Об утверждении правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2012 года № 7495.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа Министра образования и науки РК от 19.11.2021 № 568 и Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.11.2021 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 33) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра просвещения РК от 15.08.2023 № 259 и Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.08.2023 № 343 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Министра образования и науки РК от 19.11.2021 № 568 и Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.11.2021 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
2. Департаменту дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации;
3) довести настоящий приказ до сведения областных, городов Астана и Алматы управлений образования, республиканских подведомственных организаций образования.
3. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении Правил конкурсного замещения руководителей государственных организаций среднего образования" от 26 декабря 2007 года № 657 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5116, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 15 февраля 2008 года, № 24 (1424)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Сарыбекова М.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 21 февраля 2012 года № 57
Правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования

Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 наурызда № 7495 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.11.2021 № 568 және ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.11.2021 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 15.08.2023 № 259 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.08.2023 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 19.11.2021 № 568 және ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.11.2021 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Мектепке дейінгі және орта білім департамент (Ж.А. Жонтаева):
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) аталған бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын;
3) осы бұйрықты облыстық, Астана, Алматы қалалары білім басқармаларының, республикалық ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының назарларына жеткізсін.
3. "Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының басшыларын конкурстық орналастыру қағидасын әзірлеу және бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 657 бұйрығының (5116 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген, 2008 жылғы 15 ақпанда № 24 (1424) "Юридическая газета" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 21 ақпандағы
№ 57 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын бекіту туралы

Сноска. Правила - в редакции cовместного приказа Министра просвещения РК от 15.08.2023 № 259 и Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.08.2023 № 343 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 33) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", определяют порядок назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования, а также порядок оказания государственной услуги.
2. Занятие должности первого руководителя государственной организации образования, находящейся в ведении уполномоченного органа в области образования, осуществляется в соответствии с решением работодателя в порядке назначения или по конкурсу согласно пункту 1 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан.
3. Прием на работу первого руководителя государственной организации образования, находящейся в ведении уполномоченного органа в области образования, осуществляется путем заключения трудового договора и издания акта работодателя.
Основанием для приема первого руководителя государственной организации образования, находящейся в ведении уполномоченного органа в области образования, по конкурсу является положительное заключение конкурсной комиссии.
Для назначения на должность первого руководителя государственной организации образования, находящейся в ведении уполномоченного органа в области образования, кандидат представляет в организацию документы, предусмотренные пунктом 1 статьи 32 Трудового кодекса Республики Казахстан.
4. Поступление на гражданскую службу на конкурсной основе осуществляется на вакантные и (или) временно вакантные должности в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении перечня должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20400), замещаемых на конкурсной основе, определяемым руководителем организации.
Назначение на должность первого руководителя организации образования, находящейся в ведении уполномоченного органа в области образования, осуществляется при условии соответствия лица предъявляемым квалификационным требованиям к соответствующей вакантной должности.

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 15.08.2023 № 259 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.08.2023 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 33) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
2. Білім беру саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысы лауазымына орналасу Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабының 1-тармағына сәйкес тағайындау тәртібімен немесе конкурс бойынша жұмыс берушінің шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Білім беру саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысы жұмысқа қабылдау еңбек шартын жасасу және жұмыс берушінің актісін шығару арқылы жүзеге асырылады.
Конкурс бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысын қабылдау үшін конкурстық комиссияның оң қорытындысы негіз болып табылады.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысын лауазымға тағайындау үшін үміткер ұйымға Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 32-бабының 1-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
4. Азаматтық қызметке конкурстық негізде түсу ұйым басшысы айқындайтын конкурстық негізде ауыстырылатын бос және (немесе) уақытша бос лауазымдарға "Педагог лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20400 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы білім беру ұйымының бірінші басшысын лауазымға тағайындау ол тиісті бос лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок назначения на должности и освобождения от должностей первых руководителей государственных организаций образования
5. Отдел образования района (города областного значения) в течение пяти рабочих дней со дня появления вакантной или временно вакантной должности первого руководителя государственной организации образования (далее – первого руководителя) направляет письменное ходатайство в Управление образования области, города республиканского значения и столицы о проведении конкурса.
6. На основании акта местного исполнительного органа о создании организации среднего образования допускается назначение по итогам конкурса первого руководителя организации среднего образования.
7. Исполнение обязанностей вакантной или временно вакантной должности первого руководителя возлагается на заместителя руководителя или на педагога данной организации образования до завершения конкурсных процедур на срок, не превышающий шесть месяцев, а также на условиях пункта 81 настоящих Правил.
Параграф 1. Порядок проведения конкурса на должность первого руководителя
8. Конкурс на назначение на должность первого руководителя объявляется отдельным структурным подразделением Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Министерство) и (или) управлением образования области, города республиканского значения и столицы, в зависимости от ведомственной подчиненности.
9. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса на официальном Интернет-ресурсе, официальных аккаунтах социальных сетей государственного органа, объявившего конкурс, не позднее пятнадцати рабочих дней со дня появления вакантной или временно вакантной должности первого руководителя;
2) прием документов от лиц, изъявивших желание принять участие в конкурсе;
3) рассмотрение документов кандидатов на соответствие квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) (далее – Типовые квалификационные характеристики педагогов);
4) процедура сертификации на знание законодательства (далее – сертификация);
5) согласование кандидатов с попечительским советом государственной организации образования (далее – попечительский совет).
Согласование с попечительским советом не проводится в отношении кандидата, претендующего на занятие должности первого руководителя организации дошкольного, специального (психолого-медико-педагогической консультации (далее – ПМПК), кабинета психолого-педагогической коррекции (далее – КППК), реабилитационного центра (далее – РЦ), дополнительного образования, организации образования при Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

2-тарау. Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау мен босату тәртібі
5. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімдері мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысының (бұдан әрі – бірінші басшы) бос немесе уақытша бос лауазымы пайда болған кезде бес жұмыс күні ішінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Білім басқармаларына конкурс өткізу туралы өтініш жібереді.
6. Жергілікті атқарушы органның орта білім беру ұйымын құру туралы актісінің негізінде конкурс қорытындылары бойынша орта білім беру ұйымының бірінші басшысын тағайындауға жол беріледі.
7. Бірінші басшының бос немесе уақытша бос лауазымының міндеттерін орындау осы білім беру ұйымы басшысының орынбасарына немесе педагогіне конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін алты айдан аспайтын мерзімге, сондай-ақ осы Қағидалардың 81-тармағының талабы негізінде жүктеледі.
1-параграф. Бiрiншi басшының лауазымына конкурс өткiзу тәртiбi
8. Бірінші басшының лауазымына тағайындауға арналған конкурсты ведомстволық бағыныстылығына қарай Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту (бұдан әрі – Министрлік) және (немесе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім басқармасы жеке құрылымдық бөлімшесі жариялайды.
9. Конкурс рәсімі бірқатар кезеңдерді қамтиды:
1) бірінші басшының бос немесе уақытша бос лауазымы пайда болған күннен бастап он бес жұмыс күннен кешіктірмей конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурсты жариялаған мемлекеттік органның ресми Интернет-ресурстарында, ресми әлеуметтік желі аккаунттарында жарияланады;
2) конкурсқа қатысуға ниет білдірген адамдардан құжаттарды қабылдау;
3) кандидаттардың құжаттарын қарау "Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) бекітілген Біліктілік талаптарына (бұдан әрі – педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамалары) сәйкес жүзеге асырылады;
4) заңнаманы білуге сертификаттау рәсімі (бұдан әрі – сертификаттау);
5) кандидаттарды мемлекеттік білім беру ұйымының қамқоршылық кеңесімен (бұдан әрі – қамқоршылық кеңес) келісу.
Мектепке дейінгі, арнаулы (психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрі – ПМПК) ұйымының, психологиялық-педагогикалық түзету кабинетінің (бұдан әрі – ППТК), оңалту орталығының (бұдан әрі – ОО), қосымша білім беру, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқарушы жүйесі комитеті жаңындағы білім беру ұйымының бірінші басшысы лауазымына орналасуға кандидатқа қатысты Қамқоршылық кеңеспен келісу қажет етілмейді;

6) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией государственного органа, объявившего конкурс (далее – собеседование).
10. Лица, вошедшие в Президентский кадровый резерв, выпускники Назарбаев университета или выпускники зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, прошедших обучение по международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашақ", или выпускники, обучившиеся в ТОП-100 лучших университетов мира по мировым рейтингам университетов Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Higher Education (THE), Шанхайскому рейтингу университетов мира Аcademic ranking of world universities освобождаются от прохождения сертификации, допускаются к собеседованию при наличии высшего (послевузовского) педагогического или иного профессионального образования по соответствующему профилю, или документа, подтверждающего педагогическую переподготовку, а также документов, указанных в подпунктах 6), 7), 8) пункта 8 приложения 1 настоящих Правил, при соответствии кандидата квалификационным требованиям, утвержденными Типовыми квалификационными характеристиками педагогов.
11. Текст объявления о проведении конкурса содержит следующую информацию:
1) наименование государственного органа, в чьем ведомстве и подчинении находится государственная организация образования;
2) наименование должности, на которую объявлен конкурс;
3) полное наименование государственной организации образования с указанием местонахождения, краткого описания его деятельности;
4) квалификационные требования, предъявляемые к кандидату на должность первого руководителя, утвержденные Типовыми квалификационными характеристиками педагогов;
5) должностные обязанности первого руководителя;
6) размер должностного оклада;
7) сроки и место проведения конкурса;
8) срок подачи и место приема заявок на участие в конкурсе;
9) перечень документов, необходимых для участия в конкурсе согласно пункту 8 приложения 1 настоящих Правил;
10) информацию касательно присутствия наблюдателей на заседании конкурсной комиссии. Количество наблюдателей определяется самостоятельно государственным органом, объявившим конкурс;
11) контактные телефоны, электронные адреса для уточнения информации;
12) срок временно вакантной должности первого руководителя, при проведении конкурса на временно вакантную должность.
12. Государственный орган, объявивший конкурс, издает приказ о создании конкурсной комиссии для отбора кандидатов на занятие вакантной должности.
13. Состав конкурсной комиссии управления образования области, города республиканского значения и столицы состоит не менее чем из семи человек, в том числе председателя, избираемого из числа членов комиссии. В состав конкурсной комиссии включаются представители управления образования областных, городов республиканского значения и столицы, районных/городских отделов образования, руководителей, заместителей руководителей, методистов методических кабинетов (центров), имеющих квалификационную категорию педагога-эксперта или педагога-исследователя, или педагога-мастера, представитель гражданского общества в сфере образования, средств массовой информации (СМИ), один независимый эксперт.

6) конкурс жариялаған мемлекеттік органның конкурстық комиссиясы өткізетін кандидаттармен әңгімелесу (бұдан әрі - әңгімелесу).
10. Президенттік кадр резервіне кірген адамдар, Назарбаев Университетінің түлектері немесе Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша оқудан өткен шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері, немесе Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Higher Education (THE) университеттерінің әлемдік рейтингтері бойынша әлемнің үздік 100 университетінде, әлемдік университеттердің Academic Ranking of World universities Шанхай рейтингінде оқыған түлектер сертификаттаудан босатылады, сондай-ақ кандидаттарды қамқоршылық кеңеспен келісу және тиісті бейін бойынша жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі болған кезде, немесе осы Қағидалардың 1-қосымшасының 8-тармағының 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, кандидат педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген Біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде әңгімелесуге жіберіледі.
11. Конкурсты өткізу туралы хабарландырудың мәтіні мынадай ақпараттарды қамтиды:
1) ведомствосы мен бағынысында мемлекеттік білім беру ұйымы бар мемлекеттік органның атауы;
2) конкурс жарияланған лауазымның атауы;
3) орналасқан жері, қызметінің қысқаша сипаттамасы көрсетілген мемлекеттік білім беру ұйымының толық атауы;
4) Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген бірінші басшы лауазымының кандидатына қойылатын біліктілік талаптары;
5) бірінші басшының лауазымдық міндеттері;
6) лауазымдық жалақының мөлшері;
7) конкурсты өткізу мерзімі мен орны;
8) конкурсқа қатысуға өтінімдерді беру мерзімі және қабылдау орны;
9) осы Қағидалардың 1-қосымшасының 8-тармағына сәйкес конкурсқа қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі;
10) конкурстық комиссияның отырысына байқаушылардың қатысуына қатысты ақпарат. Байқаушылардың санын конкурс жариялаған мемлекеттік орган дербес айқындайды;
11) ақпаратты нақтылау үшін байланыс телефондары, электрондық мекенжайлары;
12) уақытша бос лауазымға конкурс өткізу кезінде бірінші басшының уақытша бос лауазымының мерзімі.
12. Конкурс жариялаған мемлекеттік орган бос лауазымға кандидаттарды іріктеу үшін конкурстық комиссия құру туралы бұйрық шығарады.
13. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім басқармалары конкурстық комиссиясының құрамы кемінде жеті адамнан, оның ішінде комиссия мүшелерінің арасынан сайланған төрағадан тұрады. Конкурстық комиссияның құрамына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасының, аудандық/қалалық білім бөлімдерінің өкілдері, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары, басшылардың орынбасарлары, әдіскерлері, педагог-сарапшының немесе педагог-зерттеушінің немесе педагог-шебердің біліктілік санаты, білім беру саласындағы азаматтық қоғамның, бұқаралық ақпарат құралдарының (БАҚ) өкілі, бір тәуелсіз сарапшы енгізіледі.

14. Состав конкурсной комиссии Министерства состоит не менее чем из пяти человек, в том числе председателя, избираемого из числа членов комиссии. В состав конкурсной комиссии включаются представители курирующих структурных подразделений уполномоченного органа, ведомства, подведомственных организаций, представитель гражданского общества в сфере образования, один независимый эксперт.
15. В качестве независимых экспертов выступают лица, не являющиеся государственными или гражданскими служащими.
16. Для обеспечения прозрачности и объективности работы конкурсной комиссии на ее заседание приглашаются наблюдатели, имеющие гражданство Республики Казахстан и не моложе восемнадцати лет.
17. В процессе собеседования наблюдатели не задают кандидатам вопросы. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, конкурсных процедур, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
18. Для присутствия на заседании конкурсной комиссии в качестве наблюдателя лицо уведомляет службу управления персоналом (кадровую службу) не позднее двух часов до начала проведения собеседования.
19. Уведомление осуществляется по телефону или по электронной почте, указанной в объявлении о проведении конкурса.
20. До начала проведения собеседования секретарь конкурсной комиссии знакомит наблюдателей с памяткой для наблюдателя по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
21. Наблюдатели представляют свое мнение о работе конкурсной комиссии в письменной форме руководителю государственного органа, объявившего конкурс.
22. Секретарь конкурсной комиссии организует заседания конкурсной комиссии, не является ее членом.
23. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
24. При возникновении конфликта интересов в деятельности конкурсной комиссии состав конкурсной комиссии пересматривается.
25. Каждое заседание комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем, членами комиссии, присутствовавшими на заседании, и секретарем.
26. Заседание комиссии считается состоявшимся, а его решение правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей членов от общего состава комиссии.
27. Решение конкурсной комиссии принимается простым большинством голосов путем открытого голосования. При равенстве голосов, голос председателя комиссии является решающим.
28. Заседания конкурсной комиссии сопровождается аудиовидеозаписью. Аудиовидеозаписи хранятся в организациях образования в течение одного года со дня проведения первого заседания конкурсной комиссии.

14. Министрліктің конкурстық комиссиясының құрамы кемінде бес адамнан, оның ішінде комиссия мүшелерінің арасынан сайланған төрағадан тұрады. Конкурстық комиссияның құрамына уәкілетті органның, ведомствоның құрылымдық бөлімшелеріне, ведомстволық бағынысты ұйымдарына жетекшілік ететін өкілдер, білім беру саласындағы азаматтық қоғамның өкілі, бір тәуелсіз сарапшы енгізіледі.
15. Тәуелсіз сарапшылар ретінде мемлекеттік немесе азаматтық қызметкерші болып табылмайтын тұлға қатыса алады.
16. Конкурстық комиссия жұмысының ашықтылығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін оның отырысына Қазақстан Республикасының азаматтығы бар және он сегіз жастан кем емес байқаушылар шақырылады.
17. Байқаушылар әңгімелесу процесінде кандидаттарға сұрақтар қоймайды. Байқаушыларға конкурстық комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың жеке басы деректеріне қатысты мәліметтерді жариялауға, кандидаттар қатысатын конкурс рәсімдерінде олардың техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
18. Байқаушы ретінде конкурстық комиссияның отырысына қатысу үшін тұлға әңгімелесу басталғанға дейін екі сағаттан кешіктірмей қызметкерлерді басқару қызметін (кадр қызметін) хабардар етеді.
19. Хабарлама конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген телефон немесе электрондық пошта арқылы жүзеге асырылады.
20. Конкурстық комиссияның хатшысы бақылаушыларды әңгімелесу басталғанға дейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байқаушыға арналған жадынамамен таныстырады.
21. Байқаушылар конкурс жариялаған мемлекеттік органның басшылығына конкурстық комиссияның жұмысы туралы өз пікірін жазбаша нысанда бере алады.
22. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның отырыстарын ұйымдастырады, оның мүшесі болып табылмайды.
23. Конкурстық комиссияның қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
24. Конкурстық комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда конкурстық комиссияның құрамы қайта қаралады.
25. Комиссияның әрбір отырысы төраға, отырысқа қатысқан комиссия мүшелері және хатшы қол қойған хаттамамен ресімделеді.
26. Комиссияның отырысы, егер оған комиссияның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысса, өтті деп, ал оның шешімі заңды деп есептеледі.
27. Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс беру жолымен жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
28. Конкурстық комиссияның отырыстары аудио-бейне жазбамен сүйемелденеді. Аудио-бейнежазбалар бірінші отырыс өткізілген күннен бастап бір жыл бойы білім беру ұйымдарында сақталады.

