИКОЕ ГЕРЦОГСТВО ЛЮКСЕМБУРГ
LU
LUX
442
МАВРИКИЙ
МАВРИКИЙ
MU
MUS
480
МАВРИТАНИЯ
ИСЛАМСКАЯ РЕСПУБЛИКА МАВРИТАНИЯ
MR
MRT
478
МАДАГАСКАР
ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ РЕСПУБЛИКА
МАДАГАСКАР
MG
MDG
450
МАЙОТТА
МАЙОТТА
YT
MYT
175
МАКАО
СПЕЦИАЛЬНЫЙ АДМИНИСТРАТИВНЫЙ
РЕГИОН КИТАЯ МАКАО
MO
MAС
446
МАКЕДОНИЯ
МАКЕДОНИЯ
MK
MKD
807
МАЛАВИ
РЕСПУБЛИКА МАЛАВИ
MW
MWI
454
МАЛАЙЗИЯ
МАЛАЙЗИЯ
MY
MYS
458
МАЛИ
РЕСПУБЛИКА МАЛИ
ML
MLI
466
МАЛЬДИВЫ
МАЛЬДИВСКАЯ РЕСПУБЛИКА
MV
MDV
462
МАЛЬТА
РЕСПУБЛИКА МАЛЬТА
MT
MLT
470
МАРИАНСКИЕ О-ВА
СОДРУЖЕСТВО СЕВЕРНЫХ МАРИАНСКИХ
ОСТРОВОВ
MP
MNP
580
МАРОККО
КОРОЛЕВСТВО МАРОККО
MA
MAR
504
МАРТИНИКА
МАРТИНИКА (ФР.)
MQ
MTQ
474
МАРШАЛЛОВЫ О-ВА
МАРШАЛЛОВЫ ОСТРОВА (США)
MH
MHL
584
МЕКСИКА
МЕКСИКАНСКИЕ СОЕДИНЕННЫЕ ШТАТЫ
MX
MEX
484
МИКРОНЕЗИЯ
ФЕДЕРАТИВНЫЕ ШТАТЫ МИКРОНЕЗИИ
FM
FSM
583
МОЗАМБИК
НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА МОЗАМБИК
(НРМ)
MZ
MOZ
508
МОЛДОВА
РЕСПУБЛИКА МОЛДОВА
MD
MDA
498
МОНАКО
КНЯЖЕСТВО МОНАКО
MC
MCO
492
МОНГОЛИЯ
МОНГОЛИЯ
MN
MNG
496
МОНТСЕРРАТ
МОНТСЕРРАТ (БРИТ.)
MS
MSR
500
МЬЯНМА
СОЮЗ МЬЯНМА
MM
MMR
104
НАМИБИЯ
НАМИБИЯ
NA
NAM
516
НАУРУ
РЕСПУБЛИКА НАУРУ
NR
NRU
520
НЕПАЛ
КОРОЛЕВСТВО НЕПАЛ
NP
NPL
524
НИГЕР
РЕСПУБЛИКА НИГЕР
NE
NER
562
НИГЕРИЯ
ФЕДЕРАТИВНАЯ РЕСПУБЛИКА НИГЕРИЯ
NG
NGA
566
НИДЕРЛАНДЫ
КОРОЛЕВСТВО НИДЕРЛАНДЫ
NL
NLD
528
НИКАРАГУА
РЕСПУБЛИКА НИКАРАГУА
NI
NIC
558
НИУЭ
РЕСПУБЛИКА НИУЭ
NU
NIU
570
НОВ. КАЛЕДОНИЯ
НОВАЯ КАЛЕДОНИЯ (ФР.)
NC
NCL
540
НОВАЯ ЗЕЛАНДИЯ
НОВАЯ ЗЕЛАНДИЯ
NZ
NZL
554
НОРВЕГИЯ
КОРОЛЕВСТВО НОРВЕГИЯ
NO
NOR
578
НОРМАНДСКИЕ О-ВА
НОРМАНДСКИЕ ОСТРОВА
830
НОРФОЛК
НОРФОЛК (АВСТРАЛ.)
NF
NFK
574
ОАЭ
ОБЪЕДИНЕННЫЕ АРАБСКИЕ ЭМИРАТЫ
AE
ARE
784
О-В МЭН
ОСТРОВ МЭН
IM
IMY
833
О-В СВЯТОЙ ЕЛЕНЫ
ОСТРОВ СВЯТОЙ ЕЛЕНЫ (БРИТ.)
SH
SHN
654
О-ВА КУКА
ОСТРОВА КУКА (Н.ЗЕЛ.)
CK
COK
184
ОМАН
СУЛТАНАТ ОМАН
OM
OMN
512
ПАКИСТАН
ИСЛАМСКАЯ РЕСПУБЛИКА ПАКИСТАН
PK
PAK
586
ПАЛАУ
РЕСПУБЛИКА ПАЛАУ (БЕЛАУ)
PW
PLW
585
ПАЛЕСТИНСКАЯ ТЕРР
ОККУПИРОВАННАЯ ПАЛЕСТИНСКАЯ
ТЕРРИТОРИЯ
PS
PSE
275
ПАНАМА
РЕСПУБЛИКА ПАНАМА
PA
PAN
591
ПАПУА-НОВ. ГВИНЕЯ
ПАПУА-НОВАЯ ГВИНЕЯ
PG
PNG
598
ПАРАГВАЙ
РЕСПУБЛИКА ПАРАГВАЙ
PY
PRY
600
ПЕРУ
РЕСПУБЛИКА ПЕРУ
PE
PER
604
ПИТКЭРН
ПИТКЭРН (БРИТ.)
PN
PCN
612
ПОЛЬША
РЕСПУБЛИКА ПОЛЬША
PL
POL

178
КОНГО
(КИНШАСА)
КОНГО (КИНШАСА)
CD
COD
180
КОРЕЯ (КХДР)
КОРЕЯ ХАЛЫҚ ДЕМОКРА-
ТИЯЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
KP
PRK
408
КОРЕЯ РЕСП.
КОРЕЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
KR
KOR
410
КОСТА-РИКА
КОСТА-РИКА РЕСПУБЛИКАСЫ
CR
CRI
188
КОТ-Д'ИВУАР
КОТ-Д'ИВУАР РЕСПУБЛИКАСЫ
CI
CIV
384
КУБА
КУБА РЕСПУБЛИКАСЫ
CU
CUB
192
КУВЕЙТ
КУВЕЙТ МЕМЛЕКЕТІ
KW
KWT
414
ҚЫРҒЫЗСТАН
ҚЫРҒЫЗСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
KG
KGZ
417
ЛАОС
ЛАОС ХАЛЫҚ ДЕМОКРАТИЯ-
ЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
LA
LAO
418
ЛАТВИЯ
ЛАТВИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
LV
LVA
428
ЛЕСОТО
ЛЕСОТО КОРОЛЬДІГІ
LS
LSO
426
ЛИБЕРИЯ
ЛИБЕРИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
LR
LBR
430
ЛИВАН
ЛИВАН РЕСПУБЛИКАСЫ
LB
LBN
422
ЛИВИЯ
АРАБ СОЦИАЛИСТІК ХАЛЫҚ
ЛИВИЯ ДЖАМАХИРИЯСЫ
LY
LBY
434
ЛИТВА
ЛИТВА РЕСПУБЛИКАСЫ
LT
LTU
440
ЛИХТЕНШТЕЙН
ЛИХТЕНШТЕЙН КНЯЗДЫҒЫ
LI
LIE
438
ЛЮКСЕМБУРГ
ЛЮКСЕМБУРГ ҰЛЫ
ГЕРЦОГТІГІ
LU
LUX
442
МАВРИКИЙ
МАВРИКИЙ
MU
MUS
480
МАВРИТАНИЯ
МАВРИТАНИЯ
ИСЛАМ РЕСПУБЛИКАСЫ
MR
MRT
478
МАДАГАСКАР
МАДАГАСКАР ДЕМОКРАТИ-
КАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ
MG
MDG
450
МАЙОТТА
МАЙОТТА
YT
MYT
175
МАКАО
ҚЫТАЙ АРНАЙЫ ӘКІМШІЛ-
ДЕНДІРІЛГЕН АЙМАҒЫ МАКАО
MO
MAС
446
МАКЕДОНИЯ
МАКЕДОНИЯ
MK
MKD
807
МАЛАВИ
МАЛАВИ РЕСПУБЛИКАСЫ
MW
MWI
454
МАЛАЙЗИЯ
МАЛАЙЗИЯ
MY
MYS
458
МАЛИ
МАЛИ РЕСПУБЛИКАСЫ
ML
MLI
466
МАЛЬДИВЫ
МАЛЬДИВА РЕСПУБЛИКАСЫ
MV
MDV
462
МАЛЬТА
МАЛЬТА РЕСПУБЛИКАСЫ
MT
MLT
470
МАРИАН
АРАЛДАРЫ
СОЛТҮСТІК МАРИАН АРАЛ-
ДАРЫНЫҢ ДОСТАСТЫҒЫ
MP
MNP
580
МАРОККО
МАРОККО КОРОЛЬДІГІ
MA
MAR
504
МАРТИНИКА
МАРТИНИКА (ФР.)
MQ
MTQ
474
МАРШАЛЛОВЫ
АРАЛДАРЫ
МАРШАЛЛ АРАЛДАРЫ
(АҚШ)
MH
MHL
584
МЕКСИКА
МЕКСИКА ҚҰРАМА ШТАТТАРЫ
MX
MEX
484
МИКРОНЕЗИЯ
МИКРОНЕЗ ФЕДЕРАТИВТІК
ШТАТТАРЫ
FM
FSM
583
МОЗАМБИК
МОЗАМБИК ХАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ (МХР)
MZ
MOZ
508
МОЛДОВА
МОЛДОВА РЕСПУБЛИКАСЫ
MD
MDA
498
МОНАКО
МОНАКО КНЯЗДЫҒЫ
MC
MCO
492
МОНГОЛИЯ
МОНГОЛИЯ
MN
MNG
496
МОНТСЕРРАТ
МОНТСЕРРАТ (БРИТ.)
MS
MSR
500
МЬЯНМА
МЬЯНМА ОДАҒЫ
MM
MMR
104
НАМИБИЯ
НАМИБИЯ
NA
NAM
516
НАУРУ
НАУРУ РЕСПУБЛИКАСЫ
NR
NRU
520
НЕПАЛ
НЕПАЛ КОРОЛЬДІГІ
NP
NPL
524
НИГЕР
НИГЕР РЕСПУБЛИКАСЫ
NE
NER
562
НИГЕРИЯ
НИГЕРИЯ ФЕДЕРАТИВТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ
NG
NGA
566
НИДЕРЛАНДЫ
НИДЕРЛАНДЫ КОРОЛЬДІГІ
NL
NLD
528
НИКАРАГУА
НИКАРАГУА РЕСПУБЛИКАСЫ
NI
NIC
558
НИУЭ
НИУЭ РЕСПУБЛИКАСЫ
NU
NIU
570
НОВ. КАЛЕДОНИЯ
ЖАҢА КАЛЕДОНИЯ (ФР.)
NC
NCL
540
НОВАЯ
ЗЕЛАНДИЯ
ЖАҢА ЗЕЛАНДИЯ
NZ
NZL
554
НОРВЕГИЯ
НОРВЕГИЯ КОРОЛЬДІГІ
NO
NOR
578
НОРМАНД
АРАЛДАРЫ
НОРМАНД АРАЛДАРЫ
830
НОРФОЛК
НОРФОЛК (АВСТРАЛ.)
NF
NFK
574
БАӘ
БІРІККЕН АРАБ ӘМІРЛІГІ
AE
ARE
784
МЭН АРАЛЫ
МЭН АРАЛЫ
IM
IMY
833
ҚАСИЕТТІ
ЕЛЕНА АРАЛЫ
ҚАСИЕТТІ ЕЛЕНА
АРАЛЫ (БРИТ.)
SH
SHN
654
КУКА АРАЛЫ
КУКА АРАЛЫ (Ж.ЗЕЛ.)
CK
COK
184
ОМАН
ОМАН СҰЛТАНДЫҒЫ
OM
OMN
512
ПАКИСТАН
ПАКИСТАН ИСЛАМ
РЕСПУБЛИКАСЫ
PK
PAK
586
ПАЛАУ
ПАЛАУ РЕСПУБЛИКАСЫ
(БЕЛАУ)
PW
PLW
585
ПАЛЕСТИН
АУМАҒЫ
БАСЫП АЛЫНҒАН
ПАЛЕСТИН АУМАҒЫ
PS
PSE
275
ПАНАМА
ПАНАМА РЕСПУБЛИКАСЫ
PA
PAN
591
ПАПУА-ЖАҢ.
ГВИНЕЯ
ПАПУА-ЖАҢА ГВИНЕЯ
PG
PNG
598
ПАРАГВАЙ
ПАРАГВАЙ РЕСПУБЛИКАСЫ
PY
PRY
600
ПЕРУ
ПЕРУ РЕСПУБЛИКАСЫ
PE
PER
604
ПИТКЭРН
ПИТКЭРН (БРИТ.)
PN
PCN
612
ПОЛЬША
ПОЛЬША РЕСПУБЛИКАСЫ
PL
POL

