Об утверждении Инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности Костанайской области
Постановление акимата Костанайской области от 6 августа 2010 года № 278. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 9 сентября 2010 года № 3733. Утратило силу - Постановлением акимата Костанайской области от 9 сентября 2011 года № 377
Сноска. Утратило силу - Постановлением акимата Костанайской области от 09.09.2011 № 377.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности Костанайской области.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата Костанайской области согласно приложению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области                               С. Кулагин
СОГЛАСОВАНО
Начальник ГУ "Управление финансов
акимата Костанайской области"
______________ С. Аймухамбетова
Утверждена
постановлением акимата
от 6 августа 2010 года № 278
Инструкция по предоставлению в имущественный наем
(аренду) объектов коммунальной собственности
Костанайской области
1. Общие положения
1. Настоящая инструкция по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности (далее – Инструкция) разработана в целях детализации применения законодательства в сфере управления объектами коммунальной собственности области и осуществления мер по ее защите, в части предоставления их в имущественный наем (аренду).
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
балансодержатель - организация, имеющая во владении (на балансе или на забалансовом счете) государственное коммунальное имущество;
объект найма (аренды) – государственное коммунальное имущество Костанайской области (далее - объект);
наниматель (арендатор) - лицо, получающее во временное владение и пользование объект за определенную плату (далее – наниматель (арендатор);
договор найма (аренды) - соглашение двух или нескольких лиц об установлении, изменении или прекращении гражданских прав и обязанностей, согласно которому наймодатель (арендодатель) обязуется предоставить нанимателю (арендатору) имущество за плату во временное владение и пользование (далее -договор);
наймодатель (арендодатель) – собственник либо лицо, уполномоченное законодательными актами или собственником сдавать имущество внаем (далее – наймодатель (арендодатель).

Қостанай облысының коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2010 жылғы 6 тамыздағы № 278 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 9 қыркүйекте № 3733 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2011 жылғы 9 қыркүйектегі № 377 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2011.09.09 № 377 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай облысының коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес Қостанай облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                С. Кулагин
КЕЛІСІЛДІ
"Қостанай облысы әкімдігінің
қаржы басқармасы" ММ бастығы
__________ С. Аймұхамбетова
Қостанай облысы әкімдігінің
2010 жылғы 6 тамыздағы № 278
қаулысымен бекітілген
Қостанай облысының коммуналдық меншік объектілерін
мүліктік жалға (жалдауға) беру жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) облыстың коммуналдық меншік объектілерімен басқару саласында заңнаманы қолдануды нақтылау және мүліктік жалға (жалдауға) беру жағынан оны қорғау бойынша шараларады іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
баланс ұстаушы - меншігінде мемлекеттік коммуналдық мүлiк бар (балансында немесе баланстан тысқары шотта) ұйым;
жалға (жалдауға) алу объектісі – Қостанай облысының мемлекеттiк коммуналдық мүлкі (бұдан әрі - объект);
жалға (жалдауға) алушы – объектіні анықталған ақыға уақытша иеленуге және қолдануға алатын тұлға;
жалға (жалдауға) беру шарты – екі немесе одан көп адамның азаматтық құқықтары мен міндеттерін белгілеу, өзгерту немесе тоқтату туралы келісімі, оған сәйкес жалға (жалдауға) беруші жалға (жалдауға) алушыға ақысына мүлiктi уақытша иеленуге және пайдалануға беруге міндеттеледі;
жалға (жалдауға) беруші – заң актілерімен немесе меншік иесімен мүлікті жалға беруге уәкілетті меншік иесі немесе тұлға.

3. Объекты на территории Костанайской области в имущественный наем (аренду) предоставляются местными исполнительными органами районов (городов).
4. Размещение государственных учреждений, а также государственных организаций внешкольного, дошкольного воспитания и обучения, филармоний в помещениях и/или в зданиях, находящихся на балансе государственных учреждений и/или предприятий, независимо от их ведомственной принадлежности, а равно и имущественный найм (аренда) иного имущества (движимого, недвижимого) закрепленного за ними, осуществляется по согласию акимата района (города) после предоставления заинтересованными вышеуказанными государственными учреждениями и организациями письменного согласия балансодержателя.
5. Размещение государственных коммунальных казенных предприятий здравоохранения в помещениях и/или в зданиях находящихся на балансе государственных коммунальных казенных предприятий здравоохранения и/или в государственных организациях среднего образования, а равно и имущественный найм (аренда) иного имущества (движимого и недвижимого), закрепленного за ними, осуществляется с согласия акимата района (города), после предоставления заинтересованным государственным коммунальным казенным предприятием письменного согласия балансодержателя.
2. Арендная плата
6. Арендная плата от объектов, закрепленных за областными коммунальными юридическими лицами, зачисляется в областной бюджет; от объектов, закрепленных за районными (городскими) коммунальными юридическими лицами - в соответствующий районный (городской) бюджет.
7. Размер годовой арендной платы за использование 1 квадратного метра нежилого помещения в жилых домах и в зданиях производственно-хозяйственного назначения определяется на основе ставки месячного расчетного показателя и рассчитывается с учетом коэффициентов, установленных настоящим пунктом.
Размер арендной платы в год за 1 квадратный метр помещения рассчитывается по формуле:
Ап = Рп *К123*S, где
Ап - арендная плата в год за 1 квадратный метр;
Рп - месячный расчетный показатель;
К1 - коэффициент, учитывающий территориальную принадлежность объекта;
К2 - коэффициент, учитывающий месторасположение объекта в городе Костанай;
К3 - коэффициент, учитывающий тип помещения;
S - площадь арендуемого помещения (квадратный метр).
Коэффициент, учитывающий территориальную принадлежность объекта
Территориальная зона
К1
Город Костанай, город Лисаковск, город Рудный
2,3
Город Аркалык и районы области
1,6
Коэффициент, учитывающий месторасположение объекта в городе Костанай
Месторасположение объекта в городе Костанай
К2
Центр (за исключением Сити-центра) в границах улиц
Каирбекова-Темирбаева (включая привокзальную
площадь), Павлова-Шевченко
2
Сити-центр
3
Другие районы города (за исключением населенных
пунктов, входящих в состав города)
1
Населенные пункты, входящие в состав города
(поселки Амангельды, Кунай, Ударник, Дружба,
Киевский, районы Костанай – 2, Узкая колея)
0,9
Коэффициент, учитывающий тип помещения
Тип помещения
К3
Отдельно стоящее
1
Пристроенное
1
Полуподвальное