29. В целях предотвращения приема на работу лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан), ранее совершивших коррупционные преступления и/или уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми, кадровой службой органа управления образованием, уполномоченного органа соответствующей сферы в течение трех рабочих дней после принятия документов кандидата направляется дополнительный запрос о наличии либо отсутствии сведений о совершении коррупционного преступления и/или уголовного правонарушения в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам или его территориальные подразделения, а также о нарушении законодательства о статусе педагога в территориальный департамент по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан.
30. При выявлении сведений о совершении коррупционного преступления и (или) уголовного правонарушения, и (или) нарушении норм педагогической этики, запрещающих трудоустройство в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О статусе педагога", кандидат отстраняется от конкурса на любом этапе.
31. Рассмотрение документов кандидатов на соответствие квалификационным требованиям, утвержденными Типовыми квалификационными характеристиками педагогов, осуществляется службой управления персоналом (кадровой службой) государственного органа, объявившего конкурс, в течение трех рабочих дней со дня окончания приема документов.
32. По итогам рассмотрения документов кандидатов на соответствие квалификационным требованиям, утвержденными Типовыми квалификационными характеристиками должностей педагогов, служба управления персоналом (кадровая служба) государственного органа, ведомства уполномоченного органа, объявившего конкурс, направляет кандидатов для прохождения сертификации, за исключением кандидатов, имеющих сертификацию.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги
33. Государственная услуга "Прием документов для участия в конкурсе на назначение первых руководителей государственных организаций образования" оказывается Министерством просвещения Республики Казахстан и (или) управлениями образования областей, городов Астаны, Алматы, Шымкент, отделами образования районов (городов областного значения) (далее - услугодатели) в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

29. Соттылығы болған немесе бар, қылмыстық қудалауға ұшыраған немесе ұшыраушы (Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының 1) және 2) тармақшаларының негізінде қылмыстық қудалаушылығы тоқтатылған тұлғалардан басқа), бұрын сыбайлас жемқорлық қылмыстар және/немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған тұлғаларды жұмысқа қабылдауды болдырмау мақсатында: адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халықтың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы, білім басқармасы органының кадр қызметі кандидаттың құжаттарын қабылдағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде саласы сәйкес келетін уәкілетті органға сыбайлас жемқорлық қылмыс және құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ педагогикалық әдептің бұзылуы туралы қосымша сұрау салу Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім беру саласындағы сапаны қамтамасыз ету аумақтық департаментіне жолданады.
30. Сыбайлас жемқорлық қылмыс және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылық жасау туралы мәліметтер анықталған және (немесе) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмысқа орналасуға тыйым салатын педагогикалық әдеп нормаларын бұзған кезде кандидат кез келген кезеңде конкурстан шеттетіледі.
31. Кандидаттардың құжаттары педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігін қарауды конкурс жариялаған мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
32. Кандидаттардың құжаттарын Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігіне қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік органның, конкурс жариялаған уәкілетті орган ведомствосының персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) сертификаттаудан өту туралы анықтамасы бар кандидаттарды қоспағанда, кандидаттарды сертификаттаудан өту үшін жібереді.
2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
33. "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тағайындау конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі және (немесе) облыстардың, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармалары, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – Тізбесі) осы Қағидалардын 1-қосымшасына сәйкес көрсетеді.

34. Услугодатель осуществляет прием документов для участия в конкурсе в течение семи рабочих дней со дня выхода объявления.
35. Физические лица, претендующие на занятие должности первых руководителей (далее – кандидаты) в сроки приема документов, указанных в объявлении, направляет заявление и документы в электронном или бумажном виде согласно пункту 8 приложения 1 к настоящим Правилам в Государственную корпорацию и (или) канцелярию услугодателя и (или) на веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
36. Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги предоставляется в течение одного рабочего дня со дня приема заявления.
37. При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя в течение одного рабочего дня поступает уведомление о приеме документов в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления.
38. При приеме документов на получение государственной услуги услугодателем выдается расписка о приеме заявления и соответствующих документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
39. При обращении через Государственную корпорацию, услугополучателю выдается расписка о приеме документов.
40. Сформированные заявления (с пакетом документов) направляются Государственной корпорацией услугодателю в течение одного рабочего дня со дня получения документов от услугополучателей.
41. При предоставлении кандидатом неполного пакета документов, предусмотренных Перечнем, и (или) документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
42. При обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги. При этом, услугодатель представляет результат оказания государственной услуги в Государственную корпорацию за день до окончания срока оказания государственной услуги.
43. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон).
44. Уполномоченный орган в области образования Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней извещает услугодателей, некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также Единый контакт-центр, о внесенных изменениях и дополнениях в настоящие Правила.

34. Көрсетілетін қызметті беруші хабарландыру жарияланған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдайды.
35. Бірінші басшылар лауазымына орналасуға кандидат жеке тұлға (бұдан әрі – кандидаттар) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағына сәйкес Мемлекеттік корпорацияға және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне және (немесе) "электрондық үкімет" веб-порталына (бұдан әрі – портал) өтініш пен құжаттар береді.
36. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынылады.
37. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанындағы құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама не өтінімді одан әрі қарау туралы дәлелді бас тарту келіп түседі.
38. Мемлекеттік қызметті алуға құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту беріледі.
39. Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
40. Қалыптастырылған өтініштерді (құжаттар топтамасымен бірге) Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
41. Кандидат Тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
42. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік көрсетілетін қызметтің мерзімі аяқталғанға дейін бір күн бұрын ұсынады.
43. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мәліметтерді Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
44. Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы уәкілетті органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызмет берушілерді, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы хабарлайды.

45. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
46. Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
47. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
48. При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
49. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
50. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
51. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Порядок прохождения сертификации
52. Сертификация кандидатов организовывается организацией/организациями, определяемой (-ми) управлениями образования по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих регионов (далее – Организация) без доступа представителей государственного органа, объявившего конкурс и иных задействованных лиц.
53. Кандидат для прохождения сертификации подает заявление в Организацию по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
54. Вмешательство в процедуру сертификации кандидатов со стороны представителей государственного органа, а также третьих лиц, не имеющих отношения к процессу проведения сертификации, не допускается.
55. При проведении сертификации привлекается независимый наблюдатель из числа представителей общественных организаций, территориального департамента по обеспечению качества в сфере образования уполномоченного органа в области образования.
56. Сертификация проводится в электронном формате. Место проведения сертификации оборудуется в соответствии с минимальными техническими требованиями по техническому оснащению согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

45. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
46. Шағым көрсетілетін қызмет берушіге және (немесе) лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) жасалады.
47. Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күннен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
48. Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарға толық жауап беретін шешім не өзге де әкімшілік шара қабылдаса шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
49. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
50. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
51. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында басқаша қарастырылмаса, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға рұқсат етіледі.
3-Параграф. Сертификаттаудан өту тәртібі
52. Кандидаттарды сертификаттау тиісті өңірлердің жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша білім басқармалары (бұдан әрі – ұйым) айқындайтын ұйым/ұйымдар конкурс жариялаған мемлекеттік орган өкілдерінің және өзге де жұмылдырылған тұлғалардың қатысуынсыз ұйымдастырады.
53. Кандидат сертификаттаудан өту үшін осы Қағидалардың 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымға өтініш жібереді.
54. Мемлекеттік органның өкілдері, сондай-ақ сертификаттаудан өткізу процесіне қатысы жоқ үшінші тұлғалар тарапынан кандидаттардың сертификаттау рәсіміне араласуына жол берілмейді.
55. Сертификаттаудан өткізу кезінде қоғамдық ұйымдардың, білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру саласындағы сапаны қамтамасыз ету жөніндегі аумақтық департаментінің өкілдері қатарынан тәуелсіз байқаушы тартылады.
56. Сертификаттау электронды форматта жүргізіледі. Сертификаттауды өткізу орны осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптарға сәйкес жабдықталады.

57. Служба управления персоналом (кадровая служба) формирует список кандидатов, участвующих в сертификации по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и направляет в Организацию для проведения сертификации.
58. При входе кандидата в здание пункта проведения сертификации производится идентификация его личности на основании документа, удостоверяющего личность.
59. До начала сертификации ответственное лицо объясняет кандидатам правила поведения во время сертификации.
60. Кандидаты проходят сертификацию на знание Трудового кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "Об образовании", Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", приказов Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29031), от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, специализированных, специальных, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях дополнительного образования для детей и взрослых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29329).
61. Количество тестовых заданий для прохождения сертификации составляет 48 (сорок восемь) вопросов.
62. Пороговый уровень для прохождения сертификации составляет 50 % на знание каждого законодательства и нормативных правовых актов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
63. На сертификацию отводится 180 минут. По завершении времени, выделенного на сертификацию, программное обеспечение автоматически закрывается.
64. Результат сертификации – сертификат о прохождении сертификации по форме согласно приложению 8 настоящих Правил направляется Организацией в личный кабинет кандидата. Для проверки сертификатов государственному органу, объявившему конкурс, предоставляется доступ.
65. Сертификат о прохождении сертификации действует в течение одного года со дня прохождения сертификации.
66. Кандидаты, не набравшие пороговый уровень, решением конкурсной комиссии не допускаются к следующим этапам конкурса.
67. Кандидаты, претендующие на должность руководителя организации образования, но не набравшие пороговый уровень, проходят повторную сертификацию.

57. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) осы Қағидаладың 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттауға қатысатын үміткердің тізімін қалыптастырады және сертификаттауды өткізу үшін ұйымға жібереді.
58. Кандидат сертификаттаудан өткізу пунктінің ғимаратына кірген кезде оның жеке басын куәландыратын құжаттың негізінде сәйкестендіру жүргізіледі.
59. Жауапты адам сертификаттау басталмас бұрын үміткерлерге сертификаттау кезінде мінез-құлық ережелерін түсіндіреді.
60. Кандидаттар Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрықтарын, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген), 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары, балаларға арналған мамандандырылған, арнаулы, білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы, жетімдер мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген).
61. Сертификаттаудан өту үшін тест тапсырмаларының саны 48 (қырық сегіз) сұрақты құрайды.
62. Сертификаттаудан өту үшін шекті деңгей осы Қағидалардың 8-қосымшаға сәйкес әрбір заңнаманы және нормативтік құқықтық актілерді білуге арналған әрбір бағыт бойынша 50%-ды құрайды.
63. Сертификаттауға 180 минут беріледі. Сертификаттауға бөлінген уақыт аяқталғаннан кейін бағдарламалық қамтамасыз ету автоматты түрде жабылады.
64. Сертификаттау нәтижесі - осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сертификаттаудан өткені туралы сертификатты Ұйым кандидаттың жеке кабинетіне жібереді. Сертификаттарды тексеру үшін конкурс жариялаған мемлекеттік органға қолжетімділік беріледі.
65. Сертификаттаудан өткені туралы сертификат сертификаттау тапсырған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады.
66. Шекті деңгейге жинамаған кандидаттар конкурстық комиссияның шешімімен конкурстың келесі кезеңдеріне жіберілмейді.
67. Білім беру ұйымының басшысы лауазымына үміткер, бірақ шекті деңгей жинамаған кандидаттар қайта сертификаттаудан өтеді.

68. Кандидаты, претендующие на занятие вакантной должности первого руководителя лицея "Білім-инновация" освобождаются от прохождения сертификации, проходят согласование в форме собеседования с Международным общественным фондом "Білім-инновация" в течение трех рабочих дней после рассмотрения документов на соответствие Типовым квалификационным характеристикам педагогов, а также собеседование на заседании конкурсной комиссии государственного органа, объявившего конкурс.
69. По итогам сертификации в течение двух рабочих дней служба управления персоналом (кадровая служба) государственного органа, объявившего конкурс, направляет в попечительский совет списки кандидатов, копии их резюме.
70. Попечительский совет в течение трех рабочих дней со дня поступления документов уведомляет кандидатов о дате, времени и месте прохождения заседания попечительского совета.
71. Попечительский совет в течение трех рабочих дней после извещения кандидатов заслушивает перспективный План развития государственной организации образования каждого кандидата на вакантную или временно вакантную должность и выносит рекомендации. Все заседания попечительского совета сопровождаются аудиовидеозаписью. Аудиовидеозаписи хранятся в организации образования в течение одного года со дня проведения первого заслушивания.
72. Принятые рекомендации попечительского совета представляются в конкурсную комиссию на следующий рабочий день после проведения заслушивания.
Параграф 4. Порядок прохождения собеседования
73. При прохождении собеседования члены конкурсной комиссии формулируют вопросы по тематическим направлениям согласно приложению 9 к настоящим Правилам. На каждого кандидата заполняется "Оценочный лист кандидата на должность первого руководителя государственной организации образования" по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
74. Порядок проведения собеседования определяется конкурсной комиссией самостоятельно.
75. Кандидатов, принимавших участие в конкурсе, государственный орган, объявивший конкурс, в течение трех рабочих дней письменно извещает об итогах конкурса.
76. Лица, поступающие на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и их супруги представляют в органы государственных доходов декларацию об активах и обязательствах в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, и в сроки, установленные Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
77. Лица, поступившие на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и их супруги представляют в органы государственных доходов декларации физических лиц в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.

68. "Білім-инновация" лицейінің бірінші басшысының бос лауазымына орналасуға үміткер кандидаттар сертификаттаудан өтуден, сондай-ақ кандидаттарды қамқоршылық кеңеспен келісуден босатылады және қатысушылардың құжаттарын біліктілік бағалаудан кейін үш жұмыс күні ішінде "Білім-инновация" халықаралық қоғамдық қорымен әңгімелесу нысанында келісуден, сондай-ақ конкурс жариялаған мемлекеттік органның конкурстық комиссиясының отырысында әңгімелесуден өтеді.
69. Сертификаттау қорытындысы бойынша екі жұмыс күні ішінде конкурс жариялаған мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) кандидаттардың тізімдерін, олардың түйіндемелерінің көшірмелерін қамқоршылық кеңеске жібереді.
70. Қамқоршылық кеңес құжаттар келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кандидаттарды қамқоршылық кеңес отырысының өтетін күні, уақыты және орны туралы хабардар етеді.
71. Қамқоршылық кеңес кандидаттарды хабардар еткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде бос немесе уақытша бос лауазымға әрбір кандидаттың Мемлекеттік білім беру ұйымын дамытудың перспективалық жоспарын тыңдайды және ұсынымдар шығарады. Қамқоршылық кеңестің барлық отырыстарында аудиобейнежазба жазылады. Аудиобейнежазбалар білім беру ұйымдарында бірінші тыңдау өткізілген күннен бастап бір жыл бойы сақталады.
72. Қамқоршылық кеңестің қабылданған ұсынымдары тыңдау өткізілгеннен кейінгі келесі жұмыс күні конкурстық комиссияға ұсынылады.
4-Параграф. Әңгімелесуден өту тәртібі
73. Әңгімелесуден өту кезінде конкурс комиссиясының мүшелері осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес тақырыптық бағыттар бойынша сұрақтар тұжырымдайды. Әрбір кандидатқа осы Қағидалардын 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысы лауазымына кандидаттың бағалау парағы" толтырылады.
74. Әңгімелесуді өткізу тәртібін конкурстық комиссия дербес айқындайды.
75. Конкурсқа қатысқан кандидаттарды конкурс жариялаған мемлекеттік орган үш жұмыс күні ішінде конкурстың қорытындылары туралы жазбаша хабардар етеді.
76. Мемлекеттік лауазымға немесе соларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға орналасатын тұлғалар және олардың жұбайлары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерде активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны мемлекеттік кіріс органдарына тапсырады.
77. Мемлекеттік лауазымға немесе соларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға орналасқан тұлғалар және олардың жұбайлары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке тұлғалардың декларацияларын мемлекеттік кіріс органдарына тапсырады.

