Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 359. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2010 года № 6463.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.12.2024 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о Министра
Д. Кутербеков
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
от 13 августа 2010 года № 359
Правила выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 08.04.2020 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010 жылғы 13 тамыздағы № 359 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6463 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.05.2017 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 04.12.2024 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.05.2017 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Министрдің міндетін атқарушы Д. Көтербеков
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушысының
2010 жылғы 13 тамыздағы
№ 359 бұйрығымен
бекітілген
Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 08.04.2020 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.12.2024 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) авиационный маршрут (авиамаршрут) - географическое описание или комбинация географических описаний земной поверхности, над которой осуществляется воздушное сообщение между пунктами авиаперевозок. Пунктами авиаперевозок являются населенные пункты, в районе которых находятся аэродромы вылета/назначения;
2) грузовая накладная - документ, с предварительно напечатанной идентификацией перевозчика, служащий для подтверждения контракта между грузоотправителем и перевозчиком на перевозку груза по маршруту перевозчика, содержащий указание пунктов отправления и назначения, указание веса отправки, условия перевозки груза. Пунктом отправления является любой пункт посадки (первоначальной или на маршруте), в котором осуществляется погрузка груза на борт воздушного судна, осуществляющего конкретный рейс, а пунктом назначения является первый соответствующий пункт, в котором происходит выгрузка груза (независимо от того, где началась перевозка и где в конечном счете закончится эта перевозка в соответствии с грузовой накладной);
3) договорной авиамаршрут - международный авиамаршрут на котором выполняют регулярные полеты назначенные перевозчики Республики Казахстан, имеющие свидетельство на данный авиамаршрут;
4) перевозки для оказания помощи - нерегулярные полеты, выполняемые в гуманитарных целях, для перевозки персонала и припасов в целях оказания помощи во время стихийных бедствий или чрезвычайных ситуаций (аварий, эпидемий и т.д.), санитарные рейсы, а также полеты, связанные с проведением восстановительных и аварийно-спасательных работ;
5) туристский чартерный рейс - нерегулярный рейс, формируемый по заявке туроператора (фрахтователя) на основе договора фрахтования с авиакомпанией, согласно которому фрахтовщик обязуется предоставить фрахтователю за плату всю или часть вместимости одного или нескольких воздушных судов на один или несколько рейсов для перевозки пассажиров, груза и багажа по оговоренным авиамаршрутам;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру және оны беруден бас тарту негіздерінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 1-тармағының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және "Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 04.12.2024 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) авиациялық маршрут (авиамаршрут) - авиатасымалдар пункттері арасындағы олардың үстінен әуе қатынасы жүзеге асырылатын жер бетiнiң географиялық сипаттамасы немесе географиялық сипаттамаларының комбинациясы. Ауданында ұшу/бару әуеайлағы орналасқан аудандардағы елді мекендер авиатасымалдар пункттері болып табылады;
2) жүк құжаттамасы - жүкті тасымалдау шарттары, жөнелтілетін салмақ, жөнелту және тағайындау пункттері көрсетілген тасымалдаушының маршруты бойынша жүкті тасымалдаудағы жүкті жөнелтуші мен тасымалдаушының арасындағы келісімшартты растау үшін қолданылатын, алдын ала сәйкестендіріліп басылған тасымалдаушының құжаты. Нақты рейс орындайтын әуе кемесінің бортына жүкті тиеуді жүзеге асыратын кез келген қону пункті (алғашқы немесе маршруттағы) жөнелту пункті болып табылады, ал жүкті түсіретін бірінші тиісті пункт белгіленген пункт болып табылады (тасымал қай жерде басталғанына және соңында бұл тасымал жүк қағазына сәйкес қайда аяқталатына байланысты емес);
3) шартты авиабағыт - авиабағыт куәлігі бар Қазақстан Республикасының тағайындалған тасымалдаушылары тұрақты ұшулар орындайтын халықаралық авиамаршрут;
4) көмек көрсетуге арналған тасымалдар - табиғи апат немесе төтенше жағдайларда (апат, эпидемия және т.б.) көмек көрсету мақсатында персоналды және керек-жарақтарды тасымалдау үшін гуманитарлық мақсатта орындалатын тұрақты емес рейстер, санитарлық рейстер, сондай-ақ, қалпына келтіру апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге байланысты жасалатын ұшулар;
5) туристік чартерлі рейс - тұрақты емес рейс болып табылады және ол авиакомпаниямен фрахталау туралы шарт негізінде туроператордың (фрахта алушының) өтінімі бойынша құрылады, осыған сәйкес фрахта беруші фрахта алушыға бір немесе бірнеше рейсте шарттық желілер бойынша жолаушыларды, жүкті және багажды тасымалдауға арналған бір немесе бірнеше әуе кеменің толық немесе жартылай сыйымдылығын төлеуі тиіс;