616
ПОРТУГАЛИЯ
ПОРТУГАЛЬСКАЯ РЕСПУБЛИКА
PT
PRT
620
ПУЭРТО-РИКО
ПУЭРТО-РИКО (США)
PR
PRI
630
РЕЮНЬОН
РЕЮНЬОН (ФР.)
RE
REU
638
РОССИЯ
РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
RU
RUS
643
РУАНДА
РУАНДИЙСКАЯ РЕСПУБЛИКА
RW
RWA
646
РУМЫНИЯ
РУМЫНИЯ
RO
ROU
642
С.ВИНСЕНТ.
ГРЕНАД.
СЕНТ-ВИНСЕНТ И ГРЕНАДИНЫ
VC
VCT
670
САЛЬВАДОР
РЕСПУБЛИКА ЭЛЬ-САЛЬВАДОР
SV
SLV
222
САН-МАРИНО
РЕСПУБЛИКА САН-МАРИНО
SM
SMR
674
САН-ТОМЕ И ПРИНС.
ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ РЕСПУБЛИКА
САН-ТОМЕ И ПРИНСИПИ
ST
STR
678
САУДОВСКАЯ АРАВИЯ
КОРОЛЕВСТВО САУДОВСКАЯ АРАВИЯ
SA
SAU
682
СВАЗИЛЕНД
КОРОЛЕВСТВО СВАЗИЛЕНД
SZ
SWZ
748
СЕЙШЕЛЬСКИЕ О-ВА
РЕСПУБЛИКА СЕЙШЕЛЬСКИЕ ОСТРОВА
SC
SYC
690
СЕНЕГАЛ
РЕСПУБЛИКА СЕНЕГАЛ
SN
SEN
686
СЕНТ-КИТС И НЕВИС
ФЕДЕРАЦИЯ СЕНТ-КИТС
(СЕНТ-КРИСТОФЕР) И НЕВИС
KN
KNA
659
СЕНТ-ЛЮСИЯ
СЕНТ-ЛЮСИЯ
LC
LCA
662
СЕРБИЯ И ЧЕРНОГОР
СЕРБИЯ И ЧЕРНОГОРИЯ
CS
SCG
891
СИНГАПУР
РЕСПУБЛИКА СИНГАПУР
SG
SGP
702
СИРИЯ
СИРИЙСКАЯ АРАБСКАЯ РЕСПУБЛИКА
SY
SYR
760
СЛОВАКИЯ
СЛОВАЦКАЯ РЕСПУБЛИКА
SK
SVK
703
СЛОВЕНИЯ
РЕСПУБЛИКА СЛОВЕНИЯ
SI
SVN
705
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
СОЛОМОНОВЫ ОСТРОВА
SB
SLB
90
СОМАЛИ
СОМАЛИЙСКАЯ ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ
РЕСПУБЛИКА
SO
SOM
706
С-ПЬЕР И МИКЕЛОН
СЕН-ПЬЕР И МИКЕЛОН (ФР.)
PM
SPM
666
СУДАН
РЕСПУБЛИКА СУДАН
SD
SDN
736
СУРИНАМ
РЕСПУБЛИКА СУРИНАМ
SR
SUR
740
США
СОЕДИНЕННЫЕ ШТАТЫ АМЕРИКИ
US
USA
840
СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
РЕСПУБЛИКА СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
SL
SLE
694
ТАДЖИКИСТАН
РЕСПУБЛИКА ТАДЖИКИСТАН
TJ
TJK
762
ТАИЛАНД
КОРОЛЕВСТВО ТАИЛАНД
TH
THA
764
ТАЙВАНЬ
ТАЙВАНЬ (В СОСТАВЕ КИТАЯ)
TW
TWN
158
ТАНЗАНИЯ
ОБЪЕДИНЕННАЯ РЕСПУБЛИКА ТАНЗАНИЯ
(ОРТ)
TZ
TZA
834
ТЕРКС И КАЙКОС
ТЕРКС И КАЙКОС (БРИТ.)
TC
TCA
796
ТИМОР-ЛЕСТЕ
ДЕМОКРАТИЧЕСКАЯ РЕСПУБЛИКА
ТИМОР-ЛЕСТЕ
TL
TLS
626
ТОГО
ТОГОЛЕЗСКАЯ РЕСПУБЛИКА
TG
TGO
768
ТОКЕЛАУ (ЮНИОН)
ТОКЕЛАУ (ЮНИОН) (Н.ЗЕЛ.)
TK
TKL
772
ТОНГА
КОРОЛЕВСТВО ТОНГА
TO
TON
776
ТРИНИДАД И ТОБАГО
РЕСПУБЛИКА ТРИНИДАД И ТОБАГО
TT
TTO
780
ТУВАЛУ
ТУВАЛУ
TV
TUV
798
ТУНИС
ТУНИССКАЯ РЕСПУБЛИКА
TN
TUN
788
ТУРКМЕНИСТАН
ТУРКМЕНИСТАН
TM
TKM
795
ТУРЦИЯ
ТУРЕЦКАЯ РЕСПУБЛИКА
TR
TUR
792
УГАНДА
РЕСПУБЛИКА УГАНДА
UG
UGA
800
УЗБЕКИСТАН
РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН
UZ
UZB
860
УКРАИНА
УКРАИНА
UA
UKR
804
УОЛЛИС И ФУТУНА
ОСТРОВА УОЛЛИС И ФУТУНА
WF
WLF
876
УРУГВАЙ
ВОСТОЧНАЯ РЕСПУБЛИКА УРУГВАЙ
UY
URY
858
ФАРЕРСКИЕ О-ВА
ФАРЕРСКИЕ ОСТРОВА (В СОСТАВЕ
ДАНИИ)
FO
FRO
234
ФИДЖИ
РЕСПУБЛИКА ОСТРОВОВ ФИДЖИ
FJ
FJI
242
ФИЛИППИНЫ
РЕСПУБЛИКА ФИЛИППИНЫ
PH
PHL
608
ФИНЛЯНДИЯ
ФИНЛЯНДСКАЯ РЕСПУБЛИКА
FI
FIN
246
ФОЛКЛЕНДСКИЕ О-ВА
ФОЛКЛЕНДСКИЕ (МАЛЬВИНСКИЕ)
ОСТРОВА (СПОРН.БРИТ.АРГ.)
FK
FLK
238
ФР. ПОЛИНЕЗИЯ
ФРАНЦУЗСКАЯ ПОЛИНЕЗИЯ (ФР.)
PF
PYF
258
ХОРВАТИЯ
РЕСПУБЛИКА ХОРВАТИЯ
HR
HRV
191
ЦЕНТР. АФР.
РЕСПУБ.
ЦЕНТРАЛЬНО-АФРИКАНСКАЯ РЕСПУБЛИКА
(ЦАР)
CF
CAF
140
ЧАД
РЕСПУБЛИКА ЧАД
TD
TCD
148
ЧЕХИЯ
ЧЕШСКАЯ РЕСПУБЛИКА
CZ
CZE
203
ЧИЛИ
РЕСПУБЛИКА ЧИЛИ
CL
CHL
152
ШВЕЙЦАРИЯ
ШВЕЙЦАРСКАЯ КОНФЕДЕРАЦИЯ
CH
CHE
756
ШВЕЦИЯ
КОРОЛЕВСТВО ШВЕЦИЯ
SE
SWE
752
ШПИЦБЕРГЕН О-ВА
ШПИЦБЕРГЕН И ЯН-МАЙЕН (НОРВ.)
SJ
SJM

