Об утверждении "Правил предоставления жилищной помощи на территории города Павлодара"
Решение маслихата города Павлодара Павлодарской области от 31 марта 2010 года N 26/23. Зарегистрировано Управлением юстиции города Павлодара Павлодарской области 7 мая 2010 года N 12-1-156. Утратило силу решением маслихата города Павлодара Павлодарской области от 14 июня 2017 года № 167/21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Павлодара Павлодарской области от 14.06.2017 № 167/21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении "Правил предоставления жилищной помощи", в целях социальной защиты граждан городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить "Правила предоставления жилищной помощи на территории города Павлодара" далее - Правила.
2. Признать утратившим силу решения Павлодарского городского маслихата:
"Об утверждении "Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным гражданам по оплате содержания жилища, потребления коммунальных услуг, услуг связи и компенсации затрат на отдельные виды капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума из бюджета города" от 19 июня 2008 года N 148/7 (7-я очередная сессия 4 созыва), (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 12-1-124, опубликованное 26 августа 2008 года в газетах "Сарыарка самалы" N 95 и 25 августа 2008 года, 1 сентября 2008 года "Версия" N 34, 35);
"О внесении изменений и дополнения в решение Павлодарского городского маслихата от 19 июня 2008 года N 148/7 "Об утверждении "Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным гражданам по оплате содержания жилища, потребления коммунальных услуг, услуг связи и компенсации затрат на отдельные виды капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума из бюджета города" от 23 декабря 2008 года N 214/11 (11-я очередная сессия 4 созыва), (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 12-1-131, опубликованное 31 января 2009 года в газетах "Сарыарка самалы" N 13 и 2 февраля 2009 года "Версия" N 4).
3. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по социальной политике и ревизионную комиссию городского маслихата.

"Павлодар қаласы аумағында орналасқан тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын" бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2010 жылғы 31 наурыздағы N 26/23 шешімі. Павлодар облысы Павлодар қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 7 мамырда N 12-1-156 тіркелген. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2017 жылғы 14 маусымдағы № 167/21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 14.06.2017 № 167/21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін ұсыну қағидасын" бекіту туралы" N 2314 қаулысына сәйкес, азаматтарды әлеуметтік қорғау мақсатында қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. "Павлодар қаласы аумағында орналасқан тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын" бұдан әрі - Қағида бекітілсін.
2. Павлодар қалалық мәслихатының 2008 жылғы 19 маусымдағы "Қалалық бюджеттен тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметті, байланыс қызметін тұтыну төлемақысы және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлеріне жұмсалатын шығындар өтемақысы бойынша аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын" бекіту туралы" N 148/7 (4-сайланған 7-кезекті сессия), (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 12-1-124 болып тіркелген, 2008 жылғы 26 тамыздағы "Сарыарқа Самалы" N 95 және 2008 жылғы 25 тамыздағы, 2008 жылғы 1 қыркүйектегі "Версия" N 34, 35 газеттерінде жарияланған);
2008 жылғы 23 желтоқсандағы "Павлодар қалалық мәслихатының 2008 жылғы 19 маусымдағы "Қалалық бюджеттен тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметті, байланыс қызметін тұтыну төлемақысы және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлеріне жұмсалатын шығындар өтемақысы бойынша аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үй көмегін көрсету қағидасын" бекіту туралы" N 148/7 шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" N 214/11 (4-сайланған 11-кезекті сессия), (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 12-1-131 болып тіркелген, 2009 жылғы 31 қаңтардағы "Сарыарқа Самалы" N 13 және 2009 жылғы 2 ақпандағы "Версия" N 4 газеттерінде жарияланған) шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың әлеуметтік саясат жөніндегі тұрақты комиссиясына және тексеру комиссиясына жүктелсін.

4. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Т. Мирошниченко
Секретарь городского маслихата М. Желнов
Утверждено
решением Павлодарского
городского маслихата
от 31 марта 2010 года
№ 26/23
Правила предоставления жилищной помощи
на территории города Павлодара
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года N 94, постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении "Правил предоставления жилищной помощи" и определяют порядок назначения жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
1. Общие положения
1. Жилищная помощь – это выплаты, предоставляемые государством за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данном жилище, расположенном на территории города Павлодара, на оплату:
расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 24.02.2014 N 238/32 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Малообеспеченные семьи (граждане) – лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением маслихата города Павлодара Павлодарской области от 14.09.2012 N 63/10 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания), за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в данной местности.