6) чартерный рейс в личных целях или деловая поездка - нерегулярный рейс, который фрахтуется физическим или юридическим лицом исключительно в собственных целях для перевозки пассажиров и/или груза, при которой расходы полностью покрываются этим физическим или юридическим лицом и не разделяются непосредственно или косвенно с другими физическими или юридическими лицами;
7) программа чартерных грузовых рейсов - систематически выполняемые воздушными судами одного и того же эксплуатанта по одному и тому же маршруту нерегулярные грузовые авиаперевозки;
8) одностороннее выполнение нерегулярных полетов - выполнение иностранным эксплуатантом гражданских воздушных судов нерегулярных полетов с целью коммерческой перевозки пассажиров и/или груза по авиационным маршрутам, на которых казахстанские авиакомпании осуществляют нерегулярные полеты с частотой менее двух полетов в тридцать дней;
3. Государственная услуга "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.12.2024 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Условия и порядок согласования на выполнение международных нерегулярных полетов гражданскими воздушными судами казахстанских эксплуатантов
4. Не допускается без согласования с услугодателем международный полет эксплуатанта гражданского воздушного судна для перевозки воинских формирований, вооружений и военной техники иностранных государств, а также продукции двойного назначения. Услугодатель, в свою очередь, осуществляет согласование данного полета с органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность, в пределах его компетенции.
5. Услугодатель согласовывает осуществление международного полета казахстанского эксплуатанта гражданского воздушного судна для перевозки воинских формирований, вооружений и военной техники иностранных государств, а также продукции двойного назначения на основании заявки, направленной казахстанским эксплуатантом гражданского воздушного судна либо его представителем услугодателю, которая должна содержать следующие данные:
наименование эксплуатанта;
трехбуквенный код присвоенный Международной организацией гражданской авиации (далее - ИКАО) и номер рейса;
дата вылета;
тип воздушного судна;
полный авиамаршрут полета;
цель полета и перечень перевозимого груза, с указанием наименования фрахтующей организации;
отправляющая сторона и (или) грузоотправитель (полное наименование, адрес, телефон);
принимающая сторона и (или) грузополучатель (полное наименование, адрес, телефон);
подпись должностного лица.

6) жеке мақсатында немесе қызметтік сапардағы чартерлік рейс - бұл жолаушыларды және/немесе жүкті тасымалдау үшін өз мақсатында жеке немесе заңды тұлғамен тығыз байланыста болатын және тура немесе қосымша жеке немесе заңды тұлғаларға бөлінбейтін шығыстары толығымен осы жеке немесе заңды тұлғамен жабылатын, тұрақты рейс емес;
7) чартерлік жүк рейстер бағдарламасы - бір ғана пайдаланушының әуе кемелерімен бір бағыт бойынша жүйелі орындалатын тұрақты емес жүк авиатасымалдары;
8) тұрақты емес ұшуларды біржақты орындау - қазақстандық авиакомпаниялар отыз күнде екіден аз жиілікпен тұрақты емес ұшуларды орындайтын авиациялық маршруттар бойынша жолаушыларды және/немесе жүкті коммерциялық тасымалдау мақсатында азаматтық әуе кемелерінің шетел пайдаланушыларының тұрақты емес ұшуларын орындауы.
3. "Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет беруші) көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 04.12.2024 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстандық пайдаланушыларын азаматтық әуе кемелерімен халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған шарттары және келісу тәртібі
4. Көрсетілетін қызмет берушінің келісімінсіз шет мемлекеттердің әскери құралымдарын, қару-жарағын және әскери техникасын, сондай-ақ екіұдай мақсаттағы өнімдерді тасымалдау үшін азаматтық әуе кемесін пайдаланушының халықаралық ұшуына жол берілмейді. Көрсетілетін қызмет беруші өз кезегінде осы ұшуды сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын органмен оның құзыреті шегінде келісуді жүзеге асырады.
5. Көрсетілетін қызмет беруші шет мемлекеттердің әскери құралымдарын, қару-жарағын және әскери техникасын, сондай-ақ екі мақсатқа арналған өнімдерді тасымалдау үшін азаматтық әуе кемесінің қазақстандық пайдаланушыларының халықаралық ұшуын жүзеге асыруды азаматтық әуе кемесінің қазақстандық пайдаланушысының немесе оның өкілінің Азаматтық авиация комитетіне жіберген өтінімнің негізінде келіседі, онда мынадай деректер болуы тиіс:
пайдаланушының атауы;
Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (бұдан әрі - ХААҰ) үш әріпті коды және рейс нөмірі;
ұшу күні;
әуе кемесінің үлгісі;
ұшудың толық авиабағыты;
фрахта ұйымының атауы көрсетілген ұшу мақсаты және тасымалданатын жүктің тізбесі;
жіберуші жақ және (немесе) жүк жөнелтуші (толық атауы, мекен жайы, телефоны);
қарсы алушы жақ және (немесе) жүк қабылдаушы (толық атауы, мекен жайы, телефон);
лауазымдық тұлғаның қолы.

6. Заявка на согласование от казахстанского эксплуатанта либо его уполномоченного представителя должна быть представлена услугодателю по установленным каналам связи, которые опубликованы в сборнике аэронавигационной информации (AIP) Республики Казахстан опубликованный на интернет ресурсе аэронавигационной организации (далее – сборник аэронавигационной информации) не менее чем за тридцать рабочих дней до даты выполнения полета.
Глава 3. Условия и порядок выдачи разрешений на выполнение нерегулярных международных полетов гражданскими воздушными судами иностранных эксплуатантов в воздушном пространстве Республики Казахстан
7. Юридические и физические лица (далее - услугополучатель) для получения государственной услуги направляют по установленным каналам связи, которые опубликованы в сборнике аэронавигационной информации:
1) заявление на получение разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов (далее – заявление) согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
2) электронную копию свидетельства эксплуатанта (при наличии);
3) электронная копия свидетельства о регистрации воздушного судна;
4) электронную копию сертификата летной годности воздушного судна;
5) электронную копию страхового полиса гражданской ответственности перед третьими лицами;
6) электронную копию грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу Комитета гражданской авиации).
При подаче заявления на осуществление международного нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку Организация объединенных наций определен в "Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" издания ИКАО - Doc 9284-AN/905, услугополучатель дополнительно предоставляет электронные копии следующих документов:
сертификат эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
гарантийное письмо, оформленное эксплуатантом или грузоотправителем о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам ИКАО.
Для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи электронные копии лицензии на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса, указанного в заявлении.
8. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов" (далее – перечень) изложены в приложении 2 к настоящим Правилам.