78. По итогам конкурса Министерством, управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, отделами образования районов (городов областного значения) заключается трудовой договор с кандидатом, получившим положительное решение конкурсной комиссии, и издается приказ о назначении.
79. В трудовом договоре с первым руководителем государственной организации образования предусматриваются условия и порядок прохождения аттестации, ротации, а также основные показатели деятельности, которые должен достигнуть первый руководитель государственной организации образования, в период исполнения трудовых отношений.
В случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан трудовой договор расторгается по инициативе работодателя за несоответствие работника занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации, подтвержденной результатами аттестации, а также в случаях определенных правилами ротации для первых руководителей государственных организаций образования.
80. По итогам конкурса первый руководитель назначается на должность сроком на пять лет.
81. С согласия первого руководителя и органа управления организацией образования, по истечению срока действия трудового договора первый руководитель назначается исполняющим обязанности первого руководителя данной организации образования до завершения конкурсных процедур на срок, не превышающий шесть месяцев, в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил. Исполнение обязанностей первого руководителя оформляется заключением дополнительного соглашения к трудовому договору, и изданием соответствующего приказа. По истечению вышеуказанного срока действия трудовой договор подлежит расторжению на основании подпункта 2 статьи 49 Трудового кодекса Республики Казахстан. Отсутствие уведомления о расторжении трудового договора не является основанием для продления трудового договора на неопределенный период.
82. Лицо, занимавшее должность первого руководителя государственной организации образования два срока по пять лет или более десяти лет в одной и той же организации образования не может претендовать и более участвовать в конкурсе на занятие вакантной и временно вакантной должности первого руководителя в данной организации образования.
83. Кандидаты в части, их касающейся, знакомятся с конкурсными документами и решением комиссии в течение трех рабочих дней.
84. Документы кандидатов, не прошедших конкурс, хранятся в течение одного года в службе управления персоналом (кадровой службе) государственного органа, объявившего конкурс.

78. Конкурс жеңімпазы Конкурс қорытындысы бойынша Министрлік, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдері конкурстық комиссияның оң шешімін алған кандидатпен еңбек шартын жасасады және тағайындау туралы бұйрық шығарады.
79. Мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысымен жасалған еңбек шартында аттестаттаудан, ротациядан өту шарттары мен тәртібі, сондай-ақ еңбек қатынастарын орындау кезеңінде мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысы қол жеткізуге тиіс қызметтің негізгі көрсеткіштері көзделеді.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайларда еңбек шарты жұмыскердің аттестаттау нәтижелерімен расталған біліктілігінің жеткіліксіздігі салдарынан атқаратын лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмегені үшін, сондай-ақ мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары үшін ротациялау қағидаларында айқындалған жағдайларда жұмыс берушінің бастамасы бойынша бұзылады.
80. Конкурс қорытындысы бойынша бірінші басшы лауазымға бес жыл мерзімге тағайындалады.
81. Бірінші басшының және білім беру ұйымын басқару органының келісімімен еңбек шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін бірінші басшы осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін алты айдан аспайтын мерзімге осы білім беру ұйымының бірінші басшысының міндетін атқарушы болып тағайындалады. Бірінші басшының міндеттерін орындау еңбек шартына қосымша келісім жасай отырып, тиісті бұйрық шығару арқылы ресімделеді. Жоғарыда көрсетілген қолданылу мерзімі өткеннен кейін еңбек шарты Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 49-бабы 2-тармақшасының негізінде бұзылуға жатады. Еңбек шартын бұзу туралы хабарламаның болмауы еңбек шартын белгіленбеген мерзімге ұзарту үшін негіз болып табылмайды.
82. Мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысы лауазымында сол ұйымда бес жылдан екі мерізім жұмыс атқарған адам осы білім беру ұйымының бірінші басшысының бос және уақытша бос лауазымына орналасуға конкурсқа қатыса алмайды.
83. Кандидаттар үш жұмыс күні ішінде конкурс құжаттарымен және комиссия шешімімен танысуға тиіс.
84. Конкурстан өтпеген кандидаттардың құжаттары конкурсты жариялаған мемлекеттік органның персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде) бір жыл бойы сақталады.

85. При невыявлении кандидата на вакантную должность первого руководителя, решением конкурсной комиссии конкурс признается несостоявшимся.
86. Результаты конкурса обжалуются участниками конкурса в Комитете по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан или его территориальных подразделениях или в судебном порядке в течение одного месяца c момента ознакомления с конкурсными документами и решением комиссии.
87. Ежеквартально кадровой службой управлений образования областей, городов республиканского значения и столицы направляется отчет о результатах конкурса в Министерство.
88. Освобождение от должности первого руководителя государственной организации осуществляется по основаниям, предусмотренным трудовым и иным законодательством Республики Казахстан.
89. В случае, если в населенном пункте, имеется лишь одна организация образования соответствующего типа и вида, с согласия первого руководителя этой организации образования находящегося в данной должности 7 (семь) и более лет, назначается в организацию образования в другой населенный пункт в порядке перевода.
Параграф 5. Порядок отбора и подготовки лидеров изменений в образовании
90. Этапы отбора и подготовки лидеров изменений в образовании:
1) отбор кандидатов;
2) обучение с промежуточным оцениванием;
3) стажировка;
4) процедура итогового оценивания;
5) формирование республиканского кадрового резерва (далее – Кадровый резерв).
91. Отбор и подготовка кандидатов в Кадровый резерв осуществляются на основе соблюдения принципов добросовестной конкуренции, равенства, объективности, прозрачности, открытости.
92. Отбор и подготовка кандидатов Кадрового резерва проводится организацией, соответствующей пункту 6 Правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 95 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13420) (далее – Приказ № 95).
93. Срок пребывания педагога в Кадровом резерве первых руководителей составляет один год.
94. Комиссия по формированию Кадрового резерва (далее - Комиссия) является коллегиальным органом, состоящим не менее чем из семи человек, состав которой утверждается Министерством и включает представителей уполномоченного органа, организаций образования, неправительственных организаций, профессиональных союзов, управлений образования областей, городов Астана, Алматы, Шымкент.

85. Бірінші басшының бос лауазымына кандидат анықталмаған кезде конкурстық комиссияның шешімімен конкурс өтпеді деп танылады.
86. Конкурс нәтижелеріне конкурсқа қатысушылар Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетіне немесе аумақтық бөлімшелеріне немесе сот тәртібімен конкурстық құжаттармен және комиссия шешімімен танысқан сәттен бастап бір ай ішінде шағым жасайды.
87. Тоқсан сайын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларының кадр қызметі конкурс нәтижелері туралы есепті Министрлікке жібереді.
88. Мемлекеттік ұйымның бірінші басшысын қызметтен босату Қазақстан Республикасының Еңбек және өзге де заңнамасында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
89. Егер елді мекенде тиісті үлгідегі және түрдегі бір ғана білім беру ұйымы болса, осы лауазымдағы осы білім беру ұйымының бірінші басшысының келісімімен 7 және одан да көп жыл, ауыстыру тәртібімен басқа елді мекенге білім беру ұйымына тағайындалуы мүмкін.
5 параграф. Білім берудегі өзгерістер көшбасшыларын іріктеу және даярлау тәртібі
90. Білім берудегі өзгерістер көшбасшыларын іріктеу және дайындау кезеңдері:
1) кандидаттарды іріктеу;
2) аралық бағалаумен оқыту;
3) тағылымдама;
4) қорытынды бағалау рәсімі;
5) республикалық кадр резервін (бұдан әрі – Кадр резерві) қалыптастыру.
91. Кадр резервіне үміткерлерді іріктеу және оларды даярлау адал бәсекелестік, теңдік, объективтілік, ашықтық, айқындылық қағидаттарын сақтау негізінде жүзеге асырылады.
92. Кадр резервіне кандидаттарды іріктеуді және дайындауды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығымен бекітілген Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13420 болып тіркелген) 6-тармағына сәйкес келетін ұйым (бұдан әрі - № 95 бұйрық) жүргізеді.
93. Педагогтің бірінші басшылардың кадр резервінде болу мерзімі бір жылды құрайды.
94. Кадр резервін қалыптастыру жөніндегі Комиссия (бұдан әрі-Комиссия) құрамын Министрлік бекітетін кемінде жеті адамнан тұратын және уәкілетті органның, білім беру ұйымдарының, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіптік одақтардың өкілдерін қамтитын алқалы орган болып табылады.

95. Заседание Комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем, членами, присутствовавшими на заседании, и секретарем.
96. Заседание Комиссии считается состоявшимся, решение правомочным при участии не менее двух третей членов от общего состава. Результаты голосования определяются большинством голосов присутствующих членов. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
97. Заседание Комиссии сопровождается аудио- и видеозаписью, которые хранятся в Министерстве в течение одного года.
98. Основными функциями Комиссии являются:
проведение информационно-разъяснительной работы;
согласование, утверждение и передача Организации списков кандидатов по завершению каждого этапа формирования Кадрового резерва;
проведение собеседования и принятие решения об утверждении списка кандидатов, прошедших независимую сертификацию и рекомендованных в Кадровый резерв на руководящие должности в организациях среднего образования.
99. На официальном Интернет-ресурсе, официальных аккаунтах социальных сетей Министерства и Организации публикуется объявление о проведении отбора и подготовки в Кадровый резерв.
100. Кандидаты, соответствующие Типовым квалификационным характеристикам педагогов, желающие участвовать в отборе, загружают документы на информационный ресурс, указанный в объявлении. Загрузка документов кандидатами осуществляется в течение тридцати календарных дней после опубликования объявления.
101. Комиссия после принятия документов кандидатов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней направляет запрос о наличии либо отсутствии сведений о совершении коррупционного преступления и (или) уголовного правонарушения в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам или его территориальные подразделения, а также о нарушении педагогической этики в Комитет по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан.
102. При выявлении сведений о совершении коррупционного преступления и (или) уголовного правонарушения, и (или) нарушении норм педагогической этики, запрещающих трудоустройство в соответствии с законодательством Республики Казахстан, кандидат отстраняется от отбора и обучения на любом этапе.
103. Рассмотрение документов кандидата на соответствие Типовым квалификационным характеристикам педагогов проводится Организацией на платформе, указанной в объявлении, в течение тридцати календарных дней.
104. По завершению отбора кандидатов Организация направляет список для проведения тестирования на оценку компетенций (далее – тестирование) в Комиссию для согласования и утверждения. Комиссия направляет список в Министерство. Министерство обеспечивает участие кандидатов в тестировании, согласно утвержденному списку.

95. Комиссия отырысы хаттамамен ресімделеді, оған төраға, отырысқа қатысқан комиссия мүшелері және хатшы қол қояды.
96. Комиссияның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда Комиссияның отырысы өткізілген, ал оның шешімі заңды деп есептеледі. Дауыс беру нәтижелері қатысып отырған мүшелердің көпшілік даусымен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
97. Комиссия отырысы аудио-бейне жазбамен сүйемелденеді, олар бір жыл бойы Министрлікте сақталады.
98. Комиссияның негізгі функциялары:
ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
кадр резервін қалыптастырудың әрбір кезеңі аяқталғаннан кейін кандидаттардың тізімдерін келісу, бекіту және ұйымға беру;
әңгімелесу өткізу және тәуелсіз сертификаттаудан өткен және орта білім беру ұйымдарында басшы лауазымдарға Кадр резервіне ұсынылған кандидаттардың тізімін бекіту туралы шешім қабылдау.
99. Кадр резервіне іріктеу және даярлау туралы хабарландыру Ұйымның және Министрліктің ресми Интернет-ресурсында, әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында жарияланады.
100. Іріктеуге қатысқысы келетін Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін кандидаттар құжаттарды хабарландыруда көрсетілген ақпараттық ресурсқа жүктейді. Үміткерлердің құжаттарды жүктеуі хабарландыру жарияланғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырылады.
101. Комиссия үміткерлердің құжаттарын қабылдағаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне, сондай-ақ педагогикалық әдепті бұзу туралы сұрау салуды Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің Білім беру саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетіне жібереді.
102. Сыбайлас жемқорлық қылмыс және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылық жасау және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмысқа орналасуға тыйым салатын педагогикалық әдеп нормаларын бұзу туралы мәліметтер анықталған жағдайда үміткер кез келген кезеңде іріктеуден және оқудан шеттетіледі.
103. Үміткердің құжаттарын педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкестігін қарауды Ұйым хабарландыруда көрсетілген платформада күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізеді.
104. Кандидаттарды іріктеу аяқталғаннан кейін Ұйым Комиссияға құзыреттерді бағалауға тестілеу (бұдан әрі – тестілеу) өткізу үшін тізімді келісуге және бекітуге жібереді. Комиссия тізімді Министрлікке жібереді. Министрлік бекітілген тізімге сәйкес үміткерлердің тестілеуге қатысуын қамтамасыз етеді.

105. Организацией формируется список кандидатов для проведения тестирования.
106. Тестирование проводится Организацией в онлайн или офлайн формате.
107. Для прохождения тестирования кандидаты проходят предварительный инструктаж, получают логин, пароль и подписывают согласие на проведение тестирования согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
108. Продолжительность тестирования составляет 120 (сто двадцать) минут. Результаты тестирования обрабатываются автоматически и направляются на электронную почту.
109. По результатам тестирования формируется ранжированный список кандидатов, рекомендованных к обучению по базовому уровню. Данный список направляется в Комиссию для согласования и утверждения.
110. Комиссия формирует и утверждает список кандидатов к обучению согласно плану на предстоящий финансовый год. Утвержденный список Комиссия направляет в Организацию и Министерство. Министерство обеспечивает направление кандидатов на обучение по базовому уровню.
111. Обучение проводится Организацией по образовательной программе, предусматривающей три уровня: базовый, продвинутый, профессиональный.
112. Кандидатам, не прошедшим на следующий уровень обучения, выдаҰтся справка о прослушивании курса по форме, установленной Организацией.
113. Проведение курсов повышения квалификации осуществляется в соответствии с Приказом № 95 и Правилами разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20567).
114. После обучения кандидатов Организацией на каждом уровне проводятся процедуры независимого оценивания в формате тестирования или рефлексивного отчҰта.
115. Процедуры независимого оценивания включают проверку рефлексивных отчҰтов на плагиат, оценивание рефлексивных отчетов в соответствии с критериями: знание и понимание идей программы курса, применение знаний в практике и рефлексию.
116. По результатам итогового оценивания на профессиональном уровне обучения Организацией формируется список кандидатов для прохождения стажировки. Место прохождения стажировки определяется Организацией.
117. Программа стажировки направлена на закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате обучения по программе, разработанной на основе изучения опыта лучших школ страны.
118. По завершению стажировки кандидат сдаҰт рефлексивный дневник, который является частью портфолио для внешнего итогового оценивания.

105. Ұйым тестілеуді өткізу үшін үміткерлердің тізімін қалыптастырады.
106. Тесілеу Ұйыммен онлайн және офлайн форматында жүргізіледі.
107. Тестілеуден өту үшін үміткерлер алдын ала нұсқамадан өтеді, логин, құпиясөз алады және осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес тестілеуді өткізуге келісімге қол қояды.
108. Тестілеу ұзақтығы 120 (бір жүз жиырма) минутты құрайды. Тестілеу нәтижелері автоматты түрде өңделеді және электрондық поштаға жіберіледі.
109. Тестілеу нәтижелері бойынша базалық деңгей бойынша оқуға ұсынылған үміткерлердің сараланған тізімі қалыптастырылады. Бұл тізім келісу және бекіту үшін комиссияға жіберіледі.
110. Комиссия алдағы қаржы жылына арналған жоспарға сәйкес оқуға үміткерлердің тізімін қалыптастырады және бекітеді. Комиссия бекітілген тізімді ұйымға және Министрлікке жібереді. Министрлік үміткерлерді базалық деңгей бойынша оқуға жіберуді қамтамасыз етеді.
111. Оқытуды ұйым үш деңгейді көздейтін білім беру бағдарламасы бойынша жүргізеді: базалық, озық, кәсіби.
112. Келесі оқу деңгейіне өтпеген үміткерлерге Ұйым белгілеген нысан бойынша курсты тыңдау туралы анықтама беріледі.
113. Біліктілікті арттыру курстарын өткізу № 95 бұйрыққа және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен бекітілген Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20567 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
114. Үміткерлерді оқытқаннан кейін Ұйым әр деңгейде тестілеу немесе рефлекстік есеп форматында тәуелсіз бағалау рәсімдерін жүргізеді.
115. Тәуелсіз бағалау процедуралары рефлексивті плагиат есептерін тексеруді, рефлексивті есептерді критерийлерге сәйкес бағалауды қамтиды: курс бағдарламасының идеяларын білу және түсіну, тәжірибеде білімді қолдану және рефлексия.
116. Қорытынды бағалау нәтижелері бойынша Ұйым келісу үшін Комиссияға тізімдерді жібереді. Тағылымдамадан өту орнын Ұйым айқындайды.
117. Тағылымдама бағдарламасы еліміздің үздік мектептерінің тәжірибесін зерделеу негізінде әзірленген бағдарлама бойынша оқыту нәтижесінде алынған кәсіби білімді, іскерліктер мен дағдыларды практикада бекітуге бағытталған.
118. Тағылымдама аяқталғаннан кейін үміткер сыртқы қорытынды бағалау үшін портфолионың бөлігі болып табылатын рефлексивті күнделік тапсырады.