4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Т. Мирошниченко
Қалалық мәслихаттың хатшысы М. Желнов
Павлодар қалалық мәслихатының
2010 жылғы 31 наурыздағы
N 26/23 шешімімен
бекітілді
Павлодар қаласы аумағында тұрғын үй көмегін ұсыну қағидасы
Осы Қағида Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" N 94 Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" N 512, 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін ұсыну қағидасын бекіту туралы" N 2314 қаулыларына сәйкес жасалды және аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін белгілеудің тәртібін анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Тұрғын үй көмегі – бұл Павлодар қаласының аумағында орналасқан, осы тұрғын үйде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) жергілікті бюджет қаражаты есебінен мемлекетпен ұсынылатын төлемдер:
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге беріледі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 24.02.2014 N 238/32 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-1. Аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес, тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар.
Ескерту. Шешім 1-1 тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2012.09.14 N 63/10 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Аталған жерлерде тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп–ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп–ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша, тұрғын үй көмегі бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.

Сноска. Пункт 2 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 24.02.2014 N 238/32 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 14.09.2012 N 63/10 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Совокупный доход семьи (лица) – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи.
5. Орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 24.02.2014 N 238/32 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган - Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Павлодара" (далее - Отдел), финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи.
7. Коммунальные услуги – услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании), включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление, обслуживание лифтов и содержания жилья.
8. Расходы на содержание жилого дома (жилого здания) – обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 24.02.2014 N 238/32 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Шекті жол берілетін шығыстар үлесі - телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы.
Ескерту. 3 тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2012.09.14 N 63/10 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Отбасы (тұлға) табысының жиынтығы – тұрғын үй көмегін алуға жүгінгенге дейінгі тоқсандық отбасының табыстарының жалпы сомасы.
5. Кондоминиум объектісін басқару органы - кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 24.02.2014 N 238/32 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
6. Уәкілетті орган – жергілікті бюджет қаражатынан қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегінің тағайындалуын жүзеге асыратын, "Павлодар қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім).
7. Коммуналдық қызметтер – сумен жабдықтау, канализацияны, газбен жабдықтау, электр жабдықтау, жылу жабдықтау, қоқыс шығару, лифтердің қызмет етуі және тұрғын үйді ұстау қызметтері кіретін тұрғын үйде (кісі тұратын ғимаратта) ұсынылатын қызметтер.
8. Тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар - кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар.

Сноска. Пункт 8 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 14.09.2012 N 63/10 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Социальная норма расходов на содержания жилища (далее - СНР) - расходы на содержание жилища и оплату коммунальных услуг в пределах нормы площади жилища, обеспечиваемой компенсационными мерами (норма площади жилья, применяемой при выделении из государственного жилищного фонда) и нормативов потребления коммунальных услуг в городе Павлодаре за квартал, предшествующий кварталу обращения.
Определение расчетно-нормативных затрат на содержание жилища и потребления коммунальных услуг производится на основании тарифов за данный вид услуг, согласованных поставщиками коммунальных услуг населению города, в установленном порядке с территориальным антимонопольным органом.
Оплата содержания жилища и потребления коммунальных услуг сверх СНР производится заявителем на общих основаниях.
Нормативная площадь принимается следующая: для одиноко проживающих граждан – 30 квадратных метров (от общей площади жилища), но не менее площади однокомнатной квартиры;
для семей из 2-х и более человек – 18 квадратных метров на одного человека (от общей площади жилища), но не менее площади однокомнатной квартиры.
Норму потребления электрической энергии установить в размере для потребителей, использующих электрические плиты – 110 киловатт в месяц на одного человека; - для потребителей, не использующих электрические плиты – 90 киловатт в месяц на одного человека.
Норму потребления газа установить семь килограмм на одного человека.