6. Қазақстандық пайдаланушы немесе оның уәкілетті өкілі келісу үшін жолдаған өтінімді Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағында (АІР) жарияланған (бұдан әрі - аэронавигациялық ақпарат жинағында) белгіленген арналар бойынша Азаматтық авиация комитетіне ұшуды орындау күніне дейін отыз жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынуы тиіс.
3-тарау. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде шетел пайдаланушылары азаматтық әуе кемелерінің халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауына рұқсаттарды берудің талаптары мен тәртібі
7. Заңды және жеке тұлғалар (бұдан әрі - қызмет алушы) мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет берушіге аэронавигациялық ұйымына аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арналары бойынша ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсатты алуға өтінімді (бұдан әрі - өтінім):
2) пайдаланушы куәлігінің (болған жағдайда) электронды көшірмесі;
3) әуе кемесінің тіркелгені туралы куәліктің электронды көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы куәліктің электронды көшірмесі;
5) үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершіліктің сақтандыру полисінің электронды көшірмесі;
6) жүк құжаттамасының (Азаматтық авиация комитетінің жеке сұрау салуы бойынша беріледі) электронды көшірмесі.
Біріккен ұлттар ұйымы тізімі бойынша жіктелуі көрсетіліп, тізбесі "Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулар" ХААҰ Doc. 9284-A№/905 басылымымен анықталған бортында қауіпті жүкпен тұрақты емес ұшуды жүзеге асырудың өтінімін берген кезде қызмет алушы қосымша төменде көрсетілген құжаттардың электронды көшірмелерін ұсынады:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдаумен байланысты қызметті жүзеге асыру құқығы бар пайдаланушы сертификатын;
ХААҰ-ның белгіленген нормалары мен ережелеріне сәйкес жүктің байлануы және таңбалануы туралы пайдаланушының немесе жүк жөнелтушінің кепілдік хаты.
Азаматтық әуе кемелерін шетелдік пайдаланушыларының туристік чартерлік рейстері үшін мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын, өтінімде көрсетілген белгіленген байланыс арналары арқылы рейсті жалға алу туроператорлық қызмет көрсетуге лицензияның электронды көшірмесін беруі қажет.
8. "Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсаттар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазылған.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.12.2024 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Услугодатель осуществляет регистрацию документов указанных в пункте 7 настоящих Правил, в день их поступления.
Сотрудник услугодателя в течении 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления, проверяет полноту представленных документов указанных в пункте 6 настоящих Правил.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в сроки, указанные в части второй настоящего пункта, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ услугодателя в приеме заявления направляется услугополучателю по каналам связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.03.2022 № 137 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Срок рассмотрения документов и выдача результата оказания государственной услуги составляет 5 (пять) рабочих дней.
11. Услугоподатель при поступлении соответствующего заявления, проверяет правильность оформления заявки и полноту представленных документов в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, производит согласование с аэропортами Республики Казахстан посадки, вылета, условий приема и обслуживания воздушного судна, метеорологического обеспечения, а также с аэронавигационной организацией условий оплаты за аэронавигационное обслуживание воздушного судна в воздушном пространстве Республики Казахстан.
12. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает заявление на соответствие требованиям настоящих Правил, при положительном заключении оформляет и направляет разрешение на выполнение международных нерегулярных полетов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Услугодатель уведомляет услугополучателя о заслушивании не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает разрешение либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется по каналам связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 04.12.2024 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттарды олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінімді тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күн ішінде осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы толық емес құжаттар топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзімде, өтінімді одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің өтінімді қабылдаудан дәлелді бас тартуы көрстілетін қызметті алушыға аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған белгіленген арналар арқылы жіберіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.03.2022 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Құжаттарды қарау мен мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесін ұсыну мерзімі 5 (бес) жұмыс күнді құрайды.
11. Көрсетілетін қызмет беруші тиісті өтінімі бойынша өтінімнің дұрыс рәсімделуін және берілген құжаттардың осы Қағиданың 7-тармағында сәйкес толық болуын тексереді, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының әуежайларымен қону, ұшу, әуе кемесін қабылдау және қызмет көрсету шарттарын, метеорологиялық қамтамасыз ету, сондай-ақ аэронавигация ұйымы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде әуе кемесіне аэронавигациялық қызмет көрсетудің төлем шарттарын жүргізеді.
12. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінішті осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне қарайды, оң қорытынды болған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсатты ресімдейді және жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау туралы мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын хабардар етеді. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші рұқсатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арналары арқылы жіберіледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.03.2022 № 137 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
14. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
15. Разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов выдается услугополучателю на период 72 часа с даты начала его действия.
16. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.03.2022 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері болып келесі саналады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарға сәйкес келмеуі.
14. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
15. Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсат көрсетілетін қызмет алушыға оның әрекет ету күнінен бастап 72 сағат мерзімге беріледі.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.03.2022 № 137 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Если иное не предусмотрено законом Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурного-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.03.2022 № 137 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Условия получения государственной услуги:
1) не допускается подача заявки на выполнение международного нерегулярного полета по договорному авиамаршруту, за исключением следующих видов нерегулярных полетов:
перевозок для оказания помощи;
чартерных рейсов в личных целях или деловой поездки;
разовых полетов, выполняемых на воздушных судах салонного варианта;
2) не допускается выполнение нерегулярного полета с целью коммерческой перевозки пассажиров по маршруту из какого-либо государства в Республику Казахстан на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, и предоставление права на выполнение такого полета не предусмотрено положениями международного договора, участницей которого является Республика Казахстан, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях или деловых поездок;
3) не допускается выполнение чартерного рейса иностранного эксплуатанта гражданского воздушного судна связанного с коммерческой перевозкой группы пассажиров, формируемой на территории Республики Казахстан, за исключением:
перевозки охраняемых и иных должностных лиц государственных органов Республики Казахстан;
перевозок для оказания помощи;
чартерных рейсов в личных целях или деловой поездки;
полетов, выполняемых в рамках письменных договоренностей авиационных властей Республики Казахстан с авиационными властями иностранного государства;
в случае отсутствия возможности выполнения чартерных полетов казахстанскими авиакомпаниями;
в случае подачи заявки на выполнение чартерного рейса иностранной авиакомпанией в страны, где действуют запреты на полеты авиакомпаний Республики Казахстан.
4) не допускается выполнение нерегулярного полета с целью коммерческой перевозки пассажиров по маршруту из Республики Казахстан в какое-либо государство на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, и предоставление права на выполнение такого полета не предусмотрено положениями международного договора, участницей которого является Республика Казахстан, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях или деловых поездок;