616
ПОРТУГАЛИЯ
ПОРТУГАЛИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
PT
PRT
620
ПУЭРТО-РИКО
ПУЭРТО-РИКО (АҚШ)
PR
PRI
630
РЕЮНЬОН
РЕЮНЬОН (ФР.)
RE
REU
638
РЕСЕЙ
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
RU
RUS
643
РУАНДА
РУАНДА РЕСПУБЛИКАСЫ
RW
RWA
646
РУМЫНИЯ
РУМЫНИЯ
RO
ROU
642
С.ВИНСЕНТ.
ГРЕНАД.
СЕНТ-ВИНСЕНТ И
ГРЕНАДИНЫ
VC
VCT
670
САЛЬВАДОР
ЭЛЬ-САЛЬВАДОР
РЕСПУБЛИКАСЫ
SV
SLV
222
САН-МАРИНО
САН-МАРИНО РЕСПУБЛИКАСЫ
SM
SMR
674
САН-ТОМЕ
ЖӘНЕ ПРИНС.
САН-ТОМЕ ДЕМОКРАТИЯЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ ЖӘНЕ
ПРИНСИПИ
ST
STR
678
САУД АРАВИЯ
САУД АРАВИЯСЫ КОРОЛЬДІГІ
SA
SAU
682
СВАЗИЛЕНД
СВАЗИЛЕНД КОРОЛЬДІГІ
SZ
SWZ
748
СЕЙШЕЛЬ
АРАЛДАРЫ
СЕЙШЕЛЬ АРАЛДАРЫ
РЕСПУБЛИКАСЫ
SC
SYC
690
СЕНЕГАЛ
СЕНЕГАЛ РЕСПУБЛИКАСЫ
SN
SEN
686
СЕНТ-КИТС
ЖӘНЕ НЕВИС
СЕНТ-КИТС
(СЕНТ-КРИСТОФЕР)
ЖӘНЕ НЕВИС ФЕДЕРАЦИЯСЫ
KN
KNA
659
СЕНТ-ЛЮСИЯ
СЕНТ-ЛЮСИЯ
LC
LCA
662
СЕРБИЯ ЖӘНЕ
ЧЕРНОГОР
СЕРБИЯ ЖӘНЕ ЧЕРНОГОР
CS
SCG
891
СИНГАПУР
СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ
SG
SGP
702
СИРИЯ
СИРИЯ АРАБ РЕСПУБЛИКАСЫ
SY
SYR
760
СЛОВАКИЯ
СЛОВАКИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
SK
SVK
703
СЛОВЕНИЯ
СЛОВЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
SI
SVN
705
СОЛОМОН
АРАЛДАРЫ
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
SB
SLB
90
СОМАЛИ
СОМАЛИ ДЕМОКРАТИКАЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
SO
SOM
706
С-ПЬЕР ЖӘНЕ
МИКЕЛОН
СЕН-ПЬЕР ЖӘНЕ МИКЕЛОН (ФР.)
PM
SPM
666
СУДАН
СУДАН РЕСПУБЛИКАСЫ
SD
SDN
736
СУРИНАМ
СУРИНАМ РЕСПУБЛИКАСЫ
SR
SUR
740
АҚШ
АМЕРИКА ҚҰРАМА ШТАТТАРЫ
US
USA
840
СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
СЬЕРРА-ЛЕОНЕ
РЕСПУБЛИКАСЫ
SL
SLE
694
ТӘЖІКСТАН
ТӘЖІКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
TJ
TJK
762
ТАИЛАНД
ТАИЛАНД КОРОЛЬДІГІ
TH
THA
764
ТАЙВАНЬ
ТАЙВАНЬ
(ҚЫТАЙ ҚҰРАМЫНДА)
TW
TWN
158
ТАНЗАНИЯ
ТАНЗАНИЯ БІРІККЕН
РЕСПУБЛИКАСЫ (ТБР)
TZ
TZA
834
ТЕРКС ЖӘНЕ
КАЙКОС
ТЕРКС ЖӘНЕ КАЙКОС
(БРИТ.)
TC
TCA
796
ТИМОР-ЛЕСТЕ
ТИМОР-ЛЕСТЕ ХАЛЫҚ ДЕМОКРАТИЯЛЫҚ
РЕСПУБЛИКАСЫ
TL
TLS
626
ТОГО
ТОГОЛЕЗ РЕСПУБЛИКАСЫ
TG
TGO
768
ТОКЕЛАУ
(ЮНИОН)
ТОКЕЛАУ (ЮНИОН) (Ж.ЗЕЛ.)
TK
TKL
772
ТОНГА
ТОНГА КОРОЛЬДІГІ
TO
TON
776
ТРИНИДАД
ЖӘНЕ ТОБАГО
ТРИНИДАД ЖӘНЕ
ТОБАГО РЕСПУБЛИКАСЫ
TT
TTO
780
ТУВАЛУ
ТУВАЛУ
TV
TUV
798
ТУНИС
ТУНИС РЕСПУБЛИКАСЫ
TN
TUN
788
ТҮРКІМЕНСТАН
ТҮРКІМЕНСТАН
TM
TKM
795
ТҮРКИЯ
ТҮРКИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
TR
TUR
792
УГАНДА
УГАНДА РЕСПУБЛИКАСЫ
UG
UGA
800
ӨЗБЕКСТАН
ӨЗБЕКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
UZ
UZB
860
УКРАИНА
УКРАИНА
UA
UKR
804
УОЛЛИС ЖӘНЕ
ФУТУНА
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
АРАЛДАРЫ
WF
WLF
876
УРУГВАЙ
ШЫҒЫС УРУГВАЙ
РЕСПУБЛИКАСЫ
UY
URY
858
ФАРЕР
АРАЛДАРЫ
ФАРЕР АРАЛДАРЫ
(ДАНИЯ ҚҰРАМЫНДАҒЫ)
FO
FRO
234
ФИДЖИ
ФИДЖИ АРАЛДАРЫ
РЕСПУБЛИКАСЫ
FJ
FJI
242
ФИЛИППИНЫ
ФИЛИППИН РЕСПУБЛИКАСЫ
PH
PHL
608
ФИНЛЯНДИЯ
ФИНЛЯНДИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
FI
FIN
246
ФОЛКЛЕНД АРАЛДАРЫ
ФОЛКЛЕНД (МАЛЬВИН)
АРАЛДАРЫ (ДАУЛЫ БРИТ.
АРГ.)
FK
FLK
238
Франция
Француз
Республика
FR
FRA
250
ФР. ПОЛИНЕЗИЯ
ФРАНЦУЗ ПОЛИНЕЗИЯСЫ
(ФР.)
PF
PYF
258
ХОРВАТИЯ
ХОРВАТИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ
HR
HRV
191
ОРТАЛ. АФР.
РЕСПУБ.
ОРТАЛЫҚ АФРИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ (ОАР)
CF
CAF
140
ЧАД
ЧАД РЕСПУБЛИКАСЫ
TD
TCD
148
ЧЕХИЯ
ЧЕХ РЕСПУБЛИКАСЫ
CZ
CZE
203
ЧИЛИ
ЧИЛИ РЕСПУБЛИКАСЫ
CL
CHL
152
ШВЕЙЦАРИЯ
ШВЕЙЦАРИЯ КОНФЕДЕРАЦИЯСЫ
CH
CHE
756
ШВЕЦИЯ
ШВЕЦИЯ КОРОЛЬДІГІ
SE
SWE
752
ШПИЦБЕРГЕН
АРАЛДАРЫ
ШПИЦБЕРГЕН ЖӘНЕ
ЯН-МАЙЕН (НОРВ.)
SJ
SJM

246
28
1000 КУБИЧЕСКИХ МЕТРОВ
1000 М3
114
29
1000 ЛИТРОВ
1000 Л
130
30
КУБИЧЕСКИЙ САНТИМЕТР
СМ3
111
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике
от 10 августа 2010 года № 207
Инструкция по заполнению статистической формы
ведомственного статистического наблюдения
"Отчет о взаимной торговле товарами между
государствами-членами таможенного союза"
(код 1791201, индекс 3-ТС периодичность месячная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
взаимная торговля таможенного союза (далее - взаимная торговля) - торговля между государствами-членами таможенного союза;
импорт товаров во взаимной торговле - ввоз товаров с территории одного государства-члена таможенного союза на территорию другого государства-члена таможенного союза;
экспорт товаров во взаимной торговле - вывоз товаров с территории одного государства-члена таможенного союза на территорию другого государства-члена таможенного союза;
статистическая стоимость товара - фактурная стоимость товара, пересчитанная в доллары США. Пересчет стоимости в доллары США осуществляется по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
отправитель - лицо, отправляющее от собственного имени товары, сведения о котором указаны в транспортных документах при вывозе товаров с территории Республики Казахстан в государства - члены таможенного союза;
получатель - лицо, принимающее от собственного имени товары, сведения о котором указаны в товаросопроводительных документах при ввозе товаров из государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан.
Иные термины, используемые в настоящей Инструкции, применяются в значениях, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством Республики Казахстан.
3. Сведения о товарах, перемещаемых во взаимной торговле, с использованием статистической формы, указываются в формах письменного заявления сведений на бланке СФ1 (далее - основной лист статистической формы), а при необходимости - дополнительно на бланке СФ2 (далее - добавочный лист статистической формы), а также заявления этих же сведений в виде электронной копии статистической формы.
Формы основного и добавочного листа статистической формы имеют формы таможенного документа "грузовая таможенная декларация", основного и добавочного листов.
4. Формат электронной копии статистической формы имеет формат электронной копии грузовой таможенной декларации.
Порядок формирования электронной копии статистической формы осуществляется в соответствии c порядком формирования электронной копии грузовой таможенной декларации.

246
28
1000 КУБ МЕТР
1000 М3
114
29
1000 ЛИТР
1000 Л
130
30
КУБ САНТИМЕТР
СМ3
111
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2010 жылғы 10 тамыздағы
№ 207 бұйрығына
2-қосымша
«Кеден одағына мүше мемлекеттер арасында тауарлармен өзара сауда туралы есеп» ведомстволық статистикалық қадағалаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (1791201 коды, айлық кезеңділік, 3-ТС индексі)
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар қолданылады:
кеден одағының өзара саудасы (бұдан әрі – өзара сауда) – кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы сауда;
өзара сауда үшін тауарлар импорты – кеден одағына мүше мемлекеттердің бірінің аумағынан кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды әкелу;
өзара сауда үшін тауарлар экспорты – кеден одағына мүше мемлекеттердің бірінің аумағынан кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды әкету;
тауардың статистикалық құны – АҚШ долларына қайта есептелген тауардың фактуралық құны. АҚШ долларына құнын қайта есептеу Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленген нарықтық валюта бағамы бойынша жүзеге асырылады;
жөнелтуші – Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекетке тауарларды әкету кезінде көліктік құжаттарда ол туралы мәліметтер көрсетілген тауарларды өз атынан жөнелтуші тұлға;
алушы – кеден одағына мүше мемлекеттен Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде тауарға ілеспе құжаттарда ол туралы мәліметтер көрсетілген тауарларды өз атынан қабылдап алушы тұлға.
Осы Нұсқаулықта қолданылатын өзге терминдер кеден одағының кеден заңнамасымен және (немесе) Қазақстан Республикасының  заңнамасымен белгіленген мәнде қолданылады.
3. Статистикалық нысанды пайдалана отырып өзара сауда үшін өткізілетін тауарлар туралы мәліметтер СФ1 бланкісінде (бұдан әрі – статистикалық нысанның негізгі парағы) жазбаша мәлімделген мәліметтер нысанында, ал қажет болған кезде – СФ2 бланкісінде (бұдан әрі – статистикалық нысанның қосымша парағы), сондай-ақ осы мәліметтердің өтініштерінде статистикалық нысанның электронды көшірмесі түрінде көрсетіледі.
Статистикалық нысанның негізгі және қосымша парақтар нысаны «жүк кедендік декларацияның» негізгі және қосымша парақтары кедендік құжат нысанына ие.
4. Статистикалық нысанның электронды көшірмесінің пішіні жүк кедендік декларацияның электронды көшірмесінің пішініне ие.
Статистикалық нысанның электронды көшірмесін қалыптастыру тәртібі жүк кедендік декларацияның электронды көшірмесін қалыптастыру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.

5. Статистическая форма предоставляется в таможенный орган в двух экземплярах, каждый из которых распределяется следующим образом:
первый экземпляр - остается в таможенном органе;
второй экземпляр - возвращается заявителю.
6. В одной статистической форме указываются сведения:
о товарах, вывозимых при взаимной торговле из Республики Казахстан в государства - члены таможенного союза одним отправителем являющимся собственником товара;
о товарах, ввозимых при взаимной торговле в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза, в адрес одного получателя являющегося собственником товара.
Указанные требования не препятствуют заявлению сведений о товарах в различных статистических формах.
7. Статистическая форма заполняется с использованием печатающих устройств, разборчиво, и не должна содержать подчисток, помарок и исправлений.
Если в документах встречается написание наименований иностранных лиц, товаров, транспортных средств и так далее с использованием букв латинского алфавита, то такие сведения указываются в статистической форме буквами латинского алфавита.
8. Для заявления сведений в статистической форме применяются классификаторы и перечни нормативно-справочной информации, используемые в Республике Казахстан, формируемые и подлежащие применению в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-членов таможенного союза:
Классификатор формирования идентификационного таможенного номера (далее - ИТН);
Классификатор административно-территориальных объектов (далее - КАТО);
Классификатор стран мира;
Справочник единиц измерения.
9. Регистрация статистической формы производится в журнале регистрации статистической формы. Форма журнала регистрации статистической формы производится согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции.
10. Записи в журнале должны производиться в порядке возрастания входящих номеров регистрации принятых статистических форм последовательно без пропусков номеров регистрации.
11. Допускается наличие в журналах регистрации статистической формы дополнительных сведений.
12. Регистрация принятой статистической формы производится должностными лицами таможенных органов путем внесения сведений в соответствующие графы журнала регистрации статистической формы, а также внесения справочного номера в графу 7 основного листа статистической формы и графу А добавочного листа статистической формы.
13. Заполнение данных в статистической форме осуществляется в соответствии с Единой методологией ведения таможенной статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли государств-членов таможенного союза.