10. Заявитель – собственник жилища или наниматель (поднаниматель) жилого помещения (квартиры) в государственном жилищном фонде, зарегистрированный в данном жилище, обратившийся от имени семьи за назначением жилищной помощи.
В случае проживания в жилище нескольких собственников, назначение жилищной помощи производится одному лицу по первичному предоставлению заявления с учетом других собственников в составе семьи.
Прием заявлений на назначение жилищной помощи производится до 15 числа последнего месяца квартала.
11. В случае возникновения изменений, влияющих на право получения жилищной помощи, и отсутствия заявления в течение 10 дней со дня возникновения изменений, излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке.
2. Определение права и порядок назначения жилищной помощи
12. Право на жилищную помощь на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт, за потребление коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользованием жилищем возникает, если расходы на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг в пределах нормы площади жилища, обеспечиваемой компенсационными мерами, и нормативов потребления коммунальных услуг, превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Категории лиц, имеющих право на назначение жилищной помощи:

Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2012.09.14 N 63/10 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Тұрғын үйді күтуге әлеуметтік шығындар мөлшері (бұдан әрі ӘМШ) – өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін (мемлекеттік тұрғын үй қорынан бөлген кезде қолданылатын тұрғын үй алаңының әлеуметтік нормасы) тұрғын үй алаңының нормасы және Павлодар қаласында өтініш берудің өткен тоқсаны, осы тоқсаны үшін коммуналдық қызметті тұтыну нормативтері аясында тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметті тұтыну төлемақысының шығындары.
Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметті тұтынуға жұмсалған есепті-нормативтік шығындарды анықтау аумақтық монополияға қарсы органдар тәртібімен бекітілген, қала тұрғындарының коммуналдық қызметін берушілермен келісілген осы қызмет түріне тарифтер негізінде жүргізіледі.
ӘМШ үстінен тұрғын үйді күту және коммуналдық қызметтерді пайдалану төлемін өтініш беруші жалпы негізде жүргізеді.
Нормативті аудан келесідей қабылданады: жалғыз тұратын азаматтар үшін - 30 шаршы метр (тұрғын үйдің жалпы ауданы), бірақ бір бөлмелі пәтер ауданынан кем емес;
2 және оданда көп кісілі отбасылар үшін – бір адамға 18 шаршы метр (тұрғын үйдің жалпы ауданы), бірақ бір бөлмелі пәтер ауданынан кем емес.
Электр энергиясын пайдалану нормалары электр плиталарды пайдаланатын тұтынушылар үшін бір адамға айына – 110 киловатт; - электр плиталарды пайдаланбайтын тұтынушылар үшін бір адамға айына – 90 киловатт мөлшерде белгіленеді.
Газдың пайдалану нормаларын бір адамға жеті килограмм болып белгіленеді.
10. Өтініш беруші – тұрғын үй иесі немесе мемлекеттік тұрғын үй қорынан үйді (пәтер) жалдаушы (жалға алушы), осы тұрғын үйде тіркелген отбасының атынан тұрғын үй көмегінің тағайындауына өтініш беруші.
Тұрғын үйде бірнеше меншік иесі тұрған жағдайда тұрғын үй көмегін тағайындау отбасы құрамындағы басқа меншік иелерін есепке ала отырып, ұсынылған алғашқы өтініш бойынша бір ғана тұлғаға жүргізіледі.
Тұрғын үй көмегін тағайындауға өтінішті қабылдау тоқсанның соңғы айының 15 дейін жүргізіледі.
11. Өтініш берушінің тұрғын үй көмегін алу құқығына ықпал ететін өзгерістер пайда болса, және өтініш болмаған жағдайда өзгерістер пайда болған күннен бастап 10 күн ішінде артық төленген сома ерікті тәртіпте, ал бас тартқан жағдайда сот тәртібімен қайтарылады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау
ережесі мен тәртібін анықтау
12. Күрделі жөндеуді өткізу үшін және (немесе) күрделі жөндеудің жинақтаушы қаражат жарнасына, коммуналдық қызметті тұтынуға, телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақының өсу бөлігінде байланыс қызметіне, жалға алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемдеріне құқық, өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының нормасы және коммуналдық қызметті тұтыну нормативтері аясында тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметті тұтыну төлемақысының шығындары осы мақсатқа жіберілген шығындардың үлесі шегінен асқан жағдайда пайда болады.
