Об утверждении статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет о сети, кадрах и деятельности в здравоохранении" (код 7011204, индекс 1-здрав, периодичность годовая) и инструкции по ее заполнению, разработанных Министерством здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 марта 2011 года № 73. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2011 года № 6904. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 марта 2012 года № 75
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 14.03.2012 № 75.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму ведомственного статистического наблюдения "Отчет о сети, кадрах и деятельности в здравоохранении" (код 7011204, индекс 1-здрав, периодичность годовая) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет о сети, кадрах и деятельности в здравоохранении" (код 7011204, индекс 1-здрав, периодичность годовая) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном  законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегического развития довести настоящий приказ до сведения заинтересованных структурных подразделений Агентства Республики Казахстан по статистике и Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого его официального опубликования.
Председатель                               А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_____________ С. Каирбекова
28 марта 2011 года
Приложение 1
к Приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі әзірлеген "Денсаулық сақтау желілері, кадрлары және қызметі туралы есеп (коды 7011204, индексі 1-денсаулық, кезеңділігі жылдық) ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 15 наурыздағы № 73 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 25 сәуірде № 6904 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2012 жылғы 14 наурыздағы № 75 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Статистика агенттігі төрағасының 2012.03.14 № 75 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Денсаулық сақтау желілері, кадрлары және қызметі туралы есеп» ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 7011204, индексі 1-денсаулық, кезеңділігі жылдық) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) «Денсаулық сақтау желілері, кадрлары және қызметі туралы есеп» ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 7011204, индексі 1-денсаулық, кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Стратегиялық даму департамент! осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің мүдделі құрылымдық бөлімшелері және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күннің аяқталуымен қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          Ә. Смайылов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова ____________
2011 жылғы 28 наурыз
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
төрағасының 2011 жылғы
15 наурыздағы
№ 73 бұйрығына
1-қосымша
Ведомстволық статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по ведомственному статистическому наблюдению
Приложение 1

(код 7011204, индекс 1-здрав, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует порядок заполнения статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет о сети, кадрах и деятельности в здравоохранении" (код 7011204, индекс 1-здрав, периодичность годовая).
2. Отчет составляется организациями, оказывающими медицинские услуги населению согласно приложению к настоящей Инструкции:
самостоятельными медицинскими организациями всех форм собственности, ведомственной подчиненности;
структурными подразделениями медицинских организаций, находящихся отдельно от головной организации;
медицинскими службами министерств, ведомств;
учреждениями социального обеспечения;
медицинскими научно-исследовательскими институтами;
организациями по подготовке кадров;
аппаратами управления органами здравоохранения;
санитарно-эпидемиологическими организациями.
Отчет заполняется на основании первичной учетной документации.
3. Респондент представляет статистическую форму по своему местонахождению без данных по своим структурным и обособленным подразделениям, расположенным на территории других областей.
4. Таблица 0001 "Численность медицинского персонала" раздела 1 заполняется всеми организациями, независимо от формы собственности.
Сведения по медицинским кадрам соответствуют данным, представленным в органы здравоохранения по форме 17 "Отчет о медицинских и фармацевтических кадрах", утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 742 (далее – форма 17).
В отчете показывается численный состав медицинских работников, включая основных работников, находящихся в заграничной командировке, декретном отпуске, болеющих длительный период и временно принятых для их замещения, при условии, что эти работники не состоят в списках других организаций.
В численность врачей включаются все врачи с высшим медицинским образованием, занятые в лечебных, санитарных организациях, учреждениях социального обеспечения, медицинских научно-исследовательских институтах, а также организациях по подготовке кадров, в аппарате органов здравоохранения.
Для учета врачей по специальностям рекомендуется следующая укрупненная классификация:
1) в число врачей терапевтического профиля включаются:
терапевты (подростковые терапевты, врачи скорой и неотложной помощи, диетологи), кардиологи, эндокринологи, аллергологи и иммунологи, гематологи, врачи медицинской реабилитологии и восстановительного лечения (физиотерапевты, врачи лечебно-физической культуры), инфекционисты, ревматологи, кардиоревматологи, гастроэтерологи, пульмонологи, нефрологи, генетики, врачи по функциональной диагностике, врачи традиционной терапии (мануальная терапия, рефлексотерапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия);