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.03.2022 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Егер Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.03.2022 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мемлекеттік қызметті алу шарттары:
1) келісілген авиабағыт бойынша халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға өтінім беру, тұрақты емес ұшулардың келесі түрлерін қоспағанда:
көмек көрсету үшін тасымалдауды;
жеке мақсаттарында немесе қызметтік сапарда пайдалану чартерлік рейстерді;
салон түріндегі әуе кемелерінде орындалатын бір жолғы ұшуларға жол берілмейді;
2) жеке мақсаттардағы немесе қызметтік сапарда не көмек көрсету үшін орындалатын тасымалдарды қоспағанда, егер пайдаланушысы үшінші мемлекетте тіркелген әуе кемесінде бағыты бойынша басқа бір мемлекеттен Қазақстан Республикасына жолаушыларды коммерциялық тасымалдау мақсатында тұрақты емес ұшу жоспарланса және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардағы ережелерде мұндай ұшуларды орындау құқығы көрсетілмеген жағдайда тұрақты емес рейс орындауға жол берілмейді;
3) егер шетелдік пайдаланушының азаматтық әуе кемесінің чартерлі рейсі Қазақстан Республикасының аумағында құралатын жолаушылар тобын коммерциялық тасымалдаумен байланысты жоспарланатын болса, мыналарды қоспағанда:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының күзетілудегі және басқа да лауазымдық тұлғаларды тасымалдауды;
көмек көрсетуге арналған тасымалдауларды;
жеке мақсаттардағы немесе қызметтік сапардағы чартерлі рейстерді;
Қазақстан Республикасының авиациялық билік органдары мен шет мемлекеттің авиациялық билік органдары арасындағы жазба уағдаластықтар шеңберінде орындалатын ұшуларды;
қазақстандық авиакомпаниялардың чартерлік ұшуларды орындау мүмкіндігі болмаған жағдайда;
шетелдік авиакомпания Қазақстан Республикасының авиакомпанияларына шектеулер бар мемлекеттерге чартерлік рейсті орындау өтінімін берген жағдайда, тұрақты емес рейс орындауға жол берілмейді;
4) көмек көрсету және жеке мақсаттардағы немесе қызметтік сапарлар үшін чартерлік рейстерді орындауды қоспағанда, егер пайдаланушысы үшінші мемлекетте тіркелген әуе кемесінде бағыты бойынша басқа бір мемлекеттен Қазақстан Республикасына жолаушыларды коммерциялық тасымалдау мақсатында тұрақты емес ұшу жоспарланса және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардағы ережелерде мұндай ұшуларды орындау құқығы көрсетілмеген жағдайда тұрақты емес рейс орындауға жол берілмейді;

5) не допускается выполнение нерегулярного полета с целью коммерческой перевозки пассажиров/груза между пунктами, находящимися на территории Республики Казахстан, и предоставление права на выполнение такого полета не предусмотрено положениями международного договора, участницей которого является Республика Казахстан, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях;
6) заявление для выполнения серии нескольких взаимосвязанных международных нерегулярных полетов (четыре и более полетов) должна поступать не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до выполнения первого полета;
7) в случае предоставления заявления на выполнение одного и того же рейса на одну и ту же дату от иностранного эксплуатанта и его представителя, разрешения выдаются на основании заявления, полученной от эксплуатанта;
8) государственная услуга на выполнение серии нескольких взаимосвязанных нерегулярных полетов (четыре и более полетов) выдаются на срок, не превышающий 30 календарных дней от даты выполнения первого полета;
9) государственная услуга на выполнение международных нерегулярных полетов иностранного эксплуатанта гражданского воздушного судна связанного с коммерческой перевозкой группы пассажиров, формируемой на территории Республики Казахстан выдаются сроком не более шести месяцев.
Глава 4. Оформление разрешений и обеспечение их передачи заинтересованным организациям
19. Разрешение на осуществление международного нерегулярного полета воздушного судна иностранного эксплуатанта оформляется в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам и утверждается уполномоченным должностным лицом Комитета гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан.
Номер разрешения формируется путем последовательного присвоения порядкового кода государства регистрации эксплуатанта воздушного судна в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам, аббревиатуры названия авиационной администрации на английском языке, порядкового номера разрешения и даты его выдачи.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.12.2024 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Утвержденное разрешение по установленным каналам связи направляется в адрес отправителя заявки, а также в Республиканское государственное предприятие РГП "Казаэронавигация" и в аэропорты посадки/вылета.
По просьбе эксплуатанта либо его представителя разрешение оформляется дополнительно на английском языке.

