Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи населению города Каражал
Решение ХХVII сессии Каражалского городского маслихата Карагандинской области от 23 июня 2010 года N 253. Зарегистрировано Управлением юстиции города Каражал Карагандинской области 22 июля 2010 года N 8-5-98. Утратило силу - решением ХХХХV сессии Каражалского городского маслихата Карагандинской области от 2 декабря 2011 года N 405
Сноска. Утратило силу - решением ХХХХV сессии Каражалского городского маслихата Карагандинской области от 02.12.2011 N 405.
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года и "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года, постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" городской Маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи населению города Каражал.
2. Считать утратившим силу решение XXVI сессии Каражалского городского Маслихата от 13 июля 2006 года N 26/259 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам города Каражал жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг, компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей телекоммуникаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-5-24 от 15 августа 2006 года, опубликовано в газете "Қазыналы өңір" от 19 августа 2006 года N 32).
3. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по вопросам социальной сферы и правовой защиты (С. Сыртанбеков).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель XXVII сессии                  Н. Рахимов
Секретарь городского Маслихата             Н. Кадирсизов
УТВЕРЖДЕН
решением Каражалского
городского Маслихата
от 23 июня 2010 года N 253
Правила
предоставления жилищной помощи населению города Каражал
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 2314 от 30 декабря 2009 года "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 512 от 14 апреля 2009 года "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 710 от 19 июля 2008 года "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченному населению города Каражал.

Қаражал қаласының тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Қаражал қалалық мәслихатының ХХVІІ сессиясының 2010 жылғы 23 маусымдағы N 253 шешімі. Қарағанды облысы Қаражал қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 22 шілдеде N 8-5-98 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қаражал қалалық мәслихатының ХХХХV сессиясының 2011 жылғы 2 желтоқсандағы N 405 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қаражал қалалық мәслихатының ХХХХV сессиясының 2011.12.02 N 405 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуiрдегi "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" N 2314 қаулысына сәйкес қалалық Мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қаражал қаласының тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
2. Қаражал қалалық Мәслихатының 2006 жылғы 13 шілдедегі XXVI сессиясының "Қаражал қаласының аз қамтылған азаматтарына тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметтер ақысын төлеу, қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің көтерілуіне байланысты өтемақы төлеу үшін тұрғын үй жәрдемақысын беру Қағидасын бекіту туралы" N 26/259 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2006 жылғы 15 тамызда N 8-5-24 болып тіркелген, "Қазыналы өңір" газетінің 2006 жылғы 19 тамыздағы N 32 санында жарияланған) күші жойылған деп табылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық Мәслихаттың әлеуметтік сала және құқық қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясына (С. Сыртанбеков) жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
XXVII сессияның төрағасы                   Н. Рахымов
Қалалық Мәслихаттың хатшысы                Н. Кәдірсізов
Қаражал қалалық Мәслихатының
2010 жылғы 23 маусымдағы
N 253 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қаражал қаласының тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі
Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабына, Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы N 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі N 710 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" қаулысына сәйкес әзірленген және Қаражал қаласы аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін белгілейді.

Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Каражалского городского маслихата от 23.12.2010 N 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, к совокупному доходу семьи в процентах;
2) совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
3) кондоминиум - форма собственности на недвижимость, при которой помещения находятся в индивидуальной (раздельной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
4) орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума;
5) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Каражал";
6) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи;
7) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу в порядке, установленном законодательством;
8) специальная комиссия - комиссия, утвержденная приказом уполномоченного органа, созданная для решения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций по вопросам назначения (отказа) жилищной помощи;
9) счет – документ (квитанция, извещение, справка) на оплату расходов на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи, арендной платы за пользование жилищем, который предоставляется на электронном носителе поставщиками услуг, либо на бумажном носителе заявителем за период назначения жилищной помощи;
10) расходы общего имущества объектов кондоминиума - обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию общего имущества объекта кондоминиума;

Ескерту. Кіреспеге өзгерту енгізілді - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.12.23 N 305 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Ережеде келесідей негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) шығындардың жол берілетін шекті үлесі – отбасының тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді, қатты отынды және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақыны арттырудағы байланыс қызметтерін, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жұмсалған шығынның жол берілетін шекті деңгейінің отбасының жиынтық табысының пайыздық қатынасы;
2) отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсан ішінде отбасының тапқан табыстарының жалпы сомасы;
3) кондоминиум – үй-жай азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттің дара (бөлек) меншігінде болатын, ал ортақ мүлік оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болатын жағдайда, жылжымайтын мүлікке меншіктің нысаны;
4) кондоминиум нысанын басқару органы – кондоминиум нысанын күтіп-ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
5) уәкілетті орган – "Қаражал қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" ММ;
6) өтініш беруші (жеке тұлға) – тұрғын үй көмегін тағайындау үшін жеке өз атынан немесе отбасының атынан өтініш берген тұлға;
7) отбасы – некелесу, туыстық қатынастардан, бала асырап алудан немесе тәрбиеге алудың басқа да үлгілерінен шығатын, мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтармен, міндеттермен байланысқан, заңнамада бекітілген тәртіпте бір мекен-жайда бірге тұратын және тіркелген адамдар тобы;
8) арнайы комиссия – тұрғын үй көмегін тағайындау (тағайындамау) мәселелері бойынша даулы, таласты немесе кикілжің жағдайларды шешу үшін құрылған, уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген комиссия;
9) шот – коммуналдық қызметтерді тұтынуға, тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін байланыс қызметтеріне жұмсалған шығындарды төлеуге арналған және тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде қызметті жеткізушімен электрондық тасымалдағышта немесе өтініш берушімен қағаз түрінде ұсынылатын есеп шот (түбіртек, хабарлама, анықтама);
10) тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар – жалпы жиналыстың шешімімен бекітілген ай сайынғы жарналар арқылы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығындарының, кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін пайдалану мен жөндеуге, жер учаскесін ұстауға жұмсалған, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің ортақ жабдықтарын орнатуын, пайдалануын және тексеруін өтеуге кеткен шығындардың, кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін ұстау үшін тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалған шығындардың міндетті сомасы, сондай-ақ кондоминиум нысанының немесе оның жекелеген түрлерінің ортақ мүліктерін болашақта күрделі жөндеуден өткізу үшін ақшаны жинақтауға арналған жарна;

11) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс строительных и организационно-технических мероприятий по устранению физического и морального износа не связанных с изменениями основных технико-экономических показателей здания (объекта), с заменой, при необходимости конструктивных элементов и систем инженерного оборудования;
12) коммунальные услуги - услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение (в том числе потребление твердого топлива), мусороудаление.
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) постоянно проживающим в данной местности на оплату:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, в порядке, установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
3. Жилищная помощь предоставляется малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в городе Каражал, зарегистрированным в данном жилище, являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, в том случае, если расходы на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, в пределах нормы площади жилища, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади, нормативов расходов на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, а также повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций, в бюджете семьи превышают долю предельно-допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно-допустимых расходов на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, оплату потребления коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, а также повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 15 %. Доля предельно-допустимых расходов является критерием для оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам).

11) кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу жұмыстары – ғимараттың (нысанның) негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін өзгертумен байланыспаған, қажет болған жағдайда конструкциялық элементтері мен инженерлік жабдықтар жүйелерін алмастырып табиғи немесе моральдық тозуды жоятын құрылыстық және ұйымдастырушы-техникалық кешенді шаралары;
12) коммуналдық қызметтер - тұрғын үйде (тұрғын үй ғимаратын) көрсетілетін және сумен қамту канализацияны, газды тұтыну, электр қуаты, жылу қуаты (сонымен қатты отынды тұтыну) қоқыс шығарудың қызметі.
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет есебінен Қаражал қаласында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) төленеді:
жекешелендірілген үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй-жайларды (пәтерлерді) жалға алушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) соның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеу жұмыстары үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға жұмсалған шығындарды төлеу үшін;
үй-жайдың меншік иесі немесе жалға алушысы (қосымша жалдаушысы) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді, қатты отынды тұтынуды төлеу үшін;
үй-жайдың меншік иесі немесе жалға алушысы (қосымша жалдаушысы) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақы тарифтері артуына байланысты байланыс саласындағы қызметтерді заңнамада бекітілген тәртіпте төлеу үшін;
жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыны төлеу үшін беріледі.
Тұрғын үй көмегін есептеген кезде қабылданатын отбасылардың (азаматтардың) шығындары жоғарыда аталған бағыттардың әрқайсысы бойынша шығындардың сомасы ретінде анықталады.
3. Егер отбасының бюджетінен тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді, қатты отынды пайдалануға, тұрғын үй ауданының нормасы шегінде, бірақ нақты алып жатқан жалпы ауданынан тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) ұстауға кеткен шығындардың нормативінен артық болмайтын тұрғын үйді пайдаланғаны үшін коммуналдық қызметтерді, сондай-ақ телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің артуына байланысты жұмсалған шығындар осы мақсатқа қажетті жол берілетін шекті шығындардың үлесінен артық болған жағдайда тұрғын үй көмегі Қаражал қаласында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) ұсынылады.
Тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарна коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін сондай-ақ көрсетілген телекоммуникация қызметтері үшін абоненттік ақы тарифтерінің артуына жұмсалған жол берілетін шекті шығындардың үлесі 15 % мөлшерінде отбасының жиынтық табысына белгіленеді. Жол берілетін шекті шығындардың үлесі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) көмек көрсету үшін белгіленетін өлшем болып табылады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Каражалского городского маслихата от 23.12.2010 N 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
2. Определение норм оказания жилищной помощи
4. Жилищная помощь предоставляется уполномоченным органом в следующем порядке:
1) норма площади жилища, обеспечиваемая компенсационными мерами, эквивалентна норме предоставления жилища на каждого члена семьи, установленной жилищным законодательством, и составляет 18 квадратных метров на каждого члена семьи, проживающей в многокомнатных жилых помещениях (квартирах); для проживающих в однокомнатных жилых помещениях (квартирах) – общая площадь жилища. Социальная норма площади жилища для одиноко проживающих граждан, проживающих в многокомнатных жилых помещениях (квартирах) - 30 квадратных метров;
2) нормы потребления коммунальных услуг:
потребление газа при отсутствии центрального горячего водоснабжения – 1 баллон (одиннадцать килограмм) в месяц на семью;
потребление твердого топлива на одного человека (на основании сведений об отсутствии центрального отопления и потреблении твердого топлива):
в жилых помещениях (квартирах) на отопление 1 квадратного метра площади - 161 килограмм угля для домов 1-2-этажной постройки, 98 килограмм угля для домов 3-5-этажной постройки (в расчете на отопительный сезон 6 месяцев), но не более 7 тонн на отопительный сезон.
При расчете жилищной помощи применяются цены на уголь и газ, сложившиеся в городе Каражал за истекший квартал по данным органов по статистике.
Потребление электроэнергии на семью по фактическим расходам, но не более:
150 киловатт в месяц в домах, оборудованных газовыми плитами;
250 киловатт в месяц в домах, оборудованных электрическими плитами;
3) нормы потребления холодной воды, канализации, мусороудаления, расходов на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, независимо от формы управления (кооперативы собственников квартир, комитеты самоуправления, домовые комитеты и так далее, оформившие юридическую форму правления) устанавливаются на основе тарифов, утвержденных поставщиками услуг или органом, утверждающим тариф.
5. Оплата расходов на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
6. Сумма повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам подлежит компенсации через механизм жилищной помощи в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.

Ескерту. 3 тармаққа өзгерту енгізілді - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.12.23 N 305 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Тұрғын үй көмегін көрсетудің нормаларын анықтау
4. Тұрғын үй көмегі келесі нормаларға сәйкес көрсетіледі:
1) тұрғын үй ауданының нормасы тұрғын үй заңнамасымен бекітілген нормаға эквивалентті, және көп бөлмелі пәтерлерде (тұрғын үйлерде) тұратын отбасының әр мүшесі үшін 18 шаршы метрді құрайды; бір бөлмелі пәтерлерде (тұрғын үйлерде) тұратындар үшін – тұрғын үйдің жалпы ауданы есептеледі. Көп бөлмелі пәтерлерде (тұрғын үйлерде) тұратын жалғыз басты азаматтар үшін тұрғын үй ауданының әлеуметтік нормасы – 30 шаршы метр;
2) коммуналдық қызметтерді тұтынудың нормасы:
нақты шығындар бойынша газды тұтыну, бірақ:
орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған жағдайда, отбасына 1 баллон газ (он бір килограмм);
қатты отынды тұтыну бір адамға (орталықтандырылған жылудың жоқ екендігі және қатты отынды тұтыну туралы мәліметтер бойынша):
тұрғын үйлерде (тұрғын үй ғимараттарында) ауданның 1 шаршы метрін жылыту үшін – 1-2 қабатты үйлерде 161 килограмм көмір, 3-5 қабатты үйлерде 98 килограмм көмір (6 айлық жылыту маусымын есептегенде), бірақ бір маусымда 7 тоннадан артық емес.
Тұрғын үй көмегін есептегенде, өткен тоқсанда Қаражал қаласында туындаған көмір мен газдың бағалары статистика жөніндегі органның мәліметтері бойынша ескеріледі.
Нақты шығындар бойынша отбасының электр энергиясын тұтынуы, бірақ:
газды плиталармен жабдықталған үйлерде айына 150 киловаттан аспауы тиіс;
электр плиталармен жабдықталған үйлерде айына 250 киловаттан аспауы тиіс;
3) басқару үлгісіне қарамастан (басқарудың заңды үлгісін рәсімдеген пәтерлер меншік иелерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеті және т.б.) суық суды, канализацияны, ыстық суды, қоқыс шығаруды, лифтілерге қызмет көрсетуді, тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға кеткен шығындарды тұтыну нормалары қызметтерді жеткізушімен немесе тарифті бекітетін органмен бекітілген тарифтер негізінде белгіленеді.
5. Тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін кеткен шығындарды нормадан тыс төлеу жалпы сипаттамада іске асырылады.
6. Әлеуметтік қорғалған азаматтарға телекоммуникация қызметін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің өсу сомасына Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілген тәртіпте тұрғын үй көмегінің механизмі арқылы өтемақы төленуге тиісті.

3. Порядок оказания и выплаты жилищной помощи
7. Жилищная помощь предоставляется уполномоченным органом и назначается физическим лицам по месту их жительства.
8. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, не могут получать жилищную помощь.
9. Не могут получать жилищную помощь семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости, за исключением лиц, являющихся инвалидами или осуществляющих уход за инвалидами, детьми-инвалидами и лицами старше восьмидесяти лет, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до семи лет.
10. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении (отказе) жилищной помощи рассматривается в судебном порядке.
11. Размер жилищной помощи не может превышать суммы фактически начисленной платы за расходы на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, в пределах норм, арендной платы за пользование жилищем, а также разницы увеличения абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций.
12. Сведения о фактически начисленной сумме за расходы на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, предоставляют поставщики коммунальных услуг (на бумажных или электронных носителях) и (или) физические лица (на бумажных носителях).
Представляются копии документов, подтверждающие семейное положение заявителя (свидетельства о браке или расторжении брака, за исключением одиноко проживающих лиц старше 65 лет, справка о рождении формы N 4) и сведения отсутствия центрального отопления и потребления твердого топлива.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
13. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом заполняются бланки по форме согласно приложениям 345 к настоящим Правилам, составляется договор на предоставление жилищной помощи и формируется личное дело получателя жилищной помощи.
Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у получателя жилищной помощи. Указанный договор является основанием для предоставления жилищной помощи.
При отсутствии изменений в последующие кварталы в составе семьи и размере общей площади занимаемого жилища, бланк по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не заполняется.