3. Қостанай облысы аумағында аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен объекттер мүліктік жалға (жалдауға) беріледі.
4. Мемлекеттік мекемелердің және/немесе кәсіпорындардың балансында тұрған үй жайларға және/немесе ғимараттарға, олардың ведомстволық тиесілігіне қарамай, мемлекеттік мекемелерді, сондай-ақ мемлекеттік мектептен тыс, мектеп алды тәрбиелеу және оқыту ұйымдарын, филармонияларды орналастыру, теңімен және оларға бекітілген басқа (жылжыйтын, жылжымайтын) мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) беру жоғарыда көрсетілген мүдделі мемлекеттік мекемелермен және ұйымдармен баланс ұстаушының жазбаша келісімін ұсынғаннан кейін аудан (қала) әкімдігінің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік коммуналдық қазыналық денсаулық сақтау кәсіпорындардың және/немесе мемлекеттік орта білім ұйымдарының балансында тұрған үй жайларға және/немесе ғимараттарға мемлекеттік коммуналдық қазыналық денсаулық сақтау кәсіпорындарын орналастыру, теңімен және оларға бекітілген басқа (жылжымалы, жылжымайтын) мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) беру мүдделі мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорынмен баланс ұстаушының жазбаша келісімін ұсынғаннан кейін аудан (қала) әкімдігінің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
2. Жалдау ақысы
6. Облыстық коммуналдық заңды тұлғаларға бекітілген объектілерден түскен жалдау ақысы облыстық бюджетке, аудандық (қалалық) коммуналдық заңды тұлғаларға бекітілген объектілерден түскен жалдау ақысы тиісті аудандық (қалалық) бюджетке есептеледі.
7. Тұрғын үйлердегі және өндірістік-шаруашылық маңызы бар ғимараттардағы тұрғын емес үй-жайдың 1 шаршы метрін пайдалану үшін жылдық жалдау ақысының мөлшері айлық есеп айырысу көрсеткіштің ставкасы негізінде анықталады және осы тармақпен белгіленген коэффициенттерді есепке алумен есептеледі.
Үй-жайдың 1 шаршы метрі үшін жылына жалдау ақысының мөлшері төмендегі формула бойынша есептеледі:
Жа = ЕК *К 1 2 3 *S
Жа – 1 шаршы метрі үшін жылдық жалдау ақы;
Ек - айлық есеп айырысу көрсеткiші;
К 1 - объектінің аумақтық қатыстылығын есепке алатын коэффициент;
К 2 - объектiнiң Қостанай қаласында орналасқан жерiн есепке алатын коэффициент;
К 3 - үй-жайдың түрiн есепке алатын коэффициент;
S - жалдауға алынған үй-жайдың алаңы (шаршы метр).
Объектің аумақтық қатыстылығын есепке алатын коэффициент
Аумақтық аймақ
К 1
Қостанай қаласы, Лисаков қаласы, Рудный қаласы
2,3
Арқалық қаласы және облыс аудандары
1,6
Объектінің Қостанай қаласында орналасқан жерін есепке алатын коэффициент
Объектінің Қостанай қаласында орналасқан жері
К2
Орталық (Сити-орталығын қоспағанда)
Қайырбеков-Темірбаев (вокзал маңы аумағын
қосқанда), Павлов-Шевченко көшелерінің
шекарасында
2
Сити орталығы
3
Қаланың басқа аудандары (қала құрамына кіретін
елді мекендерді қоспағанда)
1
Қала құрамына кіретін елді мекендер (Аманкелді,
Қонай, Ударник, Дружба, Киевский, Қостанай - 2,
Узкая колея кенттері)
0,9
Үй-жайдың түрін есепке алатын коэффициент
Үй-жайдың түрі
К3
Жеке тұрған
1
Қосымша салынған
1
Жартылай жертөлді

0,85
Подвальное
0,70
Складское
0,60
8. Для помещений в зданиях (сооружениях), расположенных в сельской местности, площадь которых составляет 250 квадратных метров и более, при расчете арендной платы применяется понижающий коэффициент 0,7.
9. При передаче в имущественный найм (аренду) водопроводов и тепловых сетей государственным коммунальным предприятиям, а также при предоставлении объектов организациям, указанным в пунктах 4 и 5 настоящей Инструкции, применяется нулевой размер арендной платы.

0,85
Жертөлді
0,70
Қоймалық
0,60
8. Ауылдық жерде орналасқан алаңы 250 шаршы метр және одан астам ғимараттардың (құрылыс) үй-жайлары үшiн жалгерлiк ақыны есептеген кезде төмендетiлетiн 0,7 коэффициентi қолданылады.
9. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындарға су құбырлары мен жылу желiлерiн мүліктік жалға (жалдауға) берген кезде, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 4 және 5 тармақтарында көрсетілген ұйымдарға объектілерді берген кезде жалгерлiк ақының нөлдік мөлшері қолданылады.

10. Помещение для приготовления пищи в учебных организациях предоставляется в имущественный найм (аренду) без проведения тендера по базовой ставке победителю услуг по обеспечению горячим питанием учащихся данной учебной организации.
11. Размер арендной платы за имущественный найм (аренду) основных средств (кроме зданий) определяется по следующей формуле:
Ао = АО + (БС*СР), где
Ао - арендная плата в год;
АО - сумма амортизационных отчислений, в соответствии с предельными нормами амортизации, определенными статьей 120 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
БС - балансовая стоимость;
СР - ставка рефинансирования Национального банка Республики Казахстан.
12. Размер арендной платы за наем (аренду) объекта, используемого неполное рабочее время (по часам), рассчитывается по следующим формулам:
для зданий (сооружений): А = S* СБ/РВ*N,
где А - арендная плата в год;
S - площадь (квадратных метров);
СБ - годовая базовая ставка (Рп* К123);
РВ - баланс рабочего времени в год;
N - количество часов в год.
Для основных средств (кроме зданий): А = Ао/РВ*N, где:
А - арендная плата в год;
Ао - арендная плата в год за наем (аренду) основных средств (кроме зданий);
РВ - баланс рабочего времени в год;
N - количество часов в год.
13. В размер арендной платы не включаются платежи за коммунальные услуги и содержание объекта. Эти платежи перечисляются нанимателем (арендатором) отдельно непосредственным поставщикам услуг или на счет балансодержателя, если он аккумулирует их для централизованных проплат.
Наймодатель (арендодатель) не взимает с нанимателя (арендатора) каких-либо иных платежей, кроме арендной платы.
3. Тендер
14. Предоставление в имущественный наем (аренду) объектов производится путем проведения тендера, за исключением случаев предусмотренных в пунктах 459 и 10 настоящей Инструкции.
15. Наймодатель (арендодатель), на основании письменной информации балансодержателя о временно свободных объектах, составляет информационное сообщение об объектах предлагаемых в наем (аренду), публикует его в официальной печати не позднее, чем за 15 дней до объявленной даты проведения тендера. В информации балансодержателя указывается адрес, площадь, место расположения в здании (сооружении), срок предоставления в имущественный наем (аренду), целевое использование объекта.
Информационное сообщение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) информация об объекте имущественного найма (аренды);
2) срок договора;
3) стартовая (базовая) ставка арендной платы;

10. Оқу ұйымдарында тамақ дайындау үшін үй-жай, осы оқу ұйымының оқушыларын ыстық тамақпен тамақтандыруды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің жеңімпазына базалық ставка бойынша тендер өткізбестен мүліктік жалға (жалдауға) беріледі.
11. Негiзгi құралдарды (ғимараттан басқа) мүліктік жалға (жалдауға) алу үшiн жалгерлiк ақының мөлшері мынадай формула бойынша анықталады:
Жн = АТ + (БҚ*ҚС), онда
Жн - бір жылғы жалгерлiк ақы;
АТ - "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiнiң (Салық кодексi) 120-бабымен анықталған амортизацияның шектелген нормаларына сәйкес амортизациондық төлемдердiң сомасы;
БҚ - баланстық құны;
ҚС - Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасы.
12. Жұмыс уақытын толық пайдаланбайтын (сағат бойынша) Объектіні жалға (жалдауға) алу жалгерлiк ақы мөлшері мынадай формула бойынша есептеледi:
ғимараттар (құрылыстар) үшiн: Ж = S* Б с /ЖУ*N, онда
Ж - бір жылғы жалгерлiк ақысы;
S - алаңы (шаршы метр);
Бс - бір жылғы базалық ставкасы (ЕК*К 1 2 3 );
ЖУ - бiр жылғы жұмыс уақытының балансы;
N - бiр жылғы сағат саны;
негiзгi құралдар үшiн (ғимараттардан басқа): Ж= Жн/ЖУ*N, онда
Жн - негiзгi құралдарды (ғимараттардан басқа) жалға (жалдауға) алу үшiн бір жылғы жалгерлiк ақысы;
ЖУ - бір жылғы жұмыс уақытының балансы;
13. Жалдау ақысының мөлшеріне коммуналдық қызметінің және объектіні ұстау төлемдері қосылмайды. Бұл төлемдер жалға (жалдауға) алушымен жеке тiкелей қызмет көрсетушiлерге жеке немесе баланс ұстаушының есеп шотына аударылады, егер ол төлемдердi орталықтандырылған төлеуге жинақтайтын болса.
Жалға (жалдауға) беруші жалға (жалдауға) алушыдан жалгерлiк ақыдан басқа қандай да басқа төлемдердi алмайды.
3. Тендер
14. Объектілерді жалға (жалдауға) беру, осы Нұсқаулықтың 459 және 10-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда тендер өткізу арқылы жүргiзiледi.
15. Жалға (жалдауға) беруші уақытша бос объектілер туралы баланс ұстаушының жазбаша ақпараты негізінде жалға (жалдауға) ұсынылатын объекттер туралы ақпараттық хабарландыру жасайды, оны тендерді өткiзу күнiн жариялағанға дейін кемiнде 15 күннен кешіктірмей ресми баспада жариялайды. Баланс ұстаушының ақпаратында объектінің ғимаратта (құрылыста) орналасқан жері, алаңы, мекенжайы, мүліктік жалға (жалдауға) беру мерзімі, мақсатты пайдалануы көрсетіледі.
Тендерді өткiзу туралы ақпараттық хабарландыруда мынадай мәлiметтер енгiзiлуге тиiс:
1) мүліктік жалға (жалдауға) берiлетiн объектi туралы ақпарат;
2) шарт мерзiмi;
3) жалгерлiк ақының бастапқы (базалық) ставкасы;