5) көмек көрсету немесе жеке мақсатында орындау үшін тасымалдауды немесе Чартерлік рейсті қоспағанда егер шетелдік пайдаланушы әуе кемесінің тұрақты емес ұшуы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды/жүкті коммерциялық тасымалдау мақсатында жүзеге асырылса және мұндай рейсті орындау құқығы Қазақстан Республикасы Қатысушы болып табылатын халықаралық шарттың ережелерінде көзделмеген болса тұрақты емес рейс орындауға жол берілмейді;
6) бірнеше өзара байланысты халықаралық тұрақты емес ұшудың (төрт және одан да көп ұшулар) серияларын орындау үшін өтінім бірінші ұшуды орындауға дейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей түсуі қажет;
7) егер шетел пайдаланушысы және оның өкілі бір күнде бір рейсті орындауға өтінім берген болса, рұқсаттар пайдаланушыдан алынған өтінім негізінде беріледі;
8) өзара байланысты бірнеше тұрақты емес ұшулардың (төрт немесе бес ұшулар) серияларын мемтекеттік қызмет алғашқы ұшу орындаған күннен бастап отыз күнтізбелік күн мерзімге дейін беріледі;
9) шетелдік пайдаланушының азаматтық әуе кемесінің Қазақстан Республикасының аумағында қалыптастырылатын коммерциялық әуе тасымалына байланысты халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға мемтекеттік қызмет алты айдан артық емес мерзімге беріледі.
4-тарау. Рұқсатты рәсімдеу және олардың мүдделі ұйымдарға берілуін қамтамасыз ету
19. Шетелдік пайдаланушының әуе кемесінің халықаралық тұрақты емес ұшуын жүзеге асыруға рұқсат осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ресімделеді және Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Азаматтық авиация комитетінің уәкілетті лауазымды адамы бекітеді.
Рұқсат нөмірі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әуе кемесін пайдаланушының тіркеу мемлекетінің реттік кодын иелену арқылы, авиациялық әкімшіліктің ағылшын тіліндегі аббревиатурасынан, рұқсаттың реттік нөмірінен және берілген күнінен құралады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 04.12.2024 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Бекітілген рұқсат орнатылған байланыс арналары бойынша өтінім берушінің мекен жайына, сондай-ақ "Қазаэронавигация" РМК және ұшу/қону әуежайларына жіберіледі.
Пайдаланушының немесе оның өкілінің өтініші бойынша рұқсат қосымша ағылшын тілінде рәсімделеді.

Глава 5. Порядок предоставления предварительных уведомлений о выполнении полетов, выполняемых без посадки
20-1. Международные нерегулярные полеты гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов в воздушном пространстве Республики Казахстан, выполняемых без посадки на территории Республики Казахстан, выполняются при предоставлении предварительного уведомления о выполнении полетов в органы обслуживания воздушного движения.
20-2. Предварительное уведомление о выполнении полетов, выполянемых без посадки направляется в аэронавигационную организацию Республики Казахстан по установленным каналам связи, которые опубликованы в документах аэронавигационной информации не позднее чем за 1 день до даты выполнения полета.
20-3. Предварительное уведомление о выполнении полетов содержит следующие данные:
наименование, полный почтовый адрес эксплуатанта и контактные данные;
код ИКАО и номер рейса;
тип и регистрационный номер воздушного судна;
максимальная взлетная масса воздушного судна;
государство регистрации воздушного судна;
цель полета;
дата, полный авиамаршрут и график движения воздушного судна, с указанием воздушных трасс на маршруте полета по территории Республики Казахстан, точек входа/выхода в/из воздушного пространства Республики Казахстан;
наличие на борту опасного груза, воинских формирований, вооружений и военной техники;
предполагаемая форма оплаты аэронавигационных услуг.
Глава 6. Заключительное положение
20. Документы предоставляемых иностранными авикомпаниями для получения разрешений международных нерегулярных (чартерных) рейсов хранятся в течении 3-х месяцев со дня выполнения рейса.
21. Предоставляемые заявки на выполнение международных нерегулярных (чартерных) полетов от иностранных авиакомпаний и выданные разрешения на выполнения нерегулярных (чартерных) полетов хранятся в течении одного года.
23. Предоставляемые предварительные уведомления о выполнении полетов без посадки хранятся в течении одного года.
Приложение 1 к Правилам
выдачи и оснований для отказа в
выдаче разрешений на
выполнение международных
нерегулярных полетов
Заявление на получение разрешения на выполнение
международных нерегулярных полетов
1. Наименование и полный почтовый адрес эксплуатанта:
___________________________________________________________________________.
2. Код Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и номера рейса:
___________________________________________________________________________.
3. Тип, регистрационный номер и радиопозывной воздушного судна;
4. Государство регистрации воздушного судна:_________________.