3. Тұрғын үй көмегін көрсету және төлеу тәртібі
7. Тұрғын үй көмегі уәкілетті органмен ұсынылады және нақты тұрғын үйде тіркелген және тұрғын үйдің меншік иесі немесе жалға алушысы (қосымша жалдаушысы) болып табылатын жеке тұлғаларға тұрғылықты мекен-жайы бойынша тағайындалады.
8. Жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі (пәтері, үйі) бар немесе тұрғын үй-жайларды жалға не қосымша жалға беретін отбасылар тұрғын үй көмегін ала алмайды.
9. Егер отбасыда жұмыс істемейтін, күндізгі бөлімде оқымайтын, әскерде қызмет етпейтін және жұмыспен қамту мекемесінде жұмыссыз ретінде тіркелмеген жұмысқа қабілетті тұлғалар болса, онда ол отбасылардың тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ, мүгедек, мүгедек бала болып табылатын немесе күтім жасауға мұқтаж деп танылған мүгедектерге, мүгедек балаларға, сексен жастан асқан адамдарға күтім жасайтын немесе жеті жасқа дейінгі баланың (бір және одан да көп баланың) тәрбиесімен айналысатын тұлғалардан басқа.
10. Даулы, таласты немесе кикілжің жағдайлар туындаған жағдайда тұрғын үй көмегін тағайындау (тағайындамау) мәселелері сот тәртібінде  қаралады.
11. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін сондай-ақ телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақының өсу айырмашылығына кеткен шығындарға нақты есептелген төлем сомасынан артық болмауға тиісті.
12. Тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға кеткен шығындарды төлеуге арналған нақты есептелген сомасы туралы жөніндегі мәліметтерді коммуналдық қызметтерді жеткізуші (қағаз түрінде немесе электрондық тасымалдағышта) және (немесе) жеке тұлғалар (қағаз түрінде) ұсынады.
Өтініш берушінің отбасылық жағдайын растайтын құжаттың көшірмесі (65 жастан асқан жеке тұратын жалғызбасты тұлғалардан басқа тұлғалардың некеге отыру немесе некені бұзу туралы куәліктері, Ф-N 4 туу туралы анықтамасы) және орталықтандырылған жылыту жүйесінің жоқтығы және қатты отынды пайдаланатындығын растайтын мәліметтер.
Салыстырып тексеру үшін басқа құжаттар түпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылып беріледі.
13. Тапсырылған құжаттарды қараудың қорытындысы бойынша уәкілетті орган осы Ереженің 345-қосымшаларына сәйкес үлгі бойынша бланктерді толтырады, тұрғын үй көмегін ұсынуға арналған келісім шартты жасайды және тұрғын үй көмегін алушының жеке ісін ашады.
Келісім шарт екі данадан жасалады, оның біреуі тұрғын үй көмегін алушыда сақталады. Аталған келісім шарт тұрғын үй көмегін ұсыну үшін негіздеме болып табылады.
Келесі тоқсандарда отбасының құрамы мен тұратын тұрғын үйдің жалпы ауданының көлемі өзгерусіз қалса, онда осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес үлгідегі бланк толтырылмайды.

14. При необходимости уполномоченный орган может обследовать материально-бытовое положение семьи, обратившейся за назначением жилищной помощи. Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищной помощи.
15. В случае возникновения сомнения в достоверности предоставляемой информации уполномоченный орган вправе запрашивать, а юридическим и физическим лицам необходимо предоставлять информацию о доходах лица, претендующего на получение жилищной помощи.
16. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между суммой оплаты расходов на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
17. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня, на расчетные счета поставщиков услуг, органов управления объектов кондоминиума с дальнейшим зачислением жилищной помощи на лицевые счета получателей.
18. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет бюджетных средств бюджета города.
4. Порядок назначения жилищной помощи
19. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган или в Центр обслуживания населения по месту жительства с заявлением (приложение 1) и представляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан;
4) документы, подтверждающие доходы членов семьи;
5) счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
6) счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума;
7) счета на потребление коммунальных услуг;

14. Қажет болған жағдайда уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өтініш берген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқылы (арнайы комиссияның тапсырмасы бойынша) Тексеру актісі тұрғын үй көмегін алушының жеке ісіне тігіледі.
15. Берілген ақпараттың растығында күмән туындаған жағдайда уәкілетті орган ақпаратты сұрауға, ал заңды және жеке тұлғалар тұрғын үй көмегін алуға үміткер тұлғалардың табысы туралы ақпаратты беру қажет.
16. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді, қатты отынды пайдалануға кеткен шығындар мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына байланыс қызметтерінің, нормалар шегінде тұрғын үй көмегін пайдаланғаны үшін осы мақсаттарға кеткен отбасының жол берілетін шекті шығындарының деңгейін төлеу сомасының арасындағы айырмасы ретінде есептеледі.
17. Тұрғын үй көмегін төлеу екінші деңгейдегі банктер арқылы қызметтерді жеткізушінің, кондоминиум нысандарының басқару органының есеп шоттарына, одан арғы тұрғын үй көмегін алушылардың дербес шоттарына аудару арқылы уәкілетті органмен іске асырылады.
18. Тұрғын үй көмегінің төленуін қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен іске асырылады.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
19. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін азамат (отбасы) уәкілетті органға немесе тұрғылықты мекен-жайы бойынша халыққа қызмет көрсету орталығына өтініш береді (1 қосымша) және келесі құжаттарды ұсынуы қажет:
1) өтініш берушінің жеке куәлігінің көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқығын белгілейтін құжаттың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеуге алу кітабының көшірмесі;
4) отбасының табысын айналысатын қызмет түрін растайтын құжаттар;
5) кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу жүргізу мақсатын енгізу көлемінің шоттары;
6) кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу жұмыстарының жекелеген түрлерін өткізу үшін кеткен шығындардың сметасы негізінде жергілікті атқарушы органмен келісіп шешілген (тұрғын үй инспекциясымен), пәтерлердің меншік иелерінің және жалға алушылардың (жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекітіліп, мөр басылып, кондоминиум нысанын басқарушы органның жетекшісі қол қойған, кондоминиум нысанын басқарушы органмен ұсынылған кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған ай сайынғы жарнаның мөлшері туралы шот;
7) коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін шоттар;

8) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копию договора на оказание услуг связи;
9) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
5. Сроки и периодичность предоставления жилищной помощи
20. Жилищная помощь назначается уполномоченным органом с месяца подачи заявления со всеми необходимыми документами сроком на 1 год. Сведения о доходах и составе семьи, а также о расходах на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендную плату за пользование жилищем, ежеквартально предоставляются в уполномоченный орган.
21. Получателям жилищной помощи необходимо в течении 10 дней информировать уполномоченный орган об обстоятельствах, влияющих на право получения или на размер жилищной помощи.
За предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, назначение и выплата жилищной помощи семье (гражданину) прекращаются на период ее назначения, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
22. При изменении доли предельно-допустимых расходов семьи на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций производится перерасчет ранее назначенных пособий с момента наступления соответствующих изменений.
23. При определении права на жилищную помощь в семье не учитываются лица, временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.
6. Исчисление совокупного дохода
24. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищной помощи (далее - совокупный доход), исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи.
25. При исчислении совокупного дохода в составе семьи учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по одному месту жительства.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца следующего квартала.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в квартале, предшествовавшему кварталу обращения за жилищной помощью, произошли изменения, доход выбывшего члена семьи не учитывается.

8) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шоты немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған келісім шарттың көшірмесі;
9)жергілікті атқарушы органмен ұсынылған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақының мөлшері туралы шот.
5. Тұрғын үй көмегін көрсету мерзімі мен кезеңділігі
20. Тұрғын үй көмегі барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш берген айдан бастап уәкілетті органмен 1 жыл мерзімге тағайындалады. Отбасының табысы мен құрамы жөніндегі, сондай-ақ тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) оның ішінде кондоминиум нысандарының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді пайдалануға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға кеткен шығындар жөніндегі мәліметтер уәкілетті органға тоқсан сайын ұсынылады.
21. Тұрғын үй көмегін алушылар тұрғын үй көмегін алу құқығына немесе мөлшеріне әсер ететін жағдайлар туралы 10 күн ішінде уәкілетті органға хабарлауға тиісті.
Тұрғын үй көмегін заңсыз немесе асыра көтеріп тағайындауға себеп болған көрінеу жалған мәлімет бергені үшін отбасыға (азаматқа) тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу тағайындалған кезеңде тоқтатылады, ал тұрғын үй көмегі ретінде заңсыз алынған сома өз еркімен қайтарылады, ал одан бас тартқан жағдайда-сот арқылы қайтарылады.
22. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді пайдалануға, жеке меншіктегі тұрғын үй қорында жергілікті атқарушы органмен жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің өсуіне кеткен отбасының жол берілетін шекті шығындар үлесінің өзгеруі, тиісті өзгерістер басталған мезгілден бастап, алдында тағайындалған жәрдемақылар қайтадан есептеледі.
23. Тұрғын үй көмегіне құқықты анықтаған кезде отбасыда тиісті құжатпен расталатын басқа қалада уақытша тұратын тұлғалар ескерілмейді.
6. Жиынтық табысты есептеу
24. Тұрғын үй көмегін алудан үміткер отбасының жиынтық табысы (бұдан әрі-жиынтық табыс) тұрғын үй көмегін тағайындауды іске асыратын уәкілетті органмен есептеледі.
25. Жиынтық табысты есептеген кезде отбасының құрамындағы бірге тұратын, ортақ шаруашылық жүргізетін және бірге тұратын, бір мекенжайда тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі.
Есептік кезеңде құрамында өзгеріс болған отбасының жиынтық табысын есептеген кезде, келген (кеткен) отбасы мүшесінің табысы келесі тоқсанның бірінші айынан бастап ескеріледі (ескерілмейді).

26. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью (далее – расчетный период).
27. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
28. При единовременном получении дохода, причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
29. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского учета.
30. Среднемесячный совокупный доход рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на 3 месяца.
7. Виды доходов, учитываемых при исчислении совокупного дохода семьи
31. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства - приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) иные доходы.
32. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременное пособие на погребение;
4) единовременное государственное пособие в связи с рождением ребенка;
5) материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства (в случае, если материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход исчисляется с учетом суммы оказанной помощи);
6) единовременная материальная помощь, оказываемая из средств местных бюджетов, к праздничным и юбилейным датам;
7) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
8) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
9) содержание граждан на время протезирования;
10) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение и стоимость льготного проездного билета в городском общественном транспорте (кроме такси, трамвая);

26. Жиынтық табысты есептеген кезде тұрғын үй көмегіне өтініш берген тоқсан алдында Қазақстан Республикасында және оның сыртында ақшалай немесе заттай түрде тоқсан ішінде алған табыстың барлық түрлері ескеріледі (бұдан әрі-есептік кезең).
27. Егер де отбасының бір мүшесі табысы есептелетін тоқсаннан кем жұмыс істесе, онда отбасының жиынтық табысында оның сол тоқсанда жұмыс істеген уақытының табысы ескеріледі.
28. Бір тоқсаннан артық төлеуге тиесілі табысты бір-ақ рет алған кезде жиынтық табыста есептік кезеңде алынған табыстың барлық сомасы ескеріледі.
29. Шетел валютасымен алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлік және қаржылық есеп туралы заңнамасында, бухгалтерлік есептеудің стандарттарында бекітілген тәртіпте валютаны айырбастаудың нарықтың бағамы бойынша ұлттық валютаға аударылады.
30. Орташа айлық жиынтық табыс отбасының тоқсандық жиынтық табысын 3 айға бөлу арқылы есептеледі.
7. Отбасының жиынтық табысын есептеген кезде ескерілетін табыстардың түрлері
31. Отбасының жиынтық табысын есептеген кезде Қазақстан Республикасында және оның сыртында есептік кезең ішінде алған табыстардың барлық түрлері ескеріледі:
1) еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынатын табыстар;
2) кәсіпкерліктен және қызметтің басқа да түрлерінен түсетін табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға алатын алименттер түріндегі табыс;
4) мал, құс ұстау және бау-бақша өсіруді қамтитын жеке қосалқы шаруашылықтан-үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыстар;
5) басқа да табыстар.
32. Отбасының жиынтық табысында ескерілмейді:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеу үшін біржолғы жәрдемақы;
4) баланың тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақы;
5) өз ісін ашу үшін және (немесе) жеке қосалқы шаруашылығын дамыту үшін материалдық көмек (өз ісін ашу үшін және (немесе) жеке қосалқы шаруышылығын дамыту үшін берілген материалдық көмек басқа мақсаттарға жұмсалған жағдайда, жиынтық табыс көрсетілген көмекпен бірге есептеледі);
6) мерекелік күндерге орай жергілікті бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін біржолғы материалдық көмек;
7) осы отбасыда тұрмайтын тұлғаларға отбасының бір мүшесімен төленетін алименттер;
8) тегін немесе жеңілдікпен протездеу үшін азаматтардың жол ақысын төлеу;
9) протездеу уақыты кезінде азаматтардың күтімі;
10) ем алу үшін елді мекеннен тыс жерлерде азаматтардың жеңілдікпен жол жүру ақысының құны және қалалық қоғамдық көліктерде (таксиден, трамвайдан басқа) жеңілдікпен жол жүру билеттерінің құны;

11) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания учащихся в период получения образования;
бесплатного питания и помощи, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством об образовании;
12) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении;
13) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
14) средства, предусмотренные законодательными актами по вопросам миграции населения, оралманам на:
возмещение расходов по проезду к постоянному месту жительства и провозу имущества (в том числе скота);
приобретение жилья по месту прибытия и выплату единовременных пособий;
15) помощь, в денежном или натуральном выражении, оказываемая из средств местных бюджетов, в том числе материальная помощь отдельным категориям граждан в связи с увеличением цен на основные продукты питания.
8. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, учитываемые при исчислении совокупного дохода
33. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы (кроме указанных в пункте 32 настоящих Правил), полученные в виде:
1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними в соответствии с законодательством Республики Казахстан сохраняется заработная плата);
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ;
заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
оплаты труда по найму;
суммы кредита, выплаченные работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;

11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
дәрі-дәрмек;
санаторлық-курорттық емделу;
протезді-ортопедиялық бұйымдар (жасап шығару мен жөндеу);
мүгедектерге берілетін жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен басқа да оңалту құралдары;
білім алу кезеңіндегі оқушының тегін тамақтануы;
білім беру заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында тегін көмек көрсету мен тегін тамақтану түрінде көрсетілген көмектің заттай түрлері;
12) ақшалай және заттай сипаттағы қайырымдылық көмек;
13) төтенше жағдайлар салдарынан денсаулыққа және мүлікке келген зардаптың орнын толтыру мақсатында отбасыға көрсетілген көмек;
14) халықтың көші-қон мәселесі жөніндегі заңнамалық актілерде қарастырылған:
оралмандардың тұрақты тұратын жеріне дейін келу және мүлкін (оның ішінде малды) тасымалдауға кеткен шығындарын төлеуге жұмсалған қаражат;
оралмандардың көшіп келген жерінен тұрғын үй алып беруге және біржолғы материалдық жәрдемақы төлеуге жұмсалған қаражат;
15) жергілікті бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін ақшалай немесе заттай сипаттағы көмек, соның ішінде негізгі азық-түлік өнімдер бағасының артуына байланысты азаматтарға берілетін біржолғы материалдық көмек ескерілмейді.
8. Жиынтық табысты есептеген кезде ескерілетін еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыстар
33. Отбасының жиынтық табысын есептеген кезде (осы Ереженің 32-тармағында көрсетілгендерден басқа):
1) жұмыс берушімен еңбек ақы түрінде есептелген сома, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлері, соның ішінде кесімді, уақыт бойынша, сондай-ақ ақшалай және заттай түрдегі сыйақы, қосымша төлем, үстем ақы (қаржыландыру көзіне қарамастан, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмысшыларға төленетін ақшалай соманы қосқанда);
кезекті демалыс кезеңінде сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін берілетін ақшалай өтемақы;
ұйымның таратылуы (заңды тұлғаның) немесе жұмыс беруші қызметінің тоқтатылуы (заңды тұлғаның), қызметкерлер штаты не саны қысқарған жағдайда жеке еңбек келісім шартын бұзған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мөлшерде төленетін өтемақы;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындаған кезеңге төленетін еңбекақы;
маусымдық жұмыстарда істейтін жұмыскерлердің еңбекақылары алған кезеңге сәйкес отбасының жиынтық табысында ескеріледі. Еңбекақы болмаған кезеңде жиынтық табыс оның есептелуінсіз есепке алынады;
сақтандыру агенттеріне және брокерлерге төленетін комиссиялық сыйақылар;
еңбекақыны есептеген кезде ескерілмейтін және ұйымның қаражаты есебінен төленетін төлемдердің басқа да түрлері, жерлеуге және баланың тууына берілетін жәрдемақыдан басқа;
қосымша және үстеме ақыны ескере отырып, әскери қызметшілердің, соның ішінде келісім шарт бойынша қызмет өткеріп жатқан, және ішкі істер органдарының қатардағы және басшылық ететін құрамдағы тұлғалардың, сондай-ақ соларға теңестірілген азаматтар санатының ақшалай үлесі, мерзімді қызметтің әскери қызметшілерінен басқа;
жалдау еңбегінің төлемі;
жұмыс беруші төлейтін несиенің сомасы түрінде алынған табыстар ескеріледі. Аталған төлемдер несиені өтеу мерзіміне үйлестіріледі;