нысанын (коды 7011204, индексі 1-денсаулық,
кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Денсаулық сақтау саласындағы желілер, кадрлар және қызметтер туралы есеп» ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 7011204, индексі 1-денсаулық, кезеңділігі жылдық) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Есепті осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес халыққа медициналық қызмет көрсету ұйымдарымен құрастырылады:
барлық меншік нысанындағы, ведомстволық тиістіліктегі дербес медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері;
негізгі ұйымнан бөлек болатын, медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері;
министрліктің, ведомстволардың медициналық қызметтері;
әлеуметтік қамтамасыз ету мекемелері;
медициналық ғылыми-зерттеу институттары;
кадрларды даярлау жөніндегі ұйымдар;
денсаулық сақтау органдарын басқару аппараттары;
санитариялық-эпидемиологиялық ұйымдар.
Есеп алғашқы есептік құжаттамалардың негізінде толтырылады.
3. Заңды тұлға басқа облыстардың аумағында орналасқан және мемлекеттік статистиканың аумақтық тұрған жеріндегі есеп беретін өзінің құрылымдық бөлімшелері мен оқшауланған бөлімшелер бойынша деректерсіз өзінің орналасқан жері бойынша статистикалық нысанды ұсынады.
4. 1-бөлімнің 0001 «Медициналық қызметкерлердің саны» кестесін меншік нысанына қарамастан барлық ұйымдар толтырады.
Медициналық кадрлар бойынша мәліметтер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген «Медициналық және фармацевтикалық кадрлар туралы есеп» 17-нысан бойынша денсаулық сақтау органы ұсынған деректерге сәйкес келеді (бұдан әрі – 17-нысан).
Есепте медицина қызметкерлерінің сандық құрамы, яғни шетелдік іссапарлардағы, декреттік демалыстағы, ұзақ уақыт бойы ауырған негізгі жұмыстағы және оларды алмастыру үшін уақытша қабылданған, бұл қызметкерлер басқа ұйымдардың тізімдерінде тұрмаған жағдайда көрсетіледі.
Дәрігерлердің санына емдеудегі, санитарлық ұйымдардағы, әлеуметтік қамтамасыз ету мекемелерінде, медициналық ғылыми-зерттеу институттарындағы, сондай-ақ кадрларды даярлау ұйымдарындағы, денсаулық сақтау органдарының аппаратында жұмыс істейтін жоғары медициналық білімі бар барлық дәрігерлер қамтылады.
Мамандықтары бойынша дәрігерлерді есепке алу үшін мынандай ірі жіктемелер ұсынылады:
1) терапия бейініндегі дәрігерлер санына:
терапевттер (жасөспірімдер терапевті, жедел және шұғыл жәрдем дәрігерлері, диетологтар) кардиологтар, эндокринологтар, аллергологтар және иммунологтар, гематолгтар, медициналық оңалту және қалпына келтіре емдеу дәрігерлері, (физиотерапевтар, емдік-денешынықтыру дәрігерлері), инфекционистер, ревматологтар, кардиоревматологтар, гастроэтерологтар, пульмонологтар, нефрологтар, генетиктер, функционалды диагностика бойынша дәрігерлер, рефлексотерапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия) кіреді;

2) в число врачей хирургического профиля включаются:
хирурги (включая торакальных, абдоминальных хирургов, трансплантологов, колопроктологов), детские хирурги, ангиохирурги, пластические хирурги, травматологи-ортопеды (включая камбустиологов), анестезиологи-реаниматологи, урологи и андрологи, нейрохирурги, челюстно-лицевые хирурги, кардиохирурги;
фтизиатры;
невропатологи;
психиатры, включая наркологов, психотерапевтов, сексопатологов, медицинских психологов, судебно-психиатрических экспертов, судебно-наркологических экспертов;
офтальмологи;
отоларингологи;
педиатры, включая неонатологов, врачей-педиатров скорой и неотложной медицинской помощи;
акушеры-гинекологи, включая детских гинекологов;
дерматовенерологи, включая дерматокосметологов;
стоматологи,
прочие врачебные специальности.
В общую численность среднего медицинского персонала включаются все физические лица со средним медицинским образованием, занятые в медицинских организациях.
5. В разделе 2 "Деятельность организаций здравоохранения" каждая организация заполняет таблицы, соответствующие ее типу: таблицу 0002 "Организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь" или таблицу 0004 "Амбулаторно-поликлинические организации".
Если для какого-либо типа организации здравоохранения, оказывающей стационарную или амбулаторно-поликлиническую помощь не предусмотрена таблица, то имеющиеся данные по их показателям включаются только в основную строку таблицы 0002 или 0004.
При заполнении таблицы 0002 "Организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь" в графе 3 указывается число больных, вновь поступивших в стационар, в графе 4 – число больных, проживающих в сельской местности. Данные заполняются на основании первичных документов регистрации и учета больных, поступивших в стационар.
Информация в графе 5 формируется на основании формы № 016/у "Сводная ведомость учета движениях больных и коечного фонда по стационару, отделению и профилю коек", утвержденной приказом исполняющим обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 ноября 2010 года № 907.
6. При заполнении таблицы 0003 "Коечный фонд" применяется следующая укрупненная классификация, как для детей, так и для взрослых:
для больных терапевтического профиля (строка 02) - койки для терапевтических, кардиологических, ревматологических, гастроэнтерологических, аллергологических, эндокринологических, гематологических, нефрологических, пульмонологических больных;
для больных хирургического профиля (строка 03) - койки для хирургических, нейрохирургических, нейрососудистых, кардиохирургических, травматологических, ортопедических, урологических, гнойных, торакальных, сосудистых, челюстно-лицевых, проктологических и ожоговых больных;
общие койки (строка 16) - койки без специализации;
для больных детей (в графе 2) - койки всех профилей, предназначенные для лечения детей;
для восстановительного лечения и медицинской реабилитации (строка 21) указываются койки организаций, относящиеся к "Организациям восстановительного лечения и медицинской реабилитации", независимо от того, какие профили развернуты в стационаре.