4) условия тендера;
5) дата, время и место проведения тендера;
6) адрес и сроки принятия заявок на участие в тендере;
7) сумма гарантийного взноса;
8) другая информация по усмотрению наймодателя.
16. В заявке для участия в тендере указываются:
1) полное наименование организации, юридический адрес, расчетный счет (для юридического лица);
2) фамилия, имя, отчество, место жительство, данные документа удостоверяющего личность (для физического лица);
3) подтверждение того, что участник ознакомлен и согласен с условиями тендера.
17. Перечень документов, прилагаемых к заявке:
1) для юридических лиц: копии свидетельства о регистрации юридического лица, устава, свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан, документ, подтверждающий внесение гарантийного взноса, оригинал справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности;
2) для физических лиц: копии документа, удостоверяющего личность, свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан, документ, подтверждающий внесение гарантийного взноса, свидетельство о регистрации индивидуального предпринимателя, оригинал справки об отсутствии (наличии) налоговой задолженности.
18. Сведения об участниках тендера не подлежат оглашению до начала тендера.
19. Комиссия отклоняет заявку на участие в тендере в следующих случаях:
1) представление претендентом неполных сведений указанных в пункте 16;
2) оформление доверенности ненадлежащим образом (для представителя);
3) отсутствие документов, подтверждающих внесение гарантийного взноса;
4) наличие задолженности перед бюджетом по иным договорам;
5) привлечение судом к ответственности за ненадлежащее исполнение своих обязательств по ранее заключенным договорам;
6) невыполнение претендентом, являвшимся победителем предыдущего конкурса, обязательств по заключению и исполнению договора. В этом случае претендент не допускается к участию в тендере в течение одного года с момента установления такого факта.
Отклонение заявки по иным основаниям не допускается.
20. Участник тендера:
1) бесплатно получает сведения об объекте аренды;
2) предварительно осматривает объект;
3) ознакамливается с условиями договора аренды;
4) участвует в конкурсе лично или через своих представителей на основании доверенности, оформленной надлежащим образом;
5) при принятии решения об отзыве своей заявки на участие в тендере, письменно уведомляет наймодателя (арендодателя) за сутки до его начала;
6) обращается в суд при нарушении его прав.
21. Тендер проводится тендерной комиссией (далее - комиссия).
22. При наличии единственного претендента на объект с ним заключается договор по базовой ставке, без проведения тендера.
Если объект дважды выставлялся на тендер и на него отсутствовал претендент, то при выставлении объекта на очередной тендер наймодатель (арендодатель) снижает базовую ставку.

4) тендер талаптары;
5) тендерді өткiзу орыны, уақыты және күнi;
6) тендерге қатысуға өтiнiм қабылдау мерзiмi мен мекенжайы;
7) кепiлдiк жарна сомасы;
8) жалға берушiнiң қарауына байланысты басқа да ақпарат.
16. Тендерге қатысу үшін өтiнiмде көрсетiледі:
1) ұйымның толық атауы, заңды мекенжайы, есеп айырысу шоты (заңды тұлғалар үшiн);
2) тегi, аты, әкесiнiң аты, тұратын жері, жеке басын куәландыратын құжаттың мәлiметтерi (жеке тұлға үшiн);
3) тендер өткiзу жағдайымен қатысушының танысқандығы мен келiскендiгiнiң растауы.
17. Өтiнiмге қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi:
1) заңды тұлғалар үшiн: заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң, жарғының, Қазақстан Республикасының салық төлеушi куәлiгiнiң көшiрмелерi, кепiлдiк жарнаны енгiзудi растайтын құжат, салықтық берешек болмауы (болуы) туралы анықтаманың түпнұсқасы;
2) жеке тұлғалар үшiн: жеке басын куәландыратын құжаттың, Қазақстан Республикасының салық төлеушi куәлiгiнiң көшiрмелерi, кепiлдiк жарнаны енгiзудi растайтын құжат, жеке кәсіпкерді тіркеу туралы куәлік, салықтық берешек болмауы (болуы) туралы анықтаманың түпнұсқасы;
18. Тендер басталғанша дейiн тендерге қатысушылар туралы мәлiмет жариялануға жатпайды.
19. Мына жағдайларда комиссия тендерге қатысушының өтiнiмiн қабылдамайды:
1) үмiткер 16-тармақта көрсетілген мәліметтерді толық көрсетпегенде;
2) сенiмхат тиiстi ресiмделмесе (өкiл үшiн);
3) кепiлдiк жарнаны енгiзудi растайтын құжат болмаса;
4) басқа шарттар бойынша бюджет алдында берешектерi болса;
5) бұрын жасалған шарттары бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн тиiстi орындамаған үшiн сотпен жауапқа тартылса;
6) бұрынғы конкурстық жеңiмпазы болып табылған үмiткерiмен шарт жасау және орындау бойынша мiндеттемелерiн орындамаса. Бұл жағдайда үмiткер осындай факт белгiленген сәттен бастап бiр жыл бойы тендерге қатысуға жiберiлмейдi.
Басқа негiздемелер бойынша өтiнiмдердi қабылдамауға жол берiлмейдi.
20. Тендерге қатысушы:
1) жалға алу объектiсi туралы мәлiметтi тегiн алады;
2) объектiнi алдын-ала қарайды;
3) жалгерлiк шартының талаптарымен танысады;
4) конкурсқа өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхат негiзiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысады;
5) конкурсқа қатысуға өзінің өтiнiмiн қайтарып алу туралы шешім қабылдаған кезде, конкурстың басталуына бiр тәулiк қалғанда жалға (жалдауға) берушiге жазбаша түрде хабарлайды;
6) өзiнiң құқығы бұзылған жағдайда сотқа шағымданады.
21. Тендер тендерлік комиссиямен өткізіледі (бұдан әрі - комиссия).
22. Объектiге жалғыз үмiткер болған кезде, онда тендер өткiзiлмей-ақ базалық мөлшерлеме бойынша онымен шарт жасалады.
Егер объект тендерге екі рет қойылған болса және оған үміткер болмағанда объектіні кезекті тендерге қойған кезде жалға (жалдауға) беруші базалық ставкасын төмендетеді.

23. Гарантийный взнос не возвращается, если участник тендера откажется от своего предложения или изменит его до истечения срока тендера.
В случае письменного отказа победителя тендера заключить договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, внесенный им гарантийный взнос, не возвращается и перечисляется в соответствующий бюджет. В таком случае наймодатель (арендодатель) определяет победителя из числа оставшихся участников, предложивших последовательно максимальную ставку арендной платы, либо принимает решение о проведении нового тендера.
24. В случае предложения несколькими участниками тендера одинаковой ставки арендной платы, которая является максимальной, участнику тендера, являющимся нанимателем (арендатором) объекта на момент проведения тендера, надлежащим образом исполнявшим свои обязанности, предоставляется преимущество перед другими участниками на заключение договора на новый срок, если иное не предусмотрено законодательными актами или договором.
С победителем тендера, являющимся неправительственной организацией, заключается договор на 10 процентов ниже ставки, предложенной им на тендере.
25. Итоги тендера оформляются протоколом комиссии, в котором указывается:
1) состав комиссии;
2) условия тендера;
3) сведения об участниках тендера и их предложения;
4) наименование объекта и его техническая характеристика;
5) ставки арендной платы, установленные в ходе тендера;
6) победитель тендера;
7) обязательства сторон по подписанию договора;
8) участники тендера, предложившие максимальную, после победителя, ставку арендной платы (последовательно).
26. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю для заключения соответствующего договора имущественного найма (аренды) объектов коммунальной собственности (приложения 1 и 2 к настоящей Инструкции).
27. Протокол подписывается всеми членами комиссии и победителем тендера.
28. В случае досрочного прекращения или ранее по каким-либо основаниям не заключенного на данный объект договора, наймодатель (арендодатель) при необходимости принимает решение о заключении нового договора с нанимателем (арендатором) до проведения тендера. Тендер проводится в срок не позднее трех месяцев, с даты регистрации заключенных договоров в отделах финансов районов (городов).
29. При наличии письменного ходатайства балансодержателя о снятии объекта с тендера, комиссия в ходе тендера снимает объект с тендера.
30. Размер гарантийного взноса определяет наймодатель (арендодатель) в пределах от 1 до 5 процентов от годовой суммы арендной платы на конкретный объект.
После подведения итогов тендера гарантийный взнос, уплаченный участниками тендера, подлежит возврату в полном объеме, за исключением случаев предусмотренных пунктом 23.