2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственные пособия по уходу за ребенком до достижения им одного года;
ежемесячные государственные пособия на детей до восемнадцати лет;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, слушателям других учебных заведений независимо от источника финансирования;
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи, и другие регулярные выплаты из бюджета по решению органов местного государственного управления;
стоимость натуральных видов помощи, (кроме указанных в подпункте 11 пункта 32 настоящих Правил), предоставляемой в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
иные надбавки и доплаты ко всем видам выплат, указанным в настоящем разделе, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и другими организациями;
34. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
35. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.
Получение доходов в виде социальных выплат за счет средств республиканского бюджета подтверждается справкой, выдаваемой отделениями Государственного центра по выплате пенсий.
9. Доходы от предпринимательской и других видов деятельности, учитываемые при исчислении совокупного дохода
36. При исчислении совокупного дохода от предпринимательской и других видов деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);

2) әлеуметтік төлемдер, атап айтқанда:
зейнетақының барлық түрлері, және оларға Қазақстан Республикасының заңнамасында және басқа да нормативтік құқықтық актілерінде бекітілген тәртіпте тағайындалатын өтемақы төлемдері;
мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
жерасты және ашық тау-кен жұмыстарында, сондай-ақ аса зиянды және ауыр еңбек өндірісінде жұмыс істейтін адамдарға төленетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдер;
баланың бір жасқа толуына дейінгі күтіміне берілетін мемлекеттік жәрдемақы;
он сегіз жасқа дейінгі балаларға берілетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету;
оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, қаржыландыру көзіне қарамастан басқа оқу орындарының тыңдаушыларына төленетін стипендия;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен төленетін әлеуметтік қамтамасыз ету жәрдемақысы;
жалғыз басты 1, 2 топ мүгедектеріне күтім жасауға арналған мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға қосымша үстемеақылар мен жергілікті мемлекеттік басқару органдарының шешімі бойынша бюджеттен төленетін басқа да тұрақты төлемдер;
заңға және басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ұсынылатын заттай көмек түрінің құны (осы Ереженің 32-тармағының 11 тармақшасында көрсетілгеннен басқасы), сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
осы бөлімде көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен, жергілікті мемлекеттік басқару органдарымен, мекемелермен және басқа да ұйымдармен бекітілген басқа да үстеме ақылар мен төлемдердің барлық түрлеріне қосымша төлемдер түрінде алынған табыстар ескеріледі;
34. Жиынтық табыстың құрамына еңбек және қызметтік міндеттерді орындау барысында жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянның орнын толтыру туралы заңына сәйкес, жұмыс берушімен төленетін біржолғы төлемдер мен ай сайынғы сомалар қосылады.
35. Еңбекақы, әлеуметтік төлем түрінде алынған табыстар, олардың мөлшері жөніндегі анықтамамен расталады.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен төленетін әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыстар Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығының бөлімшесімен берілетін анықтамамен расталады.
9. Жиынтық табысты есептеген кезде, кәсіпкерлік және
басқа да қызмет түрлерінен түсетін табыс
36. Кәсіпкерліктен және басқа да қызмет түрлерінен түсетін жиынтық табысты есептеген кезде:
1) өнімді (жұмысты, қызметті) сатқаннан;

2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая (исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период);
4) от самостоятельной занятости.
37. Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления.
Совокупный доход лиц, занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
38. Доходы самостоятельно занятого населения подтверждаются письменным заявлением.
39. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы, включая доходы, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.
10. Доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев, учитываемые при исчислении совокупного дохода
40. В составе совокупного дохода учитываются алименты на детей и других иждивенцев. Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения.
41. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
42. В случае, когда плательщик уклоняется от уплаты алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов (при предоставлении справки от судоисполнителя).
43. Совокупный доход исчисляется без учета алиментов, в случаях, когда плательщик:
находится в местах лишения свободы, либо изоляторе временного содержания (при предоставлении справки от судебного исполнителя или из исправительного учреждения, о том, что алименты на детей не перечисляются с указанием периода нахождения в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания);
находится на лечении или состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (при предоставлении справки);
выбыл на постоянное местожительство в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения;
уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи с злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой компетентного органа.

2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлікті сатқан кезде құнының өсуінен;
3) шаруа қожалығы (ауыл шаруашылығы) қызметінің нәтижесінде алынған және шартты жер үлесі мен мүліктік үлестен түскен табыстар есептеледі (шаруа қожалығы мүшелерінің жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын алынған табыс туралы декларацияда көрсетілген ауыл шаруашылық өнімдерін сатудан түскен нақты табысты есептеу арқылы іске асырылады. Сонымен бірге, жылдық табыс он екі айға бөлінеді және оның тиісті бөлігі анықталатын кезеңнің жалпы жиынтық табысына қосылады);
4) өзін-өзі жұмыспен қамтудан түскен табыстар есептеледі.
37. Жекелеген азаматтардың жұмысында қамтылған тұлғалар өзінің жалақысын келісім шарттың көшірмесімен, жалдаушының анықтамасымен немесе өтініш берудің негізінде растайды.
Жекелеген азаматтардың жұмысында келісім шартсыз жұмыс істеп жүрген тұлғалардың жиынтық табысы жұмыс берушінің өтініші негізінде расталады. Сонымен бірге, еңбекақының натуралды бөлігі нарық бағасының ақшалай эквивалентінде жиынтық табысқа қосылады.
38. Өзін-өзі жұмыспен қамтыған тұрғындардың табысы жазбаша өтінішпен расталады.
39. Арнайы салық шарттары жағдайында кәсіпкерлік қызметпен айналысатын тұлғалардың табысы бір жолғы талон, патент, жеңілтілген декларация негізінде расталады.
Ресми түрде расталмаған табыстар және шаруа қожалығы (ауыл шаруашылығы) қызметінің нәтижесінде алынған табыстар әр жұмысшының табысы ең төменгі еңбекақыдан төмен болмайтын мөлшерде есептеледі.
10. Жиынтық табысты есептеген кезде ескерілетін, балаларға және басқа асырауындағы адамдарға алименттер түрінде берілетін табыстар
40. Жиытық табыстың құрамында балаларға және басқа да асырауындағыларға берілетін алименттер есептеледі.
Алимент төлеушілердің еңбекақысын қайта есептеуден алынатын алименттер мен алименттердің қосымша сомалары, оларды алу уақытына сәйкес жиынтық табыста есептеледі.
41. Қарауындағыларды асырауға міндетті тұлғаның тұратын жері туралы мәліметтің жоқтығына байланысты алименттерді алу мүмкіндігі болмаған жағдайда, тиісті органдардан аталған тұлғаға іздеу жарияланғаны туралы құжатты қоса ұсына отырып, отбасының жиынтық табысы жазбаша өтініш берудің негізінде есептеледі.
42. Төлеуші алимент төлеуден жалтарып жүрген жағдайда, жиынтық табысты алименттерді қоспай есептейді (сот атқарушысынан анықтама ұсынған жағдайда).
43. Алимент төлеуші:
бас бостандығынан айыру мекемесінде, не уақытша қамауға алу изоляторында болған жағдайда (сот атқарушысынан немесе түзеу мекемесінен бас бостандығынан айыру мекемесінде немесе уақытша қамауға алу изоляторында болатын мерзімін көрсете отырып, балаларға алименттердің төленбейтіні жөніндегі анықтаманы ұсынған жағдайда);
ем алып жатса немесе туберкулез, психоневрологиялық диспансерде (стационарда), емдеу-еңбек ету профилакториында тіркеуде тұрған жағдайда (анықтама ұсынған жағдайда);
Қазақстан Республикасының тиісті келісімі жоқ мемлекеттерге тұрақты тұруға көшіп кеткен жағдайда;
құзырлы органдардың анықтамасымен расталып, спиртті ішімдіктерді, есірткі заттарын пайдалануға байланысты балаларын және басқа да қарауындағыларды асыраудан жалтарып жүрген жағдайда жиынтық табысқа алименттер қосылмай есептелінді.