2) хирургиялық бейінді дәрігерлер санына:
хирургтар (торакальдық, абдоминалды хирургтар, трансплантологтар, колопроктологтар), балалар хирургі, ангиохирургтар, пластикалық хирургтар, травматологтар-ортопедтер (камбустиологтарды қоса алғанда), анестезиологтар-реаниматологтар, урологтар және андрологтар, нейрохирург, бет-жақ хирургтары, кардиохирургтар;
фтизиатрлар;
невропатологтар;
наркологтарды, психотерапевттерді, сексопатологтарды, медициналық психологтарды, сот-психиатриялық сарапшыларды, сот-норкологиялық сарапшыларды қоса алғанда психиатрлар;
офтальмологтер;
отоларингологтер;
неонтологтар, жедел және шұғыл медициналық жәрдем педиатр дәрігерлерін қоса алғанда, педиатрлар;
балалар гинекологтарын қоса алғанда акушер-гинекологтар;
дерматокосметологтерді қоса алғанда дерматовенерологтар;
стоматологтар,
басқа да дәрігерлік мамандықтар кіреді.
Орта медицина қызметкерлерінің жалпы санына медициналық ұйымдарда жұмыс істейтін орта медициналық білімі бар барлық жеке тұлғалар кіреді.
5. 2-бөлімде «Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі» әрбір ұйым оның үлгісіне сәйкес келетін кестені толтырады: «Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары» 0002-кестесін немесе «Амбулаториялық - емханалық ұйымдар» 0004-кестесін. Егер стационарлық немесе амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін қандайда бір үлгідегі денсаулық сақтау ұйымына кесте қарастырылмаған жағдайда олардың көрсеткіштері бойынша бар деректер тек қана 0002 немесе 0004 кестелерінің негізгі жолына енгізіледі.
0002-кестесін толтыру кезінде 3-бағанда стационарға жаңадан келіп түскен науқастардың саны, 4-бағанда - ауылдық жерде тұратын науқастардың саны көрсетіледі.
«Науқастардың өткізген төсек-күндері» 5-бағандағы ақпарат Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2010 жылғы 22 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген «Стационар, бөлімше және төсек бейіні бойынша науқастардың қозғалыстарын және төсек қорын есепке алудың жиынтық ведомості» деген № 016/е нысаны негізінде қалыптасады.
6. «Төсек қоры» 0003-кестені толтыру кезінде ересектер үшін де, балалар үшін де мынандай іріленген жіктеме қолданылады:
терапиялық бейін науқастары үшін (02-жол) - терапиялық, кардиологиялық, ревматологиялық, гастроэнтерологиялық, аллергологиялық, эндокринологиялық, гематологиялық, нефрологиялық, пульмонологиялық науқастар үшін төсектер;
хирургиялық бейін науқастары үшін (03-жол)- хирургиялық, нейрохирургиялық, нейротамырлық, кардиохирургиялық, травматологиялық, ортопедиялық, урологиялық, іріңдік, торакалдық, тамырлық, жақ-бет, проктологиялық және күйік науқастар үшін төсектер;
жалпы төсектер (16-жол)- мамандандырылмаған төсектер;
науқас балалар үшін (2-бағанда) балаларды емдеуге арналған барлық бейін төсектері.
қалпына келтіре емдеу және медициналық оңалту үшін (21-жол) стационарда қандай бейіндер ашылғанына қармастан «Қалпына келтіре емдеу және медициналық оңалту ұйымдарына» жататын ұйымдардың төсектерін көрсетіледі.

7. При заполнении таблицы 0004 "Амбулаторно-поликлинические организации" в число врачебных организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению, включаются все медицинские организации, которые ведут амбулаторный прием (поликлиники, амбулатории, диспансеры, поликлинические отделения больничных организаций, врачебные амбулатории и другие врачебные организации).
Число посещений к частнопрактикующим врачам включаются в строку 01 данной таблицы.
Если организация имеет в своей структуре стоматологическое отделение (кабинет), то показываются посещения без стоматологических, а деятельность по стоматологической службе указывается по строке 20 "стоматологические отделения (кабинеты) в составе других организаций здравоохранения".
Основанием для заполнения показателя "Мощность амбулаторно-поликлинических организаций (отделений, кабинетов)" является плановая мощность амбулаторно-поликлинических организаций (отделений) - число врачебных посещений в смену. Для организаций, построенных по типовым или индивидуальным проектам, в которых указана проектная мощность в "посещениях в смену", плановая мощность принимается равной проектной. Если проектная мощность выражена числом посещений в день, то плановая мощность принимается равной 60 % от проектной.
При отсутствии проектной документации плановая мощность определяется расчетно: общее число посещений за год делится на 512 - коэффициент пересчета годовых показателей в сменные при условии, что поликлиника работает 307 дней и 60 % всех посещений приходится на 1 смену, или общее число посещений, сделанных к врачам в течение года, делится на число дней работы поликлинических организаций в году (307 дней) и умножается на удельный вес (процент посещений), приходящихся на первую смену (60 %).
Таблицы 0005 "Другие медицинские организации", 0006 "Дом ребенка" заполняются по данным первичной медицинской документации.
8. В таблице 0005 "Другие медицинские организации" по строке 09 показывается информация по научно-исследовательским институтам, научным центрам и высшим учебным заведениям, не имеющим клиники.
9. В таблице 0006 "Дом ребенка" указывается плановое число мест и число зарегистрированных детей на конец года.
10. Таблицу 0007 "Санаторно-оздоровительные и реабилитационные организации" заполняют самостоятельные или находящиеся в ведении организаций, министерств, ведомств, концернов и ассоциаций, круглогодовые и сезонные организации, независимо от форм собственности.
В графе 2 показывается число коек в месяц максимального развертывания, за исключением коек и мест, развернутых сверх сметы на верандах, за счет уплотнения палат и арендуемых в частных домах организациями отдыха.
В графе 3 заполняется число лечившихся и отдыхавших, выбывших за отчетный год лиц по возрастным группам, независимо от числа предъявленных ими путевок.