119. По результатам итогового оценивания Организация направляет в Комиссию списки для согласования. Комиссия направляет списки в Министерство. Министерство обеспечивает направление претентентов на собеседование.
120. Комиссия проводит собеседование в офлайн или онлайн формате посредством информационных ресурсов.
121. Ход собеседования и принятие решения Комиссии о рекомендации кандидатов в Кадровый резерв оформляются в виде протокола по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
122. Кандидатам, прошедшим обучение, стажировку и собеседование, выдаҰтся сертификат.
123. Список кандидатов, рекомендованных в Кадровый резерв, публикуется на официальном Интернет-ресурсе, официальных аккаунтах социальных сетей Организации и Министерства.
124. Кандидат в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения уведомления о результатах отбора обжалует результаты отбора в апелляционной комиссии Министерства с письменным заявлением по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
125. Председатель и состав апелляционной комиссии определяются и утверждаются Министерством. Состав апелляционной комиссии состоит не менее чем из пяти человек.
126. Председатель апелляционной комиссии руководит деятельностью комиссии. Секретарь организует заседания апелляционной комиссии, оформляет протоколы, не является членом и не имеет права голоса. Заседания апелляционной комиссии проводятся в онлайн формате.
127. Решения апелляционной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа членов апелляционной комиссии. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим. Решения апелляционной комиссии оформляются протоколом по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, который подписывается председателем и всеми членами апелляционной комиссии.
128. Решения апелляционной комиссии обжалуются в порядке, определяемом Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
129. Организацией в течение одного года оказывается менторская поддержка руководителям, назначенным на должность.
130. Лица, зачисленные в Кадровый резерв, назначаются на должность первых руководителей государственных организаций образования без прохождения конкурсных процедур в соответствии с решением работодателя путем заключения трудового договора и издания акта работодателя.
131. Исключение граждан из Кадрового резерва осуществляется уполномоченным органом в случаях:
1) занятия лица, зачисленного в Кадровый резерв (далее – резервист), вакантной должности первого руководителя;

119. Қорытынды бағалау нәтижелері бойынша Ұйым тізімдерді Комиссияға келісу үшін жібереді. Комиссия тізімдерді Министрлікке жібереді. Министрлік үміткерлерді әңгімелесуге жіберуді қамтамасыз етеді.
120. Комиссия әңгімелесуді ақпараттық ресурстар арқылы офлайн немесе онлайн форматта өткізеді.
121. Әңгімелесу барысы және Комиссияның кадр резервіне үміткерлердің ұсынымдары туралы шешім қабылдауы осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама түрінде ресімделеді.
122. Оқудан, тағылымдамадан және әңгімелесуден өткен үміткерлерге сертификат беріледі.
123. Кадр резервіне ұсынылған үміткерлердің тізімі Ұйымның және Министрліктің ресми Интернет-ресурсында, әлеуметтік желілердің ресми аккаунттарында жарияланады.
124. Үміткер іріктеу нәтижелері туралы хабарламаны алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтінішпен Министрліктің апелляциялық комиссиясына іріктеу нәтижелеріне шағым жасайды.
125. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын Министрлік айқындайды және бекітеді. Апелляциялық комиссияның құрамы кемінде бес адамнан тұрады.
126. Апелляциялық комиссияның төрағасы Комиссияның қызметіне басшылық жасайды. Хатшы апелляциялық комиссияның отырыстарын ұйымдастырады, хаттамаларды ресімдейді, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге құқығы жоқ. Апелляциялық комиссияның отырыстары онлайн форматта өткізіледі.
127. Апелляциялық комиссияның шешімдері апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде апелляциялық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның шешімдері осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған апелляциялық комиссияның төрағасы және барлық мүшелері қол қояды.
128. Апелляциялық комиссияның шешімдеріне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде айқындалатын тәртіппен шағым жасалады.
129. Ұйым бір жыл бойы лауазымға тағайындалған басшыларға тәлімгерлік қолдау көрсетеді.
130. Кадр резервіне алынған адамдар еңбек шартын жасасу және жұмыс берушінің актісін шығару жолымен жұмыс берушінің шешіміне сәйкес конкурстық рәсімдерден өтпей мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларының лауазымдарына тағайындалады.
131. Азаматтарды кадр резервінен шығаруды уәкілетті орган мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) кадр резервіне алынған адамның (бұдан әрі – резервист) бірінші басшының бос лауазымына орналасуына;

2) подачи резервистом заявления об исключении из Кадрового резерва;
3) нарушения порядка и условий зачисления в Кадровый резерв, установленных настоящими Правилами;
4) совершение коррупционного преступления и (или) уголовного правонарушения, и (или) нарушение норм педагогической этики;
5) в случае наличия медицинских противопоказаний, а также с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящие на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, наркологическую помощь населению;
6) имеющие запрет на педагогическую деятельность в соответствии с вступившим в законную силу приговором суда или медицинским заключением.
Глава 3. Порядок назначения на должности, освобождения от должности педагогов государственных организаций образования
Параграф 1. Порядок проведения конкурса на занятие должности педагога государственной организации образования
132. Прием педагогов на работу в организации образования осуществляется на базе информационной системы государственного органа. При отсутствии информационной системы государственного органа прием педагогов на работу осуществляется в бумажном формате в организации образования или через иные информационные системы.
133. Конкурс на занятие вакантной и (или) временно вакантной должности педагога республиканской государственной организации среднего образования организуется республиканской государственной организацией среднего образования соответственно.
134. Конкурс на занятие вакантной и (или) временно вакантной должности педагога государственной организации образования организуется государственной организацией образования, находящейся в введении местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.
135. На имеющиеся вакантные и (или) временно вакантные должности педагогов, за исключением малокомплектных школ и лицей-интернатов "Білім-инновация", государственная организация образования проводит конкурс, при условии соответствия /у 138 настоящих Правил.
136. При открытии новой организации образования, а также дефиците ученических мест в условиях перехода определенного контингента учащихся в новую организацию образования, трудоустройство педагогов, преподававших в данных классах и осуществлявших классное руководство, проводится в порядке перевода без прохождения конкурсной процедуры.
137. Лица, окончившие высшие учебные заведения с отличием, прошедшие обучение по государственному образовательному заказу местных исполнительных органов, принимаются на работу без прохождения конкурсных процедур при наличии документа о прохождении сертификации.

2) резервистің кадр резервінен шығару туралы өтініш беруі;
3) осы Қағидаларда белгіленген кадр резервіне алу тәртібі мен шарттарын бұзу;
4) сыбайлас жемқорлық қылмыс және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылық жасау және (немесе) педагогикалық әдеп нормаларын бұзу;
5) медициналық қарсы көрсетілімдері және сондай-ақ психикалық, мінез-құлық бұзылыстары (аурулары) бар, оның ішінде психоактивті заттарды қолдануға байланысты психикалық денсаулық саласында медициналық көмек, халыққа наркологиялық көмек көрсететін көрсететін ұйымдарда есепте тұрған жағдайда;
6) заңды күшіне енген сот үкіміне немесе медициналық қорытындыға сәйкес педагогикалық қызметке тыйым салынған адамдар.
3-тарау. Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтерін қызметке тағайындау, қызметтен босату тәртібі
1-Параграф. Мемлекеттік білім беру ұйымының педагог лауазымына орналасуға конкурс өткізу тәртібі
132. Педагогтерді білім беру ұйымдарына жұмысқа қабылдау мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі базасында жүзеге асырылады. Мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі болмаған жағдайда педагогтерді жұмысқа қабылдау білім беру ұйымдарында немесе өзге де ақпараттық жүйелер арқылы қағаз форматта жүзеге асырылады.
133. Республикалық мемлекеттік орта білім беру ұйымдары педагогінің бос және (немесе) уақытша бос лауазымына тағайындау конкурсын тиісінше республикалық мемлекеттік орта білім беру ұйымдары ұйымдастырады.
134. Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогінің бос және (немесе) уақытша бос лауазымына тағайындау конкурсын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының қарамағындағы мемлекеттік білім беру ұйымы ұйымдастырады.
135. Шағын жинақталған мектептерді және "Білім-инновация" лицей-интернаттарын қоспағанда, педагогтердің бос және (немесе) уақытша бос лауазымдарына мемлекеттік білім беру ұйымы осы Қағидалардың 138-тармағына сәйкес болған жағдайда конкурс өткізеді.
136. Жаңа білім беру ұйымы ашылған кезде, сондай-ақ оқушылардың белгілі бір контингенті жаңа білім беру ұйымына ауысқан жағдайда оқушы орындарының тапшылығы, осы сыныптарда сабақ берген және сыныптық басшылықты жүзеге асырған педагогтерді жұмысқа орналастыру конкурстық рәсімнен өтпей-ақ ауыстыру тәртібімен жүргізіледі.
137. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша үздік оқыған, жоғары оқу орындарын бітірген адамдар сертификаттаудан өткені туралы құжат болған кезде конкурстық рәсімдерден өтпей жұмысқа қабылданады.

138. В конкурсе участвуют педагоги, соответствующие Типовым квалификационным характеристикам педагогов и предоставившие документы согласно перечню, указанному в пункте 154 настоящих Правил.
139. Конкурс проводится на вакантную и (или) временно вакантную должность педагога при наличии часов в организации образования, исходя из расчета 50% от нормативной учебной нагрузки и более часов, определенной для педагогов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе педагога" и педагогов, работающих в режиме более 50% от нормальной продолжительности рабочего времени, в рамках трудового законодательства.
140. Количество часов на каждого педагога при вакантных должностях не может быть больше полутора ставок педагога.
141. Порядок организации конкурса включает в себя следующие этапы:
1) публикация объявления о проведении конкурса на Интернет-ресурсе и (или) официальных аккаунтах социальных сетей организации образования и (или) органа управления образованием соответствующего уровня и (или) через информационную систему государственного органа;
2) определение даты и места проведения конкурса и формирование конкурсной комиссии;
3) прием документов от кандидатов, желающих принять участие в конкурсе;
4) рассмотрение документов кандидатов на соответствие квалификационным требованиям, утвержденными Типовыми квалификационными характеристиками педагогов;
5) заключительное заседание конкурсной комиссии.
142. Объявление о проведении конкурса включает следующие сведения:
1) наименование организации образования, имеющей вакантную и (или) временно вакантную должность, с указанием местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) наименование вакантной и (или) временно вакантной должности с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) квалификационные требования, предъявляемые к кандидату, утвержденные Типовыми квалификационными характеристиками педагогов;
4) срок приема документов, который исчисляется со следующего рабочего дня после последней публикации объявления о проведении конкурса;
5) перечень документов, указанных в пункте 154 настоящих Правил;
6) срок временно вакантной должности педагога, при проведении конкурса на временно вакантную должность;
143. Сроки проведения конкурса и состав конкурсной комиссии определяется приказом государственной организации образования.
144. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, состоящая не менее чем из пяти членов комиссии, в том числе председателя, избираемого из числа членов конкурсной комиссии. В состав конкурсной комиссии включаются представители администрации организации образования, методисты методических кабинетов (центров) соответствующего уровня или организации образования, гражданского общества сферы образования, специалисты районного (городского) отдела образования, педагоги.

138. Конкурсқа Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін және осы Қағидалардың 154-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттарды ұсынған педагогтер қатысады.
139. Конкурс Қазақстан Республикасы "Педагог мәртебесі туралы" Заңына сәйкес педагогтер үшін айқындалған нормативтік оқу жүктемесінің 50% - ы және одан да көп сағат есебіне сүйене отырып, сағат болған кезде педагогтың бос және (немесе) уақытша бос лауазымына және еңбек заңнамасы шеңберінде жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығының 50% - дан астамы режимінде жұмыс істейтіндер үшін өткізіледі.
140. Бос лауазымдардағы әр педагогке сағат саны педагогтің бір жарым ставкасынан аспауы керек.
141. Конкурсты ұйымдастыру тәртібі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) білім беру ұйымының және (немесе) тиісті деңгейдегі білім беруді басқару органының Интернет-ресурсында және (немесе) әлеуметтік желілерінің ресми аккаунттарында және (немесе) мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі арқылы конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялау;
2) конкурсты өткізу күні мен орнын айқындау және конкурстық комиссияны қалыптастыру;
3) конкурсқа қатысуға ниет білдірген кандидаттардан құжаттарды қабылдау;
4) кандидаттар құжаттарының Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігін қарау;
5) конкурстық комиссияның қорытынды отырысы.
142. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген бос және (немесе) уақытша бос лауазымы (сағаты) бар білім беру ұйымының атауы;
2) негізгі функционалдық міндеттері, еңбекке ақы төлеу мөлшері мен шарттары белгіленген бос және (немесе) уақытша бос лауазымның атауы;
3) Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген кандидатқа қойылатын біліктілік талаптары;
4) құжаттарды қабылдау мерзімі Конкурс өткізу туралы хабарландыру соңғы жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі;
5) осы Қағидалардың 154-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тізбесі;
6) уақытша бос лауазымға конкурс өткізу кезінде педагогтің уақытша бос лауазымының мерзімі.
143. Конкурсты өткізу мерзімі және конкурстық комиссияның құрамы мемлекеттік білім беру ұйымының бұйрығымен айқындалады.
144. Конкурстық комиссия кемінде комиссияның бес мүшесінен, оның ішінде комиссия мүшелерінің арасынан сайланатын төрағадан тұратын алқалы орган болып табылады. Конкурстық комиссия құрамына білім беру ұйымы әкімшілігінің өкілдері, тиісті деңгейдегі әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) немесе білім беру ұйымының, азаматтық қоғамның әдіскерлері, аудандық (қалалық) білім бөлімінің мамандары, педагогтер кіреді.