44. Если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке с отцом ребенка, совместно с ним не проживает и не имеет решения суда о взыскании алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов.
45. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты.
46. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев, представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
11. Доходы от личного подсобного хозяйства, учитываемые при исчислении совокупного дохода
47. В состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции).
48. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе, рассчитывается на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства.
49. Доход от личного подсобного хозяйства рассчитывается уполномоченным органом. Город Каражал по природным условиям относится к полупустынной зоне Карагандинской области.
Доход, полученный от реализации, выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход, на основании письменного заявления.
50. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 килограмма продукции (приложение 6), и вычитается средний уровень расходов.
51. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в области на продукцию растениеводства и животноводства, представляемые областными органами по статистике в областной уполномоченный орган.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках живого скота, по данным областных органов по статистике.
Совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например: яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления.

44. Егер де баланың анасы баланың әкесімен заңды некеде тұрмаған болса, онымен бірге тұрмайтын болса және алименттерді ұстау туралы соттың шешімі болмаса, онда жиынтық табыс алиментсіз есептеледі.
45. Егер де ата-ана арасындағы неке бұзылмаса, алайда ерлі-зайыптының біреуінен алименттер төленіп жатса, отбасымен бірге тұрып жатса, онда жиынтық табыста табыстардың барлығы толығымен есептеледі. Ерлі-зайыпты бөлек тұрған жағдайда, отбасының жиынтық табысында алименттер есептеледі.
46. Балаларға және басқа да қарауындағыларға алынатын алименттер ұйымдардың алименттерді аударуы жөніндегі анықтамамен немесе алынған алименттер жөніндегі пошталық аударудың түбіртегімен расталады, сондай-ақ алименттерді төлеу жөніндегі сот органдарының шешімін қоса ұсынып, жазбаша өтініш берудің негізінде расталады.
11. Жиынтық табысты есептеген кезде ескерілетін жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табыстар
47. Жиынтық табыстың құрамына жеке қосалқы шаруашылықтан ( мал, құс өсіру, ауыл шаруашылық (гүл) өнімдерін өсіру) түсетін табыстар қосылады.
48. Жиынтық табыста ескерілетін ауыл шаруашылық (гүл) өнімдерін өсіруден, мал, құс өсіру мен ұстаудан алынған қосалқы шаруашылықтан түскен табыс, өтініш берушінің жеке қосалқы шаруашылығының болуы мен оның көлемі жөніндегі мәліметтер бойынша есептеледі.
49. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс уәкілетті органмен есептеледі. Қаражал қаласы табиғи жағдайлары бойынша Қарағанды облысының жартылай шөлейт аймағына жатады.
Жеке қосалқы шаруашылығында гүлді өнімдер, сондай-ақ мамық жүнді аң, бал ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсіруден алынған өнімді сату арқылы түскен табыс, жазбаша өтініш беру негізінде, жиынтық табысқа қосылады.
50. Бір ар жерден (бір бастан) өндірілетін өнімнің құны, өсіретін дақылдардың орташа өнімділігін (жеке қосалқы шаруашылығында ұсталынатын мал мен құстың орташа өнімділігі) 1 килограмм өнімнің орташа бағасына (6-қосымшасына) көбейтіп, шығындардың орташа деңгейін шегеру арқылы анықталады.
51. Табысты есептеу үшін статистика жөніндегі облыстық органдармен облыстық уәкілетті органдарға ұсынылатын өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығының өнімдеріне облыста қалыптасқан алдыңғы күнтізбелік жылдың орташа жылдық бағалары қолданылады.
Есептік кезеңде малды (құсты) сатқан кезде статистика жөніндегі облыстық органдардың мәліметтері бойынша тірі мал нарығында қалыптасқан бағаларға сәйкес жиынтық табысқа біржолғы табыс қосылады.
Жиынтық табыс жұмыс малынан (жылқы, түйе және т.б.) және бір жыл ішінде төлдемеген малдан (мысалы: қысыр сиыр) түскен табыс есепке алынбай есептеледі. Жеке қосалқы шаруашылықта аталған малды бір жылдан астам уақыт ұстаған кезде табыс етті мал ретінде есептеледі.

52. Доход от домашнего скота, птицы непродуктивного возраста (молодняк) (Приложение 7), учитывается лишь в случае его реализации (убой). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках живого скота, представленным областными органами по статистике.
53. При наличии домашнего скота, птицы, (кроме указанных в пункте 52 настоящих Правил), совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
54. Индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства, (Приложение 8), заполняется уполномоченным органом на основе данных заявителя.
12. Иные доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода
55. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются следующие иные доходы:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг (дивиденды);
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
5) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) в виде авторского вознаграждения;
7) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) от использования кредита (микрокредита);
9) безвозмездно полученные деньги;
10) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
11) денежные переводы;
12) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
13) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц. Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии в совокупный доход учитывается добровольно заявленный доход.
56. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц.
57. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения.
В случае приобретения другого недвижимого имущества (транспортного средства) в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
Заявление
о назначении жилищной помощи
Прошу назначить моей семье, состоящей из ____________ человек, включая заявителя, жилищную помощь на оплату содержания жилья, капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, а также услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций.
Я, и члены моей семьи, даем свое разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам, как подтверждение нашего согласия на выдачу уполномоченному органу сведений о доходах членов нашей семьи.
Я уведомлен (а), что предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, влечет за собой прекращение выплаты помощи, а незаконно полученные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
Необходимые документы прилагаю.