7. «Амбулаториялық-емханалық ұйымдар» 0004-кестесін толтыру кезінде халыққа амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, дәрігерлік ұйымдардың санына амбулаториялық қабылдау жүргізетін барлық медициналық ұйымдар (емханалар, амбулаториялар, диспансерлер, ауруханалық ұйымдардың емхана бөлімдері, дәрігерлік амбулаториялар және басқа дәрігерлік ұйымдар) кіреді.
Жеке тәжірибелейтін дәрігерге қаралу саны осы кестенің 01 жолында көрсетіледі.
Егер ұйымның өзінің құрылымында стоматологиялық бөлімшесі (кабинет) болса, онда стоматологиясыз қаралулар көрсетіледі, стоматологиялық қызмет бойынша қызмет «денсаулық сақтау ұйымдарының басқа құрамындағы стоматологиялық бөлімше (кабинеттер)» 20-жол бойынша көрсетіледі.
Амбулаториялық-емханалық ұйымдар (бөлімшелер) жоспарлы қуаты – бір ауысымдағы дәрігерлерлік қабылдау саны «Амбулаториялық-емханалық ұйымдар қуаты (бөлімшелер, кабинеттер)» көрсеткіштерін толтыру үшін негіз болып табылады. «Бір ауысымдағы қабылдаулардағы» жобалық қуат көрсетілген үлгі немесе жеке жоба бойынша салынған ұйымдар үшін жоспарлы қуат тең жобада қабылданады. Егер жобалық қуат күніне қаралу санымен айқындалса, онда жоспарлы қуат жобалықтан 60% теңдікте қабылданады. Жобаның құжаттамасы болмаған жағдайда жоспарлы қуат есеппен анықталады: жылына қаралудың жалпы саны – емхана 307 күн жұмыс істеген және барлық қаралу 1 ауысымға есептегенде барлық қаралудың 60% жағдайында ауысымдық жылдық көрсеткіштер санын қайта есептеу коэффиценті 512-ге бөлінеді, немесе жыл бойы дәрігерлер жасаған қараулардың жалпы саны (307 күн) жылына емханалық ұйымдардың жұмыс күні санына бөлінеді және бірінші ауысымға келетін (60%) үлес салмағына (қаралу пайызы) көбейтіледі.
«Басқа медициналық ұйымдар» 0005 және «Балалар үйі» 0006-кестелері алғашқы дәрігерлік құжаттаманың мәліметі бойынша толтырылады.
8. «Басқа медициналық ұйымдардың» 0005-кестесінде 09-жол бойынша - клиникалары жоқ ғылыми-зерттеу институттары, ғылыми орталықтар мен жоғары оқу орындары бойынша ақпарат көрсетіледі.
9. «Балалар үйі» 006-кестесінде жоспарлы орын саны және жылдың аяғындағы осы балалар үйіндегі тіркелген балалар саны көрсетіледі.
10. «Санаторийлік-сауықтыру және оңалту ұйымдары» 0007-кестесі дербес немесе меншік нысандарына қармастан ұйымдардың, министрліктердің, ведомстволардың, концерндер мен қауымдастықтардың, жыл бойғы және маусымдық ұйымдардың қарамағындағы ұйымдар толтырады.
2-бағанда палаталарды тығыздау мен сметадан тыс демалыс ұйымдарының жеке үйлерде жалдаған верандаларда ашылған төсектер мен орындарды қоспағанда бір айда ең көп ашылған төсектер саны көрсетіледі.
3-бағанда есепті жылы емделген және дем алған, кеткен адамдардың- оларға берілген жолдамалардың жалпы санынан жас тобына қарай жеке адамдардың саны толтырылады.

11. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 1 таблица 0001 "Численность медицинского персонала":
строка 01 > сумме строк 02-13 для каждой графы;
графа 1 > графе 2 для каждой строки;
строка 01 графы 1 = строке 1 графы 1 таблицы 1000 формы 17;
строка 01 графы 2 = строке 2 графы 1 таблицы 1000 формы 17;
строка 01 графы 1 = сумме строк 03-13 граф 1, 2;
строка 14 графы 1 = строке 1 графы 1 таблицы 1001 формы 17;
строка 14, графы 2 = строке 2 графы 1 таблицы 1001 формы 17;
2) Раздел 2 таблица 0002 "Организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь":
строка 01 = сумме строк 02-20 для каждой графы;
по каждому типу организаций (по строкам):
графа 2 = строке 101 графы 1 таблицы 3100 формы 301;
графа 3 = строке 101 графы 3 таблицы 3100 формы 301;
графа 4 = строке 101 графы 4 таблицы 3100 формы 301;
графа 5 = строке 101 графы 8 таблицы 3100 формы 301;
графа 6 = строке 101 графы 9 таблицы 3100 формы 301;
графа 7 = сумме строк 1-5 графы 2 таблицы 1006 формы 301;
графа 8 = сумме строк 1-5 графы 4 таблицы 1006 формы 301;
3) Раздел 2 таблица 0003 "Коечный фонд":
строка 01 графы 1 = сумме строк 2-21 графы 1;
строка 01 графы 1 = строке 101 графы 1 формы 301;
строка 01 графы 2 = сумме строк 2-21 графы 2;
4. Раздел 2 таблица 0004 "Амбулаторно-поликлинические организации":
строка 1 = сумме строк 02, 16;
строка 2 = сумма строк 03-15;
строка 16 = сумме строк 17-20 для каждой графы;
по каждому типу организации: значения строк с 1 по 20 по графе 3 = значениям таблицы 1010 формы 301 по каждому пункту: 1 - поликлиника, 2 - детская поликлиника, 3 - женская консультация, 4 - диспансеры;
строки 1-20 графы 4 = сумме граф 1, 5 по строке 1 таблицы 2100 формы 301 по соответствующим типам организаций;
графа 6 = графе 2 таблицы 1006 формы 301;
графа 7 = графе 4 таблицы 1006 формы 301;
5) Раздел 2 таблица 0005 "Другие медицинские организации":
графы 2 и 3 = графе 1 строки 1 таблицы 2100 и графе 1 таблицы 2300 формы 402 соответственно;
6) Раздел 2 таблица 0006 "Дом ребенка":
по строке 1 все графы равняются соответствующим данным таблиц 2120, 2130 и 2140 формы 413;
7) Раздел 2 таблица 0007 "Санаторно-оздоровительные и реабилитационные организации":
строка 1 = сумме строк 2, 3 для каждой графы;
графа 3 для каждой строки = сумме граф 5-11;

11. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1-бөлімнің «Медицина қызметкерлерінің саны» 0001-кестесі:
01-жол > 02-13 жолдардың қосындысына (әр баған үшін);
1-баған > 2-бағанына (әр жол үшін);
1-бағанының 01-жолы = 17-нысанның 1000-кестесі 1- бағанының 1-жолына;
2-бағанының 01-жолы = 17-нысанның 1000-кестесі 2-бағанының 2-жолына;
1-бағанының 01-жолы = 1 және 2-бағандары 03-13 жолдардың қосындысына;
1- бағанының 14-жолы = 17-нысанның 1001-кестесі 1-бағанының 1-жолына;
2-бағанының 14-жолы = 17-нысанның 1001-кестесі 1-бағанының 2-жолына;
2) 2-бөлімнің «Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары» 0002-кестесі:
01 жол = 2-20 жолдардың қосындысына (әр баған үшін);
ұйымдардың әрбір түрі бойынша (жолдар бойынша):
2-баған = 301-нысанның 3100-кестесі 1-бағанының 101-жолына;
3-бағаны = 301-нысанның 3100-кестесінің 3-бағанының 101-жолына;
4-бағаны = 301-нысанның 3100-кестесінің 4-бағанының 101- жолына;
5-бағаны = 301-нысанның 3100-кестесінің 8-бағанының 101-жолына;
6-бағаны = 301-нысанның 3100-кестесінің 9-бағанының 101-жолына;
7-баған = 301-нысанының 1006-кестесі 2-бағанының 1-5 жолдардың қосындысына;
8-бағаны = 301-нысанының 1006-кестесі 4-бағананың 1-5 жолдардың қосындысына;
3) 2-бөлімнің «Төсек қоры» 0003-кестесі:
1-бағанының 01-жолы = 1-бағанының 2-21 жолдардың қосындысына;
1-бағанының 01-жолы = 301-нысанның 1-бағанының 101- жолына;
2-бағанының 1-жолы = 2-бағанының 2-21 жолдардың қосындысына;
4) 2-бөлімнің «Амбулаториялық - емханалық ұйымдар» 0004-кестесі:
01-жол = 02,16 жолдардың қосындысына;
02-жол = 03-15 жолдардың қосындысына;
16-жол = 17-20 жолдардың қосындысына (әр баған үшін);
әр ұйымдардың түрлері бойынша: 3-баған бойынша 1-20 жолдардың мағынасы = 301-нысанның 1010-кестенің әрбір пункті бойынша мағынасына: 1-емхана, 2-балалар емханасы, 3-әйелдер консультациясы, 4-диспансер;
4-бағанның 1-20 жолдары = ұйымдардың тиісті түрлері бойынша 301-нысанның 2100-кестенің 1-жолы бойынша 1, 5 бағандардың қосындысына;
6-баған = 301-нысанның 1006-кестесінің 2-бағанына;
7-баған = 301-нысаның 1006- кестесінің 4-бағанына;
5) 2-бөлімінің «Басқа медициналық ұйымдар» 0005-кестесі:
2, 3 бағандар = 402 нысанының 2100-кестесі 1-бағанның 01-жолына және 2300 кестесі 1-бағанына сәйкес;
6) 2 бөлімнің «Балалар үйі» 0006-кестесі:
01-жолы бойынша барлық бағандар 413-нысанның 2140, 2130 және 2120-кестелерінің деректеріне сәйкес тең болады;
7) 2-бөлімнің «Қалпына келтіре емдеу және медициналық оңалту ұйымдары» 0007-кестесі:
01-жол = әр бағанның 02, 03 жолдардың қосындысына;
3-баған (әр жол үшін) = 5-11 бағандардың қосындысына;

строка 3 графы 2 = строке 1 графы 2 таблицы 2 формы 444;
строка 3 графы 3 = строке 1 графы 1 таблицы 3 формы 444;
строка 3 графы 4 = строке 1 графы 2 таблицы 3 формы 444;
строка 3 графы 5-11 = строкам 1-5 графы 1 таблицы 3 формы 444;
строка 3 графы 2 = строке 1 графы 2 таблицы 2 формы 455;
строка 3 графы 3 = строке 1 графы 4 таблицы 2 формы 455;
строка 3 графы 4 = строке 1 графы 5 таблицы 2 формы 455.
____________________________
1 форма 30 «Отчет медицинской организации», утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 742 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6586);
2 форма 40 «Отчет организации скорой медицинской помощи», утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 742 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6586);
3 форма 41 «Отчет дома ребенка», утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 742 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6586);
4 форма 44 «Отчет детского санатория», утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 742 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6586);
5 форма 45 «Отчет туберкулезного санатория для взрослых», утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 742 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6586).
Приложение к Инструкции
по заполнению статистической формы
ведомственного статистического
наблюдения "Отчет о сети, кадрах и
деятельности в здравоохранении"
(код 7011204, индекс 1-здрав,
периодичность годовая)
Государственный норматив
сети организаций здравоохранения Республики Казахстан1
1. Организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь:
1) организации здравоохранения, оказывающие первичную медико-санитарную помощь:
районная поликлиника (далее - РП) создается в районном центре с количеством проживающего населения в нем более 30000 (тридцать тысяч) человек и включает в себя консультативно-диагностическое отделение, отделение общей практики и (или) участковой службы, станцию (отделение) скорой медицинской помощи, а также структурные подразделения, оказывающие первичную медико-санитарную помощь:
медицинский пункт создается в сельских населенных пунктах (далее - СНП) с количеством прикрепленного населения от 50 (пятьдесят) до 800 (восемьсот) человек;