145. Допускается включение в состав конкурсной комиссии представителей других организаций образования по согласованию.
146. Секретарь конкурсной комиссии организует заседания конкурсной комиссии, не является ее членом.
147. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
148. При возникновении конфликта интересов в деятельности конкурсной комиссии, состав конкурсной комиссии пересматривается.
149. Изменение состава конкурсной комиссии осуществляется по решению руководителя организации образования.
150. Заседания конкурсной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем, членами комиссии, присутствовавшими на заседании, и секретарем.
151. Заседание конкурсной комиссии считается состоявшимся, а его решение правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей членов от общего состава комиссии.
152. Заседания конкурсной комиссии сопровождается аудиовидеозаписью. Аудиовидеозаписи хранятся в организациях образования, объявившие конкурс, в течение одного года со дня проведения первого заседания.
153. Прием документов на участие в конкурсе производится в течение семи рабочих дней со дня последней даты опубликования объявления о проведении конкурса.
154. Лицо, изъявившее желание принять участие в конкурсе, в сроки приема документов, указанных в объявлении, направляет следующие документы в электронном или бумажном виде:
1) заявление об участии в конкурсе с указанием перечня прилагаемых документов по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) заполненный личный листок по учету кадров (с указанием адреса фактического места жительства и контактных телефонов – при наличии);
4) копии документов об образовании в соответствии с предъявляемыми к должности квалификационными требованиями, утвержденными Типовыми квалификационными характеристиками педагогов;
5) копию документа, подтверждающую трудовую деятельность (при наличии);
6) справку о состоянии здоровья по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
7) справку с психоневрологической организации;
8) справку с наркологической организации;
9) сертификат о результатах прохождения сертификации или удостоверение о наличии действующей квалификационной категории (при наличии);

145. Конкурстық комиссияның құрамына олармен келісім бойынша басқа білім беру ұйымдарының өкілдерін енгізуге рұқсат етіледі.
146. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссия отырыстарын ұйымдастырады, оның мүшесі болып табылмайды
147. Конкурстық комиссияның қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
148. Конкурстық комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда конкурстық комиссияның құрамы қайта қаралады.
149. Конкурстық комиссияның құрамын өзгерту білім беру ұйымы басшысының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
150. Конкурстық комиссияның отырыстары төраға, отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері және хатшы қол қойған хаттамамен ресімделеді.
151. Конкурстық комиссияның отырысы, егер оған комиссияның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысса, өтті деп, ал оның шешімі заңды деп есептеледі.
152. Конкурстық комиссияның отырыстары аудио-бейне жазбамен сүйемелденеді. Аудио-бейне жазбалар білім беру ұйымдарында бірінші отырыс өткізілген күннен бастап бір жыл бойы сақталады.
153. Конкурсқа қатысуға құжаттарды қабылдау конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған соңғы күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
154. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген адам хабарландыруда көрсетілген құжаттарды қабылдау мерзімінде келесі құжаттарды электрондық немесе қағаз түрінде жолдайды:
1) осы Қағидалардың 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса берілетін құжаттардың тізбесін көрсете отырып, Конкурсқа қатысу туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электронды құжат (идентификация үшін);
3) кадрларды есепке алу бойынша толтырылған жеке іс парағы (нақты тұрғылықты мекенжайы мен байланыс телефондары көрсетілген – бар болса);
4) Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес білімі туралы құжаттардың көшірмелері;
5) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (бар болса);
6) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген).
7) психоневрологиялық ұйымнан анықтама;
8) наркологиялық ұйымнан анықтама;
9) сертификаттаудан өту нәтижелері туралы сертификат немесе қолданыстағы біліктілік санатының болуы туралы куәлік (бар болса);

10) для кандидатов на занятие должности педагогов английского языка сертификат о результатах сертификации по предмету или удостоверение о наличии квалификационной категории педагога-модератора или педагога-эксперта, или педагога-исследователя, или педагога-мастера (при наличии) или сертификат CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) PASS A; DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults) Pass and above, или айелтс (IELTS) – 6,5 баллов; или тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT)) – 60 – 65 баллов;
11) педагоги, приступившие к педагогической деятельности в организации технического и профессионального, послесреднего образования на должности педагогов по специальным дисциплинам и мастеров производственного обучения, имеющие стаж работы на производстве по соответствующей специальности или профилю не менее двух лет освобождаются от прохождения сертификации.
12) заполненный Оценочный лист кандидата на вакантную или временно вакантную должность педагога по форме согласно приложению 16.
13) видеопрезентация (самопрезентация) для кандидата без стажа продолжительностью не менее 10 минут, с минимальным разрешением – 720 x 480.
155. Кандидат при наличии представляет дополнительную информацию, касающуюся его образования, опыта работы, профессионального уровня (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых/академических степеней и званий, научных или методических публикациях, квалификационных категорий).
156. Отсутствие одного из документов, указанных в пункте 154 настоящих Правил, является основанием для возврата документов кандидату.
157. Государственной организацией в течение трех рабочих дней после принятия документов кандидата, посредством Информационного Сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан направляется запрос о наличии либо отсутствии сведений о совершении коррупционного преступления и/или уголовного правонарушения в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам или его территориальные подразделения, а также о нарушении законодательства о статусе педагога в территориальный департамент по обеспечению качества в сфере образования.
158. При выявлении сведений о совершении коррупционного преступления и/или уголовного правонарушения и/или законодательства о статусе педагога, запрещающие трудоустройство в соответствии с законодательством Республики Казахстан, педагог отстраняется от конкурса на любом этапе.
159. Комиссия в течение пяти рабочих дней после даты завершения приема документов проводит рассмотрение документов кандидатов на соответствие квалификационным требованиям, утвержденными Типовыми квалификационными требованиями педагогов.

10) ағылшын тілі педагогтері лауазымына орналасуға кандидаттар үшін пән бойынша сертификаттау нәтижелері туралы сертификаты немесе педагог-модератордың немесе педагог-сарапшының немесе педагог-зерттеушінің немесе педагог-шебердің біліктілік санатының болуы туралы куәлік (бар болса) немесе CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) PASS A; DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults) Pass and above немесе айелтс IELTS (IELTS) – 6,5 балл; немесе тойфл TOEFL (іnternet Based Test (іBT)) сертификаты - 60-65 балл;
11) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында арнайы пәндер бойынша педагогтер және өндірістік оқыту шеберлері лауазымдарына педагогикалық қызметке кіріскен, тиісті мамандық немесе бейін бойынша өндірісте кемінде 2 жыл жұмыс өтілі бар педагогтер сертификаттаудан өтуден босатылады.
12) 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша педагогтің бос немесе уақытша бос лауазымына кандидаттың толтырылған бағалау парағы.
13) тәжірибесі жоқ кандидаттың бейнепрезентациясы (өзін-өзі таныстыру) ұзақтығы кемінде 10 минут, ең төменгі ажыратымдылығы – 720 x 480.
155. Кандидат болған жағдайда оның біліміне, жұмыс тәжірибесіне, кәсіби деңгейіне қатысты қосымша ақпаратты (біліктілігін арттыру, ғылыми/академиялық дәрежелер мен атақтар беру, ғылыми немесе әдістемелік Жарияланымдар, біліктілік санаттары туралы құжаттардың көшірмелері, алдыңғы жұмыс орнының басшылығынан ұсынымдар) ұсынады.
156. Осы Қағидалардың 154-тармағында көрсетілген құжаттардың біреуінің болмауы құжаттарды кандидатқа қайтару үшін негіз болып табылады.
157. Мемлекеттік ұйым кандидаттың құжаттарын қабылдағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс және/немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің Ақпараттық сервисі арқылы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне, сондай-ақ педагог мәртебесі туралы Заңнаманы бұзу туралы сұрау салуды Білім беру саласындағы сапаны қамтамасыз ету аумақтық департаментке жолданады.
158. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жұмысқа орналасуға тыйым салатын сыбайлас жемқорлық қылмыс және/немесе қылмыстық құқық бұзушылық және/немесе педагог мәртебесі туралы заңнаманы бұзушылық жасалғаны туралы мәліметтер анықталған кезде педагог кез келген кезеңде конкурстан шеттетіледі.
159. Комиссия құжаттарды қабылдау аяқталған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде кандидаттардың құжаттарының педагогтердің үлгілік біліктілік талаптарымен бекітілген Біліктілік талаптарына сәйкестігін қарауды жүргізеді.

160. По результатам рассмотрения документов кандидатов на соответствие квалификационным требованиям, конкурсная комиссия осуществляет подсчет баллов, указанных кандидатом в Оценочном листе согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
161. Решение по итогам конкурса принимается конкурсной комиссией на основании баллов, набранных кандидатом.
162. Кандидат, набравший наибольшее количество баллов, считается прошедшим конкурс и рекомендуется первому руководителю государственной организации образования к назначению.
163. При равном количестве баллов у кандидатов, конкурсной комиссией принимается решение о проведении собеседования, по результатам которого определяется кандидат на назначение.
164. При несогласии с решением конкурсной комиссии любой член комиссии излагает свое мнение, которое прилагается к протоколу заседания комиссии.
165. Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем и членами комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
166. Результаты конкурса объявляются на Интернет-ресурсе государственной организации образования, официальных аккаунтах социальных сетей организации в день проведения заключительного заседания конкурсной комиссии.
167. С кандидатом, соответствующим квалификационным требованиям, утвержденными Типовыми квалификационными характеристиками педагогов и получившим положительное заключение конкурсной комиссии, руководитель организации образования заключает трудовой договор и издает приказ о приеме на работу.
168. Если в результате конкурса комиссией не были выявлены кандидаты на занятие вакантной должности, конкурс признается несостоявшимся.
169. Уведомление о результатах конкурса направляется автоматически либо секретарем конкурсной комиссии кандидату на электронную почту или сообщается по телефону, указанному в заявлении.
170. Кандидаты в части, их касающейся, ознакамливаются с конкурсными документами и решением комиссии.
171. Организация образования принимает на работу педагогов-совместителей исходя из расчета не более 50% от нормативной учебной нагрузки, определенной для педагогов в соответствии с Законом РК "О статусе педагога" и педагогов-совместителей, работающих в режиме не более 50% от нормальной продолжительности рабочего времени, в рамках трудового законодательства без конкурса, по согласованию с основным работодателем, в порядке определенном трудовым законодательством.
172. Вакантные часы педагога-предметника, за исключением малокомплектной школы, не распределяется между педагогами.

160. Біліктілік талаптарына сәйкестікке кандидаттардың құжаттарын қарау нәтижелері бойынша конкурстық комиссия осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес бағалау парағында кандидат көрсеткен балдарды есептеуді жүзеге асырады.
161. Конкурс қорытындысы бойынша шешімді конкурстық комиссия кандидат жинаған балдар негізінде қабылдайды.
162. Ең көп балл жинаған кандидат конкурстан өткен болып есептеледі және мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысына тағайындауға ұсынылады.
163. Кандидаттардың балл саны тең болған жағдайда конкурстық комиссия әңгімелесу өткізу туралы шешім қабылдайды, нәтижесі бойынша қызметке тағайындауға кандидат айқындалады.
164. Конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда Комиссияның кез келген мүшесі өз пікірін баяндайды, ол комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
165. Конкурстық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, оған комиссия төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды.
166. Конкурс нәтижелері мемлекеттік білім беру ұйымының Интернет-ресурсында, конкурстық комиссияның қорытынды отырысы өткізілетін күні ұйымның әлеуметтік желілерінің ресми аккаунттарында жарияланады.
167. Педагогтердің үлгілік біліктілік сипаттамаларымен бекітілген және конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған біліктілік талаптарына сәйкес келетін кандидатпен білім беру ұйымының басшысы еңбек шартын жасасады және жұмысқа қабылдау туралы бұйрық шығарады.
168. Егер конкурс нәтижесінде Комиссия бос лауазымға орналасуға кандидаттарды анықтамаса, конкурс өтпеді деп танылады.
169. Конкурс нәтижелері туралы хабарламаны кандидатқа автоматты түрде конкурс комиссиясының хатшысы электрондық поштаға жібереді немесе өтініште көрсетілген телефон арқылы хабарланады.
170. Кандидаттар оларға қатысты бөлігінде конкурстық құжаттармен және комиссияның шешімімен танысады.
171. Білім беру ұйымы "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес педагогтер үшін айқындалған нормативтік оқу жүктемесінің 50% аспайтын және конкурссыз еңбек заңнамасы шеңберінде жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығының 50% жоғары аспайтын режимде жұмыс істейтін қоса атқаратын педагогтерді есепке ала отырып, қоса атқаратын педагогтерді жұмысқа қабылдайды, келісім бойынша негізгі жұмыс берушімен, еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен.
172. Шағын жинақталған мектепті қоспағанда, пән мұғалімінің бос сағаты мұғалімдер арасында бөлінбейді.

173. При невыявлении кандидата на вакантную должность к началу учебного года, в течение учебного года вакантные часы распределяются между педагогами организации образования и (или) принимается временно педагог и (или) педагог-совместитель.
174. При несогласии кандидата с решением конкурсной комиссии, результаты конкурса обжалуются в соответствии с нормами Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
175. Решение конкурсной комиссии обжалуется участниками конкурса в апелляционной комиссии вышестоящего органа или судебном порядке.
176. Освобождение от должности педагога осуществляется по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8), 9) статьи 49 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе на назначение первых руководителей государственных организаций образования"
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается Министерством просвещения Республики Казахстан и (или) управлениями образования областей, городов Астаны, Алматы, Шымкент, отделами образования районов (городов областного значения) (далее – услугодатели)
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении через услугодателя – 20 минут;
2) в Государственную корпорацию по месту нахождения услугодателя – 1 (один) рабочий день;
3) в Государственную корпорацию не по месту нахождения услугодателя – 7 (семь) рабочих дней.
При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги;
4) при обращении через портал – один рабочий день.
1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию и канцелярию услугодателя – 20 (двадцать) минут;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 (двадцать) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
/бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
При оказании государственной услуги бумажно - выдача расписки о приеме документов на участие в конкурсе по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При обращении электронно в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о приеме документов на участие в конкурсе в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный отказ
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно
7.
График работы

173. Бос лауазымға үміткер оқу жылының басында анықталмаған кезде, оқу жылы ішінде бос сағаттар білім беру ұйымының педагогтері арасында бөлінеді және (немесе) педагог және (немесе) қоса атқарушы педагог уақытша қабылданады.
174. Үміткер конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, конкурс нәтижелеріне Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің нормаларына сәйкес шағым жасалады.
175. Конкурстық комиссияның шешіміне конкурсқа қатысушылар жоғары тұрған органның апелляциялық комиссиясында немесе сот тәртібімен шағымданады.
176. Педагог лауазымынан босату Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 49-бабының 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
1-қосымша
"Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тағайындау конкурсына қатысу үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту Министрлігі және (немесе) облыстардың, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармалары, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушілер) көрсетеді
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету үшін нәтиже беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүгінген кезде-20 минут;
2) көрсетілетін қызметті берушінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға - 1 (бір) жұмыс күні;
3) көрсетілетін қызметті берушінің орналасқан жері бойынша емес Мемлекеттік корпорацияға - 7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді;
4) портал арқылы жүгінген кезде – бір жұмыс күні.
1) құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға және көрсетілетін қызметті берушінің кеңсеге тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут;
2) көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) / қағаз
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қағаз түрінде - осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысуға құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық түрде жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында конкурсқа қатысуға құжаттарды қабылдау туралы хабарлама не дәлелді бас тарту келеді
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
тегін
7.
Жұмыс кестесі

1) услугодатель - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги у услугодателя осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) Государственная корпорация и объект информации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва на обед, за исключением выходных и праздничных дней, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием документов и выдача готовых документов осуществляется в порядке электронной очереди.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) Интернет-ресурсе услугодателя, официальных аккаунтах социальных сетей;
2) портале www.egov.kz
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель подает в канцелярию услугодателя либо в Государственную корпорацию следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 5 к Правилам назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7495);
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) личный листок по учету кадров и фото;
4) копию документа государственного образца об образовании;
5) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность;
6) справку о состоянии здоровья по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);

1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушіде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
2) Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектісі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Құжаттарды қабылдау және дайын құжаттарды беру электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
3) портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің Интернет-ресурсында, әлеуметтік желілердің ресми аккаунттарында;
2) порталда www.egov.kz
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетін қызметі алушыны көрсетін қызметі берушісінің Кеңесіне емес Мемлекеттік корпорацияға порталға мынандай құжатты бересі емес:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 21 ақпандағы бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагог қызметкерлерін лауазымдарға тағайындау, қызметтен босату қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш. № 57 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7495 болып тіркелген);
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттама қызметінің электрондық құжаты (сәйкестендіру үшін);
3) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ және фото;
4) білім тұралы мемлекеттік үлгілі құжаттың көшірмесі;
5) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) "Денсаулық сақтау саласындағы бухгалтерлік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысандағы денсаулығы туралы анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген);

7) справку с психоневрологической организации;
8) справку с наркологической организации;
9) сертификат о прохождении сертификации (при наличии);
10) перспективный План развития организации образования;
11) резюме;
12) согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" по форме согласно приложению 17 к Правилам назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7495).
13) удостоверение о присвоении (подтверждении) квалификационной категории.
Через веб-портал электронного правительства egov.kz:
1) заявление по форме согласно приложению 5 к Правилам назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7495);
2) личный листок по учету кадров и фото размером 3х4;
3) копию документа государственного образца об образовании;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность;
5) справку о состоянии здоровья по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
6) сертификат о прохождении сертификации (при наличии);
7) перспективный План развития организации образования;
8) резюме;
9) согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" по форме согласно приложению 17 к Правилам назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7495).
Для участия в конкурсе кандидат предоставляет дополнительно на рассмотрение государственному органу, объявившему конкурс, материалы о его профессиональных достижениях, повышении квалификации, научных исследованиях, обобщении собственного педагогического опыта, наградах, информацию о достижении показателей эффективности (при их наличии).

7) Психоневрологиялық ұйымнан анықтама;
8) Наркологиялық ұйымнан анықтама;
9) сертификаттаудан өту туралы сертификат (бар болса);
10) білім беру ұйымын дамытудың перспективалық жоспары;
11) түйіндеме;
12) Білім және ғылым министрінің бұйрығымен бекітілген мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін қызметке тағайындау, қызметтен босату қағидаларына 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7495 болып тіркелген).
13) біліктілік санатын беру (растау) туралы куәлік.
Электрондық үкімет egov.kz веб-порталы арқылы:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7495 болып тіркелген) Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін қызметке тағайындау, қызметтен босату қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) кадрлар есепке алу бойынша жеке іс парағы мен фото 3х4;
3) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың көшірмесі;
4) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген).
6) сертификаттаудан өту туралы сертификат (бар болса);
7) білім беру ұйымын дамытудың перспективалық Жоспары;
8) түйіндеме;
9) Білім және ғылым министрінің Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7495 болып тіркелген) Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін қызметке тағайындау, қызметтен босату қағидаларына 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі.
Конкурсқа қатысу үшін үміткер конкурс жариялаған мемлекеттік органның қарауына оның кәсіби жетістіктері, Біліктілігін арттыру, ғылыми зерттеулер, өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтау, марапаттар туралы материалдарды, тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпаратты (олар болған кезде) қосымша ұсынады.