Тұрғын үй көмегіне тағайындау құқығы бар тұлғалар санаттары:

1) пенсионеры, инвалиды, дети до 18 лет, работающие лица;
2) лица трудоспособного возраста: состоящие в центре занятости более 1,5 месяца; не работающие лица предпенсионного возраста (мужчины с 58 лет, женщины с 53 лет), которые не зарегистрированы в уполномоченных органах занятости; граждане, находящиеся на стационарном лечении более 1,5 месяца; больные туберкулезом, онкологическими, ВИЧ и СПИД заболеваниями; учащиеся и студенты, слушатели и курсанты дневной формы обучения, включая магистратуру и аспирантуру, а также граждане, занятые по уходу за инвалидами 1 и 2 группы, лицами старше 80 лет, детьми в возрасте до 7 лет; беременные женщины, снятые с учета в уполномоченных органах занятости по данной причине; лица, занятые уходом за детьми – инвалидами до 18 лет.
Доля предельно допустимых расходов на оплату за потребление коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользованием жилищем устанавливается в размере 7 % к совокупному доходу семьи (лица), имеющих право на назначение жилищной помощи.
Доля предельно допустимых расходов заявителя на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт объекта кондоминиума устанавливается в размере 7 % к совокупному доходу семьи (лица), имеющих право на назначение жилищной помощи.
Право на жилищную помощь для оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума по адресу регистрации в городе Павлодаре имеют участники и инвалиды Великой Отечественной войны без учета права собственности жилья в сумме фактических затрат согласно счета о размере целевого или ежемесячного взноса средств на капитальный ремонт.
Детям, оставшимся без попечения родителей и детям сиротам, являющимся владельцами жилья и находящимся в приюте или Детском доме, компенсация на капитальный ремонт выплачивается в размере фактических затрат на данный вид ремонта (по ходатайству государственного учреждения, в котором находится ребенок при наличии акта обследования квартиры, подтверждающего, что данная квартира не сдается в аренду (наем).
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Павлодара Павлодарской области от 09.11.2010 N 73/27 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.06.2013 N 157/20 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) зейнеткерлердің, мүгедектердің, 18 жасқа дейінгі балалардың; жұмыс істейтін тұлғалардың;
2) 1,5 айдан артық жұмыспен қамту орталығында есепте тұрған жұмысқа жарамды тұлғалардың; жұмыспен қамтудың уәкілетті органдарында тіркеуде жоқ, зейнеткерлік жасы алдындағы жұмыс істемейтін тұлғалардың (еркектер 58 жастан, әйелдер 53 жастан); 1,5 айдан артық стационарлық және амбулаториялық емделуде жүрген, жұмысқа жарамды жастағы азаматтардың; туберкулезбен, онкологиялық, АҚТК және ЖҚТБ ауруымен ауыратын аурулардың; күндізгі оқу орындарында, сонымен қоса магистратура және аспирантурада оқитын оқушылар мен студенттердің, тыңдаушылар мен курсанттардың, сонымен қатар 1 және 2 топтағы мүгедектердің, 80 жастан асқан тұлғалардың, 7 жасқа дейінгі балаларды күтумен айналысатын азаматтардың; жүктілігі бойынша жұмыспен қамтудың уәкілетті органында есептен алынған жүкті әйелдердің; 18 жасқа дейінгі мүгедек–балаларды күтумен айналысатын азаматтардың құқығы бар.
Тұрғын үйді пайдалану үшін жалдау ақысын, телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақының өсу бөлігінде байланыс қызметін, коммуналдық қызметті пайдаланғаны үшін төлеуге рұқсат етілген шектік шығын үлесі, тұрғын үй көмегін тағайындауға құқығы бар отбасының (тұлға) табыс жиынтығының 7 % мөлшерінде белгіленеді.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жинақтаушы қаражат жарнасына және (немесе) күрделі жөндеуді өткізу үшін төлеуге рұқсат етілген шектік шығын үлесі, тұрғын үй көмегін тағайындауға құқығы бар отбасының (тұлға) табыс жиынтығының 7 % мөлшерінде белгіленеді.