2-бағанның 3-жолы = 444-нысанның 2-кестесі 2-бағанның 1-жолына;
3-бағанның 3-жолы = 444-нысанның 3-кестесі 1-бағанның 1-жолына;
4-бағанның 3-жолы = 444-нысанының 3-кестесі 2-бағанның 1-жолына;
5-11-бағандарының 3-жолы = 444-нысанның 3-кестесі 1-бағанның 1-5 жолдарына;
2-бағанның 3-жолы = 455-нысанның 2-кестесі 2- бағанның 1-жолына;
3-бағанның 3-жолы = 455-нысанның 2-кестесі 4-бағанның 1-жолына;
4-бағанның 3-жолы = 455-нысанның 2-кестесінің 5-бағанның 1-жолына.
______________________________________
1Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген «Медициналық ұйымдардың есебі» 30-нысан - (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімде № 6586 тіркелген);
2Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген «Медициналық жедел жәрдем ұйымдарының есебі» 40-нысан (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімде № 6586 тіркелген);
3Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген «Балалар үйінің есебі» 41-нысан (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімде № 6586 тіркелген);
4Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген «Ересектерге арналған туберкулез санаторийлерінің есебі» 44-нысан (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімде № 6586 тіркелген);
5Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген «Ересектерге арналған туберкулез санаторийлерінің есебі» 45-нысан (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімде № 6586 тіркелген).
«Денсаулық сақтау саласындағы
желілер, кадрлар және қызметтер
туралы есеп» ведомстволық
статистикалық бақылау
статистикалық нысанын (коды
7011204, индексі 1-денсаулық,
кезеңділігі жылдық) толтыру
бойынша Нұсқаулыққа қосымша
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдары
желiсiнiң мемлекеттiк нормативi1
1. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдары:
1) алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдары:
аудандық емхана (бұдан әрi - АЕ) тұрғын халқының саны 30000 (отыз мың) адамнан асатын аудан орталығында құрылады және консультациялық-диагностикалық бөлiмшенi, жалпы практика және (немесе) учаскелiк қызмет бөлiмшесiн, жедел медициналық жәрдем станциясын (бөлiмшесiн), сондай-ақ алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететiн мынадай құрылымдық бөлiмшелердi қамтиды:медициналық пункт бекiтiлген халқының саны 50 (елу) адамнан 800 (сегiз жүз) адамға дейiнгi ауылдық елдi мекендерде (бұдан әрi - АЕМ) құрылады;

фельдшерско-акушерский пункт создается в СНП с количеством прикрепленного населения от 800 (восемьсот) до 2000 (две тысячи) человек;
врачебная амбулатория создается в СНП с количеством прикрепленного населения от 2000 (две тысячи) до 10000 (десять тысяч) человек;
сельская поликлиника создается в СНП компактного проживания с численностью прикрепленного населения от 10000 (десять тысяч) человек и более.
В районном центре с количеством проживающего населения в нем менее 30000 (тридцать тысяч) человек РП создается как структурное подразделение центральной районной больницы.
Городская поликлиника (далее - ГП) создается в городах с численностью прикрепленного населения более 30000 (тридцать тысяч) человек, но не менее одной ГП, и включает в себя консультативно-диагностическое отделение, отделение общей практики и (или) участковой службы;
врачебная амбулатория создается в городах как структурное подразделение ГП с численностью прикрепленного населения менее 30000 (тридцать тысяч) человек, с учетом местных особенностей, включая климато-географические условия.
В городе республиканского значения и столице врачебная амбулатория создается с численностью прикрепленного населения менее 30000 (тридцать тысяч) человек как самостоятельное юридическое лицо;
2) организации здравоохранения, оказывающие консультативно-диагностическую помощь:
консультативно-диагностический центр создается как самостоятельное юридическое лицо в городе республиканского значения и столице.
В областных центрах консультативно-диагностический центр создается как структурное подразделение областной больницы.
2. Организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь:
1) центральная районная больница (далее - ЦРБ) создается в районном центре и представлена в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят детское, родильное, профильные и инфекционное отделения, а также сельская больница.
Сельская больница создается в отдаленных СНП с численностью проживающего населения не менее 5000 (пять тысяч) человек с учетом местных особенностей, включая климато-географические условия, как структурное подразделение ЦРБ;
2) межрайонная больница создается в одном из СНП на несколько районов с количеством проживающего населения менее 20000 (двадцать тысяч) человек;
3) городская больница (далее - ГБ) создается в городах (за исключением районного центра) в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят детское, родильное, профильные и инфекционное отделения;
4) городская детская больница создается в городах с количеством проживающего населения более 100000 (сто тысяч) человек в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят профильные и инфекционное отделения.
В городах с количеством проживающего населения менее 100000 (сто тысяч) человек создается детское отделение при ГБ;