23. Егер тендерге қатысушы тендердің мерзімі өткенге дейін өз ұсынысынан бас тартса немесе оны өзгертсе, кепілдік жарна қайтарылмайды.
Тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретін жағдайларда тендер жеңімпазы шартты жасаудан жазбаша түрде бас тартқан жағдайда, онымен енгiзiлген кепiлдiк жарна қайтарылмайды және тиісті бюджетке аударылады. Бұл жағдайда жалға (жалдауға) берушi дәйекті түрде ең жоғарғы жалгерлiк ақының ставкасын ұсынған қатысушылардың арасынан жеңімпазды анықтайды, немесе жаңа тендер өткізу туралы шешім қабылдайды.
24. Егер тендердің бірнеше қатысушыларымен ең жоғарғы болып саналатын бірдей жалгерлік ақы ставкасын ұсынған кезде, тендерді өткізу кезінде объектінің жалға (жалдауға) алушысы болып табылатын, тиісті түрде өзінің міндеттерін орындаған тендер қатысушысына, егер басқасы заңнамалық актілермен және шартпен көзделмесе, жаңа мерзімге шарт жасауға басқа қатысушылардың алдында артықшылық беріледі.
Үкіметтік емес ұйым болып табылатын тендер жеңімпазымен тендерде ұсынылған ставкасынан 10 пайызға төмен шарт жасалады.
25. Тендер қорытындысы комиссия хаттамасымен ресiмделедi, онда мыналар көрсетiледi:
1) комиссияның құрамы;
2) тендер талабы;
3) тендер қатысушылары туралы мәлiметтер және олардың ұсыныстары;
4) объектiнiң атауы мен оның техникалық сипаттамасы;
5) тендер кезiнде белгiленген жалгерлiк ақының ставкасы;
6) тендер жеңiмпазы;
7) шартқа қол қою жөнінде тараптардың мiндеттемелерi;
8) жеңiмпаздан кейiн жалгерлiк ақының ең жоғарғы ставкасын ұсынған тендер қатысушысы (дәйекті түрде).
26. Тендер нәтижесi туралы хаттаманың көшiрмесi жеңiмпазға коммуналдық меншік объектісін мүліктік жалға (жалдауға) алу тиісті шартын жасау үшін беріледі (осы Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшалары).
27. Хаттамаға комиссияның барлық мүшелерi мен тендер жеңiмпазы қол қояды.
28. Егер шарт мерзiмiнен бұрын тоқталуы немесе осы объектіге қандай да негiзбен шарт одан бұрын жасалмаған жағдайда, жалға (жалдауға) берушi қажет болған жағдайда тендер өткiзгенге дейiн жалға (жалдауға) алушымен жаңа шарт жасау туралы шешім қабылдайды. Жасалған шарттарды аудандардың (қалалардың) қаржы бөлімдерінде тіркеу күнінен бастап үш айдан кешіктірмей тендер өткiзiледі.
29. Объектіні тендерден шығару туралы баланс ұстаушының жазбаша өтініші болған жағдайда, комиссия тендер барысында объектіні тендерден шығарады.
30. Нақты объектіге кепілдік жарна мөлшерін жалгерлік ақының жылдық сомасының 1 пайыздан 5 пайызға дейінгі шегінде жалға беруші (жалдауға беруші) анықтайды.
Тендерге қатысушыларымен төленген кепілдік жарна 23 тармақпен көзделген жағдайды қоспағанда толық көлемде қайтаруға жатады.

31. Договор с победителем тендера заключается в течение 15 дней со дня проведения тендера.
32. На основании заключенного договора объект передается в имущественный наем (аренду) нанимателю (арендатору) по акту приема-передачи, который составляется между балансодержателем и нанимателем (арендатором) в 2-х экземплярах с указанием всех реквизитов и необходимой информации, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон. Нанимаемый (арендуемый) объект не передается на баланс нанимателя (арендатора) и остается на балансе балансодержателя.
33. По окончании срока действия договора или в случае его досрочного расторжения наниматель (арендатор) возвращает объект балансодержателю по акту приема-передачи, в том состоянии, в каком его получил с учетом нормального износа, а также свободным от долгов.
34. В случаях, если договор подлежит государственной регистрации в соответствии с законодательством, то государственная регистрация договора осуществляется за счет нанимателя (арендатора).
35. Отделы финансов районов (городов) ежемесячно до 10 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют в государственное учреждение "Управление финансов акимата Костанайской области" (далее – управление) информацию об объектах, предоставляемых в имущественный наем (аренду) по установленной форме (приложение 3 к настоящей Инструкции).
4. Особые условия
36. Памятники истории и культуры местного значения предоставляются в пользование по решению местного исполнительного органа области, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия", по ставкам арендной платы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2007 года "Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности".
37. После заключения договора аренды наниматель (арендатор) обращается в местный исполнительный орган области для оформления охранного обязательства.
38. В случае, если по отдельным категориям объекта Правительством Республики Казахстан будут утверждены новые ставки арендной платы, то при расчете размера арендной платы следует применять эти ставки.
5. Заключительные положения
39. По всем, не урегулированным настоящей Инструкцией вопросам, стороны договора руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
40. Управление в пределах компетенции, установленной действующим законодательством осуществляет контроль за соблюдением требований настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по предоставлению
в имущественный наем (аренду) объектов
коммунальной собственности Костанайской области
Договор имущественного найма (аренды)
объектов коммунальной собственности
город (поселок)________ № __ "__"_______201_год
Акимат _____________________________ района (города) Костанайской области в лице __________________________, именуемый в дальнейшем "Наймодатель", действующий на основании Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с одной стороны и ___________________________________, именуемый в дальнейшем "Наниматель", в лице _____________________________, действующего на основании _____________________, с другой стороны заключили настоящий договор о нижеследующем:

31. Тендерді өткізгеннен кейін 15 күн ішінде тендер жеңімпазымен шарт жасалады.
32. Жасалған шарт негізінде барлық реквизиттері мен қажетті ақпаратын көрсете отырып және оларға сәйкес өкiлдері тараптардың мүдделерiн ұсынуға уәкiлеттi баланс ұстаушы мен жалға (жалдауға) алушы арасында 2 данада жасалатын қабылдау-тапсыру актiсi бойынша объект мүліктік жалға (жалдауға) алушыға беріледі. Жалға (жалдауға) берілетін объект жалға (жалдауға) алушының балансына тапсырылмайды және Баланс ұстаушының балансында қалады.
33. Шарт қолданысы мерзiмiнiң аяқталуы бойынша немесе оны мерзiмiнен бұрын бұзу жағдайында, жалға (жалдауға) алушы, объектінің табиғи тозуын есепке ала отырып қандай жағдайда оны алды, сондай жағдайда, сондай-ақ берешектерден бос баланс ұстаушыға қабылдау-тапсыру актiсi бойынша қайтарады.
34. Заңға сәйкес шарт мемлекеттік тіркеуге жататын болған жағдайда, шартты мемлекеттік тіркеу жалға (жалдауға) алушының есебiнен жүзеге асырылады.
35. Аудандардың (қалалардың) қаржы бөлiмдерi ай сайын есептi айдан кейiнгi айдың 10-ына дейiн бекітілген нысан бойынша (осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасы) мүліктік жалға (жалдауға) ұсынылатын объектілер туралы ақпаратты "Қостанай облысы әкімдігінің қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі-басқарма) бередi.
4. Ерекше шарттар
36. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңына сәйкес, жергілікті маңызы бар тарихи және мәдени ескерткiштер облыстың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша "Мемлекет меншiгiндегi тарих және мәдениет ескерткiштерiн пайдалануға жалдау ақысының ставкаларын белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 2 қарашадағы қаулысымен бекітілген жалгерлік ақы ставкалары бойынша пайдалануға беріледі.
37. Жалгерлік шартты жасағаннан кейін қорғау міндеттемелерін рәсімдеу үшін жалға (жалдауға) алушы облыстың жергілікті атқарушы органына жүгінеді.
38. Егер де жеке объект санаттары бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметімен жалдау ақысының жаңа ставкасы бекітілсе, онда жалдау ақысының сомасын есептеу кезiнде осы ставкалар қолданылады.
6. Қорытынды ережелер
39. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын басшылыққа алады.
40. Басқарма қолданыстағы заңнамамен белгіленген құзыреті шегінде осы Нұсқаулықтың талаптарының сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Қоммуналдық меншік объектілерін
мүліктік жалға (жалдауға) беру жөніндегі
нұсқаулықтың 1-қосымшасы
Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға
(жалдауға) беру шарты
________қаласы (кентi) 201_ жылғы "__"________ N__
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының негiзiнде әрекет жасайтын бұдан әрi "Жалға берушi" деп аталатын Қостанай облысы __________________________________ ауданының (қаланың) әкiмдігі _______________________________________________________, бiр тараптан _________________________________________________ негiзiнде әрекет жасайтын, бұдан әрi "Жалдаушы" деп аталатын ___________________________________, екiншi тараптан мына төмендегiлер туралы осы Шартты жасасты.

1. Предмет договора
1. Наймодатель передает, а Наниматель получает в наем (аренду) объект государственного коммунального имущества _____________________________________________________________________________________, находящийся на балансе или на забалансовом счете ____________________________________________________________________________________, именуемого в дальнейшем "Балансодержатель",
расположенный по адресу: _________________________, _________________________________________________________________________.
2. Наниматель оплачивает арендную плату в размере _______________________________________________________________________________________ в месяц.
3. Общая сумма договора _____________________________ тенге.
4. Срок действия договора с ____________201_ год по _________201_ год.
2. Права и обязанности сторон
5. Наймодатель обязуется:
1) передать объект Нанимателю по акту приема - передачи в течение 15 дней с момента подписания настоящего договора;
2) не создавать Нанимателю препятствий в пользовании объектом в течение всего срока действия договора;
3) в случае изменения условий договора или размера арендной платы письменно уведомить об этом Нанимателя за месяц до очередного срока внесения арендной платы;
4) направить Нанимателю извещение о начислении пени и штрафов за просроченные платежи не позднее 10 дней до очередного срока внесения арендной платы.
6. Наймодатель имеет право:
1) проверять состояние сданного объекта и выполнение Нанимателем своих договорных обязательств, но не чаще чем один раз в квартал;
2) расторгнуть настоящий договор в одностороннем порядке, в случае нарушения Нанимателем условий договора, указанных в пункте 7;
3) постоянно осуществлять контроль за поступлениями арендной платы в бюджет;
4) по согласованию с Балансодержателем дать письменное разрешение Нанимателю на перепланировку или переоборудование объекта;
5) начислить пеню за несвоевременность внесения арендной платы;
6) пролонгировать, вносить изменения и дополнения в настоящий договор по согласованию с Нанимателем и Балансодержателем;
7) осуществлять проверки целевого использования объекта;
8) расторгнуть настоящий договор в одностороннем порядке, в случаях указанных в пункте 18 Инструкции.
7. Наниматель обязуется:
1) получить указанный объект от Балансодержателя по акту приема-передачи;
2) использовать объект строго по назначению, указанному в пункте 1 настоящего договора;
3) ежемесячно, не позднее 20 числа текущего месяца, выплачивать арендную плату, указанную в пункте 2 настоящего договора в банк-бенефициар - Комитет казначейства города Астаны, индивидуальный идентификационный код (счет) (далее – ИИК) 000080900, Кбе 11, бизнес - идентификационный код (далее – БИК) 195301070, бенефициар - Налоговый департамент (управление) _______________________, бизнес - идентификационный номер (далее – БИН) _____________, регистрационный номер налогоплательщика (далее – РНН) _____________, код назначения платежа - 979, код бюджетной классификации - 201504, (доходы от найма (аренды) имущества, находящегося в коммунальной собственности);

1. Шарттың мәнi
1. Жалға берушi тапсырады, ал Жалдаушы одан әрі "Баланс ұстаушы" деп аталатын________________________________________________ балансында немесе баланстан тысқары шотындағы_______________________________________________________________мекенжайы бойынша орналасқан _________________________________________________________________________мемлекеттiк коммуналдық мүлiк объектiсiн жалға алады.
2. Жалдаушы жалгерлiк ақыны айына __________________ мөлшерінде төлейдi.
3. Шарттың жалпы сомасы __________________________________ теңге.
4. Шарттың қолданылу мерзiмi 201_ жылғы ______бастап 201_ жылғы ______дейiн.
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
5. Жалға берушi:
1) осы шартқа қол қойылған сәтінен бастап 15 күн iшiнде объектiнi қабылдау-тапсыру актiсi бойынша Жалдаушыға беруге;
2) шарттың барлық қолданылуы мерзімінде Жалдаушыға объектiні пайдалануға кедергі жасамауға;
3) шарттың талаптары немесе жалдау ақысының мөлшерін өзгерткен жағдайда бұл туралы жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін бір айда жазбаша Жалдаушыға хабарлауға;
4) жалдаушыға жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін 10 күннен кешіктірмей мерзімі өткен төлемдер үшін өсімақылар мен айыппұлдар есептелгені туралы хабарламаны жіберуге міндетті.
6. Жалға берушiнің:
1) тоқсанына бiр реттен жиi емес тапсырылған объектiнiң жайын және Жалға берушi өзінің шарттағы мiндеттерiн орындауын тексеруге;
2) 7-тармақта көрсетілген Жалдаушы шарт талаптарын бұзған жағдайда бір жақты тәртіпте осы шартты бұзуға;
3) жалдау ақысының бюджетке түсуіне бақылауды тұрақты жүзеге асыруға;
4) баланс ұстаушымен келісім бойынша жалдаушыға объектіні қайта жоспарлауға немесе қайтадан жабдықтауға жазбаша рұқсат беруге;
5) жалгерлік ақыны уақытында төлемегенде өсімақы есептеуге;
6) жалдаушымен және баланс ұстаушымен келісім бойынша осы шарты ұзартуға, толықтырулар мен өзгерістер енгізуге;
7) объектіні мақсатқа сай пайдалануына тексерулерді жүзеге асыруға;
8) нұсқаулықтың 18-тармағында көрсетілген жағдайда бір жақты тәртіпте шартты бұзуға құқығы бар.
7. Жалдаушы:
1) баланс ұстаушыдан қабылдау-табыстау актiсi бойынша көрсетiлген объектiнi алуға;
2) объектiнi осы шарттың 1-тармағында көрсетiлген мақсаттарда пайдалануға;
3) осы шарттың 2-тармағында көрсетiлген жалгерлiк ақыны ағымдағы айдың 20-сынан кешіктірмей бенефициар-банкке - Астана қаласының Қазынашылық комитетi, жеке сәйкестендіру коды (бұдан әрі - ЖСК (шот) 000080900, Бк 11, бизнес-сәйкестендіру коды (бұдан әрі - БСК) 195301070, бенефициар - _________________ бойынша Салық департаменті (басқармасы), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) ___________________ салық төлеушінің тіркелу нөмірі (СТН) __________________, төлемнiң бағытталған коды - 979, бюджеттiк сыныптама коды - 201504 (коммуналдық меншiктегі мүлікті жалға (жалдауға) беруден түскен түсiмдер) ай сайын төлеуге;