5. Статистикалық нысан кеден органына екі данада ұсынылады, олардың әрқайсысы былайша бөлінеді:
бірінші данасы – кеден органында қалады;
екінші данасы – мәлімдеушіге қайтарылады.
6. Бір статистикалық нысанда:
Қазақстан Республикасынан кеден одағына мүше мемлекетке тауардың иесі болып табылатын бір жөнелтуші өзара сауда кезінде әкететін тауарлар туралы;
Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттен тауардың иесі болып табылатын бір алушының атына өзара сауда кезінде әкелінетін тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Көрсетілген талаптар әртүрлі статистикалық нысандарда тауарлар туралы мәліметтерді мәлімдеуге кедергі келтірмейді.
7. Статистикалық нысан баспа қондырғыларын пайдалана отырып түсінікті етіп толтырылады және өшірулер, шимайлар және түзетулер болмауға тиіс.
Егер құжаттарда шетелдік тұлғаның, тауарлардың, көлік құралдарының с.с. латын алфавитінің әріптері пайдаланылған атауларын жазу кездессе, онда мұндай мәліметтер статистикалық нысанда латын алфавитінің әріпімен көрсетіледі.
8. Статистикалық нысанда мәліметтерді мәлімдеу үшін Қазақстан Республикасында қолданылатын кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қалыптастырылған және қолдануға жататын жіктеуіштер мен нормативтік-анықтамалық ақпараттар қолданылады:
Сәйкестендіру кедендік нөмірі (бұдан әрі – СКН) қалыптастыру жіктеуіштері;
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші (бұдан әрі – ӘАОЖ);
Әлем елдерінің жіктеуіші;
Өлшем бірлігінің анықтамасы.
9. Статистикалық нысанды тіркеу статистикалық нысанды тіркеу журналында жүргізіледі. Статистикалық нысанды тіркеу журналының пішіні осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
10. Журналдағы жазу тіркеу нөмірлерін үзбестен қабылданған статистикалық нысанды тіркеу нөмірлерінің кіріс нөмірлері өсу тәртібінде жүргізілуі тиіс.
11. Статистикалық нысанды тіркеу журналында қосымша мәліметтердің болуына жол беріледі.
12. Қабылданған статистикалық нысанды тіркеуді статистикалық нысанды тіркеу журналындағы тиісті бағандарға мәліметтерді енгізу, сондай-ақ статистикалық нысанның негізгі парағының 7-бағанында және статистикалық нысанның қосымша парағында А бағанында анықтама нөмірін енгізу жолымен кеден органының лауазымды тұлғасы жүргізеді.
13. Статистикалық нысанда деректерді толтыру кеден одағына мүше мемлекеттердің сыртқы сауда кедендік статистикасы мен өзара сауда статистикасын енгізудің Бірыңғай әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.

14. Учет импорта и экспорта товаров по взаимной торговле производится: при импорте - на момент поступления товара на склад, при экспорте - на момент отгрузки товара со склада.
15. По взаимной торговле учет импорта и экспорта товаров ведется на основании общей системы учета торговли.
16. По взаимной торговле учитываются все товары, ввозимые на территорию государства-члена таможенного союза с территории других государств-членов таможенного союза или вывозимые с территории государства-члена таможенного союза на территорию других государств-членов таможенного союза, за исключением товаров, приведенных ниже.
17. Не учитываются по взаимной торговле при общей системе учета следующие категории товаров:
товары, перемещаемые транзитом через территорию государства-члена таможенного союза;
товары, временно ввозимые (вывозимые) на срок менее одного года;
иностранные товары, уничтожаемые на территории государства-члена таможенного союза.
18. Товары, подлежащие учету в статистике взаимной торговли:
немонетарное золото, драгоценные металлы, которые не выступают в качестве платежного средства, ценные бумаги, банкноты и монеты, не находящиеся в обращении;
товары, реализуемые по счетам государства, которые включают товары гражданского и военного назначения, например, при осуществлении правительствами регулярных коммерческих операций; товары, поставляемые по линии государственных программ внешней помощи; военные репарации и реституции;
гуманитарная и техническая помощь;
товары, поступающие в качестве дара;
товары, временно ввозимые (вывозимые) на срок один год и более;
товары военного и двойного назначения;
товары, ввозимые (вывозимые) по консигнационным соглашениям;
товары, ввозимые (вывозимые) по бартерным соглашениям;
товары, ввозимые (вывозимые) с целью их переработки, а также продукты переработки;
товары, ввозимые (вывозимые) в качестве вкладов в уставные фонды;
товары собственного производства предприятий с иностранными инвестициями;
товары, используемые в качестве носителей информации и средств программного обеспечения, такие, как упакованные комплекты дискет или компакт-дисков с записанными на них компьютерными программами и (или) данными, аудио- и видеоматериалы, предназначенные для общего или коммерческого использования (но не разработанные по индивидуальному заказу);
возвращенные товары. Ранее вывезенные и учтенные при вывозе, а затем возвращенные товары учитываются как ввезенные на дату их возвращения. Аналогичным образом ранее ввезенные и возвращаемые товары учитываются как вывоз на дату их возвращения;
товары, ввозимые (вывозимые) в результате операций между головными корпорациями и предприятиями их прямого инвестирования (филиалы/отделения);
рыба, рыбопродукты, морепродукты, минералы с морского дна выловленные (добытые) и спасенный груз, сгружаемые с иностранного судна в порту государства-члена таможенного союза или приобретаемые судном государства-члена таможенного союза в открытом море у иностранного судна, а также проданные в открытом море;
бункерное топливо, балласт, бортовые запасы и иные материалы учитываются при продаже их иностранным водным и воздушным судам на территории государства-члена таможенного союза, а также при покупке их водными и воздушными судами государства-члена таможенного союза с иностранных водных и воздушных судов на территории государства-члена таможенного союза или сгруженные с иностранных водных и воздушных судов в порту государства-члена таможенного союза;
товары, отправляемые по почте;
транспортные средства, ввозимые физическими лицами государства-члена таможенного союза в целях постоянного размещения;
товары, ввозимые (вывозимые с целью их переработки, а так же продукты переработки).

14. Өзара сауда бойынша тауарлардың импорты мен экспортының есебі: импорт кезінде – тауар қоймаға түскен сәтте, экспорт кезінде – тауарды қоймадан тиеп жөнелткен сәтте жүргізіледі.
15. Өзара сауда бойынша тауарлардың импорты мен экспортының есебі сауда есебінің жалпы жүйесі негізінде жүргізіледі.
16. Өзара саудада төменде келтірілген тауарларды қоспағанда, кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына әкелінген немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағына әкетілген барлық тауарлар есептеледі.
17. Есептің жалпы жүйесі кезінде өзара сауда бойынша тауарлардың мынадай санаттары есептелмейді:
кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағы арқылы транзитпен өткізілетін тауарлар;
кемінде бір жыл мерзімге уақытша әкелінген (әкетілген) тауарлар;
кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында жойылатын шетелдік тауарлар.
18. Өзара сауда статистикасында есепке алуға жататын тауарлар:
төлем құралы ретінде түспейтін немонетарлы алтын, қымбат бағалы металлдар, айналымда жоқ бағалы қағаздар, банкноттар мен монеталар;
азаматтық және әскери бағыттардағы тауарларды қосатын, мемлекеттік шоттар бойынша іске асырылатын тауарлар, мысалы, үкімет тұрақты коммерциялық операцияларды жүзеге асыру кезінде, мемлекеттік бағдарлама желісі бойынша жеткізілетін сыртқы көмек; әскери репарациялар мен реституциялар;
гуманитарлық және техникалық көмек;
мұрагерлік ретінде келіп түсетін тауарлар;
бір жыл және одан да көп мерзімге уақытша әкелінген (әкетілген) тауарлар;
әскери және қосарланған мақсаттағы тауарлар;
консигнациялық келісім бойынша әкелінген (әкетілген) тауарлар;
бартерлік келісім бойынша әкелінген (әкетілген) тауарлар;
оларды қайта өңдеу мақсатында әкелінген (әкетілген) тауарлар, сондай-ақ қайта өңделген өнімдер;
жарғылық қорға салым ретінде әкелінген (әкетілген) тауарлар;
шетелдік инвестициямен кәсіпорынның өзі өндірген тауарлар;
ақпараттық тасымалдағыштар және бағдарламалық қамтамасыз ету құралы ретінде жалпыға бірдей немесе коммерциялық пайдалану үшін көзделген (бірақ жеке тапсырыс бойынша әзірленбеген), мәселен, дискетаның оралған жиынтығы немесе оларға компьютерлік бағдарламалар және (немесе) деректер, аудио- және бейне материалдар жазылған дискеттер-жиынтығы ретінде қолданылатын тауарлар;
Қайтарылған тауарлар. Бұрын әкетілген және әкету кезінде есептелген, сонан соң қайтарылған тауарлар олар қайтарылған күні әкелу ретінде есептеледі. Ұқсас түрде бұрын әкелінген және қайтарылған тауарлар олар қайтарылған күні әкету ретінде есептеледі;
бас корпорациялар мен кәсіпорындар арасында олар тікелей инвестиция жасаған (филиалдар/бөлімшелер) операциялардың нәтижесінде әкелінген (әкетілген) тауарлар;
теңіз түбінен ауланған (алынған) балық, балық өнімдері, минералдар және кеден одағына мүше мемлекеттердің портында құтқарылған жүктер, шетелдік кемеден түсірілген немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің кемесі шетелдік кемеден ашық теңізде сатып алынған, сондай-ақ ашық теңізде сатылған;
бункерлік отын, балласт, борттық запас және өзге мүліктер кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағындағы шетелдік су және әуе кемелеріне сатқан, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында шетелдік су және әуе кемелерінен кеден одағына мүше мемлекеттердің су және әуе кемелері оларды сатып алған немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің портында шетелдік су және әуе кемелерінен тиеп жөнелткен кезде есептеледі;
почта бойынша жөнелтілетін тауарлар;
тұрақты орналастыру мақсатында кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы әкелетін көлік құралдары;
әкелінетін тауарлар (оларды қайта өңдеу мақсатында әкетілген, сондай-ақ қайта өңделген өнімдер).