фельдшерлiк-акушерлiк пункт бекiтiлген халқының саны 800 (сегiз жүз) адамнан 2000 (екi мың) адамға дейiнгi АЕМ-де құрылады;
дәрiгерлiк амбулатория бекiтiлген халқының саны 2000 (екi мың) адамнан 10000 (он мың) адамға дейiнгi АЕМ-де құрылады;
ауылдық емхана тiркелген халқының саны 10000 (он мың) адам және одан жоғары, халқы жинақы орналасқан АЕМ-де құрылады.
Тұрғын халқының саны 30000 (отыз мың) адамнан кем аудан орталығында аудандық орталық аурухананың құрылымдық бөлiмшесi ретiнде АЕ құрылады.
Қалалық емхана (бұдан әрi - ҚЕ) бекiтiлген тұрғын халқының саны 30000 (отыз мың) адамнан асатын қалаларда, бiрақ кемiнде бiр ҚЕ құрылады және консультациялық-диагностикалық бөлiмшенi, жалпы практика бөлiмшесiн және (немесе) учаскелiк қызмет бөлiмшесiн қамтиды;
дәрiгерлiк амбулатория климаттық-географиялық жағдайларды қоса алғанда, жергiлiктi ерекшелiктердi ескере отырып, бекiтiлген тұрғын халқының саны 30000 (отыз мың) адамнан кем қалаларда ҚЕ-ның құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
Республикалық маңызы бар қалада және астанада дәрiгерлiк амбулатория бекiтiлген тұрғын халқының саны 30000 (отыз мың) адамнан кем дербес заңды тұлға ретiнде құрылады;
2) консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдары:
консультациялық-диагностикалық орталық республикалық маңызы бар қалада және астанада дербес заңды тұлға ретiнде құрылады.
Облыс орталықтарында консультациялық-диагностикалық орталық облыстық аурухананың құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
2. Стационарлық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдары:
1) аудандық орталық аурухана (бұдан әрi - АОА) аудан орталығында құрылады және құрамына балалар, босандыру, бейiндi және инфекциялық аурулар бөлiмшелерi, сондай-ақ ауылдық аурухана құрылым ретiнде кiретiн көп бейiндi стационар түрiнде ұсынылған.
Ауылдық аурухана климаттық-географиялық жағдайларды қоса алғанда, жергiлiктi ерекшелiктердi ескере отырып, тұрғын халқының саны 5000 (бес мың) адамнан кем болмайтын шалғай АЕМ-де АОА құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады;
2) ауданаралық аурухана тұрғын халқының саны 20000 (жиырма мың) адамнан кем бiрнеше аудан үшiн АЕМ-нiң бiрiнде құрылады;
3) қалалық аурухана (бұдан әрi - ҚА) қалаларда (аудан орталығын қоспағанда) құрамына балалар, босандыру, бейiндi және инфекциялық аурулар бөлiмшелерi құрылым ретiнде кiретiн көп бейiндi стационар түрiнде құрылады;
4) қалалық балалар ауруханасы тұрғын халқының саны 100000 (бiр жүз мың) адамнан астам қалаларда құрамына бейiндi және жұқпалы аурулар бөлiмшелерi құрылым ретiнде кiретiн көп бейiндi стационар түрiнде құрылады.
Тұрғын халқының саны 100000 (бiр жүз мың) адамнан кем қалаларда ҚА-ның жанынан балалар бөлiмшесi құрылады;

5) областная больница создается в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят консультативно-диагностическое, родильное, инфекционное и соматические отделения, отделение оказания экстренной медицинской помощи населению при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования или специалистов соответствующей квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента (санитарная авиация);
6) областная детская больница создается в виде многопрофильного стационара, в состав которой структурно входят профильные и инфекционное отделения;
7) инфекционная больница создается в городе республиканского значения и столице;
8) перинатальный центр создается на областном уровне, в городе республиканского значения и столице;
9) противотуберкулезная больница (диспансер) создается на районном и областном уровнях, в городе республиканского значения и столице;
10) онкологическая больница (диспансер) создается на областном уровне, в городе республиканского значения и столице;
11) наркологическая больница (диспансер) создается в областных центрах, городе республиканского значения и столице;
12) психиатрическая больница (диспансер) создается в областных центрах, городе республиканского значения и столице;
13) кожно-венерологическая больница (диспансер) создается в областных центрах, городе республиканского значения и столице;
14) лепрозорий создается на республиканском уровне.
3. Организации скорой медицинской помощи и санитарной авиации:
1) станция скорой медицинской помощи создается в городах с количеством проживающего населения более 100000 (сто тысяч) человек, областных центрах, городе республиканского значения и столице.
В городах с количеством проживающего населения менее 100000 (сто тысяч) человек станция скорой медицинской помощи создается как структурное подразделение городской поликлиники;
2) отделение оказания экстренной медицинской помощи населению при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования или специалистов соответствующей квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента (санитарная авиация) создается как структурное подразделение областной больницы.
4. Организации медицины катастроф:
центр медицины катастроф создается на республиканском уровне.
5. Организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации:
санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр создаются на областном и республиканском уровнях.
6. Организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход:
больница сестринского ухода, хоспис создаются в городах районного значения, районных, областных центрах, городе республиканского значения и столице как специализированное структурное подразделение организации, оказывающей стационарную помощь или самостоятельное юридическое лицо.