4) содержать имущество в технически исправном состоянии, не допускать повреждения, порчи, утраты объекта и связанных с ним инженерных коммуникаций, обеспечить соблюдение норм и правил охраны труда и техники безопасности;
5) проводить техническое обслуживание и текущий ремонт за счет собственных средств;
6) самостоятельно оплачивать все расходы по содержанию объекта, заключить с услугодателями соответствующие договоры или перечислять платежи на счет Балансодержателя, если он аккумулирует их для централизованных проплат;
7) не производить без письменного согласия Наймодателя перепланировки или переоборудования объекта и расположенных в нем сетей и коммуникаций;
8) не допускать передачи своих прав и обязанностей по договору имущественного найма другому лицу (перенаем), а также не отдавать эти права в залог и не вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
9) не сдавать в субаренду или доверительное управление объект третьим лицам;
10) беспрепятственно допускать представителей Наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, на объект для проведения проверок;
11) своевременно устранять выявленные недостатки или нарушения;
12) по окончании срока действия договора или в случае его досрочного расторжения возвращать объект Балансодержателю по акту приема-передачи в том состоянии, в каком его получил, с учетом нормального износа, а также свободным от долгов;
13) в случае продолжения пользованием объектом после истечения срока действия договора, при отсутствии возражений со стороны Наймодателя, выплатить арендную плату за время фактического использования объекта.
8. Наниматель имеет право:
1) владеть и пользоваться арендованным имуществом на условиях, оговоренных настоящим договором;
2) самостоятельно планировать и вести хозяйственную деятельность;
3) с согласия Наймодателя досрочно исполнить обязательства по оплате арендной платы;
4) требовать продления договора на соответствующий срок, в случае несвоевременной передачи объекта Балансодержателем или невозможности использования объекта по вине Наймодателя;
5) вносить предложения Наймодателю о пролонгации, внесении изменений и дополнений или расторжении настоящего договора.
3. Ответственность сторон
9. В случае просрочки арендного платежа Наниматель выплачивает пеню в размере 0,2 процентов от неуплаченной суммы за каждый день просрочки в местный бюджет.

4) мүлiктi техникалық жарамды жағдайда ұстауға, сынуына, бұзылуына, объектiнiң және оған қатысты инженерлiк байланыстардың жоғалуына жол бермеуге, еңбектi қорғау және техникалық қауiпсiздiк нормалары мен ережелерiнiң сақталуын қамтамасыз етуге;
5) өз қаражаты есебiнен техникалық қызмет көрсетудi және ағымдағы жөндеудi жүргiзуге;
6) объектiнi ұстау жөнiндегi барлық шығындарды өз бетiнше төлеуге, қызмет ұсынушылармен тиiстi шарттар жасасуға немесе егер ол орталықтандырылған төлемдер үшiн оларды шоғырландырса, төлемдердi Баланс ұстаушының есебiне аударуға;
7) Жалға берушiнiң жазбаша келiсiмiнсiз қайта жоспарлаумауға немесе объектiнi және оның iшiндегi желiлер мен байланыстарды қайта жабдықтамауға;
8) мүліктік жалдау шарты бойынша өзінің құқықтыры мен міндеттерін басқа тұлғаға (қайта жалға) беруге жол бермеуге, сондай-ақ бұл құқықтарды кепілге бермеуге және оларды шаруашылық серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталына салым немесе өндірістік кооперативке жарна ретінде енгізбеуге;
9) объектiнi үшiншi тұлғаларға қосалқы жалгерлiкке және сенiмгерлiк басқаруға бермеуге;
10) жалға берушінің, санитарлық қадағалау қызметінің және және ғимараттарды пайдалану және эксплуатациялау тәртібіне қатысты заңнаманы және оның нормаларын сақтауын қадағалайтын мемлекеттік органдардың өкілдерін тексерулер жүргізу үшін объектіге бөгетсіз жіберуге;
11) айқындалған жетiспеушiлiктердi және бұзушылықтарды уақытында жоюға;
12) шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанда немесе оны мерзімінен бұрын бұзған жағдайда объектіні Баланс ұстаушыға қандай жағдайда алды сондай жағдайда, қалыпты тозуын есепке ала отырып, сондай-ақ қарыздардан бос қабылдау-табыстау актісі бойынша қайтаруға;
13) шарттың қолданылу мерзiмi өткен соң объектiнi пайдалануын жалғастырған жағдайда, Жалға берушi жағынан қарсылық болмаған кезде объектiнi нақты пайдаланған уақыты үшiн жалгерлiк ақы төлеуге міндетті.
8. Жалдаушының:
1) осы шартпен ескертілген талаптарда жалға алған мүлiктi иеленуге және пайдалануға;
2) өз бетiнше шаруашылық қызметтi жоспарлауға және жүргiзуге;
3) Жалға берушiнiң келiсiмiмен жалгерлiк ақы төлеу бойынша мiндеттемелердi мерзiмiнен бұрын орындауға;
4) Баланс ұстаушы объектіні уақытында бермеген немесе Жалдаушының айыбы бойынша объектіні пайдалану мүмкіншілігі болмаған жағдайда тиісті мерзімге шарттың ұзартуын талап етуге;
5) осы шарттың мерзімін ұзарту, өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе оны бұзу туралы Жалдаушыға ұсыныс енгізуге құқығы бар.
3. Тараптардың жауапкершiлiгi
9. Жалгерлiк төлем мерзiмiн өткiзiп алған жағдайда Жалдаушы өткiзiп алған әр күнi үшiн жергiлiктi бюджетке төленбеген сомадан 0,2 пайыз мөлшерiнде өсiмақы төлейдi.

10. Каждая из сторон несет полную материальную ответственность за ущерб, нанесенный второй стороне.
11. Уплата штрафных санкций не освобождает стороны от выполнения своих договорных обязательств.
4. Особые условия
12. В случае, если Наниматель произвел за счет собственных средств и с согласия Наймодателя улучшения, неотделимые без вреда для объекта, Наниматель имеет право после прекращения договора на возмещение стоимости этих улучшений, если иное не предусмотрено договором.
13. Арендная плата за календарный месяц, в котором был заключен настоящий договор, перечисляется в течение 10 дней с момента его заключения, последующие платежи производятся в соответствии с пунктом 7.
14. Настоящий договор регистрируется в отделе финансов города (района).
15. Если Нанимателем является государственное учреждение или государственное коммунальное казенное предприятие, выполняющие государственный заказ, договор вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента регистрации в органах Казначейства.
16. Настоящий договор может быть досрочно расторгнут любой из сторон, но не ранее, чем через месяц после письменного уведомления об этом второй стороны и Балансодержателя.
17. В случае если договор подлежит государственной регистрации в соответствии с действующим законодательством, наниматель принимает меры по осуществлению государственной регистрации.
5. Основания и условия досрочного расторжения договора
18. Договор досрочно расторгается в случаях:
1) ликвидации Нанимателя как юридического лица;
2) нарушения Нанимателем условий настоящего договора имущественного найма (аренды);
3) по требованию Наймодателя или Нанимателя, в случаях, предусмотренных законодательными актами или договором;
4) если Наниматель более двух раз по истечении установленного договором срока платежа не вносит плату за пользование имуществом;
5) иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором.
6. Прочие условия
19. Все споры, неурегулированные в настоящем договоре, разрешаются в установленном законом порядке.
20. Изменения и/или дополнения к настоящему договору вступают в юридическую силу после подписания его обеими сторонами и являются неотъемлемой частью договора.
21. Настоящий договор составлен на государственном и русском языках в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр - Наймодателю, второй экземпляр - Нанимателю, третий экземпляр - Балансодержателю.
7. Юридические реквизиты сторон
Наймодатель:
_____________________________
адрес:_______________________
_____________________________
Наниматель:
______________________________
адрес:________________________
______________________________
ИИК_________________
в___________________
БИК_________________
РНН_________________
Руководитель
____________ __________
(подпись) (Ф.И.О.)
м.п.
ИИК___________________________
в_____________________________
БИК___________________________
БИН (ИИН)_____________________
РНН___________________________
Руководитель
____________ __________
(подпись) (Ф.И.О.)
м.п.
"Согласовано"
Балансодержатель:____________
Руководитель
_____________ ____________
(подпись) (Ф.И.О.)
м.п.
Приложение 2
к Инструкции по предоставлению
в имущественный наем (аренду) объектов
коммунальной собственности Костанайской области
Договор имущественного найма (аренды)
объектов коммунальной собственности
город (поселок)________ № __ "__"_______201_год
Акимат ____________________________________ района (города) Костанайской области в лице ________________________________________________, именуемый в дальнейшем "Наймодатель", действующий на основании Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с одной стороны и ______________________________________, именуемый в дальнейшем "Наниматель", в лице __________________________________, действующего на основании _______________________, с другой стороны заключили настоящий договор о нижеследующем:

10. Әр тарап екiншi тарапқа тигiзген зиян үшiн толық материалдық жауапкершiлкке тартылады.
11. Айыптық санкцияларды төлеу тараптарды шарттық мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
4. Ерекше шарттар
12. Егер Жалдаушы өз қаражаты есебінен және Жалға берушінің келісімімен объект үшін зиянсыз ажырамас жақсартулар жасаған жағдайда, Жалдаушы шарт тоқтатылғаннан кейін шартпен басқасы қарастырылмаса осы жақсартулардың құнын өтеп алуға құқығы бар.
13. Осы шарт жасасқан күнтiзбелiк айға төленетiн жалгерлiк төлем, оны жасасқан күннен бастап 10 күн iшiнде аударылады, келесi төлемдер 7-тармағына сәйкес жүргiзіледi.
14. Осы шарт қаланың (ауданның) қаржы бөлiмдерiнде тiркеледі.
15. Егер Жалдаушы мемлекеттiк тапсырысты орындайтын мемлекеттiк мекеме немесе мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорын болып табылса, онда шарт Қазынашылық органдарында тiркелген сәттен бастап күшiне енедi және екi тарапқа да мiндеттi болып табылады.
16. Осы шарт кез келген тараппен мерзiмiнен бұрын бұзыла алады, бiрақ бұл туралы екiншi тарапты және Баланс ұстаушыны бiр ай бұрын жазбаша хабарландырғаннан кейін.
17. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес шарт мемлекеттік тіркеуге жататын жағдайда, жалдаушы мемлекеттік тіркеуді іске асыру жөніндегі шараларды қабылдайды.
5. Мерзімінен бұрын шартты бұзу негіздемесі мен талаптары
18. Шарт мерзімінен бұрын мына жағдайларда бұзылады:
1) Жалдаушыны заңды тұлға ретінде таратқан;
2) Жалдаушымен мүліктік жалға (жалдауға) беру осы шартының талаптарын бұзған;
3) заң актілермен және шартпен көзделген жағдайларда Жалға берушінің немесе Жалдаушының талабы бойынша;
4) егер Жалдаушы шартпен белгіленген төлем мерзімі өткен соң екі реттен астам мүлікті пайдаланғаны үшін төлем төлемеген;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен немесе шартпен көзделген өзге де жағдайларда.
6. Басқа шарттар
19. Осы шартта реттелмеген даулар заңда белгiленген тәртiпте шешiледi.
20. Осы шартқа енгiзiлетiн өзгерiстер және/немесе толықтырулар екi тараптың қол қойылғанынан кейiн заңды күшiне енеді және шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
21. Осы шарт заңды күші бар бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде үш данада жасалған, бiр данасы - Жалға берушiге, екiншi данасы - Жалдаушыға, үшiншi данасы - Баланс ұстаушыға.
7. Тараптардың заңды деректемелерi
Жалға берушi:
_______________________________
мекенжайы:____________________ _______________________________ЖСК_______________________________БСК______________________
СТН___________________________
Басшы
__________ __________
(қолы) (аты-жөнi)
м.о.
Жалдаушы:
____________________________________мекенжайы:_______________ ______________________________
ЖСК________________________________БСК_____________________________ БСН (ЖСН)_____________________ СТН____________________________
Басшы
__________ __________
(қолы) (аты-жөнi)
м.о.
"Келiсiлдi"
Баланс ұстаушы: ________________________________
Басшы
____________ ___________
(қолы) (аты-жөнi)
м.о.
Коммуналдық меншік объектілерін
мүліктік жалға (жалдауға) беру жөніндегі
нұсқаулықтың 2-қосымшасы
Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға
(жалдауға) беру шарты
________қаласы (кентi) 201_ жылғы "__"________ N__
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының негiзiнде әрекет жасайтын бұдан әрi "Жалға берушi" деп аталатын Қостанай облысы _________________ ауданының (қаланың) әкiмдігі ____________________________________________, бiр тараптан
___________________________________ негiзiнде әрекет жасайтын, бұдан әрi "Жалдаушы" деп аталатын ___________________________________, екiншi тараптан мына төмендегiлер туралы осы шартты жасасты.

5) иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором.
6. Прочие условия
19. Все споры, неурегулированные в настоящем договоре, разрешаются в установленном законом порядке.
20. Изменения и/или дополнения к настоящему договору вступают в юридическую силу после подписания его обеими сторонами и являются неотъемлемой частью договора.
21. Настоящий договор составлен на государственном и русском языках в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр - Наймодателю, второй экземпляр - Нанимателю, третий экземпляр - Балансодержателю.
7. Юридические реквизиты сторон
Наймодатель:
_____________________________
адрес:_______________________
_____________________________
Наниматель:
______________________________
адрес:________________________
______________________________
ИИК_________________
в___________________
БИК_________________
РНН_________________
Руководитель
____________ __________
(подпись) (Ф.И.О.)
м.п.
ИИК___________________________
в_____________________________
БИК___________________________
БИН (ИИН)_____________________
РНН___________________________
Руководитель
____________ __________
(подпись) (Ф.И.О.)
м.п.
"Согласовано"
Балансодержатель:____________
Руководитель
_____________ ____________
(подпись) (Ф.И.О.)
м.п.
Приложение 3
к Инструкции по предоставлению
в имущественный наем (аренду) объектов
коммунальной собственности Костанайской области
Информация об объекте, предоставляемом
в имущественный наем (аренду)
_______________________________ по состоянию на _________________________
(наименование района или города) (дата отчетного периода)
N
Наи
мено
вание
объек
та
найма
(арен
ды)
Ба
лан
соде
ржа
тель
Нани
ма
те
ль
Адре
с
объе
кта
найм
а
(аре
нды)
Техни
ческая
характе
ристика
объекта
найма
(аренды
)
Целе
вое
испо
льзо
вание
объек
та
Дата
опубли
кования
информа
ционног
о сооб
щения
в
печати
Дата
прове
дения
кон
курса
(тенд
ера)
Дата
и
номер
дого
вора
Срок
дейс
твия
дого
вора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Расчет арендной
платы для зданий
Расчет
арендной
платы для
основных
средств
Сумма
арендной
платы
в месяц
Общая
сумма
дого-
вора
При-
меча-
ние
Рп
K1
K2
K3
S
PB
N
АО
БС
СР
РВ
N
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы:
Оплачено
всего с
момента
заключения
договора
Оплачено в
текущем году
на 1 число
месяца
следующего,
за отчетным
Задолженность
(переплата) в
текущем году на
1 число месяца
следующего за
отчетным
Начислены пеня,
штрафная санкция в
текущем году на 1
число месяца
следующего за
отчетным
27
28
29
30
Примечание:
К1 - коэффициент, учитывающий территориальную принадлежность здания (сооружения);
К2 - коэффициент, учитывающий месторасположение объекта в городе Костанае;
К3 - коэффициент, учитывающий тип помещения;
S - арендуемая площадь;
РВ - баланс рабочего времени в год;
N - количество часов в год;
АО - сумма амортизационных отчислений;
БС - балансовая стоимость;
СР - ставка рефинансирования Национального банка Республики Казахстан;
Рп - месячный расчетный показатель.
Приложение
к постановлению акимата