Күрделі жөндеуге жұмсалған шығындардың мақсатты және ай сайынғы қаражат жарнасының кондоминимум объектісінің ортақ мүлкінің күрделі жөндеуіне жұмсалған өтемақы және (немесе) күрделі жөндеудің жинақтаушы қаражат жарнасының мөлшері туралы шоттың нақты шығын сомасына Павлодар қаласында нақты тіркелу мекен-жайы бойынша тұрғын үйдің меншік иесінің құқығы есебінсіз тұрғын үй көмегіне Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерінің құқығы бар.
Балалар үйінде немесе панаханада тұратын және тұрғын үйдің иесі болып табылатын жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға күрделі жөндеу жасау үшін өтемақы осы жөндеу түріне жұмсалатын нақты шығындардың мөлшерінде (пәтерді тексеру актісі кезінде баланың тұратындығын растайтын мемлекеттік мекеменің қолдау хаты бойынша осы пәтер жалға берілмейді (жалдаушының) төленеді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2010.11.09 N 73/27 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); 13.06.2013 N 157/20 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

13. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) обращается:
на веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz" или в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр обслуживания населения" Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - ЦОН) с заявлением и предоставляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) документы, подтверждающие доходы семьи. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется уполномоченным органом в сфере жилищных отношений;
3) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
4)счета на потребление коммунальных услуг;
5) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копию договора на оказание услуг связи;
6) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом.
Оригиналы документов предоставляются для сведения и возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 02.07.2014 N 281/39 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Жилищная помощь на оплату каждого вида капитального ремонта назначается не более одного раза в текущем финансовом году.
15. При расчете жилищной помощи:
суммы фактически начисленных коммунальных услуг по СНР не пересчитываются;
суммы фактически начисленных коммунальных услуг по счетчикам индивидуального учета потребления воды не должны превышать установленную норму потребления по данным видам услуг (СНР).
16. Назначение жилищной помощи производится с учетом количественного состава семьи, проживающего в жилище в соответствии с производимыми в установленном порядке начислениями коммунальных услуг и расходов на содержание жилища.
17. При определении права на получение жилищной помощи состав семьи собственника (нанимателя) жилища, в соответствии с требованиями настоящих Правил определяется за период, на который назначается жилищная помощь.
18. В случае несоответствия числа зарегистрированных лиц по данному адресу, фактически проживающих в жилище, с числом лиц, на которых производится начисление коммунальных услуг, семья утрачивает право на назначение жилищной помощи.

13. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат):
"электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталына немесе Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің "Халыққа қызмет көрсету орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі - ХҚО) өтініш береді және келесі құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) отбасы табысын растайтын құжаттар. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасының азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібін тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкілетті орган белгілейді;
3) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
4) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
5) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байлыныс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
6) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
Құжаттардың тұпнұсқалары ақпарат үшін ұсынылады және өтініш иесіне қайтарылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 02.07.2014 N 281/39 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Күрделі жөндеу жасаудың әрбір түрін төлеуіне тұрғын үй көмегі ағымдағы қаржы жылында бір реттен артық тағайындалмайды.
15. Тұрғын үй көмегін есептеу кезінде:
нақты есептелген коммуналдық қызметтердің сомасы ӘМШ бойынша қайта есептелмейді;
суды пайдаланудың жекеше есептеу шоттары бойынша есептелген коммуналдық қызметтердің сомасы осы қызмет түрі бойынша (ӘМШ) белгіленген пайдалану нормаларынан аспауы керек.
16. Тұрғын үй көмегін тағайындау тұрғын үйде тұратын отбасы мүшелерінің санын ескере отырып коммуналдық қызметтерді және тұрғын үйді күтуге кететін шығындарды есептеудің бекітілген тәртібі бойынша жүргізіледі.