19. Товары, не подлежащие учету в статистике взаимной торговли:
монетарное золото, национальная и иностранная валюта (кроме используемой для нумизматических целей), ценные бумаги, выпущенные в обращение;
товары, не являющиеся предметом коммерческих операций:
ввозимые (вывозимые) физическими лицами для собственного пользования, в количественном или стоимостном выражении не превышающие норм, установленных законодательством государства-члена таможенного союза;
периодические издания (газеты, журналы), рассылаемые по прямой подписке для физических лиц;
товары, приобретаемые дипломатическими или другими представительствами иностранных государств, вооруженными силами, научными организациями на территории государства - члена таможенного союза для собственных нужд;
товары, утерянные или уничтоженные после вывоза с территории государства-члена таможенного союза, но до ввоза на территорию импортирующей страны, не подлежат включению в импорт страны-импортера, но включаются в экспорт государства-члена таможенного союза;
товары для обеспечения деятельности организаций государства-члена таможенного союза за границей;
товары, перемещаемые трубопроводным транспортом, необходимые для проведения его пусконаладочных работ;
припасы-товары для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания водных судов, воздушных судов и поездов, осуществляющих международные перевозки, предназначенные для потребления пассажирами и членами экипажей, а также предназначенные для продажи пассажирам и членам экипажей;
водные и воздушные суда, ввозимые (вывозимые) в целях технического обслуживания;
товары, ввозимые (вывозимые) в целях ремонта;
товары, предназначенные для демонстрации и (или) использования в ходе проведения выставочно-ярмарочных мероприятий, а также культурных, спортивных, зрелищных и других мероприятий;
товары, поставляемые в счет залога;
образцы товаров;
многооборотная транспортировочная тара;
товары, ввозимые (вывозимые) по рекламациям.
20. Учет экспорта товаров ведется по торгующей стране, если на момент вывоза товара страна последнего назначения не известна.
21. Учет импорта товаров ведется по стране отправления, если на момент ввоза товара страна происхождения неизвестна.
22. В данной статистической форме на товары, ввозимые при взаимной торговле в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза заявителем заполняются следующие графы основного листа и соответствующие графы добавочных листов: 1, 3, 5, 8, 11, 15, 15а, 16, 17, 17а, 31, 32, 33, 34, 38, 41, 46, 54.
Графа 1. "Статистическая форма":
в первом подразделе графы проставляется: "ИМ" - направление перемещения товара "ввоз";
второй подраздел не заполняется;
третий подраздел графы при заполнении статистической формы - "СФ" - статистическая форма.
Графа 3. "Добавочные листы":
в первом подразделе графы указывается порядковый номер добавочного листа;
во втором подразделе графы указывается общее количество листов статистической формы, включая основной и все добавочные листы;

19. Өзара сауда статистикасында есепке алуға жатпайтын тауарлар.
айналымға шығарылған монетарлық алтын, ұлттық және шетелдік валюта (нумизматтық мақсаттар үшін пайдаланылатыннан басқа) бағалы қағаздар;
коммерциялық операциялардың заты болып табылмайтын тауарлар:
кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамаларымен белгіленген нормадан аспайтын мәндегі мөлшерде немесе құнда жеке пайдалануы үшін жеке тұлғалар әкелетін (әкететін) тауарлар;
тікелей жазылымдар бойынша жеке тұлғалар үшін жіберілетін мерзімдік басылымдар (газеттер, журналдар);
кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында дипломатиялық немесе шетел мемлекеттерінің басқа өкілдері, қарулы күштер, ғылыми ұйымдар жеке қажеттіліктері үшін сатып алатын тауарлар;
кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкеткеннен кейін, бірақ импорттаушы елдің аумағына әкелгенге дейін жоғалған немесе жойылған тауарлар импорттаушы ел импортына енгізуге жатпайды, бірақ кеден одағына мүше мемлекеттердің экспортына енгізіледі;
кеден одағына мүше мемлекеттер ұйымдарының шетелдегі қызметін қамтамасыз етуге арналған тауарлар;
оны іске қосу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті құбыр жол көлігімен өткізілетін тауарлар;
жолаушылар мен экипаж мүшелері тұтыну үшін көзделген, сондай-ақ жолаушылар мен экипаж мүшелеріне сату үшін көзделген халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын су кемелері, әуе кемелері мен поездарды қалыпты пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін керек-жарақ-тауарлары;
техникалық қызмет көрсету мақсатында әкелінген (әкетілген) су және әуе кемелері;
жөндеу мақсатында әкелінген (әкетілген) тауарлар;
көрме-жәрмеңке шаралары, сондай-ақ мәдени, спорттық, ойын-сауық және басқа іс-шараларды жүргізу барысындағы көрсетілімдер және (немесе) пайдалану үшін көзделген тауарлар;
кепіл есебінен жеткізілетін тауарлар;
тауарлардың үлгілері;
көп айналымды тасымалдау ыдысы;
бас тарту бойынша әкелінетін (әкетілетін) тауарлар;
20. Егер тауарды әкеткен сәтте соңғы межелі ел белгісіз болса, сатушы ел бойынша тауар экспортының есебі жүргізіледі.
21. Егер тауарды әкелген сәтте шығарылған елі белгісіз болса, жөнелтуші ел бойынша тауар импортының есебі жүргізіледі.
22. Аталған статистикалық нысанда кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына өзара сауда кезінде әкелінетін тауарларға негізгі парақтың мынадай бағандары және қосымша парақтың тиісті бағандары толтырылуы тиіс: 1, 3, 5, 8, 11, 15, 15а, 16, 17, 17а, 31, 32, 33, 34, 38, 41, 46, 54.
1-баған. «Статистикалық нысан»:
бағанның бірінші бөлігінде жазылады: «ИМ» – тауарлар қозғалысының бағыты «әкелу».
екінші бөлігі толтырылмайды;
статистикалық нысанды толтыру кезінде бағанның үшінші бөлігі - «СФ» - статистикалық нысан.
3-баған. «Қосымша парақ».
бағанның бірінші бөлігінде қосымша парақтың реттік нөмірі көрсетіледі.
бағанның екінші бөлігінде негізгі және барлық қосымша парақтарды қоса статистикалық нысан парақтарының жалпы саны көрсетіледі.

пример, если имеется одна статистическая форма с двумя добавочными листами, в основном листе следует указать - "1|3"; в первом добавочном листе - "2|3"; во втором - "3|3"; если статистическая форма не имеет добавочных листов, то указывается - "1|1".
В графе 7 основного листа статистической формы проставляется регистрационный номер, присвоенный по журналу регистрации согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции.
Порядковый номер статистической формы формируется в нарастающем порядке в текущем году, по окончании года нумерация возобновляется.
Указанный регистрационный номер статистической формы проставляется также в нижней части графы "А" каждого добавочного листа и заверяется личной номерной печатью и подписью должностного лица таможенного органа.
Если в одном таможенном органе существуют более одного места по приему и регистрации статистической формы, территориально удаленных друг от друга и не связанных единой локальной вычислительной сетью, то в порядковом номере статистической формы необходимо использовать первую цифру для идентификации места приема и регистрации статистической отчетности (пример, "50300/10011/1000007", "50300/10011/2000008").
В графе 5 "Всего товаров" указывается общее число товаров.
В графе 8 "Получатель/импортер" указывается:
если получателем товаров является юридическое лицо - его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и место нахождения.
если получателем является физическое лицо - его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "№" указывается ИТН получателя согласно Приложению 3 к настоящей Инструкции.
Если в случае ввоза товаров на выставку получателем является иностранное лицо, указывается наименование иностранного лица, его юридический адрес и адрес проведения выставки. При этом в нижней части графы после знака "№" указывается только двузначный код категории иностранного юридического или физического лица, согласно Приложению 3 к настоящей Инструкции, а также код КАТО согласно Приложению 4 к настоящей Инструкции.
В первом подразделе графы 11 "Торгующая страна" проставляется код торгующей страны в соответствии с Классификатором стран мира, согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции, выступающей контрагентом государства-члена таможенного союза по совершенной внешнеэкономической сделке.
В графе 15 "Страна отправления" указывается краткое название страны отправления товаров в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
Сведения о стране отправления товаров определяются на основании сведений, приведенных в транспортных (перевозочных) документах, по которым начата международная перевозка товаров.
В подразделе графы 15a "Код страны отправления" указывается код страны отправления в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.

мысалы, егер бір статистикалық нысанда екі қосымша парақ болатын болса, негізгі парақта көрсетілуі тиіс - «1/3»; бірінші қосымша парақта - «2/3»; екінші - «3/3»; егер статистикалық нысанда қосымша парақ болмаса, онда - «1/1» көрсетіледі.
7-бағанда статистикалық нысанның негізгі парағында осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес тіркеу журналы бойынша берілген тіркеу нөмірі қойылады.
Статистикалық нысанның реттік нөмірі ағымдағы жылда өсу нөмірімен қалыптастырылады, жыл аяқталған соң нөмір жаңарады.
Статистикалық нысанның көрсетілген реттік нөмірі әрбір қосымша парақтың «А» бағанының төменгі бөлігінде жазылады және кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмірлі мөрімен және қолымен куәландырылады.
Егер бір кеден органында статистикалық нысанды қабылдау және тіркеу бойынша бір-бірінен аумағы алыс және бірыңғай жергілікті есептеу желісімен байланысы жоқ бірден көп орындар бар болса, онда статистикалық есептілікті қабылдау және тіркеу орындарын біріздендіру үшін бірінші цифрын пайдалану қажет (мысалы, «50300/10011/1000007», «50300/10011/2000008»).
5-бағанда «Барлық тауарлар» тауарлардың жалпы саны көрсетіледі.
8-бағанда «Алушы/импортер» көрсетіледі:
егер тауар алушы заңды тұлға болып табылса – оның ұйымдық-құқықтық нысанында көрсетілген толық атауы және тұрған жері.
егер алушы жеке тұлға болып табылса – оның тегі мен инициалы, іс жүзіндегі мекен-жайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлімет.
Бағанның төменгі бөлігінде «№» белгіден кейін осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес алушының СКН көрсетіледі.
Егер тауарлар көрмеге әкелінген жағдайда алушы шетелдік тұлға болып табылса шетелдік тұлғаның атауы, оның заңды мекенжайы және көрме өтетін мекенжай көрсетіледі. Бұл ретте, Бағанның төменгі бөлігінде «№» белгіден кейін осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес шетелдік заңды немесе жеке тұлға санатының екі мәнді коды, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес КАТО коды көрсетіледі.
11-бағанның бірінші бөлігінде «Сатушы ел» осы Нұсқаулыққа  5-қосымшаға сәйкес сыртқы экономикалық мәміле бойынша кеден одағына мүше мемлекеттердің контрагенті болып түсетін әлем елдерінің Жіктеуіштеріне сәйкес сатушы елдің коды қойылады.
15-бағанда «Жөнелтуші ел» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің Жіктеуіштеріне сәйкес тауарларды жөнелтуші елдің қысқаша атауы көрсетіледі.
Тауарларды жөнелтуші ел туралы мәлімет ол бойынша тауарларды халықаралық тасымалдау басталатын көліктік құжаттарда келтірілген мәліметтердің негізінде айқындалады.
15а бағанының бөлігінде «Жөнелтуші елдің коды» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің Жіктеуіштеріне сәйкес тауарларды жөнелтуші елдің коды көрсетіледі.