Представление документов, указанных в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта не требуется при наличии у услугодателя возможности их получения из соответствующих информационных систем. Документы, указанные в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта заверяются службой управления персоналом (кадровой службой) с места работы или ответственным работником организации образования и заверяется печатью.
Услугодатель и работник Государственной корпорации при оказании государственных услуг получают письменное согласие или согласие, подтвержденное электронной цифровой подписью, либо согласие посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено Законом.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
110.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорацией с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала при условии наличия ЭЦП, а также Единого контакт-центра:
1414, 8 800 080 77777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) Интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz;
2) Интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на Интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Памятка наблюдателя
Уважаемый наблюдатель, Вас пригласили для обеспечения прозрачности
и объективности работы конкурсной комиссии.
В этой связи, для наиболее полной работы наблюдателя просим Вас
ознакомиться с данной памяткой.
Памятка предоставляется на казахском и русском языках.
Вы, как наблюдатель, имеете возможность:
знакомиться с документами участников конкурса;
присутствовать при собеседовании с конкурсантами;
давать оценку о ходе проведения собеседования;
представлять свое мнение о работе конкурсной комиссии в письменной
форме руководству государственного органа, объявившего конкурс.
При этом наблюдатель не может:
задавать кандидатам вопросы;
разглашать персональные данные участников конкурса;
вмешиваться в процесс проведения собеседования, препятствовать ходу
заседания конкурсной комиссии;
оказывать какое-либо содействие участникам конкурса;
воздействовать на членов конкурсной комиссии при принятии ими решений;
публично выражать мнение о конкретных участниках конкурса, их личных качествах;
использовать технические средства записи.
Во время собеседования обратите внимание на соблюдение конкурсной комиссией
Правил назначения на должности, освобождения от должностей первых
руководителей и педагогов государственных организаций образования.
Ознакомлен: _______________________________________
(подпись) (ФИО (при его наличии)
"____"_______________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Расписка о приеме документов (при подаче бумажно)
__________________________________________________________________
/указать Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя
__________________________________________________________________
/указать наименование услугодателя/
Перечень принятых документов для участия в конкурсе на назначение
руководителей государственных организаций образования
нужное подчеркнуть

Тармақшаларда көрсетілген құжаттарды ұсыну 4), 5), 6), 7), 8) және 9) көрсетілетін қызметті берушіде оларды тиісті ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған кезде осы тармақтың талап етілмейді. Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды жұмыс орнынан персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе білім беру ұйымының жауапты қызметкері куәландырады және мөрмен куәландырады.
Көрсетілетін қызметті беруші мен Мемлекеттік корпорацияның қызметкері, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Дене функциялары тұрақты бұзылған, оның тыныс-тіршілігін шектейтін денсаулығы бұзылған көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы болған жағдайда порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар:
1414, 8 800 080 77777.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің Интернет-ресурсында: www.edu.gov.kz;
2) Мемлекеттік корпорацияның Интернет-ресурсында: www.gov4c.kz
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің Интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің Интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz
Сандық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қол жетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
2-қосымша
Бақылаушының жадынамасы
Құрметті байқаушы, Сіздерді Конкурстық комиссия жұмысының ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз етуге шақырды.
Осыған байланысты, бақылаушының барынша толық жұмысы үшін осы жадынамамен танысуыңызды сұраймыз.
Жадынама қазақ және орыс тілдерінде беріледі.
Сіз бақылаушы ретінде мүмкіндігіңіз бар:
Байқаушы ретінде Сіздің:
конкурс қатысушыларының құжаттарымен танысуға;
конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу кезінде қатысуға;
әңгімелесуді өткізу барысы туралы баға беруге;
конкурс жариялаған мемлекеттік органның басшылығына конкурстық комиссияның жұмысы туралы өзіңіздің пікіріңізді жазбаша түрде беруге мүмкіндігіңіз бар.
Бұл ретте бақылаушы:
үміткерлерге сұрақтар қою;
конкурсқа қатысушылардың дербес деректерін жария ету;
әңгімелесу өткізу процесіне араласу, Конкурстық комиссия отырысының барысына кедергі жасау;
конкурсқа қатысушыларға қандай да бір көмек көрсету;
Конкурстық комиссия мүшелеріне олар шешім қабылдаған кезде ықпал ету;
конкурстың нақты қатысушылары, олардың жеке қасиеттері туралы көпшілік алдында пікір білдіру;
техникалық жазу құралдарын пайдалануға болмайды.
Әңгімелесу кезінде конкурстық комиссияның мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату ережелерін сақтауына назар аударыңыз.
Таныстым: _______________________________________
(қолы) Тегі (бар болса)
"____"_______________ 20__ ж.
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдау туралы қолхат (қағаз түрінде берген кезде)
_________________________________________________________________
/ көрсетілетін қызметті алушының Т. А. Ә, (бар болса) көрсету
__________________________________________________________________
/ көрсетілетін қызметті берушінің атауын көрсету /
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын тағайындау конкурсына қатысу үшін қабылданған құжаттардың тізбесі
керегінің астын сызу

1. ______________________________________
2. ______________________________________
3. ______________________________________
Принял:
________________________________________
"__" _______20__года
_______________________________________
(Ф.И.О. исполнителя (при его наличии) (подпись, контактный телефон)
Приложение 4
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
___________________________
/Ф.И.О. (при его наличии)
услугополучателя/
Форма
Расписка об отказе в приеме документов (при подаче бумажно)
Руководствуясь Правилами назначения на должности, освобождения от должностей
первых руководителей и педагогов государственных организаций образования
___________________________________________________________________
/указать наименование услугодателя или Государственной корпорации, адрес/
отказывает в приеме документов для участия в конкурсе на назначение
руководителей государственных организаций образования
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
/указать Ф. И. О. (при его наличии) услугополучателя/
___________________________________________________________________
/указать наименование организации образования/
в связи с
___________________________________________________________________,
а именно /указать наименование отсутствующих или несоответствующих документов/:
1) _________________________________;
2) _________________________________;
3) _________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
"____"___________20___года
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) работника Государственной корпорации)
__________________________________________________________________
(подпись, контактный телефон)
Получил: __________________________________________________________
/Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя/
"____"___________20___года ____________
/подпись
Приложение 5
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
___________________________
государственный орган,
объявивший конкурс
_____________________________________________________________
Ф.И.О. кандидата (при его наличии), ИИН
_____________________________________________________________
(должность, место работы)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Фактическое место проживания, адрес прописки, контактный телефон
Заявление
Прошу допустить меня к конкурсу на занятие вакантной/временно вакантной
должности, сертификации (нужное подчеркнуть)
__________________________________________________________________
наименование организаций образования, адрес (область, район, город\село)
В настоящее время работаю __________________________________________
должность, наименование организации, адрес (область, район, город\село)
Язык прохождения сертификации: казахский/русский нужное подчеркнуть
Сообщаю о себе следующие сведения:
Образование: высшее или послевузовское, техническое и профессиональное
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность по диплому
Наличие квалификационной категории (дата присвоения (подтверждения) при его наличии):
__________________________________________________________________
Стаж работы:
Общий
Педагогический
Стаж государственной службы
По специальности (для специалистов субъектов предпринимательства)
В данной организации образования, в том числе на занимаемой должности
Имею следующие результаты работы: ___________
Награды, звания, степень, ученая степень, ученое звание, а также дополнительные
сведения (при наличии) _______________________________________________
Даю согласие на обработку моих персональных данных, без ограничения срока,
любыми законными способами, соответствующими целям обработки персональных
данных (для использования фото, видео, в том числе в информационных системах
персональных данных с использованием средств автоматизации
или без использования таких средств).
Я оповещен (-а) об ответственности за попытку использования одного
из запрещенных предметов в здании, где будет проходить сертификация,
об удалении с составлением соответствующего акта.
Оповещен (-а), что при обнаружении запрещенного предмета лишаюсь права
прохождения сертификации сроком на один год.
Оповещен (-а), что при установлении фактов нарушения правил во время проведения
сертификации, а также обнаруженных при просмотре видеозаписи, независимо
от срока прохождения, составляется акт и производится аннулирование результатов.
Запрещенные предметы:
мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад),
iPod (Айпод), iPhone (Айфон), SmartPhone (Смартфон), Смартчасы);
ноутбуки, плееры, модемы (мобильные роутеры);
любые виды радио-электронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз),

1. ______________________________________
2. ______________________________________
3. ______________________________________
Қабылдады:
________________________________________________
"__" _______20__жыл
_______________________________________________________
(Орындаушының Т. А. Ә. (бар болса) (қолы, байланыс телефоны)
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
4 қосымша
____________________________
/ Көрсетілетін қызметті алушының
Т. А. Ә, (бар болса) /
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат (қағаз түрінде берген кезде)
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін қызметке тағайындау, қызметтен босату қағидаларын басшылыққа ала отырып
_________________________________________________________________
/ көрсетілетін қызметті берушінің немесе Мемлекеттік корпорацияның атауын, мекенжайын көрсету/
мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын тағайындау конкурсына қатысу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартады
______________________________________________________
______________________________________________________
/ көрсетілетін қызметті алушының Т. А. Ә, (бар болса) көрсету/
______________________________________________________
/ білім беру ұйымының атауын көрсету/
байланысты _______________________________________________________,
атап айтқанда / жоқ немесе сәйкес келмейтін құжаттардың атауын көрсету/:
1)_________________________________;
2)_________________________________;
3)_________________________________.
Осы қолхат әр тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
"____"___________20___жыл
_________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т. А. Ә. (бар болса)
_________________________________________________________________
(қолы, байланыс телефоны)
Алды: ___________________________________________________________
/ Көрсетілетін қызметті алушының Т. А. Ә, (бар болса) /
"____"___________20___жыл ____________ /қолы
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
___________________________
конкурс жариялаған мемлекеттік
орган
________________________________________________________________
Үміткердің Т. А. Ә, (бар болса), ЖСН
________________________________________________________________
(қызметі, жұмыс орны)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Нақты тұрғылықты жері, тіркелген мекенжайы, байланыс телефоны
Өтініш
Мені бос/уақытша бос лауазымға, сертификаттауға орналасуға конкурсқа жіберуіңізді сұраймын
қажеттісін атап өту керек)
________________________________________________________________
білім беру ұйымдарының атауы, мекенжайы (облыс, аудан, қала \ ауыл)
Қазіргі уақытта жұмыс істеймін ____________________________________
лауазымы, Ұйымның атауы, мекен-жайы
(облыс, аудан, қала \ ауыл)
Сертификаттаудан өту тілі: қазақ / орыс
керегінің астын сызу
Мен өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
Білімі: жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Диплом бойынша мамандығы
Біліктілік санатының болуы (ол болған кезде берілген (расталған) күн)
__________________________________________________________________
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Педагогикалық
Мемлекеттік қызмет өтілі
Мамандық бойынша (кәсіпкерлік субъектілерінің мамандары үшін)
Осы білім беру ұйымында оның ішінде атқаратын лауазымында
Менде келесі жұмыс нәтижелері бар: ____
Марапаттары, атақтары, дәрежесі, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, сондай-ақ қосымша мәліметтер (бар болса) _____________________________
Дербес деректерді өңдеу мақсаттарына сәйкес келетін кез келген заңды тәсілдермен (фото, видео, оның ішінде автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып немесе мұндай құралдарды пайдаланбай дербес деректердің ақпараттық жүйелерінде пайдалану үшін) менің дербес деректерімді өңдеуге келісім беремін.
Мен сертификаттаудан өтетін ғимаратта тыйым салынған заттардың біреуін пайдалануға тырысқаны үшін жауапкершілік туралы, тиісті акт жасала отырып, алып тастау туралы хабардар етемін.
Тыйым салынған зат табылған жағдайда бір жыл мерзімге сертификаттаудан өту құқығынан айырылатыныма хабарланды.
Сертификаттау кезінде ережелерді бұзу фактілері анықталған кезде, сондай-ақ өту мерзіміне қарамастан, бейнежазбаны қарау кезінде табылған акт жасалып, нәтижелердің күші жойылатыны хабарланды.
Тыйым салынған заттар:
ұялы байланыс құралдары (пейджер, Ұялы Телефондар, планшеттер, iPad (Ipad), iPod (iPod), iPhone (iPhone), SmartPhone (Смартфон), смарт сағат);
Ноутбуктер, ойнатқыштар, модемдер (мобильді маршрутизаторлар);

Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи);
наушники проводные и беспроводные и прочее;
шпаргалки и учебно-методические литературы;
калькуляторы и корректирующие жидкости.
Я согласен (-а) _______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
С Правилами проведения сертификации и конкурса ознакомлен (а)
"____" ______________20___года ____________________ /подпись/
Приложение 6
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении тестирования
1. При проведении тестирования в электронном формате, тестируемые проходят идентификацию по предоставлению документа, удостоверяющего личности, либо по индивидуальному идентификационному номеру.
2. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного или рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание средств связи, электронно-вычислительной техники, фото-, аудио- и видеоаппаратуры, справочных материалов, письменных заметок и иных средств хранения и передачи информации. Такие устройства на время проведения тестирования помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками.
3. Для того, чтобы начать тестирование, тестируемому необходимо подтвердить личность посредством биометрической идентификации (Digital ID). Необходимо расположить лицо в центре области экрана и следовать инструкциям, указанным на экране.
4. Залы тестирования должны быть оборудованы рабочими станциями (процессор не менее Intel Core i3, оперативная память не менее 4 Гб), системы кондиционирования помещений, диспенсер, зал ожидания;
5. Каждая рабочая станция должна быть оснащена веб-камерами для ведения видеозаписи, снятия фотографии кандидата и размещения фотографии на электронных сертификатах;
6. Залы тестирования должны быть оборудованы современной системой цифрового видео - аудио наблюдения.
7. В каждом зале тестирования должен быть установлен принтер с возможностью печати;
8. Каждый зал тестирования должен быть оборудован управляемым коммутатором и локальной сетью, и соответствовать требованиям информационной безопасности;
9. Зал тестирования оснащается подавителем сотовой связи, а также для ведения видеозаписи процесса тестирования – техническими средствами записи (диктофон, фотоаппарат и т д.)
10. При проведении тестирования используются устройства, подавляющие сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса) и видеонаблюдения.

радиоэлектрондық байланыстың кез-келген түрі (Wi-Fi (Wi-Fi), Bluetooth (Bluetooth), Dect (DECT), 3G (3 G), 4G( 4 G), 5G (5 G);
құлаққаптар сымды және сымсыз және т б;
шпаргалкалар және оқу-әдістемелік әдебиеттер;
калькуляторлар және түзету сұйықтықтары.
Мен келісемін ________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)) (қолы)
Сертификаттау және конкурс өткізу қағидаларымен таныстым
"____" ______________20___жыл ____________________ /қолы/
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
6-қосымша
Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар
1. Тестілеуді электрондық форматта өткізу кезінде тестіленушілер сәйкестендіруден жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну бойынша немесе ЖСН арқылы өтеді.
2. Тестілеуге қосу кезінде қолмен немесе рамалық түрдегі металл іздеуші қолданылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздеушіні қолдану тестілеу өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа байланыс құралдарын, электрондық-есептеу техникасын, фото-, аудио-және бейне аппараттарды, анықтамалық материалдарды, жазбаша жазбаларды және ақпаратты сақтау мен берудің өзге де құралдарын алып кіруіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады. Мұндай құрылғылар тестілеуді өткізу уақытында ұяшықтары бар арнайы шкафтарда сақтау үшін орналастырылады.
3. Тестілеуді бастау үшін тестіленуші биометриялық сәйкестендіру арқылы жеке басын қайталап растауы керек (Digital ID). Бетті экран аймағының ортасына қойып, экранда көрсетілген нұсқауларды орындау қажет.
4. Тестілеу залдары жұмыс станцияларымен (кемінде Intel Core i3 процессоры, кемінде 4 Гб жедел жады), үй-жайларды ауа баптағыш жүйелерімен, диспенсермен, күту залымен жабдықталуы тиіс.
5. Әрбір жұмыс станциясы үміткердің бейнежазбасын жүргізу, фотосуретін түсіру және фотосуретін электрондық сертификаттарға орналастыру үшін веб-камералармен жабдықталуы тиіс.
6. Тестілеу залдары цифрлық бейне-аудио бақылаудың заманауи жүйесімен жабдықталуы тиіс.
7. Әрбір тестілеу залында басып шығару мүмкіндігі бар принтер орнатылуы тиіс;
8. Әрбір тестілеу залы басқарылатын коммутатормен және локальдық желімен жабдықталып, ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес болуы тиіс.
9. Тестілеу залы ұялы байланысты басу құралымен, сондай-ақ тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін техникалық жазба құралдарымен (диктофон, фотоаппарат және т.б.) жарақталады.
10. Тестілеу жүргізу кезінде аудиторияның (компьютерлік сыныптың) және бейнебақылау алаңына байланысты рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын басатын құрылғылар пайдаланылады.

11. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования аудитории в пунктах проведения обеспечиваются системой общего видеонаблюдения.
12. Каждое посадочное место оснащается веб-камерой для снятия фотографии кандидата и ведения видеозаписи процесса тестирования.
13. Каждое посадочное место в помещении тестирования должны быть оснащены двумя индивидуальными камерами. Первая камера записывает и транслирует процесс тестирования в Ситуационном центре, а также используется для системы прокторинга. Вторая камера предназначена для обеспечения идентификации с использованием биометрии лица тестируемого перед, во время, а также после завершения тестирования.
Приложение 7
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Список кандидатов, участвующих в сертификации на назначение на должность руководителя государственной организации образования
ФИО (при его наличии) (полностью)*
ИИН*
Язык прохождения сертификации
* Примечание: Ф.И.О. (при его наличии) заполняется согласно документу, удостоверяющему личность.
Место печати
Приложение 8
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Сертификат о прохождении сертификации на назначение на должность первого
руководителя государственной организации образования
удостоверяет в том, что _____________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
участвовал(а) в процедуре сертификации в городе _______________________
на должность руководителя государственной организации
Дата проведения сертификации "____" ___________ день, месяц, год
и показал (а) следующий результат:
Содержание
Количество заданий
Количество пороговых баллов 50 %
Количество
набранных баллов
1. "Знание законодательства"
1). Трудовой кодекс Республики Казахстан;
2). Закон Республики Казахстан "Об образовании";
3). Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
4). Закон Республики Казахстан "О статусе педагога";
5). Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных-правовых актов за № 29031),
6). Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, специализированных, специальных, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях дополнительного образования для детей и взрослых";
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29329)
10
10
10
10
4
4
5 баллов
5 баллов
5 баллов
5 баллов
2 балла
2 балла
Всего
48
24 балла
Руководитель (представитель) Организации: ___________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись)
Место печати
Приложение 9
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Тематические направления для собеседования с кандидатом на вакантную должность руководителя государственной организации образования

11. Тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін өткізу пункттерінде аудиториялар жалпы бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
12. Әрбір отыратын орын үміткердің фотосуретін түсіру және тестілеу процесіне бейнежазба жүргізу үшін веб-камерамен жабдықталады.
13. Тестілеу бөлмедегі әрбір отыратын орын екі жеке камерамен жарақтандырылуы тиіс. Бірінші камера Ахуалдық орталықта тестілеу процесін жазады және таратады, сонымен қатар прокторинг жүйесі үшін қолданылады. Екінші камера тестілеу алдында, тестілеу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін адамның биометриясын қолдана отырып сәйкестендіруді қамтамасыз етуге арналған.
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Мемлекеттік білім беру ұйымының басшысы лауазымына тағайындауға сертификаттауға қатысатын үміткердің тізімі
ТАӘ (бар болса) (толық)*
ЖСН*
Сертификаттаудан өту тілі
* Ескертпе: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес толтырылады.
Басып шығару орны
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
8-қосымша
Мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысы лауазымына тағайындауға сертификаттаудан өткені туралы
Сертификат __________________________________ куәландырады
Т.А.Ә. (бар болса)
қалада сертификаттауға қатысты _______ мемлекеттік ұйымның басшысы лауазымына
сертификаттауды өткізу күні "____"___________
күні, айы, жылы
және келесі нәтижені көрсетті:
Мазмұны
Тапсырмаларының саны
Шекті балл саны 50%
Алынған балл саны
1. "Заңнаманы білу"
1). Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
2). "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3). "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
4). "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
5). "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген);
6). "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мамандандырылған, арнайы білім беру ұйымдары, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығы ересектер (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген)
10
10
10
10
4
4
5 балл
5 балл
5 балл
5 балл
2 балл
2 балл
Барлығы
48
24 балл
Ұйымның басшысы (өкілі) : _____________________________
(Т. А. Ә. (бар болса), қолы)
Басып шығару орны
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
9-қосымша
Мемлекеттік білім беру ұйымы басшысының бос лауазымына үміткермен әңгімелесу үшін тақырыптық бағыттар

1. Основные нормативные правовые документы уполномоченного органа в области образования, нормативные правовые документы государственных органов, регулирующие сферу образования Республики Казахстан.
2. Современные подходы менеджмента в образовании.
3. Документы системы государственного планирования в области образования.
4. Инновации в управлении организацией образования.
5. Критерии успешной организации образования, успешного руководителя, успешного обучающегося/воспитанника, успешного педагога.
6. Роль международных исследований в образовании Казахстана.
7. Система организации научно-методической работы в организации образования.
8. Особенности Государственного общеобязательного стандарта образования РК по уровням.
9. Система взаимодействия администрации с Попечительским советом.
10. Роль социального партнерства и международного сотрудничества в подготовке кадров.
11. Задачи обеспечения квалифицированными кадрами организации образования.
12. Возможность и результаты финансового самообеспечения организации образования.
13. Новые подходы к подготовке кадров для отраслей экономики.
Приложение 10
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Оценочный лист кандидата на должность первого руководителя
государственной организации образования
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Критерии
Кол-во баллов (от 1 до 10)
1.
Знание законодательства Республики Казахстан (на основании результатов сертификации)
от 24 до 33 = 8 баллов
от 34 до 44= 9 баллов
от 45 до 48 = 10 баллов
2.
Личностно-профессиональные качества кандидата
от 1 до 10 баллов
3.
Практическое видение успешного развития организации образования
от 1 до 10 баллов
4.
Умение мобильно, гибко решать ситуационные задачи
от 1 до 10 баллов
5.
Умение создать активную, позитивную педагогическую среду
от 1 до 10 баллов
6.
Использование творческого потенциала в управлении организацией образования
от 1 до 10 баллов
7.
Педагогическая этика и культура речи
от 1 до 10 баллов
Итого
Примечание:
Критерии кандидата на должность руководителя государственной организации образования оцениваются по 10 балльной шкале членами комиссии.
Вопросы со второго по седьмой пункты оцениваются членами конкурсной комиссии. При выведении общего балла учитывается средний арифметический балл от общего количества баллов, выставленных членами комиссии
25-34 – недостаточный уровень;
35-70 – достаточный уровень.
Кандидат, показавший недостаточный уровень – не рекомендуется комиссией на назначение руководителя организации образования.
Приложение 11
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
форма
Добровольное согласие кандидата на прохождение тестирования
на оценку компетенций и обработку персональных данных
Я, ________________________________________________________________
(ФИО (при наличии) кандидата), адрес электронной почты
документ, удостоверяющий личность № ____________________,
выдан от "___" ___________ 20___г. _____________(кем выдан), ИИН __,
проживающий по адресу: ______________________________________________
даю свое согласие на прохождение мною тестирования на оценку компетенций,
направленного на выявление моих управленческих компетенций, личностного
психологического профиля, а также даю свое согласие на сбор и обработку моих
персональных данных, а именно на получение, хранение, использование и
распространение третьим лицам, связанным, как в настоящее время, так и в будущем
времени с пользователем информации какими-либо правоотношениями моих
персональных данных, в порядке, предусмотренном законодательством Республики
Казахстан. Настоящее согласие распространяется на все отношения с пользователем
информации, необходимые для надлежащего исполнения пользователем информации
прав и обязанностей, возложенных на него законодательством Республики Казахстан,
и действует как на период формирования кадрового резерва, так и после прекращения
данного периода.
Перед началом тестирования со мной проведен подробный инструктаж, настоящим
я подтверждаю, что принимаю условия отбора кандидатов в Кадровый резерв.
Текст настоящего согласия мной прочитан, дополнений, замечаний и возражений
по нему не имею.
Подпись: ______________________ "___" __________20___ г.
Приложение 12
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Протокол заседания комиссии по формированию кадрового резерва на руководящие должности в системе образования
"___" _____________20___ г.
Присутствовали:
Председатель комиссии: ___________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность)
Члены комиссии:

1. Білім беру саласындағы уәкілетті органның негізгі нормативтік құқықтық құжаттары, Қазақстан Республикасының Білім беру саласын реттейтін мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық құжаттары.
2. Білім берудегі менеджменттің заманауи тәсілдері.
3. Білім беру саласындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары.
4. Білім беру ұйымын басқарудағы инновациялар.
5. Табысты білім беру ұйымының критерийлері, табысты басшы, табысты білім алушы/тәрбиеленуші, табысты педагог.
6. Қазақстанның білім беруіндегі халықаралық зерттеулердің рөлі.
7. Білім беру ұйымдарында ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру жүйесі.
8. Деңгейлер бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының ерекшеліктері.
9. Әкімшіліктің қамқоршылық кеңеспен өзара іс-қимыл жүйесі.
10. Кадрларды даярлаудағы әлеуметтік әріптестік пен халықаралық ынтымақтастықтың рөлі.
11. Білім беру ұйымдарын білікті кадрлармен қамтамасыз ету міндеттері.
12. Білім беру ұйымының қаржылық өзін-өзі қамтамасыз ету мүмкіндігі мен нәтижелері.
13. Экономика салалары үшін кадрлар даярлаудың жаңа тәсілдері.
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшысының лауазымына үміткердің бағалау парағы _______________________________________________________________ (Т.А.Ә. (егер қолжетімді болса))
Өлшемшарттар
Балл саны (1-ден 10-ға дейін)
1.
Қазақстан Республикасының заңнамасын білу ( сертификаттау нәтижелері бойынша)
24-тен 33-ке дейін = 8 балл
33-тен 44-ке дейін = 9 балл
45-тен 48-ге дейін = 10 балл
2.
Үміткердің жеке және кәсіби қасиеттері
1-ден 10 балға дейін
3.
Білім беру ұйымының табысты дамуының практикалық көрінісі
1-ден 10 балға дейін
4.
Мәселені шешуде мобильді және икемді болу мүмкіндігі
1-ден 10 балға дейін
5.
Белсенді, позитивтік педагогикалық ортаны құра білу
1-ден 10 балға дейін
6.
Білім беру ұйымын басқаруда шығармашылық потенциалды пайдалану
1-ден 10 балға дейін
7.
Педагогикалық этика және сөйлеу мәдениеті
1-ден 10 балға дейін
Барлығы:
Ескерту:
Мемлекеттік білім беру ұйымының басшысы лауазымына үміткерге қойылатын критерийлерді комиссия мүшелері 10 балдық жүйе бойынша бағалайды.
Екіншіден жетіншіге дейінгі сұрақтарды конкурс комиссиясының мүшелері бағалайды. Жиынтық баллды шығару кезінде комиссия мүшелері берген балдың жалпы санының орташа арифметикалық балы ескеріледі.
25-34 – жеткіліксіз деңгейі;
35-70 – жеткілікті деңгейі.
Жеткіліксіз деңгей көрсеткен үміткерді комиссия білім беру ұйымының басшысын тағайындауға ұсынбайды.
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
11-қосымша
Үміткердің құзыреттерді бағалауға арналған тестілеуден өтуге және дербес деректерді өңдеуге ерікті келісімі
Мен, ________________________________________________________________
(үміткердің ТАӘ (бар болса)), электрондық поштаның мекенжайы
жеке басын куәландыратын құжаттың № ____________________, "___" ___________ 20___ ж. берілген _____________(куәлік берген орган), ЖСН __, ______________________________________________ мекенжай бойынша тұратын, өзімнің басқарушылық құзыреттерімді, жеке психологиялық бейінімді анықтауға бағытталған әлеуметтік-психологиялық тестілеуден өтуге келісімімді беремін, сондай-ақ менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, атап айтқанда қазіргі уақытта да, келешекте де Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен ақпаратты пайдаланушымен байланысты үшінші тұлғаларға менің дербес деректерімнің қандай да бір құқықтық қатынастарымен алуға, сақтауға, пайдалануға және таратуға келісімімді беремін. Осы Келісім ақпаратты пайдаланушымен Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген құқықтар мен міндеттерді ақпаратты пайдаланушының тиісінше орындауы үшін қажетті барлық қатынастарға қолданылады және кадр резервін қалыптастыру кезеңінде де, осы кезең тоқтатылғаннан кейін де қолданылады.
Тестілеуді бастамас бұрын менімен толық нұсқаулық өткізілді, осымен мен үміткерлерді кадр резервіне іріктеу шарттарын қабылдайтынымды растаймын. Осы Келісімнің мәтінін оқыдым, ол бойынша толықтырулар, ескертулер мен қарсылықтар жоқ.
Қолы: ______________________                   "___" __________20___ ж.
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымға тағайындау,
лауазымнан босату
Қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Білім беру жүйесінде басшы лауазымдарға кадрлық резерв қалыптастыру жөніндегі комиссияның отырыс хаттамасы
"___" _____________20___ ж.
Қатысқандар:
Комиссия төрағасы: _______________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса), лауазым)
Комиссия мүшелері:

1. _______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность)
2. _______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность)
3. _______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность)
4. _______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность)
Секретарь комиссии: _______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность)
В ходе проведения собеседования с кандидатом велась аудио- и видеозапись.
1) Ф.И.О. (при его наличии) кандидата ________________________________
2) Квалификационная категория _____________________________________
3) Стаж работы, в том числе педагогический ___________________________
4) Место работы, должность _________________________________________
5) Контактный телефон _____________________________________________
Кандидату были заданы следующие вопросы:
1) ________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________
1. По результатам собеседования комиссия приняла решение рекомендовать
следующих кандидатов:
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
Должность
2. По результатам собеседования комиссия приняла решение не рекомендовать следующих кандидатов:
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
Должность
Председатель комиссии: _____________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Члены комиссии:
___________________________________ (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
___________________________________ (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
___________________________________ (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
___________________________________ (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Секретарь комиссии: ________________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 13
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Председателю апелляционной
комиссии
Министерства просвещения
Республики Казахстан
по пересмотру результатов
отбора кандидатов в рамках
Правил формирования
кадрового резерва
на руководящие должности
__________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Место прохождения отбора г. ________________________
Адрес электронной почты (полностью, например, trainer@mail.ru), контактный телефон
Прошу пересмотреть результаты конкурсного отбора в связи с тем, что
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(краткое изложение причин, приведение аргументов)
Дата ______________________
Подпись __________________
Приложение 14
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Протокол заседания апелляционной комиссии по пересмотру результатов отбора
кандидатов в рамках формирования кадрового резерва на руководящие должности в системе образовании
"___" __________________ 20____ года
Председатель апелляционной комиссии:
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Члены апелляционной комиссии:

1. ______________________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса), лауазым)
2. ______________________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса), лауазым)
3. ______________________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса), лауазым)
4. ______________________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса), лауазым)
Комиссия хатшысы: ______________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса), лауазым)
Үміткермен әңгімелесу барысында аудио-және бейнежазба жүргізілді.
1) Үміткердің Т.А.Ә. (бар болса) ___________________________
2) Біліктілік санаты __________________________________
3) Жұмыс өтілі, оның ішінде педагогикалық ________________________
4) Жұмыс орны, лауазым_____________________________________
5) Байланыс телефоны _________________________________________
Үміткерге мынадай сұрақтар қойылды:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
1. Әңгімелесу нәтижесі бойынша комиссия келесі үміткерлерді ұсынуға шешім қабылдады:
р/с №
Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазым
2. Әңгімелесу нәтижесі бойынша комиссия келесі үміткерлерді ұсынбауға шешім қабылдады:
р/с №
Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазым
Комиссия төрағасы: _______________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Комиссия мүшелері:
___________________________________ (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
___________________________________ (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
___________________________________ (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
___________________________________ (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Комиссия хатшысы: ________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымға тағайындау,
лауазымнан босату
Қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Білім беру жүйесінде басшы
лауазымдарға кадр резервін
қалыптастыру қағидалары
шеңберінде үміткерлерді іріктеу
нәтижелерін қайта қарау
жөніндегі Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту
министрлігінің апелляциялық
комиссиясының төрағасына
____________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
ӨТІНІШ
Іріктеу өтетін орын ________________________ қ.
Электрондық поштаның мекенжайы (толық, мысалы, trainer@mail.ru), байланыс телефоны
Конкурстық іріктеу нәтижелерін қайта қарауды сұраймын, себебі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(себеп-салдарды қысқаша баяндау, дәлел келтіру)
Күні ____________________
Қолы __________________
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымға тағайындау,
лауазымнан босату
Қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Білім беру жүйесінде басшы лауазымдарға кадр резервін қалыптастыру шеңберінде үміткерлерді іріктеу нәтижелерін қайта қарау жөніндегі апелляциялық комиссия отырысының хаттамасы
"___" __________________ 20____ жыл
Апелляциялық комиссияның төрағасы: __________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
Апелляциялық комиссияның мүшелері:

1. _____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
2. _____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
3. _____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
4.______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Секретарь апелляционной комиссии: _________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Повестка дня:
1. Рассмотрение фактов, изложенных в заявлении на апелляцию
_________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
2. Рассмотрение материалов конкурсного отбора педагога.
3. Принятие решения.
В ходе работы апелляционной комиссии были осуществлены следующие действия:
1. Описание действий
2. Описание действий
Решение апелляционной комиссии:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Председатель апелляционной комиссии __________ _____________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Члены апелляционной комиссии
1. _______________ ___________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
2. _______________ ___________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
3. _______________ ___________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
4. _______________ ___________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Секретарь: _______________ ___________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 15
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
_________________________
государственный орган,
объявивший конкурс
________________________________________________________________
Ф.И.О. кандидата (при его наличии), ИИН
________________________________________________________________
(должность, место работы)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Фактическое место проживания, адрес прописки, контактный телефон
Заявление
Прошу допустить меня к конкурсу на занятие вакантной/временно вакантной
должности (нужное подчеркнуть)
________________________________________________________________
наименование организаций образования, адрес (область, район, город\село)
В настоящее время работаю _______________________________________
должность, наименование организации, адрес (область, район, город\село)
Сообщаю о себе следующие сведения:
Образование: высшее или послевузовское
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность по диплому
Наличие квалификационной категории (дата присвоения (подтверждения)):
_________________________________________________________________
Стаж педагогической работы: _______________________________________
Имею следующие результаты работы: ________________________________
Награды, звания, степень, ученая степень, ученое звание,
а также дополнительные сведения (при наличии)
_________________________________________________________________
Приложение 16
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Оценочный лист кандидата на вакантную или временно вакантную должность педагога
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Критерии
Подтверждающий документ
Кол-во баллов

1. _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
2. _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
3. _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
4. _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
Апелляциялық комиссияның хатшысы: __________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
Күн тәртібі:
1. Апелляцияға жіберілген өтініште жазылған фактілерді қарау
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
2. Педагогтің конкурстық іріктеу материалдарын қарау.
3. Шешім қабылдау.
Апелляциялық комиссияның жұмысы барысында мынадай іс-әрекеттер жүзеге асырылды:
1. Іс-әрекеттің сипаттамасы
2. Іс-әрекеттің сипаттамасы
Апелляциялық комиссияның шешімі:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Апелляциялық комиссияның төрағасы __________ ________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
Апелляциялық комиссияның мүшелері
1. _______________ ___________________________________________
(қолы)       (Т.А.Ә. (бар болса)
2. _______________ ___________________________________________
(қолы)       (Т.А.Ә. (бар болса)
3. _______________ ___________________________________________
(қолы)       (Т.А.Ә. (бар болса)
4. _______________ ___________________________________________
(қолы)       (Т.А.Ә. (бар болса)
Хатшы: _______________ _________________________________________
(қолы)       (Т.А.Ә. (бар болса)
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымдарға тағайындау,
лауазымдардан босату
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
____________________________
Конкурс жариялаған
мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
(үміткердің Т.А.Ә. (бар болса)), ЖСН
_______________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Нақты тұрғылықты жері, тіркелген мекен-жайы, байланыс телефоны
Өтініш
Мені бос/уақытша бос лауазымдық конкурсқа қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын
(қажетінің астын сызыңыз)
_______________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы, мекен-жайы (облыс, аудан, қала\ауыл)
Қазіргі уақытта жұмыс істеймін
_______________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы, мекен-жайы (облыс, аудан, қала\ауыл)
Өзім туралы келесіні хабарлаймын:
Білімі: жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейін
Оқу орнының атауы
Оқыту кезеңі
Диплом бойынша мамандық
Біліктілік санатының болуы (беру (растау) күні):
_____________________________________________________________
Педагогикалық жұмыс өтілі: ____________________________________
Келесі жұмыс нәтижелері бар:___________________________________
Наградалары, атақтары, дәрежесі, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, сондай-ақ қосымша мәліметтер (бар болса)
____________________________________________________________
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымға тағайындау,
лауазымнан босату
Қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Бос немесе уақытша бос педагог лауазымына үміткердің бағалау парағы
___________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өлшемшарттар
Растайтын құжат
Балл сандары

(от 1 до 20)
1.
Уровень образования
Копии диплома об образовании и приложения к диплому
Техническое и профессиональное = 1 балл
Высшее очное = 2 баллов
Высшее очное с отличием = 3 балла
Магистр = 5 баллов
2.
Ученая/академическая степень
Копии диплома об образовании и приложения к диплому
PHD-доктор = 10 баллов
Доктор наук = 10 баллов
Кандидат наук = 10 баллов
3.
Результаты прохождения сертификации для кандидатов без стажа
Сертификат
квалификационная категория "педагог" плюс 5 баллов
4.
Квалификационная категория
Удостоверение, иной документ
2 категория = 1 балл
1 категория = 2 балла
Высшая категория = 3 балла
Педагог-модератор = 3 балла
Педагог-эксперт = 5 баллов
Педагог-исследователь = 7 баллов
Педагог-мастер = 10 баллов
5.
Опыт административной и методической деятельности
трудовая книжка/документ, заменяющий трудовую деятельность
Методист (стаж в должности не менее 2 лет) = 1 балл
заместитель директора (стаж в должности не менее 2 лет) = 3 балла
директор (стаж в должности не менее 2 лет) = 5 баллов
6.
Для педагогов, впервые поступающих на работу
Приложение к диплому об образовании
Результаты педагогической/ профессиональной практики "отлично" = 1 балл
"хорошо" = 0,5 балла
7.
Рекомендательное письмо с предыдущего места работы (по должности педагога) или учебы
Рекомендательное письмо (организация образования, объявившая конкурс самостоятельно делает запрос в организацию/учебное заведение по последнему месту работы/учебы)
Наличие положительного рекомендательного письма = 3 балла
Негативное рекомендательное письмо = минус 3 баллов
8.
Показатели профессиональных достижений
- дипломы, грамоты победителей олимпиад и конкурсов, научных проектов обучающихся;
- дипломы, грамоты победителей олимпиад и конкурсов учителя;
- государственная награда
призеры олимпиад и конкурсов = 0,5 балла
научных проектов = 1 балл
призеры олимпиад и конкурсов = 3 балла
участник конкурса "Лучший педагог" = 1 балл
призер конкурса "Лучший педагог" = 5 баллов
обладатель медали "Қазақстан еңбек сіңірген ұстазы" = 10 баллов
9.
Методическая деятельность
-авторские работы и публикации
автор или соавтор учебников и (или) УМК, включенных в перечень МП РК = 5 баллов
автор или соавтор учебников и (или) УМК, включенных в перечень РУМС = 2 балла
наличие публикации по научно-исследовательской деятельности, включенный в перечень КОКСО, Scopus = 3 балла
10.
Общественно-педагогическая деятельность
Документ, подтверждающий общественно-педагогическую деятельность
наставник = 0,5 балла
руководство МО = 2 балла
преподавание на 2 языках, русский/казахский = 2 балла
иностранный/русский, иностранный/казахский) = 3 балла,
преподавание на 3 языках (казахский, русский, иностранный) = 5 баллов
11.
Курсовая подготовка
- сертификаты предметной подготовки;
- сертификат на цифровую грамотность,
КАЗТЕСТ,
IELTS;
TOEFL;
DELF;
Goethe Zertifikat, обучение по программам "Основы программирования в Python", "Обучение работе с Microsoft"
Курсера
Международные курсы:
TEFL Cambridge
"CELTA
(Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages)"
CELT-P (Certificate in English Language Teaching – Primary)
DELTA (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages)
CELT-S (Certificate in English Language Teaching – Secondary)
"TKT
Teaching Knowledge Test"
Certificate in EMI Skills (English as a Medium of Instruction)
Teacher of English to Speakers of Other Languages (TESOL)
"TESOL"
Certificate in teaching English for young learners
International House Certificate in Teaching English as a Foreign Language (IHC)
IHCYLT - International House Certificate In Teaching Young Learners and Teenagers
Becoming a Better Teacher: Exploring Professional Development
Assessment for Learning: Formative Assessment in Science and Maths Teaching
Online Teaching for Educators: Development and Delivery
Educational Management
Key Ideas in Mentoring Mathematics Teachers
Курсы на платформе Coursera, Futute learn
Teaching Mathematics with Technology
Special Educational Needs
"Developing expertise in teaching chemistry
"
курсы ЦПМ НИШ, "Өрлеу"
= 0,5 балла
курсы

(1-ден 20-ға дейін)
1.
Білім деңгейі
Білімі туралы дипломның және дипломға қосымшаның көшірмелері
Техникалық және кәсіби = 1 балл
Жоғары күндізгі = 2 балл
Жоғары күндізгі үздік= 3 балл
Магистр = 5 балл
2.
Ғылыми/академиялық дәрежесі
Білімі туралы дипломның және дипломға қосымшаның көшірмелері
PHD-доктор = 10 балл
Ғылыми доктор = 10 балл
Ғылыми кандидат = 10 балл
3.
Жұмыс өтілі жоқ үміткерлер үшін сертификаттау
Сертификат
"Педагог" біліктілік санаты - 5 балл
4.
Біліктілік санаты
Жеке куәлік, басқа құжат
Екінші санат = 1 балл
Бірінші санат = 2 балл
Жоғары санат = 3 балл
Педагог-модератор = 3 балл
Педагог-сарапшы = 5 балл
Педагог-зерттеуші = 7 балл
Педагог-шебер = 10 балл
5.
Әкімшілік және әдістемелік қызметтегі жұмыс тәжірибесі
Еңбек кітапшасы/еңбек қызметін растайтын басқа да құжат
Әдіскер (лауазымдық жұмыс өтілі кемінде 2 жыл) = 1 балл
Директордың орынбасары (лауазымдық жұмыс өтілі кемінде 2 жыл) = 3 балл
директор (лауазымдық жұмыс өтілі кемінде 2 жыл) = 5 балл
6.
Алғаш рет жұмысқа тұрған педагогтер үшін
Білімі туралы дипломның қосымшасы
Педагогикалық/ кәсіби тәжірибенің нәтижелері
"өте жақсы" = 1 балл
"жақсы" = 0,5 балл
7.
Бұрынғы жұмыс орнынан (педагог лауазымы бойынша) немесе оқу орнынан ұсыныс хат
Ұсыныс хат (Конкурсты өз бетінше жариялаған білім беру ұйымы соңғы жұмыс/оқу орны бойынша ұйымға/оқу мекемесіне өтініш жасайды)
Оң ұсыныс хатының болуы = 3 балл
Теріс ұсыныс хатының болуы = минус 3 балл
8.
Кәсіби жетістіктерінің көрсеткіштері
- дипломдар, білім алушылардың олимпиадалар және конкурстар, ғылыми жобалар бойынша жеңімпаздардың грамоталары;
- дипломдар, мұғалімнің олимпиадалар және конкурстар жеңімпаздарының грамоталары;
- мемлекеттік награда
олимпиадалар және конкурстар жеңімпаздары = 0,5 балл
ғылыми жобалардың = 1 балл
олимпиадалар және конкурстар жеңімпаздары - 3 балл
"Үздік педагог" конкурсына қатысушы = 1 балл
"Үздік педагог" конкурсының жеңімпазы = 5 балл
"Қазақстан еңбек сіңірген ұстазы" медаль иегері = 10 балл
9.
Әдістемелік қызметі
-авторлық шығармалары, басылымдары
ҚР ОАМ тізбесіне енген оқулықтар мен (немесе) ОӘК авторы немесе бірлескен авторы = 5 балл
РОӘК тізбесіне енген оқулықтар мен (немесе) ОӘК авторы немесе бірлескен авторы = 2 балл
БССҚЕК, Scopus тізбесіне енгізілген ғылыми-зерттеу қызметі бойынша жарияланымның болуы - 3 балл
10.
Қоғамдық-педагогикалық қызметі
Қоғамдық-педагогикалық қызметін растайтын құжат
тәлімгер = 0,5 балл
ӘБ басшылығы = 2 балл
Екі тілде сабақ беру, орыс/қазақ = 2 балл
шетел/орыс немесе шетел/қазақ = 3 балл,
үш тілде сабақ беру (қазақ, орыс, шетел) = 5 балл
11.
Курсқа дайындық
- пәндік дайындық сертификаттары;
- цифрлық сауаттылық,
КАЗТЕСТ,
IELTS;
TOEFL;
DELF сертификаттары;
Goethe Zertifikat, "Python тілінде бағдарламалау негіздері" бағдарламалары бойынша оқыту, "Microsoft"
Курсера жұмыстарына оқыту
Халықаралық курстар:
TEFL Cambridge
"CELTA
(Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages)"
CELT-P (Certificate in English Language Teaching – Primary)
DELTA (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages)
CELT-S (Certificate in English Language Teaching – Secondary)
""TKT
Teaching Knowledge Test"
Certificate in EMI Skills (English as a Medium of Instruction)
Teacher of English to Speakers of Other Languages (TESOL)
"TESOL"
Certificate in teaching English for young learners
International House Certificate in Teaching English as a Foreign Language (IHC)
IHCYLT - International House Certificate In Teaching Young Learners and Teenagers
Becoming a Better Teacher: Exploring Professional Development
Assessment for Learning: Formative Assessment in Science and Maths Teaching
Online Teaching for Educators: Development and Delivery
Educational Management
Key Ideas in Mentoring Mathematics Teachers
Курсы на платформе Coursera, Futute learn
Teaching Mathematics with Technology
Special Educational Needs
"Developing expertise in teaching chemistry "
ПШО, НЗМ, "Өрлеу" курстары
= 0,5 балл

повышения квалификации по программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования, реализуемым организациями повышения квалификации включенных в список в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 95 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30068)
= 0,5 балла (каждый отдельно)
12.
Выпускник организации высшего и послевузовского образования, обучившийся по государственному образовательному гранту, участник государственной программ "С дипломом в село!", "Серпiн", педагог, направленный по молодежной практике Центром занятости населения
Сертификат обладателя государственного образовательного гранта, договор
плюс 3 балла
Итого:
Приложение 17
к Правилам назначения
на должности, освобождения
от должностей первых
руководителей и педагогов
государственных организаций
образования
Форма
Согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа
Я, ______________________________________________ даю согласие на доступ
(Ф.И.О. (при его наличии)
к персональным данным ограниченного доступа в соответствии с пунктом 8
приложения 1 к Правилам назначения на должности, освобождения от должностей
первых руководителей и педагогов государственных организаций образования,
которые требуются для оказания государственной услуги согласно статье 8 Закона
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", включающее
в себя следующее:
1) передачу персональных данных третьим лицам;
2) трансграничную передачу персональных данных в процессе их обработки;
3) распространение персональных данных в общедоступных источниках.
Согласен(а) на доступ к персональным данным ограниченного доступа, включающее
в себя иные сведения, которые требуются для подтверждения достоверности
предоставляемых документов, и соответствия квалификационным требованиям
при оказании государственной услуги.
Настоящее согласие действует в течение всего периода до получения результата
оказания государственной услуги.
________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығына сәйкес тізбеге енгізілген біліктілікті арттыру ұйымдары іске асыратын білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30068 болып тіркелген)
= 0,5 балл (әрқайсысы бойынша жеке)
12.
Мемлекеттік білім беру гранты бойынша білім алған жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының түлегі, "Дипломмен ауылға!", "Серпін" мемлекеттік бағдарламаларының қатысушысы, Жұмыспен қамту орталығы жастар тәжірибесі бойынша жіберілген педагог
Мемлекеттік білім беру гранты иегерінің сертификаты, келісім-шарты
3 балл қосылады
Барлығы:
Мемлекеттік білім беру
ұйымдарының бірінші
басшылары мен педагогтерін
лауазымға тағайындау,
лауазымнан босату
Қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі
Мен, _______________________________ сәйкес мемлекеттік қызмет
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
көрсету үшін қажетті мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагог қызметкерлерін қызметке тағайындау, қызметтен босату қағидаларына 1-қосымшаның 8-тармағына сәйкес қол жеткізу шектелген дербес деректерге қол жеткізуге келісімімді беремін. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы, оған мыналар кіреді:
1) жеке деректерді үшінші тұлғаға беру;
2) дербес деректерді өңдеу барысында трансшекаралық беру;
3) жеке деректерді жалпыға қолжетімді көздерге тарату.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін қажетті басқа да ақпаратты қамтитын қолжетімділігі шектеулі жеке деректерге қол жеткізуге келісемін.
Бұл келісім мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алғанға дейінгі бүкіл кезең ішінде жарамды.
_______________________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))