5-тарау. Қонбай орындалатын ұшуды орындауға алдын ала хабарлама беру тәртібі
20-1. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде шетел пайдаланушылары азаматтық әуе кемелерінің халықаралық тұрақты емес Қазақстан Республикасы аумағында қонуды жүзеге асырмайтын ұшулар әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарына ұшуды орындау туралы алдын ала хабарламаны ұсынған кезде орындалады.
20-2. Қонуды жүзеге асырмайтын ұшуларды орындау туралы алдын ала хабарлама ұшуды орындау күніне дейін 1 күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ұйымына аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жарияланған белгіленген байланыс арналары бойынша жіберіледі.
20-3. Ұшуларды орындау туралы алдын ала хабарлама мынадай деректерді қамтиды:
пайдаланушының атауы, толық пошталық мекенжайы және байланыс деректері;
ИКАО коды және рейс нөмірі;
әуе кемесінің типі және тіркеу нөмірі;
әуе кемесінің ең ауыр ұшу салмағы;
әуе кемесінің тіркелген мемлекеті;
ұшу мақсаты;
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ұшу бағытындағы әуе трассаларын, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіне/кеңістігінен кіру/шығу нүктелерін көрсете отырып, әуе кемесі қозғалысының күні, толық бағыты және кестесі;
бортта қауіпті жүктің, әскери құралымдарын, қару-жарағын және әскери техникасының бар болуы;
аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді төлеудің болжамды нысаны.
6-тарау. Қорытынды ережелер
21. Халықаралық тұрақты емес (чартерлік) рейстер үшін шетелдік авиакомпаниялары рұқсат алуға беретін құжаттар рейсті орындау күнінен бастап 3 (үш) ай ішінде сақталады.
22. Халықаралық тұрақты емес (чартерлік) ұшуларды орындауға шетелдік авиакомпанялардан берілетін өтінімдер және халықаралық тұрақты емес (чартерлік) ұшуларға берілген рұқсаттар 1 (бір) жыл ішінде сақталады.
23. Қонуды жүзеге асырмайтын ұшуларды орындау туралы ұсынылатын алдын ала хабарламалар 1 (бір) жыл ішінде сақталады.
Халықаралық тұрақты емес
ұшуды орындауға рұқсаттар
беру және оны беруден бас
тарту негіздерінің
қағидаларына
1-қосымша
Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат алуға өтінім
1. Пайдаланушының атауы және толық пошталық мекенжайы:
_______________________________________________________________________________.
2. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) коды және рейс нөмірі:
_______________________________________________________________________________.
3. Әуе кемесінің типі, тіркеу нөмірі және радио арқылы шақыруы:
_______________________________________________________________________________.
4. әуе кемесі тіркелген мемлекет: ____________________________________________.

5. Фамилия командира воздушного судна (основного и резервного), количество членов
экипажа и их гражданство: __________________________________________________.
6. Цель полета:_____________________________________________________________.
7. Наличие пассажиров (грузов) и их количества:________________________________.
8. Пункт отправки и доставки пассажиров (груза) и пункты промежуточных посадок:
___________________________________________________________________________
9. Дата, полного авиамаршрута и графика движения воздушного судна, с указанием
воздушных трасс на маршруте полета по территории Республики Казахстан, точки
входа (выхода) в (из) воздушного пространства Республики Казахстан:
___________________________________________________________________________
10. Грузоотправитель (полное наименование, адрес, телефон):
___________________________________________________________________________.
11. Грузополучатель (полное наименование, адрес, телефон):
___________________________________________________________________________.
12. Тип навигационного и связного оборудования:________________________________.
13. Наличие на борту воинских формирований, вооружений и военной техники
иностранных государств: ____________________________________________________.
14. Предполагаемая форма оплаты аэропортовых и аэронавигационных услуг:
___________________________________________________________________________.
15. Подпись должностного лица, телефон:______________________________________.
Приложение 2
к Правилам выдачи
и оснований для отказа
в выдаче разрешений
на выполнение международных
нерегулярных полетов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов"

5. әуе кемесі командирінің (негізгі және резервтік) тегі, экипаж мүшелерінің саны және
олардың азаматтығы: _____________________________________________________________.
6. Ұшу мақсаты:
_______________________________________________________________________________.
7. Жолаушылардың (жүктердің) болуы және олардың саны: ______________________.
8. Жолаушыларды (жүктерді) жөнелту және жеткізу пункттері және аралық отырғызу
пункттері: ______________________________________________________________________.
9. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ұшу бағытындағы әуе трассаларын,
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіне (кеңістігінен) кіру (шығу) нүктелерін көрсете
отырып, әуе кемесі қозғалысының күні, толық авиамаршруты және кестесі:
________________________________________________________________________________
10. Жүк жөнелтуші (толық атауы, мекенжайы, телефоны):
_______________________________________________________________________________.
11. Жүкті алушы (толық атауы, мекенжайы, телефоны):
_______________________________________________________________________________.
12. Навигациялық және байланыс жабдығының типі: ____________________________.
13. Бортта шет мемлекеттердің әскери құралымдарының, қару-жарағының және әскери
техникасының болуы: ____________________________________________________________.
14. Әуежайлар және аэронавигация қызметтері үшін болжамды төлем нысандары:
_______________________________________________________________________________.
15. Лауазымды адамның қолы, телефоны: ______________________________________.
Халықаралық тұрақты
емес ұшуды орындауға
рұқсаттар беру және оны
беруден бас тарту
негіздерінің қағидаларына
2-қосымша
"Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету үшін негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.12.2024 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов
2.
Наименование услугодателя
Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан
3.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений и выдача результата осуществляется через Комитет гражданской авиации Министерство транспорта Республики Казахстан, посредством стационарного абонентского устройства
4.
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
5.
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) / бумажная
6.
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на выполнение международных нерегулярных полетов, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результат оказания услуги: электронная / бумажная.
7.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8.
График работы услугодателя

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда –ҚР Көлік министрінің 04.12.2024 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Мемлекеттік қызметтің атауы
Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
3.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қолжетімдік арналары)
Өтініштерді қабылдау және нәтижені беру Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті, стационарлық абоненттік құрылғы арқылы
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күн
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
6.
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру, мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
Қызмет көрсету нысаны: Электронды/қағаз түрінде
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
8.
Көрсетілетін қызмет берушінің жұмыс істеу кестесі