В графе 16 "Страна происхождения" указывается краткое название страны происхождения товаров в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
В графе 17 "Страна назначения" указывается краткое название страны назначения товаров - "КАЗАХСТАН" в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
В первом подразделе графы 17a "Код страны назначения" указывается код страны назначения - "398" в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
В графе 31 "Грузовые места и описание товара" указываются следующие сведения о товаре:
наименование (торговое, коммерческое или иное традиционное наименование) товара и сведения о товарных знаках, марках, моделях, артикулах, сортах, стандартах и иных технических и коммерческих характеристик, а также сведения о количественном и качественном составе товара представленного к статистическому учету;
количественные характеристики товара в единицах измерения, отличных от основной или дополнительной единицы измерения в соответствии с таблицей единиц измерения, применяемых в Едином таможенном тарифе таможенного союза, если такие характеристики необходимы для статистического учета товара, либо позволяющие более точно идентифицировать товар.
Если в отношении товаров в этой графе товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности таможенного союза (далее - ТН ВЭД ТС) применяется дополнительная единица их измерения, то в правом нижнем подразделе графы в специально выделенном поле указываются количество товаров в дополнительной единице измерения и условное обозначение единицы измерения в соответствии с ТН ВЭД ТС согласно Приложению 6 к настоящей Инструкции.
В случае если количество товаров в дополнительной единице измерения меньше 0,01, то в правом нижнем подразделе графы в специально выделенном поле указывается ноль, а после точного описания декларируемых товаров заполняется количество товара в дополнительной единице измерения с точностью до шестого знака после запятой.
В графе 32 "Товар" указывается цифровыми символами порядковый номер товара, указанный в графах 31 основного и добавочных листов статистической формы, начиная с единицы - "1".
Второй подраздел графы не заполняется.
В первом подразделе графы 33 "Код товара" указывается без пробелов десятизначный классификационный код товара в соответствии ТН ВЭД ТС. Второй и третий подраздел не заполняются.
В первом подразделе графы 34 "Код страны происхождения" указывается код страны происхождения товара представленного к статистическому учету в соответствии с Классификаторами стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
При заполнении в статистической форме нескольких наименований товаров с использованием добавочных листов указывается код страны происхождения для каждого наименования товаров.
В графе 38 "Вес нетто (кг)" указывается в килограммах масса "нетто" товара:
для товара, перемещаемого в упакованном виде:
масса товара с учетом только первичной упаковки, если в такой упаковке, исходя из потребительских свойств, товары предоставляются для розничной продажи и первичная упаковка не может быть отделена от товара до его потребления без нарушения потребительских свойств товаров;
масса товара без учета какой-либо упаковки в остальных случаях;
для товара, перемещаемого без упаковки (насыпом, наливом, навалом), - общая масса товара.
Указываемое значение округляется до целой величины, если общая масса товаров составляет более одного килограмма.
Если общая масса товара составляет менее одного килограмма, то указывается значение с точностью до трех знаков после запятой.
Если общая масса товара составляет менее одного грамма, то указывается значение с точностью до шести знаков после запятой.

16-бағанда «Шығарылған елі» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің Жіктеуіштеріне сәйкес тауарлардың шығарылған елінің қысқаша атауы көрсетіледі.
17-бағанда «Межелі ел» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің Жіктеуіштеріне сәйкес тауардың межелі елінің қысқаша атауы көрсетіледі – «ҚАЗАҚСТАН».
17а бағанының бірінші бөлігінде «Межелі ел коды» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің Жіктеуіштеріне сәйкес межелі ел коды – «398» көрсетіледі.
31 бағанда «Жүк орындары және тауарды сипаттау» тауар туралы мынадай:
тауар атауы (саудалық, коммерциялық немесе басқа дәстүрлі атауы) және тауар белгілері, маркалары, моделдері, артикулдары, сорттары, стандарттары және статистикалық есеп жүргізуге ұсынылған тауарлардың сандық және сапалық құрамы туралы мәліметтері;
кеден одағының Бірыңғай кеден тарифинде қолданылатын өлшем бірлік кестесіне сәйкес негізгі немесе қосымша бірлік өлшемінен өзгеше тауардың сандық сипаттамасын өлшем бірліктерінде, егерде осындай сипаттамалар тауардың статистикалық есебін жүргізу үшін қажет немесе тауарды аса дәлірек салыстыруға мүмкіндік беретін мәліметтер көрсетіледі.
Егерде осы бағандағы тауарлардың тауарларына қатысты кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасына сәйкес (бұдан әрі КО СЭҚ ТН) оларды өлшеудің қосымша бірлігі қолданылады, ал арнайы ашық жолда бағанның он жақ төменгі бөлігінде қосымша өлшеу бірлігінде тауарлардың саны және осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес КО СЭҚ ТН сәйкес өлшеу бірлігінің шартты белгісі көрсетіледі.
Егерде қосымша өлшем бірлігінде тауарлардың саны 0,01 аз болса, арнайы ашық жолда бағанның он жақ төменгі бөлігінде нөл көрсетіледі, ал ресімделетін тауарлардың толық сипаттағаннан кейін үтірден кейін алтыншы белгіге дейін дәл қосымша өлшем бірлігінде тауардың саны толтырылады.
32 бағанда «Тауар» «1» бірлігінен бастап негізгі және қосымша статистикалық нысанның 31-бағанда көрсетілген тауардың реттік нөмірі цифрлық символдармен көрсетіледі.
Бағанның екінші бөлігі толтырылмайды.
«Тауар коды» 33-бағанның бірінші бөлігінде КО СЭҚ ТН сәйкес тауардың он таңбалы жіктеу коды бос орынсыз көрсетіледі.
Екінші және үшінші бөлік толтырылмайды.
«Шығарылған елдің коды» 34-бағанының бірінші бөлігінде осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің Жіктеуіштеріне сәйкес статистикалық есеп жүргізуге ұсынылған тауардың шығарылған елінің коды көрсетіледі.
Қосымша парақтарды пайдалануымен тауарлардың бірнеше атауларын статистикалық нысандарын толтыру кезінде тауардың әрбір атауы үшін шығарылған елдің коды көрсетіледі.
38-бағанда «Таза салмағы (кг)» тауардың «Нетто » килограмм массасы көрсетіледі:
оралған түрде тасымалданатын тауарлар үшін:
тауардың салмағы тек алғашқы орамды ескерумен, егерде ондай орамда тұтынушылық қасиеттерінен шыққанда, тауарлар бөлшектеп сату үшін ұсынылады және алғашқы орам тауарлардың тұтынушылық қасиеттері бұзбай пайдалануға дейін тауардан ажыратылмауы керек.
қандай да болса да орамды есептемей тауардың салмағы басқа жағдайларда;
орамсыз тасымалданатын тауар (үйме түрінде, үйінді түрінде, сұйық түрінде) үшін – тауардың жалпы салмағы.
Егерде тауардың жалпы салмағы бір килограммнан артықты құраса. көрсетілген мағына бүтін санға дейін дөңгеленеді.
Егерде тауардың жалпы салмағы бір килограммнан аз болса, онда үтірден кейін үш белгіге дейін дәл, мәні көрсетіледі.
Егерде тауардың жалпы салмағы бір грамнан аз болса, онда үтірден кейін алты белгіге дейін дәл, мәні көрсетіледі.

В графе 41 "Дополнительные единицы измерения" указывается код дополнительной единицы измерения количества товаров, указанного в правом нижнем подразделе графы 31 в соответствии с ТН ВЭД ТС согласно  приложению 6 к настоящей Инструкции.
Графа не заполняется, если в отношении товаров в соответствии с ТН ВЭД ТС применяется только основная единица измерения.
В графе 46 "Статистическая стоимость" указывается цифровыми символами статистическая стоимость, пересчитанная в доллары США: приведенная к базе цен CIF - казахстанский порт, которое является страной назначения товара, или CIP - пункт назначения на границе Республики Казахстан, которое является страной назначения товара.
При пересчете стоимости товара (товаров), применяется курс соответствующих иностранных валют к национальной валюте государства-члена таможенного союза, установленного Национальным банком Республики Казахстан на день регистрации статистической формы таможенным органом.
Пересчет валют в доллары США осуществляется следующим образом.
Статистическая стоимость, в том числе по договорам (контрактам), заключенным в клиринговых валютах, пересчитывается из фактурной стоимости, указанной в валюте договора (контракта), на основе рыночных курсов обмена валют, определенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Величина фактурной стоимости в валюте договора (контракта) умножается на курс тенге по отношению к валюте договора (контракта), установленный на день принятия статистической отчетности, и делится на курс тенге к доллару США.
пример, если товар продан (куплен) за 120 тысяч фунтов стерлингов, то пересчет осуществляется следующим образом:
1 английский фунт стерлингов - 231,07 тенге
1 доллар США - 150,9 тенге
120 000 х 231,07/150,9 = 183 753,48 долларов США.
Если курс валюты приведен не к единице валюты, а к 10, 100 и так далее единицам (например, 100 итальянских лир - 9 тенге 39 тиын), то величина, полученная указанным образом, делится на показатель кратности (например, в случае с итальянскими лирами - показатель кратности - 100).
пример, товар продан (куплен) за 120 млн. итальянских лир, то пересчет будет осуществляться следующим образом:
1 доллар США - 150,9 тенге
120 000 000 х 9,39 / 100 / 150,9 = 74671,97 долларов США.
При этом если товары поставляются на условиях, в соответствии с которыми пункт назначения находится за пределами территории Республики Казахстан (например, EXW Омск), то к стоимости товара добавляются дополнительные не включенные расходы по доставке товаров до места ввоза на территорию Республики Казахстан. При этом под местом ввоза понимается:
для авиаперевозок - аэропорт назначения или первый аэропорт на территории Республики Казахстан, в котором самолет, перевозящий товары, совершает посадку и где производится разгрузка товаров;
для морских перевозок - первый порт разгрузки или порт перегрузки на территории Республики Казахстан;
для товара, доставляемого по почте - пункт международного почтового обмена;
другими видами транспорта - пункт назначения на границе Республики Казахстан.
Для случаев, когда условиями поставки предусмотрен пункт назначения, находящийся на территории Республики Казахстан, из стоимости товара исключаются расходы по доставке товаров после ввоза на территорию Республики Казахстан.
Расчет статистической стоимости к базе цен CIF - казахстанский порт или CIP - пункт назначения на границе Республики Казахстан производится в соответствии с алгоритмом, приведенном в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
Полученное числовое значение статистической стоимости указывается без разделителей и пробелов, округленное по математическим правилам с точностью до одного знака после запятой.
В графе 54 "Место и дата" с новой строки с проставлением их порядкового номера указываются сведения о лице, заполнившем статистическую форму.
Сведения, заявляемые в этой графе, указываются с новой строки с проставлением их порядкового номера:
под номером 1 указывается место, дата заполнения статистической формы;
под номером 2 указывается фамилия и инициалы лица, заполнившего статистическую форму;
под номером 3 указываются сведения о документе, удостоверяющем полномочия лица, заполнившего статистическую форму;
под номером 4 указывается номер служебного телефона лица, заполнившего статистическую форму.
Сведения, указанные в данной графе, заверяются в следующем порядке:
если представителем является юридическое лицо, такое удостоверение осуществляется подписью и печатью юридического лица;
если представителем является физическое лицо, такое удостоверение осуществляется его подписью.
В графе 54 основного и добавочных листов лицо, заполнившее статистическую форму, проставляет свою подпись и удостоверяет сведения, заявленные в статистической отчетности, проставлением печати, если в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза лицо, заполнившее статистическую форму, должно иметь печать.