5) облыстық аурухана құрамына консультациялық-диагностикалық, босандыру, жұқпалы аурулар және соматикалық бөлiмшелер, пациенттiң тұрғын жерiндегi медициналық жабдықтың болмауына немесе медициналық ұйымда тиiстi бiлiктiлiгi бар мамандардың болмауы салдарынан медициналық көмек көрсету мүмкiн болмаған кезде халыққа шұғыл медициналық көмек көрсету бөлiмшесi (санитариялық авиация) құрылым ретiнде кiретiн көп бейiндi стационар ретiнде құрылады;
6) облыстық балалар ауруханасы құрамына бейiндi және инфекциялық аурулар бөлiмшелерi құрылым ретiнде кiретiн көп бейiндi стационар ретiнде құрылады;
7) инфекциялық аурухана республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады;
8) перинаталдық орталық облыстық деңгейде, республикалық маңызы бар қалада, астанада құрылады;
9) туберкулезге қарсы аурухана (диспансер) аудандық және облыстық деңгейлерде, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады;
10) онкологиялық аурухана (диспансер) облыстық деңгейде, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады;
11) наркологиялық аурухана (диспансер) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады;
12) психиатриялық аурухана (диспансер) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады;
13) терi-венерологиялық аурухана (диспансер) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады;
14) лепрозорий республикалық деңгейде құрылады.
3. Жедел медициналық жәрдем және санитариялық авиация ұйымдары:
1) жедел медициналық жәрдем станциясы тұрғын халқының саны 100000 (бiр жүз мың) адамнан астам қалаларда, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады.
Тұрғын халқының саны 100000 (бiр жүз мың) адамнан кем қалаларда жедел медициналық жәрдем станциясы емхананың құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
2) пациенттiң тұрғын жерiндегi медициналық жабдықтың болмауына немесе медициналық ұйымда тиiстi бiлiктiлiгi бар мамандардың болмауы салдарынан медициналық көмек көрсету мүмкiн болмаған кезде халыққа шұғыл медициналық көмек көрсету бөлiмшесi (санитариялық авиация) облыстық аурухананың құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
4. Апаттар медицинасы ұйымдары:
апаттар медицинасы орталығы республикалық деңгейде құрылады.
5. Қалпына келтiру емi және медициналық оңалту ұйымдары:
санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы облыстық және республикалық деңгейлерде құрылады.
6. Паллиативтiк көмек және мейiрбике күтiмiн көрсететiн ұйымдар:
мейiрбике күтiмi ауруханасы, хоспис аудандық маңызы бар қалаларда, аудан, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада стационарлық көмек көрсететiн ұйымның мамандандырылған құрылымдық бөлiмшесi ретiнде немесе дербес заңды тұлға ретiнде құрылады.

7. Организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови:
центр крови создается на областном и республиканском уровнях, в городе республиканского значения и столице.
8. Организации, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии:
1) центр судебной медицины создается на республиканском уровне с филиалами в областных центрах;
2) патологоанатомическое бюро, централизованное патологоанатомическое отделение и (или) патологоанатомическое отделение создаются на областном уровне, в городе республиканского значения и столице как структурное подразделение организации, оказывающей стационарную помощь.
На районном уровне создается централизованное патологоанатомическое отделение и (или) патологоанатомическое отделение как структурное подразделение организации, оказывающей стационарную помощь.
9. Организации здравоохранения, осуществляющие фармацевтическую деятельность:
аптека, аптечный пункт в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, передвижной аптечный пункт для отдаленных сельских местностей, аптечный склад создаются как структурное подразделение организаций здравоохранения.
10. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, создаются на республиканском уровне:
1) центр санитарно-эпидемиологической экспертизы;
2) санитарно-эпидемиологическая станция;
3) противочумная станция;
4) дезинфекционная станция.
11. Научные организации в области здравоохранения:
научный центр, научно-исследовательский институт создаются на республиканском уровне, в городе республиканского значения и столице.
12. Организации образования в области здравоохранения:
организации среднего медицинского и фармацевтического образования, организации высшего и послевузовского медицинского и фармацевтического образования создаются на республиканском, городе республиканского значения, столице, областном, районном (городе районного значения) уровнях.
13. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни и здорового питания:
центр формирования здорового образа жизни (далее - ЦФЗОЖ) создается в областных центрах, городе республиканского значения и столице.
В районном центре ЦФЗОЖ создается как структурное подразделение областного ЦФЗОЖ.
14. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД:
центр по профилактике и борьбе со СПИД создается на областном уровне, в городе республиканского значения и столице.

7. Қан қызметi саласындағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар:
қан орталығы облыстық және республикалық деңгейлерде, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады.
8. Сот медицинасы және патологиялық анатомия саласындағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар:
1) сот медицинасы орталығы облыс орталықтарындағы филиалдарымен республикалық деңгейде құрылады;
2) патологиялық анатомиялық бюро, орталықтандырылған патологиялық анатомиялық бөлiмше және (немесе) патологиялық анатомиялық бөлiмше облыстық деңгейде, республикалық маңызы бар қалада және астанада стационарлық көмек көрсететiн ұйымның құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
Аудандық деңгейде орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлiмше және (немесе) патологиялық-анатомиялық бөлiмше стационарлық көмек көрсететiн ұйымының құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
9. Фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары:
дәрiхана, алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәрiхана пунктi, шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәрiхана пунктi, дәрiхана қоймасы денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
10. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары республикалық деңгейде құрылады:
1) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталығы;
2) санитариялық-эпидемиологиялық станция;
3) обаға қарсы станция;
4) дезинфекция станциясы.
11. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар:
ғылыми орталық, ғылыми-зерттеу институты республикалық деңгейде, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады.
12. Денсаулық сақтау саласындағы бiлiм беру ұйымдары:
орта медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру ұйымдары, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру ұйымдары республикалық деңгейде, облыстық, аудандық (аудандық маңызы бар қалада) деңгейлерде республикалық маңызы бар қалада, астанада құрылады.
13. Салауатты өмiр салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану саласындағы қызметтердi жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары: салауатты өмiр салтын қалыптастыру орталығы (бұдан әрi - СӨСҚО) облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады.
Аудан орталығында СӨСҚО облыстық СӨСҚО-ның құрылымдық бөлiмшесi ретiнде құрылады.
14. АИТВ/ЖИТС алдын алу саласындағы қызметтi жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары:
ЖИТС-тың алдын алу және күресу жөнiндегi орталық облыстық деңгейде, республикалық маңызы бар қалада және астанада құрылады.

15. Национальный холдинг в области здравоохранения создается на республиканском уровне.
_______________________
1 - утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2131

15. Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдинг республикалық деңгейде құрылады.
______________________________________________
1 - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2131  қаулысымен бекітілді.