17. Тұрғын үй көмегін алуға және күрделі жөндеу жасауға шығындардың өтемақысын анықтау кезінде меншік иесінің отбасы құрамы (жалдаушының), осы тұрғын үй көмегін тағайындау және күрделі жөндеу жасауға жіберілген шығындардың өтемақысы Қағида талаптарына сәйкес анықталады.
18. Кейбір коммуналдық қызметтеріне есептеу жүргізілгенде осы мекенжай бойынша тұрғын үйде тұратын тұлғалардың саны нақты тұрғын үйде тіркелген тұлғалардың санымен сәйкес келмеген жағдайда отбасы тұрғын үй көмегін тағайындауға құқығын жоғалтады.

19. Семьи (граждане), имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду), поднаем, утрачивают право на получение жилищной помощи.
20. Жилищная помощь на потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользованием жилищем назначается сроком на один квартал независимо от времени подачи документов в текущем квартале по совокупному доходу и расходам на содержание жилища и коммунальных услуг предыдущего квартала. В случае отсутствия совокупного дохода семьи расчет жилищной помощи производится от прожиточного минимума на каждого трудоспособного члена семьи.
Сноска. Пункт 20 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 09.11.2010 N 73/27 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. При исчислении жилищной помощи на оплату потребления коммунальных услуг в случаях: превышения доли совокупного дохода семьи над расходами от -20,0 до 0,0 тенге; несовпадение количества лиц, зарегистрированных по данному адресу, с указанным количеством в предъявленных поставщиками счетах, назначать жилищную помощь на оплату показателя в месяц, не более одного раза в текущем финансовом году.
22. Лицам, проживающим на площади менее 18 квадратных метров с доходом семьи ниже прожиточного минимума, имеющим право на жилищную помощь за потребление коммунальных услуг, назначение жилищной помощи производится в отопительный сезон в размере не менее одного месячного расчетного показателя в месяц, независимо от фактических затрат и количества проживающих на данной площади.
23. Начисление компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон производится согласно Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512.
3. Размер и порядок выплаты жилищной помощи
24. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах), индивидуальном жилом доме, в пределах норм и предельно допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели, установленных местными представительными органами.

19. Жеке меншігінде тұрғын үйінің бір бірлігі бар (пәтер, үй) отбасылар (азаматтар) немесе жалға берушілер (жалға беру), тұрғын үй көмегін алуға құқығын жоғалтады.
20. Тұрғын үй көмегі өткен тоқсандағы коммуналдық қызметті және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақының өсуіне қатысты байланыс қызметін тұтыну төлемақысы бойынша шығындардың жартылай орнын толтыру үшін, жалға алынған тұрғын үй үшін жалдық төлеуге жұмсалатын табысы мен шығыны бойынша ағымдағы тоқсанда тапсырған құжаттардың уақытына байланыссыз бір тоқсандық мерзімге тағайындалады. Отбасының жиынтық табысы жоқ болған жағдайда тұрғын үй көмегі отбасының жұмысқа жарамды әр мүшесіне күнкөріс минимумынан есептеледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2010.11.09 N 73/27 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
21. Коммуналдық қызмет төлеуіне тұрғын үй көмегін есептеген кезде келесі жағдайларда: отбасының жиынтық үлесінің -20,0-ден 0,0-ге дейін жоғарылағанда; берілген мекенжай бойынша тіркелген тұлғалар санының сәйкес келмеуі кезінде айына бір айлық есептік көрсеткіші көлемінде коммуналдық қызметтерді тұтыну бойынша төлемдерге ағымдағы қаржы жылында бір реттен көп емес тұрғын үй көмегі тағайындалады.
22. Коммуналдық қызметті тұтыну үшін тұрғын үй көмегіне құқығы бар, отбасы табысы күнкөріс минимумынан төмен ауданы 18 шаршы метрден кем тұлғаларға тұрғын үй көмегін тағайындау жылу жағу мерзімінде нақты шығындарына және берілген аумақта тұратындар санына қарамастан ай сайын бір айлық есеп көрсеткішінен кем емес мөлшерде жүргізіледі.
23. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 қаулысымен бекітілген әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілу өтемақысы Қағидасына сәйкес, телефон үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілу өтемақысын есептеу арқылы жүргізіледі.