«Қосымша өлшем бірліктері» 41-бағанда осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес КО СЭҚ ТН сәйкес 31-бағанның төменгі он жақ бөлігінде көрсетілген тауардың қосымша өлшем бірлігінің коды көрсетіледі.
Егер тауарға қатысты КО СЭҚ ТН сәйкес текс негізгі өлшем бірлігі қолданылса баған толтырылмайды.
46-бағанда «Статистикалық құн» АҚШ долларына саналған статистикалық құны цифрлық белгілермен көрсетілсе: CIF бағалар базасына келтірілген – тауардың межелі елі болып табылатын, қазақстандық порты немесе CIP – тауардың межелі елі болып табылатын Қазақстан Республикасы ның шекарасындағы межелі пункті;
Тауардың (тауарлардың) құнын қайта санау кезінде кеден органымен статистикалық нысанды тіркеу күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен белгіленген кеден одағына мүше мемлекетінің ұлттық валютасына тиісті шетел валютасының курсы қолданылады.
Валюталарды АҚШ долларына есептеу төмендегідей жүзеге асырылады.
Статистикалық құн, оның ішінде көрсетілген клирингтік валютада жасалған шарттар (келісім-шарттар) бойынша, Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы негізінде валюта шартында (келісім-шартында) көрсетілген фактура құнынан қайта саналады.
Шарттың (келісім-шарттың) валютасындағы фактуралық құнның өлшемі статистикалық есептілікті қабылдау күніне белгіленген шарт (келісім-шарт) валютасына қатысты теңге бағамына көбейтіледі және АҚШ долларына теңгенің бағамына бөлінеді.
мысалы, егер тауар 120 мың фунт стерлингке сатылса (сатып алынса), қайта есептеу мынадай түрде жүзеге асырылады:
1 ағылшын фунт стерлингі – 231,07 теңге
1 АҚШ доллары – 150,9 теңге
120 000 х 231,07/150,9=183 753,48 АҚШ доллары.
Егер валюта бағамы валюта бірлігіне емес, 10-ға, 100 және одан әрі бірлікке келтірілсе (мысалы 100 италия лирі – 9 теңге 39 тиын), онда көрсетілген тәсілмен алынған мөлшер, еселік көрсеткішіне бөлінеді (мысалы, Италия лирлері жағдайында – еселік көрсеткіші – 100)
мысалы, тауар 120 млн. Италия лиріне сатылды (сатып алынды), онда қайта есептеу мынадай тәсілмен жүзеге асырылады:
1 АҚШ доллары – 150,9 теңге
120 000 000 х 9,39 / 100 / 150,9 = 74671,97 АҚШ доллары.
Бұл ретте, тауарлар Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан межелі пункт шартында жеткізіледі (мысалы, EXW ОМСК), онда тауардың құнына тауарды Қазақстан Республикасының аумағындағы әкелу орнына дейін тауарды жеткізу бойынша қосылмаған шығыстар қосымша қосылады. Бұл ретте, әкелу орны деп:
әуе тасымалдаулары үшін – межелі әуежайы немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы тауарларды тасымалдайтын ұшақ қонатын және тауарларды түсіруді жүргізетін бірінші әуежай;
теңіз тасымалдаулары үшін – Қазақстан Республикасының аумағындағы түсірудің бірінші порты немесе қайта тиеу порты;
почта арқылы жеткізілетін тауар үшін – халықаралық почта алмасу пункті;
көліктің басқа түрлерімен – Қазақстан Республикасының шекарасындағы межелі пункті танылады.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан межелі пунктінде көзделген жеткізу шарттарымен жағдайлар үшін тауардың құнынан тауарларды әкелгеннен кейін Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды жеткізу бойынша шығыстар алып тасталады.
Статистикалық құнның CIF бағаларының базасына есебі – қазақстандық порт немесе CIР – Қазақстан Республикасы шекарасындағы межелі пункт осы Нұсқаулыққа 1-қосымшасында келтірілген алгоритмге сәйкес жүргізіледі.
Статистикалық құнның алынған сандық мәні математикалық ережелер бойынша, үтірден кейінгі бір белгіге дейін нақтылықпен дөңгелектенген бөлгіштер мен бос орынсыз көрсетіледі.
«Орны мен күні» 54-бағанда жаңа жолдан олардың реттік нөмірін көрсетумен статистикалық нысанды толтырған тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
Осы бағанда мәлімделетін мәліметтер жаңа жолдан, олардың реттік нөмірін көрсетіле отырып көрсетіледі:
1-нөмірмен статистикалық нысанды толтыру орны, күні көрсетіледі;
2-нөмірмен статистикалық нысанды толтырған тұлғаның тегі және инициалдары көрсетіледі;
3-нөмірмен статистикалық нысанды толтырушы тұлғаның құзыретін куәләндыратын құжат туралы мәлімет көрсетіледі
4-нөмірмен – статистикалық нысанды толтырушы тұлғаның қызметтік телефонының нөмірі көрсетіледі.
Осы бағанда көрсетілген мәліметтер мынадай тәртіппен расталады:
егер өкіл заңды тұлға болып табылса, мұндай растау заңды тұлғаның қолымен және мөртаңбасымен жүзеге асырылады.
егер өкіл жеке тұлға болып табылса, мұндай растау оның қолымен жүзеге асырылады.
Негізгі және қосымша парақтарының 54-бағанында статистикалық нысанды толтырған тұлға өзінің қолын қояды және статистикалық есептілікте мәлімделген мәліметтерді, егер кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес статистикалық нысанды тұлғаның мөрі болуға тиіс болса, мөр қоюмен растайды.

23. При заполнении статистической формы на товары, вывозимые при взаимной торговле из Республики Казахстан в государства-члены таможенного союза должны быть заполнены следующие графы основного листа и соответствующие графы добавочных листов: 1, 2, 3, 5, 11, 15, 15а, 16, 17, 17а, 31, 32, 33, 34, 38, 41, 46, 54.
24. Графы 3, 5, 11, 16, 31, 32, 33, 34, 38, 41, 54 заполняются в соответствии с порядком заполнения статистической формы, предусмотренном пунктом 22 настоящей Инструкции.
25. Графы 1, 2, 15, 15а, 17, 17а и 46 заполняются заявителем в следующем порядке:
Графа 1. "Статистическая форма":
в первом подразделе графы проставляется: "ЭК" - направление перемещения товара "вывоз";
второй подраздел не заполняется;
третий подраздел графы при заполнении статистической формы - "СФ" - статистическая форма;
В графе 2 "Отправитель/Экспортер" указываются:
если отправителем товаров является юридическое лицо - его полное наименование, содержащее указание на его организационно-правовую форму, и место нахождения;
если отправителем товаров является физическое лицо - его фамилия и инициалы, фактический адрес, а также сведения о документе, удостоверяющем личность.
В нижней части графы после знака "№" указывается ИТН отправителя в соответствии с Классификатором формирования идентификационного таможенного номера согласно Приложению 3 к настоящей Инструкции.
В графе 15 "Страна отправления" указывается краткое название страны отправления товаров - "КАЗАХСТАН" в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
В первом подразделе графы 15а "Код страны отправления" указывается код страны отправления - "398" в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
В графе 17 "Страна назначения" указывается краткое название страны назначения товаров в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
Страна назначения товаров определяется на основании сведений, приведенных в транспортных (перевозочных) документах, по которым завершена международная перевозка товаров.
В подразделе графы 17a "Код страны назначения" указывается код страны назначения в соответствии с Классификатором стран мира согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции.
В графе 46 "Статистическая стоимость" указывается статистическая стоимость, полученная путем пересчета в доллары США:
стоимость товара представленного к статистическому учету, приведенная к базе цен FOB - казахстанский порт, которое является страной отправления товара или DAF - пункт назначения на границе Республики Казахстан, которое является страной отправления товара.
При этом если товары поставляются на условиях, в соответствии с которыми пункт поставки (отгрузки) находится на территории Республики Казахстан (например, EXW - Петропавловск, FCA - Кокшетау), то к фактурной стоимости товара добавляются дополнительные не включенные расходы по доставке товаров до места вывоза с территории Республики Казахстан.
Для случаев, когда условиями поставки предусмотрен пункт поставки (назначения), находящийся за пределами территории Республики Казахстан (например, CIF - Омск), то из стоимости товара исключаются расходы по доставке товаров после вывоза с территории Республики Казахстан.
Расчет статистической стоимости к базе цен FOB - казахстанский порт или DAF - пункт назначения на границе Республики Казахстан производится в соответствии с алгоритмом, согласно Приложению 1 к настоящей Инструкции.
Полученное числовое значение статистической стоимости указывается без разделителей и/или пробелов, округленное по математическим правилам с точностью до второго знака после запятой.

23. Кедендік аумақтан әкетілетін тауарларға арналған статистикалық нысан толтырылған кезде, негізгі парақтың мынадай бағандары және қосымша парақтардың тиісті бағандары толтырылуы тиіс: 1, 2, 3, 5, 11, 15, 15а, 16, 17, 17а, 31, 32, 33, 34, 38, 41, 46, 54.
24. 3, 5, 11, 16, 31, 32, 33, 34, 38, 41, 54-бағандары осы Нұсқаулықтың 22-тармағымен көзделген статистикалық нысанды толтыру тәртібіне сәйкес толтырылады.
25. 1, 2, 15, 15а, 17, 17а және 46-бағандарын декларант мынадай тәртіппен толтырады:
1-баған. «Статистикалық нысан»:
Бағанның бірінші бөлігінде жазылады: «ЭК» – тауарлар қозғалысының бағыты «әкету».
Екінші бөлігі толтырылмайды.
Статистикалық нысанды толтыру кезінде бағанның үшінші бөлігі - «СФ» - статистикалық нысан.
«Жөнелтуші/Экспортер» 2-бағанында
егер заңды тұлға тауарларды жөнелтуші болып табылса – оның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында көрсетілген толық атауы және тұрған жері.
егер тауарларды жөнелтуші жеке тұлға болып табылса – оның тегі мен инициалдары, іс жүзіндегі мекенжайы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер.
Бағанның төменгі жағында «№» белгісінен кейін осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес сәйкестендіру кедендік нөмірді қалыптастыру Жіктемесіне сәйкес жөнелтушінің СКН-ні көрсетіледі.
15-бағанда «Жөнелту елі» тауарларды жөнелту елінің қысқаша атауы – «ҚАЗАҚСТАН» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес Әлем елдерінің жіктемесіне сәйкес көрсетіледі.
«Жөнелту елінің коды» 15а бағанының бірінші бөлімшесінде жөнелту елінің коды – «398» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес Әлем елдерінің жіктемесіне сәйкес көрсетіледі.
17-бағанында «Межелі елі» осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес Әлем елдерінің Жіктемесіне сәйкес тауарлардың межелі елінің қысқаша атауы көрсетіледі.
Тауарлардың межелі елі көліктік (тасымалдау) құжаттарында келтірілген, олар бойынша тауарларды халықаралық тасымалдау аяқталған мәліметтердің негізінде айқындалады.
«Межелі елінің коды» 17а-бағанының бөлімшесінде осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес Әлем елдерінің жіктемесіне сәйкес межелі елінің коды көрсетіледі.
46-бағанында «Статистикалық құны» АҚШ долларына қайта есептеу жолымен алынған статистикалық құны көрсетіледі;
тауарды жөнелтуші ел болып табылатын қазақстандық порты – FOB немесе тауарды жөнелтуші ел болып табылатын Қазақстан Республикасы шекарасындағы межелі пункті - DAF бағаларының базасына келтірілген статистикалық есепке ұсынылған тауардың құны;
Бұл ретте, егер тауарлар Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан жеткізу (түсіру) пунктінің шарттарында жеткізілетін болса (Мысалы ЕХW-Петропавловск, FCA-Кокшетау), онда тауардың фактуралық құнына тауарларды Қазақстан Республикасы аумағынан әкету орнына дейін тауарды жеткізу бойынша енгізілмеген қосымша шығыстар қосылады.
Жеткізу шарттарымен Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерде орналасқан жеткізу (межелі) пункті көзделген жеткізу шарттарының жағдайлары үшін (мысалы, CIF - Омск), тауарлардың құнынан Қазақстан Республикасы аумағынан шығарғаннан кейін тауарларды жеткізу бойынша шығыстар алынып тасталады.
Қазақстандық порты – FOB бағаларының базасына немесе Қазақстан Республикасы шекарасындағы межелі пункті – DAF статистикалық құн есебі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес алгоритмге сәйкес жүргізіледі.
Статистикалық құнның алынған сандық мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейінгі екінші белгіге дейін нақтылықпен дөңгелектенген бөлгіштер және/немесе ашық жерлерсіз көрсетіледі.