Круглосуточно. В период с 18.30 по 9.00 по будням, а также в выходные (суббота и воскресенье) и праздничные дни, услуга оказывается удаленно (онлайн), посредством телефонной связи, электронной почты и авиационной фиксированной телекоммуникационной сети.
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги через канцелярию услугодателя представляется:
1) заявление:
2) копия свидетельства эксплуатанта (при наличии);
3) копия свидетельства о регистрации воздушного судна;
4) копия сертификата летной годности воздушного судна;
5) копия страхового полиса гражданской ответственности перед третьими лицами;
6) копия грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу Комитета гражданской авиации).
При подаче заявления на осуществление международного нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку Организация объединенных наций определен в "Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" издания ИКАО - Doc 9284-AN/905, эксплуатант дополнительно предоставляет копии следующих документов:
копия сертификата эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
гарантийное письмо, оформленное эксплуатантом или грузоотправителем о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам ИКАО.
Для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи электронную копию лицензии на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса, указанного в заявлении.
Для получения государственной услуги через канал связи, опубликованным в сборнике аэронавигационной информации либо через веб-портал "электронного правительства" представляется:
1) заявление:
2) электронная копия свидетельства эксплуатанта (при наличии);
3) электронная копия свидетельства о регистрации воздушного судна;
4) электронная копия сертификата летной годности воздушного судна;
5) электронная копия страхового полиса гражданской ответственности перед третьими лицами;
6) электронная копия грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу Комитета гражданской авиации).
При подаче заявления на осуществление международного нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку Организация объединенных наций определен в "Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" издания ИКАО – Doc 9284-AN/905, эксплуатант дополнительно предоставляет копии следующих документов:
электронная копия сертификата эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
гарантийное письмо, оформленное эксплуатантом или грузоотправителем о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам ИКАО.
Для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи копии лицензии на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса, указанного в заявлении.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основанием для отказа в оказании государственной услуги являются:

Тәулік бойы. Жұмыс күндері сағат 18.30-дан 9.00-ге дейін, сондай-ақ демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндері қызмет телефон байланысы, электрондық пошта және авиациялық тұрақты телекоммуникациялық желі арқылы қашықтан (онлайн) көрсетіледі.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы мемлекеттік қызметтерді алу үшін ұсынылады:
1) өтінім:
2) пайдаланушы куәлігінің (болған жағдайда) көшірмесі;
3) әуе кемесінің тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы куәліктің көшірмесі;
5) үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершіліктің сақтандыру полисінің көшірмесі;
6) жүк құжаттамасының (Азаматтық авиация комитетінің жеке сұрау салуы бойынша беріледі) көшірмесі.
Біріккен ұлттар ұйымының тізімі бойынша жіктелуі көрсетіліп, тізбесі "Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулар" ХААҰ Doc. 9284-A№/905 басылымымен анықталған бортында қауіпті жүкпен тұрақты емес ұшуды жүзеге асырудың өтінімін берген кезде қызмет алушы қосымша төменде көрсетілген құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдаумен байланысты қызметті жүзеге асыру құқығы бар пайдаланушы сертификатының көшірмесін;
ХААҰ-ның белгіленген нормалары мен қағидаларына сәйкес жүктің байлануы және таңбалануы туралы пайдаланушының немесе жүк жөнелтушінің кепілдік хаты.
Азаматтық әуе кемелерін шетелдік пайдаланушыларының туристік чартерлік рейстері үшін мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын, өтінімде көрсетілген белгіленген байланыс арналары арқылы рейсті жалға алу туроператорлық қызмет көрсетуге лицензияның электронды көшірмесін беруі қажет.
Мемлекеттік қызметтерді аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған байланыс арнасы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы алуға ұсынылады:
1) өтінім:
2) пайдаланушы куәлігінің (болған жағдайда) электронды көшірмесі;
3) әуе кемесінің тіркелгені туралы куәліктің электронды көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы куәліктің электронды көшірмесі;
5) үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершіліктің сақтандыру полисінің электронды көшірмесі;
6) жүк құжаттамасының (Азаматтық авиация комитетінің жеке сұрау салуы бойынша беріледі) электронды көшірмесі.
Біріккен ұлттар ұйымы тізімі бойынша жіктелуі көрсетіліп, тізбесі "Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулар" ХААҰ Doc. 9284-A№/905 басылымымен анықталған бортында қауіпті жүкпен тұрақты емес ұшуды жүзеге асырудың өтінімін берген кезде қызмет алушы қосымша төменде көрсетілген құжаттардың электронды көшірмелерін ұсынады:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдаумен байланысты қызметті жүзеге асыру құқығы бар пайдаланушы сертификатының электронды көшірмесін;
ХААҰ-ның белгіленген нормалары мен қағидаларына сәйкес жүктің байлануы және таңбалануы туралы пайдаланушының немесе жүк жөнелтушінің кепілдік хаты.
Азаматтық әуе кемелерін шетелдік пайдаланушыларының туристік чартерлік рейстері үшін мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын, өтінімде көрсетілген белгіленген байланыс арналары арқылы рейсті жалға алу туроператорлық қызмет көрсетуге лицензияның электронды көшірмесін беруі қажет.
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері болып табылады:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
3. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 800 080 7777, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 3 к Правилам
выдачи и оснований для отказа в
выдаче разрешений на
выполнение международных
нерегулярных полетов
Разрешение на выполнение международных нерегулярных полетов
На исх. № _______ от "___" ________ ___г.
Дано разрешение на выполнение международных нерегулярных полетов
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(номера рейсов, наименование эксплуатанта, тип воздушного судна (основной и
резервный),
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
регистрационный номер воздушного судна (основной и резервный),
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
дата, полный маршрут полета, точки и время входа и выхода в/из воздушного
пространства)
Разрешение № _____________________________________________________________
(указывается номер разрешения)
Цель полета _______________________________________________________________
Особые условия ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указывается метод и форма оплаты аэропортовых и аэронавигационных сборов)
Руководитель уполномоченного органа ___________ ___________________________
(подпись)
"____" _____________________ ______г.
М. П. (при наличии)
Приложение 4 к Правилам
выдачи и оснований для отказа в
выдаче разрешений на
выполнение международных
нерегулярных полетов
Перечень государств и их порядковые номера, используемые при выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных авиаперевозок иностранными воздушными судами
код
Государство
код
Государство
код
Государство