52. Өнім бермейтін жастағы малдан, құстан түсетін табыс (7-қосымшасына) оны сату (сою) жағдайында ғана есептеледі. Отбасының жиынтық табысына статистика жөніндегі облыстық органдармен ұсынылған тірі мал нарығында қалыптасқан бағаларға сәйкес жас малдың құны қосылады.
53. Малы, құсы болған жағдайда (осы Ереженің 52-тармағында көрсетілгеннен басқа) табыстың жылдық сомасын он екі айға бөлу арқылы жиынтық табыс есептеледі. Алынған шама есептік кезеңдегі айлардың санына көбейтіледі.
54. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеудің жеке нормативтік карточкасы (8-қосымша) өтініш берушінің мәліметтері бойынша уәкілетті органмен толтырылады.
12. Жиынтық табысты есептеген кезде ескерілетін басқа да табыстар
55. Отбасының жиынтық табысын есептеген кезде келесідей басқа да табыстар ескеріледі:
1) қозғалмайтын мүлікті және көлік құралын жалға беруден түскен табыс;
2) құнды қағаздардан түскен табыс (дивидендтер);
3) шетел валютасын сатқаннан түскен табыс;
4) асыл тастарды, қымбат металдарды, және осылардан жасалған зергерлік бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат металдары бар заттарды, сондай-ақ өнер туындылары мен антиквариатты сатудан түскен табыс;
5) қозғалмайтын мүлікті және көлік құралын сатудан түскен табыс;
6) авторлық сыйақы түріндегі табыс;
7) қозғалмайтын мүлікті, көлік құралын және басқа да мүлікті сыйға, мұрагерлікке алу түрінде түскен табыс;
8) несиені (кіші несиені) қолданудан түскен табыс;
9) тегін түрде алынған ақша;
10) ақшалай төлемнің сыйақылары (ынталандыру);
11) ақшалай аударулар;
12) салымдар мен борышкерлік құнды қағаздарды қоса есептегенде, конкурстардан, жарыстардан (олимпиадаларда), фестивальдардан, лотереялардан, ұтыс ойындардан алынған заттай және (немесе) ақшалай түрдегі ұтыстар;
13) туыстардың және басқа да тұлғалардың ақшалай және заттай (құны бар түріндегі) көмегін қоса есептегенде, өзге де мәлімделген табыстар. Аталған табыстардың алынған уақыты ескеріледі және олар жазбаша өтінішпен расталады.
Орта білім беру жүйесінде, сондай-ақ жоғарғы және орта арнайы білім берудің ақылы негіздегі күндізгі бөлімінде стипендия алмай оқитын студенттердің жиынтық табысында өз еркімен мәлімделген табыстар есептеледі.
56. Қозғалмайтын мүлікті және көлік құралын жалға беруден түскен ресми түрде расталмаған табыстар айына ең төменгі еңбекақыдан төмен болмайтын мөлшерде есептеледі.
57. Қозғалмайтын мүлікті және көлік құралын сатудан түскен табыс бірден алған күннен бастап жалпы жиынтық табысқа қосылады.
Басқа қозғалмайтын мүлікті (көлік құралын) сатып алған жағдайда, отбасының жиынтық табысында қозғалмайтын мүлікті (көлік құралын) сатудан түскен сома мен сатып алынған қозғалмайтын мүліктің (көлік құралының) құны арасындағы айырмашылық ескеріледі.
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
1 қосымша
Тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы өтініш
Өтініш берушіні есепке алғанда, ________ адамнан тұратын менің отбасыма тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметтерді пайдалану, тұрғын үйді жалға алу (жалға беру), сондай-ақ қалалық телекоммуникация желісінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің көтерілуіне байланысты жұмсалатын шығындардың орнын толтыру үшін жәрдемақы тағайындауыңызды сұраймын.
Мен және менің отбасымның мүшелері табысы жөніндегі мәліметтерді беруге келісім білдіргеніміздің дәлелі ретінде заңды және жеке тұлғаларға ұсынылуы мүмкін табыстар жөніндегі ақпаратты жариялауға өз рұқсатымызды береміз.
Маған тұрғын үй көмегінің артық немесе заңсыз тағайындалуына әкеліп соқтыратын көрінеу жалған мәліметтерді бергені үшін өтініш иесі бір жылға дейін тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылатыны, ал тұрғын үй көмегі түрінде заңсыз алынған сомалар заңнамада белгіленген тәртіппен қайтарылуы тиіс екендігі туралы ескертілді.
Қажетті құжаттарды қоса ұсынамын.

Об ответственности за достоверность предоставленных документов с пунктом 1 статьи 177 и пунктом 3 статьи 325 Уголовного Кодекса Республики Казахстан ознакомлен (а).
Данные заявителя:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________
Данные удостоверения личности:_________________________________
(дата рождения заявителя, N и дата выдачи удостоверения)
РНН _________________________ СИК ____________________________
Среднемесячный размер совокупного дохода семьи за квартал, предшествующий кварталу обращения ___________________________________
Других доходов, кроме указанных в заявлении, не имею.
Район проживания ___________________ улица ____________________
дом _________ квартира ____________ телефон ___________________
принадлежность ____________________ тип _______________________
(кооператив собственников квартир) (частное, государственное)
Общая площадь ____________ квадратных метров.
Дополнительная площадь ____________ квадратных метров.
Количество комнат ____________________________________________
Социальный статус _____________ семейное положение ___________
Согласен на перечисление жилищной помощи услугодателям.
Имею в собственности одну единицу жилья.
Подпись заявителя __________________
Дата подачи ________________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
ДОГОВОР
на предоставление жилищной помощи
"___"__________ 20 __ г.                         г. Каражал
1. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Каражал" с одной стороны и заявитель с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем.
2. На основании представленных заявителем документов государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Каражал" предоставляет жилищную помощь _____________________
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О. заявителя)
имеющему семью из _______ человек в безналичной форме сроком на один год с месяца подачи заявления.
3. Заявитель, за предоставление в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Каражал" заведомо недостоверных сведений, допускающих назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, не может получать жилищную помощь на период ее назначения, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
4. Заявитель должен предоставлять в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Каражал" сведения о доходах и составе семьи, а также о расходах на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендную плату за пользование жилищем, ежеквартально.

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 177 бабының 1 тармағына және 325 бабының 3 тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың дұрыстығына жүктелетін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Өтініш берушінің деректері:
Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________
Жеке куәлік деректері ________________________________ берілген
(өтініш берушінің туған күні, N және куәліктің уақыты)
СТН ___________________________________________________________
ӘЖК ___________________________________________________________
Отбасының өтініш беру тоқсанының алдындағы тоқсандағы жиынтық табысының орташа айлық мөлшері ______________________________________
Өтініште көрсетілген табыстардан басқа табыстар жоқ.
Тұрғылықты жері _________________ ______________ көшесі
____________ үй ________________ пәтер телефон ________________
тиістілік ____________________________ түрі ___________________
(пәтер иелері кооперативі)        (жеке, мемлекеттік)
Жалпы ауданы ______ шаршы метр.
Қосымша аудан _____ шаршы метр.
Бөлме саны ________
Әлеуметтік мәртебе _______________ отбасылық жағдай ___________
Қызмет берушілерге тұрғын үй көмегін аударуға келісім беремін.
Меншігімде бір тұрғын үй бар.
Өтініш берушінің қолы __________________
Күні ___________________________________
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
2 қосымша
Тұрғын үй көмегін көрсету
КЕЛІСІМ ШАРТЫ
"____"__________ 20___ ж.                       Қаражал қаласы
1. "Қаражал қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі бір тараптан және екінші тараптан өтініш беруші төмендегілер жайлы осы келісім шартты жасасты.
2. Өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде "Қаражал қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі тұрғын үй көмегін отбасында ______ адам бар ___________________________________________________________ ұсынады.
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
Тұрғын үй көмегі қолма-қол жасалмайтын төлем түрінде өтініш берілген айдан бастап бір жыл мерзімге ұсынылады.
3. Өтініш беруші "Қаражал қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне тұрғын үй көмегін заңсыз немесе асыра көтеріп тағайындауға себеп болған көрінеу жалған мәлімет бергені үшін, тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу тағайындалған кезеңде тоқтатылады, ал тұрғын үй көмегі ретінде заңсыз алынған сома өз еркімен қайтарылады, ал одан бас тартқан жағдайда-сот арқылы қайтарылады.
4. Өтініш беруші "Қаражал қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне отбасының табысы және құрамы жөніндегі, сондай-ақ тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) ұстауға, оның ішінде кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді пайдалануға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға кеткен шығындар жөніндегі мәліметті тоқсан сайын ұсынып отыруға міндетті.