3. Тұрғын үй көмегін төлеу мөлшері және тәртібі
24. Тұрғын үй көмегі телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға, жекешелендірілген үй-жайларда (пәтерлерде), жеке тұрғын үйде тұрып жатқандарға тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі шаралар қолданылатын, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған, жергілікті өкілді органдар белгілеген шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.

Сноска. Пункт 24 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 24.02.2014 N 238/32 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленных сумм оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользованием жилищем.
Сноска. Пункт 25 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 14.09.2012 N 63/10 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Минимальный размер жилищной помощи на оплату коммунальных услуг в месяц не может быть менее 1 величины месячного расчетного показателя.
27. Жилищная помощь на оплату потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользованием жилищем предоставляется в виде перечисления денежных средств через банки второго уровня на счет поставщика услуг.
Жилищная помощь на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума в виде перечисления денежных средств через банки второго уровня на лицевой счет заявителя.
Сноска. Пункт 27 в редакции решения маслихата города Павлодара Павлодарской области от 14.09.2012 N 63/10 (вводится в действие по истечении 10 (десять) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Об отказе в назначении жилищной помощи по представленному заявителем пакету документов, заявитель извещается письменно с указанием причины отказа.
4. Учет и отчетность
29. Форма заявлений, извещений об отказе в назначении жилищной помощи разрабатывается Отделом.
30. Учет и отчетность расходования средств на жилищную помощь для оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользованием жилищем осуществляет Отдел.
31. Документы, на основании которых предоставляется жилищная помощь малообеспеченным гражданам, хранятся в Отделе, в установленные действующим законодательством сроки.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 24.02.2014 N 238/32 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
25. Тұрғын-үй көмегінің мөлшері күрделі жөндеуді өткізу үшін және (немесе) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) ұстауға шығындары, коммуналдық қызметті тұтынуға, байланыс саласында заңнамаға сәйкес телекоммуникацияның қалалық желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақының өсуіне байланыс қызметін, жалға алынған тұрғын үй үшін жалға алу төлемін нақты есептелген төлеу сомасынан асыра алмайды.
Ескерту. 25 тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2012.09.14 N 63/10 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
26. Коммуналдық қызметті төлеу үшін тұрғын үй көмегінің бір айлық төменгі мөлшері 1 айлық есептік көрсеткішінен кем болуы мүмкін емес.
27. Коммуналдық қызметті тұтынуға және телекоммуникацияның желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақының өсуіне байланыс қызметін, жалға алынған тұрғын үй үшін жалға төленетін төлеміне тұрғын үй көмегі екінші деңгейлі банктері арқылы ақша қаражаттарын қызмет жабдықтаушының шотына есептеу түрінде ұсынылады.
Күрделі жөндеуді өткізу үшін және (немесе) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жинақтаушы қаражат жарнасы төлемдеріне тұрғын үй көмегі өтініш берушінің жеке шотына екінші деңгейлі банктер арқылы ақша қаражаттарын есептеу түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 27 тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2012.09.14 N 63/10 (жарияланғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
28. Өтініш берушінің құжаттар пакетіне байланысты тұрғын үй көмегін тағайындаудан бас тарту туралы, өтініш беруші себебі көрсетілумен жазбаша түрде хабардар болады.
4. Есеп және есептілік
29. Өтініштердің, тұрғын үй көмегін тағайындаудан бас тарту туралы хабарламалардың үлгісі бөліммен әзірленеді.
30. Күрделі жөндеуді өткізу үшін және (немесе) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жинақтаушы қаражат жарнасына, коммуналдық қызметті тұтынуға, байланыс саласында заңнамаға сәйкес телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік ақының өсуіне қатысты байланыс қызметін, жалға алынған тұрғын үй үшін жалға алу төлемі бойынша тұрғын үй көмегін көрсетуге жұмсалатын қаражаттың есебі және есептілігі Бөліммен жүзеге асырады.
31. Аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үй көмегін ұсынуға негіз болатын құжаттар қолданыстағы заңнамада бекітілген мерзімге дейін Бөлімде сақталады.