5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен немесе Шартпен көзделген өзге де жағдайларда.
6. Басқа шарттар
19. Осы шартта реттелмеген даулар заңда белгiленген тәртiпте шешiледi.
20. Осы шартқа енгiзiлетiн өзгерiстер және/немесе толықтырулар екi тараптың қол қойылғанынан кейiн заңды күшiне енеді және шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
21. Осы шарт заңды күші бар бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде үш данада жасалған, бiр данасы - Жалға берушiге, екiншi данасы - Жалдаушыға, үшiншi данасы – Баланс ұстаушыға.
7. Тараптардың заңды деректемелерi
Жалға берушi:
______________________________
мекенжайы:_________________________________________________
ЖСК_______________________________БСК_______________________
СТН___________________________
Басшы
__________ __________
(қолы) (аты-жөнi)
м.о.
Жалдаушы:
____________________________________мекенжайы:________________ _______________________________
ЖСК________________________________БСК_____________________________ БСН (ЖСН)_____________________ СТН____________________________
Басшы
__________ __________
(қолы) (аты-жөнi)
м.о.
"Келiсiлдi"
Баланс ұстаушы: ________________________________
Басшы
____________ ___________
(қолы) (аты-жөнi)
м.о.
Коммуналдық меншік объектілерін
мүліктік жалға (жалдауға) беру жөніндегі
нұсқаулықтың 3-қосымшасы
________________ жағдайы бойынша _________________
(есептi кезеңнiң датасы) (ауданның немесе қаланың атауы)
N
Жалға
беру
объ-
ектi
сiнi
ң
атау
ы
Ба
ланс
ұс
тау
шы
Жал
дау
шы
Жал
ға
берi
летiн
мү
лiк
тiң
мекен
жайы
Жалға берi
летiн
мүлiк
тiң
техни
калық
сипат
тамас
ы
Жалға берi
летiн
мүлiктi
мақ
сат
ты
пайда
лану
Баспа-ға
ақ
парат-
тық
хабар-
ды
жария-
лау
дата-
сы
Кон-
курс-
ты
өткi-
зу
дата-
сы
Шарт
тың
дата
сы
мен
нөмi
рi
Шарт
тың
қол
даны
лу
мер
зiмi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
таблицанның жалғасы:
Ғимарат үшiн жалға
беру ақысын есептеу
Негiзгi үшiн
жалға беру
ақысын есептеу
Бiр
айға
жалға
беру
ақысының
сомасы
Шарттың
жалпы
сомасы
Ескерту
Ек
К1
К2
К3
S
ЖУ
N
АТ
БҚ
ҚС
ЖУ
N
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
таблицанның жалғасы:
Шарт
жасау
уақтынан
барлық
төленгенi
Ағымдығы жылдың
есептiден
кейiнгi айдың
1-күнiне
төленгенi
Ағымдығы жылдың
есептiден кейiнгi
айдың 1-күнiне
берешегi (артық
төлем)
Ағымдығы жылдың
есептiден кейiнгi
айдың-күнiне
есептелген өсiм,
айыппұл
санкциялар
27
28
29
30
Ескерту:
К1 - объектінің аумақтық қатыстылығын есепке алатын коэффициент;
К2 – объектінің Қостанай қаласында орналасқан жерiн есепке алатын коэффициент;
К3 - үй-жайдың түрін есепке алатын коэффициент;
S - жалдауға алынған үй-жайдың алаңы
ЖУ - бiр жылғы жұмыс уақытының балансы;
N - бiр жылғы сағат саны;
АТ – амортизациондық төлемдердің сомасы;
БҚ - баланстық құны;
ҚС - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасы;
Ек - айлық есеп айырысу көрсеткiші.
Әкімдіктің

от 6 августа 2010 года № 278
Перечень постановлений акимата Костанайской области,
признанных утратившими силу
1. Постановление акимата Костанайской области "Об утверждении Правил предоставления в аренду государственного коммунального имущества Костанайской области" от 14 января 2005 года № 1 (номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3300, опубликовано в газетах: от 2 февраля 2005 года "Қостанай таңы", от 15 февраля 2005 года "Костанайские новости");
2. Постановление акимата Костанайской области "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата от 14 января 2005 года № 1 "Об утверждении Правил предоставления в аренду государственного коммунального имущества Костанайской области" от 23 ноября 2005 года № 380, (номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3525, опубликовано в газетах: от 21 декабря 2005 года "Қостанай таңы", от 31 декабря 2005 года "Костанайские новости");
3. Постановление акимата Костанайской области "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата от 14 января 2005 года № 1 "Об утверждении Правил предоставления в аренду государственного коммунального имущества Костанайской области" от 15 января 2007 года № 34, (номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3564, опубликовано в газетах: от 2 февраля 2007 года "Қостанай таңы", от 7 февраля 2007 года "Костанайские новости");
4. Постановление акимата Костанайской области "О внесении изменения и дополнения в постановление акимата от 14 января 2005 года № 1 "Об утверждении Правил предоставления в аренду государственного коммунального имущества Костанайской области" от 10 декабря 2007 года № 540, (номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3581, опубликовано в газетах: от 16 января 2008 года "Қостанай таңы", от 16 января 2008 года "Костанайские новости");
5. Постановление акимата Костанайской области "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата от 14 января 2005 года № 1 "Об утверждении Правил предоставления в аренду государственного коммунального имущества Костанайской области" от 12 мая 2008 года № 281, (номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3638, опубликовано в газетах от 18 июня 2008 года "Қостанай таңы", от 18 июня 2008 года "Костанайские новости");
6. Постановление акимата Костанайской области "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата от 14 января 2005 года № 1 "Об утверждении Правил предоставления в аренду государственного коммунального имущества Костанайской области" от 25 мая 2009 года № 202, (номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3681, опубликовано в газетах: от 26 июня 2009 года "Қостанай таңы").

2010 жылғы 6 тамыздағы № 278
қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылған Қостанай облысы
әкімдігі қаулыларының тізбесі
1. "Қостанай облысының мемлекеттік коммуналдық мүлкін жалға беру ережесін бекіту туралы" Қостанай облысы әкімдігінің 2005 жылғы 14 қаңтардағы № 1 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде нөмірі 3300, 2005 жылғы 2 ақпандағы "Қостанай таңы", 2005 жылғы 15 ақпандағы "Костанайские новости" газеттерінде жарияланған);
2. "Қостанай облысының мемлекеттік коммуналдық мүлкін жалға беру ережесін бекіту туралы" әкімдіктің 2005 жылғы 14 қаңтардағы № 1 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қостанай облысы әкімдігінің 2005 жылғы 23 қарашадағы № 380 қаулысы, (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде нөмірі 3525, 2005 жылғы 21 желтоқсандағы "Қостанай таңы", 2005 жылғы 31 желтоқсандағы "Костанайские новости" газеттерінде жарияланған);
3. "Қостанай облысының мемлекеттік коммуналдық мүлкін жалға беру ережесін бекіту туралы" әкімдіктің 2005 жылғы 14 қаңтардағы № 1 қаулысына өзгерістер мен толықтырлар енгізу туралы" Қостанай облысы әкімдігінің 2007 жылғы 15 қаңтардағы № 34 қаулысы, (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде нөмірі 3564, 2007 жылғы 2 ақпандағы "Қостанай таңы", 2007 жылғы 7 ақпандағы "Костанайские новости" газеттерінде жарияланған);
4. "Қостанай облысының мемлекеттік коммуналдық мүлкін жалға беру ережесін бекіту туралы" әкімдіктің 2005 жылғы 14 қаңтардағы № 1 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қостанай облысы әкімдігінің 2007 жылғы 10 желтоқсандағы № 540 қаулысы, (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде нөмірі 3581, 2008 жылғы 16 қаңтардағы "Қостанай таңы", "Костанайские новости" газеттерінде жарияланған);
5. "Қостанай облысының мемлекеттік коммуналдық мүлкін жалға беру ережесін бекіту туралы" әкімдіктің 2005 жылғы 14 қаңтардағы № 1 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қостанай облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 мамырдағы № 281 қаулысы, (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде нөмірі 3638, 2008 жылғы 18 маусымдағы "Қостанай таңы", "Костанайские новости" газеттерінде жарияланған);
6. "Қостанай облысының мемлекеттік коммуналдық мүлкін жалға беру ережесін бекіту туралы" әкімдіктің 2005 жылғы 14 қаңтардағы № 1 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қостанай облысы әкімдігінің 2009 жылғы 25 мамырдағы № 202 қаулысы, (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде нөмірі 3681, 2009 жылғы 26 маусымдағы "Қостанай таңы" газеттерінде жарияланған).