5. Настоящий договор является основанием для предоставления жилищной помощи.
6. Сумма жилищной помощи может быть изменена при изменении доли предельно-допустимых расходов, тарифов на расходы на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, коммунальные услуги, арендную плату за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, размера совокупного семейного дохода и состава семьи.
Начальник                               Заявитель
государственного учреждения
"Отдел занятости и социальных
программ города Каражал"
______________________________          ________________________
(подпись)                                 (подпись)
Приложение 3
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
_________ Регистрационный номер семьи
СВЕДЕНИЯ
о составе семьи и размере общей площади занимаемого жилища
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
_______________________________________________________________
(домашний адрес)
Семейное положение заявителя __________________________________
Состав семьи ___ человек. Занимаемая площадь _______ квадратных метров.
_________________________________ N _______ от _______________
(наименование правоустанавливающего документа на жилище)
Ф.И.О. членов семьи
Число, месяц, год рождения
Родственное отношение к заявителю
Подпись заявителя __________ Подпись специалиста ______________
Дата ____________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
_________ Регистрационный номер семьи
СВЕДЕНИЯ
о полученных доходах членов семьи заявителя
в _______________ квартале 20 ___ года
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
N п/п
Ф.И.О. членов семьи
Документально подтвержденные суммы доходов
Прочие заявленные доходы
вид дохода
сумма, тенге
вид дохода
сумма, тенге
Подпись заявителя ___________ Подпись специалиста _____________
Дата ________________________
Приложение 5
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
СВЕДЕНИЯ
о расходах на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг, твердого топлива, услуг связи, арендной платы за пользование жилищем
за _______________ квартал 20 ___ года
Социальная группа
______________________________________      пенсионер -
(Ф.И.О. заявителя)                 инвалид -
______________________________________      работающий -
(домашний адрес)                  безработный -
прочие -
Общая площадь__кв.м. Количество комнат__Социальная норма _кв.м.
Общая характеристика дома _____________________________________
(газ емкостной или баллонный, электрические плиты)
Совокупный доход на __ квартал 20 ___ года
N п/п
Вид платежа
Начислено за _____
(месяц)
Начислено за _____
(месяц)
Начислено за _____
(месяц)
1
Расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума
Целевой взнос на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума
Взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума
2
Отопление (центральное, твердое топливо)
3
Холодная вода
4
Канализация
5
Горячая вода
6
Вывоз мусора
7
Электроэнергия
8
Газ
9
Телефон
10
Арендная плата за пользование жилищем
ИТОГО:
"___"_________ 20 __г. Подпись специалиста ___________________
Приложение 6
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
Нормативная карточка расчета дохода от личного подсобного хозяйства в полупустынной зоне
Продукция растениеводства
Продукция
Средняя урожайность с 1 сотки земли, кг
Средний уровень расходов с 1 сотки земли, тенге
Средняя цена 1 кг продукции, тенге

5. Осы келісім шарт тұрғын үй көмегін ұсыну үшін негіздеме болып табылады.
6. Шығындардың жол берілетін шектің үлесі, тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) ұстауға, оның ішінде кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді пайдалануға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға кеткен шығындардың тарифтері, отбасылық жиынтық табыстың мөлшері және отбасының құрамы өзгерген жағдайда, тұрғын үй көмегінің сомасы өзгеруі мүмкін.
"Қаражал қаласының жұмыспен                 Өтініш беруші
қамту және әлеуметтік
бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
___________________________           _________________________
(қолы)                                    (қолы)
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
3 қосымша
Отбасының тіркелу нөмірі _____________
Отбасының құрамы және тұратын тұрғын үйдің жалпы ауданының көлемі туралы
МӘЛІМЕТ
______________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
______________________________________________________________
(үйдің мекен-жайы)
Өтініш берушінің отбасылық жағдайы ___________________________
Отбасының құрамында ____ адам бар. Тұрғын үйдің ауданы ____ шаршы метр.
____________ жылғы N ________ ________________________________
(тұрғын үйге құқықты дәлелдейтін құжаттың атауы)
Отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Туылған күні, айы, жылы
Өтініш берушіге қандай туыстық байланыстары бар
Өтініш берушінің қолы ______________ Маманның қолы ____________
Күні __________________________________
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
4 қосымша
Отбасының тіркелу нөмірі _____________
20___ жылғы _______________ тоқсандағы
өтініш берушінің отбасысы мүшелерінің алған табысы туралы
МӘЛІМЕТ
_______________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
т/б N
Отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Табыстардың құжатпен расталған сомасы
Басқа да мәлімделген табыстар
табыс түрі
сомасы, теңге
табыс түрі
сомасы, теңге
Өтініш берушінің қолы _____________ Маманның қолы _____________
Күні __________________________________
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
5 қосымша
20___ жылғы _______________ тоқсандағы
тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) ұстауға, оның ішінде кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарнаға, коммуналдық қызметтерді, қатты отынды пайдалануға, байланыс қызметтеріне, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақыға кеткен шығындар туралы
МӘЛІМЕТ
___________________________________________ Әлеуметтік топ
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)         зейнеткер-
___________________________________________ мүгедек-
(үйдің мекен-жайы)               жұмысшы-
жұмыссыз-
басқа топ-
Тұрғын үйдің жалпы ауданы ____ ш.м. Бөлме саны ___ Әлеуметтік норма ______ ш.м.
Үйдің жалпы сипаттамасы _______________________________________
(орталықтандырылған немесе баллонды газ, электрикалық плита)
20 ___ жылғы ____ тоқсандағы жиынтық табыс.
т/б N
Төлем түрі
_________
(ай) есептелді
________
(ай) есептелді
_________
(ай) есептелді
1
Тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) ұстауға кеткен шығын, атап айтқанда:
Кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін пайдалану
Кондоминиум нысанының ортақ мүліктерінің күрделі жөндеу жұмыстары
Кондоминиум нысанының ортақ мүліктерін күрделі жөндеу үшін қаржыны жинақтауға арналған жарна
Кондоминиум нысанының ортақ мүліктерінің ағымдағы жөндеу жұмыстары
2
Жылу беру (орталықтандырылған, қатты отын)
3
Суық су
4
Канализация
5
Ыстық су
6
Қоқыс шығару
7
Электр энергиясы
8
Газ
9
Телефон
10
Тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалгерлік ақы
11
Лифтілерге қызмет көрсету
БАРЛЫҒЫ:
"___"____________ 20___ жыл. Маманның қолы ____________________
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
6 қосымша
Жартылай шөлейт аймағында жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеудің нормативтік карточкасы
Өсімдік шаруашылығының өнімдері
Өнім
1 ар жерден алынған орташа өнімділік, кг
1 ар жердің шығынының орташа деңгейі, теңге
1 кг өнімнің орташа бағасы, теңге

2925
Птица яичного направления (яйца)
200 яиц
728
Птица мясного направления (мясо)
2,5
489
Приложение 7
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
ВОЗРАСТ ДОМАШНЕГО СКОТА И
ПТИЦЫ ДЛЯ ПРОДУКТИВНОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 8
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Каражал
ТИПОВАЯ ИНДИВИДУАЛЬНАЯ НОРМАТИВНАЯ КАРТОЧКА
расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Ф.И.О. заявителя _____________________________________________
Домашний адрес _______________________________________________
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
земля, соток,голов, кол-во
норматив дохода в год, тенге
всего дохода в год, тенге
всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
X
X
X
Итого: доход в квартал
X
X
Х
"__"___________ 20 __ г.              _________________________
(подпись заявителя)
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет) _______________

2925
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
200 яиц
728
Етті құс (ет)
2,5
489
* (ІҚМ) – ірі қара мал
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
7 қосымша
ӨНІМДІ ПАЙДАЛАНУ ҮШІН ҮЙ МАЛЫ МЕН ҚҰСЫНЫҢ ЖАСЫ
Малдың түрі
Өлшем бірлігі
Өнім беретін жағдайға жеткен төл мал мен құстың жасы
Ірі қара мал
ай
25
Қой мен ешкі
ай
12
Шошқа
ай
10
Жылқы
ай
16
Түйе
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Қаражал қаласының
тұрғындарына тұрғын
үй көмегін көрсету Ережесіне
8 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеудің
ҮЛГІЛІК ЖЕКЕ НОРМАТИВТІК КАРТОЧКАСЫ
Өтініш берушінің Т.А.Ә. _____________________________________
Мекен-жайы __________________________________________________
Ауыл шаруашылық дақылдардың, үй малы мен құсының түрлері
Жер, ар көлемі, бас саны
Жылдық табыстың нормативі, теңге
Жылдық табыстық барлығы, теңге
Тоқсандық табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнге арналған жүгері
Күріш
Қарақұмық
Картоп
Көкөніс
Бақша дақылдары
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекі
Тұқымды бақша
Қатты жидектер
Жидек дақылдары
Жүзім
Көп жылдық шөптер
Бір жылдық шөптер
Жасыл жемге арналған жүгері
Сүтті ірі қара мал
Етті ірі қара мал
Шошқа
Қой мен ешкі
Жылқы
Түйе
Жұмыртқалайтын құс
Етті құс
Барлығы: жылдық табыс
Х
Х
Х
Барлығы: тоқсандық табыс
Х
Х
Х
"__"________ 20____ жыл. _________________________________
(өтініш берушінің қолы)
(Есепті орындаған тұлғаның Т.А.Ә. және қолы) _____________