26. Должностным лицом заполняются графа 7 и буквенные графы "А", "D" основного и добавочных листов статистической формы.
Порядок заполнения граф 7 статистической формы справочного номера производится по следующей схеме:
99999/99999/9999999
------ ------ ---------, где:
1      2        3
элемент 1 - код таможенного органа;
элемент 2 - дата принятия статистической формы (день, месяц и последняя цифра текущего года);
элемент 3 - регистрационный номер статистической формы, присваиваемый по журналу регистрации статистической формы.
Графа А:
Регистрационный номер статистической формы проставляется также в нижней части графы "А" каждого добавочного листа и заверяется личной номерной печатью и подписью должностного лица таможенного органа.
Графа Д:
В графах проставляется отметка о принятии статистической формы.
Отметки о принятом решении в отношении статистической формы проставляются с указанием фамилии ответственного должностного лица таможенного органа и заверяются подписью и личной номерной печатью указанного лица.
Оттиски печатей должны четко просматриваться.
27. Особенности заполнения электронной копии статистической формы:
1) каждая строка оборотной стороны нумеруется в соответствии со следующими требованиями:
ХХХ., где - ХХХ. - порядковый номер строки, дополненный нулями слева и заканчивающийся символом "точка". Нумерация начинается с "001." для каждого поля электронной копии статистической формы, вынесенного на оборотную сторону, и для каждого нового товара.
Пример заполнения оборотной стороны:
Номер товара
(G32)
Название поля (FIELDNAME)
Примечание (D01)
1
1 G312
001. ПШЕНИЦА ТВЕРДАЯ 3
1
1 G312
002. КЛАССА "ОРЕНБУРГСКАЯ-10"
1
1 G312
003. УРОЖАЙ 2003 ГОДА. ПРОИЗВОДСТВО
КАЗАХСТАН
1
1 G312
004. ГОСТ 9353-90
При заполнении электронной копии статистической формы для отображения сведений, не содержащихся в структуре электронной копии, используются специальные символы:
-    <F> - начало блока;
где F - номер соответствующего подраздела графы.
На бумажном носителе специальные символы начала блока не печатаются.
После символов начала блока, указываются соответствующие сведения. Данные, указанные после специальных символов, выносятся на оборотную сторону. На оборотной стороне электронной копии статистической формы сведения, указанные после специальных символов, заносятся в отдельные строки. В случае переноса сведений, указанных после специальных символов, на новую строку оборотной стороны, новую строку необходимо начинать с того же специального символа "Начало блока", что и на предыдущей строке, строки оборотной стороны нумеруются при этом по порядку, определенному ниже;

26. Лауазымды тұлға статистикалық нысанның негізгі және қосымша парақтарының 7-бағанын және «А», «D» әріптік бағандарын толтырады.
Анықтамалық нөмірдің статистикалық нысанының 7-бағанын толтыру тәртібі мынадай схема бойынша жүргізіледі:
99999/99999/9999999
------ ------ ---------, мұнда:
1      2       3
1-элемент – кеден органының коды;
2-элемент – статистикалық нысанды қабылдау күні (күні, айы және ағымдағы жылдың соңғы цифрі);
3-элемент – статистикалық нысанды тіркеу журналы бойынша берілетін статистикалық нысанның тіркеу нөмірі.
А-бағаны.
Статистикалық нысанның тіркеу нөмірі әр қосымша парақтың «А» бағанының төменгі бөлігінде қойылады және кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмірлік мөрімен расталады.
Д-бағаны.
Бағандарда статистикалық нысанды қабылдау туралы белгі қойылады.
Статистикалық нысанға қатысты қабылданған шешімдер туралы белгілер кеден органы жауапты лауазымды тұлғасының тегін көрсетумен қойылады және көрсетілген тұлғаның қолымен және жеке нөмірлік мөрімен расталады.
Мөр бедерлері анық көрінетін болуы тиіс.
27. Статистикалық нысанның электронды көшірмесін толтырудың ерекшелігі:
1) артқы бетінің әрбір жол ы мынадай талаптарға сәйкес нөмірленеді:
ХХХ., мұнда – ХХХ. –сол жағынан нөлмен толықтырылған және «нүкте» таңбасымен аяқталған жолдың реттік нөмірі. Нөмірлеу сыртқы бетіне шығарылған және әрбір жаңа тауар үшін статистикалық нысанның электронды көшірмесінің әрбір ашық жолы үшін «001»-ден басталады.
Мысалы, сыртқы бетін толтыру:
Тауардың нөмірі (G32)
Ашық жолдың атауы (FIELDNAME)
Ескертпе (D01)
1
G312
001. ҚАТТЫ БИДАЙ 3
1
G312
002. КЛАССА "ОРЕНБУРГСКАЯ-10"
1
G312
003. 2003 ЖЫЛҒЫ ЕГІН. ҚАЗАҚСТАНДА ӨНДІРІЛГЕН
1
G312
004. ГОСТ 9353-90
Статистикалық нысанның электронды көшірмесін толтыру кезінде электронды көшірмелердің құрылымында бар мәліметтерді көрсету үшін арнайы белгілер пайдаланылады:
- <F> - блоктың басы;
мұнда F – бағанның тиісті бөлімшесінің нөмірі.
Қағаз тасығыштарында арнайы белгілер блоктың басында жазылмайды.
Блоктың басында белгілерден кейін тиісті мәліметтер көрсетіледі. Арнайы белгіден кейін көрсетілген деректер артқы бетіне шығарылады. Статистикалық нысанның электронды көшірмесінің артқы бетіндегі арнайы белгіден кейін көрсетілген мәліметтер жеке жолға жазылады. Арнайы белгіден кейін көрсетілген мәліметтер ауыстырылған жағдайда артқы бетінде жаңа жолдан алдыңғы жолда «Блоктың басы» басталған арнайы белгіден басталуы қажет артқы бетінің жолы бұл ретте төмендегі айқындалған тәртіппен нөмірленеді.

2) графа 2. "Отправитель/Экспортер" электронной копии статистической формы заполняется следующим образом:
в поле G021(тип C(12)) - заносится код ОКПО отправителя из ИТН согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
в поле G022(тип C(80)) - заносится полное наименование, содержащее указание на организационно - правовую форму отправителя;
в поле G023(тип С(80)) - заносится юридический адрес отправителя товаров;
в поле G024A(тип C(2)) - заносится категория отправителя из ИТН согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
в поле G024B(тип C(2)) - заносится код КАТО отправителя из ИТН согласно приложению 4 к настоящей Инструкции;
в поле G024C(тип C(12)) - заносится идентификационный номер отправителя из ИТН согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
3) графа 8. "Получатель/импортер" электронной копии статистической формы заполняется следующим образом:
в поле G081(тип C(12)) - заносится код ОКПО получателя из ИТН согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
в поле G082(тип C(80)) - заносится полное наименование, содержащее указание на организационно - правовую форму получателя;
в поле G083(тип С(80)) - заносится юридический адрес получателя товаров;
в поле G084A(тип C(2)) - заносится категория получателя из ИТН согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
в поле G084B(тип C(2)) - заносится код КАТО получателя из ИТН согласно приложению 4 к настоящей Инструкции;
в поле G084C(тип C(12)) - заносится идентификационный номер получателя из ИТН согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
4) графа 31. "Грузовые места и описание товара" электронной копии статистической формы заполняется следующим образом:
сведения, указанные в 31 графе статистической формы заносятся в поле G312 (тип С(150)) электронной копии статистической формы;
5) если в отношении товаров представленных к статистическому учету в этой графе товаров в соответствии с ТН ВЭД ТС применяется дополнительная единица их измерения, то электронная копия статистической формы заполняется следующим образом:
сведения, указанные в 31 графе статистической формы заносятся в поле G315 (тип С(13)) электронной копии статистической формы - наименование дополнительной единицы измерения согласно приложению 6 к настоящей Инструкции, в поле G315А (тип N(11.6)) - количество товара в дополнительной единице измерения;
6) графа 54. "Место и дата" электронная копия статистической формы заполняется следующим образом:
для поля G541 (тип С(30)) в файле оборотной стороны указываются сведения под номерами 2,3,4, причем сведения по различным пунктам заносятся в отдельные строки;
после специального символа <2> указывается фамилия и инициалы представителя лица, заполнившего статистическую форму;
после специального символа <3N> номер документа удостоверяющего полномочия лица, заполнившего статистическую форму;
после специального символа <3D> дата выдачи документа на совершение действий по заполнению статистической формы;
после специального символа <4> указывается номер служебного телефона представителя лица.

2) 2-бағанда «Жөнелтуші/Экспорттаушы» Статистикалық нысанның электронды көшірмесі төмендегідей толтырылады:
G021(тип C(12)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес СКН-нан жөнелтушінің ОКПО коды жазылады;
G022(тип C(80)) ашық жолда – жөнелтушінің көрсетілген ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында бар толық атауы жазылады;
G023(тип С(80)) ашық жолда – тауарды жөнелтушінің заңды мекен-жайы жазылады;
G024A(тип C(2)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес СКН-нан жөнелтушінің санаты жазылады;
G024B(тип C(2)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес СКН-нан жөнелтушінің КАТО коды жазылады;
G024C(тип C(12)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес СКН-нан жөнелтушінің сәйкестендіру нөмірі жазылады.
3) 8-бағанда «Алушы/импорттаушы» Статистикалық нысанның электронды көшірмесі төмендегідей толтырылады:
G081(тип C(12)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес СКН-нан алушының ОКПО коды жазылады;
G082(тип C(80)) ашық жолда – алушының көрсетілген ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында бар толық атауы жазылады;
G083(тип С(80)) ашық жолда – тауарды алушының заңды мекенжайы жазылады;
G084A(тип C(2)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес СКН-нан алушының санаты жазылады;
G084B(тип C(2)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес СКН-нан алушының КАТО коды жазылады;
G084C(тип C(12)) ашық жолда – осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес СКН-нан алушының сәйкестендіру нөмірі жазылады.
4) 31-бағанда «Жүк орындары мен тауардың сипаттамасы» статистикалық нысанның электронды көшірмесі төмендегідей толтырылады:
31-бағанда көрсетілген мәліметтер статистикалық нысанның электронды көшірмесінің G312 (тип С(150)) ашық жолына жазылады.
5) егер тауарлардың осы бағанындағы статистикалық есепке ұсынылған тауарларға қатысты КО СЭҚ ТН-ға сәйкес оларды өлшеудің қосымша бірлігі қолданылса, статистикалық нысанның электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
Статистикалық нысанның 31-бағанында көрсетілген мәліметтер статистикалық нысанның электронды көшірмесінің G315 (С(13) типі) ашық жолына жазылады – осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес қосымша бірлік өлшемі, G315А (N(11.6) типі) ашық жолына – қосымша өлшем бірлігіндегі тауардың саны.
6) 54-баған. «Орны мен күні» статистикалық нысанның электронды көшірмесі мынадай тәртіппен толтырылады:
G541 (С(30) типі) ашық жолы үшін артқы беттің файлынада 2, 3, 4 нөмірлерімен мәліметтер көрсетіледі, бұл ретте түрлі тармақтар бойынша мәліметтер жеке жолдарға жазылады;
<2> арнайы символынан кейін статистикалық нысанды толтырған тұлға өкілінің тегі мен инициалдары көрсетіледі;
<3N> арнайы символынан кейін статистикалық нысанды толтырған тұлғаның өкілеттіктерін куәландыратын құжаттың нөмірі;
<3D> арнайы символынан кейін статистикалық нысанды толтыру бойынша іс-қимылдарды жасауға арналған құжаттың берілген күні;
<4> арнайы символынан кейін тұлға өкілі қызметтік телефонының нөмірі көрсетіледі.