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарға сәйкес келмеуі.
11.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып,
электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптарды қоса алғанда
1. Мемлекеттiк қызметтi көрсету орындарының мекенжайлары көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң www.gov.kz ("Азаматтық авиация комитетi" бөлiмiнiң "Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтер" кiшi бөлiмiнде) интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Көрсетiлетiн қызметтi алушының порталдың "жеке кабинетi", сондай-ақ мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi бiрыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткiзу режимiнде мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi және мәртебесi туралы ақпаратты алу мүмкiндiгi бар.
3. Мемлекеттiк қызметтi көрсету мәселелерi бойынша анықтама қызметтерiнiң байланыс телефондары: 8 800 080 7777, мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi бiрыңғай байланыс орталығы: 1414
Халықаралық тұрақты емес
ұшуды орындауға рұқсаттар
беру және оны беруден бас
тарту негіздерінің
қағидаларына
3-қосымша
Халықаралық тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсат
_____ жылғы "___" ___________ № ___ шығыс құжатқа
Халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат берілді:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(рейстер нөмірі, пайдаланушының атауы, әуе кемесінің типі
(негізгі және резервтік),
________________________________________________________________________________
әуе кемесінің тіркеу нөмірі (негізгі және резервтік), ұшудың күні, толық маршруты,
________________________________________________________________________________
әуе кеңістігіне/нен кіру мен шығудың нүктелері және уақыты)
Рұқсат № ______________________
(рұқсттың нөмірі көрсетіледі)
Ұшудың мақсаты _______________
Ерекше жағдайлар _________________________________________________________
(әуежайлық пен аэронавигациялық алымдарды төлеудің әдісі мен нысаны көрсетіледі)
Уәкілетті органның басшысы
__________________________
(қолы)
____ жылғы "____" _____________                        М.О. (болған кезде)
Халықаралық тұрақты емес
ұшуды орындауға рұқсаттар
беру және оны беруден бас
тарту негіздерінің
қағидаларына
4-қосымша
Шетел әуе кемелерімен халықаралық тұрақты емес ұшуларға берілетін рұқсаттардағы беру кезінде қолданылатын мемлекеттердің тізбесі және олардың реттік нөмірлері
код
Мемлекет
код
Мемлекет
код
Мемлекет

063
Испания
129
Республика Корея
064
Италия
130
Республика Молдова
065
Кабо-Верде
131
Российская Федерация
066
Йемен
132
Руанда
Приложение 2 к приказу
и.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 13 августа 2010 года № 359
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
1. Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2558, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., № 43-48, ст. 895);

063
Испания
129
Оңтүстік Корея
064
Италия
130
Молдова
065
Кабо-Верде
131
Ресей
066
Йемен
132
Руанда
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрі
міндетін атқарушының
2010 жылғы 13 тамыздағы
№ 359 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізілімі
1. "Тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру ережесі және беруден бас тарту үшін негіздер" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2558 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетені, 2003 ж., № 43-48, 895-құжат жарияланған);

2. Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 августа 2004 года № 139 "О внесении изменения в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3029);
3. Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 января 2005 года № 4 "О внесении дополнений в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3439, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 21 октября 2005 г. № 195-196 (929-930));
4. Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2006 года № 28 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4130, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 7 апреля 2006 года № 61-62 (1041-1042));
5. Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 июля 2006 года № 126 "О внесении дополнений в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4316, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 11 августа 2006 года № 147(1127), от 8 сентября 2006 года № 162(1142));
6. Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 марта 2007 года № 55 "О внесении дополнений и изменений в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4621, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 г., № 5, ст. 258.);

2. "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығымен бекітілген тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру ережесі және беруден бас тарту үшін негіздерге өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2004 жылғы 3 тамыздағы № 139 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3029 болып тіркелген);
3. "Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2005 жылғы 12 қаңтардағы № 4 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3439 болып тіркелген, 2005 жылғы 21 қазанда № 195-196 (929-930) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
4. Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 ақпандағы № 28 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4130 болып тіркелген, 2006 жылғы 7 сәуірде № 61-62 (1041-1042) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
5. Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006 жылғы 3 шілдедегі № 126 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4316 болып тіркелген, 2006 жылғы 11 тамызда № 147 (1127), 2006 жылғы 8 қыркүйекте № 162 (1142) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
6. Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2007 жылғы 27 наурыздағы № 55 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4621 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетені, 2007 ж., № 5, 258-құжат жарияланған);

7. Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 440 "О внесении дополнений и изменений в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5336, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 31 октября 2008 года № 166 (1566);
8. Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 80 "О внесении дополнений и изменений в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5583, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 3 апреля 2009 года № 49 (1646));
9. Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 мая 2009 года № 238 "О внесении дополнений в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5698, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 19 июня 2009 года № 92 (1689));
10. Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 апреля 2010 года № 173 "О внесении дополнений и изменения в приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502 "Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6216).

7. Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 440 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5336 болып тіркелген, 2008 жылғы 31 қазанда № 166 (1566) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
8. Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2009 жылғы 26 ақпандағы № 80 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5583 болып тіркелген, 2009 жылғы 3 сәуірде № 49 (1646) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
9. Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2009 жылғы 18 мамырдағы № 238 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5698 болып тіркелген, 2009 жылғы 19 маусымда № 92 (1689) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
10. Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру және беруден бас тартуға арналған негіздердің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы № 502 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2010 жылғы 6 сәуірдегі № 173 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6216 болып тіркелген).